טיול בראשון לציון

טיול עם היסטוריה, אמנות וספורט ייחודים לראשון לציון ||| מה בין בית גורדון – לונדון ומוזיאון אגם ||| מה בין ראשון לציון, התקווה ודגל ישראל ||| מה חדש ומה מורשת במושבת הברון ההיסטורית ||| כל הפרטים בהמשך…

עמודי כלילה בכניסה למוזיאון אגם, ראשון לציון (צילום דן בר-דוב)

חזרה לראשל"צ

לפני 5 שנים הייתי בסיור בעיר הרביעית בגודלה בישראל, וגיליתי מקומות והיסטוריה שפחות הייתי חשוף לה. חזרתי לראשון לציון וגילית מקומות נוספים שווים לביקור בכל הרכב שתרצו ולכל עניין שיש לכם. הרשמים מלפני 5 שנים בקישור…

מוזיאון ראשון לציון

המוזיאון מספר את ההיסטוריה של ראשון לציון אבל יותר מכך, את ההיסטוריה של ראשית ההתיישבות היהודית בפלסטינה-א"י משנת 1882 ואילך. כאן נוצר והונף לראשונה בעולם דגל כחול לבן עם מגן דוד במרכזו. כאן נכתבו מחצית ממילות התקווה והותאמה להמנון המנגינה. כאן שרו את ההמנון לראשונה ואף למדו עברית בעברית בבית הספר העברי הראשון. בביקור במתחם המוזיאון, שכמו עצר מלכת וממחיש את צורת החיים של המתיישבים בראשון לציון. ברחבי המוזיאון ניצבים בתים משוחזרים רבים שבהם היה בית הספר, בית המרקחת ועוד ואילו מעבר לכביש מתנוסס בראש הגבעה, בית הכנסת ההיסטורי של המושבה. סיירנו בכמה מהבניינים:

בית המייסד אליעזר אלחנן שליט: הבית המשוחזר מכיר תצוגה של בית מראשית ימיה של המושבה. בחדרים השונים ניתן לראות כיצד חיו המתיישבים, כיצד נראה המטבח באותה תקופה, חדרי המגורים והמרתף בו אגרו את המזון לאורך זמן. באולם המייסדים מוצגות תמונותיהם של 17 ראשי המשפחות שייסדו את ראשון לציון. באולם הסמוך לו תצוגת אופנה יוצאת דופן דרכה ניתן ללמוד כיצד התלבשו תושבי ראשון לציון בשנים 1882-1935.

בחצר המוזיאון נמצא בית כורכר שהיה האורווה של משפחת שליט ולצד האורווה מוצגת עגלת דיליז'נס ששימשה להסעת נוסעים מהמושבה ראשון לציון לעיר הנמל יפו.

אזור אחר במוזיאון כולל את בית המרקחת ובית הרוקח ומתחתם מרתף התרופות שמשמש היום להדגמת כיתת בית ספר של פעם שבה יכולנו להתנסות בשיעור בעברית של פעם ע"י שחקן עובד המוזיאון ואף לכתוב בכסת-נוצה ודיו.

יש לציין את בית הייסמן שנבנה בשנת 1882 והיה הבית הראשון שנבנה במושבה. במרתף הבית התגורר כשנה מחבר נפתלי הרץ אימבר שם במרתף התקווה אפשר ללמוד ולהכיר את הדמויות שיצרו את התקווה ואת שיר העגלונים הרומני שהיה הבסיס לשיר שהפך להמנון הישראלי. באולם בקומה השנייה מוצג סיפורו של הדגל כחול לבן שבשנת 1885 הונף לראשונה – סיפור יצירתו והנפתו של דגל כחול לבן עם מגן דוד במרכזו לראשונה בעולם בראשון לציון ומכתב המעיד ומתאר את האירוע מוצג גם כן.

רחוב אחד העם 2 פינת כיכר המייסדים, ראשון לציון. פרטים בקישור… ולתיאום סיורים: 03-9598866, 052-4743239.

