מגזין חדשות רכב וטכנולוגיה של דני בר מס' 23/2021

השקות כלי רכב ו-30 שנות טויוטה בישראל ||| טכנולוגיות פורצות דרך וגם אפליקציות ||| דוחות והנפקות חדשות במגוון תחומים ||| חדשות תחבורה ועדכוני בטיחות בדרכים ||| חוקים חדשים ואכיפה בנת"צ והתחבורה ציבורית ||| לשאר החידושים והחדשות בהמשך…

רכב

טויוטה עם שלל דגמים לקראת 2030 (צילום יח"צ חו"ל)

טויוטה עם פורופוליו של 30 כלי רכב חשמליים המונעים באמצעות סוללה BEV

אקיו טויודה, נשיא Toyota Motor Corporation, הציג לאחרונה חדשות הנוגעות לאסטרטגיית ניטרליות הפחמן של החברה, וחשף את התוכניות של החברה להציע 30 דגמים חשמליים המונעים באמצעות סוללה עד שנת 2030. להלן דבריו: "היום אני רוצה לדבר על האסטרטגיה של טויוטה להשגת ניטרליות פחמן ובמיוחד על האסטרטגיה שלנו עבור כלי רכב חשמליים המונעים באמצעות סוללה, המייצגים את אחת האפשרויות המבטיחות ביותר. אני מאמין שהשגת יעד של ניטרליות פחמן פירושה השגת עולם שבו כל האנשים החיים על כדור הארץ הזה ימשיכו לחיות באושר. אנחנו רוצים לעזור לממש עולם כזה. זו הייתה ותמשיך להיות השאיפה של טויוטה והשליחות שלנו כחברה גלובלית. כדי לעמוד באתגר הזה, אנחנו צריכים להפחית את פליטות ה-CO2 ככל האפשר, ובהקדם האפשרי. אנו חיים בעולם מגוון ובעידן שבו קשה לחזות את העתיד. לכן, קשה לשמח את כולם באמצעות אפשרות אחת שאמורה להתאים לכולם. מסיבה זו טויוטה רוצה להיערך עם כמה שיותר אפשרויות עבור הלקוחות שלנו ברחבי העולם. אנו מאמינים שניתן לחלק את כל כלי הרכב המחושמלים לשתי קבוצות, בהתאם לאנרגיה שהם צורכים.

קבוצה אחת היא של "כלי רכב המפחיתים את פליטות הפחמן". אם האנרגיה שמניעה כלי רכב אינה נקייה, השימוש ברכב מחושמל, לא משנה מאיזה סוג הוא, לא יביא לאפס פליטות CO2.

הקבוצה השנייה היא של "כלי רכב ניטרליים בפחמן". כלי רכב בקבוצה זו פועלים על אנרגיה נקייה ומשיגים אפס פליטות CO2 לכל אורך תהליך השימוש בהם. אנחנו בטויוטה נעשה את המקסימום כדי לממש רכבים כאלה. היום, ברצוננו להציג בפניכם את תוכניתנו לעתיד.

TOYOTA beyond Zero: נתחיל עם סדרת Toyota bZ, הכוללת כלי רכב המונעים באמצעות סוללה בלבד. השם טויוטה bZ פירושו להגיע "beyond Zero" (מעבר לאפס). חופש תנועה והנאה מנהיגה לכולם. המטרה שלנו היא לא רק להפחית את פליטות ה-CO2 והשפעות שליליות אחרות לאפס, אלא מעבר לכך. עבור סדרת bZ, פיתחנו פלטפורמה ייעודית לכלי רכב חשמליים המונעים באמצעות סוללה כדי לענות על הצרכים המגוונים של השוק העולמי.

הדגם הראשון במערך הדגמים הוא ה-bZ4X עליו הכרזנו לאחרונה. הפיתוח המשותף עם סובארו איפשר לנו להשיגנסיעה חלקה ויכולת תמרון, כמו בחוויית הנהיגה של SUV אמיתי. לקראת השקתו בשנה הבאה, אנו נערכים לייצור ה-bZ4X במפעל מוטומאצ'י של טויוטה ממש ברגעים אלה, ובקרוב נספק אותו ללקוחותינו.

יתר על כן, אנו מרחיבים את מערך הדגמים של סדרת bZ. ל-SUV בגודל הביניים הזה יש צללית יפהפייה שמבשרת עידן חדש עבור כלי רכב חשמליים המונעים באמצעות סוללה. כבר במבט ראשון, העיצוב שלו גורם לך לרצות להיכנס לתוכו ולצאת לדרך.

וישנו גם ה-SUV הקומפקטי ביותר בסדרה – רכב חשמלי עם סוללה קטנה עם חלל פנימי נוח שתוכנן מתוך מחשבה על אירופה ויפן. ככל שמוסיפים יותר סוללות כדי להגדיל את טווח השיוט, כך הרכב הופך להיות גדול יותר, כבד יותר ויקר יותר. מכיוון שה-SUV הזה הוא רכב קטן, יש משהו שאנחנו חייבים להתייחס אליו ביסודיות ובהקפדה מרובה.

הכוונה היא ליעילות ההספק. הדבר החשוב הוא באיזו מידה נוכל להגביר את היעילות האנרגטית הכוללת של הרכב, או במילים אחרות עד כמה אפשר להקטין את האנרגיה הנדרשת לרכב לנסיעה. זו בדיוק הטכנולוגיה שטויוטה משפרת כבר יותר מ-30 שנה. אנו משקיעים את מירב המאמצים בכל ההיבטים של נושא זה, כאשר עם דגם זה אנו שואפים ליעילות חשמל של 125 וואט-שעה לקילומטר, שתהיה הטובה ביותר בקבוצת דגמי ה-SUV הקומפקטיים. ומדובר במכונית סדאן בגודל בינוני העונה על ציפיות הלקוחות ממכונית ראשונה.

ויש לנו גם SUV גדול הזמין עם שורת מושבים שלישית, שמאפשר למשפחות ליהנות מבילוי של זמנים מהנים ביחד.

אנו מתכוונים לא רק להוסיף אפשרויות של הנעה חשמלית באמצעות סוללה לדגמי רכב קיימים, אלא גם להציע ליין אפ שלם של דגמים מייצור סדרתי במחירים סבירים, כמו סדרת bZ, כדי לענות על הצרכים של לקוחות מסוגים שונים. על ידי כך, אנו מקווים לספק ללקוחות ברחבי העולם את העיצוב הייחודי והיפהפה, את ההנאה מנהיגה בכלי רכב חשמליים המונעים באמצעות סוללה, ואת החוויה של חיים עם כלי רכב חשמליים המונעים באמצעות סוללה.

טויוטה היא חברה גלובלית הנתמכת על ידי לקוחות ברחבי העולם. המותג טויוטה מציע כעת יותר מ-100 דגמים של כלי רכב המונעים באמצעות מנוע בעירה פנימית בלבד, כלי רכב היברידיים-חשמליים, כלי רכב היברידיים-חשמליים נטענים (פלאג אין) וכלי רכב חשמליים המונעים באמצעות תאי דלק (מימן), בלמעלה מ-170 מדינות ואזורים.

המותג לקסוס מציג יותר מ-30 דגמים של כלי רכב המונעים באמצעות מנוע בעירה פנימית בלבד, כלי רכב היברידיים-חשמליים וכלי רכב היברידיים-חשמליים נטענים (פלאג אין) בלמעלה מ-90 מדינות ואזורים. יתר על כן, אנו מתכוונים להרחיב את ההיצע של כלי רכב ניטרליים בפחמן על ידי הצעת ליין אפ מלא של כלי רכבי חשמליים המונעים באמצעות סוללה.

אנו מתכננים להשיק 30 דגמים חשמליים המונעים באמצעות סוללה עד שנת 2030, כדי להגיע להיצע גלובלי מלא של כלי רכב חשמליים המונעים באמצעות סוללה בפלחי השוק של מכוניות נוסעים ורכב מסחרי.

נסיון עמוק ורב שנים בפיתוח הנעות חלופיות המעניק יתרון תחרותי: כדי לעמוד ביעדים אלה, השקענו בתחומים שונים במשך זמן רב. בתחום פיתוח הרכב, בשנת 1997, השיקה טויוטה את הפריוס, הרכב החשמלי ההיברידי הראשון בעולם בייצור סדרתי. אבל למעשה, הפיתוח שלנו של כלי רכב חשמליים המונעים באמצעות סוללה החל עוד קודם לכן. בשנת 1992 הקמנו את חטיבת פיתוח כלי הרכב החשמליים, והצגנו את ה-RAV4 EV לשוק בשנת 1996. לאחר מכן, בשנות ה-2000, הדגמנו את האב טיפוס של רכב הנוסעים הקטן e-com"" במקומות שונים.

יתר על כן, בשנת 2012, הצגנו את הרכב החשמלי הקטן במיוחד COMS, ואת הרכב החשמלי הקטן eQ. כלומר, אנו חוקרים מזה זמן רב את הפוטנציאל של כלי רכב חשמליים המונעים באמצעות סוללה. השנה השקנו את ה-"C+pod" ו-"C+walk" והאצנו את הפיתוח של כלי רכב חשמליים המונעים באמצעות סוללה, כולל ה-"e-Palette", המספקים לאנשים חופש תנועה בתרחישים שונים.

במקביל להתחלת הפיתוח של כלי רכב חשמליים המונעים באמצעות סוללה בתחילת שנות ה-90, התחלנו גם בפיתוח של כלי רכב חשמליים המונעים באמצעות תאי דלק, הפועלים על מימן. בשנת 2002, הצגנו לשוק את Toyota FCHV וביצענו הדגמות שונות, ובשנת 2008 הרכב עוצב מחדש והפך ל-Toyota FCHV-adv. בהתבסס על מאמצים ארוכי טווח שכאלה, השקנו לבסוף בשנת 2014 את הדור הראשון של המיראי. מאז, תוך שימוש בטכנולוגיות אלה להנעת כלי רכב אחרים, כגון אוטובוסים ומשאיות גדולות, גם כלי הרכב החשמליים שלנו עם תאי דלק המשיכו להתפתח. בתחום הסוללות, טויוטה המשיכה לחקור, לפתח ולייצר סוללות בתוך הבית במשך שנים רבות.

בשנת 1996, הקמנו את החטיבה שנקראת היום Prime Earth EV Energy. בעודנו משפרים את הטכנולוגיות שלנו הקשורות לסוללות ניקל-מתכת הידריד, התחלנו להאיץ את הפיתוח של סוללות ליתיום-יון בשנת 2003. יתר על כן, מאז שהקמנו את חטיבת מחקר הסוללות שלנו בשנת 2008, אנו מקדמים מחקר על סוללות מצב מוצק וסוללות אחרות של הדור הבא. בשנה שעברה הקמנו את Prime Planet Energy & Solutions כדי להאיץ את המאמצים המשולבים בעסקי הסוללות. במהלך 26 השנים האחרונות, השקענו כמעט טריליון ין וייצרנו יותר מ-19 מיליון סוללות. אנו מאמינים שהניסיון המצטבר שלנו הוא נכס שמעניק לנו יתרון תחרותי.

הגדלת השקעות, הרחבת האפשרויות ללקוחות וחתירה מתמדת לעתיד טוב יותר: אנו מתכוונים להגדיל את ההשקעה החדשה שלנו בסוללות מ-1.5 טריליון ין שעליהם הכרזנו בספטמבר ל-2 טריליון ין, במטרה לפתח סוללות מתקדמות יותר, איכותיות ובמחיר סביר עוד יותר. בכל הנוגע למשאבי טבע, Toyota Tsusho החלה לערוך סקרי ליתיום וסקרים אחרים כבר ב-2006, ופעלה להבטחת מקורות יציבים. ובתחום האנרגיה, Toyota Tsusho פועלת להבטחת מקורות אנרגיה מתחדשים, כגון ייצור חשמל מרוח ושמש, כבר יותר מ-30 שנה.

יתר על כן, במפעלי הייצור שלנו, אנו שואפים להשיג ניטרליות פחמן עד 2035 על ידי ביצוע שיפורים מתמידים כדי להפחית את השימוש באנרגיה ועל ידי הרחבת השימוש בטכנולוגיות הנדסת ייצור חדשניות. בעידן מגוון ולא ידוע זה, חשוב לשנות בצורה גמישה את סוג וכמות המוצרים  תוך מעקב אחר מגמות השוק.

אנו מאמינים שקיצור זמני האספקה ושיטות ייצור המבוססות על ריבוי מוצרים ונפח ייצור נמוך שטיפחנו באמצעות מערכת הייצור של טויוטה, יחד עם המאמצים המתמידים של היצרנים היפניים, יאפשרו לנו להיות תחרותיים גם בעתיד. אנו נמשיך לקדם יוזמות בכל התחומים יחד עם רבים מהשותפים שלנו מבין החברות בקבוצת טויוטה, הספקים והסוכנים. לאנרגיה יש תפקיד קריטי בהשגת ניטרליות פחמן.

זו בדיוק הסיבה שבגללה טויוטה מחויבת לספק מגוון רחב של אפשרויות ניטרליות פחמן כדי לענות על כל הצרכים והמצבים בכל מדינה ואזור. אנחנו לא מחליטים איזה אפשרויות לבחור, אלא השווקים המקומיים והלקוחות שלנו הם שמחליטים. יש סיבה לכך שאנחנו מנסים לשמור על כל כך הרבה אפשרויות, כי מבחינת ניהול עסקי אפשר לחשוב שיהיה יעיל יותר להתמקד במספר קטן יותר של אפשרויות. עם זאת, אנו מאמינים כי התאמה מהירה לשינויים בעתיד חשובה יותר מאשר ניסיון לחזות את העתיד, שאינו בטוח. לכן אנחנו רוצים לשמור על אפשרויות זמינות עבור לקוחותינו עד שהדרך הנכונה תתברר. אנו בטויוטה שואפים להיות חברה שתורמת לסביבה הגלובלית, שואפת להביא אושר לאנשים, פועלת, ונשארת קרובה ללקוחותיה.

לסיכום, אנחנו רוצים להפוך לחברה שמייצרת אושר עבור כולם, גם יחידים וגם כחברה. אנחנו רוצים להנחיל עתיד טוב יותר מתמיד לילדים של היום ולאלה שיבואו אחריהם. אנחנו תמיד רוצים שהעתיד יהיה ורוד יותר. אני מאמין שהעתיד הוא משהו שייווצר על ידי כולנו ביחד. תעשיית הרכב של יפן היא ביתם של 5.5 מיליון עמיתים שלנו שתמכו בייצור ובניידות יפנית. ויש לנו עוד הרבה שותפים ברחבי העולם. אם כולנו נפעל מתוך אחדות מחשבה וברצון ותשוקה, נוכל להשאיר מאחורינו הרבה פנים מחייכות וכדור הארץ יפה לדור הבא. זה מה שאני מאמין. וזה מה שנשיג. תודה."

מובילאיי עם פיילוט בפריז של עובדי גאלרי לפאייט ו- RATP

מובילאיי, מקבוצת אינטל, מוסיפה את פריז לתוכניתה הגלובאלית לנסיעות המבחן של הרכב האוטונומי (AV) שמתרחבת במהירות, ומכריזה על השירות האוטונומי לפי-דרישה (on-demand) הראשון שלה בפריז, בשיתוף פעולה עם קבוצת RATP, מפעילת התחבורה הציבורית השלישית בגודלה בעולם.

קום ברביין Côme Berbain, מנהל החדשנות של קבוצת RATP: "כמפעילה מובילה של ניידות אוטונומית, אנו מאושרים להציע ללקוחה שלנו, גאלרי לפאייט, שירות ניידות חדש, הודות לשילוב הידע שלנו עם מובילאיי. זוהי הזדמנות עבור קבוצת RATP לבדוק מקרה שימוש חדש, שירות רכב אוטונומי לחברות, אך גם לבחון את הטכנולוגיה האוטונומית של הרכב לצורך שילוב אפשרי באמצעי תחבורה אחרים כמו אוטובוס או מיניבוס".

איך זה עובד: מובילאיי קיבלה השיגה אישור לנסיעות מבחן ברכב אוטונומי, שמאפשרים כעת לחברה להפעיל את הרובוטקסי האוטונומי שלה ברחובות פריז. נוסעים הלוקחים מהווים חלק בפיילוט יהיו בין הצרכנים הראשונים שיסעו ברכב אוטונומי של מובילאיי, והראשונים להזמין רובוטקסי באמצעות היישומון Moovit, שיעמוד במרכז שירות שיתוף הנסיעות לצרכנים –  MoovitAV של Mobileye.

בשיתוף פעולה עם RATP, ארגנה מובילאיי שירות AV לפי דרישה שיעניק לעובדים של גאלרי לפאייט פריז האוסמן את האפשרות לבקש או לתזמן נסיעה לעבודה באמצעות היישומון Moovit ארבעה ימים בשבוע. כל רכב מבחן אוטונומי של מובילאיי מסוגל להסיע שני נוסעים בו-זמנית בליווי נהג בטיחות של מובילאיי ונהג משנה של RATP.

"ניידות עירונית היא חלק בלתי נפרד מהנושאים של ימינו וחייבת לאפשר לנו לעמוד באתגרים של עיר בת-קיימא", אמר אלכסנדר ליוט, מנכ"ל גאלרי לפאייט האוסמן. "חיוני לחשוב היום על שיפור ושינוי הניידות, כדי לתכנן את העתיד של מרכזי הערים ולאפשר לפריז להמשיך להוות מוקד משיכה. לכן, כחנות הכלבו המובילה בצרפת, אנו גאים לאחד כוחות עם Mobileye וקבוצת RATP כדי להשתתף בפרויקט חדשני זה המשקף את התחבורה של המחר".

מדוע זה חשוב: עם מערכות כבישים סבוכות, וכמות גבוהה של הולכי רגל ותנועה, ערים כמו פריז מהוות אתגר גדול הן לנהגים אנושיים והן לכלי רכב אוטונומיים (AV). הם מהווים אזורי בחינה חיוניים לפיתוח שירותים בטוחים ללא נהג ונוחים בקנה מידה עולמי. הוספת הבירה הצרפתית למערך המתרחב במהירות של סביבות מבחן מאתגרות של מובילאיי מסמנת צעד חשוב נוסף בהנעת התעשייה לקראת מוכנות מסחרית. מתן אפשרות ללקוחות להזמין את הנסיעות לפי-דרישה שלהם ברכב אוטונומי באמצעות היישומון Moovit מניח בסיס חשוב לשירות הרובוטקסי המתוכנן של Mobileye  – MoovitAV על ידי השגת מודעות וביטחון של הצרכנים תוך קבלת תובנות ומשובים יקרי ערך מהנוסעים.

"נהיגה אוטונומית ברחובות פריז היא אבן דרך נוספת בדרך להגשמת החזון שלנו של ניידות להמונים בעזרת נהיגה אוטונומית. אנו שמחים לא רק על כך שקיבלנו היתר לבחינת הטכנולוגיה, אלא גם שזכינו לשותפים חזקים בפריז", אמר יוהן יונגווירת' (Johann Jungwirth), סגן נשיא של ניידות כ-שירות (MaaS) במובילאיי.

בנוסף לנסיעות המבחן בעיר ניו יורק השנה, מפעילה מובילאיי גם ציי ניסוי של רכב אוטונומי במינכן, דטרויט, טוקיו, ירושלים, תל אביב וסין. החברה צפויה להשיק שירות רובוטקסי מסחרי תחת המותג MoovitAV במינכן ובתל אביב בשנת 2022, לאחר השגת אישורים רגולטוריים.

הקשרים נוספים: ככל שהתוכנית של מובילאיי לאפשר נהיגה אוטונומית מתקדמת, הרבגוניות ויכולת ההרחבה של מערך המוצרים של החברה באים לידי ביטוי. מובילאיי סיפקה לאחרונה את היחידה ה-100 מיליון של EyeQ®, המערכת-על-שבב שלה, חשפה את דגם הייצור של הרובוטקסי והרחיבה את בחינות הרכב האוטונומי שלה לערים רבות ברחבי העולם, כולל בארה"ב, אירופה ואסיה.

למידע נוסף על מובילאיי: www.mobileye.com. אודות Moovit: www.moovit.com

טלקאר עם Recall לבעלי רכב קיה קרניבל ייצור 7-10 שנת 2021

קיה קרניבל 2021 (צילום יח"צ חו"ל)

יצרנית הרכב חברת KIA הודיעה למפיציה כי במקרים מסוימים, דלת הזזה אחורית ימין, אינה נסגרת כראוי ונורית חיווי דולקת בלוח שעונים. מס' כלי הרכב המושפעים בישראל הינו 370. לבעל הרכב המושפע תשלח הודעה בכתב בימים הקרובים. לקוח שירצה לבדוק אם מכוניתו נכללת בקריאת השירות, יכול להתקשר למוקד שרות לקוחות של היבואן שיחת חינם בטלפון מספר 1-800-377-775 או לבדוק באתר האינטרנט https://kia-israel.co.il/recall.

את ה"קריאה החוזרת" ניתן יהיה לבצע רק במוסכי השרות של החברה. רשימת המוסכים מפורסמת באתר האינטרנט של החברה www.kia-israel.co.il תיקון הקריאה החוזרת יתבצע ללא תשלום. מומלץ לתאם את מועד התיקון מראש עם המוסך.

משך התיקון:  כשעה. על פי תקנה 306 (א) לתקנות התעבורה, בעל רכב שלא יבצע בפועל את ה"קריאה חוזרת" תוך 6 חודשים, משרד התחבורה לא יחדש את רישיון הרכב ולא תתאפשר העברת בעלות.

ד.ל.ב מוטוספורט עם תחילת שווק אופנועי ROYAL ENFIELD בישראל

אופנוע רויאל אנפילד (צילום רונן טופלברג)

ד.ל.ב מוטוספורט, מקבוצת לובינסקי, יבואנית מותגי POLARIS, KTM, INDIAN, קטנועי PEUGEOT, TGB, HISUN, המשאיות החשמליות של GOUPIL וציוד הרכיבה KLIM, מוסיפה להתרחב ותחל לשווק את מותג האופנועים הקלאסי ROYAL ENFIELD מבריטניה והודו. מותג ROYAL ENFIELD אשר נוסד בשנת 1901 (בדומה למותג האופנועים INDIAN), נחשב לאחד הוותיקים בעולם והקיף המכירות עומד על כמיליון יחידות בשנה. ROYAL ENFIELD השקיעה משאבים רבים בשנים האחרונות כדי לפתח את דגמי האופנועים מתוצרתה, מתוך הכוונה להעצים את הפעילות באירופה. בהתאם לכך, כל דגמי החברה עומדים בתקן יורו 5 העדכני והם מביאים עמם סגנון ייחודי, LIFE STYLE מאוד מיוחד, ייצור מלא בעבודת יד מסורתית ותמורה גבוהה מאוד למחיר.

ד.ל.ב מוטוספורט הקימה עבור המותג אולם תצוגה ייעודי ברחוב שוקן 14, תל אביב ובו כל דגמי המותג – ה'אינטרספטור 650', קונטיננטל GT650', הימליאן 410, ה'מטאור 350', ובעתיד הקרוב גם את ה'בולט' וה'קלאסיק' החדשים לצד דגמים נוספים. שיווק ושירות המותג החדש יתבסס על חלק ממערך הסוכנויות בפריסה ארצית של ד.ל.ב מוטוספורט, בהמשך יצטרפו סוכנויות נוספות המתמחות באופנועי כביש וה-lifestyle.

צירוף מותג ROYAL ENFIELD תואם מאוד למהלכי ההתפתחות של ד.ל.ב מוטוספורט, עם מותגים טכנולוגיים, חדשים ואיכותיים אשר משלימים את קוו המותגים והמוצרים של ד.ל.ב מוטוספורט כקבוצה משמעותית בשוק הדו-גלגלי בישראל.

משה ראובני, מנכ"ל מוטוספורט: "אנו מתרגשים היום לצרף את מותג ROYAL ENFIELD בעל המורשת העשירה והמפוארת למותגי הבית של ד.ל.ב מוטוספורט. נדאג להעניק ללקוחות המותג בישראל את מעטפת השירות והחלפים הטובה ביותר".

איתוראן רושמת זינוק של 43% בגניבות כלי רכב 2021 לעומת 2020

במחקר שביצעה איתוראן במדגם ארצי של 650 אלף כלי רכב, נמצא כי העובדה שמשבר הקורונה גרם למחסור בחלקי חילוף לרכבים הביאה לעלייה החדה בגניבות כלי רכב בשנה האחרונה, והצפי של החברה הוא להמשך המגמה בשנה הבאה 2022.

עוד עולה מהמחקר כי גנבי כלי הרכב התמקדו בהעברת רכבים גנובים דרך פרצות בגדר ההפרדה מהרשות הפלסטינית, בעיקר לערים רמאללה, קלקיליה וטול כרם, הממוקמות בסמיכות יחסית לקו הירוק והפכו לטענת החברה לערי מקלט לרכב גנוב. מסיכום נתוני החברה עולה עוד כי במהלך 2021 סיכלה איתוראן גניבת 162,1 רכבים (גידול של %26 (וסייעה במעצר של 183 חוליות החשודים בגניבות רכב בזמן אמת. על פי המדגם, בניתוח האזורים המועדפים על הגנבים: גוש דן מוביל גם בשנת 2021 עם 34% מכלל הגניבות, אזור השרון עם 30%, אזור הדרום עם 12%, אזור השפלה עם 8%, ירושלים עם 6%, ואזור הצפון עם 7%.

פילוח תפיסות הגנבים מראה כי ב- 21% מאירועי הגניבה נמצא ברשות הגנב מפתח הרכב, 32% מניסיונות הגניבה היו ע"י פריצה אלימה, 29% באמצעות התחברות לשקע OBD, 8% גניבת רכב באמצעות גרירת או העמסת הכלי וגניבתו, 3% מגניבת כלי הרכב היו שוד הרכב מבעליו או שהמפתח נשאר ברכב.

סווג כלי הרכב הגניבים ביותר בשנת 2021: ג'יפים ו- SUV 40% שזה גידול של 8% לעומת אשתקד, רכב פרטי היווה 26% ממקרי הגניבה, אופנועים היו 21% מהגניבות, רכב מסחרי 8%, משאיות 3%, וכלי צמ"ה וטרקטורים רק 2%.

לדברי מנכ"ל איתוראן: "בשנת 2021 הובילה איתוראן למעצרן של 183 חוליות חשודים בגניבת כלי רכב (גידול של 52% לעומת שנת 2020), ומנעה גניבות 12,444 כלי רכב בטווח של שנה, מה שחסך למשק הישראלי כמיליארד שקל".

רוביקון הפופולארי ביותר בקרב עברייני צמרת, נבחר כרכב המח"טים הבא בצה"ל

משטרת ישראל ביחד עם רשות המיסים ויחידות אכיפה נוספות יצאה במבצע מסלול בטוח, בוא מוחרמים כלי רכב יוקרתיים מעסקי ובתי עברייני צמרת, בעיקר במגזר הערבי. במסגרת התפיסות התברר בי BMW אאוט ורוביקון אין.

במשך שנים נחשב BMW היוקרתי לסימן היכר לעבריינים בישראל בכלל ובחברה הערבית בפרט וכעת, התברר שעשרות רבות מהרכבים הגנובים זוהו כרכבי ג'יפ רוביקון, שעלותו נעה סביב חצי מיליון שקל וחזותו הגבוהה והספורטיבית בהחלט מושכת עין.

Jeep Rubicon נקרא על שם מסלול הרוביקון המיתולוגי שבקליפורניה, ארה"ב נבחר גם ע"י צה"ל כרכב מפקדי החטיבות הבא והוא יסופק גם למקביליהם בחילות האוויר, מודיעין והים. מחיר הרוביקון לצרכן מתחיל ב- 425,000 שקלים והוא יקר יותר מרכב האוגדונרים העכשווי טויוטה לנדקרוזר.

יוניון מוטורס עם 30 שנות טויוטה ולמעלה מחצי מיליון כלי רכב בישראל

טויוטה קורולה היברידית בשדרה ליד בית הרצל, יער חולדה (צילום דני בר)

יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה בישראל, חוגגת 30 שנים לפעילותה המקומית. מאז ה- 11 בנובמבר 1991, מועד מסירת הקורולה הראשונה, עלו על כבישי ישראל למעלה מחצי מיליון רכבי טויוטה, 52% מהם של הרכב הנמכר ביותר בישראל ובעולם בכל הזמנים – הטויוטה קורולה. את השנה הנוכחית צופה טויוטה לסיים עם מסירות של עוד כ-15,700 רכבי קורולה, ולפיכך לציין את מסירת הקורולה ה-300,000 בארץ.

את שנת 2021 צפויה לסיים טויוטה עם שיא כל הזמנים במכירות רכבים, הגבוה ב-14% מהשיא הקודם שרשמה החברה בשנת 2019. שנה זו עתידה להסתיים עם מכירות של למעלה מ-41,000 רכבים, לעומת שנת 2019 בה השיקה את הקורולה החדשה והראב4 החדש, ומכרה בסך הכל 35,900 רכבים חדשים.

ב-30 שנות פעילות בישראל, רושמת טויוטה עלייה מתמדת ועקבית בהיקף המכירות, עם נתוני מסירות רכב גבוהים במיוחד של דגמיה הפרוסים על פני כל הסגמנטים החשובים ביותר בשוק הרכב הישראלי. זאת בנוסף למכירה במצטבר של כ-300,000 דגמי טויוטה קורולה שהוא גם הרכב הנמכר ביותר בישראל בכל הזמנים. לאורך שנות פעילותה החברה מכרה 60 אלף רכבי יאריס, הסופר מיני הנמכר ביותר באירופה ואחד מהדגמים המובילים והאהובים ביותר בקטגוריה גם בארץ – כבר שנים רבות ברצף, 35 אלף רכבי ראב4, חלוץ רכבי הפנאי-שטח בישראל, 25 אלף רכבי טויוטה C-HR, הקרוס אובר עם חתימת העיצוב הייחודית של טויוטה אשר הושק לראשונה ב- 2017; ובקטגוריית השטח מכרה טויוטה כ-40 אלף רכבים מדגם השטח והעבודה המוערך ביותר בקטגוריה אשר לאחרונה זכה בפרס הפיק אפ הבינלאומי– ההיילקס, ו- 27 אלף רכבי לנד קרוזר, אגדת השטח המובילה בעולם שהביאה עמה את בשורת נהיגת השטח האמיתית לישראל.

מאז פתיחת אולם התצוגה הראשון של טויוטה ברחוב המלאכה בתל אביב, התרחבה רשת סוכנויות טויוטה המורשות והיא פרוסה כיום מקריית שמונה ועד אילת עם 33 סוכנויות מורשות וכ- 1,500 עובדים. לפני כשנה יוניון מוטורס העבירה את משרדיה למתחם שורק בראשון לציון וחנכה את קמפוס טויוטה למצוינות בשירות וללמידה. בנוסף לפני שנתיים פתחה החברה את "סגול" בכרמיאל, סוכנות הרכב הגדולה ביותר בישראל במונחי שטח המתפרשת על שטח של כ- 6000 מ"ר.

בשנת 2003 נבחרה טויוטה למותג הרכב המוביל בישראל, ומאז היא זוכה בתואר זה כבר 18 שנים ברציפות[i]. יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה, מדורגת שנה אחר שנה כאחד מ-100 מקומות העבודה הנחשקים בישראל[ii].

יבואנית בשורת ההייבריד: כחלוצת הנעות חלופיות טויוטה הניעה את מהפכת הרכבים ההיברידיים-חשמליים עם השקת הפריוס בשנת 2004 שהיה הדגם ההיברידי המסחרי הראשון בעולם ובישראל. הטכנולוגיה ההיברידית-חשמלית שפיתחה טויוטה הפכה למקובלת ומבוקשת בקרב מיגוון גדול של צרכנים שהכירו חוויית נהיגה אחרת, חיסכון בדלק וכמובן רכב מזהם הרבה פחות. אם תחילה היתה זאת נחלתם של רכבים עירוניים ומשפחתיים בלבד, כיום מוכרת טויוטה בישראל כבר 11 דגמים היברידיים – חשמליים, החל מסופר מיני ועד הרכבים המפוארים ביותר, והביקושים לדגמים ההיברידיים צומחים בהתמדה.

הטכנולוגיה ההיברידית – חשמלית שמציעה טויוטה הוכיחה לאורך כל שנות פיתוחה יעילות גבוהה בהפחתת פליטות המזהמים ברכביה וטביעת רגלה הסביבתית, והביאה את בשורת צמצום זיהום האויר לתעשיית הרכב בישראל. הדור ה-4 של הטכנולוגיה התפתח והתייעל משמעותית, כך שלמשל לפי חישוב שערכה יוניון מוטורוס דרגת הזיהום הממוצעת של רכבי טויוטה שנמכרו בישראל בשנת 2020, הייתה 3.4 (לפי נוסחת הציון הירוק של משרד התחבורה) לעומת דרגת זיהום ממוצעת 9 בכלל שוק הרכב הישראלי, זאת בזכות היקף מכירות הרכבים ההיברידיים-חשמליים שעמדו על כ- 80% באותה שנה. דוג' נוספת ליעילותה הגבוהה של הטכנולוגיה ההיברידית-חשמלית של טויוטה, זו העובדה כי בנהיגה עירונית ניתן לנסוע על חשמל בלבד אף יותר מ- 80% מזמן הנהיגה ברכב היברידי-חשמלי של טויוטה. לא בכדי הטכנולוגיה ההיברידית-חשמלית של טויוטה הובילה מגמה בכלל ענף הרכב בישראל והיום היא זוכה לפופולריות גוברת בארץ, עם כ- 20% מכירות מכלל השוק, לעומת אחוזים בודדים לפני שנים אחדות, ומגוון רחב מאוד של יצרנים שונים המציעים דגמים היברידיים.

טויוטה עתידה לסיים את שנת 2021 בישראל עם היקף של 82% מכירות של דגמים היברידיים-חשמליים מסך כלל מכירותיה, ועם 150,000 מכירות של דגמים מאז הושקה הפריוס הראשונה בישראל בשנת 2004.

בהמשך למדיניות ולאסטרטגיה ההיברידית-חשמלית שהטמיעה החברה, טויוטה הציגה בשנים האחרונות את חזון ה- BEYOND ZERO, המבטא את שאיפתה להישגים יוצאים מגדר הרגיל בתחומים שונים המכוונים ליצירת חברה טובה יותר ועולם בטוח, נגיש, ירוק ונקי יותר, אף מעבר לאפס. בהמשך לכך החברה הכריזה לאחרונה על השקתו של ה-bZ4X, הדגם הראשון בסדרה חדשה של רכבים חשמליים המונעים באמצעות סוללה, אשר עתיד להגיע לישראל במחצית השנייה של 2022.

לקוחות First: מעבר להיותה מותג הרכב המוביל בישראל, טויוטה נחשבת למובילת טרנדים מהחשובים והמרכזיים ביותר שהתפתחו בשוק הרכב הישראלי. עוד בשנת 2017, עם השקת  TOYOTA C-HR, טויוטה פתחה לראשונה את האפשרות להזמנת רכב באונליין, מהלך שהקדים את זמנו ונחשב חריג בתקופה זו. הביקושים לטויוטה C-HR היו עצומים והמהלך זכה לעניין רב .

בינתיים טויוטה בישראל הרחיבה את פעילותה באונליין וכיום כלל דגמיה מוצעים להזמנה בדרך זו, זאת לצד אפליקציית שירות מתקדמת MyToyota המספקת ללקוחותיה מיגוון שרותי אונליין ומידע שימושי בלחיצת כפתור. למעשה טויוטה היתה הראשונה להציע ללקוח הישראלי להזמין רכב בכל דרך שיבחר – באתר, טלפונית וכמובן להתארח פיזית באולמות התצוגה. כיום, הלקוחות בישראל יכולים לקבל מיגוון רחב של שרותים באונליין בנוחות וקלות.

השרות שלקוחות טויוטה מקבלים במרכזי השרות המורשים של טויוטה בישראל, נחשבים כאמינים והמקצועיים ביותר כפי שנמצא בסקר Marketest לחווית לקוח 2020, שנערך בקרב מוסכים מורשים של כלל המותגים, ובו המותג טויוטה נתפס כמותג עם השרות הטוב ביותר וכן המותג המוביל והבטיחותי ביותר.

התמיכה הרחבה שמציעה החברה ללקוחותיה והחשיבות הגדולה שהיא מעניקה לנושא השרות ושביעות רצונם של לקוחותיה הינם  ערכים מרכזיים לאורם פועלת החברה.  לאורך כל שנות פעילותה טויוטה דאגה לספק ללקוחותיה את המעטפת הטובה והמתקדמת ביותר הכוללת בין היתר פתרונות רכישה מגוונים, מסלולי מימון גמישים, ליסינג ושירותים רבים נוספים. החברה מרחיבה כל העת  את אפשרויות הבעלות על רכבים עם מגוון של סוגי עסקאות לנוחות הלקוחות בתנאי מימון אטרקטיביים.

ב- 2013 הוקמה פעילות רכבי היד השניה של טויוטה – טויוטה סלקט. במסגרת זו הוקם אתר רכבי היד השניה של טויוטה המציג את מיגוון רכבי היד שניה אשר עברו את התהליך המיוחד שגובש בטויוטה אירופה ועל פי הסטנדרטים הגבוהים שהציבה כל רכבי סלקט עוברים 155 בדיקות קפדניות, תהליך השבחה ע"י צוותי טויוטה המקצוענים, היסטורית הרכב תוצג ללקוח בשקיפות מלאה, וכל רכש שיימכר במסגרת זו ילווה באחריות יבואן מקיפה. מאז השקת טויוטה סלקט החברה מכרה 21 אלף רכבי יד שניה ללקוחות שנהנו מביטחון וראש שקט. כיום טויוטה סלקט הנה זירת המסחר הגדולה ביותר בישראל לרכבי טויוטה מבעלות קודמת.

Toyota Safety Sense – מערכות בטיחות מתקדמות כסטנדרט וערך עליון: גם את תחום הבטיחות הובילה טויוטה בענף הרכב בישראל, עם הטמעת מערכות בטיחות מתקדמות שהולכות ומתעדכנות כסטנדרט בכל רכביה וברמת בטיחות חסרת תקדים. טויוטה הייתה הראשונה בישראל לשלב חבילות בטיחות אוטונומיות בשוק הרכב שאינו שוק היוקרה, עם השקת טויוטה קורולה בקיץ 2016. מהלך זה משך אחריו את כל ענף הרכב בישראל מה שתרם כמובן לבטיחותם של כלל הלקוחות.

לאורך השנים שחלפו מאז, אסטרטגיית החברה הייתה להרחיב את היצע מערכות מצילות חיים אלו בכל קו מוצריה – וכיום קרוב ל- 100% מרכבי טויוטה הנמכרים בישראל כוללים מערכות בטיחות אוטונומיות עם הטכנולוגיות המתקדמות ביותר.

טויוטה למען כולם: טויוטה הגיעה גם לסמארטפונים שלנו עם פיתוחו של "לנד קרוזר חמש יבשות", משחק בטכנולוגיית מציאות רבודה הראשון בענף הרכב. את המשחק הגו ביוניון מוטורס לאור הסגרים הרבים והארוכים שחוו אזרחי ישראל בשנת 2020 בשל מגפת הקורונה, ומטרתו הייתה להקל ואף לשדרג את החוויה הלא נעימה. המשחק היה מלווה באפקטים מיוחדים באמצעותם פיצ'רים מהמובייל התמזגו עם העולם האמיתי כך שהשחקן יכול היה להנות מחוויית שטח מציאותית בה הלנד קרוזר חורש דיונות אצלו בסלון, במשרד או בכל מקום אחר שבחר.

יוניון מוטורס משקיעה רבות בפעילויות למען הקהילה ומעורבת בפרויקטים רבים. כך למשל לאור החשיבות הרבה שמעניקה החברה ליצירת כדור נקי יותר, החברה על כלל עובדיה, נטעה את יער טויוטה בהרי ירושלים. מאז הקמת היער בשנת 2006, טויוטה נטעה בו למעלה מ- 40 אלף עצים. כמו כן החברה מקיימת פעילויות נטיעת עצים בשיתוף תלמידי בית-ספר באזור תל אביב וסייעה שיקום יערות בצפון, באזור בו הצמחייה נשרפה מפגיעת טילים במלחמת לבנון השנייה.

Start Your Impossible: כחלק מהערכים של טויוטה לטפח מצוינות, הישגיות והתגברות על כל אתגר וכל דבר הנראה בלתי אפשרי, טויוטה העולמית נתנה חסות למשחקים האולימפיים הפראלימפיים בטוקיו ובשנת 2024 בפריז. בישראל טויוטה תומכת בספורטאים הפראלימפיים ובספיישל אולימפיים, ומשקיעה תקציבים גדולים כביטוי להגשמת הערכים שלה התואמים לערכי המשחקים האולימפיים של מצויינות, עמידה בכל אתגר, שבירת מחסומים ושיאים, והתפיסה של טויוטה כי כל אחת ואחד יכול לעשות את הבלתי אפשרי שלו וקוראת לכולנו: Start Your Impossible.

ג'ינרג'י עם התקנת מאות עמדות טעינה בבנייני ממשלה ברחבי הארץ

חברת ג'ינרג'י מקבוצת OPC אנרגיה, ספקית פתרונות טעינה לכלי רכב חשמליים וחלוצת תחום הטעינה בישראל, זכתה במכרז משרד האנרגיה ותתקין ותנהל מאות עמדות טעינה AC במשרדי הממשלה בכל רחבי הארץ. עמדות אלה יאפשרו טעינה למאות כלי רכב חשמליים אשר יכנסו לשימוש בציי הרכב הממשלתי. בנוסף לעמדות אלה, עובדי מדינה הנוהגים ברכב חשמלי, יחוברו גם לאפליקציית Gnrgy Go כדי שיוכלו לעשות שימוש בעמדות הטעינה במשרדי הממשלה.

אפליקציית Gnrgy Go תאפשר גם יצירת רשת וירטואלית פרטית, כך שהעובדים הרשומים יוכלו לראות באופן בלעדי ופרטי את תצוגת מיקומי עמדות הטעינה הייעודיות להם בבנייני משרדי הממשלה ברחבי המדינה.

רן אלויה מנכ"ל ובעלים משותף של חברת ג'ינרג'י: "ג'ינרג'י גאה להיבחר כספקית הטעינה במכרז ולהיות שותפה למהלך מעבר ציי הרכב הממשלתיים לרכבים חשמליים. אנו נטמיע טכנולוגיות טעינה מהמתקדמות בעולם כך שהממשלה תהווה מודל מייצג למעבר לתחבורה חשמלית".

בשנים האחרונות התקין צוות ג׳ינרג׳י כ-12,000 עמדות טעינה בישראל. ג׳ינרג׳י פועלת בתחום טעינת רכבים חשמליים בשיתוף עם יבואני הרכב המובילים בישראל תוך הקפדה על רמת שירות גבוהה ביותר ותמיכה רבה מצד היבואנים. בנוסף, לחברה רשת טעינה ציבורית ענפה הכוללת עמדות טעינה מהירות המאפשרות טעינה בהספקים של עד 180 קילוואט שעה וטעינה של שני כלי רכב בו זמנית. העמדות הפרוסות ברשתות חניונים, חברות נדלן מובילות, קבוצות קניונים ומסחר. לאתר ג'ינרג'י: https://www.gnrgy.co.il/

UDSבהטבה על רכבי Sunshine M2 עם סל הטבות של ביטוח חובה, מקיף וצד ג' וטסט לשנה

Sunshine הוא הרכב האורבאני היחיד בישראל בקטגוריה הרישוי החדשה של משרד התחבורה L7, המציגה תפיסה עתידית של כלי רכב אורבניים. אבזור הרכב כולל בין היתר מסך מגע צבעוני עם אנדרואיד, הגה כח, מצלמה, חלונות חשמליים ומראות צד חשמליות, ועוד. לצד עלויות תחזוקה נמוכות, גם מחיר הרכב עצמו נגיש בהרבה בהשוואה לאלטרנטיבות הקיימות בשוק. זאת לצד אפשרות חניה לרוחב, בניצב למדרכה, בדומה לדו גלגלי, תא מטען של כ-400 ליטר, וטעינה בשקע חשמל סטנדרטי ביתי 220V. לרכב אגרת רישוי שנתית (טסט) בעלות של 44 שקלים בלבד, הנמוכה ביותר לרכב כלשהו.

כעת יוצאת Sunshine בהטבת סוף- שנה מיוחדת: על כל רכישה של דגם M2 Sunshine המתקדם ייהנו הרוכשים מסל ביטוחים מורחב הכולל ביטוח חובה, מקיף וצד ג' כמו גם וארגת רישוי לשנה ראשונה – חינם. ההטבה תקפה ל-50 יחידות ראשונות, לבעלי רישיון מעל גיל 24 בלבד ועד לסוף שנת 2021 בלבד. מחיר החל מ-59,000 שקלים.  www.todaysunshine.co.il

תחבורה ובטיחות

אור ירוק עם עלייה בעבירות נהגים שיכורים וירידה חדה בדוחות המשטרה בשנת 2020

לחיים עם כוס יין אדום (צילום אייל גוטמן)

מנתוני אגף התנועה שהגיעו לידי עמותת אור ירוק עולה כי בשנת 2020 נרשמה ירידה בדוחות שרשמה המשטרה לנהגים שנסעו בשכרות לעומת שנת 2019 כאשר במקביל דווקא נרשמה עליה בעבירות התנועה של נהגים שיכורים.

על פי נתוני משטרת ישראל שהגיעו לידי עמותת אור ירוק עולה כי 2,990 עבירות תנועה של נהגים שיכורים נרשמו בשנת 2020 לעומת 2,816 עבירות דומות שנרשמו בשנת 2019. על פי נתוני אגף התנועה שפורסמו נתפסו 5,900 נהגים שנהגו תחת השפעת אלכוהול /סמים בשנת 2020 לעומת 9,900 נהגים שנתפסו נוהגים בשכרות /סמים בשנת 2019.

מהנתונים ניתן לראות כי בשנת 2020 נרשמה ירידה בעשרות ומאות אחוזים בדוחות שחלקו במשטרה לנהגים שיכורים כמעט בכל הערים בארץ. חמשת הערים המובילות בדוחות לנהגים שיכורים:

 • תל אביב-יפו: עם 281 דוחות לנהגים שיכורים בשנת 2020 לעומת 964 דוחות שנרשמו בשנת 2019.
 • חיפה: עם 204 דוחות לנהגים שיכורים בשנת 2020 לעומת 639 דוחות שנרשמו בשנת 2019.
 • ירושלים: עם 195 דוחות לנהגים שיכורים בשנת 2020 לעומת 503 דוחות שנרשמו בשנת 2019.
 • ראשון לציון: עם 155 דוחות לנהגים שיכורים בשנת 2020 לעומת 258 דוחות שנרשמו בשנת 2019.
 • אילת: עם 133 דוחות לנהגים שיכורים בשנת 2020 לעומת 124 דוחות שנרשמו בשנת 2019.

שרת התחבורה מיכאלי עם דווח על פעילות משרד התחבורה

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, קיבלה את הדיווח של שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי, על פעילות משרדה. את הישיבה פתחה השרה מיכאלי בסקירה על עבודת המשרד, ואמרה כי 80% מהתוספת התקציבית תושקע בתחבורה ציבורית. היא הוסיפה כי המשרד הוציא בעשור האחרון רק 200 מיליון שקל על תחבורה ציבורית, ובחמש שנים הקרובות הולך להשקיע בכך שני מיליארד שקלים.

עוד אמרה השרה כי התור התפעולי בנמלים קוצר משמעותית וכי האתגר הכי משמעותי כעת הוא לשמור על ענף התעופה הישראלית. משבר הקורונה פוגע אנושות בתעופה, אמרה השרה מיכאלי: "ואני מבקשת תמיכה בצורך הדחוף לתמוך בחברות התעופה שלנו. בריטיש ארווייז הפסיקה את הטיסות לישראל, מי יחזיר את הישראליות והישראלים מלונדון? אנחנו לא יכולות ויכולים להרשות לעצמנו להיות בלי תעופה ישראלית חזקה ומתפקדת. הפגיעה היא אנושה והאוצר מתעקש על סיסמאות לא רלוונטיות. אשמח לעזרה שלכם בפנייה חד משמעית לראש הממשלה, שמקבל את התפיסה הזו אבל בוודאי למשרד האוצר ולשר האוצר, להסביר להם שאי אפשר להמשיך עם המתווה הזה של הלוואות כי הלוואות צריך להחזיר וחברה לא יכולה לקחת כשהיא לא יודעת שאפשר להחזיר".

היו"ר ביטון פתח בהצגת שאלות לשרה מיכאלי, ואמר כי הוועדה דרשה לבחון את מצב הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (רלב"ד). הוא אף ביקש תשובות בנושא הנמלים ופתיחת רציפים 7-8 בנמל חיפה ומסוף הדלקים, וכן באשר לתחנת הרכבת בעמק חפר ובנושא מניעת שכחת ילדים ברכב והתקנת אמצעי בטיחות מצילי חיים ברכבים ישנים.

ח"כ בועז טופורובקי, יו"ר ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לבטיחות בדרכים, שאל האם תהייה תכנית רב שנתית לטיפול בתאונות הדרכים ומתי יהיה מנכ"ל ויו"ר לרלב"ד. סגן השר אביר קארה אמר כי צריך לרדת מהרעיון של חיוב התקנת מערכות למניעת שכחת ילדים. ח"כ לימור מגן תלם ביקשה תשובות על הניתוק של העיר חיפה מהמרכז, על רקע הפסקת פעילות תחבורה ציבורית בשעות הערב ובסופי שבוע. ח"כ קרן ברק שאלה גם היא על כך, וביקשה לעדכן את הציבור על כך שבתחבורה ציבורית ובטיסות הפנים אין בדיקת תו ירוק.

ח"כ אוסאמה סעדי אמר כי צריך להשקיע בטיפול בבטיחות בדרכים בחברה הערבית וכן בתחבורה ציבורית. ח"כ סימון דוידסון אמר כי מי שאין לו רכב לא יכול להגיע בשבת מנתניה ועמק חפר לאזור תל אביב. ח"כ מיכל וולדיגר העלתה את נושא תשתיות הכבישים הרעועות ביהודה ושומרון, וח"כ יעל רון בן משה שאלה על ביטול תכנון כביש שש לצפון ועל בעיות גבייה בכבישי האגרה.

ח"כ יוראי להב הרצנו שאל על פינוי התחנה המרכזית בתל אביב ועל הנגשת תחבורה ציבורית לאנשים עם צרכים מיוחדים. ח"כ משה אבוטבול התייחס לנושא השבת ואמר כי תחבורה ציבורית בשבת אסורה לפי החוק, ואמר כי ביטול הסדרי ההנחות ברב קו יוביל לעליית מחירים משמעותית שלא תעודד שימוש בתחבורה ציבורית. ח"כ אלון טל ציין כי אתר המידע של משרד התחבורה על פעילות התחבורה הציבורית לא עובד.

השרה מיכאלי השיבה על חלק מהשאלות ואמרה כי לא התקבלה החלטה לבטל את הארכת כביש שש לצפון, וכי התכנון יקודם. באשר לתחבורה ציבורית בשבת התייחסה השרה לקו 42, ואמרה כי הוא עובר באזור כפרי בו יש אוכלוסייה לא יהודית שלא נכון למנוע ממנה חופש תנועה בשבת. ח"כ אבוטבול טען כי השרה עונה על מה שנוח לה, והשרה השיבה כי זו הפנייה שקיבלה.

לגבי התחנה המרכזית בתל אביב אמרה השרה מיכאלי: "האצתי את העבודה כדי שזה יקרה, לצערי אנחנו נתקלות בקשיים שלא תלויים בנו ועושות הכל כדי שזה יקרה, לא ויתרתי".

מנכ"לית משרד התחבורה, מיכל פרנק, התייחסה למינוי אבי נאור ליו"ר הרלב"ד, ואמרה כי הוא צפוי להיכנס לתוקף בתוך כחודש, והוסיפה: "אנחנו מנסים לחזק את המנהיגות ולעמוד מאחוריה, הודענו על צוות עבודה משותף עם המשרד לביטחון הפנים".

באשר לנמלים אמרה פרנק: "אין ספק שהבעיה העיקרית היא בגרעינים ובתבואות, המכולות זה פחות בעיה שהיא תיכף תעלם. הבעיה היא לא ברציפים". היו"ר ביטון הגיב כי ישנם רציפים שיכולים לעבור ולא ברור למה לעצור את זה. פרנק השיבה כי רציף ללא עובדים הוא מגרש חניה, והתקווה הגדולה היא בפתיחת התחרות בין המגזר הפרטי לחברות ממשלתיות, אותה הגדירה כ"אתגר גדול מאוד".

היו"ר ביטון שב והזכיר את דרישתו לתגבור תקציבים מידי לרלב"ד, ופרנק השיבה: "אין עודפים, הימים אלה הוספנו בעידודך 8 מיליון שקלים לתכנית שומרי הדרך". היו"ר ביטון הגיב לכך ואמר: "זו החלטה יפה וטובה, אבל מתוך 37 מיליארד שקל אפשר היה להיות קשובים יותר לפנייה של ועדת הכלכלה". הוא אף ביקש כי אם יגיעו העברות תקציביות של משרד התחבורה לאישור ועדת הכספים, שלא יאושרו עד שלא יועברו עוד כמה עשרות מיליוני שקלים לבטיחות בדרכים.

השרה מיכאלי הוסיפה בתום הדיון כי המשרד יעביר תשובה בכתב על כל יתר השאלות, והיו"ר ביטון סיכם ואמר: השרה קיבלה משימה קשה וימי החסד חלפו. מהפכה בתחבורה לא מתרחשת ביומיים. זה לוקח שנה בפרויקטים קטנים ועד עשור בפרויקטים גדולים. הצעת התקציב היא טובה, היקף השקעות והתעדוף הוא נכון והמבחן בביצוע. לא נחה דעתנו מהקצאה תקציבית לרלב"ד ולא נרפה מהנושא. תבחנו גם בתקציב הזה הסטה תקציבית של יתרות סוף שנה ותגבור לרלב"ד ותנו לה עכשיו זריקת מרץ. לאחר מכן תעשו חשיבה יסודית כי המצב לא כל כך טוב בתחום הזה".

אור ירוק: חדרה, חיפה ונהריה – הערים המסוכנות לילדים

העיר התחתית המתחדשת בחיפה (צילום שרה ויורי אוסצקי )

חדרה, חיפה ונהריה, הן הערים עם שיעור הילדים הנפגעים בתאונות דרכים לכל אלף ילדים הגבוה ביותר מכל הערים הגדולות בארץ. לרגל יום הילד הבין לאומי, בעמותת אור ירוק ניתחו מיהן הערים המסוכנות עבור הילדים, ערים שבהן נפגעים הכי הרבה ילדים (0-14) בתאונות דרכים. באור ירוק בחנו את מספר הילדים שנפגעו בתאונות דרכים בכל עיר ועיר מעל 50 אלף תושבים על בסיס נתוני הלמ"ס, בהשוואה לכל אלף ילדים. ניתוח הנתונים בוצע על פני חמש השנים האחרונות (2016-2020) כדי לאתר מגמות ולהצביע על ערים שבהן נפגעים ילדים בשיעור גבוה בתאונות דרכים באופן חזרתי, ערים שבהן ראשי הערים חייבים לשים את בטיחות הילדים בראש סדר העדיפויות.

ניתוח הנתונים מראה כי חדרה נמצאת במקום הראשון בשיעור הילדים הנפגעים בכל שנה בתאונות דרכים לכל אלף ילדים – 1.34 ילדים, כאשר בכל שנה נפגעים בממוצע 31 ילדים בתאונות דרכים בעיר. חיפה ניצבת במקום השני עם 1.25 ילדים שנפגעים בתאונות דרכים בכל שנה לכל אלף ילדים. בכל שנה נפגעים בממוצע 72 ילדים בתאונות דרכים בעיר. נהריה נמצאת במקום השלישי עם 1.24 ילדים נפגעים בתאונות דרכים בהשוואה לכל אלף ילדים. 15 ילדים נפגעים בממוצע בתאונות דרכים בעיר בכל שנה. קריית אתא נמצאת במקום הרביעי במדד המסוכנות לילדים עם 1.15 ילדים נפגעים בתאונות דרכים לכל אלף ילדים בכל שנה, כאשר 15 ילדים נפגעים בכל שנה בממוצע בתאונות דרכים. בת ים סוגרת את חמשת הערים האדומות לילדים עם 1.10 ילדים נפגעים בתאונות דרכים לכל אלף ילדים, כאשר בכל שנה נפגעים 26 ילדים בממוצע בתאונות דרכים בעיר.

בבירת ישראל נפגעים הכי הרבה ילדים בתאונות דרכים בממוצע בכל שנה (197), אבל ירושלים מדורגת רק במקום ה-22 במדד המסוכנות עם 0.63 ילדים נפגעים בתאונות דרכים לכל אלף ילדים בעיר. תל אביב –יפו נמצאת במקום ה-10 עם 0.86 ילדים נפגעים בתאונות דרכים לכל אלף ילדים, כאשר בכל שנה בממוצע נפגעים בעיר 73 ילדים בתאונות דרכים.

מד"א בתרגיל אירוע רב נפגעים שנגרם בעקבות שריפה ברכבת עמוסת נוסעים

לאחרונה התקיים תרגיל משותף למגן דוד אדום, משטרת ישראל, כיבוי אש ורכבת ישראל, שמטרתו לתרגל את צוותי החירום בטיפול באירוע מורכב ופינוי נפגעים רבים משריפה ברכבת נוסעים שנמצאת במנהרות הקו המהיר. במסגרת התרגיל, פעלו עשרות חובשים ופרמדיקים ב-15 אמבולנסים, 4 ניידות טיפול נמרץ, רכב תאר"ן (תחנה אירוע רב נפגעים) וג'יפבולנס בשיתוף פעולה עם כלל כוחות ההצלה והביטחון. גם מוקד 101 של מד"א השתתף בתרגיל בניהול האירוע המורכב ובתיאום הכוחות בשטח.

התרגיל שנוהל ע"י משטרת ישראל דימה תרחיש במסגרתו נגרמה שריפה בקרון רכבת עמוס נוסעים עקב תקלה בסוללה של אופניים חשמליים. מכיוון שמדובר באזור בו קיים חוסר נגישות לאמבולנסים ודרך ההגעה היחידה של צוותי מד"א היא ברכבת, הצוותים הגדולים של מד"א הגיעו לתחנת נבון של רכבת ישראל בירושלים ולנקודה נוספת סמוכה ללטרון, שם עלו, יחד עם הציוד הרפואי מציל החיים על רכבות שהביאו אותם למקום השריפה, טיפלו בעשרות בפצועים ופינו אותם בעזרת הרכבת דרך מנהרת ליפתא חזרה לירושלים וחזרה לגזרת לטרון ומשם באמבולנסים וניידות טיפול נמרץ לבתי החולים.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מדובר בתרגיל מורכב וחשוב המכין את כוחות החירום לתרחיש שריפה בקו הרכבת לירושלים, המכיל בתוכו אתגריים ייחודים. מד"א מבצע באופן שוטף תרגולים בשגרה על מנת לשפר עד כמה שניתן את זמן התגובה ואת האפשרות לבצע פעולות מצילות חיים בשגרה ובחירום. התרגיל זה חיזק אצל הצוותים שלנו את הידע ונתן כלים אמתיים לבצע הלכה למעשה פעילות יוצאת מן הכלל של הצלת חיים תוך שיתוף פעולה קריטי בין כוחות הביטחון וההצלה השונים".

אור ירוק עם סקר 39% מהנהגים מסמסים בנהיגה, הכי הרבה תושבי הדרום

מסמסים SMS בעת נהיגה (צילום ממקור לא ידוע שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים תשס"ח 2007)

89% מהציבור חושב שלקרוא ולכתוב הודעות בטלפון הסלולארי במהלך נהיגה זו פעולה מסוכנת במידה רבה או רבה מאוד, ולמרות זאת 39% מהנהגים מודים שהם עושים זאת, כך עולה מסקר חדש שערכה עמותת אור ירוק באמצעות מכון הסקרים "מאגר מוחות" לרגל שבוע הבטיחות בדרכים.

הסקר מבקש לבחון את שיעור הנהגים בישראל שמדברים וקוראים/שולחים הודעות SMS בזמן נהיגה, גולשים באינטרנט וברשתות החברתיות ואת תפיסת הסיכון הכרוכה בפעילויות אלה. מהסקר עולה תמונה עגומה המצביעה כי הקמפיינים לא אפקטיביים ולמרות שהמודעות לסכנות בקרב הציבור גבוהה עדיין רבים עושים שימוש בטלפון הסלולארי בזמן נהיגה.

מעבר ל-39% מהציבור שקורא וכותב הודעות במהלך הנהיגה ניתן לראות כי 33% מהנהגים הודו כי הם מדברים בטלפון הסלולרי בזמן נהיגה ללא דיבורית ו-82% הודו שהם מדברים בטלפון בזמן נהיגה עם אזניה או דיבורית. נתון מדאיג נוסף שעולה מהסקר הוא ש-13% מהנשאלים הודו שהם גולשים ברשתות החברתיות (פייסבוק, אינסטגרם, טיק טוק וכו') בזמן נהיגה. עוד עולה מן הסקר:

 • 44% מתושבי אזור הדרום העידו כי לעיתים הם קוראים או כותבים SMS / WhatsApp בזמן נהיגה. יחד עם זאת 76% מהנשאלים חושבים שלקרוא או לכתוב הודעה בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • אזור הצפון: 39% מהנשאלים הודו כי מדי פעם הם מדברים בטלפון הנייד ללא דיבורית או אוזניה. יחד עם זאת 80% מהנשאלים מאזור הצפון חושבים שדיבור בנייד ללא דיבורית בנהיגה הוא מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • 24% מתושבי אזור השרון העידו כי לעיתים הם גולשים ברשתות החברתיות בנהיגה. ולמרות זאת 89% מתושבי השרון חושבים שלגלוש באינטרנט בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • 65% מתושבי אזור המרכז ציינו כי לא נתקלו לאחרונה במצלמות לאכיפת עבירות של שימוש בטלפון נייד ועבירות בריונות (מצלמות קטנות בצורה כיפה).
 • 84% מתושבי אזור ירושלים חושבים שיש להשתמש במצלמות לאכיפת עבירות בריונות ושימוש אסור בטלפון נייד בנהיגה.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "היסח דעת בנהיגה היא אחת מעבירות התנועה הקשות שיש כאשר הרכב למעשה נוסע ללא נהג. רוב מוחלט של הציבור מודע לסכנות אך לא חושש להיתפס על ידי המשטרה וממשיך לסכן את כולנו בכל יום. למשטרה חסרות 200 ניידות וחסרים מאות שוטרים וזו התוצאה. מדינת ישראל חייבת להקשיח את המלחמה בנהגים המסמסים או באלה שגולשים במהלך הנהיגה. הדרך לעשות זאת היא באמצעות נוכחות מוגברת יותר של שוטרים וניידות בכבישים. לכן יש להוסיף עוד ניידות ועוד שוטרים כדי ליצור הרתעה אשר תמנע מנהגים לעשות שימוש בטלפון הסלולרי בזמן נהיגה. אין תחליף לנוכחות משטרתית בכבישים כדי לצמצם את תאונות הדרכים ולהציל חיים".

קרוב למחצית מתושבי אזור הדרום קוראים או כותבים הודעות בנהיגה:

 • 38% מתושבי אזור הצפון העידו כי לעיתים הם קוראים או כותבים SMS / WhatsApp בזמן נהיגה. יחד עם זאת 90% מהנשאלים חושבים שלקרוא או לכתוב הודעה בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • 38% מתושבי אזור השרון העידו כי לעיתים הם קוראים או כותבים SMS / WhatsApp בזמן נהיגה. יחד עם זאת 89% מהנשאלים חושבים שלקרוא או לכתוב הודעה בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • 35% מתושבי אזור המרכז העידו כי לעיתים הם קוראים או כותבים SMS / WhatsApp בזמן נהיגה. יחד עם זאת 94% מהנשאלים חושבים שלקרוא או לכתוב הודעה בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • 39% מתושבי אזור ירושלים העידו כי לעיתים הם קוראים או כותבים SMS / WhatsApp בזמן נהיגה. יחד עם זאת 94% מהנשאלים חושבים שלקרוא או לכתוב הודעה בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • 44% מתושבי אזור הדרום העידו כי לעיתים הם קוראים או כותבים SMS / WhatsApp בזמן נהיגה. יחד עם זאת 76% מהנשאלים חושבים שלקרוא או לכתוב הודעה בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.

הכי הרבה תושבי הדרום והצפון מודים כי לעתים הם מדברים בטלפון הנייד ללא דיבורית או אוזניה

 • אזור הצפון: 39% מהנשאלים הודו כי מדי פעם הם מדברים בטלפון הנייד ללא דיבורית או אוזניה. יחד עם זאת 80% מהנשאלים מאזור הצפון חושבים שדיבור בנייד ללא דיבורית בנהיגה הוא מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • אזור השרון: 30% מהנשאלים הודו כי מדי פעם הם מדברים בטלפון הנייד ללא דיבורית או אוזניה. יחד עם זאת 86% מהנשאלים מאזור השרון חושבים שדיבור בנייד ללא דיבורית בנהיגה הוא מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • אזור המרכז: 23% מהנשאלים הודו כי מדי פעם הם מדברים בטלפון הנייד ללא דיבורית או אוזניה. יחד עם זאת 88% מהנשאלים מאזור המרכז חושבים שדיבור בנייד ללא דיבורית בנהיגה הוא מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • אזור ירושלים: 23% מהנשאלים הודו כי מדי פעם הם מדברים בטלפון הנייד ללא דיבורית או אוזניה. יחד עם זאת 83% מהנשאלים מאזור ירושלים חושבים שדיבור בנייד ללא דיבורית בנהיגה הוא מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • אזור הדרום: 42% מהנשאלים הודו כי מדי פעם הם מדברים בטלפון הנייד ללא דיבורית או אוזניה. יחד עם זאת 69% מהנשאלים מאזור הדרום חושבים שדיבור בנייד ללא דיבורית בנהיגה הוא מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.

רבע מתושבי אזור השרון גולשים ברשתות החברתיות (פייסבוק, אינסטגרם, טיקטוק וכו) בנהיגה:

 • 14% מתושבי אזור הצפון העידו כי לעיתים הם גולשים ברשתות החברתיות בנהיגה. ולמרות זאת 93% מתושבי הצפון חושבים שלגלוש באינטרנט בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • 24% מתושבי אזור השרון העידו כי לעיתים הם גולשים ברשתות החברתיות בנהיגה. ולמרות זאת 89% מתושבי השרון חושבים שלגלוש באינטרנט בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • 9% מתושבי אזור המרכז העידו כי לעיתים הם גולשים ברשתות החברתיות בנהיגה. ולמרות זאת 95% מתושבי המרכז חושבים שלגלוש באינטרנט בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • 13% מתושבי אזור ירושלים העידו כי לעיתים הם גולשים ברשתות החברתיות בנהיגה. ולמרות זאת 92% מתושבי אזור ירושלים חושבים שלגלוש באינטרנט בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.
 • 12% מתושבי אזור הדרום העידו כי לעיתים גולשים ברשתות החברתיות בנהיגה. 76% מתושבי הדרום חושבים שלגלוש באינטרנט בנהיגה זה מסוכן במידה רבה או רבה מאוד.

הכי הרבה תושבי המרכז וכמחצית הנשאלים מכלל האזורים לא ראו בחודש האחרון בכבישי ישראל מצלמות לאכיפת עבירות של שימוש בטלפון נייד ועבירות בריונות (מצלמות קטנות בצורה כיפה)

 • 58% מתושבי אזור הצפון ציינו כי לא נתקלו לאחרונה במצלמות לאכיפת עבירות של שימוש בטלפון נייד ועבירות בריונות (מצלמות קטנות בצורה כיפה).
 • 54% מתושבי אזור השרון ציינו כי לא נתקלו לאחרונה במצלמות לאכיפת עבירות של שימוש בטלפון נייד ועבירות בריונות (מצלמות קטנות בצורה כיפה).
 • 65% מתושבי אזור המרכז ציינו כי לא נתקלו לאחרונה במצלמות לאכיפת עבירות של שימוש בטלפון נייד ועבירות בריונות (מצלמות קטנות בצורה כיפה).
 • 58% מתושבי אזור ירושלים ציינו כי לא נתקלו לאחרונה במצלמות לאכיפת עבירות של שימוש בטלפון נייד ועבירות בריונות (מצלמות קטנות בצורה כיפה).
 • 48% מתושבי אזור הדרום ציינו כי לא נתקלו לאחרונה במצלמות לאכיפת עבירות של שימוש בטלפון נייד ועבירות בריונות (מצלמות קטנות בצורה כיפה).

הרוב המוחלט השיבו בחיוב כשנשאלו האם יש להשתמש במצלמות לאכיפת עבירות בריונות ושימוש אסור בטלפון נייד בנהיגה

 • 86% מתושבי אזור הצפון חושבים שיש להשתמש במצלמות לאכיפת עבירות בריונות ושימוש אסור בטלפון נייד בנהיגה.
 • 76% מתושבי אזור השרון חושבים שיש להשתמש במצלמות לאכיפת עבירות בריונות ושימוש אסור בטלפון נייד בנהיגה.
 • 78% מתושבי אזור המרכז חושבים שיש להשתמש במצלמות לאכיפת עבירות בריונות ושימוש אסור בטלפון נייד בנהיגה.
 • 84% מתושבי אזור ירושלים חושבים שיש להשתמש במצלמות לאכיפת עבירות בריונות ושימוש אסור בטלפון נייד בנהיגה.
 • 70% מתושבי אזור הדרום חושבים שיש להשתמש במצלמות לאכיפת עבירות בריונות ושימוש אסור בטלפון נייד בנהיגה.

המחקר בוצע באמצע חודש אוקטובר 2021 באמצעות סקר אינטרנטי באמצעות פאנל קבוע רב משתתפים בקרב 504 גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, המהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה במדינת ישראל.

מד"א עם 41 אופנועים חדשים מצילי חיים

 
- פרסומת -

 
חובשת מ.ד.א. והאופנוע הכבד (צילום אלירן אביטל)

יחידת האופנועים של מד"א התחדשה ב-41 אופנועי חירום חדשים שישמשו חובשים ופאראמדיקים רכובים של מד"א  – במטרה לקצר את זמן ההגעה לאירועי חירום ולהציל חיים בכל רחבי הארץ, בערים הגדולות ובפריפריה.

יחידת האופנועים של מד"א הוקמה בשנת 2002 ומונה כיום למעלה מ-500 כלים תלת-גלגליים וכבדים, אשר עוברים התאמה ייעודית לצרכי הארגון, על מנת להעניק סיוע רפואי ראשוני בשטח. על האופנוע מורכב סבל ייעודי לציוד רפואי, אורות אדומים וסירנה והוא נצבע בצבעי צהוב זוהר, על מנת להתבלט בכביש בעת חירום. האופנוע מצוייד בציוד עזרה ראשונה מתקדם, ציוד החייאה, דפיברילטור, מזרק אפיפן לטיפול באלרגיה, ציוד חבישה, בלון חמצן לסיוע בנשימה, תרופות ועוד. החובשים והפאראמדיקים הרכובים של מד"א עוברים קורס שיפור מיומנות רכיבה ושליטה בדרכם להצלת החיים והשתלמות מקצועית.

אלי בן שמחון, אחראי יחידת האופנועים הארצית במד"א: "יחידת האופנועים של מד"א מתעצמת ואנשיה פועלים ללא לאות להצלת חיים בכל זמן ומקום. האופנועים החדשים מאפשרים למד"א להגיע לכל מקום בו נדרש סיוע, במהירות וביעילות".

אלי בין, מנכ"ל מד"א: "היום הצטרפו עשרות אופנועים חדשים למאות אופנועי מד"א הפרוסים ברחבי הארץ ומצילים חיים יום יום שעה שעה. האופנועים החדשים יסייעו לקצר עוד יותר את זמן התגובה ויאפשרו לנו להגיע מהר יותר למי שזקוק לעזרה רפואית. נמשיך ונפעל על מנת לקצר את זמני התגובה למען בריאות הציבור".

טכנולוגיה

כיצד ניתן להגן על הרכב שלנו מפני איומי סייבר?

בטוח נסיעות לחו"ל בקליק של עכבר המחשב (צילום Shhutterstock)

כלי רכב בימינו מקושרים לאינטרנט ולכן פריצות סייבר לכלי רכב הן כבר מזמן לא מדע בדיוני. כיצד יש להתמודד עם סיכוני הסייבר? מה תפקידן של רשויות המדינה וכיצד יפעלו חברות הביטוח?

כחלק מפרויקט מיוחד בנושא, חוקרים העלו אתגרים שונים הקשורים לאיומיי סייבר בכלי רכב פרטיים חכמים, בהם יש  רכיב שמקושר לאינטרנט. הדו"ח מתמקד בבחינת רמת המעורבות המדינתית הנדרשת בנוגע לרמת הגנת הסייבר ברכב ומניעת סיכוני הסייבר וכן עוסק גם בסוגיית הביטוח של רכבים מסוג זה. בהתאם לדו"ח המסכם למחקרים, יש לשקול תפיסה מקיפה, הכוללת סל כלים מדינתיים פוטנצייאלים, לרבות בחינת הצורך ברגולציה מחייבת בהקשרים מסוימים, בהתאם למאפייני שוק כלי הרכב בישראל ולמידת השפעתו של הרגולטור הישראלי בשלביו השונים של מחזור חיי הרכב.

הפרויקט המחקרי והדו"ח המסכם יוצגו בכנס התחבורה החכמה השני, שעתיד להתרחש באוניברסיטה העברית ביום ד', ה-15 בדצמבר 2021, במסגרתו יערכו פאנלים ויוצגו מחקרים שונים בנושא. הפרויקט מבוסס על מחקרים שנעשו על ידי עמיתי מחקר במרכז פדרמן לחקר משפט ומדיניות סייבר בפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית, ד"ר חיים ויסמונסקי וגדי פרל. הדו"ח המסכם לפרויקט נכתב על ידי עמיתת המחקר במרכז, עו"ד ורד זליכה. למימון הפרויקט תרמו איגוד חברות הביטוח.

בהתאם לדו"ח המסכם לפרויקט, הגנת סייבר ב"רכב חכם" עשויה להיחשב כחלק בלתי נפרד מבטיחות הרכב. בנוסף, בין המלצות הפרויקט, נאמר, שישראל צריכה לפעול להשפעה על תקני הגנת סייבר גלובאליים, בפורומים בינלאומיים שונים, ולאמץ תקנים גלובאליים שיתגבשו. בחירת "סל הכלים" להגנת הרכב לשימוש בידי המדינה, צריכה להיעשות בין היתר, בראי מחזור חיי הרכב, לדוגמא עם יבואו לארץ, עם התקנת רכיבים "חכמים" ברכב; במסגרת מבחן כשירות שנתי; לאחר אירוע סייבר וכ'ו.

ביחס לביטוח כלי רכב מפני איומים אלה, נטען בדו"ח המסכם, כי כמות הרכיבים המקושרים לאינטרנט עשויה להשתנות מרכב לרכב, ורמת הקישוריות משליכה על רמת החשיפה של הרכב לסיכוני הסייבר. הועלתה האפשרות, כי בהיעדר החרגה מפורשת לאירועי סייבר מפוליסת הביטוח, ביטוחי הרכב הקיימים כבר היום עשויים לכסות נזקים מסוימים בגין אירועי סייבר.

במסגרת מסקנות הפרויקט ציינה מחברת הדו"ח המסכם, עו"ד זליכה, המשמשת במקביל להיותה עמיתת מחקר במרכז פדרמן גם כשותפה וכראשת תחום סייבר ובינה מלאכותית במשרד עורכי הדין ליפא מאיר ושות', כי "ניתן לבחון את האפשרות שכחלק מתמחור הביטוח המקיף כיום, מבטחים יתחשבו גם באמצעי הגנת הסייבר ברכב חכם, בהתאם לרמת החשיפה הספציפית ומידת הקישוריות לאינטרנט של רכב (בדומה להערכת אמצעי אבטחה ובטיחות אחרים). בכך עשויים המבטחים לשמש כעין "רגולטור" להעלאת רמת הגנת הסייבר ברכב החכם, תוך מתן תמריץ עקיף לבעלי הרכב להצטייד באמצעי הגנת סייבר לשם הפחתת תמחור פוליסת המקיף. נראה כי המגמה לבחון את רמת הגנת הסייבר ולתמחר את ביטוח הסייבר בהתאם, משתקפת כיום גם בדרישות מבטחים בחלק מביטוחי הסייבר לארגונים."

משרד התחבורה עם מרכז לניטור איומי סייבר

משרד התחבורה הקים מרכז שליטה ובקרה לאומי למול איומי סייבר Security Operation Center – SOC, שיאגד את כלל גופי התחבורה בישראל, וישפר את יכולת ההתגוננות שלהם מפני תקיפות סייבר. בין השאר, יפעל המרכז לסכל ניסיונות חדירה למערכות ניהול התנועה והשבתתן, וינטר מערכות מתקדמות בענף התחבורה ושירות התחבורה הציבורית. כידוע, משק התחבורה הוא חיוני לתפקוד המדינה. מרכז הניטור ישלב ידע ונתונים בין כל הגופים בענף – ביבשה, בים ובאוויר – ויגביר את רמת המוכנות מול איומי הסייבר למען הבטחת רציפות שירותים לציבור.

מרכז הניטור החדש יופעל באמצעות רשות שדות התעופה (רש"ת), ליד חמ"ל הסייבר בנתב"ג. יצוין, כי רשות שדות התעופה מפעילה כיום מרכז סייבר מתקדם, המתמקד בניטור וניהול אירועי סייבר עבור גופי תעופה, באמצעות צוות מיומן ומקצועי הפועל 24 שעות ביממה, תוך הפעלת הטכנולוגיות המתקדמות בשוק ותהליכי גילוי ותגובה המבוססים על שנים רבות של ניסיון.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: "תחבורה מתפקדת היא חלק ממערך הבטחון הלאומי. זה מחייב שיפור משמעותי שלה וגם הגנה עליה. אל מול מי שרוצים לפגוע בנו, עלינו להשתמש בכלים המתאימים ביותר כדי להגן על המערכות שלנו מכל איום. בתקציב האחרון עמדתי על כך שיוקצה תקציב ייעודי להפעלת חמ"ל הסייבר לתחבורה, ואני שמחה שמשרד התחבורה יעמוד כעת בשורה אחת עם גופים ממשלתיים שכבר משתמשים במערכות הגנה מתקדמות בסייבר. ישראל היא מעצמת סייבר וראוי שהיכולות האלה ישמשו להגנה על התשתית התחבורתית, אשר יש לה השפעת עצומה על אזרחיות ואזרחי ישראל, כך שתהיה בטוחה מפני תקיפות ושיבושים ותדע להתמודד עם האתגרים שיוצבו בפניה".

מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, מיכל פרנק: "ההתקדמות הטכנולוגית המשמעותית בתחום התחבורה החכמה טומנת בחובה מורכבות גבוהה בתחום הסייבר. ניטור של כל גופי התחבורה תחת קורת גג אחת תגביר את יכולת הזיהוי והניטור של מתקפות כנגד גופי תחבורה שונים, ותאפשר להתמודד טוב יותר מול איומים אלה".

Harman עם פתרונות העברה אלחוטית של מידע שמהווים רכיב קריטי במכוניות חשמליות

מחקר שוק שפירסמה לקראת סוף 2021 חברת קארזון לא הפתיעו את העוסקים בתחום הרכב הישראלי: הגידול במסירות מכוניות חשמליות בשנת 2021 קפץ ב-582% והמכונית נמכרת ביותר ללקוחות פרטיים הייתה הטסלה 3. מחקרים אחרונים מראים מכוניות חשמליות  יהוו 10% ממכירות רכבי הנוסעים בעולם עד 2025 והמספר יגדל ל-28% ב-2030 ול-58% ב-2040.

"תכונות כגון קישוריות מתקדמת, טלמטיקה חכמה, תא נהג דיגיטלי חדשני ויכולות ADAS (מערכות סיוע מתקדמות לנהג) הופכות לסטנדרט במכוניות החשמליות של היום, מה שמניע את הביקוש לתוכנה חכמה", אומרת מיכל גבע, מנכ"לית HARMAN ישראל, "וכאן נכנסת לתמונה טכנולוגיית הקישוריות האלחוטית – ה- OTA (Over-the-Air) שלנו, שמפותחת בישראל, שמסייעת בביצוע העדכונים הנדרשים של תוכנות הרכב״. מדובר בפתרון דה פאקטו כיום שמאפשר לבצע עדכוני תוכנה למכוניות בכל רחבי העולם, כש- 25 יצרניות רכב משתמשות בפתרון לעדכן מרחוק מעל 30 מיליון מכוניות ברחבי העולם ובשנים הקרובות המספר הזה יגיע לכ-300 מיליון רכבים מחוזים שכבר נחתמו.

ככל שחומרת הרכב הופכת מתקדמת יותר, כך גם ציפיות הצרכנים מחוויית הנהיגה עולות" אומרת גבע. "יצרני OEM וצרכנים כאחד, ומיליוני רכבים ביניהם, סומכים על HARMAN כדי לוודא שחווית ה-OTA שלהם היא הטובה ביותר שיש לתעשייה להציע. במשך שנים, HARMAN מובילה את שוק OTA והפתרונות ממשיכים גם לתמוך בפלטפורמות החשמליות המתקדמות ביותר של ימינו. פתרון HARMAN OTA תומך כיום בעדכונים אלחוטיים של למעלה מ-100 סוגי מערכות בקרה אלקטרוניות בכלי רכב – כולל במכוניות חשמליות".

ספציפית לרכבים חשמליים, HARMAN מציעה, בין השאר, מנגנון עדכון OTA מאובטח, המיועד לארכיטקטורות רכב חדשות ומתקדמות, הכולל תמיכה בעדכונים ביחידות קצה ממוחשבות, דוגמת שרתי רכב אזוריים או מרכזיים. הוא מאפשר עדכוני תוכנה חסכוניים בצריכת חשמל ומאפשר הפעלת מגוון שירותים  ותכונות לפי דרישה (דוגמת הורדת מפות ייעודיות ושירותי ADAS). בנוסף, השירות של HARMAN תוכנן להציע יכולות מתקדמות של עדכוני תוכנה וניהול התקנים למכשירי IoT שאינם חלק מובנה מהמערכת החשמלית של המכונית.

"חשמול מכוניות מציג הזדמנויות גדולות עבור ספקי פתרונות OTA ", אומרת גבע, "לדוגמה, ערוצי נתונים דו-כיווניים של OTA יכולים להיות ממונפים על ידי יצרני רכב כדי לאסוף בצורה מאובטחת נתוני רכב עבור יישומים שונים, כולל אבחון מרחוק עבור פלטפורמות משולבות, איסוף דפוסי התנהגות נהגים ונקודות נתוני שימוש היסטוריים בסוללה, כדי בסופו של דבר לשפר את ביצועי הסוללה הכוללים, עדכוני מפות ועוד".

"ההובלה שלנו בשוק ה-OTA הופכת את HARMAN לבחירה הברורה עבור יצרניות רכב חשמליות מובילות ברחבי העולם ויצרני OEM שעוברים ממכוניות מונעות בנזין למכוניות חשמליות, והם זקוקים לפתרונות שלנו כדי לתמוך בפיתוח של פלטפורמות רכבים חשמליים, המתקדמות ביותר עם ביצועים חלקים ותשתית שירות מתקדמת".

HARMAN מתכננת ומייצרת מוצרים מקושרים ופתרונות עבור יצרני מכוניות, צרכנים וארגונים ברחבי העולם, ביניהם: מערכות מכוניות מקושרות (חכמות), מוצרי אודיו ווידאו, פתרונות אוטומציה ארגוניים ושירותים התומכים באינטרנט של הדברים (IoT). שרותי התוכנה של HARMAN מניעים מיליארדי מערכות ומכשירים ניידים, כשהם מקושרים  ומאובטחים על פני כל הפלטפורמות בהן הם פועלים, מהעבודה, דרך הבית ועד למכונית ולמובייל. החברה מעסיקה מעל 30,000 עובדים ברחבי העולם.

נתיב עם הטכנולוגיה הבינלאומית להצלת חיים למגזר הדתי-חרדי באמצעות הסלולר

חברת נתיב, החברה המובילה בתחום ההגנה והסינון ברשת המספקת פתרונות גלישה כשרים, תנגיש בפעם הראשונה בישראל טכנולוגיה  בינלאומית להצלת חיים במגזר הדתי-חרדי ותאפשר גישה במכשיריה למערכת המתקדמת של חברת Carbyne, המפתחת טכנולוגיות מצילות חיים עבור ממשלות ומוקדי חירום בכל העולם. במסגרת שיתוף הפעולה התקדימי, מעתה למעלה מעשרות אלפי אזרחים יוכלו לתקשר עם איחוד הצלה באמצעות וידאו ישיר או צ'ט ולשלוח למוקד החירום מיקום דינמי ומדויק של המתקשר, ובכך לסייע במצבי חירום ולהציל חיים, זאת לאחר שהטכנולוגיה קיבלה הכשר רבני.

כאמור, זו הפעם הראשונה בה תוטמע טכנולוגיה להצלת חיים בטלפונים כשרים בכלל, וטכנולוגיה המשלבת אפשרויות שיחת וידאו בפרט. הפלטפורמה של חברת Carbyne תאפשר ללקוחות נתיב לעבור משיחת טלפון סטנדרטית למוקד "איחוד הצלה" לשיחת וידאו עם המוקדן, ללא כל צורך בהורדת אפליקציה. במקרה הצורך, המוקדן שולח לפונה קישור בהודעת SMS או וואטסאפ, וברגע שהפונה ילחץ עליו ויאשר את הגישה למצלמה ולמיקרופון, הוא יכול להתחיל בשיחת הוידאו, להראות למוקדן את המפגע, לשלוח לו את המיקום המדויק, ואפילו להתכתב עימו במקום לדבר איתו.

המידע אשר יועבר אל "איחוד הצלה" ע"י המיקום המדויק, הוידאו או הצ'אט יאפשרו למוקד לזהות את האירוע ולנייד את כוחות ההצלה הרצויים בצורה מהירה ואפקטיבית. שיתוף פרטי המתקשר כגון מיקומו, שיחת וידאו ועוד נעשים בהסכמה מלאה של המתקשר. עם סיום התקשרות, תסתיים גם גישת המוקד והחברות אל פרטי מיקום המשתמש – זאת בהתאם לחוקי הפרטיות המחמירים ביותר. כל המידע אשר נחלק במהלך האירוע נשאר בחזקת מוקדי חירום בלבד.

ישראל רוטמן, סמנכ"ל נתיב מובייל אמר: "המטרה של נתיב מובייל היא בראש ובראשונה לספק שירות מתקדם ללקוחותינו. ביטחונם האישי של הלקוחות והיכולת לשפר את התקשורת עם מוקדי החירום היא צעד משמעותי בחיזוק מעטפת השירותים שלנו ומיד כשראינו את יכולות האינטגרציה של Carbyne עם איחוד הצלה לא היה צל של ספק שעלינו לקחת חלק בשותפות זו ולספק את שירותי החירום המתקדמים ביותר למשתמשי נתיב מובייל.

ארז צור, נשיא Carbyne: "הרוב המוחלט של שיחות למוקדי חירום בישראל וברחבי העולם מתבצע מטלפונים ניידים. החשיבות בהנגשת מידע מציל חיים ויצירת קשר חי עם המתקשר באמצעות הטלפון הנייד בין אם זה בקבלת המיקום המדויק, או על ידי יצירת קשר באמצעות וידאו הוכחה באינספור מקרים משפרת באופן דרמטי את יעילות כוחות ההצלה והקטנת זמן ההגעה לאירוע. אנחנו מברכים את נתיב על החשיבה המתקדמת והרצון לספק שירותי חירום מתקדמים ללקוחותיה ומאוד גאים להיות חלק בשותפות זו".

נתיב הינה החברה המובילה בתחום ההגנה והסינון ברשת – ומספקת שירותי ופתרונות גלישה כשרים. החברה הוקמה בשנת 2002 כחלוצה בתחום הסינון ברשת, במטרה לתת מענה לציבור הגולשים המחויבים להשתמש ברשת לצורך פרנסתם, מבלי שיצטרכו להיחשף לתכנים בלתי הולמים, תוך הקפדה על מינימום פגיעה ביכולת הטכנולוגית של הגולש, להגיע לכל תוכן מקצועי באשר הוא, החל ממתן פתרונות יצירתיים למשתמשי הpc והלאה למשתמשי המובייל השונים. נתיב היא פלטפורמת הסינון המועדפת על מרבית הקהילות במגזר החרדי.

חברת Carbyne היא המובילה העולמית בחדשנות טכנולוגית בתחום ביטחון הציבור. החברה אשר נוסדה בשנת 2014 בת"א פועלת כיום עם מעל ל-70 גופי ממשל ברחבי העולם, ושירותיה מכסים מעל ל- 400,000,000 אנשים אשר כעת יש להם גישה לתקשורת מתקדמת עם מוקדי חירום כגון שיחות וידאו, מיקום מתקשר מדויק, צ'אט ועוד.  טכנולוגית Carbyne נמצאת בשימוש בכלמעלה מ-150 מליון שיחות בשנה בהן מוקדי החירום יכולים בפעם הראשונה לתקשר באופן אינטראקטיבי עם המתקשרים וע"י כך להגביר את מהירות התגובה של כוחות החירום ויעילותם ולהציל חיים.

Driivz (דרייבז) נמכרה ב- 700 מיליון שקלים לחברת Gilbarco Veeder-Root

Driivz הנה מובילה עולמית בתחומי האנרגיה החכמה והתחבורה החשמלית ומספקת מערכת תוכנה מקיפה ומבוססת-ענן עבור ספקי שירותים בתחום הרכב החשמלי, כגון ציי רכב, רשתות תדלוק, וחנויות נוחות ברחבי העולם. המערכת שפיתחה מספקת יכולות לניהול המערך התפעולי, מיטוב אנרגיה, בילינג ונדידה, וכן אפליקציה לשימוש הנהגים, והפתרונות של Driivz תומכים ביותר מ-130 סוגים שונים של תחנות טעינה.

צחי מרקור מייסד ובעל השליטה בחברה: "מאחל הרבה בהצלחה לקונה ולעובדים הנהדרים של דרייבז. שנמשיך לזכות לתרום לעולם טוב יותר, כולל בסוגיית האקלים העולמי שגובה כבר היום מחיר  של חיי אדם, לקדם טכנולוגיות ישראליות ולמצב את ישראל כמובילה טכנולוגית עולמית ומרכז של חדשנות. אני מודה לחברות הגדולות מכל העולם שבחרו להשקיע בדרייבז ולחבור אליי, ולדורון מנכ"ל החברה שהוביל ביד רמה וכשרון רב את הפעילות מתחילת הדרך".

דרייבז מעודדת מעבר של נהגים לשימוש ברכב חשמלי, ותורמת כיום לאנושות באמצעות למעלה ממיליון נהגים של כלי רכב חשמליים בעשרות מדינות בעולם המשתמשים באפליקציה שלה ומחוברים אליה במערכת רומינג, בהפחתה משמעותית של זיהום האוויר, תחלואה ותמותה הנובעת ממנו, וחוסכת מדי שנה פליטות של מיליוני טון של פחמן דו חמצני co2 לאוויר, פקטור חשוב במאבק העולמי בנזקי שינויים האקלים.

בדרייבז הושקע עד היום סכום של 37 מיליון דולר, והיא מעסיקה כ- 80 עובדים, מרביתם בישראל. בכוונתה של החברה להמשיך ולהעסיק את כל העובדים ואף לגייס עובדים נוספים.

צחי מרקור בעל המניות הגדול בדרייבז ומייסד החברה, אשר כבר חווה אקזיטים קודמים בעולם הרכב והחניונים, הוא איש עסקים, יזם ופילנטרופ בינלאומי אשר נודע בעולם העסקי הבינלאומי עוד בהיותו בגיל 16 בלבד כאשר היה הראשון בעולם להכניס פרסומות לרשת האינטרנט, בטרם הפך זה לטרנד ולמודל עסקי מרכזי עליו מושתתים פעילויותיהם של החברות הגדולות בעולם כיום כגון פייסבוק, גוגל ורבות אחרות.

אחד המיזמים המזוהה עם צחי מרקור הוא מיזם התרומות הבינלאומי אותו הוא מקדם כמיזם וולונטרי וקרן צדקה המתקיימים במימונו המלא לצימצום פערים חברתיים, שיפור רמת השקיפות של ארגוני צדקה, ועזרה לאוכלוסיות קשות יום, תחת דגש לילדים חולים וחסרי בית.

צחי מרקור מכהן גם כיו"ר איגוד החניונים מטעם איגוד לשכות המסחר בתל-אביב, והנו מפעיל באמצעות חברת חניוני הצלחה קרוב ל- 100 חניונים ברחבי הארץ, מרביתם באזור המרכז, ומספק שירותי חניה באמצעות לכ- 80% מציבור הנהגים בישראל. מחזור העסקים השנתי של קבוצת החניונים מוערך ביותר מ-200 מיליון דולר בשנה.

Gilbarco Veeder-Root היא מובילה עולמית באספקת טכנולוגיה וציוד חיוני לתדלוק וטעינה חשמלית של רכבים בחנויות נוחות ובציי רכב מסחריים. הרכישה של Driivz תאפשר ל-GVR להרחיב את פתרונותיה לאפליקציות של ציי רכב ונקודות קצה, ולהסיר את החסמים בדרך לפיתוח וניהול יעיל יותר של תשתיות טעינה לרכבים חשמליים.

בין המשקיעים אותם גייס צחי מרקור לחברת דרייבז ניתן למנות את ענקית האנרגיה הבריטית סנטריקה הנסחרת ורשומה באינדקס ה- FTS 100 בבורסה בלונדון ומחזיקה בין היתר בבריטיש גז, סקוטיש גז, בורד גייז אנרג'י והחזקות נוספות, וכן למנות את חברת וולוו יצרנית הרכב הסינית-שוודית אשר השקיעה בסיבוב ההשקעה האחרון בדרייבז בחודש מרץ 2021 והספיקה להרוויח כפי 3.5 על השקעתה בחברה תוך 9 חודשים בלבד.

מאז ההשקעה בדרייבז נראה שהתיאבון של וולוו לעולם הרכב החשמלי התעצם, והיא הספיקה  להכריז כי החל משנת 2030 היא תייצר אך ורק כלי רכב חשמליים בלבד, הכרזה נוספת חשובה מאד לתעשיית הרכב החשמלי בעולם כמו גם למאבק במשבר האקלים העולמי.

סנטריקה אשר השקיעה בחברה בשני סבבי גיוסים, כולל סבב גיוס באוגוסט 2018, הרוויחה גם היא מכפיל המוערך בשוק כפי 5 על השקעתה בדרייבז.

בשנת 2013 "דרייבז" פיתחה גם פלטפורמה מקוונת חדשנית לניהול אנרגיה הנקראת Vehicle-to-Grid המאפשרת ניהול רשתי של הזרמת חשמל מכלי הרכב החשמליים אל רשתות החשמל, והכוללת טכנולוגיה התומכת ביעילות אנרגטית. במסגרת זאת השתלבה דרייבז בפרויקטים עם חברות האנרגיה המובילות בעולם.

דרייבז אף זכתה בשנת 2018 בתחרות עולמית והוכרזה כחברה בתחום התחבורה החשמלית החדשנית ביותר בעולם. ההכרזה על הזכייה באה לאחר שדרייבז התמודדה עם 450 חברות מ- 51 מדינות שנבחנו ע"י איגוד ה- Free Electron העולמי שמאגד את חברות האנרגיה הגדולות בעולם.

מרכז הפיתוח של דרייבז הוקם בישראל, ומערכת הניהול אותה היא פיתחה הוכרזה על ידי קרן אילאד ההולנדית כמערכת הניהול המובילה בעולם מתוך כלל המערכות שנבחנו על ידה. קרן אילאד הנה בעלת רשת עמדות הטעינה הציבורית הגדולה באירופה בענף תשתיות טעינה למכוניות חשמליות והנה המייסדת של הקונסורציום גלובאלי OCCP המאגד חברות פרטיות וציבוריות המובילות בענף תשתיות טעינה למכוניות החשמליות.

גידולי קנאביס רפואי שלא גדלים בקרקע מוכרים כתוצרת אורגנית

במהלך הדיון סיפרו מטופלי קנאביס רפואי על זינוק חד בעלויות השימוש, ובתגובה לכך אמר היו"ר ביטון כי לא יכול להיות שדיקור סיני יהיה מסובסד, בעוד שהתוויית קנאביס רפואי תהייה לעשירים בלבד. הוא אף הודיע כי יזמן את שר הבריאות לדיון בנושא. עוד קודם לכן, כאמור, אישרה הוועדה את התיקון לתקנות. לפי התקנות הקיימות כיום, תוצרת אורגנית ניתן לגדל אך ורק בקרקע, למעט מספר גידולים מצומצם כמו נבטים, פטריות ושתילים. כעת גם גידולי הקנאביס הרפואי יוכלו להיחשב אורגניים גם אם לא גודלו בקרקע, כדי לאפשר שיווק של קנאביס רפואי שגדל במצע מנותק מהקרקע כגידול אורגני. ח"כ אורי מקלב אמר כי דווקא גידולים שהם במצע מנותק מהקרקע הם נקיים יותר ולכן אמורים להיות אורגניים יותר.

בדיון סיפר עו"ד שמואל זולדן, המטופל בקנאביס רפואי, כי ישנם כמאה אלף מטופלים שלא מקבלים שום עזרה מהמדינה. הוא הוסיף כי כשעלות הטיפול עמדה על 300 שקלים בחודש אפשר היה עוד להתמודד עם זה, אך ההסדרה החדשה הובילה לעלות של כ-1,500 שקל בחודש. "קשיש, נכה או חולה סרטן לא יכולים לעמוד בתשלומים האלה", אמר.

היו"ר ביטון אמר כי המשמעות היא שאתה צריך להיות ממעמד בינוני או גבוה כדי לזכות בטיפול הזה, והוסיף כי אין שוויון הזדמנויות בקנאביס הרפואי בישראל. הוא ביקש לדעת למה זה הפך למוצר לעשירים בלבד, שפוגע בצרכנים המוחלשים.

מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, יובל לנדשפט, הסביר ואמר כי הקנאביס הוא לא תרופה או תכשיר רפואי, וכדי שיוכר ככזה הוא חייב לעבור מערכת מסודרת של מחקרים. לדבריו, הטיפול הוא לא חלק מסל הבריאות ובמשרד לא סבורים שאפשר לאשר שימוש בתרופה ללא תשתית מדעית מתאימה.

היו"ר ביטון הקשה ושאל מדוע מי שמקבל הפניה לדיקור סיני מקבל סבסוד ומי שמקבל רישיון לשימוש בקנאביס לא. לנדשפט השיב כי ועדת סל הבריאות דחתה בקשה להכניס את הטיפול לסל, וועדת המחירים באוצר סירבה לפקח על המחיר. עם זאת הוא ציין כי משרד הבריאות ערער על החלטת ועדת המחירים, והיא החליטה לדרוש נתונים כדי לפקח על כך שאין רווח עודף.

מנכ"לית עמותת הקנאביס הרפואי בישראל, דנה בר-און, טענה כי חובת הדיווח לא מתקיימת, וסיפרה כי אם בג"ץ לא היה מגן עליה ומאפשר לה לשלם את המחיר הישן, היא הייתה צריכה לשלם היום כ-4,500 שקל בחודש. ח"כ רון כץ התייחס לדברים ואמר, כי השימוש בקנאביס חייב להיות בתוך סל הבריאות. "כשנפסיק לקרוא לזה סם ונתחיל לקרוא לזה תרופה היעד יושג, נעזור לזה להתקדם כמה שיותר", אמר.

היו"ר ביטון סיכם את הדיון ואמר כי הוא מבין שזה טיפול שמיועד לעשירים בלבד. "עני שמרוויח שכר מינימום, או נעזר בקצבאות לא יכול ליהנות מהשירות הזה. הוועדה קוראת לשר הבריאות לפעול לכך שבהקדם תהייה השתתפות בעלויות. כשם שקופות חולים יודעות להשתתף בעלויות של טיפולים אלטרנטיביים, חובתם לאפשר סיוע גם למטופלי הקנאביס הרפואי", אמר. הוא אף הוסיף כי יזמן את שר הבריאות לדיון בנושא, על מנת למצוא את הדרך להקל על צרכנים שמשלמים סכומים גבוהים כל כך.

כלכלה

ועדת הכלכלה קוראת לטיפול הרשויות בחברות שמנצלות קשישים ומוחלשים בתחום הפיננסי

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, ציינה את יום המאבק בעוני ובאי ביטחון תזונתי ודנה בניצול אוכלוסיות עניות על ידי חברות פרטיות, המציעות להם שירות של שיפור דירוג אשראי. הדיון התקיים על רקע פניות שהגיעו למועצה לצרכנות, לפיהן ישנן חברות שמציעות לאנשים שיפור דרוג אשראי או מחיקה, גובות עבור השירות עד אלף שקלים ולאחר קבלת התשלום נעלמות. היו"ר ביטון פתח את הישיבה ואמר כי מדובר בעושק שנאמד במאות מיליוני שקלים, שמבצעות חברות שמרמות את העניים ביותר.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עופר פיינשטיין, אמר כי מדי שבוע מגלה המועצה תופעה של ניצול ציני של שירותים ממשלתיים שניתנים בחינם, כמו הר הכסף והר הביטוח ועכשיו גם נתוני אשראי. מנהלת הרגולציה של המועצה, הדס יעקובסון ארידור, הוסיפה כי חברות פרטיות מטרגטות דווקא את העניים ביותר, ומציעות להן שירות של שיפור דירוג אשראי. החברות גובות 300 עד 1,500 שקלים ובמקרה הטוב לא עושות דבר, במקרה הגרוע הן מוחקות את היסטורית נתוני האשראי של הלקוחות בלי שאלה נתנו הסכמה ופוגעות בהן.

מנהל אגף החקירות ברשות להגנת הצרכן, אלי בוקובזה, אמר כי הרשות עוסקת בנושא העוקץ הפיננסי והטילה עיצומים כספיים בסך למעלה מ-17 מיליון שקל. לדבריו, הנושא הוא בראש סדר העדיפות של הרשות והיא מבצעת גם פעולות הסברה לציבור.

היו"ר ביטון הביע אכזבה מכך שבדיון לא נכחו חברי כנסת מלבד חברת הכנסת אפרת רייטן מרום, שייזמה את ציון יום המאבק בעוני בכנסת, ואמר כי כנראה שעושק של עניים לא מעניין. הוא ביקש נתונים על אכיפה וענישה ושאל כיצד ניתן לעשות יותר לטובת הנפגעים.

בוקובזה השיב כי הרשות להגנת הצרכן היא הרגולטור, והיא עובדת בשיתוף פעולה עם המועצה לצרכנות, וכי יש מספר חקירות שמתנהלות בנושא זה. הוא הוסיף כי יש לרשות בעיה בקבלת מידע מבנק ישראל. מנכ"ל המועצה לצרכנות פיינשטיין אמר כי שיתוף הפעולה אינו מלא ויש חומרים שמועברים לרשות ו"נעלמים" כדבריו. נציג בנק ישראל, אייל חדד, אמר כי יש בעיה משפטית להעביר נתונים לרשות.

ח"כ רייטן מרום אמרה כי הדיון הוא חלק בלתי נפרד מהעלאת הנושא למודעות. היא הוסיפה כי הנתונים שנחשפו היום הם עגומים, ומלמדים על ייאוש וחוסר ביטחון, וכי צריך לדאוג לכך שבישראל יהיה גוף מתכלל שיתייחס לכל הבעיות שמעלה העוני, ולא רק ישלח אנשים למוסדות רווחה. היא קראה למצוא פתרונות לחסמים, שאולי נראים קטנים אבל יכולים לעשות שינוי גדול לאזרחי ישראל.

היו"ר ביטון סיכם את הדיון ואמר כי הפעולות של המועצה לצרכנות והרשות להגנת הצרכן מבורכות, אך הרשויות צריכות להדק את הקשר בניהן. "אנחנו מצפים מהרשויות האלה לבנות שולחן עגול ולעבוד בייחד, ומצפים מבנק ישראל ומשר האוצר לבחון את החקיקה שהשפיעה על החלשים ביותר, שאין להם חסכונות ופיקדונות, ואם צריך לתקן את החוקים, כולל בסוגיית מסגרות האשראי בכרטיסי האשראי. מכם אנחנו רוצים שתאיצו את העבודות שלכם, תגלו יותר תאכפו יותר ותענישו יותר ותמנעו מהחברות להמשיך לעשוק אחרים. בנק ישראל נדרש לפתור מידית את הבעיה של מסירת מידע על לקוחות שנפגעו והוועדה תאיץ תיקון חקיקה כזה ככל שיגיע אליה", אמר היו"ר ביטון. הוא אף קרא לכל מי שקיבל משימה להשיב לוועדה תוך 30 יום ואמר: "למרות שלא באו חברי כנסת הורי לימדו אותי להמשיך להיאבק למען מי שאין לו".

ועידת התביעות עם מענק חד פעמי של ממשלת גרמניה לניצולי שואה

ועידת התביעות מעדכנת כי בימים אלה מקבלים כ- 150,00 ניצולי שואה ברחבי העולם, מתוכם  כ- 75,000 בישראל, לחשבונם מענק בסך 1,200 יורו. המענק הינו תוצאה מהמו"מ של ועידת התביעות מול ממשלת גרמניה בשנה שעברה (2020) במסגרתו נענתה ממשלת גרמניה לבקשת הארגון למתן מענק חד פעמי בסך 2,400 יורו אשר יוענק בשתי פעימות, האחת לשנת 2021 והשנייה לשנת 2022, לניצולי שואה אשר אינם זכאים לגמלה חודשית. פעימה זו הינה הפעימה השנייה של המענק, אשר סכום הפעימה בישראל עומד על 90 מיליון יורו (321 מיליון שקלים). במו"מ שהתקיים השנה הצליחה ועידת התביעות להקדים את התשלום הנ"ל כבר לימים הקרובים וליתרת הזכאים יבוצע התשלום במהלך חודש ינואר.

אין ספק שמענק זה יקל ולו במעט על תנאי המחייה של שורדי שואה בגילם המתקדם אשר השנתיים האחרונות עבורם היו מאתגרות ביותר הן ברמה הבריאותית והן ברמה הנפשית כתוצאה מריחוק חברתי ובדידות, עקב מגפת הקורונה. ועידת התביעות תמשיך במאמציה לסייע לאוכלוסיית ניצולי השואה ברחבי העולם ולדאוג לרווחתם הבריאותית והנפשית באמצעות כל הכלים האפשריים.

שלמה גור, סגן נשיא ועידת התביעות בישראל: "אנו שמחים לבשר שבימים אלה יועברו לחשבונם של עשרות אלפי ניצולי שואה בישראל 1,200 יורו נוספים, שאת תשלומם ביקשנו להקדים במשא ומתן האחרון. מטרתנו היא לסייע לניצולי השואה שאינם נהיים צעירים יותר, לקבל את מעט החסד המגיע להם".

במסגרת מו"מ בין ועידת התביעות לממשלת גרמניה בשנת 2020 הוסכם על תשלום בסך 2,400 יורו אשר יוענק בשתי פעימות לניצולי שואה ברחבי העולם אשר אינם זכאים לגמלה חודשית. הפעימה הראשונה הוענקה במהלך שנת 2021, עתה מוענק המענק השני בסדרה מוקדם מאשר סוכם.

אודות ועידת התביעות: ועידת התביעות היא ארגון יהודי עולמי ללא מטרות רווח עם משרדים בניו יורק, תל אביב ופרנקפורט, אשר פועל להשגת פיצוי לניצולי שואה ברחבי העולם. ועידת התביעות הוקמה בשנת 1951 על ידי נציגים מ-23 ארגונים יהודיים מרכזיים, והיא מנהלת משא ומתן עם ממשלת גרמניה ומקציבה כספים לאנשים בודדים ולארגונים, ופועלת להשבת רכוש יהודי שנגזל במהלך השואה. בעקבות המו"מ עם ועידת התביעות מאז 1952, ממשלת גרמניה שילמה קרוב ל-90 מיליארד דולר כפיצויים לאנשים על הסבל והאובדן בשל רדיפות הנאצים. בשנת 2021, ועידת התביעות תעביר כ-625 מיליון דולר בפיצויים ישירים ליותר מ-260 אלף ניצולים ב-83 מדינות ותקצה מענקים של כ-640 מיליון דולר ליותר מ-300 סוכנויות שירותי רווחה ברחבי העולם על מנת לספק שירותים חיוניים לניצולי שואה כגון שירותי סיעוד ביתיים, מזון ותרופות. לפרטים נוספים, אנא בקרו באתר: www.claimscon.org

המדינה הגישה עמדתה לבג"ץ בעתירת הארגונים הסביבתיים לעניין הסכם קצא"א-רד מד

מדינת ישראל הגישה לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ את תשובתה בעתירה של ארגוני הסביבה נגדה לעניין ההסכם שעליו חתמה חברת קצא"א הממשלתית עם חברת רד-מד, שמשמעותו הגדלה משמעותית של שינוע הנפט הגולמי במפרץ אילת (בג"ץ 3072/21).

אל תשובת המדינה לעתירה צורף מסמך שעליו חתומים במשותף יאיר פינס, מנכ"ל משרד ראש הממשלה ונעמה שולץ, מנכ"לית משרד ראש הממשלה החליפי, ובו הם מציינים כי עמדת המשרד להגנת הסביבה שלפיה המדיניות היא "תוספת אפס סיכון" במפרץ אילת נקבעה בהתאם לסמכויות הנתונות למשרד להגנת הסביבה, ותוך הישענות על עמדה מקצועית. הם הוסיפו, כי אמנם הממשלה לא תתערב בהסכם בכובעה כבעלים של חברת קצא"א, ואולם אין בכך כדי למנוע ממנה להפעיל את סמכויותיה בכובעה כרגולטור. עוד צוין במכתב כי הסוגייה מטופלת על ידי משרדי הממשלה הרלוונטיים תוך הסתייעות בגורמי מקצוע שהעניין מצוי במומחיותם, ואין צורך או מקום למעורבות נוספת.

"למרות הלחצים וההתנגדויות הובלנו להישג סביבתי, גיבוי למדיניות של המשרד להגנת הסביבה של 'אפס תוספת סיכון' במפרץ אילת", אמרה השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג. "קבענו מדיניות וניישם אותה בפועל, שמשמעותה כי לא תותר הוספת סיכון למפרץ אילת, וכי אין להגדיל את היקף שינוע הנפט באילת. לא נהסס להפעיל את כל הסמכויות שלנו בעניין. אנחנו אמונים על הגנת בריאות האדם והסביבה, בוודאי בסביבה ימית ערכית ביותר ורגישה במיוחד".

השרה הוסיפה כי "למרות מה שקצא"א אולי חשבה, היא לא תוכל להציב עובדות בשטח שאליהן המדינה אמורה להתיישר. המדינה אינה חותמת גומי. בחודשים האחרונים ביצענו עבודה סדורה ומקיפה, רתמנו לצידנו את כל משרדי הממשלה הרלוונטיים, הצגנו בפניהם נתונים ועובדות, ושכנענו אותם שאין שום טיעון שיוכל להצדיק את הרחבת פעילות קצא"א לשינוע ולאחסון נפט במפרץ אילת".

"שוניות אלמוגים נכחדות בכל העולם כתוצאה ממשבר האקלים ותופעות שונות, ולשונית בים סוף תפקיד חשוב בשמירה על בריאות המערכת הימית הטבעית. בזכות המדיניות של המשרד להגנת הסביבה, שהיא זו שמקבלת את הקדימות בראייה הממשלתית, נמנע תוספת סיכון למפרץ אילת הרגיש כתוצאה מהגדלה במספר מכליות הנפט הפוקדות אותו. מדינת ישראל ומפרץ אילת לא יהפכו לגשר לנפט מזהם בעידן של משבר אקלים".

"חשוב לזכור: בלתי ניתן למנוע דליפות נפט באופן מוחלט. ולכן, אנחנו עדיין מוטרדים מפוטנציאל זיהום הים מכניסת מכליות הנפט כיום, גם ללא הרחבת ההסכם. זאת, כאשר משרדנו נמצא בחוסר כרוני של כוח אדם וציוד. ועל כן, בכוונתי לפעול מול משרד האוצר להשלים את ההצטיידות שלנו ולענות על הצרכים שלנו – בוודאי כל עוד מסוף קצא"א ונמל אילת פעילים בהיקפים הנוכחיים".

ועדת הכלכלה עם בחינה מערכתית של ענף ההימורים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, דנה במתווה הגרלות צ'אנס של מפעל הפיס. היו"ר ביטון פתח את הישיבה ואמר כי היא כונה לבקשת ח"כ אלי כהן. הוא הוסיף כי הפיס תרם רבות לביסוס הקהילה והחברה בישראל, אך מצד שני כראש עיר ראה כיצד אנשים קשי יום מתמכרים להימורים ומאבדים את כל כספם. "צריך לייצר מצב שיש הימורים חוקיים בישראל, אבל למנוע מצב של התמכרות והרס משפחות, והאיזון הוא דק. אני מעדיף שלמדינה יהיו פחות הכנסות מהפיס, ובלבד שלא יהיה אדם אחד שיתמכר להימורים", אמר.

ח"כ כהן אמר כי היום מתקיימות 7 הגרלות צ'אנס ביום, שגורמות להתמכרות ופוגעות בעיקר בחלשים כשהמטרה של הפיס והטוטו זה לא להעשיר את קופת המדינה. הוא הוסיף כי צריך לצמצם את מספר ההגרלות לאחת, או מקסימום שתיים ביום ואמר שהפיס צריך להכניס פחות יד לכיס של החלשים. לטענתו, אם מספר ההגרלות יצומצם אנשים לא יעברו להימורים לא חוקיים.

יו"ר מפעל הפיס, רו"ח אביגדור יצחקי, הגיב לטענות ואמר כי מפעל הפיס הוא מפעל של הרשויות המקומיות, שמקבל היתר משר האוצר לערוך הגרלות. לדבריו, הגרלת הצ'אנס קיימת מאז 1994 ובעוד המדינה אישרה 56 הגרלות בשבוע הפיס מבצע רק 49. לדברי יצחקי, הפיס הוא לא הבעיה אלא הפתרון שמונע אנשים מלהגיע להימורים לא חוקיים. באשר להימורים הלא חוקיים אמר יצחקי כי הם מהווים 60% מהשוק – 19 מיליארד שקל, והסכנה להתמכרות מהם היא פי 7. לעומת זאת, לדבריו, מפעל הפיס פועל למניעת התמכרויות במסגרת "משחקים באחריות" והקים 3 מרכזים להתמכרויות וכל מי שפונה ממנים עבורו את הגמילה.

עוד אמר יצחקי: "מפעל הפיס פועל למניעת התמכרויות ומשקיע בכך משאבים רבים. אנחנו מסייעים לארגונים השונים והקמנו 3 מרכזים להתמכרויות. כל מי שפונה אלינו אנחנו ממנים עבורו את הגמילה. אנחנו לא קיימים באינטרנט כי כך הרגולטור החליט. החברות שנטפלות אלינו ובונות קבוצות רכישה שגוזרות קופון ושותות כספים שהיו צריכים להגיע לקהילה – שם הכל מותר: עוקץ קשישים, מכירה בהקפה ואם לא תשלם גם ישברו לך את העצמות". הוא אף ציין כי 65% מההכנסות מוחזרות כזכיות, 9% הן הוצאות מכירה, 5% אדמיניסטרציה ו-20% חוזרים לקהילה – כ-1.6 מיליארד שקל בשנה רגילה ובשנה טובה כמו השנה שעברה מגיע הסכום ל-1.9 מיליארד שקל.

יצחקי הוסיף כי אין לו כל עניין להגדיל את הכנסות מפעל הפיס, וכי הוא מווסת גם את הפרסום, אך צריך לבדוק את שוק ההימורים הלא חוקיים. "200 מיליון שקלים הולכים לארגוני הפשע, יש חשש לגלגול זכיות, היעדר בקרה, עוקצים קשישים – תפנו את האנרגיה לשם", אמר.

ח"כ ג'ידא רינאווי זועבי אמרה כי הפיס היא רשות סטטוטורית ויש עליה אחריות, וטענה כי בניגוד להחלטה לצמצם את מספר נקודות המכירה מספרן עלה. יצחקי הגיב לכן ואמר כי הטענה לא נכונה. ח"כ אורי מקלב אמר כי אין ספק שהפיס עושה דברים טובים, אבל הרבה מאוד אנשים נסחפים להימורים בפיס בגלל שהוא מסודר ולכן צריך לעסוק במניעה והסברה. ח"כ יעקב אשר אמר כי אם זה לא טוב שהמדינה תיקח אחריות ותקבל החלטה לסגור את זה.

ח"כ שלמה קרעי פקפק בנתון כי 60% מהשוק הוא הימורים לא חוקיים, וביקש נתונים של הכנסת הפיס לנפש לפי עיר. ח"כ מיכל וולדיגר אמרה כי הימורים זו אשליה, ושאלה למה המדינה מאפשרת את זה. ח"כ רון כץ אמר כי צריך להתאים את החקיקה בעניין למאה ה-21.

יועץ מנכ"ל משרד האוצר, גלעד שלום, אמר כי ההיתר שניתן למפעל הפיס לא הוארך לזמן רב, כדי לקבל סמכות בזמן הקרוב לבצע שינויים.

יו"ר מפעל הפיס יצחקי הגיב לטענות, ואמר כי חברי הכנסת יקבלו על נתון שהם מבקשים. הוא אמר כי ברשויות סוציואקונומי 6-10 יש 1,378 תחנות וברשויות 1-5 יש 1,039 תחנות. "אין לי בעיה שההכנסות ירדו, מי שייפגע בסוף זה הרשויות המקומיות, והן שיגידו את דברן אם הם מסכימים שההכנסות ירדו. אני רק רוצה לטפל ברשויות המקומיות. בקורונה, כשלא היה תקציב, אף אחד לא דיבר איתם חוץ ממפעל הפיס, ואם אתם רוצים לקחת את פיסת הבשר העבשה הזו מהם אני הראשון שאסכים", אמר.

ח"כ כהן אמר כי כל שקל שנותנים לרשויות מגיע מהחלשים ביותר בחברה הישראלית, ודבר אחרון שצריכים להיות גאים בו זה הקמת מתנסים מאותם 400-500 שקל שלוקחים מהמסכנים. הוא הוסיף כי אין היגיון לקיים את אותה הגרלה שבע פעמים ביום.

היו"ר ביטון סיכם את וביקש מהפיס לבחון לעומק את השלכת הימורי הצ'אנס ולבדוק אם יש מקום להקטין את מספר ההגרלות היומי. עוד הוא הוסיף, כי "הוועדה קוראת לשר האוצר לבחון את השלכות הפיס על התמכרויות ועל הפריפריה והמוחלשים, ולעשות מחקרים מבוססי נתונים. הוועדה מבקשת מהאוצר להסתכל על עולם ההימורים במבט מערכתי, מצד אחד זה כלי שמביא לרשויות ולמדינה כשני מיליארד שקל, מצד שני זה יכול לייצר מצבים של התמכרויות ופגיעה בחלשים ביותר. המדינה לא עושה מספיק בעולם ההימורים הלא חוקיים, והוועדה מצפה משר האוצר והשר לביטחון הפנים להיכנס לנושא הזה ותזמין אותם לתת תשובות".

עוד אמר היו"ר ביטון כי יבקש ממרכז המחקר והמידע של הכנסת מסמך נתונים על עולם ההימורים הלא חוקיים בישראל, וכן נתונים על פריסת תחנות לוטו וטוטו בישראל, לפי שכונות וקהילות, גובה הוצאה של בית אב ועוד. הוא אף קרא לוועדה להתמכרויות בכנסת, בראשות ח"כ רם שפע, להמשיך לעקוב ולמקד את המאמצים במניעה, שקיפות ואזהרה.

שונות

היחידה הימית במשרד להגנת הסביבה עם תרגיל טיפול בזיהום שמן בנמל אילת

אילת – לגונה ומלונות (צילום דני בר)

ביוזמת התחנה למניעת זיהום ים של היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה באילת, התקיים תרגיל לטיפול בתקרית זיהום ים בשמן. על פי התרחיש בתרגיל, אירעה תקלה באוניה אשר רתוקה למזח בנמל אילת ובעקבותיו נשפך שמן לים. עם מתן האות, הופעלו כלי שיט במערך ימי הכולל גוררות וציוד ייעודי לכיתור ולשאיבת הדלק מהים. בתרגיל השתתפו אנשי התחנה באילת של המשרד להגנת הסביבה בשיתוף אנשי צוות החירום של נמל אילת וצוות מהקבלן הימי העומד לרשות הנמל למצבי זיהום ים – חברת דאנקור.

המשתתפים תרגלו ועבדו על-פי תוכנית החירום המפעלית (תח"מ) של נמל אילת לטיפול באירועי זיהום הים בשמן. שמן הוא המונח על פי החוק הכולל את כל סוגי הדלקים והשמנים ממקור פוסילי אשר משונעים בים לרבות נפט גולמי ותזקיקים כגון מזוט, סולר ובנזין.

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה: "הניסיון מלמד שתרגילים הם המפתח העיקרי לשיפור מיומנות ומקצוענות לטיפול בתקריות זיהום ים בשמן, לכן אנו מבצעים תרגולים קבועים בים תיכון ובים סוף ביחד עם הגורמים הפועלים בים בשינוע שמן, בתקווה שלא נדרש לטיפול בזיהום ים אמיתי – אך כאשר יקרה, נדע לעבוד ביעילות ואפקטיביות גדולים יותר"

המשרד להגנת הסביבה ביצע את התרגיל כחלק מתוכנית האימונים והתרגילים השנתיים המתבצעים במסגרת התלמ"ת (התוכנית הלאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים), כדי לשמור על כשירות ומיומנות היחידות השונות.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים עם מינוי ועדת איתור לבחירת מנכ"ל/ית רשות שדות התעופה

נמל תעופה בן גוריון 0 נתב"ג (צילום דני בר)

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי, מינתה ועדת איתור לבחירת מנהל/ת כללי/ת לרשות שדות התעופה (רש"ת), זאת לאחר שמנכ"ל רש"ת, יעקב גנות, הודיע על פרישתו ב-1 בינואר 2022, לאחר 10 שנים בתפקיד. בראש הועדה עומדת מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, מיכל פרנק, וחברים בה: אלוף (מיל') נמרוד שפר, לשעבר ראש אגף התכנון בצה"ל ומנכ"ל התעשיה האווירית, השופטת (בדימוס) נילי ארד, לשעבר נשיאת בית הדין הארצי לעבודה ומנכ"לית משרד המשפטים, פרופ' יוסף תמיר, לשעבר מנכ"ל ג'וינט ישראל ומנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, ותא"ל (מיל') ישראלה אורון, לשעבר קצינת ח"ן ראשית בצה"ל.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: "יעקב גנות פורש לאחר קריירה שמעטים זוכים לה, 57 שנים בשירות המדינה בתפקידים משמעותיים. את העשור האחרון הקדיש לניהול רשות שדות התעופה והחותם שלו עליה ועל עולם התעופה כולו משמעותי במיוחד. ועדת האיתור תפעל בצורה מקצועית ומהירה לאיתור המועמד או המועמדת הראויים והמתאימים ביותר, שיוכלו להוביל את רשות שדות התעופה באותו סטנדרט מקצועי ואחראי שהוביל גנות. היכולת לפתח תעופה ישראלית ותעופה בישראל תלויה הרבה מאד בשדות התעופה ובתפעולם. גנות משאיר אחריו רשות תפעולית מצוינת המיטיבה להתמודד עם אתגרי התעופה בכלל ועם אתגרי הקורונה בפרט. בפני המנכ"ל הבא או הבאה יעמוד האתגר להתמודד עם התחלואה ומה שנובע ממנה ולשדרג את רשות שדות התעופה עוד יותר".

יו"ר הועדה, מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, מיכל פרנק, אמרה כי הועדה תמליץ לשרת התחבורה על המועמד/ת המתאים/ה ביותר לתפקיד המנכ"ל/ית הבא/ה, שבפניו/ה אתגרים רבים נוכח מגיפת הקורונה והשפעתה על עולם התעופה. בד בבד עם ההכרח לפתח את שערי הכניסה לישראל על מנת שיענו על צרכי העתיד.

הועדה תפרסם בפומבי את דרישות התפקיד, ותזמן מועמדים/ות הרואים עצמם/ן מתאימים/ות לתפקיד. בנוסף לכך, רשאית הועדה לפנות ביוזמתה למועמדים/ות פוטנציאליים/ות ולהזמינם/ן להגיש מועמדות לתפקיד.

רשות שדות התעופה אחראית על נמלי התעופה האזרחיים בישראל, ומנהלת את מסופי המעבר היבשתיים על גבול מצרים, ירדן והרשות הפלשתינאית.

ועדת הכלכלה עם פתיחתו לתחרות של תחום המכתבים הפרטיים בדואר

תיבות דואר ישראל (צילום דני בר)

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, המשיכה להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לתקן את חוק הדואר. התיקון נועד בעיקרו ליישם את המלצות ועדת רוזן, שהמליצה, בין היתר, לפתוח את תחום הדואר לתחרות, לבצע רפורמה בענף החבילות מחו"ל ולהרחיב את סמכויות הפיקוח והאכיפה של משרד התקשורת והשר. בדיון אישרה הוועדה את הסעיף שיאפשר פתיחה לתחרות של הדואר היחידני (המכתבים הבודדים). עם זאת, בסעיפים אחרים, שעסקו בבעלות של חברת הדואר על בתי דפוס ובאפשרות שהחברה תיתן שירותים נוספים, התגלתה מחלוקת ולא התקיימו הצבעות. עם זאת, היו"ר ביטון שב והבהיר כי הוועדה תוודא שהשירות לצרכן לא יפגע ואף ישתפר, וקרא להגיע להסכמות בעניין הטיפול בדואר הכמותי.

סמנכ"ל מינהל הדואר במשרד התקשורת, אורן לביאן, הסביר כי ועדת רוזן המליצה להרחיב את התחרות בתחום המכתבים הבודדים, והמשרד מבקש לאפשר תחרות מלאה כך שהתחום לא יהיה בבלעדיות של חברת הדואר. היו"ר ביטון הבהיר כי לא יאפשר פתיחה לתחרות באופן שיפגע בצרכנים.

סביב הסעיף התעוררה סערה, כאשר מספר חברי כנסת טענו כי מדובר בהפרטה של חלוקת הדואר. ח"כ גבי לסקי אמרה כי היא בעד מונופול של שירות דואר אוניברסלי ולא ברור לה איך הולכים על המהלך הזה עוד לפני שמחליטים על עתידה של חברת הדואר. ח"כ יעל רון בן משה הוסיפה כי חברי הכנסת לא מקבלים תשובות בעניין ההפרטה, ורק קוראים על כך בעיתונים.

ח"כ נירה שפק אמרה כי חברי הכנסת לא קיבלו עדיין תשובות לשאלת התועלת שברפורמה. ח"כ יעקב מרגי אמר כי משרד התקשורת צריך לבצע עבודה פנימית ולחזור לוועדה עם הפרטה מושלמת, ואז לא יהיו אי הבנות. ח"כ רם שפע הוסיף כי שום שאלה שנשאלה בדיון הקודם לא זכתה למענה, ולכן לא ברור למה מתחילה ההצבעה. היו"ר ביטון הסביר כי הדיון הכללי הסתיים, ולכן הוועדה עברה לשלב הדיון בסעיפים וההצבעות. ח"כ שפע התעקש שלא התקבלו תשובות והיו"ר ביטון ביקש להוציא אותו מהדיון.

יו"ר חברת מסר, אבשלום הרן, אמר כי עדיין ישנם 100 מיליון דברי דואר יחידני בשנה, ופתיחה השוק כשכל תשתיות האיסוף והחלוקה הן בשליטת חברת דואר ישראל לא תוביל לתחרות.

מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין, השיבה כי הממשלה החליטה עוד ב-2014 להפריט את חברת הדואר וזה עוד לא קרה, לכן הסעיף האמור בא להסדיר את המצב ולשפר שירות ללקוח בלי קשר לשאלת ההפרטה, והוסיפה: "אם הדואר יקרוס כולנו נשלם את המחיר". נציגת משרד האוצר, ספיר איפרגן, הוסיפה כי גם אם לא תהייה הפרטה השינויים הללו הכרחיים.

כאמור, בתום הדיון הסוער בסעיף הוועדה אישרה אותו. ח"כ שפע ביקש דיון מחדש, אולם מאוחר יותר חזר בו, אך שב וביקש לדעת מה מטרות הרפורמה.

לאחר מכן דנה הוועדה בסעיף שנועד לאפשר לחברת הדואר להיכנס לתחומי פעילות אחרים, בתנאי שתודיע על כך שני ימי עסקים מראש לשר התקשורת. אבישר בן חורין הסבירה: "אם הדואר רוצה לשים על המדפים שלו אלכוג'ל בתקופת קורונה היום הוא צריך אישור מראש של השר".

ח"כ צבי האוזר הזהיר ממצב שבו הדואר ישתמש בסניפים שלו ויהפוך אותם לקניונים או למשרדי עורכי דין, ואנשי משרד התקשורת הסבירו כי אם השר יראה פגיעה בשירות הדואר הוא יוכל לפעול ולפקח. ח"כ האוזר התעקש ודרש לדעת באיזה פעילויות מדובר, הוא שאל האם פוקס, למשל, תוכל לפעול בסניפי הדואר. מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין, השיב בחיוב. האוזר הזהיר ממצב שבו שירותי הדואר "יינתנו בין שתיים לארבע", ואבישר בן חורין השיבה: "זה לא יכול לקרות". ח"כ לימור מגן תלם שאלה אם זה לא יגרום לתור ממושך יותר, ולביאן השיב: "אם זה יקרה אנחנו נתערב". ח"כ לסקי אמרה כי הסעיף מכין את הקרקע להפרטה והפיכת סניפים לקניונים.

סמנכ"ל משפט ואסדרה בחברת דואר ישראל, דן כרמלי, הגיב לטענות ואמר כי הדואר מפסיד 200 מיליון שקל בשנה ואם הסעיף לא יעבור הוא יגיע לחדלות פרעון. באשר לרמת השירות אמר כרמלי, כי משרד התקשורת לא יאפשר שלא לתת שירות טוב לציבור.

היו"ר ביטון סיכם את הדיון בסעיף הזה וביקש ניסוח חדש שלו, שיאפשר לחברת הדואר להיכנס לתחומים נוספים רק לאחר הודעה לשר שתימסר 14 ימים קודם, כאשר בסמכות השר לאשר את הפעילות או לדחות אותה, או לאשר בתנאים ובלבד שהדבר לא יפגע בשירותי הדואר שניתנים לציבור. כמו כן, אם השר יראה בעתיד שהדבר פוגע בשירות הוא יוכל לבטל את ההיתר.

הוועדה החלה לעסוק גם בסעיף שנועד לאפשר לחברת דואר ישראל להחזיק בבעלות חלקית על בית דפוס, כדי לתת שירותי דואר כמותי. גם כאן עלתה מחלוקת שהוצגה בדיונים קודמים, כאשר חברות הדפוס ביקשו גישה למרכזי החלוקה של הדואר. היו"ר ביטון ביקש ממשרד התקשורת לחשוב על פתרון מוסכם, שיאפשר כניסה של הדואר לעולם הדפוס בעוד תקופה מסוימת, כדי לאפשר לבתי הדפוס להיערך, ומקביל חברת דואר ישראל תפתח את מרכזי החלוקה שלה בשירות ותמחור ראוי שיפוקח על ידי משרד התקשורת.

כאמור, על הסעיפים העוסקים היתר למתן שירותים נוספים לחברת הדואר וסעיף הדפוס לא התקיימה הצבעה, והדיון בהם ימשך בשבועות הקרובים.

אפליקציות וסמרטפון

תנובה עם תנובה מרקט – אפליקציית מכירה ישירה למוצרים טריים

תנובה, קבוצת המזון הגדולה בישראל, משיקה את אתר תנובה מרקט www.tnuvamarket.co.il – פלטפורמת סחר לרכישה ישירה שהקימה בשיתוף אתר שוקבוק בניהולו של אייל יעקובי, המתמחה במכירה ישירה של פירות וירקות טריים ישירות מהחקלאים. אייל מליס, מנכ"ל קבוצת תנובה: "מדובר במהלך אסטרטגי שהינו חלק מאסטרטגיית המכירה הישירה לצרכן של תנובה (D2C), ואחד ממנועי הצמיחה, אותם הקבוצה הגדירה לשנים הקרובות. בעקבות הצלחת מהלך 'תנובה עד הבית' בתקופת הקורונה זיהינו צורך בקרב הציבור לקבל מוצרים איכותיים וטריים עד הבית. תנובה עם סל המוצרים הרחב שלה, בשילוב היכולות של שוקבוק ואיכות המוצרים ישירות מהחקלאי יאפשרו לצרכן ליהנות מחוויית קניה איכותית".

אתר 'תנובה מרקט', שעלה בימים אלה להרצה, יציע מגוון רחב של ירקות ופירות טריים, מוצרי חלב, לחמי בוטיק של "לחם בטחנה" ושתילים, לרבות עשבי תיבול, וכן פסטות טריות, ומיצים. ובהמשך הוא יתרחב לתחומים נוספים בעולם הטרי, לרבות ביצים ובשר, זאת בהתאם לביקוש.

לדברי אביבית רוטליין, מנהלת פעילות 'תנובה מרקט' ומנהלת צמיחה בתנובה: "בכל העולם יצרני מזון מחזקים את הקשר הישיר עם הצרכנים, מגמה שהתחזקה עוד יותר עם פרוץ מגיפת הקורונה וצמיחת הקניות ברשת, כשתנובה הייתה מהחלוצות בענף המזון בישראל שפנתה ישירות לצרכן. הפעילות הישירה מאפשרת להכיר את הצרכנים מקרוב וללמוד על  הצרכים שלהם, ומהווה עבורנו כאמור מנוע צמיחה. המודל של 'תנובה מרקט' נבנה אחרי שזיהינו את הנכונות של הציבור הרחב לפצל קניה ולרכוש מוצרים מקטגוריות שונות במספר מקומות, ולהפריד בין קניית ירקות ופירות למשל לבין שאר הקניות. שיתוף הפעולה עם שוקבוק – אחד השחקנים המובילים בתחום, יאפשר לנו להציע לציבור מגוון רחב של מוצרים  שיותאמו לפי הביקוש ולתמוך בחקלאים הישראליים".

לדברי רוטליין, "במערך הלוגיסטי של 'תנובה מרקט' הושקעו משאבים רבים במטרה להציע את הסטנדרט הגבוה ביותר בענף בכל ההיבטים. ראשית איכות וטריות המוצרים, כאשר הפירות והירקות מגיעים ישירות מהחקלאים, מוצרי החלב מהמחלבות של תנובה, הלחמים ממאפיות בוטיק שעובדות מסביב לשעון. בנוסף, המוצרים יגיעו ללקוחות באמצעות מערך משאיות קירור ישירות מתנובה מרקט ועד בית הלקוח, וכן באמצעות מארזים הכוללים חומרים מבודדים".

אתר 'תנובה מרקט' מציע פריסה רחבה ומגיע ליותר מ-670 ישובים בין שדה בוקר בדרום ועד הקריות בצפון. כמות הישובים תורחב בהתאם לביקוש. נכון להיום ניתן להזמין את השירות מהיום למחר  באזור המרכז למזמינים עד השעה 19:00, ובאזורים אחרים המשלוחים יגיעו מס' פעמים בשבוע ובהתאם לביקוש.

הרכישה בתנובה מרקט קלה ופשוטה. עם סיום ההזמנה תגיע חשבונית מפורטת למייל הלקוח, כאשר החיוב יתבצע רק לאחר קבלת המשלוח. 'תנובה מרקט' מעמידה לרשות הצרכנים מערך שירות לקוחות באתר וכן מוקד טלפוני, הפועל בין 08:00-19:00 וזמינות עד השעה 23:00 לפניות לקוחות ובירורים. לרגל ההשקה המזמינים מעל 100 שקל יקבלו משלוח חינם, לאחר מכן עלות המשלוח תהיה 35 שקלים למזמינים עד 100 שקל, 25 שקלים למזמינים בין 101-400 שקל וחינם למזמינים מעל 400 שקל.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: