חדשות השבוע בתרבות אמנות ותיירות 8/2020

ענף התיירות בכלל ותיירות חו"ל בפרט בקריסה וזועק הצילו ||| מה קורה בגזרת הפסטיבלים וחגיגות לשבועות הקרובים ||| תעופה ושיט חזרה לאט ||| ספרים, תערוכות ואמנות ||| קולנוע חוזר ובעיקר טלוויזיה ||| טיולים בארץ באוויר הפתוח ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

תיירות וקורונה

קריאה להצלת ענף התיירות

ארגון מדריכי טיולים לחו"ל (צילום אריה ברלינר)

פניה של לשכת תיירות נכנסת לראש הממשלה, מפרטת הצרכים והדרישות:

לצערנו הרב ההתנהלות הנוכחית בכל הקשור לטיפול במשבר חסר התקדים שהתיירות הנכנסת לישראל חווה בחודשים האחרונים מהווה מכפיל נזק למשבר מפגיעתו הישירה של נגיף הקורונה. אמירות ברורות באשר לצורך לסייע לענפים שמועד חזרתם לפעילות מתאחר ישנן בשפע, זאת ועוד, כוונות תקציביות גם הן מפוזרות ברוחב לב, אך למרבה הצער ההבנה והכוונה לכאורה בממשלה, על כל אגפיה הרלוונטיים והמעורבים, אינה מתורגמת לפעולות מעשים ותקציבים. חוסר המעש ואי נקיטת פעולות תקציביות הכרחיות לשעה זו דוחקות את מארגני התיירות הנכנסת לישראל אל תהום החידלון הכלכלי. אין מדובר בקריאת מצוקה אישית בלבד להצלת 140 החברות העסקיות של מארגני התיירות הנכנסת לישראל ועובדיהם, שבעלם כורכם חדלו מכל פעילות ויהיו האחרונים לחזור למעגל החיים הכלכליים במשק.

אבדן כלכלי של החברות המשווקות ומארגנות תיירות נכנסת לישראל יגרור נזקים כלכליים אדירים למעגלי עסקים רבים ורחבים הניזונים כולם ישירות מפעילות חברי הלשכה למארגני תיירות נכנסת לישראל. התיירות הנכנסת לישראל מייצרת פרנסה לאלפי עסקים בישראל ובמיוחד עסקים קטנים ובינוניים בפריפריה, וביניהם בתי מלון, חברות אוטובוסים, נהגי מוניות, מרכזי קונגרסים ותערוכות, קניונים ומרכזי קניות, מסעדות, מורי דרך, אטרקציות תיירות, ועד למוזיאונים ומוקדי בילוי.

התיירות המאורגנת לישראל מייצרת ישירות כ-40,000 מקומות עבודה ותורמת תעסוקה והכנסות למעל 150 אלף איש נוספים במדינת ישראל השואבים את פרנסתם מתנועת התיירים למדינה. ללא תיירות נכנסת לא תהיה תקומה כלכלית לאזורים רבים בפריפריה ולערים התלויות כלכלית בתיירות נכנסת כמו ירושלים, טבריה ועוד.

התיירות המאורגנת לישראל שחברי הלשכה אחראים להבאתה מייצרת הכנסות של מעל 8 מיליארד ₪ בשנה, שהם 40% מסך כל ההכנסות מתיירות נכנסת בשנה.

בשנת 2018 ביקרו בישראל 1,255,200 תיירים בטיולים מאורגנים במעל 30,000 קבוצות מאורגנות, למעלה מ-80 אחוז מתוכם הם תיירים נוצרים ובהם קרוב ל- 38% אוונגליסטים.

התיירות המאורגנת לישראל אחראית ל-7.5 מיליון לינות בשנה שמכניסים  כ-3.8 מיליארד ₪ בשנה ומהווים  כ-65% מלינות התיירים בארץ,  פרנסתם של כ-12,000 מתוך סה״כ 35,000 עובדי תעשיית בתי המלון, חדרנים, פקידי קבלה, מאבטחים ועוד תלויה בהגעת התיירות המאורגנת לישראל .

התיירות המאורגנת לישראל אחראית לכ-6.2 מיליון ארוחות (צהרים וערב) מחוץ לבתי המלון בשווי של כחצי מיליארד ש"ח בשנה, כך שהיא מייצרת מקור פרנסה ל-20,000 עובדי תעשיית המזון, טבחים, מלצרים, מארחים וכד'.

חברי הלשכה לתיירות נכנסת לישראל הינם ארגון המעסיקים החתום על ההסכם הקיבוצי של מורי הדרך בישראל ומייצרים  כ-230,000 ימי הדרכה בשנה אשר מהווה מקור פרנסה ישירה למעל 2500 מורי דרך מוסמכים מטעם וע״י המדינה.

התיירות המאורגנת לישראל מייצרת מעל 200,000 ימי נסיעה באוטובוסים לטיולים ברחבי הארץ, כך שהיא מייצרת פרנסה לכ-2600 נהגי אוטובוסים.

התיירות המאורגנת לישראל היא קריטית לפריפריה. היא מייצרת 90% מהכנסות מתיירים בעיר טבריה, 55% מהכנסות תיירים בנצרת והגולן,57% מהכנסות תיירים בעיר הבירה ירושלים ו-55% מהתיירים שמגיעים לים המלח והנגב.

תרומתם הכלכלית של מארגני התיירות הנכנסת לישראל אינה מוטלת בספק והיא קריטית להשבת הכלכלה הישראלית למסלולה ומקומה ככלכלה מובילה בעולם בצמיחה שגשוג וחדשנות.

הצעדים הדחופים הנדרשים לאלתר:

  1. הארכת תוכנית החל"ת הקיימת לעובדי תיירות נכנסת.
  2. הוספת תוכנית חל"ת מקצועית ייעודית מותאמת לשלושה חודשים נוספים.
  3. עדכון תנאי קרן שיווק לתמיכה מ-50% ל-75%.
  4. תקציב תמיכה במסגרות עסקיות שפעילותם מוקפאת כפי שניתן בתחילת המשבר (ארנונה וכו').
  5. קביעה מידית של תאריך יעד לפתיחת השמים ב-1 לספטמבר, בערבון מוגבל ותלוי התנאים המשתנים ושיקולי מערכת הבריאות. (קביעת תאריך בלתי מחייב וכפוף לשינויים יאפשר ניהול קשר עסקי דינמי ואפקטיבי במקום האלם הכפוי כיום בצל חוסר הוודאות המוחלט).
  6. נוהל להאצת החזרת קבוצות תיירים מאורגנות לישראל על ידי סבסוד הוצאות התפעול לקבוצות תיירים.
  7. נוהל רשת בטחון ותמיכה בקיום כנסים וסיורי תמריץ בינלאומיים בישראל.

אירועים ופסטיבלים

אפוס הפסטיבל הבינלאומי לסרטי תרבות ואמנות עולה במתכונת וירטואלית

הפסטיבל שהיה אמור להתקיים בחודש מרץ האחרון, נסגר בערב פתיחתו עם התפרצות הקורונה. על מנת להציע את מיטב סרטי שנתו ה-11 של הפסטיבל בבכורה בישראל, יעלה אפוס אתר ייעודי, בו יוצעו לצפייה עשרות סרטים בפורמט VOD, כאשר לחלקם יתווספו דברי פתיחה מפי במאי הסרטים ומפי מומחים בתחומם. בנוסף, אפוס מתמקד בעידוד יצירה המתעדת את העשייה האמנותית בישראל. במסגרת זו, יוצעו לצפייה גם חלק מהסרטים שהתמודדו השנה בתחרות הישראלית. בין הסרטים:

קולנוע:  מילוש פורמן – החיים כמו שהם בחודש מאי 2000 התראיין במאי הקולנוע מילוש פורמן בניו-יורק, ראיון שמעולם לא שודר. אחרי מותו של פורמן באפריל 2018 נערך הראיון לסרט, מלווה בתצלומים וקטעי סרטים הממחישים את מהלך הקריירה שלו, מתחילת דרכו במולדתו צ'כוסלובקיה ועד הצלחותיו האמריקאיות הגדולות.

ברנרדו ברטולוצ'י, נוסע מתמיד בסדרת ראיונות שנערכה על פני 30 שנה עם הבמאי והמבקר מריו ססטי, ניסה ברטולוצ'י להבין ולתאר למה כסא הבמאי על סט הצילומים היה מאז ומעולם מקומו הטבעי. הראיון שנערך זמן קצר לפני מותו ב-2018, עומד במרכז סרטו של ססטי, מעריץ וחבר, שמשוחח עימו על רגעים משמעותיים בקריירה שלו- מאותו סרט ראשון שנעשה בגיל צעיר כל כך, דרך ההמשך המפואר עם סרטים שהפכו כמעט כולם לחברים במועדון היוקרתי של קלאסיקות קולנועיות נצחיות. דברי פתיחה מריו סטטי – במאי הסרט

מרסלין – אישה ותקופה מרסלין לורידן אייבנס, שרדה כילדה את אושוויץ- בירקנאו, ויצאה משם נחושה לחיות חיי חופש אמיתיים. היא יושבת מול המצלמה ומשחזרת חיים של מי שלא הייתה מוכנה להתאים עצמה לשום מודל נשי מקובל, שיצרה סדרה של סרטי תעודה אמיצים ופורצי דרך, שגילו לעולם המערבי מקומות שעד אז היו נסתרים לחלוטין.

מסע קצר להכרות עם אנייס וארדה, דרך מקטעים קצרים מתוך מיני סדרה שהיא יצרה לערוץ ARTE בשנת 2011, המתייחסים ליצירתה וליצירתם של אחרים, בהומור, אנושיות וסקרנות רבה. דברי פתיחה ואוצרות ענת צום- אילון מהמחלקה לקולנוע בבית ברל

מוסיקה: ביל אוונס הסרט עוקב אחר הקריירה המרתקת של פסנתרן הגאז' הענק דרך התחנות החשובות הרבות בחייו. מי שהקליט עם מיילס דייויס את “Kind of Blue”, תקליט המופת שהפך לאלבום הג'אז הנמכר ביותר בכל הזמנים. מוסיקאים, שותפים לדרך ובני משפחה, מספרים את סיפור חייו של המוסיקאי הייחודי, שבמקביל לקריירה משגשגת חווה טרגדיות רבות ונרדף כל חייו על ידי שדים שהביאו למותו בגיל 51. דברי פתיחה- דובי לנץ, גל"צ, מנהל אמנותי פסטיבל ג'אז בים האדום

ברסנס על ברסנס – BRASSENS PAR BRASSENS – ברסנס הביא לעולם שירים נוקבים על עוולות חברתיות, על חוסר צדק, על בגידות ועל זנות, על שוטרים ושופטים רעים, על הבורגנות המתבוססת בשמחתה ומתעלמת מהסחי שבתוכו היא חיה. מיהו היה, מאיפה בא וכיצד פיתח את סגנונו המיוחד שכבש את צרפת כולה וגם חלקים בלתי מבוטלים של העולם? את כל זה מנסה הסרט המרתק להבין, כשהוא צולל עמוק, בעזרת צילומים, ראיונות ומסמכים, אל שורשיו של ברסנס, איש של אנשים, שהבין לעומק את המין האנושי וידע לתאר, בהומור חד כתער, את כל כשליו.

מירגה גרז'ניטה-טילה: מנצחת מירגה היא כוח טבע כריזמטי. כשהיא עומדת בג'ינס וסניקרס לפני התזמורת הסמפונית של ברמינגהם, שבגיל 30 מונתה למנהלת המוסיקלית שלה , נגנים מבוגרים ומנוסים ממנה בהרבה מקשיבים לכל מילה שיוצאת מפיה ונענים לכל תנועה של ידיה. היא מעולם לא למדה לנגן על כלי, אבל נראה שהיא יודעת להקשיב לכל הכלים ולכוון אותם לנגינה מדויקת, מלהיבה, סוערת ודרמתית.

סימפוניה חובקת עולם מקינשאסה ועד אוסקה, משנחאי ועד וינה – מנצחים, תזמורות, זמרים ונגנים, שרים ומדברים על "אודה לשמחה", אותו פרק רביעי של הסימפוניה התשיעית של בטהובן, שהפך לאחד מהקטעים הקלאסיים הכי ידועים בעולם. טאן דאן הסיני, קורנציס היווני, יוטקה סאדו היפני, פול וויטאקר הבריטי – מוסיקאי חירש שמבין לעומק את חוויית המלחין – ורבים אחרים, מנסים לפענח את סוד קסמה של היצירה, שיוצרה כבר היה חירש, בודד וזועם, ובכל זאת השאיר לעולם פיסת שלמות שכזאת. דברי פתיחה- ד"ר אסתרית בלצן, פסנתרנית וחוקרת מוזיקה, יוצרת ז'אנר הפסנתר המדבר

אמנות פלסטית: פאולה ריגו: סודות וסיפורים ריגו היא אמנית בריטית ממוצא פורטוגלי, אמיצה ועוצמתית, שאת דרכה לתהילה עשתה לאט, בנחישות אינסופית, כשמעטים הכירו בכישרונה הרב. כיום ציוריה הפיגורטיביים-אקספרסיוניסטיים והמטרידים למדיי – מוצגים במיטב המוזיאונים. הדרך אל הזיקנה הנינוחה הזו, עליה מספר הסרט, שיצר בנה, הייתה דרך של אמנית חכמה ואקסצנטרית, ששמרה באש ובמים על מסירות מוחלטת לאמנותה. דברי פתיחה- ניק ווילינג במאי הסרט

אולפור אלייסון בעקבות השמש היוצר הדני-איסלנדי חוזר אל הטייט-מודרן בלונדון, אחד המוזיאונים החשובים בעולם לאמנות מודרנית, 16 שנה אחרי "פרויקט מזג האוויר" שבו יצר מיצג בחלל העצום של המוזיאון ובמרכזו שמש ענקית. הוא מכין תערוכה המסכמת את פועלו ב-25 השנים שעברו מאז היה אמן בתחילת דרכו ועד שהפך כוכב עליון אשר מצליח לשלב את האמנותי והמדעי ובכך מעודד השוואה לאמני הרנסאנס הגדולים. דברי פתיחה- ד״ר סמדר שפי, אוצרת ראשית ב CACR, מבקרת וחוקרת אמנות

בוטרו הצייר יליד 1932, גדל במדיין אשר בקולומביה אבל יצא משם אל העולם הגדול בחיפוש אחר אמנותו. יצירותיו מוצגות במוזיאונים בכל העולם והוא נחשב אמן פופולרי ואהוד מאוד על ציבור רחב. הפופולריות הזאת גם עוררה הרבה ביקורת במהלך השנים, אבל נראה שבוטרו, כבר רגיל לחיות עם הביקורת, האהבה וההצלחה המסחרית.

מרת'ה קופר – מצלמת גרפיטי קופר היא צלמת ילידת בולטימור, שתיעדה את תרבות הגראפיטי שנוצרה בניו-יורק בשנות ה-70 וה-80. לאמנות הגראפיטי הגיעה אחרי שהייתה צלמת של הניו-יורק פוסט (האישה הראשונה שהתקבלה כצלמת למערכת) והפכה מתעדת של הרחוב הניו-יורקי, בפרט ניו-יורק הענייה. היא הפכה לדמות מוכרת ונערצת, בעיקר בקרב תרבויות המחתרת השונות – אמני הגראפיטי, הטאטו, ההיפ-הופ. פתיח של אבי גנור-צלם ואמן

קולאקוב יוצא לחופשי אמנות מופשטת מארצות הברית התחילה לטפטף אל תוך ברית המועצות בשנות ה-50. קבוצה של אמנים אוונגרדים רוסים קיבלו את האמנות הזאת במחתרת. אחד מהם היה מיכאיל קולאקוב. סיפורו המרתק מובא בסרט הזה, דרך מסמכים, קטעי ארכיון, כתביו של קולאקוב וגם בהמחשות בעזרת אנימציה וטכניקות אחרות, שמביא סיפור רוסי, מלא אנושיות והומור, על הכבלים שכובלים אותנו והכמיהה התמידית לחופש.

מ.ג הכנות לפרידה ) 1998) הצייר משה גרשוני הוא אמן טוטאלי, דתי במובן שאין הבדל בין חייו לאמנותו (אמונתו). הבעיות המעסיקות אותו בחיים מעסיקות אותו באמנות. החיפוש המתמיד, הזיכרון והשיכחה מדברים זה עם זה בעבודותיו. זהו סרט תעודה מוסיקלי. ברבות מיצירותיו של גרשוני מופיעות שורות של שירים או אזכורים של מוסיקאים כמוצרט או מהלר. למוסיקה יש חלק דומיננטי בסרט, כמו לזמרתו של גרשוני עצמו. הסרט הוא הכנה לפרידה, מן סיכום חיים שנדחס בכמה ימים של צילום ובפריזמה של יצירותיו.

המילה הכתובה: עולמות המד"ב של אורסולה לה-גווין סופרת המדע הבדיוני שהלכה לעולמה בתחילת 2018, הייתה אישה מיוחדת במינה. פורצת דרך אמיתית, אישה בעולם שהיה גברי מאוד עד שהיא נכנסה אליו והפכה לאחד הקולות החשובים והמשפיעים ביותר, שזכתה בשלל פרסים ספרותיים, מספרת על התפתחותה, ומסביבה מדברים מעריצים ומושפעים כמו ניל גיימאן, מרגרט אטווד ומייקל שייבון.

שיימוס היני סיפור חייו של גדול משוררי אירלנד המודרנית, והאירי השלישי לזכות בפרס נובל לספרות. היני מעולם לא שכח מאיפה הוא בא. האדמה האירית, על יופיה הפראי, אבל גם זו הספוגה דם משנות הסכסוך הרבות, הייתה חלק בלתי נפרד משירתו. אחיו, וגם אשתו וילדיו, מדברים עליו באהבה ובגעגוע, וקוראים במהלך הסרט את שיריו, שמלווים אותו כפסקול, וממחישים עד כמה שירתו חיה ורלוונטית ותמשיך להיות כזו שנים רבות.

אדריכלות:

ברזיליה – החלום ושברו ברגע אחד בסרט, כשפניו מביעות אכזבה ואפילו גועל, אומר הארכיטקט אוסקר נימאייר: "לרגע חשבנו שזה יהיה מקום אחר, בו כולם שווים. אבל אז הגיעו הפוליטיקאים ואנשי העסקים וזה הפך לשיט הרגיל". אבל הסיפור של העיר ברזיליה, כמו שמספר הסרט המרתק שנעשה 50 ומשהו שנה אחרי ייסודה של העיר, הוא סיפור מורכב יותר, ואולי גם האכזבה עמוקה יותר. דברי פתיחה- בארט סימפסון במאי הסרט

חולמות ובונות ארבע נשים מופלאות עומדות במרכז הסרט הזה, כולן ידעו מגיל צעיר שארכיטקטורה מעניינת אותן. הן מספרות את תולדותיהן ואינן משתהות על האפליה מסמרת השיער שפגשו בדרך. בין השאר: אחת אחראית לבניית בניין הסיגראם בניו-יורק, אחרת הצילה את מונטריאול הישנה ממחיקתה תחת פסי רכבת אקספרס, שלישית אחראית להמצאתן והפצתן של גינות על הגג ורביעית שינתה את התפיסה העכשווית לגבי שימור מבנים.

מחול: אלכסנדר אקמן: משחק ברצינות אקמן, כוריאוגרף ורקדן שוודי מצליח, שיצירותיו מועלות ברחבי העולם, מקבל הזמנה ליצור יצירה חדשה בשביל בלט האופרה של פריז. המחול שלו תיאטרלי מאוד ועוסק במשחק. אקמן לא מפחד לנסות, וגם לא חושש לחלום בגדול: באגם הברבורים מילא את כל הבמה מים, כאן אלה כדורי פלסטיק ירוקים שנופלים בהמוניהם, והופכים למשטח החלקה/ריקוד מאתגר ומהפנט. בדרך אל המטרה המשברים רבים, ולרגעים גדולים מאוד, אבל הוא לא מתכוון לתת לשום דבר לעצור אותו.

הבולרו של אוהד נהרין שתי פרימו-בלרינות, האחת אורֶלי דופון הצרפתייה, השנייה דיאנה וישנבה הרוסייה, נפגשות בתל אביב לחזרות על הדואט של אוהד נהרין, Bolero, לפי יצירתו המפורסמת של מוריס ראוול. שתיהן רקדניות מצליחות ומפורסמות, שתיהן ותיקות ומשופשפות בשפת הבלט הקלאסי, ושתיהן צריכות, תוך ימים ספורים, ללמוד את שפת הגאגא. המצלמה עוקבת אחריהן בחזרות, מתאמנות בהנחייתן של רקדניות מנוסות מלהקת בת-שבע, וכמובן – תחת הנחייתו של נהרין עצמו. דברי פתיחה: רן בראון, מבקר מחול בעיתון "הארץ" , חוקר ואוצר מחול עצמאי

מאגי מארן – זה הזמן לפעול מעל 50 שנה שמאגי מארן פועלת ככוריאוגרפית, ואין בעולם המחול המודרני מי שלא מכיר אותה ואת החותם הענק שכבר הספיקה להשאיר. בין קטעים מחזרות, לבין קטעי מופעים, לבין ראיונות עם מאגי מארן עצמה וגם עם כמה מהאנשים שהולכם אחריה כבר שנים רבות, מובאים תולדותיה, כולל כל התחנות החשובות שבדרך, הבעיטות שבעטה, הסטירות שקיבלה, והיצירתיות שאין לה גבולות או מעצורים.

פלייה, רלווה, פסה מאות ילדים ניגשים מדי שנה למבחני הכניסה לתכנית תשע השנים באקדמיה למחול של הונגריה, בית הספר החשוב ביותר בתחום. שלושה מהם, משלושה מחזורים שונים, הם גיבורי הסרט הזה, העוקב אחר תהליך העבודה המפרך, המבחנים והלחצים, ובסופו של דבר – האכזבות והנצחונות.

תאטרון: החיים הם אופוריה אווה פאהידי הייתה בת 20 כששבה מאושוויץ-בירקנאו אל ביתה בדברצן, הונגריה, רק כדי לגלות שאין שם איש. כל משפחתה נספתה. בגיל 90 פנתה אליה הבמאית והכוריאוגרפית רקה סאבו, ששמעה אותה מרצה בעקבות אוטוביגורפיה שפרסמה, והציעה לה ליצור מופע תיאטרון-מחול שיספר את סיפורה. הסרט המרגש –שכולו ריקוד, שיתוף וגם הומור – עוקב אחר תהליך החזרות על המופע, ותוך כדי כך מספרת אווה החכמה והכריזמטית את זכרונותיה ואת מחשבותיה בעקבות הטראומה הנוראית שחוותה שלעולם לא תשתחרר ממנה.

אמנות ההתנגדות: ארוכה הדרך הביתה האחים גאו, שני אחים צלמים, הכוריאוגרפית והרקדנית וון הוי, האנימטור פי סאן והסופר והמשורר יה פו מציגים את עבודתם, כל אחד במדיה שבחר, המתרכזת בזהותם הלאומית ובמאבקם למען סין חופשית ודמוקרטית. הם אמנים חשובים ומוכרים בסין, שמאמינים באמנות ככלי ביטוי של זהות בכל מורכבותה. הם חולמים על סין אחרת, הם נחושים מאוד בסירובם העקשני לקבל את אובדן זכויות האדם בארצם. דברי פתיחה- לוק שיידלר במאי הסרט

אמנות בוערת  ביוני 1986, החליטו לארי הארווי וקבוצה של חברים לחגוג את שיאו של הקיץ על ידי שריפה של דמות גדולה שבנו מעץ. מאותו רגע הפך האירוע לפסטיבל שנתי ובו נבנה חלל האמנות הפתוח הגדול ביותר בעולם. הסרט, שנעשה כמחווה להארווי שמת באפריל 2018, מלווה כמה פרויקטים משלב התכנון דרך ההפקה, ההקמה ועד המימוש שלהם, כולל השריפה בלילה האחרון של האירוע בקיץ 2018.

דברי פתיחה- ג'ראלד פוקס- במאי הסרט

סרטים ישראלים: התנור| ישראל| 2019| בימוי נועם זיו. כשהיה הצייר טולי זיו בן 10 אביו העיר אותו באמצע הלילה, חיבק אותו ולחש לו מספר מילים. לאחר מות האב גילה טולי שהמגע הנדיר שקיבל היה ביום שבו הוצא אייכמן להורג ושאביו היה חלק לא מבוטל במימוש פסק הדין. בארגון עזבונו של האב התגלה תרשים של התנור ששימש לשריפת גופתו של אייכמן. התרשים שמצא הביא עמו פרץ של יצירה. נועם, בנו של טולי מפגיש בין אביו לאנשים שלקחו חלק בתהליך הוצאתו להורג של אייכמן.

8000 מהדקי נייר| ישראל וארה"ב|  2019 / בימוי ניצן טל: 8000 מהדקי נייר מספר את סיפורם של ילדי פליטים דרום סודנים אשר גורשו מישראל וכעת נאבקים להסתגל לחיים בפנימיה באפריקה, רחוק מהוריהם והעולם שהכירו ואת סיפורו של רפאל לומס, אומן ישראלי ועמית TED ששם לעצמו למטרה לבחון את יכולתה של האומנות ליצור שינוי אמיתי מחוץ לכתלי הסטודיו.

חזרה עם רנה | ישראל| 2019 | בימוי  טל אלה : פרופ' רנה ירושלמי היא במאית תיאטרון, כוריאוגרפית, רקדנית, מורה למשחק, מייסדת ומנהלת "אנסמבל עיתים", כלת פרס ישראל לתיאטרון, אחת מיוצרות תיאטרון הפרינג' החשובות בישראל. הצגות האנסמבל בבימויה זכו להצלחה והכרה יוצאת דופן בקרב אלפי צופים בארץ ובעולם. הסרט בוחן את עבודתה המיוחדת עם השחקנים ויתר אנשי הבמה, מציג את תפישת עולמה הייחודית וחושף את מקורות השראתה, שהיצירה היא מרכז חייה.

סיפורים מהמספרה | ישראל | 2020 |בימוי ברוריה פסטרנק : סיפורה של ורה, אלמנה, שחקנית לשעבר, שעלתה מרוסיה עברה את מסלול העלייה הרגיל, עד שהגיעה למספרה בשכונת העולים "יוספטל",  בה היא עובדת כספרית ביום וכצלמת בלילה. לקוחותיה משמשים לה כדוגמנים והיא מביימת אותם בסצנות מתוך תולדות האמנות. היא עומדת בפני דילמה, כאשר חבר מהעבר מפציר בה  לחזור לתיאטרון ברוסיה, בעוד היא האחראית לפרנסת משפחתה כאן.

החיים באור ובצל – רחל בנטוביץ'| ישראל, 2019 / בימוי אפרת גורן מור: רחל שביט בנטוביץ היא ציירת עבר ישראלית בת 90. עבודתה המסיבית היא חלק מיסודות האמנות בישראל, אך תמונותיה אינן תלויות במוזיאון ועבודתה לא מוזכרת בספרי האמנות.  הסרט שזור בקטעי ארכיון: ראיונות טלוויזיה שלה כיו"ר אגודת הציירים והפסלים בישראל, תיעוד הסטודיו שלה על ידי האמנית מיכל היימן, ותיעוד מתוך סרטו של הבמאי גור בנטוביץ' – אחיינה.

פסטיבל אפוס, בניהולה האמנותי של מיקי לרון, הוא פסטיבל סרטים  המוקדש כולו לתחומי התרבות המגוונים. אתר הפסטיבל הוירטואלי:

פסטיבל ערד יתקיים ב-17 לאוגוסט למרות ועל אף הכול

פסטיבל ערד 2019. (צילום נטלי שטיין)

עולם התרבות מתאושש: למרות הקורונה פסטיבל ערד יתקיים בהתאם להנחיות משרד הבריאות. ביום שני ה17.8.20 ייצא לדרך הפסטיבל שיימשך ארבעה ימים ויארח את מיטב אמני ישראל במגוון הופעות שיתקיימו באולמות ותחת כיפת השמיים.

פסטיבל ערד שיתקיים זו השנה ה-37  מכין את עצמו לכל תרחיש וייפתח בכפוף להנחיות משרד הבריאות. הפסטיבל צפוי להתקיים בין התאריכים 17-20.8 ולארח שורת אמנים מובילים ביניהם ותיקי המוזיקה הישראלית לצד מוזיקאים שנמצאים בלב המיינסטרים. יחד עם אלו, מתוכננות לעלות הפקות מקור מקומיות ומופעי מחווה לסמלי התרבות שעיצבו את המוזיקה הישראלית.

הפסטיבל יתקיים במסגרת ההנחיות שיהיו תקפות לאותו המועד מבחינת משרד הבריאות, אך באותה הנשימה חשוב למארגני האירוע למסור כי הפסטיבל חוזר וממשיך את דרכו. זוהי לא הפעם הראשונה שבה מתקיים הפסטיבל בצל אתגרים חיצוניים, בשנת 2014 התקיים הפסטיבל במהלך מבצע צוק איתן ובכפוף להנחיות הביטחוניות. בשבועות הקרובים תפרסם הנהלת הפסטיבל את התוכנית האמנותית ואת רשימת האמנים שייקחו חלק בו השנה.

מידי שנה בסוף הקיץ, ערד עושה כבוד לזמר העברי בזכות הפסטיבל המזוהה ביותר עם הזמר העברי מזה שלושה עשורים, עם זמרים וותיקים לצד זמרים חדשים, מופעי מחווה לגדולי הזמר העברי ועוד. פסטיבל ערד נוסד לפני 37 שנה והוא שומר על צביונו המקורי ומציע ארבעה ימים של מופעים ייחודים. המופעים יתפרסו על פני מספר מוקדים ברחבי העיר, תחת כיפת השמיים ובחללים סגורים וממוזגים. רוב המופעים הינם ללא תשלום וחלקם בתשלום סמלי. בין האמנים שלקחו חלק בשנים האחרונות בפסטיבל: ישי ריבו, נסרין קדרי, אביב גפן, אלון עדר, יהורם גאון, לירן דנינו, ברי סחרוף, מוש בן ארי, הדג נחש, גלי עטרי, אסף אמדורסקי ועוד.

באי הפסטיבל מוזמנים ליהנות מאתרי הלינה ומשפע הפעילויות שמציעה ערד בהם: אטרקציות תיירותיות בסביבתה הקרובה כגון מצדה, ים המלח, תל-ערד ועוד. מסלולי טיולים מסומנים סביב ערד להולכים ולמדוושים, קהילת מארחים בבתים לאומנות ובישול, מוזיאונים, יקבים מדבריים, בתי הארחה, מבשלות בירה מקומיות, קולינריה איכותית ועוד.

כל המידע התיירותי נמצא באתר התיירות העירוני https://www.travelarad.com/he /

מרתון הצילום PHOTO IS:REAL במדבר הנסתר שבפתחת ניצנה

PHOTO IS:RAEL בשיתוף המועצה האזורית רמת הנגב והרשות לפיתוח הנגב מזמינים אתכם למרתון צילום מטורף שיתקיים בשעות הקסומות של הערב והלילה במרחב המדבר הנסתר של פתחת ניצנה. זהו אזור ייחודי ועשיר בנופי מדבר מגוונים ובו דיונות חול, חקלאות מדברית, שרידים ארכיאולוגיים קדומים ומרחבים אינסופיים הנמצאים בסמוך לחמש קהילות צעירות ומיוחדות המתגוררות באזור ומחכות להתגלות. המרתון נוסד לזכרו של יוסי ביינארט.

מרתון הצילום הוא חגיגה בהשתתפות מאות צלמים מקצועיים וחובבנים, שלוקחים חלק בחוויה קבוצתית ואישית המבוססת על אתגרי צילום סודיים. במהלך שש השעות של המרתון יישלחו אל המשתתפים שישה אתגרי צילום אותם יש לבצע במרחב בפרק זמן קצוב. במסגרת המרתון תחוו מסע צילום מרתק באחד האזורים היפים בארץ, תתנסו בצילום לילי עם עששיות בגן הלאומי שבטה ותיפגשו עם צלמי טבע מקצועיים.

בסוף המרתון מוגשות התמונות לצוות שופטים מקצועי באופן אנונימי והשיפוט נעשה על פי אמות מידה מקובלות ותוך שימת לב לעמידת המשתתפים ביעדי האתגרים. פרסים יוענקו לזוכים בחמשת המקומות הראשונים. המרתון מיועד לחובבי צילום מקטן ועד גדול כאשר אופי המשימות מאפשר לכל אחד לקחת חלק. אין הגבלה על סוג הצילום וניתן לצלם בטלפון סלולרי או מצלמה מקצועית.

נקודת הזנקה – קהילת חינוך ניצנה, נקודת סיום – גן לאומי שבטה. מספר המקומות מוגבל.

למעוניינים להישאר לילה – מגוון מקומות לינה באזור במחירים מיוחדים למשתתפי המרתון באתר www.negevtour.co.il.

בבוקר המחרת יתקיים סיור צילום בזריחה בחמוקי ניצנה.

לפרטים נוספים והרשמה: https://www.photoisrael.org/photoismarathon/

פסטיבל המטאורים נוקדים עם כוכבים באוגוסט

פסטיבל נוקדים עם כוכבים 2019 (צילום יוני גריצנר)

בשורות משמחות למי שהתגעגע למדבר: באוגוסט הקרוב ייצא לדרך פסטיבל "נוקדים עם כוכבים" המסורתי של כפר הנוקדים עם חגיגה מדברית אל תוך הלילה. בתוכנית: מופע שקיעה ,מתחם לצפייה במטר המטאורים, שוק כפרי עם דוכני אוכל ויצירה מקומית, ספארי עקרבים לילי ועוד. מתי: 21.8.20 ,7.8.20,14.8.20

המכה שספגה התיירות הישראלית עקב מגפת הקורונה, לא מנעה מהנהלת כפר הנוקדים לפתוח את שעריו למבקרים ואף להתחיל בהכנות לפסטיבל המטאורים המסורתי של חודש אוגוסט. הפסטיבל שיתקיים בכפוף להנחיות משרד הבריאות יציע לנופשים חוויה מדברית באוויר הפתוח בנוף כוכבים ומטר מטאורים עוצרי נשימה.

לקראת עונת המטאורים, כפר הנוקדים מציע הפנינג חווייתי במדבר הפתוח, בו השמיים נקיים ורחבים – בין המקומות היחידים בהם ניתן לראות גשם של מטאורים ללא זיהום אור. פסטיבל  נוקדים עם כוכבים שיתקיים במשך שלושה סופי שבוע במהלך חודש אוגוסט, יחל  בשעות אחר הצהריים מלווה במוזיקה בכיכר הכפר. עוד בתכנית: אוהל יצירה בנושא כוכבים, פינת חי ושוק שקיעה ססגוני עם דוכני אוכל מקומי והמון הפתעות להשלמת אווירת הפסטיבל המדברי.

עם שקיעת החמה יתקיים מופע פתיחה מוזיקלי לקבלת השבת שיפתח את הפסטיבל. עם חשיכה יצאו האורחים ל"מסע בין כוכבים"-  סדנה להכרות עם שמי הלילה  בה יצפו בגרמי השמיים השונים ומטר המטאורים המסורתי של חודש אוגוסט. לאחר מכן, ייצא סיור לילי מודרך לגילוי קסם המדבר בו יגלו המבקרים את "חיי הלילה" של המדבר בהם יש נוף מדברי מקושט באור הירח וחיות מקומיות. במקביל במתחם הצפייה יפתח מתחם הטלסקופים בו יוכלו אורחי הכפר לצפות יחד בגרמי השמיים שעליהם למדו בסדנה. בשיאו של הלילה, סמוך לכפר ימתין למבקרים מתחם חשוך ומפנק, בו יוכלו להתכסות בשמי הקטיפה המדבריים ולצפות במטר המטאורים או פרסאידים כשמו הרשמי, שישטוף את שמי המדבר.

כפר הנוקדים – נאת מדבר הנמצאת בבקעת הקנאים שבמדבר יהודה, בין העיר ערד למצדה מציע מבחר של חדרי אירוח מדבריים, סוכות מעוצבות, אוהלים וחאנים רחבי ידיים. בחודשי הקיץ, מציע כפר הנוקדים חוויה לילית מדברית אחרת. האקלים המדברי מיטיב עם האורחים: האוויר צח ויבש ביום, וצונן בלילות…

לאורחים הלנים בכפר הנוקדים ההשתתפות בפעילויות ללא תשלום. אורחים הלנים בערד או באזורים הקרובים לכפר,  מוזמנים לרכוש כרטיסי כניסה לפעילויות מטר מטאורים (ללא לינה) לפרטים נוספים באתר… או בטל': 08-9950097

קולנוע רדיו וטלויזיה

פסטיבל סרטי האנימציה Annecy צרפת עם פרס לסרט ישראלי להתאהב ברקס

"להתאהב ברקס", סרטם  של מעין אנגלמן ואלירן פלד זכה בפרס "סרט הילדים הטוב ביותר" במסגרת פסטיבל האנימציה הבינלאומי Annecy המתקיים בעיירה אנסי בצרפת ונחשב לפסטיבל הוותיק והיוקרתי בעולם לסרטי אנימציה. זוהי הפעם הראשונה שסרט אנימציה ישראלי עצמאי זוכה בפרס  בפסטיבל אנסי. הפרס יכלול הסכם הפצה של הסרט הקצר בערוצי קאנאל פלוס באירופה.

הסרט "להתאהב ברקס" בדיבובם של צחי הלוי ומאיסה עבד אלהדי מתרחש בירושלים, 1938 בקולנוע רקס המיתולוגי. הסרט מספר את סיפורם של ילד יהודי וילדה ערביה הרוקמים ביניהם חברות נפש המבוססת על אהבה ושפה אחת-הקולנוע. זהו סרט על אהבת קולנוע, ועל הכוח של קולנוע ואומנות בכלל, לחבר בין אויבים ובין תרבויות.

מעין אנגלמן ואלירן פלד: "אנחנו נרגשים מאוד מהזכייה של הסרט בפסטיבל אנסי ומודים מקרב לב לקרנות שתמכו בנו בעשיית הסרט ולצוות האדיר שלנו. הזכייה של הסרט היא סימן נוסף לכך שיש בארץ שפע של כישרון בתחום שרק מחכה להזדמנות ,הפרוייקטים והתקציבים שיאפשרו לפתח תעשיית אנימציה מסחרית בישראל. הזכייה באנסי היא עוד שלב בהגשמת החלום שלנו- להפוך את "להתאהב ברקס" לסרט קולנוע באורך מלא.

הסרט להתאהב ברקס הופק בתמיכתן של: קרן מקור, מפעל הפיס, המיזם לקולנוע ירושלים,JCC  הסרט קיבל מענק פיתוח תסריט לסרט באורך מלא מקרן הקולנוע הישראלי. הסרט באורך מלא, זכה בפיצ' בפסטיבל ירושלים 2019.

מעין אנגלמן, הבמאית והארטדירקטורית עטורת הפרסים, בוגרת במסלול האנימציה בבצלאל. סרט הגמר שלה "החלטת הקבינט" השתתף גם הוא בפסטיבל אנסי ב-2016. מעין עובדת בימים אלה עבור Netflix ויוצרת פיתוח ויזואלי עבור פרויקט שטרם נחשף.

אלירן פלד, תסריטאי במאי ומפיק, בוגר החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב, תסריטאי שותף ובמאי של "אופוריה-שנת הניצחון"- פיצ'ר ראשון שכעת בפרה פרודקשיין, מופק עלי ידי חברת UCM. הסרט זכה במענק ההפקה המרכזי של קרן רבינוביץ ב-2019.

הכפר של ברברה Bonne Pomme של פלורנס קנטיןFlorence Quentin

לז'ראר המוסכניק טוב הלב נמאס להיות מנוצל על ידי החותנת שלו. הוא מחליט לעזוב את הכל ורוכש מוסך בכפר מרוחק במרכז צרפת. מול המוסך ממוקם מלון קטן ויפה שמנוהל על ידי אישה מסתורית ויפיפייה בשם ברברה. המפגש בין השניים מצית ניצוצות.

בימוי ותסריט: פלורנס קנטין Florence Quentin, תסריטאי שותף: אלכסיס קנטין Alexis Quentin. משחק – ז'ראר: ז'ראר דפרדייה Gérard Depardieu, ברברה: קתרין דנב Catherine Deneuve, אמא מריון: שנטל לדסו Chantal Ladesou, ראש העיר: גיום דה טונקדה  Guillaume de Tonquédec.

101 דקות, צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית. הפצה בישראל -קולנוע חדש. בסינמטק תל אביב ובקולנוע כוכב רמת השרון. החל מראשית יולי בהוט סינמה ובתי קולנוע נוספים.

HOT קומדי עם ממי Mom

הסדרה הקומית של רשת CBS וחברת "Warner Bros" מבית היוצר של צ'אק לורי ("שני גברים וחצי", "המפץ הגדול"), שגרפה שני פרסי "אמי" ומספר מועמדויות ל"גלובוס הזהב", חוזרת לעונה שביעית וחדשה בכיכובן של זוכת האוסקר אליסון ג'אני ("הבית הלבן", "אני, טוניה") וכוכבת הקולנוע אנה פאריס ("מת לצעוק", "הדיקטטור").

פאריס מגלמת את כריסטי, אלכוהוליסטית בגמילה ואם חד הורית לשני ילדים. אם זה לא מספיק, לחייהם נכנסת שוב אמה של כריסטי, בוני (ג'אני) – בעצמה אלכוהוליסטית לשעבר שהתקשתה להתמודד עם חובותיה האימהיות. בעונה השביעית, בוני ואדם מתקשים לצלוח את שנתם הראשונה כזוג נשוי, בעוד כריסטי מנסה להוכיח שהיא מסוגלת להתנהג כאדם בוגר ולנהל אורח חיים תקין.

לצדן של ג'אני ופאריס מככבות גם זוכת ה"אמי" ג'יימי פרסלי ("קוראים לי ארל"), בת' הול ("מד מן"), מימי קנדי ("חצות בפריז"), וויליאם פיצ'נר וקריסטן ג'ונסון ("מפגשים מהסוג האישי"). העונה יגיעו להתארח בסדרה גם פאגט ברוסטר בתפקיד אורח מיוחד ("מחשבות פליליות") קייט מיקוצ'י ("סקראבס", "המפץ הגדול"), ג'ון רצנברגר ("חופשי על הבר") וקת'לין טרנר ("חברים", "קליפורניקיישן").

החל מה-21.6, ימי ראשון-חמישי בשעה 22:05 ב-HOT קומדי סנטרל וב-HOT VOD

HOT HBO עם פרי מייסון Perry Mason

מיני-סדרה בת 8 פרקים של רשת HBO, המבוססת על סדרה של סיפורים קצרים ורומנים מאת הסופר ארל סטנלי גרדנר. מאחורי הסדרה עומדים היוצרים רולין ג'ונס ("העשב של השכן", "אימפריית הפשע") ורון פיצג'רלד ("העשב של השכן", "אורות ליל שישי"), הבמאי זוכה ה"אמי" טים ואן פאטן ("אימפריית הפשע", "מראה שחורה", "הסופרנוס", "משחקי הכס" ועוד) ובתפקידים הראשיים מככבים זוכה ה"אמי" מת'יו רייס ("האמריקאים") וטטיאנה מסלאני ("אורפן בלאק").

הסדרה מתרחשת בלוס אנג'לס בשנת 1932. בעוד כל ארה"ב סובלת מהמשבר הכלכלי הגדול, לוס אנג'לס פורחת. בעלילה הכוללת את תעשיית הנפט, המשחקים האולימפיים וחטיפה של ילד שהשתבשה, עורך הדין הפלילי פרי מייסון מוצא את עצמו מתרוצץ בעיר השבורה בחיפוש אחר אמת וגאולה, בעוד הוא מנסה לנצח את תיק העשור.

עוד מככבים בסדרה המועמד לאוסקר וזוכה ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" ג'ון לית'גו ("בין כוכבים", "דקסטר", "איך פגשתי את אמא"), כריס צ'אלק ("כשהם רואים אותנו", "גות'הם"), שיי וויגהאם ("אימפריית הפשע", "ג'וקר") וג'ולייט ריילנד ("הניק").

החל מה-22.6, ימי שני בשעה 22:00, ב-HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

כאן 11 עם טהרן – דרמת פעולה חדשה בהפקה בינלאומית

"טהרן" מגוללת את סיפורה של תמר רביניאן, האקרית צעירה מיחידת 8200 שמסופחת למוסד ונשלחת תחת זהות בדויה לטהרן למשימה מסוכנת, שאמורה לתמוך בתקיפת מתקני הגרעין באיראן. תמר, מוצאת את עצמה בעיר עוינת, תחת מצוד המאיים על חייה, חוברת לאקטיביסטים מקומיים ומתחברת לשורשיה המשפחתיים הנטועים באדמת איראן.

"טהרן" תעלה ב-כאן 11 בימי שני, החל מ-22.6.2020, בשעה 21:15

HOT VOD עם קרניבל Carnival

קרניבל Carnivale היא סדרת דרמה-תקופתית מסתורית ואפלה מבית HBO שנוצרה על ידי דניאל נאוף ("הרשימה השחורה") ובכיכובם של זוכת פרס ה"סאג" ניק סטאל ("שליחות קטלנית 3"), קליי דובאל ("ארגו", "וויפ", "סיפור אימה אמריקאי"), קלנסי בראון ("חומות של תקווה", "מיליארדים") וטים דקאי ("צווארון לבן", "שולחן לחמישה"). הסדרה שודרה במשך שתי עונות, במהלכן זכתה בחמישה פרסי "אמי", ותעלה במלואה ב-HOT VOD וב-NEXT TV.

הסדרה המושקעת מתרחשת בארה"ב של שנות ה-30, במהלך המשבר הכלכלי הגדול. בן הוקינס (סטאל) מצטרף לקרנבל נודד קסום ואפלולי, מלא בדמויות ססגוניות ואפופות מסתורין. בין התככים, המזימות והרומנים שמתרחשים בין אנשי הקרנבל, בן מגלה שיש לו תפקיד חשוב בקרב האחרון בין הטוב לרע.

עוד משתתפים בסדרה מייקל אנדרסון ("טווין פיקס"), המועמדת ל"גלובוס הזהב" אדריאן ברביאו ("בית חולים כללי"), דברה כריסטופרסון ("מגורש") וסינת'יה אטינגר ("דדווד", "כאן ועכשיו").

מה-22.6, כל הפרקים ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT VOD עם הלו ליידיז Hello Ladies

סדרה קומית מבית HBO שנוצרה על ידי זוכה פרסי ה"אמי", ה"באפטה" ו"גלובוס הזהב" סטיבן מרצ'נט (יוצר "המשרד"). מרצ'נט גם מככב בסדרה לצד נייט טורנס ("סטודיו 60") וקריסטין וודס ("המתים המהלכים", "גרייס ופרנקי"). הסדרה שודרה במשך עונה אחת שאחריה שוחרר סרט המשך. הסדרה והסרט יעלו ב-HOT VOD וב-NEXT TV.

במרכז עלילת הסדרה עומד סטוארט פריצ'ארד (מרצ'נט), בחור בריטי גמלוני, שאינו יודע איך להתנהל בחברה. סטוארט עובר ללוס אנג'לס כדי למצוא את נערת חלומותיו, אך לצערו הוא מוצא את עצמו בסיטואציות בהן, ברוב המקרים, הוא מביך את עצמו מול בחורות. לסטוארט מצטרף חברו הטוב וייד (טורנס), שמתמודד עם חזרה לחיי הרווקות לאחר גירושיו מג'סיקה (וודס), שחקנית-תסריטאית שגרה בבית-האורחים של סטוארט.

עוד משתתפים בסדרה קווין וייסמן ("אליאס", "הבורחים") וקייל מוני ("סטרדיי נייט לייב", "משפחה בהפרעה").

מה-25.6, כל הפרקים ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT3 עם מינדי The Mindy Project

הסיטקום של חברת "יוניברסל" ורשת Hulu, נוצר על ידי המועמדת ל"אמי" מינדי קלינג ("המשרד", "הלילה שלפני"), שמתפקדת ככותבת, המפיקה והכוכבת הראשית של הסדרה. שותפיה ליצירה הם זוכה שני פרסי ה"אמי" הווארד קליין ("המשרד"), זוכה ה"אמי" מאט וורברטון ("משפחת סימפסון") וזוכה חמישה פרסי ה"אמי" ג'ק ברדיט ("רוק 30").

מינדי להירי (קלינג) מנווטת בין קריירה כגניקולוגית ומיילדת מוכשרת ורווקה בשנות השלושים לחייה, שתפיסת עולמה ודעותיה על מערכות יחסים הוכתבו על ידי קומדיות רומנטיות. בעוד שהאובססיה שלה לסוף טוב הפכה את הציפיות שלה לגבוהות באופן לא ריאלי, היא מסרבת להפסיק לחפש אחר הגבר המושלם. בסופו של דבר, מינדי מגלה אותו ממש מתחת לאפה: הקולגה הנרגן שלה, ד"ר דני קסטלנו (כריס מסינה, "חפצים חדים").

אחרי שבסוף העונה החמישית מינדי סוף סוף הצליחה להשיג לעצמה בעל, היא מצפה לחיי הנישואים השקטים והנחשקים. אולם, היא מתקשה לשחרר מכל הדרמות שמתרחשות ב"שולמן ושות'". בזמן שג'רמי (אד וויקס) ואנה (רבקה ריטנהאוס) מנווטים את הקשיים של מערכת יחסים צעירה, תמרה (זושה רוקואמור, "פרשס") מתחילה טיפולי פוריות סודיים במרפאה של מינדי.

לצדם של קלינג, וויקס וריטנהאוס מככבים בסדרה בת' גראנט ("ארץ קשוחה"),  ופורצ'ן פימסטר ("הלילה עם צ'לסי").

החל מה-21.6, ימי ראשון וחמישי ב-21:05 ב-HOT3 וב-HOT VOD

תיאטרון, במה ומוסיקה

בית ביאליק עם אירועי ספרות חגיגיים למיטב היוצרים בגינת בית ביאליק

בית ביאליק (צילום דינה גונה)

בית ביאליק שמח לפתוח את שערי המוזיאון מחדש למבקרים, ולחדש את ערבי ספרות מידי שבוע, בגינת הבית. מידי יום חמישי ישובו ערבי הספרות אל גינת בית המשורר הצופה אל כיכר ביאליק, בהשתתפות מיטב אנשי הספרות והרוח בישראל: לאירועי השקת ספרים, ערבי מחווה, וחשיפת יצירתם ופועלם של מיטב המשוררים והסופרים בישראל ומחוצה לה. ערבי ספרות קרובים:

אנה הרמן בבית ביאליק | חמישי, 25 ביוני: ערב מחווה למשוררת, מתרגמת ועורכת השירה אנה הרמן. אנה הרמן פרסמה עד כה ארבעה ספרי שירה: 'חד-קרן' (הקיבוץ המאוחד, 2002(, 'אלפא ואומגה' עם דורי מנור (הקיבוץ המאוחד 2001(, 'ספר הרפואות הפשוטות' )הקיבוץ המאוחד, 2006( ו'התאומה הנראית' (הקיבוץ המאוחד, 2016(. כתבה עם דורי מנור את הלברית לאופרה "אלפא ואומגה" שהולחנה על ידי גיל שוחט והועלתה על במת האופרה הישראלית ב- 2001. אנה היא כלת פרס ברנשטיין לשירה לשנת 2017, פרס אקו"ם לשירה לשנת 2015, פרס ראש הממשלה לשנת 2007 ופרס ורטהיים לשנת 2005.

יהודה עמיחי בבית ביאליק | חמישי, 2 ביולי: ערב לכבוד המשורר לציון 20 שנה לפטירתו של המשורר יהודה עמיחי. מהיוצרים הבולטים בישראל: משורר, סופר, ומחזאי, זוכה בפרסים על יצירתו, והוא המשורר הישראלי המתורגם ביותר בעולם. לציון 20 שנה לפטירתו, יתקיים בבית ביאליק אירוע מיוחד, בהשתתפות מיטב המשוררים העבריים כיום, במחווה לשירתו. ילדיו, דוד ועמנאולה עמיחי, ישאו דברים בשם המשפחה, והזמרת רונית שחר תשיר משיריו המולחנים.

דליה רביקוביץ' בבית ביאליק | חמישי, 9 ביולי: ערב לכבוד המשוררת לציון 15 שנה לפטירתה. רביקוביץ, משוררת וסופרת, כתבה במשך חמישה עשורים, פרסמה עשרות ספרי שירה, סיפורת, ספרות ילדים, ותרגומים לעברית. רביקוביץ, שהיתה משוררת רגישה ומחוננת זכתה בהכרה מצד אנשי ספרות רבים, במגוון פרסים, ביניהם פרס ביאליק, בהכרה ציבורית, שיריה תורגמו ל-26 שפות, ורבים משיריה הולחנו ובוצעו על-ידי גדולי המלחינים והזמרים בארץ.

אירוע הזכרון למשורר הלאומי | שני, 13 ביולי: ערב מיוחד לציון 86 שנה לפטירתו של חיים נחמן ביאליק. הערב יציין גם 120 שנה להולדת אברהם שלונסקי, ויעמוד גם על הקשר המורכב בין שני המשוררים. האירוע ייפתח על פי המסורת בבית העלמין טרומפלדור (בשעה 18:45) בפרקי תפילה מאת החזן צבי גרינהיים, חזן בית הכנסת הגדול בתל אביב, ולאחר מכן התכנסות בחצר בית ביאליק (20:00) לאירוע המרכזי.

עורך ספרותי – יקיר בן-משה. אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק איילת ביתן שלונסקי

תעופה ושיט

אוסטריאן איירליינס עם חזרה לפעילות

בואינג 777 של אוסטריאן

לאחרונה הכריז שר החוץ האוסטרי, אלכסנדר שאלנברג, שהחל מה-16 ביוני מגבלות הכניסה של אוסטריה ל-31 מדינות באירופה יבוטלו ותותר כניסתם של נוסעים  שאינם תושבי המדינה. בעקבות זאת אוסטריאן איירליינס שבה להפעיל כ-36 קווים בתוך אירופה, ביניהם אמסטרדם, ברלין, בריסל, פריז וציריך. בעקבות מגבלות הכניסה למדינות, הטיסות הראשונות לקייב, לונדון, מילאנו ושטוקהולם שהיו מתוכננות לאמצע יוני נדחו לתחילת יולי. בהמשך יתווספו קווים נוספים ארוכי טווח דוגמת בנגקוק, שיקגו, ניו יורק ו-וושינגטון DC.

בנוסף אוסטרייאן מחדשת את פעילות הטיסות מישראל והטיסה הראשונה של אוסטרייאן איירליינס לישראל היתה לאחר כשלושה חודשיים של הפסקה. הטיסה הראשונה תמריא מנמל התעופה בן גוריון אל נמל התעופה הבין לאומי בוינה. כחלק מחידוש הפעילות של קבוצת לופטהנזה בישראל, יופעלו בשלב זה 3 טיסות שבועיות של החברה האוסטרית.

ענקית התעופה הודיעה לאחרונה על לוח הזמנים החדש שיכלול 130 יעדים נוספים ברחבי העולם, עד סוף חודש יוני.

טיסות אוסטריאן איירליינס בקו וינה – תל אביב – וינה  – במהלך חציו השני של חודש יוני ינחתו וימריאו בחזרה בימים ראשון, חמישי ושבת.

וינה – תל אביב תמריא בשעה 10:25 ותנחת בתל אביב בשעה 14:25

תל אביב – וינה תמריא בשעה 16:10 ותנחת בוינה בשעה 18:55

טיסות החברה יתבצעו על פי הכללים וההנחיות של מדינת ישראל ושל אוסטריה.

עופר קיש מנכ"ל קבוצת לופטהנזה בישראל: "אנחנו נרגשים לחדש את הפעילות שלנו בקו לאוסטריה אחרי מספר חודשים של היעדר טיסות. חידוש הטיסות של אוסטריאן איירליינס מגיע כשבועיים לאחר שגם לופטהנזה חזרה לטוס מתל אביב לגרמניה ואנו מצפים לתחילת הפעילות של יתר החברות בקבוצה, בנוסף לפתיחת השמים בישראל ובעולם"

השבת הטיסות, גם אם באופן חלקי, מהווה צעד נוסף לכיוון החזרה לשגרה של המסחר ומגזר התיירות – שחיוניים וחשובים לכלכלת ישראל אנחנו כמובן נפעיל את הטיסות תוך הקפדה על הנהלים שיקבעו ושמירה על בריאותם ובטיחותם של הנוסעים ואנשי הצוות"

"אנו מקדמים בברכה את החלטת הממשלה הפדרלית", אמר מנהלה המסחרי של החברה וחבר הדירקטוריון אנדריאס אוטו. "הצעד מבשר את החזרה לחופש תנועה בתוך האיחוד האירופי. כמו כן, קיים גידול בביקושים מצד משרדי הנסיעות לחופשות ביעדי חוף".

ניתן למצוא מידע עדכני על זמני הנסיעה בתקופה זו, דרישות למסכות פנים ואף, לוח טיסות, תקנות כניסה ומדיניות שינוי וביטול כרטיסים, באתר האינטרנט של אוסטריאן איירליינס. המידע באתר מתעדכן על בסיס שוטף.

נרוויג'ן קרוז ליין NCL מודיעה על הארכת השעיית ההפלגות

אניה של NCL (צילום יח"צ חו"ל)

ההפלגות של החברות הבנות בקבוצת  NCLH- נרוויג'ן קרוז ליין, אושיאניה קרוזס וריג'נט סבן סיס, אשר היו מתוכננות בין התאריכים ה- 1 באוגוסט ועד ה- 30 בספטמבר 2020, מושעות. השעיית ההפלגות לא כוללת את ההפלגות לאלסקה היוצאות מנמל סיאטל במהלך חודש ספטמבר. בנוסף, החברה מבטלת הפלגות העוגנות בקנדה וניו אינגלנד עד אוקטובר 2020.

חברת נרוויג'ן קרוז ליין אחזקות (NCLH), המובילה בעולם השיט והמחזיקה בשלושת מותגי הקרוז: נרוויג'ן קרוז ליין, אושיאניה קרוזס וריג'נט סבן סיס, מודיעה היום על הארכת השעיית ההפלגות העולמיות של שלושת חברות השייט, הכלולות את כל ההפלגות שיוצאות בין התאריכים ה- 1 באוגוסט ל- 30 בספטמבר 2020 למעט ההפלגות לאלסקה היוצאות מנמל סיאטל. כמו כן, החברה מבטלת את יתר הפלגותיה בקנדה וניו אינגלנד עד אוקטובר 2020 כתוצאה מאיסור כניסת התיירות לשם ואיסור העגינה בנמלים.

קבוצת NCLH תמשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם המרכזים האמריקניים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), הממשל הפדרלי ורשויות הבריאות הציבורית העולמיות, ותנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים על מנת להבטיח את בריאותם, בטיחותם וביטחונם של האורחים, הצוות והקהילות ביעדים בהן מבקרות אוניות החברה.

אורחים שהזמינו הפלגות בין התאריכים ה- 1 באוגוסט ל- 30 בספטמבר 2020, או בהפלגות נבחרות המפורטות מטה מתבקשים ליצור קשר עם סוכן הנסיעות שלהם או עם חברת הקרוזים למידע נוסף.

שדה התעופה במחניים יהפוך לש.ת. בינלאומי משלים

שדה התעופה ראש פינה (צילום דני בר)

ראש עיריית צפת ויו"ר צח"ר שוקי אוחנה מקדם תכנית מהפכנית שתשדרג את אזור הגליל והתיירות שבו. אוחנה נועד עם  שרת התחבורה מירי רגב וצוות משרד התחבורה והעלה בפני השרה סוגיה שלדבריו יכולה להפוך את פני הגליל- הפיכת שדה התעופה במחניים לשדה תעופה בינלאומי-משלים. אל הפגישה הצטרף גם מנכ"ל צח"ר מיקי בניון והשניים הציגו את הרציונל והפוטנציאל במקום. בניון ואוחנה הציגו גם את הייתכנות של המהלך שכן בוצעו בדיקות מקצועיות וניתן לבצע הרחבה של המסלול. באופן המידי ניתן להקים מסלול של 1,800 מטר המאפשר טיסות פנים וטיסות לאירופה ומאירופה. הדבר יאפשר נגישות מהגליל לרחבי אירופה ובמקביל גם קליטת תיירים מאזורים אלו לתיירות בכל אזור הצפון הפופולארי לכך.

"פיתוח של שדה תעופה עם טיסות לאירופה ומאירופה יהווה מנוע צמיחה ומחולל שינוי כלכלי, תיירותי ונגישותי לגליל. זו הזדמנות אדירה להשקיע בגליל בפרויקט מחולל שינוי של ממש שיוביל לצמיחה אדירה ויחזק את הגליל כולו" אמר אוחנה לשרה במהלך הפגישה. ראוי לציין כי בשבועות הקרובים צפויה ליפול ההכרעה על מיקום שדה בינלאומי כאשר ברמת דוד מתנגדים להקמתו בשטחם אך מחניים בדומה לאזורים נוספים בדרום הארץ ישמחו לפרויקט שכזה.

במקביל העלה אוחנה סוגיה נוספת בפני השרה. לאור הגובה של העיר צפת אין ייתכנות לכך שהרכבת לגליל תעלה לצפת וסוכם כי יפעלו להנגשת תחנת הרכבת לצפת. בעבר סיכם אוחנה עם שר התחבורה ישראל כץ על הקמת רכבל שיחבר בין תחנת הרכבת בציר מחניים-חצור, לצפת ויגיע עד למרכז העיר צפת. אוחנה ציין כי קידום פרויקט זה חשוב מאוד להתפתחות העיר צפת, הנגשת תחבורה ציבורית וצמצום עומסי התנועה.

לדברי ראש עיריית צפת שוקי אוחנה: "יש חשיבות רבה לקידום הרכבל לצפת בייחוד כפתרון הנגשה לרכבת הגליל ועל אחת כמה וכמה במידה ויהיה גם שדה בינלאומי משלים במחניים. הרכבל יכול להוות אטרקציה תיירותית מעבר למענה התחבורתי והנגישותי"

תיירות ונופש

 
- פרסומת -

 

אבוקיאק החוויה הכי מרגשת של מפגש הירדן עם הכנרת

קייקי מעין הגושרים (צילום רווה אבו)

חווית השיט באבוקיאק הנמצא מצפון לכנרת הפך חווית שייט רגילה לאטרקציה ייחודית בה הכנרת גלשה אל נהר הירדן ויצרה מרחבי מים חדשים, התעלות הצרות אותם מכירים חובבי הקיאקים הפכו לאגמים קטנים והתרחבו מאוד עד כדי 200 מטר מגדה לגדה כאשר בדרך נוצרה סוואנה ממש כמו באפריקה. שיט רגוע ושקט לכל המשפחה בקיאק או באבובים

השייט באבו קיאק מתחיל בנהר הירדן  ומסתיים במבואות הכנרת באמצעות קיאקים או סירות, בתוך צמחיית נחלים עבותה. האווירה הקסומה והכנרת בקצה הופכים את החוויה לייחודית במינה כששכשוך המים וציוץ הציפורים מלווה אותו לאורך המסלול.

במהלך השייט ניתן לפגוש בצבי מים, דגים למיניהם ומגוון רחב של בעלי כנף סביב. אורכו של הנתיב כ- 4 ק"מ. זמן משוער של המסלול: שעה ורבע כולל תדריך וליווי של אנשי צוות אבוקייק. אפשרות נוספת להעצמת חווית השיט היא להמשיך בטיול ג'יפים שיוצא מנקדת הסיום של השייט בגשר אריק לכיוון בית הַבֶּק (נקרא גם חירבת אלערג') כ-500 מטרים ממזרח לשפך הירדן לכנרת בלב חורשת אקליפטוסים גבוהים בסבך הצמחייה, שמגולל סיפור ציוני ואת סיפורה של בקעת הבטחה במלחמות ישראל-סוריה. חובבי הקמפינג יכולים לשלב לינת שטח בלב שמורת פארק הירדן להעצמת החוויה.

בנוסף, אטרקציה ייחודית לא פחות שייט קיאקים בליל ירח מלא שזו חוויה לגמרי מסוג אחר, רומנטית להפליא אך פתוחה לקבוצות בלבד בשלב זה. אבו קיאק מגיש לכם חוויה של אפריקה בישראל, פשוט, לשוט עם הזרם !

פארק המעיינות עם סיורי ליל ירח מלא וסיורי זריחה

פארק המעיינות בלילה (צילום אורן גבאי גולן)

עמק המעיינות בורך בעשרות מעיינות טבעיים בטמפרטורה קבועה של 25 מעלות, הנובעים לאורך כל השנה. שעות החשיכה ולפנות בוקר, הן שעות קסם בפארק בהן הטבע מתעורר מחדש, מזג האוויר נעים ואפשר ליהנות מנפלאותיו לאורו של הירח. לכבוד עונת הקיץ, צוות פארק המעיינות מזמין את המבקרים ליהנות מחוויה ייחודית המתאימה לזוגות, משפחות וילדים: סיורי ליל ירח מלא וסיורי זריחה רכובים בהנהיגה עצמית אל מול הרי הגלבוע והגלעד.

סיור ליל ירח מלא: בלילות ירח מלא בכל תחילת חודש, בחודשים יוני-יולי-אוגוסט יתקיימו סיורים מודרכים בשעות 20:00 וב-22:00 על גבי רכבי גולף בנהיגה עצמית. בסיורים נכיר נקודות תצפית שונות בפארק, נהנה מטבילה במעיינות הנעימים לאור ירח, נשמע סיפורי מקום מעניינים ונקשיב לקולות הטבע. הסיור כולל הליכה רגלית קסומה ב"שביל הרטוב" המתאים גם לקטנטנים (הליכה רגלית של כ-300 מטר בתוך מים עד גובה הקרסוליים).

הסיורים יתקיימו תאריכים: חמישי 2.7.2020 וחמישי, סיור רומנטי לכבוד טו באב 6.8.2020

לפרטים והזמנת כרטיסים: https://tic.li/8yNGMDg

סיור זריחה: רגע לפני עלות השחר, נפגש בכניסה לפארק המעיינות, נקבל רכבי גולף בנהיגה עצמית ונצא לסיור מרתק בפארק המעיינות. בסיור נעבור על פני שלוש המעיינות הטבעיים הנובעים כל השנה עם מים צלולים ובטמפרטורה קבועה. הסיור כולל הליכה רגלית קסומה ב"שביל הרטוב" המתאים גם לקטנטנים (הליכה רגלית של כ-300 מטר בתוך מים נעימים עד גובה הקרסוליים). עם זריחה נעלה לתצפית זריחת השמש מתל השלושה, בתצפית נתפנק עם תה צמחים. הסיורים יתקיימו בתאריכים: שישי 3.7.2020 (יש להתעדכן בשעה המדויקת באתר) ושישי 7.8.2020. לפרטים והזמנת כרטיסים: https://tic.li/8yNGMDg

מלון פסטורל בכפר בלום נפתח וחוזר לשגרת אירוח הכוללת תכנית

מלון פסטורל, אולם אופרה (צילום גיל אבירם)

מלון פסטורל בכפר בלום נפתח מחדש, לאחר תקופה ארוכה בה היה סגור בשל הקורונה. המלון ניפתח רשמית, תוך שמירה והקפדה על הנחיות משרד הבריאות במלואן: חיטוי החדר לפני כניסת אורחים חדשים ופרוטוקול ניקיון מחמיר, מדידת חום והצהרת בריאות בכניסה למלון וכן הקפדה על ההנחיות משרד הבריאות בכל הנוגע להגשת מזון ומשקאות ולשהות משותפת במרחב.

בתוך כך פסטורל הנו המלון הראשון להחזיר את התרבות אל מרכז הבמה, כשהוא משיק סופ"ש מוסיקלי בשיתוף פסטיבל קול המוסיקה, שייערך השנה במלון בין התאריכים 15-18/7. הפסטיבל  'שיר הודייה' בניהולו המוסיקלי של צבי פלסר ייערך בסימן  ההוקרה והתודה על כל מה שיש, ויכלול תוכנית יצירתית, מגוונת וגדושה בחזרות פתוחות, יצירות קאמריות בביצוע טובי האמנים הישראלים ואפילו קונצרט אחד המיועד לילדים.

בנוסף למוסיקה הקלאסית, משיק פסטורל מחדש את חוויית הקיץ המשפחתית שלו, ואת  התוכניות 'מיוזיק קלאב' ו'חלום ליל קיץ' שיערכו בחודש אוגוסט ויכללו הופעות, סדנאות מיוחדות, מוסיקה המיועדת לילדים ופעילויות מיוחדות הגולשות אל תוך הלילה.

מחירים – המלון נפתח תחת מדיניות מחירים גמישה המציעה מחירי מבצע אטרקטיביים:

30% הנחה ושדרוג חינם, בשני סופי השבוע  האחרונים של חודש יוני

30% הנחה ושדרוג חינם בימי אמצע השבוע של חודש יוני החל מה – 21/6

20% הנחה , בימי אמצע השבוע של חודש יולי

15% הנחה על אירוח במהלך חודש אוגוסט

מלון פסטורל נוסד בשנת 1943 על ידי קבוצת חלוצים שייסדה את קיבוץ כפר בלום וכולל 30 דונם של מרחבים וירק, בקרבה לכל מסלולי הטיול, האטרקציות ושמורות הטבע של הגליל העליון. מזה כ-17 שנים מהווה מלון פסטורל אבן שואבת לאוהבי המוסיקה והרוח מכל רחבי הארץ, תוך שהוא מציע תכניות תרבות עשירות שהן חלק מחזונו לחולל חווית אירוח מוסיקלית-תרבותית-ישראלית מרוממת רוח. במלון 189 חדרים (מתוכם 5 חדרים נגישים המותאמים לנכים בכיסאות גלגלים) וסוויטות מעוצבים, המוקפים מדשאות רחבות ידיים. מתקני המלון כוללים ספא מפנק, בריכת שחייה אולימפית (פועלת בימי הקיץ), מסעדה המגישה ארוחות שהן תאווה לעיניים ולחיך, אינטרנט אלחוטי ברחבי המלון ובחדרים (ללא תשלום), לובי בר וקמפוס מפואר לכנסים ואירועים.  פרטים והזמנות בקישור…

מלון קולני חיפה חוזר לפעילות

מלון קולוני שבחיפה שוכן במבנה אבן היסטורי ומקורי שנבנה בשנת 1905 על ידי הטמפלרים בלב המושבה הגרמנית שבעיר הנמל, ממש למרגלות הגנים הבהאיים. המבנה הוקם והופעל כמלון עד שנת 1978 תחת השם 'אפינגר', על שם המשפחה הגרמנית שהקימה את המלון. את המלון ניהלו עד ראשית שנות ה40 של המאה ה20 האחיות קריסטן והלנה, בצוותא עם אחיהן גוטלוב אפינגר, בעל בית מלאכה לייצור כרכרות. ממידע שהתקבל ממכון שומכר שבחיפה, החוקר את חיי הקהילה הטמפלרית בישראל בסוף המאה ה19 ותחילת המאה ה20 עולה, כי האחיות הצטיינו ברמת הארוחות שהוגשו במלון, שהיה חביב על הקצינים הבריטיים באותם ימים. עוד ראוי לציין, כי חברי ועדת פיל שמונתה על ידי השלטון הבריטי במאמציהם לצמוא פתרון לקונפליקט היהודי ערבי, שהו תקופה ארוכה במלון.

במהלך מלחמת העולם השנייה, נאלצה משפחת אפינגר לעזוב את חיפה, בדומה לשאר הגרמנים ששהו בארץ. המלון, שעבר כמה בעלויות המשיך כאמור לתפקד תחת השם מלון אפינגר עד שנת 1978. לאחר שיפוץ יסודי ומקיף, כדי להפעילו מחדש כמלון מודרני, בשנת 2009 נפתח מחדש תחת השם 'קולוני'. המלון, בו 40 חדרים ומיני סוויטת, שופץ תוך הקפדה על שימור הפרטים מעיצובו המקורי: חלונות ותריסי עץ, אריחים מצוירים המעטרים את הרצפות, מעקות עץ ופריטים ייחודים נוספים.

חדרי המלון עוצבו ואובזרו ברמה גבוהה, עם מסכי טלוויזיה שטוחים, חיבור לכבלים, אינטרנט, מקרר מיני בר, כספת, ערכת קפה, טלפון ומיזוג. רהיטי המלון עשויים עץ אלון ומעוצבים בהתאם לאופיו של המיוחד של המלון. חדרי האמבטיה מהודרים עם אריחי שיש, חלק מהחדרים מצוידים באמבטיות פרי סטנדנג, וחלקם עם מרפסת הפונה לשדרות בן גוריון התוסס והנוצץ בלילות.

לרשות האורחים במלון מוגשות ארוחות בוקר מלאות וכשרות, בר משקאות, חדר ישיבות, שירות עסקים וחדר טיפולים. בחלקו האחורי של המלון גינה יפה ושקטה ומגג המלון נשקף הנוף המדהים של הגנים הבהאיים מצד החד ונמל חיפה מצידו השני. ניתן לקיים בגג המלון אירועים מיוחדים. בסמוך למלון, מדרחוב ומגוון רחב של מסעדות, בתי קפה ומרכזי קניות. המלון סמוך לתחנת רכבת מרכז השמונה, במרחק הליכה קצר מהנמל ומרחק נסיעה קצר לחופי הים של חיפה. מחירים מיוחדים לתקופת פוסט קורונה: 500-700 ₪. כתובת: שדרות בו גוריון 28, חיפה. טלפון: 04-8513344. פרטים והזמנות באתר…

מלונות קיסר פריימר עם חזרה לפעילות של מלונות אילת וטבריה

ישראל חייט סמנכ"ל השיווק של קיסר פרמייר: "ברשת הוכנה תוכנית שיגרה וחיטוי ברמות גבוהות מאלה הנדרשות על ידי משרד הבריאות. בין השאר יתווספו עמדות שטיפת ידיים נוספות באזורים הציבוריים, חדרי אוכל ומטבחים, יותקנו מחיצות זכוכית בדלפקי הקבלה והברים, יתווספו שולחנות בצמוד לחדרי האוכל באוויר הפתוח, תופעל שיטת שירות במזנונים ללא מגע של האורחים עם המזון, השולחנות יורחקו על פי התקנות רשת מלונות "קיסר פרמייר" כוללת 4 מלונות באילת, טבריה, ירושלים, ומלון ביאלינק ברמת גן.

פרטים והזמנות קיסר פריימר אילת… או קיסר פרמייר טבריה…

עיריית אילת והחברה הכלכלית עם מכרז להפעלת אטרקציות בשטח ש.ת. אילת הישן

תכנון והדמיה דרמן ורבקל אדריכלות.-פארק הטרמינל אילת

יצא לדרך המכרז הראשון בפארק הטרמינל באילת: העירייה, באמצעות החברה הכלכלית לאילת (חכ"א), פירסמה היום מכרז להפעלת האטרקציות התיירותיות בפארק שיוקם במתחם שדה התעופה המפונה באילת. מדובר במכרז להקמה והפעלה של אטרקציות בשטח של כ-14 דונם בדרום השדה ולתקופה של 10 שנים.

הפארק הענק, הגדול בישראל שיוקם בהשקעה של 170 מיליון שקל, יכלול אטרקציות תיירותיות ככדור פורח, גלגל ענק, בריכת גלים, פארק מים, פארק מוטורי, מתחם נינג'ה, מתחם אקסטרים, מוזיאון רכב, שוק אוכל, מתחם קרנבל, מגלשות מים אקסטרים, לונה פארק, פארק מתנפחים וג'ימבורי, פארק חבלים, מציאות מדומה, קרקס, מכוניות מתנגשות, סימולטור גלישה, בריכת כדורים ועוד. בנוסף, יבנה מתחם הופעות ופסטיבלים חדשני ממכולות ממוחזרות, מרכז תרבות עירוני, מוזיאון, מלון לואו קוסט, מתחם קמפינג ועוד.

המתמודדים מוזמנים להציע הצעות בהליך מיון מוקדםQualification)  Pre) כתנאי להשתתפות במכרז, ואלה שיעמדו בהצלחה בכל תנאיו יהיו רשאים להשתתף בחלקו השני של המכרז ולהגיש הצעות במסגרתו. מפגש מציעים יתקיים ב-15 ביוני, והמועד האחרון להגשת הצעות הוא ב-6 ביולי בשעה 14:00. את ההצעות יש להגיש במסירה ידנית בלבד במשרדי החברה.

תוכנית פארק הטרמינל משתרעת על 70 דונם, עבודות הפיתוח כבר החלו בשטח כשנה לאחר פינוי שדה התעופה באילת – החלה סלילת כבישים שיחברו את מרכז העיר לשטח הטרמינל. הפארק צפוי להיות מוכן בעוד כשנתיים.

בתוכנית פארק הטרמינל מתוכנן פארק פתוח שמחבר את הצד המזרחי והמערבי של העיר ומרושת בשבילים והצללה, חיבור שד' התמרים אל הטיילת, פארק אתגרי, אטרקציות תיירותיות כאמור, מגרשי משחק, מתחם קמפינג, מתחם הופעות ופסטיבלים רבי משתתפים ועוד. מבנה הטרמינל צפוי להיות מוסב למרכז תרבות עירוני, ודרכים שעתידות להיסלל במתחם ומחוצה לו, צפויות לחבר בין חלקי העיר, ולהקל על הגישה למרכז העירוני שיוקם.

המתחם המיועד לשמש כמתחם האטרקציות מחולק לשלושה חלקים: מתחמים מערבי ומזרחי ששטחו של כל אחד הוא כ-7 דונם, ועוד שדרה מרכזית (בתוואי מסלול ההמראה הקיים), שתכלול פארק עירוני, שטחים ציבוריים ושטחי שירות שונים. בכל אחד מתתי המתחמים יופעלו אטרקציות, וכן יופעלו אטרקציות "חוצות גדר" בכל שטח הפארק.

המתחם ינוהל ע"י מנהלת מרכזית שתופעל ע"י חכ"א והעירייה, המנהלת תעסוק בפיתוחו, קידומו ובשיווקו של הפארק ולמפעילים לא יהיו זכויות כלשהן במקרקעי המתחם. המפעילים יהיו אחראים לתשלום כל העלויות הקשורות בהקמתה ובהפעלתה של האטרקציה, ואף ישלמו דמי שימוש חודשיים בשיעור ובמתווה שייקבעו מראש, וכן מיסים והיטלים הכרוכים בהחזקת הקרקע ובהפעלת האטרקציה, לרבות ארנונה, מיסים ותשלומי צריכה שוטפים. שיעור התשלומים יקבע בשלב השני של המכרז.

לדברי מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת "אנו נרגשים מאד לצאת לדרך עם פרויקט פארק הטרמינל שיוקם בעיר. מדובר בתוכנית גרנדיוזית , שלא נראתה כמותה בישראל ובמהלך  אורבני משמעותי ביותר לעיר אילת .  אנו בטוחים כי הפארק ישנה לחלוטין את תרבות הבילוי והפנאי בעיר גם בעבור התושבים וגם לתיירים. מכרז האטרקציות שפרסמנו היום הוא השלב הראשון והשלבים הבאים יפורסמו גם כן בקרוב".

טבריה עם ביקור הנהלת משרד התיירות

שר התיירות אסף זמיר ביקר יחד עם מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי, מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן ויו"ר הועדה הממונה טבריה שמעון (מוני) מעתוק בעיר טבריה בצל המצב הכלכלי אליה נקלעה העיר וענף התיירות, שנפגע קשות ממגפת הקורונה. הביקור החל במתקנים התיירותיים בטבריה, המשיך לטיילת יגאל אלון ומשם יצא השר לשייט לאורך חופי הכנרת וקיבל סקירה על בתי המלון והאטרקציות בעיר.

בפגישה עם השר הציגו המלונאים ובעלי עסקים קטנים מתחום התיירות בטבריה לשר את מצבה הקשה של התיירות בטבריה והציגו פתרונות אפשריים. לאחר מכן המשיך השר לפגישת עבודה עם יו״ר הוועדה הממונה, מנכ״לי משרד התיירות והפנים והנהלת העירייה.

שר התיירות אמר כי לצערו ענף התיירות יהיה הענף האחרון במשק שיחזור לפעילות, ועד שהשמיים יפתחו יתמקד המשרד בעידוד תיירות פנים וטבריה היא יעד מובהק לכך.

במקביל יקדם המשרד בראשותו פתרונות השקעה בתשתיות על מנת לשנות מציאות ולשפר את המוצר התיירותי ואת החוויה התיירותית בעיר.

לדברי השר, ההתקדמות תהיה בשני מסלולים מקבילים: האחד, מסלול היציאה מהמשבר ומה חייבים לעשות כדי לשקם את ענף התיירות בטבריה, והשני, החזון והחלומות של העיר.

השר ציין כי הוא מחוייב לעבוד קשה מאוד על מנת שענף התיירות יחזור לפעילות מלאה ומהר, וכי הוא מודע לבעיות ולאתגרים הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

השר הודה על שיתוף הפעולה בין המשרדים השונים ואנשי התיירות בעיר טבריה.

יו"ר הועדה הממונה טבריה שמעון (מוני) מעתוק ציין: "אני מבקש להודות לשר התיירות על ביקורו בעיר טבריה חודש מיום כניסתו לתפקיד. שמחתי לראות את נכונות השר לסייע לעיר בהתמודדות עם שעתה הקשה ביותר עקב מגפת הקורונה ממנה נפגעו רבים בעיר טבריה, להביא לקידום העיר והרצון לסייע בהחזרתה למקומה הראוי כעיר תיירות מובילה".

גן גורו עם לינת שטח וסיורים מודרכים למשפחות ביולי-אוגוסט

ליטוף קנגורו בגן גורו (צילום דני בר)

בימי החופש הגדול, גן גורו – גן החיות האוסטרלי מזמין אתכם לחוויה לילית יוצאת דופן הכוללת לינת שטח באוהלים, סיור לילי מודרך מלווה בפנסים וסיור האכלת בוקר בין בעלי החיים האוסטרליים. לאורך כל חודשי יולי-אוגוסט בימים שלישי וחמישי בכל שבוע, גן גורו פותח את שעריו ללינת שטח וסיורים איכותיים ומודרכים בקבוצות קטנות.

משפחות עם ילדים, מוזמנים לחוות חוויה יוצאת דופן – שינה בגן חיות וצפייה הכי קרוב שאפשר בבעלי החיים רגע לפני שהם הולכים לישון וברגע שהם מתעוררים בבוקר.

עם רדת החשיכה, נצא מלווים בפנסים לפגוש את בעלי חיים פעילי הלילה. נצפה בהתנהגותם, נכיר את אורח חייהם הלילי, נקשיב לקולות הלילה ונלמד כיצד הם פועלים בחשיכה. ביחד נאיר בפנסים את הדרך, נברך אותם בברכת לילה טוב ונהנה מזמן חופשי שקט במתחם האוהלים הירוק.

מתחם האוהלים נמצא בסמוך למבוך הדינוזאורים גן גו יורה, שם הילדים יימצאו דינוזאורים מדברים סביב תאורה צבעונית.
בבוקר נתעורר לקולות מגוון בעלי החיים של הגן ונקבל לפתח האוהל מארז ארוחת בוקר קלה. לאחר מכן נצא ביחד לסיור "בוקר טוב גן גורו" בו נזכה להאכיל את בעלי החיים בהאכלה הראשונה של היום ונצפה בהתנהגותם הייחודית בשעות הערות הראשונות של היום. הפעילות "גן גורו בלילות" תתקיים לאורך כל יולי אוגוסט, בכל שבוע בימים שלישי וחמישי.

יש להזמין כרטיסים מראש באתר…

תערוכות ואמנות

מוזיאון אגם עם Zoom out של קיץ

עמודי כלילה בכניסה למוזיאון אגם, ראשון לציון (צילום דן בר-דוב)

מוזיאון אגם בראשון לציון נפתח מחדש למבקרים ומזמין ילדים ומבוגרים להשתתף בחוויה חושית ורגשית יוצאת דופן: לגלות, לחקור, לשאול, לשחק, להתבונן, להתנסות, לרכוש ידע, בסיורים וסדנאות יצירתיות. מוזיאון אגם בראשון לציון מציג תערוכה מקיפה הכוללת עשרות יצירות קינטיות מרהיבות של האמן פורץ הדרך יעקב אגם: פיסול וציור שמשנים צורה, יצירות דיגיטליות אינטראקטיביות, חפצים ומייצבים משתנים בתנועה מתמדת.

המוזיאון משתרע על פני כ-3,200 מ"ר, של מרחב, ומספק למבקרים חוויה רב חושית תוך שיטוט בסביבה מפוסלת, עשירה בצבעים, גירויים ותנועה, מפתיעה, משעשעת ומאתגרת במיוחד לילדים החוקרים את העולם בכל החושים.

לקראת הקיץ והחופש הגדול ואחרי תקופה של סגר ביתי מול המסכים, מוזיאון אגם מזמין את הילדים והמבוגרים לצאת ב"זום אאוט" למפגש בלתי אמצעי עם יצירות אמנות בתנועה ומציע תכנית של סיורים , הדרכות וסדנאות מפתחות יכולות, תהליכי חשיבה, טכניקות, מיומנויות ויצירתיות, המותאמות לקבוצות גיל שונות. הסדנאות נערכות במרחב הפתוח בגן המוזיאון.
מוזיאון אגם ועיריית ראשון מצדיעים לכל צוותי הרפואה – רופאות ורופאים, אחים ואחיות, הצוות הסניטרי, צוותי הניקיון וכלל עובדי בתי החולים, ומזמינה אותם ואת בני משפחתם לבקר במוזיאון אגם ללא תשלום, במהלך חודש יוני 2020.
ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך: "לכל אורך התקופה האחרונה, נחשפנו להקרבה וההשקעה הרבה של הצוותים הרפואיים אשר עשו ועושים לילות כימים לשמירה על בריאותנו באופן מעורר השראה. אנו מצדיעים לכל צוותי הרפואה – רופאות ורופאים, אחים ואחיות, הצוות הסניטרי, צוותי הניקיון וכלל עובדי בתי החולים, ומזמינים אותם ואת בני משפחתם לבקר במוזיאון אגם המופלא וליהנות מחוויה מעוררת השראה".

*  סיורים והדרכות למבוגרים מדי שעה * אפליקציית הדרכה קולית

סופי שבוע   –  שישי ושבת – סיורים מודרכים וסדנאות לילדים:

* סיורים מודרכים במוזיאון , ללא תוספת תשלום,  בשעות: 10:30, 11:30, 12:30

מוזיאון אגם, רחוב מיש"ר 1, ראשון לציון פרטים באתר… ובטל': 03-5555-900.

רשמים מביקור במקום בקישור…

מוזיאון מגדל דוד פותח עם תערוכה מוזיקלית חדשה על משפחת בנאי

יוסי בנאי (צילום נינו חנניה הרמן)

מוזיאון מגדל דוד בירושלים ניפתח מחדש לקהל הרחב, עם תערוכת "הבנאים – זאת המנגינה שלנו" – תערוכה מוזיקלית חדשה וייחודית המספרת את סיפורה של משפחת בנאי ושני מסלולי סיור חדשים במצודה: האחד בעקבות דגמים היסטוריים המציגים את ציר הזמן של ירושלים והשני בעקבות תעלומות ארכיאולוגיות בארמון הורדוס ובקישלה. המבקרים במוזיאון מוזמנים לבקר בתערוכה החדשה ובמסלולים השונים במרחב הפתוח של מצודת מגדל דוד עם המון פינות ישיבה מרווחות ומרחבי דשא מוצלים בחצר הארכיאולוגיות המטופחת.

התערוכה, "הבנאים – זאת המנגינה שלנו", עוקבת אחר יצירתם של בני משפחת בנאי, יצירה ששורשיה בתרבות היהודית-פרסית בשיראז, אך היא עולה ומתגבשת בתוך הווי ירושלמי מתהווה. לאורך השנים וההיסטוריה, הפכה יצירתם של בני המשפחה לראי התרבות הישראלית, והיא בה עמוד תווך גם היום.

התערוכה מציעה למבקרים חוויה מוזיקלית ייחודית של קולות, צלילים ומראות, המספרים את קורותיה של משפחת בנאי, שסיפורה הוא הסיפור של כולנו. הסיפור של משפחת בנאי מתחיל בפרס של סוף המאה ה-19, ממשיך אל שכונות שוק מחנה יהודה, משוטט בין נופי הילדות, במרחבי ההשראה, באירועים ההיסטוריים ובהווי המשפחתי חוצה הדורות.

בנוסף, מופעי הלילה החיזיון הלילי הקלאסי ומופע המלך דוד, יוקרנו באוויר הפתוח תחת כיפת השמיים פעמיים בשבוע לפי המועדים אשר מתעדכנים באתר האינטרנט של המוזיאון.

כמו כן, המוזיאון מציע שני מסלולי סיור חדשים:

ירושלים ממעוף הציפור, מסלול סיור חדש בין דגמים היסטוריים מסלול סיור חדש בין דגמים היסטוריים המציגים את ציר הזמן של ירושלים. המסלול החדש, באוויר הפתוח של חצר המצודה רחבת הידיים, מזמין את המבקרים להכיר את ירושלים ולגלות כיצד השתנו פניה לאורך ההיסטוריה. הסיור כולל דגמים היסטוריים ייחודיים של ירושלים המתארים את השינויים שחלו בירושלים לאורך אלפי שנים. בין הדגמים, דגם גדול ממדים, נדיר ומפורט של ירושלים במאה ה-19 הממוקם בתוך בור מים עתיק בן 1500 שנה. לאורך המסלול נקודות עניין רבות וממצאים מתקופות שונות בציר הזמן של ירושלים שהתגלו בחפירות ארכיאולוגיות במצודה. הממצאים הארכיאולוגיים והדגמים המפורטים משלימים את סיפור התפתחותה של העיר במהלך כ-3,000 שנות היסטוריה.

מסלול תעלומת ארמון הורדוס והקישלה שהינו מסלול סיור חדש נוסף, המזמין את המבקרים למסע מרתק אל עברה של העיר, אל האירועים הגדולים והסיפורים שעיצבו את פני ההיסטוריה; מסע שנפתח במתחם מצודת דוד וממשיך למתחם החפיר והקישלה. בשנת 1999 ביצעה רשות העתיקות חפירה ארכיאולוגית נרחבת בקישלה בה נחשפו סודותיה של העיר מימי בית המקדש הראשון ועד ימינו וכעת נפתח האתר לראשונה לביקורים עצמאיים. הסיור עובר דרך שרידי ארמון המלך הורדוס, מפעל יהודי מימי הביניים ובית המעצר שבקישלה, וכולל ממצאים נדירים, סיפורים ועדויות מרתקות. מארג הסיפורים והעדויות מתחבר יחדיו, ומציג את ציר הזמן רב האירועים וההתרחשויות בעיר העתיקה במשך 3,000 שנה – עד לימינו.

בימים אלו ולאור הנחיות משרד הבריאות חדרי תצוגת הקבע של המוזיאון סגורים לצורך חידוש התצוגה וייפתחו לקהל הרחב בהמשך.

מנכ"לית מוזיאון מגדל דוד, אילת ליבר, מסרה: "מוזיאון מגדל דוד בכל מגוון פעילויותיו חושף ומאיר את ההיבטים הנדירים והייחודים של ירושלים. אנו שמחים ונרגשים לפתוח את מוזיאון מגדל דוד לציבור הרחב עם תערוכה חדשה "הבנאים – זאת המנגינה שלנו", תערוכה המביאה את סיפורם ויצירתם של בני משפחת בנאי, מנכסי התרבות המובילים של ארצנו. התערוכה מתמקדת, לראשונה, במוזיקה של ירושלים, עיר שהמורשת המוזיקלית שלה היא רחבה ומקיפה: ניגונים קדושים וחילוניים, ניגונים עתיקים וניגונים חדשניים וקובעי טרנדים. בתערוכה החדשה, הניגונים הירושלמיים מלווים את מסעה של משפחת בנאי במשך למעלה ממאה שנים של מסורת והיסטוריה אל לב התרבות הישראלית. בנוסף, אנו משיקים שני מסלולי סיור חדשים: ירושלים ממעוף הציפור, מסלול ייחודי בין דגמים היסטוריים מרתקים ומסלול תעלומת ארמון הורדוס והקישלה שנפתח לסיורים עצמאיים זו הפעם הראשונה. נשמח לארח אתכם במרחבי המוזיאון וחצר המצודה שפתוחים לקהל הרחב על פי הנחיות משרד הבריאות".

אוצרת התערוכה, טל קובו, מסרה: "התערוכה במוזיאון מגדל דוד "הבנאים- זאת המנגינה שלנו" פורשת יריעה היסטורית רחבת הקיף. התערוכה מציגה דרמה משפחתית בין-דורית ובין-תרבותית, המתרחשת במרחב שבין שיראז שבפרס, לירושלים במאה ה-19 ועד לימינו. התערוכה מציגה את קורותיה של משפחת בנאי הירושלמית, שהם למעשה סיפורה של עת יוצאת דופן בתולדות העיר, באמצעות מוזיקה, קולנוע ותיאטרון, ראי להתפתחותה של התרבות הישראלית בראשיתה. התערוכה היא שיא של עבודת אוצרות ומחקר שארכו כשנתיים, עבודה שהתמקדה גם בפן ההיסטורי-תרבותי, וגם בהכרות מעמיקה עם בני המשפחה, שפתחו בפני את ביתם, ואת ליבם והפכו שותפים לדרך. בתערוכה מופעים תצלומים מהאלבומים המשפחתיים, לצד חפצים שעברו במשפחה מדור לדור, ומספרים, לא רק את סיפורה של המשפחה, אלא גם לוכדים רוח של תקופה חשובה בהתגבשותה של החברה הישראלית".

הכניסה מגן דוד, הכניסה המערבית למגדל דוד הממוקמת בצמוד לרחבת שער יפו, בקצה קניון ממילא. לפירוט בנושאי נגישות והזמנות בטל': 2884*

מוזיאון הרצליה והמשכן לאמנות עין חרוד עם קטלוג משותף אלי שמיר / גבולות המבט

שתי תערוכות יחיד לאמן אלי שמיר, בשיתוף פעולה בין מוזיאון הרצליה והמשכן לאמנות עין חרוד מבקשות להאיר פנים שונות ביצירתו הייחודית: התערוכה בהרצליה מתמקדת בציורי הדיוקן של שמיר,  וזו שבעין חרוד מתרכזת בציורי נוף. קטלוג התערוכות (עיצוב: מגן חלוץ), כולל פתח דבר מאת יניב שפירא מנהל ואוצר ראשי, המשכן לאמנות עין חרוד ואיה לוריא מנהלת ואוצרת ראשית מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, מאמרים דו לשוניים של אוצרות התערוכות איה לוריא ויעל גילעת ותצלומים של הציורים המוצגים בתערוכות. הקטלוג מחבר בין שני גופי עבודה שנוצרו במקביל, ואף שזורים זה בזה – כגון דיוקן שנטוע בנוף, או מראה נוף פנורמי ברקע של דיוקן.

שתי התערוכות יחד מקיפות את כלל עבודתו של שמיר, הנובעת משורשי המקום הישראלי. בתערוכה "זמן דיוקן" בהרצליה הדגש הוא על דיוקנאות של אבי האמן ובני דורו, הנותנים ביטוי לנרטיבים סימבוליים, אידיאולוגיים וביוגרפיים. אלה משקפים את דעיכת האתוס החלוצי של עמק יזרעאל על רקע התמורות במציאות החיים המקומית.

התערוכה "גבולות" מציגה לראשונה מהלך רב-שנים ביצירתו של שמיר, חקירה ציורית המתמודדת עם ניכוס קנאי וממיט-אסון של הנוף באמצעות מיתוס, ההופך את הנוף לטריטוריה שמוצמד אליה שטר-בעלות. שמיר מציג את הנוף וגבולותיו כהבניה, שהיא תמיד תמונה חלקית התלויה בנקודת מבט. הוא מנסח עמדה מורכבת, פואטית וביקורתית כלפי הנוף, ודרכו כלפי ההיסטוריה המקומית וייצוגיה לאורך תולדות האמנות בישראל.

ציר מקשר ­– גיאוגרפי וערכי – נמתח בין הרצליה, עין חרוד וכפר-יהושע, מקום מגוריו של אלי שמיר, והוא שזור בשתי התערוכות: זהו פועלו של ריכרד קאופמן – אדריכל ומתכנן ערים שתכנן, בין השאר, את שלושת היישובים הללו ברוח הרעיונות האידיליים וההומניסטיים של "עיר גנים", המדגישים את תפקידה המהותי של התרבות בחיי הקהילה.

בתערוכות מוקרנים קטעים מסרט דוקומנטרי חדש של הבמאי בן שני, המלווה את עבודתו וחייו האישיים של שמיר משנת-2011. הסרט יוקרן בתחרות הרשמית של פסטיבל דוקאביב 2020. הקטלוג יוצא לאור בתמיכת האספן דובי שיף והמכללה האקדמית לחינוך אורנים.

מוזיאון תל אביב לאמנות עם מיכל הלפמן  –  Dear A.S.A/P

אי-ודאות ופגיעות הם מסימני הזמן של התקופה. תחושה של אי יציבות פוליטית, כלכלית וסביבתית (אקלימית) מלווה את תקופתנו ומשתקפת באירועי הזמן העכשווי. בליבה של התערוכה  Dear A.S.A/P מיצב וידאו המדמיין מציאות בה אמנים מנועים מהיכולת לנוע ולפעול באופן חופשי.

מיכל הלפמן מציגה בתערוכה ניסיונות התמקמות של הפעולה האמנותית באזורי גבול, המצויים בהשתנות מתמדת. היא עושה זאת באמצעות יצירה של חללים נטושים ורדופים המאזכרים מעברי גבול, מתקני כליאה, ולחילופין אחורי קלעים בתיאטרון ובמוזיאון.

לחלל התערוכה שתי כניסות המובילות לשני מרחבים שונים – האחד נושא את הכותרת "Time" והשני "Show". פיצול זה של הביטוי "שואו טיים" מצביע על שני צירים שעליהם עומדת התערוכה; האחד עוסק בציר הזמן (מהלך ההיסטוריה, ההווה והעתיד) והשני עוסק בפעולת ההופעה והתצוגה (האנושית והאמנותית). בשנת 2019 הקימה מיכל הלפמן קבוצה בשם Edition of X שמטרתה לתווך בין אמנים, אשר יכולת התנועה שלהם מוגבלת, לבין מוסדות אמנות וקהלם. הקבוצה, המכונה Connective מורכבת ממבצעים שונים, המביאים פרשנות חדשה ליצירת המקור הנמסרת להם.

במרכז התערוכה, עבודת וידאו המגוללת את סיפורו של אמן עכשווי שזהותו עלומה והוא מכונה 3 .A/P אמן, החי בסביבה ובמציאות עוינים, מוזמן על ידי אנה סיבילה שווטר, האוצרת של בית פליקס נוסבאום באוסנבריק, גרמניה, להציג את עבודתו בדיאלוג עם יצירתו של נוסבאום. בדומה לנוסבאום שפעל בסתר בשנות השלושים והארבעים של המאה הקודמת בגרמניה ובבלגיה, תנועתו של 3 A/P מוגבלת, והוא מממש את עבודותיו באמצעות קבוצת אמנים גולים ה Edition of X.

דרך עירוב בין דמויות ונרטיבים בדיוניים לממשיים מן העבר ומן ההווה, בוחנת הלפמן את האפשרות למצוא נתיב חדש ליצירה בתוך מרחב מוגבל או מבוי סתום. הלפמן ממזגת בווידאו ובמיצב בין שתי העלילות – שני מסלולי ההליכה (Show ו־Time), לכדי רשת סבוכה של יחסים המהדהדים שאלות בדבר הדרכים שבהן אמנות יכולה להשתנות.

www.tamuseum.org.il

מרכז אדמונד דה רוטשילד עם התרחבות | Expansion

בתערוכה החדשה "התרחבות" שתוצג במרכז אדמונד דה רוטשילד, יוצגו עבודות של 12 אמנים מדור ה Y בראשית דרכם, בוגרי מחלקות שונות של בתי-הספר הגבוהים לאמנות ועיצוב מחמש השנים האחרונות, בה יוצגו עבודות מיצב ווידאו אשר נוצרו במיוחד עבורה, אשר עוסקות בפוליטיקה קווירית.

התיאוריה הקווירית חותרת תחת היחסים הבינאריים של גבר ואישה, של הנורמלי והסוטה, שחור ולבן. היא תומכת אפוא בזהויות המבוססות על טשטוש הגבולות בין קטגוריות חברתיות ובין עירובן באמצעות בני כלאיים. התערוכה אינה מחפשת לסמן מהי יצירה להט״בית, אף שחלק מהאמנים המציגים בה שייכים לקהילה זו. התערוכה מבקשת לבחון כיצד חשיבה קווירית לא-בינארית מאתגרת את המיינסטרים.

ציר ראשון בתערוכה נשען על דימוי הרצף. שלא כמו בחשיבה בינארית – דרך יצירות האמנות אנו חוקרים מהי זהות מגדרית, פוליטית וחברתית המוגדרת כרצף של פעולות. ציר אחר עוסק בתאוריה הקווירית דרך עיניהם של אמנים מדור ה-Y — אמנים שגדלו לתוך המהפכה הלהט״בית והדיגיטלית. התערוכה עוקבת אחר היחסים ההדדיים בין הקהילה הגאה ובין הטכנולוגיה ובוחנת כיצד חיבור זה משפיע על קהילת המיינסטרים.

נוהר בן אשר, אוצרת ומרצה לאמנות עכשווית. בוגרת תואר שני באוצרות אוניברסיטת גולדסמית׳, לונדון ותואר ראשון בתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב. בין היתר היא אצרה פרויקטים רחבי היקף בארץ ובעולם בשיתוף עם האיחוד האירופי, עיריית תל אביב, בצלאל, מוזיאון פ"ת לאמנות, גלריית 68 מטר בקופנהגן ועוד. התערוכה מתקיימת בשיתוף עיריית תל אביב יפו במסגרת חודש הגאווה.

מרכז אדמונד דה רוטשילד, מיסודה של קרן אדמונד דה רוטשילד, פועל לקידום וטיפוח אמנים ומעצבים בשנים הראשונות לאחר סיום לימודיהם הגבוהים בארץ. פעילות המרכז מבוססת על שיתוף פעולה עם מוסדות הלימוד ומתמקדת בהענקת כלים ופיתוח כישורים מקצועיים ליוצרים בתחילת דרכם. המרכז מסייע לאמנים ולמעצבים צעירים לבסס את מעמדם בשדה המקצועי באמצעות תערוכות מתחלפות ותכניות הכשרה ומנטורינג ומהווה מקום מפגש ודיון עבור הגופים והגורמים השונים הפועלים בשדה (יוצרים, אוצרים, גלריות, מוזיאונים, אקדמיות ועוד).

תאריך נעילה: 14.8.2020. מרכז אדמונד דה רוטשילד, שד' רוטשילד 104, תל אביב.

טיולים וטבע

מוזיאון האדם והחי לכל המשפחה ולגמלאים, בימי שני ורביעי אחה"צ

דינוזאורים במוזיאון האדם והחי (צילום יקי אקרמן)

האם הכלב שאנו מכירים היה פעם זאב? האם אפשר לאלף חתולים? בפעילות זו נכיר את חבריו הטובים ביותר של האדם, חיות המחמד שלנו, ואת חיות המשק שבויתו במהלך השנים ומספקות לנו כסות, מזון ועוד. נכיר את בעלי-חיים אלה נשמע כיצד בוייתו בעלי החיים הראשונים ועוד.
"בריקוד ובמחול" על תנועה של בעלי חיים. כיצד מתעגל נחש הפיתון לסלסלה? כיצד קופצת לגובה ולרוחק הקרפדה? מה מייחד את העטלף ומאפשר לו לעוף, למרות שהוא יונק? ומדוע אנחנו בני האדם לא יכולים להיות כמוהם?
"על הקשקש" זוחלים קטנים וגדולים. בסיור נלמד להכיר זוחלים מכל הגדלים. במה הם דומים ובמה הם נבדלים? וכיצד על חום הגוף הם שומרים, כשהם חיים במקומות יבשים ולא קרירים. בימי שני ורביעי בשעה 17:30. הסיורים המודרכים כלולים במחיר הכניסה למוזאון

סיורים לגמלאים – בסיור, נשמע על ההיסטוריה של הפארק, נדבר על חשיבותו של הטבע העירוני, נצפה במגוון עופות מסביב לאגם ובמדשאות הפארק. נקנח בגינת התבלינים.

הסיור כולל ביקור במוזאון האדם והחי הנמצא בתוך הפארק.  הסיורים יתקיימו בימי שני ורביעי בשעה 18:00. משך הסיור כשעה וחצי.

פרטים והרשמה בטלפון 03-6315010  האתר  www.adamvechai.org.il

פסגת החרמון פוסט קורונה עם סיורי טבע מוצלחים

סיורים באתר החרמון (צילום עדי פרץ)

באתר החרמון מברכים על פתיחת האתר לאחר תקופה של שלושה חודשים בהם האתר היה סגור. אתר החרמון נפתח בחג השבועות במתכונת קיץ וההפתעה הגדולה היא שהציבור חובב הטיולים והטבע מצביע ברגליים נרשם מראש ומגיע לסיורים מודרכים לפסגת העיניים של המדינה.

הקיץ הגיע, אבל בפסגת הר החרמון בגובה 2040, מזג האוויר נראה אמנם כמו קיץ אבל מרגיש כמו סתיו, הטמפ' צונחת בעשר מעלות לעומת העמק, רוחות קרירות מנשבות ואין מושלם מזה בימי הקיץ הלוהטים. הר החרמון, מהווה חלק משמורת טבע, הפריחות הייחודיות להר מפציעות ומפתיעות כל פעם מחדש. פסגת החרמון, הנקודה הצפונית והאסטרטגית בישראל, ההר הגבוה במדינה שעל אדמתו נרשמו בדם סיפורי קרבות וזכה בתואר "העיניים של המדינה" הפך מזמן לאתר בילוי כולל שמשנה את פניו בין העונות. במהלך סופי השבוע (שישי ושבת) יתקיימו סיורים מודרכים (ללא תשלום ובהרשמה מראש) שישלבו, טבע, מורשת וגיאופוליטיקה. הסיור מתחיל במפלס העליון, בגובה 2040 מ', לאחר נסיעה ברכבל הקרוניות החדש (עלייה לקרונית במשפחה גרעינית), תצפית מרהיבה והסבר על הגולן, הגליל העליון, עמק החולה והרי הלבנון. בנוסף יפעל באתר מתקן מזחלות האקסטרים שיעלה את הדופק ומתקן הסקיי ריידר, שמזכיר רכבת הרים תלויה, רק בקצב רגוע ומראה מדהים מגובה 12 מ'.

"בעידן של פוסט קורונה, שמחנו לגלות כי הציבור הישראלי, שמגיע במשפחות, חברים ובודדים רוצה ומעדיף לטייל באוויר הפתוח. הסיורים המודרכים שלנו באתר בשיתוף החברה להגנת הטבע, נוחלים הצלחה מדהימה. רבים נרשמים כל סופ"ש לסיורים ונהנים מעוצמות ההר והטבע. רכבל הקורניות החדש שמונה 42 קרוניות מאפשר ליצור ריחוק פיסי ושמירה על הנחיות משרד הבריאות. אתר החרמון מתפרס על פני מאות דונם כך שאין מצב של קרבה בין המבקרים ואנו מקפידים על הנחיות התו הסגול שכוללות: ריחוק חברתי, מסיכות והיגיינה", ציין רפאל נווה מנכ"ל אתר החרמון.

** הסיורים בהרשמה מראש, משך הסיור כשעה וחצי, יש להגיע חצי שעה לפני שעת הסיור ולהצטייד בנעלי הליכה, לבוש חם ומים. היציאה לסיורים מהקפיטריה בתחנה העליונה (הסיורים מתקיימים בהתאם לתנאי מזג האוויר)

מתי?  מידי שישי – שבת. בשעות:  11:00 , 13:00.

כמה? הכניסה לאתר ללא תשלום,  המתקנים בתשלום.

האתר פתוח בין השעות 8:00 – 16:00 (כניסת רכב עד השעה 15:00)

לפרטים באתר… ובטל': 1-599-550-560

עזיזו לבנדר בעקבות פריחת הלבנדר בגולן

מרכז המבקרים עזיזו לבנדר במושב כנף בגולן מציע סיור בניחוח פרובאנס ומאפשר ליהנות מהמראה המרהיב של מרבדי הלבנדר הפורח. איפה? מרכז מבקרים עזיזו מושב כנף, הגולן.

מתי? חמישי 9:00-14:00 | שישי 9:00-14:00 | שבת 9:00-14:00- בתיאום מראש בלבד!

מה? מרכז המבקרים עזיזו  במושב כנף, פורח במלוא תפארתו. המטיילים יגיעו לשדה הלבנדר שם דן החקלאי יסביר על תהליך הגידול של הלבנדר, כיצד הוא הופך לשמן במזקקה הביתית שלו, ועל הכוורות הפזורות בשדה והדבורים העומלות על הדבש. ניתן לרכוש במקום שמנים אתריים סבונים טבעיים, חליטות ושקיות ריח, שמן לבנדר ועוד, ביצור עצמי.

לצד שדה הלבנדר ניתן לבקר גם ביקב טרה נובה שמייצר יין משובח עטור פרסים, שמן זית איכותי וגידול של פירות יער משובחים ממינים שונים. כמה? ללא עלות. לפרטים: 050-5871515 (דן).

מסלול טיול: דיר עזיז (מעיין כנף) – במתחם שלוש בריכות האוגרות את מי המעיין, הנובע במקום וניתן לתצפת משם על נופו המרהיב של נחל כנף. במסגרת הנגשת אתרי תיירות, מועצה אזורית גולן, ביצעה עבודות תשתית בהם שופץ המעיין והונגש לבעלי מוגבלויות. בית הכנסת העתיק באתר עבר גם הוא סדרת חפירות ושיקום. דרכי הגעה: מכביש סובב כנרת (כביש 92) עולים בצומת מעלה גמלא (כביש 869) מזרחה ולאחר 9 ק"מ פונים ימינה למושב כנף. כ-100 מטר לפני שער המושב פונים שמאלה בדרך עפר וממשיכים כ-2 קילומטר עד לחניה המסודרת במקום. הכניסה ללא עלות.

מידע נוסף: תיירות גולן 04-6851001 |  www.tourgolan.org.il

רשות הטבע והגנים מדווחת על מבצע חילוץ

המנהל האזרחי ורשות הטבע והגנים ערכו מבצע חילוץ של בעלי חיים שנכלאו באופן בלתי חוקי והציל את חייהם. השבוע בשעות הבוקר המוקדמות, הובילו נציגי יחידת קמ״ט שמורות הטבע במנהל האזרחי, בשיתוף קציני מנהלת התיאום והקישור בעוטף ירושלים, ובליווי החטיבה המרחבית בנימין – מבצע להצלת מספר בעלי חיים אשר נכלאו באופן בלתי חוקי באזור עוטף ירושלים.

לאחר מעקב שניהלו במשך מספר שבועות באזור אחר מספר פלסטינים אשר כלאו באכזריות בעלי חיים באופן בלתי חוקי לצורך מכירתם בשוק, פשטו הבוקר (חמישי) אנשי המנהל האזרחי יחד עם הכוחות המלווים, על המתחם בו נכלאו בעלי החיים.

הודות למבצע – חולצו מספר בעלי חיים וביניהם נמנו: שלושה צבאים צעירים, שני דורבנים וכלב ציד. כמו כן, הוחרמו מלכודות שנמצאו במקום ומבצעי העבירה נלקחו להמשך חקירה משטרתית.

*קמ״ט שמורות טבע, נפתלי כהן, מסר: ״מבצע חשוב זה הובל על ידי אנשי המנהל האזרחי במטרה למנוע את המשך ההתעללות בבעלי החיים שנכלאו בצורה מכפירה ואכזרית. אני מברך על העשייה שמוביל המנהל האזרחי במסגרת האכיפה למניעת צייד לא חוקי של חיות בר באזור יהודה ושומרון. יחידת קמ"ט שמורות הטבע במנהל האזרחי מקיימת באופן שוטף שורה ארוכה של פרויקטים לשימור החי והצומח ואנו נוסיף לפעול למען שמירה על החיים והטבע באזור כולו״.

ספרים

בעקבות ביטול שבוע הספר: גיוס המונים עבור הוצאת ספר בחינם

אתר 'גיוסים לקהילה' נרתם לעזרת הסופרים בישראל ומציע את הפלטפורמה של גיוס המונים עבור אלו – ללא עמלה. המהלך, כמחווה לאור ביטולו של שבוע הספר במטרה לסייע לסופרים וליזמים בתחום הספרות שמצאו עצמם נפגעו בעקבות הקורונה ו/או בעקבות ביטול שבוע הספר המסורתי. לצד ביטול העמלה מציעים בפלטפורמת 'גיוסים' גם ייעוץ בחינם.

אתר "גיוסים לקהילה" הינו פלטפורמת הגיוס מהחברתיות המובילות בישראל האתר זמין ב6 שפות לצג יתרונות רבים משאר אתרי גיוס המונים הקיימים בשוק. מאז היוסדו גיוסו באמצעות האתר מיליוני שקלים לטובת מיזמים חברתיים. פרטים בקישור…

בן הזוג הטורף-המדריך המשפטי להישרדות בזוגיות של סופי כהן

עו"ד כהן: "הספר מתייחס לתופעה של השתלטות בן זוג אחד על השני, נשים וגברים, תוך כדי התעללות נפשית, פיזית וכלכלית. אני בטוחה שלו ידעו הנשים שנרצחו מה הם הסימנים המוקדמים, היו מזהות את הבעיה בזמן ומצילות את עצמן. אני חשה את כאב הקורבנות בכל פעם שאישה מוכה מגיעה אלי מאוימת, ובטוחה שמערכת המשפט בארץ, וכן העוסקים בתחום ברווחה, אינם ערוכים לטפל במקרים של התעללות במשפחה מחוסר הבנת הנושא."

הסבל הוא לא רק של נשים, התעללות נפשית של אשה בגבר, ראינו בסיפור האישי הקשה של האמן מפורסם (לא ננקוב בשמו מפעת צנעת הפרט) שסבל נפשית לכאורה, על ידי אשתו וילדיו. הספר הזה הוא בנפשי. הוצאתי אותו כי אנחנו נמצאים במדרון תלול, עם התגברות מעשי האלימות, כאשר מערכת המשפט חסרת אונים. חקרתי את הנושא ויש דרכים למנוע את הרצח הבא".

עו"ד סופי כהן, תושבת ירושלים, נולדה בצרפת. היא בוגרת תואר שני מאוניברסיטת הסורבון בפריז, נשואה ואם לבת. דמותה של אמה המדכאת והמתעללת עמדה מול עיניה כשכתבה את ספר: "כי אין הבדל מי הטורף המשפחתי שלך, אמך, אביך או בן /בת זוגך." היא מסבירה ופונה אל הציבור:. "אם יש במשפחתך אנשים בעלי אישיות נרקיסיסטית פתולוגית. אנשים שבאופיים יש צורך בשליטה על האחר, "חיות טרף  שהופכים את השני למשותק נפשית, חסר אונים, מדוכא ונפחד וכלוא בתוך מלכודת מהגיהינום, כדאי לדעת  שיש מוצא, והוא כתוב בספר זה.

"יש ביננו נשים וגברים, שמתחת למראית העין הקוסמת שלהם מסתתר טורף של ממש, אשם שאין בו שום רגש אנושי או ערכי מוסר. אנו נתקלים באנשים כאלה במערכות יחסים וזוגיות, שבהן הם משעבדים ומנצלים את בן או בת זוגם לכל אורכה של מערכת היחסים

אנו נתקלים בהם גם בסכסוכי גירושין קשים, שבהם הם אינם מהססים להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותם כדי להרוס את בן או בת זוגם, ברגע שאלה מנסים להיפרד מהם: מניפולציה של סביבה ואנשי מקצוע; תלונות שווא במשטרה; דמוניזציה והכפשה של בן או בת הזוג; ניצול הילדים וגיוסם למערכה ולעתים עד כדי ניתוק הקשר בינם לבין ההורה האחר. כיצד ניתן לזהות את האנשים הללו לפני שנופלים ברשתם? מדוע הופכים אנשים אלה לטורפים חסרי רחמים? מה כלי הנשק שלהם ומאידך גיסא, מה המחיר שנדרשים קורבנותיהם לשלם תמורת חירותם.

פרק חשוב הוא הפרק בו מעלה עו"ד כהן הצעות לפתרונות והדרכה. בעיקר לאנשי מקצוע. לרכישה בקישור… או בטל': 054-6468157

הקסטה השחורה של ניר מטרסו

יותר מעשרים שנה רדפה את יוצר האנימציה, הקומיקס והמוזיקה ניר מטרסו הקסטה השחורה: קסטה שהושאלה לו בתחילת שנות התשעים, ליוותה אותו תקופה ואז אבדה מבלי שידע מהי המוזיקה שהוקלטה עליה. הרומן הגרפי הקסטה השחורה מתעד במילים ובאיורים את הניסיונות של מטרסו לפתור את התעלומה: איזו מוזיקה הוקלטה על הקסטה? בתוך כך הוא מסתגר בערד ומנסה לשחזר את המוזיקה, חוזר לשנות התשעים המוקדמות ולתחנות שונות בחייו, נזכר בחברותו בלהקות שונות ובעיקר משונות, בשותפויות רבות שנים עם יוצרים אחרים ובמעבר מעיר הולדתו לתל-אביב. הוא מראיין חברים ישנים, מתייעץ עם מומחים למוזיקת שוליים של שנות השבעים והשמונים, מדבר עם אבא שלו על מוזיקה יוונית ששמעו בבית ונזכר בכל מיני אפיזודות מאותן שנים רחוקות.

בדרכו המאופקת והמינימליסטית, בכתיבה ישירה וחפה מקישוטים, יצר ניר מטרסו רומן גרפי ואלבום מוזיקה החובקים נושאים קיומיים: חברוּת ואובדנה, זיכרון, הצלחה וכישלון, הפער בין דימוי עצמי לאופן שבו אחרים רואים אותך, הלכידות של הזהות האישית לאורך זמן, הזיקה והריחוק בין הורים וילדים, הקיום בשולי המיינסטרים והמקום של מוזיקה ויצירה בחיים.

הקסטה השחורה תוכננה כאלבום שהיה אמור לצאת על קסטה. המציאות התערבה ושיבשה. הקסטה הפכה לספרקלטת ועם הזמן לספר. המוסיקה עצמה קיימת באינטרנט בפורמט דיגיטלי. פרטים https://nirm.bandcamp.com/ ובאתר Nir Matarasso

יחסי בעלות של תהל פרוש

יחסי בעלות, ספרה השני של תהל פרוש, הוא ספר רב צורות ועשיר באופני ביטוי: שירים הדומים לפקעות הזיה, כמעט מיסטיים, מניפסטיים ומונולוגים פרוזאיים. הספר ממשיך את חקירתה הפואטית בעולם הניאו-ליברלי ועוקב אחר התפרקות הבית שלה ולידת בנה. הוא נקרא כיצירה כּוללת ורציפה.

"שירתה של תהל פרוש היא שירת סכנת הטביעה והמחנק; שירת החמדנות והצער בו מבקשת את שמיטת המחסור והבעלות גם יחד. זוהי שירה דחופה, קצבית, הרוקחת תשוקות ושיקויים ממופעיה השונים של ההיאחזות במה שאי אפשר להיאחז בו. קולה החזק והיציב של המשוררת חופר בורות ביטחון באדמה הרועדת שבני אדם מתהלכים עליה". ענת ויסמן

תהל פרוש היא משוררת וחוקרת ספרות. בעלת השכלה במשפטים, בפסיכולוגיה חברתית ובפסיכולוגיה קלינית. במסגרת עבודתה התוודעה לאופן שבו תאגידים מפעילים כוח ושפה ייחודית, דבר שהוביל אותה לחקור את הדינאמיקה של תאוות הבצע. כעיתונאית בדה-מארקר חקרה סוגיות כלכליות, חברתיות ותרבותיות, בשנים שבהם המשבר הכלכלי העולמי של הסאב-פריים התגבש ופרץ ועד להופעת המחאה החברתית בישראל. בשנים האחרונות כתבה טור אישי במוסף סוף השבוע של "הארץ" ובו פרסמה מסות פואטיות וביקורתיות. בימים אלה כותבת דוקטורט באוניברסיטת בן גוריון שבנגב, על ניאו-ליברליזם בספרות העברית החדשה. חברה בקבוצת תאוריה וביקורת במכון ון-ליר ובתוכנית לזכויות אדם ויהדות במכון הישראלי לדמוקרטיה. ניתן לרכוש את הספר במחיר מוזל באתר ההוצאה

הסיפור של פצפונת של נטלי בלהסן איורים: אפרת דהאן

ספרה של נטלי בלהסן ("גברת מגזרת"), המלווה באיוריה המרהיבים של אפרת דהאן, מספר סיפור על פריצת גבולות, עצמאות, והצורך להשמיע את קולך גם כשאת הכי קטנה.

בלהסן מספרת את סיפור הרפתקאותיה של הבובה המפורסמת בעולם – בבושקה (כפי שנהוג לכנות אותה כאן) המחביאה בתוכה בובות דומות לה. פצפונת, הבובה הקטנה ביותר במשפחה, מוצאת עניין ויופי עצום בכל דבר שהיא רואה, בדומה ליכולת הפליאה והדמיון האופיינית מאוד לילדי הגן. אבל יש לה בעיה: היא מרגישה שלא משתפים אותה. איך זה שכולן צוחקות ונהנות ורק היא לא מצליחה לשמוע על מה הן מדברות?

פצפונת מחליטה לשנות את המצב. היא יוצאת החוצה בכוחות עצמה, מגלה את העולם, והוא גדול ומלא הרפתקאות. כשהיא חוזרת, מלאת געגועים, היא מגלה תגלית נוספת, חשובה לא פחות: גם הפצפונת ביותר יכולה להשמיע את קולה ולספר את הסיפור שלה. וזה יכול להיות הסיפור המופלא מכולם.

נטלי בלהסן, ילידת 1983, מחברת ספר הילדים "גברת מגזרת" (הוצאת הקיבוץ המאוחד), שצעד במצעד הספרים של משרד החינוך ותורגם לכמה שפות. בוגרת תואר ראשון בביולוגיה ובספרות ותואר שני בספרות מאוניברסיטת תל אביב.

אפרת דהאן, ילידת 1988, בוגרת מסלול איור ואנימציה במכללת שנקר. סרטים שביימה והנפישה הוצגו בפסטיבלים בארץ ובעולם. "פצפונת" הוא ספרה הראשון. בזכות סגנונה הייחודי והמרהיב, היא כבר נמצאת בתהליך יצירה לספרה החדש של רונית רוקאס, המו"לית והעורכת של הוצאת כנפיים. לרכישה… וברשתות הספרים.

כתיבת תגובה