מגזין חדשות רכב וטכנולוגיה של דני בר מס' 01/2022

השקות כלי רכב חדשים וסיכומי מסירות שנת 2021 ||| טכנולוגיות פורצות דרך וגם אפליקציות ||| דוחות והנפקות חדשות במגוון תחומים ||| חדשות תחבורה ועדכוני בטיחות בדרכים ||| חוקים חדשים ואכיפה ביבשה ובים ||| לשאר החידושים והחדשות בהמשך…

רכב

ד.ל.ב מוטוספורט מקבוצת לובינסקי עם השקות של אינדיאן צ'יף

אופנוע אינדיאן צ'יף (צילום רונן טופלברג)

בשנת 1921 נחשף לראשונה אינדיאן צ'יף – אחד מהאופנועים האייקוניים, המשפיעים ומהחשובים ביותר בתקופתו וכעת, מאה שנים אחר כך, יצרנית האופנועים הראשונה בארה"ב משיקה שלוש גרסאות מודרניות – צ'יף דארק הורס, צ'יף בובר דארק הורס וסופר צ'יף לימיטד. שלוש גרסאות אלה המבוססות על הצ'יף הפופולארי, משלבות גישה מינימליסטית עם טכנולוגיה מודרנית, אשר יצרת הומאז' לדגמי העבר של המותג וימי התהילה של האופנוענות האמריקנית באותן שנים, יחד עם מבט אל העתיד.
כל השלושה מבוססים על שלדת צינורות פלדה ומונעים על ידי מנוע ה-V-טווין החזק ביותר של משפחה זו, ה-Thunderstroke 116 שלו נפח של 1,890 סמ"ק, 88 כ"ס, ומצוידים במכל דלק בנפח 15.1 ליטר, בולם אחורי מתכוונן, תאורת LED , הנעה ללא מפתח, בקרת שיוט ושלושה מצבי רכיבה (ספורט, סטנדרט, טור), אך בזכות עיצוב וסגנון שונה, פונים כל אחד אל רוכבים וסגנונות רכיבה שונים. צ'יף דארק הורס מעניק חוויית רכיבה שמוכוונת ביצועים וסטיילינג מינימליסטי. עם צמיגים שמנמנים, חזית כוחנית ומושב בובר יחיד, צ'יף בובר דארק הורס מעניק סטיילינג קלאסי של התקופה שלאחר מלחמת העולם השניה, בה החיילים ששבו הביתה ואנשי צווארון כחול ערכו קסטומיזציה לאופנועים שלהם. ושלישי, סופר צ'יף לימיטד מוסיף תיקי צד ומשקף חזית בשם השימושיות ואהבת המרחקים.
במקביל להשקת גרסאות אלה, חונכת ד.ל.ב מוטוספורט אולם תצוגה חדש וייעודי למותג אינדיאן, אשר עוצב בהתאם לזהות המותגית של היצרן. אולם זה ממוקם ברחוב שוקן 18 תל-אביב.

 • אינדיאן צ'יף דארק הורס נבדל משאר הגרסאות בעיצוב מכאני מינימליסטי, עם כידון בהשראת מרוצי הדראג, חישוק קדמי יצוק בגודל 19 אינץ', מיקום מרכזי לרגליות הרוכב, פנס קדמי קטן מידות וחשוף ומושב יחיד. שלושה צבעים מוצעים למכירה – שחור, אפור ואלומיניום. גם גרסה זו מוצעת עם מערכת ה-RIDE COMMAND עם מסך המגע המעוגל הראשון בתעשיה בקוטר 101 מ"מ ואותה ניתן להפעיל במגע או באמצעות הפקדים שבכידון. מערכת זו מאפשרת בחירה במגוון תצוגות מתחלפות ואף אפשרות לתצוגת ניווט. מערכת זו ניתנת גם לקישור למערכת הדיבורית בקסדה והיא תציג שיחות נכנסות, הודעות טקסט, תצוגת מוזיקה ועוד.
 • אינדיאן צ'יף בובר דארק-הורס עם כידון גבוה יותר ורגליות Forward control, אינדיאן צ'יף בובר דארק-הורס מעניק תנוחת רכיבה זקופה יותר. בנוסף לכך, הוא נבדל משאר הגרסאות בחישוקי שפיצים בקוטר 16 אינץ', כיסויי מזלג קדמי ופנס חזית מודגש. אינדיאן צ'יף בובר דארק-הורס מוצע גם בשלושה צבעים – שחור מעושן, טיטניום מעושן וירוק מט מעושן. גם גרסה זו מוצעת עם מערכת ה-RIDE COMMAND עם מסך המגע המעוגל הראשון בתעשיה בקוטר 101 מ"מ ואותה ניתן להפעיל במגע או באמצעות הפקדים שבכידון. מערכת זו מאפשרת בחירה במגוון תצוגות מתחלפות ואף אפשרות לתצוגת ניווט. מערכת זו ניתנת גם לקישור למערכת הדיבורית בקסדה והיא תציג שיחות נכנסות, הודעות טקסט, תצוגת מוזיקה ועוד.
 • אינדיאן סופר צ'יף לימיטד שם דגש על נוחות הרכיבה, גם למרחקים גדולים ולשם כך מוסיף משקף חזית פריק, תיקי זנב מעור, מושב טורינג עם מושב נוסף למורכב\ת, מדרכי רגליים וכידון קרוזר מסורתי. גם הסופר צ'יף לימיטד נועל חישוקי שפיצים בקוטר 16 אינץ', בחזיתו פנס מודגש, כיסויי מזלג קדמי וצינורות מפלט מצופים כרום למראה קלאסי ואלגנטי. הסופר צ'יף לימיטד מוצע בצבעים שחור מטאלי, כחול מטאלי וחום מטאלי. גם גרסה זו מוצעת עם מערכת ה-RIDE COMMAND עם מסך המגע המעוגל הראשון בתעשיה בקוטר 101 מ"מ ואותה ניתן להפעיל במגע או באמצעות הפקדים שבכידון. מערכת זו מאפשרת בחירה במגוון תצוגות מתחלפות ואף אפשרות לתצוגת ניווט. מערכת זו ניתנת גם לקישור למערכת הדיבורית בקסדה והיא תציג שיחות נכנסות, הודעות טקסט, תצוגת מוזיקה ועוד.
  מחירים (ללא אגרת רישוי): אינדיאן צ'יף דארק הורס: החל מ-149,900 שקלים | אינדיאן צ'יף בובר דארק הורס: החל מ-159,900 שקלים | אינדיאן סופר צ'יף לימיטד: החל מ-169,900 שקלים.

טויוטה סוגרת שנה עם תואר המותג הנמכר ביותר בישראל לשנת 2021

טויוטה עם שלל דגמים לקראת 2030 (צילום יח"צ חו"ל)

יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה בישראל, קוטפת את תואר המותג הנמכר ביותר בישראל ל- 2021, וסוגרת את השנה עם שיא נוסף של כל הזמנים במכירות רכב עם למעלה מ- 40,000 כלי רכב חדשים שעלו השנה על כבישי ישראל! החברה מפרסמת את מחירון 2022 ומציעה מספר שיא של 22 דגמים ו-46 גרסאות מוצר.

עוד מהישגי החברה לשנת 2021 – אייקון המותג, הטויוטה קורולה, הוא הרכב הנמכר ביותר בישראל, והיא מציינת את מסירת הקורולה ה-300 אלף מאז הגעתו של הדגם ארצה.

נתוני מסירות הרכב הגבוהים של טויוטה פרוסים על פני כל הסגמנטים החשובים ביותר בשוק הרכב הישראלי; החל מהיאריס, הסופר מיני הנמכר ביותר באירופה ואחד מהדגמים המובילים והאהובים ביותר בקטגוריה גם בארץ כבר מספר שנים ברציפות ממנה מסרה החברה 5,500 רכבים השנה, דרך הקורולה, המשפחתית הנמכרת ביותר בישראל בכל הזמנים, ממנה מסרה החברה השנה כ-15,700 , וכלה בראב 4, חלוץ רכבי הפנאי-שטח בישראל עם מכירות בסדר גודל של כ-6,500 יחידות השנה, ובאגדות השטח המובילות של המותג – ההיילקס והלנד קרוזר.

גם השנה טויוטה מציגה עליה עקבית במכירות רכבים היברידיים-חשמליים שאף מתעלה על תחזית החברה, ומסתכמת לכדי 82% רכבים היברידיים-חשמליים מסך כלל מכירותיה. מאז השקתה של הפריוס בשנת 2004, טויוטה מסרה מספר חסר תקדים של כ-144 אלף רכבים היברידיים-חשמליים בישראל.

כמי שהביאה את בשורת הפחתת זיהום האויר לתעשיית הרכב בישראל, טויוטה מגיעה השנה לציון ממוצע ירוק משוקלל מצוין העומד על 3.7 עבור כל הליינאפ של רכביה, עדות עקבית למחויבותה לצמצום טביעת רגלה הסביבתית. החברה צופה כי היקף מכירות הרכבים ההיברידיים-חשמליים ימשיך לעלות גם בשנה הקרובה, זאת לצד תחילת מכירות של החשמלית החדשה שתציג בחציון השני של 2022 – דגם bZ4X.

טויוטה ממשיכה להוביל את תחום הבטיחות בענף הרכב בישראל, עם הטמעת מערכות בטיחות מתקדמות שהולכות ומתעדכנות כסטנדרט בכל רכביה וברמת הבטיחות הגבוהה ביותר. מאז הושקה מערכת הבטיחות המקורית שלה Toyota Safety Sens, או בשמה החדש Toyota T-Mate, הכוללת מערכות בטיחות אוטונומיות עם הטכנולוגיות המתקדמות ביותר שטויוטה כבר הטמיעה ב-99% אחוז מדגמיה, על פני כל קו המוצרים שהיא מציעה. את שנת 2021 סוגרת טויוטה עם ציון בטיחות ממוצע משוקלל מרשים ביותר של 6.9 עבור כל הליינאפ של רכביה המשווקים בישראל.

בשנה הקרובה תשיק יוניון מוטורוס 3 דגמי טויוטה חדשים. במחצית השנה הראשונה יגיע לישראל האייגו X, קרוסאובר המבוסס על מכונית המיני הקומפקטית, ויציע ישיבה גבוהה ונוחה בקרוסאובר קומפקטי בעיצוב נועז ומלהיב, שימחיש באופן ברור כמה נוכחות יכולה להיות לרכב קטן; במחצית השנייה של השנה עתיד להגיע לישראל ה-SUV החשמלי החדש והמפואר של טויוטה המונע באמצעות סוללה – ה- bZ4X, שמסמל את חזון החברה להגיע מעבר לאפס פליטות פחמן (Beyond Zero). מדובר ברכב הראשון שנבנה על הפלטפורמה הייעודית החדשה של טויוטה לרכבי BEV כשהוא מתבסס על תפיסת e-TNGA; ברבעון הרביעי של 2022 תגיע אלינו גרסת הפנאי של רב המכר העולמי של החברה – הקורולה קרוס. רכב בעיצוב מרשים שיציע מרחב, פרקטיות, מראה מצודד, בטיחות מירבית  של T-Mate, ויכלול את הדור החמישי של מערכת ההנעה ההיברידית המלאה בטעינה עצמית, הכוללת הנעה חכמה של כל גלגלי הרכב.

המחירון של טויוטה לשנת 2022: עם סיום שנת שיא לפעילותה בישראל ועל רקע שינוי מדיניות המיסוי והמשבר העולמי בשרשרת האספקה – יוניון מוטורס מציגה את מחירון מוצריה לשנת 2022 תוך עליית מחירים. העלייה נובעת מכך שרובם המכריע של הדגמים שמציעה טויוטה (22) הם היברידיים-חשמליים ולפיכך לא נהנים יותר מ"הטבות המיסוי ההיברידי" שחלו עליהם עד סוף 2021, ומעליית מחירים בסקטורים רבים שנפגעו ממשבר האספקה הכלכלי שפוקד כיום את העולם. עם זאת, בזכות שיתוף פעולה עם היצרן טויוטה העולמית, הצליחה יוניון מוטורס להביא לכך שהעלייה תהיה מינימלית וגיבשה את מחירון 2022 כשהוא מציג עליות מחירים מתונות בלבד. על השינויים המרכזיים במחירון החדש נמנים בין היתר הדגמים הבאים:

 • משפחת הקורולה ההיברידית-חשמלית – החל מ- 144,990 שקלים – הרכב הנמכר ביותר בעולם בכל הזמנים והנמכר בישראל בעשור האחרון ובשנה החולפת וכולל את הקורולה סדאן המעוצבת והדינמית, ואת הקורולה ספייס הוורסטילית והמרווחת
 • משפחת היאריס החל מ- 107,990 שקלים לגרסת הבנזין ומ- 117,990 שקלים לגרסת ההייבריד – הדור הרביעי של רכב הסופר מיני הנמכר ביותר באירופה וממובילות הסגמנט גם בארץ ימשיך להיות מוצע בשתי גרסאות מערכת הנעה, 1.5 ליטר בנזין, ו- 1.5 ליטר היברידית-חשמלית יעילה וחסכונית במיוחד. הדגם ההיברידי-חשמלי מספק את המענה אופטימלי לצרכים העכשוויים של הלקוחות – שילוב של עיצוב מרהיב ואטרקטיבי, מערכת מולטימדיה חדשנית, חווית נהיגה מהנה במיוחד ברכב קומפקטי לצד שמירת ערך מהטובות בשוק הרכב.
 • משפחת היאריס קרוס שהושקה השנה החל מ- 121,990 שקלים לגרסת הבנזין ומ- 137,990 שקלים לגרסת ההייבריד- רכב הפנאי הקומפקטי הראשון של טויוטה בסגמנט ה- B-SUV המבוסס על היאריס החדשה בעל מראה מלוטש וייחודי. טויוטה ציידה את הגרסאות ההיברידיות-חשמליות של היאריס קרוס עם מערכת הנעה חכמה ומתקדמת מהדור הרביעי שלה, הכוללת מנוע דור רביעי בנפח 1.5 ליטר, עם הספק משולב של 116 כ"ס. ליאריס קרוס ההיברידית-חשמלית תצרוכת דלק נמוכה מאוד של 4.4 ליטר ל-100 ק"מ ונצילות אנרגיה מעולה, המתבטאת בפליטת מזהמים נמוכה מאוד של כ-100 ג' CO2 לקילומטר בלבד.
 • טויוטה C-HR היברידית-חשמלית החל מ- 150,990 שקלים – דגם הקרוסאובר הפופולארי המציע עיצוב כובש וחוויית נהיגה ייחודית. הדגם מצויד במערכת ההנעה היברידית-חשמלית 1.8 ליטר עם 122 כ"ס ובסוללת ליתיום-יון קלה ויעילה יותר המשפרת עוד את הביצועים הסביבתיים של המערכת. ה- C-HR מציעה אינטגרציית סמארטפון למולטימדיה באמצעות 'Apple CarPlay' ו-'Android Auto' בכלל רמות הגימור.
 • משפחת הראב4 במחיר של 193,990 לגרסת הבנזין, החל מ- 184,990 לגרסה ההיברידית-חשמלית ו- 259,990 לגרסת הפלאג אין הנטענת-  ה- SUV הנמכר ביותר בישראל שהוא גם חלוץ רכבי הפנאי שטח בישראל. הראב4 מציע רמת בטיחות בלתי מתפשרת והגבוהה בקטגוריה והוא בעל חותמת עיצוב היוקרתית ייחודית ומרשימה במיוחד. הגרסה ההיברידית-חשמלית של הרכב מגיעה עם מערכת הנעה חזקה וחסכונית עם צריכת דלק מרשימה של – 21.7  ק״מ לליטר ו-218 כ"ס. לגרסת הפלאג אין של הרכב מערכת הנעה חדשה אפקטיבית ועוצמתית במיוחד עם הספק מלא של 306 כ"ס. הוא כולל את הטכנולוגיה ההיברידית-חשמלית המתקדמת ביותר של טויוטה, עם דינמיקת נהיגה מצויינת, ואפשרות לנסיעה במצב חשמלי בלבד, מבלי לדאוג לטווח נסיעה, או צורך לעצור או לשנות את תוואי הנסיעה על מנת לטעון את הסוללה.

לובינסקי עם הזמנה מוקדמת Pre Sale לדגם MG ZS EV בדיגיטל בלבד

MG-ZS-EV טעינה חשמלית (צילום יח"צ חו"ל)

MG החדש עבר מתיחת פנים מעמיקה ומקיפה, במסגרתה קיבל שתי גרסאות סוללה וטווח גבוה יותר – 50.3 קוט"ש ו-320 ק"מ וכן 69.9 קוט"ש ו-440 ק"מ לפי תקן WLTP . שדרוג אבזרי נוחות ומערכת מולטימדיה, טעינה מהירה יותר, עיצוב עדכני ומלוטש, מנועים חדשים, תכנון מחודש לתא הנוסעים ושמירה על רף בטיחות גבוה במיוחד. MG ZS EV שומר על מבנה SUV גבוה וכמקובל בשלבי מתיחת הפנים, מקבל עיצוב חדש ורענן, שכולל שלל נגיעות עיצוב חדשות, שדרוגים קוסמטיים וטכניים, אשר ממשיכים לשפר את הנוסחה המוצלחת של הדור הראשון. השינוי המובחן ביותר מצוי מלפנים, עם החלפה מלאה של חזית הרכב הכוללת שבכה (גריל) אטומה אווירודינמית, יחידות תאורה בעיצוב חדש עם 21 יחידות FULL LED בהירות וחזקות יותר ופגוש קדמי ספורטיבי יותר בעיצובו. שקע הטעינה אשר היה עד כה מאחורי סמל MG  ובמרכז השבכה, משנה מקום ומקבל דלת פתיחה חדשה להקלה על מלאכת חיבור הרכב לשקע הטעינה ולשמירה על מראה אסטטי יותר. בחלק האחורי הוספו ליטושי עיצוב נרחבים שעיקריהם החלפת הפנסים האחוריים ביחידות תאורת 'לד' חדשות וכן חישוקים קלים חדשים דו-גווניים בקוטר 17 אינץ'. בנוסף לכך, חלונות הצד האחוריים והשמשה האחורית עברו תהליך הכהיה לסינון יעיל יותר של קרני השמש.
תא נוסעים: בדומה לנעשה בעיצובו החיצוני של ה-MG ZS EV, גם תא הנוסעים זכה לשלל עדכונים שנועדו להפוך את הנסיעה בו לנעימה, שקטה, יעילה וחווייתית יותר. כך למשל, מלבד שדרוג החומרים מהם בנוי ותפור תא הנוסעים, לוח המחוונים הקונבנציונלי הוחלף במסך דיגיטלי בגודל 12.3 אינץ' ובו תצוגה מפורטת של כל המידע הרלוונטי ובמרכז הדשבורד מותקנת כעת מערכת מולטימדיה חדשה, מקורית, עם ממשקי Apple CarPlay  ו-Android Auto ובה מסך מגע בגודל 10.1 אינץ'. מערכת זו נתמכת בשישה רמקולים חדשים איכותיים יותר בעלי אפקט סאונד תלת ממדי.
כדי ליהנות ממערכת משודרגת זו וכדי להפוך את תא הנוסעים לשקט עוד יותר, כל חלל תא הנוסעים קיבל תוספת חומרי בידוד אקוסטי בתחתית המרכב, מתחת למכסה המנוע, בדלתות הרכב ובבתי הגלגלים. כמו כן, גם המנוע החשמלי עצמו קיבל חיפוי אקוסטי שמפחית את צליל הפעולה האופייני של מנועים חשמליים.
מרחב המחיה לא רק שקט יותר, אלא גם נוח יותר עם שימוש בריפוד דמוי עור נעים במושבים, בהוספת תמיכה לצדי גוף היושבים, הוספת תמיכה מתכווננת לגב התחתון, הוספת משענת ראש למושב האחורי המרכזי, משענת יד עם מחזיקי כוסות מאחור וכן חימום למושבים הקדמיים. יושבי הרכב ימשיכו ליהנות מגג פנורמי גדול ממדים עם וילון הצללה, 4 מצבי פתיחה ומנגנון למניעת "תפיסת אצבעות". הודות למבנה ה-SUV ולסידור חכם של תא הנוסעים, תא המטען מציע נפח אחסון גדול וגמיש של 448 ליטר וזה יכול לצמוח עד כדי 1,187 ליטר בקיפול שורת המושבים האחורית (60:40).
סוללות ומנועים: את השדרוג הגדול והחשוב ביותר מקבל MG ZS EV המעודכן במערכת ההנעה, הטעינה ואגירת האנרגיה. לאחר מתיחת הפנים, דגם זה יציע לראשונה את אפשרות הבחירה בין שתי סוללות חדשות ובשתי רמות קיבולת – 50.3 קוט"ש ו-69.9 קוט"ש (45.6 קוט"ש בדור היוצא) אשר מאריכות בצורה משמעותית את טווח הנסיעה בין טעינות. סוללות אלו תוכננו ונבנו בהתאם לתקנים המחמירים ביותר והן כוללות מערכת לכיבוי אקטיבית, מערכת ניהול טמפרטורה קבועה ומערכות לתיעול טרמי לשיפור עמידות הסוללה וטווח נסיעה מוגדל.
הגרסה הראשונה, מצוידת כאמור בסוללה בקיבולת של 50.3 קוט"ש לצד מנוע חשמלי בהספק של 177 כ"ס ו-28.5 קג"מ. יחד יעניק שילוב זה טווח נסיעה של 320 ק"מ לפי תקן WLTP וביצועים טובים של 8.6 שניות מעמידה ל-100 קמ"ש ומהירות מרבית של 175 קמ"ש. הגרסה השניה מצוידת בסוללת ליתיום בקיבולת של 69.9 קוט"ש אשר נועדה להציע טווח נסיעה שימושי ויעיל גדול ככל הניתן בין טעינות – 440 ק"מ לפי תקן WLTP. סוללה זו מספקת את האנרגיה למנוע חשמלי בהספק של 156 כ"ס ו-28.5 קג"מ ויחד מציעים האצה מעמידה ל-100 קמ"ש תוך 8.6 שניות ומהירות מרבית של 175 קמ"ש.
הגרסה שמצוידת בסוללת ה-50.3 קוט"ש מצוידת במטען פנימי חד פאזי בהספק של 6.6 קילוואט ומשך הטעינה, מסוללה ריקה ל 100%, מעמדת 32 אמפר חד-פאזית 7.4 קילוואט יעמוד על כ-8.5 שעות. גרסת הסוללה 69.9 קוט"ש מצוידת במטען פנימי תלת פאזי מהיר יותר, בהספק של 11 קוט"ש לטעינת AC ומשך הטעינה, מסוללה ריקה ל-100%, מעמדת 16 אמפר תלת-פזית יעמוד על כ-7 שעות. שתי גרסאות ה-MG ZS EV משפרות משמעותית גם את יכולות הטעינה המהירה (DC) עם יכולת טעינה בהספק של 80 קילוואט בגרסת הסוללה 50.3 קוט"ש ובהספק של 93 קילוואט בגרסת הסוללה 69.9 קוט"ש. בחיבור לעמדה מהירה תואמת, שתי גרסאות אלה יביאו את טעינת הסוללה מכ-30 אחוזים לכ-80 אחוזים תוך כ-30 דקות בלבד.
שלושה מצבי נהיגה (ספורט, נורמל, חיסכון) המשפיעים על תגובת הרכב, הביצועים וכמובן טווח הנסיעה, יאפשרו לנוהגים לבחור את אופי וסגנון הנהיגה שמתאים להם. כמו כן, שלוש רמות רגנרציה (השבת אנרגיה בהאטה ובלימה) יאפשרו ניצול מקסימלי של תאוטת הרכב להשבת אנרגיה לסוללה והארכת טווח הנסיעה. חידוש חשוב ומעניין בדגם זה, הוא הוספת היכולת להטעין באמצעות הרכב מכשירי חשמל ביתיים לרכב, בהספק של 2.5 קילוואט (11 אמפר). לאחר העדכון, MG ZS EV יהיה רשאי בכל אחת מהגרסאות לגרור משקל של עד 500 ק"ג (עם ובלי בלמים).
בטיחות ואבזור: MG ZS EV מוצע בישראל ברמת אבזור אחת וגבוהה במיוחד, NET UP S וממשיך לשמור על ההובלה בסעיפי הבטיחות ובציון של 5 כוכבים במבחני הריסוק (2019) של ארגון הבטיחות האירופי – יורו NCAP, בזכות השימוש הנרחב במערכות בטיחות אקטיביות מקוריות ומערכות סיוע לנהיגה וכן מרכב קשיח ועמיד מאוד. מערכת ה-MG PILOT ב-ZS EV מורכבת למעשה מ-14 מערכות בטיחות אקטיביות מקוריות וסיוע לנהג שכוללות: בקרת שיוט אדפטיבית עם שמירה על מרכז הנתיב עד עצירה מוחלטת | מערכת זחילה בפקקים | מערכת זיהוי תמרורים והתאמת מהירות הנסיעה במגביל המהירות | מערכת להגבלת מהירות | התרעת התנגשות בחזית | בלימת חירום אקטיבית בפני כלי רכב (רכב נייח בין 4 ל-85 קמ"ש. רכב בתנועה בין 4 ל-150 קמ"ש) והולכי רגל (בין 4 ל-64 קמ"ש) | התרעת סטייה מנתיב הנסיעה | תיקון סטייה מנתיב הנסיעה | התרעה על רכב בשטח המת במראות הכוללת תיקוני היגוי | התרעת מעבר נתיב נסיעה – סורקת 70 מטר לאחור לגילוי רכב מהיר יותר מתקרב | התרעת תנועה חוצה מאחור עד 25 מטרים מכל צד | מצלמות 360 מעלות – באמצעות 4 מצלמות חניה עם פסי הכוונה דינמיים | בקרת אור גבוה – מעבר אוטומטי בין אור דרך לאור מעבר בזיהוי כלי רכב בדרך. בנוסף לכל אלה, MG ZS EV ימשיך להציע אבזור נוחות עשיר ורב שכולל כניסה והתנעה ללא מפתח, טעינה אלחוטית לטלפונים חכמים (מכשירים תומכים), חיישני אורות, חיישני גשם, בקרת אקלים, פתיחת חלונות בלחיצה אחת, 3 שקעי USB, שני שקעי USB TYPE C, מושב נהג מתכוונן חשמלית, מראות צד מתקפלות חשמלית עם הפשרת אדים, ריפוד דמוי עור ועוד.
שירות ואחריות  MG ZS EV  ימשיך להציע מרווח טיפולים גדול של 24,000 ק"מ או שנה. MG ZS EV יימכר בישראל עם אחריות מלאה לרכב של 5 שנים או 150,000 ק"מ ועל הסוללה 8 שנים או 150,000 ק"מ.
מחירים:  144,444 שקלים או 148,900 שקלים. רוכשי MG ZS EV המעודכן יקבלו כהטבה עמדת טעינה ביתית והתקנה בסיסית. בנוסף לכך, יוכלו לבחור בין טרייד-אין במחיר מחירון למותגי לובינסקי (בכפוף לתקון) או הלוואה בגובה עד 100,000 שקל ללא ריבית וללא הצמדה. הזמנה מוקדמת של רכבי MG ZS EV תתאפשר בתהליך דיגיטלי אונליין בלבד באתר MG  ישראל. נהיגות מבחן ברכבי הדגמה יבוצעו במהלך חודש מרץ 2022. מסירות ראשונות מתוכננות לחודש מרץ 2022. לובינסקי ממשיכה לשפר ולהנגיש את הליך המכר הדיגיטלי, בכדי לאפשר שקיפות מלאה של המידע ללקוחות על הדגמים המוצעים, ביצוע תהליך רכישה מלא וקבלת אינפורמציה על הסטטוס של הרכב דרך אפליקציה ייעודית. לאתר הרכישה המקוון : https://mg-israel.co.il/online-shop/

לקסוס עם הדור החדש של ה-NX בישראל

לקסוס NX (צילום יח"צ חו"ל)

מאז השקתו בשנת 2014, ביסס עצמו ה-NX במהירות כדגם חשוב בין מבחר דגמי לקסוס, וכיום הוא מהווה יותר מ-30% אחוזים ממכירות לקסוס באירופה. בישראל, הוא הדגם הנמכר ביותר של מותג היוקרה היפני – הוא אחראי לכ -35% מהמכירות ובה בעת הוא גם מוביל את סגמנט הD SUV  PREMIUM-.

ה-NX החדש, ש-95% מהחלקים בו חדשים לגמרי, מבשר על כיוונים חדשים בעיצוב החיצוני והפנימי, מערכות הנעה חדשות – ובכלל זה מערכת היברידית פלאג אין לראשונה בלקסוס, שיפורים דינמיים שמעניקים חוויית נהיגה מתגמלת ומחוברת יותר, מולטימדיה חדישה ומתקדמת עם קישוריות מהדור הבא ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות לבטיחות ונוחות.

בדגם זה שמרה לקסוס על גישה המציבה תמיד את האדם במרכז, היבט מרכזי בתפיסה "Feel More In Every Moment", המבטא את החוויה החושית העשירה והנהיגה האטרקטיבית של ה-NX החדש.

בפיתוח הדגם לקחו חלק גם נהגי מרוצים מקצועיים כדי לשכלל את הביצועים הדינמיים של המכונית – במיוחד ההיגוי והבלמים – בבדיקות על המסלול במתקן שימויאמה של לקסוס.

דרור גורלניק, מנכ"ל לקסוס ישראל: "ה-NX זכה להצלחה ומשך למותג לקוחות – רבים מהם חדשים – וזאת הודות לשילוב בין יוקרה, עיצוב דינאמי ייחודי, מרגש ומתוחכם ודינמיקת נהיגה מהנה. על מנת לספק מוצר חדש ואטרקטיבי ללקוחות שמצפים היום להרבה יותר מהרכב שלהם, לקסוס המציאה מחדש את ה-NX. אנו מעריכים כי הדור השני שלו, שנוחת כעת באולמות התצוגה, ימשיך את ההצלחה ויימכרו ממנו למעלה מ-1,000 רכבים עד סוף השנה".
עוד אמר גורלניק: "דגם הפלאג אין הראשון של לקסוס שאנו משיקים היום, משלים מהלך אסטרטגי להשקת רכבים מכל סוגי ההנעות החשמליות: הייבריד, פלאג אין הייבריד וחשמלי. זהו מהלך ייחודי בשוק היוקרה והוא מאפשר לכל אחד למצוא אצלנו את המענה המתאים ביותר עבורו בהתאם להעדפות ולהרגלי הנהיגה שלו. זהו צעד משמעותי בהגשמת חזון ה"אפס זיהום" (beyond Zero), בדרך לעתיד ירוק ונקי יותר".
להרגיש יותר תחכום: כיוון חדש בעיצוב של לקסוס: הדגם החדש משקף את המראה האטרקטיבי פורץ הדרך של ה-NX המקורי, אבל הוא גם מציג מראה מתוחכם, דינמי ובוגר יותר. ל-NX יש פרופורציות מאוזנות וחזקות ונוכחות עוצמתית ויציבה על הכביש. בהשוואה לדור הראשון שלו, האורך הכולל גדל ב-20 מ"מ, בסיס הגלגלים ב-30 מ"מ, הרוחב ב-20 מ"מ והגובה ב-5 מ"מ. מידות אלו מבטיחות עיצוב חיצוני אופטימלי ויותר מקום בפנים לנוסעים במושב האחורי.

בין השינויים העיצוביים: צורת הגריל האייקוני של לקסוס היא חלק בלתי נפרד מהעיצוב הכולל של הרכב. מפשק גלגלים קדמי ואחורי רחב יותר מעניק נוכחות יציבה ובולטת יותר; קשתות גלגלים מתרחבות מאכלסות גלגלים בקוטר 20 אינץ'. החלק האחורי מתאפיין בפנסים חדשים בצורת L עם תאורה שמשתרעת לרוחב הרכב והשם “LEXUS” במקום הסמל L על דלת תא המטען יוצר מראה נקי ומודרני.

להרגיש יותר בשליטה: קונספט חדש בארכיטקטורת תא הנוסעים: ב-NX החדש מיושם בפעם הראשונה קונספט TAZUNA החדש לעיצוב סביבת הנהג. הקונספט, ששמו לקוח מהמילה היפנית שמתארת שליטה של הרוכב בסוס באמצעות מושכות, מתמקד במתן שליטה ישירה ואינטואיטיבית לנהג על הרכב, בהתאם לעיקרון "ידיים על ההגה, עיניים על הכביש".

התחושה בסביבת הנהג נוצרת על ידי עיצוב קמור של המרחב מדלת הנהג ועד לקונסולה המרכזית. כאן, מקורות המידע – מסך המולטימדיה העצום צג המידע בלוח המחוונים , לוח מחוונים עם חוגה בודדת, שעונים ממורכזים וצג עילי (בדגמים שנכלל) – מרוכזים כולם באזור אחד כך שניתן לקרוא את התוכן תוך תנועה מינימלית של העין והראש.

עיקרון דומה מיושם בסידור הבקרים של הרכב: כפתור ההתנעה, מוט ההילוכים, בקרי מיזוג האוויר וכפתור בורר מצבי הנהיגה – כולם ממוקמים באותו מקום, כך שיהיה קל להפעילם בצורה פשוטה ואינטואיטיבית.

העיצוב בסביבת הנוסע במושב הקדמי נועד ליצור תחושה של טרקלין יוקרתי, ללא הפרעות מאזור הנהג. תחושה זו מודגשת על ידי קו קמור שמפריד בין שני חללים. בגימור תא הנוסעים נעשה שימוש בחומרים באיכות גבוהה המעניקים תחושה נהדרת. הנוחות ניכרת בפרטים כגון עיצוב מדויק של המושב הקדמי, עם תשומת לב לצורת חתך הרוחב של המושב, מיקום חיזוקים ותמיכות הצד ואף יצירת אזורים שקועים שנועדו לפנות מקום למרפקי הנוסעים. נעשה שימוש נרחב בחומרים אקוסטיים לבידוד רעשים ורעידות לסביבה שקטה ורגועה.

ה-NX החדש הוא דגם לקסוס הראשון שמאובזר במערכת פתיחת דלת אלקטרונית חכמה (e-latch). מערכת אלקטרונית זו מחליפה את ידית הדלת הפנימית המוכרת עם מתג של כפתור לחיצה הנמצא ליד משענת היד בפאנל הדלת. הנוחות מתבטאת גם בפונקציות הפעלה מרחוק באמצעות אפליקציית Lexus Link, הכוללות קירור או חימום מוקדם של תא הנוסעים לפני התחלת הנסיעה ופתיחה ונעילה של הדלת. הפעלת דלת תא המטען החשמלית שקטה ומהירה יותר – זמן הפתיחה והסגירה קוצר בחצי לכ-4 שניות.

NX 450h+, הרכב ההיברידי פלאג אין הראשון של לקסוס: לקסוס התבססה על יותר מ-15 שנות מומחיות בטכנולוגיה היברידית בייצור הרכב ההיברידי פלאג אין הראשון שלה (PHEV), ה-NX 450h+ החדש . דגם הדגל החשמלי מבין מגוון דגמי ה-NX כולל מנוע היברידי 2.5 ליטר וסוללת ליתיום-יון נטענת עם 18 קילוואט, הקיבולת הגבוהה ביותר בקטגוריה. מנוע חשמלי אחורי נוסף מאפשר ביצועים טובים יותר הודות להנעה של כל הגלגלים. מערכת הפלאג אין מייצרת 306 כוח סוס והיא צפויה להעניק האצה מ-0 ל-100 קמ"ש בקצת יותר משש שניות. לעומת זאת, פליטות ה- CO2 (מחזור משולב WLTP) של פחות מ-30 גרם/ק"מ וצריכת דלק של כ-1.1 ליטר ל-100 ק"מ אמורות להיות הטובות בקטגוריה של ה-NX.

גודל וקיבולת הסוללה והידע של לקסוס בנושא יעילות חשמלית משתלבים יחד ומעניקים טווח נסיעה במצב חשמלי מוביל בקטגוריה של 70 ק"מ ונהיגה במצב חשמלי בלבד במהירויות של עד 135 קמ"ש.

היבט חשוב נוסף הוא שרכב הפלאג אין ההיברידי של לקסוס שומר על יעילות גבוהה כאשר הסוללה מתרוקנת. אצל רבים מהמתחרים, ברירת המחדל היא מנוע בערה פנימית, אבל בדגם ה- +NX 450h ברירת המחדל היא מערכת היברידית יעילה שטוענת את עצמה. בנסיבות אלו, ה-NX צפוי להפגין יעילות עד 20% יותר לעומת המתחרים.

לתא המטען של ה-NX יש אותה קיבולת כמו לדגם ההיברידי (ללא בזבוז שטח טעינה בשל רכיבי מערכת ההנעה). יש גם מקום למטען בנפח של 21 ליטר מתחת למדף המטען לאחסון מסודר של כבלי הטעינה. קיבולת מיכל הדלק גם היא לא נפגעה והיא עומדת על 55 ליטר, בהתאמה ללקוחות הסגמנט של ה-NX המשתמשים ברכב גם לנסיעות ארוכות.

NX 350h עם טכנולוגיה היברידית מהדור הרביעי: הביצועים והיעילות של ה-NX 350h ההיברידי שודרגו הודות לטכנולוגיה היברידית מדור רביעי של לקסוס. טכנולוגיה זו מעניקה 25% יותר הספק לעומת המערכת בדגם הנוכחי, ועל כן מעלה את ההספק המרבי ל-244 כוח סוס ומשפרת את ההאצה מ-0 ל-100 קמ"ש ב-15% ל-7.7 שניות בדגמי ה 4X4 ו 8.7 שניות בדגמי ההנעה הקדמית. בד בבד, היא מפחיתה גם את פליטות ה- CO2 בכ-10%. ה-NX 350h יוצע עם הנעה קדמית או הנעה של כל הגלגלים. כושר הגרירה של הדגם בהנעה קדמית עלה ל-1500 ק"ג והוא דומה לכושר הגרירה של גרסת ההנעה של כל הגלגלים 4X4.

להרגיש יותר ביטחון:  LEXUS DRIVING SIGNATURE ופלטפורמת GA-K החדשה : פיתוח הביצועים הדינמיים של ה-NX החדש התמקד באספקת Lexus Driving Signature – שילוב אידאלי בין נוחות נהיגה לבין תגובה מהירה של ההגה, המצערת והבלמים הנאמנה לחלוטין לכוונות הנהג בכל רגע, המייצרת תחושת ביטחון מתגמלת והרגשה של חיבור עם הרכב. לפלטפורמת (Global Architecture K (GA-K של לקסוס היה חלק מרכזי בכך. היא הבטיחה מרכז כובד נמוך (פחות 20 מ"מ), מפשק גלגלים קדמי ואחורי גדול יותר ואיזון משופר בין משקל קדמי/אחורי, התורמים כולם להתנהגות כביש משופרת ולחוויית הנהיגה.

להרגיש יותר מחוברים: קישוריות מהירה יותר וחכמה יותר: ה-NX החדש כולל פלטפורמת מולטימדיה חדשה לחלוטין של לקסוס שמחוללת מהפכה בביצועים לעומת המערכת הקיימת ועונה על רצון הלקוחות לקישוריות מהירה ואינטואיטיבית בתוך הרכב. ההפעלה חלקה ופשוטה כמו שימוש בטאבלט. הפלטפורמה החדשה עושה שימוש בשירותים חכמים, באמצעות יחידת תקשורת הנתונים (DCM) של הרכב. המערכת מספקת גם סייען קולי חדשה בשם ‘Hey Lexus’ העונה לדו שיח ופקודות בקול טבעי. מערכת Lexus Link Pro עושה שימוש בצג עצום בגודל  14 אינץ' חדש – שהוא אחד הגדולים בקטגוריה, והוא מגיעה כסטנדרט לישראל.

להרגיש יותר בטוחים: מערכות בטיחות ועזר לנהג מתקדמות: ה-NX החדש הוא דגם לקסוס הראשון שכולל את חבילת +Lexus Safety System מהדור השלישי והיא המתקדמת ביותר של היצרן. בישראל NX החדשה מגיעה כסטנדרט עם חבילה מקיפה של תכונות בטיחות וסיוע לנהג ומציבה רף חדש לזיהוי סכנות לתאונה ואמצעים למניעתם. השיפורים שהונהגו ב-NX החדש מרחיבים את יכולתה של מערכת קדם התנגשות (Pre-Collision System) לזהות אופנועים ואובייקטים מסוימים בנתיב הרכב, כגון עצים, קירות, עמודי חשמל. למערכת יש גם פונקציה חדשה שמזהה סכנות להתנגשות עם תנועה שמתקרבת ממול או הולכי רגל שחוצים בזמן פנייה בצומת. התגובה המהירה שלה ויכולתה למנוע התנגשות השתפרו עם הוספת מערכת סיוע בהיגוי בחירום (Emergency Steering Assist). כעת, מערכת קדם התנגשות יכולה לזהות ולעזור למנוע 36% יותר תרחישי תאונה מבעבר.

הונהגו שינויים גם במערכת בקרת שיוט אדפטיבית (Adaptive Cruise Control) שמזהה מהר יותר רכב חותך מול ה-NX, לצד שדרוגים במערכת סיוע בשמירה על נתיב (Lane Trace Assist), שעוקבת אחר קו טבעי יותר בעקומות. פעולת בקרת השיוט האדפטיבית הורחבה עם התרעה על תמרורי תנועה (Road Sign Assist) שמאפשרת להגיב ליותר תמרורים ופקודות, כולל רמזור אדום ותמרור עצור. כאשר המערכת מזהה מגבלת מהירות, היא מתריעה בפני הנהג כדי שיתאים את מהירות השיוט.

רמות גימור ומחירים:

Kyushu – על שם מפעל הייצור עטור הפרסים והשבחים של לקסוס ביפן. רמת גימור זו  כוללת: מערכת מולטימדיה עם מסך מגע "14, חישוקי "18, מושבים קדמיים חשמליים מעור Tahara, חימום מושבים קדמיים, חבילת הבטיחות LSS+, חלון גג חשמלי, חיישני חניה קדמיים ואחוריים, חלונות אחוריים כהים, מצלמת 360, תא מטען חשמלי, כוונון גלגל הגה חשמלי, התראה על שטחים מתים ומערכת ה-E-Latch.

Hadori – על שם טכנולוגיית הפוליש הייחודית לייצור חרבות, הלקוחה מהמסורת היפנית. רמת הגימור כוללת בנוסף: הנעה כפולה AWD (בדגמי ה-NX350h בלבד), חלון גג פנוראמי (בדגמי ה-NX350h בלבד), אוורור למושבים הקדמיים, 3 זכרונות למושב הנהג, מושבים מעור טבעי ותאורת אווירה בעלת 64 גוונים.

F-Sport – רמת הגימור כוללת בנוסף: חישוקי "20, חבילת עיצוב F SPORT, מתלים אדפטיביים AVS, תאורה חכמה אדפטיבית AHS, תצוגה עילית HUD כולל גלגל הגעה עם פקדי מגע.

מחירים: החל מ- 289,900 שקלים ועד 359,900 שקלים.

לובינסקי עם שנת שיא מכירות

פיג'ו 2008 על גדת נחל אלכסנדר (צילום דני בר)

שנת 2021 הסתימה כשנת שיא של מסירות רכב חדש בלובינסקי, בה נמסרו 20,373 כלי רכב חדשים לעומת 14,864 כלי רכב שנמסרו בשנת 2020 המהווה צמיחה של 37% ונתח שוק של 7% בשוק הרכב בישראל (השיא הקודם הושג בשנת 2001 – 19,507 כלי רכב של מותגי פיג'ו סיטרואן). עליה משמעותית זו התאפשרה הודות להתחזקות המשמעותית של מותגי הקבוצה, למרות אתגרי המלאי והאספקה. מותג פיג'ו סיים את שנת 2021 עם 8,042 מסירות, צמיחה של 38% לעומת שנת 2020. מותג סיטרואן הצליח לרשום 7,748 מסירות, המשקפות עליה של 20% למרות מחסור גדול באספקה של ברלינגו. מותג אופל שהצטרף ב-2019 לקבוצה גדל לכדי 1,714 מסירות (עליה של 42% ביחס ל-2020 כשרוב המסירות מופנה למגזר הפרטי). MG שהוביל את המהפכה החשמלית מתחזק לכדי 2,956 מסירות בשנת 2021, עליה דרמטית של 102% לעומת שנת 2020. את הרשימה סוגר מותג DS עם צמיחה נאה של 66% לכדי 213 מסירות בשנת 2021.
חשוב לציין, כי לובינסקי, חלוצת המעבר לרכב חשמלי מסרה 1,854 כלי רכב חשמליים BEV מכלל המותגים המהווים כ 17% מסך מסירות כלי הרכב החשמליים בישראל ו-1,586 רכבי PHEV המהווים כ 10% מסך מסירות כלי רכב PHEV בישראל, אשר הבולטים שבהם הם כמובן ה-ZS EV עם  1,548 יחידות בשנת 2021 ו-2,250 יחידות מאז הושק בתחילת 2020 וכן MG EHS עם 1,273 יחידות בשנת 2021.

סיכום מסירות רכב שנת שיא 2021

טויוטה קורולה בין כרמים (צילום דני בר)

למרות בעיות האספקה עקב מחסור השבבים מצד אחד, ועיכובים בהובלות עקב פקקים בנמלי ישראל, שנת 2021 שברה את כל השיאים. ההיי לייטס של סיכומי השנה הם:

 • בשנת 2021 נמסרו בישראל 289,291 מכוניות חדשות ע"י יבואני הרכב הרשמיים. בנוסף נמסרו 3722 מוניות ע"י חברי איגוד יבואני הרכב, ובנוסף להם, מעריכים שנמסרו כ- 10,000 מכוניות שיובאו בערוץ היבוא המקביל. סה"כ בשנת 2021 – שנת שיא עם כ- 302,000 מסירות רכב חדש
 • 20,718 כלי רכב דו גלגליים נמסרו בשנת 2021, מהם כמעט 400 דו-גלגליים חשמליים
 • אחת מכל 8 מכוניות מגיע מתורכיה
 • הרכב הנמכר ביותר בישראל 2021 הוא טויוטה קורולה היברידי עם 12,300 מסירות, הבא אחריו הוא יונדאי איוניק היברידי עם 10,712 מסירות. קיה ספורטג' היא הדגם השלישי בפופולאריות עם 8065 מסירות בשנת 2021.
 • מותג הרכב הנמכר ביותר בשנת 2021 הוא יונדאי עם 43,152 מכוניות חדשות (עליה של 28% לעומת 2020). במקום השני טויוטה עם 40,844 מסירות (עלייה של 41%) ובמקום השלישי קיה עם 39,737 כלי רכב חדשים על כבישי ישראל (עלייה של 55% לעומת אשתקד). סקודה הצ'כית היא המותג האירופאי בראש הדירוג עם 18,628 מכוניות חדשות על כבישי ישראל ועלייה צנועה של 4% בלבד.
 • טסלה עם דגם אחד בלבד – טסלה 3, מסרה אשתקד 6,299 מכוניות שהם כמעט 2/3 מכל מסירות החשמליות בישראל 2021.
 • מותגי הפרמיום בסדר יורד: אאודי עם 3,763 מסירות, מרצדס עם 3,609 מסירות, BMW עם 3,484 מסירות, מזראטי עם 54 מסירות (לעומת 27 אשתקד), יגואר עם 40 (לעומת 174 אשתקד), בנטלי עם 21 מסירות (לעומת 18 אשתקד), פרארי עם 16 מסירות (6 מסירות בשנת 2020), אסטון מרטין עם 4 מכוניות חדשות על כבישי ישראל.
 • משאיות: נמסרו 13,394 כאשר מרצדס המובילה עם 1,642 מסירות, שברולט עם 1,471, DAF עם 1,236, וולוו עם 1,184 מסירות, סקניה עם 1,147.
 • אוטובוסים: נמסרו 3,327 אוטובוסים כאשר מרצדס מובילה בגדול עם 1,195 מסירות, גולדן דרגון הסינית עם 522 מסירות, וולוו עם 470 מסירות.

מלון הרודס הרצליה אירח את חברי מועדון פרארי ישראל

מלון הרודס הרצליה מרשת מלונות פתאל, אירח את חברי מועדון פרארי ישראל שחגגו עשור, לארוחת גאלה יוקרתית, מלווה ביינות פרימיום של יקב בן חיים. החברים שהחנו את הרכבים המפוארים בחזית המלון נהנו מברכה של יו"ר המועדון, אלי חלבי, הרצאה של נהג המרוצים המעוטר, בר ברוך וקטעי קישור של היינן,  איתי בן חיים, שלא הסתפק רק בהסבר על יינות יקב בן חיים, אלא גם ניגן כהרגלו, ובידר את חברי מועדון פרארי עם הסקסופון המוזהב שלו.

ועדת הכלכלה של הכנסת עם פקודת התעבורה, העוסקת בהפעלת רכב אוטונומי

חניית כלי רכב 0 ק"מ (צילום shutterstock)

הוועדה החלה את הדיון בסעיפי הצעת החוק, שנועדה לייצר תשתית חוקית לניסויים ברכבים אוטונומיים למטרות ציבוריות כמו הסעת נוסעים, נסיעות שיתופיות, משלוחים ועוד. ח"כ בועז טופורובסקי, שמילא את מקומו של היו"ר, פתח ואמר כי הוא סבור שהרכב האוטונומי הוא העתיד וצריך להיות יעילים ולקדם את החקיקה. עם זאת, במהלך הדיון בסעיפי ההצעה שבה ועלתה הסוגיה כי כדי ליישם את החקיקה יצטרך משרד התחבורה להתקין תקנות ואם הן לא תותקנה בזמן הדבר יעכב את יישום החוק ואת הניסוי. על רקע זה קרא ח"כ טופורובקי לזרז את התקנת התקנות או למצוא לכך פתרונות אחרים. בנוסף לכך, במהלך הישיבה הוא הזכיר כי יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל ביטון, ביקש להעלות את מספר הרכבים המשתתפים בניסוי מ-400 שהציע משרד התחבורה ל-500. ח"כ טופורבסקי אמר כי ההצעה מקובלת עליו.

נציגת הלשכה המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד חוה ראובני, אמרה כי המשרד ניסה להביא את ההצעה הטובה ביותר, אולם במעט מאוד מקומות בעולם ישנה חקיקה. היא הסבירה כי בגרמניה יש חקיקה דומה, אך בארה"ב ישנה תפיסת עולם אחרת המאפשרת למפעילים לעשות מה שהם רוצים, אבל אם קורה משהו זו אחריותם המלאה.

בדיון היום התייחס ח"כ צבי האוזר להגדרה הפעלה ניסיונית ואמר כי מהות החקיקה הוא לאפשר ניסוי וההיתר ניתן לניסוי, לכן לא יכולה להיות הפעלה אחרת. הוא הזהיר כי אם החוק יגדיר רק הפעלה ניסיונית הדבר יפגע ביכולת להפעיל ניסוי מסחרי והוועדה קיבלה את עמדתו.

ח"כ סמי אבו שחאדה ביקש לדעת האם הפעלת רכב עצמאי תלויה בתשתית מסוימת והאם זה טוב יותר לערים מפותחות, על פני ערים לא מפותחות. עו"ד ראובני הסבירה כי ישנה הבחנה בין רמה 4 – של הפעלה במרחב שהוא לא בהכרח גיאוגרפי, לבין רמה 5 שעדיין לא קיימת – והיא הפעלה ללא כל הגבלה. סמנכ"ל משרד התחבורה, אבנר פלור, הוסיף כי ההפעלה לא מוגבלת בתשתית פיזית או דיגיטלית והרכב יכול לנסוע בכל מקום בו סימונים ותמרורים.

עוד דנה הוועדה גם בסעיף שעוסק בהגדרת אירוע בטיחותי ואירוע בטיחותי חמור. עו"ד אבי ליכט, המייצג את מובילאיי, התייחס לכך ואמר כי אין מחלוקת שהפוקוס הוא על בטיחות, אבל חשוב להבין שנסיעה אוטונומית כרוכה בסיכונים ולכן בכל חוק מזכירים לקיחת סיכונים סבירים שלוקחים בחשבון אפשרות של ניהול תנועה. הוא הוסיף כי החשש של מובילאיי הוא שאם נקודת המוצא של הניסוי לא תיקח בחשבון סיכון סביר, הדבר יכול להוביל לטענות כלפי החברות על כך שלא לקחו את הבטיחות בחשבון ובכך להביא לניסוי לא אפקטיבי כי אנשים, למשל, לא ירצו לנסוע בכלי רכב שנוסע כל כך לאט.

בתגובה לכך אמר ח"כ טופורובסקי כי הוא לא מוכן להיות שותף לזה שיש סיכון סביר להרוג אנשים. הוא הזכיר כי הוא גם יו"ר ועדת המשנה לבטיחות בדרכים ואמר: "לא אקבל דבר כזה גם אם יתהפך העולם". הוועדה אישרה במהלך הדיון את סעיף ההגדרות, ועברה לדיון בסעיפים המהותיים יותר העוסקים בהיתר הפעלה למשתתפים בניסוי.

בדיון שב ועלה הצורך בהתקנת תקנות כדי להביא ליישום סעיפי החקיקה, ועו"ד ראובני התייחסה לכך ואמרה כי במשרד עובדים על זה כבר שנתיים. ח"כ טופורובסקי קרא להאיץ את העבודה, והזכיר כי לעיתים עבודה על תקנות במשרדי הממשלה היא תהליך ממושך, וביקש לשקול פתרונות שיאפשרו לצאת לדרך עם הניסוי בזמן. ח"כ אורי מקלב הציע כי אפשר לקבוע שאם תקנות לא מאושרות תוך תקופה מסוימת החוק בטל, וזה יכול להיות זרז לממשלה. "נכניס מנגנון השמדה עצמית ונראה ניסים ונפלאות קורים", אמר ח"כ מקלב.

סמנכ"ל משרד התחבורה פלוס התייחס גם הוא לכך, ואמר כי מדובר בחקיקה חדשנית וראשונית. הוא הוסיף כי אין כוונה לעכב את הטכנולוגיה בחקיקה ולכן המשרד יעשה מה שניתן כדי לקדם את התקנות. עם זאת הוא הדגיש כי חשוב שהחקיקה תהייה גמישה כמה שיותר.

סוגיה נוספת שעלתה בדיון נגעה לכך שחברה שתשתתף בניסוי מרכז עסקיה צריך להיות בישראל. סמנכ"לית הרגולציה של יאנדקס, שרון פליישר בן יהודה, אמרה כי הבסיס של החברה נמצא ברוסיה. היא הוסיפה כי ברור שמי שמפעיל רכב אוטונומי צריך רישום של חברה בישראל, אך יש אינטרס למדינה שחברות רב לאומיות יפעלו כאן. עו"ד ראובני השיבה כי אם יאנדקס מקימה חברה ישראלית היא המבקשת של ההיתר להשתתף בניסוי אז מרכז עסקיה בישראל.

ח"כ טופורובסקי שאל מה יקרה למשל עם טסלה, בהנחה שתרצה להקים מערכת מוניות אוטונומית אבל לא רוצה להקים חברה בישראל, ועו"ד ראובני השיבה כי היא תצטרך חברה בישראל.

עוד עסקה הוועדה בסעיף שמגביל את מספר כלי הרכב שיוכלו להשתתף בניסוי. ח"כ טופורובסקי שאל את נציגי משרד התחבורה לפי מה הציעו להגביל את המספר ל-400. עו"ד ראובני השיבה כי הכוונה הייתה שיהיה מספר רכבים מוגבל כי לא ניתן לדעת מה ההשפעה על גודש התנועה, אך מספר מספיק שיאפשר פעילות של כמה מפעילים. ח"כ טופורובסקי הזכיר כי בדיון הקודם ביקש יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל ביטון, להגדיל את המספר ל-500 והוא מקבל את הצעתו. הוועדה אמנם לא הצביעה על הסעיף, אך מסתמך כי בקשתו של היו"ר ביטון תתקבל.

הוועדה לא סיימה היום את הדיון בכל סעיפי ההצעה ובסיכום הדיון שב ח"כ טופורובסקי וביקש ממשרד התחבורה למצוא דרך שלא תעכב את החקיקה בגלל תקנות או כל דבר אחר. הוא אף הציע לשקול לקצוב זמנים להתקנת תקנות ולקיום התייעצויות הדרושות בחקיקה. "ארצה שהניסוי יצא לפועל כמה שיותר מהר, ואם הממשלה רוצה להתחיל את הניסוי ביוני לא אנחנו נעצור אותה", אמר.

ספורט מוטורי

ראלי דקאר ערב הסעודית 2022

ראלי דקאר מתקיים זו הפעם ה-44 והפעם בערב הסעודית, במסלול ארוך ומייגע שיסתיים בסוף השבוע הזה, לאחר שמאת המתחרים שיצליחו לסיים את 4000 הק"מ התחרותיים יגיעו לג'דה.

750 משתתפים נרשמו למרוץ (רוכבי גו וארבע גלגלי, נהגים, נווטים וטכנאים). 209 מהנרשמים זו הפעם הראשונה שהם משתתפים בראלי המאתגר. לעומתם 130 משתתפים זו הפעם העשירית ויותר. כמו כן 60 נשים נרשמו למרוץ. בנוסף, 315 נהגים ונווטים נרשמו בקטגוריה דקר קלאסיק שמיועדת למכוניות ומשאיות שנוצרו לפני שנת 1990.

נאסר אל עטייה, הנהג הקטארי הוותיק, מוביל עם הטויוטה שלו בכל שלבי התחרות עד כה כאשר המתחרה הוותיק סבסטיאן לאו הצרפתי, במקום השני עם פער של כ-40 דקות. במשאיות 3 צוותים רוסים עם KAMAZ מובילים בביטחה.

תחבורה ובטיחות

התחבורה הציבורית מנתב"ג ומסוף טאבה חוזרת

בעקבות ביטול המדינות האדומות וצמצום הבידוד לשבים מחו״ל, התחבורה הציבורית ברכבת ובאוטובוסים מנמל התעופה בן גוריון וממסוף טאבה שבה לפעילות מלאה. על פי צו משרד הבריאות, מחוסנים ומחלימים הנכנסים ממדינה שאינה מוגדרת "אדומה" רשאים לנסוע לבידוד בביתם בתחבורה הציבורית, עד לקבלת תוצאות בדיקת הקורונה – בדומה לתקנות שלפני פרוץ הגל החמישי (האומיקרון).

מנכ"לית משרד התחבורה, מיכל פרנק, קיימה בימים האחרונים הערכות מצב לקראת היערכות להפעלת שירות התחבורה הציבורית באוטובוסים וברכבות מנתב"ג וממסוף טאבה. משרד התחבורה ימשיך לפעול בכל הזירות למען השארת התחבורה הציבורית פתוחה ובטוחה, וקורא לציבור להקפיד על עטיית מסיכה לאורך כל הנסיעה למען שמירת בריאות הציבור.

ועדת המשנה לקידום הבטיחות בדרכים עם טיפול בגורמי סיכון וכשלי בטיחות של משאיות, אוטובוסים והסעות

אוטובוסים בתחנה מרכזית (צילום דני בר)

היו"ר טופורובסקי פתח את הדיון ואמר כי המוות בתאונות הדרכים אינו גזירת גורל, וכי בכוונתו להמשיך לעקוב ולא לוותר עד שלא יטופלו כל הכשלים וכל הדברים שהמדינה יכולה וצריכה לטפל בהם. בתחילת הישיבה סיפרה סופי זינו, ששכלה את בתה ושלושת נכדיה בתאונה בה היה מעורב אוטובוס בכביש 89 לפני כשלושה חודשים, כי גילתה מחדלים רבים, חוסר עשייה ועצימת עיניים בכל מה שקשור לטיפול ברכבים כבדים. "תעונה במעורבות אוטובוס יכולה להיות קטלנית יותר מפיגוע טרור, התחקיר שערכתי מוכיח שיש פה כשל מערכתי ואם כל אחד מהגורמים היה מבצע עבודתו לא היינו מגיעים לתאונה. אף אחד לא יחזיר לי את המשפחה שלי, אבל המטרה שלי היא למנוע את התאונה הבאה", אמרה זינו. היא סיפרה כי את הנהג והאוטובוס שהרגו את בני משפחתה צריך ואפשר היה לעצור לפני התאונה וכל הנורות האדומות היו צריכות להידלק.

לאחר מכן חשף היו"ר טופורובסקי תוצאות מבחן שנעשה למדריכים על רכבים כבדים, ממנו עלה כי כמעט 70% מהמדריכים קיבלו ציונים של בין 30 ל-50 נקודות. "אלה שאמורים להדריך איך לנהוג נכשלו במבחן. אני לא יודע איך להסביר את עומק התדהמה מהמחדל. אני על סף לפתוח ועדת חקירה על הנושא הזה, אלא אם תשכנעו אותי שלא הבנתי משהו או שיש התקדמות ופתרונות קונקרטיים לנושא", אמר.

המנכ"ל בפועל של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, שניר זיידל, הציג נתונים לפיהם כ-15% מכלל ההרוגים והפצועים קשה הם כאלה שנפגעו בתאונה במעורבות רכב כבד, והרכבים הכבדים מעורבים בכמעט 30% מהתאונות החמורות. היו"ר טופורובסקי שאל מה עושה הרלב"ד חוץ מלאסוף נתונים, וזיידל השיב כי הרשות הקימה ועדת בדיקה לתאונה בכביש 89, שאמורה לסיים עבודתה החודש. הוא התייחס לנתוני המבחנים שחשף ח"כ טופורובסקי, ואמר כי המדריכים שנכשלו אמורים להדריך נהגים לריתום מטענים וכי הם לא ידריכו שם. היו"ר טופורובסקי אמר כי צריך לדאוג לכך שלא תהייה עוד סבתא שהנכדים שלה ימותו בתאונה עם רכב כבד.

נציג אגף התנועה במשטרה, סנ"צ נועם בגינסקי, אמר כי ב-2019 החלה לפעול יחידת רכב כבד באגף התנועה, אך ציין כי יש לה בעיה לעכב אוטובוס מלא נוסעים ולכן האכיפה כלפי אוטובוסים נעשית כשהם ריקים מנוסעים. לפי הנתונים שמסר לוועדה, ב-2021 נרשמו 1,274 דוחות על חריגה ממשקחים ו-146 משאיות הושבתו. מתוך 7,000 שקילות שבוצעו 18% נמצאו בחריגה. היו"ר טופורובסקי שאל האם כוח האדם מספיק ובגינסקי החזיר בשאלה האם מתישהו היו"ר ראה שיש כוח אדם מספיק. עוד ציין בגינסקי כי ב-2020 נוהלו גם 43 תיקי אחריות שילוחית נגד חברות.

סמנכ"ל משרד התחבורה, אבנר פלור, אמר כי המשרד נותן תמריצים למערכות בטיחות לרכבים כבדים והשנה יוגברו הפיקוח והאכיפה בחברות האוטובוסים. הוא הוסיף: "המדינה יכולה להקצות הכל, אבל בסוף יש אחריות על החברה והנהג. לא ניתן כל יום ויום להגיע לאותם קציני בטיחות. יש אחריות למועצות ולעיריות ולאותן חברות, לבדוק ולוודא, לשם כך יש ממונה בטיחות".

ממלאת מקום ראש עירית נס ציונה, סמדר אהרוני, התייחסה להסעות התלמידים ואמרה כי הרשות יצאה למכרז ויש זוכים, אבל היא לא יודעת איזה אכיפה יש בפועל ואיך היא אמורה למנוע אסון בעירה. נציג משרד החינוך, שמעון אבני, אמר כי במכרז ההסעות יש נספחי בטיחות מפורטים. הוא הוסיף כי ככל שנשקיע יותר נוכל להכניס טכנולוגיות שיפקחו. היו"ר טופורובסקי שאל האם בתור אבא לילידם הוא יכול להיות בטוח כשהילד שלו עולה לאטובוס ואבני השיב: "כשזה במועצה אזורית כן. אם אתה תושב עיר אתה יודע מה המצב של התבורה הציבורית".

יו"ר ארגון נהגי האוטובוס, ישראל גנון, אמר כי היום מי שנושא אקדח צריך ללכת למטווח אחת לשנה וחצי ובאוטובוס, שהוא מסוכן יותר מנשק, יכול לנהוג כל אדם עם רישיון גם אם הוא לא עלה על אוטובוס כבר 20 שנה.

היו"ר טופורובסקי סיכם את הישיבה בדאגה, ואמר כי אין גורם אחד שמתכלל את נושא הבטיחות בדרכים. לדבריו, כולם יודעים מה מישהו אחר צריך לעשות אבל הדברים לא נעשים. הוא הוסיף כי בעוד פיתוח תח"צ זוכה לתקציבית, הבטיחות בתח"צ לא מקבלת התייחסות מספקת, בהסעות התלמידים יש חוסר הבנה מי אחראי על הבטיחות, לא ברור גם מי אחראי לכך שנהג עולה לכביש אחרי שנים רבות ללא ריענון, הבעיות בהכשרת המדריכים לא נתפסות ולא יכול להיות שמי שמכשיר נהגים לשימוש ברכב כבד בעצמו לא מוכשר ויש מסקנות מתאונות קודמות ושום דבר לא מיושם.

"הכל בסופו של דבר מסתכם באותו סיפור – אין גוף מתכלל שאחראי, וזה לא מקובל עלי. אני מרגיש שזה לקראת שיפור ומבין שהולך להיות יו"ר רלב"ד והשרה הולכת לתת לו סמכויות. אני רוצה לראות שיפור. הרלב"ד צריכה לקחת הכל תחת אחריותה", אמר ח"כ טופורובסקי. הוא דרש מהרשות להגיש לוועדה עד סוף פברואר דיווח על הפעולות שצריכות להיעשות ומי לא מבצע אותן, ואמר: "אני רוצה לעזור לרלב"ד שיהיו לו שיניים ומשרד התחבורה הוא עדיין משרד התחבורה והבטיחות בדרכים. יש קצת בשורות, אבל אני רוצה לראות תוצאות בשטח. תחשבו שדפקתי על השולחן והלכתי לתקשורת ואמרתי שיש כאן מחדל. עשיתי את כל זה רק בצורה נעימה. בואו נאגם משאבים ונפעל ביחד", סיכם היו"ר טופורובסקי.

זינוק של 20% בהרוגים מתאונות הדרכים בהשוואה לשנת 2020 – הגבוה ביותר בעשור האחרון

על פי הנתונים, המבוססים על נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מתחילת שנת 2021 נהרגו 359 בני אדם בתאונות דרכים, עליה של 20% בהשוואה לשנה שעברה, הפער הכי גדול בעשור האחרון. 138 מבין ההרוגים מצאו את מותם בתאונות בתחום העירוני ו-219 בדרכים בינעירוניות, 96 נהרגו כהולכי רגל, עליה של 19% בהשוואה לשנה שעברה, 92 נהרגו בתאונה במעורבות רכב כבד, עליה של 24% בהשוואה לשנה שעברה 83 מההרוגים נהרגו כרוכבי אופנוע, עליה של 26% בהשוואה לשנה שעברה, 29 רוכבי אופניים: רגילים (11), חשמליים וקורקינטים (18) נהרגו בתאונות דרכים בשנת 2021 לעומת 26 רוכבים שנהרגו בתאריך המקביל בשנה שעברה – שלושה רוכבים יותר. 57 מההרוגים נהגים צעירים, עליה של 33% בהשוואה לשנה שעברה.

בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 נפגעו בתאונות דרכים בתחום העירוני 9,447 בני אדם, זאת לעומת 8,941 שנפגעו בתקופה המקבילה בשנת 2020.  תל אביב-יפו היא העיר בה נפגעו הכי הרבה בני אדם בתאונות דרכים בעשרת חודשי השנה הראשונים, אחריה ירושלים, חיפה, באר שבע וחולון החמישית במספר הנפגעים.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "בכל יום נהרג אדם בתאונת דרכים. בכל יום עוד משפחה מצטרפת למשפחת השכול. ילדים, אימהות ואבות, סבתות וסבים. משפחות שלמות שמתפרקות בגלל הקטל בכבישים. שנת 2021 היא מהקטלניות והמדממות בעשור האחרון והיא תוצאה של הזנחה רבת שנים. כולנו מסתובבים ברחובות ובכבישים ומרגישים את חוסר הביטחון והחשש הגדול. כבר נוכחנו לדעת כי כאשר הממשלה משקיעה את התקציבים הנדרשים מספר ההרוגים יורד באופן משמעותי וצער וכאב נחסכים ממשפחות רבות. הממשלה הנוכחית חייבת לשנות את סדרי העדיפויות, להחזיר את הכסף שנלקח בשנים האחרונות כדי להחזיר את ישראל למגמה חיובית, שמצילה בכל שנה עוד ועוד אנשים ממוות מיותר בכביש. זו האחריות והמחויבות של הממשלה הנוכחית וזה מה שהציבור דורש ממנה לבצע".

 • בתל אביב-יפו נפגעו ונהרגו הכי הרבה בני אדם בתאונות דרכים בעשרת חודשיה הראשונים של 2021
 • בירושלים נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 1,110 בני אדם, זאת לעומת 1,054 שנפגעו בעיר בשנת 2020. מבין הנפגעים בעיר עד חודש נובמבר – 15 בני אדם נהרגו. החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש אפריל במהלכו נפגעו 157 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).
 • בתל אביב-יפו נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 1,375 בני אדם, זאת לעומת 1,253 שנפגעו בעיר בשנת 2020. מבין הנפגעים בעיר עד חודש נובמבר – 18 בני אדם נהרגו. החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש אפריל במהלכו נפגעו 182 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).
 • בחיפה נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 574 בני אדם, זאת לעומת 472 שנפגעו בעיר בשנת 2020. מבין הנפגעים בעיר עד חודש נובמבר – שבעה בני אדם נהרגו.  החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש יוני במהלכו נפגעו 75 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).
 • בפתח תקווה נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 307 בני אדם, זאת לעומת 342 שנפגעו בעיר בשנת 2020. מבין הנפגעים בעיר עד חודש נובמבר – שני בני אדם נהרגו. החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש פברואר במהלכו נפגעו 36 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).
 • בבאר שבע נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 386 בני אדם, זאת לעומת 340 שנפגעו בעיר בשנת 2020. מבין הנפגעים בעיר עד חודש נובמבר – שמונה בני אדם נהרגו. החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש יוני במהלכו נפגעו 55 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).
 • באשדוד נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 300 בני אדם, זאת לעומת 271 שנפגעו בעיר בשנת 2020. מבין הנפגעים בעיר עד חודש נובמבר – ארבעה בני אדם נהרגו. החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש יולי במהלכו נפגעו 37 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).
 • בחולון נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 331 בני אדם, זאת לעומת 324 שנפגעו בעיר בשנת 2020. מבין הנפגעים בעיר עד חודש נובמבר – שבעה בני אדם נהרגו.  החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש יוני במהלכו נפגעו 44 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).
 • בראשון לציון נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 188 בני אדם, זאת לעומת 261 שנפגעו בעיר בשנת 2020. מבין הנפגעים בעיר עד חודש נובמבר –אדם אחד נהרג.  החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש יוני במהלכו נפגעו 31 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).
 • בנתניה נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 267 בני אדם, זאת לעומת 242 שנפגעו בעיר בשנת 2020. מבין הנפגעים בעיר עד חודש נובמבר – שלושה בני אדם נהרגו. החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש יוני במהלכו נפגעו 37 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).
 • באשקלון נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 195 בני אדם, זאת לעומת 153 שנפגעו בעיר בשנת 2020. מבין הנפגעים בעיר עד חודש נובמבר – שני בני אדם נהרגו. החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש יולי במהלכו נפגעו 30 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).
 • בבת ים נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 252 בני אדם, זאת לעומת 228 שנפגעו בעיר בשנת 2020. מבין הנפגעים בעיר עד חודש נובמבר – שלושה בני אדם נהרגו. החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש אפריל במהלכו נפגעו 34 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).
 • ברמת גן נפגעו בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2021 בתאונות דרכים 253 בני אדם, זאת לעומת 268 שנפגעו בעיר בשנת 2020. החודש בו מספר הנפגעים היה הגבוה ביותר הוא חודש יוני במהלכו נפגעו 47 בני אדם בעיר (ינואר-אוקטובר).

הרוגים מתאונות דרכים לפי אוכלוסייה: מהנתונים עולה כי בקרב החברה היהודית נרשם גידול של 22% בהרוגים השנה לעומת התאריך המקביל בשנה שעברה – סה"כ נהרגו 225 יהודים. בקרב אזרחי החברה הערבית נרשמה של 10% במספר ההרוגים מתאונות דרכים בהשוואה לשנה שעברה – סה"כ נהרגו 108. בנוסף נהרגו 25 זרים (פלסטינאים או עובדים זרים) על כבישי ישראל.

הרוגים מתאונות דרכים לפי סוג דרך: 219 בני אדם נהרגו בתאונות דרכים בכבישים בינעירוניים השנה לעומת 157 בני אדם שנהרגו בתאריך המקביל בשנה שעברה – עליה של 39%. מספר ההרוגים בתחום העירוני נשאר כמעט זהה לשנה שעברה ועומד על 138 הרוגים בשנת 2021.

מגן דוד אדום מסכם את שנת 2021 במספרים

אמבולנס מגן דוד אדום בכוננות (צילום דני בר)

במגן דוד אדום עסקו בשנה האחרונה בהצלת חיים, במלחמה במניעת התפשטות נגיף הקורונה, ובמערך הדגימות והחיסונים. עשרות אלפי עובדי ומתנדבי הארגון המשיכו גם בעת משבר הקורונה לעסוק בפעולות שגרה וחירום ברחבי המדינה. ערב השנה האזרחית החדשה, מסכם הארגון את השנה החולפת ומציג במספרים את עיקר הפעילות.

בשנת 2021 חגג מד"א 91 שנות פעילות ומנתוני הארגון עולה כי במהלך השנה החולפת העניקו החובשים והפראמדיקים של מד"א טיפול רפואי ל- 682,092 חולים ופצועים ברחבי הארץ באמצעות כ-2,000 ניידות טיפול נמרץ, אמבולנסים ואופנועי חירום ברחבי הארץ. עוד עולה מהנתונים כי בשנת 2021, ביצעו החובשים והפרמדיקים של מד"א מיליוני דגימות קורונה וחיסונים. בכל 11.5 שניות מתקבלת שיחה במוקד 101 וזמן המענה הממוצע הנו עד 4 שניות.

אלי בין, מנכ"ל מד"א: "מתנדבי ועובדי מגן דוד אדום פעלו בשנה האחרונה למען בריאותם של תושבי מדינת ישראל, ביום ובלילה, בשבתות ובחגים, בקיץ ובחורף, במסירת גדולה, במקצועיות ובעיקר מהלב, ועמדו בחזית המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה וכך נמשיך עד למיגור המגפה. במהלך שנת 2021 מד"א המשיך להתקדם טכנולוגית וזאת לצד מתן שירותי רפואת חירום וגיוס מנות דם למען אזרחי ישראל בשגרה ובחירום. בשנת 2022 נמשיך לעשות כל שביכולתנו למען אזרחי המדינה ולא נחסוך בכלום למען הבריאות של כולנו, בימי הקורונה וגם לאחריהם".

סיכום השנה במספרים:

 • במד"א פועלים כ-30,000 מתנדבים, עובדים, בני ובנות שירות לאומי ומשרתי שירות אזרחי, בהם למעלה מ-14,000 בני נוער. בנוסף כ-18,000 נאמני חיים פועלים במד"א וכ-30,000 נאמני קורונה. מתנדבי מד"א השקיעו יותר ארבעה מיליון וחצי שעות התנדבות. המתנדב המבוגר ביותר הוא תושב ירושלים בן 92.5, הצעיר הוא בן 14.
 • מגן דוד אדום הפעיל 189 תחנות ונקודות הזנקה בכל רחבי הארץ – 17 מתוכן נפתחו השנה. כ-2,000 ניידות לטיפול נמרץ, אמבולנסים ואופנועים של מד"א פועלים ברחבי הארץ, מתוכם 61 רכבי 4X4, 18 טרקטורונים, 14 ג'יפבולנסים, 24 רכבי תאר"ן (תחנות אירוע רב נפגעים), 2 אוטובוסים לטיפול נמרץ ו-37 אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ ממוגני ירי, 5 עגלות תאורה נגררות, קראוונים לחיסונים ודגימות קורונה ונקודות הזנקה ניידות נגררות.
 • 525 אופנועים, מהם 34 אופנועים כבדים, 175 אופניים חשמליים ו-40 רכבי בימבולנס של מד"א פועלים ברחבי הארץ. בכנרת, פועלת סירת הים-בולנס של מד"א. בנוגע לנתוני הקורונה – בשנה החולפת דגמו החובשים והפראמדיקים של מד"א מיליוני בני אדם במתחמי היבדק וסע, במאות נקודות בדיקה מהירות שפועלות ברחבי הארץ ובבתים. מיליוני בני אדם חוסנו ע"י צוותי מגן דוד אדום בבתי האבות, בדיורים המוגנים, בבתי הספר, במרכזים מסחריים ובנקודות נוספות ברחבי הארץ.
 • רכבי החירום של מד"א הוזנקו 1,259,464 פעמים – בכל 25 שניות בממוצע הוזנק צוות.
 • 682,092 חולים ופצועים טופלו ע"י צוותי מד"א, מהם 44,023 נפגעים מתאונות דרכים. בעונת הרחצה, החובשים והפראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ל-248 מבוגרים וילדים שנמשו מהים, מבריכות וממקורות מים שונים לאחר שטבעו. 16,481 נשים בהריון פונו לביה"ח, 972 נשים מתוכן ילדו בעזרת צוותי מד"א בביתן או בדרך לבית החולים.
 • כ-350,000 גברים ונשים עברו קורסי החייאה ועזרה ראשונה. 547 ממתנדבי הנוער במד"א הוכשרו בטיפול באירועים רבי נפגעים, 439 בני נוער הוסמכו כמדריכי עזרה ראשונה. השנה הותרמו 269,023 מנות דם ע"י צוותי המתרימים בשירותי הדם של מד"א. 25% מתורמי הדם בשנת 2021 הן נשים, בעוד 19% מתורמי הדם הם תורמים חדשים. 27% ממנות הדם הותרמו בבסיסי צה"ל. שירותי הדם של מד"א מפעילים 46 ניידות דם ו-2 קרוואנים נגררים להתרמת דם, כל תרומות הדם נבדקו לקביעת סוג דם וזיהוי מחלות זיהומיות במעבדות שירותי הדם של מד"א וסופקו לכלל בתי החולים ולצה"ל. 5,409 מנות פלסמה הותרמו ממחלימי קורונה, מתוכן כ-3,800 מנות ניתנו לכ-1,900 חולי קורונה במצב בינוני וקשה (2 מנות לכל חולה). בנק החלב של מד"א סיפק לפגיות ברחבי הארץ בשנה האזרחית החולפת כ-1,400 ליטר חלב לפגים נזקקים. בשנת 2021 הצטרפו לבנק 155 תורמות חלב חדשות שעומדות בסטנדרטים הרפואיים הקפדניים ביותר על מנת לספק את החלב הבטוח ביותר לפגים.
 • 138 משאלות הוגשמו בזכות שני אמבולנסי המשאלות של מד"א. הארגון מפעיל 2 מסוקים המצוידים בציוד טיפול נמרץ מתקדם ואלו טיפלו ופינו בהטס 330 חולים ופצועים לבתי החולים ברחבי הארץ. למד"א משאית חפ"ק ארצית ייחודית עם מיטב הטכנולוגיות ו-3 רכבי פיקוד ותקשורת מחוזיים. צוותי מד"א השתתפו בכ-215 תרגילי שטח. במוקד 101 של מד"א התקבלו בשנה החולפת 2,717,174 שיחות, בממוצע בכל 11.5 שניות מתקבלת שיחת 101 במד"א -בעוד זמן המענה הממוצע לשיחת 101 הוא עד 4 שניות. בשנת 2021 הציב מד"א במרחב הציבורי למעלה מ-1,000 מכשירי מפעם להחייאה (דפיברילטור) ב-141 ישובים ברחבי הארץ.

ועדת הכלכלה לדיון במצב התכנון של הארכת כביש 6 לצפון

מפת כביש 6 צפון 2020

על רקע בקשת ח"כ יעל רון בן משה, ח"כ אופיר סופר וח"כ ענבר בזק, שטענו כי בתקציב האחרון שאושר הוחלט לבטל את תכנון והקמת המקטע הצפוני שאמור להגיע עד לשלומי. עם זאת, בשבוע שעבר אמרה שרת התחבורה ח"כ מרב מיכאלי, בדיווח שמסרה לחברות וחברי הוועדה, כי לא התקבלה החלטה כזו והתכנון יקודם.

יו״ר ועדת הכלכלה ח״כ מיכאל ביטון אמר בפתח הדיון כי כביש שש הוא גורם משפיע על התעסוקה והכלכלה והחיבור בין המרכז לצפון הארץ, ולא ייתכן כי יגידו שסלילת הכביש זה לא כלכלי לצפון, המשך כביש שש ראוי שיסלל והמאמצים האלה צריכים להתקיים, יש פה מצוקה גדולה שצריך לטפל בה.

ח״כ יעל רון בן משה אמרה כי ביטול הארכת כביש שש זוהי בעיה רחבה ומטרידה שפוגעת במאות אלפי אזרחים, בפועל אנחנו רואים את המדיניות החדשה של משרד התחבורה שהולכת לפגוע בכביש שש צפונה, ובגדול התחושה היא שכל שינוי המדיניות משאיר מאחור את תושבי הצפון, ואנחנו לא משאירים אף אחד מאחור. עניין כביש שש זהו עורק חמצן ראשי לדרום ולצפון, מיליונים רבים כבר הושקעו בתכנון לסלילת כביש שש צפונה, ובגלל החלטת של שינוי מדיניות הוא פשוט תקוע. מ-2010 התכנית עומדת על הפרק ושום דבר לא קורה, ויש דאגה רבה לתושבי הצפון כיצד יתניידו.

בדיון התברר כי הארכת הכביש לצפון צפויה להיעשות באמצעות זכיין נוסף וככביש אגרה, ועל כך אמרה ח"כ בן משה כי לא תאפשר זאת בשום אופן וכי המדינה היא שצריכה לממן את ההארכה ותושבי הצפון לא צריכים לשלם מס נוסף בגלל מקום מגוריהם.

ח״כ אופיר סופר, מיוזמי הדיון, אמר כי ממשלת ישראל זונחת את הפריפריה, אין השקעה בפריפריה, החשיבות של הכביש היא חשובה לא רק לעסקים הגדולים ולשכירים אלא לכולם, הכביש זה עורק ראשי וכל מי שרוצה לזוז במדינה חייב לנסוע בכביש הזה, זה לא עניין של כדאיות, זה עניין של ציונות. ואם אנחנו רוצים ליישב את הגליל והגשמת החזון הציוני זו המשמעות, מדובר במספרים קטנים מאוד כדי לחולל שינוי משמעותי ואסור לוותר בעניין הזה.

ממלא מקום של מנהל אגף תכנון תעבורתי במשרד התחבורה, הראל דמתי, מסר כי כביש שש ותכנונו לא פסק ותוכניות הביצוע לא יכולות להתחיל עד שאנחנו לא מסיימים לתכנן. היו״ר ביטון שאל אותו באיזה שלב נמצא תכנון הכביש ונענה כי לא אושר בתמ"א הארצית התכנון המדובר.

דוד רוט, מנהל אגף תקציבי פיתוח במשרד התחבורה, אמר כי יש שינוי מדיניות באשר לטיפול בגודש בכבישים, הסיכום התקציבי מוטה תחבורה ציבורית בצורה כבדה והסיכום אומר כי אנחנו נצא בפן התקציבי של שנת 2023 תהיה תכנית שהולכת אחורה מכבישים ומדברת תחבורה ציבורית, וכך גם יילקח בחשבון המשך סלילת כביש שש צפונה. לדבריו, תוך שנה בעצם נתחיל לבצע את התכנון של הארכת כביש שש ותהיה יציאה למכרז.

ראש מועצת שלומי, גבי נאמן, אמר כי הוא מרגיש שאנחנו מפספסים, וציין כי כששרת התחבורה ח״כ מירב מיכאלי הייתה בעכו היא הצהירה חד משמעית כי המשך סלילת כביש שש ייעצר מכיוון שככל יותר שעושים כבישים יש יותר מכוניות וכך נוצרו הפקקים האיומים במדינת ישראל. היא הפגינה את הכבוד שלה למרכז הארץ ופגעה בתושבי הצפון. פרויקט כביש שש והמשכו צפונה לפני שהשרה התפנתה להיות שרה היה אמור להתבצע, ומהרגע שהשרה הגיעה לקחו מיליארד שקל שהיה אמור להיות להמשך סלילת כביש שש והעבירו אותו למרכז הארץ ולתוכניות תחבורה אחרות.

 
- פרסומת -

 

"הצפון היום פחות נגיש למרכז מהנגב, וכביש שש חיבר את הנגב למרכז, והצפון נשאר מאחור", אמר יו״ר הוועדה ח״כ ביטון. ח״כ ענבר בזק, יוזמת הדיון, שיתפה כי כל יום שני זמן הנסיעה שלה מהצפון לירושלים בפקקים אורך בין 3.5 שעות לארבע שעות להגיע לירושלים. "הצפון כל כך מנותק מהבירה והמרכז והדאגה שלי היא שהצפון יישכח, לא ראיתי אף לא כביש אחד בתכנונים של תקציב הממשלה לשנת 2022 לסלילת כבישים חדשה בצפון", אמרה.

ח״כ אורלי לוי אבקסיס אמרה כי כשיאיר לפיד היה שר האוצר נלחמנו לא לעצור את הרכבת לבית שאן, מי שגר בפריפריה מנותק ופה אנחנו ממשיכים את הניתוק באי סלילת הכביש, ככל שאנחנו יותר זמן בפקקים אנחנו משלמים יותר דלק ומזהמים יותר, ושאלה איזה רציונל יהיה להחזיק את האוכלוסייה בפריפריה. "שרת התחבורה ביטלה את הרכבת לאילת והיא ביטלה את המשך כביש שש לצפון, אני לא מאמינה שאכפת לה מהפריפריה, אכפת לה ממדינת תל אביב.", הוסיפה ח"כ לוי אבקסיס.

רונן מרלי, ראש עירית נהריה, אמר כי לתקצב את כביש שש עד שלומי היא רוח גבית לתעסוקה שלנו, ולהשאיר את הצעירים בגליל ובצפון.

היו"ר ביטון סיכם את הדיון ואמר כי בעוד חודשיים יהיה דיון מעקב על כביש שש צפון מדוע נלקח תקציבו והאם הממשלה ומשרד התחבורה מתכוונים לשנות את המדיניות הזאת, בתוך הדיון נדרוש סקירה רחבה על מדיניות סלילת הכבישים והרכבות בצפון, הוועדה דורשת ממשרד התחבורה לתקצב 60 מיליון שקל כדי לאפשר בעתיד את הסלילה של הכביש ולא לעקב בגלל סכום קטן את עתיד הכביש, בלימה של כביש שש זה כדור שלג שמשפיע על עולמות שלמים של אינטרס לאומי, אנחנו דורשים שהכביש ייסלל.

מעל 1,900 ילדים נפגעים בכל שנה בתאונות דרכים כנוסעים ברכב – מחציתם בתחום העירוני

כסא בטיחות ברכב (צילום יח"צ חו"ל)

מנתוני עמותת אור ירוק  המבוססים על נתוני הלמ"ס עולה כי בעשור האחרון (2012-נובמבר 2021) נפגעו בתאונות דרכים למעלה מ-19 אלף ילדים (0-14) בעת שנסעו ברכב –1,900 נפגעים מדי שנה בממוצע. קרוב למחציתם נפגעו בתאונות בתחום העירוני. מספר הילדים שנפגעו בבירת ישראל כנוסעי רכב בעשור החולף יותר מכפול מאשר בעיר השנייה במספר הנפגעים: כאשר בירושלים נפגעו 1,086 ילדים, ובחיפה, הבאה אחריה במספר הילדים שנפצעו בתאונות, נפגעו 486 ילדים כנוסעי רכב בעשור האחרון.

מן הנתונים עוד עולה כי 1,178 ילדים בגילאי 0-14 נפגעו בתאונות דרכים בעת נסיעה ברכב בשנת 2021 (ינואר-נובמבר), מספר זהה למספר הנפגעים בכל שנת 2020. 446 מהנפגעים בשנת 2021 (ינואר-נובמבר) נפגעו בתוך הערים והיישובים. מבין הנפגעים בתקופה זו בתחום העירוני ילד אחד נהרג וארבעה ילדים נפצעו באורח קשה.

עוד עולה מן הנתונים, כי בשנת 2021 (חודשים ינואר-נובמבר) נהרגו בתאונות דרכים בכבישי ישראל 11 ילדים (0-14) כשנסעו ברכב, זאת לעומת שישה שנהרגו בכל שנת 2020.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "ילדינו הם הדבר היקר לנו מכל, אנחנו שומרים עליהם מכל משמר ולמרות זאת במקרים רבים ילדים קטנים שנפגעים בתאונות במהלך נסיעה ברכב לא חגורים או לא ישובים במושבי בטיחות מתאימים לגילם, תוצאות של תאונה ללא חגורה הן ברוב המקרים קשות יותר. הסעת ילדים ללא חגורה או כיסא בטיחות מתאים מסכנת אותם בצורה חמורה ועשויה להגביר את הפגיעות שלהם באופן משמעותי. 200 ניידות משטרה חסרות בכבישי הארץ וחוסר הציות לחוק הוא ביטוי לכך. אם הנהגים היו רואים ניידות רבות יותר בכבישים הם לא היו עוברים על החוק ולא היו נוהגים בצורה שמסכנת את ילדיהם. המשטרה חייבת להגביר את האכיפה והנראות המשטרתית בכבישים וזאת על מנת להרתיע את הנהגים מלעבור על החוק ולהסיע ילדים לא חגורים אפילו בנסיעות קצרות או ליד הבית. יותר שוטרים ויותר ניידות בכבישים יצמצמו את עבירות התנועה ויצילו חיים".

בירושלים כמעט פי שלושה נפגעים יותר מאשר בתל אביב:

 • בירושלים נפגעו 1,086 ילדים (0-14) בעשור האחרון (2012-נובמבר 2021) בתאונות דרכים בעת שנסעו ברכב, מתוכם שניים נהרגו ו-17 ילדים נפצעו באורח קשה. בשנת 2021 (ינואר-נובמבר) נפגעו בעיר 76 ילדים ברכב, זאת לעומת 69 שנפגעו לאורך כל שנת 2020.
 • בחיפה נפגעו 486 ילדים (0-14) בעשור האחרון (2012-נובמבר 2021)בתאונות דרכים בעת שנסעו ברכב, מתוכם ילד אחד נהרג ואחד נפצע באורח קשה. בשנת 2021 (ינואר-נובמבר) נפגעו בעיר 20 ילדים ברכב.
 • בבאר שבע נפגעו 386 ילדים (0-14) בעשור האחרון (2012-נובמבר 2021) בתאונות דרכים בעת שנסעו ברכב, מתוכם ארבעה ילדים נפצעו באורח קשה. בשנת 2021 (ינואר-נובמבר) נפגעו בעיר 27 ילדים ברכב, זאת לעומת 17 שנפגעו לאורך כל שנת 2020.
 • בתל אביב-יפו נפגעו 351 ילדים (0-14) בעשור האחרון (2012-נובמבר 2021) בתאונות דרכים בעת שנסעו ברכב, מתוכם ילד אחד נהרג ושמונה נפצעו באורח קשה. בשנת 2021 (ינואר-נובמבר) נפגעו בעיר 18 ילדים ברכב.
 • באשדוד נפגעו 268 ילדים (0-14) בעשור האחרון (2012-נובמבר 2021) בתאונות דרכים בעת שנסעו ברכב, מתוכם ארבעה ילדים נפצעו באורח קשה. בשנת 2021 (ינואר-נובמבר) נפגעו בעיר 21 ילדים ברכב, זאת לעומת 16 שנפגעו לאורך כל שנת 2020.
 • בנתניה נפגעו 232 ילדים (0-14) בעשור האחרון (2012-נובמבר 2021)בתאונות דרכים בעת שנסעו ברכב, מתוכם שלושה ילדים נפצעו באורח קשה. בשנת 2021 (ינואר-נובמבר) נפגעו בעיר שבעה ילדים ברכב.
 • באשקלון נפגעו 237 ילדים (0-14) בעשור האחרון (2012-נובמבר 2021) בתאונות דרכים בעת שנסעו ברכב, מתוכם ארבעה נפצעו באורח קשה. בשנת 2021 (ינואר-נובמבר) נפגעו בעיר 11 ילדים ברכב.
 • בחדרה נפגעו 229 ילדים (0-14) בעשור האחרון (2012-נובמבר 2021) בתאונות דרכים בעת שנסעו ברכב. בשנת 2021 (ינואר-נובמבר) נפגעו בעיר 20 ילדים ברכב, זאת לעומת שבעה שנפגעו לאורך כל שנת 2020 וכן מדובר במספר הנפגעים הגבוה ביותר מזה ארבע שנים (19 נפגעים בכל שנת 2019, 11 נפגעים בכל שנת 2018).
 • בחולון נפגעו 182 ילדים (0-14) בעשור האחרון (2012-נובמבר 2021) בתאונות דרכים בעת שנסעו ברכב, מתוכם ילד אחד נפצע באורח קשה. בשנת 2021 (ינואר-נובמבר) נפגעו בעיר חמישה ילדים ברכב.
 • בפתח תקווה נפגעו 204 ילדים (0-14) בעשור האחרון (2012-נובמבר 2021) בתאונות דרכים בעת שנסעו ברכב. בשנת 2021 (ינואר-נובמבר) נפגעו בעיר שמונה ילדים ברכב.

כיצד להושיב את הילד באופן הבטוח ביותר ברכב:

תינוק עד גיל שנה חייב תמיד לשבת במושב בטיחות כשפניו נגד כיוון הנסיעה. במידה ומושב התינוק מותקן ליד הנהג, יש לוודא שכרית האוויר מנותקת. במידה והתינוק יושב במושב האחורי, עדיף למקם את מושב הבטיחות בכיסא האמצעי.

פעוטות מגיל שנה ועד גיל ארבע יכולים לשבת במושב בטיחות עם רצועות פנימיות עם כיוון הנסיעה.

ילדים מגיל 4 ועד לגובה של 145 ס"מ, חייבים לשבת על מושב מגביה (בוסטר), המאפשר לחגורת הרכב להתמקם בצורה נכונה, בטיחותית ונוחה על הגוף.

טכנולוגיה

ועדת הכלכלה אישרה ההצעה הממשלתית לתקן את חוק התקשורת

ח"כ איתן גינזבורג, שמילא את מקומו של היו"ר, הזכיר כי היה זה שהביא את ההצעה לקריאה ראשונה כשר התקשורת בממשלה הקודמת. הוא הוסיף כי הטכנולוגיה התקדמה מאוד, אבל חוק התקשורת נשאר מאחור ולא השתנה מאז 1982 ומחייב קבל רישיון על אין ספור פעולות איזוטריות. לדבריו, ההצעה שאושרה תאפשר לקצר הליכים בירוקרטיים, תפחית רגולציה ותעודד כניסת משקיעים כדי שהצרכן יוכל ליהנות משוק מגוון ותחרותי יותר.

מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין, בירכה גם היא על אישור ההצעה ואמרה כי אמנם החוק הוא מורכב, אך מאחוריו יש מהפכה יוצאת דופן. לדבריה, "החזון שלנו זה שוק תקשורת שלא עוסק רק במכירת טלפונים סלולריים, אלא שוק חדשני, טכנולוגי, חי ובועט עם שחקנים בכל מיני גדלים. החוק מאפשר להפוך לשחקן בעולמות האלה בקלות, ובשנים הקרובות, עם כניסת הדור החמישי, זה ישנה את פניו של שוק התקשורת ובמובן הזה הצעת החוק היא מהפכנית", אמרה אבישר בן חורין. היא הוסיפה כי במקום הליך ארוך, ניתן יהיה לקבל אישורים תוך 10-14 יום ולהיות תחת פיקוח של המשרד, ואמרה כי הדבר יביא בשורה לשוק.

בדיון הראשון שקיימה הוועדה בהצעת החוק הסביר שר התקשורת, יועז הנדל, כי "חוק התקשורת מיושן וצריך להתעדכן. החקיקה עושה דה רגולציה משמעותית בשוק התקשורת ומייצרת תהליך קל יותר ופשוט יותר. היום כדי למכור מערכת השקיה, איתורן, טלפון עם שיחות ועידה, אתה צריך רישיון. זה מתאים לשנות ה-80 וה-90 ולא למציאות הנוכחית. המהלך גם יסדיר אגרות וערבויות ויפחית אותן ממיליונים לאלפי שקלים בודדים והכל יגולגל בסוף לצרכן". מנכ"לית משרד התקשורת הסבירה כי מדובר באימוץ מודל אירופי שעובד 20 שנה, כאשר 30% מהשירותים שבחוק התקשורת יהיו פטורים מרישוי, 60% מהשירותים יינתנו בהיתר והשאר יישארו ברישיון.

בדיון היום אישרה הוועדה הוראת מעבר שתאפשר למשרד התקשורת לצאת להליך ניסוי בתדרי 26 הרץ של הדור החמישי, ללא צורך במתן רישיון לחברות שירצו להשתתף בניסוי, בהתאם להסדרה שתופעל עם כניסת החוק לתוקף. נציגת הלשכה המשפטית של משרד התקשורת, ליאת בלום, הסבירה כי הדבר יאפשר הקצרת תדרי דור חמישי בהליך ניסוי לא מסחרי, וכי שר התקשורת יוכל להאריך את תוקף הוראת המעבר, באישור ועדת הכלכלה, בחצי שנה נוספת. היועץ המשפטי של הוועדה, עו"ד איתי עצמון, שאל האם יש חברות שייגשו לניסוי, ובלום השיבה כי המשרד מניח שכן ומקווה שגם החברות הגדולות ייגשו ובנוסף להן הכוונה היא שבניסוי ישתתפו גם חברות מענפי התעשייה, החקלאות והרפואה.

סגן המדען הראשי במשרד התקשורת, רפי הוידה, השתתף גם הוא בדיון וביקש לכלול בהצעת החוק גם את הסדרת שמות המתחם של אתרי האינטרנט בישראל. מנכ"לית משרד התקשורת אבישר בן חורין השיבה לו כי בנושא הזה לא התקיימה עבודת מטה ולאחר שכזו תתקיים, אם המשרד ימצא לנכון הוא יביא חקיקה נפרדת. הודיה אמר כי הנושא ידוע למשרד התקשורת שנים רבות ולכן לא ברורה לו התשובה. ח"כ גינזבורג סיכם את הנושא ואמר כי המשרד ידע טלטלות בשנים האחרונות ולכן הוא מציע לאפשר לו לבחון את הנושא ולבצע למידה מעמיקה, וכי אין בכוונתו לעכב את התיקון הנוכחי בגלל שמות המתחם.

ח"כ אוסאמה סעדי התייחס לכך שתקשורת ואינטרנט, כמו חשמל, אלו זכויות בסיסיות במיוחד בתקופת מגפת הקורונה, וקרא למשרד התקשורת לפעול לסגירת הפערים בנושא בחברה הערבית. ח"כ גינזבורג הצטרך לקריאה ואמר כי צריך לרתום גם את המנהיגות המקומית לכך ולמנוע מקרים של פגיעה בתשתיות. מנכ"לית משרד התקושרת, אבישר בן חורין, השיבה לח"כ סעדי ואמרה כי במגזר הערבי יש חסמים מוגברים של ונדליזם, אך היא מקווה שתוך חודשיים תהייה תכנית פעולה לסגירת הפערים וקידום פריסת סיבים במגזר הערבי. "חייבים מנהיגות חזקה שמתמודדת עם ונדליזם ולא מעודדת פיראטים, אני מחויבת להסברה בערבית ונצא בהסברה מתואמת עם המנהיגות המקומית", אמרה.

בתום הדיון אישרה הוועדה פה אחד את הצעת החוק, בקולותיהם של ח"כ גינזבורג וסעדי, וקבעה כי ההצעה תיכנס לתוקף ב-2 באוקטובר 2022, כאשר השר יוכל לדחות את יום התחילה, באישור ועדת הכלכלה, בחצי שנה. ח"כ גינזבורג ביקש לדעת אם מועד הכניסה לתוקף הוא ריאלי ואבישר בן חורין השיבה: "ריאלי מאוד, אין לי שום כוונה לבקש הארכה".

לאחר אישור ההצעה בירך ח"כ גינזבורג ואמר: "אנחנו בעידן שהטכנולוגיה מאוד התקדמה בשנים אחרונות והרגולציה נשארה מאחור וחלקה לא רלוונטית וחוק התקשורת לא השתנה מאז 1982. החוק כיום מחייב קבלת רישיון על אין ספור פעולות אזוטריות וזו רגולציה שמאוד מכבידה ומעכבת צמיחה והתפתחות טכנולוגית במשק הישראלי. הצעת החוק שסיימנו לדון בה נועדה לקצר הליכים בירוקרטים ממושכים, להפחית רגולציה יקרה וארכאית שתעודד כניסת משקיעים לעולם התקשורת, כדי שהצרכן יוכל ליהנות משוק מגוון יותר תחרותי יותר ואני מודה על הזכות שהבאתי אותה לקריאה ראשונה כשר תקשורת ולהביא אותה לסיום כממלא מקום יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת. אני קורא לכל השרים להפחית רגולציה, להשתחרר מהכבלים, אם תשחררו המשק יצמח והצרכנים ייהנו. רגולציה זה דבר חשוב והכרחי אבל לא כל רגולציה הכרחית".

מנהל אגף הרישוי במשרד התקשורת, גדעון שטרית, אמר כי הוא "מוביל את המסע הזה מעל 6 שנים. אמרתי אתמול שלא פותחים כלום עד שזה לא עובד, זה צעד גדול להגשמה של חלום. אני בטוח שזה יתממש ונוכל להוריד חסמים ולהזניק את שוק התקשורת קדימה".

מנכ"לית משרד התקשורת, אבישר בן חורין, בירכה גם היא: הצעת החוק הזו היא מקצועית ומורכבת והשיח הוא למיטיבי לכת, אך מאחוריו יש מהפכה יוצאת דופן בקנה מידה רגולטורי. החזון שלנו זה שוק תקשורת שלא עוסק רק במכירת טלפונים סלולריים, אלא שוק חדשני, טכנולוגי, חי ובועט עם שחקנים בכל מיני גדלים. החוק מאפשר להפוך לשחקן בעולמות האלה בקלות ובשנים הקרובות, עם כניסת הדור החמישי, ישנה את פניו של שוק התקשורת ובמובן הזה הוא מהפכני. אנחנו עוברים לרישוי שמקבלים תוך 10-14 יום ופיקוח של המשרד. זה מודל חדשני שאני מניחה שנראה בהמשך בשווקים נוספים ויביא בשורה לשוק הזה. הניסוי שאישרתם היום הוא דוגמה לזה שחקנים שלא יכלו להיכנס נראה אותם פורצים פנימה".

תחנות דלק מעופפות יתדלקו בחלל את הלוויינים של אסטרוסקייל Astroscale

LEXI הוא הלוויין הראשון בעולם שתוכנן מראש עם יכולות לתדלוק בחלל. על פי ההסכם הראשוני בין אסטרוסקייל לבין OrbitFab, תחנת התדלוק החללית תספק לצי הלוויינים המתוכנן של אסטרוסקייל כ- 1000 ק״ג של Xenon ובכך יגדל משמעותית היקף הפעילות של הלוויינים וטווח ההגעה שלהם.

חברת אסטרוסקייל, מובילת השוק בשירות לוויינים וקיימות מסלולית ארוכת טווח וחברת Orbit Fab, ספקית שירותי תדלוק בחלל, חמו על הסכם מסחרי, במסגרתו צי לווייני ה-LEXI של אסטרוסקייל (Life Extension In-Orbit) המיועד למשימות הארכת חיים של לוויינים בחלל, יוכל ליהנות משירותי תדלוק מ׳תחנות דלק חלליות׳ שתספק Orbit Fab. LEXI הוא הלוויין הראשון בעולם שתוכנן מראש עם יכולות לתדלוק בחלל. בימים אלה עובדת אסטרוסקייל על פיתוח ממשק תדלוק חדש ובמקביל על פיתוח יכולת ההתחברות בחלל.

על פי ההסכם הראשוני בין החברות, תחנת התדלוק החללית של Orbit תספק לצי הלוויינים המתוכנן של אסטרוסקייל כ- 1000 ק״ג של Xenon ובכך יגדל משמעותית היקף הפעילות של הלוויינים וטווח ההגעה שלהם. ״זהו רגע מכונן עבור שוק השירותים בחלל״, אומר רון לופז, נשיא אסטרוסקייל ארה״ב. ״ההסכם בין החברות מחזק את הערך המוסף עבור הלקוחות שלנו ויצמיח מודלים עסקיים חדשים בין חברות שונות המספקות שירותים בחלל״.

לוויין ה- LEXI מתוכנן להגיע למסלול גיאוסינכרוני בחלל (״GEO״ – גובה 35,786 ק״מ מעל קו המשווה של כדור הארץ) בשנת 2026 והוא יספק שירותי הארכת חיים ללוויינים של מפעילים  מסחריים, לממשלת ארה״ב ולמדינות נוספות מרחבי העולם. בין השירותים: שמירה במסלול ובקרה, תיקוני ניווט, מיקום מחדש ועד פינוי לוויינים תקולים לאתרי ״מזבלות חלליות״.

״זהו רגע היסטרי גדול עבור תעשיית החלל והוא מדגים את הצורך ביכולות תדלוק בחלל״, אומר דניאל פבר, מנכ״ל Orbit Fab. ״יש ביקוש גובר לאספקת שירותים בחלל. ההסכם בין החברות הוא ראשון מסוגו בתעשיית החלל והוא יאפשר לנו לבנות ולפתח את ״תחנות הדלק המעופפות שלנו. אנו מתחייבים מראש לספק את הדלק במחיר ׳פיקס׳ ואסטרוסקייל מתחייבת לרכוש את הדלק מאיתנו״.

Orbit Fab מתכננת לפרוס עשרות מיכלי דלק ומעבורות חלל מתדלקות תוך חמש עד עשר השנים הקרובות הן במסלול לווייני נמוך (״LEO״) והן במסלול גיאוסינכרוני (״GEO״). שתי החברות אף בוחנות שיתוף פעולה נוסף לכיוון הרחבת השוק כולל ביכולות לשנע דלק ממכליות חלל ללוויינים תפעוליים. שתי מעבורות/תחנות הדלק המעופפות הראשוניות ייצאו לדרכן בשנת 2023.

לדברי אריה הלזבנד, מנכ״ל אסטרוסקייל ישראל, יזם ומראשוני תעשיית החלל בישראל, הטכנולוגיה החדשנית של שירות ללוויינים במסלול תאפשר מהפיכה באופן השמרני בו מנוהלים עד עתה ציי לוויינים בחלל. ההסכם מאפשר לנתק את הקשר שבין גודל הלוויין בזמן השיגור לכמות הדלק שיוכל להשתמש בו במשך חייו, כך שלוויין קטן יותר יוכל לספק הרבה יותר שירותי הארכת חיים במסלול, וללוויינים כבדים יותר. למידע נוסף: https://astroscale.com/

ועדת הכלכלה עם תיקון חוק העוסק בהפצת שידורים באינטרנט

ההצעה נועדה להאריך את המצב הקיים באשר לתשלום על הפצת שידורי ערוצים באינטרנט, בהתאם למה שאישרה הוועדה בחוק ההסדרים לשנים 2017-2018, לפיהם חברות התשתית המפיצות שידורים באינטרנט ימשיכו לשלם על הפצת ערוצי התוכן (12, 13 והתאגיד) בהתאם להסכמים בניהם. בתום ישיבה קצרה וסוערת הודיעה ח"כ לימור מגן תלם, שמילאה את מקומו של היו"ר, כי הדיון לא מוצה והוא יתחדש בתקופה הקרובה.

בפתח הדיון הזכירה ח"כ מגן תלם כי הצעת החוק נדונה בוועדה ואושרה לקריאה שנייה ושלישית, אולם נפלה בהצבעה במליאת הכנסת. נציג משרד התקשורת, זיו גלעדי, הסביר כי מדובר בהארכת הוראת מעבר שהותירה על כנה הסכמים שנחתמו בין גופים משדרים לספקי תכנים, והמשרד מבקש להאריך אותה בשנה נוספת.

גלעדי הוסיף כי ההארכה נדרשת מאחר והמשרד נמצא ערב רפורמה משמעותית ברגולציית השידורים – יישום המלצות ועדת פולקמן, ולכן לא נכון לשלוח את השוק למערבולת ולמשא ומתן מסחרי. ח"כ יריב לוין שאל על איזה משא ומתן מדובר, ואמר כי אם תבוטל ההוראה לא יהיה מו"מ כי לא יהיה אפשר לשלם. גלעדי השיב: "ההסכמים כוללים עוד תכנים בעסקה אחת, לכן יהי צורך לפתוח אותם". ח"כ לוין שאל האם המשרד ראה את ההסכמים וגלעדי הודה שלא.

ח"כ לוין הוסיף כי צריך לקיים דיון מסודר בהצעת החוק הזו ולא דיון מהיר, והוסיף: "אני לא מכיר מצב שיש התערובות בוטה של משרד ממשלתי לדחוף קדימה הסדר מסחרי בין גופים מסחריים. זה נתחם לחמש שנים לא במקרה. עכשיו באים הנה ומסתירים מאתנו. אנחנו לא יודעים מה יש בהסכמים, אומרים לנו סודות מסחריים. משרד התקשורת מגויס כולו להגן על ההסדר המסחרי הזה וזה זועק לשמים. אין יכולת לבקש מהכנסת להעביר חוק בלי לשים את הנתונים על השולחן, אני לא זוכר שבכנסת אישרו דברים בלי לדעת פרטים ותוכנם".

ח"כ צבי האוזר השיב לו ואמר: "הסיפור ששמענו מרשים, אבל יש פה קצת זאב זאב. לציבור קשה להבין בין אזעקת אמת לאזעקות פייק. נוריד את הקונספירציה מהשולחן. הממשלה שלוין היה חבר בה דגרה על הנושא שנה אחרי שנה ולא הסדירה את השידורים באינטרנט. אני מברך את שר התקשורת שמאמץ הליך של ועדה ציבורית שסוף סוף מסדירה את הנושא הזה, ההסדר שהממשלה הקודמת ראתה לנכון שהוא סביר וראוי לחמש שנים אנחנו מבקשים להאריך בשנה אחת נוספת, כדי להשלים רגולציה כללית, מה שלא נעשה כי המדינה הייתה תקועה במשך שנתיים בארבע מערכות בחירות והכל היה תקוע. תנו לנו לעבוד בשקט להסדיר דברים ולצמצם את אותו שיהוי שהמדינה נכנסה אליו, כי זו תפקידה של הממשלה הזו, לעבוד, לעבוד, לעבוד".

ח"כ סמי אבו שחאדה אמר כי לא בא עם עמדה מוכנה מראש, אך הוא מסכים עם ח"כ לוין לגבי סדרי הדיון וכי אי אפשר לקבל החלטה בתנאים הנוכחיים. ח"כ אורי מקלב הוסיף כי אי אפשר להגיד שבמליאה היה כשל טכני ולהביא את ההצעה שוב במחטף.

ההצעה נתקלה בהתנגדות גם מצד ח"כ איבתיסאם מראענה מהקואליצה, שאמרה כי ישנה חוסר שקיפות. כמי שעסקה 17 שנה בקולנוע ובטלוויזיה, הוסיפה ח"כ מראענה כי צריך לתת את הדעת גם להשפעה של ההצעה על העובדים והעובדות התעשייה, שמייצרים את התוכן הטוב בעולם. "זו הזדמנות מצוינת, אנחנו ממשלת שינוי ומן הראוי לפתוח את החוזים. יש ביקורת על ההצעה מימין ומשמאל ובצדק. הגיע הזמן שהסוגיה הזו של ערוצים שחושבים שצריך לתת להם אוויר של הציבור בחינם, אז לא – הסיפור הזה נגמר. צריך להסדיר את כל הסוגיה של התוכן ולאפשר למי שעושה את הטלוויזיה והקולנוע המצוין להיות חלק מהדיון הזה", אמרה ח"כ מראענה.

ח"כ יעקב מרגי ביקש להזכיר כי המדינה לא נוסדה לפני חצי שנה בכפר המכבייה, וכי הוא עצמו, כיו"ר ועדת הכלכלה, העביר חוקים כמו פריסת הסיבים ששר התקשורת יועז הנדל מתהדר בה. הוא הוסיף כי הדיון לא היה נולד אם לא הייתה אופוזיציה, ואמר כי אין סיבה לאשר את ההצעה בלי לשים את הנתונים על השולחן אך יש סיבה למה האוצר לא רוצה לעשות את זה.

עו"ד נגה רובינשטיין, שייצגה בדיון את קשת ורשת, אמרה: כי מי שנגד הפקעה צריך לתמוך בהארכת הוראת שעה ומי שנגד רגולציה על האינטרנט צריך לתמוך, כי הוראת השעה מאפשרת שוק חופשי לקונה מרצון ולמוכר מרצון להתקשר בניהם. לדבריה, אם הוראת השעה לא תוארך התוכן של שני הגופים, ש15% מהכנסותיהם מושקעים בסוגה עילית, יופקע. ח"כ לוין הגיב לכך ואמר כי יש הסדר פשוט, הערוצים המסחריים חיים מפרסומות וערוץ 11 מכספי מדינה, הם לא צריכים לקבל מימון נוסף כי בסוף הכל מתגלגל על חשבון הציבור.

מנכ"ל איגוד העובדים בקולנוע ובטלוויזיה, איתמר אביטן, אמר כי המטרה של הממשלה הזו היא לשנות וצריך לשנות. הוא הוסיף כי קשת ורשת סיימו ברווח של כמעט 100 מיליון שקל ואת המיליונים שסלקום ופרטנר מעבירים להם צריך להעביר לתוכן. לדבריו, מטרת הצעה החוק היא להעביר כסף לרשת ורשת. ח"כ מגן תלם סיכמה את הישיבה ואמרה כי הדיון לא מוצה והודיעה כי הוא ימשך בשבועות הקרובים.

כלכלה

ועדת הכלכלה אישרה: רישיון מורי הדרך לשנת 2022 יוארך ללא תשלום

דני מדריך באוטובוס (צילום דני בר)

ח"כ לימור מגן תלם, שמילאה את מקומו של היו"ר, אמרה כי בישראל ישנם כ-8,300 בעלי רישיון הוראת דרך, שנדרשים לחדש את הרישיון אחת לשנתיים בעלות של 267 שקלים. היא הזכירה כי הקורונה השביתה את פעילותם של מורדי הדרך ב-2020 וברוב שנת 2021 שבמהלכה נכנסו לישראל רק 11 אלף תיירים, לעומת 4 מיליון וחצי תיירים שנכנסו לישראל ב-2019. "מורי הדרך לא מסוגלים להתפרנס ונדרש להעניק להם סיוע נוסף", אמרה ח"כ מגן תלם והוסיפה כי תפעל לקדם את הדיון בעניין הטיפול בהם.

הדיון היום התקיים גם על רקע הפטור שאישרה הוועדה מאגרה בשנת 2021, בו נקבע כי בשנת 2022 ישלמו מורי הדרך מחצית האגרה. כעת, על רקע התמשכות משבר הקורונה, אושר הפטור מהחצי השני של האגרה, בסך 133 שקלים וחצי. עוד אמרה ח"כ מגן תלם כי ישנם כ-800 מורי דרך חדשים ששילמו את האגרה עד סוף 2022, והם יקבלו החזר כספי.

יו"ר ארגון מורשת דרך, יונתן שפירא, בירך על אישור התקנות ואמר כי הוא מברך על כל שקל שנחסך ממורי דרך שאין להם הכנסה. הוא הוסיף כי צריך לקיים דיון כולל במצבם של מורי הדרך ובהכשרות המקצועיות עבורם.

יו"ר אגודת מורי הדרך בישראל, גנית פלג, הודתה על אישור התקנות וסיפרה בדמעות: "אנחנו נפגשים מדי יום עם מקרים של מורי דרך שרעבים ממש ללחם. אתמול בלילה דיברתי עם מורת דרך בת 70, שרוצה למכור את הבית שלה כי בסופר היא נאלצת לספור תפוחי עץ שהיא צריכה לקנות. אני רוצה שנשב בהקדם האפשרי לדבר על העניין של איך מפצים וגורמים לאנשים האלה להרים את הראש בחזרה. אלה אנשים שמפרנסים את הבתים שלהם וכל החיים שלהם מוקדשים לאהבת הארץ והסברה שלה. ביום אחד נפסק עולמם והם מצאו עצמם ללא תקווה, כי אין מדיניות קבועה. אם יש שינוי אז יום לאחר מכן הכל מתבטל ואותה תקווה קטנטנה אובדת".

ח"כ סמי אבו שחאדה אמר כי היה רוצה לזרז את הדיונים הבאים לגבי הטיפול בעובדי הענף. ח"כ ולדימיר בליאק הוסיף: "אי אפשר להישאר אדיש לדבריך ולכאב של מורי הדרך .נכון שאנחנו בתקופת אי ודאות מאוד קשה, כפי שסברנו מתחילת דרכה של ממשלת השינוי אנחנו מנסים למנוע פגיעה בכלכלה וסגרים. אני מקווה שבשבוע הקרוב יפתחו השמים ונעשה מאמץ לשמר את החיים ככל הניתן, וגם לפצות את האנשים היקרים האלה".

כאמור, בתום הדיון אושרו התיקונים לתקנות פה אחד בקולות ח"כ מגן תלם, ח"כ אבו שחאדה וח"כ בליאק.

ועדת הכלכלה עם אישור מכסות הביצים לשנת 2022 ויצור 3.055 מיליארד ביצים בישראל

תבנית ביצים (צילום פיקסביי Pixabay )

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, אישרה את תקנות מכסות הביצים לשנת 2022, לפיהן נקבע כי המכסה הכוללת לייצור ביצי מאכל בישראל בשנה הבאה תעמוד על 3.055 מיליארד ביצים. בעקבות זאת נקבע עוד כי תהייה תוספת של 785 מכסות חדשות בהיקף של חצי מיליון ביצים כל אחת. עוד אושר כי תוספת למכסות למגדלים ותיקים תינתן בהתאם לעמידה בשורה של תנאים, בהם עמידה בדרישות חוק צער בעלי חיים ובכך ששטח המחייה של כל מטילה יהיה לפחות 750 סמ"ר.

היו"ר ביטון אמר לפני ההצבעה כי יש נכונות עתידית של שר החקלאות וצוותו לגלות בעתיד גמישות, כחלק מהמשא ומתן על רפורמה כוללת בענף ההטלה. השר פורר אמר כי "ההסכמה היא שאין הסכמה ונמשיך לדבר על התקנות במסגרת הרפורמה הכוללת בענף ההטלה". ח"כ אורי מקלב העיר כי זו לא הסכמה זו הכנעה. התקנות אושרו לבסוף בתמיכת היו"ר ביטון וחברות הכנסת נירה שפק, יסמין סאקס פריסמן ולימור מגן תלם, כאשר ח"כ מקלב הצביע נגד.

ח"כ מקלב אמר עוד כי המגדלים צריכים לחיות בחוסר בהירות וביטחון, איך ינהגו איתם השר והמשרד. הוא הוסיף כי "יש פה נציגים של מפלגות שהחקלאים סמכו עליהם, יש פה כניעה של הקואליציה. כשאנחנו היינו בקואליציה מנענו רפורמות כאלה שהולכות לפגוע בהם. הם יודעים שהייתה להם אוזן קשבת".

מנכ"ל ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ, השתמש במילים קשות מאוד ואמר: "אני מרגיש כמו נאנסת וזה אונס פוליטי. אנחנו שותקים כי אנחנו מבינים את האיום אם התקנות לא יעברו. לא חוויתי את זה בחיי, אבל זה לא אני זה 3000 מגדלים, אנשים מבוגרים, חולים שזו כל פרנסתם ואנחנו מצטרפים לקבוצה שנאנסה לראשונה אי פעם בחייה".

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, אמר: "פנינו קדימה ונמשיך להיאבק. החברה האלה יושבים 60 שנה על גבול לבנון, מול החזיבאללה ושומרים על הגבול. אם כל הכבוד לאבירי המשק החופשי, הליברטריאנים ופורום קהלת, החקלאות והחקלאים הם חלק מחגורת הביטחון והמגן גם של המזון וגם של החיים במדינת ישראל. לא נקבל התבטאויות כאילו שפעת העופות יש לה קשר לטיב הלולים". הוא הוסיף כי הוא מקווה שבסוף יגיעו הצדדים לפשרות.

ח"כ נירה שפק הגיבה לדברים שאמר ח"כ מקלב וציינה כי מאבק החקלאים הוא לא כלי ניגוח כחלק ממאבקי הקואליציה והאופוזיציה. "לא אכפת לך מהחקלאים יותר ממני", אמרה ח"כ שפק לח"כ מקלב, והוסיפה: "זה יום קשה לי, אני באה ממשפחה שיש בה חקלאים שמעבדים את הקרקע על הגבול מול סג'עייה. שאף אחד לא ילמד אותי מה זה חקלאות. זה יום קשה כי השיח נהייה קשה, ולא טוב לי שהחקלאים הפכו לאויב. הצבעתי לא בלב שלם".

השר פורר אמר: "אני יודע שהאווירה קשה והתחושות קשות ויש כעס. לי חשוב להבהיר שאף אחד לא יחשוב שיש כאן מגמה או רצון לפגוע בחקלאים, אלא בדיוק הפוך. לייצר שינוי שדורש דיונים. רציתי להגיע עם תוצרת כללית גדולה ומשמעותית בהסכמה, שתיתן לענף אופק. ההגעה מדי שנה לוועדה עם אותם מריבות היא מבזה, לא נכונה והפוך ממה שאנחנו רוצים. חשבתי שמגיעים להסכמה, לכן אני אומר לחברים אין פה מנצחים ומפסידים. התקנות עוברות כי יו"ר הוועדה התחייב שיעברו לפני סוף השנה ומבחינתי המו"מ הזה כדי להגיע לרפורמה נמשך, ואם ידרשו שינויים נדע לעשות אותם גם כאן. אני מקווה שניפגש פה עוד שבוע".

נציג המגדלים שמעון ביטון אמר בתגובה לדברי השר פורר: "ההסכמה היחידה שהיום אתה קברת את החקלאות ואת כל מגדלי המטילות במדינת ישראל". מזכ"ל תנועת המושבים, עמית יפרח, הוסיף: "התנהלות השר ביזתה את כל חקלאי ישראל. אני רוצה להודות ליו"ר הוועדה על השעות והימים שהשקיע וניסה למצוא פתרונות מתוך, הבנה  שלא קיימת במקומות אחרים, על חשיבות החקלאות".

היו"ר ביטון סיכם את הדיון בלב כבד ואמר: "צר לי שהולכים לשבת אחרי שבוע סוער כזה, בניסיון להביא הסכמות קיוויתי שנצא באווירה טובה, יוצאים עם תקנות מאושרות אבל עם משבר. תקנות שלא עולות בקנה אחד ע היכלות של כל הצדדים לחיות איתם בשלום. זה שהתקנות מאושרות זה לא מחייב לבצע כל מספר שמופיע בהם. זה מחייב לפעול בשום שכל והדרגתיות. קיבלתם סמכויות ואתם אומרים שאתם פתוחים לשנות זה אומר שתפעלו בהיגיון. אני מברך על האמירה של שר החקלאות שהוא פתוח לשנות מה שכתוב כאן ואני מקווה שזה יקרה. אנחנו עם המגדלים באש ובמים ולא הייתי מצביע אם הם לא היו מאשרים זאת כדי לא להשאיר את הענף באי ודאות. ההישג שהענף פועל תחת תקנות, חוסר ההשיג שזה מעל הראש של המגדלים.

"אם תצליחו תוך ימים או שבועות לחזור להביא תיקוני חקיקה ומספרים אחרים דלתנו פתוחה. לא נכון שמעל הקואליציה תרחף עננה של ויכוח על הרפורמה בחקלאות, זה מזיק ליכולת של הממשלה לעבוד. אני קורא לשר, המצב לא טוב והכל על כתפך וגם אם זה התחיל רע זה יכול להיגמר טוב. תעמיקו כבר בראשון ותביאו תוצאה טובה יותר. תם ולא נשלם, הולכים הביתה עם חמיצות. אבל עם יכולת לתקן בשבועות הקרובים".

שונות

בואינג .Vs איירבוס לסיכום 2021

בואינג 737MAX (צילום יח"צ חו"ל)

יצרנית המטוסים האמריקאית, בואינג, פרסמה את הסיכום השנתי של מסירות מטוסים לשנת 2021 ואת המסירות לרבעון הרביעי של שנת 2021 בתחום הצבאי (Defense operations) ובתחום המסחרי (Commercial). בתחום המסחרי מסרה בואינג:

263 מטוסים מסוג בואינג 737 | 32 מטוסי בואינג 767 | 24 מטוסי בואינג 777 | 14 מטוסי בואינג 787 (דרימליינר). בתחום הצבאי מסרה בואינג:

16 מטוסי F-15 | 83 מסוקי קרב מסוג אפאצ'י (חדשים ומיוצרים מחדש) | 20 מסוקי תובלה מסוג צ'ינוק  CH-47| 13 מטוסי תדלוק מסוג KC-46.

איירבוס מסכמת את 2021  עם 611 מטוסים שנמסרו, עליה של 8% לעומת 2020. בשנת 2021 איירבוס הכפילה את כמות ההזמנות הנוספות שלה בהשוואה לשנת 2020 עם 771 הזמנות חדשות. כאשר צבר ההזמנות של איירבוס בסוף 2021 עומד על 7,082 מטוסים חדשים.

46% מהציבור מודים: הכי פוחדים מתאונות דרכים

תאונת דרכים (צילום דני בר)

46% מהציבור מודים כי החשש הכי גדול שלהם הוא להיפגע בתאונת דרכים, יותר מאירועי טרור, יותר מהחשש להידבק בקורונה ויותר מכל תחום אחר, כך עולה מסקר חדש של עמותת אור ירוק. מהסקר שבוצע על ידי מכון המחקר "מאגר מוחות" ונועד לבחון את עמדות הציבור בנוגע לטיפול בנושא תאונות הדרכים בישראל, עולה כי 34% מהציבור חושש מאירועי טרור ופיגועים ורק 11% מביעים חשש מהקורונה. 9% מהציבור חושש מדברים אחרים.

רבות דובר על הנהג הישראלי ואחריותו הבלעדית לתאונות דרכים אבל 68% מהציבור חושבים שלנהג הישראלי ולמשרד התחבורה והבטיחות בדרכים אחריות שווה לעובדה שמדינת ישראל נמצאת בין המדינות בהן נרשמה הירידה הקטנה ביותר במספר ההרוגים בעשור האחרון, מבין מדינות אירופה. 17% מהנשאלים טוענים כי משרד התחבורה והבטיחות בדרכים הוא האחראי הבלעדי לכישלון. רק 15% מהציבור חושב שהנהגים בלבד אחראים לכישלון במאבק בתאונות הדרכים.

עוד עולה מתוצאות הסקר:

אזור השרון: 62% מהנשאלים הכי חוששים מתאונות הדרכים, 30% מאירוע טרור או מלחמה ו-5% הכי חוששים מהקורונה.

כשהנשאלים מאזור המרכז נתבקשו לתת ציון להתמודדות הממשלה עם תאונות הדרכים הם העניקו  את הציון הממוצע 3.93 (בסולם של 1-10). בנוסף, 75% מהמשיבים העניקו ציון נמוך (בין 1-5) להתמודדות הממשלה במאבק בתאונות הדרכים.

52% מהנשאלים מהצפון – מעל מחצית מהמדגם, טענו כי יש למנות שר שיעסוק רק בבטיחות בדרכים.

50% מהנשאלים מהדרום חושבים שהפתרון הוא ענישה קשה יותר לעברייני תנועה, 13% חושבים שהפתרון הוא שיפור התשתיות בכבישים האדומים, 17% חושבים שיש להוסיף שוטרים וניידות להגברת ההרתעה ו-19% חושבים ששיפור התחבורה הציבורית הוא הפתרון לתאונות הדרכים.

73% מהנשאלים מירושלים מאמינים כי האחריות לתאונות הדרכים שווה בין משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ובין הנהגים.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הגיע הזמן שבמשרד התחבורה והבטיחות בדרכים יהיו קשובים לרחשי הציבור ויקצו את התקציב הנדרש כדי לצמצם את הקטל בדרכים. תאונות הדרכים הן החשש הגדול ביותר שאתו מתמודד האזרח בישראל, יותר מטרור ויותר מקורונה או אלימות כיום. מהסקר עולה עוד שרוב הציבור מבין שלא מדובר בגזירת גורל אלא גם מכיר באחריותו של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ולכן דורש גם פעולה מתאימה. חובה להגדיל את הכסף שמועבר להצלת חיי אדם בכבישים. רק כך נוכל למנוע את ההרוג הבא".

רוב הנשאלים הכי חוששים מתאונות הדרכים, יותר ממלחמה וטרור, יותר מקורונה

 • אזור הצפון: 49% מהנשאלים הכי חוששים מתאונות הדרכים, 31% מאירוע טרור או מלחמה ו-11% הכי חוששים מהקורונה.
 • אזור השרון: 62% מהנשאלים הכי חוששים מתאונות הדרכים, 30% מאירוע טרור או מלחמה ו-5% הכי חוששים מהקורונה.
 • אזור המרכז: 45% מהנשאלים הכי חוששים מתאונות הדרכים, 33% מאירוע טרור או מלחמה ו-13% הכי חוששים מהקורונה.
 • אזור ירושלים: 42% מהנשאלים הכי חוששים מתאונות הדרכים, 42% מאירוע טרור או מלחמה ו-6% הכי חוששים מהקורונה.
 • אזור הדרום: 39% מהנשאלים הכי חוששים מתאונות הדרכים, 38% מאירוע טרור או מלחמה ו-13% הכי חוששים מהקורונה.

הנשאלים העניקו ציון נכשל להתמודדות הממשלה עם תאונות הדרכים (נמוך מ-5)

 • כשהנשאלים מאזור הצפון נתבקשו לתת ציון להתמודדות הממשלה עם תאונות הדרכים הם העניקו  את הציון הממוצע 4.22 (בסולם של 1-10). בנוסף, 73% מהמשיבים העניקו ציון נמוך (בין 1-5) להתמודדות הממשלה במאבק בתאונות הדרכים.
 • כשהנשאלים מאזור השרון נתבקשו לתת ציון להתמודדות הממשלה עם תאונות הדרכים הם העניקו  את הציון הממוצע 4.32 (בסולם של 1-10). בנוסף, 81% מהמשיבים העניקו ציון נמוך (בין 1-5) להתמודדות הממשלה במאבק בתאונות הדרכים.
 • כשהנשאלים מאזור המרכז נתבקשו לתת ציון להתמודדות הממשלה עם תאונות הדרכים הם העניקו  את הציון הממוצע 3.93 (בסולם של 1-10). בנוסף, 75% מהמשיבים העניקו ציון נמוך (בין 1-5) להתמודדות הממשלה במאבק בתאונות הדרכים.
 • כשהנשאלים מאזור ירושלים נתבקשו לתת ציון להתמודדות הממשלה עם תאונות הדרכים הם העניקו  את הציון הממוצע 4.15 (בסולם של 1-10). בנוסף, 71% מהמשיבים העניקו ציון נמוך (בין 1-5) להתמודדות הממשלה במאבק בתאונות הדרכים.
 • כשהנשאלים מאזור הדרום נתבקשו לתת ציון להתמודדות הממשלה עם תאונות הדרכים הם העניקו  את הציון הממוצע 4.44 (בסולם של 1-10). בנוסף, 66% מהמשיבים העניקו ציון נמוך (בין 1-5) להתמודדות הממשלה במאבק בתאונות הדרכים.

כשנשאלו האם לדעתם צריך למנות שר שיעסוק רק בבטיחות בדרכים:

 • 52% מהנשאלים מהצפון – מעל מחצית מהמדגם, טענו כי יש למנות שר שיעסוק רק בבטיחות בדרכים.
 • 57% מהנשאלים מהשרון – מעל מחצית מהמדגם, טענו כי יש למנות שר שיעסוק רק בבטיחות בדרכים.
 • 52% מהנשאלים מהמרכז – מעל מחצית מהמדגם, טענו כי יש למנות שר שיעסוק רק בבטיחות בדרכים.
 • 38% מהנשאלים מירושלים – מעל שליש מהמדגם, טענו כי יש למנות שר שיעסוק רק בבטיחות בדרכים.
 • 48% מהנשאלים מהדרום – כמחצית מהמדגם, טענו כי יש למנות שר שיעסוק רק בבטיחות בדרכים.

מרבית הנשאלים מכלל האזורים חושבים שהפתרון לתאונות הדרכים נעוץ בענישה קשה יותר לעברייני תנועה:

 • 39% מהנשאלים מהצפון חושבים שהפתרון הוא ענישה קשה יותר לעברייני תנועה, 27% חושבים שהפתרון הוא שיפור התשתיות בכבישים האדומים, 17% חושבים שיש להוסיף שוטרים וניידות להגברת ההרתעה ו-17% חושבים ששיפור התחבורה הציבורית הוא הפתרון לתאונות הדרכים.
 • 38% מהנשאלים מהשרון חושבים שהפתרון הוא ענישה קשה יותר לעברייני תנועה, 27% חושבים שהפתרון הוא שיפור התשתיות בכבישים האדומים, 16% חושבים שיש להוסיף שוטרים וניידות להגברת ההרתעה ו-19% חושבים ששיפור התחבורה הציבורית הוא הפתרון לתאונות הדרכים.
 • 41% מהנשאלים מהמרכז חושבים שהפתרון הוא ענישה קשה יותר לעברייני תנועה, 20% חושבים שהפתרון הוא שיפור התשתיות בכבישים האדומים, 19% חושבים שיש להוסיף שוטרים וניידות להגברת ההרתעה ו-20% חושבים ששיפור התחבורה הציבורית הוא הפתרון לתאונות הדרכים.
 • 31% מהנשאלים מירושלים חושבים שהפתרון הוא ענישה קשה יותר לעברייני תנועה, 27% חושבים שהפתרון הוא שיפור התשתיות בכבישים האדומים, 29% חושבים שיש להוסיף שוטרים וניידות להגברת ההרתעה ו-13% חושבים ששיפור התחבורה הציבורית הוא הפתרון לתאונות הדרכים.
 • 50% מהנשאלים מהדרום חושבים שהפתרון הוא ענישה קשה יותר לעברייני תנועה, 13% חושבים שהפתרון הוא שיפור התשתיות בכבישים האדומים, 17% חושבים שיש להוסיף שוטרים וניידות להגברת ההרתעה ו-19% חושבים ששיפור התחבורה הציבורית הוא הפתרון לתאונות הדרכים.

רוב מוחלט של הנשאלים חשים שהאחריות לתאונות הדרכים מתחלקת בין משרד התחבורה והבטיחות בדרכים לבין הנהגים

 • 70% מהנשאלים מהצפון מאמינים כי האחריות לתאונות הדרכים שווה בין משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ובין הנהגים.
 • 73% מהנשאלים מהשרון מאמינים כי האחריות לתאונות הדרכים שווה בין משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ובין הנהגים.
 • 69% מהנשאלים מהמרכז מאמינים כי האחריות לתאונות הדרכים שווה בין משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ובין הנהגים.
 • 73% מהנשאלים מירושלים מאמינים כי האחריות לתאונות הדרכים שווה בין משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ובין הנהגים.
 • 61% מהנשאלים מהדרום מאמינים כי האחריות לתאונות הדרכים שווה בין משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ובין הנהגים.

ועדת הכלכלה ושרת התחבורה עם תקנות משרד לצמצום והגבלת השלכת פסולת מכלי שיט בים

זיהום בבסיס חיל הים באילת (צילום עוז גורן, המשרד להגנת הסביבה)

לאחר עיכוב של שנים, ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה תקנות של משרד התחבורה שנועדו לצמצם באופן דרסטי את היקף האשפה שמושלכת מכלי שיט בים. בכך מאמצת ישראל את הרף הבינלאומי ומצטרפת למדינות המובילות באכיפת צמצום הזיהום בים. התקנות שהוגשו על ידי שרת התחבורה והבטיחות בדרכים ח"כ מרב מיכאלי גובשו על ידי רשות הספנות והנמלים במשרד התחבורה ומבוססות על האמנה הבינלאומית MARPOL, שבה חברות מדינות רבות בעולם. מדובר בנדבך נוסף במאמצים שנוקטת מדינת ישראל בהגנה על הסביבה הימית מזיהום הנובע כתוצאה מהשלכת פסולת אורגנית ושאינה אורגנית, בחופים ובים. התקנות יצמצמו זיהום הים באשפה, תוך הסדרת פינוי האשפה הנאגרת בכלי שיט בעת שהייתם בנמלים וקובעות סנקציות וצעדי ענישה למפירים אותן.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: "התקנות האלו הן צעד קריטי להגנה על הים שלנו מפני זיהום בלתי הפיך. מדי כמה חודשים אנחנו רואות זיהומי ענק בים ובחופים שנובעים מהשלכת פסולת בלב ים שמשפיעה ישירות על המרחב הימי ופוגעת בו באופן קריטי. כשרת תחבורה, זו חובתי לשמור גם על המרחב הימי ולכן קידום התקנות האלה הוא צעד משמעותי וסביבתי ראשון במעלה".

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום תיקונים לתקנות הנמלים העוסקים בהשלכת אשפה מכלי שיט. את הבקשה לתקן את התקנות הגיש משרד התחבורה, על מנת להתאימן לאמנה הבינלאומית, לפיה כל השלכת אשפה לים היא אסורה. עם זאת, התקנות מסדירות מקרים בודדים בהם ההשלכה מותרת. ח"כ לימור מגן תלם, שמילאה את מקומו של היו"ר, פתחה את הדיון והזכירה כי יש לה מחויבות גדולה לנושא הגנת הסביבה, בין היתר כיושבת ראש משותפת של השדולה הסביבתית חברתית. היא הזכירה כי ישראל היא צד לאמנה הבינ"ל למניעת זיהום מאניות, ואמרה כי התקנות נועדו להתאים את החקיקה בישראל לנוסח המחמיר של הנספח החמישי לאמנה שנכנס לתוקף בינואר 2013.

היועצת המשפטית של רשות הספנות והנמלים, עו"ד בילי בירון, הסבירה כי התקנות נועדו להחליף תקנות משנת 2010, על רקע שינוי האמנה הבינלאומית שישראל חתומה עליה. לדבריה, השינוי הופך על כנו את ההנחה היסודית בנוגע להשלכת אשפה. "אם בעבר הים היה נתפס כמקום שאפשר להשליך בו את כל האשפה, בשנים האחרונות השתנתה התפיסה וכעת הכל אסור למעט חריגים בודדים בהתאם לסוג האשפה והמרחק מהיבשה", אמרה עו"ד בירון. עוד היא ציינה כי בים התיכון יש הסדרים מחמירים, מתוך הבנה על חשיבות שמירת ניקיונו וכן אניות זרות שפוקדות נמלים זרים כבר מחויבות בהוראות אלה משנת 2013 ולכן זה לא חידוש.

סמנכ"ל עמותת צלול, יובל ארבל, אמר מנגד כי הופתע לגלות בשבוע שעבר את התקנות, וטען כי הן לא פורסמו לציבור בשנה האחרונה. "למרות שאנחנו מברכים על זה שהמדינה מוצאת לנכון 12 שנה אחרי שהאמנה תוקנה להפוך אותה לתקנות בישראל, עדיין המדינה נשארת מאחור. יש פה כמה כשלים ואם היו מתייעצים עם הגופים המקצועיים התקנות לא היו קורות פה" טען ארבל.

ארבל התייחס למספר החרגות, בהן אפשרות להשלכת רשתות דיג, הגדרת מפקחים מוסמכים, החרגה של פסלות דגים חקלאית, הוצאת אשפה מחיפוש משאבים בים והחרגת כלי שיט צבאיים וממשלתיים. באשר להשלכת רשתות דיג אמר ארבל כי רשת כזו ממשיכה לפגוע בבעלי חיים והופכת למלכודת מוות. לדבריו, צריך לבטל את ההחרגה הזו. באשר להגדרות מפקחים אמר כי גם המפקחים של רשות הטבע והגנים צריכים לקבל סמכויות אכיפה. הוא אף הזהיר מאפשרות של השלכת אשפה מחוות דגים ליד הכלובים בים, ואמר כי זה יגרום להפצה של מחלות בדומה לשפעת העופות. עוד הוא הוסיף כי כיום אסור להשליך פסולת מאסדות קידוח ולא ברור למה אפשר להשליך אשפה הנובעת מחיפוש משאבים בים. עוד אמר ארבל כי צריך להתייחס גם לכלי שיט צבאיים וממשלתיים וכי לא יכול להיות שפקח שבא להגן על הטבע למעשה ראשי להשליך פסולת מכלי השיט.

מנהל אגף פיקוח ובקרה ברשות הספנות, יוסף יוהנה, אמר כי פסולת מאסדות קידוח עוברת סינון ובגלל שחומר השימון או הקירור כל כך יקר נעשה בו שימוש חוזר. עו"ד בירון התייחסה לנושא החוות החקלאיות, ואמרה כי התקנות נצמדות לאמנה הבינלאומית. באשר לכלים הצבאיים אמרה כי האמנה לא מחילה את החובה על כלים צבאיים של אף מדינה. היא הוסיפה כי היועץ המשפטי של חיל הים אמר כי החיל נוהג בהתאם לתקנות, אבל אי אפשר לחייב את הכלים הצבאיים לעמוד בתקנות.

ח"כ מגן תלם התייחסה להערות שנשמעו וקראה למשרדים הרלוונטיים לטפל בהם. היא אף הודיעה כי תקיים דיון נוסף בוועדה בכל הנוגע להשלכת פסלות של פסדי דגים ובנוגע להסמכת פקחים של רשות הטבע והגנים לאכיפת התקנות.

נציגת המשרד להגנת הסביבה, איריס שליט, התייחסה גם היא לתקנות ואמרה כי המשרד תומך, אך יש למשרד קושי בעניין האכיפה. היא הסבירה כי כדי לבצע אכיפה צריכים יהיו מפקחי המשרד להסתייע במשטרה. "ככל שיהיה אירוע של זיהום ים מתוקף התקנות האלה, המפקחים שלנו לא יוכלו לחקור בלי לפנות למשטרה", אמרה. עו"ד בירון השיבה כי זה לא המקום להעלות את הנושא. לדבריה, "יש מחלוקת של שנים בין משרד התחבורה למשרד להגנת הסביבה ואנחנו סבורים שזה בליבת הפעילות של מפקחי רשות הספנות. הוראות הדין קובעות שתנאי הסמכה בסיסים הם שמפקח יהיה או קצין מכונות ראשי או קברניט באניה, שרק להם הידע והניסיון הנדרשים לצורך אכיפת עבירות פליליות כל כך מורכבות. נכון להיום כולנו נדרשים למשטרת ישראל, אין סמכות שהמשרד להגנת הסביבה ביקש ולא קיבל".

במהלך הדיון התייחסה עו"ד בירן גם לנושא השלכת רשתות דיג, והציגה נוסח מתוקן שהוסכם הבוקר, לפיו לא תותר השלכה של רשתות דיג סינטטיות, אלא אם מדובר באבדן שהתרחש במקרה ועל אף שננקטו כל האמצעים הסבירים מראש כדי למנוע את האבדן. סמנכ"ל צלול ארבל התייחס לכך ואמר כי אם מישהו איבד נשק בשטח יש פה עבירה חמודה מאוד ואותו דבר צריך להיות במקרה של דיג שאיבד את הרשת שלו בים, ואין סיבה להחרגה. עם זאת, במהלך הדיון קיבלה ח"כ לימור מגן תלם את התיקון שהציגה עו"ד בירון ואישרה את הנוסח המתוקן.

לקראת תום הדיון נקבע כי התקנות יכנסו לתוקף 45 ימים לאחר פרסומן ברשומות. התקנות אושרו בקולותיהם של ח"כ מגן תלם, ח"כ אורי מקלב וח"כ אלון טל שהצטרף לישיבה לקראת סיומה.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: