חדשות התרבות ואמנות מס' 20/2021

תחילת הסתיו עם שלל אירועי תרבות ואמנות ||| בתי הקולנוע במלוא הקיטור עם הקרנות בכורה ופסטיבלים ||| אירועי תרבות ופסטיבלים של מחול ותיאטרון ||| הרבה מסכים וגם טלוויזיה ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

אירועים ופסטיבלים

קשורות, תהל רן (צילום אורלי וייל)

יוזמה דרך הלב עם כשהבמה היא הבית של העבר 24.10 בשעה 20.00

ארגון יוזמה דרך הלב מציג: השחקנית והיוצרת תהל רן מגיעה למפגש מרתק 'כשהבמה היא הבית של העבר'. המפגש במסגרת סדרת מפגשים והרצאות חודשיות בשם 'ראשון מניסיון' של ארגון יוזמה דרך הלב. תהל רן, אשר ההצגה 'קשורות' אותה יצרה, משחקת בימים אלה בתיאטרון הקאמרי, תשתף בסיפור האישי שלה ובדרך שבה היא מתרגמת את חוויות החיים לשפה של תיאטרון, כתיבה ומחול. 24.10 בשעה 20.00 בערב. ההרצאה בחינם, אך מותנית בהרשמה מראש, בקישור…

במפגש 'כשהבמה היא הבית של העבר' מספרת תהל על יצירותיה לבמה השאובות מילדותה המורכבת, ומשתפת את הקהל בתחנות משמעותיות בחייה וכיצד תרגמה את חייה לעולם הבמה, התיאטרון והמחול. סיפורה הוא של כוח, התמודדות ובעיקר תקווה. תהל רן זוכת פרס רוזנבלום לאומנויות הבמה לשנת 2018 ופרס 'מגן הילד' בשנת 2000. 'כשהבמה היא הבית של העבר', מתוך סדרת מפגשים והרצאות חודשיות בשם 'ראשון מניסיון' של 'חכמת דרך' בארגון יוזמה דרך הלב, סדרת מפגשים בנושאים  של ידע מניסיון אישי, בתחום בריאות הנפש ומעבר לו, ידע אשר תורם לתהליכי החלמה ורווחה של הפרט ושל הקהילה. ידע מניסיון הוא ידע ייחודי המבוסס על חוויות החיים ועל הסיפור האישי, והוא יכול לשמש כבסיס לתמיכה באחרים העוברים חוויות חיים דומות.

ארגון יוזמה דרך הלב, הוקם בשנת 2006, במטרה להוביל לשינוי במעמדם הכלכלי והחברתי של אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, באמצעות תהליכי שיקום תעסוקתי ושילובם בשוק העבודה כמשתתפים פעילים, מתפרנסים, משפיעים ותורמים.

עמותת יוצאים לשינוי עם יום יוצאי החברה החרדית ברביעי 27 לאוקטובר

בשנים האחרונות הולך וגדל מספרם של החרדים המבקשים לשנות את אורח חייהם – כאשר חלק מהנתונים מדברים על כ-3,000 יוצאים בשאלה בכל שנה. אלא שעצם המעבר מהחברה החרדית לחברה הדתית  או החילונית הוא רק צעד אחד,  מתוך מסע ארוך מאתגר ומורכב. לרבים מהם חסרים ידע, כלים וכישורי חיים בסיסיים הנדרשים להתמודדות עם העולם החדש, השתלבות בעולם התעסוקה והלימודים. פערי ההשכלה והתרבות רק הלכו וגדלו עם השנים  ומעטים הם המענים הרשמיים של המדינה  שעומדים לרשותם.

בשנת 2013 הוקמה עמותת "יוצאים לשינוי", הפועלת בשני מישורים עיקריים: האחד מול גופי הממשלה בענייני חקיקה, תקצוב והבאת השיח לקדמת הבמה ובמישור האישי מול אותם יוצאי החברה החרדית בתמיכה, עזרה והכוונה עד להשתלבותם המלאה בחברה ובכלכלה הישראלית. במטרה להציף את הכשלים והקשיים הקיימים בתחום – ייערך ביום רביעי הבא יום מיוחד שיהפוך למסורת שנתית: "יום המודעות ליוצאי המגזר החרדי", המכונה גם "יום הבחירה".

היום הזה יפתח שבוע שלם של אירועים מצפון ועד דרום שמטרתם לשלב בשיח התקשורתי והציבורי את האתגרים לצד סיפוריהם האישיים של אותם יוצאים. בין היתר ייערכו ביום רביעי הבא, ובימים שלאחר מכן, מגוון אירועים בהם מפגשים עם יוצאי החברה החרדית בברים נבחרים ברחבי הארץ, הקרנות סרטים בסינמטקים, כנס אקדמי גדול במרכז "אנו" (לשעבר – בית התפוצות) ועוד. במקביל לאירועים בישראל – יציינו את היום המיוחד גם בארצות-הברית, אוסטרליה, גרמניה ואנגליה.

נדב רוזנבלט, מנכ"ל יוצאים לשינוי: "הסיוע ליוצאי המגזר החרדי הוא אינטרס לאומי ובעל השלכות דרמטיות על עתיד המדינה. היום המיוחד הזה נועד להביא למודעות הציבור את בשורת תנועת היציאה, ותרומתה לכלכלת המדינה וחוסנה הלאומי. אני בטוח שהוא יסייע לכל אחד ואחת מאיתנו להכיר את מורכבות היציאה מחד, ואת פוטנציאל התרומה האדיר שלה לחברה שלנו מאידך. ומדוע האינטרס של כולנו הוא לפעול לשילובם המלא בחברה"

במסגרת יום יוצאי המגזר החרדי יתקיימו מספר אירועים תרבותיים בנושאי חרדים.

יוצאים לסינמטק – במשך השבוע שבין ה1-6.11.21 יתקיימו במספר סינמטקים ברחבי הארץ, (חולון, ת"א, חיפה, ירושלים, הרצליה) סרטים שיצרו יוצאי המגזר החרדי שמדברים על כל תהליך היציאה. בין הסרטים שיוקרנו: "גרסא דינקותא", "חושפת קיץ" ו"רדוף" וכן ייערכו מפגשים עם הבאים.

יוצאים על הבר– ביום ה27.10.21 יתקיימו בברים ברחבי הארץ (תל אביב, ירושלים, רמת גן, שדרות) שיחות מרתקות וסיפורים של יוצאי המגזר החרדי, למשל בתל אביב תגיע הסופרת, יוכי ברנדס ממשפחת אדמו"רים ותספר על התהליך היציאה שלה, החששות והרצון הבלתי פוסק למצוא קבוצת זהות שמתאימה לה ועוד.

יוצאים מהמסכה- הקרנת הסרט "במסתרים" יוקרן ב27.10.31 בשעה 20:00 בסלון של יוצאים לשינוי, ברחוב שטרוק 21 בת"א. הסרט מדבר על תופעת האנוסים שנאלצו להישאר במגזר החרדי נגד רצונם רק בגלל שלא הייתה להם ברירה.

פסטיבל דוקאביב גליל מעלות-תרשיחא ה-13 מתקיים 3-6 בנובמבר

גנגסטר שוקולד (צילום חביב סמעאן)

זו השנה ה-13 של פסטיבל דוקאביב גליל, שהפך לחלק בלתי נפרד מלוח השנה של חיי התרבות בגליל. השנה, מלבד ההקרנות המסורתיות במעלות-תרשיחא, ניתן יהיה לצפות בחלק מסרטי הפסטיבל גם אונליין באתר דוקאביב. 31 סרטים דוקומנטריים מהארץ ומהעולם יוקרנו במהלך ימי הפסטיבל; הקרנות בכורה לסרטים חילוץ של ג'ימי צ'ין ואליזבת צ'אי וסרהלי (זוכי האוסקר על הסרט סולו חופשי) – סרט עוצר נשימה על מבצע החילוץ של קבוצת הילדים שנלכדה במערה בתאילנד, סיפור שריתק את העולם כולו; להיות ז'אק קוסטו של הבמאית זוכת הפרסים ליז גרבוז – סיפורו של החוקר, הצלם, הצוללן והממציא יוצא הדופן; טרום בכורה לסרט המרהיב יער הארגמן – על 20 אלף נזירות שיוצאות מדי חורף למסע בערבות השלג של טיבט.

הקרנה של סרטם החדש של הבמאים יעל קיפר ורונן זרצקי דיוקן, שנעשה בשיתוף היוצרת כיפאיה עיאיטי, ציירת ואקטיביסטית מעכו שכבר חשפה באומץ את חייה כנפגעת אלימות בסרטה האישי שהוקרן בדוקאביב גליל ב-2018. כעת, בסרט חשוב זה, מפנים היוצרים את המבט אל נשים נוספות שנרצחו ונפגעו מאלימות ומשרטטים כתב אישום נוקב כלפי אוזלת ידן של החברה, המשטרה ומערכת המשפט.

עוד בתוכנית הישראלית – שלושה סרטים שזכו להצלחה בדוקאביב האחרון: המלכה שושנה של קובי פרג' ומוריס בן מיור על שושנה דמארי; ענת גוב, על החיים ועל המוות של תמר טל ענתי; וכל העצים נושבים ברוח של תומר הימן שזכה בפרס הבימוי והצילום.

כמו כן יוקרנו אף מילה אמת של נועה אהרוני, על עלייתו ונפילתו של ד"ר רודי, הפסיכו־גורו הראשון בארץ, והמכון הפסיכואנליטי מעורר המחלוקת שהקים; וכן שני סרטים של בוגרי מעבדת הראף קאט של דוקאביב DocLabTLV: אשת חיל של אנה סומרשף המלווה את אסתי שושן במסעה לשינוי איסור היסטורי בחברה החרדית – עליו היא משלמת מחיר כבד; ויורש הקעקועים על הסודות האפלים שמתגלים בשושלת מפוארת של משפחת מקעקעים מהעיר העתיקה בירושלים.

מהסרטים הדוקומנטריים הבינלאומיים הבולטים של השנה יוקרנו לברוח, אחד הסרטים המדוברים בשנה החולפת, סרט אנימציה על זיכרון וטראומה המביא את סיפורו של אמין, שנמלט כילד מאפגניסטן אל חיים חדשים; הילד היפה ביותר בעולם, דיוקן פואטי של הנער הביישן בן ה-15 שחייו השתנו ללא היכר לאחר שהתגלה ככוכב הסרט "מוות בוונציה" והתמודדותו עם השלכות הפרסום גם חמישים שנה אחר כך; ילדותו של עימאד, סיפור ההחלמה והשיקום המטלטל של ילד יזידי בן כמעט 5 אחרי שנתיים וחצי בשבי דאע"ש.

הפסטיבל ייפתח בהקרנת בכורה חגיגית של תוצרת מקומית – כנפיים – ארבעה סרטים של יוצרים מקומיים ממעלות-תרשיחא שנעשו במסגרת סדנת הקולנוע של דוקאביב גליל והמרכז לאמנויות ע"ש אפטר ברר, בתמיכת פרויקט הקולנוע הגלילי של קרן רבינוביץ' ובהנחיית היוצרים יעל קיפר ורונן זרצקי.

הסרט התזמורת עם הכלים השבורים של יובל המאירי ובו מנצח מבריק, שלושה מלחינים מחוננים ומאה נגנים בחזרות לקראת מופע משונה – סימפוניה לכלי נגינה שבורים – ינעל את הפסטיבל.

גם השנה הפסטיבל ממשיך את שיתוף הפעולה הפורה עם המרכז לאמנויות ע"ש אפטר-ברר בעיר. במהלך ימי הפסטיבל הקהל מוזמן להגיע לתערוכה להיות טיפה, להיות מים / נוביה ימגוצ'י שתפתח ביום שישי, 5.11 בשעה 11:00.

נובויה ימגוצ'י, אמן יפני המתגורר בישראל, מתבונן בערכה וייחודיותה של טיפת מים אחת וגלגוליה, כמו גם במעגל חייו של האדם. פסליו בתערוכה זו עוסקים ביחסי הגומלין ביניהם ובהכרה בחשיבות המים בשמירה על האיזון הטבעי במעגלי החיים שהאדם מהווה חלק מהם. בעקבות התערוכה יוקרן הסרט האיש שמצייר טיפות מים על סיפור חייו הדרמטי של הצייר הקוריאני המוערך קים צ'אנג-יול ומשמעותן של טיפות המים החוזרות בציוריו. אוצרת: שיר מלר-ימגוצ'י

עוד בפסטיבל יוקרן הסרט מפעיל החושים ציידי הכמהין – על מלקטי פטריות כמהין יקרות ונדירות ביערות איטליה. בעקבותיו ייערך סיור קולינרי בחווה חקלאית לגידולים אורגניים והידרופוניים, ובחוות גידול ושיווק פטריות אקזוטיות שפועלות שתיהן בגליל המערבי.

לחופש נולדתי – סרטים של ועל אנשים עם מוגבלויות יוקרנו במרכז המארג שבכפר ורדים: סיבה לחיות של אריק אלון, יונתן לוין ואדווה לוי מציג את נקודת מבטו הייחודית של פצוע מלחמה הכלוא בתוך גופו המשותק והמונשם; בית משלי בו הודיה, אישה עם שיתוק מוחין מולד, מתמודדת לראשונה עם עצמאותה בגיל 34 ויוצאת למצוא לעצמה בית.

כמדי שנה יקיים הפסטיבל יום עיון מקצועי לסטודנטים לקולנוע. יום העיון השנה יתקיים בשיתוף הפורום הדוקומנטרי בישראל ויתמקד בתחקיר הדוקומנטרי. יוקרן הסרט קופסה כחולה של מיכל ויץ, זוכה פרס התחקיר בפסטיבל דוקאביב האחרון, ותתקיים שיחה עם זוכות הפרס, התחקירניות מיכל ויץ, לילי יודינסקי ולי רוטברט, בהנחיית חגית בן יעקב.

הפסטיבל גאה לקיים בכל שנה הקרנות לתלמידים ממעלות ותרשיחא, מהיסודי ועד התיכון, מתוך מחשבה שצפייה ודיון מגיל מוקדם בתכנים מהמציאות שסביבנו מעשירים ומאתגרים את עולמם של הצופים הצעירים. בין הסרטים שיוקרנו: גנגסטר שוקולד של ענאן ברכאת, על נרקומן לשעבר שהצליח להשתקם וכעת הוא משתמש בסיפורו כדי לעזור לאחרים; דם חם של ארתור אברמוב על נער ונערה שמתעקשים לחלום על אליפות העולם בקיקבוקסינג למרות התנגדות משפחותיהם, וכן שני סרטים קצרים על ילדים מהעולם שיוקרנו בהקרנת בכורה.

גליה בדור, מנכ"לית דוקאביב: "מזה 13 שנה שפסטיבל דוקאביב פועל בגליל בשותפות עם מעלות-תרשיחא. מטרתנו המתמשכת מיום הקמתו של הפסטיבל היא חיבור לקהלים רבים ככל האפשר לעולם העשיר שסביבנו ודרך הקולנוע הדוקומנטרי לעודד דיאלוג ומעורבות חברתית. הפסטיבל השנה מציע תמונה צבעונית נוקבת, מגוונת ומרהיבה של העולם בו אנו חיים ותקוותנו היא להעניק לקהל חוויה עמוקה ומשנת תודעה. אני גאה שפסטיבל דוקאביב גליל יפתח השנה בפרויקט קרוב לליבי, פרויקט 'כנפיים', עם ארבעה סרטים של יוצרים וגיבורים מקומיים שיוקרנו בבכורה עולמית".

ארקדי פומרנץ, ראש עיריית מעלות תרשיחא: "עיריית מעלות תרשיחא בראשותי גאה לארח את פסטיבל דוקאביב, זו השנה ה-13 ברציפות. מאז תחילת הדרך הייתה העיר מעלות-תרשיחא מזוהה עם הפסטיבל הייחודי, דבר שמיתג ומיצב את העיר כעיר שוקקת ושוחרת תרבות עם מגוון אירועים, מופעים ופסטיבלים ייחודיים לקהל הרחב. פסטיבל דוקאביב מביא עימו רוח חדשה של יצירות איכותיות ברמה המקומית והבינלאומית המוצגות לרוב לראשונה בפני שוחרי עולם הסרטים והקולנוע. גם השנה יוצגו במסגרת הפסטיבל סרטים מובחרים הנותנים ביטוי והשראה ליצירה אותנטית ומקורית. אני מקדם בברכה את היוצרים ואת יצירותיהם ורואה חשיבות רבה במתן במה ליצירות מקומיות מקוריות, מעוררות השראה ומחשבה, המעשירות את השיח התרבותי".

למידע על הסרטים, התערוכה, יום העיון והסיור הקולינרי ולרכישת כרטיסים באתר הפסטיבל…

המוזיאון הישראלי במרכז רבין פותח שעריו לכניסה חופשית עד ה-11 לנובמבר

המוזיאון משלב את סיפורה של ישראל, דרך אבני ההיסטוריה, הפסיפס החברתי וחייו של ראש הממשלה יצחק רבין. לרגל יום הזיכרון ה-26 לרצח רבין, המוזיאון הישראלי ב'מרכז רבין', פותח את שעריו לקהל הרחב וללא עלות, עד ל-11 בנובמבר בין השעות 15:00 ל-19:00.

המוזיאון פורש בפני המבקרים פסיפס ייחודי ומרתק  המורכב מסיפורה של המדינה והחברה בישראל ומסיפור חייו של ראש הממשלה, יצחק רבין. המוזיאון מהווה ספר היסטוריה חי המציג יריעה היסטורית רחבת היקף של הסיפור הישראלי במרוצת השנים- ברגעי שיא וברגעי משבר. הסיור הייחודי במוזיאון, המצויד באמצעים טכנולוגיים חדשניים, מחדד את הצורך החיוני בהידברות בין כל הקבוצות המרכיבות את החברה בישראל ומבטיח למבקרים חוויה מרגשת ועוצמתית. *הסיורים בליווי אוזניות שמע במגוון שפות ללא הדרכה. הערה: יש אפשרות להדרכה בתוספת תשלום, לקבוצות מוגדרות מראש. יש לתאם הגעה מראש בטלפון: 4585*. פרטים נוספים על הביקור במוזיאון…. רחוב חיים לבנון 8, תל אביב

תזמורת ארמון בזמן עם טמון ומרחב סאונד אורבני-אקולוגי

פעילות בטבע ארמון בזמן (צילום מתן דסקל)

טמון היא פלטפורמת שמע המתרחשת בחללים טבעיים ואורבנים, ובליבה אקט של שתילת רמקולים בבטן האדמה. הרמקולים יוצרים רשת סאונד מרחבית Spatial תת קרקעית ומתוכה בוקעים צלילים, רעשים וויברציות. חדר האדמה מזמין את הקהל לנוע, לשבת או לשכב על הקרקע, לקרב את האוזן, לחוש אותה ולהאזין לה.

בליבו של רחוב סואן האדמה רוטטת. אישה בדרך, נעצרת לרגע ליד הפארק שעל פניו היא חולפת מדי יום ביומו בהיסח דעת. משהו מרגיש שונה אך אינו נגלה לעין, המרחב מתקפל אחרת, השמיים מתרחקים והקרקע מתקרבת, מוסיפה זמן, מזמנת הקשבה. ב 1977 האמן מקס נויהאוס פותח את האדמה ב- Times-Square בניו יורק ומשתיל סינטיסייזרים מתחת לרגליהם של העוברים ושבים, במשך מספר עשורים הם מהדהדים אל החלל את התדרים הכי שכיחים בו – מוניות, רמזורים, הרכבת התחתית. במרחק אלפי קילומטרים עשרות שנים, במימד האינטרנטי, תקליטנים בהודו מתעדים עצמם חופרים בורות באדמה וקוברים לתוכם ארונות רמקולים, על מנת לשמוע מוזיקת מועדונים בוקעת מבטנה.

הטמנה היא אקט הקיים משחר האנושות, טקס המלווה במשמעויות שונות; קבורה כפעולה של פרידה, כיסוי ונצחיות; החבאה של מטמון, חיפושו וגילויו; ״הטמנת הראש בחול״, או שתילה של צמח המלווה בציפייה ותמורה.

הטמנה של סאונד היא פרדוקס, שכן סאונד הוא אלמנט אנרגטי ולא חומרי, הוא מורגש באופן מיידי אך אי אפשר לגעת בו; ועל אף שהוא טמון, יש בו את היכולת לחיות מחוץ לאדמה. סאונד משפיע על תפיסת החלל שלנו, על הרגשות שלנו ועל מקצב ההתנהלות שלנו במרחב על ידי מספר רב של תופעות אליהן אנו מגיבים שלא במודע בכל רגע. למאפיינים האקוסטיים של כל מרחב יש את הכוח לגרום לנו להישאר, לברוח, לנוע בתבניות שונות ולהשפיע על אופי זיכרון החוויה. המרחבים העירוניים בהם אנו עוברים בכל יום הם לרוב ״גשרים״ מציון דרך אחד לאחר, ״הבין לבין״ אותו אנו צריכים לעבור על מנת להגיע למחוז חפצינו, אך גם להם יש חותמת תחושתית ורגשית ולכן גם את הפוטנציאל לעורר מחשבה והשראה.

׳טמון׳ היא פלטפורמת שמע המתרחשת במרחבים טבעיים ואורבנים, ובליבה אקט של שתילת רמקולים  בעומקים שונים אל תוך בטן האדמה. מערך הרמקולים מופעל בגישה וטכנולוגיה של  Spatial Sound (מצלול מרחבי), בה בניגוד לטכנולוגיית הסטריאו אליה אנחנו רגילים (2 ערוצים, ימין ושמאל), נעשה שימוש במספר רב של ערוצים (בדרך כלל מעל 10). דרך גישה זו לעבודה עם סאונד, יוצרים הרמקולים רשת חיה תת קרקעית, בה כל רמקול יכול לנגן באופן אינדיבידואלי וגם כחלק משדה של סאונד שביכולתו לשנות את תפיסת החלל של המאזינ/ה.

הפלטפורמה של טמון מזמינה את הקהל לעצור ולחוות נוכחות שונה ומשתנה בחלל, לנוע, לשבת או לשכב על הקרקע, לקרב את האוזן, לחוש אותה ולהאזין לה. הרמקולים יוצרים ויברציות כך שהקהל יכול ״לשמוע״ את הסאונד ע״י מגע באדמה באיברי גוף שונים. הסאונד מניע את הקהל בדרכים בלתי צפויות במרחב, וכתוצאה מכוריאוגרפיה ספונטנית זו, האנשים משנים את פני האדמה ויוצרים מעין תיווי של המהלכים שהתרחשו בו.

טמון הוצגה במושב שדמה כחלק מרזידנסי בקהילת ״שדמאמא״ ובפארק מתחם התחנה במסגרת פסטיבל ״אוהבים אומנות עושים אומנות״. טמון היא פלטפורמה וקהילה המונה עשרות יוצרים המעורבים בפעילות הטכנית, האומנותית, ועתידים לה מספר שיתופי פעולה עם אמנים שיפתחו יצירות לחלל ומערכת השמע שהיא מציעה.

פיתוח העבודה התאפשר בזכות תמיכתם והפקתם של מפעל הפיס, משרד התרבות והספורט, עיריית תל אביב, פסטיבל אוהבים אומנות עושים אומנות, פארק התחנה ואתרים. היא מתקיימת כחלק מהפעילות של תזמורת ארמון בזמן ובהפקת מרכז פליציה בלומנטל למוזיקה.

דניאל גרוסמן: אמן ישראלי, חי ופועל בלונדון. עבודותיו חוקרות סאונד כפוטנציאל לחוויה טרנספורמטיבית דרך הלחנה, בניית מייצבים ותכנות. יצירותיו הוצגו במוזיאון ישראל, מרכז סוזן דלל, Scheltema (הולנד), The Marrakech Biennale (מרוקו), Arko Arts Theatre (דרום קוריאה), SOTA (סינגפור), Barbican Centre (אנגליה) ועוד.

מתן דסקל: רקד בלהקת מחול בת-שבע, שם עבד עם אוהד נהרין ושרון אייל, בלהקת יסמין גודר, ובקבוצת המחול של איריס ארז. מנהל אומנותי מנצח ומלחין של תזמורת ארמון בזמן, איתם מופיע בפסטיבלים רבים ברחבי הארץ והעולם. הלחין מוזיקה לעבודות קולנוע ומחול שבוצעו ע״י NDT 2 (הולנד) Axis Dance Company (ארה״ב), Johannes Weiland Company Staas Theater Kassel (גרמניה) NSP (נורבגיה) האחים הימן ועוד. מלמד תנועה וסאונד. בעל תואר BA בקומפוזיציה. זוכה מלגות קרן שרת, מפעל הפיס, קרן רבינוביץ׳, אקו״ם, ומלגת ׳סידאיי׳ ליצירתיות דרך המכון הירושלמי למוזיקה בת זמננו.

פארק התחנה, ביתן 11, ת״א. כניסה חינם. 28.10.21 חמישי  18:00 22:00, 29.10.21    שישי 21:00   00:00, 30.10.21 שבת 11:00   15:00 . לינק לשעות הפעילות

משכנות שאננים, ירושלים עם שיטוט תרבותי בין גבולות ההשפעה וההשראה

לפעמים נראה שבעולם שאנחנו חיים בו הכול כבר נאמר. כל הספרות הגדולה כבר נכתבה, כל הציורים האייקוניים צוירו, המנגינות הולחנו כולן. עם זאת, יוצרים רבים מבקשים עדיין לייצג את הקול של תקופתנו, לזקק אמירה ייחודית ולנסות להעמיד יצירה משל עצמם, כזו שתותיר חותם גם אחרי לכתם כמעין שכבה ארכיאולוגית שתתגלה בעוד מאות שנים ותעיד, "היינו פה".

"שמור בשם" – אירוע תרבות חד-פעמי בין גבולות ההשפעה וההשראה, יתקיים בפינות הקסומות, במרחבים ובחצרות הנסתרות במבנה ההיסטורי של משכנות שאננים בירושלים. מפגשים עם יוצרים ואמנים מתחומים שונים שיספרו על מקורות ההשראה שלהם.

בתום השיטוט תוכלו להתרווח בגן יעל וליהנות מבריזה ירושלמית, מוזיקה טובה ותפריט שף מיוחד, שיורכב ממנות מקוריות בהשראה ספרותית. רביעי 27.10.21  – בין השעות 19:00-23:00

במת מונולוגים: שבעה אמנים ממחוזות יצירה שונים יעלו על הבמה למונולוגים אינטימיים על הדרך שעיצבה את זהותם כיוצרים – מסע סוחף שתחילתו במקורות וסופו במקוריות. בהשתתפות גון בן ארי, ויקטוריה חנה, עוזי נבון, ליאור דיין, נעם פרתום, אורין מוריס, נטע וינר ונוית בראל.
קותימאן, מפגש השראה: האמן הייחודי קותימאן בשיחה עם איתי מאוטנר על הפרויקט

Thru You ב-2009 הוציא קותימאן את "Thru YOU", פרויקט מקוון ששילב מוזיקה ווידיאו והגיע ליותר ממיליון צפיות בתוך פחות משבוע. הפרויקט היה פריצת דרך בעולם התוכן החופשי ובאופן ההפצה של אמנות.  במפגש נשמע על יצירתו והסיפורים שמאחורי השירים והמשתתפים.

בית מרקחת פואטי: שירים מגולגלים בתוך בקבוקוני תרופות, מיוצרים וארוזים לטיפול במגוון תסמינים. גשו לדלפק ורוקח המלים אבישי חורי יתאים לכם מרשם מילולי מאת גדולי הכותבים – מרגרט אטווד, רחל חלפי, נתן אלתרמן, אמיר גלבע ואחרים.
נעם הלפר, שפת הסמפול: נעם הלפר, אמן סאונד וחוויה, ייקח אתכם למסע האזנה בעולם הסמפול ומניפולציות אחרות.
אבות המזון: איש האוכל הירושלמי אייל אסולין מסטודיו Aso מגיע למשכנות עם דוכן מיוחד בו תוכלו ליהנות ממנות ושתייה במחירים ידידותיים. אייל יציג מנות בהשראת שירה, ספרות ומילים אחרות.

חמישי -28.10.21 – בין השעות 19:00-23:00

נשף מסכות: מופע לא מתנצל וחסר בושה שכולו הלל לשירה מתחזה. בהשתתפות המשוררים יעקב ביטון, עמנואל לוי, שני פוקר ורומן אייזנברג.
ריף כהן, מפגש השראה: הזדמנות לצלול אל המוזיקה של יוצרת ייחודית ולגלות את מקורות ההשפעה וההשראה שלה – מילדותה על קו התפר בין שכונת עג׳מי למונטה קרלו, דרך טקסטים שסבתה כתבה עבורה ועד שירים שטרם ראו אור.
אבות המזון: איש האוכל הירושלמי אייל אסולין מסטודיו Aso מגיע למשכנות עם דוכן מיוחד בו תוכלו ליהנות ממנות ושתייה במחירים ידידותיים. אייל יציג מנות בהשראת שירה, ספרות ומילים אחרות.

לרכישת כרטיסים…  לפרטים על אירועי ה 27/10 לחצו כאן  לפרטים על אירועי ה-28/10 לחצו כאן

בית מזיא לתיאטרון, ירושלים עם הפסטיבל היהודי הבינלאומי השישי לתרבות עכשווית

הפסטיבל היהודי הבינלאומי לתרבות עכשווית נוסד בשנת 2016 ביוזמת אסנת גיספאן מנכ"לית קבוצת התיאטרון הירושלמי. מאז מתקיים הפסטיבל מדי שנה בחודשים נובמבר-דצמבר בבית מזיא לתיאטרון שבירושלים. במסגרת הפסטיבל מוצגות מדי שנה הצגות תיאטרון בבכורה, מופעים מיוחדים והפקות חד פעמיות, ומתארחים בו אמנים ויוצרים מישראל ומחוצה לה.

מטרת הפסטיבל היא לכנס אחת לשנה תחת מסגרת אחת, את הזרמים, העדות והגוונים של התרבות היהודית העכשווית, דרך תיאטרון, מוזיקה, מחול, קולנוע, וידאו-ארט ומפגשים מיוחדים.

הפסטיבל חוגג שש שנים מוצלחות במיוחד, והתמקם בין הפסטיבלים המובילים בירושלים. בשנה שעברה, לאור הקורונה, הוא התקיים אונליין והשנה הוא חוזר בהפקה בימתית פיזית למעט הצגה מחו"ל שתועלה אונליין. מטרתו של הפסטיבל היא לכנס אחת לשנה תחת מסגרת אחת, את הזרמים, העדות והגוונים של התרבות היהודית העכשווית, דרך אמנויות הבמה: תיאטרון, מוזיקה, מחול, וידאו-ארט ומפגשים מיוחדים.

בין האורחים והמופעים הבולטים בפסטיבל ניתן למצוא: הצגת בכורה חדשה של הבמאי ערן טובול (פרס פסטיבל עכו) על נאמנות והקשבה בימים של חמדנות וערוצי מידע אינסופיים. מופע אונליין של התיאטרון הספרדי לה פרצ'ה על סיפור אמיתי מתקופת האינקוויזיציה, מופעי ליצנות וקרקס לכל המשפחה, ביניהם קבורקה שזכה במקום הראשון בפסטיבל חיפה להצגות ילדים, מופע מוסיקה המחבר בין ראפ לתפילה, בין הבוזוקי לסינטיסייזר.

הפסטיבל מתקיים 7-11 לנובמבר 2021. הזמנת כרטיסים באתר… ובטל': 02-6244585-6

מוסררה – ביה"ס לאמנות ולחברה ע"ש נגר עם אירועי אוכל ואמנות יום חמישי 28.10 

מזון מלכות: אוצר: בר ירושלמי, הגלריה ע"ש דרפלר 19:00-22:00. אמניות משתתפות: ליאת דניאלי / חנה אנושיק מנהיימר / דניאלה זלצר / הדס דוכן. חברות קהילת מוסררה: מרסל אדרעי / חיה אהרון / ג'ורג'ט אילוז /  יהודית בן הרוש / ניקול זגורי גפני / אסתר כהן / מזל צרויה. רכזת קהילה: אסתר אביה חוטה

'מזון מְלכוֹת' הוא אירוע פרפורמטיבי שעוסק בתפקודיה ותפקידיה של פעולת ההזנה ככוח תרבותי וחברתי. בלב האירוע עומד מפגש בין־דורי בין האמניות המשתתפות לבין התושבות הוותיקות של מוסררה, שחברו יחד לארבע יצירות פרפורמנס. המיצגים יתקיימו בחללים התחתונים של בית הספר 'מוסררה', ששימש בעבר כמרחב הסעדה לילדי השכונה. במהלך הערב יוזמנו המבקרים לשיטוט אינטימי בחדרים וייקחו חלק במיצגים השונים: ישתתפו בהכנת אוכל משומר במעבדת המזון של דניאלה זלצר; ילחשו סיפורי הנקה לליאת דניאלי; יטעמו מיציקות פודינג שיצרה הדס דוכן מתבניות ידיהן של נשות מוסררה; וישתתפו בקונצרט מיסטי של קולות ותרבות עבר, במרקחת של חנה אנושיק מנהיימר. ביציאה מן החללים תוצב 'עמדת הזנה' – אוכל מסורתי שהכינו נשות השכונה, שיוגש לאורחי האירוע. לאחריו יוכלו המבקרים ליהנות מאזורי ישיבה בחצר בית הספר ומתקלוט של איתמר שלמה כהן, שישמיע ערב רב של קולות וצלילים מאגן הים התיכון. האירוע בהרשמה מראש בלבד.

מיניקולינר: וצרת: האמנית והשפית בר אילון הגלריה החדשה 19:00-21:30.

מיניקולינר הוא מיצב טופוגרפיה אכילה שיתארח במרכז הגלריה החדשה של מוסררה לערב אחד בלבד במסגרת אירועי אמנות ואוכל במוסררה. מיצב הרצפה האינטראקטיבי שנוצר מחומרי גלם מקומיים ואקזוטיים כאחד, מדמה מרחב נופי ממבט על, ומזמין קבוצת אנשים בהרשמה מראש  לחוויה סנסואלית ושיתופית: סביבו יושבים, מגלים, מלקטים, מבשלים, טועמים ומאזינים. המיצב יפתח לצפייה בין השעות 19:00-20:15 להשתתפות פעילה במיצב, יש להזמין מקום מראש לשעה 20:30

ביום הפתיחה 28.10, התערוכה הקבוצתית "על אש קטנה" תהיה פתוחה בגלריה החברתית בין השעות 10:00-22:00. האירועים הינם חלק מאירועי "סדרתרבות 2021" בתמיכת קרן ג'ק ג'וזף ומורטון מנדל, ובניהול הקרן לירושלים.

*הכניסה לכלל האירועים הינה בהתאם להנחיות התו הירוק

מרכז הערבי יהודי יפו עם מופעי מחול ופרפורמנס תלויי מקום

תערוכת המופעים Resite באוצרותה של אפרת רובין שגם מעלה בבכורה את היצירה Hi Can I help You ?  תתרחש בתאריכים 12-13 בנובמבר במרכז הערבי יהודי ביפו. בResite  הזדמנות פז לצפות ללא עלות-3 תוכניות שונות עם 6 יצירות של טובי היוצרים בתחום המחול והפרפורמנס. בתערוכה, מופעי מחול ופרפורמנס תלויי מקום המוצגים ברחבי המרכז. המופעים יתקיימו במרחב הציבורי; בחלל הכניסה, הלובי, הרחבה החיצונית, בגינת המשחקים מול הים, באולם כדורסל ענק, בספריה ובמרפסת של המרכז הערבי יהודי ביפו, המפעיל פרויקטים חברתיים ואמנותיים העוסקים בדו קיום בין ערבים ויהודים ובעידוד סובלנות.
ביומו הראשון של Resite הקהל יפגוש את היוצרות בסמה בדר ויארא שעאבן ברחבת המרכז עם יצירת הפרפורמנס אֱמֹר מעורב אך לא שותף לאחר מכן, באולם הכדורסל הגדול נצפה ביצירותו של עדי בוטרוס- עוד דבר אחד שגם מבצע את היצירה יחד עם הרקדנים-יוצרים אריאל גלברט, ג׳רמי אלברז׳ ואורי דיקר. בעבודתו האחרונה, מבקש בוטרוס להעביר מצבים של הקשבה, סולידריות ותמיכה באחר. ונסיים ברחבת הדשא אל מול הים בצפייה בריקוד ומנוחת צהריים מונחית ( כן כן!) ביצירה שנ"צ ב/מול הים של מעין ליבמן שרון. ביומו השני של Resite נצפה בבכורה מאת היוצרת (ואוצרת האירוע) אפרת רובין- פרפורמנס רב תחומי בהשתתפות אפרת רובין, איריס מועלם ואורי לוינסון. Hi Can I help You? של רובין , יצירה של מחול ורובוטיקה המציגה מערכת יחסים מורכבת בין המכני למכניזם בין האנשה לאנושי. משם נפגוש בספריה את הרקדן אביתר סעיד עם היצירה אביתר/סעיד של הכוריאוגרפית והרקדנית שירה אביתר (זוכת פרס רוזנבלום 2020) שמשרטטת נוף תרבותי אישי ונסיים במרפסת של המרכז עם "געגועים לפנים" יצירתה של איריס ארז שבה נראה מה מספרים לנו הדימויים של חיינו על הזמן שלנו ועל הנצח.Resite  באוצרותה של אפרת רובין הינה תערוכת מופעי מחול ופרפורמנס תלויי מקום, העוסקת בטכנולוגיה ובמסורת ובחיבור בין היהודי לערבי. 12 ו13 בנובמבר במרכז היהודי ערבי ביפו ובכניסה חופשית. הרשמה קישור…

תערוכת מופעים תלויי מקום פתוחים לקהל הרחב יום שישי 12 בנובמבר החל מ13:00
יום שבת 13 בנובמבר החל מ19:00. מרכז הערבי יהודי יפו רח' קדם 109, תל אביב יפו. הכניסה למופעים פתוחה לקהל הרחב- מומלץ להירשם מראש…

IMPROVATE עם BLACK EYED PEAS בארנה פיס ירושלים 29 בנובמבר

Black Eyed Peas יגיעו לישראל להופעה אחת בלבד שתתקיים בארנה פיס בירושלים. את הלהקה הביאה חברת IMPROVATE במסגרת כנס החדשנות הבינלאומי השנתי שלה.

ב 20 השנים האחרונות נחשבים הבלאק אייד פיז לאחד ההרכבים המצליחים והפופולריים בעולם עם שרשרת בלתי פוסקת של להיטים פורצי דרך ושוברי שיאי מכירות ומצעדים. רבים משירי הלהקה הפכו לקלאסיות על זמניות גם בישראל ואת אהבת הקהל המקומי היה אפשר לחוש בענק שתי הופעותיהם הקודמות בישראל בשנים 2006 ו 2007.

הופעתה של הפיז בישראל צפויה להתקיים באחת התקופות הטובות והיצירתיות ביותר של ההרכב, שבתחילת העשור הנוכחי המציא את עצמו מחדש והתיך בחכמה בין ההיפ הופ המסורתי לרגאטון ולמוזיקה הלטינית העכשווית כפי שהדבר בא לידי ביטוי באלבום המצליח Translation במסגרתו אירחו כמה מהכוכבים הגדולים של הז'אנר .

בדיוק כמו בפאזה האלקטרונית שלהם בעשור שעבר בו שילבו בין היפ הופ ל EDM (וניפקו בין היתר את הקלאסיקה הבלתי נשכחת עם דיוויד גטה I GOT A FEELING) גם הפעם  חיבק הקהל הרחב את החיבור של ההרכב עם העולם הלטיני שניפק להיטי ענק עם סופרסטארים כמו אוזונה, ג'יי בלווין, מאלומה ושאקירה. ואפילו את  סטטיק ובן אל שלנו בלהיט Shake Ya Boom Boom.

הפופלריות העצומה של ההרכב בעולמות הסטרימינג ובמצעדי הפופ  שנמשכת עד היום הם ההוכחה שוויל איי אם וחבריו רלוונטיים מתמיד ואף ממשיכים להוביל את הטרנדים במוזיקת הפופ העולמית גם בעשור הנוכחי.  וזו בדיוק הנקודה בה הם נוחתים אצלנו – מצליחים וחמים מתמיד !!

את הלהקה מביאה  לישראל חברת IMPROVATE כחלק מוועידת החדשנות הבינלאומית לשנת 2021 בהשתתפות ראשי מדינות, מנהיגים מהעולם, אנשי ממשל, מומחים, משקיעים ונציגים של חברות טכנולוגיה וחדשנות מובילות מישראל, כדי לייצר עסקאות ושיתופי פעולה לאתגרים שמעסיקים היום את העולם בתחומי מדיטק, סייבר, HLS פודטק ועוד.

כרטיסים בטיקטמאסטר… ובטל': *9964

תיאטרון במה ומוסיקה

פרט לכך, לא אירע דבר: חקירה בימתית פוסט דוקומנטרית מאת רועי יוסף ונעה נשיא

פרט לכך לא אירע דבר (צילום אורי רובינשטיין)

שבע שנים לאחר שהשתחרר משירות צבאי, פוגש רועי יוסף, יוצר עצמאי וחוקר מצ״ח לשעבר את החייל היורה בתיק חקירה בו טיפל, בבית הקפה "נחמה וחצי" בתל אביב.

הפגישה המקרית גורמת לו להבין כי האירוע עדיין נמשך,  גם עבורו וגם עבור החייל היורה ומביאה אותו  לפתוח מול הקהל את תיק החקירה שנסגר. על הבמה הוא חוזר למקום שמעולם לא היה בו, מנסה לספר רגע אבוד ומתמודד עם השאלה –  האם אפשר לתקן.

האירוע שנדון הוא אירוע אמיתי – אירוע הריגתו של מחמד קדיח׳, פלסטיני כבן 70 שהחזיק דגל לבן בביתו ונורה על ידי כוח צה״ל. המופע חודר לתוך האירוע ולא ״מדבר עליו״ – המבצע והיוצר הוא החוקר האמיתי שחקר את האירוע במסגרת מצ״ח.

"פרט לכך לא אירע דבר״ הוא מופע פוסט-דוקומנטרי.  בגלל המניעה החוקית להעלות את חומרי החקירה המקוריים מהאירוע, המופע מורכב מחומרי חקירה שאסף וכתב היוצר-חוקר בזמן שחקר את האירוע לאחר שהתיק נסגר. החומרים מכילים פרוטוקול של חקירה, תצלומים, שרטוטים, מפות, תצ"אות, דו״חות, מכתבים, חוות דעת משפטיות ועוד.

במהלך המופע, עקב אי קיומם של נחקרים אחרים זמינים, היוצר-חוקר ,חוקר את עצמו, ומנסה למעשה לענות על שאלות לא פתורות שנותרו בו. בכך הוא מייצר דימוי שנוגע בחברה הישראלית כולה.

העבודה מדברת את המציאות הישראלית על מורכבותה – את אופן בו החברה הישראלית לוקחת חלק,  ישיר יותר או פחות, בתוצאות הקונפליקט הישראלי-פלסטיני.

"אנחנו מנסים לעורר דיון בשאלות המורכבות שמעלה המצב הפוליטי הישראלי, באירועים הטראגיים שהמצב הזה יוצר ובאופן שבו החברה הישראלית מתמודדת-מדחיקה-נוגעת במצב זה וסוחבת אותו בתוכה", אומרים רועי יוסף ונעה נשיא, יוצרי המופע.

נעה נשיא – יוצרת עצמאית. עוסקת בנקודות ההשקה של השפה המילולית והשפה החזותית.

בוגרת בית הספר לאמנויות הבמה של סמינר הקיבוצים במסלול העיצוב, סטודנטית בתכנית להכשרת אקדמאים להוראת תיאטרון ובימוי בסמינר הקיבוצים, ובנתיב ההשלמה בפסיכולוגיה לקראת תואר שני בטיפול בהבעה ויצירה.

רועי יוסף -יוצר עצמאי, בתחילת הדרך, פועל בהשראת מרחב ומאמין בשׁוּלִיּוּת.

בוגר המסלול ללימודי בימוי תיאטרון בבית הספר לאומנויות הבמה של סמינר הקיבוצים.

סטודנט בתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות באוניברסיטת בר אילן.

כתב וביים את "בוקר טוב קיפוד"- דרמה דוקומנטרית פיוטית (פסטיבל תמונע 2019).

ההצגה מוצגת בתיאטרון תמונע. יוצרים: רועי יוסף ונעה נשיא. שחקן: אסף שורק. עוזר בימוי: נמרוד עציון. מוזיקה: בועז ברקת.

יום חמישי, 4/11, בשעה 20:30, תיאטרון נוצר, יצחק נפחא 2, בת ים

יום שבת, 6/11, בשעה 20:30, תיאטרון נוצר, יצחק נפחא 2, בת ים

כרטיסים בקישור… ובטל': 03-6350772

פארק אריאל שרון עם מגוון פעילויות ומופעים במתחם חוות שלם

פארק אריאל שרון מציע חוויית בילוי משפחתית מהנה עם סדרת מופעי סתיו שתכלול את מיטב מופעי המוזיקה לילדים לצד פעילויות ואטרקציות בחיק הטבע במרחבי הפארק. הפעילות תתקיים באוויר הפתוח במתחם "חוות שלם" שבפארק והיא מיועדת לכל המשפחה.

מיטב מופעי המוזיקה לילדים  של "מועדון הדב הירוק" יתקיימו מדי יום שישי בחודשים אוקטובר ונובמבר, במתחם "חוות שלם" שבפארק אריאל שרון. ובימי שבת תתקיים פעילות "שבת אלטרנטיבית" שתכלול בילוי משפחתי מושלם הכולל מופע מוסיקה, סיור בחיק הטבע עם מדריכי פארק אריאל שרון ומתחם מתקני שעשועים ענק וייחודי.

רפרטואר ההופעות של הדב הירוק מגוון מאוד ולצד מופעים עם אמני הילדים הגדולים בישראל מציג המתחם גם את השבת האלטרנטיבית שלו –  עם הרכבי מוסיקה מעולים שעושים מוזיקה נפלאה לילדים אך עדיין לא הגיעו לתודעת הקהל הרחב.

דן ליכטמן מנכ"ל פארק אריאל שרון: "הפארק הפך לאבן שואבת לשוחרי טבע ותרבות, החיבור בין מוסיקה לטבע יוצר אוירה ייחודית ומאפשר למשפחות להנות ממופעים אטרקטיבים. אנחנו שמחים לארח את מיטב היוצרים והאמנים בישראל בפארק ומציעים לקהל ההורים והילדים בילוי קבוע בסופי השבוע הנעימים של הסתיו, בהם יוכלו להנות גם מסיורים מודרכים ואטרקציות נוספות בפארק".

הפקת הדוב הירוק: "אנו עדים  לתנופת יצירה של חומרים חדשים ומעולים שמגיעים מהרכבים וותיקים וגם מהרבה אמנים והרכבים חדשים שרוצים להגיע לקהל. הרעיון של השבת האלטרנטיבית שלנו הוא לתת במה לכל המוזיקה הנפלאה והפחות מוכרת הזאת , אבל לא רק, בשיתוף מחלקת ההדרכה של הפארק אנחנו מציעים יום בילוי משפחתי מושלם הכולל סיורים בטבע,  ואטרקציות נוספות בתשלום נוסף למחלקת ההדרכה בפארק". רכישת כרטיסים באתר… לאירועי שבת אלטרנטיבית

רותי תמיר עם איפה גוגו – הצגת ילדים מקורית 

איפה גוגו, מוזיאון תל אביב לאומנות (צילום אריאל בשור)

הצגת הילדים 'איפה גוגו', הצגת ילדים מקורית ואיכותית של השחקנית והיוצרת הווירטואוזית רותי תמיר, אשר על ידי ליצנות ויזואלית ומעט מאד מילים, מעבירה את הילדים חוויה של חיפוש, תקווה ומציאת הגוגו הטמון בפנים. 'איפה גוגו' היא הצגה מלאה בתקווה, חלום, והמון המון דמיון ובמרכזה אהבה וקבלה של כל אחד ואחת את עצמם בדיוק כמו שהם. ההצגה לגילאי 4-8. משום מקום היא מגיעה, עם מזוודה קטנה ביד ושאלה גדולה בלב: איפה גוגו? אבל.. מי הוא גוגו? מה הוא גוגו? האם אפשר לראות את גוגו? בחיפושיה היא מוצאת הפתעות שונות ומצחיקות, היוצאות מתוך הדלתות, החלונות וגגות הבתים בשכונה ציורית.

רותי תמיר, שחקנית תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה (שבאבניקים 2, צומת מילר 4, פרפר נחמד), בימאית ומחזאית, יוצרת תיאטרון פיזי, מופיעה בפסטיבלי תיאטרון ברחבי העולם, זוכת פרס השחקנית הטובה לשנת 2015 ע"ש דודו דותן מטעם א.מ.י, ההצגה בבימויה, 'אורח בא לדב', של תיאטרון המדיטק, זכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר לגיל הרך לשנת 2020. בימים אלה מציגה גם למבוגרים בקפה תיאטרון הקאמרי עם המחזה הספרותי 'ספר אשה בית'.

גלריה תיאטרון החנות, בית טפר: תל גיבורים 5, קומה 2 תל אביב. שבת 30/10 בשעה 11:00 כרטיסים… שבת 27/11 בשעה 11:00 כרטיסים… וביום שני, חנוכה 29.11 בשעות 10:30/12:30 בפסטיבל תיאטרון בובות בחולון, הצגה אורחת.

להקת המחול אקראם קאן עם לרמות את השטן OUTWITTING THE DEVIL

האופרה הישראלית, בימות גלובל בשיתוף אורי עופר נרגשים להודיע על סדרת המופעים של להקתו של היוצר הבריטי החשוב, אקראם קאן, שיגיע עם להקת המחול שלו המופע "לרמות את השטן". הופעת הבכורה של היצירה התקיימה בגרמניה בשנת 2019 ובשנה שעברה היא הייתה אמורה לעלות בתל אביב. והנה לאחר עיכוב ארוך, המופע יעלה בחודש דצמבר בבית האופרה.

זהו הביקור הרביעי  של הלהקה בישראל. המפגש המסעיר האחרון של הקהל בישראל עם יצירתו של אקראם קאן, התרחש לפני שש שנים כשלהקה העלתה בארץ את יצירתו עוצרת הנשימהITMOI .

"לרמות את השטן": קאן מעלה ביצירתו זו סיפור הלקוח מאחת מיצירות הספרות הנשגבות בעולם "עלילות גילגמש", האפוס השומרי העתיק. הפרק מתוך עלילות גילגמש אותו בחר קאן להעלות לבמה, מספר סיפור עוצמתי. האלים מענישים את המלך גילגמש על שהרס את יער הארזים האגדי ועל הריגתו של שומר העיר הומבבה. האלים נוטלים את חייו של חברו הטוב והאהוב אנקידו, אדם פראי שגילגמש הצליח לרסן. כשהוא מתעמת עם הצער והאמת של המוסר עובר גילגמש אל דפי ההיסטוריה. הוא הופך לשבריר בין השרידים השבורים של התרבות האנושית והזיכרון.

אקראם קאן על יצירתו " לרמות את השטן" הוא גם זיכרון, פאזל שהורכב באפילה ומציג את הסיפור של מי שהיינו פעם ואולי עוד נשוב להיות. "לרמות את השטן" הוא מיתוס של כל הזמנים המיועד לזמננו אנו. כשהקריירה שלי כרקדן הגיעה לקיצה, התעוררתי לדרך מחול חדשה, לרקוד את הרעיונות שלי דרך גופים אחרים, כולל רקדנים מבוגרים. הנושאים בתוכם את ההיסטוריה שלהם ואת חוויותיהם הרגשיות המורכבות. אך מה שנותר עקבי וללא שינוי הוא תשוקתי לחקור מיתוסים – ישנים וחדשים – בהקשר של זממנו אנו. אקראם חאן יצא לדרך האמנותית עם הדרמטורגית שעובדת לצדו כבר שנים רבות: רות ליטל. הפקה בפועל : פארוק צ'דורי OBE, הפקה בשיתוף: פסטיבל אביניון, תיאטרון דה לה ויל פריס, סדרלס וולס לונדון, פסטיבל המחול הבינלאומי שטוטגרט. ועוד. אורך המופע שעה ועשרים ללא הפסקה

לרמות את השטן להקת המחול אקראם חאן , בית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ'). יום חמישי 9.12 בשעה 20:00 | יום שישי 10.12 בשעה 13:00 | יום שבת 11.12 בשעה 20:00 כרטיסים באתר… הפקה בישראל בימות גלובל בשיתוף אורי עופר.

אנסמבל המאה ה-21 עם פתיחת העונה ליצירתו של סטיב רייך והצייר גרהארד ריכטר

אנסמבל המאה ה-21 (צילום קובי דימנט)

יצירתו הקלאסית של קסנאקיס Thallein, הנחשבת לאחת הטובות שביצירותיו לאנסמבל. העונה ימלאו 100 שנים להולדתו ואנו משתתפים בחגיגות הבינלאומיות. (בהמשך העונה נבצע יצירה נוספת שלו). היצירה השניה היא של המלחין האמריקאי ג'ורג' לואיס, התופס מקום חשוב בסצנת המוסיקה החדשה בארה"ב, מפורצי הדרך של המוסיקה האלקטרונית והאילתור. לואיס מבסס את יצירתו על תכונה או דרך הבעה של האפרו-אמריקאים המתבטאת ברצון לעטר ולקשט והוא מצליח להעביר זאת היטב ביצירתו.

חלק שני: היצירה האחרונה של המלחין סטיב רייך (2019) שהינה שיתוף פעולה עם האמן גרהארד ריכטר. זהו שיתוף הפעולה הראשון שלהם יחד עם אמנית הוידאו קורינה בלץ, שיצרה סרט, בו הצורות הרפטיטיביות המאפיינות את רייך יוצרות דיאלוג עם אחד מציורי ריכטר (946-3). רייך עבד באופן צמוד עם ריכטר וביחד יצרו יצירת אמנות, בה השילוב בין הוויזואלי לבין הצלילים יוצר יצירה חדשה. גם יצירתו של ריכטר וגם של רייך ניתנות לביצוע בנפרד, אך השילוב  בין השתיים יוצר יצירה חדשה.

יצירה זאת היא מהאחרונות של סטיב רייך (2019) וכתובה בסגנונו הידוע, אולם היא שונה במקצת מיצירותיו הקודמות הן בצבעוניות שלה והן בצורתה, המותאמת למהלך יצירת הוידאו.

יום שלישי, 2.11 אולם צוקר, היכל התרבות ת"א רכישת כרטיסים בקישור…

מרכז מורשת יהדות בבל עם מפגש 70 שנה לעלייה הגדולה מעיראק

עלייתה של מרבית יהדות בבל למדינת ישראל, כ-130 אלף, התרחשה ברובה במבצע ההרואי "עזרא ונחמיה" בשנים 1950 – 1952. למרות התנאים הקשים והקליטה במעברות, עלייה זו נקלטה באופן מעורר השתאות. העולים מעיראק התקדמו והגיעו לרמות הגבוהות ביותר בכל תחומי החיים: באקדמיה, במדע, באמנות, בתרבות, בכלכלה ובחברה, בפוליטיקה, בצה"ל ובמערכת הביטחון. מרכז מורשת יהדות בבל, הוקם על ידי מרדכי בן פורת ואנשי חזון. המרכז נפתח לקהל בשנת 1988. זהו המרכז הגדול ביותר בעולם לתיעוד, מחקר, איסוף שימור והנחלת אוצרות התרבות הרוח והאמנות שיצרה יהדות בבל. במרכז פועל מוזיאון ייחודי ומרגש, מכון מחקר, ספריה, מחלקת חינוך והדרכה, מחלקת אירועים ועוד.

ב 2/11/21 יערך במרכז אירוע הוקרה לעולי בבל הוותיקים שעלו בעליית " עזרא ונחמיה" לציון 70 לעלייתם והשתלבותם בארץ. בחלקו הראשון של הערב יערכו שני פאנלים מגוונים, בהנחייתו של העיתונאי והסופר ברוך מאירי: שיחה עם הסופר אלי עמיר והמשורר אלי אליהו, זוכי פרס ברנר שיספרו כיצד  בא לידי ביטוי בכתיבתם -בפרוזה ובשירה – סיפור העלייה הגדולה. שלוש נשים תספרנה את סיפור העלייה מנקודת מבט מגוונת:  שולי קלאוס, בתו של מי שכונה "מר עלייה" משה כרמיל ז"ל, בכיר מהמוסד עליה ב', תחשוף את תרומתו הגדולה והחשאית של אביה לעליה. אביבה צרף (אריאנס) תספר את סיפור בריחתה ארצה, בגיל 16, ועל בית הוריה בעיר בצרה שהפך ל"מרכז קליטה", לבריחתם של יהודי עיראק לישראל. שוש אברהם תספר על קליטת משפחתה במעברת חירייה, הדרך הקשה שעברו בני המשפחה – עד להצלחה הגדולה בקליטה.

השקת המדליה לציון 70 שנה לעלייה: המעצבים אבי אבנר ורועי שגב ישיקו מדליה מיוחדת שהונפקה לכבוד האירוע. אבישג חייק נכדתו של מרדכי בן פורת תקרא שירים וקטעים, מספריהם של אלי עמיר ואלי אליהו. אורח כבוד בטקס: מרדכי בן פורת.

בחלקו השני של הערב תערך "חפלה עיראקית," בהשתתפות הזמרים רחל יחזקאל ועזיז ג'לאל בליווי נגנים.

מנכ"לית מרכז מורשת יהדות בבל עליזה דיין חממה: "אני מתרגשת במיוחד לקראת ערב זה, בו אנו בני דור ההמשך, נצדיע לעולים שנאלצו לברוח מעיראק בדרך לא דרך, ולהתחיל כאן חיים חדשים ומלאי תקוה. הם עשו זאת בצניעות ובגאווה למרות הקשיים הרבים שחוו, בראשית שנותיה של הארץ. כצברית שנולדה להורים אסירי ציון שעלו לארץ בעלייה בלתי לגאלית, נתפסו, נאסרו וגרו תקופה ארוכה במעברה, אני מרגישה גאווה גדולה ויש בי הרבה כבוד לדור המעברות. סיפורם הוא סיפור הצלחה, המבטא מסירות, התמדה ועבודה קשה".

הערה חשובה: הכניסה תותר על פי כללי התו הירוק. יום שלישי 2/11/21 שעה 19:00 רב שיח | 21:00 חפלה עיראקית אותנטית. מרכז מורשת יהדות בבל, שד' מרדכי בן פורת 83 אור-יהודה. להזמנות כרטיסים… ובטל': 03-5339278 שלוחה 8

פסטיבל קול המוסיקה בגליל העליון: אגדת חורף 29.11 עד 4.12 – כפר בלום

פסטיבל קול המוסיקה בגליל העליון מאמץ השנה את עונת החורף ושמח להכריז על ד"ר עפרה יצחקי כמנהלת האומנותית החדשה של הפסטיבל. עפרה רקמה תכנית מסעירה של מוזיקה מהבארוק ועד ימינו, ששואבת השראה מיופיו וקסמו של החורף, אותה יבצעו טובי הנגנים והזמרים הישראלים החיים בארץ ובחו"ל. לאחר היעדרות של שנה בשל מגיפת הקורונה, יתקיים הפסטיבל (הקיצי בדרך כלל) בתחילת חודש דצמבר 2021 במתכונת חמימה ועשירה.

תכנית הפסטיבל "אגדת חורף" תהיה עשירה ביצירות העונה: 'החורף' של ויואלדי (מתוך ארבע העונות), 'חורף בבואנוס איירס' של פיאצ'ולה, חמישיית המיתרים 'הסערה' מאת בטהובן, ו'כישוף הגשם' של המלחין היפני הגדול טורו טקמיצו. התכנית תכלול בנוסף קונצרטים של מיטב הקלאסיקות של הרפרטואר הקאמרי כגון שלישיית פסנתר מס. 2 בדו מינור של מנדלסון, חמישיית המיתרים בסול מינור של מוצרט ועוד. קונצרט מיוחד בפסטיבל יוקדש למלחין איגור סטרווינסקי לרגל חמישים שנה למותו ויכלול עיבוד מיוחד של 'פולחן האביב' לחמישיית כלי עץ ועוד. בין הקלאסיקות הקאמריות הגדולות והמוכרות שיעלו בפסטיבל שזורות יצירות של מלחינים בני זמננו מהארץ ומהעולם – טריסטאן מוראי, יהויכין סטוצ'בסקי, אבל ארליך, קאיה סהריאהו ועוד – וכן שירים ישראליים אהובים ומוכרים בעיבודים קאמריים. מסורות הפסטיבל ישמרו כתמיד וביניהן יתקיימו חזרות פתוחות לקהל ביישובי הגליל העליון ומפגשים קרובים ואינטימיים עם הנגנים וההרכבים השונים.

הפסנתרנית הבינלאומית עפרה יצחקי היא ד"ר למוסיקה מביה"ס ג'וליארד בניו יורק ומרצה בכירה בביה"ס למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל אביב. היא מספרת על רוח הפסטיבל שיצרה השנה: "נתתי לעצמי להפליג על כנפי הדמיון ויצרתי תכנית של מוזיקה הקשורה לחורף, לטבע, ולכל האגדות והקסמים שהחורף מביא עמו. לפני הקונצרטים אפגוש את הקהל לשיחה ובה אספר על אחת מהיצירות הפחות מוכרות בכל קונצרט, מתוך תקווה שכך יוכלו כל המאזינים ליהנות הנאה מלאה גם מהיצירות המוכרות פחות, ולהצטרף אלי ואל הנגנים האחרים למסע של מוזיקה 'חורפית' – מהבארוק ועד לכאן ולעכשיו."

חזרות פתוחות לקהל החל מיום שני 29.11.2021, חלק מהחזרות תתקיימנה ביישובי האזור. המידע המלא באתר האינטרנט של הפסטיבל…

ליאוניד פטשקה עם פסטיבל SUPER JAZZ  בים המלח 30.12.2021-1.1.2022

לאוניד פטשק (צילום סאשה בורטמן)

יוזמה חדשה נוספת של הפסנתרן הבינלאומי ליאוניד פטשקה, פסטיבל ג'אז בים המלח. פטשקה שנכלל ברשימת 100 נגני הג'אז הטובים ביותר של המאה העשרים על ידי המכון האמריקאי לביוגרפיות וזכה בהוקרה של פסטיבלי הג'אז המסורתיים בישראל וברחבי העולם, אינו חושש לערב בין מוזיקה לבידור.
סגנונו של פטשקה נוטל את הג’אז למחוזות של מוזיקה אתנית ואילתורים על בסיס הג`אז המסורתי.  לאורך השנים  משלב פטשקה בעבודתו פסנתר קלאסי וחשמלי, סינטסייזר וכלי הקשה מיוחדים. יחד עם זאת, הוא תמיד מחדש. פטשקה יצר מופע משותף עם שלמה גרוניך , ניגן עם נגנים ערבים מעכו ועם נגנים תורכים ומצריים וגם כתב מוסיקת ג'אז לבלט פאנוב, חיבר בין חזנות למוזיקת גוספל, ביחד עם גיל שוחט העלה לבמה שבעה פסנתרנים ושבעה פסנתרים ועוד….
"הקהל אוהב חידושים", הוא אומר. "בעוד שהוא מקפיד לעבוד עם וירטואוזים ברמה המקצועית שלו. הוא אינו חושש לערב בפסטיבל ג'אז עם פלמנקו, מוזיקה לטינית והפעם אפילו עם מופע בוץ – וזאת לאור המיקום של הפסטיבל בים המלח.
פטשקה היה ילד פלא, שהחל לנגן בגיל 4 ובגיל 20 כשעלה לישראל היו לו כבר 17 מדליות בינלאומיות. הוא הקליט והפיק תקליטים רבים ברוסיה, בארה"ב ובישראל. הוא מופיע ומוביל מספר רב של הרכבים, להקות ותזמורות. ב-2003  קיבל את "מדליית  הכנסת", המסמלת את הכרת המדינה והממשל בתרומתו לפיתוח האמנות הישראלית ולהפצתה בחו"ל. ליאוניד פטשקה הוא דוגמא לאמן וירטואוז שלא מפחד להתעסק גם בצד הכלכלי של המוזיקה.
כשעלה לישראל עטוי מדליות והכרה בינלאומית, בנה את עצמו מחדש והחליט לעשות זאת כאיש עסקים לכל דבר. הוא המייסד והמנהל אומנותי של פסטיבלים בינלאומיים רבים. מזוהה בעיקר עם פסטיבל הג'אז של אשדוד. כשהקורונה פגעה בניידות הבינלאומית, החליט ליזום יותר אירועים בישראל ועושה זאת עם שותפה ותיקה, עמותת "פניני מוזיקה קלאסית". אנו בטוחים ששנת 2022 תהיה הרבה יותר טובה, וזאת בהחלט סיבה למסיבה" , הוא אומר.

פסטיבל SUPER JAZZ מתחיל 30.12.2021 (יום חמישי) – היום הראשון של הפסטיבל כאשר בשעה 15:00 – כניסה למלון. קבלת פנים עם שמפניה וג'אז. האירוח במלון לאונרדו קלאב ים המלח, באווירת תקופת החגים באירופה, 3 ימים ושני לילות, סעודות שף עשירות, משקאות קלים וחריפים ללא הגבלה, כניסה לספא חינם ופעילות נוספת.

קולנוע, רדיו וטלוויזיה

כאן הסכתים עם הכוורת: סדרת פשע מרתקת על עולם הפשע בכרם התימנים

הסדרה, שתעלה לאתר האינטרנט של כאן ולאפליקציות המוסיקה וההסכתים השונות בחודש נובמבר מציגה באמצעים חדשניים את סיפוריהם של גיבורי התרבות מאותה תקופה, בהם טוביה אושרי, רחמים אהרוני, עמוס אוריון ועוד. בין המשתתפים: יניב ביטון, אוולין הגואל, יניב סוויסה נטע גרטי, יורם ארבל, מיקי ליאון, גבי עמרני, קובי פרג' ואורי גבריאל

כאן הסכתים יעלה החל מחודש נובמבר את "הכוורת", סדרת אודיו בחמישה פרקים, על עולם הפשע בשכונת כרם התימנים בתל אביב, בסוף שנות ה-70 ותחילת ה-80. לפרויקט נרתמו שורת שחקנים מכובדת- אורי גבריאל, נטע גרטי, מיקי ליאון, גבי עמרני, קובי פרג', יניב סויסה, אוולין הגואל, יניב ביטון,, יורם ארבל, הישאם סלימאן ואורי עטיה. ובין הדמויות המגולמות בסדרה ניתן למצוא את טוביה אושרי, רחמים אהרוני, יחזקאל אסלן, עמוס אוריון, חיים מגנדה, אהובה עוזרי ורפעת טורק.

הסדרה הוקלטה בטכנולוגיית סאונד חדשנית בתלת מימד 8. כל הקטעים הוקלטו במיקומים המקוריים בהם התרחשו בכרם התימנים. יוצרי הסדרה, אלכסה לרנר ואור מצא, חקרו במשך שנה את עולם הפשע בכרם התימנים. השניים נעזרו בסבו של אור, שלמה שרעבי, שהיה חלק מעולם הפשע באותם ימים, על מנת לקבל גישה אישית לאנשי מפתח ולסיפורים המסתוריים של אותם ימים.

את פסקול הסדרה יצר אור מצא, יחד עם המוסיקאי יהודה קיסר, שתרם את צלילו המיוחד לפרויקט. את שיר הנושא של הסדרה "ידידים", הלחין מצא למילותיו של ר' שלום שבזי, ואת השיר מבצעים יחד קיסר ורמי דנוך, שניהם יוצאי להקת צלילי העוד המיתולוגית.

ההסכת "הכוורת" נוצר במיוחד עבור התערוכה המקורית והמקיפה "עמק הפרחים"  בבית העיר (ביאליק 27 ת"א), באוצרותה של איילת ביתן שלונסקי. התערוכה, ששמה 'עמק הפרחים' שאב השראה משירה של אהובה עוזרי ז"ל, היא תעודה נדירה החושפת לראשונה את תרומתם של תושבי כרם התימנים להקמת המדינה ולחיי החברה, הקהילה והתרבות במובן הרחב ביותר.

תיק קוליני The Colini Case של מרקו  קראוספיינטר Marcus Kreuzpainter

 
- פרסומת -

 

מבוסס על ספרו של פרדיננד פון שיראך, שיצא לאור ב 30 ארצות ובהם בהוצאת ידיעות אחרונות בעברית. זוכה הפרס בתחרות פרסי השלום והצדק 2020. זוכה פרס חביב הקהל בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בנורבגיה

למרות גילו המופלג פבריציו קוליני נכנס למלון בברלין וללא כל סיבה נראית לעין רוצח את האורח המתאכסן בסוויטת ברנדנבורג. קספר ליינן, עורך דין צעיר, ממונה לייצג את קוליני.
מה שנראה בתחילה כהזדמנות מקצועית מבטיחה הופך לסיוט: הנרצח, תעשיין גרמני מכובד, היה למי שגידל את קספר ואילו כעת עליו להגן על רוצחו. על עורך הדין לבחור בין מרדף אחר הצדק לבין הגנה על הקרובים אליו.  ככל שהוא חוקר הוא מגלה קצוות חוט המובילים לעברה האפל של גרמניה ולפרק מזעזע בהיסטוריה המשפטית של גרמניה.

בימוי :מרקו קראוספיינטר, שחקנים: קספר ליינן: אליאס מרבק | יוהנה מאייר: אלכסנדרה מריה לארה | ריכרד מיטינגר: היינר לאוטרבך | הנס מאייר: מנפרד זפטקה | ופרנקו נרו בתפקיד פבריצו קוליני.

גרמניה 2020 , 117 דקות גרמנית תרגום לעברית. הפצה בישראל רד קייפ בע"מ. החל מ- 11 לנובמבר, בסינמטק תל אביב, רשת מובילנד ובכל רחבי הארץ

המערב הקרוע The Comeback Trail

למפיק מקס ברבר חוב למאפיונר רג'י פונטיין לאחר כישלון סרטיו האחרונים. בעוד חייו בסכנה, מקס מפיק סרט חדש עם מטרה אחת בראשו, להרוג את השחקן הראשי במהלך פעלול ולגבות את דמי הביטוח. אך כאשר מקס מלהק את דיוק מונטנה, הוא מעולם לא ציפה שהשחקן הזקן והשיכור יתעורר לחיים כשהמצלמה מפוקסת עליו. כאשר הוא אינו מצליח להרוג את דיוק בפעלול הראשון הוא שם אותו בסיטואציות מסכנות חיים עוד יותר. בעוד דיוק שורד פעלול לאחר פעלול, מקס מחליט להפוך את הסרט, לסרט הטוב ביותר בקריירה שלו.
בימוי: ג'ורג' גאלו. שחקנים: רוברט דה נירו, מורגן פרימן, טומי לי ג'ונס, אמיל הירש וזאק בראף. ארה"ב, 2021. אורך הסרט: 103 דקות. בבתי הקולנוע.

HOT עם אני, כריסטיאנה פ. We Children Of Bahnhof Zoo

דרמת נעורים פרובוקטיבית גרמנית חדשה של אמזון שנוצרה על-ידי אוליבר ברבן ("גוונים של אשמה"), אנט הס ופיליפ קאדלבאך ("בושם"), שגם ביים. כעת, הסדרה מגיעה לשידור רק ב-HOT. בסדרה מככבים יאנה מקינון ("נערה יפה"), לינה אורזנדובסקי ("המובסים", "דארק"), ליאה דרינדה ומיכאלנג'לו פורטוצי.

הסדרה היא עיבוד טלוויזיוני חדש לסרט הקולנוע המיתולוגי מ-1981, שמבוסס על האוטוביוגרפיה של כריסטיאנה פלשרינו. הספר והסרט קיבלו מעמד של קאלט באירופה מיד לאחר צאתם ועזרו להעלות את המודעות להתמכרות להרואין.  לאחר שכריסטיאנה (מקינון) בורחת מבית הוריה ומתחילה ללמוד בבית ספר חדש, היא פוגשת את סטלה (אורזנדובסקי) – בחורה קלילה ומגניבה שמכירה לכריסטינה חבורה מוזרה ומגוונת של חברים. ביחד, השישה פוקדים את סצנת המועדונים ומסיבות האנדרגראונד של ברלין. כריסטיאנה חיה איתם את חייהם הפרועים – חיים שבהתחלה נראים לה כמו חגיגה של צבע, חברות וריגושים. החל מה-27.10, ימי רביעי בשעה 22:50 ב-HOT HBO וכל הפרקים ב-HOT VOD וב-NEXT TV

צ'או איטליה Citizens of the world של ג'יאני די גרגוריו Lontano lontano

זוכה פרס דוד דונטלו – (האוסקר האיטלקי) לתסריט הטוב ביותר בטקס שהתקיים ב2021. זוכה פרס סרגיו אמדיאי- לתסריט הטוב ביותר- פרס מיוחד המוענק כבר 40 שנה רק לתסריט על שמו של התסריטאי שכתב בין היתר את רומא עיר פרזות. זוכה פרס מיוחד – בתחרות סיאק הזהב, 2020, עיתון הקולנוע האיטלקי החשוב.

שלושה פנסיונרים מרומא מחליטים שעם הקצבה הזעומה הם חייבים למצוא מקום אחר לבלות בו את שנותיהם האחרונות. למזלם, יש מומחה שהמציא סרגל למדינות העולם: יציבות, אקלים, יוקר המחיה וכו'. בעודם מתלבטים בין קובה, סופיה או באלי הם ממשיכים לשבת במסעדות רומא, ולפגוש את המציאות האיטלקית על כל צדדיה.

בימוי: גי'אני די גרגוריוGianni di Gregorio  | הפקה איטלקית צרפתית: ביבי פילמס, לה פקט וראי סינימה בתמיכה של DG cinema  | שחקנים: הפרופסור: ג'יאני די גרגוריו | גיורג'טו: ג'ורג'יו קולנלי | אטיליו: אניו פנטסטיקיני | פיורלה: דפנה סוצ'יה | אבו: סאליח שעדין חאליד. איטליה 2019. 92 דקות | איטלקית| תרגום לעברית ואנגלית . הפצה בישראל קולנוע חדש בע"מ. בסינמטק תל אביב, קולנוע כוכב רמת השרון, ובבתי הקולנוע ברחבי הארץ.

הדו-קרב האחרון The Last Duel של רידלי סקוט

סרטו החדש של הבמאי האגדי רידלי סקוט 'הדו-קרב האחרון' מגולל סיפור מרתק על בגידה ונקמה מהולה בברוטליות ודיכוי נשים בצרפת של המאה ה-14. זוהי דרמה היסטורית וקולנועית מעוררת מחשבה הבוחנת את שליטתם הנרחבת של הגברים, את שבריריות הצדק ואת כוחה ואומץ ליבה של אישה אחת, המוכנה לעמוד לבדה בשם האמת. הסרט המבוסס על אירועים אמיתיים, חוקר השערות קודמות אודות הדו-קרב האחרון בין ז'אן דה קארוז' וז'ק לה גרי, שני חברים שהפכו ליריבים מרים. כאשר מרגריט, אשתו של קארוז', מותקפת על ידי לה גרי, הוא מכחיש את המיוחס לו. היא מסרבת לשתוק ומעיזה לצאת בהאשמה כנגד התוקף שלה, בצעד של אומץ לב והתרסה אשר מעמיד את חייה בסכנה. התוצאה היא דו-קרב לחיים או למוות, שישים את גורל השלושה בידי האל.

צרפת, 2021. בימוי: רידלי סקוט. תסריט: מאט דיימון, בן אפלק, ניקול הולופסנר ומבוסס על ספרו של אריק ג'אגר. שחקנים: מאט דיימון –ז'אן דה קארוז' | בן אפלק – פייר ד'אלנקון | ג'ודי קומר – מרגריט דה קארוז' | אדם דרייבר – ז'אק לה גרי. אורך הסרט: 152 דקות. הפצה פורום פילם ומגיע לבתי הקולנוע ב-28.10.21

HOT עם המרדף אחרי האהבה The Pursuit of Love

מיני-דרמה רומנטית בריטית חדשה של רשת ה-BBC. הסדרה מבוססת על רב-המכר הנועז של ננסי מיטפורד באותו השם. הספר הוא אוטוביוגרפי ומספר על חייה של מיטפורד בחוג העילית הלונדוני באותה תקופה. הסדרה נוצרה, נכתבה ובוימה על-ידי אמילי מורטימר ("דול ואם"), שגם משתתפת בסדרה בתפקיד משני. בסדרה מככבים זוכת פרס ה"סאג" לילי ג'יימס ("אחוזת דאונטון"), אמילי ביצ'הם ("קרואלה"), המועמד לפרס ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" אנדרו סקוט ("פליבג", "שרלוק") והמועמד ל"גלובוס הזהב" דומיניק ווסט ("הסמויה", "הרומן"). הסדרה, שמתרחשת באנגליה בשנות ה-20 של המאה הקודמת, מספרת על לינדה (ג'יימס) ופאני (ביצ'הם) – שתי בנות דודות שמתגוררות בכפר אנגלי ומשתוקקות לעזוב את הכפר לטובת העיר הגדולה ולמצוא אהבה. לינדה היא רומנטיקנית חסרת תקנה ובעלת אופי הרפקתני שלא הולכת לביה"ס מכיוון שאביה מתעב נשים מלומדות, בעוד פאני היא בחורה טובה ושקטה בעלת ציונים טובים. שתיהן מחכות שחייהן יתחילו כשהן פוגשות בגבר אקסצנטרי שגר בקרבתן – לורד מרלין (סקוט).

ימי שלישי בשעה 22:00 ב-HOT HBO וכל הפרקים ב-HOT VOD וב-NEXT TV

רן ואוהדי Ran and Ohadi של מירי פרלמן
"אקרא לך דודי ובגני אותך אשמור", כך שר אוהד חיטמן לרן הרוש ביום חתונתם, מילים המבטאות את סיפור אהבתם, סיפור אהבה, כאב, חרדות ושמחה בדרך להיות משפחה.

אוהד חיטמן, מוסיקאי מחונן ובן זוגו רן הרוש, מנסים שוב ושוב להיות הורים, רק האהבה מאפשרת להם להתרסק זה בזרועות זה, להתפרק ולהיבנות מחדש עד להורות המיוחלת.

"אם תשיר אנעים זמירות בבית הכנסת במשך שנה, אקנה לך פסנתר", כך הבטיח החזן אברהם חיטמן ז"ל לנכדו הראשון אוהד והציל אותו מבדידות תהומית ואף סלל לו את  הדרך אל היצירה, המוסיקה, והחלומות. חיטמן, המבטא את נשמתו ביצירה, מצליח להביס פעמיים את מחלת הסרטן בגופו. רן הוא המוציא לפועל של החלומות ובעיניים בורקות ושתי רגליים על הקרקע הוא מוכן לכבוש כל יעד. הרוש גדל בבית חם שבמרכזו ניצב שולחן האוכל וסביבו כל ההתרחשויות המשפחתיות. גם הוא גדל בתחושה שהוא שונה ואחר ואכל עד כדי בולמיה. רק בתל אביב מצא נחמה כשפגש אנשים שדומים לו והבין שהוא לא לבד.

שני הילדים רן ואוהד ידעו כבר בגיל צעיר שהם אחרים ולא שיתפו איש בתחושותיהם, הם החזיקו בבטן עד שהיא התפוצצה מפחדים וחרדות. במלחמתם להביא לעולם ילדים משלהם הם מבטיחים לעצמם כי יגדלו אותם להיות פתוחים לכל אדם ומשוחררים מסטיגמות.

הסרט עוקב אחרי רן ואוהד, מחיפוש תורמת הביצית ועד רעידת האדמה בנפאל כשברקע ילדותם שלהם המורכבת לא פחות. בחודשים הקרובים יעלה הסרט לשידור בסלקום tv. 61 דקות | עברית | תרגום לעברית. (ישראל 2021)

הקרנת בכורה: 27.10 בנוכחות הבמאית וגיבורי הסרט. שעה 20:30. קישור לרכישת כרטיסים: אתר הסינמטק ת"א, הארבעה 5, ת"א יפו

הלוחשת לפרחים The Rose Maker LA FINE FLEUR

איב הייתה אחת ממגדלות הוורדים המפורסמות בעולם. כיום, החברה שלה על סף פשיטת רגל. בנוסף לכך, המזכירה שלה, ורה, העסיקה שלושה עובדים ללא שום יכולות גינון. למרות שאין להם דבר במשותף, הם מתכננים תכנית מטורפת שתשנה את חייהם לנצח.

צרפת, 2021. בימוי: פייר פינאוד. שחקנים: קתרין פרו – איב | מלן אומרטה – פרד | פטסה בויאמד – סמיר | אוליביה קוטה – ורה | מארי פטיוט – נאדג' | וינסנט דדיין – מארזל. אורך הסרט: 95 דקות. הפצה פורום פילם ומגיע לבתי הקולנוע ב-28.10.21

HOT עם ברוקלין תשע-תשע Brooklyn Nine-Nine

סדרה קומית של רשת Fox מבית היוצר של המפיקים והתסריטאים זוכי ה"אמי" דן גור ומייקל שור ("מחלקת גנים ונוף", "המקום הטוב"). העונה השמינית והאחרונה של הקומדיה המופרעת, שגרפה שני פרסי "גלובוס הזהב" ושני פרסי "אמי", מגיעה ל-HOT קומדי סנטרל.

"ברוקלין תשע-תשע" עוסקת בתחנת המשטרה הניו יורקית ובעיקר בכוכב העולה שלה, הבלש ג'ייק פרלטה (זוכה ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" אנדי סמברג, "סאטרדיי נייט לייב"), שמחזיק בשיא מעצרים ואגו ענק למרות שמעולם לא נאלץ לעבוד קשה מדי או להיצמד לחוקים. אחרי הגעתו של קצין חדש וקשוח לתחנה, הולט (זוכה ה"אמי" אנדרה ברואר, "רצח מאדום לשחור"), מעמדו של ג'ייק מתערער והוא נאלץ להיאבק על מקומו. בעונה השמינית התחנה עוברת שינויים רבים בעקבות מגפת הקורונה והמחאה על מותו של ג'ורג' פלויד. רוזה (סטפני ביאטריז, "משפחה מודרנית") מתפטרת מעבודתה והופכת לחוקרת פרטית לאחר שאיבדה אמון במערכת; הולט (אנדרה ברואר) מתקשה לתחזק את מערכת היחסים שלו עם קווין (מארק אוון ג'קסון, "המקום הטוב"); היצ'קוק (דירק בלוקר) פורש ומנסה למצוא דרכים לשמור על קשר עם סקאלי (ג'ואל מקינון מילר, "אהבה גדולה"); וג'ייק ואיימי (מליסה פומרו, "אחת שיודעת") מנסים לאזן בין עבודתם בתחנה לבין היותם הורים טריים. ראשון-חמישי ב-22:05 ב-HOT קומדי סנטרל

הבאג של רון Ron's Gone Wrong
https://www.youtube.com/watch?v=L_SOjLryy2o

ברני הוא תלמיד חטיבת ביניים שמתקשה חברתית, חברו החדש רון הוא רובוט מהלך ומדבר אשר אמור להיות 'חברו הטוב ביותר ברגע שתוציא אותו מהאריזה'.
התקלות המבדרות בתפקודו של רון, המתרחשות בעידן המדיה הדיגיטלית, שולחות את השניים למסע מלא אקשן בו ברני ורון יתעמתו עם הבלגן המופלא שנקרא חברות אמת.

ארה"ב, 2021, בימוי: שרה סמית, ז'אן פיליפ ויין, אוקטביו רודריגז. אורך הסרט: 106 דקות.. הסרט מוקרן באנגלית ובדיבוב לעברית, מופץ ע"י פורום פילם ובבתי הקולנוע.

HOT עם יורשים Succession

סדרת הדרמה של רשת HBO שנוצרה על ידי המועמד לאוסקר ג'סי ארמסטרונג ("פיפ שואו", "בסוד העניינים"), חוזרת לעונה שלישית בהפקתם של המועמד ל"גלובוס הזהב" וויל פארל, זוכה ה"אמי" פרנק ריץ' ("Veep"), קווין מסיק ("ג'ק ריצ'ר") וזוכה האוסקר אדם מקיי ("מכונת הכסף", "אנטמן", "והרי החדשות"). העונה השלישית ממשיכה להתמקד בכוח, פוליטיקה, כסף ומערכות היחסים במשפחה עשירה ולא מתפקדת שהעומד בראשה, לוגאן רוי (זוכה ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" בריאן קוקס, "נירנברג"), הוא מנכ"ל אימפריית תקשורת בינלאומית גדולה. לאחר האמבוש של קנדל (זוכה ה"אמי" ג'רמי סטרונג, "כוננות עם שחר", "מכונת הכסף") על אביו לוגאן בסוף העונה הקודמת, לוגאן פותח את העונה בעמדת נחיתות. כדי לשפר את מצבו אל מול המהלך של קנדל, נאלץ לוגאן לעבוד קשה מתמיד כדי להבטיח לעצמו בריתות משפחתיות, פוליטיות וכלכליות. המתח גבוה מתמיד בעוד המאבק התאגידי מאיים להפוך למלחמת אזרחים בין בני משפחת רוי.

"יורשים" היתה מועמדת לעשרות פרסים במהלך שתי עונותיה הראשונות וזכתה, בין היתר, בשני פרסי "גלובוס הזהב", בתשעה פרסי "אמי" וגרפה את פרס הבאפט"א לסדרה הבינלאומית הטובה ביותר. שבים לככב העונה גם המועמדת ל"אמי" שרה סנוק ("השקר היפה"), המועמד ל"אמי" ול"גלובוס הזהב" קירן קאלקין ואלן ראק ("שמתי ברז למורה") בתור בני משפחת רוי. בנוסף יצטרפו העונה לקאסט זוכה האוסקר אדריאן ברודי ("הפסנתרן"), זוכה ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" אלכסנדר סקאסגארד ("שקרים קטנים גדולים"), המועמדת ל"טוני" סאנה ליית'ן ("התפשטות"), המועמדת ל"טוני" לינדה אמונד ("איש מזל התאומים") והמועמדת ל"אמי" ו"גלובוס הזהב" הופ דיוויס ("בטיפול" האמריקאית, "כבודו" האמריקאית). ימי שני ב-22:00 ב-HOT HBO וב-HOT VOD וב-NEXT TV

המיטות שלנו בוערות Our Beds Are Burning של יגאל בורשטין

מסה דוקומנטרית על פשיזם. שחקנים מגישים טקסטים שנכתבו ונאמרו בין השנים 2019-1893 על ידי הוגי דעות של הימין הרדיקלי באירופה ובארץ. הטקסטים מלווים בקטעי סרטים ארכיוניים, סטילס ומוזיקה תקופתית. השם "המיטות שלנו בוערות" לקוח מקריאתו של גיום פאיי, עיתונאי צרפתי ותומך נלהב במנהיגת הימין הקיצוני במדינתו, מארין לה פן: "אנחנו נמצאים במצב מלחמה, אך איננו רוצים לדעת זאת. זרים משתלטים על השכונות שלנו והציבור אדיש ושקוע בשינה. אך המיטות שלנו כבר בוערות!".

הסרט מתבסס על קטעי מאמרים, ספרים ונאומים מאת מוריס בארס, בניטו מוסוליני, קרל שמיט, חוסה אנטוניו פרימו דה ריברה, אדולף היטלר, מארין לה-פן ולצדם אב"א אחימאיר, איתמר בן-אב"י, ישראל אלדד, רחבעם (גנדי) זאבי, מחברי "תורת המלך" מהתנחלות יצהר ועוד. את הטקסטים קוראים השחקנים במקומות שונים ברחבי תל אביב.

בימוי, תסריט, עריכה, תחקיר והפקה: יגאל בורשטין. מנהלת הפקה: רותה כהן. בהשתתפות: רמי ברוך, שירה פרבר, דורון צברי, פיני טבגר, דני מוג'ה, יורם רון, דורון תבורי, אבי מוגרבי ומיקי גורביץ'. הופק בתמיכת קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה. הוצג לראשונה בפסטיבל דוקאביב 2021 במסגרת קטגוריית המאסטרים. מועדי הקרנה קרובים לסרט "המיטות שלנו בוערות", שיכללו ברובם שיח עם היוצר:

סינמטק ת"א, רחוב הארבעה 5 – יום ה' 4.11.21, שעה 20:30 (בנוכחות היוצר); יום ו' 5.11.21, שעה 13:00; יום א' 7.11, שעה 21:00.

סינמטק חיפה, שדרות הנשיא 142 – יום א' 7.11, שעה 18:30 (בנוכחות היוצר).

סינמטק ירושלים, דרך חברון 11 – יום ג' 9.11.21, שעה 18:00 (בנוכחות היוצר); שבת 20.11.21, שעה 19:00.

סינמטק הרצליה, רחוב סוקולוב 29 – יום ה' 11.11.21, שעה 19:00 (בנוכחות היוצר).

בית מיכל רחובות, רחוב הגר"א 10 – יום ד' 12.1.22, שעה 20:30 (בנוכחות היוצר).

סרטו של יגאל בורשטין בהשתתפות רמי ברוך, שירה פרבר, דורון צברי, פיני טבגר, דני מוג'ה, יורם רון, דורון תבורי, אבי מוגרבי ומיקי גורביץ'

בקולנוע החל מיום ה' 4.11.21 ישראל 2021, 63 דקות, עברית עם כתוביות באנגלית או עברית.

HOT עם אנחנו כאן We're Here

תכנית ריאליטי מועמדת לפרס ה"אמי" של רשת HBO שלוקחת משתתפים מעיירות קטנות ונותנת להם הזדמנות להשתתף בהופעת דראג חד-פעמית ובלתי נשכחת. את הסדרה ביים היוצר הדוקומנטרי פיטר לוגרקו, שהפיק וביים את הסדרה זוכת ה"אמי", "Intervention", ומפיק אותה מפיק הריאליטי הוותיק, אלי הולצמן ("פרויקט מסלול"). בסדרה מככבות שלוש מלכות הדראג שהתחילו את דרכן בתכנית הריאליטי המצליחה "המרוץ לדראג של רופול" – בוב דה דראג קווין ("סדר אותי"), שאנג'לה לקוויפה ("כוכב נולד", "גלי") ויוריקה או'הארה.

שלוש המנחות חוזרות להזכיר לכולם שהן עדיין כאן. בכל פרק שלוש המנחות יגייסו "בנות דראג" מעיירות קטנות ברחבי ארה"ב ויכירו להם את המלכה ששוכנת בתוכם. בכל פרק הן יגיעו לעיירה אחרת ויבחרו את המתמודדים שיזכו להפוך למלכות דראג ללילה אחד בו יופיעו בכל הדרם מול חבריהם, משפחתם והקהילות בהן הם חיים. ימי שישי ב-17:00 ב-HOT HBO ובימי שני בשעות הבוקר ב-HOT VOD וב-NEXT TV

גיבור חייה של מישל הזנוויציוס (הארטיסט)

עומר סי ("מחוברים לחיים", "לופן") הוא ג׳יבי, המגדל לבד את בתו, סופיה. מדי ערב הוא בורא עבורה עולמות מופלאים ובכולם הוא הגיבור שלה.שלוש שנים מאוחר יותר, סופיה כבר נערה המתחילה לגבש סיפורים משלה, בהם אביה כבר לא משחק את התפקיד הראשי. אך ג'יבי יעשה הכל כדי להישאר גיבור חייה …

סרטו החדש של מישל הזנוויציוס (זוכה האוסקרים על ״הארטיסט״) על הורות – ההרפתקה המופלאה ביותר. בימוי, תסריט ועיבוד: מישל הזנוויציוס. שחקנים: האב/הנסיך :עומר סי | השכנה, האישה עם הדלת : ברניס בז'ו | פריטפרו: פרנסואה דמיאנס | סופיה בגיל 12 : שרה גייה | סופיה בגיל 8: קיילה פאלה | מקס/הנסיך החדש: נאוטיס רונזון . צרפת/ בלגיה, צרפתית תרגום לעברית, 101 דקות. הפצה בישראל סרטי נחשון ורד קייפ. החל מ-4/11 בסינמטק ת"א וברחבי הארץ

אמנות ותערוכות

מוזיאון תל אביב לאמנות עשרים וארבע תמונות לשנייה עד 8 לינואר 2022

התערוכה 24 תמונות לשניה, מציגה לראשונה במוזיאון תל אביב לאמנות, מבחר יצירות אנימציה קצרות מהעשור האחרון, מאת יוצרים ישראלים הפועלים בתחום. עולם האנימציה בארץ הוא מהמתקדמים והפוריים בעולם וסרטי אנימציה עצמאיים אלו, שאינם  מוזמנים או מסחריים, הוצגו בפסטיבלים לאנימציה בארץ ובעולם. הסרטים נחלקים לאסופות על פי נושאים שונים: ארץ חלולה – סרטים חברתיים או פוליטיים המתייחסים לרוב למציאות הישראלית. חוליות- יצירות אמנותיות, מופשטות או אקספרימנטליות. הדרך להיות – סיפורי התמודדות נפשית, מסעות פנימיים או ממשיים המשנים את האדם. פלומות – סיפורי התבגרות, אשר גיבוריהם ילדים או בני נוער. במילים אחרות -יצירות המתארות מערכות יחסים בין בני זוג, בני משפחה או חברים. ציפורי מסע-דוקו־אנימציה בנושאים מגוונים. פאזל – סרטים גם לילדים בשבתות, מלווים בסדנאות, מפגשים עם יוצרים והפעלות לכל המשפחה.

אנימציה, הנפשה בעברית, היא פעולה של הכנסת חיים (נפש) לדמויות, חפצים או רקעים. על העין האנושית לקלוט 24 תמונות לשניה, על מנת להפוך סדרה של ציורים או תמונות, לתנועה חלקה בעלת מטרה וחיות. השימוש באנימציה, אם בטכניקה קלאסית של ציור ידני ואם בטכניקות דיגיטליות מתקדמות, מאפשר לספר סיפור בדרכים אלטרנטיביות, בתיאורים מפורטים ורבי דמיון שאינם מוכפפים לחוקיות הפיזיקלית והנפשית של העולם הממשי. ביחס לקולנוע "בשר ודם", באנימצייה טמון שפע של אפשרויות לתזמונים שאינם פועלים על פי חוקיות מוכרת, להגזמות בבניית דמות או רקע, ולביטוי של מגוון יכולות שאינן מוגבלות.

אם בעבר נהוג היה לשייך את האנימציה לעולם הילדים, ולמסגר את המדיום כולו בהגדרה של בידור קל או "סרטים מצוירים", בעשורים האחרונים אנו עדים לשינוי בתפיסה הציבורית של מהי אנימציה, ואימוץ שלה בתחומים רבים: מסרטי בידור ועד סרטי תעודה, מחינוך ועד פרסום, וכמובן בתחומי האמנות. התערוכה ביוזמה משותפת של מוזיאון תל אביב לאמנות וקרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה.

יוצרי הסרטים: אבי מרקדו, אבישי שמחוביץ', אודי אסולין, אוסי ולד, אורי גולדברג, אורי טור, אוריה נאה, אורי לוטן, אורי ומיכל קרנות, אורי פנחסי, אינה אולשנסקי, אלון רותם, אלון שרעבי, אלירן פלד, אמילי נוי, אסא ריקין, אריאל בלינקו, אשר שוורץ, בועז בלחסן, גור בנטוויץ', גיא חיות, גיל אלקבץ, גל חקלאי, גליה עוזמו, דפנה אוורדיש, דורין שוורצמן, דותן מורנו, דימה טרטיאקוב, דן אזולאי, דנה גרייס וינדזור, דניאל פלג, דניאלה מרוז, דניאלה קופלר, הדס כהן, חן וינר, חני דומבה, חנן ליברמן, טובה גרטנר, טל ארביב, טל קנטור, יואב בריל, יהלי הרברט, יהלי קרן, יובל יוליה טכטנברג, יוני שלמון, ינאי טארסו, יעל רייספלד, כרמל בן-עמי, ליאור גולן, לירון נרונסקי, לירן קפל, מור ישראלי, מורן סומר, מזמור וייצמן, מיטל משולם, מיכאל פאוסט, מיכל אבולעפיה, מעין אנגלמן, מרב נתן, מריאנה רסקין, משה בן אברהם, נגה סירוטה, נדב ארבל, נועה ברמן-הרצברג, סוהיני טל, סתיו לוי, עובד פורן, עידו שפירא, עילי מרגוליס, עמית כהן, עמית טריינין, עידן ברזילי, צור אדרי, קובי ווגמן, קותימן, קרן אור זלינגר, רוני שלו, רחל גוטגרץ, ריקרדו ורדסהיים, רן הללי, רעות אלעד, שיר פקמן, שאול לוי, שגיא אלטר, שחף רם, שחר דייויס, שחר קנטור, שלומי יוסף שלומית תג'ר, שריאל קסלסי, תום אנגלר, תום מדר, תום פרזמן, תום קוריס, תום קריב, תמי ברנשטיין.

אסופות הסרטים יוחלפו בכל שבועיים, כדי לאפשר פרישֹה רחבה של מגוון סרטים חשיפה ליוצרים שונים. במהלך התערוכה מתקיימים שיחי גלריה, מפגשים עם יוצרים וסדנאות

רכישת כרטיסים, פרטים והרשמה באתר מוזיאון תל אביב לאמנות @tamuseum

גלריה קורידור עם ניגריה 5 | Nigeria 5 ריאליזם צורני באמנות ניגרית בת זמננו

"ניגריה 5", תערוכה קבוצתית בחלל החדש של גלריה קורידור, בהשתתפותם של חמישה אמנים ניגרים עכשוויים, העוסקים בטכניקה של היפר-ריאליזם באמצעות ציור. בשנים האחרונות, האמנות הניגרית הינה אחד מענפי המשק בעלי קצב הצמיחה המהיר ביותר, וזאת בזכות השקעות ממשלתיות ובנקאיות אך לא פחות חשוב מכך, חוג הולך ומתרחב של צרכני אמנות מקומיים, על טעמם הייחודי. נדרש מאיתנו אפוא להבנות מחדש את תולדות האמנות בניגריה על מנת להבין עד כמה האקלים האמנותי המשגשג הזה נטוע עמוק במסורות המקומיות העשירות.

מאז מפנה האלף חזינו בעלייתה של האמנות האפריקאית העכשווית לבימה הגלובלית, מהלך שמחייב בחינה מחודשת של נקודת המבט המערבית על תרבות "גבוהה" מעשה ידי ה"אחר" מהדרום הגלובלי. מזה עידן ועידנים נטה המבט ההגמוני המערבי להתעלם לא רק מעובדת קיומן של תרבויות אפריקאיות מרובות על ביטוייהן האמנותיים המגוונים, אלא גם מהעובדה שהאמנים האפריקאים מקיימים מגע-ומשא מתמיד לא רק עם טכניקות וסגנונות מערביים, אלא חשוב לא פחות, עם עברם שלהם, שנדחק לשולי אותה בימה. כתוצאה מכך, האמנות האפריקאית המודרנית והעכשווית עודנה מומשגת תכופות במונחים של שיח תולדות אמנות אירו-צנטרי, ונתפסת במונחים של גילויים פריפריאליים של מקורות אמנותיים מערביים שונים. יחד עם זאת, הולכים ורבים חוקרי האמנות הגורסים, כפי שמיטיבים האמנים הניגריים בתערוכה זו לשקף, שהחוויות הסובייקטיביות והמאפיינים הייחודיים של כל אמן, הזיקה העמוקה שלהם למסורות אמנותיות מקומיות ותחכומם הסגנוני מניבים נוף תרבותי-אמנותי עתיר רבדים וטעמים.

איו פילאדה מציג סדרת עבודות פיגורטיביות המתמקדת בעיקר בידיים לא רק כמאפיין המרכזי של הגוף בייצור, אלא בעיקר ביכולת שלהן להביע את חששותיו מפני קונפליקטים, הפרדה ושבר, והמתחים הגוברים שעומדים בפני אנשים בתקופה העכשווית.

אוסקר אוקונו מתאר את עבודותיו כ- אפרו-ראליזם, ומסביר כי הן הטכניקות והן האיקונוגרפיה בעבודתו מנסות לעורר מחשבה ומעורבות בקרב צופיו. ביצירתו "תן לנו היום את נשימתנו היומית" אוקונו בוחן זהות שחורה המתייחסת לאירועי Black lives Matter בארה"ב. בעזרת טכניקות הציור שלו מתאר אוקונו את תהליך הנשימה בפועל כניסיון להדגיש את הפחד בניסיון החיים של גברים צעירים אפרו-אמריקאים בתפוצה האפריקאית.

פטולה ישראל מסביר כי האמת והמציאות הם העקרונות הבסיסיים המנחים את תהליך יצירתו. פטולה טוען כי באמצעות שכפול המציאות לפרטי פרטים הוא יכול להעביר את המהות הפנימית האמיתית של הסיפורים שבהם הוא עוסק בציוריו. סיפורים אלה שאובים תמיד מסביבתו הקרובה ומטרתו היא לעורר רגשות אצל הצופה כדי לעודד מחשבות ופעולות.

אנתוני אוגבו משתמש בטכניקת ההיפר -ראליזם כדי להצביע על רעות העולם הזה ולתת תהודה לנושאים הנובעים בעיקר מניסיון חייו האישי. בהנאה מכאיבה (In Painful Pleasure) אוגבו מספר לנו סיפור כואב על נערה צעירה, קורבן להטרדות מיניות של אביה באמצעות התמקדות במבטה החודר שאינו מרפה מהצופה.

אולטונדון בימבו מבקש מאיתנו להיות במודעות מלאה לחברה שלנו ולסביבתנו. עם סגנון אמנות שהוא מכנה אלפביתיות, בו הוא משתמש במילים ומשפטים משמעותיים הקשורים לנושא המתואר, הוא מטיף לאחדות, שלום, אמונה, חלומות של חופש ועוד. בחירתו בצבעים האדומים והכחולים גם היא מודעת ויש לה שורשים בתרבות יורובה שבה הכחול בעל משמעות חיובית ומשקף אסוציאציות שמימיות ושלוות, בעוד שאדום נוטה לסמל תוקפנות וסכנה.

גלריה קורידור הוקמה לפני יותר משני עשורים והיא מציגה מגוון רחב של מדיומים, כולל ציור, פיסול, צילום ווידאו ארט. הגלריה מבקשת להביא לפתחו של הקהל הישראלי את חוד החנית של סצנת האמנות העכשווית בעולם. בגלריה מוצגות עבודות אמנות של אמנים בינלאומיים צעירים מובילים לצד אמנים ותיקים וידועי שם. מעט לפני פרוץ מגפת הקורונה וכשנה לתוכה נערך בגלריה שיפוץ אדריכלי אותו הובילו האדריכלית שרון ויזר ומעצבת הפנים מיכל צרפתי. בספטמבר2021 הגלריה פתחה את שעריה מחדש ומאז מציגה באחד החללים היפים בתל אביב, תערוכות הכוללות בין היתר יצירות של אמנים כמו קוז, קני שארפ, גו'רג' קונדו ופיליפ קולברט ועוד. נעילת התערוכה: 15.12.2021. הכניסה חופשית בהתאם להנחיות משרד הבריאות. גלריה קורידור, רחוב קויפמן 12, תל אביב. (מלון דיויד אינטרקונטיננטל)

חברת Yoffi וגלריה SKIZZA עם גלויות ייחודית Israel של Yoffi

התערוכה, Israel של Yoffi, הינה יוזמה של חברת “Yoffi”, חברה לייצור מתנות ומזכרות מארץ ישראל, ופרי שיתוף פעולה עם קבוצת הג'רוזלם פוסט, והיא כוללת יצירות של שלושים ושישה ישראלים מוכשרים, עולים חדשים וותיקים, אשר מציגות את ישראל כפי שהיא משתקפת בעיניהם. היצירות משקפות פרסונות מקומיות, מונומנטים היסטוריים ונופים עוצרי נשימה, לצד פלאי ההתקדמות הטכנולוגית. התערוכה פתוחה לקהל הרחב ללא תשלום עד 15 נובמבר בגלריית SKIZZA (בית אות המוצר הירושלמי) שבירושלים. הציורים והרישומים המקוריים בתערוכה יודפסו כגלויות צבעוניות, וימכרו בנפרד או כחלק ממארזי המתנה הייחודיים של "Yoffi" מישראל.

חברת "Yoffi" הוקמה בשנת 2015 על-ידי משפחת מאיופיס שעלתה לישראל מרוסיה בשנת 2015, ומייצרת מתנות ומזכרות קולינאריות מארץ ישראל. החברה המשפחתית, אשר שיווקה בתחילה את מוצריה רק ללקוחות מעבר לים, חרטה על דגלה להציג את ישראל היפה והטובה באמצעות השפע והטוב בו התברכה.

"הרעיון להפיק גלויות של ישראל, עלה מאותו הדחף שהוביל אותי להקים את העסק – לסייע לאנשים לשמור על קשר באמצעות טעמים וריחות המאפיינים את כל הטוב בו התברכה ארץ ישראל", מספר ארקדי מאיופיס, אבי המשפחה ומייסד חברת "Yoffi". "אנו מסתכלים על מוצרינו כדיפלומטיה קולינרית, וכמוהן גם הגלויות מייצגות את הטוב של ישראל – כפי שמשתקפות במבט של פנים וחוץ. "באמצעות תערוכת הגלויות" מוסיף מאיופיס, "אנו מציגים בפני הקהל הישראלי את נקודות המבט של העולים לישראל ואת פניניי היופי בארץ כפי שמשתקפות בעיניהם".

מרינה שלסט, אוצרת התערוכה, גלריית “SKIZZA "מאיופיס החליט להראות את ישראל כפי שאנחנו רואים אותה מבפנים, רעיון זה הוליד את הפרויקט – מדינה קטנה בעיני יוצאי אימפריה ענקית לשעבר. המקום הטבעי להציג יצירות אלה הוא בגלריה שלנו שהוקמה לפני כמעט 15 שנה ומאז הפכה למרכז חשוב לחיי התרבות של דוברי רוסית בישראל".

האמנים המשתתפים בתערוכה: אנה ברינסקי, אירינה פרס, יקטרינה חזינה, וולנטין סטפשין, קטיה רויז,  יקתרינה ירלינה, מיכאיל קפלן, לנה בליצקיה, אנה מרימונט, אירנה ספקטור, אינה זקס, מאשה אורלוביץ’, מריאנה קורול, אנסטסיה גורסקי, אנדריי שמטניק, בנימין קלצל, אהרן קרביץ, צבי מירקין, נטליה קוליקובה, יוליה סטוצקיה, זואי סבר, טטיאנה גישפלינג, ילנה דניסנקו, מיכאיל ברנובסקי, סרגיי חבוסטנקו, דוד חננשווילי, טטיאנה רטוש, קסניה רבזין, אירינה סורוצ’ינסקאי, אלינה יופה־ פיקובסקיה, למוסיה קודריאבצבה, רגינה שפיר, לידיה חיט, איוון שצ’וקין, יצחק ארד (אנטולי רודניצקי), שמואל שלסט. הפרויקט נערך בשיתוף פעולה עם קבוצת הג'רוזלם פוסט ובתמיכת איש העסקים רומן אברמוביץ'

בית האמנים תל אביב עם גילויי זפת של בת שבע האס

האמנית בת-שבע האס , תושבת כפר סבא היא תלמידתם של יעקב וכסלר, משה שטרנשוס, יחזקאל שטרייכמן ושלמה ויתקין; עוסקת בנושאים של הישרדות ואקולוגיה, כלייה וצמיחה, כאמנית דור שני לשואה מרבה להשתמש בעבודתה בזפת על גבי מצעים מגוונים.

"עבודותיה של בת שבע האס בתערוכה, הן תוצר של ניסיונות יצירתיים בחומרים מגוונים הנוגעים ברובדי הזיכרון האישי. הזפת משמשת חומר מרכזי בעבודותיה. היא יוצרת בה כשבע שנים, חוקרת ומתחקה אחר ביטוייה על גבי מצעים רבים – שקיות, ניירות צלופן ומשי, שקפים, שאריות פלסטיק, ניירות צילום מבריקים ועוד – ומוסיפה להם פיגמנטים זהובים ומרקרים. כמה מחומרים אלו הם מתחומי הגרפיקה והצורפות שבהם עסקה בעברה.

"הזפת היא חומר לא פשוט לעבודה – נוזלית, דביקה ולא מתייבשת. יש חשיבות למצע שעליו היא מונחת… יש שהיא אינה מתייבשת וממשיכה לעבוד זמן רב".

מרבית העבודות בתערוכה הן בפורמט קטן, במגוון מצעים ובצבעוניות מונוכרומטית. הדימויים נעים בין פיגורציה להפשטה: סביבה בראשיתית כאוטית מעט, מקטעי נוף, צמחייה חרוכה הנראית רקועה במצע, מוטיבים של שורשים, פרחים, עלעלים ועורקים מוטבעים בצבעי החום והשחור ומונצחים כהדמיה לפגיעה בטבע. העבודות מעובדות בטונליות עדינה ובשקיפויות, מעין נופי חוץ המשקפים נופי פנים כחלק מביטוי ההוויה. בעבודות נייר אחרות, בפורמט מוארך, מופיע מוטיב צמחי מרכזי – מעין אורנמנט המנותק מהקשר ומרחף במצע. הדימוי נרשם בעט דק ובדיו, שעון על עיסת זהב, קצוות הנייר החשופים מדגישים את תחושת הרִיק והתלישות.

האס – דור שני לשואה – מעלה ביצירתה, כנראה באורח אינסטינקטיבי, סממנים כמחיקה וטשטוש, ומנגד שימור ובידוד: "יש עבודות שבהן אני אוגרת את הזפת בתוך 'שמרדפים' המשמשים לתיוק מתוך כוונה לשמר את הזיכרונות והכאב ולתייקם, ויש שממלאה שקיות של נייר צלופן בזפת ופיגמנטים מוזהבים… הזפת שמתייבשת לאט בתוך השקית יוצרת טקסטורות שונות בהתאם למינון החומרים".

בין היש לאין, בין המתוכנן למקרי, בין כליה לצמיחה נעה היצירה הביוגרפית-קולקטיבית" אירית לוין, אוצרת. נעילה 20 נובמבר 2021. בית האמנים, אלחריזי 9 תל אביב

שנקר ואסופתא עם כמה פחיות צריך בשביל להכין כיסא אחד….?

ההתחממות הגלובאלית והנזקים העצומים הנגרמים בעקבותיה העלו לאחרונה את המודעות לחשיבות המיחזור והכלכלה המעגלית. בארץ הוחלט להרחיב, מדצמבר הקרוב, את חוק הפיקדון ולהכיל אותו גם על כמיליארד מכלי המשקה המשפחתיים הנמכרים בישראל מדי שנה. במקביל, המשרד להגנת הסביבה מתכוון להעלות משמעותית את המס על הכלים החד פעמיים. שיתוף פעולה ראשון מסוגו שנרקם בין תאגיד המיחזור "אסופתא" לבין מרכז רוזן לקיימות והמחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר נועד לממש את הרעיון שבבסיס הכלכלה המעגלית ולהפוך מכלי המשקה המזהמים את הסביבה למוצרי צריכה מעוצבים ופונקציונליים. במסגרת הפרויקט, הסטודנטים לעיצוב תעשייתי של שנקר ערכו סיורים במרכז האיסוף והמיחזור של "אסופתא" בשפרעם וניתחו את האפשרויות השונות הטמונות בחומרי הגלם הנאספים, ואת האפשרויות למקסם את היקף השימוש החוזר בחומרי הפלסטיק, האלומיניום והזכוכית מהם עשויים מיכלי המשקה הנמכרים בישראל. לשם הדוגמה ועל מנת להבין את היקף השימוש החוזר בחומרים, כל טון של אלומיניום הנאסף ע"י "אסופתא" , ממנו יופקו חלק מהמוצרים מורכב מכ-80,000 פחיות. טון פלסטיק מורכב מכ-50,000 בקבוקים וטון זכוכית כולל כ-4,200 בקבוקי משקה. בין המוצרים אותם עיצבו הסטודנטים משנקר ניתן למצוא:

שרפרף העשוי מאלומיניום דחוס, עטוף פלסטיק בטכנולוגיית ואקום פורמינג. משקלו של השרפרף הוא כארבעה קילו ומטון אחד של פחיות משומשות  ניתן להכין כ-250 שרפרפים.

שעון קיר עשוי מפחיות אלומיניום דחוסות משולבות חומר סיליקוני. משקלו של השעון כ-5 קילו ומטון של פחיות ניתן להכין כ-250 שעונים | סכו"ם עשוי מפחיות ומיציקה של אלומיניום מצופה באנודייז. מטון של פחיות ניתן להכין כ-45,000 סטים של סכו"ם הכוללים סכין, מזלג וכף | מגביר קול לטלפון סלולארי העשוי מיציקת אלומיניום. מטון חומר ניתן להפיק כ-6,000 יחידות | כוסות וגביעים מזכוכית.

שיתוף הפעולה בין מרכז רוזן לקיימות בשנקר ל"אסופתא" הוא דוגמא לכלכלה מעגלית, בה המוצרים חוזרים חזרה למעגל –התעשייתי (נעשה שימוש בהם שימוש חוזר)  או הביולוגי (המתכלים ביולוגית והופכים לקומפוסט). "בימים קריטיים אלו, עלינו להתייחס לפסולת כחומר הגלם החדש – כלומר במקום כרייה וייצור חומרי גלם, עלינו להבין כי הפסולת הנאספת היא חומר גלם לכל דבר ועלינו לעשות בה שימוש חכם. עלינו לעצב מתוך מחשבה הן על החומרים בבסיסם, תהליך הייצור, השימוש במוצר והמוצר בסוף דרכו. מחשבה על כל השלבים תאפשר לנו לנהוג באחריות (מעצבים, יצרנים, משתמשים וכו') – כך שהפסולת תחזור לתוך המעגל הטכנולוגי או הביולוגי" אומרים בשנקר.

ירון ברדוגו, מנכ"ל "אסופתא": "תאגיד המחזור אסופתא אוסף וממחזר מדי שנה כ-150  מיליון מכלי משקה עבור יצרנים ויבואנים. אנו רואים חשיבות רבה ביצירת שיתופי פעולה המייצרים ערך מוסף וההופכים את מכלי המשקה הנצרכים בארץ למוצרים חדשים. לפני שנים חתמנו על הסכם עם ענקית המחזור הבינלאומית Novelis באמצעות חברת Recycling Agency הבריטית, כאשר בחלק מהפחיות "הישראליות" המועברות אליהם נעשה שימוש בתעשיית הרכבים ובכללם פורד, יגואר, לנד רובר ואחרים. השת"פ  עם מרכז רוזן לקיימות והמחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר הינו נדבך נוסף בתפיסה זו. חשוב לנו שהציבור בישראל יבין כי מעבר לדמי הפיקדון, הפחיות והבקבוקים אותם הוא מחזיר לנקודות האיסוף הופכים בסופו של דבר למוצר ממשי. בימים בהם כולנו רואים את השלכות ההתחממות הגלובאלית והפגיעה הסביבתית, לכל אחד מאיתנו יכולת לתת את חלקו הקטן בהגנה על כדור הארץ ואנו שמחים לקחת חלק בפרויקט ייחודי זה.

חלל האמנות נסימה-לנדאו תל אביב עם מתח גבוה 2

חלל האמנות נסימה-לנדאו מציג את התערוכה הקבוצתית השנתית מתח גבוה 2. בתערוכה נכללות השנה 24 עבודות של 14 אמנים מבטיחים מסצנת האמנות הבינלאומית העכשווית. לרובם זוהי חשיפה ראשונה בישראל. התערוכה מתח גבוה 2 , מוצגת בהמשך לתערוכת השקת חלל האמנות "נסימה-לנדאו" ברחוב אחד העם 55 במרכז תל אביב. אוצרי התערוכה, מייסדי המקום סטיב נסימה וסוזן לנדאו, הכריזו על תערוכה שנתית בשם זה, שבה יוצג מבחר של עבודות שיצרו אמניות ואמנים מוכשרים, מעניינים וצעירים בשדה הבינלאומי. נעילה: 12.11.21. נסימה לנדאו, אחד העם 55, תל אביב. הכניסה חופשית. לתיאום ביקורים ופרטיים במייל: [email protected]

בית ליבלינג עם XO יעקב קאופמן

בית ליבלינג קאופמן (עיצוב טל ניסטור)

O הוא ׳שדה פרחים׳: מחקר צורני על גלילים ועל פלסטיק שבו עסק לאחרונה המעצב יעקב קאופמן, וכעת הוא מוצג בגלריה שבדירה מספר 6. X הוא אוסף הכיסאות המתקפלים של קאופמן, שאותו ליקט במשך שנים ארוכות. בזמן התערוכה כיסאות האוסף ישמשו את היושבים בבית הקפה לב שבבית ליבלינג. XO – גלגולו של אוסף כסאות

X: בזמן ההכנות לכנס הראשון של בית הספר של העיר, ביקרנו, מעיין אנה ואני, בסטודיו של המעצב יעקב קאופמן. ביקשנו להשתמש באוסף הכיסאות המתקפלים שלו כמושבים עבור אורחי הכנס. את האוסף ליקט קאופמן במשך עשרות שנות הוראת קורס על עיצוב הכיסא המתקפל. לשמחתנו הוא הסכים, והכיסאות הובלו אל מרתפי בית ליבלינג. אלא שימים ספורים לפני מועד תחילת הכנס פרצה המגפה. אנו, שחיפשנו דרך לקיים בכל זאת את הכנס ברוחו, שלחנו את הכיסאות לבתיהם של המשתתפים. במקום שיתקיים כמתוכנן בבית אחד, בבית ליבלינג, ערכנו את הכנס בארבעים בתים שונים. הכיסאות שקאופמן אסף בכדי ללמד, פוזרו עתה ברחבי הארץ והעולם, מחברים את משתתפי הכנס יחדיו בימים שבהם לא ניתן היה להיפגש. כל זה קרה לפני למעלה משנה. מאז, הוחזרו הכיסאות לבית ליבלינג, ובאדיבותו של בעל האוסף הם נמצאים עדיין בחדריו השונים – הם מתארחים בתערוכות, משמשים בחדרי ישיבות ובמרפסות, ואף ממשיכים להישלח אל בתיהם של המשתתפים בתוכנית הלימוד ״אולימפוס״.  כיסא מתקפל הוא דבר משונה – אובייקט שאינו מעורר עניין, שמיועד לרוב, עבור אירוע רב משתתפים, ובשאר הזמן נדחף בין הקיר לארון. עיצובו משלב בין הצורך בנוחות הישיבה, לבין הצורך בצמצום מקום האחסון באמצעות מנגנון קיפול – העברת המושב והמשענת למישור אחד. קונפליקט עיצובי קלאסי בין נוחות לפונקציונליות, באובייקט בלתי נראה.

O: המשכתי להיפגש עם קאופמן מעת לעת בסטודיו שלו בבת־ים, בעיקר כדי לעדכן אותו בעלילות כיסאותיו המתקפלים. הסטודיו שלו מחולק לשני אזורים – באחד מאוחסנים מאות אובייקטים, ביניהם מצאנו את ערימת הכיסאות המתקפלים ובחלל השני מאוחסנים דברים שנמצאים במצבים שונים של פיתוח: חקירות של חומרים, של צורות ורעיונות, או במילים אחרות, התנסות והמצאה חופשית בעיצוב ובאמנות. שם נמצאו האובייקטים המוצגים בתערוכה זו – שדה פרחים לבנים עשויים פלסטיק, שנגזר מתוך קופסאות למסטיקים; שעות ארוכות של התנסות עם צורתו המופשטת של פרח, המגלמות את חשיבותה של ההתנסות והיצירתיות היום־יומית כפרקטיקה של עיצוב, של אומנות ושל פעולה יצירתית בכלל.

הסטודיו הפתוח הוא מקום שאליו מוזמנים המבקרים על מנת להמשיך ולחקור את הדברים והחומרים שמהם עשויה התערוכה: כיסאות, פרחים, חומרים וצורות. הסטודיו פתוח בפני כל אחד ואחת, ובמיוחד מוזמנים אליו ילדים ונערים. העבודה בסטודיו הפתוח מציעה את היצירה ככלי לחקירה וללמידה בעולם – מרחב חופשי שבו אפשר ליצור באופן עצמאי, עם ליווי של אנשי מקצוע. הפדגוגיה הנהוגה בבית הספר של העיר מתרכזת בתהליכי חשיבה המונעים מעשייה ומעניין עצמי: בזמן עשייה מתגבשים תהליכי חשיבה, יכולת ההבנה מעמיקה ואנו פתוחים לחשוב, ללמוד בעצמנו ולממש את רעיונותינו.

כיסאות, פרחים, חומרים וצורות הם מקורות ההשראה לסדרת פוסטרים המלווים את התערוכה. את הפוסטרים עיצבו איילת פיינצייג, בן כלפון, אופיר גורביץ׳ וטל ניסטור.

אוצרות ועיצוב: ערן איזנהמר. מפיקה: ענת לוי. עיצוב גרפי: איילת פיינצייג, בן כלפון, אופיר גורביץ׳, טל ניסטור. אוצרות כנס בית הספר של העיר: אנה ווילד, מעיין מוזס וערן איזנהמר. עריכת טקסט: יוני רז פורטוגלי. סטודיו פתוח: צוות בית הספר של העיר. תודות: נירית נלסון. בית ליבלינג, אידלסון 29, ת״א.

ספרות ושירה

מכון מופ"ת וסמינר הקיבוצים עם הורות מכל הכיוונים בעריכת ד"ר צפי טימור

זה אינו ספר הדרכת הורים אך הוא מציג את המורכבות של ההורות ומאפשר ההורות היא חלק בלתי נפרד מחיינו היא מלווה במידה רבה בנורמות חברתיות שהתקבעו בתודעה במהלך השנים, אך השאיפה להיות הורים אינה נובעת בהכרח מבחירה ומהבנה עמוקה של התפקיד, אלא לעיתים ממה שנראה כהמשך ישיר וטבעי של מהלך החיים בגיל מסוים, או מרצייה חברתית. הספר מעלה סוגיות שונות מזוויות חדשות ומפתיעות, כגון: מדוע ישנם אבות שמתחרטים בדיעבד על החלטתם להביא ילדים? איך תפקיד המשפחה השתנה לאורך הדורות? הזווית האישית של הפונדקאיות הנושאות את הילד ברחמן, האם הן מפתחות רגשות אמהיים לילד? האם אסטרטגיות הטיפול ההורי זהות בעולם החי? והאם ניתן לפרק את מורכבות מושג האם?

"הורות מכל הכיוונים" ספר חדש, ראשון מסוגו, בעריכת ד"ר צפי טימור ובהוצאת מכון מופ"ת וסמינר הקיבוצים, אינו ספר הדרכת הורים אך הוא מציג את המורכבות של ההורות ומאפשר לקוראים להפליג בין המימד האישי והחברתי, בין המוסכמות ושבירתן, בין האינטימיות ביחסי הורה וילד לבין הציווי החברתי והתמורות בחברה בהבנת התפקיד ההורי, בין ההורות לבין מערכות חינוכיות וטיפוליות ובין ההורות בעולם החי לבין זו של בני אנוש.

הספר "הורות מכל הכיוונים" בעריכת ד"ר צפי טימור ובהוצאת מכון מופ"ת וסמינר הקיבוצים מציע לקורא התבוננות מקיפה ומעשירה באחת מהתופעות המרכזיות ביותר בתרבות האנושית ובחיי היחיד מבעד לפריזמה רב-תחומית, במטרה ליצור מארג עשיר ורב-זוויתי שאינו שייך לדיסציפלינה אקדמית מובחנת. הספר מתמקד בניגודים וברבדים המשקפים את המורכבות של תופעת ההורות, כמו הממד האישי אל מול החברתי, האינטימיות ביחסי הורה וילדו, הציווי החברתי והתמורות בחברה בהגדרת התפקיד, ההורות האישית אל מול מערכות חינוכיות וטיפוליות, ההורות בעולם החי ובעולמם של בני אנוש.

דרך הפרדיגמה הרב-תחומית בספר ישייט הקורא בין הפואטיקה לפילוסופיה, בין ההווה לעבר הרחוק ולעולם המקרא, בין הזואולוגיה לסוציולוגיה, בין ספרות יפה לאמנות ולעולם הטיפול ובין המוסכמות לשבירתן. הקול ההורי העולה מתוך הפרקים מבוססי המחקר והתובנות הקליניות, יחדד את ההבנות ואת המסקנות העולות בעת הקריאה.

הספק מחולק לשלושה שערים: השער הראשון עוסק בתפיסת ההורות בעידן הפוסט-מודרני בדגש על הזהות ההורית ותפיסת התפקיד ההורי כבסיס משותף לפרקים. הפרקים מערערים על התפיסה המסורתית של הזהות ההורית ועל חלוקת התפקידים המסורתית בין האם והאב בסדר החברתי הישן. השער השני עוסק בקשר בין הורות, טיפול וחינוך. אף ששלוש המערכות הללו מכווננות כלפי הילד ורוצות בטובתו, לעיתים קיימים מתחים והתנגשויות ביניהן, ולכן החוט המקשר בין הפרקים בשער זה הוא המתח והפערים בין הגורמים השונים. השער השלישי עוסק בדמות האם ומדגיש את מורכבות המושג "אם" באמצעות עיסוק ברבדיו השונים.

כותבי הפרקים, אנשי אקדמיה המייצגים תחומי דעת מגוונים, משמשים כחוקרים, מרצים מטפלים. הם פורסים בפני הקורא המשגות תאורטיות, ממצאים מחקריים ותובנות חדשות בנוגע לתופעת ההורות המסורתית אל מול ההורות החדשה.

עורכת הספר, ד"ר צפי טימור, היא ראשת התוכנית להכשרת מורים לחינוך טכנולוגי במכללת סמינר הקיבוצים ומרצה במכללה בנושאים של פסיכו-פדגוגיה. שימשה כראשת התוכנית ״מוסמך בהוראה״. תחומי המחקר שלה הם לקויות למידה, מנהיגות מורים והתפתחות זהות מקצועית בקרב מורים מתחילים.

מוות על הדנה מאת דניז מינה

היום שבו חייה המהוגנים והשקטים של אנה מקדונלד עולים על שרטון מתחיל כמו כל יום רגיל: היא מארגנת את הילדים לבית הספר, מכינה ארוחת בוקר ומאזינה לעוד פודקאסט פשע אמיתי. ואז בעלה יורד במדרגות ובפיו הודעה שמותירה אותה המומה ובודדה. נואשת להסחת דעת, אנה חוזרת לפודקאסט החביב עליה. יש משהו מנחם בצרות של אחרים: יכטה שטבעה, משפחה שנרצחה, רמז לקונספירציה גלובלית. אלא שהמקרה המסוים הזה מתגלה דווקא כצרה של אנה. היא מכירה את אחד הקורבנות מן העבר, מהחיים שעשתה כל מאמץ להשאיר מאחור. והיא גם משוכנעת שהיא יודעת מה באמת קרה.

בדיוק אז מגיע למפתן דלתה שכן חטטן, והחיים כפי שהכירה אותם נגמרים באמת. השדים מעברה התעוררו, והם לא מתכוונים להרפות. מתוך שכנוע עמוק שאין לה כל אפשרות אחרת, אנה יוצאת למרדף אחר האמת.

דניז מינה היא כותבת מותחנים סקוטית ידועה ועטורת פרסים. עד כה פרסמה שנים-עשר רומנים. מוות על הדנה הוא הראשון שמתורגם לעברית. היא מתגוררת עם משפחתה בגלזגו. תרגום מאנגלית: אילן פן.  320 עמודים. מחיר: 98 שקלים. ידיעות ספרים ופן הוצאה לאור

אידי ריכטר אינה לבד מאת רבּקה הנדלר

אידי ריכטר אינה לבד הוא רומן סוחף ומטלטל אודות התמודדותה של אישה, גיבורה ייחודית, עם מהותה של האנושיות. אידי ריכטר השנונה והמצחיקה, עוברת יחד עם בעלה מסן פרנסיסקו לפרת' הרחוקה שבאוסטרליה. היא מותירה מאחור את אחותה ואמה, האבלות על מותו בטרם עת של אביה. לפני המעבר, אידי ובעלה היו שבעי רצון, גם אם חריגים משהו חברתית. בפרת' הירוקה והמנותקת משאר העולם, אידי נאלצת להתחיל להתמודד עם סוד כמוס מעברה: מעשה שלא יעלה על הדעת שהיא בקושי מסוגלת להודות בפני עצמה שביצעה. כולם, החל בחיות הפרא שסובבות אותה ועד לשכניה החדשים, נחושים להתחבר עמה, ואידי עושה כמיטב יכולתה להתחיל מחדש. אך מערכת היחסים עם בעלה מתערערת וזיכרונות יפים מאביה שוברים את לבה ומאיימים להטביע אותה בצער. משהו, בסופו של דבר, יהיה חייב לקרות.

בסגנון רזה ונקי, המתובל באבחנות עשירות ושופעות הומור יבש, רוקמת רבּקה הנדלר רומן ביכורים יוצא דופן. רבּקה הנדלר היא סופרת המתגוררת ופועלת בסן פרנסיסקו, סיפוריה הקצרים ראו אור בכמה אנתולוגיות. אידי ריכטר אינה לבד הוא ספר הביכורים שלה. רומן חכם ומרגש שזכה לשבחי הביקורת עם יציאתו לאור. תרגום מאנגלית: אילן פן. 180 עמודים. מחיר: 98 שקלים. ידיעות ספרים ופן הוצאה לאור

פרסים ואותות

פרס סאסא סטון לספרות ילדים לשנת 2021 הוענק בטכס רב רושם

לאחרונה במרכז יצחק רבין, התקיים טקס הענקת פרס סאסא סטון לספרות ילדים, שהושק השנה על ידי ארגון סאסא סטון, שנוסד על ידי פיליפ ז"ל והילדה סטון. הפרס מהווה יריית פתיחה לעוד שנים רבות קדימה, של קידום היצירה הישראלית בספרות הילדים. מטרת הפרס היא לתמוך בספרות הילדים הארצית והוא מחולק לסופר/ת ולמאייר/ת אשר השפיעו לטובה על התרבות הישראלית.

האירוע התקיים במעמד שר התרבות והספורט, חילי טרופר, ושרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון ששלחה ברכה מצולמת. הספר הזוכה בפרס החדש הוא "חדר הפלאות של סבתא מאשה" שכתבה איריס ארגמן ואיירה יעל אלברט, אשר ראה אור בהוצאת מכללת לוינסקי לחינוך והמרכז להנחלת שפת היידיש ותרבותה. הזוכה בקטגוריית פרס מפעל חיים היא סופרת הילדים גלילה רון פדר עמית.

ועדת השופטות בפרס זה כללה את יו"ר הוועדה, טל מרמלשטיין, מבקרת ספרי ילדים ונוער, עורכת וכותבת במדור הספרים של "ישראל היום"; ליהיא לפיד, הסופרת והמרצה; מור פוגלמן דבורקין, עורכת ספרות ומבקרת ספרות ילדים ונוער ב"ידיעות אחרונות" ו"הפנקס" .

חילי טרופר, שר התרבות והספורט ציין באירוע: " בתור חובב ספרות, חינוך וילדים, יש לי חולשה לאנשים שעושים מעשים טובים כל השנה, וזו הזדמנות להגיד תודה לארגון סאסא סטון שפועל לקידום החינוך עבור ילדים מאושפזים, ואין לזה אח ורע. הספרות והסיפורים הם כלי מדהים להתמודדות עבור כל ילד ובמיוחד לילדים מאושפזים, אז תודה לכולכם על שאתם הופכים את החברה לטובה יותר, וברכות לזוכות בפרס סאסא סטון לספרות ילדים״.

סוניה גומס דה מסקיטה, סגנית יו"ר דירקטוריון סאסא סטון ונציגת משפחת התורמים: "ברכות לזוכות המוכשרות. 'פרס סאסא סטון לספרות ילדים' קרוי על שם פיליפ ז"ל והילדה סטון, נשיאי הכבוד ומייסדי ארגון "סאסא סטון" SASA Setton, ארגון המקדם את תחום החינוך לילדים מאושפזים ב-41 בתי חולים ברחבי הארץ מזה עשור. אנו מודים על ההיענות המרשימה במסגרתה הוגשו מאות ספרי ילדים לתחרות, כל הספרים שהתמודדו בפרס יחולקו בתום התחרות לבתי הספר שבבתי החולים ברחבי הארץ, בעבור הילדים המאושפזים, כחלק מפעילות הארגון".
גלילה רון פדר עמית, זוכת פרס מפעל החיים: "לאורך חיי כבר הספקתי לזכות במספר פרסים, בשבילי החשיבות של מי הם נותני הפרס גדולה אפילו יותר מהפרס עצמו. שמחה וסיפוק גדול שגוף שהוא כל כך חשוב, ועושה דברים כל כך חשובים למען הילדים המאושפזים ברחבי הארץ כמו סאסא סטון, בחר להעניק לי את הפרס".

אוניברסיטת תל-אביב עם הזוכים בתארי דוקטור כבוד לשנת 2021

כמדי שנה אוניברסיטת תל-אביב מעניקה בטקס חגיגי תארי כבוד לשורת דמויות ציבוריות מובילות, חוקרים פורצי דרך ומנהיגים מעוררי השראה מהארץ ומהעולם. בין מקבלי תואר דוקטור כבוד:

מר חיים באר, סופר ומשורר ישראלי, פרופסור אמריטוס לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון. התואר מוענק לו על תרומתו יוצאת הדופן לתרבות הישראלית כאחד הסופרים ומבקרי הספרות האהובים במדינה, המיטיב לבאר את הזיכרון והזהות של עמנו, על יכולתו הנדירה להפיח רוח חיים בלשון הקודש ובעברית העכשווית עבור ציבורים נרחבים, על יצירותיו הספרותיות המרתקות, המשלבות בתוכן את ערכי הדת לצד ערכים חילוניים, וצוללות לעומקה של הרוחניות היהודית, על רוחו העשויה ללא חת ודבקותו באמונותיו גם בנושאים שנויים במחלוקת, ועל מאמציו הבלתי נלאים לבנות גשר המחבר בין קבוצות נבדלות בחברה הישראלית ולחתור ללכידות חברתית.

עו"ד חנינא ברנדס, שותף ומייסד נשיץ ברנדס אמיר. התואר מוענק לו על תרומתו החשובה למערכת המשפט הישראלית, על ראיית הנולד וזיהוי הפוטנציאל האדיר הטמון בתעשיות ההייטק והביו-טק להעצמת המשק הישראלי, על נדיבות רוחו ופועלו למען מוסדות ציבור מגוונים בישראל, ועל מעורבותו רבת-השנים בפעילותה של אוניברסיטת תל אביב, כחבר בחבר הנאמנים וכתורם לפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן.

חנה זהר, מייסדת קו לעובד: התואר מוענק לה על מסירותה ופועלה לחיזוק המרקם של החברה הישראלית לאורך עשרות שנים, על מפעל חיים מעורר השראה בקידום הקול החברתי וההתנדבות האזרחית, על החזון שגילתה בהקמת ובהנהגת עמותת 'קו לעובד', ועל מחויבותה העמוקה לביסוס תנאי העסקה הוגנים בשוק העבודה הישראלי ולמניעת ניצול עובדים, המסייעת בהגנה על זכויות אדם ואזרח ברחבי מדינת ישראל – בין היתר בשיתוף עם הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן באוניברסיטת תל אביב.

פרופ' שפרירה 'שפי' גולדווסר, חוקרת ישראלית-אמריקאית בתחום מדעי המחשב והקריפטוגרפיה. פרופסור להנדסת חשמל במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס ופרופסור למתמטיקה במכון ויצמן למדע ברחובות. התואר מוענק לה על יוצאת הדופן לתיאוריה של מדעי המחשב לאורך קרוב לארבעים שנה, על עבודותיה פורצות הדרך בתורת הסיבוכיות ובקריפטוגרפיה, שהיו לאבני יסוד במחקר והולידו תת-תחומים חדשים,  על השפעתה הרבה כאחת ממייסדי הקריפטוגרפיה המודרנית, בין היתר כממציאה-שותפה של הוכחות באפס ידיעה ותגליות נוספות שחוללו שינוי מהותי בתפיסות יסוד בתחום, על החותם העמוק שהותירה, כמורה וכמנטורית, בדורות של חוקרים צעירים בישראל ובארה"ב, אשר רבים מהם היו למדענים יידועי-שם בזכות עצמם ועל קשריה החמים והפוריים עם מדענים ישראלים, ביניהם חוקרים מאוניברסיטת תל אביב.

בין מקבלי תואר עמית כבוד:

יוסף בר נתן, איש עסקים ופילנתרופ: התואר מוענק לו על מסירותו הרבה לעירו תל אביב ולרווחתם של תושביה, על קריירה מפוארת בת חמישים שנה כמייסד ויו"ר של חברת ביטוח מצליחה,  על מחויבותו העמוקה לחיזוק החברה הישראלית, שבאה לידי ביטוי במגוון יוזמות חברתיות וקהילתיות ועל עשייה ציבורית נרחבת עבור עמותות המעניקות הזדמנות שווה למגזרים המוחלשים ביותר ומגשרות על פערים חברתיים.

תיאטרון גשר: התואר מוענק לתיאטרון על מעמדו כאחד ממוסדות התרבות המקוריים והנועזים בישראל לאורך שלושים שנה, על הצלחתו יוצאת הדופן בהקמת בית אמנותי לעולים מוכשרים ממדינות ברית המועצות לשעבר, על גישתו הייחודית לאמנויות הבמה, המשלבת בין המסורת הרוסית לבין שיטות חדשניות, ומייצרת  חוויית תיאטרון מרוממת נפש, ועל יכולתו המרשימה לגשר בין תרבויות ולשונות בתוך החברה הישראלית, ולהביא את האמנות הישראלית אל קהל בינלאומי.

שונות

לראשונה יוקצו 350 מיליון שקלים לתרבות בחברה הערבית

משרד התרבות והספורט והמשרד לשוויון חברתי, משיקים תכנית מהפכנית לצמצום הפערים הקיימים בתרבות בחברה הערבית. מסגרת גיבוש תכנית החומש החדשה לחברה הערבית לשנים 2022-2026, אשר תובא לאישור הממשלה במהלך השבוע הקרוב.  במסגרת תכנית זו כשליש מהתקציב יוקצה להקמתם של מוסדות תרבות שיהוו תשתיות ומקפצה משמעותית לקידומם של האמנויות בחברה הערבית.

הקמתו של מוזיאון ראשון בחברה הערבית שיהווה מגדלור לעשייה מקצועית ואיכותית בתחומי האוצרות ושימור תרבותי. מעבר לכך יוקמו מוסדות ובכללם גלריות בפיזור גיאוגרפי של דרום, צפון ומרכז. מרכז מורשת לתרבות ערבית, סינמטק, בית ספר גבוה להוראת תיאטרון ואמנויות שיאפשר הכשרה מקצועית ברמה איכותית ביותר, תוך מתן אופק מקצועי לבוגריו.

התכנית שמה דגש מיוחד על תקצוב תשתיות פיזיות ובכללן לצורך הקמתם והנגשתם של אתרים היסטוריים ביישובים וברשויות השונות בחברה הערבית שיהוו אכסניה למוסדות עוגן שהוזכרו לעיל.

זאת ועוד, האקדמיה ללשון ערבית תזכה לגידול של פי 3 מתקציבה וזאת על מנת להעמיק ולהרחיב את המחקר של הלשון הערבית, הפצתו והנגשתו לציבור הרחב. מעבר לכל אלה, תקציב תקנת תרבות ערבית יוגדל בחמישה עשר מיליון שקלים לאורך חמש השנים הקרובות. בנוסף, יוקצב כ-30 מלשקלים לצורך שיפוצים של מוסדות התרבות בחברה הערבית בדגש על נגישות.

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן (יש עתיד): "לאורך השנים התמיכה במוסדות תרבות בחברה הערבית הייתה מאד נמוכה. יש לכך סיבות בירוקרטיות רבות, אך בשורה התחתונה הסיבה העיקרית היא שתשתיות התרבות כל כך רעועות בחברה הערבית או חסרות בכלל ולכן המוסדות לא הצליחו לעמוד בסטנדרטים המינימליים שמכתיבה הממשלה כתנאי לקבלת תמיכות,  ובכך הפערים רק הלכו והתעצמו. בתכנית החומש אנחנו מבקשים לתת דחיפה כלפי מעלה למוסדות התרבות בחברה הערבית כך שיוכלו לעמוד בשורה אחת עם מוסדות מכובדים ברחבי הארץ. בעיניי לתכנית הזו יש חשיבות אדירה, שכן התרבות מתבלת את חיינו ברגעים שנחרטים בנו לתמיד, ומגיע לכולנו, ערבים ויהודים כאחד, לחוות כמה שיותר רגעים כאלה".

שר התרבות והספורט, חילי טרופר (כחול לבן): "מדובר בבשורה משמעותית ולראשונה התרבות נכללת בתכנית חומש למגזר הערבי. תרבות הינה עוגן ערכי וחברתי חשוב וכלי מרכזי לצמצום פערים. חברה בריאה מאפשרת לכל אזרחיה לצרוך תרבות מגוונת ועשירה והתכנית החדשה תתרום לכך באופן חסר תקדים.  אני מבקש להודות לחבר הכנסת מנסור עבאס ולשרה מירב כהן על השותפות העמוקה ועל קידום התכנית".

יו"ר רע"מ, ויו״ר הועדה לענייני החברה הערבית חה"כ מנסור עבאס: "תוכנית החומש מדגישה מה שכולנו יודעים שהתרבות היא אחד האמצעים החשובים לצמצום פערים, לתעסוקה , לפנאי ולמיגור האלימות בחברה הערבית. התרבות היום נמצאת בסדר העדיפויות של הממשלה ולא כמו בעבר שנמצאה בשולי הדיון הציבורי. היום מבינים כי מגיע לחברה הערבית להנות בזכות ולא בחסד מהתרבות הערבית העשירה והמגוונת. אני מודה לשר חילי טרופר ולשרה מירב כהן על שיתוף הפעולה שהביא לגיבוש תוכנית התרבות כחלק ממהלך רחב יותר שאנחנו מובילים להעצמת החברה הערבית דרך שותפות פוליטית ברמת הקמת ממשלה וקואליציה".

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: