חדשות השבוע בתרבות אמנות ותיירות 10/2020

ענף תיירות חו"ל דומם ומדמם אבל תיירות הפנים פורחת….יחסית ||| פסטיבלים וחגיגות לשבועות הקרובים בהדממה אבל הטבע לא ||| תעופה ושיט מגששים באפלה ||| ספרים, תערוכות ואמנות ||| קולנוע לא חוזר ויש טלוויזיה ||| טיולים בארץ באוויר הפתוח ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

קורונה והחופש הגדול

Jeff Koons במוזיאון תל אביב לאמנות (צילום דני בר)

סגירת מוזיאון תל אביב לאמנות בשבתות 

מוזיאון תל אביב לאמנות יהיה סגור בימי שבת. במשך השבוע המוזיאון פתוח בהתאם להנחיות. מהנהלת מוזיאון תל אביב לאמנות נמסר הבוקר: "לצערנו אנו נאלצים לסגור את המוזיאון בשבת ע"פ צו חירום שהוציאה הלילה ממשלת ישראל. למרות שהמוזיאון הוא מרחב בטוח בו נשמרות היטב כל ההנחיות על שמירת ריחוק חברתי ע"פ תקנות התו הסגול, החליטה הממשלה להגביל את הפתיחה בסופי שבוע ולנעול את שערי המוזיאון בשבת. לאור דרישת הציבור, אנו נערכים לפתוח את המוזיאון בימי חול במשך שעות ארוכות יותר על מנת לאפשר לקהל ביקורים בטוחים. כמו כן, התחלנו לאפשר שעות ביקור מיוחדות לגיל הזהב וסיורים לקבוצות בשעות שהמוזיאון סגור למבקרים. כל זאת בהתאם להגבלות ההתקהלות של משרד הבריאות".

שעות הפעילות של מוזיאון תל אביב לאמנות מעודכנות באתר, בהתאם להנחיות משרד הבריאות. הזמנת כרטיסים בשלב זה אפשרית דרך אתר המוזיאון בלבד

הקייטנה של אצבעוני קיץ 2020

מהדורת עיתוני אצבעוני ללא תשלום הכוללת מבחר שעשועונים, דפי עבודה ושלל הפתעות. ומנוי במחיר מיוחד לאחד מעיתוני הילדים של 'אצבעוני' עם שער אישי התמונה של הילד/ה! קישור למהדורת עיתוני אצבעוני ללא תשלום…

הוצאת אצבעוני מציעה הקיץ הזה שבו הקייטנות במתכונת פעילויות מצומצמות, הים והבריכה עם מגבלות, בתי קולנוע סגורים, מהדורת עיתוני אצבעוני ללא תשלום, הכוללת מבחר שעשועונים, דפי עבודה ושלל הפתעות . עיתוני אצבעוני יגיעו אליכם כל שבוע בדוא"ל – בכל מהדורה מבחר שעשועונים, דפי עבודה ועוד הפתעות. המהדורות מותאמות להדפסה בבית וחסכוניות בדיו.

וכדי לשמח ולהפתיע את הילד/ה שלכם אצבעוני מציעים לכם לא לפספס את החוויה של קבלת העיתון בדואר, ומציעים לכם לעשות מנוי לאחד מעיתוני אצבעוני עם שער אישי בגיליון הראשון ובמחיר מיוחד. שולחים את התמונה של הילד/ה ונהנים מהעיתון שיאפשר לילדים להעביר את הזמן עם תוכן מעניין וכייפי לקריאה.

עיתוני הילדים של אצבעוני כוללים את אתגרי חשיבה, המלהיבים את הילדים ביניהם שלל תשבצים, תפזורת, חידות, מבוכים, מצא את ההבדלים, סיפורים בהמשכים, דפי עבודה ועוד מגוון קטעי קריאה ואתגרים רבים בהתאמה לגילאים השונים.

המנוי יאפשר להורים לנצל את הקיץ להקניית הרגלי קריאה ולהרחבת אופקים בנושאים רבים של טבע, מדע, תרבות, ארצות רחוקות ועוד.

ניתן לרכוש את המנוי לאחד מעיתוני הילדים הנפלאים  בהוצאת אצבעוני מותאמים לגילאים השונים: צב צב לגילאי 3-6, דובון לגילאי 5-7 , משבצת לגילאי  8-12, אצבעוני לגילאי 7-10

עיתון אצבעוני נוסד בשנת 1952 ע"י העיתונאי והסופר מיכאל שיר והפסלת שושנה שיר וגיליונו הראשון הודפס ללא מספר סידורו, שכן גם העורך לא תאר כי יצאו גיליונות חדשים לאור. מאז ועד היום העיתון הפך לעמוד התווך לעולם הילדים והוא מעודד את הילדים לקרוא בעזרת משחקים, חידות ואתגרי חשיבה מלהיבים.

ניתן להזמנה ישירות דרך אתר אצבעוני ולתשלום באמצעות אשראי \ ביט \ בהזמנה טלפונית. להזמנות טל': 03-687-4267

הספארי עם בילוי עד הלילה

לילה בספארי עם ג'ירפה (צילום: ים סיטון)

הקיץ הזה כולם מחפשים מקומות בילוי מתאימים לימים אלו, באויר הפתוח  ועדיף בשעות הנעימות של היממה. בספארי ברמת גן החליטו השנה להאריך את שעות הפעילות עד לתוך שעות הלילה וכשהערב ירד המבקרים וחיות הבר ייהנו מתאורה רכה ונעימה שתאיר את שבילי גן החיות ואת החצרות באורות עדינים.

התקופה האחרונה למדה אותנו הרבה על האנושות אך לא מעט גם על בעלי החיים ועל השפעות הריחוק החברתי, גם על העולם החייתי. במהלך תקופת הקורונה יכולנו לבחון את התנהגות בעלי החיים ללא נוכחות הקהל וגילינו עד כמה האינטראקציה עם יצורים חיים אחרים מיטיבה איתם וחשובה להם.

הביקור בשעות הערב שמאריך את שעות הפעילות של בעלי החיים בחצר יתרום לרווחתם ובד בבד יאפשר למבקרים חווית ביקור ארוכה יותר, קרירה יותר, תאפשר מרחב אישי ומשפחתי ותספק הצצה ייחודית לעולמם של בעלי החיים גם בשעות שהספארי סגור בדרך כלל.

הארכת שעות הפעילות של בעלי החיים בחצר נעשית במקביל למחקר חדש שבוחן את השפעת הגורמים החיצונים על התנהגותם. המחקר מתבצע בשיתוף של הספארי עם אוניברסיטת תל אביב ובמהלכו נלקחות דגימות צואה מבעלי חיים לאורך זמן, באמצעותן ניתן לבחון השפעות משתנים שונים עליהם.

תקופת הקורונה אפשרה ועודנה מאפשרת בחינה של מצבים שלא הכרנו קודם לכן. במהלך הבילוי המיוחד תצטרף השנה גם להקת מיומנה שבנתה עבור הספארי מופעים ייחודיים שיתקיימו לאורך כל היום ברחבי הגן וייחתמו בתהלוכת קצב נפלאה לאור הירח.

לצד מופעי הקצב של מיומנה תתקיים פעילות חינוכית שתעסוק בקצב הטבעי של החיים- כיצד יודעים הדובים מתי להתעורר משנת החורף, איך יודעות הציפורים מתי הגיע הזמן לנדוד ומדוע אנחנו סובלים מג'ט לג.

אוניברסיטת בר-אילן עם מתי ניתן יהיה שוב לטוס?

פרופסור דרור פיקסלר (צילום יוני רייף)

מדינת ישראל נמצאת בימים אלו שוב בימים קשים ומאתגרים, וכולם שואלים את עצמם מתי ניתן יהיה לעלות שוב למטוס ולנסוע לחופשה, לכנס או לפגישת עסקים חשובה, שלא ניתן לעשות דרך האינטרנט? הטיסה, שכוללת שהייה קרובה לאנשים זרים אחרים במשך כמה שעות, בעייתית בעיקר בגלל המשטחים המשותפים במטוס: הידיות, שולחנות האוכל והשירותים. בפקולטה להנדסה שבאוניברסיטת בר אילן עובדים בימים אלה על הפתרון שיאפשר את הטיסות וימנע את ההדבקה דרך משטחים שעלולים להיות מזוהמים.

ההתפשטות המהירה של ה-SARS-CoV-2 ('נגיף הקורונה') ברחבי העולם, מאז התפרצותו בסין ב-31 בדצמבר 2019, משקפת את העמידות הגבוהה של הנגיף, כמו גם היכולת שלו לעבור דרך ארוכה יחסית באוויר. כיום ידוע שהנגיף עובר בצורה יעילה מאוד באמצעות טיפות רוק. לפיכך, ניתן להצביע על שלושה מסלולי ההעברה והדבקה עיקרים:

 1. מגע בין אדם לאדם
 2. זיהום שעובר באמצעות טיפות
 3. מגע עם משטחים מזוהמים (fomites) הנושאים שאריות של הנגיף

מחקר שפורסם לאחרונה ב-New England Journal of Medicine מצא כי נגיף הקורונה יציב מאוד: ניתן היה לזהות אותו בתרסיסים אחרי שלוש שעות, על משטחי נחושת אחרי ארבע שעות, אחרי 24 שעות על קרטון ועד יומיים-שלושה על משטחי פלסטיק ונירוסטה. ממצאים אלה מצביעים על כך שהעברה דרך משטחים במרכזי זיהום כמו מטוסים, שדות תעופה, בתי חולים וסופרמרקטים עשויה לשחק תפקיד משמעותי בהתפשטות נגיף.

נכון לעכשיו המאמצים לרסן את התפשטות נגיף הקורונה מתרכזים בארבעה צעדים עיקריים:

(1) התרחקות חברתית, כולל אמצעי הסגר שונים

(2) שימוש נרחב בציוד מגן, כגון מסכות וכפפות

(3) סניטציה נרחבת של שטחים ציבוריים

(4) פיתוח תרופות וחיסונים.

כל אחד מהאמצעים הללו סובל מחולשות המגבילות את יעילותו, למשל: הסגר טוב למי שמוכר כחולה. מי שנדבק בווירוס, אך אין לו תסמינים, הוא מדבק מאוד אך לא יהיה בהסגר; מדיניות של לבישת מסכות יכולה להפחית את חומרת הזיהום אך יעילותה תלויה בשימוש נכון בהן; יעילותם של אמצעי חיטוי ציבוריים מוגבלת על ידי מחסור בחומרים אלו ואילוצים תפעוליים; וחיסונים עשויים לדרוש חודשים עד שנים לפיתוח ולבדיקה (אם בכלל!). קשיים אלו מצביעים על כך שלחימה בווירוס הקורונה תדרוש גישה רב-ממדית.

בפקולטה להנדסה שבאוניברסיטת בר-אילן, יחד עם המכון לננו טכנולוגיה וחומרים מתקדמים, מפתחים בימים אלו אסטרטגיית התערבות נוספת. המחקר פורץ דרך מעצב מחדש משטחים ציבוריים באופן שיפחית משמעותית את הפוטנציאל שלהם להעברת הנגיף.

פרופ' דרור פיקסלר, חוקר בכיר בפקולטה להנדסה וראש המכון לננו טכנולוגיה וחומרים מתקדמים, יחד עם ד"ר יוסי טליוסף, המנהל של המכון, עובדים בימים אלו עם אנשי הצוות שלהם על שימוש בננו-טכנולוגיה ליצירת חומרים ננו מהונדסים עם תכונות אנטי-ויראליות. המחקר שלהם מתמקד בננו-חלקיקי כסף (AgNP) המאופיינים ברעילות נמוכה על בני אדם ופוטנציאל גדול מאוד בחיסול הווירוסים, תכונה שלא קיימת בכסף שאיננו בגודל של ננו.

הצוות מבר-אילן מציע להטמיע משטחים חדשים המיוצרים עם ננו חלקיקי כסף, ולצפות משטחים קיימים באמצעות צבע חדשני המבוסס בננו חלקיקים אלו. לזמינותם של משטחים כאלה יכולות להיות השלכות משמעותיות על המדיניות: הן כאמצעי זהירות מקדימים אשר ישמשו כנגד מגיפות עתידיות, והן במקרה שכבר מתפרצת מגיפה – ניתן להשתמש בחומר זה על מנת לטהר משטחים באזורים ציבוריים.

ברם, העבודה של חוקרים אלו איננה מספיקה. גם אם הם יציגו לעולם את המשטחים המיוחדים שלהם, לא בטוח שהם יוכלו לעבור לשימוש מידי, מפני שחומר הכסף מוכר כחומר מסוכן, והרגולציה משפטית סביבו לא ברורה. לשם כך נכנס לתמונה פרופ' אורן פרז, דיקן הפקולטה למשפטים, מומחה עולמי בתחום הרגולציה, והוא האחראי על הצד המשפטי של העבודה.

המסגרת הרגולטורית השולטת בשימוש בננו חלקיקים מכסף מורכבת ביותר ומכילה לקונות משפטיות משמעותיות. ראשית, למרות הסיכונים הנלווים אין תקני חשיפה ספציפיים הקשורים לננו חלקיקים מכסף. ארגון הבריאות העולמי קבע רמת השפעה לכלל האוכלוסייה (הקשורה לסכום כל נתיבי החשיפה) של חמישה מיקרוגרם לק"ג משקל ליום. שנית, ישנם הבדלים משמעותיים בין הגישות המשפטיות של מדינות מפתח כמו ארה"ב והאיחוד האירופי. באופן דומה, ברמה הגלובלית ישנם ארגונים רבים העוסקים בשימוש בננו חלקיקים מכסף, בפרט, ארגון הבריאות העולמי, ארגון התעופה האזרחית הבינלאומית ICAO והארגון הבינלאומי לתקינהISO . כל ניסיון לפתח תגובה מבוססת ננו לנגיף הקורונה יצטרך לשקול את המסגרת הרגולטורית כבר בשלב המו"פ על מנת להקל על אימוצם על ידי קובעי המדיניות.

במחקר של בר-אילן מתייחסים לגישה זו בשם עיקרון הזהירות המונעת. עיקרון הזהירות המונעת מבוסס על הרעיון שיש לקחת בחשבון חששות בטיחותיים מוקדם ככל האפשר בתהליך החדשנות של חומרי ננו או מוצרי ננו. שיטת חשיבה חדשנית זו מספקת דרך לשילוב עקרון הזהירות בתהליך המו"פ. השיתוף פעולה המיוחד הזה מאפשר למהנדסים ולמדענים להיות מוכנים מבעוד מועד על מנת לאפשר למוצר שהם מפתחים להיות מוכן לשימוש ברמה המיידית. לפיכך, תפיסת הזהירות המונעת שונה מגישות הערכת סיכונים קונבנציונאליות, השוקלות רק בטיחות כאשר המוצר כבר מפותח במלואו. שתי האסטרטגיות העיקריות במחקר הנוכחי הן, ראשית, להפחית את הפוטנציאל של הננו לגרום לנזק, ושנית להפחית את החשיפה המתווכת לשחרורם של ננו-חומרים.

הימים המיוחדים האלה, שאנחנו בתוכם, חידדו לנו את הצורך לזהירות בעניינים שבבריאות הגוף. מפגש עם אדם חולה במחלה מידבקת כמו קורונה, מצריך זהירות מיוחדת. משתדלים שלא ייווצר מגע ברמה המאפשרת מעבר המחלה. הקורונה הראתה לנו מה שידענו זה מכבר, שכאשר יש חולה חייבים לבודד אותו מן הסביבה. במקרה הצורך, ניתן למטפלים בו, ולכל מי שצריך להתקרב אליו, טיפול תרופתי מונע, ואם היה חיסון אף חיסון מיוחד. על רקע הזהירות שלנו בענייני בריאות הגוף, נראית קלות הדעת שבה אנו נוהגים בענייני בריאות הנפש והרוח כהזנחה רשלנית וחסרת אחריות. הדברים נכונים ביחס לצד המשפטי שבמחקר, אך גם הרבה מעבר לכך בחיים. נפשו של אדם רגישה לא פחות מגופו, וכפי שהגדיר זאת הרמב"ם, ועמו רבים מחכמי ישראל ומחכמי אומות העולם – בעיה משפטית-מוסרית הרי היא כחולי בנפש. מפגש עם חיידקי המחלה הרוחנית, הוא מפגש מידבק.

ידוע שבענייני בריאות הגוף, בני נוער מתנהגים לעתים קרובות בחוסר זהירות. על שיקול הדעת המתון גוברת "רתיחת היבחרות", וגורמת לנכונות ללקיחת סיכונים מופרזים מתוך תחושה ש"לי זה לא יקרה". גם בעניינים שברוח, קל יותר להדריך ולחנך צעירים לעשיה נלהבת, מאשר למתינות זהירה בענייני "לא תעשה" כמו לחשוב מה ההשפעה של הננו חלקיקים יכולים לעשות לאדם שנמצא לידם. הקושי איננו פוטר מן החובה להתמודד עם הצורך הזה.

ללא ספק שילוב מאוד מיוחד, של משפטן-עו"ד, מהנדס ומדען, שיחד יאפשרו לנו לנסוע בקרוב לחופשה הבאה שלנו תוך שילוב של זהירות מעניינים שבגוף וזהירות מההשפעות הרעות שחומרים אלו יכולים לגרום.

יערה בוחניק רכזת תחום שיאצו בכללית עם שיאצו לגיל השלישי לחיזוק היציבה

ככל שמזדקנים מערכות הגוף שלנו הולכות ונשחקות, השרירים החלשים של הגוף גורמים לחוסר שיווי משקל וכתוצאה מזה נפילות בבית או ברחוב הן גורם שכיח לפציעה אצל קשישים. ריבוי הנפילות גורם הרבה פעמים לחוסר ביטחון ולהפסקת פעילות ותלות בגורמים נוספים, מתוך הפחד לאבד שיווי משקל וליפול. נפילה בגיל השלישי יכולה להיות מאוד משמעותית לכן, מומלץ לעשות כמה שניתן על מנת להפחית את הסיכוי ליפול.

אחת השיטות המסייעת לשיפור היציבות היא השיאצו, טכניקת טיפול יפנית המתבססת על תורת הרפואה הסינית בשילוב טכניקות מערביות. תרגילי השיאצו מסייעים  לשיפור היציבות ולשמירה על שיווי המשקל.

להלן מספר תרגילים שנתנה לנו יערה בוחניק, רכזת תחום שיאצו בכללית רפואה משלימה, אותם ניתן לעשות בבית אך בשל החשש מחוסר שיווי משקל קיימת עדיפות לעשות את התרגילים בישיבה או בסמיכות לקיר תומך בעת הצורך.

 1. הקפידו על שימוש בכיסא יציב ולשבת עם כפות רגליים יציבות על הקרע בפיסוק קל
 2. ישיבה על קצה הכיסא הנפת הידיים לצדדים תוך הטיית כף היד כלפי חוץ או רק האצבע כלפי חוץ
 3. ביצוע תפנית של הגב עם הידיים לצדדים כל פעם לצד אחר
 4. הטיית הגב כלפי מטה עם ניסיון לגעת עם קצות האצבעות ברצפה
 5. הרמת הידיים למעלה וביצוע הטיית הגב קדימה
 6. הנחת יד ימין בין הרגליים וסיבוב הגב שמאלה וההפך יד שמאל בין הרגליים וסיבוב ימינה
 7. הנפת הידיים קדמה ושילב האצבעות וביצוע מתיחה

תרגילים נוספים בעמידה:

 1. הרמת יד ימין באוויר יד שמאל ישרה ומושכת מטה לכיוון הברך לבצע לשני הצדדיים
 2. הושטת רגל קדימה מהרמת הבוהן כלפי מעלה
 3. הושטת הרגל אחורה מהפניית הבוהן כלפי מטה.

לשכת מארגני תיירות נכנסת עם שר הביטחון וראש הממשלה החליפי גנץ

במפגש, שהתקיים בקריה ת"א, אותו זימן שר הביטחון וראש הממשלה החליפי ח"כ בני גנץ עם נציגי הסקטורים במשק, דנו לגבי דרכי התמודדות עם נגיף הקורונה והשלכתו על המשק והכלכלה. במפגש השתתפו שרי מפלגת כחול לבן: שר התיירות, מר אסף זמיר, שר העבודה והרווחה מר איציק שמולי ושר התרבות והספורט, מר חילי טרופר.

דני אמיר, יו"ר לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל שהשתתף במפגש: "אנחנו עסקים שחיים בזכות ולא בחסד. אבי בן ה-97 שהקים את העסק עדיין פעיל בו, עד היום. משרד האוצר אמר לנו בפגישה תסגרו את העסקים כי לא תהיה תיירות בקרוב. לא יתכן שביום פקודה ומשבר מדינת ישראל תברח מאחריות וכדי להציל את עצמה היא מקריבה את העסקים שלנו שחיוניותם להצלת המשק והנעת הכלכלה בעתיד הקרוב אינה מוטלת בספק". יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל שהשתתף במפגש: "מצור וסגר לא יכולים להיות בסיס לתוכנית עבודה. המגפה הכלכלית מסכנת חיי אדם וכיום היא מסוכנת לא פחות מהקורונה. ‎צריך לאסור את השימוש במילה סגר להתחיל ולנהל את הסיכונים אם ההנחה שהקורונה עדיין כאן לחודשים רבים. צריך להחליט איך חיים איתה ולא מתים בניסיון להימנע ממנה".

*התיירות המאורגנת לישראל, שחברי הלשכה אחראים להבאתה, מייצרת הכנסות של מעל 8 מיליארד שקלים בשנה, שהם 40% מסך כל ההכנסות מתיירות נכנסת בשנה.

*בשנת 2018 ביקרו בישראל 1,255,200 תיירים בטיולים מאורגנים במעל 30,000 קבוצות מאורגנות, למעלה מ- 80% מתוכם הם תיירים נוצרים ובהם קרוב ל-38% אוונגליסטים.

*התיירות המאורגנת לישראל אחראית ל-7.5 מיליון לינות בשנה שמכניסים  כ-3.8 מיליארד שקלים בשנה ומהווים כ-65% מלינות התיירים בארץ,  פרנסתם של כ-12,000 מתוך סה״כ 35,000 עובדי תעשיית בתי המלון, חדרנים, פקידי קבלה, מאבטחים ועוד תלויה בהגעת התיירות המאורגנת לישראל.

*התיירות המאורגנת לישראל אחראית לכ-6.2 מיליון ארוחות מחוץ לבתי המלון בשווי של כחצי מיליארד שקלים בשנה, כך שהיא מייצרת מקור פרנסה ל-20,000 עובדי תעשיית המזון, טבחים, מלצרים, מארחים וכד'.

*חברי הלשכה לתיירות נכנסת לישראל הם ארגון המעסיקים החתום על ההסכם הקיבוצי של מורי הדרך בישראל ומייצרים כ-230,000 ימי הדרכה בשנה אשר מהווה מקור פרנסה ישירה למעל 2500 מורי דרך מוסמכים מטעם וע״י המדינה.

*התיירות המאורגנת לישראל מייצרת מעל 200,000 ימי נסיעה באוטובוסים לטיולים ברחבי הארץ, כך שהיא מייצרת פרנסה לכ-2600 נהגי אוטובוסים.

*התיירות המאורגנת לישראל היא קריטית לפריפריה. היא מייצרת 90% מהכנסות מתיירים בעיר טבריה, 55% מהכנסות תיירים בנצרת והגולן,57% מהכנסות תיירים בעיר הבירה ירושלים ו-55% מהתיירים שמגיעים לים המלח והנגב.

בנוסף, יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל שהשתתף בדיון בוועדת הכלכלה בכנסת אמר: "זהו מחדל יום הכיפורים של הכלכלה הישראלית. אנחנו חיילים במלחמת הישרדות כלכלית שסופגים אש מכוחותינו בגב על ידי אנשי האוצר. יש כשל מערכתי קונספטואלי של הנהגת האוצר בהבנת המשבר ויכולת ניהול שלו שהיא גדולה מהיכולות והידע שלהם. אנחנו מרגישים כמו נוסעים באוטובוס עם נהג חסר ניסיון שדוהר לעבר התהום ואומר שאין לנו מה לדאוג. הוועדה צריכה להתחיל בתהליך בדיקה לגבי ניהול המשבר, כפי שנעשה לגבי הבנקים. הקורונה לא מאיימת עלינו אלא ניהול המשבר בכל מה שקשור לתיירות נכנסת על ידי האוצר. לצערי לאוצר יש אג'נדה בנושא התיירות ותקציבי התיירות והם לא הציגו את ההסברים שלהם למה לא לתמוך בתיירות. אנשי האוצר בעצמם אמרו כאן בוועדת הכלכלה שצריך לעזור לענף התיירות ואף כתבו לנו שמגיע לנו תמיכה ומאז הם מתכחשים".

פתאל הוסיף: "אנחנו מארגני התיירות הנכנסת לישראל מעסיקים בסך הכל כ-1700 עובדים שלמעשה הם העובדים הכי חיוניים במשק הישראלי ועבור הכלכלה הישראלית היום כי כל אחד מהם אחראי לפרנסתם של 25 אנשים אחרים. אותם מומחי תיירות מייצרים 8 מיליארד שקלים הכנסות למדינה בשנה מהבאת מעל מיליון מאתיים תיירים לישראל ובכל מייצרים ישירות כ-40 אלף מקומות עבודה ותורמים תעסוקה והכנסות ללמעלה מ-150 אלף איש נוספים בישראל המתפרנסים מענף התיירות. אין עובדים יותר חיוניים מהם וחייבים לשמרם על ידי אישור חל"ת לימודי עבורם החל מחודש אוגוסט ובסיומו שהמדינה תאשר תקציב לשימור כוח אדם זה".

"לצערי הרב מזה 4 חודשים מארגני התיירות שהכנסתם היא 0 מוחלט כל התקופה הזאת, אינם זוכים לסיוע בהתאם למענקים והתמיכה שהממשלה מציעה לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה. למרות שהמדינה קבעה שעסקים שהיא אינה מאפשרת את פעולתם זכאים לתמיכה לא ראינו שקל. אגף התקציבים הבטיח בכתב את תמיכתו בתחילת המשבר ועתה מתכחש לכך. זה לא יכול להימשך יותר. אני קורא לחברי הכנסת ולממשלת ישראל להתאים את תוכניות הסיוע כך שחברות מארגני התיירות הנכנסת יוכלו להיעזר בו ולשרוד כלכלית."

קולנוע רדיו וטלויזיה

HOT Zone עם חוק וסדר: מדור מיוחד Law & Order: Special Victim's Unit

דרמה משטרתית של רשת NBC שנוצרה על-ידי מפיק העל זוכה פרס "האמי" דיק וולף כספין-אוף של סדרת הלהיט "חוק וסדר". העונה החדשה מופקת על-ידי וורן לייט, שהיה המפיק והכותב הראשי של העונה השנייה של "בטיפול" האמריקאית, והיא חודשה כבר לעונות 22-24. עם תחילת העונה ה-21, שברה "חוק וסדר: מדור מיוחד" את השיא של סדרת האם שלה והפכה לדרמה המתוסרטת הארוכה ביותר בתולדות הטלוויזיה האמריקאית.

הסדרה מתמקדת בקבוצת בלשים מיחידת עילית של משטרת ניו-יורק בשם "יחידה לקורבנות מיוחדים", הנמצאת באזור מנהטן ונוהגת לחקור עבירות מין שונות, כאשר כל מקרה הוא שונה ומורכב. מפקדת היחידה, סגן אוליביה בנסון (זוכת ה"אמי" מארישקה הארגיטיי, "ER"), היא חוקרת מבריקה ומלאת חמלה, שרואה בעצמה שליחה של הקורבנות של הפשעים שהיא חוקרת.

לצדה של האריגטיי, ישובו לככב העונה הראפר אייס-טי, קלי גידיש ("האישה הטובה", "החיים על מאדים"), פיטר סקנאבינו, וג'יימי גריי היידר ("דם אמיתי").

ימי ראשון-חמישי ב-22:00, ב-HOT Zone וב-HOT VOD

כאן דיגיטל עם חוות החופש של טליה פינקל

https://www.youtube.com/watch?v=o3m0CUGoV5k

הבמאית והיוצרת טליה פינקל, מתעדת את חוות החופש, חוות הצלה ומרכז חינוכי, במושב עולש שבשרון בסדרת דיגיטל חדשה "חוות החופש", שעולה בימים אלה ב-כאן דיגיטל. הסדרה עוקבת אחר הקשרים המיוחדים שנוצרו בין בעלי החיים, שנפלטו מתעשיית המזון בשל נכות או פגם כלשהו לבין המתנדבים בחווה, תוך שהיא  מתעדת סיפורים של צמדים, בעל חיים ומתנדב ואת תהליך ההכרות ובניית האמון ביניהן. אלה המשתתפים בסדרה:

בילי – נכה צה"ל, הייטקיסט בעל פרוטזה, אשר מחובר רגשית לכל בעל חיים נכה ובעיקר לניר, פר צעיר קטוע רגל הלומד ללכת על פרוטזה.

יאנה – מהנדסת מעבדה שעלתה מרוסיה וסבלה מהצקות בשל מראה החיצוני, מוצאת נחמה וקרבה עם תרנגולות מתעשיית הבשר.

מנטגווש – מדריכת נוער בסיכון, המטפלת במסירות בגדי עיוור בעודה מתמודדת עם בעיות ראיה גנטיות משל עצמה.

אורנה – שהחלימה מסרטן, אך עדיין לא מצליחה להירדם בלילות, מוצאת מנוחה כשומרת הלילה בחוות החופש.

אורלי – דתייה לשעבר שזיכרונות ילדות קשים מהכפר הדתי בו גדלה מציפים אותה, מטפלת ברוני, גדי שהוצל רגעים ספורים לפני שהפך לקרבן זבח פסח (על-ידי פעילים להקמת בית המקדש).

אילנה – מנהלת התפעול של החווה, עוזרת לגלית ואלון, מתנדבים עם מוגבלות שכלית, להתגבר על הפחד ולהתיידד עם יוסי ועמרי, חזירים הסובלים מעיוות גנטי.

ההתנדבות בחווה מייצרת מערכות יחסים נוגעות ללב, המכילות רגעים קומיים וטרגיים, התמודדות מול כאבי גוף ונפש לצד שמחה, הומור, אופטימיות ואהבה.

HOT Zone עם S.W.A.T

סדרת האקשן המצליחה והמועמדת ל"אמי" של רשת CBS, נוצרה על ידי צמד התסריטאים שון ריאן ("המגן", "טיימלס", "שקר לי") וארון רחסאן תומס ("סליפי הולו", "אורות ליל שישי"), בהפקתו של ניל ה. מוריץ ("אני יודע מה עשית בקיץ האחרון", "נמלטים", "הבנים") ובבימויו של ג'סטין לין ("סטארטרק: אל האינסוף", "בלש אמיתי") שביחד עומדים גם מאחורי סדרת הסרטים "מהיר ועצבני".

בסדרה מככב שמאר מור ("מחשבות פליליות", "צעירים חסרי מנוח") בתור סמל דניאל "הונדו" האריסון – השוטר השחור היחיד בצוות שלו. כשהבוס שלו (שמשוחק על-ידי לואיס פררה, "האיש במצודה הרמה", "שובר שורות") מפוטר לאחר שירה בנער שחור וחף מפשע, הונדו מקבל את התפקיד שלו. מהר מאוד הוא מגלה שהקידום שלו היה תרגיל יח"צ שנועד לשפר את דימויה של משטרת ל.א. הטבע הפוליטי של קידומו של הונדו יוצר מתחים במערכת היחסים שלו עם המפקדת שלו, ג'סיקה קורטז (סטפני סטיגמן, "נרקוס", "הגשר") ומביא לעוינות כלפיו מצד חבריו לצוות וחבריו לקהילה. למרות כל זאת, הונדו מנסה לבצע את תפקידו החדש על הצד הטוב ביותר.

לאחר שבסוף העונה הראשונה השוטר ג'ים סטריט (אלכס ראסל, "ג'ונגל", "קארי") סולק מהמשטרה על סירוב פקודה, בעונה השנייה הוא מתכנן נקמה כנגד הצוות של הונדו. בנוסף, במהלך העונה הצוות יתמודד מול איומים חדשים כגון ארגון לסחר בבני-אדם, קרטל סמים בינלאומי, גנבי יהלומים, כנופיות מקסיקניות, מיליציות אזרחיות ועוד.

לצדם של מור וסטיגמן מככבים גם קני ג'ונסון ("המגן", "להציל את גרייס"), פיטר אונוראטי ("החיים עצמם", "כולם שונאים את כריס") ולינה אסקו ("LOL", "ממלכה").

החל מה-20/7, ימי שני-חמישי בשעה 22:45, ב-HOT Zone, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

כאן 11 עם מָנָאיֶיכּ בכיכובם של שלום אסייג ועמוס תמם

רגע לפני שהוא יוצא לפנסיה מוקדמת ממח"ש נקלע איזי בכר לתיק חקירה שבמרכזו עומד חברו הטוב ביותר מימיו במשטרה, ניצב משנה ברק הראל. איזי מצטרף לחקירה כדי "לשמור" על חברו, אבל הדברים שיתגלו בפניו יטלטלו ויערערו את עולמו לחלוטין בתפקידים הראשיים: שלום אסייג, עמוס תמם, מיה דגן, לירז חממי, אורנה פיטוסי וסאבלימינל. "מָנָאיֶיכּ" תשודר בכאן 11 בימים ראשון ושני, מ-2 באוגוסט, ב-21:15 יוצר הסדרה והתסריטאי: רועי עידן במאי: אלון זיגמן הפקה: יואב גרוס הפקות

איזי בכר (שלום אסייג) הוא חוקר מח"ש בכיר, קצין משטרה לשעבר, שנאלץ לעזוב את הארגון אחרי שחשף פרשת שחיתות בתוך היחידה שלו דאז – ימ"ר תל אביב. כבר 12 שנים הוא במח"ש, מתוסכל מחוסר התוחלת ומהקומבינות שהן מנת חלקם של חוקרי היחידה. רונית מינצר (מיה דגן), סגנית ראש מח"ש, מבקשת ממנו להצטרף לחקירה אחרונה, שבמרכזה עומד חברו הטוב ביותר מימיו במשטרה – ניצב משנה ברק הראל (עמוס תמם).

איזי מצטרף לחקירה למורת רוחה של אשתו אתי (אורנה פיטוסי), גם היא קצינת משטרה. בתחילה הצטרפותו לחקירה מיועדת "לשמור" על חברו, אבל יושרו הנדיר וטוהר המידות שניחן בו לא מאפשרים לו לנהוג אחרת, והדברים שהוא מגלה על חברו הקרוב מטלטלים ומערערים את עולמו.

"מָנָאיֶיכּ" היא דרמת מתח פסיכולוגית בת 10 פרקים, המציגה את מערכת אכיפת החוק והמשפט של מדינת ישראל – ואת הקורבנות שהיא משאירה אחריה, בהם גם בשר מבשרה של המערכת. הסדרה משרטטת כרוניקה של השחתה, אבל היא בעיקר סדרה על מוסר, נאמנות ומה שביניהם. תיאור הדמויות:

איזי בכר (שלום אסייג) – חוקר מח"ש ותיק, קצין מודיעין בעברו בימ"ר ת"א. איזי הוא חוקר אינטליגנטי ונחוש, בעל חוש צדק מפותח מדי אבל גם ציני, מריר (בצדק) כלפי המערכת ובעל נטייה לקונספירטיביות. איזי אוהב "להיכנס עם הראש בקיר" ובכל כמה שנים להפוך לעצמו את החיים.

נצ"מ ברק הראל (עמוס תמם) – מפקד תחנת ראשון לציון, לשעבר ראש מחלק החקירות בימ"ר מרכז. איש כריזמטי ומוכשר, נחשב כוכב עולה במשטרה. חבר קרוב של איזי מימיהם בימ"ר מרכז. יש ביניהם מערכת יחסים של אח בכור ואח צעיר. ברק איבד את אשתו ענת למחלת הסרטן לפני שנתיים וחצי ומגדל לבד את שני ילדיהם.

פקד טל בן הרוש (לירז חממי) – קצינה במפלג הפשע המאורגן ביחידה הארצית לחקירות בין-לאומיות בלהב 433. אשת מודיעין, חקירות ומבצעים מהמעלה הראשונה. טל מסופחת למח"ש, ובינה ובין איזי מתפתח קשר רגשי עמוק שבמהלכו היא הופכת ליד ימינו ואשת סודו.

עו"ד רונית מיינצר (מיה דגן) – סגנית ראש מח"ש והאישה החזקה בארגון. רונית היא פרקליטה שאפתנית, קשוחה, ערמומית ונטולת עכבות. היא רואה בחשדות נגד ברק הזדמנות לתיק דגל שיזניק את הקריירה שלה קדימה. היא בעלת עודף ביטחון עצמי, לא אוהבת להקשיב ועושה הרבה טעויות.

סגן ניצב אתי בכר (אורנה פיטוסי) – אשתו של איזי, שופטת בבית הדין לענייני משמעת במשטרה, בעברה הייתה תובעת משטרה בכירה. אישה חזקה ועצמאית, מקושרת היטב בשורות המשטרה ובעלת אופק קידום רחב. מערכת היחסים שלה עם איזי במצב עדין על רקע בחירתו של איזי "לעבור צד" למח"ש.

פקד אופיר "לייבו" לייבוביץ' (דורון בן-דוד) – קצין הבילוש של תחנת ראשון לציון, קבלן הביצוע המושחת והאלים של ברק הראל. לייבו חי באשליה שהוא מעל החוק, והיא מובילה אותו להסתכן סיכונים לא סבירים. הוא רואה עצמו מועמד להחליף את ברק בראש הארגון, אבל אין לו אפילו שמץ מהתחכום ומהזהירות של מפקדו.

רס"ל אלירן חן (עופר חיון) – שוטר סיור צעיר בתחנת ראשון לציון. בחור קשוח ואינטליגנטי. התמכרות להימורים וחובות דחפו אותו אל עולם העבריינות, וכבר כמה שנים הוא עוסק במתן שירותי גבייה, חיסול חשבונות ואף רצח בשעות הפנאי שלו.

תמיר שמעיה (סאבלימינל) – תמיר עומד בראש ארגון פשע באזור השפלה, שענייניו סחר בסמים, פרוטקשן, הלבנת הון. איש מסוכן, אבל אינטליגנטי ושקול מאוד.

HOT HBO עם חדר 104 Room

סדרת האנתולוגיה הקומית של HBO, שנוצרה על ידי האחים ג'יי ומארק דופלאס ("Togetherness", "אנימלס"), חוזרת לעונה רביעית ואחרונה שתשודר ב-HOT בצמוד לשידורה בארה"ב. כל פרק בסדרה עומד בפני עצמו, ומתרחש באותו מקום בדיוק – חדר 104 של מוטל אמריקאי שגרתי, אליו מגיעות בכל פעם דמויות אחרות עם סיפור שונה. בעוד שהחדר עצמו, "חדר 104", נשאר זהה, כל השאר – העלילה, האווירה, הדמויות ואפילו התקופה – משתנה לחלוטין. על ידי שימוש בז'אנרים שונים כגון קומדיה, דרמה, מתח, אימה ומד"ב, האחים דופלאס מצליחים להוכיח שהמקום הכי בנאלי ומשעמם יכול להפוך למעניין, אם רק יודעים לעצור ולהביט.

העונה הרביעית ממשיכה לפרוץ את גבולות הסדרה עם פרק האנימציה הראשון בסדרה, עלילת מסע בזמן, ועם מוזיקה מקורית שנכתבה על-ידי יוצר הסדרה מארק דופלאס ותבוצע על-ידו בפרק הראשון בו הוא מככב בעצמו. הדמויות בעונה זו כוללות זמר מנוכר שעושה הופעה חד פעמית אחרונה, אישה שנאבקת בהיסטוריית ההתמכרות שלה ועוד.

בעונה הרביעית מככבים קווין נילון ("העשב של השכן", "האפי גילמור"), ברידה וול ("UnReal", "מר מרצדס"), הארי נף ("טרנספרנט"), לוגן מילר ("גרים"), ג'יליאן בל ("מסיבת רווקות"), מליסה פומרו ("ברוקלין תשע-תשע"), לוחם ה-WWE לשעבר דייב "בטיסטה" באוטיסטה ורבים אחרים.

החל מה-26.7, ימי ראשון ב-22:00 ב-HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

תיאטרון, במה ומוסיקה

סגירת עולם התרבות עד להודעה חדשה.

הצגות, הקרנות וקונצרטים שתוכננו לחודש יולי מבוטלים / נדחים עד להודעה חדשה. זאת מכה קשה לכולם.

תל-חי כיתות אמן מחזור 28 יוצא לדרך…. בדיגיטל

תל-חי כיתות אמן בינלאומיות לפסנתר בניהולם המוסיקלי של פרופ' ויקטור דרביאנקו ופרופ' עמנואל קרסובסקי יתקיימו בתאריכים 2-11 באוגוסט בפעם ה- 28.
המפעל הבינלאומי נתקל באתגר רציני בשל הקורונה וסגירת השמיים, אך למרות הכול הוא ממשיך להתקיים ונותן מענה לפסנתרנים מחוננים צעירים מרחבי העולם. בעשרת ימי פעילות כיתות האמן יתקיימו 20 אירועים, שני אירועים ביום, בשעות 16:00 ו – 18:00 שעון ישראל. את האירועים יעבירו מורי הסגל ואמנים אורחים. הם יעשירו את התלמידים ואת הקהל הרחב במגוון נושאים מוזיקליים ופסנתר.

מכיוון שהאירועים הם דיגיטלים, יוכלו להנות מהם פסנתרנים וחובבי פסנתר מכל העולם.
תל-חי מציעים לתלמידי פסנתר – החדשים ואלה הפוקדים מדי שנה את כיתות האמן – את ההזדמנות לקבלת שיעורי פסנתר מקוונים עם מוריה.

תל חי כתות אמן בין-לאומיות לפסנתר הן בעלות מוניטין בינלאומי ומהמובילות בתחומן בעולם. בצוות ההוראה מיטב המורים מהחשובים והידועים בארץ ובעולם.

עמותת "תל-חי כיתות אמן בינ"ל לפסנתר" והועד המנהל מורכב כולו ממתנדבים. יו"ר: שרה להט, מנהלים מוסיקליים: פרופ' עמנואל קרסובסקי ופרופ' ויקטור דרביאנקו. מנהלת: עמית מורן. צוות ניהול והפקה: דידל ביש וענבל רוזנהויז. פרטים באתר… או בעמוד הפייסבוק.

חבורת אטומיק עם מכשפה סגולה

מה מתאים יותר לתקופה "מיוחדת" כמו זאת שאנו חיים בה היום משיר נונסנס אסקפיסטי לילדים וגם למבוגרים. אז איך מכינים שיקוי סגולו בלולו? איך עושות צפרדעים? האם פופיקים באמת מזמרים?  כל זאת ועוד בשיר החדש של חבורת אטומיק "מכשפה סגולה קטנה". את השיר, שמופיע באלבום הילדים של החבורה "אלבום קטן" כתב ניב הרמתי לפי לחש שכתבה מכשפה סגולה, אז תקפידו לשיר טוב טוב את כל הלה לה לה שבשיר, כי אם לא, תהפכו בעצמכם לקרפדה!

מילים, לחן, גיטרה ומלודיקה: ניב הרמתי, שירה: תמר הק צ'לו: תום קלנר, קונטרבס: איתי ספורטא צלילים וחריקות: מירב מירון דבויריס, גיטרה: ירון פישמן, מיקס: רועי בן שמואל אנימציה: ירון פישמן.

חבורת אטומיק התגבשה בינואר 2002 סביב היוקללי של ירון פישמן, הצ'לו של תום קלנר והמלודיקה של ניב הרמתי. היום פישמן והרמתי מנגנים גם בגיטרות ותמר הק לוקחת חלק משמעותי בשירה באלבום. עם  השנים הצטרפו לחבורה גם איתי ספורטא בקונטרבס, אסף חסילביץ' בצ'לו ואורי פורטוגלי בחליל צד ובשירה (שימו לב לקולו במעשיה החד גדיאית על הדג הכחול שאוכל את הכל באלבום קטן)

ומאז הופיעה החבורה במועדונים ובפסטיבלים שונים ברחבי הארץ: פסטיבל עכו, סולם יעקב, בראשית, בומבלה ובמועדוני אינדי ופולק ברחבי הארץ. החבורה מאופיינת בצליל עשיר ופולקלורי ובטקסטים מקוריים ומתורגמים לעברית, שמזכירים את השאנסוניירים והטרובדורים הגדולים. התרגומים, המופיעים בכל אלבומי הלהקה לוקחים הפעם חלק משמעותי יותר באלבום ורובם לא מוכרים לציבור הרחב.  "התרגום חושף לא פעם משמעויות שקל לדלג עליהן כשהמילים נאמרות בשפה זרה. מעבר לזה, העיסוק במילים שכתבו אחרים ומציאת חלופות מוצלחות בעברית זה אתגר מספק ומהנה", אומר פישמן.

תעופה ושיט

אייר קנדה עם חידוש הטיסות למספר רב של יעדים בארה"ב

אייר קנדה מחדשת ומתגברת טיסות למספר רב של יעדים בארה"ב במהלך חודשי הקיץ. בנוסף לקווים לניו יורק, לוס אנג'לס וסאן פרנסיסקו, שכבר פועלים כסדרם, יפעלו החל מה-1 באוגוסט קווים נוספים ובהם: לאס וגאס, שיקגו, בוסטון, וושינגטון, אורלנדו, סיאטל, יוסטון ועוד. "בזכות העובדה שהכניסה לארה"ב לישראלים מותרת והנכנסים אינם נדרשים לבידוד, אנו שמחים לראות מגמת ביקושים גבוהה בהזמנת טיסות לארה"ב דרך טורונטו" אמרה רות בן-צור, מנכ"ל אייר קנדה ישראל.

אייר קנדה מפעילה החל מתחילת יוני שלוש טיסות שבועיות ישירות לטורונטו במטוסי דרימליינר חדישים ושרות מלא בטיסה תחת פרוטוקול הבטיחות הקפדני של החברה.

NCL ורויאל קריביאן עם שת"פ לפתרונות לעידן הקורונה

ככה משיקים קו שיט חדש מנמל חיפה (צילום דני בר)

שני תאגידי הקרוזים המובילים בעולם, נורוויג'ן קרוז ליין אחזקות (NCLH Ltd.) ורויאל קריביאן (Royal Caribbean Group), הודיעו על שיתוף ביניהן שנועד לפתח סטנדרטים שיבטיחו פתרונות לתעשיית הקרוזים כנגד למגפת הקורונה.

מושל יוטה לשעבר, מייק לאוויט, ויו"ר רשות התרופות האמריקנית (FDA) לשעבר, דר' סקוט גוטליב, יכהנו כיושבי ראש קבוצת המומחים ב"פאנל השיט הבטוח". על הפאנל יחד לפתח המלצות לחברות הקרוזים כנגד להתפשטות מגפת קורונה העולמית ולשיפור התקנים על הסיפון לכדי מוכנות מלאה לחזרה בטוחה ובריאה להפלגה. פאנל המומחים פועל כבר מזה חודש ויגבש עד לסוף חודש אוגוסט את המלצותיו הראשוניות. חברות הקרוזים הוסיפו כי ינגישו את התובנות המדעיות והרפואיות של הפאנל, באופן חופשי, לשימוש כל חברה בתעשיה שתרצה בכך.

"המגפה הבלתי צפויה הזו דורשת מאיתנו לפתח תקנים חסרי תקדים בתחום הבריאות והביטחון", אמר ריצ'ארד פיין, יושב ראש ומנכ"ל קבוצת רויאל קריביאן. "איגוד המומחים המכובדים הללו לכדי פאנל שיעזור לנו להתקדם, ממחישה את המחויבות שלנו להגן על האורחים שלנו, הצוותים שלנו והקהילות ביעדים בהם אנו מבקרים".

"אנחנו נמצאים בתחרות עסקית על הלקוחות הנופשים, אך לעולם לא נתחרה על רמת הבריאות והבטיחות", אמר פרנק דל-ריו, נשיא ומנכ"ל נורוויג'ן קרוז ליין אחזקות, "ענף הקרוזים היה תמיד קפדני בדרישות הבריאות שלו, אך האתגר המיוחד שנגרם כתוצאה מהתפשטות מגפת הקורונה, הביא הזדמנות להעלות את הרף אף גבוה יותר".

"בריאות ובטיחות הן בראש סדר העדיפויות של כל חברי איגוד חברות הקרוזים הבין לאומיות CLIA, כפי שהוכח על ידי יוזמה זו של שתיים מהחברות הגדולות ביותר של האיגוד שלנו. אנו משבחים את היוזמה וכלל המאמצים המקבילים שנעשים על ידי חברי האיגוד שלנו, מהחברות הקטנות ועד לגדולות, שעובדים ללא לאות לפיתוח פרוטוקולי בריאות מבוססי תשומות של רשויות בריאות ומומחים רפואיים בארה"ב ומחוצה לה", אמר קלי קרייגהד, נשיא ומנכ"ל איגוד חברות הקרוזים הבין לאומיות CLIA.

פיין ודל ריו אמרו כי יזמו את הפאנל כדי להבטיח שהתוכניות אותן יגישו לרשות לבקרת מחלות ומניעת מחלות בארה"ב (CDC) ולרגולטורים אחרים ייישמו את התובנות הנכונות ביותר בנושא בריאות הציבור. בהרכבת "פאנל השיט הבטוח"  העדפנו לגייס קבוצה מגוונת של מומחים מובילים בתחומי המדע ובריאות הציבור שדעתם רלוונטית לשיקולי האיסור על ההפלגות", אמר המושל לאוויט. "אנו רואים בעבודתינו מאמץ חשוב מאוד לבריאות הציבור. בריאות ובטיחות הנוסעים, הצוות, והתושבים ביעדים בהן מבקרות חברות הקרוזים הם עיקר הדברים בהם נתמקד בפרויקט זה".

דר' גוטליב אמר: "אנו יודעים שעניין בריאות הציבור הוא מורכב, ובזמנים מסוימים אף ידרוש גישות ופתרונות חדשים. בהרכבת צוות מומחים זה המטרה שלנו הייתה פיתוח של שיטות העבודה הטובות ביותר שיוכלו לשפר את הבטיחות ולספק מפת דרכים להתמצאות והתמודדות עם הסיכונים שהביאה מגפת הקורונה".

תיירות ונופש

הר הנגב – תיירות בוטיק "מותאמת תקופה" בחודשים יולי ואוגוסט במדבר

מופע הכוכבים והמטאורים בלילות הדרום (צילום גיל פאר-ניצן)

תצפיות כוכבים רומנטיות, ספארי חיות לילה, סיורי עששיות באתרים קדומים, גלישת חולות בדיונות הזהובות והרכות; טעימות יין ביקבים מדבריים חדשים; סנפלינג במצוק מכתש רמון; סיורים חקלאיים חדשניים, סיורי תרבות, טבע וקולינריה בירוחם ו"קיץ של כוכבים במצפה רמון". כל אלה הן רק חלק מהפעילויות הממתינות לכם הקיץ הזה בהר הנגב. כל הפעילויות מתקיימות תחת הנחיות התו הסגול ומותאמות להנחיות משרד הבריאות.

הלילות והבקרים הקרירים של המדבר מזמינים אתכם לחופשה המאפשרת לכולנו לעצור לרגע את שגרת החיים ולנסוע לטייל ולנפוש בשקט של הנגב. בקיץ הזה אתם מוזמנים ליהנות עם כל המשפחה בפעילויות 'לילות קיץ קרירים בהר הנגב', הנפרסות על פני כל סופי השבוע של יולי ואוגוסט 2020 ברחבי רמת הנגב, מצפה רמון וירוחם. אופי התיירות הייחודי באזור מאפשר פעילות במרחבים הפתוחים, מול נופים עוצרי נשימה, ובגלריות קטנות ללא התקהלויות ועם ביטחון בריאותי מרבי. שלל הפעילויות מסובסדות ומהנות ומתאימות לכל המשפחה ויתקיימו בשעות הערב, הלילה והבוקר, הנעימות כל כך במדבר.

תוכלו למצוא כאן כל מה שכיף למשפחה ישראלית לעשות: סיור ספארי לילה של חיות המדבר הקטנות; חוויה אסטרונומית מדברית מרגשת של תצפיות כוכבים עם טלסקופים מקצועיים; סנפלינג מגניב במצוק מכתש רמון; פעילות "חמשוש בעיירה" – תיירות, תרבות וקולינריה בירוחם; גלישת חולות בדיונות החול הזהובות של המדבר; טעימות מודרכות של יינות מדבר מקומיים; משחק פיינטבול חווייתי; חוויה זואולוגית במרכז נגב ספארי (הנחשייה) במדרשת בן גוריון; סיורי עששיות במגוון אתרי עתיקות מרשימים; סדנאות אמנות ומלאכות קדומות, ולצד כל אלה, לילות מטר הפרסאידים במצפה רמון בהם נציע לקהל הרחב תצפיות כוכבים חינמיות מודרכות בכל המרחב.

גם אתרי הלינה במרחב מותאמים באופן מושלם לאופי התקופה ומתחמי הקמפינג והחאנים באזור מציעים לינה במחירים שפויים לכל המשפחה.

ראשי הרשויות מצפה רמון, רמת הנגב וירוחם מבהירים: ״אנו מקפידים על הנחיות משרד הבריאות ומבקשים מהציבור להישמע ולהקפיד על ההנחיות, על מנת שנוכל להמשיך ולקיים את הפעילויות בחיק הטבע ולהציע לעם ישראל חופשת קיץ משפחתית מהנה ובטוחה בהר הנגב״.

הפעילות מתקיימת בתמיכת הרשות לפיתוח הנגב במטרה לקדם את מוצר התיירות המדברית ולחשוף אותו לקהל הרחב תוך יצירת שיתופי פעולה אזוריים לטובת חיזוק הכלכלה המקומית בנגב. מידע מפורט באתר… ובטל':  050-6577747

פארק תמנע ויישובי הערבה הדרומית עם סיורים ייחודיים לכל המשפחה

פלמינגו במפרץ אילת והערבה הדרומית (צילום נועם וייס)

פארק תמנע, המשתרע על פני שטח עצום ומרהיב מדבר ויישובי הערבה הדרומית  הייחודיים, מזמינים את הקהל הרחב לסיורים ייחודים לכל המשפחה באוויר הפתוח ומול נופי המדבר. הסיורים המוצעים לחודשי יולי- אוגוסט:

*סיור שקיעה הכולל טעימות יין וגבינות בקיבוץ נאות סמדר. מתי: מידי יום חמישי בחודש יולי, בשעה  19:00 בערב. איפה: יציאה משער קיבוץ נאות סמדר. משך הסיור: כשעה וחצי. תוכן הסיור: ביקור בבית האומנויות הייחודי של המקום, עליה למגדל בקיבוץ, בו ניתן להשקיף על הנווה הירוק, המדבר שמקיף אותו והרי אדום להם יופי מיוחד בשעות השקיעה. ביקור בגלריה שמציעה מגוון מוצרי אומנות שנוצרים בבית האומנויות, השקפה על כרמי היין האורגניים וטיול דרך דיר העיזים אל יקב הקיבוץ, שם יקבלו המסיירים הסבר וטעימות ממבחר היינות וגבינות העיזים האורגניות של הקיבוץ. יש להירשם מראש עד יום רביעי בשעה 18:00 בטלפון: 054-979-8057.

*סיורי זריחה בפארק תמנע. מתי: מידי יום שישי בחודשי יולי- אוגוסט, בשעה 05:00 בבוקר. איפה: פארק תמנע. משך הסיור: כשעתיים וחצי. תוכן הסיור: רגע לפני הזריחה, המסיירים יוכלו להנות משקט ושלווה ייחודים בפארק, בו יוכלו המבקרים להכיר את תצורות הנוף המיוחדות של המקום, לשמוע על תהליך הפקת הנחושת בתקופה הקדומה ואת הסיפור הגיאולוגי של פארק תמנע. הסיור הינו סיור מודרך, בו ייסעו המבקרים בין האתרים של הפארק העצום ברכבם הפרטי ולפי הוראות משרד הבריאות. יש הירשם מראש בטלפון: 08-6316756.

*סיורי עששיות בפארק תמנע. מתי: מידי יום שלישי וחמישי בחודשי יולי- אוגוסט בשעה 19:30 בערב. איפה: פארק תמנע. משך הסיור: כשעתיים וחצי. תוכן הסיור: פארק תמנע המשתרע על פני דונמים רבים בערבה הדרומית מציע סיור חוויתי מודרך עם עששיות, בין אתרי הפארק, לכל המשפחה. הסיור הינו סיור רגלי המתחיל בעמודי שלמה, העמודים מוארים בתאורה מיוחדת המדגישה את תצורות הסלע המיוחדות והנוף המרתק. בנוסף, יתקיים סיור רגלי בפטרייה הייחודית לפארק. בסיור יוכלו המבקרים לשמוע את הסיפור הארכיאולוגי המרתק של הפקת הנחושת הקדומה והסברים על התהליכים הגיאולוגים שיצרו את הפארק. כל זאת, מהשקיעה ועד החושך המדברי המדגיש את מספר הכוכבים האין סופי שניתן לראות בשמי הפארק. יש להירשם מראש בטלפון: 08-6316756 או באתר פארק תמנע.

*סיורי עקרבים בקיבוץ קטורה. מתי: מידי יום חמישי בשעה 20:00 בערב. איפה: יציאה מלובי בית ההארחה שבקיבוץ קטורה. משך הסיור: כשעה. תוכן הסיור: יציאה מקיבוץ קטורה אל עבר המדבר, שם, בסיור שמותאם לכל המשפחה, יוכלו המבקרים לגלות ולראות מקרוב את העקרבים בסביבתם הטבעית. כל משתתף יקבל פנס אולטרה סגול איתו יוכל להאיר על העקרבים השונים שנמצאים מסביבו. יש להצטייד בנעליים סגורות ולהירשם מראש בטלפון: 08-6356658.

*סיורי פלמינגו בפארק הצפרות אילת. מתי: כל יום שישי בחודשי יולי- אוגוסט, בשעה 09:00 בבוקר. איפה: פארק הצפרות אילת. משך הסיור: כשעה וחצי. תוכן הסיור: פארק הצפרות אילת מזמין את המבקרים לסייר לצד בריכות הפלמינגו, שם מתקבצות מאות ציפורי פלמינגו לאורך כל השנה. בנוסף, לאחר המפגש הפלמינגו, יצאו המבקרים ברכבם הפרטי לצפות בציפורים נודדות נדירות. יש להירשם מראש בטלפון: 050-7671290.

*סיורי פרפרים בפארק הצפרות אילת. מתי: כל יום שישי בחודשי יולי- אוגוסט, בשעה 16:30 אחר הצהריים. איפה: פארק הצפרות אילת. משך הסיור: כשעה וחצי. תוכן הסיור: פארק הצפרות אילת מזמין את המבקרים להגיע לגינת הפרפרים של הפארק, שם מאות פרפרים צבעוניים מכל הסוגים "חוגגים" כשלנו חם. המבקרים ישמעו על ייחודם של הפרפרים, מהו גולם? על עולמם המרתק ועוד. יש להירשם מראש בטלפון: 050-7671290.

בנוסף, ובמיוחד בקיץ 2020, הערבה הדרומית מזמינה את המבקרים לרכוש כרטיס משולב במחיר כרטיס אחד, לשני אתרים מרכזיים, פארק יטבתה ופארק תמנע. המבקרים בפארק תמנע יוכלו להנות ממסלול Road Trip המותאם לעונה החמה. באמצעות מפה ייעודית יבקרו המטילים עם רכבם הפרטי באתרים המוכרים והמרתקים בפארק. בפארק יטבתה המבקרים יוכלו להנות ממרכז מבקרים ממוזג וחוויתי לכל המשפחה בו יחשפו לסיפור הקיבוץ והמחלבה הכי מפורסמת בארץ, להנות ממזרקות מים ופעילויות נוספות. לפרטים נוספים והזמנות בטל': 08-6356346

הגולן עם שלל פעילויות לחופש הגדול

רכבל קרוניות בשקיעה (צילום רפאל נווה אתר החרמון)

***אתר מורשת לאומי עין קשתות (אום אל קאנטיר). מה? סיור יום עצמאי בעין קשתות, אתר מורשת לאומית, המלמד כיצד רעידת אדמה הרסנית, טכניקה של שחזור וארכיאולוגים עם חזון, פוגשים את ראשית ההתיישבות היהודית בגולן. סיור בין עתיקות הכפר בני 1500 שנים. הביקור כולל סרטון החושף את סיפורם של יהודי הכפר הקדום וכיצד שוחזר וקומם . משך הביקור כשעה. מותאם לכל המשפחה. מתי?  יולי: א, ג', ה' 9.00-17.00 | ב', ד' 9.00-19.30, ימי ו' 9.00-16.00 | שבת 9.00-18.00 (כניסה אחרונה שעה לפני סגירה) *באוגוסט האתר יהיה פתוח עד הערב גם בימי ג'. איפה? אתר מורשת לאומי "עין קשתות". לפרטים: 04-6851002 |  www.einkeshatot.org.il | בפייסבוק "עין קשתות". הערות: הסיור הינו כשעה וכרוך בהליכה רגלית | מסלול הסיור אינו מותאם לעגלת תינוק | בשעות היום הביקור עצמאי כולל סרט קצר | הכניסה לאתר בהתאם להנחיות "התו הסגול".

***פעילות קיץ בחרמון: מה? מגוון אטרקציות קיץ לכל המשפחה: רכבל קרוניות חדש, מזחלות אקסטרים, סקיי ריידר, אבובי קיץ, קרטינג. סיורים מודרכים ללא תשלום בכל יום בהרשמה מראש באתר. הכניסה לאתר חופשית, השימוש במתקנים כרוך בתשלום. מתי? האתר פתוח כל השבוע, כולל שישי ושבת בין השעות 8:30- 16:00, כניסת רכבים עד השעה 15:00, המתקנים פעילים עד השעה 15:30. איפה? אתר החרמון. פרטים באתר…

***שם קוד: האיש שלנו בדמשק  -פעילות אתגר בריחה בטבע. מה? הזדמנות לפצח את קוד הריגול ולהכיר את סיפורו של אלי כהן האיש שלנו בדמשק וכל זאת בתוך מרחב בית המפקדה הסורי הישן של העיר קונטרה, ממש במקום האוטנטי בו אלי כהן ביקר במהלך מתי? בימים א'-שבת בין השעות 10:00-14:00  משך הפעילות כשעה וחצי. איפה?  בנין מפקדת הכוחות הסוריים כביש 98. פרטים באתר… ובטל': 050-4066800 . הפעילות מחייבת הזמנה מראש.

***מי הזיז את הגבינה שלי -פעילות אתגר בריחה בטבע. מה? מרכיבי המתכון הסודי של עוגת הגבינה הקיצית התפזרו בין עצי היער וכמו בכל אגדה טובה עם סוף טוב המשתתפים צריכים לאסוף את מרכיבי המתכון ולייצר בעזרתם את עוגת הגבינה המנצחת. מתי? בימים א'-שבת בשעות 16:00-19:00. משך הפעילות כשעה. איפה? מרום גולן. באתר… ובטל': 050-4066800. הפעילות מחייבת הזמנה מראש.

***InsideOut חדרי בריחה קצרין. מה? 2 חדרי בריחה- "אובססיה ו"סוד הגילגל", פענוח תעלומה והרפתקה מרתקת, של משחק בריחה מאתגר. מתי? 09:00-00:00 כל ימות השבוע (הזמנה מראש). איפה? רחוב הכרם, קצרין. פרטים באתר… בטל':04-6990951 ובפייסבוק "InsideOut חדרי בריחה ראש פינה וקצרין".

***קיץ של אריות במבצר נמרוד. סיור מודרך סיור מודרך במורדות החרמון, באקלים נהדר מול נוף משגע, בתוך מעברי סתרים ואולמות מבצר נמרוד הקרירים, סיפורים  מרתקים אודות שליטי המבצר, ועל 3 אריות בתקופות השונות של המבצר. מתי? ימי שבת 8/8,15/8, 18/7,25/7 בשעות 11:00, 13:00. איפה?  גן לאומי מבצר נמרוד. לפרטים: 3639* | www.parks.org.il. הערות: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

***העדי שבמטבח-סדנאות שוקולד. מה? בסטודיו של 'העדי שבמטבח' בחספין שברמת הגולן, מתקיימות סדנאות שוקולד חווייתיות ומיוחדות. בסדנה ניצור פרלינים משוקולד, ממתק נוגט קראנצ'י, כדורי טאפלס, ציורים משוקולד ועוד הפתעות.  נלמד על ההיסטוריה של השוקולד, נכיר את סוגי השוקולד השונים וההבדלים ביניהם. אטרקציה חווייתית, מהנה ומתוקה לכל המשפחה. כל המשתתפים פעילים, יוצרים, טועמים, ויוצאים עם שלל השוקולדים שהכינו. מתי? א'-ה' בין השעות 9:00-20:00, וביום ו' בין השעות 9:00-15:00 בתיאום מראש. לפרטים: 054-9772524 | https://theadi.co.il/

***סדנת דלועי נוי במשק לוין. מה? הכנת עציצים וכלי קיבול אחרים, מדלועים חצויים ונקיים, בסגנון אריגה או צביעה לפי בחירתכם. משך הפעילות כשעתיים. מתי? ימים א' עד ה'. איפה? מושב נוב. לפרטים: 052-4425577 | [email protected]

***סדנאות בכרמית(ה) סטודיו/גלריה לאומנות הפסיפס. מה? במקום קסום עם לב ונשמה, בסטודיו כרמיתה יוצרים המון תוצרים מקסימים בפסיפס (תמונה, מתלה, מראה,  משטח למוצרים חמים, מגש…..). יוצרים ביחד , כל אחד בצבעוניות שלו והיצירתיות שבו. מתאים למשפחות, זוגות, קבוצות, עצם לכל אחד שחשקה נפשו לגלות עולם מקסים של יצירה בסטודיו מזמין עם המון אווירה בחצר. משך הפעילות-כשעתיים וחצי. מתי? בכל ימות השבוע על פי תאום מראש. פעילות בקר-9.00-14.00  פעילות אחר הצהריים ערב-16.00-20.00.  בשישי-9.00-13.00. איפה? קדמת צבי. לפרטים: 052-6606167 | בפייסבוק…

***סדנאות קיץ יצירתיות לכל המשפחה בסטודיו טלירון. מה? בסטודיו מגוון רחב של סדנאות יצירה למשפחות בהרכבים שונים ובהתאמה לכל הגילאים. בסטודיו גינה רחבה, המון השראה, קפה ועוגה והמון יצירה וחוויה מהנה לכל המשפחה. מתקשרים ומזמינים סדנה מותאמת. הסדנאות הן פרטיות ועלות הפעילות היא בהתאם לכמות המשתתפים, גילאי המשתתפים, זמן ותוכן הסדנה הנבחרת. מתי? ימים א'- ו'. ההגעה היא בתיאום מראש. איפה? מושב נאות גולן. לפרטים: 050-8543023 | studiotaliron.co.il | בפייסבוק "סטודיו טלירון – מרכז חוגים וסדנאות יצירה בגולן"

***סדנאות הנוער של הקיץ בסטודיו מנדרינה. מה? סדנאות יצירה מגוונות , חרוזי זכוכית , פרחים , חיות פרצופים ומפלצות מזכוכית. הסדנאות מותאמות לבני נוער. כל סדנא 3 שעות של יצירה מאתגרת. החומרים עלינו, היצירתיות עליכם. מהרו להירשם מספר המקומות מוגבל.  מתאים לבנים ובנות מגיל 10 ומעלה. סדנאות הנוער מתקיימות בנוסף לסדנאות זכוכית למשפחות/קבוצות וזוגות. מתי? ימים א'- ו', 10:00-13:00. בתאריכים קבועים מראש (להתעדכן באתר). איפה? מושב נטור. לפרטים: 050-7406484 |ttps://mandarina.org.il/workshops/

***סדנאות בלול ארט LOL-ART. מה? מגוון סדנאות DIY "עשה זאת בעצמך" המתאימות לכל אחד ובכל גיל. הכנת מוצרים שימושיים מחומרים שונים וטכניקות מהנות מעולם היצירה והאומנות.   במתחם ניתן ליהנות מנוף מרהיב לכנרת, בר קפה, פיצות, גלידות, שתייה ומשחקים מהנים. מתי? א'-ו' שבת וחגים : 21:00 – 10:00 (ההגעה בתאום מראש בלבד). איפה? מושב רמות (בוויז: לול ארט). פרטים באתר… בטל': 052-3301222 ובפייסבוק…

***טיולי שקיעה עם ג'ימי ג'יפ. מה? בחופשת הקיץ יוצאים הג'יפים של ג'ימי ג'יפ לשטח לעת ערב: סיורים בדרום רמת הגולן צופים בשמש השוקעת מעל הכנרת, מביטים בהרי הגליל המופזים באור אחרון, ומחפשים את חיות הבר היוצאות ממחבואן לעת ערב. הטיולים בג'יפים פתוחים ובכל ג'יפ מקום ל7 אנשים (יש אפשרות לשני מקומות נוספים בג'יפ בתוספת מחיר). מתי? בכל ערב, לפי תיאום מראש. איפה? דרום רמת הגולן לפי תיאום מראש. לפרטים: 052-2543323 |  www.jimyjeep.co.il

***רייזרים מרום גולן. מה? טיולי רייזרים נהיגה עצמית בשטח בליווי מדריכים מנוסים ומקצועיים חוויה בלתי נשכחת לזוגות, משפחות וקבוצות. טיול בנופים עוצרי נשימה מגיעים עד לקונטרה המפקדה הסורית תצפית מדהימה לגבול, נסיעה דרך השטח ומקומות מדהימים נוספים. מתי? כל השבוע, שעות 9:00-18:00 בתיאום מראש איפה? קיבוץ מרום גולן. לפרטים: 052-8695832 | [email protected]

***טיול ג'יפים רטוב עם קסם הטבע. מה? טיולי ג'יפים במרחבי הגולן והכינרת. בין אבני הבזלת אל הוואדיות והרי הגולן. צפיה בבעלי החיים ובחקלאות הגולן, סיור בבונקרים סורים ישנים וטבילה במים הקרים של נחלי הגולן אחרי שחצינו אותם בג'יפ. הנאה מובטחת לכל המשפחה.  מתי? א'-ו' בתיאום מראש. איפה? רמת הגולן. לפרטים: 052-2983325 | www.kesem-hateva.co.il. הערות: מומלץ להגיע עם בגד ים

***בסנדלים: סיורי בוטיק בנהיגה עצמית. מה? הרפתקה מיוחדת וערכית לחוות את הגולן! אבל קצת אחרת… חוויה אינטימית ואישית (עד 5 משתתפים) בשטח, ללא שיירות ומטיילים נוספים, בכלי 4X4 עם מורה דרך מוסמך, טבע ונוף מושלם! סיור  אשר אורך כשעתיים וחצי ומשלב ערכים, טבע, נוף, היסטוריה ועוד. כולל טבילה בבקעת בית צידה. יש להצטייד בבגדי ים, מגבת וסנדלים. מתי? ביום ובלילה, בהתאמה אישית ובתיאום מראש. איפה? מושב מעלה גמלא. לפרטים: 050-7826073 | בפייסבוק "תיירות ערכית בגולן". הערות: הנהיגה עם רישיון נהיגה בתוקף |יש להצטייד בבגדים לכניסה למים, מגבת וסנדלים למים (לא יחפים ולא כפכפים) |  אפשר לצאת גם לסיור לילי.

***מסעדת ברוהאוס הגולן- מסעדה בתוך מבשלת בירה. מה? ברוהאוס הגולן הינה מסעדת בשרים בתוך מבשלת בירה, במבשלה הופכים את מי הגולן, בדודי הנחושת, לבירת "בזלת", בירות טריות וטעימות להפליא בסגנונות שונים, המוגשות להנאתכם במסעדה עם תפריט מגוון ואיכותי, הכולל מבחר מרשים של בשרים, מנות ילדים, מנות צמחוניות וקינוחים מפתיעים וכל זה באווירה צעירה ונעימה. מתי? בימים א'- ש' 11:00-22:00. איפה? מתחם קסם הגולן -אזור התעשייה קצרין. לפרטים: להזמנות ובירורים: 04-6961311. הערות: במקום מוקרן מיצג קסם הגולן. המקום נגיש, מתאים לכלל סוגי האוכלוסייה המתחם כולו ממוזג ומקורה, חנייה בשפע.

אינדי פארק עם קיץ של שייט ואטרקציות לכל המשפחה

עם סאפ על הירדן באינדיפארק (צילום רונן טופלברג)

אתר השייט והאטרקציות אינדי פארק, הממוקם במפגש תעלות הירדן, באוויר הפתוח, מזמין ליהנות משייט מגוון במי הירדן, קיר טיפוס מים, מגלשת מים מתנפחת לילדים ופארק אתגרים, בכרטיס משולב ליום פעילות, הכולל שימוש חופשי בכל מתקני הפארק, סדנאות, טיולי אופניים ועד שעה שייט בכלי אחד לבחירה. באינדי פארק תכננו פעילות רבות לכל הגילאים במשפחה, בין הפעילויות: סאפ-גלשן, קייאקים, סירות פדלים, שייט קאנו אינדיאני, חץ וקשת לילדים ולמבוגרים, משחקי שולחן: ביליארד, פינג פונג, מבוכים, קיר טיפוס מפל מים, מתחם מיני גולף, פארק חבלים לילדים, אומגה, ג'ימבורי, סדנאות מחזור, טיול אופניים ועוד. כלי השייט מותאמים לפי גילאים, סירת פדלים מגיל שנה ומעלה, קאנו מגיל 3, קייאקים מגיל 5, סאפ מגיל 12, אופניים מגיל 10 ומעלה לילדים שיודעים לרכב (מותאם גובה), אופניים לגיל צעיר יותר שיודעים לרכוב ואופניים עם כיסאות תינוק. במתחם משטחי פעילות לפעוטות.

להמשך החוויה, מציעים באינדי פארק, שירותי השכרת ציוד ללינה על גדות נהר הירדן, מול הרי הגולן, החרמון והרי נפתלי. את האוהל תביאו אתכם ושאר הציוד תוכלו להשכיר במקום: מזרונים, שולחנות, כיסאות. באתר- מקלחות חמות, שירותים ממוזגים, מקררים ומקפיאים משותפים למתחם ונקודת חשמל להטענת טלפונים בלבד. יש להצטייד בצל, גזיבו, או שמשיה (בתשלום נוסף במקום).

בין נהלי התו הסגול לשייט: הקמת עמדות חיטוי וחלוקת מסכות בכניסה לאתר ובמרחביו, בדיקת חום בכניסה, הימצאות מסכה לכל לקוח, רכישת כרטיסים באתר-נציג אחד בלבד יעמוד בתור לרכישת כרטיסים, שאר המשפחה תמתין ברכב או באזור המתנה מוגדר באתר, יסומנו מרחקים של 2 מטר בתורים לקופות, מסך שקוף בין הקופאית ללקוח, לא יעמוד יותר מלקוח אחד ליד הקופה, הדרכות יבוצעו ללקוחות בהפרדה של 2 מטר בין המשפחות הגרעיניות, יסומן מרחק 2 מטר בתורים להמתנה לקבלת כלי שייט, הירידה למים תתבצע באופן מבוקר. תתבצע המתנה של מחצית הדקה בין הורדת כלי שייט אחד למשנהו, כל 21 סירות ו/או 21 דקות (הקצר מבניהם) ירד מדריך שייט לסיור, למען הקפדה על ההתנהלות של הלקוחות בעת השייט ולמניעת התקהלות תוך כדי מסלול, קבוצות גרעיניות יחולקו לתת קבוצות בהיקף של 20 איש בכל תת קבוצה.

יש להתעדכן באתר האינטרנט על מועד הפתיחה ולגבי שינויים. אינדי פארק ממוקם על גדות הירדן. פרטים והזמנות אינדי פארק… וטל': 04-8434444, בפייסבוק ו- waze אינדי פארק.

הערבה התיכונה עם אירועי לילות לבנים

חוות אנטילופות בערבה (צילום רן זיסוביץ)

*** מטר מטאורים- תצפית מודרכת, טלסקופים ופעילות לילית במדבר – ארבעה סופי שבוע מה- 24.7 עד 14.8: תיירות ערבה תיכונה מזמינה לארבעה סופי שבוע בממלכת השקט, הרוגע, נופי בראשית מדבריים ואלפי כוכבים הפרושים מלמעלה.  בין הפעילויות: תצפיות כוכבים, פעילות מדברית, יוגה ופעילות לילדים. מדענים ואסטרונומיים אומרים, כי הערבה התיכונה הינו אחד האזורים היפים בעולם לצפייה בשחקים. בערבה קיים חושך כמעט מלא והיעדר תאורה מלאכותית, שבדך כלל אופפת את חבלי הארץ העירוניים המתאפיינים ב"זיהום האור" ופוגעים בחדות הצפייה. סופי השבוע זרועי הכוכבים בערבה התיכונה מתקיימים הרחק מאורות הכרך. הלילה זרוע באין סוף כוכבים והשמים מתגלים במלוא הדרם. במקום בו פוגש המדבר את השמים, תוכלו לצפות במופע מרהיב של מטר מטאורים, שהינם שרידי אבק שהותיר אחריו כוכב שביט במסלולו סביב השמש וכאשר כדור הארץ עובר בשובל השאריות של השביט, פוגעים המטאורים באטמוספירה במהירות של 59 ק"מ לשנייה ויוצרים מופע שמימי.

סופ"ש מס' 1: 24/07/2020 – בית ספר שדה חצבה. מה רואים? כוכב הצפון, קבוצות הכוכבים, מיתולוגיה ומדע, כוכבי לכת, שמשות רחוקות, צבירים וגלקסיות, ערפיליות ועוד.

פעילות- צפייה בטלסקופים, מתחם צפייה במטאוריטים, מדורה והכנת תה ופיתות סביב המדורה, פעילות יצירה לילדים, סיור לילי בעקבות העקרבים.

סופ"ש מס' 2: 31/07/2020 – ראס השיטה בחצבה. מה רואים? כוכב הצפון, קבוצות הכוכבים, מיתולוגיה ומדע, כוכבי לכת, שמשות רחוקות, צבירים וגלקסיות, ערפיליות ועוד.

פעילויות- צפייה בטלסקופים, מתחם צפייה במטאוריטים, מדורה והכנת תה ופיתות סביב המדורה, פעילות יצירה לילדים, סיור לילי בעקבות העקרבים.

סופ"ש מס' 3: 07/08/2020 – מתחם "נוף צוקים" בצוקים – מאוהב בט"ו באב. סופ"ש של אהבה במדבר. מיועד לזוגות מעל גיל 18. ירח מלא וכוכבים נופלים, קולינריה, תרבות, סדנאות ואמנות מקומית. כל זה ועוד בסופשבוע של אהבה מדברית בצוקים. בשעה 19:00- מוסיקה, יין וכוכבים ובשעה 21:00- מאוהבים בכוכבים – 'מרכז מדבר לשלום'- נוף צוקים. סיפורים על 'אוהבים בכוכבים' תצפית תחת כיפת השמיים, בהדרכתו אלון גולדשטיין. המחיר כולל כוס יין של יקב 'מואה'.

סופ"ש מס' 4: 14/08/2020 – בחוות האנטילופות – אירוע ערב כוכבים. מה רואים? כוכב הצפון, קבוצות הכוכבים, מיתולוגיה ומדע, כוכבי לכת, שמשות רחוקות, צבירים וגלקסיות, ערפיליות, צפייה בטלסקופים, מתחם צפייה במטאוריטים ועוד. פעילות- מדורה והכנת תה ופיתות סביב המדורה, פעילות יצירה לילדים, סיור לילי חיפוש עקרבים. טיפ- בכל רגע בערב אפשר ומומלץ פשוט לשכב על הגב וליהנות ממטר המטאורים (ניתן להביא מחצלת). הנחיות כלליות- לטובת הצלחת התצפיות, יש חשיבות לשמירה על החושך ואין להדליק אורות ככל הניתן, ניתן לנוע עם פנסים, עדיף עם אור אדום. חובה להגיע לתצפיות עם נעליים גבוהות, סגורות, מסיכה לפנים ואלכוג'ל אישי.

לפרטים והרשמה: https://bit.ly/3dWr7Gn. יתכנו שינויים. מומלץ להתעדכן לפני.

תערוכות ואמנות

גלריה בסיס עם אלכס ליבק: יש מצב Alex Levac: A Situation في مجال اليكس ليباك

אלכס ליבק, נתניהו 1992

אוצרת: נורית טל-טנא. אוצרת הגלריה: שלומית ברויר.

בגלריה בסיס נפתחה תערוכת "יש מצב" – תערוכת יחיד של האמן אלכס ליבק, מבכירי הצלמים בישראל, המתעד את החברה הישראלית, על הסוגיות והסכסוכים המלווים אותה, זה כארבעה עשורים באמצעות צילום ישיר.

בתערוכה מוצגות 24 תצלומים, חלקם צילומי עיתונות (שפורסמו ב"חדשות" וב"הארץ"), החל משנות ה80 של המאה הקודמת ועד היום, ביניהם אחד מצילומי העיתונות האיקונים בתולדות המדינה, תצלום מתוך הפיגוע בקו 300, בו הונצח אחד מחוטפי האוטובוס בעודו בחיים, לאחר שנתפס ונאזק, זאת בסתירה לגרסת השב"כ, שטען כי אותו חוטף נהרג בעת ההסתערות על האוטובוס. התצלום של ליבק הוביל לחשיפת התנהלותו השקרית של השב"כ וניסיונו להטיל את האחריות למחדל על הצבא. ועדת חקירה, שהוקמה בעקבות פרסום התצלום, הביאה, בסופו של דבר, להתפטרות של ראש השב"כ ושל בכירים נוספים בארגון.

לצד תצלומים אלו יוצגו תצלומי הערבה, אשר שצולמו בשטחי אש בנגב הדרומי בין השנים 2017 – 2019, הנחשפים לראשונה בתערוכה זו. עוד בתערוכה יוקרן ריאיון של ליבק ששודר בתכנית "ערב חדש" בשנת 1994, ועוסק בסוגיית חופש צילום העיתונות.

ליבק, חתן פרס ישראל לצילום לשנת תשס"ה (2005), תרם תרומה משמעותית לגיבוש האיקונוגרפיה החברתית הישראלית. בנימוקיהם להענקת הפרס כתבו השופטים: "אין עוד צלם כאלכס ליבק, המעורה כל כך בחוויה הישראלית. הוא ניחן במחויבות ובמשמעת, בראייה מקורית ונוקבת, לעתים אירונית, של המציאות הישראלית על המובלעות הנידחות שלה. ליבק מצלם מתוך חירות מחשבתית ואמפתיה ומתוך התבוננות פואטית במחוות הרגעיות של המתרחש ברחוב הישראלי".

שיח גלריה בהשתתפות האמן ואוצרת התערוכה יתקיים ביום שישי, 31.7, בשעה 11:00

נעילה: 31.8.2020. גלריה בסיס, בסיס לאמנות ותרבות, רח' המדע 14, הרצליה.

 
- פרסומת -

 

ביקור בתערוכה יתאפשר באמצעות רישום מקוון ומילוי הצהרת בריאות באתר בסיס

חומת שדה התעופה הישן באילת הפכה למוזיאון פופ אפ גרפיטי

במבצע ייחודי שליוותה החברה הכלכלית לאילת (חכ"א) המפתחת עבור העירייה את פארק הטרמינל, קיבל הקיר הצמוד למבנה הטרמינל, חיים לכמה ימים. הקיר המיועד להריסה לטובת חיבור שני צדי העיר דרך שטח שדה התעופה הישן, הפך לכן ציור ענק עבור 13 אמנים שעיטרו את הקיר בציורי גרפיטי צבעוניים. מאז נחשף הקיר המשתרע לאורך 27 מטרים, פוקדים אותו אלפי תושבים ונופשים המצטלמים במקום למזכרת.

בשנה האחרונה מאז פונה שדה התעופה, מבצעת החברה הכלכלית לאילת (חכ"א) עבודות תשתית במקום כולל הכשרת שני צירי תנועה שיחצו את שטח השדה הישן ויחברו את שני צדי העיר. האחד דרך שדרות התמרים רחובה המרכזי של אילת והשני דרך רחוב חטיבת הנגב. לצד זאת מתבצעות במקום עבודות להכשרת פארק אטרקציות, פארק פתוח המחבר את הצד המזרחי והמערבי של העיר ומרושת בשבילים והצללה, פארק אתגרי, מגרשי משחק ועוד. עוד ייבנו בשטח, מתחם הופעות ופסטיבלים חדשני ממכולות ממוחזרות, מרכז תרבות עירוני, מוזיאון רכב עתיק, מתחמי אירוח אלטרנטיביים, מתחם קמפינג ועוד. מבנה הטרמינל יישמר ויוסב למרכז חדשנות עירוני.

ימים ספורים לפני הריסת חומת שדה התעופה הישן, שחצתה במשך שנים את העיר לשניים: החלק המלונאי – העיר של התיירים ומרכז העיר – העיר של התושבים, הפכה החומה למוזיאון פופ אפ גרפיטי. ״סוף סוף״ (קבוצה חדשה של מובילי תרבות ואמנות באילת) פנו לחכ"א (החברה הכלכלית אילת) וביקשו לאפשר להם להציג את האומנות שלהם על גבי החומה, שצמודה לכניסה לטרמינל הישן. החומה עתידה להיהרס בקרוב במסגרת תוכנית "פארק הטרמינל" – הפארק הענק הגדול בישראל שיכלול כאמור בין היתר אטרקציות תיירותיות.

חכ״א (החברה הכלכלית לאילת), הממונה על עבודות פארק הטרמינל, נענתה בחיוב לבקשת האמנים ולקחה את המיזם תחת חסותה, כמו כן גם מימנה את כל התהליך.  לכל אחד מ 13 האמנים, הוקצה מקטע בחומה עליו יצר את אומנות הרחוב שלו. האמנים, עבדו במהלך 4 לילות ברציפות ויצרו 13 עבודות מרשימות של אמנות רחוב על החומה, ששטחה 27 מטר וגובהה 3.5 מ"ר.

בעוד ימים ספורים תיהרס החומה, במסגרת עבודות סלילת הכביש שיוביל לפארק הטרמינל. כמחווה לאומנים, החליטה החברה כלכלית אילת ביחד עם מינהלת הטרמינל, לצלם את היצירות ולהפוך אותן לתערוכה, שתישאר קבועה בפארק הטרמינל עת יוקם ויפתח לציבור בעוד כשנתיים.

"החומה שמקיפה את שדה התעופה המפונה, היא סמל בעיר. מעבר להיבט הפיזי יש לה גם פן סמלי היא חצתה במשך שנים את העיר לשניים. לאחר עשרות שנים, פונה שדה התעופה ולאחרונה יצא לדרך פרויקט הענק של פארק הטרמינל" מספר אבי כהן מנכ"ל החברה הכלכלית אילת "שמחנו מאד על הפניה שקיבלנו מ"סוף סוף". החיבור שלנו כזרוע ביצועית של העירייה ביחד עם הקהילה הוא מבורך ומתחבר עם הקונספט של "אילת מתחברת" חיבור של שני חלקי העיר. בנוסף, נתנו גם ערך לקיר שעתיד להיהרס, אמנים מוכרים תושבי העיר, הצליחו לתת דרור לאומנות שלהם, שנתפסת כחתרנית, כלא חוקית ואף כמלכלכת את המרחב הציבורי, וכעת היא מקבלת מקום של כבוד".

תום דניאלי מנהלת אמנותית מיזם קיר הטרמינל, מקבוצת "סוף סוף": "בעיר אילת, יש המון אמנים מוכשרים, שמחפשים כל דרך לתת ביטוי לאמנות שלהם. אמנות זה כלי חיוני כל כך, שחסר במקומותינו, במיוחד בתקופה המאתגרת שבה אנו מצויים כעת. באמצעות מיזם חומת הטרמינל, הצלחנו לחשוף את קבוצת האמנים המוכשרת שפועלת בעיר וגם יצרנו דיון ציבורי סביב הקיר הזה שעתיד להיהרס ולשוות לעיר מציאות חדשה "

מוזיאון תל אביב לאמנות עם תערוכה קבוצתית אוֹמְרִים אַהֲבָה יֵשׁ בָּעוֹלָם

מתנות מאמנים ואומניות לילדיהם. 24/7/20​-​3/4/21 פתיחה: יום שישי, 24 ביולי, 2020 בשעה 10:00. האמנים המשתתפים: מעיין אליקים / אריה ארוך / יצחק גולומבק / יאיר גרבוז / שאול גרבוז / מיכל נאמן / אבי סבח / יוחנן סימון / שי־לי עוזיאל / אלכסנדרה צוקרמן / זויה צ׳רקסקי־נאדי / טליה קינן / רועי רוזן / אלהם רוקני / גלעד, לוסיאנה ואמיליה רטמן קפלון / פיליפ רנצר / דינה שנהב. אוצר: עמית שמאע.

גלריה ע"ש רות וברוס (ברוך) רפפורט – המרכז החווייתי למשפחה ע"ש יונס וסוראיה נזריאן – הבניין הראשי. הכניסה לילדים ונוער עד גיל 18 ללא תשלום.

לאורך ההיסטוריה של האמנות הקדישו אמנים רבים יצירות לאנשים מסוימים, כגון שליטים, אספנים, אמנים אחרים, אהובים, חברים או בני משפחה. התערוכה אוֹמְרִים אַהֲבָה יֵשׁ בָּעוֹלָם חושפת מקרים ייחודיים שבהם הקדישו אמנים ואמניות, מדורות שונים ובמדיומים מגוונים, יצירות אמנות במיוחד עבור ילדיהם. רגע היוולדם או חגיגת יום הולדתם מהווים את הסיבה הרגשית ליצירות לבביות אלו המבטאות ערכים של הורות, נתינה והקדשה אישית.

מרבית היצירות נשלפו מן המרחב הביתי והמשפחתי. הן נוצרו במטרה לעטר את קירות חדר השינה או לשמש כצעצועים מקוריים. עם המעבר למרחב המוזיאלי מעניין להבחין מצד אחד בייחודיות של היצירות הללו לאור הפעילות האמנותית המוכרת של האמן והאמנית, ומצד שני בקווי הדמיון בין שני סוגי העשייה. דרך קיבוצן יחדיו במרחב ציבורי, נוצר הקשר חדש המעיד על תרומתה של קהילת המבוגרים לעיצוב הסביבה התרבותית, הרוחנית והנפשית של קהילת הילדים.

בצחוק ושעשוע אל מול עצב ומלנכוליות, חלק מהיצירות מבקשות לפצות על חלל שנפער במעגל החיים וחלקן דווקא לפאר התחדשות מיוחלת. ואולי הן מנסות, לרגע אחד, לגלם בחומר את הבלתי־ניתן לגילום – מה זאת אהבה?

כרטיסים ברכישה מראש באתר המוזיאון  https://tickets.tamuseum.org.il/

טיולים וטבע

חוף צאלון של איגוד ערים כינרת נפתח לקהל הרחב

חוף עין גב וכפר הנופש כנרת 2020 (צילום רחפן אבי אריש)

בהמשך לסיור מקצועי שנערך על ידי פקח משרד הפנים וצוות איגוד ערים כינרת, בתום עבודות הבטיחות שהתבצעו בחוף צאלון, עקב עליית המפלס, נסקרו כלל התשתיות שטופלו במרחב החוף המתפרש על שטח של 85 דונם ואושרה פתיחת החוף לרחצה.

עידן גרינבאום, יו"ר איגוד ערים כינרת וראש מועצה אזורית עמר הירדן אומר, כי הוא שמח לבשר לקהל הרחב על פתיחת חוף צאלון היפיפה, אשר יוכל לשרת נופשים כבר בסוף השבוע, בו צפוי קהל רב בחופי איגוד ערים כינרת. גרינבאום מציין, כי בחוף צאלון תוכננו עבודות נוספות ומקיפות על ידי איגוד ערים כינרת, שחלק מתפקידו הינו פיתוח חופים, אך פרויקט רחב זה של החוף יידחה למועד מאוחר יותר עקב המצב. עוד מזכיר גרינבאום לקהל להקפיד על שמירת הנחיות "התו הסגול" וכן על הניקיון של החופים והמים. גרינבאום מציין, כי גם בחופי הכינרת וגם במורדות הירדן הדרומי, מתבצע פרויקט הסברה בשיתוף רשות הכינרת ומועצה אזורית עמק הירדן, על חשיבות שמירה על ניקיון המים והחופים וכי על האזרחים להיות אחראים הן לביטחונם האישי ושל זולתם והן ולניקיון האתרים, הנחלים והכינרת. בסקירת החוף, טרום אישור הפתיחה לקהל הרחב, נבדקו גם מבני השירותים והתבצעה בדיקה למערכת הכריזה בעמדת המצילים שנמצאה תקינה וכבר מופעלת בשעה זו. בחניון החוף ניתן עתה להכיל 250 כלי רכב, אך עקב הנחיות משרד הבריאות ומשרד הפנים בהתאם להנחיות "התו הסגול" לחופי הכינרת, ייסגר ויפתח החוף , כמו שאר חופי איגוד ערים כינרת השקטים, בהתאם לתפוסה. פרטים על חופי איגוד ערים כינרת 55477*

הרשות לפיתוח הגליל עם מה בגליל – פודקאסט בדרך שלך

הרשות לפיתוח הגליל, במימון המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, משיקה בימים אלה סדרת הסכתים גלילית ראשונה מסוגה: מה בגליל – פודקאסט בדרך שלך. מדובר בסדרה של עשר תכניות המספקת מבט נוסף על עולם התיירות הגלילית, לסיפורים, לאנשים, לאתרים הייחודיים שיש רק בגליל, בגולן ובעמקים. המקומות שמספרים את הסיפור של הגליל, המקום בו הכל מתחיל.

מה הקשר בין טרומפלדור לאומנות? איפה נמצא האימוג'י הראשון בעולם? מה חייב מוזיאון הלובר בפריז למוזיאון קטן בגליל? מה מיוחד בכביש תלת ספרתי בגליל? מה הם הבתים המעניינים בגליל? איפה התחילה החקלאות? ההסכתים מלווים את המאזין להם במסע מרתק וייחודי בעקבות הסיפורים והחוויות בתחומים רבים ומגוונים: תיירות יין וזית, האומנות, מקורות המים, תיירת חקלאית, ארכיאולוגית, הצפרות, רב תרבותיות ועוד… בשלב ראשון יופקו עשרה פרקים, אשר יתורגמו לטובת עידוד התיירות הנכנסת ובהמשך יופקו הסכתים נוספים בתחומי הפעילויות הרבים של הרשות לפיתוח הגליל.

גילה יעקבי גורביץ', מנהלת תחום תיירות ותרבות ברשות לפיתוח הגליל: "זאת פעם ראשונה שרשות ציבורית יוצאת ביוזמה שכזו, המנגישה את מרחב הגליל על כל רבדיו, ברמת התוכן בצורה חדשנית ומותאמת לכלל הציבור. צריכת התוכן הדיגיטלי לצרכי תיירות ותרבות צובר יותר ויותר קהלים ברחבי העולם והרשות לפיתוח הגליל, ששמה לה למטרה לקדם את החדשנות בכלל תחומי פעילותה, מיישרת קו עם הכלים החדשניים ביותר כדי לקדם את הגליל, הגולן והעמקים בצריכת תיירות חדשה, מותאמת לתקופת קורונה ובכך לפתח ולתמוך בכלכלה המקומית ובתירנים בתקופה לא פשוטה זו".

את הפרויקט עורכת ומגישה נטעלי שם טוב, אשת תקשורת ארצית וותיקה ותושבת הגליל. הפודקאסטים מלווים במוסיקה מקורית של מוסיקאים תושבי הגליל, הגולן והעמקים, שלוקחים חלק בפרויקט "מוסיקאים בגליל", של הרשות לפיתוח הגליל. את סדרת ההסכתים יפתח פרק בכורה כפול על תיירות כביש 899 "כביש הצפון" – ציר תיירותי ותרבותי לאורך 63 ק"מ שבהם מתנקזים סיפורי דרכים, היסטוריה ותצפיות מרתקות שמהוות מיקרוקוסמוס ישראלי, רב תרבותי, אותנטי, אנושי. הפרקים ניתנים להאזנה, ללא עלות, באתר התיירות והתרבות של הרשות לפיתוח הגליל GoGalil וקישור… וגם ב- DEEZER ו- Spotify.

ערד עם קיץ של פעילויות

המסלול המוטורי בערד (צילום דני בר)

בימים שהגל השני בפתח, אפשר לצאת לחופשה בקפסולה משפחתית מבודדת ולטייל באוויר המדברי הפתוח גם בצל הקורונה.  עונת הקיץ שכבר נפתחה מזמינה עיריית ערד את המטיילים להגיע לאזור ולהנות ממגוון פעילויות וסיורים לכל המשפחה בכפוף להנחיות משרד הבריאות. הפעילויות שמרביתן בעלות סמלית מזמינות את הנופשים להנות מאירוח ביתי אותנטי, סיורים ליליים ויומיים במדבר ומסע קולינרי מלווה בטעמים וסיפורים ייחודיים.

אז מה בתוכנית? סיורים וסדנאות במרכז שורשים:

*** מרכז שורשים הוא מרכז לסדנאות הרצאות אירועים ותוכן. במהלך החודשים יולי-אוגוסט יתקיימו במרכז מגוון של פעילויות לכל המשפחה וביניהן – סיור – "מסע בין כוכבים": סיור להכרת חיי הלילה במדבר. במסגרת הסיור תתקיים תצפית כוכבים הכוללת לייזר וטלסקופ.

מתי: ימי חמישי בשעה 21:00. הזמנות 054-6405406 ליאור. מותנה בהרשמה מראש בכפוף להנחיות משרד הבריאות

*** סדנת מדבר: סיור בנחל כידוד המלווה בהסבר על צמחי מרפא, סביבת הגידול של בעלי החיים באזור ופעילויות עם איזון אבנים. מתי: ימי שישי 9:00 בבוקר. מותנה בהרשמה מראש בכפוף להנחיות משרד הבריאות. הזמנות 054-6405406 ליאור

*** חמ"שושים קולינריים עם בוטיקו תיירות: סיור קולינרי חוויתי הכולל טעימות ממגוון מאכלים אותנטיים של מארחים ביתיים ומקומות מיוחדים בערד. בין המקומות אליהם יגיעו המבקרים: טעימות של אוכל פרסי אותנטי, טעימות יין טבעי בייצור מקומי, חוויה תימנית, משאית החומוס של ערד, מבשלת בירה מדברית ועוד. מתי: ימי חמישי 6/8, 13/8 בין השעות 17:00-21:00,         ימי שישי 7/8, 14/8 בין השעות 10:00-14:00 .הזמנות 053-430-4041 בוטיקו. מותנה בהרשמה מראש בכפוף להנחיות משרד הבריאות.

*** נוקדים עם כוכבים: פסטיבל המטאורים המסורתי המציע סוף שבוע של צפייה בכוכבים לצד פעילויות וסדנאות לכל המשפחה בהם: דוכנים עם תוצרת מקומית, מופע מוזיקלי לכל המשפחה, סדנאות מסע בין כוכבים ומתחם מפנק לצפייה במטר המטאורים הצפוי לשטוף את שמי הארץ בחודש אוגוסט. עוד בכפר פינת חי,  מתחם גמלים חדש ומתחם מרענן לימי הקיץ החמים. מתי? 7/8, 14/8, 21/8. איפה? כפר הנוקדים. הזמנות באתר…

*** תערוכת – "נוף משותף: בין מים למים":  תערוכה חדשה במרכז לאמנות עכשווית המציגה פרויקט אמנות השתתפותית של האומנים דוד בהר פרחיה ודן פרברוף ברחבי העיר ערד וההתיישבות הבדואית בבקעת הקנאים הסמוכה. הפרויקט מערב פעולה סביבתית עם קהילות מרחב ערד ואת היחסים בין הנוף, תרבות ושימור בהקשר של שכנות טובה.

מתי? ד', ה' 9:00-13:00, 16:00-20:00, שבת 11:00-14:00. פרטים באתר… ובטל': 08-9551531 .

למידע נוסף על אירועים, לינה ואטרקציות בערד  https://www.travelarad.com/he

ירושלים עם לגלות, לרוץ, להתאהב

איך משלבים שתי אהבות – ריצה והדרכה? יעל גודמן, מורת דרך מוסמכת מזה 21 שנה ומאמנת ריצה מזה כ-3 שנים פיצחה את השיטה. הריצה בירושלים אומנם מאתגרת מעט מבחינה טופוגרפית, אבל בשילוב עם הדרכות מרתקות שנבנו במיוחד לסיורי ריצה יעל גודמן המציאה מוצר חדש. "תופתעו מכמות המחשבות שיתרוצצו לכם בראש בזמן הריצה. חווית השילוש הקדוש של mind, body and soul ." אומרת יעל.

עד עכשיו יעל עבדה בעיקר עם תיירות נכנסת תחת המותג RunJLM.com. אבל הקורונה דרשה גם ממנה שינוי מסלול: "התמודדות עם המשבר הוא כמו התמודדות עם ריצה. את שמה מטרה ומתפקסת עליה. וכשאת רצה בקבוצה יש מי שמושך אותך קדימה גם ברגעי משבר".

להתאמת הסיור לשוק הישראלי יעל מסתייעת במרכז העסקים שהוקם ע"י עיריית ירושלים, המשרד לירושלים ומורשת, הרשות לפיתוח ירושלים בשיתוף מט"י ירושלים להתמודדות עם משבר הקורונה. בין היתר הותאם המחיר: "במקום 100$ לתייר, המחיר להשקה יהיה 45 שקלים. זה חלק מהמשמעות של התמודדות עם המשבר" אומרת יעל.

ותכל'ס – מה יותר טוב אחרי 3.5 חודשי הסגר בבית מאשר לצאת ולרוץ קצת? הסיור ססגוני וכולל היבטים מגוונים שיש לירושלים להציע, חדש וישן, מזרח ומערב, דתות אמונות ותרבויות וכמה הפתעות. יעל מציעה מסלולים למרחקים שונים ונושאים שונים. משך הסיור: שעה וחצי שעתיים- תלוי בקצב ובכושר. הסיור מתקיים לקבוצות של 9-12 איש בהזמנה מראש, בכל יום מימות השבוע.

עמותת התיירות ארץ הגליל עם טיולי מים קרירים לימי הקיץ

נחל ראש פינה (צילום אביתר ליכטמן, קשת יהונתן)

עמותת התיירות "ארץ הגליל" בשיתוך "קשת יהונתן" ממליצים להגיע לגליל, לנשום אוויר צלול, ליהנות מיופיו ולצאת לטיולי מים קרירים בגליל בימי הקיץ.

*** טיול בנחל ראש פינה: נחל קטן בפאתי המושבה הציורית ראש פינה. ההליכה לצד מים זורמים בגובה הקרסול. לאחר כ- 300 מטר מהחניה תוכלו לעצור ב"בריכה של בן", שכשוכית קטנה על שמו של בן אורן, בן ראש פינה. מכאן תוכלו להחליט האם לחזור לאוטו או להמשיך במעלה הנחל. מספרים שכשהגיעו ראשוני המתיישבים למקום בימות החורף, שליחים של קבוצה מרומניה שחיפשה מקום להתיישב, עוד לפני הימים שמי המעיינות נשאבו לטובת שתיה וחקלאות, זרם במקום נהר גדול. השליחים חזרו מאושרים לקבוצה שחיכתה ברומניה ובישרו להם שהם מצאו כפר עם נהר ממש דומה לנוף הבית. האגדה מספרת שהם שכרו במיוחד בונה סירות שיבוא איתם לארץ ויפעיל את המזח עליו הם חלמו. כשהגיעו בקיץ, גילו שהנהר נעלם ומה שנשאר הוא זרימה נחמדה של מים עד גובה הקרסול, קצת פחות ממה שהכירו ברומניה. איך מגיעים? ב- Waze: בית העלמין ראש פינה. מחנים את הרכב בחניה והנחל זורם כבר לידכם, מכאן תעלו במעלה הנחל בשביל. ללא תשלום.

*** פלג נחל שניר: הנחל נמצא בקצה של אצבע הגליל, במקום שמעטים מכירים, גישה לא מוכרת לנחל שניר. נוסעים לכיוון העיר קריית שמונה, חוצים אותה ופונים מזרחה (ימינה) לכביש 99 אל נחלי וקיבוצי צפון עמק החולה, עד שמצד ימין שלנו, לאחר כ 6 ק"מ, רואים את מרכז מסחרי "גן הצפון", נכנסים למתחם וחונים בצדו הימני ביותר (הפינה הקרובה ביותר לכביש) בסמוך למסעדה המזרחית. מצד ימין יש מדרגות היורדות היישר אל הנחל. זה הזמן להגיד "וואו!" נחל שניר זורם בנחת בטורקיז-ירוק מדהים והוא בשיאו. ממש בסמוך, נבחין בזרם שוצף וגועש של מים קרירים הנשפכים לנחל. אלו מים שנשאבים מנחל השניר לטובת תחנת הידרו-אלקטרית (ייצור חשמל מאנרגיית המים) ומוחזרים (נקיים לגמרי) אל הנחל. מה שנשאר הוא לפרוס מחצלת וליהנות מהמראה המדהים. שימו לב! במרכז הנחל הזרם סוחף מאוד. הכניסה חינם וללא תיאום. אסור לשהות במקום בחשכה (לא השמורה). איך מגיעים? (ב- Waze: "מתחם גן הצפון").

מעמותת ארץ הגליל מבקשים מהמטיילים לשמור על ניקיון מקורות המים והטבע ולקחת את האשפה איתם כאשר עוזבים את המקום. למוקד מידע לגולן ובגליל טל': 073-7577572

פרטים נוספים על אתרי לינה, אטרקציות וקולינריה- עמותת ארץ הגליל באתר…

קרן מיראז' והשומר החדש עם חוויות ופעילויות חקלאיות לכל המשפחה

בציר ענבים (צילום: ישי כהן)

ימי הקיץ מביאים איתם את תקופת הבציר, יחד עם מגוון פירות קיץ טעימים ומתוקים. ארגון השומר החדש בשיתוף עם קרן מיראז' לפיתוח הנגב, מזמינות את הציבור הרחב לסדרה של חוויות חקלאיות לכל המשפחה במהלך יולי אוגוסט המאפשרות חיבור לאדמה, תמיכה בחקלאי הנגב וקידום התיירות החקלאית והמדברית בנגב. הפעילויות, יתקיימו בקבוצות קטנות ובאוויר הפתוח, תחת הנחיות משרד הבריאות ובמחיר סמלי. הפעילויות:

*** סדנת טעימות יין בחוות רוטה: תאריכים ושעות: ימי חמישי במהלך כל יולי ואוגוסט בין השעות 18:00-20:00, משך הסיור כשעה. מיקום: דרך היין ברמת נגב. תיאור: על שרידי חווה חקלאית קדומה מימי הנבטים, ניצב יקב הבוטיק של חוות רוטה. המצטרפים לחוויה בחווה יפגשו את החקלאי, האמן והיינן ארז רוטה, שיספר את סיפור הקמת היקב וייתן הצצה על תהליך ייצור היין בחווה מגידול הענבים בכרם ועד לביקבוק. הביקור כולל טעימות יין משובח מתוצרת החווה.

*** חוויה חקלאית אורגנית בנחל בוקר: תאריכים ושעות: בימי חמישי, במהלך כל חודשי יולי- אוגוסט, יתקיימו 2 סיורים ביום:  בשעה 8:00-10:00 ובשעה 18:00-20:00. מיקום: נחל בוקר. תיאור: חוות נחל בוקר ממוקמת בצמוד לשדה בוקר. הביקור בחווה יכלול חוויה אותנטית של חיי החקלאים במדבר – שיחה על התיישבות וחקלאות אורגנית והפרחת השממה,  ועבודת קטיף בשדה. כל משפחה תצא מהביקור מצוידת בסלסלת ירקות אורגניים טריים מקטיף עצמי. משך הסיור כשעה וחצי.

*** חוות שירת המדבר- מרחב בריחה בטבע: תאריכים ושעות: ימי חמישי ושבת במהלך כל יולי ואוגוסט, שעות חמישי: 18:00-19:30, שבת ב- 8:00-10:00. מיקום: באר מילכה. תיאור: מרחב בריחה טבעי, בחווה משפחתית אקלוגית שהוקמה בשנת 2007, על ידי משפחת כהן,  מתוך אהבה גדולה למדבר ולקסמיו, ומתוך שמירה על מרקם הקרקע והחיים בו .משחק ההרפתקאות בנוי על הרעיון של חדר בריחה ומתקיים  ברחבי החווה,  בין בוסתני פרי וערוגות צמחי מרפא. הפעילות כוללת מגוון משימות, חידות הגיון, הפעלות מרתקות, לימוד על צמחי מרפא הגדלים בחווה, הכנת שיקויים וכניסה למערה סודית. המרחב בריחה מתאים למשפחות ולקבוצות בכל הגילאים. מילדים קטנים ועד מבוגרים. יש במשחק הרבה אלמנטים שמאפשרים לכולם ליהנות. כל קבוצה מקבלת חוברת הנחיה ואביזרים והפעילות מתקיימת ברחבי החווה בתחנות מוצלות. משך הפעילות כשעה וחצי.

*** עטלפים, עקרבים וירקות – סיורי לילה קרירים בקיץ: תאריכים ושעות: ימי חמישי במהלך כל  יולי ואוגוסט, בשעה 20:00. משך הסיור כשעה וחצי. מיקום: המרכז לחקלאות מדברית רמת הנגב, 20 דקות מבאר שבע. תיאור: ערב יורד על המדבר, צבעים מתחלפים לצבעי הערב וכוכבים נדלקים בשמיים… גם חיות הלילה מתעוררות לפעילות וזה הזמן של מי שמצטרף לסיורי הלילה לגלות מה בדיוק קורה בחממות וסביבתן בשעות אלה, אילו בעלי חיים מסתובבים באיזור ומה בכלל עובר על הירקות בשנתם? בסיור נגלה את הקשר בין עטלפים, עקרבים וחקלאים ונחווה את הצד הלילי של עולם החקלאות המדברית. ניתן לשלב גם ארוחת פויקה ירקות בתום הסיור, בהזמנה מראש ובתשלום נוסף.

*** טועמים חדשנות- סיורי סוף שבוע למשפחות במרכז לחקלאות מדברית רמת הנגב: תאריכים ושעות: ימי שישי ושבת במהלך כל יולי ואוגוסט בשעה 10:30. משך הסיור כשעתיים. מיקום: המרכז לחקלאות מדברית רמת הנגב, 20 דקות מבאר שבע. תיאור: הסיור היחיד לכל המשפחה בנושא אנרגיה מתחדשת וחדשנות במדבר. נכיר את אתגרי החקלאות במדבר ואת הפתרונות החדשניים כמו הפרויקט הסולארי הגדול ביותר בארץ והמגדל הסולארי הגדול בעולם, וגם נטעם ירקות ופירות. מחיר מיוחד במסגרת קמפיין "לילות קיץ קרירים". ניתן לשלב שובר לארוחת צהרים בתום הסיור, בתיאום מראש ובתשלום נוסף.

*** פסטיבל הבציר ה- 4 למשפחות: תאריכים ושעות: 23-27 באוגוסט, משעה 15:00 בצהריים ועד 11:00 בבוקר. מיקום: חוות ננה, ליד מצפה רמון. תיאור: חוויה חקלאית לכל המשפחה, הכוללת התנדבות, בישול בשטח, עמדות יצירה לילדים, דוכני מזון מסובסדים של תושבי מצפה רמון, ערב שירים מסביב למדורה, קמפינג במתחם מרווח ומגוון סיורים ואטרקציות. הבציר יתקיים בשעת השקיעה או לקראת זריחה. לפרטים מלאים באתר…

לילות צפת עם חוויה קסומה בעיר העתיקה

מנהרות_תת קרקעיות בצפת (צילום דייב בנדר)

עיריית צפת בשיתוף העסקים בעיר העתיקה מזמינים אתכם בכל יום חמישי החל מהשעה 19:15 להכיר את לילות צפת ובשישי החל מהשעה 10:00 לחוות קבלת שבת צפתית עם סיורים מודרכים, נגני רחוב, דוכני מזון, דוכני יין איכותיים, בירות וגבינות צפתיות, הרצאות ופעילות לכל המשפחה, והכל בהקפדה על כללי התו הסגול ושמירה על הנחיות משרד הבריאות!.

בכל יום חמישי החל מהשעה 19:15 ייצא סיור של רוח צפת ללא תשלום מהתערוכה הכללית ברחבי העיר העתיקה. כמו כן במקביל יפעילו ב'אסנט' סיורי טעימות לילי בשעה 20:30. בשדרת הגלריות תמצאו גלריות לאומנות פתוחות, דוכני מזון, לחוח תימני, פעילות במרכז הקבלה לרבות הרצאות, סדנאות וסרטונים, תוכלו לסייר במנהרות צפת מהמאה ה-16, להנות מיינות של יקב צפת ויקב אבוהב, להתרשם מתהליך ניפוח זכוכית בחום של 500 מעלות, גבינות צפתיות ועוד, והכל בשדרת הגלריות הציורית בלב העיר העתיקה בצפת כשברקע נגני ככליזמרים ינעימו את האווירה!.

בנוסף, בכל יום שישי החל מהשעה 10:00 תוכלו להנות מקבלת שבת צפתית לרבות מוסיקה, יקבים, מחלבות, סיורים מודרכים ושלל פעילויות בציר הגלריות שיציגו את התוצרים האומנותיים המרשימים.

ראש עיריית צפת שוקי אוחנה ציין: "גם ביימי הקורונה חשוב לנו לשמור על הגחלת ולהמשיך את הפעילות בהתאם למה שניתן לקיים במגבלות הקורונה. צפת עיר של תיירות ומזמינה את עם ישראל להגיע לנפוש ולהנות בבירת הגליל, אני מזמין את תושבי צפ

טיול קריר לימי הקיץ החמים בירדן ההררי, מצד עתרת וטעימות מדבש גלילי מתוק

הירדן ההררי. מעבר לערוץ הירדן, הרי גולן (צילום דני בר)

*** תצפית על הירדן ההררי ומצד עתרת: את המסלול נתחיל בתצפית מדהימה על הירדן ההררי שגם בימות הקיץ זורם במלוא עוזו, כשהמים השוצפים מקפצים בין סלעי הבזלת בדרכם אל הכינרת. לאחר חניית הרכב, נרד רגלית לכיוון הירדן המרשים. הליכה של כ- 200 מטר ימינה תוביל אותנו לתצפית מושלמת על זרימת המים בעוצמה גבוהה. לאחר מכן, נחזור באותה הדרך, ונלך בשביל האספלט הסלול כשמשמאלנו שרידי טחנות קמח שהופעלו עד המאה הקודמת בעזרת גלגלי שיניים שהונעו על ידי המים. בחורף האחרון הזרימה במקום הייתה כל כך עזה עד שהטחנות הוצפו לגמרי. נמשיך בהליכה לצד הירדן ולאחר כ- 300 מטרים נוספים, נעלה בשביל העפר הפונה שמאלה. זה הזמן גם להרים את המבט למעלה ולחזות במצודת עתרת המרשימה, שריד לתקופה הצלבנית ולאחריה לתקופת המצביא המוסלמי צלאח א-דין בארץ ישראל. את אחת מהתופעות המדהימות במקום, נוכל לראות בקיר הצפוני של המצודה. במקום הזה החומה נסדקה ונבקעה לשתיים, כאשר במקומות מסוימים החלקים רחוקים האחד מהשני במרחק של עשרות ס"מ. ההסבר לכך הוא שאנחנו נמצאים ממש על השבר הסורי אפריקאי, מקום מועד לרעידות אדמה והחומה מתעדת לנו לא פחות מ-20 תזוזות טקטוניות לאורך ההיסטוריה. מכאן נמשיך שמאלה חזרה עד לאוטו. הכניסה למצד עתרת ולתצפית על הירדן הררי, הינה חינם ועד השקיעה.

איך מגיעים? נוסעים לצומת מחניים על כביש 91. אחרי צומת גדות מגיעים לעיקול הכביש של גשר בנות יעקב. באמצע העיקול פונים ימינה לשביל עפר. נוסעים כ- 200 מטר ומגיעים לחנייה. בוויז: מצד עתרת.

אורך המסלול: אפשר להגיע נקודתית עם האוטו או לעשות את המסלול שאורכו כקילומטר אחד. מתאים לכל הגילאים. (לא מתאים לעגלות).

*** מכוורת הבוטיק הכל דבש: לאחר התצפית על מים זורמים, תופעות גיאולוגיות והיסטוריה מקומית, נשים פעמינו אל מכוורת הבוטיק "הכל דבש" ביסוד המעלה. המכוורת הוקמה לפני כ- 14 שנה על ידי משפחת יוסף מהמושבה יסוד המעלה.  מה שמיוחד בדבש שהוא נרדה לאט לאט ובסבלנות, לא עובר חימום ושומר על התכונות הבריאותיות הייחודיות שלו. מעבר לטעימות כמובן, נשמע את סיפורה של משפחת יוסף ובעיקר את סיפור הגעת הדבש מהדבורה ועד לצנצנת. שבעים מהנוף, רווים מהדבש, מכאן נוכל להמשיך עצמאית לאתרים נוספים סמוכים כמו אגמון ושמורת החולה, פארק הזהב בקרית שמונה ועוד. הכל דבש: סיורים בתשלום בתיאום מראש: 050-2275452.

איך מגיעים? מכוורת "הכל דבש", ממוקמת באזור תעשייה יסוד המעלה, בוויז: הכל דבש.

פרטים נוספים על אתרי לינה, אטרקציות וקולינריה באתר עמותת ארץ הגליל…

ספרים

לילהאמר – תיק פתוח של נעם נחמן טפר 

דיאלוג המתפתח במפגש בו המחבר חושף בפני ביתו ואלמנתו של אחמד בושיקי את שרשרת הנסיבות שבהן נרצח בשגגה יקירם, מלצר ממוצא מרוקאי שנורה למוות בנורבגיה ע"י המוסד ב-21 ביולי 1973 במה שנודע לימים כפרשת לילהאמר. שניים מצוות לוחמי המוסד שהגיעו לעיר לילהאמר כדי לחסל את עלי חסן סלאמה, ממתכנני רצח י"א הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן, ירו אחד עשר כדורי אקדח והרגו את בושיקי לעיני אשתו ההרה. יום לאחר הירי נעצרו שישה מצוות הלוחמים, נשפטו ונכלאו בנורבגיה לזמן ממושך.

פרשת לילהאמר נחקרה לכאורה. עם השנים התקבע הנרטיב שהלוחמים טעו בזיהוי ותוכנית המילוט קרסה עקב כך שאחד מהם פטפט. מלחמת יום כיפור שהחלה חודש וחצי לאחר המבצע ותוצאותיה הטראגיות כיסו על המבצע הכושל, אך במשך ארבעים ושבע השנים בעבעה הפרשה מתחת לפני השטח. בפגישה אקראית שמע המחבר פיסת מידע לפיה לא הייתה "טעות בזיהוי" וזו גרמה לו לצאת למסע בן שנתיים במהלכו פענח מדוע וכיצד נגרמה הטרגדיה בה נורה בושיקי במוצאי שבת ובספר לילהאמר תיק פתוח הוא חושף בפני אלמנתו וביתו של בושיקי, שנולדה לאחר מותו את כל האמת – צוות הלוחמים התריע בזמן אמת על כך שהם עוקבים אחר האדם הלא נכון.

במהלך המסע נחשף סיפורה של דר' אמינה אל-מופתי, מרגלת שהחדיר המוסד לתוך "קן הצרעות", והעבירה משם מידע חיוני, שסייע לסכל פיגועים, לנקום את מותם של י"א חללי מינכן מוסד ולפגוע אנושות בראשי ארגון ספטמבר השחור. במהלך המסע נחשף שהלוחמים נושאים על גבם במשך ארבעים ושבע שנים צלב ונושאים באשמה לא להם הם מילאו אחר ההוראות המבצעיות במלואן ונלכדו עקב טעויות של המפקדים. בניגוד ללוחמים, שהכישלון שינה את חייהם, מפקדי הפעולה לקחו לכאורה אחריות, אך לא שילמו עליה כל מחיר.

אברהם גמר, רמ"ח מבצעים של היחידה המבצעית קיסריה שנכלא בנורבגיה כתב לפני מותו, שהמפקדים מרחו את החקירה כדי לברוח מאחריות ויש דברים שעליהם לא יספר כי 'הציבור לא יאמין'. בספר חושף המחבר לאחר יובל שנים למה כיוון גמר כשכתב בדם ליבו – הציבור לא יאמין.

נעם נחמן טפר עוסק באנליזה של מידע ובפיתוח טכנולוגיה למציאה אוטומטית של קשרים בין 'פיסות מידע'. ספרו הראשון אלי כהן – תיק פתוח חשף לאחר יובל שנים כיצד נלכד אלי כהן ומדוע החלו אנשי המודיעין הסורי לחשוד באיש שלנו בדמשק. בימים אלה יצאה מהדורה שלישית ומעודכנת של הספר. לילהאמר – תיק פתוח הוא ספרו השני.

לילהאמר תיק פתוח : הוצאת ספרי ניב. מכיל 210 עמודי פנים.

תורת המכירות של קובי יהודה

משבר הקורונה הוא מכה לעצמאים אבל גם הזדמנות יקרה ללמוד ולאמץ כלי עבודה חדשים, שיאפשרו שיקום של העסק והרחבתו ביציאה מהמשבר. קובי יהודה – מנטור המכירות של אנשי העסקים וארגונים, מפרסם דווקא עכשיו את "תורת המכירות – 18 צעדים מעשיים שיכפילו את מחזור המכירות שלך" ומזכיר לנו שמכירות הן מיומנות נרכשת ומפתח להרחבת מעגל הלקוחות ופנייה לקהלים חדשים. ספר חובה לכל בעל עסק, איש מכירות או אנשי ציבור ופוליטיקאים, שצריכים להעביר מסר חשוב ואפקטיבי לטובת גיוס לקוחות לצד ניהול זמן ואנרגיות – כך שיישאר זמן גם לחיים אישיים. קובי יהודה הוא מנטור למכירות מהמובילים בתחום, חי למעלה מ-16 שנה את עולם המכירות וחוקר את התחום והשפעתו במישור העסקי והאישי.  "המטרה שלי היא לתת טיפים ולהציע כלים בגישה חדשה ושונה, המאפשרים לכל אחד להפוך לסוכן מכירות טוב יותר לעסק שלו ולסגור יותר עסקאות. להתמודד עם סירוב וללמוד איך להפוך את המילה 'לא' לתמריץ שמעודד להמשיך".

קובי יהודה (בן 35, ר"ג) הוא הנדסאי אלקטרוניקה בהכשרתו, שהתמחה במכירות בחברות הגדולות במשק הישראלי, ביניהן ביטוח ישיר, פוקס, וקסטרו, ולאחר מעל עשור כשכיר יצא לעצמאות והפך למנטור מכירות המעניק ייעוץ, אימון, הדרכה וליווי, הרצאות וקורסים למחלקות מכירה בארגונים, צוותי שירות ומכירות אנשי עסקים ועצמאיים, אנשי ציבור ופוליטיקאים, שרוצים לדעת איך להעביר את המסר שלהם.

קובי יהודה נחשב למטאור בעולם העסקים. הוא החל את דרכו באורט בהכשרה מקצועית להנדסאות אלקטרוניקה (11 יח') – מסלול שסיים בהשראת סבתו, ("המרצה שלי אמר לי בפנים כי לעולם לא אצליח".. הוא משחזר), שכבר בגיל 13 הושיבה אותו בסלון והסבירה לו כי יוכל להיות כל דבר שירצה בחיים, אבל קודם.. שיסיים מסלול הנדסאות. הסבתא המיתולוגית של קובי היא מקור השראה והיתה דוברת 8 שפות, ספורטאית וקוראת ספרים, שקדנית, חובבת טאיצ'י ומדיטציות שנפטרה בגיל 94 וממשיכה להוות מקור השראה גם היום.

את דרכו המקצועית החל קובי בתחום המכירות בחברות אופנה ארציות, כמו פוקס וקסטרו והוכר כמוכר מצטיין. אבל כשעבר תחום והצטרף למכירה טלפונית בביטוח ישיר, גילה שבגלל שהגיע מרקע שונה משאר המוכרים הוא חייב לנסח לעצמו תסריט שיחה אחר ורק בזכות אחד המנהלים, שלקח אותו תחת חסותו, סיים את קורס ההכשרה. "הייתי עושה 200 שיחות ביום, עבדתי 12 שעות ולקח לי זמן להבין שאני צריך תסריט שיחה אחר. שאתה חייב להעביר את התשוקה והאותנטיות שלך בשיחה אחרת זה לא עובד", הוא מסביר.

אימו שידעה למכור את כולם אך לא את עצמה, נעזרה בכישורים המנטליים והמקצועיים של קובי, וכעבור זמן מה הצליחה להגשים את עצמה כמעצבת תכשיטים. אמו שהיתה המודל להשראה עבורו, חלתה לפתע בסרטן ונפטרה מהמחלה. רק בשבעה של אמו הבין קובי שאם אמו הצליחה למכור את עצמה, הוא יכול לעזור לכל עצמאי/ת למכור את עצמם אפילו "שלא נולדו אנשי מכירות", ויצא לעצמאות. את הסדנה הראשונה העביר בחברת הביטוח בה עבד ומאז הוא לא נח לרגע.. בזמנו הפנוי הוא רץ חצי מרתון, מתאמן בחדר כושר, חובב קולנוע, סטנדאפים, מסעדות וברים, מתאמן בטאיצ'י ומדיטציות בהשראת סבתו ועוד.

זהו ספר נוסף מהספרייה של מדיה 10 – הוצאת ספרים לאנשים פרטיים הרואה את עצמה כמקום להגשמת חלומות ספרותיים של כותבי פרוזה, סיפורת מקורית, שירה, ספרי ילדים ועוד.

ניתן לרכישה ברשתות צומת וסטימצקי או ישירות מאתר החברה  http://www.media-10.co.il/

לצייר את החיים מחדש של אתי פייר גבאי

אתי פייר גבאי מזמינה אותנו לצאת למסע עוצמתי ומעצים בעקבות הוריה: גיבורי שואה שבני משפחותיהם נרצחו. השניים שהכירו לאחר מלחמת העולם השנייה, התאהבו, שיקמו את חייהם והקימו משפחה. אביה של אתי נלחם בגיל 21 בצבא הרוסי מול הנאצים, ספג צרור יריות לפנים ונפצע אנושות. אמה היתה נערה ששרדה עבודות כפייה ואת צעדת המוות. המאורעות הללו השאירו את חותמם ופגעו בבריאותם הפיזית של ההורים, שסבלו לאורך השנים ממחלות, ניתוחים, אירועים מוחיים וכאבים קשים. אך הוריה של אתי בחרו לחיות יום יום חיים מלאי אהבה, נחישות, אופטימיות והומור מיוחד. בגיל 60 התחילו לצייר יחדיו על אותו בד חלק ולאחר לכתם השאירו מאחוריהם מאות ציורים מלאי צבע ואופטימיות, המאפיינים את גישתם לחיים.

את המסע לשורשיה החלה אתי דווקא לאחר לכתם של הוריה, שנפטרו בגיל מתקדם כנגד כל הסיכויים (אביה בגיל 89 ואמה בגיל 77). עם מותה של האם אמר האב כי היא "הפרה" במותה את הברית בין השניים להישאר תמיד ביחד. בספרה החדש "לצייר את החיים מחדש" משלבת אתי בין סיפור חייהם לציוריהם העדינים ומשרטטת ביד אומן את העליות והמורדות לצד המאבק התמידי לחיים מלאי השראה: "הורי בחרו לשדר מסר של תקווה וניצחון הרוח, הניכר בדרך חייהם ובכל אחד ממאות הציורים שהשאירו אחריהם", מספרת אתי.

אתי פייר גבאי (בת 64, נשואה + 2 בנות ונכד, מתגוררת בראשל"צ) גדלה בבית שהיה רווי בסבל פיזי מצד הוריה, אך מצד שני הם הוקירו יום יום את ניצחון הרוח והאהבה והביאו לעולם 3 ילדים. אתי נישאה לדוד גבאי בגיל 21, דוד מומחה ברפואת המשפחה וכיום השניים מציינים 43 שנות נישואין.

כשבתה הבכורה היתה בת שנתיים, עברה אתי להתגורר בחיפה בעקבות עבודתו של דוד. שם חלתה להפתעתה  בזיהום קשה במעיים, ממנו סבלה במשך כעשור. מצבה השתפר והתדרדר לסירוגין לאורך השנים.

למרות הכל היה לאתי חלום להיות עורכת דין, בגיל 33 החלה לימודי משפטים, לאחריהם התגייסה לשירות בתי הסוהר, ועבדה כעו"ד במשך 16 שנים. תוך כדי העבודה החלה להשתתף באינספור קורסים וסדנאות להתפתחות והעצמה אישית, כולל אימון אישי-משפחתי ועסקי, NLP, הנחיית קבוצות ועוד. בגיל 40 אחרי שהצליחה להתחזק מבחינה פיזית ילדה את בתה השנייה.

אתי שהיה לה צימאון טבעי ללימודים פגשה את מיטב המנטורים בארץ, שהפכו להיות מוריה הטובים ביותר, ביניהם: אלון אולמן, ניר דובדבני, ערן שטרן, ד"ר יניב זייד ועוד.

בגיל 55 החליטה אתי לפשוט את המדים, לעזוב את עריכת הדין ולהגשים חלום נוסף. נרשמה ללימודי הכשרת מנטורים למערכות יחסים וזוגיות של מרכז החוויה הדיאלוגית בשיתוף אונ' בר אילן והפכה למנטורית למערכות יחסים וזוגיות, מרצה, מנחה סדנאות, מאמנת יחידים וזוגות. "הקליניקה שלי נולדה מתוך רצון להעניק ידע וכלים מעשיים ליישום לזוגות בתחילת דרכם ולא רק ברגעי משבר, וכיום אני מובילה שינוי לחיים מאושרים יותר באמצעות תהליך ופיתוח תובנות חדשות בקרב בני הזוג" מספרת אתי.

ההשראה לספר שכתבה הגיעה בשנת 2010, כ-3 חודשים לאחר מות אביה, אתי השתתפה  במשלחת שב"ס במסע לפולין למחנות ההשמדה במסגרת "עדים במדים". מסע קשה ששינה את חייה וקיבל את הכינוי "מפחד לדחף, לעוצמה". "שם זה קרה, בטקס בטרבלינקה, החזקתי שם את דגל ישראל ,היה קפוא עם ברד דוקרני. נזכרתי באמא שעבדה בעבודות כפייה קשות בתנאים מחפירים ובאבא שנלחם ונפצע אנושות ולפתע הרגשתי אושר בלתי מוסבר, ניצחון וגאווה מופלאה. עמדתי על אותה אדמה ואמרתי לעצמי שניצחנו, יש לנו מדינה. הרגשתי כי גבהתי ב-5 ס"מ".

בעקבות המסע האישי שעברה במסע לפולין החליטה אתי לפני כתשעה חודשים, לכתוב ספר, לספר את מסכת חייהם של הוריה שהיוו עבורה מודל לבחירה בחיים ממקום קשה. מודל זוגיות  מופלאה של 60 שנה של אהבה, הקשבה ומסירות. את הספר שכתבה קוראים בנשימה אחת, והוא כולל הצצה ל-14 ציורים המעניקים ערך ומשמעות. כיום ביתה של אתי בראשון לציון מציג עשרות ציורים צבעוניים, אופטימיים, מלאי חיים,  שהוריה ציירו יחדיו – עדות לחיים שלמים שהיו וציירו יחד.

זהו ספר נוסף מהספרייה של מדיה 10 – הוצאת ספרים לאנשים פרטיים הרואה את עצמה כמקום להגשמת חלומות ספרותיים של כותבי פרוזה, סיפורת מקורית, שירה, ספרי ילדים ועוד. ניתן לרכישה ישירות מהסופרת בטל': 050-6279742.

סוף והתחלה של שלי זיכלינסקי

שלי זיכלינסקי, פעלה רוב חייה כיזמת, רואת חשבון, מלווה משפחות במשבר כלכלי, וכזרוע התומכת לבעלה איש העסקים ניר זיכלינסקי. כשאביה חלה באלצהיימר היא בוחרת לסייע בפן התפעולי ולהתמודד עם הקושי באמצעות כתיבה, כך נולד רומן ביכוריה "סוף והתחלה" הסוקר את התקופה המטלטלת בחייה . "זהו לא רומן אוטוביוגרפי- אך אנחנו נמצאים בו" הצצה ראשונית לרומן חדש של יוצרת ישראלית, יועצת זוגית וכן יועצת לכלכלת המשפחה ואשת אשכולות.

גיבורת ספרה של שלי זיכלינסקי היא מיכל אם חד הורית, המנהלת רומן עם גבר נשוי, נהנית מיציבות כלכלית אך מנגד סובלת מבדידות וערעור יסודות הבית שבנתה. בספרה היא פותחת צוהר להתמודדות עם מחלת האלצהיימר בגיל צעיר וכיצד זאת מערערת את היסודות המשפחתיים. ברגישות רבה היא מביאה את נקודת המבט של החולה, אשר ביום בהיר אחד חייו, זיכרונותיו ויכולתו נמוגים מחייו.

"שב, אבא", מיכל מנסה להרגיע. "אתה תהיה בסדר", היא מלטפת את כתפו.
"אל תגעי בי", שוב הוא מרים את קולו, "אני לא אהיה בסדר, את לא שמעת מה הרופאה אמרה! היא אמרה שאני אאבד צלם אנוש, שיצטרכו לרחוץ אותי, אני לא רוצה לחיות ככה, הלוואי שהיה לי סרטן כמו לנגה והייתי מת תוך כמה חודשים".
"אבא, אל תדבר ככה. אתה תהיה בסדר".

לצפייה בשיחה עם הסופרת והיועצת שלי זיכלינסקי אודות ספרה והחיבור לבשורת האלצהיימר של אביה בחייה האמיתיים – מוזמנים לצפות:

במקביל למחלתו של אביה מחליטה מיכל לאמץ בת, הן בשל חששות מהשלכות בריאותיות והן מתוך צורך למלא חלל שנפער בליבה. בספרה היא מתארת את הכח והרצון לראות את האמת מאחורי הליכי האימוץ והצורך לתת בית חם לילדים שלא שפר עליהם מזלם.
”האם את חושבת לומר לילד מלכתחילה שהוא מאומץ?״ שואלת וממשיכה, ”כי אתם יודעים, זוהי הגישה של הפסיכולוגים היום, אבל אני יכולה לומר לכם בסוד, אל תגידו ששמעתם את זה ממני״ — ”הדעות חלוקות בעניין, יש האומרים שלא טוב לשקר לילד, כי כשהילד מגלה ששיקרו לו כל מערכת האמון נפגעת וקשה מאוד לתקנה …מצד שני אם אומרים לילד מראש שהוא מאומץ זה לא נותן לו שוויון הזדמנויות והוא ירגיש נחות מול הסביבה, כך או כך ההחלטה לא קלה"

שלי זיכלינסקי היא יזמת חברתית ויועצת משפחתית שבנוסף להשכלתה כרואת חשבון סיימה הכשרה כעובדת סוציאלית. כיום היא מלווה משפחות במשבר כלכלי ומלמדת אותן כיצד לחיות באחריות ומה היא התנהלות כלכלית אחראית, במיוחד עתה בימי הקורונה מתוך רצון פנימי עז להציל דווקא את הילדים הקטנים, הנמצאים בלב ליבה של הקלחת המשפחתית, ומתוך הבנה, שבעיות כספיות הן לא עניין של מחסור בכסף. בראיון שנערך עמה לאחרונה היא מרחיבה בנושא.

לצפייה בתובנות של הסופרת והיועצת לכלכלת המשפחה, שלי זיכלינסקי, כיצד לחיות באחריות ולגלות התנהלות כלכלית אחראית, מוזמנים לצפות בסרט השיחה עימה:

"ילדים הם חלק מהמשפחה, וכאשר המשפחה חווה משבר יש מקום לשתף אותם ולהסביר, שכדי לצאת מהמצב הבעייתי צריך לעבור תהליך, אין ספק ששיתוף פעולה בין ההורים תורם להצלחה, אך גם חינוך כלכלי מגיל צעיר מקנה יסודות יציבים וכלים משמעותיים להתמודדות עם החיים כאנשים בוגרים".
שלי הגיעה מרקע של מחסור, כשהתגייסה לצבא הכירה את בעלה, לימים איש עסקים ,יועץ לחברות, והם נשואים כשלושים שנה. ילדיה נולדו לאחר טיפולי פוריות ארוכים ומפרחים וכשאלו הגיעו לגיל הנעורים גמלה החלטה בליבה לאמץ בת נוספת.
בגיל 44 שלי מחליטה לאמץ את בתה יעל ברוסיה, ילדה חייכנית עם עיניים בורקות בת שמונה חודשים. לאחר תהליך ארוך שנמשך כמה חודשים תוך שיתוף מלא של משפחתה יעל הופכת לחלק משמעותי מהבית ומבינה כבר בשלב צעיר בחייה שהינה מאומצת. בשיחה שנערכה עמה היא מתייחסת לנושא
"יעל יודעת שהיא מאומצת ושואלת רבות מדוע לא רצו בה… אנחנו רוצים להאמין שנוכל לפתוח את תיק האימוץ ולספק לה את התשובה, אך לצערי הדבר היחיד שאנו יודעים היום, שאמה נטשה אותה בבית החולים יום לאחר לידתה, בוודאי מחוסר ברירה, אני מקווה שהיא תוכל לפגוש את אמה הביולוגית כדי לסגור מעגל".
שלי זיכלינסקי מלווה משפחות המתמודדות עם משברים בין אישיים וכלכליים, אלו כרוכים זה בזה ונובעים ברוב המקרים מאורח החיים, ההרגלים, הפיתויים וחוסר מודעות, יחד ברגישות והבנה היא מסייעת למשפחות להתעלות על הקושי ולצאת לדרך זוגית ומשפחתית אחראית ותומכת. ספר ביכוריה "סוף והתחלה" יצא לאור לאחרונה .

מסמך שכותרתו הנחת יסוד של אילן שיינפלד

בתאריך 22.5.20 העברתי לידי שר התרבות, מר חילי טרופר, ומנכ"ל משרדו, מר רז פרויליך, מסמך חזון שכתבתי בהתנדבות מוחלטת, מתוך דאגה עמוקה לעתידה של תרבות ישראל, יוצריה, אמניה ומוסדות התרבות שלה. לצערי, עד כה לא קיבלתי תגובה למסמך זה, ועולם התרבות נקלע למשבר החמור בתולדותיו.

זו הסיבה שהחלטתי להפיץ היום ברבים את חזוני, והריהו בפניך. מטבע הדברים מדובר בחזונו של אדם יוצר אחד בלבד. ודאי אפשר להוסיף לו ולגרוע ממנו. אבל הוא כתוב מתוך אהבת ישראל ודאגה לעתידה. כותב שינפלד:

עם כניסתכם לתפקידכם, בייחוד תחת השפעתו של משבר הקורונה על עולם התרבות בישראל, מוסדות התרבות בארץ ואמניה, ודאי תוצפו בקריאות לעזרה ובזעקות לתמיכה. כאשר תיפגשו עם ראשי איגודים וראשי מוסדות, עלולה התמונה האמתית של התרבות והמערכת התרבותית להתערפל מרוב בקשות וצרכים, ולכן חשוב לי לכתוב לכם כדלקמן:

התרבות בכלל, והתרבות הישראלית בפרט, היא תלוית אמן. מבלעדי האמנים לא תיווצר. לכן, משרד התרבות ירקום את חזונו, ויפרוט אותו למדיניות ולחלוקת משאבים באופן שיתמוך באמני ישראל, בכל תחומי היצירה האמנותית, לכול אורך חייהם כיוצרים – ובמוסדות המתווכים המאפשרים צמיחתם של אמנים, מטפחים אמנים, מחוללים יצירה – ומפיצים אותה בפני הקהל הרחב, בארץ ובעולם.

התרבות היא פרי יצירתם של אמנים מכול מוצא, דת, גיל, לאום, מגדר או נטייה מינית, החיים ויוצרים ופועלים יחד בזמן נתון.

התרבות מבטאת את שוויון ערך האדם. כול אדם נולד לעולם עם נפשו הסגולית. כול אדם בא לעולם עם יכולת יצירה. היצירתיות היא מתת אל לכול אדם, ועלינו כבני תרבות הזכות לטפחה ולפתחה, ולהביא את יוצריה ואת פרי אמנותם בפני תבל ומלואה.

התרבות היא מהות המתהווה ללא הרף, יונקת מעברם התרבותי של העם היהודי, על שלל קהילותיו ועדותיו, ושל המגזרים השונים (הערבי והדרוזי, הבדווי והצ'רקסי), המרכיבים את פסיפס החברה הישראלית, מתמודדת עם השפע והגיוון, המורכבות והייחוד, ויחסי הרוב והמיעוט, המרכז והפריפריה, הרבים והיחיד, המתרחשים בהווה הישראלי – וחוזה, מתארת ומעצבת את רוחה של ישראל ואת עתידה.

החזון ותכנית המדיניות המוצעת בפניכם להלן באה לעזור לכול מחוללי התרבות בישראל, מן האומן הבודד ועד לגופי ומוסדות התרבות, על פי עקרון שוויון ערך האדם ועקרון כלכלי מהותי – מתן ההזדמנות ועידוד האמנים, הגופים ומוסדות התרבות לייצר תעסוקה לאמנים, למבצעים ולדרגים הטכניים באופן שאינו תלוי בלעדית בתקציב המשרד ואינו מושפע בהכרח ממשבר הקורונה או מכול משבר עתידי אחר.

מבנה המערכת התרבותית

התרבות נוצרת כתוצאה מעירוב כוחות כלכליים חברתיים ואישיים, החוברים יחד למטרת יצירה.

בכול מערכת תרבותית ישנו קאנון וישנם שוליים. הקאנון נקבע מכוח ההיסטוריה של התרבות ומכוחה של הביקורת. בין הקאנון לבין השוליים (הפרינג') מתקיימים תמיד יחסים של עימות, שאיבה ומזיגה, המביאים בסופו של דבר להתקדמות חלק מן היוצרים בשוליים אל מרכז המערכת התרבותית, ולצמיחת דור חדש של אמנים צעירים בשוליים. תהליך מתמיד זה הוא לב חיותה של המערכת התרבותית.

בתרבות הישראלית, כמו בכול מערכת תרבותית אחרת, ישנם יחסי זהות, ניגוד או עימות בין רכיביה השונים. יחסים אלה הם בסיס המעשה התרבותי. כך, למשל, בין התיאטרון הרפרטוארי לבין הפרינג', בין התזמורות המרכזיות לבין אנסמבלים, להקות והרכבי שוליים, בין הספרות הקאנונית לבין ספרות פוליטיקת הזהויות/ספרות הפריפריה, בין היצירה במרכז לבין היצירה בפריפריה. באופן דומה, בכול תחום תרבות ישנם יחסים דומים בין מוסדות וגופי תרבות המתחרים אלה באלה (התחרות בין התיאטראות הרפרטואריים, להקות המחול הגדולות וכיו"ב).

כול אחד מגופי ומוסדות התרבות עליהם אתם מופקדים מתפקדים בכמה רמות:

 1. הפקה של יצירה תרבותית לגווניה – המחייבת אמנים, במאים, מפיקים, סוכנים וכו'
 2. הפצת היצירה – המצריכה חברות הפצה, יעדי הפצה, כלי-הפצה, שיטות הפצה ומוצר.
 3. מקח וממכר – תמיכה ממסדית, עבודה מול הבנקים, שיטות תשלום ומועדי תשלום.
 4. צריכה – המניחה מראש קהל צרכנים, שיטות להגברת הצריכה (פרסום ויחסי-ציבור), אמצעים לכיוון וניתוב הצריכה (ביקורת, תחרויות פרסים ומלגות וכיו"ב) וכמובן – המוצר שאותו צורכים.

החידוש בחזון שאני מציע לכם הוא הוספת גורם חמישי לסך כול הכוחות היוצרים את התרבות. גורם זה הוא האמן היחיד, שנתפס כמובן מאליו, אך בשל כך גם מקופח במעמדו ובפרנסתו למול תקציבי הענק המועברים למוסדות התרבות. האמן היחיד הוא זה, שבלעדיו לא ייתכנו כלל קיומה והתמדה של המערכת התרבותית.

התרבות הנוצרת בכול זמן ומקום נתונים היא מכלול של מערכות-ערכים, אמונות, אידיאות וחזונות, המקיימים ביניהם יחסי-גומלין. מכלול זה מצוי בכול סביבה חברתית נתונה ובכל זמן, משקף את יחסם של בני-האדם לתנאי-חייהם במציאות החברתית-כלכלית בה הם חיים, ולמעשה הוא התודעה הקולקטיבית של הציבור.

התרבות, כמכלול, מאחדת בתוכה את הערכים, החזונות, האמונות והאידיאות, כפי שהם משתקפים במדע, בספרות, באמנות, באתיקה ובתחומים נוספים בני הזמן והמקום.

כול אמן מגבש לעצמו ביצירתו אידיאולוגיה אישית, שהיא פרי היחסים בין הביוגרפיה האישית שלו לבין האידיאולוגיה או התרבות הכללית.

נתוניו של האמן, ובהם מוצא, דת, מעמד חברתי, מגדר, נטייה מינית ועוד, קובעים את מבנה האישיות שלו ומשפיעים על תכני יצירתו, בכול הנוגע ליחסה לתרבות הזמן.

אמן הוא בעת ובעונה אחת אדם לעצמו, וחלק מחברה מסוימת. אמנותו עשויה להביע רעיונות התואמים את ערכי זמנו, או לבוא עמם לידי ניגוד או לעימות, עד שהתפתחות אישית של האמן – או השינוי שיחולל בערכי הקהילה שהוא חי בה – יביאו אותם להרמוניה.

האמן והמערכת התרבותית

הדחף האמנותי עשוי להתעורר אצל אדם מכול רקע, בכול שלב בחייו. אך שלבי ההתפתחות של אמן דומים.

על פי רוב, כדי שאדם יהפוך לאמן בשל עליו לעבור חניכה אצל אמן בשל ממנו. שכן, ההבדל בין אמן-לשעתו לבין אמן בשל הוא בניית סט של ערכים, הכוללים לימוד, השראה, ביטול הביקורת העצמית כמנגנון של עיכוב והפיכתו למנגנון של שכתוב ועריכה, מחויבות, חריצות והתמדה.

משרד התרבות, המבקש לטפח את תרבות ישראל, יארגן את חזונו, מדיניותו ומשאביו בהתאם.

לכן, להלן תיאור השלבים בצמיחתו של אמן, והאופן שבו יכול משרד התרבות לתמוך בהם.

הגירוי הראשוני של הדחף היוצר

על המשרד להנגיש בפני הציבור בכלל, וילדי ישראל ובני/ות הנוער בישראל את מכלול התרבות הישראלית לא רק כמוצרי תרבות, אלא כתרבות בתהליך יצירתה, בין השאר באופנים הבאים:

שת"פ בין שר התרבות לשר החינוך לייסוד סדנאות ליצירה אמנותית בתחומים השונים במערכת החינוך והחינוך המשלים. למשל: שיעורי כתיבה יוצרת בצד שיעורי הבעה בבתי הספר היסודיים, חט"ב ותיכון, שיעורי יצירה ממש בפיסול/מחול/מוסיקה במקום או לצעד 'לימודי אמנות' עיוניים וכיו"ב.

עידוד אמנים יחידים ומוסדות תרבות לפתיחת כיתות אמן, כדי לחולל מפגש בלתי אמצעי בין קבוצות קטנות של תלמידים לבין אמנים בתהליך יצירתם. למשל: ביקורי תלמידים בבתי סופרים עם הדגמת תהליך היצירה דרך טיוטות, ביקורי תלמידים בסטודיות של פסלים, ציירים, צלמים, כוריאוגרפים. חיוב מוסדות תרבות לקיום כיתות אמן כאלה כתנאי לתקצובם (כיתות אמן בכוריאוגרפיה, במשחק, בבימוי וכיו"ב כתנאי לתמיכה).

יצירת 'פס' או 'כרטיסייה' חינם או בהוזלה ניכרת, בשיתוף השלטון המקומי או בלעדיו, למוסדות תרבות המשמרים תהליכי יצירה (מכון 'גנזים' של בית הסופר, ארכיון המחול בספריית בית אריאלה, ארכיון הסינמטק וכדומה) – כדי לעודד תלמידים ו/או אמנ/יות צעירים/ות (מצד התהליך ולא מצד גילם/ן) לבקר במוסדות אלה, וללמוד מקרוב על תהליכי היצירה של אמנים בתחום עניינם/ן.

מימון תערוכות של תהליכי יצירה במוסדות תרבות. למשל, הצגת טיוטות בספריות הציבוריות, הצגת ספרי אמן וסרטי 'מייקינג אוף' של אמנים בגלריות/מוזיאונים כתנאי לתמיכה וכיו"ב.

פיתוח ועידוד מיזמי קולנוע וטלוויזיה שיתחקו אחר תהליך היצירה של אמנים ישראלים בתחומי התרבות השונים (סרטי תעודה) ויופצו למערכת החינוך, לרשתות החברתיות וכדומה.

פיתוח מפגשים און ליין בתמיכת משרד התרבות עם אמנים בתחומי האמנות השונים, בתוכנת זום או בדומותיה, שיציעו לקהל הרחב הצצה לתהליך יצירתם ויעודדו בזה אמנים חדשים ללכת בדרכם.

טיפוח אמנים/ות בתחילת דרכם/ן

עידוד המשרד לפתיחת סדנאות בכול תחומי היצירה במרכז ובפריפריה, בסיוע חברת המתנ"סים/מרכז ההדרכה לספריות ציבוריות/סל תרבות/תרבות לישראל/אמנות לעם (כיום חלק מגופים אלה אינם מאפשרים לאמנים לקיים סדנאות אלא מפגשים בלבד).

פתיחת סדנאות יצירה מתמשכות ו/או כיתות אמן בתחומים השונים בתוך מוסדות התרבות (מוזיאונים, תיאטראות, מרכז סוזן דלל וכיו"ב מוסדות תרבות).

פרויקט האטלְיֶיה – המשרד יפרסם פניה לאמנים בודדים ולקבוצות/גופי אמנות להקים כיתות אמן לקבוצות קטנות, שתפרנסנה את האמן המעביר את כיתת האמן, תחשוף את יצירתו וגם תעורר אחרים/ות ליצור במחיצתו.

פרויקט המֶנְטוֹר – המשרד יפרסם פנייה לאמני ישראל, ליטול כול אמן, בכול תחום, נער/ה תחת חסותו, לפרויקט מנטורינג שיתוקצב על ידי המשרד, ובסוף שנת מנטורינג יקיים המשרד תערוכת יצירות/ערב תרבותי ברמה האזורית במרכז ובפריפריה, בו יוצגו יצירות האמנים הצעירים/ות שעברו מנטורינג.

המשרד יחלק מלגות ליוצרים צעירים בכול תחומי האמנות, שתיועדנה ללימוד ולהצגת היצירות הראשונות שלהם ברבים, אך לא תותנינה בהצגת יצירה. התהליך הוא החשוב, לא התוצר.

המשרד יוסיף במבחני התמיכה שלו למוסדות התרבות התניה, לפיה כול מוסד תרבות, בכול תחום, בישראל, מחויב בהצגה של יצירה צעירה בתכניתו השנתית.

המשרד ידון בחידוש חוק הספרים, להגנה על סופרי ישראל, ויבחן חקיקת חוקים דומים להגנה על אמני ישראל בתחומי האמנות השונים.

שלב הבשלת היצירה

בשלב ההבשלה של היצירה זקוקים אמני ישראל הן לתמיכה תקציבית יחידנית, שתאפשר להם להתמיד באמנותם, הן לתמיכה ערכית בחירותם כאמנים והן לקיומם של מוסדות מתווכים, שיאפשרו להם להפיץ את יצירתם ברבים, בארץ ומחוצה לה. לכן, להלן כמה רעיונות למדיניות ולמעשים בתחום זה:

המשרד יעודד את מחלקות התרבות המקומיות והישוביות, בשיתוף השלטון המקומי, לייסד קרנות מלגות לאמנים/ות מן הישוב/הקהילה, שתתבססנה על מימון מטעם משפחה או קהילה המבקשת להנציח אדם או לעודד יצירה, תנצחנה אישים ו/או חללים ו/או דמויות בקהילה, תחלקנה מדי שנה מלגות יצירה לאמנים בשלבי יצירה שונים (צעירים/בוגרים וכדומה) ותקיימנה טקס פומבי/ערב תרבות/תערוכה עם יצירה האמנות של הזוכים/ות.

המשרד יעודד הקמת בתי אמן, מרכזי אירוח לאמנים מקומיים/זרים (לצורך התפנות ליצירה) במרכז ובפריפריה. למשל, בית האמנים בהרצליה, מרכז הילא"י שפעל בזמנו במעלות, וכיו"ב. העקרון: קבלת דירה/חלל/סטודיו לתקופת יצירה, בתמורה לפעילות קהילתית שמעביר/ה האמנ/ית בלא תשלום לתושבי האזור.

המשרד יעודד ייסודן ופיתוחן של במות חדשות לפרסום יצירה, ובהן כתבי עת, תכניות תרבות ברשת האינטרנט ובטלוויזיה, תחרויות בתחומי האמנות השונים, תיאטראות קהילתיים וכיו"ב.

המשרד יעודד ייסודם של פסטיבלי אמנות בתחומי האמנות השונים, ובלבד שיתנו ביטוי למגוון הקולות, העדות והקהילות של החברה הישראלית. למשל: פסטיבל ספרות יהודי-ערבי בגליל, בשיתוף סופרים/ות ומשוררים/ות, מתרגמים/ות וכיו"ב מן הארץ ומן העולם.

המשרד יעודד פיתוחן של מסגרות אמנותיות, או יתמוך בהתמד פעילותן של מסגרות אמנותיות, המשמרות את תרבות ישראל לגווניה. למשל: מרכז לשימור מסורותיהן של קהילות ישראל השונות, בתחומי התרבות השונים (סיפורים ואגדות עם של עולי אתיופיה ומדינות חבר העמים, הודו והמזרח, האמזונס וארצות דרום אמריקה, למשל, באודיו, בווידיאו, בכתב)/

המשרד יעודד פיתוחן של מסגרות אמנותיות, הפונות לאמנים/ות בכול גיל מוצא וכו', ומזמינות מהם יצירות חדשות. למשל: סדרת ספרי ביכורים, שבוע האמן הצעיר בגלריות/במוזיאונים, פסטיבל הצגות קצרות של במאים צעירים בתיאטראות הרפרטואריים וכדומה.

המשרד ישאף לפיתוח סצנת הפרינג' בכל תחומי האמנות בישראל, וישלב את מנהלי ואמני הפרינג' בלב העשייה התרבותית, על מנת להבטיח ביזור נכון של התקציב בין קאנון לשוליים ובין מרכז לפריפריה.

המשרד יעודד אמנויות פרינג' כמו גרפיטי, ציור על מדרכות, שירה על לוחות מודעות וכיו"ב.

המשרד והאמן הבוגר: אמנים בוגרים ובשלים, בכול תחומי האמנות, צריכים תמיכה מוסדית בהתמד יצירתם ובהבטחת זמן היצירה שלהם וביטחונם הכלכלי. לכן – המשרד ייסד מלגות לאמנים בשלים בכול תחומי היצירה, במתכונת 'פרס היצירה לסופרים של ראש הממשלה' – משכורת חודשית למשך שנה שתפנה את האמנ/ית ליצירה.

המשרד ייסד קרן סעד לאמנים/ות במצוקה, על מנת להבטיח את חייהם ואת יצירתם.

המשרד יעודד מוסדות תרבות להזמין יצירות, להציג יצירות ולהדפיס יצירות משל יוצרים בגילאי 50 ואילך.

המשרד והאמן הקשיש: למרבה הצער, אמני ישראל הקשישים נזקקים לתמיכה ולעזרה פיסית ונפשית כאחד. משבר הקורונה החריף את קשיי חייהם לאין ערוך. אני מוצא לנכון להמליץ בפניכם על הקצאת כוח משימה ייעודי לטיפול באוכלוסייה זו, שאנו חבים לה רבות, בין השאר על ידי:

התניית תמיכה למוסדות תרבות בקיום רטרוספקטיבה לאמנים קשישים. למשל, תערוכה / ערב מחול של כוריאוגרפיות עבר/ ערב מחווה ספרותי/ קונצרט מיצירות האמן/מופע של מבצעים צעירים המבצעים מיצירות האמן וכדומה.

הקצאת קרן סעד ו/או תקציב ייעודיים לנושא זה.

בחית האפשרות להקמתו של בית דיור מוגן לאמנים (מקרה נתן זך)

תקצוב למפעלי כינוס יצירות של אמנים קשישים – מבחר ספרותי, אלבום מוסיקלי וכיו"ב.

עקרונות רוחביים להבטחת מימושו של חזון זה

מימוש החזון שהוצע בפניכם לעיל מותנה בהשתתת כמה עקרונות רוחביים בהתניות מבחני התמיכה ובאופן עבודתו של משרד התרבות, כדלקמן:

מבחני התמיכה לגופי ומוסדות תרבות יותנו בהחלפה ובביזור של כול ועדות הרפרטואר וועדות הלקטורה, כך שבכול ועדת רפרטואר או לקטורה יהיה ייצוג שווה לנשים ולגברים, וכן ייצוג לאשכנזים ומזרחים, לוותיקים ולעולים, בדגש על עולי מדינות חבר העמים ואתיופיה, וכמובן ייצוג לחברה הערבית בישראל.

כול ועדות הרפרטואר וועדות הלקטורה ימנו 20% נציגים ונציגות מן החברה הערבית, כחלקה באוכלוסיה.

כול ועדות הרפרטואר וועדות הלקטורה ימנו חברים/ות דתיים/יות וחילוניים/יות.

בהרכבי הוועדות השונות יודגש כי לעניין יהדותו של אדם, המשרד פתוח לייצוג כול הזרמים של היהדות, ובהן גם התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית.

פרסי ישראל ופרסי השר לתרבות תורנית יופנו לאמנים וסופרים מכלל הזרמים המרכיבים את יהדות זמננו כמפורט לעיל.

כול חברי/ות ועדות הרפרטואר יוחלפו אחת לשנה/תיים.

כול חברי/ות ועדות הלקטורה בתיאטראות הרפרטואריים יוחלפו מדי שנה.

עקרונות אלה באו כדי להבטיח ייצוג הולם של כלל הקהילות והעדות, הקולות והזרמים, המרכיבים את הפסיפס הייחודי של תרבות ישראל, וכדי למנוע קיפאון, עמידה על השמרים ומניעה של אמנים בעלי דעות שונות ו/או יוצרים ייחודיים ו/או צעירים מכניסה אל המערכת התרבותית.

מדיניות הדברור ויחסי הציבור של משרד התרבות

"אני שר – לא קומיסר!"

תהליך התפתחותו של אמן, בכול תחום, ושל דור אמנים, כרוך בהכרח בבעיטה בדור הקודם לו, בקונבנציות האמנותיות השליטות בתחומו בכול זמן ומקום נתון, ובעקרונות המקודשים לחברה שהוא חי ופועל בתוכה.

לצערי, בחמש השנים האחרונות היינו עדים לאינספור התנגשויות והתנגחויות בין השרה והנהלת המשרד לבין הנהלות מוסדות התרבות וגם אמנים יחידים, על רקע השקפה פוליטית.

על משרד התרבות החדש להימנע כליל ממעורבות בהשקפותיהם של אמני ישראל, כפי שהן מובעות ביצירתם, גם אם השקפות אלה הן אנטי ציוניות, אנטי דתיות, אנטי ממסדיות וכדומה. שכן, ההתנגדות וההתנגחות, החתרנות והשחרור מכבלי המוסכמות הן בנשמת אפה של האמנות.

מכיוון שאני צופה, כי מרגע כניסתכם לתפקיד תועמדו בפני אתגרים מסוג זה, ושאילתות מדוע אינכם מתערבים בתכני היצירה של אמן או מוסד אלה או אחרים, אני מציע לכם, כאיש יחסי ציבור ותיק, את העקרונות הבאים לכול מקרה שתגובה מצדכם תידרש. והיא תידרש, כי יריביכם הפוליטיים יעמידו אתכם במבחן:

שר התרבות וצוות משרדו רואים בבחינה מחדש, התנערות ואפילו יציאה נגד ערכי הלאום חלק הכרחי ואימננטי מן התהליך היצירתי, ולכן אין בדעתם להתערב ביצירתו של אמן בודד או ביצירות המבוצעות ו/או מוצגות במוסדות התרבות הנהנים מתמיכת המשרד.

זכותו וחובתו של כול אמן וכול מוסד אמנותי לחדש את הרוח הישראלית, וחידוש הרוח הישראלית כרוך מעצם טבעו בהתבוננות מתמדת בה, בהערכתה מחדש, בהתנערות מקונבנציות ומתבניות חשיבה וערכים ובעיצובם מחדש.

המשרד אינו מתנה את תמיכתו באמני ישראל ובמוסדות התרבות בארץ בשום אידיאולוגיה מסוג כלשהו, ובלבד שהיצירה אינה מסיתה לאלימות, לגזענות או לפגיעה בזולת.

כתיבת תגובה