חדשות השבוע בתרבות אמנות ותיירות 15/2020

ענף התיירות דומם ומדמם אבל טיולי זום פורחים ||| אירועים מכוונים של חגי תשרי ואוקטובר ||| תעופה ושיט מגששים באפלה ||| ספרות, תערוכות ואמנות ||| קולנוע לא חוזר אבל יש פסטיבלים ויש טלוויזיה ||| טיולים בארץ באוויר הפתוח ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

סוכה של נחלים (צילום: אביב קורט)

חגי תשרי עם סגר

סוכנות החלל הישראלית עם אירועי חלל מקוונים לכל המשפחה

האם הייתם יכולים לדמיין את החיים שלנו בלי לוויינים? אין יום שעובר מבלי שכולנו נעזרים בהם, אם זה שיחות בטלפונים הניידים,  משחקים בטלפונים החכמים, בניווט בוויז, הזום, הסקייפ, הוואטסאפ, הרשתות החברתיות וגם שידורי הטלוויזיה שאנחנו צופים מהסלון – כולם עוברים או משתמשים בלווייני תקשורת. וזה לא הכל – תחזיות מזג אוויר מדויקות וחיזוי אסונות כמו סופות ושרפות ענק עוזרים לאנשים בכל העולם ותלויות לחלוטין במידע מלווייני חישה מרחוק, וכך גם לווייני אקלים וסביבה שעוזרים לשמור על כדור הארץ ולהבין טוב יותר איך לצמצם זיהומים ממקורות שונים.

שבוע החלל העולמי, שחל השנה בחול המועד סוכות, עומד בסימן Satellites Improve Life, או בתרגום חופשי – הלוויינים בשירות האדם. בשל הסגר, תציין סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה את אירועי שבוע החלל במגוון פעילויות מקוונות בחינם לכל המשפחה –  הרצאות, ניסויים, סדנאות יצירה, תצפיות חלל וכוכבים והכל מבלי לצאת מהבית.

אילו פריצות דרך אנו עתידים לראות בעתיד הקרוב? כיצד בני האדם יכולים לחיות מחוץ לכדור הארץ? האם יש חיים בנוגה? ואיך הכבידה משפיעה על החיים העתידיים של האנושות בחלל? הם רק חלק ממגוון הרצאות ופעילויות שיתקיימו בין התאריכים 4-22.10 והכל ללא עלות! בין האירועים שיתקיימו במסגרת שבוע החלל העולמי 2020:

» 04.10.2020 מעבדת העתיד- מחקר ממוזער בתוך לווין: הרצאה מקוונת של קהילת Space It Up בנושא מחקר מתקדם בחלל באמצעות לוויינים. איך ניתן לקיים בחלל מחקרים שישפרו את חיינו על כדור הארץ? מהם תנאי תת כבידה? ואילו פריצות דרך אנו עתידים לראות בעתיד הקרוב? ההרצאה תעסוק במחקרים רפואיים בתנאי חוסר כבידה לטובת פיתוח תרופות, הנדסת רקמות, מניעת הזדקנות ועוד. מתי: יום ראשון ה-4 באוקטובר, החל מ-20:00

» 06.10.2020 לוויינים בשירות האדם: פעילות ותצפית במצפה הכוכבים בית יציב: פעילות מקוונת לקהל הרחב במצפה הכוכבים בבית יציב הכוללת פעילויות יצירה, ניסויים, שימוש בתוכנות פתוחות לצפייה בשמי הלילה ועוד. מתי: יום שלישי ה-6 באוקטובר, החל מ-17:30-19:30

» האם יש חיים בנוגה? תצפיות והרצאה במצפה הכוכבים גבעתיים : פעילות מקוונת במצפה הכוכבים גבעתיים בליווי הסברים. בפעילויות יתקיימו תצפיות מרהיבות על כוכבי הלכת צדק ושבתאי, ותוכלו לשמוע על חילופי העונות בכדור הארץ. בנוסף לפעילות התצפית, תתקיים הרצאה מרתקת שתעסוק בגילוי המרעיש על כוכב הלכת נוגה, ועל הסיכוי שנמצא שם חיים בקרוב. מתי: יום שלישי ה-6 באוקטובר, החל מ-19:00
» 08.10.2020 ציידי האסטרואידים: הרצאה ותצפית בטייבה (ערבית): פעילויות אינטראקטיבית מקוונת לכל המשפחה במרכז החלל בטייבה . הפעילות תכלול תצפית שמיים וירטואלית על גרמי השמיים אותם ניתן לזהות בתקופה זו – הירח וכוכבי הלכת שבתאי וצדק. כמו כן יתקיימו הרצאות בנושא אסטרואידים והכוכב החשוב ביותר עבורנו – השמש שלנו. מתי: יום חמישי ה-8 באוקטובר, החל מ-20:00

» לוויינים בשירות האדם: הרצאה ותצפית במרכז החלל ירכא (בעברית ובערבית): תצפיות מקוונת בשימוש באפליקציות בליווי הרצאות לקהל הרחב של מרכז החלל בירכא. ההרצאות יתמקדו בתחום לוויינים בשירות האדם, סקירה של חזית המחקר והפיתוח בתחום החלל, בהם יסבירו על אופן הפעולה של טכנולוגיות חלל מתקדמות וביצוע של מחקר מדעי בתנאי חלל, וכן יעסקו בחזרה של האנושות לירח, בתכניות השונות לנחיתה על הירח ועל מאדים בעשורים הקרובים.  מתי: יום חמישי ה-8 באוקטובר, החל מ-00:18

» 10.10.2020 שבוע החלל העולמי במצפה הכוכבים אלקאסמי (בשפה הערבית): פעילות מקוונת המועברת בשידור חי ממצפה הכוכבים במכללת אלקאסמי הכוללת תצפית מודרכת באמצעות תוכנת סטלריום, ולאחריה ההרצאה "להכיר מקרוב את כוכבי הלכת הענקיים: צדק ושבתאי". כמו כן תתקיים סדנת יצירה לילדים בגילאי יסודי בתחום לוויינים בשירות האדם. הפעילות תועבר בשפה הערבית. מתי: מוצאי שבת ה-10 באוקטובר, החל מ-19:00

» 11.10.2020 אתגר המושבות במאדים: תצפית והרצאה במצפה הכוכבים כינרת: מצפה הכוכבים כינרת יקיים תצפית כוכבים והרצאה. תצפית השמיים תתרכז בכוכבי הלכת צדק ושבתאי, וכן בכוכב הלכת מאדים הנמצא בקרבה גדולה לכדור הארץ בזמן הנוכחי – ובו תעסוק גם ההרצאה שתתמקד בשאלת האתגר הגדול שמציגה פלנטה זו לסוכנויות חלל רבות שכבר מתכננות לשגר אליה בני אדם, לאחר שיקימו על פניה, או בתוכה מושבות.  מתי: יום ראשון ה-11 באוקטובר, החל מהשעה 17:30-19:00

» 19.10.2020 אקדמיה ברשת: להתנגד לכוח הכבידה: תוכלו להצטרף להרצאה מקוונת ומרתקת על אחד הכוחות המשמעותיים להבנת סביבת החלל- כבידה.  במהלך ההרצאה נבין יחד מהי כבידה, איך מתמודדים עם היעדרה במשימות חלל כיום, איך הגוף מגיב לסביבת החלל, אילו בעיות נגרמות בסביבה זו וכיצד אפשר להתמודד איתן?  מתי: יום שני ה-19 באוקטובר, החל מ-11:00

» 22.10.2020 אקדמיה ברשת : חקלאות בחלל: מתירס על טיל, לכותנה על הירח וחיטה בתחנת החלל הם רק חלק ממחקרים שבודקים כיצד בני האדם יכולים לחיות מחוץ לכדור הארץ: אסטרובוטניקה. בהרצאה מרתקת זו שתועבר בשידור חי תוכלו לשמוע על חקלאות בחלל ואיך היא מאפשרת לנו לענות על צרכים קיומיים, תזונתיים, שיקולים אקולוגיים ועוד לשם קיום נוכחות אנושית ממושכת מעבר לכדור הארץ. אם עוד לא חשבתם פעם האם, איך ולמה מגדלים צמחים בחלל? זה הרגע שלכם לגלות.  נא הכינו לקראת הצפייה במשדר: מיכל קטן / כוס , נייר סופג (עובד עם כל סוגי מפיות הנייר) , טוש צביעה (לא עובד עם מרקרים ללוח או מרקרים זוהרים, רק עם טושים על בסיס מים) , סלוטייפ (אפשר גם בלי), מעט מים. מתי: יום שני ה-22 באוקטובר, החל מ-09:00

דגם החללית בראשית (צילום דני בר)

מהו שבוע החלל העולמי?

שבוע החלל העולמי – הנו אירוע בינ"ל אשר נקבע על פי החלטת או"ם (במסגרת הוועדה לפעילות אזרחית בתחום החלל הפועלת בו). ההחלטה קובעת את תאריכי השבוע ל 4 באוקטובר, יום שיגור הלוויין הראשון ספוטניק ששיגרה רוסיה ב -1957, ועד 10 באוקטובר – יום החתימה על אמנת החלל באו"ם, אמנה המסדירה את פעילות המדינות השונות בחלל למטרות שלום.

ברחבי העולם מצוינים האירועים במסגרת פעילות חינוכית מגוונת, וכן במסגרת אירועי תרבות כמו הופעות, מסיבות, הרצאות בברים, תחרויות ואתגרים, ושימוש במדיה הדיגיטלית להפצת המסרים והתכנים. בארץ נערך שבוע החלל העולמי בהובלת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה וכלל בעבר אירועים לקהל הרחב במצפי כוכבים, הרצאות בברים, מתחמי פעילות עם תוכן חוויתי וכו'. השנה בשל הסגר ומגבלות הקורונה נקיים את כל הפעילויות במתכונת מקוונת.

לרשימת האירועים המלאה: https://www.space.gov.il/world-space-week

בית אבי חי עם אירועי פתח שער

בית אבי חי גאה להציג את "פתח שער", פרויקט מקוון רב תחומי עם מגוון תכנים ייחודי, הכולל כ-200 אייטמים, בעברית ובאנגלית שיועלו לאורך כל חגי תשרי: ראש השנה, יום כיפור, סוכות ושמחת תורה, תחת פלטפורמה ייעודית. האתר יתעדכן בכל מועד, וחומרי התוכן של המועד הקודם ימשיכו להיות זמינים ורלוונטיים ויצטברו יחד למסה משמעותית ונגישה.

"קשה לדמיין את תקופת החגים תחת מגיפת הקורונה ונראה שיהיה קשה עוד יותר לחוות אותה כך", אומר ד"ר דיוויד רוזנסון, מנהל בית אבי חי. "אך מתוך הקושי הזה יוצא בית אבי חי לפרויקט 'פתח שער' שמבקש – כשמו – לפתוח את השערים לציבור הרחב ולחוות את הזמן המיוחד של החגים בצורה אחרת. השנה, תחת המגבלות ובהעדר היכולת להתכנס ולהיות יחד, אנחנו רוצים לתת לקהל להתחבר לאווירת החגים וזה אל זה מהבית, באופן וירטואלי ובאמצעים שונים, אמנותיים ומגוונים". פתח שער יציע הרצאות, מאמרים, שירים, הסכתים, פיוטים, מתכונים, מוזיקה ומחשבות לשנה החדשה:

*** כ-40 הרצאות בעברית ובאנגלית הנוגעות במועדים השונים מנקודת מבט תרבותית. בין ההרצאות: בלהה בן אליהו בשיחה עם הסופר מאיר שלו על התחלות בספרות והתנ"ך ביצירתו, אביתר בנאי בהרצאה "בין סליחה לשמחה", הרבנית שרה סגל-כץ על אי ודאות וחירות בתוך טלטלת הקורונה, ד"ר רוביק רוזנטל על "חגי תשרי בראי השפה – בין ראש לרגל, בין כפרה לשמחה", פרופ' יובל אלבשן על "שובה של הסליחה לעולם המשפט", שלומי שבן והמשורר עמיחי חסון על לאונרד כהן, שירי תפילה ויום כיפור, פרופ' אריאל הירשפלד על סיפורי יום הכיפורים של ש"י עגנון, גיא בירן על מדיטציה, התבוננות והתכווננות לשנה החדשה, פרופ' אביגדור שנאן בפירוש על תפילות החגים ועוד.
*** 2 סדרות פודקאסטים, באנגלית ובעברית, הכוללות 4 תוכניות שמביאות מבט אחר על מהות החגים בשילוב אורחים ומוזיקה. מנחה ועורכת את הפודקאסט בעברית, "חומר נפש" – העיתונאית חן ארצי סרור (שמארחת בין היתר את המאיירת דניאלה לנדון דקל, עו"ד רונית עמיאל – שהייתה התובעת במשפט משה קצב, המשוררת ד"ר מיה טבת דיין ועוד) .מנחה ועורך את הפודקאסט באנגלית, "HINENI" – מישאל ציון (שמארח את הרב פרופ' ארט גרין, הרב אבן לידר ועוד)

*** 17 טקסטים מקוריים ופרשנות של עקיבא סגל לפיוטים מוכרים ואהובים, שילוו בביצועים מוזיקליים מארכיון בית אבי חי: אהוד בנאי ומורין נהדר, אסתר רדא, ערן צור, שם טוב לוי, שולי רנד ואוי דוויז'ן ועוד רבים.

*** אנתולוגיה דיגיטלית של שירי חגים הכוללת כ-23 קטעים מקוריים של משוררים הכותבים על משוררים אחרים. בניהם: המשוררת והעורכת ד"ר נוית בראל על השיר "יום כיפור, ערב. אבי" של יהודה עמיחי, המשוררת אפרת ביגמן על השיר "אני ציפור מתה" של המשוררת זלדה, המשורר עדן אביטבול על השיר "ארבע לפנות בוקר" של המשורר רועי חסן, המשורר ואיש הרדיו נדב הלפרין על השיר "אושפיזין" של המשורר אורי צבי גרינברג, העיתונאי והמשורר צור ארליך על השיר "נופלת העיר" של המשורר נתן אלתרמן, המשוררת מיטל ניסים על השיר "ההכרה שלי נמוגה" של המשוררת יונה וולך, המשוררת תהילה חכימי על "סתיו בפתח תקווה" של המשוררת יודית שחר,  שירי לב ארי על השיר "אם תרצו" של המשורר חזי לסקלי.

*** "שיר לערב חג" – סדרת רשת קולינרית-מוזיקלית בת 4 פרקים עם השף הדיי עפאים. בכל פרק הדיי מארח בביתו מוזיקאים לשיחה על אחד החגים, בשילוב הכנת מתכון מסורתי של מאכלי החג (בייגלה ממולא עדשים לראש השנה, סלט חיטה וענבים ליום כיפורים, טארט טאטן תמרים ותפוחים לסוכות, חלבה יוונית עם רימונים ופיסטוקים לשמחת תורה). המוזיקאים יקנחו בביצוע אינטימי בסלון של הדיי לשיר שמתקשר לנושא. המוזיקאים המשתתפים: דניאלה ספקטור, שי צברי, רונה קינן ואלון עדר.

*** 4 סרטונים קצרים בשת"פ עם מוזיאון תל אביב לאמנות עכשווית. כל סרטון ייתן מבט וניתוח קצר על יצירות אמנות הנוגעות לחג מאוסף המוזיאון – מ"עקדת יצחק" של קדישמן, דרך "יהודים מתפללים בבית הכנסת ביום הכיפורים" של מאוריצי גוטליב ועד ליאור גריידי ורפי לביא. את הסרטונים יובילו אוצרות מוזיאון תל-אביב: דלית מתתיהו, האוצרת לאמנות ישראלית, סופיה בארי ליפשיץ, עוזרת אוצרת לאמנות מודרנית ואירופית 16-19 ורותי דירקטור, אוצרת האמנות העכשווית במוזאון.

פרטים באתר…

הזוכות והזוכה בפרס סמי מיכאל לשוויון ולצדק חברתי 2020

*** אורלי בר לב – על מאבקה ללא חת של העיתונאית העצמאית והאקטיביסטית בעוולות חברתיות ובשחיתות הציבורית; על פועלה הנחוש, רב-השנים והיוצא מגדר הרגיל למען צדק חברתי ועל יושר עיתונאי ראוי לשבח, שבימים אלה נעשה יקר המציאות.

*** זאב דגני –   על שירותו כמנהל בי"ס דמוקרט, רב-תושייה ומקורי. על אומץ ליבו ועל תרומתו להנחלת ערכי דמוקרטיה, חופש ביטוי, שוויון הזדמנויות וסולידריות חברתית, ערכים שנעשו בעתות אלה מטרה להשמצה ודיכוי. כל אלה מציבים את דגני בשורה הראשונה של מחנכים למופת.

*** איאת אבו- שמיס – על פעילות של משוררת פמיניסטית אמיצה למען העצמת מעמדן של נשים, למען צדק חברתי ויישום עקרון השוויון; על כתיבתה הפובליציסטית והספרותית המציגה תמונה מעמיקה ורב-ממדית של הזהות הישראלית-פלסטינית ומשמיעה קול חשוב וראוי בחברה הישראלית.

*** הדס תגרי – על מאבקה הארוך והעקבי למען שוויון וצדק חברתי הבא לביטוי במניעת תאונות עבודה של אוכלוסיות מוחלשות ועל העלאת הנושא לסדר היום הציבורי. לנוכח הזלזול בעובדי הבניין והתעשייה והיחס המחפיר לחייהם שהיו להפקר, פועלה ההומאני רב-השנים של תגרי ראוי לכל הערכה.

הפרס מוענק על ידי עמותת סמי מיכאל, מכון הקשרים, מכון הרצוג באוניברסיטת בן־גוריון בנגב ובית הסופרים בבאר-שבע וייערך באוניברסיטת בן-גוריון בשבוע זכויות האדם, 8 בדצמבר. הפרס ניתן ליחידים התורמים לחברה בכל הקשור בצמצום פערים ובמתן שוויון הזדמנויות. בוועדת הפרס: פרופ' יגאל שוורץ, פרופ' יפה ברלוביץ, דר" אורית ואקנין יקותיאלי, ורד ליבנה, דר" נירית קורמן ורחל יונה מיכאל.

מועדון שנת מצוות עם שנה משמעותית ומעצימה לבני.ות המצוות

זוכרים את הסיפורים על ניצולי שואה, שחגגו בר-מצווה בהגיעם לגבורות? כי לא חגגו בשואה? תקופת הקורונה מאתגרת לא רק את הזוגות שרוצים להתחתן, אלא גם את בני ובנות המצווה. זהו ציון דרך בזמן שלא יחזור. טיולי בר-המצווה למצדה- לא מתקיימים. גם החגיגות בסימן שאלה.  שבית ליפשיץ – מנכ"ל "בשביל החוויה" המתמחה באירועים חוויתיים וערכיים, בעיקר לשנת המצוות, התפנתה בתקופת הקורונה להשלים את "מועדון שנת המצוות" שלה. המועדון כולל 12 תכנים חודשיים להורה וילד המתמקדים בערכים ובאתגרים סביב אותם ערכים ואחת לשבועיים מפגש לייב עם שבית ליפשיץ.
"אני רוצה לעזור להורים להפוך את הילדים של היום למנהיגים הערכיים של העתיד", אומרת שבית ליפשיץ. "אפשר לעשות משימות גם עכשיו בתקופת הסגר וגם בתקופת הקורונה עם כל המגבלות שהיא יוצרת. למשל: משימת עצמאות – להכין ארוחה לכל המשפחה. משימת מנהיגות משולבת בנתינה – לארגן משלוחים ותשורות של תשומת לב לקשישים שגרים לבד ולגייס את החברים, המשפחה והשכנים שירתמו לפרויקט".
חודש 1 חזון –תכנון השנה, חודש 2 יצירתיות וחדשנות, חודש 3 אומץ, חודש 4 תושייה, חודש 5 נתינה, חודש 6 שמחה, חודש 7 אחריות, חודש 8 עצמאות, חודש 9 חברות, חודש 10 סובלנות, חודש 11 מנהיגות, חודש 12 שמירת הסביבה.
בנוסף "בשביל החוויה" מספקת מגוון חוויות אינטימיות, שיתקיימו במהלך השנה בהתאם למגבלות סדנת בשביל הקשר -להורה וילד (4 שעות), "חוויה של הצלחה" בנהר הירדן להורה וילד – יומיים, מסע גיבורות לאמא ובת , מסע "בשביל הבגרות מתגבשים לחיים" לחיזוק הקשר – יומיים הורה וילד.

"בשביל החוויה" והקורונה: הקורונה תפסה את שבית ליפשיץ, מנכ"ל חברת "בשביל החוויה" לפני התקופה הרווחית ביותר בשנה- האביב. החברה, שפעילה משנת 2007 מתמחה באירועים ובטיולי חוויה, בעיקר סביב שנת הבר/ת מצווה. ​החברה עוסקת בהפקת אירועים, אירועי תוכן, אירועים לחברות, אירועים אישיים. מתמחה ביצירת הפעלות ותוכן מקורי ומתן נופך אישי, מרגש ומדוייק לכל אירוע בתפירה אישית.
עם זאת התקופה הזאת אפשרה לליפשיץ להוציא אל הפועל מפעל עליו חלמה ממזמן – תכנית ליווי שנתית לשנת המצוות. התוכנית כוללת הדרכה של ההורים כיצד להעביר לילדים- באופן חוויתי –  12 ערכים חשובים, אחד לכל חודש. במסגרת הרעיונות משולבים סיפורים של דמויות מעוררות השראה מהתרבות הישראלית והיהודית, שהערך הזה מזוהה איתן, לעתים בליווי ראיון מצולם שלהן עם שבית (עם ת').
פרטים בבטל': 054-9982258. ובאתר לרגל ההשקה מבצע ובונוסים/
המכון הרומני לתרבות בת"א עם ECOWEEK אירוע בינלאומי אינטרדיסציפלינרי

מהדורת השנה הזו תתקיים בין ה 2-4 באוקטובר 2020 באופן בלעדי אונליין, ותציין 15 שנים להיווסדו של ECOWEEK. התכנית כוללת: סימפוזיונים וכנסים – 2 באוקטובר, סדנאות בנושאי אקולוגיה, קיימות ותכנון בר קיימא – 2-4 באוקטובר, ותערוכה אונליין "15 שנים ל-ECOWEEK.

במסגרת הסימפוזיון האירופאי “Preserving the planet: How to reverse the trend?”, אשר יתקיים ב 2 באוקטובר 2020, קסיבי מג'ור יקיים הרצאה שכותרתה: The connection between human and nature behavior

הכנס יחקור את הקשר בין מה שמתרחש בטבע לבין ההתנהגות האנושית, וינסה להציע תשובות לכמה שאלות חיוניות, למשל היכן אנו נמצאים כעת, כיצד הגענו לכאן, ומה יכולים להיות תרחישי העתיד, אשר אותם אנו יכולים לחשב בטווח הבינוני ובטווח הארוך. האם למין שלנו יש עדיין סיכוי להתחלה חדשה? ואם כן, מהו אופק הפעולה?

בסימפוזיון ישתתפו מומחים מליטא, אוסטריה, יוון, איטליה, צרפת, צ'כיה, הונגריה, ישראל ורומניה. האירוע אונליין, בשפה האנגלית, יתקיים ביום שישי, ה 2 באוקטובר 2020, בשעה 16:00, בשידור ישיר בערוץ היוטיוב הרשמי של ECOWEEK…. וישודר גם בעמוד הפייסבוק הרשמי של המכון הרומני לתרבות בתל-אביב… ההשתתפות בסימפוזיון הינה ללא עלות, על בסיס רישום מראש בקישור…

קולנוע רדיו וטלויזיה

פסטיבל כרמל הבינלאומי לקולנוע קצר הראשון בישראל בדיגיטל

פסטיבל כרמל הבינלאומי לקולנוע קצר, שתוכנן לחול המועד סוכות, עבר לזירה הדיגיטלית, ויציג ללא עלות 40 שעות תוכן מקורי מתוך מאות סרטים שנשלחו לפסטיבל בכל העולם, לצד סדנאות, הרצאות ואירוחי יוצרים באולפן פתוח המשקיף על הים התיכון. שיפוט הסרטים וחלוקת הפרסים יתקיימו כמתוכנן, ופרטים על האירוע הפיזי יימסרו בהמשך.

דוד שאדי (דדי), מייסד הפסטיבל והמנהל האומנותי שלו: "ענף התרבות וכל האנשים הפועלים והקשורים אליו נפגעו אנושות ממשבר הקורונה, שהוא אסון מתגלגל. הבאנו לראשונה לישראל פסטיבל בינלאומי לקולנוע קצר, ולא רציתי לדחות אותו – אנשים משוועים לתרבות עבור הנפש שלהם, במיוחד בתקופה שכזאת. הסגר לא מאפשר לנו להיפגש בחול המועד סוכות להקרנות הסרטים ולכן ביום בו נכנסנו לסגר, נפתח המרחב הווירטואלי דיגיטלי של הפסטיבל, ועשרות סרטים מכל העולם, שנבחרו בקפידה, זמינים באופן מדורג ונגישים לקהל הרחב לצפייה ביתית, ללא עלות כמובן, בתקווה שינעימו ולו במקצת את זמנם של הכלואים בביתם. בין הסרטים הישראליים יוצרים ושחקנים מהשורה הראשונה, וסרטים לצעירים ולמבוגרים העוסקים במגוון רחב מאוד של נושאים, אשר בלב החברה הישראלית".

לפסטיבל הוגשו מאות סרטים מכל העולם: גרמניה, צרפת, ספרד, ארה"ב, דרום קוריאה, סין, הודו, יפן, ארגנטינה, ברזיל, רוסיה, איחוד האמירויות ועוד, והם מתמודדים בקטגוריות נושאות פרסים: עלילתי, דוקו ואנימציה/ניו מדיה. במקביל תהיה הכרזה על הסטורי הישראלי הטוב ביותר. אורכם של הסרטים נע בין דקה לבין 40 דקות לכל סרט. קרן מקור תעניק את פרס הקצר העלילתי הטוב ביותר ופרס האנימציה הקצרה הטובה ביותר, שיהוו מענק פיתוח של קרן מקור לפרויקט הבא של הזוכה. הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה תעניק פרס כספי לדוקו הקצר הטוב ביותר, ומלון אלמא נותן חסות לקטגוריית הסטורי הטוב ביותר, שיזכה את יוצריו בשני לילות מתנה במלון.

הסרטים עוסקים במגוון רחב מאוד של נושאים, ביניהם אלימות במשפחה, יחסים בין תרבותיים, עוצמה נשית, מיניות ומגדר, עולם הדת ואמונה אישית, סוגיית הפליטים, לידה שקטה, התמודדויות עם נגיף הקורונה מזוויות שונות ועוד.

דוד שאדי (דדי), מייסד הפסטיבל והמנהל האומנותי שלו: "בכל העולם מקבל הקולנוע הקצר במה ראויה מאוד, עם פסטיבלים ייעודיים ותחרויות, בהם לוקחים חלק יוצרי הקולנוע הגדולים, אולם בישראל הוא לא זכה להכרה, והגיע הזמן לשנות את זה. קולנוע קצר מתאים מאוד לאופי ולתרבות ה"כאן ועכשיו" הישראלית. אנחנו אוהבים גיוון ומהירות, לטעום הכל מהכל, וקולנוע קצר מעניק לקהל בדיוק את החוויה הזו, שהיא בסיס ההוויה הישראלית. אני שמח להביא ולהנגיש אותה לציבור. אנחנו מתחילים במסורת שנתית קבועה, במטרה לקדם את הקולנוע הקצר על כל סוגיו, וההיענות הגדולה מהארץ ומחו"ל מדגישה את הצורך שנוצר, במיוחד בחודשים האחרונים בגלל הקורונה, לייצר וגם לצרוך תרבות".

בין הלקטורים והשופטים: גילי דנון, נפתלי אלטר, משפחת שוורצברג: אורלי, צביקה, תום ויונתן, רון פוגל, יעל שוב, נאוה לוין, תום שקדי, שחר בן חור, דוקי דרור, יונתן גת ויעל פרלוב.

פסטיבל כרמל הבינלאומי לקולנוע קצר עד 9.10.2020. לפרטים נוספים, הרשמה וצפייה בסרטים ובאירועים הווירטואליים הנלווים בקישור…

בין הסרטים המשתתפים בקטגוריית הסרטים העלילתיים:

 • BOYDEM (2020) 19 דקות, במאית: יעל ניברון. קרן ונועם נפגשים בכל קיץ בבית של סבא וסבתא. בזמן שסבא וסבתא שוכבים למנוחת הצהריים שלהם, קרן ונועם מתגנבים לעליית הגג, ל׳בוידעם׳. שם, בעולם מקביל, הם המבוגרים, הם מחליטים מה מרגיש נכון ומה לא. במהלך החופש הגדול הזה, שבין ילדות לנעורים, המשחקים בין קרן ונועם לוקחים אותם למחוזות חדשים ומולידים ביניהם אינטימיות קסומה.
 • חמורו של משיח (2019) 17 דקות, במאי אופיר דרעי. בהשתתפות דני שטג. שמעון, מחלק עלוני קודש בית-שאני, חווה התגלות דרך חלום ובו הוא מתבקש לעזור למשיח להגיע. סימנים קטנים בהם הוא נתקל למחרת החלום, וחמור לבן שמופיע מתחת לשלט חוצות של חב"ד עליו כתוב בגדול "משיח", משכנעים אותו, שהמסר אמיתי ושעליו לפעול לטובת העניין בכל מחיר.
 • דינה מלול עושה מלחמה (2019) 24 דקות, במאי: עמית סרגוסי. בהשתתפות ליאור כלפון, אורנה פיטוסי, מרינה שויף. דינה מלול היא קופאית בסופר ואם חד הורית, שנאבקת לסגור את החודש. לאחר עוד קיצוץ במשכורות ומתוך ייאוש, מחליטה להילחם במערכת, מה שמפיח בה רוח חדשה ותקווה. כאקט של נקמה היא מתחילה "להעביר" בקופה מוצרים לאנשים, כמעשה רובין הוד מודרני. שאר הקופאיות מקבלות השראה ממנה ומצטרפות למחאה. הסופר משגשג, הלקוחות מרוצים, הבנות מצליחות לשמור על כבודן, עד שהכל מסתבך.
 • בן זכר (2019), 20 דקות. במאיות שירלי ששון-עזר ודנה קידר-לוין. בהשתתפות רותם זיסמן ודובר קוסאשווילי. אילנה היא קרייריסטית מצליחה, אבל דבר אחד לא הולך לה בקלות – להיכנס להריון. בתום אחד מסבבי הפוריות הכושלים שלה, סבתה מייעצת לה לאכול עורלת תינוק. אילנה מזועזעת מהרעיון הפרימיטיבי, אבל נגררת עם סבתה לאירוע ברית של קרובת משפחה. סיר הלחץ המבעבע אליו היא נכנסת משנה את עמדותיה על נשיות ומסורת.
 • שלכת (2020), 20 דקות. במאית: רחלי גאוי. סרט המלווה קשר, הנרקם בין אוליב, ליצנית רפואית בבית החולים תל השומר, לבין טליה, נערה מרדנית בת 13, מאושפזת חדשה במחלק האונקולוגית, אותה היא מלווה מהיום הראשון של האשפוז ועד עזיבתה את בית החולים, כאשר במהלך הזמן מטרתה העיקרית, שמסיחה את דעתה של טליה מהטיפולים, היא למצוא לליצנית חתן. הקשר מתהדק בין השתיים ומשנה גם את תפיסתו של הרופא המלווה את הילדה, שסלד מליצנים רפואיים, אך מתחיל פתאום להסתכל על אוליב אחרת.
 • בוקר סוכר (2019), 9 דקות, במאית: זוהר אוריה. בהשתתפות דני גבע. אדי בן התשע, ילד הורי לאחותו הקטנה מריה ולאימו, ממהר כבכל בוקר להגיע אל אימו, אך נבלם על ידי אביו, הטוען כי אימו ישנה בחדר הנעול וכי עליהם להזדרז ולצאת מהבית. הילד מבין כי משהו רע קרה, ולמרות החשש לגלות את האמת, עושה כל שביכולתו להגיע אל האם, מבלי שהאב או אחותו, שלא מודעת למתרחש, יגלו את תוכניותיו.
 • DEVEK (2020), 14 דקות. במאי: אוריה הרץ. בהשתתפות אפי בן צור ורותם זיסמן. אליה לוקח את אימו החולה נעמי לביקור אצל מתקשרת, שגרה ליד ים המלח. בניסיון לעשות כל שביכולתו כדי לחזק את אימו.
 • NEW WORLD (PIZZA) ORDER (2020), 6 דקות, אושרי כהן במאי ושחקן. בן לוי רק רוצה להזמין פיצה. שירות חדש עוזר לו להזמין בצורה קלה יותר. הם כבר מכירים את ההזמנה הקודמת שלו, ויודעים אפילו את הכתובת. איזה כיף ל-בן. שירות קל ומהיר. אבל הם אוסרים להזמין קולה, כי יש בזה סוכר, והרי הם יודעים על הבדיקות הרפואיות, שעשה לא מזמן. הם אוסרים עליו לשלם במזומן, כי הם יודעים מתי וכמה כסף הוציא מכספומטים ברחבי העיר וזה לא מסתדר להם עם החישוב. בן כבר איבד את התיאבון והיה רוצה לסיים עם ההזמנה אבל זה כבר מאוחר מדי. בן בחקירה אלימה של הממסד- אצלו בסלון הבית.
 • להרוג דבורה (2010), 7 דקות. בימוי טל גרניט ושרון מימון. בהשתתפות דביר בנדק ורמי הויברגר. חנן הרג דבורה. וזה לא הדבר היחיד, שהוא יהרוג היום. משל טרגי-קומי על החיים, חברות וכוחו של הפחד.

בין הסרטים המשתתפים בקטגוריית סרטי הדוקו:

 • סדר בסימן שאלה (2020), 13 דקות, במאי הרב מרדכי ורדי. הסרט מלווה הכנות לליל הסדר, בזמן שכל המדינה בסגר בשל התפרצות מחלת הקורונה. הבמאי, שהוא גם רב קהילה, צריך להכין את הבית, לתת מענה לכל שאלות אנשי הקהילה לקראת החג המוזר המתקרב, לתמוך באשתו, המנסה לבשל להם ולכלתם, העובדת כאחות במחלקת קורונה בבית חולים, כשברקע אם קשישה, הסובלת מתסמיני המחלה.
 • ACTINGWEAK (2020), 10 דקות, במאית: מעיין שורץ. נעמי פולני נאלצה לחוות את פחדיה הגדולים ביותר פעמיים: פעם כשחקנית, המגלמת תפקיד, ובפעם השנייה לבדה בביתה. בדיאלוג מתמיד עם המצלמה היא משתפת את תחושותיה לקראת סוף החיים, כאשר לראשונה בחייה היא נאלצת להתמודד עם סלידתה מלהיראות ולהרגיש חלשה. סרט פיוטי על הניצחון הבלתי נמנע של הגוף על הרוח.
 • בעיניים פקוחות (2019), 30 דקות. במאית: חמוטל גורן. בחודש תשיעי מגיעה חמוטל, הבמאית, לבית החולים ללדת, ומגלה לתדהמתה, שלתינוקת אין דופק. היא יולדת בלידה שקטה ועצובה וקוברת את ביתה בקבר זעיר בחלקת הילדים. זהו סרט מסע העוקב אחר שתי נשים, שאיבדו את ילדיהן, אשר שם זרקור על נושא כאוב ומושתק בחברה, הנחשף בסרט בכנות ובאומץ לב.
 • MINI DV (2019), 10 דקות. במאי: שאולי מלמד. חודשיים אחרי מות אביו, מקבל שאולי בן ה12 את מצלמת הוידאו הראשונה שלו. 14 שנים מאוחר יותר הוא מוצא את הקלטות הישנות. מנקודת מבט בוגרת, חוזר שאולי אל הילד שהיה, מביט בניסיונות הקולנועיים הראשונים שלו ומגלה ביניהם את הסרטים, שנשכחו, ושהסתירו את הסוד הכי גדול שלו, מימי ילדותו.

בין הסרטים המשתתפים בקטגוריית סרטי האנימציה:

 • 6|6 (2019), 2 דקות, במאית: יהלי הרבט. בעיצומו של משחק שש בש בין שתי שחקניות שמרחפות בכדור פורח, אחת מהן חווה קושי לראות את הקוביות, המשחק שמול עיניה מתחיל להתפרק והמציאות משתבשת. היא עוברת סדרה של בדיקות עיניים, שמתמזגות עם העולם של השש בש בצורה מקרית, ולא ברור אם המציאות היא זו שמשתבשת או הפחד הוא זה, שמשבש את המציאות.
 • מיס ורטיגו (2019), 14 דקות, במאית: רונה סופר. רונה עברה תאונת דרכים קשה בתקופת התבגרותה הפרועה. כיום היא כלואה בגוף מוגבל, ומלווה שני מוזיקאים מוגבלים, הקולות הדמיוניים בראשה, היוצרים לה מנגינה המובילה את דרכה, בעודה רוצה לקום ולרקוד. יום אחד קמה לתחייה המוזיקה שבראשה, כשהיא נתקלת בחבורת רקדנים, המנסים לסחוף אותה בריקוד. האם תצליח לרקוד עם גוף פצוע ונשמה חופשית?

מיוחד לתקופת הסגר: ההסכת (פודקאסט) "היסטוריה לילדים" חוזר בעונה חדשה

השבוע תעלה לעמוד ההסכתים של כאן העונה הרביעית של ההסכת "היסטוריה לילדים" בהגשתו של יובל מלחי. עד היום האזינו לו 1.5 מיליון מאזינים.

בהסכת "היסטוריה לילדים" מספר מלחי את סיפורן של דמויות מרתקות בהיסטוריה האנושית ובהיסטוריה היהודית-ישראלית: ממציאים, מתקני עולם, מנהיגים שתרמו לחברה האנושית, מצביאים מפורסמים ואומנים שהתמודדו עם אתגרים וקשיים אדירים והטביעו חותם בהיסטוריה האנושית.

בפרקי העונה הרביעית: סיפוריהם של הזמר אריק איינשטיין, הסופרת רחל ינאית בן-צבי, הדינוזאורים, ההיסטוריה של פארקי השעשועים והמסע לחלל.

ההסכת מיועד לילדים ובני נוער, ובשנה שעברה הוא אף זכה בתואר "הסכת הילדים האהוב ביותר" בסקר שערך אתר "גיק טיים". הפרק המואזן ביותר עד כה היה הפרק "ההיסטוריה של הגלידה, הארטיק והפיצה" – כ-50 אלף האזנות.

מועמדים לפרסי אופיר 2020

https://youtu.be/nQGY-ka8gWY

משבר מגפת הקורונה הביא את עולם התרבות, ואת התעשייה שלנו, למשבר שלא חווינו כמותו. בתי הקולנוע סגורים מזה שישה חודשים, הפקות הסרטים נעצרו, ואין ודאות מתי נחזור להמשך הפעילות. ובכל זאת, גם בתקופה זו, החליטה האקדמיה להוציא לדרך את תחרות אופיר שמציינת 30 שנה לקיומה. אנו מאמינים שדווקא כעת חשוב להפנות זרקור ולהביע את הערכת התעשייה ליוצרות וליוצרים שהמשיכו והוציאו תחת ידם יצירות קולנועיות משובחות.

בשבועות אלה מובילה האקדמיה דיאלוג מול משרדי הממשלה והמוסדות השונים בכדי לקדם את ההשקעה בתעשייה ולאפשר לחזור לשגרה, ולצד זה חשוב לציין גם את היצירות שנעשו כאן, הסיפורים המרגשים המסופרים בהן, והקולנוע המצוין עליו אנו ממשיכים להילחם.

מעל 60 סרטים עלילתיים ותיעודיים נרשמו לתחרות השנה. חברי האקדמיה, המונים כ- 1000 אנשי ונשות תעשיית הקולנוע והטלוויזיה, צפו בסרטים באתר ייעודי, ובהקרנות אלטרנטיביות ככל שיכלנו לקיימן, והצביעו לטובים בעיניהם. אנו מודים להם על שיתוף הפעולה ועל ההירתמות למשימה בימים לא פשוטים אלה. את ספירת הקולות בתחרות ערכו משרד רואה החשבון סומך חייקין kpmg ומשרד עורכי הדין עמית פולק מטלון.

עם ההכרזה על העולים לגמר יחל השלב הבא בתחרות, ובסיומו תתקיים ההצבעה לזוכים. הסרט הזוכה בפרס "הסרט העלילתי הטוב ביותר", כבכל שנה, יהיה נציג ישראל לקטגוריה הבינלאומית בתחרות האוסקר האמריקאי.

למרות הרצון לקיים הקרנות ולחשוף את הסרטים על המסך הגדול, סגירתם של אולמות הקולנוע אילצו אותנו להיערך באופן שונה לתחרות. גם טקס חלוקת הפרסים יהיה במתכונת  שונה השנה, ועל מועד הטקס ואופיו נודיע לאחר שכל הפרטים ייסגרו. את חגיגות ה-30 לתחרות ולאקדמיה, אותן תכננו לחגוג עם שורה של פרויקטים והקרנות לקידום היצירה הקולנועית הישראלית ברחבי הארץ, נאלצנו לדחות לשנה הבאה בה נוכל לחגוג יחד באולמות הקולנוע.

אסף אמיר, יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה: "גם בתקופה המאתגרת ביותר שידע הקולנוע הישראלי מעולם, החליטה האקדמיה לקדם את היצירה הקולנועית בישראל ולקיים את תחרות אופיר. לצד התחרות שהיתה בעיקרה מקוונת מתוקף הנסיבות, אנו ממשיכים לפעול מול כל הגורמים בכדי לאפשר לתחום לחזור לעשייה ויצירה בהקדם שניתן. כמו כן, נבחנת האפשרות להקדמת תחרות אופיר בשנת 2021, באופן שיאפשר לסרט הזוכה לנהל קמפיין אפקטיבי בתחרות האוסקר האמריקאי. אנו מאחלים הצלחה רבה לכל הסרטים המתחרים, ברכות לעולים לגמר, ושהשנה הזו תהיה טובה יותר לכולנו".

רשימת המועמדים שעלו לשלב הגמר:

סרט עלילתי באורך מלא:

אסיה / אפריקה / המתים של יפו / הנה אנחנו / שאיפה לחיים / שאיפה לחיים /

סרט תיעודי מעל 60 דקות:

גולדה / החבר דב / לאה צמל, עורכת דין / להאיר את יוסי / מאיר אריאל, שיר כאב

סרט תיעודי עד 60 דקות:

אנדרגראונד בלט / גשם בעינים / הדווקאים / החוף הנפרד / תמונת ניצחון

סרט עלילתי קצר:

אנה / ברכה / לונג דיסטאנס / סתמי / עין לבנה

רשימת המועמדים לפני סדר הא-ב – שם פרטי:

בימוי: 1)אורן גרנר – אפריקה, 2)מתן גוגנהיים, אסף אבירי – שאיפה לחיים, 3)ניר ברגמן – הנה אנחנו, 4)רותי פרי-בר- אסיה, 5) רם לוי – המתים של יפו

תסריט: 1)אורן גרנר – אפריקה, 2)גלעד עברון ז"ל, עלא חליחל, מבוסס על הסיפור "המתים של יפו" מאת גלעד עברון – המתים של יפו, 3)דנה אידיסיס – הנה אנחנו, 4)מתן גוגנהיים, אסף אבירי – שאיפה לחיים, 5) רותי פרי-בר  אסיה

שחקן ראשי: 1)יוסף אבו ורדה – המתים של יפו, 2)מאיר גרנר – אפריקה, 3)שאדי מרעי – הלילה הזה, 4) שי אביבי – הנה אנחנו, 5)שלמה בראבא – שאיפה לחיים

שחקנית ראשית: 1)אלונה איב – אסיה, 2)ג'וי ריגר – שאיפה לחיים, 3)נלי תגר – בוטיק פריז, 4)נעמה פרייס – אלוהי הפסנתר, 5) רובא בלאל עספור – המתים של יפו

שחקן משנה: 1)גדי יגיל – שאיפה לחיים, 2)דב גליקמן – שאיפה לחיים, 3)מוריס כהן – בוטיק פריז, 4)נועם אימבר – הנה אנחנו, 5)סלים דאו – המתים של יפו

שחקנית משנה: 1)אפרת בן צור – הנה אנחנו, 2)בת אל מוסרי – בוטיק פריז, 3)לאורה ריבלין – אלוהי הפסנתר, 4)מאיה גרנר – אפריקה, 5)שירה האס –  אסיה

צילום: 1)דמיאן דופרן – בוטיק פריז, 2)דניאלה נוביץ –  אסיה, 3)דניאלה נוביץ – הלילה הזה, 4)יורם מילוא – המתים של יפו, 5)שי גולדמן- הנה אנחנו

עריכה: 1)איל סיבי, יצחק צחייק, רועי רינת – המוסד, 2)אילה בנגד – הנה אנחנו, 3)גיל וסלי – אפריקה, 4)דורי טפר- שאיפה לחיים, 5)אסתר אלקיים – שתיים, 6)נטע בראון – המתים של יפו, 7)נטע דבורקיס –  אסיה

ליהוק: 1)אורית אזולאי – הנה אנחנו, 2)אייל זוסמן ירדן שטרסברג – שאיפה לחיים, 3)אלה צדקה – אפריקה, 4)אסתר קלינג –  אסיה, 5)ג'ירייס קופטי, גיא שובל – המתים של יפו, 6) לימור שמילה – בוטיק פריז

עיצוב אמנותי: 1)איתן לוי – הצגת הקולנוע האחרונה בבוקרשט, 2)נריה בן ארי – המוסד, 3)עידו דולב – הלילה הזה, 4)שונית אהרוני – שאיפה לחיים, 5)תמר גדיש –  אסיה

עיצוב תלבושות: 1)דני בר שי – המוסד, 2)יפעת כנפי – בוטיק פריז, 3)ליטל לילו גולדפיין – המחשמלים, 4)ענבל שוקי –  אסיה, 5)רייצ'ל בן דהן – המתים של יפו

איפור: 1)אורלי רונן – שאיפה לחיים, ,2)הילה אלקיים –  אסיה, 3)כרמית בוזגלו  – הלילה הזה, 4)מירב שחר (בושושה) – המתים של יפו, 5)שלי סער – המוסד

מוסיקה מקורית: 1)יונתן ריקליס – עכביש ברשת, 2)קרני פוסטל –  אסיה, 3)רועי שפיגלר, הלל טפליצקי, ערן צוירן (מבטאים "צוירין") – אלוהי הפסנתר, 4)רן בגנו – המתים של יפו, 5)רן בגנו – שאיפה לחיים

עיצוב פסקול: 1) אמיר בוברמן, שחף וגשל – אסיה, 2) גיל תורן – עכביש ברשת, 3) גיל תורן, דרור מנצורה – מחילה, 4) גיל תורן, עודד רינגל, יוסי אפלבאום, אבי מזרחי – המחשמלים, 5)רונן נגל – הנה אנחנו

תיבת האוצרות של ארכיון הסרטים הישראלי נפתחת לראשונה

במשך 40 השנים האחרונות משרת ארכיון הסרטים הישראלי של סינמטק ירושלים אשר הוקם באופן חלוצי על ידי ליה ון ליר, מוסדות תרבות, חוקרים ויוצרים בארץ ובעולם. בשנים האחרונות עמלו אנשיו על הקמת תשתיות מתקדמות לארכיון דיגיטלי לתרבות ולהיסטוריה אודיו ויזואלית אשר מונגש בימים אלה לראשונה לציבור הרחב. הפלטפורמה החדשנית מבית סינמטק ירושלים – ארכיון ישראלי לסרטים, נועדה לפתוח את אוצרות הקולנוע הישראלי וקטעי היסטוריה אודיו-ויזואליים נדירים בפני קהל בארץ ובעולם. הפלטפורמה כוללת אפשרויות צפייה במתכונת VOD, כלים להעשרת חוויית הצפייה, חיפוש קטעים לפי שנים או על פי נקודות ציון במפה אינטראקטיבית, ולפי מקומות, נושאים, אישים ועוד. הפלטפורמה מונגשת ללא תשלום והחיפוש זמין גם בשפה האנגלית.

בשנת 2015, כדי להתמודד עם פגעי הזמן והתיישנות עותקי הפילם, הוחלט בסינמטק ירושלים להצעיד את הארכיון אל עבר המאה ה-21, ולחולל מהפכה דיגיטלית בתחום המורשת האודיו-ויזואלית של ישראל. הנהלת הסינמטק פנתה לשורה ארוכה של שותפים, גופים וקרנות שבחרו לתת אמון במיזם השאפתני ונעתרו לתמוך בו, בהם קרן דיאמונד של משפחת יגלום, קרן ברכה, מפעל הפיס, משרד התרבות והספורט, הרשות לפיתוח ירושלים, ותוכנית ציוני דרך במשרד ירושלים ומורשת.

בארכיון הסרטים הישראלי קיימים למעלה מ-30,000 פריטים, על גבי שני מיליון מטר של פילם, ו-4,500 שעות יצירה תוצרת הארץ. עלות הפרויקט עומדת על 10 מיליון דולר ובנפח אחסון דיגיטלי של כ-6 פטה בייט (6 מיליון ג'יגה בייט).

במסגרת פרויקט הדיגיטציה הוקמה בסינמטק ירושלים המעבדה המקצועית הראשונה והמתקדמת בישראל להמרת סלילי פילם לפורמטים דיגיטליים בסטנדרטים בינלאומיים. סלילי פילם נדירים ומתפוררים, שלא ניתן היה בעבר להקרינם, שמורים עתה בארכיון כקבצים דיגיטליים באיכות K4.

כעת, לאחר שלוש שנים של עבודת סריקה, ומיפוי מפורט של המידע ההיסטורי המאפשר חיפוש ברזולוציה גבוהה בתוך קטעי הסרטים עצמם, הגיע השלב הבא של המיזם: הנגשת הסרטים לציבור הרחב באמצעות פלטפורמת צפייה אינטרנטית ייחודית המשלבת מבט אמנותי והיסטורי של המורשת האודיו ויזואלית של ישראל.

הפלטפורמה כוללת שני מדורים עיקריים: "המבט האמנותי" – המאפשרת לצפות במבחר סרטים עלילתיים ותיעודיים תוצרת הארץ. "המבט ההיסטורי" – מסע בזמן אל ישראל של פעם דרך אלפי קטעי ארכיון נדירים.

"המבט האמנותי" – פלטפורמה ייחודית לצפייה בסרטי הקולנוע הישראלי לדורותיו. מאות כותרים שלא היה ניתן לראות עד היום בשום מקום  – ניתנים מעתה לצפייה מיידית, מכל מקום ובכל זמן, הודות למצאי האדיר שנאסף ונשמר בארכיון (כ-90% מעותקי המקור של הקולנוע הישראלי) – שבפעם הראשונה בהיסטוריה יוצא מקופסאות הפילם אל המסך הביתי, באיכות גבוהה.

לצד פלטפורמת VOD, הציבור הרחב מוזמן לצלול אל אסופות סרטים שנאצרו ע"י מיטב אנשי התוכן הפועלים כיום, ומאירים את הסרטים השונים והיוצרים בהקשרים רחבים יותר, ביניהם ליאור דיין על סרטי אביו, אמיר קמינר על סרטי עמוס גוטמן ועמוס גיתאי, ועוד. בכך מהווה הפלטפורמה נדבך מהותי ממוסד הקולנוע הוותיק סינמטק ירושלים ומאפשרת תרומה למחקר הקולנועי והתרבותי, כמו גם לריענון הקאנון, וליצירת מחקרים חדשים בתחום.

לצד אוסף קולנוע ישראלי עלילתי, המקיף את מרבית הסרטים שנוצרו בארץ בפורמטים אנלוגיים (פילם 16 מ"מ, 35 מ"מ, קלטות ביטא, יומטיק ועוד רבים מהם בעותק יחיד בעולם), שהופקו החל מסוף המאה ה-19 ועד ימינו, נמצא בארכיון אוסף הכולל אלפי סרטים תיעודיים שהופקו בישראל מאז קום המדינה. אלה הן אבני דרך בעשייה התיעודית הישראלית: יומני חדשות שונים מן השנים 1972-1927, הכוללים את האוסף המקיף של אולפני הרצליה – יומני כרמל מ-1954-1935, יומני גבע מ-1972-1954, יומני נתן אקסלרוד ועוד רבים.

"המבט ההיסטורי" מאפשר למשתמשים לצלול לרגעים היסטוריים לאורך השנים, עם אלפי קטעים נדירים באיכות ייחודית. בין הקטעים לדוגמה: מופעי בידור לחיילים בבקעת הירדן (1969), בחירת נציגים לקונגרס הציוני ה- 20 (1937), הבריגדה היהודית (1928), תהלוכת פורים בתל אביב (1928), הלווית הרב קוק בירושלים (1935) ועוד קטעים רבים ומרגשים ומגוונים.

בנוסף, האוסף כולל סרטים שהופקדו בו למשמרת בידי המדינה ומוסדות תרבות שונים, בהם אוסף שירות הסרטים הישראלי, ארכיון תנועת מכבי, ארכיון יד טבנקין, מוזיאון יד ושם ועוד רבים אחרים. החומרים ההיסטוריים עברו במסגרת הפרויקט קטלוג מחודש ויסודי לשימוש הדורות הבאים. לאורך השנים הארכיון מוסיף להתחדש, לגדול ולקלוט יצירות קולנועיות חדשות.

מנכ"לית סינמטק ירושלים ארכיון ישראלי לקולנוע נועה רגב מסרה: "התחלנו לעבוד על הפרויקט לפני 7 שנים, במטרה להפוך את הארכיון למוסד תרבות דיגיטלי הנגיש לכולם בכל מקום. לא יכולנו לדמיין שביום שבו האתר יעלה לאוויר, החזון הזה יתגלה רלוונטי כל כך.

אני מודה לצוות המופלא של הארכיון על עבודה חלוצית חסרת פשרות, ולתומכים והשותפים שלנו אשר מאפשרים להגיש לראשונה לציבור הרחב את אוצרות הארכיון. אין ספק כי הפלטפורמה החדשה תשרת תלמידים, חוקרים, יוצרי קולנוע, חובבי תרבות והיסטוריה, ואת כל מי שמבקש לאתר חומרים קולנועיים מן העבר הפרטי שלו.

עם השקת הפלטפורמה המקוונת, ממלא הארכיון את חובתו לשמר את המורשת האודיו וויזואלית של ישראל בסטנדרטים מקצועיים בינלאומיים, ומממש את ייעודו בשימור ובקידום הקולנוע הישראלי בארץ ובעולם. עבודה רבה עוד לפנינו ואנו נרגשים לקראת גילוי של אוצרות קולנועיים בלתי ידועים, סריקת סרטים נדירים רבים, יצירת תוכן נלווה ורקימת שיתופי פעולה ויוזמות חדשות שהפלטפורמה החדשנית מאפשרת".

רותי אברמוביץ, גנזת המדינה: "ארכיון המדינה מברך את הסינמטק לקראת השקת המערכת החדשה, אשר תשיב את החיים לסרטים ישנים-נושנים, שבהם גם סרטי אקסלרוד. העלאת איכות הסרטים הישנים תעודד צפייה של קהלים חדשים בהם, תשמר אותם, תשיב עטרה לישנה ותיתן להם חיי נצח. הזיכרון הלאומי שלנו, החברתי והקהילתי טמון בסרטים אלו, והסינמטק, בהשקעה האדירה שמשקיע בשיקומם, עושה לנו הציבור שירות אדיר".

דפנה יגלום מטעם קרן דיאמונד: "אני גאה ביותר בעבודה שנעשתה ומאוד שמחה מהתוצאה הסופית. הפלטפורמה הינה אוצר ציבורי אשר מונגש להנאת הציבור הרחב. אני מחכה בקוצר רוח לשמוע את תגובות ודעות הקהל בנוגע לשימוש באתר".

עמי גניגר, יושב ראש אולפני הרצליה: "אולפני הרצליה, גוף ההפקה הוותיק והגדול במדינה, נוסד לפני 71 שנים שבמהלכם צבר ארכיון אדיר של ווידאו הכולל סרטים ויומני חדשות המתעדים את התרבות וההיסטוריה שלנו מלפני קום המדינה. הנגשת החומרים היא עבודה קשה ויקרה ולכן אני מברכים את הסינמטק וגאים להיות שותפים לדרך ולעשייה החשובה הזו".

דר טלי יריב משעל, מנהלת קרן ברכה: "ההיסטוריה של עשיית הסרטים בישראל היא אוצר בלום של תמונות ורגעים הממחישים את התהליכים ההיסטוריים של האזור כולו וישראל בפרט. ישנה חשיבות רבה להנגשת החומרים הללו לציבור הרחב כדי שיוכל לחוות את הרגעים ההיסטוריים הללו. אנו גאים להיות בין היוזמים והתורמים של פרויקט חשוב זה".

קישור לסרטוני הדרכה לשימוש באתר: מבט היסטורי | מבט אמנותי | סינמטק ירושלים ארכיון ישראלי לסרטים | Facebook  | Youtube

HOT VOD עם וונטוורת' Wentworth

סדרת הדרמה של רשת Foxtel, חברת Fremantle והיוצרים דיוויד האנם, פיטר מקטיי ולארה רדולוביץ' (ששיתפו פעולה באופרת הסבון המצליחה "שכנים שכנים"), היא אחת הדרמות המצליחות, המדוברות ועטורות השבחים שיצאו מאוסטרליה בשנים האחרונות. העונה החדשה של "וונטוורת'" תעלה במלואה בצמוד לסיומה בחו"ל ב-HOT VOD בקטגוריית XTRA – סדרות איכות מהעולם.

העונה השמינית של דרמת בית הכלא עוסקת בהשלכות המצור של העונה הקודמת. האסירות והשומרים בבית הכלא מתקשים לשקם את חייהם לאחר הזוועות שעברו, מנהלת חדשה מנסה לעשות סדר בכאוס שנוצר, והאסירה האגדית לו קלי חוזרת לכותלי הכלא.

בסדרה מככבים ליאה פרסל, קייט אטקינסון ("סיפור יפני"), קטרינה מילוסביץ' ("שכנים שכנים"), רובי מגסיבה ("שר הטבעות: שני הצריחים"), קייט ג'נקינסון ("אהבה מלידה"), ברנרד קארי ("קרוב רחוק"), סוזי פורטר, קייט בוקס וראריווי היק.

החל מה-1.10, כל הפרקים רק ב-HOT VOD וב-NEXT TV

אוקטובר 2020 ערוץ האוכל: אפיק 28 ב-yes וערוץ 38 ב-HOT

*** פשוט לבשל עם אבי ביטון 2, הפקת מקור! ימי שישי, החל מה-23 באוקטובר בשעה 18:00. עונה שניה לתכנית המצליחה עם השף אבי ביטון. בעונה החדשה אבי ישתף במתכונים האהובים ביותר על הילדים שלו, מתכונים עם כל מה שיש בבית (מוצרי מזווה) ומתכונים של פעם שמוכיחים את עמידותם במבחן הזמן. הצופים ילמדו איך להכין ארוחות במהירות, ביעילות, באיכות ומבלי להתפשר על התוצאה. פשוט! ״פסטירמזי״: גורדון רמזי משתלט על ערוץ האוכל!

*** מאסטר שף ארה"ב 10 MasterChef USA, עונה חדשה. ימי ראשון ורביעי, החל מה-4 באוקטובר בשעה 22:15. מאסטר שף חוגגת עשור בעונה חדשה! השף זוכה הפרסים גורדון רמזי, השף הנודע אהרון סנצ׳ז והמסעדן ג׳ו בסטיאניץ׳ מגיעים לראשונה בתולדות התכנית– ללונדון. בעונה זו המתחרים יעמדו בפני סדרת אתגרים שכוללים בישול למסיבת בריכה לכבוד עשור לתכנית, קייטרינג לחתונה של זוכה מאסטר שף לשעבר והכנת מנות לנהגי נאסקר במסלול המרוץ. בנוסף, ובפעם הראשונה, המועמדים יעבדו במסעדת הדגל של גורדון רמזי בלונדון. אז תתכוננו לתחרות קשה, אורחים מפתיעים, אתגרים רבים וטבח ביתי אחד שיזכה בתואר ״מאסטר שף״ ובפרס הגדול ע״ס 250 אלף דולר.

*** מטבחי הגהנום 19 Hell’s Kitchen , עונה חדשה. ימי שני וחמישי, החל מה-5 באוקטובר בשעה 22:15. עונה חדשה למטבחי הגיהנום, אך הפעם השפים בהלם! בפעם הראשונה מעולם, שף גורדון רמזי מעביר את המסעדה ללאס וגאס כדי לקיים את שם את התחרות ולהחליט מי יהיה השף הראשי הבא במסעדה החדשה שגורדון יפתח באגם טאהו היפהפה.

*** 24 שעות לגיהנום ובחזרה 3 Gordon Ramsay's 24 Hours To Hell And Back , עונה חדשה. ימי שלישי, החל מה-6 באוקטובר בשעה 22:15. עונה חדשה לסדרה המצליחה. גורדון רמזי יוצא לדרך בפעם השלישית לאורכה ולרוחבה של ארצות הברית במשאית המיוחדת שלו ״גיהנום על גלגלים״ בניסיון להחיות מסעדות על סף קריסה, והכל תוך 24 שעות. בסדרה ששברה שיאי צפייה ודורגה כתכנית האוכל הנצפית ביותר בארה״ב שף רמזי יוצא למשימות בהסוואה, מקרב בין משפחות ומחייה את המסעדות שזקוקות לעזרתו.

ערוץ החיים הטובים: אפיק 31 ב- yesוערוץ 37 ב-HOT

*** המטבח המנצח 11 My Kitchen Rules Australia , עונה חדשה, .ימי ראשון עד חמישי, החל מה-4 באוקטובר בשעה 18:00. העונה ה-11 של "MKR המטבח המנצח" המקורית יוצאת לדרך ומשנה את חוקי המשחק. הפעם, שני בתים יתחרו זה מול זה: בית המעריצים, בהדרכתו של קולין פסנידג', ובית המתחרים החוזרים בהדרכתו של מנו פלידל. במשך העונה, הצוותים בכל בית יצברו נקודות בדרך לתואר האליפות של המטבח המנצח.

*** מכירה בלתי אפשרית Listing Impossible  סדרה חדשה! ימי חמישי, החל מה-15 באוקטובר בשעה 22:50. אהרון קירמן הוא אחד מסוכני הנדל"ן המובילים בעולם. ההתמחות שלו היא בתי היוקרה המפוארים ביותר בלוס אנג'לס שאף אחד אחר לא מצליח למכור. הוא מוביל ביחד עם צוות סוכני הנדל"ן שלו את העסקאות היוקרתיות ביותר בעיר המלאכים.

*** השאהים של סאנסט 8 Shahs of Sunset  ספיישל איחוד בשני חלקים! חלק א׳: יום שישי, ה-16 באוקטובר בשעה 18:45, חלק ב׳: יום שישי, ה-23 באוקטובר בשעה 18:45. סוגרים את העונה השמינית של השאהים עם ספיישל איחוד בשני חלקים. בספיישל המרגש נשמע מה עבר על השאהים לאחר סיום צילומי העונה המתוחה, והאם רזה ומרסדס הצליחו ליישב את הסכסוך ביניהם.

ערוץ הבריאות: אפיק 29 ב-yes וערוץ 39 ב-HOT

*** זו אשמתכם שאני שמן 2It’s Your Fault I’m Fat  עונה חדשה, .ימי ראשון, החל מה-18 באוקטובר בשעה 22:00 הסדרה המצליחה חוזרת לעונה שנייה ומספקת לנו הצצה למתבגרים ומשפחותיהם הסובלים מעודף משקל ומעוניינים להפטר מהקילוגרמים העודפים. הנערים והנערות מאשימים את הוריהם בעודף המשקל שמשפיע על שמחת החיים וחיי החברה שלהם ואומרים להם: זאת אשמתכם שאני שמן! בפרקים המרגשים נגלה מה מניע את המתבגרים לרדת במשקל ונעקוב אחר בני המשפחה שעובדים בשיתוף פעולה כדי לשנות את אורח החיים הבעייתי אחת ולתמיד.

*** דיאטה לחודשDrop A Stone In A Month  סדרה חדשה! ימי שני, החל מה-19 באוקטובר בשעה 22:00. קצת לפני החגים, רות לנגספורד בודקת אילו דיאטות הכי מצליחות בהורדה מהירה במשקל. תחת פיקוח הדוק של ד״ר אמיר קהאן, 12 חובבי אוכל בעודף משקל יוצאים לדרך ומנסים דיאטות חדשניות. האם הם יכולים לרדת במשקל במהירות, בחודש אחד, בדיוק בזמן לקיץ?

*** 10 שנים ב-10 ימים10 Years Younger In 10 Days  סדרה חדשה! ימי שלישי, החל מה-20 באוקטובר בשעה 22:00. שרי הילי מנחה גרסה עדכנית לתכנית המייקאובר המוכרת בעזרת נבחרת של מומחי ביוטי ואסתטיקה שמביאים איתם ידע עשיר, טיפים, טריקים מיוחדים וטיפולים ייעודיים שמטרתם להחזיר את המראה של המשתתפים אחורה בזמן. האם יצליחו להוריד 10 שנים ממראה המתמודדים בעשרה ימים?

*** התכנית של ד״ר אוזThe Dr Oz Show 16  פרקים חדשים. ימים ראשון עד חמישי, החל מה-18 באוקטובר בשעה 17:15. תכנית האירוח זוכת האמי המשודרת במקביל לשידור בארה״ב חוזרת בפרקים חדשים ומרתקים. ד״ר אוז משוחח עם מגוון מומחים בנושאי בריאות ותזונה וממשיך לעקוב אחר שערוריות מטלטלות כמו פרשיית ג׳פרי אפשטיין, הכת של ״משפחת מנסון״ ותעלומות פשע נוספות. בפרקים החדשים יתארחו: אשת הטלויזיה קתי לי גיפורד, השחקנית קריסטין צ׳נוות, הזמרת פטי לבל וכוכבת מפתיעה מ״צער גידול בנות״.

ערוץ ניק ג'וניור: אפיק 85 ב-yes ערוץ 85 ב-HOT

*** צוות הצלה 6 Rescue Team עונה חדשה! (רק לילדי הוט) ימי ראשון עד חמישי, החל מה-4 באוקטובר בשעה 7:15 וב-16:15. אחרי חמש עונות מוצלחות וזכייה בטקס פרסי האקדמיה בקטגוריה לגיל הרך, "צוות הצלה" חוזרת בעונה חדשה. חמושים ברכבי ההצלה שלהם, במכשירי קשר ובמדיהם המיוחדים יוצאים הגיבורים לעונה חדשה ומסעירה עם תעלומות מפתיעות, מרדפים עוצרי נשימה וחקירות סבוכות. בעונה זו מצטרף גם איש צוות חדש – ניר מצוות אוויר עם מסוק חילוץ והצלה, וכעת צוות הצלה עושה סדר בשכונה גם באוויר וגם ביבשה.. צוות הצלה – יוצאים לפעולה!

*** הרמזים של בלו ואתם Blue’s Clues & You פרקים חדשים. ימי ראשון עד חמישי, החל מה-4 באוקטובר בשעה 7:30 וב-16:30. פרקים חדשים של סדרת האנימציה הפופולרית לפעוטות המשתמשת בחומרי יום יום על מנת ליצור מארג צבעוני של דמויות ודימויים. במרכז הסדרה ילד אנושי המתרועע עם כלבו בלו. יחד הם פותרים פאזלים ומשחקים במשחקים של לימוד וחקירה. בלו היא כלבתו האהובה של ג'וש אשר בכל פרק מנסה לגלות, באמצעות שלושה רמזים שהיא משאירה לו, מה בלו רוצה לעשות. יחד עם הצופים בבית, מצויד בפנקס הכיס ובגיטרה שלו, ג'וש יוצא  למצוא ולפענח את הרמזים כשבדרך, הוא פוגש חברים נוספים ושר שירים.

ערוץ ניקלודיאון: אפיק 91 ב-yes ערוץ 84 ב-HOT

*** הקאסה-גרנדה The Casagrandes פרקים חדשים. ימי ראשון עד חמישי, החל מה-4 באוקטובר בשעה 10:00 וב- 16:30. פרקים חדשים לסדרת הספין האוף ללהיט האנימציה של ניקלודיאון "הרעשנים". העלילה עוקבת אחר רוני אן, חברתו הטובה ביותר של לינקולן ואחיה בובי, היוצא עם אחותו הבכורה של לינקולן, לורי. בעונה זו חלק מבני המשפחה עוברים לגור בעיר הגדולה, ומצטרפים לבניין בו גרה משפחת קאסה גרנדה. הם מסתגלים אט אט לחיים בעיר הגדולה בבניין ההומה בשכנים שונים ומגוונים, ועוברים יחד הרפתקאות שונות ומגוונות בעיר. בסוף אין כמו משפחה – גם אם היא לפעמים יכולה להוציא אותך מדעתך.

*** אלווין והצ׳יפמנקס 4 Alvin and the Chipmunks פרקים חדשים. ימי ראשון עד חמישי , החל מה- 18 באוקטובר בשעה 16:30. פרקים חדשים לסדרה האהובה. אלווין, סיימון ותיאודור הם גם אחים והם גם כוכבי רוק מפורסמים, אבל עדיין מצליחים ללמוד בבית הספר ולחיות חיים רגילים לגמרי. האחים השובבים נקלעים להמון בעיות בזמן שאבא שלהם, דייב, מנסה גם להסתדר עם שלושת הפרחחים שהם וגם לכתוב בשבילם שירים. שלושת האחים בעלי אופי שונה לגמרי זה מזה, תמיד מנסים לצאת בשלום מכל מיני צרות, וכמובן אוהבים לבלות עם החברות שלהם, הצ'יפלטז, ועם חבריהם לכיתה.

*** זה פוני It’s Pony פרקים חדשים. ימי ראשון עד חמישי, החל מה-18 באוקטובר בשעה 17:20. אנני היא ילדה רגילה שמתגוררת בבית עם שני הוריה החקלאים ועם החבר הכי טוב שלה- פוני. אנני ופוני מלאי כוונות טובות אבל ההרפתקאות שלהם תמיד קצת מסתבכות, לרוב בגלל פוני השובב שאוהב את אנני עד השמיים.

ערוץ טין ניק: אפיק 94 ב-yes  ערוץ 81 ב- HOT

*** נוביז Noobees  עונה חדשה! ימי ראשון עד חמישי, החל מה-4 באוקטובר בשעה 11:00 וב-15:55. דרמת הגיימינג הקולומביאנית חוזרת! בעונה השנייה גיים-אובר מתכנן לנקום בסילביה על שסיכלה את תוכניותיו. לשם כך הוא מגייס אווטארים ממשחק "המבוך" ושולח אותם לעולם האמיתי על מנת לפגוע בסילביה ולסכסך בינה לבין חבריה.

ערוץ MTV SHOW HD: ערוץ 88 ב-HOT

*** ג׳ורדי שור 21  Geordie Shoreעונה חדשה! ימי ראשון עד חמישי, החל מה-4 באוקטובר בשעה 22:00. עונה חדשה לסדרה הפופולרית. הג׳ורדיז חוזרים לעשות בלאגן בניוקאסל, והפעם קלואי רווקה! אנחנו מקבלים גישה לשורה הראשונה כדי לצפות מקרוב בעונה הבועטת ומלאת האקשן: פרידות, השלמות, אהבות ושקרים הם חלק בלתי נפרד מכל אחד מהפרקים.

HOT עם שלל סרטים ובכורות באוקטובר

*** זואי – Zoe  (ארה"ב, 2018) בכורה. דרמה רומנטית עתידנית בכיכובו של יואן מק'גרגור.

זואי וקול הם עמיתים לעבודה במעבדה אשר מטרתה לשפר ולשדרג מערכות יחסים רומנטיות באמצעות טכנולוגיה מתקדמת. בעודם פוצחים ברומן סוער, זואי חושפת את האמת המרה אודות טיב היחסים שלה עם קול. החשיפה תוביל את הזוג המאוהב לחוות תחושות של בגידה, אכזבה וגעגועים, כשהרגש האנושי מכולם – אהבה, יעמיד את קיומם בסכנה. במאי: דרייק דורמוס שחקנים: יואן מק'גרגור, ליאה סיידו.

01.10יום חמישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1.  החל מה-04.10  ב–CinemaTime *** ג'ארהד: בשבי האויבJARHEAD: LAW OF RETURN  –   (ארה"ב, 2019 ) בכורה. רונן, טייס קרב וישראלי על פי חוק השבות, הופל ונלכד בסוריה לאחר משימה. מכיוון שהוא בנו של סנאטור אמריקני, חוליה ישראלית משותפת של ארה"ב נשלחה לחלץ את רונאן תוך 36 שעות. במאי: דון מייקל פול  שחקנים: רוברט פטריק, אמאורי נולאסקו, דבון סאווה, בן קרוס.

02.10 יום שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 2.  החל מה-04.10  ב–CinemaTime

*** חיים שלי – LAST CHRISTMAS   (ארה"ב, 2019) בכורה. קומדיה רומנטית בכיכובה של אמיליה קלארק ואמה תומפסון, עם הלהיטים הגדולים של ג'ורג' מייקל. קייט היא שחקנית וזמרת צעירה ואנרגטית שהחיים שלה הם פחות או יותר אסון אחד גדול ומתמשך. לאחר שרשרת טעויות היא מגורשת מדירתה, רבה עם אמא שלה והמזל צוחק לה בפרצוף. דווקא אז, כשהיא נוגעת בתחתית והכל נראה אבוד, היא מכירה בחור מסתורי בשם טום שעושה לה בית ספר לאהבה וחייה מקבלים תפנית חדשה. במאי: פול פיג  שחקנים: אמיליה קלארק, הנרי גולדינג, אמה תומפסון

02.10 יום שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1.  החל מה-04.10  ב–CinemaTime

*** מריאן ולאונרד: מילים של אהבה – MARIANNE & LEONARD: WORDS OF LOVE  (ארה"ב, 2019) בכורה. סיפור האהבה היפהפה והטרגי בין לאונרד כהן למוזה הנורבגית שלו, מריאן אילן. השניים נפגשו והתאהבו ב-1960, הסרט עוקב אחר דרכם מאז אותם ימים פשוטים וצנועים, ימים של "אהבה חופשית" ונישואים פתוחים, ובוחן כיצד התפתחה אהבתם כאשר לאונרד היה למוזיקאי מצליח. הרומן של מריאן ולאונרד נמשך עד סוף ימיהם. לאונרד כהן נפטר שלושה חודשים אחרי מותה. במאי: דון מייקל פול שחקנים: אל פאנינג, אוליב גריי, זלאטקו בוריץ', רבקה הול

03.10 יום שבת בשעה 11:00, HOT Cinema 4.  החל מה-04.10  ב–CinemaTime

*** רק רוצה לשיר – Teen Spirit  (ארה"ב, 2018) בכורה. ויולט, נערה מתבגרת, חולמת להפוך לכוכבת פופ. חייה האפרוריים עם משפחתה באירופה אינם מספקים לה את הריגושים להם היא משתוקקת. פגישה במנטור לא צפוי והרשמה לתחרות שירה לחובבים שמים אותה על המסלול הנכון בכדי להגשים את חלומותיה. במאי: מקס מינגלה  שחקנים: אל פנינג, רבקה הול

04.10 יום ראשון שעה 22:00, HOT Cinema 1. החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** שותפים לרשע –  Malevolent (בריטניה, 2018) בכורה. ג'קסון ואנג'לה, אח ואחות, מנהלים עסק מרמה בו הם מתחזים למגרשי שדים ומתקשרים על טבעיים. כאשר הם נשכרים לגרש רוחות מבית יתומים נטוש הם מגלים את סיפור הזוועה שהתרחש שם לפני שנים רבות, ואף חושדים שמא יכולותיהם המפוברקים לתקשר עם המתים הן בעצם פרי כשרון מולד אמיתי. במאי: אולף דה פלור  שחקנים: בן לויד-יוז, פלורנס פו

08.10 יום חמישי בשעה 22:00, HOT Cinema 2. החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** ברלין: סיפור אהבהBerlin I Love You-   (גרמניה, 2019) בכורה. דרמה רומנטית בכיכובם של קיירה נייטלי, הלן מירן, מיקי רורק. באמצעות גלריה מדהימה של שחקנים מהשורה הראשונה אנו זוכים להתמכר ליופייה המשכר של העיר.
מפיק סרטים, שמתאהב בבחורה שעושה מופעי בובות לילדים, בחורה צעירה שמקדישה את חייה לטיפול בחיי פליטים. האם של הבחורה שלומדת להכיר את בתה בביקור בעיר שהיא גרה, גבר מבוגר שפוגש בבר צעירה יפהפיה. דרך סיפורי האהבה האלה שכולם מתחברים לברלין נלמד להכיר את העיר הזאת כפי שמעולם לא היכרנו. במאי: דיאנה ארגון פיטר צ'ילזום  שחקנים: קיירה נייטלי  הלן מירן  לוק וילסון  מיקי רורק

09.10 יום שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1. החל מה-11.10 ב–CinemaTime

*** הנסיכה ושבעת הגמדיםRed Shoes and the Seven Dwarfs-  (דרום קוריאה, 2019) בכורה. אנימציה עם טוויסט מפתיע. באי האגדות, ישנה חבורת נסיכים מיוחדת בשם "7 האמיצים" הידועים כלוחמים חסרי פחד. שבעת הנסיכים מסתבכים עם נסיכת הפיות, שהופכת אותם לגמדים ירוקים שרק נשיקה מהנסיכה היפה ביותר בממלכה תסיר את הקללה. שלגייה מוצאת זוג נעלי קסם אדומות שהופכות אותה לנסיכה אחרת, נסיכה שמעולם היא לא רצתה להיות. היא נמלטת מהאם החורגת המרושעת שלה אשר רוצה את הנעלים, מוצאת את דרכה לביתם של שבעת הגמדים ומבקשת את עזרתם במציאת אביה הנעדר. במאי: סונג הו הונג

10.10יום שבת בשעה 12:00, HOT Cinema F.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** קצין ומרגל – An Officer and a Spy (צרפת, 2019) בכורה. פסטיבל ונציה 2019, הפרס הגדול של חבר השופטים. דרמה סוחפת ומותחת עם צילומים מרהיבים ומשחק מדהים, בהשראת אירועים אמיתיים, על משפט אחד ששינה את העולם. פריז, 1895. ז'ורז' פיקאר, קצין צעיר אמביציוזי, צופה במרגל מורשע, אלפרד דרייפוס, מושפל בפומבי מול המון זועם ונידון למאסר עולם. פיקאר, שזה עתה מונה לעמוד בראש יחידת המודיעין שהביאה את הראיות כנגד דרייפוס, בטוח באשמתו. אבל זמן קצר אחרי שדרייפוס מתחיל לרַצות את עונשו, מתעוררים ספקות. יש רמזים לכך שעדיין מסתובב מרגל בשורות הצבא. כשפיקאר מתחיל לחקור, הוא נסחף למבוך מסוכן של מרמה ושחיתות, שמעלה בו ספקות לגבי כל מה שהאמין בו, ומאיים לא רק על כבודו אלא גם על חייו. במאי: רומן פולנסקי  שחקנים: ז'אן דוז'רדן, לואי גארל.

15.10 יום חמישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1.  החל מה-18.10  ב–CinemaTime

*** ציפורי הטרף והארלי קווין המהממתBIRDS OF PREY –  (ארה"ב, 2020 ) בכורה

אקשן פרוע בכיכובה של מרגו רובי. העיר גות'אם כמרקחה. הארלי קווין נפרדה מהג'וקר בפיצוץ גדול ושמה לעצמה מטרה גדולה על הגב. כאשר הנבל הנרקיסיסטי 'מסכה שחורה' מוציא חוזה עליה ועל נערה צעירה שגנבה ממנו חפץ יקר, השתיים נאלצות לשתף פעולה ויחד עם חבורה מפתיעה של לוחמות בשם ציפורי הטרף יוצאות למאבק כנגד כל המאפיה. במאי: קאת'י יאן שחקנים: מרגו רובי, מרי אליזבת' וינסטד, יואן מקגרגור

16.10 יום שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1. החל מה-18.10  ב–CinemaTime

*** המתרגם Interpreter –  (סלובקיה, 2018) בכורה. אלי אונגר, מתורגמן בן שמונים מגיע לווינה לחפש את קצין האס.אס. הנאצי שרצח את הוריו בסלובקיה. הוא חמוש באקדח. את דלת הדירה אליה הוא מגיע פותח גיאורג, בנו של קצין האס.אס ומורה בגמלאות. לשאלתו של אלי היכן הוא, גיאורג עונה שאביו, שגרם למותם של עוד מאות אנשים, מת. אחרי מספר ימים משאיר גיאורג הודעה בהוצאת הספרים של אלי. הוא רוצה להיפגש. בפגישה מצליח גיאורג לשכנע את אלי להצטרף אליו למסע ברחבי סלובקיה בחיפוש אחר עדים לטרגדיה של משפחת אונגר ולחייו של הקצין שהיה אביו. במאי: מרטין סוליק שחקנים: יז'י מנז'ל, פטר סימונישק.

16.10 יום שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 4. החל מה-18.10 ב–CinemaTime

*** ויק ההורס- מדובב Vic the Viking –  (גרמניה , 2019) אנימציה. הרפתקאות. ויק, ויקינגי צעיר וחכם חולם להפליג עם אביו, מנהיג שבט הוויקינגים, וללוות אותו במסעותיו עמוק לתוך הים הצפוני הרחוק. אביו, שחושב שבנו צעיר מדי ועדין מדי, לא מאושר מהרעיון. אך כאשר אמו של ויק, הופכת בטעות לפסל מזהב על ידי חרב הקסמים של לוקי, אביו ואנשיו חייבים להגיע עד לדלתות אסגרד, עיר האלים, כדי להרוס את החרב ולשחרר את אמו מהכישוף המוזהב שלה. במאי: אריק קאזס

17.10 יום שבת בשעה 12:00, HOT Cinema F. החל מה-18.10 ב–CinemaTime

*** מעל לכל חשדAbove Suspicion –  (ארה"ב, 2019) בכורה. סיפורו האמיתי של סוכן FBI  צעיר ומבטיח הנשלח להתגורר עם משפחתו בקנטקי במטרה לאסוף מידע על כנופיית פשע מקומית. מפגש מקרי עם צעירה יפה ומתוסבכת מוביל אותו להשיג מידע מודיעני יקר ערך, אך גם סוחף אותו אל תוך רומן אסור שמעמיד את החקירה ואת חיי משפחתו בסכנה ממשית. במאי: פיליפ נויס. שחקנים: אמיליה קלארק, ג'וני נוקסוויל.

22.10 יום חמישי בשעה 22:00, HOT Cinema 2. החל מה-25.10 ב–CinemaTime

*** ריצ'רד ג'ול RICHARD JEWELL –   (ארה"ב, 2019) בכורה. סרטו של קלינט איסטווד. העולם נחשף לראשונה לריצ'רד ג'ול כמאבטח הגיבור שמדווח על מציאת הפצצה שהוטמנה בכפר האולימפי באטלנטה, ושפעולותיו המהירות מצילות בגבורה אינספור חיי אזרחים. אולם, בהעדר קצה חוט אחר ואף על פי שסייע בפינוי אזרחים, הופך ג'ול לחשוד מספר אחת של ה-  FBI  והתקשורת, עובר חקירות על-ידי הבולשת הפדרלית ושמו מוכפש על ידי אמצעי התקשורת בארה"ב. כאשר חייו של ג'ול מתפרקים, הוא פונה אל עורך הדין העצמאי ווטסון בראיינט, שיוצא להגנתו מול הממסד ודעת הקהל המשתנה. במאי: קלינט איסטווד. שחקנים: סם רוקוול, קתי בייטס, ג'ון האם, אוליביה ווילד, פול וולטר.

23.10 יום שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1. החל מה-25.10 ב–CinemaTime

*** צדק ורחמים JUST MERCY –   (ארה"ב, 2019) בכורה. דרמה רבת עוצמה בכיכובו של ג'יימי פוקס. לאחר שסיים את לימודיו בהרווארד, בראיין סטיבנסון פונה לאלבמה כדי להגן על מי שידו אינו משגת לייצוג הולם. אחד המקרים הראשונים שלו הוא של וולטר מקמיליאן, שנידון למות בשנת 1987 בגין רצח נערה בת 18, למרות ראיות שמוכיחות את חפותו. בשנים שלאחר מכן נתקל סטיבנסון בגזענות ובתמרונים משפטיים ופוליטיים כשהוא נלחם ללא לאות על חייו של מקמיליאן. במאי: דסטין דניאל קרטון. שחקנים: ג'יימי פוקס

29.10 יום חמישי בשעה 22:00, HOT Cinema 4. החל מה-01.11  ב–CinemaTime

*** הצעה גורלית Inconceivable- (ארה"ב, 2017) בכורה. מותחן בכיכובו של ניקולס קייג'. בני הזוג אנג׳לה ובריאן מזמינים את קייטי, בחורה סקסית ומסתורית, לגור בבית ההארחה שלהם כדי לשמש כמטפלת של בתם. במהרה קייטי מגלה שבני הזוג מחפשים פונדקאית כדי להביא עוד ילד לעולם והיא תעשה הכל כדי לקבל את התפקיד. החברות הפורחת בין שתי הנשים מסתבכת לאובססיה מסוכנת כאשר קייטי נקשרת יתר על המידה לבתם. אחרי שקרים ומניפולציות מתמשכות, הם מבינים שלקייטי יש תוכנית משלה להרוס את חייהם.

במאי: ג'ונתן בייקר. שחקנים: ג'ינה גרשון, ניקולס קייג'.

30.10 יום שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1. החל מה-01.11  ב–CinemaTime

חול המועד סוכות – ספיישל גיבורי אקשן

בין התאריכים 2-10.10 משעות אחר הצהרים, נעלה ב – HOT Cinema 2  ספישל גיבורי אקשן עם גבורי האקשן הגדולים של כל הזמנים.  בכל יום יהיה פוקוס על גיבור אקשן אחד וישודרו כמה סרטים שלו ברצף. להלן סרטים לדוגמה:

*** לצוד את האויב Hunter Killer – (ארה"ב, 2018) אקשן. קפטן של צוללת אמריקאית חובר ליחידת קומנדו מובחרת, במטרה להציל את נשיא רוסיה, שנחטף על ידי גנרל מורד. עם: ג'רארד באטלר, גארי אולדמן, לינדה קרדליני וקומון. בימוי: דונובן מארש.

02.10 יום שישי בשעה 20:00 HOT Cinema 2.  החל מה-04.10  ב–CinemaTime.

*** 300 (ארה"ב, 2006) סרט פעולה מרהיב. המלך ליאונידס יוצא עם כוח של 300 לוחמים מספרטה למסע עקוב מדם מול צבא של אלפי חיילים פרסים בקרב תרמופילאי בשנת 480 לפנה"ס. עם: ג'רארד באטלר, בימוי: זאק סניידר

02.10 יום שישי בשעה 23:55  HOT Cinema 2.  החל מה-04.10  ב–CinemaTime.

*** תוכנית בריחה 2: הגיהנום- ESCAPE PLAN 2  (ארה"ב, 2018) פעולה, פשע. מומחה אבטחה נאלץ לחזור לכלא המתוחכם בעולם הבנוי בצורת מבוך, כדי לחלץ חבר צוות שלו שנחטף ונעלם בתוך המבוך. עם: סילבסטר סטאלון, דייב בטיסטה. במאי: סטיבן סי מילר

03.10 יום שבת בשעה 20:25   HOT Cinema 2.  החל מה-04.10  ב–CinemaTime.

*** בלתי נשכחים Expendables 3  (ארה"ב, 2014) אקשן משובח ועטור כוכבים, בראשם סילבסטר סטאלון, ארנולד שוורצנגר, ג'ייסון סטיית'ם ומל גיבסון. ברני רוס מקים צוות חדש של שכירי חרב ויוצא לסומליה כדי להילחם בסוחר נשק אכזר. בימוי: פטריק יוז

03.10 יום שבת בשעה 22:00, HOT Cinema 2.  החל מה-04.10  ב–CinemaTime.

*** תוכנית בריחה 3: פעולת חילוץ – Escape Plan 3  (ארה"ב, 2019) אקשן. שומר ראש שכשל במשימת האבטחה עליה הופקד, פורץ למשרדי חברת האבטחה של ריי ברסלין. בתו של האיש העשיר ביותר בסין נחטפה, והוא חייב לנקום. עם סילבסטר סטאלון, דייב בטיסטה ו-50 סנט. בימוי: ג'ון הרצפלד

03.10 יום שבת בשעה 00:05, HOT Cinema 2. החל מה-04.10  ב–CinemaTime.

*** הקשר התאילנדי – ASIAN CONNECTION  (תאילנד, ארה"ב, 2016). פעולה. שני אמריקאים החיים באסיה גונבים בטעות כסף של ברון סמים והופכים למטרה של כנופיה המחפשת נקמה. עם: סטיבן סיגל, ג'ון אדווארד לי. במאי: דניאל זירילי

04.10 ראשון בשעה 20:29, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime.

*** להרוג בחסות החוק – Kill Switch  (ארה"ב, 2008). פעולה. בלש משטרה מופרע, שהקדיש את חייו ללכידת רוצחים סדרתיים, יוצא לממפיס כדי לאתר שניים כאלו. עם: סטיבן סיגל, הולי דיגנרד. בימוי: ג'ף קינג

04.10 ראשון בשעה 22:00, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime.

*** כוח ההוצאה להורג – FORCE OF EXECUTION (ארה"ב, 2013). פעולה בכיכובם של סטיבן סיגל ו-וינג ריימס. ראש קרטל פשע, השואף לנטוש את עולם הפשע המאורגן, נגרר מחוסר ברירה למאבק נוקשה בשחקן חדש בזירה, שרוצה להשתלט על עסקיו. בימוי: קאוני וקסמן

04.10 ראשון בשעה 23:35, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime.

*** חייל אוניברסלי: הדור הבא – Universal Solider: Regeneration (ארה"ב, 2009). פעולה. טרוריסט צ'צ'ני חוטף את שני יורשי הכתר הצעירים של רוסיה ודורש כופר. לוק – החייל האוניברסלי שהוקפא למשך שנים מופשר מחדש כדי לעצור את הטרוריסט וצבאו החזק. עם: דולף לונדגרן, ז'אן קלוד ואן דאם. בימוי: ג'ון היימס.

05.10 שני בשעה 20:24, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime.

*** עיני דרקון-  Dragon Eyes (ארה"ב, 2012). אקשן אומנויות לחימה בכיכוב ז'אן קלוד ואן-דאם. זר מסתורי מגיע לשכונה מוכת מעשי אלימות הנשלטת בידי שתי כנופיות. האם יצליח להשיב את הסדר על כנו? עם: צ'אנג לה, פיטר וולר, בימוי: ג'ון היימס.

05.10 שני בשעה 22:00, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** משימה קטלנית – POUND OF FLESH (קנדה, 2015). מותחן פעולה. אדם העוזר לאישה במצוקה מתעורר בבוקר למחרת ללא כליה ומתחיל לתכנן את מסע הנקמה שלו. עם: ז'אן-קלוד ואן דאם, ג'ון רלסטון. במאי: ארני ברברש.

05.10 שני בשעה 23:30, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** חטופה –  Taken (ארה"ב/צרפת, 2008). מותחן פעולה סוחף. כשבתו של סוכן CIA לשעבר נחטפת במהלך חופשה בפריז, הוא יוצא אחר החוטפים במטרה לאתר אותה, כשכל האמצעים כשרים לטובת המטרה. עם: ליאם ניסן, מגי גרייס, בימוי: פייר מורל.

06.10 שלישי בשעה 20:25, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** באטלשיפ –  BATTLESHIP (ארה"ב, 2012). סרט פעולה בדיוני עתיר אפקטים ומשעשע. במהלך תמרונים צבאיים ימיים מתגלה צי ספינות לא מזוהות. כשמתברר שמדובר בחייזרים תוקפניים, מתחיל קרב על עתיד כדה"א. עם: ליאם ניסן, ריהאנה. בימוי: פיטר ברג.

06.10 שלישי בשעה 22:00, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** הדרך לגיהנום – A Walk Among the Tombstones (ארה"ב, 2014). מותחן פעולה רב עוצמה בכיכובו של ליאם ניסן. חוקר פרטי נשכר ע"י ראש ארגון סמים כדי שיאתר עבורו את האנשים שחטפו ורצחו את אישתו. עם: דן סטיבנס, בימוי: סקוט פרנק.

06.10 שלישי בשעה 00:10, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** טוקארב- RAGE (ארה"ב, 2014). מותחן פשע. כאשר בתו של פושע לשעבר נחטפת, הוא אוסף את הצוות המקורי שלו ויחד הם יוצאים במטרה להשיג צדק כפי שהם רואים אותו. עם: ניקולס קייג', דני גלובר. במאי: פאקו קבזאס

07.10 רביעי בשעה 20:25, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** נעלמים – Pay the Ghost (קנדה, 2015). מתח. אב מחפש נואשות אחר בנו שנחטף במהלך מצעד לכבוד ליל כל הקדושים. שנה לאחר החטיפה הוא עולה על קצה חוט שעשוי לקרב אותו לפתרון התעלומה. עם: ניקולס קייג', שרה ויין קליס. במאי: אולי אדל.

07.10 רביעי בשעה 22:00, HOT Cinema 2.

*** קוד 211 – 211 (ארה"ב, 2018). פעולה, פשע. שוטר לקראת פרישה, שותפו ונער עבריין נקלעים לזירת שוד בנק מזוין המתבצע על ידי כנופיית שכירי חרב אכזרית. עם: ניקולס קייג', אורי פפר. במאי: יורק שקלטון.

07.10 רביעי בשעה 23:35, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** קונג: אי הגולגולת  –  Kong: Skull Island (ארה"ב, 2017). אקשן. קבוצת מדענים וחיילים מגיעה לחקור אי מסתורי. הם מגלים שהוא ביתו של קוף ענק בשם קונג ונקלעים למאבק בינו לבין מפלצות מקומיות. עם: טום הידלסטון,  סמואל ל. ג'קסון. בימוי: ג'ורדן ווט-רוברטס.

08.10 חמישי בשעה 20:00, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** שומר הראש והמתנקש –  THE HITMAN'S BODYGUARD (ארה"ב, 2017). קומדיית פעולה. שומר הראש הטוב בעולם מקבל קליינט חדש, רוצח שכיר שצריך להעיד בבית משפט אך השניים חייבים להסתדר יחד כדי לשרוד עד המשפט. עם: סמואל ל. ג'קסון, ריאן ריינולדס. במאי: פטריק יוז

 
- פרסומת -

 

08.10 חמישי בשעה 23:30, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** הגאולה –  Redemption (בריטניה, 2013). מותחן אקשן רוחני סוחף בכיכובו של ג'ייסון סטייתם המצוין, על עריק בריטי פגוע נפש והקשר המיוחד שנוצר בינו לבין נזירה נדבנית. עם אגתה בוזק, ויקי מקלר, בימוי: סטיבן נייט

09.10 שישי בשעה 20:20, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** אימה במצולות –  THE MEG  (ארה"ב, 2018). אקשן. לאחר שצוללן מומחה מצליח להציל אנשי צוות של צוללת שטבעה, הוא נאלץ לצאת לקרב מול כריש ענק שמטיל את אימתו על כל מי שבסביבה. עם: ג'ייסון סטיית'ם, בינגבינג לי. בימוי: ג'ון טרטלטאוב.

09.10 שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** בחזית –  Homefront (ארה"ב, 2013). פשע. סוכן סמוי במחלק הסמים פורש ועובר לעיירה שלווה למראה. מתחוור לו שבמקום פעילה מעבדת סמים, וכי התערבותו עלולה לסכן את חיי בתו. עם: ג'ייסון סטייתם, וינונה ריידר, בימוי: גארי פלדר.

09.10 שישי בשעה 23:50, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** שבעת המופלאים –  THE MAGNIFICENT SEVEN (ארה"ב, 2016). אקשן. שבעה גברים בעלי יכולות לחימה שונות מתאחדים כדי לעזור לאנשי כפר עני להיאבק מול תעשיין עשיר ומושחת ואנשיו. עם: דנזל וושינגטון, כריס פראט, אית'ן הוק, פיטר סארסגארד. בימוי: אנטואן פוקואה.

10.10שבת בשעה 19:50, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** נקודת שוויון –  THE EQUALIZER (ארה"ב, 2014). סוכן סי.איי.איי לשעבר, שזייף את מותו כדי לפרוש לחיים שקטים, חוזר לשטח כדי להציל נערה צעירה הנשלטת בידי המאפיה הרוסית. עם: דנזל וושינגטון, מרטון סוקאס, קלואי גרייס מורץ. בימוי: אנטואן פוקואה.

10.10שבת בשעה 22:00, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

*** אמריקן גנגסטר – AMERICAN GANGSTER (ארה"ב, 2007). מותחן פשע. כשברון הסמים הגדול בניו-יורק של שנות ה-70 נקלע לעימות חזיתי עם בלש משטרה קשוח, נראה שרק אחד מהם יישאר בחיים בתום המצוד. עם: דנזל וושינגטון, ראסל קרואו, בימוי: רידלי סקוט.

10.10שבת בשעה 00:10, HOT Cinema 2.  החל מה-11.10  ב–CinemaTime

מרתון סרטי באטמן

בתאריך 29.10, נעלה ב – HOT Cinema 2  בשעות הערב, מרתון סרטי באטמן.

*** באטמן מתחיל – BATMAN BEGINS (ארה"ב, 2005). פעולה בדיוני על ראשית דרכו של באטמן, החל מרצח הוריו, דרך נדודיו במזרח הרחוק והחלטתו לאמץ את זהותו של איש העטלף ולהילחם בפשע. עם: כריסטיאן בייל וליאם ניסן, בימוי: כריסטופר נולאן.

29.10יום חמישי בשעה 19:40, HOT Cinema 1.  החל מה-1.11  ב–CinemaTime

*** האביר האפל – THE DARK KNIGHT (ארה"ב, 2007). פעולה שוברת קופות זוכת 2 אוסקרים. באטמן משתף פעולה עם המפכ"ל והתובע המחוזי כנגד הג'וקר האכזר המאיים על העיר. עם: כריסטיאן בייל, הית' לדג'ר, מייקל קיין. בימוי: כריסטופר נולן

29.10יום חמישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1.  החל מה-1.11  ב–CinemaTime

*** עלייתו של האביר האפל – THE DARK KNIGHT RISES (ארה"ב, 2012). פעולה בדיוני שחותם את טרילוגיית באטמן. 8 שנים אחרי שבאטמן פרש, הוא חייב להילחם בטרוריסט חדש ומסוכן שמאיים על גותהאם סיטי. עם: כריסטיאן בייל, טום הארדי, גארי אולדמן, בימוי: כריסטופר נולן.

30.10יום שישי בשעה 00:30, HOT Cinema 1.  החל מה-1.11  ב–CinemaTime

נשיונל ג'יאוגרפיק אוקטובר 2020

*** גורדון רמזי מבשל הרפתקה 2 | Gordon Ramsay: Uncharted 2. ימי ראשון בשעה 21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק. גורדון רמזי צולל, דג, מלקט וקופץ ממסוקים בחיפוש אוכל. במסע הקולינרי הוא מגיע לשמורות הטבע של  אפריקה, לג'ונגלים של גויאנה, לטסמניה, לביצות לואיזיאנה, לפיורדים של נורווגיה, להרי דרום הודו ולאי סומטרה.

*** לחשוף את האוקיינוסים 3 | Drain the Oceans 3 . מה-12 באוקטובר, ימי שני בשעה 21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק. DRAIN THE OCEANS"" צולל עמוק אל הלא נודע. סדרה אפית, מקורית, שלוקחת את ההרפתקאות התת מימיות ואילוסטרציית מדעי כדור הארץ לעידן חדש. חקירה שאפתנית, קידמה במחקר מדעי וטכנולוגיה חדשנית, פירושם שהמדע וההיסטוריה של כדור הארץ לוקחים צעד קדימה כדי לחשוף עדויות נסתרות לתעלומות התת-קרקעיות המדהימות ביותר, כפי שלא נראו מעולם. 10 פרקים * 60 דקות

*** ביטחון שדה: ברזיל ופרו 6 | Airport Security (Peru & Brazil) 6 החל מה-8 באוקטובר, ימי חמישי בשעה 21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק. עונה זו מציגה ארבעה פרקים באחד משדות התעופה הגדולים באמריקה הלטינית לימה וסאו פאולו-גוארולהוס הברזילאית. המשטרה נמצאת בכוננות גבוהה. האתגרים העיקריים שלהם: הגירה בלתי חוקית וסחר בקוקאין. החל מתאים נסתרים וכמוסות שנבלעו ועד מסמכים מזויפים, שוטרים עובדים 24/7 על מנת להגן על גבולותיהם ולעצור עבריינים בדרכם. צפו בפעולה מאחורי הקלעים. 4 פרקים * 60 דקות

*** חילוץ בדרך הקפואה 5 | Ice Road Rescue 5 החל מה-20 באוקטובר, ימי שלישי בשעה 21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק. גיבורי הדרך קפואה מתמודדים עם חורף קשה נוסף ואתגרים חדשים. כדי להישאר בטופ ולשרוד, עליהם לקחת על עצמם שותפויות חדשות ולחקור שטחים חדשים. אבל זה לא קל כשאתה רגיל להיות הבוס והגיע הזמן שהדור הבא ייכנס לקרב על דרכי הקרח. 8 פרקים * 60 דקות

*** מקדש האינקה האבוד | Lost Temple of The Inca 5 באוקטובר, יום שני בשעה 21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק. בכורה: חוקר איכות הסביבה חושף בהרי פרו עצמים עתיקים ששקועים באמזונאס. תגליותיו עשויות להציל את האזור מפני כרייה הרסנית.

HOT עם משפחת טרסוב מתרחבת

הסדרה תלווה את בני משפחת טרסוב- מורן, ג'וזף, אמה ומיילו בתהליך ההריון של מורן, החל מחוויות היום-יום של המשפחה, תחזוק הזוגיות של מורן וג'וזף לצד המצלמות, חשיפת מין העובר ועד הלידה.  מדי שבוע תזמין המשפחה את הצופים לעקוב אחרי תהליך ההיריון וההכנות המשפחתיות ללידה. משפחת טרסוב מנהלת 4 ערוצי יוטיוב מצליחים שמגיעים יחד לכמיליון מנויים, וזוכים להצצה לחיי המשפחה באמצעות וולוגים ותוכן מגוון שמתאים לכל המשפחה. מורן טרסוב, כוכבת רשת בעלת ערוץ היוטיוב הנשי החזק ביותר בישראל עם למעלה מ300,000 מנויים. מורן מובילה שלל קמפיינים, ביניהם הפרזנטורית של סופר-פארם, תכשיטי פנדורה ויחד עם בתה אמה מייצגות את דיסני-ישראל.  מזה 16 שנים נמצאת מורן בזוגיות עם ג'וזף טרסוב, דיג'יי מצליח שמתקלט בכל העולם ויוטיובר מוביל עם למעלה מ250,000 מנויים. ג'וזף מייצג את דמות האבא המגניב שמייצר סרטונים ויראליים ואתגרים משפחתיים. יחד השניים הביאו לעולם את אמה (6), כוכבת היוטיוב הצעירה המצליחה בישראל עם למעלה מ160,000 מנויים שעלתה לאחרונה לכיתה א' ומתמודדת עם מעריצים ועם פרשת חסימת עמוד האינסטגרם שלה בשל גילה הצעיר. אחיה הצעיר של אמה, מיילו (4), כוכב היוטיוב הצעיר ביותר בישראל בהתהוות שוולוג הלידה שלו חצה את מיליון הצפיות (וצובר בכל חודש כ-100,000 צפיות נוספות). והוולוג בו צעד לראשונה הגיעה לכ850,000 צפיות. הסדרה החדשה הינה יוזמה משותפת של  HOT בידור ומחלקת פיתוח התוכן של סוכנות "שרית&לורנס", אליה הצטרפה משפחת טרסוב לפני חודשים ספורים.

החל מה-8.10 , ימי חמישי בשעה 19:00 ב-HOT בידור וב-HOT VOD

HOT עם היית צריכה לדעת – The Undoing סדרה חדשה

"היית צריכה לדעת" ("The Undoing") היא מיני-סדרה בת שישה פרקים של רשת HBO, המבוססת על רב המכר באותו שם של הסופרת ג'ין האנף קורליץ. מאחורי הסדרה עומדים היוצר זוכה פרס ה"אמי" דיוויד אי. קלי ("שקרים קטנים גדולים", "אלי מקביל") והבמאית זוכת האוסקר וה"אמי" סוזן בייר ("קופסת הציפורים", "מנהל הלילה"). בתפקידים הראשיים מככבים זוכת האוסקר, ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" ניקול קידמן ("שקרים קטנים גדולים", "עיניים עצומות לרווחה", "השעות"), המועמד ל"אמי" יו גרנט ("שערורייה אנגלית למדי", "נוטינג היל") וזוכה ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" דונלד סאת'רלנד ("הג'וב האיטלקי", "קולד מאונטיין").

הסדרה עוקבת אחר גרייס וג'ונתן פרייזר (קידמן וגרנט), זוג שחי את החיים היחידים אותם דמיין. רגע לפני פרסום ספרה הראשון של גרייס, תהום נפערת בחייהם לאחר שמוות אלים ולא צפוי מניע שרשרת אירועים שמביאה לגילויים נוראיים. גרייס נותרת לבדה בעיצומו של אסון פומבי ומתוקשר ועליה לפרק את חייה כדי שתוכל להרכיב אותם מחדש עבור בנה הנרי (נואה ג'ופ, "פלא", "מנהל הלילה") ועבור משפחתה.

החל מה-26.10, ימי שני בשעה 22:00 ב-HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT עם לוחם – העונה השנייה – Warrior עונה חדשה

"לוחם" ("Warrior") היא דרמת פשע של רשת "סינמקס" האמריקאית המבוססת על כתביו של אמן הלחימה והכוכב המנוח ברוס לי. הסדרה נוצרה על ידי ג'ונתן טרופר ("באנשי") ועם מפיקיה נמנים גם שאנון לי, בתו של ברוס, ג'סטין לין (במאי "מהיר ועצבני" 6) והמפיק הישראלי אסף ברנשטיין ("החוב", "פאודה"). "לוחם" תשודר ב-HOT בצמוד לשידורה בארה"ב. "לוחם" מתרחשת ברובע צ'יינהטאון שבסן פרנסיסקו של סוף המאה ה-19, בזמן מלחמה עקובה מדם בין משפחות הפשע הסיניות בעיר. הסדרה עוקבת אחר אה סאם (אנדרו קוג'י, "מהיר ועצבני 6"), אמן לחימה בתחילת דרכו שמהגר מסין לסן פרנסיסקו בנסיבות מסתוריות והופך לחייל נאמן במשפחת הפשע הופ וויי. בעונה השנייה של הסדרה משפחות הפשע ממשיכות להילחם זו בזו על השליטה בעיר, בעוד הסלידה מהציבור הסיני בקרב החברה האמריקאית הולכת וגדלה. אה סאם משתתף בלילות בקרבות לא חוקיים ומוצא שם קבוצה אנטי-סינית. מאי לינג מודאגת מעתידו של אחיה, בעוד ביל מתקשה להתרחק מתפקידו בתור אחד הבריונים של זינג.

החל מה-4.10, ראשון ב 22:00 ב-HOT HBO בימי שבת ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT עם וונטוורת' – עונה 8 – Wentworth  עונה חדשה

"וונטוורת'" ("Wentworth"), סדרת הדרמה של רשת Foxtel, חברת Fremantle והיוצרים דיוויד האנם, פיטר מקטיי ולארה רדולוביץ' (ששיתפו פעולה באופרת הסבון המצליחה "שכנים שכנים"), היא אחת הדרמות המצליחות, המדוברות ועטורות השבחים שיצאו מאוסטרליה בשנים האחרונות. העונה החדשה של "וונטוורת'" תעלה במלואה בצמוד לסיומה בחו"ל ב-HOT VOD בקטגוריית XTRA – סדרות איכות מהעולם. העונה השמינית של דרמת בית הכלא עוסקת בהשלכות המצור של העונה הקודמת. האסירות והשומרים בבית הכלא מתקשים לשקם את חייהם לאחר הזוועות שעברו, מנהלת חדשה מנסה לעשות סדר בכאוס שנוצר, והאסירה האגדית לו קלי חוזרת לכותלי הכלא.

בסדרה מככבים: ליאה פרסל, קייט אטקינסון ("סיפור יפני"), קטרינה מילוסביץ' ("שכנים שכנים").

החל מה-1.10 רק ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT עם האנטומיה של גריי – עונה 15 – Grey's Anatomy

האנטומיה של גריי" ("Grey's Anatomy") היא דרמה רפואית של היוצרת שונדה ריימס ("סקנדל") המשודרת ברשת ABC במשך 16 עונות (וחודשה כבר לעונה 17), ועכשיו העונה ה-15 מגיעה ל-HOT! העלילה עוקבת אחר צוות הרופאים של בית החולים "גריי-סלואן", שמתמודדים עם מקרים של חיים ומוות על בסיס יומי. בעוד שהם מתמודדים עם חיי המטופלים, הם מוצאים אחד בשני תמיכה, חברות ולעיתים אהבה. את הסדרה מובילה זוכת ה"People's Choice" אלן פומפאו, כשלצדה מככבים ג'סטין צ'יימברס ("זודיאק"), צ'נדרה וילסון ("משפחת פוסטר"), קווין מק'קיד ("טריינספוטינג", "רומא"), ג'יימס פיקנס ג'וניור ("תיקים באפלה"), ג'סי וויליאמס ("בקתת הפחד"), גיאקומו גיאניוטי וקים רייבר ("24", "משמרת שלישית") שחוזרת לעונה הזו בתור מנתחת הלב טדי אלטמן. בעונה ה-15 הרופאים חוזרים מחתונתם של אלכס וג'ו ומתקשים לחזור לשגרת עבודה. טדי חוזרת לבית החולים בתפקיד קבוע והיא מביאה איתה הפתעה. ג'ו מגיעה לפריצת דרך חשובה שעשויה לשנות את פני הרפואה המודרנית. הזוגות אואן ואמליה ומגי ואייברי מתקשים להתקדם במערכות היחסים שלהם.

החל מה-5.10 ב-HOT VOD

HOT עם כלואה Bandini

אופרת סבון הודית מצליחה שמככבים בה השחקן ההודי האהוב ועטור השבחים רונית רוי והשחקנית ההודית אסייה קאזי. הסדרה מגוללת את סיפורה של סנטו, נערה ענייה ויתומה מאם, שברצף אירועים מצער נישאת לדהרמראג', יהלומן עשיר ואלמן. ההחלטה של דהרמראג' להינשא לסנטו נעשתה משיקולים עסקיים מחושבים וליבו עדיין שייך לאשתו שנפטרה. כעת, סנטו צריכה לעבור לגור עם דהרמראג', חמשת ילדיו ואחותו שעושה הכל כדי להקטין ולרדות בסנטו. הסדרה מלווה את סנטו בקשיים, העינויים והתהפוכות שהיא עוברת תוך כדי תהליך התבגרות והתגברות.

החל מה-1.10 ב-HOT VOD

HOT עם סאות'פארק – ספיישל קורונה פרק ספיישל

"סאות'פארק" ("South Park"), סדרת האנימציה המצליחה של "קומדי סנטרל", מבית היוצר של טריי פארקר ומאט סטון, חוזרת לפרק מיוחד שיעסוק במגפת הקורונה ובהשפעות שלה על החברה האמריקאית ב-HOT קומדי סנטרל, פחות מיממה אחרי השידור בארה"ב.

"סאות'פארק" היא סאטירה נשכנית וקורעת במיוחד שמשתמשת בארבעת תלמידי בית הספר היסודי בעיירה הקטנה והמושלגת בקולורדו – סטן, קייל, קני וקרטמן – כשופר לביקורת חתרנית, אמירות פרובוקטיביות ושבירת מוסכמות. בספיישל החדש רנדי משלים עם תפקידו במגפת הקורונה, בעוד שהנגיף והמשבר המתמשך שנבע מהגעתו ממשיכים להציב מכשולים לתושבי סאות'פארק. הילדים חוזרים בשמחה לבית הספר, אך שום דבר לא נראה כמו העולם הישן והנורמלי שהם הכירו – לא המורים, לא הכיתות ואפילו לא אריק קרטמן.

הספיישל ישודר ב-1.10, יום חמישי בשעה 22:35 רק ב-HOT קומדי סנטרל וב-HOT VOD

HOT עם S.W.A.T  – עונה 3 עונה חדשה

"S.W.A.T", סדרת האקשן המצליחה והמועמדת ל"אמי" של רשת CBS, נוצרה על ידי צמד התסריטאים שון ריאן ("המגן", "טיימלס", "שקר לי") וארון רחסאן תומס ("סליפי הולו", "אורות ליל שישי"), בהפקתו של ניל ה. מוריץ ("אני יודע מה עשית בקיץ האחרון", "נמלטים", "הבנים") ובבימויו של ג'סטין לין ("סטארטרק: אל האינסוף", "בלש אמיתי") שביחד עומדים גם מאחורי סדרת הסרטים "מהיר ועצבני". בסדרה מככב שמאר מור ("מחשבות פליליות", "צעירים חסרי מנוח") בתור סמל דניאל "הונדו" הארלסון – חייל לשעבר בצבא ארה"ב, יליד לוס אנג'לס, שעומד בראשה של היחידה המיוחדת. היכרותו המעמיקה עם העיר מייצרת אצל הונדו תחושת מחויבות גדולה לא רק אל חבריו לצוות, אלא גם לתושבי העיר אותם הם משרתים, ובכך עוזר לגשר בין הכוח המשטרתי לקהילה. העונה השלישית הונדו מתמודד עם בעיות משפחתיות, כאשר בדיוק כשהוא מקבל משמורת חוקית על דריל (דאשיי פרוסט), אביו המנוכר של הונדו (זוכה ה"אמי" אובה בבטונדה, "אנשים לבנים יקרים") שב במפתיע ועובר לגור איתו. בנוסף, הצוות מקבל אליו יועצת טקטית חדשה בשם פייפר לינץ' (איימי פארינגטון, "מצויד") שעושה בעיות להונדו בזמן שהוא מנסה להשתלט על חייו האישיים. הצוות, שממשיך להגן על העיר לוס אנג'לס מפני איומים רבים ומגוונים, יתמודד במהלך העונה עם טרור רחפנים, מנהיג כת נרקיסיסט ומסוכן, קרטלי סמים, מבריחי נשקים ועוד.

החל מה-5.10, ימי ראשון-חמישי בשעה 22:45

HOT עם הוואי חמש-0 – עונה 10 – Hawaii Five-0 עונת הסיום

"הוואי חמש-אפס" ("Hawaii Five-0"), החידוש העדכני לדרמה המשטרתית הקלאסית של רשת CBS, נוצרה על ידי פיטר לנקוב ("24") והצמד אלכס קורצמן ורוברטו אורסי ("סטארטרק", "ספיידרמן המופלא"). כעת, הסדרה חוזרת לעונתה העשירית והאחרונה בהחלט. "הוואי חמש-אפס" עוקבת אחר כוח משימה פדראלי, ששם לו למטרה לחסל את הפשע ולשמור על הסדר בחופים שטופי השמש של הוואי. היחידה המיוחדת באה להילחם בפשעים חמורים שמתבצעים באיים, ולהסגיר את הפושעים הגדולים בהוואי. אל מנהיג הצוות סטיב מק'גרט (אלכס או'לולין, "תוכנית גיבוי"), יוצא בכיר מחיל הים, מצטרפים דאנו וויליאמס (סקוט קאן, "רוק בקסבה"), שוטר מניו ג'רזי שמוצב בהוואי, קפטן לו גרובר (צ'י מקברייד, "אני, רובוט", "בוסטון פאבליק"), שהנהיג בעבר את צוות הימ"מ של הוואי, וג'רי אורטגה (כוכב "אבודים" חורחה גרסיה), חבר לכיתה של צ'ין ומומחה לתיאוריות הקונספירציה של האי.

החל מה-7.10, ימי ראשון-חמישי בשעה 22:00 ב-HOT Zone

HOT עם נסיכת הזמן – עונה 3

סדרת הרכש המצליחה והמושקעת שזכתה לעשרות אלפי צפיות בעונות הקודמות שלה חוזרת בעונה חדשה. במרכז הסדרה,  לינה גריסקי, נסיכה מרוסיה, שלומדת בביה"ס לבלט בפריז של שנת 1905 ומגיעה דרך פורטל הזמן לפריז של שנת 2018. בעונה השלישית והחדשה, לינה מסיימת את שנתה האחרונה בבית הספר לבלט של האופרה בפריז ומתחרה מול האליטה העולמית של הבלט. לינה נחושה להגשים את חלומה ולזכות בתחרות אך למרבה הצער, ישנם כמה מכשולים בדרך כמו אויבים ותיקים והרבה דרמת מסע בזמן ולינה תיאלץ להכריע בין אהבתה לריקוד לבין גורלה במסע בזמן. במה היא תבחר? רק הזמן יגיד.

החל מה 1.10 חינם ב-HOT VOD young

HOT עם ג'רונימו סטילטון

סדרת אנימציה המבוססת על סדרת הספרים באותו שם. ג'רונימו סטילטון העכבר יוצא להרפתקאות מעניינות יחד עם בנג'מין, טאה, מלכודני ופנדורה. הצטרפו לחבורה למסעות מרתקים במדבר ובחלל ובואו לפגוש דמויות שלא ראיתם קודם.

החל מה 1.10 חינם ב-HOT VOD young

HOT עם 3 ארנבונים ושדון סגול

2 סדרות אנימציה קומיות לילדים ללא דיאלוג. אחת על שדון סגול קונדסון שנתקל בכל מיני סיטואציות מוזרות ומצחיקות  ומנסה לתת ביטויי לכישוריו כשדון, והשנייה עוקבת אחר 3 ארנבים זהים וההרפתקה המצחיקה שלהם למצוא ולאכול גזר חמקמק במיוחד..

החל מה 4.10 חינם ב-HOT VOD young

HOT עם מביך ברמות – עונה 6  סדרות נוער

עונה חדשה לסדרת הרכש של ה-YOUNG. שמצטרפת ל-5 העונות שכבר קיימות בשירות. לילי, מרתה וג'אז, הן חברות טובות ותלמידות מבריקות. בתחום החברתי הן, איך לומר – מעט "אוקוורד". בעוד נערות אחרות בנות גילן הולכות למסיבות, אימונים של קבוצות הספורט ומסיבות פיג'מה, שלוש הבנות עסוקות בעיקר באימונים במועדון השח, שיעורי הבית ומרתון של סרטים דוקומנטריים בערבי שישי. למרות שהבנות מרוצות עם המצב כמו שהוא, גיל ההתבגרות מביא איתו שינויים רבים והבנות יצטרכו ללמוד להתמודד עם כולם. כעת בעונה החדשה, בשנה האחרונה שלהם בבביה"ס, החבורה צריכה לנווט בענייני הלב, להתמודד עם גילויים בלתי צפויים, לתמוך זו בזו ביום יום, ולהמשיך לחיות לצד רגעים מביכים חברתית…

החל מה 15.10 חינם ב-HOT VOD young

תיאטרון, במה ומוסיקה

תיאטרון הקרון  עם מגוון פעילויות און-ליין לילדים בסוכות

הסנדוויץ הרעב (צילום כפיר בולוטין)

חוה"מ סוכות מתקרב ובתיאטרון הקרון מזמינים את הילדים וההורים למגוון פעילויות און ליין, במהלך סוכות, הכוללות סדנאות יצירה, הצגות תיאטרון לילדים, שעת סיפור ומפגשים עם אמנים ויוצרים והכל בדיגיטל ומבלי לצאת מהבית, ללא שמירת מרחק וללא מסיכות. הכי נח שאפשר!

בימי ראשון, שלישי וחמישי (4,6,8.10) מוזמנים הילדים וההורים להנות מתיאטרון סיפור וסדנת יצירה לקטנטנים בזום. ובתאריכים 5.10  7.10 וב-11.10 מוזמנים הילדים וההורים לצפות בהצגות מצולמות שיועלו ליוטיוב ויהיו פתוחות לצפייה במשך 3 ימים ולאחר מכן להצטרף למפגש ויצירה עם האמנים בעקבות ההצגה. להלן רשימת ההצגות והפעילויות:

ראשון 4.10  – 11:00 – "המסע של איילת"  – תיאטרון סיפור + סדנת יצירה בזום עם רותם גולדנברג

שני 5.10 – 11:00 – מפגש ויצירה בזום עם ליאת שבתאי בעקבות ההצגה 'העיר המזמרת'.

(בראשון, 4/10/20 בשעה 12:00 יפתח קישור הכניסה לצפייה ביוטיוב להצגה המצולמת "העיר המזמרת" וישאר פתוח למשך 3 ימים ). "העיר המזמרת" – הערב, בשכונת בום-טראח, יתקיים קונצרט חגיגי בכיכובה של נגנית הנבל המהוללת – עדינה! אך השכונה שוכנת בעיר הרועשת, בה יש כבישים סואנים, מרכזי קניות, מכונות כביסה מטרטרות, טלפונים מצלצלים ושכנים קולניים במיוחד! איך עדינה תצליח לנגן בתוך הרעש הזה? הילה וליאת צמד חברות, דחפורינות שובבות, יוצאות למסע להשקיט את העיר כדי לעזור לעדינה. האם הן יצליחו לעשות זאת לפני הקונצרט הגדול? ההצגה כולה מתרחשת על גופן של השחקניות, בשילוב חפצים, צלילים, צפצפות ובובות. מתאים לגילאי 8-4

שלישי 6.10 – 11:00 "ארבעת האחים" תיאטרון סיפור + סדנת יצירה בזום עם גליה לוי גרד

סיפור בטכניקה של סיפור מקופל בהשראת אמנות האוריגאמי. העלילה מתפתחת תוך כדי קיפולי הנייר, הילדים מקפלים יחד עם המספרת ושותפים להתפתחות העלילה. בסוף מתקבל קיפול מפתיע אותו בשינויים קלים יוכלו הילדים להפוך לבובה.

רביעי 7.10 – 11:00 מפגש ויצירה בזום עם שי פרסיל בעקבות ההצגה "הסנדויץ' הרעב".

(ביום שלישי, 6/10/20 בשעה 12:00 יפתח קישור הכניסה לצפייה ביוטיוב להצגה המצולמת  וישאר פתוח למשך 3 ימים). "הסנדויץ' הרעב" – אם סנדויץ' יכול להיות רעב אז גם מפלצת יכולה להתאהב, ואם האיש גר בבית, אז איפה גר הבית? ג'רמי מנסה לכתוב סיפורים, כל מיני סיפורים ושי לפעמים עוזרת, לפעמים מבלבלת ולפעמים מפריעה אבל רק יחד הם יצליחו במשימה, לספר סיפור על איך מספרים סיפור! וגם לחיות באושר ועושר עד עצם היום הזה. תיאטרון בובות, ליצנות וחפצים המזכיר לנו שאפשר ליצור משהו מכל דבר ושכל המצאה תחילתה במשחק. מתאים לגילאי 9-4

חמישי 8.10 – 11:00 "יום מיוחד במינו" תיאטרון סיפור + סדנת יצירה בזום עם ענת גייגר

אימא מבטיחה לפילפילון שהיום יהיה יום מיוחד במינו. אבל למה דווקא ביום הזה כולם עסוקים ולא מוכנים לשחק איתו? סיפור יום הולדת מסופר באמצעות תיאטרון חפצים, קופיף שובב ומפוחית.

ראשון 11.10 – איסרו חג – 11:00 מפגש ויצירה בזום עם נטליה רוזנטל בעקבות ההצגה

'רכבת המתנות של סבא וסבתא'. (ביום חמישי 8/10/20 בשעה 12:00 יפתח קישור לצפייה ביוטיוב בהצגה המצולמת עד ליום ראשון בשעה 19:00). "רכבת המתנות של סבא וסבתא" – מי לא אוהב לקבל מתנות? סבתא נחמק'ה וסבא אלברט אוהבים לתת מתנות. יש להם נכדים ברחבי הארץ והם נהנים לבקרם להפתיע אותם במתנות. לכל אחד מהנכדים הם הכינו מתנה מיוחדת עם שיר והפתעה. וכך, עם המתנות הארוזות בקופסאות צבעוניות ומסקרנות, הם מגיעים לתחנת הרכבת כדי לצאת למסע בין הנכדים המפוזרים בארץ. מה מסתתר בתוך הקופסאות? איך הכניס סבא אלברט צליל לתוך קופסא? איך מצליחה סבתא נחמק'ה להדהיר מרכבת שבלולים? סבא אלברט משכנע את סבתא נחמק'ה לפתוח את המתנות ולהראות להם מה מסתתר בתוכן, כך נגלים מראות מרהיבים, הפתעות ושירים. האם יגיעו המתנות ליעדן? והרכבת? מתי היא כבר תגיע? תיאטרון חפצים פיוטי מלווה במוסיקה מקורית ושירה חיה. מתאים לגילאי 7-4

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים באתר… ובטל': 050-3352525

מוזיקה מקרבת למען הגיל השלישי
יזמה של משרד "אוצר תרבות" מחברת בין אנשים מבוגרים הנמצאים בבית לבין מוזיקאים שלא יכולים כרגע להופיע ומחפשים להגדיל את ההכנסה. "אוצר תרבות"  מרבה לקדם מופעים עצמאיים ונמצא בקשר קבוע עם אמני במה מקצועיים שאינם מפורסמים או מאוגדים. אמנים חרוצים  שמופיעים ברחבי הארץ, לרוב מול קהלים של בתי-ספר או קהל מבוגר בקתדראות, דיורים מוגנים וחוגים שונים.
אוצר תרבות איגד 18 אמני במה ששמחים ללמד בזום או להופיע בפני קפסולות של גמלאים. אוצר תרבות משתמש בכל קשריו כדי לפרסם את המיזם ולהביא את הקהל למורים, אשר בעצמם קובעים את התנאים שלהם, כל עוד מחיר לשיעור נע בין 120-200 שקלים.
מחירי המופעים- בהתאם לגודל הקהלים עד 1500 שקלים. כדי להירשם לקונסרבטוריון או להזמין מופע בפני קפסולות סגורות יש לפנות לדוא"ל… או טל': 052-3350928

בנייני האומה ירושלים עם הקונגרס הציוני העולמי ה- 38 וירטואלי

בנייני האומה ירושלים (צילום הדמייה)

לראשונה בתולדות ההסתדרות הציונית: מרכז הקונגרסים הבינלאומי "בנייני האומה" ירושלים יארח את הקונגרס הציוני העולמי ה- 38, שייערך לראשונה בהיסטוריה באופן וירטואלי, באמצעות הפלטפורמה הדיגיטלית של מרכז הקונגרסים הווירטואלי החדשני שהוקם לאחרונה. במסגרת הקונגרס הציוני העולמי, אשר יתקיים בתאריך ב-20/10/2020 דרך הפלטפורמה החדשנית של מרכז הקונגרסים הווירטואלי בנייני האומה ירושלים, ישתתפו כ-720 צירים מ-30 מדינות ברחבי העולם לכינוס השנתי של ההסתדרות הציונית העולמית שייערך 3 ימים, מדי יום אחה"צ, בהתאמה לשעון בצפון אמריקה, בדרום אמריקה, באירופה, באוסטרליה וישראל ובמסגרתו יתקבלו החלטות בנושאים שעל סדר היום הציוני.

כל משתתפי הקונגרס, שעומד השנה בסימן "ערבות הדדית ועלייה לישראל", ייכנסו באופן וירטואלי, דרך מכשירים דיגיטליים או הסלולריים הפרטיים שלהם לכל ההרצאות, הכינוסים והבחירות שיתקיימו במהלך הקונגרס ויועברו בשידור חי לכל העולם במספר שפות ממרכז הקונגרסים הבינלאומי "בנייני האומה" ירושלים.

הפלטפורמה של מרכז הקונגרסים הווירטואלי של בנייני האומה ירושלים תאפשר מעורבות מלאה של הקהל בקונגרס הציוני דרך על ידי השתתפות בהצבעות בבחירות השונות בשידור חי ואינטראקציה מלאה עם הדובר, כך שכל משתתף יכול להפעיל את המצלמה שלו ולהשתתף בדיון בשידור חי.

"בנייני האומה" ירושלים, שאירח אירועים מיתולוגיים בתולדות החברה הישראלית, העלה לאוויר לאחרונה פלטפורמה טכנולוגית מתקדמת של מרכז קונגרסים וירטואלי הנותן מענה למפיקים, מארגני כינוסים ותערוכות וחסויות בימי הקורונה המאתגרים ולימים שאחרי.

מנכ"לית בניני האומה מירה אלטמן המציאה ויזמה פתרון ייחודי המציע ללקוחות כלי אינטראקטיבי פורץ דרך שפותח בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, אשר יאפשר להם לראות בתלת מימד את כל האולמות של בנייני האומה וכך לבצע תכנון של אירועים בצורה נוחה ופשוטה.

הפלטפורמות החדשות והחדשניות, אשר פותחו במשותף עם סימול אינטראקטיב וחברת penguin digital, מאפשרות למפיקים ומארגני כינוסים ותערוכות, יכולת הפקה ובנייה גיוס חסויות ותמיכות, של כנס/אירוע בחשיבה עסקית, כלכלית וחווייתית במגוון האולמות, החללים הגדולים, כולל האודיטוריום הגדול בארץ בבנייני האומה, שיהפכו בלייב לפאנלים, ראיונות, הופעות, וכנסים מרגשים ומרתקים.

במהלך ימי הקונגרס  יתקיימו בחירות לראשות המוסדות הלאומיים – קק"ל, קרן היסוד וההסתדרות הציונית העולמית – ויידונו נושאים שעל סדר היום של העולם היהודי, בהם  השפעת משבר הקורונה על הקהילות היהודיות בעולם, הערכות לגל עלייה לישראל בעקבות המשבר העולמי, התמודדות עם האנטישמיות הגוברת, פיתוח ההתיישבות בישראל ועוד. סדר היום של הקונגרס, רשימת הפאנלים והצעות החלטות יפורסמו בקרוב.

הקונגרס הציוני העולמי הוא כינוס פומבי של נציגי היהודים הציוניים ממדינות שונות, המוסד העליון מבחינת חקיקה וקבלת ההחלטות של ההסתדרות הציונית העולמית מעין "בית מחוקקים" יהודי כלל-עולמי. צירי הקונגרס הם נציגים נבחרים מהפדרציות הציוניות בכל העולם, שחבריהן חברי ההסתדרות הציונית על פי מפתח של מפלגות, תנועות וארגונים שונים. חברי הקונגרס מקיימים דיונים בנושאים העומדים על הפרק, קובעים את התקציב והחוקה, ובוחרים את חברי מוסדות התנועה, כגון ההנהלה הציונית והוועד הפועל הציוני, המופקד על ניהול התנועה הציונית.

תעופה ושיט

ישראייר עם מטוס השלום

מטוס ישראייר שלום (צילום: סיוון פרג')

לאחר חתימת הסכם השלום המריא מטוס ישראייר שעליו מתנוססים דגל האמירות לצד דגל ישראל. המטוס המריא לאירופה עם הבשורה החדשה שעל גבי גוף ופנים המטוס. המטוס מיועד לבצע את הטיסות הראשונות של החברה לאיחוד האמירויות ועד שיתקבלו האישורים הסופיים לביצוע הטיסות המסחריות הישירות ומעבר מעל לשמי סעודיה יטוס המטוס המעוצב ליעדי ישראייר באירופה.

עיצוב המטוס כולל עיטור של קו הרקיע של אבו דאבי, לצד דגלי ישראל והאמירויות ובשילוב המילים "שלום", "עתיד" ו"שותפות".

לדברי גיל סתיו סמנכ"ל שיווק ומכירות של ישראייר: "אנו צופים שעם קבלת האישורים הסופיים יהיה ביקוש גדול בקרב הישראלים לראות ולגלות את היעד החדש. אנו שמחים שנתנה לנו הזכות להיות חלק ממהלך היסטורי זה".

המומחים ממליצים על פרוטוקולי בריאות משופרים לחזרה בטוחה לשיט

Norwegian Encore at sea

פאנל השיט הבטוח הגיש את המלצותיו החדשות והמשופרות למרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) לאחר בקשתם של המרכז לקבלת הנחיות עתידיות ואמצעי מניעה שיבטיחו את בריאות הציבור בהפלגה בספינות הקרוזים.

כזכור, הפאנל הוקם ביוני האחרון על ידי נורוויג'ן קרוז ליין אחזקות בע"מ (NCLH) וקבוצת רויאל קריביאן (Royal Caribbean). חברי הפאנל הם מומחים מוכרים ברחבי העולם מתחומים מגוונים הכוללים את בריאות הציבור, מחלות זיהומיות, ביטחון ביולוגי, אירוח ופעולות ימיות, שגיבשו את מיטב התובנות בתחום בריאות הציבור, המדע וההנדסה על המלצותיהם. הדו"ח המקיף בן 65 העמודים של פאנל השיט הבטוח כולל בתוכו 74 צעדים מפורטים לשמירה על בריאות האורחים, הצוות והקהילות ביעדים בהם מבקרים. ההמלצות כוללות בדיקות להמצאות נגיף הקורונה, שימוש במסכות פנים ופרוטוקולי בריאות ונוהלי סניטציה משופרים בספינות, בטרמינלים ובנמלי העגינה.

בראשות הפאנל עומדים המושל מייק לאוויט, לשעבר מזכיר המדינה לענייני מחלקת הבריאות (HHS), בממשל של הנשיא ג'ורג' בוש, וד"ר סקוט גוטליב, לשעבר יושב ראש מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA).

"פאנל השיט הבטוח עסק בארבעת החודשים האחרונים בשאלה כיצד ניתן יהיה להגן בצורה הטובה ביותר על בריאותם ובטיחותם של האורחים והצוות על הסיפון", אמר ד"ר גוטליב. "בגישה המקיפה, אנו מאמינים כי ההמלצות המשמעותיות של הפאנל בעניין בריאות הציבור יעזרו לבנות אסטרטגיות לחזרה בטוחה של ענף הקרוזים לפעילות".

המושל לאוויט אמר: "פאנל זה ביצע מחקר שאפתני וחוצה-תחומים לפיתוח תקנים והנחיות שיבטיחו את רמת הבטיחות הגבוהה ביותר בסביבה המורכבת של ספינת תענוגות. למדנו את חוויות התעשייה במאבק במגיפה ושילבנו את הלקחים הרבים שהפיקו בתחום הרפואה והמדע בששת החודשים האחרונים. המלצות הפאנל מבוססות על המידע המהימן ביותר ונועדו להפחית באופן משמעותי את הסיכון לפגיעה בבריאות הציבור לכל היוצאים להפלגה."

"אנו מבינים את האחריות שיש עלינו לפעול בצורה דרמתית כדי להגן על בריאותם ובטיחותם של האורחים ואנשי הצוות שלנו, כמו גם על הקהילות ביעדים בהם אנו עוגנים, וביקשנו מהפאנל שיעזור לנו להבין כיצד לעמוד בצורה הטובה ביותר באחריות הזו", אמר ריצ'רד פיין, יו"ר ומנכ"ל קבוצת רויאל קריביאן. "קיבלנו השראה מעבודתם המסורה של כל חברי הפאנל ומהנחישות שלהם לעזור לנו לבסס את פרוטוקולי הבריאות החזקים ביותר בתעשיית הקרוזים".

"המלצות פאנל השיט הבטוח הן משמעותיות ומקיפות, והן משקפות את ההתמקדות העזה של חברי הפאנל במשימתם", אמר פרנק דל ריו, נשיא ומנכ"ל חברת נורוויג'ן קרוז ליין אחזקות בע"מ. "אנו יודעים שהרשויות בעולם והאורחים שלנו מצפים שנספק את החופשות הבטוחות והבריאות ביותר שאפשר במסלולי השיט שלנו, ועבודה זו של הפאנל מדגימה את המחויבות שלנו בדיוק למטרות אלו".

עוד אמרו פיין ודל ריו כי כל חברה תשתמש בהמלצות הפאנל כדי להודיע על אסטרטגיות חזרה לפעילות חדשות ומפורטות, שיוגשו למרכזים האמריקניים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) ולרשויות אחרות ברחבי העולם לבדיקה ואישור. זוהי אבן דרך חשובה בתהליך חידוש ההפלגות מסביב לעולם.

כמו כן, התובנות המדעיות והרפואיות של הפאנל מונגשות באופן חופשי, לשימוש כל חברה בתעשייה שתרצה בכך. המושל לאוויט וד"ר גוטליב הביעו את הערכתם לרשויות ולחברות נוספות בענף הקרוזים על הירתמותם כמשקיפים על עבודת הפאנל.

פאנל השיט הבטוח זיהה חמישה תחומים עיקריים שכל חברה בתעשיית הקרוזים צריכה לטפל בהם בכדי לשפר את הבריאות והבטיחות עבור האורחים ואנשי הצוות, ולהפחית את הסיכון להתפשטות נגיף הקורונה:

1) בדיקות, מדידת חום והפחתת חשיפה.

2) תברואה ואוורור.

3) תוכנית חירום לתגובה וטיפול במקרי הצורך.

4) תכנון וניהול הטיולים ביעדי העגינה ושמירה על בטיחות האוכלוסייה בנמלי העגינה.

5) מזעור סיכונים לאנשי הצוות.

בכל קטגוריה, פאנל השיט הבטוח יצר המלצות מעשיות ופעולות לטיפול בבעיות בטיחות ספציפיות. בין ההמלצות ניתן למצוא אסטרטגיות מרכזיות כגון:

נקיטה באמצעים משמעותיים למניעת חדירת הנגיף לספינה באמצעות מדידת חום ובדיקות של אנשי הצוות והאורחים לפני עלייתם וירידתם מהסיפון

צמצום ההתפשטות באמצעות ניהול מערכת האוורור ואמצעי תברואה משופרים

יישום תוכניות מפורטות לטיפול במקרה של אדם שנמצא חיובי לקורונה על הסיפון, כולל טיפול מיידי על הסיפון, בידוד ופינוי מהיר. ניהול ובקרה על הטיולים ביעדי העגינה והגנה משופרת על אנשי הצוות.

פנגיה DW עם עתירה נגד זכיית חברת אומגה בביצוע בדיקות קורונה בנתב”ג.

בעתירה, קוראת החברה לפסילת חברת אומגה מזכייתה במכרז. פנגיה, אשר הגיעה למקום השני במכרז, טוענת בבית המשפט המחוזי בת"א באמצעות עו”ד ערן בצלאל, הגר פינס, או פי-אל, כי: “החלטות ועדת המכרזים מן הימים, 31.8.2020, ו-15.9.2020, לוקות בפגמים מהותיים והן בלתי סבירות, באופן המחייב את התערבותו של בית המשפט הנכבד".

עוד נטען בעתירה נגד רשות שדות התעופה, אומגה, הקריה הרפואית לבריאות האדם- בית חולים רמב”ם ומשרד הבריאות כי: “ועדת המכרזים החליטה לבחור בהצעת אומגה כהצעה הזוכה, על אף שאינה עומדת בתנאים המקדימים הקבועים במסמכי המכרז, על אף שהיא מבוססת על הנחות חסרות בסיס ושיטות בדיקה שטרם אושרו על ידי משרד הבריאות ביחס למעבדה שתקים אומגה, וכן, על אף היותה גרעונית ובלתי סבירה".

עוד נטען בעתירה כי: “על אף שוועדת המכרזים דנה (לכאורה) בטענות פנגיה במסגרת הדיון שקיימה ביום 15.9.2020 , דומה, כי ועדת המכרזים סונוורה מהמחיר האטרקטיבי שהציעה אומגה למכרז ומשכך הדיון בטענות פנגיה נערך למראית עין בלבד, תוך התעלמות מהפגמים המהותיים שנפלו בהצעת אומגה".

המתווה שקבעה הממשלה, לרכישת כרטיסי נסיעה לחו״ל

נוסעים אשר רכשו כרטיס טיסה לפני מועד כניסת הסגר לתוקף, עד ליום ו' 25 בספטמבר, רשאים לצאת לחו"ל. בהגעה לשדה יש להציג אסמכתא למועד רכישת הכרטיס, כרטיס טיסה תקף ובדיקת קורונה שלילית לפי דרישות מדינת היעד.

במקרים של צורך הומניטרי דחוף או צורך אישי מיוחד, הוסמך מנכ"ל משרד התחבורה לדון, לאשר או לדחות בקשה חריגה ליציאה לחו"ל של מי שרכש כרטיס לאחר המועד הנ"ל.

את הבקשה יש להגיש על גבי טופס ייעודי באתר משרד התחבורה, בצירוף נימוקים ומסמכים רלוונטיים, כמפורט בקישור…

הודעה על אישור או דחיית הבקשה תועבר לפונה במייל. אם הבקשה תאושר, יש להציג את מכתב האישור בכניסה לנתב"ג.

למותר לציין כי במהלך ההגעה לשדה ובעת השהות בו, יש להקפיד על התקנות, לעטות מסכה בכל עת ולשמור על ריחוק חברתי. עם החזרה לארץ יידרשו החוזרים ממדינה אדומה להיכנס ל-14 ימי בידוד; החוזרים ממדינה ירוקה – לפי כללי הסגר.

ועדת הכלכלה של הכנסת עם הגבלת הפעלת שדות תעופה

מטוסים בנתב"ג בימים טובים יותר (צילום דני בר)

לפני כחודש אישרה הממשלה את התקנות האמורות, שנועדו למצוא את האיזון שבין הפעלת הטיסות לבין השמירה על בריאות הציבור וצמצום סכנת התפשטות הקורונה. תוקפן של התקנות פג והממשלה מבקשת להאריכן ב-28 ימים נוספים, תוך הכנסת תיקונים שחלקם בעקבות הערות שנשמעו בדיונים הקודמים בוועדה.

היועצת המשפטית של רשות התעופה האזרחית, עו"ד רננה שחר, התייחסה לשינויים, בהם פתיחת מתחמי המזון, לפי דרישת הוועדה, והסבירה כי הממשלה מציעה להסמיך את מנכ"ל משרד הבריאות להתיר הצבת שולחנות וכסאות במתחם אכילה משותף בשדה תעופה ולאפשר ישיבה לצורך אכילה בו, בתנאים שיקבע לשם צמצום הסיכון להדבקה. תיקון נוסף שמציעה הממשלה הוא לבטל את החובה של מפעיל הטיסה למדוד חום לפני העלייה למטוס, בתנאי שנערכת בדיקת חום בכניסה לשדה התעופה. כמו כן, בעקבות דרישת הוועדה מבקשת הממשלה לקבוע כי מפעיל אווירי שלא יסדיר נהלים להתמודדות עם מקרה שבו איש צוות חש בתסמינים במהלך הטיסה – מסתכן בכך שיעבור עבירה פלילית ומנהלית.

סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר אודי קלינר, אמר כי היה בשבוע שעבר בסיור בנתב"ג. לדבריו, מדובר בשטח של כ-1,300 מ"ר והכוונה היא לאפשר פתיחת כמה עשרות שולחנות. עם זאת, הוא סייג ואמר כי הדבר עדיין מצריך את אישור מנכ"ל משרד הבריאות, אך הוא מאמין שניתן למצוא פתרון ששני הצדדים יוכלו לחיות איתו. היו"ר מרגי אמר כי הוא חושש שמדובר במריחה, אז הזכיר כי התקנות בתוקף ל-28 ימים בלבד ולאחר מכן שוב יגיעו לאישור הוועדה. הוא הוסיף כי מדובר בקצב איטי, וקרא להביא את המתווה לאישור בהקדם.

היועץ המשפטי של רשות שדות התעופה, עו"ד רון חלפון, אמר כי הצעת משרד הבריאות לא סבירה, ומדברת על הצבעת 20 שולחנות במרחק של 20-30 מטר בין שולחן לשולחן. הוא הוסיף כי רש"ת מבקשת לקבוע מרחק בין השולחנות, ולא את מספר השולחנות שייפתחו בצורה שרירותית. עוד ביקש חלפון כי בתקנות שיובאו לאישור הוועדה בחודש הבא תעמוד חובת ההתייצבות בנתב"ג על 4 שעות לפני הטיסה, ולא על 3 שעות כפי שהמצב כיום.

סמנכ"ל המסחר של רש"ת, יורם שפירא, ביקש לקבל את ההחלטה בעניין ההסעדה היום, לפני שיוצאות טיסות החגים, כדי לפזר את הקהל. לדבריו, "יש מקסימום עשר טיסות בשעה ואנחנו מדברים על 40-50 שולחנות". ח"כ מרגי אמר כי אין ספק שהמתווה היה צריך להגיע לוועדה, ומשלא הגיע הוועדה מבקשת שיובא בהקדם.

ד"ר קלינר התייחס גם לביטול חובת בדיקת החום לפני העלייה למטוס, ואמר כי "בסוף אנחנו לא חיים בעולם של אפס סיכונים, ומי שלא חש בטוב בשדה תמיד ניתן למדוד לו שוב את החום. הבדיקה בעלייה למטוס מעכבת מאוד את הנוסעים. מי שלקח תרופה להורדת החום לפני העלייה למטוס גם 4 מדידות לא יעזרו לו".

כאמור, הוועדה אישרה בתום הדיון את הארכת ההגבלות ואת השינויים בתקנות, שיהיו בתוקף עד ה-7 באוקטובר 2020.

קאווה גרופ עם 15 אלף יורו עבור מטוס פרטי לדובאי

מטוס לטיסה פרטית של קאווה גרוף (צילום יח"צ חו"ל)

חברת קאווה גרופ מציעה כבר עכשיו מטוסי מנהלים לדובאי ואבו דאבי: מטוס מנהלים קטן במחיר של 15-17 אלף יורו למטוס, טיסה לדובאי או אבו דאבי במטוס מנהלים בינוני תעלה 22-24 אלף יורו ובמטוס מתקדם וגדול יותר כבר תגיע ל- 35 אלף יורו. "ברוב המקרים המשלחות של גורמים מדיניים נעשות במטוסים מהדגמים הבינוניים, תלוי במספר הטסים". כך לדברי, אראלה וטנשטיין מנכ"ל חברת קאווה גרופ, המתמחה בשירותי קונסיירז' בינלאומיים ואקסלוסיביים. אראלה וטנשטיין, מנכ"ל קאווה גרופ, מוסיף: "ההסכם ההיסטורי עם איחוד האמירויות שייחתם היום בבית הלבן בוושינגטון מביא עימו עידן חדש גם לעולם התעופה והתיירות. זאת יחד עם הבשורה, שנתב"ג נשאר פתוח למרות הסגר והאופציה שקיימת היום לישראלים להגיע למדינות ויעדים ירוקים (כמו יון ובולגריה) בנוסף ליעדים החדשים. האופציה של טיסות פרטיות תופסת היום תאוצה ומאפשרת גם בסגר חופשה בחו"ל בכל תקופת החגים".

תיירות ונופש

בוקינג.קום עם קיץ 2020 בו המרחק ליעד החופשה שלנו התקצר ב-82%

חוף עין גב וכפר הנופש כנרת 2020 (צילום רחפן אבי אריש)

התקופה האחרונה אליה נקלענו שינתה את פני התיירות בעולם, אך נתונים מאתר Booking.com חושפים שתחושות הסיפוק והאושר המתלוות לטיולים וחופשות בעולם, לא נמדדות בקילומטרים. תוכניות החופשה של רבים אולי השתנו בצורה דרמטית ב-2020, אבל השנה הזו נתנה למטיילים הזדמנות לחקור ולגלות, במקרים רבים גם לגלות מחדש, יעדים קרובים ואבני חן נסתרות סמוך לבית.

מומחי Booking.com בחנו את דפוסי הנסיעות של הישראלים בקיץ האחרון ומצאו כי מרחק הנסיעה הממוצע לחופשה עבור מטיילים ישראלים בין החודשים יוני ואוגוסט 2020 ירד ב-82% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, שזה מעט מעל מרחק הנסיעה הממוצע של כלל המטיילים בעולם שעומד על 63%. במבט לאחור לעבר קיץ 2019, מרחק הנסיעה הממוצע של מטיילים ישראלים לחופשות בארץ ובעולם עמד על 2,533 ק"מ להזמנת חופשה. בקיץ האחרון, המרחק הזה ירד לממוצע של 462 ק"מ להזמנה, כלומר מעט יותר מהמרחק שבין חיפה לאילת.

 • אושר לא נמדד בקילומטרים: שני שליש (64%) מהמרחק הכולל שמטיילים ישראלים נסעו בדרך לחופשה שלהם בקיץ האחרון (1 ביוני – 31 באוגוסט) היו בתוך ישראל, לעומת 3% בלבד בתקופה המקבילה ב-2019. רבים מהמטיילים ניצלו את החופשה כהזדמנות לחיבור מחדש עם המשפחה או החברים, לאחר תקופה ממושכת שהיו בנפרד בשל ההגבלות וצעדי הריחוק החברתי. עיירות חוף ואתרי טבע כפריים כיכבו בראש רשימת היעדים שהוזמנו על ידי מטיילים ישראלים באופן יחסי אל מול השנה שעברה, מה שהפך את סוגי האתרים האלה לטרנדיים ביותר השנה. בין היעדים הישראליים המככבים ברשימת יעדי הקיץ הטרנדיים של 2020, שזכו לסך הזמנות גדול יותר באופן יחסי אל מול השנה שעברה, הם כפר בלום, מגדל, עין גב ועין גדי. על אף העובדה שיעדים כפריים ואתרי חוף הפכו ליעדים טרנדיים בקרב מטיילים ישראלים בקיץ האחרון, בבחינה של קיץ 2020 בלבד עולה כי יעדים עירוניים עדיין מובילים את רשימת היעדים הפופולריים ביותר שהוזמנו על ידי ישראלים. אילת, תל אביב, ירושלים וטבריה מופיעות בראש הרשימה בהתאמה, מה שמראה שישראלים בכל זאת מעדיפים לבלות בחופשה עירונית. עם זאת, במקום החמישי ברשימה נמצא אזור עין בוקק שמוכיח שהמטיילים הישראלים לא נטשו לחלוטין את הנופים הפתוחים. כשמדובר בבחירת מקום אירוח, הבחירה בלינה באתר קמפינג עלתה גם היא לעומת השנה שעברה, ואחריה נרשמה עלייה גם בקרב בחירות הישראלים ללון באכסניות ולאחר מכן בצימר. שלושת סוגי האירוח הללו עמדו בראש דירוג סוגי הלינה הטרנדיים ביותר בקרב ישראלים, לאחר שהוזמנו הרבה יותר פעמים בקיץ האחרון, באופן יחסי אל מול השנה שעברה בהשוואה לסוגי לינה אחרים . העלייה בבחירה בקמפינג כסוג לינה מצביעה על השינוי בסוגי הטיולים של התקופה האחרונה בקרב ישראלים. במבט לאחור אל סוף 2019, לפני ההבנה שתוכניות החופשה של 2020 עלולות להשתבש בעקבות התמודדות עם מגפה עולמית, רק 13% מהמטיילים הישראלים התכוונו לשהות באתרי קמפינג, בעוד 81% תיכננו לשהות במלונות המסורתיים.
 • המסלול הלא צפוי אל הגשמת תוכניות החופשה המקוריות של הקיץ הזה: בעוד שאירועי השנה הובילו לשינויים משמעותיים באופי הנסיעות ובחירות היעדים של הישראלים, הטיולים שבסוף כן יצאו לפועל עדיין מצאו דרך לספק את שאיפותיהם של מטיילים רבים. בסוף 2019 ישראלים חלמו לנפוש בחופים יפים (38%) בשנת 2020 ולערוך טיולים עירוניים שוקקים חיים (58%). חלקם (18%) אפילו חלמו לנסוע לבקר משפחה וחברים לפני שידעו שהקשר איתם יהיה מוגבל השנה. בנוסף, באופן אירוני, לפני המגפה 78% מהם ציינו כי קריטריון ה"ניקיון" הוא פקטור חשוב שעשוי להשפיע באופן משמעותי על החלטת היעד שבו יבחרו לטייל ב-2020. רבים מאותם חשקים ורצונות שאנשים פוגשים בחופשות ביעדים מרוחקים, סופקו השנה בהנאות פשוטות בסמוך לבית. בין אם בחופי הכנרת ולא בתאילנד, או בחקר אתרים עירוניים בירושלים ולא בלונדון, תשוקות הטיולים של המטיילים הישראלים עדיין התגשמו ב-2020, רק קצת יותר קרוב לבית.

אריאן דיג'ק (Arjan Dijk), סגן נשיא בכיר ומנהל שיווק ראשי ב-Booking.com אמר: "בזמנים חסרי תקדים אלה, זה מרגיע לראות שלמרות שהתוכניות וסדרי העדיפויות שלנו אולי השתנו, התשוקה שלנו לנסיעות נותרה על כנה. בין אם מדובר בצבירת חוויות וזיכרונות או חיזוק קשרים בינאישיים, קיץ 2020 הוכיח שהסיפוק וההנאה מטיולים לא נמדדים בקילומטרים, כאשר יש שפע של מקומות והרפתקאות לגלות בסמוך לבית. המשימה שלנו היא לאפשר לכולם לחוות את העולם בצורה פשוטה ונוחה, וזו הסיבה שאנחנו מציעים אפשרויות בחירה רחבות ביותר, ערך רב ואת החוויה הקלה והנוחה ביותר לתכנון. כך מטיילים יכולים לצאת וליהנות ממגוון רחב של חוויות נסיעה, כאשר יהיה מספיק בטוח לעשות זאת, בין אם זה קרוב או רחוק".

לקראת החגים שומרים על הסביבה בלי כלים חד-פעמיים ובבקבוקי פלסטיק

התפשטות נגיף הקורונה הביאה עימה שינויים רבים, ואילצה אותנו לאמץ הרגלים חדשים – כמו ריחוק חברתי, שטיפת ידיים מוגברת, עטיית מסכה ועוד. לצד הכללים החשובים השומרים על בריאותנו, חשוב לזכור גם את ההשלכות הסביבתיות.

בין כל ההרגלים החדשים שאימצנו, יש גם כמה שאינם יעילים לשמירה על הבריאות והפצת הנגיף ואף מזיקים מאוד לסביבה, כמו שימוש מוגבר בכלים חד פעמיים ובקבוקי פלסטיק.

המשרד להגנת הסביבה מפרסם המלצות מעודכנות לשמירה על הסביבה וצמצום פסולת בזמן שגרת הקורונה וכיצד לשמור על הבריאות וההיגיינה מבלי בלי לפגוע יותר מידי בסביבה?

*** הגברת שימוש בכלים ובמוצרים רב-פעמיים: כאשר יש אפשרות להשתמש בכלים רב- פעמיים נקיים, אין יתרון לשימוש בחד-פעמי. בקפיטריות, במסעדות וגם בבית, שטיפת הכלים בהתאם להנחיות משרד הבריאות היא דרך מספקת ומתאימה לחיי היום יום, גם כאשר יש צורך מוגבר בהיגיינה. מדיחי הכלים ושטיפה טובה במים וסבון, מספקים מענה טוב להתמודדות עם חיידקים ונגיפים, גם בשגרה וגם בתקופת הקורונה.

*** צמצום שימוש בכפפות חד-פעמיות: שימוש תדיר בכפפות חד-פעמיות במהלך היום (כאשר אין צורך רפואי או תברואי), אינו נחוץ ומייצר פסולת שלא ניתנת למיחזור. העדיפו שימוש במסכות רב-פעמיות.

*** שימוש בבקבוקי מים רב-פעמיים: צאו עם בקבוק המים מהבית! כך גם תשמרו על היגיינה וגם על הסביבה. אין מניעה למלא אותו במים בעבודה, במוסדות החינוך או בברזייה ליד מגרש המשחקים.

*** הפרידו למיחזור: גם בתקופת הקורונה המשיכו להפריד למיחזור. ההפרדה שומרת על איכות החומר ומקלה על תהליך המיחזור. כאשר רוכשים מזון ומוצרים ארוזים, השליכו את האריזות לפח הכתום. את הנייר לפח הכחול, וחומרים אורגנים לפח החום או לקומפוסטר הביתי.

*** השליכו מסכות וכפפות החד-פעמיים לאשפה: אנו רואים מסכות וכפפות משומשים פזורים בשטחים הפתוחים. מוצרים אלה עשויים פלסטיק ומהווים מפגע כאשר מגיעים לסביבה. יש להקפיד להשליך אותם לפח האשפה המעורבת )הירוק)

*** מגבונים לחים: אם אתם בוחרים לנקות את משטחי העבודה עם מגבונים לחים, אחרי שימוש יש להשליך אותם לפח ולא לאסלה (גם אם כתוב על המגבונים שהם מתאימים לאסלה).

זה הזמן לאמץ הרגלים חדשים השומרים על הבריאות וגם מטיבים עם הסביבה! עלינו להפסיק להשתמש בכלים חד-פעמיים ולהקפיד על מיחזור והפרדת פסולת. סביבה בריאה תומכת בנו לאורך זמן – גם כעת במשבר וגם בימים שאחריו.

צפת עם פוד-טרק 'חברותא' כמיזם תעסוקה לבעלי מוגבלויות

גן המצודה צפת (צילום אביתר ליכטמן)

בצפת ממשיכים לפעול לשילוב בעלי מוגבלויות בשגרת החיים העירונית ולסייע בפיתוח והוספת מסגרות נרחבות למען אוכלוסייה חשובה זו. כזכור, בחודשים האחרונים יחד עם עמותת כוכב הוקם מרכז תעסוקה חדשני ומתקדם בהשקעה של 2 מיליון ₪ בסמוך לשוק העירוני- מתחת לאולם הכדורסל העירוני בו מבצעים בעלי מוגבלויות פרויקטים רבים: הקמת בית מלאכה בו יוצרים רהיטים, מוצרי בד ודקורציות הנמכרות לציבור הרחב  וכו'. במקום הוקמה גלריה למכירת היצירות.

כאמור, המתחם החדש והמרשים כולל גם חידוש קולינארי בפוד-טרק החדש שהוצב במקום תחת השם 'חברותא', מדובר בפוד-טרק בו יבשלו בעלי המוגבלויות יחד עם אנשי הצוות ארוחות בוקר, מאפים, ארוחות בוקר, מאפים ומאכלים שונים בהתאם לתפריט המקום, ויגישו מגוון סוגי קפה ושתייה קלה לציבור הרחב. הפתיחה לציבור הרחב הינה מיד בתום הסגר, בכפוף להנחיות משרד הבריאות בעידן הקורונה.

הפרויקט החדש נועד לשלב את האוכלוסייה בחברה ובמעגל העבודה וייצור מענה לאלפי התושבים הבאים לשוק העירוני והנמצאים במרכזה של קריית החינוך, יזמות וחדשנות העירונית בליבה של צפת.

פתיחת המרכז  החדש בצפת הינה תוצאה של שיתוף פעולה בין עמותת כוכב הצפון הפועלת לקידום אנשים עם מוגבלויות, עיריית צפת והמחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית.

בפוד-טרק כאמור מוגש קפה איכותי וכן מגוון מנות מהמטבח הגלילי. בהמשך מתכננים בעיריית צפת ועמותת כוכב, כאשר יתאפשר במגבלות הקורונה אף לקיים במקום מופעים קטנים עם הרכבים מוזיקליים.

ראש עיריית צפת שוקי אוחנה ציין: "לאחר כניסתי לתפקיד סיירתי במקום והחלטתי שעלינו להעניק תנאים פיזיים ומקצועיים נרחבים יותר, להחזיר לצפת את כל המטופלים שיצאו לערים אחרות ולהקים מרכז חדשני ומטופח לתעסוקה. לשמחתי כיום המרכז נותן מענה לתושבי העיר והסביבה כולה ומסייע בשילובם בחברה. רגע לפני ראש השנה אני רואה במתחם חברותא מתנה נפלאה ומיוחדת לעיר צפת ולחברה כולה ומזמין את תושבי העיר והסביבה להגיע, להתרשם, לטעום וליהנות במתחם חברותא הקסום!".

תערוכות ואמנות

אפרת חכימי היא הזוכה בפרס לורן ומיטשל פרסר לצלם ישראלי צעיר 2020

הזוכה לשנת 2020 בפרס לורן ומיטשל פרסר לצלם ישראלי צעיר היא האמנית אפרת חכימי. הפרס כולל מענק כספי בסכום של 5,000 דולר ותערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות. אפרת חכימי (ילידת 1982) היא בוגרת תואר שני מבית הספר של המכון לאמנות של שיקגו 2019, ולימודי אמנות מהמדרשה לאמנות, בית ברל 2016. היא הציגה תערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם. ב־2018 זכתה בפרס הבין־לאומי לצילום ע"ש כ"ץ. כמו כן זכתה במלגות מחקר במסגרת עבודתה האמנותית, וסיימה בהצטיינות את לימודיה במדרשה. תערוכתה של חכימי תוצג לקראת סוף 2021.

צוות השופטים בוועדת הפרס כלל את דורון רבינא, אוצר ראשי במוזיאון תל אביב לאמנות, קרולינה לבנדובסקה, אוצרת הצילום במרכז פומפידו, פריז, מייקל בנסון, מייסד יריד הצילום Photo London, ומנהל ה־Prix Pictet, מהפרסים המכובדים והמובילים בעולם בתחום הצילום.

מתוך נימוקי השופטים: "אפרת חכימי משלבת באמנותה תצלומים, סרטים, טקסטים ואובייקטים, ויוצרת מבט מקורי וביקורתי על סוגיות פוליטיות בהקשרים תרבותיים שונים. היא נשענת על מחקר היסטורי ותיעוד שהטון הכמו־מדעי שלהם, הוא המקום שתחתיו חוסים המניפולטיביות והביקורתיות. חכימי עוסקת באופנים מקוריים בערעור על יסודות תרבותיים כמו אמונה, קיצוניות דתית, יחסי גומלין בין גיאוגרפיות שונות והכוחות הכלכליים והפוליטיים המעצבים אותם".

פרס לורן ומיטשל פרסר, הוא פרס שנתי המוענק מטעם מוזיאון תל אביב לאמנות זו הפעם השישית. ב־2015 זכה בו הצלם רמי מימון, ב־2016 זכה הצלם מארק יאשאייב, ב־2017 זכתה הצלמת רונית פורת, ב־2018 זכה הצלם דניאל צאל, וב־2019 זכה הצלם אלי סינגלובסקי.

טיולים וטבע

פקחי רשות הטבע והגנים תפסו צייד בלתי חוקי ואכזרי של חוחיות

בפעילויות של פקחי רשות הטבע והגנים לאכיפת צייד לא חוקי בסוף השבוע האחרון, נעצר חשוד אשר השתמש בחוחית חיה קשורה בחוט על מנת ללכוד חוחיות נוספות ברשת.

בסוף השבוע האחרון פקחי רשות הטבע והגנים ביצעו פעילות אכיפה בנחל דנה בשמורת הטבע נחל תבור כנגד ציד לא חוקי של  חוחיות. חשוד בשנות ה-40 לחייו, תושב מזרח ירושלים  נעצר לחקירה.

לדברי ליעד לינג, ממונה חקירות ומודיעין במחוז צפון של רשות הטבע והגנים: "החזקה, ציד וסחר חוחיות המוגדרות כערכי טבע מוגנים, אסורים על פי החוק. לצערנו אחת הסיבות לתופעת הציד הלא חוקי של החוחיות הוא הביקוש בקרב מגזרים מסוימים ל-בנדוק, הכלאה של זכר חוחית עם קנרית, שמטרתה ליצור מין ציפור בעל צבעי נוצות יפים וקול ערב. הרשות פועלת בשיתוף גורמי אכיפה שונים על מנת לצמצם עד כמה שניתן את התופעה ולמצות את הדין עם האחראים על מעשים אלו עם העונשים והקנסות הקבועים בחוק, בהתאם לחומרת המעשים. אני שמח שהצלחנו לשחרר את החוחיות לטבע״.

פגסוס טיולים עם טיולים ברחבי העולם מאמצעות הרצאות בפייסבוק

פגסוס טיולים מציעה טיולים ברחבי העולם ובארץ מבלי לצאת מהבית. מידי יום בשעה 12:00 ניתן להיכנס לדף הפייסבוק של חברת פגסוס ולהצטרף לטיול ברחבי העולם מהנוחות של הספה אצלכם בבית. ההרצאות מועברות על ידי מיטב המדריכים של החברה ומתמקדות במגוון נושאים מעשירים וחווייתיים, אקטואליים והיסטוריים בחו"ל או בארץ. בין ההרצאות המוצעות : לטייל בקובה – מולדת או מוות, שירה וספרות בפורטוגל, המקומות החדשים בגיאורגיה, פרשת הרצח של ד"ר חיים ארלוזרוב בחוף ימה של תל אביב ….ההרצאות ללא תשלום. דף הפייסבוק….

איתמר ניר סמנכ"ל פגסוס טיולים: "עם פרוץ מגיפת הקורונה לא בחרנו בהרמת ידיים, והחלטנו להשתמש במערך הטיולים שלנו לחו"ל ולהשית אותו על יעדים בישראל, בנוסף הצענו לקהל הרחב כבר למעלה מ-100 הרצאות בפייסבוק, מדי יום עם מיטב מדריכי החברה. הרצאות חווייתיות ומעניינות המציגות מקומות ותרבויות דרכם תוכלו לחוות טיולים בארץ ובחו"ל, ללא דאגה מהדבקה. במהלך החודשים האחרונים למעלה מ-150,000 איש צפו בהרצאות וכעת עם ההחלטה על סגר נוסף אנו ממשיכים  להגיש תוכן מעניין ומעשיר למטיילים שלנו , גם כשאר אנחנו לא יכולים לצאת מהבית, באמצעות הרצאות על נושאים ויעדים נוספים מדי יום אצלנו בפייסבוק".

יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס התגלו שוב בעמק יזרעאל

פעילות הניטור והיתושים שנדגמו (צילום: איתי לחמי, רשות הטבע והגנים)

יתושים נגועים בנגיף בקדחת מערב הנילוס התגלו בפעם השנייה בחודש האחרון בעמק יזרעאל, במסגרת דגימות שערך המשרד להגנת הסביבה. היתושים הנגועים נמצאו במאגר הסוללים ליד נחל יפתחאל וקיבוץ סוללים, מאגר רמת דוד ליד נחל צבי וקיבוץ רמת דוד, בנחל מזרע ליד מושב נהלל ובנחל עדשים ליד מושב תל עדשים.

כבכל עונה, המשרד להגנת הסביבה מנטר ולוכד יתושים. היתושים הבוגרים מזוהים ונבדקים במעבדות של משרד הבריאות. בלכידות שבוצעו במחצית השנייה של חודש אוגוסט בעמק יזרעאל נמצאו יתושים נגועים בנגיף.

המשרד להגנת הסביבה התריע בפני הרשויות המקומיות שבהן נמצאו היתושים הנגועים, והורה על הגברת הניטורים באזור הנגוע ובמידת הצורך על ביצוע פעולות מניעה והדברה באופן מיידי.

קדחת מערב הנילוס היא מחלה זואונוטית, שמקורה בבעלי חיים ומועברת גם לאדם. היא נגרמת על-ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. תקופת הדגירה של מחלת קדחת מערב הנילוס (התקופה שחולפת מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה) נמשכת  כ-7 עד 14 ימים. במרבית המקרים מדובר במחלה קלה, דמוית שפעת אשר חולפת מאליה. סימני המחלה: חום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעיתים בחילות ושלשולים.

בתקופה זו של התפרצות נגיף הקורונה, חולים המתגוררים באזורים שבהם נמצאו יתושים נגועים, צריכים להיות ערניים במיוחד לאפשרות של תחלואה בנגיף קדחת מערב הנילוס. מכיוון שלא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם.

במשרד להגנת הסביבה מדגישים, כי על הרשויות המקומיות מוטלת האחריות לטיפול במפגעי היתושים וחשוב ליידע אותן על קיום מפגעי מים עומדים ופריצות ביוב. בנוסף, כדאי לדעת כי ניתן באמצעים פשוטים יחסית לפעול להפחתת כמות היתושים כגון ייבוש מקורות מים בחצרות, בגגות ובמקלטים. כמו-כן מומלץ להתגונן מעקיצות יתושים על-ידי התקנת רשתות בחלונות הבית ומריחת תכשירים דוחי יתושים במידת הצורך.

זכרו! מניעת מפגעי היתושים והתגוננות בפני עקיצות הן אבני היסוד למניעה יעילה של תחלואה. למידע נוסף, כולל דרכי התגוננות באתר…

ספרות

ספריה לעם עם סיפורו של ניצול מאת גבריאל גרסיה מארקס

ב-28 בפברואר 1955 נודע כי במהלך סערה בים הקריבי נפלו לים ונעלמו שמונה אנשי צוות של הקלדָס, משחתת בחיל הים של קולומביה. באותה עת הייתה האונייה בדרכה ממוֹבִּיל שבארצות הברית, ששם עברה שיפוצים, אל נמל קַרְטָחֵנָה בקולומביה, שאליו הגיעה במועד המתוכנן, שעתיים אחרי האסון. החיפושים אחר ניצולים החלו מיד, בסיוע הכוחות הצפון-אמריקניים בתעלת פנמה, שאחראים גם לשליטה הצבאית ולמעשי חסד אחרים בדרום הים הקריבי. בתום ארבעה ימים חדלו החיפושים, והימאים האבודים הוכרזו רשמית כמתים. ואולם שבוע לאחר מכן אחד מהם נמצא גוסס על חוף שומם בצפון קולומביה, לאחר שבילה עשרה ימים על גבי רפסודה בלב ים, בלי מזון ובלי מים. שמו היה לוּאיס אָלֵחָנְדְרוֺ וֵלָסְקוֺ. ספר זה הוא שחזור עיתונאי של מה שהוא סיפר לי, בדיוק כשם שפורסם חודש לאחר האסון בעיתון אֶל אֶסְפֶּקְטָדוֺר בבּוגוטָה.

תרגמה מספרדית: ליה נירגד. 131 עמודים. 68 שקלים.

ספריה לעם עם הנוסעת האחרונה מאת טל ניצן

נינה, גיבורת הנוסעת האחרונה, היא דמות כובשת לב, שכמו צומחת מהאספלט המהביל והמדרכות המאובקות של תל אביב. וכמו הָעיר, היא מלאה סתירות: חלשה וחזקה, נואשת ואמיצה, חשדנית ונדיבה – גיבורה אמיתית שקשה להישאר אדישים אליה.

לאחר ילדות מצולקת מנטישה רגשית של הוריה ונעורים מלאי הרס עצמי, נינה חיה לבדה בכרך התל-אביבי, ומתפרנסת משליחויות על אופניים וגם משליחויות אחרות, מפוקפקות יותר. "אמא חייבת לאהוב את הילדה שלה, לא חשוב מה. זה חוק טבע, על זה נשען הכול, אֶת הילדה הכי רעה ומעוקמת צריך לאהוב, ואם זה משתבש הכול משתבש", היא חושבת בזעם אין אונים כשהמאמץ לחולל תפנית בחייה נדמה גדול מכוחותיה. בשובה מאחת הנסיעות הכרוכות בעיסוקה החדש, פונה אליה בחורה בנתב"ג ומבקשת להתקשר מהטלפון שלה. ההיענות של נינה תסבך את חייה מעל לכל שיעור ותאלץ אותה להתעמת עם רוע גדול ומסוכן מכל מה שחוותה עד כה, ולפרושׂ חסות על נפש אחרת, בעודה נאבקת לשקם את נפשה שלה.

הנוסעת האחרונה הוא רומן מסעיר, רווי רוך ואלימות, אבֵדות גדולות וניצחונות לא צפויים.

זהו הרומן השני של טל ניצן, משוררת ומתרגמת עטורת פרסים. הראשון אֶת כל הילדים בעולם ראה אור ב-2015 (אחוזת בית) וזכה לשבחי הביקורת ולאהבת הקוראים.

216 עמודים. 82 שקלים.

הזקן מלה-קאלטה של יואל פרל

הוא גולש, על הגלים בים, הוא גולש גם בין מציאות לדמיון, בין עבר להווה ואפילו לעתיד. הגלישה אינה פעילות ספורטיבית או תחביב גרידא, אלא מטפורה עצמתית המחזיקה במפתחות להבנת הקיום האנושי. הספר פורש קשת רחבה של חוויות הנעות בין הזייה למציאות, בין אהבה לפרידה, בין תלמיד למורה, בין המיתוסים השוכנים בבסיס התרבות המערבית למיתוסים שעיצבו את התרבות האינדיאנית של בני השבטים האצטקים באמריקה הדרומית.

הזקן מלה-קאלטה הוא ספרו השלישי של יואל פרל, ד"ר לפילוסופיה, פסיכותרפיסט וגולש לונגבורד. הספר הנו רומן מקורי המתכתב עם ז'אנר סיפורי מסע משנות ה70 המשלבים בתוכם דיון והגות כגון: ׳זן ואמנות אחזקת האופנוע׳ ו׳משתנתו של דו חואן׳.

הקוראים יוצאים בעקבות ״יותם״ גיבור הספר, למסע גלישה – הנע לאורך חופי האוקיינוס הפסיפי של מקסיקו, בינות גלי המחשבה הפילוסופית אל בין זרמי המחשבה הפסיכואנליטית ומבעד לצללים שהותירה פרידה מקשר אהבה נכזב.

תנועת הגיבור בין צירים אלו מאפשרת לחוויית הגלישה להתגלות מחדש לא מבחינת פעילות ספורטיבית או תחביב אלא כמטפורה הנושאת בחובה מפתחות להבנת הקיום האנושי בעידן העכשווי. הספר מציג קשת רחבה של חווית הנעות בין הזיה ומציאות, בין אהבה ופרידה, בין תלמיד ומורה, בין המיתוסים השוכנים בבסיס התרבות המערבית העכשווית והמיתוסים שעיצבו את התרבות האינדיאנית של בני השבטים האצטקים בדרום אמריקה.

מסעו של יותם נע בין הציר האישי – פרידה מאהובה, לציר של המחשבה הקלינית-פסיכולוגית ולציר של המחשבה הפנומנולוגית-פילוסופית. חוויית הגלישה מתגלה מחדש דרך תנועתו של הגיבור בין שלושת הצירים. הגלישה אינה פעילות ספורטיבית או תחביב גרידא, אלא מטפורה עצמתית המחזיקה במפתחות להבנת הקיום האנושי.

יואל פרל מלמד בשנקר, סמינר הקיבוצים ובמכון וויניקוט לפסיכותרפיה. ב2011 יצא סיפרו ״שאלה של זמן״ בהוצאת ׳פרשנות ותרבות׳ של אוניברסיטת בר אילן, בשנת 2013    תורגם ספרו לאנגלית וראה אור בהוצאתbrill  תחת הכותרת A Question of Time וזכה להכרה בינלאומית. ב2017 יצא ספרו ׳טיפוסשלצמח׳ – בלדה מאווירת, בהוצאת סטימצקי.

הוצאת אפיק – ספרות ישראלית.

עם עובד עם מוחות אפלים של אלכסנדרה בראקן

בגיל שש עשרה, רובי דיילי היא אחת הנערות המסוכנות באמריקה. רובי ניצלה מהמחלה המסתורית שהמיתה את רוב הילדים ובני הנוער באמריקה, אבל כמו רבים אחרים, היא נחלצה ממנה במצב נורא עוד יותר: יש לה יכולות על-חושיות מפחידות, והיא אינה יכולה לשלוט בהן. כשכוחותיה המבהילים של רובי מתגלים, הוריה כולאים אותה במוסך של הבית ומזעיקים משטרה. היא נשלחת לת'רמונד, "מחנה שיקום" ממשלתי נוקשה, שאינו אלא כלא שאליו נשלחים בני הנוער ששרדו והוסגרו בידי קרוביהם המבועתים.

רובי נמלטת מת'רמונד בסיועה של מחתרת מסתורית. כשהיא בסכנת חיים היא חוצה את אמריקה הריקה מילדים, שבה כל בן נוער הוא פושע נרדף, ומנסה להגיע אל המקום הבטוח היחיד לבני גילה: איסט ריבר. בדרכה היא מצטרפת לחבורה של בני נוער שנמלטו ממחנה מעצר אחר. ליאם, מנהיגם האמיץ, מתאהב בה. אבל למרות כמיהתה אל ליאם, היא אינה יכולה להתקרב אליו בשל רגשות האשם שהיא נושאת והחשש שתפגע בו.

כשהחבורה מגיעה לאיסט ריבר מתגלה שלרובי נועד תפקיד מרכזי במאבק, אבל כוחות רבי-עוצמה רוצים לנצל אותה ככלי למען מאבקם בשלטון. רובי עומדת בפני ברירה איומה, שפירושה ויתור על הסיכוי לחיים שיש בהם ערך.

הסופרת האמריקאית, אלכסנדרה בראקן נולדה וגדלה באריזונה. בתור ביתו של אספן "מלחמת הכוכבים", היא התבגרה בתוך שרשרת אינסופית של ביקורים בכנסים של "מלחמת הכוכבים" וירידי צעצועים, שעזרו להצית את דמיונה ואת אהבתה הגדולה לקריאה. לאחר שסיימה את בית הספר התיכון למדה לתואר באנגלית ובהיסטוריה. לאחר מכן עברה לניו יורק ועבדה בהוצאת ספרים שמתמחה בספרי ילדים…רק כעבור כמה שנים, החליטה להעז ולכתוב במשרה מלאה. כיום אלכסנדרה היא סופרת רבי מכר של הניו יורק טיימס וה- USA TODAY. ספריה זמינים בכל רחבי העולם ותורגמו ל-15 שפות.

סרט המדע הבדיוני, "מוחות אפלים", שיצא לאקרנים ב-2019, מבוסס על הסדרה הפופולרית של ספרים ונובלות מאת אלכסנדרה בראקן.

תרגמה מאנגלית: עידית שורר. ערכה: הגר ינאי. 399 עמודים. 88 שקלים.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: