מגזין זמן הקורונה Corona Time 4/2020

מסכות פנים במרחב הציבורי וד"ר פלישמן MD ||| מנחת ההורים אביבה בר עם אמא, משעמם לי ||| מה אפשר לראות ולשמוע בבית עם אפליקציות וטכנולוגיה, ספרים ועוד ||| מוצרים חדשים רלוונטיים לזמן הקורונה ||| חנויות און-ליין של עסקים קטנים ברחבי הארץ עם משלוח ||| לשאר החידושים והחדשות בהמשך…

מסכת פנים DIY בצ'כיה (צילום עופר דהאן, פראג)

מסכות פנים לכולם – סיפור המעשה

ביומיים האחרונים התחילו לדבר על חובת חבישת מסיכת פנים כחלק מהאמצעים להתמודד עם הקורונה, וזאת אחרי ששבועות הטענה היתה שהן לא יעילות ואפילו מזיקות. אז איך התהפכה ההמלצה? איך גם אנחנו תרמנו לשינוי בהתייחסות למסכות הפנים. וזה סיפור המעשה.

לפני שבועיים עלה ד"ר רפאל פלישמן על הקשר בין מסכות פנים שהן מנהג נפוץ בתרבויות המזרח הרחוק והשפעתם על התפשטות וירוס הקורונה למול מה שהשתולל באיטליה וכבר ניתן היה לראות מה הולך להיות בספרד, בריטניה ועוד מדינות. רפי (גילוי נאות, החתן שלנו) ישב לילות כימים בסופ"ש לפני שבועיים ובמוצ"ש היה לו תחקיר עם סימוכין ומחקרים תומכים מרחבי העולם, ודעתו הנחרצת היתה שאחד הגורמים המשפיעים משמעותית בין מה שקורה במזרח לעומת מה קורה באירופה הוא מסיכות הפנים. לבקשת רפי, ששכנעה אותי בטיעוניו, פרסמתי כאן באתר כבר במוצ"ש 28 למרץ את המאמר המלא עם הסימוכין Covid-19 Face Mask Effect Refael Fleischmann MD.

בבוקרו של יום ראשון התחלתי להתדפק על כל דלת של אמצעי תקשורת וכתבים רלונטים לנושא על מנת להפיץ התחקיר. למה? כי משרד הבריאות "זרק" את ד"ר פלישמן מכל המדרגות. אף אחד לא היה מוכן אפילו לקבל במייל, לעיון, את התחקיר של ד"ר פלישמן. כתבי הבריאות והחדשות שפניתי אליהם (הן מערוצי החדשות בטלויזיה, והן בעתונים הארציים) אפילו לא טרחו לענות לפנייתי.

במהלך השבוע התחילו להגיע ידיעות על שינוי גישה ומגמה ברפובליקה הצ'כית. בצ'כיה פורסם צו כבר ביום ראשון 19 למרץ, המורה על חובת חבישת מסיכת פנים כחלק מהאמצעים הראשונים וזה כולל גם קנס כבד על מי שלא לובש מסיכה.
כשהתחילו להגיע נתונים על מה קורה בצ'כיה, ועקב אי התייחסות למאמר בכלל ולממצאים בפרט, פנה ד"ר פלישמן לידידו ד"ר אלכסנדר גולדשטיין על מנת שיעבור על הממצאים והם הוסיפו עוד ממצאים שרק חיזקו את התזה של ד"ר פלישמן וכתבו מאמר משותף חדש ומעודכן וגם אותו העליתי לאתר במוצ"ש. כך עבר שבוע של התפשטות שהיתה יכולה להיות איטית יותר לאור הנתונים שהתחילו להיות בצ'כיה וגם בסלובקיה השכנה שאימצה את אותה מדיניות למרות שהיתה במצב הרבה יותר טוב מצ'כיה.

פניתי בו ביום גם לידידי עופר דהאן שחי בפראג שנים רבות וקיבלתי ממנו דווח על מה שקורה בצ'כיה. לדבריו, אזרחים התחילו לתפור בבית מסכות ולחלק למי שלא יודע לתפור כי רעיון המסכה פנים הוא האחריות ההדדית. מסכת הפנים תמנע אחרים מלהידבק ממך אם חו"ח אתה נשא או חולה בווירוס, גם ללא ידיעתך.

כמו המתריע בשער, עלו בי זכרונות על מלחמת יום הכיפורים שכוווולם היו שבויים בקונספט ושילמנו על הקונספט הזה בחיי רבים. האם אין צדיק שיסכים לענות או לקרוא הממצאים החד משמעיים שהעלה ד"ר פלישמן? האם הצ'כים כל כך טועים? האם הסלובקים מטומטמים? שוב התחלתי בגל של פניות לכוווולם. כולל לקבוצות פייסבוק רלוונטיות של תקשורת ומקבלי החלטות ו….כלום. כולם עוסקים במטושים, בדיקות, דרייב-טסט ועוד. כלום על מסיכות פנים. וכך עבר שבוע ובצ'כיה, ששכנתה סלובקיה גם היא, ממשיכות לבלום ההתפשטות עם מסיכות הפנים ועם סגר מצומצם מאד.

עם כינון ועדת הקורונה בכנסת פניתי לכל חברי הועדה ורק תמר זנדברג ענתה שתעיין בעבודה. כל אנשי התקשורת, כתבי הבריאות – נאדה.

ביום שני כתב ד"ר רפאל חיים פלישמן מאמר נוסף שהעליתי באתר המלחמה בנגיף הקורונה בישראל לעומת צ'כיה ושוב חזרתי לפנות לכווולם ואף אחד אפילו לא ענה אבל מיום שני התחילו להישמע קולות תמיכה בחובת חבישת מסיכות פנים….בתקשורת. פתאום התחילו לדבר על מסיכות פנים. וביום רביעי בערב יצאה ההחלטה על חבישת מסיכות פנים, תקנית או מאולתרות, חובה!!!

מנכ"ל משרד הבריאות לא היה מוכן לחבוש מסיכת פנים כדוגמא אישית אבל שימו לב איך בסלובקיה הושעה ממשלה בשבוע שעבר – כווווולם עם מסיכות פנים וכפפות (כולל הנשיא וראשת הממשלה.

תודה לד"ר רפאל חיים פלישמן על החפירה ועל הנדנוד כי בטוחני שנפשות רבות ינצלו בכך שנתחיל לחבוש מסיכת פנים. תודה לך רפי.

מה עושים בבית

מנחת ההורים אביבה בר על אמא, משעמם לי

כמה פעמים שמעתם היום את ההכרזה: "אמא….משעמם לי!". מי לא שמע את צמד המילים הזה "משעמם לי" מפי הילדים בימי שגרה ועל אחת כמה וכמה בימים טרופים אלה – זמן הקורונה?

אנחנו כהורים, דואגים לילדינו מלידה ועד בגרותם ודואגים לנוחות הילדים ולצרכיהם. צרכים פיזיולוגיים בסיסיים כמו מזון, שתייה, ניקיון, שינה, ולא פחות מכך צרכי הבטחון שלהם. אנחנו דואגים שהילדים יהיו בטוחים ומוגנים ושיהיה להם סדר יום קבוע ומובנה. אנחנו דואגים להעסיק אותם בפעילויות ומשחקים בהתאם לגיל והיכולת שלהם אבל מה קורה כשהשגרה מופרת? מה קורה כאשר כולם בבית ולא יכולים ללכת למסגרות החינוכיות – גן או בית הספר. בנוסף, בימי זמן הקורונה, אי אפשר לצאת החוצה ולפגוש חברים מהכיתה או הגן?

בשגרה אנחנו דואגים למלא אחר רצונם ונוחותם של הילדים. אנחנו דואגים תמיד לקחת את הילדים לחוגים ולחברים אחר הצהריים. אנחנו עוזרים להם עם שעורי הבית ועוד וממלאים להם את הזמן כך שלא נשאר להם כמעט זמן להשתעמם בשגרה. אך כעת, כשכל המשפחה בבית, עד כמה אנו יכולים באמת להיענות לכל רצונותיהם של הילדים ולקרקר סביב הילדים ולהמציא פעילויות כדי להעסיק אותם? והאם זה נכון כל הזמן להעסיק אותם?

מוסיפה אביבה בר וממליצה:

 • חייבים סדר יום. כדאי ומומלץ לתכנן סדר יום יחד עם הילדים ובו לתת להם זמן למשחק לבד. כך לאפשר לילד זמן פנוי שהוא יפעל באופן עצמאי בלי שאנו נעסיק אותם כל הזמן.
 • שעמום בהגדרה הוא מצב של חוסר עניין שלא נעים לנו להיות בו. אנו רוצים משהו, גירוי שלא נמצא. התחושה הלא נעימה הזו שבו שרוי האדם המשועמם עשויה לדרבן את האדם לעשייה, למציאת עיסוק מעניין כדי להשתחרר מהתחושה הלא נעימה הזו. ולכן אפשר ואולי אף כדאי לתת לילדים להימצא בתחושה הזו של השעמום. לומר להם משהו בסגנון: "אני בטוחה שתחשוב ותמצא משהו לעסוק בו". בלי אמירות נוספות ומיותרות. בכך תעבירו את האחריות לילד ומהשעמום הוא ימצא מה לעשות. כך אנו מאתגרים את הילד ומאלצים אותו למצוא פתרון ומפתחים אצלו את תחומי העניין.
 • אנחנו ההורים חייבים להיות כל הזמן "בתמונה" ולפקח על הילדים. חשוב שבזמן החיפוש למציאת עניין תשימו עין כי הילדים עלולים להתעסק בדברים מסוכנים כמו מספריים, סכין מטבח וכו' ..תתפלאו למצוא שהילדים כשהם מתנסים במצב שעמום, מפתחים את היצירתיות והמקוריות שלהם. דבר שישרת אותם בעתיד כשיהיו בוגרים כי כך הם ילמדו להעסיק את עצמם.
 • מה אנו יכולים לעשות: אפשר להנחות את הילדים בבחירת פעילויות מבלי להשתתף בהם. למשל לשאול: מה אתה רוצה לעשות? מה יהיה לך מעניין? וכמובן לא לאפשר פעילויות מסוכנות.

אפשר להציע להשתמש בחומרים המצויים בבית בלי להיכנס להוצאות מיותרות. למשל: הקרטון מהמשלוח של הסופר, כלי מטבח מפלסטיק, אביזרי לבוש ישנים, שמיכה או סדין שיכולים להפוך לאוהל וכו'…

הילדים יכולים למצוא לבד נושאים שיעניינו אותם וירצו להעמיק את הידע שלהם בנושא זה. זמן הצפייה בטלוויזיה צריך להיות מוגבל ולא להשאירם פאסיביים ודבוקים כל היום לתוכניות הטלוויזיה ולמשחקי המחשב.

אפשר לכתוב עם הילדים רשימה של פעילויות שמוסכמות על הילד. כל יום לבחור מספר פעילויות מן רשימה. כמו כן, כשהילד זועק "משעמם לי" נפנה לבחור מהרשימה, פעילות שמתאימה לו בזמן שהוא מרגיש משועמם. הרשימה יכולה להיות גמישה ואפשר להוסיף לה דברים מפעם לפעם. כך יוכלו הילדים, לאט לאט ובהדרגה, לחשוב ולגלות דברים וליצור פעילויות מיוחדות ומקוריות.

לעזרה וייעוץ ניתן לפנות לאביבה בר – מנחת הורים בגישת ניתוח התנהגות. 054-7655220 פייסבוק אביבה בר…

שעשוע בטבלט או מחשב

מציירים על המסך השחור והציור הופך מיד לתלת מימד. פשוט מדהים ו….ילדים מרותקים לזה אבל לא רק הם. כנסו לקישור…

הרצאות מהכורסא

זמן אשכול יצאו עם מיזם הרצאות מהכורסא. כל ההרצאות מצולמות ומוקלטות באיכות גבוהה ומשולבות לסרטון עם התכנים שהוקרנו בהרצאה על מנת לאפשר לכם להרגיש כמו לשבת באולם ההרצאות, רק בלי לצאת מהבי.  כל יום תתווסף הרצאה חדשה. מוזמנים להיכנס שוב ושוב לאותו קישור, מתי שתרצו ולצפות בהרצאות. ניתן להשאיר את הדף פתוח וכך לעצור ולעשות הפסקה ולחזור מאותה נקודה שהפסקתם. כניסה להרצאות בקישור…

סיור וירטואלי באתרי יהדות איטליה

נראה שבעתיד הקרוב לא תוכלו לבקר באיטליה בכלל ובאתרים היהודיים בפרט. ארגון הקהילות האיטלקי העלה באתרו, שלל סיורים וירטואלים במוזיאון, בית כנסת או בית קברות ומוסדות יהודים מעניינים. כנסו לקישור של העיר שמעניינת אותכם ושם תבחרו מה מעניין לכם יותר. כניסה לאתר הסיורים הוירטואלים ברישור…

סיורים וירטואלים באתרי קהילות מרכז אירופה

תערוכת ורשה היהודית בבית לוחמי הגטאות (צלום ליאור חורש)

רבות מקהילות מרכז אירופה פתחו את האתרים שלהן לסיור וירטואלי. להלן הצעות מעניינות:

מצלמות בצמתים המרכזיים

אתם בבית יכולים כעת לצפות בכל רגע על הצמתים המרכזיים בכבישי ישראל. פשוט ללחוץ על מצלמה ולרשום את מספר הכביש הרצוי. מצלמות נתיבי ישראל זמינות עכשיו לכלל הציבור בקישור…

עברית עם הסופרת מירב הלפרין וספר בהמשכים

עצירת מכבשי הדפוס ואירועי הימים הביאו לחדשנות בעולם הספרים הדיגיטליים: בשיתוף פעולה מיוחד בין "עברית" לסופרת מירב הלפרין יתפרסם ספר בהמשכים פרי עטה.

"חיים רק פעם אחת" הוא ספר שעדיין לא נכתב. למעשה, הוא ניסוי ספרותי ראשון מסוגו בעולם: ספר שנכתב תוך כדי דרמת הקורונה שמטלטלת את העולם. אחת לשבוע, בכל יום חמישי, יתפרסם פרק חדש מתוך הספר, שיתרחש במקביל לאירועי התקופה. הפרק  יהיה זמין – בחינם – לקוראי "עברית".

בלב העלילה נמצא זוג נשוי, שנקלע לעידן הקורונה ברגע הגרוע ביותר בתולדות הזוגיות שלו. אפילו הסופרת, מירב הלפרין, עוד לא יודעת איך תיראה הזוגיות שלהם בסופו של המשבר שעשוי לשנות את כולנו. דבר אחד בטוח: זה יהיה מטורף לפחות כמו המציאות שאנו חיים בה, מהיר, עצבני ומצחיק.

"חיים רק פעם אחת" הוא ספרה הרביעי של מירב הלפרין. קדמו לו רבי המכר "בעלי לא בבית", "על גופתי המתה", ו"מה יש לאהוב בדורון" שראו אור בהוצאת "ידיעות ספרים".

מירב הלפרין: "אין לי מושג מה יקרה בספר ההולך ומתרקם לו משבוע לשבוע – בדיוק כמו שלמשרד הבריאות אין מושג מה יקרה בשבוע הבא של הקורונה. אני רק מקווה שהם יצליחו יותר ממני".

היוזמה החדשה להוצאת ספר דיגיטלי בלבד ובהמשכים היא חלק מרוח החדשנות של "עברית" בתקופת המשבר. בשבוע שעבר ראה אור ספר דיגיטלי מאת הסופר אשכול נבו, ובו מקבץ סיפורים קצרים פרי עטו. בתוך שלושה ימים מעלייתו לאוויר נרשמו 7500 הורדות, שהפכו אותו לרב מכר מיידי. בנוסף לספרים החדשים שרואים אור דיגיטלית, ב"עברית" מציעים לקהל הרחב מגוון כותרים ללא עלות או בהנחה, כדי להקל על המסתגרים בבתים.

גיא בן נון, מנכ"ל עברית: "אנחנו נלהבים להיות חלק מתהליך צאתו לאור של ספר יוצא דופן, גם בתוכנו וגם במהותו. הכתיבה הנהדרת של מירב הלפרין תביא אור וצחוק לתקופה הזו, וכתיבת ספר בהמשכים תוך כדי המשבר תעורר השראה ותקווה אצל הקוראים והשותפים לדרך. אנחנו פועלים במספר חזיתות כדי להקל על קהל הקוראים, ערים לביקוש ויוצאים ביוזמות חדשות כדי להחיות את עולם הספרות בימים אלו. מרגש אותנו שסופרים רבים נרתמים לעשייה ומשמח שקהל הקוראים מצביע במכשירים ומצטרף אלינו לקריאה דיגיטלית במכשירים הסלולריים ובטאבלטים, שיכולה להקל על כולנו בתקופה המורכבת הזו".

להורדת הפרק הראשון של "חיים רק פעם אחת" בקישור…

יד בן צבי עם הרצאות מהכורסה

כל בוקר בשעה 10:30 תעלה הרצאה ב-Zoom על מגוון נושאים הקשורים לארץ ישראל. כל הרצאה 30 דקות. פרטים וצפיה בקישור…

הבולשוי עם הופעה יומית באינטרנט 

להקת הבלט הרוסית המפורסמת מציע כל ערב בשעה 19:00 מופע שלם באינטרנט. המופע יהיה פתוח לקהל 24 שעות, וללא תשלום. כנסו ותיהנו בקישור…

ZAZ10TS בצלאל והאקדמיה לאמנות ולעיצוב עם תערוכת וידאו און ליין וטיימס סקוור

זו הייתה אמורה להיות תערוכת חוצות בלב טיימס סקוור בניו-יורק – אזור בו עוברים מאות אלפי אנשים מדי יום ולילה, בסביבה שמבטאת את שיאה של תרבות הצריכה. שיתוף פעולה ייחודי בין צילי צ'רני בעלת מיזם האמנות ZAZ10TS, ובין המחלקה לאמנויות המסך באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בראשותה של תמי ברנשטיין. בתכנית, 20 עבודות וידאו שיצרו סטודנטים ובוגרי המחלקה.  יצירות של וידאו ארט וקולנוע ניסיוני, מסקרן, מרתק ומאתגר שנבחרו להיות מוקרנות 24/7 על מסך חוצות ענק וכפול בטיימס סקוור בניו-יורק, בגלריה הדיגיטלית ZAZ Corner המציגה עבודות אמנות מרחבי העולם על מסך לד גדול בפינת רחוב 41 והשדרה השביעית במנהטן.

העבודות נבחרו מתוך מחשבה על המרחב הציבורי בו הן מוצגות: טיימס סקוור, מרחב עירוני הנמצא בהצפה מתמדת של דימויים ופעילות מסחרית. אזור המרושת בשלטי פרסום  דיגיטליים המכסים את חזיתות הבניינים. על רקע מרחב שמזקק את הקיום האנושי דרך פריזמה של מסחר ומדיה לכדי דימויים מהודקים של שלמות, פיתוי ותשוקה, עולה העיסוק של הסטודנטים הבוחנים מעמדה אישית את מהותו של אותו קיום, באותם אמצעים דיגיטליים, אך מתוך עמדה שלא נועדה למכור דבר.

אירוע הפתיחה החגיגי אמור היה להתקיים לפני כשבוע.  הסטודנטים ציפו בהתרגשות לחשיפה העצומה, אך באותו זמן בדיוק גם ניו-יורק החלה להפנים את סדר הגודל של התפשטות נגיף הקורונה. הרחובות של מנהטן התרוקנו מאנשים, המוזיאונים, הגלריות, בתי הקולנוע, התיאטרונים, הברים והמסעדות נסגרו, המוניות הצהובות הסתובבו בכבישים של מנהטן ללא נוסעים, הקרונות ברכבת התחתית ננטשו, והדימוי שמשקף יותר מכל את החיים האורבאניים המערביים – כיכר טיימס סקוור –שוממה מאדם.

התגובה הראשונית הייתה להעביר את תערוכת החוצות לעולם הווירטואלי ולעלות אותה רק לצפייה ברשת. אך האוצרות צילי צ'רני ושרון בלבן, ראש המסלול לווידאו במחלקה לאמנויות המסך, החליטו להמשיך ולהקרין את הסרטים על המסכים בטיימס סקוור , להציג אמנות במרחב ׳האמיתי׳, גם בזמנים כאלו, כשהכיכר ריקה מאדם ולהמשיך לקוות לימים אחרים טובים יותר, בהם שוב הרחובות יתמלאו בעוברים ושבים. עד אז,  הן מזמינות את כולכם לצפות דיגיטלית וכבר מתכננות להציג את העבודות שנרקמות עכשיו, בתקופת הקורונה. התערוכה און ליין בגלריית ZAZ Corner  באתר…

HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV עם לברוח Run

קומדיית מתח חדשה של רשת HBO, אותה יצרה ויקי ג'ונס, שביימה את העיבוד התיאטרלי של "פליבג" – הצגה שנכתבה על-ידי היוצרת זוכת ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" פיבי וולר-ברידג' (שמשמשת כמפיקה ב"לברוח") ולאחר מכן עובדה לטלוויזיה והפכה לסדרת הלהיט. את הסדרה מובילים זוכת ה"אמי" והמועמדת ל"גלובוס הזהב", מריט וובר ("האחות ג'קי", "המתים המהלכים"), והמועמד לפרס ה"טוני", דומנהול גליסון ("מראה שחורה", טרילוגיית "מלחמת הכוכבים" החדשה).

וובר מגלמת את רובי ריצ'רדסון, אישה נשואה שמנהלת חיי שגרה נוחים ומשמימים שכרתה ברית לפני 17 שנה עם בילי (גליסון), בן זוגה בתקופת הקולג', למקרה ששניהם יצטרכו לברוח מחייהם העתידיים: אם אי פעם מישהו מהם יקבל מהאחר הודעת טקסט עם המילה "לברוח", והאחר יענה עם אותה המילה, הם יעזבו הכל ויצאו לטיול ברחבי אמריקה ביחד. לצדם של וובר וגליסון משתתפים בסדרה גם וולר-ברידג', זוכה פרס ה"סאג" ריץ' סומר, וזוכת ה"אמי" ארצ'י פנג'אבי ("האישה הטובה", "שטח מת"). החל מה-13.4, ימי שני ב-23:30, ב-HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV.

כאן חינוכית עם סליחה על השאלה ילדים

התכנית ששבתה את לבבות הצופים ממשיכה לגעת בעצבים חשופים של החברה הישראלית והעונה בגרסה חדשה עם ילדים. החל מ- 2 באפריל בדיגיטל, 5 באפריל, יום ראשון בשעה 14:00 וב-20:30 בכאן חינוכית ובקרוב גם בכאן 11.

בהמשך להצלחתה של "סליחה על השאלה", תעלה בכאן עונה חדשה ומיוחדת לסדרת הדוקו-ריאליטי, זוכת פרס האקדמיה, "סליחה על השאלה ילדים". "סליחה על השאלה" מייצרת הזדהות ומעודדת סובלנות לאחר, ולכן הוחלט בעונה החדשה לתת ביטוי גם לילדים המרגישים שונים בסביבתם.

חשיבותה של "סליחה על השאלה" נעוצה בניסיונה לשנות תפיסות עולם ולעורר מודעות לקשיים עימם מתמודדות קבוצות שונות באוכלוסיה. עבור הקהל הצעיר, החשיבות של עידוד האמפתיה לאחר, הבנת הקושי שלו והיכולת להכיל את השונה- אף גדולה יותר. כל פרק מתמקד בקבוצה אחרת של ילדים בעלי מכנה משותף, ילדים שמתמודדים עם מציאות חיים מורכבת. בין קבוצות הילדים שמופיעים העונה: אחים לילדים עם צרכים מיוחדים, חירשים וכבדי שמיעה, הפרעת קשב וריכוז, ילדים לחללי צה"ל, עיוורים, מאומצים, ילדי עובדים זרים, ילדי עוטף עזה, עולים חדשים, תאומים, ילדים על כיסאות גלגלים, ערבים, מורים, חרם חברתי, מחוננים.

פורמט התוכנית נשאר כפי שהוא; גם בגרסת הילדים השאלות הן שאלות ישירות, שאלות שכל אחד היה רוצה לשאול, אך מעולם לא העז או שפשוט לא ניתנה לו ההזדמנות. השאלות קיבלו מענה כן ולעיתים אף תמים והתשובות קוראות תיגר על דעות קדומות, אפליה ותפיסות סטריאוטיפיות. הצופים יוכלו להיפתח ולהכיר מוגבלויות שלא הכירו בעבר ואפילו תרבויות שלא נחשפו אליהן ביום יום.

"סליחה על השאלה", סדרה שהצליחה להגדיר מחדש את גבולות הדוקו-ריאלטי, מביאה למסך דמויות אמיתיות וכנות, שחושפות סיפורים מטלטלים ומרגשים באמצעות שיח אנושי גבוה, נטול דרמטיות ומתובל בלא מעט הומור. התוכנית מבוססת על הפורמט "You can't ask that" של רשת ABC האוסטרלית, זוכת פרס Rose d'Or בקטגוריית דוקו ריאליטי הטובה ביותר. הפורמט, נקנה כבר ע"י כ-30 מדינות ברחבי העולם.

עורך: אסף בקר | הפקה: חברת ההפקות "יולי אוגוסט". "סליחה על השאלה – גרסת הילדים", החל מ- 2 באפריל בדיגיטל ומה-5 באפריל, יום ראשון בכאן חינוכית בשעה 14:00 וב-20:30. 15 פרקים, כל פרק: 15 דקות.

HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV עם להרוג את איב Killing Eve

סדרת הדרמה של רשת "BBC אמריקה" המבוססת על סדרת הנובלות של לוק ג'נינגס, חוזרת לעונה שלישית שתשודר רק ב-HOT. את הסדרה יצרה ומפיקה היוצרת זוכת ה"באפטה", ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" פיבי וולר-ברידג' ("פליבג", "Crashing" הבריטית), שגם שימשה ככותבת הראשית בעונה הראשונה. על העונה הנוכחית אחראית השואוראנרית סוזאן הית'קוט ("אימת המתים המהלכים").

את הסדרה מובילות זוכת "גלובוס הזהב" וה"סאג", סנדרה או ("האנטומיה של גריי", "תחת שמי טוסקנה" ו"פשע אמריקאי"), וזוכת ה"אמי" וה"באפטה" ג'ודי קומר ("יומן השומן", "שלוש עשרה", "דוקטור פוסטר"). או מגלמת את איב, אשת ביון חריפה שיוצאת בעקבותיה של רוצחת שכירה מוכשרת ופסיכופתית, וילאנל (קומר). השתיים נקלעות למשחק חתול ועכבר מתוחכם שהפך לאורך העונות ליחסי אהבה-שנאה בין שתי הדמויות המנוגדות. אחרי האירועים הדרמטיים של סיום העונה השנייה, וילאנל ואיב ממשיכות לנסות להשיג בחזרה את השליטה על חייהן בעודן בורחות מהאנשים שמנסים לשלוט בהן, בעונה מלאה בתפניות, אקשן ודם.

"להרוג את איב" שברה שיאי רייטינג, קיבלה אינספור מועמדויות לפרסים וזכתה לשבחים מקיר לקיר, גם כאן בישראל: "להרוג את איב' פיצחה את נקודת האיזון המושלמת בין מתח לקומדיה… הסדרה הכי מגניבה בטלוויזיה כרגע" (7 לילות), "משכנעת ומותחת… שווה לעקוב" (ישראל היום), "יצירה שלמה, קולחת, כיפית וחכמה" (וואלה), "ממזרי וממכר מהרגע הראשון" (הארץ), "הכירו את ההתמכרות החדשה שלכם" (פנאי פלוס).

העונה ישובו חוזרים לככב גם פיונה שו ("דם אמיתי", "הארי פוטר"), שון דילייני ("רציחות במידסומר"), ונינה סוסאניה ("ג'ולייט הגרסה העירומה"). החל מה-15.4, ימי רביעי ב-22:00 ב-HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV.

HOT3, ב-HOT VOD וב-NEXT TV עם יאנגר Younger

הקומדיה הרומנטית של רשת הכבלים TV Land, נוצרה על ידי זוכה ה"אמי" דארן סטאר, שחתום על הצלחות טלוויזיונית היסטריות כמו "סקס והעיר הגדולה", "בוורלי הילס 90210" ו"מלרוז פלייס". העונה השישית של הסדרה הקומית, שהיתה מועמדת לפרס ה"פיפל'ס צ'ויס" וכבר חודשה לעונה שביעית, מגיעה כעת ל-HOT3, ל-HOT VOD ול-NEXT TV.

עלילת "יאנגר" סובבת סביב לייזה (סאטון פוסטר, "Bunheads"), גרושה טרייה בת 40 שגירושיה הותירו אותה עם חובות כבדים. לאחר ניסיונות רבים וכושלים למצוא עבודה שתעזור לייצב מחדש את חייה, לייזה מבינה שהמראה הצעיר שלה יכול לעבוד לטובתה. היא מתחזה לבחורה בת 26, מתקבלת לעבוד אצל בוסית קשוחה (מרים שור, "האישה הטובה", "דמג'ס") ומצליחה לשטות כמעט בכולם, כולל בקולגה הצעירה שלה, קלסי (כוכבת "ליזי מקגווייר" הילארי דאף).

בעונה השישית, קלסי מתחילה את תפקידה החדש בהוצאת "מילניאל" ומבינה שהמצב בחברה לא טוב כמו שחשבה. היחסים בין לייזה וצ'ארלס (פיטר הרמן, "שוטרים בדם") עולים מדרגה נוספת עכשיו כשצ'ארלס כבר לא מנהל את העסק והשמירה על סודה של לייזה הופכת קשה יותר ויותר. חייו של ג'וש (ניקו טורטולה, "The Following", "צעקה 4") משתנים לאחר שהוא עובר בדיקת אבהות לתינוקה של קלייר. העונה ישובו לככב גם דבי מזר ("הפמליה"), מולי ברנרד ("סאלי: נס על ההדסון") וצ'ארלס מייקל דיוויס ("המקוריים"). לתפקידי אורח יגיעו לורה בננטי ("נאשוויל"), מייקל אורי ("בטי המכוערת"), גרנט שוד ("מרפי בראון"), ווילה פיצג'רלד ("בית הקלפים"), ניקול ארי פרקר ("שושלת רומנוב") ובקי אן בייקר ("בנות").

העונה השישית של "יאנגר" זכתה לציון המושלם 100% באתר הביקורות Rotten Tomatoes. באתר Vulture נכתב עליה שהיא "עדיין מהווה פנטזיה ניו-יורקרית קלילה מבלי להקריב את האינטליגנציה שלה ומספקת הרבה פלז'ר בלי הגילט הנלווה". החל מה-2.4, ימי חמישי בשעה 21:05 ב-HOT3, ב-HOT VOD וב-NEXT TV.

המרכז הישראלי לאוריגאמי עם ערכת אוריגאמי מקצועית במשלוח עד הבית

Origametria – המרכז הישראלי לאוריגמי מתגייס לעזרתכם ומציע שיעורי אוריגמי אונליין חינם לפי גילאי הילדים. פעילות כייפית, יצירתית ומאתגרת, המתאימה  לכל המשפחה. התורמת ליכולות המוטוריקה העדינות ופיתוח של חשיבה מתמטית מגילאים צעירים ועד בני נוער.

למי שלא מכיר? אמנות האוריגמי ("קיפולי נייר") בנויה על יסודות המתמטיקה ומגיעה אלינו מיפן. כל מה שצריך הוא דפים צבעוניים, ידיים סקרניות ואפילו אין צורך במספריים, דבקים או קישוטים: הכל מבוסס על קיפולי ניירות צבעוניים, ההופכים ליצירות אמנות מושכים עבור כל הגילאים.

העיסוק באוריגמי הוכח כאמנות תרפיותית של ממש וכבסיס לחינוך לעיצוב ולמתמטיקה, כפי שמספרת מירי גולן – מנהלת המרכז לאוריגמי: "קיפולי הנייר מבוססים על חישובים גאומטריים, שהביאו אותי לכתוב תכנית ייחודית ללימודי גאומטריה דרך אוריגמי לילדים בבתי הספר. מדובר באמנות המעודדת את הילדים לחקור וללמוד את הגאומטריה בצורה כייפית ומשעשעת, בעיקר בגילאים צעירים של היסודי, ובכך גם לפוגג את הפחד מפני המקצוע. מורים למתמטיקה שמלמדים את האוריגאמטריה מדווחים על שיפור בהישגי התלמידים ועלייה במוטיבציה ללימוד גיאומטריה.

המרכז הישראלי לאוריגאמי נוסד בשנת 1993 על ידי מירי גולן – אמנית ומורה לאוריגאמי,אשר שמה לעצמה למטרה לקרב את הקהילה לאוריגאמי ולפתח את המודעות לתרומת אמנות זו בתחומים שונים. בשנת 2000 הצטרף למרכז פול ג´קסון (אנגליה) – אמן נייר בינלאומי האוצר בתערוכות חשובות ומלמד בשנקר ואוניברסיטאות ברחבי העולם אוריגמי כאמנות עכשווית. המרכז לאוריגאמי מקדיש את כל הכנסותיו מהוראה ומהוצאת ספרים  עבור פיתוח  אמנות האוריגאמי  ובהקת  תערוכות, פסטיבלים, פרויקטים וכנסים. הוראת אוריגאמטריה וטרום אוריגאמטריה מאפשרת לתלמידים רבים לקדם את יכולתם הפרונטלית בגיאומטריה ובמתמטיקה באמצעות אוריגאמי. המרכז הישראלי לאומנות האוריגמי. פרטים באתר… ובטל': 052-4267484.

קרנית בסון עם הזמנה להאזנה כביש 443 (יש נחמה, יש שיר)

קרנית  – קרנית אהרוני בסון היא אישה בת 43, בעלת משרד יח"צ בתחום התרבות הטובה, מופיעה בתיאטרון ועכשיו גם יוצרת בעולם המוסיקה. כותבת, מלחינה ושרה בעזרת פסנתר שחור. יוצרת מוסיקה תיאטרלית באופן פירטי ומבשלת אלבום באופן חוקי.

עצמאית בשטח, מתגוררת בשכונת שפירא בתל אביב. ילידת שכונת התימנים האגדית בק.אתא ( אבא נולד בישראל, אמא ילידת מרוקו ) למדה והתחנכה במשפחה מסורתית דתית ומעולם לא הייתה דתיה. כן אהבה את הטיול בבני עקיבא בכיתה ד'. הודחה ממסגרת דתית גזענית אחת והתקבלה לאחרת. רחוקה יותר. מכילה יותר. אהבות, אכזבות,,, מיד אחרי הצבא הגיעה לתל אביב ללמוד תיאטרון ( לא ידעה על קיומו של "רימון" ), למדה שנה בסטודיו של יורם לוינשטיין וכ- 3 חודשים בסמינר הקיבוצים. קצר. אבל, משמעותי. עזבה את הלימודים לטובת חיי הלילה האפלים של תל אביב. אפל, אבל משובח. תמיד עובדת. החליפה קריירה מפוארת של מלצרות בתפקיד מפואר של דוברת תיאטרון אורנה פורת. אף על פי שבביה"ס העדיפו שלא תדבר ולא תדברר. "סתמי!" נברה במחסני התיאטרון המאובקים בשוק הפשפשים והקימה את ארכיון התיאטרון – גאה בזה –במקביל –אהבה, התחתנה, אמא לתומר ונעמי, שותפה נוספת  בבית– מיצי –  "שאימצה אותנו והשתדרגה לאחרונה מחתולת חצר לחתולת בית." הקימה משרד יח"צ עצמאי, חזרה ללמוד משחק, התגרשה, שיחקה במגוון תפקידים בתיאטרון פורץ הדרך – תיאטרון קליפה. מעריצה ומתנגדת בו זמנית לטכניקה. אוהבת שיחות נפש. שקט. נס קפה של עלית ( מצפה לקבל חסות מעלית:) סיגריה. כסא. רגליים על השולחן. מוסיקה. שותף ליצירה המוסיקאי והמפיק מאור גרידיש.

מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית עם סיור וירטואלי Herzliya museum: CloseD IN

מוזיאון הרצליה (צילום דני בר)

שבע תערוכות חדשות במערך: זמן דיוקן II , עמדו פתוחות לקהל כעשרה ימים בלבד ! עד לסגירת המוזיאון בשל המצב. למרות הכל מוזמנים להתקרב ולהיכנס דרך סיור וירטואלי תלת ממדי הסורק את מוזיאון הרצליה כולו. הסיור מאפשר מבט מקרוב בתערוכות של: ליאוניד בלקלב, מיכל ממיט וורקה, עידו מרקוס, יאן ראוכוורגר, אהרן שאול שור, אלי שמיר ובדיוקנאות מאוסף המוזיאון. בנוסף, משולבים בסיור ראיונות אודיו שקיימה עם האמנים והאוצרים, אשת התקשורת ענת (שניידר) שרן.

לסיור וירטואלי כנסו לקישור… קרדיט: סיור וירטואלי 360tiks.com  , אודיו: acoustiguide.com. תכנים אלו ועוד תוכלו למצוא באתר… ובערוץ YouTube  של המוזיאון…

מקימי עם כלכלה נבונה בימי הקורונה וקמחא דפסחא בדיגיטל

בימי הקורונה, אנחנו במקימי משקמים ללא עלות וללא תנאי סף מאות משפחות שנפלו למשבר כלכלי. על ידיי ייעוץ הכוונה וסיוע של אנשי מקצוע בכירים מתחום הפיננסים. ופתחנו אפשרות מתקדמת להעברת כספי מצוות קמחא דפסחא ישירות למשפחות נזקקות לפסח הקרוב. הקמנו מערך טיפול וייעוץ מתקדם בדיגיטל בו אנו נפגשים עם משפחות רבות בכל יום. כמו כן, אנו מפרסמים מאמרים רבים בתחום הכלכלי בתקופת הקורונה. כל הפרטים באתר…
בנוסף, כמה נקודות חשובות לעזור בהתמודדות עם המשבר הכלכלי הנלווה למשבר הבריאותי:

 
- פרסומת -

 
 • שינויים: לא לעשות שינויים דרסטים בחייכם, תחכו. העולם לא בורח לשום מקום. ואין סיבה להעמיס על הראש שלנו ובעיקר על חשבון הבנק שלנו.
 • הלוואות: אין צורך לקחת הלוואות רק כי אין ריביות או ריביות נמוכות. לזכור שהלוואה זו לא מתנה, הלוואה צריך להחזיר. ובדרך כלל נטילת הלווה ללא יכולת החזרה תגורר כדור שלג שלם של הלוואת. ואם הגעתם להבנה שאפשר וצריך אז תעשו את זה בדרך הנכונה, תערבו אנשי מקצוע אנחנו במקימי נשמח לסייע לכם להבין איך להתמודד עם הלוואת. ותזכרו! שוק אפור תמיד אבל תמיד מחוץ לתמונה, וכן הודעות SMS זה שוק אפור בהתגלמותו נכון, הם סופר דיגיטליים ומתקדמים וממש לא "אפורים" אך תזהרו כמו מאש. כמו שלא תקחו תרופה ממשהו ברחוב לבעיה הרפואית שיש לכם, כך גם לגבי הלוואה.
 • אשראי אשראי אשראי: נכון זה כרטיס פלסטיק ולפעמים רק מספר בדף סליקה ברשת, אבל הכרטיס הזה בדיוק כמו הלוואה, זה כסף שבסוף החודש יורד לנו, זה לפעמים יכול להטעות ולסנוור. "יהיה בסדר" אני שומע הרבה.. אז לא, להיות עם יד על הדופק או יותר נכון על הארנק ולא לשלוף את האשראי על כל דבר, לחשוב פעמיים ולשאול את עצמנו שתי שאלות: מה היכולת שלנו בייחוד בתקופה הזו? האם אנחנו צריכים באמת את המוצר הזה?
 • ניצול הזדמנויות: זו תקופה משוגעת, מלאה בחוסר וודאות וכאוס בינלאומי, הכלכלה מסוחררת, הווירוס משתולל. אך זה בדיוק הזמן לעצור לרגע, ולחשוב איך אני יכול לקחת את התקופה למנוע כלכלי, איך העסק שלי יכול לעבור טרנספורמציה דיגיטלית (מעבר לשירות בדיגיטל). איך להיפטר מהעסק שאני מפסיד בו כבר שנים, זה הזמן!. איך להרחיב את השירות שאני מעניק, לצרכים התואמים את התקופה. איך אני יכול לשבת בבית, בבידוד או הסגר, ולנצל את הזמן ללמוד עוד תחום חדש, להתמקצע ולנסות להרחיב אופקים שיהוו מכפלת הכנסה לי ולבתי. גם אם אתם שכירים תמצאו את הנקודות בהן תוכלו ללמוד ולהתפתח ומי יודע איזו משרה תחכה לכם לאחר המשבר.

יינות ושמן זית לפסח

משק גרתי, כפר בן נון עם משלוח שמן זית ועוד

שמן זית משק גרתי (צילום דני בר)

הסיפור של משק גרתי הוא סיפורם של שלושה עצי זית, חמור, ואיש עם חלום. לא חלום גדול מידי, לא היי-טק, לא בורסה, ואפילו לא נדל"ן. האיש עם החלום בסך הכל רצה לייצר שמן זית. קצת שמן, לעצמו ולמשפחה, מהעצים בחצר.

כשנוזל זהוב-ירקרק וריחני החל לזרום ממכונות בית הבד בכפר ערבי קטן בצפון הארץ, בשעת לילה מאוחרת ואחרי שעות של קטיף ואיסוף של הזיתים בידיים בדליים, ההתרגשות היתה רבה. האיש עם החלום להכין שמן זית בעצמו, פרי עמל כפיו, בצע חתיכת לחם, טבל בשמן הניגר למיכל, טעם, ואת הניצוץ בעיניו כבר לא ניתן היה לכבות. זה השמן שהכיר מילדותו, השמן החריף, הריחני, שמאז נגוז מן העולם, והוחלף במדפי החנויות בשמן דל, תפל, חסר טעם. וכך מסכם מומי גרתי – זה הסיפור שלנו.

מוסיף מומי: אנחנו חקלאים ויצרני שמן זית, בעלי בית בד קטן, עובדים על פי עקרונות הגידול האורגני. יש לנו מכוורת קטנה ואנו עוסקים גם בהצלת נחילי דבורים. בנוסף למוצרים שלנו, אנחנו מקיימים שיתוף פעולה עם מספרי יצרני בוטיק קטנים  ומשווקים את התוצרת ללקוחות סופיים.

שמן זית במגוון זנים: עדין – לצ'ינו, ארבקינה, קורנייקי, ברנע. בינוני – נבאלי, פיקואל, פישולן וחזק – ברנע, קורטינה, סורי, מנזנילו.

מומי גרטי מבצע חלוקה בין באר שבע לאזור השרון וירושלים. המשלוחים ללא תשלום, אבל הלקוחות מתבקשים שהזמנה תהיה משמעותית ככל האפשר. הזמנות בדף הפייסבוק…  או בטל': 052-3201634

שמן זית יודפת עם שמן זית עד הבית

שמן זעת ברנע של יודפת (צילום דני בר)

חקלאי יודפת מתמחים בגידול זיתים לשמן וגידול בצלים ופקעות לפרחים. כרמי הזיתים ממוקמים בחווה בבקעת בית נטופה ואת שמן הזית כובשים בבית הבד "טבע גב" של משפ' אשוש במושב היוגב, שם השמן מופק בתהליך של כבישה קרה. חקלאי יודפת מציעים שלושה זני זיתים לשמן קורטינה, ברנע ופיקואל ובאריזות שונות. ברנע– טעם עגול, מלא, עובר חלק בגרון וקורטינה– טעם דומיננטי ומעט חרפרף.
שמן הזית מיודפת ידוע עוד מהכתובים של יוסף בן מתתיהו, שם מצוין שהישוב התפרנס עוד בתקופתו משמן זית ואותו שמן זית שימש למאור החנוכייה בבית המקדש. חקלאי יודפת מקפידים על כל שלב בתהליך הייצור: מגידול השתילים במטע, עצירת השמן בבית הבד ועד למיכל השמן – הכול מבוצע בקפידה ובמקצועיות. כל תהליך הייצור מיוצר בגליל בכבישה קרה.
שמן הזית של יודפת מגיע אליכם הביתה באמצעות שירות שליחים אספקה מהירה ונוחה. סכום מינימלי להזמנה 165 שקלים, דמי משלוח 35 שקלים. המזמינים מעל 290 שקלים המשלוח חינם. הזמנות ניתן לבצע באתר בקישור…  או בט':04-9800351.

עסקים קטנים

Google ו-Zap בשיתוף פעולה למען העסקים בישראל

על רקע משבר נגיף הקורונה והפגיעה בעסקים קטנים ובינוניים, מחזיריםgoogle  ישראל ואתר zap השוואת מחירים את ימי המכירות של Shopping IL תחת השם "ביחד מהבית למען העסקים בישראל". במסגרת היוזמה, אתר zap השוואת מחירים יקים זירת מכירות ייעודית בה עסקים יוכלו לפרסם את המוצרים והשירותים ללא עלות וללא הגבלה. הזירה באוויר ותלווה בקמפיין קידום רחב ברשת החל מיום שישי בתמיכה של משרד הכלכלה.

בין המוצרים והשירותים שניתן יהיה למצוא בזירה הייעודית: מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, מוצרי פארם, מוצרי ספורט, משחקים לילדים, מחשבים וסלולר, ביגוד והנעלה, מוצרים לבית ולגן, מוצרים למשרד ולעסקים ועוד. כמו כן, לראשונה יעלו בזירה גם נותני שירות: מאמני כושר המציעים פעילות דיגיטלית, קורס הכנה ללידה אונליין, בניית אתרים, קורס בישול מקוון, ייעוץ תזונתי אונליין ועוד.

במסגרת הפעילות, יוצעו לגולשים מגוון מוצרים בהנחות ייחודיות לדוגמא: משחקי זיכרון ופאזלים ב-50% הנחה, מגוון מסיכות נשימה ב-50% הנחה, סט צלחות פורצלן 18 יחידות ב-50% הנחה, גריל גז ב-40% הנחה, מכונת תספורת ב-30% הנחה, טלוויזיה Samsung 65 אינטש ב-45% הנחה, ערכת נינטדנו ב-30% הנחה, שואב אבק אלחוטי Deerma מבית שיואמי ב-50% הנחה, הליכון מכני ב-40% הנחה, מכונת קפה Illy ב-50% הנחה, מיקסר משולב BOSCH ב-43% הנחה ועוד.

UPS עם הצעה לעסקים קטנים בתקופת משבר זמן הקורונה

לאור המצב, בימים אלה, UPS בישראל תאפשר לעסקים קטנים לשלוח משלוחים פנים ארציים, גם בכמויות קטנות יותר, ללא התחייבות על דמי השלמה כפי שנהוג בענף השילוח. ההטבה תינתן ללקוחות קיימים וללקוחות חדשים.

רונן כהן, סמנכ"ל מכירות ושיווק UPS בישראל מציין: "יש לנו אחריות רבה ובתקופה זו בה העסקים הקטנים עוברים ימים לא פשוטים, חשוב לנו לתמוך בהם. דווקא עכשיו, יותר מתמיד".

תוצרת הגולן במשלוח עד הבית

בשרים, גבינות, פרחים, תכשיטים, ערכות יצירה ועוד  -תוצרת גולנית טריה ומשובחת במשלוחים ישירים עד הבית ותומכים ביצרנים בחקלאים ועסקי הבוטיק. לקראת חג הפסח ובמציאות הנוכחית בה אין אפשרות להגיע ולרכוש מוצרים, חקלאי ויצרני הגולן יצאו במיזם המאפשר לרכוש מהבית את התוצרת האיכותית והטעימה של הגולן –  מגוון מוצרים במשלוח ישירות מהחקלאים והיצרנים ישירות עד הדלת.  במיוחד בימים אלה –  מחזקים את העסקים הקטנים  בגולן, קונים בקניה ישירה מהיצרן לצרכן ונהנים מתוצרת גולנית משובחת.

 • רמתא מושב אניעם: עציצי פרוטיאה (פרח לאומי של דרא"פ) ופרחי שום. טל': 054-5842286. מייל:   ilanhalif6@gmail.com. עלות משלוח בהתאם לגודל ההזמנה והיעד.
 • מחלבת נטור – מחלבת גורמה בהרי גולן: במחלבת נטור שבגולן מייצרת קרינה רפאל גבינות ויוגורט מחלב כבשים , הכל מיוצר בעבודת יד ללא חומרים משמרים וללא צבעי מאכל. גבינות קשות: גאודה, פיקורינו, מנצ'גו, תום, נעמי. גבינות חצי קשות: קממבר, ברי, סנט מור ערמונים וטבעי. יוגורט כבשים: פירות יער, תות, אפרסק וטבעי. לבנה בשמן זית. משלוחים ממטולה ועד באר שבע. מינימום הזמנה 150 שקלים. משלוח חינם. להזמנות טל': 050-4563111 או 050-4563222. מייל  k.y.refael@gmail.com
 • גיליס-בשרים, מושב נוב : משפחת גיליס מגדלת בקר לבשר, למעלה מ- 40 שנה בגולן. הבשר המשובח נימכר בקצביה ובמשלוחים ללקוחות פרטיים ברחבי הארץ. בין הבשרים המשובחים שניתן להזמין: אנטריקוט, פריים ריב, סינטה, פילה, המבורגר, קבב, צלי, גולש, אוסובוקו, אסאדו, טחון ועוד. מחיר החל מ 94 שקלים לק"ג. "ח לקילו. הזמנות באתר… ובטל': 04-6763555
 • יקב הר אודם מושב אודם: היקב נוסד בשנת 2003 ע"י עידית ומיכאל אלפסי ומייצר כ-90,000 בקבוקים בשנה. היוסדו הוא הגשמת חלום בו אהבה ליין, גידול חקלאי ועשייה יצירתית לוקחים חלק בכל שלבי היצירה. עשור וחצי לאחר הקמתו היקב משלב איכות וחדשנות יחד עם מסורת והקפדה ונחשב כאחד מיקבי הבוטיק הטובים ביותר בישראל עם שלל תארים מהארץ ומהעולם. הזמנות באתר…  ובטל': 052-6881110. עלות משלוח 30 שקלים.

  הר אודם וולקני קברנה סוביניון (צילום: דודי מוסקוביץ')
 • הקצביה של מושבוצ ומשק רגב: נמכר בשר בקר הגדל בגולן, בשר עוף טרי ובשר טלה מעולה. כמו כן הקצביה מציעה את מיטב התוצרת מרמת הגולן: יינות, דבש שמן זית וגבינות. מינימום הזמנה 500 שקלים, משלוח חינם לכל הארץ. טל': 04-6795095.
 • עטורה – תכשיטי בוהו שיק: תכשיטים ייחודים בעבודת יד בעיצוב ברוריה אהרון. טווח מחירים- 60-250 שקלים. מושב יונתן. טלפון להזמנות: 050-3053005
 • רונדוGO מרום גולן: ערכות משחק משפחתיות הנשלחות אינטרנטית ומופעלות על ידי  רונדוgo בשלט רחוק און לין. בין ערכות המשחקים שניתן לרכוש  -חיים בסרט, שם קוד: נ.ג.י.ף, כוכב לערב אחד. טווחי מחירים: 50-100 שקלים לערכת משחק משפחתית. טל': 050-4066800
 • לול ארט מושב רמות: חווית יצירה מהנה לכל אחד בכל גיל, ממגוון רחב של ערכות בשיטת ה-DIY. את הערכות אנו מכינים עם המון אהבה, חשיבה והשקעה רבה שתוכלו ליצור בבית וליצור בעצמכם מוצרים שימושיים מחומרים שונים ואיכותיים. בין המוצרים: ערכות DIY למבוגרים וילדים. מיני נגרות, סטרינג ארט, ציור על זכוכית, עציצי בטון, פוטו טרנספר ועוד…ומבחר חומרי יצירה. טל': 052-3301222. יש משלוחים לכל הארץ עלות משלוח משתנה בהתאם למוצר המוזמן.
 • Junam מושב מיצר: תכשיטי כסף וזהב בעבודת יד, בטכניקת צורפות ייחודית. טווח מחירים: 50-500 שקלים. טלפון להזמנות 058-4413443. מבצע אביב 50% על הפריט השני עד גמר המלאי.

גילה אלמגור ולתת בקמפיין עזרו לקשישים נזקקים

ארגון לתת והקרן לידידות במבצע חירום לאומי – להנגיש מזון וציוד היגייני ל-15,000 קשישים נזקקים בני 75 ומעלה במטרה שכמה שיותר מהם יוכלו להישאר בביתם ולהפחית למינימום את המגע שלהם עם הקהילה. הצלחה במשימה זו, כשאנחנו על סף מצב חירום לאומי, עשויה לצמצם את התחלואה בקרב הקשישים, ותסייע לנו להרוויח זמן יקר ואקוטי, במרוץ לבלום את התפשטות המגפה ולהימנע מתרחיש של קריסת מערכת הבריאות. חבילות סיוע החירום הכוללות מזון (מותאם לקשישים, באישור משרד הבריאות) ומוצרים נלווים מתחום ההיגיינה (אלקו-ג'ל, מגבונים, סבון נוזלי, כפפות), תחולקנה השבוע ישירות לבתי הקשישים על ידי מתנדבים עד ערב החג וכן יתבצעו חלוקות נוספות בחודשיים הקרובים, על מנת שהסיוע יספיק ל-90 יום. החבילות נארזות בבסיס מרכז ציוד ולחימה של צה"ל בצריפין ובמקביל מופעל מוקד טלפוני וקו-חם לשם מתן מענה לפניות של קהל היעד, מיפוי וסיוע.

"יש לנו צו 8 אזרחי, לסייע למדינה ולחברה הישראלית בשעת משבר הקורונה, ולדאוג שהאוכלוסיות הפגיעות והרגישות ביותר – הקשישים הנזקקים, הסבים והסבתות של כולנו – יקבלו מענה לצרכיהם הבסיסיים ויוכלו להישאר בביתם ולא להסתכם בתחלואה של נגיף הקורונה. דווקא במצב חירום, לצד המגבלות על התקהלות וההנחיות לבידוד, זוהי שעתם היפה של אלפי מתנדבים, אזרחים, קרנות וחברות – שמממשים את ערכי הסולידריות והערבות ההדדית ותורמים לחוסן של החברה הישראלית".

לתרומת חבילת סיוע חירום, היכנסו לאתר…או התקשרו 6833*.

מ.ת.ג. עם מיזם התנדבותי מוציא מהבידוד מאות אלפי בני 60+

ישראל עברה מזמן את סך מיליון אנשים בני ה-60 ויותר. כיום נאמד מספרם ב-1.3 מיליון איש. האוכלוסייה הזאת עומתה עם הקורונה העולמית בסוג של אימה ותדהמה. ביום אחד נותקו ובודדו מהעולם מאות אלפי אנשים. הם נותקו מהילדים, מהנכדים, מהחברים ומהסביבה. חלקם, בגילים הגבוהים, נמצא באוכלוסיית הסיכון. חלקם נושא מחלות שהכניסו אותם לבידוד. חלקם בודדו עצמם מרצון. הם שרויים באפלת ימי הקורונה, ספונים בביתם משועממים וחרדים מפני העתיד. כל הפעילות החברתית, פעילות הפנאי והתרבות שלהם, מי במועדונים, מי בהרצאות, מי בטיולים בארץ ובעולם ומי בקפה עם החברים, נקטעה באחת. אחרי שמיצו את הצפייה בחדשות בטלוויזיה, חסר להם עניין לענות בו. חסרה להם החברה האנושית. כפי שלמדנו ממדעי הגרנטולוגיה, התמשכות מצב זה לא רק פוגעת באיכות חייהם, היא מסכנת אותם.

כאן נכנס המיזם החברתי-התנדבותי מ.ת.ג. שהחליטו לעשות מעשה למען האוכלוסייה שהקימה את הארץ הזאת. מ.ת.ג. נרתם ברצון, בזמן ובכספי אנשים טובים, להעניק לזקנינו אור חברתי. באמצעות האתר הייעודי שלנו יקבלו כלל גמלאי ישראל, הרצאות, הופעות, הפעלות וייעוץ אינטראקטיבי בנושאי דיומא. הערוץ יספק שידורים חיים וספרייה עשירה, כך שכל אחד יוכל למצוא בו את העניין שלו. הוא יוכל לצפות בו בטלפון שלו, במחשב האישי או בטלוויזיה החכמה. הוא יוכל למלא את יומו בתוכן משיב חיים.

אתר מ.ת.ג. עלה לאוויר, כדי להוציא את מעל מיליון האנשים המבוגרים מאימת הבידוד הכפוי. אנחנו נותנים להם עולם שלם של תוכן, ורשת החברתית היחידה בארץ שהיא ייעודית להורינו, הסבתות והסבים שלנו. הם יוכלו לראות הצגה, להנות מקונצרט, לקבל ייעוץ ולהנות מהפעלה. הם יהיו שותפים לרשת חברתית בה הם יכולים להעלות תמונות, לכתוב פוסטים ולשוחח זה עם זאת וההם עם ההוא. הם יוכלו לעשות זאת בקבוצות ייחודיות לכל עיר, לכל ישוב, לכל שכונה, לכל ארגון או קבוצה. הכל חינם אין כסף. החל מהיום.

ארגון ההורים בירושלים מוודאים שאף ילד לא הולך לישון רעב

בימים טרופים אלה, כולנו חווים ימים קשים מאוד, מדובר בתקופה כמוה מדינת ישראל לא חוותה מרגע הקמתה , וכמו ישראל גם העולם כולו לא חווה פנדמיה כזו במאה השנים האחרונות. הסיסמה "ביחד ננצח", נכונה ורלוונטית, זוהי תקופה שרק אם נהיה האחד בשביל השני, כולנו ביחד, החל מהקפדה על הוראות והמלצות משרד הבריאות, וכלה בסיוע ועזרה אחד לשני, – אז ורק אז נוכל לעבור תקופה זו בשלום ואף לצאת ממנה מחוזקים ומלוכדים יותר.

לצערנו, למצב הנוכחי יש השלכות כלכליות כבדות מאוד על רובנו. אזרחים רבים, וביניהם הורים לילדים קטנים וגדולים, איבדו את פרנסתם, וכעת ונאלצים להתמודד בנוסף למצב של לחץ, חרדה, חוסר וודאות, בידוד של ילדיהם ושל עצמם – גם עם מצוקה כלכלית חמורה.

אכן, יש עמותות רבות שעושות מצוות רבות , אולם הקהילה הבית ספרית (הורים והצוות חינוכי) הינה אחד הגורמים המכירים בצורה הטובה ביותר את החברים בה ולכן האפשרות לסייע להם , נמצאת גם בידיהם.

אריק קפלן, יו"ר ארגון ההורים בירושלים: "עכשיו זה הזמן שלנו כחברה חזקה, חמה, מחבקת ומלוכדת, להתגייס ולעשות מעשה ערכי. אני קורא לכל מוסדות החינוך לפעול במסגרת ועד ההורים הבית ספרי, ולגייס תרומות עבור משפחות נזקקות, מתוך הקהילה הבית ספרית. בואו נהווה דוגמה ומודל עבור ילדינו, נעזור להורים ולחברים אשר נמצאים לצידנו במשך שנים ארוכות בשעה הקשה הזו, ויחד נמנע מצב שבו ילד הולך לישון רעב. הדרך המומלצת הינה פתיחת קבוצת פייבוקס, ביט (או כל אמצעי אחר לגיוס כספים המוני) ויחד עם הודעת טקסט ברורה וקצרה, לשלוח לכל הורי הילדים במוסד החינוכי. אני משוכנע שכך נצליח לגייס משאבים לעזור לחברים שלנו שזקוקים לכך.

אני יודע ומעריך מאוד את הגורמים השונים שכבר פועלים ימים כלילות, ועושים הכל כדי שאף אחד לא יזדקק למזון, כולל בתי ספר שכבר הרימו יוזמה חשובה זו.

תיירות

יוסי פתאל עם התרעה מפני קריסת התיירות בישראל

"עמדת משרד האוצר כלפי ענף התיירות, כפי שהושמעה בוועדת הכספים אינה נטועה בעובדות ומספרים כפי שמצופה. הנחת העבודה של האוצר כי לא תהיה תיירות בין מדינות בשנה הקרובה לפחות, סותרת את הנחת העבודה, הפעולות והתקציבים של מרבית ממדינות העולם. למשרד האוצר בישראל יש תובנות בנושאי תיירות שסותרות מסמכי עבודה של מוסדות הכלכלה העולמיים", כך יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל, שהשתתף בוועדת הכספים של הכנסת.

"אנו מחזיקים בפוטנציאל של מאות מיליוני דולרים בהזמנות הקיימות במערכת לסתיו והחורף הקרובים ולשנה הבאה. למעט משרד האוצר בישראל, בשאר העולם עובדים ומשקיעים במתווה היציאה מהמשבר. התנועה העולמית כבר החלה להתחדש מעט במזרח ותפתח בחודש-חודשיים הקרובים באופן הדרגתי בשאר העולם".

לראיה – בזמן התכנסות הוועדה חברת יונייטד אירליינס הודיעה שהיא מתכננת לחדש את טיסותיה לישראל. בנוסף, גם חברת היינאן הסינית הודיעה כי תחדש את טיסותיה בסביבות אוקטובר, ברגע שישראל תאשר זאת.

"בכדי לממש את הפוטנציאל העסקי של מאות מיליוני הדולרים שישראל משוועת להם כבר עכשיו ותזדקק להם עוד יותר בחודשים הבאים – הצענו יחד עם משרד התיירות שלא לשתק את פעילות השיווק, שעיקרה תחזוקת ההזמנות הקיימות ועדכונן השוטף. יותר מתמיד, היום זה קריטי לשמור על קשר עם הלקוחות בחו"ל, תוך בחינת רגישויות והעדפות חדשות שינבעו מהמשבר והתאמתן לתמונת התעופה וכלל התיירות החדשה שתהיה".

"לצערנו הרב, משרד האוצר החליט לשבת שבעה על ענף התיירות הנכנסת בעודה בחיים", ציין פתאל. "הגעת תיירים לישראל בעוד מספר חודשים, תהיה אפשרית בתנאי שהמארגנים יעבדו על זה כבר היום בגיבוי תכניות שיווק, קידום ושיח עם הלקוחות בחו״ל באמצעות ובשיתוף משרד התיירות. אולם בפועל, משרד האוצר החליט לשתק לחלוטין את פעילות משרד התיירות ובתוך כך את פעילות מארגני התיירות הנכנסת לישראל".

משרד התיירות היה היחידי שהציג היום בוועדת הכספים נתונים כלכליים של הקורה בעולם ופעולות שעושות ממשלות מובילות, שבכל הנוגע לנושאי קורנה, ישראל משתדלת להשוות את עצמה אליהן. ראוי שגם בנושא התיירות נשתווה אליהן, שאם לא כך נפסיד בתחרות והתיירים יברחו למדינות כגון קפריסין ויוון – מה שיוביל להפסד של מיליארדי שקלים לכלכלה הישראלית בשנת התיירות הבאה".

עוד הוסיף פתאל: "צדק יו"ר הועדה פורר שדרש ממשרד האוצר לתת למשרד התיירות לנהל את התיירות ולא להקפיא את הפעילות ובכך ליצור נזק. אנו תקווה שמשרד האוצר יחזור להיגיון המתבקש המבוסס על עובדות ומספרים, אשר מוכיחים פוטנציאל אמיתי שקיים אצלנו וגם העברנו לעיונו דוגמאות".

חשוב להוסיף כי ענף התיירות הנכנסת הוא ענף הייצוא ה 6 בגודלו, המייצר מאות אלפי מקומות עבודה בישראל. השרשור מאיתנו והלאה הוא רחב – מדריכי דרך, נהגי אוטובוס, בעלי מסעדות ואטרקציות, עובדי בתי המלון ולמעשה כל איש מקצוע שתייר נתקל בו כשהוא מגיע לישראל. התיירות הנכנסת מכניסה כסף רב למדינה ובעיקר ביישובי הפריפריה. "אנחנו התרופה ליום שאחרי הקורונה", מדגיש פתאל. "ככל שאולי זה נראה מוזר שאנחנו רוצים לעבוד עכשיו, בשיא המשבר – הרי שבעצם אין הגיוני מכך. ענף התיירות  עובד בטווחים של חודשים קדימה. אנחנו רואים ברחבי העולם מאמצים כבירים של מדינות להביא תיירים לאחר המשבר. אם לא נהיה במשחק נפסיד מיליארדי שקלים בשנת התיירות הבאה".

לשכת התיירות הנכנסת כוללת כ 1,600 מארגנים בעלי קשרים ומומחיות להבאת תיירים לארץ. הם מתחייבים כי בהשקעה נמוכה יחסית, של עשרות מיליוני שקלים בודדים שיאפשרו להם לעבוד עכשיו ולתחזק הזמנות עתידיות, הם יחזירו פי עשר ויותר לאחר מכן לקופת המדינה.

"אני קורא לאוצר להסתכל בראייה קדימה ולא לשים פלסטרים בלבד ומפציר בהם – תנו לנו לעבוד!  במשבר הכלכלי שאנו נמצאים בו מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לוותר על הפוטנציאל האדיר של התיירות הנכנסת", מסכם פתאל.

NCL עם הארכת הפסקת הפעילות עד 10 מאי

אניה של NCL (צילום יח"צ חו"ל)

בחודש מרץ הודיע נורווג'יאן קרוז ליין על הפסקת הפעילות באופן זמני עד 11 לאפריל. כעת מאריכה החברה את ההפסקה מפעילות בחודש נוסף. לקוחות שהזמינו שייט בין ה-13 למרץ ועד ל-10 במאי מתבקשים ליצור קשר עם סוכן הנסיעות ממנו רכשו חבילת השיט.

רכב ותחבורה

פורד עם כ-50 אלף מכונות הנשמה במאת הימים הקרובים

פורד משאילה את יכולות היצור שלה ואת המומחיות ההנדסית שבבעלותה, בכדי להגביר יצור של ציוד רפואי בשעת חרום עבור חולים, עובדי מערכת הבריאות וכוחות העזר וההצלה, הנאבקים בוירוס הקורונה. פורד מצפה לייצר כ-50 אלף מכונות הנשמה ב-100 הימים הקרובים. החל מחודש יולי הקרוב, לחברת פורד תהיה היכולת לספק כ-30 אלף מכונות הנשמה בחודש.

מכונת ההנשמה מסוג Airon Corp של חברת GE, הינה קריטית לטיפול בחולים במצב קשה מנגיף ה-COVID-19. יצור המכונות עתיד להתחיל בסוף חודש אפריל, יחד עם צפי של ייצור 1,500 מכונות עד לתאריך ה-1 במאי. מדובר על שיתוף הפעולה השני בין חברת פורד ל-GE. לאחר שבשבוע שעבר הסכימו לשלב ידיים ליצירת דגם פשוט של מכונת הנשמה מדגם של GE, שיתוף הפעולה הנוכחי הינו סביב ייצור דגם ה-Airon Corp.

שתי החברות החלו בעבודה הקדחתנית תחת לוחות הזמנים של הנשיא טראמפ להזרים כמה שיותר מכונות הנשמה לבתי החולים כחלק מתוכנית ממשל טראמפ למלחמה הכוללת בנגיף הקורונה. בדומה למאמצים של חברת פורד במאה שעברה להתחיל בייצור טנקים בכדי לעזור למאמצי צבא ארה"ב במלחמת העולם השנייה, גם הפעם חברת פורד מנצלת את היכולות ההנדסיות המתקדמות שלה וחוברת לחברת GE בכדי לתרום בעת צרה בריאותית לאומית. פורד ביחד עם החברות השותפות למאמץ תמשכנה לעדכן על המהלכים תוך כדי תנועה.

לדיקו עם קורסי ההדרכה לרכב באונליין

במקביל להוראות משרד הבריאות, החליטה לדיקו, נציגת בוש בישראל, להשיק את קורסי הרכב גם בפלטפורמות מקוונות בממשק למידה מרחוק עם המודרכים, במחיר מופחת. הקורסים יועברו באמצעות תוכנת ה-ZOOM,  על ידי מנהל מרכז ההדרכה של לדיקו ארז מוספי, המוסמך כמדריך ראשי מטעם בוש העולמי. בין הקורסים אשר יועברו בגרסת אונליין:

 • השתלמות בדיאגנוסטיקה – שיטות אבחון תקלות מבית בוש העולמית לרכבי בנזין ודיזל יורו 6.
 • מערכות לוכד חלקיקים ומערכות אוריאה לרכב פרטי בדרישת תקן יורו 5 ויורו 6 המשלבת איתור תקלות מכלי רכב אירופאים, אמריקאים ו אסיאתיים.  לדיקו מלמדת את מוסכי היבואנים ועל כן המידע רב מאוד.
 •  מערכות זיהום אויר, לוכד ואוריאה לרכב כבד ואוטובוסים: אבחון תקלות ושיטות מתקדמות לטיפול בתקלות ותחזוקה מונעת. החל מרכבי חלוקה מכל הדגמים.

פרטים נוספים באתר…

אמבולנס מד"א עם הפרדה אטומה בין תא הנהג לתא הנוסעים

מגן דוד אדום הכריז על פתרון ראשון מסוגו, אשר עתיד לתת מענה לצוותים הרפואיים ולנהג האמבולנס, במטרה למנוע מהם חשיפה לחולי קורונה. 50 אמבולנסים ראשונים  מכל רחבי הארץ צוידו ובימים הקרובים יצוידו עוד כ- 70 נוספים. ההפרדה המלאה באמבולנסים של מד"א בין תא הנהג לתא המטופל, בוצעה בשיתוף פעולה עם יחידה 81 של צה"ל.

האמבולנס עם ההפרדה האטומה מיועד להעברת חולי קורונה במצב קל, הזקוקים לפינוי להמשך טיפול במקום ייעודי. כך, הנהג נותר מבודד מהחולים המאומתים ולא חשוף לנגיף הקורונה. יש לציין כי ההפרדה קיימת רק באמבולנס המיועד לחולי קורונה מאומתים במצב קל שלא נזקקים לטיפול רפואי במהלך הפינוי.

ההפרדה בוצעה ע"י התקנת קירות מתכת המוברגים מהתקרה ועד לרצפה, היוצרים איטום מוחלט ובידוד מלא בין תא הנהג לתא הנוסעים. לקיר ההפרדה נוסף חלון שקוף ואטום, המאפשר לנהג לראות את תא הנוסעים וליצור קשר עין עם הפרמדיק הנמצא בו, במידת הצורך. כמו כן, נהג האמבולנס והצוות הרפואי הנמצא בחלק האחורי של האמבולנס המופרד יוכלו לנהל שיחה בעזרת מיקרופון.

עפ"י אנשי מד"א, במידה והפיילוט יתרחב – ניתן יהיה להתקין את קירות ההפרדה בעשרה אמבולנסים מדי יום ובכך להגן על הנהגים והצוותים מפני חשיפה לחולי קורונה. תחלופת האוויר בחלקו האחורי של האמבולנס תהיה חיצונית ושונה מזו של הנהג, בחלקו הקדמי של הרכב.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "בימים קשים אלו, בהם הצוותים הרפואיים עובדים לילות כימים על מנת לסייע למטופלים ולטפל בחולי הקורונה, עלינו לעשות כל שביכולתנו על מנת להעניק אמצעי הגנה ובידוד לצוותים, כדי למנוע הדבקה ולמעשה השבתה שלהם, אשר תמנע מהם להעניק טיפול לחולים נוספים. נבחן את הפיילוט ונפעיל אותו בהקדם, על מנת להרחיב בהמשך את הפרויקט לרכבים נוספים, אשר יאפשרו לנו להעניק טיפול מציל חיים, מהיר ומסור – תוך שמירה על בריאות הצוותים".

שונות

3 מיליון מסיכות הגיעו לסניפי סופר-פארם

מסיכות פנים בזמן הקורונה Corona Time (צילום יוסי ברגר)

סופר-פארם הודיעה כי משלוח נוסף של 3 מיליון מסיכות פנים עושה את דרכו לסניפי הרשת. מדובר במסכות המוכרות לנו כמסכות רפואיות, הכוללות 3 שכבות וטובות לשימוש עד 4 שעות. התפשטות נגיף הקורונה בארץ ובעולם, הובילה לביקוש חסר תקדים למסכות פנים וכן לעליית מחירים בקרב היצרנים והספקים ברחבי העולם. עם זאת, רשת סופר-פארם מבהירה כי גם משלוח זה של מסיכות יימכר במחיר עלות של 3.30 שקלים ליחידה, כשירות לציבור, ובהתאם לסיכום עם משרד הכלכלה.

בנוסף ייבאה סופר-פארם לישראל כ-200,000 מסיכות בתקן kn95/ffp2  לסינון 95% מהחלקיקים  ולשימוש של עד 24 שעות (רציף או מצטבר). מסיכות אלו ימכרו בעלות של 30 שקלים ליחידה.

בחודשיים האחרונים, מסיכות הפנים הפכו למוצר מבוקש בכל מדינות העולם הנאבקות בהתפשטות נגיף הקורונה. הביקוש הוביל למחסור עולמי ולתחרות הולכת וגוברת אל מול היצרנים המנסים לעמוד בביקוש. ישנם מפעלים בודדים בעולם האחראים על ייצור המסכות, ובמדינות המערב, הנאבקות גם הן נגיף, יש איסור על ייצוא מסיכות. אמנם במדינות מתפתחות ניתן עדיין לרכוש מסיכות, אך גם שם, הוטלו מכסות ייצוא לכל מפעל. בנוסף, מיעוט בטיסות וסגירת הגבולות במדינות השונות, מובילה גם היא לעלייה במחירים והופכת את הייבוא לאתגר תפעולי. במקביל, רשתות פארם כמו סופר-פארם מתחרות מול ממשלות וקמעונאיות מכל העולם, על מנת לרכוש המסכות במחיר נוח לצרכן. בנוסף למכירה בחנויות, ניתן לרכוש את כל המוצרים של הרשת  גם בסופר-פארם אונליין.

אלכס קורז', מנהל סחר בבית המרקחת בסופר-פארם: אנחנו עושים מאמצים אדירים על מנת לתת מענה לצרכנים ולעמוד בביקוש למסכות, שמחירן הולך ועולה כל העת. חשוב לציין כי הגבלנו את הרכישה לעד 50 מסכות למשפחה".

פלאפון עם גלישה ללא הגבלה באפליקציות Zoom או Skype

חברת פלאפון נרתמת לטובת לקוחותיה המצויים בבתים בשל משבר הקורונה והחלה לאפשר לכלל לקוחותיה, בכל המסלולים, גלישה ללא הגבלה באפליקציית ZOOM ובאפליקציית Skype.

בתקופה זו של ריחוק חברתי בה מרבית עם ישראל נמצא בבתים, אפליקציית ZOOM ואפליקציית skype  מאפשרות לכולנו לשמור על קשר עם הקרובים לנו, ההורים, הסבים והסבתות והחברים. על מנת לסייע בתקופה מורכבת זו, חברת פלאפון מאפשרת החל ממחר גלישה ללא הגבלה באפליקציות אלו לכל לקוחותיה, ביניהם גם לקוחות אשר אינם מנויים על חבילת גלישה, ללקוחות בעלי חבילת גלישה השימוש באפליקציות לא יגרע מנפח החבילה שברשותם. חשוב לציין כי לחברת פלאפון חבילות גלישה רבות אשר מאפשרות שימוש חופשי באפליקציות בהן השימוש רב כגון:  וואטסאפ, אינסטגרם, וייז ועוד.

ההטבה תינתן באופן אוטומטי ולא צורך בפניה לשירות וללא צורך בהרשמה מוקדמת ותהיה בתוקף עד ה- 30.4. ההטבה לא תינתן ללקוחות פריפייד וחלה בגבולות ישראל.

סטודנטים מ-HIT עם מוצרים שמטרתם לסייע בהתמודדות עם חווית סוף החיים

פינת סיפור אישי (צילום לובל עמיר)

חוויית סוף החיים כוללת היבטים פיזיים, רוחניים, חברתיים ורגשיים שלעיתים הרפואה לבדה אינה נותנת עליהם את הדעת. אנשים רבים מסיימים את מסע חייהם בסביבות סטריליות ומנוכרות המוארות בתאורה פלורסנטית, כשמסביבם צפצופי מכשירים וריח של חומר חיטוי. אומנם בשנים האחרונות חלה התפתחות ניכרת בתחום הרפואה הפליאטיבית, אך יש עוד כברת דרך לפנינו. אל המקום הרגיש הזה, על אתגריו המרובים, בחרה ללכת המחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT בהנחייתם של גלינה ארבלי ואיתי לניאדו.

במסגרת התהליך התייעצו המעצבים עם שלל גורמי מקצוע מתחומי הרפואה, הנדסה, עבודה סוציאלית, לווי פליאטיבי וגריאטריה ויצאו למרחבים הרלוונטים למשתמשי הקצה בכדי להבין את הצרכים, לבדוק את ישימות רעיונותיהם ולדייק את הפתרון להקשר הספציפי שבו הם בחרו לפעול.

מבין תוצרי הסטודיו:

 • בובת השלכה, מעצבת עדי מזרחי – בובת אריה שמסייעת לתווך את מחלת הסרטן של אחד ההורים לילד. הבובה היא השלכתית- כלומר הילד משליך את מה שקורה להורה שלו על הבובה. היא מיועדת לילדים בגילאי 4-6 ומאפשרת המחשה ויזואלית של שינויים גופניים שהולכים לעבור על ההורה במהלך הטיפולים הכימותרפיים.
 • ערכת שיחה, מעצב כרמל שי – הערכה כוללת שבע דמויות טוטאם המתייחסות ומייצגות מילים ורגשות מתחומי החיים השונים ומנושא סוף החיים. מיועדת לשיחה בין המטופל למשפחתו הגרעינית (בין 5-3 איש) בהדרכת מטפל. מנחי הגוף של הדמויות נועדו לעורר ולהעלות נקודות חשובות לקראת סוף החיים- חששות, פחדים, משאלות אחרונות ובסופו של דבר לאפשר למטופל להגיע להשלמה עם מצבו ולתת לו את הסוף הטוב ביותר בשבילו.
 • פינת סיפור אישי, מעצב לובל אמיר – מעמד למיטת החולה המספרת את סיפורו האישי של החולה ומקרבת בין הנוטה למות, הצוות הרפואי והמבקרים השונים – ועוזרת בהפגת תחושת הזרות שבהוספיס.
 • מסר כמוס, מעצב פיינר נדב – שירות מלווה להקלטת מסרים אישיים (Capsule Message) הוא שירות דיגטלי העוזר בהתמודדות עם עכבות נפשיות, ריגשיות ופיזיות, של המתמודדים עם מחלה מאיימת חיים, בפנייתם אל יקיריהם.
 • מצבת הפינה, מעצבת ספרן נועה – קבורה מחזורית ומפנה מקום לחיים. למצבה שני יעודים תחילה מסמנת את מקום הקבורה, לאחר מכן מכילה את עצמות האדם, ומשתמשת כלבנה בקיר זיכרון.

אלדן תחבורה בע"מ עם הכנסות של 1.62 מיליארד ורווח נקי 18.9 מיליון שקלים

חברת אלדן תחבורה בע"מ, מחברות הליסינג והשכרת הרכב המובילות במשק, פרסמה את דו"חותיה הכספיים לסיכום הרבעון הרביעי ולשנת 2019 כולה. עיקרי התוצאות לשנת 2019: הכנסות החברה בתקופה עלו בכ-3.8% לכ-1.62 מיליארד שקל, לעומת כ-1.56 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

במגזר הליסינג התפעולי ההכנסות מלקוחות חיצוניים בתקופה גדלו בכ-5.2% לכ-1.07 מיליארד שקל, בהשוואה לכ-1.01 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הגידול בהכנסות מגזר זה נבע בעיקרו מגידול בהכנסות משכירות המיוחסות לפעילות המגזר, זאת בעקבות עלייה הן בכמות ימי ההשכרה ללקוחות המגזר והן בתמורה הממוצעת לרכב. רווחי המגזר בתקופה עלו לכ-136.2 מיליון שקל, בהשוואה לכ-124.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

במגזר השכרת כלי רכב ההכנסות מלקוחות חיצוניים בתקופה עלו בכ-4.8% לכ-328.2 מיליון שקל, לעומת כ-313.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הגידול נבע בעיקרו מגידול בהכנסות ממכירת כלי רכב המשויכים למגזר, בקיזוז קיטון בהכנסות משכירות. רווחי המגזר הסתכמו בכ-6.6 מיליון שקל, בהשוואה לכ-18.6 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

במגזר הסחר ההכנסות מלקוחות חיצוניים בתקופה הסתכמו בכ-219.4 מיליון שקל, בהשוואה לכ-231.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הקיטון בהכנסות נבע בעיקרו מקיטון בכמות כלי הרכב שנמכרו, בקיזוז גידול בתמורה הממוצעת לרכב. רווחי המגזר עלו לכ-974 אלף שקל, בהשוואה לכ-910 אלף שקל בתקופה המקבילה אשתקד. מגזר הסחר הינו מגזר חדש הכולל את מכירת כלי הרכב החדשים ("אפס ק"מ") שנרכשו מיבואנים וטרם שימשו במגזרי הפעילות האחרים.

הרווח הגולמי בתקופה הסתכם בכ-279.4 מיליון שקל, בהשוואה לכ-279.2 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח התפעולי בתקופה הסתכם בכ-113.5 מיליון שקל, לעומת כ-120.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הקיטון מיוחס בעיקר לכך שב-2018 נרשם רווח גדול יותר מהתאמות שווי הוגן של נדל"ן להשקעה. הוצאות המימון, נטו הסתכמו בכ-88.2 מיליון שקל, לעומת הוצאות של כ-92.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח הנקי בתקופה הסתכם בכ-18.8 מיליון שקל, לעומת כ-21.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח הכולל לתקופה הסתכם בכ-19.3 מיליון שקל, לעומת כ-32.9 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ניצולת צי הרכב (שיעור תפוסה ממוצע) עלה בתקופה לכ-85.7%, לעומת 85.2% בתקופה המקבילה ב-2018.

עיקרי התוצאות לרבעון הרביעי לשנת 2019: הכנסות החברה ברבעון עלו לכ-384.2 מיליון שקל, לעומת כ-381.3 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הגולמי ברבעון הסתכם בכ-65.7 מיליון שקל, בהשוואה לכ-65.2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח התפעולי ברבעון הסתכם בכ-25.7 מיליון שקל, לעומת כ-31.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון מיוחס בעיקר לכך שברבעון המקביל אשתקד נרשם רווח גדול יותר מהתאמות שווי הוגן של נדל"ן להשקעה. הוצאות המימון, נטו, ברבעון הסתכמו בכ-19 מיליון שקל, לעומת כ-22.7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי לרבעון הסתכם בכ-4.9 מיליון שקל, לעומת כ-7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הכולל ברבעון הסתכם בכ-9 מיליון שקל, לעומת כ-17.7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

דגשים נוספים: ההון העצמי של החברה נכון ל-31.12.2019 הסתכם בכ-419.4 מיליון שקל, כ-13.8% מסך המאזן. מזומנים ושווי מזומנים של החברה נכון ל-31.12.2019 עומד על סך של כ-224.8 מיליון שקל. תכנית רכישה עצמית. לאחרונה אישרה החברה תכנית לרכישה עצמית של אגרות חוב (סדרות א' עד ו') בסכום של עד 150 מיליון שקל. מתוך סכום זה, ביצעה עד כה החברה רכישות בסך כ-31 מיליון שקל.

קבוצת אלדן תחבורה בע"מ הינה אחת מחברות הליסינג והשכרת הרכב הגדולות והוותיקות בישראל. החברה פועלת בעיקר בתחומי הליסינג התפעולי והשכרת כלי רכב . כמו כן, לחברה פעילות בתחום הנדל"ן המניב. החברה מפעילה צי של כ-35,292כלי רכב והיא מפעילה עשרות סניפים ונקודות שרות ומכירה ברחבי הארץ. החברה נמצאת בבעלות מר יוסף דהן, המכהן כיו"ר החברה, ומנוהלת על ידי שי ושלמה דהן. איגרות החוב של החברה החלו להיסחר בבורסה בתל-אביב במרץ 2015.

כתיבת תגובה