מלחמה בנגיף הקורונה בישראל לעומת צ'כיה

ד"ר רפאל חיים פלישמן MD מחזק את הממצאים לגבי דרך נוספת יעילה וזולה ליישר את העקומה במלחמה עם התפשטות נגיף הקורונה Covid-19. לא רק במזרח הרחוק נבלמת המגיפה, הרבה תודות למסיכות הפנים. גם בצ'כיה וסלובקיה אימצו את מסיכות הפנים, תקניות כמו גם מאולתרות, לאמצעי הגנה, מבי לסגור באופן טוטאלי את המדינה. שם ממשיכים לעבוד תחת אמצעי בידוד וללא התקהלות.

מסכת פנים DIY בצ'כיה (צילום עופר דהאן, פראג)

מה אפשר לעשות שלא נעשה עד כה

בתור רופא אינני עוסק בחיזוי עתידות עסק השמור בדרך כלל לאסטרולוגים ולשרלטנים. עם זאת מאיסוף של נתונים בדבר הצעדים של מדינות שונות באירופה לעצירת התפשטות וירוס הקורונה החדש עולה תמונה מעניינת. נראה שהצעדים של מדינת צ'כיה (המדינות אשר הולכים בעקבותיה כמו סלובקיה) יותר מאשר מדינות אחרות באירופה יעילים בעצירת התפשטות המגיפה. לאור זאת הצפי הוא לעצירת קצב התפשטות נגיף הקורונה בצ'כיה יחסית למדינות אחרות (כולל ישראל). אם נבחר ללמוד מהמודל הצ'כי הכולל בין היתר שימוש ליברלי במסיכות פנים סביר שנוכל גם כן לבלום את התפשטות המגיפה אשר עושה שמות במדינתו ובמדינות רבות אחרות.

פרטים על הצעדים שנקטה ממשלת הרפובליקה הצ'כית בקישור…

מסיכת פנים בתפירה עצמית בצ'כיה (צילום עופר דהאן, פראג)

התפשטות נגיף הקורונה

נגיף הקורונה מתפשט בקצב מעריכי. עד לשבת 28 למרץ 2020, נפטרו כתוצאה מהנגיף כ 28,000 בני אדם ולמעלה מ 600,000 נדבקו1. הנגיף לא מתפשט במדינות העולם באופן שווה. נראה שההתפשטות נבלמה או נעצרה במדינות רבות במזרח אסיה ביניהם סין, דרום קוריאה, טאיוואן, הונג קונג. נראה כי קיימת מגמה כללית של היות מדינות מזרח אסיה מוצלחות יותר בבלימת המגיפה מאשר אלו המערביות. למשל – ביפן, לאור היות אוכלוסייתה המבוגרת בתבל, היה ניתן לצפות למספר מקרי הדבקה ומוות גבוה ביותר, אולם בפועל מספר המקרים נמוך משמעותית מהצפוי2. בנוסף – בווייטנאם התפשטות הנגיף איטית למדי למרות היעדר תשתיות רפואיות מתקדמות לפי סטנדרט מערבי3.

כאשר בוחנים את ההבדל בין המדינת השונות במזרח אסיה נראה כי יש דבר אחד המאפיין אותם יחסית למדינות המערב. נראה שגיל האוכלוסיה, איכות מערכת הבריאות, קצב בדיקות המעבדה ומאפיינים תרבותיים לגבי מגע גופני ישיר לא מסבירים את קצב התפשטות הנגיף. בתחקיר קודם, בחנו את הגורמים השונים והגענו למסקנה כי שימוש במסיכות פנים אפילו מסיכות פנים מאולתרות יכול לעצור באופן משמעותי את התפשטות הנגיף, ויחד עם צעדים אחרים יכול להביא לבלימת התפשטותו באוכלוסיה.

ההסבר לתופעה לא נובע מהיכולת של מסיכת פנים מאולתרת להגן על אדם מפני הדבקה (למרות שקיימת הגנה מסוימת). ההסבר נובע מכך שמסיכת פנים, אפילו מסיכה מאולתרת מבד כותנה, מונעת מאדם להדביק את זולתו עד ידי צמצום הפרשת הנגיפים לסביבה ועצירת הפצת הנגיף למשטחים. כאשר אחוז גדול מספיק מהאוכלוסיה משתמש במסיכות פנים היכולת להפיץ את הורוס לזולת פוחתת באופן דרסטי. ההסבר לתופעה נובעה מהמתמטיקה של התפשטות הנגיף.

המודל של האפידימיולוג ד"ר רני יערי

אם נסתמך על המודל של האפידימיולוג ד"ר רני יערי – הוירוס מתפשט באופן מעיריכי בצורה כזאת שכל חולה מייצר חולים נוספים. לאחר יישום סגר כללי על האוכלוסיה, מספר הגידול המעריכי, כלומר המספר הממוצע שבו חולה ממוצע ידביק יהיה 1.35. לפי הצפי הזה קרוב למחצית מהאוכלוסיה צפויה להידבר וכ 12,000 אנשים צפויים לאבד את חייהם3. הפחתת מספר הגידול המעריכי מערך של 1.35 לערך נמוך מ 1.0 יבלום את המגיפה ויקטע את ההתפשטות באיבה. חישוב זריז מגלה כי הפסקת המגיפה דרוש צעד אשר יצמצם את ההדבקה ברמת הפרט לכל היותר ב 26.9% (1-1/1.35). אציין כי מדובר בחישוב שאינו תואם את האינטואיציה האנושית אשר אינה מורגלת לחשוב במונחים מעריכיים. ניתן היה לצפות כי הפחתה של הדבקה ברמת הפרט ב 29.6% תקטין את ההפצה באוכלוסיה בשיעור דומה של 26.9% לערך. אולם בפועל לא כך הדבר. ההתפשטות פועלת יותר לפי מודל של הכל או לא-כלום. כאשר הפחתה של מספר ההתרבות לערך נמוך מאחד צפויה לעצור את המגיפה לחלוטין וערך גבוה מאחד צפוי לגרום להדבקה של חלק גדול ביותר מאוכלוסיית המדינה.

קולקציית מסיכות פנים משפחתית DIY בצ'כיה (צילום עופר דהאן, פראג)

מסיכות פנים במערב

 
- פרסומת -

 

במדינות המערב בחרו שלא לאמץ שימוש במסיכות פנים. מדינות המערב אופן שלא נותר אלא להניח שנובע מיוהרה והתנשאות. נראה שישנה התעלמות מהנחיות של מדינות מזרח אסיה בדבר מסיכות פנים וזלזול באזרחים ממזרח אסיה עוטי המסיכות4. למרות זאת נראה שהצדים שנעשים במערב לעצור את המגיפה נכשלים. נראה שהמגיפה מכה באופן קשה ביותר בעולם המערבי כאשר קצב ההתפשטות במדינות אירופה וארה"ב עולה על קצב ההתפשטות בסין טרם המגיפה נבלמה.

מה עושים ברפובליקה הצ'כית

בניתוח הצעדים שננקטו במדינות אירופה השונות נראה שהרפובליקה הצ'כית, יותר משאר מדינות אירופה בחרה לנקוט צעדים אשר תואמים את ההמלצות שפורסמו בתסקיר הקודם. ביום  18.03.2020 המדינה הכריזה על חובת לבישת מסיכות במרחב הציבורי עם קנס של 20,000 קרונות (כ-2900 שקלים) למפרים את ההנחיה5. הצ'כים מאז ומעולם היו ידועים בעם בעלי תושיה ויכולת אלתור. כפי שניתן היה לצפות, בהיעדר זמינות של מסיכות פנים לרכישה, פנו הצ'כים להכנת מסיכות פנים מאולתרות אשר על-פי התסקיר הקודם שלנו, שהן בעלות יעילות מספקת בעצירת התפשטות הנגיף ברמת האוכלוסיה. בשבועיים האחרונים נראה שהכנת מסיכות בד מאולרתות בצ'כיה הפכה לפרויקט לאומי.ישנם עדויות שמתפרות, אזרחים פרטיים (אשר לרבים מהם מכונת תפירה בבית) ואפילו בתי סוהר מוסבים לצורך הכנת מסיכות בד מאולתרות6.

הסלובקים, שכניהם של הצ'כים מדרום, מיהרו לאמץ את המודל הצ'כי בעצמם. הגדילה לעשות ראשת הממשלה הסלובקית, אשר החליטה להגיע עם מסיכת בד לטכס השבעת הממשלה החדשה.

ברחובות פראג וברטיסלבה ניתן לראות אנשים יצירתיים לבושים מסיכות פנים מאולתרות מבד. נוסף על סלובקיה וצ'כיה ניתן לראות מנהיגים עולמיים נוספים מאמצים באופן בלתי תלוי שימוש במסיכות בד.

לסיכום

למרות שאין עדיין נתונים מספקים, ניתן לראות את המגמה בישראל מול צ'כיה וסלובקיה. אימוץ של המודל הצ'כי במדינת ישראל מתבקש, ויפה שעה אחת קודם.

 1. Coronavirus Cases. Worldometer. 2020. doi:10.1101/2020.01.23.20018549V2
 2. Japan was expecting a coronavirus explosion. Where is it? | The Japan Times. https://www.japantimes.co.jp/news/2020/03/20/national/coronavirus-explosion-expected-japan/#.XnTfoahvZhE. Accessed March 20, 2020.
 3. המודל המתמטי של הקורונה: בסגר חלקי כל חולה מדביק עוד 1.35 בני אדם. https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3801662,00.html. Accessed March 17, 2020.
 4. Why Face Masks Are Encouraged in Asia, but Shunned in the U.S. | Time. https://time.com/5799964/coronavirus-face-mask-asia-us/. Accessed March 28, 2020.
 5. Coronavirus: Czechs facing up to COVID-19 crisis by making masks mandatory | Euronews. https://www.euronews.com/2020/03/24/coronavirus-czechs-facing-up-to-covid-19-crisis-by-making-masks-mandatory. Accessed March 27, 2020.
 6. Czechs resort to making DIY facemasks in face of their shortage | Radio Prague International. https://www.radio.cz/en/section/curraffrs/czechs-resort-to-making-diy-facemasks-in-face-of-their-shortage. Accessed March 27, 2020.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. שני

  המלצה על מסכות יש יותר משבועיים. הנחיה ישירה על חובה לחבוש מסכה ביציאה למרחבים ציבוריים החלה כבר השבוע. אבל אנחנו עדיין מתעקשים שלא לחבוש בשפע תירוצים אידיוטיים וחסרי אחריות.

  ואל תמכרו לי שוב את בני ברק. אני חיה בתל אביב. (אני נחשבת עובדת חיונית ולכן 5 ימים בשבוע יוצאת מחוץ לביתי (במסכה) למרחב הציבורי ונדהמת ממה שרואות עיניי. פשוט אנשים עדישים. לא ממושמעים ובמילים גסות: לא שמים זין. אף אחד לא יודע אם הוא נשא כשהוא מסתובב. חוסר במסכה יכולה לגרום שאותו אדם ידביק אחרים!!! ולמה? בגלל טמטום. חוסר אכפתיות!!!
  והדוחות לא מספיקים!!!

  אז ממשלת ישראל ראש הממשלה בבקשה תוציא חוק חירום שחובה לחבוש מסכה. לא הנחיה לא המלצה אלא חובה!!! כח אנחנו כל כך מטומטמים שצריך לתת לנו פטיש בראש!!! כי אחרת אין לי הסבר למה שרואות עיניי כשאני יוצאות לרחוב
  ולכם אנשים בבקשה תפסיקו להיות מרוכזים בעצמכם ותחשבו על האחר. אתם לא יכולים לדעת אם אתם חולים או לא רק בגלל שאין לכם תסמינים!!!

כתיבת תגובה