BAYEUX נורמנדי

אריאלה פלד ביקרה לאחרונה בעיר באייה הקטנה והנחמדה. כותבת אריאלה: "כרגיל במחוזות אלה, סמטאות מרוצפות אבני בזלת, חנויות מקסימות, קתדרלה כמובן והשטיח המסתורי של באייה….". המשך הרשמים של אריאלה פלד.

> לחץ למגוון אפשרויות לינה באזור באייה Bayeux……

סצינת השבועה של הרולד לויליאם - שטיח BAYEUX (צילום אריאלה פלד)
סצינת השבועה של הרולד לויליאם – שטיח BAYEUX (צילום אריאלה פלד)

למה להגיע ל- Bayeux

השטיח הוא הסיבה העיקרית והיחידה בעצם לביקורנו בעיירה זו ולא התחרטנו על כך.

השטיח הוא בעצם עבודת רקמה על בד פשתן עם חוטי צמר. יש סברות רבות לגבי מזמין השטיח והסברה המקובלת ביותר היא שמתילדה, אשתו האהובה של ויליאם דוכס נורמנדי שכבש את אנגליה בשנת 1066 והמוכר לנו בכינויו "וויליאם הכובש", היא שהזמינה את עבודת הרקמה. אין לכך כל הוכחה סברות נוספות אומרות שהיה זה אודו, הבישוף של באייה  שהיה אחיו למחצה של וויליאם. שמו מוזכר בשטיח. החוקרת קרולה היקס חושבת דווקא שאידית גודווינסון, אלמנתו של המלך אדוארד, היא שיזמה את הכנת הרקמה. היא הכירה היטב את מלאכת הריקמה והיתה בעלת ידע פוליטי פנימי על האירועים שהתרחשו בעת מותו של בעלה וכיבוש אנגליה ע"י הנורמנים. בסצינת מותו של אדוארד, מופיעה אידית כאחת משלש הנשים היחידות בשטיח.

מהו השטיח של באייה

אורכו של השטיח כ-70 מטר ורוחבו 50 ס"מ והוא מתאר בציורים את האירועים באזור מסוף מלכותו של אדוארד מלך אנגליה בשנת 1064 ועד שויליאם דוכס נורמנדי כובש את אנגליה והופך למלך אנגליה בשנת 1066. התאור המופיע בציורים משתדל מאד לדייק ולהרבות בפרטים ומזכיר ארועים המתוארים בחוברות קומיקס של ימינו.

השטיח היה מאוחסן שנים רבות בתוך ארגז עץ בקתדרלה של באייה ובחגים דתיים היו פורסים אותו לתצוגה למשך שבועיים. במהפיכה הצרפתית נאלצו להגן על השטיח מידי המהפכנים שראו בו סמל של אצולה וכנסיה. נפוליאון, שפלישה לאנגליה כמו זו המתוארת בשטיח , עניינה אותו מאד, ציווה להביאו לפריס. לאחר שכל האצולה המקומית חזתה בו, הוחזר השטיח לארגז העץ בבאייה. היטלר גם הוא התעניין בשטיח הקדום וציווה להעבירו ללובר במטרה להעביר אותו לאחר מכן לגרמניה. לאחר המלחמה, חזר השטיח לבאייה. כיום מוצג השטיח במבנה מיוחד שנבנה לצורך זה.

מה רואים בשטיח של באייה

 
- פרסומת -

 

אתה מטייל לאורך השטיח כשבאוזניך אוזניות בהן אתה שומע הסבר בעברית צחה על כל סצינה המופיעה עליו. תחילה אנו רואים את אדוארד מלך אנגליה השולח את גיסו הרולד לצרפת. לא ברור מה היא מטרת שליחותו אבל יש סברה הרומזת שהוא נשלח לוויליאם כדי לבשר לו שהוא יהיה יורש הכתר האנגלי לאחר מותו של אדוארד. בהמשך אנו רואים את הכנותיו ליציאה לדרך: משתה פרידה, תפילה בכנסיית האחוזה, צירוף כלבים למסע והרולד ופמלייתו צועדים ברגליים יחפות עם מכנסיים מופשלים בתוך המים אל הסירות. הרוח המנפחת את מפרשי הסירות מסיתה את הרולד מדרכו והוא נוחת ב GUY DE PONTHIEU…..  שליחי וויליאם לוקחים אותו אל וויליאם היושב ברואן. וויליאם והרולד יוצאים יחד ללחום ברוזן ברוטאן והרולד מציל 2 חיילים מטביעה. הסצינה החשובה ביותר בשטיח היא זו שבה נשבע הרולד כשהוא נוגע בשתי ידיו בתיבות עם שרידי קדושים, שתמיד יכבד את זכותו של וויליאם לכתר האנגלי. הרולד שוכח את שבועתו וכשאדוארד הולך לעולמו הוא מוכתר למלך אנגליה. כשוויליאם שומע על כך הוא מחליט לצאת ולכבוש את אנגליה. הסצינות הבאות על השטיח מתארות בפרטי פרטים את ההכנות לפלישה: בניית ספינות עץ מתיחת המפרשים הכנת נשק והעמסת הספינות.

השליש האחרון של השטיח מוקדש לקרב הייסטינגס שנערך ב 14 באוקטובר 1066. קרב עקוב מדם מתואר שוב לפרטי פרטים: סוסים שועטים עם רוכבים וחניתות בידיהם, חיצים עפים לכל עבר, גופות חיילים מבותרות, מגינים זרוקים כידונים שבורים, לפתע עף חץ ופוגע בעינו של הרולד והורג אותו. וזה פחות או יותר סוף הסיפור. כמובן שוויליאם הוכתר לאחר מכן למלך אנגליה ודוכס נורמנדי.

רקמה מהצד השני בשטיח BAYEUX (צילום אריאלה פלד)
רקמה מהצד השני בשטיח BAYEUX (צילום אריאלה פלד)

המוזיאון

במוזיאון בו מוצג השטיח ממש מעניין מומלץ בכל פה. מלבד הסבוב עם האוזניות לאורך השטיח עצמו, יש סרט מרתק המסביר פרטים טכניים על יצירת השטיח: חומרים, צורות של הריקמה עצמה, שילוב הצבעים ושימור השטיח מהמאה ה 11. הטמפרטורה בויטרינה שבה מוצג השטיח קבועה 18-20 מעלות צלסיוס ולחות של 50-55%.

בתערוכה אפשר לראות קטעים מוגדלים של השטיח ומה שהפליא אותי ביותר זו תמונה של הצד השני של הרקמה. טוב אז ככה: גם אני רקמתי פעם….. הרקמות שלי מקסימות, אבל אם הייתם הופכים אותם הייתם רואים בלגן איום ונורא של חוטים. בתי כרמית לעומת זאת, כשאתה הופך את הרקמה שלה אתה לא מרגיש בהבדל……….. הצד האחורי נראה מסודר ויפה בדיוק כמו הקידמי…. (היא לא ירשה את זה ממני) ובשטיח בבאייה זה כמו אצל כרמית. הצד האחורי יפה בדיוק כמו הקדמי……

בתערוכה ניתן לראות גם דגם של ספינה ששמשה את החוצים את התעלה, ודגמים יפים של מבצרים וכפרים מאותה התקופה. באמת מומלץ.

The Bayeux Tapestry            13bis rue de Nesmond 14400 Bayeux 33 (0)2 31 51 25 50

> לחץ למגוון אפשרויות לינה באזור Bayeux……

כתיבת תגובה

סגירת תפריט