חופשה של אלפי כוכבים

רפי ומאיה יצאו למסע של כוכבים עם גפן ונטע ||| טיול בין אלפקות של דרום אמריקה לשמורת טבע אור כוכבים ||| תכנון מספיק זמן מראש, זימן להם את שיא מופע מטר המטאורים או נכון יותר מטר הפרסאידים ||| כל הפרטים בהמשך…

בורות מים במכתש רמון (צילום דני בר)

היי דרומה

בבוקר יום חמישי העמסנו את המאזדה ונסענו דרומה לטיול מעורב קמפינג ומלון. בנסיעה ראינו את הנוף מתחלף אט אט משדות וחוף למדבר. חלפנו על פני המגדל הסולרי שנראה כמו העין של סאורון ואח"כ שדה בוקר והמשכנו לתוך לב המדבר…

אחרי כמה שעות הגענו לאזור מצפה רמון. התחנה הראשונה הייתה חוות האלפקות במצפה רמון. בניגוד לציפיות העומס היה סביר והיה בהחלט מעניין. למדנו על ההבדל בין למה Llama שהיא בהמת משא, אלפקה Alpaca שהיא קטנה יותר ומשתמשים בצמר שלה למוצרי הלבשה ושמיכות כי הצמר שלה נחשב להכי עדין ומחמם, גואנקו  Guanaco שהוא האב הקדמון של הלמה וחי פרא בדרום אמריקה, לוויקוניה  Vicuñaשהוא האב הקדמון הפראי של האלפקה וגם חי פרא בדרום אמריקה. גפן התרגשה יותר מהסוסים מאשר מהאלפקות והאכילה אותם בחציר כדי שלא יהיו רעבים.

גפן עם אלפקה (צילום דני בר)

פרטים והזמנות לחוות האלפקות בקישור…

חאן בארות

לאחר שנפרדנו מהחיות השונות המשכנו דרומה וירדנו לתוך מכתש רמון. Waze כיוון אותנו לנסוע בשביל עפר, שבדיעבד היה אפשר לעקוף אותו, ולאחר נסיעה ארוכה הגענו לחניון לילה – חאן בארות של רשות הטבע והגנים.

יש לציין שהגענו בשיא מטר המטאורים לחניון חאן בארות זאת לאחר שהזמנו מקום זמן רב מראש כי במהלך חודש אוגוסט צריך להזמין הרבה זמן מראש (אנחנו הזמנו כבר ביוני). חאן בארות נמצא בתוך מכתש רמון, ומומלץ לשים לב שניתן להגיע לחאן או בדרך עפר וגם בדרך סלולה וחשוב לבדוק מאיפה הוויז לוקח אותכם.

חאן בארות מכתש רמון (צילום דני בר)

החניון נקי ומוסדר כמו כל חניוני רשות הטבע והגנים. יש מקומות מוסדרים מתחת לציליות להקמת אוהלים, השירותים והמקלחות נקיים. יש גם אוהלים בדואיים גדולים שניתן ללון בהן.

מטר הפרסואידים או המטאורים

מטר מטאורים או מטר פרסאידים (צילום יוליה חייבוליוב רשות הטבע והגנים)

הקמנו אוהל בערב ועשינו על האש. אחרי האוכל יצאנו לראות את מטר הפרסואידים. מראה הכוכבים במדבר מרהיב! ללא זיהום האור נגלה לפנינו כיפה של כוכבים ומטר הפרסואידים היה קסום ומרגש. מדהים שיש שמיים שלמים מעל הראש שאי אפשר לראות ממרכז הארץ בגלל זיהום האור. ראינו את הפרסואידים המפורסמים. בהחלט מרהיב אבל אי אפשר לצלם אותם כי הם מגיחים באפלה ונעלמים חיש מהר.

המלצה: במקום מזרנים מתנפחים שהיו האלטרנטיבה ללינה שהשתמשנו בה עד כה, השתמשנו הפעם במזרני ספוג עבים במיוחד שקנינו ברמי לוי (89 שקלים) והם היו בהחלט שווים את זה.

עוד על מטר המטאורים ועל פרסואידים בקישור…

קפה של בוקר

 
- פרסומת -

 
ערכת פק"ל להכנת קפה ותה של שורש, בפעולה בשטח (צילום דני בר)

למחרת בבוקר הכנו תה וקפה בערכת פק"ל קפה המדוגמת של חברת שורש שכוללת 2 סירים, גזיה, כוסות, קופסאות לאחסון: קפה, סוכר, תה וגם מיכל למים. הערכה היתה נוחה לתפעול וסייעה לנו להתחיל את הבוקר עם קפה טוב ותה צמחי לילדות. חשוב לציין שהערכה מתקפלת וקטנה ועל כן נוחה לפריסת שטח מבלי צורך להיסחב עם ציוד לקפה שלעיתים תופס יותר מידי מקום לעומת הצורך המאוד מצומצם בו – קפה או תה חם בשטח.

מכרות הגבס המשוקמים

יצאנו לדרך לתור את המדבר. ישנם מספר אטרקציות מצוינות ממש סמוך לחאן בארות כמו בורות מים שהיו מכרות גבס שנסגרו וטופחו ונמצאות ליד הדרך. טבלנו במקום והבנות אספו אבנים צבעוניות – כאשר גפן הגדילה לעשות, כהרגלה, ועשתה לנו תערוכת אבנים. בהמשך הדרך עצרנו לתצפית על מאגר מים דומה אך גדול יותר. במאגר השני היו די הרבה מטיילים והעדפנו לא להיכנס כי הרגשנו בסדר כבר עם המאגר הראשון ושמיצינו את החוויה.

גפן ונטע ברומן עם הסוס (צילום דני בר)

מרכז המבקרים מצפה רמון

בהמשך היום טיפסנו בדרך העולה למצפה רמון ושם עצרנו לבקר במרכז המבקרים מצפה רמון. מרכז המבקרים הינו למעשה אתר המוקדש לשני נושאים שונים לחלוטין.

הנושא הראשון הוא הנצחתו של אילן רמון. במרכז מיצגים רבים המנציחים את זכרו של האסטרונאטו הישראלי הראשון. בין היתר דגם ענק של מעבורת החלל קולומביה שעימה טס לחלל ולא שב ממנו. אחרי המיצג הבנות הביעו משאלה להיות אסטרונאוטיות כשיגדלו…

החלק השני של מרכז המבקרים מסביר על תופעת המכתש בין היתר בעזרת מיצג אורקולי תלת ממדי מרשים.

חי רמון

בסמוך למרכז המבקרים נמצא חי רמון שהוא מוזיאון מדברי חי שגם הוא עם 2 דגשים שונים ומשלימים. הראשון הוא גן מדברי ששטחו 11 דונם, ובו מוצגים שישה בתי גידול אופייניים להר הנגב ולמכתש רמון ובמוקד השני פינות מחיה לבעלי החיים הקטנים של הנגב: לטאות, נחשים, מכרסמים, קיפודים, עקרבים וגם עופות. מקום נחמד ללימוד על חיות המדבר. במקום משחקים עם חידות לכל המשפחה.

מפת אתרי מכתש רמון, רשות הטבע והגנים

סיכום ומסקנות

למטיילים שיבואו אחרינו, כמה מסקנות שלמדנו מהטיול:

  1. לממהרים, אפשר להימנע מדרך העפר (מסומנת בכחול במפה לעיל) המובילה לחאן בארות דרך גן לאומי צבעי מכתש רמון, וזאת בכביש הדרומי יותר (מסומן באדום במפה לעיל)
  2. מזרונים ניידים כמו שיש עכשיו ברשתות השיווק עדיפים בהרבה על מזרונים מתנפחים (לא מדובר במזרני שטח רגילים)
  3. הטמפרטורות באוגוסט במדבר בהחלט נסבלות. הלילות נעימים ובשל הלחות הנמוכה החום בהחלט נסבל אם נשארים בצל
  4. ביציאה מחאן בארות יש מעיינות יותר שווים מאבן רוח מים. המים הם מי תהום ולא שלולית של מי גשמים ויש פחות אנשים
  5. השמים בדרום נראים אחרת. ממש אחרת! שווה את הנסיעה
  6. בשביל באמת לראות כוכבים צריך להתרחק ממוקדי אור. ולא רק כמה ק"מ. צריך לנסוע לפחות 20 דקות לתוך המכתש בכדי לראות כמו שצריך. אפילו בתוך החאן שהוא מאוד מבודד, בכדי באמת להינות מהשמיים היה צריך לצאת מהמחנה לשטח מסביב
  7. חוות האלפקות שווה ביקור, יש שם לא רק אלפקות

פרטים והזמנות לחאן בארות….

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: