חדשות התיירות וטיולים בארץ ובעולם מס' 10/2022

פעילויות בטבע ובעיר עם תחילת החופש הגדול וחום יולי אוגוסט ||| סיכומי התיירות והטיולים לאביב ||| פעילויות, טיולים ואירועים בשמורות הטבע והפארקים ברחבי הארץ ||| טיסות והפלגות לרחבי תבל ||| עדכונים על הנעשה בעולם התעופה והתיירות בארץ ובחו"ל ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

פסטיבלים ואירועים

מרינה הרצליה עם פסטיבלים של מוזיקה, אוכל ואלכוהול, תרבות וספורט

פסטיבל יין לבן white מרינה הרצליה (צילום תום גץ)

החברה העירונית לפיתוח תיירות בהרצליה פותחת את עונת הקיץ עם שלל פסטיבלים ואירועים בתחומי המוזיקה, ספורט, קולינריה, אלכוהול ותרבות. הפסטיבלים יתקיימו כולם במרינה ובחופי הים בהרצליה – חוף אכדיה דרום וצפון ויהיו פתוחים לקהל הרחב.

עפרה בל, סגנית ראש העיר ויו"ר החברה לפיתוח תיירות: "בשנה האחרונה הרצליה מובילה קמפיין ארצי לעידוד וקידום תיירות מקומית ומחו"ל לעיר הרצליה, בשיתוף בתי המלון והעסקים בעיר שמורגשים בהיקפי התיירות העולים. בקיץ הקרוב החברה לפיתוח תיירות מקדמת אירועים של יין, בירה, מוזיקה, אוכל ויוגה שיתקיימו לאורך כל חודשי הקיץ ובכניסה חופשית לציבור שמוזמן בהמוניו, להגיע וליהנות מהשפע שיש לעיר הרצליה להציע בים וביבשה".

*פסטיבל יין White – המתקיים כמדי שנה במתחם המרינה. מיטב היקבים ויבואני היין בישראל מציגים יינות לבנים תואמים לתקופה ועוד. בפסטיבל מוסיקת רקע וכיבוד התואם להגשה לצד יינות לבנים. מתי: בימי רביעי וחמישי ה-22-23.6.22, בין השעות: 18:00-23:00. איפה: רחבת האירועים במרינה הרצליה.

*פסטיבל סרטים זרים – בשיתוף שגרירות פרו בישראל. ברחבת המרינה יוצגו סרטים של מדינות זרות. מתי: ראשון-שלישי ה-26-28.6.22, בין השעות: 20:30-23:00. איפה: רחבת האירועים מרינה הרצליה. הכניסה חופשית

*פסטיבל מוסיקה עברית – שירת המונים ברחבת המרינה בהרצליה. בפסטיבל מופיעים הרכבים איכותיים מגוונים בסגנון ישראלי הישן והטוב לצד החדש והמודרני. בכל שנה מגיעים לפסטיבל עשרות אלפי מבקרים. מתי: לאורך כל ימי שלישי של חודש יולי ותחילת אוגוסט, בין השעות 20:00-21:30. 5.7.22, 12.7.22, 19.7.22, 26.7.22, 2.8.22, 9.8.22. איפה: רחבת האירועים במרינה הרצליה. הכניסה חופשית

*טברנה יוונית – הפיכת המרינה לטברנה יוונית במהלך הקיץ. חגיגה יוונית תוססת לצד היאכטות במרינה בהרצליה,  באירוע הרכבי מוסיקה יוונית מהטובים בישראל לצד אוכל אותנטי בסגנון יווני. מתי: רביעי וחמישי ה-6-7.7.22, בין השעות: 18:00-23:00. איפה: רחבת האירועים במרינה הרצליה. הכניסה חופשית

*פסטיבל אוכל – המתקיים כמדי שנה ברחבת המרינה, בפסטיבל יוגשו מגוון סגנונות קולינריה במיטבה לצד משקאות ומופע של הרכבים מוסיקאליים מהטובים בארץ. מתי: רביעי וחמישי ה-27-28.7.22, בין השעות: 18:00-23:00. איפה: רחבת האירועים במרינה הרצליה. הכניסה חופשית

*קבלת שבת – מרינה הרצליה מקבלת את השבת בכל יום שישי (אחת לשבועיים) ברחבת המרינה יופיע הרכב מוסיקלי בסגנון שונה. מתי: בימי שישי (אחת לשבועיים), החל מהשעה 18:30. 1.7.22, 15.7.22, 29.7.22, 12.8.22, 26.8.22. איפה: רחבת האירועים במרינה הרצליה. הכניסה חופשית

*פסטיבל קוקטיילים – אירוע איכותי המשלב חגיגת קוקטיילים במרינה בהרצליה. הקוקטיילים יורכבו ממיטב הכהילים והליקרים המיובאים לארץ. במסגרת האירוע יוצע לאורחים תפריט קוקטיילים מגוון לצד "פינגר-פוד" איכותי שיותאם לקוקטיילים. מתי: רביעי וחמישי ה-17-18.8.22, בין השעות: 18:00-23:00. איפה: רחבת האירועים במרינה הרצליה. לפרטים נוספים: https://www.herzliya-marina.co.il/

צפת עם פסטיבל הלאדינו ביולי ופסטיבל הכליזמרים הבינלאומי באוגוסט

לילות קיץ צפת, עונת הפסטיבלים בצפת (צילום דב בער הכטמן)

החגיגה מתחילה כבר בתחילת חודש יולי עם פסטיבל הלאדינו הבינלאומי אשר יתקיים זו השנה הרביעית ובו צפת מתקשטת ומתחברת לשורשיה הקדומים כבירת הלאדינו של ישראל – שלושה ימים של חוויה מוסיקאלית תרבותית ברוח הלאדינו – התרבות שאפיינה את צפת במהלך המאה ה16.  במסגרת הפסטיבל יתקיימו מופעים על טהרת הלאדינו ושילובים בין אמני לאדינו לזמרים שונים; סמטאות העיר העתיקה ורחובות העיר במרכז צפת יהפכו ל"שדרת לאדינו" ממותגת ומיוחדת ובה נגני חוצות אותנטיים, רקדנים מסורתיים ודוכני מזון בסימן לאדינו; ייערכו סיורים מודרכים ואירועים מיוחדים ברחבי העיר ועוד.

בין האומנים שישתתפו בפסטיבל הלאדינו 2022– יהורם גאון, רותם כהן, גליקריה, טריפונס, לאה שבת, תזמורת סימפונט רעננה במופע מיוחד עם זמרי לאדינו, דורית ראובני ויענקל'ה מנדל, התזמורת האנדלוסית במופע משותף עם שלמה יידוב ומור קרבאסי, שולי נתן, דגנית דדו, ינית אסולין במופע פולקלור לאדינו ועוד אמנים רבים ונוספים שיופיעו ב2 מתחמי מופעים ב-3 ימי הפסטיבל, מהשעה 20:00 ועד השעות הקטנות של הלילה. כל המופעים חינם בכניסה חופשית לקהל הרחב.

לאחר פסטיבל הלאדינו ייפתח באוגוסט פסטיבל הכליזמרים הבינלאומי בצפת, בהשתתפות עשרות אמנים והרכבים בולטים, ביניהם גם בניה ברבי, עקיבא, נתן גושן, אמיר דדון, תיסלם, עידן חביב ועוד רשימה ארוכה של אמנים שיופיעו ב-6 במות שונות. שני הפסטיבלים יתקיימו במיתוג אירועי הקיץ של צפת "קיץ-צפתי" ותחת הכותרת "ששת ימי הפליאה" המסמלים את החיבור המיוחד של שלושת ימי פסטיבל הלאדינו בתחילת חודש יולי ושלושת ימי פסטיבל הכליזמרים בתחילת חודש אוגוסט, חיבור בין מזרח למערב ומסורת של שילוב אמנים בולטים מהמוסיקה הישראלית 'הרחבה' לצד אמנים ממוסיקת הלאדינו, הכליזמר והנשמה היהודית, היוצרים יחדיו שילוב מיוחד וחוצה מגזרים לכל הקהלים.

לדברי ראש עיריית צפת שוקי אוחנה: "אמנים בולטים רבים יגיעו לצפת בקיץ הקרוב אל שני הפסטיבלים הגדולים ואירועי הקיץ. החגיגה מתחילה בפסטיבל הלאדינו – 3 ימים מיוחדים בהם צפת בירת הגליל חוזרת לשורשיה כבירת מוסיקת הלאדינו והנשמה היהודית, ומגיעה לשיא בפסטיבל הכליזמרים הבינלאומי שיהיה השנה אחד הפסטיבלים הגדולים בתולדות הפסטיבל לדורותיו. כולם מוזמנים אל רחובות העיר העתיקה הקסומות של צפת לחוויה תרבותית עשירה ויוצאת דופן".

סיכום מצעד הגאווה ה-23 בתל אביב-יפו בקריאה לשוויון לכל המגדרים

הזנקת מצעד הגאווה תל אביב-יפו (צילום גיא יחיאלי)

מעט לפני השעה 12:00 הוזנק המצעד על ידי ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, והחלה תהלוכת הצועדות והצועדים מספורטק צפון, לאורך שדרות רוקח, ועד גבעת המופעים בגני יהושע. התהלוכה לוותה ב-10 משאיות ועליהן רקדנים ודיג'ייאים של מיטב הליינים הגאים בעיר. השנה לראשונה השתתפה משאית נוער של המרכז הגאה והמחלקה לנוער ולצעירים בשיתוף איגי ובית דרור ומשאיות עירוניות של עיר עולם ותיירות עם משאית ״תל אביב טק״ עם הליין PAG  ומשאית נשים של הרשות לחוסן ושוויון חברתי וליין הנשים "בואי".

את ההפנינג שנערך בנקודת ההזנקה הנחו שלמור שטרוזמן, סוזי בום ונדב בורנשטיין ונאמו מהמערכת הפוליטית, ראשי מפלגות ושרים – שר החוץ יאיר לפיד, שרת התחבורה מירב מיכאלי, השרה לשוויון חברתי מירב כהן וסגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק הגאווה מיטל להבי. כמו כן, הופיעו סטפאן, אתי ביטון, לישי שלמן ואריקה היסטריקה.

מדברי ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי בהזנקת המצעד: "אין אירוע שאני שמח להזניק בכל שנה יותר ממצעד הגאווה. השנה האחרונה הייתה שנה לא פשוטה לקהילה בישראל, כשמהפכת ה-metoo החלה לסדוק סופסוף גם את חומת השתיקה הקהילתית העבה והגבוהה. אבל היא הייתה גם שנה טובה, כזו שבה שופטת הכדורגל ספיר ברמן והתאחדות הכדורגל הוכיחו שאפשר אחרת. שנה שבה שר הבריאות אסר על טיפולי המרה, ביטל את האיסור המטופש על תרומות דם מהומואים ואישר תהליכי פונדקאות בארץ לזוגות גברים. כן, יש עוד דרך ארוכה ללכת, אבל ב-2022 כבר ברור שרוב הציבור תומך בזכויות שוות לקהילה. ואפילו שרוב הקואליציה, שלא יכולה להסכים בימים אלה על כלום, תומכת בזכויות שוות לקהילה. ולכן, לכל מי שיקראו לכם ולכן לחזור לארון, אנחנו נגיב "בחזרה לגאווה". לכל מי שיעזו לחזור ולאיים, אנחנו נגיב "בחזרה לגאווה". לכל מי שינסו להחזיר את ההישגים שכבר הושגו אחורה, אנחנו נגיב "בחזרה לגאווה"! תל אביב-יפו תמיד הייתה ותמיד תהיה הבית של כל טרנסג'נדר וטרנסג'נדרית, של כל לסבית, של כל הומו, של כל בי, של כל קוויר או קווירית. לא משנה לנו איפה את גרה, לא אכפת לנו מה ההרכב המשפחתי שלךָ – פה תמיד תהיי שייכת, פה תמיד יהיה לךָ מקום. חג גאווה שמח!"

סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו ומוזיקת תיק הגאווה, מיטל להבי: ״תל אביב יפו גאה בקהילה הגאה שלה, קהילה חזקה וגאה – שמסמנת את כוכב הצפון לכולן ולכולם״.

בשעה זו (שישי, 18:30) מגיע לסיומו מצעד הגאווה ה-23 של העיר תל אביב-יפו עם הערכה של כ-170 אלף צועדות וצועדים. המצעד נערך השנה תחת הכותרת "חזרה לגאווה".

המצעד הוזנק על ידי ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, בספורטק צפון. משם הצועדות והצועדים צעדו בתהלוכה לאורך שדרות רוקח, לצד 10 משאיות של הליינים הגאים המובילים בעיר עליהן התנגנו סטים של מיטב הדיג'ייאים. רקדנים מישראל ומחו"ל הלהיבו את המשתתפים.

המצעד הסתיים בגבעת המופעים בגני יהושע, שם התקיים אירוע השיא עם שתי במות ענק.

את האירוע הנחו בל אגם ומגי אזרזר והופיעו האמניות והאמנים המובילים בהם (לפי סדר הא'-ב'): אגם בוחבוט, אנה זק, דנה אינטרנשיונל, דניאל גבאי, האחיות כרקוקלי, הראל סקעת, ואלרי חמתי, זהבה בן, יסמין מועלם, לירן דנינו, מיכאל בן דוד, נונו, נסרין קדרי, סטטיק ובן-אל, רביב כנר, רוני דואני, שחר סיאול וביחד איתם ניגנו והופיעו על הבמה מיטב הדיג׳ייז מחיי הלילה של הקהילה הגאה בעיר.

בנוסף על במת האהבה הופיעה הזמרת הבינלאומית איגי אזילה וניגנו דיג'ייז מהארץ ומחו"ל.

הקיץ והחופש הגדול

Ice Peaks היכל הקרח של ישראל בחולון וב"ש עם קיץ 2022

ICE PEAK משטח החלקה על הקרח בחולון (צילום עמרי חט Omri Het)

היכל הקרח של ישראל מציע הקיץ את חדר השלג שהפך לאטרקציה מושלמת לקטנטנים גם בחולון, החדר ימוקם במהלך חודשים יולי אוגוסט סמוך למתחם ההחלקה בפארק פרס. החדר שנמצא באופן קבוע גם במתחם הקרח בבאר שבע מציע לקטנטנים בני 3 ומעלה חוויה הכוללת בניית בובות שלג, מגלשה ועוד. בנוסף מציע המבקרים בחולון ייהנו ממופעי החלקה אמנותית מרהיבים ללא תשלום נוסף.

במתחם בקרח שבבאר שבע ייהנו המבקרים (רוכשי הכרטיסים) מגלגל המזל שיציע שלל מתנות, שייאספו מחנויות הקניון בסינמה סיטי ומתחרויות קליעה למטרה על הקרח. פרטים על מועדי מופעי ההחלקה בעמוד הפייסבוק.

מגיעים עם כל המשפחה להיכל הקרח Ice Peaks, מצטלמים מעלים סרטון לסטורי או לטיק טוק ומתייגים את המקום פועל על פי ההנחיות המעודכנות מעת לעת.

שעות הפעילות: ראשון – שבת 10:00-21:00. לפני ההגעה להיכל מומלץ להתעדכן מהאתר https://icepeaks.co.il/ ולהצטייד בגרביים ובגד עם שרוול ארוך. כניסה אחרונה למשטח ההחלקה תתבצע כשעה לפני מועד הסגירה. בכל שעתיים וחצי לערך מתבצע ניקוי של משטח ההחלקה. פרטים בקישור www.icepeaks.co.il או בפייסבוק: Ice Peaks

ימית 2000 ספארק המים בחולון עם קיץ 2022

ימית 2000 חולון (צילום תומר visionart)

את קיץ 2022 מבלים בפארק המים ימית 2000  בחולון הפארק הכי גדול בארץ, המשתרע על כ-70 דונמים של בריכות, מגלשות מים ואטרקציות משעשעות לילדים ביניהם מגלשות מרוץ, מגלשות גבוהות – היי ספיד, מגלשה עם מסלול אבובים ומגלשת סופר קמיקזה, מתחם עולם הילדים כולל, מפלי מים, משטחי הזתה, מגלשות לקטנטנים, משאבות שעשוע ובריכת פעוטות ועוד. בתקופת הקורונה פעל המקום להתחדשות ושדרוג חווית המבקרים: תוגברו צוותי האבטחה, השירות והניקיון. מונה מנהל חדש, דורון גבאי תושב העיר. נרכשו 6 מגלשות מרוץ חדשות 14*32 מ'. מגלשות מהירות, במיוחד, הכוללות טיימר ומאפשרות תחרויות גלישה מאתגרות. נוספו 760 מ"ר של כרי דשא בכניסת למתחם, בשביל המוביל לעולם הילדים, סמוך למגלשות המרוץ ובמרפסת השיזוף שבמתחם הספא. נוספו, אזורים מוצלים. גם הבמה המרכזית שודרגה עם מערכות הגברה מקצועיות בטכנולוגיה מתקדמת.

פארק המים הוותיק הנקרא, ימית 2000 ספארק המים בגלל מתחם הספא הגדול והמפנק במקום הכולל 5 בריכות ג'קוזי בטמפרטורות שונות, חמאם תורכי, סאונות יבשות ורטובות, מרפסת שיזוף ומנוחה ועוד.

במקום גם מתחם מקורה הכולל בריכת גלים סוערת, פטריית מים, דליים מתהפכים בהפעלה עצמית, בריכת ערבול, תותחי מים, תעלת סחף, שעשועי מים, 26 מגלשות אקסטרים חדישות, מגוון רחב של בריכות: בריכה אולימפית, בריכת גלים בריכת פעוטות מוצלת בסגנון טרופי ועוד.

דורון גבאי: "שמתי לי למטרה לשפר את התדמית שנוצרה ל-ימית 2000 בעקבות מספר מקרים נקודתיים שפגעו בשמו של המקום המקסים והייחודי, בגודלו ובמגוון הרב של המגלשות ומתקני האקסטרים שאין כמותם בארץ. את עיקר המשאבים אני מפנה לחוויית הלקוח, האבטחה, הניקיון והיחס האישי לפניות המבקרים".

מיקום: חולון, פארק פרס. וויז: רחוב מפרץ שלמה 66 חולון. לפרטים נוספים: 03-6506500 /אינסטגרם/ פייסבוק ואתר האינטרנט של ימית ספארק המים

*יש לעקוב ולהתעדכן בשעות הפעילות של מתחם המתקיימים בו אירועים מיוחדים שבהם לא מתאפשרת כניסה לקהל הרחב

*כניסה למתקני הספא: תוספת של 20 שקלים לאדם

הפסטיבל הבינלאומי ה-24 לתיאטרון בובות 28 יולי – 6 אוגוסט חולון

במשך עשרה ימים יציע הפסטיבל הבינלאומי לתאטרון בובות חוויה תיאטרלית לכל המשפחה עם עשרות מופעים, הצגות, תערוכות, סדנאות וחגיגה אמנותית. הבכורות הישראליות יכללו את ההצגות: 'שיכון גלויות' (זויה קניגסברג ושושנה דרור) – סיפורן האמיתי של היוצרות, שתיהן מהפריפריה החברתית, האחת בת לעולים מאתיופיה והשנייה עלתה מברית המועצות; 'הויטרינה של סבתא' (ליאת שבתאי) המבוססת על סיפוריה של סבתה האמיתית של היוצרת; 'טיול משפחתי' (רינת שטרנברג, תיאטרון קרטון), תיאטרון חפצים בו מגלמת היוצרת את תרצה חוקרת הטבע שבעזרת בובות וחפצים, משחזרת ביצירתיות ובהומור את חווייותיה מטיול ביערות אפריקה ו'סיפור מנייר' (אורית ליבוביץ נוביץ) המבוססת על שימוש בנייר, בעבודות cut-out, בתפאורותpop-up  ובציור חי.

לצד ההצגות המופעים תפתח תערוכת הצילומים Que Bella" – צילומיו של פיני סילוק המתעדים את הבובנאית בלה שקאטוב בת ה-75 עם בובותיה במצבים בלתי רגילים. מחו"ל, יגיעו השנה, אמן המריונטות, ההונגרי, עתיר הפרסים, בנצה סרקאדי, עם מופע המריונטות של בודפשט, וקבוצת LOFT מקרואטיה שינחו כיתת אמן על יצירה אוטוביוגרפית עם בובות וחפצים.

הפסטיבל מציע גם הצגות ברוסית: 'למה אין גן עדן עלי אדמות' הצגה למבוגרים של התיאטרון 'אלף' – קבוצת עולים שעלתה לא מכבר לחיפה מסנט פטרסבורג שם היו מאוגדים כתיאטרון "'שלושארבע'. ו'מנדל של הספרים' אף היא הצגה למבוגרים (ע"פ סיפור קצר מאת שטפן צווייג) בכיכובו של הבובנאי והשחקן הוותיק יצחק פקר, את הצגה ביים הבמאי העולה אלכסנדר מיכאלוב, שניהל טרום עלייתו תיאטרון גדול באוראל, רוסיה.

המוזיאון לאמנות תיאטרון הבובות יהיה פתוח בימי הפסטיבל לקהל הרחב – הכניסה חופשית. מנהל אמנותי וכללי של מרכז תיאטרון בובות ושל הפסטיבל: אילן סביר. אתר הפסטיבל:  www.bubot.net לרכישת כרטיסים: 03-6516848 רחוב רמז 13 חולון.

מד"א עם המדריך המלא – איך עוברים את הקיץ בשלום

טיפול נמרץ מגן דוד אדום (צילום דני בר)

עם תחילתו של הקיץ ולקראת יציאת הילדים ובני הנוער לחופש הגדול, מפרסם מד"א את המדריך המלא להורים ולילדים, על מנת לנקוט את מירב המאמצים למניעת פגיעות ופציעות

כבכל שנה, עם בוא הקיץ ובואו של החופש הגדול, במד״א נערכים לעלייה במקרי הפגיעה בילדים, בני נוער ומבוגרים כתוצאה מסכנות שונות, ביניהן טביעה בים ובבריכות, פגיעות מנזקי השמש ופגיעות חום, תאונות דרכים, תאונות בבית ועוד. בנוסף, במד"א מחדדים בכל קיץ וכך גם בימים אלה לכל נהגי האמבולנסים, האופנועים והבימבולנסים, את הנחיות הנהיגה והזהירות, היות שילדים רבים מצויים בקרבת כבישים בתקופה זו של החופש הגדול.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "חודשי הקיץ מועדים לאסונות רבים, וגובים בכל שנה חיי אדם. אני מבקש מהציבור להקפיד על הנחיות הזהירות, ולזכור שמספיקה שניה אחת של חוסר תשומת לב, כדי שייגבה מחיר יקר בנפש. יש לזכור כי מרבית התאונות קורות בבית ובסביבתו, ועל כן נדרשים ההורים למעורבות גבוהה יותר מהרגיל. אני מאחל לכולם חופשה נעימה ובטוחה".

במד"א מבקשים מההורים לתת יתר תשומת לב לסכנות האורבות בקיץ, ומפרסמים את המדריך המלא לשמירה על בטיחות הילדים בימי הקיץ החמים:

כללי זהירות בחוף הים ובבריכות:

 • יש לרחוץ רק בחופים ובבריכות מוכרזים הנמצאים בפיקוח מציל ובזמן שיש בהם שירותי הצלה. אם מגיעים לאחר שעות הפעילות של המציל בחוף או בבריכה – אין להיכנס למים!
 • יש להישאר תמיד בטווח העין של המציל. שימו לב – אם אינכם רואים את המציל, גם הוא כנראה לא רואה אתכם ואתם עלולים להימצא בסכנה.
 • יש להימנע ממשחקים מסוכנים. אין לשחק "משחקי הטבעה" במים, אין לקפוץ על מי שנמצא במים ואין לקפוץ ראש במים רדודים, מחשש לפגיעה בעמוד השדרה ובראש. בנוסף, אין לרוץ מסביב לשפת הבריכה, מחשש להחלקה ופציעה.
 • דע את יכולותיך. שחה תמיד במים שהם בשליטתך, אל תגיע לאפיסת כוחות. אם חבריך שוחים למרחק רב ממה שאתה רגיל ומסוגל – אל תצטרף! קח בחשבון תמיד את הדרך חזרה בשחייה. אם התעייפת, צא מהמים, שתה ונוח במקום מוצל.
 • אין לשחות באזור שובר הגלים. באזור זה עלולות להיווצר מערבולות חזקות שמושכות לקרקעית הים.
 • הרחצה בים תחת השפעת אלכוהול אסורה מסוכנת.

למבלים עם תינוקות וילדים בים, בבריכה או סמוך לכל מקור מים אחר – שימו לב לכללי הזהירות הבאים:

 • תינוקות וילדים עד גיל 5 הם אוכלוסייה מועדת לטביעה. עקב מבנה גופם (ראשם כבד וגדול יחסית לגוף ומרכז משקל גופם גבוה יותר) הם עלולים להתהפך כשראשם קדימה אל תוך מי הבריכה, הים, הגיגית, או האמבטיה, ולטבוע. ילדים גם אינם מבינים את מהות הסכנה ואינם יודעים להיזהר. על כן, החשיבות בשמירה צמודה עליהם ליד מקורות מים משמעותית מאוד.
 • טביעה מתרחשת תוך רגעים בודדים. מספיקות דקות מעטות של חוסר תשומת לב מלאה, בהן הילד עלול לטבוע. יש להישאר כל העת בטווח יד מהילדים שבמים ולהתרכז רק בהם. אם נכנסתם למים עם מספר ילדים, אנא דאגו למבוגר אחראי נוסף שישהה לצדם.
 • מצופים, גלגלי ים ודומיהם מקנים תחושה מוטעית של בטחון. זכרו שפריטים אלה אינם מעניקים הגנה מלאה לילד מפני סכנות הטביעה, ועל כן חשוב להקפיד לשמור על ילדים גם כשהם מצוידים בפריטים אלה.
 • יש לוודא כי הילדים מוגנים באופן מלא מפני נזקי השמש. יש להקפיד למרוח אותם בקרם הגנה מתאים, ואף רצוי להלביש תינוקות בבגד ים מלא וארוך על מנת להגן על גופם.
 • אין להשאיר פעוטות וילדים בקרבת מקורות מים ללא השגחה צמודה. פעוט עלול להחליק בשניות, והפגיעה בו תהיה קשה במיוחד, שכן חבלת ראש מנפילה שכזו עלולה לגרום לנזק משמעותי.
 • בבריכות פרטיות יש לגדר ולסגור כל מעבר לכיוון הבריכה כל עוד אין באזור מבוגר שיוכל להשגיח על פעוטות וילדים.
 • המדוזות כבר הגיעו לאיזורנו, יש להישמר ולנקוט את כל אמצעי הזהירות. במידה של פגיעה ממדוזה יש לפנות לקבלת טיפול רפואי.

זהירות בדרכים וברכב:

 • אין להשאיר ילדים ופעוטות ברכב ללא השגחה, אף לא לרגע אחד, גם כאשר החלונות פתוחים. בימי הקיץ הרכב מתחמם במהירות. ילד שנשאר ללא השגחה ברכב, חשוף לסכנת מכת חום, התייבשות ואף מוות.
 • יש לוודא כי כל הילדים חגורים ברכב באופן מלא ובטיחותי עם כיסאות בטיחות מותאמים לגילם ולמשקלם.
 • יש לוודא כי דלתות הרכב באזור מושבי הילדים נעולות וכי אין באפשרותם לפתוח חלילה את דלת הרכב תוך כדי נסיעה. מומלץ להשתמש ב'נעילת ילדים'.
 • יש לוודא כי בסמוך לילד, נמצא בקבוק שתיה זמין, על מנת למנוע התייבשות בחום הכבד.
 • ליתר ביטחון – השאירו סמוך לילד ארנק, תיק, או טלפון נייד על מנת למנוע שכחה בעת הירידה מהרכב!
 • יש להיזהר מאבזם חגורות הבטיחות וחפצי מתכת נוספים הרותחים ועלולים לגרום לכוויות קשות.
 • סעו בזהירות יתרה! הפחיתו בחודשי חופשת הקיץ את מהירות הנסיעה. שימו לב במיוחד לילדים הנמצאים בסמוך לכבישים, הולכי רגל, רוכבי אופניים חשמליים וכלים נוספים, בין מכוניות חונות ובסביבת מעברי חציה.
 • על רוכבי האופניים החשמליים וההובר-בורדים לרכב בהתאם לחוק ולהנחיות הבטיחות. בכל שלב על הרוכב להרכיב קסדה ולרכב בתשומת לב לסובבים.
 • בבית:
 • הקפידו להשגיח על פעוטות באופן רציף! גם בבית, דקה אחת של חוסר תשומת לב עלולה להוביל לאסון!
 • הקפידו לנעול באופן קבוע חלונות ודלתות, על מנת למנוע נפילה של ילדים ופעוטות מקומות גבוהות.
 • הקפידו לנעול או להרחיק מהישג ידם של ילדים חומרי ניקוי שונים וחומרים המסוכנים לבליעה.
 • הקפידו להרחיק ילדים קטנים ממקורות מים בבית, מחדר המקלחת ומאסלות, על מנת למנוע החלקה, טביעה או חנק.
 • הקפידו להרחיק מפעוטות משחקים וצעצועים שניתן לבלוע אותם. בכל מקרה של חנק, חייגו מיידית למד"א בקו החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", והישמעו להוראות החובשים והפאראמדיקים במוקד על להגעת צוותי מד"א למקום.
 • וודאו כי הילדים שותים כמויות גדולות של מים ואוכלים כפי הנדרש.

בטיול:

 • הקפידו לוודא כי כל בני המשפחה מוגנים כראוי מפני השמש וכי בכל יציאה למסלול טיול מצוידים כל בני המשפחה בכמויות גדולות של מים על מנת למנוע התייבשות.
 • וודאו כל העת כי כל בני המשפחה נמצאים יחד. אם איבדתם את מי מבני המשפחה, נסו לאתרו יחד כשאתם חוזרים באותו מסלול ההליכה.
 • הימנעו מלשהות באזורי צמחייה עבותה וגבוהה ובשום פנים ואופן אל תזיזו סלעים ממקומם. בתקופה זו, מתעוררים הנחשים מתרדמת החורף והכשתם עלולה להיות ארסית ומסוכנת במיוחד. במקרה של הכשת נחש, אין למצוץ את הארס מן הגוף, ויש להימנע ככל האפשר מהזזת הנפגע. לאחר ההכשה, חייגו מיד למוקד מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", והישמעו להוראות החובשים והפאראמדיקים במוקד. במידת האפשר, יש לנסות ולצלם את הנחש על מנת לוודא את סוגו. אין לרדוף אחרי הנחש ולנסות ללכוד אותו.
 • יש להקפיד לקצר מסלולי טיול באופן בטיחותי על מנת להימנע מהישארות בשטח בעת החשיכה.

במד"א ערוכים בימים אלה לכל קריאה ומבקשים מהציבור לחייג מיד למוקד מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", בכל פגיעה או מצב חירום רפואי.

תיירות ונופש

מלונות בראון עם הריזורט היוקרתי CORINTHIA BROWN ISLA

מלון ואתר היוקרה ISLA BROWN CORINTHIA יוון (צילום ונגליס פטרקיס)

מלונות בראון מתרחבת לתחום אתרי הנופש – ריזורטים יוקרתיים תחת שם המותג BROWN ISLA ומשיקה את CORINTHIA BROWN ISLA שהוא אתר נופש מרהיב הממוקם על המפרץ הסרוני הוא מפרץ קורינתוס, פחות משעה נסיעה מאתונה. איסלה בראון קורינתיה הוא אתר נופש יוקרתי ברמת חמישה כוכבים דה לוקס, הראשון מתוך שלושה אתרי נופש יוקרתיים שייפתחו תחת שם המותג איסלה בראון עד סוף 2023 , כשהבאים אחריו ייפתחו באיים כרתים וקורפו. האתר מעלה את הרף עבור היצע האירוח של מלונות בראון, הידועה במלונות הבוטיק ה מעוצבים שלה בישראל, יוון וקרואטיה. במקביל למותג איסלה בראון ממשיכה קולקציית בראון לפתח את המותג בראון ביץ' ולהרחיב גם אותו לתחום הריזורטים. אל בראון ביץ' האוס תל אביב ובראון ביץ' האוס קרואטיה יצטרפו במהלך חודש יוני שני אתרי נופש נוספים – בראון ביץ' חלקידה ובראון ביץ' ארטריה, שניהם באי אוויה Evia – האי השני בגודלו ביוון, המחובר אל היבשת בגשר ומרוחק פחות משעתיים נסיעה מאתונה. אוויה הוא יעד חדש עבור התייר הישראלי, שלושת אתרי הנופש – איסלה בראון קורינתיה, בראון ביץ' חלקידה ובראון ביץ' ארתריה מצטרפים לפורטפוליו ההולך וגדל של מלונות בראון שנפתחו ביוון בשנתיים האחרונות, אחרי בראון אקרופול, וילה בראון ארמו, לייטהאוס אתונה, דייב רד אתונה וקיוביק האוס, כולם מלונות אורבאניים בלוקיישנים מרכזיים בלב אתונה. עם פתיחת הריזורטים יעמוד מניין המלונות הפעילים ביוון על תשעה. במקביל ממשיכה הקבוצה לפתח, להשביח ולהקים כ-40 נכסים נוספים ברחבי יוון, חלקם עם חברת ישראייר, עמה בראון חתמה לאחרונה על הסכם שותפות בהיקף 40 מיליון אירו. ליאון אביגד, מייסד מלונות בראון ובעלים משותף לצד ניר ויצמן וניצן פרי: "לאחר 12 שנים בהן אנו מפעילים אוסף הולך וגדל של מלונות בוטיק אורבאניים ובעקבות חדירה מוצלחת לשוק היווני, החלטנו לקחת את הניסיון והמומחיות שלנו בהתחדשות אורבאנית ולהחיל אותם על אתרי נופש בלוקיישנים עוצרי נשימה בחופי יוון ובאיים שעד היום היו מוכרים בעיקר לקהל המקומי. הייחוד של אתרים אלו, מאיסלה בראון קורינתיה ועד לבראון ביץ' חלקידה וארתריה באי אוויה הוא קרבתם לאתונה, מה שהופך אותם ליעדי נופש מושלמים הן עבור נופשים מקומיים והן עבור מטיילים בינלאומיים. אביב 2022 ייזכר לעד בתולדות קבוצת מלונות בראון כתקופה מרגשת מאד, בה אנו מתרחבים לשוק מלונות ואתרי הנופש בארץ עם שני מלונות נופש חדשים בישראל – בראון אילת ולייטהאוס אילת , שני ריזורטים באי אוויה ואחד בקרוב בקורפו, וכמובן, עם השקת מותג היוקרה "איסלה בראון" עם הריזורט החדש בקורינתיה ושניים נוספים בכרתים ובקורפו הצפויים להיפתח במהלך 2023". חלל המלונות איסלה בראון קורינתיה עוצב על ידי משרד האדריכלים זוכה הפרסים Architects Elastic בקונספט עיצובי אורגני בקווים נקיים המשלימים את סביבתו הטבעית. האתר מציע 280 סוויטות וחדרים מעוצבים לעילא הצופים לנוף הכחול ואינסופי של המפרץ הסרוני, מתוכם 166 במבנה המרכזי שנפתח לאירוח ועוד 114 סוויטות גדולות למשפחות שבנייתן תושלם בקרוב. עוד מציע המלון שש בריכות שחייה, שש מסעדות וברים, מרכז Wellness הכולל ספא, חמאם, חדר כושר מצויד ודק יוגה מול הים, חוף פרטי עם פארק מים צף, פעילויות ומתקני ספורט ימי אקסטרים לגדולים וקטנים, אולם כנסים אירועים רחב ידיים ובעתיד הקרוב גם מתחם גלאמפינג מפואר. הידיעה על הפתיחה הצפויה של איסלה בראון קורינתיה עוררה עניין רב וסוקרה בהרחבה בעיתונות העולמית, והאתר כיכב בשלל רשימות של פתיחות מסקרנות הצפויות ב-2022 בעיתונאים ואתרים מובילים, ביניהם פורבס, האינדיפנדנט ואחרים. מחיר לתקופת ההרצה: החל מ -300 דולר ללילה זוגי על בסיס לינה וארוחת בוקר בראון ביץ' חלקידה מציע 180 חדרים רחבי ידיים הפונים לים או לגנים ירוקים עתירי צמחיה ים תיכונית. העיצוב מצטיין בקווים נקיים ומודרניים בהשראת האסתטיקה הקיקלידית. תחת ידי מעצבי בראון הפך המקום לאתר נופש מפנק וקסום בגוונים רכים של שמנת, חאקי ואדמה עם נגיעות כחולות של ים ושמיים מעוצב בחומרים טבעיים כמו עץ, אבן, שיש וטראצו. עוד מציע המקום בריכת שחיה, מסעדה איטלקית, בר ים-תיכוני וסנאק בר על החוף, ספא וחמאם, חדר כושר מצויד ומתחם אירועים מעוצב. מחיר מיוחד לתקופת ההרצה: החל מ-100 דולר ללילה זוגי על בסיס לינה וארוחת בוקר בבראון ביץ' ארטריה 175 חדרים ובונגלוז הצופים אל נוף פנורמי מרהיב של המפרץ האוויאני ומעוצבים בצבעים היווניים האייקוניים – לבן וכחול. ה אתר שוכן בעיר ההיסטורית ארטריה, כשעה וחצי נסיעה מאתונה, ומציע 2 בריכות שחיה, ספא וחדר כושר, גן אירועים אינטימי ומתחם כנסים גדול. במיוחד למשפחות וילדים מציע המלון שלל חוויות ופעילויות לכל המשפחה, הן במלון והן על החוף עם פארק מים צף, ספורט אקסטרים ימי ועוד. החופשה בבראון ביץ' ארטריה היא על בסיס הכל כלול עם שפע קולינרי ויצירתי של השפים המקומיים במסורת האוכל היוקרתית והאיכותית של מלונות בראון. מחיר מיוחד לתקופת ההרצה: החל מ-170 דולר ללילה זוגי על בסיס הכל כלול

משרד התיירות עם קול קורא למתקני אירוח ולילה באוגוסט במחיר 500-1000 שקלים

משרד התיירות, אשר בשנה האחרונה יוזם צעדים להוזלת מחירי החופשה בישראל, יוצא שוב בקמפיין "עוד לא אבדה חופשתנו", שמנגיש לציבור את מתקני האירוח התיירותיים (בעלי 11 חדרים ומעלה) המציעים בחודש אוגוסט, לילה לזוג במחירים של עד 1000 שקלים, לפי 3 מדרגות מחיר שונות. הקמפיין יחול דווקא בתקופה בה רבים נמצאים בחופשת הקיץ (בין התאריכים 8-31.8) במטרה להביא לידיעת הציבור, שגם בתקופת השיא של התיירות בארץ, יש מלונות המציעים לינה במחירים של עד 500, 750, ו-1000 שקלים ללילה לזוג.

מתקני האירוח התיירותיים שישתתפו בקמפיין, יפורסמו באתר משרד התיירות. באתר גם ניתן יהיה לפנות לכל אתרי המכר של מתקני האירוח, לצורך קבלת מידע נוסף אודות אותו מתקן אירוח תיירותי וכמובן לצורך ביצוע ההזמנה. מתקני האירוח יוכלו להצטרף בהתאם לקול הקורא עד ל-21.6, וידרשו לעמוד, בין היתר, שמחירי החדרים הסטנדרטים (כולל מע"מ) במתקני האירוח יהיו ע"פ אחת מהקטגוריות הבאות: מדרגה 1: עד 500 שקלים | מדרגה 2: 501 – 750 שקלים | מדרגה 3: 751  – 1000 שקלים. המחיר המוצע הינו ללילה לזוג, ללא ארוחת בוקר, כולל מע"מ. אין להתנות את המחיר המוצע במספר לילות מינימלי. מתקן האירוח מתחייב כי המחיר המוזל יוצע במערכת ההזמנות שלו עבור כלל החדרים הסטנדרטיים במתקן האירוח בתקופת הקמפיין.

בתקופת הקיץ יש שיא בביקוש למלונות בישראל, והמחירים בה גבוהים במיוחד. המשרד ימשיך לקדם ולפעול כדי שכל משפחה בישראל תזכה לנפוש וליהנות מהמגוון התיירותי שיש לארץ להציע, במחיר נוח ואטרקטיבי, מבלי לפגוע בתחרותיות בענף המלונאות בישראל.

שר התיירות יואל רזבוזוב: "חופשה בישראל זה לא לעשירים בלבד. הפרויקט שמציע מחירי חופשה בישראל במחיר שפוי הניב פירות בחופשת הפסח ובקיץ הקודם, והוציא אלפי ישראלים לחופשה בשיא עונות התיירות. לכן אנחנו ממשיכים בקמפיין גם לתקופת הקיץ הקרוב. תקופה בה בכל שנה ההוצאות הכספיות של אזרחי ישראל עולה בקיצוניות. אנו נמשיך לקדם חופשה במחירים אטרקטיביים, לפעול לשיפור השירות שניתן לנופשים בישראל ובכך להגדיל את תנועת התיירות לישראל ובישראל".

Booking.com עם נתוני ההזמנות של הישראלים לקיץ 2022

שמורת חוף אלמוגים והמצפה התת ימי באילת (צילום מאיה פלישמן)

עשרת היעדים המקומיים המובילים שהוזמנו על ידי ישראלים עם תאריך צ'ק אין בין 13 ביוני 2022 ל-31 באוגוסט, 2022 הם (בסדר יורד): אילת | תל אביב | ירושלים | טבריה | איזור ים המלח ועין בוקק | חיפה | נתניה | הרצליה | מצפה רמון | עין גב.

עשרת היעדים הבינלאומיים המובילים שהוזמנו על ידי ישראלים עם תאריך צ'ק אין בין 13 ביוני 2022 ל-31 באוגוסט, 2022 הם (בסדר יורד): לונדון | פריז | בודפשט | רומא |  איסטנבול (רצוי לסייג ולומר שחלק ניכר מתקופת הזמן שנבחנה הייתה לפני התראות המסע לטורקיה) | ברלין | וינה | אמסטרדם | ניו יורק | אתונה.

חמשת סוגי מקומות האירוח המובילים שהוזמנו על ידי ישראלים לחופשות עם תאריך צ'ק אין בין 13 ביוני 2022 ל-31 באוגוסט, 2022 הם (בסדר יורד): מלונות | דירות | אתרי נופש (ריזורטים) | מלון דירות | בתי הארחה.

מלונות פתאל עם חוויות משפחתיות, מלון מפנק ומיטב ההופעות

רשת מלונות פתאל מזמינה אתכם למכירה המוקדמת של הדילים לחופשת הקיץ הקרובה, שיכללו הופעות של מיטב הכוכבים כמו סטטיק ובן אל תבורי, יובל המבולבל, מני ממטרה ורוי בוי בטבריה, ים המלח ואילת. המכירה המוקדמת במרכז הזמנות ובאתר ותכלול הנחה של 15% במלונות נבחרים בתאריכים נבחרים. להזמנות במרכז הזמנות: *3222 או 03-5110000 או בקישור: https://www.fattal.co.il/summer-deals-std

מלון הריזורט סי לייף נהריה עם ספא המלח היחיד בארץ

סיי לייף נהריה – יציאה של בריכת חוץ לטיילת ולחוף הים (צילום מקס מורון)

מלון הריזורט סי לייף נהריה השייך לרשת מלונות JACOB סיים לאחרונה שיפוץ נרחב שכלל את השטחים הציבוריים, הבריכה, הספא, חלק ניכר מהחדרים ועוד. עלות השיפוץ נעמדת בלמעלה מ15 מיליון שקלים. במלון נפתח ספא 'HALO' שהוא הספא היחיד בארץ המורכב כולו מקירות מלח, שהובאו ממכרות מלח טבעיים במזרח אירופה. חלל הספא כולו עטור מלח העובר כחוט השני לאורכם של הקירות וחדרי הטיפול, מה שמעניק תחושת רוגע אולטימטיבית וחוויה אקזוטית שאין בשום מקום אחר בארץ.

בספא מגוון רחב של טיפולים ביניהם קלאסיים, כגון; שוודי, עיסוי אבנים חמות, עיסוי רקמות עמוק, עיסוי ארומתרפי, רפלקסולוגיה, עיסוי קצוות – המתמקד בקצוות הגוף, עיסוי לנשים הרות.

בנוסף, חבילות טיפולים השואבים השראה מסביב לעולם, כמו; שיאצו – טכניקת טיפול יפנית במגע המבוססת על לחיצות ארוכות על מסלולי האנרגיה בגוף כדי להגיע לשחרור חסימות אנרגטיות ולניתוב האנרגיה המביא את הגוף לפעולה הרמונית. איורוודה – עיסוי הודי עתיק הנחשב לשיטת הרפואה הטבעית-הוליסטית מהעתיקות בעולם. הטיפול נעשה באמצעות שמן סומסום חם, בתנועות איטיות ועדינות המרגיעות ומשחררות את הגוף בשילוב עיסוי ראש נעים ומפנק. הטיפול מסתיים בנסך שמן חם על מצחו של המטופל (העין השלישית) ומביא אותו לרגיעה מוחלטת. תאילנדי – העיסוי התאילנדי מתבסס על פילוסופיות מהרפואה הסינית ומשתמש בעקרונותיו של היין-יאנג. שיטת הטיפול משלבת לחיצות ומתיחות, משפרת את גמישות הגוף ומתמקדת בוויסות האנרגיה בגוף.

ספא המלח היחיד בישראל מעניק גם תפריט טיפולים מיוחדים שאין כמוהם בישראל, הנקרא חווית מלח – salt trip, המשתמשים בחומר הגלם מלח – הידוע בסגולותיו הרבות, ובעזרת הטיפולים ניתן להעביר את קהל האורחים מסע המרפא ומחבר בין גוף ונפש. פיליניג גוף – טיפול גוף בשילוב פורמולת פילינג המלחים שלנו מציע חוויה נעימה ומפנקת לעור הגוף ותורם לחידוש תאי העור, ניקוי רעלים ותחושת עור אחיד ורך בסוף הטיפול. הטיפול מיועד לכל סוגי העור. מומלץ לשלב את הטיפול לפני כל טיפול קלאסי (30 דק' 180 שקלים). עיסוי עם אבני מלח מההימלאיה – טיפול גוף בשילוב פורמולת פילינג המלחים שלנו מציע חוויה נעימה ומפנקת לעור הגוף ותורם לחידוש תאי העור, ניקוי רעלים ותחושת עור אחיד ורך בסוף הטיפול. הטיפול מיועד לכל סוגי העור. מומלץ לשלב את הטיפול לפני כל טיפול קלאסי (45 דק' 295 שקלים | 60 דק' 345 שקלים | 75 דק' 395 שקלים). טיפול 'ספיישל Halo ספא' – טיפול שמשלב את חווית הפינוק האולטימטיבי ומקנה חידוש, טיהור ורגיעה מושלמת – הטיפול מתחיל בפילינג גוף באמצעות מלחים, המחדש את תאי העור וממריץ את זרימת הדם. לאחר הפילינג הטיפול ימשיך בשטיפת הגוף ועיסוי עם אבני מלח הימלאיה העשירות במינרלים ובעלות סגולות רפואיות רבות. העיסוי משחרר את הגוף, מרפה שרירים ומתח שהצטבר ומסייע באיזון ורגיעה. העיסוי מתבצע עם שמן חם עשיר במינרליים המזינים את העור ומשאירים אותו רך ונעים (90 דק' 395 שקלים). טיפול ספיישל  – Hydrate & Mineralטיפול גוף מפנק במיוחד, המשלב פילינג גוף מלחים עשירים במינרלים, עיסוי מרגיע בשילוב אבני מלח, התורם להרפיה של שרירי הגוף ותחושת רוגע לגוף ולנפש. הטיפול מסתיים בעטיפת הגוף בחמאת שיאה או קוקוס להחדרת לחות מוגברת לעור ומשאירה אותו עם מרקם זוהר, נעים וגמיש (90 דק' 395 שקלים). ספיישל Foot Peeling – פילינג ייחודי המתמקד באיזור הרגליים. הפילינג מתבצע באמצעות תרכובת רסיסי מלח ושמנים מזינים עשירים במינרלים. הטיפול מחדש את העור ומשאיר את המטופל עם תחושת רעננות וקלילות (45 דק' 180 שקלים).

בנוסף, בספא המלון קיים חדר מלח מיוחד, בתוכו פינות ישיבה נוחות לשהייה של כרבע שעה. הישיבה הממוקדת בחדר המלח מסייעת באיזון הנוזלים בגוף, ספיחת ליחה ובמקביל גם מחזקת את מערכת החיסון בגלל התרכובת אנטי-דלקתית ואנטי-בקטריאלית המצויה במלח. במלון קיימים גם בריכה חיצונית (בעונה), בריכה מקורה לאורך כל השנה, ג'קוזי, סאונה לחה וסאונה יבשה – לחוויית ספא כוללת ושלמה.

על מלון הריזורט סי לייף נהריה: ממוקם על קו החוף הצפוני ומכל חדריו נשקף נוף מרהיב לים התיכון ומציע חווית ריזורט הכוללת חוף ים, מדשאות פתוחות אל מול רצועת החוף, בריכה חיצונית ופינות שיזוף וישיבה. ישנם 64 חדרים הפרושים במבני המלון: מבנה מרכזי עם 40 סוויטות הפונות לנוף הים, ועוד 24 סוויטות גרדן וטרסה מסוגננות המציעות חווית אירוח פרטית ונינוחה במבנה בוטיק. מיקומו של המלון סמוך למוקדי תיירות, טיילת נהריה שלאחרונה עברה שיפוץ ניכר, מסלולי טיולים וטבע פופולריים בגליל.

רשת מלונות JACOB כוללת 7 בתי מלון ייחודיים, המציעים כ 800 חדרים שמשתרעים בלמעלה מ45,000 מ"ר, הממוקמים בירושלים, תל אביב, טבריה, נהריה וחדרה. כל אחד ואחד ממלונות הרשת מצטיין באופי המייחד אותו ומבדל אותו ממלונות אחרים אך בד בבד, כולם מאוד דומים – בסטנדרטים הבלתי מתפשרים, באווירה החמה ובגישת השירות הבלתי מתפשרת. כל מלון הוא עולם ומלואו, בעל אישיות מיוחדת משלו ומושך קהלים מגוונים כך שהרשת מציעה חוויה מלאה לקהלים רבים. במלונות הרשת ניכרת תודעת שירות גבוהה, לצד עיצוב מוקפד עד הפרט האחרון ובכל אחד מהמלונות מורגשת אווירת נופש ייחודית, מענגת ומפנקת כשצוות המלון האדיב מבטיח ששהות האורחים תישאר לעד כזיכרון בלתי נשכח. כתובת: רחוב העלייה 75, נהריה. לפרטים נוספים: הזמנות 6367*, במייל או באתר

מליאת הכנסת אישרה חוק לביטול עסקה מול חברות התעופה בקריאה טרומית

הצעת החוק מכפיפה את חברות התעופה תחת חוק ה"6 דקות" שמחייב את החברה לספק לצרכן מענה טלפוני אנושי לביטול עסקה בתוך 6 דקות מהתחלת השיחה. במסגרת זאת, חברות התעופה הישראליות יחויבו להקצות שלוחה ייעודית לביטול עסקה בתפריט הראשי של המערכת לניתוב השיחות. זאת, בדומה לחובה החלה היום על חברות הסלולר, ספקי אינטרנט, ספקי גז ומים ועל חברות לשירותי רפואה דחופה.

חברת הכנסת לימור מגן תלם, ישראל ביתנו: "אני שמחה ומתרגשת שהצעת החוק שלי עברה בקריאה טרומית. זו בשורה משמעותית לצרכן הישראלי. אני מצפה שנקצר את זמני ההמתנה הטלפונים מול חברות התעופה ונחסוך סבל רב לאנשים שנותרים חסרי אונים מול היעדר שירות לקוחות מספק".

עוד אחד מסימני הפוסט הקורונה בתיירות?

על רקע הביקושים הגבוהים בתיירות והמחירים היקרים בקיץ, נראית השנה מגמה חדשה של גידול בביקוש לחבילות נופש משפחתיות, כבר מחודש יוני. בניגוד לשנים שקדמו לקורונה, שבהן חופשות הקיץ המשפחתיות התפרשו רק על יולי – אוגוסט, השנה מרבות משפחות עם ילדים צעירים לצאת לחופשה, כבר לפני 20 ביוני, מועד היציאה לחופש בחטיבות הביניים ובתיכונים. ואילו משפחות עם ילדים גדולים, משתדלות לדחות את מועד היציאה לחופשה משפחתית עד 21, 22 ביוני. מבדיקה בקבוצת התיירות ג'נסיס, עולה כי ההבדלים במחירים משמעותיים. דוגמאות:
אגם גרדה שבאיטליה, בכפר הנופש לייק גרדה ריזורט, ליציאות בתאריך 28/6 לזוג+3, מחיר החבילה יהיה כ-770 יורו לנוסע, ואילו בשיא העונה, באוגוסט, המחיר הוא החל מ-990 יורו לנוסע;

רומא – היתה ותישאר יעד אהוב על הישראלים. שער כניסה לטיול בדרום איטליה, או לחילופין חופשה בין הכרמים של טוסקנה. טוס וסע ביוני לנוסע, בהרכב משפחתי, החל
מ- 575 יורו לנוסע, ויתייקר החל מ- 820 יורו לנוסע ביולי אוגוסט.

בסלובניה – בכפר נופש פופולארי (טרמה צאטז), יציאה ב-14/6, העלות לנוסע היא: 669 יורו לזוג+3, ואילו באוגוסט, מחיר אותה חבילה לנוסע עומד על 1,049 יורו.

והפתעת השנה – וינה למשפחות, העיר וינה שבאוסטריה, הופכת לכוכבת בתחום הנופש המשפחתי. חבילה משפחתית לזוג + 2 ילדים ל-7 לילות, כולל ארוחת בוקר, החל מ-749 יורו לנוסע ביוני.  אבל ביונלי – אוגוסט, המחירים כבר עולים להחל מ- 900 יורו לנוסע, בחבילת נופש משפחתית.

רוית שרף דגן, סמנכ"לית קבוצת התיירות ג'נסיס: "ההבדל נובע ממחסור עצום במכוניות להשכרה בשיא הקיץ, המלונות וכפרי הנופש באירופה עדיין במחירים של טרום עונה, וכך יוצא, שבחסכון הגדול מאד למשפחה, ניתן לבלות חופש גדול שלם בארץ באטרקציות מקומיות, סרטים, בריכות ועוד".

GROO עם 1240% צמיחה בהזמנת נופש לחו"ל לעומת שנה שעברה

חזית מלון ארקדיה טבריה (צילום דניאל מתתיה)

לאחר שרוב מגבלות הקורונה הוסרו והשמיים נפתחו לחלוטין, ישראלים צמאים לחופשות ולטיולים וממהרים לסגור חופשות ביעדים שונים בארץ ובעולם. אתר GROO (לשעבר גרופון), אתר הדילים של ישראל, מדווח על עלייה של 360% בהזמנות של דילים בתחום התיירות בארץ ובעולם, בהשוואה לשנה שעברה.

מהנתונים עולה כי ההעדפה המובהקת של הישראלים היא חופשות בחו"ל, עם עלייה של 1240% בהזמנת נופשים ליעדים שונים בחוץ לארץ, כשהיעדים המבוקשים ביותר באפליקציה ובאתר של GROO הם איי יוון, אנטליה, קפריסין הטורקית וסיני, ורק 12% מהחופשות שהוזמנו הן בארץ. בנוסף עולה מהנתונים כי אחרי שנתיים וחצי של לחץ וחוסר וודאות, אנשים מחפשים להירגע ולהתפנק שכן ישנה עליה של 260% בהזמנת חופשות בטן-גב לעומת שנה שעברה, ואף רואים עלייה בחופשות "הכל כלול" וגם ביעדים הכוללים פארקי מים.

מגמה נוספת שרואים הינה שישראלים כבר לא מחכים לחופש באוגוסט כדי להזמין חופשה אלא מזמינים חופשות כל הזמן, גם בחודשים מאי – יוני, ולאו דווקא חופשות שנופלות על סופי שבוע, אלא גם באמצע השבוע.

יואב מירון, סמנכ"ל תיירות ב- GROO: "אחרי שנתיים וחצי לחוצות ומלאות חוסר וודאות אנו רואים כי הישראלים צמאים לחופש ולבילויים. בחודשים האחרונים אנחנו רואים עלייה חדה בביקושים ואלפי חיפושים אחר דילים לחו"ל באתר ובאפליקציה. אנו קשובים לצרכנים שלנו, המחפשים לצאת לחופשות מפנקות ביעדים קרובים, במרחק של שעות טיסה בודדות ובמחיר אטרקטיבי ונגיש ובהתאם, הדילים נחטפים במהרה".

דוגמאות לדילים בחו"ל: חופשה ברודוס… | חופשה מושלמת למשפחות באגם גארדה | חופשה בבולגריה | חופשה הכל כלול בכרתים (עם פארק מים)

מי שמעדיף להישאר בארץ: מלון בראון מחנה יהודה ירושלים | חופשה משפחתית בקיבוץ אילות (כולל כניסה לפארק מים)

אתר החרמון עם תמיכה בגולשת הפאראלימפית שיינא וספי

רכבל קרוניות חדש בחרמון (צילום רפאל נווה אתר החרמון)

הנהלת אתר החרמון הכריזה לאחרונה על תמיכתה הרשמית בשיינא וספי (20), מיסוד המעלה, גולשת סקי פאראלימפית, שהחלה את דרכה על מדרונות החרמון בגיל 13, לאחר שאיבדה בתאונת דרכים קשה את רגלה הימנית. וספי החלה ללמוד סקי באתר החרמון דרך עמותת ארז שעוסקת רבות בשיקום נכי צה"ל באמצעות ענפי ספורט והייתה הילדה הראשונה של עמותת ארז. אייל ירימי מנהל העמותה זיהה את הרוח והכוחות האדירים של שיינא ומאז הוא מלווה אותה בכל תחרות ובכל מדינה על הגלובוס.

השנה שיינא צפויה להשתתף באליפות העולם, כשהיעד הגדול הבא שלה הוא זכייה במדליה באולימפיאדת מילאנו, קורטינה 2026. את מרבית ימי השנה מבלה שיינא באימונים אינטנסיביים בין אתרי סקי באירופה, לקולורדו ארה"ב. היא למעשה הנציגה היחידה של נבחרת ספורט החורף הפארלימפית הישראלית לתחרויות בינלאומיות.

"אתר החרמון תומך כבר שנים ארוכות בפעילות עמותת ארז ברחבי האתר, אך שיינא וספי היא סיפור אחר, שיינא היא בת הגליל, גדלה על מדרונות ההר ומהווה השראה ודוגמא אישית לכוח הרצון והרוח לכולנו, ההצלחה של שיינא בתחרות האחרונה בבייג'ין והשאיפות שלה לעתיד, היוו עבורנו סמן להירתם למשימה ולתמוך בפעילותה בשנה הקרובה. אנו גאים ושמחים להיות אחד מנותני החסות של שיינא, לוגו האתר יעלה על חולצות התחרות שלה ומבחינתנו שיינא היא גאווה של כולנו", ציין רפאל נוה מנכ"ל אתר החרמון.

שיינא ביקשה להודות לאתר החרמון והוסיפה "אתר החרמון הוא הבית שלי יחד עם עמותת ארז, הקשר שלי עם החרמון הוא עמוק, כל פעם שאני חוזרת מחו"ל אני מתפללת שאספיק להגיע לחרמון לגלוש, אני מודה על הנתינה והתרומה ובטוחה שלא אאכזב".

תעופה ושייט

העליון קבע שחברות תעופה שאין להן נציגויות בארץ פטורות מחוק ותקנות הגנת הצרכן

EasyJet (צילום דני בר)

חברות תעופה כמו RYNAIR, WIZZAIR או EASYJET שאין להם משרד או נציגות בארץ, פטורות מהחוק הישראלי, כמו למשל ביטול עסקה לפי חוק הגנת הצרכן עד 14 ימים מביצוע העסקה או 7 ימים ממועד הטיסה או הזכות של אזרחים ותיקים לבטל עסקה ועוד.

הפסיקה של בית המשפט העליון התקבלה בערעור על בקשה לאישור תובענה ייצוגית כנגד חברת easyJet בבית המשפט המחוזי מרכז, בו נקבע שהדין החל על חברת תעופה זו הוא המקום בו היא רשומה – בריטניה.

הרכב שופטי העליון בראשם נשיאת בית המשפט העליון חיות: "EasyJet חייבת מבחינת חוק התעופה ולצרכים שהחוק הזה מחייב אותה בכדי לקבל רישיון לנחות בישראל ולהמריא מישראל, שאפשר יהיה לפקח על שירותי הקרקע שלה, אבל מבחינה עסקית, מהיבטים צרכניים של המחלוקת, בהיבט הזה החברה אומרת שהיא לא עושה עסקאות בישראל והנציבות שלה שם בגלל שחייבת אך אין לה כל סמכות…..במקרה הזה הדין הקובע הוא המקום שהתקשרו בעסקה, כאן נעשתה במרחב הווירטואלי באנגלית, אין שום קשר מבחינת התקשרות בעסקה למדינת ישראל, חוץ מזה שמי שקנה אותה הוא ישראלי".

משמעות הפסיקה היא שכל מי שמזמין באתר אינטרנט של חברה זרה לה אין נציגות בארץ, לא יוכל לתבוע או לפעול עפ"י הדין הישראלי.

רשות שדות התעופה עם 10 היעדים הפופלאריים בחודש מאי 2022

גגות פריז (צילום דני בר)

היעד המוביל בקרב הישראלים הוא איסטנבול- טורקיה עם 175,000 נוסעים שטסו לטורקיה במאי המהווים 15.28% מכלל הנוסעים שעברו בנתב"ג. יש לציין שרוב הנוסעים טסים בטיסות המשך ולא נשארים בטורקיה. מתוכם כ- 74,000 נוסעים טסו לאנטליה לחופשה.

במקום השני ארה"ב עם 171,000 נוסעים המהווים 10.46% מכלל הנוסעים.

צרפת במקום השלישי עם 106,000 נוסעים המהווים 6.46% מכלל הנוסעים.

איטליה במקום הרביעי עם 132,000 נוסעים המהווים 6.28% מכלל הנוסעים.

במקום החמישי אנגליה עם 99,000 נוסעים המהווים 6.03% מכלל הנוסעים.

גרמניה במקום השישי עם 98,000 נוסעים המהווים 5.97% מכלל הנוסעים.

יוון במקום השביעי עם 95,000 נוסעים המהווים 5.78% מכלל הנוסעים כשמחצית הנוסעים טסו לאתונה.

איחוד האמירויות במקום השמיני עם 77,000 נוסעים המהווים 4.71% מכלל הנוסעים.

במקום התשיעי ספרד עם 57,000 נוסעים המהווים 3.49% מכלל הנוסעים.

במקום העשירי קפריסין עם 51,000 נוסעים המהווים 3.14% מכלל הנוסעים.

קבוצת IAG עם הסכם לרכישת 150 מטוסי בואינג 737 חדישים

בואינג 737-10 החדש (צילום יח"צ חו"ל)

קבוצת התעופה IAG, שכוללת את חברות התעופה בריטיש איירווייס, איבריה, אייר לינגוס ואחרות משלימה את עסקת הענק לרכישה של עד 150 מטוסים חדשים מדגמי בואינג 737.

"התוספת של מטוסי בואינג 737 חדשים היא חלק חשוב מחידוש צי המטוסים המשמשים לטיסות בטווחים קצרים של  IAG . המטוסים החדשים הם מטוסי 737 מהדור החדש, חסכוניים יותר בצריכת דלק מצי המטוסים שהם יחליפו, ויאפשרו לנו להמשיך במחויבות שלנו להשיג פליטת פחמן אפסית נטו עד 2050." אמר לואיס גאלגו, מנכ"ל IAG.

המטוסים החדשים יאפשרו לחברות התעופה להגדיל את פוטנציאל ההכנסות ולהפחית את צריכת הדלק.

הדגם הגדול, של מטוסי הבואינג ה-737-10 יכול להטיס עד 230 נוסעים בתצורה של מחלקה אחת, ויכול לטוס עד 3,300 מיילים. המטוס החסכוני בדלק יכול לכסות 99% מנתיבי התעופה קצרי הטווח שבהם טסים היום מטוסים ישנים כולל מטוסים מדגמי בואינג 757.

"הבחירה של קבוצת IAG בדגמי בואינג 737-8-200 ודגמי בואינג  737-10, תבטיח לחברות ניצול יעיל ורווחי ביותר  שכן שתי הגרסאות יורידו משמעותית את עלויות התפעול ואת פליטת ה-CO2", אמר סטן דיל, נשיא ומנכ"ל בואינג מסחרית. מטוסים. "ההסכם של היום לעד 150 מטוסים, כולל 100 אופציות, הוא תוספת מבורכת של ה-737 לציי הטיסות הקצרות של IAG ומשקף את המחויבות שלנו לתמוך בהתאוששות הרשת והצמיחה העתידית של הקבוצה עם משפחת המטוסים ללא תחרות של בואינג".

ה-737 משלב את מנועי ה-CFM International LEAP-1B בטכנולוגיה העדכנית ביותר, כנפי טכנולוגיה מתקדמת ושיפורים אחרים כדי לספק את היעילות, האמינות והנוחות הגבוהה ביותר של הנוסעים בשוק החד-מעבר. משפחת מטוסי ה-737 חסכונית בממוצע ב-14% יותר ממטוסי ה-Next Generation 737 היעילים ביותר של ימינו ו-20% יותר יעילה מה-Next-Generation 737 המקוריים כשנכנסו לשירות.

ההודעה של היום משלימה את ההתחייבות שנתנה IAG להזמנת מטוסי בואינג 737 בסלון האווירי של פריז עוד בשנת 2019 וכפופה לאישור בעלי המניות של IAG.

נורוויג'ן קרוז ליין עם הפלגות באירופה בכל השנה בהפלגות לאיים הקנריים

Norwegian Encore at sea אוניית NCL אנקור באלסקה (צילום יח"צ חו"ל)

Norwegian Cruise Line, החדשנית בנסיעות שייט עולמיות עם היסטוריה של 55 שנה של פריצת גבולות, הודיעה על שובה לאיים הקנריים לראשונה מאז 2017, ומעניקה לאורחים יותר אפשרויות גמישות עם היצע קרוזים לכל ימות השנה באירופה ב-2022. לאחר מסע טרנס-אטלנטי גדול בן 22 יום ממיאמי לליסבון, ספינת ה'נורוויג'יאן סאן' ((Norwegian Sun תחזור לאירופה ותציע הפלגות מלהיבות באיים הקנריים החל מה-21 בנובמבר 2022. הפלגות על סיפון הספינה המונה כמעט 2,000 נוסעים ינועו בין 10 ל-14 ימים ויספקו לאורחים גמישות רבה יותר על ידי הצעת מבחר של נמלי עלייה לסיפון, כולל ליסבון, פורטוגל; מלאגה, ספרד; וסנטה קרוז דה טנריף, האיים הקנריים. יתר על כן, במהלך עונת הבכורה של  ה'נורוויג'יאן סאן' בת שישה חודשים באזור היא תבקר בנמלים חדשים שונים עבור NCL, כולל פוארטו דל רוסריו (Fuerteventura) וסן סבסטיאן דה לה גומרה, האיים הקנריים, ספרד; קואטה, ספרד; אגאדיר, מרוקו; והורטה (Azores), פורטוגל.

"האיים הקנריים תמיד היו מוקד משיכה למטיילים מכל רחבי העולם, ועכשיו אף יותר, כאשר מחפשים שמש חורפית נחוצה", אמר הארי זומר, נשיא ומנכ"ל Norwegian Cruise Line. "המסלולים החדשים של 'נורוויג'יאן סאן' מספקים מסלול ייחודי של שילוב האיים הקנריים עם נמלים בפורטוגל, ספרד היבשתית כמו גם מרוקו, מציע לאורחים שלנו עונת אירופה כל השנה עם תשע ספינות כדי להפיק את המרב מהנסיעות שלהם השנה".

בהינתן גישה לכמה מהנמלים המבוקשים ביותר באזור – החל מאגאדיר וקזבלנקה במרוקו ועד לאס פלמאס וארסיפה בספרד – הנוסעים מבקרים גם באבני חן נסתרות כמו Ceuta בצפון אפריקה וקאדיז בספרד. ההפלגות העתירות בנמלים, כוללות לא יותר מיומיים בים ובממוצע של שתים עשרה שעות בזמן נמל, עם שהות מאוחרת בלילה בליסבון, פורטוגל; סנטה קרוז דה טנריף; לאס פלמאס (גרנד קנריה) וקזבלנקה, מרוקו. בנוסף, הפלגות נבחרות כוללות שיחות לילה במקומות אידיליים שבהם חיי הלילה שופעים, כולל סנטה קרוז דה טנריף ופונשל (מדירה), פורטוגל.

כולל ה'נורוויג'יאן סאן', תשע ספינות NCL שטות במימי אירופה הקיץ ומהוות את הצי האירופי הגדול ביותר בתולדות חברת השייט. NCL פונה ליותר נמלים אירופיים מכל קו קרוזים עכשווי אחר, ומציעה לאורחים מבחר גדול יותר מאי פעם, כולל 'נורוויג'יאן פרימה' ((Norwegian Prima, החברה החדשה ביותר בצי של NCL והראשונה במחלקת פרימה פורצת הדרך, שתתחיל לראשונה באיסלנד באוגוסט 2022. מגוון המסלולים הנרחב של NCL באירופה ב-2022 כולל הפלגות לאיי יוון, לפיורדים הנורבגיים, לים התיכון ולאיים הקנריים.

למידע נוסף על צי 17 הספינות עטור הפרסים של החברה ומסלולי טיול ברחבי העולם, או להזמנת הפלגה, אנא צור קשר עם איש מקצוע בתחום הנסיעות, או בקרו בכתובת www.ncl.com

טיולים וטבע

כפר סבא עם רכבת הפארק העירוני

לאחרונה הושק לדרך פיילוט חדש בפארק העירוני בכפר סבא במסגרתו יצאה הרכבת החדשה של הפארק העירוני למבחן נסיעתה הראשונה. האטרקציה העירונית החדשה, פרי יוזמתו של סגן ומ"מ ראה"ע דני הרוש, תאפשר החל מיום שישי, ה- 1 ביולי 2022, נסיעה מהנה במסלולי הפארק לרווחת תושבי העיר, ילדיהם ואורחיהם.

רכבת הפארק העירוני בכפר סבא תעניק למשתמשיה סיור בין שלוליות הטבע והמדשאות, גני השעשועים ומתחם הנינג'ה, פינת החי פארק, בית הקפה ועוד, במחיר סמלי של 20 שקליםלאדם, שכתושבי העיר יזכו ל- 15% הנחה, כשהשימוש ברכבת הפארק החדשה יתאפשר בכפוף לרישום מראש.

הרכבת, המופעלת ע"י חברת הגונדולייר, תוכל להסיע בשני קרונותיה 46 בני אדם במקביל.

בנסיעת ההשקה לקחו חלק בפיילוט מועדון הקשישים יוספטל, שהגיעו ליהנות לצד ראש העיר רפי סער, סגן ומ"מ ראה"ע דני הרוש, מוטי מורי מנהל הפארק העירוני, ראש אגף שירותים חברתיים- קהילתיים רוזי נוימן ועובדות האגף- מנסיעת הבכורה המשותפת באטרקציה החדשה.

 
- פרסומת -

 

ראש העיר רפי סער: "אני מברך את תושבי העיר על הרכבת החדשה שלהם, ממנה יוכלו ליהנות כבר החל מחודש הבא. מדובר באטרקציה עירונית נוספת שתעניק לילדי העיר ולהוריהם אפשרות בילוי בלי לצאת מהעיר, במיוחד לקראת חופשת הקיץ. כל הכבוד לסגני דני הרוש על היוזמה הנפלאה, תודה לאגף חזות העיר ומינהלת הפארק על הביצוע ולמועדון הקשישים יוספטל שהגיע הנה היום לנסיעת המבחן הראשונה. יצאנו אל הדרך".

"כפר סבא – תתחדשי!", אמר סגן ומ"מ ראה"ע, מחזיק תיק הרווחה, דני הרוש, "היום חנכנו את רכבת הפארק החדשה בפארק העירוני יחד עם מועדון הקשישים יוספטל. שמחתי לראות את החזון מתגשם ומעניק הנאה ושמחה כה רבה לנוסעיה הראשונים. גם אתם, ציבור התושבים, תוכלו ליהנות מסיורים מודרכים ברחבי הפארק היפהפה והפורח שלנו החל מחודש יולי".

פרטים נוספים, דרכי הרישום ומחירון מפורט יפורסמו בהקדם באתר העירייה.

ים המלח למרגלות מצדה עם הדרך הנמוכה בעולם

המיזם קרם עור וגידים ביוזמת המועצה האזורית תמר ים המלח לפני חודשים רבים, עוד בטרם תחילת הקורונה, ובבסיסו עמד הרעיון של הנגשת ארץ ים המלח האנשים והמקומות הקסומים והלא מוכרים במרחב יחד עם היכולת לתכנון מסלול עצמאי לביקור אישי, משפחתי או קבוצתי. להובלת המיזם הצטרפו ערד ומגילות והוא נעשה בשיתוף הקהילות המקומיות שמתוכן גויסו שגרירי הדרך.

'הדרך הנמוכה בעולם' מהווה מסלול סיפורי המתמשך לכל אורכו של חבל ארץ ים המלח, תוך רתימת שותפים על בסיס סטנדרטים ואמות שירות, ליצירת חוויית תייר אופטימלית. למוצר תיירות זה המנגיש נקודות עניין ותכנים תיירותיים בפלטפורמה ייעודית בשפות שונות בתוך אתר האינטרנט של ארץ ים המלח, תחת 'הדרך הנמוכה בעולם'-  https://www.deadsea.co.il/ .

באתר מתאפשר למטייל לבנות לעצמו "סיפור דרך" המשלב במסלול מפגש עם תושבים מקומיים, "שגרירי הדרך" לצד דמויות היסטוריות המוגדרות כ"שגרירים היסטוריים". שגרירי הדרך הינם תיירנים מקומיים משלושת הרשויות בנוסף לשמורות טבע ונקודות עניין במרחב. לשגרירים חולקו דרכונים של ארץ ים המלח והמבקרים יוכלו לקבל את הדרכון ולהחתים אותו בנקודות השונות בהן יבקרו. המטייל יוכל להעלות על מפה באתר את המקומות בהן ירצה לבקר כולל זמנים ומרחקים ואף לתאם מראש את הגעתו ושהותו מול שגרירי הדרך.

פיתוח 'הדרך הנמוכה בעולם' ומיצובה כמותג תיירותי בינ"ל, יביא כך מקווים, להגדלת התנועה מהארץ ומהעולם לים המלח ולמדינת ישראל, בדומה לדרכי תיירות עולמיות כמו: מונט בלאנק(שוויץ), ,Camino de Santiago שביל חוצה ישראל ועוד.

יואל רזבוזוב שר התיירות: "התיירות באזור ים המלח היא חלק משמעותי בתיירות לישראל ובישראל. לכן, אני שמח על פתיחתה של הדרך היפה הזו. מדובר בעוד פרויקט שיעשיר את מגוון האפשרויות התיירותיות באזור, ובזכותו ימשיך משאב הטבע הייחודי לנו פה בישראל, להוות מוקד עלייה לרגל עבור תיירים רבים – תיירים שיכניסו למשק הישראלי כסף רב ובזכותם ייווצרו מקומות עבודה רבים, בעיקר בפריפריה, שיספקו פרנסה לאזרחי ישראל".

ניר ונגר, ראש המועצה האזורית תמר: "שיתוף פעולה של רשויות מקומיות, תמר, ערד ומגילות, נותן תוכן חדש לביקור במרחב ארץ ים המלח וספר המדבר, ומאפשר חוויות אותנטיות ומיוחדות במרחב המיוחד שלנו. בעבודה מאומצת ומשותפת שליוותה את הקורונה והסתיימה עם פתיחת השמים לתיירים, יצרנו קסם אמיתי בין תושבים, תיירים, מבקרים ומקום. כעת בלחיצת כפתור וסיור באתר ניתן לבנות את החופשה המושלמת באזורנו, ללא תלות בסוכן תיירות או במשרד נסיעות. אני מודה לשותפינו ולשגרירי הדרך שלנו. מחכים לכם!!!".

ניסן בן חמו, ראש עיריית ערד: "כל קהילה בכל מקום צריכה להתבסס על החוזקות הקיימות אצלה. עושה נכון המועצה האזורית תמר, שמפתחת את התיירות המתאימה לאזור ביוזמות מרתקות. יוזמות אלה כגון הדרך הנמוכה בעולם, משתלבות נפלא עם היצע התיירות בערד. איננו מתחרים אלא משלימים אלה את אלה, וביחד אנו יוצרים את החוויה הטובה ביותר לתיירים המגיעים לאזור מהארץ ומחו"ל".

אריה כהן, ראש המועצה האזורית מגילות: "בשם המועצה האזורית מגילות ותושביה, אני גאה ונרגש לראות את פרויקט 'הדרך הנמוכה בעולם' קורם עור וגידים. 'הדרך הנמוכה בעולם' היא ביטוי לשיתוף הפעולה הפורה בין הרשויות לאורך ים המלח ויתרה מכך, היא ביטוי לפוטנציאל התיירותי העצום הגלום באזורנו. אזור ים המלח הציע מאז ומעולם שפע של אפשרויות תיירותיות יוצאות מגדר הרגיל, 'הדרך הנמוכה בעולם' היא ההזדמנות להנגיש את אותו השפע ולהוסיף בפיתוח ומיצוי הפוטנציאל האדיר הגלום באזור שלנו".

בוסתן בראשית בעין זיוון עם קטיף עצמי, טיול באופניים חשמליים ומיני טרקטורון חשמלי

גפן עם שלל קטיף הדובדבנים (צילום רפי פליישמן)

בוסתן 'בראשית' בעין זיוון בצפון רמת הגולן, מזמין לקטיף עצמי של דובדבן ותות עץ, באווירה חקלאית בלב המטעים וליהנות מהאטרקציה החדשה בבוסתן- טיול מודרך באופניים חשמליים עם אופניים מותאמים להורים ולילדים, העובר ב'שביל אלי כהן ז"ל' סמוך לבוסתן וכן טיול במיני טרקטורון חשמלי. בהמשך העונה יתווספו לקטיף העצמי גם פירות יער: אוכמניות, פטל אדום, אוסנה (פטל שחור), נקטרינה בטעם מנגו, אגס ועוד.

'בוסתן בראשית' בעין זיוון הינו אתר הקטיף העצמי הגדול ביותר בגולן, המשתרע על שטח של מעל 100 דונם ומציע לצד הקטיף שלל פעילויות לכל המשפחה, ביניהן: פארק חבלים, סיור לילדים על טרקטור ועגלה, פארק חי, תערוכת כלים חקלאים ועוד. בבוסתן- בית קפה בינות לעצים לקפה ומאפה, מתוקים דרוזיים ושפע מקומות מוצלים, כסאות וערסלים במרחבי הבוסתן, לצד עמדות מזון ושתיה ובכל יום שישי איפור פנים לילדים, מיצים טבעיים, מעדנים דרוזים, דוכני תנובות הגולן והגליל.

עוד ייהנו באי הבוסתן משלל אטרקציות ואתרי קולינריה חדשים, במתחם התיירות בקיבוץ עין זיוון ביניהם: שוק האיכרים החדש 'ע"ז-איז מרקט' הפועל בימי שישי אחת לשבועיים ברחבת כפר הנופש, 'חוות שדה לבנדר' חדשה המציעה סיור מודרך בין ערוגות הבושם, סלסלת פיקניק המוגשת בפינות חמד מוצלות אל מול שדה הלבנדר, סדנאות ועוד. ניתן להזמין מראש ארוחת בוקר בבופה עשיר במסעדת כפר הנופש עין זיוון הפתוחה לקהל הרחב וביקור וטעימות יין בשני היקבים- יקב פלטר ויקב בהט (כשר) המציע לצד היין פיצריית בוטיק ומתחם 'BURGER'.

בנוסף ניתן ליהנות ממאפים משובחים ב'מטרלו' וחומוס מצוין ב'החומוסיה' הסמוכה, או משוקולד בוטיק שמכינים ידנית, סיור וטעימות במפעל הבוטיק לשוקולד 'דה קרינה', טיולי ג'יפים, אמנים ועוד.

תיירות עין זיוון, מהווה מוקד מרכזי עבור המבקרים ברמת הגולן ומציעה לינה בכפר הנופש עין זיוון הממוקם במסלולו של 'שביל הגולן' הפופולארי. בכפר הנופש הכפרי 49 חדרי אירוח: בקתות עץ וסוויטות בין מדשאות ומרחבים. שעות פתיחה: ימים א'-ה' בין השעות 10:00-16:00, ימי שישי ושבת בשעות 9:00-16:00. ניתן לבצע הזמנה אונליין של כרטיסים באתר תיירות עין זיוון- http://www.enzivan.co.il/. לפרטים והזמנות- תיירות עין זיוון- 04-6993610/12, 050-9001070

ימים ראשונים של קיץ ברשות הטבע והגנים: זמן לגלות את נפלאות הטבע

בית הכנסת ברעם (צילום דני בר)

רגע לפני שיא הקיץ – כשהימים כבר ארוכים אבל השמש עדיין לא קופחת בכל הכוח, זה הזמן לצאת ולגלות את נפלאות הטבע, המורשת והנוף – בטיולים עצמאיים, בסיורים מודרכים או בפעילויות לכל המשפחה בגנים הלאומיים בשמורות הטבע ברחבי הארץ. ואם תחפשו היטב, תמצאו אפילו כמה הצעות לטיולי פריחות.

טבע זום אין – גן לאומי יחיעם: רוצים לצלם תמונות שקיעה מטורפות ממרפסת מבצר צלבני? ביוני הזה זה יהיה אפשרי! במבצר יחיעם מבנים מהתקופה הצלבנית ומהתקופה העות'מאנית, וכשמגיעים אליו מבינים מהי משמעות המילים עוצמה, טבע ונוף. העולים למרפסת העליונה ייהנו מבריזה נעימה ומשקיעה מרהיבה. משך הפעילות: כשעה וחצי. מי: הסיור מתאים לכל הגילאים. המסלול אינו מונגש. מה להביא: מים לשתייה, נעלי הליכה וכובע. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. היכן: גן לאומי יחיעם. מתי: ביום חמישי 23.6, בשעה 18:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. מומלץ להזמין לינה בחניון לילה.
סיורי שקיעה בבית הכנסת בברעם מתקופת התלמוד באור אחרון: בית הכנסת בברעם מימי התלמוד הוא בית הכנסת השמור ביותר מהתקופה הזו, בית כנסת מרהיב ביופיו. זוהי פינה יפה לארוחת ערב, סיור וזמן משפחתי הכולל שקיעה. נצא לטיול קסום בין טבע עם שלל צבעים אביביים ומורשת. נתחיל את סיורנו בגן לאומי ברעם, שם נבקר בבית הכנסת מימי התלמוד. ליופיו של המבנה הקדום מצטרפים הנופים של שמורת הטבע יער ברעם ושל הרי הגליל. לאחר הסיור בגן הלאומי, ניסע כרבע שעה (9 ק"מ) בין נופיו המרהיבים של כביש הצפון (כביש 899) לתצפית הר אדיר. הר אדיר הוא הצפוני ביותר בין שרשרת הפסגות בגוש הרי מירון. בהר הוקם מצפור ייחודי, שבו ניהנה רגע לפני השקיעה מתצפית מרהיבה על הרי לבנון והחרמון ומנוף יפהפה של חורש ים תיכוני מפותח. המצפור הוקם לזכר 121 חללי מלחמת לבנון השנייה, ביוזמת משפחות הנופלים, תוך הקפדה על שילוב מרפסת התצפית בתוך החורש, ללא כריתת אף עץ או שיח. המרפסת משקיפה אל דרום לבנון – שדה המערכה שבו נפלו החיילים. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. היכן: גן לאומי ברעם. מתי: בימי חמישי בחודש יוני, בשעה 18:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.
הפעלה בכפר יהודיה לארכיאולוגים צעירים: בשבתות החמימות של חודש יוני אתם מוזמנים לגלות את הכפר יהודיה – כפר קסום מעל נחל שוצף ובו הפתעות מן העבר וקסם שמלווה כל אבן בשביל הטיול. צאו לטיול אל הכפר המרגש ואל תצפית מפל יהודיה. השתתפו איתנו בחוויה ארכיאולוגית שתכלול בניית קשת עתיקה, כתיבה על חרסים, רפאות כדים והיכרות עם הכתב העברי הקדום. המסלול אינו קשה, אך אינו מונגש. מה להביא: מים לשתייה, נעלי הליכה וכובע. הפעילות היא חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. היכן: שמורת טבע יהודיה. מתי: בימי שבת בחודש יוני, בשעות 14:00-10:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.
סיור ערב בחמת טבריה העתיקה והארכת שעות פעילות האתר לשעות הנעימות: סיור בשעות הנעימות שיתחיל בבית הכנסת הקדום בעל רצפת הפסיפס המפוארת, ניהנה ממיצג אור-קולי מיוחד על סיפורו של בית הכנסת ונכיר את ימי פארה וגדולתה של טבריה, בהיותה מושב הסנהדרין ומקום חתימת התלמוד הירושלמי. נבקר בחמאם סולימאן – חמאם טורקי שהיה פעיל עד שנות השישים של המאה הקודמת. ניהנה בבריכות שכשוך של מי המעיינות החמים בחמת טבריה הידועים בסגולות המרפא שלהם עוד מתקופת המלך שלמה, שמספרים שאפילו רבי שמעון בר יוחאי ירד להירפא בהם. משך הסיור כשעה. המסלול מתאים לכל גיל. המסלול בגן לאומי חמת טבריה מונגש כולו. מה להביא: מים לשתייה, נעלי הליכה, בגדי ים ומגבות (למשכשכים במי הבריכות החמות). הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. היכן: גן לאומי חמת טבריה
מתי: בימי רביעי וחמישי בחודש יוני, הגן הלאומי יהיה פתוח עד השעה 21:00. סיורים יצאו בשעה 18:00 ממבואת הכניסה. שימו לב: בריכות השכשוך נסגרות כשעה לפני הסגירה.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

סיור במתחם מערות המנורה והמיצג הכי מרגש בעמק: גלגולה של מנורה בבית שערים
כאן גם ציניקנים גמורים ייאלצו להודות שזה מרגש. כי לעיתים הסמלים הכה מוכרים טומנים בחובם רבדים נשכחים רבים. גם הקיץ החם מתאים לביקור בגן לאומי בית שערים, לגלות את מתחם מערות המנורה ובעיקר להתרגש בחיזיון האור-קולי המגולל את סיפורה של המנורה מימי בית המקדש ועד הפיכתה לסמל המדינה. מערות אלו התגלו בשנות ה-30 של המאה הקודמת ונמצאו בהן תבליטים מרהיבים של מנורת שבעת הקנים, המספרים את סיפורם של יהודים רבים שבאו להיקבר בבית שערים. החיזיון עצמו יוצג בבור המים ששימש סליק של ההגנה. כבר אמרנו סמליות? הסיור בהדרכת מתנדבי גן קהילה בית שערים. מייצג המנורה (ללא סיור) יוקרן לציבור בכל יום בשעות הבאות: ימים ראשון עד שישי בשעות: 12:30 ו 13:30 ימי שבת בשעות: 11:00, 13:00 ו 14:00. יש להירשם מראש במערכת ההזמנות של אתר רשות הטבע והגנים: בית שערים, סיור במערות המנורה. הסיור יתחיל בדיוק בשעה הנקובה מעלה. יש להגיע חצי שעה קודם להסדרת הכניסה או התשלום לפי השעה שסומנה במערכת הרישום. הנסיעה למתחם ברכב הפרטי. היכן: גן לאומי בית שערים
מתי: סיורים מודרכים בימי שישי בחודש יוני, בשעה 11:00 ובימי שבת בחודש יוני, בשעות 11:00, 12:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

גלריית מערות הפעמון בגן לאומי בית גוברין גאה להציג את התערוכה "ליבה" – להקת המחול ורטיגו: בערב, בחלליה יוצאי הדופן של מערת הפעמון, מציגה להקת המחול ורטיגו תערוכת וידיאו ארט המוקרנת על קירות המערה. בתערוכה מוצגים קטעים שנלקחו מעבודת הלהקה, לוקטו וחוברו במיוחד עבור המערה שנוצרה בחציבה על ידי תושביו הקדומים של המקום. התערוכה והאתר מתחברים לתנועה של נעה ורטהיים, הכוריאוגרפית והמנהלת האומנותית של הלהקה, הקשורה באופן עמוק לטבע ולסביבה. בכניסה למערת הפעמון מתאפשרת הקשבה ללב, לפעימת כדור הארץ. עם רדת החשכה החושים מתחדדים והיצירה "ליבה" פועמת – בלב המערה. מתוך החיבור בין המערה לתנועה, נולדה יצירה חדשה שנשזרת בתוך תנועת המבקרים מייד עם כניסתם לתערוכה; יצירת מחול רב ממדית המקיפה אותם מכל עבר באמצעות הקרנות ענק על הקירות והפינות הנסתרות ואשר בתנועתה מרחיבה את גבולות המערה וחוזרת לתוך רחם טבעי ראשוני שממנו התהוותה.
"ליבה" נוצרה מתוך יצירותיה של נעה ורטהיים ללהקת המחול ורטיגו ונשזרה לעבודות וידיאו ארט פיוטיות, הרוקדות בקו התפר שבין החומר (קירות המערה וגוף הרקדנים) לרוח (האור המוקרן והיצירה). הווידיאו ארט נוצר על ידי הצלם אלעד דבי והעורך גל קציר והוא כולל קטעים מעבודותיה של הלהקה לאורך כל השנים ובהן "פרדס", "לילא", "ימה", "סילויה" ו"לידת הפניקס". אוצרת התערוכה: דורית טלפז. הביקור יתאפשר במתחם מערות הפעמון בלבד. יש להירשם לביקור בגלריה בנפרד בשעות 19:00–22:00. התערוכה תוצג עד 14 ביולי 2022. .היכן: בגן לאומי בית גוברין – מתחם מערות הפעמון. מתי: בימים חמישי ושבת בחודש יוני, בשעות 19:30–22:00. כניסה אחרונה לתערוכה בשעה 21:00. הדרכות על מערת הפעמון בשעות 19:00, 20:00, 21:00. משך ההדרכה כחצי שעה. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

סיור שקיעה בגן הלאומי החופי, היפה ביותר – גן לאומי אכזיב: מדשאות רחבות ידיים, מפרצי ים כחולים ונקרות סלע, רכסי כורכר וצמחים נדירים, אתרי הטלה של צבי ים, שרידי העיר אכזיב וחוף רחצה עם בריכות בתוך הים – כל אלה מחכים לכם בחוף אכזיב. אורך החוף כחמישה ק"מ, והוא נוגע ברכס סולם צור, היורד הישר אל הים. בואו ליהנות מסיורי שקיעה בנוף הקסום של שמיים בצבעים, ומתצפית לכיוון ראש הנקרה מצפון ולכרמל מדרום. נטייל בין שרידי הכפר העתיק, נשמע סיפורים ואגדות על "מדינת אלי אביבי", נלמד על חשיבות הים לאדם, וגם הקטנטנים ייהנו ממשחקים ומפעילויות חווייתיות, שמהם ילמדו על הים והחוף. משך הפעילות: כשעה. מי: הפעילות מתאימה למשפחות, ילדים ולכל הגילאים. מה להביא: כובע ומים לשתייה. היכן: בכניסה הראשית לגן לאומי אכזיב. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

סופשבוע של אריות – סיפורים ואגדות במבצר נמרוד: הינכם מוזמנים לסיור מודרך חווייתי במבצר אפוף מסתורין, מול נוף עוצר נשימה, שייקח אתכם לאווירת ימי הביניים בין מעברי סתרים, אולמות מרשימים, מגדלי שמירה, מאגרי מים ואריה אחד מיוחד. משך הסיור: כשעה וחצי. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. היכן: גן לאומי מבצר נמרוד. מתי: בימי שישי ושבת בחודש יוני, בשעות 10:00, 12:00, 14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הסבר גאוגרפי מכוכב הירדן לעבר הירדן – אפריל 2021 (צילום דני בר)

"בעקבות אביריםבגן לאומי כוכב הירדן: נצא לסיור מודרך במבצר הצלבני השלם ביותר בישראל. המבצר הקרוי בלווּאר, יפה נוף, יושב בנקודה הגבוהה ביותר ברמות יששכר וחולש ממרום גובהו על עמק הירדן ועמק המעיינות. נהלך במעברים נסתרים, נשמע את סיפור המבצר הצלבני ונגלה צפונותיו של "כוכב הרוחות" האגדי. מי: המסלול מתאים לכל הגילאים, ומונגש ברובו, אך לא במלואו. מה להביא: מים לשתייה, נעלי הליכה וכובע. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. היכן: גן לאומי כוכב הירדן. מתי: בימי שבת בחודש יוני, בשעות 10:30, 12:30. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

סוגרים שבוע מול הים בגן לאומי תל דור: בואו להכיר את גן לאומי תל דור עם הפנים אל הים. ברגל אחת בעבר ואחת בהווה נצעד לאורך חוף מפורץ יפהפה, נעלה על רכס הכורכר ונגלה את ההיסטוריה המרתקת של עיר הנמל דור, שבה נמצאו יותר מעשרים ספינות טבועות, ואת העושר של השמורה הימית של היום. נתחקה אחר הפניקים – הספנים של העולם הקדום, הסוחרים ויצרני צבע הארגמן – שסיפורם שזור בסיפורו של הים. המסלול מונגש בחציו. ניתן לחזור על השביל המונגש באופן עצמאי. מה להביא: מים לשתייה, נעלים נוחות להליכה, כובע. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. היכן: גן לאומי תל דור. מתי: בימי חמישי בחודש יוני, בשעה 16:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

משרד התרבות והספורט והמועצה לשימור אתרי מורשת עם סוף שבוע בחינם

סיורים מודרכים, סדנאות, גלריות, סיורים בטרקטורים, תצוגות אורקוליות, ביקורים באתרי מורשת ובמוזיאונים היסטוריים ושלל פעילויות ואפשרויות בילוי ללא תשלום לכל בני המשפחה, בעשרות אתרי מורשת בכל רחבי הארץ. כל הפעילויות מתקיימות במסגרת ״שבת ישראלית״, ביוזמת משרד התרבות והספורט והמועצה לשימור, באמצעותה נפתחים אתרי המורשת והמוזיאונים ללא עלות ומציעים פעילויות תוכן ורוח מקומיות ברחבי הארץ במהלך סופי השבוע. מידע על כל האתרים והפעילויות המתקיימות בשישי ושבת בקישור…

אחוזת דוברובין – גליל עליון: מה? אחוזת דוברובין הינה פינה קסומה בלב מטעי המושבה יסוד המעלה. ביקור באחוזת דוברובין, כולל סיור בחצר איכרים משוחזרת בלב מטעי המושבה השומרת על אווירת ארץ ישראל הקסומה, היכרות עם סיפור האנשים שהחליטו להשתקע ולהשריש שורשים על שפת אגם החולה. הסיור בתצוגות הבית, בין החפצים למסמכים והתמונות, מפגיש עם דמויות הראשונים וסגנון חייהן. האתר שוקם ושוחזר למען ישמש עדות לחיי האיכרים בימי העלייה הראשונה. באתר המשוחזר: באר אנטיליה ייחודית | בוסתן פורח בצמחי ארץ ישראל | צפייה בתכנית אורקולית מרגשת בתמונות והמחזה | תצוגות שונות – חפצים מ”עליית הגג”, מסמכים ותמונות.

“דרך הלחם” – תהליכי גידול הדגן: מתי? ימים שישי שבת במסגרת שבת ישראלית – 10:00 – 13:00 מותנה בהרשמה מראש. כמה? ללא תשלום במסגרת "שבת ישראלית". איפה? במושבה יסוד המעלה, גליל עליון. לפרטים: https://www.dubrovin-farm.com/

פסל הלוחם האבוריג'יני וסוסו בתחנת צמח (צילום דני בר)

תחנת הרכבת ההיסטורית בצמח: מה? סיור בתחנת הרכבת ההיסטורית של צמח, שהינה תחנת קצה מהחשובות בקו "רכבת העמק" המיתולוגית. התחנה שוחזרה והפכה להיות לאחד האתרים הייחודיים והמרתקים בצפון. סיפורה של תחנת צמח, שזור בסיפורה של "רכבת העמק", שתרמה לפיתוחה של הארץ במחצית הראשונה של המאה ה-20. בתחנה ניתן לחזות לראשונה בדגם משוחזר של "הקרונוע האווירי" (קרון – מטוס) שהיה לפלא טכנולוגי בראשית המאה על קו "רכבת העמק" ובסוף המסע, יתקיים סיור במוזיאון הממוקם במגדל המים הכפול, שם יוקרן סרט ותערוכה ייחודית. מתי? יום שישי סיורים מודרכים בשעות: 09:30 ו 11:30. יום שבת סיורים מודרכים בשעות: 09:30  ו 11:30 בחודשי הקיץ יתקיימו גם סיורי לילה. כמה? ללא תשלום במסגרת "שבת ישראלית". איפה? תחנת הרכבת העות'מנית בצמח. לפרטים: 0505656291 / 04-6653786 [email protected]

השבת השחורה בקיבוץ יגור, עמק זבולון: מה? סיור בסליק הגדול של ההגנה בקיבוץ יגור ושירת רבים- בתוך הסליק. קיבוץ יגור החוגג 100, מציין 76 שנה ל'השבת השחורה' לפני 76 שנה, ב 29.6.46, הקיפו 4,000 חיילי הדוויזיה השישית של השלטון הבריטי את קיבוץ יגור, שלחו למעצר את כל הגברים וחיפשו נשק ברחבי הקיבוץ עם מגלי מתכות. הסליק הגדול של ההגנה ועוד 32 סליקים קטנים נחשפו. בסיור בסליק, המבקרים יחשפו לסיפור על ההתמודדות של הנשים, הנוער והילדים ולסיום, נשיר משירי התקופה וגם מנופי יורם טהרלב ז"ל, ששב לאדמת יגור- בה נולד, עם נוגה ישורון וענת עוגן. מתי? בשישי ושבת של סוף יוני: 24-25.6.22 ובתחילת יולי- 1-2.7.22. כמה? ללא תשלום במסגרת "שבת ישראלית". איפה? קיבוץ יגור, עמק זבולון. לפרטים: https://tickchak.co.il/16163

נהריים בגשר: מה? לילות גשר, סיורי עששיות בשעות הערב, סיור חוצה גדר ונקודת תצפית פנורמית אל מול ירדן, לצד סיפורה של תחנת הכוח "נהריים" שהוקמה על ידי פנחס רוטנברג ואת סיפורם המיוחד של חלוצי גשר שהתיישבו במקום את ביתם ולחמו בעוז על נקודה זאת במלחמת העצמאות. עם רדת החשיכה, חוצים את גדר הגבול, מלווים בעששיות. עוברים דרך החאן הממלוכי מן המאה ה-14 ומגיעים אל גדת נהר הירדן ושלושת הגשרים ההיסטוריים, הנטויים מעליו. .מתי? שישי- שבת בשעות 11:00, 12:30 כמה? ללא תשלום במסגרת "שבת ישראלית". איפה? אתר נהריים בגשר לפרטים: www.Naharayim.co.il

חצר ראשונים קיבוץ עין שמר: מה? סיור בחצר הקסומה של ראשית הקיבוץ ובמוזיאון ההיסטורי, לצד הדרכה חווייתית על פעילות החלוצים, הכוללת תחפושות ועבודות של פעם, כגון כביסה בגיגית, הקמת אוהל ועוד. מתי? שישי- שבת. כמה? ללא תשלום במסגרת "שבת ישראלית". איפה? קיבוץ עין שמר. לפרטים בקישור…

מעפילים בבטו האוניה בדרכם לא"י. מיצג במחנה המעפילים עתלית (צילום דני בר)

מחנה המעפילים עתלית: מה? שיקום ושחזור של מחנה המעצר הבריטי על גדרות התיל, מגדלי השמירה, צריף המיון, צריף החיטוי וצריף המגורים שבו; הקרנת סרט על פריצת הפלמ”ח למחנה באוקטובר 1945; “בנתיבי העפלה” – מאגר מידע ממוחשב המכיל את שמותיהם של מעפילים, פעילי העפלה ומתנדבים, וכן מידע מקיף הנוגע לתקופת ההעפלה בזמן שלטון המנדט הבריטי בארץ; אונייה בה עורכים סיור חווייתי להדמיית מסע בים הממחיש את התלאות שעברו המעפילים בדרכם לארץ ישראל. בשנה האחרונה הובא לאתר מטוס קרטיס C-46, מדגם זהה למטוס שהביא ארצה את המעפילים מעיראק במסגרת מבצע מייקלברג בשנת 1947. מתי? ימי שישי ושבת. כמה? ללא תשלום במסגרת "שבת ישראלית". איפה? עתלית. לפרטים: https://tickchak.co.il/16282

בית סבתא צילה – מרכז מבקרים לשימור המורשת ביבנאל: מה? ברחובה הראשי של יבנאל נמצא אחד המקומות המיוחדים והאותנטיים באזור הכנרת והצפון – "בית סבתא צילה". הבית נבנה מאבן בזלת בתחילת המאה ה-20 ונקנה על ידי ברוך וצילה ליפשיץ, בניהם של מייסדי יבנאל. לצילה וברוך ליפשיץ נולדו חמישה ילדים. הבנים המשיכו להתגורר ביבנאל וקיימו את משק ההורים. עם השנים הזוג נפטר, אך ההיסטוריה שלהם עדיין חיה וקיימת בזכות מרכז המבקרים המיוחד שהוקם בביתם. הבית הוא אחד ממבני האיכרים המוקדמים של המושבה יבנאל ומשמש כיום כמרכז לשימור המורשת, המנסה להמחיש את אורח חיי האוכלוסייה בתחילת המאה ולספר את סיפור ההתיישבות שקרם עור וגידים באותן שנים. במבנה המרשים ניתן לצפות בכלים הישנים, בממצאים מיוחדים שנמצאו באזור ובהקרנת סרט המספר את סיפורה של המשפחה כמייצג את סיפורן של המשפחות הראשונות, הימים הראשונים של הישוב ותחילת הקמתו וייסודו. דליה ויובל ליפשיץ, נכדיהם של האיכרים המייסדים, דאגו לשימור המבנה שנחנך בשנת 2015. כיום, מתקיימים ביקורים מוסברים, מוקרן סרט העוסק בתולדות המשפחה, סיור בבית ואירוח מלא.  מתי? בכל שישי ושבת בין השעות 10:00-13:00. כמה? ללא תשלום במסגרת "שבת ישראלית". איפה? מרכז מבקרים לשימור המורשת ביבנאל. לפרטים: https://tickchak.co.il/16159

מוזיאון העיר נתניה-חוויה עם מורשת לכל המשפחה: מה? המוזיאון מספר את סיפורה של עיר היהלומים והקיט שהוקמה כמושבת פרדסים על חולות זהובים בכוחה של היוזמה הפרטית והייתה אבן שואבת למעפילים המתדפקים על שערי הארץ כמו לעולים רבים הנוהרים אליה עד היום. למוזיאון צוות מורי דרך המתמחה בסיורים באתרי המורשת והטבע ובסיורים בשוק האוטנטי. הסיור כולל שעת סיפור, מופע של חיות, הצגות, מסלולי ניווט, מתחפשים ומצטלמים (רק בשישי) סדנאות יצירה משחקי תיאטרון ערכת משחקים של פעם, סדנאות צילום, סדנת סטיילינג נוסטלגי לסבתא. למבקרים בשבתות בקיץ: יציאה מן המוזיאון לסיורים תאטרליים באתרי המורשת, סיור ממוזיאון למוזיאון, סיור להכרת הגרפיטי ועוד. מתי?: ימי שישי מ9.00-12.00,שבת מ10.00 13.00. כמה? ללא עלות במסגרת שבת ישראלית. איפה? רחוב מקדונלד 3, נתניה. לפרטים: tickchack.co.il/16158

בית האוסף "קיבוץ של פעם" – מרכז המבקרים של יד מרדכי: מה?  קיבוץ יד מרדכי הצליח לשמר ולשחזר את חיי הקיבוץ של פעם והמבקרים יכולים לחזור בגלגל הזמן אל ימי תחילת הקיבוץ לפני קום המדינה בבית האוסף – "קיבוץ של פעם". בתחנה זו משתתפים המבקרים בפעילות חווייתית באווירה של חזרה בזמן נוסטלגית אל ראשית ימי הקיבוץ. הזיכרונות, החפצים והסיפורים מצליחים לשעשע ולהצחיק את המבוגרים והצעירים כאחד. הצעירים לומדים להכיר חפצים שאינם קיימים עוד בחיי היום יום של העולם המודרני. מתי? בכל שישי ושבת בין השעות 10:00-13:00. כמה? ללא עלות במסגרת שבת ישראלית. איפה? מרכז המבקרים יד מרדכי. לפרטים בקישור…

בית הדבורה והדבש – מרכז המבקרים יד מרדכי: מה? מסע אל עולמן הקסום של הדבורים. עולם של סדר מופתי, חריצות, נאמנות מוחלטת והיררכיה מתוחכמת.  דבוראי לבוש חליפה, יקבל את פניכם ומאחורי חלון זכוכית מיוחד ואטום, יפתח לנגד עינכם כוורת פעילה, הומה ורוחשת באמצעותה נוכל ללמוד ולהבין מקרוב את דרכי הפעולה של הדבורים במקומן הטבעי ולהציץ אל נבכי עולמן הסודי והקסום.  לאחר מכן, סיור ברחבי הקיבוץ, מתוך טרקטור רתום לעגלה, צפייה מזווית חדשה ומעוררת השראה בתחומי המשק החקלאי. למידה על הרפת ותהליך החליבה, על גידולי השדות והפרדסים, כיצד משתלבים חיי המשק בחיי בני הקיבוץ ולמידה דרך התחנות הללו את סיפורה של יד מרדכי. מתי? בכל שישי ושבת בין השעות 10:00-13:00. כמה? ללא עלות במסגרת שבת ישראלית. איפה? מרכז המבקרים יד מרדכי. לפרטים בקישור…

מרכז התיירות אסנט בצפת עם פעילויות, סיורים ואירועים

סיורי אסנט, צפת (צילום טלי אראל)

מידי יום חמישי החל מהשעה 20:00 יתקיים סיור עששיות ליילי לכל המשפחה. ממצודת צפת, דרך מערה מדהימה ועד לעיר העתיקה נצעד לאורם של העששיות ולצלילי ניגונים ושירים קסומים. בסיור יסופרו סיפורי צפת, שחרור העיר, הסמטאות, המסורת ועוד.

מידי יום שישי בשעה 11:00 יתקיים סיור קבלת שבת מנגן ברחבי העיר העתיקה בצפת. בסיור נצעד בין הסמטאות הקסומות, בתי הכנסת העתיקים, שדרת הגלריות והעסקים והכל לצלילי שירי השבת באווירת שישי הייחודית לעיר צפת.

סיורים קולינאריים: לצד התכנים אי אפשר ללא קצת קולינאריה משובחת. לצד מסעדות מיוחדות בצפת לרבות מסעדת השף סומאק שבמתחם מלון הבוטיק וילה גליליי בעיר, ברחבי העיר העתיקה תמצאו אוכל רחוב טעים, טרי ומסורתי כזה שאסור לפספס. באמצעות מרכז התיירות אסנט בצפת תוכלו לרכוש שובר לסיור קולינארי אותנטי עם חוויה קולינארית חובקת עולם ומאכלים נוסטלגיים של הסבתות של כולנו. המקומות בהם תבקרו משתנים בהתאם לימים ולשעות אך כוללים בין הייתר את המטבח של סבתא עליזה שם תטעמו מאכלים מרוקאים וספינג' עם טעם של עוד, ביקב צפת הוותיק והקסום שם הזוג אלון יספר את סיפורם הייחודי וייתן לכם לטעום מיינות מגוונים כאשר כל הענבים גדלים בפסגות הגליל באזור כרם בן זימרה.

תחנה קסומה נוספת מחכה לכם אצל זהבה מלכת הפריקסה של ישראל. שם תוכלו להיחשף למאכל אולי הכי מנחם שיש לחורף להציע עם פריקסה טוניסאי אמיתי או קוסקוס ומאכלים טוניסיים נוספים. את המאכלים האשכנזיים תוכלו לפגוש אצל מנדיס במגוון טעימות של צ'ונט או קיגל וכו'. הסיור לעיתים גם כולל פלאפל במתכון בן 30 שנה בפלאפל יצחק, מחלבה צפתית וותיקה ומסורתית ומאכלים נוספים. לפרטים נוספים והזמנת מקום: 077-8040574

טיילת החומות ב-3 מסלולים

טיילת החומות היא אתר מורשת עולמי של אונסק"ו, הטיילת, נתיב הזקיפים שבראש חומות ירושלים, נבנתה לפני כ-500 שנה על ידי הסולטאן סולימאן המפואר. הסיור על החומות מעניק מבט אווירי, נדיר, ייחודי ומרגש אל נופיה של העיר העתיקה והחדשה – היכרות מזווית חדשה עם החיים בתוך החומות ומחוצה להן, לצד הבנה גיאופוליטית של כ-5000 שנות תרבות. טיול רגלי באוויר הפתוח מול הנופים המופלאים והמרגשים של העיר העתיקה והחדשה, באוויר הנקי והצלול, גבוה מעל העיר, בקצב שלכם, בנגישות טובה ובדרגת קושי קלה המתאימה לכל המשפחה.

*הטיילת הדרומית: משער יפו ועד הכותל, אפשרות ירידה בשער ציון. כ-1 ק"מ, שער יפו ועד הכותל, יציאה גם בשער ציון.

*הטיילת הצפונית: משער יפו ועד שער האריות, אפשרות ירידה בשער החדש, שער שכם, שכם הפרחים ושער האריות. טיילת צפונית:  כ-3 ק"מ, עלייה משער יפו או משער האריות, יציאה בשערים: החדש, שכם, הפרחים, האריות עד השעה 17:00, ועד השער החדש בשעות 17:00-21:00.

*סובב חומות 360 מעלות למיטיבי לכת, סיור נדיר ומרגש על חומות העיר העתיקה, המזמן רגעים אינטימיים עם ירושלים בו משלימים סיבוב מלא סביב העיר! הסיור מתחיל ומסתיים בשער יפו. עולים על הטיילת הדרומית עד שער האשפות, יוצאים אל מרגלות החומה המזרחית עד לשער האריות, עולים על הטיילת הצפונית וממשיכים עד לשער יפו. אורך המסלול כ-4.5 ק"מ, וכ-5 שעות.

שעות פתיחה יולי אוגוסט: א'-ה' ושבת/חג – 21:00-9:00. ו' וערבי חג – דרומית: 14:00-9:00, צפונית: סגור.

קופות: 50 מטר אחרי שער יפו מצד ימין לפני הדואר. רכישת כרטיסים מראש גם באתר www.pami.co.il

חינם! סיורים קוליים מודרכים על הטיילות באפליקציה: סיורים קוליים בירושלים, ניתן להזמין סיורים מודרכים בתשלום במשרדי פמ"י, טל. 02-6277550

ירושלים עם מושבת האמנים בחוצות היוצר

מתחם אמנים ואומנים פעיל במהלך כל השנה, גלריות וסטודיות בעיקר בתחומי הצורפות, אמנות פלסטית, אמנות יהודית ומסעדת אקליפטוס הצופה אל חומות העיר, שדורגה כמסעדה הכשרה הטובה ביותר במזרח התיכון לפי tripadvisor. הכניסה למתחם חופשית

א'-ה', 17:00-10:00, שישי 14:00-10:00, http://www.artistscolony.co.il/

תעלת הקשר ההיסטורית של הר ציון

התעלה פתוחה מדי יום, כולל סופ"ש, בשעות 8:00-20:00 ללא תשלום. התעלה ההיסטורית ששימשה להעברת ציוד, תחמושת ופצועים מההר אל ירושלים המערבית בין 1948-1967. התעלה שוקמה באמצעות פמ"י ומופעלת ע״י עיריית ירושלים, המשרד לירושלים ומורשת ורט"ג.

פריחת הלבנדר בגולן

תיירות עין זיוון מזמינה את הקהל הרחב ל'חוות שדה' לבנדר החדשה, אותה הקימה רות שדה חברת הקיבוץ. החווה ממוקמת בלב גבעה סמוך לקיבוץ, 970 מטר מעל פני הים, המשתרעת על שטח של כ- 20 דונם וצופה אל נוף הגולן. במרכז החווה נטוע יער אלונים עתיק, שם הוקמו פינות חמד למנוחה ורגיעה. בתי האבן ההיסטוריים בחווה, משמשים לייבוש הפרחים ומיצוי שמנים.

'חוות שדה' לבנדר החדשה מתמחה בגידול, מיצוי והפקת מוצרים מפרחי השדה. הגידול המוביל הינו הלבנדר. חלק מהחלקות מיועדות לגידול פרחים למיצוי שמנים ארומטיים, וחלקן לפרחים לייבוש. ביניהם- ורד דמשקאי הידוע בתעשיית הבושם ממנו מזקקים שמן אתרי, ההידרוסול – מי ורדים, והליקריסום- דם המכבים האיטלקי.

בימים אלה, עם פתיחת החווה לקהל הרחב, ותחילת פריחת הלבנדר, שתמשך עד סוף יולי, הצובעת את השדה בצבעי סגול-כחול, ומפזרת ניחוח עדין- מזמינים לסיור חוויתי מודרך, מלא ניחוחות וצבע. כחלק מהסיור, מגישה רות שדה למשתתפים משקה מי ורדים עונתי ארומטי ומרענן, ומקימי החווה מעניקים הסבר על מיני הצמחים, אזור הגידול הייחודי בצפון רמת הגולן, ושיטות גידול ומיצוי. ביקור והסבר ב'לבנדריה'- חדר הייבוש הממוקם במבנה עתיק, בו מזקקת מיצוי השמנים, וכן התנסות בשמנים והידרוסולים.

ניתן להזמין סלסלת פיקניק וליהנות ממטעמים מתוצרת מקומית, על מחצלת בפינות חמד אל מול שדה הלבנדר הפורח. בסלסלה בין היתר- בייגלה בעבודת יד, מבחר גבינות מקומיות, מאפה בוקר מבית 'מטרלו', מטבלים, תה קר מצמחי השדה, ועוד, ניתן לשלב גם יין מקומי.

בנוסף- נערכות בחווה סדנאות לשזירת פרחי השדה, בין ערוגות הבושם. בחנות 'חוות השדה' 'בוקה'- ניתן לרכוש את הסבונים הריחניים, שמנים מיצויי הפרחים, סלים, נרות, עציצי לבנדר, זרי פרחים ועוד. עוד ייהנו הבאים לתיירות בעין זיוון, משלל אטרקציות ואתרי קולינריה ביניהם: קטיף דובדבן ופירות יער בעונה בבוסתן 'בראשית' עין זיוון, בית קפה חדש בלובי כפר הנופש, שוק איכרים 'ע"ז-איז מרקט' המתקיים בימי שישי אחת לשבועיים ומציע תוצרת חקלאית של חקלאי הגולן, ארוחת בוקר בבופה עשיר, במסעדת כפר הנופש עין זיוון הפתוחה לקהל הרחב (בהזמנה מראש), טעימות יין ביקב בהט (כשר) בו גם פיצרייה ומתחם 'BURGER', מאפיית 'מטרלו', 'החומוסיה', שוקולד במפעל הבוטיק 'דה קרינה', טיולי ג'יפים, אמנים ועוד.

לינה מוצעת בכפר הנופש עין זיוון בו- 49 חדרי אירוח- בקתות עץ, וסוויטות, באווירה כפרית.

מחירים ב'חוות השדה' לבנדר החדשה- סלסלת פיקניק לזוג- 195 שקלים (יין בתוספת תשלום). סיור מודרך- 35 שקלים לאדם (מעל 4 משתתפים עלות לאדם- 30 שקלים) אורך סיור- 40 דקות. עלות סדנא לשזירת פרחים- החל מ- 65 שקלים לאדם. מומלץ להגיע עם נעליים סגורות. 'חוות שדה' פועלת בין הימים: ראשון-שישי, בשעות: 10:00-15:30, להזמנות 'חוות השדה': 077-6020727. למידע נוסף- אתר תיירות עין זיוון- https://www.enzivan.co.il/

מרכז מבקרים עזיזו מושב כנף, דרום הגולן

לבנדר עזיזו (צילום רוני סבאח)

מה? במרכז המבקרים עזיזו במושב כנף, ניתן לקבל הסברים על תהליך הגידול של הלבנדר, כיצד הוא מזוקק לשמן איכותי, ועל הכוורות הפזורות בשדה והדבורים העומלות על הדבש. במקום חנות קטנה ומיוחדת בה ניתן לרכוש שמנים אתריים סבונים טבעיים, חליטות ושקיות ריח, שמן לבנדר ביצור עצמי, שוקולד לבנדר, ליקר ואפילו גלידת לבנדר סגולה ומרעננת.

מתי? א' – ש'   10:00-15:30 קבוצות בתיאום מראש. כמה? הביקור ללא עלות. לפרטים: 050-5871515 (דן). אתר: Azizolavender.com. פייסבוק: Azizo – לבנדר מהגולן

מרכז המבקרים לבנדר בשעל – נוביקס

מפגשים עם הרבליסט, סדנאות קליעה ועוד. מה? שדה לבנדר במושב שעל בצפון הגולן בגודל 3 דונמים. במהלך הביקור יוכלו המבקרים לטייל וליהנות ממפגש עם הרבליסט שיסביר על השימושים הרבים שיש לצמחי מרפא, ידגים תהליך של זיקוק תמצית לבנדר וייתן מידע על תהליכי הגידול. במקום ניתן לרכוש את מוצרי נוביקס המייצרים קרמים טיפוליים ושמנים אתריים המיוצרים מצמחי מרפא אורגניים המגודלים במקום. צמחי המרפא עוברים תהליך זיקוק מסורתי השומר על איכות הרכיבים הפעילים שבצמח. (המוצרים מיוצרים במפעלים מאושרי משרד הבריאות ובעלי תקן GMP).

סדנאות קליעת לבנדר בהרשמה מראש – לגילאי . 8-15סלי פיקניק בהזמנה מראש – במחרים משתנים. לפרטים: 052-8694815. איפה: מושב שעל צפון הגולן – בכניסה למושב לעקוב אחר השילוט. Waze  נוביקס. אתר: lp.noviks.co.il. אין צורך בתיאום מראש.

קבוצת התיאטרון הירושלמי וגלריית המקלט עם משני עברי הרכבת הקלה

גלריית המקלט יחד עם קבוצת התיאטרון הירושלמי משיקות סיור דיגיטלי-תיאטרלי-אמנותי עצמאי, ראשון מסוגו, על דרך יפו בירושלים. הסיור – משני עברי הרכבת הקלה – היוצא מגלריית המקלט בשכונת 'מקור ברוך' החרדית ומסתיים בבית מזיא לתיאטרון בשכונת נחלאות, מציע הדרכה באמצעות ממשק דיגיטלי, בזמן שנוח למטייל. בסיור נפגש עם שחקן-עיתונאי היוצא למסע בעקבות יומן שמצא. היומן מחבר אותנו עם דמויות ירושלמיות לאורך תוואי הרכבת הקלה, מההווה ומהעבר, סיפורים ואירועים מן ההיסטוריה הקמים לתחייה באמצעות שחקנים, פינות חמד נסתרות עולות על המפה ואושיות מקומיות פותחות את בתיהן לרווחה. ביו האתרים בסיור: גלריית המקלט (בה נולד עקיבא "קיווע" שטיסל), בית תמחוי בשכונת מקור ברוך החרדית, בניין שערי צדק הישן (בית רוח חדשה), מפגש עם מוסיקאי ספרדי-ירושלמי, בור מים עתיק ואמנית מיחזור המקשטת את הסמטאות הציוריות של שכונת בית יעקב. אחרי מפגש עם לוחמי המחתרות בבית הכנסת אחדות ישראל, הסיור מסתיים בהצצה למאחורי הקלעים של קבוצת התיאטרון הירושלמי בבית מזיא לתיאטרון.

"הסיור חושף דמויות חרדיות, מסורתיות וחילוניות המתגוררות בסמוך לרחוב יפו, אך קיומן נעלם מהעין, ויחד מייצגות את השכנות והגיוון של הקהילות ההופכות את ירושלים למה שהיא" – אומרת נועה לאה כהן, אוצרת ומנהלת גלריית המקלט. "משני עברי הרכבת הקלה פועלות קהילות שלא נפגשות ביומיום בירושלים, בטח שלא על הציר האמנותי-תיאטרלי. זוהי הזדמנות מצוינת להיחשף לעושר הרב תרבותי, האנושי של ירושלים" אומרת אסנת גיספאן, מנהלת קבוצת התיאטרון הירושלמי. הסיור המודרך מתקיים באופן עצמאי באמצעות אפליקציית Dguide ובתמיכת הקרן לירושלים. מחיר 79 שקלים להורדה, מתאים לכל המשפחה מגיל 7, לרכישה…

המשרד להגנת הסביבה ורט"ג עם יום האוקיאנוסים הבין-לאומי

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, מכריזה על שמורה ימית ייחודית ראשונה מסוגה, מחוץ למים הטריטוריאליים – "גלישת פלמחים" – שמכפילה פי שניים ויותר את שטחה הימי המוגן של ישראל; זאת, חודשים ספורים לאחר הצטרפות ישראל ליוזמה הבין-לאומית 30*30 להגנה על 30% מהשטח היבשתי והימי עד 2030.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "משבר האקלים והמשבר האקולוגי הם איום ממשי על הסביבה ועל האנושות. להגנה על הטבע תפקיד מכריע במאבק בשני המשברים, שכן לא ניתן יהיה להילחם במשבר האקלים ולהפחית פליטות גזי חממה ללא הגורם הסופח אותן – הטבע. ומיתון האקלים הוא רק אחד משרשרת של תועלות עצומות לאדם מסביבה ימית בריאה ומשגשגת. לפני מספר שנים התגלו בלב הים שלנו אוצרות טבע מופלאים. אזורי רבייה של כרישים ומינים בסכנת הכחדה כמו טונה כחולת סנפיר, גני אלמוגי עומק נדירים, דיונונים ובטאים, פאונה ופלורה שאין כמותם בכל האזור. אמנם, בשל עומקם, לא מדובר על שוניות אלמוגים שאפשר לצלול אליהם עם שנורקל כמו במפרץ אילת, אך חשיבותם לשמירת הטבע והסביבה הימית היא דרמטית לא פחות. יוזמת השימור 30 עד 30 קודמה לקראת ועידת האקלים בגלזגו ולא בכדי. אני שמחה על ההתקדמות שעשינו, ומקווה שזו רק ההתחלה לקראת שימור של 30% משטחה הימי של ישראל".

רעיה שורקי, מנכ״לית רשות הטבע והגנים: "רשות הטבע והגנים עשתה קפיצה משמעותית לפני כ-4 שנים, עת לקחנו על עצמנו בנוסף לקידום התכנון וההקמה של שמורות ימיות, ניטור ומחקר, את משימת הפיקוח על הדיג, והקמנו יחידה ימית ייעודית שהביאה למהפכה בהגנה על הטבע הימי. יש לחזק את השיח עם הקהילות הימיות והמשתמשים השונים בים במטרה למצוא את האיזונים המיטביים להגנה על הטבע הימי".

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה: "צוותי החוקרים מאוניברסיטת חיפה והחברה לחקר ימים ואגמים השקיעו רבות בשנתיים האחרונות וגילו אוצרות טבע ייחודיים במעמקי הים התיכון שלנו. לכן, יש חשיבות עצומה לבצע מהלך רגולטורי לשימור האזור הייחודי הזה באמצעות האכרזה כאזור ימי מוגן, הראשון מסוגו בישראל. המשימה שלנו במשרד להגנת הסביבה מתחילה באכרזת האזור המיוחד הקרוי 'גלישת פלמחים', וככל שנמצא אזורים נוספים הראויים לשמירה ולהגנה בעקבות המחקר המדעי, המשימה תמשיך בפעולות להרחיב את האזור הימי המוגן, בהתאם להסכמים ולאמנות הבין-לאומיות. כעת המשימה לעקוב, לפקח ולאכוף נתונה לרשות הטבע והגנים".

בשל ערכיותם הסביבתית הגבוהה של מינים מוגנים שנמצאו בתחומי "גלישת פלמחים", השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, בשיתוף רשות הטבע והגנים, מכריזה על תחומי ״גלישת פלמחים״ כאזור ימי מוגן, שיהיה הראשון מסוגו בתחומי האזור הכלכלי הבלעדי של ישראל בים התיכון. השרה הכריזה על כך בכנס "הים עולה לי"ם", אירוע לשמירת הסביבה הימית הישראלית המתקיים ביום האוקיאנוסים הבין-לאומי ומשותף לחברה להגנת הטבע, לרשות הטבע והגנים, למשרד להגנת הסביבה ולמינהל התכנון. אזור זה של גלישת פלמחים, ששטחו מעל 450 קמ״ר, מגדיל פי שניים ואף יותר את השטחים המוגנים הימיים בישראל.

הכרזת גנים לאומיים, שמורות טבע ואתרים לאומיים כוללת רשימת ערכי טבע מוגנים. באכרזה הקיימת מוגדרים שטחים ימיים במים הטריטוריאליים שהוגדרו בשמות "שמורת האלמוגים" ו"שמורות הים התיכון", שבהם כל חסרי החוליות ודגי הגרם הוכרזו כערכי טבע מוגנים.

התיקון המבוצע כעת על ידי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים לאכרזה הקיימת מרחיב את ההכרזה כערכי טבע מוגנים על כל חסרי החוליות ודגי הגרם גם לשטח ימי המוגדר בתיקון כ"גלישת פלמחים", המצוי באזור הכלכלי הבלעדי והמדף היבשתי של מדינת ישראל בים התיכון. זאת, לנוכח ייחודו וחשיבותו האקולוגית הגבוהה של השטח והצורך להגן על ערכי הטבע המצויים בו מפני פגיעה ואיום.

התיקון מפורסם היום להערות הציבור הרחב עד 29 ביוני 2022: https://did.li/Dl4YH.

רקע והרחבה:

לנוכח ההידרדרות במגוון הביולוגי בעולם ובתוך כך גם בישראל, החליטה השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג בספטמבר אשתקד לצרף את ישראל ליוזמות בין-לאומיות בתחום, וחתמה על מכתבי התמיכה בשתי יוזמות:

יוזמת High Ambition Coalition (HAC) for Nature and People – יוזמה המציבה יעד של הגנה על 30% מהמערכות האקולוגיות יבשתיות והימיות ברמה הגלובלית עד שנת 2030. יוזמה זו מנוהלת על ידי צרפת וקוסטה ריקה, וכעת ישראל הצטרפה לכ-70 מדינות שמתחייבות לפעול ליישום 30X30, כלומר 30% שטחים מוגנים עד 2030.

יוזמת Global Oceans Alliance – יוזמה זו של בריטניה מציבה יעד גלובלי של 30% שמורות טבע ימיות עד 2030 וחברות בה כיום 55 מדינות.

מרכז המבקרים בנמל קיסריה הוא האתר הארכיאולוגי והגן הלאומי הראשון שמונגש

נמל קיסריה מהאוויר (צילום יעקב שמידוב, רשות העתיקות)

בישראל חיים היום למעלה מ-25,000 עיוורים ועוד כ-200,000 איש המתמודדים עם לקויות ראיה, ובשל כך אינם זוכים לחוויות ביקור איכותיות במקומות ציבוריים רבים. אפליקציית Right Hear החדשנית שהינה מערכת ניווט להגברת התמצאות ולהכוונה המקצועית ביותר בעולם, שהותקנה בימים, הותאמה במיוחד עבור מבקרי נמל קיסריה הרוחש פעילות ועניין כאתר תיירות מוביל בישראל.

מיכאל כרסנטי, מנכ"ל החברות לפיתוח ולנכסי קיסריה: הפרויקט הוא נדבך נוסף במחויבות

ובמדיניות ה -ESG (השקעה אחראית) שלקחנו על עצמנו בפעילות החברות ומהלך שיחזק את השוויון וההתחשבות בכלל ובבעלי הצרכים המיוחדים בפרט".

האפליקציה מאפשרת הנגשת האטרקציות השונות עבור עיוורים ובעלי לקויות ראיה וקשיי התמצאות עם מידע זמין ומדויק במגוון מוקדי עניין בכל רחבי הנמל.  מערכת הניווט החכמה מאפשרת לאנשים עם מוגבלויות לטייל באופן עצמאי ובטוח יותר בלי צורך בקבלת הסברים ו/או הכוונה של אדם אחר ובכך לזכות הסיור בעצמאות מליאה המעשירה את חוויית הביקור בין העתיקות: קמרונות הנמל, מרכז המבקרים, במת המקדש, המדרגות המונומנטאליות, תצפית הנמל העתיק ועוד.

ליאור פריטי סמנכ"ל פיתוח מסחר ותיירות בחברה לפיתוח קיסריה מציין: "כולנו נהנים לטייל, כולנו אוהבים לחגוג ולבלות. העובדה שחלקינו מוגבלים פיזית, לא אמורה לגרוע מהיכולת שלנו לחוות את אותן חוויות וליהנות!  באמצעות האפליקציה של Right Hear אנו מציעים לאנשים עם מוגבלויות המבקרים בנמל קיסריה, לזכות בהנאה מהדרכה צמודה אותה יוכלו לשמוע ולהכיר".

מסע סבאבא עם סיורים בתחבורה ציבורית

סבים וסבתות רבות כבר טיילו במסגרת מסע סבאבא בירושלים, תל אביב, בגליל ובגולן. הפעם מסו"ל גליל והאגף לתרבות יהודית במשרד החינוך מרחיבים את מיזם מסע סבאבא לסבים וסבתות שאין ברשותם רכבים, או חוששים מנהיגה, מעדיפים תחב"צ על פני הפקקים בכלי רכב ועוד… הסיורים האלה מותאמים אליהם במיוחד.

נרשמי מיזם מסע סבאבא משתתפים בסדרת סיורי עומק שיקנו להם כלים ותוכן, בעזרתם יצאו ויטיילו עם נכדיהם באופן עצמאי בטיולים חוויתיים שיעצימו את הקשר הבין-דורי באמצעות החיבור לטבע, למורשת, ולאהבת הארץ. במסגרת מסע סבאבא בתחבורה ציבורית יצאו המשתתפים לשלושה סיורים:

חיפה בתחב"צ, טבע ואורבניקה. עכו בתחב"צ – עכו פנים רבות לה וירושלים בתחב"צ – ירושלים החדשה. הסיורים כוללים נסיעה בכלי תחבורה ציבורית שונים כרכבת, רכבלית, כרמלית, כאשר התחבורה הינה רק אמצעי חוויתי כדי להגיע למטרה, שהיא עצם הסיור והתוכן שבו.

המשתתפים בסיורים ישלמו תשלום סמלי של 150 שקלים לכל שלושת הסיורים. לפרטים נוספים / הרשמה ועוד – ניתן ליצור קשר עם מרכז סיור ולימוד גליל בטלפון: 04-9918867 או בהודעת וואטסאפ ל:052-4349615.

איכות הסביבה

המשרד להגנת הסביבה עם קול קורא לציבור ומסמך מדיניות לעתיד אגן ים המלח

תחרות ים המלח 2021 – זוכה רוני טרנר (צילום רוני טרנר)

משרד להגנת הסביבה בשיתוף המכון הגיאולוגי, רשות ניקוז ים המלח ומכון ירושלים למחקרי מדיניות, מפרסם ניתוח מקיף של מצב ים המלח וסביבתו, וטיוטת המלצות על המהלכים הנדרשים לשם התמודדות ושינוי המגמות המסתמנות, בראשן ירידת מפלס הים, כדי להבטיח עתיד טוב יותר לאזור.

פרסום המסמך נועד לאפשר דיון ציבורי אמיתי ומעמיק, לאור חשיבותו הרבה של מרחב ים המלח ונוכח מצבו המידרדר. ההערות והצעות לחלופות יוגשו לשרה להגנת הסביבה לקבלת החלטה על ההמלצות הסופיות.

גלית כהן, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה: "אזור ים המלח הוא חבל ארץ ייחודי, משאב טבע נדיר, ששמירה עליו היא אינטרס לאומי ובין-לאומי חשוב. מסמך המדיניות מציג לראשונה את המשמעויות לאזור במצב 'עסקים כרגיל' ל-50 השנה הבאות, וממליץ לייצב את המפלס מוקדם ככל הניתן, בצד המלצות להתנהלות מושכלת המאזנת בין שימור לפיתוח. אני קוראת לציבור לעיין בחלופות שנבחנו לייצוב המפלס ולהשמיע את עמדתו בעניין החלופה המומלצת. להמשך גריעת המים מהאגן יש משמעויות כבדות משקל לעתיד האזור, ועל הממשלה לפעול בנחישות ובמהירות כדי להבטיח שגם הדורות הבאים ייהנו ממשאב טבע ייחודי זה"

המשרד להגנת הסביבה מפרסם להערות הציבור מסמך מדיניות ארוכות טווח לעתיד אגן ים המלח. זאת, במסגרת החלטת ממשלה "סיוע ליישובים ולרשויות באזור ים המלח להתמודדות עם נזקי הבולענים ותיקון החלטת ממשלה" (מס' 3742), שבה הוטל על המשרד להגנת הסביבה להוביל צוות בין-משרדי לגיבוש מדיניות ארוכת טווח לעתיד אגן ים המלח, הכוללת דיון בסוגיות פיתוח ושימור המרחב, לרבות בשאלת גובה המפלס.

המסמך גובש בשיתוף המכון הגיאולוגי, רשות ניקוז ים המלח ומכון ירושלים למחקרי מדיניות, ולווה על-ידי צוות היגוי בין-משרדי רחב שכלל נציגים מכלל משרדי הממשלה הרלבנטיים, בהשתתפותן של המועצות האזוריות, רשות הטבע והגנים ונציג ארגוני הסביבה.

במהלך העשורים האחרונים, אגן ים המלח משתנה במידה ניכרת, בעקבות התערבות אנושית מסיבית במרחב האגן. ההתערבות מתבטאת בגריעת מרבית המים השפירים שהתנקזו בעבר לאגם (כ-1.2 מיליארד מ"ק בשנה) ובהגדלת שטחי האידוי על ידי מפעלי התעשייה בישראל ובירדן הנשענים על ניצול מי ים המלח.

פעולות אלה גרמו לירידה חסרת תקדים של מפלס הים שירד בכ-36 מטר משנות ה-80 של המאה ה-20 ועד היום, וממשיך לרדת בקצב של כ-1.15 מטר בשנה. כתוצאה מירידת מפלס ים המלח, קו החוף נסוג, נוצרו אלפי בולענים, נחלים מתחתרים ומעיינות נודדים ומתייבשים. כל אלה תהליכים שפוגעים בסביבה וגורמים להרס של תשתיות ומקשים על ההתנהלות היומיומית באזור.

מסמך המדיניות לעתיד ים המלח שהוביל המשרד להגנת הסביבה, מתייחס למרחב המשתרע בין מצוק ההעתקים במערב לים המלח במזרח ומצומת קליה בצפון ועד לצומת הערבה בדרום, בדגש על האגן הצפוני – כולל מצרי לינץ'.

המסמך מציג ניתוח של אגן ים המלח בהווה ותחזית לעתיד האזור עד לשנת היעד 2070 בשני תרחישי קיצון: האחד, עסקים כרגיל: המשך השאיבה של המים המתנקזים לאגן על-ידי ישראל, ירדן וסוריה, והמשך שאיבת תמלחת ים המלח על-ידי המפעלים הישראלים והירדנים; השני, ייצוב המפלס: הזרמה שנתית של כ-750 מיליון מ"ק בשנה במובל ימים בחלופות שונות – מצפון מים תיכון ומדרום מים סוף.

בתרחיש הראשון, של עסקים כרגיל, ללא התערבות במאזן המים הגירעוני, מפלס הים עד שנת היעד 2070 ירד בכ-60 מטר נוספים, ושטחו יצטמצם בעוד כ-15% – צמצום המבטא אובדן נפח מים של כ-21 מיליארד מ"ק. משמעות המשך מצב עסקים כרגיל היא הנצחה ואף החמרה של הידרדרות התשתית הסובבת את ים המלח, פגיעה בנגישותו, בייחודיותו ובנראות של הים וסביבתו.

בתרחיש השני, של ייצוב המפלס, בחן הצוות חלופות להזרמת מים ממקור חיצוני – מים תיכון ומים סוף. ניתוח החלופות כלל בחינה סביבתית, כלכלית ושל מידת הישימות של כל חלופה. ההמלצה החד-משמעית לממשלה היא לפעול לייצוב המפלס באופן מיידי, לשימור מפלס ים המלח לדורות הבאים, וליציבות פוליטית באזור.

מסמך המדיניות כולל המלצות גם בנושא השפעת תעשיית הכרייה על ים המלח. אחת ההמלצות המרכזיות היא להגביל את היקף השאיבה ולגבות תשלום עבור המים הנגרעים מהאגן הצפוני, באופן שיבטא את חלקם הישיר של המפעלים בירידת המפלס וישמש למימון ייצוב המפלס.

נוסף על ההמלצה לייצוב מפלס ים המלח, ההמלצות לממשלה שגובשו במסגרת העבודה על מסמך המדיניות מתמקדות בחמישה נושאים הנבחנים מההיבט הפיזי, הכלכלי והסביבתי.

פירוט של חלק מההמלצות:

 1. מימוש קציר המלח, שימוש תעשייתי בתמלחת הים וגביית תשלום מהתעשייה לשיקום חלקה הישיר בירידת המפלס וירידת מפלסי מי התהום:
  • לחייב את המפעלים להציג תוכנית מפורטת למערך קציר המלח, כולל מתווה הנדסי, כתב כמויות ולוח זמנים מחייב לביצוע וזאת כדי לפזר את אי הוודאות הפוגעת בהתנהלות התכנונית במרחב רחב ורגיש.
  • להגביל את שאיבת תמלחת ים המלח המשמשת לייצור התעשייתי לנפחים שאינם עולים על הממוצע בשני העשורים האחרונים, וזאת תוך שימור כושר הייצור הקיים.
  • לחייב את המפעלים במכרז העתידי לשלם על השימוש במי ים המלח. התשלום, בחזקת היטל הפקה, יבטא את חלקם הישיר של המפעלים בירידת המפלס ויסומן כמקור תקציבי למימון השתתפות ישראל במיזם לייצוב מפלס ים המלח.
 • להתניע עבודה בין-משרדית לפיתוח חלופות תעסוקתיות למפעלים בים המלח, מפעלים הנשענים על משאב טבע הולך ונעלם ותורמים להידרדרותו.
 1. החייאת נהר הירדן:
  • להקצות תקציב לקידום מהלכים להזרמת 100 מיליון מ"ק בשנה מים שפירים בערוץ הירדן התחתון, במהלך שמבוסס על הסכמות עם ממלכת ירדן ועם הרשות הפלסטינית, והקמת "רשות נחל" משותפת לניהול ולתחזוקת מערכת הנחל.
  • קידום תוכניות לשיקום אקולוגי של נהר הירדן, פיתוח אתרי תיירות ונופש לאורכו לקליטת היקף נרחב של תיירים ולמימוש הפוטנציאל התיירותי הגלום בו.
 2. הבטחת רציפות תפקודית של כביש 90:
  • אימוץ תפיסה תכנונית הרואה בכביש 90 במקטע שבין צומת הלידו לצומת הערבה, דרך נופית שתפקודה מהווה תנאי חיוני להבטחת מרקם החיים באזור ובסיס לפיתוח התיירות במרחב.
  • קידום ותקצוב האמצעים הנדרשים להתמודדות המתחייבת מאי יציבות הקרקע, הכוללים שדרוג, בנייה ותחזוקה של מעבירי מים וגשרים, והגנה מתמשכת עליהם באמצעות מתקני הגנה במורד הנחלים. אישור תוכניות להקמת הגנות על הכביש ילוו בתסקיר סביבתי שינתח את המצב האקולוגי באזור התכנית.
  • הקמת מצפורים ואתרי חנייה מוסדרים לאורך הכביש ומוקדי היסעים (שאטלים) לחופים ולאתרי טיול ותיירות קיימים ומוצעים.
 3. פיתוח התיישבות, תיירות וחקלאות:
  • לפעול למיזוג תוכניות האב של שתי המועצות האזוריות לתוכנית כוללת חוצה גבולות, שיוטמעו בה עקרונות תכנון אחידים בדגש על הימנעות מהקמת יישובים חדשים, ופיתוח מתון וצמוד דופן ליישובים קיימים וחיזוק שלהם.
  • לפתח חופי רחצה ציבוריים ומסלולי טיול באתרים ייחודיים בחופי האגן הצפוני.
 4. שמירה על מערכות אקולוגיות ועל ערכי טבע:
 • לגבש הנחיות לניהול משק המים של אקוויפר ההר המזרחי, שיבטיח שימור מעיינות מדבר יהודה וים המלח וימנע פגיעה אנושה במערכות האקולוגיות הנשענות עליהם.
  • להגן בתוכניות מקומיות על מסדרונות אקולוגיים רציפים, כולל הרחבה מתמשכת של המסדרונות מזרחה בעקבות ירידת המפלס ונסיגת קו המים.
  • להכין תוכניות מפורטות לשימור חלקים ייחודיים במניפות הסחף ובחופי האגן הצפוני והדרומי, שיגנו על בתי גידול ייחודיים ועל המגוון הביולוגי. התוכניות יכללו הקצאת שטחים בעלי חשיבות וערכיות והפיכתם לשמורות.
  • להכין תוכנית פעולה בכל מועצה אזורית לשיקום שטחים מופרים, פינוי פסולת ומפגעי חציבה בחופי ים המלח.

חברת החשמל ורשות הטבע והגנים העם פירוק עמודי החשמל במכתש רמון

בורות מים במכתש רמון (צילום דני בר)

חברת החשמל בתיאום עם רשות הטבע והגנים, החלה לפרק את עמודי קו המתח העליון הישן ממצפה רמון לפארן, שחלקו ממוקם במכתש רמון. העבודות בשלב הראשון של פירוק קו זה (הקו המערבי) באזור מכתש רמון כוללות פירוק כ- 70 עמודים. מדובר בעבודה מורכבת ומאומצת שתתבצע במהלך שנת 2022. הקו הישן הוחלף בקו חדש, אשר באזור מכתש רמון הוא קו שמוטמן בקרקע. זאת למען הטבע, הנוף והסביבה.

בחברת החשמל מציינים כי עבודות ההטמנה שבוצעו בהנחיה מקצועית של רשות הטבע והגנים, נעשו בצורה מוקפדת, תוך שיקום סביבתי, עד שקשה להבחין כלל שנעשו שם עבודות להנחת הקו התת-קרקעי. בחברת החשמל מוסיפים כי לקו חשיבות אדירה בהולכת חשמל לדרום הארץ, עד אילת, וכן, לקליטת אנרגיות מתחדשות.

ברשות הטבע והגנים, שפעלה ופועלת רבות לאורך שנים בנושא יחד עם הגורמים הרלוונטיים למען שימור הנוף והטבע הבראשיתי והייחודי של מכתש רמון לרבות עם המועצה המקומית מצפה רמון שהייתה שותפה לתהליך, מברכים על קידום הנושא ועל הסרת התשתיות כפי שנקבע בהוראות התכנית להחלפת קווי החשמל העיליים באזור מכתש רמון בקו מוטמן.

קו החשמל שמפורק עתה הוא הקו העליון המערבי, העובר באזור מכתש רמון מגן הפסלים שבמצפה רמון ועד אזור שדמה. קו זה הוא אחד מתוך שני קווים העוברים במכתש רמון נכון להיום. יצוין כי קו החשמל החדש המוטמן במכתש רמון כבר הוטמן ברובו בקרקע וחלק קטן נוסף ממנו יוטמן בהמשך.

קינון אוח עיטי בקבר בבית עלמין מעל קברו של המטפל הראשי בבית החולים לחיות בר

אוח עיטי מקנן (צילום עזרא חדד רשות הטבע והגנים)

באמצע חודש פברואר האחרון, פנה קבלן מטעם חברת קדישא בהר המנוחות גבעת שאול לפקח רשות הטבע והגנים שמואל קדושי ודיווח על קינון של אוח עם חמש ביצים שהנקבה הטילה בתוך מנח של קבר בקומה העליונה של המבנה. לאחר הפנייה ובעקבותיה, הגיע קדושי למקום ואכן ראה יחד עם הצוות את נקבת האוח ובקן 5 ביצים. כיוון שהקבר הוא קבר ששמור לאישה מבוגרת מאוד, הסיפור נשמר בסוד כדי למנוע הפרעה מיותרת. במהלך חודש מרס בקעו 3 גוזלים, והצליחו לפרוח מהקן בתחילת חודש מאי.

אך זה לא הכל – הסיפור המדהים והמרגש, הוא שמתחת לאותו קן שבו קיננה הנקבה, קבור עובד רשות הטבע והגנים שמוליק לנדאו ז"ל אשר עבד בבית החולים לחיות בר בתור מטפל ראשי בין השנים 2005-2017. שמוליק הקדיש את חייו לטיפול ומחקר של חיות הבר והטבע הארץ ישראלי ובהצלה שלהן, לקח חלק משמעותי בקידום בית החולים וראה חשיבות רבה מאוד בחינוך לשמירת טבע ואהבת הארץ.

"אוחים עיטיים נוהגים לקנן בנוף סלעי, כמו מצוקים, מחצבות, מדפי סלע, פתחי מערות גדולות, קירות עפר, גם בקרבת יישובי אדם, נראה שהאוחים במקרה הזה ראו במבנה קומות הקברים מצוק המתאים לקינון", הסביר עזרא חדד, פקח רשות הטבע והגנים.

למעשה, האוח העיטי הוא דורס הלילה הגדול בעולם, טורף על אשר אוכל כל בעל חיים שאינו גדול ממנו, ומסוגל גם לתקוף בעלי חיים גדולים ממנו.

תקופת הקינון של האוח העיטי היא מהארוכות ביותר מבין כל מיני העופות: הזכר והנקבה מעורבים בתהליך הרבייה במשך שישה-שבעה חודשים לפחות – חודש אחד של דגירה, חודש אחד של קינון, וחמישה- שישה חודשים שבהם הגוזלים נותרים בסביבת אתר הקינון, בהשגחה הורית. גם ההזדווגות של האוח העיטי, המגיע לבגרות מינית בגיל שנתיים, מתרחשת בקרבת הקן, שהכנתו מתרחשת על ידי שני בני הזוג. יחד עם זאת, הוא נוהג להשתמש באותה הנקודה שבה התרחשה ההזדווגות גם להזדווגויות נוספות.

חיבור פקחי רשות הטבע והגנים והדיווח שהגיע אליהם הוא חשוב מאוד גם להמשך הפיקוח על תהליך ההטלה והבקיעה, וזאת כיוון שהפרעה של בני האדם הייתה תמיד גורם משמעותי בתמותת גוזלי האוח העיטי. הפרעה בלתי מכוונת עשויה להתרחש כאשר מטפסים   וגולשים על מצוקים, מטיילים, צפרים וצלמים המגיעים סמוך מאוד לקיני האוחים העיטיים שבהם הנקבה עדיין דוגרת או שהגוזלים צעירים מאוד. ההפרעה עשויה להביא לידי טריפה של ביצים ושל גוזלים. גם פעילות אדם כמו עבודות בדרכים או יערנות, גרמו לנטישת קינים של אוחים עיטיים.

משרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים על תעלת ים המלח באזור מניפת צאלים

כי"ל עדכנה את המשרד להגנת הסביבה ואת רשות הטבע והגנים שהיא מחדשת את ההזרמה בתעלת ים המלח באזור מניפת צאלים. חידוש ההזרמה לא בוצע בתיאום אף אחד מהגופים. לקראת סוף החודש יקיים מנהל מחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה שימוע לכי"ל בגין חשד להפרת חוק המים והוראות החוק לשמירת הניקיון.

אף שההזרמה עצמה אינה טעונת היתר כלשהו מהמשרד להגנת הסביבה או מרשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים סבורים כי היה מצופה מכי"ל לתאם עם הרשויות באופן מסודר תוכנית פעולה למניעת הנזק; להתחיל ליישם את התוכנית ורק לאחר מכן לחדש את ההזרמה בתעלה. בפועל כי"ל החלה ההזרמה בתעלה טרם התיאום עם הרשויות וקבלת הסכמה להפעלת התוכנית המוצעת.

כתיבת תגובה