מגזין חדשות רכב וטכנולוגיה של דני בר מס' 04/2022

השקות כלי רכב חדשים ופרסים ברחבי העולם ||| טכנולוגיות פורצות דרך וגם אפליקציות ||| ד"וח מסירות פברואר 2022 לעומת אשתקד ||| חדשות תחבורה ועדכוני בטיחות בדרכים ||| חוקים חדשים ואכיפה ביבשה ובים ||| לשאר החידושים והחדשות בהמשך…

פיג'ו PEUGEOT 9X8 (צילום יח"צ חו"ל פיג'ו)

רכב

פיג'ו 308 עם תואר מכונית השנה העולמית לנשים

לינדה ג'קסון, מנכ"לית המותג PEUGEOT, הכריזה: "העובדה ש-PEUGEOT 308 החדש זכה בתואר הרכב העירוני הטוב ביותר של שנת 2022 על ידי חבר מושבעים המורכב אך ורק מנשים, ומרקעים גיאוגרפיים שונים מאוד, מוכיח את הרלוונטיות של PEUGEOT בחירות אסטרטגיות. המראה הייחודי שלו, מצוינות הטכנולוגיה שלו, הרגשות המורגשים בזמן הנהיגה בו ומגוון המנועים שלו, הן מחושמל והן בעירה פנימית, הופכים את PEUGEOT 308 לבחירה אידיאלית עבור לקוחות בכל מדינה בעולם".

לאחר זיהוי הדגמים הזוכים בשש קטגוריות נפרדות (רכב עירוני, רכב שטח משפחתי, רכב משפחתי, רכב שטח גדול, מכונית ספורט ו- 4X4), 56 חברי חבר השופטים בחרו את מכונית השנה האחרונה לנשים בעולם. תוצאת ההצבעה שלהם הוכרזה לכבוד יום האישה הבינלאומי. אם העיצוב החיצוני של PEUGEOT 308 מושך, גם הפנים שלו משכנע, הודות להקפדה על איכותו, הממשקים הדיגיטליים מהדור האחרון שלו והארגונומיה הייחודית של PEUGEOT i-Cockpit, הניתנת לזיהוי לכל עם הקומפקטי שלו. הגה, המציע חווית נהיגה אינטואיטיבית וישירה יותר.

לאחר הניצחון הכפול בשנת 2021 של PEUGEOT 2008 (קטגוריית רכבי שטח עירוניים) ו-PEUGEOT 208 (קטגוריית רכב עירוני), PEUGEOT 308 הוא הרכב השלישי של המותג שזוכה בקטגוריית WWCOTY תוך שנתיים בלבד.

תואר "מכונית השנה בעולם לנשים" מתמודד על פני שני סיבובים: הסיבוב הראשון מסתיים בהצבעה של הדגמים הזוכים ב-6 הקטגוריות. ב-14 בפברואר, PEUGEOT 308 נבחרה ל"מכונית העירונית והקומפקטית של השנה 2022". ה-PEUGEOT 308 נבחרה אז לזוכה העליונה של "מכונית השנה לנשים" מבין 6 הפיינליסטיות הללו, ובכך זכתה בפרס הנכסף לפני כל מתחרותיה ברחבי העולם. הכותרת מגיעה לשתי הדגמים של ה-PEUGEOT 308 החדש: הסאלון וה-SW. זו הפעם הראשונה ש-PEUGEOT זוכה בפרס זה, שהייעוד העולמי שלו מהדהד את הרצון העז של המותג להתפתח בינלאומית. עוד פרטים באתר https://www.womensworldcoty.com/

מכירות כלי רכב סיכום ינואר-פברואר 2022

טויוטה יאריס קרוס בואכה שמורת חוף גדור, חדרה (צילום דני בר)

סה"כ נמסרו ביודשיים הראשונים של 2022 62,695 מכוניות חדשות לעומת 73,867 אשתקד, ירידה של 15% ורובה נובעת במחסור ולא בביקוש נמוך. טבלת המותגים נראית כך בתחילת השנה:

 1. יונדאי עם 12,644 מסירות לעומת 11,834 אשתקד
 2. טויוטה עם 9391 מסירות בלבד לעומת 9534 אשתקד
 3. קיה עם 9194 מסירות לעומת 8743 אשתקד
 4. מזדה עם 4380 מסירות לעומת 4644 אשתקד
 5. סקודה 3399 מסירות לעומת 5558 אשתקד
 6. מיצובישי 3024 מסירות לעומת 4413 אשתקד
 7. סוזוקי 1781 מסירות לעומת 2049 אשתקד
 8. סיטרואן  1624 מסירות לעומת 1590 אשתקד
 9. מרצדס  1504 מסירות לעומת 1335 אשתקד
 10. פיג'ו 1444 מסירות לעומת 1840 אשתקד

טסלה עם 963 מסירות

נהגי רכב פרטי ודו גלגלי שרישיונם הותלה מסיבות מנהליות לא ידרשו לטסט לחידוש הרישיון

רוכבי אופנוע והסכנה האורבת במעקה הבטיחות (צילום Shutterstock)

בעקבות הסרת ההגבלה על רישיונות נהיגה בגין הוצאה לפועל. שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי, הנחתה את רשות הרישוי במשרד התחבורה, לפעול לצמצום הביורוקרטיה הכרוכה בחידוש רישיון נהיגה לאחר התלייה מנהלית.

נהגות ונהגי רכב פרטי ודו-גלגלי שרישיונם הותלה מסיבות מנהליות, לא ידרשו עוד לבצע מבחני נהיגה עיוניים ומעשיים, כתנאי לחידוש הרישיון. הנוהל לא יחול על נהגות ונהגים שרישיונם נשלל בשל עבירות תנועה וכן על נהגות ונהגים מקצועיים, המבקשים לחדש רישיון נהיגה לרכב מעל 12 טון, לאחר התלייה.

הקלה זו תחול על נהגות ונהגים המחזיקים ברישיון נהיגה לרכב דו-גלגלי (A), רכב פרטי (B), ורכב משא קל (1C). עם הסרת ההגבלה, יוכלו הנהגים והנהגות לחדש את רישיונם לאחר התליית רישיון, מיד עם תשלום האגרה. זאת, ללא קשר לתקופת ההגבלה שהוטלה עליהם.

ההחלטה תחול גם על נהגים ונהגות שרישיונם הותלה מנהלית בעבר וכעת מבקשים לחדש אותו. שאר בעלי דרגות הרישיון, שרישיונם הותלה או נשלל, חייבים לבצע מבחני נהיגה עיוניים ומעשיים, בהתאם לתקופת ההגבלה, כפי שהיה עד כה.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: "כמי שקידמה את הצעת החוק הזו בכנסות קודמות, אני שמחה שהחקיקה החשובה הזאת עברה ושמשרדנו מתאים את עצמו לשינוי. אני מאמינה שכמשרד עלינו להקל על הציבור ולא לבזבז את זמנו בביצוע פעולות מיותרות, זה מה שנעשה בכל תחום ותחום".

לוטוס Type 62-2 המיתולוגית עם 500 חלקים שהותאמו אישית והודפסו במדפסות סטרטסיס

לוטוס (צילום אד לורנס)

סטרטסיס (NASDAQ: SSYS), המובילה בפתרונות הדפסה תלת-ממדית פולימריים, משתפת פעולה עם מותג הרכב היוקרתי העולמי רדפורד ותייצר למעלה מ-500 חלקים המודפסים בתלת-מימד המיועדים לאחד מהאייקונים הגדולים של עולם הרכב: ה-  ה-Lotus Type 62-2 coachbuilt. הפרוייקט כולו מככב בימים אלה בתוכנית טלוויזיה תיעודית של Discovery+.

הסידרה החדשה עוקבת מקרוב אחר אמנות בניית מכוניות עבר מיתולוגיות תוך שימוש בטכנולוגיה של המאה ה-21. שני הכוכבים (חוץ מהמכונית) הם בונה המכוניות אנט אנסטד ונהג המירוץ לשעבר בפורמולה 1 ג'נסון באטון, והיא מתעדת את בניית מכונית העל הרטרו-מודרנית לוטוס מסוג 62-2.

"זוהי דוגמה מושלמת לשימושים מתקדמים בהדפסת תלת מימד והצופים מקבלים מבט מבפנים על התהליך מהתכנון ועד ליצירת אב טיפוס, כלי העבודה ולבסוף ייצור חלקים תוך שימוש בטכנולוגיות של סטרטסיס, דוגמת FDM, PolyJet וסטריאוליטוגרפיה 3D", אומר אנסטד. "טכנולוגיית ההדפסה התלת מימדית של סטרטסיס נתנה לנו את החופש העיצובי והיכולת ליצור בקלות חלקים מותאמים אישית. השתמשנו בידע וביכולות רבות השנים של בניית מכוניות מירוץ מותאמות ובדרך עשינו שימוש בטכנולוגיות של המאה ה-21".

כדי לייצר את שתי המכוניות הראשונות, הודפסו בתלת מימד למעלה מ-500 חלקים שונים. תוך שימוש  בתוכנת GrabCAD Shop של סטרטסיס, תזמן הצוות של רדפורד ועקב אחר הדפסות התלת מימד שבוצעו במקביל בחמישה אתרים גלובליים, שם עבדו 20 מדפסות שונות בו-זמנית, תוך הדגמה של ייצור מבוזר.

“שילוב טכנולוגיית ההדפסה בתלת מימד איפשר לחבר את ייצור מכוניות העל של שנות השישים למאה ה-21 עם הסגנון והתכונות היוקרתיות וההיפר-מותאמות אישית שהלקוחות שלהם מצפים לרכב בקנה מידה הזה", אמר פט קארי, סמנכ״ל, צמיחה אסטרטגית בסטרטסיס ארה״ב. "זו דוגמה יפה למשהו שאנחנו רואים כל יום בתעשיית הרכב: הקונים מחפשים התאמה אישית והדפסת תלת מימד מאפשרת את זה".

בין החלקים שהודפסו: בסיסים לרמקולים פנימיים, תושבות למילוי דלק ותא המטען, כמו גם מגוון פריטים חיצוניים רבים כמו בתי מראות צד, תעלות רדיאטור ופתחי אוורור גוף שהודפסו בחומר ניילון 12 סיבי פחמן וחומר ASA שיועמדו בדרישות חוזק אך גם  חופש עיצובי מלא. אנסטד: "כשהשקנו מחדש את הפרוייקט רצינו לעבוד רק עם חברות ברמה עולמית. לוטוס היא חברה ברמה עולמית, רדפורד היא חברה ברמה עולמית. ואז כאשר הסתכלנו על חלקים מודפסים בתלת מימד, היה לנו ברור שנבחר בסטרטסיס".

Stellantis N.V עם תכנית Dare Forward 2030 לעשור הקרוב

Stellantis מתחייבת להפוך לראשונה בתעשיית הרכב במאבק בשינויי האקלים, ולהגיע לפליטות פחמן נטו אפס עד 2038. מנכ"ל Stellantis, קרלוס טבארס: "העז קדימה 2030 מעורר בנו השראה להפוך להרבה יותר ממה שהיינו אי פעם. אנו מרחיבים את החזון שלנו, שוברים את הגבולות ומאמצים הלך רוח חדש, כזה המבקש לשנות את כל היבטי הניידות למען שיפור המשפחות, הקהילות והחברות שבהן אנו פועלים. מופעל על ידי המגוון שלנו, Stellantis מובילה את הדרך בה העולם נע על ידי אספקת פתרונות ניידות חדשניים, נקיים, בטוחים ובמחיר סביר. Stellantis תהיה המובילה בהפחתת שינויי האקלים, ותהפוך לאפס פחמן נטו עד 2038, עם הפחתה של 50% עד 2030. לקיחת תפקיד מנהיגותי בדה-קרבוניזציה, כמו גם צעד מכריע קדימה בכלכלה המעגלית, היא תרומתנו ל- עתיד בר קיימא".

כחלק מהמנהיגות הזו, הקבוצה קובעת יעד של 100% מהמכירות באירופה ו-50% מהמכירות בארצות הברית יהיו רכבים חשמליים סולריים (BEV) עד סוף העשור הזה. הקבוצה מתכננת להחזיק יותר מ-75 רכבי BEV ולהגיע למכירות BEV שנתיות גלובליות של חמישה מיליון כלי רכב עד 2030.

היום, נרגשים להציג את רכב השטח החשמלי המלא הראשון אי פעם של מותג Jeep שיושק בתחילת 2023 ותצוגה מקדימה של הטנדר החדש Ram 1500 BEV שיגיע בשנת 2024. המסע שלנו ניזון מהתמקדות בחדשנות ובמצוינות הנדסית שתהיה הכנס את הטכנולוגיה העדכנית ביותר בכל הרכבים שלנו – מהזולים ביותר ועד לביצועים הגבוהים והיוקרתיים – הכל מוצע באמצעות סל המוצרים הנרחב של בית המותגים המדהים והייחודי שלנו.

הלקוח הוא הלב של כל מה שאנחנו עושים. אנו שואפים להיות מספר 1 בשביעות רצון הלקוחות עבור המוצרים והשירותים שלנו בכל שוק. אנו נקדיש תשומת לב יוצאת דופן לחוויה המלאה מקצה לקצה, ונפעל לביטול כל חיכוך לאורך שרשרת הערך. אנו נוביל את שוק הרכב המסחרי עם סל המוצרים והשירותים היעיל ביותר המביא פתרונות יוצאי דופן ללקוחותינו המקצועיים.

אנחנו הופכים את Stellantis למקום עבודה יוצא דופן ולאבן שואבת לאנשים עם הדחף לשפר את חייהם של הלקוחות, ולשחרר את מלוא הפוטנציאל שלנו לעתיד הדיגיטלי והמחושמל.

אנו מוסיפים מנועים חזקים יותר לפעילות הגלובלית החזקה שלנו. מצוינות תפעולית, מהירות ביצוע ונקודת איזון של פחות מ-50% מהמשלוחים יישארו סימני ההיכר שלנו. נכפיל את ההכנסות הנקיות שלנו עד 2030 ונשמור על שולי הכנסה תפעולית מתואמת דו ספרתית לאורך העשור.

אנו גאים בהיסטוריה העשירה שלנו. זה מראה את החוצפה, ההתמדה והזריזות שלנו. לזה אנחנו מוסיפים את הלך הרוח של יזמים לספק את Dare Forward 2030."

הצעת חוק להרחיב סמכויות אכיפת עבירות תנועה לפקחים עירוניים

ועדת הכלכלה של הכנסת החלה בהכנה לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ איתן גינזבורג, אליו הצטרפו חברי וחברות כנסת רבים, לתקן את החוק לייעול הפיקוח והאכיפה העירוניים ברשויות המקומיות, שעסק במתן סמכויות אכיפת עבירות תנועה לפקחים עירוניים. ח"כ גינזבורג, שעמד בראש הישיבה, פתח ואמר כי הצעת החוק עברה פה אחד במליאה, בהסכמת כל סיעות הבית, שכן היא נועדה להציל חיים ולשים סוך לרכיבה הפרועה כל כלים חשמליים במרחב העירוני.

ח"כ גינזבורג הוסיף כי בשנים האחרונות הייתה עלייה ניכרת בשימוש בכלים חשמליים, שיש להם גם השפעות חיוביות, אך במקבלים חל זינוק בפגיעות כאשר בשנה שעברה אושפזו 1,400 איש אחרי תאונות במעורבות כלים חשמליים, לעומת 75 נפגעים ב-2013. "המצב השתנה לגמרי והחקיקה נשארה מאחור, התיקון נועד להרחיב את המקומות בהם פקחים יוכלו לבצע אכיפה ואת עבירות התנועה שיוכלו לאכוף. כל יום שעובר ללא אכיפה משמעותית פוגע בציבור", אמר.

נציג הלשכה המשפטית של המשרד לביטחון הפנים, עו"ד חיים אמיגה, אמר כי לפני שנה פנו למשרד נציגי פורום 15 הערים הגדולות וביקשו להרחיב את רשימת העבירות. הוא הוסיף כי גובשה טיוטה מתקדמת מאוד, אך הצו שגובש שונה מהחקיקה המוצעת כעת ואמר כי הצו נמצא בשלבי הכנה מתקדמים וביקש להמתין לאישורו. הוא הוסיף כי יש הבדל בין שוטר לפקח במספר היבטים וצריך לדייק את הדברים.

ראש מחלקת תנועה באגף התנועה במשטרה, נועם בגיינסקי, אמר כי ההבדל הדרמטי הוא שכאשר שוטר רושם דוח זה נרשם במרשם תעבורתי והעבריין צובר נקודות ואם צריך נשפט בבית דין לתעבורה, בעוד שכאשר פקח רושם דוח זה לא נרשם, אין נקודת והמשפט הוא בבית דין לעניינים מקומיים. עם זאת הוא הוסיף כי הרחבת הסמכויות נבחנת.

נושא נוסף שעלה בדיון הוא היכולת לאכוף נגד מי שרוכב ללא אישור הכשרה. באשר לכך ציינה נציגת משרד התחבורה, עו"ד חוה ראובני, כי מאז 2019 עברו את ההכשרה רק כמה מאות אנשים. "אני לא יודעת אם זה בגלל שאין צורך או כי אף אחד לא אוכף", אמרה. עם זאת ציינה ראובני כי אוכלוסיית היעד היא מצומצמת, וכוללת רק נערים מעל גיל 16 שלא הוציאו רישיון נהיגה. ח"כ גינזבורג אמר כי זה לא סביר ואם אלה המספרים משרד התחבורה צריך לחשוב למה זה המצב.

ח"כ יעקב אשר, שעמד בעבר בראש ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לבטיחות בדרכים והגיש הצעת חוק לסימון הכלים החשמליים, הביע תמיכה בהצעת החוק של ח"כ גינזבורג. הוא הוסיף כי התחושה היא שהתחום מופקר לחלוטין ואיש הישר בעיניו יעשה.

סגנית ראש עיריית תל אביב, מיטל להבי, אמרה כי 96% מהפגיעות הם פגיעות של רוכבים בכביש ורק 4% הם הולכי רגל. היא הוסיפה כי המפתח לאכיפה הוא הרישוי, וביקשה לבחון מהן העבירות המסכנות חיים ואיפה הן מבוצעות וקראה לאפשר אכיפה אלקטרונית של חצייה באור אדום בצמתים. מנהלת ארגון מחזירים את הבטיחות להולכי הרגל, חגית אוריין, התייחסה לכך ואמרה כי על המדרכה אף הולך רגל לא צריך להיפגע.

סמנכ"ל אור ירוק, יניב יעקב, אמר כי היועצים המשפטיים העלו טענות חשובות, אבל מה שיקרה בעקבות זאת זה שהחוק יישאר על הנייר. הוא הוסיף כי המדינה מפגרת אחרי הטכנולוגיה וכבר קרוב לחצי מיליון כלים חשמליים כבר נמצאים בדרכים ללא מענה.

מנכ"ל פורום ה-15, איתן אטיה, אמר כי הרשויות לא נהנות מהחיכוך הזה מול האזרחים והלוואי והמשטרה הייתה עושה זאת, אבל "אם אתם חוששים תאכפו בעצמכם, אם אתם לא יכולים ורוצים שאנחנו נשלים את העדר האפשרות שלכם לאכוף – תנו לנו את מלא סמכויות העזר ואל תקשרו לנו את הידיים לרגל".

ח"כ גינזבורג סיכם את הדיון וביקש מנציגי משרדי הממשלה להעביר התייחסות בכתב להצעת החוק, תוך שבועיים. הוא הוסיף כי ימשיך לקדם במקביל את הצעת החוק שהגיש, מאחר שהעבודה במשרדי הממשלה לא מתקדמת במהירות המספקת. "כל עוד הדברים לא מתקדמים נמשיך לקדם את החוק הזה, כי כל יום שעובר זה יום שאין בו אכיפה. לא נרפה מזה עד שנביא עוד כלים ובשורות כדי לתת ביטחון להולכי הרגל ולרוכבים בכל רחבי המדינה", אמר.

יובל וגנר מייסד ויו"ר נגישות ישראל על תגי נכה ומספר הרכבים הרשומים עם תגי חניה

"חניות נכים זמינות הם סופר קריטיות לאנשים עם מוגבלות ובעיקר לאלה שיש להם מוגבלות בניידות. לצערנו הרב ניתן לראות בדוח של מחלקת המחקר של הכנסת גידול מטורף של מקבלי תו נכה. המשמעות – לכאורה רבים מקבלים תווי ואפילו לשני מכוניות שבבעולותם כאשר קיים ספק משמעותי לגבי הצורך האמיתי שלהם להחנות בחניית נכים. מעניין לראות את הפער העצום בין הנכים הקשים אלה שמקבלים תו נכה כחול – 17,874 מול 250,140 – 7 אחוז בלבד. המשמעות של הנתונים מחזקת את פניית עמותת נגישות ישראל למשרד התחבורה לרביזייה דחופה בחוק חניות נכים, להגדרה ברורה למי הזכאים לתו נכה, ליצירת תו נכה אישי ביומטרי, להגברת אכיפה כנגד עבריינים ובני משפחה שמשתמשים בתו ובסימון חניות נכים המיועדות בלעדית לתו נכה כחול כיסא גלגלים. עמותת נגישות ישראל קוראת למשרד התחבורה לפעול בעניין חשוב זה דחוף".

ועדת הכלכלה עם אישור תשתית חוק לניסוי לשימוש ציבורי ברכבים אוטונומיים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, אישרה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את פקודת התעבורה, העוסקת בהפעלת רכב עצמאי (אוטונומי) ורכב בעל עצמאות מותנית, בישיבה בהשתתפות שרת התחבורה, ח"כ מרב מיכאלי. הצעת החוק נועדה לייצר תשתית חוקית לניסויים בכלי רכב אוטונומיים, שתאפשר ניסוי בשימוש ברכבים למטרות ציבוריות כמו הסעת נוסעים, נסיעות שיתופיות, משלוחים ועוד. היו"ר ביטון והשרה מיכאלי הביעו התרגשות רבה לקראת סיום החקיקה וציינו כי הדבר יציב את ישראל כפורצת דרך.

בדיונים הקודמים שקיימה הוועדה בהצעה הסביר סמנכ"ל משרד התחבורה, אבנר פלור, כי הרכב העצמאי הוא מנוע-צמיחה כלכלי ו-640 חברות הזנק בישראל כבר עוסקות בנושא. שאיפת המשרד היא אפס תאונות דרכים, הקטנת פליטות והורדת הגודש בכבישים – ולכל אלו ניתן מענה ברכב העצמאי, כאשר בעשור הקרוב כלי רכב אלו ישמשו בעיקר להסעה ציבורית ופחות לרכב פרטי. פלור ציין כי אם החקיקה תאושר בקרוב סופית במליאה ניתן יהיה להתחיל בניסוי כבר במחצית השנייה של השנה.

עם זאת, בתחילת הכנת ההצעה התברר כי משרד התחבורה יידרש להתקין תקנות רבות, שאם לא תתוקנה בזמן הדבר עלול לעכב את היישום. בעקבות זאת התקבלה הצעתו של היועץ המשפטי לוועדה, עו"ד איתי עצמון, לפיה מרבית ההסדרים הנדרשים בתקנות יובאו כבר כעת כתוספת להצעת החוק.

בנוסף לכך, במהלך הישיבות הקודמות התקבלה הצעתו של היו"ר ביטון, לפיה מספר כלי הרכב המשתתפים בניסוי יעלה מ-400, כפי שהציע משרד התחבורה בתחילה, ל-500. במהלך הדיונים אושרו הסדרים רבים נוספים שנועדו לאפשר התמודדות עם סוגיות של בטיחות, ביטחון, הגנה על מערכות מידע והגנה על הפרטיות.

השרה מיכאלי התייחסה לשינויים ואמרה כי בתחילת כהונתה היו עליה לחצים להכניס את ההצעה לחוק ההסדרים, אך היא סירבה כי חשבה שבהצעה הזו צריך לדון "כמו שצריך". היא הוסיפה כי היא שמחה על כך ואמרה כי ישראל תהייה אחת המדינות הראשונות בעולם שתאפשר לרכבים אוטונומיים לנוע בכבישים. עוד ציינה השרה כי חשוב שהניסוי יערך לא רק במרכז, אלא במרקמי חיים שונים, בצפון, בדרום, בנגב ובגליל וכינתה זאת "פריצת דרך מרגשת".

היו"ר ביטון אמר גם הוא כי המשרד צריך להיות גאה בכך שהוא מוביל את הקדמה ונמצא בחזית העולם בבדיקת טכנולוגיות חדשות. הוא הוסיף כי ישראל היא פורצת דרך בעולם העסקי, ועכשיו תהייה פורצת דרך גם בשימוש בטכנולוגיה לצרכים ציבוריים. הוא הוסיף כי אישור ההצעה מביא בשורה לחברה הישראלית, ואמר כי עכשיו תועבר ההצעה לאישור במליאת הכנסת ויש לקוות שזה לא יתקע.

היו"ר ביטון התייחס גם לתקנות למניעת שכחת ילדים ברכב, ואמר כי יש מחלוקת בין הוועדה למשרד. הוא הוסיף כי כפי שנעשה בעבר בתמרוץ מערכות בטיחות של חברת מובילאיי ניתן לתמרץ בעלי רכבים ישנים בצורה דומה, או למצוא פתרונות אחרים כמו לחלק כ-50 או 100 אלף אביזרים בעיקר למוחלשים ולבחון האם זה מציל חיים. "קשה לנו לבטל את התקנה בלי לדעת שיש תכנית פעולה לקיץ הקרוב, הכפפה אצלך", אמר היו"ר ביטון לשרה מיכאלי.

בתגובה לכך אמרה השרה כי האמצעים של מובילאיי הוכיחו עצמם כיעילים, מה שלצערה לא הוכח במוצרים למניעת שכחת ילדים. היו"ר ביטון הזכיר כי משרד התחבורה מאפשר הנחה ליבואנים שמתקינים את המערכות ברכבים חדשים, וקרא למצוא את הדרך לסייע גם לחלשים שאין ביכולתם לקנות מכוניות חדשות. השרה מיכאלי ביקשה לקבוע דיון ולפניו לדון במתווה. היו"ר ביטון ביקש מח"כ בועז טופורובסקי, יו"ר ועדת המשנה לבטיחות בדרכים, להביא לוועדה מתווה כזה.

עוד הוסיף היו"ר ביטון: "כפי שקידמנו באופן ענייני הצעת חוק שהיא בבת עיניכם, אני מצפה שתקדמו חוקים של שר הביטחון למען החיילים ואנשי הקבע ותסיימו את המשבר הזה. כפי שעשינו גם אתם יכולים". השרה מיכאלי השיבה: "אני מסכימה וחבל שהחרמתם את המליאה". היו"ר ביטון הגיב: "לא החרמנו את החוק שלך, אז הדדיות זה מה שאנחנו מבקשים".

על פי החוק החדש, תוכל שרת התחבורה לקבוע תנאים המאפשרים ביצוע ניסויים ברכב עצמאי ללא נהג, לרבות תוך הסעת נוסעים, במטרה לקדם את פיתוחן של טכנולוגיות חדשניות בתחום הרכב האוטונומי.

עם אישור החוק בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, תחל הכנת חקיקת משנה שתאפשר לראשונה בארץ לבצע ניסויים ברכב אוטונומי עם נוסעים ללא נהג –  עוד במהלך שנת 2022!

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח״כ מרב מיכאלי, ציינה כי מדובר בחקיקה תקדימית, פורצת דרך וחשובה המחזקת את מעמדה המוביל של ישראל בחזית הפיתוח הבינלאומי בנושא רכב אוטונומי. ״החקיקה המהפכנית שמשרדנו מקדם כבר זמן רב, תחזק את מעמד ישראל כמעצמה בתחום טכנולוגיות הרכב המתקדמות. רכב אוטונומי הוא מרכיב מרכזי בתחבורה הציבורית השיתופית העתידית שאנו מתכננות לישראל. העברת החוק בוועדת הכלכלה היא עוד שלב בדרך לאישור מלא של חקיקה שתפתח לנו אופק חדש בתחבורה ותשנה את פני התחבורה בישראל.

השרה הוסיפה כי "בעוד שמרבית מדינות העולם מתמודדות עדיין עם רגולציה מיושנת שאינה עומדת בקצב הפיתוח הטכנולוגי המהיר, ישראל תהייה אחת הראשונות המאפשרות ביצוע ניסויים חדשניים שימשכו אלינו את יצרניות הרכב ומערכות הרכב המובילות בעולם."

השרה מיכאלי הודתה לוועדת הכלכלה ולעומד בראשה ח"כ מיכאל ביטון, על ההירתמות המהירה למשימה הלאומית הזאת, המקפיצה את ישראל לחזית הקדמה הטכנולוגית הבינלאומית.

מנכ"לית משרד התחבורה, מיכל פרנק: "זו אבן דרך משמעותית ששמה את ישראל בחוד החנית של האוטו-טק. הפיתוחים שמביאה התחבורה האוטונומית הם בשורות כבר עכשיו בתחום הבטיחות בדרכים. החוק החדש מייצג את האיזון הנכון בין חדשנות לבטיחות. אני רוצה להודות על העבודה המקצועית במשרד התחבורה ובמשרדי הממשלה השותפים, ולוועדת הכלכלה שהלכה עמנו יד ביד בחקיקה התקדימית".

בשנים האחרונות מתבצעים בכבישי ישראל ניסויים בכלי רכב בעלי יכולת נהיגה עצמאית, באישור ובפיקוח משרד התחבורה. עד כה נדרשה בכל הניסויים נוכחות נהג מאחורי ההגה. החוק החדש יאפשר לראשונה לבצע ניסויים אלה גם ללא נוכחות נהג, בתנאים הדומים לנהיגה בכביש ומאפשרים התמודדות עם מצבי אמת, תוך מתן מענה לסוגיות בהיבטי הבטיחות, הסייבר והגנת הפרטיות.

חברות רבות מהארץ ומהעולם מצפות לאישור החוק שיאפשר עריכת ניסויי שטח הכרחיים לקידום הטכנולוגיות הנדרשות לנהיגה בטוחה ללא נהג אנושי.

החוק יאפשר ביצוע ניסויים ברכב עצמאי בכבישי ישראל ללא נהג, בנוסף למרכזי הניסויים בהם מקיימים הניסויים כיום, ויאפשר עליית מדרגה משמעותית בהיקף הניסויים ובפעילות המחקר והפיתוח של חברות טכנולוגיות מובילות מהארץ ומהעולם. רכב אוטונומי ללא נהג ישתלב כבר בשנים הקרובות במערך התחבורה הציבורית והשיתופית. בנוסף החוק יהווה מנוע צמיחה משמעותי לתעשיות ההייטק ולחברות התומכות בפיתוח מערכות לרכב אוטונומי.

סמנכ"ל בכיר תנועה במשרד התחבורה, אבנר פלור אמר: "זהו יום היסטורי לתעשיית מערכות הרכב המתקדמות ולכלכלה הישראלית בכלל. הרכב האוטונומי הוא מהתחומים הלוהטים והמתפתחים ביותר בעולם הרכב, ומהירות היא שם המשחק. בזכות מאמץ משותף הצלחנו להכניס את כל פרטי החוק לחקיקה הראשית, כך שאין צורך בחקיקה משנית ונוכל להתקדם לביצוע ניסויים בפועל ברכב אוטונומי ללא נהג כבר במחצית השנייה של 2022".

RECALL קיה קרניבל שנת יצור 2022

יצרנית הרכב חב' קיה מוטורס הודיעה על קיומה של תקלת בטיחות סדרתית (Recall) לחלק מהמכוניות מדגם זה, שנובע מליקוי שהתגלה במערכתE-CALL  שעלול לפגוע בתפקוד הרכב.

לכל בעלי הרכבים מתוצר זה תישלח הודעה בכתב. לקוח שירצה לבדוק אם מכוניתו נכללת בקריאת השירות, יכול להתקשר למוקד שירות לקוחות של היבואן בטל' מס': 1-800-377-775 או לפנות לאתר האינטרנט של היבואן שכתובתו www.kia-israel.co.il.

את תיקון תקלת הבטיחות הסדרתית יהיה ניתן לבצע רק במוסכי השירות של היבואן, רשימת המוסכים מפורסמת באתר האינטרנט של היבואן. על פי חוק, תיקון תקלת הבטיחות הסדרתית יתבצע בלא תשלום. מומלץ לתאם את מועד התיקון מראש עם המוסך.

על פי תקנה 306א לתקנות התעבורה, התשכ"א-1961, בעל רכב שלא יבצע בפועל את תיקון תקלת הבטיחות הסדרתית בתוך 6 חודשים ממועד משלוח מכתב זה, משרד התחבורה לא יחדש את רישיון הרכב שלו ולא תתאפשר העברת בעלות ברכב.

ועדת הכלכלה אישרה לבצע אכיפה נגד רכב נכה שחנה במקום שמור שמיועד לנכה אחר

חניית כלי רכב 0 ק"מ (צילום shutterstock)

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את בקשת משרד התחבורה לתקן את תקנות התעבורה על מנת לאפשר אכיפה של איסור על רכב הנושא תג נכה לחנות בחניית נכה המסומנת החנייה של מספר רכב מסוים, בתמרור המיועד לכך. התיקון יאפשר, כאמור, לאכוף את האיסור ולהטיל קנס של 1,000 שקלים. ח"כ בועז טופורובסקי, שמילא את מקומו של היו"ר, בירך על כך וביקש לוודא שאכן תהייה אכיפה.

ח"כ שירלי פינטו בירכה גם היא על התיקון, ואמרה כי הדבר הוא בעקבות שאילתה שהגישה לפני כמה חודשים לשר לביטחון הפנים, לאחר פנייה שקיבלתי מנכה שנכה אחר חניה בחניה השמורה שלו. לדבריה, בעבר כשקרה מקרה כזה אין אכיפה, או במקרה הטוב ניתן קנס של 250 שקל.

ח"כ טופורובסקי ביקש לוודא שהמשטרה תאכוף את התקנה, שתיכנס לתוקף בימים הקרובים. נציגת המשטרה, סימונה זילבר, אמרה כי עוד ב-2018 המשטרה ביקשה לבצע את התיקון שאושר היום כדי שתוכל לבצע אכיפה. "אנחנו מברכים ומחכים לכניסת התיקון לתוקף כדי שנוכל להתחיל לאכוף", אמרה זילבר.

תחרות וספורט

אוטומוטור 2022 בחול המועד פסח עם כל החידושים המחשמלים של עולם הרכב

אוטומוטור 2022

האירוע המוטורי הגדול בישראל חוזר לגני התערוכה אקספו תל אביב ובמרכזו תצוגה של מיטב כלי הרכב החשמליים הנמכרים בישראל כולל גם השקה וחשיפה של מותגים חדשים שיוצגו לראשונה בארץ. פתחו יומנים ושריינו את התאריך, 17 עד ה-20 באפריל, חול המועד פסח, האירוע המוטורי של ישראל – אוטומוטור 2022, בגני התערוכה אקספו תל אביב. אוטומוטור חוגג 34, והפעם האירוע יהיה יותר גדול ויותר מחשמל, כאשר רוב יבואני כלי הרכב החשמליים בישראל יציגו את כלי הרכב שלהם באירוע.

אוטומוטור 2022 יימשך ארבעה ימים, בחול המועד פסח, החל מיום ראשון ה-17 באפריל ועד יום רביעי ה-20 באפריל. ביתן 10 בגני התערוכה יהפוך לביתן המחשמל, בו יציגו יבואני כלי הרכב המובילים בישראל את מיטב הדגמים החשמליים הנמכרים בישראל. רשימת כלי הרכב החשמליים שיוצגו באוטומטור היא ארוכה וכוללת גם השקה וחשיפה של מותגים חדשים שיוצגו לראשונה בארץ.

אבל זה רק חלק אחד באירוע המוטורי של המדינה, בחלק אחר של גני התערוכה יוקם אצטדיון אקסטרים עם יציע אשר יכול לאכלס 3000 צופים. במשך כל יום, יהיו לפחות חמישה מופעי אקסטרים בהם ייקח חלק גם אריאל דדיה אלוף ישראל במוטוקרוס מי שמחזיק בשיא של קפיצה למרחק עם אופנועי מוטוקרוס. במסגרת המופעים תיהיה הדגמת נהיגת דראג, מופעי פעלולים של טרקטורים, יהיו גם מסלולי 4X4 לרנגלרים, מופע אופנועי כביש פריסטייל וכן מופעי דריפטינג מרהיבים (לא לדאוג, כרגיל הכנו מלאי עצום של צמיגים).

וזה עוד לא הכל. אוטומוטור תציג Super Cars ממותגי העל הנחשקים, הנדירים והיוקרתיים בעולם במגוון אולמות ענק ממוזגים, עם מכוניות בשווי של מיליוני שקלים , תצוגת אופנועים בעיצוב מיוחד בהזמנה מיוחדת וסדנאות שדרוג הרכב שיציגו שיפורים עיצוביים, טיפול וטכנולוגיים נדירים כמו בסדרות הטלוויזיה בחו"ל.

אולם נוסף יוקדש כולו לאופנועים של מותגי העל הארלי דיווידסון וטריומף. לצד הכלים הקלאסיים של שני המותגים האלה, הקהל יוזמן לקחת חלק במסיבת ענק שתתקיים לאורך כל ארבעת ימי האירוע המוטורי עם מוסיקה וכיבוד.

אולם ענק נוסף יוקצה לחידושים טכנולוגיים בענף מחידושי הטעינה החשמלית ועד מצברים, סימולטורים, VR, מערכות הגנה, חומרי טיפוח, ניווט, ציוד, אבזור ופטנטים לאנשי מקצוע ולקהל הרחב. חלק מהמוצרים המוצגים יהיו במבצעי מכירה מיוחדים.

דורון גילר, מנכ"ל רבמוטור מפיקת אירוע אוטומוטור: "מאות אלפי המבקרים שמגיעים לתערוכה הגדולה בישראל דורשים ומקבלים גם השנה חידושים וריגושים שהקהל לא חווה בעבר. עולם הרכב עובר מהפכת חשמול ואנחנו מביאים לקהל את כל החידושים בתחום יחד עם יבואני הרכב שחוזרים השנה להציג באוטומוטור. המגמה שלנו להתאים את האירוע גם לשוחרי עולם הרכב וגם למשפחות המחפשות תוכן איכותי במהלך החג, לכן השנה העשרנו ושדרגנו את כמות ואופי החוויות שכרטיס הכניסה מציע מעל ומעבר לכל אירוע אחר שמתקיים בפסח".

כרטיסים במגוון אפשרויות (יחיד, זוגי ו/או משפחתי) ניתן לרכוש במכירה מוקדמת באתר ו\או אפליקציית איוונטים www.eventim.co.il  או בטל': 9066*. הכניסה עד גיל 5 – בחינם. אתר אוטומוטור 2022  www.ravmotor.co.il

לראשונה בישראל: אליפות העולם ברכיבת אקסטרים באופנועי שטח

מרוצי אנדורו אופנועים 2022 (צילום: eli shemer)

תחרות סופר אנדורו 2022 נערכה לאחרונה בהיכל פיס ארנה בירושלים, עם 40 רוכבים מקצוענים מ-10 מדינות ברחבי העולם שהשתתפו במסלולי מכשולים אתגריים וביניהם האלוף הישראלי סוף סלע שהתחרה בקטגוריה הבכירה.

במסגרת אירועי הספורט הבינלאומיים שמביאה קבוצת קומטק לישראל, היא משתפת הפעם פעולה עם עיריית ירושלים, חברת 'אריאל' וחברת  RIDERS FOR RIDER בהבאת אליפות העולם ברכיבת אקסטרים לראשונה לישראל. מדובר באירוע הספורט המוטורי הגדול ביותר שהיה בישראל, שיהווה סנונית ראשונה לקידום אירועי ספורט מוטורי בינלאומיים נוספים בישראל.

אליפות העולם בסופר אנדורו התקיימה לאורך יום שלם בהיכל פיס ארנה בבירה הירושלמית, אשר הפך לעיר מוטורית ליום אחד, עם תנאי שטח מאתגרים, שכללו מרוץ מעבר מכשולים שהתקיים במסלול סגור. האליפות כללה מספר מקצים למקצוענים וחובבנים, למשתתפים ומשתתפות. מבנה המסלול האתגרי הכיל בין היתר: צמיגים, גזעים, סלעים ואלמנטים נוספים. מארגני האליפות מוסרים כי ממתחמי הקהל, יכלו כלל באי האירוע לצפות מקרוב אחר תחרות המסלול המאתגר, להתרגש ביחד עם המנצחים ולהנות מאווירה אקסטרימית ומותחת לכל המשפחה.

מסגרת אליפות העולם בסופר אנדורו, השתתפו למעלה מ40 רוכבים מקצוענים  מדינות ברחבי העולם, ביניהם מספר רוכבים בינלאומיים מן המובילים בעולם: Jonny walker (אנגליה)Pol tarres , (ספרד), Billy Bolt (אנגליה),Colton Haker  (ארה"ב), Taddy blazusiak (פולין) ועוד.

IRONMAN בפעם הראשונה עם אליפות המזרח התיכון בישראל

קבוצת קומטק וקרן סילבן אדמס בשיתוף משרד התרבות והספורט, משרד התיירות, איגוד הטריאתלון ועיריית טבריה מודיעים כי תחרות הטריאתלון  IRONMAN- Israel Middle-East Championship שתיערך לראשונה בישראל, בתאריך 25 נובמבר 2022 בטבריה.

מדובר בפעם הראשונה שהתחרות למרחק המלא של המותג הבינלאומי IRONMAN נערכת במזרח התיכון ובה יוענקו 75 מקומות לאליפות העולם 2023 שתיערך בקונה, הוואי ארה"ב.

סילבן אדמס, נשיא כבוד של IRONMAN Israel Middle East Championship, אמר: "לאור ההצלחה הגדולה של תחרות IRONMAN 70.3 בשנה שעברה אני נרגש על בחירת IRONMAN לקיים לראשונה בטבריה את התחרות המלאה, אליפות המזרח התיכון. התחרות השנה תתקיים בנופים המרהיבים של הכנרת ואנחנו בטוחים שתמשוך את אלפי האתלטים הטובים ביותר מכל העולם לישראל. אנחנו מצפים ומקדמים בברכה את רבבות האתלטיים מהמדינות השכנות שלנו שיגיעו להתחרות על שפת הכנרת ומדובר באירוע היסטורי עבור האזור כולו".

קבוצת קומטק בשותפות עם קרן סילבן אדמס, העומדים מאחורי הבאת אירועי הספורט הגדולים לישראל, מירוץ הג'ירו דה איטליה, היורובסקט, תחרות הגראנד סלאם בג'ודו, משחקי הכדורגל- הסופר קאפ הצרפתי וארגנטינה – אורוגואי, יוזמת ומפיקה את התחרות בארץ.

לאחר הצלחת תחרות "IRONMAN 70.3" בשנה שעברה, בה השתתפו אלפי מתחרים, השנה תתקיים לראשונה אליפות אזורית חדשה, אחת מתוך חמש ברחבי העולם. לאור שיתופי פעולה של קבוצת קומטק עם מתחרים מאיחוד האמירויות, בחריין, ירדן ומדינות שכנות נוספות צפויים לקחת חלק באליפות גם מתחרים מהמדינות הללו.

תחרות "IRONMAN" נחשבת לתחרות הטריאתלון היוקרתית ביותר שניתן לזכות בה והיא מורכבת משלושה חלקים: שחייה, רכיבה על אופניים וריצה. הטריאתלון נערך ללא הפסקה כאשר למשתתפים זמן קצוב לסיום כל אחד ומקטעי התחרות וזמן גג כולל לסיומה ולכן היא מאתגרת את קצה היכולת האנושית, פיזית ומנטלית. במסגרת אירוע IRONMAN בטבריה יתקיימו שני מירוצים:

 • מירוץ IRONMAN מלא יכלול 3.8 ק"מ שחיה במי הכנרת, 180 ק"מ רכיבת אופניים ו-42.2 ק"מ ריצת מרתון.
 • מירוץ IRONMAN 70.3 יכלול 1.8 ק"מ שחיה במי הכנרת, 90 ק"מ רכיבת אופניים ו-21.1 ריצה.

ההרשמה לIRONMAM – החלה באתר הרשמי של התחרות

תחבורה ובטיחות

התקנה המחייבת מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב פרטי עדיין בתוקף

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, התכנסה לדיון בבקשת משרד התחבורה לתקן את תקנות התעבורה ולבטל את החובה להתקין מערכות למניעת שכחת ילדים ברכבים פרטיים. בתום הדיון החליט היו"ר ביטון שלא לקיים הצבעה לביטול התקנה, לאחר שסמנכ"ל משרד התחבורה, אבנר פלור, התייחס לדרישה לרכישת מערכות ואמר כי "רכישה לא על הפרק". בעקבות זאת החליט היו"ר ביטון לסגור את הדיון ואמר: "התקנה בתוקף. הקב"ה ישמור על התינוקות שלנו. אני מקווה שהממשלה תתעשת ותעשה תכנית שתשמור על התינוקות שלנו בקיץ הקרוב".

קודם לכן הזכיר היו"ר ביטון כי בשנה האחרונה קיימה הוועדה מספר ישיבות בנושא, בהן דחתה את כניסת התקנה לתוקף לאחד במרץ 2022. בדיונים הקודמים, בהם הודיעה השרה על כוונתה לבטל את החובה, ביקשה הוועדה והעומד בראשה, ח"כ מיכאל ביטון, כי המשרד יסייע באופן פעיל למציאת פתרון לבעיה בעיקר לשכבות המוחלשות ביותר. היו"ר ביטון התייחס לכך והזכיר: "אמרנו שנבטל במידה ונראה מהלך ממשלתי משמעותי בנושא הזה של הצלת ילדים שנשכחים ברכב. אחרי זה הממשלה עשתה מעשה לא יעשה, וקיבלה החלטת ממשלה לבטל את התקנה. זה לא בסמכותה ואין לזה שום תוקף. זה כמו שהממשלה תודיע על ביטול חוק, היא יכולה להודיע אבל הסמכות היא של הכנסת".

הוא הוסיף כי הסאגה הזו נמשכת חודשים רבים ואפשר היה לפתור אותה במיליונים בודדים של השקעה מוצדקת, שכן כל שנה מתים 3-4 ילדים בייסורים בגלל שנשכחו ברכב, בעוד שאת הפצועים אף אחד לא סופר. "זה לחלוטין לא דיון פוליטי. מה שמטריד אותי זה אם יהיו תינוקות שנשכח בקיץ הבא", אמר היו"ר ביטון.

מנכ"לית המועצה לשלום הילד, ורד וינדמן, אמרה כי 32 ילדים קיפחו חיים בייסורים בעשור האחרון, ועוד 900 נפצעו. "אני מבינה את האוצר, אבל מה התכנית של משרד התחבורה להציל חיים? אותה תקנה חלה על רכבי הסעות תלמידים ושם זה מציל חיים. הסברה לבדה לא מספיקה. החלטת הממשלה התקבלה כחלק מעוד 20 החלטות שהמטרה שלהן להפחית רגולציה, לא עושה רושם שחיי אדם היו חלק מהשיקולים. הקיץ מתקרב וזה בידיים של משרד התחבורה", אמרה.

היו"ר ביטון ביקש לדעת מדוע ניתנת הטבת מס להתקנת המערכת ברכב חדש, ואמר כי הוצעה הצעת פשרה לקחת כמה מיליונים בודדים להסרה ולרכישת מערכות, וביקש התייחסות לכך. סמנכ"ל משרד התחבורה, אבנר פלור, אמר כי המערכות ברכבים החדשים אמר כי המערכות שמותקנות ברכבים חדשים הן עם בשלות טכנולוגית. היו"ר ביטון הקשה: "אתם אמרתם לחברי כנסת שיש מערכות ויש יבואנים ואפשר להציל תינוקות". פלור השיב: "מאז השתנו הדברים. אמרנו גם שמדובר במערכת שאין לה תקינה בינלאומית ושלא ניתן לומר שהוכחה האפקטיביות שלהן". היו"ר ביטון הגיב: "בכל זאת המלצת לחברי הכנסת לאשר את התקנה", ופלור השיב: "המשרד הגיש את התקנה והיו גם פניות שמדובר במערכות שהן נטל רגולטורי על הציבור". היו"ר ביטון השיב: "היית הראשון בעולם שסבסד את מובילאיי ולא חיכית שיראו לך 20 מדינות שהתקינו ומחקר". פלור הגיב: "נכון, אבל מדובר במערכת שהוכחה טכנולוגית ומתבססת על דירקטיבה אירופית".

הסמנכ"ל פלור התייחס לצעדי משרד התחבורה ואמר כי מדי שנה בחודשים מאי-ספטמבר משקיעה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים 250 אלף שקל בהסברה, וכעת יושקעו מיליון שקלים וחצי והמשרד יגיע גם לאוכלוסיות שלא הגיע אליהן עד היום.

סגן השר אביר קארה אמר כי אין אף מדינה בעולם שמחייבת התקנה, למעט איטליה, וגורמי המקצוע במשרד התחבורה מעולם לא עמדו מאחורי הדבר הזה. לטענתו, מתוך 34 מקרים 18 ילדים נכנסו לבד לרכב והתקנת המערכת לא הייתה עוזרת להם. הוא הוסיף כי יש חלופות, אך התקנה מטילה נטל רגולטורי שהוא לא מצליח להבין אותו, ואף עלול להחמיר את המצב. קארה הביע תמיכה בהצעת משרד התחבורה להעלאת תקציב ההסברה.

פרופ' יצחק בירק הציג פתרון בדמות תליון שענד, שאותו מניחים על כסא התינוק וכשמכניסים ילד למכונית עונדים אותו על צוואר הנהג, כך שאם הוא יצא מהרכב כשהתליון עליון או שהוא יבחין בכך מיד או שעובר אורח יסב את תשומת ליבו לכך ששכח ילד ברכב. עם זאת הוא ציין כי צריך לחייב את השימוש בתליון. מנכ"לית בטרם, אורלי סילבינגר, אמרה כי אסור לתת לציבור תחושה שמערכת פאסיבית תעזור לו לשמור על הילדים, אך הוסיפה כי צריך לתת הקלה במס וסבסוד בדומה למה שנעשה עם מערכות מובילאיי.

מנכ"לית רווח נקי, נילי אבן חן, טענה כי התקנות לא היו צריכות לבוא לעולם, ואמרה כי הציבור לא מוכן לחקיקה ולא יענה לה כי איבד אמון באופן מוחלט ממה שקרה. היא הוסיפה כי מחיר חיי אדם, למיטב ידיעתה, זה 9 מיליון שקל, כאשר כאן מציעים להציל חיים בעלות של פי 3 או 4.

מנכ"ל טופוקר שייבא מערכות למניעת שכחת ילדים, ליאור בן עזרא, אמר כי כשהייתה חובה הציבור רכש מערכות וכשמשרד התחבורה הודיע שאין צורך בכך רמת ההצטיידות ירדה לאפס. הוא הוסיף כי כעת נמכרות מערכות במחיר הפסד של מתחת ל-50 שקלים ואמר כי בעתיד יתייחסו יזמים בספקנות לתקנות שתבקש הממשלה להתקין.

היו"ר ביטון ביקש לסיים את הדיון ושאל האם נציגי משרד התחבורה מוכנים לבחון את הצעתו להשקעה של שני מיליון שקלים בהסברה, ועוד 3 מיליון שקלים ברכישה ופיילוט מעקב לקיץ הקרוב. סמנכ"ל משרד התחבורה פלור השיב: "רכישה לא על הפרק". בעקבות זאת הודיע היו"ר ביטון כי התקנה בתוקף ואמר: "הקב"ה ישמור על התינוקות שלנו. אני מקווה שהממשלה תתעשת ותעשה תכנית שתשמור על התינוקות שלנו בקיץ הקרוב".

 
- פרסומת -

 

אבי נאור מונה לתפקיד יו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי, ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק, בירכו בטקס מיוחד את אבי נאור, עם כניסתו לתפקיד יו"ר מועצת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. במהלך הטקס, בו השתתפו בכירים ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים (רלב"ד) והנהלת משרד התחבורה, הציג היו"ר הנכנס אבי נאור את עקרונות התוכנית הלאומית לבטיחות בדרכים, שהם מעדכנים בימים אלה ויציגו לאישור השרה והממשלה בתוך כחודשיים. מדובר בתכנית עבודה מלאה וסדורה, הכוללת לוחות זמנים, תקציבים, מדדים ויעדים והסכמת כל הגורמים הרלוונטיים. במסגרת תכנית העבודה, בתוך שנתיים יושגו תוצאות ביניים, שיבטאו את שינוי המגמה ויצביעו על תחילת הירידה במספר הנפגעים בתאונות הדרכים. במקביל, מדינת ישראל וגופי הביצוע יהיו מוכנים להשלמת תכנית החומש והשגת התוצאות הסופיות.

תכנית החומש, שתכלול את השנתיים הראשונות ושלוש שנים נוספות, תשיג ירידה דרמטית בצמצום הנפגעים והנזק המשני, עד להשלמת חזון 0 הרוגים. התוכנית תגובש, תיושם ותנוהל בראייה כוללת, תוך תיאום, ניצוח וביצוע מדידה והערכה של כל גופי הביצוע. זאת, תוך יישום הדרגתי, מאזור מצומצם גיאוגרפית, הכולל רק חלק מהמרכיבים, ועד יישום בכל רחבי הארץ, על כלל מרכיבי התכנית. בנוסף, ציין נאור את האתגרים הרבים העומדים בפניו ובכלל זה חיזוק יכולת הרלב"ד, מבחינה מקצועית, מדעית וביצועית והתאמת מבנה הארגון ותקציבו למשימותיו הרבות.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: "המחיר האישי, הכבד והכואב, שאנחנו משלמות ומשלמים על תאונות הדרכים, מצטרף למחיר הכבד שהמדינה והמשק משלמים, הזמן האבוד בפקקים, הנזקים החומריים וכמובן אובדן החיים. הגיע הזמן שמדינת ישראל תיקח על עצמה לצמצם את הנזק הזה הכי קרוב שהיא יכולה לאפס ושהמשרד יעניק לנושא הבטיחות בדרכים את הנפח הראוי לו".

"בטיחות בדרכים אינה נישה. כל דבר שאנחנו עושות ועושים, נבחן גם בהיבטים של בטיחות בדרכים מהבחירה בתחבורה ציבורית ועד סלילת שבילי אופניים והליכה. סיכמתי עם השר לבטחון פנים ושר המשפטים על הקמת צוות משותף ברשות אבי נאור, יו"ר הרלב"ד שיבצע עבודה בין-משרדית בתחום התחבורה ובתחומים נוספים של החיים".

"אבי נאור, האיש שהקים את 'אור ירוק', מחובר לכל הנושאים הקשורים לבטיחות בדרכים, חיבור שבא מהבטן מהלב ומהראש, במחויבות שאין שניה לה. אבי נאור מסמל את השאיפה שלי להביא את שדרת הניהול המקצועית מהמעלה הראשונה, להוביל את משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, לעידן החדש שאנחנו נכנסות אליו".

מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, מיכל פרנק: "המחויבות שלנו, כשותפים מרכזיים, היא לתת גיבוי ממשלתי ומקצועי לרלב״ד, ולעבוד יחד בכל היחידות שלנו – מנהל התנועה, מנהלת תחבורה חכמה, מנהל התשתיות, והרשות הארצית לתחבורה ציבורית. אני מאחלת לאבי נאור הצלחה רבה בתפקידו החשוב".

יו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, אבי נאור הודה לשרה מיכאלי על האמון וההזדמנות. "זו זכות גדולה מאוד עבורי, שבצידה מוטלת אחריות רבה. כשהטלת עלי את התפקיד, הבהרת שאת חותרת להפחתה דרמטית בשיעור ההרוגים, הנפגעים והנזק המשקי הנגרמים בגין תאונות הדרכים ושאת מאמינה בכל לבך שיעדים אלה ברי השגה. אנו עומדים לשנות את המציאות, לשפר את מצב הבטיחות בדרכים במדינת ישראל ולהציל חיים. זו פעם ראשונה שאיני פונה לממשלה בתביעה למעשה. הפעם אני זה שמחויב להניע לעשייה בשם הממשלה. אני מלא אמונה וביטחון שאנו מתחילים היום תהליך שיצמצם את הקטל בדרכים וימנע כאב וסבל ממשפחות רבות. הדרך לא תהיה קלה ולא קצרה אולם בסופה ישראל תצטרף לרשימה המרשימה של המדינות המובילות בעולם בבטיחות בדרכים".

אבי נאור בהופעה ראשונה בוועדת המשנה של ועדת הכלכלה לקידום הבטיחות בדרכים: "המטרה היא להפחית תוך 5 שנים בעד 50% את מספר ההרוגים והפצועים".

ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לקידום הבטיחות בדרכים, בראשות ח"כ בועז טופורובסקי, התכנסה לדיון שעסק בחזון ובעקרונות של תכנית רב שנתית למלחמה בתאונות הדרכים. יו"ר ועדת המשנה בירך את אבי נאור על מינויו ליושב ראש הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. "הרעיון הוא שסוף כל סוף יהיה תכלול של נושא תאונות הדרכים. אם לא נתייחס לנושא כמלחמה לא נוכל לנצח במלחמה", אמר. הוא הוסיף כי בשנים האחרונות הרלב"ד איבדה מכוחה, מסיבות שונות, וכי בהיעדר גורם אחד אחראי, יורד הנושא מסדר העדיפויות של כל משרד ממשלתי. כך, הסביר, מספר ההרוגים השנתי נמצא במגמת עלייה, בציינו כי מתחילת השנה נהרגו 69 בני אדם בדרכים. יו"ר ועדת המשנה הזכיר את קידום החקיקה בעניין הניסויים ברכבים אוטונומיים – התפתחות טכנולוגית שעשויה להציל חיים בכבישים.

יו"ר הרלב"ד, אבי נאור, הציג את החזון האישי שלו וכן את העקרונות בדרך לגיבוש תכנית רב שנתית ביחס למלחמה בתאונות הדרכים. לדבריו, ישנם 3 אלמנטים החיוניים להצלחת המאבק. ראשית, גיבוש תכנית לאומית רב שנתית בעלת יעדים ותקציבים ברורים המוסכמת על כלל השותפים. שנית, ניהול ריכוזי של התוכנית תוך מדידה והערכה. שלישית, מחויבות ותמיכה מהדרג הממשלתי והפרלמנטרי. הוא הוסיף כי בימים אלה הרלב"ד עומלת על תכנית רב שנתית שתובא לאישור הוועדה. נאור ציין כי המטרה היא להפחית תוך 5 שנים בעד 50 אחוזים את מספר ההרוגים והפצועים כתוצאה מתאונות דרכים. "מדובר ביעד שאפתני אך בר ביצוע", הבהיר. עוד ציין כי המטרה השנייה היא להציב למצב את ישראל בין חמש המדינות המובילות בעולם בבטיחות בדרכים.

נאור פירט מספר פרמטרים שיכללו בתוכנית, וביניהם: אכיפה והרתעה, שיפור תשתיות, חינוך והסברה, סוגיית הנהגים הצעירים, רכבים כבדים ועוד. כמו-כן התייחס לאתגרים השונים, לרבות חיזוק הרלב"ד מבחינה מקצועית ומדעית, התאמת מבנה הארגון למשימותיו, רכישת אמון הציבור ביחס להשגת מטרות התכנית, תכלול בין כלל גורמי הממשל, הגדלת תקציב הרלב"ד וקניית מעמד לרלב"ד כגוף עליון ומתכלל של המלחמה בתאונות הדרכים.

נאור הוסיף כי הוא מלווה כמעט שנות דור את המאבק בתאונות דרכים: "אני מחויב למאבק וזו שליחות חיים עבורי. זהו מאבק שנוגע לכל אחד ואחת מאתנו, ומשותף לציבור, לכנסת ולממשלה. אני מתחייב להפוך כל אבן על מנת שישראל תהיה אחת המדינות המובילות בעולם בתחום הבטיחות בדרכים".

אוסנת אלגום-מזרחי ממרכז המחקר והמידע של הכנסת הציגה נתונים ביחס לסוגיה, וציינה כי בשנת 2021 הייתה עלייה בכל המדדים ביחס לשנים קודמות, הן במספר התאונות הכולל והן במספר הפצועים וההרוגים. בשנה זו, גבו תאונות הדרכים את חייהם של 363 אנשים. לדבריה מדינות שונות בעולם שבהן יושמו תכניות מקיפות ורב שנתיות – רשמו הצלחות גדולות יותר. עוד העלתה השאלה האם הרלב"ד, שהוגדרה בחוק כגוף מתכלל בבטיחות בדרכים, אכן מקבלת את הכלים והתקציבים לשם כך.

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין, ציין כי בעברו שימש כיו"ר הרלב"ד, אולם משרד התחבורה הערים עליו קשיים. "במאבק בתאונות אנו עוסקים בשמירה על החיים. זו לא עוד פעולה. על המדינה מוטלת חובה מוחלטת לשמור על חיי תושביה, ובתחום התאונות היא נכשלה". עוד הבהיר כי הצירים העיקריים שבאמצעותם ניתן להוריד תאונות דרכים הינם תשתיות כבישים וכן הרתעה ואכיפת החוק.

ראש מחלקת מחקר ופיתוח במשטרת ישראל, עמיר ג'יבלי, אמר כי הוא אופטימי שבעתיד נראה ירידה במספר ההרוגים, וכי אגף התנועה במשטרה ישתף פעולה באופן מלא בכל משימה ותכנית שתכליתן הצלת חיי אדם. הוא מנה מספר עניינים העקרוניים לאגף התנועה, ובהם סוגיית כוח האדם. לדבריו, כמות שוטרי התנועה לא הגיונית לכמות כלי הרכב והכבישים.

יו"ר ועדת המשנה, בועז טופורובסקי, סיכם את הדיון ואמר כי הוועדה תעשה כל שביכולתה על מנת שהרלב"ד אכן יפעל כגוף עליון האחראי לתכלול הבטיחות בדרכים במדינת ישראל. בנוסף, קרא לכל משרדי הממשלה לשתף פעולה באופן מלא, מתוך הרצון להציל חיי אדם: "אובדן החיים הוא מיותר לגמרי. נעשה כל שניתן כך שהרלב"ד תוביל תכנית רב-שנתית, עם יעדים מדידים, על מנת שנחיה במציאות שונה וטובה יותר". לבסוף, ציין כי הוועדה תקיים דיון המשך ותבקש תכנית ביניים בליווי מסקנות. "כולנו חיילים במלחמה בתאונות הדרכים", אמר.

יו"ר ועדת הכלכלה בקריאה לקדם תחנת רכבת אחיטוב או הקמת תחנת בת חפר

רכבת ישראל – רציף נוסעים (צילום דני בר)

ועדת הכלכלה, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, קיימה דיון מעקב שעסק בשינוי בתכנית להקים תחנת רכבת שתשרת את תושבי המועצות האזוריות עמק חפר ומנשה, על קו המסילה המזרחית. בפתח הדיון ציין היו"ר כי משרד התחבורה התבקש, בהמשך לדיון הקודם בוועדה, לבדוק את הליך קבלת ההחלטות בעניין ביטול תחנת אחיטוב, מה שהוביל לכך שתקציבים שהושקעו בתכנון התחנה ירדו לטמיון.

מנהל תחום תכנון ארוך טווח במשרד התחבורה, אריאל פיפרנו, הסביר כי בימים אלה מבוצעת הערכה מחודשת ביחס לתחנת בת חפר, שתהווה תחנה חלופית לתחנת אחיטוב. לגבי לוחות הזמנים של הפעלת תחנה שכזו, ציין פיפרנו כי בהנחה שאכן יוחלט להקימה, אזי הצפי לאישור סטטוטורי הוא בשנת 2024, תחילת ההקמה בשנת 2027, וההפעלה בשטח בשנת 2031. עוד הסביר כי בתוך כמה חודשים תינתן תשובה סופית לגבי סוגיית אחיטוב. בתוך כך, הבהיר כי באחיטוב לא תוקם תחנת רכבת בעלות של 145 מיליון שקלים, ואמר: "לא תוקם תחנה בסדר גודל של סבידור באחיטוב. גם אם יוחלט על הקמת תחנה קטנה יותר, בהתאם למה שנחוץ, צריך יהיה לחזור לשלב התכנון ההתחלתי. הסרט של 2025 ירד מהפרק". ביחס למשמעות התקציבית, אמר כי 30 מיליון השקלים שהושקעו לא היו לשווא, אלא לצרכים תפעוליים ובכלל זאת העתקת התשתיות – דברים שיהיו נחוצים בכל מקרה.

ראשת מועצה אזורית עמק חפר, ד"ר גלית שאול, אמרה כי תחנת אחיטוב קיבלה את כלל האישורים הנדרשים לשם הקמתה. לדבריה, התכנון של אחיטוב הלך לאיבוד, ובראייה קדימה, עקב השינוי בנסיבות, יש לשים על השולחן את אופציית תחנת בת חפר. שאול דרשה להתחיל במקביל קידום תכנון סטטוטורי של תחנת אחיטוב, וזאת על מנת לא לבזבז זמן מיותר במידה שיוחלט לבסוף על הקמתה.

נציג מליאה במועצה האזורית עמק חפר, רן שכטר, סיפר כי ישנה התעלמות מוחלטת מצד משרד התחבורה לבקשות התושבים. לדבריו, שרת התחבורה הצהירה מעל בימת הכנסת שתחנת אחיטוב אכן תוקם. עוד דרש לקבל לוחות זמנים להקמת תחנת אחיטוב, כאשר התחנה צריכה לקום במקביל להפעלת המסילה, משמע בשנת 2025.

ח"כ רות וסרמן-לנדה ציינה כי משרד התחבורה מציג כביכול אלטרנטיבה, אך מדובר במקרה הטוב בהפעלה של תחנה בשנת 2031 וגם פה יהיה קרוב לוודאי עיכוב. היא הדגישה כי באזור לא קיימת תחבורה ציבורית כלל והזהירה כי תושבים לוקחים טרמפים, מה שהופך לסיכון ביטחוני על רקע הקרבה לגדר הביטחון הפרוצה. ח"כ וסרמן-לנדה דרשה לדעת מתי בדיוק תתקבל ההחלטה – אחיטוב או בת חפר – ומתי תקום בפועל התחנה. "צריך שתהיה במרחב איזושהי תחנה. תתנו כבוד לעשרות אלפי תושבים שאין להם כיום תשובה", הוסיפה.

ח"כ אוסאמה סעדי ציין כי הרכבת שעתידה לקום ליד באקה אל גרבייה פוגעת בכל היישובים הערביים באזור, לרבות טירה, טייבה קלנסווה וג'ת. לדבריו, כביש 6, רשת החשמל ארצית ועכשיו הרכבת – כולם לקחו קרקעות מהתושבים, כאשר כעת אפילו לא מציעים לתושבים קרקע תמורת קרקע. ח"כ אחמד טיבי הצטרף לדבריו, דרש לקחת בחשבון את הצרכים של היישובים הערביים באזור ולקיים דיון מיוחד אליו יזומנו ראשי הערים הרלוונטיות.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל ביטון, סיכם את הדיון ואמר כי ועדת הכלכלה דורשת ממשרד התחבורה להמשיך ולהאיץ את התכנון של תחנת אחיטוב כעתודה זמינה להקמה, ולהציג בתוך 4 חודשים לוועדה את לוחות הזמנים להקמת תחנת אחיטוב. בנוסף, ביקש להאיץ את ההכרעה בדבר אופציית תחנת בת חפר עקב שינוי נתיב המסילות ולדווח על תוכן ההכרעה לוועדה בתוך 3 חודשים. כמו-כן, דרש היו"ר כי משרד התחבורה ישמע את תושבי האזור בלב פתוח ובנפש חפצה, ובמסגרת זאת יקיים לכל הפחות מפגש מעמיק אחד בנושא עם נציגות התושבים.

נוסף על כך, דרש היו"ר ביטון כי משרד התחבורה יהיה קשוב למועצת באקה אל גרביה ולרשויות השכנות וכן ער לעניין הפקעת הקרקעות הפרטיות, תוך יצירת תכנון יצירתי ומוסכם שיאפשר הקמת תחנת רכבת בבאקה אל גרבייה כחלק ממרכז תעשייתי-מסחרי. לבסוף, ציין כי הוועדה תקיים דיון המשך בתוך 4 חודשים, שבמרכזו תעמוד סוגיית לוחות הזמנים הסופיים לביצוע.

אור ירוק: שנת 2021 הקטלנית בעשור האחרון

תאונת דרכים בכביש 6 (צילום דני בר)

מנתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס עולה כי בשנת 2021 אירעו ברחבי הארץ 133 תאונות דרכים קטלניות, בהן לפחות אדם אחד נהרג, במעורבות של נהג צעיר, מדובר במספר התאונות הגבוה בכל שנות העשור החולף (2012-2021). 47 מן התאונות הקטלניות אירעו בתחום העירוני. מספר תאונות קטלניות במעורבות נהגים צעירים בעשור האחרון:

 • קרוב ל-4,200 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר אירעו בשנת 2021, למעלה ממחציתן אירעו בתחום העירוני – 2,603 תאונות דרכים. מבין התאונות שהתרחשו בתחום הערים והישובים 47 היו קטלניות ו-426 היו תאונות דרכים קשות.
 • בעשר השנים האחרונות אירעו קרוב ל-28 אלף תאונות דרכים במעורבות נהגים צעירים בתחום העירוני בלבד. מעל 3,300 מהן אירעו בתל אביב, 3,400 נוספות התרחשו בירושלים, ובחיפה קרוב ל-1,400 תאונות.

ד"ר ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "נהגים צעירים מעורבים באלפי תאונות בכל שנה, ורבים מוצאים בהן את מותם. הנתונים מראים כי שנת 2021 הייתה קטלנית במיוחד ולאור זאת חייב משרד התחבורה והבטיחות בדרכים להתייחס ולטפל בצורה ממוקדת במאפיינים של קבוצת נהגים זאת. במקביל המשטרה חייבת להגביר את האכיפה על ידי הוספת ניידות ושוטרים בדגש על אזורי הבילוי של האוכלוסייה הצעירה ובאופן ממוקד בסופי השבוע. נהיגת צעירים מאופיינת לרוב בחוסר יכולת התמודדות עם סיטואציות שונות של נהיגה וצפייה מראש של תרחישי הסכנה שעלולים להתקיים ובשל כך הם פגיעים יותר. רבות מהתאונות שבהן הצעירים מעורבים מתרחשות בשעות הלילה ולאחר הבילויים והטיפול באוכלוסייה זאת צריך להיות בהתאם על מנת להציל את חיי הנהג הצעיר הבא".

 • בתל אביב-יפו אירעו 3,332 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר (גילאי 15-24) בעשור האחרון (2012-2021), 37 מהן תאונות קטלניות (בהן נהרג לפחות אדם אחד). בשנת 2021 אירעו בעיר 407 תאונות במעורבות נהג צעיר – מדובר במספר התאונות הגבוה בכל העשור.
 • בירושלים אירעו 3,406 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר (גילאי 15-24) בעשור האחרון (2012-2021), 52 מהן תאונות קטלניות (בהן נהרג לפחות אדם אחד). בשנת 2021 אירעו בעיר 306 תאונות במעורבות נהג צעיר.
 • בחיפה אירעו 1,387 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר (גילאי 15-24) בעשור האחרון (2012-2021), 24 מהן תאונות קטלניות (בהן נהרג לפחות אדם אחד). בשנת 2021 אירעו בעיר 146 תאונות במעורבות נהג צעיר לעומת 124 בשנת 2020.
 • בבאר שבע אירעו 1,019 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר (גילאי 15-24) בעשור האחרון (2012-2021), 19 מהן תאונות קטלניות (בהן נהרג לפחות אדם אחד). בשנת 2021 אירעו בעיר 91 תאונות במעורבות נהג צעיר, מדובר במספר התאונות הגבוה בעיר בארבע השנים האחרונות.
 • בפתח תקווה אירעו 971 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר (גילאי 15-24) בעשור האחרון (2012-2021), תשע מהן תאונות קטלניות (בהן נהרג לפחות אדם אחד). בשנת 2021 אירעו בעיר 92 תאונות במעורבות נהג צעיר.
 • בחולון אירעו 840 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר (גילאי 15-24) בעשור האחרון (2012-2021) חמש מהן תאונות קטלניות (בהן נהרג לפחות אדם אחד). בשנת 2021 אירעו בעיר 93 תאונות במעורבות נהג צעיר.
 • באשדוד אירעו 791 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר (גילאי 15-24) בעשור האחרון (2012-2021), שמונה מהן תאונות קטלניות (בהן נהרג לפחות אדם אחד). בשנת 2021 אירעו בעיר 62 תאונות במעורבות נהג צעיר.
 • בנתניה אירעו 695 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר (גילאי 15-24) בעשור האחרון (2012-2021), עשר מהן תאונות קטלניות (בהן נהרג לפחות אדם אחד). בשנת 2021 אירעו בעיר 76 תאונות במעורבות נהג צעיר, מדובר במספר התאונות הגבוה בעיר בשש השנים האחרונות.
 • ברמת גן אירעו 645 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר (גילאי 15-24) בעשור האחרון (2012-2021), ארבע מהן תאונות קטלניות (בהן נהרג לפחות אדם אחד). בשנת 2021 אירעו בעיר 53 תאונות במעורבות נהג צעיר.

נתונים מרכזיים מדוח היפגעות נהגים צעירים שהופק באור ירוק ב-2021:

 1. למרות הסגרים הארוכים, בשנת 2020 נרשמה עליה של ארבעה נהגים צעירים שנהרגו בתאונות דרכים בהשוואה לשנת 2019.
 2. אחד מכל חמישה נהגים שהיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית – נהג צעיר.
 3. נהגים עד גיל 19 מעורבים פי 1.6 יותר בתאונות דרכים חמורות מכלל הנהגים.
 4. נהגים עם ותק של שנה אחת היו מעורבים בתאונות חמורות בשיעור כפול בהשוואה לנהגים בעלי ותק של 16 שנים או יותר.
 5. נהגים בגילים צעירים נוטים למעורבות בתאונות עצמיות ובתאונות חזית -צד.
 6. יום שישי הוא הקטלני ביותר לנהגים הצעירים.
 7. אחד מכל שני נהגים צעירים הרוגים – מהחברה הערבית.
 8. 94% מהנהגים הצעירים ההרוגים – גברים.
 9. שעות הלילה המאוחרות הן השעות המסוכנות לנהגים צעירים.
 10. נהגים צעירים נהרגים פי חמישה יותר בתאונות עם אופנועים וקטנועים מחלקם בבעלי הרישיונות.
 11. למרות חוק 0% אלכוהול – 68 נהגים צעירים מעורבים בתאונות דרכים בכל שנה בממוצע לאחר שנהגו בשכרות.

לרגל יום האישה: נשים נוהגות בטוח יותר מגברים-מעורבות רק ב-12% מהתאונות הקטלניות

על אף שקיימת תפיסה רווחת לפיה נשים נוהגות באופן מסוכן יותר מגברים, מנתוני עמותת אור ירוק המתפרסמים לרגל יום האישה הבינלאומי, עולה תמונה הפוכה ובמקרים רבים נשים דווקא נוהגות בטוח יותר. על אף הידיעה שנשים נוהגות פחות מאשר גברים, חדותם של הנתונים ועוצמתם של הפערים מציגים תמונה ברורה אודות מי הנהג הבטיחותי יותר.

על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס, 12% בלבד מהתאונות הקטלניות (בהן הרוג אחד לפחות) שהתרחשו בתחום העירוני בשנת 2021 היו במעורבות רכב הנהוג בידי אישה. בשנת 2021 אירעו 189 תאונות דרכים קטלניות בערים, מתוכן ב-23 תאונות בלבד היו מעורבות נהגות – נשים.

עוד עולה מן הנתונים כי בשנת 2021 היו מעורבות בתאונות דרכים (קטלניות, קשות וקלות) בתחום הערים והישובים 3,151 נשים לעומת 8,989 גברים שהיו מעורבים בתאונות דרכים בשנה זו.

בממוצע של עשור: מדי שנה מעורבות בתאונות קטלניות בערים 23 נהגות ו-151 נהגים גברים.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הנתונים מעלים תמונה לפיה נשים נוהגות יותר בטוח מגברים, הן מעורבות פחות בתאונות דרכים קטלניות באופן משמעותי ונוטלות פחות סיכונים בזמן הנהיגה. המדינה צריכה להשתמש בידע הזה ולעודד יותר נשים לעסוק במקצועות הנהיגה באופן מקצועי, בעיקר בתחבורה הציבורית שסובלת כבר שנים ממחסור של אלפי נהגים ונהגות. עידודן של הנשים לעסוק בנהיגה מקצועית, באוטובוסים ובמוניות, יתרום להגברת תעסוקה של נשים, יעזור לצמצם את פערי השכר בין נשים לגברים ויוביל לצמצום כמות תאונות הדרכים והגברת הבטיחות על הכביש".

ברבות מהערים הגדולות – למעלה מפי שלושה גברים מעורבים בתאונות מאשר נשים

 • תל אביב-יפו: בשנת 2021 אירעו 450 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו-1,600 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר – פי 3.5 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 532 נשים (נוסעות ונהגות), מתוכן תשע נשים נהרגו.
 • ירושלים: בשנת 2021 אירעו 279 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו-1,066 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר – פי 3.8 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 440 נשים (נוסעות ונהגות), מתוכן חמש נשים נהרגו.
 • חיפה: בשנת 2021 אירעו 182 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו-479 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר פי 2.6 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 289 נשים (נוסעות ונהגות) מתוכן שלוש נשים נהרגו.
 • פתח תקווה: בשנת 2021 אירעו 129 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו-336 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר – פי 2.6 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 149 נשים (נוסעות ונהגות).
 • באר שבע: בשנת 2021 אירעו 114 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו-306 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר – פי 2.6 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 179 נשים (נוסעות ונהגות), מתוכן אחת נהרגה.
 • אשדוד: בשנת 2021 אירעו 94 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו-273 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר – פי 2.9 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 153 נשים (נוסעות ונהגות), מתוכן אחת נהרגה.
 • חולון: בשנת 2021 אירעו 128 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו-372 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר – פי 2.9 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 155 נשים (נוסעות ונהגות) מתוכן שלוש נשים נהרגו.
 • אשקלון: בשנת 2021 אירעו 86 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו-154 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר – פי 1.8 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 124 נשים (נוסעות ונהגות).
 • בת ים: בשנת 2021 אירעו 75 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו- 281 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר – פי 3.7 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 125 נשים (נוסעות ונהגות), מתוכן אחת נהרגה.
 • ראשון לציון: בשנת 2021 אירעו 64 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו-184 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר – פי 2.9 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 89 נשים (נוסעות ונהגות).
 • רמת גן: בשנת 2021 אירעו 104 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו-279 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר – פי 2.7 יותר תאונות. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2021 עומד על 118 נשים (נוסעות ונהגות).

למרות זאת  -סקר אור ירוק:  38% מרגישים בטוחים לנסוע עם גבר שנוהג, רק 7% עם אישה

סקר שערכה עמותת אור ירוק באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות" (2017) ונועד לבחון מה עמדות ותפיסות הציבור כלפי נהיגה של נשים לעומת נהיגה של גברים, חושף כי למרות מעורבותן הנמוכה של נשים בתאונות דרכים בהשוואה לגברים, דווקא יותר אנשים מרגישים בטוח לנסוע עם גבר.

38% מהנשאלים טענו כי הם מרגישים בטוח יותר לנסוע עם גבר שנוהג ורק 7% טענו כי הם מרגישים בטוח יותר לנסוע עם אישה שנוהגת, 55% טענו כי הם מרגישים בטוחים באותה מידה.

עוד עולה מהסקר כי כמחצית מהגברים (49%) מרגישים בטוחים יותר כאשר גבר נוהג, זאת לעומת כרבע (26%) מהנשים בלבד. כשנשאלו מי לדעתם נהג טוב יותר, 41% טענו כי גבר נהג טוב יותר, 17% טענו כי אישה נוהגת טוב יותר ו-42% טענו כי אין הבדל.

משרד התחבורה במטרופולין ת"א עם חשמול כל האוטובוסים והוצאת קווים לתחרות

אוטובוס חשמלי (צילום יח"צ חו"ל)

המהפכה הירוקה של משרד התחבורה בגוש דן יוצאת לדרך. חברת "דן" תחשמל את כל צי האוטובוסים שלה, עד סוף העשור ותנקוט בצעדים להגברת ההתייעלות והתחרות בתחבורה הציבורית. זאת, במסגרת הארכת הסכם ההפעלה של חברת "דן" בחמש שנים נוספות.

בתום משא ומתן ממושך בין משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, החשב הכללי, אגף התקציבים במשרד האוצר וחברת דן, הוסכם להאריך את ההסכם להפעלת קווי התחבורה הציבורית, המופעלים כיום על ידי "דן" עד לשנת 2030.

ההסכם הקודם שהיה אמור להסתיים בשנת 2025, הוארך בחמש שנים נוספות, במטרה להבטיח את יציבות השירות במהלך עבודות התשתית הנרחבות, המתבצעות במטרופולין וימשכו עד סוף העשור.

בטקס חתימה על ההסכם, במסוף רידינג בתל אביב, במעמד השרה מרב מיכאלי, מנכ״לית משרד התחבורה מיכל פרנק, מנכ״ל ׳קבוצת דן׳ אופיר קרני, ויו״ר הקבוצה עופר זילביגר הושקה מפרקית חשמלית, הראשונה מסוגה בישראל.

הבשורה הגדולה: כל האוטובוסים של דן עוברים לחשמל. ההסכם המעודכן הוא צעד ענק ליישום מדיניות הממשלה, למעבר לאנרגיה ירוקה ונקייה בתחבורה הציבורית. חברת דן התחייבה לחשמל את כל צי האוטובוסים שלה, המונה כ- 1,000 כלי רכב ולהקים תשתית חשמול וטעינה עבורם עד סוף העשור.

כיום נעים במטרופולין גוש דן עשרות בודדות של אוטובוסים חשמליים ובתוך פחות משנתיים, יגיע מספרם ל-400 אוטובוסים שיתרמו להפחתה דרסטית של רמות הרעש וזיהום האוויר בעיר.

יעד נוסף של ההסכם הוא הגברת התחרותיות. על פי ההסכם המעודכן יוצאו כל קווי השירות של דן למכרזי הפעלה עד שנת 2030. לפחות 30% מהקווים יופעלו על ידי זכיינים פרטיים עד שנת 2028.

משרד תחבורה הודיע כי על מנת להבטיח את השירות הטוב ביותר לנוסעי ונוסעות הרכבת הקלה של גוש דן, הוא יאפשר לכל המפעילים להשתתף במכרזי ההפעלה ויסיר את הגבלת ההשתתפות על חברת דן. אם דן תזכה באחד ממכרזי אלה, יוצאו קווי אוטובוסים נוספים למכרז.

במטרה לעודד את החברה לפעול להגדלת מספר המשתמשים בתחבורה הציבורית, הוגדל מעתה התמריץ המשולם לחברה בגין כל נוסע, במקום לבסס את הסבסוד על עלות לק"מ, ללא קשר למספר הנוסעים.

הארכת ההסכם היא חלק מתכנית החומש הממשלתית להתמודדות עם הגודש בתנועה, באמצעות צירי העדפה בלעדיים והגברת תדירות השירות. בקרוב יפורסם מכרז להפעלת כ-15% מהיקף הפעילות בדרום גוש דן, שיכלול גם קווים שיועברו מאגד והוספה משמעותית של קווי שירות ישירים ומהירים למוקדי ביקוש ברחבי המטרופולין. הזכיין החדש לאשכול דרום גוש דן יתחיל לפעול בראשית 2024.

ההסכם המעודכן כולל התחייבות של חברת דן לשיפור משמעותי ברמת השירות לנוסעים בתחבורה הציבורית, כולל עמידה בלוחות זמנים, שיפור המידע לציבור והפעלת מרכז ניהול תחבורה ציבורית בזמן אמת. חברת דן תמשיך גם בתהליכי התייעלות, לרבות פרישת עובדים, שינוי מבני והנפקה לציבור או הכנסת משקיעים זרים, כך שבתום ההסכם החברה תוכל להתמודד בשוק תחרותי ללא מגבלות והעדפות.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: "לאורך ההיסטוריה של המשרד התרגלו לגזור סרטים של כבישים ומחלפים חדשים, והנה עברנו לגזור סרטים של תחבורה ציבורית חדשה – האוטובוס המפרקי החשמלי הראשון בגוש דן שנכנס לפעילות במסגרת הסכם דן. כל מי שחיה וחי בגוש דן וגם מחוצה לו מבינים שאנחנו בנקודת האל חזור, אם אנחנו רוצות ורוצים לצאת מהפקק אנחנו חייבות וחייבים לעלות על האוטובוס. חתמנו היום הסכם שמבין שישראל חייבת להגמל מכלי הרכב הפרטי, הסכם שמאיץ ומכניס להילוך גבוה מאוד את שיפור השירות, את חשמול האוטובוסים בגוש דן ואת הדור הבא של התחבורה הציבורית שלנו שתופעל על ידי נהגים ונהגות מצויינים. נהגים מרוצים יתנו שירות לנוסעות ונוסעים מרוצים וזאת מטרה לא פחות חשובה של ההסכם הזה. אנחנו נפעל לתת אופק תעסוקתי ולגייס עוד נהגות ונהגים תוך שדרוג מעמדם, התנאים והשכר. זאת אחריות שלקחתי על עצמי עם כניסתי למשרד ואני סמוכה ובטוחה ששר האוצר ומשרד האוצר שהם שותפינו להסכם הזה יצטרפו אלי גם במהלך הזה".

מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, מיכל פרנק: "אני רואה בהסכם בשורה לנוסעות ולנוסעים בגוש דן, שישפר את תדירות ואמינות שירות באוטובוסים במטרופולין בתקופת עבודות התשתית הנרחבות להקמת רשת הרכבות הקלות. ההסכם מבטיח הצטיידות משמעותית באוטובוסים חשמליים ומתקדמים עם סטנדרטים גבוהים של שירות".

מנכ"ל קבוצת דן, אופיר קרני: "אנו גאים להביא היום בשורה ענקית לתושבי ומשתמשי התחבורה הציבורית במטרופולין תל אביב, ולהוציא לדרך פרוייקט חסר תקדים בהיקפו של חשמול כל צי האוטובוסים של חברת דן במטרופולין".

חוק תוכנית המטרו אושר בוועדה למיזמי תשתית לאומיים

שלב נוסף במהפכה התחבורתית הגדולה בישראל יוצא לדרך. חוק המטרו שמקדם משרד התחבורה והבטיחות בדרכים בשיתוף משרד האוצר אושר בוועדה למיזמי תשתית לאומיים בכנסת לקראת העברתו לקריאה שנייה ושלישית בכנסת. המיזם יחד עם רשת הרכבת הקלה המוקמים בימים אלה במטרופולין תל אביב, צפויים לשנות מן היסוד את המציאות התחבורתית בגוש דן.

חוק המטרו שאושר היום בוועדה צפוי לזרז את ביצוע הפרויקט הלאומי ולהסיר חסמים שונים העלולים לעכב את הפרויקט, או לייקר איתו. החוק מעניק למיזם קדימות מול גופים רגולטוריים כמו חשמל, מים ועוד. כמו כן, הוא מסדיר את הממשקים ויחסי העבודה מול הרשויות המקומיות, חברות תשתית ומשרדי הממשלה השונים.

מדובר בפרויקט התשתיתי הגדול ביותר שבוצע בישראל מאז הקמתה. המיזם כולל רשת של שלושה קווי מטרו באורך כולל של 150 קילומטרים של מסילות תת קרקעיות, 109 תחנות ב-24 רשויות מקומיות ברחבי גוש דן. קווים אלה צפויים לשרת כשני מיליון נוסעים ביום.

על פי התכנית, הקו המטרו הראשון שיהיה באורך של כ-73 קילומטרים, ינוע בציר צפון – דרום, וישרת את הערים רעננה, הרצליה, רמת השרון, כפר סבא, הוד השרון, תל אביב, בת ים, חולון, ראשון לציון, נס ציונה, רחובות, באר יעקב, רמלה ולוד, וכן אזורי פיתוח עתידיים בהם תע"ש השרון, צומת גלילות, חולון וצריפין.

קו המטרו השני יהיה באורך 25 קילומטרים וינוע בציר מזרח-מערב. הקו ישרת את הערים ראש העין, פתח תקוה, רמת גן, גבעתיים ותל אביב, וכן אזורי פיתוח עתידיים, בהם אזור סירקין.

קו המטרו השלישי שיהיה באורך 32 קילומטרים, יהוה קו חצי טבעתי שיחבר בין כל הקווים. הקו ישרת את הערים בת ים, חולון, אזור, אור יהודה, גבעת שמואל, פתח תקוה, תל אביב, רמת השרון והרצליה, וכן אזורי פיתוח עתידיים בהם גליל ים ומערב רמת השרון,  תל השומר ואור יהודה.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: חוק המטרו שעבר היום בוועדה הוא התשתית החוקית שתאפשר את הקמת פרויקט המטרו הלאומי שהוא עתיד התחבורה בגוש דן, וככזה הוא חוק בעל חשיבות עליונה. אני מודה לחברתי יוליה מלינובסקי יו"ר הוועדה, שקידמה בצורה יוצאת מן הכלל את החוק ושיחד עם גורמי המקצוע במשרד, בראשות המשנה למנכ"לית, החוק טוייב ושופר ועובר כעת לשלב החקיקה האחרון במליאה.

ועדת הכלכלה על תכנית ההפעלה של הרכבלית בחיפה

רכבלית חיפה (הדמיית המערכת)

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, התכנסה לדיון מעקב אחר מסקנותיה בנושא הפעלת קווי תחבורה ציבורית בשבת. הישיבה התקיימה לבקשת חברי הכנסת משה אבוטבול, איתמר בן גביר, יעקב אשר ושלמה קרעי, בהמשך לדיון שקיימה הוועדה בכנסת הקודמת, לפני למעלה משנה, בו ביקשה הוועדה לתקן ליקויים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

היו"ר ביטון פתח את הדיון ואמר כי השבת היא נושא רגיש שיכול לקרוע את הציבור, אבל עדיף שזה יהיה נושא מאחד, ולשם כך כל צד צריך להיות קשוב ורגיש לצד השני, וכשחושבים על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת צריך להסתכל על כך באופן רחב ולבחון את כלל ההיבטים. הוא אף ציין כי בכחול לבן סבורים שהשבת היא זכות חברתית סוציאלית וככל שנאלץ אנשים לעבוד בשבת כך נפגע בחוק יסוד חופש העיסוק וחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, וסיים באמירתו של אחד העם, לפיה יותר מששמר עם ישראל על השבת שמרה השבת על עם ישראל.

ח"כ יואב בן צור אמר כי ישנן תלונות על העסקה בשבת גם של נהגים ערבים והן לא נבדקות, והביע חשש מפריצת נהלי משרד התחבורה. ח"כ משה אבוטבול אמר כי יש פרימה איטית בסטטוס קוו, וכי משרד התחבורה פועל בניגוד לחוק והחוק צריך להישמר. ח"כ יוסף טייב הוסיף כי הסמכות שניתנה בחוק היא לצמצם תחבורה ציבורית בשבת ולא להרחיבה, וביקש התייחסות להפעלת הרכבלית בחיפה.

ח"כ אורי מקלב הסביר כי תחבורה ציבורית שפועלת בשבת בפרהסיה יהיו לה השלכות אחרות. הוא הוסיף כי הרכבלית בחיפה תפעל בקו של מקומות הסגורים בשבת, בהן התחנה המרכזית, הטכניון והאוניברסיטה. ח"כ מקלב שאל "האם שמים אצבע בעין ומפעילים את זה מסיבות פוליטיות או אחרות". ח"כ אורית סטרוק אמרה כי ההסכם הקואליציוני בין יש עתיד לימינה קובע שלא יהיה שינוי בסטטוס קוו בסוגיות בעלות זיקה לדת ומדינה, בעוד ששרת התחבורה פרסמה טיוטת תקנות שמקדמת שינוי בסטטוס קוו, ושאלה איפה סיעת ימינה שחתומה על ההסכם.

מנגד, ח"כ טטיאנה מזרצקי אמרה כי אזרחים רבים רוצים לנסוע לטייל או לבקר משפחה בשבת ואין להם אפשרות לעשות זאת, כי אין להם רכב פרטי. היא הוסיפה כי המדינה מבקשת לעודד שימוש בתחבורה ציבורית ולהפחית זיהום ועומס בכבישים, והאיסור על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת פוגע בחלשים שאין להם רכב.

יו"ר ארגון נהגי האוטובוס בהסתדרות הלאומית, ישראל גנון, אמר כי להפעיל תחבורה ציבורית בשבת עם כמות הנהגים הקיימים כיום תוביל לקריסת המערכת. הוא הוסיף כי כבר כיום אחוזי הביצוע נמוכים מאוד ולנהגים אין מספיק זמן מנוחה שבועי. לדבריו, הפעלה בשבת תוביל לכך שלא תהייה תחבורה ציבורית באף יום בשבוע. יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות העובדים הלאומית, ששי שדה, הוסיף: "אנחנו בקטסטרופה תחבורתית וחסרים 3,000-5,000 נהגים. אני לא רואה דרך להרחיב שירות בשבת ולקחת נהגים מימי חמישי, שישי וראשון. קודם צריך להסדיר את התחבורה הציבורית, לגייס נהגים, ליצור אמון ורק לאחר מכן ללכת להרחבות ולא משנה אם זה באמצע השבוע או בסוף השבוע".

ממלא מקום מנהל אגף בכיר רישוי ותפעול במשרד התחבורה, עמיחי לוי, אמר כי אין כוונה להרחיב קווי תחבורה ציבורית בשבת וכי התקנות לפיצול תשלום לא קשורות כלל לשבת. נציג הלשכה המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד עופר לוי, אמר כי התקנות לא אוסרות על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, אלא מאפשרת זאת בהתקיים נסיבות מסוימות. באשר לרכבלית בחיפה אמר כי היא לא נכללת בפקודת התעבורה והפעלתה תהייה מכוח היתר של המפקח על התעבורה, בהתאם לצו פיקוח על הפעלת רכבל משנת 1968. הוא הוסיף כי, בהוראה אין איסור שקובע שלא ניתן להתיר את הפעלת הרכבל בשבת.

היו"ר ביטון סיכם את הדיון ואמר כי השבת בעלת ערך חברתי, זהותי ותרבותי ולכולם יש את הזכות לנוח ולא לעבוד. הוא הוסיף כי במפלגתו סבורים שתחבורה ציבורית בשבת צריך להפעיל בהסכמים מקומיים ובלי לפגוע ברגשות הציבור, ובכל מקרה צריך לקיים את החוק ושום דבר אינו תירוץ שלא לפעול לפי חוק. בהתאם לכך ביקש היו"ר ביטון מנציגי הממשלה לקיים את החוק כפי שהוא, ואמר כי אם מישהו רוצה לשנות את הסטטוס קוו בשבת שישנה את החוק. הוא אף ביקש כי משרד התחבורה ישלח לוועדה, בתוך שבועיים, את התכנית להפעלת הרכבלית בחיפה.

קרוב ל-50 אלף דוחות בגין אי חגירת חגורות בטיחות חולקו בשנת 2020

מנתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס עולה כי בשנת 2020 נהרגו 25 בני אדם שלא חגרו חגורת בטיחות/לא השתמשו באמצעי בטיחות. בסך הכל בחמש השנים האחרונות נפגעו למעלה מ-2,500 בני אדם שלא חגרו חגורת בטיחות/לא השתמשו באמצעי בטיחות, מהם 149 נהרגו.

בין השנים 2020 ל-2019 ירדה בכמות הדוחות שרשמה המשטרה למי שנתפס נוסע ללא חגורה בירושלים ב-21%, בתל אביב נרשמה ירידה של 33% ובבאר שבע ירידה של 50% בכמות הדוחות שחולקו שממשיכה את הירידה בעיר גם משנת 2018. בחיפה עלתה כמות הדוחות בין השנים הללו ב-43% ובאשקלון נרשמה עליה של 7% בדוחות בגין אי חגירת חגורת בטיחות.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "עבור רבים נתפסת חגורת הבטיחות כאביזר בסיסי שבלעדיו לא נוסעים, היא הוכחה כאביזר שבמקרים רבים יכול להיות ההבדל שבין חיים למוות ולמרות זאת אנחנו עדים מדי שנה לכך שנוסעים רבים עדיין לא חוגרים בנסיעה, מסכנים את עצמם ואת יתר הנוסעים ברכב. חסרות בכבישים כ-200 ניידות תנועה ובהיעדר נראות משטרתית מספקת בכבישים, אין מספיק אכיפה והסיכון לנוסעים הוא רב. הוספת ניידות משטרה לכבישים תסייע בהרתעת נהגים שלא חוגרים חגורת בטיחות, או מסיעים נוסעים כשאינם חגורים. אם תהיה אכיפה אינטנסיבית ונראות משטרתית גבוהה בכבישים ניתן יהיה לצמצם את התופעה, למנוע מאנשים לנסוע לא חגורים ולצמצם את מספר הנפגעים".

הכי הרבה דוחות חולקו בירושלים, להלן הנתונים במספר ערים מרכזיות

 • ירושלים  – בשנת 2020 נרשמו בעיר 4,228 דוחות לנהגים שנסעו או הסיעו נוסע לא חגור בחגורת בטיחות. מדובר בירידה של 21% בכמות הדוחות בהשוואה לשנת 2019 שבמהלכה נרשמו בעיר 5,338 דוחות. ירושלים היא העיר הראשונה בכמות הדוחות שחולקו בשנת 2020.
 • תל אביב-יפו  – בשנת 2020 נרשמו בעיר 473 דוחות לנהגים שנסעו או הסיעו נוסע לא חגור בחגורת בטיחות. מדובר בירידה של 33% בכמות הדוחות בהשוואה לשנת 2019 שבמהלכה נרשמו בעיר 710 דוחות. תל אביב היא העיר ה-29 בכמות הדוחות שחולקו בשנת 2020.
 • חיפה  – בשנת 2020 נרשמו בעיר 935 דוחות לנהגים שנסעו או הסיעו נוסע לא חגור בחגורת בטיחות. מדובר בעליה של 43% בכמות הדוחות בהשוואה לשנת 2019 שבמהלכה נרשמו בעיר 654 דוחות. חיפה היא העיר התשיעית בכמות הדוחות שחולקו בשנת 2020.
 • באר שבע  – בשנת 2020 נרשמו בעיר 726 דוחות לנהגים שנסעו או הסיעו נוסע לא חגור בחגורת בטיחות. מדובר בירידה של 50% בכמות הדוחות בהשוואה לשנת 2019 שבמהלכה נרשמו בעיר 1,464 דוחות. באר שבע היא העיר ה-13 בכמות הדוחות שחולקו בשנת 2020.
 • פתח תקווה  – בשנת 2020 נרשמו בעיר 210 דוחות לנהגים שנסעו או הסיעו נוסע לא חגור בחגורת בטיחות. מדובר בירידה של 67% בכמות הדוחות בהשוואה לשנת 2019 שבמהלכה נרשמו בעיר 644 דוחות. פתח תקווה היא העיר ה-66 בכמות הדוחות שחולקו בשנת 2020.
 • ראשון לציון  – בשנת 2020 נרשמו בעיר 336 דוחות לנהגים שנסעו או הסיעו נוסע לא חגור בחגורת בטיחות. מדובר בירידה של 54% בכמות הדוחות בהשוואה לשנת 2019 שבמהלכה נרשמו בעיר 723 דוחות. ראשון לציון היא העיר ה-44 בכמות הדוחות שחולקו בשנת 2020.
 • אשדוד – בשנת 2020 נרשמו בעיר 567 דוחות לנהגים שנסעו או הסיעו נוסע לא חגור בחגורת בטיחות. מדובר בעליה של 4% בכמות הדוחות בהשוואה לשנת 2019 שבמהלכה נרשמו בעיר 545 דוחות. אשדוד היא העיר ה-21 בכמות הדוחות שחולקו בשנת 2020.
 • אשקלון  – בשנת 2020 נרשמו בעיר 1,140 דוחות לנהגים שנסעו או הסיעו נוסע לא חגור בחגורת בטיחות. מדובר בעליה של 7% בכמות הדוחות בהשוואה לשנת 2019 שבמהלכה נרשמו בעיר 1,064 דוחות. אשקלון היא העיר השביעית בכמות הדוחות שחולקו בשנת 2020.
 • נתניה  – בשנת 2020 נרשמו בעיר 309 דוחות לנהגים שנסעו או הסיעו נוסע לא חגור בחגורת בטיחות. מדובר בירידה של 4% בכמות הדוחות בהשוואה לשנת 2019 שבמהלכה נרשמו בעיר 323 דוחות. נתניה היא העיר ה-48 בכמות הדוחות שחולקו בשנת 2020.
 • חדרה  – בשנת 2020 נרשמו בעיר 132 דוחות לנהגים שנסעו או הסיעו נוסע לא חגור בחגורת בטיחות. מדובר בירידה של 40% בכמות הדוחות בהשוואה לשנת 2019 שבמהלכה נרשמו בעיר 220 דוחות. חדרה היא העיר ה-88 בכמות הדוחות שחולקו בשנת 2020.

טכנולוגיה

סופרגז אנרגיה עם כניסה לתחום עמדות ומערכות טעינה לרכבים חשמליים

עמדת טעינה חשמלית לרכב (צילום דני בר)

סופרגז אנרגיה מקבוצת אלקו, חתמה על הסכם עם קבוצת ניסקו בע"מ על רכישת ושיווק מערכות ניהול טעינת רכבים חשמליים תוך בחינת אפשרויות נוספות לשיתוף פעולה עסקי בין הצדדים.

כפיר נבון, מנכ"ל סופרגז: "אנחנו מעדכנים היום על עסקה שמהווה כניסה ראשונה ומשמעותית לתחום עמדות ומערכות טעינת רכבים חשמליים התואמת את האסטרטגיה העסקית של סופרגז להרחיב את תחומי פעילותה בשוק האנרגיה וביסוס מנועי צמיחה חדשים. באמצעות ההתקשרות עם ניסקו וצעדים נוספים בתחום אגירת האנרגיה ואספקת חשמל מוזל, סופרגז אנרגיה תציע פתרונות לאתגרים הקיימים כיום בשוק זה על-ידי מערכת ניהול של טעינה חכמה ומתוקשרת, המאפשרת טעינה יעילה ובטוחה למספר גדול יותר של רכבים. כאחת מחברות האנרגיה המובילות בישראל, אשר מספקת מגוון רחב של שירותים ופתרונות אנרגטיים לכ-400,000 לקוחות פרטיים ועסקיים מדי יום ובעלת זיכיון לאספקת חשמל, אנו ערוכים ומוכנים להוביל את תחום טעינת הרכבים החשמליים בישראל, באמצעות יזמות וחדשנות, יכולת ביצוע מוכחת ותשתית שירות הלקוחות של החברה".

חברת סופרגז אנרגיה, שבשליטת קבוצת אלקו, מדווחת היום על התקשרות באמצעות חברת בת בבעלות מלאה בהסכמים עם קבוצת ניסקו בע"מ בהסכם לרכישת מערכות טעינה לרכבים חשמליים, הכוללות בין היתר, עמדות טעינה ומערכות ניהול טעינה מרכזיות מתוצרת חברתGreen Motion , וכן לשיתוף פעולה ושיווק של המערכות ובחינת אפשרויות נוספות לשיתוף פעולה עסקי בין הצדדים.

ניסקו הינה חברה המייבאת, מייצרת ומשווקת מגוון רחב של מוצרים בתחום החשמל והתאורה, והינה נציגה בישראל של  חברתGreen Motion , חברה שוויצרית בעלת ניסיון של למעלה מעשור בשיתופי פעולה עם מאות רשויות לניהול, להתקנת ולהפעלת אלפי עמדות טעינת רכבים במרחבים ציבוריים ופרטיים.

במסגרת ההסכם נקבע כי סופרגז אנרגיה תתקשר עם לקוחות פוטנציאליים בהסכמי יזמות לביצוע פרויקטים של הקמת המערכות אצל הלקוחות, לרבות ניהול, טעינת ומכירת החשמל במערכות, ואילו ניסקו תספק לסופרגז אנרגיה את המערכות וכן שירותים נוספים בקשר למערכות ולפרויקטים.

תחום התחבורה בישראל נמצא בעיצומה של מהפכת הרכב החשמלי, כפי שעולה מנתוני BDO לפיהם בשנת 2021 עלו לכבישי ישראל מעל 20,000 רכבים חשמליים, פי 2 מאשר בשנת 2020. בכך הגיע שוק זה ל Tilting Point משמעותי שבו יותר מ- 5% מסך מכירת הרכבים החדשים הינם רכבים חשמליים. התחזית העדכנית של חברת BDO היא כי בשנת 2025 שיעור המכירות של כלי רכב חשמליים מסך מכירות כלי רכב פרטיים חדשים יעמוד על כ- 30% (כ-215,000 כלי רכב חשמליים), ובשנת 2030 יסעו בכבישי ישראל כ- 1.3 מיליון רכבים חשמליים, מתוך 4.5 מיליון כלי רכב פרטיים סה"כ. הצפי לצמיחה המהירה נובע ממספר יתרונות הקיימים בשוק הישראלי, כגון יכולת ייצור חשמל מגז טבעי ממקורות עצמיים וזמינים, מחירי חשמל זולים יחסית, שוק של early adaptors, ויכולות טכנולוגיות.

הצמיחה המהירה של שוק הרכב החשמלי מביאה איתה גם אתגרים שונים, כגון התאמת תשתיות, עלייה חדה בביקוש לחשמל, תכנון משק החשמל העתידי לאור הגדלת אחוז האנרגיות המתחדשות, ועוד. אחד האתגרים המשמעותיים הוא הצורך במתן פתרונות חכמים לניהול עמדות טעינה, מאחר שתשתיות החשמל מוגבלות ואינן ערוכות לעומסים הגבוהים הצפויים בצריכת החשמל. אתגר זה מקבל משנה תוקף בבניינים בבנייה רוויה המתאפיינים בין היתר במחסור בחשמל בחניונים, ריבוי צרכנים, התקנות פירטיות ואתגרי גבייה והתחשבנות.

באמצעות ההתקשרות עם ניסקו וצעדים נוספים, סופרגז אנרגיה תציע פתרונות לאתגרים אלה על-ידי מערכת ניהול של טעינה חכמה ומתוקשרת המאפשרת טעינה יעילה ובטוחה למספר גדול יותר של רכבים במגבלת תשתית החשמל הקיימת הן בבניה הרוויה הפרטית והן בבנייני משרדים, מסחר ותעשייה. מערכת הניהול מרכזת את כל הצרכנים, מנהלת עומסים בצורה דינאמית ובטיחותית, מאפשרת שליטה מרחוק, בילינג פרטני, טיפול מהיר בתקלות וכיו"ב.

ההתקשרות בהסכם מהווה צעד נוסף של סופרגז להגדלת מגוון פתרונות האנרגיה והצעות הערך הייחודיות שהיא מעמידה ללקוחותיה הפרטיים והמסחריים, לאיתור הזדמנויות עסקיות חדשות בתחומי האנרגיה, ומשתלבת באסטרטגיה העסקית של החברה.

קבוצת יונדאי ו- CityZone עם קול קורה לפתרונות לאתגרי התחבורה בעיר החכמה

יונדאי ((Hyundai CRADLE וסיטיזון (CityZone), תכנית החדשנות הפתוחה של עיריית תל אביב-יפו, אוניברסיטת תל אביב ופארק עתידים תל אביב, יבחנו יחד פתרונות העוסקים בתחבורה עירונית חכמה. תחומי העניין שהוגדרו הם: בטיחות הולכי רגל ומיקרו מוביליטי, תשתיות עירוניות ותקשורת נתונים דו כיוונית בין הרכב לסביבה העירונית, אופטימיזציה לוגיסטית עירונית לק״מ האחרון, עצמאות אנרגטית ואנרגיה אלטרנטיבית עבור טעינת רכב וניתוח מידע מתקדם עבור ניטור וניהול תחבורה ברמה הטקטית, האופרטיבית והאסטרטגית.

חברות הסטארטאפ שייבחרו, יוכלו לבצע פיילוט בליווי הגורמים המקצועיים בעיריית תל אביב-יפו, ובשיתוף פעולה עם היחידה העסקית הרלוונטית של יונדאי מוטורס.

יריב המר, מנהל Hyundai CRADLE Tel-Aviv: "אנחנו בזרוע החדשנות של יונדאי בישראל מזמינים כל סטארטאפ בעולמות המוביליטי והעיר החכמה שמסוגל להעמיד את הטכנולוגיה שלו בניסוי כלים עם עיריית תל אביב, פארק עתידים ויונדאי להגיש את מועמדותם לתכנית של CityZone".

גבי קמינסקי, מנהל סיטיזון, פארק עתידים תל אביב: "נושאי התחבורה החכמה והמוביליטי הם בין המרכזיים אותם אנו מקדמים בסיטיזון. חברת יונדאי אינה רק יצרנית רכב, אלא חברת תחבורה המפתחת קשת רחבה של פתרונות ושירותים, כולל מעורבות בפרויקטים עירוניים משמעותיים בקוריאה. אנו מברכים על שיתוף הפעולה עם חברת יונדאי ובטוחים כי יחד נוכל לתרום תרומה ממשית ובעלת ערך לעתיד הלא רחוק של התחבורה בערי העולם".

שגיא ניב, מנכ"ל פארק עתידים תל אביב: "היתרון המשמעותי בתחום התחבורה החכמה הינו שפארק עתידים תל אביב, כמתחם עירוב שימושים אולטימטיבי, משמש בין היתר כשדה ניסויים חי עבור חברות הרכב והסטארט-אפים בתחום זה. חלקים ממרחבי העבודה של החברות משמשים כמעבדות של ממש לתחום הרכב, ומרחבי הפארק משמשים לחלק מהחברות כמתחם ניסויים חי ובועט. מדובר בשילוב בעל ערך אמיתי  ובאקו-סיסטם רלוונטי במרוץ לניצחון על הדבר הבא בעולם התחבורה".

להגשת מועמדות: www.city-zone.co עד ל- 10 במרץ 2022.

כלכלה

אלקטריאון ו- Jacobs עם הסכם שותפות אסטרטגית בחדירה לשוק האמריקאי

החברה מתכבדת להודיע על חתימת הסכם לשיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת  Jacobs (NYSE:J)  במסגרת ההסכם ישתפו החברות פעולה בפרויקטים לטעינה אלחוטית ברחבי ארה"ב בדגש על פרויקטים מול לקוחות מובילים של Jacobs בהם כמה מרשויות התחבורה העירוניות הגדולות בארה"ב. כמו כן בנוסף לשיתוף הפעולה האמור הכריזה JACOBS על כוונתה להשקיע בחברה כשזו תצא להנפקה בנאסד"ק.

הסכם זה מגיע בהמשך לשיתוף הפעולה המוצלח בין החברות שהוביל לזכייה המשותפת, יחד עם שותפים מובילים נוספים כגון חברת פורד, במכרז במישיגן עליו הודיעה החברה לאחרונה.

חברת גייקובס היא חברת ההנדסה והבניין הגדולה בארה"ב עם 14 מיליארד דולר הכנסות בשנה, כ55 אלף עובדים ופעילות ביותר מ44 מדינות, החברה עוסקת בתכנון ובניה של תשתיות מורכבות בתחומים נרחבים כגון כבישים, בניינים, מים אנרגיה מתחדשת ועוד והנה בעלת פעילות נרחבת בתחום תשתיות תחבורה מתקדמות. בין לקוחותיה ניתן למנות נמלים, שדות תעופה, ממשלות, ערים וגופים פרטיים בכל רחבי העולם.

להערכת החברה קיימת חפיפה ניכרת בין תחומי הפעילות וסוג הלקוחות של JACOBS וסוג הלקוחות אליהן מכוונת החברה בפעילותה בארה"ב כגון ערים המפעילות תחבורה ציבורית ענפה, מערכות תחבורה בנמלים, שדות תעופה ועוד, עוצמתה התפעולית והשיווקית של JACOBS הינה בעלת פוטנציאל להאיץ את חדירתה של החברה לשוק האמריקאי.

"אנחנו מתרגשים בנוגע להמשך שיתוף הפעולה שלנו עם חברת Electreon. זה צעד שמתכתב ישירות עם כוונתנו להמשיך ולקדם חדשנות בתרבות החברה שלנו ובפתרונות שאנו מספקים ללקוחותינו", אמר סגן נשיא ג'ייקובס ומנהל שוק התחבורה העולמי, פטריק קינג. "ג'ייקובס מחויבת לספק ללקוחותיה פתרונות חדשניים, מותאמים טכנולוגית, לאתגרים הספציפיים עימם הם מתמודדים – מהפחתת הגודש בכבישים, דרך הפחתת פליטת הפחמן ועד לחשמול צי מלא".

אורן עזר, מנכ"ל אלקטריאון: "אנחנו מתרגשים מאוד לשתף פעולה עם חברת הבנייה המובילה בארה"ב. בין לקוחותיה של חברת ג'ייקובס  נמנים הגופים הרלוונטיים ביותר לאלקטריאון כגון רשויות תחבורה בערים הגדולות בארהב וגופים אסטרטגיים נוספים,  זאת,  ביחד עם יכולות תכנון וביצוע רלוונטיות ראשונות במעלה ושאיפה לחדשנות ומצויינות בתחום התחבורה, הופכות את ג'ייקובס לשותף אידיאלי לחדירה לשוק האמריקאי  והקמת פרויקטים מסחריים בקנה מידה גדול  ברחבי ארה"ב".

כידוע, טכנולוגיית אלקטריאון הישראלית, המוגנת בפטנט, שולבה במגוון רחב של כלי רכב ברחבי העולם, כחלק משיתופי הפעולה המתמשכים של החברה עם יצרניות רכב דודמת רנו, סטלנטיס, איווקו ופולקסווגן. בנובמבר האחרון, נבחרה טכנולוגיית הטעינה האלחוטית של Electreon לאחת מ-100 ההמצאות הטובות ביותר של מגזין TIME לשנת 2021.

שונות

משרד האנרגיה עם מערכת ייעודית בה ניתן לאתר את כל אנשי המקצוע המורשים בגפ"מ

המערכת מאפשרת לצרכנים לאתר בקלות בעלי רישיון מוסמכים מטעם מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה, ובכך להימנע מעבודה עם טכנאי גפ"מ פיראטיים או כאלה שרישיונם אינו בתוקף, וחשוב מכך – לשמור על הבטיחות ולמנוע פגיעה בנפש וברכוש.

בישראל כ-1700 עוסקים מורשים בגפ"מ, כאשר במערכת הייעודית ניתן לאתר ולבדוק האם לעוסק הספציפי יש רישיון בתוקף, מהו סוג הרישיון שלו או באיזה רמה הוא מוסמך– וזאת, על ידי הזנת מספר הרישיון/תעודת הזהות/השם המלא של העוסק. קישור למערכת איתור בעלי רישיון לעסוק בעבודות גפ"מ: https://gassupplierswprd.energydmz.org/lpgWorker

כתיבת תגובה