חדשות התרבות ואמנות מס' 04/2022

פסטיבלים ואירועים בירושלים, תל אביב ועוד ||| תערוכות אמנות ברחבי הארץ ||| בתי הקולנוע במלוא הקיטור עם הקרנות בכורה ופסטיבלים ||| אירועי תרבות ופסטיבלים של מחול ותיאטרון ||| הרבה מסכים וגם טלוויזיה ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

אירועים ופסטיבלים

מיכל בן צבי (צילום אייל הירש)

מוזיאון אגם עם תלויה – בכורה למופע פלמנקו בינלאומי ייחודי
מיכל בן צבי, היא רקדנית פלמנקו ישראלית היוצרת ומחלקת את חייה בין סביליה שבספרד ומושב נתיב העשרה שבדרום הארץ. בן צבי יצרה בשיתוף עם אמנים מספרד ומישראל מופע פלמנקו ייחודי למוזיאון אגם תחת הכותרת "תלויה". יצירה עכשווית מטשטשת גבולות, המחברת בין הפלמנקו האותנטי לאלמנטים משפות אמנותיות שונות. המופע "תלויה" מתאים את עצמו לחלל ולתנועה באמנות הקינטית של יעקב אגם ומטמיע את עצמו במרחב המעגלי של המוזיאון והאמנות המרהיבה המוצגת בו. המופע "תלויה" עוסק בנושא אוניברסאלי – הצורך בשייכות והתלות בסביבה שלנו. הוא מעלה ומציף סוגיות שונות הקשורות בבחירות שאנו עושים בחיים, בפחד שלנו מהחופש, בשחרור ובהעזה לחלום"

הקהל מוזמן למוזיאון אגם לחוויה עוצמתית מלאה ברגש וקצב, תוכן ושפה תנועתית מסעירה. גיטרה ומוזיקה מקורית- גיטריסט הפלמנקו הספרדי חוסה קריו Jose Antonio Carrillo ‘El Fyty’ – שירה: יהודה “שוקי” שויקי ויעל הורוביץ, רקדנים: מיכל בן צבי, ידין מילר.
מוזיאון אגם, רחוב  מיש"ר 1, ראשון לציון. בשעה 19:30 יתקיים סיור מודרך של כשעה, בתוספת מחיר סמלית. מספר המקומות מוגבל. לרכישת כרטיסים

ירושלים עם סופי שבוע של פסטיבל שילוב אמנויות 

ירושלים – העיר שחוברה לה יחדיו, שמייצגת, אולי יותר מכל, את פלגיה השונים של החברה הישראלית ומהווה גשר לאחדות. לא אחת נדמה כי על מסך הטלוויזיה, במהדורות החדשות, אנחנו נחשפים בעיקר לקשיים שאותה רבגוניות דתית, לאומית וחברתית מביאה עמה. דווקא משום כך בחרו מפיקי פסטיבל "זירות תרבות" לחרוט על דגלו את תפיסת התרבות כאלמנט שמאפשר מרחב בטוח לביטוי של קבוצות שונות בחברה הישראלית – מרחב שמהווה עבורן מכנה משותף ומחבר. זירות התרבות השונות בעיר יעניקו ביטוי ייחודי לאומנים מכל הקשת הישראלית, ישלבו ויצרו מפגשים חד-פעמיים בתחום המוסיקה, שירה, קולנוע, מחול, קולינריה, וידאו ארט, מייצגים אומנותיים, פיסול ועוד, שבהם ישולבו גם אמנים בעלי מוגבלות. הפסטיבל יערך בסופי שבוע 3-4/3, 10-11/3, בימים חמישי ושישי (בוקר וצהריים). הוא יכלול בכל שבוע כשישה מוקדי פעילות במערב העיר ובאגן העיר העתיקה, שיארחו כעשרים ואחד מופעים שונים בו-זמנית.

בין משתתפי הפסטיבל (רשימה חלקית בהחלט): אהוד בנאי, נורית גלרון, אמיר בניון, ערן צור, דני רובס, רוני סומק, להקת ורטיגו, יואב קוטנר, רוני קובן, גיא מזיג, מריאנו אידלמן, דנה ברגר, מוני מושונוב, שלומי אלקבץ, שי צברי, הילה אלפרט, ישראל אהרוני, אבי בללי, אלישע בנאי, ליליאן ברטו.

פסטיבל "זירות תרבות" הוא מפגן מסעיר של העושר התרבותי שבארצנו, של היופי שבגיוון ושל כוחה של היצירה האמנותית, על כל צורותיה ומקורותיה, לקרב לבבות.

פסטיבל "זירות תרבות" הוא יוזמה של הרשות לפיתוח ירושלים, המשרד לירושלים ומורשת ועיריית ירושלים.

סונטות של באך (צילום יואל לוי)

פסטיבל באך השישי 9-29 במרץ 2022 – ירושלים, תל אביב, חיפה ונס ציונה

תזמורת הבארוק ירושלים גאה להציג את פסטיבל באך השישי: עשיר ומגוון יותר מהשנים הקודמות ובמרכזו – מתיאוס פסיון בניצוח פיליפ פיירלו והשתתפות סולנים מהארץ ומהעולם

פסטיבל באך ה-6 ביוזמתה, הפקתה וביצועה של תזמורת הבארוק ירושלים, מעמיד את עיר הקודש בשורה אחת עם ערים מרכזיות בעולם המציינות את יום הולדתו של המלחין הדגול, יוהן סבסטיאן באך. הפסטיבל חושף את הציבור המקומי בירושלים ומרחבי הארץ לאספקטים שונים ביצירותיו ולהשפעותיו – זאת בשלל קונצרטים בביצוע תזמורת הבארוק ירושלים ומוסיקאים אורחים מהארץ והעולם. כל אלה עומדים לצד אירועים חינמיים לקהל הרחב ובהם תערוכה מיוחדת מבית באך באייזנך, גרמניה.

לאחר הפסקה ארוכה, אנו חוזרים ומחדשים את מסורת הפסטיבל! כהרגלו, הפסטיבל מתקיים בירושלים, ובערים נוספות בארץ, בחודש מרץ – סמוך ליום הולדתו של באך החל ביום ה-21 לחודש. בתכנית הפסטיבל, לצד יצירותיו של באך עצמו, תבוצע מוסיקה מהתקופה שקדמה לו וממנה הושפע, וכן מוסיקה מאוחרת יותר שנכתבה בהשפעת יצירתו הגאונית.

במרכז הפסטיבל השישי שיתקיים בין ה-9 ל-29 במרץ 2022 יעמוד ביצוע מיודע היסטורית ליצירתו האלמותית של באך ה"מתיאוס פסיון", שיבוצע תחת שרביטו של המנצח ונגן הויולה דה גמבה פיליפ פיירלו (בלגיה) יחד עם שלל סולנים מהארץ ומהעולם: ריכרד רש (גרמניה) בתפקיד האוונגליסט (טנור), קרן מוצרי (הולנד-ישראל) ותהילה ניני-גולדשטיין (גרמניה-ישראל) – סופרן, שקד בר ושירה רז –  אלט, איתמר הילדסהיים  – טנור ותומאש קראל (צ'כיה-גרמניה), יאיר פולישוק ולידור מסיקה  – באס.

הפסטיבל יפתח בסדנה למוסיקאים צעירים אשר שתציע התמחות בביצוע מיודע היסטורי למוסיקה מהבארוק. בסדנה, שתתקיים במרכז הירושלמי ללימודי המזרח הקרוב (האוניברסיטה המורמונית), יעבירו מיטב נגני הבארוק בישראל כיתות אמן, העשרות ואנסמבלים. הסדנה תסתיים בקונצרט משתתפים, אשר יהיה פתוח לקהל הרחב באולם המרהיב של האוניברסיטה המורמונית.

בנוסף, הפסטיבל יציג לקהל הרחב – לראשונה בישראל – ביצוע בכלים היסטוריים של שני כרכי הפסנתר המושווה מאת באך, בפרויקט רב ממדים בו ישתתפו 12 נגני צ'מבלו, פסנתר פטישים וכלי מקלדת היסטוריים נוספים מהארץ והעולם. הקונצרט, מעין מרתון, ייתן לקהל הזדמנות חד פעמית לחוות את האוסף המרהיב הזה ולהכיר את עולם המקלדות בתקופתו של המלחין האגדי.

בראשית הפסטיבל תקיים התזמורת קונצרט ובו מיצירות היינריך שיץ (אליו באך רכש הערצה רבה) ובני דורו. לתזמורת יחברו נגני הורטוס מוסיקוס והמנצח אנדרס מוסטונן (אסטוניה).

עוד יעלה הפסטיבל קונצרטים קאמריים בהם ביצוע הסונטות לחליל מאת באך; השקה לאלבום החדש של החלילן רואי אמוץ ובו מיצירות באך לצ'לו בעיבודים לחליל ויצירות מאת מלחינים בני זמננו, בהם טורו טקמיצו ורבים אחרים וכן רסיטל לעוגב, בביצוע יובל רבין בכנסיית הגואל בירושלים; רסיטל לוויולה דה גמבה בביצוע פיליפ פיירלו.

את הפסטיבל תלווה תערוכה מבית באך באייזנאך שתוצג באכסדרת מלון שלוש הקשתות.

לרכישת כרטיסים: www.bach-in-jerusalem.co.il *6119 או 02-6715888 שלוחה מס' 1

פסטיבל באך בירושלים השישי מתקיים הודות לתמיכת משרד התרבות, עיריית ירושלים, קרן מנדל, בית באך מאייזנאך ותורמים פרטיים. הפסטיבל מתקיים בשיתוף פעולה עם כאן קול המוסיקה, עמותת רוח חדשה, אגודת חובבי העוגב בישראל, החוג למוסיקה קאמרית בחיפה, האונ' המורמונית, ימקא הבינלאומית ירושלים, ואולם צוקר, היכל התרבות.

כנס אתגר במדבר של עמותת דרך לוטן חוגג 13 ומזמין למסע שהוא חוויה

שביל ישראל בנגב (צילום דב גרינבלט)

עמותת דרך לוטן מזמינה אתכם להצטרף אל כנס אתגר 13 – הכנס השנתי לכל מי שמאמין בטיפול וחינוך באמצעות חוויה מעצימה בטבע/בשטח/במדבר, למי שעובדים עם בני נוער בכלל ונוער בסיכון בפרט, אוכלוסיות אחרות ולקהל הרחב המעוניין להיחשף לתחום מרתק זה.. המפגש כולל מיני מסעות שמטרתן העמקה בעולם פנימי בעזרת כלים מעולמות התנועה, גוף, משחק וצלילים. מפגש עם סוגיות פרידה ואבדן וההמשך אחריו כפי שמתבטא בעצמי בטבע ובקבוצה, מסע התנסות כקבוצה של לקטים ציידים, מסע המיועד לגיל ההתבגרות בו אנחנו בודקים את "גבולות המעטפת" וכך מגדירים את עצמנו. מסע שהוא חווית התבודדות בשטח, מיני מסע של רכיבה אתגרית במדבר תוך כדי התבוננות פנימה במסע אישי ובמשותף בין הרוכבים, ומיני מסע שמטרתו למידה שפה משותפת בין הורים לילדיהם דרך הסיפור המשפחתי. מיועד להורים וילדיהם בגילאי 15-18 ועוד. בנוסף למסעות הכנס מציע סדרת סדנאות והרצאות מרתקות בהנחייתם של מובילי התחום בארץ

עמותת דרך לוטן הוקמה במטרה להעצים בני נוער בסיכון באמצעות שיטת Wilderness Therapy – שיטה המשלבת את יתרונות המסע בטבע, הלמידה החווייתית ופסיכותרפיה באמצעות הדרכת מסעות טיפוליים-חינוכיים-ערכיים במדבר.

הכנס אורך כשלושה ימים ומורכב מיממה בשטח של מיני-מסע ("מנסע") ולאחריה מגוון הרצאות, סדנאות ומעגלי שיח. במהלך השנים נוצרה קהילה, המורכבת מאנשי טיפול, חינוך ושטח אשר מגיעים באדיקות מידי שנה לכנס, זאת לצד משתתפים חדשים שנוספים בכל שנה. הצטרפו אלינו גם השנה לחגיגות הבר מצווה! הכנס יתקיים בחאן דרך הבשמים צופר בין התאריכים 11-9.03.2022. הכנס יתנהל על פי הנחיות להתמודדות עם הקורונה.

קצת עלינו >> עמותת דרך לוטן מתמחה בפיתוח עוצמה אישית בקרב בני נוער במצבי סיכון , מתוך התפיסה כי עוצמה אישית היא הגורם המרכזי שיכול לאפשר לנער/ה לשמור מרחק מפשיעה ולהשתלב בחברה. עמותת דרך לוטן פועלת להנצחתו של סגן לוטן סלוין ז"ל, אשר נהרג במהלך משימת חילוץ פצועים במלחמת לבנון השנייה. פעילות העמותה משלבת את שתי תשוקותיו הגדולות: האהבה למדבר ולשטחים הפתוחים והרצון לעבוד עם בני נוער בסיכון. העמותה פועלת בשיטת Wilderness Therapy המשלבת את יתרונות המסע בטבע, הלמידה החווייתית והפסיכותרפיה, לטובת פיתוח עמידות, הערכה עצמית והיכולת לסמוך על עצמך. במהלך השנה מקיימת העמותה שלל פעילויות, כולל מסעות אתגריים במדבר, פעילויות חד-תלת יומיות,  פעילויות רצף להעצמה אישית, ימי פיתוח למנהלים עסקיים וכנס שנתי. עמותת לוטן טל': 08-6532341  054-9773700 \ דוא"ל [email protected] \ אתר https://www.lotans-way.org.il/ . אתגר 13 של עמותת דרך לוטן בתאריך 11-9.03.2022 בחאן דרך הבשמים צופר להרשמה בקישור…

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי.ות תקיפה מינית בקמפיין דיגיטלי לציון 30 שנות פעילות

בסדרה של 8 סרטונים שיעלו לרשת, אותם מקריינת הזמרת נינט טייב, מציג האיגוד מספר נקודות חשובות שיש לתקן בתחום הפגיעות המיניות:

*** 80% מתיקי החקירה של עבירות מין שהועברו לפרקליטות נסגרו בלי שהוגש בהם כתב אישום

*** שינוי היחס המשפיל שמקבלים נפגעי תקיפה מינית מצד החוקרים במשטרה- המערכת הפלילית בישראל, אינה מותאמת כיום למאפייני הפגיעה ולנפגעות ולנפגעים, אינה מספקת את המענה הראוי להם ואף מעצימה את הפגיעה הנפשית והטראומה. נפגעות ונפגעים מתארים לעיתים את ההתמודדות עם המערכת הפלילית כ"אונס שני".

*** ביטול חוק ההתיישנות על עבירות מין בקטינות ובקטינים, והארכת ההתיישנות בעבירות מין בבגירות ובגירים. חשיפה מאוחרת מוכרת כיום כמאפיין בסיסי ונפוץ של פגיעה מינית, כשנפגעות ונפגעים רבים מרגישים בשלים לדבר על הפגיעה רק עשרות שנים לאחר מכן – כשהעבירה כבר "התיישנה" על פי חוק, אבל ממשיכה להשפיע על חייהם/ן. לאורך השנים הוביל האיגוד סדרה של תיקוני חוק להארכת ההתיישנות על עבירות מין והטרדה מינית, אך הפניות שמגיעות למרכזי הסיוע מוכיחות שההארכות הקיימות אינן מספיקות, וכי יש לפעול לביטולו של חוק ההתיישנות.

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית: "מאז שהוקם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית חל שינוי עומק בחברה הישראלית, פגיעות רבות נחשפו וממשיכות להיחשף כל יום, ונשים וגברים רבים אוזרים עוז ומדברים בקול צלול ובפנים גלויות על מה שעברו. האיגוד הצליח במהלך השנים, לקדם שינויים חקיקה רבים, לשפר את מערכות אכיפת החוק, להאריך את ההתיישנות בעבירות מין, להרחיק את עבריין המין מסביבת הנפגע/ת, לקדם תיקוני חקיקה בחוק למניעת הטרדה מינית ולהרחיב את השירותים המשפטיים והנפשיים לנפגעות ולנפגעים. עם זאת, המאבק למיגור האלימות המינית הוא מורכב וקשה, ואי אפשר לעצור לרגע. לצערי הרב, יש עדיין אנשים רבים שמשתיקים, מכחישים, מתעלמים ועומדים מנגד בלי לסייע לנפגעות/ים. עדיין קל יותר לרבים לעצום עיניים ולהכחיש את העובדה שיש רוע ופגיעות כה חמורות בגוף ובנפש של נשים, גברים וילדים. אנחנו באיגוד מרכזי הסיוע שמנו לנו כמטרה אסטרטגית להקים בישראל בתי דין לעבירות מין, לבטל את חוק ההתיישנות ולפעול להקמת מערך שיקום ופיצוי עבור כל מי שנפגעו. אנחנו נמשיך להיות קול לכל מי שזקוקות וזקוקים לנו עד שהתופעה האיומה הזו תיפסק".

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית מהווה ארגון הגג של 9 מרכזי סיוע שממוקמים בפריסה ארצית בישראל. מאז הקמתו, לפני שלושים שנה, האיגוד לקח חלק מרכזי בשינוי התפיסה הציבורית של תופעת האלימות המינית, חוקק חוקים חדשים, תיקן חוקים קיימים, גייס את כלי התקשורת למאבק, תמך בנפגעות ובנפגעים ושינה סדרי עולם.

ביום א' ב-6.3 יתקיים בתיאטרון הבימה, בסיוע הקרן המשפחתית של ענבר ומריוס נכט, ארוע לציון 30 שנה לפעילות האיגוד. הנואמת המרכזית באירוע היא פרופ' אניטה היל, מי שנחשבת לפורצת דרך במאבק באלימות מינית בארה"ב.

יישאו דברים: אורית סוליציאנו – מנכ"לית האיגוד, עו"ד ענבר נכט – יו"ר הקרן המשפחתית של ענבר ומריוס נכט, ח"כ מרב מיכאלי – שרת התחבורה ויו"ר הקבינט לשוויון מגדרי, השחקנית והיוצרת מילי אביטל בשיחה מרתקת עם פרופסור אניטה היל.

אמנים משתתפים: מאיה בלזיצמן בביצוע השיר "היי שקטה", ג'יין בורדו עם השיר וואלס להגנת הצומח שחודש לאחרונה במסגרת פרויקט "צו השעה", ברי סחרוף ומוניקה סקס לראשונה בביצוע משותף של השיר "כל החבר'ה" , סי היימן בחידוש השיר "הימים שעוד נכונו לנו" שהוקלט במיוחד לערב זה. מנחים: שירי ארצי ויפתח קליין. הפקה: טלי יעקבי.

מוזיאון תל אביב לאמנות עם פסטיבל פליציה בלומנטל למוסיקה ה 24 אביב 2022

Music for 18 Musicians פסטיבל פליציה בלומנטל למוסיקה (צילום יואל לוי)

פסטיבל פליציה בלומנטל חוזר במתכונת מורחבת וחגיגית בחודש מרץ 2022. בפסטיבל הפעם מסע מן המזרח למערב, כמו-גם מסע בין הזמנים המוקדמים יותר לעכשוויים יותר, שיוצרים יחד עושר של מרקמים מוזיקליים. הפסטיבל חוזר ומארח אמנים מעולים מהארץ ומהעולם ומייצר חיבורים מרתקים בין אמנים מתחומי מוסיקה שונים שיספקו לקהל שבוע של בריחה תרבותית למחוזות מוסיקליים אקזוטיים מקרוב ומרחוב.

פסטיבל פליציה בלומנטל למוסיקה גאה לארח לראשונה בתל אביב את תזמורת קאמרטה ג'נבה משווייץ בניצוח דויד גריילסאמר לתכנית שנעה בין מוסיקה קלאסית לג'אז בכיכובם של המוסיקאים המעולים: הסקסופוניסט אמיל פריזיאן, המתופף זיו רביץ והחלילן רועי אמוץ.

מרחבי העולם יגיעו גם הרכב הבארוק הפורטוגלי אנסמבל לודוביצ'ה בהובלתו של פרננדו מיגל ז'אלוטו, שיחבור לאנסמבל מצו הישראלי ויגישו יחדיו תכנית מרתקת שמתחקה אחר מקורות מוסיקת הפאדו בהיסטוריה המוסיקלית של פורטוגל. מוסיקה מהבארוק תעמוד במרכז 'רסיטל לוויולה דה גמבה וצ'מבלו' בנגינת מירנה הרצוג, ואחד מגדולי נגני הצ'מבלו בעולם, מהאן אספהני. אספהאני ישתתף גם בתכנית מיוחדת ובה פרלודים ופוגות מתוך הקובץ 'הפסנתר המושווה' מאת י.ס. באך בו שלושה נגני מקלדת ינגנו בשלוש מקלדות שונות: אספהאני בצ'מבלו, צבי מניקר בפסנתר פטישים ורוברט מרקהם בפסנתר מודרני.

הפסטיבל יתן במה השנה לקלאסיקות ממזרח וממערב: מן המזרח תגיע תזמורת פירקת איל נור עם הזמרים ג'יאנה נאדאף ואריאל כהן לתכנית נוסטלגית ובה שירים שכיכבו בסרטי קולנוע מצריים משנות ה-40 ועד לשנות ה-70. אנסמבל שש-בש יעלה מופע בו יחבר בין מוסיקה מהמזרח ליצירות מערביות, קלאסיות ופופולאריות ואילו הגיטריסט נדב לב יחבר בין עבר להווה בתכנית שתתפרס על פני 300 שנים של מוסיקה. מזרחה עוד יותר יגיע הפסטיבל עד ליפן – ההרכב טאיקו לייף ישראל, שמתמחה בתיפוף זן יפני, יעלה שני מופעים אנרגטיים במיוחד, כשהאחד מיועד לכל המשפחה.

רביעיית המיתרים שטרן הצעירה, בחשיפה ראשונה לקהל הרחב תעלה תכנית רומנטית ובה 'המוות והעלמה' מאת שוברט לצד רביעיית המיתרים הרביעית של שוסטקוביץ' ואנסמבל סיב, לסקסופון, גיטרה חשמלית וצ'לו, יעלו תוכנית של מוסיקה בת זמננו מרחבי העולם וגם מישראל. לאור ההצלחה העצומה מהפסטיבל שהתקיים באוגוסט, ולדרישת הקהל, הפסטיבל מחזיר את אנסמבל טרמולו וזמרי ססיליה למופע "מחווה לסטיב רייך" במרכזו היצירה מוסיקה ל-18 כלים.

הפסטיבל מציע אירועים משלימים לחוויה המוסיקלית הכוללים סיור מודרך באוסף מיזנה בלומנטל וסרט על חייה של אנט מיזנה, מייסדת הפסטיבל וביתה של הפסנתרנית פליציה בלומנטל.

הפסטיבל מתקיים במוזיאון תל אביב לאמנות שבמרכז העיר ומציע את האירועים במחירים שווים לכל נפש מתוך כוונה להיות זמין ונגיש לקהל רחב. התכנית המגוונת מציעה מענה לכל טעם והעדפה מוסיקלית.

100 מוזיקאים מהארץ והעולם, 10 תזמורות והרכבים, 14 אירועים וקונצרטים. ימים שני-שבת, 21-26 מרץ 2022. מחיר: 150-80 שקלים לפרטים וכרטיסים   fbmc.co.ilאו טל': 03-6201185

נפגשים מזרחי-טפחות עם מפגשי מרץ 2022

כחלק מפעילות "נפגשים במזרחי-טפחות", במהלך חודש מרץ הבנק יערוך סדרת מיוחדת של הרצאות תחת הקונספט "להתקדם ולהישאר בן אדם", שתעסוק בהשפעת הקדמה על חיינו ואיך הטכנולוגיה מקדמת אותנו, כשבין המרצות והמרצים: מיכל דליות, ד"ר אלון הסגל, רון ליבנה, נירית צוק, פרופ' ליעד מודריק ועוד. הפעילות כוללת הרצאות שישודרו בעמוד הפייסבוק של הבנק, כאשר כל ההרצאות יהיו פתוחות לקהל הרחב ללא עלות, ברישום מראש באתר "נפגשים במזרחי-טפחות".

זו השנה העשירית­ של פעילות "נפגשים במזרחי טפחות", במסגרתה הבנק עורך למען הקהילה ובאופן קבוע מגוון רחב של פעילויות והרצאות של מיטב המרצים עם תכנים מגוונים.

הרישום להרצאות והפעילויות באתר "נפגשים במזרחי-טפחות", בקישור…

 • יום ד' 2/3/22, 19:30, רון ליבנה בהרצאתה "אני הרובוט שלך" – נפגשים עם רון ליבנה, בהרצאה שתפגיש אותנו עם עולם הרובוטים והבינה המלאכותית. אנחנו חיים בתקופה טכנולוגית מרתקת ויוצאת דופן. מה שהיה פעם מדע בדיוני הופך למציאות: מהפכות הבינה המלאכותית והרובוטיקה מבשילות לכדי יצירת רובוטים חכמים המשתלבים בחיינו היום יומיים. כיצד הם עושים זאת? מהי המהפכה הבאה בתחום? והאם יבוא היום בו הרובוטים יחליפו את בני האדם?
 • יום א' 6/3/22 19:30, הרצאה מיוחדת לכבוד יום האישה. עדי אלטשולר בהרצאתה: "מחלום לשינוי מציאות – על הדרך לעשייה משמעותית" – נפגשים עם עדי אלטשולר, אשת חינוך ויזמתחברתית. מייסדת תנועת "כנפיים של קרמבו", תנועת הנוער לצעירים עם ובלי צרכים מיוחדים. מייסדת מיזם "זיכרון בסלון ומייסדת עמותת "אינקלו", המובילה את המהלך להקמת בתי ספר מכילים בשיתוף משרד החינוך ומשמשת כמנכ"לית העמותה, להרצאה מעוררת השראה בה תספר איך כנערה בת 16 הקימה מיזמים ששינו את החברה הישראלית, ביניהם תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" ומיזם "זיכרון בסלון"- מתוך תפיסה שהמגוון האנושי הוא נכס ולא נטל. בואו לגלות איך גם אתם יכולים לקחת חלום ולהפוך אותו למציאות.
 • יום ב' 14/3/22, 19:30, נירית צוק בהרצאה "הורות בעידן הדיגיטלי" – נפגשים עם נירית צוק, מומחית למחקר תרבות הילד והנוער להרצאה שתיקח אותנו לתוך עולמם הפנימי של הילדים ובני הנוער של ימינו, דרך תרבות המסכים והרשתות החברתיות. הילדים של היום חיים במציאות המורכבת ממסכים, בילוי מול משחקי מחשב כמו פורטנייט ו- GTA, מתנהלים זה עם זה ברשתות החברתיות ומתעדכנים ללא הפסקה בעמודים של כוכבי הרשת האהובים עליהם. על פי מחקרים, גיל ההתבגרות היום מתחיל כבר בגיל 9-10, וכבר מגיל זה המתבגרים חשופים לכל חומר שנמצא באינטרנט ללא סינון וללא פיקוח. אנחנו, הורים ומחנכים, לא תמיד שותפים לעולמו של הילד או לסכנות אליהן הוא נחשף, ולצערנו יותר ויותר מתבגרים חשופים להתעללות ופגיעות אלימות באמצעות סמארטפונים וברשתות חברתיות.
 • יום ב' 21/3/22 19:30, ההרצאה "מותר האדם" עם פרופ' ליעד מודריק – נפגשים עם פרופ' ליעד מודריק, חוקרת מח בהרצאה שתיקח אותנו לתוך המכונה המורכבת ביקום – המוח האנושי. מחשבות, רגשות, תחושות, חלומות, תפיסות והחלטות – כיצד כל זה קורה? בהרצאה נתאר את התהליכים שקובעים את ההתנהגות והמחשבה שלנו, שהם מורכבים בהרבה ממה שאולי נדמה, ומתוך זה, נבין טוב יותר את הדרך שבה אנחנו מתנהלים בעולם.
 • יום ג' 22/3/22 19:30, ד"ר אלון הסגל בהרצאה: " הסביבה [האקולוגיה הדיגיטלית] החדשה" – נפגשים עם ד"ר אלון הסגל, מומחה לחדשנות ומערכות מידע, שיספר על השינויים הטכנולוגיים המתפתחים סביבנו – מהסמארטפון, לרשתות חברתיות, רשתות תקשורת חכמות, ענני מידע, מדפסות תלת מימד והתפתחות הבינה המלאכותית. שינויים אלו משפיעים על כל אחד ואחת מאיתנו, היחיד והחברה כולה. ולאיטה, יוצרת החדשנות הטכנולוגית פורצת דרך זו, סביבת חיים חדשה סביבנו, כזו שבגללה אנחנו חושבים שונה, מתקשרים גלובלית, צורכים מידע מעננים ומשנים החלטות, ערכים וסדרי עדיפויות.
 • יום ב' 28/3/22 19:30, ההרצאה: "הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא ליצור אותו" עם ארז ליבנה – נפגשים עם המדען והיזם ארז ליבנה להרצאה שתיקח אותנו אל העתיד. העולם נע מהר מאד. יש יגידו אפילו מהר מדי. אינטרנט וסלולר, גנטיקה ורובוטיקה, רשתות חברתיות ומהפכת המידע. במאה ה-21, מהפיכות הן היום יום שלנו ונראה שהעולם משתנה לנגד עינינו. מה עושים עם כל העושר המסחרר הזה ואיך זה קשור לסינגולריות? ארז ליבנה, ייצג את ישראל בתוכנית של מדענים ויזמים בבסיס של סוכנות החלל האמריקאית נאס"א בקליפורניה. בהרצאה יספר את סיפור המסע הייחודי לתוכנית, בה דנים באתגרים הגדולים שעומדים בפני המין האנושי בעשורים הקרובים במטרה לשנות את העולם לטובה.
 • יום ג' 29/3/22 19:30, מיכל דליות בהרצאתה: "מסכים, ילדים, הורים ומה שביניהם" – נפגשים עם מיכל דליות, אשת חינוך ויועצת משפחתית בכירה, יש הרגשה שהמסכים השתלטו על הבית ועל חיי הילדים. כל היום הוא בטלפון. היא לא יוצאת עם חברות ורק בטיק טוק ובאינסטגרם. אתם חוששים ודואגים, ולעיתים בצדק. העולם הדיגיטאלי מציב בפני הילדים סכנות ובפני ההורים התמודדויות חדשות. כמה זמן זה בסדר? מה עושים? האם אוסרים וכיצד? סוגיות, דילמות וגם תשובות.
 • הרצאות ייעודיות לגיל השלישי: יום ד' 9/3/22 19:30, ההרצאה "משכנתה פנסיונית – פתרונות מימון לגיל השלישי" עם אלינוי גיספאן – נפגשים עם אלינוי גיספאן, אחראית משכנתה פנסיונית במזרחי-טפחות, להרצאה בה נסביר מהי משכנתה פנסיונית, למי היא מתאימה? נסקור את מגוון הפתרונות הפיננסים המותאמים לגיל השלישי, מה המטרות והשימושים שלהם, איך מתבצעת התאמה אישית לכל לקוח, וגם מהי מעורבות הילדים בתהליך. נענה על שאלות אלו: איך להבטיח תשלום לדיור מוגן ללא מכירת הנכס? | איך מבטיחים הכנסה קבועה או גמישה בגיל הפנסיה? | איך ניתן לסייע לילדנו עבור רכישת דירה והוצאות ולהשאיר את הבית שלנו בבעלותנו? | איך ניתן לשפץ את הנכס או להחליפו?
 • יום ד' 30/3/22 19:30, הרצאה מיוחדת לבני הגיל השלישי בשיתוף מכון אדלר – "מתחברים למתבגרים" עם הדס צימרמן – נפגשים עם הדס צימרמן, מנחה פרטני וקבוצות, מוסמכת מכון אדלר בהתמחות לגיל השלישי, להרצאה על מערכות היחסים שלנו עם הנכדים. כשהם נולדו והיו קטנים, שמרנו עליהם, שיחקנו, טיילנו והאכלנו אותם, אבל השנים עוברות וגם הם גדלים. פתאום הם עסוקים, עצמאיים, מפתחים עולמות משלהם ולעיתים כבר אין להם זמן. בהרצאה נדבר על הדרכים שיסייעו לנו לשמר את מערכות היחסים עם הנכדים, נבחן כיצד נוכל לגשר על הפערים, איך יוצרים איתם תקשורת ואיך יוצקים תוכן ומשמעות לקשר הזה שכל כך חשוב לנו.

טכנודע חדרה עם הפנינג "מדע בתחפושת" לרגל פורים 2022

הפנינג מדע בטכנודע לפורים 2022 חדרה (צילום ענת מחנאי)

את פורים 2022 נחגוג יחדיו במוזיאון הישראלי לרפואה ומדע, טכנודע חדרה, תחת הקונספט "מדע בתחפושת", עם הפנינג שכולל מופעי אש, סדנאות ג'אגלינג, ניסויים מדעיים והדגמות באווירת פורים, סדנאות יצירה ובנית ליצנים ועוד.

בין התאריכים 16-17/3, בימים רביעי חמישי, במהלך חג הפורים, יתקיימו סיורים מודרכים במוזיאון הרפואה הראשון בישראל שנפתח בטכנודע חדרה. כך יוכלו ילדי ישראל ליהנות מסיור במסלול "לגעת בלב" או "המוח הגמיש", ולחוות את המיצגים בתערוכות השונות. הסיורים יתקיימו מדי יום בשעות 10:00, 12:00, 14:00. בנוסף לסיורים במוזיאון הרפואה  יתקיים הפנינג בפארק ובמוזיאון המדע של הטכנודע הכולל : סדנאות ג'אגלינג, מופעי אש, הדגמות וניסוייים מדעיים באווירה פורימית מהנה. ההפנינג יתקיים בין השעות  10:00 – 16:00. בנוסף, יוכלו הילדים ליהנות מסיור בפארק המדע המשתרע על פני 4 דונם של "מעבדה מדעית חיצונית", המציגה מגוון פתרונות לשימוש בעקרונות פיזיקאליים, המשפיעים על חיי היום יום שלנו: כיצד עובר הקול למרחקים? כיצד קרני השמש יכולות להניע סירות או להשפריץ סילוני מים באגם מלאכותי? כיצד מתחממים המים בדוד השמש?  איך אנרגית חום מבעירה אש, איך תיבת תהודה משפיעה על אורך המיתר ועוביו. פארק המדע של הטכנודע כולל גם תצוגה של כלי טייס אמיתיים : פנטום, מסוק וטילי חץ .

סיורים במוזיאון הרפואה במסלול הלב או מסלול המוח (בשעה 10:00, 12:00 , 14:00)

בין התאריכים 16-17/3, ימים רביעי, חמישי – מחיר 70 שקלים. מחיר כרטיס להפנינג פורים : 48 שקלים. מחיר כרטיס משולב הכולל את הפנינג פורים ומוזיאון הרפואה – 90 שקלים. הנחות והטבות יינתנו למועדוני לקוחות, תושבי חדרה, תלמידי טכנודע, גמלאים, סטודנטים ובעלי מוגבלויות. הפעילות בהרשמה מראש. פרטים נוספים באתר http://technoda.org.il/ כתובת: רח' הרב ניסים 2, גבעת אולגה, חדרה. טל' 04-6333505. עוד מה לעשות בחדרה והסביבה בקישור…

תיאטרון, מחול ומוסיקה

מרכז סוזן דלל עם בכורה של אמורפיה נגד הצורות

אמורפיה נגד הצורות הוא מופע המשלב מחול, טקסט, מוזיקה מקורית ווידיאו ומטרתו להעמיק את ההיכרות של ילדים עם צורות גיאומטריות בסיסיות דרך סיפור רגיש ומלא הומור. המופע מיועד לילדים ולכל המשפחה ועלילתו עוסקת בסכסוך אשר נתגלע בין אמורפיה, חסרת הצורה לבין המשולש, המרובע והעיגול. הצורות לעגו לאמורפיה בשל שונותה והיא אשר הרגישה מושפלת ודחויה ביקשה בהתקף זעם לנקום בצורות ולהכחידן מהעולם. ד"ר נעים שהוא מגשר מומחה, מצליח ליישב את המחלוקת בין כל הדמויות בסיפור בעזרת מספר מסרים חינוכיים שהוא מעביר להם. ראשית, הימנעות מאמירות פוגעניות ע"י ראיית האחר, מתן ביטוי מילולי לרגשות לא נעימים, קבלה עצמית ויצירת מרחב מקבל לאחר ועוד. הסיפור נכתב בהשראת הורותו של נחום לשלישיית ילדים מאתגרת במיוחד בני -7 שנים, חלקם עם צרכים מיוחדים. קשיים שמאפיינים ילדים בוויסות רגשי במצבי כעס וחוסר התאמה להגדרת המקובלות החברתית הנם ממאפייניה הבולטים של אמורפיה, גיבורת הסיפור. הדרך שהדמויות עושות לקראת פיוס בניצוחו של המגשר, ד"ר נעים, הן במופע והן בספר, היא מלאת עניין, רגש והומור.

הן המופע והן הספר "אמורפיה נגד הצורות" יוצגו בבכורה בתאריך ה- 28/2 בתיאטרון סוזן דלל. את הספר ניתן יהיה לרכוש בנקודת המכירה בתיאטרון. כוריאוגרפיה, מחזה ובימוי: איל נחום. מוסיקה מקורית מאת: דקלה בניאל ואיל נחום. רקדנים: גל וינברג, יסמין גריב, דניאל אביבי, שני חדשי גנון, דינה גיבר, אמנון פלד. שחקנית: מעיין גוטשלק. קישור לכרטיסים… פרטים באתר…

תיאטרון לוגון עם ריוויו מוזיקלי מקורי THE BROADWAY CURE
"לוגון", האופרה הקלה בנגב (LOGON – The Light Opera Group of the Negev) תעלה את  הריוויו המקורי "THE BROADWAY CURE"  בהשתתפות 24 חברי הלהקה – -שחקנים ורקדנים. זהו ריוויו מופע הומוריסטי העוסק בכוחה של המוזיקה לרפא את הנשמה הפגועה מהקורונה. המופע בשפה אנגלית, כולל שירים אהובים ממחזות זמר -וכתוביות בעברית ואנגלית. אורכו – כשעה וחצי ללא הפסקה. בכורה: 14 במרץ 2022. קבוצת התיאטרון הרב-גילאית (12-88) בה עשרות שותפים ביניהם רופאים, אנשי הייטק, מורים, עולים חדשים ועוד.

המחזמר המקורי של לוגון מתרחש בעתיד הקרוב עם הכחדתו של נגיף הקורונה. המחלקה האחרונה של טראומה פסיכולוגית פוסט-פנדמית (PPPT) עומדת להיסגר. ד"ר בוב הוא נוירולוג שתפקידו להכין את המטופלים המנותקים חברתית לעולם האמיתי. הוא לא יודע מה לעשות והמנקה עוזרת לו למצוא את הכלים האמיתיים לריפוי: כוחה המרפא של המוזיקה והלהיטים הגדולים של ברודווי. הריוויו הסאטירי הרומנטי הוא הפקה מקורית של תיאטרון לוגון (האופרה הקלה של הנגב). ודרך מקורית לציין 40 שנות פעילות (בניכוי שנת הקורונה).
זאת הפעם הראשונה בארבעים שנה אלו שד"ר אד שפיץ מאחד בין המקצוע לבין התחביב שלו. מי שייסד את התיאטרון בשנת 1981 הוא מומחה לאלרגיות וזמר תיאטרון. הוא וחבריו החליטו ליצור תיאטרון קהילתי, בו לוקחים חלק תושבים מאיזור הנגב והדרום. מאז ועד היום נותר גרעין איתן של חברים, שחוזרים להופיע או לקחת חלק מאחורי הקלעים ואליהם מדיי שנה מצטרפים חדשים לקהילה. וגם הקורונה לא יכלה להם! לאורך השנים, נוצר גם מרכיב רב דורי אצל חלק מהחברים (השנה לדוגמא משחקים סבא ונכדה!)  על חברי התיאטרון נמנים עולים חדשים או ותיקים, המגיעים ממדינות דוברות אנגלית (ומכאן הצורך להעלות הפקות בשפה המדוברת) וכמובן 'צברים'. ללא קשר לתפקיד הבימתי או המערכתי שלהם בהפקה, כולם שותפים מלאים להחלטות ולבחירות האמנותיות.

מדיי שנה מעלה התיאטרון הפקת מקור מקצועית של קלאסיקות בימתיות. בתחילת הדרך הועלו אופרטות כמו "משפט המושבעים", "הפיראטים מפנזאנס" ו"המיקאדו"  של צמד היוצרים הבריטי גילברט וסאליבן. משנות ה-90 מעלה הקבוצה מחזות זמר אמריקנים מפורסמים. במאי- יעקב אמסלם| מנהל מוזיקלי-דיוויד ולדמן| כוריאוגרפית-קשת מרגלית-שטיין| מפיקה-  דבורה לבמן| עיצוב תלבושות- אליזבת הומנס /מאת – ג'ף משל

תפקידים: ד"ר אד שפיץ כד"ר בוב, שרון מישל כג'ני , סרינה שדות כד"ר סבטה
ג'ולי צוויקל כסוזי א', פאולה ספק כסוזי ב'
מייקל דבואי כהוגו, מאיה דויטש כרוזי, דבי למדן כדולי, אלן כהן כפרנק

לורנה שפלר כסמנתה, זיו דיין כקווין, אריק אייזקסון כדוני, פטריס פרז כרוני, אליה אייזקסון כמדיסון, שובאה מרגלית שטיין כאדיסון. להקה: אביב גודר, חנן סלע, ליאון גלקוף, ביל מרטין, מייק קוואסטל, ג'ודי פריד, אנני מולכו, לואיס הר, מיכל יחזקאל, פטי גולן.

6 מופעים ברחבי הארץ. מחיר כרטיס: 75-120 שקלים. לרכישה באתר… ובטל': 08-6414081

ההצגות ברחבי הארץ בשעה 19:30: שני  14.3אולם תרבות אשכול | שני, 21.3 תיאטרון ירושלים | רביעי, 23.3 אולם מיכאל סלע, רחובות | שני, 28.3, מודיעין, היכל התרבות | רביעי, 30.3, באר-שבע המשכן לאומנויות הבמה -בשעה 20:00 | חמישי, 7.4 יד לבנים, רעננה
הסטודיו למשחק ע"ש ניסן נתיב ירושלים עם איבנוב לא הולך למות

ניקולאי איבנוב הוא בעל אחוזה מבטיח השקוע בחובות כבדים. מאחוריו עבר עשיר ומפואר של לימודים ועשייה. מזה חמש שנים הוא נשוי לאנה החולה בשחפת, שאינה יודעת שימיה ספורים. בערבים בהם איבנוב מרגיש שהבית סוגר עליו, הוא מגיע לבקר את סשה, צעירה בת 20 המוקסמת מאהבה אליו. באחד מאותם הערבים, שניהם נתפסים ברגע סוער על ידי אנה. החובות רק הולכים ונערמים, העימותים מחריפים, ונדמה שאין פתרון לאיבנוב מלבד לשים קץ לחייו האומללים. האומנם?

איבנוב – הוא המחזה הראשון של צ'כוב שעלה על בימת התיאטרון. הוא היה אז בן 27 [בערך כמו תלמידי הסטודיו] וחיפש את קולו [ממש כמו הדור הזה] היה עסוק בשאלות גדולות על אהבה [האם זה מספיק?] ומוות [בשביל מה לקום מהמיטה?]. העיבוד של תלמידי הסטודיו מציע ללכת לאיבוד ברגעים שבין הדרמה, בעולם של ואריאציות והכפלות, בפוליפוניה של חיים קטנים, אישיים, כמוסים. על במה מלאת עציצים, עשן, מיטות ואנשים. בהשראת ציורי הלשון של רולאן בארת בספרו 'שיח האהבה' ניסו תלמידי הסטודיו להתבונן על הנפשות שמתחבאות בין דפי המחזה ולמצוא את עצמם. בימוי | איתי דורון; עיבוד, דרמטורגיה, שותף אמנותי | אבימור מאמא; עיצוב במה תלבושות ותנועה | לילה רומא וילסברג; עיצוב תאורה, ווידאו | עודד קוממי.  1-6.3.2022, בשעה 20:30 באולם הסטודיו ברח׳ אלעזר המודעי 17, ירושלים וגם 8.3 יום ג' 18:00, 21:00, בסטודיו בת"א, נועם 5, יפו. כרטיסים במחיר של 30-70 שקלים, כרטיסים כאן

להקת מחול בת-שבע עם בכורה עולמית באונליין: הורה – הסרט מאת אוהד נהרין

כפי שעשה ב-2020 ב-"יאג – הסרט", אשר זכה להצלחה גדולה עם אלפי צופים מרחבי העולם, גם ב"הורה – הסרט" מעביר נהרין יצירה בימתית דרך עדשת המצלמה, ומעבד אותה לכדי יצירה חדשה. המצלמה מאפשרת מבט אינטימי, עדין ומטריד אל תוך יקום מקביל. ביקום האפלולי הזה הרקדנים  בוקעים מתוך חלל שחור למוזיקה האלמותית של איסאו טומיטה, ואיבריהם משרטטים קליגרפיה אנושית-תנועתית כמעין קוד שנכתב ונמחק תדיר. המעבדה הקולנועית של נהרין מוסיפה ליצירה הבימתית רובד כוריאוגרפי חדש – תנועת המצלמה בחלל. פעולות שנעשות בחדר העריכה, בהן האטה והאצה, מעברים וחיתוכים, מקבלות מקום מרכזי, ומאפשרות גילוי והתגלות של ביטויים יצירתיים חדשים.

"הורה – הסרט" הוא הזדמנות נוספת לצלול לאבולוציה מרתקת ביצירתו של נהרין שתרה אחר צורות אחרות שבהן ניתן ליצור מחול ולחוות אותו.

בביצוע 15 מרקדני להקת בת-שבע, עונת 2022-2021: חן אגרון, בילי בארי, יעל בן-עזר, בן גרין, שון האו, צ‘יאקי הוריטה, צ‘אן וונג קים, מתן כהן, שיר לוי, אוהד מזור, יוני (יונתן) סימון, חני סירקיס, אמליה סמית, איגור פטשנצ‘וק, לונדיווה קוזה. בימוי: אוהד נהרין |  צילום: רועי שאלתיאל | עריכה: רועי שאלתיאל ואוהד נהרין  | תלבושות: ארי נקמורה | עריכה ועיצוב. פסקול: מקסים ואראט

הסרט יהיה זמין לצפייה באונליין במהלך סוף השבוע של ה-13-11 במרץ. מחיר כרטיס: 50 שקלים. לכרטיסים ובאתר… ובטל': 03-5171471 שלוחה 115

מוסטונן-פסט טאלין-תל אביב 2022 עד 26 במרץ

פסטיבל מוסיקה אסטונית (צילום יואל לוי)

פסטיבל הבוטיק האסטוני-ישראלי מוסטונן-פסט טאלין-תל אביב חוזר בפעם התשיעית ומביא עמו רוח נורדית רעננה וצלילים מרתקים מהמדינה הבלטית הקסומה. נישא על גלי ההצלחה של שנים עברו, חוזר אלינו המנצח והנהל האמנותי אנדרס מוסטונן עם נבחרת סולנים אסטונים, הרכבי ג'אז, אנסמבלים למוסיקה עתיקה, מוסיקאים ישראלים מובילים ועוד.

מאסטוניה יגיעו לפסטיבל 15 אמנים ובהם הרכבים וסולנים מבית האופרה הלאומי של אסטוניה ואחרים. הם ייפגשו על הבמות ברחבי הארץ עם תזמורות והרכבים ישראלים מובילים ובהם הקאמרטה הישראלית, תזמורת הבארוק ירושלים, בארוקדה ועוד.

הפסטיבל השנה יעמוד בסימן חגיגות היובל לאנסמבל הורטוס מוזיקוס, ההרכב האסטוני המתמחה בנגינה בכלים עתיקים, שהקים לפני 50 שנה מנהל הפסטיבל אנדרס מוסטונן. האנסמבל יופיע במגוון תוכניות ובשלל אתרים ברחבי ישראל: בתוכנית מוזיקה ישראלית ואסטונית בת זמננו באוניברסיטת חיפה; במצעד אוריינטלי במוזיאון לאמנות האסלם בירושלים; בארוק גרמני עם תזמורת הבארוק ירושלים בירושלים ובתל אביב; בצפת, באילת, בכפר שמריהו, בסביון ובאתרים נוספים. אורחת מיוחדת של הפסטיבל תהיה זמרת הסופרן האסטונית אלינה נטשייבה, הזכורה מאירוויזיון 2018, שתככב כסולנית בחגיגה אסטונית עם תזמורת הקאמרטה.

יוזם הפסטיבל ומנהלו האמנותי, המנצח והכנר האסטוני הנודע אנדרס מוסטונן, הוא מייסדו ומנהלו האמנותי של מוסטונן-פסט – פסטיבל בעל שם עולמי שמתקיים מזה כ-25 שנים בטאלין, בירת אסטוניה. לפני תשע שנים החליט מוסטונן לייסד את מוסטונן-פסט טאלין-תל אביב, אירוע בינלאומי בישראל הלוקח חלק שבועיים אחרי הפסטיבל האסטוני וממשיך אותו מבחינה רעיונית. פסטיבל טאלין-תל אביב מארח מדי שנה רבים מבאי הפסטיבל הוותיק באסטוניה תוך שמירה על אופי ותכנים שמותאמים לקהל המקומי.

מוסטונן, שנודע ברחבי העולם בשל גישתו הא-פורמלית למוסיקה ושבירת הקונספט המעונב של אולם הקונצרטים המסורתי, שם לו למטרה להביא את התרבות הצפון אירופאית לרחבי ישראל, ליצור שיתופי פעולה בין המוסיקאים האסטונים לבין אחיהם בישראל, לשלב בין סגנונות המוסיקה השונים ולהעלות הפקות חדשות וייחודית – עם דגש מיוחד על חוויה כיפית ומשחררת, תוך הצגת מוסיקה נגישה הפונה לקהל רחב.

מידע נוסף וכרטיסים באתר הפסטיבל https://www.tallinntlv.co.il/

תיאטרון באר שבע עם האחים של שחר פנקס
ריב בין שני אחים, מנהיגים, גורר מדינה שלמה למלחמת אחים. שניהם הסכימו על רוטציה, אך בבוא המועד לחילופי השלטון מסרבת האחות הבכורה לפנות את כסאה והאח הצעיר מאיים במלחמה. אימם מצליחה לתווך ביניהם ומזמינה אותם להעביר את השלטון באולפן טלוויזיה אל מול פני האומה.  בתוכנית חדשות עתירת רייטינג, ממתינים במתח הקהל באולפן, צוות פרשנים ציני והמנחה הפופולרי, לרגע השיא של טקס חילופי השלטון בין שני האחים. לאורך השידור החי ובין שידורי הפרסומות וראיונות ה"צבע", המנחה רוצה רייטינג ומחפש רק את הצהוב. האחים מתקוטטים ביניהם ונלחמים על אהבת האם, כשבמקביל מתנהלת מלחמה אמיתית על גורל ועתיד המדינה. הצגה חצופה על מה שקורה כשמערבבים משפחה, כסף ופוליטיקה. המחזה נכתב בהשראת המחזות "הנשים הפיניקיות" של אוריפידס ו"השבעה נגד תבי" של אייסיכילוס.

בימוי: שיר גולדברג | מחזאי: שחר פנקס | מוזיקה: יובל קורן וכנען לבקוביץ. בכורה 2 לאפריל 2022.

3|2|1 של מרכז סוזן דלל בהולנד דאנס פסטיבל

סמואל וורסטן, המנהל האמנותי של 'הולנד דאנס פסטיבל', בחר ב- 6 עבודות של כוריאוגרפים ורקדנים ישראלים, להם נחשף בתוכנית  3|2|1 של מרכז סוזן דלל, שיופיעו בפסטיבל הנחשב. האג היא הלב הפועם של הפסטיבל, עם הופעות נוספות בערים כמו דלפט, טילבורג, רוטרדם ואמסטרדם. בפסטיבל, הפקות מחול בקנה מידה גדול, לצד הופעות אינטימיות, כישרונות צעירים לצד רקדנים בשיא הישגיהם, רקדנים ותיקים ורקדנים פורצי דרך. כולם מיוצגים בתשע-עשרה הפקות שונות וב60 הופעות, המציגות את המיטב שיש למחול העכשווי להציע מרחבי העולם.

3|2|1 הינה יוזמה שנתית חדשה של מרכז סוזן דלל,  הבנויה כתוכנית פיתוח  וטיפוח  של יוצרים חדשים בתחום המחול והיא נערכת בתמיכת  מועצת הפיס לתרבות ואמנות. התוכנית שארכה כ- 9 חודשים כשבכל שלב העפילו היוצרים של סולו (1) ולאחריו הדואו (2) ולבסוף הטריו (3) לכדי הופעה בפני קהל.

המופעים והיוצרים שנבחרו והשתתפו בהולנד דאנס פסטיבל הם: תמיר גולן במופע הסולו wabi sabi, ובמופע הדואטים (איתו זכה במקום הראשון) Oxytocin עם הרקדנית גיל אלגרבלי | שחר חנין במופע הסולו "אטיוד לפרוקת רגליים" | רון כהן במופע הסולו "אנוש" ובמופע הדואטים "אובייקט ג׳" עם הרקדן אלי פולירוק חדד | ללאל פיליורה במופע הסולו  Anemoia.

בחודש הקרוב, יזכה גם הקהל בישראל לצפות ביוצרים הזוכים כשיעלה המופע במרכז סוזן דלל.

נעמי פרלוב, המנהלת האמנותית של מרכז סוזן דלל: "ענת לבנטון מנכלית המרכז ואני גאות בכוריאוגרפים והרקדנים הישראלים הצעירים שמקבלים הכרה בינלאומית וחשיפה של הכישרון והיכולת שלהם. זו היתה אחת המטרות העיקריות של תכנית 123, המשמשת במה לדור העתיד של יוצרי המחול בארץ ובו בזמן, מהווה קרש קפיצה מקצועי שחושף את הרקדנים למרחב הבינלאומי. לאור ההצלחה של התוכנית בשנה הראשונה, נכריז בקרוב על תחילתה של השנה השנייה, מתוך אמונה שתהיה מוצלחת לא פחות ותמשיך ותשגשג".

סטודיו אנט עם מריו סולן ו Mario Solan מרינה פרדין Marina Fradin
מריו סולן, אמן הקלרינט יליד ארגנטינה, היה בין הראשונים שחיברו בין מסורת הכליזמר במזרח אירופה, המוסיקה הקלאסית לבין המוסיקה הקלה, הג'אז והטנגו, ועד למוסיקת הנשמה היהודית שנוצרה והולחנה בישראל. בקונצרט זה, הראשון עבורו לאחר סגר הקורונה, הוא ינגן יצירות מאת מוצרט, באך, "פריילך"  ניגונים שמריו חיבר, פיאצולה, אלתורי בלוז ועוד. "מוזיקת הכליזמר היא תפילת הנגן, מוזיקה שיש בה מן הנשמה היתרה של השבת", הוא אומר. צאצאי הכלייזמרים למדו במוסדות למוסיקה קלאסית והפכו לסולנים נערצים, שמילאו אולמות של קהל שהעריץ את והתרגש מהיופי והעומק של נגינתם. בהשראה מאותם סולנים, מריו סולן, אוהב לשלב בין הז'אנרים השונים. בקונצרט זו תנגן איתו מרינה פרדין, נגנית הנבל הראשית של התזמורת הסימפונית ירושלים.

שני אירועים- מקריים או שלא – עיצבו את הקריירה המוזיקלית של סולן. הראשון היה מפגש מקרי בארצות הברית עם נגן הקלרינט הנערץ עליו, גיורא פיידמן. הוא כבר שמע אותו פעמיים במולדתם ארגנטינה, כילד בחתונה ובהמשך בקונצרט, רגע לפני עלייתו לארץ. עתה היה נגן בלהקת הפולקלור אנחנו כאן ובמהלך סיבוב הופעות בארצות הברית., הוא שמע צליל קלרינט חם ומיוחד מאחד החדרים מאחורי הקלעים. "זה חייב להיות גיורא פיידמן", אמר לעצמו וצדק. כך התחילה ידידות גדולה, תמיכה בדרכו ומשם התפתחות גדולה בתחום של מוזיקת הכלייזמר. פיידמן איבד בימים אלו את רעייתו האהובה אורה פיידמן וסולן יקדיש לזכרה תפילה בקונצרט זה. האירוע השני שעיצב אותו, קרה לו כמורה. הוא הרגיש שביכולתו יכול להשפיע על הצליל של תלמידיו, על ידי שינויה התנוחה שלהם.

"הייתי בשיעור עם תלמיד והרגשתי שאם הוא ישנה  את התנוחה שלו, בצורה מאוד לא מקובלת הצליל שלו ישתנה לטובה. זה היה משהו אינטואיטיבי. ואכן הוא ביקש מהתלמיד לנגן כשהוא שוכב על השולחן והצליל שלו היה אחר, צליל הרבה יותר עמוק. לאחר מכן התלמיד חזר לנגן רגיל, וניסה לשחזר את הצליל העמוק ההוא. כך כמה פעמים, עד שהצליל החדש (ואולי ישן.. שחזר אליו), נהפך לשלו. "זאת אינטואציה, היכולת למצוא את הצליל האמיתי של אמנים, משהו רוחני. קשה לי להסביר את זה, אבל אני פשוט יודע באיזה תנוחה יימצא הצליל האישי הזה", הוא אומר. הוא יכול לדעת גם מהאזנה להקלטה של אמן שהוא לא מכיר, באיזה תנוחה לבחור.

השמועה על היכולת הזאת של סולן פרשה כנפיים, בעיקר בקרב נגנים וזמרים, שחשוב להם לפתח    צליל אישי עמוק ורב הבעה. הוא העביר סדנאות בקונסבטוריונים ומוסדות לחינוך מוסיקאלי .ובתקופת הקורונה העביר סדנאות בזום לכל העולם, והוא מוזמן להגיע איתן לספרד ולארגנטינה.
מריו סולן יליד ארגנטינה, התחיל לנגן בגיל 11 על קלרינט והחל להופיע בגיל 16. למד בקונסרבטוריון וקבל תעודת מורה. הוא ניגן בחתונות ובהרכבים מצליחים בתחום הג'אז.
זכה בפרסים בתחרויות בתחום המוזיקה הקלאסית. כשאשתו מירטה סיימה את לימודיה בפסיכולוגיה הם עלו לארץ עם בתם בת השנתיים אלבה מרינה. אחרי כמה שנים נולד בארץ  בנם דוד. שניהם עוסקים בחינוך. הבת כמהנדסת ומתמטיקאית והבן כמוזיקאי.

בישראל מצא עבודה מיידית כמורה, נגן בתזמורת נתניה ובהרכב "אנחנו כאן", עימו סייר בעולם. בהמשך התחיל להפיק קונצרטים ולהופיע כסולן ובהרכבים קאמרים. ייסד את הדואו הישראלי לקלרינט ונבל. בהזמנת התאחדות עולי אמריקה הלטינית התחיל להופיע עם חומרים דרום אמריקאיים, טנגו וקונצרטים של מוסיקה קלאסית ,יהודית ודרום אמריקאית. קונצרטים שקיבלו חסות של שגרירות ארגנטינה והקרן הקיימת לישראל. סולן הופיע כסולן התזמורת הקאמרית הישראלית בבכורה של הקונצ'רטו לקלרינט ותזמורת של מלחין הארגנטינאי אדוארדו אלונסו  קרספו. הוא ניגן בבכורה הישראלית של ה "אלגיה לקלרינט ותזמורת של המלחין רוברט שטרר שהוקלט בקול המוסיקה, ניגן בפסטיבלים והביא לישראל הרכבים מארגנטינה. סולן מרבה להופיע עם הפסנתרנית בתיה שטיינבוק והכנר אקארט לורנצן ייסד את ההרכב "שלושה לטנגו" עם נגן גיטרה גדעון ברטלר והפסנתרנית מילה שפוצניקוב.
ב 1994, בסמוך לפיגוע בבית הקהילה היהודית, הוזמן על ידי שגרירות ישראל בארגנטינה לסיבוב הופעות "קונצרטים למען החיים" עם יוליה רובינסקי נגנית נבל מהפילהרמונית, לאחר מכן סיירו עם ההופעות בגרמניה. ב 20 השנה האחרונות מופיע גם עם בנו הגיטריסט דוד סולן בישראל ובחול.

יום ו' 18.3.22 בשעה 13:00. סטודיו אנט, שביל המרץ 2, קריית המלאכה תל אביב. כרטיסים במחיר 50 שקלים בקישור… או טל': 03-6201185 בשעות 10:00-16:00.

מרכז סוזן דלל למחול ולתיאטרון הופעות מרץ 2022
*** להקת המחול קמע – מרקו גקה & יוהן אינגר:  Legends – בכורת 2022

לראשונה בלהקת מחול ישראלית מתארחים על במה אחת שניים מהיוצרים המצליחים והמוערכים ביותר בעולם כיום: מרקו גקה (גרמניה) ויוהאן אינגר (שוודיה) , יוצרים קבועים בתיאטרון המחול ההולנדי (NDT), מעלים בלהקת המחול קמע את יצירות המופת הכי מוערכות שלהם: גקה את "THIN SKIN" למוזיקה של פטי סמית ואינגר את "RAIN DOGS" למוזיקה של טום וויטס. אגדות הרוק משמשות קרקע קצבית משותפת לכוריאוגרפיה מבריקה ווירטואוזיות משני עולמות תוכן שונים לחלוטין.

תמיר גינץ יסד בשנת 2002 את להקת המחול קמע, יצירותיו של תמיר גינץ מתאפיינות בשפת תנועה אישית עשירה ומאתגרת ובאמירה דרמטית חזקה ומרגשת. עבודותיו זכו לשבחי הביקורת והועלו ברחבי העולם בהצלחה מרובה.

יום חמישי, 10 במרץ בשעה 20:30, אולם דלל במרכז סוזן דלל | יום שישי, 11 במרץ בשעה 14:00, אולם דלל במרכז סוזן דלל | יום שישי, 1 באפריל בשעה 14:00, אולם דלל במרכז סוזן דלל | יום שני, 2 באפריל בשעה 21:00, אולם דלל במרכז סוזן דלל

*** תיאטרון מחול ירושלים – אמורפיה נגד הצורות
יום שלישי, 1 במרץ בשעה 17:00, אולם דלל במרכז סוזן דלל. מופע ילדים – מתאים לגילאים 5 עד 10. המופע "אמורפיה נגד הצורות" מעמיק את ההיכרות של ילדים עם צורות גיאומטריות בסיסיות דרך סיפור רגיש ומלא הומור. העלילה עוסקת בסכסוך אשר נתגלע בין אמורפיה, שהיא חסרת הצורה מוגדרת לבין: משולש, מרובע ועיגול אשר לעגו לאמורפיה בשל שונותה. אמורפיה הרגישה מושפלת ודחויה ובהתקף זעם ביקשה לנקום בצורות ולהכחיד אותן מהעולם. ד"ר נעים שהוא מגשר מומחה מצליח ליישב את המחלוקת בין כל הדמויות בסיפור בעזרת מספר מסרים חינוכיים שהוא מעביר להם. המופע מבוסס על הספר "אמורפיה נגד הצורות" מאת איל נחום והוא משלב תנועה ומחול, טקסט, מוזיקה מקורית ומולטימדיה. המופע הינו מופע מקורי חינוכי ואינטראקטיבי המבקש ללמד ילדים להימנע מאמירות פוגעניות דרך זאת שילמדו לשים את עצמם במקום האחר. המופע מראה כיצד סכסוך אלים מדלדל משאבים רגשיים ולכן תקשורת מילולית היא הדרך הרצויה למלל ולעבד רגשות לא נעימים. בנוסף קבלה עצמית היא צעד חשוב לקבלת האחר ולכך שיש מקום לכולם בעולם. לסיום, מה שמיוחס למישהו כעלבון יכול להיתפס ע"י אחר כיתרון.

להקת תיאטרון מחול ירושלים הוקמה בשנת 1985 על-ידי הרקדנית והכוריאוגרפית תמרה מיאלניק ששמה לעצמה להעלות יצירות מחול בנושאים בעלי מסר חינוכי וערכי בזיקה למורשת ויהדות כמו גם לרפרטואר הבינלאומי. החל משנת 2017 מונה היוצר והרקדן איל נחום למנהלה האמנותי של הלהקה. איל נחום רקד במספר להקות בולטות בארץ ובעולם ויצר במסגרות שונות וידועות שם. להקת תיאטרון מחול ירושלים הינה להקה רפרטוארית אשר שמה לעצמה לשלב יוצרים עכשוויים מהארץ ומהעולם שהם בעלי סגנון ואמירה ייחודיים במטרה ליצור דיאלוג אישי תרבותי ולקרב בין קהלים שונים. הלהקה מוכרת כמוסד להפצת אמנות המחול והיא עומדת בקריטריונים אומנותיים גבוהים כגון וועדת סל תרבות ארצי לילדים ולנוער, ביקורות מרשימות מצד מבקרי המחול והשתתפות בפסטיבלים ידועים בארץ ובעולם.

*** להקת מחול רועי אסף – גורנישט

יום רביעי, 2 במרץ בשעה 21:00 אולם דלל במרכז סוזן דלל. עדיף לא לכתוב דבר על עבודה ששמה כלום ושום דבר. רועי אסף, יונק ממשפחת ההומינידיים, המשתייך לסוג אדם ממין הומו ספיינס, יש המשוכנעים שיש לו גם גנים ניאנדרתלים. נולד ב-1982 וגדל במושב שדה משה. בגיל 5 שבר את השן הקדמית כשניסה לעשות פירואט יחיד ובמקום זאת סיים על הפרצוף, בגיל 6 קיבל נעלי סטפס והחל מידי ערב לתופף על משטח הבטון כשהשכנה ממעלה הגבעה משקיפה עליו מחלון ביתה. בגיל 16 פגש את רגבה גלבוע – מובילת דרך, אוהבת תנועה ומאמינה באדם ובכל שישי בין 13:00-15:30 היא העניקה לו מקום לגלות מה הוא ריקוד?! ואת זה ששוכן בתוכו. שנתיים לאחר מכן התגייס לצה״ל (לא נקודה לגאווה אבל עובדה שאין להתכחש לה), ועם קסדה, אפוד ואם 16 ביד רקד לאורך משמרות בשאנור ובהורדיון. ב- 2004 הוא עטה לראשונה שמלה על גופו כשרקד ביצירה ״מסע חורף״ מאת עמנואל גת, זו גם היתה הפעם הראשונה ששמע יצירה של פרנץ שוברט. ב- 2005 פגש את ענת אינדיצקי שאוהבת אותו עד עצם היום הזה על כל מגרעותיו. בין השנים 2010 – 2017 פגש את איה, נורי, לילה ויונתן שמלמדים אותו סבלנות מה היא ועוד מיני דברים רבים אחרים. ב-2010 החליט לשוב ארצה אחרי 3 שנים בצרפת, ואחרי שנה של בטלה, אזר אומץ והחליט ליצור ריקוד, אחריו יצר עוד אחד ועוד אחד ועוד…עד עצם היום הזה.

*** נדב בומין – הדרבי
שישי, 1 במרץ שעה 14:00, באולם דלל. נדין בומר הדרבי צלם אורן מנצורה

סאטירה בועטת המציגה את עולם הכדורגל הישראלי במקוריות ובהומור סוחף. בליווי שירי כדורגל ושאגות האוהדים הן כובשות שערים ולבבות והופכות את הבמה למגרש כדורגל סוער, מהפנט ומצחיק עד דמעות מן הרגע הראשון.

*** הבלט הישראלי -נובה כרמן | ברבור שחור
יום שבת, 5 במרץ בשעה 20:30, אולם דלל במרכז סוזן דלל

שתי יצירות מקור מרהיבות על במה אחת. ברבור שחור של אנדוניס פונדאקיס. ונובה כרמן של שרון אייל. נובה כרמן: הרקדנית והכוריאוגרפית הבינלאומית, שרון אייל, יוצרת במיוחד עבור הבלט הישראלי את היצירה "NOVA כרמן". יצירה מקורית ונועזת, בהשראת האופרה האהובה "כרמן", של המלחין הצרפתי הנודע, ז'ורז' ביזה. רקדני הבלט הישראלי בביצוע מסעיר ומרתק במפגש מאתגר בין העולם הקלאסי לבין היוצרת העכשווית, מהקולות הבולטים בסצנת המחול העולמית. מפגש הקורא תיגר על הקונבנציה המקובלת ליצירה הפופולארית הקלאסית ומעניק לה פרשנות עכשווית וחדשנית. ברבור שחור: מופע עטור פרסים אשר זכה להצלחה עולמית. גרסה חדשנית ומשוחררת לקלאסיקה המרתקת של אגם הברבורים, בכוריאוגרפיית מקור של פוניאדקיס עבור הבלט הישראלי.

*** להקת המחול הקיבוצית – תעתוע מאת רמי באר
יום שני, 7 במרץ 21:00, אולם דלל במרכז סוזן דלל | יום שלישי, 8 במרץ 21:00, אולם דלל במרכז סוזן דלל
אילוזיה, טעות החושים, תפיסה לא אמיתית של המציאות, הטעיה, הפכפכות, מקסם שווא.

…. מהי זברה? לבנה עם פסים שחורים או שחורה עם פסים לבנים? …

להקת המחול הקיבוצית נוסדה על ידי יהודית ארנון ז”ל בשנת 1970 בקיבוץ געתון שבגליל המערבי. תחת ניהולו האומנותי של רמי באר, כוריאוגרף הבית והיוצר המרכזי ב-25 השנה האחרונות,  נחשבת הקיבוצית לאחת מלהקות המחול העכשווי מהייחודיות והבולטות בעולם. הלהקה מופיעה כדרך קבע בפסטיבלים בינלאומיים ועל הבמות היוקרתיות והחשובות בארץ וברחבי העולם.
*** גלית ליס – כחולות
יום חמישי, 10 במרץ, שעה 19:30, סטודיו זהבה במרכז סוזן דלל | יום שישי, 11 במרץ, שעה 14:30, סטודיו זהבה במרכז סוזן דלל

אנסמבל נשים בגילאי 80-65, יחד הן חושפות את הביוגרפיה הקבוצתית שחקוקה בגופן וקשורה ברעיונות חברתיים-לאומיים ובאתוס הציוני שלרגליו התחנכו, ובו בזמן פורמות אותה ומפנות מקום לארוס ולגוף האישי. מתוך התפרקות של רעיונות קולקטיביים עולות שאלות בנוגע לנאמנות, לזהות, לגוף, ולבית. המופע עלה בבכורה בפסטיבל ישראל 2020.

*** אסכולות – לגופו של אדם
יום שישי, 11 במרץ בשעה 11:00, אולם ירון ירושלמי במרכז סוזן דלל
סדרה חדשה עם יוצרים שונים מאומנויות הבמה. מנחה: רננה רז. בהשתתפות: דרור קרן, איתי טלגם, ברק הימן, הלל קוגן ועוד. רקדנים, שחקנים, מנצחים, זמרים – לכל אלה משמש הגוף חלק בלתי-נפרד מהאמנות עצמה. הסדרה תבקש לבדוק את הגוף האנושי מנקודות מבט שונות, ולתהות על השאלה: אדם-יוצר-שחקן, היכן עובר הגבול ביניהם? מי הוא האדם העומד על הבמה? מהו תפקידו של הגוף כמדיום אמנותי? שישה מפגשים:

 1.  התנועה למען התנועה דיאלוג על התהליך האישי והנפשי הכרוך במעשה היצירתי, וכיצד פועלת העברת רעיון ורגש אל הגוף ואל הבמה, ומשם, תוך יחסי גומלין, אל הקהל, ובחזרה לאדם על הבמה. היוצרות רננה רז ודנה רוטנברג עם הפסיכולוגית יעל שרון.
 2. גוף בתוך גוף בתוך גוף אדם עומד על במה ומגלם בתוכו דמות אחת בשלושה גופים: הגוף של הדמות הספרותית, גוף הדמות התיאטרלית, וגוף השחקן המבצע. דרור קרן ישוחח על מעברים מורכבים על הבמה ובמחזה. עם דרור קרן – שחקן ובמאי
 3. חומרים בלתי אפשריים מפגש עם בימאית ההצגות "אקווריום" ו"איך לקום מכסא" וצפייה בקטעים מההצגות. המפגש יעסוק במקומם של הגוף והתנועה בתוך הסיפור התיאטרלי, ובהפיכת היומיומי לפיוטי.  עם רוני בורודצקי – בימאית ומחזאית והשחקנית חן גרטי
 4. גוף מנצח. גוף המנצח הוא כלי שמוביל אחריו אנשים, סיפורים וקהילות. נשמע אילו גישות ניצוח שונות מקבילות לסוגי הנהגה והובלה של קבוצה. עם המנצח איתי טלגם
 5. גוף פוליטי. מפגש בין אמן לחוקרת תרבות על קשרים פוליטיים -חברתיים המתגלמים בגוף המופיע על במה. האם גוף יכול להיות פוליטי? איך משפיע המרחב על הגוף שלנו?

עם הלל קוגן – רקדן וכוריאוגרף וד"ר חנה פרוינד-שרתוק, חוקרת תרבות ואמנות

 1. הגוף כתעודת זהות שיחה ודוגמאות מסרטי האחים הימן על מקומו של הגוף ביצירתם הקולנועית. אילו סיפורים גלומים בגוף המצולם? ואיך יכול המבע הקולנועי להאיר אותו מכיוונים שונים ומפתיעים?​  עם ברק הימן – במאי קולנוע

*** להקת קולבן דאנס – מלכת השלג

יום שבת, 12 במרץ בשעה 11:00, ובשעה 13:00 באולם דלל במרכז סוזן דלל. להקת קולבן דאנס מציגה בבכורה. 'מלכת השלג': תיאטרון – מחול לכל המשפחה.  "המופע 'מלכת השלג' מאת הכוריאוגרף אמיר קולבן, מציג את סיפורם של קאי וגרדה, חברי ילדות ששד ממזרי ומלכת שלג קרה מפרידים ביניהם. גרדה מחליטה לצאת למסע הרפתקאות במטרה להציל את קאי ולהחזיר אותו הביתה. במהלך המסע המפרך היא פוגשת קסמים וכשפים, שודדים ומלאכים שמובילים אותה לארמונה של מלכת השלג, אי שם בצפון הרחוק, בו היא מוצאת את קאי. להקת קולבן דאנס רוקדת ומשחקת את הסיפור שעוסק בחברות אמיצה, אהבה, אומץ לב ונחישות המתגברת על כל המכשולים בדרך. במופע תמונות מרהיבות וקסם אגדי מלווה במוסיקה הנצחית של וולפגנג אמדאוס מוצרט ובובי מקפ'רן

*** תיאטרון מחול אבשלום פולק – פלישה לחלל
יום שישי, 18 במרץ בשעה 14:00, אולם ירון ירושלמי במרכז סוזן דלל | יום שבת, 19 במרץ בשעה 20:30, אולם ירון ירושלמי במרכז סוזן דלל

תיאטרון מחול אבשלום פולק – מזמין אתכם לפלוש יחד איתנו בחזרה לחלל ההופעות, עם מופע מחול-תיאטרון עשיר וייחודי, שהצפייה בו היא חוויה מהנה ואסתטית. פלישה לחלל ממשיך את סגנונה הייחודי של הלהקה, עם מחול מלא בהבעה, ברגש ובתוכן. המופע מציג מבט ביקורתי ומשעשע על המציאות ולוקח את הצופים אל מסע בו נשזרים יחד קטעים חדשים לצד קטעים מחודשים, והכל עם ההקפדה, הכישרון וההומור הייחודיים ללהקה.

*** ״למה? מה הקשר ?״ – שלומית פונדמינסקי ועינת גנץ

יום שישי, 18 במרץ בשעה 14:00, אולם ירון ירושלמי במרכז סוזן דלל | יום שבת, 19 במרץ בשעה 20:30, אולם ירון ירושלמי במרכז סוזן דלל

מופע ומפגש מחול בהנחיית שלומית פונדמינסקי ועינת גנץ. חוויה מרגשת ומלמדת על שימוש בתקשורת פיזית בחיי היומיום ובמחול, הופעה והפעלה של הקהל (הורים עם ילדים). כיצד מגע מייצר תקשורת בין אנשים? כיצד מחוות שאנשים עושים בזמן מפגש, כמו חיבוק, לחיצת יד, שילוב ידיים, נשיקה וליטוף, יכולות להפוך לריקוד? איך גוף של מישהו אחר יכול להיות לנו למשענת, לכסא, לאווירון, לגשר עם פתחים שמשתנים ולעוד שלל דימויים?

הופעה אינטראקטיבית בשיתוף הילדים וההורים. מומלץ לילדים בגילאים 3-8.

*** אודליה קופרברג – על גופתי המתה

יום שבת, 26 במרץ בשעה 20:30 סטודיו זהבה וז'אק במרכז סוזן דלל

מופע מחול ייחודי, המשלב הומור ורגעים נוגעים, בביצוע וירטואוזי של רקדני סולו. המופע אינטימי ונוגע במושג הבדידות, כארכיטיפ. היצירה בנויה כסרט, כאשר התסריט הוא פנימי. אתם בוחרים צד אחד של החלל לצפייה בסולו אחד. ההתפתחות מפתיעה. ״על גופתי המתה״; הפער בין גוף לגופה. מרגש ומצחיק, אישי וקולקטיבי. אודליה קופרברג (1978) כוריאוגרפית, רקדנית, מנהלת אמנותית ומנחה בתחום המחול. בוגרת תיכון תלמה ילין, בית הספר לתיאטרון חזותי, ובעלת תואר B.Ed מכללת דוד ילין. משנת 2000 פועלת כיוצרת עצמאית. יוזמת שיתופי פעולה רבים עם מוסדות ואמנים שונים ברחבי העולם. משנת 2006, נבחרה לקבלת תמיכה ממשלתית כיוצרת על ידי מנהל התרבות בארץ. זוכת פרס שר התרבות לכוריאוגרף (2008). חברה בעמותת הכוריאוגרפים. יזמה והקימה את איגוד הרקדנים הראשון בא.מ.י. 2015-2017 מנהלת אמנותית של פסטיבל "גוונים ומחול", מרכז סוזן דלל. כמעצבת תנועה, עובדת עם תיאטראות ובימאים רבים בארץ. משנת 2001 מלמדת קומפוזיציה ,תנועה, רפרטואר מיצירותיה וסדנאות אמן, במיטב המוסדות והמסגרות בארץ ובעולם, ביניהם (בארץ) אוניברסיטת תל אביב, מכללת סמינר הקיבוצים, האקדמיה למחול ומוסיקה בי-ם, התיאטרון החזותי, ועוד. אודליה פעילה חברתית ואמנותית בארץ ובעולם, וניכרת תרומתה הן ביצירותיה והן בפרויקטים האחרונים שיזמה, מתוך יעדה לקרב את המחול האמנותי לקהל הרחב.

*** להקת המחול ורטיגו – אחת. אחת ואחת
יום ראשון, 27 במרץ בשעה 20:00, אולם דלל במרכז סוזן דלל | יום שני, 28 במרץ בשעה 20:00, אולם דלל במרכז סוזן דלל

היצירה עוסקת במשאלת הנפש של היחיד לאחדות מול תהליכי נפרדות במרחב האנושי, במישור הקיומי, ובשדה הרוחני. היצירה אחת. אחת ואחת. מערבת את הפנים עם החוץ תוך הקשבה להד המשתקף מכיוונים שונים, תוך שהיא מעמיקה לפתח את היחס המטאפורי בין קרוב לרחוק ובין עצמי.

*** להקת יסמין גודר – מתרגלים אמפתיה # 3
יום רביעי, 30 במרץ בשעה 20:00,  סטודיו זהבה וז'אק דלל במרכז סוזן דלל

בפעם הראשונה מזה עשרים וחמש שנות יצירה ללהקה, גודר יוצרת ומבצעת מופע באורך מלא לבדה. באביב 2020, יסמין החלה לעבוד על יצירה חדשה – מתרגלים אמפתיה #3 – מופע סולו בביצועה שעלה בבכורה בחודש יולי 2021, Festival Frankfurter Positionen  ב-Mousonturm, פרנקפורט. הסולו מתמקד באותן שאלות ונושאים אותם גודר חקרה עם הלהקה מזה שנתיים סביב המושג אמפתיה, אבל הפעם מחזיר אותם חזרה אליה, אל הגוף והמהלכים האישיים שלה. היצירה מתרגלים אמפתיה #3, הנוצרת בזמן התפשטות נגיף הקורונה, בתקופה של התכנסות ובידוד הנחווים באופן גלובלי, מהדהדת ומתכתבת עם תכנים אלו, ועם השאלות הפנימיות על טיפול ודאגה עצמית, וכיצד שניהם פותחים מרחבים חדשים של גילוי.
מאז 2019 להקת יסמין גודר מפתחת פרויקט מחקר תחת השם מתרגלים אמפתיה, ומתוכו מתפתחת סדרה של תרגולים, סדנאות, מפגשים קהילתיים ומופעים. כל אחת מהפעולות הללו חוקרת את המושג 'אמפתיה' דרך מגוון פריזמות וגישות, מתוך רצון לבדוק מה מאפשר לנו להיחשף רגשית. מה גורם לנו להזדהות עם אחרים ועם עצמנו כאשר נוצר מרחב בטוח לפעול בתוכו? וכיצד ניתן לפתח פרקטיקות, טקסים, כוריאוגרפיות ושירים אשר יאפשרו לנו להיחשף למורכבות של עצמנו ואחרים?
יסמין גודר נולדה בירושלים וגדלה בניו-יורק. בשנת 1999 חזרה גודר לחיות בישראל והקימה את להקת יסמין גודר. הלהקה הציגה רבות בישראל ובחו״ל במסגרות מגוונות, ביניהן פסטיבל מרכז לינקולן, ההאו בברלין, טאנזהאוס NRW בדיסלדורף, פסטיבל המחול של מונפלייה, פסטיבל B-motion בסאנו דל גראפה, קונסטנפסטדסארטס בריסל, בית האופרה של סידני ועוד. לאורך השנים יסמין זכתה בפרסים רבים וביניהם פרס הבסי בניו-יורק בשנת 2001, פרסי משרד התרבות לכוריאוגרפית ולביצוע להקת מחול, פרס רוזנבלום של עיריית תל אביב, פרס לנדאו של מפעל הפיס ועוד. בשנת 2015 גודר יזמה את פרויקט "קהילה בתנועה" הכולל שיעורי מחול דו-שבועיים לאנשים המתמודדים עם מחלת הפרקינסון, פיתוח מופעים בביצוע משתתפים עם יכולות פיזיות מגוונות והפקת כנסים בינלאומיים בנושא מחול וקהילה.
לכל המופעים ניתן לרכוש כרטיסים בקופות או באתר https://www.suzannedellal.org.il/

פסטיבל ימי הפלמנקו במרכז סוזן דלל 24-26 מרץ

פסיטבל ימי הפלמנקו חוגג במרכז סוזל דלל בימים בין התאריכים 23-24.3 (ימים חמישי-שבת), במסגרתו יציגו מגוון להקות ויוצרים, בינהם ישראל גלבאן במופע La Edad De Oro , בערב גאלה מיוחד ב-26.3 ואדוה ירמיהו אמנית פלמנקו, רקדנית, מורה וכוריאוגרפית, מנהלת אמנותית את תחרות הפלמנקו הארצית של קרן "עדי אגמון", שתפתח את הפסטיבל עם "מרחב פוטנצאלי".

*** אדוה ירמיהו-מרחב פוטנציאלי Espacio Potencial – יום חמישי, 24 במרץ בשעה 20:30, אולם דלל במרכז סוזן דלל
Espacio Potencial  (מרחב פוטנציאלי) הינה יצירה בימתית של היוצרת והרקדנית אדוה ירמיהו עבור 10 אמנים ואמניות – שיתוף פעולה ספרדי-ישראלי עם המוסיקאים המובילים בסצנת הפלמנקו הספרדית, ביניהם הגיטריסט והמנהל המוזיקלי Manuel Cazas והרקדן Abel Harana, והרקדניות יעל טוכפלד, עדי מובדט, עדי עקיבא ואדוה ירמיהו. 'מרחב פוטנציאלי' הוא מונח שטבע הפסיכואנליטיקאי דונלד ויניקוט ומתייחס לאזור הביניים שבין מציאות לפנטזיה, מבלי שתתבקש בחירה ביניהם. במוקד היצירה Espacio Potencial ניצבים מרכיבי היסוד של הפלמנקו – שירה, גיטרה וריקוד – ושמלת שובל ורודה זוהרת באורך 7 מטר. המפגש בין מסורת הפלמנקו להשפעות ממחול עכשווי, מיצב ותיאטרון חזותי, הופך את המופע ל'מרחב פוטנציאלי' שמגשים דיאלוג בין ניגודים – סטטי ותנועתי, אינטימי וציבורי, עוצמה ושחרור, יחיד ורבים, במה וחיים. ליצירה הולחנה במיוחד מוסיקה מקורית של Cazas אשר נותנת ביטוי למסגרת המוסיקלית ולשירת הפלמנקו המסורתיות ובמקביל מוציאה אותן מהקשרן המוכר ומקצביהן המקובלים. Espacio Potencial מחברת בין פלמנקו מסורתי ועכשווי, ריקוד ומוסיקה, ספרד וישראל, ויוצרת עולם בימתי חדשני ומפתיע.

ניהול אמנותי, כוריאוגרפיה וריקוד: אדוה ירמיהו
אדוה ירמיהו אמנית פלמנקו, רקדנית, מורה וכוריאוגרפית, חברה בעמותת הכוריאוגרפים. בוגרת בית-הספר לתיאטרון חזותי ותואר ראשון בחינוך מטעם מכללת דוד ילין, ירושלים. זוכת תחרות הפלמנקו הארצית של קרן "עדי אגמון" לשנת 2011, פרס הקרן לירושלים לשנת 2013 ופרס שרת התרבות ליוצרים צעירים בתחום המחול לשנת 2019. אדוה הינה יוצרת עצמאית אשר חיה בין ספרד לישראל משנת 2008, אשר משלבת בין עולמות אומנותיים שונים כמו: פלמנקו מסורתי/עכשווי, מחול, פרפורמנס ותיאטרון חזותי. משנת 2016 מנהלת אמנותית את תחרות הפלמנקו הארצית של קרן "עדי אגמון" ומנהלת אמנותית של אירועי פלמנקו פיוז'ן, אשדוד 2018. ירמיהו מלמדת ומופיעה בין היתר בספרד, שוויץ, קוסטה ריקה, סין וישראל ומשתפת פעולה עם אמנים מתחומי אמנות שונים, רקדני פלמנקו ומוסיקאים מובילים מהארץ ומהעולם כגון: Manuel Cazas, Alicia Acuña, el 'Fyty', Ricardo Moreno, Diego Guerrero, Abel Harana התזמורת האנדלוסית אשדוד, מרים פרץ, מור קרבסי, יהודה 'שוקי' שויקי, שרון שגיא.
*** יצירת מקור – יום שישי, 25 במרץ בשעה 14:00, אולם ירון ירושלמי במרכז סוזן דלל

פרויקט 'יצירת מקור' נולד כהמשך ישיר לתחרות הפלמנקו הארצית, ומתוך המחויבות של קרן עדי אגמון לא רק להצמיח דורות חדשים של רקדניות ורקדנים מבצעים אלא גם לתמוך ביוצרות ויוצרי הפלמנקו המקומיים, ולקדם יצירה מקורית וחדשה בסגנון זה. לקראת פסטיבל ימי הפלמנקו 2022, הוציאה הקרן קול קורא ליצירות מקור חדשות בסגנון הפלמנקו, ומתוך כלל ההצעות שהוגשו נבחרו 4 עבודות שיוצגו השנה בבכורה בערב יחיד מסוגו בפסטיבל, שאנו שואפים שיהפוך למסורת. העבודות מציגות גישות שונות לשפת הפלמנקו וטיפול אמנותי מגוון במרכיביו, ומדגימות את יכולתה של אמנות זו לדבר את החיים, האדם ונקודת הזמן הנוכחית.
ישראל גלבאן – La Eded De Oro – יום שישי, 25 במרץ בשעה 21:00, אולם דלל במרכז סוזן דלל. בפלמנקו, כמו בכל האמנויות, ההיסטוריונים, המומחים והמבקרים הינם אלה שמגדירים בהדרגה את נקודות ההתייחסות לאורך ההיסטוריה. התקופה אותה הם כינו ‘La Edad de Oro’,  תור הזהב של הפלמנקו, מתוארכת לסוף המאה ה-19 ועד שנות ה-30 של המאה ה-20. תור הזהב הזה הציב במוקד התייחסותו את השירה והריקוד, בעוד הגיטרה זכתה לפריחתה המוצדקת רק הרבה יותר מאוחר. מנקודת מבט זו, אין כיום זמר או רקדן, פרט למקרים יוצאי דופן, שיוכלו להגיע לאותה האיכות, מידת ה-'טוהר' והיצירתיות של אלה שהובילו את הפלמנקו לשיא שלו, שמזוהה כתור הזהב. מאז, הקנון הפורמלי של הפלמנקו שהתבסס באותה תקופה התערער לטובת פשטות, הכלאה סגנונית ופיוז'ן, אך גם במחיר של אובדן התוכן, המהות והרוח שמניעים את האמנות הזאת. יחד עם דוד לאגוס (David Lagos), זמר פלמנקו שמשמר את אוצרות השירה של תור הזהב, ואלפרדו לאגוס (Alfredo Lagos), גיטריסט מחרז, מולדת הפלמנקו, ישראל גלבאן (Israel Galván) קושר את עצמו לנקודות ההתייחסות המחפשות את הקירבה לקנון, במטרה להיפרד מה-'תור' לטובת ה-'זהב', הזהב של הזמן הנוכחי שמתגלה לנגד עינינו, ובראי התחושות שלנו.

כוריאוגרפיה וריקוד פלמנקו: Israel Galván
ישראל גלבאן נולד בסביליה, ספרד, למשפחת הריקוד של חוסה גלבאן (José Galván) ואוחניה דה לוס רייס (Eugenia de los Reyes). ישראל גלבאן זכה להכשרה מסורתית בפלמנקו אבל מאז יצירתו הראשונה, ¡Mira! / Los Zapatos Rojos, שסללה את דרכו כמניפסט המבטא רוח חדשה בפלמנקו, הוא הפך בהדרגה לרקדן וכוריאוגרף בלתי ניתן לסיווג בקטגוריות המוכרות בז'אנר זה. גלבאן מגדיר מחדש את השפה הפיזית של הפלמנקו, לא רק דרך שימוש באופני הבעה שקשורות אליו היסטורית-תרבותית, כמו לחימת השוורים, אלא גם באמצעות המיימדים הפרפורמטיביים של ריטואלים המזוהים עם תרבות פופולרית – מכדורגל, דרך אקטיביזם ועד קרוס-דרסינג (cross-dressing). הוא יוצר ריבוי גופים לפלמנקו, שכשלעצמו עובר תהליך שינוי. כל אחת מיצירותיו היא אבן דרך בחיפושו אחר ריקוד ששואף לשחרר את עצמו ממאפיינים מסוימים שהועברו בירושה מהפלמנקו המזוקק. הוא רוצה למקד מחדש את הריקוד בפעולה הריקודית עצמה. ישראל גלבאן זכה בפרסים היוקרתיים ביותר כדוגמת Premio Nacional de Danza (ספרד), the New York Bessie Performance Award (ארצות הברית), the National Dance Award for Exceptional Artistry (אנגליה). ב-2016 קודם לדרגת Officier dans l'Ordre des Arts et des Lettres בצרפת. גלבאן גם מופיע בסדרה הדוקומנטרית של נטפליקס 'Move', ומשמש אמן שותף ב-Théâtre de la Ville בפאריס.

*** ערב גאלה – La Edad De Oro ישראל גלבאן – יום שבת, 26 במרץ בשעה 20:30, אולם דלל במרכז סוזן דלל חלקו הראשון של הערב, יוקדש לאוה אגמון, מייסדת ומנהלת קרן עדי מראשיתה, שהלכה לעולמה ביולי 2021.

בפלמנקו, כמו בכל האמנויות, ההיסטוריונים, המומחים והמבקרים הינם אלה שמגדירים בהדרגה את נקודות ההתייחסות לאורך ההיסטוריה. התקופה אותה הם כינו ‘La Edad de Oro’, תור הזהב של הפלמנקו, מתוארכת לסוף המאה ה-19 ועד שנות ה-30 של המאה ה-20. תור הזהב הזה הציב במוקד התייחסותו את השירה והריקוד, בעוד הגיטרה זכתה לפריחתה המוצדקת רק הרבה יותר מאוחר. מנקודת מבט זו, אין כיום זמר או רקדן, פרט למקרים יוצאי דופן, שיוכלו להגיע לאותה האיכות, מידת ה-'טוהר' והיצירתיות של אלה שהובילו את הפלמנקו לשיא שלו, שמזוהה כתור הזהב. מאז, הקנון הפורמלי של הפלמנקו שהתבסס באותה תקופה התערער לטובת פשטות, הכלאה סגנונית ופיוז'ן, אך גם במחיר של אובדן התוכן, המהות והרוח שמניעים את האמנות הזאת. יחד עם דוד לאגוס (David Lagos), זמר פלמנקו שמשמר את אוצרות השירה של תור הזהב, ואלפרדו לאגוס (Alfredo Lagos), גיטריסט מחרז, מולדת הפלמנקו, ישראל גלבאן (Israel Galván) קושר את עצמו לנקודות ההתייחסות המחפשות את הקירבה לקנון, במטרה להיפרד מה-'תור' לטובת ה-'זהב', הזהב של הזמן הנוכחי שמתגלה לנגד עינינו, ובראי התחושות שלנו.
*** בוקר פלמנקו ישראלי – יום שבת, 26 במרץ בשעה 12:30, אולם דלל במרכז סוזן דלל. בוקר פלמנקו ישראלי מציג מדי שנה את העשייה שמתקיימת בסטודיוס הרבים לפלמנקו בארץ, שבמסגרתם פועלות קבוצות במגוון גילאים ורמות לצד להקות ייצוגיות. השנה מורכב המופע מקטעי קבוצות וסולו מ-7 סטודיוס אשר מציגים מנעד רחב של השפעות וסגנונות: פלמנקו מסורתי ומודרני, מוסיקה מוקלטת וחיה או מקורית, שימוש באביזרים וגם חיבור לעולמות האופנה.

*** בדיוק כמו שאת – יום שבת, 26 במרץ בשעה 17:00, אולם דלל במרכז סוזן דלל. מופע מוזיקלי ייחודי לכל המשפחה המשלב פלמנקו ותיאטרון בובות. מסע של חיפוש אישי אחר מקום, שייכות ויצירה. כל אחד מאתנו יכול לממש חלום אם ישמור על האותנטיות שלו, כל אחד והצבע שלו. אלה וייך היא רקדנית ויוצרת פלמנקו, אשר חיה והופיעה במקומות רבים בעולם ביניהם ספרד, יפן ומקסיקו, והשתתפה בפסטיבלים רבים. המופע משלב את עולם תיאטרון הבובות כהיבט נוסף של הסיפור, יחד עם הפתעות אחרות.

לכל המופעים ניתן לרכוש כרטיסים בקופות או באתר…

איפה גוגו של השחקנית הווירטואוזית רותי תמיר

הצגה לילדים 'איפה גוגו', הצגת ילדים מקורית ואיכותית של השחקנית והיוצרת הווירטואוזית רותי תמיר, אשר על ידי ליצנות ויזואלית ומעט מאד מילים, מעבירה את הקהל חוויה של חיפוש, תקווה ומציאת הגוגו הטמון בפנים. 'איפה גוגו' היא הצגה מלאה בתקווה, חלום, והמון המון דמיון ובמרכזה אהבה וקבלה של כל אחד ואחת את עצמם בדיוק כמו שהם. ההצגה לגילאי 4-8, הילדים מוזמנים להגיע מחופשים!

יצירה, עיצוב, בימוי ומשחק של רותי תמיר ומוזיקה מקורית של יוני טל. משום מקום היא מגיעה, עם מזוודה קטנה ביד ושאלה גדולה בלב: איפה גוגו? אבל.. מי הוא ומה הוא גוגו? האם אפשר לראות את גוגו? בחיפושיה היא מוצאת הפתעות שונות ומצחיקות, היוצאות מתוך הדלתות, החלונות וגגות הבתים בשכונה ציורית.

רותי תמיר, שחקנית תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה (שבאבניקים 2, צומת מילר 4, פרפר נחמד), בימאית ומחזאית, יוצרת תיאטרון פיזי. ההצגה שכתבה וביימה: 'אורח בא לדב', בהפקת תיאטרון המדיטק, זכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר לגיל הרך לשנת 2020 , והצגתה "ארבעה משלים ומלכה" זכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר בפסטיבל ביטולינו הבינלאומי בשנת 2017. רותי תמיר מופיעה גם לקהל מבוגרים בקפה תיאטרון הקאמרי, עם המופע הספרותי 'ספר, אשה, בית'.

"איפה גוגו" מחיר כרטיס: 45 שקלים / שישי 11.3.22 בשעה 13.00, תיאטרון הקומקום בתוך מוזיאון הטבע, מוהליבר 6 , ירושלים.  https://eventbuzz.co.il/lp/event/gogo

"איפה גוגו" מחיר כרטיס: 45 שקלים / שבת, 26.3.22 בשעה 11.00 , צוותא 2, אבן גבירול 30, קומה 1-, תל אביב.  כרטיסים:   https://www.tzavta.co.il/event/2219

אירועי ילדים בבית ליבלינג מרץ 2022

*** חורף אלקטרוני – ימי שבת | 12:00 | 30 שקלים לילד, 15 שקלים להורה | בהרשמה מראש. הסדרה האלקטרונית לילדים של בית ליבלינג, קפה לב והמרכז למוזיקה וספרייה ע"ש פליציה בלומנטל מזמינים הורים וילדים לחוויה קצבית ויצירתית, המשלבת הכרות עם מוזיקה והתנסות בכלים וטכנולוגיות השותפים ליצירתה. במהלך הסדרה נפגוש יוצרות ויוצרים ממגוון סגנונות אשר יפתחו צוהר מעניין ושונה לעולם הצלילים שסביבנו. הסדרה תציע שורה של מרחבי יצירה שעניינן הקשר בין צליל לבין מערך טכנולוגי מסוים, והמשחקיות הנובעת ממנו. בכל מפגש ילמדו הילדים עיקרון פעולה אקוסטי או טכנולוגי, ותינתן להם ההזדמנות לחוות ולהתנסות ביצירה באמצעות משחק עצמאי או משותף. דרך המפגשים נלמד על היחסים שבין סביבה, טכנולוגיה וצליל ונפתח את יכולות ההאזנה, היצירה והאלתור. משך הסדנה: שעה- שעה וחצי. ההשתתפות בכפוף להנחיות משרד הבריאות. הפעילות עצמאית לילדים, הורים אשר מעוניינים ללוות/להשתתף נדרשים לקנות כרטיס במחיר מיוחד (למעט האירוע ב19/3 שיתקיים במתכונת מצומצמת).

5/3/2022: שלומית סטרוטי, אמנית פלסטית העוסקת בסאונד ורדיו, מאמינה בפוטנציאל של מדיות מתות וחובבנות תהומית;

12/3/2021: דניאל סלבוסקי, מלחין וזמר, עבודותיו אקלקטיות, וחוקרות תחומים הקשורים בהקלטות שטח;

19/3/2021: דניאל דוידובסקי, מוזיקאי מלחין ואמן סאונד, מנגן בסקסופון ובמערכות אלקטרוניות ואלקטרו־אקוסטיות מותאמות אישית;

26/3/2021: רפי בלבירסקי – אמן שמשלב בעבודותיו מדיומים ותחומים שונים כמו ציור, מוזיקה, וידאו, פרפורמנס, טניס, מכונאות רכב ואש

*** סטודיו לילדים – ימי רביעי, 16:00 | ימי שבת, 10:00 | 30 שקלים בהרשמה מראש באתר. הפעילות מיועדת לילדים מעל גיל 5. אנחנו מזמינים ילדות וילדים לשעתיים של יצירה בסטודיו של בית ליבלינג, מרחב פתוח לעשייה המציע את היצירה ככלי שבאמצעותו אפשר לחקור, ללמוד ולחוות את העולם. במהלך הפעילות בסטודיו אנו מיישמים את הפדגוגיה הנהוגה אצלנו, בבית הספר של העיר, המתרכזת בפיתוח תהליכי חשיבה על ידי עשייה ועניין עצמי: בזמן העשייה תהליכי חשיבה מתגבשים, יכולת ההבנה מעמיקה ואנו פתוחים לחשוב, ללמוד בעצמנו ולממש את הרעיונות שלנו תוך סקרנות למתרחש בסביבתנו. בסטודיו אנו מפתחים ומתרגלים מיומנויות ליצירה עצמאית באמצעות חומרים וכלים ייחודיים, ללא נוכחות הורים, ובליווי אנשי מקצוע מעולם האדריכלות, העיצוב והאמנות.

קולנוע, רדיו וטלוויזיה

אבו עIמרר של רוי קיספל עם זכיה בפרס המשחק בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בראבט

סרטו של הבמאי רוי קיספל אבו עומאר הוזמן להשתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בראבט, בירת מרוקו, וזו הפעם הראשונה שסרט ישראלי מוצג בתחרות הרשמית במרוקו. זהו המהדורה ה- 26 של הפסטיבל, ונטלו בו חלק 78 סרטים בקטגוריות שונות, תחרות בינלאומית לסרטים עלילתיים, סרטים קצרים סרטי אנימציה וסרטים דוקומנטריים. בפסטיבל הוכרזו הזוכים במסגרות השונות והשחקן קייס נאשף זכה בפרס השחקן הטוב ביותר בפסטיבל.

בתחרות השתתפו סרטים מלבנון, צרפת, מרוקו, איראן, מקסיקו ארצות הברית, מצרים עוד.

צוות השופטים הבינלאומי שכלל גם במאי מלבנון, בחר להעניק את הפרס לקייס נאשף על תפקידו המרגש בסרט. הסרט מספר על עומאר בן השנתיים מת ממחלה בבית חולים ישראלי. אביו, סאלח רוצה להחזירו לקבורה בכפרו בגדה, אך בית החולים לא יכול לעזור בהסעת הגופה וסאלח מוכה האבל מניח את גופת בנו הקטן בתוך תיק ספורט צהוב ויוצא לדרך לבדו. במחסום הוא מגלה שעקב עוצר לזמן בלתי מוגבל הוא אינו מורשה להיכנס לשטחים. סלאח פוגש את מירי, צעירה בהריון, שמחליטה לעזור לו והשניים יוצאים למסע סוריאליסטי מר-מתוק בנבכי החברה הישראלית.

זהו סרטו העלילתי הראשון של רוי קירספל, בהפקת איתי טמיר ולילה סרטים. ובו מככבים קייס נאשף, ושני ורצ'יק. הסרט הוצג ב 12 פסטיבלי קולנוע בינלאומיים בהם, טוקיו מוסקבה שנחאי וקייב ובפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה בו השתתף בתחרות הקולנוע הישראלי.

הסרט. זכה בפרס גילדת המבקרים ברוסיה בפסטיבל קזאן, בפרס הבימוי בפסטיבל איסקייה באיטליה ובציון לשבח בפסטיבל ברומא.

הסרט יגיע למסכים בישראל ב- 7 באפריל, במקביל נרכש הסרט אבו עומאר להקרנה על ידי רשת הכבלים HBO אירופה ויוקרן ב15 מדינות החל מחודש מרץ 2022 בערוצים הליניארים ובפלטפורמות On Demand. כמו כן נרכש הסרט להפצה בדרום מזרח אסיה ועל ידי חברות התעופה אמריקן איירליינס ואייר קנדה. .

אימא קטנה Petite Maman של סלין סיאמה Celine Sciamma

סבתא של נלי בת ה-8 רק נפטרה והיא מסייעת להוריה לנקות ולפנות את בית ילדותה של אמה. במהלך הפעילות היא בוחנת וחוקרת את הבית ואת החורשה שעוטפת אותו, המקום בו אמה מריון,נהגנה לשחק. המקום בו היא בנתה את בית עץ שנלי שמעה עליו כל כך הרבה. יום אחד אמה עוזבת בחטף ונלי פוגשת בחורשה ילדה בת גילה, והילדה בונה בית עץ, שמה של הילדה מריון. בימוי וכתיבה :סלין סיאמה Celine Sciamma. שחקנים – נלי: ג'וזפין סאנס Josephine Snaz | מריון: גביראל סנס Gabrielle Sanz | האם: נינה מאוריס Nina Meurisse | האב: סטפן ורופן Stephane Varupnne | הסבתא: מרגו אבסקל Margot Bascal

צרפת 2021, 72 דקות, תרגום לעברית ואנגלית. הפצה בישראל רד קייפ. החל מ 3 במרץ בסינמטק תל אביב, רשת מובילנד ובכל רחבי הארץ.

אנצ'רטד Uncharted

נייתן דרייק (טום הולנד), צעיר מוכשר בעל חכמת רחוב, מגוייס ע"י צייד האוצרות הותיק ויקטור "סאלי" סאליבן (מארק וולברג) על מנת למצוא את הונו של פרדיננד מגלן, אוצר אשר הופקד בידי משפחת מונקדה ואבד לפני 500 שנה. מה שמתחיל כשוד פשוט הופך עבור הצמד למירוץ מורט עצבים מסביב לעולם, במטרה להגיע אל האוצר לפני סנטיאגו מונקדה, אשר מאמין שהוא ומשפחתו הם יורשיו הלגיטימיים. אם נייט וסאלי יצליחו לפענח את הרמזים ולפתור את אחת מהתעלומות העתיקות בעולם, הם עשויים למצוא אוצר בשווי 5 מיליארד דולר ואולי אפילו את אחיו האובד של נייט… אך רק אם הם ילמדו לעבוד יחד.

ארה"ב, 2022. בימוי: רובן פליישר. שחקנים: טום הולנד – נייתן דרייק | מארק וולברג – ויקטור סאליבן | אנטוניו בנדרס – סנטיאגו מונקדה. אורך הסרט: 115 דקות. הסרט מופץ ע"י פורום פילם. בבתי הקולנוע.

כאן 11 אחרי הסערה הציבורית עם היהודים באים בעונה חדשה

אחרי ששחטו כל פרה קדושה וסירבו להיות צמחונים (או טבעונים), אחרי סערת הרגשות, ההפגנות, המחאות, העצומות, הטוקבקים והדיונים עליה בכנסת ובממשלה, חוזרת עכשיו "היהודים באים" בעונה חדשה שמבטיחה שמה שהיה קודם הוא כאין וכאפס לעומת מה שצפוי בעונה הזו. בעונה החמישית יצטרפו דמויות חדשות. חלקן מהעבר הרחוק כמו שמשון הגיבור, ישו והמלכה עתליה, לצד דמויות מהעבר הקרוב יותר ובהם מפקד הלח"י, אברהם (יאיר) שטרן, רות דיין והשר לשעבר דוד לוי. לצידן ימשיכו לככב בעונה הזו דמויות כמו משה רבנו, שלמה המלך, דוד בן גוריון, יצחק רבין, יצחק שמיר ורפול.

העונה החדשה תכלול גם פרק מיוחד שיתמקד כולו באירועים סביב הפילוג ומלחמת האחים בעם ישראל, והפיצול בין ישראל ליהודה שיוצג באור חדש ולא צפוי. משתתפים: מוני מושונוב, יעל שרוני, יוסי מרשק, יניב ביטון, עידו מוסרי, מעיין בלום ושירה נאור. יוצרים: אסף בייזר, נטלי מרכוס ויואב גרוס. במאי: קובי חביה. הפקה: יואב גרוס הפקות.

כאן 11 בכל מוצאי שבת בשעה 21:15.

לא ממושמעת Misbheaviour  של פיליפה לות'ורפ Philippa Lowthorpe

קירה נייטלי מככבת בקומדיה תוססת וקצבית המביאה את סיפורה האמיתי של מחאה פמיניסטית בלב האירוע הכי נשי שיש – תחרות מיס עולם. לונדון 1970, החפצת נשים היא עניין שבשגרה ותחרויות יופי הן "שוק-בשר". חבורת פעילות פמיניסטיות מתכננת לשבש בשידור חי את התוכנית הנצפית ביותר בעולם. על הבמה, המנחה האגדי בוב הופ ומתמודדות שכל אחת מהן רוצה לעשות היסטוריה פרטית משל עצמה – ביניהן עירית לביא שלנו ומתמודדת כהת עור הנאבקת כנגד כל הסיכויים לזכות בתחרות הלבנה. בין פוליטיקה של זהויות מבוססת גזע, לדיכוי פטריארכלי מתמשך, זהו סיפורן של נשים שמצאו עצמן בעין הסערה והוכיחו לעצמן ולעולם שנשים ממושמעות לא עושות היסטוריה.

בימוי: פיליפה לות'ורפ. שחקנים: סאלי אלכסנדר: קיירה נייטלי | ג'ניפר הוסטן- מיס גרנדה: גוגו מבאתה רו | ג'ו רובינסון: ג'סי באקלי | בוב הופ: גרג קיניר. ובהשתתפות גיבורות הסיפור האמיתיות: ג'ניפר הוסטן, סאלי אלכסנדר, ג'ו רובינסון, פרל ינסן. בריטניה, 106 דקות תרגום לעברית. הפצה בישראל סרטי נחשון בע"מ בשיתוף רד קייפ. החל מן 10/3 בבתי הקולנוע.

אדומה אש Turning Red

אולפני דיסני-פיקסאר מציגים את  מיי (רוזלי צ'יאנג), נערה בת 13 חנונית, אשר קרועה בין להיות בת צייתנית לאמה לבין הכאוס שהוא גיל ההתבגרות. אמה המגוננת על גבול השתלטנית, מינג (סנדרה או), תמיד נמצאת בקרבת מקום – מציאות די מתסכלת עבור נערה מתבגרת. אם מיי חשבה ששינויי גיל ההתבגרות כוללים רק שינוי תחומי עניין, מערכות יחסים חדשות ושינויים גופניים, ברגע שהיא מתרגשת קצת יותר מידי (שזה כמעט כל הזמן), היא נהפכת לפנדה אדומה ענקית! הסרט בבימויה של הבמאית זוכת האוסקר בקטגוריית הסרט הקצר בעבור סרטה 'באו', דומי שי. בימוי: דומי שי. קולות: סנדרה או, רוזלי צ'יאנג.

ארה"ב 2022. אורך הסרט: 99 דקות. הסרט מופץ ע"י פורום פילם ובבתי הקולנוע ב-10.3.22.

שעבר עם ג'ון אוליבר 9 Last Week Tonight With John Oliver

טוק-שואו קומי אקטואלי של רשת HBO, בהנחייתו של הקומיקאי הבריטי השנון ג'ון אוליבר. העונה התשיעית של התוכנית עטורת הפרסים תשודר ב-HOT VOD וב-NEXT TV.

"השבוע שעבר" מסכמת את השבוע באמצעות מבחר רגעים מדיווחי החדשות וממקורות שונים, מציגה קטעים מיוחדים ואורחים באולפן. בעונות קודמות התארחו בה בין השאר קירסטן בל, לארי דיוויד, הדלאי לאמה, ג'ורג' ר.ר. מרטין, סטיב בושמי, ג'ף גולדבלום, סטיבן הוקינג, שרה סילברמן, באז אולדרין, מייקל בולטון, דיוויד שווימר, ג'יין קרקאוסקי, וויל ארנט ועוד רבים וטובים.

אוליבר הפך בשנים האחרונות לאחד הסטיריקנים הפוליטיים האהובים בעולם. הקומיקאי הבריטי החל את דרכו ככתב בתוכנית "הדיילי שואו" עם ג'ון סטיוארט ב-2006, יצא בסדרת מופעי סטנד-אפ מצליחים, כיכב בסדרה הקומית "קומיוניטי" (ששודרה ב-HOT) ואף חזר ל"דיילי שואו" כמנחה מחליף של סטיוארט.

"השבוע שעבר עם ג'ון אוליבר" עלתה ב-2014 ב-HBO והפכה לשיחת היום ברשת, עם מונולוגים חדים ושנונים שכיכבו ברשתות החברתיות. היא גרפה 23 פרסי "אמי", בהם חמש שנים רצופות בפרס "תוכנית הוראייטי הטובה ביותר" וכן בפרס גילדת התסריטאים ובשני פרסי "פיבודי".

אוליבר מקבל כיום הכרה כקומיקאי סטירי חשוב. המגזין "Vulture" כינה את אוליבר "האיש החשוב ביותר בטלוויזיה" וב"ניו יורקר" נכתב עליה "בזכות הביטוי המדויק והאפקטיביות הקומית שלה, תוכניתו של אוליבר היא אולי התוכנית הטובה ביותר בטלוויזיה".

ימי שני ב-HOT VOD וב NEXT TV

הדוכס The Duke

בשנת 1961, קמפטון בנטון, נהג מונית בן 60, גנב את הדיוקן של גויה הדוכס מוולינגטון מהגלריה הלאומית לאמנות בלונדון. הייתה זו הגניבה הראשונה (ועד היום היחידה) בהיסטוריה של הגלריה. קמפטון שלח מכתבי כופר בטענה שיחזיר את הציור, בתנאי שהממשלה תשקיע יותר תקציב באוכלוסיית הקשישים במדינה – לאחר שזמן רב ניהל קמפיין עבור שידורי טלוויזיה בחינם לפנסיונרים. מה שקרה לאחר מכן הפך לאגדה.
רק 50 שנה לאחר האירוע נודע הסיפור במלואו – קמפטון טווה רשת של שקרים. האמת היחידה היתה שהוא אדם טוב לב, הנחוש לשנות את העולם ולהציל את נישואיו – והאופן שבו השתמש בדיוקן כדי להשיג את המטרות הללו יצר סיפור נפלא ומרגש. אנגליה, 2022. אורך הסרט: 95 דקות. בימוי: רוג'ר מישל. שחקנים: ג'ים ברודבנט, הלן מירן, מתיו גוד. הסרט יגיע לבתי הקולנוע ב 3.3.22

לקראת צאת הסרט אלביס (ELVIS) בישראל בקיץ הקרוב, שוחרר הערב הטריילר הרשמי

הבמאי והיוצר באז לורמן ("מולאן רוז'") מביא לקולנוע את הגדול מכולם:

"אלביס" – ביוגרפיה מוזיקלית בכיכובו של אוסטין באטלר וזוכה האוסקר טום הנקס.

הסרט עוסק בחייו ובמוזיקה של אלביס פרסלי (באטלר), כפי שהם נראו דרך מערכת היחסים המורכבת שלו עם המנהל המסתורי שלו, קולונל טום פרקר (הנקס). הסיפור צולל אל תוך הדינמיקה המורכבת בין פרסלי ופרקר, המתמשכת על פני עשרים שנה, מעלייתו לתהילה של פרסלי ועד למעמדו ככוכב-על חסר-תקדים, על רקע נוף התרבות המתפתחת ואבדן התמימות באמריקה. מרכזית ומשמעותית לא פחות, ואחת האנשים המשפיעים ביותר בחייו של פרסלי, היא פרסילה פרסלי (אוליביה דה ג'ונג).

HOT עם ויג'יל Vigil

דרמת מתח בריטית בת שישה פרקים של ה-BBC שנוצרה על-ידי המועמד ל"באפטה" טום אדג' ("חולה אהבה"). הסדרה בוימה על-ידי המועמד ל"באפטה" ג'יימס סטרונג ("ברודצ'רץ'", "דוקטור הו"). עם עלייתה, הפרק הראשון משך למעלה מ-10 מיליון צופים והפך את "ויג'יל" לסדרה החדשה הנצפית ביותר של השנה. את הקאסט של הסדרה מובילים זוכת ה"באפטה" סוראן ג'ונס ("דוקטור פוסטר") רוז לזלי ("משחקי הכס", "אחוזת דאונטון"), מרטין קומפסטון ("Line Of Duty"), ושון אוונס ("Endeavour").

איימי סילבה (ג'ונס), בלשית בכירה במשטרת סקוטלנד, נשלחת לסיפונה של הצוללת הבליסטית "ויג'יל" כדי לחקור מוות מסתורי, שהתרחש לאחר היעלמות מסתורית של ספינת דיג. החקירה שלה מייצרת קונפליקט בין המשטרה לחיל הים הבריטי וסוכנות הביון MI5.

עוד מככבים בסדרה פטרסון ג'וזף ("ג'קיל"), אדם ג'יימס ("אחים לנשק"), גארי לואיס ("זרה") ולורן לייל ("זרה"). . ימי חמישי ב-20:45 ב-HOT3 וכל הפרקים ב-HOT VOD ו-NEXT TV

סוכן הצללים Blacklight

סוכן צללים מיומן אשר נתקל בבעיות של אמון, זהות ובסכנה במתן כוח בלתי מרוסן לאנשים בעמדות מפתח, יביאו אותו לקצה גבול היכולת במותחן האקשן החדש מאת הבמאי מארק וויליאמס, 'סוכן הצללים'. טראוויס בלוק (ליאם ניסן), חי ונלחם בצללים.  בלוק הוא פרילנסר, "פותר בעיות" ממשלתי בלתי רשמי, אדם מסוכן אשר משימותיו כללו חילוץ סוכנים חשאיים מסיטואציות מסוכנות. כאשר בלוק חושף שתכנית סודית בשם 'מבצע אחדות' פוגעת באזרחים מן השורה מסיבות שידועות אך ורק לבוס שלו, מנהל ה-FBI רובינסון (איידן קווין), הוא מגייס את עזרתה של עיתונאית (איימי רבר למפמן), אך עברו וההווה שלו מתנגשים חזיתית כאשר בתו ונכדתו בסכנה. עתה בלוק נדרש להציל את האנשים האהובים עליו ולחשוף את האמת בשביל סיכוי לגאולה. אף אחד ושום דבר לא בטוח כאשר סודות מוסתרים בין הצללים. ארה"ב, 2022. אורך הסרט: 105 דקות.

בימוי: מארק וויליאמס. שחקנים: ליאם ניסן – טראוויס בלוק | איידן קווין – גבריאל רובינסון.

הפצה פורום פילם. בבתי הקולנוע.

כאן 11 וכאן 33 בעונה חדשה ומרגשת של ליגה ג'

הסדרה מלווה גיבורים מהפריפריה של ישראל, שהכדורגל עבורם הוא הסיכוי האחרון להצליח ולייצר משמעות לחייהם במרכז העונה: חלוץ מליגת העל שמגיע לצפת, שופטת שחולמת להגיע רחוק, ראש עיר שנחוש להרים את הקבוצה קדימה, קבוצה שמנסה לאחות את הקרעים בעיר, ומאמן שרוצה לעזוב אבל הלב לא נותן לו. הסדרה, שהופקה עבור כאן 11 ומכאן 33, תעלה בשני הערוצים במוצאי שבת, 12 במרץ בשעה 21:45. יוצר הסדרה ובמאי: רובי אלמליח

 
- פרסומת -

 

"ליגה ג'" הסדרה שסיפרה את סיפורה של הפריפריה דרך קבוצות הכדורגל שלה המשחקות בליגות התחתונות חוזרת בעונה שנייה עם סיפורים חדשים, אנושיים ומרגשים.

העונה החדשה עוסקת במספר קבוצות המשחקות בליגה ג': בצפת ראש עיר חדש מקים קבוצה לאחר שנים של שחיתות ברשות המקומית ומחתים את שלומי אביסידריס, חלוץ לשעבר מליגת העל במטרה לעלות ליגה, בעראבה מקימים מחדש קבוצה שתתן מסגרת לצעירי העיר בהנהגת המאמן עבד רבאח, ששיחק בעבר בנבחרת ישראל, בשכנה שפרעם מקימים קבוצה חדשה שתאחד את תושבי העיר בני כל הדתות, בשדרות מנסה קבוצת חברים להציל את הקבוצה שהקימו מסגירה, ולצד כל אלה השופטת ספיר בוסקילה נאבקת להגשים את חלומה לשפוט בליגות הגבוהות, ולהקים בית עם בת הזוג שלה.

בין לבין מתרכזת הסדרה בשדרנים בליגות הנמוכות שמדווחים בלי תקציב אבל עם אהבה גדולה למושא הסיקור שלהן – הקבוצות שהן אוהדות.

בפרק הראשון השופטת ספיר בוסקילה רוצה לשפוט בליגה ב', אבל מבקר שמגיע למשחק שהיא שופטת קובע שאם לא תשפר את הכושר הגופני שלה לא תצליח להתקדם. אבי פרץ, גיבור העונה הקודמת, נשבר ומתפטר מאימון הפועל שדרות שנלחמת על מקומה בליגה ג', ושחקן הספסל אפרים סיאדה מתגייס להחזיר את אבי ולהציל את הקבוצה מסגירה. בעראבה צמד המורים וויסאם סאח ומרוואן בדארנה מקימים קבוצה שמאמן שחקן נבחרת ישראל לשעבר ותושב העיר, עבד רבאח, אבל ראש העיר לא מוכן להעביר כסף לקבוצה.

הסדרה "ליגה ג'" תשודר החל ממוצאי שבת, 12 במרץ, בשעה 21:45 ב-כאן 11 ובמכאן 33.

בין גיבורי העונה:

שלומי אביסידריס – החלוץ שלומי אביסידריס חוזר לעיר הולדתו קריית שמונה לאחר שהואשם בפלילים ונאלץ לפרוש מליגת העל. הוא הופך לאבא, חותם בהפועל צפת מליגה ג' ומתחיל לרצות עבודות שירות, שמקשות עליו לפרנס את משפחתו הצעירה. הקורונה פורצת ומאיימת על שלום הבית של שלומי ועל גורלה של הקבוצה.

ספיר בוסקילה – ספיר בוסקילה שופטת ותיקה בליגה ג' רוצה לעלות לליגה ב' אבל נכשלת במבחן הכושר הגופני. היא נכנסת למשטר אימונים ומחליטה למסדת את היחסים עם בת הזוג שלה שלי אסייג, למרות התנגדותה של אמא שלה, כדי להגשים את מטרתה להפוך לשופטת מצליחה.

אבי פרץ – אבי פרץ מתפטר מאימון הפועל שדרות לאחר שלא זכתה לתקציב מהעירייה. השחקן וחברו אפרים סיאדה מנסה לקנות את הקבוצה כדי להחזיר את אבי לאמן אבל המהלך נכשל והקבוצה מתפרקת. כשהעירייה מקימה קבוצה חדשה וקוראת לו להוביל אותה לליגה ב' אבי חוזר לאמן.

עבד רבאח – עבד רבאח, שחקן נבחרת ישראל לשעבר, מתגייס לאמן את קבוצת הכדורגל החדשה של עראבה במטרה לתת מסגרת לצעירי העיר. הקבוצה מצליחה להתמודד על עלייה לליגה ב' אבל ללא תמיכה תקציבית של ראש העיר עבד מתקשה לגבש את השחקנים ונאלץ לשחק בעצמו.

יוצר הסדרה והבמאי: רובי אלמליח | צלם: רונן קרוק | עורכת: עליזה אסקירה | עורכת תוכן:

מיטל צביאלי | מפיק: יואב לשם | מפיקים משותפים: רובי אלמליח ואסף פרץ | חברת הפקה: ביונד קריאטיב בע"מ

HOT עם להרוג את איבKilling Eve

סדרת הדרמה של רשת "BBC אמריקה" המבוססת על סדרת הנובלות של לוק ג'נינגס, חוזרת לעונה רביעית ואחרונה שתשודר רק ב-HOT. את הסדרה יצרה ומפיקה היוצרת זוכת ה"באפט"א", ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" פיבי וולר-ברידג' ("פליבג", "Crashing" הבריטית), שגם שימשה ככותבת הראשית בעונה הראשונה. על העונה הנוכחית אחראית השואוראנרית לורה ניל ("יומן השומן").

את הסדרה מובילות זוכת "גלובוס הזהב" וה"סאג", סנדרה או ("האנטומיה של גריי"), וזוכת ה"אמי" וה"באפט"א" ג'ודי קומר ("יומן השומן", "שלוש עשרה", "דוקטור פוסטר").

כל אחת מהשחקניות הייתה מועמדת על תפקידה בסדרה לפרסי ה"אמי", "גלובוס הזהב", ה"באפט"א," וה"סאג", מתוכם גרפו במשותף ארבעה פרסים.

איב (או) היא אשת ביון חריפה שיוצאת בעקבותיה של רוצחת שכירה מוכשרת ופסיכופתית, וילאנל (קומר). השתיים נקלעות למשחק חתול ועכבר מתוחכם שהפך לאורך העונות ליחסי אהבה-שנאה בין שתי הדמויות המנוגדות.

עונת הסיום נפתחת לאחר המפגש של וילאנל ואיב על הגשר בסוף עונה 3. איב מחפשת נקמה בעוד שוילאנל מוצאת קהילה חדשה בניסיון להוכיח שאיננה "מפלצת". לאחר שהרגה את פול, קרולין (זוכת ה"באפט"א" פיונה שו, סדרת "הארי פוטר") ממשיכה לתור אחר השנים-עשר ואחרי האדם שהזמין את ההתנקשות בקני.

לעונה החדשה מצטרפים רוברט גילברט ("סינבד") ואנג'נה ואסאן ("We Are Lady Parts") כדמויות קבועות, ומארי-סופי פרדן ("הפראים") כדמות חוזרת.

עוד ישוב לככב העונה זוכה הבאפט"א קים בודניה ("הגשר") בתור המפעיל של וילאנל, קונסטנטין.

החל מה-28.2, ימי שני ב-23:00 ב-HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

אסותא מרכזים רפואיים עולה לאויר עם הפודקאסט אסותא TALK

עינב גלילי מארחת את הרופאים המומחים באסותא בסדרת פודקאסטים מרתקת העוסקת בתחומים החדשניים ביותר ברפואה

בימים אלה עולה לאויר סדרת הפודקאסטים אסותא TALK בהם מארחת עינב גלילי את הרופאים המומחים באסותא מרכזים רפואיים. הסדרה עוסקת בתחומים החדשניים והמרתקים ביותר ברפואה. מדוע נשים בוחרות להקפיא ביציות כבר בגיל 33? איזו מחלת סרטן עומדת להיעלם מהעולם? מהו הניתוח הרובוטי המורכב ביותר ואיך ניתן לאבחן בעיות עיניים בתוך ימים בודדים? אלה הם רק חלק מהנושאים בהן יעסקו בפודקאסטים בהנחיית עינב גלילי, שתנווט אותם בסיגנונה הייחודי.

עינב גלילי: "היה תענוג לדבר עם הרופאים והרופאות של אסותא על העבודה שלהם. בכל הזדמנות שבה אני יכולה לדבר על שיטות הדמיה חדישות או ניתוחי ערמונית רובוטיים אני שמחה״.
סדרת הפודקאסטים שהופקה בשיתוף רדיו 102FM ותעלה לאוויר באתר ובאפליקציה שלהם, כמו גם בספוטיפיי, אפל, גוגל ויוטיוב, מארחת בכל פרק מומחה אחר ומביאה את הכותרות החמות ביותר במגוון תחומי בריאות ורפואה.
גידי לשץ, מנכ"ל אסותא מרכזים רפואיים: "עולם הפודקאסטים הוא פלטפורמה חשובה ונגישה עבור קהל שרוצה לצרוך תוכן רפואי בהיר, נגיש ומעניין. אסותא גאה להצטרף לתחום עם נבחרת מומחים שמציגים את קידמת המדע במגוון תחומים מרתקים".

בין השאר יתראיינו בסדרה פרופ' אבירם ניסן – כירורג כללי ואונקולוגי על תקווה חדשה לחולים בסרטן גרורתי, ד"ר מיכל גינדי, ראש אגף חדשנות באסותא, על פענוח בדיקות הדמיה באמצעות בינה מלאכותית מתקדמת, ד"ר טל שביט, מנהל היחידה לפריון ו- IVF על הסיבה שגורמת לנשים כבר לראות להקפיא ביציות בגיל צעיר, ד"ר שירי שולמן על בעיות עיניים שכיחות ושיטות טיפול מתקדמות, ד"ר ערן סגל, מנהל היחידה לטיפול נמרץ והרדמה באסותא רמת החייל על כל מה שחשוב לדעת על הרדמה בניתוחים ועוד…

ואתם? רק צריכים ללחוץ PLAY, ללא תשלום, ולהמשיך לרוץ / לשטוף כלים / לנהוג. 20 דקות לאחר מכן גם תדעו איך מאבחנים מחלות באמצעות בינה מלאכותית וגם תשלימו 3 ק"מ ריצה / הכיור יהיה ריק / תגיעו ליעד.

קישור לאסותא TALK בספוטיפיי:

המלצות צפייה ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק מרץ 2022

*** משמר החופים ההולנדי | DUTCH CARIBBEAN COASTGUARDS

החל מ-4 במרץ, ימי שישי בשעה 21:00, בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק

בסדרת הריאליטי החדשה "משמר החופים ההולנדי" אנו מצטרפים למשמר החופים הפועל סביב האיים קורסאו, ארובה, סנט מרטין ובונייר. על בסיס יומיומי, הם נלחמים בסחר בסמים בים, מונעים מהמהגרים להיכנס באופן בלתי חוקי לאיים ומפעילים משלחות חיפוש והצלה כדי להציל תיירים אבודים. עבודה חשובה ומסוכנת זו נעשית על ידי צוות של אנשי מקצוע בעלי מוטיבציה גבוהה, שיכולים לסמוך גם על עזרה מבעלי בריתם, הצי המלכותי ההולנדי ומשמר החופים האמריקאי. עם הסירות המהירות שלהם, מסוקי החילוץ ומטוסי הסיור הם שומרים על גבולות הקאריביים ההולנדיים כדי לוודא שהאי יישאר גן העדן שהוא.

*** מבריחים בשדה התעופה | TO CATCH A SMUGGLER

החל מ-24 במרץ, ימי חמישי בשעה 21:00, בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק

אפילו בזמן מגיפה, ההברחה לא מפסיקה. לאחר התאמת הטקטיקה בימים הראשונים של משבר הקורונה כדי לעמוד בזרימת הסמים הגוברת החוצה את גבולות היבשה הדרומיים שלנו, המחלקה לביטחון המולדת חוזרת כעת אל שדות התעופה של ארה"ב, שם הנסיעות הבינלאומיות מתחילות להתרבות שוב. בין אם סוחרי הסמים מנסים לחמוק דרך שדה תעופה, נמל ימי או מעבר יבשתי, קצינים ערניים נמצאים בכוננות גבוהה כדי לבלום את זרימת הסחורות הבלתי חוקיות. באמצעות כל כלי שעומד לרשותם, הם לא יתנו לדבר לעמוד בדרכם כדי לתפוס מבריחים.

*** מכונות ענק | COLOSSAL MACHINES

החל מ-1 במרץ, ימי שלישי בשעה 21:00, בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק

אנו יוצאים למסע מרתק אל תוך פעולתן הפנימית של המכונות המופלאות בעולם כדי לחקור את הטכנולוגיה העדכנית ביותר והקיצוניות ההנדסית מאחורי גודלן המופלא.

*** צייד הדינוזאורים | THE DINOSAUR HUNTER

החל מ-21 במרץ, ימי שני בשעה 21:00, בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק

בעשרים השנים האחרונות חקר הדינוזאורים הפך לדיסציפלינה מדעית אמיתית ושלמה. טכנולוגיות חדשות חשפו סודות החבויים בעצמות פרהיסטוריות שאיש לא יכול היה לחזות עד לפני כמה שנים. כעת אנו יכולים להבין את צבעם של הדינוזאורים, את עוצמת הנשיכה שלהם, את המהירויות המקסימליות שלהם ואפילו את האופן שבו הם תקשרו זה עם זה. 3 פרקים נפרדים שבהם פדריקו, פנטי – פליאונטולוג וסייר של נשיונל ג'יאוגרפיק, יקח אותנו למחקר מדהים החיוני להבנת כללי האבולוציה.

*** נשיונל ג'יאוגרפיק WILD עם חודש הנחשים | SNAKES MONTH

ימי ראשון בשעה 19:00, בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק WILD

לנחשים תפקיד אינטגרלי בשמירה על איזון במערכת האקולוגית. ברוב המערכות, נחשים יכולים להיות בשני הצדדים: טורף וגם טרף. כאשר אוכלוסיית טרף גדולה מושכת ומקיימת אוכלוסיית נחשים גדולה, הנחשים הללו הופכים לטרף של ציפורים, יונקים ואפילו נחשים אחרים! במסגרת הספיישל, ישודרו לראשונה התכנים הבאים: חדר המיון של ד"ר קיי: הכשת נחש | נחשים בהפתעה נחשים: אסטרטגיות תקיפה | נחשים בעיר: נחשים צעירים  | נחשים בעיר: האוסף 2 | נחשים בעיר: האוסף 3

*** הווטרינרית מיוקון ע.7 | YUKON VET S.7

ימי שני, בשעה 19:00, בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק WILD

כל יום הוא אתגר ייחודי עבור ד"ר מישל אוקלי, הווטרינרית היחידה לאורך מאות קילומטרים ביוקון. בין אם היא נאבקת בביזונים, עוקבת אחר יעלים בהרים, מבצעת ניתוח בזאב, או מתאמצת כדי להחזיר עגלי איילים לטבע, ד"ר אוקלי תעשה כל מה שנדרש כדי לשמור על החיות שבאחריותה בטוחות ובריאות.

*** ד"ר פול ע.11 | THE INCREDIBLE DR. POL S.11

ימי שני בשעה 22:15, בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק WILD

ד"ר פול והצוות מתמודדים עם עומס של מקרים. מצ'יוואווה ועד צ'ינצ'ילות, החיות ב-PVS  משאירות את הווטרינרים על המשמר מהבוקר עד הלילה.

*** איש, אישה, כלב | MAN, WOMAN, DOG

ימי רביעי בשעה 19:00, בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק WILD

לפני 15,000 שנה, מערכת היחסים שלנו עם כלבים השתנתה לנצח. ברגע שנועדנו להיות יריבים, הם הפכו לשותפים שלנו, ואפילו קרובי משפחה. כעת, מעטים מובחרים ממשיכים לאמץ את הקשר הקדמון הזה בין המינים כדי לשגשג בכמה מהמקומות הבלתי מקולקלים, אך גם לא סלחניים, שנותרו על פני כדור הארץ.

*** סודות מגן החיות: טמפה |  SECRETS OF THE ZOO: TAMPA

ימי שישי בשעה 19:00, בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק WILD

בסדרה "סודות מגן החיות: טמפה" נראה מה נדרש על מנת לטפל ב-25 מינים ותתי מינים של בעלי חיים.

HOT עם בכורות חודש מרץ 2022

אחרי ש…התנגשנו After We Collide –    (ארה"ב, 2020) בכורה. דרמה רומנטית, סרט ההמשך ללהיט "אחרי ש…". חרף רצונה של טסה לשמור מרחק מהרדין, קשה לה להשתחרר ממנו, אבל היא חייבת להתקדם בחייה. היא מחליטה להתקדם בלימודים ומתחילה התמחות חדשה ומלהיבה. בנוסף, רודף אחריה טרבור, עמית לעבודה חדש וחתיך שהוא בדיוק מסוג הבחורים שהיא צריכה להיות איתם. הרדין יודע שעשה טעות. הוא לא מתכוון לוותר ללא מאבק. אך האם הוא יכול להשתנות בשביל אהבה? במאי:  רוג'ר קאמבל שחקנים: סלמה בלייר, הירו פיינס טיפין,  ג'וזפין לנגפורד  03.03 חמישי בשעה 22:00, HOT Cinema 4.  החל מה-06.03   ב–CinemaTime

גיבורים במצולות – Kursk (בלגיה, 2018) בכורה. דרמה המבוססת על סיפור אמיתי בכיכובו של קולין פירת. באוגוסט 2000  הקורסק K-141, צוללת גרעינית רוסית שוקעת למעמקי הים. בשעה ש-23 מלחים נלחמים על הישרדותם על סיפון הצוללת המושבתת, משפחותיהם נאבקות נואשות במחסומים בירוקרטיים על מנת למצוא תשובות ולהציל אותם כנגד כל הסיכויים. במאי: תומאס וינטרברג שחקנים: קולין פירת, ליה סיידו ,מתיאס שונארטס

04.03 שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1.  החל מה-06.03   ב–CinemaTime

 ALIENS STOLE MY BODY (ארה"ב, 2020) בכורה. סרט הרפתקאות לילדים המבוסס על סדרת ספרים רבי מכר. צוות "הספינה הטובה פרקל" נקלעים לרשת של עלילות חייזרים שיבחן את אומץ ליבם ובסופו של דבר יביא אותם פנים אל פנים עם אחד הסודות השמורים ביותר של הגלקסיה. במאי: שון מקנמרה שחקנים: לורן מקנמרה, טיי קונסיגיליו. 04.03 שישי בשעה 21:00, HOT Cinema Family.  החל מה-06.03   ב–CinemaTime

אם הייתי עשיר  –   If I were rich (ספרד, 2019 ) בכורה. חייו של גבר צעיר משתנים לאחר שהוא זוכה בסכום אסטרונומי של 25 מיליון יורו בלוטו. כעת, מנסה הגבר להסתיר את הזכיה מאשתו, המבקשת להתגרש ממנו, כדי להימנע מלהתחלק עמה בשלל. במאי: אלברו פרננדס ארמרו שחקנים: אלכס גרסיה פרננדס, לידיה רמירס, אלכסנדרה חימנס. 05.03 שבת בשעה 22:00, HOT Cinema 3.  החל מה-06.03   ב–CinemaTime

וונדר וומן 1984  – WONDER WOMAN 1984 (ארה"ב, 2019 ) בכורה. שובר קופות בכיכובה של גל גדות. דיאנה פרינס חיה בשקט בין בני התמותה בשנות השמונים, שומרת על פרופיל נמוך כמומחית לאוצרות חפצים עתיקים במוזיאון, וחיה בסתר כגיבורת על מקומית. אך העולם של דיאנה עומד להשתנות בעקבות מפגש פלאי עם דמות מעברה. העולם יזדקק שוב לוונדר וומן על כל כוחותיה, חוכמתה ואומץ לבה מול איל הון חסר מעצורים שמצא את הדרך להתעשרות מהירה תוך סיכון העולם כולו. במאי: פטי ג'נקינס שחקנים: גל גדות, כריס פיין, פדרו פסקל, קירסטן וויג. 06.03 ראשון בשעה 22:00, HOT Cinema 1.  החל מה-13.03   ב–CinemaTime

אינטליגנציית- על – SUPERINTELLIGENCE (ארה"ב, 2020 ) בכורה. קומדיית פנטזיה רומנטית בכיכובה של מליסה מקארתי. חייה של אשה סטנדרטית וממוצעת בשם קרול, מתהפכים כאשר היא נבחרת ע"י בינה מלאכותית מרושעת להשתלט באמצעותה על העולם.

הישות צריכה לבחור האם להציל, לשעבד, או להרוס את האנושות, ועל קרול להוכיח שבני האדם ראויים להצלה. במאי: בן פלקון שחקנים: מליסה מקארתי, בריאן טיירי הנרי, ג'יימס קורדן. 10.03 חמישי בשעה 22:00, HOT Cinema 3. החל מה-13.03 ב–CinemaTime

טנט –  TENET (ארה"ב, 2020) בכורה. מותחן ריגול שובר קופות בדיוני ונועז בבימויו של כריסטופר נולאן . סוכן CIA הלומד כיצד לשלוט בממד הזמן, נשלח ע"י הארגון כדי לנסות למנוע את מלחמת העולם ה-3 המאיימת להשמיד את כדור הארץ. המשימה משנה את כל מה שהוא יודע על זמן לינארי. זוכה פרס האוסקר לאפקטים הטובים ביותר. במאי: כריסטופר נולאן שחקנים: ג'ון דיוויד וושינגטון, רוברט פטינסון, מייקל קיין  קנת בראנה  אליזבת דביקי  דימפל קפאדיה. 11.03 שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1. החל מה-13.03 ב–CinemaTime

אדמה – LAND  (ארה"ב, 2021) בכורה. דרמה בכיכובה של רובין רייט. לאחר שהיא חווה טרגדיה קשה מנשוא, אישה בשם אידי מרגישה שהיא לא מסוגלת להתמודד עם העולם שהיא מכירה. היא מחליטה לעבור לחיות בבדידות בחיק הטבע, בהרי הרוקי הפראיים. סיפור הישרדות בין דובים וזאבים, שהוא גם סיפור הישרדות בין בני אדם. במאי: רובין רייט  שחקנים: רובין רייט. 12.03 שבת בשעה 22:00, HOT Cinema 4.  החל מה-13.03   ב–CinemaTime

גודזילה נגד קונג – GODZILLA VS. KONG  (ארה"ב, 2021 ) בכורה. אגדות מתנגשות ב"גודזילה נגד קונג" כאשר היריבים המיתולוגיים הענקיים נפגשים בקרב מרהיב על המסך הגדול. קונג וחבורת הרפתקנים יוצאים למסע מסוכן למצוא את ביתו האמיתי במעמקי האדמה, ואיתם ג'יה, נערה יתומה צעירה שיצרה קשר ייחודי עם הענק העוצמתי. אבל הם מוצאים עצמם בדרכה של גודזילה שיוצאת למתקפה הרסנית ותופסת את העולם לא מוכן. ההתנגשותהאפית בין שני הטיטאנים היא רק תחילתה של התעלומה הטמונה עמוק בתוך ליבת כדור הארץ. במאי: אדם וינגארד שחקנים: אלכסנדר סקראסגארד, מילי בובי בראון, רבקה הול. 16.03 רביעי בשעה 22:00, HOT Cinema 1.  החל מה-20.03   ב–CinemaTime

מפלצות בשלג – Smallfoot (ארה"ב, 2018) בכורה. אנימציה שוברת קופות. בקרב קהילת מפלצות השלג "ביגפוט" מסתובבת אגדה אורבנית המספרת אודות קיומם של יצורים קטנים ומופלאים בשם "סמולפוט" (בני אדם). שני ביגפוט סקרנים יוצאים להרפתקה מטורפת להוכיח את השמועה ולהביא בחזרה לכפר הוכחה חיה. במאי: קארי קירקפאטריק, ג'ייסון ריסיג. 16.03 רביעי (פורים) בשעה 12:00, HOT Cinema Family. החל מה-20.03 ב–CinemaTime

קרקס החיות – Animal Crackers (ארה"ב, 2017) בכורה. חייו של אוון הם מעגל אין סופי של עבודה, אוכל ושינה, לא נותר לו זמן פנוי כדי לבלות עם משפחתו. יום אחד, מקבל אוון מדודו ירושה, קרקס, אבל הקרקס עומד להיסגר, החיות נעלמו ורוב הצוות זקן מדי מכדי להופיע. אוון מגלה שדודו הסתיר סוד קסום – קופסת עוגיות בצורה של חיות, מי שאוכל אותן הופך לחיה בצורת העוגייה. אוון חושב להשתמש בעוגיות שבקופסה כדי להפוך לחיות ולהופיע, אנשים יבואו והוא יציל את הקרקס מכישלון. דבר אחד הוא לא הביא בחשבון: דוד נוסף שלו שמאוד רוצה את קופסת העוגיות הקסומה ושום דבר לא יעצור אותו מלהשיג אותה. במאי: טוני בנקפורט, סקוט כריסטיאן סאווה  מדבבים: דביר בנדק  אוראל צברי  צחי כהן  עדי ברלב  יורם יוספסברג17.3 חמישי (פורים) בשעה 12:00, HOT Cinema Family.

החל מה-20.03   ב–CinemaTime

המכשפות – ROALD DAHL’S THE WITCHES (ארה"ב, 2020) בכורה. פנטזיית הרפתקאות לכל המשפחה מאת הבמאי המהולל רוברט זמקיס ('בחזרה לעתיד', 'פורסט גאמפ'). ילד וסבתו בורחים לבית מלון על חוף הים. לרוע מזלם, הם מגיעים למקום בדיוק כשנערך בו כינוס של מכשפות, במסגרתו מודיעה המכשפה הראשית על תוכניתה הזדונית להפוך את כל הילדים לעכברים. ביחד יוצאים השניים להילחם במכשפה מרשעת. במאי: רוברט זמקיס שחקנים: אן האתווי, אוקטביה ספנסר. 17.03 חמישי בשעה 22:00, HOT Cinema 3.  החל מה-20.03   ב–CinemaTime

דרך הקרח – Ice Road (קנדה, 2020) בכורה. אקשן בכיכובו של ליאם ניסן. לאחר קריסת מכרה יהלומים בצפון קנדה, נהג סמי-טריילר מנוסה בדרכי הקרח נדרש להוביל משימת חילוץ בלתי אפשרית מעבר לאוקיינוס קפוא, כדי להציל חבורת כורים כלואה. בעודם נאבקים בסופה אימתנית ובקרח המפשיר הם עתידים לגלות שהסכנה האמיתית, היא כזו שלא יכלו לצפות. במאי: ג'ונתן הנסליי שחקנים: ליאם ניסן, לורנס פישבורן. 18.03 שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1.  החל מה-20.03   ב–CinemaTime

הנוסעים – Voyagers (ארה"ב, 2021)  בכורה. כשהמין האנושי עומד בפני סכנת הכחדה, קבוצת בחורים ובחורות נשלחת לאכלס כוכב מרוחק. במהלך המסע מגלה הקבוצה את הסודות מאחורי המשימה שלה ומתחילה לפקפק בכל הערכים שעליהם חונכה. עם הספק עולים בהם לראשונה גם יצרים של תשוקה, פחד ותאבה לכוח, והמשימה שלהם מקבלת תפנית חדשה. במאי: גיל ברגר שחקנים: קולין פארל, טאי שרידן, לילי-רוז דפ. 19.03 שבת בשעה 22:00, HOT Cinema 2.  החל מה-20.03   ב–CinemaTime

לזמן את הרוע 3 : בשליחות השטן – CONJURING: THE DEVIL MADE ME DO IT (ארה"ב, 2021) בכורה. סיפור מצמרר של אימה, רצח ורוע לא ידוע שזעזע אפילו את החוקרים הפאראנורמליים המנוסים בחיים האמיתיים: אד ולוריין וורן. אחד המקרים המרעישים ביותר מתיקיהם, שמתחיל במאבק על נפשו של ילד צעיר, ואז לוקח אותם מעבר לכל מה שראו אי פעם בעבר, כדי לציין את הפעם הראשונה בתולדות ארה"ב שחשוד ברצח יטען על דיבוק שטני כהגנה. במאי: מייקל צ'אבס שחקנים: ורה פרמיגה, פטריק וילסון, סטרלינג ג'רינס. 24.03 חמישי בשעה 22:00, HOT Cinema 2.  החל מה-27.03   ב–CinemaTime

ליגת הצדק: גרסת הבמאי –  ZACK SNYDER’S JUSTICE LEAGUE (ארה"ב,2021). בכורה. גרסת הבמאי של זאק סניידר לסרט "ליגת הצדק". באטמן, מונע על ידי אמונתו המחודשת באנושות בהשראת מעשיו ההרואיים של סופרמן, מגייס לעזרתו את וונדר וומן כבעלת ברית במטרה להתמודד מול האויב המסוכן ביותר שידע העולם. יחד הם צריכים לפעול במהירות ולגייס צוות גיבורים בעלי כוחות-על להתמודד עם האיום המתעורר. למרות הקמת ליגת הגיבורים הזו המורכבת מבאטמן, וונדר וומן, אקוומן, סייבורג והפלאש – ייתכן כי מאוחר מדי להציל את כדור הארץ מפני מתקפה שעשויה להשמידו. במאי: זאק סניידר שחקנים: גל גדות, בן אפלק. 25.03 שישי בשעה 22:00, HOT Cinema 1.  החל מה-27.03   ב–CinemaTime

מלכות הקופונים – Queenpins (ארה"ב, 2021) בכורה. קוני, עקרת בית משועממת ומתוסכלת וחברתה ג'וג'ו, בעלת ולוג עם שאיפות, הופכות את תחביב איסוף הקופונים שלהם לעסק של זיוף שמגלגל מיליוני דולרים. במאי: גיטה פולאפילי, ארון גודה שחקנים: קריסטן בל, קירבי האוול-בפטיסט, וינס ווהן. 26.03 שבת בשעה 22:00, HOT Cinema 3.  החל מה-27.03   ב–CinemaTime

סקובי דו! –  SCOOB! (ארה"ב, 2020) בכורה. לאחר מאות מקרים שנפתרו והרפתקאות משותפות, הכלב המפורסם סקובי דו והחבורה הבלשית מתמודדים עם התעלומה הגדולה והמאתגרת ביותר אי פעם – מזימה לשחרר את כלב הרפאים האגדי סרברוס על העולם. בעזרת גיבורי על מפתיעים, החבורה מגלה שלסקובי יש מורשת סודית וייעוד גדול יותר ממה שיכלו לדמיין. במאי: טוני סרוון. 26.03 שבת בשעה 12:00, HOT Cinema Family.  החל מה-27.03   ב–CinemaTime

ספישל אוסקר: לכבוד האוסקר, נשדר בתאריך 27.3 , יום ראשון "ספיישל סרטי אוסקר" ב -HOT Cinema 1 .  להלן סרטים נבחרים:

** ג'ודי מעבר לקשת – Judy: דרמה זוכת אוסקר עם רנה זלווגר. השחקנית והזמרת ג'ודי גרלנד (דורותי, "הקוסם בארץ עוץ")  מגיעה להופיע בלונדון ונקרעת בין רצונה להיות בבית עם ילדיה, לבין הצורך להתפרנס. בימוי: רופרט גולד (בריטניה, 2019).

** טנט – TENET : מותחן ריגול שובר קופות בדיוני ונועז בבימויו של כריסטופר נולאן .

סוכן CIA הלומד כיצד לשלוט בממד הזמן, נשלח ע"י הארגון כדי לנסות למנוע את מלחמת העולם ה-3 המאיימת להשמיד את כדור הארץ. המשימה משנה את כל מה שהוא יודע על זמן לינארי. עם: ג'ון דיוויד וושינגטון, רוברט פטינסון, מייקל קיין  קנת בראנה  בימוי: כריסטופר נולאן (ארה"ב 2020).

** יהודה איש קריות והמשיח השחור –  JUDAS AND THE BLACK MESSIAH: הרפתקאות. מודיע של ה FBI חודר לשורותיו של ארגון הפנתרים השחורים במטרה לשים עין על מנהיג צעיר וכריזמטי של הארגון. המודיע נקרע בין מחויבותו למשימה לבין העמידה לצד חבריו. בימוי: שאקה קינג. (ארה"ב, 2021).

** 1917 – 1917: אקשן מלחמה. בזמן מלה"ע ה-1, חיילים בריטיים מקבלים משימה לחצות את שטח האויב ולהעביר מסר לגדוד בריטי שמתכונן למתקפה ובעצם נכנס למלכודת מוות. עם: דין צ'רלס צ'פמן, ג'ורג' מקיי. בימוי: סם מנדס (בריטניה, 2019)

** האדם הראשון –  First Man סיפורו של האסטרונאוט ניל ארמסטרונג ומשימת החלל האגדית שהובילה אותו להיות האדם הראשון שהלך על הירח בשנת 1969. עם: ריאן גוסלינג, קלייר פוי, ג'ייסון קלארק. בימוי: דמיאן שאזל (ארה"ב, 2018)

ערוצי דיסני – היי לייטס מרץ 2022

הסודות של סאלפר ספרינגס – השקת עונה: פרק חדש בכל יום רביעי בשעה 21:00

מסעות המסע בזמן של גריפין והרפר נמשכים, והפעם לוקחים אותם כל הדרך חזרה לשנת 1930. הם יגלו את הקשר של הארפר למלון, את מקור הפורטל ואת זהות רוח הרפאים!

אמפיביה – עונה 3: 4 פרקים חדשים, 13-16.3, ימים א-ד בשעה 18:05 . אמפיביה מתעדת את הרפתקאותיה הקומיות של אן בת ה -13, שאחרי שגנבה תיבת נגינה מסתורית, היא מועברת באורח קסם לעולם אמפיביה, אזור ביצות פרוע מלא באנשי צפרדע מדברים. בעזרת צפרדע צעיר ומלהיב בשם ספריג, אן תהפוך ממפלצת לגיבורה ותגלה את החברות האמיתית הראשונה בחייה.

הרוח ומולי מגי: 4 פרקים חדשים, ימים א-ד, 27-30.3 בשעה 18:30. כשרוח רפאים רגזן בשם סקראץ’ מטיל קללה על הנערה מולי מקגי, היא מתפוצצת בפניו ומשאירה אותו מקולל להיות תקוע לנצח לצדה של מולי. בעוד מולי גוררת את סקראץ’ אל כל ההרפתקאות שלה, דבר מצחיק קורה – סקראץ’ מתחיל לחבב את מולי, וחברות בלתי צפויה פורחת ביניהם.

תחרות אפיה קסומה: פרק חדש בכל יום שלישי בשעה 21:00. הדמיון שולט ועבודת הצוות מנצחת, כששלושה צוותים של זוגות מתחרים נגד השעון כדי ליצור את העוגות הכי מיוחדות בהשראת הקסם של דיסני.

גבי דוראן: בייביסיטר לחייזרים – עונה 2 : פרק חדש בכל יום חמישי בשעה 21:00 בערוץ דיסני. גבי דוראן מוצאת עבודה לא מהעולם הזה: כבייביסיטר לילדים חוצנים שמתחבאים בכדור הארץ עם משפחותיהם ומתחזים לילדים רגילים.

חג פורים יום רביעי, 16.3 10:00-12:00 – פלונטר – רפונזל יוצאת להרפתקה

יום חמישי, 17.3 10:00-12:00 – ספיידרמן: מקסימום ונום

ערוץ  דיסני ג'וניור מירה, בלשית מלכותית: 5 פרקים חדשים, ימים א-ה 20-24.3, בשעה 17:30. הסדרה עוקבת אחר הילדה האמיצה ורבת התושייה מירה, שמתמנה ע"י מלכת ממלכת ג'לפור לתפקיד הבלשית המלכותית. תפקידה של מירה הוא לעזור לתושבים המקומיים ולאנשי המלוכה לפתור בעיות שונות. עוזרים לה בתפקיד הנמיות מיקו וצ'יקו.

גורים וחברים – עונה 4: 5 פרקים חדשים, 6-10.3 ימים א-ה בשעה 19:25. בינגו ורולי, זוג אחים כלבלבים ושובבים, יוצאים להרפתקאות סביב העולם כדי לעזור לחבריהם וכמובן כדי לשמח את האיש הנאמן שלהם, בוב. יחד עם היסי החתולה ושאר החברים הם תמיד מוצאים דרך להשלים כל משימה!

חבובוטף: ימי שישי בשעה 16:30. לחבובוטף יש כל מה שהם צריכים שיוביל אותם להרפתקאות מדהימות, בגן הילדים ובחצר שמקיפה אותו. קרמיט, מיס פיגי, פוזי, גונזו, אנימל וסאמר, משתמשים בדמיון שלהם כדי לעבור למקומות קסומים, לפתור בעיות בין חברים, להתמודד עם בעיות שמטרידות אותם, ולקבל עצות טובות ממיס נני, שמשגיחה עליהם.

ספיישל פורים יום רביעי 16.3: 16:00-20:00 – הנסיכה סופיה הראשונה / אלנה מאוולור – לסירוגין .יום חמישי 17.3 16:00-20:00 – ספיידי וחבריו המופלאים – מרתון

אמנות ותערוכות

בית ליבלינג עם פְּנִים – להיות החלל עצמו של טל אלפרשטיין

אוצר: ערן איזנהמר. פתיחה 3.3.22 | בשעה 20:00 | כניסה חופשית.

החלומות והחומרים שמהם עשוי החלל הפרטי ביותר של כל אחד מאתנו, הדירה, עומדים במרכזה של התערוכה ׳פְּנִים׳. בשלוש השנים האחרונות ערכה האמנית טל אלפרשטיין מחקר אמנותי מתמשך אודות האופן שבו מעוצבות סביבות המגורים שלנו. היא הקימה מעין מעבדת דירות בתוך דירתה, ובנתה סטים מתחלפים של דירות שונות, מתעדת במצלמתה את תחושת הזמן הנבדלות שמייצר כל חלל, את האופן שבו מתנהגים חדרים שונים, ואת הכוריאוגרפיה העדינה של פעולות המתרחשות במקביל בחללים נפרדים. התוצאה היא טרילוגיית סרטים קצרים שמוצגת בתערוכה לראשונה, ומציעה קריאה פואטית בפנטזיות, ברגשות ובאילוצים שמעצבים את סביבות המגורים שלנו. Home Movie, הסרט הראשון בטרילוגיה, דימויים הוליוודיים רחוקים זולגים אל תוך המרחב האישי והמוגן ביותר שלנו. הסרט בוחן את הפער בין הדימויים הללו לחיים שמתקיימים באמת בין הקירות, ומפנה את המבט אל איכויותיו וחומריותו של הזמן המת, זה שסדרות וסרטים המצולמים בבתים נוטים להתעלם ממנו, וכך גם אנחנו. מסדרון, הסרט השני בטרילוגיה, הוא מחווה לסרטים שצולמו בבית ספר הבאוהאוס. סרטי הבאוהאוס תיארו את הדירה המודרנית כהתגלמות החיים הטובים, חיים הנשענים על עיצוב מדויק ופונקציונלי. בסרט, שצולם בבית ליבלינג, מוצגת דירת הבאוהאוס – זו שאנו מתגוררים עד היום בוריאציות שלה – כדמות ראשית בעלילה, וכגורם שמכתיב את היחסים בין בני האדם המתגוררים בה.

אני.רהיט, הסרט האחרון, הוא סרט בכיכובם של רהיטים אנושיים. שחקני הסרט מגלמים רהיטים שונים, ומשחקים את תפקודם היומיומי בבית. ביצוע עבודת הרהיט באמצעות הגוף האנושי מחזירה לפתע את הרהיטים לתפקודם המקורי – הרחבה של הגוף. הסרט מציע מבט חדש, גופני, על עיצובם של הרהיטים הסובבים אותנו, וחושף את הפוטנציאל הפואטי הגלום בהם.

התערוכה מתבוננת בעיצוב הפנים של הדירות שבהן אנחנו חיים הרחק מנקודת המבט הצרכנית, הרואה בעיצוב לייף סטייל, ובדירה – נדל״ן. עיצוב הפנים מופיע כאן כנקודת מפגש בין תרבות, אסתטיקה ואדריכלות, כזו שמאפשרת לגלות מחדש את העושר הפואטי והרגשי של החללים שבהם אנחנו מתגוררים, ואת היחסים האנושיים הנרקמים בהם.

טל אלפרשטיין (1985) היא אמנית רב-תחומית, יוצרת וידאו ופרפורמנס. במוקד העניין שלה נמצא המפגש בין הקולנועי לפרפורמטיבי, והאופן שבו הם מאירים או משבשים זה את זה. טל היא בוגרת תואר ראשון מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, ותואר שני מבית הספר לקולנוע וטלוויזיה, אוניברסיטת תל-אביב. עבודותיה הוצגו בתערוכות ובפסטיבלים בישראל, באירופה ובמזרח אסיה. סרטה הקצר Home Movie הוא הסרט הזוכה לשנת 2021 בפסטיבל Videodrunk לקולנוע אלטרנטיבי שבאונטריו, קנדה. קישור לדף התערוכה

3.3.2022 – 5.5.2022

מוזיאון תל-אביב עם אנט מסאז'ה: תשוקה, הפרעה

מוזיאון תל אביב לאמנות מציג תערוכת יחיד מקיפה ראשונה בישראל של אנט מסאז'ה, מהאמניות הבולטות והמשפיעות בזמננו. אנט מסאז'ה נולדה ב–1943 וגדלה בעיירה ברק–סור–מר בצפון צרפת, היא חיה ויוצרת במלקוף בפרברי פריז. משנות השבעים  ועד היום יצרה מסאז'ה גוף עבודה מגוון ויוצא דופן, סוחף ופורץ דרך, הנע סביב שני צירים מרכזיים בתערוכה: תשוקה ואי סדר.  יצירתה ידועה בזכות מגוון נושאים וריבוי מדיומים – מרישומים אינטימיים,  דרך ציור, צילום, פיסול, רקמה ווידאו ועד מיצבי ענק מרשימים. כבר בראשית דרכה, גיבשה האמנית את תפיסת עולמה החברתית־פמיניסטית החותרת מאז תחת המוסכמות, ומציגה בפנינו מופע תיאטרלי מטלטל. מסאז'ה עוסקת בנושאים ומשתמשת בחומרים השאובים, בין היתר, מילדותה ומחוויותיה האישיות. לעיתים קרובות היא חוקרת אגדות ומיתולוגיות תוך כדי שימוש בזיכרון כמקור השראה. רוחב היריעה של יצירותיה ההיברידיות, משיק למסורות הרומנטיקה, הגרוטסקה, האבסורד והפנטזיה. עוצמת יצירתה נעוצה בגודש, בחזרתיות, בעמלנות ובנועזות דימוייה.

שם התערוכה: "תשוקה, הפרעה", נגזר מעולם הדימויים העשיר של האמנית, המשלב ניגודיות. עבודתה היא בה בעת ילדית ואירוטית, אינטימית ואוניברסלית, מצחיקה וכואבת, קלילה וקודרת. ״האמנות היא הדת שלי", היא מצהירה, "אמנות טובה צריכה לרגש, בלי רגש או תשוקה אין טעם לחיים״. אנט מסאז'ה, כשמה כן היא, שליחה (בצרפתית Messager ) של עולם פנטסטי, מענג ומטריד, בעל שפה בלעדית ובלתי מתפשרת לאורך חמישים שנות יצירה. אנט מסאז'ה זכתה בפרס אריה הזהב לביתן הצרפתי בביאנלה בוונציה 2005 ,ובפרס היפני פרימיום אימפריאלה לפיסול, 2016 לאחרונה הציגה תערוכה מקיפה במכון ולנסיה לאמנות מודרנית וכן תערוכות במכון ג'קומטי בפריז, 2018 ובווילה מדיצ'י ברומא, 2017 בעיר קאלה הסמוכה לעיירת הולדתה, הציגה במוזיאון לאמנויות יפות ובמוזיאון עיר התחרה והאופנה, 2015-2016. שנה קודם לכן הציגה תערוכה רחבת היקף במוזיאון לאמנות עכשווית בסידני .תערוכות של מסאז'ה ברחבי העולם הוצגו בין השאר במוזיאוןK21  בדיסלדורף, במוזיאון לאמנות עכשווית במקסיקו סיטי, בגלריה הייוורד בלונדון, במוזיאון אספו לאמנות מודרנית בפינלנד, במוזיאון מורי לאמנות בטוקיו ובמוזיאון הלאומי לאמנות מודרנית ועכשווית בסיאול . ב-2007 הוצגה תערוכת יחיד מקיפה שלה במרכז פומפידו פריז.

למידע נוסף ורכישת כרטיסים באתר www.tamuseum.org.il

1.3.22 – 3.9.22 אוצרת אורחת: מרי שק, אוצרת משנה: גלית לנדאו-אפשטיין. הבניין הראשי אולם סם ואילה זקס. @tamuseum  @telavivmuseumofart

קזינו, 2005-2004, משי פונג’י, אלמנטים שונים מגומי, נורות פלורסנט, מערכת ממוחשבת, מאווררים, חבלים, הגה, מערכת תלייה, מידות משתנות, צילום: אלכס דייויס, לורן לקה/סטפן פונס

בית אבי חי עם פתח הבית – ירושלים בצבעי מים ושמן של מארק ינאי

המורה המיתולוגי מבצלאל ומגדולי אמני צבעי המים מסכם 50 שנות יצירה ומציג את 'ירושלים של האמצע'-עיר מלאת סתירות,  בה הקדושה מהולה עם היומיומי. בתערוכה יוצגו עשרות ציורי שמן ומים, שמציגים את ירושלים והשינויים שחלו בה. יותר מחמישים שנים שמארק ינאי מצייר את סִפֵּי הבתים בירושלים: מבואות וגדרות, דלתות ושערי כניסה, חדרי מדרגות וחלונות. לא בדיוק פְּנים, לא בדיוק חוץ. מרחבים לימינליים, גבוליים, במובן מסוים מעט מופקרים. מחזיקים בתוכם סוד שמזמין פענוח. פתחי הבתים הם חלק מגוף העבודות המרכזי של ינאי, המצייר את העיר בצבעי שמן ובצבעי מים. ירושלים של ינאי היא עיר של חומות אבן ומגדלי פעמונים, ושל דודי שמש ושיכוני בטון כעורים. הנופים, האנשים, העצים והפרטים בתוך הבתים מרכיבים יחד דיוקן ריאליסטי של עיר הניצבת בקו הגבול בין השמיימי לארצי, "ירושלים של אמצע". הוד הקדושה נמהל ביומיומי, הנשגב נפגש עם הבנלי. מארק ינאי נולד בשנת 1946 ליד העיר מנהיים בגרמניה, ועלה לישראל בשנת 1957. למד באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל וכיום משמש בה כמרצה וותיק בכיר. חי ופועל בירושלים.

"מארק ינאי מצליח לתפוס בעבודתו את נקודת החיבור בין 'ירושלים של מעלה' ל'ירושלים של מטה', ואת תפקידה החשוב של העיר כמקור חיים ייחודי, המשמעותי עבור מילוני אנשים ברחבי העולם", אומר ד"ר דיוויד רוזנסון, מנהל בית אבי חי.

"אנחנו שמחים לאפשר לקהל חוויה יוצאת הדופן הכוללת צפייה מרוכזת בציורי העיר שנוצרו על ידי מארק ינאי במשך יותר מיובל שנים, ולהכיר דרך עינו את הפינות הידועות, הנסתרות והאנושיות של ירושלים". הכניסה חופשית, אך מותנית בהרשמה מראש באתר בית אבי חי ובהתאם למתווה התו הירוק. לצד התערוכה רואה אור קטלוג מהודר בתשלום הכולל מאמרים ועבודות נוספות.

בית אבי חי רחוב המלך ג'ורג 44, פינת קק"ל, ירושלים. טלפון: 02-6215300. פתיחה : שישי | 11 במרץ | 11:30–13:30. נעילת תערוכה: 30 ביולי 2022.

בית ליבלינג עם תערוכות ואירועים מרץ 2022

נשים.סביבה.עיר  5.3.22 | בשעה 18:30 | 35 ש״ח בהרשמה באתר. נשים נוסעות יותר באוטובוסים, נמצאות יותר בגינות ציבוריות יחד עם ילדיהן וצועדות יותר ברחוב מאשר גברים – ולכן גם חשופות יותר לזיהום האויר, נפגעות מהמחסור בצל ומליקויים בתפקוד התחבורה הציבורית. ניתן לחשוב כי משבר האקלים פוגע בכולם באופן שיוויני ונייטרלי, אך ההיבט המגדרי ניכר בהשלכות החברתיות והבריאותיות הנגרמות ממנו. בערב זה, המתקיים במסגרת האירועים העירוניים בשבוע ׳במלוא הדרה׳, נארח פעילות בולטות בתחומי הסביבה והקיימות לדיון על הקשר בין נשים וסביבה – כיצד הן משפיעות על העשייה המקיימת בערים, ומושפעות מהאתגרים הסביבתיים במרחב העירוני. מדברות מהשטח- החלק הראשון יכלול סדרה של הרצאות קצרות, הממוקדות בנקודת מבטה האישית של כל אחת מהדוברות. כזו המבקשת להכיר אותן, את העשייה המרכזית ואת המניעים שהובילו כל אחת בעשייתה.

מדברות פתוח – בחלק השני נקיים פאנל בהנחייתה של מיטל פלג מזרחי על ההקשרים שמחוץ לאישי, הקולקטיביים, הנוגעים לסוגיות שבין נשים וסביבה. את הערב תלווה ארוחה המבוססת על 'מזון מוצל' – פירות וירקות בשלים ובאיכות טובה מרחבי העיר אשר מוצלים מהשלכה, רק מפני סיבות אסתטיות או לוגיסטיות. הערב הינו שיתוף פעולה של הרשות לאיכות סביבה וקיימות ובית ליבלינג ומתקיים במסגרת שבוע "במלוא הדרה"

בין המשתתפות: מיטל פלג מזרחי (חוקרת צדק סביבתי ואופנה) | יערה פרץ (מארגנת קהילתית ופעילה לצדק אקלימי) | לירון דן (מנהלת תכנית 'העירה') | נעה רגב (מנהלת תכנית שכונות מקיימות עיריית ת״א-יפו)

"תוצרת איטליה": מסלון דל מוביל לג'ו פונטי 24.3.22 | בשעה 19:00 | כניסה חופשית בהרשמה מראש באתר. במסגרת יום העיצוב האיטלקי השישי, אתם מוזמנים לאירוע בבית ליבלינג בו ידבר פרופ' אמריטוס פולביו אירצ'ה על האיכות והייחודיות של היצירתיות האיטלקית באמצעות המותג "תוצרת איטליה" שנקשר לעיצוב הריהוט האיטלקי על ידי המגזין דומוס (Domus) ב-1966. הקונספט התגבש בתערוכה הבינלאומית לעיצוב רהיטים במילנו, ה-Salone del Mobile, שנפתח ב-1961 ובתערוכה במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק, שם הציג ב-1972 האוצר אמיליו אמבש את המרחב הביתי האיטלקי כפרדיגמה חדשה ורדיקלית עבור החברה הפוסטמודרנית. האירוע הוא חלק מתכנית שמוקדשת ליום העיצוב האיטלקי השישי, המתמקד בנושא "חידוש: עיצוב וטכנולוגיות חדשות לעתיד בר קיימא" והוא שיתוף פעולה של המכון האיטלקי לתרבות תל אביב ובית ליבלינג. ההרצאה באנגלית.

יוצאת מהכלל" ו "האבנים הטובות": סיור אוצרת בתערוכת העיר הלבנה 11.3.22 | בשעה 10:30 | בהרשמה מראש באתר. הצטרפו אל האוצרת סברינה צגלה לסיור ושיחה בתערוכה "יוצאת מהכלל: העיר הלבנה מורשת יומיומית" ובתערוכה "האבנים הטובות" המציגה את עבודותיה של האמנית דניאל אלחסיד. "יוצאת מהכלל" מספרת את סיפור העיר הלבנה, מרחב עירוני שהתפתח בשנות ה־30 וה־40 של המאה ה-20 וכולל מבנים בסגנון הבינלאומי. אזור זה, שנמצא בליבה של תל אביב, ממשיך לשמש סביבה של חיים עירוניים בהתפתחות מתמדת. בתערוכה "האבנים הטובות", הרביעית בחדר הפרויקטים, דניאל אלחסיד בוחנת את השאלה "מהי העיר הלבנה?" באמצעות סדרה של סרטי אנימציה בטכניקת סטופ-מושן, שחוקרים את החוויה האורבנית ואת הזיכרון. הם מציעים מבט ביקורתי על הנרטיב ההיסטורי הרשמי של העיר ומבקשים לחשוף עקבות של היסטוריות סמויות. התערוכות מהוות פלטפורמה לדיון עכשווי בנושאים כמו שימור, עירוניות, זהות ותרבות בתל אביב. הן מספרות את סיפורה של העיר הלבנה, כל אחת מזווית שונה, כנקודת מוצא לסיפור מתהווה.

הסיפור שמאחורי בית ליבלינג ימי שבת, 11:00 | 30 שקלים בהרשמה באתר. בסיור בבית ליבלינג נסביר מדוע הבניין הוא דוגמה מייצגת לאדריכלות הסגנון הבינלאומי בתל אביב, נשמע את סיפורי המשפחות שהתגוררו בו ונבחון כיצד והאם הצליחה האדריכלות העכשווית לשמר את רוח המקום. נבקר גם בתערוכות המוצגות בבית ליבלינג ומעלות לדיון סוגיות חשובות בהיסטוריה של העיר הלבנה ובחיי היום־יום שלה. הסיור בהדרכת אדריכלים, מתכננים, ויוצרים מצוות בית ליבלינג.

הסיור האורבני 18.3.22 | בשעה 11:00 |60 שקלים בהרשמה באתר. מנהלת בית ליבלינג שירה לוי־בנימיני, העוסקת בתכנון ערים, תדריך סיור המשלב התבוננות ביקורתית במרחב הציבורי המשתנה בהשראת התערוכה "ברוכים הבאים לרה פאבליק" תוך דיון בסוגיות אקטואליות של שימור ושל תכנון עירוני המעסיקות את מתכנני העיר. הסיור יתמקד במתחם ביאליק–אלנבי, מיקרוקוסמוס אורבני מרתק, שדרכו תידון העיר המשתנה לנגד עינינו.

המרכז האקדמי ויצו חיפה עם תערוכה מרקמים של זהות

"עשה מעשה טוב", "ללא כעס תגיע לגן עדן", "נהל ויכוח רק מתוך חוסן" האמן, מוחמד סעיד קאלש, שילב פסוקים אלה ואחרים מהקוראן בעבודותיו. אירועי "שומר חומות" בשנה שעברה, שהיו מלווים בהתנגשויות אלימות, פגעו קשות במרקם הרב-תרבותי של העיר והתחוללו, בין היתר, במושבה הגרמנית שבחיפה, סמוך מאוד למיקומו של המרכז האקדמי ויצו חיפה. התערוכה "מרקמים של זהות" של האמן מוחמד סעיד קאלש, באוצרות בלו-סימיון פיינרו ואביטל בר-שי, נותנת ביטוי לרב תרבותיות של החברה הישראליות, ושל חיפה כעיר מעורבת שבה חיים זה לצד זה יהודים וערבים ומציגה את הצורך בהידברות בין הקהילות תוך מתן כבוד הדדי, ומתוך רצון להכיר את האחר. בתערוכה, נבחן מוטיב הקליגרפיה והערבּסקה, הלקוח מהתרבות המוסלמית והמשולב ביצירתו של האמן. בשילוב טכניקות שונות, בעיקר של עבודת עץ וקולאז', אוסף האמן מילים ומשפטים ואת החלקים החסרים בקומפוזיציה, משלים באמצעות הערבסקה, בפעולת עבודה בעץ. התערוכה תיפתח בתאריך ה-7.3.22 בגלריה של המרכז האקדמי ויצו חיפה, רח' הגנים 21,  בין השעות 20:00-10:00

בית האמנים ירושלים עם תערוכות האביב מרץ – מאי 2022

ימימה ארגז פרומן / מבט לאחור: 1971 – 2021 (ציור)

אוצרת: שלומית ברויר. תערוכה רטרוספקטיבית המיתרגמת מילולית ורעיונית כ"מבט לאחור", נדרשת בשגרה לפרישתו של סיפור כרונולוגי-היסטורי, תוכני או רעיוני רחב יריעה. אולם המדפדף בפרקי יצירתה של האמנית ימימה ארגז, עשוי לחוש מפח נפש בניסיונותיו לתור אחר נקודות עיגון לשם פענוח עלילותיה. שטף מושאי עבודתה, שליטתה ומיומנות דילוגה בין סגנונות, חתירה להתנסוּת תמידית כאורח חיים וכתוואי לפעולה, אינם מאפשרים רצף לינארי מובהק, אלא קיום, גם אם לעיתים כאוטי נחרץ בדחייתו כל ניסיון לאכוף עליו מבנה תמטי סדור או יד מרסנת. נאמנה לדרך עבודתה זו, אך ערוכה לקראת כינונה של רטרוספקטיבה, מזמנת ארגז לתוך מרחבי התערוכה מבט נוסף השוזר את ה"מלכתחילה" עם ה"בדיעבד" . זוהי קריאה המציעה לאחד את המבט קדימה עם המבט לאחור ולמפות שתי וערב את צירי הזמן והמרחב כמוליכי זיכרון בין קטבים אלו. סיפור אישי, דיוקן משפחתי ותפיסות תרבותיות-חברתיות-פוליטיות, נארגים לכדי ממוּאר ויזואלי רב מבעים. מפגשי גלריה:  יום שלישי 15.3.22 בשעה 17:00; יום שבת 7.5.22 בשעה 12:00

דוד פרנקל / הנוף נעשה דיוקן  (צילום, וידאו)

אוצרת: נוגה דוידסון. תערוכתו של דוד פרנקל עוסקת במופעים של טבע מתורבת ומעוררת שאלות על האדם, על הטבע ועל מוזיאונים לאמנות ולהיסטוריה. ההצבה בתערוכה, מאזכרת אופני תצוגה הנהוגים במוזיאוני טבע. כמותם, גם עבודותיו של פרנקל, מציגות את עולם החי באופן מלאכותי, תיאטרלי ומוגחך. האמן מסמן מופעי תִּרְבּוּת גרוטסקיים ומקצין אותם עוד, חושף בציניות את כניעתו לדחף האנושי לסמן, לקטלג ולתת שם לכל דבר: למצוא צורות בעננים, להפוך את הנוף לדיוקן של עצמנו. מבטו האירוני של פרנקל על הטבע המתורבת סודק את הנרטיב, המציג את האדם כבעל החיים הנעלה והתבוני ביותר. האמן, לשיטתו, כמוהו , כליצן הסאטירי, אותו שוטה, המתהלך ברחוב ומשמיע בקולי קולות את תורתו. התערוכה תוהה, שמא הסיפור האנושי שמציע הליצן הולם את המציאות יותר מזה של החוקר המלומד. מפגש גלריה: יום חמישי 31.3.22 בשעה 17:00

סיוון נשרי / כף כוכב (ציור, פיסול)

אוצרת מלווה: עלמה יצחקי. נקודת המוצא לתערוכה של סיוון נשרי יוצאת מתוך סקרנות באשר להתנהגויות הבסיסיות של חומרים. היא עובדת עם התגליות ועם התאונות המתרחשות, כשמניחים לחומרים להתנהל כדרכם. מתוך התקריות בחומר, צומחים דימויים אשר מתגלגלים ומתפתחים זה מתוך זה, בעוד החומרים משנים צורה ומצבי צבירה.

בתערוכה "כף כוכב" מציגה נשרי שני גופי עבודה שהתפתחו במקביל: ציורים על נייר ופסלים, המבוססים על יציקות בחומרים שונים. בעבודות הפיסול היא עובדת עם אובייקט מקור אחד: כף דקל מסוג וושינגטוניה, שאותה היא מעבירה סדרה של התמרות.

החומר נוכח בציוריה של נשרי לא פחות מאשר בפסלים: הציורים נובעים מן האופן שבו נספגים הפיגמנטים במצע הנייר, נשטפים ממנו ומגיבים אליו. הצבעוניות הרוויה והצורות המתאבכות בציורים מובילות את הצופה לעולם של מסתורין טרופי הטמון בגלגולים העוברים על חומרי היצירה. מפגש גלריה: יום שבת 26.3.22 בשעה 12:00

בית האמנים ירושלים, שמואל הנגיד 12, ירושלים. טל' 02-6253653. הכניסה חופשית. www.art.org.il

גלריה גורדון ו- Africa Firstעם זובה – של טפאדזווה טגה Tafadzwa Tega – Zuva

גלריה גורדון ואוסף  יוצאים בשיתוף פעולה חדש הכולל סדרת תערוכות של אמנים אפריקאיים מבטיחים. הסדרה נפתחת בתערוכת יחיד ראשונה בישראל של האמן טפאדזווה טגה, בה מוצג מבחר ציורים בטכניקה מעורבת. התערוכה, שכותרתה זובה (שמש או אור יום), עוסקת במאבקים והחלומות של תושבי זימבבואה. חוסר יציבות פוליטית וכלכלית במשך כמה עשורים כפה על זימבבואים רבים, ביניהם האמן עצמו וכמה מבני משפחתו, להגר. לאחר שמצאו עצמם במדינות זרות, ולעתים קרובות, נתונים לתנאי עבודה ומחייה ירודים, תושבי זימבבואה למדו איך לדאוג לעצמם, ובו בזמן, לא לוותר על שאפתנות. ניגודים אלו – שמחה ותשוקה מצד אחד, ניצול וניכור מצד שני – באים לרוב לידי ביטוי בצילומים מבוימים. בצילומים אלו אנשים מתלבשים במיטב מחלצותיהם, בוחרים רקעים מפוארים ומדגמנים. הציורים של טגה מבוססים על צילומים אלה, ומעבירים את החוסן והנחישות של בני ארצו לחיות (או, לפחות, להקרין) חיים טובים יותר. חלומות נרקמים בחושך ומתממשים באור: זובה .הזומבאני (עלה תה מעץ שיטה צהובת גזע), מרכיב את הרקע של כל אחד מהדיוקנאות. זומבאני הוא צמח מרפא שבמשך דורות סיפק מזור למחלות שונות ולאחרונה אף כנגד הקורונה. בעוד שיעילותו שנויה במחלוקת, טגה מתייחס לזומבאני באופן סמלי: "אנחנו הזימבבואים, מפוזרים על פני הגלובוס והזומבאני מחבר אותנו לבית ולמסורת. הוא מזכיר לנו את השורשים שלנו, את המקום בו גדלנו. האימהות והסבתות של כולנו חלטו עבורנו את הצמח הזה כשחלינו, הפרח שלו הפך לסמל של זהות לאומית המושתתת על בסיס של טיפול והוא משרת אותנו כקמע נגד אבל".

טפאדזווה טגה נולד בהאררה ולמד אמנות בגלריה הלאומית של זימבבואה. בשנת 2008 עבר טגה לדרום אפריקה, ולאחר מכן הצטרף לסטודיו לאמנות 'תקווה טובה'. השתתף במספר תערוכות קבוצתיות והציג תערוכות יחיד בקייפטאון וביוהנסבורג, דרום אפריקה, וכן בלוזאן, שוויץ. עבודותיו נמצאות באוספים פרטיים בולטים, ביניהם Leridon Collection   Spier Arts Trust, Nando’s ואוניברסיטת קייפטאון. טגה מתגורר ויוצר כיום בקייפטאון שם עושה את התמחותו ב- Studios Greatmore.

גלריה גורדון – הפלך 6 ,תל אביב. פרטים www.gordongallery.co.il

ספרות ושירה

אמזונה של ורד בוסקילה

במשך חלק ניכר מהקריירה שלה, בזמן שכל הסובבים אותה ראו ספורטאית אולימפית, מצליחנית, עורכת דין, מודל לחיקוי, ורד בוסקילה הביטה במראה והרגישה לא מספיק טובה, לא מספיק הישגית, עם הפרעות אכילה ותחושה עמוקה של כישלון ואכזבה. הסיפור שלה, לא פחות מסיפור הצלחה של השתתפות בשלושה משחקים אולימפיים וזכייה באין ספור מדליות, הוא סיפור על החיים האמיתיים והנסתרים של הספורטאים, שמאחורי החיוכים למצלמות מחביאים קשיים, כישלונות, כאב, דימוי גוף בעייתי ועוד.

ורד בוסקילה, חושפת בספרה 'אמזונה' הכל על ההתעמרות שעברה ממאמנה בימיה כספורטאית – החיים האפלים מאחורי התהילה האולימפית. הספר נע בין רגעי שפל בדמות חיטוט בפחים אחרי שאריות אוכל בתקופות של הרעבה שיטתית, התעללות רגשית ממושכת מצד מאמנה והאיש שבין השאר בזכותו הפכה לאלופה, לבין רגעי שיא עם שותפותיה לסירה, הצלחות מסחררות, פרישה כואבת שאחריה קרירה חדשה, וגם קצת ספוילרים מ'הישרדות' שבה השתתפה.

ורד פגשה את מאמנה לראשונה בגיל 9. הוא הגיע כבחור בן 19 לבית הספר שלה בבת-ים לגייס את הדור החדש למועדון השיט. מאז הוא טיפח אותה, לימד אותה כל מה שהיא יודעת. 'בלעדיו לא הייתי מגיעה לאן שהגעתי וזה היה מעבר למערכת יחסים של תלות רגילה, חניך-מאמן, אלא אפילו אבא מול ילדה. הוא היה המאמן היחיד שלי כל החיים, מגיל תשע ועד עשרים ותשע. השיטות שלו, סגנון הדיבור, היו ברמה סובייטית. הייתי צריכה להיות סופר קשוחה'. אחד מסוגי האלימות הבולטים פחות ומדוברים פחות בספרות ובתרבות הפופולארית הוא אלימות של מאמנים ואנשים צוות כלפי ספורטאים, ובעיקר ספורטאים צעירים. הסיבות לכך שלא מדברים על האלימות הזו הן רבות אבל בעיקר בגלל שהיא נסתרת. הקשר בין מאמנים לספורטאים מאופיים בקשר שתיקה חזק, שאפילו המשפחה של ורד לא הוכנסה אליו. כיום ורד מבקשת לשפוך אור על תופעת ההתעמרות בעולם הספורט, 'המוגנות בספורט היא הדבר הכי חשוב וזו משימת חיי".

ורד בוסקילה (38) עורכת דין, מכהנת כסמנכ"לית הוועד האולימפי בישראל, אמא של שחר.

אמזונה זמין בחנויות הספרים, באתר של ורד בוסקילה ובגרסה דיגיטלית באתר עברית.

ביום שלבשתי אדום של דנה עמר יהושע

במשך 40 שנים שמרה דנה עמר יהושע על סוד שאיש בעולם לא ידע מלבדה. כלפי חוץ היא חיה חיים נורמטיביים: היא נישאה וניהלה קריירה מצליחה אבל הסוד שקברה בתוכה חלחל אל כל חלקה טובה. באופן מודע ולא מודע כאחד הוא שלט על חייה, בחירותיה ויחסיה עם בני משפחתה, כמו גם עם עצמה. כעבור ארבעים שנים הצליחה דנה לומר את המילים: הייתי ילדה שעברה פגיעה מינית. מדוע בחרה דנה לחיות בסוד? למה היו לה רגשות אשם? ואיך מתגברים וחיים מלאים עוצמתיים מתוך הקושי?

באוטוביוגרפיה כנה ומטלטלת פורשת דנה עמר יהושע בפני הקורא את מסעה האישי, שכלל התפכחות פנימית והעצמה של אישה אחת אמיצה, בדרך אל גילוי העצמי:  "חשפתי את הסיפור שלי כדי להעביר מסר ברור: 'תאהבי את עצמך כפי שאת'. בחרתי לשלם את מחיר החשיפה על מנת להציף את הנושא, כדי שהבושה לא תהיה עוד אצל הקורבן. חייבים לדעת כי אין עוד מקום לדעות חשוכות ולשתיקה, בשנת 2022 אסור שקורבנות יחושו בושה".

הספר 'ביום שלבשתי אדום' מציף את תופעת הפגיעה המינית בילדים: כיצד לקרוא את הסימנים? כיצד לאזור אומץ לספר? ובעיקר איך להתמודד ולבחור בחיים בריאים ומלאי אהבה עצמית על אף הטראומה. עמר-יהושע מעניקה לקוראים תובנות וארגז כלים המהווים השראה לנשים וגברים המתמודדים עם קשיים פיזיים ונפשיים, ומסייעים להם למצוא את הדרך לחמלה, החלמה, מחילה וחיים של שמחה ותשוקה. למרות שחשיפת הסוד גררה תגובות זועמות בקרב חלק מבני משפחתה, החליטה עמר יהושע להפסיק להתעלם מהסימנים, להעמיק חקר לתוך נפשה ולהישיר מבט אל האמת. בדרך היא נאלצה להתמודד עם חרדה ועם חסמים המסתתרים מאחורי ביקורת עצמית ושיפוטיות הנובעות מדפוסי חשיבה, התנהגויות וחוויות מהעבר.
"במסעי גיליתי את הקשר ההדוק בין גוף לנפש, עד שלא נותרה לי ברירה אלא להתמודד עמו, עם החשיפה ובעיקר עם עצמי כילדה וכאישה. בעשייתי היומיומית אני מוכיחה כי יש לנו זכות בחירה לחיות את החיים הטובים הראויים לנו. הכלים שרכשתי ועליהם אני מספרת בספרי סייעו לי לחיות חיי הגשמה ולהיות הגרסה הכי טובה של עצמי."
דנה עמר יהושע (49) היא סטייליסטית, מרצה ומטפלת לדימוי עצמי חיובי. היא נשואה למוטי ואמא לעומר ורום.

הספר "ביום שלבשתי אדום" (160 עמודים) הוצאה עצמית. לרכישה בחנויות הספרים, באתר של דנה עמר יהושע ובגרסה דיגיטלית באתר עברית.

משפט אחד ביום – הספר של עידו גרינברג MISMAS@

עידו גרינברג לא האמין שנסיעה אחת במונית תשנה את חייו. היה זה ערב תשעה באב, לא היום הזוהר ביותר בחייו, וברדיו דיברו ללא הרף על "ואהבת לרעך כמוך". לגרינברג, כמו לרבים מאתנו, הייתה חסרה אהבה עצמית והמילים שקיפצו ללא הרף במוחו היו: "ואהבת לרעך כמו פיצה".
ברגע הזה נולדה הפינה #משפטאחדביום. גרינברג החל לכתוב בכל יום משפט העוסק בעולמות היומיומיים, הישראלים, האותנטיים. בעולם שבו לא אחת מסתירים רגשות תחת פילטרים ותמונות, בחר גרינברג במילים חשופות.

במסגרת #משפטאחדביום נכתבו יותר מ-2000 משפטים שתפסו מקום בשיח, בתרבות ובליבם של ישראלים רבים. המשפטים בולטים בצורתם (פונט תנכי מנוקד) ובניגודיות שבין נראותם לתוכנם. אלו הם משפטים מצחיקים, נוגעים ללב, כנים ושנונים. חלקם מתייחסים לשגרה וחלקם לנכסי צאן ברזל, והם מאפשרים לקהל להזדהות עם רגעים שמחים וקשים כאחד, שהזדקקו למספר מילים מדויקות, פשוטות בתחכומן.

המותג שנולד וחגג את השפה העברית, צמח מאפס למאה. גרינברג, הידוע בכינויו MISMAS, הפך לשם מוכר בכל בית בישראל בזכות פינת אינסטגרם שהתבססה כמיזם תרבותי, אופנתי, חברתי ומסחרי. המשפטים נכנסו לז'רגון הישראלי, צוטטו וקועקעו ואף הפכו לפינות לימוד בבתי ספר בסיסי צה"ל ואוניברסיטאות. הם הודפסו על חולצות, מחברות, כוסות, שלטי חוצות ועל שלל מוצרים ואפילו זלגו החוצה אל העולם.

כעת רואה אור לראשונה ספר הביכורים של גרינברג: "משפט אחד ביום"(הוצאת כנרת זמורה, ביתן-דביר). זהו ספר מתנה מושלם לכל מי שהשפה העברית, אותנטיות, הומור ורגש פועמים בלבו. ניתן למצוא בו יותר מ-250 משפטים, לצד אנקדוטות מרתקות מאחורי כתיבתם, פרשנות של גרינברג וסיפורים מאחורי הקלעים של חלום שהתגשם, עבור מי שלא ידע שזהו חלומו. הספר יהיה זמין לרכישה בארץ ובעולם ויאפשר לכל מי שקורא אותו למצוא את המילים שמדברות אליו ברגעים מגוונים במסע החיים ולהרגיש טיפה פחות לבד.

"זוהי לידה מאוד משמחת עבורי. הייתי צריך לבחור 250 משפטים בלבד, מתוך למעלה
מ-2000 משפטים שנכתבו, כשמאחורי כל אחד מהם מסתתר סיפור שלם – רגעים מרגשים, מצחיקים ושוברי לב מחיי האישיים ומהחיים שלנו כאן, בארץ. מפעם לפעם אני שומע ש'עוברים על הפיד שלי' בשולחן שישי, קוראים יחד ומתאימים משפטים לכל אחד מבני המשפחה. כל אחד יוכל למצוא בספר משהו ממנו. הזכות לדייק אנשים במילים מגיעה עכשיו אל הכתב, אל המרחב הלא וירטואלי, וזה מרגש אותי במיוחד."

הספר ראה אור בהוצאת "כנרת זמורה". ניתן לרכישה בכל חנויות הספרים ובאתר ההוצאה.

ארטפורט תל אביב עם יריד ספרי אמן 2-5 במרץ

יריד ספרי האמן הראשון והגדול בישראל חוזר! למעלה מ 300 ספרים של יותר מ 200 אמנים, וכ 20 אירועי ספרים הכוללים שיחות, פאנלים והשקות, לצד 3 מיצגי אמנות חדשים, סדנאות פנזינים והפתעות נוספות בסוף שבוע שמוקדש כולו לספרים ואמנות. יריד ספרי האמן הראשון בישראל נערך בארטפורט ב 2015 ומשך אליו מיד אלפי מבקרים וקונים לסוף שבוע של ספרים ואמנות. היריד עורר עניין רב והוביל לפריחה בתחום ספרי האמן בארץ. לאחר הפוגה של מספר שנים עקב מעבר לבניין חדש ומגבלות הקורונה הוא חוזר גדול ועשיר מתמיד.

ביריד יוצגו למעלה מ 300 ספרים – רבים הם אובייקטים אמנותיים ייחודיים שעומדים בפני עצמם ומרחיבים את פעילותו של האמן, חלקם מלווים תערוכות, חלקם מסכמים תקופה וכולם פותחים צוהר לעולם חדש שמתקיים בין הדפים. צילום, ציור, הדפס ואיור, כריכות קשות מעור לצד דפים שחוברו במהדק סיכות, מילים שנשזרות בדימויים, דימויים שהופכים לסיפור, דפדוף שהופך למסע – יריד ספרי האמן הוא חוויה מסעירה ומעוררת חושים. מבחר הספרים ביריד נע בין ספרים שצויירו ונכרכו ביד לכאלו שהודפסו בבית דפוס, בין מהדורות של אלף ספרים למהדורה של ספר אחד יחיד ומיוחד. אירועים מיוחדים ביריד:

"חדר הכפפות הלבנות" יוקדש להצגת ספרים יקרי ערך, שנעשו בעבודת פרטנית או בטכניקות הדפס שונות, באופן עצמאי או באחת מסדנאות ההדפס. ספרים שנדיר לפגוש ושהדפדוף בהם לרוב דורש כפפות לבנות כדי שלא ייפגעו.

סדנת פנזינים של תחנת הנייר – תפעל במהלך כל היריד. באווירה של ארגז חול, בעזרת זירוקס, מכבש, נייר ומספריים יוזמן הקהל ליצור פנזינים בשלל נושאים.

במסגרת המופעים ביריד מיה שרבני תגלם את דמותה של פרופסור שולה (שלי) קופרמן, נציגת האקדמיה לאמנות באוניברסיטת HOU. גברת קופרמן (שמגיעה לביקור מולדת במיוחד ליריד וגם כי יש ברית במשפחה) מציעה לבאי היריד אוזן קשבת מתחום האקדמיה, תמיכה לרוכשים ספרי אמן לראשונה או למי שמחפש להעמיק את האוסף שלו. לצד כל אלה גם תערוך ניתוח אישיות וקריאה ׳מוארת׳ בכותרים.

קרן כ"ץ, בטכניקת עבודה מהפנטת, תכווץ ותגדיל ספרי אמן לגדלים שונים ותעניק למבקרים מתנות למזכרת.

לצד הספרים יתקיימו ביריד שיחות ופאנלים על ספרי אמן בהשתתפות אמנים, אוצרים, עורכים ומעצבים, אירועי השקה לספרים חדשים ומיצגי אמנות שונים שנוצרו במיוחד ליריד ועוסקים בספרי אמן, לצד "סדנת פנזינים" של ערוץ הנייר בו יופקו ויודפסו חוברות אמן במהלך היריד.

בשיחות ישתתפו אמנים, אוצרים, עורכים ומעצבים העוסקים בתחום ספרי האמן, ביניהם: מרב סלומון, בתיה קולטון, איתן אלוא, אורנה גרנות, כרמית גלילי,  ליהי תורג'מן, שירה סתיו ועוד.  מצורפת תוכנית האירועים.

לתוכנית מעודכנת אנא בקרו בwww.artport.art היריד נערך בשיתוף פעולה עם חנות הספרים החדשה מגזין 3 ספרים יפו. רביעי וחמישי 12:00-22:00 | שישי 10:00-16:00 | שבת 10:00-18:00. ארטפורט, רחוב העמל 8, תל אביב. למידע נוסף

סינמטק תל אביב עםzoom  לאהבה עד ל-30.3
בסינמטק תל אביב מוצגת החל מתחילת השבוע ועד ל-30.3 תערוכה ייחודית בשם: "zoom לאהבה", שהאוצרת שלה היא האמנית גליה שכטר. בתערוכה הייחודית משתתפים מאיירים, צלמים, ציירים ומשוררים, שיציגו יצירות בשילובים של ציור ושירה ואיור ושירה. אמנים מדיסיפלינות שונות וממדיות שונות חברו ביניהם בשיתוף פעולה בין ציור, איור ושירה יוצגו גם צילומים , ציורים וקליפים להאזנה.
אירוע הפתיחה של התערוכה יתקיים ביום שלישי 1.3 בשעה 19:00 בסינמטק, בסמוך לקפיטריה, ובמהלכו יקריאו המשתתפים שירים שלהם המוצגים בתערוכה לצד יצירות נוספות. האמנים המשתתפים בתערוכה הם: יחיאל לוי, סיגל זהבי, נורית בהונקר, נועם תומר, ליה בורס, טל סלע, אורלי נבל, איריס בשירי, דנה שלו, איריס שפירא ילון, רות ירדן, עדן שפילמן, הדס פורגס, חגית כרמל, אורנה ארז, אורנה הוכרמן, יהורם גלילי, מור שניידר, ד'ר עמיר תומר, גלי נווה שטרן, לאה פוקס-הרץ, אורית כרמל רפאלי, מרי קרקו, תמרה חלוצי, אורית קלאפיש, דנה טולר, דב פוקס וגליה שכטר.
בתערוכות, שגליה שכטר אוצרת ומשתתפת בהן, היא משלבת בין המדיות השונות. התערוכות שלה הן בדרך כלל חברתיות והנושאים שלהן עוסקים במתרחש בתרבות, באמנות ובפוליטיקה בארץ ובעולם. חשוב לה להדגיש כי חלק מהאמנים המשתתפים בתערוכה הוציאו לאור ספרי שירה וכי "כמו תמיד בתערוכות שלי חשוב לי לייצר במה עבור
אמנים בתחילת דרכם לצד אמנים בשלים שמציגים בתערוכות רבות. בקריאת המפה שלי, צו השעה, החברה שלנו נמצאת כבר הרבה זמן עוד לפני משבר הקורונה במשבר של ערכים: אין סובלנות ואין שיח. אנשים יצאו להפגין ברחובות ויש כאלה שניסחו זאת כמלחמת אחים. משבר הקורונה בארץ ובעולם גם פגע בכולנו כלכלית וחברתית. התערוכה עבורי היא נתינת מקום לעולם, שבו האמנים מבטאים שיח על אהבה בכל רובד אפשרי. התערוכה כוללת ביטויים של אהבה על צורותיה ומורכובויותיה והיא מהווה במה לצופה להזדהות עם אותם אמנים הנחשבים לקול חברתי בימים אלו. זו עמדה חשובה לי כאדם, כיוצרת
וכאוצרת".
לדבריה, הקונספט הייחודי של התערוכה מתאים לסינמטק תל אביב, שבו מתקיימות מדי חודש תערוכות. "האווירה של התערוכה, הרעיונות היצירתיים, המגוון העשיר של יוצרים ויצירות, כולל קליפים שיוצגו, מתאימים לאווירה של הסינמטק שנערכים בו אירועים רבים, פסטיבלים, סרטים, הופעות והרצאות. יש גם משמעות למיקום התערוכה בכניסה לסינמטק. כשהייתי בפריז אהבתי מאוד את כיכר פומפידו, מקום שיש בו מוזיאון ואמנות קלאסית לצד אירועי תרבות כמו מייצגים של אומנות צעירה ותוססת.
חודש מרץ מסמל את האביב וזה מתאים לנושא האהבה. ה- zoomהוא כמובן חלק מתקופתנו כי התקשורת האנושית עברה ל-zoom בכל תחומי החיים: חינוך, הייטק, כנסים, דייטים, סדנאות ועוד. המרחב הבין אישי והתקשורת בארץ ועם חו"ל עברו ל-zoom, וזאת חלק מהאמירה ומהתקופה שבאות לידי ביטוי בתערוכה".
גליה שכטר עוסקת מזה שנים רבות בציור ובכתיבה. היא הציגה את יצירותיה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ובחו"ל. החיבור בין המילה הכתובה לדימוי הוויזואלי מעסיק אותה כיוצרת וגם כאוצרת. היא הוציאה לאור ארבעה ספרים: ספר השירה "מושיטה לך אדי אוקיאנוס" (הוצאת הקיבוץ המאוחד), ספר הילדים "כנפי הקסם של אמא" (הוצאת סער), "הקטר הכחול שיכול – אמנות כביטוי ליכולת" (בשיתוף אוניברסיטת חיפה, הקרן ליוזמות חינוכיות ומשרד החינוך), וספר השירה "דבש, ים וזהב" (הוצאת ספרא") שבו מופיעים שירים, ציורים וצילומים מתערוכות שלה בארץ ובעולם.
יצירותיה שיוצגו בתערוכה החדשה יכללו הדפס שמשלב ציור, שירה, צילום. "הנושאים של יצירות אלו מדברים על מרחבים של אהבה, זוגיות, אהבה לבן שלי, למשפחה, שירים מנופי הילדות ונופי הארץ וחו"ל, אני עוד מתלבטת לגבי העבודה שאציג. עדיין לא החלטתי איזה מבין הביטויים הרבים של האהבה אני מציגה. בשנת 2022 צורות האהבה והמשפחות שקיימות הן מגוונות, והפיתרונות הם עשירים ומגוונים. כיום יש משפחה חדשה ודרכים נוספות לבטא אהבה וליצור משפחה והורות, כאוצרת וכיוצרת אציג אושר ועושר מופלא מעולם האהבה שלי שהפך גם לביטוי באומנותי".
לדבריה, החיבור שלה לנושא התערוכה נובע מכך שהריפוי האמיתי שלנו נעשה ברובד האישי, הבין אישי, הזוגי והחברתי. "אנו ניזונים מאהבה, מייצרים אהבה וזה חיוני לקיומנו. זה לא תמיד קונקרטי במובן של בני זוג כי יש הרבה צורות לאהבה. פסיכולוגים רבים, חוקרים, אומנים ופילוסופים עוסקים במושג הזה, והספרייה האישית של כולנו מלאה בספרים על אהבה ובפס הקול של החיים: המוזיקה, הטבע, הנוף האנושי והחברתי מוזן מאהבה. צריך לזכור שהליבידו כיסוד חיים הוא גם האגרסיה במונחים של פרויד. בשנים האחרונות אני עוסקת בנושא האהבה וגם בחיפוש אחר היופי, למרות המורכבות והצד הנמוך של החיים. התשובה שמצאתי טמונה בכוח של האומנות והאהבה, שמחזירות את כולנו לפסים אנושיים שבתקופה זו יותר הכרחיים. כולנו נעים בתוך
המחדלים ובכוח המורכב של החיים, שמייצר אפלה וקושי, ובתוך הכוח שמביא ריפוי, איכות חיים ואנושיות. ובדיוק בכל זה עוסקת התערוכה".
Zoom לאהבה סינמטק תל אביב, שפרינצק 2, תל-אביב.

פרסים ואותות

פרס רפפורט לאמנות לשנת 2022 לאתי יעקובי ואבי סבח

אתי יעקובי היא כלת פרס רפפורט לאמנית בכירה לשנת 2022. אבי סבח הוא חתן פרס רפפורט לאמן צעיר ומבטיח לשנת 2022. שווי הפרסים לאמנים הזוכים השנה הוא בסך 140,000 דולר: הפרס לאמן בכיר כולל 35,000 דולר שיוענקו לאמן עצמו ומימון תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות, מלווה בקטלוג. הפרס לאמן צעיר ומבטיח כולל 15,000 דולר שיוענקו לאמן עצמו ומימון תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות, מלווה בקטלוג.

סך מימון התערוכות לזוכים יעמוד השנה על 90,000 דולר. כל אמן זוכה בפרס יתרום עבודה לאוסף רות וברוך רפפורט לאמנות ישראלית – האוסף כולו ייתרם למוזיאון תל אביב לאמנות.

** אתי יעקובי, ילידת יפו 1961 למדה אמנות בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב ולימודים קלאסיים ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. מציגה ציור בתערוכות יחיד וקבוצתיות משנת 1981. ב1997 הציגה את תערוכת היחיד "העולם המופלא 3" במוזיאון תל אביב לאמנות. יעקובי חיה ועובדת בתל אביב, מלמדת באקדמיה בצלאל ובמדרשה לאמנות. זכתה בפרסים שונים וציוריה נמצאים באוספים פרטיים ובאוספי מוזיאון תל אביב ומוזיאון ישראל.

בעידן בו שטף הדימויים הדיגיטליים ממסך את חווית הנראה, דבקה אתי יעקובי בציור כמרחב פעולה ושהות. לאורך ארבעה עשורים עבודותיה מתארגנות בסדרות הנעות בין הציור הפיגורטיבי והמופשט ומקיימות חיבור עמוק להיסטוריה של הציור המערבי הקלאסי. ציוריה המוקדמים הציגו מופעים מחודשים ווירטואוזיים של שילוב בין דמויות מוכרות מעולם האנימציה של וולט דיסני ובין ציוריו של דורה לסיפורי התנ"ך. אותו מרחב של חיפוש קול אישי ונשי ביחס למופעי ציור מנוסחים, הפך עם השנים לערוץ בשל ומעורר השראה של התמסרות לאמת הפנימית של הציור. בין סדרות הציורים של השנים האחרונות בולטת סדרת "הציורים השחורים" בהם דימוים שהיו לשפה האישית של האמנית כגון קופים, תפוזים וגולגולות בוקעים ממעבה החשיכה . לצדם מתפתח מחזור ציורים גדולים ובהירים הלוכדים באורח כמעט פלאי את המראה של אור מסמא, קורן, מרצד – לכאורה ציור מופשט אך למעשה תיאור ריאליסטי, נאמן, של אור ואוויר. אפקט הצפייה זה הוא תולדה של פעולה גופנית ושל פרקטיקה ציורית מיומנת. ליעקובי נוכחות משמעותית כמורה, המעניקה בפעולתה העקבית אישור ותוקף לציור היום.

** אבי סבח , יליד מעלות תרשיחא 1977 סיים תואר ראשון בהצטיינות בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב ומלמד בה  משנת 2006. ממקימי גלריה ברבור, בירושלים. היה חבר בהרכב הסאונד "שלישיית אותו עולם" עם האמנים גבי קריכלי ופסח סלבוסקי ז"ל. מציג ציור ופיסול בתערוכות יחיד וקבוצתיות משנת 2005. ב2020 הציג את תערוכת היחיד "אפיים ארצה" במוזיאון הרצליה לאמנות. זכה בפרסים שונים, ביניהם הפרס לציור ע"ש אסנת מוזס ופרס שרת התרבות. עבודותיו נמצאות באוספים פרטיים ובאוסף מוזיאון תל אביב לאמנות. עבודתו האלכימאית של אבי סבח היא חיפוש מתמשך אחר אבן החכמים, נוסחה מזוקקת של חומר צורה ומהות. יצירתו מעוגנת בעבודה על נייר ונגזרותיו, תוך התכתבות עם מסורות ובמקביל לכך חריגה מאופני פעולה מקובלים. עבודתו מושפעת ומונעת מזיכרון וריאקציות בין חומרים, ומהמפגש בין חומרים פיזיים לחומרים מנטליים. לעיתים הציור לובש ממד שלישי, מתפשט ותופס מקום בחלל. חומרי הציור של סבח מגוונים  והעיסוק בהם אינטנסיבי – זפת, דפים שרופים, נחושת, קרעי ג'ינס, שומן פנים ועוד. בשנים האחרונות עבודתו של סבח קיבלה תפנית ומגופי עבודה עזי צבע והבעה הוא עבר לרישום על נייר, בפורמטים קטנים ובטכניקות מסורתיות ,כמו רישום פחם או אקוורלים. סבח לא נענה לתכתיבי המקום והזמן, למצופה מ"אמנות עכשווית". עבודתו מופעלת כולה מחזיונות פנימיים, עולם של סמלים ומיתולוגיות, מראות ראשית ואחרית, דימוי בריאת אדם, תוהו ובוהו, מבול קוסמי או שקט על פני המים. החומריות המהותית לעבודותיו המירה צורה בסדרות הבשלות בעבודתו – המים באקוורלים שהוא יוצר כעת הם מים שאגר מאגלי טל שנקוו על גבעולים ועלים בבוקר או מי ערפל שהתעבו. העוצמות והכנות ביצירתו נוכחים מראשיתה ומכוננות את הקסם החידתי והפורה ביצירתו.

חבר השופטים בועדת פרס רפפורט לאמנות לשנת 2022: יצחק ( איצ'ה ) גולומבק , טניה כהן-עוזיאלי , מירה לפידות, דלית מתתיהו, רבקה סקר, עירית רפפורט

כאן 11 עם 104 מועמדויות בפרס האקדמיה הישראלית

"המפקדת" מוביל במספר עם 16 מועמדויות, ואחריו "קופה ראשית", "עלומים", "הד קולך" עם 13 מועמדויות. טקס פרסי האקדמיה ייערך ב-24 במרץ וישודר בשידור חי ב-כאן 11

כאן 11 מוביל במספר המועמדויות בפרס האקדמיה הישראלית והוא ניצב בפער משמעותי לפני כל גופי הטלוויזיה האחרים, עם 30 תוכניות המקבלות 104 מועמדויות ב-44 קטגוריות שונות. הסדרה המובילה היא "המפקדת" עם 16 מועמדויות, ובהן פרס הדרמה הקומית הטובה ביותר, המשחק, הבימוי, התסריט, הצילום, המוסיקה מקורית, הליהוק ועוד, ואחריה הסדרה הקומית ששברה שיאי צפייה "קופה ראשית", וסדרות הדרמה "עלומים" ו"הד קולך" עם 13 מועמדויות. גם בתחום הדוקו והדוקו-ריאליטי קיבל כאן 11 שורה של מועמדויות. התוכנית "סליחה על השאלה"  זכתה ב-5 מועמדויות, והסדרות "טיפול זוגי", "מצב נפשי" ו"טיול אחרי צבא" קיבלו 4 מועמדויות.

תוכניות נוספות: "החנות שיש בה הכול"  ו"פמת"א" עם 3 מועמדויות, "בואו לאכול איתי", "הבלתי חשובים", "זהו זה", ו"סיפורים מהכורסה" עם 2 מועמדויות, ו"דוקו טיים", "יוצאים מהכלל", "לוחמים" "מהצד השני", "סוכן תרבות", "ערב עם שי שטרן", "פגישה עם רוני קובן", קארפול קריוקי", "שאלה תשובה", "סבתא בישלה" ו"תנו לעבוד" עם מועמדות אחת.

תוכניות כאן חדשות שעלו לגמר: "משחקי הכיס" מועמדת בקטגורית "תוכנית האקטואליה", וסדרת הכתבות "ארץ -עיר" של אורן אהרוני מועמדת בקטגוריית "תוכנית התחקירים"

טקס פרסי האקדמיה ייערך ב-24 במרץ וישודר בשידור חי ב-כאן 11.

קול קורא – מבואות

מבואות: קרן הרעיונות ע״ש יואב בראל הוקמה על מנת להניע פעולות עכשוויות בהשראת רעיונותיו של האמן, המבקר, והמורה יואב בראל ז״ל. הקרן פועלת לאפשר מחקר על ועם אמנות ופיתוח רעיונות בין-תחומיים חדשים, תוך שיתוף פעולה עם קהילות וארגונים בשדה האמנות.  אתר מבואות משמש כמרחב דיגיטלי לאוסף עבודתו וכתביו של בראל, ומקום להשתהות, מחקר ותגובה למפעל חייו בהווה.

אתר: Mevoot.art יואב בראל – איש מפת המבואות

יואב בראל]1933-1977[  היה אמן וסוכן תרבות, שעסק ביצירה פלסטית רב-תחומית, הוראה וביקורת אמנות. הוא ייצג טיפוס חדש בקונטקסט של שדה האמנות בשנות ה- 60 וה- 70 . אמן המממש את האופציה המסתמנת לחירות הרוח, אשר דרש מעצמו מעורבות פעילה בכל שטחי החיים. הוא שימש דמות מרכזית בניסוח תפקיד האמן.ית כסוכן תרבות, בתקופה של תמורות סוערות בשדה האמנות המקומי והגלובלי.

בראל שימש כאיש שיח.ה וחזון עבור רבות ורבים בשדה האמנות המקומי: יוצרות ויוצרים בתחומי האמנות הפלסטית, הקולנוע, המוסיקה, השירה והספרות. כמבקר, כתב באופן קבוע בעיתון הארץ, ותרם מידיעותיו בתחום התרבות בתחנות הרדיו השונות. כמורה בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, היה ידוע בשילוב תיאוריה ופרקטיקה של האמנויות בצורה חדשנית ומקורית. בראל נפטר מהתקף לב והוא בן44  בלבד.  בעזבונו נמצאו בין השאר, "הצעה לקרן מחקר ופיתוח באמנות פלסטית", ו"ספר הרעיונות", אשר מהווים השראה לפעילות מבואות.

על איש מפת המבואות ו-עבודותיו הצעה לקרן מחקר ופיתוח באמנות פלסטית

אודות קרן מבואות | הצעה של בראל לקרן מחקר ופיתוח באמנות ספר הרעיונות

בין השנים 1969-1974  הציב יואב בראל על שולחן הסלון שלו מחברת שחורה, בה רשם הצעות ותוכניות לעבודות אמנות. הוא קרא לה ׳ספר הרעיונות׳. טווח ההצעות בה היה רחב ונע בין מדיומים שונים: ציור, פיסול, צילום, פרפורמנס, וידאו-ארט, יצירת תשבצים ומשחקים, סרטים אקספרמנטליים, ועד הקמת מוזיאון להיסטוריות אלטרנטיביות.

עם הזמן הפכה המחברת לפעולה פרפורמטיבית, בה הרעיונות הם בה-בעת אמצעי המחקר, התהליך והתוצר. באי הסלון של יואב, הוזמנו לקחת ממנה רעיונות ולבצע להם פרשנות. הרעיונות נרשמו בעט שחורה, ובעט אדומה נרשם התיעוד של ביצועם על פי שם העבודה, המבצע והמקום בו בוצעה. כך הפך הספר גם לפלטפורמה שיתופית, בו הרעיונות מתקיימים במתח שבין אופק הביצוע הסינגולרי והאפשרות לחזרה והישתנות. בהלימה להלך המחשבה המושגי של התקופה, בראל ראה בספר ״גנרטור״ מושגי – מרחב חופשי ממגבלות חומריות, אשר מאפשר לחשוב מחדש את היחסים בין האובייקט האמנותי, האמן, והצופה. חלק מההצעות מומשו, ואחרות נותרו כהזמנה פתוחה, ועדות לשיח קוד-פתוח, משחקי וסוער של התקופה. רפי לביא כתב על יואב לכבוד תערוכת זכרון, שהוצגה בגלרית שנער ב1981:  ״אפשר לומר שהוא הקדים את הקונצפט, בתחושה שהרעיון יכול להיות התכלית. בעזבונו נשארה מחברת עם הצעות ורעיונות, ויבוא אולי יום שמחברת מעניינת זו תפורסם״.

לקריאה בספר הרעיונות
פעילות מבואות בשנת הקמתה 2021: במהלך 2021 פעל צוות מבואות להקים את הארכיון הדיגיטלי של עבודותיו של בראל, בשיתוף פעולה עם חברת רד אינטראקטיב, ולאפיין את פעילות הקרן. בשל הזיקה של משפחת בראל לתחום הטכנולוגי, החליט הצוות השנה לשים דגש על פלטפורמות דיגיטליות שיתופיות שדורשות פיתוח ונותנות מענה לצרכי קהילות בתוך שדה האמנות כגון: תמיכה באתר לאיגוד האוצרות העצמאי, פיתוח ספריה שיתופית להוראת אמנות, ופרויקט ״מדף: ספרים שהם אמנות״ – ארכיון מקוון דו-לשוני לספרי אמן.ית מקומיים – בשיתוף ארטפורט, מגזין מעלעלת ומשרד החוץ. שלושת הפרויקטים יעלו לאוויר לאורך 2022. מבואות פועלת בשני ערוצים: בהזמנה אישית של סוכני תרבות לפתח רעיונות בין תחומיים חדשים במימון הקרן ובליווי הועדה המייעצת שלה, ועל ידי יצירת קולות קוראים, בשיתוף פעולה עם קהילות וארגונים בשדה האמנות ובקשב לצרכי הזמן המשתנה.

פרוייקטים בתמיכת קרן מבואות

קול קורא לשנת 2022 – מענק לאמנות במרחב הוירטואלי: הקול הקורא הראשון של מבואות – מענק לאמנות במרחב הוירטואלי – יפתח להגשות ב 11.2.2022. המענק מיועד לפיתוח מיזמים אינטרנטיים המאתגרים את גבולות האמנות והשיח על אמנות בסביבה הדיגיטלית. המענק מבקש לתמוך בסוכנות וסוכני תרבות ביצירת פרויקטים חדשים או פיתוח קיימים, ובזאת לתרום להעמקת השיח על ועם אמנות, ולהרחיב את מנעד נמענותה בקרב קהל מקומי ובינלאומי. המענק, על סך36,000  ש״ח, יוענק לפרויקט אחד עבור יצירת פלטפורמה חדשה או פיתוח קיימת. יבחנו הצעות לפרויקטים אמנותיים, מגזינים, תערוכות והתערבויות, אשר עושות שימוש במרחב הוירטואלי. עדיפות תינתן למיזמים בין-תחומיים, רב-לשוניים ונגישים תרבותית, ולמגישות ומגישים אשר פועלים ללא תמיכה ממסדית, בפריפריה החברתית והגאוגרפית.

הגשה למענק פרטים ליצירת קשר 052-4215207 + [email protected]

כתיבת תגובה