הכן רכבך לחורף

סופה חורפית בפתח ולכבודה עצות לנהג/ת ||| צמיגים, בלמים ומגבים תקינים קריטיים בחורף ||| להמשך הכתבה <<<

תאונת דרכים (צילום דני בר)
תאונת דרכים (צילום דני בר)

נהיגת חורף

עונת החורף מסוכנת יותר לנסיעה בשל הגשם, הברד ולפעמים גם שלג. בנוסף,  הראות לקויה וטווח הראיה מוגבל. בנוסף, תנאי הדרך צופנים הפתעות וצורך לנהוג מעט אחרת ממה שהורגלנו לו. החורף הישראלי אמנם לא כולל סערות, שלגים, תנאי נהיגה קשים ואפילו לא ימי גשם רבים, אולם גם יום גשום אחד יכול להסתיים לא טוב כאשר משהו במכונית שלכם לא תקין.

עצות לנהג הזהיר והאחראי

לקראת הסערה הקרבה (לדברי החזאי), מומחי אוטודיפו, רשת הקמעונאות היחידה בתחום הרכב בישראל, מציעים מספר עצות ובדיקות שיסייעו לכם לעבור את החורף בשלום.

צמיגים

הצמיג הוא הקשר היחידי בין הרכב לבין הדרך ומכאן חשיבות צמיג טוב לאחיזה טובה של הרכב בכביש. חשיבות הצמיגים לבטיחות הנסיעה, מקבלת בחורף משמעות כפולה ומכופלת. בכביש רטוב פוחתת אחיזת הצמיג באופן משמעותי, וההבדלים בכושר האחיזה בין צמיג תקין לצמיג שחוק עשויים להיות גדולים מאוד.

  • תפקידם של החריצים שעל סוליית הצמיג הוא לנקז את המים אל מחוץ לשטח המגע עם האספלט מסביר צמיגאי בכיר ברשת אוטודיפו. לכן, חשוב להקפיד שעומק החריצים הוא בטווח התקין (5 מ"מ לפחות!).
  • גמישות הצמיג מקנה אחיזה נאותה. יש לבדוק היטב כי הצמיג אינו יבש – דבר שמשפיע גם הוא על כושר האחיזה באספלט; הופעת סדקים, נימים או קרעים קטנים בדופן הצמיג, מהווים אינדיקציה ברורה לצמיג הזקוק להחלפה.

https://www.youtube.com/watch?v=JDsclaXxy6c

בלמים

בלמים תקינים הם כמובן חובה בכל רכב, אלא שלנהג המצוי, אין את היכולת לדעת מה מצבם. זה הזמן להיכנס למוסך ולבקש לבצע בדיקה של הבלמים במסגרת מבצעי "הכן רכבך לחורף" הניתנים בדרך כלל בחינם. במידה ויש צורך, החליפו את חלקי הבלמים הנדרשים – על פי המלצת המכונאי. בקשו מהמכונאי לצאת לסיבוב ולבדוק את תקינות מערכת ה-ABS; מערכת שאינה תקינה עלולה להוביל לאובדן שליטה בעת בלימת חירום.

אורות

העל פי החוק, בחורף חובה להדליק את אורות הרכב גם ביום, ומשמעות הדבר ברורה – לראות, ובעיקר להיראות. מזג האוויר בחורף גורם לראות לקויה, לכן חשוב שיבחינו ברכב שלכם גם בערפל, בגשם שוטף או בשעות הדמדומים. ודאו כי מערכת התאורה ברכב שלכם תקינה ואף נורה אינה שרופה – הן מלפנים והן מאחור. הקפידו לנקות את הפנסים לעתים תכופות מאחר ובחורף מצטברות עליהם שכבות של בוץ ולכלוך אשר מצמצמות את כושר התאורה שלהם. במקרה הצורך ניתן גם לבצע חידוש פנסים.

 
- פרסומת -

 

חשמל

המצבר הוא מקור החיים של רבות ממערכות הרכב. בחורף, אספקה תקינה של חשמל מהמצבר, חיונית עוד יותר לפעולה תקינה של המכונית, נוכח העומס הגבוה על המערכות השונות. בדקו שהמצבר תקין וקטביו מחוברים היטב וללא הצטברות של קורוזיה. מצבר לא תקין יתפוס אתכם ברגע הכי פחות מתאים, לכן גשו לחשמלאי רכב שיבדוק את מצב המצבר. אם גיל המצבר של מכוניתכם גבוה משלוש שנים או שכושר ההתנעה שלו פחת לאחרונה – אל תהססו להחליף אותו. זכרו, לא נעים להיתקע עם מצבר מרוקן דווקא בבוקר גשום וסוער.

נוזלים

המכונית שלנו מלאה בנוזלים כמו דלק ושמן, אבל ישנם גם שני נוזלים לא פחות חשובים – נוזל לניקוי שמשות ונוזל נגד קיפאון.

  • נוזל לניקוי שמשות – כדי להבטיח את ניקיון השמשה הקדמית של הרכב, חשוב להקפיד שמיכל הנוזל לניקוי שמשות תמיד יהיה מלא. אל תתפתו למלא את המיכל במי ברז רגילים, שכן אלו לא מנקים את השמשה באותה יעילות, ואף גורמים להצטברות אבנית בצנרת ולסתימת פתחי המתזים.
  • נוזל נגד קיפאון – תפקידו של נוזל ה"אנטי-פריז" לשמור על פעולת המנוע בטמפרטורה תקינה. בנוזל זה ישנו תוסף המונע את קפיאתו בימים קרים – דבר העלול לגרום לנזק בלתי הפיך למנוע. כמו במקרה של הנוזל לניקוי שמשות – גם כאן לא מומלץ לחסוך ולהשלים את החסר במי ברז רגילים.

מגבים

איך צורך להרחיב בהסברים על חשיבות המגבים בחורף. כל נהג יודע להעריך מגב שפועל כהלכה ולכן לא מומלץ לחכות לגשם הראשון כדי לגלות שהמגבים ברכבכם אינם תקינים. המגבים העשויים גומי או סיליקון, עוברים קיץ ארוך ולוהט הגורם להיווצרות סדקים, קרעים ואף התפוררות. במצב כזה המגב לא ימלא את תפקידו כראוי, ובמקום לפנות את המים או הבוץ מהשמשה – הוא ימרח אותם ויפחית עוד יותר את הראות שלכם. כדי לבדוק את המגבים במכוניתכם הרטיבו את השמשה והפעילו את המגבים; אם נוצרים פסים של מים או "כתמים" אחרי כל ניגוב, סימן שלהב המגב (החלק שבא במגע עם השמשה) אינו תקין ורצוי מאוד להחליף את המגב כולו. אם הלהב איבד את גמישותו, נוטה לצד אחד ומותיר סימנים שחורים על האצבע כשנוגעים בו – יש להחליף את המגבים בחדשים.

מזגן

בניגוד לדעה הרווחת, המזגן של הרכב חיוני גם בחורף – בעיקר לצורך סילוק מהיר של האדים המכסים את השמשה הקדמית. במידה ומצטברים אדים על השמשה, כוונו את בורר הטמפרטורה לחימום, הפנו את כיוון יציאת האוויר אל השמשה הקדמית, הפעילו את מתג ה-AC של המזגן ואת בורר האוויר ממצב "אוויר ממוחזר" ל"אוויר מבחוץ". הפעילו את המערכת במלוא העוצמה וראו כיצד האוויר החם והיבש שיוצא מהמערכת מייבש במהירות את השמשה ומעלים את האדים. הפעלת המזגן לעתים קרובות תגן על המערכת מפני בלאי מיותר ותמנע מכם תיקון תקלות מיותרות בתחילת הקיץ.

 

שיהיה לכולנו חורף נעים ובטוח!

כתיבת תגובה