חדש על המדף של דני בר 15/2020

חגי תשרי בעיצומם עם סוכה ועם הנחיות מד"א לצום יום הכיפורים ||| חדשות הקורונה כי זה עדיין כאן ||| אפליקציות וטכנולוגיה ||| מוצרים חדשים לילדים ומבוגרים ||| טויוטה, יונדאי ומרצדס ||| מוצרים חדשים לחגים ובכלל ||| לשאר החידושים והחדשות בהמשך…

סוכה של נחלים (צילום: אביב קורט)

יום כיפור וסוכות

סוכות נחלים עם ביקוש שיא לסוכות בעקבות הקורונה והסגר

לקראת חג הסוכות תגברה סוכות נחלים, חברת הסוכות הוותיקה בישראל עם ניסיון של מעל 35 שנה, את היצע הסוכות לאור הצפי לעליה משמעותית ברכישת סוכות השנה. בין השאר, מציעים בחברה את הסוכה האוורירית עם בד רב חלונות – סוכה עם חלון 360° לאורך כל הדפנות של הסוכה. סוכה זו זוכה לפופולריות רבה בעקבות הקורונה – בדי הדפנות של הסוכה הם עם מספר רב של חלונות לאורכה של כל הסוכה, כדאי שהישיבה בה תהייה יותר נעימה ואוורירית. החלונות ניתנים לסגירה ופתיחה קלה, בהתאם לרצונם של האורחים.

'סוכות נחלים' לארוך כל השנים מייצרים את הסוכות ברמת האיכות הגבוה ביותר בשוק, החל מרמת גילוון הברזל, ציפוי בצבע אפוקסי בתנור של מוטות הסוכה, חוזק המוטות, החיבורים, האחריות ועוד. הסוכות של סוכות נחלים מחזיקות שנים רבות ולכן השנה לא מתפשרים, בודקים שמקבלים את האיכות הטובה ביותר במחיר הטוב ביותר. לרגל 35 שנה לחברה, צרכנים יכולים ליהנות מהאיכות והתמורה הטובה ביותר, במחיר מונגש לכל בית. סוכת נחלים דגם 'ישראל' נמכר במחיר של 490 שקלים בלבד.

לדברי שי אליצור, מנכ"ל סוכות נחלים: "מספר המשפחות שיבנו השנה סוכה יהיה גבוה בהרבה ממה שהיה בשנים קודמות. לאור הסגר והמצב הקורונה, משפחות יבלו פחות בחופשות במלונות, ועל חו"ל אין הרבה מה להוסיף. אנחנו עדים לגידול בעשרות אחוזים ביחס לשנים האחרונות. זאת ועוד, לאור הסגר, משפחות נאלצות לבלות את החג בקרב המשפחה הגרעינית, ולכן יותר משפחות מעוניינות לבנות סוכה בכדי לקיים את מצוות החג ולשלב את המסורת בבית. לאור הביקוש הרב, והרצון של הלקוחות לקבל את הסוכה עד הבית סוכות נחלים תגברה את מערך המכירות והמשלוחים לכל רחבי הארץ, כולל באמצעות האתר". פרטים ומידע על נקודות המכירה באתר… ובטל': 1-800-706-706

אגד עם שינויים בערב יום כיפור

בערב יום כיפור, יום ראשון (27.9.20), לא יופעלו קווי האוטובוסים הבינעירוניים. פעילות קווי האוטובוסים העירוניים תסתיים במדורג בין השעות 14:00-15:00. במוצאי יום כיפור, יום שני (28.9.20), לא יופעלו קווי האוטובוסים הבינעירוניים. פעילות קווי האוטובוסים העירוניים תתחדש במדורג החל בשעה 20:00.

באגד ממליצים לנוסעים להתעדכן במרכז שירות הלקוחות או באתר האינטרנט של אגד על שינויים שיחולו בקווי השירות. פרטים בטל': 03-6948888 או 2800*

מדריך מד"א לצום יום הכיפורים

אמבולנס מדא בנסיעה בגשם בפתח תקווה (צילום ברוך הופמן דוברות מד"א)

על מנת לתת מענה רפואי מידי ומקצועי לכל קריאה המתקבלת במוקד החירום 101 של מד"א במהלך צום יום הכיפורים, נערכים צוותי מד"א בכוחות מתוגברים. לצד הצוותים בתחנות מד"א והכוננים הנמצאים ברחבי הערים, יפעלו גם כונני מד"א המתפללים ברשות הרבים על פי הנחיות משרד הבריאות ברחבי הארץ ומצוידים בציוד רפואי מתקדם הכולל מכשיר מפעם (דפיברילטור), ויוכלו להעניק טיפול רפואי מידי למתפללים שיחושו ברע. בנוסף, יוצבו בכוננות גבוהה שני מסוקי מד"א, המשמשים להענקת טיפול רפואי מציל חיים ולפינוי לבתי החולים מאזורים מרחוקים, בצפון הארץ ובדרומה. כמדי שנה מגיעות למוקד החירום 101 של מד"א למעלה מ-2,000 קריאות הדורשות טיפול רפואי. השנה, נוכח הסגר, צמצום ההתקהלות, איסור על נסיעת אופניים ועוד – צופה הארגון לירידה בכמות מקרי החירום, אך נערך באופן מלא ובכוננות שיא.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "ביום הקדוש ביותר לעם היהודי, בו מיליוני יהודים צמים, במד"א יעמדו בכוננות הגבוהה ביותר, על מנת לסייע לכל מי שיזדקק לנו. צוותי מד"א הפזורים עם מאות אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ אופנועים וכלי רכב ייחודיים נוספים ברחבי הארץ, ערוכים לכל תרחיש. כונני מד"א הצמים ומתפללים ברשות הרבים על פי הנחיות משרד הבריאות מצוידים בערכות מיוחדות של עזרה ראשונה והחייאה, ויעניקו טיפול רפואי במידת הצורך. אני מאחל לכל בית ישראל צום מועיל וגמר חתימה טובה".

נוסף על תגבור כוחות מד"א ברחבי הארץ לקראת צום יום הכיפורים, במד"א מגישים לציבור את המדריך המלא לצום בטוח:

ארוחה מפסקת: בכדי להקל על הצום, במיוחד עבור בני נוער, אשר צמים לראשונה, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות כ-2 ליטרים של מים, ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים, המגבירים תחושת צמא. יש להימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, כמו חמוצים ופיצוחים, הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא. בתפריט הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב מאכלים מכל קבוצות המזון: פחמימות מורכבות עם חלבונים, שומנים וירקות, דבר חשוב ליצירת תחושת שובע לזמן רב.
הזעקת מד"א בבית הכנסת: יישומון "מד"א שלי", שניתן להוריד בחינם בכל טלפון חכם, כולל במכשירים חכמים כשרים, מאפשר לציבור המתפללים לחייג אל מוקד החירום 101 של מד"א בלחיצת כפתור. עם קבלת השיחה במוקד, ידעו החובשים והפראמדיקים מיד את מיקומו המדויק של המתקשר, מה שיסייע להגעה מהירה של צוותי מד"א למקום.

חולים, קשישים ונשים בהריון: מד"א ממליץ לחולים, קשישים ונשים בהריון, להתייעץ עם רופא לפני הצום, בדגש על חולים הסובלים מאי ספיקת כליות, מחלות לב, טרשת עורקים, חולים אונקולוגים, ומושתלי כליות, לב או כבד. זאת, בשל החשש שתסמיני המחלה יחמירו עקב הפסקת נטילת התרופות. הנחיה זו מופנית גם כלפי הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, פעילות יתר או חוסר של בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד.

פגיעה בתפקודי הכליות: עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגופנו אבנים בכליות. מדובר בבעיה נפוצה, המתגלה לרוב בעתות צום. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם כאבי ראש, טשטוש ראייה, ובשלב חמור יותר, קשיים במתן השתן ופגיעה במערכות הגוף האחרות. על מנת לצמצם את הסיכונים לפגיעה בתפקודי הכליות, על הצמים מומלץ להישאר במקומות מוצלים וממוזגים.

התייבשות: הימנעות משתייה ומזון עלולים לסכן את הצמים ולגרום להתייבשות. יש לשים לב במיוחד לתינוקות, ילדים וקשישים. בכל מקרה בו מורגשת חולשה כללית ומופיעים סימני התייבשות (חולשה, סחרחורות, בחילות והקאות) יש להזעיק במהירות את צוותי מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", ולהישמע להנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד, עד להגעת צוותי מד"א למקום.

נשים בטיפולי פוריות: במהלך יום הכיפורים פראמדיקים של מד"א יזריקו תרופות לנשים בטיפולי פוריות. נשים הנמצאות בתהליך של טיפולי פוריות וזקוקות לסדרת זריקות הורמונאליות, ועפ"י המלצת הרופא המטפל חייבות לקבלן בתאריכים ובשעות הנקבעים מראש, יוכלו במידת הצורך להתקשר למד"א בטלפון 101 על מנת לתאם מראש את הגעתן לתחנת מד"א הקרובה אליהן ביותר. בעת ההגעה לתחנות מד"א לצורך ביצוע הזריקות, יש להביא את החומר להזרקה וכן את הפניית הרופא המטפל עם התאריך והשעה של ההזרקה, מינון, מיקום ואופן ההזרקה (תוך שרירי או תת עורי). הפראמדיקים של מד"א יזריקו את התרופות אך ורק למטופלות שכבר קיבלו לפחות זריקה אחת לפני כן מאותה התרופה.

יציאת הצום: מומלץ לשבור את הצום עם כוס שתייה מלווה בפרוסת עוגה או שתי פרוסות לחם עם ממרח. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה קלה.

במד"א פונים לציבור המתפללים המגיעים עפ"י הנחיות משרד הבריאות לבתי הכנסת עם ילדים ופעוטות, וקוראים לתת תשומת לב מיוחדת ולהשגיח עליהם במהלך התפילה. מדי שנה במד"א נקראים לטפל בילדים ופעוטות שנפגעים בסביבת בית הכנסת בעת משחק במקומות בהם קיימת סכנה, ושאינם מיועדים למשחק ילדים ופעוטות.

במד"א ערוכים בכוחות מתוגברים ליום הכיפורים

במסגרת היערכות הארגון, תורחב פריסת החובשים והפראמדיקים של מד"א ברחבי הארץ, באמבולנסים, בניידות לטיפול נמרץ, באופנועים וברכבים הייחודיים הנוספים של מד"א. הצוותים יהיו ערוכים לתת מענה רפואי מהיר ומקצועי לכל צורך רפואי שעלול להתעורר. גם מסוקי מד"א יעמדו בכוננות. בנוסף, כוננים רבים במד"א, אשר יתפללו בכפוף להנחיות משרד הבריאות בבתי כנסת ברחבי הארץ, יצטיידו בציוד רפואי מתקדם ובמכשירי מפעם (דפיברילטור), שיסייעו להם להציל חיי אדם במידת הצורך.

במד"א פונים לגבאים בבתי הכנסת וקוראים להם להכין מראש, ובטרם כניסת החג, מכשיר טלפון סלולרי חכם למקרה חירום, שימצא בבית הכנסת ויאפשר להזעיק את כוחות מד"א באמצעות קו החירום 101 וביישומון (אפילקציה) 'מד"א שלי'. מתנדבי ועובדי מד"א שיאיישו משמרות במהלך החג, יוכלו לשמור על קדושתו, ועל קיום מצוות התקיעה בשופר, בעזרתם של מתנדבים שיגיעו לתקוע בשופר בתחנות מד"א השונות ברחבי הארץ. בנוסף, מבקשים בארגון מהציבור להישמע להנחיות משרד הבריאות, לא להתקהל מעל למספר המותר ולהקפיד לעטות מסכה עפ"י החוק.

מנכ"ל מד"א אלי בין: "על מנת ששנת תשפ"א אכן תהיה בריאה ובטוחה, נבקש מהציבור לשמור על הנחיות הקורונה והריחוק החברתי ולנקוט באחריות ובזהירות כדי לעבור את חגי תשרי בשלום ובבטחה. בנוסף, יש לנהוג בערנות ואחריות, ולתת תשומת לב יתרה, בעיקר לילדים, על מנת להימנע מתאונות ביתיות. בשם מתנדבי ועובדי מגן דוד אדום, אני מאחל לכל עם ישראל בריאות ושנה טובה ומתוקה".

לצד התגבור המשמעותי של צוותי מגן דוד אדום, מזכירים במד"א לציבור מספר כללי בטיחות חשובים שיכולים להציל חיים:

 • במד"א מבקשים מציבור המתפללים המגיעים, על פי הנחיות משרד הבריאות, לבתי הכנסת עם ילדים ופעוטות, לתת תשומת לב מיוחדת, ולהשגיח עליהם במהלך התפילה. מדי שנה במד"א נקראים לטפל בילדים ופעוטות שנפגעים בסביבת בית הכנסת, בעת משחק במקומות בהם קיימת סכנה, ושאינם מיועדים למשחק ילדים ופעוטות.
 • יש להרחיק מהישג ידם של ילדים מיחמים ופלטות שבת חמות, שעליהם סירים ונוזלים רותחים.
 • מנקים את הדגים לקראת החג? שימו לב – לעיתים נגרם זיהום מעצמות הדגים, מאכל החג המסורתי, בזמן הכנתם. זיהום שכזה לרוב מחייב טיפול רפואי הכולל מתן אנטיביוטיקה. מהרו להתקשר למוקד החירום של מד"א בטלפון החירום 101 או דרך יישומון "מד"א שלי", ופעלו על פי הנחיות הפראמדיק במוקד.
 • הקפידו שלא לאפשר לילדים מתחת לגיל 5 לאכול מהדגים המוגשים בחג. עצמות הדג עלולות להיות חבויות בתוך הדג או בגפילטע-פיש, ואינן נראות לעין. לילדים מעל לגיל 5 יש לברור בקפידה את בשר הדג ו'לסנן' אותו מעצמות.
 • אין להשאיר ילדים ברכב סגור, גם לא למספר דקות בודדות. במהלך הסידורים לקראת החג הקפידו לוודא שכל הילדים ירדו מהרכב. שימו לב במיוחד לילדים שעלולים להירדם ברכב! הקפידו לנעול את הרכבים בחניות הפרטיות על מנת שילדים לא יכנסו לשחק ברכב וינעול.
 • הילדים רוחצים בבריכה – יש להקפיד על מבוגר אחראי השומר על הילדים בבריכה באופן רציף. ילדים שאינם יודעים לשחות יש לצייד במצופים.

