תכנון מסלול טיול ביער השחור – גרמניה

נוסעים בקרוב ליער השחור? ||| מוצפים במידע ולא יודעים מה הכי נכון וטוב לכם? ||| עסוקים ורוצים מסלול מקצועי מבלי לבזבז זמן ו"לחפור" ברשת ובסוף לצאת מבולבלים? ||| כל הפרטים על תכנון מסלול ביער השחור, בהמשך <<<

טיטיזה (צילום דני בר)

טיול ביער השחור

אחד היעדים היותר פופולאריים בשנים האחרונות בכלל, ולמשפחות ישראליות בפרט, הוא אזור היער השחור שבדרום מערב גרמניה. טיול ביער השחור מצריך תכנון והיכרות מה כדאי ומה מומלץ לעשות ולבקר כי האזור, שגודלו כמחצית משטחה של מדינת ישראל, גדוש באטרקציות, אתרי בילוי, מוזיאונים, מתקני מים והקרם דה לה קרם – פארק אירופה.

כל מה שנספר כאן, כתוב וידוע ואולי אף קראת עליו לפני כן באחר מאתרי האינטרנט או בקבוצות הפייסבוק, ווטסאפ וכו' שבהן נשפך מידע רב ולא כולו רלוונטי לכם וחלקו אף שגוי ומלא "שטויות".

עצה חשובה: היעזרו במקצוען שמכיר היטב את היער השחור והסביבה, ותיהנו ממסלול טיול המותאם לכם אישית (עולה כסף ושווה זהב) > פרטים בקישור…

איך להגיע ליער השחור

סביב היער השחור יש מספר אלטרנטיבות לטיסה. אנסה לתת המידע הנכון לטיסות ישירות בלבד. לטעמי, טיסה דרך איסטנבול, מוסקבה או כל יעד ביניים אחר, אמנם יכולים להיות זולים יותר (ולמשפחה ממוצעת ההפרש משמעותית זול יותר) אבל, לא שווים את תוספת הזמן , הסיכון באיחור לטיסת ההמשך, אבדן מזוודה, או בזבוז כסף בדיוטי פרי בזמן ההמתנה לא שווים את זה. רק טיסה ישירה. שדות התעופה הרלוונטיים לפי סדר החשיבות והכדאיות:

 • באזל – שדה התעופה שנמצא בפינה הדרום מערבית של היער, משמש את באזל (שוויץ) ומולהאוז (צרפת) הוא הקרוב ביותר לדרום היער השחור ויש אליו טיסות זולות ותדירות. מומלץ לשכור רכב בצד הצרפתי של שדה התעופה – יותר זול משמעותית.
 • באדן באדן – שדה תעופה זה נמצא בצפון מערב היער השחור. טיסות חֶסֶךְ (Low Cost) ומיקום טוב.
 • שטוטגרט – שדה תעופה גדול ומשמעותי אבל טיסות אליו בעיקר בקיץ, טיסות צ'רטר. אזור שדה התעופה משופע המלונות במחירים סבירים וכמובן זמינות רבה של השכרת רכב במחירים שפויים
 • מינכן – יעד טיסה גדול עם מגוון טיסות גדול, של טיסות ישירות מישראל כל השנה. מבחר חברות השכרת רכב ובמחירים מצוינים. הבעיה – רחוק כ-3 שעות מתחילת היער השחור, לכל כיוון. תכנון נכון של המסלול יכול למלא בתוכן איכותי את המרחק בין היער השחור ובין שדה התעופה שמצפון לעיר מינכן.
 • ציריך – שדה תעופה גדול עם זמינות גבוה של טיסות ישירות. השכרת רכב יקרה יחסית. אזור שדה התעופה עם מבחר בתי מלון במחירים סבירים
 • פרנקפורט – שדה התעופה הגדול בגרמניה עם מבחר טיסות ישירות כל השנה. מבחר גדול של חברות להשכרת רכב ובמחירים סבירים. נסיעה של שעה וחצי תביא אתכם לצפון היער השחור.
עוגת היער השחור (צילום דני בר)

ניידות ביער השחור

אפשר לטייל ביער השחור גם בתחבורה ציבורית מצויינת שיש באיזור, אבל, זה לא מתאים למשפחות, לכל הימים.

המרחקים בין האתרים והעיירות הם לא גדולים אבל התנועה עמוסה וכבדה ביחוד החודשי יולי אוגוסט. אפשר להגיע לחלק מהאתרים גם ברכבת, שזו חוויה בפני עצמה.

הדרך המועדפת והמומלצת היא ברכב. יש לשכור רכב מבעוד מועד, באחת מסוכנויות הרכב שבשדה התעופה. אם אתם בטיסת בוקר בחזרה, מומלץ להחזיר הרכב בערב שליפני ולישון ע"י שדה התעופה באחד מבתי המלון שמספקים גם שירות הסעות (שאטל) מהמלון לשדה התעופה. שדות התעופה הגדולים והמרוחקים יותר (מינכן, שטוטגרט וציריך), מצוינים באפשרות זו של לינה קרובה ושאטל לשדה התעופה בבוקר.

רוצים לשכור רכב בגרמניה? הצעה אטרקטיבית באתר <<<

רשיון נהיגה בינלאומי

רבות מחברות השכרת הרכב, מציינות באותיות הקטנות, שלקוח שהוא לא תושב האחוד האירופאי, נדרש לרישיון נהיגה של ארץ המוצע ובנוסף "רישיון נהיגה בינלאומי" שהוא אישור ולא רישיון (International Driving Permit). מומלץ להוציא "רישיון בינלאומי" שעלותו זניחה בעלות טיול ובכך תמנעו מאי נעימות שעלולה להיווצר בניסיון לקבל הרכב. ראוי לציין שחברות שהתחייבו למתן רכב במחיר נמוך במבצע "טוב" ללקוח, יקפידו מאד על האותיות הקטנות, על מנת לבטל לכם ההשכרה.

 
- פרסומת -

 
בית הונדרטוואסר תחת מגדל המים Hundertwasserhaus Plochingen "Wohnen unterm Regenturm" נמצא בפלוכינגן Plochingen (צילום דני בר)

מהירות נסיעה

בגרמניה כמו בגרמניה, המהירות המותרת בחוק מחייבת וכל סטיה תגרור קנס שישיח לכם לאחר שחברת השכרת הרכב תגבה גם עמלה של כ-20 יורו על מסירת שמכם למשטרה. הכללים המחייבים הם:

 • כביש מהיר Autobahn – במידה ומצויין תמרור 130 קמ"ש, זו המהירות המירבית באיחוד האירופאי אבל בגרמניה אין אכיפה על מהירות במקום בו ניתן לנסוע במהירות המקסימאלית. באותו כביש, יכולה להיות עקומה או עבודות בכביש, ויהיה תמרור של 120 קמ"ש – במהירות 121 קמ"ש תקבלו דו"ח. ראו הוזהרתם
 • שטח עירוני – בכניסה לרבות מהעיירות ביער השחור, יש מצלמת רדאר מיד בכניסה שהמהירות המוגבלת היא בדר"כ 50 קמ"ש או פחות. גם נסיעה במהירות 51 קמ"ש במקום בו מותר 50 קמ"ש, יכולה לגרור קנס.

איפה ללון

חדר מפנק באיילנד נתניה (צילום אורדן)

ביער השחור יש מבחר אפשרויות לינה בסגנונות שונים. אבל הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לבחור את מה רוצים לראות (אפרט בהמשך) ולפי הטיול יש לבחור את האזור לינה ומקום הלינה.

 • אזור הלינה: רוב האתרים המוכרים והפופלריים נמצאים בדרום היער השחור, ברדיוס של כשעת נסיעה מאזור טיטיזה. כדאי ללון לפחות חלק מהשהות ביער השחור באזור זה, וכך תחסכו זמן נסיעות רב כל בוקר וכל סוף יום
 • סגנון הלינה: חווה או מלון? צימר או דירה? החשוב הוא מה הצרכים שלכם ומה סגנון הטיול שלכם. אתם מתבססים על בישול ועל ארוחות שתכינו במקום הלינה- ברור שצריך דירה מאובזרת. במידה ואתם אוכלים במסעדות ומסתמכים על ארוחת בוקר במלון, עדיף לכם מלון במיקום טוב. הדירות והחוות הן בדרך כלל מרוחקות מהכבישים הראשיים, ולהתחיל כל בוקר 15-25 דקות נסיעה על הכביש (זה הזמן נסיעה שיקח לכם לגמוע את 10-15 ק"מ מהכביש) ולחזור כל ערב את אותו זמן נוסף ? שווה? תלוי למי.
 • כרטיס אדום HochSchwarzwald Card: באזור דרום היער בשחור התאגדו גורמי התיירות ובעלי הצימרים/מלונות, וכחלק מחבילת האירוח נותנים לאורחי מקומות הלינה שקשורים לארגון התיירות של דרום היער השחור, את הכרטיס שרק בישראל נקרא "הכרטיס האדום" ושמו הוא "הוחשוורצוולד כרד"  HochSchwarzwald Card. אי אפשר לרכוש כרטיס הטבות זה ולא כל מלון או בית דירות נותן הכרטיס. רוב ההטבות הם כניסות למוזיאונים ואטרקציות שוליות שלא בטוח שמטייל ישראלי טיפוסי, ינצל בשבוע של שהייה רק באזור הדרומי של היער השחור. לא מומלץ לתכנן טיול סביב הטבות הכרטיס – עדיף לתכנן הטיול לאטרקציות, המקומות והאתרים שמעניינים ומיוחדים ולא עוד בריכת שחיה (שהרבה יותר זול בארץ ללכת לבריכה ולא על חשבון זמן יקר בחו"ל) או מוזיאון שולי נוסף. הערה: למרות זאת במידה ויש כרטיס הטבות זה במקום הלינה, יש כמה אטרקציות שתהנו בהן ויכנסו בהחלט למסלול הטיול שמתוכנן.

רוצים למצוא מלון, צימר או דירה בגרמניה לחצו כאן <<<

תכנון נכון לטיול שלנו ביער השחור

לאחר שבחרנו בטיסה הנכונה לנו (מחיר, נמל תעופה, שעות טיסה וכו'), ברכב הנכון לנו ובמקום הלינה שלנו – במיקום הנכון ובצורת האירוח הנכונה, נותר לנו להיכנס לתכנון מפורט של המסלול.

שעון קוקיה ענק (צילום דני בר)

ברשת אפשר למצוא עשרות ומאות מסלולי טיול כאשר המשותף לכולם….זה המסלול שעשתה משפחת כהן או לוי או ישראל, אבל היא לא מכירה מה אפשר היה לעשות אחרת או מה עדיף לנו כמסלול. כמה כללים לתכנון נכון:

 • בכל תכנון חשוב להתייחס לימים בשבוע ולימי השבוע כי הרי בימי ראשון למשל (ולא רק בימי ראשון) כל העיירות, המדרחוב, בתי הקפה והמסעדות, יהיו שוממים וסגורים כי זה יום מנוחה. מסתבר, שיש עוד כמה תאריכים בהם זה חג, גם ביער השחור, והכל יהיה סגור באותו יום. לכן חשוב להתאים המסלול לתאריכים וימי השבוע.
 • הילדים של משפחת כהן הם לא האוצרות הקטנים (או הגדולים) שלנו. כל הרכב משפחתי צריך לבחור לעצמו האתרים המתאימים לו מתוך שלל האטרקציות ביער השחור. לא כל ילד אוהב מזחלת הרים אקסטרים או מסלולים בפארק חבלים.
 • כמה מוזיאונים שווה, אם בכלל, ללכת אליהם? (אפילו שזה חינם וכלול בכרטיס היער השחור) איפה שווה ללכת בשבילי היער השחור ולשמוע על עמי ותמי או כיפה אדומה?
 • מתי כדאי לבקר בעיר הגדולה פריבורג? מתי בשטוטגרט?
 • כמה ימים להקדיש לפארק אירופה? איך להתנהל בו? האם מתאים לילדים הקטנים שלנו?
 • האם לבקר גם בצרפת? בשוויץ? כמה זמן להקדיש לביקורים אלה?
 • אוהבים מכוניות? באיזה מוזיאון מכוניות עדיף לבקר? מרצדס? פורשה? עיר המכוניות Cité de l'Automobile? או אולי Unimog museum?

יעוץ לתכנון מסלול טיול ביער השחור

מפלי הריין (צילום דני בר)

רוצים טיול מדהים ומתאים להרכב המשפחתי שלכם? רוצים טיול שיהיו בו ימים שמתאימים למועדי וימי הטיול שלכם? רוצים טיול שבו בכל יום יש קצת מכל דבר- גם אטרקציות ואדרנלין, גם טבע, גם קצת רוגע ומנוחה? רוצים לדעת איך לנצל נכון הזמן היקר בפארק אירופה?

אם התשובה לכל השאלות היא כן, פנו אלינו על מנת לקבוע מפגש יעוץ (או יעוץ בהתכתבות) בו תוכן לכם תכנית המותאמת לצרכים שלכם ולקצב שלכם – וכל זאת מידי אחד שמכיר את היער השחור מעשרות ביקורים ומאות תכנונים של לקוחות מרוצים.

> לפרטים נוספים על אפשרות תכנון מסלול טיול וייעוץ…

 

כתיבת תגובה