מגזין חדשות רכב וטכנולוגיה של דני בר מס' 07/2022

השקות כלי רכב חדשים ומסלול מרוצי מוטוקרוס בגלבוע ||| טכנולוגיות פורצות דרך וגם אפליקציות ||| שיפורי תחבורה במטרופולין חיפה והקריות ||| חדשות תחבורה ועדכוני בטיחות בדרכים ||| חוקים חדשים ואכיפה ביבשה ובים ||| לשאר החידושים והחדשות בהמשך…

רכב

לובינסקי עם שני כלי רכב מסחריים בהנעה חשמלית 100%

סיטרואן eJumpy בטעינה מהירה (צילום יח"צ חו"ל)

קבוצת לובינסקי מביאה את מהפכת הרכב החשמלי אל עולם כלי הרכב המסחריים עם השקת שני דגמים חשמליים בענפי הרכב המסחרי המבוקשים ביותר: סיטרואןE-BERLINGO ו-E-JUMPY יתווספו אל גרסאות הדיזל המובילות של שני הדגמים וירחיבו את ההיצע באופן משמעותי עבור שלל חברות בתחומי ההובלה, ההיסעים, השילוח, גופי ממשל, שוק רכבי הנכים ועוד וכן בעלי מקצועות חופשיים כגון טכנאים, מתקינים, ובעלי מקצוע אחרים אשר מעוניינים ליהנות מיתרונות השימוש ברכב חשמלי, הן בצד הכלכלי והן בצד הסביבתי במרחב העירוני. דגמים אלה ישווקו ללקוחות באופן חדש וייחודי על ידי הצגת נתוני TCO (Total Cost of Ownership) – עלויות שימוש חודשיות לבעלי ומשתמשי הרכב.

סיטרואן E-BERLINGO: לגרסת הדיזל של סיטרואן BERLINGO, אשר מובילה את פלח שוק הטנדרונים למעלה מ-15 שנים, בזכות רמת אמינות גבוהה ביותר ומענה וורסטילי לצרכי הלקוחות, נוסף עכשיו סיטרואן E-BERLINGO החדש, אשר יעצים את הובלתו של דגם זה בעיקר בשוק הרכב המסחרי במרחב העירוני בישראל. סיטרואן E-BERLINGO יימכר בישראל בגרסתו הקצרה עם חמישה מושבים. על ההינע אחראי מנוע חשמלי בהספק של 136 כ"ס וזה מקבל את האנרגיה מסוללה בקיבולת 50 קוט"ש. דגם זה מצויד במטען פנימי בהספק של 11 קוט"ש, כך שזמן הטעינה מעמדה תלת פאזית יעמוד על 5 שעות בלבד. סיטרואן E-BERLINGO מצויד גם באפשרות לטעינה מהירה בהספק של 100 קוט"ש, אשר תביא את הסוללה מ-0 ל- 80% תוך 30 דקות בלבד. סיטרואן E-BERLINGO רשאי לגרור גרור במשקל עד 750 ק"ג (עם/בלי בלמים) ובעל כושר העמסה של עד 684 ק"ג. סיטרואן E-BERLINGO שומר על רף בטיחות אקטיבית גבוה במיוחד בזכות שלל מערכות מקוריות שעיקרן: מערכת בלימת חירום אקטיבית | מערכת לשמירת נתיב הנסיעה כולל תיקוני היגוי | מערכת התרעת סטייה מנתיב הנסיעה | מערכת זיהוי הולכי רגל | מערכת התרעה לניטור מרחק לפנים | מערכת לזיהוי תמרורי מהירות והמלצה לשינוי בבקרת השיוט. כל אלה בנוסף ל-6 כריות אוויר, מערכת לסיוע בזינוק בעליה ועוד. כמו כן, סיטרואן E-BERLINGO מצויד גם באבזור נוחות עשיר שעיקריו מסך מולטימדיה בגודל 8 אינץ' ובו מערכת צימוד Apple CarPlay ו-Android Auto (בגרסאות נתמכות), בקרת שיוט, חיישני חניה אחוריים מקוריים, חיישני אורות וגשם ועוד.

סיטרואן E-JUMPY: לגרסת הדיזל של סיטרואן JUMPY, נוסף סיטרואן E-JUMPY החדש, אשר יעצים את הובלת המותג סיטרואן בשוק הרכב המסחרי במרחב העירוני. סיטרואן E-JUMPY יימכר בישראל בשתי גרסאות מרכב – מדיום ולארג'. סיטרואן E-JUMPY בגרסת המדיום יוצע עם אפשרות הבחירה בין שתי סוללות בקיבולת – 50 קוט"ש או-75 קוט"ש ואילו גרסת הלארג' תוצע עם סוללת 75 קוט"ש בלבד. שתי גרסאות אלה מצוידות במטען פנימי בהספק של 11 קוט"ש, כך שזמני הטעינה מעמדה תלת פאזית בגרסת ה-50 קוט"ש יעמוד על 5 שעות בלבד ובגרסת הסוללה 75 קוט"ש על 7 שעות בלבד. סיטרואן E-JUMPY מצויד גם באפשרות לטעינה מהירה בהספק של 100 קוט"ש, אשר תביא את סוללת ה-50 קוט"ש מ-0 ל- 80% תוך 30 דקות בלבד ואת סוללת ה-75 קוט"ש מ-0 ל- 80% תוך 45 דקות בלבד. כל גרסאות ה-E-JUMPY מצוידות במנוע חשמלי בהספק של 136 כ"ס ושילובו מציע טווח נסיעה של 221 ק"מ בין טעינות ב-E-JUMPY בגרסת מדיום בעל סוללת ה-50 קוט"ש ו-319 ק"מ לגרסה עם סוללת ה-75 קוט"ש. לגרסת הלארג', עם סוללת 75 קוט"ש, טווח של 316 ק"מ בין טעינות, בכל המקרים לפי תקן WLTP. סיטרואן E-JUMPY, בכל גרסאותיו, אף רשאי לגרור גרור במשקל עד 750 ק"ג (ללא בלמים), 1,000 ק"ג (עם בלמים) ובעל כושר העמסה של עד 969 ק"ג. בעתיד הקרוב יצטרפו להיצע גם גרסאות מסחריות (N) הכוללות סידור של נהג + 2 נוסעים ותא מטען סגור ומופרד מאחור (ללא חלונות). מחירים: סיטרואן E-BERLINGO קצר, 50 קוט"ש – 178,990 שקלים | סיטרואן E-JUMPY מדיום 50 קוט"ש – 264,990 שקלים | סיטרואן E-JUMPY מדיום 75 קוט"ש – 289,990 שקלים | סיטרואן E-JUMPY לארג' 75 קוט"ש – 299,990 שקלים | אגרת רישוי: 537 שקל. שני כלי הרכב נמכרים בישראל עם אחריות של 100,000 ק"מ או 3 שנים לרכב ו-160,000 ק"מ או 8 שנים לסוללה.

נתוני היבוא ינואר-אפריל 2022

AYG X Spices טויוטיה (צילום יח"צ חו"ל טויוטה)

בשליש הראשון של שנת 2022 (ינואר-אפריל) יבוא רכב חדש הסתכם ב- 90,200 שזה 17% יותר מאשר אשתקד אז יובאו 77,077 מכוניות בלבד. באפריל 2022 יובאו 27,611 כלי רכב לעומת 22,659 באפריל אשתקד – כמעט 22% יותר כלי רכב על כבישי ישראל לעומת אפריל של שנת הקורונה 2021. לעומת זאת יבוא רכב מסחרי באפריל היה רק 741 כלי רכב לעומת 783 באפריל שנה שעברה – מעל 5% ירידה. סה"כ יבוא רכב מסחרי בשליש הראשון של 2022 עלה לכדי 5,089. נתוני המגמה מצביעים על ירידה מתונה ביבוא כלי רכב נוסעים החל מחודש אוגוסט 2021. סה״כ ערך כלל היבוא בחודש אפריל 2022 הסתכם בכ-8.2 מיליארד דולר, עלייה של 19.4% לעומת ערך היבוא באפריל 2021. נתוני מגמה מצביעים על עלייה בערך יבוא החל מיולי 2020. מנתוני מרץ 2022 עולה כי נרשמה עלייה בכמויות השיווק של בנזין וסולר בשיעורים של 3.2% ו- 23.5% בהתאמה. העלייה בשיווק סולר נובעת בחלקה משינוי חקיקה ושיעור המיסוי.

מותגי הרכב המובילים עפ"י נתוני איגוד יבואני הרכב (שאינם נתוני רשות המיסים): יונדאי עם 8387 מסירות | קיה עם 5367 | טויוטה 4756 | מזדה 3072 | סקודה (האירופאית הנמכרת ביותר) עם 2211 מסירות | מיצובישי 1522 | מרצדס 1145 | סוזוקי 954 | סיטרואן 809 מסירות.

בגזרת היוקרתיות מרצדס מובילה, אחריה BMW עם 747 מסירות | פורשה עם 42 | DS עם 25 | מזראטי עם 13 | בנטלי עם 3 | אסטון מרטין עם 3 | טסלה עם 2 מסירות בלבד ופרארי מסרה רכב אחד בלבד בשלישון הראשון של שנת 2022.

אופל מציינת שנת יובל ו- 40 לאופל קורסה

אופל קורסה 40 שנות חדשנות (צילום יח"צ חו"ל)

אופל קורסה חוללה מהפכה במחלקת המכוניות הקטנות עם הבכורה שלה בשנת 1982 וכיום, בדור השישי שלה, מבוקשת יותר מאי פעם. בשנה שעברה, הקורסה הנוכחית הייתה המכונית הקטנה הפופולרית ביותר בגרמניה והמכונית הנמכרת ביותר בבריטניה. אופל קורסה החשמלית זכתה ב"הגה הזהב 2020", וכעת כבר מהווה כרבע מכלל מכירות הקורסה והיא מתחרה בהצלחה בספורט המוטורי כמכונית ראלי נטולת פליטות.

אבל כדי להבין היטב את הפופולריות של הקורסה מאז הופעת הבכורה שלה ב-1982, צריך קודם כל להסתכל על דגם מצליח נוסף – אופל קאדט. בתחילה, מכונית קטנה באורך של כ-3.8 מטרים, תוכננה ותוכננה להביא ניידות ליותר אנשים בתקופה שבה נהיגה במכונית הייתה עדיין יוקרה אמיתית. לאחר מכן, במהלך העשורים, הלקוחות הפכו במהירות לבעלי אבחנה ככל ששגשוגם גדל. הקאדט הקטן הפך לגדול וחזק יותר במחצית השנייה של המאה ה-20, והתקרב למעמד הקומפקטי עם הגעתה של כל גרסה. זה יצר משבצת מתחת למה שהפך לדגם הקלאסי של אופל. או אז הגיע הזמן למכונית קטנה חדשה ואמיתית – הזמן לקורסה. הדגם הקטן החדש ירד מפס הייצור לראשונה בסתיו 1982 במפעל הרכב החדש שנבנה בסרגוסה ומיד יצא לדרכו להיות רב מכר של אופל. עד היום – 40 שנה לאחר השקתו – עזבו את המפעלים יותר מ-14 מיליון יחידות, רובן מיוצרות במפעלים בסרגוסה ואייזנאך.

הצלחה זו נובעת לא מעט מהטכנולוגיות המובילות הרבות שהוצגו בדורות הקורסה השונים ואשר היו זמינות בעבר רק במחלקות רכב גבוהות יותר. אלה כוללים מערכות בטיחות וסיוע כגון ABS וכריות אוויר וכן המצלמה הקדמית עם מחוון מרחק, זיהוי תמרורים וסיוע לשמירה על נתיב, ולאחרונה, נורת Intelli-Lux LED® Matrix האדפטיבית נטולת סנוור. עכשיו בדור השישי שלו.

רב המכר עם הסוללות החשמליות מוכיח את השפעתו המחשמלת על הציבור בכמה דרכים: בגרמניה זכתה ההפקה הסדרתית Corsa-e ב"הגה הזהב 2020 – ובראלי Corsa-e הוא מדגים בספורט המוטורי כיצד ניתן לשלב ביצועים מעולים ותאימות סביבתית. עם המכונית הקטנה נטולת הפליטות, אופל היא היצרנית הראשונה שפיתחה רכב ראלי חשמלי עם סוללות שמתחרה בגביע ADAC Opel e-Rally Cup, גביע הראלי החשמלי הראשון בעולם, מאז 2021, ובכך מציג את עתיד הראלי.

ReCall לרכבי קיה פיקנטו שנת יצור 2021-2022

הרינו להודיע לכל הלקוחות בעלי רכב מתוצר קיה דגם פיקנטו, שנת יצור 2021-2022 כי יצרנית הרכב קיה מוטורס הודיעה על קיומה של תקלת בטיחות סדרתית (recall) לחלק מהמכוניות מדגם זה, שנובע מליקוי שהתגלה ביחידת ההתראה של מנורת ערפל אחורית, שעלול לפגוע בתפקוד הרכב. לכל בעלי הרכבים מתוצר זה תישלח הודעה בכתב. לקוח שירצה לבדוק אם מכוניתו נכללת בקריאת השירות, יכול להתקשר למוקד שירות לקוחות של היבואן בטל' מס': 1-800-377-775 או לפנות לאתר האינטרנט של היבואן שכתובתו www.kia-israel.co.i.

את תיקון תקלת הבטיחות הסדרתית יהיה ניתן לבצע רק במוסכי השירות של היבואן, רשימת המוסכים מפורסמת באתר האינטרנט של היבואן. על פי חוק, תיקון תקלת הבטיחות הסדרתית יתבצע בלא תשלום. מומלץ לתאם את מועד התיקון מראש עם המוסך. על פי תקנה 306א לתקנות התעבורה, התשכ"א-1961, בעל רכב שלא יבצע בפועל את תיקון תקלת הבטיחות הסדרתית בתוך 6 חודשים ממועד משלוח מכתב זה, משרד התחבורה לא יחדש את רישיון הרכב שלו ולא תתאפשר העברת בעלות ברכב.

INOKIM עם דגמי קורקינטים חשמליים 2022

CRISTALINO Group, המפיצה הבלעדית של INOKIM בישראל, גאה להציג את דגמי 2022 המעודכנים של חברת התחבורה הזעירה הגדולה, הוותיקה והמתפתחת ביותר בעולם. למעשה, מדובר בקורקינט החשמלי הטכנולוגי ביותר בעולם שמביא את מהפכת החופש האורבני לכולם.

קריסטלינו, שנבחרה לייצג את פעילות החברה בארץ לאור הפעילות הבינלאומית בה עומדת להתמקד הנהלת אינוקים, משווקת כעת את הדגמים INOKIM OX וכן את  INOKIM QUICK 4 ו-INOKIM Light MAX 2.0, כאשר בסך הכל החברה משווקת למעלה מ-25 דגמים של קורקינטים ואופניים חשמליים ביותר מ-300 נקודות מכירה ברחבי הארץ. קריסטלינו משווקת את דגמי אינוקים בכ-100 נקודות מכירה, וכן בחנויות מוצרי החשמל מחסני חשמל, שקם אלקטריק וגם בדיוטי פרי בנתב"ג.

INOKIM OX – דגם הכביש-שטח הספורטיבי של אינוקים – האח הגדול של המשפחה. אינוקים דגם OX מגיע עם בשורה משמעותית בקטגוריית הקורקינטים החשמליים. כלי אולטמטיבי המשלב בין כוח ועמידות שטח גבוהה ללא כל התפשרות על קווי הדגל של אינוקים – סטייל ויעילות אנרגטית מהמתקדמות בעולם, המתגאה ביתרון הקיפול המהיר שלו המהווה יתרון בלעדי ומהפכני שאין שני לו בקטגוריית הקורקינטים החשמליים בישראל. ועכשיו עם סוללות 21 אמפר גדולות ומשופרות וטווחים שלא היו כמותם לפני.

אינוקים OX, המאפשר טווח נסיעה של עד 60 ק"מ, הוא זוכה פרס Red Dot – תחרות בין לאומית שנתית המהווה חותמת איכות לחדשנות טכנולוגית עיצובית. השנה השתתפו בדירוג אלפי מוצרים מ-59 ארצות. כל מוצר נבדק פרטנית בידי צוות מומחים, שבחרו להוקיר את OX בתצוגת Red Dot Design Museum  בסינגפור, המוזיאון הגדול בעולם לעיצוב עכשווי.

INOKIM QUICK 4 – האח הקטן של OX. דגם הקוויק 4 כולל פטנט ייחודי במערכת המתלים ושיכוך מלא ליציבות גבוהה ביותר. הוא בעל מנוע חשמלי שקט ועוצמתי מתמיד, חלוקת אנרגיה חכמה ומוגברת לגלגל האחורי, סוללת הליתיום-יון האיכותית בעולם, מנוע זה מאפשר לרוכבים בו מומנטום חזק וטווח נסיעה של עד 50 ק”מ ניתן לזהות את הדגם לפי גלגל המנוע שמעוצב כמו מבער מטוס בכדי לשקף את עוצמתו.

INOKIM Light MAX 2.0 – הקורקינט הקל והקומפקטי ביותר 13 ק"ג בלבד, איכות בטיחותית וטכנולוגית משופרת שמצליחה להתעלות על כל המתחרים המובילים בשוק  Light 2.0 maxמציע מערך שלם של יתרונות ומפרט טכני מתקדם, טווח נסיעה מוגדל של 55 ק"מ, מערכת בלימה קדמית ואחורית, סוללה 14 אמפר איכותית בטכנולוגיה חדשנית וזמן טעינה קצר במיוחד לסוללה מלאה: 3-5 שעות בלבד.

INOKIM היא החברה הגדולה, המובילה, הוותיקה והמתפתחת ביותר אשר יצאה מישראל לעולם, בשוק התחבורה הזעירה. החברה, שנוסדה בישראל בשנת 2011 ומוכרת את מוצריה ב-50 מדינות ברחבי העולם, מתמחה בכלים ברמת גימור גבוהה שזכו בפרסי עיצוב רבים בעולם. אינוקים פעילה כיום בין היתר בארה"ב, אוסטרליה, ספרד, פנמה, גרמניה, איטליה, צרפת ואנגליה ומתכננת לפתוח סניפים נוספים.

ReCall לרכבי קיה סול שנת יצור2014

הרינו להודיע לכל הלקוחות בעלי רכב מתוצר קיה דגם סול, שנת יצור 2014 כי יצרנית הרכב קיה מוטורס הודיעה על קיומה של תקלת בטיחות סדרתית (recall) לחלק מהמכוניות מדגם זה, שנובע מליקוי שהתגלה ביחידת בקרה של כריות אוויר, שעלול לפגוע בתפקוד הרכב. לכל בעלי הרכבים מתוצר זה תישלח הודעה בכתב.

לקוח שירצה לבדוק אם מכוניתו נכללת בקריאת השירות, יכול להתקשר למוקד שירות לקוחות של היבואן בטל' מס': 1-800-377-775 או לפנות לאתר האינטרנט של היבואן שכתובתו www.kia-israel.co.i. את תיקון תקלת הבטיחות הסדרתית יהיה ניתן לבצע רק במוסכי השירות של היבואן, רשימת המוסכים מפורסמת באתר האינטרנט של היבואן. על פי חוק, תיקון תקלת הבטיחות הסדרתית יתבצע בלא תשלום. מומלץ לתאם את מועד התיקון מראש עם המוסך.

על פי תקנה 306א לתקנות התעבורה, התשכ"א-1961, בעל רכב שלא יבצע בפועל את תיקון תקלת הבטיחות הסדרתית בתוך 6 חודשים ממועד משלוח מכתב זה, משרד התחבורה לא יחדש את רישיון הרכב שלו ולא תתאפשר העברת בעלות ברכב.

תחרות וספורט

מסלול מוטוקרוס נחנך בגלבוע

המסלול החדש שהוקם וכבר נחשב לטוב בישראל – ישמש לאימונים, הדרכות, הכשרות, מרוצי מוטוקרוס וטרקטורונים. לאחרונה נערכה בפעם הראשונה אליפות ישראל מחוץ למסלול בויינגייט וזאת לאחר חודשיים של התנסות, הרצה ומקצי שיפור ממוקדי מטרה, נחנך מסלול המוטוקרוס, באופן רשמי וקבוע בגלבוע. המסלול החדש, הייחודי והמרשים נבנה במאמץ משותף עם התאחדות הספורט המוטורי, ונחנך במהלך אליפות הארץ לגילאים הצעירים (נוער ונערים).

בטקס קצר ומרגש חנך ראש המועצה עובד נור את המסלול, שהוקם בסמוך לאתר 'תל-יוסף הישנה', ונחשב כבר כעת כטוב בישראל.

חובבי הספורט המוטורי מציינים כי מדובר בבשורה של ממש, בכל הנוגע לתחרויות ולמשתתפים. ראש המועצה עובד נור: "אנחנו מאוד מתרגשים לראות את המשתתפים באליפות ואת הקהל פה בגלבוע. מבחינתנו המסלול הזה הוא לא פחות מהגשמת חלום. הגלבוע הוא הבית הטבעי לספורט המוטורי, וזיהינו מהר שיש לנו הרבה רוכבים צעירים ובוגרים יותר. לכן החלטנו ללכת יחד ולעשות היסטוריה. חשוב לנו להשקיע בחינוך, ספורט ותרבות כאלמנט המחזק ומצמיח את הקהילה, ואנחנו מובילים את זה יחד עם ההתאחדות לספורט מוטורי, הרשות לנהיגה ספורטיבית ומשרד התרבות והספורט".

בין המרוצים באליפות לגילאים הצעירים, היה אפשר היה להתרשם ממקצים עבור ילדים בני 8 עד 12 אשר עושים את צעדיהם הראשונים בתחום. כאשר ניתן האות, יצאו לדרך המקצים שכללו רכיבה מהירה במסלול עם מכשולים, מסלולים עם פניות חדות וגבעות קיפוץ עם האופנועים. עוד לפני שנחנך באופן רשמי, משך אליו המסלול ספורטאים ומתחרים שהגיעו למתקן על מנת להתאמן ולשפר את יכולות הרכיבה שלהם.

אליפות הנוער היוותה יריית הפתיחה, כאשר בסופ"ש 13-14.5, נערכה במסלול המוטקרוס החדש אליפות הארץ לבוגרים. היתה זו הפעם הראשונה שאליפות הארץ במוטוקרוס נערכה מחוץ למסלול שבווינגיט, ובגלבוע התקיימה חגיגה צבעונית גדושה באקסטרים, אקשן ואדרנלין כשמאות רוכבי השטח, מהטובים בארץ, התכנסו תחת מקום אחד, והתחרו.

"מוא"ז הגלבוע הקימה כאן מסלול מוטוקרוס לתפארת", אמר השבוע בועז קורפל, עיתונאי ופרשן הספורט המוטורי של ערוץ הספורט למעלה משני עשורים – שנכח באירוע. עוד הוסיף קורפל: "המסלול ייחודי ושונה בנוף הישראלי תרתי משמע. מדובר במסלול של 1640 מטר, 9 פניות, 11 אלמנטים שונים של קפיצות, דילוגים, סטפאפים, גבשושיות ועוד. מסלול עם האופי הזה, אין בישראל! זה מאתגר את כל הרוכבים שמגיעים לכאן ומרגיל אותם למסלולים שיש בעולם הגדול. יפה שהמועצה הרימה כאן את הכפפה. סוף סוף יש בית טוב לרוכבים מכל אזור הגלבוע והעמק, וזה מחמם את הלב".

בגלבוע ציינו השבוע בגאווה כי הם שמחים ומברכים על כך שחלק גדול מהמתחרים מתגוררים ביישובי המועצה, עובדה שתהפוך את החגיגה ללא פחות ממושלמת. המסלול החדש שהוקם ישמש לאימונים, הדרכות, הכשרות, מרוצי מוטוקרוס וטרקטורונים, והוא משתלב נהדר עם מגמה צומחת בגלבוע של גידול מגמתי במספר הספורטאים הפוקדים את המסלול ומודים על כך שיש להם מקום להגשים את חלומם. הכמות ההולכת וגדלה של מתאמנים צעירים (גילאים 8-15), מעודדת את אנשי הספורט במועצה וישנה תמימות דעים כי דור צעיר זה הינו הבסיס והליבה של ספורטאים גדולים שיצאו וייצגו את מדינת ישראל.

"להקים מסלול מוטוקרוס בגלבוע, להעצים את הספורט הזה ולשים אותו במרכז הבמה כמו כדורגל וכדורסל זה הגשמת חלום. מבחינתי זה משהו שהתפללתי וייחלתי לו שנים רבות אחורה. המסלול הזה ברמה ובפוטנציאל הכי גבוה. יש לו תוואי מעניין וגדול, עם ההקפה הכי ארוכה בארץ. זה מאפשר לנו להגיע בו למהירויות שאי אפשר להגיע אליהן במסלולים אחרים בישראל ולעשות אלמנטים שלא ניתנים לביצוע ביתר המסלולים", אמר השבוע אופיר ואזה מקיבוץ עין חרוד, רוכב ומאמן בגלבוע.

תחבורה ובטיחות

Dott עם הקורקינטים השיתופיים החדשניים בתל אביב

קורקינט חשמלי של דוט Dott בתל אביב (צילום דני בר)

דוט היא חברת תחבורה שיתופית אירופית שהוקמה על ידי אנרי מויסינאק ומקסים רומיין, עם החזון לשחרר את הערים מפקקים, תוך ביצוע נסיעות וניידות אישית נקייה וירוקה. דוט מפעילה כיום למעלה מ-40,000 קורקינטים חשמליים בערים מובילות בבלגיה, פינלנד, צרפת, גרמניה, איטליה, נורבגיה, פולין, ספרד, שוודיה ובריטניה, והשיקה מאז סתיו 2021 צי של 10,000 אופניים חשמליים. דוט זכתה בשניים ממכרזי התחבורה השיתופית הגדולים בעולם, גם בפריז וגם בלונדון. לדוט צוות של למעלה מ-600 עובדים, כשהצוותים העיקריים שלה ממוקמים באמסטרדם, לונדון ופריז.

Dott השיקה את שירות הקורקינטים השיתופיים שלה בתל אביב, זאת בפעם הראשונה שבה השירות יופעל מחוץ ליבשת אירופה. מהיום, הקורקינטים החשמליים השיתופיים של Dott ינועו ברחבי העיר תל אביב ויספקו לרוכבים בטיחות יוצאת דופן, שירות אמין, תעריפים נמוכים ונוחים ביחס למתחרים, אוויר נקי יותר ופחות עומס בכבישים. צי של 1,800 קורקינטים חשמליים יעמוד לרשות תושבי תל אביב והמבקרים בה, מה שיאפשר למשתמשים ליהנות מחוויית נסיעה מהנה ובטוחה, המאפשרת לגלות אזורים חדשים ולצבור חוויות חדשות, בלי הצורך של לחפש חנייה או לעמוד בפקקים.

Dott פועלת בשיתוף פעולה מלא עם העיריות והשלטונות בהן היא פועלת, ובתל אביב, כמו בערי אירופה, Dott מפעילה את השירות תחת רגולציה וחוקי עזר עירוניים, כדי שהרוכבים ירכבו בתבונה תוך התחשבות בסביבה העירונית. בנוסף לכך, Dott משתפת פעולה עם העיריות על מנת לספק שירות המותאם לצרכים של כל עיר בנפרד ולטובת התושבים והמבקרים בה.

רכיבה אחראית ובטוחה: עם גלגלים גדולים בגודל 12 אינץ', אורות קדמיים, אחוריים ואיתותים, מערכת בלימה משולשת ולוחיות רישוי, הקורקינטים השיתופיים של דוט בנויים מתוך מחשבה על בטיחות ללא פשרות, וכל הכלים מצוידים בקסדות המחוברות לכידון. על פי החוק הישראלי, כל הקורקינטים מוגבלים למהירות מירבית של 25 קמ"ש, כאשר בחלק מהאזורים המוגדרים במפה ובאפליקציה, המהירות מוגבלת למהירות איטית של מספר קמ"שים בודדים, ובכמה אזורים מוגדרים מראש, הרכיבה לא מתאפשרת והקורקינט ננעל לרכיבה. כל אלה מספקים לרוכב ביטחון ברכיבה, אחריות אישית ושמירה על הסביבה העירונית.

הקורקינט שנחת בישראל מציע מפרט אבזור מפנק ועשיר במיוחד, הכולל איתותי LED וזמזם כמו באופנוע, מתקן ייעודי לסמארטפון הכולל NFC לקישוריות מהירה וטעינה אלחוטית (במכשירים תומכים בלבד), המתבצעת בזמן הרכיבה. בנוסף, משטח עמידה רחב עטוף גומי מעניק לרוכב בטיחות ונוחות רבה בזמן רכיבה, ובולמי הזעזועים הקדמיים משככים את המהמורות והבורות הקטנים בכבישים ובדרכים.

צוות טכנאים ומכונאים מיומנים מבטיחים תחזוקה איכותית של הקורקינטים, כדי לספק זמינות גבוהה של צי הכלים. הבטיחות היא בראש סדר העדיפויות של החברה, וכל מערך הטעינות מתבצע באתר כדי להבטיח שליטה של 100%.

התעריפים הנמוכים ביותר בשוק: לרגל השקת הפעילות בתל אביב, Dott מעניקה מספר הטבות לרוכבים חדשים כמו למשל נסיעה ראשונה בחינם. התמחור התחרותי ושובר השוק מתרכז בעלות הנסיעה: רק ​​שקל אחד לדקת רכיבה, ללא עמלת פתיחת נסיעה או שחרור הקורקינט, זאת לעומת המתחרים הגובים לפחות שני שקלים בעבור פתיחה והתחלת נסיעה. עוד יוצע לרוכבים מנויים על פי תדירות שימוש: מנוי לשתי רכיבות בעלות 15 שקלים, מנוי יומי עבור 10 נסיעות ועלותו 40 שקלים, ומנוי חודשי עבור 30 נסיעות בעלות 120 שקלים. בנוסף לכך, Dott תפתח שותפויות עם עסקים מקומיים כדי לספק הצעות מותאמות אישית ללקוחותיהם.

בן גיילי, מנהל הפעילות של חברת Dott בתל אביב: "הקורקינטים השיתופיים שלנו מציעים את הדרך היעילה ביותר לנסוע ברחבי תל אביב מבלי לגרום לעומסים או לזיהום. אנו מביאים את הניסיון שלנו מערים גדולות באירופה כדי להבטיח שהשירות שלנו ישולבו בקפידה בעיר, ומציעים שירות אמין לרוכבים שלנו תוך מתן כבוד למשתמשי דרך אחרים ולהולכי רגל".

הסביבה וההשפעה החברתית עומדות בלב כל החלטה עסקית ב-Dott. חברת התחבורה האישית פועלת לשימוש חוזר או מיחזור של 100% מכלי הרכב והחלקים המשומשים, תוך שמירה על איכות הסביבה ועל העולם. דוט מכוונת לצי לוגיסטי חשמלי שלם, ולאנרגיה מתחדשת בכל הערים שלה. השירות החדש בתל אביב נועד להיות נגיש ככל האפשר לרוכבים מנוסים ולמתחילים, ו-Dott עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם קהילות מקומיות, במטרה לכסות באופן שווה את כל האזורים שבה היא פועלת. בנוסף, Dott מרבה לשתף פעולה עם ארגונים ועסקים מקומיים כדי לסייע בשיפור התנועה ברחבי הערים בהן היא פועלת, תוך ויתור על התחבורה הרגילה והעמוסה.

ועדת הכלכלה דנה בהפיכת עבירות התנועה להפרות מנהליות

תאונה (צילום דני בר)

ועדת הכלכלה של הכנסת החלה להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית להפרות תעבורה מנהליות. ח"כ לימור מגן תלם, שמילאה את מקומו של היו"ר, ציינה כי הצעת החוק מהווה שינוי תפיסתי נורמטיבי, שהופך את עבירות התעבורה מעבירות פליליות להפרות מנהליות שאינן פליליות, ונועדה לתת מענה טוב יותר לאכיפת תעבורה. "אני מאמינה שזו רפורמה חשובה שתפעל לטובת הציבור כולו, ותהייה סנונית ראשונה שתאפשר הפיכת עבירות פליליות נוספות להפרות מנהליות", אמרה.

ההצעה נועדה להפוך חלק מעבירות התעבורה שמוגדרות היום כעבירות קנס ו"ברירת משפט", הנחשבות פליליות, ל"הפרות תעבורה" שיטופלו במישור המנהלי, וכן להסמיך את שר המשפטים להקים בית דין מנהלי לתעבורה. הצעת החוק לא נועדה לבטל את עבירות התעבורה הפליליות על אותן התנהגויות שיוגדרו כהפרות תעבורה, אלא לקבוע כי ברירת המחדל שלהן תהייה אכיפה מנהלית, שלצידה ניתן יהיה לפתוח בהליך פלילי במקרים שבהם תתגלה חומרה מיוחדת שמצדיקה זאת.

מנכ"ל משרד המשפטים, עו"ד ערן דוידי, אמר כי המשרד שם לו למטרה לטייב את ההליכים המשפטיים ולתת שירות טוב יותר לאזרח. הוא הוסיף כי המצב היום פוגע באיכות האכיפה ודווקא עברייני הכביש המסוכנים מנצלים את העומס בבתי המשפט, וכן גם השירות לאזרח, שמחכה זמן רב ליומו בבית המשפט, נפגע.

עו"ד דוידי הסביר כי קבלת קנס לא תהייה התחלה של הליך פלילי, ומי שירצה לערער עליו יוכל לעשות את זה בפני בית דין דיגיטלי, שיאפשר לכל אזרח להגיש ראיות בצורה מהירה. עו"ד דוידי הבהיר כי המשרד יסייע לכל מי שצריך בהתמודדות עם המעבר לשירות הדיגיטלי, והוסיף כי מדי שנה נמחקים 100 אלף תיקים בשל העומס בבתי המשפט, אותו מנצלים העבריינים הסדרתיים. לדבריו, המהלך יפחית את העומס מהשופטים ויאפשר להם לעסוק בטיפול באותם עבריינים סדרתיים ובעבירות מסכנות חיים.

עו"ד מיכל רשף ממשרד המשפטים הוסיפה כי במקים חמורים שמסכנים חיים ניתן יהיה לקיים הליך פלילי. היא הסבירה כי מי שיקבל קנס מנהלי יוכל להגיש השגה, אותה יבחן גורם מנהלי בכיר שיסמיך מפכ"ל המשטרה. אפשרות נוספת תהייה לערער על החלטת הגורם המנהלי בפני בית הדין המנהלי לתעבורה שיוקם.

יו"ר ועדת התעבורה בלשכת עורכי הדין, עו"ד יוסי יעקובי, אמר כי לכל דוח מצטרפות נקודות וארבעה דוחות ברירת משפט יכולות להוביל לשלילת רישיון לשלושה חודשים. הוא הסביר כי כיום צריך להתקיים הליך פלילי, בו חובת ההוכחה מוטלת על המדינה, בעוד שההצעה הופכת את הנטל על האזרח, שיצטרך לשכנע ששוטר סתם התנפל עליו. לטענתו, המצב החדש יוביל לכך שיהיו עוד 20 אלף נהגים שרישיונם יפסל מדי שנה, בגלל שלא תהייה להם אפשרות להתגונן. עוד טען עו"ד יעקובי כי במרכז הארץ אין עומס בבתי המשפט לתעבורה, וציין כי בצפון שופט דן ב-5,500 תיקים בשנה בעוד שבמרכז שופט דן ב-500-700 תיקים בשנה.

ראש תחום יעוץ וחקיקה באגף התנועה במשטרה, רב פקד סימונה זילבר, אמרה כי האינטרס של המשטרה הוא לאפשר לתת דגש לעבירות חמורות בבתי המשפט לתעבורה, לצד טיפול יעיל יותר בעבירות הקנס. היא ביקשה לקדם גם הסדרה של אמינות מכשירי האכיפה בחקיקה, כדי לפתור אחת ולתמיד את הטענות כלפיהם. ח"כ יעקב מרגי שאל האם כוונת המשטרה להביא מכשירים אמינים יותר, או רק לקבוע שהקיימים אמינים. זילבר השיבה: "עמדתנו היא שאין בעיה עם אמינות מכשירי האכיפה הקיימים".

מנהל תחום משפט מנהלי בסנגוריה הציבורית, עו"ד יגאל בלפור, אמר כי הסנגוריה תומכת עקרונית במהלכים של דה פליליזציה ומעבר למתכונת מקוונת יכול לאפשר לאזרח להציג טענותיו בצורה יעילה יותר, אבל צריך לוודא שהדבר לא יפגע במוחלשים. הוא הוסיף כי יש מקרים בהם חשוב לאזרח להופיע ולטעון טענות בעל פה, וצריך לשמור על האפשרות הזו.

ח"כ יעקב מרגי התייחס להצעה ואמר כי אין לו ספק בכוונותיו הטובות של שר המשפטים לייעל את מערכת המשפט, אבל לעיתים הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות. ח"כ מרגי ביקש נתונים על העומס בבתי המשפט ושאל מה גורם לכך. הוא הזהיר מכך שהאזרח יפגע כי לא יוכל להתמודד מול התעמרות של גופים כמו המשטרה, וקרא קרא לבחון להשאיר את חובת ההוכחה על השוטר שנתן את הדוח.

ח"כ אוסאמה סעדי הוסיף כי בשם המלחמה בעבירות התנועה ובעומס בבתי המשפט פוגעים בזכויות הציבור, כשהופכים את המשפט להשגה בכתב ובפני גורם שלא יודעים מי הוא. "איך יוכל אזרח להתגונן ולהוכיח את חפותו? בזום? איך אפשר יהיה להביא עדים? לחקור שוטר? זו תהייה מילה של האזרח מול המילה של השוטר", אמר ח"כ סעדי. ח"כ מופיד מרעי הוסיף כי נכון יהיה לאפשר לאזרח להחליט אם להישפט בהליך פלילי או לפנות להליך מנהלי.

מנכ"ל משרד המשפטים עו"ד דוידי הגיב לדברים ואמר כי היום אנשים בכלל לא מגישים בקשה להישפט בגלל העומס. הוא ציין כי ב-2019 נפתחו 141,923 תיקים, מתוכם 83,487 היו בקשות להישפט, ולכן המהלך הוא חשוב ודרמטי. ח"כ מגן תלם סיכמה את הדיון וביקשה ממשרד המשפטים להעביר לוועדה נתונים, וכן אמרה כי בישיבה הבאה תחל הוועדה לדון בסעיפי הצעת החוק.

מטרופולין חיפה עם שדרוג מערך התחבורה הציבורית

רכבלית חיפה (הדמיית המערכת)

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי ביקרה במרכזית המפרץ בעקבות השינויים המתוכננים: ״אני שמחה ונרגשת לחנוך את קו המטרונית החדש, עוד צעד במהפכת התחבורה שאני מקדמת במטרופולין חיפה והסביבה. משרד התחבורה בראשותי שם את התחבורה הציבורית ואת הצפון בראש סדר העדיפויות וימשך להשקיע מאות מיליונים כדי להרחיב את הכמות והאיכות כך שכל אחת ואחד מכן ומכם יוכלו להגיע לאן שתבחרו. אני מזמינה את כל תושבות ותושבי חיפה והסביבה לשים את הרכב הפרטי בצד, וליהנות ממהפכה בתחבורה. נסיעה טובה".

השינויים שנכנסו לתוקף הינם תולדה של תכנון מעמיק ובדיקה קפדנית של צרכי התושבים באזור חיפה. במסגרת התוכנית החדשה הוגברה התדירות של קווים בעלי ביקוש גבוה וצומצמו קווים לא יעילים שסבלו ממיעוט נוסעים. בנוסף, הוגברה הפריסה של הקווים והקישוריות בין כלל אמצעי התחבורה הציבורית בחיפה: קווי המטרונית, הרכבלית, מערך האוטובוסים ושירות "תיק-תק" של אגד, הפועל בעיר כשירות משלים.

במסגרת ההתייעלות, תתוגבר תדירותם של קווים רבים בעיר חיפה, שבעה קווים שינו את מסלולם, שני קווים ישנים יקבלו מספרים חדשים ושבעה קווים יבוטלו בשל חפיפה עם שירות מקביל או מיעוט נוסעים.

הקו החדש של המטרונית, קו 4, ינוע בתדירות גבוהה מאוניברסיטת חיפה דרך הטכניון למרכזית המפרץ. בעקבות השינוי, קו 4 של אגד שנוסע במסלול מעגלי בין הרחובות אבן גבירול וביל"ו, יהפוך לקו 41. גם מספרו של קו 5 של אגד שנע בין הגרנד קניון לתחנת בת גלים בעיר ישתנה ל-51. קו 25 מהדר לשפרינצק שפעל עד כה רק בימי שבת, יחל לפעול בכל ימות השבוע בתדירות של 12 דקות בשעות העומס. כמו כן, תגדל משמעותית התדירות של קו 1 של אגד בין מרכזית חוף הכרמל לטכניון.

במסגרת השינויים במטרופולין, ישתנה מסלולם של שבעה קווי אגד: מדובר בקווים 30, 31, 54, 55,76, 115 ו-146. כפועל יוצא מההתייעלות של מערך התחבורה הציבורית בעיר, בוטלו שבעה קווים, והשירות לנוסעים ולנוסעות במסלולים אלה יינתן באופן מיטבי באמצעות קווים חלופיים. מדובר בקווים 46, 101, 141, 143, 216, 225 ו-237.

ועדת הכלכלה שומעת על נהגי אוטובוס שנאלצים לעשות צרכים בבקבוק

אוטובוסים בתחנה מרכזית (צילום דני בר)

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, דנה במקצוע הנהג בתחבורה הציבורית וזכויותיו, במסגרת ציון היום המיוחד לעובד השכיר בכנסת, שיזמה ח"כ נעמה לזימי. היו"ר ביטון פתח את הדיון ואמר כי אם יש חסם שמונע את התפתחות של שירות ההסעות בישראל זה הרצון והנכונות של צעירים לעבוד כנהגי תחבורה ציבורית. הוא הוסיף כי פגיעה פיזית ומילולית מרתיעה אנשים מלרצות להיות נהגי תחבוה ציבורית, וקרא לקדם את החקיקה המחמירה את האכיפה כנגד מי שפוגע בנהגי תחבורה ציבורית, כך שתקיפתם תחשב תקיפת עובד ציבור.

מנכ"לית משרד התחבורה, מיכל פרנק, אמרה כי הנהגים נפגעים גם מהטרור וגם מאלימות בתוך האוטובוס, והיא פועלת בנושא באופן אישי מול המשרד לביטחון הפנים והמשטרה. "על מנת לקדם תחבורה ציבורית יעילה וטובה נדרשת תשתית פיזית של מסופים, נתיבי העדפה ומבני מנוחה לנהגים, וכמובן התשתית האנושית שהיא נהג האוטובוס וכל מה שתומך בעבודתו. אנחנו מקדמים סדרה רחבה של פתרונות לקידום רווחת הנהג, המקצועיות שלו ושיפור תנאי העסקתו והקפדה על שעות מנוחתו".

המנכ"לית ציינה כי לפני 10 ימים פרסם המשרד מתווה למענקים למפעילי תח"צ, לטובת גיוס נהגים חדשים, בנוסף החל מאוגוסט יבוטל התשלום במזומן במסגרת רפורמת התעריפים. באשר לתנאי העסקת הנהגים, אמרה המנכ"לית כי השרה מרב מיכאלי תומכת בעבודה המאורגנת ושוויון זכויות. "אנחנו פועלות יחד עם המשרד והרשות לתחבורה ציבורית בכל הכלים שברשותנו, כדי לקדם את נושא תנאי השכר, הוותק ורציפות התנאים של הנהגים".

ח"כ לזימי אמרה כי העבודה הזו היא שוחקת וקשה, וציינה כי סוגיית השמירה על הוותק היא בשורה וציינה כי היא מקווה שניתן יהיה לקדם זאת בתקציב הקרוב. בנוסף סיפרה ח"כ לזימי כי יש עדויות של נהגים שעושים צרכים בבקבוק. אחד הנהגים התפרץ לדברים וסיפר כי הוא שומר בקבוקים ולא למחזור, ונהגת נוספת העירה כי לה אין אפילו את האפשרות הזו.

ח"כ אורי מקלב ביקש בתחילת דבריו למחות על דברי מנכ"ל הרכבת, מיכה מקייסנר, לפיהם מה שהרחיק את הציבור החרדי מהרכבת בדרך ללוויית הרב קנייבסקי היה "שתי בנות על הקו הצהוב", אך הוסיף כי מייקסנר התנצל והוא מקבל את התנצלותו. עוד אמר ח"כ מקלב כי בעבר אמהות רצו שבנן יהיה נהג אגד, היום אף אחד לא מסכים להיות נהג בשכר של 43-44 שקלים לשעה. ח"כ אוריאל בוסו התייחס גם הוא לדברי מנכ"ל הרכבת וביקש התייחסות מנכ"לית משרד התחבורה לדברים. מנכ"לית משרד התחבורה פרנק הגיבה כי אין מקום לדברים שאמר מנכ"ל הרכבת, וטוב שהתנצל.

יו"ר ארגון הנהגים בהסתדרות הלאומית, ישראל גנון, אמר כי אנחנו בדרך לקטסטרופה והתכנית של משרד התחבורה לא תביא לענף נהג אחד נוסף. לדבריו, "יש 70 אלף מחזיקי רישיון נהיגה, לא צריך נהגים חדשים אבל הם לא רוצים לעבוד במקצוע עוד לפני שהם שומעים את הטענות שלנו על תשתיות. השכר נמוך ולא ראוי. 35% מתחת לשכר הממוצע במשק, בעוד שבכל העולם המערבי הוא סביב השכר הממוצע במשק".

נציגת מרכז המחקר והמידע של הכנסת, רינת בניטה, ציינה כי המחסור בנהגים הוא אחד החסמים שמונעים תוספת שירות בתחבורה הציבורית. לדבריה, כמעט שני שליש מהנהגים הועסקו 5 שנים או פחות, והדבר מהווה אינדיקציה לנטישה של הענף.

ציון פת, המנהל את חברת אלקטרה, התייחס לנושא השכר ואמר כי אם המדינה סבורה שהשכר צריך להיות גבוה יותר, אז מישהו צריך לממן את זה. הוא הוסיף, כי "ההפרטה גרמה לך שיש פער עצום בין מה שהמפעילים הפרטיים מקבלים במכרזים, לעומת ההסכמים שהמדינה עושה עם אגד ודן, והפערים מקשים עלינו המפעילים לתפקד בצורה סבירה".

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות העובדים הלאומית, ששי שדה, אמר כי הנהגים הם העובדים היחידים בארץ שלא יכולים ללכת לשירותים, והוסיף כי מקצוע הנהג הפך ממקצוע מכובד לנחות והנהגים הפכו לשק חבטות, והוסיף גם הוא כי הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לשפר את שכר הנהגים.

יו"ר ועד אלקטרה אפיקים, יוני קריספין, הוסיף: "אנחנו נקראים פראיירים מתחלפים. אם משרד התחבורה הולך ומשקיע כספים בלהביא עוד פראיירים זה בושה וכלימה למשרד התחבורה. כשאני רואה בקבוק בסופר אני לא רואה בקבוק, אני רואה את השירותים. אנחנו נמצאים בקטסטרופה". קריספין אף שאל עד מתי יתחננו הנהגים להעלות את שכרם. נהג האוטובוס שמואל בן יאיר סיפר כי עבד באפריל 222 שעות והרוויח רק 7,500 שקל נטו.

נציגת משרד האוצר, שחר בר, אמרה כי בנוגע לשכר הדבר נמצא בדיון במסגרת התקציב לשנה הבאה, והוסיפה כי היא מקווה שנושא הוותק ייפתר עוד השנה. לדבריה, "כל העלאה של שקל בשכר זה עלות של מאות מיליוני שקלים לתקציב המדינה".

מנכ"לית משרד התחבורה פרנק התייחסה לדברים שנאמרו בדיון, ואמרה כי המשרד פועל בכל המישורים לרבות משא ומתן תקציבי. "בסופו של דבר מדובר בתקציבים מאוד גדולים וזה לא החלטה שרק אנחנו יכולים לקבל. יש להטיב את התנאים בענף, קודם כל בשביל הנהגים הקיימים כי מגיע להם וזה יותר בטוח ושירותי, אבל התג מחיר הוא מאוד ברור – תוספות סבירות וראויות שמתרגמות ל-650 מיליון שקל בשנה. זה לא כסף קטן, אבל הוא נמצא בראש סדר העדיפויות בדיון התקציבי עם האוצר".

ח"כ מקלב סיכם את הדיון ואמר כי דבר ראשון יפעל לקדם את הצעת החוק להתייחס לנהג כאל עובד ציבור, וקרא לעשות את השינוי הדרוש בתקציב השנה הבאה. הוא הוסיף כי הוועדה תמשיך לעקוב אחר הטיפול בכל הבעיות שעלו בדיון.

יו"ר ועדת הכלכלה קורא להקפיא את רפורמת תעריפי התח"צ לתיקונים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, פתחה את כנס הקיץ בישיבת מעקב אחר הרפורמה בתעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית. היו"ר ביטון הזכיר כי הוועדה קיימה דיון בנושא בפגרה, אך לא הוצגו בו נתונים ומיד לאחר מכן נשלחה הזמנה להשקת הרפורמה. הוא אף מתח ביקורת על כך שהוקצבו רק 5 ימי עבודה לקבלת הערות הציבור וקרא להקפיא את הרפורמה ולבצע בה תיקונים, והזהיר כי הוא שומר לעצמו את הזכות לפעול חד צדדית במליאה וקרא לראש הממשלה להיכנס לעניין.

 
- פרסומת -

 

קודם לכן מתח היו"ר ביטון ביקורת גם על הרפורמה בלולים שקידמה הממשלה בפגרה ואמר כי לא יאפשר לממשלת השינוי להיות ממשלת השיסוי נגד החקלאים בצפון, והזהיר כי מי שרוצה לעשות את זה ישלם על זה מחיר. באשר לרפורמת תעריפי התחבורה הציבורית אמר היו"ר ביטון כי היא נעשתה בחטף ובגניבת דעת, והזכיר כי בדיון הקודם של הוועדה נציג משרד התחבורה מילא פיו מים וסיפר שזה ייקח זמן להגיע לרפורמה. "לא נאפשר את הרפורמה הזו כפי שהיא. אתן לממשלה שבוע שבועיים לתקן אותה, למנוע פגיעה במי שמפגע ממנה בכיס באופן מידי ואז נשיק אותה. מי שרוצה ממשלה יציבה שלא יעשה צעדים חד צדדים ולא ידלג על ועדת הכלכלה ויסובב אותה בכחש", אמר.

מנהלת אגף בכירה כלכלה לתח"צ במשרד התחבורה, נועה ליטמנוביץ', הסבירה כי הרפורמה אושרה בממשלה עוד בקיץ, במסגרת חוק ההסדרים. היא הוסיפה כי הייתה גם עליית מדד שצריך היה לקחת בחשבון ונמנעה עליית מחירים. לדבריה, נוסעים רבים קיבלו הטבות משמעותיות, כמו סטודנטים, בני נוער ו והרפורמה נועדה לעודד את הנוסעים הקבועים בתחבורה הציבורית.

היו"ר ביטון ביקש לדעת מדוע לא לאפשר נסיעה חינם לגמלאים מגיל פרישה ושאל האם התקבלו הערות ציבור והאם נעשו שינויים. ליטמנוביץ' השיבה כי התקבלו עשרות הערות לרפורמה והשינוי המרכזי היה הכללת אילת לחופשי ארצי והוזלת הנסיעה מבאר שבע לאילת. היו"ר ביטון ביקש לדעת כמה כסף חדש מושקע לתמרץ נוסעים חדשים. נציג האוצר, דניאל מלצר, השיב כי הכסף שהושקע בתקציב האחרון בעולם התחבורה הציבורית הוא משנה סדרי עולם. לדבריו, 200 מיליון השקלים שיחסכו מביטול הנחת ערך צבור לא יחזרו לאוצר ויושקעו בתוספות שירות. הוא הוסיף כי בתקציב האחרון הוגדלה הסובסידיה לתחבורה הציבורית ב-2.5 מיליארד שקלים בחומש הקרוב.

יו"ר התאחדות הסטודנטים, אלחנן פלהיימר, התייחס לאמירה לפיה הסטודנטים ייהנו מהרפורמה ואמר כי ההתאחדות, שמייצגת למעלה מ-350 אלף סטודנטים שלמעלה מ-505 מהם משתמשים בתח"צ לא הייתה שותפה למהלך. הוא שאל כיצד משרד התחבורה משיק רפורמה ללא נתונים על נסיעות של אנשים. ליטמנוביץ' השיבה כי הרשות לתח"צ במשרד ביצעה ניתוח נתונים והמטרה הייתה לעודד כמה שיותר נסיעות. נציגת מרכז המחקר והמידע של הכנסת, רינת בניטה, אמרה כי הנתונים לא מפורסמים באתרים הממשלתיים ולכן הדבר הקשה לבחון מי נהנה ומי נפגע מהרפורמה.

ח"כ ענבר בזק בירכה על הרפורמה, אך אמרה כי יש בעיה בייקור נסיעות לתושבי המרחב הכפרי ולתושבים בערי פריפריה. לדבריה, ישנה גם בעיה בהוזלת נסיעה באוטובוס על פני רכבת, וצריך לתת את הדעת איך לא מעבירים נוסעים מרכבות לאוטובוסים. ח"כ אורי מקלב אמר כי לקרוא לרפורמה "דרך שווה" זה נשיאת השם לשווא, והוסיף כי הרפורמה היא מנוכרת פריפריה. ח"כ יעקב מרגי הוסיף כי האוצר ירקוד כל הדרך אל הבנק, וביקש לראות את הנתונים בטבלאות מסודרות.

ח"כ אופיר כץ תקף את שרת התחבורה והאשים כי כל מה שפוגע בפריפריה תמיד קשור אליה, והוסיף כי הבשורה היא שתושבי הפריפריה הולכים לשלם יותר. ראש עיריית ביתר עילית, מאיר רובינשטיין, אמר כי תושבי עירו הולכים לשלם הרבה יותר, ולהעביר 17 מיליון שקל בשנה לטובת הרפורמה. הוא הזהיר כינה את הרפורמה כרפורמת הטרנזיטים הלקויים, והזהיר מפני מעבר לנסיעה בהם על פני תחבורה ציבורית. ח"כ אוריאל בוסו הוסיף כי משרד האוצר מסתכל על הרפורמה מהחור של הגרוש.

ח"כ גבי לסקי בירכה על הרפורמה, אך ביקשה מצד שני לבצע בה תיקונים שיעודדו מעבר מתחבורה פרטית לתח"צ. ח"כ סמי אבו שחאדה הוסיף כי היה מצפה לראות קידום תח"צ גם בחברה הערבית. ח"כ משה אבוטבול הוסיף כי "שר האוצר אמר שצריך לשלוח אותנו עם מריצות, אולי מריצה היא חלק מתחבורה ציבורית שתעיף אותנו למזבלה".

עו"ד מיקי רויטמן, שביצעה מחקר בנושא, אמרה כי אי אפשר היה לקבל נתונים על השימוש של נוסעים, ומזה 30 שנה לא נעשה סקר שימוש בתחבורה הציבורית. לדבריה, לא ברור כיצד הוחלט לתת הטבה לבני 75 ומעלה, ולא נעשתה בדיקה כמה מהם מעוניינים להשתמש בתח"צ. בנוסף, ניתנו הטבות לנכים למרות העובדה שכמחצית מהתחנות העירוניות ו-3,500 תחנות בין עירוניות לא מונגשות. בנוסף ציינה עו"ד רויטמן כי מבדיקה של 24 תעריפי חופשי יומי עירוניים עולה שהמחיר של שני שליש מהם עלה ב-10-20 אחוז.

נציגת ארגון כוח לעובדים, תמר אוחנה, ציינה כי המטרה היא לעודד שימוש בתח"צ, אבל אין נהגים בישראל וחייבים לטפל גם בבעיה הזו.

היו"ר ביטון סיכם את הדיון ואמר כי הוועדה רואה בחומרה את השקת הרפורמה בפגרה, וקרא לראש הממשלה להיכנס לנושא ולעצור אותה עד לתיקונים. הוא קרא לבצע סקר של דפוסי נסיעה ולספק למרכז המחקר והמידע של הכנסת נתונים, להוריד את גיל הפטור מתשלום לגיל הפרישה, לשבת עם הסטודנטים ולבחון הוזלה נוספת, לא לפגוע בנוסעים מזדמנים, להפחית התייקרות של הרכבת ביחס לאוטובוסים ולבחון נושאים רבים נוספים.

"אם הממשלה תעשה 80 אחוז מזה נברך, ואם הממשלה תחליט לפעול חד צדדית ולעשות רפורמה שלא מטיבה עם העניים ביותר ועם כל הפריפריה והאוכלוסיות המוחלשות, כמו קשישים בגיל פרישה וסטודנטים – אז זו לא רפורמה שמטיבה עם החלשים ולא אאפשר לזה לקרות בכל מחיר", אמר היו"ר ביטון. הוא הוסיף כי יקיים דיון נוסף בנושא בשבועיים הקרובים.

מעל אלף ילדים נהגו בכלי רכב והיו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון

ילדים ברכב תוך סיכון חייהם (צילום ממקור לא ידוע שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים תשס"ח 2007)

על פי המשטרה, נער בן 13 מרהט נתפס לאחרונה נוהג במשאית להובלת עפר מסוג פירקית באתר הבנייה של "מחלף לקית" בפזורת לקיה שבנגב. המשאית הייתה ריקה מעפר ולא היו במקום עבודות. אביו של הנער הוא בעל המשאית. האם מדובר במחזה נדיר או תופעה רחבת היקף שכבר גבתה חיים לא פעם? על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס, 1,116 ילדים נהגים מתחת לגיל 14, היו מעורבים בתאונות דרכים עם נפגעים בשנים 2021-2012.

הרוגים – 38 ילדים מתחת לגיל 14 שנהגו ברכב היו מעורבים בתאונות דרכים קטלניות בעשור האחרון – תאונות שבהן נהרג אדם אחד לפחות. בנוסף לכך, 388 ילדים נהגים היו מעורבים בתאונות דרכים קשות ו-690 ילדים היו מעורבים בתאונות קלות.

שנת 2021 – 99 ילדים נהגים מתחת לגיל 14, היו מעורבים בתאונות דרכים בשנת 2021, שני ילדים היו מעורבים בתאונות קטלניות (לפחות הרוג אחד), 43 ילדים מעורבים בתאונות קשות ו-54 ילדים מעורבים בתאונות קלות.

התחום העירוני – 1,074 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים בערים ובישובים בעשור האחרון (2021-2012). מהנתונים עולה עוד כי 31 ילדים נהגים היו מעורבים בתאונות דרכים קטלניות (לפחות הרוג אחד), 369 ילדים נהגים היו מעורבים בתאונת דרכים קשות ו-674 ילדים היו מעורבים בתאונות דרכים קלות.

עמותת אור ירוק: "מדובר בתופעה רחבת היקף שעולה בחיי אדם. לילד קטן אין את היכולת להבין את המתרחש בכביש, לקרוא את מפת הסכנות, והוא מסכן את עצמו ובעיקר את משתמשי הדרך האחרים. כאשר ילדים קטנים עולים על ההגה הם עושים זאת לעתים באישור ההורים או בידיעתם המלאה וזאת כי ההורים לא חוששים להיתפס על ידי המשטרה. את התופעה הזאת ניתן למגר באמצעות חיזוק מערך ניידות המשטרה בערים ובישובים בסיוע הפיקוח העירוני. יותר ניידות ויותר שוטרים יגבירו את ההרתעה וההבנה בקרב ההורים והילדים כי הסיכוי שיתפסו כשהם נוהגים ברכב ויענשו בחומרה גבוה. יותר ניידות ויותר שוטרים ברחובות יצילו חיים".

כאשר בוחנים את נתוני הנהגים הילדים מתחת לגיל 14 שהיו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון בולטת לרעה העיר תל אביב-יפו, שנמצאת בראש רשימת הערים והישובים:

 • 117 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון (2021-2012) בתל אביב-יפו.
 • 78 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון (2021-2012) בירושלים.
 • 54 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון (2021-2012) בבני ברק.
 • 40 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון (2021-2012) בראשון לציון.
 • 36 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון (2021-2012) בחולון.
 • 35 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון (2021-2012) ברחובות.
 • 28 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון (2021-2012) באשדוד ובפתח תקוה.
 • 27 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון (2021-2012) בנתניה.
 • 23 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון (2021-2012) בבת ים.

משרד התחבורה עם מענק של 10-45 אלף שקלים לגיוס והכשרת נהגות ונהגי אוטובוס חדשים

אוטובוסים (צילום Pixabay)

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה תפרסם בימים הקרובים תכנית לתשלום מענקים להכשרה מוגברת של נהגים ונהגות חדשים בתחבורה הציבורית. במסגרת התכנית נקבע כי שכר המועמדים והמועמדות ישולם במהלך תקופת ההכשרה וכלל עלויות ההכשרה ישולמו על ידי המפעיל. במקביל, המועמדים והמועמדות ידרשו להתחייב לתקופת העסקה מינימאלית בענף. צעד זה נועד לסייע בגיוס נהגות ונהגי אוטובוס לתחבורה הציבורית ובכך לאפשר את תוספות השירות המשמעותיות, המתכוננות במסגרת תכנית החומש לתחבורה ציבורית. בהתאם להערכות, מפעילי התחבורה הציבורית ידרשו לגייס מדי שנה כ-4,000 נהגים חדשים כדי לענות על הצרכים ולהפעיל את קווי התחבורה הציבורית באופן התואם את המכרזים והגידול בהיקף השירות.

האחריות על גיוס, הכשרה והעסקה של הנהגים חלה על מפעילי התחבורה הציבורית. יחד עם זאת, פועל משרד התחבורה יחד עם משרדי ממשלה נוספים במישור הרגולטורי ובשיתוף פעולה עם מפעילי התחבורה הציבורית למציאת פתרונות שונים ומגוונים להגדלת היצע הנהגים בענף. במסגרת זאת, אושר בתכנית החומש תקציב ייעודי להכשרת נהגי אוטובוס חדשים שיועסקו בענף, העומד על כ-200 מיליון שקלים. תקציב זה ישמש בין היתר למתן מענקים להכשרת נהגי ונהגות אוטובוס חדשים, ויסייע באופן זמני במימון עלויות ההכשרה, לכל מפעיל שירות שיהיה מעוניין בכך.

מענקי ההכשרה ישולמו עבור 2,500 נהגי ונהגות האוטובוסים הראשונים שיצטרפו למערך התחבורה הציבורית בכל החברות המפעילות. החברות יזכו במענק, עם סיום הליך הכשרתם של הנהגים והנהגות החדשים, כל עוד לא נחצה באותו מועד הרף הענפי שנקבע. גובה המענקים יקבע בהתאם למשך הליך ההכשרה, תוך עידוד חברות התחבורה הציבורית להאיץ את ההליך לזמן הקצר ביותר תוך שמירה על איכות ההכשרה. במסגרת זאת, יקבלו המפעילים מענק של 10,000 שקלים עבור נהג אוטובוס שהליך הכשרתו נמשך 8 חודשים לכל היותר, מקבלת אישור משרד הרישוי לתחילת ההכשרה, לעומת מענק בגובה 20-45 אלף שקלים, עבור הכשרה מואצת שנמשכה עד ארבעה חודשים מרגע האישור.

המפעיל יישא בכל עלויות ההכשרה של הנהגות והנהגים החדשים, לרבות דמי קיום, בגובה שלא יפחת משכר המינימום לאורך תקופת ההכשרה. כמו כן, יוענק מענק נוסף בגובה 10,000 שקלים, לכל מפעיל שהעסיק את הנהגים החדשים שנה לפחות, במקביל להתחייבות של הנהגים מראש לשנה של עבודה.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: "הנהגות והנהגים הם התשתית החשובה ביותר בתחבורה הציבורית שלנו, ואנחנו נמשיך להשקיע בה ובכל עובדי התחבורה הציבורית כמה שיותר. המהלך שאנחנו משיקות היום הוא צעד אחד בסדרה של פעולות רבות שנועדו לחזק את מעמד הנהג/ת, לשפר את תנאי העבודה וההעסקה, לקדם את העלאת השכר ולשים דגש על הכשרה איכותית, ממוקדת ויעילה".

מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, מיכל פרנק: "המחסור בנהגים הוא אחד החסמים המשמעותיים העומדים בפני תגבור השירות באוטובוסים, כחלק מתוספות השירות במאות מיליוני שקלים מדי שנה לתחבורה הציבורית. המענקים הם צעד נוסף, בשורת צעדים, על מנת לשפר את האטרקטיביות של המקצוע ולהיטיב את תהליך הגיוס וההכשרה".

עליה של 23% בתאונות דרכים קטלניות במעורבות אוטובוסים ומשאיות

תאונה כתוצאה מרוח (צילום עמית לוי)

לאחרונה, שלושה בני אדם נהרגו ושישה נפצעו בתאונה בין משאית לכמה כלי רכב בכביש 3703 בין המושבים עזריקם ובאר טוביה. המשאית שהובילה תוצרת חקלאית התהפכה על שניים מכלי הרכב, ושלושה מהנוסעים שבהם נהרגו. ההרוגים הם בת 38 ואם לעשרה ילדים ממושב במועצת באר טוביה, אב לשלושה ילדים כבן 30 מאחד היישובים במועצה האזורית שפיר, שבנו הקטן נולד לפני חודש, והרוגה נוספת כבת 40.

89 תאונות דרכים קטלניות (לפחות הרוג אחד בתאונה) במעורבות אוטובוסים ומשאיות כבדות (מעל 3.5 טון) אירעו בשנת 2021 לעומת 72 תאונות דרכים קטלניות שאירעו בשנת 2020 במעורבות אוטובוסים ומשאיות – עליה של 23%, כך עולה מנתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס.

מניתוח הנתונים של אור ירוק עולה כי בשנת 2021 מספר תאונות הדרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות כבדות נאמד בכ-1,250 תאונות ומהווה עליה של 5% בהשוואה לנתון הדומה בשנת 2020.

בתחום העירוני, 729 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בשנת 2021, כאשר 31 תאונות במעורבות משאיות ואוטובוסים היו תאונות דרכים קטלניות – תאונות עם הרוגים.

כאשר בוחנים את הערים הבולטות במעורבות אוטובוסים ומשאיות בתאונות דרכים, תל אביב-יפו נמצאת בראש הרשימה האדומה (132 תאונות במעורבות אוטובוסים ומשאיות), ירושלים (96 תאונות במעורבות אוטובוסים ומשאיות), חיפה (46 תאונות במעורבות אוטובוסים ומשאיות), רמת גן (36 תאונות במעורבות אוטובוסים ומשאיות) וחולון (132 תאונות במעורבות אוטובוסים ומשאיות).

עמותת אור ירוק: "מעורבותם הגבוהה של כלי רכב כבדים בתאונות דרכים קטלניות מהווה את אחת מנקודות התורפה המרכזיות בבטיחות בדרכים בישראל. לכלי הרכב הכבדים מאפיינים יחודיים אשר מעצימים ומגבירים את חומרת הפגיעה במקרה של תאונת דרכים. לכך יש להוסיף את תנאי הנהיגה של הנהגים הנוהגים במשך שעות רבות, בעייפות ובתשישות. למרות מספר וועדות שהתכנסו ועסקו בנושא בשנים האחרונות, מסקנות רבות כלל לא יושמו ולקחים לא הופקו. יש לפעול בדחיפות להטמעת הטכוגרף הדיגיטאלי אשר יצמצם משמעותית את שעות העבודה הרבות של הנהגים, כמו גם נהיגה במהירות מופרזת. יש לחזק ולהגדיל את מערך האכיפה של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים והמשטרה כדי לייצר הרתעה בקרב נהגים אשר נוסעים במשאיות לא תקינות".

הערים המובילות במספר תאונות הדרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות:

 • 132 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בתל אביב-יפו בשנת 2021. בעשור האחרון, 1,287 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בעיר.
 • 96 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בירושלים בשנת 2021. בעשור האחרון, 1,223 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בעיר.
 • 46 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בחיפה בשנת 2021. בעשור האחרון, 522 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בעיר.
 • 36 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו ברמת גן בשנת 2021. בעשור האחרון, 284 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בעיר.
 • 30 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בחולון בשנת 2021. בעשור האחרון, 268 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בעיר.
 • 28 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בפתח תקוה בשנת 2021. בעשור האחרון, 292 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בעיר.
 • 27 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בבני ברק בשנת 2021. בעשור האחרון, 268 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בעיר.
 • 23 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בבת ים בשנת 2021. בעשור האחרון, 263 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בעיר.
 • 22 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בבאר שבע בשנת 2021. בעשור האחרון, 263 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בעיר.
 • 22 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו באשדוד בשנת 2021. בעשור האחרון, 211 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בעיר.
 • 22 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בנתניה בשנת 2021. בעשור האחרון, 174 תאונות דרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות אירעו בעיר.

כלי רכב כבדים – מעורבותם של משאיות ואוטובוסים בתאונות דרכים בישראל – ובפרט בתאונות דרכים שיש בהן פצועים קשה או הרוגים – גבוהה יחסית לסוגים אחרים של כלי רכב, ומצבה של ישראל בתחום זה חמור משל מרבית המדינות המפותחות. אחד מכל ארבעה הרוגים בתאונות דרכים בשנת 2021 נהרג בתאונה עם אוטובוס או משאית. משקל הרכב הכבד, מהירות הנסיעה וגודל כלי הרכב הם מהגורמים המרכזיים להחמרת הפגיעה. בנוסף לכך לתקינות כלי הרכב יש חשיבות רבה ביכולת של הנהג להימנע מתאונת דרכים.

27% מהאוטובוסים בתחבורה הציבורית שנבדקו על ידי ניידות הבטיחות של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ומשטרת ישראל בשנת 2021 נמצאו עם ליקויים ו-57% מהמשאיות שנבדקו נמצאו עם ליקויים, חלקן אף הורדו מהכביש בגרירה.

הדרך לצמצום תאונות הדרכים במעורבות אוטובוסים ומשאיות מתחילה בהגדרת גורם מתכלל אשר יקבל אחריות ואמצעים מתאימים לצורך הובלה ותיאום, של כלל הנושאים הנוגעים לטיפול בנושא בטיחותם של כלי הרכב הכבדים. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משרד העבודה, והרלב"ד צריכים לפעול במשותף על מנת להגדיל את מספר נהגי רכב כבד, הן באמצעות ייעול תהליכי רישוי והן באמצעות שיפור תנאי עבודתם. על משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משרד המשפטים, משרד החוץ, המשרד לביטחון הפנים, משטרת ישראל והרלב"ד לשתף פעולה על מנת להסדיר בהקדם את השימוש בטכוגרף דיגיטלי שימנע שעות עבודה מעל המותר בחוק. במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייבים לפעול להגברת אפקטיביות הבדיקות לכלי הרכב הכבדים. שילוב זרועות של כלל הפעולות יוביל לצמצום תאונות הדרכים במעורבות כלי הרכב הכבדים ויצילו חיי אדם.

טכנולוגיה

HARMAN הודיעה על תמיכה ביוזמת הרכב של אמזון

פתרון HARMAN OTA שמפותח בישראל, יהווה חלק מה- AWS for Automotive- יוזמה הכוללת שירותים ופתרונות של AWS ושל שותפיה העסקיים, שנבנתה במיוחד עבור לקוחות בתעשיית הרכב.

טכנולוגיית הקישוריות האלחוטית ועדכוני התוכנה – ה- OTA (Over-the-Air) של HARMAN, חברה בת בבעלות מלאה של סמסונג, גוייסה לתמיכה ביוזמת האוטומוטיב של Amazon Web Services (AWS).

הפתרון שמפותח בישראל מסייע, בין השאר, ליצרני הרכב בעולם (OEM) להתמודד עם צרכי אבטחה בכלי רכב באמצעות עדכוני תוכנה שוטפים והוא אף יאפשר לספק לצרכנים חוויית נהיגה ונסיעה עשירה יותר לכל אורך חיי המכונית שלהם. AWS for Automotive היא יוזמה הכוללת שירותים ופתרונות של AWS ושל שותפיה העסקיים, שנבנתה במיוחד עבור לקוחות בתעשיית הרכב.

"כיום, עם העלייה הגוברת באיומי אבטחה וההתפתחות המואצת בתעשייה, ניהול התוכנה במכוניות יכולה להפוך למשימה מאתגרת ביותר״, אומרת מיכל גבע, סגנית נשיא, מנהלת ה- OTA ו- Cybersecurity ב-HARMAN ומנכ״לית HARMAN ישראל. ״המטרה שלנו היא להפוך את התהליך הזה לחלק ונטול חיכוכים ככל שניתן". לדבריה, פתרון HARMAN OTA מייעל את ניהול האבטחה בכך שהוא מספק עדכוני תוכנה מאובטחים מקצה לקצה, נתון המעניק ליצרניות ביטחון בפתרונות שלהם כיום וגמישות להוסיף בבטחה תכונות חדשות בהמשך הדרך.

HARMAN OTA מאפשר ליצרניות רכב ולספקי Tier-1 להסתגל לשוק המתפתח על ידי ניהול מאובטח של כל רכיבי התוכנה ברכב, כולל קושחה, יישומים, תצורות, הגדרות, יחידות בקרת טלמטיקה (TCU) ויחידות בקרה אלקטרוניות (ECU) – בכל מקום ובכל זמן. ״באמצעות פתרון HARMAN OTA ו-AWS ניתן ׳לדחוף׳ עדכוני תוכנה חשובים למיליוני כלי רכב שינועו על הכבישים בקלות, ביעילות ובבטחה״, אומרת גבע ומציינת כי מדובר בפתרון דה פאקטו כיום שמאפשר לבצע עדכוני תוכנה למכוניות בכל רחבי העולם, כש- 25 יצרניות רכב משתמשות בפתרון לעדכן מרחוק מעל 60 מיליון מכוניות ובשנים הקרובות המספר הזה יגיע לכ-550 מיליון רכבים מחוזים שכבר נחתמו.

מאגד אוואטר הופיע באקומושן בשת"פ עם מעבדת החדשנות של רנו-ניסאן-מיצובישי בישראל

חזון המאגד הוא לפתח יכולות לבניית תמונת עולם מפורטת ומדויקת לטובת קבלת החלטות ניהוג רכב אוטונומי על ידי היתוך מידע סינרגטי מחיישנים שונים, ועל גבי מערכת משובצת מחשב יעילה המשולבת באלגוריתמיקה חדשנית.

לכבוד שבוע אקומושן, בתאריך 11.05.2022 הציג המאגד מודל רכב אוטונומי, על גבי רכב ניסוי של מעבדת החדשנות של רנו-ניסאן-מיצובישי בישראל, אשר משלב את יכולות החברות בו ואת הפיתוחים החדשים בתחום. המאגד מתכונן לבצע הדגמה מקיפה של כלל הטכנולוגיות שפותחו, הכוללות הדגמה סימולטיבית, הדגמה של יכולת המערכת בנהיגה (אנושית) בסביבה אורבאנית, והדגמה של יכולות המערכת בנהיגה (אוטונמית) בסביבת ניסויים בחודש ספטמבר 2022. ניתן לברר פרטים באתר המאגד https://avatar.org.il, ולצפות בהדגמות בשטח או דרך ממשק זום.

במאגד משתתפות חברות היי-טק מובילות בתחום האוטו-טק, כגון Cognata, ספקית עולמית מובילה של סימולציה לרכב בקנה מידה גדול לשוקי ADAS ושוקי הרכב האוטונומיים | אלביט מערכות, מובילה עולמית בפיתוח כלים אוטונומיים מתקדמים לשימושים יבשתיים, ימיים ואוויריים, ומפתחת מערכות מורכבות מבוססות ראייה ממוחשבת | ויה ויז׳ן (לדרטק ישראל), המפתחת פתרונות חישה סביבתית עבור רכבים אוטונומיים ומערכות תמיכה מתקדמות לנהג | חברת Opsys, המפתחת LiDAR ייחודי ומתקדם ללא חלקים נעים לתעשיית הרכב | חברת עין שלישית מערכות, הפועלת בתחום הבינה המלאכותית והראייה הממוחשבת, ועוסקת בייצור ושיווק מערכות אלקטרואופטיות | חברת סיוה די. אס. פי. בע"מ, חברה ישראלית ציבורית, אשר מספקת טכנולוגיה לעיבוד אותות ומעבדי AI המיועדים לשווקים כגון שוק הרכב, הסלולר, האלקטרוניקה, וה- IoT | ורפאל, המפתחת ומייצרת מערכות בחזית הצורך המבצעי ובקדמת הטכנולוגיה עבור צה"ל ומערכת הביטחון ומהווה נדבך משמעותי בביטחון מדינת ישראל. בנוסף, חברים במאגד חוקרים מובילים מהמוסדות האקדמאיים המרכזיים בישראל: הטכניון, אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת בן-גוריון, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת אריאל ומכון וייצמן.

מעבדת החדשנות של רנו-ניסאן-מיצובישי בישראל מקדמת שיתופי פעולה בין שלוש חברות הרכב הבינלאומיות לבין האקוסיסטם הישראלי. משימת המעבדה היא לאתר ולבחון טכנולוגיות ישראליות לצורך שילובן ברכבי ושירותי העתיד של שלוש החברות. במסגרת מאגד אוואטר, הותקנו על אחד מרכבי הניסוי של מעבדת החדשנות סנסורים ומערכות מחשוב שונות שפותחו על ידי חברות המאגד. הטכנולוגיות ייבחנו על ידי המעבדה בשיתוף פעולה עם המאגד.

פעילות המאגד חיזקה את השותפות העסקית והאסטרטגית בין החברות הפועלות בו ואת הקשר שלהן עם יצרני הרכב המובילים בתעשייה. עם תחילת השלב השני של פעילות הפיתוח במאגד, חברות המאגד צופות שהפיתוחים החדשים בתחום האוטונומיה המפותחים במאגד יסייעו להבאת חלום הרכב האוטונומי למציאות קיימת בכבישי ישראל.

עין שלישית מערכות הציגה טכנולוגיית תצפית טרמית במודל של רכב אוטונומי

עין שלישית הציגו את מערכת Feye, מערכת ייחודית, המוטמעת ברכב, המשלבת סנסור תרמי ומצלמת יום אשר באמצעות בינה מלאכותית יודעים לתת מידע בכל תנאי ראות על מפגעים בטיחותיים. המערכת נותנת מענה בטיחותי לרכב עם יכולת תצפית תרמית איכותית המותאמת לעבודה בכביש ובשטח בטווחים בינוניים וקצרים, יכולת המשולבת כבר היום בכלים רובוטיים ביטחוניים. המערכת משתלבת עם מערכות בטיחות ונהיגה נוספות ברכב על מנת לטייב את התוצרים ולאפשר דור חדש של כלים אוטונומיים.

במסגרת ההדגמה של מאגד אוואטר יוצג רכב אוטונומי, על גבי רכב ניסוי של מעבדת החדשנות של רנו-ניסאן-מיצובישי בישראל, אשר משלב את יכולות החברות ואת הפיתוחים החדשים בתחום. המאגד מתכונן לבצע הדגמה מקיפה של כלל הטכנולוגיות שפותחו, הכוללות הדגמה סימולטיבית, הדגמה של יכולת המערכת בנהיגה (אנושית) בסביבה אורבאנית, והדגמה של יכולות המערכת בנהיגה (אוטונומית).

חברת עין שלישית מערכות, מובילה בתחום בינה מלאכותית למערכות רובוטיות ועוסקת בייצור ושיווק מערכות אלקטרו-אופטיות עם יכולות אנליטיקה מובנות, המותקנות על גבי רחפנים, כלי רכב אוטונומיים ומערכות קרקעיות, המספקים מענה לתעשייה הביטחונית וחברות אבטחה. עם לקוחות החברה נמנים גופי ביטחון מישראל ביניהם התעשייה האווירית, משרד הבטחון, אלביט מערכות, אירונאוטיקס לצד גופי ביטחון מהעולם. יו"ר החברה הוא ידידיה יערי שכיהן בעבר כמפקד חיל הים וכמנכ"ל רפאל

ג'נרל מוטורס בשת"פ עם Red Hat להאצת זמן הפיתוח של אפליקציות ברכב ועדכוני תוכנה מהירים

חברת General Motors וחברת Red Hat מודיעות על שיתוף פעולה במסגרתו מערכת ההפעלה של רדהט, הספקית המובילה בעולם של פתרונות קוד פתוח, תהווה את הבסיס לפלטפורמת ה- Ultifi שמפתחת ג'נרל מוטורס עבור רכבי העתיד. שיתוף הפעולה בין החברות הוא רגע משמעותי בתעשיות התחבורה והטכנולוגיה, כיוון שמערכת ההפעלה של הרכב תהיה לראשונה מערכת open source מבוססת לינוקס, שתאפשר האצה של זמן הפיתוח באופן משמעותי.

לשיתוף הפעולה יתרונות רבים: רדהט המובילה בפתרונות קוד פתוח מבוססי לינוקס, מערכות הפעלה המוכרות ע"י מספר רב של מפתחי תוכנה, זאת בניגוד לפיתוח השכיח הקיים בעולם הרכב המבוסס על מערכות הפעלה הפעלה סגורות ולוקאלית.

כמו כן, שימוש בלינוקס ובקוד פתוח צפוי לקצר את זמן הפיתוח של אפליקציות ברכב באופן דרמטי ולאפשר לשתי החברות להציע תכונות מתקדמות באחריות ובאמינות בשבריר מזמן הפיתוח הטיפוסי. בנוסף, השותפות תאפשר לפתח מערכת הפעלה בהתאם לסטנדרט בטיחות מהגבוהים ביותר שנדרש בתחום.

התוכנה המשולבת צפויה לתמוך במגוון יישומים הקשורים לבטיחות ברכב וגם כאלו שאינם קשורים לבטיחות, לרבות מידע לצרכי בידור, מערכות מתקדמות לסיוע לנהג וקישוריות. תעשיית התחבורה יכולה להפיק תועלת מחדשנות מהירה יותר וקיימות טובה יותר באמצעות סטנדרטיזציה מבוססת עם לינוקס בקוד פתוח וטכנולוגיות מקוריות בענן.

כמערכת מבוססת לינוקס, Ultifi מתוכננת להיות זמינה לשימוש אוניברסלי עבור מפתחי ג'נרל מוטורס, ספקים וקהילת המפתחים בכלל. השימוש בלינוקס מאפשר לטאלנטים מיומנים מתעשיות שונות להתעדכן במהירות ולחזק את רכיב החדשנות באמצעות חשיבה לא מסורתית.

ג'נרל מוטורס, מפתחת פלטפורמת תוכנה בשם Ultifi לכלי הרכב העתידיים שלה. זוהי פלטפורמת תוכנה חדשנית שתאפשר הטמעה מהירה יותר של פתרונות ויכולות מתקדמות בכל הרמות, כולל אפליקציות ושירותים מקיפים שיעודכנו לאחר שהרכב פותח. הפלטפורמה מיועדת לאינטגרציית תוכנה (ברכב, בענן ובטלפון הנייד) תוך כדי פיתוח אג'ילי ותמיכה בעדכונים בקצב מהיר. במרכז הפיתוח של החברה בישראל (הרצליה), בו עובדים למעלה מ-700 מפתחות ומפתחים, מתוכם קבוצה משמעותית שמפתחת את הארכיטקטורה והתוכנה המתקדמת לפלטפורמה זו.

ג'נרל מוטורס ישראל הוקמה ב-2008 כמרכז מחקר ופיתוח שמטרתו להוביל חדשנות בעולם הרכב העתידי. ב-2016 התקבלה החלטה אסטרטגית בהנהלת החברה הגלובלית להגדיל את חלקו של מרכז הפיתוח בישראל, בניהולו של גיל גולן, בהגשמת חזון החברה: עולם נטול תאונות, נטול פליטות מזהמים ונטול עומסים בכביש באמצעות פיתוח טכנולוגיות ליבה לרכבים אוטונומיים, חשמליים ומקושרים בישראל. כיום, היא חברת הרכב היחידה שמחזיקה בישראל מרכז מחקר ופיתוח גדול ומשמעותי המונה מאות עובדים.

כדי לממש את חזונה, מובילה ג'נרל מוטורס מהפכה אמיתית שמתמקדת ברכבים חשמליים וברכבים בעלי דרגות אוטונומיה גבוהות (מ-level 2+ ועד לאוטונומיה מלאה) עבור ציי רכב שיתופיים ורכבים פרטיים), ובמקביל עובדת החברה על פיתוח והטמעה של מערכות תקשורת אלחוטיות שיאפשרו לרכב לתקשר עם תשתיות ומשתמשי דרך אחרים (מכוניות, הולכי רגל ורכבים דו גלגליים). בשנים האחרונות, הוקמו במרכז הפיתוח קבוצות חדשות עם יעדים שאפתניים, וכיום מונה המרכז מעל 700 מפתחות, מפתחים חוקרות וחוקרים, שעובדים בצורה אינטנסיבית על פיתוח יכולות חדשניות ומתקדמות לעולם הרכב, יכולות שישפיעו על החיים של כולנו וישנו את הדרך שבה אנחנו מתניידים ממקום למקום.

ג'נרל מוטורס ישראל מגוונת מאוד בתחומי הפעילות שלה ומורכבת מקבוצות שעוסקות במחקר, בפיתוח ובהנדסה של טכנולוגיות פורצות דרך בתחומים מגוונים הכוללים: פיתוח חיישנים, הבנת תמונת עולם ותכנון נהיגה באמצעות למידת מכונה, (Machine Learning) תקשורת בין רכבים, ממשק אדם-מכונה, רובוטיקה, הגנת סייבר, ניהול טעינה וחוויית משתמש ברכב חשמלי, טכנולוגיות ענן, ניהול ציי רכב ומערכות בידור ומידע לנהג. את הניסויים לבחינת הפיתוחים השונים מבצעים בשטחי ניסויי ייעודיים ובמקומות מאושרים על כבישי ישראל.

למרכז בישראל ישנה השפעה ישירה על הפעילות הגלובלית ופיתוחים שקורמים עור וגידים כאן בארץ משולבים ברכבי החברה מסביב לעולם ומשפיעים על הדרך שבה אנחנו מתניידים ועל איכות החיים שלנו.

סטרטסיס מודיעה שחברת הבת MakerBot תתמזג עם Ultimaker שבבעלות NPM Capital

החברה הממוזגת תציע מערך פתרונות מקיף של חומרה, תוכנה וחומרי הדפסה. על פי תנאי ההסכם, NPM Capital שמביאה עימה למיזוג את נכסיה של Ultimaker, תשקיע 15.4 מיליון דולר ותחזיק ב- 54.4% מהחברה, בעוד שסטרטסיס שמביאה עימה את נכסי MakerBot, תשקיע 47 מיליון דולר ותחזיק ב- 45.6% מהחברה (תלוי ההתאמות בהסכמי העסקה). הגיבוי הפיננסי המשולב בסך 62.4 מיליון דולר נועד לאפשר פיתוח חדשנות ולהרחבת היקף הלקוחות והיישומים. את החברה החדשה יובילו נדב גושן, מנכ"ל MakerBot הנוכחי, ויורגן פון הולן, מנכ"ל Ultimaker הנוכחי, שישמשו כמנכ"לים משותפים, כאשר גושן ינהל את התפעול, המו"פ והמוצר ופון הולן לנהל את הפונקציות המסחריות. החברה החדשה צפויה להחזיק מטות בהולנד ובניו יורק.

"על ידי שילוב החוזקות של MakerBot ושל Ultimaker, לשחקנית חדשה יהיה היצע טכנולוגי רחב, גיבוי פיננסי משמעותי ובעיקר צוות מוביל וממוקד שערוך להתחרות בתחום אטרקטיבי: זירת ההדפסה בתלת מימד השולחנית", אמר ד"ר יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס. "ההכרזה עולה בקנה אחד עם האסטרטגיה של סטרטסיס, הממוקדת בפתרונות הדפסה בתלת מימד מבוססי פולימרים לתחום התעשייתי. כמשקיעה בשחקנית החדשה, סטרטסיס מאפשרת לבעלי מניותיה הזדמנות ליהנות הן מהצמיחה הצפויה בסטרטסיס והן מפירות ההשקעה בחברה הפרטית והחדשה, הפועלת בתחום המדפסות השולחניות".

עם סגירת העסקה, הצפויה להתרחש במהלך הרבעון השני או השלישי של 2022, לא מתוכננת השפעה מהותית על הכנסות סטרטסיס. מכיוון שסטרטסיס תחזיק בפחות מ-50% מהישות החדשה, היא לא תיחשב כחברת בת ותוצאותיה הפיננסיות לא יאוחדו עם אלה של סטרטסיס. העסקה מותנית בקבלת אישורים רגולטוריים ועמידה בתנאי סגירה מקובלים אחרים, כאשר כתוצאה מכך מועד הסגירה הסופי של העסקה, כאמור, עדיין אינו ידוע.

כלכלה

ועדת הכלכלה עם אישור תקנות שיקבעו ריבית פיגורים מרבית

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, אישרה היום את תקנות מכר דירות, שהגיש משרד הבינוי והשיכון, הקובעות שיעור מרבי של ריבית פיגורים. לפי התקנות שאושרו, שיעור ריבית הפיגורים המרבי לא יעלה על ריבית הפיגורים שגובה הבנק בו מנהל הקבלן את החשבון אליו היה אמור הקונה להפקיד את הכסף.

התקנות נועדו ליישם תיקון לחוק המכר אותו אישרה הוועדה כבר לפני שמונה שנים, לפיו שר הבינוי והשיכון, בהתייעצות עם שר האוצר, יקבע בתקנות את השיעור המרבי של ריבית הפיגורים – אותה צריך לשלם רוכש דירה לקבלן במקרה של איחור במועד התשלום שנקבע בחוזה, זאת לאחר שהתברר שבמקרים רבים נקבע בחוזה שיעור ריבית פיגורים גבוה ואף בלתי סביר. כעת, כאמור, אישרה הוועדה את בקשת משרד הבינוי והשיכון לקבוע בתקנות כי שיעור ריבית הפיגורים המרבי לא יעלה על ריבית הפיגורים שגובה הבנק בו מנהל הקבלן את חשבונו.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אביעד פרידמן, הסביר כי כיום כשמישהו רוכש דירה מקבלן ולא מצליח לשלם בזמן הקבלנים גובים ממנו ריבית נשך, שיכולה להגיע ל-50 ואפילו 60 אחוז ויותר. "אמנם גם לקבלן יש הוצאות וגם הוא לקח הלוואה מהבנק כדי להשקיע בפרויקט, אבל לא יכול להיות שהקבלן יחייב את הרוכש בריבית גבוהה יותר ממה שהוא משלם. איחור בדירה הוא לא בסיס לעושק, ולכן החלטנו להגביל את ריבית הפיגורים שניתן יהיה לדרוש מהרוכשים לריבית הפיגורים הבנקאית", אמר פרידמן.

במהלך הדיון הסביר ממונה חוק המכר במשרד השיכון, עמית גרידי, כי במקרים בהם אין ליווי בנקאי לקבלים, שהם רק 10% מהמקרים, אז ריבית הפיגורים תעייה הריבית הקבועה בחוק פסיקת ריבית והצמדה ואליה תתווסף הצמדה למדד. לדבריו, כיום עומדת הריבית הזו על 7.5%.

התקנה אושרה פה אחד, בקולותיהם של היו"ר ביטון וח"כ אורי מקלב, היא תיכנס לתוקף בעוד כחודש ותחול רק על חוזים חדשים שייחתמו מאותו מועד ואילך. היו"ר ביטון בירך על היוזמה של שר השיכון, מנכ"ל משרדו וצוותם ואמר כי יש עוד דרך ארוכה שצריך לעבור כדי להוזיל ולייצר דיור בר השגה. הוא סיכם כי המעשים הקטנים האלה מצטרפים למעשים גדולים, וקרא למשרד להביא תיקונים נוספים שיאפשרו לשמור על רוכשי הדירות בישראל.

שונות

מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה עם קנס לדלק תל שוקת

בעקבות חקירה של משרד האנרגיה: בית משפט השלום בבאר שבע אישר הסדר טיעון מול תחנת התדלוק "דלק תל שוקת" (מספר תחנה 2906) בצומת תל שוקת, שהואשמה בשני סעיפים: הצבת שלט חיצוני המציג מחיר דלק הנמוך מהמחיר הנגבה בפועל ואי הצבת שילוט פנימי של מחירים בתוך התחנה.

התחנה מכרה בנזין במחיר העולה ב-9 אגורות על המחיר שהוצג בשלט מחוץ לתחנה, שעמד על 6.04 שקלים לליטר בנזין. כמו כן, על גבי השלט מחוץ לתחנה פורסם כי מחיר הסולר הוא 6.93 שקלים לליטר סולר, כשבפועל נגבה סכום גבוה יותר ב-18 אגורות. נציג תחנת הדלק הודה בפני בית המשפט באשמה המיוחסת לבעלי התחנה, שנקנס, כאמור, ב-15 אלף שקלים. כמו כן, הטיל בית המשפט על התחנה קנס על תנאי בגובה של 30 אלף שקלים במקרה של ביצוע עבירה דומה בשנתיים הקרובות.

את המקרה גילו מפקחים של מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה במסגרת פעילות שוטפת בשנת 2021 ולאור הממצאים, נפתחה חקירה והוגש כתב אישום נגד התחנה ובעליה.

מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה ממשיך בכל העת לערוך ביקורות בשטח, הן לאיכות מוצרי הדלק בתחנה והן למחיר המרבי המותר לגבייה, לטובת ציבור הנהגים במדינת ישראל. במשרד מזכירים לציבור הנהגים להשוות מחירים ולבחון את המחיר הנגבה בתחנה אל מול המחיר המרבי המותר בפיקוח המפורסם בכל חודש לציבור.

חן בר יוסף, מנהל מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה: " מינהל הדלק והגז במשרד ימשיך לדאוג לציבור ולבצע פעולות אכיפה לשמירת החוק. ראיתם תחנה המוכרת במחיר גבוה מהמחיר המרבי או תחנה בה לא קיים שילוט המציג את המחירים – פנו לתלונות הציבור באתר המשרד והעניין יטופל".

עו"ד אילן עבאס, מהלשכה המשפטית במשרד האנרגיה: "הפעילות המשולבת של אנשי מינהל הדלק והגז והעבודה המשפטית של התביעה בלשכה המשפטית במשרד האנרגיה, מובילה לתוצאות. אנחנו במשרד פועלים לטובת הצרכנים, ולצד אכיפה ממוקדת, שומרים על זכויותיהם של ציבור הנהגות והנהגים בישראל. אנו רואים חשיבות גדולה באכיפת עבירות הפוגעות בצרכנים".

כתיבת תגובה