טיול מהזוית היהודית בקלן

אולה מיאלקס עורכת סיור בעקבות המורשת היהודית של קלן ||| כרמי לבנשטיין, פגשה את אולה בקלן וחיברה אותה לישראל וליהדות ||| התוצאה סיורים בדגש יהודי וסיורים קולינאריים בקלן ||| פרטים בהמשך <<<

Halver Hahn של קלן (צילום דני בר)

כרמי פוגשת את אולה

אולה (או אורסולה) נולדה וחיה בקלן, שם היא מורה לאנגלית ואוהדת ישראל מושבעת. אולה פגשה את בעלה ברנט, בגיל 18 כשביקרה בפעם הראשונה בישראל במסגרת חילופי נוער. מאז לא נפרדו דרכיהם. מספרת כרמי: "את אולה וברנט פגשתי בשנת 1971 כשהגעתי ביחד עם דני בעלי לקלן ללמוד לתואר שני חינוך גופני עם התמחות בספורט לנכים. ומאז החברות שלנו היא חברות אמת של עשרות שנים. אנחנו, שני הזוגות, נפגשים בקלן או בארץ אחת לשנה שנתיים".

אולה המדריכה, הפעם באילת (צילום כרמי לבנשטיין)

אולה מדריכת תיירים ועובדת בלשכת התיירות המקומית של קלן. בעקבות שיחות משותפות החליטה אולה לבנות סיורים המשלבים בהם את ההיסטוריה של יהודי קלן. סיורים שמלמדים על ההיסטוריה המפוארת של היהדות המקומית. הסיורים נערכים בשפה האנגלית או גרמנית.

יהדות קלן

קלן היא ביתו של היישוב היהודי העתיק ביותר מצפון לאלפים. הקהילה היהודית הראשונה הוכרה על ידי הקיסר הרומי קונסטנטין כבר בשנת 321 לספירה. קלן וריינלנד (ארץ הריין) היו תמיד מרכז הגירה של יהודים מכל רחבי אירופה. למרות הנזק הרב של מלחמת העולם השנייה, העיר היא היחידה בגרמניה שבמשך 2000 שנים קיימה קהילה רצופה ללא כל הפרעה. זהו המקום בו ניתן לראות עקבות של עמים, תרבויות ודתות שונות.

 
- פרסומת -

 
סמטת היהודים ע"י בית העיריה הישן של קלן (צילום דני בר)

רוצים לשכור רכב בגרמניה או בקלן? הצעה אטרקטיבית באתר <<<

הסיורים של אולה

  • סיור בסיסי – הסיור מתחיל ברובע היהודי ליד בית העירייה ההיסטורי בעיר העתיקה. השם Judengasse מזכיר לנו את הקהילה היהודית התוססת בימי הביניים כמו גם במאה ה -20. היום (2018)  זהו אתר הבנייה של המוזיאון היהודי העתידי שנקרא MIQUA – בו, ישובו לחיים כמעט 2000 שנות היסטוריה של היהודים בעיר קלן. לאחר הליכה קצרה נגיע אל אתר מורשת עולמית ומרכזו של אטרקציות תיירותיות של קלן, קתדרלת קלן. יהיה לכם זמן להיכנס ולחוות דוגמא מופלאה של האדריכלות הגותית, למקדש עם שרידי שלושת המלכים הקדושים וחלונות הזכוכית הצבעוניים של ימי הביניים. הקתדרלה משמשת מצד אחד  אנדרטה לשחרור היהודים ומצד שני מייצגת  דימויים אנטי-יהודיים. כל זה יוסבר בסיור. בדרך נראה פסיפס של  דיוניסיוס ומצבתו המרשימה של פובליציוס, סוכן נדל"ן רומאי מהמאה הראשונה לספירה. רק כמה צעדים הלאה  נצפה מקרוב על  יצירת האמנות של האמן הישראלי דני קרוון. היצירה נקראת  "מעלות " ומתייחסת לעולי הרגל היהודים המתפללים במזמורי שלמה על 15 המדרגות המובילות אל בית המקדש בירושלים. התעלות תרבותית במיטבה. עם זאת, פיסת  אמנות זו מציעה יותר מאשר רק פרשנות אחת. כאשר המספר 6 מופיע שוב ושוב בסביבה הנופית, אנשים רבים מקשרים אותו לששת מיליוני היהודים שנספו בשואה. מי  שעומד שם ח עובר חוויה  מרגשת ומעוררת מחשבה.  (70 דקות / 150 € עד 15 איש)
גשר מנעולי האהבה בקלן, גרמניה (צילום דני בר)

תוספות לסיור הבסיסי

  • הליכה מהעירייה לאורך גדות נהר הריין לקתדרלת קלן ויצירת האומנות של דני קרוון "מעלות". (+ 30 דקות / + 70 €  לקבוצה)
  • הליכה מן העירייה דרך העיר העתיקה לאורך גדות נהר הריין לעבר קתדרלת קלן ו"מעלות" . עצירה בפאב מקומי לחטיף טיפוסי  (כוס של בירה מקומית  'Kölsch',  סנדוויץ' מקומי 'Halven Hahn') (+ 60 דקות / 150 € לקבוצה, חטיף כלול)
  • קלן הנאצית – צעידה אל המרכז התיעודי של הנציונל-סוציאליזם. זהו מקום בו מוצגת האידאולוגיה הנאצית וזהו גם מקום זיכרון/הנצחה לקורבנות שלטון זה. (תאי כלא לעינויים במרתף הבניין ואזור הוצאה להורג). בדרכנו לנוימרקט נעבור במקומות רבים של החיים היהודיים התוססים בקלן עד שנות השלושים של המאה הקודמת. שם היו בתי הכנסת האורתודוקסים והליברליים הישנים ובתי הספר היהודיים ומקום מושבו של מייסד הציונות ד"ר מקס איזידור בודנהיימר. הסיור מסתיים בנוימרקט, אחד ממרכזי הקניות התוססים של קלן. (+ 90 דקות / + 200 € לקבוצה כולל דמי כניסה)
  • ארוחת ערב כוכב מישלן – ליהנות מארוחת ערב ראשונה (או יותר) של מטבח גרמני מהודר ב 'Ox and Klee', מסעדה מובחרת (בעלת כוכב מישלן *) באחד מבתי הקראן על גדות נהר הריין עם הדגש האדריכלי שעל גדות נהר הריין.
  • פתיח של קוקטיילים מתאימים בבר המסעדה  'Bayleaf' ובהמשך ארוחת 3 מנות במסעדה שמעל. (55,00 € לאדם)

לתיאום ופרטים נוספים בדוא"ל <<< ובטל': 0049-151-65-196-192

כתיבת תגובה