הגן הלאומי אפולוניה עם אורוות סוסים אצילים מהתקופה הצלבנית

אורוות סוסים עם הנוף היפה ביותר בסביבה ||| אורוות סוסים מהתקופה הצלבנית שנת 1265 התגלתה בגן הלאומי אפולוניה ||| בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו על ידי אוניברסיטת תל אביב ובשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים ||| כל הפרטים בהמשך…

DCIM100GOPROGOPR0371.JPG

חפירות 2020 באפולוניה

החפירות נערכו בפאה המערבית של המבצר הצלבני העתיק, באגפו הצפוני, שבגן הלאומי אפולוניה ובמסגרתן נמצאו מדף אבן, שעל פי הערכת החוקרים שימש לאבוסים וכן אבני קשירה שבהן טבעות חצובות ששימשו ככל הנראה לקשירת לסוסים. בתוך כך נחשפו ברצפת הטיח של האולם חורי ניקוז המצביעים על איסוף נוזלים, כנראה שתן. גודל האולם שנחשף כ- 20 מטר אורך ו-8 מטר רוחב והוא נמצא בקצה המצוק המערבי בקו ראשון מול הים שנופו מרהיב.

החפירה, שהסתיימה לאחרונה, נערכה בהובלת פרופ' אורן טל מאוניברסיטת תל אביב וחגי יוחנן מרשות הטבע והגנים.

עיר מקלט

בתוך כך, נמצאו במהלך החפירות מספר מוקדי אפר באולם שנחפר, המצביעים על פי הערכות החוקרים על פעילות הכנת מזון באולם. ממצאים אלו לצד קערות וכלי אוכל אחרים קדומים שנמצאו במקום, מובילים את החוקרים להשערה כי האולם הצפוני שינה את ייעודו במהלך המצור הממלוכי שהטיל ביברס בחודשים מארס-אפריל של שנת 1265 והפך למקום מפלט לתושבי העיר ואבירי המבצר כאחת. בנוסף נמצא בחפירות חרך ירי המשקיף לעבר הצפון עם נוף מרהיב ושימש כנראה את יושבי המבצר להגנה.

לדברי חגי יוחנן, ממונה תחום מורשת במחוז מרכז של רשות הטבע והגנים וממנהלי  החפירה בגן הלאומי אפולוניה: "החפירה שהסתיימה זה עתה וחשפה את רצפת האולם הצפוני היא הרביעית בסדרת החפירות במבצר הצלבני שנועדו לשמר את הממצאים המיוחדים, לייצר ולטפח מוקדי עניין נוספים לציבור המבקרים באתר ולמגן את המצוק עליו המבצר הצלבני ממוקם באמצעות הסדרת הניקוז. הממצאים מרתקים ומוסיפים נדבך נוסף לסיפור ההיסטורי של אפולוניה".

 
- פרסומת -

 

המבצר הצלבני באפולוניה

בניית המבצר הצלבני, שהינו חלק ממוקדי העניין המרכזיים בגן הלאומי, מתוארכת לשנת 1241 וחורבנו לשנת 1265, עם כיבוש העיר על ידי ביברס, הסולטן הממלוכי. תכנית המבצר מושפעת ממבצרים דומים במערב אירופה ומעידה שהאדריכל היה אירופי. במבצר שלוש מערכות ביצורים:

  • חפיר עמוק ורחב ידיים
  • חומה ראשונה (מערך ביצור חיצון)
  • חומה שנייה ודונג'ון (מגדל עוז)

המבצר נבנה ע"י ז'אן השני, הסניור של ארסור, אך בשנת 1261, עם התחזקות הנוכחות הממלוכית באזורנו, הוא הוחכר יחד עם העיר ארסור (אפולוניה) ונחלתה למסדר ההוספיטלרי שבסיסו היה בעיר עכו. ביברס צר על האתר 40 ימים בקירוב והביא לבסוף לחורבנו. למרגלות המבצר מעגנה ששימשה לעגינת סירות קטנות.

מוקדי עניין נוספים בגן הלאומי אפולוניה

בצדו הדרומי של חפיר העיר, שבעזרתו אפשר לעמוד על גודלה וחוסנה של העיר בתקופה הצלבנית, הווילה הרומית, הצופה לים ומתוארכת למאה הראשונה לסה"נ שחרבה ברעידת אדמה בשנת 127/8 לספירה, שביל הים וכבשן הזכוכית. הביקור בגן הלאומי משלב תצפיות נוף מרהיבות ומונגשות גם לעגלות ומוגבלי תנועה, לים ולמצוקי חופי ישראל מצפון ודרום.

ברשות הטבע והגנים מציינים כי בשלב זה האולם שנחשף בחפירות אינו פתוח ונגיש למבקרים באתר משיקולי בטיחות בין היתר, אך ניתן לצפות בו ממרומי מגדל העוז של המבצר באזור הפתוח למבקרים. בתוך כך בוחנים ברשות בימים אלה את ביצוע עבודות הפיתוח וההנגשה שיאפשרו למבקרים לבקר במתחם בבטחה תוך שמירה על הממצאים הקדומים.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: