מגזין: חדשות רכב וטכנולוגיה של דני בר 1/2021

מגזין ראשון לשנת 2021 ||| מחקרים וטכנולוגיות חדשות לשנת 2021 ||| משחקי מחשב ועוד גדג'טים ||| חדשות תחבורה, יבוא טסלה לישראל, קיה עם לוגו חדש ועוד ||| סכומי קורונה לשנת 2020 ולקראת 2021 ||| לשאר החידושים והחדשות בהמשך…

מטוסים בנתב"ג בימים טובים יותר (צילום דני בר)

זמן הקורונה Corona Time

ועדת הכלכלה עם חיוב חברות התעופה לתגבר את דלפקי הרישום לטיסה

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את תקנות הקורונה המאריכות עד ה-3 בפברואר 2021 את ההגבלות על הפעלת שדות תעופה וטיסות. מדובר בתקנות המסדירות את פעילות שדות התעופה בתקופת הקורונה, הכוללות החובה לבצע מדידת חום לפני הכניסה לשדה התעופה והאיסור לעלות למטוס ללא מסיכה ועוד. לאחר שבדיון הקודם דרש יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, לטפל במראות הצפיפות בנתב"ג, כעת אישרה הוועדה את בקשת הממשלה לבצע תיקונים בתקנות, המחייבים את חברות התעופה ורשות שדות התעופה להיערך בהתאם.

ח"כ הילה שי וזאן, שמילאה את מקומו של היו"ר, ביקשה הסברים באשר לשינוי המבוקש. היועצת המשפטית של רשות התעופה האזרחית, עו"ד רננה שחר, הסבירה כי התיקונים הובאו בהתאם לדרישת הוועדה והיו"ר מרגי בדיון הקודם. הוא הוסיפה כי העומס בנתב"ג בחודש שעבר היה בגלל שלא היו מספיק דלפקי רישום לטיסה, ולנוכח העובדה כי כיון צריכים דיילי הרישום לבצע מספר בדיקות המאריכות את התהליך. לדבריה, כעת חברות התעופה יחויבו באמת מידה מסוימת של שירות, ומנהל שדה התעופה יוכל להפחיתה בהתאם לתנועת הנוסעים.

לפי התיקונים שאושרו, חברות התעופה יצטרכו לפתוח את דלפקי הרישום לטיסות בינלאומיות 4 שעות לפני הטיסה. למטוס עם יותר ממאתיים מושבים יפתחו לפחות 8 דלפקים, ולמטוס עם מתחת למאתיים מושבים לפחות 6 דלפקים. בטיסות פנים ארציות יפתחו 4 דלפקים לפחות ולפחות שעתיים לפני מועד ההמראה. מפעיל שדה התעופה יהיה רשאי לאשר, עד 5 שעות לפני ההמראה, פתיחה של מספר דלפקים נמוך יותר ובמועד מאוחר יותר, אם תפוסת הנוסעים בטיסה נמוכה. עוד נקבע כי מפעיל אווירי שלא יעמוד בהוראות צפוי לקנס של 5,000 שקלים.

מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס, הזהיר כי המשמעות היא שלא ניתן יהיה לקיים את שגרת הטיסות שהייתה בדצמבר, ואמר כי הפעלת 4 דלפקים בטיסה פנים ארצית תהפוך אותה ללא רווחית ותקטין את רמת השירות לאילת. עו"ד שחר שבה והזכירה כי מנהל השדה יכול להפחית את הדרישות, בהתאם למספר הנוסעים.

ח"כ שי וזאן ביקשה לבחון אפשרות לתת לחברות התעופה הודעה מוקדמת יותר על הפחתת מספר הדלפקים, במסגרת התקנות שיובאו לוועדה בחודש הבא. היא הוסיפה כי היא בטוחה שמנהל נתב"ג יפעל בהיגיון באשר לפתיחת הדלפקים, ואמרה כי הוועדה תעקוב אחר יישום התקנות.

טכנולוגיה

חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב עם הזהרה מפני מניפולציות באתרי אינטרנט

מחקר שהוצג בכנס הבינלאומי ה -41 למערכות מידע (ICIS 2020), כנס מרכזי הנערך מדי שנה מטעם האגודה הבינלאומית למערכות מידע (AIS), החוקרים חשפו שאתרי אינטרנט מקוונים עשויים לעודד משתמשים לחשוף יותר מידע אישי באמצעות שינויים במבנה הטפסים.

2,504 משתמשים התבקשו לספק מידע אודות ארץ מגוריהם, שמם המלא, מספר הטלפון וכתובת הדוא"ל שלהם, כחלק מתהליך הרשמה באתר אינטרנט מקוון. ההרשמה בוצעה עבור חברת השירותים הפיננסיים Rewire, ששיתפה פעולה עם צוות המחקר מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

החוקרים הראו שעל ידי שינויים מבניים באופן ההצגה של טופס ההרשמה, המבוססים על יישום הטכניקה השיווקית של 'רגל-בדלת' בעולם הדיגיטלי, ניתן לפתות משתמשים לחשוף יותר מידע אישי. מניפולציה אחת כללה סידור פריטי המידע בהתאם לסדר עולה של חדירה לפרטיות. מניפולציה זו הגדילה את ההרשמה לשירות ב-35%. מניפולציה שניה הייתה לחלק את פריטי המידע על פני כמה עמודים במקום עמוד אחד, כך שהמשתמש למעשה מגיש את המידע בכל מעבר מפריט לפריט. במקרה זה המניפולציה הגדילה את ההרשמה לשירות ב-55%.

"הצלחנו להדגים שאנו מסוגלים לגרום למשתמשי שירותים מקוונים בנייד או במחשב, לחשוף מידע אישי רב יותר באמצעות מניפולציות פשוטות באופן בו פריטי המידע הוצגו", אמר פרופ' ליאור פינק, ראש המעבדה להתנהגות בטכנולוגיות מידע במחלקה להנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

"יש ליידע את הציבור הרחב והרגולטורים לפגיעות מסוג זה. כל כך קל היום לקבל מידע אישי, על אף החשש מפגיעה בפרטיות. למחקר זה השלכות חשובות בתחום השיווק מכיוון שחברות ומשווקים לגיטימיים מבקשים תמיד למקסם את כמות הנתונים שהם יכולים לקבל מאנשים פרטיים ואת הדרך האופטימלית להשיג זאת", ציינה הדוקטורנטית נעמה אילני-צור, שהובילה את המחקר תחת הנחייתו של  פרופ' פינק.

רכב

טסלה Tesla בישראל

יצרנית הרכב החשמלי טסלה מגיעה לישראל. משרד התחבורה העניק ליצרן הרכב טסלה Tesla רשיון יבואן ישיר, המאפשר לו לייבא לישראל כלי רכב מדגמי טסלה באופן סדיר. זאת, לאחר שעמד בכל דרישות משרד התחבורה, בהן הקמת מרכז שירות עם ציוד, מכשור והכשרת כוח אדם לתחזוקת כלי הרכב.

מהלך זה הינו חלק מרפורמה מקיפה שמקדם משרד התחבורה בענף הרכב, במטרה להרחיב את הייבוא של כלי רכב לישראל ולהגביר את התחרותיות בענף. במסגרת הרפורמה, פועל מינהל תנועה במשרד התחבורה להסרת חסמים רגולטורים ביבוא כלי רכב, הרחבת היצע כלי הרכב בישראל והגברת התחרות בשוק הרכב.

במסגרת היתר הייבוא של טסלה, תוכל החברה לייבא ארצה שלושה דגמים של כלי רכב:

 • מודל 3
 • מודל S
 • מודל X

דגמים אלה אושרו ליבוא על ידי אגף הרכב, בהתאם למילוי הדרישות המחייבות, ובהתבסס על התקינה האירופאית. כל אחד מהדגמים אינו מזהם (בעל אפס פליטות), וכולל טכנולוגיות פורצות דרך ומערכות בטיחות חדשניות ומתקדמות, לרבות מערכת ה-"אוטו-פיילוט" הייחודית לדגמים אלה, שהינה מערכת עזר לנהג שנועדה להקל עליו במשימת הנהיגה.

נציגי מנהל תנועה במשרד התחבורה, בראשות סמנכ"ל בכיר תנועה, (אינג') אבנר פלור קיימו קשר מקצועי שוטף עם נציגי החברה, במטרה להתעדכן ביכולות הטכנולוגיות הייחודיות של כלי הרכב, בדגש על מערכת אוטו-פיילוט. פלור ציין כי מדובר בפעם הראשונה מזה עשרות שנים, בהם היצרן הוא גם היבואן הרשמי של הרכב. "כניסת טסלה לשוק הישראלי מהווה נדבך נוסף לפעולות שמוביל משרד התחבורה לחדירת הרכב האוטונומי לישראל", הוסיף אבנר פלור.

קיה חושפת לוגו חדש וסיסמת מותג עולמית

תאגיד קיה מוטורס חשף את הלוגו הארגוני החדש שלו ואת סיסמת המותג העולמית המסמנים את המהפך הנועז של יצרנית הרכב ואת מטרת המותג החדשה. הצגת הלוגו החדש מייצגת את שאיפותיה של קיה לבסס עמדת מנהיגות בתעשיית הניידות העתידית על ידי חידוש כמעט מכל ההיבטים של עסקיה.

עיצוב הלוגו החדש של קיה מבוסס סביב שלושה מושגים: 'סימטריה', 'קצב' ו'עולה '. הסימטריה של הלוגו משקפת את ההתכנסות של צרכי הניידות של הלקוחות עם אחריות סביבתית. שתי מטרות אלה כבר אינן בלעדיות הדדית אלא קשורות מהותית וחיוניות לעתיד בר קיימא. מקצב הלוגו החדש מגלם את רוחה המשתנה ללא הרף של קיה הנעה בהתאם לרצונות הלקוחות באנרגיה יצירתית מחודשת. אופיו העולה של הלוגו החדש, עם קו מחובר יחיד, מסמל את המחויבות של קיה להביא רגעי השראה ללקוחות בכל נקודת מגע של המותג.

"הלוגו החדש של קיה מייצג את המחויבות של החברה להפוך לסמל לשינוי וחדשנות", אמר הו סונג סונג, נשיא ומנכ"ל קיה. "תעשיית הרכב חווה תקופה של טרנספורמציה מהירה, וקיה מתכננת ומסתגלת באופן יזום לשינויים אלה. הלוגו החדש שלנו מייצג את הרצון שלנו לעודד לקוחות עם צורכי הניידות שלהם להתפתח ולעובדים שלנו לעמוד באתגרים העומדים בפנינו בענף המשתנה במהירות". הלוגו החדש נחשף במהלך תצוגה פירוטכנית שוברת שיאים בשמיים מעל סיאול, קוריאה. באירוע נראו 303 'פירודרונים' משגרים מאות זיקוקים בתצוגה אמנותית מסונכרנת, מציתים וחוגגים את ההתחלה החדשה של קיה. זה קבע שיא גינס חדש עבור 'רוב כלי הטיס הבלתי מאוישים (מל"טים) המשגרים זיקוקים בו זמנית'.

בנוסף, חשפה קיה את סיסמת המותג הגלובלית החדשה שלה, 'תנועה המעניקה השראה'. פרטים על אסטרטגיית המותג החדשה של קיה, כולל ייעוד המותג והפילוסופיה וכן יישום למערך המוצרים העתידי של קיה, ישותפו באמצעות האירוע הדיגיטלי 'חלון ראווה חדש של קיה' שייערך בשעה 09:00 שעון קוריאני ביום שישי בינואר. 15, 2021 (01:00 CET, 15 בינואר / 16:00 PST, 14 בינואר). ניתן לצפות באירוע בערוץ היוטיוב העולמי של קיה.

השקת הלוגו החדש באה בעקבות הכרזת האסטרטגיה העסקית ארוכת הטווח של קיה 'תוכנית S' בשנת 2020. על פי תוכנית S, בין היתר, קיה שואפת לקחת עמדה מובילה בשוק הרכב העולמי. זה מתמקד בפופולריות של כלי רכב חשמליים ובהכנסת מגוון רחב של שירותי ניידות, המותאמים לענות על הצרכים והטעם של אנשים פרטיים ושווקים מקומיים.

ועדת הכלכלה דנה בחיוב התקנת מערכת למניעת שכחת ילדים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, החלה לדון בתיקונים לתקנות התעבורה וצו התעבורה, שמחייבים התקנת מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב. לפי ההצעה, החובה תחול על כל רכב פרטי המסיע ילדים מתחת לגיל 5 ותיכנס לתוקף ב-1 ביוני 2021, כך שהציבור יוכל להיערך ולהתקין את המערכות עוד לפני הקיץ. מי שייתפס מסיע ילדים מתחת לגיל 5 כשברכבו לא מותקנת מערכת המתאימה לתקן שנקבע בתקנות צפוי לקנס של 250 שקלים ול-4 נקודות. במהלך הדיון עלו טענות לבעיות בקבלת אישור למערכות קיימות, חשש לעלויות גבוהות ובעיות ביישום, והיו"ר מרגי דרש תשובות לכך בהקדם והודיע כי בכוונתו להמשיך את הדיון ולאשר את התקנות כבר בשבוע הבא.

מנהלת אגף הרכב במשרד התחבורה, עינת סגל, הסבירה כי יש שני סוגי מערכות, האחת ניידת והשנייה מחוברת למערכות הרכב, כאשר כל אחד יוכל לבחור מה שמתאים לו. היא הוסיפה כי השאיפה היא ליישם את התיקונים עוד לפני הקיץ הקרוב. עו"ד דוד טמיר, מהלשכה המשפטית של המשרד, סיפר כיצד הוא השאיר את בנו בן ה-4 לישון ברכב אחרי טיול, ונזכר בכך רק אחרי שעה וחצי. "זה יכול לקרות לכל אחד. המקרה שלי לא דווח כי רק כשזה מגיע לתוצאה טרגית זה מדווח", אמר.

תמיר הוסיף כי בעשור האחרון מתו 34 ילדים שנשכו ברכבים ועוד 462 מקרים שהסתיימו בבתי חולים, והדחיפות היא כדי להציל נפשות לפני הקיץ. עוד אמר תמיר כי עלות מערכת שלא מחוברות לרכב תעמוד על כ-300-400 שקלים, וכי ישנה הטבת מס על מערכות מחוברות כדי לעודד יבואנים להתקין אותן מראש ברכבים חדשים.

היו"ר מרגי שאל האם בכוונת משרד האוצר לתמרץ את ההתקנה. נציג אגף התקציבים, דניאל מלצר, השיב: "לפי התחשיבים שלנו מדובר בעלות של מאות מיליוני שקלים שתושת על הציבור, ובתקופה כזו הדבר דורש בדיקה מעמיקה".

מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, הצטרף גם הוא לדיון ואמר כי בקיץ האחרון איבדנו שלושה ילדים חסרי ישע. הוא ביקש להזכיר לחברי הוועדה כי לא מדובר בתאונה רגילה, אלא בילדים שניצלים למוות, ואמר כי זו לא החלטה שמקבלים כשמסתכלים מהחור של הגרוש. "אנחנו אמונים על הצלת חיים ובטיחות בדרכים ולא יכול להיות שלא נעשה את המקסימום למגר את התופעה הזו", אמר. הוא הוסיף כי התנגדות האוצר לא מגובה בנתונים, וכי עלות כל מקרה מוות שייחסך, לפי האוצר, היא 17 מיליון שקל.

ח"כ אימאן חטיב יאסין אמרה כי הדיון הוא על הצלת חיים, אך צריך לוודא שהמוצרים יעשו את העבודה ושיש יותר ממוצר אחד בשוק. היא הוסיפה כי צריך לתת את הדעת גם על הנטל הכלכלי שיוטל על ההורים. ח"כ בועז טופורובסקי בירך את שרת התחבורה והמשרד על הבאת תקנות אותן כינה "לא פופולריות", ואמר: "כשתהייה חובה להתקין מערכת יהיו יזמים רבים שיכנסו לשוק ותהייה תחרות, אך בהתחלה יש לשקול תמרוץ כלכלי". מנגד, ח"כ יצחק פינדרוס קרא לעצור את הדיון בתקנות, מכוון שהדבר אינו ישים ויטיל עלויות כבדות על ההורים. ח"כ הילה שי וזאן אמרה גם היא כי צריך לבחון את נושא העלויות עוד לפני שמאשרים את התקנות, וביקשה לוודא שיש מספיק חברות בשוק שמספקות מערכות, כדי שתהייה תחרות.

מנכ"לית הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, רחל טבת ויזל, אמרה כי למרות ההסברה הרבה שעושה הרשות המקרים מתרחשים מדי שנה. "שימו את הציניות בצד, יש פה תקנות שנועדו להציל חיים. ראינו לא מעט מכשירים בשוק, חלקם בעלות של כ-50 שקלים. גם היום כל הורה חייב לקנות כסא בטיחות לילד שעולה הרבה יותר. לנו כהורים, וגם כסבים וסבתות, יש אחריות על הילדים שלנו", אמרה.

לעומת זאת, ראש אגף מדיניות רגולציה במשרד ראש הממשלה, עמיחי פישר, טען כי המשרד הופתע מהתקנות, ואמר כי לא היה תהליך עבודה מסודר. "שלחנו בקשה להתייחסות ולא קיבלנו שום דבר. מדובר ברגולציה עם עלויות מאוד גבוהות ושאלות של תחרות, ואי אפשר להעביר אותה בלי עבודת מטה רצינית", אמר. בתשובה לשאלת היו"ר מרגי, אם משרד ראש הממשלה תומך או מתנגד, אמר פישר: "אנחנו מתנגדים".

מנכ"ל משרד התחבורה מלכה ביקש להגיב, ודחה את האמירות של נציגי האוצר ומשרד ראש הממשלה. לדבריו, התהליך מתקיים כבר מספר שנים ולא מדובר במשהו חדש. "תפקידנו להציל חיים. יש אין סוף מערכות בשוק ודאגנו לתקינה מקלה. אני לא בטוח שמנכ"ל משרד ראש הממשלה מסכים עם פישר", אמר.

עם זאת, מספר יזמים טענו כי תקינה תוביל לעיכוב בייצור ושיווק מערכות, ותחסום יזמים צעירים. מנכ"ל טופו גרופ, המשווק מוצר שנמכר באיטליה, אמר כי היוזמה מבורכת, אך בפועל יש רק 4 מכונים בישראל שיוכלו לבדוק את התקן והם מבקשים כ-100 אלף שקלים לבדיקה שתוצאותיה לא ברורות. הוא הוסיף כי באיטליה מהערכות נמכרות בכ-50 יורו כשהממשלה מממנת 50% מהעלות והיענות הציבור לא עלתה על 30%. בעקבות הדברים הביע היו"ר מרגי חשש שלא ניתן יהיה ליישם את התקנות כבר בקיץ.

את הדיון סיכם היו"ר מרגי בדרישה כי משרד התחבורה יבחן את כל הטענות בהקדם. הוא הוסיף כי הוא מאמין שנעשתה עבודה מקצועית וללא כל העדפה של יצרן כזה או אחר, אך אמר כי הוועדה רוצה להיות משוכנעת בכך במאת האחוזים. "עלינו לבחון שהתקינה היא ישימה, נכונה ומדתית ובכוונתי לכנס את הוועדה לדיון המשך כבר בשבוע הבא. חייבים לאפשר לכמה שיותר חברות לפעול בתחום, להתייחס גם לסוגיית העלות ואם צריך אז אפשר להתבסס על תקינה מחו"ל", הבהיר היו"ר מרגי.

HARMAN עם  טכנולוגיית TBOT לפתרון בעיות תקשורת במכוניות על הכביש

חברת האוטומוטיב HARMAN המתכננת ומייצרת מוצרים מקושרים ופתרונות עבור יצרני מכוניות, צרכנים וארגונים ברחבי העולם, הכריזה על ה- HARMAN Turbo Connect (TBOT)- פתרון תוכנה חכמה שמסוגל לזהות קשיי התחברות לרשתות אלחוטיות במכוניות, או איכות ירודה של חיבור ולטפל בבעיה עוד לפני שהנהג ירגיש בבעיה. הפתרון מאפשר לנהגים להמשיך לנווט בביטחון על הכביש, לשמוע מוסיקה ולהמשיך בשיחות ועידה, גם באזורים בהם הקליטה ירודה במיוחד. הפתרון החדש מצטרף לקו פתרונות הטלמטריה של החברה, והוא עונה על הצורך הגובר והולך בקישוריות מהירה וללא הפרעות. הפתרון יהיה יעיל במיוחד בחיבור לטכנולוגיות 5G  הנוספות שפיתחה החברה באחרונה, דוגמת ה- Smart Conformal Antenna ומערכות בקרת התקשורת המותאמות ל-5G.

לדברי מיכל גבע, מנכ״לית HARMAN ישראל, בזמן שציפיות צרכנים לתקשורת רציפה ובלתי מופרעת רק גוברות, יצרני המכוניות שואפים למקסם עבור הנהגים את חויית השהייה ברכב, שחלק ממנה הוא תקשורת רציפה. ״הבעיה: ניתוקים, הפרעות קליטה ובעיות רוחב פס מביאים עימם אתגרים לא קלים. הפתרונות החדשים שלנו יספקו ליצרנים דרך פשוטה להתמודדות״. לדברי גבע, עם הכניסה של השימוש הנרחב ב-5G, טכנולוגיית ה- TBOT מאפשרת לחזות מראש בעיות תקשורת ולבצע אופטימיזציה של רוחב הפס הזמין לאופציות ההתקשרות תוך התאמה לדרישות של סטרימינג בזמן אמת ושאר יישומים תובעי ביצועים. כך, מתאפשרת  חוויית קישוריות נטולת הפרעות עבור הנהגים והנוסעים ונחסכים כסף ואנרגיה.

היכולת לצפות מראש את סטטוס ההתקשרות קילומטרים רבים מראש, מאפשרת ל- TBOT לזהות אזורים בהם התקשורת חינמית, או זולה יותר ולתזמן הורדות מידע למיקומים הללו, תוך חיסכון בכסף. יתרון נוסף לטכנולוגיה: השליטה על פרמטרים של הרכב מאפשרת, לדוגמה, לבצע אופטימיזציה של חיי סוללה  על ידי הפסקת שידור וקבלת נתונים כשאין קישוריות ועל ידי כך לצמצם את השימוש באנרגיה.

״ה- TBOT הוא רק אחד מהכלים הזמינים לקראת השימוש הנרחב בקישוריות 5G״, אומרת גבע. ״הטכנולוגיות החדשות שפיתחנו יתגברו את מהירות התקשורת בכלי רכב ויפחיתו תקלות במכוניות המקושרות, הן על תשתיות דור 4 והן על תשתיות 5G של המחר״. כך לדוגמה, האנטנה החדשה של HARMAN, מוכנה ל-5G, והיא יכולה לכלול בתוכה עד 14 אנטנות שונות. היא מותקנת מתחת למרכב ועל פי ההערכות תחליף בעתיד את אנטנת ״סנפיר הכריש״ הנפוצה כיום. השילוב עם מערכות ה-TCU של HARMAN משפרת את ביצועי התקשורת ואת אמינותה. למידע נוסף בקישור…

ועדת הכלכלה אישרה תקנות הטכוגרף הדיגיטלי ותיקון תקנת שעות העבודה של נהגים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה את בקשת משרד התחבורה לתקן את תקנות התעבורה, על מנת להסדיר את השימוש בטכוגרף הדיגיטלי. לאחר שבשבוע שעבר סירב היו"ר מרגי לאשר את התקנות, וביקש הבהרות באשר להסדרת האכיפה ותיקון התקנה המסדירה את שעות העבודה והמנוחה של הנהגים המקצועיים, התאפשר האישור בעקבות הודעת נציגות משרד התחבורה, כי המשרד מקדם את תיקון התקנה המסדירה את שעות העבודה והמנוחה של הנהגים.

זהו צעד חשוב להגברת בטיחותם של משאיות ואוטובוסים. התקנות החדשות  נועדו ליצור מערך אחיד של פיקוח, בקרה ואכיפה על נהגים מקצועיים, באמצעות הטמעת השימוש בטכוגרף דיגיטלי והסדרת הפיקוח והבקרה על כלי רכב כבדים. מערך הפיקוח נועד לוודא כי הנהגים ומעסיקם מקפידים על דרישות החוק, בכל הנוגע לשעות העבודה והמנוחה.

התקנות החדשות המתבססות על התקינה האירופאית יאפשרו לייעל את תהליך הפיקוח על נהגים מקצועיים, מכוני רישוי, חברות המחזיקות בצי הרכב, מכללות להכשרה של נהגים מקצועיים, גופי הפיקוח והמעבדות לתיקון וכיול מכשירי טכוגרף.

הרפורמה מתבססת על מערכת חדשנית של משרד התחבורה, המייצרת צופן ומנפיקה כרטיסים חכמים להפעלת הטכוגרף הדיגיטלי, שיחליף את הטכוגרף האנלוגי הקיים. בנוסף, המערכת כוללת תוכנה להתאמת חישוב שעות הנסיעה והמנוחה, בהתאם לחוק הישראלי ונותנת מענה לדיווח מקוון עבור מעבדות לתיקון וכיול מכשירי טכוגרף דיגיטלי.

יצוין כי טכוגרף דיגיטאלי קיים ונמצא בשימוש חובה בכל מדינות האיחוד האירופאי כבר כעשור וכך גם בצפון אמריקה ולאחרונה סוף סוף משרד התחבורה מקדם את השימוש בטכוגרף דיגיטלי , במטרה לייעל את האכיפה והבקרה על שעות נהיגה ומנוחה ברכב כבד. הדבר מחייב הצטרפות של ישראל לאמנה האירופית ותיקוני חקיקה, שאושרו על ידי ועדת הכלכלה.

בפתח הישיבה הזכיר היו"ר מרגי כי הטכוגרף נועד לתעד את פעולות נהגי רכבים כבדים, משאיות ואוטובוסים, על מנת לבצע פיקוח ובקרה שנועדו להפחית תאונות דרכים, ומעבר לשימוש בטכוגרף דיגיטלי מאפשר להגביר את יכולות הפיקוח והבקרה. הוא הוסיף כי בדיון הקודם ביקש הבהרות ממשרד התחבורה, ואמר כי הוועדה אף הכניסה מספר שינויים בתקנות.

עוד בדיון הקודם החליטה הוועדה לחייב התקנת הטכוגרף הדיגיטלי בכל הרכבים הכבדים החדשים שייובאו לישראל. עוד הוסכם לקבל את הערת המשטרה, לפיה מי שמסרב להציג לשוטר את הטכוגרף הדיגיטלי יראו בו כמי שעבר עבירה לפי תקנת שעות העבודה. כמו כן החליטה הוועדה להתאים את תקופת שמירת המידע האנלוגי לתקופת שמירת המידע של הטכוגרף הדיגיטלי, כך שמי שמפעיל טכוגרף אנאלוגי יצרך לשמור דסקיות של 365 ימי עבודה, במקום 180 היום. התקנות יכנסו לתוקף לאחר אישור האמנה האירופאית. לפי משרד התחבורה ההליך יארך לפחות 180 יום.

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות העובדים הלאומית, ששי שדה, בירך על אישור התקנות, והציע כי משרד התחבורה יקים ועדה שתבחן את תיקון תקנת שעות העבודה של הנהגים. היו"ר מרגי אמר בתגובה כי הוועדה תקיים דיון מיוחד שיעסוק בכל הדברים הנוספים שדרושים טיפול, בהם תיקון תקנה 168 והקמת אזורי מנוחה לנהגים.

נציגת משרד התחבורה, עו"ד סיגלית ברקאי, אמרה כי מיד לאחר הדיון ימשיך המשרד לקדם את תיקון התקנה, על כל המשתמש מכך. מנהלת אגף הרכב במשרד, עינת סגל, התייחסה לאזורי המנוחה ואמרה כי הטיפול בכך הוא תלוי תקציב. היו"ר מרגי הגיב ואמר כי הוא דורש מהמשרד להציג תכנית עבודה בעניין.

נציגת משטרת התנועה, סיגל אוטמזגין, בירכה גם היא על אישור התקנות ואמרה כי הכלי יאפשר אכיפה ביתר קלות ויעילות על משך זמן העבודה של הנהגים. מנגד, מנכ"ל מועצת המובילים והמסיעים, דוד כוכבא, אמר כי הטכוגרף הדיגיטלי ייצור חיכוך מיותר בין הנהגים, בעלי החברות והמשטרה, בגלל תקנת שעות העבודה והמחסור באזורי מנוחה. יו"ר מועצת המובילים, גבי בן הרוש, הוסיף כי צריך להתנות את זה בתיקון תקנה 168, ואמר כי הטכוגרף הדיגיטלי לא יאפשר לעקוב אחרי הנהגים שיעברו מרכב לרכב.

ראש ענף תחבורה בכוח לעובד, תום פרומוביץ', קרא גם הוא לתקן את תקנת שעות העבודה והמנוחה. מנכ"ל ארגון חברות ההסעה, שוקי שדה, אמר כי מחברים את התקנות והאמנה לפיקוח, וחייבים לחבר את כל המרכיבים לרמת אמינות הנתונים.

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות העובדים הלאומית, ששי שדה, בירך על המעבר לטכוגרף הדיגיטלי ואמר כי יש נהגים שרוצים לעבור גם 13 ו-14 שעות ביום וצריך להגן עליהם מפני עצמם, אחרת נגיע לשוק עבדים. יו"ר איגוד קציני הבטיחות המקצועיים בתעבורה, שמעון סודאי, אמר כי תהייה בעיה באכיפה וקרא להטיל סנקציות על מנהלי חברות שיעלו נהגים על הכביש למרות שקצין הבטיחות הודיע להם שהנהג חרג משעות העבודה המותרות.

יו"ר ועד עובדי אפיקים, יוני קריספין, קרא גם הוא לחייב את התקנת הטכוגרף הדיגיטלי, כמו שחייבו התקנת מערכות בטיחות אחרות, והזהיר ממצב שנהגים ימשיכו להשתמש בטכוגרף האנלוגי ולעבוד בצורה לא בטיחותית. סמנכ"ל אור ירוק, יניב יעקב, קרא גם הוא לחייב את השימוש בטכוגרף הדיגיטלי, ואמר כי אם המשרד יאפשר שימוש במקביל גם באנלוגי זה יביא למצב שגם עוד 5 ו-10 שנים יהיו רכבים לא בטיחותיים על הכביש.

ראש תחום מכשור אכיפה במשרד לביטחון פנים, ענבל אוטמזגין, קראה למשרד התחבורה לתקן גם את תקנה 168, העוסקת בשעות העבודה והמנוחה של הנהגים. לדבריה, התקנה שנויה במחלוקת ובית המשפט העליון כבר קרא לתקן אותה, מאחר והיא ניתנת לפרשנויות שונות. אוטמזגין ציינה כי בשל כך, למרות שהחוק מחייב עד 12 שעות נהיגה ביום המשטרה מגישה כתבי אישום רק בחריגה של למעלה מ-14 שעות.

יו"ר מועצת המובילים והמסיעים, גבי בן הרוש, הוסיף כי עוד בשנת 1999 דרש בג"ץ לתקן את אותה תקנה. הוא הוסיף כי ללא הסדרת שעוד העבודה ואזורי המנוחה לנהגים – תקנות הטכוגרף יהיו לא יותר מסיסמה. "התשתית בישראל אינה סלחנית והיא הגורם מספר אחת לתאונות", אמר. מנכ"ל המועצה, דוד כוכבא, הוסיף כי הטכוגרף הדיגיטלי צריך להיות התיקון האחרון בשרשרת, וגם אם מספר שעות העבודה יופחת ל-7 לא ניתן יהיה ליישם זאת מבלי להסדיר חניונים. "אם תאשרו את התקנות היום אז אנשים ינוחו על זרי הדפנה וגם עוד 10 שנים לא יתקנו את תקנה 168 ולא יסדירו אזורי מנוחה", אמר.

נציגת משרד התחבורה ברקאי השיבה כי המשרד מקדם במקביל תיקון פקודת התעבורה בעניין האכיפה, אך הדבר מצריך גם אישור בקריאה ראשונה במליאה. באשר לשעות העבודה אמרה ברקאי כי המשרד עשה ניסיון לתקן את התקנה אך הדבר מורכב ויש לו השלכות כלכליות והשלכות מבחינת מספר הנהגים. היו"ר מרגי זעם על התשובה ואיים לסגור את הדיון. בעקבות זאת הוא הודיע שלא יצביע היום על התקנות, ודרש ממשרד התחבורה להביא את כל התיקונים יחד.

יבוא כלי רכב סיכום שנת 2020

יונדאי היברידית (צילום יח"צ חו"ל)

טבלת מכירות כלי רכב של שנת 2020 בפילוח עפ"י המותגים המובילים ועוד כמה נתונים פיקנטיים:

 • המובילה במכירות היא יונדאי עם 40,286 כלי רכב מהם 7855 בקטגריה SUV
 • מקום שני טויוטה עם 35898 כלי רכב מהם 11547 בקטגוריה SUV
 • מקום שלישי קיה עם 31978 כלי רכב מהם 16240 בקטגוריה SUV
 • מקום רביעי סקודה עם 17921 כלי רכב מהם 7502 בקטגוריה SUV
 • מקום חמישי מיצובישי עם 14342 כלי רכב מהם 11989 בקטגוריה SUV
 • מקום שישי סיאט עם 9128 כלי רכב מהם 5391 בקטגוריה SUV
 • מקום שביעי מאזדה עם 10804 כלי רכב מהם 45077 בקטגוריה SUV
 • מקום שמיני סוזוקי עם 12440 כלי רכב מהם 2908 בקטגוריה SUV
 • מקום תשיעי רנו עם 9058 כלי רכב מהם 480 בקטגוריה SUV
 • מקום עשירי ניסאן עם 11055 כלי רכב מהם 7027 בקטגוריה SUV
 • בנוסף נמכרו בשנת 2020: 138 מכוניות פורשה מהן 48 בקטגוריה SUV, מזראטי מכרה 40 כלי רכב מהם 28 מדגם ה-SUV של המותג, פרארי מכרה 8 כלי רכב, אסטון מרטין עם 7 כלי רכב.

סה"כ עלו בשנת 2020 על כבישי ישראל 253,938 מכוניות, מהן 100,631 כלי רכב בקטגוריית הפנאי SUV שהם כ-40% מכלי הרכב החדשים שנמכרו בשנה החולפת.

תחבורה

סופרבוס זכתה במכרז קווי המטרונית במטרופולין חיפה ותגדיל את השירות ב-50%

מהפכת התחבורה הציבורית מגיעה למטרופולין חיפה. חברת סופרבוס זכתה במכרז להפעלת קווי המטרונית במטרופולין חיפה ותרחיב את היקף השירות ב-50%. זאת, במסגרת תכנית משרד התחבורה להגדיל בעשרות אחוזים את שירותי התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ ולשפר באופן משמעותי את השירות לנוסעים.

חברת סופרבוס תפעיל את שלושת קווי המטרונית, המופעלים כיום על ידי חברת דן צפון, ושני קווי מטרונית חדשים, בהם קו המנהרות (קו 4), המחבר את הקריות עם מרכזית חוף הכרמל ביציאה מחיפה, דרך מנהרות הכרמל וקו מטרונית חדש (קו 5) לעיר נשר, שיחבר בין צומת יגור דרך ציר בר-יהודה בנשר, ועד לשכונת הדר בחיפה.

המכרז החדש כולל הפעלת 120 מטרוניות, לעומת 100 מטרוניות כיום. במסגרת המכרז יופעלו לראשונה בישראל, 50 מטרוניות חשמליות, שיהוו כ-40% מצי הרכב של הזכיין ויאפשרו נסיעה מהירה ושקטה יותר. שאר המטרוניות יעמדו בתקן המחמיר של זיהום אוויר "יורו 6".

 
- פרסומת -

 

חברת "דן בצפון" מפעילה כיום שלושה קווי מטרוניות, באורך כולל של כ-40 קילומטרים. קווים אלה חוצים את חיפה והקריות ומחברים בין ערי המפרץ לחיפה, דרך תחנות רכבת ישראל ומרכזי התחבורה באזור. המטרוניות יזכו להעדפה בדרך, בצירים הקיימים והמתוכננים וברמזורים. הנהגים במטרוניות ייהנו מהפרדה פיזית בינם לנוסעים, שתאפשר להם נסיעה רצופה ובטוחה. משרד התחבורה הקצה תקציבים ייעודים לשיפור התשתיות במסלולי הקווים, בכללם הקמת סככות חדשות בתחנות, שיפור תחנות קיימות ועוד.

חברת סופרבוס תשדרג את מערכות הטעינה והתיקוף המוצבות בתחנות, וכן את שלטי המידע המעדכנים את הנוסעים על הגעת המטרונית בזמן אמת (next-bus), בשילוט משולב אינטראקטיבי, המציג גם מידע על הקווים השונים.

אין ירידה בביקוש לתח"צ בסגר ואין שינוי בתדירות

ועדת הכלכלה של הכנסת, אישרה את בקשת הממשלה להאריך את תוקפן של התקנות המגבילות את הפעילות בתחבורה בתקופת הקורונה. הממשלה ביקשה להשאיר את ההגבלות הקיימות כיום בתוקף עד 28 בינואר 2021, כאשר המשמעות היא כי התפוסה באמצעי התחבורה הציבורית תישאר בשיעור של 75%.

היו"ר מרגי ביקש בפתח הדיון התייחסות לנושא תדירות התחבורה הציבורית, תגבור האוטובוסים בקווים העירוניים, הפעלת הסדרנית והחזרת פעילות הרכבת בסופי השבוע, והזכיר כי הוועדה דרשה זאת ממשרד התחבורה בדיונים הקודמים.

נציג הלשכה המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד עופר לוי, אמר כי תיקון תקנות הנגישות, שנועדו לאפשר תגבור אוטובוסים בקווים העירוניים, ממתין לאישורו של שר האוצר. באשר לסדרנים ציין לוי כי המשרד קיבל תוספת תקציב להעסקת 400 סדרנים עד פברואר 2021, והם יטפלו בקווים העמוסים ויוודאו הקפדה על ריחוק ועטית מסיכות.

לוי אף ציין כי אין ירידה בביקוש לתחבורה הציבורית בעקבות הסגר בין היתר כי בתי הספר פועלים כרגיל, וכי התפוסה המותרת נותרה על 75%. היו"ר מרגי אמר כי השמועות מלמדות על הורדת תדירות ולוי השיב: לא הורדנו את התדירות ולא שינינו אותה אנחנו מפעילים 120% מהאוטובוסים – כולל אוטובוסים שהיו צריכים לצאת לגריטה. מנהלת אגף רישוי ותפעול תח"צ במשרד התחבורה, נעה אבירם, הוסיפה: "אין כל שינוי בתדירות הקווים, בשעות הפעילות ובימי הפעילות. אנחנו מאפשרים פעילות מלאה כדי לאפשר מרווח לנוסעים וככל שפורסם אחרת הפרסום היה שגוי".

מנהל אגף הרכבות במשרד התחבורה התייחס לדרישת היו"ר מרגי לחזור להפעיל קווים בסופי השבוע, ואמר כי מספר קווים ישובו לפעילות בתחילת פברואר, בהם הקווים מכרמיאל לחיפה, מנהריה לחיפה ורכבת העמק. עם זאת, קווים רבים אחרים לא ישובו לפעילות בסופי השבוע בקרוב, בהם קווי חדרה ונתניה-תל אביב ומבנימינה דרומה, בשל המשך פרויקט החשמול, החלפת מערכות איתות ובטיחות וקליטת ציוד חשמלי לנסיעות הרצה. מטר ציין כי מה שנעשה בשנה וחצי האחרונות מביא את ישראל לסטנדרטים אירופאים ואף מעבר לכך.

היו"ר מרגי סיכם ואמר כי הוועדה מעוניינת בחשמול הקווים כמה שיותר מהר, כדי לשחרר את הלחץ בסופי השבוע. בתום הדיון אישרה הוועדה את התקנות, במסגרתן נקבע גם כי מעתה יוכל נוסע עם מוגבלות, שאינו יכול לכופף את רגלו, לשבת במושב הקדמי במונית ספיישל.

אפליקציות וסמרטפון

טויוטה מציעה חוויית שטח אצלכם בסלון

משחק בטכנולוגית מציאות רבודה מושק ע"י טויוטה ישראל: לנד קרוזר חמש יבשות הוא משחק ה-AR למובייל הראשון בענף הרכב.

יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה בישראל, יוצאת בצעד מפתיע וייחודי ומשיקה את ה"לנד קרוזר חמש יבשות", משחק מובייל בטכנולוגיית מציאות רבודה (AR- Augmented Reality) מתקדמת ומלהיבה, באמצעותה אפקטים ואובייקטים מהמשחק מתמזגים עם העולם האמיתי. באמצעות המשחק החדש יוכל השחקן להנות מחוויית שטח מציאותית בה הלנד קרוזר חורש דיונות אצלו בסלון, במשרד או בכל מקום אחר שרק יבחר.

זוהי הפעם השלישית השנה בה נכנסים אזרחי ישראל לסגר ומוצאים עצמם ספונים בביתם בשל מגבלת מרחק ה-1,000 מטרים מהבית בלבד. בטויוטה חשבו כיצד אפשר להקל ואף לשדרג את החוויה הלא נעימה, והגיעו למסקנה כי התשובה טמונה בשני מרכיבים עיקריים – טיול שטח מאתגר וטכנולוגיית מציאות רבודה. חיבור של השניים בניצוחו של רכב השטח האגדי של טויוטה – הלנד קרוזר, הוליד את משחק המובייל הראשון של ענף הרכב בישראל, המבוסס על העתק מדויק של רכב השטח בגרסתו העדכנית ביותר המוצעת כיום בישראל. להורדת המשחק מחנות האפליקציות של גוגל או אפל.

כעת, לאחר שהוכיח את יכולותיו לכבוש כל שטח ולצלוח כל מהמורה, עובר הלנד קרוזר לכבוש את המרחב הדיגיטלי. באמצעות הסמארטפון, מכף היד, ובכל מקום יוכל מי שיבחר להתנסות במשחק להנות מחוויית אקסטרים של נהיגת שטח אינטראקטיבית ומהנה במיוחד, מבלי לצאת מהבית. במהלך המשחק, הזמין בעברית ובאנגלית, המשתתף מתמודד עם אתגרי דרך שונים, בהם מכשולי מים, דיונות חול, בולדרים ועוד, בכל מזג אוויר שייבחר, ואוסף סמלים במרוץ נגד הזמן. טכנולוגיית ה-AR עליה מבוסס המשחק, מעניקה ללנד קרוזר ולתוואי השטח שעל השחקן לחצות מימד מציאותי במקום בו הוא נמצא באותו רגע, ומספקת לו את הריגוש שביציאה למסע שטח בסביבתו הטבעית, שעד לפני רגע הייתה רצפת חדרו. למשחק מספר שלבים אשר בכל אחד מהם מוצגת מפה שונה המציעה חווית נהיגה אחרת, החל מאדמת מדבר יבשה וחולית, דרך נסיעה באדמה קפואה מכוסה קרח, וכלה בנסיעה על פני אדמת טרשים הררית. לאחר איסוף של 7 נקודות בכל מפה, ניתן יהיה להתקדם למפה הבאה!

בנוסף השחקן יכול להתאים את גודלם של הרכב ומכשולי הדרך בהתאם לרצונו ולסוג החוויה המציאותית בה הוא חפץ. בטויוטה מקווים כי המשחק יאפשר לאוהבי האקסטרים והטיולים, להנות ולו לזמן קצר, מנסיעת שטח מאתגרת ברחבי העולם.

גרסתו הראשונה של המשחק שהושק זה עתה כוללת נוף מדברי ותוואי שטח מורכב טופוגרפית, משטחי קרח מאתגרים ואדמת טרשים הררית. בימים הקרובים יתווספו למשחק נופים ותנאי שטח נוספים שיספקו לשחקן אתגרים וחוויות מסוגים שונים.

לרגל השקת המשחק, יוניון מוטורס תקיים פעילות גולשים תחרותית בה יתבקשו המשתתפים ליצור תמונות AR מעניינות ויצירתיות המשלבות את המציאות המדומה מתוך המשחק עם המציאות האמיתית ולהעלות לגלריה בעמוד התחרות הייעודי. המנצח/ת בתחרות תמונת המשחק היצירתית ביותר, יזכה בלנד קרוזר לסופ"ש כולל טיול שטח מודרך ודלק.

ההשראה של טויוטה לפיתוח המשחק, מקורה במציאות החדשה שנכפתה עלינו בשל נגיף הקורונה, המאופיינת בראש ובראשונה במגבלות תנועה וניידות. ביוניון מוטורס מבקשים לאפשר טעימה מנסיעה חווייתית בכל סוגי היבשות בעולם, ועשו זאת בדרך יצירתית ושונה המאפשרת לכל אחד ואחת, להנות מהחוויה שבנסיעת אקסטרים בתנאי שטח שונים ומאתגרים מבלי לצאת מהבית.

לצורך הפיכת החלום למציאות, חברה טויוטה לחברת אימרסון Immersion, אחת מהחברות המובילות בעולם בפיתוח משחקים בטכנולוגיות AR ו-VR. החברה מפתחת יישומים, חוויות 360, סרטונים ומשחקים מתקדמים ובעלת רקורד עשיר של פרויקטים מצליחים ברחבי העולם כולו בהם “Apollo’s Moonshot AR”, אפליקציה מרתקת שפיתחה החברה עבור נאס"א ומכון סמיתסוניאן Smithsonian Institution לרגל חגיגות ציון 50 שנים לנחיתה על הירח. באמצעות הטכנולוגיה של אפולו מון שוט, הדומה לטכנולוגיה המוטמעת במשחק החדש של טויוטה, המשתמש יכול למקם את עצמו על גבי הירח בזמן שנערכות בו משימות החלל הנועזות של נאס"א בשנות השישים, דבר שמעניק למשתמשים דרך מיוחדת להנות מהאירועים הגדולים שהגדירו את תחילתו של עידן החלל. האפליקציה הייתה מועמדת לפרס "גישות חדשות מצטיינות בקטגוריה הדוקומנטרית" של פרסי אמ"י. בנוסף פיתחה אימרסון משחקים מצליחים שונים בהם The Ancients AR"", אחד ממשחקי האסטרטגיה הראשונים בזמן אמת של ARKit, מכשיר ios המשלב תכונות של מצלמה ותנועה; “Immersion Chess”, משחק שחמט אינטראקטיבי המתאים למשתמשים בכל רמות המיומנות, ועוד רבים אחרים.

זוהי הפעם הראשונה שגורם בענף הרכב משקיע במהלך מסוג זה, וזאת כחלק מרצונה של טויוטה ליצור חוויות ייחודיות ומהנות עבור קהל רחב, גם זה שאינו נמנה בהכרח על קהל לקוחותיה. טויוטה מבקשת להעלות חיוך ולספק הנאה במציאות מאתגרת זו שאינה מאפשרת לרובם המכריע של הישראלים לטוס ולטייל.

איתן רייסל, שותף מנהל ומייסד "VGames", קרן הון הסיכון הראשונה בישראל המתמקדת בהשקעות בענף הגיימינג: ״זוהי הנאה גדולה לראות את האופן בו טויוטה ממנפת את עולם המשחקים ועושה בו שימוש בכדי לייצר חוויה מיוחדת של נהיגת שטח מהסלון בבית. תעשיית המשחקים נמנית על התעשיות הצומחות במהירות הגבוהה ביותר טרום ובמהלך עידן הקורונה, והשילוב שביצעה טויוטה בין ענף הרכב וענף משחקים לעולם אחד מהווה צעד חדשני, מיוחד ומרשים מאוד״.

בטויוטה בחרו ברכב הלנד קרוזר, הידוע כבר קרוב ל- 70 שנה ביכולות המופלאות שלו להגיע לכל מקום ולצלוח כל אתגר, ככוכב של המשחק. ללנד קרוזר מקום מיוחד בלבבות רבים ולאורך השנים קנה לו מוניטין משלו כחיית שטח אמיתית העומדת בפני כל מכשול ומאפשרת לנוסעים בו לכבוש פסגות ולהגיע למקומות מופלאים. בשנה שעברה ציינה טויוטה מכירות של 10 מיליון כלי רכב מדגם לנד קרוזר, המשווק בכ- 170 מדינות.

היוזמה להשקת "לנד קרוזר חמש יבשות" מצטרפת למגוון יוזמות של יוניון מוטורס להתאים את שירותיה לעידן של ריחוק חברתי והגבלות ניידות ולהנגיש פתרונות דיגיטליים ומתקדמים. טויוטה נמצאת בתהליך של שינוי אסטרטגי – מיצרנית רכב לחברת ניידות לכל mobility for all, ובהתאם לכך היא מפתחת ומספקת פתרונות ניידות מכל הסוגים כדי לאפשר לכל אחד ואחת חופש תנועה עבור כל צורך.  קישור להורדת המשחק בחנות האפליקציות של גוגל

מחקר חדש מוכיח: קבלת הודעות בנייד משפיעה על קבלת החלטות

LG G6 הסמרטפון החדש (צילום יח"צ חו"ל)

קבלת החלטות דורשת משאבים של תשומת לב, זמן, אחסון ועיבוד מידע. החוקר ד"ר אבי ישראל, מהפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מצא בעבודת הדוקטורט שלו שהודעות המתקבלות בטלפון הנייד בעת קבלת החלטות מייצרות עבורנו עומס קוגניטיבי. העומס מורכב מכך שאנו נדרשים לקבל החלטה, אך בד בבד מופרעים על ידי הסחות, כגון הודעות לנייד. העומס מביא לעלייה ברמת המתח, פוגע ביכולת לקבל החלטה שקולה ומייצר אימפולסיביות והעדפה של ההווה על פני מחשבה על העתיד. במסגרת מחקרו של ד"ר אבי ישראל, בהנחיית פרופסור מוסי רוזנבוים מהפקולטה לניהול באוניברסיטת בן גוריון ופרופסור טל שביט מהמחלקה לכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת אריאל, נערך ניסוי מעבדה במהלכו התבקשו הנסיינים לקבל החלטות, לפי חלוקה ל-3 קבוצות ניסוי (בכל קבוצה השתתפו כ-60 נסיינים, בחלוקה מגדרית שווה):

 • קבוצה שקיבלה הודעות בתדירות גבוהה, אחת לדקה.
 • קבוצה שקיבלה הודעות בתדירות נמוכה, אחת לשלוש דקות.
 • קבוצת ביקורת שלא קיבלה הודעות כלל.

המשתתפים בניסוי התבקשו לקבל החלטות בנושאים כלכליים הקשורים להעדפת זמן, כגון: מה מועדף עליך, לקבל כעת סכום של 600 ₪ או לקבל בעוד שנתיים סכום גבוה יותר.

נמצא שהמשתתפים שקיבלו הודעות בזמן קבלת החלטות כלכליות, נטו להעדיף את ההווה על פני העתיד יותר ממשתתפים שלא הופרעו על ידי הודעות. עוד עולה במחקר כי לא נמצא הבדל משמעותי בין הקבוצות שקיבלו הודעה אחת לדקה או אחת לשלוש דקות, אולם ניכר הבדל בין קבוצות אלו לקבוצה שלא קיבלה הודעות כלל. מכאן שההשפעה על הנטייה לבחירה בהווה אינה קשורה לתדירות ההודעות, אלא לעצם ההפרעה והסחת הדעת. הפרעות והסחות אלו גורמים לעליה בעומס הקוגניטיבי, והיא זו שגורמת להעדפת ההווה כפי שהוכח במחקרים קודמים.

"ההשלכות של המחקר הן רוחביות וחשובות לחיי היום-יום שלנו", אומר ד"ר אבי ישראל שערך את המחקר. "קבלת החלטות בכלל וכלכליות בפרט, מושפעת מהפרעות בכלל ובאופן מובהק נמצא שקבלת הודעות בטלפון הסלולרי בזמן קבלת החלטות יכולה לגרום להטיה בהחלטה ולעיתים לקבלת החלטה מוטעית".

אז בפעם הבאה כשאתם נכנסים לבנק לקחת הלוואה, כשאתם הולכים לקניות או צריכים לקבל החלטה חשובה לגבי העתיד כדאי לכם לנתק את הטלפון הסלולרי, לפחות עד לאחר שתסיימו להחליט.

HARMAN תהפוך את המכונית לזירת משחק, חלל יצירתי ובמה להופעות

חברת האוטומוטיב HARMAN המתכננת ומייצרת מוצרים מקושרים ופתרונות עבור יצרני מכוניות, צרכנים וארגונים ברחבי העולם, חשפה היום סדרה של פתרונות מוביליטי חדשים שלא היו קיימים עד כה ברכבים, כחלק מהחזון של Experiences per Mile. במסגרת האירוע הטכנולוגי השנתי של החברה, HARMAN EXPLORE, המתקיים היום בצורה וירטואלית בפעם הראשונה, החברה הדגימה טכנולוגיות ׳חוויות נהיגה׳ חדשניות HARMAN ExP, שפותחו לאחר מחקר צרכנים מקיף ונותנות מענה לדרישות של נהגים ונוסעים ברכב.

חוויות הנהיגה ExP גובשו לאחר ניתוח עמוק של דרישות הצרכנים והן נותנות הצצה לעתיד הרכב בשנים הקרובות. כספקית-משנה מובילה ליצרניות רכב גלובליות, חברת HARMAN היא היחידה כיום שיכולה לספק פתרון מוכח לשילוב יכולות מתקדמות – הכוללות תא נהג דיגיטלי, יחידות טלמטריה 5G, מותגי אודיו לרכב, פתרונות ענן ותוכנה, לצד מערכות מתקדמות תומכות-נהיגה ADAS. שלוש ה׳חוויות׳ החדשות שהוכרזו – Gaming Intense Max, Creator Studio ו-Drive-Live Concert, מדגימות את היכולות הללו ומציעות "טעימה" מעתיד המוביליטי ברכב.

על פי HARMAN אנשים מוצאים עצמם לא פעם חסרי מעש במכונית, בציפייה לילד שייצא מבית הספר או בהמתנה לחברים. לעתים, הם מעבירים את הזמן במשחקים בסמארטפון, אך החווייה אינה מלאה. למטרה זו פיתחה החברה את ה- Gaming Intense Max שהופך את המכונית לזירת משחק תוך שילוב של כמה טכנולוגיות שפיתחה החברה, בינהן, טכנולוגיות המסכים והסאונד האייקוני של מותגי החברה, כדוגמת JBL, harman/kardon או AKG.

כדי לאפשר לאנשים ליצור ולשתף תכנים במכונית, ה- Creator Studio הופכת עבורם את המכונית ל׳חלל יצירתי׳ יותר. טכנולוגיות דוגמת מערכות הסאונד של החברה מתאימות עצמן לאיזון האופטימלי, התאורה במכונית מתאימה עצמה לצרכי הנהג ואו הנוסעים והמצלמות מתועדפות לזויות הצילום המחמיאות ביותר. בסיום הכנת התוכן הנהג יכול להוריד אפליקציה לעריכת וידאו מחנות האפליקציות של HARMAN Ignite Store (שכוללת עשרות שותפי תוכן ומפתחי אפליקציות אנדרואיד), לערוך את התוכן ולשתף דרך הרשתות החברתיות המומלצות לסוג התוכן שהופק ברכב – והכל – היישר מהמכונית.

בעולם בו ההופעות הגדולות עצרו (ובשאיפה יחזרו בקרוב), היכולת להעביר חווייה של מופע וירטואלי בתוך חלל המכונית הפכה לחשובה ביותר. HARMAN עושה שימוש במערכות הסאונד האיכותיות, ביכולות ה-5G  ובשירותי הענן, כדי להעביר את האנרגיות של ההופעות היישר למכונית. ההגה נסוג ומפנה מקום למסכים ההקיפיים ומערכות הסאונד מתכווננות להעדפות המאזינים.

״מכוניות נועדו לא רק לנהיגה. הן חלק אינטגרלי מהחיים שלנו ואנו מעבירים בהן  לא מעט זמן. כמובילת שוק יש לנו יכולת לשלב מגוון טכנולוגיות רכב, כולל תא הנהג הדיגיטלי, יחידות טלמטריה, אודיו, פתרונות תוכנה מבוססי-ענן ו-ADAS עם הבנה עמוקה של מגמות בשוק הרכב וצרכים של הנהג והנוסעים״, אומרת מיכל גבע, מנכ״לית HARMAN ישראל. ״החזון של Experience per Mile שהוצג כבר לפני שנתיים שם את הצרכן במרכז והתערוכה השנה רק מדגישה את המחוייבות של הרמן למסע. HARMAN ExP מבטיחה שהטכנולוגיות יעבדו חלק האחת עם השנייה כדי ליצור פתרונות עשירים שמעבירים את החוויות שהצרכנים מבקשים״.  לדברי גבע, הבידול של HARMAN ממתחרותיה טמון בהבנת רצון הצרכנים וההעדפות שלהם כשהם בתוך מכוניותיהם. ״היצרנים יהנו מהפרסונליזציה ומהסינרגיה הטכנולוגית בעוד הנהגים ייהנו מחוויית נהיגה מקושרת בהתאם לצרכיהם״.

למידע נוסף: car.harman.com

השכלה

מקבלי ההחלטות יכולים לעצור את הכחדת המין האנושי – חייבים לפעול עכשיו

ועדת הכלכלה של הכנסת, עסקה במדיניות כלכלית להפחתת נזקי אקלים והגנה על הסביבה – תכנית חילוץ ירוקה. הדיון התקיים על רקע פנייה של חבר הכנסת לשעבר דב חנין שביקש להציג את "תכנית חילוץ ירוקה" – לייצור צמיחה ותעסוקה, לצד הפחתת נזקי אקלים והגנה על הסביבה. את חברי הוועדה כבשה בדיון תלמידת כיתה ח' נדיה דוניץ וולקוב, שקרא למקבלי ההחלטות לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי. בסיכום הדיון קרא היו"ר מרגי לממשלה לקדם את התוכניות ולמשרד האוצר להקצות לכך את התקציב הדרוש.

בפתח הדיון ציין היו"ר מרגי כי מדובר בישיבה שמתקיימת בתוך תקופת הבחירות, אך הנושא הוא חשוב ולכן החליט לקיים את הדיון. דב חנין אמר כי תכנית החילוץ הירוקה היא מהלך חיוני למדינה, קודם כל כדי לצאת ממשבר הקורונה. הוא הסביר כי התכנית מאגדת רעיונות שכבר בשלים במערכת הממשלתית, לכדי מהלך גדול אחד. עוד ציין ח"כ לשעבר חנין כי לפי ה-OECD כל השקעה של דולר בכיוון הזה מייצרת תועלת של 4 דולרים בחזרה, ולכן המהלך נכון גם מבחינה כלכלית.

את התכנית הציגו פרופ' נתן זוסמן וד"ר אורי שרון. פרופ' זוסמן אמר כי מדובר בשילוב של תהליכים שמתרחשים בעולם כחלק מהיחלצות ממשבר הקורונה וטיפול במשבר האקלים. הוא הוסיף כי אנרגיה ירוקה זה ענף עתיר עבודה ופותח פתח לצמיחה כלכלית. ד"ר שרון הוסיף כי לתכנית דרוש תקציב של כ-8 מיליארד שקל בלבד – 1.7% מבסיס התקציב של מדינת ישראל. הוא ציין שורה של פרויקטים בתחומי התייעלות אנרגטית, הפקת אנרגיה ירוקה תחבורה ועוד שהמדינה יכולה לקדם. לדבריו, מעבר לעבודה מהבית במגזר הציבורי יכול לחסוך למשק 850 מיליון שקל.

סמנכ"לית תכנון ומדיניות במשרד להגנת הסביבה, גלית כהן, אמרה: "צריך לפרגן לשרה גילה גמליאל, שהנחתה אותנו להניח את הגרין דיל הישראלי. הכנו מתווה יציאה מהמשבר באמצעות השקעות בסביבה, אנחנו מכירים את התכנית ופועלים בשיתוף פעולה עם ארגוני הסביבה, גם אם אנחנו לא רואים הכל עין בעין". היו"ר מרגי ביקש להביא לממשלה את התכנית, לצד לוחות זמנים ותקצוב.

מנהל אגף בכיר תכנון תשתיות, שי קדם, אמר כי תכנית החילוץ הירוקה נעשתה יד ביד עם המשרד, והחסם העיקרי למימושה הוא תקציבי. עם זאת הוא הוסיף כי נושא אגרות הגודש אינו מקובל על מקבלי ההחלטות, אך חוץ מזה, לדבריו, "הכל מקודם וממתין לתקציב".

ח"כ אלכס קושניר ביקש לדעת כיצד המשרד מעודד מעבר לרכב חשמלי, אם בכוונת הממשלה לשנות את המיסוי. ח"כ בועז טופורובסקי הוסיף ושאל מתי מתכוון משרד התחבורה להפסיק לממן קניית אוטובוסים המונעים בדיזל. מנהל אגף תכנון תחבורה ציבורית במשרד התחבורה, ניר משה, השיב כי המשרד דורש תוספת תקציב של 400 מיליון שקל בשנה, וזה דבר שקשה להעביר כשאין ממשלה. הוא ציין כי היעד הוא שעד 2025 50% מצי הרכב הציבורי העירוני יהיה חשמלי, אך בעולם התקציבי של היום קצת קשה לממש זאת. לדבריו, הכוונה היא שמשנת 2026 כל אוטובוס עירוני חדש שיובא לישראל יהיה חשמלי.

סמנכ"לית תכנון מדיניות ואסטרטגיה במשרד האנרגיה, שרון חצור, אמרה כי ישנם מספר דברים שהמשרד לא מסכים עליהם, אך עם זאת המשרד מצפה מהמשרדים האחרים להיכנס מתחת לאלונקה ולהסיר חסמים שמעכבים קידום ייצור חשמל מאנרגיה פוטו וולטאית.

ח"כ יוראי להב הרצנו בירך על התכנית, אך ציין כי היא מוגשת בוואקום שלטוני שמעיד על אזלת היד של הממשלה בהתמודדות מול משבר האקלים. "הממשלה לא עומדת באף יעד שהיא עצמה קובעת, וכל פעם דוחה את המועד להשגתו והכל זה הצהרות והבטחות. אני מתרשם שאין הבנה אמתית של גודל המשבר", אמר. ח"כ מיקי חיימוביץ' הוסיפה: "אין ספק שזה המקום שאליו צריך ללכת אם רוצים לצאת נכון ממשבר הקורונה. לתחושתי באוצר אין הבנה שאפשר דרך השקעות בנושא זה לחסוך הרבה כסף. סביבה דורשת תכניות ארוכות טווח ואני שמחה שמשרד האנרגיה עובר התפקחות ומקדם מעבר מדלקים מאובנים לאנרגיה מתחדשת".

ח"כ תמר זנדברג אמרה גם היא כי משבר הקורונה לא מנותק ממשבר האקלים, וכי תוכנית חילוץ ירוקה היא המנוע לחלץ אותנו מהמשבר הזה. ח"כ אלכס קושניר הוסיף כי לא ברור למה התכניות נשארות על הנייר, וכי הסיבה היא ככל הנראה שמקבלי ההחלטות מנסים לכבות שריפות לטווח קצר ולא רוצים להשקיע בזה. הוא הוסיף כי אם לא נגמול את הממשלה מהמס מענף הרכב לא יבוא השינוי. ח"כ טופורובסקי הוסיף כי כבר כיום צריך לתכנן בניינים עם אפשרות לטעינה חשמלית של רכבים. היו"ר מרגי ציין כי הממשלה צריכה להתחיל לחשוב ירוק ולא רק לדבר גבוהה גבוהה.

לקראת תום הדיון ביקשה נדיה דוניץ וולקוב, תלמידת כיתה ח' בתל אביב, לפנות לחברי הכנסת ולומר להם כי היא חוששת לעתידה, וכי מדובר במצב חירום וחייבים לפעול עכשיו. "הידיעה שאולי לא יהיה לי עתיד ממש מפחידה – יש לנו פחות מעשור לנקודת אל חזור. כל ההישגים של המין האנושי לא ישנו כלום, הכל יימחק. אתם מקבלי ההחלטות יכולים לעצור את ההכחדה של המין האנושי. אנחנו ברגע מכריע והקורונה מספקת הזדמנות פז להתחיל מחדש", אמרה.

מנגד, פרופ' יונתן דובי טען כי מדובר בתכנית שנועדה לפתור בעיה שלא ברור בכלל שהיא קיימת. לדבריו, ייצור חשמל מאנרגיית שמש בא על חשבון העניים. הוא הוסיף כי יש בעיות סביבתיות אמתיות, כמו זיהום קרקע, וקרא לממשלה לפתור את הבעיות האמתיות בהתבססות על מדע ונתונים.

כלכלה

ועדת הכלכלה עם תיקונים כך שהצרכנים יקבלו מידע ברור יותר

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את בקשת משרד המשפטים ובנק ישראל לתקן את תקנות נתוני אשראי, על מנת להתאימן לשינויים טכנולוגיים ולשפר את יכולת הצרכנים לקבל אשראי. בין היתר, תוקנו התקנות כך שהמידע ללקוחות יועבר בצורה צרכנית בהירה יותר. ח"כ הילה שי וזאן, שמילאה את מקומו של היו"ר ועומדת בראש ועדת המשנה לצרכנות, אמרה כי מדובר בתיקונים שנועדו להקל על הצרכנים.

התיקונים כוללים, בין היתר, הקלות על הציבור כך שחיווי שלילי על 5 המחאות שסורבו יובא בחשבון רק אם חלפה אחת בלבד מיום ההתראה, במקום שלוש שנים כיום. בנוסף לכך אושרו תיקונים שנועדו לאפשר להנגיש את המידע בשפה צרכנית, ולאפשר גמישות טכנולוגית בדרכי זיהוי הלקוח, קבלת הסכמתו להעברת נתוני אשראי לגביו ותיעוד ההסכמה.

במהלך הדיון ביקשו ח"כ שי וזאן וח"כ ולדימיר בליאק לוודא שהלקוחות אכן יבינו את המידע שהם מקבלים ואת משמעות ההסכמה על קבלת נתוני האשראי שלהם. נציגת משרד המשפטים, עו"ד לירון מאוטנר לוגסי, אמרה כי נותן האשראי יצטרך לקבל הסכמה ברורה, לאחר שהציג ללקוח את הפרטים בשפה ברורה, וכן יידרש לשמור תיעוד של ההסכמה באופן שיהיה נגיש ללקוח.

כאמור, התיקונים אושרו בתמיכת ח"כ שי וזאן וח"כ בליאק ויכנסו לתוקף בעוד כחצי שנה. הממונה על נתוני אשראי בבנק ישראל, אייל חדד, אמר לאחר אישור התקנות כי מדובר בעזרה לאזרחי ישראל בתקופת הקורונה.

אפריקה ישראל מגורים עם 584 בקשות רכישה בשנת 2020 בהיקף כולל של כ- 652 מיליון שקלים

פרויקט הבניה דואו תל אביב (הדמייה)

אפריקה ישראל מגורים (AFRE) מציגה נתון מכירת דירות חסר תקדים בשנת 2020. בדיווח לבורסה של החברה צוין כי במהלך השנה החולפת התקשרה החברה (בעצמה ו/או באמצעות חברות בשליטתה) בהסכמי מכר ביחס ל- 426 יחידות דיור באתרים שונים של פרויקטים של קבוצת החברה (לרבות פרויקטים משותפים ביחד עם צדדים שלישיים), בהיקף כספי כולל של לא פחות מ- 940 מיליון שקלים (כולל מע"מ באתרים שונים של הפרויקטים האמורים).

בנוסף, למועד הדו"ח, תלויות ועומדות בקשות רכישה (שטרם הבשילו לכדי הסכמי מכר) ביחס ל- 158 יחידות דיור באתרים שונים של פרויקטים של קבוצת החברה (לרבות פרויקטים משותפים ביחד עם צדדים שלישיים), בהיקף כספי כולל של כ- 723 מיליון שקלים (כולל מע"מ באתרים שונים של הפרויקטים האמורים). מתוך אלה, 127 בקשות (מתוך 277 יח"ד בבניין הראשון שבשיווק ) בפרויקט היוקרה  DUO Tel Aviv שבמתחם סמל דרום (בו מחזיקה החברה בכ- 52% מהזכויות), בהיקף כספי כולל של כ- 652 מיליון שקלים. הישג יוצא דופן בהתחשב במחיר הגבוה של הדירות בפרויקט ובמשך הזמן הקצר של כחודש וחצי בו שווקו יחידות אלו.

פרויקט DUO Tel Aviv, פרויקט היוקרה של אפריקה ישראל מגורים, ממוקם במפגש הרחובות אבן גבירול, ארלוזרוב ובן סרוק בתל אביב. מדובר באחד הפרויקטים המשמעותיים שצפויים לקום בישראל השנים הקרובות, שיכלול צמד מגדלים מרהיבים בני 50 קומות ובהם 668 יחידות דיור בנות 2-5 חדרים ופנטהאוזים בקומות הגבוהות. הפרויקט יציע לדייריו שלל שירותים ופינוקים דוגמת בריכת "אינסוף" (Infinity Pool) חיצונית, הכוללת בריכת פעוטות, מרחבי ישיבה ושיזוף, שמירה 24/7, מועדון כושר, 12,000 מ"ר שטח מסחר, גישה נוחה להצטלבות שני קווי רכבת קלה, מוקדי תרבות בילוי ופנאי, מסעדות ובתי קפה, פארק הירקון, נמל תל אביב, חוף הים ועוד שלל שירותים בטווח ה-500 מטר. הפרוייקט עוצב על ידי ארכיטקט העל אבנר ישר מ-"ישר אדריכלים" ובעיצוב הפנים של הפירמה המובילה כיום בישראל -"אורלי שרם אדריכלים". פיתוח המתחם, כולל בנית 2 המגדלים ושטחי המסחר, צפוי להניב לאפריקה ישראל מגורים הכנסות בהיקף של כ- 1.9 מיליארד ₪ (לא כולל חלק השותפים).

בימים אלה הפרוייקט נמצא בשלבים מתקדמים של עבודות דיפון וחפירה וצפוי לצאת למכרז קבלן ראשי במהלך השנה, בהיקף של כמיליארד שקלים.

בחלק הצפוני של מתחם סמל, במפגש הרחובות ז'בוטינסקי, אבן גבירול ובן סרוק, צפוי לקום מתחם מגורים נוסף בו בניין בן כ-50 קומות לצד בניין מרקמי בן כ-9 קומות, כשחלק אפריקה ישראל מגורים במתחם זה יעמוד על כ-65%.

דן גינגיס, סמנכ"ל השיווק באפריקה ישראל מגורים: "העובדה שאנו יכולים היום  לדווח  על 127 בקשות ליחידות דיור בפרויקט יוקרה שבוצעו בזמן כה קצר   מוכיחה  פעם נוספת כי תכנון מוקפד, בנייה איכותית, דבקות בלתי מתפשרת בסטנדרטים גבוהים, בטחון אישי, מיקום מנצח, עיצוב אלגנטי בשילוב הנדסת אנוש חכמה, ושירותים נלווים – כל אלה גורמים לפרויקטי אפריקה ישראל מגורים להיות כה מבוקשים, לאורך שנים. אנו שמחים, נרגשים ומתחייבים להמשיך ולעמוד בסטנדרטים הכי גבוהים בדרכנו להגשים לישראלים רבים את חלום חווית המגורים המושלמת".

שונות

מגן דוד אדום מסכם את שנת 2020 במספרים

במגן דוד אדום עסקו בשנה האחרונה בהצלת חיים, במלחמה במניעת התפשטות נגיף הקורונה, ובמערך הדגימות והחיסונים. עשרות אלפי עובדי ומתנדבי הארגון המשיכו גם בעת משבר הקורונה לעסוק בפעולות שגרה וחירום ברחבי המדינה. ערב השנה האזרחית החדשה, מסכם הארגון את השנה החולפת ומציג במספרים את עיקר הפעילות.

בשנת 2020 חגג מד"א 90 שנות פעילות ומנתוני הארגון עולה כי במהלך השנה החולפת הפעיל כ-2,000 ניידות טיפול נמרץ ואמבולנסים ברחבי הארץ והעניק טיפול רפואי ל-609,471 חולים ופצועים ברחבי הארץ. עוד עולה מהנתונים כי במהלך משבר הקורונה, ביצעו החובשים והפרמדיקים של מד"א 3,456,450 דגימות קורונה ועד כה חיסנו מעל ל-60 אלף בני אדם. בכל 7.2 שניות מתקבלת שיחה במוקד 101 וזמן המענה הממוצע הנו עד 4 שניות.

אלי בין, מנכ"ל מד"א: "מתנדבי ועובדי מגן דוד אדום גאים להיות חלק מארגון ההצלה הלאומי אשר עמד לאורך כל השנה האזרחית החולפת בחזית מאבק הקורונה וכך ימשיך עד למיגור המגפה בעזרת מבצע החיסונים. במהלך שנת 2020 מד"א המשיך להתקדם טכנולוגית ופיתח אפליקציות ייעודית מצילות חיים, בהן ישומון לקטיעת שרשרת ההידבקות, הקים לראשונה בישראל את מתחמי ההיבדק וסע וזאת לצד מתן שירותי רפואת חירום לאזרחי ישראל בשגרה, ושירות חירום הנוגע למשבר הקורונה וכלל מערך דגימות ארצי ובימים אלו פועל במבצע החיסונים שנמצאו בשיאו. גם בשנת 2021 נמשיך לעשות כל שביכולתנו למען אזרחי המדינה ולמען הבריאות של כולנו, בימי הקורונה וגם לאחריהם". סיכום השנה במספרים:

 • במד"א פועלים כ-30,000 מתנדבים, עובדים, בני ובנות שירות לאומי ומשרתי שירות אזרחי, בהם למעלה מ- 10,000 בני נוער. בנוסף כ-17,700 נאמני חיים פועלים במד"א וכ-27,000 נאמני קורונה. הארגון קלט השנה לשירותיו למעלה מ-1,500 עובדים חדשים. מתנדבי מד"א השקיעו יותר משני מיליון ושש מאות אלף שעות התנדבות. המתנדב המבוגר ביותר הוא בן 89 שנים, הצעיר הוא בן 15.
 • מגן דוד אדום הפעיל 180 תחנות ונקודות הזנקה בכל רחבי הארץ – 11 מתוכן נפתחו השנה. כ-2,000 ניידות לטיפול נמרץ ואמבולנסים של מד"א פועלים ברחבי הארץ, מתוכם 76 רכבי 4X4, 18 טרקטורונים, 9 ג'יפבולנסים, 2 אוטובוסים לטיפול נמרץ ו-48 אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ ממוגני ירי, 5 עגלות תאורה נגררות, 3 קראוונים לחיסוני ודגימות קורונה, 2 נקודות הזנקה ניידות נגררות.
 • כ-600 אופנועים, מהם 33 אופנועים כבדים, 150 אופניים חשמליים ו-40 רכבי בימבולנס של מד"א פועלים ברחבי הארץ, 6 סאגווי ורכינוע T3. בכנרת, פועלת סירת הים-בולנס של מד"א. בנוגע לנתוני הקורונה – בשנה החולפת דגמו החובשים והפראמדיקים של מד"א 3,456,450 בני אדם, כאשר 1,616,349 מהם נדגמו במתחמי היבדק וסע שפועלים ברחבי הארץ. 58,948 ילדים ובני נוער נדגמו בבתי הספר ברחבי הארץ ועד כה, במבצע החיסונים הנרחב חוסנו כ-60,000 בני אדם.
 • רכבי החירום של מד"א הוזנקו 1,046,358 פעמים – בכל 30 שניות בממוצע הוזנק צוות. 609,471 חולים ופצועים טופלו ע"י צוותי מד"א, מהם 35,382 נפגעים מתאונות דרכים. בעונת הרחצה, החובשים והפראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ל-254 מבוגרים וילדים שנמשו מהים, מבריכות וממקורות מים שונים לאחר שטבעו. 14,429 נשים בהריון פונו לביה"ח, 902 נשים מתוכן ילדו בעזרת צוותי מד"א בביתן או בדרך לבית החולים.
 • כ-250,000 גברים ונשים עברו קורסי החייאה ועזרה ראשונה. 507 ממתנדבי הנוער במד"א הוכשרו בטיפול באירועים רבי נפגעים, 660 בני נוער הוסמכו כמדריכי עזרה ראשונה. השנה הותרמו 269,958 מנות דם ע"י צוותי המתרימים בשירותי הדם של מד"א. 31.5% מתורמי הדם בשנת 2020 הן נשים, בעוד 19% מתורמי הדם הם תורמים חדשים. 27% ממנות הדם הותרמו בבסיסי צה"ל. שירותי הדם של מד"א מפעילים 42 ניידות דם וכל תרומות הדם נבדקו לקביעת סוג דם וזיהוי מחלות זיהומיות במעבדות שירותי הדם של מד"א וסופקו לכלל בתי החולים ולצה"ל. 14,430 מנות פלסמה הותרמו ממחלימי קורונה, מתוכן 3,784 מנות ניתנו ל 1,892 חולי קורונה במצב בינוני וקשה (2 מנות לכל חולה).
 • 122 משאלות הוגשמו בזכות אמבולנס המשאלות של מד"א. הארגון מפעיל 2 מסוקים המצוידים בציוד טיפול נמרץ מתקדם ואלו טיפלו ופינו בהטס 278 חולים ופצועים לבתי החולים ברחבי הארץ. למד"א משאית חפ"ק ארצית ייחודית עם מיטב הטכנולוגיות ו-3 רכבי פיקוד ותקשורת מחוזיים. צוותי מד"א השתתפו בלמעלה מ-100 תרגילים. במוקד 101 של מד"א קיימו בשנה החולפת כ-8,000,000 שיחות טלפון, מתוכן  4,369,738 שיחות שהתקבלו בקו החירום 101. בממוצע בכל 7.2 שניות מתקבלת שיחת 101 במד"א -בעוד זמן המענה הממוצע לשיחת 101 הוא עד 4 שניות. מד"א הציב במרחב הציבורי 641 מכשירי מפעם להחייאה (דפיברילטור) ב-307 ישובים ברחבי הארץ.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: