חדשות השבוע בתרבות אמנות ותיירות 17/2020

ענף התיירות דומם ומדמם אבל הטבע פורח ומשגשג ||| אמנים מאיחוד האמירויות ומישראל באוסף "אמנים שולחים שלום" של ד"ר פישר ||| אירועים מכוונים של אוקטובר ||| תעופה ושיט מגששים באפלה ||| ספרות, תערוכות ואמנות ||| קולנוע לא חוזר אבל יש פסטיבלים ויש טלוויזיה והרבה Zoom ||| טיולים בארץ באוויר הפתוח ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

אמנים שולחים שלום – ליאור כלפון

אירועים

אמנים מאיחוד האמירויות ומישראל באוסף "אמנים שולחים שלום" של ד"ר פישר

בימים אלה פרסמה תשלובת ד"ר פישר באמצעות דורון פולק, אוצר אוסף האמנות "אמנים שולחים שלום" של ד"ר פישר, קול קורא לאמנים מישראל ומאיחוד האמירויות לקחת חלק בפרויקט חדש לכבוד הסכם השלום שנחתם החודש. מדובר באוסף אמנות, הכולל יצירות של אמנים מכל העולם, אשר עוסק בנושאים של שלום, סבלנות סובלנות, שיתוף פעולה והכלה.

בכדי לייצר את שיתוף הפעולה, חברו נציגי ד"ר פישר לגלריית האמנות הרשמית של אוניברסיטת NYU באיחוד האמירויות והוציאו יחד קול קורא לאמנים בארץ ובאיחוד האמירויות. היענות האמנים בשתי המדינות גדולה. עד כה בארץ הצטרפו לפרויקט: יגאל ורדי, רוני סומק, זיגי בן חיים, כרמית ויצמן, אופירה אבישר ויעקב חפץ. בנוסף לכך הצטרפו גם האמנים דוד דאור וליאור כלפון, שלא מזמן הספיק אף להחלים גם ממחלת הקורונה. העבודות ירוכזו לתערוכות אשר יוצגו בארץ, באיחוד האמירויות ובאתר אוסף השלום של ד"ר פישר.

אוסף האמנות "אמנים שולחים שלום" הוא יוזמה של דבורה ז"ל וד"ר אלי פישר, בעלה, מייסדי ובעלי תשלובת "ד"ר פישר" שהחליטו ליזום פרויקט אמנות וחינוך שימחיש את הסכנה במלחמה ובצורך המתמיד בשלום ואחווה בין הלאומים.

חלקו הראשון של האוסף היה יצירות אמנות שבוצעו אחרי חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים ב- 1979. על גבי מעטפות השלום, שהוציא הדואר הישראלי לציון האירוע ההיסטורי, ציירו האמנים את תחושתם ותקוותם לשלום המיוחל. לאחר מספר שנים ב- 1994 עם חתימת חוזה השלום עם ירדן, נוספו לאוסף השלום גם כמה מאות ציורים על גבי מעטפות עם תאריך היום הראשון לשלום עם ירדן. האוסף המשותף הוצג ברחבי העולם ובמוזיאונים מובילים.

עתה, עם חתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות, יוזמים בד"ר פישר אוסף אשר ינציח את הסכם השלום בין איחוד האמירויות לישראל. לטובת המהלך, עוצבו במיוחד מעטפות עליהן הסמלים של שתי המדינות: סמל הנץ של האיחוד האמירויות ויונת השלום של ישראל, המעניקה ענף של זית לנץ.

לדברי ד"ר אלי פישר, נשיא תשלובת ד"ר פישר: "מאז ומעולם הייתי משוכנע שהתעשייה מצליחה היכן שהתרבות פורחת ושתפקידה של התעשייה הוא לתת יד לצמיחה התרבותית, לצד פעילות כלכלית, תוך שיתוף פעולה עם ארגונים חברתיים. לכן החלטנו אשתי ואני ליצור קרן המוקדשת לנושאים המשלבים אמנות ושלום תוך עידוד השתתפותם של אמנים מרחבי העולם. יש מן המשותף בין האמנות והתעשייה," מוסיף ד"ר אלי פישר, "הצורך התמידי לחשיבה יצירתית ומקורית היא המקור לכל פעילות חדשנית ודינמית. זו הייתה אותה יצירתיות שהניעה אותי ואת אשתי לפני חמישים שנה לייסד את המפעל הראשון שלנו בעצמנו בבניין קטן בבני ברק".

חבר אני זוכר לציון 25 שנים לרצח יצחק רבין ז"ל

במלאת 25 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, עיריית תל אביב-יפו יוצאת במיזם חוויתי חינוכי בשיתוף מרכז יצחק רבין אשר מטרתו לשדרג ולחדש את חוויית הביקור באנדרטה, תוך הנגשת תוכן שיעסוק ברצח רבין והשלכותיו על הדמוקרטיה הישראלית.

במסגרת הפרויקט יגיעו מאות כיתות וקבוצות לאתר הרצח בכניסה לעירייה. בין השאר, המבקרים יפגשו במקום עם מתנדבים שהרצח השפיע על חייהם, אשר יסייעו למבקרים להבין את השבר שיצר הרצח והשלכותיו על הדמוקרטיה הישראלית.

עשרות המתנדבים, אשר העירייה איתרה והכשירה בעקבות קול קורא פומבי שפורסם בתקשורת, עברו הכשרה מיוחדת כדי לזקק את סיפורם האישי ולשזור אותו באווירה ששרתה בישראל בתקופה שקדמה לרצח רבין. רבים מהם הם בני "נוער הנרות" – אנשים שהיו צעירים בעת הרצח, ומרגישים מחויבים להעביר את מורשתו של ראש הממשלה לדור הצעיר. החל מה-4 בנובמבר ולמשך מספר חודשים, המתנדבים יעמדו מדי יום אחר הצהריים יספרו על הרצח מנקודת מבטם: "חבר אני זוכר".  המתנדבים ישתפו בעדות ובסיפורם האישי בעזרת סרטים מיוחדים שהופקו –על ההיסטוריה של כיכר רבין ככיכר הדמוקרטיה של ישראל, ועל הרצח והשלכותיו על החברה הישראלית. כל קבוצה שתרצה לבקר במקום ולחוות את הפרויקט יוכלו לעשות זאת בתיאום מראש וללא תשלום באתר הסיורים של עיריית תל אביב-יפו. בין המתנדבים יש גם דוברי שפות לטובת תיירים עתידיים שיבקרו במקום.

ברחבת האנדרטה הותקן מסך ענק שעליו יהיה ניתן לצפות בשני סרטים, המתורגמים ל-8 שפות:

 • סרט על כיכר רבין ככיכר הדמוקרטיה של ישראל: סרט מרגש הסוקר רגעים משמעותיים שאירעו בכיכר, מהקמתה ועד לימינו אנו. נוסף לרגע המכונן שנתן לכיכר את שמה הנוכחי, כיכר רבין. הסרט מגולל את סיפורן של העצרות הגדולות וההפגנות הזכורות מההיסטוריה הישראלית. הסרט נכתב ובוים בידי בן שני, והוא הופק על ידי חברת קסטינה.
 • הסרט השני הוא סרט על הלילה האחרון של יצחק רבין ז"ל, והוא מגולל את הרגעים שהובילו למותו תוך איזכור תחנות חשובות מחייו. הסרט נכתב ובוים בידי גיורא חמיצר.

קהל יעד עיקרי של הפרויקט הוא תלמידים, אשר יגיעו למקום במסגרת מערך לימוד ייעודי, שישולב בתכנית הלימודים של בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים. בין השאר ילמדו התלמידים אודות רבין, יצפו בסרט "ימים נוראים", ויקיימו שיח חינוכי על השלכות הרצח.

במסגרת הפרויקט ולקראת ציון יום השנה לרצח, עיריית תל אביב-יפו שיקמה את חלקי האנדרטה, ניקתה אותה ואת סביבתה, הקירות והעמודים תוקנו ולצדם הותקנו תרנים ודגלים חדשים, טפט הגרפיטי בקיר הזיכרון שוקם, ספסלים נצבעו והותקן מסתור לארונות החשמל.

רון חולדאי, ראש עירית תל אביב-יפו: "ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי: "רצח רבין עבור הדור שלי הוא זיכרון- אבל עבור הצעירים הוא בגדר היסטוריה רחוקה. חלקם לצערי אפילו לא יודעים מי היה רבין ודרכו: אהבת הארץ, מסירות לרעיון הציוני, וכמובן – החתירה לשלום. חשוב מאוד לספר לבני הנוער את הסיפור שהתרחש ב-4 בנובמבר. אין מקום מתאים לשיעור הזה מאשר למרגלות בניין העירייה, המקום בו מפגע בן בליעל לקח את החוק לידיו- והשפיע על מהלך ההיסטוריה".

איתן שוורץ, ראש מינהל תקשורת ושיווק בעירית ת"א-יפו: "כל יום חולפים על פני האנדרטה אלפי אנשים – ולצערנו, רבים מהם כלל לא יודעים מה התרחש למרגלות בניין העירייה. וזה בדיוק מה שהפרויקט הזה עושה: מספר לציבור שלא ידע את סיפור הרצח, הקרע שהוא יצר בעם ואת הסכנה שהוא הציב לדמוקרטיה הישראלית. ולא פחות חשוב – הוא מדגיש את המקום של עיריית תל אביב-יפו, והכיכר שלמרגלותיה – כמבצרים של הדמוקרטיה בישראל".

לתיאום סיור במקום באתר…

תושבים.ות מרצים לתושבים.ות בערב יום השנה ה-82 לליל הבדולח

בשנת 1959 יצרו המלחין היהודי ריצ׳רד רוג׳רס והתמלילן אוסקר המרשטיין השני את "צלילי המוזיקה" – כזכור, סיפור מלא חן על אומנת וילדים, אך גם הניסיון הראשון לעסוק באיום עליית הנאצים ובזמן שעדיין לא נהוג היה לדבר בזוועות שהם חוללו במחזות מוזיקליים.

ב-1966 המחזמר המהפכני "קברט" מאת ג'ון קֶנְדֶר ופרד אֶבּ, גם הם יהודים, כבר מעמיד את השואה במרכזו. ולא רק שאין בו כבר ה-happy end האופייני, אלא שהוא גם משתמש בדרכי ביטוי נועזות כדי לבטא את תעמולת השנאה הנאצית.

כעבור כמה עשורים, מל ברוקס סוגר מעגל כשהוא מעבד את סרטו "המפיקים" (1967) למחזמר, וכך מגשים את חלומו להתנקם בהיטלר תוך שימוש בנשק שהוא שכלל כל חייו – הומור. "המפיקים", שבמרכזו שני יהודים החוברים יחדיו להפיק מיוזיקל ששם ללעג את הצורר הנאצי (על נשיותו), שבר שיאי זכייה בטוני כשעלה ב-2001.

אלו מחלוקות חריפות התעוררו בעניין הצגת צלבי קרס ומועל יד על במת "צלילי המוזיקה"? מדוע הואשמו היוצרים היהודים של "קברט" באנטישמיות? והאם בכלל יש מקום להתייחס לשואה בהומור?

שאלות אלה ואחרות יציג אייל שרף, זמר ומרצה, מומחה בתחום מחזות-הזמר, שגם כותב בנושא ב"הארץ" וב"מקור ראשון". אייל הוא בעל תואר שני בביצוע ודרמטורגיה של התיאטרון המוזיקלי מאוניברסיטת ניו-יורק. במסגרת ההרצאה אייל יבצע שירים מתוך מחזות-הזמר.

"צלילי המוזיקה", "קברט", "המפיקים"-  הדי האיום הנאצי בשלושה מחזות הזמר. הרצאה/מפגש מוזיקלי מיוחד עם אייל שרף. ראשון 8.11.20 בשעה 20:30. הזום ילווה בתרגום לשפת הסימנים. פרטים בקישור…

פרסי אופיר 2020 עם ההכרזה על הזוכים בפרסי אופיר יום שישי 13/11

האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה בשיתוף כאן 11 שמחים להודיע על משדר מיוחד, בו יוכרזו הזוכים בפרסי אופיר 2020 בקטגוריות השונות. המשדר אף יוכרז הזוכה בפרס הסרט הטוב ביותר, שייצג את ישראל בתחרות האקדמיה האמריקאית לקולנוע, האוסקר.

זו השנה ה- 30 בה מעניקה האקדמיה לקולנוע ולטלוויזיה את הפרסים לקולנוע הישראלי.

ההכרזה תהיה במסגרת משדר מיוחד של התוכנית " סוכן תרבות" בהנחיית קובי מידן בכאן 11, ביום שישי 13/11 בשעה 15:00 וכן גם בשעה 19:00.

בנוסף לזכות לייצג את ישראל בתחרות האוסקר, יזכו יוצרי ומפיקי הסרט הזוכה גם במענק מטעם מפעל הפיס, בגובה 150 אלף שקלים. במידה והסרט יעפיל ל"שורט ליסט" בתחרות האוסקר, הוא יזכה את יוצריו ב-50 אלף שקלים נוספים, לטובת קידום הסרט בתחרות האמריקאית.

הסרט הזוכה בקטגורית הסרט הקצר, יזכה במענק מטעם "קרן התרבות אמריקה- ישראל" בגובה 10,000 $ . זו השנה השנייה בה תומכת הקרן ביוצרים צעירים, באמצעות הענקת הפרס במסלול הסרט הקצר.

האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה תעניק 18 פרסים בקטגוריות שונות לקולנוע עלילתי ולקולנוע דוקומנטרי.

כידוע, ענף הקולנוע הישראלי ספג וממשיך לספוג פגיעה קשה, על רקע סגירתם של בתי הקולנוע לפני כ-8.5 חודשים ומועד פתיחתם טרם נראה באופק. הפקות רבות נדחו ורק מעטות יצאו לדרך, אך מנהלי האקדמיה לקולנוע, בראשות יו"ר האקדמיה, אסף אמיר, עשו הכל כדי שגם בשנה מאתגרת זו תתקיים התחרות.

מאות חברי האקדמיה צפו בסרטים ובחרו את בחירתם, ורגע ההכרזה על הזוכים- הגיע.

לצערנו, בשל המצב ובניגוד לשנים עברו, ההכרזה לא תעשה בטקס הנוצץ והמרגש אותו מפיקה האקדמיה מדי שנה, אלא במשדר מיוחד המותאם לימי הקורונה.

שיתוף הפעולה המוצלח בין האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה לבין מפעל הפיס נמשך כבר שנים רבות. יו"ר מפעל הפיס, מר אביגדור יצחקי:

"אנחנו גאים לתמוך ביצירה הישראלית ולהוקיר את המפיקים היוצרים והאמנים שממשיכים גם בימים מאתגרים אלה להוציא תחת ידם יצירות קולנועיות מופלאות.

לצד התמיכה הנרחבת בכל תחומי התרבות בישראל, מפעל הפיס התגייס השנה יחד עם משרד התרבות והספורט למתן חבילת סיוע רחב היקף לקרנות הקולנוע בסך כולל של 16 מיליון ש"ח. מפעל הפיס ימשיך להשקיע משאבים רבים בתרבות הישראלית וכולנו תקווה שבשנה הבאה נוכל לקיים אירוע גדול ומכובד יותר ולחגוג יחד את פירות היצירה הקולנועית".

האקדמיה לקולנוע מציינת 30 שנות פעילות ואנו תקוה שנוכל במהרה לקיים אירוע גדול, יפה ומכובד לציון האירוע החגיגי. משדר מיוחד להכרזת הזוכים בפרסי אופיר 2020

"סוכן תרבות" כאן 11 יום שישי 13/11 בשעה 15:00 לטובת שומרי שבת וכן גם 19:00 .

פסטיבלים

הפסטיבל הבינלאומי סרטים בערבה במתכונת משולבת 5-14.11.2020, צוקים, ערבה תיכונה

נוף צוקים בערבה התיכונה (צילום צופיה פלסר)

בהמשך לאישור שר התרבות חילי טרופר, יפתח בצוקים שבערבה התיכונה, פסטיבל הסרטים הבינלאומי התשיעי- 'סרטים בערבה', שיימשך עשרה ימים, 5-14.11.2020 , ויתקיים הן בדיגיטל והן ב'דרייב אין' תחת כיפת השמיים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

הפסטיבל יפתח ביום חמישי -5.11 באופן מקוון 'און ליין' לכל רחבי הארץ, ויימשך עד ה-14.11.

בנוסף להקרנת הסרטים בדיגיטל לאורך כל ימי הפסטיבל, ייפתח בסוף שבוע הבא- חמישי עד שבת

12-14.11, מתחם דרייב אין, בו יוקרנו הסרטים תחת כיפת השמיים, במתחם שהוכשר במיוחד, בלב שמורת הטבע עשוש, בערבה, בו הותקנו מסכי ענק ומערכות סאונד ותמונה ברמה הגבוהה ביותר, שיאפשרו חוויית צפייה בנוף עוצר נשימה. באי הפסטיבל יגיעו עם רכביהם וייהנו מחוויה קולנועית יוצאת דופן, המתבססת על החיבור בין אמנות הקולנוע, לטבע המדברי הפתוח.

במהלך הפסטיבל המושך אליו מדי שנה חובבי קולנוע רבים מהארץ והעולם, יוקרנו, סרטים ממיטב התוצרת העולמית, סרטים לילדים ונוער וסרטים קצרים, וכן תתקיים מחווה מיוחדת שתוקדש לסר שון קונרי המנוח, השחקן הענק שהלך לעולמו.

ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה, ד"ר אייל בלום, ואייל שיראי, מפיק ויוזם האירוע מברכים את שר התרבות והספורט חילי טרופר, שהוביל את מתווה הדרייב אין והביא לאישורו ובכך מתאפשר לקיים חלק מפסטיבל הסרטים בערבה, במתכונת של הקרנת סרטים תחת כיפת השמיים לפי מסורת הפסטיבל, שיביא מבקרים רבים לערבה התיכונה שייהנו גם מאפשרויות לינה בצימרים במרחב הכפרי. קיום הפסטיבל במתכונת דרייב אין, תוך שמירה על כללי משרד הבריאות, יהווה עבור קהלו, אי של שפיות המאפשר חשיפה לטבע, מרחבים ויצירות אמנות קולנועיות ממעלה ראשונה. הערבה התיכונה בעלת מרחבים עצומים, אויר נקי ובריא, מציעה גם לינות ואטרקציות תיירותיות וקולינריות, למבקרים בפסטיבל הסרטים.

האירוע בתמיכת- המועצה האזורית ערבה תיכונה, מועצת הקולנוע של משרד התרבות והספורט, מפעל הפיס, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, המשרד לשיתוף פעולה אזורי, משרד התיירות, משרד החוץ. מפיקים ומנהלים- אייל וטינקר שיראי. יועצים אמנותיים- עדנה ודן פיינרו.

עם פתיחת פסטיבל הסרטים, ופתיחת הצימרים בערבה לאירוח, מזמינים ב'תיירות ערבה',

את הציבור להגיע לחופשה בערבה התיכונה, לשלב את הקרנת הסרטים בדרייב אין, וליהנות מאתרי הלינה במרחב הכפרי, לצד מגוון פעילויות בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

ב- 5.11 יפתח הפסטיבל באון ליין לכל רחבי הארץ וב- 12-14.11 יימשך הפסטיבל בהקרנת הסרטים תחת כיפת השמיים במתחם דרייב אין בסימן מחווה לשחקן העולמי שון קונרי שהלך לעולמו.

מידע כללי, מכירת כרטיסים ואפשרויות לינה בערבה, באתר הפסטיבל… מידע על צימרים, טיולים ואטרקציות בערבה התיכונה באתר…

פסטיבל הצילום הבינלאומי ה-8, כיכר המדינה 9-21 לנובמבר

מגפת הקורונה מציבה אתגרים חברתיים וכלכליים רבים ומובילה למצב מאתגר וחדש בשדה התרבות. כמענה לתקופה פיתחנו פורמט פסטיבל צילום חדש בטוח, נגיש וחינמי לקהל הרחב בתל אביב ובפריפריה. בנובמבר 2020 יושק הפסטיבל אשר יורכב מתערוכות צילום רחבות היקף לקהל הרחב ללא עלות. השנה לראשונה, נהפוך את הפסטיבל לאירוע נודד במטרה להנגיש אותו לקהל נוסף בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל.

הפסטיבל ילווה בתוכנית מקוונת בינלאומית, מגוונת, שתתן במה לדוברים ודוברות מרחבי העולם. התוכנית תהווה רובד נוסף של עומק, מחשבה ומחקר ותפתח עולמות של שיח בין יוצרים ואנשי מקצוע בתחום התרבות והצילום. התוכנית תכלול הרצאות, פאנלים, ושיחי אמן, פתוחים לקהל הרחב וללא עלות.

נושא הפסטיבל שנבחר עוד טרם פרוץ מגפת הקורונה הינו שינוי / טרנספורמציה.

בפסטיבל הקרוב ננסה לבחון את המונח שינוי / טרנספורמציה במגוון זוויות, פרשנויות ובדרכים מקוריות בהם ניתן לייצגו בצילום או במדיות אחרות. גם הפסטיבל עצמו שינה פניו במבנה ובעיצוב שלו לאור התקופה ויוצג כפסטיבל חוצות רחב היקף -כתערוכת חוצות ענקית במרחב העירוני.
פסטיבל הצילום הבינלאומי הינו אירוע הצילום הגדול ביותר בישראל המתקיים השנה בפעם השמינית. הפסטיבל הפך זה מכבר למוסד אמנות מוכר וידוע המקבל בשעריו מדי שנה עשרות אלפי מבקרים.

הפסטיבל מהווה נקודת שיא לפעילותה השנתית של PHOTO IS:RAEL, חברה לתועלת הציבור ושלא למטרות רווח. החברה הוקמה למימוש חזון החברה לעשייה חברתית, יצירת דיאלוג, מחקר והפניית זרקור אל נושאים אמנותיים וחברתיים באמצעות שפת הצילום.

בין שלל תערוכות הפסטיבל יוצגו:

 • תערוכת יחיד לצלם ג’ונס בנדיקסן ((Jonas Bendiksen (נורווגיה). ג'ונס בנדיקסן, צלם מגנום ונשיא סוכנות מגנום לשעבר. אחד מהצלמים החשובים של תקופתנו זוכה פרסי צילום בינלאומיים רבים. בפסטיבל יציג את הפרויקט האחרון נושא הפרסים שלו The Last Testament אשר בו הוא תיעד שבעה גברים מרחבי העולם המאמינים שהם גלגולו של המשיח. בצילומים חוקר בנדיקסן בכנות ובאינטימיות את אותם גברים, ואת קהל המעריצים או המאמינים שהולכים בעקבותיהם תוך נסיון להבין מה מחבר בין שבעת הגברים הללו ומה המנוע החברתי של התופעה. בנדיקסן יקיים אירוע מקוון מיוחד בו יספר על הפרויקט  במסגרת התוכנית המקוונת של הפסטיבל. בשיתוף שגרירות נורווגיה בישראל
 • תערוכת יחיד לצלמת דיאנה מרקוסיאן (Diana Markosian) (רוסיה- ארה"ב). דיאנה מרקוסיאן, צלמת צעירה ומבטיחה ממוצא ארמני. פועלת בתחום הצילום הדוקומנטרי, הכתיבה והקולנוע, עבודותיה התפרסמו במיטב המגזינים בעולם, ביניהם ניו יורק טיימס, בניו יורקר ובנשיונל ג'יאוגרפיק. בתערוכתה תציג מרקוסיאן פרויקט חשוב ומרגש בשם 1915 בו התחקתה אחר זכרונותיהם של ניצולי הטבח הארמני 100 שנה לאחר שהתרחש. מרקוסיאן שמעה עדות מפי ניצולי הטבח, בעקבותיהם נסעה לטורקיה לצלם את מחוזות ילדותם, וחזרה אליהם עם פיסות מהמולדת האבודה. באמצעות שחזור מצולם של אתרים, כפרים ונתיבי הבריחה שלהם מטורקיה יצרה גוף עבודות משמעותי זה. מרקוסיאן תקיים בזמן הפסטיבל ותצוגת התערוכה אירועים מקוונים מיוחדים לסטודנטים ערבים ויהודים כחלק מהפעילות החברתית השנתית של PHOTO IS:RAEL והרצאה לקהל הרחב במסגרת התוכנית המקוונת. בשיתוף שגרירות ארה"ב
 • תערוכת יחיד לצלם רפאל מילק (Rafal Milach) (פולין). רפאל מילק, צלם מגנום, אמן חזותי עטור פרסים יוקרתיים (פיינליסט בתחרות היוקרתית 2018 Deutsche Börse Photography Foundation Prize e, זוכה תחרות World press photo ועוד) עבודתו האמנותית עוסקת בסוגיות של מחאה ובשינויים גיאופוליטיים במזרח אירופה . בפסטיבל יציג מילק מיצב מיוחד שיצר מתוך עבודתו זוכת הפרסים Gentlemen of March First The אשר עיבד במיוחד לחלל הייחודי של הפסטיבל.  הפרויקט המקורי נוצר בשנת 2016 והתפרסם בהמשך כספר.  הפרויקט עוסק בזכותו של כל אדם למחאה, ובמחאות בראי ההסטוריה, ונראה רלוונטי מתמיד לישראל של היום. מילק יקיים אירוע מקוון בו יספר על הפרויקט ועל פרויקטים אמנותיים נוספים במסגרת התוכנית המקוונת של הפסטיבל.
 • תערוכה בעקבות הפרויקט וספר הצילום עטור הפרסים ECHO של צמד היוצרים מגדלנה ומקסימילאן ריגמונטי (Maksymylian and Magdalena Rigamonti ) צמד היוצרים יצא למספר מסעות למקום שאינו קיים עוד, בנסיון לתעד את האיזור ההיסטורי הנטוש Volhynia שבאוקרינה, בו התקיימו חיים מלאים בכפרים וערים עד הפוגרומים בשנת 1943 . גוף עבודה ייחודי זה אוגד לספר עטור פרסים הלוכד בפואטיות את ההד החמקמק של העבר ומתמקד בריק. הספר זכה בפרס הספר הטוב ביותר לשנת 2018 בתחרות Grand Press Photo, בתחרות POY וציון לשבח ב IPA) לראשונה תבוצע התאמה ייחודית של הספר לתערוכות חוצות על ידי האוצרת הראשית של פסטיבל הצילום הבינלאומי מיה ענר.  צמד היוצרים יקיימו אירוע מקוון בו יספרו על תהליך העבודה, הספר והמעבר לתערוכה במסרת התוכנית המקוונת של הפסטיבל. בתמיכת מכון אדם מיקביץ.
 • הצלם האגדי נדב קנדר יחשוף בפסטיבל עבודות חדשות אשר יצר בעקבות משבר הקורונה. קנדר, אשר גדל בדרום אפריקה ופועל כבר שנים רבות בלונדון צלם זוכה Prix Pictet היוקרתי שזכה להכרה עולמית בזכות שורה של דיוקנאות וצילומי נוף שהציג במוסדות אמנות מובילים ברחבי העולם, בהם National Portrait Gallery, London, Palais de Tokyo, Paris, Museum of Contemporary Photography, Chicago,  Barbican Gallery, London  ועוד. לצד פרויקטים אישיים, צילם קנדר לאורך קריירה שהחלה בראשית שנות התשעים מספר עצום של שערי עיתונים, קמפיינים שיווקיים ופרסומות. בעבודתו הוא מסרב להבחנה היררכית בין פרויקטים אישיים ומסחריים, כאשר הגישה הכמעט פיסולית שלו לצילומי פורטרט, כמו תפיסת הנוף הרומנטית שלו, מתבטאות לאורך כל גוף העבודות העשיר שיצר.
 • תערוכת יחיד לזוכת פרס מיתר למצוינות בצילום 2019, גלוריה אוירזבאל ((Gloria Oyarzabal . גלוריה אויזרבל, ילידת לונדון, 1971, כיום חיה ועובדת במדריד. אויזרבל מחלקת את זמנה בין עשיית קולנוע נסיוני ודוקומנטרי לצילום. היתה שותפה בהקמת הקולנוע העצמאי La Enana Marrón אשר פעל במדריד בין השנים 1999-2009 והוקדש לקולנוע נסיוני. משנת 2009 היא חוקרת בעבודותיה את נושא הקולוניאליזם באפריקה ואת מגוון המשמעויות של פמיניזם ביבשת זו.
  התערוכה תציג אויזרבל את הסדרה ׳WOMAN GO NO'AGREE׳ שצולמה בניגריה בין השנים 2017-2019 ובאמצעותה היא חוקרת את השפעת הקולוניאליזם על הקונספט של נשים וכן את חוסר האפשרות להפוך את השיח הפמינסטי לגלובלי. בתמיכת קרן צבי ועפרה מיתר.
 • פרויקט לונקה- תערוכה המשיקה שיתוף פעולה חדש בין PHOTO IS:RAEL לפרויקט לונקה- התערוכה תציג צילומים נבחרים מתוך הפרויקט התיעודי רחב ההיקף שהגו צמד הצלמים רינה קסטלנובו וג'ים הולנדר. המיזם נועד לתעד ניצולי שואה מרחבי העולם. 250 צלמים ובהם מבכירי הצלמים בעולם, התבקשו לתפוס בתמונה בודדת דיוקן של ניצולי שואה במדינות בהם הם חיים ופועלים. בפרויקט מתמשך זה במהלך 2019 בלבד צולמו ניצולי שואה מ 24 מדינות שונות. חלק מהצלמים הלוקחים חלק בפרויקט לונקה ישתתפו באירוע מקוון כחלק מהתוכנית הבינלאומית שתתקיים במקביל לפסטיבל.
 • טרנספורמציה, תערוכת הנושא המרכזית של הפסטיבל, תציג את נבחרי הקול הקורא לשנת 2020. כ- 800 אמנים מ 54 מדינות שונות נענו לקול הקורא בנושא טרנספורמציה שיצא השנה מטעם הפסטיבל. מתוכם בחרה הועדה האמנותית 20 אמנים שיציגו דרך צילום, ווידאו מגוון פרשנויות מקוריות למונח טרנספורמציה.
 • תערוכת הפיינליסטים של פרס מיתר למצוינות בצילום – פרס מיתר, פרי שיתוף פעולה בין PHOTO IS:RAEL וקרן משפחת צבי ועפרה מיתר, ניתן זו השנה החמישית לאמן שגוף עבודותיו מפגין מקוריות ומצוינות בתחום הצילום. תהליך השיפוט התבצע על ידי חבר שופטים הכולל אנשי מקצוע מובילים בתחומם מרחבי העולם. בין השופטים דוד עדיקא, צלם וראש המחלקה לצילום, בצלאל, גז'גוש קוסמלה, מייס ומנכ"ל הוצאת BLOW UP PRESS, פולין, רבקה סאקר, יו"ר סותביס ישראל, מייסדת ויו"ר ARTIS, דפנה מיתר נחמד, קרן צבי ועפרה מיתר

מיה בנטון אוצרת, היסטרויונית ומרצה על ההסטוריה של הצילום באוניברסיטת Yale, מייקל בנסון מייסד ומנכ"ל, Photo London, איסטבן וירגאגבולגי אוצר, עורך צילום ומזכיר פרס קאפה לצילום, מרכז רוברט קאפה, הונגריה, דר. סוזן ברייט, אוצרת וכותבת בתחום הצילום, צרפת / בריטניה, מרים קוימן, חוקרת, כותבת ואוצרת במוזיאון הצילום Foam, אמסטרדם, קריסטוף קנדרוביץ, אוצר וחוקר, פסטיבל הצילום בלודג', פוליון והביאנלה לצילום בפורטו, פורטוגל

הזוכה בפרס יוכרז באירוע חגיגי במסגרת התוכנית המקוונת במהלך הפסטיבל . השנה יצאנו עם מהדורה ייחודית לפרס:  פרס בשווי בפרס בשווי 20,000 דולר עבור הוצאת ספר צילום מקצועי בהוצאת BLOW UP PRESS, הוצאת בוטיק לספרי צילום מפולין.

בתערוכה השנה מוצגים 20 גופי עבודות של פיינליסטים שנבחרו בצורה אנונימית על ידי חבר השופטים מתוך כ-500 גופי עבודות שהוגשו מ-47 מדינות. ועדת השיפוט חיפשה מצוינות בתחום הצילום בדגש על איכות, מקוריות ופוטנציאל ליצירת גוף עבודות לספר.

תערוכות חברתיות

תערוכות חברתיות פרי הפעילות החברתית של PHOTO IS:RAEL בשנה האחרונה בקרב כ-450 בני נוער ומבוגרים מכל רחבי ברחבי הארץ. המשתתפים, המגיעים ממגוון קהילות בשולי החברה, מצלמים בעצמם ומשמיעים את קולם במטרה לקדם שינוי ביחסה של החברה הישראלית לקבוצות מוחלשות. 95 התערוכות של תוצרי הפעילות החברתית מאפשרות לקולות שאינם נשמעים בשיח הציבורי לנוע לקדמת הבמה, ומעודדות את המשתתפות והמשתתפים בהן לאמץ עמדה אקטיבית. אוצרים: אורה ואמיר בן יורם דורי

תערוכה רחבת היקף תציג בהרחבה את הפרויקט החברתי "חיבור מצולם". עם פרוץ מגפת הקורונה, קיים הארגון תכנית ייחודית ופורצת דרך להעצמת אוכלוסיית הגיל השלישי. מטרת התוכנית להפיג את בדידותם וליצור מערכת תומכת של קהילות מקוונות לקשישים שנותרו מבודדים ומנותקים מרצף החיים והשגרה.

בפסטיבל יוצגו תוצרי הפעילות שהתקיימה מאז אפריל 2020 בכ 80 קהילות מקוונות לכ-1200 קשישים, המצלמים בעצמם ומשמיעים את קולם דרך שפת הצילום. הקהילות מונחות על ידי עשרות מנחים מתנדבים, שעברו הכשרה ייעודית לפרויקט. בתהליך קבוצתי ופרטני, מוודאים המנחים כי לכל המשתתפים האמצעים והידע הטכנולוגי לקחת חלק בפעילות ובמטרה לקדם חיבור עם בני משפחתם והקהילה הקרובה.

תערוכות יחיד של אמנים בינלאומיים בולטים:

 • אדו הרטמן (הולנד) אשר עוסק בתיעוד צילומי של מחקרים אקדמאיים, וכך חוקר את הגבולות בין אמנות למדע. בשיתוף שגרירות הולנד
 • פרנצ'סקו פראסי (איטליה) בפרויקט נוגע ללב על שינויים באוכלוסיה של סיצליה בשנים האחרונות. בשיתוף המכון האיטלקי לתרבות
 • דניאל סזלי (הונגריה) בפרויקט ייחודי המתמקד ביחסים המורכבים בין בני אדם לבעלי חיים, והשלכותיהם הסוציו-פוליטיות והכלכליות. בשיתוף מרכז קאפה לצילום, הונגריה
 • מתיאס בראשלר ומוניקה פישר (שוויץ) בפרויקט רחב היקף על השפעת שינויי האקלים על אוכלוסיות שונות ברחבי העולם. בשיתוף שגרירות שוויץ.
 • Ieva Baltaduonyte אייבה בלטדיונט (ליטא) בפרויקט המתמקד בנשים מהגרות. בשיתוף מכון התרבות של ליטא
 • Petrut Calinescu (רומניה) בפרויקט על השינויים לאורך השנים המשתקפים דרך הים השחור והאנשים הפוקדים אותו. בשיתוף המכון הרומני לתרבות.
 • Jorge Gamboa (קולומביה) בתיעוד מרתק של שבטים עתיקים שעדיין פעילים בהרי קולומביה. בשיתוף שגרירות קולומביה.
 • Stefanie Moshamer (אוסטריה) אמנית צעירה מבטיחה במיצב עכשווי שיצרה במיוחד עבור הפסטיבל. בשיתוף פורום התרבות של אוסטריה.
 • Oskar Alvarado (ספרד) המתבונן מחדש במקום מוכר ושוזר במראות מוכרים מכפר ילדותו חויות סובייקטיביות, חלומות וזכרונות. בשיתוף שגרירות ספרד
 • Olya Pegova (רוסיה) בפרויקט מעניין על שינוי אורבני. בשיתוף מרכז התרבות הרוסי

תכנית הפסטיבל המקוונת

לאור מגבלת השמיים הסגורים, אנו מציעים לקהל הרחב והמקצועי תוכנית מקוונת ועשירה, שתתן במה לדוברים ודוברות מרחבי העולם. התוכנית הנלווית לפסטיבל מהווה רובד נוסף של עומק, מחשבה ומחקר, היא פותחת עולמות של שיח בין יוצרים, בין אנשי מקצוע בתחום התרבות בכלל והצילום בפרט והיא אבן שואבת לחובבי צילום ושוחרי תרבות כמקור ללמידה וחשיפה לנעשה בתחום. התוכנית בתמיכת משרד החוץ תהווה במה מקצועית למפגש בין אמנים, אוצרים ומנהלי מוסדות תרבות מישראל ומרחבי העולם. התוכנית חינמית ונגישה בהרשמה מראש באתר הפסטיבל:

 • הצלם הבריטי מרטין פאר (Martin Parr) (אנגליה) הוא אורח הכבוד של הפסטיבל לשנת 2020 והרצאתו תפתח את התוכנית המקוונת של הפסטיבל. ההרצאה תעסוק בשינויים שהתחוללו בבריטניה ובזהות הבריטית במהלך ארבעת העשורים בהם הוא מתעד את החברה באנגליה ובעיקר בעקבות הברקזיט. פאר יספר על תהליכים שמאפיינים את העשייה האמנותית שלו לאורך השנים ויחשוף גם פרויקטים אחרונים שיצר בתקופת מגפת הקורונה. פאר (נ. 1952 ) הוא אחד הצלמים החשובים הפועלים בתקופתנו, צלם מגנום מזה כ 25 שנים ונשיא מגנום לשעבר, הוציא כ 120 ספרי צילום של עבודתו וערך כ 30 ספרים בעצמו, תערוכותיו הוצגו במוזיאונים ומוסדות תרבות בכל העולם והוא אף אצר תערוכות וביאנלות לצילום. בשיתוף שגרירות בריטניה

סיור וירטואלי ורבדי תוכן וחויה נוספים בתערוכות הפסטיבל בשיתוף עם חברת Degorla שהיא פלטפורמה דיגיטלית חדשנית בתחום האומנות המאפשרת לכל אחד באמצעות מצלמת הטלפון הנייד ליצור ולדמות יצרות אומנות וחללי תערוכה במרחב הפרטי בטכנולוגיות VR & AR.. שיתוף פעולה עם פסטיבל אפוס לסרטי אמנות ותרבות, הקרנת הסרט "לפני שהעור ייעלם" במאי : רודני אוונס, הסרט עוסק ביוצרים  מתחום הצילום, המחול והקולנוע המתמודדים עם תהליך התעוורות. סדרת הרצאות בשיתוף קאנון העולמית במסגרת התוכנית המקוונת. הנגשת תערוכות הפסטיבל ללקויי ראייה ועיוורים בשיתוף ספריית העיוורים. מייסד ומנהל אמנותי – אייל לנדסמן, אוצרת ראשית – מיה ענר. שותפים: עיריית תל אביב, מגדלי כיכר המדינה , Adam Mickiewicz Institute, פורום התרבות אוסטריה, שגרירות קולומביה, המכון הרומני לתרבות, מכון התרבות של ליטא, המכון האיטלקי, שגרירות ארה"ב, שגרירות נורבגיה, מרכז התרבות הרוסי, שגרירות ספרד, שגרירות שוויץ, שגרירות ארגנטינה, מרכז קאפה לצילום -הונגריה, שגרירות בריטניה, קרן משפחת מיתר, HP, עמותת אנוש, ג'וינט ישראל, קרן הורוביץ, בנק לאומי, חברת אדמה אגן, משרד החוץ , ארליך, לופה, ארטיק, גליץ CANON,,Degorla  עוד רבים.

כתובת: ככר המדינה, תל אביב. ימי פעילות הפסטיבל: יום חמישי,  5.11.20 עד ה 21.11.20. הביקור בפסטיבל חינמי לקהל הרחב. הנגשת אודיו ללקויי ראיה בסריקת ברקודים ברחבי התערוכה. מערך מורחב של מגוון סיורים מודרכים יתקיימו בהתאם למגבלות משרד הבריאות. אירועים והרצאות מקוונות חינמיות לקהל הרחב, בהרשמה מראש באתר הפסטיבל.

פרטים מלאים ועדכונים באתר הפסטיבל… או דף הפייסבוק… וגם עמוד האינסטגרם…

סינמטק תל אביב עם קולנוע צ'כי 2020 סינמטק VOD 1-5 לנובמבר

שבוע הקולנוע הצ'כי חוזר בסימן 30 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות, ניתן יהיה לצפות  במיטב הקולנוע הצ'כי והצ'כוסלובקי, סרטים עכשוויים לצד קלאסיקות מתור הזהב של שנות השישים וביניהם סרטו זוכה האוסקר של יז'י מנצל שנפטר לפני מספר חודשים. הפסטיבל בשיתוף הבית הצ'כי, ירושלים, המרכז הצ'כי בתל אביב ושגרירות צ'כיה בישראל מארגנים שוב את שבוע הקולנוע הצ'כי המסורתי.

 • בעלי הבית (צ'כיה/ סלובקיה 2019) יעלה ב 1.11 למשך 5 ימים, בימוי:: יז'י האבלקה, משחק: תרזה רמבה, וויצ'ך קוטק, דגמר האבלובה. הזוכה הטרי בפרסי האריה הצ'כי (האוסקר הצ'כי) לשחקנית ראשית, שחקנית משנה ותסריט. קומדיה אירונית כמיטב המסורת הצ'כית. לגברת זהרדיקובה יש תוכנית לשכנע את בעלי הדירות להציל סוף סוף את הבניין המתפורר שלהם. בני הזוג הצעיר ברנשק מתלהבים מהרעיון, גברת הורבאטובה לא מפסיקה להעיר הערות, גברת רוביצ'קובה מתמקדת בניהול התקין של ישיבת הדיירים, מר שווק התמים מייצג את אמו ומר נובק מנצל את השיפוץ כהזדמנות להרחיב את דירתו. ככל שמתקדמת ישיבת בעלי הבית הרעיון המקורי הולך ומסתבך.
 • לזכרו של יז'י מנצל 2/11 1938-2020: רכבות נשמרות היטב (צ'כוסלובקיה 1966), בימוי: יז'י מנצל, משחק: ואצלב נקר, גיטקה בנדובה, יוזף סומר. הסרט המפורסם ביותר שיצא מצ'כוסלובקיה בתקופת 'האביב של פראג' הוא "רכבות נשמרות היטב" של ירז'י מנזל, שאף זכה בפרס האוסקר לסרט הזר. העלילה מתרחשת בימי מלחמת העולם השניה, בכפר צ'כי קטן. גיבורנו הוא מילוש הרמה, מתלמד צעיר בתחנת רכבת. אמנם אירופה נתונה במלחמה, אך את מילוש מעניין משהו הרבה יותר ארצי: לזיין. אך אין לו, אפילו לא לרגע, קמצוץ מן החרמנות שאפשר למצוא בכל סרט התבגרות אמריקאי. דק ורזה, חנוט במדי השרד ועם מגבעת קבועה על ראשו הוא אידיוט מושלם במראהו, עד שלא הייתם מאמינים כי בכלל קיימת בו תשוקה מכל סוג שהוא. סביב כישלונו לממש את תשוקתו, וסביב תרומתם של שאר עובדי התחנה, מן המנהל המתוסכל, דרך הקוון הדון ז'ואן, נפרסת פיסת חיים קטנה ומשעשעת. התוצאה היא פנינה של ממש, שנחשבת עד היום לאחת מיצירות המפתח בתולדות הקולנוע.
 • האור הנשכח (צ'כיה 1996) 3/11, בימוי: ולדימיר מיכאלק, משחק: בולק פוליבקה, ורוניקה ז'ילקובה- סטופניצ'קה, פטר קאוואן, דרמה היסטורית. תחילת שנות השמונים של המאה ה-20. הכומר הכפרי הולי נאבק בבירוקרטיה של המשטר הקומוניסטי ומנסה לגייס כסף לגג חדש לכנסייתו. בעקבות המאבק הן בשלטונות והן בעסקני הכנסייה עצמה הוא מוצא את עצמו מורחק מקהילתו ומתומכיו.
 • חתול במשקפיים (צ'כוסלובקיה 1963) 4/11, בימוי: וויצ'ך יאסני, משחק: יאן וריך, אמיליה וסאריובה, ולסטימיל ברודסקי, פנטזיה קומית. קרקס נודד מסתורי שמגיע לכפר מלווה ע"י חתול המרכיב משקפיים בשם מוקול. כשחתול מסיר את משקפיו, תושבי הכפר מתחילים להחליף צבעים. הבוגדניים נצבעים בצהוב, השקרנים בסגול, גנבים באפור והמאוהבים באדום. הסרט זכה בשני פרסים בפסטיבל קאן 1963. (100 דקות, צ'כית, תרגום לעברית)
 • יונה לבנה (צ'כוסלובקיה 1960) 5/11, בימוי: פרנטישק ולאסיל, משחק: קתרינה אירמנובובה, קארל שמיצ'ק, גוסטב פוטצ'ר, סרט פיוטי של ולאסיל ("מרקטה לזרובה"), מראשוני הגל החדש הצ'כי. יונה לבנה של ילדה בשם סוזאן, הולכת לאיבוד במהלך מעופה אל הים הבלטי ונוחתת בפראג. ילד נכה פוצע אותה בטעות ומטפל בה עד להחלמה. כשהיונה מבריאה הוא צריך להחליט אם להחזיר אותה לילדה. (73 דקות, צ'כית, תרגום לעברית ואנגלית)

עיריית תל אביב-יפו עם אירועי "אוהבים אמנות. עושים אמנות" במרחב הציבורי

הלל רומן, סקיצה לבית גבוה – גרסת רוטשילד, 2020, הדמיה.

אירועי "אוהבים אמנות. עושים אמנות." הם אירועי דגל שנערכים מזה 18 שנים על ידי עיריית תל אביב-יפו, המחלקה לאמנויות והם מציגים את האמנות המובילה והמגוונת בעיר. האירוע המרכזי השנה "שמיים פתוחים", באוצרותו של אבי לובין, ייערך במרכז העיר בשיתוף האיחוד האירופי, שבו יציגו אמנים ממדינות שונות באירופה עם אמנים ישראלים. במהלך שלושה ימים, 14-12 בנובמבר, יתקיימו גם פרויקטים אמנותיים חד-פעמיים וייחודיים במרכזים קהילתיים וברחבי העיר, כ-150 אמנים יפתחו את חללי היצירה שלהם לצד כ-30 גלריות ו-4 מוזיאונים, שיהיו פתוחים בחלק מהזמן ללא תשלום ועם פעילויות מיוחדות לסופ"ש.

ראש עיריית תל אביב- יפו, רון חולדאי: "התרבות היא נשמת אפה של העיר העברית הראשונה מיום היווסדה, ואנו נחושים להחזיר את עולם התרבות לפעילות. הציבור כמה לצרוך תרבות והיוצרים כמהים לחשיפה, ולכן אירועי ״אוהבים אמנות״ חשובים השנה במיוחד. הצגת התערוכות המרכזיות בחוץ גם מאפשרת הנגשת אמנות בחינם – פעולה ערכית ביותר על רקע המשבר הכלכלי שפגע ברבים כל כך".

הנושא המרכזי השנה: "שמיים פתוחים". התערוכה שמיים פתוחים באוצרות אבי לובין תתקיים באזור לב העיר. כ- 30 פרויקטים של אמנים החושבים מחדש על מקומה של האמנות במרחב הציבורי, על תפקידה האזרחי או החברתי ועל האפשרויות שהיא יוצרת לחשוב מחדש, להתנגד, לאתגר ולהניע דרכים חדשות למפגש, שימוש או שהות משותפת במרחב הציבורי.

בין הפרויקטים שיוצגו: בית על העץ של האמן הלל רומן בשדרות רוטשילד, קמפיין פוסטרים (NO) של האמן הספרדי סנטיאגו סיירה ברחוב אלנבי, טלסקופ לים של האמנים נועה גרוס ואורי נועם ברחוב ביאליק/אלנבי, מבוך קרוזינג של האמן היווני אנדריאס אנג'לידקיס בגן מאיר, עבודת סאונד – חיות טובות/חיות רעות של האמן אורי ארן בגן יעקב ומגדל פעמוני אופניים של האמן ההולנדי סיל קרול.

האמנים המשתתפים: אנדריאס אנג'לידקיס (יוון), ג'ון איריגויאן (ספרד), יובל אצילי, אורי ארן, איה בן רון, נועה גיניגר, שרון גלזברג, חמודי ג'נאם, נועה גרוס ואורי נועם, מוניקה דרוז'ינסקה (פולין), נטליה זורבובה, אנה לוקשבסקי ואולגה קונדינה (הברביזון החדש), מאיר טאטי, מירי סגל ומיה מגנט, סנטיאגו סיירה (ספרד), אגוסטס סראפינאס (ליטא), מינה פולאנן (פינלנד), סוסה פופ (גרמניה), מיכאלה ויזר (גרמניה), לילך שיטיאט וענת ספרן, סתיו פורגס, לור פרובו (צרפת), להלי פרילינג, אלון פרץ, קולקטיב VOID (בלגיה), מיכאל קינצר (אוסטריה), מירצ'ה קנטור (רומניה), סיל קרול (הולנד), הלל רומן, נועה שוורץ.

האירוע המרכזי השנה יערך במרחב הציבורי בלב תל אביב במסלול מעגלי שמתחיל ומסתיים בכיכר התרבות (כיכר התרבות- הבימה, שדרות רוטשילד, אלנבי, ביאליק, גן מאיר, המלך ג'ורג' ושדרות בן ציון)

בנוסף, יוצגו כ-6 פרויקטים מיוחדים במרחב הציבורי, במרכזים קהילתיים ובבתי ספר – ביניהם "ציירים החוצה" – מרתון ציור חוץ מקצועי בפארק החורשות בשיתוף גלריית המדרשה – הירקון 19, "תרבות מתקדמת – קברט פוליטי" – כנס מקוון על מעמדה המשתנה של התרבות בישראל ביוזמת סטודיו-בנק, השקת שנת הפעילות האמנותית במרכז הקהילתי הגר"א, "משחק חצר" – עבודות אמנות בחצרות בתי ספר, סיורים מודרכים לקבוצות, ופעילות ייחודית לילדים.

הערה: ייתכנו שינויים בתכנית בהתאם להנחיות משרד הבריאות על פי התו הסגול בשל מגבלות הקורונה.

האיחוד האירופי, לצד עשרה מוסדות תרבות ושגרירויות ממדינות אירופה, חברו לעיריית תל אביב-יפו והפיקו גרסה אירופית של "אוהבים אמנות, עושים אמנות", במטרה להעמיק את הקשרים ושיתופי הפעולה החזקים והחשובים בין אמנים ישראלים לבין אירופה, וכדי להפגין סולידריות עם מגזר תרבות שנאנק תחת פגיעתו של משבר הקורונה. מעבר לכך, אירוע זה יקדם דיאלוג וכלים שיעזרו לקדם את התרבות, החיונית למשק ולצמיחה.

עמנואל ז'ופרה, שגריר האיחוד האירופי לישראל אמר כי "לשמחתנו באיחוד האירופי, נמצאה דרך 'לפתוח את השמים' בין אירופה לישראל ולתמוך במגזר התרבות בתפקיד החיוני שהוא ממלא בחברה בישראל ובאירופה. הקשרים בין האיחוד האירופי וישראל בתחומי התרבות והאמנות הם מיסודות היחסים בינינו ואנחנו נחזק אותם".

ראש אגף התרבות, גיורא יהלום: "בכל שנה רגילה משמש "אוהבים אמנות, עושים אמנות" כאחד מאירועי השיא של אגף התרבות – תמונה קבוצתית של כל מה שרלוונטי וחדש בתחום האמנות החזותית בעיר. עם זאת השנה אנו חשים שמדובר בניצחון כפול – לא רק מאמץ אוצרותי והפקתי מרשים אלא יכולת שלנו שלא להכנע לנסיבות ולמגפה ולהראות שהעיר הזאת תמשיך לאפשר ולתמוך בכישרונם של הכוחות היצירתיים ותחשוף אותם לקהל הרחב למרות ואף על פי המצב".

"אוהבים אמנות, עושים אמנות" הנו יוזמת המחלקה לאמנויות באגף התרבות של עיריית תל אביב-יפו אשר מתקיימת זאת השנה ה-18. הפקתה המאתגרת השנה מצטרפת לשורת פעולות שהעירייה עשתה בחודשים האחרונים – מפרוץ נגיף הקורונה ועד היום, כדי לסייע לאמנים בעיר. ביניהן, מענק "בא בזמן" המוענק לאמנים עצמאיים באמצעות קול קורא; קרן סיוע לאמנים בהיקף של 700 אלף שקלים שהקים ראש העירייה רון חולדאי; יוזמות נוספות בתמיכה של קרן יהושע רבינוביץ לאומנויות: אירוע "אסטרטגיות יציאה"- אירוע אמנות ציבורית ברחבי העיר שהציע חשיפה לכ-40 יצירות ופעולות אמנות שהתרחשו בעשרות מוקדים ברחבי תל אביב-יפו, פסטיבל "סימנים חיוניים"- שבוע בו נערכו הופעות רשת מסצנת המוזיקה העצמאית בעיר ולפסטיבל "סינמאניה", במסגרתו יצרו מאות יוצרים סרטים קצרים לימי הקורונה; "מתאווררים" – הופעות אינטימיות במסעדות ובבתי קפה באוויר הפתוח, מוזיקאים בהופעות חיות על גג מוזיאון ארץ ישראל ועוד, הפעילות התרחבה גם לילדים עם הופעות שירי ילדים בפיצריות ובתי קפה; הופעות סולו של מוזיקאים בסוכות המציל בחופי העיר;  אירועי "ישראל מחוברת" של משרד התרבות במסגרתם צולמו ושודרו שש שעות יומיות של תוכן מקורי במרכז ענב; "אל סקנה אניס"- הפקת הופעות מוסיקה לאמנים במרכז התרבות ביפו, שידורם בשידור מקוון ומכירת כרטיסים, "מרימים את השאלטר"- אירוע אמנות במסגרתו אמנים התארחו בעסקים בגן החשמל. האירוע הציע חשיפה ליצירות ופעולות אמנות כ-60 אמנים, "חדר משלך" הקצאת  סטודיו אישי לכתיבה למשך שישה חודשים בספריית מגדל שלום, לטובת ארבעה יוצרים ויוצרות מתחום הכתיבה,  העסקת אמנים ויוצרים לטובת פעילויות חינוכיות ולימודיות בפתחי הבתים במהלך הסגר השני ועוד עשרות אירועים דיגיטליים של מוסדות התרבות העירוניים.

תאריכים ושעות: יום חמישי 12.11.20 בשעות 23:00-19:00, יום שישי 13.11.20 בשעות 16:00-10:00, יום שבת 14.11.20 בשעות 10:00- 23:00.

לפרטים באתר… בפייסבוק: אוהבים אמנות עושים אמנות ובאינסטגרם…

קולנוע רדיו וטלויזיה

זהו זה עם כיפת זהב מעל, תחתי תהום ודמי. שאני גל שאני אל ארץ חלומי

כבר מהופעותיה הראשונות זכתה להקת התרנגולים להצלחה רבה מצד הקהל ולאהבה רבה מצד תחנות הרדיו שלא הפסיקו להשמיע אותה. הלהקה, תחת הדרכתה של נעמי פולני, הורכבה מבוגרי הלהקות הצבאיות של אז, ועל אף העובדה שהקליטה שני תקליטים בלבד, שיריה הוקלטו וזכו לביצועים רבים, ובמהלך השנה שעברה העלתה לכבודה האופרה הישראלית מופע מחווה מיוחד. אחד משיריה הבולטים של "התרנגולים" היה "זמר אהבה לים" שנכתב על ידי רפאל אליעז והולחן על ידי סשה ארגוב. את השיר ביצעו במקור יהורם גאון ושייקה לוי, כשהיו סולני הלהקה ולאורך השנים הקליטו אותו אמנים אהובים כמו אריק איינשטיין, יהודית רביץ, רמי קליינשטיין, יגאל בשן, חוה אלברשטיין ו.. גידי גוב.

גידי גוב ישוב, הערב, יום חמישי, עם ביצוע נוסף ל"זמר אהבה לים" יחד עם חבריו לתוכנית "זהו זה": שלמה בר אבא, מוני מושונוב ואבי קושניר. התוכנית שודרה ב-כאן 11 בשעה 21:15. ונמצאת ביוטיוב.

עיבוד והפקה מוסיקלית: אמיר לקנר, גיטרות: רמי אוסרווסר, בס: אבי יפרח, תופים: עידן פרידמן, קלידים: אמיר לקנר

המשימה חברון של רונה סגל בפסטיבל הסרטים הדוקומנטריים 2020 IDFA

הסרט הישראלי הקצר "המשימה חברון" בבימויה של הבמאית והתסריטאית רונה סגל התקבל לפסטיבל הסרטים הדוקומנטריים המוביל IDFA המתקיים בנובמבר באמסטרדם.

בסרט מתראיינים שישה חיילים קרביים לשעבר ששירתו בחברון. בשפתם הישירה חולקים החיילים עם הצופה מעין ״מדריך״ לחייל בחברון. בבוטות ובכנות הם מדברים על השירות בחברון ועל שגרה של שמירות, פשיטות, מעצרים ליליים וירי במפגינים. מפרספקטיבה של חייל פשוט, הכל היה רק חלק מהמשימה הצבאית. אך ככל שהסרט מתקדם, מתקבלת תמונה מטרידה. לאט לאט מתבהר התפקיד שהם מילאו בחברון, ובשם אילו אינטרסים הם נשלחו למשימה.

חלק מהמרואיינים בסרט הם משוחררים טריים יחסית. הם נחשפים כאן לראשונה, ולא בלי פחד, עם עדויות מהשנים האחרונות. מרואיין נוסף הוא דין יששכרוף, קצין הנח״ל שעדותו ל״שוברים שתיקה״ הפכה אותו לכוכב של קמפיין הימין. בסרט ״המשימה חברון״ הוא מוסיף פרטים חדשים לעדותו.

השנה, בשל מגיפת הקורונה, פסטיבל הסרטים IDFA יתקיים במתכונת אונליין. לרשימת הסרטים המשתתפים באתר הפסטיבל

במאית ותסריטאית: רונה סגל | מפיקה: עידית קליגר | צלם: איתי מרום | עורכת: איילת עופרים | מוזיקה מקורית: טל ירדני.

יוצרת הסרט רונה סגל: "לפני 20 שנה שירתי כחיילת ביחידת ההסרטה בצה״ל. של דובר צה"ל. במהלך השירות הצבאי שלי ביימתי סרטי הדרכה על חשיבותם של מדים תקניים, ערכתי סרטי פרידה והוקרה למפקדי אוגדות שפרשו, תיעדתי תרגילי חטיבות עתירי ״אקשן״ וארטילריה אך כחיילת – לא שאלתי שאלות. זה לא בהגדרת התפקיד. ״המשימה חברון״ הוא סוג של סגירת מעגל עבורי. השתמשתי באותם אמצעי מבע צה״ליים, אבל כדי לספר סיפור אחר. הפעם, ביחד עם הלוחמים שנחשפים מולי, העזנו לעשות את מה שחיילים לא עושים – לשאול שאלות".

סם שפיגל משיק אתר VOD לציון 30 שנה להיווסדו

עם פתיחת שנת הלימודים, יום א' 1.11.20, משיק בית הספר סם שפיגל ליצירה קולנועית בניהולה של דנה בלנקשטיין-כהן, אתר VOD בינלאומי,  עם 30 מסרטיו המצטיינים בכל הזמנים (1989-2019), כפי שדורגו על ידי 100 אנשי קולנוע מ-45 מדינות שונות.

אתר ה-VOD של סם שפיגל, מאפשר צפייה בסרטים הנבחרים, ביניהם סרטי הביכורים של: דוד אופק, ניר ברגמן, שרון עמרני ז"ל,  נדב לפיד, מיכל ברזיס ועודד בן נון , דני רוזנברג, טליה לביא,  תום שובל, אלעד קידן, יעל קיים, אור סיני, נעה גוסקוב  תמר קיי ועוד. לצד הסרטים שעברו רסטורציה, ניתן למצוא באתר מידע מפורט על הסרטים והיוצרים וטקסטים על הסרטים כמכלול ורוח בית הספר, מאת: לארי קרדיש אוצר ראשי לשעבר  MOMA, נדב לפיד, אלעד קידן, פרופ' יאיר לב, דני מוג'ה, בנימין פרידנברג ותמר קיי.

פאנל השופטים שבחר את הסרטים וכלל 50 מנהלי בתי ספר לקולנוע ו-50 מבקרי וחוקרי קולנוע מהעולם ומישראל, העניק באופן גורף את המקום הראשון לסרט הקצר "המנון" של אלעד קידן, זוכה פרס הסינפונדסיון בפסטיבל קאן 2008.

באתר ה-VOD של סם שפיגל, ניתן לצפות באלפי רגעים בתולדות בית הספר: הקמתו בשנת 1989, סרט המסע של דיוויד לינץ' לישראל, אירועים מרכזיים, נאומי עמיתי הכבוד הנשיא ראובן ריבלין ורונית אלקבץ, פרודיות של "ארץ נהדרת" ו"גב האומה" על בית הספר ועוד. כבונוס נוסף , הועלו לאתר כ- 30 סרטים מאת: יהונתן אינדורסקי, רענן אלכסנדרוביץ', דן גבע, עודד דוידוף, יונתן דקל , יעל חרסונסקי, גלעד טוקטלי, עודד לוטן, דפנה לוין, קרן מרגלית, אוהב פלנץ, רותי פרי-בר ועוד.

רנן שור, יוזם ואוצר אתר ה-VOD של סם שפיגל:  "זו "ארוחת טעימות  מלאה" של סרטי בית ספר, על רוחו העקבית אך המשתנה במשך השנים והיא מונגשת לתלמידי בית הספר, מוריו, בוגריו, התעשייה ועולם הקולנוע הבינלאומי. אני מקווה שהאתר המושקע, יפתח שיח נרחב על הסרט הקצר כז'אנר הראוי להתייחסות, לסרטי סם שפיגל כמכלול ולקולות בוגריו, על כתב ידם  האישי ורוחם הקולקטיבית".

עורכת תוכן: איילת מנחמי רסטורציה: טומי המר ורון בן מאיר, עיצוב: אדר דבי. תומכים: אגף התרבות עיריית ירושלים, מיזם הקולנוע והטלוויזיה בירושלים, קרן המפיק סם שפיגל ,הקרן לירושלים. לכבוד ההשקה אתר ה-VOD של  ביה"ס סם שפיגל ליצירה קולנועית יהיה פתוח לציבור הרחב לצפייה בכל הסרטים ללא תשלום במשך 30 יום בקישור…

נובמבר 2020 בסלקום tv

סלקום TV

יום ראשון 1.11.2020:

 • סדרה חדשה של נשיונל ג'יאוגרפיק – "לחשוף את האוקיינוסים". 10 פרקים מרהיבים המשתמשים בטכנולוגיה פורצת דרך כדי להראות את נפלאות האוקיינוסים ללא המים שבהם – ערים שטבעו, אוניות טרופות ופלאי טבע.
 • "ד"ר 90210" – סדרה חדשה של ערוץ !E 90210 סדרה חדשה של ערוץ E! העוקבת אחר ארבע מנתחות פלסטיות כשעולמן המקצועי נשלט על ידי גברים.
 • ספיישל ילדים "לגו נינג'גו-מאסטר של ספינג'יצו" – מבית ZOOM. ספיישל בן ארבעה פרקים של לגו נינג'גו. "יובל ומיקי בקרקס", "הדרקון הראשון שלי 1", "הדרקון המתוק שלי 2" – מבחר מופעים וקלטות ילדים של ערוץ הכוכבים. "דנוור הדינוזאור האחרון" – מבית ערוץ הילדים. פרקים חדשים מגיעים לערוץ הילדים עם הדינוזאור הכי ידידותי בסביבה. הארי הוא ילד רגיל לחלוטין שמגדל בביתו את דנוור, הדינוזאור האחרון. דנוור החברותי והאוהב מוציא את הארי וחבריו אוהבי הדינוזאורים דן ושרלוט, לשלל חוויות משוגעות ובדרך תמיד אוהב לעזור, לשחק ולאכול הרבה תפוחים. ימים א'-ה' בערוץ וב VOD.

יום רביעי 4.11.2020

 • "סקנדל" – כל העונות – 1-7 Scandal S1-7 כל העונות (1-7) של דרמת המתח הפוליטית המתרחשת מאחורי הקלעים של הפוליטיקה האמריקאית.
 • סרט הקולנוע "ג'ודי מעבר לקשת" Judy דרמה ביוגרפית על שנת חייה האחרונה של השחקנית והזמרת ג'ודי גרלנד. רנה זלווגר זכתה בפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר על משחקה בסרט זה.

יום חמישי 5.11.2020

 • סרט הקולנוע "הפרש הבודד" The Lone Ranger מערבון בכיכובו של ג'וני דפ
 • סרט האימה "על החגים ועל המוות" Black Christmas סרט אימה על קבוצת סטודנטיות המגלה שזר עוקב אחריהן בחופשת חג המולד.

יום שישי 6.11.2020

 • סרט הילדים "קדימה" Onward הלהיט החדש של אולפני דיסני ופיקסאר, מספר את סיפורם של שני אחים אלפים בגיל ההתבגרות, היוצאים למסע מופלא כדי לגלות אם עוד נותר קסם בעולם. עולה גם בגרסה מדובבת לעברית.
 • "שלדון הצעיר" – עונה 4 העונה הרביעית של הקומדיה המצליחה (הסדרה הבת של "המפץ הגדול")
 • סרט הילדים "פוקימון: זורוארק אלופת האשליות" – מבית ערוץ הילדים. הצטרפו אל אש וחבריו להרפתקה חדשה בדרכם אל העיר קראון, כדי להצטרף להמונים שצופים בגביע העולם בפוקימון באקר. אבל כוחות מסתוריים עלולים להביא צרות גדולות לכולם! אילו סודות זורואה, שהם מתחברים איתו בדרכם, מסתיר? מה הסיבה להשתוללות של זורוארק ברחבי העיר, ומה משמעות הופעתם של הפוקימונים האגדיים ראיקו, אנטיי, וסוויקון? מה החזיר את סלבי אל העיר בדיוק בזמן הזה בפעם הראשונה מזה 20 שנים? ומה יקרה כשדרכיהם של כולם יצטלבו יחד באותו זמן ומקום?

יום ראשון 8.11.2020

 • סדרת הילדים "לגו נינג'גו" – מבית ZOOM LEGO Ninjago-Wu's Teas "בת הים הקטנה", "101 כלבים דלמטיים" – מבחר מופעים וקלטות ילדים של ערוץ הכוכבים.
 • "ילד, ילדה, כלב, חתולה, עכבר וגבינה" – מבית ערוץ הילדים. פרקים חדשים מגיעים לערוץ הילדים. במשפחה אחת, גרים ילד, ילדה, חתולה, עכבר, כלב, וגבינה, וכמו בכל המשפחות, הם רבים, משלימים, משחקים, ולומדים איך לחיות זה עם זה. אבל הם הכי חזקים כשמישהו מבחוץ מנסה לפגוע באחד מחברי המשפחה, אז הם מתאגדים יחד כדי לנצח אותו. אולי זו משפחה מוזרה, אבל הם אוהבים זה את זה ותמיד דואגים אחד לשני. ימים א'-ה' בערוץ וב VOD.

יום שלישי 10.11.2020

 • סדרה חדשה מבית HBO – "התעשייה" Industry. דרמה בריטית על חייהם האינטנסיביים של בנקאיים וברוקרים צעירים שסיימו את לימודיהם ועושים את צעדיהם הראשונים בעולם הפיננסים בלונדון של אחרי המשבר הכלכלי הגדול של 2008. בהפקתה ובבימויה של לינה דנהאם.
 • סרט הקולנוע "גובה המיסים" The Tax Collector. מותחן פעולה על "גובה מיסים" העובד בשביל ארגון פשע ומגלה שמשפחתו בסכנה בעקבות הגעתו של יריבו של הבוס שלו העירה. זמין בסינמה tv

יום רביעי 11.11.2020

 • סרט הקולנוע "עיר רצחנית" Cut Throat City. מותחן פשע. בימים שלאחר הוריקן קתרינה, ארבעה חברי ילדות מקבלים על עצמם בלית ברירה ביצוע שוד מסוכן בלב ניו אורלינס. זמין בסינמה tv

יום שישי 13.11.2020

 • סרט תעודה חדש מבית HBO – "טרנסהוד" Transhood. סרט דוקומנטרי מבית HBO על השינויים הדרמטיים בחיי משפחות שילדיהן נמצאים בתהליך של שינוי מגדרי.
 • סרט הקולנוע "להתבגר בגדול" Big Time Adolescence. קומדיית התבגרות מוערכת, נער בגיל ההתבגרות מקבל עצות נוראיות מחברו הטוב ביותר, המבוגר ממנו בכמה שנים. זמין בסינמה tv
 • סרט הקולנוע "אף פעם, לעתים רחוקות, לפעמים, תמיד" Never Rarely Sometimes Always. דרמה משובחת ומוערכת, זוכת פרס דב הכסף בפסטיבל ברלין האחרון. זוג נערות נוסעות מפנסילבניה לניו יורק לאחר שאחת מהן גילתה שהיא בהריון לא רצוי, ובפנסילבניה ניסו להניא אותה מלבצע הפלה. זמין בסינמה tv

שבת 14.11.2020

 • "הרשימה השחורה" – עונה 8 The Blacklist S8 העונה השמינית של סדרת הפשע האהובה ועטורת הפרסים בכיכובו של ג'יימס ספיידר.

יום שני 16.11.2020

 • סדרת תעודה חדשה מבית HBO – "רצח במידל-ביץ'" Murder on Middle Beach. סדרת דוקו-פשע בת ארבעה פרקים, מבית HBO. היוצר, מדיסון המבורג, מנסה לפתור את מקרה הרצח המזעזע של אימו. במהלך החקירה הוא מגלה סודות אפלים על עיירת הולדתו השלווה לכאורה.

יום שלישי 17.11.2020

 • "חומריו האפלים" – עונה שנייה לסדרת הפנטזיה המדוברת מבית HBO. הסדרה הינה הפקה משותפת של BBC ו-HBO ומבוססת על טרילוגיית הספרים של פיליפ פולמן His Dark Materials S2

יום חמישי 19.11.2020

 • סרט האנימציה "וול-E" Wall-E סרט אנימציה מבית דיסני ופיקסאר, זוכה פרס האוסקר לסרט אנימציה הטוב ביותר. עולה גם בגרסה מדובבת לעברית.
 • סרט תעודה חדש מבית HBO – "משוגע, לא מטורף" Crazy, Not Insane סרט דוקומנטרי מבית HBO על ד"ר דורותי לואיס שחקרה את הפסיכולוגיה של רוצחים.
 • עונה שנייה לסדרת הילדים "כמעט לעולם לא" – מבית ג'וניור. חברי להקת הפופ וונדרלנד עובדים קשה על מנת להתאושש מההפסד בתחרות הלהקות הצעירות ומתכוננים במרץ לתחרות הבאה.

יום ראשון 22.11.2020

 • סרט תעודה חדש מבית HBO – "בין העולם וביני" Between the World and Me

ספיישל של HBO. העיתונאי והסופר טא-נהאסי קואוטס מדבר על ספרו רב המכר "בין העולם וביני" ועל המתח הבין גזעי באמריקה.

יום רביעי 25.11.2020

 • דרמת האקשן "תחנה 19" – עונות 1-2 Station 19 S1+2 דרמת אקשן על לוחמי האש בתחנת כיבוי בסיאטל, ספין אוף לסדרה "האנטומיה של גריי".

יום חמישי 26.11.2020

 • סרט הקולנוע "רצח במעגל סגור" The Night Clerk פקיד לילה במלון, צעיר, אינטליגנטי ועל הספקטרום האוטיסטי, משתמש במצלמות המעקב על מנת לצפות באורחי המלון על מנת לשפר את כישוריו החברתיים. במהלך משמרת שלו, אישה נרצחת במלון והוא הופך לחשוד המרכזי. זמין בסינמה tv
 • סרט הקולנוע "גלריית הלבבות השבורים" The Broken Hearts Gallery. לאחר שבן זוגה נפרד ממנה, עובדת צעירה בגלריה בניו יורק יוזמת תערוכה של מזכרות ממערכות יחסים שלא צלחו. זמין בסינמה tv
 • סרט הקולנוע "אהבה פשוטה" Ordinary Love. דרמה רומנטית בכיכובו של ליאם ניסן. זוג בגיל העמידה מתמודד עם מחלת הסרטן של האישה.
 • הסרט הישראלי "ליידי טיטי". בחור אתיופי צעיר ועני נכנס לחובות ונמלט מאנשי העולם התחתון ומחליט להתחפש לאשה בשם טיטי.

יום שני 30.11.2020

 • סרט הקולנוע "הארייט: הדרך לחופש" Harriet דרמה, המבוססת על סיפורה האמיתי של הארייט טאבמן, אישה שחורה שברחה מעבדות במאה ה- 19 והיתה אחראית לשחרורם של עבדים רבים נוספים במבצעים נועזים ומסוכנים. בכיכובה של סינתיה אריבו.

ערוצי דיסני נובמבר 2020

ערוץ דיסני

 • יום הולדת למיקי מאוס במהלך יום רביעי 18.11 בערוץ דיסני. העכבר המפורסם בעולם, שהחל את דרכו בסרט הראשון "ספינת הקיטור ווילי" בשנת 1928 חוגג יום הולדת 92! ביום רביעי ה-18.11 מיקי מאוס משתלט על ערוץ דיסני לכבוד חגיגת יום ההולדת שלו ביום שידורים חגיגי, עם מגוון קטעי אנימציה מיוחדים לאורך כל היום

 • ספיישל טיולים – יום ראשון 15.11 בין השעות ב14:30-16:30. יוצאים לטייל בערוץ דיסני – פרקים מיוחדים בנושא טיולים: גרוויטי פולס – "אטרקציה על אם הדרך", דוד סטאן יוצא למסע במכונית עם דיפר ועם מייבל, לחבל בכל האטרקציות האחרות לתיירים במדינת אורגון. במהלך המסע דיפר מנסה לחזר אחרי בנות. סטאר נגד כוחות הרשע – דופ-דופ! / בריט'ס טאקו לפני שסטאר וטום יוצאים לטיול שלהם, סטאר נפרדת מכל הקרובים לה במיוני. היא מוצאת עוד ועוד אנשים להיפרד מהם, וטום מבין שהיא מדחיקה משהו. מרקו פוגש את כל חבריו הוותיקים מכדור הארץ, כולל האקסית שלו, ג'קי.
 • אמפיביה – עונת החיזור / אן נגד הטבע עונת החיזור – אן והופ פופ מגלים שספריג מחבב את אייבי סנדו, לכן הם מנסים לשדך ביניהם.
 • אן נגד הטבע – אן מעמידה פנים שהיא אוהבת לצאת למחנה, עד שהיא מסתכנת יותר מדי.
 • חוקי המרפי של מיילו – יאכטה לימודית / ליל החזרה לבית הספר
 • יאכטה לימודית – התלמידים יוצאים לטיול ביאכטה של בית הספר
 • ליל החזרה לבית הספר – ההורים הופכים לילדים ב"ליל החזרה לבית הספר".
 • הגרינים בעיר הגדולה – הדרך אל הכפר / אמא ציפור
 • הדרך אל הכפר- ביל מתגעגע לחיים השלווים בכפר ולוקח את המשפחה לטיול יומי.
 • אמא ציפור- טילי עושה הכול כדי להיות אמא.
 • סיפורים של ברווזים ע.3 – הנבל האבוד של מרוונה
 • סקרוג׳ והמשפחה יוצאים למסע בעקבות הנבל האבוד של מרוונה. הם מגלים שממלכת מרוונה היא מקום שליו, ולחלק מהמשפחה – שליו מדי.
 • אמפיביה – השקת עונה 2 עם פרקים חדשים החל מה-22.11 בשעה 15:50 (ימים א'-ה'). אמפיביה מתעדת את הרפתקאותיה הקומיות של אןבת ה -13, שאחרי שגנבה תיבת נגינה מסתורית, היא מועברת באורח קסם לעולם אמפיביה, אזור ביצות פרוע מלא באנשי צפרדע מדברים. בעזרת צפרדע צעיר ומלהיב בשם ספריג, אן תהפוך ממפלצת לגיבורה ותגלה את החברות האמיתית הראשונה בחייה
 • קיקיוואקה: מחנה קיץ – עונה 4 החל מה-4.11, פרק חדש בכל רביעי בשעה 21:00. לו מסתגלת לתפקידה החדש בתור מנהלת המחנה לאחר רכישתו ממשפחת רוס. דסטיני, פין ומתאו חוזרים למחנה, ולו מקבלת את פניהם של שני מדריכים חדשים, נואה ואווה, ושל מחנאית חדשה ומשונה, גוון.
 • סידני במקסימום – עונה 2 פרק חדש בכל חמישי בשעה 21:00. קומדיה המתרחשת במקביל בהווה ובפלשבקים לשנות ה-90. סידני ריינולדס, נערה מוחצנת שלומדת בחטיבת הביניים, חיה עם אביה מקס וסבתה הנמרצת והפרוגרסיבית ג'ודי, שלושה דורות תחת קורת גג אחת
 • קופ וקאמי שואלים את העולם – השקת העונה השנייה החל מה-26.11 יום חמישי בשעה 21:00 בערוץ דיסני. קופ וקאמי הם אחים המנהלים תוכנית לייב סטרים אינטרנטית בה הם מתייעצים עם צופיהם לגבי שאלות שונות בהן הם מתחבטים.
 • מרתון סדרות "רציתם-קיבלתם" כל יום שישי החל מה-4/9 בשעה 20:00 – כל שבוע ביום א' נעמיד בעמוד האינסטגרם אפשרות לבחירת הצופים בין 2 סדרות, ובחמישי תוכרז הסדרה המנצחת. בשישי בערב ישודרו פרקי הסדרה שנבחרה. 6.11- הבית של רייבן ע.1 / קיקיוואקה ע.1, 13.11- קופ וקאמי ע.1 / ביזארדבארק ע.1, 20.11- מותחים בהליכה ע.1/ מתיחות עם כוכבי ערוץ דיסני, 27.11- החרשנים ע.1 / המדריך השלם לגיימר ע.1

ערוץ  דיסני ג'וניור 

 • יום הולדת למיקי מאוס יום רביעי 18.11 בין השעות 16:30-19:00 בדיסני ג'וניור. ערוץ דיסני ג'וניור חוגג יום הולדת למיקי מאוס בספיישל חגיגי עם החברים הכי טובים – מיני, דונלד, דייזי, גופי, פלוטו עם פרק חדש ומבלובל במיוחד. הספיישל מכיל פרקים מיוחדים וחגיגיים מתוך מגוון הסדרות של מיקי מאוס והחברים
  בנוסף ישודר בשעה 18:15 פרק חדש של מיקי מאוס הרפתקאות מבולבולות
  ולאחר מכן בשעה 18:35 שני פרקים חדשים ואחרונים לעונה של הסדרה האהובה- מ.ו.ת.ק: משלוח ותובלת קטנטנים.
 • בלואי – סדרה חדשה פרקים חדשים החל מ- 11, ימים א'-ה' בשעה 19:00. הסדרה בלואי עוקבת אחר הרפתקאותיה של ילדה- גורת כלבים מסוג בלו-הילר בת השש. בלואי המקסימה והאנרגטית, גרה עם אביה, אמא, ואחותה הקטנה בת הארבע, בינגו. בכל פרק, בלואי משתמשת באנרגייה חסרת הגבולות שלה בכדי לשחק במשחקים שמתפתחים בדרכים בלתי צפויות ומצחיקות. מ.ו.ת.ק: משלוח ותובלת קטנטנים- סיום עונה. ב18.11 יום רביעי בשעה 18:35 (שני פרקים חדשים-אחרונים לעונה)
 • פיפ הפינגווין ופרדי הפלמינגו זכו בעבודת חלומותיהם – בעזרת חסידות הם יטיסו וימסרו את התינוקות המתוקים והמקסימים ביותר להורים החדשים שמצפים להם.
 • מירה, בלשית מלכותית. החל מה6.11 בכל שישי בשעה 16:30 (4 חדשים, ימי שישי(. הסדרה עוקבת אחר הילדה האמיצה ורבת התושיה מירה, שמתמנה ע"י מלכת ממלכת ג'לפור לתפקיד הבלשית המלכותית. תפקידה של מירה הוא לעזור לתושבים המקומיים ולאנשי המלוכה לפתור בעיות שונות. עוזרים לה בתפקיד הנמיות מיקו וצ'יקו
 • רוקטיר – סדרה חדשה החל מה6.11 בכל שישי בשעה 16:50 (4 פרקים, ימי שישי(. קיט יורשת את זהותו הסודית של הרוקטיר- גיבור העבר האהוב של העיר יוסוויל, שהתעופף בשמיים בעזרת בתרמיל ריחוף. עם ציוד חדש וסודי, קיט טסה אל על כדי להגן על העיר ותושביה מפני סכנות. אל הרפתקאותיה מצטרפים גם חברה הטוב טש, בוטש הבולדוג וסבא אמברוז, מכונאי המטוסים.

נשיונל ג'יאוגרפיק עם בכורה של לבנות את גן העדן מחדש Paradise Rebuilding

הסרט, המהווה קריאת השכמה לנוכח אסונות אקלימיים ומחווה לעוצמתה של קהילה, ישודר ביום ראשון 15 בנובמבר ב-21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק

בבוקר ה-8 בנובמבר 2018 אפפה סופת אש הרסנית את העיר הציורית פרדייז בקליפורניה. במשך הזמן שחלף עד לכיבוייה, השריפה הביאה למותם של 85 בני אדם, עקרה מבתיהם 50 אלף איש והחריבה 95 אחוזים מהמבנים המקומיים. זו הייתה הדליקה הקטלנית ביותר שידעה ארה"ב במשך 100 שנים, והקשה ביותר אי פעם בתולדות קליפורניה.

בשעה שניצבו מול הנזק המאיים על חייהם, בתיהם ויותר מ-607 קמ"ר של שטחה וסביבתה של העיר בת 141 השנים, השיגו תושבי העיר הישג מדהים: הם פעלו יחדיו כדי להירפא. חברי הקהילה המשיכו לחזק ביניהם קשרים אמיצים ממה שהיו ביניהם לפני האסון, גם כאשר תקוותיהם ורוחם נפלו לנוכח האסונות שהמשיכו להתרחש: הכורח לעזוב את בתיהם, משברים פיננסיים, מכשולים שהציבה הממשלה, הרעלת מים, אבל, שכול והפרעות פוסט-טראומטיות.

עם פרוץ המשבר הגיעו הבימאי זוכה האוסקר, רון הווארד, יחד עם הצוות שלו לעיר, שם נשארו במשך שנה תמימה עם תושבי פרדייז, תוך שהם מתעדים את מאמציהם להציל את מה שאבד. שריפת היערות והמשבר העצום שבא בעקבותיה הפכו ללקח מעשי לגבי הדברים שכולנו חייבים לעשות: להגן על הסביבה, לעזור לשכנים שלנו, להתכונן לסכנות העתיד ולזכור לשמר את המסורות המלכדות אותנו, בדיוק כמו תושבי העיר כאשר ניגשו למשימה של לבנות את גן העדן מחדש.

חטיבת סרטי התעודה של נשיונל ג'יאוגרפיק הודיעו כי 'לבנות את גן העדן מחדש' REBUILDING PARADISE, של הבמאי רון האוורד ו- Imagine Documentaries, יוקרן בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק, כשנתיים לאחר שריפת הענק שהחריבה את העיירה 'פרדייז', קליפורניה בנובמבר 2018. בהמשך להכרזה, התחייבו כי חלק ממכירות והשכרת הסרט התיעודי בארה"ב,  במהלך חודש אוקטובר, חודש למניעת האש בארה"ב, יועברו למאמצי ההתאוששות מהשריפה.

'לבנות את גן העדן מחדש', שכונה על ידי המבקרים כסרט בעל "מעמד על זמני מיוחד שמהדהד את הרגע", הוקרן לראשונה בפסטיבל סאנדנס בינואר 2020, והוקרן בערב הפתיחה של פסטיבל IFI לקולנוע הדוקומנטרי באירלנד ב- 21 בספטמבר. התגובות האוהדות גם בבריטניה הצהירו כי "הסרט התיעודי העשוי בקפידה של רון הווארד לא יכול להיות אקטואלי או עוצמתי יותר".

"היום, יותר מתמיד, עלינו לזכור שכאשר אנשים מתלכדים למען טובת הכלל, הם יכולים לחולל שינוי חיובי בעתיד של כולנו. הלהט והמחויבות של תושבי העיירה, זה כלפי זו ולבניית הקהילה מזכירים לנו את הכוח והנחישות של נפש האדם," הוסיף ואמר הבימאי רון הווארד.

ציידי הוירוסים Virus Hunters | : יום ראשון 22 בנובמבר בשעה 21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק. הסרט עוקב אחר 'ציידי הוירוסים' שנמצאים בקווי החזית של נגיף ומנסים להדוף את המגיפה הבאה, שעלולה להכות. נחשוף את סיפוריהם המצמררים של מומחים הרואיים שנמצאים בחזית המובילה את המשימה המדעית הקריטית ביותר של הדור

Being The Queen להיות מלכה: יום ראשון 8 בנובמבר בשעה 21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק. בביוגרפיה זו של המלכה אליזבת השנייה (משנת 1895), סרטים משתמשים באוצר של ראיונות שטרם נשמעו עם עשרות אנשים שהכירו את המלכה באופן אישי כדי לספר את סיפור חייה. גישה זו – יחד עם קטעי ארכיון שנחקרו היטב – מכניסה אותנו לחדר עם המלכה אליזבת השנייה במהלך כמה מהאירועים והניסיונות החשובים בתולדות המלוכה הבריטית.

 Bin Laden’s Hard Drive הכונן של בן לאדן: יום ראשון 29 בנובמבר בשעה 21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק. בכורה: מומחים משתמשים ב -470,000 קבצים דיגיטליים כדי להרכיב מפת דרכים למוחו של הרוצח ההמוני חסר הרחמים. כוננים קשיחים שלא סווגו לאחרונה, שנלקחו מהמתחם בו נהרג אוסאמה בן לאדן, חושפים מבט חדש ופורץ דרך על חייו האישיים.

Wicked Tuna: North vs South דייגי הטונה: צפון ודרום: ימי רביעי החל מה-11 בנובמבר בשעה 21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק. התנגשות הטיטאנים בדייג הדרומי, כאשר הקברניטים נאבקים על משכורות גדולות אל מול דגי הטונה הענקיים ולבסוף מצליחים לעננות על השאלה: מי הכי טוב.

נשיונל ג'יאוגרפיק WILD

Photo Ark 2 אלבום החיות הנכחדות: יום שישי, 27 .11 בשעה 21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק – שני פרקים ברצף. הצלם ג'ואל סרטורה חוזר. הוא כמעט נהרג במהלך חיפוש גורילות, חוטף קללות, סופג מתקפת חופית ונובר בערמות גללים בחיפוש אחר מין חדש של חיפושית. והעיקר, הוא מביא לנו אלפי תמונות של בעלי חיים בסכנת הכחדה.

HOT עם נורמלי סדרה חדשה

"נורמלי", הסדרה החדשה של HOT שיצרו ליאור דיין ואסף קורמן (שגם מביים) ואשר שואבת השראה מאירועי חייו של דיין. "נורמלי" מביאה את סיפורו של נעם אשכנזי (רועי ניק – "בתולות", "אופוריה", "קיבוצניקים"), עיתונאי בן 23, פיטר-פן מטעם עצמו, מתמחה בהגשת טקסטים באיחור, הסנפת כדורי ריטלין שקונה מילדים בתיכון, השמדת מערכות-יחסים ודיבור אסוציאטיבי שנשמע כמו פואטרי-סלאם שיצא משליטה. לאחר שלקה בהתקף פראנויה קשה, נעם מוצא את עצמו מאושפז במחלקה סגורה ומתמודד לראשונה עם סביבה זרה שכוללת אנשים קיצוניים וחוקים נוקשים. במחלקה הפסיכיאטרית הוא גם מוצא לראשונה אנשים שיכולים להבין ולקבל אותו כפי שהוא, מה שגורם לו להאמין שמצא את המקום שהוא יכול להרגיש שייך, אלא שלמחלקה- ולצוות הרפואי שלה- חוקים משלו. "נורמלי" נבחרה להשתתף בפסטיבל Series Mania במרץ 2020 בליל, צרפת, וייצגה את ישראל בקטגוריית International Panorama. יוצרי הסדרה: ליאור דיין ואסף קורמן. במאי: אסף קורמן. עורכת תסריט: שירלי מושיוף ("איש חשוב מאוד") הפקה: דורי מדיה דרסט. החל מה-4.11, רביעי-חמישי בשעה 22:15 ב-HOT3, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT3 עם הסודות שהיא שומרת The Secrets She Keeps

היא דרמת מתח של רשת TEN האוסטרלית שנוצרה על-ידי שרה ווקר ("שכנים שכנים"). הסדרה מבוססת על ספרו באותו השם של הסופר מייקל רובות'אם. כעת הסדרה מגיעה ל-HOT ותשודר מדי שבוע ב-HOT3. הסדרה מתרחשת בעיר סידני ומגוללת את סיפורן של שתי נשים – אגת'ה (לורה קרמייקל, "אחוזת דאונטון"), אישה קשת-יום שעובדת בסופר, ומייגן (ג'סיקה דה גאו, "החץ", "דרקולה"), אושיית רשת זוהרת. שתיהן בהיריון מתקדם, שתיהן גרות באותו אזור, שתיהן מסתירות סודות גדולים ואפלים מעברן ושתיהן יעשו הכל כדי למנוע מהסודות הללו להתגלות. לאחר מפגש מקרי בסופר, שני העולמות הנפרדים של מייגן ואגת'ה עומדים להתנגש, וכל מה שחשוב להן נמצא בסכנה. עוד מככבים בסדרה: מייקל דורמן ("שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר")  ריאן קור ("מריה מגדלנה") מייקל שיסבי ("המאורות") החל מה-10.11, ימי שלישי בשעה 20:45  ב-HOT3, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT3 עם אחוזת ביצ'האם Beecham House

היא דרמה תקופתית של רשת ITV הבריטית, שנוצרה על-ידי גורינדר צ'אדהה ופול מיידה ברג'ס, שביחד עומדים מאחורי הלהיט "שחקי אותה כמו בקהאם". כעת הסדרה מגיעה ל-HOT ותשודר מדי שבוע ב-HOT3. הסדרה, שהמבקרים הדביקו לה את הכינוי "אחוזת דאונטון ההודית", מתרחשת בשנת 1795 על רקע דעיכתה של האימפריה המוגולית, ועוקבת אחר דיירי אחוזת ביצ'האם בניו דלהי. "אחוזת ביצ'האם" נפתחת עם חזרתו של ג'ון ביצ'האם (טום בייטמן, "השדים של דה וינצ'י", "רצח באוריינט אקספרס") לאחר 3 שנים מעבר לים. ההילולה סביב חזרתו מתחלפת מהר מאוד בחשדנות כאשר צוות העובדים של האחוזה נוכח לגלות שהוא חזר עם תינוק מסתורי, בן תערובת ולכאורה יתום מאם. כאשר אמו השתלטנית (לזלי ניקול, "אחוזת דאונטון") ואחיו המרדן (ליאו סאטר, "ויקטוריה") נכנסים לגור באחוזה המשפחתית החדשה, פוליטיקה, תשוקות, שאיפות ונקמות זוחלים אל עבר פיצוץ. עוד מככבים בסדרה: דקוטה בלו ריצ'רדס  ("סקינס") גרגורי פיטוסי ("מר סלפרידג'") הכוכבת ההודית לארה דוטה ועוד. החל מה-9.11, ימי שני בשעה 20:45  ב-HOT3, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT עם אחותי ג'קי – עונה 3

העונה השלישית, הסוערת והמפתיעה של 'אחותי ג'קי', עוקבת מקרוב אחר הקונפליקטים, המאבקים, והסודות בחייהן האישיים ג'קי ואחיותיה בתקופה המטלטלת של משבר הקורונה בישראל. השבר המעמיק בנישואים של ג'קי וישראל, ההחלטה של ישראל לעזוב את הבית, והקושי של שניהם להחליט כיצד להמשיך מכאן, הם רק חלק מהדרמות הפוקדות את המשפחה. את היריבות בין גולי וג'קי אנו מכירים מהעונות הקודמות, בעונה זו היא רק מתעצמת, כאשר גולי פותחת מסעדה על חורבות המסעדה של ג'קי בשוק צפון. הודיה, אחרי שנים של סבל ועיקולים מצליחה לקבל גת ובונה את חייה מחדש, אושרת ושמחה ממשיכות לא לעבוד רק עכשיו יחד איתם יש עוד מיליון מובטלים, וכרגיל, כנהוג אצל משפחת אלחרר, הדמעות, הכאב, הצחוק, והשמחה מתערבבים אלה באלה לטלנובלה של החיים האמיתיים. החל מה-18.11, ימי רביעי וחמישי בשעה 19:30   ב-HOT בידור, וב-HOT VOD

HOT HOB עם חומריו האפלים – עונה 2 – His Dark Materials   עונה חדשה

דרמת פנטזיה של BBC ו-HBO המבוססת על טרילוגיית רבי המכר עטורת הפרסים של פיליפ פולמן. את הקאסט עטור הכוכבים של הסדרה מובילה דפני קין ("לוגאן") ולצדה מככבים גם זוכת "גלובוס הזהב" רות ווילסון ("הרומן"), זוכה ה"טוני" לין-מנואל מירנדה (יוצר המחזמר המצליח "המילטון") והמועמד ל"גלובוס הזהב" ג'יימס מק'אבוי ("כפרה", "X-מן"). בעונתה השנייה של הסדרה, שמתרחשת בעולם מקביל ופנטסטי שבו נשמות בני האדם מתקיימות מחוץ לגופם בדמות בעלי חיים שונים, הלורד עזריאל (מק'אבוי) פותח שער לעולם חדש. ליירה (קין) מוכת היגון עוקבת אחריו אל עבר הלא נודע ופוגשת שם נער בשם וויל שגם עבר בין שני העולמות בכדי לברוח מעברו. ליירה מנסה לעזור לוויל להתאחד מחדש עם אביו בזמן שמלחמה מתחילה לפרוץ סביבם. בינתיים, גברת קולטר מחפשת את ליירה במטרה להחזיר אותה הביתה – בכל מחיר. עוד משתתפים בסדרה: אמיר וילסון ("הילד שיהיה מלך")  אנדרו סקוט ("פליבג", "שרלוק")  רותה גדמינטס ("הנגיף") וויל קין (אביה של דפני קין, "האיש שהרג את דון קישוט")  אריון בקייר ("בשורות טובות"). החל מה-17.11, ימי שלישי ב-21:00  ב-HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT VOD עם דויטשלנד 89 – עונה 3 – Deutschland 89  עונה חדשה

"דויטשלנד 89'" ("Deutschland '89") היא החלק השלישי של סדרות המתח התקופתיות "דויטשלנד 83'" ו"דויטשלנד 86'", פרי יצירתם של בני הזוג אנה וג'ורג' ווינגר. הסדרה תעלה במלואה ב-HOT VOD ביום השנה לנפילת חומת ברלין. "דויטשלנד 89'", שמתרחשת (כפי שמרמז שמה) ב-1989, חוזרת אל מרטין ראוך (ג'ונאס ניי, "Hirngespinster"), דודתו לאונורה (כוכבת הקולנוע מריה שרדר, שגם ביימה את הסרט "חיי אהבה" עם נטע גרטי על פי ספרה של צרויה שלו) וחבריהם בסוכנות המודיעין הזר של מזרח גרמניה, שלוש שנים לאחר מאורעות העונה השנייה. מרטין נאלץ להתמודד עם ההשלכות של נפילתה של חומת ברלין. אל מול הסדר העולמי החדש, כל הנוגעים בדבר צריכים למצוא דרך להשתנות ביחד איתו. עוד מככבים: פלורנס קסומבה ("הפנתר השחור", "הנוקמים: מלחמת האינסוף")  לאוויניה ווילסון  סילבסטר גרות' ("ממזרים חסרי כבוד")  אלכסנדר בייר ("הרשות החמישית")  קארינה נ. ווייס ("גנבת הספרים") . החל מה-9.11   ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT VOD עם המאפיה הורגת בקיץ – עונה 2 – Mafia Kills Only In Summer   

דרמת פשע קומית איטלקית של רשת RAI שיצאה לראשונה בשנת 2016. את הסדרה יצר המנחה, השחקן, הבמאי והכותב פיירפרנצ'סקו דיליברטו (המכונה באיטליה "פיף"), שגם ביים את הסרט המקורי עליו מבוססת הסדרה. העונה הראשונה של הסדרה עלתה ל-HOT VOD לפני חודשים ספורים בלבד, ועכשיו שתי העונות יהיו זמינות במלואן למנויי השירות. את הסדרה מובילים זוכת פרס "נאסטרו ד'ארגנטו" (פרס המבקרים האיטלקי) והמועמדת לפרס דיוויד די דונטלו (האוסקר האיטלקי) אנה פוגלייטה, נינו פראסיקה ("התייר"), פרנצ'סקו סציאנה ("בן חור", "מריה מגדלנה") וקלאודיו גלואי. הסדרה מתרחשת בפלרמו, סיציליה בסוף שנות ה-70, בתקופה בה המאפיה הסיציליאנית לא הייתה קיימת. לפחות לא באופן רשמי. הסדרה עוקבת אחר סלבטור בן העשר שחולם להיות עיתונאי, ובדרך מגלה בטעות שהמאפיה חיה ובועטת מאחורי הקלעים. בעונתה השנייה של הסדרה, בני המשפחה מפגינים אומץ רב ושבים לביתם, תחת האיום המתמיד של פעולת נקם מצד המאפיה. עם זאת, לורנזו מפקפק מאוד בהחלטה ומתכנן לבקש שיעבירו אותו לעבוד בצפון איטליה ולעזוב מאחור את העיר הארורה והמשוסעת, ואת הזיכרונות הרעים שיש לו ממנה. החל מה-23.11    ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT עם המתים המהלכים – עונה 8 – The Walking Dead

דרמת אימה מצליחה של רשת AMC המבוססת על קומיקס באותו שם מאת רוברט קירקמן. את סדרת הדרמה, שהיתה מועמדת לפרס "גלובוס הזהב" וזכתה בשני פרסי "אמי", יצרו הבמאי המועמד לשלושה פרסי אוסקר פרנק דרבונט ("חומות של תקווה") והמפיקה גייל אן הרד ("שליחות קטלנית", "הנוסע השמיני"). העונה השמינית תעלה במלואה ל-HOT VOD. בעולם פוסט-אפוקליפטי שורץ זומבים אוכלי אדם, קבוצת ניצולים בהנהגתו של ריק גריימס (אנדרו לינקולן, "אהבה זה כל הסיפור") מנסים לשרוד ביחד. האם ריק והאחרים יוכלו לשמור על אנושיותם ועל חייהם? והאם, בתוך התנאים העלובים והיריבויות האישיות ביניהם, יצליחו בסופו של דבר גם לשרוד זה את זה? בעונה השמינית של הסדרה פורצת מלחמה. ריק, מגי (לורן כהן "על טבעי") ואיזקייל (קהארי פייטון, "בית חולים כללי") מנהיגים את הקהילות שלהם להיאבק בצבא של ניגן (בתפקיד מרהיב של ג'פרי דין תומס, "על טבעי"), בכדי שיוכלו לחיות חיים טובים יותר. המלחמה ב"מושיעים", הצבא המנוסה והמחומש של ניגן, תהיה עקובה מדם ורצופת טרגדיות. עוד מככבים בסדרה: מליסה מקברייד מייקל קודליץ ("סאות'לנד", "אחים לנשק")   דני גוריירה   סטיבן יאון   צ'נדלר ריגס  נורמן רידוס ("הקדושים מבוסטון"). החל מה-16.11   ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT Zone עם שיקגו Fire – עונה 7 – Chicago Fire   עונה חדשה

שיקגו Fire" ("Chicago Fire"), סדרת האקשן המצליחה של רשת NBC, נוצרה על ידי צמד התסריטאים מייקל ברנדט ודרק האס ("מבוקש", "יותר מהיר יותר עצבני") והמפיק זוכה ה"אמי" דיק וולף (יוצר המותג הטלוויזיוני "חוק וסדר"), שעומדים גם מאחורי סדרות "שיקגו" – "שיקגו PD", "שיקגו Med" (המשודרות אף הן ב-HOT Zone), ו-"Chicago Justice". הסדרה חודשה כבר עד לעונה 11. אין עבודה מלחיצה, מסוכנת ומסעירה יותר מזו של לוחמי האש, חברי צוות החילוץ והפרמדיקים של יחידת כיבוי האש "שיקגו 51". אלה הגברים והנשים שלא יהססו לקפוץ לתוך הסכנה כשכל אחד אחר היה מעדיף לברוח. אבל לאחריות העצומה שמגיעה עם התפקיד יש גם מחיר אישי: מוניטין שחייבים לשמר, אגו גדול, לחץ לתפקד והחלטות שצריך לקבל תוך שבריר שנייה – כל אלה מכניסים אתגר לחייהם של חברי הצוות. כשהתחנה מאבדת את אחד מחבריה בטרגדיה, האשם הופך למנת חלקם של כל הכבאים, אבל הם חייבים לשים בצד את ההבדלים ביניהם ולהקריב הכל אחד למען השני. בסדרה מככבים: טיילור קיני ("יומני הערפד", "בית האופנה")  ג'סי ספנסר ("האוס")  יורי סרדרוב ("ארגו")  איימון ווקר ("בלתי שביר")  כריסטיאן סטולט ("נמלטים"). החל מה-8.11, ראשון-חמישי בשעה 22:00 ב-HOT Zone, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT Young עם קטגוריית עולם קסום – חינם

בחודש ספטמבר האחרון, במסגרת ספיישל "יהיה בסדר בסגר" העלנו קטגוריה של עולם קסום וראינו שהצופים מאוד אוהבים את הז'אנר ולכן החלטנו להרחיב את הספיישל לקטגוריה קבועה אצלנו בשירות. אספנו לכם את הסדרות הכי קסומות עם החברות הכי טובות למקום אחד, סדרות העצמת בנות אבל לא רק לבנות: מועדון ווינX, בראץ, פופיXי, גליטר פורס. כמו כן, במסגרת השקת הקטגוריה נעלה גם עם 2 סדרות אנימציה חדשות: הקסם של ג'וג'ו Secret Joujo  ג'וג'ו חולמת להיות קונדיטורית גדולה בדיוק כמו אמא שלה. היא חיה חיים רגילים עד שיום אחד טארו, חתול מדבר, מופיע ומספר לה על העבר שלה בממלכה השמימית. טארו נותן לג'וג'ו משימה, למצוא את אלות אור הכוכבים וקוסמות קטנות Little Charmers – הסדרה מספרת על חבורת הקוסמות הקטנות: הייזל, פוזי ולבנדר. בכל פרק הן יוצאות להרפתקה אחרת, עם כוחות הקסם הייחודיים שלהן ואי אפשר שלא להתאהב בהן. החל מה-1.11  חינם ב-HOT VOD young וב-NEXT TV

אנגרי בירדס סדרות אנימציה – חינם

חדש ב- HOT VOD young ! מגוון עונות של הסדרה אנגרי בירדס, המבוססות על המשחק המוכר והאהוב, ועוקבות אחר הרפתקאותיהן של הציפורים, כשהן שומרות על הביצים שלהן מפני חזירים שרוצים לגנוב אותן כדי לתת למלך שלהם לאכול אותן. החל מה-1.11 חינם ב-HOT VOD young וב-NEXT TV

HOT Young עם ספיישל יום שישי ה- 13 

יום שישי ה-13 קורה אחת ל-7 חודשים ומחייב התייחסות מיוחדת ו-young HOT VOD לא יוותרו על זה. אספנו בשביליכם את כל הסדרות מז'אנר האימה (סדרות ישראליות, סדרות מחו"ל וכן פרקים מיוחדים שמתייחסים לאירוע) כדי שתוכלו לצבור שעות מהנות של אימה כי אין תזמון טוב יותר לפחד. בין הסדרות שיעלו בספיישל: יורשי הלילה, תברחו, מי מפחד מהחושך? זאבים בדם, חצויה, שעה מכושפת, ללא מוצא, צפוף – פרק אימה ועוד. בואו לפחד איתנו בכיף עם סדרות לאמיצים בלבד! החל מה-8.11  חינם ב-HOT VOD young וב-NEXT TV

HOT Young הנערים משום מקום  סדרות נוער  – חינם

רכש חדש של ה-YOUNG. סדרת דרמת מסתורין זוכת פרסים על ארבעה נערים שלא היו מתחברים בשום מצב אחר שמצליחים לשרוד לילה מפחיד במעמקי היער. הם חוזרים הביתה ומגלים שהכל השתנה מאז שעזבו. בטיול בית ספר של עיירה קטנה, ארבעה נערים – ג'ייק, סאם, אנדי ופליקס מצוותים יחד. הם הולכים לאיבוד ונאלצים לישון בלילה במעמקי יער מפחיד כשלפתע כל בציוד שלהם נעלם והם נתקלים בסופת טורנדו מוזרה. הם מוצאים את דרכם חזרה לעיירה שלהם, אבל בעוד שהעיירה שם, אף אחד לא זוכר אותם. המשפחות שלהם חיות שם, אבל זה כאילו הם מעולם לא נולדו. מנקודה זאת הם צריכים למצוא דרך לחיות בלי שאף אחד דואג להם, בלי שיש להם זהות ולנסות להבין מה קרה להם. החל מה-19.11   חינם ב-HOT VOD young וב-NEXT TV

המפיקה דנה לרנר התמנתה למנהלת האקדמיה הישראלית לקולנוע ולטלוויזיה

בימים אלה נכנסת המפיקה דנה לרנר לתפקידה החדש כמנהלת האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. דנה לרנר עבדת כמפיקה וכמנהלת תוכן , ופועלת שנים רבות בתעשייה. בין שלל תפקידיה במהלך השנים, מנהלת תוכן בערוץ 8 , מפיקה אחראית בערוץ HOT3, מפיקה ראשית ב"עלמה הפקות". ועוד. בשנתיים האחרונות כיהנה כמנהלת פיתות בחברת HSCC – סלוצקי אפיקי תקשורת.

במסגרת עבודתה בחברה עסקה בשלל פרויקטים בהם הקמת ערוצי טלוויזיה חדשים.

על האתגרים החדשים בדרכה המקצועית החדשה, כמנהלת האקדמיה אומרת דנה לרנר:

"אחרי מעל עשרים שנות פעילות בחברות הפקה וערוצי טלוויזיה,  אני מאד נרגשת

ושמחה להצטרף לאקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה, אפעל על מנת להרחיב  לקדם את תחומי פעילות האקדמיה,  במיוחד בתקופת אי הודאות בה אנחנו נמצאים".

אסף אמיר, יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה על הבחירה בדנה לרנר: "אני גאה ושמח לבשר על מינויה של לרנר לניהול האקדמיה, לרנר אשת טלוויזיה בעלת ניסיון עשיר ועטורת שבחים מצטרפת אלינו בתקופה מאתגרת מאד הן לתעשייה שלנו והן לענף התרבות בכלל. אני משוכנע שהיא תדע להפוך את המשבר להזדמנות ולהוביל את האקדמיה כגוף ממלכתי שמטרתו לקדם את הקולנוע והטלוויזיה בישראל.

תיאטרון, במה ומוסיקה

עידן דוד עם סינגל חדשש: לכי תספרי להם

לקראת סוף הקיץ כשלצערנו הקורונה באוויר וההצגה חייבת להמשך עידן דוד מוציא שיר חדש וקצבי שירים לכולם את מצב הרוח יחזיר אותנו לתקופת המסיבות והמועדונים.

בגיל 21 עידן דוד כבר אוחז בטייטלים מרשימים כמו זמר, מלחין, מפיק ומעבד מוזיקלי, מאחוריו כבר שבעה סינגלים שמושמעים וזוכים לפרגון רב, הוא מופיע, ומנהל את אולפן ההקלטות שלו.

לכי תספרי להם: מילים: שלום לוי, לחן: עידן דוד, עיבוד והפקה מוזיקלית: עידן דוד

סינגל וקליפ חדש לחבורת אטומיק

לרגל חזרת הטיסות חבורת אטומיק מוציאה קליפ וסינגל חדש וואטסאפ (המותק שלחה אליי). השיר החדש הוא למעשה תרגום ועיבוד לשיר המפורסם The letter של The Box Tops. אלא, שבעיבוד לעברית, המכתב הפך לואטסאפ והתקופה לתקופת הקורונה, על הבידודים והמרחק החברתי בין אנשים ובעיקר בין יבשות.
"בקשתי להשוות בין הרומנטיות ודחיית הסיפוקים שדרשה חלופת המכתבים פעם ובין ההתכתבות החדשה והמיידית שבה אנו יודעים בכל רגע אם הגיעה ההודעה ואם נקראה", אומר ירון פישמן מנהיג החבורה,.שתירגם, עיבד ואף ביים את הקליפ המקורי.
בקליפ המצורף מתועדת שיחת וואטסאפ אמיתית שלא התרחשה מעולם (האם ידעתם שישראל מייצאת עיזים לארה"ב?), את הסוף הטרגי תגלו בעצמכם.

חבורת אטומיק : Shim: שירה וגיטרות, ירון פישמן: שירה, גיטרות, קלידים ותופים.
איתי ספורטא: בס, אורי אפק: חליל, אסף חסילביץ': צ'לו, ניב הרמתי: מלודיקה

חבורת אטומיק התגבשה בינואר 2002 סביב היוקללי של ירון פישמן, הצ'לו של תום קלנר והמלודיקה של ניב הרמתי . היום פישמן והרמתי מנגנים גם בגיטרות ותמר הק לוקחת חלק משמעותי בשירה באלבום. עם  השנים הצטרפו לחבורה גם איתי ספורטא בקונטרבס, אסף חסילביץ' בצ'לו ואורי פורטוגלי בחליל צד ובשירה (שימו לב לקולו במעשיה החד גדיאית על הדג הכחול שאוכל את הכל באלבום קטן)

ומאז הופיעה החבורה במועדונים ובפסטיבלים שונים ברחבי הארץ: פסטיבל עכו, סולם יעקב, בראשית, בומבלה ובמועדוני אינדי ופולק ברחבי הארץ. החבורה מאופיינת בצליל עשיר ופולקלורי ובטקסטים מקוריים ומתורגמים לעברית, שמזכירים את השאנסוניירים והטרובדורים הגדולים. "התרגום חושף לא פעם משמעויות שקל לדלג עליהן כשהמילים נאמרות בשפה זרה. מעבר לזה, העיסוק במילים שכתבו אחרים ומציאת חלופות מוצלחות בעברית זה אתגר מספק ומהנה", אומר ירון פישמן.

תעופה ושיט

ישראייר הודיעה כי היא פותחת קו טיסות ישיר לדובאי על בסיס יומי

מטוס ישראייר שלום (צילום: סיוון פרג')

הטיסה החגיגית הראשונה תצא ביום רביעי ה- 2.12.20 לכבוד יום איחוד האמירויות המכונה "רוח האיחוד", המסמן את איחוד כל שבע האמירויות לאומה אחת. לאורך קו החוף של דובאי מתקיימים קרנבלים, החופים הופכים לגלריות עם פסלי חול. שמי העיר של דובאי מוארים מתצוגות זיקוקים יוצאי דופן לצד תהלוכות וטקסים נוצצים.

הטיסות נפתחו למכירה באתר החברה ובמערכות. בכך מסתמן שישראייר תהיה חברת התעופה הישראלית הראשונה שתמריא אל היעד. הנוסעים יצטרכו להציג בדיקת קורונה שלילית שבוצעה 96 שעות לפני ההמראה.

במרחק של- 3.5 שעות טיסה מגיעים ליעד יוצא הדופן דובאי בירת האמירויות המציעה בתי מלון ברמה בגבוהה ביותר. ישראייר מציעה חבילות של 3 לילות כולל העברות למלונות ברמה של 5* דה לאקס.  כך למשל חבילה ב- הילטון אל הבטור או מריוט מרקיז המחיר לאדם יעלה החל מ- 499 דולר בלבד. מועדי הטיסות עדיין כפופים לאישורים סופיים.

גיל סתיו סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר מסר: "מיד עם חתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות זיהנו התעניינות וביקושים גבוהים לחופשה בדובאי. הצלחנו להגיע לקשר עם רשתות של  מלונות היוקרה בדובאי ולסגור חבילות ושהתמורה למחיר היא מהגבוהות ביותר. התייר הישראלי ייחשף לחוויית חופשה שונה מכל מה שהורגל אליה עד עתה, אנו מזהים כי יותר ישראלים משנים את התוכניות שלהם כדי לצאת לחופשה בדובאי שעד לא מזמן הייתה בגדר של חלום".

בנוסף, ישראייר מנהלת משא ומתן מתקדם עם בכירים בחברת התעופה אטיחד שבאבו דאבי במטרה להעתיק את מערך מאמני הטיסה של טייסיה מהולנד לאבו דאבי. ישראיר, שמפעילה 4 מטוסי איירבס 320, באמצעות 32 טייסים, מבצעת כיום כ-80 אימוני טיסה תקופתיים (סימולטורים) באמסטרדם. בעקבות ביקור של אורי סירקיס מנכ"ל ישראייר במתקני איטיחד.היתרון המובהק של שימוש במתקני איטיחד, לצד רמתו המקצועית הגבוהה של המתקן, הינו זמינותו וקרבתו לישראל.

ישראיר מתכננת לשווק חבילות נופש לאבו דאבי כבר בחורף 2021, ובכך תוכל החברה להקטין באופן משמעותי את הוצאותיה על טיסות, מלונות, וחבילות אימון לטייסיה. את המו"מ עם איטיחד מנהל אלי אגמי, מנהל הפתוח התפעולי והחדשנות בישראייר.

 
- פרסומת -

 

לפני 48 שעות החלה ישראייר בשיווק חבילות נופש וטיסות לאמירויות לקראת טיסתה הראשונה המתוכננת ליום איחוד האמירויות ב- 2 לדצמבר 2020, מאז פתיחת הטיסות למכירה, נרשמו למעלה מ- 2,000 חבילות טיסה ונופש באתר החברה, המבקשים להיות בין ראשוני הנופשים באמירויות.

סמנכ"לי המסחר והשיווק של ישראיר, אבי מנדלבאום וגיל סתיו, חתמו על סדרת הסכמי שיווק מלונות, שישולבו בחבילות הנופש ובטיולים המאורגנים.

אייר קנדה עם מבצע 15% הנחה עד ה-20 בנובמבר לטיסות לארה"ב 

הרכישות הן לטיסות שיהיו עד סוף יוני 2021. רוכשים כרטיס לארה"ב ונהנים מהנחה של 15%. ההנחה באתר אייר קנדה ובמשרדי אייר קנדה 03-6072111 לרכישה עד ה-20 בנובמבר 2020 לטיסות חזור עד ה-30 ביוני 2021.

תקף בכל המחלקות: תיירים, פרימיום ומחלקת עסקים. ברכישה מכוונת יש להזין קוד מבצע  E73YY881 בתיבת Promotion Code בעת ההזמנה באתר אייר קנדה בלבד

סאן דור חוזרת לטוס לסלוניקי

סאן דור מחדשת את הפעילות בקו תל אביב – סלוניקי, יעד אשר נכלל בין המדינות הירוקות שאינן מצריכות בידוד בחזרה לישראל, ותציע 2 טיסות שבועיות בימים ראשון וחמישי.

לוח הזמנים של טיסות סאן דור לסלוניקי:

הלוך – המראה מתל אביב בשעה 13:00, נחיתה בסלוניקי בשעה 15:45

חזור – המראה מסלוניקי בשעה 16:55, נחיתה בתל אביב בשעה 19:15

יאיר ברבי, מנכ"ל סאן דור: "זוהי הסנונית הראשונה לחזרה לפעילות, בתקווה ליעדים נוספים שיוגדרו בהמשך כירוקים. על פי הביקוש לטיסותינו לסלוניקי, נראה שבקרוב יתווספו תדירויות ליעד וליעדים נוספים".

סלוניקי משמשת כעיר נופש, קולינריה וסיורים ומהווה נקודת יציאה נוחה לטיולים באזור צפון יוון כגון המנזרים התלויים במטאורה והפארק הלאומי המפורסם זגוריה.

הטיסות נמצאות במערכות ההזמנות ונמכרות ע"י סוכני הנסיעות ובאתר החברה במחיר החל  מ- 126$ לאדם לכיוון, כולל תיק יד. המחיר לא כולל כבודה לבטן המטוס ובחירת מושב מראש אשר ניתנים לרכישה בנפרד. בנוסף, לקוחות כרטיס אשראי פליי כארד יכולים ליהנות ממגוון חבילות נופש במבחר בתי מלון בסלוניקי ולממש נקודות מועדון במחירי מבצע מיוחדים. החברה פועלת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובהתאם לתו הכחול. מידע לגבי התנהלות בשדה התעופה ובטיסות בעידן הקורונה, ניתן למצוא באתר סאן דור ובאתר אל על. חשוב לציין כי הכניסה ליוון כפופה למכסה יומית לכניסת ישראלים, בהתאם להנחיית ממשלת יוון וכן ולהצגת אישור בדיקת קורונה, בהתאם להנחיות המפורטות באתר אל על.

ישראייר עם שינוי מועד הטיסה באתר האינטרנט

חברת ישראייר הודיעה כי היא משיקה מוצר שירותי חדש ומהפכני בעולם התעופה. בכלל זה מעתה ניתן יהיה לבצע למי שחפץ בשינוי מועד הטיסה באמצעות אתר האינטרנט. בשלב הראשון השירות יהיה זמין בטיסות הפנים ארציות ובשלב השני השירות יהיה זמין בטיסות הבינלאומיות, העלות עבור השינוי 30 שקלים לכרטיס.

בכך הופכת ישראייר לחברה הישראלית הראשונה המציע שירות זה ללקוחותיה.

לקוחות החברה שירצו לבצע שינוי במועד ובשעות הטיסה יוכלו מעכשיו לבצע זאת באופן עצמאי באזור האישי באתר החברה   … Myisrair

עד כה האפשרות שעמדה בפני הלקוחות שרצו לבצע שינוי הייתה באמצעות שליחת מייל או ביטול כרטיס טיסה ורכישת כרטיס חדש. בשירות החדש ניתן לבצע שינוי עד 5 שעות לפני מועד הטיסה. השינוי יהיה כרוך בתשלום של 30 שקלים דמי שינוי ובמידה ובמועד השינוי המחיר המוצג במערכת יהיה גבוה מהמחיר בו נקנה הכרטיס יתווסף ההפרש בין סכום הכרטיס שנקנה לזה הקיים במערכת. לא יינתן החזר במידה וסכום הכרטיס במערכת יהיה נמוך יותר מזה שנקנה. בכל מקרה לא יתאפשר לבצע שינוי במידה וכבר בוצע צ'ק אין.

שירות זה מצטרף לשורת פיתוחים אשר בוצעו לאחרונה באתר בכל הקשור לטיסות פנים ארציות וביניהם היכולת לצפות בהזמנות ולבטלן, רכישת הושבה מראש כולל מושב מועדף וביצוע צק אין אינטרנטי לפני הטיסה.

לדברי גיל סתיו סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר: "חברת ישראייר אשר פעלה לאורך כל תקופת המשבר בטיסות חילוץ, מטען, הבאת עולים ושימרה את הנתיב בין אילת למרכז, תמשיך להוביל , ליצור ולחדש. צעד זה מהווה קפיצת דרך משמעותית במענה הניתן ללקוחותינו. כלי חדש זה נותן ללקוח לנהל באופן עצמאי בכל עת תוך שניות בודדות את האפשרות לבצע שינויים ומתאים במיוחד עבור תושבי העיר אילת אשר טסים אתנו באופן תדיר ומבצעים שינויים רבים".

לדברי גבי שגיא סמנכ"ל מערכות המידע: "אנו נרגשים להשיק שירות ייחודי זה אשר מצטרף לרשימה ארוכה של שירותים ושיפורים אשר עבדנו עליהם לאחרונה, לאור הצרכים שעולים מקהל לקוחותינו.  בקרוב נוכל להציע שירות זה גם לטסים בטיסותינו לחו"ל".

קאווה גרופ עם נציגות ראשונה בדובאי

קו הרקיעה של דובאי עם בורג' ח'ליפה Burj Khalifa‬‬ برج خليفة (צילום PIXABAY)

קאווה גרופ המתמחה בארגון טיסות פרטיות, חבילות תמריץ יוקרתיות, נסיעות עסקיות וטיולים אקסלוסיביים, פתחה לראשונה נציגות בדובאי, אשר מצטרפת לנציגויות של החברה ברחבי העולם. אהר'לה וטנשטיין, מנכ"ל החברה, הודיע על מינויו של רואי יצחק למנהל הסניף בדובאי.

טיסות פרטיות ישירות ראשונות לדובאי יוכלו לצאת כבר בעוד חודש מהיום. הטיסות תצאנה במטוסי מנהלים בעלי תפוסה של 8-12 נוסעים או מטוסי מנהלים גדולים יותר ל-49 נוסעים.

קאווה גרופ תוכל לשריין מקומות גם לאירועי שבוע האופנה הקרוב בדובאי.

חבילות התמריץ היוקרתיות, שמציעה קאווה גרופ מותאמת לנשות ואנשי עסקים וכוללות פגישות עם גורמים עסקיים ממגוון תחומים. החבילה לשבוע במחיר של 9,0000 דולר לשבוע (6 לילות) כוללות: אשרת כניסה, טיסה פרטית משותפת, לינה במלון 5 כוכבים, שירותי VIP בנמלי התעופה, העברות ברכבי יוקרה, קוקטייל יוקרתי, ועידת עסקים אינטימית, מגוון סיורים ועוד.

חבילות לחופשת יוקרה ל-5 ימים (4 לילות) במחיר של החל מ 8,000 דולר הכוללות: טיסות פרטיות משותפות, לינה במלון 5 כוכבים, שירותי VIP בנמלי התעופה, העברות ברכבי יוקרה, סיורים פרטיים, יום הפלגה ביאכטה ועוד.

ניתן להציע חבילה מיוחדת לשומרי כשרות בשיתוף בית חב"ד המקומי ומלון ארמני.

האופציות לסיורים המיוחדים ואטרקציות בדובאי שמציעה קאווה גרופ:

בתחום המוטורי: השכרת רכבי יוקרה, אטרקציה של נהיגה במסלול פורמולה על מכוניות מרוץ, נהיגה על טרקטורונים מיוחדים, הפלגה ביאכטות פרטיות, השכרת ספורט ימי – אופנועי ים, סיור במסוק או הליקופטר,

בתחום העתיקות: סיור בשוק הזהב, סיור בשוק תבלינים, כל האזור העתיק ומסגדים, שייט בסירה באזור העתיק.

בתחום חיי הלילה והמסיבות: צהריים: מסיבות בריכה בחופים פרטיים מובילים ומדהימים. מסיבות לילה במועדונים מובילים עם הופעות אומנים מהבכירים בעולם. מסיבות פרטיות ומסיבות יאכטה.

בתחום המסעדנות והגורמה: רשתות המסעדות המובילות בעולם, מסעדות מיוחדות עם נופים עוצרי נשימה כגון סה לה וי, מסעדות גורמה, Sky dinner

בנוסף האטרקציות של דובאי: סיור בבורג׳ חליפה המגדל הגבוהה בעולם ועלייה לתצפית שלו. דובאי מול, קניון של מעל 1000 חנויות. מגדלי עתק ואזור הפאלם. מלון הבורג׳ חליפה המדהים – 7 כוכבים !, האומגה הגדולה בעולם, צניחה חופשית מטורפת מעל איי הדקל (נוף יפהפייה), סיור למדבר הכולל מחנה מקומי עם מופע אש, ארוחת ערב, מגלשות חול וכו', גן חיות פרטי עם חיות מיוחדות.

ישראייר ממשיכה לחזק את אילת

פלמינגו במפרץ אילת והערבה הדרומית (צילום נועם וייס)

חברת התעופה ישראייר ממשיכה במסורת להעניק חסויות לענף הספורט של העיר אילת וחתמה היום זו השנה השמינית ברציפות על הסכם חסות לעונת המשחקים 2020/21 עם קבוצת הכדורסל הפועל אילת שמשחקת בליגת העל וכן לקבוצת הנוער של הפועל אילת.  במקביל ישראייר גם מאמצת את קבוצת הכדורגל בני אילת. ישראייר תשמש כחברת התעופה הרשמית שתטיס את שחקני, מאמני ומנהלי הקבוצות למשחקים ואימונים שיתקיימו במרכז הארץ. בנוסף ישראייר הודיעה היום כי במהלך התקופה הקרובה תושבי אילת יהיו זכאים לרכוש כרטיס טיסה למרכז הארץ במחיר של 49 שקלים בלבד לכיוון והמחיר לתושבי המרכז יעמוד על 99 שקלים.

גיל סתיו סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר מסר: "מתחילתו של משבר הקורונה ישראייר פעלה לשמר את הנתיב האווירי בין אילת למרכז גם בתקופות הקשות ביותר. אנו גאים להמשיך ולתמוך בענף הספורט של העיר אילת. החיבור למותג ישראייר טבעי וברור  ומבטא את המדיניות של ישראייר לחזק את העיר אילת במיוחד בתקופה קשה זו  המשקפת את הערכים המשותפים שלנו. אני מקווה שמחירי הטיסות הנמוכים יקלו במעט על הנוסעים שרוצים להגיע לעיר וממנה בתקופה זו".

תיירות ונופש

רשת מלונות פתאל פתחה את מרכז ההזמנות וחתמה עם מכבי ת"א

עם פרסום הצפי הקרוב לפתיחת המלונות ולאור עליית הביקוש לחופשות, רשת מלונות פתאל פתחה ביום רביעי 28.10.20, את מרכז ההזמנות ומזמינה את כולם ליהנות ממחירים מיוחדים במלונות אילת וים המלח, עם הנחות של עד 20% לקהל הרחב, ובנוסף הנחה נוספת לחברי מועדון 'פתאל וחברים' ומצטרפים חדשים.

מנהלת חטיבת שיווק ומכירות, ענת אהרון מסרה: "קיימה עלייה חדה במספר הפניות וניכר כי לקוחותינו צמאים לנפוש לאחר תקופת הסגר הממושכת, אנחנו כמובן נשמח לחזור ולארח את כולם באהבה".

בנוסף, רשת מלונות פתאל ומכבי Playtika תל אביב חתמו על הסכם שת"פ במסגרתו מלונות הרשת יארחו את שחקני קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב במלונות הרשת בארץ ובחו"ל, במשחקי בית וחוץ וכמו כן, יארחו את הקבוצות היריבות שיגיעו ארצה.

מנכ"לית רשת מלונות פתאל, אביה מזרחי מגן מסרה: "החיבור בין רשת מלונות פתאל לבין המועדון המעוטר ביותר בעולם מכבי תל אביב, טבעי ומהווה חלק מאסטרטגיית הרשת לחבור לקבוצה בעלת DNA דומה וערכים משותפים לרבות הישגיות, מצוינות, עבודת צוות, חיבור לקהילה וספורטיביות. אנו גאים על הזכות לארח באהבה את שחקני הקבוצה ולהעניק להם את כל הדרוש בדרך אל הניצחון".

מנכ"ל מכבי Playtika תל אביב, עדלי מרכוס מסר: "דווקא בימים כאלה שבהם ענף התיירות נמצא בחוסר וודאות עקב מגפת הקורונה כמו כל המשק, חשוב להוציא לפועל הסכמי שיתוף פעולה מהסוג הזה. אנו שמחים על ההתקשרות עם רשת מקצועית ומובילה כל כך כמו פתאל ושמחים עוד יותר על מתן חיזוק לחברה ישראלית הפועלת בחו"ל. כולי תקווה שלא רחוק היום ובו מאות אוהדי מכבי ילוו את הקבוצה במשחקיה בחו"ל וילנו במלונות הרשת".

רשת מלונות פתאל, בבעלות משפחת פתאל (63.65%), הוקמה על ידי דוד פתאל במרץ 1999 והיא מתמחה באמצעות תאגידים המוחזקים על ידה, בהחזקה, תפעול, שכירות וניהול מלונות בישראל ואירופה וכן ברכישה והקמה של מלונות חדשים. הרשת מונה כיום כ- 43,000 חדרים ב- 222 בתי מלון (כולל מלונות בהקמה) ב- 19  מדינות והיא פועלת תחת המותגים LEONARDO,  U , HERODS , NYX, JURYS ו-.APOLLO הרשת שהינה רשת המלונות הגדולה בישראל, מנוהלת על ידי אביה מזרחי מגן ומונה 49 בתי מלון בישראל (כולל מלונות בהקמה) הפרוסים בכל ערי ישראל ובעיקר בערי התיירות. פעילות הרשת באירופה כוללת 174 בתי מלון (כולל מלונות בהקמה). המלונות ממוקמים במדינות: גרמניה, בריטניה (לרבות אנגליה, סקוטלנד, ווילס וצפון אירלנד), אירלנד, ספרד, בלגיה, איטליה, קפריסין, יוון, צ'כיה, הולנד, שוויץ, פולין, פורטוגל, הונגריה ואוסטריה. ריכוז המלונות הגדול ביותר של הרשת נמצא בגרמניה, בה מחזיקה הרשת, 71 בתי מלון, בריטניה (כולל אירלנד) נחשבת לריכוז מלונות הרשת השני בגודלו באירופה, בה מחזיקה הרשת 52 בתי מלון.

Booking.com עם תחזית מגמות התיירות החדשות

מגפת הקורונה שינתה הרבה היבטים בחיים שלנו מהקצה אל הקצה, ונדמה שגם תחום התיירות ישתנה ללא היכר בעקבות התקופה חסרת התקדים הזו. החידושים בתעשיית התיירות צפויים להיות מהירים יותר מתמיד, מכיוון שהענף צריך להגיב במהירות לציפיות החדשות ולאופי הטיול שנוצרו בקרב הנוסעים והמטיילים בצל הקורונה. בימים אלו האנשים שנוסעים לטייל מחפשים רמה גבוהה יותר של בטיחות בזמן הטיול ואפשרויות חופשה אקולוגיות יותר. בנוסף, ההעדפות שלהם השתנו והתפתחו, ועכשיו הם מעדיפים לנסוע למקומות שונים מאלו שנהגו לבקר בעבר ועם אנשים חדשים. המטיילים גילו מחדש את המקומות שמחכים להם ממש מעבר לדלת בשוק המקומי, אבל הם עדיין חולמים גם להגיע לקצה השני של העולם, ועל הדרך הם גם מחפשים דרכים חדשות לטשטש את ההפרדה בין העבודה לחופשה. לאור כל הדברים הללו, נראה שבעתיד המטיילים ירצו להפיק יותר מכל טיול שהם יזמינו.

מומחי התיירות של חברת הנסיעות הדיגיטלית המובילה Booking.com חקרו יותר מ-20,000 מטיילים מ-28 מדינות, אספו נתונים בנוגע לחיפושים והמלצות, והשתמשו ביותר מ-20 שנות הניסיון של החברה בתחום הנסיעות והתיירות, כדי לנסח תשע תחזיות בנוגע לעתיד של עולם התיירות – בשנה הקרובה וגם בהמשך. אחד הממצאים הבולטים שהתגלו הוא שיותר ממחצית (53%) מהמטיילים ברחבי העולם אמרו שהם לא ירגישו בנוח לנסוע עד שיהיה חיסון או טיפול לקורונה. גם בקרב הישראלים קיימת אותה התחושה כאשר 48% מהם השיבו באופן דומה. אמנם זה אומר שלא נרגיש בנוח לנסוע ולטייל בחופשיות בתקופה הקרובה, אבל לצד זאת התעשייה תמשיך להסתגל ולהשתנות במהירות, כדי לענות על הביקוש ברגע שיהיה בטוח יותר לחזור לטייל. הנתונים המובאים במסמך זה מציגים את נתוניהם של המטיילים הישראלים בפרט אל מול הנתונים של המטיילים הגלובליים משאר רחבי העולם.

לא נפסיק לחלום: למרות ההגבלות, האיסורים וחוסר הוודאות המתמשך, אנחנו עדיין מרגישים צורך אנושי, עמוק ופנימי – להמשיך לטייל ולראות את העולם. במהלך תקופת ההגבלות השונות, שלושה רבעים (77%) מהמטיילים הישראלים וכשני שליש (65%) מהמטיילים הגלובליים אמרו שהם מתרגשים לקראת הרגע שבו יוכלו לחזור לנסוע ולטייל, ו-68% מהישראלים אמרו שעכשיו הם מעריכים יותר את היכולת לנסוע, ולא יתייחסו אליה כמובנת מאליה בעתיד (61% בקרב המטיילים הגלובליים). המטיילים הישראלים , כמו גם הגלובליים, העידו שבמהלך 12 החודשים אחרי שיוסרו הגבלות הנסיעה, הם מתכננים לצאת לאותו מספר של טיולים וחופשות (בתוך המדינה ובחו"ל) כמו בשנה שלפני המגיפה (מרץ 2019 – מרץ 2020).

הזמן שבילינו בבית גרם לנו לחלום על העולם שבחוץ. קרוב למחצית מהמטיילים הישראלים (41%) ומעל לחצי מהמטיילים הגלובליים (53%) שנשאלו אמרו שעכשיו הם רוצים לראות אפילו יותר מהעולם. 35% מהישראלים אמרו שהם רוצים לטייל יותר בעתיד כדי לפצות על הזמן שהם הפסידו ב-2020. המספר הזה עומד על 42% בקרב המטיילים הגלובליים ועולה ל-51% בקרב דור ה-Z ו-49% בקרב דור ה-Y ברחבי העולם. וזה לא הכל – 40% מהישראלים (38% מהמטיילים הגלובליים) מתכוונים לנסוע לחופשה כדי לפצות על אירוע חגיגי שהם פספסו בגלל הקורונה (למשל יום הולדת עגול או חתונה), ו-34% מתכוונים להזמין מחדש חופשה שהם נאלצו לבטל (40% בקרב המטיילים הגלובליים). לפי המידע הזה, מומחי התיירות צופים שחברות התיירות ימצאו פתרונות יצירתיים ב-2021, ויציעו שירותים והמלצות שימשכו את תשומת הלב של אנשים שפספסו נסיעות וחופשות ב-2020 ומעוניינים לנסוע למקום מדהים שיהפוך את החופשה הבאה שלהם לחוויה בלתי נשכחת.

תמורה ראויה למחיר: אין ספק שההשלכות הכלכליות של הקורונה יגרמו לאנשים לחפש תמורה טובה יותר למחיר בעתיד. 67% מהמטיילים הישראלים ו-62% מהמטיילים הגלובליים אמרו שהם יהיו יותר מודעים למחיר כשהם יחפשו ויתכננו טיול בעתיד, ו-58% מהישראלים אמרו שהם כנראה ינסו לחפש מבצעים והנחות, שזה קצת יותר מהנתון הגלובלי של 55% מהמטיילים ברחבי העולם. נדמה כי ההרגלים האלו יישארו איתנו למשך כמה שנים לפחות, אבל התמורה שהצרכנים מחפשים לא קשורה רק למחיר – נתון מאוד גבוה שעומד על 85% מהישראלים, ו-75% מהמטיילים הגלובליים, מעיד כי רובנו רוצים שהפלטפורמות שדרכן אנחנו מזמינים יהיו יותר שקופות בנוגע למדיניות הביטול, לנוהלי ההחזר הכספי ולאפשרויות הביטוח שלהן. בהמשך לכך, 67% מהנשאלים הישראלים אמרו שהם יזמינו רק מקומות אירוח עם אפשרות להחזר כספי בפעם הבאה שהם ייסעו, לעומת פחות ממחצית (46%) מהמטיילים הגלובליים שהביעו טיעונים דומים. כשליש מהמטיילים הישראלים (28%) והגלובליים (36%) אמרו שהם ירצו שתהיה להם גם אפשרות לשנות תאריכים בלי לשלם קנס. המטיילים הישראלים (76%) רוצים לתמוך בתעשייה ולעזור לה לחזור לשגרה, וכך גם המטיילים השונים בגלובוס (70%). הם מעוניינים שההזמנות העתידיות שלהם יעזרו לשקם קהילות ברחבי העולם (נתון זהה של 67% בקרב ישראלים ומטיילים גלובליים), אבל בתמורה הם גם מצפים לקבל הרבה יותר מתעשיית התיירות. הענף כולו צריך להתאחד כדי להגיב בצורה חדשנית ולהציע יותר ערך, יותר אפשרויות בחירה, יותר גמישות ושקיפות, וגם חוויות שיותר מתאימות לנוסעים ולמטיילים של העתיד, שיהיו מאוד בררנים לגבי הכסף שהם מוציאים ב-2021 וגם אחר כך.

תיירות מקומית: במציאות החדשה שלנו, תיירות הפנים קיבלה מעמד חדש – כי היא קלה יותר, בטוחה יותר, והרבה פעמים גם אקולוגית יותר. בעתיד, מומחי התיירות צופים שאנשים ימשיכו לטייל במדינה שלהם, דבר שיביא לכך שעולם התיירות יראה הרבה יותר תיירים מקומיים. 31% מהמטיילים הישראלים (47% מהגלובליים) עדיין מתכננים לטייל בתוך המדינה שלהם בטווח הזמן הבינוני (7–12 החודשים הקרובים), ואילו 26% מהם (38% מהגלובליים) מתכננים לעשות את זה גם בטווח הרחוק (לאחר יותר משנה). אם כבר מדברים על תיירות פנים, 43% מהמטיילים הישראלים וגם מבין המטיילים בעולם מתכננים לגלות יעד חדש באזור או במדינה שלהם, כאשר מחצית מהישראלים (50%) השיבו שהם רוצים לקחת את הזמן וליהנות מהטבע במקום שבו הם גרים (46% מהמטיילים הגלובליים). לעומת זאת, 30% מהמטיילים הישראלים בוחרים ללכת על בטוח כשהם דווקא רוצים לנסוע למקום שהם כבר היו בו (במדינה שלהם או בחו"ל), כי הם מחפשים משהו מוכר. נתון זה בקרב המטיילם הגלובליים עומד על מחצית (50%) ומציג אותם באור קצת יותר שמרני ביחס לישראלים.

הרצון של המטיילים לחקור את הסביבה הקרובה אליהם מעיד שככל הנראה נסיעות רוד-טריפ בתוך המדינה יחזרו לאופנה בגדול ברחבי העולם, וגם כאן בישראל הקטנה נראה שלא מעט מטיילים יפסחו על החוויה. אנשים רוצים לגלות מקומות חדשים ומיוחדים באזור שלהם, מעוניינים לעזור לקהילות ולעסקים המקומיים להתאושש, ומרגישים גאווה מחודשת בהיסטוריה וביופי הטבעי של המקום שבו הם גרים. יחד עם זאת ולמרות הכל, חשוב לזכור – אנשים עדיין חולמים לנסוע גם לחופשות ארוכות ורחוקות. הם מעריכים את מה שמוכר וקרוב, ובכל זאת הם עדיין רוצים ומצפים לצאת לטיולים בצד השני של העולם. רבע מהישראלים (25%) ו-21% מהמטיילים ברחבי העולם שנשאלו על כך אמרו שהם מתכוונים לנסוע למקום רחוק עד סוף 2021, לעומת רק 6% (נתון זהה בין מטיילים ישראלים לגלובליים) שאמרו שהם יעשו את זה עד סוף 2020. מנתחי התחזיות צופים שיעדים ומקומות אירוח שונים יתחילו להציע יותר סיורי מורשת תרבותית והיסטוריה, כדי לעניין ולהעשיר את המבקרים במידע נוסף. כמו כן, על מנת למשוך את תשומת הלב של התיירים הם גם יוסיפו לסל השירותים שלהם חוויות מקוריות חדשות, כמו למשל אפשרות ליהנות מארוחות של שפים אורחים או קוקטיילים מיוחדים. אותם בעלי מקומות אירוח צפויים גם לקבל ביחד עם האורחים שלהם מבקרים מפתיעים נוספים בעתיד – מאז שהתחילו הגבלות הנסיעה**, מספר האנשים שמשתמשים במסנן החיפוש 'אירוח עם חיות מחמד' של Booking.com גדל משמעותית (יותר מהכפיל את עצמו) – וזה אומר שבעתיד יצטרפו אל המטיילים גם חברים חדשים ופרוותיים.

מחפשים אסקפיזם: אנחנו ממשיכים לצרוך תוכן על נסיעות ותיירות, לתכנן תוכניות יצירתיות לחופשה הבאה ולשתף אחרים בחלומות שלנו – והנטייה הזו רק תמשיך לגדול בשנה הקרובה. רוב משתתפי הסקר, 92% מהישראלים ו-95% מהטיילים הגלובליים, חיפשו נחמה והסחות דעת במהלך הסגר, וניצלו את הזמן הזה כדי למצוא השראה לחופשה הבאה. הנתונים מראים כי 20% הישראלים מסתכלים על יעדים אפשריים לנסיעה הבאה לפחות פעם בשבוע, בזמן שבקרב המטיילים הגלובליים יש הרבה יותר אנשים (38%) שמחפשים יעדי חופשה לפחות פעם בשבוע. ההגבלות ממשיכות להשתנות ולהתפתח, ועל פי התחזיות ישנה ציפייה שיעדים ומקומות אירוח ימשיכו לחשוב על פתרונות חדשניים אפילו יותר, שיעזרו להם להרוויח מהרצון העז של האורחים לברוח מהמציאות ולחוות את החוויות שמחכות להם – החל ממקומות אירוח שימציאו מחדש את המדיה החברתית שלהם עם תוכן של משפיענים שביקרו אצלם לפני הסגר, ועד לאתרי תיירות מקומיים שיוצרים תמונות CGI כדי להראות לכולם באתרים וברשתות החברתיות מה יש להם להציע. ובכל זאת, המדיה החברתית היא לא מקור ההשראה היחיד של המטיילים שחולמים בהקיץ על החופשה הבאה. יותר ממחצית מהישראלים (53%) בוחרים גם פשוט לדבר עם חברים ומשפחה כדי למצוא רעיונות יצירתיים לנסיעה שהם מתכננים, לעומת כשני שליש (36%) מהמטיילים הגלובליים שמתייעצים עם קרוביהם.  בנוסף, שני-שליש מהישראלים (33%) ומהמטיילים הגלובליים (32%) מסתכלים על תמונות ישנות ונוסטלגיות שלהם כדי לקבל השראה לנסיעה הבאה – וסביר להניח שבזמן הקרוב רבים מהם גם יעלו את התמונות הישנות האלה למדיה החברתית. אנשים יתחילו לחשוב פעמיים לגבי איפה ומתי הם משתפים את חוויות הנסיעה שלהם, לאור הנסיבות המוגבלות והמשתנות – אבל הם עדיין יפיקו הרבה מהיכולת לשתף סיפורים לגבי תקופות שבהן היה בטוח לנסוע. תהליכים אלה עשויים להתחיל מגמות חדשות של שיתוף וחיבור במרחב המקוון. אפשר כבר לדמיין את זה: תמונות וינטג' של חופשות מהעבר ופלטפורמות נוחות וחדשניות שמאפשרות למטיילים לשתף טיפים וחוויות מהחופשות עם החברים והמשפחה, זה בהחלט שילוב מעניין.

בטיחות וניקיון מעל הכל : הרוב המוחלט של הישראלים (84%) השיבו שבכוונתם להיות זהירים יותר כדי להגן על עצמם מפני נגיף הקורונה, אל מול זהירות פחותה מעט שצוינה בקרב המטיילים מרחבי העולם (79%). נראה שהמטיילים ייצפו מתעשיית התיירות לעזור להם להתמודד עם השגרה החדשה הזו. הממשלות, ארגוני התיירות והספקים יצטרכו לעבוד ביחד כדי לקבוע סטנדרטים אחידים שיעזרו למטיילים להגן על עצמם. הציפיות יהיו גבוהות יותר, ולכן חלק מהיעדים ומהעסקים יצטרכו לעבוד קשה יותר כדי לרכוש את האמון של התיירים. נדמה כי רק מחצית מהישראלים מעוניינים לנקוט אקסטרה משנה זהירות כאשר רק 48% מהם דיווחו כי הם מתכוונים להימנע מיעדים מסוימים. זאת לעומת 59% מהמטיילים הגלובליים שציינו שימענו מאתרים שונים בעקבות הקורונה. דור ה"בייבי בום" בעולם עולה על שניהם כשאחוזי ההימנעות שצוינו בקרבו עמדו על 67%. כמו כן, 74% מהישראלים ו-70% מהמטיילים בעולם מצפים מהאטרקציות התיירותיות להתאים את עצמן להנחיות הריחוק החברתי. במקביל, אחוזים דומים מהם (73% ישראלים; 70% גלובליים) אמרו שהם יזמינו מקום אירוח מסוים רק אם מדיניות הבריאות וההיגיינה שלו ברורה. 84% מהמטיילים הישראלים הגדילו לעשות ואמרו שיעדיפו מקומות אירוח שמציעים מוצרי חיטוי אנטי-בקטריאליים (75% מקרב המטיילים הגלובליים). בטווח הקצר, יהיה גם שינוי בשימוש ובהעדפות בנוגע לאמצעי תחבורה. כמעט חצי (46%) מהנשאלים בעולם אמרו שהם לא ישתמשו בתחבורה ציבורית כדי לא להיחשף לקורונה, לעומת רק 34% בקרב המטיילים הישראלים. זה אומר שיהיה שינוי לטווח ארוך באופן שבו אנשים נוסעים ליעדי החופשה ומסתובבים בהם – יותר אנשים יבחרו לשכור רכב או לנהוג ברכב משלהם. במסגרת "השגרה החדשה" הזו, המטיילים גם יציבו אמצעי בריאות ובטיחות מסוימים בראש סדר העדיפויות שלהם. סביר להניח שחלק מהאמצעים האלה יהפכו לטבע שני, בלי שנשים לב. כך למשל, ממש כמו שהתרגלנו לנסוע בלי נוזלים במזוודה, או להוריד נעליים בביטחון בשדה התעופה – 81% מהישראלים כבר אמרו שלא תהיה להם בעיה לנסוע ליעדים שעושים בדיקות בריאות בהגעה, לעומת רק שני-שליש (67%) מהנשאלים ברחבי העולם שהתרגלו לרעיון. ומה לגבי מסיכה? רוב הישראלים (67%) והמטיילים הגלובליים (62%) טענו שיסכימו לעטות מסיכה באזורים ציבוריים. לעומת זאת, הצורך בבידוד קיבל תגובה פחות אוהדת, והרבה פחות נשאלים ברחבי העולם (27%) אמרו שיהיו מוכנים לעבור בידוד כדי לנסוע ליעד מסוים. הישראלים אפילו אהבו את זה פחות (15%).

מתעוררים לעולם אקולוגי יותר: נגיף הקורונה בהחלט הגדיל את המודעות של אנשים מרחבי העולם להשפעה שלהם על הסביבה ועל הקהילות המקומיות. יותר ממחצית מהישראלים (55%), וכן מהמשיבים בעולם (53%), אמרו שהם רוצים לטייל בצורה אקולוגית יותר בעתיד, ולכן התחזיות מעידות כי ישנו צפי לעליה במודעות לקיימות ב-2021 וגם בהמשך. יותר משני-שליש מהמשיבים בישראל (68%) וברחבי העולם (69%) מצפים שתעשיית התיירות תציע אפשרויות יותר אקולוגיות ופחות מזהמות. בהמשך לכך, רבים מהנשאלים גם מתכננים לבקר ביעדים אלטרנטיביים כדי לא לנסוע לאתרים שונים בזמני שיא העונה שלהם (52% מהישראלים ו-51% מהמטיילים הגלובליים), וכדי לא לתרום לבעיית צפיפות היתר באותם אזורים (39% מהישראלים ו-48% מהמטיילים הגלובליים). בהתאם לנטייה הזו, 70% מהמטיילים הישראלים ו-63% מהמטיילים בעולם, אמרו שהם לא רוצים לבקר באטרקציות תיירותיות עמוסות, וזה אומר שהמקומות האלה יצטרכו להשתמש באמצעי ניהול קהל חכמים וחדשניים כדי למשוך את התיירים שמבקרים במדינה שלהם. נוסף על כך, ההשפעה של הקורונה נתנה לחלק לא מבוטל מהישראלים (42%), ולקצת יותר ממחצית מהנשאלים ברחבי העולם (53%), השראה להפחית את השימוש בפסולת ו/או למחזר את מוצרי הפלסטיק שלהם כשיחזרו לטייל אחרי שהגבלות הנסיעה יוסרו. ניתן להסיק מכך שאנשים לא רק רוצים להגן על עצמם , אלא הם רוצים להגן גם על המקומות שבהם יבקרו.

המטיילים הישראלים (53%), ביחד עם המטיילים השונים ברחבי העולם (46%), מאמינים שהתעשייה צריכה להסתגל להעדפות האקולוגיות האלה ולהציע בטווח הארוך יותר חבילות תיירות אטרקטיביות לתקופות שמחוץ לעונה. הישראלים (41%) חושבים שתעשיית התיירות צריכה גם להמליץ על יעדים אלטרנטיביים כדי למנוע צפיפות יתר (36% בקרב המטיילים הגלובליים). בנוסף, המטיילים חושבים שמפעילי התיירות צריכים להראות לתיירים שהם משתמשים בכסף שלהם כדי לתת בחזרה לקהילה, ולסלול את הדרך לתיירות מתחשבת יותר, שתורמת ומחדשת ולא רק משתמשת. שני-שליש מהמשיבים הישראלים (67%) והגלובליים (67%) רוצים שהדברים שהם יבחרו לעשות בזמן הטיול יעזרו לשקם את היעד שבו הם מבקרים, ויותר מחצי מהם אמרו שהם רוצים לראות את הכסף שלהם חוזר בחזרה לקהילה המקומית (56% אחוז מהישראלים ו-55% מהמטיילים בעולם).

9:00 עד 18:00? לא תודה: העבודה מרחוק הפכה לנחלת הכלל במהלך המגיפה – וזה לא עומד להשתנות. להיפך, אנשים רוצים לנסוע למשך תקופות ארוכות יותר בעתיד, והם שואפים לשלב ביעילות בין עבודה לנופש גם כשהם לא בבית. המטיילים כבר לא מוגבלים לעבודה במשרד למשך חמישה ימים בשבוע, והם מאוד רוצים לשנות קצת את הנוף ולהפסיק לעבוד רק בבית. אנחנו נראה גידול משמעותי בשילוב בין עבודה לחופשה – אנשים ירצו להאריך את החופשות שלהם במקומות חדשים שהם לא הכירו בעבר, ויישארו למשך עוד שבוע או שבועיים כדי לעבוד מרחוק, או לחלופין ינצלו את העבודה מרחוק כדי להיות קצת בחופש. אין ספק שמחשבים ניידים יהפכו להיות מצרך חיוני בכל מזוודה, וכשאנשים יבחרו איפה לשהות, אחד מהדברים העיקריים שהם יחפשו יהיה מקום נוח לעבוד ממנו.

יותר משליש (37%) מהמטיילים בעולם כבר שוקלים להזמין מקום אירוח כדי שיוכלו לעבוד ממקום אחר, ואילו אצל הישראלים רק 15% בוחנים את האופציה הזו. בנוגע לעבודה בבידוד, כאן הנתונים קצת יותר דומים כש-40% מהמטיילים הגלובליים ו-32% מהמטיילים הישראלים ציינו שיהיו מוכנים לעבור בידוד אם יוכלו לעבוד מרחוק תוך כדי. המומחים צופים במסגרת התחזיות כי פלטפורמות נסיעות ומקומות אירוח יתחילו להבליט כמה שיותר את המתקנים המשרדיים שלהם או את האינטרנט האלחוטי שהם מציעים, כדי לנסות למשוך את גל הנוודים הדיגיטליים החדש הזה. באופן דומה, גם בעולם נסיעות העסקים נראה ביקוש גדול יותר לפרטיות, ניקיון ושהיות ארוכות, וזה אומר שמקומות אירוח אלטרנטיביים יצטרכו להשקיע הרבה יותר באביזרים ומוצרים שמתאימים לנוסעי עסקים. אין ספק שבעתיד חברות רבות יחשבו מחדש על הגישה שלהן לנסיעות עסקים, אבל העובדים ימשיכו לנצל עד תום את הנסיעות שכן יהיו להם. יותר ממחצית מהמטיילים הגלובליים (52%) ובדיוק חצי מהמשיבים הישראלים (50%) אמרו שהם ינצלו את נסיעות העסקים שלהם ויאריכו אותן כדי ליהנות מקצת זמן פנאי וחופשה ביעד שאליו הם ייסעו.

ההנאות הקטנות: בתקופה הקרובה אנחנו נתחיל ללמוד איך להתמודד עם ההשלכות של המגיפה ב-2021 ואחריה – וכעת המטיילים כבר רוצים לאמץ דרך חדשה ורגועה יותר לגלות את העולם. אחרי שבילינו כל כך הרבה זמן בתוך הבתים עם האנשים שאנחנו אוהבים, סדרי העדיפויות שלנו השתנו, ואנחנו רוצים ליהנות יותר מהטבע וממה שיש לעולם להציע. מאז תחילת המגיפה, ישנה תופעה גלובלית על של עליה בהמלצות שניתנות על דברים פשוטים באתר Booking.com, כמו למשל טיולים ברגל (94%), אוויר נקי (50%), טבע (44%) ורגיעה (33%). המחקרים של החברה מראים ששני-שליש מהמטיילים הישראלים (65%), כמו גם המטיילים הגלובליים (69%), ירצו לחוות דברים יותר פשוטים במהלך חופשתם הבאה, כמו פשוט לבלות זמן בחוץ או להיות עם המשפחה. יתרה מכך, יותר ממחצית מהנשאלים (52% מהישראלים ו-56% מהמטיילים הגלובליים) אמרו שהם ירצו לעשות דברים במקומות כפריים ולא מתויירים, כדי ליהנות מהסביבה ומהטבע. יש כמה דברים שהפכו הרבה יותר חשובים בתקופה הזו – הפרטיות, המרחב והיכולת לשלוט ברמת הניקיון וההיגיינה – לכן זה לא מפתיע לראות שאנשים מחפשים מקומות אירוח "ביתיים". 35% מהישראלים (42% מהמטיילים הגלובליים) ציינו שהם מעדיפים להתארח בבית נופש או בדירה, במקום במלון. מדובר בשינוי לעומת שנת 2019, שבה 64% מהנשאלים ברחבי העולם אמרו שהם מעדיפים לשהות במלון). שני שלישי מהישראלים (33%) וכמעט מחצית מהנשאלים ברחבי העולם (46%) אמרו שהם ינסו לאכול יותר בבית, במקום לצאת למסעדות, דבר שמראה כי בעתיד יתכן ונראה יותר מטבחים מצוידים ביחידות אירוח. בזמן שנתרגל למציאות החדשה, תהיה גם העדפה גדולה לטיולים מרגיעים. יותר ממחצית מכלל המטיילים הישראלים (51%) והגלובליים (51%) אמרו שזה סוג הטיול המועדף עליהם. לאחר מכן ברשימה נמצאות החופשות על החוף (46% מהישראלים ו40% מהגלובליים), שגם הן מלאות באלמנטים מרגיעים, והחופשות בעיר (34% מהישראלים ו29% מהגלובליים).

חוזרים לטייל בשירות הטכנולוגיה: החדשנות הטכנולוגית תעזור לענף לרכוש מחדש את האמון של המטיילים, ואנחנו נראה שישתמשו בה הרבה כדי להסתגל למציאות החדשה של עולם התיירות. הטכנולוגיה תעזור לנו להחזיר לתחום את הספונטניות, האמון והפשטות – ובו זמנית לאפשר לאנשים לנסוע בצורה בטוחה ואחראית. כבר עכשיו, 62% מהישראלים מסכימים שהטכנולוגיה תהיה חשובה לניהול סיכוני בריאות בזמן הנסיעה (64% בקרב מטיילים גלובליים). כשני שליש מהישראלים (66%) אומרים שמקומות אירוח יצטרכו להשתמש בטכנולוגיה החדישה ביותר כדי לעזור לאורחים להרגיש בטוחים (63% בקרב מטיילים גלובליים). בנוסף, אחד מכל עשרה ישראלים (61%) דיווח שהוא רוצה פתרונות טכנולוגיים שיאפשרו להזמין מקום במסעדה ברגע האחרון (53% בקרב מטיילים גלובליים). מרבית הישראלים (61%) גם רוצים יותר מכונות בשירות עצמי במקום דלפקי כרטיסים, לעומת רק 21% מהמטיילים ברחבי העולם שהיו מוכנים לקבל שירות כזה. ומה לגבי העצמת החוויה באמצעות הטכנולוגיה בעתיד? כשני שליש מהישראלים (65%) ויותר מחצי מהמטיילים הגלובליים (55%) אמרו שהם מתרגשים מהמחשבה על כך שבעתיד הטכנולוגיה עשויה להפוך את חוויית הנסיעה שלהם ליותר מותאמת אישית. בהתאם לכך, נדמה כי בעתיד נסתמך על פתרונות טכנולוגיים יותר ויותר, כי הם מוכיחים את הערך שלהם והופכים לחלק בלתי נפרד מחוויות התיירות והנסיעה שלנו.

החידושים שיגיעו בקרוב יביאו איתם אפילו יותר שינויים – למשל חוויות אונליין משופרות שישפיעו על ההתנהגות של התיירים בעתיד ועל האופן שבו הם מתכננים נסיעות. יותר משליש (36%) מהאנשים בעולם אמרו שהם ירגישו יותר בנוח לנסוע ליעד בלתי מוכר, אם הם יוכלו לסייר בו לפני כן באמצעות טכנולוגיית מציאות מדומה (VR). בקרב הישראלים הנתון מעט נמוך יותר ועומד על 28%. נתונים נמוכים אלו מראים כי הדבר האמיתי עדיין עדיף על הווירטואלי, כאשר רק 24% מהמטיילים הישראלים ו-30% מהמטיילים הגלובליים אמרו שהם מתכוונים לבקר באטרקציות מקומיות בצורה וירטואלית או להשתתף בסדנאות וסיורים מקומיים אונליין. בפועל, זה אומר שאנחנו מאמינים שהטכנולוגיה תעניק לנו נוחות, התאמה אישית ושקט נפשי, אבל נשתמש בה רק כדי להגיע למקום הפיזי שבו נוכל לראות, להרגיש ולטעום את הדברים בעצמנו. היא עדיין לא מהווה תחליף מספיק טוב לכל החוויה.

אריין דייק (Arjan Dijk), סגן נשיא בכיר ומנהל שיווק ראשי ב-Booking.com, אמר: "2020 הייתה שנה יוצאת דופן. למרות שייקח זמן עד שתחום התיירות יחזור לעצמו, כל הסימנים מצביעים על כך שהתחום הזה ממלא תפקיד בסיסי ומתמשך בחיים של כולנו. הנסיעות והטיולים ממשיכים להוות מקור לשמחה והשראה לאנשים מכל רחבי העולם, גם במהלך תקופות של חוסר ודאות הם חולמים ומתכננים, או פשוט נזכרים בטיולים ובחופשות מהעבר. הנסיעות והטיולים מעצימים את היכולת שלנו להבין זה את זו, ואת הרצון המשותף שלנו לגלות את הלא נודע. לתחום הזה יש פוטנציאל ייחודי להתאושש ולהגיע להישגים אפילו גדולים יותר בשנים הבאות, כי הוא מהווה מנוע עיקרי של צמיחה, שוויון ושגשוג לאנשים בכל מקום. בינתיים, המשימה שלנו היא לעזור לכולם לחוות את העולם. לכן אנחנו נדאג להיות כאן בשביל הלקוחות שלנו – להציע את המגוון הרחב ביותר, את התמורה הכי טובה למחיר ואת חוויית ההזמנה הקלה ביותר, מכל מקום ומכל מכשיר, כדי שהנוסעים יוכלו ליהנות מכל החוויות הבלתי נשכחות שיש לעולם להציע".

אתר החרמון עם נרשמים ועולים צפונה

רשמים מביקור בחרמון הלבן משלג (צילום דני בר)

החורף מתקרב ובאתר החרמון עובדים במרץ על הערכות לפתיחת האתר עם בוא השלג הראשון. בצל התפרצות נגיף הקורונה, ההגבלות והרצון לאפשר פתיחה מסודרת של האתר למבקרים וגולשים תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות, לראשונה מזה 50 שנות פעילותו של אתר החרמון, יוכלו להגיע להר הגבוהה במדינה רק מי שנרשם  ורכש כרטיסים מראש באתר וזאת בכדי למנוע מצבים של עומסי מבקרים.

בשנים האחרונות, אתר החרמון עבר שלל שדרוגים והתפתחויות לטובת ציבור המבקרים והגולשים הרבים שפוקדים את האתר בימי החורף המושלגים וגם בחודשי הקיץ. רק בחורף האחרון הושק רכבל הקרוניות החדש שהקפיץ את חווית הבילוי באתר בכל ימות השנה ולמעשה נתן מענה מצוין לשמירה על ריחוק חברתי גם לאחר התפרצות נגף הקורונה. הרכבל מאפשר עליה של משפחות גרעיניות ללא חשש. במהלך הקיץ הגיעו לאתר החרמון אלפי מבקרים מרחבי הארץ שנהנו מכל רגע וחשו ביטחון מלא באוויר הפתוח, אך מספרי המבקרים ביום קיץ עמוס מתגמדים לעומת מספר המבקרים ביום חורף מושלג.

לאורך הקיץ וגם בימי הסגר האחרון, עומלים מוחות רבים על תכנון והערכות לפתיחת האתר בחורף. "הבשורה החשובה עליה חייבים לשמוע כל תושבי מדינת ישראל היא שלראשונה החורף, ייאלצו המבקרים והגולשים לבצע הזמנה / רישום, רכישת כרטיסים ותשלום מראש באתר האינטרנט של החרמון ברגע שיחליטו להצפין לחרמון", ציין רפאל נווה מנכ"ל אתר החרמון.

הגבלות והנחיות משרד הבריאות, מחייבות את אתר החרמון לבצע שינויים קיצוניים בכדי שיוכלו לאפשר פעילות סדירה של האתר בצל נגיף הקורונה. השינוי המרכזי והמהותי ביותר הוא הזמנה / רישום, רכישת כרטיסים ותשלום מראש באתר האינטרנט לפני יציאה צפון לאתר החרמון. מבקרים שלא ירשמו לא יוכלו ליהנות מבילוי בשלג הישראלי. המערכת תעבוד על פי מכסה מותרת, ברגע שהמכסה תתמלא, יאלצו המבקרים לדחות את הגעתם למועד אחר.

השקעות נרחבות בוצעו לטובת הקמת מערכות מחשוב מתקדמות שיאפשרו הרשמה מראש וגם רכישת כרטיסים מבעוד מועד. בנוסף, באתר תופעל סיירת אכיפה על ההנחיות שכוללות ריחוק חברתי, עטית מסכה על האף והפה והקפדה על היגיינה.

"בחרמון אולי יהיה קל יותר לכל המבקרים לעטות מסכה ולהקפיד על היגיינה וזאת מכיוון שכולם  גם ככה עטופים ומכוסים מכף רגל עד ראש והמסכה יכולה לשמש כשכבת הגנה מהקור העז ששורר בפסגת החרמון בגובה 2040 מ'". ציינה מיקי ענבר סמנכ"לית השיווק באתר החרמון.

איך זה עובד? נכנסים לאתר האינטרנט של החרמון ונרשמים. שעות פעילות: 08:00- 16:00 (כניסת רכבים עד 15:00) בכל ימות השבוע. לפרטים נוספים: 1-599-550-560

לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל בוועדת הכלכלה של הכנסת

בישיבה מיוחדת של ועדת הכלכלה שהתקיימה בכנסת בנושא התיירות הנכנסת אמר יוסי פתאל, מנכ״ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל כי: "בענף התיירות הנכנסת דרושים חודשים של הערכות והכנות על פי המתווה שיוחלט בטרם יכנס לישראל התייר הראשון לאחר החלטת הממשלה. גובש מתווה ואף אושר ע״י גורמי המקצוע במשרד הבריאות ורק מסיבות פוליטיות וחוסר סדר וארגון לא מפרסמים את המתווה שיוכל להוות בסיס לעבודת הכנה בארץ ובחו״ל. יש לנו צבר הזמנות לסוף השנה ותחילת שנה הבאה לתיירים שמעוניינים להגיע לארץ מסיבות דתיות ותוכנית עבודה מחויבת המציאות וגם ההיגיון".

פתאל הוסיף: "העמיתים שלנו בחו״ל מעוניינים לדעת איך זה יעבוד כשתתאפשר הכניסה לישראל. המתווה שהצענו ואושר מבטיח תנועת תיירים מפוקחת מנוטרת ומבוקרת. תיירים ממדינות ירוקות מהווים בהגדרה סיכון בריאותי נמוך יותר מכל אזרח ישראלי שמסתובב בארץ. ערי פריפריה כמו טבריה נצרת עכו צפת ירושלים ועוד בלי תיירים בחורף הקרוב יגוועו כלכלית. אנו קוראים לממשלה לעשות את המתבקש וההגיוני. המדיניות הנוכחית אינה הגיונית גם מבחינה בריאותית".

תערוכות ואמנות

שימור והתחדשות במוזיאון מגדל דוד בירושלים

בתקופה בה קשה להתרכז בעתיד כאשר ההווה אינו בטוח, מוזיאון מגדל דוד ממשיך עם הפנים קדימה, אל עתיד המוזיאון ב- 30 השנים הבאות. המוזיאון נמצא בעיצומו של פרויקט ההתחדשות הגדול והמקיף בארץ, בעלות של 40 מיליון דולר בתמיכתה המרכזית של קרן קלור לישראל, ובשותפות עיריית ירושלים, משרד ירושלים ומורשת ומשרד התיירות. הפרויקט עתיד להסתיים בשנת 2022. במסגרת פרויקט ההתחדשות והשימור של מוזיאון מגדל דוד תחודש ותשומר המצודה ההיסטורית והפארק הארכיאולוגי תוך הכפלת שטח המוזיאון הנוכחי לכדי 20,000 מ"ר בנוסף למרכז מבקרים חדש בכניסה למוזיאון, חידוש התשתיות, הקמת תצוגת קבע חדשה, 7 גלריות חדשות, חללי תצוגה נוספים, בית קפה, שירותים ציבוריים ושתי מעליות להנגשת המצודה העתיקה לקהל. תחודש רחבת התותחים העו'מאנית הקרויה 'גן דוד', ממערב למצודה, אשר תעוצב מחדש ככיכר הכניסה החדשה למוזיאון ולטיילת החומות ותכלול מבנה זכוכית ובו קופת כרטיסים, בית קפה ושירותי קהל נוספים.  מסלול הביקור במצודה יתחיל לפיכך ממערב ויסתיים בתצפית ממגדל פצאל ויציאה אל העיר העתיקה דרך שער הכניסה המקורי למצודה ממזרח.

הכיכר החדשה יוצרת למעשה מרחב ציבורי חדש ומציעה דרך ישירה אל שער יפו ואל שדרות ממילא, ומאפשרת שהייה נעימה ומוצלת לפני הכניסה לעיר העתיקה עבור קבוצות, תיירים ומטיילים גם אם אינם נכנסים לביקור במוזיאון. העיצוב החדש של החללים במוזיאון המחודש, יתייחס אל המצודה כאובייקט המשמעותי בחוויית המבקרים.  בעתיד אף יסופח למוזיאון הגן מתחם בית המרחץ הביזנטי ואמות המים מתקופת בית שני אשר נמצא מתחת לכיכר שער יפו, סביבה אשר תהפוך ממפגע שלילי ומוזנח למרחב תוכן וחוויה ולכניסה תת- קרקעית חדשה למרחב שער יפו ולמוזיאון מגדל דוד, באמצעות טיילת חדשה ומעבר תת קרקעי בין חניוני ממילא לעיר העתיקה.

במהלך השנתיים הקרובות מוזיאון מגדל דוד יישאר פתוח לקהל הרחב (בהתאם להנחיות משרד הבריאות) עם תערוכות משתנות, סיורי היסטוריה, וארכיאולוגיה ירושלמית מודרכים, כמו גם פעילויות תרבותיות.

מוזיאון מגדל דוד מספר את סיפורה של ירושלים וכסמלה האוניברסלי של העיר הוא אתר מרכזי לאוהבי ירושלים מן הארץ והעולם. מוזיאון מגדל דוד ממשיך לגייס הון לטובת השלמת הפרויקט וכדי להבטיח שגם במהלך פרויקט ההתחדשות ובמהלך תקופת המשבר הזו, סיפורה העשיר , הרחב והמגוון של ירושלים ימשיך להיות מסופר. בשנה שעברה, למעלה מ -500,000 איש ביקרו במוזיאון, והניבו הכנסות שהיוו למעלה מ- 80% מתקציב המוזיאון. בזמנים רגילים זהו נתון שיא שמעטים מהמוזיאונים אם בכלל יוכלו להשוות, אך אלו אינם זמנים רגילים.  הסגר קיצץ את הכנסות המוזיאון לאפס, ו- 85% מהצוות הוצא לחל"ת. למרות זאת, צוות קטן עדיין יוצר תכנים חיים ווירטואליים מלב ירושלים לישראלים ולמבקרים ברחבי העולם. המוזיאון עתר לממשלת ישראל ולמשרד התרבות בבקשה לתמיכה והוא ממשיך לגייס כספים כדי להבטיח את המשך פעילותו.

תצוגת הקבע החדשה במוזיאון מגדל דוד "ירושלים טבור העולם- הסיפור המלא", תציג את סיפורה המלא של ירושלים, מראשיתה ועד ימנו, ואת חשיבותה וקדושתה ליהדות, לנצרות ולאסלאם, את התעצמותה וצמיחתה של העיר בעת החדשה ואת חזרתה להיות בירת ישראל המודרנית.

מוזיאון מגדל דוד שוכן במצודת ירושלים העתיקה והשמורה להפליא הקרויה מגדל דוד. המצודה ניצבת בסמוך לשער יפו, בכניסה הראשית לעיר העתיקה ולארבעת רובעיה, בנקודת המפגש שבין העיר העתיקה וירושלים המודרנית. בשנת 1989, לאחר עבודות שיקום ושימור רבות, נפתח מוזיאון מגדל דוד לקהל הרחב. מאז פתיחתו לקהל ועד היום, במשך למעלה משלושה עשורים, ביקרו במגדל דוד מיליוני מבקרים מהעולם כולו, ילדים, נוער ומבוגרים כאחד. בשנת 2019 , טרום מגפת הקורונה, ביקרו במוזיאון מגדל דוד למעלה מחצי מיליון מבקרים. לאורך שנות פעילותו, נוסף לתצוגת הקבע מארח המוזיאון תערוכות מתחלפות, אירועי תרבות ואומנות פורצי דרך, פסטיבלים וקונצרטים, פעילויות חינוך וסיורים מודרכים  ומופעי לילה מרהיבים המוקרנים מדי ערב על חומותיה של המצודה, המהווים חוויה רב חושית יוצאת דופן.

היות ומצודת ירושלים הינה מבנה המיועד להגנה, בנויה המצודה מחמישה מגדלי שמירה גבוהים אשר ביניהם מקשרות חומות אדירות ממדים. כמיטב מסורת בניית מבצרים, למצודה מעברי סתרים מפותלים וצרים, חפיר עמוק המקיף אותה, גשרי כניסה, מערכת שערים וקמרונות שנבנו מלכתחילה על מנת למנוע אפשרות גישה וחדירה פנימה, בנוסף, המבנה הפנימי מאתגר עד מאוד את המבקרים בו. טיול במצודת מגדל דוד מחייב טיפוס בגרמי מדרגות גבוהים וצרים, הליכה על גבי אבנים מקומרות, מעבר במנהרות משופעות וצרות וירידה אל בורות מים אפלים. חוויה מיוחדת מרתקת ללא ספק, אך רחוקה מאוד מלהיות נגישה עבור קהלים רבים.

יחד עם הרצון והאתגר להמשיך ולשמר את ייחודה של מצודת ירושלים, בהיותה אחד האתרים הארכאולוגים היפים והחשובים בעולם, מתבססת ההבנה כי יש צורך בפתיחות מחשבתית ובמציאת פתרונות נגישות גם לאתרים ייחודים מסוג זה, עבור קהל המבקרים מן הארץ והעולם.

יחד עם יועצי הנגישות והשימור בפרויקט ורשות העתיקות אשר מלווה את התכנון מראשיתו, נדונו הפתרונות המוצעים ולראשונה יונגשו מפלסי המצודה באמצעות שתי מעליות- האחת סמוך לכניסה המערבית, תוביל למפלס התצוגה המרכזי של המוזיאון, והשנייה בחומה המזרחית מובילה אל הגלריות במפלס העליון של המצודה.

אילת ליבר, מנכ"לית מוזיאון מגדל דוד: "נפלה בחלקי זכות גדולה ומיוחדת, להוביל ולנהל את פרויקט ההתחדשות של מוזיאון מגדל דוד, השוכן במצודת ירושלים העתיקה, אשר מתחדשת כעת באמצעות תהליך שימור ושיפוץ נרחב. מרגש במיוחד לקחת חלק בתהליך זה דווקא כעת, בעיצומו של המשבר העולמי שאנו חווים, שכן שזאת הזדמנות יוצאת דופן לשימור פיסי של החומות והמגדלים, לפיתוח תכנים תוך חשיבה פתוחה ויצירתית, ולמציאת פתרונות טכנולוגיים חדשניים עבור מבקרי המוזיאון והעיר ירושלים בעתיד. צוות הפרויקט כולו מודע לגודל האחריות המוטלת עליו, בהיותו של מגדל דוד סמלה רב השנים של  העיר ירושלים, אשר ניצב בשער הכניסה המרכזי אל העיר העתיקה ומייצג את כל תקופותיה ההיסטוריות. אנו מקווים כי עם פתיחתו של המוזיאון המחודש והמעודכן בעוד כשנה וחצי ישובו אל ירושלים מיליוני התיירים, המבקרים ועולי הרגל מן הארץ והעולם כולו. במקביל להתרגשות מבניית העתיד אני נמצאת בתחושות דאגה בהווה: תשלום משכורות לצוות שלנו, דאגה לצוות הנמצא בחל"ת והניסיון לייצר תכנים ללא תקציב".

שרת התיירות, אורית פרקש-הכהן: "מגדל דוד הוא אחד מאתרי התיירות המרכזיים והיפים של ישראל וכמעט כל התיירים מבקרים בו. פרויקט ההתחדשות ממשיך את מאמצי השדרוג ושיפור התשתיות שאנו עורכים בימים אלו לקראת חזרתם של התיירים בבוא העת. אנו שמחים על ההזדמנות להתחדש עבורם ועבורנו. אני, כמי שגם גרה בעיר ירושלים, רואה חשיבות גדולה בשימור והנגשה של האוצרות ההיסטוריים והתרבותיים של ישראל".

לצד עבודות השימור וההתחדשות, מוזיאון מגדל דוד עתיד להמשיך בפעילותו השוטפת לקהל הרחב יחד עם תערוכת "הבנאים זאת המנגינה שלנו", תערוכה מוזיקלית ייחודית המספרת את סיפורה של משפחת בנאי ושני מסלולי סיור חדשים במצודה: האחד בעקבות דגמים היסטוריים המציגים את ציר הזמן של ירושלים והשני בעקבות תעלומות ארכיאולוגיות בארמון הורדוס ובקישלה. כמו כן, המוזיאון מציג את מופע החיזיון הלילי הקלאסי ומופע המלך דוד, מופעים רב חושיים ייחודיים.

שימו לב: מוזיאון מגדל דוד פועל תחת הנחיות התו הסגול ותוך התחייבות לכללי חיטוי וניקיון קפדניים. הכניסה מגן דוד, הכניסה המערבית למגדל דוד הממוקמת בצמוד לרחבת שער יפו, בקצה קניון ממילא. לפירוט בנושאי נגישות ניתן ליצור קשר עם מוקד ההזמנות 2884*

הזמנות, פרטים נוספים ושעות כניסה עדכניות באתר המוזיאון ובטלפון 2884*

הגן הבוטני האוניברסיטאי ירושלים עם תערוכת אמנות עכשווית חדשה

פסל של ציבי גבע (צילום אלעד שריג)

'בחזרה אל הטבע' היא תערוכת אמנות עכשווית חדשה שנפתחה ביוזמת הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים ובשיתוף קרן אאוטסט לאמנות עכשווית. לאור התקופה הנוכחית ומשבר הקורונה הופכות אפשרויות הבילוי במקומות פתוחים לאטרקטיביות במיוחד. הגן הבוטני, המשתרע על פני 120 דונם, הינו הגן הגדול ביותר בישראל והיחיד מסוגו במזה"ת. אי לכך, הקהל הרחב יכול להסתובב בגן בחופשיות מבלי לחשוש, כאשר השהייה בטבע מאפשרת התבוננות, ומספקת מרגוע, שלווה ואיזון לנפש. התערוכה החדשה שאצרה הדס מאור, כוללת כ-15 עבודות פיסול גדולות של אמנים עכשוויים מובילים שהותאמו במיוחד לתנאי התצוגה בגן. בין העבודות יצירות איקוניות של אמנים כמו מנשה קדישמן או דני קרוון, עבודות של אמנים ותיקים כמו ציבי גבע, יהודית סספורטס או סיגלית לנדאו, ועבודות של אמנים צעירים יותר כמו אלה ליטביץ, יערה צח, סאהר מיעארי, משה רואס ועוד.

הדס מאור אוצרת: "בעקבות התפרצות הקורונה נאלצו מוסדות ומרכזי תרבות בעולם כולו להפסיק את שגרת פעילותם, והעובדה שהתערוכה בגן הבוטני התגבשה דווקא בתקופה זו, למרות חוסר הוודאות העצום ביחס לעצם אפשרות קיומה, ראויה לציון מיוחד בעיני. אני רואה בקיום התערוכה אקט של הפגנת מחויבות ערכית לעשייה תרבותית ותמיכה ממשית בשדה האמנות המקומי, הן מצד הגן הבוטני והן מצד קרן אאוטסט לאמנות עכשווית".

כמו כן מציינת מאור "שם הפרויקט מעיד על החזרה אל החוץ אחרי תקופת סגר ארוכה בגין התפרצות נגיף הקורונה, אבל גם על ממד של חזרה אל הטבע הנוכחת בשפת הפיסול המקומית. בהקשר זה, חושף הפרויקט תנועה מתמדת בין עבודות הנשענות על שימוש בקווים מוגדרים ובחומרים כבדים, כמו ברזל או ברונזה, לבין עבודות העושות שימוש בחומרים סינתטיים כמו גומי, פלטקס או פוליאסטר, ובצורות מרוככות, מעוגלות".

שתי עבודות חדשות הופקו במיוחד לטובת התערוכה ובהתאמה למרחב הגן: עבודת סאונד של האמנית מאיה דוניץ, המגיבה אל רחשי וקולות הגן, ועבודה נוספת של האמנית יהודית סספורטס, פרק מתוך העבודה Liquid Desert שפרק  אחר מתוכה הוצג בגרמניה בינואר 2019, ולראשונה תוצג בארץ במסגרת התערוכה.

הצבת העבודות השונות ברחבי הגן הגלויים והנסתרים, מייצרת מסלול הליכה מעגלי בו הצמחים, כמו גם הפסלים, מתגלים על ידי המבקר תוך כדי תנועה. חלק מן העבודות מקיימות עם הצומח סביבן דיאלוג צורני, חומרי ונרטיבי, ואחרות שומרות על זרותן. יחד יציגו העבודות השונות פריזמה עשירה ומרובדת של העשייה הפיסולית המקומית.

מתוך התחשבות במצב הנוכחי, עקב מגפת הקורונה והרצון לאפשר לנמצאים בבידוד לחוות את התערוכה ניתן למצוא באתר הגן הבוטני  סיור וירטואלי בתערוכה ופעילויות חינוכיות לילדים ללא תשלום באתר התערוכה. הסיור והפעילויות החינוכיות יאפשרו גם לאלו הנמצאים מחוץ לישראל ליהנות ולהפיק ערך משיתוף הפעולה עם אמנים ישראלים המציגים בטבע ובכך לעודד שיח בינלאומי סביב סוגיה אוניברסלית המשפיעה על חיינו.

תכניות חינוכיות: במקביל לתערוכה, נבנתה תכנית מפורטת של פעילויות חינוכיות לקבוצות ובתי ספר. שילוב תכנים חינוכיים בתערוכה וקידום השיח סביב אמנות במרחב הפתוח, יאפשר להעצים את הקשר ההכרחי בין טבע, אורח חיים בריא ומקיים ואמנות. חשוב לציין כי הגן הבוטני עובד עם מעל ל-250 בתי ספר וגני ילדים מכל רחבי ירושלים ומכל המגזרים בהקמת גינות לימודיות, ומכשיר צוותי הוראה בפן החקלאי כמו גם הפדגוגי. העבודה בגינות מעודדת את הילדים ואת משפחותיהם לגידול מזון, הכרה ושימור מינים נכחדים כמו גם עבודה באדמה.

חנה רנדל, מנהלת אזקיוטיבית, תחום אסטרטגיה ופיתוח בגן הבוטני: "אני גאה ונרגשת להוסיף לרפרטואר הגן הבוטני הגדול בישראל  'גלריה באוויר הפתוח'. אחת מהמטרות שהצבנו לעצמנו זמן רב. משבר הקורונה הביא עימו את הצורך להוציא את התרבות והאמנות למרחבים הפתוחים. הגן שמתפרש על פני שטח של כ-120 דונם יארח לראשונה תערוכת אמנות עכשווית 'בחזרה אל הטבע'.  הודות לקרן אאוטסט לאמנות עכשווית, עיריית ירושלים, קרן ירושלים ומספר אספנים פרטיים ותומכי אמנות הצלחנו לפעול במהירות במהלך תקופת הסגר כדי ליצור חוויה יוצאת דופן המגיבה למצב. תערוכה זו היא סנונית ראשונה מבין שיתופי פעולה אמנותיים עתידיים המחברים בין אמנות, תרבות וטבע".

שעות פתיחה: ראשון עד שבת 09:00 – 18:00. הכניסה לתערוכה כלולה במחיר הכניסה לגן. סיורים מודרכים ופעילויות בתערוכה יתקיימו בהמשך.לפרטים נוספים הגן הבוטני גבעת רם באתר… בטל': 02-6794012 ובפייסבוק…

טיולים וטבע

שבת ראשונה של מטיילים בטבע

רשות הטבע והגנים פתחה מחדש את אתריה למטיילים

גן לאומי הבשור-אשכול (צילום רותם כהן, רשות הטבע והגנים)

הביקור בשמורות ובגנים הלאומיים יתאפשר ברישום מראש בלבד באמצעות אתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים בהתאם להנחיות התו הסגול. לא יינתנו שירותי הצלה ובריכות המים יהיו סגורות ביניהן בחורשת טל ובגן השלושה בשל הנחיות משרד הבריאות וסיום עונת הרחצה. בריכות, מעיינות ונחלי השכשוך הקיימים בחלק מהאתרים כגון בשמורות הטבע עיינות צוקים, תל דן, שניר ובגנים הלאומיים הבשור (פארק אשכול) וגן לאומי ירקון תל אפק תהיינה זמינות ופתוחות לשכשוך עבור המטיילים.

הביקור בגנים הלאומיים ושמורות הטבע מחייב שמירה על  הנחיות התו הסגול בהן חובת עטיית מסיכה, שמירת מרחק ומניעת התקהלויות. הכניסה לגנים לאומיים ולשמורות הטבע תתאפשר בהזמנת ביקור מראש בלבד באמצעות מערכת הרישום באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים ועל פי המכסות המאושרות בכל מועד בכל אתר. מערכת הרישום לביקור באתרים תהיה זמינה באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים. יש לבצע את הרישום לתקופה של שבועיים קדימה.

בתוך כך שירותי ההצלה באתרים הכוללים חופי רחצה לא יפעלו בהתאם להנחיית משרד הפנים על סיום עונת הרחצה ולא תתאפשר רחצה בבריכות ואגמי השחייה העמוקים באתרים בהן הם קיימים בהתאם להנחיות משרד הבריאות. במסגרת זאת הגנים הלאומיים חורשת טל וגן השלושה (הסחנה) לא ייפתחו בשלב זה למבקרים. חללי הביקור הסגורים הקיימים בחלק מהאתרים כגון מוזיאונים ומרכזי מבקרים יפעלו במתכונת מיוחדת או יהיו סגורים בהתאם  להנחיות התו הסגול בכל אתר, ועל כן רצוי להתעדכן טרם הביקור באתר באמצעות אתר האינטרנט של הרשות או מוקד רשות הטבע והגנים באפשרויות הביקור במתחמים אלו.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "פתיחת שמורות הטבע והגנים הלאומיים היא בשורה משמחת ביותר לנו וכמובן לציבור המטיילים הצמא ומשווע לבילוי מהנה, ערכי וחווייתי בטבע הפתוח ובאתרי המורשת. ידוע כי גם בצל הקורונה אין יותר בטוח מטיול ובילוי באוויר הפתוח וטיול בחיק הטבע, מעבר להתרוממות הרוח שהוא מספק לאדם, הוא חשוב ביותר לבריאותו הנפשית והגופנית. גם ובעיקר בימים אלו. אנו ברשות הטבע והגנים נשקיע את מירב מאמצינו על מנת להבטיח למטיילים חווית ביקור מהנה ובטוחה. בוא ליהנות מהטבע וסייעו לנו לשמור על הארץ שלנו נקייה".

פרטים מלאים על שמורות הטבע והגנים הלאומיים שייפתחו לציבור החל ממחר לרבות ימי ושעות פתיחתם באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

בואו ליישר את הרגליים, לנשום אוויר פסגות ולחזור לכושר!

כ 150 אלף מטיילים פקדו בסופ"ש את הגנים הלאומיים ושמורות הטבע. תנועה ערה נרשמה בצפון הארץ. כ 1400 לנים בחרו ללון בחניוני הלילה תחת כיפת השמים.

רעיה שורקי ראש חטיבת קהל וקהילה מרשות הטבע והגנים :"אינו משפחות עם ילדים לצד גימלאים שנהנים מהשהייה בטבע. מרבית המבקרים שומרים על הכללים, נעים עם מסכות ונמנעים מהתקהלויות. ראינו משפחות שהגיעו עם ארוחת הבוקר מהבית, סועדות במסגרת המשפחה הגרעינית בטבע. מזג האוויר היה חמים ולכן משפחות רבות ביקרו בחופי הים. מבקרים רבים פקדו את אתרי הצפון, בעיקר בלטו האתרים בהם ניתן לצפות בנדידת הציפורים כמו בשמורת הטבע החולה ובשמורת עין אפק, מבקרים אחרים יצאו לצפות בפריחת הסתיו כמו בשמורת הטבע ארבל. תנועה ערה הייתה היום גם בהרי ירושלים, בגנים הלאומיים הקסטל, עין חמד ובית גוברין. בדרום הארץ טיילו מטיילים  במצוק הצינים עין עבדת ושמורת האלמוגים שם נהנו משנרקול במים. אנחנו שמחים לראות את המבקרים שבים לטייל בטבע. נשמח לראות את המטיילים גם במהלך השבוע בטבע שמהווה מקום מהנה ובטוח לשהות בו. בין האתרים הבולטים: ירקון תל אפק עם כ 5100 מטיילים, אשקלון עם כ 4800 מטיילים, עין גדי עם כ 4200 מטיילים, קיסריה עם כ 3200 מטיילים, בניאס, עין אפק עם כ 2600 מטיילים בכל אחד מהאתרים, ופארק אשכול עם כ 1200 מטיילים.

מסלולי טיול בצפון הארץ

מסלולי הטבע בעכו עם פריחת החצבים

חצבים בשקיעה (צילום איבון לוין)

הסתיו כבר כאן, מזג האוויר מתקרר ואין כמו להצפין למרחבי הטבע של העיר עכו, התאוורר וליהנות. בעכו מציעים שבילים היסטוריים, כמה מהמסלולים היפים ביותר בעונה זו של השנה, עם נקודות תצפית למפרץ עכו והעיר העתיקה, בחיק הטבע ובליווי של צבי ים רכים.

חרף הכינוי "עכו העתיקה", חלקה הגלוי של העיר שבין החומות הוא בעיקר מהתקופות הצלבנית, ואילו עכו הקדומה בעצם שכנה כמה מאות מטרים מזרחה, במקום הידוע כיום בשם תל עכו, אך מוכר בעיר יותר בכינוי "תל נפוליאון". התל משנה את מראהו במשך השנה כשבסוף הקיץ התל מתקשט בשפע חצבים שצובעים את מדרונותיו בלבן. בימים חמים מתאים לפני השקיעה או מוקדם בבוקר.

לאחר שחונים במגרש החנייה, נפגשים עם שני שבילי הליכה סלולים המתפתלים ברחבי התל וסביבתו ומציעים למטיילים במקום מספר דרכים ושבילים לטיול בין שרידי התל. לצד השבילים, מתפתל שביל צר המיועד לרוכבי אופניים.  במרחק קצר מהחנייה ניתן לראות את שרידי שער העיר הקדומה. בימות הסתיו, התל מתמלא באינספור חצבים, ובראשו של התל, עומד פסל פרש רכוב על סוס בדמותו של נפוליאון שנכשל בכיבוש העיר, לצד עמדות תצפית נהנה מהפריחה אל מול הנוף של מפרץ חיפה, מפרץ עכו והעיר העתיקה. יחד עם פריחת החצבים המרהיבה, הופך הטיול הקצר בתל עכו לאחד המומלצים בימות הסתיו הראשונים. אורכו של המסלול הוא כשעה, ובסיומו חוזרים לנקודת המוצא, משם ניתן לחצות את הכביש אל חורשת לילי שרון לפיקניק ופעילות לילדים.

לאלו המרחיקים לכת, ניתן לרדת מראש התל בשביל התצפית המערבי, משם פונים דרומה עד שפוגשים בנחל במסלול קווי. כשעתיים לבוחרי מעגלי ניתן לשוב בסיום המסלול(רבע שעה הליכה)

בחלק השני של המסלול, נגיע לנחל הנעמן, נחל קצר שאורכו כ- 10 ק"מ, אחד מנחלי האיתן המעטים במישור החוף. מקור הנחל הוא בעיינות אפק (שמורת אפק), משם זורם צפונה ופונה מערבה ונשפך לים התיכון בעכו. בהגיענו לנחל נפנה ימינה (מערב) ונצעד בטיילת על גדתו הצפונית

לאורך המסלול, ניתן לפגוש עופות מים רבים, ביניהם אנפות, שקנאים ושחפים, שפוקדים את הנחל במהלך הסתיו. במים דגים שפמנונים וצבים רכים ועוד .מצדי הנחל, נפגוש צמחיית נחלים וצמחייה המאפיינת את המלחה של נחל הנעמן.

כשמתקרבים אל השפך, נחלוף מתחת גשרי הכביש והרכבת המובילים אל עכו, שם ניתן אף לראות את שרידי גשר הרכבת הבריטי, שפוצץ בליל הגשרים, פעילות של הפלמ"ח בשנת 1946.

משם נגיע אל מפגש הנחל עם הים, הזדמנות לטבול בים כשממול נגלית לעין העיר עכו העתיקה ומשמאלנו הכרמל ובתווך המפרץ הכחול.

לבוחרים במסלול המעגלי הליכה חזרה של כרבע שעה אל נקודת ההתחלה

מגשר אריק לכפר נחום

מטיילים בשביל סובב כינרת-גשר אריק לכפר לנחום

מסלול טיול מומלץ לכל המשפחה ב'שביל סובב כינרת. השביל מסומן – הכניסה ללא תשלום. הכינרת מלאה ומזג האוויר נוח לטיול. רשות הכינרת ממליצה על טיול רגלי מגשר אריק לכפר נחום.

הטיול עובר בין חורשות אקליפטוסים ועצי זית, ערוצי נחלים ומבני אבן עתיקים מהתקופה העותומאנית. לאורכו של השביל נהנים מפינות חמד מוצלות ושקטות בחיק הטבע ומיופייה של הכינרת המלאה.

איך מגיעים: מתחילים את הטיול בכביש 87, כביש צפון הכינרת. לבאים מכיוון מערב, פונים לפני גשר אריק דרומה לשפך הירדן, מחנים את הרכב בין האקליפטוסים, סמוך לנקודת הסיום של שייט הקיאקים "אבוקיאק". יש צורך ברכב נוסף שיחכה בסוף המסלול בגן לאומי כפר נחום.

תיאור המסלול: מחורשת האקליפטוס שעל הירדן צועדים מערבה בשביל סלול היטב, בתחילה על שפת הירדן ובהמשך על שפת הכינרת. הולכים מערבה כשמשמאל נופי הכינרת. כעבור כ-2 ק"מ מבחינים בערוץ נחל אור, הזורם כל השנה בזכות מעיין עין עייש, הנובע בין כביש 87 לכינרת ובסמוך מגלים את אתר תל עייש, ישוב קדום מתקופת הברזל ועד התקופה העותומאנית. לאורך השביל עוברים דרך חוף "מפרץ אמנון" היפיפה וחוף ספירית. לאחר כחצי קילומטר חוצים את נחל כורזים בשביל צר ומסיימים את המסלול בגן לאומי כפר נחום.

אורך המסלול: כ- 4.5 ק"מ. למעוניינים במסלול קצר של 2 ק"מ, ניתן להגיע עד לעיינות עייש ולהחנות את הרכב הנוסף בחוף מפרץ אמנון.

רמת קושי: קלה

'שביל סובב כינרת', אחד מהפרויקטים המרכזיים של איגוד ערים כינרת ורשות הכינרת, המאפשר מעבר חופשי לחופי הכינרת באמצעות שביל טיילות, נוח ונגיש, המקיף את הכינרת ומציע נופים ופינות חמד נסתרות. השביל הוסדר והוכשר לטיולים רגליים בעזרת מתנדבים וקבוצות נוער מבתי ספר מכל רחבי הארץ שנרתמו לעשייה, אימצו מקטעים שונים לאורך השביל, פרצו וניקו את התוואי, הציבו ספסלים בפינות החמד, התקינו תיבות קינון מסודרות לציפורים ונקודות תצפית ועוד.

עד כה ניתן לצעוד בכ- 90% מהשביל שחובק את הכינרת ואורכו כ- 53 קילומטרים. ברשות הכינרת ואיגוד ערים כינרת ממשיכים לפעול לפריצת מקטעים נוספים שישלימו את אורך השביל ל- 58 קילומטרים סביב האגם הלאומי. לפרטים על מסלולי טיול נוספים – כוכבית כינרת מכל טלפון 55477* ובאתר…

פארק המעיינות פתוח למבקרים

עמק המעיינות (צילום ענת בן יהושע)

אזור עמק המעיינות נמצא על השבר הסורי-אפריקני. השבר בישראל מהווה עורק מרכזי של ציפורים מכל העולם, הנודדות דרך שמי הארץ. הנדידה מתחילה בעונת הסתיו, כשהאוויר מתקרר ומגיעה לשיאה בחורף. להקות עם אלפי ציפורים עושות דרכן מאסיה ואירופה הקרות לאפריקה החמה.
בשל הטמפרטורות הנוחות ושפע מקורות המים שיש בעמק המעיינות ובפארק המעיינות בפרט, הציפורים מוצאות את האזור כמתחם עצירת ביניים אידיאלי. בימים אלו ניתן לראות מגוון עשיר של מיני ציפורים נודדות שהטבע של פארק המעיינות מהווה עבורם שטח מנוחה נפלא בדרכם הארוכה – נדידת החורף. אלו ציפורים ניתן לראות בפארק?

דיות שחורות – עוף דורס בגודל בינוני. ניזון מזבל ודגים מתים. מגיעות מרוסיה וגרוזיה.

חסידה שחורה – מאות חסידות אשר חורפות אצלינו עד האביב מגיעות ממזרח אירופה ורוסיה. החסידות השחורות מגיעות קבוע בכל שנה ליד השדות בקרבת מעיין עין מודע.

שלדגון גמדי – ציפור יפיפייה החורפת אצלינו עד מאי. ניזונה מדגיגים קטנים המצויים במקווי המים הרבים.

אנפות – ישנם מינים רבים של אנפות. בעונה זו ניתן לראות בשדות אנפות אפורות אשר חורפות כאן.

סוגי ציפורי שיר בפארק – נחליאלי לבן ודוחל שחור גרון.

בימים אלו פארק המעיינות נפתח בכפוף לאישור הממשלה, ע"פ תקנות התו הסגול. פארק המעיינות הינו פארק ציבורי המנוהל ע"י המועצה האזורית עמק המעיינות ורשויות הטבע במדינה. בפארק ניתן לטייל ללא תשלום ברגל או באופניים שמביאים מהבית, המטיילים יכולים לשכור במקום רכבי גולף חשמליים / אופניים לטיול. קישור ישיר לפרטים והשכרה בהנחה….

מקטע משביל טיול בגליל נחסם בשל פסולת רבה שהושלכה בו

ככה מחכים לנו שבילי הטיולים לאחר הסגר? נקווה שלא. צוות סימון שבילים של החברה להגנת הטבע ביקר בשבוע שעבר, באחד השבילים היפים בישראל לבית ג'אן שבגליל, במסגרת עבודות תחזוקה שוטפות וגילה כי חלקו העליון חסום בשבל פסולת בניין, זבל ביתי, גזם, פסולת אלקטרונית ועוד, שהושלכו מאחת השכונות שבכפר. "במצבו הנוכחי, השביל מסוכן למעבר והמטיילים בו נמצאים בסכנה, כיוון שמעבר בתוך ערימות הפסולת כרוך בדילוג מעל שברי בטון, מוטות ברזל מחודדים, קרשים מלאי מסמרים ועוד. אני לא רוצה לחשוב על האפשרות שמישהו ינסה לצלוח את המקטע הבעייתי ומעליו, משאית תשליך פסולת בניין נוספת שתתגלגל במורד ההר. אנחנו קוראים לאחראים על הנושא ברשות המקומית לקחת אחריות ולטפל במפגע עוד היום", אומר איציק בן דב, רכז סימון שבילים של החברה להגנת הטבע, ששלח אמש (יום ראשון, 18.10.20), מכתב בנושא לראש המועצה המקומית בית ג'אן.

שביל הטיול מסומן בשחור ותחילתו ברחוב הדרומי של הכפר בית ג'אן, מרכס הר מירון, דרך המדרון של ההר, לכיוון הכפר ראמה ובקעת בית הכרם. לדברי בן דב, מסלול השביל כולל ירידה מ-1,000 מטרים עד 600 מטרים והמטיילים בו זוכים לחוות את הנופים היפים בישראל – הכינרת, הגליל התחתון, הר תבור, הרי הגולן ועוד. "במסגרת העבודה בצוות סימון שבילים של החברה להגנת הטבע, אנחנו מגיעים אחת ל-3 שנים לכל שביל בישראל, אולם בעקבות תלונות שהגיעו ממטיילים, הקדמנו את בואנו כדי לאמוד את הפגיעה במקום. ניכר שהפסולת נשפכה כאן לאורך שנים, הצטברה על המדרון ו'התיישבה' על טוואי השביל", מוסיף בן דב, שעומד בראש צוות סימון שבילים של החברה להגנת הטבע, שמסמנת כבר שנים רבות שבילי טיולים כדי לאפשר למטיילים את מלוא החוויה של היכרות עם המסלול ועם אוצרות הטבע שלו, תוך הגנה מקסימלית עליהם.

בחברה להגנת הטבע מסבירים כי לכלוך במרחב הציבורי מהווה מפגע אסתטי חמור ולכלוך בשטחים הטבעיים גורם גם לנזקים אקולוגיים חמורים ולפגיעה בבריאות הציבור. הפסולת מסכנת את חיות הבר, מזהמת את מקורות המים, וגורמת להתפשטות ולהתרבות של מינים פולשים ומתפרצים, תוך הפרת האיזון האקולוגי, התפשטות מחלות, ופגיעה בבריאות הציבור. מעבר לכל אלו – לכלוך במרחב הציבורי מבטא את יחסו את האדם אל המרחב הטבעי הפתוח. אדם המשליך פסולת או אדיש לקיומה בשטח – אינו חש חיבור או אחריות לסביבה, ולעיתים הוא אף חש עוינות או ניכור כלפיה.

איגוד ערים כינרת עם פתיחה מחודשת של החופים

חוף גופרה, כנרת (צילום טלי בר, איגוד ערים כינרת)

בתום סיומה הרשמי של עונת הרחצה – יינתנו שירותי הצלה בארבעה מחופי איגוד ערים כינרת למשך שבועיים נוספים עד 14 לנובמבר 2020.

עקב הביקוש הרב לבילוי בחופים השקטים של איגוד ערים כינרת, לאחר הסגר, ולאור מזג האוויר הנוח, ועל אף סיומה הרשמי של עונת הרחצה, החליטו באיגוד ערים כינרת לחדש את שירותי ההצלה לתקופה של שבועיים, בין התאריכים 29.10-14.11, בארבע עמדות הצלה בחופים: ברניקי, לבנון, חוקוק, גופרה.

דנה בכר, מנהלת אגף מינהלת הכינרת אומרת: "הקורונה זימנה לפתחנו עונה מיוחדת ושונה. "אנו ערים לביקוש הרב לנופש בשטחים פתוחים והכינרת מהווה גורם משיכה אטרקטיבי. יחד עם זאת, קיימת סכנה ברחצה בכינרת ללא שירותי הצלה ולכן החליטה הנהלת איגוד ערים כינרת לחדש לשבועיים את שירותי ההצלה בארבעה חופים למען ביטחון ציבור המתרחצים וזאת מיום חמישי הקרוב ועד אמצע נובמבר. אנו מבקשים מקהל הנופשים להגיע וליהנות מהכינרת בחופים אלו ולא להסתכן ברחצה בחופים ללא שירותי הצלה, או חופים לא מוכרזים" אומרת בכר.

חופי איגוד ערים כינרת השקטים, פתוחים לציבור הרחב ללא תשלום. החניה הינה בתשלום באזורים מוסדרים לפי רכב. כלי רכב החונים במקומות אסורים, מפריעים לזרימת התנועה ובניגוד לחוק יקבלו דו"ח. חופי האיגוד מרושתים במצלמות אבטחה, המשדרות ישירות למוקד האבטחה "כינרת בטוחה" לאורך כל היממה, לטובת בטחון הנופשים.

למידע- כוכבית כינרת מכל טלפון 55477* ובאתר רשות הכינרת – www.kineret.org.il

מסלולי הטבע בגולן מתכסים פריחה סתווית ועלי שלכת

הסתיו כבר כאן, וזה הזמן לצאת ולטייל באוויר הפתוח. צפון הגולן נצבע באדום וכתום של שלכת, על רכס בשנית פורחת בצהוב החלמונית ההדורה , מזג האוויר מתקרר ואין כמו לעלות למרחבים של הגולן, להתאוורר וליהנות. בתיירות הגולן מציעים כמה מסלולים יפים במיוחד בעונה זו של השנה:

סיור רכוב בצבעי שלכת: בחודשי הסתיו נצבע צפון הגולן בצבעי  שלכת. רגע לפני בוא החורף, נצבעים כרמי היין ומטעי התפוח והדובדבן בגוונים של כתום, אדום וצהוב. מומלץ לנסוע בין הכרמים והמטעים בצפון הגולן וליהנות מצבעי השלכת המיוחדים. נתחיל את הטיול בתצפית ממצפה רונן לעבר המטעים של עמק קונייטרה. נמשיך בנסיעה אל תוך לוע הר הגעש אביטל ובו כרמי יין העומדים בשלכת ואל צומת וואסט . אתם מוזמנים להציץ אל המטעים שבצדי הכביש ואף לעצור בזהירות להצטלם ולהתפעל מחגיגת השלכת הגולנית. משם נמשיך לקיבוץ מרום גולן המתהדר במגוון רחב של עצים שיחד יוצרים מראה מרהיב. מקיבוץ מרום גולן ניתן לצאת בשער הממוקם על גדר המערכת לתצפית נוף מרהיבה על מאגר מרום גולן והחרמון.

פריחת החלמונית, מלכת הסתיו: נעפיל להר חזקה ברכס בשנית, שם נפגוש את המלכה הבלתי מעורערת של הסתיו, הלוא היא החלמונית הפורחת בצהוב עז ולצידה סיתוונית התשבץ הפורחת בצבע סגול לילך. במקום תמצאו גם תצפית נהדרת לכיוון סוריה ,מרחבי צפון הגולן, תילים געשיים, מאגרי מים וטורבינות רוח. (נוסעים על כביש 98 וכ-2 ק"מ צפונית לאלוני הבשן נכנסים לשטח, מזרחה. סעו מזרחה לפי הסימון הירוק עם כביש משובש במעלה הגבעה. מחנים את הרכב מתחת למוצב הצבאי ויורדים לשטח לחפש פרחים). ניתן להמשיך בטיול קליל של כ-2 קילומטרים לכיוון מעיין הג'ואיזה. המסלול עובר בחורש אלונים יפה ובו שלושה מיני אלון: אלון מצוי, אלון תולע ,אלון תבור ואפילו כמה אלות אטלנטיות. השביל יביא אתכם עד לחורבות הכפר צ'רקסי ג'ואיזה ובו מעיין נחמד וכמה עצי צפצפה. (הטיול מסתיים כקילומטר מדרום לאלוני הבשן. הוא אינו מעגלי ומצריך הקפצת רכבים).

סתוונית ברכס בשנית רמת הגולן (צילום אוהד עומסי)

טיול ברום הרי הגעש, יער אלונים וסתווניות לקינוח: נצא לטיול במקטע מתוך שביל הגולן. שביל בן 120 ק"מ החוצה את הגולן מצפון לדרום. נתחיל את הטיול בבאב אל הווה (שער הרוחות) שעל שפת מאגר מרום גולן הסמוך לקיבוץ מרום גולן. זהו אחד ממאגרי המים של הגולן המשמשים להשקיה חקלאית. באזור נבנות בימים אלו טורבינות רוח הבולטות על רקע נופי צפון הגולן והחרמון. נעפיל להר הגעש בנטל ונלך ברום ההר. לעינינו מתפרשים נופי צפון הגולן: הרי געש, כרמים ,מטעים ובאופק- סוריה. נרד אל לוע הר הגעש אביטל ונבקר בפסל נדיה שהינו חלק משביל אלי כהן שהוקם לזכרו של האיש שלנו בדמשק. נמשיך ברום הר הגעש אביטל ונרד אל יער אלונים ובו הפתעה- סתוונית התשבץ הפורחת בעונה זו בצבע סגול לילך. נסיים את המסלול בחניון עין זיוון (אורך המסלול- 8 ק"מ. דרגת קושי- בינונית. המסלול אינו מעגלי. שביל הגולן מסומן בצבעים ירוק-כחול-לבן).

אלונים בשלכת בנחל מיצר: נצא לטיול בנחל מיצר שבדרום הגולן. הנחל נקרא כך כי נמצא במותניים הצרות של הגולן בין הירמוך לירדן. המסלול מציג בפני המטייל נוף אחר ומיוחד- מדרונות הנחל מכוסים יער אלוני תבור הניכרים בעליהם הגדולים והמפורצים העומדים בעונה זו בשלכת. בדרכנו ניתקל בעץ אלון ענק וזהו מקום מצוין לעצור לפיקניק. באזור זה התנהל הקרב בין אחאב מלך ישראל ובן הדד הארמי. קרב שהסתיים בניצחון ישראלי ומוזכר בספר מלכים. מתחילים מאמפי גולן: כביש 98 דרומית לקיבוץ אפיק, סמוך לצומת הכביש לסוסיתא בין סימני ק"מ 22-21 . המסלול אינו מעגלי ולכן יש להשאיר רכב בסוף המסלול.

*הגעה לנקודת הסיום: כ-50 מטר דרומית לקיבוץ מבוא חמה נפנה מזרחה למשטח חקלאות תפעולי, נסע על כביש משובש המסומן בצבעי שביל הגולן – כחול ירוק לבן, עד למפגש עם דרך ג'יפים הפונה ימינה אל המפל, שם נחנה את הרכב המאסף.  שימו לב! הדרך אל נקודת הסיום הינה על כביש משובש בעל עבירות לא קלה לרכבים פרטיים, ניתן גם להשאיר את הרכב באזור החקלאי שממזרח לקיבוץ מבוא חמה ולהגיע אליהם בהליכה רגלית שמוסיפה 40 דקות לטיול ( 3 קילומטרים על סימון שביל גולן).

*לחלופין אפשר לעשות את מקטע מספר 14 של שביל הגולן מאמפי גולן למבוא חמה -אורך המסלול כ-9 ק"מ. דרגת קושי – בינונית. המסלול אינו מעגלי. סיום המסלול כרוך בעליה ארוכה וניתן לוותר עליה: נוסעים עד מצפה מבוא חמה ופונים שמאלה לכיוון המטעים עד שמתחברים עם דרך המערכת שיורדת לתצפית המפל וסוף המסלול. כאן משאירים את הרכב.

מסלולי טיול במרכז וירושלים

הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים פתח את שעריו לציבור

האגם בגן הבוטני ירושלים (צילום תום עמית)

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם פתח שעריו בפני הקהל על פי הנחיות משרד הבריאות.במהלך השבועות האחרונים עמלו בגן על תערוכת אמנות עכשווית חדשה – בחזרה אל הטבע, ביוזמת הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים ובשיתוף קרן אאוטסט לאמנות עכשווית. התערוכה החדשה שאצרה הדס מאור, פתוחה כבר לקהל וכוללת כ-15 עבודות פיסול גדולות של אמנים עכשוויים מובילים שהותאמו במיוחד לתנאי תצוגה בגן. בין העבודות יצירות איקוניות של אמנים כמו מנשה קדישמן ודני קרוון, עבודות של אמנים ותיקים כמו ציבי גבע, יהודית סספורטס וסיגלית לנדאו,  ועבודות  של אמנים  צעירים יותר כמו אלה ליטביץ, יערה צח, סאהר מיעארי, משה רואס ועוד.

בנוסף, הקימו בגן הבוטני POP UP HUB – סביבת עבודה ולמידה ייחודית באוויר הפתוח, המאפשרת אינטראקציה בין צעירים וסטודנטים במרחב בטוח. המיזם  מאפשר לכל דורש להגיע וליהנות מפינת עבודה נוחה, שקעי חשמל, wifi, עמדת קפה ונוף שמשרה שלווה ורוגע. לכל מי שזקוק למרחב עבודה ולמידה חליפי זה המקום והכל על פי הנחיות משרד הבריאות.

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם בירושלים משתרע על 120 דונם וניתן להכניס בו מאות רבות של אנשים בו זמנית על פי הנחיות משרד הבריאות.

הגן הבוטני דואג לחיטוי אזורי הקהל והשירותים הציבוריים ומבקר את כמות הנכנסים ואת התנהלות הקהל במהלך הביקור.

בשל הצורך בבקרה על כמות המבקרים ורמת מיגונם, מחויבים המבקרים בהנחיות הבאות:

המבקרים יתבקשו לנוע בגן תוך שמירה על מרחק בין משפחות ולהימנע מהתקהלות של למעלה מ-20 איש; כל מבקר מחויב במדידת חום שמבוצעת בכניסתו לגן  (לא תותר כניסה למי שחום גופו עולה על  38 מעלות); כל מבקר חייב להצטייד במסכה אישית (למעט הפטורים מהחובה על פי הנחיות שבתוקף).

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם הוא פנינה של טבע בלב ירושלים. הגן פועל כמרכז חינוכי ומחקרי ומכיל אוסף מגוון של צמחים מכל העולם בתצוגה גיאוגרפית. הגן הינו מוקד לבילוי, לתיירות ולאירועי תרבות כמו גם מרכז לחינוך, הדרכה ומחקר. זהו הגן הבוטני הגדול בישראל, שטחו משתרע על פני 120 דונם, ובו אוסף הצמחים החיים הגדול ביותר בישראל ובמזרח התיכון. בגן גדלים יותר מ-6,400 מינים וזנים של צמחים שונים מהעולם, המוצגים בשש חלקות גיאוגרפיות (אפריקה הדרומית, אירופה, אמריקה הצפונית, אוסטרליה, דרום-מערב ומרכז אסיה והים התיכון). חלקות הגן מדמות את נופי הצומח של כל אזור ומציגות מופעי שלכת ופריחה מרהיבים לאורך כל השנה.

ברחבי הגן האלונים מלאי בלוטים יפים ומגוונים. בחלקת אסיה תוכלו ליהנות מאבות הבר של עצי הפרי וביניהם אגסים ותפוחים. בפינת פרחי החודש שלל פרחי סתיו מרגשים, ביניהם סתווניות, נרקיסים ורקפות. בחלקת אמריקה ואירופה מתחילים מופעי השלכת.

תום עמית, מנכ"ל הגן הבוטני מציין כי: "מיד עם ההקלות בסגר, אנו מאושרים להודיע  שבהתאם להנחיות משרד הבריאות והתו הסגול, הגן יפתח את שעריו לכל תושבי ירושלים וישראל  כולה. אני ממליץ בחום להגיע לבקר במרחבים האדירים של הגן וליהנות מהפריחות, המים הזורמים, מהאוויר, מהתערוכה היפייפיה, ממראות וניחוחות הטבע שנמצא כרגע  ו..מקצת שפיות".

הוראות הגעה- יש לרשום בווייז: "גן בוטני חניון תחתון". זה שער הכניסה הראשי היחיד שפתוח. לפרטים נוספים טל'. 02-6794012  באתר ובעמוד הפייסבוק של הגן

טיילת החומות הדרומית של ירושלים אתר מורשת עולמי של אונסק"ו פתוח

תצפית הקישלה טיילת דרומית חומות ירושלים (צילום אמנון אביעד)

טיילת החומות, נתיב הזקיפים שבראש חומות ירושלים, נבנתה לפני כ-500 שנה על ידי הסולטאן סולימאן המפואר. הסיור על החומות מעניק מבט אווירי, נדיר, ייחודי ומרגש אל נופיה של העיר העתיקה והחדשה – היכרות מזווית חדשה עם החיים בתוך החומות ומחוצה להן, לצד הבנה גיאוגרפית וגיאופוליטית של כ-5000 שנות תרבות. בתוואי משולבות אבנים ממבנים שעמדו באזור לפני בניית החומה וחריטות שבוצעו באבנים במהלך 500 השנים בהן מפארת החומה את ירושלים. כן משולבים בטיילת אמצעים ומתקנים שונים כמו חדרי ומגדלי שמירה והתארגנות, חרכי ירי, מרפסות תקיפה ושליטה, עיטורי אבן, תאי לחימה ועוד.

הזמנת כרטיסים מראש באתר www.pami.co.il. לחצו כאן להורדת הדרכה קולית חינמית. הטיילת אינה מונגשת לעגלות ילדים ולבעלי מוגבלויות. חינם! סיורים קוליים מודרכים על הטיילות באפליקציה: סיורים קוליים בירושלים  

מסלולי טיול בדרום הארץ

ים המלח עם חוף ברניקי פתוח

דינה דגן על שפת ים המלח בביאנקיני. גם מבני של צבא ירדן צבועים וחגיגיים (צילום דני בר)

לאחר תקופה ארוכה שהחופים היו סגורים. משרד הבריאות אישר את פתיחת חופי הרחצה וכפר הנופש ביאנקיני מזמין אתכם לים, שמש ובוץ שחור ללא הגבלה. בזמן שבתי המלון בים המלח עדיין סגורים. כפר הנופש ביאנקיני מאפשר להגיע ולהנות מחופו הפרטי בצפון ים המלח. כאשר ברוב אזורי הארץ מזג האוויר מתחיל להתקרר, בים המלח נשאר חמים ונעים.

עם גישה נוחה למים, שירות הצלה, מקלחות ומלתחות, אפשרות להבערת אש למנגל ובוץ שחור ללא הגבלה כל מה שנותר הוא להיכנס לרכב ולהגיע!
ניתן גם לקנות אוכל במזנון המהיר, האוכל מוגש למעוניינים בטייק אווי. או לקנות מצרכי מזון בחנות הנוחות. אפשרות גם לאוכל צמחוני וטבעוני. האורחים ייהנו מחוף ים פרטי (אסור לשכוח שמדובר בים המלח הקוטל חיידקים),משקט ומבדידות (הנהלת הכפר שומרת ומקפידה על מרחק בין האורחים) והכי חשוב, מרחק גדול מהצפיפות של העיר הגדולה.
האורחים יידרשו להצהיר ולקחת אחריות על בריאותם התקינה.

מה אנחנו מציעים לכם? אפשרות להביא איתכם מנגל וכמובן להשתמש בו במקום. אפשרות להגיע עם הקרוואן שלכם ולהחנות אותו שם. אפשרות לשירותים ולמקלחות לאורחים. וכמובן חוף ים פרטי לנוחות כל האורחים. אז בואו להתאוורר…

ניתן לקיים במקום סדנאות ופעילות לקבוצות במסגרת הגבלות משרד הבריאות: עד 20 איש באוויר הפתוח. לפירוט המחירים ולפרטים נוספים טל': 02-9400266

יוצאים מהבית לטיול באוויר הפתוח

הגבלות התנועה והמרחק מהבית הוסרו, מזג האוויר כעת נעים מתמיד והרצון לצאת מהבית לאחר הסגר הממושך רק גדל –מה שאומר שאין זמן טוב יותר מעכשיו לצאת לטיול באוויר הפתוח. קרן קימת לישראל מציעה שלושה מסלולי טיול באזור הדרום, המתאימים לכל גיל וללא עלות.

יער חצרים-דרך הפסלים: אם חשקה נפשכם באמנות, אין מקום טוב יותר מיער חצרים לראות אמנות תחת כיפת השמיים. כשישה קילומטר ממערב לבאר שבע, סמוך לקיבוץ חצרים שוכן יער חצרים בו קיימים מגוון עצי יער ובצידי הדרך ישנן יצירות אמנות הפרוסות על פני שניים וחצי קילומטרים. בדרך הפסלים ניתן לבקר גם בבאר עלי אבו יחיה, גבעת הראדר ומאגורת חצרים.  זוהי דרך הפסלים.

כיצד מגיעים?  יוצאים מבאר שבע לכיוון מערב (שד' טוביהו, על פי השילוט "מוזיאון חיל האוויר"). ליד מלון נאות מדבר פונים דרומה (שמאלה) בשד' יגאל ידין. מגיעים לרחוב ג'ו אלון ופונים בו מערבה (ימינה) לכביש 2357 המוליך לקיבוץ חצרים ולמוזיאון חיל האוויר. מכאן יש לנסוע עוד כחמישה קילומטרים עד לתחילת דרך הפסלים.

פארק נחל באר שבע: לא חייבים לצאת מהעיר באר שבע כדי לראות ירוק בעיניים ולטייל בשטחים פתוחים. פארק נחל באר שבע הוא מקום מצויין להליכה עם המשפחה, אימוני ריצה ורכיבה על אופניים. לאורך הטיילת ניתן לרכב באופניים או ללכת ברגל מטיילת אימבר עד גן הפעמון. מנקודת הגשר התורכי ניתן לרכוב דרך 11 בוסתנים ירוקים בפארק עד תל באר שבע.  הפארק המחודש שנבנה על ידי עירית באר שבע יחד עם מנהלת העיר העתיקה והתיירות ובשיתוף קק"ל  מציע מרחבי דשא ירוקים, חורשות של עצי נוי, אתרים היסטוריים, גשרים מעוצבים, מתחם ספורט, גן בוטני עם דגש על צמחייה מדברית ופינות ישיבה לאורך הטיילת.

יער להב: מצפון לבאר שבע, נטוע יער להב, שנחשב לאחד מהיערות הגדולים של קרן קימת לישראל. היער משתרע על פני יותר מ- 30,000 דונם ובו תוכלו למצוא מגוון דברים בינהם אתרי תיירות, מרכז לידיעת הארץ והכרת האזור ע"ש ג'ו אלון, מסלולי הליכה, מחילות מסתור, פריחות מדבריות, חניוני נופש פעיל, שבילי אופניים ואתרים ארכיאולוגיים. קק"ל הכשירה ביער מסלולי הליכה ורכיבה על אופניים, הסדירה אתרים ארכיאולוגיים והקימה חניונים, מבקרים רבים נהנים לפקוד את היער ולטייל בין האתרים השונים בכל עונות השנה.

כיצד מגיעים: מכביש 40 – בצומת דבירה פונים מזרחה. 2.4 ק"מ אחרי שביל הכניסה לקיבוץ דביר פונים דרומה (ימינה) בדרך עפר טובה לכל רכב.

יער בארי: יער בארי משתרע על פני כ- 11 אלף דונם באזור הנגב המערבי בו קק"ל הכשירה מסלול נסיעה לכל סוגי הרכבים. אחד ממסלולי ההליכה האהובים ביער בארי, בו המטיילים יכולים ליהנות מהיסטוריה הוא דרך מתקני המים. הדרך כוללת בארות עתיקות ובורות מים מהתקופה הביזנטית ומתחילה ליד חניון רעים שבדרום יער בארי. סוף המסלול הוא בדרך היער הראשית, סמוך לשרידי טחנת קמח שפעלה בתקופת המנדט הבריטי. המסלול באורך 2.6 ק"מ והוא חוצה את חלקו הדרומי של היער. כיצד מגיעים?  כביש צומת סעד- רעים (כביש 232 ), בין סימני 38-39, לכביש אספלט המסומן אדום

יער שוקדה (צילום אדי ישראל ארכיון קק"ל)

יער שוקדה: המגיעים לאזור יער בארי יכולים להגיע גם ליער שוקדה הסמוך, מצדו המערבי של כביש 232,  שהוא חלק מיער בארי. קק"ל ותושבי הקהילות המקומיות יצרו כאן יער קהילתי, תוכלו למצוא בו חניון נופש נחמד וגם באר ובריכה משוחזרות מהתקופה העות'מנית. המטיילים יכולים להלך בין האתרים ההיסטוריים, העצים והחניונים שנבנו בשיתוף הקהילה. המסלולים ביער בדרגת קושי קלה ומתאימים לכל המשפחה.

יער אופקים: יער אופקים המשתרע על פני כ- 500 דונם מציע למטיילים לא מעט אפשרויות כמו מערת אלג'יר, מבצר פטיש ופסל הציפור. מקומות אלו מלאים בהיסטוריה ובסיפורים מן העבר. בנוסף ביער יש חניון גדול המותאם גם לאנשים עם מוגבלות, ולצידו מדשאה רחבה שבה יוכלו ילדכם להוציא את כל האנרגיות שצברו במהלך הסגר.

כיצד מגיעים: באופקים נוסעים דרומה לאורך הרחוב הראשי ופונים שמאלה לקראת קצה העיר, על פי השילוט המכוון לפארק. לבאים מתל אביב ייסעו לצומת יד מרדכי, ומשם דרך שדרות ונתיבות (כביש מס' 34 וכביש 25) לצומת גילת.

*** בנוסף, טיולים קלילים באוויר הפתוח והמלצות לטיולים עם סבא וסבתא בדרום בהתאם להנחיות. בחודשים האחרונים האוכלוסייה המבוגרת לא מרבה לצאת מהבית. בימים האחרונים, מזג האוויר הנעים וההקלה בהנחיות מאפשרים לצאת לטיולים באוויר הפתוח. קרן קימת לישראל מציעה מגוון מסלולי טיול קלילים עם גישה נוחה שמתאימים לטיול קצר עם סבא וסבתא בדרום הארץ.

מצפה בית אשל, באר שבע: מבנים עתיקים, מדשאות ענק ואחד המקומות החשובים בהיסטוריה של הנגב. מצפה בית אשל, היושב סמוך לפארק נחל באר שבע, מזמין משפחות לביקור בסיפור של מדינת ישראל והנגב. בית אשל, שהוקם בשנת 1943, היווה נקודת מאחז חקלאית בנגב והיה אחד משלושת המצפים שהוקמו בדרום במטרה לשמור על הקרקעות באזור על ידי חקלאות ועבודות אדמה. במלחמת העצמאות אנשי בית אשל שמרו על הגבול הדרומי נגד הצבא המצרי אך חטפו הפצצות רבות והמבנים נהרסו כמעט לחלוטין. קרן קימת לישראל, שליוותה את אנשי בית אשל וסייעה להם במהלך השנים לרכוש קרקעות בנגב, שיפצה את האתר ושיחזרה את המבנים שנפגעו בקרבות.

כיום המבקרים במקום יכולים לעבור על השבילים הסלולים בין מבני המתיישבים הראשונים בנגב ואף ליהנות מפיקניק במדשאות של בית אשל או בפארק נחל באר שבע הסמוך.

איך מגיעים: כדי להגיע למצפה יש לנסוע על כביש 25 באזור התעשייה של באר שבע. לפני הכניסה לעיר נוסעים לפי השילוט לפארק נחל באר שבע ולמצפה בית אשל.

יער המלאכים (צילום אדי ישראל, ארכיון קק"ל)

יער המלאכים, קריית גת: ביער המלאכים-שחריה של קק"ל תוכלו ליהנות מטיול נעים וקליל במסלולי הליכה מותאמים. ביער, אתרים ארכיאולוגיים וחניונים מצוידים בשולחות פיקניק ובמתקני משחק לילדים. ביער סללה קק"ל כביש היקפי חד כיווני המקיף את לב היער וממנו ניתן להגיע לכל החניונים ושבילי ההליכה.

הדרך עוברת תחילה בחניון עמק החרובים ומגיעה לבית היערן ולחניון המרכזי שבלב היער. לידו ניצב מגדל התצפית. מהחניון המרכזי נמשכת הדרך לחניון הנופש הפעיל, אחר כך מגיעה למצפור הצופה מערבה ומשם שבה לכניסה ליער. מעבר לכך קיימים ביער שבילי הליכה לאתרים ארכיאולוגיים שונים המספרים על החיים הקדומים באזור.

אחד האתרים המוכרים ביער הוא חורבת כרוע, היושב בצפון היער. ליד החורבה קק"ל הציבה שולחנות פיקניק וברזי מים לטובת המטיילים. בחורבה עצמה נעשו בעבר חפירות ארכיאולוגיות שחשפו שרידי מבנה ציבורי ובור מים עתיק. חלק מהמבנה, כך מאמינים ברשות העתיקות וקק"ל, שימש כבית כנסת עתיק מהתקופה הביזנטית.

איך מגיעים: הכניסה ליער מכביש קרית גת-בית גוברין (כביש 35), כארבעה קילומטרים ממזרח לקרית גת. דרך סלולה יוצאת מהכביש צפונה (בוייז: יער המלאכים שחריה).

פארק גולדה, צומת משאבים: בפארק גולדה תוכלו ליהנות מאווירה מיוחדת ומרגיעה המתאימה להליכה קלילה והתאווררות ההכרחית בזמן הזה. פארק גולדה הוא פארק ירוק עם אגם במרכזו, שוכן בלב הנגב, בין צומת משאבים ורביבים. הפארק מספר את סיפור הנגב, מהשבטים הבדואים שהשתמשו במקום לבארות מים, דרך לוחמי אנז"ק האוסטרלים בדרך לכיבוש באר שבע, ועד ראשת הממשלה הראשונה של ישראל, גולדה מאיר, על שמה נקרא הפארק כיום.  הפארק מציע למטיילים מסלולי טיול רבים המלמדים על ההיסטוריה של המקום. כחלק מתכנית קק"ל לקידום תיירות בדרום, ולשם שיקום נופי נחל רביבים, הקימו בקק"ל, בשיתוף ידידי קק"ל בארה"ב, את פארק גולדה, הסמוך לקיבוץ רביבים. הפארק משתרע על שטח של 540 דונם ובמרכזו אגם באורך 170 מטרים, האוסף את מי המרחצאות הסמוכות, נווה מדבר, ואת מי התהום הגבוהים הנמצאים באפיק הנחל. בגדה הדרומית של האגם הקימו בקק"ל מדשאות, מתקני שעשועים לילדים, ופינות ישיבה ושולחנות פיקניק. בנוסף, קיימים בפארק מספר מסלולים ואתרים למטיילים. הסיור בפארק גולדה אורך כשעתיים, המעבר בין המקומות השונים בפארק הוא עד ק"מ אחד.

איך מגיעים: לבאים מצפון (מבאר שבע) בצומת משאבים פונים ימינה לכביש 222 ומגיעים לאחר כ-2 ק"מ לשער הפארק.

פגסוס טיולים עם טיול מאורגן ליפן לשנה הבאה

השמים מתחילים להיפתח וההגבלות מוסרות וזה הזמן להתחיל לתכנן את טיולי 2021. חברת פגסוס המתמחה בטיולים מאורגנים בכל העולם יוצאת במכירה מוקדמת למגוון "טיולי השנה הבאה" עם הטבות מיוחדות למקדימים להזמין, עד 100$ לזוג השתתפות בדמי הביטוח, למקדימים להזמין בחודש הקרוב, ביטול ללא עלות עד ה- 15.1.21, ליציאות בתאריכים נבחרים.

טיול מאורגן ליפן עם הירושימה וקויאסן: יפן, שילוב מופלא של מודרניות וקידמה עם שמירה מוקפדת של שורשי העבר ומנהגים מסורתיים. מדינה בה מתנשאים בניני ענק, גשרים תלויים, רכבות מהירות לצד מקדשים עתיקים. הטיול יתחיל בטוקיו מקדש אסקוסה ביקור בשוק הססגוני, גני הקיסר, ביקור בהר הפו'גי, העיירה ההררית טאקימה, קיוטו שובת הלב ביקור בארמון השוגון והמקדשים העתיקים.:פרטים בקישור טיול מאורגן ליפן עם הירושימה וקואסאן

איתמר ניר סמנכ"ל פגסוס טיולים: "לאחר הבידוד הממושך ועם תחילת פתיחת השמים, הגיע הזמן לתכנן את חופשת השנה הבאה, לבחור את היעד הבא ולהיחשף לתרבויות חדשות. יפן היא בין המדינות שנפגעו בצורה קלה יחסית מקורונה ביחס למדינות מפותחות אחרות. הטיול יהיה לפי הנחיות משרד הבריאות, אוטובוסים שעברו חיטוי, שמירת מרחק ועוד".

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: