15 אמונות טפלות באיטליה ובכלל

איפה לא תמצא קומה 13 ואיפה אין קומה 17? ||| כמה מוזמנים יסבו סביב השולחן ואיפה לא להושיב רווק.ה ||| הרמת כוסית מים או שפיכת שמן זית סימן טוב או רע ||| הקש בעץ או הקש בברזל ומה עם הפרסה ||| כל הפרטים בהמשך…

פרסות סוסים למזל וברכה (צילום דני בר)

מספר המזל הוא מספר 13
במדינות רבות, המספר 13 מסמל מזל רע. בשום בניין, בית מלון ואפילו ספינת קרוז אמריקאים לא תמצאו קומה 13 או חדר 13 או 913. תמיד מדלגים על המספר 13. לתופעה יש אפילו שם מדעי Triskaidekaphobia. באיטליה לעומת זאת, 13 הוא מספר המסמל מזל והצלחה ולכן בכל רחבי איטליה ובספינות קרוז איטלקיות יש את המספר 13 במקום הנכון בין 12 לבין 14. באיטליה, 13 נתפס כמספר בר מזל במיוחדד כשמדובר בהימורים. המספר 13 קשור גם לאלת הפריון, השולטת במחזורי הירח. זה יצר את האמונה שכל מה שקשור למספר 13 מביא לשגשוג וחיים בשפע.

ביש המזל הוא 17
באיטליה ובספינות קרוז איטלקיות, שימו לב למספר 17 משום שזה הוא בהחלט, לדעת האיטלקים, מספר המסמל מזל רע. מקור האמונה הוא האופן בו המספר כתוב בספרות רומיות, המספר 17 כתוב כ- XVII. שינוי סדר הסימנים נותן את המילה VIXI שבלטינית פרושה "הייתי חי" בלשון עבר (כלומר אני מת) ומכאן ההימנעות מ-17. המספר נחשב לביש מזל כל כך שלמלונות רבים אין קומה 17. בנוסף, יום שישי ה-17 הוא נחשב לגרוע במיוחד עד כדי שיש בעלי עסקים שסוגרים את העסק ביום שישי אם הוא ב-17 לחודש. בתמונה, שלט בחזיתו של בית עסק שמציין שהיום יום ששי ה-17 בחודש, והחנות תהיה סגורה בגלל אמונה טפלה.

בעל עסק בנפולי תלה שלט על הדלת הסגורה ביום שישי 17 לחודש

כמה מסובין סביב השולחן
שימו לב כשאתם מתיישבים לארוחה סביב השולחן. לעולם לא לתכנן או ליצור שולחן עם 13 מקומות כי האדם ה-13 הוא בעל מזל רע. ההסבר הוא (נכון גם למספר 13 בכלל) שזה הקבלה לשולחן הסעודה האחרונה של ישו, בא היו ישו ו-12 השליחים כאשר המזל הרע היה לישו שבתום הארוחה נתפס ע"H הרומאים וסופו ידוע או האדם ה-13 היה יהודה איש קריות שבסופה של הסעודה הסגיר את ישו לרומאים.

איפה יושבים בשולחן

רווק.ה לעולם לא ישבו בפינת שולחן כי זה סימן מובהק לכך שלא תינשאו בקרוב ובכלל

שמן זית ומלח

מוזגים שמן זית לכוסיות טעימה כחולה ותקנית (צילום אילן לוי)

בכל ארוחה איטלקית, על השולחן יהיה בקבוק שמן זית ומלח. אמונה טפלה אומרת ששפיכת מלח או שמן זית תביא מזל רע או חוסר מזל. אם כבר נשפך לכם שמן זית קחו באצבע מעט מהשמן הזה ומרחו נגיע מאחורי כל אוזן ואם שפכתם מלח, קחו מעט ממנו והטילו אותו מאחורי כתף שמאל – זו סגולה לביטול המזל הרע.

הסברה היא שמקור היחוס לאמונה ששפיכת מלח ושמן זית תגרום למזל רע, הוא בימי קדם, אז לשפוך מצרך כה יקר כמו מלח או שמן זית היה מעשה בל יעשה. סברה אחרת היא שאמונה זו נובעת מאמונות נוצריות שהשטן נוטה להטריד את צדו השמאלי של הגוף, ושפיכת מלח תזמין אותו לעשות את עבודתו הרעה. השלכת מלח על כתף שמאל תהלום בשטן ישירות בפניו, ותעצור אותו.

כבוד ללחם

לחם קמח מלא (צילום אליחנן מלכיור)

איטלקים ידועים בזה שהם אוהבים את היין, הגבינה והלחם שלהם. איטלקים רבים הם קתולים, מה שמעניק להם סיבה נוספת להעריך לחם מלבד טעמו הטעים וזאת מהסיבה שהלחם מדמה את גופו של ישו כאשר הוא מבורך על ידי כומר במהלך המיסה. בגלל אמונה זו, להפוך כיכר לחם על פניה או חיתוך לחם בסכין נחשבים כלא מכובדים וראויים לחמתו של אלוהים. כמו כן, מאמינים כי בעת אפיית לחם, יש לעשות את סימן הצלב על הבצק כדי לברך אותו לפני הכנסתו לתנור.

הרמת כוסית
הרמת כוסית לחיים ולברכה באיטליה היא עסק רציני ונלקח ברצינות. באם הכוס מלאה מים אין בשום אופן להניף אותה כי הנפת כוס עם מים בעת ברכות היא אות למזל רע – רק כוס עם יין תביא ברכה. מומלץ לבקש להמתין מעט על מנת שתחליפו המים ביין, והמארחים האיטלקים שלכם יהיו מאד מרוצים.

איפה מניחים את הכובע

כשאתם באיטליה, שימו לב היכן אתם מניחים את הכובע שהורדתם לשם הנימוס, זה עתה מהראש. אין מניחים את הכובע על מיטה. עבור האיטלקים הנחת הכובע על המיטה הינה ביטוי למזל רע. אולי בשל העובדה, שהורדת הכובע מהראש היא חלק ממנהגי טכס אשכבה למת.

מפגשים וברכות
כשמספר איטלקים נפגשים תמיד המפגש מלווה במחוות של נשיקות וחיבוקים (טרם עידן הקורונה) והעיקר לחיצות הידיים. אם בעת מפגש עם מספר אנשים, תראו שחלקם משנה את מקומו וזז בין הנוכחים זה בגלל החובה להיות אחד מול השני בעת לחיצת הידיים. לחיצת יד לאחדם מרוחק תוך הושטת יד מעבר לגופו של אדם שלישי נחשבת לביש מזל.

מטאטא
הזהרה לרווקים ורווקות. אם מישהו סביבכם מנקה את הבית עם מטאטא, תדאגו שחו"ח לא יפגע בכם קצה קצהו של המטאטא. פגיעה של המטאטא בקצה נעלכם היא סימן רע ורמז שתישארו ברווקותכם עוד זמן רב.

 
- פרסומת -

 

הקש על עץ או ברזל Tocca Ferro

כולנו מכירים את המנהג Touch Wood להקיש על עץ פעמיים או שלוש נגד עין רעה. אם אתם מהמחמירים אתם יכולים להוסיף נקישה על הראש, ולקנח בטפו טפו טפו. הרומאים האמינו שהאלים מתגוררים בעצים, לכן בכל פעם שמישהו אמר משהו טוב על עצמו או על אחרים, הוא נקש על העץ פעמיים: בפעם הראשונה כדי לבקש מהאלים לא לקלקל את הטוב, ופעם שנייה כדי להגיד תודה. המדקדקים נוקשים פעם נוספת כדי להבריח את המזל הרע. היהודים טוענים שהאמונה התחילה עם הרדיפות האנטישמיות, כשהשתמשו בנקישות סודיות על גבי דלתות העץ. הפינים חשבו שיש בעצים פיות ששומעות דרך הנקישה את המשאלות שלנו ומגשימות אותן. יש כאלה שאומרים שמקור האמונה בכלל באדם הקדמון, שנקש בענפי העץ להבריח נחשים. אבל לאיטלקים גרסה אחרת והיא  – Tocca Ferroכלומר הקש ברזל והמשמעות זהה. הביטוי האיטלקי toccare ferro הוא למעשה קיצור של toccare ferro di cavallo שפירושו גע בפרסה. בימי הביניים נהוג היה לנעוץ פרסת סוס ממוסמרת לדלת הכניסה כדי להרחיק מכשפות ושדים. מנהג זה התפתח מאמונות טפלות שהשטן לא ייכנס למקום שבו תלויה פרסה. כיום הפרסה נחשבת עדיין כקסם של מזל טוב. איטלקים רבים נוהגים לשאת בכיס המכנס מסמר קטן שמה יהיה במקום בו אין ברזל בהישג יד על מנת להקיש עליו.

מחווה בידיים
האיטלקים ידועים בתנועות הידיים רבות המשמעות שלהם. אחת הדרכים לאחר מזל טוב היא מחווה באמצעות האצבעות בכף היד. זוקפים האצבע המורה והקמיצה כלפי מטה כאשר שאר האצבעות סגורות בכף היד ( מתקבל מעין סימן של קרן). שימו לב לא לטעות בכיוון האצבעות כי תנועה זו כלפי מעלה מבטאת בעצם את המושג 'קרנן או מי שזוגתו בגדה בו וצימחה לו קרניים.

עין הרע Malocchio

עין הרע היא אחת האמונות הטפלות האיטלקיות הידועות ביותר, המלוקיו הוא קללה שהוטלה על אדם מקנאה או צרות עין. המילה היא צרוף המילים עין Occhio ורע Malo.

קללת malocchio עלולה לגרום לכאב ו / או חוסר מזל, אך התפילה והצטלבות על החזה יכולים לסייע בביטול עין הרע. איטלקים רבים עונדים גם שרשרת קורנו, או בצורת קרן, הדומה לפלפל צ'ילי, כדי להדוף את הקללה.

קורניצ'לו Cornicello

תכשיט קרן קטנה שעונדים כמו שנהוג במחוזותינו מגן דוד על הצוואר. נקרא גם Cornetto או Corno וגם Corno portafortuna ונפוץ בעיקר בדרום איטליה ונאפולי. סגולה למזל טוב.

ברכה להצלחה Bocca al lupo

בעולם התרבות לעתים קרובות תשמעו שחקנים אומרים Break a Leg שבור רגל לפני עליה לבמה, במקום לאחל ברכת מזל טוב אחרת. באיטליה האמונה הטפלה היא שלאחל מזל טוב יעשה את ההפך ויביא חוסר מזל. במקום להגיד מזל טוב, האיטלקים אומרים Bocca al lupo  שמשמעו בפה של הזאב. מקבל הברכה לא יענה בתודה אלה יענה במלה Crepi שמשמעותה שימות.

חתול שחור מזל רע
יש מקומות בעולם, בהם אם חתול שחור חוצה את דרכך זה סימן להצלחה ומזל טוב. לעומת זאת באיטליה – חתולים שחורים (במיוחד אם הם חוצים את דרכך) הנם סימן למזל רע.

למזל ולהצלחה

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: