כל מה שרצית לדעת על קקאו, שוקולד וגם מתכונים

קקאו Cacao  או Cacahuatl ||| מה בין שוקולד שוויצרי, הולנדי או בלגי ||| יום השוקולד המריר Bittersweet Chocolate Day ||| שוקולד רובי או אוֹדֶם Ruby chocolate ||| איפה אפשר לבקר במפעל שוקולד ולטעום ||| כל הפרטים ומתכונים בהמשך…

שוקולד (צילום Pixabay)

שוקולד

שוקולד עושים מקקאו וכל מה שתורם ומשפיע על פרי עץ הקקאו, משפיע על איכות וטעמי השוקולד. כמו ביין, תה וקפה גם בקקאו לזנים השונים, לטרואר ולתהליך הייבוש והקלייה של פולי הקקאו יש השפעה מכרעת לטיב ולטעם. גם לשוקולד כמו ליין, תה וקפה, יש טועמים מקצועיים שיכולים להבחין ולבחור את הקקאו והשוקולד המתאים ביותר למה שהם רוצים לייצר. בשוקולד, עוד לפני הביס הראשון יש לבחון בעין את המראה המבריק, את הצבע החזק והטקסטורה האחידה. אח"כ לשאוף את הארומה החזקה שלו ורק בסוף לנגוס ולהכניס לפה. טועם שוקולד מקצועי לא נוהג ללעוס את השוקולד אלה נותנים לשוקולד להימס בפה תוך כדי הצמדתו לחֵך וכך סופגים לאט את הטעם הנפלא.

קקאו Cacao או Cacahuatl

במסעו הרביעי של קולומבוס לעולם החדש, ב-15 באוגוסט 1502 קרה המפגש הראשון בין אירופה למשקה השוקולד שהכינו המקומיים מאגוזי הקקאו או כפי שהם קראו לו קקאוהטי Cacahuati. מסופר שקולומבוס וצוותו נתקלו בסירת קנו גדולה במיוחד ליד איי הונדורס של היום. סירת הקנו היתה מלא בסחורה שהמקומיים סחרו בינם לבין עצמם שכללו גם פולי קקאו. היחס של המקומיים לאגוזים המוזרים סיקרנו את קולומבוס וצוותו, וכך כתב בנו של פרננדו קולומבוס Fernando Colombo: "בכל פעם שהיה נופל אגוז קקאוהטי מהמטען, המקומיים היו מתייחסים אליו כאל מוצר יקר ערך ואספו אותו בתשומת לב מרבית חזרה לקנו". אבל הקקאו שהביא עימו קולומבוס לאירופה, לא זכה להתייחסות ולא ידעו מה לעשות עם הפרי הקשה והמוזר שהגיעה.

פולי קקאו מהם עושים שוקולד (צילום Pixabay)

קקאו וצ'ילי או קקאו וסוכר

מי שהכיר בפוטנציאל היה קורטס Hernán Cortés שטעם את המשקה רק 17 שנים מאוחר יותר, בביקור אצל מונטזומה Montezuma מלך האצטקים שנקרא גם Moctezuma II. מונטזומה היה שוקוהוליק ומסופר שנהג לשתות 50 ספלי שוקולד ביום מתוך אמונה בסגולות הבריאותיות של הקקאו והמשקה שהיה מעורבב עם צ'ילי חריף, ומוגש כמשקה קר ומרענן בלחות והחום של מקסיקו.

כשהביאו לספרד את המשקה החריף מלך ספרד אהב את המשקה אבל לא את החריפות והוא ביקש להתאים אותו לטעמו ע"י הוספת סוכר והשאר כבר היסטוריה.

השוקולד חוזר לאמריקה

בשנת 1764 אירי אמריקאי ג'ון האנון John Hannon (לפעמים קוראים לו Hannan), שעסק עוד באירלנד ביצור שוקולד, החל יחד עם ד"ר ג'יימס בייקר Dr. James Baker לייבא פולי קקאו למקום מושבו החדש שבדורצ'סטר, מסצו´סטס. באחד ממסעות הרכש של האנון לאיי הודו המערבית, לא חזר השוקולטייר והסוחר ורעייתו מכרה את חלקו בשותפות לד"ר בייקר ושם החברה שונה בשנת 1780 ל-The Baker Chocolate Company.

קינוחי שוקולד (צילום דני בר)

הגרסאות המקוריות של המותג לא היו מוכנות לצרכי בישול ואפייה, ולפני 1865 החברה מכרה 3 דרגות של שוקולד לשתייה:

 1. השוקולד הטוב ביותר Best Chocolate
 2. השוקולד הנפוץ Common Chocolate
 3. השוקולד הנחות Inferior Chocolate שיה גם זול היה חביב על העבדים השחורים והאינדאנים.

עד שנת 1849, תחת הבן של ד"ר בייקר, וולטר בייקר, התפשט מותג השוקולד של בייקר לקליפורניה, בתקופת הבהלה-לזהב. המותג החליף בעלויות במהלך המאה ה-20 אבל מוכר ופופולארי בצפון אמריקה גם במאה ה-21.

משוקו לשוקולד

במשך כ-300 שנים, ועד שנת 1828 השוקולד נצרך כמשקה שוקו מתוק בעיקר ולאט לאט נכנס גם כמרכיש בקינוחים ובעיקר בדברי מאפה אבל לא היתה דרך לשמור הקקאו כאבקה. פריצת הדרך נעשתה ע"י כימאי הולנדי קונרד ואן האוטן Coenraad van Houten שמצא דרך להפריד את שומן הקקאו שנקרא חמאת הקקאו, שהיא יותר ממחצית תכולת הפרי, ובכך סלל הדרך ליכולת ליבש הקקאו בנפרד מחמאת הקקאו, וליצור אבקה. השיטה אותה פיתח נמצאת בשימוש עד היום ונקראת השיטה ההולנדית ובהולנד יש עד היום מפעל לייצור קקאו של משפחת ואן האוטן.

בשנת 1849 ייצר אנגלי בשם ג'וזף סטורס פרי Joseph Storrs Fry את טבלת השוקולד לאכילה הראשונה וכמה שנים אח"כ גם את חטיף השוקולד הממולא הראשון. אך המתכונת הסופית ממנה אנחנו נהנים עד היום, פותחה ע"י השוקולטייר דניאל פטר Daniel Peter שכנו של הנרי נסטלה Henri Nestlé בעיירה ווה Vevey שעל שפת אגם ז'נבה, בשנת 1876. פטר הוסיף לאבקת הקקאו אבקת חלב שהיא פיתוח של נסטלה וכך קיבלנו את השוקולד חלב.

סוד השוקולד

חמאת הקקאו המופרדת היא הבסיס לשוקולד המוכר לנו כל כך. היחס השונה בין חמאת הקקאו לאבקת הקקאו או כפי שמכונה מוצקי קקאו, יוצרים מגוון רחב של סוגי שוקולד. שוקולד ללא אבקת קקאו מוכר לנו כשוקולד לבן אבל ללא קקאו האם ניתן לקרוא לו בכלל שוקולד? זה אמנם טעים ומתוק, נראה כמו טבלת שוקולד אבל זו אבקת חלב עם סוכר ולא שוקולד.

שוקולד שוויצרי

פריצת הדרך הראשונה שהפכה את שוויץ למעצמת שוקולד הייתה כאשר השוקולטייר דניאל פטר, שהמציא את השוקולד חלב, התחתן עם פאני קאייה שלאביה פרנסואה קאייה Francois Louis Cailler  היה מפעל שוקולד בעיירה ברוק Broc שמצפון לווה וכאן עבר יצור השוקולד חלב להיות תעשייה. מותג השוקולד קאייה Cailler נחשב גם היום למותג מוביל ושייך לנסטלה.

פריצת הדרך השנייה שהשפיעה על תעשיית השוקולד בכלל והשוויצרית בפרט היא המצאתו של רודולף לינדט Rodolphe Lindt בעיר ברן Bern בשנת 1879. לינדט הביא לעולם את הטִמְפְּרוּר או Conching מה שהפך את השוקולד לנימוח ולא בעל מרקם גרגרי. השוקולד הנמס של לינדט מברן בעל המרקם ההומוגני שנימוח בפה ויש לו טעם של עוד זכה להצלחה רבה ונרכש ע"י מפעל שוקולד אחר בציריך בשנת 1899. המפעל המאוחד נקרא עד היום Lindt & Sprüngli AG  אבל מוכר בשם לינט Lindt.

איך עושים שוקולד

השוקולד עשוי מפולי קקאו הגדלים בדרום אמריקה ובאפריקה. קיימים 2 זנים של קקאו:

 • קריאולו Criollo מהווה 10% מהייצור והוא רגיש למזיקים אבל איכותי ביותר
 • פורסטרו Forastero שנחשב לנפוץ והקל יותר לגידול ומהווה כ-80% מהייצור וגדל בעיקר במערב אפריקה
 • טריניטריו Trinitario הוא הכלאה בין הקריאולו והפורסטרו ומהווה כ-10% מהייצור. בעיקר בטרינידד והקריביים.

פולי הקקאו נקטפים בעיקר בחודשים מאי ונובמבר. לאחר הקטיף עובר הקקאו תהליך עיבוד על מנת למנוע ריקבון, לשם כך מעודדים את תהליך התסיסה ואחריו ייבוש תעשייתי לשוק הרחב או ייבוש בקרני השמש לפולים האיכותיים והיקרים יותר.

בשלב הבא קולים את הפולים וטוחנים לעיסה סמיכה, שהיא למעשה שוקולד מר מאד – 100% מוצקי קקאו וחמאת קקאו. מכאן מתחיל מסע על פי מה שמחפשים לקבל. הפרדת חמאת הקקאו וגיבוש הקקאו לחומר גלם מוצק לטובת השוקולטיירים או מפעלי השוקולד השונים ברחבי העולם.

כ-40% מייצור פולי קקאו מגיע מחוף השנהב ואילו מדרום ומרכז אמריקה רק כ-10% (אקוודור וברזיל) מהייצור העולמי.

פרלינים שוקולד (צילום Pixabay)

סוגי שוקולד

קיימים הבדלים בין יצרני השוקולד השונים באשר למידת המתיקות שהם מעניקים לשוקולדים שלהם. גורם נוסף המשפיע על המתיקות ומידת המרירות, הוא סוג הפולים ומידת הקלייה שלהם. ככל שקולים יותר – הטעם מריר יותר. הבדלים נוספים נובעים מכמות עיסת השוקולד וחמאת הקקאו והיחס ביניהם. ככל שתכולת חמאת הקקאו עולה, כן עולה איכותו של השוקולד ועושר טעמו. שוקולד משובח נמכר בדרך כלל כשוקולד לאכילה, אך הוא מתאים גם לבישול ואפייה ובעיקר לקינוחים מעודנים.

פרלינים הם בלגיה

ההתחלה היא בשנת 1857, עת הגיע לבריסל השוקולטייר השוויצרי ז'אן נויהאוס Jean Neuhaus  שפתח חנות שוקולד בגלרי רויאל Galeries Royales הסמוכה לכיכר הגדולה Grand Place במרכז בריסל. נכדו של המייסד, המציא בשנת 1912 את הפרלין Praline ואת תהליך הכנת הפרלין – מעין קונכיה קרה משוקולד שבתוכה ממולאים במגוון רחב של טעמים כמו נוגאט, קפה, אגוזי לוז, פירות או שוקולד בטעם אחר. רק מעטים בתקופתו של נויהאוס יכלו לשחזר את מגוון הטעמים המורכבים של הפרלינים שלו. החברות הידועות בבלגיה בזכות הפרלינים המשובחים שלהן הן נויהאוס Neuhaus, לאונידס Leonidas, גודייבה Godiva ועוד.

אחד היתרונות הגדולים שיש לשוקולטיריים הבלגים הוא בהקפדה היתרה על תנאי איחסון חומר הגלם Couverteur chocolate שהוא שוקולד המכיל כ-38% חמאת קקאו. חומר הגלם רגיש לחום ועל כן לא מאפשרים לזרים להיכנס לחדר העבודה הממוזג מחשש שהטמפרטורה תעלה והחומר גלם יתקלקל.

שוקולד רובי או שוקולד אוֹדֶם Ruby chocolate

מאז שהומצא השוקולד הלבן, לפני יותר מ-80 שנים ע"י נסטלה, עולם השוקולד לא התחדש למעט מותגים חדשים. כולם הכירו שוקולד מריר, שוקולד חלב או שוקולד לבן אבל בספטמבר 2017 הציגה יצרנית הקקאו הגדולה בעולם, בארי-קליבו, את הזן החדש של קקאו – זן רובי Ruby שגדל בחוף השנהב, אקוודור וברזיל. צבעו הטבעי של השוקולד הוא ורוד, וטעמו פירותי וחמוץ מתוק וללא כל מרירות אופיינית לשוקולד. הצבע והחמיצות הן טבעיים מפולי הקקאו רובי ומאז השקתו זוכה המוצר החדש לתגובות מצויינות ורבים מיצרני השוקולד אימצו את הרובי למגוון שלהם.

יום השוקולד המריר Bittersweet Chocolate Day

יום השוקולד Chocolate Day מצויין ב-7 ליולי, התאריך בו הגיע לראשונה הקקאו והשוקולד לאירופה. יום השוקולד הבינלאומי International Chocolate Day מצויין ב-13 לספטמבר ולהוסיף לבילבול או אולי למאמצי השיווק, ב-10 לינואר, מציינים את יום השוקולד המריר Bittersweet Chocolate Day. שוקולד מריר Dark Chocolate או Bittersweet Chocolate מוגדר כשוקולד המכיל לפחות 35% חמאת קקאו אבל שוקולד איכותי יכיל 70% ואפילו יש חפיסות שוקולד עם 85% תכולת חמאת קקאו ומעט מאד או ללא תוספת חלב בכלל. זהו שוקולד מר יותר משוקולד רגיל או שוקולד חלב שהחלב מעדן את המרירות שבקקאו.

קינוחי שוקולד (צילום דני בר)

סגולות בריאות לשוקולד מריר

ליטל פיינגרץ, דיאטנית קלינית בסטודיו סי, הרשת הנשית המובילה בישראל לעיצוב, חיטוב, כושר והרזיה, מספרת לנו על צריכת שוקולד מריר ובריאות. איזה סוג של שוקולד נחשב לבריא יותר, ומכיל הכי פחות קלוריות? וכמה מומלץ לאכול ממנו ליום?

"כשקונים שוקולד רצוי לשים לב שהוא יכיל לפחות 70% מוצקי קקאו. ככל שהוא מכיל יותר מוצקי קקאו כך גם מוסף לו פחות סוכר ושומן. לכן, יש לבדוק גם כמה סוכר ושומן יש בו ולהעדיף את המוצר שמכיל פחות שומן ופחות סוכר. לשוקולד שללא תוספת סוכר מוסיפים יותר שומן כדי לפצות על הטעם ובסופו של דבר כמות הקלוריות כמעט זהה בין השוקולד הרגיל לזה שללא תוספת סוכר. כמו כן, השוקולד ללא תוספת סוכר מכיל ממתיקים אלכוהוליים (כגון, מלטיטול וסורביטול) בעלי ערך קלורי מופחת משל הסוכר הרגיל ב- 50%, אך עדיין בעלי ערך קלורי, בניגוד לממתיקים אחרים כמו סטיבייה בעלי ערך קלורי זניח, מה שאומר שלא בהכרח לא מוסף סוכר לשוקולד. המסקנה שלי היא: לא רק תפוח בריא לנו, צריכה של קובייה אחת של שוקולד מריר ביום – רק שוקולד המכיל לפחות 70% מוצקי קקאו יכולה "להרחיק" אותנו מביקור אצל הרופא", השיבה ליטל פיינגרץ, דיאטנית קלינית בסטודיו סי.

איך טועמים שוקולד

טעימת שוקולד, כמו יין ואוכל, דורשת הפעלת כל החושים.

 • ראיה: קודם כל, התבוננו בשוקולד. התרכז בזהירות בפוליש, ברק ובעיקר בצבע. צבעים יכולים לנוע בין בז 'חלבי, למהגוני טהור, ועד חום כהה עמוק. זהו פרט חיוני החושף את זני פולי הקקאו בהם נעשה שימוש להכנת השוקולד שלפניך.
 • ריח: בשלב הבא, הריחו את השוקולד. יש לנשום עמוק דרך האף והפה יחדיו ומלאו את נפשכם בניחוחות שעולים מהשוקולד.
 • שמיעה: הקשיבו לצליל שנוצר על ידי שבירת ריבוע או מטבע השוקולד. פעולת השבירה בין האצבעות תיצור צליל שונה בין סוג שוקולד אחד למשנהו.
 • טעם: נתחיל בכך שננשך את פיסת השוקולד וניתן לשוקולד להתרכך ולהמיס על הלשון כדי שהטעמים הראשוניים יורגשו ועימם הניחוח. בשלב הבא נשפשף בעדינות את הלשון בחייך. זה גורם לטמפרטורת השוקולד לעלות לאט, וכתוצאה מכך לשחרור הסופי של הטעמים והניחוחות שנמצאים בו. נסיים בעצימת העיניים וכך נוכל להתמקד רק בהתפתחות החוויה הארומטית של השוקולד בפה. ברגע המדויק בו השוקולד נמס בפה והניחוחות משתחררים, נשמו בעדינות דרך האף, ואז נשמו כדי לחוות באופן מלא את המגוון ואת המורכבות של הפרחים, הפירותיים או החריפים וכו'.

בנוסף, עברו לשלב הבא:

 • נשפו החוצה את האוויר תוך יצירת אפקט כמו שריקה שגורם לכל הניחוחות מהשוקולד שעבד על ידי הלשון והחֵך להתכנס ולהתקדם לעבר האף. קחו רגע להתרכז בלשון, לחוש, להתענג על הטעמים השונים: חמוץ תחילה ואחרי בזה אחר זה ישתחררו כל הארומות המצויות בפיסת השוקולד.
 • בדומה ליין, תחילה תריחו את הניחוחות החדים והעוצמתיים יותר כמו של פרחים ואח"כ נגיעות של ריחות אחרים שמיד יתנדפו להם בסביבה.

לאחר מכן, אנו עוברים לארומות שנחשפנו להן במהלך הטעימה. נריח ניחוחות חמים כמו של שקדים קלויים, הקשה של לחם שאך זה יצא מהתנור, מגוון ריחות של תבלינים שונים. אל תמהרו ותיהנו משלב זה של הריח ואר אח"כ חיזרו לחוש בטעמים של קקאו קלוי, מעט מליחות אופיינית ועוד.

יצירות שוקולד לאכילה ולא רק לעיניים (צילום דני בר)

טריוויה שוקולד

 • ביצת קינדר היא שוקולד איטלקי למרות השם הגרמני
 • פררו רושה Ferrero Rocher הוא מותג שוקולד איטלקי חדש יחסית. רק 40 שנים
 • השוקולד למריחה נוטלה Nutella הוא גם מותג איטלקי
 • פררו רושה, ביצת קינדר ונוטלה הן בבעלות חברת השוקולד האיטלקית פררו רושה
 • בארי-קלבו Barry Callebaut היא יצרנית השוקולד הגדולה בעולם עם כ-1/3 מהיקף המסחר העולמי בקקאו ותוצרי הקקאו.
 • באמריקה רבים מהעובדים במטעי הקקאו הם ילדים שחיים בתנאי עבדות. מומלץ לקנות שוקולד שהקקאו בו נמצא תחת פיקוח ארגון סחר הוגן Fair Trade
 • מוצרי שוקולד רבים מכילים רק אחוז קטן מאוד של מוצקי קקאו. על פי התקן האמריקאי, שוקולד חלב חייב להכיל רק לפחות 10% קקאו, בעוד שבשוקולד מתוק למחצה צריכים להיות לפחות 35% של קקאו. בשוקולד חלב, אותו עושים בדרך שונה – חייבים להיות לפחות 20% חמאת קקאו.
 • האצטקים של מרכז אמריקה ובני מאייה של דרום אמריקה השתמשו בפולי קקאו כבכסף. 100 פולי קקאו הספיקו כדי לקנות עבד.
 • השוקולד הגדול בעולם יוצר בבריטניה ב-7 אוקטובר 2011. יצרנית השוקולד Thorntons יצרה שוקולד בממדים 4X4 מטר וגובה 35 ס"מ ובמשקל 5.792 ק"ג של שוקולד.
 • רבים נוטים לקרוא לממתק השוקולדי לא נכון. ההגייה הנכונה היא פְּרָלִין  Praline
 • אומן שוקולד בעברית נקרא שׁוֹקוֹלָדַאי אבל נהוג לקרוא לאמני הכנת ממתקי שוקולד שׁוֹקוֹלַטְיֵיר או שוקולטייה Chocolatier
 • הסרט שוקולד Chocolat עם ז'ולייט בינוש Juliette Binoche יכול להעביר לצופים, מעט מהתשוקה לשוקולד ואמנות השוקולטייר

שוקולד בטיול חו"ל

בכל טיול בחו"ל, שווה לחפש חנות שוקולד טובה ועדיף שוקלטייר איכותי שיגרה את בלוטות הטעם. יש מקומות בהם יש גם סדנאות שוקולד אבל זה כמובן דורש תכנון, הזמנת מקום והקדשת 2-3 שעות לפעילות.

רכבת השוקולד השוויצרית Swiss Chocolate Train

בין יוני לאוקטובר אפשר לנסוע ברכבת השוקולד שנוסעת מהעיירה מונטריי Montreux שעל אגם ז'נבה ועד גרוייה Gruyères. כרטיס הנסיעה כולל קפה וקרואסונים ובעיקר נופי הכרמים והאגם. בגרוייה מבקרים במגבנה בה עושים את גבינת גרוייה המיוחדת ונוסעים באוטובוס לברוק שם מבקרים במפעל השוקולד של קאייה. פרטים והזמנות בקישור…

קאייה Meson Cailler, ברוק Broc, שוויץ

במקום מרכז מבקרים Meson Cailler בו מסופר סיפור השוקולד, פס ייצור וכמובן….טעימות שוקולד. כתובת Rue Jules Bellet 7 – 1636 Broc. פרטים באתר…

פרי Chocolat Frey, בוקס Buchs, שוויץ

ע"י הגבול עם ליכטנשטיין במזרח שוויץ, נמצא מפעל השוקולד ומרכז המבקרים של שוקולד פרי. כתובת: 5033 Buchs, Aarga Bresteneggstrasse 4,. פרטים בקישור…

ולרונה  Valrhona, טאין הרמיטאז', צרפת

La Cite Du Chocolate היא עיר השוקולד שצמודה למפעל השוקולד הצרפתי, נמצא כבר כ-100 שנים בעיירה טאין-הרמיטאז'Tain-l'Hermitage  בלב אזור יין על גדת נהר הרון Rhône . הזדמנות מצויינת לשוקולד ויין. כתובת:14 Avenue du Président Roosevelt ‏‎Tain-l'Hermitage, ‎‏. פרטים בקישור…

מרכז המבקרים של שוקולד ולרונה (צילום דני בר)

פלנט שוקולד Planète Chocolat , בריסל, בלגיה

במרכז בריסל, בין הגרנד פלאס לילד המשתין Meneken Pis נמצאת חנות שהיא מוזיאון ובית מלאכה לפרלינים. ניתן לראות במקום גם את אופן הכנת הממתק הבלגי המיוחד הזה וגם לרכוש באריזה שומרת טמפרטורה, צידה לדרך. כתובת: Rue du Lombard 24, 1000 Bruxelles. פרטים בקישור…

מוזיאון הקקאו והשוקולד Musee du Cacao et du Chocolat, בריסל, בלגיה

סמוך לגראנד פלאס במרכז בריסל, מוצגת תערוכה קטנה העוסקת בהיבטים שונים של שוקולד. גולת הכותרת היא הדגמה מעשית במקום, שבה מוצגת הטכניקה של ייצור הפרלינים בעבודת יד. כתובת: 9/11 Rue de la Tete d'Or, פרטים בקישור…

מוזיאון השוקולד Choco Story, ברוז', בלגיה

במרכז ברוז' יש מספר חנויות בהן עושים פרלינים אבל ברחוב Sint-Jansplein נמצא מוזיאון בו תוכלו ללמוד על סיפור הקקאו והשוקולד, כולל הדגמת הכנת שוקולד ופרלינים. פרטים בכתבה…

מוזיאון השוקולד Jacques, אופן Eupen, בלגיה

צמוד למפעל השוקולד של קלבו באופן Eupen, סמוך לגבול עם גרמניה, נמצא מוזיאון המוקדש לתעשיית השוקולד. אפשר להצטרף לסיור במפעל וכמובן החנות. כתובת: Rue de l'Industrie 16, Eupen, פרטים בקישור…

פרלינים בחנות בברוז', בלגיה (צילום דני בר)

שוקולד זלצבורג Salzburg Schokolade, אוסטריה

מדרום לזלצבורג, קרוב לגן החיות וגני הלברון נמצא מפעל השוקולד עם חנות האאוטלט שלו Factory Outlet. הזדמנות לקנות לבית שוקולד איכותי במחירי שפויים. כתובת: 5082 Grödig, Hauptstrasse 14. פרטים בקישור…

קאסה דל סיוקולטו Casa del Cioccolato, פרוג'ה Perugia, איטליה

כמה קילומטרים ממרכז העיר יש מקום ייחודי בעולם שמחכה לכם, שם תוכלו לגלות את הסודות של בצ'י Baci. הסיור מתחיל במוזיאון ההיסטורי ונמשך אל תוך לבו של המפעל, שם תוכלו לטעום ממוצרי פרוג'ינה Perugina כולל הממתק הסודי האגדי – הבצ'י. כתובת: Viale San Sisto 207 / C, Perugia . פרטים בקישור…

עולם השוקולד של הרשי  Hershey’s Chocolate World, פנסילבניה, ארה"ב

עולם השוקולד הוא פארק שעשועים סביב עולם השוקולד. כמובן שלא תוכלו להימנע מקניית שוקולד ישר מהמפעל. כתובת: 100 Hersheypark Dr, Hershey, PA 17033. פרטים בקישור…

פרלינים בשלל צורות וטעמים (צילום דני בר)

פסטיבלי שוקולד

פסטיבל שוקו-לד Chocol-Late Festival, ברוז', בלגיה

שוקולד בלגי הוא מהידועים בעולם בזכות איכותו וטעמו, ולכן אין פלא שאחד מפסטיבלי השוקולד המובילים בעולם מתקיים בבלגיה. בכל נובמבר מארחת העיר ברוז' חגיגה גדולה של החומר המתוק בו המבקרים יכולים להגיע למוזיאון שוקולד, לראות פסלי שוקולד ויצירות אמנות, לטעום דגימות ואפילו לצייר עם שוקולד.

פסטיבל השוקולד La Fête du Chocolat, מונס Mons, בלגיה

בכל מרץ, לקראת הפסחא, חוגגים בעיר האוניברסיטאית מונס שמדרום לבריסל וקרוב לגבול צרפת, פסטיבל שוקולד בן יומיים שבו מציגים גם שוקולטיירים צעירים בתחילת דרכם את מרכולתם.

 
- פרסומת -

 

שוקופלאס Chocopalace, דורבוי durbuy, בלגיה

באפריל חוגגים בדורבוי, שנמצאת בדרום מזרח בלגיה, את פסטיבל האביב והפיסול בשוקולד. העיר מתהדרת בתואר העיר הקטנה ביותר בעולם.

אירושוקולד Eurochocolate, פרוג'יה אומבריה, איטליה

פסטיבל השוקולד הגדול בעולם מתקיים בפרוג'יה שבחבל אומבריה Umbria, איטליה מאז שנת 1994. לפסטיבל מגיעים כל שנה יותר מ- 500,000 חובבי שוקולד מאיטליה ורחבי העולם. הפסטיבל מתקיים כל שנה בחודש אוקטובר ומוצעים בו שיעורי בישול, הפעלות טעימות, פיסול שוקולד ומופעים חיים וכן טקס פרסים שנתי לשוקולטיירים מכל רחבי תבל, שמתגאים בשימוש בשוקולד – מרכיב הפלא בדרך ייחודית לכל אחד.

תצוגת השוקולד Chocolate Show, ניו יורק, ארה"ב

פסטיבל השוקולד האמריקאי הגדול ביותר מתקיים בניו יורק בכל נובמבר ומייצג הזדמנות ייחודית לראות את הדרכים השונות בהן ניתן להשתמש בשוקולד. יש אזור לילדים ואפילו תצוגת אופנה עם שוקולד כמו גם טעימות שוקולדים משובחים, הדגמות של בישול בעזרת שוקולד והחתמות ספרים על שוקולד.

שוקולד פסט Chocolate Fest, ניו ברונסוויק, קנדה

העיירה סנט סטפנס St. Stephens בניו ברונסוויק New Brunswick נחשבת לבירת השוקולד של קנדה. הפסטיבל מתקיים באוגוסט כל שנה ונמשך שבוע, בזמן שמתקיימות בו פעילויות ייחודיות כמו בראנץ' שוקולד, מוזיאון שוקולד, מבחן טעימות עיוורות, שעת קוקטייל שוקולד, מצעד חוצות ומשחק חפשו את המטמון.

פסטיבל הנהירה לשוקולד Chocolate Rush Festival, מלבורן, אוסטרליה

פסטיבל שמתקיים בכל שנה באוגוסט במלבורן, אשר לא רק מעניק לצרכנים את ההזדמנות לטעום את התענוג האהוב עליהם, אלא ללמוד יותר על הפקתו על ידי השתתפות בסמינרים ובהדרכות למקצוענים ולקהל הרחב. אפילו ילדים לא נשכחים עם שיעורי שוקולד לילדים ובצידם המבוגרים יכולים ליהנות משיעורי התאמה של שוקולד ויין וגם יריד מכירות.

עוגת שוקולד (צילום דני בר)

מתכון: מוס שוקולד עם לימונים מסוכרים

קְצִיפָה של שוקולד או כפי שלרוב קוראים לה מוּס Mousse au Chocolat היא מעדן אהוב בכל רחבי תבל.

מצרכים

 • 300 גרם שוקולד מריר
 • 2 חלבוני ביצה
 • 3 ביצים XL
 • 1/2 כוס סוכר
 • 400 סמ"ק שמנת מתוקה

ללימונים מסוכרים

 • לימונים
 • 2 כוסות סוכר

אופן הכנה

 1. ממיסים את השוקולד בסיר כפול (באן-מרי) או במיקרוגל
 2. מערבבים בכף עץ עד שהשוקולד חלק
 3. מעבירים לקערה גדולה ומניחים בצד
 4. שמים את החלבונים בקערת המיקסר ומתחילים להקציף
 5. כשמתחיל להיווצר קצף מוסיפים את הסוכר בהדרגה ומקציפים במהירות גבוהה עד שנוצר קצף יציב ומבריק ומניחים בצד
 6. מקציפים את השמנת לקצפת יציבה ומניחים בצד
 7. מוסיפים את הביצים השלמות לשוקולד המומס תוך ערבוב
 8. מקפלים את הקצפת (6) לתוך השוקולד
 9. לאחר שהתאחדו מקפלים את קצף החלבונים (5)
 10. מאחסנים במקרר למשך לילה, או מחלקים לגביעי הגשה ומאחסנים במקרר
 11. שדרוג עם לימונים מסוכרים: פורסים לימונים לפרוסות ומסלקים את הגרעינים
 12. שמים בקערה, מכסים במים ומניחים במקרר ל- 24 שעות
 13. מחליפים את המים, משרים שוב ל – 24 שעות וחוזרים על הפעולות פעם שלישית
 14. ביום הרביעי מביאים לרתיחה 2 כוסות מים עם הסוכר
 15. כשהסוכר נמס מוסיפים את פרוסות הלימונים
 16. מנמיכים את הלהבה ומבשלים 30 דקות
 17. מוציאים פלחי הלימון ומצננים
 18. שומרים בצנצנת במקרר

מתכון: עוגת מוס שוקולד קפואה

מצרכים (תבנית קפיצית 28)

לתחתית

 • 70 גרם שמן זית עדין (או 100 גרם חמאה)
 • 50 גרם שוקולד מריר
 • 250 גרם וופל שוקולד עדין
 • 1 כפית קקאו

למלית

 • 4 כפות קפה נמס
 • 3/4 כוס מים חמים
 • 1/4 כוס סוכר
 • 500 גרם שוקולד מריר איכותי
 • 4 ביצים XL מופרדות
 • קורט מלח
 • 1/4 כפית קרם טרטר
 • 1/2 כוס סוכר (אפשר פחות)
 • 2 כוסות שמנת מתוקה קפואה למחצה.
 • עלי שוקולד לקישוט.

אופן הכנה

 1. הכנת התחתית: מחממים את השמן (או ממיסים את החמאה)
 2. טוחנים את הוופלים, הסוכר, השוקולד והקקאו
 3. מוסיפים את השמן (או החמאה המומסת) ומערבבים היטב
 4. מרפדים את תחתית ודפנות התבנית הקפיצית העגולה
 5. הכנת המלית: שמים בסיר את המים והסוכר ומביאים לרתיחה
 6. טוחנים את השוקולד במעבד מזון או בבלנדר
 7. מוסיפים למעבד המזון את תערובת הקפה החם
 8. מוסיפים גם את החלמונים בזה אחר זה ובהפרש של 10 שניות תוך כדי עבודת מעבד המזון
 9. מקציפים את החלבונים עם קורט מלח וקרם טרטר
 10. מוסיפים בהדרגה סוכר
 11. מקפלים בזהירות את החלבונים המוקצפים לתערובת הקפה והשוקולד
 12. מקציפים את השמנת ומקפלים גם אותה לתערובת השוקולד שהספיקה להתקרר
 13. יוצקים את התערובת על התחתית ומכניסים למקפיא
 14. בכדי לשחרר את העוגה יש לטבול מגבת מטבח במים חמים וללפף סביב התבנית עד שהשוליים ייפרדו
 15. מקשטים בעלי שוקולד ומגישים קפוא
עוגת נמסיס שוקולד (צילום עידו הרמן – שף קונדיטור)

מתכון: עוגת מוס שוקולד בשני צבעים

מצרכים (תבנית קפיצית 28)

לתחתית

 • 120 גרם ביסקוויטים
 • 50 גרם אגוזים קצוצים
 • 70 גרם שמן זית עדין (או 100 גרם חמאה)

למוס שוקולד מריר

 • 200 גרם שוקולד מריר משובח.
 • 250 סמ"ק שמנת מתוקה.

למוס שוקולד לבן

 • 150 גרם שוקולד לבן.
 • 250 סמ"ק שמנת מתוקה.

אופן הכנה

 1. הכנת התחתית: מרסקים את הביסקוויטים לפירורים
 2. מוסיפים את האגוזים הקצוצים
 3. מחממים השמן זית (או ממיסים את החמאה) ומוסיפים לתערובת הביסקוויטים
 4. מהדקים התערובת לתחתית התבנית ומכניסים למקפיא
 5. הכנת מוס שוקולד מריר: ממיסים את השוקולד המריר בן-מארי ומצננים מעט
 6. מקציפים את השמנת המתוקה
 7. מקפלים לתוך קצפת השמנת מתוקה את השוקולד עד לקבלת תערובת אחידה
 8. יוצקים על התחתית שייצרנו ומקררים כשעתיים
 9. הכנת מוס שוקולד לבן: ממיסים את השוקולד הלבן ומצננים
 10. מקציפים את השמנת המתוקה ומקפלים לתוכה בזהירות את השוקולד המומס
 11. יוצקים על מוס השוקולד המריר ומקררים כשעתיים

לפני ההגשה

בכדי לשחרר את העוגה יש לטבול מגבת מטבח במים חמים וללפף סביב התבנית עד שהשוליים ייפרדו ונראה שכבות חום לבן

מתכון: מוס שוקולד עם שמנת מתוקה

מצרכים

 • 200 גרם שוקולד מריר
 • 1 מיכל שמנת מתוקה
 • 3 ביצים XL מופרדות
 • 1כף סוכר
 • 100 גרם אגוזים

אופן הכנה

 1. להמיס את השוקולד על אדים בן-מארי ולקרר מעט תוך כדי בחישה
 2. להוסיף את החלמונים תוך ערבוב מהיר עד שמתקבל עיסה חלקה
 3. להקציף את החלבונים עם 1/2 כף סוכר
 4. לערבב עם השוקולד המריר עד שמתקבלת עיסה אחידה
 5. להקציף את השמנת עם 1/2 כף סוכר ולערבב לאט את שני התערובות
 6. לפזר כמחצית מהאגוזים (החלק הנותר לקישוט) ולמזוג לצלוחיות הגשה אישיות
 7. להכניס למקפיא ל-15 דקות
 8. להעביר למקרר
 9. להגשה: לקשט באגוזים שנותרו

מתכון: פאי שוקולד

מצרכים (2 תבניות פאי)

בצק פריך

 • 200 גרם סוכר
 • 300 גרם שמן זית עדין (או 400 גרם חמאה)
 • 600 גרם קמח
 • 2 ביצים

מילוי

 • 70 גרם שמן זית עדין (או 100 גרם חמאה)
 • 100 גרם שוקולד
 • 50 גרם פירורי פתי בר
 • 180 גרם סירופ מייפל
 • 3 ביצים XL
 • 50 גרם אגוזי מלך קצוצים
 • 3-4 טיפות תמצית רום

אופן הכנה

 1. בצק פריך: מערבבים מצרכי הבצק לקבלת בצק אחיד
 2. מרדדים ומצמידים בתבנית פאי גדולה או 2 קטנות
 3. ממיסים את השוקולד עם שמן הזית (או חמאה) בבן מארי
 4. כשהכל נמס, מסירים את הסיר מהכיריים ומוסיפים את שאר מצרכי המילוי
 5. בוחשים עד קבלת מסה אחידה
 6. יוצקים לתבנית הפאי
 7. מחממים תנור ל-170 מעלות
 8. אופים 20-30 דקות עד שקיסם יוצא יבש
 9. שדרוג: ניתן להקציף את הסירופ מייפל עם הביצים ליצירת פאי אוורירי ולא דחוס
 10. להגשה: אפשר לצקת קרם פריזאי או קרם שוקולד ולעטר כיד הדמיון
עוגת זאכר שוקולד (צילום דני בר)

מתכון: עוגת שוקולד חמה (מנות אישיות)

מצרכים (כ-14 כוסיות)

 • 300 גרם שוקולד מריר
 • 200 גרם שמן זית עדין (או 300 גרם חמאה)
 • 6 ביצים XL
 • 6 חלמונים
 • 120 גרם קמח
 • 275 גרם סוכר

להעשרה

 • 14 קוביות שוקולד

אופן הכנה

 1. להמיס את השוקולד באן-מארי
 2. להקציף בנפרד את השמן (או חמאה) עם חצי מכמות הסוכר, ולהוסיף את החלמונים בהדרגה
 3. בנפרד, להקציף את החלבונים עם שארית כמות הסוכר
 4. להוסיף את השוקולד המומס למקצפת השמן בערבוב מהיר
 5. בהמשך להוסיף את התמציות והחומרים היבשים ולערבב לקבלת מסה אחידה
 6. לסדר כוסיות או קוקוטים כך שיהיו גם משומנות ועם מעט אבקת קקאו
 7. לזלף (עם שק זילוף) או כף, לתוך כוסיות אישיות
 8. לנעוץ קוביית שוקולד במרכז המנה, עד אמצע גובה הקוקוט
 9. לחמם תנור ל-170 מעלות
 10. להכניס תבנית עם מים בתחתית ובה לשים הכוסיות
 11. לאפות במשך 20 דקות

מתכון: גנש שוקולד (לציפוי)

מצרכים

 • 1 ק"ג שוקולד מריר חתוך לקוביות
 • 800 סמ"ק שמנת מתוקה
 • 170 גרם שמן זית עדין (או 250 גרם חמאה חתוכה לקוביות)
 • תמצית רום
 • נס קפה

אופן הכנה

 1. להרתיח את השמנת על להבה נמוכה
 2. לאחר רתיחה, להוריד מהלהבה ולהוסיף את השוקולד והשמן (או חמאה) תוך כדי בחישה עד להמסה
 3. להשלים טעמים עם התמצית רום והנס קפה
עוגת שוקולד עשירה בפרי ואגוזים (צילום דניאלה שטרן)

מתכון: סמיפרדו פרפה שוקולד Semifreddo

סמיפרדו באיטלקית זה חצי-קר. מין קינוח שאוכלים קר מאד אבל לא קפוא. בדר"כ מרקם של מוס קפוא. בספרדית נקרא Semifrio ויש המכנים הקינוח עוגת גלידה אבל לא היא – אין כאן גלידה.

מצרכים (תבנית אינגליש קייק)

 • 1 כוס אגוזי לוז קצוצים
 • 1/2 כוס חלב חם
 • 200 גרם שוקולד מריר
 • 4 חלבונים (טמפרטורת חדר)
 • 3 כפות סוכר
 • 1 מיכל שמנת מתוקה

אופן הכנה

 1. מערבבים את האגוזים עם החלב החם עד שנוצרת תערובת במרקם פירורי
 2. ממיסים שוקולד באן-מארי (או במיקרוגל) ומוסיפים לו את תערובת האגוזים
 3. מקציפים חלבונים עם הסוכר לקבלת קצף יציב (מומלץ להוסיף את הסוכר רק אחרי שהחלבונים מתחילים לקבל קצף לבן ולא ישר על ההתחלה)
 4. מקציפים את השמנת לקצפת יציבה
 5. מקפלים את קצף החלבונים בזהירות לקצפת
 6. מקפלים רבע מתערובת הקצפת לתערובת השוקולד (וכך תתקבל עיסה אוורירית)
 7. מקפלים בעדינות את יתר הקצף בכמה שלבים
 8. מקפיאים לפחות ללילה לפני מועד ההגשה

מתכון: פנפורטה נרו של סיינהPanforte nero di Siena

הפנפורטה היה חטיף האנרגיה של הצלבנים, כי הוא מכיל הרבה דבש וסוכר, שקדים ואגוזים שונים, פירות יבשים ותבלינים בשפע. זהו קינוח של סיינה Siena איטליה, כבר מהמאה ה-12 אבל קיבל הקרה בינלאומית רק במאה ה-19. יש כמה גרסאות לפנפורטה:

הפאנפרטה השחורה  היא הפאנפרטה הקלאסית, עם כיסוי מבוסס תבלינים. במתכון העתיק השתמשו בפירות (תפוזים, תאנים ומעל כולם מלונים, שגדלו במישור רוזיה הסמוך), מעורבבים עם שקדים, אגוזי מלך, דבש (בהמשך הוחלף בסוכר), קמח ותבלינים.

פנפורטה שוקולד נולדה בשנת 1820 על ידי ג'ובאני פרנטי Giovanni Parenti, שהיה בעל המאפייה הראשונה לפנפורטה. הרעיון להוסיף קקאו הגיע כנראה בעקבות האופנה של עוגת הזאכר Zacher Torte. הקינוח נקרא גם הפנפורטה של הגברת (מריה) Panforte delle Dame, מכיוון שיש לו טעם רך יותר.

הפנפרטה הלבן או הפנפרטה מרגריטה Panforte Margherita נוצר בשנת 1879 על ידי הרופא המרפא אנריקו רייגי, לרגל הביקור בסיינה של המלכה מרגריטה מסאבוי (כן, מרגריטה של הפיצה), כאשר הוצע לה פנפרטה לבנה לכיסוי עם אבקת סוכר וניל המכסה בצק בהיר בו בולטת השקיפות של הפרי המסוכרים.

עוד על העוגה של סיינה, איטליה, בקישור…

מצרכים (תבנית עגולה 24)

 • 1/2 ק"ג אגוזים שונים ושקדים, לא קלויים ולא מומלחים (אגוזי מלך, לוז, פקאן, קשיו, שקדים, פיסטוקים, צנובר וכל העולה לכם)
 • 1/2 ק"ג פירות יבשים שונים (דבלים, משמש, פאפיה, מלון, מנגו ורצוי גם מעט גי'נג'ר מסוכר)
 • 350 גרם דבש
 • 250 גרם סוכר
 • 1 כפית שטוחה ג'ינג'ר טחון
 • 1 כפית שטוחה פלפל שחור גרוס טרי
 • 1 כפית שטוחה ציפורן
 • 1 כפית שטוחה קינמון
 • 1 כפית שטוחה אגוז מוסקט
 • 100 גרם קמח
 • 100 גרם שוקולד מריר
 • 3 כפות קקאו

אופן הכנה

 1. נרפד את התבנית מבפנים בניילון נצמד (לא בנייר אפיה כי הנייר ידבק לעוגה ולא ניתן יהיה להסירו)
 2. קוצצים את הפירות היבשים ומניחים בקערה
 3. קולים את האגוזים השונים בתנור אפיה בטמפ' 180 מעלות, תוך ערבוב מפעם לפעם, 10-15 דקות.
 4. לצנן את האגוזים ולהוסיף לקערה בה הפירות היבשים
 5. להוסיף את הקמח, קקאו והתבלינים ולערבב
 6. בסיר בעל תחתית עבה מבשלים את הסוכר והדבש על לרתיחה (בזהירות רבה)
 7. מוסיפים לדבש והסוכר את השוקולד עד להמסה
 8. שופכים בזהירות ובמהירות את התערובת הרותחת של סוכר-דבש לקערה ובה שאר האגוזים והפירות היבשים ולערבב בכף עץ במהירות
 9. מעבירים את התערובת לתבנית וביד רטובה ליישר אותה
 10. מחממים תנור ל-150 מעלות
 11. לאפות בתנור במשך 35-40 דקות. יש לבדוק מפעם לפעם שלא נשרף

להגשה
לאחר שהעוגה הצטננה, להסיר את הניילון ולעטוף בנייר אפיה ולשמור. לפזר אבקת סוכר לפני האכילה.

מתכון: עוגת היער השחור Schwarzwälder Kirschtorte

מצרכים (2 תבניות עגולות קפיציות 24)

 • 300 גרם קמח
 • 400 גרם סוכר
 • 80 גרם קקאו
 • 1.5 כפיות אבקת אפייה
 • 3/4 כפית אבקת סודה לשתייה
 • 3/4 כפית מלח
 • 3 ביצים XL
 • 1 כוס חלב
 • 1/2 כוס שמן צמחי
 • 2 כפיות תמצית וניל
 • 1/2 ק"ג דובדבנים משומרים, מגולענים
 • 1 כוס סוכר
 • 1/4 כוס קורנפלור
 • 3 כוסות שמנת מתוקה
 • 1/3 כף סוכר
עוגת היער השחור בשוורצוולד (צילום דני בר)

אופן הכנה

 1. מחממים תנור ל- 175 מעלות
 2. משמנים שתי תבניות אפייה קפיציות 24
 3. בקערה גדולה, מערבבים את הקמח, שתי כוסות הסוכר, הקקאו, אבקת האפייה, אבקת הסודה והמלח
 4. מוסיפים את הביצים, החלב, השמן וכפית אחת של תמצית וניל
 5. מערבבים עד לקבלת תערובת אחידה
 6. מעבירים לתבניות האפייה
 7. אופים בתנור כ- 35 דקות, או עד שקיסם הננעץ במרכז העוגה יוצא נקי
 8. מוציאים מהתנור ומקררים 10 דקות
 9. משחררים את דפנות התבניות ומעמידים בצד עד שהן קרות לגמרי
 10. מסננים את הדובדבנים ומשאירים בצד כוס מהמיץ
 11. מערבבים את הדובדבנים, המיץ, הקורנפלור והכוס סוכר בסיר קטן
 12. מבשלים הדובדבנים על להבה נמוכה עד שהתערובת נעשית סמיכה
 13. מוסיפים כפית תמצית וניל ומצננים
 14. מערבבים את השמנת המתוקה עם כף סוכר ומקציפים
 15. בעזרת סכין חדה חותכים את העוגות לחצי, לרוחבן (מקבלים 4 עיגולים)
 16. מפוררים חצי אחד מהעוגה לפירורים ושומרים בצד
 17. שמים בצד גם כוסות קצפת שישמשו מאוחר יותר לציפוי העוגה
 18. מניחים שכבה אחת של העוגה על צלחת הגשה
 19. מורחים כוס אחת של קצפת ומעליה כוס של דובדבנים
 20. מניחים מעל עוד שכבת עוגה וחוזרים על הפעולה
 21. מכסים בשכבת העוגה השלישית
 22. מצפים את העוגה בקצפת ששמרנו בצד
 23. מצפים את הדפנות בפירורי העוגה
 24. מורחים את מה שנשאר מהדובדבנים על גב העוגה

עוד על עוגת היער השחור בקישור…

רוצים ללמוד על עוגת היער השחור, ביער השחור, גרמניה? פרטים על מרכז הדרכה ובית קפה עם עוגת היער השחור במקום הכי מתאים לכך, בקישור…

עוגות שוקולד (צילום דניאלה שטרן)

מתכון: אייסקונפקט Eiskonfekt

מצרכים (15-20 יחידות)

 • 300 גרם שוקולד חצי מריר
 • 40 גרם שמן קוקוס
 • 30 גרם שמן זית עדין (או 40 גרם חמאה)
 • 30 גרם נס קפה (או קפוצ'ינו)
 • 100 סמ"ק קצפת

אופן הכנה

 1. ממיסים את השוקולד, שמן זית (או חמאה), שמן קוקוס ונס קפה (או קפוצ'ינו) באן מארי
 2. מערבבים עד לקבלת תערובת חלקה ושופכים לקערת ערבוב
 3. משאירים עד שהמסה כמעט יציבה
 4. מקציפים את השמנת עם מערבל יד כ -5 דקות
 5. מאחדים המסה שוקולד עם הקצפת
 6. מניחים בשק זילוף עם זרבובית כוכב
 7. מזלפים על נייר אפייה לכוכבים קטנים ומצננים
 8. מכניסים למקפיא ומגישים קר כקרח

מתכון: מעדן שוקולד עשיר

מי שאינו נמצא סמוך לחנות פרלינים, או שלא יכול להרשות אותם לעצמו, יתנחם אולי במעדן השוקולד העשיר הזה. אנשים רגילים יתקשו לסיים מנה שלמה, משוגעים לשוקולד יגנחו מהנאה ויתחננו לעוד.

מצרכים (6-8 מנות)

 • 180 גרם שוקולד מריר משובח
 • 1/2 כוס חלב
 • 2 חלמונים
 • 1/3 כוס אבקת סוכר
 • 1 כפית תמצית וניל אמיתית
 • 200 גרם שמנת רגילה

לקישוט:

 • קצפת סמיכה מ-200 סמ"ק שמנת להקצפה ו-2 כפות סוכר

אופן הכנה

 1. ממיסים את השוקולד והחלב באן מארי או במיקרוגל
 2. בקערה נפרדת מקציפים את החלמונים ואבקת הסוכר לקצפת תפוחה ובהירה
 3. מוסיפים את השמנת הרגילה ותמצית הווניל ומערבבים
 4. מקפלים פנימה גם את תערובת השוקולד והחלב
 5. מחלקים את התערובת ל- 6-8 קעריות קטנות עמידות בחום
 6. מניחים את הקעריות בתוך תבנית בעלת שוליים גבוהים עם מים קרים כך שגובה המים יגיע לחצי גובה הקעריות
 7. מחממים תנור ל- 150 מעלות
 8. אופים כ- 40 דקות
 9. מצננים את הקרם מחוץ לתנור
 10. עוטפים כל קערית בניילון נצמד ומקררים במקרר ללילה (לפחות 6 שעות)

להגשה

מכינים קצפת מהשמנת והסוכר ומגישים עם כף קצפת מעל כל קערית קרה

בתיאבון

כתיבת תגובה