לאן אפשר לטייל ומה לעשות ביום הבוחר ובפסח

ריכזנו את כל האתרים, אטרקציות, פעילויות והצעות שיש לכם בישראל הן ליום הבוחר (אחרי ההצבעה) וכן לפסח ||| שלל פעילויות בחינם או בהטבה מוזלת ||| מה עושים עם הילדים ומה רק למיטיבי לכת ואוהבי טבע ||| לנוחות השימוש חילקנו את המדריך לפי אזורים גאוגרפיים מהצפון לכיוון דרום ||| כל הפרטים וההצעות בהמשך…

חוף צמח כנרת (צילום יעל שביט, תקשורות)

מדריך האטרקציות לפי חלוקה גאוגרפית מהחרמון ועד אילת

היופי של ישראל נפתח אחרי כמעט שנה שבה היינו ספונים בבית ואסורים לטיול ברחבי המדינה, בטבע, באתרי תרבות ומוזיאונים, אתרי פעילות וכיף ועוד.

לפניכם שלל הצעות פתוחות לכל (תחת תו סגול ותו ירוק) בחלוקה גאוגרפית, כך שיקל עליכם.ן למצוא את הבילוי המתאים לי יעד הטיול או אזור המגורים.

הפעילויות וההצעות מעודכנות ליום הבוחר ולימי הפסח הקרובים אלינו לטובה. שימו לב שבחלק מהמקומות יהיו הטבות רק למי שיבוא עם הוכחה שביצע את חובתו האזרחית בקלפי.

רכבל קרוניות חדש בחרמון (צילום רפאל נווה אתר החרמון)

גליל גולן

אתר החרמון עם פתיחת האטרקציות לראשונה העונה

פרט לשלג ולרכבל תוכלו ליהנות באתר החרמון, בתשלום ניפרד, ממזחלות האקסטרים וה- Sky Rider. מומלץ לרכוש כרטיס משולב הכולל כניסה, עלייה ברכבל ואטרקציה לבחירתכם ב-110 שקלים ברכישה מראש באתר האינטרנט. הכניסה לאתר בהזמנה וברכישה מראש בלבד. אתר החרמון פועל בהתאם להנחיות התו הסגול, ניתן להנות באטרקציות כזוג בלבד ובתנאי שמדובר בבני משפחה גרעינית. לרכישת כרטיסים…

כניסה חינם בחסות בנק הפועלים

בפעם ה-16: מעל 80 אתרים, מוזיאונים, עסקי תיירות קטנים מהדרום וסיורים מודרכים ברחבי הארץ ייפתחו בחינם לכל הציבור בישראל במהלך חול המועד פסח, בחסות בנק הפועלים המציין 100 שנה להיווסדו. האתרים יפתחו חינם בכל ימי חול המועד בין התאריכים: 29 במרץ עד ה-2 באפריל 2021. ימים ב'-ה' ה-29/3-1/4, הינם ימי פעילות מלאים ויום ו' ה-2/4 הינו חצי יום פעילות. לפרטים מלאים: www.pesach.poalim-site.co.il

יער האיילים

אקו כנרת המעבדה השטה

פארק קצרין

אשכולות מזמין את כלל הציבור הישראלי לסיורים ופעילויות לכל

סיורי יום בימים שני-חמישי בשעות 10:00, 13:30. לפרטים מלאים והרשמה: www.eshkolot.org

פארק לב הגולן –מרכז סיור ולימוד קשת יהונתן

בין הגבולות –מדרשת הגולן

המושבה שנשתכחה –מרכז סיור ולימוד ראש פינה

מעיינות התכלת –אורות הגליל

איגוד ערים כינרת עם פתיחת עונת הרחצה 18 במרץ 2021

חוף גופרה, הכנרת (צילום טלי בר, איגוד ערים כינרת)

באיגוד ערים כינרת מברכים על הגשמים שמילאו את הכינרת ונערכים לפתיחת עונת הרחצה ב- 18 במרץ וקליטת המוני הנופשים הצפויים לפקוד את חופי איגוד ערים כינרת השקטים, בחג הפסח הקרוב. באיגוד נערכים לקליטת נופשים גם ביום הבחירות, יום השבתון, ב- 23.3. כל חופי איגוד ערים כינרת מתופעלים כחופים שקטים, ללא השמעת מוסיקה.

איגוד ערים כינרת ומשטרת ישראל משתפים פעולה לאורך השנה ומתגברים את כוח האדם בתקופת עונת הרחצה, על מנת להבטיח, כי יישמר השקט בחופים. כוחות המשטרה ופקחי האיגוד, יפעלו בסיוע יחידת משמר הסביבה כנרת והצוותים בחופים, למען אכיפה ושמירה על הסדר הציבורי וזאת בנוסף למאבטחים ולסדרנים, אשר יוצבו מטעם האיגוד. בזמני שיא מפעילים איגוד ערים כינרת והמועצה האזורית עמק הירדן, במימון המשרד לקידום וחיזוק קהילתי, את מוקד המצלמות של כינרת בטוחה, השולט ב-161 מצלמות האבטחה בחופים. כמו כן, מופעלים צוותי ניקיון ותחזוקה מתוגברים.

הציבור מתבקש להישמע להוראות המצילים והפקחים ולהקים אוהלים באזורים המותרים. עליית המפלס הביאה לכך שתשתית בנויה, כמו למשל מדרגות וקירות כוסו במים. לכן יש לשים לב לשילוט ולהוראות המעבר השונות ולהיכנס למים רק דרך האזורים המותרים לכך. כמובן שיש לרחוץ רק בשעות הפעילות של המצילים ובחופים המוכרזים, לא לטפס על מעקות הבטיחות ולא לקפוץ למים מראשי הקירות.

עידן גרינבאום, יו"ר איגוד ערים כינרת וראש המועצה האזורית עמק הירדן: "העונה אנו מצפים ליותר מ- 2.5 מיליון נופשים בכינרת, עקב החשש לטוס לחו"ל בשל הקורונה. אנו מבקשים מהציבור, שכולו מעוניין בבילוי נעים באגם הלאומי, להיות סבלניים ואחראיים, להישמע למצילים ולצוות החוף, לשמור על נהלי הבטיחות, להשגיח על הילדים במים ובחוף, להקפיד על הניקיון, לנהוג בזהירות מרבית בנהיגה בכלי השייט ולדאוג לא להפריע לזולת. לאחר תקופה ארוכה של סגר, כולנו זקוקים לנופש. אני מאחל לכולם חופשה נעימה בכינרת ובריאות".

בנוסף, שני חופים חדשים יפתחו העונה לקהל הרחב: חוף צמח המיתולוגי וחוף סוסיתא

דנה בכר, מנהלת אגף מנהלת הכינרת אומרת, כי במהלך עונת החורף והסגרים, בוצעו בחופי איגוד ערים כינרת עבודות תחזוקה שוטפות, חידוש שילוט, גיזום בטיחותי, כיסוח צמחיה, שיפוץ מבני שירותים ומתקני נופש ועוד. בכר מציינת, כי בחוף צמח התקיימו בשלב א' עבודות שיקום ושיפוץ על מנת להשמיש את החוף עם פתיחת עונת הרחצה וכי בשלב ב' יתקיים תכנון מפורט לפיתוח הדרגתי של חוף צמח, תוך דיון מעמיק, כולל הליך שיתוף הציבור במתכונת שתקבע.

עוד מציינת בכר, כי לקראת חג השבועות יפתח חוף נוסף, חוף דוגה במזרח הכינרת הנמצא כעת בעבודות ותהליכי העברה לזכיין. בחוף דוגה התבצעו עבודות פיתוח והקמת מבנים בהיקף של 30 מיליון שקלים, במימון משרד האוצר, משרד התיירות, משרד הפנים ואיגוד ערים כינרת והינו החוף הראשון שתוכנן ובוצע מכוחה של תכנית תמ"א 13/13/א' לחופי איגוד ערים כינרת, שמטרתה פיתוח תיירותי והנגשת החופים לציבור, תוך שמירה על ערכי הטבע, הסביבה והמורשת. התכנית כוללת 14 מחופי איגוד ערים כינרת וקטעים של "שביל סובב כינרת".

"אנו באיגוד מצפים ונערכים לעונה ארוכה ועמוסה, עם ביקוש גדול לנופש בכינרת, אשר שמרה על מפלסה הגבוה גם החורף הזה והיא יפה מתמיד. אנו מזמינים את הציבור להגיע לנפוש בכינרת כחולה ומלאה ובברכת עונת רחצה נעימה ובטוחה לכולם!" מוסיפה בכר.

למידע- כוכבית כינרת מכל טלפון 55477* ובאתר רשות הכינרת…

פסח בעין קשתות  -סיורים באתר המורשת הלאומי

עין קשתות ברמת הגולן (צילום עופר בלנק)

מה? אתר מורשת לאומי עין קשתות – מציע סיורים מרתקים למשפחות ולמבוגרים באתר עין קשתות ובפארק נחל סמך: סיור מודרך למשפחות בשעות: 10:00,12:00,14:00,16:00. סיור מודרך למבוגרים בשעות: 11:00,13:00,15:00. סיור שקיעה מודרך בכל יום בשעה 18:30. סיור לילי מודרך מלווה בעששיות בכל ערב בשעה 20:00. משחק משפחתי  "חפש את המטמון" בכל ימי הפעילות.

מתי? חול המועד פסח 2021 – ימים שני- חמישי 28.3-1.4 בין השעות 9:00-19:00. איפה?  "עין קשתות" וייז (סמוך לישוב נטור). לפרטים: 04-6851002 | www.einkeshatot.org.il | פייסבוק "עין קשתות". כמה? 35 שקלים למבוגר, 25 שקלים לילד (מחיר כניסה, חלק מהפעילויות בתוספת תשלום). הערות: רכישת כרטיסים מתבצעת דרך אתר האינטרנט בלבד, בכתובת: www.einkeshatot.org.il. הפעילויות מתקיימות בהתאם להנחיות ה"תו הסגול" ומזג האוויר. עדכונים שוטפים באתר האינטרנט שלנו

תופעת טבע בפארק הירדן 

פריחת תורמוסים בפארק הירדן (צילום אבי ליברמן)

מה? מסלול אור-קולי מהנה לכל המשפחה המדובב בהרבה הומור ע"י כוכבי "ארץ נהדרת". המסלול מורכב משבע תחנות בהן לומדים על הגחליליות, מקבלים טיפים לחיים טובים על ידי צב, רוקדים עם זיקית ושומעים את החוויות הקסומות של אבני הבזלת העתיקות. לכל אורך המסלול שומעים את נחל הירדן שוצף וקוצף ומוסיף לחוויה החושית. מתי? מרדת החשכה בכל ימות השבוע בחול המועד פסח. הרשמה מראש באתר פארק הירדן>> https://www.parkyarden.co.il/ . כמה? 35 שקלים לילד/ 30 שקלים למבוגר. איפה? באתר פארק הירדן ליד מושב חד נס. לפרטים: 050-6912481 | [email protected] | פייסבוק "פארק הירדן".

הערות: משך הסיור כשעה. יש להגיע לנקודת ההתחלה כרבע שעה לפני תחילת הסיור. השביל מונגש לעגלות ילדים ובעלי מוגבלות תנועה ולאורכו ספסלים ופינות ישיבה. להגעה לתחילת המסלול יש לכתוב בוייז תופעת טבע פארק הירדן.

צופן האפיקומן מבית רונדוgo  -פעילות חווייתית במפקדת הכוחות הסורים

טויוטה H-CR על רקע המפקדה הסורית של קוניטרה (צילום דני בר)

מה?  מחפשים את האפיקומן המוסתר בצופן מיוחד, אותו צריך לפענח בעזרת כלים הקשורים בחג החירות. משך הפעילות כשעה-שעתיים (הניתן לבחור דרגות קושי שונות בהתאם לגילאי המשתתפים). מתי? כל יום מ-10:00 עד 18:00 (כניסה אחרונה ב–17:00). כמה? 250  שקלים למשפחה גרעינית. איפה? מפקדת הכוחות הסורים בכביש 98, מזרח רמת הגולן. לפרטים: 050-4066800 | time2escape.co.il. הערות: מתאים מגיל 6 ומעלה | יש להגיע עם ביגוד נוח ומומלץ נעלים סגורות.

גן לאומי כורסי, בין כנרת לגולן

בתקופה זו ההרים ירוקים, הפרחים פורחים, הכנרת מתמלאת לה בנחת, הטמפרטורה נוחה והרוח מלטפת. סיירו בשבילים מונגשים במנזר יפהפה ועתיק, התפעלו מפסיפסים מרשימים, הירגעו על ספסל האנרגיות הקסום והייחודי והתפעמו מסיפורים מסמרי שיער על קרבות וגיבורים  היסטוריים. באתר יחכו לכם מדריכי מיזם משרד התיירות בכמה תחנות הדרכה וידריכו אתכם בשמחה. היכן: גן לאומי כורסי. מתי: ימים שני עד חמישי 29.3-1.4, בשעות 10:00-14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

שמורת טבע החולה – כאן הכול התחיל

עדר התאואים בשמורת החולה (צילום אורי מלצר)

כאן הכול התחיל, ואתם מוזמנים לטייל בעולם שכמעט נעלם מנוף חיינו. המאבק להצלת ביצת החולה החל בשנות ה-50 של המאה העשרים ובעקבותיו הוכרזה שמורת הטבע הראשונה בישראל. בואו לשמורת החולה להכיר את בעלי החיים בנוף הביצות והאגם. יחד נשמע על סיפור הקמת השמורה ועל תהליכי השימור הנרחבים שנעשו בה מאז. באתר יחכו לכם מדריכי מיזם משרד התיירות בכמה תחנות הדרכה וידריכו אתכם בשמחה.

היכן: שמורת טבע החולה. מתי: ימים שני עד חמישי 29.3-1.4, בשעות 10:00-14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

מצוק הארבל עם נופים, ציפורים ואתגרים

בשמורת טבע ארבל יש נופים ומצוקים עוצרי נשימה, אתגרים ומערות מסתור. צאו לטיול משפחתי במגוון אפשרויות – ממסלול משפחתי קל בשביל התצפיות עד מסלול מעגלי אתגרי ובו ירידה ביתדות וכבלים. במסלול תפגשו מורי דרך. הם יספרו לכם על ההיסטוריה המרתקת של האתר ויענו על שאלות מעניינות: הורדוס היה בארבל? נגד מי נלחמו המורדים? מי היה טריסטראם? כיצד חקר את הטבע לפני יותר מ־150 שנה? ומה הוא גילה? איך בנו מצודה על קיר מצוק הארבל? למה משמרים אותה היום וכיצד זה נעשה?

באתר יחכו לכם מדריכי מיזם משרד התיירות בכמה תחנות הדרכה וידריכו אתכם בשמחה.

היכן: שמורת טבע וגן לאומי ארבל. מתי: ימים שני עד חמישי 29.3-1.4, בשעות 10:00-14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

הכפר היהודי כורזים עם שביל בתי הבד– שביל תצפיות חדש

שביל מעגלי חדש מזמן לכם תצפיות יפות על מורדות נחל כורזים, הכנרת, הגליל ורמת הגולן. לאחר שתיהנו מהפריחה ומהנוף המקסים לכו לרחובות העיירה היהודית כורזים, שקמה לפני כאלפיים שנה ועיקר שרידיה מתקופת המשנה והתלמוד. כאן תכירו את "חלונות כורזים", שיטת בנייה ייחודית לאזור, ותבקרו במקווה הטוהרה וכמובן בבית הכנסת המפואר.

בעיירה קדומה זו, שתושביה היו חקלאים, התקיימו תעשיית שמן זית וטחינת חיטה, והחיטה של כורזים אף נזכרת במקורות כראויה לשמש מנחה לבית המקדש. באתר יחכו לכם מדריכי מיזם משרד התיירות בכמה תחנות הדרכה וידריכו אתכם בשמחה. היכן: גן לאומי כורזים. מתי: ימים שני עד חמישי 29.3-1.4, בשעות 10:00-14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

סדנאות חימר בסטודיו גמלא

מה? סטודיו גמלא הממוקם באחד המקומות היפים בארץ  יקיים סדנת חימר יצירתית ומהנה! הסדנאות יתקיימו בחיק הטבע בתוך גינה ירוקה עם שפע של עצים ופריחה.  וישלבו התנסות באובניים, בעבודת יד, פיסול וצביעה. מתי? חול המועד פסח (לא בשבת וחג). איפה? אלוני הבשן. לפרטים: 052-4815007 | www.gamla.biz. הערות: מתאים לזוגות ולכל המשפחה.

סטודיו-גלריה "כרמיתה"- סדנאות עיצוב בפסיפס

מה? סדנאות חויתיות של שעתיים או יותר לעיצוב בפסיפס, היכרות עם העולם הקסום והצבעוני של הפסיפס וליצור דברים יפים ומקוריים כל אחד בצבעוניות שלו. מתי? בכל ימי השבוע בתאום מראש. (בקר-9.00-13.00, אחר הצהריים-16.00-19.00). איפה? קדמת צבי. לפרטים: 052-6606167 | http://bit.ly/2qTLtKG

שמורת טבע גמלא עם שביל הרגליים היחפות וצעידה למפל הגבוה

כמו שאתם בטח יודעים, כשיוצאים לטיול חובשים כובע, לוקחים מים, מתכננים את המסלול וכמובן נועלים נעליים נוחות ובטוחות. בשמורת טבע גמלא הכנו לכם במיוחד פינה אחת בטבע שתוכלו לחלוץ נעליים ולחוש את החומרים השונים הקיימים בטבע. בזמן שאתם צועדים בשביל הרגלים היחפות תגלו מה טבעי ומה מלאכותי, מדוע פסולת צריכה להיות רק בפח ומהי מוטת הכנפיים של הנשרים. שבילי רגלים יחפות נועדו לחוות חוויות חושיות וזה מה שמצפה לכם בשביל. בצעידה למפל מצפה לכן חוויית אקסטרים מיוחדת, מסלול בוצי המדגיש את השטח הפתוח הנהדר סביב השמורה, גשר מעל הנחל ותצפית עלך מפל משגע. בנוסף, תוכלו להיכנס למבוך ולגלות מהי סיפורה של העיר גמלא.

סיימתם? צאו לטייל באחת משמורות הטבע היפות והמסקרנות בגולן המשלבת סיפור על מרד גדול, עיר מתקופת בית שני, מפל וסיפור על נשרים. מומלץ להצטייד בציוד מתאים: מגפיים, מטרייה וגרביים חמים. היכן: שמורת טבע גמלא. מתי: בכל יום בשעות פעילות האתר, חודש מרץ ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

סדנאות יצירה משפחתיות לחג בסטודיו טלירון

מה? הסטודיו מציע יצירה עצמאית באמת עם מגוון קיטים ליצירה בשילוב הדרכה ומאפשר יצירה. בסטודיו מגוון של קיטים מוכנים המתאימים לגילאי 5-85, בסטודיו גינה מרווחת והעבודה תתקיים לפי ההנחיות באוויר הפתוח, שתיה חמה/קרה וכיבוד קל. מקום נפלא לפעילות משפחתית נעימה.

מתי? בימי החג 29/3-3/4 בין השעות 9:00-15:00. איפה? בני יהודה

כמה? התשלום תלוי בקיט הנבחר והמחירים נעים בין 50-100 שקלים לקיט יצירה.

לפרטים: 050-8543023 טלי

הערות: ניתן להזמין סדנאות פרטיות למשפחה וחברים בהתאמה אישית ובתאום מראש במהלך כל ימי החג.

סדנאות שוקולד- העדי שבמטבח

מה? בחיספין שברמת הגולן, מתקיימות סדנאות שוקולד חווייתיות ומיוחדות. הסדנא כוללת יצירת פרלינים משוקולד, ממתק נוגט קראנצ'י, כדורי טאפלס, ציורים משוקולד ועוד הפתעות.  היכרות עם ההיסטוריה של השוקולד, וסוגי השוקולד השונים וההבדלים ביניהם. אטרקציה חווייתית, מהנה ומתוקה שמתאימה לכל המשפחה. כל המשתתפים פעילים, יוצרים, טועמים, ויוצאים עם שלל השוקולדים שהכינו. כשר לפסח – חלב ישראל.

מתי? פתוח בימים א'-ה' בין השעות 9:00-19:00 | ביום ו' בין השעות 9:00-15:00 בתיאום מראש.

כמה? מחיר למשתתף פעיל: 80 שקלים. מלווה: 10 שקלים. איפה? חיספין

לפרטים: עדי 054-9772524 (בווטסאפ) | https://theadi.co.il/

הערות: מתאים מגיל 3 ומעלה.

סטודיו מנדרינה סדנת "איך יודעים שבא אביב?!"  -סדנאות יצירת פרחים מזכוכית

מה? סדנאות פרחים מזכוכית מורטי צבעונית לכל המשפחה. הדגמות של ניפוח ופיסול זכוכית וסדנאות משפחתיות המתאימות מגיל 4. סדנאות מקצועיות מגיל 10.

מתי? כל השבוע ( סגור בשבת) בתאום מראש. איפה?  מושב נטור

לפרטים: 04-6763619 | https://mandarina.org.il/ | פיסבוק- סטודיו מנדרינה

הערות: שייער אסוף בגדים נוחים.

סיור והדרכה דרך היין ביקב גבריאל

מה? סיור והדרכה מיוחדת לכבוד חג הפסח. היכרות עם הענבים והכרם, טעימות, והסברים  על סוגי יינות וההבדלים ביניהם. ותהליך גדילת הענבים עד ליצור היין וטיפים  לשתיית 4 כוסות בליל הסדר. הפעילות אורכת שעה ומתאימה לקבוצות קטנות עד 10 איש. מגיל שתיית יין ומעלה.  מיוחד לפסח "פרעה בפיגמ'ה באמצע הלילה"  סיור והדרכה גם באמצע הלילה.

מתי? בתיאום מראש! (לא בשבת וחג). איפה?  אלוני הבשן

לפרטים: חיים חוטר- 050-8875335 | פייסבוק "יקב גבריאל"

הקרב שממשיך לפעום-בעקבות שעת נעילה-סיורים בתל סאקי בעקבות מלחמת יום הכיפוריםמה? חוויה שהיא הרבה מעבר לסיור בעקבות האנשים והזיכרונות שמאחורי הקרב בתל סאקי. בין מחילות הבונקרים היכרות עם גבורת הלוחמים, והצצה בלעדית אל מאחורי הקלעים של הסדרה המדוברת "שעת נעילה".  שעה וחצי, מיועד למבוגרים, נוער ומשפחות, מגיל 8 ומעלה.

מתי? בכל יום בחול המועד, בין 10:00-18:00 (בתיאום מראש). איפה? תל סאקי

לפרטים: יעקב שה-לבן  050-8432379 | [email protected]

אתגר הבונקר בתל סאקי

מה? חווית מורשת קרב מסעירה בעקבות קרב תל סאקי  – הבונקר העצום הופך לחוויית חדר בריחה עם אתגרים בלתי צפויים הממתינים בתוך החשיכה. מיועד למשפחות הרפתקניות, מגילאי 7 ומעלה.

מתי? שעות: 8:30, 19:30, 21:00 בתיאום מראש., מינימום 8 אנשים להזמנה. איפה?  תל סאקי

לפרטים: 050-8432379 | https://slingshot.co.il/he/lp/bunker-heb/ |[email protected]

הערות: הפעילות דורשת פנסים, נעליים סגורות, ובלילה – לבוש חם

טיולי אביב במרכז רכיבה גיל-גולן

מה? בפסח מטיילים עם גיל גולן בטיולי אביב. פריחות וזרימות. טיול סוסים לנביעות ובשביל הגולן. המסלול באלוני הבשן לכל המשפחה מגיל 4
מתי? שעות הפעילות 9:00-18:00 (שקיעה), בתיאום מראש. איפה?  אלוני הבשן
לפרטים: 052-8119505 | פייסבוק "מרכז רכיבה גיל גולן"
הערות: יש להצטייד בנעליים סגורות וביגוד חם לפי מזג האוויר | הטיולים מיועדים גם לבעלי מוגבלויות בתיאום מראש

טיולי עששיות בפארק הירדן – חוויה משפחתית מרגשת!

עששיות על שפת הכנרת (צילום דולי עירון)

מה? בפארק הירדן, כשיורד החושך, נדלקות העששיות ומתחיל מסע למסתורי הלילה. טיול עששיות של כ 1 ק"מ, הנמשך כשעה ורבע הכולל האזנה לרחשי הלילה, הפעלת חמשת החושים, והתחקות אחר עקבות בעלי חיים. זיקיות למשל הן אורחות די קבועות בטיולים. מתאים למשפחות, זוגות, קבוצות. פסח ספישל: חלק מהמסלול יעבור ליד גומא ובתוך סבך קנים ויכלול תכנים מספורי  משה בתיבת הגומא ואחותו מרים המציצה בין הקנים.

מתי? הטיולים יוצאים פעמיים כל ערב בשעה 19:30 ו-21:00, (בתאום מראש). איפה? פארק הירדן

לפרטים: ענת 050-4040535 | ירון 050-4000779 | פייסבוק "טיולי עששיות בפארק הירדן". הערות:. יש לתאם מראש.

פסח אביבי עם עמותת שומרי הגולן – סיורים חווייתיים לכל המשפחה

מה? מגלים מחדש את הגולן בחג האביב – סיורי פריחה וטבע פעילות חווייתית לכל המשפחה. משך הטיול כ-שעתיים. טיול רגלי קל המשולב עם פעילות שטח.

מתי? בין התאריכים 26/3-6/4, שעות פעילות 10:00 – 18:00, בתיאום מראש

כמה? 80 שקלים למבוגר, 35 שקלים לילד (יציאה של 12 משתתפים לפחות)

איפה?  בכניסה למושב אודם (יתכן ויפתחו סיורים במוקדים נוספים)

לפרטים: [email protected] | אייל: 050-4524335

סיורי עששיות "בשביל היער" ביער אודם הקסום

יער האיילים אודם רמת הגולן (צילום סיון פרג')

מה? היער נצבע בצבעי אביב והוא בשיא פריחתו ומלא בכלניות, רקפות, אירוסים ואפילו ברקפת היוונית המיוחדת שצומחת רק בגובה של יער אודם. שביל קסום באמצעו של יער אלונים מרשים מגלה  תופעת טבע מרשימה ומיוחדת בשם הג'ובה הגדולה הסיור כולל הסברים אודות ייחודו של האזור, היער, החיות הסקרניות, והכוכבים

מתי? הטיול יוצא כל ערב כרבע שעה לפני שעת השקיעה, בתיאום מראש. איפה? יער אודם. כמה? 45 שקלים למשתתף, תשלום החל מגיל 3. לפרטים: 050-6894560 | www.odemforest.com | בפייסבוק: בשביל היער-עששיות ואגדות. הערות: להגיע עם בגדים חמים מאוד ומנשא לקטנטנים

מטאור ותצפיות כוכבים בצפון הגולן 

מה? ״פסח של כוכבים״ תצפית כוכבים חווייתית עם טלסקופים. שמי הלילה השפיעו על תרבות האדם מאז ומתמיד. נשתה תה חם ונכיר את חשיבות שמי הלילה בתרבות היהודית ובפרט בהקשר לפסח וליציאת מצרים ונביט דרך עיני תרבות מצרים העתיקה לעבר הכוכבים. מתי? כל ערב בשעה 19:15, בתיאום מראש ורכישת כרטיסים באתר> https://www.meteor-stars.co.il. איפה? צפון הגולן. לפרטים: 055-9866244 | [email protected] | בפייסבוק: מטאור -תצפיות כוכבים. הערות: מתאים לגיל 5 ומעלה | מומלץ להביא ביגוד חם.

אורטל ריידר גולשים על השטח

בחול המועד פסח, באוויר הפתוח ולפי התו הסגול גולשים על השטח בנופי הגולן, עם ריידר חדשני, כלי שטח חשמלי מתקדם. לכל ריידר צמיגי שטח מאסיביים, כידון שטח רחב לאחיזה נוחה, מערכת בלמים משוכללת, משטח עמידה רחב ויציב וכיסא נוח במיוחד. המסלול יוצא מקיבוץ אורטל דרך השטחים החקלאיים, וכולל תצפית על צפון הגולן, ראש פינה והרי הגליל, נסיעה בין תילי געש רדומים, תצפית לטורבינות הרוח והר החרמון, מאגר אלון ועוד.

אין צורך בניסיון קודם, וכל אחד יכול לגלוש. אורך הפעילות היא כשעה ורבע, ומתאימה לזוגות ומשפחות. האתר עובד לפי התו הסגול

פסח,  27/3-3/4, בכל יום בין השעות 10.00-16.00, קיבוץ אורטל. גילאים: החל מגיל 16 , אין צורך ברישיון נהיגה. מחיר: 190 שקלים לאדם.  פרטים: 052-5612293, או באתר https://www.facebook.com/OrtalRaider/

אינדי פארק על גדות הירדן עם סאפ, קייאק, סירת פדלים, אטרקציות ופעילויות

אינדי פארק (צילום רונן טופלברג)

ואטרקציה חדשה – 'אופניי קפסולה' משפחתיים לרכיבה על גדות הירדן גם ביום הבחירות, שלישי, 23.3, בין השעות 9:00-17:00.

יום הבחירות, הינו יום חופש להורים ולילדים. באתר השייט והאטרקציות 'אינדי פארק', מזמינים את הקהל הרחב, ליהנות משייט מגוון במי הירדן ופארק אתגרים, בכרטיס משולב ליום פעילות, הכולל שימוש חופשי בכל מתקני הפארק, סדנאות, טיולי אופניים ועד שעה שייט בכלי אחד לבחירה- בכרטיס הכל כלול!

בין הפעילויות: סאפ-גלשן, קייאקים, סירות פדלים, שייט קאנו אינדיאני, חץ וקשת לילדים ולמבוגרים, משחקי שולחן: ביליארד, פינג פונג, מבוכים, קיר טיפוס, מפל מים, מתחם מיני גולף, פארק חבלים לילדים, אומגה, ג'ימבורי, סדנאות מחזור, טיול אופניים ועוד.

ב"אינדי פארק" תכננו פעילות לכל הגילאים במשפחה, כלי השייט מותאמים לפי גילאים, סירת פדלים מגיל שנה ומעלה, קייאקים מגיל 5, סאפ מגיל 12, אופניים מגיל 10 ומעלה לילדים שיודעים לרכב (מותאם גובה), אופניים לגיל צעיר יותר שיודעים לרכוב ואופניים עם כיסאות תינוק.

בנוסף, פסח אקשן ומים באינדי פארק ביום פעילות שלם בכרטיס אחד הכל כלול עם שלל פעילויות לכל המשפחה. באינדי פארק מציעים יום פעילות שלם בכרטיס אחד, הכולל: שימוש חופשי בכל מתקני הפארק, סדנאות, טיול אופניים ושעה שייט בכלי אחד לבחירה.

האתר פתוח בימים א'-ה', בין השעות 09:00-17:00, בימי שישי וערבי חג, בין השעות 09:00-17:00. לוח הזמנים באתר נתון לשינויים. יש להתעדכן באתר. אינדי פארק ממוקם על גדות הירדן בסמוך למושבה יסוד המעלה. ההגעה מכביש 90 – צומת מחניים לכיוון כביש 918 גונן-גדות, לפי השילוט וההכוונה לדרך נוחה עד לרחבת החנייה שבכניסה לפארק.

מחיר כרטיס הכל כלול: 119 שקלים לאדם (מגיל שנתיים). לפרטים והזמנות- "אינדי פארק" –  04-8434444, www.indipark.co.il גם בפייסבוק וב- waze – אינדי פארק.

החברה להגנת הטבע עם חזרה למוזיאון בית אוסישקין שבקיבוץ דן

שמורת הטבע תל דן (צילום רפי פלישמן)

חיכינו, וזה הגיע – התרבות חוזרת, ואיתה המוזיאונים שנפתחים מחדש. לאחר חודשי סגר רבים, מוזיאון בית אוסישקין שבקיבוץ דן, המנוהל ע"י החברה להגנת הטבע, נפתח מחדש ומזמין את כולם לפתוח את הדלתות הקסומות ולהיכנס לשעה מרתקת של טבע והיסטוריה, סיפורים מעניינים ומוצגים מרתקים. המוזיאון מספר את הסיפור של הטבע והאדם בעמק החולה באמצעות סרטונים, מוצגים מיוחדים, הפעלות עצמיות ועוד, ולאחרונה אף התחדש בתערוכת קבע חדשה – "התיישבות בגליל", אשר בנויה כרצף היסטורי מימי העיר הקדומה ליש ועד ימים אלו, ההתיישבות החדשה בעמק החולה. תהליך השיפוץ והקמת התערוכה החדשה התאפשרו הודות לסיוע מקרן יק"א, אגף מורשת במשרד ראש הממשלה, המועצה לשימור אתרים והחברה להגנת הטבע אשר מנהלת את המוזיאון כבר מעל 30 שנה. את הביקור אצלנו מתחילים בסרטון קצר משולב אנימציה ולאחריו נפתח המסך וסיפורי האזור מתגלים ממש מאחוריו. באולם הזואולוגיה, תוכלו לגלות ממש מקרוב מה הגודל של שקנאי ולהסתכל לחסידה ב"לבן" של העיניים ולעוד שפע מרתק של בעלי חיים מהאזור, שבטבע – קשה מאוד לראות. לצעירים ולצעירים ברוחם – הפעלות עצמיות בין מוצגי התערוכה. בין לבין, תוכלו ליהנות מהנוף ושפע הטבע הירוק שנשקף אצלנו מהמבואה", אומרת ענת ניסים, מנהלת מוזיאון בית אוסישקין של החברה להגנת הטבע, בקיבוץ דן.

בחברה להגנת הטבע מציינים כי ב-7 השנים האחרונות עובר המוזיאון תהליכי התחדשות, מנער את האבק ומתאים את עצמו למאה ה-21. במסגרת ההתחדשות, רועננו התכנים ותוכניות ההדרכה, אמצעי ההמחשה וההפעלות השונות, התגבש צוות עובדים יצירתי שחושב מחוץ לקופסה ומספר המבקרים במוזיאון עולה בהתמדה. "גם הקורונה לא עצרה את הקמת התערוכה החדשה והשיפוצים במוזיאון, שהמשיכו במהלך ימי הסגר – קירות הורמו, מוצגים חדשים מוקמו, נבחרו צבעים, הותקנו הסברים וטכנולוגיות חדשות אשר מפיחות חיים בסיפור הגלילי. אני מזמינה את כולם לבקר אצלנו ולהתרשם מהסיפור הגלילי המיוחד, שאין דומה לו בעולם", מוסיפה ניסים.

ימי ושעות הפעילות: ימים ב'-ה' בין השעות 10:00-14:00. מוזיאון בית אוסישקין פועל ע"פ הנחיות התו הסגול ויש להזמין ביקור מראש: https://eventbuzz.co.il/lp/event/ussishtickets

פעילות בפסח: בימי חול המועד פסח, ימים ב' –ה', 29/3-1/4 בין השעות 10:00-15:00. במוזיאון תהיה חגיגה של פעילויות מודרכות, פעילות אינטראקטיבית,  פינת יצירה, שעת סיפור ועוד, עם מדריכי החברה להגנת הטבע. לפרטים נוספים: 04-6941704

פארק החושים בנחל שניר

מסלול מעגלי המשלב חוויה חושית וחיבור לטבע: מגע במים, באדמה, בעץ ובאבן, והצצה לעולמן של חיות הבר. אתם מוזמנים לטייל בשמורת טבע נחל שניר במסלול לכל המשפחה. אורך המסלול החדש כ־500 מטרים ובו ארבעה מקטעים. כל מקטע מייצג בעל חיים שחי בשמורה, לכן נזחל במחילת הדורבן ונקפוץ לביקור בביתו של שפן הסלע, למשל. בהליכה תתבקשו לחלוץ נעליים על מנת שתוכלו לחוש את סביבתם של בעלי החיים ואת הטבע בכלל בדרך מיטבית. ההליכה היא על משטחים שונים: בוץ, אבנים, שבבי עץ, דילוג בתוך פלג מים, ועוד. מחכים לכם בפארק החושים עם עוד הפתעות. היכן: שמורת טבע נחל שניר. מתי: בכל ימות השבוע בשעות פעילות האתר, חודש מרץ. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

רפטינג נהר הירדן מזמין את הציבור לחגיגת אקשן ללא הפסקה ובאוויר הפתוח.

גפן ברפטינג על הירדן (צילום רפי פלישמן)

למבקרים מחכים מגוון מסלולי שייט למשפחות ולמבוגרים ,עם שפע של אטרקציות . האתר עובד בהתאם להנחיות. גם מתחם  נינג'ה נהר הירדן פתוח למבקרים, עם מגוון מתקנים המוכרים מתוכנית הטלוויזיה. בין המכשולים תוכלו למצוא את: מכשול הסטפרים, סולם הסלומון המפורסם, הקיר המעוקל, ים של טבעות ועוד מכשולים רבים ומפתיעים.

כל זאת לצד שלל אטרקציות נוספות כגון: טיולי ריינג'רים, rzr וג'יפים לאורך נהר הירדן, לוחמת פיינטבול, לייזר טאג, קיר טיפוס, אומגה לנהר, Bubble Ball ועוד…

במתחם פועלת גם מסעדת אסקנדר, הכשרה למהדרין הפועלת בהתאם להנחיות.

איפה ומתי: 29/3-2/4- 9:30-15:00 . רפטינג נהר הירדן סמוך לקיבוץ גדות. גיל: לכל המשפחה (שייט בקיאק החל מגיל 5 , נינג'ה מגיל 5 או גובה 1.10 ).

כמה עולה:  מוזלים ( ברכישה מוקדמת באתר),  שייט קיאקים 75 שקלים, נינג'ה 45 שקלים, אומגה לירדן40 שקלים. ניתן לרכוש חבילה הכוללת שייט+אומגה+נינג'ה ב 115 שקלים לאדם. פרטים נוספים:  04-9007000 או באתר: www.rafting.co.il

מסלול טיול לכל המשפחה בשביל סובב כנרת מח'ירבת מניה לגנוסר

הכנרת כמעט מלאה פברואר 2021 (צילום דני בר)

הכינרת מלאה ומזג האוויר נוח לטיול. רשות הכינרת ממליצה על טיול רגלי מח'ירבת מניה לגנוסר.

איך מגיעים: לפני הכניסה לחוף חוקוק מבחינים במבנה עתיק מצד ימין, ממשיכים עוד קצת הלאה ומחנים את הרכב בחוף חוקוק (בתשלום) או ברחבת העפר בכניסה לאתר ספיר.

תיאור המסלול: אם חניתם בכניסה לאתר ספיר, ממשיכים ברגל עד שמגיעים לשערי ארמון בן 1,000 שנה, שהדרו עדיין נשמר. לאחר סיור בארמון יוצאים באותה הדרך בה נכנסתם ועוברים לחוף חוקוק הסמוך ומשם ממשיכים ללכת דרומה על קו החוף על 'שביל סובב כינרת'. עוברים בחוף אכסניית כרי דשא ובחלקו השני של חוף חוקוק, ממשיכים עוד כמאה מטר דרומה, בדרך צרה ירוקה ומרשימה עד שמגיעים לחורשת פיקוסים מרשימה במיוחד, מקום מקסים לעצירה, שהיה ומנוחה, הגדר הסמוכה מקיפה את אגף הדיג של משרד החקלאות. לאחר המנוחה ממשיכים צמוד לגדר עד שנפרדים ממנה וכשהיא מתעקלת עוקבים אחרי סימוני שביל סובב כינרת. בהמשך מגיעים למעבר בנחל עמוד, המעבר דורש להרטיב רגליים בגובה ברכיים ואלו שמוכנים יעשו זאת וזה יהיה נקודת רענון. אלה שלא מעוניינים יכולים לחזור על עקבותיהם. לאחר שחוצים את הנחל ממשיכים עם השביל שיוליך אתכם לבית העלמין של גינוסר ומשם כניסה לקיבוץ. המעבר פתוח. חוצים את הקיבוץ על שפת הכינרת עד שמגיעים לבית יגאל אלון (אם פתוח ויש זמן מומלץ להיכנס ולהתרשם מהתצוגות במוזיאון-בתשלום). ממשיכים להקיף את תיירות גינוסר עד שמגיעים לנחל צלמון, פה מסתיים המסלול ואפשר לצאת לכביש הראשי עם טיילת נחמדה הצמודה לנחל עד לצומת גינוסר. אורך המסלול: 3 ק"מ. רמת קושי: בינונית.

שביל סובב כינרת הוא אחד מהפרויקטים המרכזיים של איגוד ערים כינרת ורשות הכינרת, המאפשר מעבר חופשי לחופי הכינרת באמצעות שביל טיילות, נוח ונגיש, המקיף את הכינרת ומציע נופים ופינות חמד נסתרות. השביל הוסדר והוכשר לטיולים רגליים בעזרת מתנדבים וקבוצות נוער מבתי ספר מכל רחבי הארץ שנרתמו לעשייה, אימצו מקטעים שונים לאורך השביל, פרצו וניקו את התוואי, הציבו ספסלים בפינות החמד, התקינו תיבות קינון מסודרות לציפורים ונקודות תצפית ועוד. עד כה ניתן לצעוד בכ- 90% מהשביל שחובק את הכינרת ואורכו כ- 60 קילומטרים. ברשות הכינרת ואיגוד ערים כינרת ממשיכים לפעול לפריצת מקטעים נוספים שישלימו את אורך השביל ל- 65 קילומטרים סביב האגם הלאומי. לפרטים על מסלולי טיול נוספים – כוכבית כינרת מכל טלפון 55477* ובאתר www.kineret.org.il

גן לאומי מבצר נמרוד עם מיצגי חג

בואו למבצר הגבוה בארץ. בחול המועד פסח יתעורר המבצר לחיים עם מגוון סיפורי אגדות ושפע של אומני המרחב הציבורי: אומני קרקס, שחקנים, פסלים חיים ונגני רחוב. מפעל הפיס ורשות הטבע והגנים מזמינים אתכם לצפות ולתמוך באומנים. צאו מהבית אל גן לאומי מבצר נמרוד לפעילות חווייתית ומחברת שמתאימה לכל המשפחה. המיצגים יוצגו בכמה סבבים במשך היום כדי לעמוד בהנחיות משרד הבריאות וכדי שמגוון רחב של מבקרים ייהנה מהם.

שימו לב: ייתכנו שינויים בתוכנית האומנים. היכן: גן לאומי מבצר נמרוד. מתי: ימים שני עד שישי 29.3-2.4, בשעות 11:00-15:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

עששיות בגן לאומי מבצר נמרוד: סיור עוצר נשימה לאור עששיות בלילה במעברי סתרים, אולמות מרשימים, מגדלי שמירה, מאגרי מים שיחזירו אתכם לאווירת ימי הביניים. מרק טוויין כתב על המבצר כי "זהו תל החורבות הנהדר מסוגו בעולם". היכן: גן לאומי מבצר נמרוד. מתי: חול המועד פסח ימים שני-חמישי 29/3-1/4. בהרשמה מראש בטלפון 3639*

גן לאומי מבצר יחיעם עם אומני רחוב

מצודת יחיעם (צילום דן בר דב)

בואו למבצר יחיעם, מבצר קסום בלב חורש ירוק. המבצר יתעורר לחיים עם אומני המרחב הציבורי – אומני קרקס, שחקנים, פסלים חיים ונגנים. מפעל הפיס ורשות הטבע והגנים מזמינים אתכם לצפות ולתמוך באומנים  – צאו מהבית ובואו לגן לאומי מבצר יחיעם לפעילות חווייתית ומחברת שמתאימה לכל המשפחה. המיצגים יוצגו בכמה סבבים במשך היום כדי לעמוד בהנחיות משרד הבריאות וכדי שמגוון רחב של מבקרים ייהנה מהם. שימו לב: ייתכנו שינויים בתוכנית האומנים. הכנסת כלבים למיצגים אסורה. היכן: גן לאומי יחיעם. מתי: ימים שני עד שישי 29.3-2.4. שעות הפעילות ביום שני עד חמישי,  29.3-1.4: 11:00-15:00, ביום שישי 2.4 בשעות 10:00-14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

בשאר ימי החודש, מדלגים, קופצים וצועדים בין עצי שקד  על שביל האבירים ביחיעם – שביל הרגליים היחפות בשביל הרגליים היחפות ביחיעם משולבים ציורי רצפה צבעוניים, קטעי יחפנות לחוויה חושית ותמונה משגעת למזכרת בסיום. אתם מוזמנים לדלג מחרב לחרב, לקפוץ בין טיפות, לצעוד בזהירות על חלוקי נחל, להלך על מסלול החץ וקשת ולהרגיש כמו אבירים ליום אחד. האבירים החלו את מסלול חייהם כשהיו רק בני 7,  אבל השביל ביחיעם מתאים גם לאבירים ואבירות צעירים יותר.

בסיום השביל תוכלו להמשיך למבצר הצלבני של המסדר הטבטוני הגרמני שהוקם בשנת 1208 לספירה. כאן האבירים התגוררו. מסלול חייהם ואופיים המיוחד הם שנתנו השראה לשביל החדש, ועל זה תוכלו לקרוא בשלטים לצד השביל. היכן: גן לאומי מבצר יחיעם. מתי: כל יום בשעות פעילות האתר, בחודש מרץ, ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

מבצר יחיעם עם סיורי עששיות: דמיינו לעצמכם את פרידריך הצלבני וד'אהר אל-עומר הבדווי האגדי נפגשים ביחד עם גיבורי שיירת יחיעם. בגן לאומי יחיעם זה אפשרי! מבצר יחיעם מזמין אתכם לסיור לילי לאור עששיות, לשמוע את סיפורם של הגיבורים ההיסטוריים ולחזות בנוף הקסום של חיפה ועמק עכו המוארים. היכן: גן לאומי מבצר יחיעם. מתי: ימים רביעי וחמישי 31.3, 1.4. בהרשמה מראש בטלפון 3639*. תשלום באתר.

גן לאומי ברעם עם שביל האותיות האדומות

במרכז האתר ניצב קיר גדול ובו פתחים מרשימים ועיטורים יפים. הקיר אינו קיר סתם אלא חזית בית הכנסת ברעם שנבנה במאה החמישית. החזית השתמרה היטב והיא השלמה ביותר מסוגה בישראל. כדי להגיע לחזית הכין לכם צוות האתר את שביל האותיות האדומות. מהו השביל? אלו אותיות מחכות לכם ומה הן יגידו? כדי לדעת תצטרכו לבוא לכאן ולפתור את החידה. רמז: לא כל מה שנראה כמו מגרש כדורגל הוא אכן מגרש כדורגל. כמו כן תוכלו לקנות חוברת פעילות לילדים – "המסע בעקבות קמע המזל" – ולגלות עוד פרטים היסטוריים על המקום (מחיר החוברת 10 שקלים). המלצה חמה להרחבת היום: בתום הסיור בבית הכנסת סעו נסיעה קצרה לשמורת יער ברעם. בשמורה תוכלו להשלים את היום שלכם בטבע במסלול מעגלי בין עצי ענק, פריחה משגעת ואתגר טיפוס וירידה קל. חשוב: המסלול ביער ברעם הוא ברמת קושי בינונית ומתאים למשפחות מטיילות. ניתן לקבל פרטים עליו בקופת הגן הלאומי. מומלץ להצטייד מראש במפת סימון שבילים. המסלול הוא מחוץ לתחום.

האתר המוסדר. היכן: גן לאומי ברעם. מתי: בכל חודש מרץ בשעות פעילות האתר ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

מכוורת הכל דבש ביסוד המעלה מארחת

הדבוראי עמית יוסף, היה בעברו חבלן משטרתי, כאשר לפני מספר שנים, החליט לעשות הסבה מקצועית ולעבור לעבודת האדמה והחקלאות. יוסף מזמין לפעילות מרתקת הכוללת טעימות דבש גלילי, סרט על עולם הדבורה והדבש, סדנאות לילדים וסיור בין מחלקות מפעל הדבש. ימי פעילות לא כולל שבת וחג. עלות: 24 שקלים. לפרטים: 050-9518181

גן לאומי תל חצור עם מרחב בריחה

החרפושית היא קמע מצרי מלכותי והיא הגיעה לחצור ממצרים בימים שחצור הייתה עיר כנענית חשובה. הצטרפו לחיפושים אחר החרפושית המצרית שנשדדה מתל חצור. תוכלו לפצח את קוד הכספת בעזרת תיק החקירה והממצאים שבו, שאספו החוקרים בשטח. משך המשחק 1.5—2 שעות. ניתן לקנות את המשחק עד שעתיים לפני סגירת האתר. מחיר ערכת השתתפות במשחק: 20 שקלים למשפחה. יש להצטייד במכשיר סלולר חכם. היכן: גן לאומי תל חצור. מתי: בכל יום בשעות פעילות האתר, בחודש מרץ. בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר

חיפה ועמקים

כניסה חינם בחסות בנק הפועלים

בפעם ה-16: מעל 80 אתרים, מוזיאונים, עסקי תיירות קטנים מהדרום וסיורים מודרכים ברחבי הארץ ייפתחו בחינם לכל הציבור בישראל במהלך חול המועד פסח, בחסות בנק הפועלים המציין 100 שנה להיווסדו. האתרים יפתחו חינם בכל ימי חול המועד בין התאריכים: 29 במרץ עד ה-2 באפריל 2021. ימים ב'-ה' ה-29/3-1/4, הינם ימי פעילות מלאים ויום ו' ה-2/4 הינו חצי יום פעילות. לפרטים מלאים: www.pesach.poalim-site.co.il

מוזיאון ימי לאומי חיפה

מוזיאון חיפה לאמנות

מוזיאון לוחמי הגטאות

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה

פרובוט בכפר יחזקאל

מוזיאון אוצרות בחומה

מוזיאון העיר חיפה

מוזיאון מאנה חיפה

נצרת עם סיור אביבי

עמודי שיש שהובאו לכניסה לכנסיה היוונית אורתודוקסית בנצרת (צילום דני בר)

סיור מרכז נצרת, בעיר העתיקה ושוק, לסיור בנצרת  של העולם הנוצרי, על 2 הכנסיות החשובות בעיר, והכרות עם חשיבותה של העיר  לאסלאם, וגם הכרות עם הזווית היהודית של העיר. הסיור מתחיל מפאוזי עאזר, בית בן למעלה מ-200 שנה של משפחה נצרתית מכובדת, ששוכן בלב העיר העתיקה של נצרת והפך ב-2005 להוסטל הראשון בעיר. מההוסטל ישר אל תוך העיר העתיקה  לכיכר מעיין מרים – מרכזה של העיר הקרוי על שם מרים אמו של ישו. מהכיכר נעבור לכנסיית הבשורה האורתודוכסית הסמוכה לה. משם הישר לשוק ולמסגד הלבן,  להסתובב בין הרוכלים, נספוג את האווירה, הריחות והטעמים. מהשוק ממשיכים לבזיליקת הבשורה הקתולית: המבנה המפורסם ביותר בעיר. לכיר על קצה המזלג את העדות הנוצריות הקתולית והפרוטסטנטית. להתעכב במקאם שהאב א-דין, המקום הקדוש ביותר לאסלאם בעיר שצמוד לבזיליקת הבשורה, וללמוד על האתגרים שעולים כאשר 2 דתות חולקות את אותו המרחב, וכיצד ניתן להתגבר על כך ולחיות בכבוד-הדדי ואחווה.

הסיור גם מגיע לשכונה הקתולית ואחריה לעיר העתיקה. דרך ב"כנסיית בית הכנסת" לשמוע על הזווית היהודית של העיר, ולסיים בקפה אבו סאלם, בית הקפה הוותיק ביותר במדינה שמנוהל על ידי משפחה נצרתית-נוצרית עתיקה ושורשית.

נצרת נקודת היציאה: מפאוזי עזאר אין. הסיור מתקיים שני – שבת בתאריכים 21.3-22.5

משק אופיר באלון הגליל עם חגיגות האביב והדבש

דבש מכוורת אופיר (צילום דני בר)

עם בוא חג הפסח משיקים שם חדש למכוורת וליקב: משק אופיר- אהבה בין משפחה לאדמה, המחבר בין ערכי המשק לערכי המשפחה החקלאית. הדבוראי צביקה אופיר הקים את המכוורת בשנת 1985 ולצידו פתח גם יקב (יפתחאל), צביקה מזמין לאורך החג להתארח במרכז המבקרים הממוקם בלב חורשה נעימה, לטעימת סוגי דבש מיוחדים. ניתן להזמין מראש סלסלת פיקניק ובה- יין, דבש, ממרחים, זיתים, גבינות עיזים, פוקצ'ה עם תוספות ועוד, ולהסב לארוחת פיקניק בחורשת המשק. בגלריה מוצגת תערוכת אומנות להנאת המבקרים. ימי פעילות: 27.3-3.4, עלות סלסלת פיקניק לזוג- 320 שקלים. לפרטים: 04-9861466.

מכוורת הבוסתן פקיעין מזמינה משפחות

הדבוראי ג'מאל חיר מזמין משפחות וילדים ליהנות בחג הפסח משילוב ייחודי בין אירוח כפרי דרוזי בחיק הטבע ופעילויות חינוכיות מגוונות. במכוורת לומדים על עולם הדבורה, ההיסטוריה של כפר פקיעין והעדה הדרוזית, לצד סדנת יצירת נרות, קליעת סלים, מילוי בקבוקים בחול צבעוני, פינת חי וליטוף ורכיבה על גמלים. ימי פעילות: 25.3-3.4, עלות: 15-30 שקלים לסדנא. כניסה לאתר ולפינת החי + סיור- ללא עלות. לפרטים: 052-2477897.

כוכב הירדן עם אבירים ללא הפסקה חוגגים פסח

חוויה לכל המשפחה – משחק משימות וניווט במבצר הצלבני השלם ביותר בארץ. בעזרת מפה, משימות ורמזים תכירו את חיי האבירים ואת ההתמודדויות והאתגרים שהיו מנת חלקם, ואחר כך תוכלו להשתתף בסדנה פתוחה להכנת חרבות ומגינים. המבצר, בלוואר שמו, יושב בנקודה הגבוהה ביותר ברמות יששכר וחולש על עמק הירדן ועל עמק המעיינות. אתם מוזמנים להלך במעברים נסתרים ולגלות את צפונותיו של "כוכב הרוחות" האגדי. היכן: גן לאומי כוכב הירדן. מתי: בכל ימי חג הפסח, ימים ראשון עד שבת 28.3-3.4, בשעות: 10:00-15:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

בנוסף שומרים על הטבע בגן לאומי כוכב הירדן: בואו לחגוג אתנו את היציאה לטבע.

לכבוד חודש שמירת טבע האביב מצפה למבקרים בגן לאומי כוכב הירדן פעילות חגיגית ומגוונת לכל המשפחה. בגן לאומי כוכב הירדן מבצעים בשנים האחרונות פעולות לאישוש צמחייה נדירה מקומית. אתם מוזמן לבוא לחגוג איתנו בהשבת הצמחים ושתילתם בגן המקלט לצמחי סכנת הכחדה. היכן: גן לאומי כוכב הירדן. מתי: כל יום שבת בחודש מרץ, בשעות 10:00-14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

גן לאומי בית אלפא חוגגים פסח סביב הפסיפס
שמחים להזמין אתכם ליהנות מימות החג בבית הכנסת העתיק של גן לאומי בית אלפא, לראות רצפת פסיפס ייחודית, מן השלמות הקיימות בארץ ישראל. תוכלו ליהנות מסרט המספר את הסיפור הייחודי של יצירת פסיפס גלגל המזלות והחיים בכפר התלמודי. לכבוד החג תתקיים באתר פעילויות מגוונות למשפחות , משחקי גלגל המזלות וסדנאות מפסיפסים מסמלי החג בתשלום סמלי. היכן:  גן לאומי בית אלפא. מתי: בכל ימי חג הפסח, ימים ראשון עד שבת, 28.3-3.4 בשעות: 10:00-14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

יערת הדבש אלוני אבא עם סיור במכוורת

בפסח יתקיים סיור במכוורת ובמרכז המבקרים, בהדרכת דבוראי שיספר על עולמה המרתק של דבורת הדבש כולל טעימות דבש זני בטעמים שונים. עלות: 25 שקלים. ימי פעילות: ימי שבת בלבד. לפרטים: 054-4437402

שמורת טבע עין אפק עם שביל הרגליים היחפות

אנחנו שמחים להזמין אתכם לשביל הרגליים היחפות בשמורת טבע עין אפק. אז רגע לפני או אחרי טיול בשמורה אתם מוזמנים לחוויה חושית אחרת. אם הגעתם בנעליים ראויות לטיול, זה המקום היחיד שבו אפשר ואף מומלץ לחלוץ אותן ולהתחיל לחוש את החומרים השונים המרכיבים את הטבע. סיפור השמורה מסופר דרך השביל שלנו: בחלקו הראשון תלכו על מגוון קרקעות האזור, בהמשך תגלו מי חי בביצה ולסיום תעשו היכרות עם הצומח המעצב את נוף השמורה. הגעתם לסוף השביל? נעלו נעליים וצאו לטייל בשביל הביצה. בשביל זה תצעדו מעל ביצה מוקפת בצמחיית גדות עשירה ובעופות מים ססגוניים. מראש טחנת הקמח העתיקה תראו את נופי עמק עכו ובגן המקלט תוכלו להתרשם מהצמחים הנדירים של מישור החוף. החוויה נהדרת גם עם נעליים. היכן: שמורת טבע עין אפק. מתי: בכל יום בשעות פעילות האתר, בחודש מרץ. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

מדעטק חיפה עם תערוכה, מיצג כדור הארץ והדגמות מדעיות מפתיעות בפסח

מעשה פלאים – תערוכה במדעטק חיפה (צילום מושון תמיר)

מדעטק, המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה, משיק את "מעשה פלאים", תערוכה מקורית ומיוחדת מבית היוצר של המוזיאון, ובה מוצגי מדע חווייתיים בעיצוב, גודל ואינטראקטיביות, שלא נראו מעולם בישראל, טורנדו בגובה שישה מטרים, תותחי עשן עוצמתיים, חוויית מראות אינסופית, נגינה על קרני לייזר ענקיות, מוצג גלים בגובה שבעה מטרים ועוד מוצגי אור עצומים. כל מיצג בתערוכה החדשה מתבסס על עיקרון פיזיקלי בודד מעולמות האופטיקה, הגלים, האור ומכניקת האוויר, והמכלול מייצר עולם קסום, מלמד, מהפנט ובעיקר – מהנה. עוד בפסח חדר תצוגה של כדור הארץ בו רצפה קמורה והדגמה כיצד גרמי השמיים הסובבים אותנו משפיעים עלינו, חדר בנושא רוח, המוקדש לאוויר ותעופה, לפעילויות קיפול והטסת מטוסים במנהרות רוח והכרת כוחות עילוי, הכנת ציור קיר שיתופי באמצעות צבעי UV פלורסנטיים הזוהרים בחדר חשוך ושלל הדגמות מדעיות מרתקות ומפתיעות עם צוות המוזיאון.

תערוכת "מעשה פלאים" פתוחה לקהל הרחב, חדר כדור הארץ וההפעלות המדעיות ייפתחו בחול המועד פסח, לצד 5,000 מטרים רבועים של תצוגות, עשרות תערוכות קבע, פארק המדע הפתוח ומתחם הגיל הרך, המתאימים לשעות של בילוי חווייתי משפחתי.

מקום פועל בהתאם להנחיות התו הסגול, רכישת כרטיסים תתאפשר דרך האתר ומראש בלבד, לפי שעת ההזמנה בלבד, במחיר של 65 שקלים לאדם, עד גיל 5 כניסה חינם.

להזמנות: https://www.madatech.org.il/tickets-sales-guide, פתוח 7 ימים בשבוע.

אשכולות מזמין את כלל הציבור הישראלי לסיורים ופעילויות לכל

סיורי יום בימים שני-חמישי בשעות 10:00, 13:30. לפרטים מלאים והרשמה: www.eshkolot.org

שוויצריה הקטנה – מרכז סיור ולימוד גליל

פארק המעיינות –מרכז סיור ולימוד גלבוע מעיינות

גן לאומי תל מגידו עם הולכים בתל

בואו לסייר בתל מגידו – אחת הערים החשובות בכנען. כאן תקלפו ממנה את שכבות העבר ותיחשפו להיסטוריה המרתקת והמגוונת שלה. בסיור תעברו בשער העיר, תחצו תקופות היסטוריות ותגמרו במפעל המים המפואר. באתר מרכז מבקרים חדש ובו תוכלו לראות את עושר הממצאים הארכיאולוגיים באמצעים אינטראקטיביים מרהיבים. התוכן מונגש גם לכבדי שמיעה ולבעלי לקויות ראייה. האתר מונגש לבעלי מוגבלות בתנועה. באתר יחכו לכם מדריכי מיזם משרד התיירות בכמה תחנות הדרכה וידריכו אתכם בשמחה. היכן: גן לאומי מגידו. מתי: ימים שני עד חמישי 29.3-1.4, בשעות 10:00-14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

גן גורו פתוח ביום הבחירות עם הסלוגן בוחרים בטבע

ליטוף קנגורו בגן גורו (צילום דני בר)

גן גורו הוא פארק אוסטרלי ייחודי ובו בעלי חיים וצמחייה מאוסטרליה הרחוקה. בגן גורו קנגורו חופשיים מסוגים שונים אותם ניתן ללטף וגם להאכיל מכף היד, צפרית לורים בה ניתן להאכיל את התוכים בשיפודי פירות עסיסיים ובעלי חיים מעניינים נוספים – קזואר, אמו, שועלים מעופפים, מיני זוחלים ועוד… כמו כן, הפעילות בגן כוללת את גן גו-יורה מבוך הדינוזאורים, הזזים ומדברים בעברית. פתוח 17:00-9:00 בהתאם להנחיות התו הסגול. הכניסה לגן מתאפשרת בהזמנת כרטיס מראש ושריון יום הביקור בלבד. לינק לפרטים והזמנה: http://bit.ly/3rDD5MH

דבורת התבור שדמות דבורה מזמינה לסיור לכל המשפחה

דבורה יונקת צוף (צילום דניאלה שטרן)

הסיור חושף את אחד הסודות הגדולים של תהליך החניטה של המומיות במצרים. במהלך הסיור לומדים על חומרי הכוורת המיוחדים כמו פרופוליס, שבעזרתם אפשר היה לשמר מומיות וצופים כיצד מכינות אותו הדבורים, במצפה דבורים מיוחד היישר מהטבע. הילדים ייהנו מהכנת נר דונג, שכמיית דבורה וציור קלף מצרי, כולל ביקור באולם גידול המשי היחיד בישראל. ימי פעילות: 25.3-3.4. עלות: 52 שקלים לילד, 42 שקלים למבוגר. לפרטים: 04-6769598, 050-5637645

שמורת חי בר כרמל עם סודות ההשבה אל הטבע

להקת נשרים ויחמור בחי בר כרמל (צילום דני בר)

השבת בעלי חיים לטבע היא תהליך מורכב, מאתגר ומרגש מאין כמוהו. אתם מוזמנים לסיור מסוג אחר, שבו תצפו מקרוב ביחמורים, בנשרים ובאיילי כרמל, תגלו מדוע חשוב להשיבם לטבע וכיצד עושים זאת בפועל. באתר יחכו למבקרים מדריכי מיזם משרד התיירות שידריכו במספר תחנות הדרכה באתר. היכן: שמורת טבע חי בר כרמל. מתי: ימים שני עד חמישי 29.3-1.4, 10:00-14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

בנוסף גם שביל הרגליים היחפות: חי בר כרמל הוא שמורת טבע בה נעשים אישוש והשבה של מיני בעלי חיים בסכנת הכחדה או שנכחדו מהאזור. בשמורה חיים יונקים ועופות, דו־חיים וזוחלים. נראה מקרוב את היחמור הפרסי, אייל הכרמל, נשרים, עיטם לבן זנב וגם צבאים ואיילים. בחי בר הכשרנו מתחם חדש המשלב שביל רגליים יחפות וחדרי 'נא לגעת', בהם תוכלו למשש קרן של יחמור ולגעת בזהירות בקוצי דורבן, תוכלו לראות עקבות של בעלי חיים ולצעוד בשיווי משקל על קורת עץ.

החוויה נהדרת גם עם נעליים. היכן: שמורת טבע חי בר כרמל. מתי: ביום שישי ושבת בשעות פתיחת האתר, חודש מרץ. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

שמורת טבע נחל מערות עם שביל הרגליים היחפות

בואו לחלוץ נעליים ולהתנסות בהליכה קדמונית ובחיבור לטבע ובשקט פנימי בשמורת טבע שהיא גם אתר מורשת עולמי, ומחברת את המטיילים לאדם הקדמון שחי באזור. השמורה משתרעת משני צדי נחל מערות שבכרמל. בצד אחד תוכלו לצעוד במעלה המדרגות אל מצוק מרשים ממנו נשקף נוף יפהפה של חוף הכרמל ובו תוכלו לבקר ב 3 מערות. באחת מהן, הארוכה בכרמל תוכלו ליהנות מסרט המספר את סיפור האדם הקדמון. בצד האחר של הנחל תגיעו לשביל הרגליים היחפות ולטיפוס מאתגר בשביל הגיאולוגי.. השביל מציע להולכים בו לפסוע ברגליים יחפות, להתנסות בחוויה מיוחדת לגוף ולנפש ולהרגיש כיצד הלך האדם הקדמון, שחי באזור לפני עשרות אלפי שנים. בהרחבה החדשה של השביל אפשרנו לצועדים ללכת על עלי בננות, לגלות כמה זמן לוקח לתפוח ולכוס פלסטיק להתכלות ולהבין את ההבדל בין טבעי למלאכותי. היכן: שמורת טבע נחל מערות. מתי: בכל יום בשעות פעילות האתר, חודש מרץ. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

פארק הכרמל עם גשש בלש בכרמל – טיול למשפחות עם הקטנטנים

בלב פארק הכרמל, בתוך החורש הירוק, לצד מסלולו של נחל אורן נפקח את החושים ונחקור את הסביבה: מהיכן מגיעים מי הנחל? של מי העקבות שנמצא בדרך? איזו ציפור משמיעה את הקולות שבחורש? נכיר מקרוב את סימני הטבע ונהפוך לגששים בלשים ומומחים! הפעילות היא סיור קצר והכנת תה צמחים ונמשכת כשעתיים. היא מתאימה למשפחות עם ילדים קטנים. היכן: פארק הכרמל. מתי: ימים שני עד חמישי (חול המועד פסח), 29.3-1.4 בשעות 10:00–12:00. בהדרכת מרכז הדרכה כרמל. הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

גן לאומי בית שאן עם האימפריה חוזרת לנשום תרבות 

האימפריה חוזרת פארק לאומי בית שאן (צילום מנו גרינשפן)

גן לאומי בית שאן מזמין אתכם לבילוי ערב קסום בעיר סקיטופוליס. העיר תואר במיצגים אור-קוליים שיקימו לתחייה את ההתרחשויות ההיסטוריות שקרו בעיר במשך אלפי שנה.

בנוסף למיצגים האור-קוליים יחכו לכם באתר אומני המרחב הציבורי: אומני קרקס, שחקנים, פסלים חיים ונגנים. מפעל הפיס עם רשות הטבע והגנים מזמינים אתכם לצפות ולתמוך באומנים – צאו מהבית ובואו לגן לאומי בית שאן לפעילות חווייתית ומחברת שמתאימה לכל המשפחה. המיצגים יוצגו בכמה סבבים במשך הערב כדי לעמוד בהנחיות משרד הבריאות וכדי שמגוון רחב של מבקרים ייהנה מהם. שימו לב: ייתכנו שינויים בתוכנית האומנים. היכן: גן לאומי בית שאן. מתי: ימים שני עד חמישי, 29.3-1.4 בשעות 18:30-22:30. בימים אלה האתר יהיה פתוח בשעות 8:00-23:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

גן לאומי בית שאן עם לילות שאן – חוויה לילית: הגן הלאומי בית שאן מזמין אתכם לראות את ההיסטוריה מתעוררת לחיים במופע האור קולי "לילות שאן", בואו ליהנות מחוויה בלתי נשכחת לכל המשפחה. "לילות שאן" הוא סיור לילי ייחודי ובו מיצגים אור־קוליים מורכבים, המקימים לתחייה יישוב חי ותוסס והתרחשויות היסטוריות שקרו באלפי שנות קיומה של בית שאן. לילות שאן, חייבים להיות כדי להאמין​. היכן: גן לאומי בית שאן. מתי: בימי שני עד חמישי בחודש מרץ,  בשעות 18:00-22:00. יש לשים לב כי בחול המועד פסח מתקיימת פעילות "האימפריה חוזרת לנשום תרבות" ולכן לילות שאן לא יתקיים במתכונת זו. לפרטים והרשמה מראש במוקד ההזמנות: 04-6481122 או 04-6587189. מחיר: מבוגר 55 שקלים, ילד 45 שקלים, מנויי מטמון 28 שקלים, אזרח ותיק 28 שקלים. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

גן לאומי ציפורי עם רחוב רומי תוסס

סוכות בגן הלאומי ציפורי (צילום רשות הטבע והגנים)

גן לאומי ציפורי מזמין אתכם לנשום תרבות ברחוב הרומי של גן לאומי ציפורי לאור לפידים, מוסיקה בתיאטרון  ושלל אומני רחוב. בשבילים יחכו לכם אמני המרחב הציבורי, אמני אש, קרקס, שחקנים, פסלים חיים ונגנים. מפעל הפיס יחד עם רשות הטבע והגנים מזמינים אתכם לצפות ולתמוך באומנים ולצאת מהבית אל גן לאומי ציפורי לפעילות חווייתית ומחברת שמתאימה לכל המשפחה. המייצגים יתקיימו במספר סבבים במהלך הערב על מנת לעמוד בהנחיות משרד הבריאות וכדי שמגוון רחב של מבקרים ייהנו מהמייצגים. שימו לב: ייתכנו שינויים בתוכנית האומנים. היכן: גן לאומי ציפורי. מתי: ימים שני עד חמישי 29.3-1.4, בשעות: 17:00-21:00. בימים אלו מתקיים באתר פעילות נוספת של "יוצאים לחפש את האפיקומן" בשעות הבוקר. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

פארק דרך העץ עם חג האביב

חפש את האפיקומן בפארק דרך העץ, כתבי חידה יפוזרו במרחבי הפארק במהלך חול המועד כל יום בשעה 12:30, יוגרל מטמון בין מוצאי האפיקומן. עוד בפארק מגוון רחב של פעילויות: סרט המספר את סיפור העץ המיוחד והמקום, מבוך ענק הבנוי ממעברי עץ בדרגות קושי שונות,  מיני גולף ובאולינג, קארטינג פדלים במסלול חוויתי, נגריה לבניית ערכה מעץ…. רכבת התבור תחכה למשפחות עם נסיעה חווייתית בקרוניות אל מול נופי התבור, הפעילות בתוספת 15 שקלים לאדם.

איפה ומתי: 21.3-3.4 שעות:  9:30-17:00, שישי וערבי חג 9:30-15:00 ( כניסה עד שעתיים לפני הסגירה), מושב שדמות דבורה. גילאים – החל מגיל שנתיים.

כמה זה עולה: 59 שקלים לילד מגיל שנתיים או 25 שקלים למבוגר. פרטים: 04-662-0606 או באתר www.derechaetz.org.il

עכו עם שפע פעילויות לכל המשפחה בחול המועד פסח

Templar's tunnelמנהרת הטמפלרים עכו (צילום גיל ירום)

5,000 שנים מתעוררות לחיים. אחת הערים העתיקות ביותר בעולם אוצרת בתוכה אטרקציות מדהימות מתקופות ותרבויות שונות וכולן עכשיו בכרטיס חדש אחד בעלות מבצע של 40 שקלים בלבד למבקר. כל אתרי התיירות בעכו העתיקה בכרטיס אחד חגיגי במיוחד, כשהאתרים הכלולים בכרטיס: אולמות האבירים, החמאם התורכי, בית כנסת ומרכז מורשת רמח"ל, מנהרת הטמפלרים, מוזיאון עוקשי ומוזיאון אוצרות בחומה. כל האתרים פועלים בהתאם להנחיות והתקנות.

אולמות האבירים בעכו: אולמות האבירים משתרעים על פני שטח עצום מתחת לפני הקרקע וכוללים קמרונות אדירים ומרהיבים. הסיור באולמות האבירים הינה חוויה תיירותית יוצאת דופן. המצודה ובה אולמות האבירים נקראת המצודה ההוספיטלרית. מסתבר שההוספיטלרים הובילו את פיתוח תעשיית הסוכר באזור עכו כפי שניתן לראות באולם כלי הסוכר, זאת ועוד תצוגות ומיצגים מרהיבים באולמות השונים. כל מבקר מקבל מכשיר הדרכה קולי ללא עלות.  עוד באולמות האבירים ומתחמי המצודה, במהלך חוה"מ פסח אטרקציה משפחתית יחידה בישראל, 'מצלמה בזמן', בטכנולוגיה ייחודית, המאפשרת למשתתפים להשתתף בסרט. דוכני אמנות ופעילויות עם האמנים במתחם, הכרוכות בתשלום ישיר לאמנים.

מנהרת הטמפלרים: מנהרת הטמפלרים נפתחת מחדש למבקרים וכוללת מסלול תת קרקעי באורך כ 150 מטרים שחצה את הרובע הפיזני בעבר ושימש כמעבר תת קרקעי אסטרטגי, שחיבר את המצודה הטמפלרית האדירה במערב עם הנמל במזרח. ההליכה במנהרה על משטח עץ כאשר מים זורמים מתחת וחוויה במולטי מדיה מלווה את המסלול.

החמאם התורכי: החמאם התורכי הוקם במאה ה 18 על ידי אל ג'זאר מושל עכו. החמאם היה פעיל במשך כ 150 שנה ושימש מקום מפגש לפינוקים, רכילות והתרגעות. הרחצה בחמאם הייתה נפרדת לנשים וגברים והם זכו לטיפולים קוסמטיים ואף מסיבות רווקים ורווקות. כיום החמאם הינו מייצג החווייתי הכולל את 'סיפורו של הבלן האחרון'.

המרכז החדש למורשת יהודים בעכו: עוד בכרטיס, המרכז החדש למורשת יהודים בעכו ליד בית כנסת רמח"ל. משרד התיירות, משרד ירושלים ומורשת והחברה לפיתוח עכו העתיקה ונצרת בע"מ, משיקים את המרכז החדש שנפתח "להרצה" למבקרים החל מספטמבר ממרץ ועד אחרי פסח. מרכז המבקרים ע"ש הרמח"ל בעכו מתמקד בשני סיפורים: סיפור חייו הדרמטי של רבי משה חיים לוצאטו (רמח"ל) וסיפורה הלא ידוע של הקהילה היהודית בעכו, בתקופת שלטון הצלבנים במאות ה 12 וה 13. בית הכנסת ומרכז המורשת סמוכים זה לזה, ממוקמים בלב העיר העתיקה בתוך שכונת מגורים. החללים המוזיאליים מטופחים ואינם מאד גדולים. הסיור באתרים משולב סרטים, מיצגים וממצאים ארכיאולוגיים מרשימים.

גני המצודה: גני המצודה המרהיבים פתוחים למבקרים וכוללים את הגן הקסום, המשרה אוירה קסומה והידוע בכך שאומנים ומוסיקאים המגיעים לבקר במתחם מיד מתחילים לנגן ולשיר. בגן עצי פיקוס ענקיים בני 150 שנה.

הכרטיס המשלב את כל האתרים המוזיאליים בעלות מבצע של 40 שקלים בלבד למבקר. ילד עד גיל 5 חינם. אתרי התיירות הייחודיים בעכו העתיקה מקורים וממוזגים, ופועלים תחת הנחיות התו הסגול.

אקסטרים פארק: בנוסף, בעכו מחכה לכם הפארק האתגרי הגדול והמקצועי ביותר בישראל, ובו מתחם טיפוס משולב מציאות מדומה, קיר הטיפוס הגדול ביותר במזרח התיכון בגובה 32 מטרים, אומגה ענקית באורך 90 מטרים, מסלולי SKY TRACK ומעל 2000 מטרים של קירות טיפוס, עם כ 8,000 אחיזות טיפוס אשר עוצבו בצרפת במיוחד עבור הפארק. בפארק מגוון מתקנים, המותאמים לכל רמת קושי ולכל גיל. לטובת הקטנטנים וההורים, הכשירו מתחם שעשועים, מרחבים ירוקים עם פינות ישיבה ובית קפה.

פסח בראש הנקרה עם משה רבנו, המלך פרעה, סיורי עששיות, ועוד הפתעות

מצוק ראש הנקרה והרכבל (צילום פלישמן)

לאחר שנת הפסקה בשל הקורונה, בימי חג הפסח באתר התיירות ראש הנקרה, ממשיכים את המסורת כאשר העבר התנכ"י של יציאת מצרים יתעורר לחיים עם שחקנים בדמויותיהם של 'משה רבנו' ו'פרעה מלך מצרים' שיסיירו עם המבקרים ויספרו בצורה חווייתית את סיפור יציאת מצרים וקריעת ים סוף. הסיורים המומחזים יתקיימו בימי חול המועד פסח בין התאריכים 28.3-3.4 וייצאו בכל שעה עגולה בין 11:00 ל-16:00  סיורי 'משה ופרעה' במסגרת פעילות היום הינם ללא תשלום נוסף וכלולים במחיר הכניסה (מבוגר 48 שקלים, ילד 38 שקלים) לאתר התיירות ראש הנקרה, הכולל גם נסיעה ברכבל, מיצג אור-קולי וכמובן – ביקור בנקרות. ניתן להעשיר את הביקור ולשלב [במחיר מיוחד] גם טיולים עם רכבים חשמליים או אופניים לאורך טיילת החוף.

בנוסף לסיורים לאורך היום, לאחר רדת החשכה ייפתח האתר מחדש לסיורי עששיות ליליים משפחתיים בין הנקרות. הסיור כולל : נסיעה לילית ברכבל המואר אל הנקרות הימיות וסיור מודרך בתוך הנקרות החשוכות לאור עששיות, נלמד כיצד נוצרו הנקרות ולמה דווקא כאן, נעלה על הגשר המפורסם שעליו עברה הרכבת המנדטורית שאף הובילה לארץ מעפילים, נשמע את הסיפור המרתק על הלילה שבו המחתרות פוצצו את גשר הרכבתו נצפה במיצג האור קולי.  הסיורים הליליים יתקיימו בתאריכים –  28.3-1.4 החל מהשעה 20:00. הסיורים בהרשמה מראש בטלפון 073-2710100 או באתר http://www.rosh-hanikra.com, עלות למבוגר 54 שקלים, עלות לילד (3-18) 48 שקלים. הפעילות מותנית בהרשמה של 40 משתתפים לפחות.

שעות פתיחת האתר בחוה"מ: 09:00-19:00 (כניסה אחרונה 18:00), ביום ו' ובערבי החג עד השעה 17:00 (כניסה אחרונה 16:00). למידע נוסף…https://rosh-hanikra.com /

מישור החוף והשרון

כניסה חינם בחסות בנק הפועלים

בפעם ה-16: מעל 80 אתרים, מוזיאונים, עסקי תיירות קטנים מהדרום וסיורים מודרכים ברחבי הארץ ייפתחו בחינם לכל הציבור בישראל במהלך חול המועד פסח, בחסות בנק הפועלים המציין 100 שנה להיווסדו. האתרים יפתחו חינם בכל ימי חול המועד בין התאריכים: 29 במרץ עד ה-2 באפריל 2021. ימים ב'-ה' ה-29/3-1/4, הינם ימי פעילות מלאים ויום ו' ה-2/4 הינו חצי יום פעילות. לפרטים מלאים: www.pesach.poalim-site.co.il

החוויה המתגלגלת – בית הגלגלים הרצליה

הפלנתניה מרכז מדע וחלל

מוזיאון אום אל פחם

מוזיאון ינקו דאדא עין הוד

ויואצ'ה בסלון בשער אפרים ושיחות על מוזיקה עם אביבה בראודה
לא רק המוזיקה היפה והסוחפת של האופרה כרמן מרתקת את המוזיקאית והמפיקה אביבה בראודה לסיפורה של האופרה כרמן. הנובלה האפלה של הסופר הצרפתי פרוספר מרימה עברה עיבוד מעדן בדרכה להיות הליברית של האופרה מאת ג'ורג' ביזה, ועדיין לקח זמן רב עד שנמצאה הזמרת שהסכימה לשחק תפקיד כה "מופקר", ולקחו שנים עד שהאופרה זכתה להצלחה ולפופולאריות, הרבה אחרי מותו של המלחין.
"סיפורה של כרמן הוא סיפור התמודדותה של אישה עוצמתית בעולם שמדכא אותה", אומרת בראודה. "זהו סיפור של תפיסת האישה בעיני עצמה, סיפור על ציפור דרור ואדם חופשי בעולם שרוצה לסגור עליו". באופרה, כרמן עובדת במפעל לסיגריות – "סדנת יזע" ורבה עם אחת מהעובדות. היא נשלחת למאסר והחייל הצרפתי דון ג'וזה משגיח עליה, היא בורחת ומתאהבת בלוחם שוורים. דון חוזה מצליח לאתר אותה ומציע לה נישואין, וכשהיא מסרבת, הוא רוצח אותה. במפגש שבו בראודה משוחחת עם הקהל, היא מביאה 4 פרשנויות בימתיות של ארבעה במאים גברים, שמציגים כל אחד מהם כרמן אחרת: כרמן תמימה, פתיינית, זונה ו"נחש".
דרך הפרשנויות השונות בראודה משוחחת עם הקהל על "כרמן" האופרה והאישה – כסמל ליחסים המורכבים בין המינים, האלימות כלפי נשים, המאבק לחופש והדיכוי.
אביבה בראודה שרה עוד לפני שהתחילה לדבר, היא בעלת תואר שני במוזיקה וחינוך עם התמחות בניצוח מקהלות וחסרה לה רק התזה לסיום תואר שני נוסף במוזיקולוגיה. בראודה, בעלת " VIVACE – בית ספר למוזיקה", העלתה הפקות של כרמן ושל מחזות זמר אחרים עם מקהלות ילדים, נוער ומבוגרים במסגרות שונות. במקביל לקריירה ארוכה בהוראה, הוראת פיתוח קול ובניצוח מקהלות, פתחה משרד הפקות יצירתיות בשם Vivent. לפני הקורונה החליטה להחיות שוב את מפגשי מוזיקה, שקיימה לאורך השנים והפעם בסלון ביתה, במסגרת המיזם "ויואצ'ה בסלון" בשער אפרים.
המפגש יהיה מול קהל מצומצם בהתאם לתו הסגול ובמקביל גם בזום. יום ה' 25.3 בשעה 20:30  – מספר מקומות מוגבל (כתובת תימסר לרוכשים). שידור ישיר בזום. המחיר 35 שקלים לכולם בטל': 054-4905733.

גן לאומי חדש: מגדל צדק ראש העין יפתח לראשונה ביום הבוחר

מגדל צדק (צילום סטיב זילברמן)

יום הבחירות 23 במרץ 2021, יהיה גם יום חגיגי לגן הלאומי החדש מגדל צדק ראש העין, שיפתח לראשונה את שעריו למבקרים. זאת לאחר ביצוע עבודות שיקום, פיתוח ושימור נרחבות שהתפרשו על פני מספר שנים בתקציב של עשרות מיליוני שקלים בהובלת רשות הטבע והגנים הלאומיים, עיריית ראש העין והקרן לשיקום מחצבות. שותפים נוספים לפרויקט היו משרד הבינוי והשיכון, משרד ירושלים ומורשת ורשות העתיקות.

במסגרת העבודות להקמת הגן הלאומי החדש, שבימים אלו הושלם השלב הראשון שלהן, בוצע שיקום נופי ואקולוגי של המחצבות הנטושות, שפעלו בעבר במקום, ובסביבתן על ידי הקרן לשיקום מחצבות, נבנתה טיילת נוף מרכזית משובצת עצים ופינות ישיבה והוקמה מבואת כניסה לקליטת המבקרים. בנוסף, הוכשרו שבילי טיול באורך כולל של 10 ק"מ, ביניהם שבילים להולכי רגל, שבילי אופניים ושבילים מונגשים, ניטעו אלפי עצי בוסתן ושיחים והוסדרו חניות לרווחת המבקרים. כל זאת לצד עבודות שיקום, שחזור ושימור של המצודה הקדומה מהתקופה הצלבנית, המעטרת את ראש הגבעה בלב הגן הלאומי ומשלבת תצפית נוף מרהיבה לכל הסביבה – הן לאזור שמורת הטבע נחל שילה הסמוכה והן לאזור ערי גוש דן. בתוך כך, במסגרת השיקום האקולוגי על בסיס המחצבות שפעלו במקום הוקמו גם 3 בריכות חורף בשטח של כ-80 דונם. בריכות אלו התמלאו לאורך עונות החורף האחרונות במי גשמים והפכו בכך למשכנם של מיני חי וצומח האופייניים לבית הגידול המימי, שהולך ונעלם מנופי הארץ והעולם כולו.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "הגן הלאומי מגדל צדק הוא פרי חזון ועשייה רבת משאבים של רשות הטבע והגנים, הקרן לשיקום מחצבות ועיריית ראש העין להנגיש באופן ראוי, מרהיב ומיוחד את ערכי הטבע, הנוף והמורשת הקיימים בו למען הציבור הרחב. זאת לצד חיזוק ושמירת המסדרון האקולוגי למען החי והצומח, שהגן הלאומי ושמורות הטבע הסמוכות לו – נחל שילה והדום שומרון, מהווים חלק משמעותי ממנו. הגן כולל ממצאים ארכיאולוגיים רבים ביניהם המצודה, בתי חווה עתיקים, דרכים קדומות ומתקנים חקלאיים. שילוב כל אלו, עם העבודות שבוצעו לשיקומו ופיתוחו, הופכים את הגן הלאומי מגדל צדק  לפנינת טבע ומורשת מלהיבה ומרתקת בלב הארץ המתאימה לביקור של כל אדם בכל גיל. אני מודה לקרן לשיקום מחצבות, לראש עיריית ראש העין, שלום בן משה, למשרד הבינוי והשיכון ומשרד ירושלים ומורשת על השותפות לחזון ולדרך".

לדברי מיכאל חרל"פ, מנהל הקרן לשיקום מחצבות: "אנו רואים חשיבות רבה בשיקום המחצבות בגן הלאומי מגדל צדק והחזרת השטחים המשוקמים לטובת הציבור הרחב. במתחם מגדל צדק, היו בעבר מחצבות רבות. במקום לסבול מפגעי מחצבות נטושות הפכו אלפי דונמים במיקום אסטרטגי לריאה ירוקה שיהוו מוקד משיכה בקנה מידה ארצי. שיתוף פעולה פורה עם רשות הטבע והגנים, עיריית ראש העין, וגורמים נוספים, הוביל להצלחת השיקום החשוב. השיקום מאפשר ליישם את חזון הקרן לשיקום מחצבות נטושות ברחבי מדינת ישראל, ומשרת את האינטרס הלאומי והציבורי של שמירה על ערכי הטבע והאדם. בימים אלה אנו פועלים במקביל בכל רחבי הארץ לשיקום מחצבות נטושות נוספות שיהפכו לפנינות טבע ויחזירו את השטחים המופרים לטובת הציבור".

בשטח הגן הלאומי מגדל צדק פעלו עוד לפני קום המדינה למשך עשרות שנים, עשרות מחצבות שסיפקו חומרי בנייה. עם סיום פעולות החציבה באזור הפכו חלק מהמחצבות לאתרי פסולת פיראטיים ולמפגע סביבתי ותברואתי. בתוך כך מבנה המצודה הקדום סבל מוונדליזם ואף היווה סכנה בטיחותית בשל גילו. שיקום המחצבות התבצע בד בבד עם תנופת הבנייה בראש העין. הקבלנים שחפרו יסודות במהלך הבנייה בראש העין, אספו את שכבת האדמה העליונה והעבירו אותה למחצבות כדי לכסות בה את פני הקרקע. שכבה זו, העשירה בזרעים ובפקעות, היא המקור לצמחי הבר הרבים במקום (ביניהם חצבים, כלניות, נרקיסים, רקפות ועוד).

הגופים השותפים לשיקום ופיתוח הגן הלאומי החדש מציינים כי פתיחתו של הגן הלאומי מגדל צדק למבקרים מתבצעת עם השלמת השלב הראשון של העבודות, כאשר בהמשך מתוכננים עוד שבילי טיול ומצפורים, שישתלבו למוזיאון פתוח המספר את סיפור החציבה במקום עם שלטי מידע והמסרה וגם הצבת קרוניות חציבה שהיו פעילות במקום עד שנות ה-30 ושוקמו. בנוסף צפוי להיבנות בהמשך באחת המחצבות הנטושות שבשטח הגן הלאומי גם תיאטרון פתוח עם אלפי מושבים. זאת לצד תכנית להקמת פארק אתגרי באתר. בנוסף יפעל על פי התוכנית גם בית קפה באחד מחדרי המצודה לרווחת המבקרים במקום.

הכניסה לגן הלאומי הינה בתשלום של 28 שקלים למבוגר ו-14 שקלים לילד. חינם למנויי מטמון של רשות הטבע והגנים. הסדרי הכניסה של תושבי ראש העין במהלך כל ימות השבוע, שעות הכניסה והסדרי התשלום יפורסמו בנפרד לתושבי העיר ע"י העירייה.

שעות פעילות הגן הלאומי (שעון חורף): ימי א'-ה' ושבת 9:00-16:00, שישי וערב חג 9:00-15:00

בהתאם להנחיות התו הסגול/ירוק – יש להירשם מראש לביקור בגן הלאומי באמצעות מערכת הרישום באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים. בתקופת ההרצה של הגן הלאומי תתאפשר כניסה לגן הלאומי ללא עלות בין השעות 6:00-9:00 בבוקר.

מיקומו של גן לאומי מגדל צדק הפך אותו לאתר בעל היסטוריה עשירה, מגוונת ורבת שנים. בין מגדל צדק ובין תל אפק הסמוך עברו דרכים קדומות, בהן הדרך הבינלאומית המכונה גם "דרך הים". באזור הגן הלאומי נמצאו שרידי יישוב רבים מתקופות שונות, ובהם חוות חקלאיות קדומות שהיו כאן החל מהמאה ה-8 לפסה"נ. בימי בית שני שכן כאן יישוב יהודי ושמו "מגדל אפק". ככל הנראה החריבו הרומאים את היישוב בימי המרד הגדול.

בתקופה הצלבנית הוקם בראש הגבעה מבצר מפואר ושמו "מירבל", שפירושו "פלא היופי". במאה ה-12 נכבש המבצר ונחרב בידי הצבא האיובי בפיקודו של סלאח א-דין. בתקופת בית המקדש השני , התגלו בשטח הגן הלאומי מערות קבורה יהודיות.

הכפר מַגְ'דַל יַאבִַּא (או מַגְ'דַל אל-צַּאדק) הוא אחד מהכפרים הגדולים שהתקיימו לאורך קו המגע שבין הדום השומרון ומישור החוף. הכפר נזכר במאה ה-13 בשם מג'דל יאפא. עם היחלשות השלטון העות'מאני במאה ה-18 החל לעלות כוחם של שייח'ים מקומיים. השייח' צאדק אל ג'מאעיני מכפר מג'דל יאבא שיפץ את שרידי המצודה הצלבנית והפך אותה לבית אחוזה. הכפר המשיך להתפתח בגין יתרונותיו הגיאוגרפיים: הקרבה ליפו ושווקיה, הזדמנויות התעסוקה במחצבות ובמחנות הצבא הבריטי הסמוכים, הקירבה למסילת הברזל והבעלות על האדמות הפוריות שבהן ניטעו פרדסים. עם התפתחות ההתיישבות היהודית במישור החוף בראשית המאה ה-20, התרבו המחצבות באזור. תעשיית האבן פרחה, ובתקופת השיא פעלו בסביבה כ-35 כבשני סיד ומחצבות אבן.

במהלך שנות העבודה העברית במקום נערכו כמה ניסיונות להקמת "כפר חוצבים" שבו יגורו פועלי המחצבות ובני משפחותיהם ויחיו חיים חלוציים.

בין השנים 1937–1947 היה במגדל צדק מחנה עבודה ושמירה עם אופי של היאחזות צבאית. יצחק שדה ("הזקן"), לימים מפקדו הראשון של הפלמ"ח, הקים את הפו"ש (פלוגות השדה) וארגן במגדל צדק את פעילות הנוטרים. הנוטרים היו שוטרים יהודים שפעלו מטעם המשטרה הבריטית בתקופת המרד הערבי והגנו על יישובים, על מפעלים ועל דרכים, אך בפועל הם היו כפופים לארגון ה"הגנה". פעילותם של הנוטרים אפשרה לתעשיית האבן לפעול במגדל צדק וסייעה להגן על פתח תקוה ועל מעיינות הירקון הסמוכים.

בפרוץ מלחמת העצמאות הורע המצב הביטחוני באזור, והוחלט להפסיק את העבודה היהודית במפעלי מגדל צדק ולהסיג את כוח השמירה של לוחמי ההגנה. כוחות עיראקים השתלטו על שטחי המחצבות וכן על ראש העין הסמוכה, על תחנת הרכבת ועל מעיינות הירקון שמהם נשאבו מים לירושלים. בליל ה-12 ביולי 1948 כבש גדוד 32 של חטיבת אלכסנדרוני את מגדל צדק וראש העין במבצע "בתק". בשנות ה-70 נזנחו המחצבות במקום והפכו לאתרי פסולת. בשנת 1994 הוכרזה המצודה "גן לאומי". בשנת 2005 הורחב מתחם הגן, ומאז ועד היום נערכות בו עבודות שיקום נרחבות.

בגן לאומי מגדל צדק קיים מגוון גדול של בעלי חיים בזכות רצף השטחים הפתוחים בין הרי השומרון, נחל שילה ושטחי הגן. ניתן למצוא בגן מיני יונקים גדולים כמו צבוע מפוספס, תן זהוב, שועל מצוי , וצבי ישראלי. הגן ממוקם על ציר נדידת עופות מרכזי וחוצים אותו מילוני עופות נודדים בשנה וכן עופות דורסים כמו עקב חורף ובז מצוי, עופות מים המבקרים בבריכות החורף וציפורי שיר. בריכות החורף מאכלסות גם מיני דו חיים שונים ביניהם קרפדה ירוקה, אילנית מצויה וצפרדע נחלים וכן סרטנים ירודים וחרקי מים.

חברת הצומח בגן משתייכת בעיקר לצומח הים תיכוני וניכרת בו גם השפעת האדם שנוכחותו המתמשכת היא גורם משמעותי בעיצוב נוף הצומח במקום. בתהליך שיקום המחצבות פונתה הפסולת שהייתה בהן והן מולאו בשתי שכבות אדמה: שכבת מילוי ושכבת כיסוי. שכבת הכיסוי מורכבת מאדמה מקומית המכילה זרעים ופקעות של צמחייה טבעית, הנובטים עם בוא הגשמים ובאביב מתמלא הגן במרבדי פריחה צבעוניים.

בכל שטחי הגן ניתן למצוא מינים המזוהים עם נוכחות אדם כמו פיקוס התאנה, זית ודקל התמר. בטראסות החקלאיות הנטושות התפתחו מיני מטפסים כגון פרסיון גדול וזלזלת הקנוקנות. בבורות הסיד מופיעים סמר חד וטבק השייח ובשרידי החורבות ניתן למצוא חרדל לבן, סרפד כדורים, ברקן סורי וגדילן מצוי. עבודות השיקום והפיתוח של האתר כללו נטיעות של עצי פרי וצמחי נוי רבים לאורך השבילים.

גן לאומי קיסריה עם אמני רחוב בארמון והיפודרום

פסל אַיִל שהתגלה בסמוך לקמרונות שבחזית במת המקדש (צילום- החברה לפיתוח קיסריה)

הנכם מוזמנים לטיול בגן לאומי קיסריה. בהיפודרום ובארמון המלך הורדוס יחכו לכם אומני המרחב הציבורי: אומני קרקס, שחקנים, פסלים חיים ונגנים. מפעל הפיס עם רשות הטבע והגנים מזמינים אתכם לצפות ולתמוך באומנים – צאו מהבית ובואו לגן לאומי קיסריה לפעילות חווייתית ומחברת שמתאימה לכל המשפחה. המיצגים יוצגו בכמה סבבים במשך היום כדי לעמוד בהנחיות משרד הבריאות וכדי שמגוון רחב של מבקרים ייהנה מהם.
שימו לב: ייתכנו שינויים בתוכנית האומנים. ביום שני, 29.3 יתארח מועדון ה-5 בהיפודרום קיסריה. מועדון החמש (על שום חמש ספרות לוחיות הרישוי של כלי הרכב), המרכז את אופנועי ומכוניות האספנות בישראל, מגיע לגן לאומי קיסריה! ב־29 במרץ, חול המועד פסח, יקיימו חברי המועדון את המפגש השנתי שלהם בקיסריה. הם יחליפו את הסוסים שבה ברכבי אספנות מרשימים ונוסטלגיים ואתם מוזמנים לראות ולהתפעל. היכן: גן לאומי קיסריה. מתי: ימים שני עד שישי 29.3-2.4, בשעות 11:00-15:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

בנוסף: סיור עששיות בקיסריה העתיקה: מתי בפעם האחרונה ביקרתם בקיסריה העתיקה במחצית האחרת של היממה? בואו לראות את קיסריה באור חדש ורך. צעידה עם עששיות בין העתיקות ובמעבר הסתרים הסודי שחצבו הצלבנים בעת המצור על העיר תחשוף לפניכם זוויות ראייה חדשות על האתר המוכר. עוד בסיור: ביקור בחדרים שבהם שהו הגלדיאטורים רגע לפני שיצאו אל הרחבה האדירה ונלחמו בחיות טרף לקול תשואות הקהל. הסיור מתאים לכל המשפחה. היכן: גן לאומי קיסריה. מתי: ימים שני עד חמישי (חול המועד פסח), 29.3-1.4 בשעה 18:30. הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

אשכולות מזמין את כלל הציבור הישראלי לסיורים ופעילויות לכל

סיורי יום בימים שני-חמישי בשעות 10:00, 13:30. לפרטים מלאים והרשמה: www.eshkolot.org

רמת הנדיב – מרכז סיור ולימוד בשבילנו

נחל תנינים עם שמורת טבע תרבותית

שמורת נחל התנינים (צילום דני בר)

אמני המרחב הציבורי מחוף הכרמל מגיעים לשמורה אמני קרקס, שחקנים, פסלים חיים יציגו ברחבי השמורה. היכן: שמורת טבע נחל תנינים. מתי: יום רביעי 31.3, חול המועד פסח, בין השעות 12:00-16:00 בסבבים. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

בנוסף שביל הרגליים היחפות: שמורת טבע נחל תנינים פורסת לפנינו עולם טבע עשיר של נחל איתן ורכס כורכר חופי לצד מבנים הנדסיים מעוררי פליאה כגון סכר קדום, אמות מים וטחנות קמח. אחרי טיול מהנה על הגשר הצף, היכרות עם האמת הרטובה והשתאות מהסכר המרשים תוכלו להשיל נעליים ולהשלים את הסיפור יחפים. (ניתן כמובן ליהנות מהשביל והחוויה גם עם נעלים). את סיפור הנחל תוכלו לקרוא בשלטים גדולים או לסרוק בניידים ולשמוע את הסיפור מסופר בעברית או בערבית מפי נציג השמורה – נתנאל התנין האחרון. מה תרגישו? תתחילו בהליכה בשביל בו שמנו שילוט נחמד של תנינים במטרה לא לדרך על אף שלט/תנין, תמשיכו על גב צינורות חלקים וקורת עץ מחוספסת, תרימו טוף קל ותצעדו על חמרה נעימה. לסיום הכנו לכם את השביל המיוחד העשוי מפסיפס (הנחיות מפורטות קיבלנו מהבנאי הגדול מכולם, הורדוס), ואם אתם תוהים מדוע אין יותר תנינים בנחל תצטרכו להקשיב לסיפור במלואו. היכן: שמורת טבע נחל תנינים. מתי: כל יום בשעות פעילות האתר, חודש מרץ. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

שמורת טבע נחל מערות עם שביל הרגליים היחפות

בואו לחלוץ נעליים ולהתנסות בהליכה קדמונית ובחיבור לטבע ובשקט פנימי בשמורת טבע שהיא גם אתר מורשת עולמי, ומחברת את המטיילים לאדם הקדמון שחי באזור. השמורה משתרעת משני צדי נחל מערות שבכרמל. בצד אחד תוכלו לצעוד במעלה המדרגות אל מצוק מרשים ממנו נשקף נוף יפהפה של חוף הכרמל ובו תוכלו לבקר ב 3 מערות. באחת מהן, הארוכה בכרמל תוכלו ליהנות מסרט המספר את סיפור האדם הקדמון. בצד האחר של הנחל תגיעו לשביל הרגליים היחפות ולטיפוס מאתגר בשביל הגיאולוגי.. השביל מציע להולכים בו לפסוע ברגליים יחפות, להתנסות בחוויה מיוחדת לגוף ולנפש ולהרגיש כיצד הלך האדם הקדמון, שחי באזור לפני עשרות אלפי שנים. בהרחבה החדשה של השביל אפשרנו לצועדים ללכת על עלי בננות, לגלות כמה זמן לוקח לתפוח ולכוס פלסטיק להתכלות ולהבין את ההבדל בין טבעי למלאכותי. היכן: שמורת טבע נחל מערות. מתי: בכל יום בשעות פעילות האתר, חודש מרץ. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

רשות הטבע והגנים עם פתיחת גן לאומי תל דור

אתר ייחודי בחוף עם נוף עוצר נשימה ובו טבע ומורשת, ים ויבשה, עבר עשיר והווה. ממוקם בסמוך לשמורת טבע חוף הבונים על רכס כורכר בדרום חוף הכרמל ובמערבו מפרצים חוליים. בטיול בתל דור, עיר הנמל העתיקה, ניתן להתוודע למגוון נושאים מעניינים: לים, לאדם שבוחר לחיות בקרבתו, לחשיבות של שימור העבר והמורשת ולמשימת השמירה על הסביבה הימית והחופית שלנו. ברגל אחת בעבר ואחת בהווה מוזמנים המבקרים לסייר לאורך חוף מפורץ יפהפה, לעלות על רכס הכורכר, לגלות את ההיסטוריה המרתקת של עיר הנמל דור, שבה נמצאו יותר מ־20 ספינות טבועות, ולהכיר  את עושר השמורה הימית היום. באתר ישנם גם שרידי יסודות של מקדשים גדולים שנבנו במאה השנייה לספירה – כל מקדש התנשא לגובה של כ-30 מטר. בנוסף, תוכלו לצפות בשרידי תיאטרון מהתקופה הרומית בקוטר של כ-60 מטר. בסיור בעיר הנמל העתיקה בתל דור תתוודעו לסיפור האדם והים מימי עבר ועד ימינו במסלול מונגש המתאים לכל המשפחה. באתר יחכו למבקרים מדריכי מיזם משרד התיירות שידריכו במספר תחנות הדרכה באתר. היכן: גן לאומי תל דור. מתי: ימים שלישי עד שישי 30.3-2.4, בשעות 10:00-14:00. בחול המועד הכניסה ללא תשלום. יש לעמוד בהנחיות משרד הבריאות כדי לשמור על בריאותכם. למידע נוסף https://www.parks.org.il/reserve-park/teldor/

גן לאומי ירקון (מתחם תל אפק) עם אמנים ומתנדבים

בחודשי האביב, נצבע גן לאומי ירקון בצבע ירוק, הכל פורח ורענן וזה הזמן הטוב ביותר לטייל. אתם מוזמנים לצאת אל המבצר העתיק שבראש התל, להתרשם מהרחוב הרומי ומהתיאטרון שבסופו, וגם ליהנות ממופעים של אמני המרחב הציבורי שימתינו לכם בפינות המוצלות. מפעל הפיס יחד עם רשות הטבע והגנים מזמינים אתכם לצפות וליהנות ממופעי השחקנים, הנגנים והפסלים החיים תוך כדי טיול. גם מתנדבי הגן הלאומי ימתינו לכם במרכז המבצר ויחלקו למעוניינים דף משימות בו תצטרכו לנחש מה הקשר בין פסח לממצאים המיוחדים שבו. המופעים  יתקיימו במספר סבבים במהלך היום על מנת לעמוד בהנחיות משרד הבריאות וכדי שמבקרים רבים יותר יוכלו ליהנות מהם. שימו לב: ייתכנו שינויים בתוכנית האומנים. היכן: גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק. מתי: מופעי האמנים יתקיימו בימים שני עד שישי 29.3-2.4 בשעות 11:00-15:00, פעילות המתנדבים תתקיים החל מה- 27.3 ועד 3.4 בשעות 11:00-15:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

אפולוניה מול הים עם חוברת משימות, נקודות הדרכה והסכת לכל המשפחה

DCIM100GOPROGOPR0371.JPG

אנו מזמינים אתכם לחוויה באפולוניה, מול הים, לצד אבני המבצר הצלבני, להקשיב להדרכה, לגלות את האתר באמצעות חוברת משימות לכל המשפחה ולהאזין לפודקאסט שייקח אתכם אחורה בזמן לימי מלחמות המוסלמים בצלבנים באפולוניה. בימי חוה"מ פסח, תוכלו לרכוש חוברת "פקחים צעירים" או להדפיסה בבית (היא זמינה להדפסה, ללא תשלום, באתר רשות הטבע והגנים), ולמצוא חוויות בדרך למבצר הצלבני. לאורך שביל הטיול, תוכלו להשקיף לכיוון הים ולהתרשם ממבנים עתיקים ומצמחייה אמיצה שעומדת ברוחות העזות ולשמוע הדרכות קצרות מפי מדריכי מיזם משרד התיירות, בארבע נקודות הדרכה שונות. כשתגיעו למבצר תוכלו לסרוק ברקוד ולהאזין לפודקאסט (הסכת) שהכנו לכם עם יובל מלחי, אלוף הפודקסטים לילדים. אבל שלא כמו פודקסט ששומעים בבית או באוטו, כאן תוכלו להאזין לו בזירת ההתרחשויות ולראות במו עיניכם היכן נלחמו הצלבנים במוסלמים, מאין הם הגיעו, למה הם בנו חומה וחפיר ומי ניצח בסוף. היכן: גן לאומי אפולוניה. מתי: נקודות ההדרכה יתקיימו בימים שני עד חמישי 29.3-1.4, בשעות 9:00-16:00. חוברת פקח צעיר והאזנה להסכת, זמינים בכל יום לא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר (חוברת "פקחים צעירים" ותג -בתשלום. מחירה 10 שקלים), הכניסה חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

תל אביב וגוש דן

מוזיאון תל אביב עם ישראל בוחרת (אמנות)

Jeff Koons במוזיאון תל אביב לאמנות (צילום דני בר)

איזו יצירה מאוסף מוזיאון תל אביב לאמנות אהובה עליכם ביותר? בואו להצביע ולהשפיע! הבחירות יתקיימו במוזיאון תל אביב עד יום שלישי, 23.3 והתוצאות יפורסמו ביום רביעי, 24.3. סיורים מודרכים בעקבות 5 יצירות האמנות שנבחרו כאהובות ביותר ע"י הקהל  יתקיימו ביום חמישי, 25.3 בשעות 18:00 ו־19:00.

רישום מוקדם לסיורים באתר מוזיאון. רשימת היצירות לבחירה מאוסף המוזיאון. המבקרים מוזמנים לבחור את הפתק בו מופיעה היצירה המועדפת עליהם ולשלשל אותו לקלפי.

-מומלץ מאוד לבקר בגלריות ולראות את יצירות המקור כדי לקבל את ההחלטה המושכלת ביותר. על מנת לשמור על טוהר הבחירות, נבקש שכל מבקר יבחר רק יצירה אחת. היצירות המשתתפות ומוצגות במוזיאון תל אביב:

 • מאוריצי גוטליב, יהודים מתפללים בבית הכנסת ביום הכיפורים, 1878 גלריית OM
 • פטר פאול רובנס, דיוקן מאדאם דה ויק, 1625 גלריית OM
 • מארק שאגאל, בדידות, 1943 גלריית יגלום
 • גוסטב קלימט, פרידריקה מריה בר, 1916 גלריית מיזנה-בלומינטל
 • וינסנט ון גוך, הרועה (על פי מייה), 1889, אוסף משה ושרה מאייר. גלריית מאייר
 • פבלו פיקאסו, ילדה על כיסא (מאיה), 1939, אוסף מיזנה-בלומנטל גלריית מיזנה-בלומינטל
 • ז'ואן מירו, בתחתית הקונכייה, 1948, אוסף משה ושרה מאייר, גלריית מאייר
 • רוי ליכטנשטיין, ציור קיר למוזיאון תל אביב, 1989 רחבת ריקליס
 • הנרי מור, דמות שוכבת, 1969-70 רחבת המוזיאון (מבנה מרכזי)
 • אלמגרין ודראגסט, העתיד, 2014 רחבת שידלובסקי
 • יעקב אגם, מצעד הזמן, 1970 רחבת ריקליס
 • נחום גוטמן, מנוחת הצהריים, 1926 אוסף ישראלי, גלריה ראשונה
 • אבשלום, תא מס' 6, 1991 אוסף ישראלי, גלריה שניה
 • יגאל תומרקין, הוא הלך בשדות, 1967 אוסף ישראלי, גלריה ראשונה
 • נורית דוד, דאגה לדואבים II, 2010 אוסף ישראלי, גלריה ראשונה
 • מיכה אולמן, ספרי חול, 2000 אוסף ישראלי, גלריה שניה
 • מנשה קדישמן, עקדת יצחק, 1982-5 רחבת המוזיאון (בניין מרכזי)

הכניסה למוזיאון תל אביב לאמנות ע"פ תקנות התו הסגול – בהרשמה מראש. הכרטיסים נמכרים למבקרים באופן מקוון, הכניסה לילדים ונוער עד גיל 18 ולחיילים – חינם. המוזיאון  פתוח למבקרים חמישה ימים בשבוע (סגור ראשון – שני). רכישת כרטיסים ומידע מתעדכן לציבור באתר המוזיאון  www.tamuseum.org.il

כניסה חינם בחסות בנק הפועלים

בפעם ה-16: מעל 80 אתרים, מוזיאונים, עסקי תיירות קטנים מהדרום וסיורים מודרכים ברחבי הארץ ייפתחו בחינם לכל הציבור בישראל במהלך חול המועד פסח, בחסות בנק הפועלים המציין 100 שנה להיווסדו. האתרים יפתחו חינם בכל ימי חול המועד בין התאריכים: 29 במרץ עד ה-2 באפריל 2021. ימים ב'-ה' ה-29/3-1/4, הינם ימי פעילות מלאים ויום ו' ה-2/4 הינו חצי יום פעילות. לפרטים מלאים: www.pesach.poalim-site.co.il

מוזיאון תל אביב לאמנות

המוזיאון הישראלי במרכז יצחק רבין

מוזיאון העיצוב חולון

 
- פרסומת -

 

מוזיאון נחום גוטמן

המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס

סיור אביב יפואי ומפגש עם דתות נסתרות

נמל יפו (צילם חיים יפים ברבלט)

סיור חשיפה לדתות הפחות מוכרות של יפו. בעיר הרב תרבותית מתקיימות שלושת הדתות הגדולות לצד זרמים שונים של אמונות, כתות ושלל תרבויות ומפגשים עם שלשוה אנשים מדתות שונות ועיר אחת. סיור המטייל בין חיים בדו קיום, בתי תפילה ייחודיים ומפגש עם שלושה מארחים מקומיים בין סמטאותיה מלאות הקסם של יפו.

ההתחלה היא סיפורה הבלתי ייאמן של המושבה האמריקאית ומשם לכנסיית עמנואל למפגש עם יהודי משיחי מועמד לכמורה, ולהכיר את סיפור חייו המרתק ואת מנהגי הכנסייה הייחודית וקהילת המשיחיים. משם לשדרות ירושלים להכרות עם העבר, ההווה והעתיד של הרחוב המפורסם ושבו שוכן המרכז הישראלי לסיינטולוגיה למפגש עם סיינטולוג בכיר להסבר על התורה והאמונה של אותה דת מודרנית. לאמיצים בלבד – הדגמה ושימוש במכיר ה"אי-מיטר"!

מול מגדל השעון של יפו ביקור במסגד מחמודיה ומפגש עם שייח' מהזרם הסופי באיסלם, והסבר על זרם מיסטי זה באסלאם, השם את הדגש על האהבה והכוונה שבעשייה. הסיום הוא בתצפית נוף מרהיבה מול הים. נקודת היציאה: מפגש מול תיאטרון גשר ביפו. הסיורים יתקיימו בימי שישי: 19.03, 26.03, 02.04, 09.04 להרשמה: תל אביב

מוזיאון תל אביב לאמנות עם פסח לילדים

מוזיאון תל אביב לאמנות (צילום אברהם חי)

אחרי חודשים מול המסכים – מגוון פעילויות יצירתיות לילדים מותאמות למצב ברחבי המוזיאון. הכרטיסים נמכרים למבקרים באופן מקוון, הכניסה לילדים ונוער עד גיל 18 ולחיילים – חינם.

כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים-  מסע לחיפוש יצירות הנחבאות במוזיאון: ג'ונגל עירוני – מסע בעקבות פסלי חיות ותיאורי טבע במוזיאון. ערכות יצירה אישיות בשימוש מגוון חומרים בעקבות תערוכות מובילות במוזיאון. סודי ביותר: משימת ריגול – כתב חידה בלשי לכל המשפחה ברחבי המוזיאון

ג'ונגל עירוני – הדרכה חווייתית לילדים: מסע בעקבות פסלי חיות ותיאורי טבע במוזיאון וסביבתו. דרך משחק סיפור ופעילות יצירתית יתגלו היחסים המתקיימים בין הפסלים ובין המרחב העירוני העוטף אותם. 21.3, 22.3, 24.3, 25.3 בין השעות 12:00-09:00, מתאים לגילאי 9-7 ללא ליווי הורים. כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים. הדרכה חווייתית לילדים, מסע חיפוש אחר היצירות הנחבאות של המוזיאון, במסגרתו נחקור חומרים ומרקמים ונתעד את הממצאים שלנו ביומן מסע אישי. 21.3, 22.3, 24.3, 25.3 בין השעות 12:00-09:00, מתאים לגילאי 11-9 ללא ליווי הורים

ערכת פעילות לילדים / שמש גדולה צהובה: פעילות אישית חווייתית מדו מימד לתלת מימד בעקבות תערוכתו של האמן אלכסנדר קאלדר: שמש גדולה צהובה. הפעילות מתאימה לגילאי 5 ומעלה ומתקיימת במהלך שעות פעילות המוזיאון (השעה המצוינת היא שעת פתיחת המוזיאון). הערכה כוללת :דף פופ אפ וסט מדבקות בצורות שונות. הערכה בתשלום, בנוסף לעלות הכניסה למוזיאון – הכניסה לילדים חינם. ערכת פעילות לילדים / מלך ברגר: התנאי לשגשוג האנושות. פעילות אישית חווייתית בשימוש מגוון חומרים מן הטבע בעקבות התערוכה מלך ברגר: התנאי לשגשוג האנושות. הפעילות מתאימה לגילאי 5 ומעלה ומתקיימת במהלך שעות פעילות המוזיאון (השעה המצוינת היא שעת פתיחת המוזיאון).

הערכה בתשלום, בנוסף לעלות הכניסה למוזיאון – הכניסה לילדים חינם

סודי ביותר: משימת ריגול במוזיאון / כתב חידה בלשי לכל המשפחה: משימה משפחתית ברחבי המוזיאון, משחק מאתגר ומלא במסתורין, המשלב רמזים שונים בין יצירות האמנות שיסייעו למשתתפים לגלות היכן מסתתר המרגל החשאי. הפעילות מתאימה לקבוצה של עד 5 משתתפים בגילאי 7 ומעלה. הערכה בתשלום, בנוסף לעלות הכניסה למוזיאון – הכניסה לילדים חינם. כל הפעילויות מתקיימות בהתאם לתקנות התו הסגול: הזמנת כרטיסים מראש דרך אתר המוזיאון. חובת עטית מסיכה המכסה את אזור האף והפה באופן מלא בכל זמן הביקור במוזיאון שמירה על ריחוק חברתי והימנעות מהתקהלות. רכישת כרטיסים ומידע מתעדכן לציבור באתר המוזיאון  www.tamuseum.org.il

פסטיבל גלריות בסלון השני ביפו עד 24 למרץ

פסטיבל "גלריות בסלון" השני יוצא לדרך: במסגרתו, יפתחו 30 מחברי עמותת unity art את בתיהם לקהל הרחב, יציגו את עבודותיהם ויסבירו על יצירותיהם. זו הזדמנות נפלאה לטייל, להכיר יצירות ויוצרים, לצרוך תרבות ולא פחות חשוב – לקנות מתנות מקוריות בעבודת יד לחג הפסח! הפסטיבל יתקיים בתאריכים 17-24.3.2021. ניתן למצוא עיר או ישוב בו רוצים לבקר, סוג יצירה או אומן באתר העמותה או בעמוד הפייסבוק https://www.facebook.com/unityartproject/

במגוון תחומי היצירה: פרחים, אגרטלים ותמונות מזכוכית, ציורים בסגנונות שונים, תכשיטים, חפצי נוי, בגדי מעצבים ואקססוריז, תיקים, חפצי יודאיקה, בובות מחומרים שונים, צלחות מעוצבות, סבונים ועוד. בחלק מהבתים יוצעו גם סדנאות ובהן יצירה בזכוכית, אימון בנוירוגרפיקה, קריאת עתידות ועוד הפתעות. הביקור בבתים הפתוחים ובגלריה ביפו בחינם. היצירות – כולן בעבודת יד – תימכרנה במחירים אטרקטיביים.

בין הבתים הפתוחים משתתפים: בית הזכוכית של אינה קלטר ביקנעם ; סלון האופנה של אירה מזור-גלץ באשדוד ; גלריית הציורים של אירינה קוגן בקרית גת ; גלריית התכשיטים של ניקיטה בן-עמי בקדימה;  גלריית חפצי הנוי, היודאיקה והאקססוריז של ריטה זורין ואגי שני בחיפה ; גלריית הצלחות האומנותיות והמעוצבות של אירנה טברסקוי בעטרת, ועוד.

גלריית UNITY ART HOUSE ביפו תארח בימי הפסטיבל מפגשים עם יוצרים חברי העמותה ובהם ציירים, פסלים, מעצבי בובות, אומני קרמיקה וחימר, סופרים ועוד.

לפרטים: מריה 0543-544218, באתר העמותה ובפייסבוק https://www.facebook.com/unityartproject/

מוזיאון האדם והחי עם סיפור שלא נגמר ?! ופעילות פסח לכל המשפחה

דינוזאורים במוזיאון האדם והחי (צילום יקי אקרמן)

מוזיאון האדם והחי הנמצא בפארק הלאומי ברמת-גן פתח תערוכה מקורית חדשה סביב ספרי ילדים אהובים העוסקים בחיות שהמקשר ביניהן הוא שהן נמצאות בסכנת הכחדה: האריה שאהב תות מאת תרצה אתר ובאיור דני קרמן (הוצאת הקיבוץ המאוחד), הפיל שרצה להיות הכי מאת ובאיור פאול קור (הוצאת דביר), הינוקא באי הנשרים מאת דב אלבוים ובאיור ליאורה גרוסמן (הוצאת עם עובד) ושמוליקיפוד מאת ובאיור ט. כרמי ושושנה היימן  (ספריית פועלים).

האם ידעתם שמאז שנת 2002 ועד 2016 נִכחדו 60% מהפילים האַפריקָאִים ושגם הפיל האַסְיָיתי נחשב למין בסכָּנַת הכְחדה? גם בישראל חיו בעבר פילים. ליד הקיבוצים רְבָדים, עֶברוֹן ובֵית זֶרַע התגלו חִטים ושיניים של פילים, וסמוך לגשר בְּנוֹת יַעֲקֹב נמצאה גוּלגוֹלֶת שלמה של פיל.

אוּכלוּסִיַית הנשרים בארץ הולכת ומִצטַמצֶמֶת, בין השאר בגלל צַיִד בִּלתי מבוּקָר, הרעלות מחומרֵי הדבָּרה בַּחקלאוּת, אימונֵי צבא והִתחַשמלוּת מִקוֵוי חשמל. בשנים האחרונות הושמדה כמעט כָּליל אוּכלוּסִיַית הנשרים בַּגולן וּבַגליל, בגלל רעל שפיזרו מגַדלֵי בָּקָר ובגלל הִתחַשמלוּת.

בעבר תפוּצַת הארָיות הייתה רחבה, מהמִזרָח הקרוב, יִשְׂרָאֵל, ועד אֵירוֹפָּה, אַסְיה ואַפריקָה. כיום יש אוּכלוּסִייה קטנה באַפריקָה המונָה עשרות אלפֵי פרָטים; בְּאַסיָה מרוּכָּזים כ-500 פרטים בַּפַּארק הלאוּמי בהוֹדוּ.

אוּכלוּסִיַית הקיפודים בישראל קטֵנה והולכת עקב הִצטַמצמוּת שִטחי הטֶבע הפתוחים, הגורמת להם לחדור לשטחים בְּנוּיים ולהיחשף לסכנות רבות.

התערוכה היא שיתוף הפעולה השלישי של המוזיאון עם המעצב משה אש. בתערוכה המחברת בין עולם ספרי ילדים לבין עולמות בעלי החיים בשילוב משחקים והפעלות.
הפעם התערוכה נוגעת לנושא חיות בסכנת הכחדה. כל אחד מהספרים מוצג בפינה משלו,
בתוספת הסברים ביולוגיים על החיה, על משמעותה הסמלית בתרבות וכמובן על הסכנה בה היא נמצאת היום. כל זאת בתוספת משחקים צבעוניים כגון לוטו, משחק זיכרון, חידונים ועוד בתערוכה משולבות פינות יצירה ופינת ישיבה למנוחה או לעיון בספרים.

בנוסף, כולם מוזמנים לסיור מרתק במוזיאון האדם והחי בו "נלך" במדבר (בפחות מארבעים יום), נפגוש קרוב רחוק של תנין היאור, נגלה את הקשר בין קערת הפסח לבין סוס, יען וברבור, ונסיים בחד-גדיא. סקרנים? בואו לפעילות חווייתית הכוללת סיור במוזיאון, משחק "חפשו את המטמון" בגינת הקקטוסים וסדנת יצירה.

גמלאים חוזרים לסייר בפארק הלאומי בהדרכת מוזיאון האדם והחי: מוזיאון האדם והחי חוזר לקיים סיורים ברחבי הפארק לבני הגיל השלישי והפעם עם סימני האביב. הסיור סוקר את ההיסטוריה של הפארק, עוסק בחשיבותו של הטבע העירוני, וכולל צפייה במגוון עופות מסביב לאגם ובמדשאות הפארק. הסיור סוקר גם פסלים הניצבים ברחבי הפארק ואת גינת התבלינים של המוזיאון. הסיור כולל ביקור במוזיאון האדם והחי השוכן בתוך הפארק. הסיורים מתקיימים בימי שני ורביעי. הם מתחילים בשעה 9:00 (נקודת מפגש תימסר לנרשמים). משך הסיור כשעה וחצי-שעתיים. הסיורים יתקיימו בהתאם לתקנות התו הירוק ובתיאום מראש. הסיור במחיר 25 שקלים לאדם.

הסיורים, הביקור במוזאון והפעילות מתקיימים בקפסולות בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

יש להירשם מראש !!! פרטים בטלפון 03-6315010 ובאתר www.adamvechai.org.il

מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית עם פעילויות לילדים ולמשפחות בחול המועד פסח 

מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית (צילום לנה גומון)

ערכות  גילוי ויצירה משפחתית בתערוכות, פעילות משחק בגן הפסלים של מוזיאון הרצליה, מפגשי אמנות ויצירה דו לשוניים עברית/ערבית.

לילדים ולמשפחות ניתן יהיה לרכוש במוזיאון ערכת גילוי ויצירה משפחתית תערוכות וכן ערכת משחק ופעילות בגן הפסלים רחב הידיים של המוזיאון. מחיר לערכה – 10 שקלים.

כפל לשון: מפגשי אמנות ויצירה דו לשוניים עברית/ערבית (בזום). יום ב', ה- 29.3, יום ד' ה- 31.3 בשעה 11:00. מחיר השתתפות 30 שקלים. מתאים לילדים בגילאי 8-12. בהנחיית סלמא סמארה. ההרשמה באתר המוזיאון www.herzliyamuseum.co.il

אנו – מוזיאון העם היהודי פתח את שעריו

אנו – מוזיאון העם היהודי, מבקש להפיץ את הבשורה שזהות יהודית היא חגיגה מרהיבה השייכת לכולנו, ומזמין אתכם למסע משותף בסיפור היהודי, להכיר וללמוד על עצמנו, בהווה ובעבר, ובעיקר – להתרגש ולחוות חוויה מוזיאלית מסוג אחר!

לאחר עשר שנות תכנון וביצוע, מוזיאון העם היהודי (לשעבר בית התפוצות) נפתח לקהל ב-10 במארס תחת השם ״אנו״. המוזיאון החדש נפרש על פני 7,000 מ"ר ושלוש קומות ובכך יהפוך למוזיאון היהודי הגדול והמקיף בעולם. מדובר בחוויה מוזיאלית ייחודית, אשר נבנתה בהיקף טכנולוגי שלא נראה כמותו בארץ ומעטים כמוהו קיימים בעולם, המציעה מסע מרתק, אשר במסגרתו ההיסטוריה של העם היהודי, שלעיתים באופן אינטואיטיבי זכורה רק דרך אסונותיה, נפרשת בכל הודה, כאשר לצד הקשיים שעברה, ניתן למצוא שפע של הישגים, יצירה, גאונות ויזמות.

מיצגי ותערוכות המוזיאון, משקפים בין השאר את התבלטות העשייה היהודית, אשר השפיעה בצורה אדירה על האנושות בתחומים כה רבים – אמנות, משפט, פוליטיקה, אופנה, ספרות, מדעים מדויקים, ערכים ומוסר ועוד- וסיפורים אלו יוצרים תמונה צבעונית ומרגשת, מעוררת השראה וגאווה. רוחב היריעה של המוזיאון מציע לכולנו מסע מרתק אשר דרכו אנו מגלים וחוקרים את סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי, בדרך שהופך אותו לרלוונטי ואקטואלי לכל אחת ואחד מאתנו.

"כל אומה ראויה למקום אשר מספר את סיפורה, ומעניק לאנשיה גאווה במי שהם, במורשתם ובשורשיהם", אומרת אירינה נבזלין, יו"ר דירקטוריון אנו-מוזיאון העם היהודי ונשיאת קרן נדב. "זוהי זכות גדולה לקחת חלק בטרנספורמציה של המוסד הזה, המהווה כעת את המוזיאון היהודי הגדול ביותר בעולם, שמספר את סיפורו של העם כולו. המוזיאון ישמש אותנו כמגדלור לזהות ולתרבות היהודית, ולחגיגת ההיסטוריה והעתיד הייחודים שלנו. אנו אסירי תודה על התמיכה העצומה שאפשרה לנו את לידתו מחדש של המוזיאון."

בשנה האחרונה, הוחלט על תהליך של מיתוג מחדש למוזיאון, שהיה מוכר בעבר כ"בית התפוצות". השם אנו נבחר כדי לתת ביטוי למגוון הצבעוני של האמונות והדעות של כולנו, המגיעות מספקטרום רחב של רקעים ושורשים, ומהוות יחדיו את הסיפור של העם היהודי, שכולנו חלק ממנו. חזון המותג אנו הוא להפוך את הזהות היהודית למושא לגאווה ומקור לעוצמה פנימית בקרב כל חלקי העם היהודי ברחבי העולם, ולחזק את תחושת השייכות, מתוך עיסוק בזהות יהודית.

"מעולם לא היה חשוב יותר להבליט את מה שקושר אותנו יחד כעם: ההיסטוריה שלנו, התרבות, הערכים ותחושת השייכות", אמר דן תדמור, מנכ"ל המוזיאון "המוזיאון החדש שלנו מייצג את מה שניתן להשיג דרך סבלנות, התמדה ותשוקה. מהיסטוריה עשירה הטמונה במיצגים ייחודיים, לחוויות אינטראקטיביות, 'אנו' הוא פסיפס של הזהות היהודית המגוונת. אנו נרגשים לפתוח את דלתותינו לביקור חוויתי של גילוי והשראה".

במוזיאון מוצגים סרטים מרהיבים של יוצרים מכל קשת התרבות והאמנות בישראל, אסופה של מוצגי מקור נדירים המייצרת רצף של דיאלוג אמנותי ותרבותי בין עבר להווה בהם ניתן למצוא את הצווארון הרקום מגלימת שופטת בית המשפט העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג, מדליון עם דמותה של פאטמה, בתו של מוחמד, שענדו נשות משהאד באיראן, התסריט המקורי של אודיסאה בחלל של סטנלי קובריק, כתב הזכויות שניתן על ידי נפוליאון השלישי לאברהם בן טולילה, ממנהיגי הקהילה היהודית באלג'יר, הגיטרות של לאונרד כהן וג'ין סימונס, הג'וזה של סלאח אל כווייתי ועוד;

מיצגי אינטראקטיב חדשניים בהם יוכלו המבקרים "לבשל" ולגלות מסורות והמצאות במטבח היהודי עם שפים מפורסמים, ליצור שירים חדשים בעזרת מיקס של קטעים של מוזיקאים יהודים מכל הז'אנרים ולגלות לאילו מפורסמים יהודים הם קשורים ועוד; אוסף עבודות האמנות של המוזיאון כולל יצירות של דיאן ארבוס, אלפרד שטיגליץ, אנדרה קרטס, כריסטיאן בולטנסקי, דור גז, יוסי ברגר ועוד. מאחורי מיצגי האינטראקטיב החדשניים, רצועות המוזיקה המקוריות והסרטים המרהיבים, עומדים יוצרים ויוצרות מכל קשת התרבות והאמנות בישראל, כמו: רן טל, דוד אופק, אבידע לבני, דפנה לוין, אדם סנדרסון, קובי פרג', קרן מור, דינה סנדרסון, יפתח קליין, שאנן סטריט, שי צברי, תומר יוסף, לנה רבנקו, ירמי פינקוס, אסף חנוכה, ועוד.

"ציפינו ליום הזה במשך עשר שנים", אמרה ד"ר אורית שחם-גובר, האוצרת הראשית של המוזיאון "זה היה מסע אינטלקטואלי ורגשי, שהקיף כמעט כל דיסציפלינה תרבותית, אמנותית וטכנולוגית, ואנו נרגשים להציג את הסיפור של העם היהודי בשלמותו, מהעבר ועד היום".

בהמשך למחויבותו של המוזיאון לעמוד בקדמת החדשנות בתצוגותיו, נעשה שימוש בטכנולוגית RFID המאפשרת למבקרים לתייג את החוויות המעניינות אותם ולקבל מייל עם בחירותיהם לאחר ביקורם. כמו כן, נעשה שיתוף פעולה עם  Geni.Com בדמות אפליקציה המאפשרת למבקרים לראות אם הם קשורים משפחתית ליהודים מפורסמים והאם הם נמצאים בתערוכה, כדי שיוכלו ללמוד עליהם יותר, ושימוש בטכנולוגיה של מציאות מדומה(VR)  במסע בין שירי ערש ממגוון תרבויות יהודיות לאורך השנים.

מדי שביד, מנכ"לית התחדשות המוזיאון: "לאורך עשר שנות העבודה עמדו בפניי אתגרים רבים, אך הפתיחה בשנת קורונה, אחת השנים הקשות ביותר שידע עולם התרבות הוא ללא ספק האתגר הגדול מכולם. לצד הזכות בהקמת וניהול המוזיאון היהודי הגדול והמקיף בעולם, הייתה לנו גם הזכות, דווקא בתקופה זו, להמשיך ולהעסיק מאות אמנים ויוצרים".

לאתר המוזיאון אנו…

עיריית חולון עם תערוכות ליום הבחירות וחול המועד פסח

תמי בן עמי (צילום אבי גנור)
 • הסלון של אוברזון – תערוכת רטרוספקטיבה למעצב האופנה גדעון אוברזון. בתערוכה מוצגות עשרות פריטי אופנה מששת עשורים בהם יצר, מערכות לבוש, שמלות ובגדיים שנאספו  מנשות חברה ואספנים מישראל ומרחבי העולם וכן באדיבות ארכיון רוז לאופנה בשנקר, צילומים של מיטב צלמי האופנה בישראל בהם יקי הלפרין ז"ל, אבי גנור, מירי דוידוביץ', רון קדמי ועוד, תעודות ופרסים שקיבל אוברזון לאורך השנים, סקיצות מקוריות של עיצוביו, קטעי וידאו וארכיון, פסלים אומנותיים פרי יצירתו ועוד. אוצרים: אילנה כרמלי לנר ורפאל וזאנה. פתיחה: 23.3.2021. נעילה: 31.8.2021. מיקום:   גלריית המשכן בית מאירוב – רחוב הרצפלד 31, חולון. הכניסה לגלריה ללא תשלום. מיועד לכל המשפחה
 • עלמא זעירא (עולם זעיר) – תערוכת הצילום המרהיבה שחושפת את עולמם המופלא של החרקים וצולמה כולה בעיר חולון. תערוכתו של ד"ר עמי שרגר. פתוח. נעילה: 30.4.2021. מיקום: מתחם תערוכת חוצות גן המוזיאון (כניסה מרח' ויצמן 61 חולון סמוך למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס). פתוח 24/7. הכניסה חופשית. מיועד לכל המשפחה
 • בול קליעה – תערוכה חדשה של האומן וקולע הסלים דוד גרושקו. פתיחה: 17.3.2021 נעילה: 2.5.2021. מיקום: גלריית חנקין, רחוב חנקין 109, חולון. הכניסה לגלריה ללא תשלום. מיועד לכל המשפחה
 • יש ריח לאומנות – בגלריית החווה בחולון נפתחת מחדש. התערוכה המונומנטלית שאותה יזם והגה פרופ' יהודה רוט, אומן ומנהל מחלקת אף אוזן וגרון במרכז הרפואי וולפסון עושה חיבור אקטואלי בין ריח, עיצוב ואומנות. מעל 50 אמנים ישראלים ובינלאומיים (בהם ניר הוד, יגאל תומרקין ומנשה קדישמן) מציגים עבודות עם זיקה ישירה או קונספטואלית לריח. אוצרים: דורון פולק ויהודה רוט. נעילה: 3.4.2021. מיקום: גלריית החווה, כתובת: רח' הנחושת 1 פינת רח' המלאכה, א.ת חולון, הכניסה לגלריה ללא תשלום. מיועד לכל המשפחה.

מוזיאון בת ים עם אגדות של פסח לילדים

מוזיאון בת ים – אלי פטל (צילום אלעד שריג)

אגדות של פסח – סיור לכל המשפחה. התערוכה לכל המשפחה במוזיאון בת ים לאמנות  – אגדות אמיתיות, מתמקדת בחמישה גיבורי תרבות: המלחין הדגול צ׳ייקובסקי, החוקר ומייסד תורת האבולוציה צ׳ארלס דארווין, המנהיגה הנאורה והמשפיעה – כריסטינה מלכת שבדיה, פאטימה מוחמד אל-פיחרי ממרוקו, שהקימה את האוניברסיטה הראשונה בהיסטוריה ויעקב אפשטיין – גיבור מקומי, מחשובי הפסלים הציבוריים בישראל. הסיפורים שנכתבו אודותם, מאת הסופר תום בייקין-אוחיון, כונסו בסדרת ספרי ילדים הנושאת את השם ״אגדות אמיתיות״. בתערוכה במוזיאון בת ים, יוצאים איורי הגיבורים מדפי הספר, מתנתקים מהסיפורים ומקבלים חיים עצמאיים.

היצירות המוצגות בתערוכה, נוצרו על ידי חמישה מאיירים – עידן ברזילי, חן לב, ליהי וייס, בן קדם ואדוה רודן, הפועלים בטכניקות שונות, חלקם במלאכת יד ואחרים במחשב, כמה בציור ואחרים בהדבקה, רישום ופיסול. התערוכה מרחיבה את מהות האיורים מעבר לגבולות הדף – לכדי קנה מידה אנושי ואל קירות חלל התצוגה. זוהי תערוכה חוויתית ובו בזמן גם לימודית, המעניקה לילדים כלים לפענח את היצירות, ללמוד על הטכניקות השונות שפיתחו המאיירים ולהיחשף לתהליך היצירה. הילדות והילדים מוזמנים ומוזמנות להתבונן ביצירות ולגלות דרך הקווים, הצבעים והחומרים, כיצד הם מוסרים את סיפורם של גיבורי תרבות ייחודיים ומשפיעים.

פרטים נוספים באתר המוזיאון  moby.org.il ובקבוצת הפייסבוק ״הילדים של מובי״
מוזיאון בת ים לאמנות ע"ש בן ארי , סטרומה 6, בת ים

ילדודס על גג עזריאלי תל אביב עם פסח 2021

פסח מטורף בגג עזריאלי ברחבת האמפי תיאטרון תל אביב עם פארק האטרקציות של ישראל! בפארק האטרקציות תוכלו להנות מהמון מתקנים ואטרקציות מדליקות: מתחם מתנפחים, ביתני יריד עם פרסים, מתנפח נינג'ה, מתחם לגו, מוזיקה מקפיצה, קרטינג פדלים, מיני גולף, מתחמי צילום סלפי, צוות בידור ועוד..

המתחם תוכנן כדי להעניק למבקריו חוויה בלתי נשכחת, מלאת התנסויות כיפיות ומהנות והכל בכרטיס אחד!! משך הביקור: 90 דקות. עלות כרטיס: 59 שקלים. ועדי עובדים: 35-45 שקלים. מתאים לגילאי 3-10. שומרים על כללי התו הסגול. לפרטים וכרטיסים:  https://yapshows.kartisim.co.il/announce/67998

מוז"א עם הטבות ביום הבחירות 23.3

ביום הבחירות, ה-23.3, בין השעות 10:00-20:00, 1+1 בכניסה למוזיאון למבוגרים. ילדים עד גיל 18 נכנסים ללא תשלום. כמו כן יתקיימו שני סיורים לקהל הרחב בביאנלה לאומנויות ועיצוב. בהשראת חממת שנקר המתארחת בגלריית המגדל, הסיור יתמקד ביצירות אמנות הנוגעות בעולם הדינמי והמרתק של הטקסטיל – עולם המשלב חדשנות ומסורת, טכנולוגיה מתקדמת ועבודה ידנית. הסיורים יתקיימו בשעות 11:00 ו-12:30, וכלולים בעלות הכניסה למוזיאון.

גן העיר ת"א מארח את נגני הרחוב למופעי אווירה שלישי 23.3.21, כניסה חופשית

בשלישי, 23 במרץ 2021, יום הבחירות לכנסת, יארח גן העיר תל אביב מופעי רחוב של הרכבים מוסיקליים בשיתוף למה כובע – עמותת נגני הרחוב בישראל.

ההרכבים המשתייכים לעמותה מציגים מופעי אווירה שמעבירים את הקסם והאותנטיות של תרבות מופעי הרחוב בעולם, הנחשבת למפותחת ומוערכת מאוד. בדומה למופעים שמתקיימים בתחנות הרכבת התחתית, בכיכרות, וברחובות ערים מרכזיות בעולם, כך גם במרחב הפתוח של גן העיר תל אביב, שקיימת בו אווירת רחוב, יוכלו המבקרים ליהנות מהאווירה ומהמוסיקה. המופעים:

שלישי, 23.3.21, בשעה 11:00: ההרכב "באבסה" – הרכב המנגן מוסיקה יוונית באווירה אותנטית של טברנה, ולוקח אותנו אחורה בזמן לסצנת הרמבטיקו של שנות השלושים ביוון – לסיפורי האהבה, הגעגועים למולדת, למאורות השתייה, וכל זה עם מוסיקה המביאה הרבה נשמה ואנרגיה סוחפת. ההרכב מופיע במגוון רחב של טברנות, מועדונים, אירועי תרבות ופסטיבלים. טוני חביב – שירה, בגלמה, חליל צד. אלעד רגב – גיטרה, שירה, בוזוקי. אריה ליבשין (ליבשינאס) – בוזוקי, מנדולינה.

שלישי, 23.3.21, בשעה 17:00: קאנטרי בלוז דואו, דב המר ואסף רוזוב – מופע שכולו חגיגה של בלוז, קאנטרי וכל מה שביניהם, וחוויה יחודית של מוזיקה מלאת רגש וספונטנית ואנרגיה מתפרצת של שני אמנים עם כימיה מיוחדת במינה. המר הופיע עם מיטב אמני הבלוז האמריקאים, ביניהם ג'ו לואיס ווקר ולאקי פיטרסון. רוזוב ניגן משך שנים בניו יורק, כולל הופעות בפסטיבל בג'ז היוקרתי של רוצ'סטר. דב המר: שירה, מפוחית. אסף רוזוב: שירה, גיטרה.

מתגלגלים בתל אביב

שמעתם על הכפר הערבי שהפך בן לילה ליהודי, על מחנה הבריטים שישבו מעל סליק לייצור נשק ועל הפרשים האוסטרלים שהסתובבו ברחובות.. אלו רק מעט מהסודות של תל אביב שידועים רק למעטים ועכשיו גם אתם תוכלו לגלות אותם.

אתם מוזמנים לסיור מתגלגל בשבילי פארק הירקון והסמטאות הצבעוניות של נווה צדק, בנקודות חן מיוחדות שיגלו לכם את הסודות של תל אביב הישנה והתמימה (בעצם לא כל כך תמימה כפי שתשמעו בסיפורים) הסיור נערך על טרייק (קורקינט חשמלי בעל 3 גלגלים (ויחיד מסוגו בישראל) של חברת מתגלגלים ומשלב נופים, טבע, סיפורים וגם טעימות ממגוון המאכלים שמוצעים במסעדות ובדוכני השווקים באיזור.

את הסיור מדריך עדו גביש-תל אביבי בעבר ומושבניק בהווה, בהכשרתו מדריך טיולים והרפתקן, שמשלב בהדרכות את שתי האהבות שלו – טיולים ואוכל. מדובר על חוויה בלתי נשכחת של הנאה, צחוק, אוכל טעים, וגיבוש חברתי או משפחתי שובר שגרה. עלות יום גיבוש בלתי נשכח עלות למשתתף – 180  שקלים. למשתתף בקבוצה – 150 שקלים. לתיאום- 074-7579737 באתר: www.macaroni.co.il

פסח בפארק אריאל שרון עם אינדי-דוב

אינדידב בפארק אריאל שרון עם עלמה זהר (צילום מירב גרנות)

את פסח הקרוב חוגגים בפארק אריאל שרון  בפסטיבל "אינדידוב" עם מגוון מופעים ושירים של מיטב היוצרים לילדים. הפעילות תתקיים באוויר הפתוח במתחם "חוות שלם" שבפארק והיא מיועדת לכל המשפחה. בין המופעים וההרכבים  שיקחו חלק בפעילות:

פלא  -עלמה זוהר: מסע מוזיקלי  חובק עולם מלא שמחת חיים וקסם של הזמרת עלמה זוהר שירים וספורים לכל המשפחה. 29.3 בשעה 16:00

ספורים מארץ קולילולי: מוסיקה אורגנית  -סיפורי מעגל עונות השנה באגדות ושירים מקוריים. הרכב מוזיקלי היוצר מופעים ואלבומים לילדים "מחומרים טבעיים בלבד": כינור, חליל, גיטרה, קלימבה, כלי הקשה רבים ועוד,  29.3 בשעה 12:30

ענן על מקל: מיטב השירים של היוצרת רינת הופר שהולחנו והפכו למופע מרגש. ירדן בר כוכבא, עידן אלתרמן, טל בלכרוביץ' ודידי שחר מבצעים את  השירים השנונים והקסומים.  תמונות חיים קטנות של ילדה ושמה עמלי, ילדה חולמנית שחווה את המציאות בדרכה המשעשעת ומלאת הדמיון.  29.3 בשעה 10:00

תנינים על הראש: איך סוחבים משפחה של תנינים על הראש? מה עושה חתול לבן שרוצה להיות שחור? "תנינים על הראש" (הספר והמופע) הוא פרויקט חדש של תזמורת מארש דונדורמה, התזמורת הירושלמית האהובה, שלוקחת את הקהל למסע מוזיקלי בין ערבות אפריקה, מדרכות העיר הסואנות והמקלחת שמחכה לכולנו בסוף היום. במופע משולבים סיפורים מוזיקליים עם השחקן והקריין יואב יפת.  30.3 בשעה 16:00

אינדי ילד – מחווה לשירי גידי גוב: מופע רוקנרול סוחף לכל המשפחה מחווה לשירי גידי גוב מכל התקופות. אינדי ילד' מגישים מופע חדש לילדים ולכל המשפחה, הכולל את מיטב שיריו היפים של גידי גוב, מהאמנים הבולטים, המגוונים והאהובים בתרבות הישראלית.  30.3 בשעה 12:30

ילדי בית העץ: חגיגות האלבום הרביעי -מופע חדש סוחף ומרגש לכל המשפחה של ילדי בית העץ – הפרויקט המוסיקלי של האחים רן ויאיא כהן אהרונוב. 30.3 בשעה 10:00

המופעים יתקיימו באוויר הפתוח והפסטיבל אשר יתקיים ב"חוות שלם" יקפיד על תנאי הבטיחות ותקנות הקורונה לטובת שמירת על ביטחונם ובריאותם של המשתתפים. מחיר כרטיס (למופע בודד)  -85 שקלים. רכישת כרטיסים מראש, בקישור…

מוזיאון אגם עם תערוכה חדשה לפסח ומגוון פעילויות

עמודי כלילה בכניסה למוזיאון אגם, ראשון לציון (צילום דן בר-דוב)

תערוכה חדשה והגדת ברוך מתחילה – הגדת הפסח המצוירת מאת האמן יעקב אגם. אוצרת: רותי מקבי – מאוסף אבנר קשת. פתיחה לקהל הרחב: 25.3.21. לא נקבע עדיין מועד נעילה.

ההגדה המצוירת הייחודית של יעקב אגם, הודפסה בטכניקת הדפס משי, ויצאה לאור בצרפת בשנת 1985. אגם נותן לטקסטים המקודשים, ביטוי עז וחדשני שמדבר אל ליבו ונפשו של המתבונן וקורא בכל גיל, מילדות ועד זקנה. שימוש מופלא בעושר צבעוני חובר לציוריות הכוללת ולתצורת האותיות הייחודיות אשר מתכנסות יחד להבעה אמנותית יוצאת דופן בעקבות סיפור יציאת מצריים.

"עבדים היינו לפרעה במצריים" – חזות המילים והדימויים פורצים באחת כבר מהעמוד הראשון. הדהוד צבעים ועיצוב אותיות מפתיע מציפים את המתבונן כמו בפגישה ראשונה, למרות היכרותו ארוכת השנים עם הטקסט העתיק אשר נקרא מדי שנה בשנה בהסבנו לשולחן ליל הסדר המשפחתי.

האמן יעקב אגם: "סיפור יציאת מצריים נטווה בהגדה של פסח בעזרת תפילות ומדרשים. זהו הסיפור המכונן של היווצרות העם היהודי, אירוע שמבטא יותר מכל אירוע היסטורי אחר, את מהותו הבסיסית: יציאה מעבדות לחירות.  רעיון החרות, החופש, ההיחלצות מעבדות פיזית ורוחנית מהווה את בסיס קיומנו התרבותי, את סוד ויסוד המשימה היהודית המוזכרים כמעט בכל תפילה, בכל ברכה".

מרכיב ראשון ובולט בהגדה, הוא הכתב – יעקב אגם יצר אות חדשה עבור ההגדה של פסח, אות המורכבת מקו ומנקודה, קליגרפיה ייחודית אשר לה שני מקורות השראה: עולם המוזיקה, ועולם הקבלה.

הציורים ובחירת הצבעים העזים, בהם כל צבעי הקשת, מבטאים באופן עוצמתי את פרקי ההגדה – כל ציור, בכל עמוד, מבטא ומדגיש היבט אחד החשוב לאמן מבחינה ערכית, אותו היה רוצה להעלות על נס ולהנחילו לדורות הבאים בבחינת "והגדת לבנך".

אגם בוחר להשתמש בכל צבעי הקשת לצורך הבעת גווני הרגש האנושי , אשר קשורים למדרשי ההגדה ותפילותיה: משמחה ועד עצב, מתקווה ואושר עד מצוקה ותחינה, מאמונה ותפילה ועד חשש וסבל – כל הנוגע לתהליך נפשי ופיזי, קשה ומורכב, של יציאה מעבדות לחירות. קשתות מרהיבות מבטאות את תחושת האופוריה ב"והיא שעמדה", תעלות נשמתו של המתפלל ב"נשמת כל חי", או קול זעקה העולה מצבעי "שפוך חמתך".

חוויית החופש, המודעות התבונית לרעיון החופש והמאבק לקיומו ולשמירתו, הם הם אשר מהווים את עיקרה הרעיוני והטקסטואלי של הגדת פסח, והם שהנביטו, להרגשתו של אגם, את דחף היצירה בזכותו ברא אותה בראיה אמנותית חדשה. למען העברת המסר החשוב לדורות הבאים כפי שהורה לנו, בבהירות תכליתית, הכתוב עצמו בשאלות פתיחה אשר מכוונות לספר, להסביר ולהטמיע את המיתוס העתיק עד סוף הדורות.

במוזיאון אגם בראשון לציון, מוצגות עשרות יצירות מרהיבות של האמן יעקב אגם, עבודות אמנות קינטיות ופיסול בתנועה. המוזיאון מזמן למבקרים חוויה רב חושית בסביבה עטופה בשלל צבעים, גירויים ותנועה. האמנות של יעקב אגם מרתקת צופים מכל הגילים ובמיוחד ילדים שחוקרים ומגלים את העולם בכל החושים. הצופים מוקפים בסימפוניה ויזואלית מהפנטת, כל צעד וכל מבט חושפים מוטיבים חדשים ומשתנים בחלל ויוצרים סביבה מעוררת השראה.

מוזיאון אגם, רחוב מיש"ר 1, ראשון לציון. כל הפעילויות ע"פ התו הסגול. כרטיסים בהרשמה באתר: yama.co.il

חי כיף ראשון לציון עם חוויות פסח 2021

זברות בחי-כיף ראשון לציון (צילום תומר פטיטו חי כיף)

לרגל פסח הקרוב נוסף אל ה"חי-כיף" פארק אטרקציות ענק לכל המשפחה הכולל מתחם דינוזאורים, סדנאות קרקס, מתנפחי ענק, מתקן נינג'ה, מתחם צילומי סלפי טיק טוק, דוכני יריד, מעגל מתופפים ועוד הפתעות והכל בכרטיס אחד.

בואו לראות מקרוב את האליגטורים ובמרחק מטרים ספורים – חצר אפריקאית עם זברות, חצר אוסטרלית בה מקפצים הקנגורו לצד ציפורי האמו הגדולות ממשפחת היענים, שביל זוחלים עם נחשי ענק, איגואנות ומגוון לטאות, שביל קופים עם מגוון של קופים סקרנים ופעלתנים ועוד. לאחרונה אף הוקם בחי-כיף משק חי גדול המשתרע על שטח של דונם וחצי בו ניתן ללטף כבשים, גדיים, עיזים, ארנבים, עופות, ברווזים ואווזים.

רז  קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון: "אנחנו שמחים לפתוח את החי כיף ולהעניק למשפחות זמן איכות חווייתי, מלא בהנאה בייחוד אחרי תקופה ארוכה של שהייה ממושכת בבתים בלי פעילויות תרבות ופנאי".

עידן מזרחי, המשנה לראש העיר ומחזיק תיק החי כיף: "החי כיף פותח את שעריו לאחר שעבר שדרוג משמעותי ומציע מגוון רחב של אטרקציות ופעילויות למבקריו. מתרגשים לקראתכם".

מחיר: 79 שקלים, מחירי ועדי עובדים: 45 שקלים. שד' גולדה מאיר, ראשון לציון. פרטים וכרטיסים באתר:  http://hay-kef.co.il/ ובטל': 03-961-5942

פארק פרס חולון עם בחירת הציור של ואן גוך בתערוכת Van Gogh

אוכלי הבולבוסים של ואן גוך

מהי היצירה הטובה ביותר של וינסנט ואן גוך? דיוקן עצמי, חמניות, שדה חיטה עם עורבים או ליל כוכבים. הקהל, גדולים כקטנים, מוזמן לבקר בתערוכה הבינלאומית של ואן גוך, אחת התערוכות הפופולאריות בעולם, לבחור את התמונה האהובה עליו ולהצביע בקלפי שתוצב במקום ואף לזכות בפרס. התערוכה 'טיילה בלמעלה' מחמישים ערים בעולם, וזכתה למיליוני מבקרים כמו גם לביקורות מפרגנות בעיתונות העולמית, שהכתירו אותה כאחת התערוכות החשובות, האיכותיות והמרגשות ביותר שהוצגו עבור אמן בסדר גודל כזה.

התקופות השונות בחייו של ואך גוך והסיפורים שמאחורי הציורים מקבלים בתערוכה מימד חדש ופורץ גבולות- ציורים היוצאים מהמסגרת ומוצגים ב- 360° בין פינות וקירות, באמצעות הקרנה עוצרת נשימה המעניקה פרספקטיבה חדשה.  הציורים של Van Gogh מצטרפים לסימפוניה של צלילים, אורות וצבעים המשולבים בתערוכה ומאפשרים חוויה רב-חושית ובלתי נשכחת של פעם בחיים. יצירותיו ממשיכות להדהד ברחבי העולם כבר למעלה מ 150 שנה ולספר את סיפורו הבלתי יאמן של אדם מוכשר ודל אמצעים שגילה את יכולתו רק בגיל 30.

בתערוכה כאמור תוצב קלפי וקהל המבקרים יוכל לבחור את הציור הטוב ביותר מבין הארבעה. בין המצביעים תוגרל מתנה בשווי של 250 שקלים מחנות המוזיאון בתערוכה. שם הזוכה יפורסם לאחר יום הבחירות בעמוד הפייסבוק של התערוכה.

איפה? מתחם לה פארק, שד' ירושלים 216-218 פארק פרס חולון (חניה חינם). שעות הפעילות: 10:00-19:00 (כניסה אחרונה בשעה 18:00). גיל: 3 ומעלה לכל המשפחה. עלות: 144 שקלים תושבי חולון עם הצגת ת.ז. 49 שקלים בסבסוד העירייה. לקוחות ישראכרט  59 שקלים. מחירים מיוחדים בוועדי העובדים השונים, חברות האשראי ובמועדוני ההטבות המובילים (כולל: חבר, מגה לאן, קרנות השוטרים, אשמורת, ארגון המורים, חברת החשמל ועוד). ילד מגיל 3 חייב כרטיס. לפרטים נוספים ותיאום הגעה מראש בלבד:  9066* ובאתר התערוכה

שפלת יהודה וירושלים

ירושלים של כולם – סיור שלוש הדתות בעיר העתיקה

מפת מסלול סובב חומות 360 ירושלים

סיור חוויתי ומרתק בעקבות 3 הדתות שלהן יש את אותו אב וכולן שמות את ירושלים על ראש שמחתן. בסיור נשמע על הזווית היהודית והיפהפייה של העיר ולצד זאת נגלה את הצדדים הנוצרים והמוסלמים שלה. נפגוש ביהדות, באסלאם ובנצרות תוך כדי ביקור בהר ציון, רחבת הכותל, תצפית על הר הבית וכנסיית הקבר.

נקודת היציאה לסיור משער יפו, בכניסה לעיר העתיקה.  הסיורים יתקיימו בימי חמישי ובשבת 21.3-22.5 להרשמה: ירושלים

כניסה חינם בחסות בנק הפועלים

בפעם ה-16: מעל 80 אתרים, מוזיאונים, עסקי תיירות קטנים מהדרום וסיורים מודרכים ברחבי הארץ ייפתחו בחינם לכל הציבור בישראל במהלך חול המועד פסח, בחסות בנק הפועלים המציין 100 שנה להיווסדו. האתרים יפתחו חינם בכל ימי חול המועד בין התאריכים: 29 במרץ עד ה-2 באפריל 2021. ימים ב'-ה' ה-29/3-1/4, הינם ימי פעילות מלאים ויום ו' ה-2/4 הינו חצי יום פעילות. לפרטים מלאים: www.pesach.poalim-site.co.il

טיילת החומות בעיר העתיקה ירושלים

מוזיאון ארצות המקרא

יד לשריון לטרון

פארק נאות קדומים

אמת המים בארמון הנציב – עיר דוד

אשכולות מזמין את כלל הציבור הישראלי לסיורים ופעילויות לכל

סיורי יום בימים שני-חמישי בשעות 10:00, 13:30. לפרטים מלאים והרשמה: www.eshkolot.org

יער בן שמן –מרכז סיור ולימוד בשבילוד

כרמילה ההר הירוק –בית ספר שדה שער הגיא

"קול ברמה נשמע" –מרכז ראשית ירושלים

ציונות וטבע בגבעות מרר –מרכז סיור ולימוד "ציוני דרך"

ג'ונגל פארק מודיעין עם אטרקציות פסח 2021

חוה"מ פסח, מתחם מגה אור, מודיעין (מעל מחסני חשמל) יפעל מתחם נינג'ה וחבלים, מתחם ג'מבורי, מתחם מתנפחים, מתחם לגו, מתחם איפור, מתחם בלוני צורות, קרוסלת מטוסים, מתחם הקרנת סרט, מתחם סוני פלייסטיישן ועוד…

פסח מטורף לכל המשפחה במתחם ענק וממוזג המתפרס על 1000 מטר. מתאים לגילאים מחצי שנה ועד 10. שומרים על כללי התו הסגול. משך הביקור: 90 דקות. עלות כרטיס: 45 שקלים. ועדי עובדים: 35-30 . לפרטים וכרטיסים https://tickchak.co.il/16098

טיילת החומות הצפונית נפתחת לציבור

טיילת החומות (צילום יעל הרמן)

טיילת החומות ב-3 מסלולים: הטיילת הדרומית או הטיילת הצפונית, משער יפו ועד הכותל, אפשרות ירידה בשער ציון וגם – משער יפו ועד שער האריות, אפשרות ירידה בשער החדש, שער שכם, שכם הפרחים ושער האריות.

טיול רגלי בטוח, באוויר הפתוח מול הנופים המופלאים והמרגשים של העיר העתיקה והחדשה!

טיילת החומות בירושלים תפתח לראשונה ללא תשלום לכולם ולכל אורכה בימי חוה"מ פסח בתמיכת בנק הפועלים ימים שני עד שישי 29.3-2.4.21, בהרשמה מראש, באתר www.pami.co.il

סיורים קוליים מודרכים על הטיילות באפליקציה: סיורים קוליים בירושלים. סיורים מודרכים בתשלום. 21-25.3.21, שני סיורים מודרכים מידי יום:
10:30 סיור סובב חומות למיטיבי לכת: כחמש שעות של סיפורים תצפיות ואוויר צח מעל העיר העתיקה. מותאם לגלאי 5 ומעלה, מחיר למשתתף 65 שקלים
16:00 סיור שקיעה על הטיילת הדרומית: כשעה וחצי של הכרות עם העיר העתיקה וחדשה מותאם לגלאי 5 ומעלה, מחיר למש

סובב חומות 360 מעלות: למיטבי לכת סיור נדיר ומרגש על חומות העיר העתיקה, המזמן רגעים אינטימיים עם ירושלים בו משלימים סיבוב מלא סביב העיר! הסיור מתחיל ומסתיים בשער יפו. עולים על הטיילת הדרומית עד שער האשפות, יוצאים אל מרגלות החומה המזרחית עד לשער האריות, עולים על הטיילת הצפונית וממשיכים עד לשער יפו. אורך המסלול כ-4.5 ק"מ, וכ-5 שעות. נופים ותצפיות בדרך:  טיילת דרומית – ממילא, ימין משה, בריכת הסולטן, משכנות שאננים, גיא בן הינום, תצפיות נדירות על הרובע הארמני והיהודי, מכלול שער ציון ונוף עוצר נשימה אל הר הזיתים והקדרון. טיילת צפונית – תצפיות נדירות על הר הזיתים, הר הצופים, סנטה אנה, הרובע המוסלמי, מוזיאון רוקפלר, מכלול שער שכם והרובע הנוצרי. ירידה בכל אחד מהשערים: ציון, האשפות, הפרחים, שכם, החדש, יפו. מומלץ: נעלי הליכה נוחות, מים, כובע ואוכל.

טיילת החומות היא אתר מורשת עולמי של אונסק"ו, הטיילת, נתיב הזקיפים שבראש חומות ירושלים, נבנתה לפני כ-500 שנה על ידי הסולטאן סולימאן המפואר ופועלת לפי הנחיות התו הסגול: ההליכה ברוב המקטעים מתאימה לאדם אחד ועל המגדלים ניתן להתכנס עם מרווח בין המטיילים. הסיור על החומות מעניק מבט אווירי, נדיר, ייחודי ומרגש אל נופיה של העיר העתיקה והחדשה – היכרות מזווית חדשה עם החיים בתוך החומות ומחוצה להן, לצד הבנה גיאוגרפית וגיאופוליטית של כ-5000 שנות תרבות. בתוואי משולבות אבנים בשימוש משני ומתקנים כמו חדרי ומגדלי שמירה, חרכי ירי, מרפסות תקיפה ושליטה, עיטורי אבן, תאי לחימה ועוד.

התאווררות משובבת נפש מול הנוף המופלא של ירושלים העתיקה והחדשה, באוויר הנקי והצלול, גבוה מעל העיר, בקצב שלכם, בנגישות טובה ובדרגת קושי קלה המתאימה לכל המשפחה. הטיילת אינה מונגשת לעגלות ילדים ולבעלי מוגבלויות. פרטים וכרטיסים מראש באתר  www.pami.co.il

אתר הלאומי הקסטל עם סיור עצמאי חווייתי בשביל הערכים

אתר לאומי הקסטל מספר את סיפורי קרבות מלחמת העצמאות בדרך לירושלים, ובעיקר את סיפורו של הקרב שנחשב נקודת מפנה חשובה במלחמת העצמאות. במסלול "שביל הערכים" אתם מוזמנים להכיר את ארבעת הערכים הבולטים שבאו לידי ביטוי בקרב: נחישות, רעות, מנהיגות ואמינות. ערכים אלו מוגשים לכם, המבקרים, בחוויה מאתגרת של משימות קבוצתיות והמתנסים בהן מרגישים ומבינים את חשיבותם. בחוברת הדרכה עצמאית שהכנו עבורכם, תוכלו להכין את עצמכם לקראת הביקור וגם למצוא בה הנחייה להפעלת התחנות באופן עצמאי . את החוברת ניתן למצוא ולהדפיס ללא תשלום באתר רשות הטבע והגנים, בדף אתר לאומי הקסטל תחת  עלוני מידע להורדה, או בהקלקה על לינק זה: https://bit.ly/2HADRbt. מלבד משימות "שביל  הערכים" הטיול באתר  מציע גם תצפיות מרהיבות על הרי ירושלים ועל זירת הקרבות. היכן: אתר לאומי הקסטל. מתי: במהלך שעות הפעילות של האתר. מומלץ להגיע עד שעתיים לפני סגירת האתר.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר. היכן: אתר לאומי הקסטל. מתי: בימים שלישי עד חמישי 30.3-1.4 בשעות: 10:00, 12:00 ו- 14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

גן לאומי קומראן עם נושמים תרבות קומראן

מערות קומרן (צילום שי הלוי, רשות העתיקות)

בואו ליהנות מפעילות ערכית ומפתיעה לכל המשפחה: אומני רחוב, שחקנים ונגנים יחכו לכם בנקודות העניין באתר על רקע נופיו הקסומים של ים המלח. בכניסה לאתר בקשו מערכת הדרכה קולית וכן את דף הפעילות "אוצר קומראן" (ללא תשלום) וצאו לחוויה משפחתית עצמאית ומאתגרת. בביקורכם תתוודעו לסיפורן המרתק של המגילות הגנוזות, שהתגלו במערות סמוכות לאתר והיו לתגלית החשובה ביותר במאה ה־20, ותכירו את מנהיג הצדק ואת אנשי היחד, שראו בעצמם בני אור. לתשומת לבכם- את הסיור הקולי באתר ניתן גם להוריד לסלולרי מהאפליקציה של חברת tour-man, ורצוי לעשות זאת בבית כי באתר אין כיסוי סלולארי (ללא תשלום). שימו לב: ייתכנו שינויים בתוכנית האומנים. היכן: פארק (גן לאומי) קומראן. מתי: ימים שני עד שישי 29.3-2.4 (פסח), בשעות 11:00-15:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר. עוד באתר: חוברת "פקחים צעירים" לכל המשפחה – מטיילים באתר עם חוברת ההפעלות והמשימות והופכים לפקחים צעירים השומרים על ערכי הטבע והמורשת.

גן לאומי עין חמד עם פסח חגיגי לכל המשפחה

אתם מוזמנים לפגוש  את אמני המרחב הציבורי: שחקנים, פסלים חיים ונגנים בינות עצי הדולב הענקיים, עצי הבוסתן, הנחל הזורם ומבנה בית החווה  הצלבני. מפעל הפיס יחד עם רשות הטבע והגנים מזמינים אתכם ליהנות מאווירה תרבותית  חגיגית בשטח הפתוח. נוסף על טיול בגן ופקניק נעים, בכל יום יתארחו בגן הלאומי אמנים אחרים והם יציגו במספר סבבים במהלך שעות היום על מנת לעמוד בהנחיות משרד הבריאות וכדי מבקרים רבים יותר ייהנו מהמופעים. שימו לב: ייתכנו שינויים בתוכנית האומנים. היכן: גן לאומי עין חמד. מתי: ימים שני עד שישי 29.3-2.4 בשעות 11:00-15:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

פגסוס טיולים עם טיול ליום אחד בירושלים המוסלמית בחוה"מ פסח

שער יפו ומצודת מגדל דוד ירושלים (צילום דני בר)

פגסוס טיולים מציעה במסגרת "טיולי הדרכון הירוק" טיול לירושלים בעקבות האסלאם ומקומו באחרית הימים, לפסח ולאביב תוך הקפדה על ההנחיות, עם מטיילים מחוסנים בקפסולה קטנה ובטוחה.

פגסוס, תעניק 5% הנחה למגוון יעדים בחו"ל כהטבה לנרשמים לטיולים מאורגנים בישראל במהלך הקיץ. לדברי איתמר ניר, מנכ"ל פגסוס: בימים האחרונים אנו חווים  עלייה בנתוני ההרשמה לטיולים מאורגנים בישראל. פגסוס מציעה למעלה מ- 45 מסלולי טיולים שונים, ברחבי הארץ, ליום אחד או לשלושה ימים.

בכדי לחזק את המגמה וכהכנה לטיולים המאורגנים בכל העולם שייפתחו בקרוב, תינתן הטבה בגובה 5% למגוון יעדים בחו"ל, שכן, הכמיהה לטיולים, ידע ובילוי צוברת תאוצה בימים אלה.

הטיול לירושלים יחל בשער האשפות ומשם ימשיך להר הבית ולאתרי הר הבית, כיפת הסלע, מסגד אל אקצא, המוזיאון המוסלמי ועוד, משם הטיול ימשיך לכותל המזרחי, לתצפית להר הזיתים שילווה בסיפור על חשיבותו של האסלאם ועל מקומו באחרית הימים ומשם לרובע המוסלמי, ביקור בשוק הכותנה ותצפית מהגג על ארמון הנציב וחומות העיר העתיקה.

הטיולים של פגסוס לבעלי התו הירוק, מתבצעים בקפסולות, באוטובוסים שעברו חיטוי ותוך הקפדה על תפוסה של 50% באוטובוס. 30.3.21, 12.4.21. מחיר 190 שקלים.

מוזיאון ישראל, ירושלים עם בחירת יצירת האמנות שריגשה אתכם

מוזיאון ישראל פותח את שעריו חינם לילדים ביום הבחירות ומזמין את הציבור הרחב לחגיגה של דמוקרטיה: במקום מרכזי במוזיאון יוצבו קלפיות וציבור המבקרים יוזמן לבחור את היצירה שריגשה אותו במיוחד. פתקי הצבעה יונחו לצד יצירות נבחרות, והמבקרים שיגיעו אליהן יאספו אותם וישלשלו את פתקי ההצבעה שבחרו בקלפי.

ביום הבחירות יהיה המוזיאון פתוח מ-10 בבוקר ועד 5 אחרי-הצהריים. המבקרים שיבחרו לבלות בו את יום השבתון יוכלו להתרשם ממגוון התערוכות החדשות והמדוברות המוצגות, ובהן "הבירוקרט", מפגש נדיר בין שני יוצרים, צייר וסופר – דויד גרוסמן ומתן בן-כנען – המתמודדים שניהם עם דרמה הרת-גורל; "אבנר כץ: 'אני כבר הייתי'" ובמרכזה סדרת דיוקנאות עצמיים שצייר כץ עד כשנה לפני מותו, "תמרה ריקמן: בעיקר ורוד" המציגה עבודות של האמנית מהשנים האחרונות וכן "מלח הארץ" המעמידה במרכז את יצירותיהם של יוזף ישראלס, מקס ליברמן ולסר אורי. לאור הביקוש הוארכו התערוכות שנפתחו ערב משבר הקורונה: "נופי גוף", "אמות וסיפים", "זרות", "ברטה אורדנג" ו"כל אנשי המלך" וכן התערוכה "כיסאות מתבודדים" המשלבת צילומי טבע מרהיבים של כיסאות המשמשים את חסידי ברסלב להתבודדות, העתק של כיסא ההתבודדות המפורסם של רבי נחמן וכיסאות שעיצבו מעצבים עכשוויים מכל רחבי העולם.

ילדים ומשפחותיהם יוכלו ליהנות מן התערוכה "1001 דמויות: מסדנתו של יעקב קאופמן" המאפשרת להתבונן בכאלף(!) דמויות – כל אחת בעלת אישיות משלה – שנוצרו בידיו המיומנות של האמן והמעצב התעשייתי יעקב קאופמן. את הדמויות הוא יוצר מחומרי גלם פשוטים ובאמצעותן הוא עורך דו-שיח עם העולם הקדום ועם תרבויות העולם. בהיכל הספר יזכו הילדים לצפות ב"מנהרת הזמן", סרט אנימציה לכל המשפחה בעקבות המגילות הגנוזות, בלי תשלום נוסף.

בנוסף, מה נשתנה?! בחוה"מ פסח הילדים הם האמנים. מי לא רוצה שציוריו יופיעו על קירות המוזיאון? בחול המועד הקרוב, מוזיאון ישראל מגשים חלום ומזמין ילדות וילדים להשתתף בתערוכת ענק בהשראת יצירות אמנות המוצגות במוזיאון. באתר המוזיאון יוכלו המשתתפים להתוודע אל התערוכות והמוצגים, לשאוב מהם רעיונות ליצירתם ולבוא איתה אל אולם התצוגה המרכזי, שם יפגשו את צוות האוצרים לחינוך לאמנות שישמעו על מקורות ההשראה, יחלקו להם תעודות אמן/ית צעיר/ה ויסייעו להם לתלות את עבודתם בתצוגה.

המשפחות שיבקרו בפסח במוזיאון ייהנו משפע של תערוכות ופעילויות: התערוכה יעקב קאופמן: 1001 דמויות המאפשרת להתבונן בכאלף(!) דמויות – כל אחת בעלת אישיות משלה; סדנת-אמן בהשראת התערוכה* ושעת סיפור  בליווי גיטרה, שירים, בובות ועוד הפתעות בספריית האיור*. בתערוכה כל אנשי המלך תוצע למשפחות ערכת פעילות מיוחדת ובתערוכת "אימוגליפים" ייהנו המבקרים לבחון את הקשר בין האימוג'י לכתב החרטומים. כמו כן, יוכלו המבקרים לרכוש את צופן טדי – ערכת חידה שלוקחת את המשתתפים למסע מרתק ומהנה ברחבי המוזיאון.

וכמובן גם במהלך ימי הפסח יזכו המבקרים להתרשם ממגוון התערוכות החדשות והמדוברות המוצגות, ובהן הבירוקרט, מפגש נדיר בין שני יוצרים, צייר וסופר – דויד גרוסמן ומתן בן כנען – המתמודדים שניהם עם דרמה הרת-גורל; אבנר כץ: 'אני כבר הייתי' ובמרכזה סדרת דיוקנאות עצמיים שצייר כץ עד כשנה לפני מותו, תמרה ריקמן: בעיקר ורוד המציגה עבודות של האמנית מהשנים האחרונות וכן מלח הארץ המעמידה במרכז את יצירותיהם של יוזף ישראלס, מקס ליברמן ולסר אורי. לאור הביקוש הוארכו התערוכות שנפתחו ערב משבר הקורונה: נופי גוף, אמות וסיפים, זרוּת, ברטה אורדנג וכיסאות מתבודדים המשלבת צילומי טבע מרהיבים של כיסאות המשמשים את חסידי ברסלב להתבודדות, העתק של כיסא ההתבודדות המפורסם של רבי נחמן וכיסאות שעיצבו מעצבים עכשוויים מכל רחבי העולם.

הכניסה לילדים חינם! סדנאות האמן ושעת סיפור בתשלום נפרד.

מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים עם אירועי פסח לכל המשפחה

אוצרות האדמה פסח במוזיאון המדע ירושלים (צילום יונתן בן חיים)

אנו דורכים עליה יום יום, תוקעים בה יסודות ומעבירים בה צינורות. אנחנו קודחים, חוצבים, ממצים ושואבים. קשורים אליה, נלחמים עליה ונשבעים בה – אבל מה אנחנו באמת יודעים על האדמה השוכנת לרגלינו? בפסח הקרוב מוזיאון המדע בירושלים מזמין את הקהל הרחב, קטנים כגדולים, ללכלך קצת את הידיים במגוון הדגמות, סדנאות ומיצבי אמנות, שיחשפו את נפלאות הטבע החבויים באדמה: מטוטלת חול, מבוך אדמה ענקי (כ-80 מ"ר), גבישים מחשמלים, מתחם מנדלה עם האמן והמעצב רועי אמינוף, יצירה בחימר, מעבדה לחקר גבישים, סדנת בנייה – קסם החול והאבנים, מיצג אמנות אדמה ועוד.

מטוטלת חול: מוצג אינטראקטיבי שהזזתו מייצרת על המשטח התחתון ציורי חול מורכבים ויפהפיים. ברגע שהחול במטוטלת יסתיים תוכלו לאסוף אותו ולמלא מחדש את מיכל המטוטלת וחוזר חלילה. זהירות זה ממכר!

מבוך אדמה: מבוך הוא חידה של דרכים. ההתרגשות לקראת הלא נודע והאפשרות לא למצוא את הדרך מזמינה את הילדות והילדים המבקרים לאזור אומץ ולהתמודד עם הפחד והרצון הכי גדולים שלהם: ללכת לבד בדרך. המבקרים מוזמנים לנסות ולהסתדר בעצמם, אולי לרגע ללכת לאיבוד ואחרי מאמץ להצליח לפתור את החידה בכוחות עצמם.

באירוע "אוצרות האדמה" יוכלו הילדות והילדים לפגוש באדמה חשופה דווקא בקירות שילוו אותם בעודם מחפשים את פתרון החידה, אותו השביל שיחזיר אותם אל אדמת המבטחים – הוריהם. הילדים והילדות יוכלו להתרוצץ, לחקור ואולי רגע לנוח בין קירות האדמה שאותם יבנה עופר רבינס, המתמחה בבנייה מקצועית של בתי מגורים של ממש מאדמה. מגיל 3 עד 10

גבישים מחשמלים: הדגמות ופריטים אותנטיים המדגימים את הקשר בין גבישים לבין מכשירים אלקטרונים מוכרים כמו מטהרי אוויר, מצתים, רמקולים, שעונים ומנועים מיניאטוריים. בהדגמה יגלו המבקרים כיצד גילה פייר קירי בשנת 1880 את תופעת הפיאזו-אלקטריות המייחדת גבישים כמו קוורץ וכיצד מעבר של מתח חשמלי בגבישים גורם להם לרטוט ולהיפך. מגיל 8 ומעלה

מתחם מנדלה: האמן והמעצב רועי אמינוף יוצר מרחבים ומיצבי אומנות מרתקים, בהם מוצא הצופה חיבור לעולמות פנימיים דרך צבעים, צורות וטקסטורות. אמינוף וצוותו יגיעו במהלך פסח (20-23/3) למוזיאון ויבנו מאדמה וחימר מסוגים שונים מנדלה ענקית בחצר הכניסה של המוזיאון. כאמור, בתאריכים 20 ו-23  במרץ, יגיע האמן ויבנה את המנדלה לעיני הקהל. ביתר ימות האירוע ניתן יהיה לצפות ביצירה המרהיבה.

קל וחומר- יצירה בחימר: חוויית למידה דרך הידיים המיועדת למשפחות ופונה לילדים ולילדות צעירים. הילדים יחוו תהליך של יצירת חימר מחרסית גולמית. יכתשו את הסלע במכתש ועלי, יסננו, יוסיפו מים ויצרו מוצר שיהפוך לחלק מיצירה שיתופית. יכירו את תכונות החומר הנמצא סביבנו – בכלי מטבח, ברעפים וגם ביצירות אמנות. הם יגלו מאיפה הגיע החומר ומה צריך לעשות כדי שניתן יהיה לעבד אותו. הסדנה תהיה נגישה ומותאמת לכל הגילאים ותאפשר עבודה של ילדים מגיל שנה וחצי.

מעבדה לחקר גבישים: אין יום שעובר מבלי שאנו משתמשים בגבישי מינרלים!  החל ממלח לתיבול ועד אבני חן ויהלומים. במעבדה לחקר גבישים יוכלו המבקרים להתנסות בגילוי התכונות המיוחדות של גבישים – גבישים תוססים, גבישים מתמגנטים, גבישים מקטבים ועוד. בנוסף מוזמנים הילדים וההורים לפתור את חידת הגבישים הלבנים וליהנות מתצוגה מרהיבה של גבישים יפהפיים שהושאלו מהאוספים הלאומיים שבאוניברסיטה העברית.

סדנת בנייה – קסם החול והאבנים: כיצד אפשר לגרום לאבן שקועה בחול לעלות ול"צוף" על גבי החול, אבל מבלי לגעת בחול או באבן? בסדנת הבניה הזו המשתתפים יגלו דרך מפתיעה לבצע את המשימה! פתרון המשימה מבוסס על תופעה מדעית שנקראת "אפקט אגוזי הברזיל", המתרחשת בקופסת הקורנפלקס שלכם, במפולות בוץ ושלגים ועוד.

אמנות אדמה: בוגרי ובוגרות בצלאל מציגים תערוכת עבודות אמנות שנוצרו מחומרי הגלם שבאדמה. בתערוכה יוכלו המבקרים ללמוד מה אפשר ליצור מקרמיקה וזכוכית!

מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים הוא מקום בילוי אולטימטיבי לכל בני המשפחה. בנוסף לתכני האירוע בפסח מוצגות במוזיאון למעלה מ-10 תערוכות אינטראקטיביות ייחודיות הפונות לטווח גילים רחב.

המוזיאון נערך והותאם לדרישות והנחיות התו הסגול בצורה מוקפדת. בכניסה למוזיאון תתבצע בדיקת חום, על המבקרים לעטות מסיכות בכל זמן שהותם במוזיאון, לשמור על מרחק 2 מטר ולהישמע להוראות המדריכים.

איפה? מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד קרית המוזיאונים 3 ירושלים. גיל: 2-11. עלות: ילדים עד גיל 5 – חינם, מעל גיל 5 / מבוגר –  45 שקלים  כרטיס משפחתי (הורים וכל ילדיהם או סבים וכל נכדיהם) – 160 שקלים הנחות: למחזיקי כרטיס תושב 'ירושלמי', חיילים, כוחות הביטחון, נכים, גמלאים ומועדוני לקוחות. לפרטים נוספים 02-6544888 רכישת כרטיסים ותיאום ביקור מראש בלבד דרך אתר המוזיאון

רשות הטבע והגנים עם פתיחת עין חניה בנחל רפאים שבגן הלאומי הרי יהודה

פינת חמד המשלבת מעיין ובריכה עתיקה מלאה מים, אתר ארכיאולוגי ונוף תרבות של חקלאות מסורתית. אמות משוחזרות מוליכות את המים לבריכת השקיה עתיקה, המשמשת לרחצה. האתר נפתח לאחר ביצוע עבודות שימור ופיתוח של רשות הטבע והגנים, הרשות לפיתוח ירושלים ורשות העתיקות. זאת עם חפירות ארכיאולוגיות שערכה רשות העתיקות בהן נחשפו מערכת מים מהמרשימות בישראל, שתי בריכות מים מהתקופה הביזנטית ונימפיאון (מזרקת מים) מהתקופה הרומית. מערכת המים מזינה את הבריכות שבמקום כבימים עברו. בתוך כך שוקמו הטרסות הישנות שבמקום וניטעו בהן עצי בוסתן. הממצא הבולט ביותר שהתגלה בעין חניה מתקופת בית ראשון הינו שבר של כותרת עמוד בסגנון יווני – סמל אופייני למבנים ולנחלות של מלכי בית ראשון. לאחר חורבן הבית הראשון, חודשה ההתיישבות באתר, והממצא הבולט ביותר מתקופה זו, הוא מטבע כסף נדיר, מהקדומים שהתגלו עד כה בסביבות ירושלים – דרכמה שנטבעה באשדוד על ידי השלטון היווני, בין השנים 420 ל-390 לפנה"ס.  למידע נוסף https://www.parks.org.il/reserve-park/enchinya/

הגן הבוטני גבעת רם עם הצביעו והשפיעו

פריחת הדובדבן בגן הבוטני ירושלים (צילום תום עמית)

הגן מזמין את הקהל הרחב להיות שותפים לקמפיין להחזרת פרחי הבר לגינות, ביניהם גם צמחים בסכנת הכחדה. בגן יוכלו המבקרים להכיר ולבחור את פרחי הבר האהובים עליהם. במקום ימתינו המתמודדים והקלפי. בנוסף יתקיימו סיורים לחממה הטרופית החדשה במהלכו יוכלו להכיר את יבשת אפריקה ועוד. ולכל משפחה שתבקר בגן יחולק משחק בינגו ייחודי אותו ניתן למלא במהלך הסיור. איפה?: הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם ירושלים. סיורים בגן יהיו בשעות 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 כל סיור 40 דק' החממה הטרופית תפעל בשעות 10:30-14:00. גיל: 5 ומעלה. עלות: 35 שקלים ילד/מבוגר ילד ירושלמי חינם עם הצגת ת.ז. מנויים חינם. לפרטים נוספים: 02-6794012  ובאתר

המרכז לאמנות עכשווית רמלה CACR עם מציאות אולי מדומה

המרכז לאמנות עכשווית ברמלה פותח מחדש את שעריו עם 'מציאות, אולי מדומה', תערוכה חדשה בהשתתפות 3 אמנים בולטים. אמנית הוידיאו קרן גלר, הצייר והפסל יובל שאול והצלמת טל שוחט.

התרבות הפופולרית נוגעת לא מעט בשאלות תוקף המציאות: לתוכניות מתוכננות לפרטי פרטים קוראים "ריאליטי" ותחומי ההדמיה השונים של מציאות מדומה  או רבודה (שילוב של מציאות "אמיתית" ומדומה) הפכו לשכיחות בבידור לא פחות מאשר במדע. בתערוכה הייחודית שאצרה ד"ר סמדר שפי, מיצב וידיאו חדש שיצרה קרן גלר במיוחד למרכז ברמלה וכולל 5 מסכים ושתי הקרנות על נייר,  ציורים אבסטרקטים מבריקים של יובל שאול וצילומים מבויימים של  עצי פרי בהפקה כמעט קולנועית.  המפגש עם העבודות מעלה תהיות ושאלות אודות ייצוג והכרת המציאות, שאלות שהשלכותיהן נוגעות לכל תחום בחיינו. איפה? המרכז לאמנות עכשווית  CACR, רחוב הרצל 112רמלה. שעות פעילות: 11:00-15:30 גיל: 10 ומעלה. ללא תשלום בתיאום מראש בלבד 08-9216873. לפרטים נוספים: https://www.facebook.com/ramlaCACR/

הכוורת מבית שי ספקטור בכפר רות מזמינה

המכוורת נוסדה בשנת 1979 וכיום היא אחת המכוורות הגדולות בישראל, עם כוורות רבות הפזורות מנחל צאלים ועד רמת הגולן ומורדות החרמון, בחנות הבוטיק כ- 13 סוגי דבש זני, ביניהם: פרחי אקליפטוס אביבי וקיצי, אשל, תלתן, זעתר, שלמון, דרדרי הגולן, מרווה וקורנית, הדרים, עץ השיזף ועוד. ימי פעילות חנות הבוטיק- ימי שישי. לפרטים: 08-9762082, 052-3211360.

רשות הטבע והגנים עם פתיחת חאן שער הגיא

האתר הלאומי פותח ומנוהל על ידי רשות הטבע והגנים ומנציח את מורשת מבקיעי הדרך ומלווי השיירות לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות. מרכז המורשת החדש מאפשר למבקרים בו להיחשף ולהכיר מקרוב ובאופן חוויתי ועוצמתי את הדילמות איתן נאלצו להתמודד מלווי השיירות ואת הערכים שהובילו אותם להמשיך בנחישות ובמסירות למרות התופת, למען אחיהם הנצורים בירושלים ולמען העם היהודי בכלל.

הביקור במרכז נמשך לאורך 5 תחנות מרכזיות בהן: מיצג פתיחה וסרטון עדויות לוחמים, היכרות ראשונית בלתי אמצעית עם הקשיים של מלווי השיירות והנהגים בדרך אל ירושלים בשלוש עמדות אינטראקטיביות: עמדת הקשר בה לומדים על התקשורת בעת מלחמת העצמאות ומפענחים הודעות מוצפנות, עמדת הנהג בה לומדים מה היו הסחורות שנשלחו לירושלים ועם מה התמודדו נהגי השיירות, ועמדת המפקד, בה מתבקשים המבקרים לקבל "תחת אש" החלטות בנוגע להובלת השיירות. בנוסף, ישנה עמדת תחנה חווייתית המדמה נסיעה ברכב משוריין בדרך לירושלים בתקופת הלחימה, תוך האזנה לסיפורה המרגש של חובשת וגם מיצג סיום בו המבקרים יוכלו לבחור בערכים שמניעים אותם אל מול הערכים שהניעו את מלווי השיירות. למידע נוסף https://www.parks.org.il/reserve-park/gay/

סיורים במוזיאון המוזיקה העברי

מוזיאון המוזיקה העברי שייפתח מחדש ב21.3.21, לאחר הפסקה של חצי שנה, מזמין את הקהל הרחב, מבוגרים וילדים לצאת למסע מוזיקלי מרהיב בעקבות כלי הנגינה המיוחדים שנאספו מן התפוצות השונות. במהלך הסיור יוכלו המבקרים להתנסות בתיפוף, נגינה ויצירה, להכיר סוגי מקצבים שונים ולהנות מהרפתקה חווייתית במיוחד! בנוסף יתקיימו בחללי המוזיאון הקרנות ראשונות של סרטוני מוזיקה חדשים שצולמו לאחרונה, בהם יצפו המבקרים בנגינה חיה על כלים נדירים וייחודיים שהגיעו מהתפוצות, ילמדו שירים, ניגונים וסיפורים מרתקים וסגנונות מוזיקליים שונים אשר השפיעו על המוזיקה והשירה העכשווית שלנו בארץ ישראל, על כל גווניה. איפה? מוזיאון המוזיקה העברי – יואל משה סולומון 10 נחלת שבעה. הסיורים יתקיימו לאורך היום בתאום מראש. גיל: 3 ומעלה. עלות: רגיל – 60 שקלים | ילד מגיל 5 ומעלה – 45 שקלים | אזרחים ותיקים- 45 שקלים | סטודנט 40 שקלים | חייל 30 שקלים. בהתאם להנחיות משרד הבריאות, אין צורך בתעודת תו ירוק. כולם (כולל ילדים) מוזמנים בשמחה. יש לעטות מסיכה על האף והפה בכל זמן השהות במוזיאון. לשמור מרחק ולחטא ידיים. לפרטים נוספים הרשמה מראש בלבד בטלפון 02-5406505 ובאתר  http://hebrewmusicmuseum.com/

התזמורת הסימפונית ירושלים בתכנית קונצרטים חגיגית לרגל חג החירות  

נעים להכיר – מפגש ראשון מתוך סדרת מפגשים לכל המשפחה – התזמורת הסימפונית ירושלים (צילום עופר אמסלם)

עם החזרה להופעות מול קהל באולם הבית מזמינה התזמורת הסימפונית ירושלים את הקהל הרחב להנות ממגוון קונצרטים עם מיטב המנצחים והנגנים במהלך חודש מרץ. בתכנית: ערב יצירות מוצרט ומנדלסון, סדרה חדשה עם ד"ר אסתרית בלצן, קונצרט חגיגי לפסח עם מאסטרו אלי יפה ובהשתתפות פייטנים וחזנים ןבמיוחד לרגל חג הפסחא קונצרט בכורה בניצוחו של ניזאר אלכאטר שיועבר און ליין חינם לקהל הרחב בדף הפייסבוק ובערוץ היוטיוב של התזמורת הסימפונית ירושלים

עופר אמסלם מנכ"ל התזמורת הסימפונית: "בשבוע שעבר חזרנו לאולם הבית עם קונצרט ראשון מול קהל מזה חודשים רבים שבמהלכם פעלנו רק באון ליין. קהל שוחרי המוסיקה הקלאסית צמא להגיע לאולם הקונצרטים וזה אכן מורגש. במהלך חודש מרץ נקיים מגוון קונצרטים באולם הבית מול קהל וגם נצא לשפרעם לקונצרט ייחודי לרגל הפסחא, הכל כמובן בהתאם להנחיות משרד הבריאות. אני מזמין את הקהל להגיע וליהנות מקונצרטים מגוונים ואיכותיים מבית הסימפונית ירושלים תוך שמירה על כל הכללים למען בריאות כולנו".

 • 3.21 יום שישי 11:00 – אולם הנרי קראון תיאטרון ירושלים. חדש בסימפונית – 'רפסודיות' – סדרת מפגשי קונצרטים עם אסתרית בלצן הראשון בסדרת קונצרטים חדשה עם ד"ר אסתרית בלצן. בסדרה חלוצית זו, בנתה וערכה ד"ר בלצן לראשונה תכנית קונצרטים מוסברים למבוגרים אותן היא תנחה כשלצדה התזמורת. בלצן תנחה את הקונצרט מעמדת הפסנתר, והמנצח עידו שפיטלניק יוביל את התזמורת. הקונצרט הראשון יתמקד בצורה החופשית בין היצירות התזמורתיות – הרפסודיה. התזמורת תבצע רפסודיות מאת ליסט, אנסקו ורחמנינוב. 70 דקות.
 • 3.21 יום רביעי – 20:00 – אולם הנרי קראון תיאטרון ירושלים. "והיא שעמדה" , תוכנית חגיגית מיוחדת לרגל חג הפסח. תכנית מיוחדת לחג בניצוחו של אלי יפה ובהשתתפות החזנים צבי וייס, אברימי קירשנבוים, סיימון כהן, יקי לוייר והפייטן שמעון אילוז. בין יצירות הקונצרט: פתיח חגיגית לתזמורת , מחרוזות לכבוד חג הפסח , אדיר הוא , תפילת טל (רוזנבלט) , לפיכך אנחנו חייבים (ישראל שור). כשעה.
 • 4.21 – פסחא – קונצרט און ליין חינם בשידור בכורה לצפייה בדף הפייסבוק וביוטיוב. קונצרט פסחא חגיגי מרחבת הכנסייה האנגליקנית של שפרעם בניצוחו של ניזאר אלכאטר. לרגל חג הפסחא – תוכנית מיוחדת הכוללת עיבודים תזמורתיים לשירי קינה אופייניים לחג ועיבודים לשירים בערבית ובהם שירי פולקלור ושירים מאת פיירוז וג'ומנה מדאוור. בנוסף, כוללת התוכנית יצירות מן הרפרטואר הקלאסי שמתייחסות לחג הפסחא ובהן סטבאט מאטר מאת פרגולזי, אווה מריה מאת גונו, וקטעים מתוך האופרה כרמן מאת ביזה ואבירות כפרית מאת מסקני. 70 דקות.

לפרטים נוספים אתר הבית של התזמורת: https://www.jso.co.il/   ובדף הפייסבוק

לכיש ובאר שבע

אשכולות מזמין את כלל הציבור הישראלי לסיורים ופעילויות לכל

סיורי יום בימים שני-חמישי בשעות 10:00, 13:30. לפרטים מלאים והרשמה: www.eshkolot.org

תל לכיש המתחדש –מדרשת הדרום

כניסה חינם בחסות בנק הפועלים

בפעם ה-16: מעל 80 אתרים, מוזיאונים, עסקי תיירות קטנים מהדרום וסיורים מודרכים ברחבי הארץ ייפתחו בחינם לכל הציבור בישראל במהלך חול המועד פסח, בחסות בנק הפועלים המציין 100 שנה להיווסדו. האתרים יפתחו חינם בכל ימי חול המועד בין התאריכים: 29 במרץ עד ה-2 באפריל 2021. ימים ב'-ה' ה-29/3-1/4, הינם ימי פעילות מלאים ויום ו' ה-2/4 הינו חצי יום פעילות. לפרטים מלאים: www.pesach.poalim-site.co.il

אתר הפרדסנות רחובות

מוזיאון אשדוד לאמנות

כפר ביתא ישראל

מוזיאון לתרבות הפלשתים באשדוד

מוזיאון ג'ו אלון בנגב

חצרים – מרכז מבקרים חוחובה

מבוך מרים – סיור מודרך במבוך תבלינים

נקודה ירוקה – גן בוטני אקולוגי

חוות הדקלים – חוות בודדים+פינת חי

אל היען – חוות יענים

באופן – טיולי אופניים

כלי בראשית – סדנת קרמיקה

רון ארט – סדנת ניפוח זכוכית

ברזליה – סדנת ברזל

חמרא – סדנת קרמיקה

שוש שגב – סדנת יצירה

בארות נגב – מרכז מורשת התיישבות

מצפה גבולות – מרכז מורשת סדנת לבני בוץ

אתר הראשונים – מרכז מורשת התיישבות ראשונה בנגב

חמדת השדות – חווה אקולוגית ופינת חי

עוז בנגב – מרכז מבקרים לגידולי תפו"א, התיישבות וחקלאות

גן לאומי בית גוברין  עם נקודות הדרכה

בית גוברין – BG 17 (צילום שי אפשטיין)

גן לאומי בית גוברין מתהדר בפריחה ססגונית בשלהי חודש מרץ, הפעם, בנוסף לטיול חווייתי במערות לנופי הפריחה, תוכלו לפגוש מדריכים בארבע נקודות הדרכה לאורך מסלול הטיול. רשות הטבע והגנים ומשרד התיירות מזמינים אתכם לשמוע על סודות מערת הקולומבריום המיוחדת, כיצד סחטו שמן זית במערת בית הבד, מה מספרות הדמויות הצבעוניות המצויירות על קירות המערה הצידונית ומי צייר אותן ומתי? ותוכלו גם לשמוע על מערות הפעמון הגדולות שנחצבו בסלע. היכן: גן לאומי בית גוברין ( בארבע המערות  – קולומבריום, בית הבד, צידונית ופעמון). מתי: נקודות ההדרכה יתקיימו בימים שני עד חמישי 29.3-1.4, בשעות 9:00-16:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. הכניסה חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

בנוסף, משחק קבוצתי מעולמות התוכן של מרחבי הבריחה בגן לאומי בית גוברין: הזמינו חברים או בני משפחה וצאו לגלות את העיר דרך משחק חידות מלהיב ומאתגר. משימותיו ישגרו אתכם לכל עבר – לפינות גלויות ונסתרות בין העתיקות, בתוך האמפי-תיאטרון ותחת מושביו וליד הכנסייה ובדרך אליה. תוך כדי משחק תיחשפו לסיפורה המיוחד של העיר אלוותרופוליס, הלוא היא בית גוברין הרומאית. כדי לפתור את החידות תצטרכו לחפש, לחשב, לספור ולחדד את החושים. בקשו את המשחק בקופת האתר. היכן: גן לאומי בית גוברין מתחם עיר בני החורין (העיר הצפונית). מתי: בכל יום בשעות 8:30-14:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

גן לאומי תל אשקלון עם סודות תל אשקלון

משחק משימות מאתגר לכל המשפחה ברחבי הגן הלאומי. אתם מוזמנים לגן לאומי תל אשקלון לפעילות מיוחדת ולמשחק שיגלה לכם את סודותיה של העיר העתיקה. המשחק מורכב מחידות וממשימות מאתגרות מעולמות התוכן של חדרי הבריחה. תצטרכו לפתור בעיות, לפתוח מנעולים ותיבות, למשוך חבלים, למצוא הבדלים ולמשש חפצים, וזוהי רק טעימה. בערכת המשחק יש מפה, חידות ומפתחות ועליכם למצוא את התיבות ואת התשובות. משך המשחק כשעה וחצי. את ערכת המשחק אפשר לקנות במחיר סמלי (15 שקלים) במרכז השירות למטייל שבמרכז הגן. הערכה מתאימה לקבוצה של כ־5 משתתפים. בימי שבת וחג המשחק זמין רק בהזמנה מראש במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים. היכן: גן לאומי תל אשקלון. מתי: בכל יום בשעות:  8:30-14:00 – בימי שבת וחג יש להזמין מראש. בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, הכניסה חינם למנויי מטמון.

בנוסף, סיור עצמאי בחלק הפחות מוכר של גן לאומי תל אשקלון: נעלו נעליים נוחות, ארזו תיק עם מים, משקפת, זכוכית מגדלת ושלל מגדירים ( צמחים, פרחים, חרקים, עקבות…) וצאו לחקור את מרחבי החולות הלא מוכרים של גן לאומי תל אשקלון.  מסלול הטיול מטפס על חומת העיר העתיקה של אשקלון, ממנה נשקף נוף הים ומרחבי החולות מדרום. הפריחה החלה והיא מקשטת את מסול הטיול והעתיקות. לאחר מכן, יורד השביל בדיונות רכות אל ערוץ נחל אכזב שסימני זרימות החורף נכרים בו. לאורך הדרך תוכלו לחפש ולמצוא מחילות, עקבות, פריחה, עצי שיקמה וגפנים המפתיעים בצמיחתם מן החולות. אם תרימו המשקפת אל המרחבים ותהיו שקטים, יתכן שתוכלו לזהות צבי ארצישראלי משוטט וסקרן בדיוק כמותכם. הטיול ממשיך עד חוף הים, תוכלו ללכת ברגליים יחפות ולשחק בצדפים ומשם לעלות בחזרה אל מרחבי הדשא של הגן הלאומי ולסיים בפיקניק נעים מול הים. משך הטיול כשעתיים וחצי ואינו מתאים לעגלות ילדים.

תוכלו להיעזר בדף המידע: "שביל החולות – מסלול טיול עצמאי" הזמין באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים תחת גן לאומי תל אשקלון או בלינק זה: https://bit.ly/2VXwzSx

היכן: גן לאומי תל אשקלון – היציאה למסלול ממרכז השירות למטייל

מתי: בכל שבת יפה של חודש מרץ. מומלץ להתחיל את המסלול עד השעה 13:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

החווה של חוה עם פעילות בחול המועד

החווה של חוה הינה חוות חיות ענקית בקיבוץ חפץ חיים הכוללת מגוון רחב של בעלי חיים ושפע של פעילויות. משפחות וילדים שמגיעים לחווה נהנים ממרחבים עצומים, בעלי חיים ופעילויות חופשיות ללא הגבלה כגון : רכיבה על חמורים, חליבת עזים , מפגש חי (ליטוף), רכבת לרפת , מתחם יצירה, מתחם בועות סבון ועוד.

החווה תיפתח בחול המועד פסח בשעות: בוקר 9:00-13:30, צהריים 14:30-19:00. שבת – סגור. מחיר: 45 ילד, 20 מבוגר. כל הפעילויות כלולות במחיר הכניסה ללא תוספת תשלום.

בשל מגבלות התו הסגול חובה לשריין מקום דרך האתר: havasfarm.co.il "החווה של חוה"

לפרטים נוספים טל': 08-8593876 או טל': 074-7025878

בריחה אל העבר – מתגעגעים לחדרי בריחה?

בריחה אל העבר הוא משחק בריחה אינטראקטיבי בו בעזרת טאבלטים ומפה עתיקה תצטרכו לפענח חידות ואתגרים שונים ברחבי העיר. תוך לימוד וחוויה עליכם להצליח לפענח את הקוד שיפתח להם את התיבה האבודה, פתיחת דלתות אל העבר באמצעות קוד סתרים, משימות ODT קבוצתיות, משחקי חשיבה על מסכי מגע ועוד הפתעות. מדובר על משחק משפחתי המשלב אתגר מחשבתי, יחד עם ערך היסטורי, חיבור למורשת וחוויה טכנולוגית ייחודית. את המשחק ניתן לשחק בערים שונות ברחבי הארץ כמו: צפת, ירושלים, זיכרון יעקב, גדרה, בית שאן ובאר שבע.

המשחק מתאים למשפחות שרוצות ליהנות מאטרקציה עירונית ,לימי גיבוש או לפעילות בר/בת מצווה המתאימה לכל המשפחה ולפי תנאי התו הסגול. עלות הפעילות במחיר השקה רק 180 שקלים למשפחה (לטאבלט). אורך משחק – כשעה וחצי. להזמנת פעילות: https://israelstory.co.il/

פסטיגמל פסטיבל לכל המשפחה בחול המועד פסח

גמלים ונאקות בחלב בראשית (צילום אייל ליפשיץ')

אם תמיד רציתם לעשות סלפי עם יענים, להאכיל נאקות מכף היד, לרכוב על גמלים עם כל המשפחה או להכיר יותר מקרוב את התרבות הבדואית בנגב –מרכז מבקרים חלב בראשית הוא המקום בשבילכם. מרחבים פתוחים, טבע ואוהלים בדואים. לאורך כל חופשת הפסח יתקיים הפסטיגמל – הפנינג לכל המשפחה.

בפסטיגמל יתקיימו פעילויות לילדים כמו רכיבה על גמלים,  האכלת נאקות מכף היד, פינת ליטוף של גדיים וארנבות, פינות יצירה עם משחקים של פעם ואפילו – פינה מיוחדת לסלפי עם יענים. לצד הפעילויות האלו יתקיימו הדרכות שמספרות על התרבות הבדואית, הגמלים וחלב הנאקות. במהלך ימי הפסטיגמל יהיה מזנון עשיר עם מאכלים אותנטיים וכשרים לפסח.

במקום קיימת חנות מפעל עם מוצרי קוסמטיקה ייחודים המבוססים על חלב הנאקות ומיוצרים בישראל. עלות כניסה: 35 שקלים מגיל שנתיים מחויב בכרטיס.

מרכז מבקרים חלב בראשית | ישוב תראבין | 10:00-18:00

מכוורת בית הדבש במושב קדש ברנע בדרום מזמינה

המכוורה הוקמה בשנת 2002 על ידי אדוארד ואירינה פיליפוב, שעלו לארץ מאוקראינה בשנת 1993, שם עסקו בדבוראות. הזוג החליט להקים מכוורת גם בישראל בפריפריה הדרומית. בבית הדבש ניתן לקיים מפגש עם דבוראי, ללמוד על חיי הדבורה ולרכוש סוגי דבש ומגוון מוצרי כוורת בחנות המכוורת. להגיע בתיאום מראש. לפרטים- 08-6558992

דבוראיות ביד מרדכי (צילום רפי פלישמן)

בית הדבש והדבורה קיבוץ יד מרדכי

במכוורת צופים בעבודת הדבוראי, מציצים לכוורת, לומדים על אורח חיי הדבורים, המלכה והפועלות, טועמים דבש טהור ומכינים נרות מדונג. בנוסף, יתקיים שחזור חוויתי של יציאת מצרים לכל המשפחה, עוד בפעילות- נסיעה בטרקטור, צפייה בחליבה, ובגידולי השדות והפרדסים. כרטיס משולב לכל הפעילויות- 55 שקלים לילד, 50 שקלים למבוגר. ימי פעילות- 28.3-4.4, לפרטים: 052-3923104

מכוורת משק לין בכפר ביל"ו מזמינים משפחות

ילדים מוזמנים להתלבש בבגדי הדבוראי, לטעום דבש ולהשתתף בפעילויות יצירה, הכנת נר מדונג ועוד, צפייה בסרטון על חיי הדבורה, בנוסף, משתתפים בפתיחת כוורת, ולומדים על התקשורת בין הדבורים והמלכה. עלות: 45 שקלים למשתתף. ימי פעילות: 29-31.3,

לפרטים: 054-2207965

גן לאומי הבשור –  פארק אשכול

בלב מישורי הלס של הנגב המערבי, בצל העצים הרבים ולצד מעיינות ובריכות שכשוך.

מפעל הפיס ורשות הטבע והגנים מזמינים אתכם לבלות בחיק הטבע עם אומני רחוב, שחקנים ונגנים. בואו ליהנות מאתנחתה חגיגית בפארק ולהמשיך לטייל באחד המסלולים באזור. שימו לב: ייתכנו שינויים בתוכנית האומנים. היכן: גן לאומי הבשור – פארק אשכול. מתי: ימים שני עד שישי 29.3-2.4, בשעות 11:00-15:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

סיפורי מצדה

גן לאומי מצדה (צילום מנו גרינשפן)

במהלך חול המועד פסח יחכו לכם מדריכים, במסגרת מיזם משרד התיירות ורשות הטבע והגנים, במגוון מקומות על במת ההר ויספרו לכם את סיפורה של מצדה, החל מימי הפאר של המלך הורדוס ועד לסיפורה של מצדה כמעוז האחרון של לוחמי חירות יהודים נגד הצבא הרומי. זוהי הזדמנות נדירה להנות מהנופים הקסומים הנשקפים מהר המצדה, בשילוב של מעבר בין תחנות שונות בהר ולשלב חווייה מעשירה ומרוממת רוח. היכן: גן לאומי מצדה. מתי: ימים שני עד חמישי  29.3-1.4, בין השעות 10:00-15:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר. השימוש ברכבל כרוך בתשלום נוסף. הנחה של 25% הנחה על הרכבל למנויי מטמון.

בנוסף, כבל מצדה בזריחה: טיולי זריחה אל ראש מצדה כבר הפכו למשהו שחייבים לסמן עליו "וי". מצד שני, לא לכולם יש כוח וחשק לטפס במעלה שביל הנחש או שביל הסוללה לפני שהשמש בכלל מראה סימני התעוררות. לכן, בחוה"מ פסח הוחלט להפעיל את הרכבל כבר משעה 5:30 בבוקר. כך, ילדים קטנים או מי שמתקשים בהליכה ממושכת, יוכלו להתענג על הזריחה הכי שווה במדבר יהודה. מתי: ימים שלישי עד שישי 30.3-2.4 בשעה 05:00. היכן: רכבל מצדה, הגעה מכביש 90. הנסיעה ברכבל הינה בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. 25% הנחה למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

תל באר שבע, קפסולת זמן של ימי המלוכה

תל באר שבע הוא תל מקראי חשוב ושמו נצרב בדמותו המכוננת של אברהם. בואו להכיר את סיפורו המרתק של גן לאומי תל באר שבע, הצופה על העיר באר שבע החדשה. שרידיו הארכיאולוגיים המגוונים של התל הם רקע לסיפור המקראי המרתק, ובחול המועד פסח יחכה לכם כאן מדריך. הוא יספר את סיפורו של התל ובכך יפתח לכם צוהר לעברו המרתק. הסיור באתר יוביל אתכם דרך מקבץ מרשים של מכלולים ארכיאולוגיים, והם מסרטטים מבנה של יישוב ששימש מרכז מנהלי בתקופת המלוכה, בימי המלך חזקיהו במאה ה-8 לפני הספירה. תל באר שבע, תל חצור ותל מגידו הוכרזו אתרי מורשת עולמית מטעם אונסק"ו, ובשלושתם התגלו מפעלי מים מרשימים. בביקור בתל מומלץ לשלב את משחק "קוד העתיקות – בעקבות חותם נחש הנחושת הקדוש". היכן: גן לאומי תל באר שבע (בכניסה לאתר יש להתעדכן לגבי מקום המפגש עם המדריך). מתי: ימים שני עד חמישי  29.3-1.4, בשעות 9:00-15:00. הדרכה בכל כחצי שעה. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

גן לאומי תל ערד

בואו לגן לאומי תל ערד ושמעו את סיפורם יוצא הדופן של עיר מרכזית מתקופת הברונזה הקדומה ושל תל מצודות מתקופת המלוכה. בחול המועד פסח יחכה לכם כאן מדריך והוא יסביר על המכלולים הארכיאולוגיים המרתקים ועל שרידים מתקופות שונות, בכלל זה מקדש יהודאי יחיד במינו. בביקור תוכלו לשלב מרחב בריחה, שבו תחזרו 3000 שנה אחורה, ודרך ניווט ופיענוח כתבי סתרים תצאו למסע מרתק לגילוי סודותיה של תל ערד הקדומה.

היכן: גן לאומי תל ערד. מתי: ימים שני עד חמישי  29.3-1.4, בשעות 9:00-15:00. הדרכה בכל כחצי שעה. אנו שמחים לבשר כי בפסח גן לאומי תל ערד יהיה פתוח עד לשקיעה (כניסה אחרונה לגן הלאומי בשעה 16:30). ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

נגב ואילת

נחל רודד, הנגב (צילום: נעמה בן עמי פישר, החברה להגנת הטבע)

אשכולות מזמין את כלל הציבור הישראלי לסיורים ופעילויות לכל

סיורי יום בימים שני-חמישי בשעות 10:00, 13:30. לפרטים מלאים והרשמה: www.eshkolot.org

חולות צבעוניים במכתש –מרכז סיור ולימוד "ביחד"

אל סודות הקניון האדום –מרכז סיור אל ארצי

הערבה התיכונה עם גבי מים שהתמלאו אחרי הגשמים והשיטפונות

גבים בערבה (צילום דני בר)

תיירות מועצה אזורית הערבה התיכונה ממליצה לטייל אל גבי המים בלב המדבר. הנוף המדברי בדרך כלל מאופיין בנופים צחיחים ויבשים, אך אחד התענוגות הגדולים שהמדבר יכול לספק הוא דווקא מים. גבי המים פזורים לאורך הערבה ומתמלאים מים לאחר הגשמים והשיטפונות ויוצרים בריכה טבעית. המים בגבים זמינים בדרך כלל מהחורף ועד תחילת הקיץ, בהמשך הם מתייבשים, על כן זה הזמן המתאים ביותר יחד עם פתיחת הסגר להגיע וליהנות. רמות הקושי בחציית הגבים משתנה מאחד לשני, חלקם מצריכים שחייה והליכה ממושכת וחלקם מתאימים לכל המשפחה ובהגעה ישירה עם הרכב עד הגב עצמו, ללא מסלול, כולל פיקניק על שפת הגב. הגבים המלאים בערבה התיכונה: עין ירקעם, נחל שרף, נחל מזר, גב ימין, נחל מסור, נחל פרס, נחל עקרבים, נחל ורדית, גב צופר ומאגר נקרות:

 • עין ירקעם- מעיין עונתי, הנחשב לענק בשל מידותיו- 10/15 מטרים. הגישה לגב באמצעות מדרגות חצובות או דרך מגלשת אבן. משך טיול: 30 דקות, דרגת קושי: קלה, מתאים גם לפיקניק.
 • נחל שרף – ההגעה לנחל בהליכה במישור יחסית פתוח ונוח, לאורך הנחל ישנם ארבעה גבים קטנים ומרהיבים כאשר הראשון שביניהם הוא המוצל ביותר והאחרון הוא הנקי ביותר. משך טיול: שעתיים, דרגת קושי: קלה, מתאים למשפחות.
 • נחל מזר – אחת הבריכות בתוך הנחל המכונה 'גב נחל מזר', ממוקמת בתוך מכתש סלע גדול שנוצר בסלע הגיר ומתמלאת ממי השיטפונות. ההליכה מאתגרת ותלולה אך המאמץ כדאי. מסביב הבריכה יש משטחי סלע לבנים חמים המומלצים אחרי הטבילה הצוננת. משך טיול: 30 דקות, דרגת קושי: בינונית-קשה.
 • גב ימין – ראשיתו של נחל ימין במישור ימין, בין המכתש הגדול למכתש הקטן, המטיילים שבו נחשפים למשטחי חולות וניתן לצאת ממנו למספר מסלולים מרשימים. משך טיול: כשעה, דרגת קושי: קלה.
 • נחל מסור – ערוץ נחל מסור עטור לכל אורכו בעצי שיטה המהווים מסלול מוצל ונעים, בסופו הר ממנו נשקפת תצפית מרהיבה ואף הנסיעה אליו היא חוויה בפני עצמה ובמהלכה עוברים לצד מטווח 90 של חיל האוויר ובו שלדי מטוסים היסטוריים. משך הטיול: 3-4 שעות, דרגת קושי: קלה, מתאים למשפחות.
 • נחל פרס – לאורך הנחל ניתן ליהנות ממגוון נקודות קסומות כדוגמת קוביות ענק, מפל מרשים ותצפית לים המלח. המסלול אינו קשה במיוחד ועל כן מתאים מאוד למשפחות. משך טיול: 3 שעות, דרגת קושי: בינונית.
 • נחל עקרבים – ההליכה במסלול היא טיול בפני עצמו, אפשרי לעשות אותו בירידה או בעליה והוא נחשב מסלול מאתגר ולא מתאים למשפחות. מהבחינה הטכנית ההליכה משלבת סולמות, יתדות ומדרגות וכן גם מחייב שחיה כשהגבים מלאים. משך טיול: 5 שעות, דרגת קושי: בינונית.

מידע נוסף לגבי אירועי 'מהחממה לצלחת', אירועים קולינריים בחודש מרץ בערבה התיכונה,

על שמורות טבע, טיולים, חדרי אירוח ואטרקציות בערבה https://goarava.co.il/

קיטרינג כפות תמרים אילות עם אירוע קייטרינג מיוחד לכבוד חג הפסח

כפות תמרים קיבוץ אילות עם קייטרינג מגוון מאד (צילום דני בר)

בתאריכים 25-26 למרץ, ימים חמישי ושישי לפני ערב חג הפסח, יתקיים במקום אירוע קייטרינג בו המתארחים בערבה הדרומית, באילת וכמובן גם המקומיים הפוקדים את המקום מדי יום שישי, מוזמנים להגיע ולרכוש אוכל מוכן לארוחת החג וליהנות ממבחר של למעלה מ-150 מנות מגוונות ביניהן: סלטים, דגים, עופות, בשרים, מנות ספיישל לחג, תוספות, מנות צמחוניות וטבעוניות, קינוחים, יינות, תמרים תוצרת אילות ועוד.

מנות לדוגמה מהתפריט: ירכי עוף ממולא בבשר ופירות יבשים או פטריות, פרגית צלויה ברוטב פלפלת, נתח אסאדו מושחם ברוטב ברביקיו, פילה סלמון עם רוטב פסטו ביתי, סינטה עגל צלויה בחרדל ועשבי תיבול, כבד קצוץ, קנידלך, גפילטעפיש ועוד.

הקייטרינג מציע גם שירות משלוחים עד הבית למזמינים מראש. הזמנות יתקבלו עד יום חמישי ה-25.03 ב- 16:00 ויסופקו ביום שישי לכל חבל הערבה הדרומית. מחירים: החל מ-33 שקלים לקילו עבור תוספות ועד 190 שקלים לקילו עבור מנות ספיישל לחג.

לפרטים נוספים והזמנות – 054-5875049 או באתר

מוזיאון הלגו באילת עם בחירת הדינוזאור האהוב ביותר בממלכת הדינוזאורים

איזה דינוזאור אתם אוהבים במיוחד? את טירנזאורוס רקס, טריצרטופס, סטגוזאורוס או היפסילופודון? בואו להצביע ולהשפיע ואולי תזכו בפרס בשווי 250 שקלים לקניה בחנות המזכרות במוזיאון. תערוכת הדינוזאורים הפופולארית בעולם המורכבת מלמעלה מעשרה מיליון קוביות לגו המקימות את הדינוזאורים לתחייה בגודל מלא. התערוכה מציגה למעלה מחמישים מיצגי דינוזאורים שונים בחלל שיעוצב כיער טרופי כשברקע פס קול מקורי המדמה חווית ג'ונגל חלומית.

בנוסף לתערוכה הבינלאומית הוקמו בטרמינל עשרה מתחמים שונים המשלבים את כל מותגי לגו המוכרים והאהובים: לגו נינג'אגו, לגו חברות, לגו מלחמת הכוכבים, לגו סיטי, לגו ארכיטקטורה, לגו מיינקראפט, לגו דופלו, קולנוע בלעדי עם סדרות לגו האהובות, מתחם משחקי אקס-בוקס, סימולטורים לילדים סביב עולם הלגו ועוד המון מתחמים מושקעים לכל המשפחה!  בנוסף,  לצד התערוכה הוקם אזור לגו לקטנטנים, מתחם הקרנת סדרות לגו וקיר גרפיטי לגו הגדול בישראל. איפה? מתחם שדה התעופה הישן אילת  חובה להזמין מקומות מראש. שעות פעילות: 11:00-20:00 (כניסה אחרונה בשעה 19:00). גיל: 2-12. עלות: 139 שקלים מכירה מוקדמת: 109 שקלים  לתושבי אילת 55 שקלים לאורחי רשת מלונות ישרוטל זוג ב- 118 שקלים, אורחי מלונות פתאל 59 שקלים לכרטיס יחיד. אורחי מלונות דן ילדים חינם.  מנויי ידיעות אחרונות 59 שקלים. הטבה נוספות בכל וועדי העובדים, חברות אשראי ומועדוני הלקוחות. כרטיסים בהזמנה מראש בלבד באיוונטים – 9066*    או באתר התערוכה  https://www.dino2020.co.il

הערבה התיכונה עם פעילויות לכל המשפחה בבחירות ופסח

 • מדבר בריחה – משחק ניווט לכל המשפחה; הזנקת בוקר בשעה 08:00 בבוקר והזנקת אחר הצהריים בשעה 16:00- בצוקים, הערבה התיכונה. משפחת לינצברג מהישוב האקולוגי צוקים- דורית, תומר וילדיהם ניב ושחר, הם משפחת מורי דרך מקצועיים, המזמינים למשחק הניווט הייחודי "מדבר בריחה", שהוא למעשה, מסע מרתק בין תחנות בלב המדבר ,המשלב שאלות טריוויה ופעילות ניווט אתגרית וספורטיבית, ומעניק חוויה יוצאת דופן, מגבשת וייחודית. המשתתפים מתוודעים לסביבה המדברית, גם על ידי החידות, העוסקות בתחומי החיים השונים: חי, צומח, תצפיות נוף, התיישבות, סלעים, שיטפונות, היסטוריה ומורשת מקומית. קיימים שני מסלולים לפי דרגות קושי. המשתתפים מקבלים הדרכה על אופן הניווט, ורק אז יוצאים לשטח, בו פרושות עשר תחנות, שבכל אחת מהן יש חידה, שיש לפתור וכך לקבל רמז להמשך המסלול, עד לפענוח הצופן. בסיום המסלול והחידות מתכבדים בתה מהביל ותמרים מן המדבר, אל מול נוף מדברי עוצר נשימה. המשחק בשפות עברית ואנגלית, ומתאים לזוג, משפחה וגם קבוצות (אין מינימום משתתפים). משך שעתיים, וכולל הליכה של 3-4 ק"מ. מחיר למשתתף- 50 שקלים (מעל גיל 5). הזנקה – מבקתת השביליסטים בנוף צוקים. שעות הפעילות- בהתאם לעונות השנה. להזמנות: 08-6584748.
 • סיורים וסדנאות מדבר עם טל ואלעד סקר, עין יהב: טל סקר, חקלאית ממושב עין יהב בערבה, חיה ונושמת את המדבר משחר ילדותה, עם בן זוגה אלעד הם מארגנים טיולי ג'יפים, סיורים חקלאיים, סיורי זריחה ושקיעה, מסעות נשים במדבר, סיפורים סביב מדורה ועוד. טל מנחה סדנאות גיבוש, קבלת החלטות ומנהיגות, לצוותים, לנשים, למשפחות, לציון ימי בר או בת מצווה ולכל מי שרוצה לצאת ביחד למסע מיוחד. השקט, העוצמה והמרחבים של המדבר ממונפים בטיולים ובסדנאות, כאמצעי להגיע לתובנות תוך כדי הפעילות. ניתן ללון בשטח ולשלב ארוחת פוייקה ופיתות על הסאז'. הסיור או הסדנה אורכים כשעתיים. הפעילות מתאימה לחודשי האביב והסתיו. המחירים נעים בין 800-1400 שקלים. להזמנות: 052-3666570
 • תצפיות כוכבים בשמי המדבר עם אלון גולדשטיין, עין יהב: מאז ומתמיד השמיים סקרנו את אלון גולדשטיין , מעין יהב, בערבה התיכונה, עד שהפך התחביב לעיסוק "כוכבים בערבה", באמצעותו הוא מקיים הדרכות על גרמי השמיים בשמי המדבר הזרועים כוכבים -וחושף מטיילים ומבקרים בערבה לעולם האסטרונומיה, והמדבר הוא האזור הטוב ביותר לעשות זאת. גולדשטיין מרגיש לדבריו, שזכה לחשוף מאות מבקרים לעולם הכוכבים המרתק. גולדשטיין מצטט את האסטרונום הידוע ג'ון דובסון, ומקבל ממנו השראה, "מה שמשנה זה לא עד כמה הטלסקופ שלך גדול או משוכלל, אלא כמה אנשים זכו להביט דרכו בכוכבים". אלון גולדשטיין מקיים הדרכות למטיילים בערבה, לאורחי הצימרים ולכל קבוצה שרוצה להכיר את מסתרי השמיים אל האינסוף ומעבר לו. המחיר למשתתף מגיל 6 הנו 80 שקלים. מחיר מינימום לקבוצה קטנה עד 8 משתתפים הנו 600 שקלים. להזמנות: 054-5234197.
 • ורדה בן-ארי, אמנית ומנחה סדנאות יצירה לילדים, צוקים: ורדה בן ארי אמנית שהקימה סטודיו בכפר האמנים בצוקים ובו מארחת סדנאות יצירה לילדים, למשפחות, למטיילים ולאנשי מקצועות הטיפול והחינוך. בסדנאות מלמדת ורדה להכין בובות צבעוניות מחוטי צמר, מוביילים, לוכדי חלומות וסלסלות מסנסני תמרים או נצרים. הסדנאות חווייתיות ומתאימות לילדים, ומשפחות שרוצות לחוות שעה נעימה של יצירה והנאה. בנוסף, לורדה יש אוסף מוצרי "יד שנייה" ווינטג' שאותו היא מציעה ב 50% הנחה – לרגל יום הבוחר. להזמנות: 052-3868920

גן לאומי ממשית

כאן בממשית תיהנו מפעילות חווייתית וערכית לכל המשפחה: אומני רחוב, שחקנים ונגנים יחכו לכם בנקודות העניין באתר ובין עתיקותיה של עיר נבטית ייחודית זו. אנו שמחים לבשר כי גן לאומי ממשית יהיה פתוח בפסח עד השקיעה. כניסה אחרונה לגן הלאומי בשעה 16:30. שימו לב: ייתכנו שינויים בתוכנית האומנים. היכן: גן לאומי ממשית. מתי: ימים שני עד שישי 29.3-2.4, בשעות 11:00-15:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

העיר עבדת עם הסודות

אם עדיין לא ביקרתם בעבדת, יש לכם הזדמנות פז לבוא ולהכיר את העיר הנבטית על דרך הבשמים, שהתפתחה לעיר ביזאנטית מרהיבה. עם מכלול ארכיאולוגי מרשים, על גבעה הצופה לנחל צין באמצע המדבר, לא תישארו אדישים. בפסח מדריכי משרד התיירות ימתינו לכם בכמה מוקדים ברחבי הגן הלאומי ויחשפו בפניכם את סודות העיר המרשימה. היכן: גן לאומי עבדת. מתי: יום שני עד חמישי  29.3-1.4, בין השעות 10:00-16:00. גן לאומי עבדת פתוח עד לשקיעה (כניסה אחרונה לגן הלאומי בשעה 16:30). ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

ספארי מדברי בחי בר יטבתה

חי בר יוטבתה (צילום דני בר)

בדרך לאילת עוצרים בחי-בר יוטבתה, אטרקציה וחוויה חובה לילדים באזור אילת. בואו ליהנות מנווה המדבר של יטבתה, ובו פרויקט פורץ דרך להשבת חיות בר שנכחדו מנופי ארצנו, בפרט פראים וראמים. בפסח תוכלו להנות מהדרכה ופעילות יצירה לילדים. היכן: שמורת טבע חי בר יטבתה. מתי: יום שני עד שבת 29.3-3.4 (חול המועד) בשעות 10:00-16:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

שמורת חוף האלמוגים

בעזרת מסכת צלילה ושנורקל תוכלו להציץ אל העולם העשיר והמופלא המתקיים בסמוך לשונית החוגרת ואל בלטי האלמוגים שבמקום. אפשר לשכור ציוד במקום. היכן: שמורת טבע חוף האלמוגים. מתי: יום שני עד שבת 29.3-3.4 (חול המועד) בשעות 10:00-16:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון. יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

חג שמח ובטוח לכוווולם

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. דגנית אבן בלטה

  כתבה יפה והתמונות נהדרות אך החומרים ממוחזרים…
  הייתי מצפה לחומרים מקוריים בעלי 'ערך מוסף' ייחודי אותנטי תוך התייחסות ספציפית לעננת הקורונה המרחפת עדיין בכל אתר ואתר…
  מה היא ההנאה ו/או ה'ערך המוסף' בביקור באתר כזה או אחר אם עדיין קיים סיכוי גבוה שחוזרים עם הנאות, חוויות אך גם, חלילה וחס, עם קורונה…

  1. Dany Bar

   כל האתרים והמסלולים הם בטבע ומותרת הכניסה על פי התו הסגול ומצויין בכתבה בכל אטרקציה או אתר האם יש מגבלה. לנוחות הקוראים יש קישור לרוב ההצעות על מנת לברר יותר פרטים.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: