חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות

מרתון טבריה ופסטיבלי קולנוע ||| כנסים של יין ולשון עברית ||| תיירות ותעופה ||| להמשך הידיעות וההצעות <<<

ארועים ופסטיבלים

מרתון טבריה (צילום תומר פדר)
מרתון טבריה (צילום תומר פדר)

מרתון טבריה Winner הבינלאומי בפעם ה- 40

השנה האזרחית החדשה נפתחת עבור חובבי הז'אנר ביום שישי, 6 בינואר 2017, עם 'מרתון ווינר טבריה הבינלאומי', הראשון בעולם, שנערך בשנה האזרחית החדשה. השנה חוגג המרתון 40 שנה! וזו הזדמנות להזכיר כי מדובר במרוץ המרתון הוותיק בישראל, ואף באחד הוותיקים בעולם כולו, כשנערך המרתון הראשון, עוד לא נולדו המרתונים המפורסמים של לונדון וברלין. מאז רצו 72 רצים במרתון טבריה הראשון, בשנת 1977, התפתחה מסורת של מרוצי מרתון בערים רבות בארץ ובעולם, שהם חגיגה ספורטיבית ותיירותית. מרתון טבריה גם נחשב גם לאחד המרתונים המהירים בעולם, עם תוצאה של 2:07:30, שהשיג הרץ הצרפתי: פטריק טאמבווה בשנת 2012.

במרתון טבריה ווינר הקרוב ירוצו כ-3,000 רצים מהארץ ומהעולם.
מסלול הריצה המלא באורך 42,195 מטר, יתחיל בטבריה, ברחוב הגליל, יפנה דרומה לצמח, יקיף באופן חלקי את הכנרת, ימשיך צפונה עד עין גב, וחזור, בכיוון ההפוך, באותה דרך עד לטבריה. שעת הזנקה ביום שישי היא: 7:30 בבוקר.
בנוסף למקצה המלא של המרתון, יתקיימו מקצים נוספים: מקצה תחרותי של 10 ק"מ, שבו משולבים גם כ- 500 חיילי צה"ל, ומקצה בתי ספר, שאורכו: קילומטר אחד.

אירועי סיום ריצת המרתון ייערכו במתחם של מלון חוף גיא. במקום גם צפוי להתקיים הפנינג וקרנבל ספורטיבי גדול.

להרשמה ומידע נוסף באתר <<< ובפייסבוק "מרתון טבריה Winner הבינלאומי 2017"

היין והשיכר בעולם הקדום בכנס תגליות

כרמים סביב מצודת בלמונט (צילום דני בר)
כרמים סביב מצודת בלמונט (צילום דני בר)

כנס תגליות השנתי יעסוק השנה ביין ושיכר. הכנס יערך במוזיאון תל-אביב לאמנות ב-10 בפברואר 2017. הרצאות הכנס יכללו:

 • נילוס של יין – שיכר ושכרות במצרים העתיקה. המרצה: גב' אורי מאירי – מוזיאון ארצות המקרא. בארצו של הנהר הגדול, שלעתים נדמה בצבעו האדמדם ליין, נהנו החיים כמו גם המתים והאלים משתיית שיכר. בירה הייתה המשקה האלכוהולי הנפוץ ביותר, ובין המרכיבים הבסיסיים בתפריט המזון המצרי. היין, שהיה יקר באופן משמעותי, שימש בטקסי פולחן כמנחה לאלים, ושלבי הכנתו מתוארים בציורי קיר שובי עין. בספרות המצרית אפשר למצוא התייחסויות לעונג שבשתייה לצד הגישה הגורסת כי כמו בכל תחום, גם כאן יש לנהוג במתינות.
 • "מי יתן ואדוני ישתה מהיין המתוק" – יין במזרח הקדום – המרצה: גב' נורית גושן – מוזיאון ישראל. ההרצאה תדון במקומו היוקרתי של היין במזרח הקדום באלף השני לפנה"ס. נעקוב אחר היין משלבי הכנתו ועד להבאתו אל שולחנות מלכים. בידינו עדויות מצוירות המציגות את מנהגי השתייה המלכותיים, מכתבים ועדויות כתובות המספרים על ערכו הכלכלי הרב של היין, וממצאי חפירות מהשנים האחרונות המגלים כיצד אוחסן היין וממה הורכב. ארכיאולוגיה, מדעים מדויקים, אומניות ועדויות היסטוריות מתחברים יחד לכדי תמונה אחת שמעידה, כי גם אם טעמנו ביין השתנה, הרצינות שבה אנו מתייחסים כיום ליין, למוצאו ולאיכותו, מקורה בעולם העתיק.
 • "מפני שאין אני יכול לחיות אלא  ביין" – על תרבות היין והמשתה – המרצה: ד"ר גיא שטיבל, החוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום, אוניברסיטת תל-אביב. איזה יינות שתה המלך הורדוס? מה הקשר לפיה הירוקה? מדוע אנחנו שותים בהסבת שמאל ולמה חשוב היה לפי פליניוס לנשק אישה? על כל אלה ועוד נשוחח בהרצאה שתוקדש לבחינת אחד המרכיבים היסודיים ביותר בתרבות יוון ורומא – המשתה (סימפוזיון). במוקד ההרצאה עומדת התובנה שהיבטים אלה שימשו בבואה לחברות הקדומות. למהלך המשתה היה סדר משלו והוא במידה רבה נוכח במקומותינו עד היום הזה. בהרצאה נתייחס לדרך בה הוכן היין לשתייה, נבחן את הכלים בהם נעשה שימוש ונתאר את המרחבים בהם ערכו שועי הארץ ורומא את המשתה. כך נציץ לטרקליני ההסבה של פומפיי ורומא, ובמיוחד לטרקלינים המפוארים של המלך הורדוס, שנחשפו לאחרונה בהרודיון, ונפרוס את הרכילות החמה ביותר הקשורה במה שהתחולל במרחבים אלה.
 • "הַמְשַׂמֵּחַ אֱלֹהִים וַאֲנָשִׁים" –  היין במקורות היהודיים – המרצה: ד"ר אברהם אופיר שמש, המחלקה למורשת ישראל, אוניברסיטת אריאל בשומרון. הגפן ומוצרה העיקרי היין נמנים במקרא עם 'השילוש' של דגן, תירוש ויצהר (דברים יא: יד), וכן עם שבעת מיני הגידולים החקלאיים שהשתבחה בהם ארץ ישראל (דברים ח: ח). באזורים המגדלים גפנים, כמו למשל באזור הים התיכון ובכלל זאת בארץ ישראל, היה היין המשקה העממי הנפוץ, והוא שימש לא רק כמשקה בידורי. בעולם היהודי שימש היין רכיב פולחני במקדש (ניסוך היין) ובטקסים ביתיים, כגון קידוש והבדלה, ארבע כוסות ליל הסדר, שתייה בסעודות פורים, נישואין וברית מילה. היין מלווה את התרבות היהודית מתקופות קדומות ביותר, והוא תופס נפח ספרותי נרחב במקורות היהודיים לדורותיהם. ההרצאה תתמקד בכמה היבטים הנוגעים לשילובם של סוגים שונים של יינות בריטואלים יהודיים, למשל, יין אדום/לבן, חי/מזוג, קונדיטון, אפסינתין והליסטון.
 • וְיַיִן, יְשַׂמַּח לְבַב-אֱנוֹשׁ (תהלים קד, טו) – על הגפן ועל תעשיית יין בעת העתיקה. המרצה: פרופ' בועז זיסו, המחלקה ללימודי ארץ-ישראל וארכיאולוגיה, אוניברסיטת בר-אילן. ההרצאה תעסוק בגידול הגפן ובמתקני תעשיית היין בעולם העתיק. נלמד מה העדויות הארכיאולוגיות הקדומות ביותר לייצור יין בעולם. בהרצאה נעסוק בעלייתה (ובנפילתה) של תעשיית היין בארץ-ישראל בעת העתיקה, למן תקופת המקרא ועד שלהי העת העתיקה, אז הפך היין הארץ-ישראלי למוצר יצוא בעל מוניטין. נכיר את טכנולוגיית ייצור היין לאור המקורות הכתובים, הממצא הארכיאולוגי והממצא האמנותי מארץ-ישראל ומאתרים שונים באגן הים התיכון.

פרטים והרשמה באתר <<< ובמשרדי תגליות טל': 03-6423432.

כנס "לשון ראשון" בפעם העשירית

עידן רייכל (צילום אלעד ויסמן)
עידן רייכל (צילום אלעד ויסמן)

כנס ראש הממשלה לשפה העברית הנערך בשיתוף משרד ראש הממשלה ומשרד התרבות והספורט, חוגג עשור להיווסדו ויתקיים השנה בין התאריכים 17 – 21 בינואר 2017 – בהיכל התרבות בראשון לציון ובמוסדות תרבות וגלריות ברחבי העיר.

באירוע הפתיחה של הכנס יתקיים טקס הענקת פרס ראש הממשלה ללשון עברית ע"ש אליעזר בן יהודה. הטקס יתקיים במעמד שרת התרבות והספורט, מירי רגב וראש העיר ראשון לציון דב צור.  לאחר הטקס יתקיים מופע הפתיחה החגיגי שהופק במיוחד עבור הכנס,'שירים שעשו עלייה' מופע מוזיקלי מפתיע שיציג להיטים רבים שנטמעו בתרבות הישראלית והפכו לחלק בלתי נפרד מפס הקול הישראלי ובעצם הינם "עולים חדשים" שעשו עליה מכל קצוות תבל והתמקמו כיושבי קבע בארץ. בין השירים: שכשנבוא (יווני), סורו ממני (רוסי) שלום לבן דודי (אלג'יר), אני חוזר הביתה (איטלקי), מתוק התפוח (ברזיל), בואי אימא (רוסיה) ועוד רבים. בהשתתפות : מיקי גבריאלוב, דקלון, דורון מזר, ישראל גוריון, הפרברים, קורין אלאל, ציון גולן, מרגול, שרונה בן עטר ויקטוריה חנה. מנחה:אוהד קנולר.

בין האירועים המרכזיים בכנס "לשון ראשון" 10:

 • 100 שנה להולדתו של הסופר ס. יזהר- בנו של הסופר ס. יזהר, ישוחח עם חוקרים על מאפייני כתיבתו והצדדים המגוונים ביצירתו
 • שירים שעשו עלייה  – מופע פתיחה חגיגי
 • שיח סופרות – אורלי קסטל בלום ואלונה קמחי משוחחות על כתיבה בעברית כששפת האם שלהן רוסית וצרפתית.
 • קטע…. קטע…. – מופע הומור העברי
 • מסיבה עברית – מסיבה לנוער מהארץ ומכל רחבי העולם
 • חומוסצ'יפסלט – עושים שוק בעברית
 • ההגיונריה ה 11– הַכֶנֶס הַשְּׁנָתִי שֶל חוֹבבי תַשְּׁבְּצֵי ההיגיון קוֹרֵעַ רְּשָתוֹת
 • "מה קורוש" – הספה הסודית של הקהילה הגאה
 • שפה בין גבולות – אירוע שירה ומוזיקה בינלאומי
 • אסתר שפירא הייתה אומרת – השקת הספר – "לא מבטן אלא מגן"
 • לראות את המילים – מפיסול בעברית ועד העברית שימושית – מעשית
 • עברית עולמית: 120 שנה לקונגרס הציוני בבאזל
 • העברית והחינוך בעולם היהודי -2017
 • להתחיל מבראשית – "שפה אחת ודברים אחדים"
 • רייכל – פסנתר -שירים – מופע נעילה מיוחד לכנס של עידן

לתכנית הכנס המלאה ורכישת כרטיסים באתר <<< וטל'. 03-9488668.

קולנוע וטלויזיה

סודות ושקרים Secrets and Lies חוזרת

סדרת המתח מבית רשת ABC המבוססת על סדרה  אוסטרלית באותו שם, חוזרת לעונה שנייה עם תעלומה חדשה וגיבורה מוכרת – הבלשית הקשוחה אנדריאה קורנל (המועמדת לאוסקר ג'ולייט לואיס, "רוצחים מלידה", "אוגוסט: מחוז אוסייג'"). אחרי עונה ראשונה שכללה מרדף חתול ועכבר עם החשוד הראשי (ראיין פיליפה) בפרשת רצח מצמררת, קורנל נאלצת לשקם את המוניטין שלה ולפתור מקרה חדש ומתעתע לא פחות.

קייט וורנר (כוכבת סדרת סרטי "מהיר ועצבני" ג'ורדנה ברוסטר) נפלה אל מותה מהקומה ה-12, אבל זו לא היתה תאונה – כל הראיות מצביעות על כך שמדובר ברצח. הבלשית קורנל נקראת למצוא את הרוצח האמיתי, והחשוד הראשי בחקירתה הוא בעלה הטרי של קייט ויורש חברת השקעות פרטית, אריק וורנר (מייקל אילי, "האישה הטובה", "The Following"). האם הפעם תצליח קורנל לגלות את הסודות, לחשוף את השקרים ולהביא לאור את האמת על המוות הטרגי וחסר ההיגיון הזה?

לצידה של לואיס מככבים העונה גם זוכה ה"אמי" והמועמד ל"גלובוס הזהב" טרי או'קווין ("אבודים"), מקיה קוקס ("אין לו אלוהים"), קני ג'ונסון ("המגן", "בייטס מוטל"), אריק ווינטר ("המכשפות מאיסט אנד"), צ'ארלי ברנט ("Chicago Fire") ואנאלין מקורד ("90210"). מאחורי הסדרה עומדים היוצרת ברבי קליגמן ("מרפאה פרטית", "יומני הערפד") והמפיק והבמאי טימותי באספילד (כוכב "הבית הלבן"). את הפרק הראשון והאחרון בעונה מביים השחקן אדם ארקין ("שיקגו הופ", "פארגו").

החל מה-3.1, ימי שלישי בשעה 20:45, ב-HOT3 וחינם ב-HOT VOD

פסטיבל הקולנוע "מבט נוסף" #5 – "תשוקה חותכת" 12-31.1.17

"מבט נוסף: פרויקט קולנוע אירופי משוחזר" הינו מחווה ייחודית ומבורכת לעבודתם של ארכיונים האחראים לשחזור סרטים באירופה. תחת מטריית האיחוד האירופי וכתוצאה של שיתוף פעולה של שגרירויות ומכוני תרבות אירופים*, "מבט נוסף" מאפשר כל שנה את הקרנתה של תכנית סרטים, אחד מכל אחת מהמדינות המשתתפות, בגרסאות ארכיון משוחזרות ובפורמטי הקרנה איכותיים. דרך כך, הוא מקווה להעלות את המודעות לקולנוע אירופי קלאסי ולאמצעים הנדרשים לשמרו.

במרכז תכנית מהדורת 2017 של "מבט נוסף" התמה המלווה את תכנית ההקרנות הינה 'תשוקה חותכת', אותה תשוקה אובססיבית, בלתי נלאית, זו שאינה מרפה. בעוד שהתנועה הרומנטית חתרה תחת ערכי הנאורות של סוף המאה ה-18, דרך הדגשת התקשרויות רגשיות קיצוניות, המודרניות נטתה להגביל התנהגות מסוג זה, אם דרך שילובה בתעשיית הצריכה ההמונית ואם דרך הצגתה כהפרעה פסיכולוגית פרטית. הקולנוע, כמוצר טכנולוגי ויצירה אמנותית, נקלע לא פעם בתווך בין גישות אלה, וניסה לפשר בין דרישותיהן הלכאורה סותרות.

הסרטים שנבחרו למהדורה הנוכחית חושפים את התמודדות זו עם תשוקה קיצונית, כפי שהיא מתבטאת במישורי האהבה, האלימות, האמנות, הטיפוח העצמי והבידור. במקרים אחדים, תשוקה שהפכה לאובססיה מבודדת את היחיד מסביבתו וכופה עליו קורבן ופגיעה בעצמו ובאחר. במקרים אחרים, האובססיה הופכת לטקס קולקטיבי או מוסכמה, שזוכים לבחינה מחודשת דרך עדשת הקולנוע. כך או אחרת, בכל אחת מיצירות אלה שבה ועולה השאלה אודות משמעות ההתרחקות מדרישות ההיגיון המעשי, והמחיר האנושי שפעולה זו עשויה לגבות.

במסגרת מחויבותו לחשוף שחזור קולנועי מקומי, "מבט נוסף" יכלול גם השנה סרט ישראלי משוחזר—"הצד השלישי של המטבע" (1960), זוכה פרס דב הזהב בפסטיבל ברלין, שבוים על ידי הבמאי הצרפתי המשפיע כריס מרקר. הסרט מציג מפגש בין נקודת מבט אירופית לבין הסוגיות ההיסטוריות, החברתיות, התרבותיות והמוסריות שהעסיקו את מדינת ישראל בראשיתה, ומשפיעות עליה עד היום.

https://www.youtube.com/watch?v=uiJ6oghRqKY

כמו כן, יתקיים אירוע מחווה לזכרו של הבמאי הפולני הנודע אנדז'יי ויידה, שנפטר לפני מספר חודשים. בנוסף להקרנה מיוחדת של סרטו "הכל למכירה" משנת 1969, במסגרת התכנית הכללית, בסינמטקים נבחרים יוצג גם הסרט התיעודי "הדיבוק של אנדז'יי ויידה", שבוים על ידי הבמאי הישראלי עמי דרוזד סביב ביקורו של ויידה בישראל בשנת 1988.

מהדורת 2017 מתקיימת בהפקת המכון הצרפתי ושגרירות צרפת בישראל, בשיתוף משלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל ושגרירויות ומכוני התרבות של אוסטריה, איטליה, ספרד, פולין, פורטוגל, צ'כיה, צרפת וליטא.

סינמטק תל אביב, סינמטק חיפה, סינמטק ירושלים, סינמטק חולון, סינמטק הרצליה. לפרטים על תכנים וזמני הקרנה באתר <<<

Jump Cut 20  בינואר סינמטק תל אביב

מתוך סרטה של ענבל גביש (צילום ענבל גביש)
מתוך סרטה של ענבל גביש (צילום ענבל גביש)

ב- 20 בינואר יתקיים האירוע השנתי של ג'אמפ קאט  בסינמטק  "בג'אמפ קאט עושים סרטים"  ובו יוצגו למעלה  מ- 20 סרטים קצרים באורך של 1-10 דקות בסגנון אישי – חופשי. הסרטים שנעשו ביד חופשית וברוח דיגיטלית חושפים דור של בימאי עריכה ואנימציה. יוצרים, היודעים לנצל את הכלים הטכנולוגיים לשרות חוויה קולנועית, בעידן בו העריכה מקדמת את השפה.

ג'אמפ קאט ((Jump Cut,  בית ספר לעורכים ואנימטורים עם תפיסה לא אקדמאית אך כן תרבותית. הוקם ומנוהל ע"י תמר ירון מאז 1994. ביה"ס המציב את העורך/אנימטור כיוצר בעל יכולת ביטוי עצמאית ואת התוכנה ככלי יצירה שיש להכיר אותו לעומק ולרוחב. לצד המחלקה לעריכה ופוסט פועלת בג'אמפ קאט המחלקה לאנימציה לסרטים בניהולו של האמן והמעצב ירון שין (JewBoy, ראש המחלקה לעיצוב חזותי בויצו חיפה)

ויחד עם צוות המורים המקצועי שלנו, אנו מפתחים כבר שנים תחומי לימוד ועשיית סרטים שחוקרים את היצירה בכלים דיגיטליים והניו מדיה. במסלולי הסטאז' מבצעים פרויקטים לגופים ופסטיבלים. כמו עמותת קונסטנט ישראל בהולנד, הפסטיבל הבינלאומי לצילום, פסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים, פסטיבל דוקאביב  ועוד

"בג'אמפ קאט עושים סרטים", יום שישי, 20 בינואר בין השעות: 11:00-13:30 סינמטק ת"א. הכניסה חופשית.

yes חושפת את הפקות המקור שיעשו את הטלוויזיה בישראל ב- 2017,

חברת yes חשפה לאחרונה את הפקות המקור המובילות לשנת 2017. במסגרת האירוע נחשפו 17 הפקות ישראליות: בהן 11 הפקות מקור חדשות- סדרות דרמה וקומדיות, וכן 6 הפקות מקור תיעודיות אשר מיועדות לשידור ב-yes דוקו.

סך ההשקעה של yes בהפקות המקור עומד בשנת 2017 על סכום שיא של כ- 140 מיליון שקל. כמו כן הודיעה yes על הסכם יוצא דופן עם אולפני CBS, במסגרתו רכשו האולפנים את הזכויות להפקת גרסה דוברת אנגלית לסדרת הדרמה "כבודו" מבית yes, כבר בשלב התסריט, עוד לפני השלמת הצילומים ועליית הסדרה בישראל בתחילת השנה. את הסדרה יפיקו החברות King Size בבעלות בני הזוג רוברט ומישל קינג (יוצרי הלהיט הבינלאומי "האישה הטובה') ו-Scripted World. על התסריט יהיה אמון היוצר הבריטי המוערך, פיטר מופט, שכתב את סדרת המופת "צדק פלילי", עליה מבוססת "ליל האירוע", בכיכובו של ג'ון טורטורו.

בין סדרות הדרמה והקומדיות הישראליות שיעלו במהלך 2017 ונחשפו באירוע:

 • "כבודו" -דרמת מתח עוצמתית  בכיכובם של יורם חטב ולוסי אהריש; הסדרה החדשה של דנה מודן ואסי כהן שחוזרים 13 שנה אחרי "אהבה זה כואב"  לעשות את זה שוב רק בyes
 • "פאודה 2"- הסדרה המצליחה בכל הזמנים בכיכובם של ליאור רז, רונה לי שמעון, צחי הלוי, נטע גרטי ועוד המשודרת בימים אלו במאות מדינות ברחבי העולם בהן פועלת נטפליקס, וכמוה גם הדרמה עטורת השבחים והפרסים
 • "שטיסל" בכיכובם של דבל'ה גליקמן, מיכאל אלוני, נטע ריסקין ועוד.
 • "מייקל"- עיבוד לטלוויזיה לקומדיה שחורה בכיכובם של שחקני ההצגה שהפכה כבר לקאלט בהשתתפות אסי כהן וליאת הרלב
 •  תום יער עושה את שביל ישראל-הקומיקאית הכוכבת בדוקו-ראליטי קומי חדש
 • "על הספקטרום"-  דרמה קומית במרכזה לראשונה בטלוויזיה דמויות של מוגבלים- החולקים דירה משותפת", בכיכובם של נעמי לבוב ומוריס כהן
 • "פאנץ'", דרמה חדשה המביאה את הסיפור האמיתי של הולדת הסטנד אפ הישראלי בתחילת שנות ה90 ונוצרה ע"י גיבורי התקופה: יואב גרוס ושבי זרעיה.

עונות חדשות ב- 2017 צפויות גם:

 • "השוטר הטוב"- הקומדיה הנצפית ביותר ב-yes בכיכובו של יובל סמו
 • הקומדיה המצליחה והמוערכת "האחיות המוצלחות שלי", מאת גלית חוגי ונועה ארנברג בבימויו של גורי אלפי ובכיכובן של נלי תגר, דנה סמו, תיקי דיין ועוד,
 • "רון", קומדיה ריאליסטית, אשר מביאה את נקודת מבטו הרעננה והמקורית של רון פלדמן על העולם.

ערוץ yes דוקו ישדר גם הוא סדרות וסרטים דוקומנטריים חדשים המציבים תמונות ראי לחברה הישראלית, על כל גווניה ומורכבותה. בין היצירות הבולטות:

 • "נעלמות"-  פרוייקט ביוגרפיות מוקומנטריות ייחודי, מאת אילן פלד ויאיר קדר, אודות ההדרה והקיפוח של אמניות מקבוצות מיעוט בחברה הישראלית, בהשתתפות אמנים ויוצרים מובילים, וביניהם קרן מור, צדי צרפתי, רוני סומק, ועוד
 • "הטייסות"- תיעוד חסר תקדים וללא טשטוש פנים, של שש בנות שהתקבלו לאחד הקורסים היוקרתיים ביותר בצה"ל
 • "לילך:החיים שאחרי המוות"- עמנואל רוזן מלווה את לילך שם-טוב שבעלה לשעבר רצח את שלושת ילדיה הקטנים, במסע לבנייה מחדש של חייה, והבאת ילדה חדשה לעולם
 • "שיר אהבה סטנדרטי"- יואב קוטנר, אבידע לבני ואסף אמיר מביאים סיפור חייו של אריק איינשטיין, מילדותו ועד המורשת שהותיר
 • "טהורה לעד"- סרט העוקב אחר קבוצת בית"ר ירושלים בעונה שצורפו אליה שני שחקנים מוסלמים מצ'צ'ניה
 • "עוד סיפור אחד ודי"- ענת זלצר ומודי בר-און מגישים סדרה על רגע הקסם שבהקראת סיפור לילדים באמצעותו נבנית זהות ישראלית לצד תשתית של שפה, ערכים ואסתטיקה. עם בכירי היוצרות והיוצרים לילדים, ביניהם יהונתן גפן, חווה אלברשטיין, דוד גרוסמן, מאיר שלו ויוני רכטר.

תיאטרון ובמה

להקת המחול קולבן דאנס מציגה:'על הקצה'

יצירתו של הכוריאוגרף אמיר קולבן, ‘על הקצה’ מהווה הזדמנות לצפות במופע מוערך אשר שב לאחרונה מפסטיבל במוסקבה ומסיבוב הופעות גדוש ומוצלח בביג’ין ובשנחאי. ‘על הקצה’ הוא מופע רב-תחומי, המאפיין את שפת המחול הייחודית של להקת קולבן דאנס.

החיים על הקצה במציאות הישראלית והגלובאלית, עומדים במרכזו של המופע, המהווה תיאטרון מחול במיטבו: מופע אינטראקטיבי, קצבי, נועז ומרגש שמקרב את הקהל, תרתי-משמע, לחוויית מחול מחבקת. המופע נפתח מחוץ לאולם המופעים במפגש מפתיע, בלתי אמצעי ואינטראקטיבי בין הרקדנים- שחקנים לקהל, תוך חציית גבולות ההסכמה לגבי האזורים התחומים – ואף המקודשים – של הקהל. היצירה בוחנת את היחסים שחייבים להתקיים בין הקצה למה שאינו קצה, כלומר בין טריטוריות לגבולותיהן, וכחלק מזה מתעמקת  במושג המחסום הממשי- גיאוגרפי והמחסום הנפשי.

החיים על הקצה, שמחאות המילקי והקוטג' הן רק סימפטומים חלקיים ביותר שלהם, הם חיים בעולם שבו אנו בובות על חוט, שמישהו אחר, לעיתים בלתי ידוע, שולט בהן, וכדי שלא לראות זאת אנו נאחזים ככל יכולתנו באשליה של שליטה בגורלנו, שבאופן אירוני מסייעת למושך בחוטים להמשיך לעשות זאת בלי התנגדות. החיים על הקצה הם חיים במקום שבו קריאה לעזרה מהאחר איננה נשמעת כלל, או גרוע מזה, נופלת על אוזניים אטומות. רגעים של רוך, אינטימיות ותמיכה נעלמים שוב ושוב בגלים של התרחשויות של מלחמת הכל בכל.
החיים על הקצה הם חיים במקום בו קריאה לעזרה מהאחר היא בגדר מעשה בלתי אפשרי, קריאה שגם אם היא מושמעת, נופלת על אוזניים אטומות. רגעים של רוך, אינטימיות ותמיכה, שלעיתים הם כל מה שנחוץ כדי לנוע מן הקצה לאזור מבטחים, נעלמים שוב ושוב בגלים של התרחשויות מהירות מכפי יכולתנו להכיל, ושל מלחמת הכל בכל. ובכל זאת, על הקצה הוא גם מקום שבו נעשה המאמץ החוזר ונשנה ליצור חיבור ממשי עם האחר, אחר אנונימי כלשהו, שניצב בקצה האחר של התהום המפרידה בינינו. המאמץ הבלתי נלאה יוצר תקווה לניצחון התשוקה הממשית, החמה, האנושית.

 
- פרסומת -

 

כוריאוגרפיה: אמיר קולבן. רקדנים: ארין שנד, גאל ואן לירדה, יעל כהן, נעם חורין, תמר גוטהרץ, אלינור פוקס,רגב כהן, שחר דולינסקי.

יום רביעי, 4 בינואר, 2017  בשעה 21:00 , מרכז סוזן דלל, תל אביב. כרטיסים בטל': 03- 5105656.

מוזיאון תל אביב לאמנות עם פעילויות ינואר לילדים

פטר והזאב (צילום אייל לנדסמן)
פטר והזאב (צילום אייל לנדסמן)

שבת 7/1/17

 • עלילות חומית – קבוצת התיאטרון רות קנר. קרדיטים עבודה משותפת ומשתפת של רות קנר ושחקני הקבוצה: טלי קרק, עדי מאירוביץ', רונן בבלוקי, שירלי שגב  עיצוב: כנרת קיש , ייעוץ מדעי על עולם הנמלים: ד"ר עופר פיינרמן. שעה: 11:00. גילאים : מגיל 4-6 אולם שדלובסקי.
 • ג'אז לילדים- סקסופון הזהב של קנונבול. שעה: 11:00 גילאים: מגיל 4-10 אולם רקאנטי.
 • ארבעה משלים ומלכה- תיאטרון רות תמיר. שעה: 11:30 גילאים: 7-11 אולם קאופמן.
 • צ'יצ'ה אגדת קצב – התיאטרון העירוני הרצליה. שעה: 11:30 גילאים: 4-10  אולם אסיא.

שבת 14/1/17

 • אדיסון – תיאטרון ארנה פורת לילדים ונוער. שעה: 10:00  גילאים: מגיל 8-12  אולם אסיא.
 • הרצל חלום שהתגשם – תיאטרון ארנה פורת לילדים ונוער. שעה: 11:00 גילאים: 7-11אולם שדלובסקי.
 • הקרקס של סבתא פשקה – תיאטרון הגברת. שעה:  11:30 גילאים: 4 ומעלה אולם קאופמן.
 • אלדין ומנורת הקסמים – תיאטרון ארנה פורת לילדים ונוער. שעה: 11:30 גילאים: מגיל 5-10 ולכל המשפחה אולם רקאנטי.

שבת 21/1/17

 • לב אוהב – אריק לבנת. שעה: 11:00 גילאים: 3-8 ולכל המשפחה אולם: קאופמן.
 • פטר הזאב – תיאטרון ארנה פורת לילדים ונוער. שעה: 11:00 גילאים: 4-8 אולם רקאנטי.

שבת 28/1/17

 • למה מי? למה פה? איזו מין שפה? – תזמורת הבמה יד חריף. שעה: 10:30 גילאים: מגיל 4-10  אולם אסיא.
 • יואל אמר. שעה: 17:30 גילאים: מגיל 4 ולכל המשפחה אולם קאופמן.
 • החלום הוא צייר גדול – קבוצת מחול נועה דר. שעה: 11:30גילאים: מגיל 4-9  אולם רקאנטי.

מוזיאון תל אביב לאמנות שדרות שאול המלך 27 ת"א. לפרטים וכרטיסים טל': 03-6077020.

תעופה

לופטהנזה מובייל – כרטיס SIM בינלאומי פרי-פייד

לופטהנזה מובייל תשיק לראשונה כרטיס SIM בינלאומי פרי-פייד אחד לכל העולם. הכרטיס יאפשר ביצוע שיחות טלפון זולות, שליחת הודעות SMS  וגלישה באינטרנט ביותר מ-180 מדינות ועם שליטה מלאה בהוצאות.

המהלך מגיע כתגובה לביקוש מצד הלקוחות ליכולת מתמדת ליצירת קשר, גם בעת נסיעות ברחבי העולם ובעלות נמוכה. כרטיס SIM פרי-פייד (משולם מראש) מאפשר למטיילים ונוסעים עסקיים לבצע שיחות טלפון במחיר אטרקטיבי כשהם בחו"ל, לגלוש באינטרנט ולאפשר לאנשי הקשר שלהם להשיגם בכל עת, כל זאת תוך שליטה מלאה בהוצאות.

לופטהנזה מובייל מציעה חבילה התחלתית של כרטיס SIM משולם מראש בעלות של 29 אירו, הכוללת קרדיט למימוש בסך של 19 אירו. אחת החבילות הזמינה לשימוש באיחוד האירופי מציעה 500 מגה תמורת 9.90 אירו או 1 ג'יגה תמורת 14.90 אירו למשך 30 יום. לשימוש בין יבשתי, כגון בארה"ב, ברזיל וסין, המחירים ינועו בין 10 ל-29 סנט לדקה ולמגה-בייט. מדובר במחיר אטרקטיבי במיוחד, לאור התעריפים המקבילים אצל ספקים מתחרים, המתחילים בדרך כלל ב-1.49 אירו לדקה. התשלום עבור חבילה אינו כרוך בהתחייבות כלשהי כלפי לופטהנזה מובייל.

כרטיסי ה-SIM יהיו זמינים לרכישה באתר <<< ובטיסות לופטהנזה החל מ-1 במרץ 2017.

אייר פראנס KLM  עם מתווה מחירים חדש

אייר פרנס AIR FRANCE (צילום יח"צ חו"ל)
אייר פרנס AIR FRANCE (צילום יח"צ חו"ל)

קבוצת התעופה אייר פראנס KLM משיקה מסלולי מחירים חדשים ומשודרגים לטיסות במחלקת התיירים בקווי אירופה, צפון אפריקה וישראל. במסגרת השינויים, לקוחות החברה יוכלו לבחור בין שלושה מסלולים: קל, סטנדרטי, וגמיש (Light, Standard, or Flex Fares) –  וליהנות מתנאי שירות שמותאמים להם באופן אישי. המסלולים החדשים נמצאים בתהליכי הטמעה בשווקים השונים באירופה, כאשר בישראל הם כבר זמינים לרכישה מידית אצל סוכני הנסיעות. מערכת רכישה אינטרנטית של שלושת המסלולים תושק באתרי החברה במהלך ינואר 2017.

שלושת המסלולים:

 • המסלול הקל (Light Fare) : מיועד לנוסעים ללא כבודה, המעוניינים במחיר הטוב והחסכוני ביותר ואינם זקוקים לגמישות בתנאי הכרטיס. ניתן לרכוש מזוודה בתוספת תשלום.
 • המסלול הרגיל (Standard Fare): כרטיס סטנדרטי, מיועד לנוסעים שמעוניינים ליהנות מהטבות נוספות כגון זכאות למזוודה, ואפשרות לשינויים וביטולים בתשלום.
 • המסלול הגמיש (Flex Fare) : מסלול משודרג המספק גמישות מרבית (שינוי הזמנה או ביטול כרטיס ללא תשלום), וכן שימוש בשירות SkyPriority, המאפשר מעבר חלק ומהיר בשדה התעופה, תוך שימוש בתורים ייעודיים ומקוצרים.

בכל המסלולים הנוסעים ייהנו מאותה רמת שרות בטיסה הכוללת ארוחה, נשיאת תיק יד במשקל עד 12 ק"ג, צבירת מיילים דרך תוכנית הנוסע המתמיד Flying Blue, והאפשרות ליהנות ממגוון תכני בידור דיגיטליים באמצעות אפליקציות הבידור הייעודיות של אייר פראנס (Air France Press), ו-KLM (KLM Media Application).

המסלול "הגמיש" של אייר פראנס ו-KLM מהווה הצעת ערך משתלמת במיוחד לנוסעים עסקיים מאחר והמסלול הגמיש כולל בידוק של מזוודה, שינויים וביטולים ללא תשלום, וזכאות ל-Sky Priority – תורים מקוצרים וטיפול מהיר בשדה. הגעתם לשדה התעופה מוקדם מהצפוי? עם המסלול הגמיש ניתן גם לעבור לטיסה מוקדמת יותר באותו היום ללא עלות (בתלות במקום פנוי בטיסות) – ולחסוך מזמן הנסיעה. המסלול "הגמיש" מאפשר ללקוחות העסקיים של אייר פראנס ו-KLM ליהנות מכלל המוצרים והשירותים של החברות בטיסות מישראל לאירופה וצפון אפריקה.

תיירות

רשת מלונות רימונים עם חדרי בריחה

חדר בריחה במלונות רימונים (צילום גיא ניר)
חדר בריחה במלונות רימונים (צילום גיא ניר)

רשת מלונות רימונים מקימה בימים אלו חדרי בריחה. חדר בריחה הוא משחק בו אנשים ננעלים בחדר, שבנוי סביב סיפור מסוים, ובו חידות המצריכות מחשבה "מחוץ לקופסא" ועבודת צוות. לשחקנים יש 60 דקות לאסוף רמזים, לפתור את כל החידות ו"לברוח" מהחדר.

בשלב הראשון יוקמו חדרי הבריחה במלון רימונים אילת ובמלון רימונים המעיין נצרת. בכל אחד מהמלונות ייבנו שני חדרי בריחה  ועובדי הרשת יקבלו הכשרה בהפעלת החדרים וליווי מלא מצד מומחי Escapeit אשר מתכננים ובונים את חדרי הבריחה.

רשת מלונות רימונים הינה הרשת הראשונה בישראל שתציע לאורחים הבאים לנפוש במלונות הרשת את האפשרות לשחק בחדר בריחה, משחק שהפך לטרנדי ופופולרי ביותר בעולם ובקרב הציבור בישראל. בשנתיים האחרונות הוקמו כ 200 חדרי בריחה רובם במרכזי הערים הגדולות.

חברת Escapelt אשר נבחרה לתכנן ולהקים את חדרי הבריחה עבור רשת מלונות רימונים,  נמנית על החברות הוותיקות בישראל בתחום חדרי הבילוש. כל הרכיבים בחדר, לרבות חידות ותפאורות, ייבנו בישראל, בבית המלאכה לבניית חדרי בריחה של EscapeIt. אחד מחדרי הבריחה הראשונים אשר הוצגו בישראל היה במתחם החברה בתל אביב והוא היה הראשון שהציע משחק מקביל בין שתי קבוצות בשני חדרים זהים. בימים אלו, במקביל להקמת חדרי הבריחה ברשת מלונות רימונים, מקימה החברה מתחם חדש בפתח תקווה, שיהיה הגדול בישראל ויציג חדרי בריחה מהמתקדמים בעולם מבחינה טכנולוגית.

תערוכות ואמנות

"בראי אמנים" – דיוקן אמן, על ידי אמן

דיוקן של מנשה קדישמן עם כלב (צילום גרשון שלוינסקי)
דיוקן של מנשה קדישמן (צילום גרשון שלוינסקי)

תערוכת "בראי אמנים" מציגה גישות והיבטים שונים לנושא הדיוקן – בפיסול, ציור וצילום, ביצירות שנוצרו מדיאלוגים ושיתופי פעולה של  32 אמנים שונים ופותחת אשנב לנושא מורכב זה. חלקם של הפורטרטים הינם תוצר של מחוות אישיות בין אמנים חברים (מנשה קדישמן עופר ללוש, עדנה אלשטיין)  אחרים מתעדים ומנהלים דיאלוג באמצעות הפורטרט עם קולגות החולקים עמם סטודיו משותף (יוסל ברגנר ואודרי ברגנר –  עבודות משנת 1954 מהסטודיו המשותף בצפת).

יש מי שיוצרים דו-שיח ומקיימים יחסי גומלין של לימוד והתבוננות באמצעות הפורטרט (אלכס קרמר, תרצה פרוינד). חלקן של היצירות צוירו על ידי בני זוג (אביבה אורי ודוד הנדלר)  ואחרות נוצרו כחומר תיעודי מחיי האמנים עצמם (שיר שבדרון, אלי אלכסנדר שבדרון).  ניתן לראות בתערוכת "בראי אמנים" גם דיאלוגים בין דוריים, בין אמנים ותיקים לאמנים צעירים (גידי רובין פורטרט יוסל ברגנר) ובין מורים לתלמידיהם (אלי שמיר מראם סירחאן).

התערוכה מאפשרת מבט על סביבת האמן, על מעגליו החברתיים והמשפחתיים בעבר ובהווה ועל מקורות השראה אמנותיים ואחרים. תצוגת היצירות אינה באה למצות את מכלול הפגישות שנערכו בין האמנים לשם ציור, צילום ופיסול, אלא מבקשת לפתוח חלון להצצה על התרחשות אינטימית, מרתקת זו. ניתן לומר שייחודה של התערוכה, בהיותה "תוצר של התרחשות בין אמן מצייר לבין אמן כמושא ציור" כדברי ד"ר דורית קדר, מתוך מאמרה לקטלוג התערוכה.

האמנים המשתתפים: עליזה אורבך, אביבה אורי, רחל אורי-ימפולר, עדנה אלשטיין, גד אפוטקר, יוסל ברגנר, אודרי ברגנר, מאיר גור-אריה, ארם גרשוני, אליהו גת, דוד הנדלר, אברהם חי, לאה כוכב-שבדרון, עופר ללוש, דוד ניפו, תרצה פרוינד, ציפי צגלה, מירה צדר, אלכס קרמר, משה רוזנטליס, שיר שבדרון, אלי אלכסנדר שבדרון, רחל שביט-בנטואיץ,  מנשה קדישמן ,גידי רובין, חגית שחל, יחזקאל שטרייכמן, יאן ראוכוורגר, גלית ראוכוורגר, גרשון שלוינסקי, אלי שמיר, דרורה שפיץ. אוצרת אירית לוין.

בית רוזנטליס – ע"ש הצייר משה רוזנטליס, בו עבד ויצר במשך למעלה מ-40 שנה, עד מותו בשנת 2008, שוכן בנמל יפו, רחוב נמל יפו 8 (מול הקצה הדרום מזרחי של מחסן 2 בנמל). במקום מוצגים ציוריו של רוזנטליס לצד תערוכות מתחלפות.

תערוכת "בראי אמנים" מוצגת עד 18.3.16. שעות פתיחה: שישי – שבת 10:00-14:00 או בתיאום מראש בסל' 054-2000336 לפרטים טל': 03-682-8578. הכניסה ללא תשלום.

"אלים, גיבורים ובני תמותה"

קְרָטֶר עמוד אַטִּי שחור דמויות ועליו תיאור של דיוניסוס, סִילֶנים ומֵנָדוֹת (צילום ולדימיר נייחון)
קְרָטֶר עמוד אַטִּי שחור דמויות ועליו תיאור של דיוניסוס, סִילֶנים ומֵנָדוֹת (צילום ולדימיר נייחון)

לראשונה בישראל: אוסף כלי קרמיקה נדיר בהיקפו מיוון העתיקה מוצג בתערוכה חדשה. מה היה מעמדה של האישה ביוון העתיקה? מדוע הלוחמים ביוון העתיקה היו עונדים בקבוקון בושם? כיצד התקבל הרקלס כשלראשונה נכנס אל האולימפוס, הר האלים? ומה קרה בחגיגות הפולחן לאל דיוניסוס? אלה רק חלק מהנושאים בהם תעסוק התערוכה החדשה שתפתח במוזיאון ארצות המקרא בירושלים ב-25 בינואר, לציון 25 שנה להיווסדו של המוזיאון. בתערוכה יוצג לראשונה אוסף מרהיב ונדיר בהיקפו של כלים בני כ-4000–2500 שנה, המספקים הצצה נדירה לתרבותה של אתונה וערים יווניות נוספות. מגוון הכלים והסצנות המתוארות עליהם פותחים צוהר אל חיי האהבה והפנאי, החינוך והספורט, הקרבות והמלחמות ביוון העתיקה. בתערוכה החדשה יתעוררו לתחייה אלי המיתולוגיה היוונית, שמאז ומעולם הסעירו את הדמיון האנושי. בתערוכה נפגוש אלים וגיבורים בהם זאוס, אתנה, אפולו, הרקלס ואכילס לצד בני תמותה יווניים בהם נשים, ילדים, לוחמים, ספורטאים ועוד.

התערוכה "אלים, גיבורים ובני תמותה ביוון העתיקה", שתיפתח ב-25 בינואר 2017 במוזיאון ארצות המקרא ירושלים, תחשוף לציבור כלי קרמיקה שיוצרו בעולם היווני בין תקופת הברונזה התיכונה (במחצית הראשונה של האלף השני לפנה"ס) לבין התקופה הקלאסית (סוף המאה החמישית לפנה"ס). כלים אלה השייכים לאוסף נדיר, בהיקף שטרם נראה בישראל, מציגים מגוון עצום של דמויות וסיפורים מהמיתולוגיה היוונית ומחיי היומיום ופותחים צוהר לעלילותיהם של אלים וגיבורים ביוון הקדומה.

כלי קרמיקה היו מוצרי האוּמנות הנפוצים ביותר בעולם העתיק. הם הכילו שמן, מים ויין, ועוטרו בתמונות מרהיבות מעולמם של האלים, הגיבורים ובני התמותה. הכתובות שהכלים נושאים, עיטוריהם והסצנות העלילתיות המופיעות עליהם, השתמרו באופן מופלא והן המקור העשיר ביותר לידיעותינו על התרבות היוונית.

מה היו סודות היופי של האלים היוונים? כיצד הערימו גיבורי מלחמת טרויה על אויביהם? מה קרה בחגיגות הפולחן לאל דיוניסוס? כיצד התקבל הרקלס באולימפוס, הר האלים? מה היה מעמדה של האישה ביוון העתיקה? סוגיות אלו ונוספות ייחשפו בפני המבקרים בתערוכה החדשה לציון 25 שנה להיווסדו של מוזיאון ארצות המקרא.

התערוכה מחולקת לנושאים שונים; היא מציגה את טכניקות הייצור והעיטור של הקרמיקה היוונית ואת התפתחותם של הכלים לאורך השנים. התערוכה מציגה את עולמם של הגברים שכלל עיסוק בלחימה, באתלטיקה ובטיפוח הגוף המושלם, ואת עולם הנשים העוסק בנישואים, מלאכות ביתיות ופעילות דתית. נושא המוות והקבורה מוצג באמצעות כלי מנחה המעוטרים בתיאורים הקשורים לנושא . זאוס, אתנה, פוסידון, אפולו, הרקלס, אכילס, לוחמים יווניים ואתלטים, כלות, נשים וילדים, מתעוררים כולם לחיים בתערוכה החדשה.

אוצרת התערוכה היא  ד"ר סילביה רוזנברג, חוקרת בעלת שם, מומחית לתרבויות יוון ורומא.

תערוכת יחיד של דור גז – האדם החולה של אירופה: המלחין

דור גז האדם החולה מאירופה (צילום יח"צ המוזיאון לאמנות האסלם בי-ם)
דור גז האדם החולה מאירופה (צילום יח"צ המוזיאון לאמנות האסלם בי-ם)

התערוכה "האדם החולה של אירופה: המלחין" מציגה דרך סיפורו של מלחין ארמני, האגופ, שמשפחתו גורשה מהעיר קוטאיה בג’נוסייד של העם הארמני בתקופת מלחמת העולם הראשונה, את סיפורו של העם הארמני במאה העשרים כמיעוט נרדף עד מוות תחת שלטון האימפריה העותומאנית. בתערוכה יוצגו עבודות של גז במגוון רחב של מדיומים – וידיאו, מיצב, צילום, פוטוגרמות וסאונד – לצד תצוגה של פריטים היסטוריים המציגים פרקים מסיפורו של העם הארמני דרך אומנותו: אדריכלות, הלחנה, צילום וקרמיקה.

תערוכה זו הינה חלקו השלישי של פרויקט רחב היקף המורכב מחמישה פרקים שונים המתכתבים עם המונח "האדם החולה של אירופה" שנטבע בסוף המאה ה-19 כדי לתאר את גסיסתה והתפוררותה של האימפריה העות'מאנית. בפרויקט עושה גז שימוש במונח זה כדי לבחון את ההיסטוריה התרבותית והלאומית של מספר מדינות שקמו לאחר נפילת האימפריה דרך סיפורם האישי של יוצרים ואנשי רוח שבעקבות אירועים טראומתיים בהיסטוריה של עמם, הם פסקו ליצור. הפרק הראשון של הפרויקט ("האדם החולה של אירופה: הצייר") התייחס לצייר ישראלי שנפגע במלחמת יום כיפור. הפרק השני של הפרויקט, (“"האדם החולה של אירופה: האדריכל”) התמקד באדריכל תורכי ששירת בצבא התורכי במלחמת העולם השנייה. בפרקו השלישי של הפרויקט מביא גז כאמור את סיפורו של מלחין ארמני.

"האדם החולה של אירופה: המלחין" נפתחת עם תצוגת חפצי קרמיקה מאוסף המוזיאון שיוצרו בערים איזניק וקוטאיה, שתי ערים שנודעו כמרכזי ייצור קרמיקה ארמנית ברחבי העולם. במרכז התערוכה עבודת וידאו בה מתלווה גז אל  המלחין הארמני, האגופ, בביקורו הראשון באתרים הקדושים שבארמניה של ימנו, המשתרעת על שטח זעום משטחה הגדול של ארמניה ההיסטורית. במהלך נסיעתם המשותפת אל האתרים הקדושים, נשמעת שיחת רדיו ארכיונית בין שני מלחינים ארמניים ידועים מתחילת המאה הקודמת (קומיטאס וסוני) המשווים את פעולת ההלחנה לפעולה של מסע ומצביעים על הקשר שבין אמנות ההלחנה לטיפוגרפיה ארמניה.

עבודת הווידאו עטופה משני עבריה בסדרת קופסאות אור שנדמות במבט ראשון לעיטורים מתוך האריחים המצוירים, אך מבט שני חושף כי אלו תמונות של תוכניות אדריכליות (מבט מלמעלה) של כנסיות ארמניות הבנויות מצורה חיצונית השונה בתכלית מהצורה הפנימית. גוף העבודות החותם את התערוכה, סדרה של ויטרינות ובהן הדפסים מתוך שקופיות זכוכית, חושף דימויים שהופיעו כנגטיב בעבודת הווידיאו. שקופיות הזכוכית, שנעשו למטרות לימודיות באירופה, מתעדות את הצבא התורכי בתקופת מלחמת העולם הראשונה.

התערוכה מלווה בקטלוג שחותם את שלושת הפרקים הראשונים של הפרויקט, בשיתוף של 13 גופים מקומיים ובינלאומיים. הקטלוג כולל מאמרים מאת האמן, המלחין, האדריכל, הצייר, אכים בורכארד יום (אוצר ראשי, טייט מודרן, לונדון), צ’לסי היינס (אוצרת התערוכה במוזיאון לאמנות עכשווית בדטרויט) ונאזארת קארויאן (מנהל המרכז לאמנות עכשווית, אירוואן, ארמניה). הקטלוג רואה אור הודות לתמיכתם של מפעל הפיס, אאוטסט ורע, בית מלאכה לצילום.

דור גז (יליד ירושלים) הציג למעלה מ-30 תערוכות יחיד במוזיאונים ובחללי תצוגה בארץ וברחבי העולם, ביניהם: מוזיאון לאמנות עכשווית, דטרויט MOCAD)), מרכז לאמנות עכשווית תל אביב, המכון לאמנות עכשווית, לונדון (ICA), מוזיאון הרוז, בוסטון, ארטפייס, סן אנטוניו, חדרי המוזיאקה, לונדון, KW מכון לאמנות עכשווית, ברלין, מוזיאון תל אביב לאמנות ומוזיאון פתח תקוה לאמנות. כמו-כן הציג גז בתערוכות קבוצתיות וביאנלות רבות ביניהן: הביאנלה באיסטנבול; הביאנלה בברלין, הביאנלה במוסקבה; הביאנלה בבנין; הביאנלה בבודפשט, הטריאנלה של החוף החוף הצפוני בדנמרק, הביאנלה לוידיאו בסאו פאולו (“וידיאו ברזיל), Palais de Tokyo, פריז; מוזיאון מטרופוליטן לצילום, טוקיו; מוזיאון MAXXI, רומא, המכון לאמנות עכשווית בקליבלנד והמוזיאון לאמנות מודרנית בבואנוס איירס. בשנת 2014 מונה גז לראש המחלקה לצילום בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים.

המוזיאון לאמנות האסלאם רחוב הפלמ"ח 2 ירושלים. באתר <<< ובטל': 02-5661291

כתיבת תגובה