מגזין חדשות רכב וטכנולוגיה של דני בר מס' 09/2022

השקות כלי רכב חדשים ואופנוע חדש ל- KTM ||| טכנולוגיות פורצות דרך וגם אפליקציות ||| נתוני נפגעות בקרב ילדים וצעירים לקראת החופש הגדול ובכלל ||| חדשות תחבורה ועדכוני בטיחות בדרכים ||| חוקים חדשים ואכיפה ביבשה ובים ||| לשאר החידושים והחדשות בהמשך…

רכב

רשות המיסים עם סכומי ינואר-מאי 2022 עם 109,425 כלי רכב חדשים לעומת 101,228 אשתקד

טויוטה bZ4X חשמלית מלאה (צילום יח"צ חו"ל)

למרות עלייה של 8% במצטבר, בחודש מאי נרשמה ירידה של כמעט 20% ביבוא כלי רכב פרטיים. בחודש מאי 2022 יובאו 19,225 כלי רכב לעומת 24,151 במאי אשתקד, שזו ירידה של 20.4%. יבוא רכב מסחרי הסתכם ב-879 כלי רכב לעומת 904 במאי 2021, ירידה של 2.8% בלבד. ההסבר של רשות המיסים הוא יבוא נמוך של כלי רכב במאי 2022 על רקע מחסור עולמי באספקת כלי רכב יחסית לרמה הגבוהה במאי 2021.

בחודשים ינואר-מאי 2022 הסתכם יבוא כלי רכב נוסעים ב-109,425 לעומת 101,228 בתקופה מקבילה אשתקד, עלייה של 8.1%. יבוא כלי רכב מסחרי עלה ב-21.7% בתקופה זו והגיע להיקף של 5,968. מרשות המיסים נמסר כי נתוני המגמה מצביעים על ירידה מתונה ביבוא כלי רכב נוסעים החל מאוגוסט 2021. סה״כ ערך כלל היבוא בחודש מאי 2022 הסתכם ב-9.9 מיליארד דולר, עלייה של 45.3% לעומת ערך היבוא במאי 2021. נתוני מגמה מצביעים על עלייה בערך היבוא החל מיולי 2020.

לקסוס RZ החשמלי הראשון של המותג פתוח לשריון מקום ברשימת המתנה

לקסוס חשמלי LEXUS RZ 450e (צילום יח"צ חו"ל)

לקסוס ישראל מאפשרת ללקוחותיה לשריין מקום ברשימת המתנה לרכישת לקסוס RZ 450e, הקרוסאובר החשמלי הייעודי הראשון מבית מותג היוקרה היפני. ההרשמה תתבצע ONLINE בלבד, באתר החברה. ה-RZ, שצפוי להיות מושק בישראל לקראת סוף 2022, מצויד במערכות חדשות, טכנולוגיות מתקדמות וביצועים ייחודיים. בחברה מעריכים כי עד סוף 2022 יימכרו לפחות 300 רכבים מדגם זה ועושים כל מאמץ מול היצרן על מנת להגדיל את המלאי עוד יותר, במטרה לספק מענה לביקוש הגבוה הצפוי לדגם.

הרכב יכלול מגוון מערכות ייחודיות עם סביבת נהג חדשנית המציגה אפשרות להגה אלחוטי One Motion Grip  בעל טכנולוגיית היגוי "Steer By Wire" וקונסולה מתקדמת המעניקה בטחון, שליטה ונוחות מקסימאליים לחיבור הרמוני עם כלל מערכות הרכב.

לראשונה בעולם הרכב, מערכת היגוי אלקטרונית One Motion Grip – הגה ללא קשר מכני וללא מוט הגה. במקום זאת, המערכת משתמשת בחיבור חשמלי כדי לשלוח פקודות מההגה לגלגלים. התוצאה היא תגובה מיידית ושליטה מדויקת יותר בהגה. מערכת One Motion Grip האופציונלית מגיעה עם גלגל הגה קטום חדש. הטכנולוגיה דורשת פחות מאמץ היגוי מהנהג: כדי לעבור מנעילת הגה אחת לשנייה נדרש סיבוב של 150 מעלות בלבד, ללא צורך בסיבוב יד מעל יד.

הדגם כולל גם את פלטפורמת המולטימדיה החדשה Lexus Link מתאפיינת בהפעלה מהירה ואינטואיטיבית ופונקציות משופרות של קישוריות, תכנון נסיעה יעיל ומידע ומגיעה עם סייען קולי חדש בשם “Hey Lexus”.

ד.ל.ב מוטוספורט עם KTM 390 אדוונצ'ר המעודכן

KTM Adventure 390 (צילום יח"צ חו"ל)

ד.ל.ב מוטוספורט, החלה לשווק את ה-KTM 390 אדונצ'ר המעודכן בישראל. עדכון זה כולל שלל נגיעות עיצוביות, שינויים מכאניים ואלקטרוניים, אשר משפרים את חוויית הרכיבה והבטיחות. בתחם הנראות, ה-390 אדווצ'ר קיבל שתי בכמות צביעה חדשות: שחור-אפור-כתום, והשניה, כתום-כחול. בתחום המכאני, האופנוע נועל כעת חישוקים קלים חדשים בעלי 5 חישורים (ללא שינוי במידות – 130/80 R17, 100/90 R19) עם צמיגי קונטיננטל TKC 80. בתחום האלקטרוני, ה-390 אדונצ'ר קיבל עדכונים לבקרת האחיזה MTC.

ה-KTM 390 אדוונצ'ר ממשיך להשתמש במנוע החד-צילינדר המתקדם ביותר בקבוצתו, המפיק 43.5 כ"ס. בנוסף, אופנוע זה מצויד באבזור רב שעיקריו – מערכת ABS קורנרינג, בקרת אחיזה MTC, מסך תצוגה TFT צבעוני, מתלי WP APEX מתכווננים, תאורת לד, מגן רוח מתכוונן, מגיני ידיים סגורים, מגן גחון ועוד. משקלו הקל מאוד – 158 ק"ג מבטיחים שימוש קל ומבנה בכל דרך ובמיוחד לרוכבים בתחילת דרכם.

דגם זה מציע גם רשימת אבזור אופציונלי ארוכה במיוחד בקטלוג ה-Power Parts שכוללת: דוד מפלט אקרפוביץ, קיט הנמכה (25 מ"מ), סבל אחורי, פנסי ערפל, מגיני מנוע, 'קוויק-שיפטר' ועוד מגוון רחב של אביזרים מקוריים וארגזי KAPPA אופציונליים.

מחיר KTM 390 אדוונצ'ר: 39,990 שקל (כולל מע"מ ורישוי)

טויוטה וסטלנטיס מרחיבות את שיתוף הפעולה עם טנדר מסחרי חדש גדול כולל גרסה חשמלית

סטלנטיס Stellantis וטויוטה מוטור אירופה הודיעו על הרחבת השותפות הקיימת שלהם עם הסכם לייצור ושיווק טנדר מסחרי חדש גדול, כולל גרסה חשמלית. הרכב החדש מציג מרכב שלישי מסוגו ומשלים מערך מלא של רכבים מסחריים קלים, עם LCV קומפקטי, בינוני וכעת גם גדול.

סטלנטיס תספק ל-TME את הטנדר המסחרי החדש בגודל גדול לשיווק תחת המותג טויוטה. הרכב החדש ייוצר במפעלי סטלנטיס בפולין ובאיטליה. הטנדר המסחרי החדש, המתוכנן לאמצע 2024, מסמן את הכניסה הראשונה של TME לפלח הרכבים המסחריים הגדולים.

"מצוינות תפעולית היא אלמנט מהותי בשת"פ מורחב זה", אמר קרלוס טבארס, מנכ"ל סטלנטיס. "עם שיתוף פעולה שלישי, סטלנטיס מדגימה עוד יותר את מומחיותה בתחום הרכב המסחרי ובפיתוח טכנולוגיה חשמלית שנבנתה כדי לתמוך במגוון רחב של צרכים. הסכם זה מחזק את ההובלה שלנו ב-EU30 ברכבי LCV ורכבי פליטה נמוכים ומקרב אותנו צעד נוסף למימוש יעדיDare Forward 2030  להפוך למובילת הרכב המסחרי הקל העולמית הבלתי מעורערת, במונחים של טכנולוגיה, ייצור, נתח שוק ורווחיות".

שיתוף הפעולה של סטלנטיס וטויוטה אירופה החל ב-2012 עם ה-LCV בגודל בינוני של טויוטה שיוצר במפעל Hordain של סטלנטיס בצרפת, ולאחר מכן ב-2019 נוספה תוספת תחרותית ואטרקטיבית לפלח ה-LCV בגודל קומפקטי, שיוצרה במפעל של סטלנטיס בויגו, ספרד. ההכרזה על LCV גדול, מעמיקה את שיתוף הפעולה ומאפשרת לטויוטה להשלים מערך LCV מלא באירופה, תוך שהיא מאפשרת לשתי החברות ליהנות מאופטימיזציה של עלויות הפיתוח והייצור.

"אנו שמחים על כך שנוכל להרחיב את השותפות המוצלחת הזו עם הטנדר המסחרי החדש בגודל גדול, המהווה תוספת חשובה המשלימה את קו המוצרים המסחרים הקלים שלנו עבור לקוחות טויוטה. ה-LCV החדש הוא בעל תרומה מרכזית ליעדי הצמיחה של טויוטה עבור מערך ה-LCV הכולל שלה, לצד הפרואייס, פרואייס סיטי והיילקס,  מה שיאפשר לטויוטה לספק פתרון ניידות בכל הסגמנטים של שוק הרכבים המסחריים", ציין מאט הריסון, נשיא ומנכ"ל טויוטה מוטור אירופה.

PEUGEOT 408 החדש עדיין עטוף בהסוואה והכל ייחשף ב-22 ביוני

כדי להסתיר את פרטיו וממשיך להיות נתון למבחנים הקשים ביותר לקראת השקת הייצור שלו בסתיו. המכונית עשויה להיות בלתי צפויה, תוכנית האימות שלה עוקבת אחר פרוטוקול מדויק ביותר, כולל בדיקות על כבישים ומסילות, כמו גם במעבדה ועל ספסלים ייעודיים. המטרה: איכות ומצוינות ללא פשרות מהיחידות הראשונות שיוצרו.

כדי להגיע למצוינות, הן מבחינת ביצועים והן מבחינת איכות, פיתוח רכב חדש מצריך לערוך בו שורה שלמה של בדיקות וניסויים. ראשית, סימולציות שונות מתבצעות בעזרת תוכנות מחשב מתוחכמות במיוחד, המאפשרות להאיץ את הפיתוח תוך ניצול מיטבי של המשאבים. ואז, לפני קצת יותר משנה, הושקה תוכנית האימות הפנימית (IVP), הכוללת סדרה של בדיקות על כל אחד מהחלקים והמודולים של המכונית.

הצוותים האחראים על האימות קיבלו את הדוגמאות הראשונות של ה-408 החדש שהוסוו בכבדות: מתחת לסרט דביק, עם גרפיקה שמטשטשת את תפיסת הקווים והנפחים, נוספו אלמנטים מפלסטיק וקצף כדי להשלים את האשליה.

עם מכוניות המבחן הללו, PEUGEOT 408 החדשה כבר נסעה בסך הכל כמעט 1,100,000 ק"מ בכל התנאים האפשריים, בכל סוגי הכבישים ובאקלים רבים. חציית אמות, כבישים סלולים ומשובשים, חצץ, נסיעה בחום וקור קיצוניים, ביום ובלילה, הכל נבדק ונבדק מחדש, נבדק והוערך. כל קילומטר שנסע בתנאים קיצוניים אלו שווה ערך לכמה עשרות קילומטרים שנהג משתמש רגיל.

ההסוואה הופכת מעט קלה יותר ככל שעובר הזמן וכשהבדיקה דורשת זאת. אבל, מחוץ לטווח הראייה, על ספסלי הבדיקה, במעבדות ובמנהרות הרוח, מכוניות ללא הסוואה נתונות למבחנים רבים אחרים, לעתים אף גרועים מאלה שנערכים על הכביש. ספסל בעל ארבעה עמודים מדמה את הלחצים הקיצוניים ביותר כדי למדוד את העייפות המבנית של המכונית: לא ייתכן שבן אדם יישאר מאחורי ההגה ויסבול את העינויים שהמכונה הזו מטילה על הרכב.

"המטרה שלנו היא מצוינות. אנחנו לא רק עובדים כדי לבדוק את האיכות הטכנית המרכזית של PEUGEOT 408 החדש, אלא גם את ביצועי הלקוחות שלו, כלומר כל מצב שהמשתמשים שלו עלולים להיתקל בהם. בכל בדיקה אנו מגזימים באילוצים, גם בכביש וגם במעבדות ובספסלי הבדיקה. אנו תובעניים ביותר כלפי עצמנו על מנת להגיע למצוינות אליה אנו שואפים. זה תענוג אמיתי לעבוד קשה על הפרויקט הזה כי בצוות כולנו מאוהבים ב-408 החדש", אומר עמנואל לאפרי, מנהל פרויקט PEUGEOT 408.

ההתגלמות העדכנית ביותר של הסוואה של ה-408 החדשה חושפת סלון Fastback דינמי עם גוף מוגבה וגלגלים גדולים, ועמדה חתולית האופיינית לדגמי המותג. תוכנן להציע הנאה נהיגה אחראית, PEUGEOT 408 החדש עבר עבודה אווירודינמית יסודית ביותר כדי לייעל את חדירת האוויר מכל הזוויות. דגם ה-PEUGEOT החדש הוא בלתי צפוי וישווק בשם PEUGEOT 408, למעט בסין, שם הוא ייקרא 408X.

לקסוס עם בכורה אירופאית לקונספט רכב ספורט חשמלי בפסטיבל המהירות של גודווד

לקסוס חשמלי LEXUS RZ 450e (צילום יח"צ חו"ל)

לקסוס תערוך ב'פסטיבל המהירות של גודווד' הופעת בכורה אירופאית של דגם הקונספט החדש לרכב ספורט חשמלי. בדגם זה מיישמת לקסוס את החזון לרכב ספורט עתיר ביצועים חשמלי לחלוטין – שנתפס על ידי רבים כיורש האפשרי ללקסוס LFA האגדי.

דגם הקונספט של רכב הקופה בלט מבין 16 כלי רכב חשמליים המונעים על ידי סוללה (BEVs) שחשף אקיו טויודה, נשיא טיוטה מוטור אינטרנשיונל, בדצמבר 2021, כאשר שרטט את האסטרטגיה מרחיקת הלכת של החברה להשגת ניטרליות פחמנית. החברה תמצה את מלוא הפוטנציאל של מכוניותיה באמצעות חשמול, חיזוק היסודות של האצה/האטה לינארית, תחושת בלימה והתנהגות כביש מלהיבה כדי להעניק חווית נהיגה מהנה אף יותר. רכב הספורט החשמלי יצעיד את Lexus Driving Signature לשלב הבא.

דגם הקונספט החשמלי, המתאפיין בפרופורציות נועזות ומרכב נמוך של רכב ספורט, מסמל את עתיד המותג לקסוס. זמן האצה ל-100 קמ"ש צפוי להיות בטווח הנמוך של שתי שניות, וטווח הנסיעה יהיה יותר מ-700 ק"מ. ייתכן שהדגם בייצור המוני ישתמש בטכנולוגיית סוללה במצב מוצק כדי להשיג ביצועים חזקים אותנטיים.

פסטיבל המהירות של גוודוד יתקיים בין התאריכים 23 עד 26 ביוני בשטח אחוזת גודווד בסאסקס, אנגליה. דגם הקונספט של רכב הספורט החשמלי יוצג בשדרת המכוניות החשמליות של פסטיבל המהירות.

סטרטסיס בשת"פ עם NASCAR ועם יצרנית הרכב טויוטה לייצור חלקים למכוניות מירוץ

סטרטסיס, המובילה בפתרונות הדפסה תלת מימדית מבוססת פולימרים, מחזקת את עמדתה כשותפה להליכי ייצור של חלקים שונים לשימוש בתעשיית הרכב. סטרטסיס וחברת מירוצי המכוניות NASCAR הודיעו על שיתוף פעולה לטובת ייצור ראשון מסוגו בעולם של חלקים לשימוש סופי,  שיודפסו בתלת מימד, המיועדים למכוניות המרוצים מהדור הבא של נאסקאר (NASCAR Next Gen cars). במקביל, הכריז מרכז פיתוח מכוניות המרוץ של יצרנית הרכב טויוטה, על שותפות דומה עם סטרטסיס, במסגרתה תייצר החברה בהדפסת תלת מימד חלקים למכונית המירוץ Toyota GR86.

במסגרת שיתוף הפעולה עם נאסקאר,  חברה אמריקנית המנהלת מספר סדרות של מרוצי מכוניות, נעשה שימוש במדפסת התלת מימד Stratasys H350 שתוכננה במיוחד לעקביות בייצור, ולעלות תחרותית וקבועה עבור כל חלק מודפס גם בהיקפים גדולים. באמצעות מדפסות זו הודפסו יחידות אוורור המיועדות לשמשה הקדמית במכוניות הדור הבא. מדפסת Stratasys Fortus 450mc שימשה להדפסת תלת מימד של צנרת ייעודית לקירור המנוע.

השותפות עם טויוטה תאפשר ליצרנית הרכב הענקית לייצר באמצעות מדפסות התלת מימד של החברה, ביניהן Fortus 450mc , F370, F370 CR וה- H350, מאבות טיפוס ועד מוצרי קצה וחלקים עבור מכונית המירוץ של טויוטה, ה- GR86.

"יש כאן רגע חשוב באבולוציה של השימוש בהדפסות תלת מימד לייצור חלקים שצריכים לעמוד בדרישות הביצועים הגבוהות ביותר של מכוניות המרוץ״, אמר פט קארי, סגן נשיא בכיר לאסטרטגיה בסטרטסיס.

"במקרה של נאסקאר, סייענו לחברה לעבור מהדפסת אבות טיפוס בתלת מימד לייצור של חלקי קצה לשימוש במכוניות המירוץ בעלות הביצועים הגבוהים שלהם. אנו שמחים על הבחירה בנו כשותפים למהלך שהוא ראשון מסוגו בתעשייה". לדברי קארי, השותפות היא הרחבה טבעית של מערכת היחסים שנבנתה במשך כמעט 20 שנה עם צוותי נאסקאר, ששמחו לאמץ טכנולוגיות מתקדמות כדי לשפר את עיצובי המכוניות שלהם ולספק יתרונות בביצועים.

החשיפה הראשונה של החלקים המודפסים באה לאחר שלוש שנות תכנון, עיצוב ופיתוח: מכוניות ה-Next Gen עברו במסגרת הבדיקות הקפדניות מסלול של למעלה מ-60 אלף ק״מ לפני השקתן במהלך חודש פברואר האחרון. במהלך תקופת ׳ההרצה׳, הודגמו היטב היתרונות שנובעים מההדפסה של חלקים: גמישות בתכנון, עיצוב וייצור המוצרים הסופיים, החיסכון הניכר בעלויות בהשוואה לייצור מסורתי והשיפור המשמעותי בביצועים שלעתים יכולים להכריע את התוצאה הסופית במרוצים שבהם הזוכים נקבעים על יתרון של עשירית שנייה.

למידע נוסף על פתרונות הטכנולוגיה של Stratasys לייצור תוסף לתעשיית הרכב, בקר בכתובת www.stratasys.com/automotive.

לובינסקי עם זכיה במכרז מנהל הרכב הממשלתי להצטיידות ברכב חשמלי

MG-ZS-EV טעינה חשמלית (צילום יח"צ חו"ל)

קבוצת לובינסקי, אחת מקבוצות הרכב המובילות בארץ, נוסדה בשנת 1936 ומייצגת את מותגי פיג'ו, סיטרואן, אופל, DS ו-MG בישראל, מודיעה על זכיה במכרז הצטיידות מס' 1 של מנהל הרכב הממשלתי בכלי רכב חשמליים אשר ישמשו את משרדי הממשלה, משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר, רשות הכבאות הארצית ומקבילים נוספים ביחידות הביטחוניות של מדינת ישראל.

כלי הרכב שנבחרו בשלושת סלי המכרז הם: פיג'ו e208 (כ-20 יחידות), פיג'ו e2008 (כ-25 יחידות) ו-MG ZS EV (כ-30 יחידות) המיובאים כולם באמצעות לובינסקי. תקופת הרכישה היא ל-12 החודשים הקרובים, עם אפשרות להארכה ל-24 חודשים. כלי רכב אלה נבחנו על ידי חברה חיצונית שנבחרה על ידי המדינה ונבחרו לאחר תהליך סינון מקצועי וקפדני אשר כלל מבחני טווח נסיעה, מבחני תאוצה, מדידת רעש בתא הנוסעים, נוחות נסיעה, בלימה ומרחקי בלימה, יציבות, חמיקה ממכשול, יציבות, בדיקת מיזוג, טמפרטורת פנים לאחר חניה של שעה בשמש ישירה, צריכת חשמל וערך גרט.

כלי הרכב שנבחרו מצוידים בשלל מערכות בטיחות אקטיביות מקוריות שכוללות מערכת בלימת חירום אקטיבית, מערכת לשמירת נתיב הנסיעה הכוללת התרעת סטייה מנתיב הנסיעה עם תיקוני היגוי, מערכת התרעת סכנת התנגשות מלפנים, מערכת למניעת סנוור והחלפת עצמת התאורה בהתאם לתנאי הדרך, מערכת זיהוי תמרורי מהירות והמלצה לשינוי המהירות בהתאם בבקרת השיוט ועוד.

טויוטה ו-Woven Planet עם אב טיפוס למיכל מימן נייד לעיר העתיד Woven City

מיכל מימן חדשני (צילום יח"צ חו"ל)

טויוטה וחברת הבת שלה Woven Planet Holdings, Inc, פיתחו אב טיפוס ראשון מסוגו של מיכל מימן נייד לשימוש בפרויקט "העיר הארוגה" ("Woven City"), עיר עתידית חכמה שמפותחת כל כולה תוך מיקוד בצרכי האנשים מתוך השאיפה לסייע בבניית חברה טובה יותר הודות להאצת טכנולוגיות מתקדמות ובחינתן בתנאי מציאות. מטרת המיכל לאפשר הובלה ואספקה יומיומית של מימן, ללא תלות בתשתית חיצונית, להנעת מגוון רחב של יישומים בתוך הבית ומחוצה לו. טויוטה ו- Woven Planet יחלו בקרוב בניסויים להוכחת היתכנות (“PoC”) השימוש במיכל במקומות שונים, לרבות עיר העתיד של טויוטה הנבנית בימים אלו בסוסונו סיטי, במחוז שיזואוקה ביפן.

טויוטה ו-Woven Planet, יחד עם חברת ENEOS Corporation, עובדות על בניית שרשרת אספקה מקיפה מבוססת מימן שתאפשר להאיץ ולפשט את הייצור, ההובלה והשימושים היומיומיים באנרגיה מסוג זה המאופיינת בין היתר באפס פליטות של פחמן דו חמצני (CO2) לאוויר. הניסויים שיערכו החברות יתמקדו במתן מענה לצרכי האנרגיה של תושבי העיר הארוגה שהוכרזה על ידי טויוטה בתערוכת CES 2020 שהתקיימה בלאס ווגאס.

את האב טיפוס של מיכל המימן בנו טויוטה ו-Woven Planet באורך של 400 מ"מ, קוטר של 180 מ"מ עם משקל יעד של עד 5 ק"ג, ויתרונות השימוש בו רבים ומגוונים. כך למשל האנרגיה הניידת בו נוחה ושווה לכל נפש, הוא מאפשר הובלת מימן ללא כל שימוש בצינורות או תשתית חיצונית נייחת אחרת, ניתן להחליפו בקלות ולמלאו במהירות; גמישות הנפח שלו מאפשרת מגוון רחב של שימושים בחיי היום-יום, הוא יכול לספק את כל צרכי האנרגיה של אזורים מרוחקים בין אם מאוישים או לא. הוא ללא חשמל, וניתן להעבירו במהירות רבה במקרה של אסון או מצב חירום.

כמי ששמה בעדיפות עליונה מציאת פתרונות ודרכים מגוונות לניטרליות פחמנית, טויוטה רואה באנרגיית המימן פתרון מבטיח וחשוב לאור יתרונותיה המשמעותיים, שהבולט בהם הוא העדר פליטות פחמן דו חמצני כתוצר לוואי של השימוש בה. כמו כן כאשר מימן מיוצר באמצעות מקורות אנרגיה מתחדשת כמו רוח, אנרגיה סולארית, אנרגיה גיאותרמית וביומסה, פליטות ה-CO2 הופכות מינימליות גם בתהליך הייצור עצמו.

פיתוח מיכל המימן של טויוטה מהווה שלב נוסף במימוש חזון ה-Beyond Zero שלה – תרומה לעולם שהיא הרבה מעבר לאפס פליטות מזהמים, במטרה ליצור שינויים חיוביים באורח החיים ולהציע לכולם אפשרויות ניידות חדשות, ערכיות ומהנות תוך שאיפה לעתיד בר קיימא. לתפיסת טויוטה, מימן, כמשאב אמין שמצוי בשפע להובלה ואחסון של אנרגיה, מהווה הזדמנות גדולה ליצירת חברה טובה יותר המבוססת על אנרגיה נקייה עם אפס פליטות בכל סוגי התחבורה (רכבות, סירות ומטוסים), ועבור תעשיות, חברות ומשקי בית.

היעד הסופי של פרויקט העיר הארוגה של טויוטה, המבוססת כולה על פתרונות ברי קיימא, הוא להגיע לחברה עם ניטרליות פחמנית, שבה לכולם יש גישה לאנרגיה נקייה, תחילה ביפן ולאחר מכן בעולם כולו. בפרויקט העיר הארוגה טויוטה שואפת לפתח שיטות עבודה מיטביות לשילוב אנרגיית מימן בחיי היום-יום מתוך התפיסה כי רק התנסות בחיים האמיתיים תסייע בלמידת הדרך הטובה ביותר להפוך מימן לצורת אנרגיה מוכרת ומועדפת לשימוש יומיומי.

האב הטיפוס של מיכל המימן הנייד הוצג לראשונה במירוץ סופר טייקו 2022 סבב 2 במסלול Fuji SpeedWay בין ה-3-5 ביוני 2022; הצגתו נועדה להראות לאנשים כיצד פועלת אנרגיית המימן ולעזור להם לדמיין אינספור דרכים בהן מימן יכול להפוך לחלק שימושי בחיי היום-יום שלהם.

כיום רוב המימן מופק מדלקים מאובנים למטרות תעשייה כמו ייצור דשנים וזיקוק נפט. כדי להשתמש במימן כמקור אנרגיה זמין על הטכנולוגיה לעמוד בתקני בטיחות שונים ויש להתאימה לסביבות חדשות. ממשלת יפן עובדת על מגוון מחקרים לקידום ואימוץ מוקדם ובטוח של פתרונות מימן, וטויוטה ושותפיה מהווים לה בעלי ברית נלהבים לדרך, המציעים תמיכה ופיתוח פתרונות אנרגיה מסוג זה.

מטרתה של טויוטה לסייע בקידום המימן כפתרון נפוץ על ידי הפיכתו לצורת אנרגיה בטוחה, נוחה ושווה לכל נפש. על ידי הקמת שרשרת האספקה שתאפשר זאת, טויוטה מקווה להקל על זרימת מימן בהיקפים גדולים ליישומים רבים, מעבר לניידות. יחד עם הממצאים והתושבים החיים סביב העיר הארוגה, טויוטה תמשיך לקדם את פתרונות הניידות האפשריים, לשפר את מיכל המימן, להפכו לקל יותר לשימוש ולשפר את צפיפות האנרגיה שלו.

ההשקעה העצומה של טויוטה במעבר לחברה המבוססת מימן, מיועדת להוות גורם מרכזי בהגשמת שאיפתה להגיע אל מעבר לאפס – BEYOND ZERO , יעד אליו ניתן להגיע באמצעות השימוש במימן.

תחבורה ובטיחות

חברת הקורקינטים השיתופיים Dott מתרחבת לגבעתיים וקופון DOTTWEEKEND

קורקינט חשמלי של דוט Dott בתל אביב (צילום דני בר)

חברת Dott, המספקת פתרונות תחבורה אישיים שיתופיים בערי אירופה כמו מילאנו, לונדון, פריז, רומא, בריסל ועוד, מסכמת חודש פעילות ראשון בעיר תל אביב-יפו, שהיא העיר הראשונה בה השירות מופעל מחוץ ליבשת אירופה. פריסת הכלים הסתיימה בסוף מאי, וכעת ניתן למצוא לא פחות מ-1,800 קורקינטים שיתופיים חדשניים, נקיים, מאובזרים ובטיחותיים, כאשר לכל אחד מהם מוצמדת קסדה ומטען לסמארטפון (למכשירים תואמי טעינה אלחוטית).

Dott מדווחת על ביקושים ערים וגבוהים מהמשוער לכלים שלה, שעוררו סקרנות מצד הרוכבים בתל אביב. בנוסף, המחירים הנמוכים לעומת המתחרים והטבות כמו רכיבה ראשונה בחינם או התחלת רכיבה ללא עמלה על שחרור הקורקינט, הובילו רוכבים רבים להשתמש בשירות החדשני של Dott.

ניתוח הפעילות בחודש הראשון מעלה כי משך זמן הרכיבה הממוצע בקורקינט של Dott עומד על 11 דקות, והמרחק הממוצע נע סביב 3 ק"מ לרכיבה. משבוע לשבוע מספר הרוכבים הולך וגדל ב-36 אחוזים, ומספר הרכיבות גדל ביותר מ-50 אחוזים – הוכחה לכך שהרוכבים מביעים עניין רב בקורקינטים החדשים של Dott.

לפי נתוני החברה, יום שישי ה-10 ביוני היה היום העמוס והמבוקש ביותר לרכיבות בכלים החדשים של Dott, בעקבות חגיגות מצעד הגאווה והרצון של המשתתפים להתנייד בקלות ממקום למקום, כאשר הכבישים והצירים סגורים. שיאי הביקוש נרשמו בשעות הגעתם של עשרות אלפי משתתפי המצעד והם נמשכו עד ליום שבת.

לאור ההצלחה המהירה של Dott בעיר תל אביב, עם אלפי כלים ורוכבים המשחררים את העיר מפקקים ועוזרים לשמירה על הסביבה העירונית, בימים אלו מתחילה החברה להפעיל את השירות גם בעיר השכנה גבעתיים, הסובלת גם היא מפקקים ועומסי תנועה.

בן גלי, מנהל הפעילות של החברה בישראל: "ההצלחה הענקית של Dott בחודש הראשון להפעלת השירות בתל אביב, הובילה את החברה להחלטה להתרחב לעיר גבעתיים בהקדם האפשרי. פריסת הכלים החלה בימים האחרונים, והרוכבים יכולים כבר עכשיו לעבור בצורה חלקה בין תל אביב לגבעתיים. בעתיד הקרוב נמשיך את הרחבת הפעילות לערים שכנות נוספות, כדי ליצור רצף רכיבה מקיף ושלם בכל גוש דן".

כחלק מהחדרת השירות ולאור תחילת הפעילות המוצלחת בתל אביב, Dott יוצאת במבצע מיוחד לרכיבות שיבוצעו בסופי השבוע של חודש יוני 2022. במהלך סופי השבוע הללו (חמישי-שבת), יוצאו הטבות מיוחדות לרוכבים במסגרת קופון מיוחד DOTTWEEKEND, אותו יש להקליד באפליקציה. הקופון מעניק 10 נסיעות למשך 20 דקות כל אחת – ללא עלות. הקופון תקף עד לתאריך 9 ביולי 2022, ומתחדש בכל סוף שבוע.

בעזרת הקופון המיוחד, גם מבקרים וגם תושבים יוכלו להתנסות ולרכוב על הכלים הבטיחותיים של Dott ללא עלות, כאשר כל רוכב תורם לאיכות הסביבה, למצב התנועה העירונית, לעומסי התנועה ברחובות ובעיות החנייה הרבות בעיר. Dott ממליצה בחום לרכוב אך ורק בשבילי אופניים יעודיים, ובשעות הערב והלילה מומלץ ללבוש בגדים בהירים לנראות מוגברת. הרכיבה מותרת החל מגיל 18 וחובה לחבוש קסדה במשך כל זמן הרכיבה והשימוש.

אור ירוק עם מספר שיא של צעירים שנהרגו בתאונות דרכים בדו-גלגלי שנת 2021

רוכבי אופנוע והסכנה האורבת במעקה הבטיחות (צילום Shutterstock)

33 רוכבי אופנועים וקטנועים צעירים (15-24), נהרגו בתאונות דרכים בשנת 2021 – מספר שיא של עשור. בהשוואה לשנת 2020 מדובר בזינוק של 50% במספר הרוכבים הצעירים שנהרגו, כך עולה מנתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס. כלי הרכב הדו גלגלי המאופיין בחוסר יציבות וחוסר הניסיון בכביש של הרוכבים הצעירים שאך קיבלו את רישיון הנהיגה מציב את אותם צעירים בני 15-24 בקבוצת סיכון מוגברת להיפגע בתאונות דרכים. בשנת 2021 נפגעו 839 רוכבים צעירים על אופנועים וקטנועים, זאת לעומת 820 שנפגעו ב-2020 ו-779 שנפגעו בשנת 2019.

839 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים נפגעו בתאונות בשנת 2021 ברחבי הארץ, רובם המכריע – 647, נפגעו בתחום העירוני. בבחינת מספרי ההרוגים ניתן לראות כי קרוב למחצית מהם, 14 מתוך 33 נהרגו בתחום הערים והישובים.

בתחום העירוני נרשמה עליה במספר הנפגעים בערים רבות: בתל אביב-יפו נפגעו 113 רוכבים צעירים בשנת 2021, מספר הנפגעים הגבוה זה ארבע שנים. בחולון מספר הרוכבים הצעירים שנפגעו בשנת 2021 הגבוה בעשור החולף, בבת ים עליה במספר הנפגעים ב-2021 לעומת השנה שקדמה לה.

בעשור החולף נפצעו בתאונות דרכים בתחומי הערים והישובים למעלה מ-6,700 רוכבים צעירים בני 15 עד 24, 96 מהם נהרגו. מדובר ב-670 נפגעים בממוצע בכל שנה ותשעה הרוגים בממוצע בתחום העירוני בלבד.

 
- פרסומת -

 

עו"ד יניב יעקב, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "בשנים האחרונות נרשמת עלייה קבועה ודרמטית ברוכבים ההרוגים. במקרים רבים מדובר בנערים שחלקם עוד לא סיימו את התיכון ומאחורי כל הרוג ישנה משפחה שחייה נהרסו. מדינת ישראל מפקירה את רוכבי האופנועים והקטנועים כאשר בשנים האחרונות קוצצו תקציבי בטיחות בדרכים. יותר ויותר בוחרים לעשות שימוש באופנועים וקטנועים בעיקר בתחום השליחויות כאשר ישנן חברות שדואגות לחיי הרוכבים ומחזקות את ערכי הבטיחות בקרב השליחים ומנגד לצערי ישנן חברות שהשליחים שלהן נוסעים על כלים לא בטיחותיים, ללא הדרכה וללא אמצעי מיגון מתאימים. במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייבים להכריז על מצב חירום ולכן יש להוציא לפועל תכנית בטיחות למען רוכבי האופנועים והקטנועים כדי לעצור את מגמת העליה החדה ברוכבים ההרוגים".

להלן נתוני ההיפגעות בערים מרכזיות בארץ:

 • בתל אביב נפגעו 1,185 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים (15-24) בעשור החולף (2012-2021) מהם עשרה רוכבים נהרגו. בשנת 2021 נפגעו בתאונות דרכים בעיר 133 רוכבים צעירים, זהו מספר הנפגעים הגבוה ביותר בארבע השנים האחרונות בעיר.
 • בירושלים נפגעו 925 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים (15-24) בעשור החולף (2012-2021) מהם 24 רוכבים נהרגו. בשנת 2021 נפגעו בתאונות דרכים בעיר 93 רוכבים צעירים.
 • בפתח תקווה נפגעו 333 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים (15-24) בעשור החולף (2012-2021) מהם שני רוכבים נהרגו. בשנת 2021 נפגעו בתאונות דרכים בעיר 31 רוכבים צעירים.
 • ברמת גן נפגעו 272 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים (15-24) בעשור החולף (2012-2021) מהם שני רוכבים נהרגו. בשנת 2021 נפגעו בתאונות דרכים בעיר 18 רוכבים צעירים.
 • בחולון נפגעו 282 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים (15-24) בעשור החולף (2012-2021) מהם שני רוכבים נהרגו. בשנת 2021 נפגעו בתאונות דרכים בעיר 40 רוכבים צעירים, זהו מספר הנפגעים הגבוה ביותר בעשור האחרון בעיר.
 • בחיפה נפגעו 289 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים (15-24) בעשור החולף (2012-2021) מהם שמונה רוכבים נהרגו. בשנת 2021 נפגעו בתאונות דרכים בעיר 24 רוכבים צעירים.
 • בראשון לציון נפגעו 195 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים (15-24) בעשור החולף (2012-2021) מהם שני רוכבים נהרגו. בשנת 2021 נפגעו בתאונות דרכים בעיר 15 רוכבים צעירים.
 • בנתניה נפגעו 201 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים (15-24) בעשור החולף (2012-2021) מהם שלושה רוכבים נהרגו. בשנת 2021 נפגעו בתאונות דרכים בעיר 17 רוכבים צעירים.
 • בבת ים נפגעו 195 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים (15-24) בעשור החולף (2012-2021), מהם אחד נהרג. בשנת 2021 נפגעו בתאונות דרכים בעיר 17 רוכבים צעירים, זאת לעומת 12 שנפגעו בשנה שקדמה לה.

בישראל רשומים כ-50 אלף בעלי רישיונות צעירים (עד גיל 24) לאופנועים וקטנועים, המהווים 8% מכלל בעלי הרישיונות לאופנועים וקטנועים. בשנת 2020 נהרגו 22 רוכבי אופנועים וקטנועים צעירים בתאונות דרכים, אשר היוו 32% מכלל הרוכבים שנהרגו באותה שנה, פי ארבעה יותר מחלקם בבעלי הרישיונות. 189 רוכבים צעירים עד גיל 24 נהרגו בתאונות דרכים בעשור האחרון (2011-2020), המהווים 37% מכלל הרוכבים שנהרגו – אחד מכל שלושה רוכבים הרוגים. רוכבים צעירים ערבים נהרגים ב-68% יותר מחלקם בבעלי הרישיונות.

ועדת הכלכלה עם אישור קנס של 1,000 שקלים על רכיבה ללא קסדה והאחדת קנסות

רוכבי אופניים על שבילים מרווחים באמסטרדם (צילום דני בר)

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את בקשת משרד התחבורה לתקן את צו התעבורה העוסק בתיקונים בגובה הקנסות. האישור היום התאפשר לאחר שבשבוע שעבר דנה הוועדה בנושא, והוחלט שלא לקיים הצבעה ולבקש הסברים נוספים. במהלך הדיון החליטה הוועדה לבצע שינויים בצו, שיכנס לתוקף בעוד כחודש. בהתאם לכך נקבעו קנסות לעבירות בדבר שימוש באופניים, חשמליים, קורקינטים חשמליים, סגוואי והוברבורד, בהם קנס של 1,000 שקלים לרוכבים מתחת לגיל 16, 1,000 שקלים על רכיבה ללא קסדה ו-1,000 שקלים על שימוש בכלי לא תקני. בנוסף נקבע כי רוכבים מעל גיל 16 שירכבו ללא הכשרה מתאימה צפויים לקנס של 750 שקלים. עוד אושר להחיל את הקנס הקיים היום על רכיבה על אופניים חשמליים לא תקניים, בסך 250 שקלים, גם על הכלים החשמליים הנוספים. בנוסף נקבע קנס של 250 שקלים על חסימת חניה ו-1,000 שקלים על חסימת חניית נכה.

ח"כ איתן גינזבורג, שמילא את מקומו של היו"ר, הזכיר כי מדובר בדיון שהוא המשכו של הדיון אותו ניהל בשבוע שעבר, ואמר כי הצו חשוב ובא לעשות סדר ואחידות באכיפה אל מול שלל הכלים החשמליים. הוא הוסיף כי בשבוע הבא צפויות להגיע התקנות שיאפשרו להרחיב את סמכויות האכיפה של הפקחים העירוניים בנושא, כך שגם האכיפה תוגבר.

ח"כ אוסאמה סעדי ביקש לשלוח תנחומים למשפחתו של השוטר עמיחי כרמלי, ואמר כי אין ספק שהמגיפה של תאונות הדרכים לא מספיקה לגבות קורבנות, וגובה מחירים כבדים במיוחד בחברה הערבית. הוא הוסיף כי אין ספק שצריך הרתעה, אבל צריך גם להשקיע בחינוך ולהתחיל מבית הספר. ח"כ מופיד מרעי אמר כי בחלק מהעבירות העונש קל מדי ולא מרתיע.

כאמור, במהלך הדיון היום אישרה הוועדה תיקונים לצו. במסגרתם הוחלט שלא להטיל קנס על מי שירכב ללא מחזיר אור על הקסדה. ח"כ גינזבורג הסביר כי התקנה הזו אינה ברורה מספיק ועלולה להכשיל את הציבור. בנוסף הוחלט כי הקנה על חסימת מקום חניה יעמוד על 250 שקלים והקנס על חסימת חניית נכה על 1,000 שקלים.

באשר לבקשה להעלות את הקנס על שימוש בסלולרי בנהיגה מ-1,000 ל-1,500 שקלים אמר גינזבורג כי הוועדה לא קיבלה נתונים באשר לאפקטיביות המהלך. ראש תחום ייעוץ וחקיקה במשטרה, סימונה זילבר, התייחסה לכך ואמרה כי אין ביסוס מחקרי שהמשטרה יכולה להציג שמעיד שהעלאת הקנס מונעת עבירות. ראש מדור תעבורה באגף התנועה, גיא לוי, הוסיף עם זאת כי מדובר באחת העבירות המסוכנות ביותר ועל כך אין עוררין. הוא הדגיש כי המשטרה סבורה שצריך להעלות את הקנס ושהדבר ירתיע.

ח"כ גינזבורג אמר בתגובה כי לוועדה לא הוצגו נתונים וחברי הוועדה סבורים שהעלאת הקנס לא תשיג את המטרה.  הוא הוסיף: "חשבנו שבעת הזו, לנוכח היעדר מחקרים שמראים אפקטיביות בהעלאת הקנס, לא ראינו ביסוס להצדקת עמדת הממשלה", וציין כי במקביל צריך לעדכן את העבירה האוסרת דיברו בזמן נהיגה ולהתאימה להתקדמות הטכנולוגית.

כאמור, בתום הדיון אושרו התקנות בתמיכת ח"כ גינזבורג וח"כ טטיאנה מזרסקי, בעוד ח"כ סעדי התנגד. לאחר ההצבעה אמר ח"כ גינזבורג כי הוא מקווה שלא נצטרך לעשות שימוש בתקנות הללו, שלא יבוצעו עבירות וששוטרי התנועה יישארו מובטלים, וביקש מהציבור לנהוג בזהירות, בבטחה ובמקומות המיועדים לכך. הוא שב וציין כי בשבוע הבא יגיעו התקנות שיאפשרו הרחבת סמכויות האכיפה של הפקחים העירוניים וציין כי כך יושלם מכלול של צעדים. הוא אף קרא לממשלה להאיץ את פעילויות ההסברה והחינוך.

מנכ"ל נת"ע – הקו האדום יפתח בסוף השנה

מפת התחבורה הציבורית של בוסטון (צילום אריאלה פלד)

ועדת הכלכלה קיימה דיון מהיר ביוזמת ח"כ אורי מכלב בנושא התנהלות חברת נת"ע במכרזי הרכבת הקלה והחשש לעיכובים ובזבוז כספי ציבור. מנכ"ל נת"ע אמר שמדובר בטעויות שהתבצעו באומדן תקציבי שנערך ללא שום ניסיון קודם, ואם יבחנו במבחן מול פרויקטים אחרים בעולם נראה שנט"ע במקום טוב. עוד הוסיף שהקו האדום שנכנס לעבודה באוגוסט 2015 יפתח בסוף השנה הנוכחית.

ח"כ מקלב אמר במהלך הדיון שהוא מבקש להעמיק בראיית עבודת נת"ע בפרויקטים של הרכבות הקלות, כקיים שיש פער בין ההתחייבות ליעדים לבין מה שקורה בשטח "התקציב עמד על 10.7 מיליארד שקל והיום אנחנו כבר עומדים על הערכות של 16 מיליארד שקלים", הוסיף. ח"כ יעקב מרגי הצטרף לבקשה לאחר שנחשף לקשיים שעלו מסוגיית נת"ע והתייחס לטענות על העדפות לגופים יקרים יותר במכרזים. "אנחנו מתעדכנים על עוד עיכוב ועוד עיכוב והתחושה היא שזה גדול על מי שקיבל על עצמו את הפרויקט".

ח"כ קטי שטרית אמרה שהתחילה לבדוק את נושא נת"ע עוד מפינוי כפר שלם, כשהחלטותיה של החברה נובעות מכך שאין עליהן מספיק ביקורת. עוד הוסיפה שנת"ע בחרה בתוואי הרסני לעיר רעננה שיגרום לנזקים של למעלה מ-40 מיליארד שקלים, למרות שיש תוואי חלופי של 570 מטר שיחסוך חצי מיליארד שקל. "פניתי לנת"ע ולשרה ולא קיבלתי תשובות. למה להתעקש ולהרוס את חיי התושבים? החוק חשוב אבל הוא תקוע כי הוא דורסני", הוסיפה.

ח"כ צבי האוזר אמר בדיון שאין ספק שלפרויקטים בסדרי גודל כאלה יש חריגות תקציביות, כשהדבר החשוב הוא להאיץ את הפעולות כי אנחנו בקטסטרופה תחבורתית. "בזמן הזה איכות החיים הולכת ונהיית קשה יותר ויותר והתפקיד של נת"ע זה להקים תשתית לתלפיות, למאה שנה, ולקצר את הסבל לתושבים", אמר.

עו"ד טל קדמי, ממובילי המחאה נגד התכנון של נת"ע אמר בדיון: "בנובמבר 2020 נודע לנו על התוואי ששונה בדקה ה-90. יש תוואי שיכול לשרת את הנכים בבית לווינשטיין אבל הוא שונה ומה שבעצם אומרים לנו זה שלא אכפת להם מהנכים. נט"ע ומנכ"ל החברה לא הסכימו להיפגש איתנו. מנחם בגין אמר בעבר 'יהיו נושאי המשרה משרתיה ולא רודיה', אבל נת"ע עושה בדיוק הפוך. אנחנו מבקשים תוואי שישרת את הנכים במקום שהכי נדרש להם ואנחנו מבקשים לא לתת יד לחוק המטרו. הגעתי לכאן בתחבורה ציבורית ואני יודע כמה היא חשובה אבל לא תחב"צ דורסני".

המשנה למנכ"לית משרד התחבורה, עילם שגיא, אמר בדיון שהמטרו והרכבת הקלה הם פרויקטים משמעותיים שמתגלגלים כבר שנים ארוכות גם במוסדות התכנון וגם בממשלה והם מודעים לבעיות הקיימות. עוד שהחלק האחרון של המטרו נמצא בדיון ארוך אצל חוקרת מטעם הוועדה לתשתיות לאומיות, אך ציין שהתוואי של הרכבת לא קשור לחוק המטרו והקו הירוק והקו הסגול מתוכננים ל-2026-2027.

מנכ"ל נת"ע, חיים גליק הגיב לטענות וציין כי רצוי לדעת את העובדות לפני שמטיחים האשמות. "בסוגיית תוואי הרכבת הקלה ישבתי עם ראש עיריית רעננה וזה הועבר לחקירה בוועדה לתשתיות לאומיות. בקשר לפינוי כפר שלם, נת"ע פעלה באופן הגון וענייני עם התושבים והוצאתם בעיכוב של שנה גרמה לעיכוב של שנה בפרויקט. המטרו עובר ב-24 רשויות שונות שמרביתן תומכות בו ויחד עם הרכבת הקלה הוא מהווה פתרון אמיתי לכל משתמשי הרכבים הפרטיים. יש גם חרדות מובנות מהקידוח באדמה, אבל לשמחתי יש לנו ניסיון מכרייה שעבר בהצלחה" אמר.

גליק הוסיף שנת"ע לא מוציאה כספים לפרסום עצמי ולא שילמה עבור חסויות, כשכל הסרטים שנראו תואמו עם משרד התחבורה על מנת להכשיר את הלבבות להגעת הרכבת. באשר לחריגות התקציביות אמר גליק שמדובר בטעויות שהתבצעו באומדן שנערך ללא שום ניסיון קודם, ואם יבחנו במבחן מול פרויקטים אחרים בעולם נראה שנט"ע במקום טוב.

נציג אגף התקציבים באוצר, איציק דניאל אמר שכדי להתמודד עם החסמים הבאנו את חוק המטרו שמונח על שולחן הכנסת ומחכה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית והוסיף ש"אם החוק לא יעבור יהיה קשה מאוד ליישם את הפרויקט בלוחות זמנים ובתקציב שאנחנו מעריכים". בהיבט התקציבי אמר דניאל שפרויקט הרכבת הקלה הוא מהמרוכבים והיקרים ביותר שנעשו במדינה ויש בה עיכובים בזמן ובתקציב בין היתר בגלל המדד שעלה ושדרוגי תשתיות שלא כולם תכננו. עוד הוסיף, שכל חריגה של מעל 50 מיליון שקל נדרשת אישור מועדת ההיגוי ונמצאת תחת בקרה של חברה חיצונית.

ח"כ מקלב סיכם את הדיון ואמר שנת"ע עושה עבודה עם שליחות חשובה מאוד, אבל אין ספק שיש סבל והשלכות על התושבים. לדבריו, יכול להיות שבחלק הזה צריך להפעיל אנשי מקצוע עם מומחיות בממשק בין תושבים לחברה, ואמר ש"אם תעמדו ביעד הפעלת הקו האדום עד סוף השנה, זה יהיה הישג". מקלב הוסיף שהוועדה מבקשת שנת"ע תעביר לה בכתב הערכה על תקציב מועדי ההפעלה ולוחות הזמנים ושעל החברה ללמוד מניסיון חשמול הרכבת הקלה בירושלים ולדווח על תוכניותיה". בתגובה לכך אמר גליק כי ההסכמים נחתמו וכל שינוי יוביל לשנים של עיכוב, וח"כ מקלב השיב: "תעבירו את התשובה בעניין הזה בכתב ונשקול לקיים סיור".

כ-700 ילדים ובני נוער נפגעו בתאונות דרכים בערים בחופש הגדול בשנה שעברה

תאונת דרכים (צילום דני בר)

על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס בתחום העירוני, נפגעו 693 ילדים ובני נוער (0-19) בתאונות דרכים בחודשי החופש הגדול הקודם (יוני-אוגוסט) שנת 2021, מתוכם שישה נהרגו ו-109 נפצעו באורח קשה. מדובר בעליה של 12% לעומת מספר הנפגעים בשנת 2020 – 618 ילדים ובני נוער.

עו"ד יניב יעקב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "ילדים ובני נוער מצויים בסיכון להיפגע בתאונות דרכים במיוחד בחודשי הקיץ ובחופש הגדול מאחר והם נמצאים מחוץ למסגרות ומבלים שעות רבות בגני השעשועים, בפארקים וברחובות הערים. במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים וברשויות המקומיות חייבים להגביר את ההסברה כבר עכשיו ולהעלות את המודעות לסכנות האורבות לילדים בחודשי הקיץ. יש להגביר את המודעות בעיקר בנושאים כמו חציה בטוחה של הכביש, רכיבה בטוחה על אופניים וחגירת חגורות בטיחות ברכב. חייבים לרסן את מהירות נסיעת כלי הרכב ולהתקין פסי האטה באזורים בהם יש ריכוז גבוה של ילדים. בשילוב כוחות של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, המשטרה והרשויות המקומיות נוכל כולנו לעבור את החופש בשלום ולוודא שהילדים חוזרים בריאים ושלמים אל ספסל הלימודים".

בחופש הגדול נמצאים תלמידים וילדים רבים ללא מסגרות, משחקים בחוץ, מבלים בבריכה, בים, בטיולים ומשוטטים ברחובות, מצב זה הופך אותם לחשופים ופגיעים יותר לסכנות בכבישים. מדי שנה נפגעים בחודשי החופש הגדול בממוצע 830 ילדים ובני נוער בתאונות דרכים בתחום העירוני. נתון קשה זה מבטא את הסכנות בדרכים אליהן חשופים אותם ילדים ונערים (גילאי 0-19) בחודשים שאמורים להיות עבורם המהנים ביותר בשנה.

מן הנתונים עוד עולה כי בעשור החולף (2012-2021) נפגעו בתאונות דרכים בתחומי הערים והישובים 8,343 ילדים ובני נוער בחודשי החופש הגדול (יוני-אוגוסט), מתוכם 77 ילדים נהרגו ו-867 נפצעו באורח קשה.

בירושלים נפגעו בתאונות דרכים קרוב לאלף ילדים ובני נוער במהלך שלושת חודשי החופש הגדול בעשור האחרון, והיא העיר בה מספר הנפגעים הגבוה ביותר. בתל אביב-יפו נפגעו בשנים אלו כמחצית בהשוואה לירושלים – 534 ילדים ובני נוער.

ברחבי ישראל נפגעו בשנת 2021 בחודשי החופש הגדול 1,222 ילדים ובני נוער בתאונות דרכים, מהם 17 נהרגו ו-142 נפצעו באורח קשה.

 • בירושלים נפגעו 985 ילדים ובני נוער (0-19) בתאונות דרכים בחופש הגדול בעשור האחרון (2012-2021), מהם תשעה נהרגו. בחודשי החופש הגדול הקודם (שנת 2021) נפגעו בעיר 83 ילדים ונערים.
 • בתל אביב-יפו נפגעו 534 ילדים ובני נוער (0-19) בתאונות דרכים בחופש הגדול בעשור האחרון (2012-2021), מהם שלושה נהרגו. בחופש הגדול הקודם (שנת 2021) נפגעו בעיר 66 ילדים ונערים, מדובר במספר הנפגעים הגבוה בעיר זה שמונה שנים.
 • בחיפה נפגעו 374 ילדים ובני נוער (0-19) בתאונות דרכים בחופש הגדול בעשור האחרון (2012-2021), מהם שניים נהרגו. בחופש הגדול הקודם (שנת 2021) נפגעו בעיר 30 ילדים ונערים.
 • בבאר שבע נפגעו 259 ילדים ובני נוער (0-19) בתאונות דרכים בחופש הגדול בעשור האחרון (2012-2021), מהם ילד אחד נהרג. בחופש הגדול הקודם (שנת 2021) נפגעו בעיר 23 ילדים ונערים, מדובר במספר הנפגעים הגבוה בעיר זה ארבע שנים.
 • בראשון לציון נפגעו 206 ילדים ובני נוער (0-19) בתאונות דרכים בחופש הגדול בעשור האחרון (2012-2021), מהם אחד נהרג. בחופש הגדול הקודם (שנת 2021) נפגעו בעיר שמונה ילדים ונערים.
 • בפתח תקווה נפגעו 243 ילדים ובני נוער (0-19) בתאונות דרכים בחופש הגדול בעשור האחרון (2012-2021). בחופש הגדול הקודם (שנת 2021) נפגעו בעיר 25 ילדים ונערים, מדובר בעליה בהשוואה לשנה שקדמה לה שבמהלכה נפגעו בעיר 16 ילדים ובני נוער.
 • בנתניה נפגעו 212 ילדים ובני נוער (0-19) בתאונות דרכים בחופש הגדול בעשור האחרון (2012-2021). בחופש הגדול הקודם (שנת 2021) נפגעו בעיר 17 ילדים ונערים.
 • באשדוד נפגעו 206 ילדים ובני נוער (0-19) בתאונות דרכים בחופש הגדול בעשור האחרון (2012-2021), מהם ילד אחד נהרג. בחופש הגדול הקודם (שנת 2021) נפגעו בעיר 14 ילדים ונערים.
 • בחולון נפגעו 199 ילדים ובני נוער (0-19) בתאונות דרכים בחופש הגדול בעשור האחרון (2012-2021). בחופש הגדול הקודם (שנת 2021) נפגעו בעיר 18 ילדים ונערים.

נתונים מרכזיים מדוח שהופק באור ירוק בשנת 2021:

17 ילדים ובני נוער (0-19) נהרגים בתאונות דרכים בחודשי הקיץ והחופש הגדול (יוני עד אוגוסט) בממוצע – יותר מהרוג אחד בכל שבוע בממוצע. 16 ילדים ובני נוער נפגעים בכל יום בממוצע בתאונות דרכים בחודשי הקיץ והחופש הגדול. רוב הילדים ובני הנוער נהרגים כנוסעים ברכב (37%) וכהולכי רגל (33%). הילדים ובני הנוער בחברה הערבית נהרגים בשיעור כפול מחלקם באוכלוסייה. 5,231 ילדים ובני נוער נפגעים בממוצע בכל חודש אוגוסט – הכי הרבה מכל חודשי השנה. ימי חמישי  – המסוכנים ביותר. שעות אחר הצהריים הן השעות המסוכנת. רוב הילדים ובני הנוער נפגעים בתחום העירוני. מעל 1,000 ילדים ובני נוער אושפזו בשנים האחרונות לאחר תאונת אופניים או קורקינטים חשמליים (שנה מלאה).

טכנולוגיה

שת"פ ראשון בין האיחוד האירופאי ל-CityZone בפארק עתידים

במסגרת שיתוף הפעולה,האיחוד האירופאי קורא לסטארט אפים ומיזמים בתחום תחבורה עירונית חכמה מישראל להציע את פתרונותיהם. EIT Urban Mobility תעניק 30,000 אירו למיזמים הזוכים. ניתן להגיש מועמדות עד לתאריך ה-30 ביוני.

גבי קמינסקי, מנהלCityZone : "סיטיזון מציעה פלטפורמה אידיאלית ליזמים, המפתחים פתרונות לאתגרי האנושות וזקוקים לליווי ולתמיכה מגורמים רלוונטיים ברשות המקומית ובמגזר הפרטי. התכנית החדשה אותה אנו משיקים כעת פותחת צוהר נוסף גם לשוק האירופאי, יחד עם הזדמנות לגיוס הון בתנאים נוחים לסטארטאפים בשלבים מוקדמים. אנו מחפשים מיזמים העוסקים בנושאי התניידות עירונית, ולהם הפוטנציאל להשפעה דרמטית על איכות החיים של כולנו".

שגיא ניב, מנכ"ל פארק עתידים תל אביב: "מזה מספר שנים שפארק עתידים תל אביב מוביל בתחום של חדשות תחבורתית ויצירת פתרונות חכמים לערים, אנחנו גאים בשיתוף הפעולה עם האיחוד האירופי. שמנו לעצמינו כמטרה להניע גלגלי שינוי, כדי שנוכל להתקדם למוביליות חכמה יותר, במרחב תחבורה טוב יותר. כאשר התפיסה הזו תאומץ על ידי כל המשתתפים בזירת המוביליות – כך נצליח להתמודד עם אתגרי התחבורה שכולנו חווים יום יום על הכבישים, וליצור חיים איכותיים יותר".

ביום חמישי האחרון הושקה לראשונה תכנית  Raptor Tel AvivמביתEIT Urban Mobility  והאיחוד האירופאי, בשיתוף מעבדת החדשנות CityZone בפארק עתידים תל אביב ו- CARNET ברצלונה, במטרה להתמודד עם שלושה אתגרי ניידות עירונית של תל אביב יפו: בטיחות הולכי רגל, ניטור וניהול מרחב המדרכה ומניעה, זיהוי והשבה של גניבות אופניים וקורקינטים.

באירוע החשיפה השתתפו בין היתר גבי קמינסקי, מנהלCityZone , ליאת שחם ראש פיתוח עסקי CityZone מעיין שרון, מנהלת פיתוח עסקי  HIT HUB ISRAELולאורה הופמן שפטלר, נציגת הרשות לתחבורה, תנועה וחנייה בעיריית תל אביבי-יפו, שיחד דנו באתגרי התחבורה החכמה והכריזו על פתיחת תחרות למיזמים שיכולים להציע פתרונות עירוניים בתחום המוביליטי. EIT Urban Mobility תשקיע 30,000 אלף יורו במיזמים הזוכים. ההרשמה לתחרות פתוחה עד לתאריך ה- 30 ביוני.

CityZone, מעבדת החדשנות ושדה הניסוי שהוקמה בפארק עתידים תל אביב, בשיתוף עם עיריית תל אביב ואוניברסיטת תל אביב, קמה במטרה לקדם פתרונות טכנולוגיים לאתגרים עירוניים בתחומים שונים כגון: תחבורה, איכות סביבה, סייבר, תשתיות, קהילה ורווחה ותפעול העיר. CityZone ממוקם לצד ATIDIM CONNECT, מתחם חללי העבודה המשותף שהושק לאחרונה.

להשתתפות בתחרות המיזמים – הרשמה בקישור: https://raptorproject.eu/city-raptor-22/

מארוול מאמצות את זום ככלי עבודה אפקטיבי

במהלכה של מגפת הקורונה היה ברור לכולם שפגישות וירטואליות הן פתרון יעיל להמשך קשר. אלא שגם בעידן הפוסט-קורונה גילו רבים וטובים כי המפגשים הווירטואלים הם פתרון נוח וחוסך זמן. אחת הדוגמאות היא אולפני מארוול האחראים ל"יקום" הסרטים והסדרות הענק והרווחי המבוסס על ספרי הקומיקס שלהם – שם חלק מהעורכים והבמאים כבר לא מרגישים צורך להיפגש באופן אישי במהלך כל ההפקה.

במאי הסדרה החדשה של מארוול בדיסני+, "אביר הירח" (Moon Knight), מוחמד דיאב, דיווח לא מכבר, לאחר יציאת הפרק האחרון לעונה, שהוא מעולם לא פגש את אחת מעורכות התוכנית באופן אישי למרות שההפקה לתוכנית נמשכה שלוש שנים. דיאב סיפר שמעורבותו בפרויקט – שישה חודשים בטרום-הפקה ושישה חודשים של פוסט-פרודקשן – התבצעה כולה באמצעות פלטפורמת זום וכי הוא מעולם לא פגש פיזית את עורכת "אביר הירח"  ג'ואן סובל. הוא אף ציין כי למרות שהעבודה עצמה בוצעה בזירה הווירטואלית, לתוכנית הייתה הכמות הנמוכה ביותר של צילומים מחדש בהיסטוריית ההפקה של מארוול.

גרנט קרטיס, מפיק בפועל של "אביר הירח", אמר בראיון לאתר אקסיוס, שהצוות שלו למד על איך עובדים באופן וירטואלי מתוכניות אחרות כמו "WandaVision" (יצאה בבכורה בינואר 2021) ו-"The Falcon and the Winter Soldier" (יצאה לראשונה בשנת מרץ 2021). תוכניות אלה נאלצו לעבוד באופן וירטואלי בגלל הקורונה המשתוללת. "השימוש בזום היה הדרך היחידה לעבודה", אמר קרטיס.

הסרט החדש ביקום של מארוול, "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף", שהוצג לראשונה בקולנוע ב-6 במאי, הרוויח כ-185 מיליון דולר במכירות כרטיסים לסוף השבוע הראשון שלו, לפי סוכנות הידיעות AP. לסרט הייתה הפתיחה הגדולה ביותר של 2022, כשהוא סיים לפני "הבאטמן" (134 מיליון דולר) ו"ספיידרמן: רחוק מהבית" (260.1 מיליון דולר).  הבמאי סם ריימי אמר במסיבת העיתונאים העולמית לסרט שהסרט הופק ונערך ברובו באמצעות זום. הוא סיפר שסצנות שלמות בעריכה כולל הטיפול באודיו התרחשו באופן וירטואלי. "זום איפשרה לי  לדבר עם  10 אנשי צוות בבת אחת… יכולנו להראות את לוח תכנון באמצעות הלוח המחיק הווירטואלי של זום, כך שהעורכים ושאר המשתתפים בשיחות יכלו להעלות חלקים מהטיוטות ולבצע שינויים על הלוח תוך כדי השיחה. הייתה לנו תקשורת נהדרת, אודיו-ויזואלית. היו שלבים שהצלחתי אפילו לדבר עם 100 אנשים בבת אחת. זה פנטסטי".
ריימי – שביים את טרילוגיית "ספיידרמן" מתחילת שנות ה-2000 בכיכובו של טובי מגווייר – ראה את השינוי בהפקה של מארוול מאז תחילת הקורונה. הוא אמר שהמעבר לפגישות זום היה "הבדל טכנולוגי שבאמת איפשר לי לעבוד על הסרט הזה". "הטכנולוגיה השתנתה והיא פשוט הפכה להרבה יותר קלה", אמר.

במהלך הקורנה, אומר ריימי, היה ברור שנוח יותר לעבוד באמצעות זום, אבל, הוא העריך כי גל הפקות הטלוויזיה וסרטים יעברו בכלל לאפליקציות וירטואליות בגלל הנוחות וקלות העבודה מרחוק.

דיווידשילד/ פספורטכארד קיבלה פטנט בארה"ב על הטכנולוגיה לתשלום תביעות ביטוח בזמן אמת

ביטוח הנסיעות המתקדם בעולם – כנסו לפרטים נוספים >

הטכנולוגיה הייחודית של פספורטכארד מאפשרת עיבוד אוטומטי ומהיר של תביעות ביטוח על בסיס בינה מלאכותית ודאטה בייס של שירותים רפואיים ואחרים בכל מקום בעולם. חוויית הלקוח בפספורטכארד מאפשרת ללקוח לקבל שירות מבלי שהוא נדרש להוציא כסף מהכיס כאשר תביעת הביטוח מעובדת מראש בזמן אמת, מבלי שהלקוח יידרש להגיש מסמכים מראש כתנאי לקבלת החזר.

בכך נרשמה פספורטכארד כמחזיקה בלעדית וייחודית במשרד הפטנטים וסימני המסחר של ארצות הברית (USPTO), עבור שיטת התשלום בזמן אמת באמצעות כרטיס תשלום כגון כרטיסי אשראי תחת השם – Automated insurer insured interactions. הפטנט מעניק הגנה וחיזוק לאורך זמן למערך הגנות הקניין הרוחני של החברה, לצד בקשות נוספות של החברה לפטנטים הנמצאות בתהליך אישור. אישור הפטנט מחזק ומבסס את מעמדה של החברה כמובילה ומבודלת בתחום פעילותה.

הפטנט מתייחס לטכנולוגיה המספקת שירותי תשלום אוטומטיים מרחוק עבור תביעות ביטוחיות. המערכת מזהה שורה של פרמטרים, בין היתר סוג השירות הנדרש ללקוח וזהות ספק השירות, מיקומו של הלקוח, סוג הכיסוי הביטוחי, ועוד. ותוך שניות טוענת את הסכום הנדרש לתשלום בעבור השירות לכרטיס הפספורטכארד האישי שהמבוטח קיבל טרם הטיסה. לאחר קבלת השירות, הלקוח משלם עם כרטיס הפספורטכארד (כמו כרטיס אשראי) מבלי שהוא נדרש להגיש מסמכים מראש. המערכת זמינה לשימוש בכל העולם, וגם יודעת לבצע את ההתאמות לשיעורי ההמרה הרלוונטיים.

חברת PassportCard היא חברת ביטוחי הבריאות והנסיעות היחידה בעולם, המציעה תשלום בזמן אמת באמצעות כרטיס אשראי נטען בקרות אירוע ביטוחי בחו"ל, כולל תשלום לרופאים, עבור תרופות או משיכת מזומן מכספומט, במקרה של עיכוב כבודה ואירועים ביטוחיים נוספים. המשמעות היא שהשימוש בכרטיס של פספורטכארד מאפשרת ללקוח שלא להוציא כסף מכיסו עבור שירותים רפואיים, להגיש קבלות בתביעה מול חברת הביטוח או לשלם השתתפות עצמית.

קבוצת  DavidShield-PassportCard, מתמחה במוצרי ביטוח גלובליים Cross-Border הן לנוסעים לחו"ל לתקופות קצרות והן לשוהים בחו"ל לתקופות ארוכות (רילוקיישן). לחברה מבוטחים בלמעלה מ-140 מדינות, עם משרדים בישראל, אירופה ואוסטרליה ומאפשרת לקבל שירותים רפואיים בכל מקום בעולם.

אלון קצף, נשיא קבוצת דיווידשילד- פספורטכארד: "זהו יום מרגש ובעל בשורה אדירה לקבוצת דיוידשילד- פספורטכארד. רישום הפטנט ע"י משרד הפטנטים וסימני המסחר של ארצות הברית, הינו אבן דרך אסטרטגית והבעת אמון בתהליכי המחקר והפיתוח שהקבוצה עמלה עליהן בשנים האחרונות. עתה משהושלם הרישום בארה"ב, הפטנט ירשם גם באירופה ובמדינות מפתח אחרות בעולם. זהו צעד גדול לחיזוק המעמד המהפכני שלנו בתחום ביטוח הבריאות והנסיעות בחו"ל".

ג'ינרג'י עם זכיה במכרז להקמה ותפעול חניון חונים נוסעים ראשון לציון לאוטובוסים חשמליים

אוטובוס חשמלי (צילום יח"צ חו"ל)

בחניון שממוקם בצמוד לאצטדיון הברפלד בדרום העיר, יותקנו 28 עמדות טעינה כפולות אולטרה מהירות בהספק של 180 קילוואט כל אחת המאפשרות טעינה של 56 אוטובוסים חשמליים בו זמנית.

חברת ג'ינרג'י מקבוצת OPC אנרגיה, ספקית פתרונות טעינה לכלי רכב חשמליים וחלוצת תחום הטעינה וניהול הטעינה בישראל, זכתה במכרז נתיבי איילון להקמה והפעלה של 28 עמדות טעינה DC כפולות אולטרה מהירות עבור אוטובוסים וכלי תחבורה ציבורית בראשון לציון. חניון חונים נוסעים ראשון לציון ממוקם בסמוך לאצטדיון הברפלד, מציע מאות מקומות חניה לרכב פרטי ומשם יצאו שאטלים חשמליים צפונה אל תל אביב.

עבור חניון זה, מקימה ג'ינרג'י תשתית חשמל ייעודית בהספק של כ-6 מגוואט, הספק חסר תקדים במונחי טעינת כל רכב חשמליים בישראל במתחם אחד. תשתית זו תאפשר טעינה מהירה של עשרות אוטובוסים בו-זמנית. ביצוע פרויקט זה החל בשבועות האחרונים והוא צפוי להסתיים בחודש יולי 2022. חניון הטעינה לאוטובוסים חשמליים בראשון לציון, יהיה חניון הטעינה השני אותו הקימה ומתפעלת ג'ינרג'י, זאת בנוסף לחניון הטעינה במתחם ביג אשדוד, אשר בו הותקנו על ידי ג'ינרג'י 16 עמדות טעינה מהירות עבור אוטובוסים.

רן אלויה מנכ"ל ובעלים משותף של חברת ג'ינרג'י: "ג'ינרג'י, חלוצת תשתית הטעינה לרכב חשמלי בישראל, מביאה את הבשורה גם לעולם התחבורה הציבורית החשמלית עם חניונים ייעודיים לטעינת כלי רכב ציבוריים בעלי הספק גבוה מאוד. פרויקט בסדר גודל שכזה, משלב ההיתר ועד מסירת האתר כולל עבודות פיתוח, בינוי, עבודות תשתית ושאר מורכבויות הכרוכות בהקמה שכזו, ממחיש את יכולותיה המגוונות של החברה. אנו עסוקים כל העת בפיתוח טכנולוגיות חדשות ושיפור תשתיות הטעינה בישראל עם פתרונות משותפים לכלל ענפי התחבורה החשמלית. אנו מודים לחברת נתיבי איילון על הבחירה בחברת בג'ינרג'י בניהול פרויקט אסטרטגי בקנה מידה גדול שכזה".

לאתר ג'ינרג'י: https://www.gnrgy.co.il/

כלכלה

המשרד להגנת הסביבה עם התראה למפעלי ים המלח וזימון לשימוע, בגין חשד להפרת חוק המים

בהמשך לאירוע זרימת מי תמיסת ים המלח אל מניפת הסחף של נחל צאלים, שלח אמיר זלצברג, מנהל מחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה, התראה לחברת מפעלי ים המלח וזימן את מנהליה לשימוע. זאת, בגין חשד להפרה של חוק המים וחוק שמירת הניקיון. בעקבות דיווח שהתקבל במשרד על האירוע, עולה שמי תמיסת ים המלח דלפו מהתעלה המזינה את בריכות המפעלים באגן הדרומי של ים המלח. תמיסת מי ים המלח שדלפה זרמה למניפת הסחף של נחל צאלים.

מניפה זו היא אזור בעל חשיבות וערכיות אקולוגית כבית גידול ייחודי, ותמיסת מי ים המלח, שהיא בעלת רמת מליחות גבוהה ביותר, נחשפה בערוצי מניפת הסחף של נחל צאלים וגרמה להמלחה של הקרקע בסביבה וכתוצאה מכך לפגיעה לכאורה בערכי טבע, בצמחיה מקומית ובבעלי חיים.

חברת מפעלי ים המלח, הנמצאת בבעלות כימיקלים לישראל, מפעילה ומנהלת מפעל שעיסוקו הפקת מחצבים באזור ים המלח, ובעיקר אשלג, ברום ותרכובות ברום. לצורכי פעילותה, שואבת החברה תמיסות ים טריות מהאגן הצפוני של ים המלח, באמצעות תחנת שאיבה P-9 לדרום, לעבר בריכת מלח ראשית – בריכה 5, דרך תעלת ההזנה.

לאחר הערכות מצב שקיים המשרד להגנת הסביבה בשיתוף כלל הגורמים הרלוונטיים, ובמקביל לסיורי שטח שנערכו על ידי גורמי המקצוע של המשרד הוציא היום מנהל מחוז דרום של המשרד מכתב התראה למנהלי החברה, בגין חשש לגרימת זיהום מים והפרות של חוק שמירת הניקיון כתוצאה מהזרמת תמיסת מי ים המלח אל ערוצי מניפת הסחף של נחל צאלים.

מנהל מחוז דרום של המשרד הדגיש, כי באחריות החברה לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להפסיק את זיהום מניפת הנחל, לטפל בנזק שנגרם וכן לפעול למניעת הישנות המפגע.

במכתב ההתראה, דורש המשרד מהחברה להגיש תחקיר המפרט את השתלשלות האירועים המדויקת, את מקור הכשל, את האופן והמועד שבו התגלתה הדליפה לעומת מועד הדיווח עליה, נתונים לגבי הכמויות שדלפו, הפעולות שננקטו עד כה ועוד. כמו-כן, המשרד דורש לקבל תוכנית לטיפול בנזק הסביבתי שנגרם ולשיקום האזור ותוכנית פעולה למניעת הישנות המפגע בעתיד.

המשרד ימשיך לפעול מול כלל הגורמים הרלוונטיים במטרה להביא לטיפול ושיקום מהיר של אזור הדליפה, ולמניעת הישנות הפגיעה בעתיד. המשרד ינקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו, להפסקת זיהום מקורות המים וסביבתם.

שונות

הראל חילצה במסוק מבוטחת שהחליקה ונפצעה במהלך טרק בגאורגיה

מסוק חילוץ (צילום Ucha Tsiklauri)

לאחרונה התקבל בחברת הביטוח הראל דיווח על מבוטחת ישראלית שזקוקה לחילוץ רפואי בגאורגיה, לאחר שהחליקה במדרון מושלג ונפצעה במהלך טרק באזור ג'וטה בגובה 3,200 מטר. המבוטחת, בשנות ה-30 לחייה, החליקה והידרדרה כ-300 מטר יום קודם לכן, אולם מכיוון שמדובר באזור ללא קליטה סלולרית ולא היתה כל אפשרות להזעיק עזרה, היא העבירה את הלילה במקום יחד עם בן זוגה. בשעות הבוקר בן הזוג יצא לכיוון הכפר הסמוך ולאחר כהליכה שנמשכה כשעתיים הצליח להזעיק עזרה. מיד עם קבלת העדכון, צוות החילוץ של הראל RESCUE ONE ביצע הערכת מצב והחליט לשגר למקום מסוק, ועליו מדריך שטח שמכיר היטב את מקום האירוע. הצוות הגיע למקום תוך זמן קצר אולם במקום שררו תנאי מזג אוויר מורכבים – לרבות שלג, ערפל ורוחות – ועל כן נדרש חילוץ מורכב. המסוק הצליח להנחית את צוות החילוץ בסמוך למקום והאירוע הסתיים בהצלחה, המבוטחת פונתה לבית החולים המקומי ומצבה כעת טוב.

גלעד תלם מצוות החילוץ של חברת הביטוח הראל RESCUE ONE מספר כי "מדובר בישראלית שנתקעה באזור הררי ובגובה רב, לאחר שהחליקה בשלג, הידרדרה ונפצעה בראשה. בן זוגה ירד אחריה אך מכיוון שהשמש החלה לשקוע הם קיבלו החלטה נכונה לחכות במקום לבוקר. מהרגע שהוא יצר איתנו קשר ההחלטה להזעיק מסוק חילוץ היתה מהירה מאוד. זה אירוע לא פשוט שממחיש את החשיבות בלהיות מבוטחים בחברה כמו הראל, שהיא חברה מאוד וותיקה, טיפלה במספר רב של אירועי חילוץ מורכבים ויודעת לתפעל אירועים כאלה במהירות, גמישות, מקצועיות ובביטחון".

תלם מוסיף: "האירוע כלל מספר גורמים שהדאיגו אותנו. ראשית, ידענו שיחידת החילוץ המקומית נמצאת במרחק נסיעה של שעתיים מהאזור, ובנוסף יהיה עליהם לבצע הליכה של 5 קילומטרים מהכפר עד למבוטחת וכל זאת עם ציוד– כך שהמשמעות היא שהם יגיעו למקום לקראת החשיכה. בנוסף, אנחנו יודעים שמזג האוויר במקום מאוד הפכפך ועשוי להקשות על החילוץ. והכי חשוב: בן הזוג סיפר כי המבוטחת נפגעה בראשה, וזו פגיעה שאנחנו לא לוקחים לגביה סיכונים. מהיכרותנו עם המקום ועם תנאי מזג האוויר, במקביל להזעקת המסוק דאגנו שיתווסף אליו גם אוצ'ה – מדריך שטח מקומי, שגם מתגורר באזור וישר זיהה מהתמונות היכן המבוטחת נמצאת".

"אוצ'ה מכיר כל סנטימטר באזור, אך מכיוון שמזג האוויר במקום משתנה במהירות, דאגנו שהמסוק ימריא בהקדם", מספרת נזי ספיאשווילי, מנהלת צוות החילוץ המקומי בגאורגיה. "המסוק אסף את בן הזוג אך בינתיים מזג האוויר כבר השתנה ועל ההר שרר לפתע ערפל. היה רגע של חוסר וודאות אבל לכולם היה ברור, כמו תמיד, שלא משאירים את המבוטחת בשטח. הטייס הפעיל שיקול דעת והנחית את אוצ'ה ובן הזוג של המבוטחת במיקום הגבוה ביותר כדי שיוכלו להתקרב אליה, ומיד הביא למקום את צוות המחלצים המקומי מהכפר. אחרי שהמסוק חילץ את המבוטחת נסעתי איתה לבית החולים והיא מרגישה טוב. לאורך השנים חווינו לא מעט מקרים, ולצאת מסיטואציה כזאת בהכרה ובמצב גופני יחסית טוב זה באמת לא ייאמן".

כתיבת תגובה