בעקבות מחסור חמור בדם שירותי הדם של מד"א מספקים לבתי החולים דם רק במקרים דחופים וקוראים לציבור לתרום דם בדחיפות בעמדות התרמות הדם של מגן דוד אדום שיוצבו בקניונים, בתחנות מד"א השונות ובמקומות ציבוריים נוספים ברחבי הארץ, גם בימי הסגר, ולתרום דם בדגש על בעלי סוג דם O וRh שלילי מכל הסוגים  (A-, B-, AB-). מידע על עמדות התרמות דם ניתן למצוא באתר האינטרנט של מד"א בכתובת http://www.mdais.org/dam ביישומון (אפליקציה) "מד"א שלי" בסמארטפון  ובטלפון 03-9101101

חדש על המדף

קבוצת שניב-סאסאטק עם סדרת מוצרי ניקוי וחיטוי הבית תחת המותג טאצ'

מוצרי ניקוי וחיטוי של המותג טאצ' (צילום סטודיו טאצ')

החלק הקשה ביותר בניקיון הוא למצוא את המוצרים הנכונים והטובים ביותר לביצוע המשימה. סדרת מוצרי הניקוי של טאצ' גורמת לכל בית להיראות כמו חדש והתוצאה – בית נקי ונטול חיידקים עם ניחוח של בית מלון. למותג 'טאצ' מגוון פתרונות לניקוי, אחזקה וטיפוח הבית: מוצרי אקונומיקה לסוגיהם, מוצרים לניקוי וטיפול במשטחים שונים, מוצרי הדברה לשימוש ביתי, מוצרי כביסה ובישום. לצד מוצרים משלימים לניקיון ואחזקת הבית: מטליות, כריות קרצוף, שקיות ניילון, מוצרי עזר למטבח ומוצרים חד פעמיים לאירוח. לשוחרי איכות הסביבה, מציע המותג מוצרי ניקיון אקולוגיים איכותיים מסדרת "גרין קייר". בין המוצרים:

 • מרכך כביסה מרוכז ומבושם 5X – לבגדים ריחניים לאורך זמן, במגוון ניחוחות נעימים באריזת 1 ליטר.
 • סדרת מסירי כתמים לכביסה – OXY POWER: ללא אקונומיקה, קוטלים 99.9% מהחיידקים ומכילים חמצן פעיל. טיפול יסודי לכל סוגי הכתמים, פועל מיידית על הכתם ומשפר את פעולת הניקוי של מכונת הכביסה, להשיג באריזת 3 ליטר לכביסה לבנה או צבעונית וכן במרסס באריזת 750 מ"ל.
 • מגבונים אנטי בקטריאליים לחים לחיטוי וניקוי כללי של משטחים: נוחים לשימוש, חד פעמיים ויעילים, קוטלים 99.9% מהחיידקים על כל משטח, ברזים, שירותים, ידיות, לחצנים, מתגי תאורה ועוד. להשיג באריזה אישית לנשיאה נוחה לכל מקום, במארז 50  יח' או במארז דלי 400 יח'.
 • נוזלים לניקוי כלים 24% חומר פעיל עם אפקט הקצפה משופר באריזת 750 מ"ל ובנוסף נוזלי כלים 36% חומר פעיל במיכל 750 מ"ל כולל משאבה להשיג בניחוחות של לימון רענן, תפוח ירוק ולבנדר. עוד בסדרה נוזלי כלים סנסטיב לעור רגיש, 36% חומר פעיל בניחוחות נעימים של: מלון בוטיק וספא מפנק.
 • מרסס לניקוי והברקת חלונות ומשטחים: מבריק במהירות את כל סוגי המשטחים, אנו משאיר סימנים  ואף דוחה אבק. להשיג באריזת 1 ליטר.
 • קצף לניקוי כללי בתוספת אקונומיקה: יעיל, חסכוני ובטוח, אנטי בקטריאלי, משמיד חיידקים 99.9% מיועד לניקוי יסודי של כל משטח, להשיג באריזת 750 מ"ל מרסס.
 • נוזל מבושם לניקוי רצפות: מנקה ומבריק ביסודיות את כל סוגי הרצפות, מותיר בישום עוצמתי, בניחוח מלון בוטיק או ספא מפנק , להשיג באריזת 2 ליטר.

החברה גייסה את אילנית לוי להוביל את קמפיין הפרסום ולקדם את מוצרי טאצ' ב-3 שנים הקרובות. את מוצרי טאצ' ניתן להשיג ברשתות השיווק ובחנויות נבחרות במחירי השקה משתלמים במיוחד הנעים בין 7.90 שקלים למרסס חלונות 1 ליטר ועד 24.90 שקלים למסיר כתמים לכביסה 3 ליטר.

רויאל קנין עם מזון מותאם לכלבים מגזע פומרניאן

מזון מותאם לכלבי פומרניאן. של רויאל קנין (צילום יח"צ חו"ל)

רויאל קנין Royal Canin, היצרנית הצרפתית של מותג הסופר פרמיום לתזונה ובריאות לכלבים וחתולים, השיקה לאחרונה מזון ייחודי ומותאם לכלבי הפומרניאן. המזון החדש, מציג פורמולה יבשה המורכבת מרכיבי תזונה (נוטריאנטים) מזינים ומלאים העונים על הרגישויות והצרכים הספציפיים של הפומרניאן: בריאות השיניים, טיפוח ההפרווה, סיוע בחיזוק המפרקים ומערכת העיכול. המזון החדש כולל נוטריאנטים שנבחרו לא רק על פי ערכם התזונתי הגבוה ואיכותם, אלא גם על פי טעמם, וכך מבטיחים טעימות מיטבית.

הסדרה מצטרפת למשפחת ה-Breeds של רויאל קנין המבוססת על פורמולות העונות על הדרישות הייחודיות של 18 סוגי כלבים שונים ו-6 סוגי חתולים. פורמולות אלה מבוססות על רכיבי התזונה המתאימים לכל גזע והכמויות המדויקות של כל רכיב, לתזונה בריאה ומאוזנת וכחלק מהרפואה המונעת של כלבים וחתולים. פורמולות המזון הייחודיות פותחו במעבדות רויאל קנין על מנת להתאים למבנה הפנים והלסת, מבנה העצמות, סוג העור והפרווה של גזעים ייחודיים.

המוצר החדש מיועד לכלבי פומרניאן בוגרים (החל מגיל 8 חודשים) ויימכר באריזות של 3 ק"ג, במחיר מומלץ לצרכן שנע בין 159-169 שקלים; אריזות 1.5 ק"ג, במחיר מומלץ לצרכן שנע בין 89-99 שקלים. האריזות ישווקו בחנויות המתמחות במזון לחיות מחמד ובמרפאות הווטרינריות ברחבי הארץ ומחירן הסופי נקבע על ידי הקמעונאים באופן בלעדי.

הפומרניאן הוא הכלב הקטן ביותר במשפחת כלבי השפיץ ונקרא על שם אזור המוצא שלו- פומרניה, חבל ארץ המשתרע לאורך חופי הים הבלטי בשטחן של גרמניה ופולין. תוחלת החיים הממוצעת של הפומרניאן היא בין 12-16 שנים והוא נחשב לכלב אינטליגנטי, פעיל, ערני ונחשב לזן כלבים אהוב בישראל ובעולם עם יותר מ-15 מיליון תיוגים (האשטאגים) באינסטגרם-  .#Pomeranianהפומרניאן נעשה פופולרי עוד במאה ה-17 על ידי בני המלוכה הבריטית כאשר גם היום ידוענים רבים מגדלים סוג כלב זה ביניהם: קים קרדשיאן, פריס הילטון, אווה לונגוריה וסילבסטר סטאלון כמו גם בן אל תבורי, אדל בספלוב ושי מיקה בישראל.

על אף שהפומרניאן נחשב לגזע בריא ומלא חיים, הוא בעל רגישויות הדורשות טיפול ותשומת לב כגון: שיניים עדינות בעלות סיכון להיווצרות אבנית ורובד חיידקי, פרווה עבה שעלולה לחסום את זרימת האוויר ולגרום לגירויים  וליובש בעור, נטייה גנטית למפרקי ברכיים רגישים ומעבר מהיר של מזון במעי העלול לגרום להיווצרות צואה קשה.

יוראי גרוסוש, מנכ"ל רויאל קנין ישראל: "סדרת מוצרי ה-Breeds שלנו משווקת בהצלחה רבה בישראל ובעולם, שכן היא מתאימה כל מזון באופן מדויק למבנה הגוף לבעיות הרפואיות המאפיינות את אותו סוג כלב. אנחנו שמחים להרחיב סדרה זו גם לכלבי הפומרניאן האהובים במיוחד ולהביא את הבשורה עבור המגדלים בישראל". מידע נוסף באתר…

נשים ויופי

8 דיברות לבחירת מנתח פלסטי

ד"ר עמוס לויאב, מומחה בכיר בכירורגיה פלסטית ומנהל רשת מרפאות כללית אסתטיקה משתף עם 8 בעקרונות החשובים לבחירת המנתח הפלסטי. חשוב להבין כי עולם הניתוחים האסתטיים לא מספיק מפוקח על-ידי המדינה וישנם מומחים מטעם עצמם שמציעים טיפולים וניתוחים שונים ומשונים. אנחנו אספנו 8 עצות שיכולות לעשות סדר בתחום ואנחנו ממליצים לפעול על פיהן:

 1. לא מחליטים על ניתוח ללא פגישה עם רופא מומחה בתחום: הגעתם למסקנה שאפשר לפתור את הבעיה שלכם רק באמצעות ניתוח פלסטי? גשו לפגישת ייעוץ מקדימה עם רופא מנתח בתחום. הוא יוכל להמליץ מניסיונו מהו הניתוח המתאים ומהן התוצאות הריאיליות ביותר. יש לוודא כי המנתח הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, והעדיפו מומחה החבר ב"איגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית" עם תעודה המעידה על תחום ההתמחות שלו. הפגישה צריכה להיות הזדמנות בעבורכם "לבחון את המנתח", להתרשם מהמקצועיות שלו ומהדרך שהוא מתאר את התהליך כולו – על הסיכונים הכרוכים בניתוח, דרך ההחלמה והקשיים הצפויים לכם עד להשגת המראה המשופר והרצוי. לא כדאי לבחור באיש מקצוע שנראה לכם לא אמין או אחד שממליץ לכם על הליך שאתם לא מאמינים שאתם צריכים לעבור.
 2. השתמשו בשיקול הדעת שלכם: אם למשל אתם נתקלים ברופא שמביע יותר התלהבות מכם לעשות את הניתוח, זה עלול להעד על גישה בעייתית, במקרה כזה כדאי לבדוק מיהו המנתח שמולכם ולהקשיב גם לתחושת הבטן וגם לראש. "אני יכול להעיד כי אצלנו במרפאות כללית אסתטיקה הרופאים שלנו דוחים כמעט שליש מהפונים לניתוח פלסטי שכן התלונה או הפגם שהמטופלים רצו לתקן נחשב קטן מדי ולא בטוח שניתוח יביא להם את התוצאה לה הם מצפים".
 3. בדקו מהו תחום המומחיות: "כדאי להבין כי אין דבר כזה 'פלסטיקאי', אנחנו ממליצים לברר היטב היכן למד המנתח שמולכם ואיפה הוא עבר התמחות ובאיזה תחום. בנוסף בקשו לדעת כמה ניתוחים הוא כבר ביצע בתחום הזה. כך תוכלו להסיק שאצל מומחה בניתוחי פנים לא כדאי לעבור ניתוחי חזה.
 4. חפשו המלצות בעלות ערך: היזהרו לא ללכת שולל אחרי פרסומות ונסו לבחון את הנתונים עד כמה שניתן. ברחבי הארץ וברחבי הרשת יש כל מיני מכונים שמציעים את "הרופא שלהם". אנחנו ממליצים להגיע למומחה בעל שם עליו אפשר לקבל המלצות ממנותחים שהיו אצלו בעבר וגם בעזרת קבלת חוות דעת שנייה מרופאים אחרים.
 5. חפשו אמת בפרסום ואמת בצילומים: כל מי שעוסק בעולם הניתוחים, בין אם זה בתחום האסתטיקה או אפילו בכירורגיה כללית יודע שאין הצלחה של 100% לאורך שנים. בניתוחים קיימים סיכונים ולעיתים (גם אם לעיתים רחוקות) התוצאה של הניתוח לא תואמת לכוונה המקורית. לכן, כאשר מגיעים לרופא מסוים לא כדאי "להסתנוור" מהתמונות שמוצגות באלבומי ההצלחות שכן אף אחד לא יראה לכם את הניתוחים שלא הצליחו. במקום זאת בקשו לקבל תמונה מלאה יותר ולקבל תמונות של הצלקות שצפויות לכם לאחר הניתוח.
 6. הקפידו על תיאום ציפיות: הדרך הטובה ביותר להיות שלמים עם הניתוח שאתם מתכוונים לעבור היא לערוך תיאום ציפיות מדויק עם הרופא המנתח. אתם תגדירו את טווח הציפיות שלכם מהניתוח והוא בתגובה יצטרך להסביר לכם עד כמה הן ריאליות ויכולות להתממש במציאות, וגם איזה מחיר גופני זה ידרוש מכם.
 7. לכל דבר יש מחיר: עולם הניתוחים הפלסטיים מציע טווח רחב מאוד של מחירים. התעריף של הליך הוא פועל יוצא של רמת המורכבות שלו, המוסד הרפואי שבו הוא מתבצע, הניסיון והמוניטין של המנתח עצמו ולא פחות חשוב – טיב החומרים והאביזרים שבהם הוא משתמש. היזהרו כשאתם נתקלים בהצעת מחיר נמוכה מאוד, אך זכרו כי גם מחיר גבוה אינו בהכרח ערובה להצלחה.
 8. בררו מי מפקח על הטיפול: אחרי שביררתם שהמנתח שמולכם הוא חבר ב"איגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית" בדקו גם מי הארגון שמפקח על הפעילות של המוסד שבו הוא עובד. כך תוכלו להיות בטוחים שהרופא משתמש בחומרים איכותיים ותוכלו לדעת שיש לכם גב רפואי אם משהו חלילה ישתבש לאורך הדרך.

צרכנות מבצעים

מועדון הצרכנות הוט עם מבצעי חודש ספטמבר של סגר וחגים

הארנק החכם של מועדון הוט

בשבוע שעבר החליטה הממשלה על הטלת סגר כללי על תושבי מדינת ישראל לכל תקופת החגים, זאת במטרה להוריד את רמת התחלואה הגבוהה הקיימת בישראל בחודש האחרון. בשונה מתקופת החגים בשנה רגילה, את הימים יעבירו אזרחי ישראל בביתם ללא יכולת לצאת אל הפארקים, אתרי הטבע, הקניונים ולמסעדות. על מנת לענות על צורכיהם של 280 אלף עמיתי המועדון, החליטו במחלקת המסחר לשנות את תמהיל המבצעים של חודש ספטמבר כך שייענה על הצרכים החדשים של העמיתים, אם במשחקי שולחן, ציוד משרדי או במארזי מזון עד לפתח הדלת. אז מה בתכנית?

 • מכינים את הבית לחג – מגוון מוצרים לניקוי הבית מהמותג  LEIFHEI בהנחות משמעותיות: עמיתי מועדון הצרכנות הוט נהנים ממגוון מוצרים לניקוי הבית החל מ-199 שקלים כולל משלוח עד לפתח הבית. המבצע תקף עד 4 לאוקטובר.
 • לקנות מזון בלי לצאת מהבית – מארזי מזון משוק האיכרים במחירים אטרקטיביים: עמיתי מועדון הצרכנות הוט נהנים ממגוון מארזי מזון משוק האיכרים החל 169 שקלים למארז + הנחה של 3% במעמד החיוב (המחיר כולל משלוח). מארזי המזון כוללים: בשר, דגים, ירקות ועוד. המבצע תקף עד ל-11.10.2020.
 • מגוון גרילים לבית במחירים אטרקטיביים: עמיתי מועדון הצרכנות הוט נהנים ממגוון גרילים לבית החל מ-699 שקלים + כיסוי תואם או סט כלים + 4% הנחה במעמד החיוב. המבצע תקף עד 4 לאוקטובר.
 • מגוון מוצרי בישול חשמליים בהנחות משמעותיות: עמיתי מועדון הצרכנות הוט נהנים ממגוון מוצרי בישול של המותג היוקרתי TEFAL דוגמת סיר טיגון ובישול בריא ב-649 שקלים, מכין פנקייק שש מנות ב-239 שקלים, המחירים כוללים משלוח. תוקף ההטבה עד 30 בספטמבר.
 • מגוון משקפי אירוקה בהנחה ייחודית לעמיתי המועדון: עמיתי מועדון הצרכנות הוט ייהנו מהכפלת ההנחה במועד החיוב (20% במקום 10%) על כלל המשקפיים באתר. המבצע תקף עד 11 לאוקטובר וכולל כפל מבצעים.

מי אמר שלעבוד מהבית זה לא נוח? מגוון מוצרים שיסייעו לכם לעבוד מהבית בהנחות משמעותיות:

 • עמיתי מועדון הצרכנות הוט נהנים משולחן מחשב קלאסי, דגם בינימין ב-340 שקלים במקום 549 שקלים, שולחן מחשב דגם עדן ב-219 במקום 499 שקלים. המבצע תקף עד 11 לאוקטובר.
 • בזמן שאתם עובדים – הילדים משחקים – מגוון ערכות יצירה ופאזלים בהנחות אטרקטיביות: עמיתי מועדון הצרכנות הוט וילדיהם נהנים ממגוון ערכות יצירה ופאזלים בהנחה משמעותית של 20% + 5% הנחה במעמד החיוב. המבצע תקף עד 11 לאוקטובר.

מועדון הצרכנות הוט, מיסודה של הסתדרות ההנדסאים, הוקם ב־1996 כדי לשרת את האוכלוסייה ההנדסית-טכנולוגית בישראל, וחברים בו כיום כ־280 אלף איש בכ-165 אלף בתי אב. עמיתי המועדון הינם: הנדסאים, מהנדסים, אנשי טכנולוגיה ואקדמאים, הממוקמים בעשירונים הגבוהים של אוכלוסיית השכירים במשק.

ועדת הכלכלה עם ביטול בדיקות מעבדה למוצרי צריכה וחיזוק הפיקוח והאכיפה בשווקים

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה בביטול בדיקות המעבדה למוצרי צריכה מיובאים. ח"כ עאידה תומא סלימאן, שיזמה את הדיון, אמרה כי משרד הכלכלה מתכוון לבטל בדיקות מעבדה על מוצרי יבוא רבים, בהם מטעני טלפונים סלולריים, תנורי חימום ועוד. היא הזהירה, כי ביטול הבדיקות יביא בהכרח לייבוא פרוע ולא מפוקח של מוצרים מסוכנים, ובוודאי גם כאלה שבמקים של אסון יהיה בלתי אפשרי להתחקות אחר המקור שלהם ולאסוף אותם. לדבריה, חייבים למצוא את האיזון בין הורדת יוקר המחייה לשמירה על בטיחות הצרכנים.

ח"כ יצחק פינדרוס, שעמד בראש הישיבה, ביקש תשובות ממשרד הכלכלה באשר לרפורמה המתוכננת, וכן דרש לדעת האם ביטול הבדיקות לא יפגע ברפורמה הכוללת להכנסת תחרות למכון התקנים. ח"כ אימאן חטיב יאסין הצטרפה לדברי ח"כ תומא סלימאן, והוסיפה כי הורדת יוקר המחייה זה דבר חשוב, אבל הבטיחות חשובה יותר. ח"כ אנטאנס שחאדה אמר גם הוא כי אינו סבור שהמדינה צריכה לוותר על בדיקת המוצרים שנכנסים אליה, וכי לשם הורדת יוקר המחייה יש להשתמש בכלים אחרים, כמו הגברת תחרות וטיפול במונופולים. ח"כ הילה שי וזאן ביקשה לדעת כמה פקחים של משרד הכלכלה יפעלו בשווקים, והוסיפה כי במוצרים מסוימים שנדבקו נמצאו תקלות ב-60% מהם.

מנכ"ל מכון התקנים, גלעד גולוב, ציין כי מכון התקנים עשה מהלימון של הרפורמה הכוללת לימונדה, התייעל, הוריד מחירים ושיפר את השירות. הוא הוסיף כי ההצעה הנוכחית צריכה לבוא לצד חיזוק האכיפה בשווקים.

מנכ"ל חרמון מעבדות, אילן בר, אמר כי אם הרפורמה לביטול בדיקות המעבדה תעבור אז כנראה שהמעבדה שהוא מנהל לא תבצע יותר בדיקות יבוא, שכן גם כעת זה לא עיקר עיסוקה. "הרפורמה פותחת את היבוא בצורה רצינית, וחושפת את הילדים שלנו לאסונות ושריפות בבתים בגלל מוצרי חשמל ומטענים שמתלקחים, בעוד שעלות הבדיקה היא רק 70 אגורות למוצר ואינה משפיעה על יוקר המחייה", אמר. בר הציע לאפשר ליבואן למכור את המוצרים עוד לפני הבדיקה, לבצע את הבדיקה תוך זמן קצר ובמקרה של תקלה לאסוף את המוצרים שכבר נמכרו.

מנכ"ל מעבדות איי.טי.אל, אופיר גמליאל, אמר כי מכון התקנים עדיין מונופול ואין מקום לבטל בדיקות לפני שפותחים את כל הבדיקות לתחרות במסגרת הרפורמה הכוללת. גמליאל הציע לשתף את המעבדות הפרטיות באכיפה. גרישה דויטש, המייעץ להתאחדות התעשיינים בנושא תקינה ואכיפת תקנים, אמר גם הוא כי כדי לפתוח את היבוא צריך לחזק את מערך האכיפה.

הממונה על התקינה במשרד הכלכלה, יעקב וכטל, השיב לכל הטענות ואמר כי הרפורמה לא תפגע בבטיחות. הוא הוסיף כי תהליך בחינת ההצעה להקלות בבדיקות עדיין לא הסתיים והמשרד מקבל את עמדות הציבור ובוחן אותן. וכטל ציין כי ההקלה צפויה לחסוך למשק כ-420 מיליון שקל בשנה, שיגולגלו גם בהוזלת המחיר לצרכן. עוד הוא הסביר כי בישראל קיים מודל משולב, של אישור מקדים של המוצרים ובדיקה מדגמית בשווקים. לדבריו, המשרד מבצע כ-1,200 בדיקות פיקוח בשנה, בהן נבדקים כ-500 מוצרים. "כמובן שנצטרך להגביר את הפיקוח ויש נכונות של משרד האוצר לשתף איתנו פעולה. אכיפה יעילה תייצר ביקוש לשירותי המעבדות", אמר.

רחל גור, נציגת לובי 99, קראה לקדם את הרפורמה. היא טענה כי מכון התקנים שילם לאחרונה חצי מיליון שקל לחברת לובי ידועה כדי לסכל את הרפורמה הנוכחית, מאחר שהוא חושש לאבד 150 מיליון שקל בשנה המהווים 40% מהכנסתו. מנכ"ל מכון התקנים גולוב הגיב לטענה ואמר כי מדובר בשקר.

ח"כ פינדרוס סיכם את הדיון ואמר כי "הוועדה תומכת בהגברת התחרות והורדת יוקר המחייה, עם זאת הוועדה רואה חשיבות רבה בשמירה על שלום הציבור והסביבה ומודאגת מהאפשרות שיכנסו לשוק מוצרים שאינם בטיחותיים. הוועדה סבורה שהמהלך שמקדם משרד הכלכלה מחייב מנגנוני אכיפה ופיקוח יעילים בשווקים, ומבקשת מהמשרד לדווח לה, תוך חודש וחצי, על המנגנונים הקיימים כיום ועל שיפורם. הוועדה קוראת למשרד לפעול, לרבות באמצעות תיקון חקיקה, להקדמת יישום הפעימה האחרונה ברפורמה שפתחה את ענף התקינה לתחרות, ומציעה למשרד לשקול להסתייע במעבדות הפרטיות לאכיפה ובדיקות של המוצרים תוך שבועיים מהתחלת שיווקם". לסיום ביקש ח"כ פינדרוס ממשרד הכלכלה את נתוני הפסילות של מוצרים שיובאו לישראל, בשל סכנה לבטיחות הציבור או הסביבה.

ליברה עם מקום ראשון במדד השירות של רשות שוק ההון 

המדד, בוחן את חברות הביטוח על פי פרמטרים קבועים, ביניהם: אחוז התביעות שאושרו ומהירות הטיפול (סטטיסטי), שביעות רצון הלקוחות והאם יספקו המלצה על החברה לחבריהם, כמות תלונות וסיווגן (ביחס לנתח שוק) שיעור מענה אנושי (תוך 3 דקות) ומגוון הפעולות שניתן לבצע בצורה דיגיטלית. הציונים המתקבלים בכל פרמטר משוקללים לכדי ציון אחד סופי המדרג את החברות על פי טיב השירות הכולל.

למקום הראשון במדד השירות בענף הביטוח רכב רכוש הגיעה חברת הביטוח הדיגיטלית ליברה, עם ציון כולל של 89 נקודות, זאת פחות משנתיים לאחר הקמתה ולראשונה כמשתתפת במדד. הציון מורכב מציונים גבוהים ומרשימים בקריטריונים המרכיבים אותו, ביניהם קריטריון שיעור תשלום התביעות (96), טיפול בלקוחות (94), זמן מענה טלפוני (89) ועוד

גם במדדי שביעות רצון הלקוחות בענפי ביטוח דירה וביטוח רכב חובה התמקמה ליברה במקום גבוה במיוחד. בביטוח רכב חובה זכתה ליברה ב-94 נקודות בקריטריון הטיפול בלקוחות (82 ציון ממוצע בין החברות) ו-89 בזמן מענה טלפוני (83 ממוצע חברות) ובביטוח דירה זכתה ליברה ב-ציון 93 בקריטריון טיפול בלקוחות (76 ציון ממוצע) ו-89 בזמן מענה טלפוני (ממוצע חברות 83)

מנכ"לית ליברה, אתי אלישקוב: "ליברה קמה כדי לנער את ענף הביטוח, וזה אכן מה שעשינו – לא רק במחיר אלא גם בסטנדרט השירות ורואים את זה היטב גם בתוצאות המדד. אני מודה לכל המבוטחים שלנו שנותנים בנו אמון ומבטיחה להמשיך לחולל שינויים ולהביא בשורות חדשות".

רכב ותחבורה

טויוטה היילקס החדש בישראל

ההיילקס 2021 של טויוטה (צילום יח"צ חו"ל)

יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה, הודיע על תחילת השיווק של רכב השטח האגדי בגרסתו המעודכנת הכוללת, בין היתר, מנוע עוצמתי במיוחד בנפח 2.8 ליטר המספק לרכב ביצועים מעולים לנסיעה בשטח ובכביש. במקביל טויוטה ממשיכה להציע את ה – pick up בגרסת 2.4 ליטר עם מנוע שעבר גם הוא שדרוג וכולל שיפורים טכנולוגיים. ההיילקס החדש זוכה לעיצוב חיצוני עוצמתי וקשוח והוא מצויד בחבילת מערכות בטיחות מתקדמות Toyota Safety Sense המקנה לו את ציון הבטיחות 7 – הגבוה בקטגוריה. לצד שיפורים בביצועים ובהתנהגות הכביש, הרכב מגיע עם אבזור משודרג המעניק נוחות מרבית, כולל מערכת מולטימדיה חדשה ומתקדמת. התוספות והשדרוגים הרבים ממצבים את ההיילקס כ – pick up חזק מאוד, אך גם נוח ומפנק והופכים אותו לרב תכליתי המתאים, כתמיד, כרכב עבודה קשוח וגם כרכב לטיולים ולהנאת המשפחה כולה, כולל משטח עצום לכל מטען שרוצים לקחת לדרך.

העדכון המשמעותי של ההיילקס נעשה מתוך החשיבות הרבה שרואים בטויוטה בהמשך פיתוח המוצרים בסגמנט עבור השוק האירופאי, לרבות עמידה של הרכב בכללי תקינת אוויר נקי המחמירים. זאת בניגוד ליצרנים אחרים שהודיעו לאחרונה על כוונתם להפסיק את השיווק של מוצריהם בסגמנט.

מאז השקתו בשנת 1968 ההיילקס הוכיח שוב ושוב כי הוא בלתי ניתן לעצירה. הוא כבש את הקוטב הצפוני, הרי הגעש האיסלנדיים ואנטרקטיקה. הוא זכה בראלי דקר בשנת 2019 עם ניצחון היסטורי במפרץ פיסקו בפרו עם הצוות המנצח, הנהג נאסר אל אטייה והנווט מת'יו באומל, שסיימו ראשונים את הראלי המפרך בעולם עם ה- pick upהאגדי. ניצחון זה היה הניצחון הראשון של רכב מונע בנזין בדקאר היבשת הדרום אמריקאית.

 • מנוע 2.8 ליטר חדש חזק ועצמתי: אחד השיפורים המשמעותיים ביותר בהיילקס החדש הוא תוספת מנוע דיזל 2.8 ליטר חדש ועוצמתי המייצר 204 כוח סוס, והמוצע כאופציה ברמת גימור אדוונצ'ר. המנוע החדש, מעניק לטנדר החדש של טויוטה ביצועים ברמה גבוהה מאוד בסגמנט אליו הוא משתייך. המנוע החדש מייצר מומנט של 500 ניוטון מטר ומאיץ מ- 0 ל- 100 קמ"ש בתוך 10.7 שניות בלבד, 2.1 שניות מהר יותר ממנוע ה-2.4 ליטר הקיים. צריכת הדלק הממוצעת של הרכב היא 13.1 ק"מ לליטר בלבד, ורמת פליטות CO2 עומדת על 248 גרם לק"מ, נתונים מרשימים מאוד לרכב בסגמנט.
 • עיצוב מרהיב וקשוח ואבזור משודרג: חזית ההיילקס התעדכנה משמעותית ומצוידת בגריל חזק תלת ממדי ופגוש קדמי חדש, אלו מגבירים את נוכחותו ומראהו הבולט והייחודי של ההיילקס בכביש, ומחזקים את תדמיתו הקשוחה ככזה המסוגל לצלוח כל שטח. העיצוב החיצוני החדש כולל בנוסף יחידות תאורה חדשות מלפנים ומאחור. פנים הרכב המשודרג גם הוא כולל לוח שעונים בעיצוב חדש, צג מולטימדיה המורכב על הקונסולה המרכזית (רמת גימור אדוונצ'ר) עם כפתורים מכניים וכן חוגות הפעלה נוחה בכל תנאי נהיגה. מערכת המולטימדיה המקורית בהיילקס חדשה לגמרי, דוברת עברית עם מסך המגע בגודל "8, סנכרון נוח עם הסמארטפון באמצעות Apple Car Play ו- Android Auto כך שאפשר על המסך הגדול להשתמש באפליקציות נבחרות מהטלפון כמו ווייז, ספוטיפיי ועוד. תכונות מתקדמות אלו כמעט ואינן קיימות בדגמים אחרים בסגמנט זה.
 • דינמיקת נהיגה משופרת בכביש ונסיעה חלקה מאי פעם: מהנדסי ההיילקס פעלו רבות במטרה לשפר את נוחות הנסיעה של הטנדר החדש תוך שמירה על יכולות השטח המיוחדות שלו. כדי להבטיח עמידה בתנאי שטח קיצוניים, ההיילקס נשאר נאמן למבנה של מרכב על שלדת סולם, מבנה זה הוכח ככזה המסוגל להתמודד עם כוחות פיתול באופן מיטבי ובעמידות לאורך תקופת שימוש ארוכה ביותר. במסגרת שיפור הנוחות והתנהגות הכביש של ההיילקס החדש בוצע שדרוג של מערכות המיתלים והגברת ההיגוי. בולמי הזעזועים מלפנים וקפיצי העלים מאחור כוילו מחדש, ויחד עם התותבים החדשים לקפיצים מאחור, יוצרים נסיעה חלקה יותר ומופחתת זעזועים במקרה של מהמורות בדרך.
 • הרכב הבטוח בקטגוריה – Toyota Safety Sense 2.0: ההיילקס החדש מצויד בחבילת מערכות בטיחות משופרת הכוללת, בין היתר, מערכת שמירה על נתיב, מערכת בלימה אוטונומית הכוללת זיהוי הולכי רגל ביום ובלילה וזיהוי דו גלגליים ביום, זיהוי תמרורים ובקרת שיוט אדפטיבית. בזכות מערכות אלה שהינן המתקדמות בסגמנט, ההיילקס נהנה מציון הבטיחות 7 הגבוה בקטגוריה.

מחירים ורמות גימור: 229,900 – 274,900 שקלים (בהתאם לסוג ההנעה, רמת הגימור וכו')

הסיכוי לרוכב אופנוע למות בתאונה פי 16 מנוסע במכונית ואין תקציב למיגון מעקות הבטיחות

מעקה בטיחות תיקני עם תוספת הגנה לרוכבי דו-גלגלי (צילום דני בר)

בחודשים האחרונים הצגנו במספר כתבות את הבעייתיות של חוסר מעקות בטיחות שיגנו על רוכבי אופנוע והמשמעות של כך. ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לקידום הבטיחות בדרכים, בראשות ח"כ בועז טופורובסקי, התכנסה לישיבתה הראשונה שהוקדשה לנתוני הפגיעה של רוכבי אופנועים בתאונות דרכים, שזינקו מאז תחילת השנה ב-40% לעומת התקופה המקבילה ב-2019. במשך כל אורכו של הדיון הוצגו לחברי הכנסת ולמוזמנים, על שולחן הוועדה, 52 קסדות שנאספו מרוכבי אופנועים, רובן קסדות שכבר הצילו חיים של רוכבים בתאונה ומאז הן לא בשימוש. הדבר נועד להמחיש, מעבר לכל אמירה, את גודל המחיר בחיי אדם המשולם בדרכים.

היו"ר טופורובסקי התייחס לזינוק האמור במספר ההרוגים מקרב האופנוענים, ואמר כי לא מדובר בגזירת גורל, וכי אם קצת תשומת לב אפשר להציל חיים. הוא הודה ליו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי, על האמון שנתן בו ואמר: "כשם שהקטל בדרכים לא פוסק לרגע, כך גם עבודתו ועבודת שאר חברי הוועדה לא תיפסק, כדי לעשות ככל הניתן לצמצם את מספר ההרוגים. העלייה הדרסטית אינה גזרת גורל, עם קצת תשומת לב אפשר להציל חיים".

מנכ"לית הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, רחל טבת ויזל, הציגה נתונים לפיהם הסיכוי של רוכב אופנוע למות בתאונת דרכים גבוה פי 16 משל הנוסעים במכונית. עוד היא ציינה כי מאז תחילת השנה ועד לחודש אוגוסט נהרגו 12 רוכבים בתאונות בהן עף הרוכב על מעקה הבטיחות. לדבריה, הסדרת פס מגן תחתון במעקות הבטיחות זה באחד הדברים הדחופים שיש לטפל בהם. "מאז אמצע 2019 ובמהלך 2020 לא ניתן תקציב להשלמת המיגון. אני מרימה דגל אדום – מדובר בפעולה דחופה שחייבים לתעדף ולמצוא לה תקציב", אמרה. טבת ויזל הוסיפה כי צריך לאשר תקציב של שני מיליון שקל לתכנית ההכשרה לרוכבים להתמודדות עם מצבים מסכני חיים, וציינה כי הרשות תעלה בקרוב בקמפיין הסברה לרוכבים.

מנהלת תחום תקציבי הפיתוח במשרד התחבורה, אושרית קלפוס, אמרה כי בעוד שתקציב האחזקה המינימלי, שיאפשר טיפול בכל הבעיות, עומד על שני מיליארד שקל בשנה, חברת נתיבי ישראל מתוקצב בממוצע ב-1.375 מיליארד שקל בשנה בלבד. כתוצאה מכך חסרים לה 635 מיליון שקל בשנה, ומכאן נובע הצורך לתעדף פעילויות ולכן אין תקציב להשלמת הטיפול במעקות הבטיחות. לדבריה, לפי מודל האחזקה של נת"י נדרשים 44 מיליון שקל בשנה, במשך 9 שנים, להשלים את הטיפול במעקות, כאשר 15 מיליון שקלים בשנה נדרשים להוספת המגן התחתון.

ח"כ אימאן חטיב יאסין ציינה כי שיעור הנפגעים מהמגזר הערבי בתאונות אופנוע עומד על 34%, בעוד שיעורם באוכלוסייה הוא רק 20%. היא קראה לבצע פעולות הסברה ואכיפה גם בקרב האוכלוסייה הערבית. ח"כ יבגני סובה אמר כי צריך להשקיע גם בספורט המוטורי, כדי לאפשר לאנשים להתפרק על מסלול הרכיבה ולא בכבישים. הוא התייחס למיצג הקסדות ואמר כי זה מפחיד וממחיש את הצורך בטיפול בבעיה. סגן שרת התחבורה, אורי מקלב, הצטמרר גם הוא מהמיצג ואמר: "חשבנו שנראה ירידה בתאונות הדרכים בתקופת הקורונה, אך רואים עלייה ואין בכוונתנו להרפות מהטיפול בכך".

ראש מחלק תנועה באגף התנועה במשטרה, נועם בגינסקי, אמר כי המשטרה מבצעת אכיפה בעיקר במקומות המועדים, כמו בכבישי הצפון ובמרכזי הערים. לטענתו, במגזר הערבי ישנה הפקרות של רוכבים שנוסעים ללא קסדה ומשתוללים על הכביש. ח"כ חטיב יאסין הגיבה ואמרה כי הכי קל זה להתנער ולהאשים את הקורבן, אבל אי אפשר להשוות בין האכיפה בגוש דן לאכיפה ביישובים הערבים. ח"כ אנטאנס שחאדה ציין כי אתמול נהרג ילד בן 8 בתאונה מחרידה, ואמר כי אם הוא לא היה ערבי סיפורו היה פותח את מהדורות החדשות.

יו"ר מועדון האופנועים הישראלי, אליקו אלג'ם, אמר כי מעקות הבטיחות הן גיליוטינה שחייבים לטפל בה. "מאמצע 2019 אין תקציב ואי אפשר להתעלם מזה יותר", אמר. איש התקשורת ורוכב האופנוע, אלי אילדיס, אמר כי המיסוי הגבוה על צמיגים לאופנועים חסר היגיון, וגורם לאנשים לחסוך ולסכן את חייהם. לדבריו, כך קורה גם בציוד המגן ולכן קרא אילדיס להפחית את המס כדי להקל על הרוכבים. הוא התייחס גם לצבע הסימונים בכבישים במרכב העירוני, ואמר כי מדובר בצבע זול שגורם להחלקה של הרוכבים.

לקראת תום הישיבה התייחס נציג אגף התקציבים באוצר, אריאל הבר, לטענות על המחסור בתקציבים ואמר כי השמיכה תמיד קצרה. לדבריו, "בתוך תקציב של כמעט 1.4 מיליארד שקל בשנה צריך למצוא גם 15 מיליון לטובת מיגון המעקות. קלפוס הגיבה ואמרה: "הכסף גם ככה לא מספיק ליישום כל התקנות. שיגידו לנו איזה תקנות לא ליישם ב-2021".

היו"ר טופורובסקי סיכם ואמר כי צריך למצוא את אותם 15 מיליון השקלים. הוא הוסיף כי הוועדה תמשיך לעקוב אחר הטיפול גם בחינוך ובהסברה וגם בטיפול בתשתיות, ותעשה הכל כדי למצוא את התקציב הדרוש לטיפול במעקות הבטיחות. "צריך לעשות כל מה שניתן כדי להפחית את הסיכוי שאנשים יפגעו שלא לצורך, זו עבודת קודש ואנחנו לא נרפה ממנה", אמר.

בעקבות הסגר תוקף רישיונות הנהיגה והרכב הוארך

במסגרת הצווים החדשים, רישיונות נהיגה שתוקפם אמור לפוג ב-3 החודשים הקרובים יוארכו ב-90 יום. בעלי רישיונות נהיגה אלה יהיו מחויבים לשלם את אגרת הרישיון ולהסדיר את הבדיקות הרפואיות והבחינות הנדרשות, במידת הצורך, בתוך 90 יום מתום תקופת ההארכה. רישיונם של נהגים חדשים שתוקפם פג יוארך ב-90 יום כרישיון נהיגה רגיל.

רישיונות רכב, שתוקפם פג בין ה-25 בספטמבר ל-15 בנובמבר, יוארכו ב-60 יום. בעלי כלי רכב אלה ידרשו לשלם את האגרה ולבצע את המבחן השנתי לרכב (טסט), בתוך 60 יום מתום תקופת ההארכה.

גם רישיונות שיט, שתוקפם פג בין ה-25 בספטמבר ל-15 בנובמבר, יוארכו ב-60 יום. בעל כלי השיט נדרש לשלם את האגרה ולבצע את הבדיקה הכללית לכלי השיט, בתוך 60 יום מתום תקופת ההארכה.

יצוין כי לאחרונה נחתמה תקנה הדוחה את התליית הרישיונות של נהגים המחויבים בקורסי נהיגה, עד ל-1 במרס. במסגרת זאת, נהגים שחויבו בביצוע קורסי חובה, מ-16 במרס ועד לסוף 2020, ולא יכלו לבצע את הקורסים בשל המגבלות, יוכלו להמשיך ולנהוג עד לחודש מרס 2021.

ירושלים עם תחבורה שיתופית חכמה ואגד תיקתק

תחבורה ציבורית שיתופית של אגד תיק תק (צילום תומר פדר)

התחבורה בירושלים נכנסת לעידן חדש. משרד התחבורה וחברת אגד, משיקים בעיר הבירה את שירות "אגד תיקתק", שירות חדיש וייחודי שצפוי לשנות את פני התחבורה הציבורית בעיר. השירות החדש, מאפשר לתושבי הבירה לנוע ברחבי העיר במיניבוסים שיתופיים חדישים, מהירים, נוחים וידידותיים, בהזמנה אישית, ואף בהזמנה עתידית מראש, תוך חישוב המסלול היעיל ביותר המחבר בין תחנות האיסוף ליעדים.

הזמנת השירות תתבצע בלחיצת כפתור דרך אפליקציית אגד (זמינה להורדה חינם בכל חנויות האפליקציות). מזמין השירות יזין את היעד אליו הוא רוצה להגיע והאפליקציה, באמצעות אלגוריתם ייחודי אשר פותח בידי חברת VIA, תייצר עבורו את המסלול השיתופי המהיר ביותר. תושבי ירושלים אף ייהנו משירות "הזמנה עתידית" אשר יאפשר להזמין את רכבי השירות מראש לשעה ספציפית בה הרכב יאסוף אותך. (חשוב לציין, כי כרגע השירות מצוי בהרצה באזורי פעילות מוגדרים ובעתיד כאשר הביקושים יעלו השאיפה תהיה לרשת את כל העיר בשירות החדשני).

בשלב ראשון יפעלו בעיר 50 מיניבוסים, עלות הנסיעה היא בין 10 ל-15 שקלים, בהתאם לשעות העומס. כאשר קיימת הנחה בגובה של 50 אחוז מעלות הנסיעה לאזרחים ותיקים. השירות יפעל בימים א' עד ה', בין השעות 6:00 ל-21:00. (גם לגבי שעות הפעילות, בדומה לאזורי השירות, במידה ויראו ביקושים ערים וצורך בהרחבת שעות הפעילות החברה תפעל להגדלת טווח השעות).

שירות "אגד תיקתק" פועל כבר חצי שנה בעיר חיפה וזוכה לאהדה גדולה של תושבי העיר, אשר באופן עקבי הולכים ומגלים את הנוחיות והיתרונות שבשירות. בחצי השנה בה השירות פועל בעיר נרשמת עליה חדה ועקבית בשיעור המשתמשים החדשים וזאת לצד נאמנות מרשימה של כל מי שהתנסה בשירות.

מנכ"ל אגד, אבי פרידמן: "ברצוני להודות על הובלת הפרויקט ושיתוף הפעולה הפורה. זו התרגשות גדולה להכניס את אחת הערים החשובות בעולם אל העידן הבא של התחבורה הציבורית. 'אגד תיקתק' צפוי לשנות את פני התחבורה הציבורית בעיר ולהעניק שירות תחבורה ציבורי מהיר, נוח ומותאם אישית בעלות כספית נמוכה. 'אגד תיקתק' יפעל במקביל לשירותי התחבורה הקיימים כיום בעיר וכולנו תקווה כי במרוצת הזמן השירות יגדל ויתרחב ואף יסייע להפחתת עומסי התנועה בעיר דרך צמצום השימוש ברכב הפרטי. השירות פועל בעיר חיפה בחצי השנה האחרונה, במהלכה קיבלנו אין ספור תגובות מתושבים על נוחיות ויעילות השירות. כולי תקווה שגם תושבי ירושלים ייהנו מהשירות החדשני והיתרונות אשר הוא מציע".

אורן שובל, מייסד שותף ומנהל מרכז הפיתוח של Via: "אנחנו גאים על שיתוף הפעולה עם חברת אגד, בהשקת מערכת ההפעלה של הדור הבא של התחבורה הציבורית. תחבורה ציבורית יעילה ונוחה לשימוש היא מרכיב מרכזי במרקם החיים היומיומי של כולנו, על אחת כמה וכמה בתקופה מאתגרת זו.

היום, ירושלים, עיר הבירה, מצטרפת לעשרות ערים ברחבי העולם בהן מופעלים שירותי תחבורה ציבורית חכמה המבוססים על הטכנולוגיה של Via".

מיצובישי עם הצצה ראשונה על מיצובישי ECLIPSE CROSS המחודש

צילום יח"צ חו"ל

לראשונה, החברה תרחיב את תיק הרכבות ההובלה ההיברידי המוביל בתעשייה (PHEV) בשווקים גלובליים נבחרים. הצלב החדש של ECLIPSE אמור לצאת ברבעון הראשון של 2021.

ה- ECLIPSE CROSS הוא רכב שטח מוצלב שהושק בשנת 2017 המשלב סגנון דמוי קופה עם יכולות רכב שטח. הדגם המרענן שינה באופן קיצוני את העיצוב הקדמי והאחורי, והביא עיצוב יוקרתי ואנרגטי יותר כדי להשלים את עיצוב SUV המלוטש.

"העיצוב החדש שואב השראה ממיצובישי e-EVOLUTION CONCEPT2 המדגיש את העוצמה והדינמיקה ממורשת רכבי השטח שלנו, תוך שיפור הניקיון והאלגנטיות של רכב שטח דמוי קופה", אמר סייג'י ווטנאבה, מנכ"ל המחלקה לעיצוב, MMC. "ה- ECLIPSE CROSS הוא הצעד הראשון לקראת הדור הבא של מיצובישי דיזיין, ויש עוד כל כך הרבה דברים לבוא".

בנוסף לדגם המנוע, MMC תרחיב את מערך ה- PHEV עם ה- ECLIPSE CROSS החדש בשווקים נבחרים. בהצלחה מההצלחה של מיצובישי OUTLANDER PHEV, שהוא ה- PHEV3 הנמכר ביותר בעולם עם יותר מ -260,000 יחידות שנמכרו ברחבי העולם, ה- ECLIPSE CROSS יהיה המיצובישי PHEV השני בשוק, שיאפשר ללקוחות להרחיב את טווח הפעילות שלהם באמצעות רכב שטח חשמלי.

כלמוביל הובלה והיסעים עם 415 אוטובוסים עירוניים ובין-עירוניים של מרצדס לאגד

כלמוביל הובלה והיסעים זכתה במכרז של אגד ותספק לה 415 אוטובוסים עירוניים ובינעירוניים. ההזמנה כוללת 156 שלדות אוטובוסים בינעירוניים (OC 500 RF 1939) ו-259 שלדות אוטובוסים עירוניים (OC 500 LE 1830) המאפשרים עליה וירידה נוחה ובטוחה של נוסעים. מרכבי האוטובוסים ייוצרו בישראל על ידי מפעלי מרכבים והארגז. המסירות לשימוש אגד יחלו כבר השנה.

אמיל קרעין מנכ"ל חטיבת ההובלה וההיסעים: "מדובר בזכייה חשובה המחזקת את נוכחות המותג בכבישים עירוניים ובינעירוניים בישראל. זוהי כניסה מחודשת של מרצדס לתחום העירוני עם אוטובוס חדש שעבר ניסויים ארוכים באגד והוכח כאמין, איכותי וחסכוני בתצרוכת הדלק".

תקנות להגבלת השימוש בתח"צ כאשר פחות מ-5% מהנוסעים עוברים בדיקת חום

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את התקנות שאושרו בממשלה בדבר הגבלות על השימוש בתחבורה הציבורית בתקופת הסגר. התקנות נכנסו לתוקף כבר ערב החג, ב-18 בספטמבר, ויהיו בתוקף עד ה-15 לאוקטובר. כבר בתחילת הדיון התייחסה ח"כ אסנת מארק, שעמדה בראשות הישיבה, לעובדה כי הרכבת הקלה בירושלים הוחרגה מההגבלות ודרשה לבחון זאת. חברי כנסת נוספים דרשו תשובות בעניין ובתחילה סירבו לאשר את ההחרגה. האישור התאפשר לאחר שמנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, התחייב בפני הוועדה להפעיל מנגנון לוויסות מספר הנוסעים ברכבת הקלה. בנוסף לכך, במהלך הישיבה התברר כי פחות מ-5% מהנוסעים בתחבורה הציבורים עוברים בדיקת חום לפני העלייה לאמצעי התחבורה.

בפתח הדיון הסביר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, את הרקע לתקנות שהן העלייה בתחלואה. באשר להחרגת הרכבת הקלה אמר גרוטו, כי הייתה כוונה להגבילה, אך התברר שזה לא מעשי. ממלא מקום מנהל רשות התח"צ במשרד התחבורה, רן שדמי, הסביר כי הרכבת הקלה בירושלים לא עמוסה ולא נדרש להפעיל בה מגבלת כמויות.

ח"כ מארק אמרה כי גם באוטובוסים נפתחות הדלתות מדי פעם ועולים אליהם מתחנות פתוחות. היא הוסיפה כי אם מדובר בסכנת הדבקה בנסיעה צפופה אז צריך לבחון סגירת הרכבת. ח"כ עידן רול אמר כי זה לא הגיוני שסוגרים פעוטונים ששם הסכנה פחותה יותר, ואת הרכבת הקלה משאירים פתוחה.

מנהל אגף רכבות ומסילות ברזל במשרד התחבורה, אליאס מטר, הסביר כי לפני הקורונה נסעו ברכבת הקלה כ-170 אלף איש ביום וכעת היא נמצאת ב-65% תפוסה. ההגבלות על המגזר הציבורי, על מערכת החינוך וסגירת קבלת קהל במגזר הפרטי, לפי הערכתו, יביאו את התפוסה אל מתחת ל-50% ולכן היה חשוב למשרד לשמר את פעילותה של הרכבת הקלה. ח"כ אסנת מארק שבה ושאלה איך אפשר יהיה להוריד תחלואה אם דווקא בירושלים אין הגבלה.

מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, התחייב בפני חברי הוועדה לעשות הכל לוודא שהתפוסה ברכבת הקלה לא תעלה על 50-60 אחוז. עם זאת, ח"כ עידן רול אמר כי על עסקים קטנים מטילים אין ספור מגבלות וגם במקרה הזה צריך למצוא פתרון. בתחילה סירבו חברי הכנסת לאשר את הסעיף, המדבר על הגבלת מספר הנוסעים בכלי תחבורה יבשתית ומחריג את הרכבת הקלה. בעד ההצעה הצביעו ח"כ מארק וח"כ השכל, ונגד הצביעו ח"כ רול, ח"כ יבגני סובה, ח"כ אימאן חטיב יאסין וח"כ תמר זנדברג.

לאחר ההצבעה הזו הבטיח מנכ"ל משרד התחבורה לחברי הוועדה לוודא שברכבת הקלה לא יהיו מעל 60% נוסעים מהתפוסה, באמצעות מנגנון שמאפשר לה לדלג על תחנות עם עודף ביקוש. מלכה אמר כי המשרד יתקן זאת בתקנות בעתיד, ככל שידרש, ויחל להפעיל את השימוש במנגנון כבר כעת, למרות שהדבר לא אושר במפורש בתקנות. נציג הלשכה המשפטית במשרד, עו"ד עופר לוי, הסביר את המנגנון ואמר, כי אם ביום מסוים תעבור הקיבולת את רף 50 האחוזים ניתן יהיה לקבוע שביום למחרת היא תדלג על אזורי הביקוש כדי לבצע את הוויסות. לבקשת ח"כ השכל התקיימה הצבעה חוזרת על הסעיף והוא אושר, על רקע הבטחת מנכ"ל משרד התחבורה.

המנכ"ל מלכה מסר נתונים נוספים, לפיהם עד היום הותקנו כ-600-700 מחיצות לנהגי אוטובוס, מתוך 8,000 אוטובוסים. לדבריו, "יש כמה צווארי בקבוק. יש רק יצרן זכוכית אחד בישראל. יצאו מעל 4,000 הזמנות לערכות. יש לנו בעיה שהמחיצות הראשונות שסופקו היו לא בטיחותיות. הייתה השתקפות על הזכוכית. מבין המחיצות שהותקנו נשברו 14. אנחנו עובדים במרץ לעשות התקנות כמה שיותר מהר".

בהמשך הדיון ביקשה ח"כ זנדברג לדעת כמה מהנוסעים נבדקים בדיקת חום לפני העלייה לכלי התחבורה הציבורי, ומנהל אגף הרכבות ומסילות הברזל במשרד התחבורה, אליאס מטר, הודה כי מדובר בפחות מ-5% מהנוסעים. כמו כן עלו שאלות באשר לפיקוח על כך ומנכ"ל משרד התחבורה אמר כי מפקחי המשרד בודקים זאת. באשר לשמירת מרחק של 2 מטרים מאדם לאדם באוטובוס, אמר המנכ"ל מלכה כי הכוונה היא שבכל ספסל יישב נוסע. ח"כ מארק וח"כ יצחק פינדרוס הציעו לסמן את המושבים. עוד אמר ח"כ פינדרוס כי נושא פרסום השינויים הוא קריטי, שכן חייבים ליידע את הציבור על שינוי בלוחות הזמנים שכנראה יהיה תכוף.

פרופ' גרוטו התייחס להדבקה בתחבורה הציבורית ואמר כי אין לו נתונים. הוא הוסיף, כי "כשאדם מאומת יש שתי דרכים לבצע חקירה. אחת זה איכוני שב"כ וזה יכול להיות הרבה יותר מדויק. דרך שנייה זה לתשאל אותו. אנחנו מתשאלים לבדוק את המקומות בהם היה בארבעה הימים אחורה, ואם הוא אומר שהוא נסע בכמה קווי אוטובוס לעיתים מכניסים אוטובוסים שלמים לבידוד שלא לצורך. ברכבת זה הרבה יותר מסודר. יש ואוצ'רים אז אפשר בקלות לאתר את האנשים. לגבי שאר המקומות אפשר להתבסס רק על תחקור האדם עצמו, שזה מאוד מורכב".

כאמור, בתום הדיון אישרה הוועדה את התקנות, שיהיו בתוקף עד 15 באוקטובר 2020.

ההקלות על יבואני הרכב הזעירים הוארכו ב-6 חודשים

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום את בקשת משרד התחבורה, להאריך בצו את הוראת השעה המאפשרת ליבואנים זעירים לייבא רכבים שטרם חלפה שנה מאז ייצורם ועד לרישומם בישראל. כמו כן הוארכה הוראת השעה הפוטרת יבואנים זעירים של גרורים, טרקטורים ואופנועים מהחובות המוטלות על יבואנים ישירים. לפי הצו שאושר, הוראות השעה הוארכו בחצי שנה, עד ה-18 באפריל 2021. עם זאת, ח"כ הילה שי וזאן, שעמדה בראש הישיבה, אמרה כי היא מקווה שלא תידרש הארכה נוספת ומשרד התחבורה יגבש תיקונים כוללים לחקיקה, שיגבירו את התחרות. ח"כ שי וזאן, העומדת גם בראש ועדת המשנה לצרכנות, דרשה ממשרד התחבורה נתונים על השינוי שהביאה איתה הרפורמה לטובת הצרכנים.

בפתח הישיבה הזכירה ח"כ שי וזאן כי הצו הוא מתוקף הרפורמה בענף הרכב, שאישרה הוועדה לפני למעלה מארבע שנים ונועדה להביא להורדת מחירי המכוניות החדשות. היא ביקשה נתונים על היבוא הזעיר ועל הפיקוח, כדי לוודא שצרכנים לא נפגעים בשל היעדר שקיפות בנתונים.

סגן היועצת המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד דוד תמיר, הסביר כי הארכת הוראות השעה נועדו לאפשר ליבואנים הזעירים להמשיך לייבא רכבים שלא חלפה שנה ממועד יצורם ועד למועד רישומם בישראל, וכן לאפשר ליבואנים של גרורים, אופנועים וטרקטורים פטור מחובות של יבואנים ישירים.

 
- פרסומת -

 

תמיר מסר לוועדה נתונים על היבוא הזעיר, לפיהם כיום יש 250 בעלי רישיונות ליבוא זעיר. לדבריו, ב-2018, אז נכנסה הרפורמה לתוקף, ייבאו היבואנים הזעירים 170 רכבים, ב-2019 עלה המספר ל-932 רכבים והשנה יובאו כבר 1,470 רכבים ביבוא זעיר. ח"כ יצחק פינדרוס הזכיר כי לפני כחודשיים התכנסה הוועדה לדון ביישום הרפורמה, ואמר: "יש לכם תשובות על הכישלון הטוטאלי? איפה התקלה?". תמיר השיב כי משרד התחבורה נמצא בראשיתו של תהליך בחינת הרפורמה במסגרתה נבחנת אפשרות לתיקון החקיקה הראשית.

מנכ"ל איגוד יבואני הרכב, חזי אבירם שייב, טען כי ההקלה על היבואנים הזעירים פוגעת בצרכנים, שכן יבואן זעיר יכול להביא רכב שנסע אלפי קילומטרים במדינה זרה בחברה השכרה, ובישראל הוא ירשם כרכב חדש. "אולי הלקוח הראשון יודע כי זה נאמר לו בעל-פה, אבל השני, השלישי והרביעי לא יודעים שום דבר וקונים רכב שצריך להיות זול בעשרות אחוזים", אמר. עו"ד אהוד שניידר, היועץ המשפטי של האיגוד, הוסיף כי הרישום הזה הוא מטעה ונוגד את החוק המחייב גילוי נאות.

עו"ד תמיר השיב כי הרוכש חייב לקבל דיווח בכתב של הנתונים אודות הבעלות, הנסועה ומועד הרישום במדינת חוץ עוד לפני העסקה, והוסיף: "מצחיק שאיגוד היבואנים נושא את ההיבט הצרכני בגאון". ח"כ פינדרוס הוסיף ותהה: "אם היבואנים כל כך דואגים לצרכן האם הם מוכנים גם להוריד 30% ממחיר הרכב?".

לטענת איגוד היבואנים התייחס גם מנכ"ל מוסך סומרום, שמואל השמשוני, שאמר כי היבואנים אומרים שהם רוצים תחרות, אבל עושים הכל כדי שלא תהייה תחרות. לדבריו, מחיר מכוניות היוקרה צנח ב-30-40 אחוז, למרות שהיבואנים הזעירים קונים את הרכבים במחיר גבוה יותר מהיבואנים הישירים. הוא הוסיף כי רישום הרכבים מהיבוא הזעיר כרכב משומש הוא ברור ולא מטעה. נציג פורום היבואנים, רועי ארפי, הוסיף כי היצרנים מנהלים מלחמה סמויה כדי לא לאפשר לרכבים שלהם להיכנס לפה מאירופה.

מנכ"ל חן מוטורס, רון מלכה, אמר כי רוב היבוא הזעיר מתמקד ברכבי יוקרה משומשים, מאחר ובחקיקה נקבע כי יבואן זעיר יכול לייבא עד 20 כלי רכב בשנה. לדבריו, אי אפשר לקיים עסק מיבוא של 20 מכוניות בלבד, לכן אם ההקלות לא ימשכו, או שמספר כלי הרכב המותרים ביבוא לא יעלה, היבוא הזעיר יפסק.

עו"ד תמיר התייחס לכך ואמר כי הדברים הללו נבחנים במשרד התחבורה והם ישולבו בתיקון המקיף הבא לחוק, אך סירב להעריך מתי התיקון יוגש לאישור הכנסת והוועדה. הוא הוסיף כי הוראת השעה נדרשת על מנת שהמשרד יוכל להמשיך לבחון את הנושא. ח"כ וזאן אמרה כי משרד התחבורה היה צריך להציג לוועדה נתונים על מה שקרה למחירי הרכב בשנתיים האחרונות ולתחרות. תמיר השיב כי אין עדיין נתונים מאחר והדבר הוא חלק מעבודת הבחינה. "כשנגיע להסדר הכולל נהייה חייבים לעגן אותו בנתונים", הוסיף. ח"כ בועז טופורובסקי אמר כי הוועדה אינה חותמת גומי, וכי גם ה-18 באפריל 2021 יגיע והוועדה תדרוש תשובות.

בתום הדיון הצביעה הוועדה פה אחד בעד אישור הצו והארכת תוקף הוראת השעה, כאשר בהצבעה השתתפו ח"כ שי וזאן, ח"כ מתן כהנא, ח"כ יבגני סובה, ח"כ פינדרוס וח"כ טופורובסקי. ח"כ שי וזאן סיכמה ואמרה כי היא מקווה שהוועדה לא תידרש להארכה נוספת, אך אם זה יקרה משרד התחבורה צריך להיות כבר בשלב של גיבוש תיקוני חקיקה ראשית. עוד הוסיפה ח"כ שי וזאן כי הוועדה מצפה לקבל ממשרד התחבורה נתונים לגבי התועלות שהביאה הרפורמה לצרכנים, פערי המחירים, ההגנה עליהם מבחינת גילוי המידע והרחבת פעילות היבוא הזעיר.

יונדאי i30 N חדשה משופרת להנאת נהיגה מירבית

יונדאי i30 N החדשה (צילום יח"צ חו"ל)

יונדאי מוטור חשפה את ה- i30 N החדשה, שמגיעה עם עיצוב משופר, תיבת הילוכים מצמד כפולה (N DCT) חדשה מסוג רטוב, ותכונות חדשות ומתקדמות לסיוע לנהג ובטיחות, המספקות לנהגים חוויה טובה יותר בין אם על הכביש או על המסלול. עם מגוון תכונות חדשות לשיפור מדי יום ומצבי נהיגה בעלי ביצועים גבוהים, ה- i30 החדשה היא באמת מכונית ספורט יומיומית המסוגלת למסלולי מרוץ.

I30 N הפכה למכונית הייצור הראשונה עם ביצועים גבוהים של יונדאי עם השקתה בשנת 2017. עד כה נמכרו מעל 25,000 יחידות i30 N באירופה, והאץ' הספורטיבי הקודם זכה במספר פרסים, כולל מכונית הספורט Auto Bild. השנה בשנת 2018. דגמי יונדאי N היוו השראה לקהילת אוהדים המכונה "N- thusiasts".

ה- i30 N החדשה מתבססת על ההצלחה של קודמתה. בנוסף להיצע מגוון שיפורי עיצוב ונהיגה, הוא מצויד גם בחומרים קלים יותר, מה שגורם ליותר זריזות וטיפול טוב יותר. בדומה לגרסה הקודמת, ה- i30 N החדשה זמינה הן במרכבי האצ'בק והן במרכבי fastback.

"מאז הופעת הבכורה בשוק בשנת 2017, מכונית הביצועים הגבוהה המקורית של יונדאי N זכתה למספר ביקורות ופרסים מצטיינים. נהגים המעוניינים בכיף מקסימלי לנסוע בכביש כמו גם על המסלול, זוכים כעת למגוון רחב עוד יותר של מאפייני ביצועים ועיצוב, עם יונדאי i30 N החדשה ", אומר תומאס שמרה, סגן נשיא בכיר וראש חטיבת מוצרים בחברת מוטורי יונדאי. "במיוחד העיצוב החדש, הגלגלים החדשים, N מושבים קלים ותיבת ההילוכים הכפולה החדשה עם שמונה הילוכים מהסוג הרטוב, הופכים את חווית יונדאי N לספורטיבית ונוחה מאי פעם".

עיצוב חיצוני משופר המתמקד בביצועים דינמיים: ניתן לתאר את העיצוב החדש של i30 N בשלוש מילים: ביצועים, רגש, אמירה. מעבר לתרגיל סטיילינג, הביצועים מגדירים את השינויים שבוצעו אך ורק עבור i30 N. כל תכונת עיצוב סביב המכונית פותחה תוך התמקדות בביצועים דינמיים: הופעת ה- i30 N החדשה מראה שהיא נולדה באופן טבעי למסלול המירוצים. בחזית ניתן למצוא את חתימת ה- N על הגריל המרכזי הרחב. עיצוב הרשת הספציפי והחד שלה מזכיר לצופה את כנפי המטוס ומותאם לו לאפשר קירור מנוע יעיל. לוגו ה- N שולב גם במכסי הגלגלים. שיפורים אחרים בעיצוב כוללים פנסי LED חדשים עם אורות יום ריצה בצורת V (DRL). בינתיים, פינות הפגוש החיצוניות, הנשלטות על ידי סנפירי הצד האווירודינמיים האופייניים, משלבות את וילונות האוויר כדי לשפר משמעותית את זרימת האוויר ולהפחית מערבולת לתוך בית הגלגלים.

ה- i30 האצ'בק החדשה N כוללת עיצוב אחורי מעודכן, ואילו החלק האחורי של ה- i30 Fastback N החדש נותר ללא שינוי. על ההאצ'בק, ספוילר הכנפיים הגדול עם אור הבלם המשולש N הייחודי יוצר כוח למטה ואיזון מצוין, כאשר גם המנורות האחוריות עודכנו וכוללות חתימת LED חדשה. שני צינורות פליטה גדולים המשולבים במפזר הפגוש התחתון משלימים את התמונה של i30 N. עם ביצועים גבוהים טהורים.

הצורה הבאה לתכנון הפונקציות של ה- i30 N החדשה גורמת למכונית להיראות מהירה גם בעמידה. מטרה ואנרגטית, היא מוכנה להתמודד עם הכביש והמסלול.

ה- i30 N החדשה מגיעה בשבעה צבעים חיצוניים, כולל Performance Blue, הבלעדי לדגמי יונדאי N.

ה- i30 N החדשה עם גימור סטנדרטי מצוידת בגלגלי סגסוגת 18 אינץ '. כאשר הוא מצויד בחבילת הביצועים (ראה להלן), הוא מגיע עם סדרת שדרוגים עיצוביים, כולל גלגלי סגסוגת מזויפים שפותחו לאחרונה בגודל 19 אינץ '. הגלגלים הקלים, המותאמים וחמישה כפולות דיבור תוכננו למסה מינימלית בלתי מפוצצת וחוזק גבוה. יחד, גלגלי הסגסוגת המזויפים בגודל 19 אינץ 'קלים יותר ב 14.4 קג"מ מגלגלי הסגסוגת היצוקים הנוכחיים בגודל 19 אינץ'. גימור האפור הסאטני הכהה שלהם, בניגוד לקליפר הבלמים האדומים הספציפיים N עם לוגו N, מדגיש את רוח המירוץ של המכונית. ה- i30 N החדשה עם חבילת ביצועים הותאמה גם עם צמיגי פירלי P-Zero בעלי ביצועים גבוהים, שפותחו במיוחד עבור i30 N, ואילו הגימור הסטנדרטי מציע צמיגי Michelin Pilot Super Sport.

נפרצה המנהרה הראשונה בפרויקט הרחבת כביש 60 בירושלים

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ועיריית ירושלים, באמצעות חברת מוריה, מקדמים באופן מואץ את עבודות הביצוע של פרויקט הרחבת כביש המנהרות (כביש 60). לאחרונה נרשם ציון דרך משמעותי ראשון בפרויקט – עם פריצת המנהרה החדשה הצפונית, שאורכה כ- 300 מטרים.

פרוייקט כביש המנהרות (60) מהווה את שער הכניסה הדרומי של ירושלים והוא אחד מפרויקטי התחבורה הגדולים והמשמעותיים המבוצעים בשנים האחרונות בירושלים והסביבה. הרחבת כביש המנהרות מבוצעת באורך של 12 ק"מ, מצומת הרוזמרין שבשכונת גילה בירושלים ועד לישוב אלעזר. הפרויקט כולל הוספת שני נתיבי תנועה והקמת שתי מנהרות חדשות לצד המנהרות הקיימות, האחת באורך של 300 מטרים והשנייה באורך 900 מטרים.

כמו –כן, לראשונה בישראל יוקם במסגרת הפרויקט נתיב תחבורה ציבורית מתחלף – בשעות הבוקר יהיה פתוח לנסיעה מכיוון גוש עציון לירושלים ובשעות אחר הצהריים ישתנה לכיוון הנגדי מירושלים לגוש עציון. בנוסף יוקם גשר חדש מעל נחל גילה בגובה של 60 מטרים.

העבודות בפרויקט כוללות גם שיקום של המנהרות הקיימות ושדרוג המערכות בהן (איוורור, תאורה, מים, גילוי אש ותקשורת)  למערכות טכנולוגיות חדשניות וכן התקנת מערכות מתקדמות במנהרות החדשות.

עבודות הביצוע בפרויקט החלו לפני כשנה והן צפויות להסתיים בשנת 2025. ההשקעה הכספית הינה כמיליארד שקלים. הפרויקט מהווה נדבך מרכזי נוסף במהפכת התשתיות התחבורתיות המואצת העוברת על ירושלים ובכלל זה בשלוש הכניסות המרכזיות לעיר, עם שדרוג הכניסה הראשית דרך כביש 1, עם הכניסה המזרחית וכעת עם העבודות בשער הכניסה הדרומי לירושלים.

מנכ"ל חברת מוריה, גלעד בר-אדון: ״פרויקט הרחבת כביש המנהרות הינו פרויקט בעל חשיבות רבה, המהווה את שער הכניסה הדרומי של ירושלים וחלק מרכזי בתנופת הפיתוח התחבורתי  שעוברת העיר ירושלים. מדובר בפרויקט ייחודי, הכולל לראשונה בישראל הקמת נתיב תחבורה ציבורית המתחלף לפי שעות העומס והקמת מנהרות חדשות לצד מנהרות קיימות. בנוסף יכלול הפרויקט, שיפור משמעותי לבטיחות משתמשי הדרך והתקנת מערכות טכנולוגיות מתקדמות הן במנהרות הקיימות והן בחדשות".

השכלה וטכנולוגיה

CORNING עם חגיגות היובל לסיב האופטי

בזמן שאנו מביטים במסך בטבעיות צורכים חדשות, מידע, סרט, סדרה או שיר, העולם חוגג החודש  את יום הולדתו ה-50 של הסיב האופטי אשר הומצא על ידי חברת CORNING האמריקאית. CORNING הביאה לעולם פיתוח המאפשר לנו כיום לצרוך תכני וידאו (סטרימינג), לנהל מחשוב ענן וערים חכמות, להעביר נתונים בקצב מהיר, לקשר מכוניות אוטונומיות ולהוביל לפיתוחי 5G חדשים.

מבחינה היסטורית, הסיב האופטי הראשון יוצר על ידי CORNING בשנת 1970 והוביל לפריצת דרך משמעותית בכל עולם הטלקומוניקציה. גודלו של הסיב האופטי, קטן יותר משיערה ומאפשר את מעבר הנתונים המהיר שאנו מכירים היום. ב-1970 פנו חברי משרד הדואר הבריטי ל- CORNING וביקשו סיוע ביצירת סיבי זכוכית טהורים שיאפשרו את הפחתת הדציבלים הנישאים לקילומטר. מהנדסי CORNING הצליחו להוריד את הרף מ-1000 דציבלים לכ-20 דציבלים לקילומטר ((dB/km. למרות שהמשימה נראתה בלתי אפשרית, פריצת הדרך של מדעני קורנינג שינתה את העולם.

ניסים אטיאס מנכ"ל CORNING ישראל מציין כי מאז אותה המצאה ב-1970, CORNING העבירה למעלה ממיליארד קילומטרים של סיבים אופטיים ומפעילה מספר מפעלים בעולם. המצאת הסיב האופטי, שהינו חזק יותר ממתכות כמו פלדה וטיטניום, הביאה לדורות של חדשנות ומוצרים חדשים בהם, השיחות הקוליות בטלפון, העברת מידע ונתונים בקצבים גדולים, תחילת שירותי הווידאו, האינטרנט של הדברים, מציאות רבודה ועוד. עד היום נפרסו למעלה מ-5 מיליארד ק"מ של סיבים אופטיים ברחבי העולם, מוסיף אטיאס, אשר יהוו תשתית חשובה להתפתחות ולצורך היישום התקשורתי של האנושות בעתיד.

בואינג אוסטרליה עם הרצת מנוע Loyal Wingman הראשון

בואינג אוסטרליה הפעילה החודש את מנוע ה-Turbofan המסחרי במטוס ה-Loyal Wingman הראשון, כחלק מבדיקות הקרקע וההכנות לקראת הטיסה הראשונה. זוהי אבן דרך נוספת עבור בואינג, שהשלימה מוקדם יותר השנה את מטוס ה-Loyal Wingman הבלתי מאויש הראשון עבור חיל האוויר המלכותי האוסטרלי, ולכך שהמטוס, אשר משתמש בבינה מלאכותית ומפותח לשוק ההגנה העולמי, משמש גם כבסיס לפלטפורמת Airpower Teaming (ATS) של בואינג.

ד"ר שיין ארנוט, מנהל תוכנית Airpower Teaming (ATS) של בואינג, אמר: "הרצת המנוע מקרבת אותנו לעבר הטסת המטוס הראשון בהמשך השנה, והייתה מוצלחת בזכות שיתוף הפעולה והמסירות של הצוות שלנו. הצלחנו לבחור מנוע סילוני קל מאוד, למערכת הבלתי מאוישת כתוצאה מטכנולוגיות הייצור המתקדמות המיושמות על המטוס".

חדשות הקורונה

סיכום השבוע של מד"א עם 140,788 דגימות

ארגון מגן דוד אדום מפרסם שמראשית משבר הקורונה, מתאריך 24.2 ועד היום נלקחו ע"י החובשים והפרמדיקים של מד"א 1,571,782 דגימות לנגיף הקורונה. הדגימות בוצעו במהלך שבעת החודשים האחרונה במגוון מוקדים ובפריסה ארצית – בבתי האזרחים, במתחמי היבדק וסע, בבתי אבות ומוסדות סיעודיים במסגרת פרויקט מגן אבות ואימהות ועוד

בשבוע האחרון (17.9-23.9), בשיתוף משרד הבריאות, פיקוד העורף וקופות החולים, דגמו החובשים והפראמדיקים של מד"א 140,788 בני אדם. 17,349 מהם נדגמו בבתיהם ו- 57,681 בני אדם נדגמו במתחמי היבדק וסע של מגן דוד אדום ופיקוד העורף.

עפ"י הנתונים, החובשים והפראמדיקים של מד"א נטלו מראשית משבר הקורונה דגימות מ- 272,393 בני אדם בבתיהם.

במתחמי היבדק וסע של מד"א ברחבי הארץ שפועלים בשיתוף משרד הבריאות, פיקוד העורף וקופות החולים בוצעו 514,825 בדיקות. במתחמי היבדק וסע בירושלים נדגמו 100,919 בני אדם, 64,482 מתוכם נדגמו במתחם טדי בעיר ו-14,186 בשכונת שייח ג'ראח במזרח העיר, במתחם היבדק וסע בגני יהושע בתל אביב נדגמו 64,153 בני אדם, בחדרה נדגמו 19,523 בני אדם, בחיפה נדגמו 16,653 בני אדם, באשדוד נדגמו 15,549 בני אדם, בנתניה נדגמו 15,465 בני אדם, בכפר סבא נדגמו 14,964 בני אדם, בבני ברק נדגמו 14,546 בני אדם, באום אל פחם נדגמו 14,018 בני אדם, בבאר שבע נדגמו 11,546 בני אדם, בלוד נדגמו 10,806 ובראשון לציון נדגמו 10,732 בני אדם. על פי הצורך והדרישה מפעיל מגן דוד אדום מתחמים ניידים נוספים ברחבי הארץ.

בימים אלו ממשיך ארגון מד"א בביצוע בדיקות במתחמי היבדק וסע, בבתי אבות ובמוסדות ברחבי הארץ וגם בבתי המבוטחים של קופות החולים השונות, במידת הצורך.

כמו כן, צוותי מד"א לקחו עד כה דגימות מ-3,692 בני אדם שחזרו מחו"ל בעמדה ייעודית בנמל התעופה בן גוריון

בנוסף, ביצעו פראמדיקים של מד"א כ-3,000 בדיקות לסרולוגיה ואלפי חולים מאומתים הועברו ע"י צוותי מד"א מבתיהם לאשפוז.

גם במוקדי החירום 101 של מד"א ניכרת עליה משמעותית בפניות האזרחים, השבוע התקבלו 24,125 שיחות ביממה, עליה של כ- 400% ביחס ליום שגרה.

לצד ביצוע כמיליון ושש מאות אלף דגימות לקורונה, בשירותי הדם של מד"א ממשיכים בהתרמת פלסמה ממחלימים מקורונה לטובת טיפול בחולים קשים ויצור חיסון פסיבי. עד היום הותרמו 7,827 מנות פלסמה ממחלימים מקורונה מהם ניתנו 1,864 מנות ל-932 חולי קורונה במצב בינוני וקשה (2 מנות לכל חולה).

מד"א ממשיך בפעילות של לקיחת דגימות בשיתוף משרד הבריאות, פיקוד העורף וארבעת קופות החולים ומבצע העברות חולים מאומתים לאשפוז וכל זאת בנוסף לפעילות הארגון בשגרה ובחירום.

בעקבות הסגר כל סניפי הרישוי נסגרו ולא מתקיימים מבחני נהיגה עיוניים ומעשיים

במסגרת המעבר למתכונת חירום. עם כניסת הסגר לתוקף, נסגרו כל סניפי הרישוי ברחבי הארץ לקבלת קהל. נהגים שהזמינו מראש תור לקבלת שירות בסניפי משרד הרישוי, מקבלים את השירות בטלפון באמצעות שיחה יזומה של פקידת הרישוי, במועד ובזמן שקבעו.

ניתן להזמין תור טלפוני מראש, באמצעות אפליקציית MY VISIT, באתר משרד התחבורה או במוקד הטלפוני, ולהירשם לשיחה טלפונית עם נציג משרד הרישוי. השיחה תתבצע לאחר זיהוי מהיר של הפונה. בין השירותים שניתן יהיה לקבל: חידוש רישיון רכב, מידע בנוגע לקורסי חובה, צווי ירושה, הפקדת כלי רכב, הפקדת רישיון נהיגה בגין פסילה, מידע אודות רישיון, העברת בעלות במקרים חריגים ומגוון פעולות נוספות.

יצוין כי משרד התחבורה מעמיד מגוון רחב של אמצעים מקוונים לכל מי שנדרש לבצע פעולות רישוי דחופות, גם ללא צורך בהגעה למשרדי הרישוי. כיום ניתן לבצע את מרבית פעולות הרישוי, באתר האינטרנט של משרד התחבורה, בעמדות השירות האוטומטיות (רשיומט), בסניפי דואר ישראל, ובמוקד בטלפוני *5678. הנפקת רישיונות נהיגה קבועים (מפלסטיק), לאחר תשלום האגרה, ממשיכה כסדרה.

בעקבות ההנחיות על הסגר, לא מתקיימים קורסי נהיגה, מהיום ועד ליום ראשון, 18 באוקטובר. לאור זאת, חתמה שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, על תקנה הדוחה את התליית הרישיונות של נהגים המחויבים בקורסי נהיגה, עד ל-1 במרס 2021. לפיכך, נהגים שחויבו בביצוע קורסי חובה, מה-16 במרס ועד לסוף 2020, ולא יכלו לבצע את הקורסים בשל המגבלות, יוכלו להמשיך ולנהוג עד לחודש מרס 2021.

כמו כן, מהיום ועד ל-18 באוקטובר, לא יתקיימו מבחני נהיגה עיוניים ומעשיים. תלמידי הנהיגה שבחינתם בוטלה יקבלו בשעות הקרובות הודעת SMS אודות הביטול. עם סיום הסגר יזומנו התלמידים למועד חלופי למבחן המעשי. כמו כן, החל מהיום ובמהלך כל הסגר, לא יתקיימו שיעורי נהיגה ולא יתקיימו מבדקי מיון והתאמה לנהגים מקצועיים.

מכוני הרישוי והמוסכים ימשיכו לתת מענה לבעלי כלי רכב והעסקים, בכפוף לתקנות ולהנחיות משרד הבריאות. רשות הרישוי תמשיך לבצע בחינות מעשיות לטרקטורים, מכונה ניידת, מלגזות, אמבולנסים, רכבי ביטחון, משאיות ואוטובוסים. זאת, כדי לאפשר רציפות תפקודית וחוסן ראוי לענפי החקלאות, התעשייה, שירותי החרום ותשתיות הכרחיות.

אגף פיקוח ובקרת רכב יפקח על חברות הובלה ואוטובוסים בחברות פרטיות ובתחבורה הציבורית, תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות והתו הסגול. השירות בתחום המטענים יינתן באמצעות מענה במיילים בלבד. תחום יבוא כלי רכב ומוצרי תעבורה, הוראות רישום, אישור אב-טיפוס, טיפול בקריאות חוזרות (ריקול) ופניות כלליות לאגף הרכב, ימשיכו להתנהל כרגיל, באמצעים המקוונים.

בעקבות הסגר פעילות התחבורה הציבורית תצומצם

בעקבות החלטת ממשלת ישראל על סגר כללי. החל מיום שלישי בבוקר (29 בספטמבר) התחבורה הציבורית בכל הארץ תפעל במתכונת מצומצמת מנפח הפעילות הרגיל שלה, ותספק שירות הכרחי לעובדים חיוניים, צרכי הצטיידות והגעה למרכזים רפואיים. במסגרת דיונים שנערכו במשרד התחבורה, עקב החלטת ממשלת ישראל על סגר מלא, הוחלט לצמצם את פעילות התחבורה הציבורית למינימום הנדרש, בדומה למתכונת שפעלה בתחילת הסגר הראשון, בסוף חודש מרס השנה.

בעקבות צמצום נפח הפעילות של התחבורה הציבורית, השירות העירוני ימשיך לפעול בתדירות נמוכה וברשת קווים בסיסית בלבד. במהלך ימות השבוע יופעל השירות עד לשעה 20:00 בערב ויתחדש בכל בוקר עם תחילת השירות. פעילות השירות הבינעירוני תופסק בסופי השבוע. בשירות הקווים העירוני תופעל בימי שישי ובמוצאי השבת רשת קווים מצומצמת. במוצאי השבת יפעל השירות העירוני עד לשעה 22:00.

שירות באבל בגוש דן ותיק-תק בחיפה וירושלים, המאפשר נסיעה בהזמנה מראש, בישומון (אפליקציה), ימשיך לפעול לטובת עובדי המפעלים החיוניים בימים א-ה. מספר הנוסעים בהם יוגבל בהתאם להנחיות. מוניות השירות ומוניות מיוחדות (ספיישל) ימשיכו אף הן לפעול, בהתאם להנחיות התו הסגול. פעילות הרכבת הקלה בירושלים ורכבת ישראל תימשך, אך הפעילות בהן תצומצם במהלך השבוע. פעילות רכבת ישראל תיפסק בסופי השבוע.

פעילות הרכבת תצומצם בקווים הפרבריים שלהם חלופות. הנסיעה ברכבת תתאפשר רק בהזמנת מקום, ומספר הנוסעים יוגבל ל-50%. רכבת ישראל פיתחה מערכת לוויסות והגבלת מספר הנוסעים ברכבות. המערכת עובדת מזה שלושה חודשים ומוכיחה את עצמה. כתוצאה מכך, הרכבת פועלת בצורה מיטבית, נקיה ונתפסת בידי הציבור כאמצעי תחבורה בטוח.

מידע מפורט אודות פעילות קווי התחבורה הציבורית הזמינים, ניתן לקבל במוקד הטלפוני של משרד התחבורה בטלפון 8787* ובאתר משרד התחבורה.

שמיר אופטיקה למען צוותי המיון במרכז הרפואי שיבא

כל מי שמרכיב משקפי ראייה מכיר את תופעת הצטברות האדים במשקפיים בעת עטית מסכת הפנים, המגינה מפני הידבקות בנגיף הקורונה, ואשר הפכה לפריט חובה בכל פעילות במרחב הציבורי. עבור צוותים רפואיים, הנדרשים לחדות ראייה בזמן הטיפולים הרפואיים הנמשכים שעות רבות, בעיית היווצרות האדים בעדשות המשקפיים אף מקבלת משמעות גדולה עוד יותר.

שמיר אופטיקה, אשר מפתחת ומייצרת עדשות בטכנולוגיה מתקדמת ב-30 מדינות ברחבי העולם, החליטה להתגייס למען הצוותים הרפואיים ברחבי העולם ותרמה עד כה, אלפי עדשות ראייה עם ציפוי חדשני וייחודי העונה לשם "אנטי-פוג", אשר מונע היווצרות אדים על גבי המשטח האחורי של העדשה, באמצעות ספיחה של האדים המצטברים על העדשה.

גם בישראל, החברה נרתמה לעזור למרכיבי המשקפיים בין צוותי המיון במרכז הרפואי שיבא תל השומר, ולאחר שהצוות המקצועי של שמיר ערך בדיקות ומדידות לחברי הצוות הרפואי, החברה תתרום 185 זוגות משקפי ראיה עם עדשות האנטי פוג, לצוות הרפואי. תרומה זו מתווספת לכ-7,000 זוגות משקפיים שנתרמו עד כה ברחבי העולם.

יגן משה, מנכ"ל שמיר אופטיקה: "אנו גאים לסייע לצוותים הרפואיים בתקופה אינטנסיבית זו בה הצוותים עושים לילות כימים על מנת לטפל ולמגר את מחלת הקורונה. נושא ההגנה על העין הוא בראש סדר העדיפויות שלנו כחברה השואפת לשפר ולהשתדרג טכנולוגית כל העת".

שונות

הרחבת הפיקדון גם על בקבוקים גדולים תחת מכבש לחצים של יצרני המשק"ל

חירייה בעיר – כיכר רבין (צילום המרכז לחינוך סביבתי בפארק המיחזור חירייה)

בשבוע שעבר הצטרפה אוסטריה ל-53 מדינות נוספות והודיעה חקיקת חוק פיקדון במדינה. לדברי ירון ברדוגו, מנכ"ל תאגיד האיסוף והמחזור אסופתא לשרה ישנה הזדמנות יוצאת דופן להטביע את חותמה בתחום איכות הסביבה, להעלות משמעותית את שיעורי האיסוף והמחזור של הפלסטיק בישראל, להוזיל למשק את עליות הטיפול בפסולת במיליוני שקלים מדי שנה, ולנקות את השטחים הציבורים.

ההחלטה על הרחבת חוק הפיקדון תמצב את ישראל בשורה אחת עם המדינות המתקדמות והממחזרת ביותר בעולם המנהיגות חוקי פיקדון.

לנוכח משבר הפלסטיק הפוקד את העולם עוד ועוד מדינות מכריזות על חקיקת חוקי פיקדון. יצוין כי התנגדותם הנחרצת והאגרסיבית של יצרני המשקאות נגד חוק הפיקדון איננה ייחודית לישראל וכי שרים ושרות בעולם כולו נאלצו לעמוד איתן מול כוחם הפוליטי העצום ולהעדיף את האינטרס הציבורי והסביבתי.

מסמך שנחשף באתר ויקיליקס חשף את הנחייתה של קוקה קולה אירופה ללוביסטים שלה כי בחוקי פיקדון בפרט ובהעלאת יעדי מחזור בכלל יש "להילחם" וכלשונםfight back .

דוגמא לשרה להגנת הסביבה אשר עמדה איתן מול לחציהם המאסיביים של יצרני המשקאות ורשתות השיווק והעדיפה את האינטרס הציבורי היא השרה ההולנדית אשר פרסמה באפריל השנה כי חוק הפיקדון ההולנדי יורחב על מכלי המשקה הקטנים. בתהליך לקראת ההחלטה להרחיב את החוק הרשויות בהולנד ביצעו מחקר על היתרונות הכלכליים והסביבתיים של חוקי הפיקדון, והתוצאות היו מאוד משכנעות – בכל תרחיש התועלות עלו על העלות, כמו כן, נקבע כי הרשויות המקומיות יחסכו 83-90 מיליון יורו בשל ירידה בכמות מכלי המשקה שיגיעו לפחים. יצוין לאורך השנים גם בהולנד רשתות השיווק ויצרני המשקאות הבטיחו שיעלו את אחוזי המחזור של בקבוקי הפלסטיק והפחיות, הממשלה נתנה להם הזדמנות (על אף שהם המשיכו בלובינג חזק כנגד ההרחבה) אך הם נכשלו בכל פעם ולכן באפריל השנה הכריזה השרה על הרחבת החוק.

דוגמא נוספת להרחבת חוקי הפיקדון התרחשה בשבוע שעבר באוסטריה. ב- 07.09.2020 פורסמה בעיתונות האוסטרית החלטתה של השרה להגנת הסביבה באוסטריה להחיל חוק פיקדון באוסטריה.

ואכן בשנים האחרונות מתרחבת מגמת חקיקת חוקי פיקדון בעוד ועוד מדינות בעולם. בשנת 2010 – 38 מדינות הנהיגו חוקי פיקדון ובשנת 2019 – 53 מדינות מנהיגות חוקי פיקדון. ממשלות רבות דוגמת בריטניה, סקוטלנד, צרפת, בלגיה, קפריסין, טורקיה, רומניה, הודו, ניו זילנד הכריזו על אימוץ שיטת הפיקדון ועובדות בימים אלה על ניסוח החוק אשר עתיד להיכנס לתוקף בשנים הקרובות.

מגמה זו עולה בקנה אחד עם הדירקטיבה החדשה ((Single -Use Plastic Directive שעברה במאי 2019, הדורשת ממדינות האיחוד לעמוד ביעד של 90% איסוף ומחזור מכלי משקה עד שנת 2029 עם יעד ביניים של 77% עד שנת 2025. הדירקטיבה מציינת מפורשת כי על מנת להגיע ליעדים אלה אל המדינות החברות ליישם את שיטת הפיקדון.

בדצמבר 2017 יצא האו"ם עם הכרזה הקוראת למדינות העולם לחוקק חוקי פיקדון על מנת להתמודד עם משבר הפלסטיק.

ואצלנו מחלוקת בוועדת הכלכלה באשר להחלת חוק הפיקדון על מכלי המשקה הגדולים; ובינתיים ללא החלטה.

ועדת הכלכלה של הכנסת, התכנסה לדיון בכוונת המשרד להגנת הסביבה להחיל את חובת הפיקדון גם על מכלי המשקה הגדולים. היו"ר מרגי אמר בפתח הדברים כי ביקש לקיים את הדיון על רקע יוזמות שונות ודיונים לקראת החלת חוק הפיקדון גם על מכלי המשקה הגדולים.

עוד ציין היו"ר מרגי במהלך הדיון, כי מדובר בתפוח אדמה לוהט שכל שר גלגל לבא אחריו, והשרה להגנת הסביבה, ח"כ גילה גמליאל, לומדת את הנושא ברצינות ושומעת את כל הגורמים. "אם ניווכח שאפשר לייצר מתווה שלא מייצר עלויות וכולם ייהנו ממנו נשמח לאפשר זאת", אמר. השרה גמליאל ציינה כי יש מחלוקת רבה סביב הנושא, ברשויות המקומיות, במשרדה ובין חברי הכנסת, ומדובר בסוגיה מורכבת. לדבריה, בכוונתה לבחון את כל הדברים כדי לקבל את ההחלטה הכי נכונה לציבור.

מנכ"ל יצרנית המשקאות יפאורה תבורי, רוני גת, אמר כי ניתן להתחייב ליעד איסוף וולנטרי של 73% והדבר יעלה לחברות כ-30 מיליון שקל בשנה. לעומת זאת, חובת פיקדון תוביל אולי לאיסוף של 75-77 אחוז, אך הדבר יעלה 70 אגורות לבקבוק וזה 300 עד 500 מיליון שקל שישתו כמס על הציבור. מנכ"ל תאגיד המחזור תמיר, רני איידלר, הצטרף לדברים ואמר כי ניתן להציב פח כתום ליד כמעט כל בית בישראל ולהגיע תוך 5 שנים ליעד איסוף של 73%.

יו"ר תאגיד המחזור אל"ה, אמיר חייק, הצטרף לדברים ואמר כי פיקדון לא יפתור את הבעיה, אלא רק ירחיב אותה. ח"כ תמר זנדברג תהתה איך תאגיד מחזור מתנגד למחזור וחייק השיב כי התאגיד לא מתנגד למחזור, אלא סבור שהדרך הנכונה לעשות זאת היא ללא פיקדון. מנגד, מנכ"ל אסופתא, ירון ברדוגו, אמר כי חוק הפיקדון יוזיל את מחירי המשקאות, והוסיף כי אחרי שהשר זאב אלקין פרסם את החלטתו של להחיל פיקדון יצרני המשקאות העלו מחירים ב-20-30 אגורות לבקבוק.

מנכ"ל אדם, טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, אמר כי לאחר 10 שנות חסד לחברות המשקאות, לא בטוח שדחייה נוספת תעמוד במבחן הסבירות של בית המשפט העליון. ראש תחום פסולת ומחזור באדם, טבע ודין, עמיעד לפידות, הוסיף כי ברגע שיחל חוק הפיקדון על המכלים הגדולים 90 מיליון שקלים יועברו כל שנה לצרכנים והדבר יחסוך מיליונים לרשויות המקומיות ולקמעונאים.

מנכ"ל חברת פארטו שייעצה למשרד להגנת הסביבה, דורון לביא, אמר כי ניתן להעלות את אחוזי האיסוף מ-50 ומשהו אחוזים ליותר מ-70% ולחסוך למשק 15 מיליון שקל בשנה. לדבריו, העלויות לקמעונאים יפחתו בחצי.

נציגת פורום 15 הערים הגדולות, מיה קרבטרי, אמרה כי הפורום תומך בהחלת החוק בשל היעדר פתרון כולל ובשל המפגע שיוצרים כיום כלובי המחזור. לעומת זאת, נציגת מרכז השלטון המקומי, מירה סלומון, התנגדה ואמרה כי רשויות קטנות בפריפריה לא יהיו מסוגלות להתמודד עם החלק חוק הפיקדון.

מחלוקת הייתה גם בין חברי וחברות הכנסת. ח"כ עידן רול אמר כי הנושא מורכב וצריך אולי לבחון אפשרות לשלב בין פיקדון להנגשת מכלי האיסוף. ח"כ אנטאנס שחאדה אמר, כי "במגזר הערבי יש תעשייה של החזרי בקבוקים קטנים, וכולם יודעים השתלט עליה, אך החוק לא תרם לאיכות הסביבה ונכשל". ח"כ מרגי אמר כי הוא לא חושש לומר שאם ננטרל את האיסוף של נברנים וארגוני פשיעה לא היינו מגיעים ליעדי האיסוף. ח"כ אייכלר אמר כי הדבר יפגע במשפחות העניות. ח"כ סלאח סונדוס התנגדה גם היא להרחבת החוק ואמרה כי צריך להשקיע ביישובים הערבים בחינוך והסברה. ח"כ יצחק פינדרוס, לשעבר מחזיק תיק אגף התברואה של עיריית ירושלים, טען כי הדרך היחידה למחזור זה הצבת מתקנים סמוך לבתי התושבים.

מנגד, ח"כ תמר זנדברג אמרה כי צריך להחיל את החוק או לבקש פטור מהוועדה ולנמק אותו. לדבריה, לציבור יש אינטרס מובהק בהחלת החוק על הבקבוקים הגדולים, בעוד שהאינטרס של יצרניות המשקאות הוא הפוך. יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מיקי חיימוביץ', הוסיפה כי חוק הפיקדון הוכיח עצמו כשהבקבוקים הקטנים נעלמו מהמרחב הציבורי, והגיע הזמן להרחיבו. "אני מעריכה את הרצון להידברות, אבל ערך ההתקדמות חשוב יותר. המדינה משוועת להחלטה אמיצה", אמרה.

נציג רשות התחרות, אוריאל סיטרואן, ביקש להתייחס לעובדה כי ליישום חוק האריזות ישנו תאגיד מוכר אחד – תמיר, בעוד שליישום חוק הפיקדון ישנם שני תאגידים והדבר משפיע על התחרות והמחירים. לדבריו, אם האיסוף של המכלים הגדולים יהיה לפי חוק האריזות חשוב להכיר בתאגידים נוספים, שכן אם לא תהייה תחרות מחירי המחזור יהיו גבוהים.

השרה להגנת הסביבה, ח"כ גילה גמליאל, התייחסה לכל הדברים ואמרה כי יש מחלוקת בתוך המשרד שלה, כמו שהמחלוקת קיימת גם בין הרשויות המקומיות ובין חברי הכנסת. "מדובר בסוגיה מורכבת ובכוונתי לבחון את הדברים כדי לקבל החלטה הכי נכונה לציבור", אמרה. היא הוסיפה כי חשוב לה לשמוע את כל הנוגעים בדבר. היא הציגה דרכים נוספות לבצע איסוף, ואמרה כי חייבים להדביק את הפער מול העולם בכל הנוגע לטיפול בפסולת. עוד הוסיפה השרה כי היא מקווה שבחודש הקרוב תסתיים הסאגה ותועבר תשובת המשרד לבג"ץ.

היו"ר מרגי סיכם את הדיון ואמר: "הוועדה רואה חשיבות רבה בקידום איכות הסביבה. הוועדה קוראת למשרד להידבר עם כל הגורמים העוסקים בתחום, ולגבש מתווה שיקדם את הסביבה בדרך ישימה שלא תשית עלויות נוספות על הציבור בעת הזו. הוועדה מבקשת מהמשרד לדווח לה על פרטי המתווה שיגובש עוד בטרם יישומו".

לראשונה בישראל טרמיט העל הפורמוסי התגלה בפתח תקווה

הטרמיט הפורמוסי (צילום תומר לו, טוטאל הדברות)

החברה להגנת הטבע, פנתה לשרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, במכתב בו ציינה כי כבר בשנת 2016, החברה העבירה למשרד, מסמך מקצועי בנושא מינים פולשים, שכלל 10 מינים פולשים שעלולים לחדור לישראל, כשאחד מהם – הוא טרמיט העל הפורמוסי. על פי החברה להגנת הטבע, הדרך היעילה למנוע נזקים ממינים פולשים, היא מניעת חדירתם לישראל והדרך הטובה ביותר לעשות זאת, היא על ידי חקיקה מתאימה. חקיקה מתאימה, גם הייתה אחת ההמלצות של המסמך המקצועי, שהועבר למשרד להגנת הסביבה, בשנת 2016.

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "המשרד להגנת הסביבה, כשל במשך השנים האחרונות, בטיפול בנושא המינים הפולשים, אנחנו מקווים שהשרה החדשה, גמליאל, תוביל עיסוק משמעותי, הכולל בראש ובראשונה חוק למניעת פלישות ביולוגיות, ותעצור את הסחבת וחוסר האונים, שאפיינו עד עכשיו, את התנהלות המשרד".

המשרד להגנת הסביבה קורא לרשויות, לציבור ולמדבירים לגלות ערנות ולדווח לרשויות ולמשרד על כל חשד לנוכחות הטרמיטים; הטרמיט זוהה בפתח תקווה על-ידי תומר לו, המתמחה בטרמיטים; הטרמיט הועבר למעבדה האנטומולוגית של משרד הבריאות, שם זוהה בוודאות כטרמיט מהמין הפורמוסי.

טרמיטים מהמין הפורמוסי  – Coptotermes formosanus – זוהו לראשונה בישראל בעיר פתח תקווה. החשד להימצאות מין פולש בעייתי זה דווח לאגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה על-ידי תומר לו המתמחה בטרמיטים. לאחר סיור משותף, דגימות הטרמיטים הועברו למעבדה האנטומולוגית במשרד הבריאות, וזוהו בוודאות כטרמיט הפורמוסי.

המשרד להגנת הסביבה הקים ועדת מומחים, הכוללת נציגים ממשרד הבריאות והחקלאות, חוקרים מהאקדמיה ואנשי מקצוע בתחום ההדברה, במטרה למצוא שיטות להדביר את הטרמיט הפורמוסי, ולהדריך את הרשויות המקומיות והעוסקים בתחום ההדברה. כמו-כן, המשרד מקדם כתיבת והטמעת תנאי בנייה באזורים בהם יש טרמיטים. המשרד להגנת הסביבה קורא לרשויות, לציבור ולמדבירים לדווח לרשויות ולמשרד על כל מקרה של חשד להימצאות טרמיטים מהמין הפורמוסי.

מקור מין פולש זה הוא בדרום מזרח אסיה והוא נחשב בעולם כטרמיט-על, בעל יכולות האכילה ויכולות הריבוי הגבוהות ביותר מבין מיני הטרמיטים הידועים לאדם. גודל מושבה אחת מגיע למיליוני פרטים, והם עלולים להגיע למרחק של עד 100 מטר מהקן. הטרמיט פעיל במיוחד בתנאים של חום ולחות, הנפוצים בקיץ הישראלי. בחלק מהמדינות בארצות הברית הטרמיט הפורמוסי הוא המזיק המסב את הנזק הכלכלי הגבוה ביותר, לאדם הפרטי ולמדינה. כבר כיום מושקעים מיליארדי דולרים לשנה בארה"ב בהוצאות עבור מניעה, עלות טיפול, תיקון נזקים, ירידת ערך נכסים ועוד. מכיוון שמדובר במין פולש חדש, חשוב לאתר את כל המקומות שבהם יש מושבות של הטרמיט הפורמוסי באופן מיידי, זאת על מנת לנסות ולמנוע את התפשטות והתבססות המזיק בכל הארץ.

המשרד להגנת הסביבה פועל בשיתוף פעולה עם האגף לאיכות הסביבה בעיריית פתח תקווה על מנת להכיל את התפשטות ונזקי הטרמיט הפולש. בנוסף, המשרד עובד בשיתוף פעולה עם פקחי המכס ופקחי משרד החקלאות במעברי הגבול של ישראל כדי להפחית את הסיכון של כניסת מינים זרים לארץ.

המשרד מנחה את הרשויות להתייחס לכל מקרה חשוד כמקרה מאומת. כמו-כן, אנו נמצאים בשלב איסוף המידע לגבי התפשטות הטרמיט הפולש ולכן מבקשים להודיע למשרד להגנת הסביבה על כל חשד. אין לזרוק מוצרי עץ החשודים כנגועים, אלא להשמידם!

ד"ר גלעד בן-צבי, מנהל המעבדה האנטומולוגית לאקולוגיה יישומית במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, באוניברסיטת תל אביב מסביר כי: "טרמיט פורמוסי הוא המזיק ביותר בעולם. הוא פוגע בעצים חיים ומתים כאחד. לעתים קרובות הנוכחות שלו לא מזוהה במשך זמן רב, עד שרצפות עץ מתפרקות או חורים נבקעים בקירות גבס. הוא הורס אדני רכבת ועמודי טלפון. מלבד נזקיו למוצרים ומבנים מעץ הוא פוגע גם בקווי תקשורת וחשמל תת קרקעיים וגורם להפסקות חשמל".

סופרות.ים ומחזאיות.ים פנו בקריאה להוצאתו המיידית של בנימין נתניהו לנבצרות מהותית

עשרות סופרות וסופרים, מחזאיות ומחזאים, פנו לנשיא המדינה, לנשיאת העליון, ליועץ המשפטי לממשלה ולראש השב"כ, בקריאה להוצאתו המיידית של ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, לנבצרות מהותית. במכתב, פרי יוזמתו של חתן פרס ראש הממשלה, הסופר אילן שיינפלד, כתבו כך: "ערב כינון הקואליציה והקמת הממשלה הנוכחית, נדרש ביהמ"ש העליון לעתירה בדבר הזכות של נאשם בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים לקבל לידיו מנשיא המדינה את המנדט להקים ממשלה בישראל.

"לאסוננו, בהיעדר חקיקה מתאימה, נאלץ ההרכב המיוחד של ביהמ"ש, שמנה 11 שופטים ושופטות, בראשות כבוד הנשיאה, הגב' אסתר חיות, לאשר את זכות הנאשם להקים ממשלה. זאת, בסייג אחד – שיחתום על הסכם ניגוד עניינים, שימנע ממנו לעסוק בכול הנוגע למשפטו.

כבוד היועמ"ש העביר לידי הנאשם הסכם כזה, ומשהודיע הנאשם כי לא יכבדו ולא יחתום עליו, הודיע בפומבי כי ההסכם זה בתוקפו, גם אם אינו חותם עליו.

"אף על פי כן, לאחרונה התגברו התקפות הנאשם על מערכת אכיפת החוק והמשפט וגם שירות הביטחון הכללי, עד כדי כך שפרקליטות המדינה והשב"כ הצטרכו לפרסם הודעות רשמיות, המפריכות את שקריו.

"הסאה נגדשה הלילה, כאשר בניגוד לדעותיו של רוב שרי הממשלה, פרויקטור המאבק בקורונה ובכירי האוצר, החליט ראש הממשלה על הטלת סגר כללי על ישראל, שידרדר את ישראל למשבר כלכלי איום, וכפי הנראה מטרתו היא אחת – שבירת המחאה נגדו.

"אנו, סופרים וסופרות, תסריטאים ותסריטאיות, מחזאים ומחזאיות ישראלים, מתבוננים בפלצות באופן שבו עוסק הנאשם בהתמדה, בתחכום ובכוונת מכוון בהחרבת מערכות האכיפה, החוק והמשפט, במטרה להימלט ממשפטו.

"אנו גם ערים למאמציו להכין לעצמו מפלט במשכן נשיאי ישראל, על ידי הסרת הצעת החוק למניעת כהונתו של אדם נאשם בפלילים במשרה רמה זו.

"התנהגות הנאשם וסובביו מיום ההכרזה על כתבי האישום נגדו ועד הנה מעידה כאלף עדים, כי אדם זה אינו כשיר עוד לעמוד בראש ממשלת ישראל, וכי נתמלאו התנאים להכרזה משפטית מטעמך על היותו נבצר מהותית ממילוי תפקידו.

"אנו רואים בכם בלם אחרון בפני הנאשם, העושה כול שביכולתו כדי לרסק את מוסדות הדמוקרטיה בישראל. כול יום שהוא ממשיך לשמש בתפקידו מקרב אותו ואת ישראל לאסון שכמותו לא ידענו, והלוואי לא נדע.

לכן, אנו מפצירים בכם לאזור עוז ולהכריז על נבצרותו המהותית של הנאשם מכהונה כראש ממשלת ישראל.

החותמים/ות על המכתב (לפי סדר הא'-ב'): יואב איתמר, איריס אליה כהן, פרופ' רחל אליאור, תמי אלקלס, דניאל באומגרטן, תום בייקין-אוחיון, רונית בכר שחר, ד"ר נוית בראל, עידן בריר, נגה גולדרינג, אדיבה גפן, יעקב וייסמן, חנוכי זקס, אביב חזק, אסתי ג. חיים, אילן חצור, נעה ידלין, יואב כץ, מוטי לרנר, לימור מויאל, עדנה מזיא, הלל מיטלפונקט, אושרית מינץ, ארלט מינצר, אריאנה מלמד, נגה מרקמן, קובי ניסים, טל ניצן, צביקה ניר, יהושע סובול, רז סופר, מיטשל פייגנבאום, ד"ר אסתר פלד, פרופ' עירית קינן, יונתן קלדרון, אביחי קמחי, אלונה קמחי, יהודית קציר, עמליה רוזנבלום, עוז רוטברט, ד"ר דיתי רונן, פרופ' שלום רצבי, פרופ' יגאל שוורץ, שז, אילן שיינפלד, עלית שייר, ד"ר דורית שילה, יעל שכנאי, צרויה שלו, דן תדמור.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: