חדשות התרבות ואמנות מס' 10/2022

אירועי לילה לבן בתל אביב ||| חודש יוני וגם יולי חמים בתחום האמנות והתרבות ברחבי הארץ ||| שלל תערוכות ופסטיבלים בכל תחומי האמנות ||| סרטים חדשים, תכניות TV מעניינות בחודש הקרוב ועוד מסכים ||| ספרים ופרסים במגוון תחומי התרבות והאמנות ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

אירועים ופסטיבלים

הזנקת מצעד הגאווה תל אביב-יפו (צילום גיא יחיאלי)

שבוע הספר העברי עד 25 יוני – הכניסה חינם

מוזמנים להיסחף: התאחדות המוציאים לאור בישראל בשיתוף עם עיריית תל-אביב-יפו ועיריית ירושלים מקיימת השנה את שבוע הספר העברי בין התאריכים 15-25 ביוני. השנה, מצוין שבוע הספר העברי בסימן "מוזמנים להיסחף״. המוקדים העיקריים בהם יפעל שבוע הספר העברי, הם בערים תל-אביב-יפו במתחם שרונה, ובירושלים במתחם התחנה, בהם יתקיימו מגוון רחב של פעילויות להורים, ילדים ומשפחות. בנוסף יתקיימו 15 ירידים נודדים ביישובים בפריפריה הגאוגרפית של ישראל בחסות משרד התרבות ובמסגרת חודש הספר העברי שמתקיים גם הוא השנה ביוני.

בירידי שבוע הספר יתאפשרו אזורי קריאה משותפים של הורים וילדים, סופרים יקראו מספריהם במתחם ייעודי, הצגות בעקבות ספרים, סדנאות יצירה ופעילויות נוספות וכמו בכל שנה – תוכלו לפגוש את מיטב הסופרים הישראליים חותמים על ספרים בירידי שבוע הספר. פרטים נוספים על אירועים בערים תל אביב-יפו וירושלים ניתן יהיה למצוא בעמוד הפייסבוק של שבוע הספר העבריבאתר שבוע הספר ובהודעות מסודרות שיצאו לקראת האירוע.

כ-50 אלף ש״ח לסופרי ביכורים: פרס ברנשטיין חוזר!

לאחר הפסקה של חמש שנים, התאחדות הוצאות הספרים מחזירה לחיים את ״פרס ברנשטיין״ שהוענק בפעם האחרונה בשנת 2017. השנה, לראשונה, יחולק הפרס בשבוע הספר העברי במתחם שרונה. מטרת פרס ברנשטיין לעודד סופרים וסופרות בראשית דרכם שהוציאו עד שני ספרים בלבד ושלא קיבלו עבור סיפרם תמיכה או פרס כלשהו בעבר (למעט בספרי שירה) ולחזק ספרים שיצאו לאור דווקא ב״צוק העיטים״ – תקופת הקורונה. הספרים שהוגשו יבחנו על ידי חבר שופטים בלתי תלוי אקדמי ומעולם הביקורת והספרות שזהותו תיוותר חסויה עד שבועיים לפני הטקס . יוענקו שלושה פרסים: פרס על רומן עברי מקורי (25,000 שקלים), פרס על ספר ילדים מאויר (15,000 ש"ח), ופרס על ספר שירה עברי מקורי (7,000 ש"ח).

ביני טריואקס, מנכ"ל הוצאת מטר ויו"ר התאחדות המו"לים מוסיף: "אנחנו שמחים לפתוח את אירועי שבוע הספר העברי ה'תשפ"ב עם מעל 100 אירועים חגיגיים, עליה של כ-30% בכמות הדוכנים מהשנה שעברה ועם בכירי הסופרים והוצאות הספרים. השנה שעברה. ענף הספרים בתקופת הקורונה ולאחריה זכה לשגשוג מדהים, רבים הביאו לקרוא יותר. תופעת החזרה לקריאה אינה פסקה ואף ממשיכה, אנחנו רואים המשך ברור של חזרה לקריאה בציבור רחב בישראל".

שבוע הספר העברי, בסימן "מוזמנים להיסחף" תל אביב-יפו (מתחם שרונה) ירושלים (מתחם התחנה) 15-25 ביוני, הכניסה חינם. תכנית שבוע הספר המלאה ופירוט הפעילויות באתר www.sfarim.org.il

גלריית קופסאות האור יפו העתיקה עם מחוץ לקופסה 4 עד 16 יולי

חודש יוני הינו חודש הגאווה למען מאבק בשוויון זכויות לקהילה הלהט"ב+. חודש רצוף באירועים המלווים בערכי סובלנות וקבלת האחר, שמגיע לשיאו עם מצעד הגאווה השנתי המסורתי בתל אביב ב-10.6. החברה לפיתוח יפו העתיקה והמיזם ARTIQ שמחים לתת במה לאמניות ואמנים מהקהילה הלהט“ב+.זו הפעם הרביעים של הפרוייקט ״מחוץ לקופסה״, העבודות השנה נבחרו מתוך מחשבה על נקודות המבט הקווירית והמטען הפוליטי שהן נושאות – ההיסטוריה העשירה של חגיגת הגוף והחופש לצד מאבק למען הזכות לחיים בטוחים.

קוויריות, שהחלה ככינוי גנאי, עברה ניכוס מחדש על ידי הקהילה וזכתה למשמעות מחודשת המשקפת את רצון לערער על הבניות חברתיות ומגדריות תוך הגדרה מחדש של הסדר החברתי. כיום "קוויר" משמש ככינוי מטרייה לזהויות הרואות בעצמן חריגות מהזרם המרכזי, ותופסות את נטייתן המינית או זהותן המגדרית כפוליטית. מתוך כך, נקודת המבט הקווירית קוראת לסולידריות עם קהילות נוספות הנאלצות להיאבק על עצם קיומן ועל דרכי הביטוי שלהן בעולם.

מתוך הרצון לחיות ולבטא את עצמנו באופן אותנטי – המאבק הלהטב"י+ הפך לשגרת חיינו. מתוך למידה מחודשת של ההיסטוריה והכרה בכאב, אנו חוגגות את הנוצץ והייחודי, ומוסיפות לקיים קהילות המציבות תיגר על הסכמות חברתיות דיכוטומיות ומגבילות. העבודות בתערוכה מציגות פנים שונים של החיים הללו והסיפורים של הקהילות שלנו. כפי שהתפיסה הקווירית שואפת להעניק תוקף לנקודות מבט מרובות ומגוונות – כך התערוכה מבקשת להעלות סיפורים שונים של זהויות המתקיימות במרחב המקומי.

הגלריה בסמטאות יפו העתיקה מוציאה את האמנות מהקובייה הלבנה אל מפגש בלתי-אמצעי עם קהל הצופים והצופות. בדומה להנכחת הקוויריות במרחב הציבורי, גם במפגש עם עבודות האמנות יש פעולה פוליטית – בחינה מחדש של הנרטיב והערעור שאמנות יכולה ליצור.

החברה לפיתוח יפו העתיקה שמה לה למטרה ליצור מרחב תרבותי מעורר השראה, המשלב אמנות ייחודית. גלריית קופסאות האור ביפו העתיקה הינה גלריה במרחב הציבורי, המתפרשת על פני 60 קופסאות אור לאורך סמטאות מזל דגים ומזל אריה ביפו העתיקה, ומייצרת נקודת מפגש טבעית ונגישה עם אמנות. הגלריה פועלת לקדם ולחשוף עשייה אמנותית חדשה וצעירה של אמנים ויוצרים בתחילת דרכם, לצד וותיקים ומוכרים, ושמחה להעניק במה פומבית לעבודותיהם/ן של יוצרים ושל יוצרות מן הקהילה הגאה.

אמניות ואמנים משתתפים.ות: איילה ברגר, אימרה ואן אופסטל, איתי מתן, אליאנה ויינברגר, אלינה יקירביץ, בן טגר, ג'נט בלאי, גיא הגלר, גילה גרינפלד, גל ברגר, גלעד לייבה, דייב יעקב, דריה קונשטיק, הדר ברנוי , הילה רצון , חווה זילברשטיין, חמודי אלמאהדי, חן עמרם , חנן אופנר, טל בוניאל, יאיר כץ, יובל אצילי, יוסי מדר, יקיטרינה בלוכינה, ישראל דרור חמד, ליאנה נבון, מיכאל בן אבו, מיכאל ליאני, מיכל ביבר, מיכל מס בכר, מיכל שומר, מרדכי ששון, מרי קושלביץ', מתי אלמליח, מתן גולן, נועם פלומבו, נטע דבלסטין , ניב פרידמן, נעה שמחיוף שחף, נעמי שלו, עדן זוניצר, עוז זלוף, עומרי דנינו, עלמה שניאור, עמית אלקיים, ענבל כהן חמו, ערן אבן, פאינה פייגין, רוסלו שמריה ומוריס כהן, רותם מיינקוף, רותם שריד, שירי לס, תמר לנדא. מחוץ לקופסה עד 16 יולי. סמטאות מזל דגים ומזל אריה, יפו העתיקה, הכניסה חופשית 24/7

אנסמבל זמרי מורן ואיגוד הקומפוזיטורים עם מים, רוח, אדמה ואש במוצ"ש 25.6.22

אנסמבל זמרי מורן (צילום: מיכאל כהן)

ארבעת האלמנטים – מים, רוח, אדמה ואש – היו ההסבר המקובל לעולם החומרי הסובב אותנו, מימי יוון הקלאסית (וביחוד אריסטו) ועד המהפכה המדעית בעת המודרנית. רשימות כמעט זהות של יסודות היו נפוצות גם בהגות המזרח הרחוק, בתורת חז"ל, ובקבלה. בספרות, בתיאטרון ובאמנות, ארבעת היסודות שימשו בהרחבה כמסמלים כוחות מניעים או מייצבים, וכמייצגים צדדים מנוגדים או משלימים בנפש האדם.

מופע "ארבעת האלמנטים" הוא סיור בעולם ממעוף הציפור, והתמקדות, בזה אחר זה, בכל אחד מארבעת האלמנטים המרכיבים אותו כמהויות ליטרליות, סמליות או רוחניות. המופע מורכב מארבע יצירות חדשות למקהלה אה-קפלה, כולן נכתבו במיוחד למופע זה ומבוצעות בביצוע בכורה. ביניהן, קטעים מקשרים של מוסיקה אלקטרונית בהשראת היצירות. 20 מלחינות ומלחינים נענו לקול קורא והגישו מועמדות אנונימית להשתתפות בפרויקט, באמצעות תיק עבודות לא-חתומות. מתוכם, נבחרו ארבעה, מלחינים ומלחינות, אשר כתבו את המוסיקה למופע. כל יצירה, באורך 9 – 12 דקות, מתמקדת באחד מן היסודות: שחר רגב – "The Power of the People" – יסוד האש | עידו עקוב – "Reflections on Rain" – יסוד המים | יובל שי אל – "רוח" – יסוד האוויר | גילעד מישורי – "אדמה… אדם… דם…אדם… אדמה" יסוד האדמה.

המלחין שי כהן הוסיף מימד מחבר, על ידי קטעי מעבר אלקטרוניים. היצירות נכתבו בתהליך יצירתי משותף תוך קשר בין חמשת היוצרים ובינם לבין אנסמבל זמרי מורן. המופע נחווה כחוויה אחת: השילוב בין הפורמט המיוחד, תהליך היצירה ועולם התוכן, מעמידים אירוע תרבותי ייחודי. מנצח – תם קרני | פנסתר -אולג יקירביץ' | מנהלת מוסיקלית – נעמי פארן. לרכישת כרטיסים ופרטים נוספים https://www.moran-choir.co.il/schedule#261

מרכז תרבות סביון עם נשיקת התפוז- מופע רב תחומי בעקבות ספר שירה

כשרוית אליעז, עורכת דין חריפה שטיפלה בתיקי המיסים של חברות ענק ואילי הון, ניגשה להפקת אירוע לרגל ספרה החדש, היא החליטה ליצור משהו אחר וייחודי במינו. היא ידעה שבתה הצ'לנית הבינלאומית, נהר אליעז (16) – שרוית משמשת כסוכנת שלה מזה כחמש שנים- תהיה במרכז האירוע וחיפשה להתחבר לאמנים מעולמות מגוונים. היא שלחה את השירים ליוצרים ואנשי תרבות שהיא אוהבת ומעריכה. מאיה אברהם (הפרויקט של עידן רייכל), התחברה אל המילים של רוית ואל עולמה. במפגש שנוצר ביניהן הן הבינו שאין מקריות. התברר כי שתיהן נולדו ב 22.2 ושתיהן מתוך עוצמה בחרו להשקיע את מיטב שנותיהן בטיפוח המשפחה לצד הקריירה והיצירה. גם איש התרבות והשדרן, בועז כהן, התחבר מיידית לרוית ואל השירים וראה בספר סיפור חיים שמקומו על הבמה והוא סייע לה בבניית הקונספט המיוחד ובחיבור עם היוצרת ענבר קדם ומפיק הקולנוע, שחר צפניה.
יחדיו הם יצרו סינגל וקליפ שיוקרן בבכורה במופע. שלושה שירים נוספים הולחנו על ידי קדם, רוית אליעז ויעל גרמן (נורית גלרון). מתוך העולם הקלאסי הצטרפו זמרת האופרה והשחקנית הדרמטית טלי קצף ונגנים, בוגרים האקדמיה למוזיקה בתל אביב, המלווים את נהר ואת מאיה אברהם.
בהשתתפות: בועז כהן, עיתונאי, מוזיקאי ושדרן הרדיו – קריאת שירה וקונספט, מאיה אברהם, זמרת (הפרויקט של עידן רייכל) – שירה, טלי קצף , זמרת ושחקנית האופרה הישראלית –שירה תיאטרלית, גדי גולדמן – פסנתר, ניהול מוזיקלי, נהר אליעז – הצ'לנית הצעירה והמבטיחה, ערן זילברברג – קונטרבס, רחל אילת – חליל צד, עידו זאב –  פסנתר, רוית אליעז – הקראה ומשחק. אורחי כבוד : גב' לילי פרי, מר רן יגיל. לחנים: יעל גרמן, ענבר קדם, רוית אליעז. עיבודים מוסיקליים: גדי גולדמן. בימוי והפקת הקרנה ויזואלית: שחר צפניה. כניסה חופשית בהרשמה מראש באימייל [email protected]

"נשיקת התפוז", רוית אליעז | סלונט בית הוצאה לאור

עורכת: לילי פרי | איורים: שרון וובר-צביק | 176 עמ' | מחיר: 84 שקלים. לרכישת עותק מודפס באתר ההוצאה | לרכישת עותק דיגיטלי באתר עברית. מוצאי שבת 25.6.22 במרכז התרבות, נתיב היובל 1 סביון

תל אביב-יפו עם לילה לבן 2022 יום חמישי, 30 ביוני 2022

לילה לבן מוזיקה ותיאטרון רחוב בשוק הפשפשים (צילום כפיר סיון)

ביום חמישי, 30 ביוני 2022, תל אביב- יפו תמשיך את המסורת השנתית שהופסקה זמנית בשל הקורונה ותחזור לחגוג ובגדול את "לילה לבן" ברחבי העיר. הלילה הלבן הוא חגיגה הכוללת עשרות אירועים הנערכים במקביל בכל רחבי העיר – בחוצות ובמרכזי התרבות – משעות הערב המוקדמות אל תוך הלילה. האירועים מגוונים בתוכנם, נגישים לכולם, בחינם או בתעריפים מוזלים. אנו מזמינים את תושבות ותושבי העיר והציבור הרחב כולו ליהנות מהופעות של אמניות ואמנים מובילים, ריקודי עם בלבן, תאטרון וקרקס רחוב, מופעי הרכבים מוסיקליים ועוד ועוד.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו: "תל אביב-יפו היא עיר נפלאה שלא מפסיקה להשתבח והיא שוקקת מאי פעם. גם השנתיים יוצאות הדופן והמאתגרות של הקורונה, לא הצליחו להפחית מערכה ומחיוניותה של העיר. שפע הבילויים שעירנו מציעה אינו דומה לשום מקום אחר. חיי התרבות והאמנות הפעילים שלנו יוצרים בסביבתם תנועה בלתי פוסקת, המאפשרת לתל אביב-יפו להיות "עיר ללא הפסקה". את כל אלה אנו מעלים על נס ביום החג שכבר הפך למסורת – הלילה הלבן. אני מזמין את כולם לצאת, לשוטט, לפזז וליהנות מהמגוון הגדול והייחודי של המופעים והחוויות. בילוי נעים!"

מסורת חגיגות הלילה הלבן החלה ביולי 2003 כאשר הכריז אונסק"ו על "העיר הלבנה" של תל אביב – מרקם עירוני, היסטורי וייחודי – בתור אתר מורשת תרבות עולמית. מרכז העיר בו שוכנים למעלה מ-4,000 מבנים מהווה את האוסף האדריכלי הגדול בעולם של מבנים בסגנון ה"באוהאוס" הבין-לאומי, שהקנה לתל-אביב-יפו את מעמדה הייחודי במורשת התרבות האדריכלית של התקופה המודרנית. מאז ההכרזה, בכל שנה, מציינת עיריית תל אביב-יפו את הכרזת אונסק"ו בסדרת אירועי ה"לילה לבן", המשלבים בתוכם ערך נוסף של העיר: היותה "עיר ללא הפסקה".

העיר תל אביב-יפו משמשת בית חם למוסדות תרבות רבים, לאמנים וליוצרים, הניזונים ממנה ומזינים את הדופק שלה. תל- אביב-יפו היא המוזה ומקור ההשראה ליצירה תרבותית ענפה ומגוונת, והיא פתוחה לכל גילוי של מחשבה מקורית. האירועים פתוחים לקהל הרחב, בחינם או בתעריפים מוזלים, והציבור מוזמן ליהנות ממגוון גדול וייחודי של מופעים ואירועי תרבות. רשימת האירועים מופיעה גם באתר העירוני: https://bit.ly/3tNBGGf

להלן פירוט אירועי הלילה הלבן:

אירועי חוצות בכל רחבי העיר: גרוב מזרחי חי ובועט | בן אילון | אורח: סאבולה בנגורה. המופע הוא דיאלוג ווירטואוזי בין תרבותי, רב גילי, היוצר מתח מרתק בין מסורת לחדשנות. סאבולה בנגורה ובן אילון מחברים עולמות של קצב, שירים ומנגינות ממערב אפריקה לכדי תערובת חימר אדום בוהק ואיתה הם מפסלים מקצבים אינסופיים, אינטנסיביים ועוצמתיים ויוצרים מוזיקה מחברת ומקרבת. ׀ דג׳מבה, דונדון: סאבולה בנגורה | מערכת תופים אפריקאית: בן אילון ׀ שי בן צור במופע אקוסטי. שי בן צור יוצר חומרים פרי עטו וממקורות השירה הסופית, ומשלב בין שירת הקוואלי המסורתית – מוסיקת המדבר הרג'אסטאנית – לבין השפה העברית הפייטנית. התוצאה המוזיקלית מחברת בין עולמות הרוק, השפעות מהתרבות הצוענית וזיקה לגרוב. שי בן צור | בן איילון – כלי הקשה ׀ ימן בלוז. המרקם המוזיקלי הייחודי של ההרכב ימן בלוז, בניצוחו של רביד כחלני, משלב מוזיקה תימנית-שורשית ופיוטים עתיקים לצד פאנק וממבו אפרו-אמריקאי בני זמננו. חגיגה של שמחה מתפקעת גרוב ובלדות מרטיטות לב. שייק מרקיד בין מזרח ומערב, בין אפריקה לתימן. "התחנה", מ- 21:30

הרכבים מוזיקליים ותאטרון רחוב בשוק הפשפשים: בלאק סמבה | הרכב תיפוף אפרו-ברזילאי ענק המתמחה בסגנון סמבה-רגאיי | ההרכב מביא את צבעי הקרנבל הססגוני של ברזיל לתל־אביב-יפו. תאטרון אספלט. מופע מצחיק ואנרגטי, הכולל פעלולי אקרובטיקה לצלילי מוזיקה שמחה, מעגלי הופעה מזדמנים עם מנה טובה של צחוק וסיפורים מהכפר הדמיוני בצ'ורבהסטן. ברחבי השוק | לילו סי | לילך כהן ולהקתה בחומרים מקוריים וקאברים ללהיטים משנות ה 90 ועד היום בעברית ולועזית | ניצן גולן | מופע מחווה לדיוות הגדולות | מכל הזמנים | ברחבת עמיעד | מור יורמן | מור יורמן בליווי נגנים במופע עם חומרים מקוריים לצד קאברים ללהיטי פופ, סול ו R&B | עולי ציון פינת עמיעד | טל סרבוס טריו | טריו אקוסטי ללהיטים הגדולים משנות ה- 70 ועד היום | עולי ציון 3 | היטמן | טריו כיפי וכריזמטי בלהיטים האהובים על כולם מכל הזמנים: מג'יימס בראון עד ברונו מארס, מאריק איינשטיין עד סטטיק ובן אל… פנחס בן יאיר (שוק היווני). שוק הפשפשים יפו, מ- 21:30

לילה לבן בגן הפסגה יפו העתיקה: נלי פולי – הוא נדב פת – מציג שירי פאנק-רוק מלודיים מקוריים בעברית. שיריו, העוסקים בעונג, כאב, בדידות, מין, רעב, אימה ויופי, הולחנו בהשפעות מוזיקליות מגוונות החל בגל החדש של שנות ה-80, דרך הרוק האלטרנטיבי של שנות ה-90, ועד רוק הגיטרות של השנים האחרונות ׀ שירה וגיטרה: נלי פולי | בס: אריאל הראש | תופים: רוני שפר | גיטרה: אור סוויסה ׀ צליל דנין. הזמרת בעלת הקול המהפנט, במופע טריו חדש, חצוף ומרגש בעקבות אלבומה החדש. קורל ביסמוט – 'שירי רחוב'. המוזיקאית האנונימית בת ה-27 מראשון לציון סחפה אחריה מדינה שלמה שככיכבה על הבמה הענקית של פארק הירקון כאורחת הכבוד של מארון 5 . המופע משירי אלבום הבכורה שלה "שירי רחוב", לצד ביצועים מיוחדים לקלאסיקות בביצועה. מיכה שטרית, מהיוצרים המובילים והמשפיעים ביותר בזמננו, במופע סוחף ומרגש המבטא 35 שנות יצירה, שחלקה הפך נכס צאן ברזל בתרבות הישראלית. המופע הכולל את מיטב להיטיו: מסמרים ונוצות, אינתי עמרי, נמנע ממך, טבריה, באביב ועוד, לצד שירים שיצר ושביצע עם "החברים של נטאשה", ושירים שנולדו מתוך שיתוף פעולה עם יוצרים אהובים בהם אריק איינשטיין, ברי סחרוף, עמיר בניון, רון שובל, שלומי שבת ואחרים. שטרית מלווה בהרכב של 7 נגנים, בניהולו האמנותי של לואי להב והמפיק והמעבד משה לוי. שירה וגיטרה: מיכה שטרית | בס: ירדן אשכנזי | תופים: תום להב | גיטרה: רון בונקר | חצוצרה וקרן יער: עידית מינצר | נשפנים: אירנה פופובה | טרומבון: מורן בראון | גן הפסגה יפו העתיקה, מ – 21:30

חגיגה של מוסיקה ערבית: תזמורת פירקת אל-נור מארחת את הזמרת הבין-לאומית ויולט סלאמה. במיטב הלהיטים של אום כולת'ום, עבד אלוהב, פריד אלאטרש, עבד אלחלים, פיירוז, וורדה ועוד. רחבת מרכז תרבות מנדל, התקומה 1, מ- 20:00

היפ הופ בכיכר גבעון: קפה שחור חזק. אורי ואילק, בני הדודים שהפכו לצמד אהוב בסצנת ההיפ הופ הישראלית, כובשים את הקהל במופע ייחודי וחדשני שלא משאיר אף אחד על הכיסא… סימה נון | בזכות כישרונה לשלב בין הפאנק לרוק , בין הראפ לווקאליות והודות להגשה המיוחדת שלה, סימה נון יצרה ז'אנר משל עצמה, שאינו דומה לשום דבר שהכרתם עד היום! פרפורמרית עוצמתית שמציגה היפ הופ נשי, בועט וחצוף שמצליח לגעת ולרגש.

׀יונתן מלצר – קלידים ׀ רוני מקרביץ – גיטרה ׀ תומר יוסף – חוזר לטוס | תומר יוסף חוזר לטוס סולו במופע חדש שכולל את הרפרטואר המוכר והאהוב בשילוב חומרים חדשים מאלבום הסולו הרביעי בהשמעת בכורה. מלווה בחולייה מובחרת של שבעה נגנים. פלד – חרבות בפיתה | הפרפורמר האנרגטי והסוחף מגיע להכין לכם פיתה מלאה בביטים נוטפי שומן, דיסטורשן חריף וראפ חם בפיתה. כיכר גבעון, מ – 21:30

ערב נשי ותיהני: עדי אולמנסקי . מפיקה, זמרת ויוצרת, המשלבת בסגנונה המוזיקלי אר׳אנ׳בי, היפ הופ, פופ והשפעות אלקטרוניות, ומזגזגת בין שירה לראפ. בום התאהבתי. מופיעות יוצרות: יעל טל ונעמה רדלר- מופע של מוסיקה מדוברת על גבריות ונשיות ומלחמה ואהבה ועל המלחמה לאהוב. הילה רוח – כותבת, זמרת, בסיסטית ומפיקה, מהתופעות האמיצות והמרכזיות ברוק המקומי ובאינדי הישראלי. התפוצצות בימתית מסחררת המשלבת יכולות ווקאליות וירטואוזיות עם טקסטים הופכי קרביים. גן מאיר, מ – 20:30

לילה לבן ברחבת המשכן לאמניות הבמה: הטרנזיסטור במופע מחווה לאריק איינשטיין. מחווה לגדול זמרי ישראל והאבא הרוחני של הרוק הישראלי בביצוע להקת "הטרנזיסטור",

׀ אהרל'ה סייקס – שירה וגיטרה אקוסטית ׀ אבי חן – שירה וגיטרה אקוסטית ׀ ארז זינגר – גיטרה חשמלית וקולות ׀ נועם לונדון – בס ׀ אייל קוחל – תופים ׀ משה לוי – קלידים, אקורדיון, גיטרה חשמלית וקולות ׀ ניהול מוזיקלי – משה לוי ׀ משה להב – "הטיש הגדול" מארח את דורית ראובני ואמנים נוספים. ערב של שירים ישראלים אל תוך הלילה. רחבת המשכן לאמניות הבמה, מ – 21:00

רוק ישראלי בטיילת חוף פרישמן: קמיליון – מופע שנות ה-80! מופע מקפיץ ומשלהב של השירים הגדולים והאהובים משנות ה-80 בביצועים נאמנים למקור ועם טאצ' עכשווי. ׀ שירה וגיטרה: אור קורט | שירה: גל סרור | גיטרה חשמלית: אביב גרנות | קלידים ושירה: דדי קופרמן | גיטרה בס: עמנואל לוב | תופים: ירון הלפון ׀ ׳וני שועלי הופעה מרגשת ואנרגטית הכוללת שירים מלהקת ״רעש״ ומאלבומי הסולו. ׀ קלידים: יהונתן שועלי | תופים: עמי שלו | בס: ניתאי גבירץ ׀ אקרופוליס קאברים ללהיטי הרוק הגדולים מכל הזמנים. טיילת חוף פרישמן, מ- 21:00

רוקדים בלבן: ערב ריקודי עם בהנחיית שלמה ממן. אורח מיוחד: הראל מויאל ובליווי רקדנים מלהקת המחול של אוניברסיטת תל-אביב. מומלץ להגיע בלבוש לבן. ברחבת הריקודים מול חוף גורדון. מ- 21:30

יומולדת 70 לעוזי חיטמן: בביצוע ההרכב "האחים של מור". מופע מוסיקלי מרגש, בשיתוף הילדים, בעקבות סיפורו האישי ושיריו של הכותב, המלחין והיוצר עוזי חיטמן. כולם מכירים את שיריו, עכשיו הגיע הזמן להכיר וללמוד על האדם שמאחורי המילים והמנגינות. מי באמת "נולד לשלום"? מהו שיר הילדים של עוזי האהוב בכל הזמנים? מה השיר שעוזי הכי התגאה בו? תשובות לכל השאלות הללו ועוד סיפורים לצד השירים המופלאים מחכים לכם במופע זה. סדנאות יצירה לילדים ומתחם בועות סבון. כיכר בזל מ- 18:30

לילה לבן בשכונת התקווה: הלילה הלבן חוזר לשכונת התקווה בתכנית אמנותית, מוזיקלית וקולינרית מעודכנת ועשירה השואבת מהעבר וההווה התרבותי והחברתי המפואר של השכונה. בשעות  20:00 – חצות. חלוקת תכניה ומפה ונקודת יציאה ברחוב התקווה 10 – מזון לגוף ולנפש בסאלוף.
"דאר להוא": ארמון האהבה, הרכב הפולק התימני של נועה אהרוני מתארח בחמארה-בר התימני של שוק התקווה. ממלאים את הבטן והנשמה להמשך המסע בשכונה. רח' התקווה 10

קולנוע התקווה: געגוע : האמן יאשה רוזוב חקר את תולדות בית קולנוע ״התקווה״ המיתולוגי הנטוש וערך ראיונות מצולמים עם ותיקי שכונה, שלהם זיכרונות ילדות מרגשים של חווית תרבות קולנועית אבודה. התוצר יוקרן בטכניקת וידאו מאפינג על חזית בית הקולנוע הישן שפונה לדרך ההגנה. הרקדנית והכוראוגרפית מעין דנוך תגיב במופע מחול חי לסיפורים של המרואיינים בחלון הנמצא בחזית בית הקולנוע. דרך ההגנה 78 קרוב לכניסה לשוק

״מזרח תיכון חדש״ הופעות מוזיקה מזרחית וערבית בפרשנות עכשווית: מוזיקאיות ומוזיקאים הפועלים בשכונת התקווה ובשכונות דרומיות אחרות של העיר יופיעו עם יצירות מעולמות המוזיקה המזרחית, הערבית והאפרו-אמריקאית באינטרפרטציות עכשוויות: אלישבע יונג מקהילת העבריים בדימונה ומקהלת הגוספל של הסטודיו למשחק מיסודו של יורם לוינשטיין יבצעו ממיטב הרפרטואר האפרו אמריקאי. חוסאם חאיק ומקהלת הסטודיו למשחק מיסודו של יורם לוינשטיין יבצעו שירים ערביים קלאסיים מלבנון, סוריה ומצרים. דה הולוואיס – טריו אלקטרוני הצורף מוזיקה ערבית ומוזיקה תעשייתית בחאפלה לילית של מאוולים סוחפים ומנגינות מחשמלות. רדיו בגדד – מנגנים את יצירות דאוד וסלאח אל כוייתי, הזמר הידוע פלפל גורג׳י, אלבר אליאס נגן החליל הגדול ועוד. מנסורה – האחים קדוש וישי בן אדר מבצעים מוזיקה מרחבי המזרח התיכון מאום כולתום וסבאח פכרי עד יצירות טורקיות קלאסיות. יניב רוזנפלד – בסט אתני המתרגש עלינו מחופי הים התיכון. חצר הסטודיו למשחק מיסודו של יורם לווינשטיין. רח׳ מבשר 22

החיים שלך בלאפה – הופעה ומסיבה: די ג'יי יסכה נחשון – בשיטוט מוזיקלי בין הפסיכודליה והנוסטלגיה של הים התיכון. הופעות מחווה של מוזיקאים מקומיים לאחד האלבומים האייקונים של להקת טיפקס, המשלב מוזיקה מערבית וג'אז עם מוזיקה מרוקאית ומזרחית, לצד להיטים מכל הזמנים בהשתתפות רות שועלי, ספיר וולך, אופירי, לבנת סיימון, דן יפת ועוד. ANNA RF / אנא עארף – ההרכב שמופיע בכל העולם עם מיליוני מעריצים יופיעו בחגיגה אתנו-אלקטרונית המשלבת כלי נגינה מסורתיים – קמנצ'ה פרסי וסאז תורכי. חשבו משהו בין חתונה בכורדיסטאן, רייב בגואה לחאפלה של צהריי היום באיסטנבול. ג'קי ועזרא במסיבת להיטים חוצה סגנונות – מים תיכוני עד רגאטון ודאנסהול. רח' ורדיאל 17

״אספלט, טל, פלורצסנט, ירח״ – מופע מחול: עם רדת ערב השוק מתרוקן, קריאות הסוחרים נאלמות, הדוכנים הצבעוניים מתכסים לאיטם. עובדי התברואה שוטפים את האספלט משאריות הסחורה המרקיבה שנותרה מאחור – כל יום באותה כוראוגרפיה קבועה. לילה אחד, מבין הבאסטות המושבתות בוקעים צלילים ואט מגיחות דמויות המחילות בתנועה ואוספות את הנקרים בדרכן למסע, שבמהלכו נגלים רבדים פנטסטיים בין הבאסטות והמרחבים המושבתים לעת ליל. עבודה מאת יעל סופר סמסון, הלל פרלמן ואלה גיל. מוזיקה מאת Nico Teen (זוהר שפיר).

לאורכו של שוק התקווה: שוק התקווה מהווה עוגן מרכזי בהוויה של השכונה מימיה הראשונים. בעבודה 'שוק התקווה' רועי פביאן, אמן ואדריכל, מייצר עבודה קולית, מרבד צלילים מורכב משכבות של קולות ורחשי שוק ומסחר האופייניים לשעות היום. המבקרות והמבקרים בשוק הסגור בערב הלילה הלבן יפגשו חלל שוק, שהמולת היום פושה במרחב הלילי והשקט בין הבסטות המכוסות והחנויות הסגורות. לאורכו של שוק התקווה

סטודיו FUNFUN תקווה: צחי זקי אבינועם, רותם מקרית גת, ג'קי דורון לוי ויוסף למפל יפתחו סטודיו פנזינים (פנזין = מגזין עצמאי) לערב אחד שבו יעבדו יחד תושבי השכונה והמבקרים סיפורי שכונה גנוזים וסיפורים אישיים בטכניקות של קופי פייסט ידני בזירוקס, איור, צילום וכתיבה לכדי פנזינים אישיים. (לא צוינה כתובת)

סיורי שכונה ובתים מארחים
בית מארח – גד צברי סיפורו של תושב השכונה, מתאבק אולימפי ששרד את אסון מינכן. בביקור טועמים מהיינות ומהקוניאק הייחודי שמכין בחמארה השכונתית, סיור בתי כנסת בתי הכנסת בשכונת התקווה הם עדות למגוון התרבותי הרחב של תושבי השכונה. הסיור יועבר על ידי עידו שרעבי, יליד השכונה. הסיורים יחלו מוקדם טרם תחילת אירועי הלילה הלבן בשכונה. הרשמה חינם למחזיקות ולמחזיקי דיגיתל וכל הפרטים באתר העירוני.

״שקוף״ שוק התקווה: עבודת וידאו של אמנית הניו-מדיה רומי ארדן. על דלתות הגלילה של מחסני הבאסטות נפתח צוהר לעולם הרוחש של חיי היום יום של המחסן, זה הצופן בחובו פעילות אינטנסיבית של פריקה וטעינה, אחסון של סחורה ומגוון פעילויות אחרות.

טוב" הצגה מאת המחזאי ס. פ. טיילור: המחזה, שזכה להצלחה בין-לאומית, ממחיש כיצד הסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו בזמן שאנחנו חווים תהליכי חיים משמעותיים, שונה מהסיפור שאנחנו מבינים על עצמנו בדיעבד. ג׳ון האלדר הוא איש משפחה למופת, בעל מסור, אב דואג ובן שמטפל באמו החולה. חייו של ג'ון, הסופר והמרצה הנערץ, עומדים להשתנות עם עליית הנאצים לשלטון. דרמה מוזיקלית בליווי הרכב נגנים. בתום ההצגה תתקיים שיחה בין הקהל לשחקניות וליוצרים. אולם המופעים ״עבאס״ של הסטודיו למשחק מיסודו של יורם לוינשטיין ברח׳ חנוך 19, 20:30. מחיר כרטיס מיוחד ללילה לבן – קוד קופון לרכישה באתר הסטודיו למשחק או בטלפון 3006, נותן כרטיס ב- 45 שקלים. לילה לבן בתקווה. ניהול אמנותי: יאשה רוזוב; ניהול מוזיקלי ״מזרח תיכון חדש״: יוסי למפל; ניהול מוזיקלי ורדיאל 17: דן יפת ניהול והפקה: אגף קהילה דרום. חניה: רחוב כביר 4 (חניון בית דני), חניון ההגנה 78, וברחובות הסמוכים לשוק. תחבורה ציבורית: תחנת רכבת ההגנה, קווים 4, 7, 16, 104, 204, 54

אתם.ן הכוכבים.ות!לילה של קרקס ותאטרון רחוב בכיכר התרבות. אירוע נוצץ וחוויתי במיוחד שכולו שטיח אדום – מסע חוויתי ומשעשע במהלכו כיכר הבימה תהפוך לזירת התרחשות לילית מסעירה, מלאה במיצגי ואומני רחוב, מופעי אש, אקרובטיקה ואייטמים מפתיעים…

כיכר התרבות, מ – 21:30

ספיצ'לס: לילה לבן בכיכר דיזנגוף. הרכב מוסיקלי בניחוח שנות ה – 20, בסגנון ניו אורלינס וארה"ב הישנה. קלאסיקות מוכרות ואהובות של אמנים ישראלים ובין-לאומיים. כיכר דיזינגוף, מ – 20:30

לילה לבן בשדרות רוטשילד: הרכבים מוסיקליים בסגנונות שונים ינעימו את זמנם של העוברים והשבים. משתתפים: Marbl –הרכב מקורי בין-לאומי של הזמרת מוריה אור | עידו שקד – מופע אקוסטי הכולל חומרים מקוריים וקאברים בסגנון רוק | אופיר ציוני – בהיפ הופ, רגאיי ורוקנרול הישראלי | "אחשלי בחשלי" – להקתה הרוק הבין-לאומית של צמד האחים המפיקים ניב ואיתי אורטל | שירה ויזל  – שרה רוק, מלווה בגיטרה החשמלית של מוטי ביקובסקי | Nhafa – עיבודים מקוריים לתרבויות המזרח התיכון בשילוב המוזיקה המערבית המודרנית | ד"ר ג'אז- טריו אינסטרומנטלי ללהיטי הג'אז הגדולים | "דצמבר" טריו אקוסטי של מוזיקת רוק מודרני ועדין בשפה העברית. שדרות רוטשילד החל מ-22:00

נוסטלגיה תל אביבית: ליל שוטטות ברחבי מוזאון תל אביב לאמנות לכבוד חגיגות 90 שנה למוזאון בשיתוף האופרה הישראלית ודיגיתל.  המופע המרכזי – טיפקס! דוכני מזון, מופע דראג, מופע אקרובטיקה, ילדים סורגים (עידן אלתרמן ואבי גרייניק!) חידון נוסטלגי בהנחיית אבשלום קור, סדנת רקמה, שעת כושר, סדנת הכנת ממתקים, הרצאה של קובי פרג', שירה בציבור, משחקי קופסה ענקיים, סדנת מקרמה, שזירת פרחים יבשים, אמני קריקטורה, הכנת שרשרת שם על גרגר אורז, סדנת פוטוגרמה, מגוון הרצאות ועוד הפתעות. הכניסה לאירוע מגיל 18. הכניסה חינם, בהרשמה מראש למחזיקי דיגיתל בלבד! מוזאון תל אביב לאמנות, שדרות שאול המלך 27 בשעות 21:00 – 01:00

יָרֵחַ בַּסִּפְרִיָּה: מסיבה פיג'מות לילית לילדים בבית אריאלה. לילה לבן גם לילדים: בזמן שהמבוגרים חוגגים ברחבי תל אביב-יפו הילדים מוזמנים לחגיגה לילית באווירה מסתורית בספריית בית אריאלה. ב- 30.6 הירח לא יזרח בשמי הלילה, אך יזהר במלוא עוזו בספרייה.

הילדים (והוריהם) מוזמנים להגיע בפיג'מות, לחלוץ נעליים ולחפש את הירח בספרים ובשלל פעילויות מקוריות ומגוונות, בהן: ההצגה "אמא אווזה" של תיאטרון הקרון | מופע-סיפור "לילה בלי ירח" המבוסס על ספרם של אתגר קרת ושירה גפן | הכנת כרטיס טיסה אישי לירח | סדנה ליצירת חלומות מנייר | טיול זוגי למחוזות הדמיון | הקרנת סרטים ליליים לילדים | פעילות תנועתית בהשראת הירח ועוד. ניהול אומנותי: סופרת הילדים תמר הוכשטטר. האירוע יחל ב-18:00 ויתנהל בשני סבבים בהתאמה לקהלי יעד: 18:00 – 20:00 – פעילויות שמתאימות לגילי 3-6 20:00 – 23:00 – פעילויות שמתאימות לגילי 7-11. -המופע המרכזי עלמה זהר בשיריה האהובים לצד שירים וסיפורים על ירח. ב-19:30 בית אריאלה, שדרות שאול המלך 25

לילה לבן מוזיקה ותיאטרון רחוב בשוק הפשפשים (צילום כפיר סיון)

מוזיאון ארץ ישראל, דבק ותדר מציגים לילה לבן: תדר X מוז"א. לילה לבן של נדידת תרבות ומסע שוטטות בזמן ובמרחב. כנופיית התדר יוצאת מבית רומנו ומשתלטת לערב אחד על מוזיאון ארץ ישראל. נפלטים מההמון ומתפזרים על שטחי המוזיאון האינסופיים לאורך כל הלילה עם הופעות חיות, מיצגים,  הקרנות והזיות ברחבי המוזיאון החל מ-18:00 בערב. הופעות חיות ≫ Mad Professor ✦ המסך הלבן ✦ ג׳ני פנקין x ג׳יי למוטה ✦ עילי אשדות ✦ עטר מיינר ✦ יוגי ✦ גון בן ארי ✦ שי טרא ליטמן מארח את גיאגיא ומיה לנדסמן ✦ ספי ציזלינג + מאיה דוניץ ✦ מעיין ליניק ✦ ניתאי הרשקוביץ ✦ The Hallways ✦ יונתן דסקל ✦ אסאלה יוסף ✦ גל טבת + און קדוש ✦ פסנתר שיכור עם יונתן לוי וחברים ✦ עוד הפתעות

מופעי אודיטוריום: עוזי נבון ומכרים בהופעה מלאה עם אורחים מרגשים ✦ גשם + התזמורת הקאמרית במחווה לפורטיסהד – 5 שנים אחרי ההופעה הבלעדית בתדר, חוזרים להפקת המקור המפוארת שתוזמרה מחדש על ידי יונתן אלבלק (גשם) בליווי רית׳ם סקשן של שוזין, סול מונק ואלון לוטינגר, יחד עם הפטיפוניסט ארז טודרס (התפוחים) ושלוש זמרות מרגשות: אפרת בן צור, קרן דוניץ וענת מושקובסקי

תקלוטים: פורטונה סאונדסיסטם ✦ עופר טל ✦ זיו בראשי ✦ סטארק + קוינט (היפנוטיק דיסקוטק) מארחים את אולסוונגר + לילי האז

הקרנות סרטים: ״לוס אנג׳לס דרום: מחזמר דוקומנטרי״ – זוכה בפרס הצילום של פסטיבל דוקאביב 2022 שמספר את סיפורו של מתקן שעונים מהעיר התאומה של אל.איי: קרית מלאכי ✦ ״עולה לראש״ – הסרט החדש של ערוץ הכיבוד בהקרנת טרום-בכורה! שקד פררה, אסטמה דה-לוקו ולידוי במסע בין תהילה לאומית לכשלונות הסברתיים, דרך המתחים שבין חברות אמת לאור הזרקורים.

מיצגים + וידיאו ארט: נטע-לי פלדסמן ואיציק מור (התעוררתי או לא?) עם הקרנות וידיאו ברחבי המוזיאון ✦ תאי רונה ומג׳דרה אייז בפלנטריום – אשף ההשתרעות בפרויקט חדש, 360 מעלות של סיפור אודיו-ויזואלי וטיול לאינסוף דרך כיסא עם פסקול חי בליווי אמנית הוידיאו-ארט מג׳דרה אייז. המופע יערך בארבעה סבבים: 20:30 ⇽ 22:00 ⇽ 23:30 ⇽ 01:00 כל זה בתוך, לצד ועל רקע התערוכות הקבועות והמתחלפות שמוצגות במוזאון, בהן ניתן לשוטט ולנדוד בחופשיות לאורך כל הלילה. כרטיסים… יש הסעות מבית רומנו!

מוזיאון ארץ ישראל | חיים לבנון 2 תל אביב, 18:00 – 03:00

חגיגה של מחול בחוץ, מוזיקה והאוויר הכי טוב בעיר: לילה לבן מרכז סוזן דלל. מחול בחוץ, וידאו מפינג ומוסיקה חיה ישיבה נוחה ברחבה וטעימות יין ומעדניה. רחבת מרכז סוזן דלל, 19:00 – חצות

לילה לבן במרכז קהילתי אריק איינשטיין: "כל כישרון צריך מרפסת". במה פתוחה ברחבה. מרפסות המרכז הקהילתי אריק איינשטיין יהפכו למשך ערב אחד לבמה פתוחה, בעבור הצגת כישרונותיהם של תושבות ותושבי השכונה. מ- 20:00 עידו ברטל מלך המש-אפים של הרשת המופע בשעה 22:00. הכניסה חופשית. מרכז אריק איינשטיין, רחוב דב הוז 16

לילה לבן בבית קמחי: חגיגות זמר עברי עם גבי ברלין. שירי ארץ ישראל המרגשים שכולנו אוהבים. ההשתתפות חופשית, בהרשמה מראש – https://www.coing.co/u/1b5b85ad52 בית קמחי, עולי הגרדום 50, מ- 20:00

יוגה בזריחה בנמל תל אביב: נעילת אירועי הלילה הלבן בתרגול יוגה בזריחה בהנחיית רונית ורדי. תרגול יוגה קונדליני על הדק נועל את חודש היוגה בנמל ואת אירועי הלילה הלבן בתל־אביב-יפו. תרגול הקונדליני משלב תרגילי נשימה שירה וצליל. השיטה עובדת על שבעת מרכזי האנרגיה בגוף, ומביאה לאיזון פיזי ומנטלי. הנשימה משתלבת עם התנועות, המנטרות, תנוחות הידיים והמדיטציה. יום שישי, 1 ביולי בשעה 5:30 בבוקר נמל תל-אביב, הדק הדרומי, סמוך למרחב "אלהיוגה" (מבנה 4)

מיצב הכיסאות מרוטשילד – גרסת חודש הגאווה

מיצב הכיסאות חודש הגאווה (צילום: מיכאל שבדרון)

אחרי שעשה הרבה רעש מוקדם יותר השנה עם מיצב הכיסאות במרכז אדמונד דה רוטשילד בתל אביב, אורי שיפרין ענבי עשה זאת שוב. השבוע, לכבוד אירועי חודש הגאווה, יצר האמן מיצב מיוחד בשיתוף פעולה צבעוני עם חברת "כתר", שייצרה במיוחד כ-1,200 כיסאות פלסטיק בצבעי דגל הגאווה. ברוח השוויון, הגיוון והקבלה, נשזרו אחד בשני הכיסאות במהדורתם הצבעונית לכדי שטיח ענק המתפרס על פני עשרות מטרים ברחבת הכניסה למוזיאון תל אביב ובית אריאלה. לבקשתו של שיפרין ענבי, במסגרת שיתוף הפעולה הפורה שלו עם "כתר", המיצב יישאר עד סוף החודש ולאחר פירוקו יתרמו הכיסאות לארגונים ועמותות בקהילה הגאה.

שיפרין ענבי, שבימים אלו הציב את "נחש הכיסאות" המפורסם שלו בגלריית העיצוב החדשה ביפו העתיקה SALT, משך הרבה תשומת לב בחודש ינואר האחרון, כאשר במסגרת עבודתו בתערוכה "שׁוֹנוֹת "Miscellaneous / כחלק מפרויקט "החממה" לאמנות ועיצוב של מרכז אדמונד דה רוטשילד – הציב את מיצב לולאת הכיסאות שכמובן קושר מיד למקרי האלימות בהם נעשה שימוש בכיסא הכל כך ישראלי.

"הכיסא הזה כל כך אייקוני בתרבות הישראלית, ולפעמים גם ידוע לשמצה בארץ, ככה שאם הצלחתי, ולו רגע אחד, לגרום לאנשים להסתכל עליו קצת אחרת, לחשוב עליו אחרת או אפילו "רק" להעלות חיוך – זו מטרה נעלה מבחינתי", אמר שיפרין ענבי, בוגר התוכנית לפיתוח מקצועי במרכז אדמונד דה רוטשילד. "אני מקווה שהצלחתי לעשות זאת ושאמשיך בכך גם בהמשך. אני רוצה להודות לחברת "כתר" על שיתוף הפעולה, תרומת הכיסאות לפרויקט ובעיקר את תרומתן לארגונים הגאים".

צפת – בירה עולמית המשמרת את שפת הלאדינו

לילות קיץ צפת, עונת הפסטיבלים בצפת (צילום דב בער הכטמן)

מפגש רשמי של השגריר לשעבר יצחק אלדן, נשיא מועדון השגרירים עם ראש עיריית צפת, מר שוקי (יהושע) אוחנה, פתח את השבוע בעיר צפת לקראת "פסטיבל הלאדינו הבינלאומי הרביעי" שיתקיים בתחילת יולי. המפגש התקיים בדיוק עשרים שנה אחרי הכינוס הבינלאומי באונסקו בפריז (יוני) 2002 שעסק בהצלת שפת הלאדינו ותרבותה. אלדן היה אז הנציג הקבוע של ישראל בארגון הבינלאומי לתרבות, חינוך ומדע – אונסק"ו. ראש העיר שוקי (יהושע) אוחנה הזמין את השגריר יצחק אלדן כאורח הכבוד של העיר צפת כדי לדון עימו בקידום העיר צפת כבירה הבינלאומית של הלאדינו. השגריר אלדן הדגיש בפני ראש העיר, את הקשר הישיר בין האירוע הבינלאומי באונסק"ו שעסק בשימור השפה ותרבות הלאדינו לבין "פסטיבל הלאדינו הבינלאומי" בצפת.

בנוסף, הביע אלדן, בפני ראש העיר את הערכתו העמוקה על תרומתו הייחודית לשימור ולהפצת תרבות הלאדינו, באמצעות פסטיבל הלאדינו הבינלאומי שייחל בתחילת יולי ויתפרס על פני שלושה ימי חג במהלכם, ייחשף הציבור הרחב לתרבות העשירה, לצלילים, לטעמים ולמורשת הייחודית.

ראש העיר שוקי (יהושע) אוחנה יחד עם נשיא מועדון השגרירים הסכימו כי "פסטיבל  הלאדינו הבינלאומי" והפעילות החינוכית הענפה בעיר סביב תרבות הלאדינו, הופכים את צפת לבירה עולמית המשמרת את שפת הלאדינו במורשת העם היהודי.

שגרירים זרים ממדינות בהן עדיין מדוברת שפת הלאדינו, יוזמנו כאורחי כבוד לפסטיבל, ביניהם שגרירים מארצות הבלאקן והים התיכון.

במהלך הביקור סיפר ראש העיר צפת, על היוזמה להשיק לפני ארבע שנים את פסטיבל הלאדינו הראשון בעיר צפת: "בשנתיים האחרונות, עקב הקורונה קיימנו את הפסטיבל בפורמט שידורים חיים לרחבי הארץ והעולם, השנה אנחנו מתרגשים לחזור לרחובות העיר, ל'שדרת הלאדינו' שתוקם בימי הפסטיבל ולפתוח שערינו לאלפי המבקרים והתיירים שיצפינו לצפת לחגוג איתנו יחד עם מיטב אמני ישראל ונגני לאדינו שינעימו את השהות בעיר". הוסיף אוחנה.

הרכב נגני לאדינו צפתי, ליווה את המפגש היום, ראש העיר והשגריר הפגינו יכולות שירה מרשימות וההתרגשות מהמפגש הדהדה בסמטאות העיר העתיקה. ראש העיר העניק לשגריר תמונה כמחווה לביקורו, והשגריר העניק לראש העיר תעודת הוקרה על עשייתו למען תרבות הלאדינו.

פסטיבל הלדינו הבינלאומי יתקיים זו השנה הרביעית 5-7 יולי בצפת. במסגרת הפסטיבל יתקיימו מופעים על טהרת הלאדינו ושילובים בין אמני לאדינו לזמרים שונים; סמטאות העיר העתיקה יהפכו ל"שדרת לאדינו" ממותגת ומיוחדת ובה נגני חוצות אותנטיים, רקדנים מסורתיים ודוכני מזון בסימן לאדינו; ייערכו סיורים מודרכים, אירועים מיוחדים ועוד.  בין האומנים שישתתפו בפסטיבל– יהורם גאון, רותם כהן, גליקריה, טריפונס, לאה שבת, תזמורת סימפונט רעננה במופע עם זמרי לאדינו, דורית ראובני ויענקל'ה מנדל, האנדלוסית במופע משותף עם שלמה יידוב ומור קרבאסי, ועוד אמנים רבים ונוספים, כל המופעים חינם בכניסה חופשית. באוגוסט (9-11.8) ייפתח פסטיבל הכליזמרים הבינלאומי בהשתתפות עשרות אמנים והרכבים בולטים, ביניהם גם בניה ברבי, עקיבא, נתן גושן, אמיר דדון, תיסלם, עידן חביב ועוד רשימה ארוכה של אמנים.

שגרירות איטליה וחיפה עם כוכב איטליה אנטוניו קבריני לציון 40 שנה לזכייה במונדיאל

40 שנה למונדיאל הבלתי נשכח- מונדיאל 1982 בספרד הנחשב עד היום בקרב חובבי הספורט הישראלים כמונדיאל של המלחמה. דווקא בימי חגיגת הכדורגל הכי גדולה בענף – רבים מהם לחמו בלבנון, במצב הטוב ראו משחק או שניים – אך ייתכן והחוסר הוא זה שהפך את המונדיאל ההוא לכל כך מיוחד בקרב מי שהיום בני  58 +. לציון 40 שנה לגמר המונדיאל שנערך באצטדיון הביתי של ריאל מדריד, סנטיאגו ברנביאו – החליטו במוזיאוני חיפה, בשיתוף עם שגרירות איטליה בישראל ומכון התרבות האיטלקי בחיפה, להרים את הכפפה ולחזור אל כל רגעי השיא, הכוכבים ואפילו הלוחמים שנשארו מחוץ לתמונה באותם ימים ולא זכו לצפות בחוויה.

באירוע המיוחד, ב-7 ביולי בשעה 20:30  יתקיימו בחצר מוזיאון העיר חיפה סידרה של פאנלים מרתקים תחת הכותרת 'המונדיאל הבלתי נשכח' עם מי שהמונדיאל הזה היה עבורם אירוע בלתי נשכח על ציר הזמן. את האירוע ינחה איש ערוץ הספורט נדב יעקובי.  אורח הכבוד בערב החגיגי, הוא גיבור המונדיאל ההוא ומי שלקח חלק בזכייה האיטלקית – הבלם אנטוניו קבריני (אנטוניו היפה). במסגרת האירוע יתקיימו ארבעה פאנלים מרתקים:  הדרך אל הגמר- נדב יעקובי, יורם ארבל ואורי לוי על דרכה של נבחרת איטליה במונדיאל וקטעי וידאו מהמונדיאל ומהתקופה. השופט הישראלי שנגע בתהילה – גדול השופטים הבינלאומיים של ישראל, אברהם קליין, יספר על חוויותיו מאותו מונדיאל ועל התחושה שליוותה אותו באירוע הכדורגל הגדול בעולם. גמר גביע – נדב יעקובי עם במאי הסרט "גמר גביע" ערן ריקליס, על הסרט המיתולוגי "גמר גביע" שחיבר בין אימת המלחמה, האהבה לכדורגל, והאהדה חוצת הגבולות לנבחרת איטליה (יוקרנו קטעים מהסרט). ושיחה עם 'אנטוניו היפה', בלם נבחרת איטליה במונדיאל 82'

יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה: "לכל מי, שכמוני, זיכרונות קיץ 1982 עוד טריים במוחו, זו תהיה התרגשות עצומה לחזור אל התקופה ההיא. אני חושב שגם בני הדור השני, בוודאי מי שאוהב כדורגל, ייהנה  מהחוויה יוצאת הדופן. תודה גדולה לשותפים שלנו בשגרירות איטליה ומכון התרבות האיטלקי בחיפה שאפשרו את קיום הערב הנדיר".

האירוע יתקיים ביום חמישי, 7 ביולי החל מהשעה 19:30 בחצר מוזיאון העיר חיפה, שד' בן גוריון 11. כרטיס – 75 שקלים, כרטיס לזוג- 100 שקלים בלבד. הכרטיס כולל כניסה לתערוכות מוזיאון העיר חיפה, תערוכת מייק ברנט ו"פרסטרויקה בחיפה" שיהיו פתוחות לקהל.  מספר המקומות מוגבל! .לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים באתר מוזיאוני חיפה- https://katzr.net/50eacd

חום יולי-אוגוסט בירושלים פותחים את קיץ 2022 בכיכר ספרא

אגף התרבות של העירייה החליט לפתוח את בקיץ עם מופע של מוזיקת עולם בכיכר ספרא עם שתי דיוות בינלאומיות – אישתר ולינט ועם היוצר המופלא שמעון בוסיקלה, והתוצאה – חגיגה מטורפת לחובבי וחוגגי הז'אנר היווני, הבלקני, הערבי, הים תיכוני והלטיני, עם עיבודים תזמורתיים לרביעיית מיתר, בוזוקי, ג'יפסי ועוד, חגיגה עם כ-20 איש על הבמה!

אישתר אלבינה הזמרת הבינלאומית חוזרת הביתה בהפקת ענק עם המוסיקאי הזמר ואמן הבוזוקי בני סילמן יחד עם הזמר שוקי שוויקי בשירת הצוענים וגיטרת הפלמנקו, לצד עשרות אמנים נגנים זמרים אנשי במה ופירוטכניקה במופע שכולו חגיגה אחת סוחפת וגדולה, בה המוסיקה היוונית והאתנית יחד עם מוסיקת הפלמנקו והצוענית משתלבים אלה באלה בהרמוניה נפלאה ובעיבודים ייחודיים, כשהבוזוקי והדודוק משלבים כוחות עם צלילי גיטרה, חלילים מהפנטים וכינורות סוחפים ויוצרים מופע שכולו חוויה מרגשת ועוצמתית. אישתר, דיווה ישראלית ענקית, שרה מוסיקת עולם בערבית, צרפתית, אנגלית, ספרדית, רוסית ועברית, זכתה להצלחה רבה באירופה ובארצות הברית, קיימה שיתופי פעולה עם אמנים רבים מהשורה הראשונה, זכתה בפרסים, השתתפה בסרטים וחיה בשנים האחרונות בישראל.

החיבור של אישתר עם לינט, הכוכבת הישראלית הכי גדולה בטורקיה, נשמע כמעט מתבקש, והשאלה היא באמת איך לא חשבו על זה קודם?? לינט, שהחלה את דרכה המוסיקלית כבר בגיל 5, היא פצצת רייטינג, עם כחצי מיליון עוקבים ברשתות החברתיות ולהיטים שחורכים את המצעדים בטורקיה. את הכניסה הגדולה לישראל עשתה רק לפני כשנה כשהשתתפה בפסטיבל ערבסק בעכו עם תזמורת ירושלים מזרח ומערב, כשמאחוריה רקורד של 15 אלבומים, שבעה מהם בעברית ועוד שמונה בטורקית, ומיד אחר כך כבשה את הבמה באקס פקטור במטרה לייצג את ישראל באירוויזיון. החיבור של שתיהן לשמעון בוסיקלה מעלה את המופע לדרגה של "יא מאמא! חובה להשתתף!!" בוסקילה, מהיוצרים, הקולות והמלחינים הכי מקוריים בישראל, שר סולו, בלהקות, בשיתופי פעולה ובדואטים עם אמנים כמו שירי מימון (הרכב השנה 2011), עידן רייכל, קובי אוז, שלמה ארצי, שרית חדד, ליאור נרקיס, מירי מסיקה ומי לא?

מופע הפתיחה הענק של הקיץ יתקיים ביום חמישי 7.7 בשעה 21:00 בכיכר ספרא

(כניסת קהל החל מהשעה 20:00). כרטיסים בטיקצ'ק

תיאטרון מחול ומוזיקה

בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל בפעם ה-15 עם בכורה ישראלית לאפקט פיגמליון

בלט אייפמן מגיע לישראל עם "אפקט פיגמליון" מופע חדש שטרם הוצג בארץ. זהו ביקורה ה- 15 של הלהקה בארץ מאז 1999. במהלך השנים צברה לה הלהקה בישראל עשרות אלפי מעריצים הבאים לראות את מופעיה השונים שוב ושוב.  היצירות המספרות סיפור עלילה דרמטית, באמצעים בימתיים עשירים ובעיקר עם כוריאוגרפיה רבת דמיון ורקדנים מן השורה הראשונה. ב"אפקט פיגמליון", חוזר אייפמן לאחר שנים רבות, לעסוק בסגנון הקומדיה, או יותר נכון הטרגדי-קומדיה. סגנון אותו הביא לידי שלמות. גם הפעם מוצא אייפמן את ההשראה שלו במסורת התרבותית. הוא מציע לקהל פרשנות מקורית לסיפור המיתולוגי של פיגמליון שהיה גם הבסיס למחזהו של ברנרד שאו ולמחזמר הנודע "גבירתי הנאווה".

באמצעות מחול מרהיב. במרכזו הדמות מן המיתולוגיה היוונית, הפסל שהתאהב ביצירתו, פסל של נערה צעירה ויפה מאוד. במרכז העלילה של הבלט דמותו של היוצר (הפעם אמן ומורה של ריקודים סלוניים) המפתה בחורה ענייה וחצופה ומצליח ל"פסל" ולהפוך אותה מנערה פשוטה ומגושמת, לרקדנית וירטואוזית, השינויים הפנימיים והחיצוניים של הדמות מתרחשים על רקע המוסיקה המוכרת והאהובה  של יוהאן שטראוס הבן. זו הפעם הראשונה בכל שנות הקריירה המצליחה של אייפמן, בה הוא משתמש במוסיקה של מלך הוואלס.

אפקט פיגמליון הועלתה לראשונה בפברואר 2019. וזוכה להצלחה רבה במקומות שונים ורבים בעולם.

על רקע המוסיקה המופלאה של שטראוס, הוואלסים, הפולקות וקטעי המחול השונים יוצר אייפמן מופע צבעוני עשיר, תיאטרלי, בדרכו המיוחדת , עם עשרות משתתפים ,תלבושות עשירות ותפאורה מרהיבה. אייפמן משלב את הבלט הקלאסי עם הניאו קלאסי והפעם הוסיף גם ריקודים סלוניים. בתוך כל אלה מצליח אייפמן לעסוק בנושא המעניין אותו בכל יצירותיו, נפשו של האדם ונפשו של היוצר/ האמן.

"הבלט "אפקט פיגמליון" מביא פירוש כוריאוגרפי על הסיפור המיתי על האמן והיצירה שלו. הבלט מציע מבט חדש על איך החיים והאמנות נארגים אחד בשני באופן מורכב, אבל לעולם לא יהיו שלמות אחת או מקשה אחת". אייפמן הקים את להקת הבלט שלו בשנת 1977, כשהוא משלב בין בלט קלאסי לבלט בן זמננו בסגנונו המיוחד. אחרי שנים רבות שבהן נאבק באיסורים שונים שהגבילו את יצירתו, הצליח אייפמן לבסס את הלהקה, המונה היום כ- 60 רקדנים, והקים מרכז יצירה משלו, הפועל בעיר סנט פטרבורג.  מאז 1990 מסיירת הלהקה באסיה, גרמניה, אנגליה, דרום אפריקה, פולין, ספרד, אוסטריה, צרפת וארצות הברית. בשנת 2000 צירף בלט הבולשוי במוסקבה את יצירתו של אייפמן "המלט הרוסי" לרפרטואר הקבוע של הלהקה.

אייפמן יצר מעל 40 בלטים. הוא וסולני הבלט "צ'ייקובסקי" זכו בפרס מסכת הזהב, הפרס היוקרתי הרוסי למחול. אייפמן אף זכה בפרס מסכת הזהב מיוחד למפעל חייו. כמו כן זכה ארבע פעמים בפרס של סנט פטרבורג ובפרס מיוחד ברוסיה לתרומתו לקידום אומנויות הבמה, פרס אביר האומנויות מטעם ממשלת צרפת, פרס מטעם הממשלה הרוסית, אמן רוסיה ואף קיבל תואר פרופסור באקדמיית ואגנובה לבלט. אותה אקדמיה בה החל את לימודיו, וסיים במחלקת הכוריאוגרפיה של הקונסרבטוריון של לנינגרד. בשנת 2004 יצר בלט במערכה אחת שהוזמן על ידי ניו יורק סיטי בלט כחלק מחגיגות המאה לכוריאוגרף ג'ורג' בלנשיין. ב- 2013 החלה לפעול בסנט פטרבורג האקדמיה למחול על שם בוריס אייפמן. ובעתיד הקרוב יבנה בעיר היכל המחול על שם בוריס אייפמן.

יום שישי 16.9 בשעה 21:00 | שבת 17/9 בשעה 12:00 –(המופע שנוסף) ובשעה 20:00 | יום ראשון 18/9 בשעה 20:00 | יום שני 19/9 בשעה 20:00 | יום שלישי 20/9 בשה 20:00

בית האופרה ע"ש שלמה להט בתל אביב. טלפון לרכישת כרטיסים 03-6937777 או באתר www.israel.opera.co.il. הפקה בישראל ש. צמח בע"מ- יואב צמח- אורי עופר

כרמינה בוראנה קונצרט מס' 7 בסדרת "קלאסיקה" עם 150 אמנים על הבמה

נגני התזמורת, סולנים אורחים, זמרים וזמרות משלוש מקהלות יתקבצו על במה הסינפונייטה הישראלית באר שבע לבצע את היצירה "כרמינה בוראנה" מאת קארל אורף, אחת מהיצירות הדגולות והפופולריות של המוסיקה המודרנית. בנוסף יבצעו צמד הפסנתרנים הבינלאומיים, גיל גרבורג וסיון סילבר את הקונצ'רטו לפסנתר ותזמורת כלי קשת ב-4 ידיים מאת ברהמס. 24 שירים מימי הביניים שנשמרו במנזר בווארי בגרמניה מרכיבים את היצירה "כרמינה בוראנה" שחיבר קרל אורף ומביאה אל הבמה את הפכפכות הגורל והעושר, טבעם החמקמק והמתעתע של החיים, השמחה על שוב האביב, האהבה ותענוגות החיים. אורף עצמו צוטט כמי שאמר למו"ל שלו להפסיק להתייחס ליצירותיו הקודמות ולראות ב"כרמינה" את הולדתו החדשה כמלחין.  ביצוע הבכורה של היצירה התקיים בפרנקפורט בשנת 1937, בגרמניה שהיתה מזה ארבע שנים תחת שלטון המפלגה הנאצית. קומיסרי התרבות בגרמניה הנאצית התנגדו בתחילה לרוח החדשה שהביאה היצירה לאולמות הקונצרטים, אבל תוך זמן קצר התקבלה היצירה. הפריצה הגדולה של היצירה החלה בשנות השישים של המאה שעברה, הפרק הראשון צוטט בסרטים, ביצירות מחול שונות ולהקות רוק גם הן השתמשו בפתיחה המרשימה ויצירתו זכתה לאהדה ולהערצה הנמשכת עד היום.

עוד בתכנית- רביעיית הפסנתר אופ' 25 שברהמס בעצמו עיבד את לארבע ידיים. הביצוע הפומבי הראשון של הרביעייה התקיים בנובמבר 1862, בקונצרט הראשון של המלחין בן השלושים ושש בוינה כשבסיומה הכריז בהתלהבות הכנר יוזף הלמסברגר כי "זהו יורשו של בטהובן!". זו היצירה הפופולרית ביותר משלוש הרביעיות שחיבר ברהמס לפסנתר ולמיתרים. בעיבוד החדש, נשאר ריכרד דינסר נאמן לאידיאל המוזיקלי שלו ליצור אינטראקציה בין האלמנטים מוסיקליים ביצירה לאלמנטים מעולמות התיאטרון, ספרות ואמנות פלסטית תוך יצירת מכלול דרמטורגי. את היצירה המורכבת יבצעו צמד הפסנתרנים גיל גרבורג וסיון סילבר, שנודדים עם בנם ברחבי העולם וקיימו קונצרטים בכ-70 מדינות בחמש יבשות.  הצמד היו בדרך לקריירות סולו מבטיחות כאשר התחברו תחילה באופן פרטי ובהמשך ליד הפסנתר. "אנחנו מבטאים את הרגשות שלנו, ובו בזמן, רגישות משולבת. אנחנו אחד, ובכל זאת אנחנו בדיאלוג אחד עם השני – זה הקסם", אומרת סילבר. בין היתר, הופיעו בקרנגי הול, לינקולן סנטר, המוזיקה של וינה, בית האופרה של סידני והפילהרמוניה של ברלין, והם משתפים פעולה באופן קבוע עם תזמורות כמו הפילהרמונית הישראלית, הפילהרמונית של סנט פטרבורג, הסימפוניה של מלבורן ונוספים.

משתתפים: ניר קברטי, מנצח ומנהל מוסיקלי | גיל גרבורג וסיון סילבר, צמד פסנתרנים | נטע אור, סופרן | אלון הררי, קונטרה טנור | אלכסנדרו קונסטנטין, בריטון | מקהלת עמק חפר | מקהלת האיחוד | אנקור – מקהלת ילדים.

24/6/22 שישי בשעה 11:00, צפיה בחזרה גנרלית ומפגש אמנים | 25/6/22 מוצ"ש בשעה 21:00, באולם המשכן לאומנויות הבמה ב"ש. טל' להזמנת כרטיסים: 086266422 (משרדי הסינפונייטה) // או באתר התזמורת www.isb7.co.il

רותי תמיר עם איפה גוגו – הצגה לילדים  

איפה גוגו, מוזיאון תל אביב לאומנות (צילום אריאל בשור)

הצגה לילדים 'איפה גוגו', קומדיה מקורית ואיכותית של השחקנית והיוצרת רותי תמיר, אשר יצרה קומדיה ליצנית וירטואוזית וסוחפת כמעט ללא מילים, על חיפוש, תקווה ומציאת הגוגו המיוחד, הטמון בך. משום מקום היא מגיעה, עם מזוודה קטנה ביד ושאלה גדולה בלב: איפה גוגו? אבל.. מי זה גוגו? מה הוא גוגו? האם אפשר לראות אותו? 'איפה גוגו' היא הצגה מלאה בתקווה, חלום, והמון המון דמיון ובמרכזה אהבה וקבלה של כל אחד ואחת את עצמם בדיוק כמו שהם. ההצגה לגילאי 4-8. יצירה, עיצוב, בימוי ומשחק של רותי תמיר ומוזיקה מקורית של יוני טל. רותי תמיר, שחקנית תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה (שבאבניקים 2, צומת מילר 4, פרפר נחמד), בימאית ומחזאית, יוצרת תיאטרון פיזי. ההצגה שכתבה וביימה: 'אורח בא לדב', בהפקת תיאטרון המדיטק, זכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר לגיל הרך לשנת 2020 , והצגתה "ארבעה משלים ומלכה" זכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר בפסטיבל הבינלאומי ביטולינו, בשנת 2017. רותי תמיר מופיעה גם לקהל מבוגרים בקפה תיאטרון הקאמרי, עם המופע הספרותי 'ספר, אשה, בית'.

"למי שרוצה לכבד את הילדים בתיאטרון טוב (!) שמעורר דימיון, סקרנות, רגש, מחשבה והנאה, מומלץ בחום רב לרוץ ל"איפה גוגו". יצירה נפלאה של רותי תמיר שמדהימה בפנטומימה, מימיקה, קולות, מבע, תנועה. הקהל עובר מסע בחיפוש גוגו… שמלווה במוזיקה מצוינת שאורזת את זה מדוייק!! קסם של תיאטרון!" שרי בן נון, סל תרבות ראשון לציון.

"הצגה מומלצת, סוג של אלגנטיות קלאסית יש בה…. בהשאלה, ניתן לומר שגוגו הוא סוג של כפיל לדמותו של גודו מ"מחכים לגודו" (סמואל בקט) כל מחווה ותנועה של תמיר היא ארוכה ואקספרסיבית, מלאה בחן קלאסי של עידון ודיוק, ממש כמו בלרינה…. הילד ישב מרוכז לאורך כל ההצגה, ויצא ממנה עם עיניים נוצצות וחיוך" ננו שבתאי, גלריה הארץ.

שבת, 30.7.22 בשעה 11.00 , צוותא 2, אבן גבירול 30, קומה 1-, תל אביב. | ראשון, 31.7.22 בשעה 17.00, פסטיבל הבינלאומי לתיאטרון בובות בחולון | רביעי, 17.8.22, בשעה 13.30, פסטיבל אסיטז' לתיאטרון לילדים, הבימה. כרטיסים about:blank

קלרינט על הגג קונצרט מס' 6 בסדרת 'צלילים מהגלובוס' בב"ש

ג'אז, כלייזמר, לדינו וקלאסיקות ידועות נפגשות על בימת הסינפונייטה הישראלית באר שבע בקונצרט פיוז'ן סוחף ומפתיע: במסגרת סדרת 'צלילים מהגלובוס' מארחת הסינפונייטה הישראלית באר שבע את סולנית הקלרינט והבס קלרינט הבינלאומית, אורית אורבך יחד עם להקתה "נשות חווה", בערב ססגוני ויוצא דופן. היצירות המגוונות לערב המיוחד מגיעות ממזרח וממערב ובין היתר יבצעו את קונצ'רטו לקלרינט ותזמורת של מוצרט, הצ'רדש של מונטי, חלום ליל קיץ של מנדלסון דרך עולם הג'אז, אוצרות יצירתו של בני גודמן Summertime של גרשווין ועד למוסיקה יהודית וכלייזמר עם "תרועת מלך" מאת אנדרה היידו לקלרינט, בס קלרינט ותזמורת, ריקודי פריילך חסידיים, שירי לדינו יפיפיים כגון אדיו, אשמרה שבת, קוואנדו אל נמרוד (אברהם אבינו), מחרוזת נפלאה ממיטב שירי "כנר על הגג" ועוד.

אמנית הקלרנית אורית אורבך מופיעה כסולנית בארץ ובעולם עם תזמורות רבות, ביניהן התזמורת הפילהרמונית הישראלית, הסימפונית של האגן, גרמניה, הפילהרמונית של בולגריה, הפילהרמונית של וורשא, הסימפונייטה של סן פרנציסקו, הסימפונית של ירושלים ועוד. הייתה נגנית קלרנית ראשית בתזמורות הסימפונית ירושלים, התזמורת הסימפונית ראשון לציון והסימפונית חיפה. השתתפה בפסטיבלים בינלאומיים רבים, ביניהם  הפסטיבל מרלבורו, פסטיבל טנגלווד, פסטיבל קולורדו, פסטיבל נוישטדט, פסטיבל קנברה, אוסטרליה ,פסטיבל בייג'ינג, סין, פסטיבל "אוריס" בלונדון ועוד. מתמחה במוסיקה אתנית ויהודית ומופיעה מעל 12 שנה עם להקת הנשים "נשות חווה", בסגנון אתנו- ג'אז-יהודי  המבצעות מוסיקה יהודית-חסידית. הלהקה מופיעה ברחבי העולם בפסטיבלים בינלאומיים והופעות, בישראל, אירופה, ארה"ב, סקנדינביה, המזרח הרחוק ודרום אפריקה.

יום חמישי 30/6/22 בשעה 20:30, המשכן לאומנויות הבמה באר-שבע. טל' להזמנת כרטיסים: 086266422 (משרדי הסינפונייטה) // או באתר התזמורת www.isb7.co.il

קולנוע, רדיו ו-TV

דיסני+ בישראל וגם עם דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף

דיסני+, שירות הסטרימינג של חברת וולט דיסני, הושק עם מחיר בזמן ההשקה הוא

39.90 שקלים לחודש של מינוי בתשלום חודשי, או 399 שקלים לשנה של מינוי בתשלום שנתי. עם יותר מ- 1000 סרטים, למעלה מ- 400 סדרות ויותר מ- 120 תכנים מקוריים בלעדיים של דיסני, פיקסאר, מארוול, מלחמת הכוכבים, נשיונל ג'יאוגרפיק, סטאר –בידור כללי ועוד, דיסני+ הוא שירות סטרימינג עם תכנים נהדרים לכולם, והכל במקום אחד.

כפי שהוכרז בעבר, למנויים תינתן גישה לסדרות "הספר של בובה פט", "אובי-ואן קנובי" ולשתי העונות של "המנדלוריאן" מקטגוריית מלחמת הכוכבים. זאת ועוד, בדיסני+ יוכלו המנויים לצפות בכל הסאגה של "סקייווקר", וליהנות מגישה לפרקים 1-9 של מלחמת הכוכבים.

החל מיום ההשקה, לחובבי סרטי גיבורי-העל תינתן גישה ליותר מ-45 סרטים של אולפני מארוול, כולל "שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות" המועמד לאוסקר, "נצחיים", "הנוקמים: סוף המשחק" ו"קפטן מארוול", וכן כ- 60 סדרות של אולפני מארוול, כולל "מון נייט", "לוקי" ו"וונדה-ויז'ן".

המנויים יוכלו גם ליהנות מכ- 100 כותרים של דיסני ופיקסאר, כולל כל סרטי "צעצוע של סיפור", הסרט "נשמה" זוכה פרס האקדמיה, ו"לוקה". מאולפני האנימציה של וולט דיסני יוכלו המנויים לצפות בסרט זוכה האוסקר "אנקאנטו" המספר את סיפורה של משפחת מדריגל המיוחדת, ואת הסרטים האהובים "לשבור את הקרח" ו-"לשבור את הקרח 2". חובבי דיסני יוכלו גם לצפות בסרט זוכה פרס האוסקר "קרואלה", בכיכובה של אמה סטון, המגלמת את קרואלה דה-ויל האגדית, ובסרט "ג'אנגל קרוז".

הסרטים הדוקומנטריים של נשיונל ג'יאוגרפיק: "החילוץ" ו"סולו חופשי", שבוימו על ידי הבימאים והמפיקים זוכי האוסקר, אליזבת' צ'אי וסרהליי וג'ימי צ'ין, יהיו זמינים בערוץ, לצד הסדרות הפופולריות של נשיונל ג'יאוגרפיק, בהן “העולם על-פי ג'ף גולדבלום”, ו"גורדון רמזי מבשל הרפתקה".

תחת קטגוריית הבידור הכללי יוכלו המנויים לצפות בכותרים הכוללים את סדרת הקומדיה המקורית "רק רוצחים בבניין", את הסדרות "פאם וטומי", "משפחת קרדשיאן", “קווינז" וסרט המתח "מוות על הנילוס", בבימויו ובכיכובו של קנת בראנה. בנוסף גם "משפחת סימפסון" והעונות המוקדמות של "האנטומיה של גריי”, "9-1-1" ו"שחור כזה" יהיו זמינים ביום ההשקה.

דיסני+ מספק גישה חסרת תקדים ל"כספת" הקלאסיקות של דיסני, כמו "סינדרלה", "פלונטר", "הנסיכה והצפרדע" ו"בת הים הקטנה" שיהיו זמינים לצפייה בשירות הסטרימינג, לצד שוברי קופות חדשים כמו "ריה והדרקון האחרון". כמו כן, מאות סדרות, סרטים קצרים וספיישלים של ערוץ דיסני יהיו זמינים לצפייה בשירות, כולל "המופלאה: הרפתקאות ליידיבאג" ו"פיניאס ופרב".

למנויי דיסני+ תהיה גישה לצפייה באיכות גבוהה בעד ארבעה מכשירים בו-זמנית, מספר בלתי מוגבל של הורדות לעד עשרה מכשירים ומהאפשרות להגדיר עד שבעה פרופילים שונים, לרבות פרופיל ילדים, המאפשר ניווט קל וידידותי בתכנים מותאמים לפי גיל.
* המינוי אינו מוגבל בזמן וניתן לביטול בכל עת, בכפוף לתנאי השירות.  יתכן שחלק מהתכנים הנ"ל לא יהיו זמינים בהשקה.

דיסני+ הוא בית הסטרימינג הייעודי לסרטים וסדרות של דיסני, פיקסאר, מארוול, מלחמת הכוכבים, ונשיונל ג'יאוגרפיק, בנוסף ל"משפחת סימפסון" ועוד הרבה יותר. בישראל, בדומה לשווקים בינלאומיים נבחרים, השירות כולל גם את קטגוריית הבידור הכללי, (General Entertainment) סטאר.

תחת קטגוריית סטאר, דיסני+ מציע את הכותרים החדשים ביותר של אולפני המאה ה-20, אולפני הטלוויזיה של דיסני, FX, Searchlight Pictures, ועוד.

שירות הסטרימינג דיסני+, המסופק ישירות לצרכנים, הוא חלק מחטיבת הפצת המדיה והבידור של חברת וולט דיסני.

השירות מציע תכנים מקוריים ובלעדיים, לצד סרטים, סדרות דרמה, דוקומנטרי, קומדיות, אנימציה ותכנים בפורמט קצר.

השירות מציע גישה חסרת תקדים להיסטוריה הארוכה של תכני דיסני בקולנוע ובטלוויזיה; בנוסף דיסני+ הינו שירות הסטרימינג הבלעדי לתכנים החדשים ביותר מבית אולפני דיסני.

מומלץ לעקוב אינסטגרם: https://www.instagram.com/disneyplusil/ | פייסבוק: https://www.facebook.com/DisneyPlusIL/.

בנוסף, דיסני+ מציגים את סרטם של אולפני מארוול: דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף

בדיסני+ הודיעו שהחל מהבוקר (22.6) הסרט “דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף" מבית אולפני מארוול יהיה זמין בסטרימינג באופן בלעדי בשירות. הסרט זמין בישראל עם כתוביות בשפה העברית. כנסו ללינק המצורף וצפו בבנדיקט קמברבץ', אליזבת' אולסן, בנדיקט וונג וזוצ'יטל גומז בסרטון עם מסר אישי למעריצים.

בסרט זה של אולפני מארוול, היקום הקולנועי של מארוול משחרר את המולטיוורס ומרחיב את גבולותיו הרבה יותר מבעבר. הצטרפו למסע אל הלא-נודע עם ד"ר סטריינג', שבעזרת בני בריתו המיסטיים – גם הוותיקים וגם החדשים – חוצה את המציאויות ההפכפכות והמסוכנות של המולטיוורס על מנת להילחם ביריב חדש ומסתורי.

כוכבי הסרט "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף”: בנדקיט קמברבץ', אליזבת' אולסן, צ'יווטל אג'יופור, בנדיקט וונג, זוצ'יטל גומז, מייקל סטולברג ורייצ'ל מק'אדאמס. הסרט בבימויו של סאם ריימי, ובהפקתו של קווין פייגי. מפיקים אחראים: לואיס ד'אספוסיטו, ויקטוריה אלונסו, אריק האוסרמן קרול, סקוט דריקסון וג׳יימי כריסטופר. תסריט: מייקל וולדרון. יש לציין שהסרט שוחרר להפצה בארה"ב רק בתאריך 6 במאי 2022.

לעבור לגור עם הבת שלי Un Tour Chez Ma Fille של אריק לבאן Eric Lavinne

גם היא אם היא מתארחת אצלכם היא מרגישה אצלה בבית. סרט הפתיחה של פסטיבל הקומדיה הצרפתית. לאחר ההצלחה הגדולה של הסרט ל"חזור לגור עם אמא", נוטל אריק לבאן את הדמויות מן הסרט הקודם ומשנה את הסיטואציה. הפעם הדירה של האם ז'קלין עוברת שיפוץ רציני, והיא מחפשת מקום מגורים זמני, היא מתנחלת ל"כמה ימים" אצל ביתה הבכורה קרול ובעלה אלן. קרול ואלן נמצאים מתקופת משבר ובמהלכו של טיפול זוגי, אבל ה"כמה ימים", הופכים לכמה חדשים. ז'קלין מתחילה להינות  מן המצב ולהפוך את הבית לביתה שלה היא מכינה ארוחות, משתלטת על הטלוויזיה, מארגנת את המטבח. היא כאן ואיש לא יודע כמה זמן זה יימשך, עד שלארוחת חג חגיגית אמורה להגיע מבית האבות, אמה של ז'קלין, אימת המשפחה.

הקומדיה זכתה להצלחה בצרפת של הימים שאחרי הקורונה, היא נבחרה להיות חלק ממבחר הסרטים בפסטיבל הקומדיות באלפ דוז. בימוי אריק לבאן Eric Laviane . שחקנים – ז'קלין: ז'זיאן בלאסקו Josiianne Balasco, קרול: מתילד סנייה Mathilde Seiger, אלן: ג'רופ קומנדר Jermme Commandeur , ניקולא: פיליפ לפבר Philippe Lefevre, ז'אן דידייה פלמאן Didier Flamand, הסבתא: לין רנו Line Renaud. צרפת 2021 . 98 דקות . צרפתית תרגום לעברית . בסינמטק תל אביב וברחבי הארץ. הפצה בישראל עדן סינימה בע"מ

שנות-אור Lightyear

שנות-אור מאולפני דיסני-פיקסאר, הוא הרפתקת מדע בדיוני המספרת את סיפור המקור של באז שנות-אור (בקולו של כריס אוונס), הגיבור שסיפק השראה לצעצוע. הסרט החדש 'שנות -אור' עוקב אחר עלילות לוחם החלל האגדי במהלך הרפתקאותיו בחלל לצד קבוצה של מתגייסים חדורי מוטיבציה (טאיקה וואיטיטי, קיקי פלמר) וידידם הרובוט סוקס (פיטר סוהן).
בימוי: אנגוס מקליין ('מוצאים את דורי'). קולות: כריס אוונס,  ג'יימס ברולין, טאיקה וואיטיטי, קיקי פלמר. ארה"ב 2022, אורך הסרט: 104 דקות. הסרט יוקרן באנגלית ובדיבוב לעברית ויגיע לבתי הקולנוע ב-16.6.22

HOT עם 10 אחוז 10 Percent  

קומדיה בריטית חדשה המבוססת על סדרת הלהיט הצרפתית. על העיבוד הבריטי אמון הכותב זוכה הבאפט"א ג'ון מורטון ("אנשים כמונו", "2012") והיא נכתבה על-ידי מורטון ואלה רוד ("דוקטור הו"). בסדרה מככבים זוכה פרס הבאפט"א ג'ק דוונפורט ("זיווגים", "שודדי הקאריביים"), לידיה לאונרד ("ג'נטלמן ג'ק", "אבסנתיה"), מגי סטיד ("רציחות במידוסמר") ופרסאנה פואנראג'ה ("פטריק מלרוז"). הסדרה מתרחשת בסוכנות טאלנטים לונדונית שבה העובדים נאלצים לעבוד קשה כדי לספק את לקוחותיהם הכוכבים והתובעניים. מישה (היפטו קאסם, "זה הולך לכאוב"), שהחליטה ללכת בעקבות אביה המנוכר, ג'ונתן (דוונפורט), וסבה (המגולם על-ידי זוכה האוסקר, הבאפט"א ו"גלובוס הזהב" ג'ים ברודבנט, "המלך ליר", "הארי פוטר") ולהפוך לסוכנת שחקנים, מתחילה לעבוד בסוכנות כעוזרת אישית. כעת, ג'ונתן נאלץ להתמודד עם הבור הכלכלי שהסוכנות נכנסה אליו ועם הצורך למנוע ממשפחתו לגלות את זהותה האמיתית של מישה.

בסדרה משתתפים שחקנים מהשורה הראשונה שמגלמים את עצמם, כולל זוכת ה"אמי" והבאפט"א והמועמדת לאוסקר הלנה בונהאם קרטר ("הארי פוטר"), קלי מקדונלד (״טריינספוטינג״), אוליביה וויליאמס ("בית הבובות", "נשות הלעולם לא"), זוכה הבאפט"א והמועמד ל"גלובוס הזהב" דומיניק ווסט ("הסמויה", "הרומן"), הימש פאטל ("יסטרדיי", "תחנה אחת-עשרה"), המועמד ל"אמי", ל"גלובוס הזהב" ולבאפט"א דיוויד אוילואו ("סלמה"), דיוויד הארטסווד ("הומלנד") ועוד. ימי שלישי ב-21:00 ב-HOT HBO וכל הפרקים ב-HOT VOD וב-NEXT TV

הפלא מפריז Fahim של פייר פרנסואה מרטן לוואל Pierre Francois Martin- laval

 
- פרסומת -

 

זוכה פרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הסרט הפרנקופוני בנאמור. הוקרן בפסטיבלים רבים ברחבי העולם.

סיפורם האמיתי ומעורר ההשראה של אב ובנו, מהגרים בלתי חוקיים הבורחים מבנגלדש לצרפת. האב חי ברחוב ומתפרנס בקושי רב, אך מזהה בפאהים, בנו, כישרון יוצא דופן לשחמט. הבן נשלח ללימודים אצל מורה מזדקן (ז'ראר דפרדייה) שמצליח להדריכו עד להשתתפות באליפות צרפת בשחמט. אך רגע לפני האליפות, האב נתפס והמשפחה מקבלת צו גירוש, חזרה לבנגלדש. עכשיו עליהם להחליט האם פאהים יישאר לבדו בצרפת או יחזור עם אביו לחיק משפחתו. סיפור אמיתי שהסעיר את צרפת והדהים אותה עוד יותר כאשר פאהים , שהתמודד עם אתגרים קשים בחייו, זכה באליפות צרפת לשחמט.

תסריט ובימוי: פייר פרנסואה מרטן – לבאל. מבוסס על הספר "המלך החשאי" מאת פאהים מוחמד, זבייה פרמנטייה וסופי לה קלנק

שחקנים: סילבן: ג'ראר דפרדייה; פאהים: אסד אחמד; מתילד:  איזבל נאנטי; נורה: מיזנור רחמן. צרפת 2019,  107 דקות צרפתית ובנגלית, תרגום לעברית. הפצה רד קייפ בע"מ. החל מן ה 23 ביוני בסינמטק תל אביב, רשת מובילנד ובכל רחבי הארץ

HOT עם חוק וסדר Law & Order

דרמה משטרתית של רשת NBC שנוצרה על-ידי מפיק העל זוכה פרס "האמי" דיק וולף. הסדרה, שהייתה לדרמה המתוסרטת הארוכה בתולדות הטלוויזיה האמריקאית עד שסדרת הבת שלה "חוק וסדר: מדור מיוחד" עקפה אותה, חוזרת כעת לאחר למעלה מעשור לעונה חדשה. דיק וולף חוזר לכהן כמפיק בפועל, ואף כתב את הפרק הראשון, וריק אייד, שכתב והפיק לרבות מסדרותיו של וולף, בית היתר "FBI" ו"שיקגו PD", מתפקד כשואוראנר בעונה החדשה. לעונה החדשה חוזרים פרצופים מוכרים רבים מהעונות הקודמות, כולל את המועמד לאוסקר וזוכה ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" סאם ווטרסון, שחוזר לגלם את תפקידו האגדי של ג'ק מקוי, עכשיו בתור התובע המחוזי והמועמד ל"אמי" ול"גלובוס הזהב" אנת'וני אנדרסון ("שחור-כזה"), שחוזר לגלם הבלש קווין ברנרד. לצדם של ווטרסון ואנדרסון מככבים גם ג'פרי דונובן ("סוכן מחוק", "פארגו"), זוכת ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" קמרין מנהיים ("הפרקליטים", "הלוחשת לרוחות"), המועמד ל"אמי" יו דאנסי ("חניבעל") והשחקנית הישראלית אודליה הלוי ("צרות טובות"), שמצטרפת לסדרה בתור עוזרת התובע המחוזי.

לסדרה מבנה קבוע לפיו המחצית הראשונה של כל פרק עוקבת אחרי צוות של בלשי משטרה בעיר ניו יורק אשר חוקרים פשע חמור (לרוב רצח); במחצית השנייה, העלילה עוברת לעקוב אחר ההליך המשפטי כנגד הנאשם, המנוהל על ידי צוות של פרקליטים ממשרד התובע המחוזי של מנהטן. גיבורי הסדרה נתקלים לעיתים קרובות במקרים בהם החוק מגביל את יכולתם להשיג צדק לקורבנות והם נדרשים להכריע בסוגיות מוסריות קשות.

יתאחרו העונה קארי לואל ("רישיון להרוג"), שחוזרת לגלם את עוזרת התובע המחוזי ג'יימי רוס, זוכה ה"אמי" דילן בייקר ("האישה הטובה", "הומלנד") ומרישקה הרגיטאי, שמככבת בספין-אוף "חוק וסדר: מדור מיוחד" בתור קפטן אוליביה בנסון.

ימי ראשון-חמישי ב-21:15 ב-HOT Zone  וב -HOT VOD

תור: אהבה ורעם Thor: Love and Thunder

בסרט הנוכחי תור (כריס המסוורת') יוצא למסע שונה מכל מה שחווה עד כה – מסע בעקבות שקט פנימי. אך הפרישה שלו לא מחזיקה זמן רב כאשר רוצח גלקטי בשם גור רוצח האלים (כריסטיאן בייל), אשר שואף לחסל כל האלים באשר הם, נכנס לתמונה. על מנת להילחם באיום הזה תור חייב לגייס לטובתו את חבריו ואלקירי (טסה תומפסון), קורג (טאיקה וואיטיטי) וחברתו לשעבר ג'יין פוסטר אשר להפתעתו הרבה של תור מסוגלת להרים את פטישו הקסום, מיולניר, בדיוק כמו אל הרעם. יחד הם יוצאים אל מסע קוסמי מפרך במטרה לפענח את המסתורין מאחורי הנקמנות של גור רוצח האלים ולעצור אותו בטרם יהיה מאוחר מידי. ארה"ב, 2022. בימוי: טאיקה וואיטיטי. שחקנים: כריס המסוורת', נטלי פורטמן, כריסטיאן בייל, טסה תומפסון, ראסל קרואו וג'ף גולדבלום. הסרט מופץ על ידי פורום פילם ויוקרן החל מה-7.7.22

רכבת הקליע Bullet Train

ב'רכבת הקליע' בראד פיט מככב כ"ליידיבאג", מתנקש חסר מזל הנחוש לבצע את עבודתו בדרכי שלום לאחר שיותר מדי משימות שלו השתבשו. אך לגורל, מסתבר, יש תכניות אחרות. משימתו הנוכחית של ליידיבאג מציבה אותו במסלול התנגשות עם יריבים קטלניים מרחבי העולם – כשלכולם מטרות קשורות אך סותרות – על הרכבת המהירה בעולם… רכבת שהוא חייב למצוא דרך לרדת ממנה. מהבמאי של 'דדפול 2', דיוויד ליץ', התחנה האחרונה היא רק ההתחלה במסע פרוע וחסר מעצורים דרך יפן המודרנית. ארה"ב, 2022

בימוי: דיוויד ליץ' ('דדפול 2'). שחקנים: בראד פיט, סנדרה בולוק, באד באני, בריאן טיירי הנרי, אהרון טיילור ג'ונסון, ג'ואי קינג, מייקל שאנון. הסרט מופץ על ידי פורום פילם ויגיע לבתי הקולנוע ב-4.8.22

HOT עם הכל אודות פאם The Thing About Pam

מיני-סדרה חדשה בת 6 פרקים המבוססת על פודקאסט של NBC שמדבר על פשעים אמיתיים וכלל מספר פרקים המגוללים את סיפורה של פאם האפ ומעורבותה ברצח של בטסי פאריה. הסדרה נכתבה על-ידי ג'ני קליין ("על טבעי", "ג'סיקה ג'ונס") ובוימה על-ידי סקוט ווינאנט ("30 ומשהו") ואדם קיין ("כמעט אנושיים", "גיבורים"). בסדרה מככבים זוכת האוסקר ו"גלובוס הזהב" רנה זלווגר ("יומנה של ברידג'ט ג'ונס"), ג'וש והמל  רובוטריקים, ג'ודי גריר ("מה נשים רוצות", "ילדותי") ושון ברידג'רס ("דדווד").

סדרת הפשע האמיתי עוסקת ברצח של בטסי פאריה מ-2011 ובמשפט שהתקיים, בו בעלה של בטסי הואשם על לא עוול בכפו ונשלח לכלא. כשההרשעה שלו מבוטלת והוא יוצא לחופשי מתחילה שרשרת אירועים שחושפת תכנית שטנית ואת מעורבותה של פאם האפ.

בסדרה מככבים גם גידאון אדלון ("הקהילה"), מאק ברנדט ("ארץ לאבקראפט"), קייטי מיקסון ("עקרת בית אמריקאית") וגלן פלשלר ("מיליארדים").  ימי חמישי בשעה 21:00 ב-HOT3 וכל הפרקים ב-HOT VOD

Lunana – A Yak in the Classroom של פאוו צ'וינינג דורג'י

אוגין, מורה צעיר המתגורר בבהוטאן המודרנית חולם לעבור לאוסטרליה ולהגשים את חלומו להפוך לזמר. הוא מנסה להתנער ממחויבותו כמורה, אך לממונים עליו יש תכניות אחרות עבורו. הוא נשלח ללמד ילדים בבית הספר הכי נידח בעולם, בכפר לונאנה על רכס ההימלאיה. היעדר חשמל, ספרי לימוד, לוח ואינטרנט גורמים לאוגין לרצות לעזוב ברגע שהוא מגיע. אך חום ליבם של התושבים וכוחם הרוחני, מחלחלים לליבו וגורמים לו להשתנות ולגלות שהאושר נמצא במקום הכי פחות צפוי. כל תושבי הכפר לונאנה מגלמים את עצמם בסביבתם הטבעית בסרט המוקיר כבוד לעבודה הכי משמעותית בעולם – להיות מורה המסוגל לעצב את עתידם של תלמידיו. מועמד לאוסקר לסרט הבינלאומי 2022. זוכה פרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע האסיאתי ופרסים נוספים בפסטיבלים ברחבי העולם.

בימוי ותסריט: פאוו צ'וינינג דורג'י  Paw Choyning Dorji. שחקנים: אוגין שראב דורג'י Sherab Dorji . מישן אוגין נורבו להנדאפ. סלדון קלדן לאמו גורונג. פם זאם פם זאם. בהוטאן 2021 , שפת דיבור דזונגה ואנגלית, תרגום לעברית. 109 דקות. הפצה בישראל סרטי נחשון בע"מ. החל מ-7 ביולי בסינמטק תל אביב וברחבי הארץ.

HOT8 מוסינזון: סוד מוחלט בהחלט

סיפור חייו של הסופר יגאל מוסינזון בו המציאות עולה על כל דמיון. יגאל מוסינזון, הסופר שחייו היו תעלומה מתמשכת, יצר את הבלתי אפשרי והמציא מחדש את המושג "המציאות עולה על כל דמיון". הסרט חושף את דמותו המרתקת ומגלה עבר שהיה עד עכשיו סוד מוחלט בהחלט. יגאל מוסינזון הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית, כולנו גדלנו על ספריו ומחזותיו כמו חסמבה וקזבלן. מוסינזון הוא סמל תרבותי שנשאר מסתורי אבל תמיד הצליח להפתיע, לחדש, להמציא ולהביא לחיינו את המציאות מנקודת מבט של היכרנו.

סיפור חייו שהתערבב במציאות הבדיונית שברא מגלה עכשיו את דמותו המסעירה והמרתקת. ישראל 2022. בימוי: אבי וייסבלאי. הפקה: אמוראים פילמס

עולם מוזר Strange World

סרט ההרפתקאות החדש של אולפני האנימציה של דיסני, 'עולם מוזר', יוצא למסע אל מעמקי ארץ בלתי ידועה ומסוכנת שבה יצורים פנטסטיים ממתינים לבואם של משפחת קלייד האגדית, משפחה של מגלי ארצות שההבדלים ביניהם מאיימים למוטט את משימתם החשובה ביותר. ארה"ב, 2022. במאי: זוכה האוסקר דון הול ('ריה והדרקון האחרון', '6 גיבורים'). במאית-שותפה ותסריטאית: קי נגויין (תסריטאית-שותפה, 'ריה והדרקון האחרון'). הסרט יוקרן באנגלית ובדיבוב לעברית ויגיע לבתי הקולנוע ב-24.11.22

HOT עם דרך הולינגטון Hollington Drive

דרמת מתח בת 4 פרקים של רשת ITV הבריטית, שנוצרה על-ידי סופי פטצל ("דם סמיך"). פרקי הסדרה בוימו על-ידי קרולינה ג'יאמטה ("רופאים"). את הקאסט של הסדרה מובילים זוכת הבאפט"א אנה מקסוול מרטין ("Line Of Duty"), רקאל סטירלינג ("חיים ביחד"),השאן סטון ("למצוא את אליס") וקן נווסו ("מכתב למלך"). תרזה (מרטין) והלם (סטירלינג) הן אחיות – תרזה היא הבעלים של רשת בתי קפה והלן מנהלת בית ספר. יחסיהם הקרובים מובילים לכך שיגורו עם משפחותיהן בסמיכות בפרבר האמיד "דרך הולינגטון". חייהן השלווים משתנים בלילה אחד בו נער מקומי נעלם והתעלומה מאיימת לקרוע את המשפחות מבפנים ומעמידה במבחן את הקשר החזק של האחיות. בסדדרה מככבים גם המועמד לאוסקר פיטר מקדונלד ("באטמן"), אמיליה ביי סמית' ("מי מתגורר באחוזת בליי"), ג'ודי מקני ("בריטניה") וג'ונאס ארמסטרונג. החל מה-23.6, ימי חמישי בשעה 22:00 ב-HOT HBO וכל הפרקים ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT עם רוד נוק Rod Knock

דרמת נוער נורווגית שנוצרה ונכתבה על-ידי לין-ג'אנט קייד ובוימה על-ידי דניאל פארה, שעבדו ביחד על הסרט הדוקומנטרי עטור השבחים "Born2Drive" על נהג המירוצים אוליבר סולברג. לסדרה הופקו עונות שתי עונות נוספות. "רוד נוק" היא דרמת התבגרות על נערים ונערות עם אהבה ותשוקה למכוניות ומירוצים. הסדרה מתרחשת בכפר נורווגי ועוקבת אחר הקשיים והסערות הרגשיות של החבורה, ואחר הגיבור, גלן "GT" (אודין וואג') טור שנאלץ להתמודד לראשונה עם הכאב של שברון לב. בסדרה מככבים גם מאג'ה כריסטיאנסן, מת'יו הנריקסן, קספר אנטונסן ואנדר ט' אנדרסן. החל מיום חמישי ה-30.6 כל הפרקים ב-HOT VOD וב-NEXT TV

אמנות ותערוכות

אסיף: המרכז לתרבות אוכל בישראל עם עיר, חיטה, לחם – אפייה במאה ה־17 בירושלים

לחם מחמצת (צילום דני בר)

תערוכה חדשה ומקיפה באסיף מביאה את סיפורם של הדגנים, הקמח והלחם בירושלים של המאה ה־17. דגנים ולחם היו מזונם העיקרי של תושבי ארץ ישראל במשך אלפי שנים. כדי להכין לחם, אחד ממיני המזונות המעובדים הראשונים שיצר האדם, דרוש היה שיתוף פעולה של רבים שגידלו, קצרו, טחנו, לשו ואפו. סיפורו של הלחם הוא סיפורה של החברה האנושית במזרח התיכון. טחנות קמח, תנורים משותפים ומאפיות שכונתיות ניצבו בלב חיי הקהילה ושימשו מרכזים תרבותיים שוקקי חיים. התערוכה היא תוצאה של מחקר מקיף אודות מאפים מסורתיים של המזרח התיכון, אותם אפו לטובתה אופים מודרניים שהשתמשו בדגנים וקמחים של זני מורשת מקומיים שנחשבו לאבודים עד לשנים האחרונות (פרי שיתוף פעולה עם בנק הגנים הישראלי ופרויקט ארץ חיטה). השחזור של אותם מאפים – ביניהם  אלג'רכ (לחם ממולא בצורת טבעת), חצאווי (לחם טאבון הנאפה על חלוקי נחל) כמאז' (הגרסה הקדומה של פיתת הכיס) או מאווי  (לחם מחבת) – התאפשר הודות לרשימות ותעודות של סוגי דגנים, קמח, ולחם מהמאה ה-17, המופיעות בארכיון בית הדין השרעי (בית הדין המוסלמי) בירושלים. את מיני המאפים השונים הכינו וצרכו מוסלמים, יהודים ונוצרים שחיו בירושלים העות'מאנית בעידן טרום־תעשייתי שבו התבסס מזונם על ייצור עצמי ומקומי. חלק מהמאפים שרדו תחת אותם שמות עד ימינו, אחרים נעלמו בחלוף השנים או שינו שם וצורה. כמה מהמאפים המופיעים בתעודות שוחזרו כפי שהיו, ואחרים שימשו כמקור השראה עבור האופים המודרניים ליצירת מיני לחמים ומאפים חדשים.

במדינת ישראל מגדלים רק כ-10 אחוז מהחיטה שאנחנו צורכים, ומקור כל החיטה המסחרית, מיובאת ומקומית, בזנים מודרניים אחידים שתפסו את מקומם של זני מורשת ייחודיים בכל רחבי העולם. בחינת תכונותיהם וצפונותיהם הקולינריות של זני המורשת המקומיים, היא חלק מהניסיון לשאוב השראה ממסורות מקומיות שיש בכוחן לסייע לשמירה על הסביבה ועל בריאות הגוף האנושי, ולהשיב טעמים ומורשת תרבותית שכמעט אבדה ללא שוב. בתערוכה מוצגים בין השאר: העתקים של תעודות בית הדין השרעי | לחמים ומאפים שונים שנאפו במיוחד עבור התערוכה ע"י אופים מודרניים | גינה לימודית של מיני דגנים מזני מורשת בחווה החקלאית על גג בניין אסיף | ברכות קציר | חותמי לחם ועוד.

במהלך הצגת התערוכה ייערכו במרכז אירועים ופעילויות בנושאים שהיו חלק משמעותי במחקר שנעשה לקראתה, כגון: השבת זני דגני המורשת של ארץ ישראל וחשיבות השמירה על מגוון ביולוגי בצמחי החקלאות והתרבות; לחמים שטוחים; תנורים קהילתיים; מאכלי דגנים ועוד. בכל יום שישי יערכו סיורים מודרכים בתערוכה (בהרשמה מראש). האופים והשפים המשתתפים (על פי סדר א-ב): מיכל בוטון, אנה שפירו ויהונתן מליניאק, "עמיתה", תל אביב | ספא בושנק, כפר מנדא | חגי בן יהודה, "הלחם של חגי", עינת | ראסל זקס, "ראסל", ירושלים | עמאר מסאלחה, "ריף", כפר קרע | חוסאם נסאר (אל-טאחן), "טאבון בלאדי", עראבה | ארז קומרובסקי, "ארז וחנן", מתת | פרח ראסלן, "כנאפה כעכ", אגמון החולה | ליילה ואברהים שיבאן, כפר ראמה | אורי שפט, "לחמים", תל אביב.

אסיף: המרכז לתרבות אוכל בישראל, הוא ארגון ללא מטרות רווח מייסודם של Jewish Food Society ו־Start-Up Nation Central . המרכז, ראשון מסוגו, פועל מאז שנת 2021 ושם לו למטרה לסייע לצמיחתה ותיעודה של התרבות הקולינרית המקומית והמגוונת, ומשמש עבורה בית לשיח, מחקר ועשייה טעימה.

מטרת המרכז היא איסוף מקורות וידע, ארגונם כאסופה והפצתם בארץ ובעולם. הוא פועל מתוך ההבנה שתרבות המטבח בישראל מושפעת ממטבחי יהדות התפוצות וממטבחים מקומיים, ביניהם המטבח הפלסטיני, מטבחי מדינות שכנות החולקות את אותו המרחב הגיאוגרפי ומטבחי בני לאומים ודתות שונים החיים בישראל. באסיף שואפים לחקור את תרבויות האוכל המקומיות ולהוות בית לשיח ולמגוון חוויות קולינריות. בחלל המרכז ניצבת ספריה קולינרית הכוללת אלפי ספרי בישול ועיון בעברית, בערבית ובאנגלית; מטבח הניסיונות מאפשר לבחון ולשמר מתכונים היסטוריים ועכשוויים, לבנות מאגר מתכונים דיגיטלי ולחקור חומרי גלם חדשים ותוצרי פודטק; גלריה המציגה תערוכות קולינריות מתחלפות החוקרות את הקשר בין אוכל לחברה, תרבות ודיסציפלינות אחרות; חווה חקלאית אורבנית על גג הבניין באמצעותה עוסקים בתחומים כמו קיימות ואגרוטק. המרכז מציע סדנאות עם בשלנים בשלניות, הרצאות, פאנלים, ארוחות מיוחדות עם שפים ושפיות מרחבי הארץ והעולם.

אסיף: המרכז לתרבות אוכל בישראל – רחוב לילינבלום 28, תל אביב. סגור בשבת.

מרכז קהילתי אריק איינשטיין עם התינוק הזוהר לעומת התינוק הבוער

הדימוי של האמן קית' הרינג, המבטא והמייצג את היופי, הטוהר, השמחה והפשטות שמביאים עמם התינוקות, יהפוך לסמל מחאה בתערוכת אמנות קבוצתית: "צוואר הבקבוק" העוסקת בחוק הבקבוקים העצמאי בפיקדון, מיחזור ואיכות הסביבה. פתיחת התערוכה ביום חמישי 07.07.22 ח' תמוז תשפ"ב בשעה 19:00 במרכז קהילתי אריק אינשטיין ברחוב דב הוז בתל אביב. התערוכה תימשך כשבוע ובמהלכה יתקיימו פעילויות לילדים מטעם המרכז הקהילתי אריק איינשטיין. האמנים המציגים בתערוכה: אורלי אלון מרגי, אילן מויאל, דור ויזל, דורון בראונשטיין, יעל בן ישר, מרדכי כהן, נאוה לי-טל, סיון כהן, עוז עזר, עינת שטקלר, רמי קואנקה, תמי אלקון. אוצר: אילן מויאל. מפיקה ואוצרת משנית: רונה מויאל פלוטק.

בעידן בו ההתחממות הגלובלית בשיאה והשלכות אי-המיחזור מהוות דלק נוסף לקטסטרופה, החליטה מדינת ישראל "להפיל" את האחריות הגדולה של מיחזור הבקבוקים הגדולים על האזרחים, והתוצאה? בקבוקים מושלכים לפחים הרגילים, בקבוקים מושארים בשקיות לצידי הפחים ובקבוקים מזהמים את הרחובות. אמנים ואמניות התכנסו לתערוכת מחאה וקריאה למדינה לחזור ולפקח על מיחזור הבקבוקים, או לכל הפחות להוציא מכרז אשר ישתלם לבעליו לפקח על העניין. במקרה הצורך שיאסרו הנפקת בקבוקים ללא לקיחת אחריות המיחזור על היצרן, בדומה לחברת נספרסו.

במסגרת התערוכה יוצג "התינוק הבוער" של האמן אילן מויאל שיהפוך בסתיו הקרוב גם לאבא! "התינוק הזוהר" הוא דימוי של תינוק זוחל המורכב מקו אחד ומסביבו 17 קווים המייצגים את קרני השמש הזוהרות, כפי שמציירים בתמימותם הילדים. סה"כ 18 ח"י קווים.

הדימוי הוא פרי מכחולו של האמן קית' הרינג אשר נוצר בשנות ה-80 והפך לסמל קווי המבטא והמייצג את היופי, הטוהר, השמחה והפשטות שמביאים עמם התינוקות בבואם לעולם.

קית' הרינג נפטר בשנת 1990 בגיל 32 לפני 32 שנים. "התינוק הבוער" (אילן מויאל, מדיה דיגיטלית, 2022) הוא מחווה להרינג. הדימוי מוצג במהופך מהתינוק המקורי, כצב המונח על גבו ללא יכולת לחזור למצבו הקודם, כנגד 32 השנים שחלפו מאז מות האמן ומתוקף תפקידו כסמל שנבחר לייצג את תערוכת המחאה "צוואר הבקבוק". את 17 הקווים מחליפים בקבוקים היוצרים מעין רחם פלסטיק. קו-המתאר של הדמות דק יותר ולא אחיד בשל ההתחממות והפגיעה באוזון. "התינוק הבוער מסמל את כלל תינוקות הדור של ההווה אשר נולדים לתוך מציאות סוריאליסטית ובה העולם נגוע בפלסטיק אשר בחסות החום הופך לחומר נוזלי ובלתי מתכלה המאיים על האוויר, החי והצומח ועל החיים בכלל בכדור הארץ!

בית בנימיני עם קרמיקה פוגשת פלסטיק במיצב הקורא תיגר לשיפור היחס לסביבה!

צילום: אילן עמיחי

"היעשוּת פלסטיק" הוא מיצב המורכב מ-27 גופים קרמיים התלויים מן התקרה. תערוכת המיצב של ג'קרנדה קורי, העוסק בתהליכים הקשים העוברים על כדור הארץ, תוצג במהלך חודש יולי במרכז בנימיני לאמנות קרמית עכשווית. אוצרת: ד"ר אילת זהר. פתיחה: יום ו', ה-8 ביולי בשעה 11:00 בבוקר. נעילה: ה-27 באוגוסט. שעות פתיחה: שני עד חמישי: 11:00-19:00 . שישי ושבת: 11:00-14:00.

התערוכה "היעשוּת פלסטיק": מטבע לפסולת, של האמנית ג'קרנדה קורי תוצג בחודשים יולי-אוגוסט בגלריה של בית בנימיני בתל אביב ותציג גופים המורכבים מקרמיקה בזיגוג וצבע אקרילי, בשילוב עם גרגירי קריסטל פוליסטירן ובטכניקות של קדרות, פיסול ותבניות קרמיות.

המיצב מופיע כתלוי בין שמים וארץ, בין תקרה ורצפה, ונותן תחושה של ציפה או אפשרות של התבוננות אל היצורים הצפים מנקודת מבט תוך-מימית, שמאפשרת התנתקות מן הקיומי והיומיומי לטובת הבנה מומקדת בשאלת הקיום.

המיצב עוסק בתהליכים הדיסטופיים העוברים על הפלנטה בתקופת האנתרופוקן – מעולם מלא תקווה ורצון לקידמה, בשנים האחרונות הולכת ומתבררת הטרגדיה הגדולה של כדור הארץ: חומרי הפלטה של דלקים, זיהום אוויר ותעשיית הפלסטיק – הם המזהמים הגדולים והקשים ביותר של הסביבה הטבעית, ויגרמו בסיכומו של דבר לחורבן המאזן העדין שעל פני הפלנטה שלנו.

לדברי האוצרת ד"ר אילת זהר: "המושג "היעשוּת פלסטיק"(Becoming Plastic)  שואב את השראתו מן הכתיבה של ג'יל דלז ופליקס גואטרי אשר שמו דגש מיוחד על המושג היעשות בפילוסופיה שלהם, מושג המצביע עד כמה דלז וגואטרי האמינו בתהליכיות ובשינוי מתמיד: שום ישות אינה קבועה, שום מצב אינו יציב. הדברים נמצאים בתהליך של שינוי מתמיד, והשתנות זו היא מה שהם כינו הֵיעָשוּת, כאשר השנוי מוביל בכל פעם למצב קיומי חדש. עבורם, ההישתנות היא חלק מהותי מן הקיום האנושי ומן הקיום הטבעי, והם מדגישים כי תנועה מתמדת זו של שינוי, חזרתיות ויצירת הבדלים – היא חלק בלתי נפרד ממהות הקיום.

פלסטיק עומד במובנים רבים כהיפוכה של הקרמיקה: בעוד שקרמיקה היא חומר וטכניקה השובה אליה אנשים רבים בשנים האחרונות, מתוך הרצון לחזור אל עולם ישן, טבעי ונוסטלגי, במימד אנושי לעומת עולם הפועל בקצב א-הומני, מהיר מדי ובשל הגעגוע לעבודת כפיים ושימוש בחומרים טבעיים, תוך עבודה ויצירת של כלי קיבול (לרב) בצרות פשוטות ומכילות  – קורי הופכת את היוצרות, ומנכסת את הקרמיקה, בצורה אכזרית, כדי שתיעשה לפלסטיק. היא אינה חסה עלינו, ואינה שותפה לחגיגת הטבע ו"החזרה לאדמה". קורי עושה בחומר הקרמי  שימוש, ויוצרת ממנו את מה שכולנו עתידים להיעשות לו: לפלסטיק. זוהי עמדה דיסטופית, כזאת המבקשת להנכיח את תהליכי האבדן בתוכם אנחנו חיים, ואת את ההרס המוכל בכל צעד שלנו. ההיעשות לפלסטיק עובדת כנגד הדמיון הפופולארי וההנחה הרווחת בדבר איכויותיה של הקרמיקה ומטרותיה. ההפיכה של הקרמיקה לפלסטיק, תוך שימוש באביזרי פלסטיק שונים כדי ליצור יציקות וחלקי גוף – היא הקו המנחה ממנו פועלת קורי. עצם המעבר מן החום של הקרמיקה אל הקור של הפלסטיק, מן האדמתיות האפורה של החומר הקרמי, אל הצבעים הזוהרים של הפלסטיק על ציפוייו השונים, עשוי היה להיות לסוג של חגיגת צבע, אבל בהקשר הנוכחי, הוא הופך לחוויה של רעל, ושל כוס התרעלה הנשפכת אל תוך הסביבה. השילוב בין יציקות חימר, טכניקות מתכלות, צבעים בוהקים אך מתקלפים, שימוש בכלי פלסטיק כמקור ליציקות או חלקים מתוכן – יושב בלב העשייה של קורי.

ג'קרנדה קורי נולדה בשנת 1966 במקסיקו סיטי. עלתה לארץ בשנת 1987. היא סיימה את לימודיה במחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל בהצטיינות בשנת 1991, ומאז עוסקת בקרמיקה בסטודיו הפרטי שלה בתל אביב. היא מרצה במחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל מאז שנת 2006. ומלמדת בבית בנימיני בתל אביב, מאז 2011.  הציגה בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות בארץ ובארצות הברית, זוכת פרס אריקה ולודוויג ג'סלסון, פרס בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים עבור הצטיינות בלימודים ופרס בלומנטל לקדרות. בית בנימיני, המרכז לקרמיקה עכשווית. רח' העמל 17, תל אביב. הכניסה חופשית.

מתחם ברחוב שוק לוינסקי עם איילה אורבנית עד ה-29 ביוני

"איילה אורבנית", תערוכת ציורים ושירה. הצצה לעולמה הפרוע של האמנית fufinka (דפנה פולץ) נפתחה לאחרונה במתחם "ברחוב". התערוכה מוצגת עם ציורים חדשים העוסקים גם בחודש הגאווה ובקהילה הגאה ותימשך עד סוף החודש. התערוכה קשורה לאורבניות של העיר וגם מחוברת לטבע לקלילות וחיוביות.

איילה הוא גם הכינוי לנקבת האייל-צביה וגם הכינוי לאור הראשון ביום (איילת השחר). התערוכה נוצרה מתוך הקונפליקט התמידי בתוכי בין הפראית למבויתת. דפנה פולץ (1977) אמנית –מאמינה- בתנועה מתמדת יוצרת ציורים, ספלים, עציצים, שירים וניגונים, שירה כתובה, שירה לפרשת השבוע, ספרי ילדים (בדרך להוצאה לאור) והגישה שלה לחיים היא: להתמקד בטוב כי: "מה שמתמקדים בו גדל". התערוכה בתמיכת עמותת תומר בן חורין לאמנות. מתחם "ברחוב" שוק לוינסקי, רחוב לוינסקי 33 שבתל-אביב,

בית האמנים עם מוסי ערמון ודן חיימוביץ הקו הירוק עד 9 ליולי

הצלמים מוסי ערמון ודן חיימוביץ חברו יחד לפרויקט צילום משותף ותיעדו את מסעם לאורך תוואי הקו הירוק. בית האמנים בתל אביב מציג תערוכה מקיפה של הפרויקט ולצידה יושק גם ספר צילומים. המניע לפרויקט היה לראות מה נותר מהקו שמסמן את מהות המחלוקת בין המצדדים בהסכם עם הפלסטינים לפי קווי 1967 ובין אלה המתנגדים לו, ולתאר את תמונת המצב העכשווי, 55 שנים אחרי המלחמה ששינתה את המצב הגיאופוליטי באזור.

״בחרנו לנסוע לכל אורכו של הקו הירוק ולתעד שרידים מן הגבול הישן, אבני גבול, שרידי גדרות, דרך הפטרולים ומכשול ההפרדה, שינויים סביבתיים בעלי אופי אזרחי כמו: ייעור, מסחר וחקלאות וכן שינויים אורבניים. הפרויקט המשותף מכיל את נקודות המבט הנבדלות שלנו, וצירופן יחד מרחיב את המבט על רצועת הארץ הזאת", מספרים חיימוביץ וערמון. "עם התקדמות הפרויקט התחלנו לתעד גם אנשים שפגשנו בשטח. הכוונה היתה לבחון באמצעות הצילום את השינוי התודעתי שהתחולל ביחס לקו הירוק ואת העמדות הנגזרות ממנו״.    תצלומיהם של חיימוביץ וערמון פותחים לפנינו נוף אורגני, תוואי עמוס במסמנים שונים המעידים על פעילות אנושית. שרידים למיניהם, אנדרטאות בשולי הדרך ועקבות שהותיר הזמן בדרכים הסלולות ובדרכי העפר לצד בתים, מבני תעשיה וסביבות עבודה. חלק ייחודי בעבודתם מוקדש לבני־אדם: אנשים מכאן ומשם שגרים או עובדים בסמוך לקו, חיילות וחיילים המשרתים לאורכו ומבקרים מזדמנים. האזור כולו נתון בתהליך סמוי של שינוי שהצילום מתעכב עליו ומאפשר לצופה לראות את תוצאותיו. המיפוי החזותי שהצילום מזוהה איתו לא נועד ליצור גוף שלם ואחדותי, אלא לבחון, לפרק ולהרכיב מחדש את החוויה. הזיכרון והמידע עולים מרצף המפגשים, מתוך מקטעים, מתוך פרטים ומראי מקום, כמו נוף בלי גבולות.

חיימוביץ וערמון עובדים אמנם יחד אבל יצרו איש איש בדרכו גופי עבודה נפרדים. ההבדל ביניהם ניכר כבר במבט ראשון: חיימוביץ מצלם בצבע, ערמון בשחור-לבן.

מבטו של מוסי ערמון מתאר את פני־השטח כפניה של מפה עליה הוא משליך מטריצה; מפה המשורטטת על ידי קווים ודרכי עפר, חורשות, עצי ברוש וגדרות ישנות, סלעים מסותתים, סימני עבודה, אבני דרך, מבנים, מכוניות ישנות ופסי רכבת, דרכים ובני־אדם. מבטו הישיר, הרואה כל והרציונלי מפגיש אותנו עם הווה ועבר כרוכים זה בזה ללא התרה. תצלומיו המונוכרומטיים חודרים מתחת לסף התודעה ומושכים את המבט אל עבר ה׳אל־ביתי׳ וה'־מאוים', המתעורר במקומות בעלי שם אך חסרי זהות. בין היופי המונוכרומטי להעדר הזהות עולה דילמת המקום המטרידה שהיתה לנכות הנפש של הוויית חיינו הפוליטיים.

דן חיימוביץ משלב בתצלומיו נופים, בני־אדם וחפצים משמעותיים, מתעכב על דברים שמושכים את תשומת־ליבו כמעין ׳פרט מתוך׳, וכך מדגיש את ייחודיותם ואת משקלם בתמונה. לעיתים אובייקט כלשהו מושך את תשומת־ליבו, ולעיתים אלה הם החושניות של הצבע או מרקמו של החומר באור. כך או כך, נדמה ששום אובייקט אינו חשוב בעיניו ממשנהו וכל פרט מנכיח את משמעותו. יותר משהם מתעדים את המקום, תצלומיו של חיימוביץ מקרבים את המתבונן אל נוכחותם הפיזית של הדברים ומוליכים אליו את התחושה שמתעוררת במפגש עם מקומות, עם חפצים ועם בני־אדם. הצילום בעיני חיימוביץ אינו רק כתיבת הזמן אלא כתיבת הזמן האישי, האוטוביוגרפי, עדות לסובייקטיביות של עצמו. מבטו אינו דומה לזה שמביט מחלונו החוצה אלא למבט שמחולל מפגש, התבוננות הדדית, אפילו דיאלוג. נעילת התערוכה: 9.7.2022. הכניסה חופשית. בית האמנים, רחוב אלחריזי 9, תל אביב

מוזיאון פתח תקוה לאמנות עם תבנית לניפוח טעויות של אביב גרינברג

ביום חמישי, ה-30 ביוני 2022, שעה 19:00, תיפתח תערוכתו של האמן אביב גרינברג– "תבנית לניפוח טעויות", באוצרותה של אירנה גורדון. לצופים מוצעת שוטטות בין מראות של חורבן אקולוגי והרס עצמי, בין שלדים, פגמים וציורים מרהיבים, המתגלים כעצביהן החשופים של המערכות המפעילות את התרבות ואת התודעה המיוסרת של האמן. המיצב החדש של אביב גרינברג במוזיאון פתח תקוה לאמנות, מבוסס על נרטיב בדיוני אפוקליפטי שבמרכזו מערך פסלים וציורים סוער וחובק כל. החלל פורשׂ את סיפורו של מפעל לייצור מְכלי פלסטיק לחומרי ניקוי, שנחרב בשל ייצור-יתר שיצא מכלל שליטה. הטעויות מולידות עיוותים חד-פעמיים ובלתי שימושיים, המפֵרים את הסדר במפעל בתביעתם להכרה. הצורות הנולדות יוצרות טבע חלופי, נוף עתידני אלגורי, מוּכּר ומאיים, שטוף ביופי ובכאב, הניזון מן הרנסנס והבארוק ובה-בעת גם מן הסימבוליזם והפוטוריזם, שהגיבו לתיעוש המואץ של המודרניזם.

האמן אביב גרינברג: "התערוכה מייצגת אבן דרך חשובה עבורי וחושפת התפתחות גדולה שעברתי בסטודיו. בשנתיים האחרונות אספתי פסולת ממפעלי ייצור של מיכלי פלסטיק. דרך ניסיונות שונים ביצירה עם הפסולת התחלתי ללמוד את המאפיינים והתכונות של החומר והתופעות שהוא עובר בתהליכי הייצור שלו. השאיפה הייתה ליצור חוויה של שוטטות בנוף עתידני, שמציב את הפסולת של הפלסטיק כשרידיה של האנושות, במחשבה על כך שהפלסטיק שישאר בלכתנו, ישמש כשלד או תשתית לבריאה של עולם חדש, עם צורות חיים אחרות שאנחנו לא נכיר. החלקים שאני אוסף מייצגים עבורי חומר שלא נכנע לתבנית המיועדת לו, שמתפרץ ממנה ושובר את המטריקס".

תערוכת היחיד של גרינברג נוצרה במסגרת חממת פיס לאמנות של מוזיאון פתח-תקוה, העוסקת ביחסי טבע-אדם-סביבה, ״אם עץ נופל ביער״. עשרת הפרויקטים המוצגים בתערוכה מציעים – יחד ולחוד – התבוננות ביקורתית ופואטית בהיבטים המדעיים והתרבותיים של יחסי אדם וטבע, תוך המְשגה אמנותית של המערכות האקולוגיות בעת הנוכחית ושל שיווי המשקל השברירי המתקיים בהן, מנקודת המבט של האנושי והלא-אנושי. אמני החממה: עומר אבן פז, ניב גפני, אביב גרינברג, מיכל סופיה טוביאס, דנה יואלי, איילת השחר כהן, שי עיד אלוני, עינת עריף גלנטי, מורן קליגר ואמיר תומשוב.

התערוכה תיפתח ב-30 ביוני ותנעל ב-12 בנובמבר 2022, ותפעל בימים שני, רביעי, שישי ושבת בין השעות 10:00-14:00, בחמישי בין 16:00-20:00. כתובת: ארלוזורוב 30, קריית המוזיאונים (בית יד לבנים), פ"ת. הכניסה לתערוכה בעלות סמלית. לפרטים נוספים…

גלריה נולובז עם ציוּרֶכֶש ניצנים של חנה אשורי

"ציוּרֵכֵש ניצנים" – תערוכת הפופ – אפ של האמנית האין תחומית חנה אשורי תוצג למשך 3 ימים בגלריה נולובז בתל אביב בהפנינג אמנותי של סופשבוע אחד! אוצרת: חגית אומני רובינשטיין.

חנה אשורי, אמנית אין תחומית, חוקרת בתערוכת הפופ אפ הדחוסה שלה "ציורכש ניצנים" את הפיכתו של הדימוי, הציור, לחפץ נוי, קישוט נעים לעין ממוסגר ומרהיב.

בניגוד למקובל, עבור האמנית תהליך הפיכתו של הציור למוצר צריכה נחשק ודקורטיבי בעל מחיר, הינו מעשה חתרני.

התערוכה מורכבת ברובה מעבודות שנוצרו במיוחד למכירה בירידים ובדוכנים במחיר עממי. הן מיוצרות על מצעים בלתי שגרתיים המאופיינים כולם במסגרת. הדגש על המסגרת עקרוני כפעולת העתקת חשיבות תוכן הדימוי אל הפריים.

המהלך של "ציורכש ניצנים" הינו חילוץ מוצרי הנוי ממחוזות הקראפט, אל שדה האמנות היפה והתמרת ערכם הסימבולי והכספי.

"ציורֶכֶש ניצנים" הוא השני מתוך טרילוגיה של תערוכות. הראשונה בהן היתה "ציוּרֵקֵב" הבוטה, והבאה בתור תהיה "ציורֶכֶש", אשר בה יבשיל וישגשג המהפך הדקורטיבי והמסחרי.

התערוכה תיפתח ביום חמישי, ה-7 ביולי בשעה 20.00

בערב הפתיחה יתקיימו מופעי הפרפורמנס:  "מטרונום"  של האמן והסופר דורון בראונשטיין, המופע "עיר לילה" של האמנית והמשוררת ורד נימרוד. והמופע של הפרפורמר בעז הילל "פעור בין תכריכים".

בשבת, ה-9 ביולי ב 16.00 יתקיים שיח גלריה עם האוצרת חגית אומני- רובינשטיין. ליין הבמה הפתוחה ע"ש יגאל בשן בניצוחו של גוני מרלבורו יסגור את התערוכה ב – 23.00. גלריה נולובז, זבולון 19 תל אביב.

ספרות ושירה

לאן נעלם פוליס גאורגיו? הסיפורים שמאחורי הסיפורים של עמליה עינת

הסופרת עמלה עינת מוציאה לאור ספר חדש בהוצאה גלילית, בו היא מתחקה אחר גיבורי ספריה הקודמים וחושפת מה עלה בגורלם. הספר מדגים את כוחו של סיפור להשפיע על גיבוריו.

ספרה החדש של עמלה עינת לוקח את הקורא למסע בעקבות גיבורי ספריה הקודמים. על כתיבת הספר, שכל פרק בו עוסק בגיבור של ספר אחר, שקדה עמלה כמעט שנתיים וחצי. את גיבורי ספריה הקודמים שהם גיבורי הספר החדש, הצליחה לאתר לאחר מחקרים מעמיקים שערכה, ובספרה "לאן נעלם פוליס גאורגיו?" מתחקה עינת אחר הדמויות ששימשו מקור השראה לסיפוריה וחושפת מה עלה בגורלם והאם וכיצד השפיע הספר שכתבה עליהם על חייהם.

סיפור חייה של עינת וספריה שזורים זה בזה בספרה החדש. עינת מחברת בין הביוגרפיה האישית שלה לבין סיפוריה מתוך מודעות עצמית והתבוננות עמוקה. 15 הסיפורים בספרה נוגעים בחמלה וברגישות בדמויות ה"שקופות" החיות לצידנו. הם חושפים את האתגר האנושי שניצב בפני החברה הישראלית ומעוררים בקוראים הזדהות עמוקה עם "השונה" . הספר מדגים את כוחו של סיפור להשפיע על גיבוריו.

באחד הפרקים מתארת עינת את ביקורה אצל משפחתו של פוליס גיאורגיו, גיבור ספרה "סיפור אהבה קפריסאי" שהתנדב להבריח נשק עבור המעפילים הצעירים, ומגלה כי בזכות הספר זכו ילדיו לשמוע את סיפור גבורתו של אביהם שהוצנע מהם עד אז.

בפרק אחר חוזרת עינת לפגוש את גיבורת הספר "אמני – הילדה מעג'ר" ומגלה שאמני הפכה למורה בהשראת הספר שנכתב עליה בילדותה, ספר שהעניק לה כוחות נפש להתמודד עם האתגרים שניצבו בדרכה. פרק נוסף עוסק בגיבורת הספר "סטפה אהובתי", שמגולל את סיפורה הנשכח של סטפה וילצ'נסקה, שהיתה שותפתו של יאנוש קורצ'אק בניהול בית היתומים היהודי בוורשה. עינת מצליחה להגיע לחנה ביבר, בתה של מי שהייתה חברתה הטובה ביותר של סטפה, ולגלות שהיא החלה בעקבות הוצאת הספר לחקור ולהרצות בנושא ולהפוך אותו למוקד מרכזי בחייה.

עמלה עינת, ילידת 1939, כתבה עשרות ספרים למבוגרים בתחום העיון והסיפורת, וכן בתחום הסיפורת לבני נוער ולילדים. עינת זכתה בפרס ראש הממשלה (1983), פרס הדסה לספרות ילדים ונוער (2004) ופרס אקו"ם על תרומתה ליצירה הישראלית (2016). הוצאה גלילית. מחיר: 96 שקלים. להשיג בסטימצקי ובצומת ספרים.

האמא שחולמת להיות מעצבת זכרונות ילדות של צלילי לאור

צלילי לאור, מחברת הספר "האמא שחולמת להיות מעצבת זכרונות ילדות" ומנחה סדנאות טיפול מרתקות, יוצאת לאור עם ספר חדש וסדנה חדשה עבור הורים מכל צבעי הקשת.

"אותו רגע, שבית ילדותי, הבית של אמא שלי. מלא בילדים מהמושב, שכולם אוכלים, מחובקים ויש להם מקום. אני דווקא מרגישה אי נוחות כשרואה את הפירורים של העוגה שהם משאירים על הספות, וסימני בוץ על הרצפה, אני מחליטה שאני לא אהיה ככה". חלקה עמנו צלילי את הרגע המכונן היותר בחייה, בראיון אישי למו"ל, נתנאל סמריק.

צלילי מגדירה את מקצועה והווייתה כעבודה של נתינה, כמו אמא שלה ז"ל שעל מצבתה נכתב: "אישה שכולה לב", היא הלכה בעקבותיה אך בניסיון לשפר וללטש את הערכים החיוביים והאוהבים הללו.

המסר העיקרי שלקחה מלכתה של אימה המנוחה, היה שמי שנותן לאחרים, חייב לדעת לתת גם לעצמו. הנתינה הטובה ביותר מגיעה ממקום של מלאות וסיפוק עצמי, ולא ריקנות וחוסר ערך עצמי. כך צלילי מספרת לנו ולעולם את הסיפור הייחודי והמרגש שלה.

"את האמא שאני בעצמי, הבנתי רק בשנים האחרונות כאשר נחשפתי למרחב מודעות. ושם למדתי שאי אפשר לנתק את האמא שאני ממי שאני בפנים. ובשביל לעשות את החיבור הזה, צריך למצוא את מי שאני בפנים. להתחבר אליה, לאהוב אותה, לקבל אותה, לתת לה לפני שהוא נותנת לאחרים." חלקה עמנו צלילי המרוגשת רגע נוסף משמעותי שגרם לה לשינוי משמעותי בחייה. מהפך בדרך ההורות שלה ובהתייחסות האישית שלה לילדיה.

צלילי הוא מטפלת מוסמכת בתפיסת המטאיזם – פילוסופיית חיים מעשית המשקפת את הדרך שבה הלא מודע מנהל את חיינו. זו הדרך הפרטנית שלנו להתבונן במה שמפעיל אותנו, "מאחורי הקלעים". הסדנה החדשה והספר מאפשרים לכולנו להתבונן ולזהות את הדפוסים הלא מודעים ולהפוך אותם למודעים.

התהליך שצלילי עברה הוא תהליך מסקרן, והוא בנה את עצמותיה לשלב בו היא יכולה ושמחה לשתף אחרים בידע שצברה ולהנחות את המשתתפים בסדנאות וההרצאות וכמובן את הקוראים בספר, כיצד לבצע את ההתבוננות הפנימית בצורה הכי מדויקת שאפשר ולהעלות את הדפוסים הללו לפני השטח כדי שנהיה מודעים לפעילות המוחית הנסתרת של כל אחד ואחת מאיתנו.

"תמיד עסקתי בהורות, באימהות. הראשונים ששיקפו זאת עבורי, את התפיסה הזו, אלו הילדים שלי". ואלו יכולים להיות הילדים והנכדים והנינים של כל אחד ואחת המעוניינים לחשוף את עצמם לדרך חשיבה חדשה.

נתנאל סמריק, על חווית הריאיון לקראת הסדנה החדשה המבוססת על סיפור חייה ולימודיה של צלילי לאור: "מדובר בעלמה מעוררת השראה, אופטימית עם לב ענק שיכולה להעצים אימהות ואבות, סבים וסבתות, בזכות לב גדול, חיוך רחב, וארסנל כלים יוצא דופן".

מרכז עמיעד בשוק הפשפשים-יפו עם חיים בספר: תערוכת פופ-אפ לילדים עד 26 ליוני

תערוכה עירונית מרהיבה במרכז עמיעד בלב שוק הפשפשים של ספרי ענק מיוחדים לילדים עם עמדות צילום ופעילויות מהנות לילדים! מגוון פעילויות מלידה ועד גיל 3, ובנוסף גם פעילויות מטעם עיריית תל אביב-יפו ומרכז מנדל לאחים והאחיות הגדולים יותר, הכניסה חופשית, ההשתתפות בפעילויות בהרשמה מראש בלבד. בנוסף לתערוכה תתקיימנה פעילויות מגוונות (בהרשמה מראש באתר העירוני של עיריית תל אביב-יפו) ובניהן ביום חמישי 23.6: 16:45, 17:30- ארנבון ובלון – הצגה פעילה לקטנטנים בגיל 2-3.

חיים בספר, אליעזר והגזר (צילום שני לויה)

פרס סאסא סטון לספרות ילדים על עולם ספרות הילדים 2022

על פי דו"ח הוצאות הספרים בישראל לשנת 2021 שפרסמה הספרייה הלאומית לקראת שבוע הספר, נמצא כי נרשמה עלייה של 5% בכמות ספרי הילדים שראו אור בשנת 2021 לעומת השנה שקדמה לה, וזאת למרות שכבר לא מדובר בשנת קורונה. לאור הצורך העז להכרה בסופרי ומאיירי ספרות הילדים, פרס סאסא סטון לספרות ילדים שחוזר זו השנה השנייה, קיבל עד כה השתתפות של כ-100 ספרי ילדים מאוירים שיצאו רק בשנה החולפת ומתמודדים על התואר הנחשק.

לאחרונה פורסמו נתוני הוצאות הספרים מטעם הספרייה הלאומית, שם הוצג הנתון על עלייה ב5% בכמות ספרי הילדים שראו אור בשנת 2021, לעומת שנת הקורונה 2020. במיוחד ברוח חג הספר, ארגון סאסא סטון חוזר עם "פרס סאסא סטון לספרות ילדים" לסופרים ומאיירים מובילים בישראל, למען קידום היצירה הישראלית בספרות הילדים המאוירת והכרה משמעותית בתחום ספרות הילדים. הפרס על סך 70,000 שקליםיחולק באופן שווה בין הסופר/ת ומאייר/ת של הספר הזוכה, וכמו כן יוענק פרס מפעל חיים על סך 25,000 שקליםלסופר/ת ילדים אשר השפיעו בצורה משמעותית על התרבות הישראלית.

"פרס סאסא סטון לספרות ילדים" נקרא על שם פיליפ ז"ל והילדה סטון, נשיאי הכבוד ומייסדי ארגון "סאסא סטון" (SASA Setton). הארגון מקדם את תחום החינוך לילדים מאושפזים בכ-40 בתי חולים ברחבי הארץ מזה עשור. בשנת 2021 זכה במקום הראשון בפרס סאסא סטון לספרות ילדים הספר "חדר הפלאות של סבתא מאשה" מאת- איריס ארגמן, איורים – יעל אלברט. כמו כן זכתה סופרת הילדים המיתולוגית גלילה רון פדר עמית בפרס מפעל חיים המכובד.

סוניה גומס דה מסקיטה, נציגת משפחת התורמים וסגנית יו"ר הדירקטוריון של סאסא סטון: "זוהי זכות גדולה לשים במרכז הבמה את תחום ספרות הילדים. אנו נרגשים לקבל את מועמדותם של כ-100 ספרי הילדים שיצאו לאור השנה, ולקדם גם השנה את סופרי ומאיירי הילדים שלא מקבלים הכרה מספקת. כל הספרים שיתמודדו בפרס יחולקו בתום התחרות לבתי הספר שבבתי החולים ברחבי הארץ בעבור הילדים המאושפזים, וכמו כן סופרים יקיימו מפגשים במחלקות הילדים. אני שמחה להזמין אתכם, במיוחד בשבוע הספר, לקחת חלק בפרויקט המיוחד והחשוב הזה."

פרסים ואותות

גרמניה עם תרומת ענק לטובת מוזיאון המורשת היקית שעבר לחיפה

מדינת גרמניה תומכת בשימור מורשתם של יהודים ויהודיות דוברי/ות גרמנית בישראל עם סכום של עד 1.2 מיליון אירו. הסכם בנושא זה נחתם בין ארגון יוצאי מרכז אירופה ('ארגון היקים') ומשרד החוץ הגרמני ב- 25 במאי 2022 בתל אביב. מטרת התרומה היא שימור מורשתם הייחודית של יהודים ויהודיות דוברי/ות גרמנית בישראל, להוקיר את חשיבותה בהקמתה ובנייתה של מדינת ישראל בצורה נאותה ולהמשיך לחקור את תרומתם. עוד לפני הסיכום שהושג התקיימו דיונים בין ארגון היקים וגרמניה על אבטחתם ואחסונם של המוצגים, עד שיימצאו למוזיאון מיקום חדש, שותפים שילוו אותו לאורך זמן ונותני חסות במידה מספקת. שגרירות גרמניה בתל אביב העמידה לרשות המעבר הזמני והאחסון המקצועי של המוזיאון תחילה סכום של 200,000 אירו.

אוסף המורשת של היהדות דוברת הגרמנית בישראל יוצג כחלק ממוזיאון ראובן הכט באוניברסיטת חיפה. ביסודה של ההחלטה על מיקום המוזיאון עומדת תפיסת העתיד של "מרכז חיפה ללימודי גרמניה ואירופה – HCGES" במימון ארגון  ה- DAAD המתייחסת לנושא והסכם שיתוף פעולה בין אוניברסיטת חיפה וארגון היקים הנסמך על כך.

גרמניה הציעה סיוע בסכום של עד מיליון אירו נוספים עבור המעבר ושיפוץ המוזיאון במסגרת ציון "1700 שנה חיים יהודיים בגרמניה". כך רוצים להבטיח שלצד הצגת פרטי האוסף של "מוזיאון היקים" לשעבר בתפן באופן עדכני, תובטח גם העברת מורשת חשובה זו לדור השלישי של שורדי השואה ויוקם לשם כך מקום חדש למחקר ולמפגשים.

ההסכם מרחיק הלכת צוין באירוע חגיגי, במעון שגרירת גרמניה סוזנה ואזום-ריינר. אוניברסיטת חיפה ושגרירת גרמניה מזמינות יחד לאירוע החגיגי לרגל הכינוס השנתי של חבר הנאמנים של אוניברסיטת חיפה. לצד נשיא האוניברסיטה, פרופ' רון רובין ויו"ר ארגון היקים דבורה הברפלד מצפים גם לבואם של אוצרת מוזיאון תפן לשעבר רותי אופק, סגנית נשיאת הבונדסטאג איידן אוזוגוס ושרת התחבורה מירב מיכאלי.

המארחת, השגרירה סוזנה ואזום-ריינר הצהירה לקראת האירוע: "היקים וצאצאיהם היו ונותרו בוני גשרים בין גרמניה וישראל. אנו מקווים שמוזיאון מורשת היהדות דוברת הגרמנית במיקומו החדש באוניברסיטת חיפה ימשיך להיות עמוד תווך נוסף בקשר הייחודי הזה בין המדינות שלנו. מקום התצוגה החדש והעדכני בחיפה לא אמור לתת רק מבט אל העבר של יהודים ויהודיות דוברי/ות גרמנית בישראל ותפקידם/ן המרכזי בבניית הארץ. המוזיאון שעוצב מחדש מיועד להיות בעיקר גם מקום למפגשים אישיים, מחקר מדעי מופתי וחילופי תרבות ובו בעת לשמר את מורשת ה"יקים" עבור הדורות הבאים. הרפובליקה הפדראלית של גרמניה גאה לתרום את חלקה בשימור והנחלת מורשת היהדות דוברת הגרמנית בישראל. תודתנו הכנה נתונה לכל התורמים והתורמות, מוסדות ושותפים ושותפות נוספים/ות, שמסייעים בשימור הנחלה הייחודית הזאת".

דבורה הברפלד, יו"ר נשיאות ארגון יוצאי מרכז אירופה: "הארגון מודה מקרב לב למשרד החוץ הגרמני ולשגרירות גרמניה בישראל על שפעלו ונרתמו מתוך אחריות ומחויבות לחשיבות קיום המוזיאון ושדרוגו, לטובת הציבור בישראל בכלל והקהילה הייקית בפרט".

אוסף "מוזיאון היקים" בתפן כולל קרוב למיליון מסמכים וחפצים אישיים על חיי היקים בגרמניה (חלקם עוד מהמאה ה-18), הגעתם לארץ ובניית חייהם החדשים כאן. בין היתר האוסף כולל את עזבונו של הרמן שטרוק ואת "צריף נהריה", בו חיו משפחות מגרמניה לאחר שהגיעו לארץ בתנאים בסיסיים ביותר. חיבורו העתידי של האוסף עם "המרכז לחקר גרמניה ואירופה" אמור להבטיח את המשך המחקר המדעי של עיזבונות היקים וליצור את נקודת המוצא לדו-שיח מעמיק על מורשת היקים עם המדע, סטודנטים והקהל הרחב בישראל ובעולם. סיוע נוסף למיזם ניתן ע"י קרן אלפרד לנדקר, הרפובליקה הפדראלית של אוסטריה, שירות החילופין האקדמאי הגרמני DAAD ותורמים/ות פרטיים/ות רבים/ות. שגרירות גרמניה תל אביב מיוצגת בוועדת ההיגוי של המוזיאון החדש למורשת היהדות דוברת הגרמנית בתפקיד יועץ.

הוכרזו הזוכות.ים בפרס עיריית תל אביב-יפו ע"ש רוזנבלום לאמנויות הבימה 2022 

ועדת השופטים של פרס רוזנבלום לאמנויות הבימה מטעם עיריית תל-אביב-יפו, הכריזה על האמניות ואמנים להם יוענקו הפרסים.

# פרסי עיריית תל אביב-יפו למפעל חיים יוענקו לפרופ' יוסי יזרעאלי ואבירם (רמי) באר.

# פרסי עיריית תל אביב-יפו לאמנים ויוצרים מצטיינים יוענק ולחנה וזאנה גרינולד, רועי חן, ויקטוריה חנה בירן ולרננה רז.

# פרסי עיריית תל אביב-יפו לאמנים בעלי הישגים מבטיחים יוענקו למאיה ערד יסעור, חגי יודן, יעל רסולי, ענת צ'רני, גלית ליס, ארי טפרברג ודנה מרכוס.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו: "הענקת פרס רוזנבלום טומנת בתוכה ריגוש וקסם. זו זכות עבורנו להעניק אות והערכה לאלה המביאים לחיינו שמחה והתלהבות בכל ערב. השנה נעניק את הפרס ל-8 אמניות ול-5 אמנים שנבחרו בזכות כישרון ויכולת בימתית כובשת ובזכות הצלחתם לרגש, לעודד מחשבה ולגעת בלבבות הצופים. ומה טוב יותר מלקבל הערכה על משהו, שאתה טוב בו וגם אוהב לעשות אותו".

הפרס יוענק לזוכות ולזוכים בטקס חגיגי שייערך ביום ראשון, 23  באוקטובר 2022, באולם אסיא, מוזיאון תל-אביב לאמנות במעמד ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי ובהשתתפות השופטים, הזוכים בפרס השנה וזוכי הפרס בשנים הקודמות.

חברי ועדת השופטים: ד"ר דורית ירושלמי (יו"ר), אודי בן משה, פרופ' עודד זהבי, דורון רוזנבלום ורנה שינפלד החליטו להעניק את פרסי עיריית תל אביב-יפו ע"ש חנה וגוטליב רוזנבלום לאמנויות הבימה לאמניות ולאמנים הבאים:

פרס מפעל חיים ע"ש רוזנבלום: פרופ' יוסי יזרעאלי – על תרומתו המתמשכת לתרבות תאטרון איכותית, מקומית, החוקרת את רובדי השפה העברית. יזרעאלי העלה על הבימה יצירות סִפרות ומקורות יהודיים ויצירות מופת מן התיאטרון המערבי, לימד, ליווה והעמיד דורות של יוצרות ויוצרים מתחום התיאטרון ומתעקש עד היום לחפש דרכים מקוריות ומאתגרות קהל.

אבירם (רמי) באר – מבטא את הקולות המסוכסכים, הכואבים והמחפשים בתרבות הישראלית דרכי הבעה גופניות העובדות על המתח בין היחיד ובין הקבוצה. בתוך כך הוא פועל למען חשיפת אמנות המחול לפריפריה בסדנאות ובכיתות אמן, המאפשרים לרבדים שונים בחברה הישראלית להתבטא ולהביא את עצמם לידי ביטוי דרך האמנות.

לזוכים יוענק פרס בסכום של 30,000 שקלים

פרס לאמנים ויוצרים מצטיינים: חנה וזאנה גרינולד – על יצירה מעצימה, מחזקת, שואלת ומערערת על האחידות, שאפיינה את התאטרון הישראלי. בעבודותיה נשמע הקול הנשי, קולות מודרים, מצְבי סיכון של נשים, המאפשרות לקהל להיות חלק מקהילה בונה ומעצימה.

רועי חן  – על תרומתו החשובה לתנועה העכשווית של "תאטרון גשר", ועל תַרגומיו ועיבודיו יוצאי הדופן לבימה העברית.

ויקטוריה חנה בירן – על קולה הייחודי, תרתי משמע, ועל השימוש המיוחד בשפה העברית, המשלב ישן וחדש למהות קולית ישראלית ייחודית.

רננה רז – על תרומתה המתמשכת לאמנות רב-תחומית  ובין תחומית על בימות הארץ.

לזוכות ולזוכים יוענק פרס בסכום של 18,000 שקלים

פרס לאמנים בעלי הישגים מבטיחים: מאיה ערד יסעור – על קולה המקורי יוצא הדופן, על החדשנות הדרמטורגית. חגי יודן – על מפעל הקלטה ועל הזמנת יצירות ישראליות פורצות דרך. יעל רסולי  – על שפת  אמנותית חזותית, המאפשרת לקהל לחוות ולחוש עוצמות של רגשות, חרדות, פחדים ומצוקות ובתוך כך לראות את הכוח של האמנות על נפש האדם.

ענת צ'רני – על הישגיה בתחום הפעילות בתחום הזמרה האופראית. גלית ליס – על שפה אמנותית, המאפשרת לנשים בוגרות להתבטא ולהראות את עצמן במרחב הציבורי. ארי טפרברג  – על עבודותיו הבין-תחומיות המפתיעות, המסעירות והמחפשות. דנה מרכוס – על שפה אמנותית ייחודית, העוסקת ביחסים בין בני האדם וחושפת את המורכבות של קרבה וריחוק.

לזוכות ולזוכים יוענק פרס בסכום של 15,000 שקלים

עיריית תל-אביב-יפו מעניקה את פרס עיריית תל אביב-יפו ע"ש רוזנבלום לאמנויות הבימה משנת 1989, מפירות הקרן ע"ש גוטליב וחנה רוזנבלום. הפרסים מוענקים לאמניות ואמנים בתחומי התאטרון, המשחק, המחול והמוזיקה. הפרס מנציח את זכרם של בני הזוג גוטליב וחנה רוזנבלום ז"ל, תושָבי תל-אביב – יפו, שפעלו רבות לקידום  העיר ולטיפוחה. אהבת התאטרון מילאה את חייהם של הזוג, ובלכתם הורישו לעיר את "קרן רוזנבלום לאמנויות הבימה" – קרן המכוונת כולה למצוינות ולייחודיות בתחום אמנויות הבימה.

מוזיאון תל אביב לאמנות עם פרס לורן ומיטשל פרסר 2022 לצלם נטע לאופר

נטע לאופר היא זוכת פרס לורן ומיטשל פרסר לצלם ישראלי צעיר לשנת 2022. פרס לורן ומיטשל פרסר הוא פרס שנתי מטעם מוזיאון תל אביב לאמנות, הכולל מענק כספי של 5,000 דולר לאמן ותערוכת יחיד במוזיאון. מנימוקי השופטים: "עבודתה של לאופר מתאפיינת בעיסוק מרתק, אינטליגנטי ורגיש בבעלי חיים ובצומח. היא יוצרת דימויים עוצמתיים בסטילס ובווידיאו, תוך שימוש באמצעים שונים ומגוונים – כמו מצלמות לראיית לילה או מצלמות אבטחה – לצד צילום מסורתי יותר. כך למשל, בעבודה 25ft התבססה לאופר על צילומי אינפרה-אדום ממצלמות אבטחה של הצבא הפרושות לאורך חומת ההפרדה. בווידיאו, שנשמעים בו קולות הקשר הצה"לי, המתעורר לחיים עם כל נגיעה בגדר, צילומי הסטילס המלווים אותו, נראה נוף קדומים מסתורי הנשלט בידי בעלי חיים – מושא לבחינה המשמש גם כמטפורה אפקטיבית לאנשים משני צידי הגבול. בעבודה 35 ס"מ צילמה לאופר את המעברים האקולוגיים הייחודיים – בצורת האות ל' – בחומת ההפרדה, שנועדו לאפשר מעבר של בעלי חיים משני צידי הגבול (אך למנוע מעבר בני אדם – ומכאן גודלם, ששם העבודה מתייחס אליו). סביב הפתחים הללו מתחוללת לעיתים דרמה, שכן טורפים למדו לארוב לחיות הקטנות עם צאתן מהם.  בעבודות אלה ואחרות מצליחה לאופר לגעת בנושאים החשובים של זמננו – החל בבחינה של השפעת גבולות מעשה-ידי-אדם על החי והצומח, וכלה ב שאלות אוניברסליות כגון השפעות עידן האנתרופוקון (העידן שבו אנו חיים, המתאפיין בחותמה של הפעילות האנושית) על הסביבה".

צוות השופטים בוועדת הפרס כלל את מירה לפידות, האוצרת הראשית של מוזיאון תל אביב לאמנות. כריסטוף ויזנר (Christoph Wiesner), המנהל לשעבר של Paris Photo וכיום מנהל פסטיבל הצילום Rencontres de la Photo d'Arles בארל, צרפת. אליסון ג'ינגרס (Alison Gingeras), אוצרת וחוקרת עצמאית, שכיהנה בין היתר כאוצרת במוזיאון הגוגנהיים בניו יורק ובמרכז פומפידו בפריז ואוצרת אוסף פינו בפלאצו גראסי, ונציה. ג'ינגרס שימשה כאוצרת-עמיתה של התערוכה "שמי מריאן" במוזיאוןMoCA , מיאמי, שתגיע לארץ בדצמבר 2022 ותוצג במוזיאון תל אביב לאמנות.

נטע לאופר (נ' 1986), היא בעלת תואר ראשון בצילום מבצלאל ותואר שני בצילום, וידיאו וניו-מדיה מ-  SVA (School of Visual Arts) בניו יורק. הציגה בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ובעולם, בהן: "ארץ חלב ודבש", הביאנלה לאדריכלות, ונציה (2021) ו"קווי הגנה", הגלריה האוניברסיטאית, תל אביב (2019), השתתפה בירידי אמנות בארץ (צבע טרי) ובעולם (מדריד, מיאמי, ניו יורק). בעקבות זכייתה בפרס פרסר לצלמת צעירה תציג לאופר לראשונה תערוכת יחיד מוזיאלית שתיפתח במוזיאון תל אביב לאמנות ב- 2023.

פרס פרסר לצלמת/ם ישראלי צעיר, יוענק השנה בפעם השמינית. הזוכים הקודמים בפרס:

רמי מימון (2015), מארק יאשאייב (2016), רונית פורת (2017), דניאל צאל (2018), אלי סינגלובסקי (2019) ואפרת חכימי (2020) ורה ולדימירסקי (2021)

בית ליבלינג עם קול קורא לתערוכה: מהי העיר הלבנה?

חדר הפרויקטים הוא הקצה הפתוח בתערוכת הקבע של בית ליבלינג המארח תערוכות

חדר הפרויקטים בבית ליבלינג, הוא מרחב אליו מוזמנים יוצרות ויוצרים מתחומים שונים לבוא ולקחת חלק פעיל בחקירה ביקורתית של השאלה "מהי העיר הלבנה?", כחלק ממחקר אלטרנטיבי, שיתופי ומתמשך הרואה בעיר הלבנה פלטפורמה לדיון עכשווי על שימור, עירוניות, זהות ותרבות בתל אביב. חדר הפרויקטים הוא הקצה הפתוח של תערוכת הקבע בבית ליבלינג, המספרת את סיפור העיר הלבנה כנקודת מוצא לסיפור מתהווה. זוהי הזדמנות להפנות את השאלה לציבור היוצר, להציג נקודות מבט שונות ולכונן יחד ציר זמן חלופי.

״העיר הלבנה״ היא רעיון, מושג, מותג וחלק מן הנוף הבנוי של תל אביב. זהו מרחב עירוני שהתפתח בשנות השלושים והארבעים של המאה הקודמת, ובו מבנים בסגנון הבינלאומי, והוא הפך לליבה של תל אביב הצעירה. לאחר עשורים של בלייה ושינויים, הציבור והרשויות העירוניות גילו מחדש את איכויותיה של העיר הלבנה, הפעם כחלק ממורשת וסיפור שיש לשמר, התפתחות שהובילה להכרזת אונסקו על מרחב זה כאתר מורשת עולמית. העיר הלבנה מונה מספר יוצא דופן של כ־4,000 מבנים היסטוריים, ובמקביל היא ממשיכה להיות בית לחיים עירוניים הנמצאים בהתפתחות מתמדת.

ברוח גישת ״נופים עירוניים היסטוריים״ (HUL) של אונסקו נבקש לחשוב יחד באיזה אופן ניתן לחזק את תחושת המקום, את הזהות הקהילתית, את תפקוד הרקמה העירונית ואילו ערכים היסטוריים נרצה לשמר נוכח ההתפתחות וההשתנות המואצת של העיר. מה משמעות העבר של העיר להווה ולעתיד שלה ובכלל, מה משמעות המושגים 'עבר' ו'שימור' בעיר ש"הזמן שלה הוא הווה מתמשך? מהם האתגרים הדחופים בעת הזו בעיר שנבנתה ברוח התנועה המודרנית כדי לתת מענה לצרכי התקופה?

בבית ליבלינג מבקשים לשאול שאלות סביב המורשת הבנויה ובפרט, כיצד אפשר להרחיב את מושג השימור מעבר לחידוש ולשיקום מבנים; כיצד שימור יכול להשתלב במגוון פעילויות מתווכות, שרואות בעיר הלבנה מרקם תרבותי והיסטורי חי המציג את סיפורן של כלל הקהילות שחלקו וחולקות מרחב זה, וכן שאלות סביב הנרטיבים הקיימים והאפשריים של העיר.

מה מחפשים? הצעות לתערוכות בחלל המשלבות גם פעולות מתמשכות או מחקר אלטרנטיבי. תערוכות המשלבות בין מדיומים שונים מתוך התייחסות למושג ״העיר הלבנה״. תערוכות היוצאות מבית ליבלינג אל העיר ומייצרות דיאלוג בין שימור להתחדשות. הצעות לתערוכות העוסקות בטיפוח מורשת תרבותית וקהילתית בעיר, ועוסקות בעידוד פעילות חברתית ומעורבות אזרחית. כחלק מההצעה נבקש לכלול סדרת מפגשים/סדנאות/פעולות עם הקהל הרחב במהלך חודשי התערוכה (שלושה מפגשים).
מה נותנים? תערוכה שתוצג שלושה וחצי חודשים. מענק של 20,000 שקלים. ליווי אוצרותי אישי בתהליך העבודה על התערוכה עם אוצרת הפרויקט סברינה צגלה. אפשרות למפגש ושיח עם צוות התוכן של בית ליבלינג הכולל אדריכלי שימור, מתכנני ערים, אנשי חינוך ומעצבים. חשיפת הפרויקט בפלטפורמות השונות של בית ליבלינג. תיעוד התערוכה כחלק ממחקר מתמשך ונאסף: "מהי העיר הלבנה?"

קישור לטופס הרשמה מקוון – לינק. מועד אחרון להגשה: 6/8/2022. תשובות לזוכים: 18/9/2022. ההצעות הזוכות צפויות להיות מוצגות במהלך 2023/24, מועד סופי יקבע בתיאום עם בית ליבלניג. לשאלות ניתן לפנות: [email protected]

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. נחום.

    מ-גוגל הגעתי לאחד מהדפים בקטגוריה: חדשות תרבות ואמנות.
    התרשמתי מהפרוט וההרחבה, ומסקרנות דפדפתי בדפים נוספים, ולא נותר לי אלא לומר:
    וווווואו. (או שמא: וואווווווו?!).

    .

כתיבת תגובה