נסיעת מבחן: לנדקרוזר בנהר הירדן

טיול מאתגר לייט עם לנדקרוזר של טויוטה בגרסה המפנקת ||| מאבוקייק על הירדן ועד טאבון פאטמה בזרזיר ||| שייט קייק מרענן במי הירדן הגואים ועם הרבה טבע ||| טיול שטח בשפך הירדן והזאכי בהדרכת קלי הג'יפאי ||| כל הפרטים והחוויות בהמשך…

טויוטה לנדקרוזר בירידה לגשר כפר הנשיא, הירדן ההררי (צילום דני בר)

טויוטה לנד קרוזר Limited

הבחירה הפעם היתה המהדורה החדשה לרכב השטח של טויוטה שהיה מושבת כל תקופת הסגר ורק עכשיו אפשר היה לצאת עם הרכב לנסיעת שטח קלה ומהנה במרחבי הארץ…. כי אין כמו מרחבי ארצנו בזמנים כאלה.

הדור החמישי של טויוטה לנד קרוזר Toyota Land Cruiser הוא ללא ספק חלום רטוב של כל חובב 4X4 ופינוקים. הדור החמישי ממשיך עם המתכון המנצח של קודמיו ומצויד בשלדת סולם, סרנים חיים, 7 מושבים וביצועי שטח מטורפים לא פחות. יצאנו בבוקר לפארק הירדן שמצפון לכנרת המלאה בגאווה. הרכב הכבד קמעה מאיץ באיטיות אבל נהמת מנוע הדיזל שלו מביאה אותו אחרי מספר שניות למהירות שלא מביישת אף רכב קל יותר ועם מנוע חזק יותר (מהירות שמיפעת צנעה לא נציין בכתובים). תענוג לנסוע עם כל המערכות הטכנולוגיות שמשפרות את הרגשת הביטחון שלי בכביש 6 וגם בשטח.

אבוקיאק על הירדן

התחנה הראשונה הייתה פארק הירדן ושם פגשנו את נמרוד גביש, מנכ"ל אבוקיאק. נתחיל עם הסבר קטן על השם, שלתומי חשבתי שהשם מגיע מהכינוי של מישהו שאהב קייקים כל כך עד שהכינוי דבק בו אבל הסיפור קצת סבוך יותר. הרעיון של שייט קיאקים בישראל הוא פרי יזמתו של פיני אלמוג אשר בשנת 1987, כשהיה חבר קיבוץ, פתח לראשונה בישראל את אטרקציית הקיאקים שהיוותה חידוש מרענן בענף התיירות בישראל והעסק תפס תאוצה. לאחר 2 עונות, עקב חילוקי דעות עם הנהלת הקיבוץ לגבי המשך הפעילות ואופייה, החליטו פיני ומשפחתו לעזוב את הקיבוץ ולהקים אתר פרטי חדש לשייט על הירדן. המקום שנבחר הוא פארק הירדן הסבוך והבתולי על גדת הירדן. מכאן נולד גם השם אבוקיאק – שילוב של אבוב-קיאק וגם לכבודו של פיני, האבא של הקיאקים, אכן שם דו משמעי לאטרקצייה שמאפשרת שיט של אבוב או קייק בשפך נהר הירדן ההררי לאגם כנרת.

פארק הירדן הוא אתר מסודר לטיול קל של שעה וחצי לאורך הירדן, ממזרחו, מעט צפונה לכנרת. רק בקטע הקצר שבין גשר בנות יעקב לבין הכנרת נשתמר אופיו הטבעי של הירדן, ואילו בכל מקום אחר הוא הפך לתעלה ישרה. הפארק הותאם בחלקו הדרומי לטיולי משפחות. הירדן מתרחב כאן ויוצר נוף מיוחד עם סבך צומח גבוה, צפוף ומצל. קק"ל ומנהלת הכנרת יחד עם רשות שמורות הטבע הקימו כאן פארק ע"ש דדו, ובו דרכי גישה, מגרש חניה, שבילי הליכה ופינות שהייה ופיקניק. בתוך הפארק מצוי האזור בילוי ויציאה לשייט – אבוקייק.

קייק על הירדן (צילום דני בר)

כבר סיפרנו בעבר על אפשרויות השייט בנהר הירדן בקיאקים או סירות, בתוך צמחיית נחלים עבותה כאשר המים הקרירים והאווירה הקסומה, הופכים את השייט לחוויה ייחודית במינה כששכשוך המים וציוץ הציפורים מלווה אותנו. במהלך השייט אפשר לעיתים לפגוש צבי מים, דגים למיניהם ומגוון רחב של בעלי כנף שחלקם מקננים על גדות הנהר. אורך המסלול כ-4 ק"מ של זרימת מים עם קטעים מסעירים ואתגריים ואחריהם קטעים נינוחים ושלווים.

קייק או סירה?

אחרי שראינו את המרחבים שיש בפארק הירדן בכלל ובמתחם אבוקייק בפרט התארגנו לשיט. ההתלבטות הראשונה היא בין סירה לקייק. סירה רחבה יותר ולזוג יהיה קשה יותר לנווט ולהתקדם בעיקר במקומות השקטים בהם הזרימה חלשה והנהר רחב אבל מצד שני הקייק צר ודורש שמירה על שווי משקל של 2 המשייטים בו.

ירדתי לשייט עם מדריך בקייק וזו היתה חוויה שווה – שעה של התחברות עם הטבע במקום שכבר שנים היה נראה לגמרי אחרת. הכנרת 2020 היא תופעה שכבר שנים רבות לא נראתה כך במלוא תפארתה. מפלס מי הכנרת הביא את מי האגם לגלוש אל נהר הירדן ויצרה מרחבי מים חדשים. בחלקים מהנהר רוחבו עשרות מטרים מגדה לגדה כאשר מסביב נוצרה סוואנה ירוקה וסבוכה ממש כמו באפריקה .

בתום השיט חזרתי לנקודת היציאה לשיט ושם צפתה חוויה אחרת של מבט מהיבשה על הסוואנה ואזור ביצות הבטיחה.

בית הבק

פגשנו את קלי מחווית ג'יפים בגולן שהצטרף אלינו ללנדקרוזר והוביל והדריך אותנו בשבילי בקעת בית צידה או בשם בו היא מוכרת יותר הבטייחה. שטח הבטייחה כולל לגונות, פלגי מים שזורמים כל השנה ופלגים עונתיים, בריכות, מעיינות ושטחי הצפה ונסיגה של הכנרת. 5 נחלים מתנקזים אל בקעת בית צידה: הירדן, נחל משושים ונחל יהודיה, שבשפך שלהם לכנרת מכונים בערבית הזאכי, נחל דליות שמוכר בכינוי מג'רסה וגם נחל שפמנון. נופי מים אלה הוכרזו כשמורת טבע, והם משתרעים על פני כ- 5,000 דונם, כולל מובלעות של שטחים חקלאיים. חשיבות מיוחדת נודעת לעובדה כי הלגונות והנחלים מהווים בית גידול טוב לדגי הכנרת, בעיקר לאמנוני הגליל בעונת ההטלה. מכיוון שכך, חלקים משמורת הטבע סגורים למטיילים, כדי למנוע הפרעה לרביית האמנונים, שמהווים חלק חשוב באקולוגיית אגם הכנרת וגם משמשים כמקור פרנסה לדייגי טבריה.

יש לומר שלרכב בלנדקרוזר זו היתה נסיעה כמו על כביש אבל לכלי רכב משפחתי זו אינה דרך מתאימה גם בימי הקיץ בו רוב הדרך יבשה אבל מעת לעת נתקלים בשלוליות או ביצות של מי כנרת גבוהים שמציפים חלקים מהדרך ויש לדעת איפה להיכנס והיכן לצאת מבלי להתאמץ יתר על המידה.

הגענו לבית הבק או בשמו הערבי חירבת אלערג' שנמצא ממזרח לשפך הירדן לכנרת בלב חורשת אקליפטוסים גבוהים בסבך הצמחייה. אני זוכר את המקום מהשנים בהן עבדתי באזור טבריה והכנרת ומעת לעת הייתי מחפש נקודות התרעננות מוצלות בחום היום (מזגן לא היה ברכב) ובאחת הפעמים מצאתי את חורשת האקליפטוסים על שפת הכנרת עם הבתים החרבים סביבה.

בית צידה

העיר בית צידה היתה כפר דייגים קטן. היא ידועה בעיקר כמקום הולדתם של שלושה מחשובי השליחים של הכנסייה נוצרית: פטרוס, אחיו אנדרי ופיליפוס. עם מות הורדוס, ירש בנו פיליפוס את הגולן ועמו את בית צידה. כעבור 20 שנה הגיע ישוע לבית צידה במסגרת מסעותיו לישובים בגליל. מסופר כי במסגרת פעילותו באזור עשה מספר נסים, בהם ריפא עיוור מעוורונו וגם את נס הלחם והדגים.

תל בית צידה שוכן בפינה הצפון-מערבית של בקעת צידה, והגישה אליו היא מהכניסה לפארק הירדן.

בסמוך לבית הבק, נחשף לאחרונה אתר ארכיאולוגי נוסף מהאלף השלישי לפנה"ס שבו נמצאו ממצאים המצביעים על היות המקום כפר דייגים ויש אפילו הגורסים שזה מקומו האמיתי של כפר הדייגים בית צידה של תקופת ישוע.

זרימת נחל הזאכי ע"י הכנרת (צילום דני בר)

טויוטה 4X4

הלנדקרוזר שלנו בגרסה הארוכה והמפנקת מצויד במנוע טורבו דיזל בנפח 2755 המפיק 177 כו"ס. לרכבת משודכת תיבת הילוכים עם הנעה כפולה והילוך כוח לעת צורך. יש לציין שהלנדקרוזר הארוך בעל 7 מקומות ישיבה הוא רכב כבד, גבוה ונוח ביותר. למרות 3 טון משקל עצמי הוא עושה את העבודה באלגנטיות ובטיחות. לרכב זוית גישה וזוית יציאה של 31 מעלות, בסיס גלגלים של 279 ס"מ ואורך 484 ס"מ. נפח תא המטען המינימלי ללא הסתרת החלון האחורי הוא 120 ליטר אבל יש הרבה חלופות להטענת ציוד לטיול משפחתי מבלי כלל לחוש כי בא אל קירבו.

בקרת מהירות אדפטיבית מאפשרת להתרכז בנהיגה מבלי לחשוש מידי לכלי רכב אחרים כי הרכב עוזר לך. הרכב מצויד ב-7 כריות אויר, מערכות זיהוי סטיה מנתיב, ABS, ESP וגם EBD.

 
- פרסומת -

 

מג'רסה, בטייחה או בית ציידה

המשכנו בנסיעה במרחבי השמורה ושמענו מקלי, שחברת הג'יפים שלו היא היחידה המאפשרת השכרת ג'יפ לנהיגה עצמית – חוויה מומלצת לאוהבי שטח שאין להם רכב 4X4. המג'רסה הוא נחל דליות שגולש מהגולן וזורם אל הכינרת מצפון-מזרח. בשפך הנחל נמצא "המסלול הרטוב" (סימון שבילים כחול) – קטע שאורכו כ-800 מטרים של הליכה במי הנחל, המתאים לטיול באביב, בקיץ ובסתיו, ובסופו אפשר לחזור לנקודת ההתחלה דרך "המסלול היבש" ולהתרשם מהשמורה ומנופיה ללא הליכה במים. המסלול היבש מתאים להליכה גם בחורף.

במהלך המסלול שלנו ירדנו להציץ לתוואי נחל זאכי – מסלול הליכה אתגרי באפיק המים שנוצר מחיבור שפך נחל יהודייה ונחל משושים (סימון שבילים ירוק). אופי המסלול משתנה על פי עוצמת הזרימות בנחל, יש בו חלקים שהזרימה בהם חזקה והברכות עמוקות, אך גם קטעים שהזרימה בהם אטית והמים רדודים. מסלול הזאכי מתפתל לאורך נחל יהודייה, והוסדרו בו שמונה דרכי מילוט למקרה חירום או לשם קיצור הדרך. המסלול מסתיים בכניסה ללגונת הזאכי (ליד משאבת מים). כ

המג'רסה

למקור השם מג'רסה יש גרסאות רבות. הגרסה האהובה עלי מספרת שבמקום זה גרסו וטחנו קמח (גרסה אחרת טוענת כי המקום היה שייך בעבר לגרגשים ומכאן השם). מג'רסה היא לגונה קטנה בשפך נחל דליות, דרומית-מזרחית ללגונת זאכי, שהיא שפך נחל משושים. כשהנחלים הזורמים באפיק מגיעים לבקעה, עוצמת זרימתם נחלשת והם מתפצלים ליובלים המפלסים דרכם לשפך. המים סוחפים איתם סחף רב, וכך בעצם נוצרות הלגונות. הצמחייה בלגונה מותאמת למים וללחות והיא מגוונת ועשירה: ערבה מחודדת, הרדוף נחלים וגם שיח-אברהם שבולט בקיץ בפרחיו הסגולים ומכונה בלועזית פלפל הנזירות או עץ הצניעות כי מזרעיו הכינו בעבר חומר שנועד לְדַכֵּא את יצר המין. בנוסף על פי המסורת היהודית זהו השיח שבו נאחז האיל בקרניו במעמד עקידת יצחק ומכאן שמו העברי.

פרטים והזמנות אבוקייק בקישור… ובטל': 04-6921078

פרטים והזמנות חווית ג'יפים בגולן בקישור… ובטל': 052-2220054

הירדן ההררי. מעבר לערוץ הירדן, הרי גולן (צילום דני בר)

הירדן ההררי

אחה"צ נסענו לדרך הירדן ההררי שמשתרכת על צלע ההר ביו כרכום לגשר בנות יעקב. חלק גדול מהדרך, בעיקר החלק הצפוני, מתאים לכל רכב אבל הדרך מוגדרת 4X4 כי יש צורך ברכב גבוה ובחורף יש קטעי בוץ מאתגרים לרכב רגיל.

לכל אורך הדרך יש נקודות תצפית לעבר נהר הירדן הזורם אי שם 400-500 מטר מתחת לפני הדרך ומתחת לפני הים (תזכורת: שפך הירדן לכנרת נמצא כ-200 מטר מתחת לפני הים). הקטע היפה והשווה ביותר הוא הירידה לגשר כפר הנשיא שם גם בסוף יוני 2020 זרימת המים מרשימה וגועשת כיאה לשנה גשומה כמו זו שחווינו השנה.

בהמשך הדרך הגענו לגשר בנות יעקב והתחלנו לעשות את דרכנו לכיוון הנקודה הבאה, זרזיר.

מגוון סלטים עשירים וטעימים (צילום דני בר)

הטאבון פאטמה, זרזיר

כבר בכניסה קידם את פנינו איציק, השף והבעלים של המסעדה הקרויה על שם אימו פאטמה שאת מאכלי המטבח הבדואי למד ממנה.

השף איציק גו-אמיס התחיל את מסלול חייו הבוגרים כמו רבים ממשפחתו, בצבא וביטחון אבל תשוקה לבישול תמיד בערה בו. איציק יצא ל"טיול של אחרי צבא" באיטליה שם לראשונה נחשף וגילה עולם חדש של אוכל. גו-אמיס למד טבחות בבית הספר דאנטה אלגירי שבסיינה ועבד במספר מסעדות באיטליה במשך מספר שנים עד שהחליט לצאת לדרך חדשה וטס לשיקגו, ארה"ב ופתח שם את "נפנף וגריל" – מסעדה ישראלית-מזרחית. בשנת 2011, לאחר עשור בגולה, החליט גו-אמיס שהגיע הזמן לחזור לשורשים בזרזיר ולהקים משפחה בבית.

טאבון פאטמה, שפתחו איציק ואחיו, תמיר גו-אמיס, מבוססת על המטבח הבדואי המקומי של הבית שלהם. איציק מספר שהשיטה המנצחת שלהם זה לתת לסועד לצאת שבע משלל המאכלים הבדואים לצד הכנסת אורחים כמו שרק הבדואים יודעים והכל במחיר שפוי.

עלי גפן ועלי כרוב דקים וממולאים (צילום דני בר)

מטפונה

הקסם של איציק הוא לא רק בדרך ארץ ושירות אלה גם הטבון הקבור בחול, אותו בנה ושכלל בחצר הבית. המטפונה הוא מקום בו מבשלים את האוכל בשיטה הבדואית הקדומה, בתוך בורות בבטן האדמה. קשה לי להעביר במילים את טעם העוף מטפונה שמבושל בטאבון הטמון באדמה, במשך שעות רבות, על גחלים מעצי הדר ויוצא לאחר שעות של בישול כזה (אומרים שהוא נימוח בצורה יוצאת דופן ובעל טעמים חזקים ומיוחדים). איציק סיפר לנו על תהליך העבודה כל בוקר עם בורות האש וסלי העופות שנכנסים לבור השכם בבוקר ורק לעת צהרים יוצאים לצלחת על מצע של אורז בעל תיבול מיוחד (ניתן לבקש במקום האורז, מג'דרה) לצד תפוחי אדמה שגם הם בושלו מתחת לאדמה בתוך קערת חרס מיוחדת. בנוסף, ישנה מנה "לוהטת" נוספת והיא פונה לאוהבי הכבש. מנת המנסף כבש היא גם גאוותו של איציק. המנסף  הבדואי עשוי מבשר כבש ומבשלים את חתיכות הכבש הטרי בתוך סיר עם תבלינים במשך מספר שעות על אש קטנה.

אוסובוקו עגל (צילום דני בר)

רעייתי בחרה הפעם אוסובוקו עגל ועבורי שלל מנות הפתיחה שמילאו את כל משטח השולחן היו חגיגה קולינרית. מנת האוסובוקו היתה גדולה וגדושה כאשר לדברי הסועדת, הבשר היה נימוח ורך ממש כמו שהיא אוהבת.

איציק מספר שאחרי הסגר הכללי של זמן הקורונה, התחילו לחזור הלקוחות מהסביבה וגם מטיילים מזדמנים בדרכם מ/ל הצפון וגם התחילו להגיע טיולים מעטים מאורגנים. לטובת המשפחות המטיילות הם מציעים גם ארוחות ילדים שכוללות פסטה בולונז או לחלופין שניצל טרי שמוכן על המקום ומגיע יחד עם צ'יפס. כנסו לזרזיר ולא תתאכזבו.

טאבון פאטמה, כ-900 מ' מערבית לצומת זרזיר על כביש 77. פרטים בפייסבוק… ובטל': 050-9494969

טויוטה לנדקרוזר (צילום דני בר)

סיכומו של דבר

לצאת לטיול שטח בצפון, ביום חם של קיץ 2020 יכול להיות מאתגר לנהג וליושבים לצידו, לא פחות מאשר לרכב. הרכב הנבחר למשימה הפעם היה הלנדקרוזר של טויוטה בגרסה המפנקת והארוכה.

החזרה אחרי כ-400 ק"מ של כביש מהיר שגמענו מהר ודרכי עפר ובוץ לרוב היתה קלה וללא כל מאמץ. לשבת גבוה ובנוחות בלימיטד הארוך, בהחלט עושה את כל ההבדל – לעבור מכביש מהיר לבורות בלי שכמעט מרגישים הבדל, שווה.

מחירון דיזל ארוך לימיטד סהרה 7 מושבים שנת 2020 הוא 419,900 שקלים.

כתיבת תגובה