מבנה הסטורי בחצר המוזיאון (צילום דני בר)

בית גורדון – לונדון

במרכז ההיסטורי של ראשון לציון וצמוד למוזיאון ההיסטורי נמצא מבנה דו-קומתי משוחזר הוא בית משפחת גורדון. זהו בית שהוקם בשנת 1891 ע"י אברהם זאב גורדון, שעלה לפלסטינה עם משפחתו מליטא. גורדון רכש מכספו, שטח אדמה גדול והיה לכורם ופעיל ציבור הן באגודת הכורמים והן במושבה. משפחת גורדון התגוררה בקומה השנייה של הבית ואילו הקומה התחתונה והחדרים הרבים שנבנו בחצר החלקה שלהם, הושכרו לשומרי המושבה, למורי בית הספר הסמוך ועוד. בין הדיירים היו גם משפחת פיינברג ואבשלום גדל בחצר המשפחה.

חתנו של גורדון, שמואל צבי הולצמן, הקים בחצר הבית חוות יענים מביצי יען שהביא מסודן בשנת 1907. זו היתה יוזמה יוצאת דופן וזכתה אפילו לייצא נוצות יען לנשות החברה הגבוה באירופה.

מלון פנסיון לונדון
בשנים 1922- 1934 פעל בקומה השנייה, במקום מגוריה של משפחת גורדון, מלון פנסיון לונדון. במלון התגוררו אורחים ופועלים אשר קיבלו מיטה ללון וארוחה חמה גם אם לא היה בידם לשלם. בזמן מלחמת העולם השנייה, פעלו במקום 2 מסעדות או יותר נכון להגדירן בתי-אוכל שהיו למרכז מפגש לרווקי ורווקות המושבה שלא היה להם איפה לאכול והרבה רומנים נרקמו באולמות האוכל שפעלו במקום ואפילו היה שם מועדון חברתי שנקרא אזר עם. בין המשפחות והדיירים הרבים במקום יש לציין את משפחת גיבשטיין ששניים מבניה נטעו יתד בהיסטוריה של ראשון לציון. חנניה שהיה ראש העיר ויעקב אליו נחזור בהמשך.

 
- פרסומת -

 

שיחזור וגלריה

שימור האלמנטים העיצוביים בבית גורדון-לונדון, ראשון לציון (צילום דני בר)

משנות ה-70 של המאה שעברה הבית עמד בשיממונו כמו רוב המתחם ההיסטורי של מרכז ראשון לציון. המבנים נרכשו ושוחזרו להחזירם למראה וההדר שידעו לפני 100 שנים. במהלך עבודות השחזור קולפו שכבות צבע וטיח והתגלו אוצרות בכללם ציורי קיר ייחודיים מסוף המאה ה-19, תקרה מצוירת ונדירה מאותה תקופה ומרצפות בדוגמאות שונות.במקום הוקמה בשנת 2007 הגלריה העירונית לאמנות של ראשון לציון המציגה אמנות ויצירה עכשווית וישראליות במדיומים שונים.

ביקרנו בסוף תצוגת התערוכות של הרבעון הראשון שעקב נסיבות הקורונה לא התחלפו אבל בימים אלה שוקדים על התערוכות של הרבעון הקרוב ופעילויות הקיץ.

גלריה עירונית לאמנות, בית גורדון – לונדון, אחד העם 8, ראשון לציון, הכניסה חופשית. פרטים על שעות הפעילות באתר בקישור… או בטל': 03-7572821

מוזיאון אגם
סיפרנו על משפחת גיבשטיין שגרה תקופת מה בבית גורדון-לונדון. חנניה הצעיר הפך לימים להיות ראש עיריית ראשון לציון ואילו יעקב הפך לאמן. גיבשטיין הפך לאגם ואחרי ששמו של יעקב אגם נפוץ בכל רחבי תבל עם האמנות הקינטית הכול כך מזוהה איתו, בשנת 2017 חזר אגם לראשון לציון והמוזיאון של יצירותיו נמצא בצד המערבי והחדש של העיר. המוזיאון מציג יצירות פורצות דרך מ-60 שנות יצירה שהוצגה בעבר במוזיאונים ובאוספים נחשבים. המוזיאון עוצב על ידי האדריכל דוד נופר, ומשתרע על פני כ-3,200 מ"ר.

ברחבת הכניסה, בלובי ובאולם המרכזי ניצבים עמודי כלילה ע"ש רעייתו המנוחה של אגם. המיצב הצבעוני והמרשים כולל 29 עמודים שמטשטשים את הגבול בין אולמות התצוגה לבין המרחב החיצוני של היכל האמנות לאגם.

כשנכנסים פוגשים מיד את המרפסת הפנימית העולה כמו במוזיאון גוגנהיים בניו-יורק. הפנורמגאם על שלל צבעיו הוא ציור תבליט באורך 22 מטר שהוצג במקור במוזיאון גוגנהיים בניו יורק, בתערוכה ההיסטורית של אגם כבר בשנת 1980. בהליכה לאורך הקירות המפותלים מתגלית קשת צבעונית מרהיבה הפורצת מתוך לובן ורוגע ובהמשך מתפוגגת. יצירות צבעוניות ונעות רבות נוספות נמצאות במוזיאון אבל חשוב לזכור ולחבר אותן עם העבודות שנמצאות גם במרחב הציבורי שישראל ביניהן חזית מלון דן על חוף הים בתל אביב, היצידה קצב הזמן בכניסה למוזיאון תל אביב לאמנות וכמובן המזרקה השנויה במחלוקת של כיכר דיזנגוף המחודשת – חלקה המזרקה – מים ואש, נמצאים במרתף מוזיאון אגם עד שיפתרו המחלוקות בין האמן לבין העירייה.

מיש״ר 1, ראשון לציון. פרטים בקישור… ובטל':   03-5555900

פליי בוקס FlyBox

פלייבוקס FLYBOX ראשון לציון (צילום דן בר-דוב)

המקום הבא בביקורנו היה מתחם מיוחד במינו בישראל – FlyBox שהיא מנהרת הרוח הראשונה בישראל בחלל סגור ובטוח. המנהרה נפתחה בשנת 2017 ומאז עפו מעל 100,000 עופפים מקצועיים וחובבים. המתקן מדמה צניחה חופשית מבלי צורך לטוס לגובה רב ולהסתכן בפחות מדקה של מעוף חופשי לפני פתיחת המצנח והנחיתה בשלום במנחת ממנו יצאתם בטיסה.

בשנת 1998 חברת iFLY הבינ״ל פתחה לקהל הרחב את מנהרת הרוח האנחית הראשונה לתעופה אנושית בחלל סגור באורלנדו, פלורידה ארה״ב. מאז ועד היום הוקמו ברחבי העולם כבר מעל 150 מנהרות רוח מתקדמות המדמות תנאי תעופה לגוף האדם כמו בצניחה חופשית. תא התעופה במנהרת הרוח הוא בקוטר 4.3 מטר ומתרומם לגובה 14 מטר. הזכוכית המקיפה את תא התעופה מגיעה לגובה 5.5 מטר ואפשר לעוף במנהרה במהירות מרבית של 275 קמ״ש.
בחלקה העליון של הטכנולוגיה ממוקמים 4 מנועים אשר יונקים את האויר מתא התעופה ודוחפים אותו בחזרה מלמטה בפעולה מחזורית. פעולה זו והמבנה ההנדסי הייחודי של מנהרת הרוח, מאיצה את האויר לפני חזרתו לתא התעופה וכך נוצר חלל של אויר המאפשר לעוף בצורה חלקה ובטיחותית. הארכיטקטורה יוצאת הדופן של מנהרת הרוח מאפשרת לכל אחד ואחת הנמצאים במקום, לצפות בחווית התעופה עוצרת הנשימה.

בביקורנו פגשנו מדריכים שהם גם מדריכי צניחה חופשית, שמלמדים ומדגימים שלל תרגילים ופעולות רחיפה במנהרה, ביחיד, זוגי ואף בקבוצות. כל אחד מגיל 4 עד 104 יכול להזמין את החוויה וללא אימון קודם.
פארק האגם, יוסף טומי לפיד 8, ראשון לציון. פרטים בקישור… או בטל': 03-9394840

כתיבת תגובה