הכול על דבורים ודבש וגם מתכונים

לכבוד יום הדבורה הבינלאומי ||| כל מה שלא ידעתם על דבורת הדבש ||| מה הקשר בין דבורת הדבש לעגבנייה, תפוח, שקד ועוד ||| מכוורת נגוהות, מכוורת גליל קיבוץ דן ומכוורת אופיר עם משלוחים עד הבית ||| תולדות הדבוראות בכלל ובארץ ישראל בפרט ||| כל הפרטים, טרוויה דבורים וטרוויה דבש והרבה מתכונים בהמשך…

דבורה יונקת דבש (צילום דן בר-דוב)

דבורת הדבש

לדבורת הדבש יש 2 תפקידים בחיינו ויצור דבש הוא לא התפקיד החשוב שביניהם. חשיבותה העיקרית של דבורת הדבש, הוא פעולת הַאֲבָקָהPollination . לכל דבורה יש מעין מברשת על רגליה האחוריות, אליהם נכנסים האבקנים של הפרח ונאספים לטנא תוך כדי שהיא אוספת את הצוף מהפרח. הדבורה עוברת בין הפרחים ומלקטת אבקנים, ובהמשך הביקור בפרחים דומים, הן מפיצות את האבקנים לטובת פעולת ההפריה שהתוצאה היא פירות וירקות שאנחנו אח"כ מוצאים בחנויות ועל הצלחת.

בעבר היתה נפוצה במחוזותינו דבורה ארצישראלית אפורה שכונתה גם סורית אבל לא עוד. היום רוב דבורי ארצנו הן מזן הדבורה האיטלקית הזהובה. בכוורת יש מלכה אחת שחיה 2-4 שנים, כמה עשרות זכרים שחיים כחודשיים ימים והם אחראים על הפריית הכוורת וההמשכיות. עיקר אוכלוסיית הכוורת הן עשרות אלפי פועלות בשלבי חיים שונים כאשר אורך חיי פועלת הוא בין 30-200 ימים בהתאם לעונה ולמטלות העונתיות כאשר בחורף יש לדבורה הפועלת חיים ארוכים יותר.

זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש אומר: "קיימת חשיבות ותרומת עליונה של דבורת הדבש להאבקה והפריה של 80% מגידולי החקלאות, ולכן גם לייצור המזון שלנו ולביטחון המזון בעולם, ולכן יש לתרום לחינוך הבנת החשיבות של ענף הדבורים כבר מגיל צעיר".

דבוראי והכוורות (צילום אדוה אופיר, כוורת אופיר)

כוורת הדבש Hive

האב לנגסטרות'Lorenzo Lorraine Langstroth , כומר אמריקאי שלמד וחקר את עולם הדבורים, המציא בשנת 1851 את כוורת הדבורים המוכרת לנו עד היום, וזאת אחרי שבחן ומצא את שיטת בניית חלות הדבש של הדבורים ואת הרווח הקבוע בין החלות דבש, רווח שנקרא רווח דבורים Bee Space. מאז, כבר 170 שנים, מבנה הכוורת נשמר כמעט כמו שהאב לנגסטרות' הגה ותכנן.

מַלְכַּת הַדְּבוֹרִים Queen Bee

באביב מתקיימת בטבע בעוצמה רבה תופעת הרבייה וההתרבות כשנחיל דבורים מוליד מתוכו נחיל חדש ולתופעה הזו קוראים התנחלות. הנחיל שנולד ופורש מהכוורת מתארגן ללהקה בהתנחלות זמנית על ענף או במקום אחר פתוח. המלכה עם כמה עשרות אלפי דבורים מתנחלים לכמה ימים (בדר"כ 1-4 ימים) במקום זמני ולאחר מכן עוברים להקים את ביתם החדש במקום סגור ומוגן – בטבע יהיה זה חלל בתוך עץ או מערה. זה השלב הפגיע ביותר בחיי הדבורה כי בשלב זה הן חסרות הגנה כמו בחייהן בכוורת.

בנוסף, יש מגמה שהולכת ומתרחבת, המעודדת משקי בית פרטיים, רשויות ומוסדות (מוסדות חינוך בעיקר) לגדל דבורים בדרך ביו דינמית בערים כמו ברלין, ניו-יורק, פריז, אמסטרדם, לונדון  ועוד.

מגן דבורים אדום

נחיל דבורים שהתמקם בחצר בית (צילום דני בר)

במקרה והתנחלו לכם דבורים בבית, בגג, בחצר או כל מקום מסתור אחר, אל תפגעו בדבורים. צרו קשר עם ארגון מתנדבים אוהבי דבורים – מגן דבורים אדום שאחד ממתנדבי העמותה יגיע ויאסוף את הדבורים ויעביר אותן למקום מבטחים להן ולכם. דף פייסבוק מגן דבורים אדום.

דבורי הדבש הן מאביקות הצמחים העיקריות בעולם ותורמות לייצור 40% מהמזון שאנו צורכים ועל כן כה חשובה הימצאותן סביבו כבסיס משמעותי בשרשרת המזון בחקלאות ובטבע. לדבורים חשיבות אקולוגית רבה בשימור מגוון מיני צמחים ובתי גידולם.

כך נראה הנחיל לאחר פינוי ידידותי של מתנדב מגן דבורים אדום (צילום דני בר)

הפרעת התמוטטות המושבה CCD ו- CSI

עתיד האנושות תלוי בהישרדות דבורי הדבש, כך מייחסים לאלברט איינשטיין את המשפט: If the bee disappeared off the face of the Earth, man would only have four years left to live. . כלומר, לדברי איינשטיין, ללא דבורים יש לאנושות 4 שנות חסד של חיים.

ברחבי העולם וגם בישראל ניכרת תופעת היעלמות הדבורים מהכוורות שנקראת CCD (Colony Collapse Disorder). מחקרים שונים מעידים כי כמחצית מאוכלוסיית הדבורים בעולם המערבי נכחדה או נמצאת בתהליכי הכחדה. הגורם המרכזי לתופעת CCD הוא ככל הנראה תוצאה מהתערבות אנושית שמתבטאת בפגיעה בבתי גידול טבעיים, פיתוח ועיור מואץ, שימוש בחומרי הדברה, קרינה סלולרית ואלקטרו-מגנטית, זיהום אוויר, מחסור במשאבי קרקע ומים ועוד. המשך תופעת היעלמות הדבורים מסכן את קיום תקין של שרשרת המזון על פני כדור הארץ – כלומר על הצמחים, בעלי החיים וגם האדם.

סדרת ה-TV הפופולארית CSI נתנה השראה להקמת צוות חקירה עולמי לבחינת התעלומה ולפתרונה. בדצמבר 2019 הוקם בקנדה פרויקט BeeCSI ובכוונת הפרוייקט היא לבחון בכוורות חשיפה ולמצוא את התשובות לתופעה המדאיגה של התמוטטות מושבות דבורים.

150 שנים של דבוראות ארץ ישראלית

מייסדי הדבוראות הארץ ישראלית נחשבת משפחת לרר מנס ציונה, שאת הרעיון והידע רכשו ממשפחה טמפלרית שהכירו – משפחת הכומר בלאנדספלד שהגיעו לפלשתינה באמצע המאה ה-19 והביאו עימם כוורות ואת הידע לגידול דבורים, ממולדתם בגרמניה. ראובן לרר ידע את השפה הגרמנית וכך זכה להיות היהודי הראשון האמון על מלאכת הדבוראות ובעצתם הקים את 100 הכוורות העבריות הראשונות בפלשתינה-א"י לפני 150 שנים. אליו הצטרפו די מהר משפחת אחותו – משפחת בוקסר אבותיו של שמואל בוקסר, היום ראש העיר נס-ציונה.

בשנת 1911 הוקמה ההתאגדות הראשונה של דבוראים: אגודת מגדלי הדבורים בארץ ישראל. בנוסף לנס ציונה כמרכז גידול דבורים, התפתחה בחדרה קהילת דבוראים, תחילה ע"י יהודים שעלו מתימן והיו בעלי ידע לגדל דבורים בכוורות חרס, עוד בתימן. מי ששינה את התמונה בחדרה היה עולה מצ'כיה – רוברט בלום, שהגיע עם ידע בבניית כוורות עץ דומות לכוורות המוכרות לנו היום. בלום החל ברעיית דבורים בחורשות האקליפטוסים הרבות שסביב חדרה (שניטעו לטובת יבוש הביצות).

דבורת הדבש האיטלקית Apis mellifera, הנפוצה כיום במחוזותינו, הגיע לכאן רק אחרי קום המדינה, והיא השולטת בייצור הדבש הישראלי מאז ועד היום.

יום הדבורה הבינלאומי

יום הדבורה הבינלאומי חל כל שנה ב- 20 במאי, זאת בהמשך להחלטת האו"ם, בתאריך שהוא יום הולדתו של אנטון יאנסה Anton Janša, מסלובניה, שנולד בתאריך 20.5.1734, ונחשב לאבי ענף גידול הדבורים וייצור הדבש ואף המורה הראשון בעולם לגידול דבורים. חודש מאי נחשב לתקופת שיא איסוף הצוף ע"י הדבורים בחצי הכדור הצפוני ועל כן בסתיו 2014 הגה נשיא איגוד הדבוראים הסלובני Bostjan Noc את הרעיון לציין יום בינלאומי מיוחד לדבורים. בסלובניה חוגגים את יום הדבורה ויש אף אתר אינטרנט המוקדש ליום זה.

דבורה יונקת צוף (צילום דניאלה שטרן)

טריוויה

 • גודלה של מושבת דבורים בכוורת כעיר קטנה. יש בה מ-30,000 עד 60,000 דבורים בכל כוורת
 • בכל מושבה יש מלכה אחת. גופה של מלכת הדבורים גדול ביחס לשאר הדבורים והיא יכולה להגיע לגודל של 2 סנטימטרים
 • המלכה היא הנקבה היחידה במושבת הדבורים ובעלת יכולת הטלה של עד 2,000 ביצים ליום
 • בניגוד לעוקץ של הדבורים הפועלות, העוקץ של הדבורה המלכה הוא חלק, ולכן היא יכולה לעקוץ מספר רב של פעמים
 • לדבורים הזכרים אין עוקץ בכלל או טנא לאיסוף אבקת פרחים.
 • כנפי הדבורה "משקשקות" כ- 11,400 פעמים בכל דקה, דבר הגורם לבאז המיוחד לדבורים ומוכר לנו
 • על מנת לייצר ק"ג של דבש, סך כל הדבורים בכוורת צריכות לבקר 4 מיליון פרחים ולעוף מרחק מצטבר של 320,000 ק"מ (פי 8 מהיקף כדור הארץ)
 • במשימה אחת של איסוף הצוף, מבקרת הדבורה 50-100 פרחים ועפה מרחק של כ-10 ק"מ
 • מהירות התעופה של דבורה כ- 25 קמ"ש.
 • לדבורה 4 כנפיים.
 • הטמפרטורה בכוורת חייבת להיות קבועה 35 מעלות. הפועלות דואגות לצינון הכוורת בקיץ וחימום הכוורת בחורף
 • הדבורים מתקשרות ביניהן באמצעות ריקוד המסביר לשאר הדבורים בכוורת, את הכיוון והמרחק אל נקודת איסוף הצוף, אזהרה מטורפים ועוד
 • בישראל 2020 פועלים 510 דבוראים שמטפלים ב 120,000 כוורות הפזורות בשטחי מרעה ברחבי הארץ, באתרים בהן יש עצים שיש להם צוף ובטבע
 • בארץ תורמת דבורת הדבש לתל"ג, באמצעות האבקת הגידולים, תוצר של כ- 3 מיליארד שקלים בשנה
 • למוצרי הכוורת סגולות רפואיות: מזון מלכות, פרופוליס, אבקת פרחים, דונג הדבורים. תוצרים אלה משמשים לרפואה טבעית וגם לקוסמטיקה מהטבע
 • הדבורה עוקצת רק מבהלה ודאגה לכוורת, הבית שלה. השתדלו להתרחק מהמקום בנחת ובשקט.
 • בכדי לשמור על הדבורים- על כולנו לשתול ולטעת, גם בגינת הבית שלנו, עצים, שיחים ופרחים שיש להם צוף (=צופניים). רשימת עצים צופניים בקישור…
 • יש עדויות לגידול דבורים כבר לפני 4,500 שנים
 • סלובניה נחשבת עד היום לארץ הדבוראות הטובה Land of the Good Beekeepers וזה נחשב לסלוגן הלא רשמי של סלובניה, שם גם מתקיימת תיירות דבש ודבוריםApitourism עניפה.
 • בסלובניה יש אקדמיה לדבוראים היחידה בעולם. פרטים באתר…
 • בתל רחוב שע"י בית שאן נמצאו כוורות דבש עשויות חימר וקש, שמתוארכות לימי שלמה המלך לפני כ-3,000 שנים

 • בשנת 1905 הוכרזה העיר Uvalde שבמחוז Texas Hill Country שבטקסס, ארה"ב כבירת הדבש העולמית. מאז ירדה קרנה והיא יצרנית הדבש ה-5 בגודלה בארה"ב אבל מתקיים בה פסטיבל דבש מיוחד כל שנה ביוני. פרטים בפייסבוק…

עוד על דבורים תוכלו לקרוא כאן…

מעוף הדבורה (צילום גבי זוהר)

דבש Honey או Honig וגם Miel

אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָשׁ הוא כינוייה של ארצנו שמופיע במקורות יותר מ-20 פעמים. בנוסף אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה, וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן; אֶרֶץ-זֵית שֶׁמֶן, וּדְבָשׁ. אבל ככל הנראה דבש במקרא הוא סילאן ולא דבש דבורים. יש ממצאים המצביעים על כך שהאדם רדה דבש כבר לפני 15,000 שנים עוד לפני החקלאות וכחלק מליקוט ואיסוף מזון תמידי. הגורמים המשפיעים על טעם הדבש והמרקם של הדבש הם בעיקר מקור הצוף ממנו מפיקה הדבורה את הדבש (אבוקדו, זעתר, אקליפטוס, הדרים, שקד ועוד). כמו כן עונת השנה בה הדבורים אספו את הצוף (תחילת הפריחה או סוף הפריחה) וגם הטרואר (סוג הקרקע, משטר המשקעים והשמש משפיעים על הצומח וממנו על הצוף והדבש).

דבורה יונקת צוף (צילום דניאלה שטרן)

מילון הדבש הישראלי

יש דבש שמופק מפריחה של סוג אחד של צמח ואז הדבש הוא זני או מוֹנוֹפְלוֹרי ויש דבש שהוא בלנד של מספר זני פרחים והתוצאה נקראת דבש פּוֹלִיפְלוֹרי. בישראל קיימים למעלה מ-30 זני דבש שונים, ביניהם אבוקדו, אקליפטוס, דרדר, מרווה, קורנית, זעתר, בצל ועוד ולכל דבש טעם אופייני שונה.

מונופלורי: דבש פרחי אקליפטוס: נפוץ גם בארץ, ובעיקר באוסטרליה וניו-זילנד. צבעו ענברי ובעל טעם חזק ומעט מריר. דבש פרחי אבוקדו: צבע ענבר כהה וטעם עוצמתי. עשיר באשלגן יותר מדבש אחר

פוליפלורי: דבש פרחי הדר: נפוץ מאד בארץ ובארה"ב. גוון בהיר וטעם אופייני של פירות הדר. לרוב אין הבחנה בין סוגי ההדרים אבל לעיתים תמצאו דבש לימון שמורגשת השפעה לימונית בטעם והארומה. דבש פרחי בר: שלל פרחי בר. אפייני לאזורי גידול פחות מיושבים כמו הנגב.

איכות וכמות

גוון הדבש מדורג בסולם פּפוּנד Pfund Scale שמדרג את צבע הדבש מלבן מיימי (פחות מ-9 בסולם פפונד), לבן אקסטרה, לבן, ענבר אקסטרה בהיר, ענבר בהיר, ענבר, ענבר כהה (מעל 114 בסולם פפונד). דבש כהה יותר לרוב יהיה מלווה גם בארומה חזקה יותר וטעמים חזקים יותר. דבש תמצאו בד"כ במצב צבירה נוזלי צמיגי. לעיתים הדבש מגיע מגובש וזאת בד"כ בגלל הטמפרטורה ואין זה מעיד כלל על איכות הדבש. ניתן להנזיל את הדבש בחימום קל אבל תהליך כזה עלול לפגום בתכונות ובכמה מהרכיבים. צבע הדבש לאחר חימום יהיה בהיר יותר מהצבע המקורי.

צריכת הדבש בישראל מסתכמת בכ-4,500 טון דבש בעוד ייצור הדבש בישראל עומד על ממוצע של כ-3,500 טון בשנה בלבד (השאר מגיע מיבוא). בממוצע הישראלי צורך כ-500 גרם דבש בשנה.

בעשור האחרון חל כ-30% גידול של ייצור וצריכת דבש בעולם אבל זאת בעיקר עקב גידול מדהים של ייצור ויצוא דבש שקורה בסין וויטנאם ולמרות תופעת העלמות הדבורים בצפון אמריקה ואירופה, שם יש צניחה של כרבע מהיצור של דבש דבורים. סין וניו-זילנד אחראיות לרבע מיצוא הדבש בעולם.

צריכת דבש שנתית לנפש ברחבי העולם: ניו זילנד – 2 ק"ג, סלובניה – 1.6 ק"ג, יוון – 1.5 ק"ג, שוויץ – 1.4 ק"ג, אוסטריה – 1.4 ק"ג, תורכיה – 1.2 ק"ג, אוקראינה – 1.15 ק"ג, גרמניה – 1.1 ק"ג, סלובקיה – 1.1 ק"ג, מונטנגרו – 1 ק"ג. במזרח הרחוק צריכת הדבש נמוכה מאד למרות שהייצור שם הוא לרוב העולם. בסין הצריכה לנפש היא 140 גרם בממוצע לנפש בשנה, ביפן 340 גרם לנפש לשנה, ובהודו רק 45 גרם לנפש בשנה.

דבש איכותי ישראלי (צילום בועז לביא)

דבש ישראלי

שוק הדבש נשלט ע"י מונופול של שטראוס השולט עם המותג יד מרדכי על כ-60% משוק הדבש אבל לא כל הדבש הוא באמת של כוורות קיבוץ יד מרדכי. רוב הדבש נרכז מדבוראים אחרים או אף מיובא.  מכוורת עמק חפר חולשת על כ-25% משוק הדבש ושאר השוק הוא מכוורות קטנות יותר שלחלק מהן ניתן את הבמה בהמשך.

מועצת הדבש מנהלת את שיטחי המרעה של הכוורות, הידע המקצועי ואף על מכרזי היבוא לכמות הדבש שהשוק הישראלי צורך ולא ניתן להגיע אליו בייצור מקומי. רוב הדבש נמכר לקראת חגי תשרי אבל שוחרי בריאות ופודי'ס רוכשים דבש כל ימות השנה ישירות ממכוורות או בתי טבע ועוד.

תקן הדבש הישראלי מאפשר תכולת מים עד 20%, ריכוז סוכרוז (סוכר לבן) הנמוך מ- 6% ועוד.

דבש פרימיום

יש מספר סוגי דבש שנחשבים לאוהבי הדבש, כמוצר פרימיום שיש לשאוף לטעום ממנו כמו שאוהבי יין משתוקקים ליין נדיר וקשה להשגה.

הדבש היקר בעולם: דבש אלוויש Elvish מתורכיה שנמכר במחיר 5,000 אירו לק"ג. זהו דבש שנאסף ממערה תת קרקעית בעמק ע"י הר Saricayir שעל גבול תורכיה-גאורגיה. הדבוראי התורכי Gunay Gunduz שגילה את המערה והמושבה התוססת של הדבורים שחיים בה, מציין שהדבש, שמחירו יותר מזהב, הוא דבש מצוף של צמחי מרפא וצמחים יחודיים Endemic לאזור המבודד כל כך ועל כן המחיר לא יסולא בפז.

הדבש הנדיר והטהור ביותר בעולם: דבש  מהאי פּיטְקֵרְן Pitcairn honey נחשב לטהור ביותר על פני כדור הארץ ולכן גם הנדיר ביותר. הפרחים והדבורים באי, מעולם לא נחשפו לחומרי הדברה וזיהום כלשהו – גן עדן עלי אדמות (באי גרים כ-60 תושבים בלבד)

הדבש הבריא בעולם: דבש מַנוּקָה Mānuka Honey מיוצר בניו-זילנד (מעט מגיע גם מאוסטרליה) מצוף פרחי עץ בשם זה ומככב כטרנד העכשווי ונחשב לסופר-פוד. דבש זה מכיל פי 4 נוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים בהשוואה לדבש רגיל, וכמו כן גם מכיל UMF שהוא רכיב יחודי Unique Manuka Factor.

סוגי דבש יחודיים נוספים הם Sourwood Honey וגם Acacia Honey שנחשבים לטהורים, יחודיים ועם שלל סגולות בריאות.

טריוויה דבש

 • דבש הוא הנְשָׁמָה של שדה הפרחים Honey is the soul of a field of flowers (פתגם סיני עתיק)
 • דבש ויין רע לקטנים ויפה לזקנים (הרמב"ם)
 • בקברי האצולה בסין וגם הפרעונית במצרים נמצאו צפיחיות דבש כחלק מהמזון לנותנים מת כמזון לתחיית המתים
 • ארכאולוגים במצרים מצאו כד עם דבש שהיה אכיל וטעים לאחר 3,500 שנים. דוגמא של כד עם דבש עתיק מוצגת לקהל הרחב במוזיאון החקלאי באזור דוקי Dokki שע"י קהיר, מצרים  المتحف الزراعي في مصر.
 • אטילה ההוני האמין שדבש וחלב-סוסות מעניקים לו און וכוח גברא
 • היוונים ראו בדבש מעדן אלים. מסופר על האל ארוס גונב הדבש
 • לדבש תכונות אנטי-דלקתיות וכבר משחר ההיסטוריה נעשה שימוש בתחבושות עם דבש לריפוי חתכים וכוויות
 • קליאופטרה ידוע במנהג שלה לטבול באמבט של דבש וחלב-אתונות ולא בכדי. היופי היה ערך עליון כבר בימי קליאופטרה, והשילוב של דבש וחלב שימש כדי לרכך ולהבריק את עורה
 • הרומאים העלו את הדבש כמנחה לאלים, הפילוסוף הנודע פליניוס הזקןPlinius  המליץ לשתות כוס דבש ביום לניקוי אברי הגוף הפנימיים
 • לאורך ההיסטוריה השתמשו נשות האצולה בדבש כדי לשפר את המראה שלהן. מלכת אנגליה השתמשה בו כדי לשפר את מראה שערה השופע, קיסריות בסין נהגו לטפח בעזרתו את עור הפנים. תכונותיו הייחודיות הופכות אותו לרכיב מבוקש בתעשיית הקוסמטיקה גם בימינו
 • ירח דבש Honey Moon – אכילת דבש במשך 30 הימים הראשונים של הנישואין היא ערובה לנישואי אהבה ואושר. בחלקים מהרי האטלס נהוג להאכיל חתן בחודש הראשון לנישואים בדבש ומאכלי דבש הן לאושר ובעיקר לכוח הגברא
 • בישראל, לא מומלץ לתת דבש לילדים עד גיל שנה. בארה"ב ההמלצה היא להימנע מתזונת דבש לתינוקות עד גיל 18 חודשים.
 • בראש השנה ושבועות – חג מתן תורה, נהוג לאכול מאכלי דבש ודבש
 • בחדר תלמוד תורה שלימדו את הא'-ב' העיברי, נהוג היה למשוח את האותיות בדבש והילדים ליקקו את האותיות המתוקות מדבש כסגולה ללימוד תורה ומצוות מתוק כדבש. מילות השיר: אצלנו בכפר טודרא מכניסים לבית הכנסת וכותבים על לוח של עץ בדבש מא' ועד ת' את כל האותיות בדבש ואומרים לו: חביבי, לקק!
 • הדבש בעל ערך קלורי נמוך יותר מסוכר. ב-100 גרם דבש יש 20% פחות קלוריות מאשר ב- 100 גרם סוכר. בדבש יש וויטמינים ומינרלים שאין בסוכר. בכפית דבש יש כ-70 קלוריות (שווה ערך לפרוסת לחם) בלבד
 • מכוורת דבש אחת ניתן להפיק 30-40 ק"ג דבש בשנה
מכשיר לרדיית דבש ע"י סבוב חלות הדבש (צילום דני בר)

תרופות סבתא

בעיקרון, תרופות סבתא לא נחקרו מדעית אבל זה גם יתרונן. אם לא יועילו, לא יזיקו.

לטיפול בליחה ושיעול: מבשלים חצי בצל עם כוס מים על להבה נמוכה כ- 4 דקות, עד לקבלת נוזל צהבהב, מצננים, מסננים, מוסיפים כף אחת של דבש ומערבבים היטב. מומלץ לשתות פעמיים ביום – בבוקר ולפני השינה.

לטיפול בליחה ושיעול: חותכים בצל קטן לריבועים קטנים ומכניסים לצנצנת. מוסיפים דבש לכיסוי כל הבצל. מערבבים ומשאירים לפחות 12 שעות בטמפרטורת חדר. הנוזל שמתקבל הוא תרופה נהדרת (אפשר לאכול גם את הבצל).

להקלה מכאבי ראש: הוסיפו לכוס מים 2 כפות חומץ תפוחים עם כף אחת של דבש, ערבבו ושתו.

להקלה מכאבי ראש: מוזגים כוס מים קרים. מוסיפים כפית דבש ומערבבים היטב, ושותים לרוויה.

לטיפול בכאב גרון: כוס מיץ תפוזים טבעי סחוט, מוסיפים 3 כפיות מיץ לימון טבעי ו-5 כפות דבש דבורים.

גוגל מוגל Kogel mogel: לכאבי גרון ושיעול, תרופה מרכז אירופאית יהודית. שילוב של חלב, דבש וביצים חיות. מתכון: 2 חלמונים (הצהוב) + 3 כפות דבש + 2 כוסות חלב. טורפים הדבש והחלמונים עד קבלת גוון זהוב בהיר. מניחים על הכיריים ומחממים על להבה קטנה. מוסיפים החלב תוך כדי בחישה עד התמזגות (הערה: לא להגיע לרתיחה). לשתות חם ללא כל תוספת.

תֶּמֶד Mead

שיכר העשוי מדבש ומוכר כבר מעל ל-3,500 שנים בתרבויות שונות. יש המכנים אותו גם יין דבש ונהוג להגישו בחגי השנה החדשה בנצרות (חג המולד וראש השנה האזרחי) במשקה טהור או מתובל בתבלינים ארומטיים מגוונים. זהו גם המשקה האלכוהולי שנהוג היה לתת לזוג צעיר בירח הדבש בסגולה לאושר ופוריות.

בספרי הארי פוטר, תמד מוזכר מספר פעמים כמשקה האהוב על קוסמים וגיבור הסיפור שתה ממנו רק בספר השישי כשהגיע לפרקו.

דבש דבורים ישראלי

בצוק העיתים, החלטנו לפרגן למספר מכוורות שמיוחדות במוצרי הדבש שלהן וגם מקבלות הזמנות להספקה ישירה עד הבית.

מכוורת נגוהות

דבש ובירה מכוורת נגוהות (צילום דני בר)

ברוך, הוא בן למשפחת דבוראים ותיקה, העוסקת בייצור דבש כבר למעלה מיובל שנים. בצעירותו נהג ברוך לעבוד בחופשות עם אביו, בכוורות של המשפחה ולמד את רזי המקצוע והתאהב בעולם המופלא של הדבורים. בהמשך החליט להקים מכוורת לדבש בוטיק ביישוב נגוהות, מתוך שאיפה לייצר מוצר שהוא גאה לעמוד מאחוריו, במקצועיות ללא פשרות ועם הרבה כבוד לתהליכים הטבעיים הרוחשים בכוורת.

כיום מכוורת נגוהות כוללת מאות כוורות המוצבות רוב הזמן בחבל לכיש, ונודדות בהתאם לעונות השנה למשימות האבקה בגידולים חקלאיים בכל רחבי הארץ, מעמק יזרעאל ועד לערבה. לדברי ברוך, מספר הכוורות אמנם גדל משנה לשנה, אבל העקרונות שלנו נשארים בעינם:

100% דבש בריא וטהור, ללא כל תוספות וללא חימום. כאלה אנחנו, חקלאים בנשמה שאוהבים את מה שהם עושים. מבחינתנו לא קיימת אפשרות אחרת.

פרטים והזמנות באתר…​ בדף הפייסבוק… ובטל': 054-3557072

מכוורת גליל קיבוץ דן

דבש מכוורת גליל קיבוץ דן (צילום דני בר)

מכוורת קיבוץ דן הוקמה בשנת 1935 על ידי חברי קיבוץ דן, מראשוני ההתיישבות העברית בעמק החולה. עם השנים התפתחה מכוורת הקיבוץ והפכה למכוורת הגדולה בישראל עם 5000 כוורות פעילות. בשנת 2019 רכשה מכוורת קיבוץ דן את המכוורת הוותיקה גליל של קיבוץ שמיר שהתמחותה במוצרי בריאות מהכוורת והדבש וכבר אז היתה ידוע בארץ ובעולם באיכות המוצרים וכן זכתה בפרסים ובמדליות בתחום המזון הטבעי.

הכוורות של מכוורת גליל פזורות במרחבי הגליל: בשדות פרחי בר ושטחי צמחיית נחלים, בפרדסים, מטעים ועוד. מיקום הכוורות, יחד עם האוויר הצלול והנקי מפגעי ריסוס וזיהום, תורמים לטעמו הייחודי והעדין ולאיכותו הגבוהה של הדבש הגלילי של מכוורת הגליל.

במשך השנים פיתח צוות המחקר של מכוורת גליל מגוון של מוצרים מיוחדים כמו מזון מלכות בדבש, פרופוליס בדבש, פרופוניציאה, פולן רויאל, כורכומין בדבש ועוד, שמנגישים לציבור את סגולות מוצרי הכוורת והדבש.

חנות המפעל של מכוורת גליל נמצאת מול קיבוץ דפנה ומוצעים בה גם מוצרי חקלאות נוספים מקיבוץ דן כמו פורל הדן ועוד. פרטים והזמנות באתר…. בדף הפיסבוק… ובטל': ‏04-6947826‏

מכוורת אופיר

דבש מכוורת אופיר (צילום דני בר)

המכוורת נוסדה על ידי צביקה והדס אופיר כבר בשנת 1984 ביישוב אלון הגליל. צביקה, דור שני למגדלי דבורים, נולד וגדל בכפר חוגלה שבעמק חפר וכל חייו עבד עם אביו במכוורת המשפחתית שלהם.

לאחר שהתחתן עם הדס, גם היא בת למשפחה חקלאית, בעודם בטיול גדול במזרח, צביקה התקשר לאביו וביקש ממנו שיכין לו 100 נחילים, כיוון שהוא רוצה להקים מכוורת משל עצמו באלון הגליל- יישוב חדש שהוקם בשנת 1980, בו רצה להקים עם הדס בית ומשק חקלאי.

במהלך השנים המכוורת גדלה והתפתחה עד שהיום היא מונה כ-800 כוורות המפוזרות בנקודות מרעה בארץ – בין הפרדסים בשרון ועד לאבוקדו באיזור שלומי שבגליל מערבי.

מכוורת הגליל משווקת 4 סוגי דבש זני: חרוב, תלתן, הדרים ושיזף ועוד 5 סוגי דבש מפרחי בר המסווגים לפי אזורים שונים בארץ, כי בכל אזור יש פריחת בר שונה.

בנוסף לעשיית הדבש, מכוורת אופיר משמשת גם להאבקת גידולים חקלאיים כמו שקדים, אבוקדו, חמניות וכותנה. בנוסף למכוורת אופיר, מגדל צביקה גם כרמים לענבי יין וכן המשפחה מייצרת יין ביקב יפתחאל של המשפחה באלון הגליל.

מרכז המבקרים של המשק, הוא בקתת עץ לוג שהובאה מהרי האפלאצ'ים, וירג'יניה ארה"ב והורכבה במקום. מרכז המבקרים פתוח כול סופ"ש לטעימות ורכישה של דבש, יין ועוד. מכוורת אופיר מבצעים משלוחים לכל רחבי הארץ. להזמנות ופרטים נוספים באתר… בדף הפייסבוק… ובטל': אדוה 052-4641849 / הדס- 052-4641850

עוד על דבש תוכלו לקרוא כאן…

מתכוני דבש: עוגות, עוגיות ועוד

שלל מתכונים המשלבים דבש. 18 מתכוני עוגות, 8 מתכוני עוגיות ועוד 5 מתכוני דברי מאפה וקינוחים שהדבש הוא מרכיב חשוב הנותן אופי ושדרוג לטעם.

הערה: במתכונים שלנו אנחנו ממליצים על שימוש בשמן זית ולא חמאה. גם טוב לטבעונים ובעיקר בריא יותר. שמן הזית שמומלץ הוא מזני פיקואל Picual, קורנייקי Koroneiki, לצ'ינו Leccino או ארביקינה Arbequina שמאופיינים במרירות נמוכה.

היתרון של שמן זית על חמאה הוא גם העדר הכולסטרול ובנוסף 100 גרם חמאה = 70 גרם שמן זית. פחות שומן ופחות קלוריות.

טיפ: מומלץ לטבול בשמן (עדיף שמן זית) כפית או כף שבה משתמשים בדבש. השמן לא נותן לדבש להידבק לכפית או לכף, וכך כל הדבש ניגר (בבישול, אפיה וגם לפה) והכפית נשארת נקייה לחלוטין.

בונוס: מנה אחרונה פיקנטית: פורסים פרוסת גבינת פקורינו Pecorino ומניחים בצלחת. מעל הגבינה מטפטפים דבש כל אחד כראות עיניו. האיטלקים שבינינו יוסיפו גם כמה טיפות חומץ בלסמי עתיק.

דבורה יונקת צוף (צילום דניאלה שטרן)

מתכון: עוגת גבינה ודבש

מצרכים (תבנית קפיצית 24-26)

למלית

 • 500 גרם גבינת שמנת
 • 500 גרם גבינת ריקוטה
 • 1/2 כוס סוכר + 1 כף סוכר
 • 1/2 כוס דבש + 1 כף דבש
 • 4 ביצים XL
 • 2 כפיות תמצית וניל

לתחתית

 • 1/2 כפית תמצית לימון
 • 70 גרם שמן זית (או 100 גרם חמאה)
 • 2 כפות דבש
 • 1.5 כוסות פרורי ביסקוויט פתי-בר
 • 3/4 כוס שקדים קלופים
 • 3/4 כוס אגוזי מלך
 • 1/4 כפית מלח

אופן הכנה

 1. מחממים את התנור ל- 180 מעלות
 2. להכנת התחתית: ממיסים בסיר קטן את שמן הזית (או החמאה) עם הדבש ומניחים בצד
 3. מכניסים את השקדים ואגוזי המלך למעבד מזון ומפעילים עד לקבלת תערובת במרקם של פירורים
 4. מעבירים לקערה ומוסיפים את פרורי הביסקוויט ואז מערבבים
 5. יוצקים את תערובת השמן-דבש על התערובת, מוסיפים את המלח ומערבבים היטב
 6. משטחים את התערובת בתבנית קפיצית בעובי 2.5 ס"מ כולל על הדפנות ומהדקים
 7. מכניסים את התבנית לתנור ואופים עד להזהבה
 8. מוציאים ומצננים
 9. מערבבים את חומרי המלית היטב ויוצקים לתבנית
 10. מנמיכים את חום התנור ל- 160 מעלות
 11. מניחים כלי עם מים בתחתית התנור ומכניסים את התבנית לתנור
 12. מניחים נייר אלומיניום באופן חופשי על התבנית
 13. אופים כ- 70 דקות
 14. מצננים על רשת
עוגת דבש וקרמבל (צילום: אלעד גוטמן)

מתכון: עוגת תמרים ודבש

מצרכים

 • 150 גרם שמן זית (או 200 גרם חמאה ללא מלח)
 • 250 גרם תמרים מעוכים ללא גרעינים
 • 3/4 כוס דבש
 • 170 גרם פצפוצי אורז
 • 1 חבילת קוקוס טחון

אופן הכנה

 1. לבשל את התמרים והדבש עם השמן על להבה בינונית עד שהעיסה נעשית חלקה
 2. להסיר מהכיריים ולהוסיף את פצפוצי האורז ולבחוש עד שיתערבבו היטב
 3. לפזר מחצית מהקוקוס על תבנית מרובעת
 4. להוסיף את עיסת התמרים ולהדק את העיסה בידיים לתבנית
 5. לפזר את שארית הקוקוס מעל
 6. לחתוך לריבועים
 7. לצננן במקרר עד שמתקבל מרקם קשה

מתכון: עוגת שמרים דבש

מצרכים (2 תבניות 10X25 ס"מ)

לבצק

 • 3.5 כוסות קמח רגיל
 • 70 גרם שמן זית (או 100 גרם חמאה רכה חתוכה)
 • 2.5 כפות שמרים
 • 5 כפות דבש
 • 2 כפות סוכר
 • 2 ביצים
 • 1 כוס מים פושרים
 • 1 כפית קינמון
 • ציפורן טחון לפי הטעם

לסירופ וקישוט

 • 1/2 כוס חלב
 • 1 כף דבש
 • 1 כף סוכר

לקישוט 

 • אבקת סוכר

אופן הכנה

 1. משמנים 2 תבניות
 2. מערבבים במיקסר עם וו גיטרה את הקמח, שמן זית (או חמאה) ושמרים
 3. מערבלים במהירות גבוהה כ-4 דקות (הערה: הבצק שמתקבל דליל יחסית)
 4. מעבירים לתבניות
 5. מכסים במגבת ומתפיחים לכמעט הכפלת נפח
 6. מחממים תנור ל-180 מעלות
 7. מכניסים לתנור ואופים כ-30 דקות או עד הזהבה
 8. מרתיחים חומרים לסירופ (חלב, דבש וסוכר)
 9. יוצקים את הסירופ הרותח על העוגה הצוננת לאחר האפיה
 10. מצננים ומפזרים אבקת סוכר.

מתכון: עוגת דבש ותפוחים

מצרכים

 • 4 תפוחים גראנד סמית
 • 3 ביצים XL
 • 3/4 כוס סוכר
 • 1/2 כוס שמן זית
 • 2 כפות סוכר דמררה
 • 1 כפית קינמון
 • 1/2 כוס דבש
 • 2 כוסות קמח
 • 2 כפיות אבקת אפייה
 • 1 כפית תמצית וניל
 • 1 כפית תמצית רום (שדרוג למי שאוהב)

אופן הכנה

 1. מקלפים את התפוחי-עץ. 2 תפוחים חותכים לפרוסות ו 2 חותכים לקוביות
 2. לחמם תנור ל 170 מעלות
 3. לסדר את פרוסות התפוחים בתבנית עם נייר אפייה ומשומנת בשמן זית
 4. נערבב הסוכר חום וקינמון
 5. יש לפזר מעל התפוחים
 6. בקערה לערבב ביצים וסוכר ולטרוף ידנית
 7. להוסיף סוכר, סוכר חום, שמן ולערבב
 8. להוסיף הדבש (טיפ: להשתמש בכוס בה היה השמן ואז להכניס בו למדידה את הדבש ואז הדבש יחליק החוצה ולא ידבק בכוס המדידה) ולערבב
 9. להוסיף את קוביות התפוחים, סוכר וקינמון (במידה ונישאר ממה ששמנו מעל פרוסות התפוחים) ולערבב
 10.  להוסיף אבקת אפייה, תמצית וניל ולבסוף את הקמח ולערבב למסה אחידה בלי גושים (המסה תצא מעט כבדה)
 11. לשפוך על התפוחים בתבנית באופן שווה
 12. להכניס לתנור ולאפות עד הזהבה וקיסם יוצא לח
 13. לצנן את העוגה, להפוך ולקלף ממנה את נייר האפייה

הגשה: מומלץ עם כדור גלידה ליד

עוגת דבש ובירה שחורה עם תפוחים (צילום מנחם גרייבסקי)

מתכון: עוגת דבש גזר

מצרכים

 • 4 ביצים L
 • 1/2 כוס סוכר
 • 200 סמ"ק
 • 200 סמ"ק שמן זית
 • 1/2 כוס דבש
 • 3 גזר בינוני קלופים ומגורדים גס
 • 2 כוסות קמח
 • 2 כפיות אבקת אפייה
 • 1/2 כפית סודה לשתייה
 • 1/2 כפית מלח
 • 1 כפית הל/אגוז מוסקט/ציפורן טחונים (סוג אחד או יותר אבל סה"כ 1 כפית שלא תצא עוגה עם טעם מר)
 • 1 כפית קינמון.

לקרם דבש

 • 1/2 מיכל שמנת מתוקה (אפשר גם צמחית)
 • 1 כף אינסטנט פודינג וניל
 • 1/4 כוס חלב/חלב סויה/חלב קוקוס
 • 2 כפיות דבש.

אופן הכנה

 1. לחמם תנור ל 170 מעלות
 2. לערבב במיקסר עם מטרפה ביצים וסוכר לקבלת תערובת צהבהבה ותפוחה
 3. להוסיף אט אט שמן זית תוך כדי ערבוב
 4. להוסיף אט אט הדבש, תוך כדי ההקצפה
 5. להוסיף את הגזר
 6. בקערה נפרדת לערבב את כל החומרים היבשים
 7. להוסיף לתערובת הביצים עד קבלת תערובת אחידה ללא גושים
 8. להכניס לתנור לאפיה עד קבלת גוון זהוב וקיסם יוצא יבש
 9. קרם דבש: להקציף שמנת למרקם של יוגורט
 10. להוסיף אינסטנט, פודינג חלב ודבש עד לקבלת קרם יציב
 11. לאחר שהעוגה התקררה היטב למרוח את הקרם בשכבה אחידה
 12. לכסות בניילון נצמד על מנת שהעוגה לא תתייבש
 13. לקישוט אפשר לזלף מעט דבש על הקרם

מתכון: עוגת דבש קלאסית

מצרכים

 
- פרסומת -

 
 • 1 כוס סוכר
 • 3/4 כוס שמן זית
 • 1 כוס דבש
 • 3 ביצים  L
 • 1 כפית קינמון
 • 2.5 כוסות קמח
 • 1 שקית אבקת אפייה
 • 1 כוס תה חזק בטמפרטורת חדר

אופן הכנה

 1. לחמם תנור ל- 170 מעלות
 2. לערבב במיקסר את הסוכר, שמן, דבש, ביצים וקינמון לתערובת אחידה
 3. להוסיף קמח ואבקת אפייה ולערבב אותם יחד
 4. לטרוף לכמה שניות, לעצור ולשפוך לאט את התה (הערה: התה בטמפרטורת חדר כדי שלא תהיה לנו חביתה)
 5. ממשיכים לערבב עוד כמה שניות לתערובת אחידה
 6. למזוג לתבנית משומנת
 7. לאפות עד הזהבה

להגשה: כשהעוגה יוצאת מהתנור ובעודה חמה, יש להזליף 2 כפות דבש ומורחים לקבלת גלייז מושלם

מתכון: עוגת דבש עשירה

מצרכים

 • 1 כוס דבש
 • 1 כוס סוכר
 • 140 שמן זית (או 200 גרם חמאה)
 • 2 ביצים
 • 1 כפית קינמון
 • 1/2 כפית ציפורן
 • 1 כף תמצית שקדים
 • 1 כפית תמצית רום
 • 1 כף תמצית וניל
 • 1 כף גרידת קליפת תפוז
 • 4 כוסות קמח
 • 1 שקית אבקת אפיה
 • 1/2 כוס אבקת קקאו
 • 1 כוס צימוקים
 • 1 כוס אגוזים קצוצים גס
 • 1/2 כוס קליפות תפוזים מסוכרות
 • 1/2 כוס חלב

ציפוי

 • 1/3 כוס אבקת סוכר
 • 1/3 כוס אבקת קקאו
 • 2 כפות מים
 • 15 גרם שמן זית (או 20 גרם חמאה מומסת

אופן הכנה

 1. להכניס הדבש, סוכר ושמן הזית לסיר בישול קטן, לחמם על להבה נמוכה עד להתמזגות
 2. להעביר את התמיסה לקערה גדולה ולקרר מעט
 3. לערבב היטב את הביצים, קינמון, ציפורן, תמצית שקדים, תמצית רום, תמצית וניל וגרידת קליפות תפוז
 4. הוסיפו את תערובת הביצים לתערובת הדבש ולבחוש לאחידות
 5. לערבב הקמח, אבקת אפיה, אבקת קקאו, צימוקים, אגוזים קצוצים, קליפות תפוזים מסוכרים עד אחידות
 6. לאחד התערובת היבשה עם התערובת דבש וביצים ולבחוש לקבלת תערובת אחידה
 7. להוסיף החלב ולבחוש עד שמתקבל בצק אחיד
 8. לצקת את הבצק לתבנית משומנת
 9. לחמם תנור ל-180 מעלות
 10. לאפות 50-60 דקות עד שקיסם יוצא נקי
 11. להוציא מהתבנית ולצנן כ- 15 דקות
 12. לבחוש היטב את חומרי הציפוי ולמרוח על העוגה המוכנה

מתכון: עוגת פרג דבש

מצרכים (תבנית קוגלהוף 20)

 • 150 גרם גרגירי פרג טרי טחונים (כ-1.5 כוסות)
 • 1/3 כוס דבש
 • 1 גרידה מקליפת תפוז
 • 1.7  כוס קמח (כוס ושני שליש)
 • 1 כפית מחוקה סודה לשתייה
 • 1 כפית מלח
 • 160 גרם שמן זית (או 225 גרם חמאה)
 • 1.7 כוס סוכר (כוס ושני שליש)
 • 4 ביצים
 • 2 חלבוני ביצה (הלבן)
 • 1 גביע יוגורט
 • 1 כפית תמצית וניל
 • אבקת סוכר

אופן הכנה

 1. מחממים תנור ל-175 מעלות
 2. משמנים תבנית עגולה גבוהה עם חור באמצע
 3. מפזרים סוכר ומנערים
 4. מערבבים בקערה הפרג, דבש וגרידת קליפת התפוז עד שמתקבלת תערובת פירורית לחה ושמים בצד
 5. בקערה נפרדת מערבבים את הקמח, הסודה לשתייה והמלח ושמים בצד
 6. במעבד מזון (או בקערה גדולה) מערבלים את שמן הזית (או החמאה) בסוכר עד שמתקבלת תערובת אחידה ורכה
 7. בוחשים לתוכה את תערובת הפרג עד שמתקבלת תערובת אחידה
 8. בהדרגה מוסיפים את החלמונים
 9. לאחר מכן מוסיפים את היוגורט והווניל
 10. מוסיפים באחת את תערובת הקמח ומערבלים לתערובת אחידה
 11. מקציפים את החלבונים
 12. מאחדים הקציפה עם תערובת הפרג ומאחדים
 13. יוצקים לתבנית
 14. אופים במשך 60-55 דקות או עד שקיסם יוצא יבש
 15. מוציאים בזהירות ומאפשרים לעוגה להתקרר בתבנית 15 דקות
 16. הופכים את העוגה על צלחת להמשך התקררות

להגשה זורים אבקת סוכר

מתכון: עוגת שוקולד דבש

מצרכים (2 תבניות אינגליש קייק)

 • 100 גרם שמן זית (או 150 גרם חמאה מומסת)
 • 1 כוס סוכר חום
 • קורט מלח
 • 1/3 כוס דבש
 • 2 ביצים
 • 2 כפיות תמצית רום
 • 1 כפית תמצית וניל
 • קינמון וציפורן
 • גרידת קליפת לימון
 • 2 כפיות קקאו
 • 1.7 כוס קמח תופח (כוס ושני שליש)
 • 1/2 כוס יין מתוק

אופן הכנה

 1. מחממים תנור ל-180 מעלות
 2. מקציפים את השמן (או החמאה) סוכר, קורט מלח ודבש לתערובת קצף סמיכה
 3. מוסיפים ביצים בזו אחר זו תוך המשך הקצפה
 4. מוסיפים את תמצית הרום ותמצית וניל, קינמון, ציפורן, קליפת לימון וקקאו
 5. מקציפים היטב לאחידות
 6. מוסיפים את הקמח בהדרגה ובסוף את היין
 7. מרפדים התבניות בנייר אפיה
 8. יוצקים לתבניות (או לתבנית מאורכת גדולה)
 9. אופים כ-50-45 דקות
 10. הופכים על צלחת הגשה
עוגת דבש קרמבל תפוחים (צילום גל פוני)

מתכון: עוגת שוקולד ודבש

מצרכים (24 מנות)

 • 60 גרם שוקולד מריר
 • 2 כוסות קמח
 • 1/2 כפית סודה לבישול
 • 1 כפית אבקת אפיה
 • 2 כפיות קינמון
 • 2 ביצים XL
 • 3 כפות שמן
 • 3 כוסות דבש
 • 2 כוסות סוכר חום
 • 1 כפית זנגביל
 • 1 כוס מיץ תפוזים
 • ריבת תפוזים לפי הטעם

אופן הכנה

 1. מחממים תנור ל- 180 מעלות
 2. משמנים תבנית מלבנית
 3. ממיסים את השוקולד במיקרוגל, למשך דקה
 4. מערבבים בקערה את הביצים, השמן והדבש
 5. מוסיפים את הסוכר החום ואח"כ את השוקולד המומס ומערבבים
 6. מוסיפים את מיץ התפוזים ומערבבים
 7. בקערה נפרדת מערבבים את: הקמח, סודה, אבקת אפייה, קינמון וזנגביל
 8. מוסיפים בעדינות את החומרים היבשים שבקערה לתוך הבלילה
 9. מוזגים את הבלילה לתבנית אפיה
 10. מכניסים לתנור 50-55 דקות (קיסם יוצא יבש)

הגשה: מקררים ומגישים את העוגה עם ריבת תפוזים

מתכון: עוגת שוקולד עם דבש ואגוזים

מצרכים (24 מנות)

 • 1 ק"ג קמח תופח
 • 130 גרם שמן זית (או 200 גרם חמאה רכה)
 • 1 כוס סוכר
 • 3 חלמון ביצה (צהוב)
 • 3 כפות שטוחות שמנת חמוצה
 • 300 גרם אגוז לוז או אגוז מלך קצוצים גס
 • 5 כפות דבש
 • 200 גרם שוקולד מריר
 • 1/4 כוס חלב
 • 30 גרם שמן זית (או 50 גרם חמאה)

אופן הכנה

 1. מערבבים בקערה את שמן הזית (או חמאה), סוכר, חלמוני ביצים, שמנת וקמח עד קבלת בצק אחיד
 2. משהים במקרר כשעה
 3. מחממים תנור ל-200 מעלות
 4. משמנים תבנית 30X40 ומקמחים
 5. משטחים את הבצק בתבנית
 6. למרוח את הדבש על הבצק באופן אחיד
 7. לפזר את האגוזים באופן אחיד
 8. מכניסים לתנור ל-5 דקות
 9. מנמיכים עוצמת החום בתנור ל- 175 מעלות
 10. ממשיכים אפיה עוד 30 דקות
 11. לבשל את השוקולד להמסה
 12. להוסיף החלב ומעט השמן זית בלהבה נמוכה עד התמזגות
 13. לשפוך על העוגה

מתכון: עוגת דבש

מצרכים

 • 4 ביצים XL
 • 1 כוס סוכר
 • 1/2 כוס קפה נמס פשוט
 • 2 כפות שמן
 • 4 כוסות קמח
 • 3 כפיות אבקת אפיה
 • 1 כפית סודה
 • 1/4 כפית ציפורן
 • 1/2 כפית קינמון
 • 1/2 כוס אגוזים מקוצצים
 • 1 כוס צימוקים
 • 1/2 כוס קליפות תפוז מסוכרות
 • 2 כפות ברנדי

אופן הכנה

 1. מחממים תנור ל-180 מעלות
 2. מקציפים את הביצים והסוכר עד שהמקצפת נעשית סמיכה ובהירה
 3. מערבבים את הקפה והדבש
 4. מוסיפים את השמן לקפה תוך ערבוב
 5. מערבבים את תערובת הדבש לתוך קצף הביצים
 6. מנפים את הקמח עם כל החומרים היבשים, ומוסיפים האגוזים, הצימוקים והקליפות ומערבבים
 7. מוסיפים לעיסה את הקמח, ומערבבים בזהירות תוך קיפול
 8. בסוף מוסיפים את הברנדי
 9. שופכים לתבנית עם נייר אפיה או משומנת היטב
 10. מכניסים לאפייה כ-60 דקות (עד שקיסם יוצא יבש)
עוגת דבש טבעונית (צילום דאגי איטו)

מתכון: עוגת דבש מתובלת

מצרכים

 • 5 ביצים מופרדות
 • 1.25 כוסות סוכר
 • 1/2 כוס שמן
 • 3 כפות גדושות דבש
 • 2 כוסות קמח
 • 1 כפית סודה לשתייה
 • 3/4 כוס תמצית קפה (קפה מ- 2 כפות גדושות קפה שחור).
 • 1 כפית ציפורן
 • 1/2 כפית קינמון
 • 1 כפית הל
 • 75 גרם אגוזים קצוצים

אופן הכנה

 1. מקציפים את החלמונים עם 1 כוס סוכר (משאירים את 1/4 כוס הסוכר לאחר כך)
 2. כשהתערובת בהירה ותפוחה, מוסיפים בערבוב ידני את השמן והדבש
 3. מוסיפים לתערובת החלמונים את הקמח, הקפה והתבלינים, לסירוגין ותוך כדי ערבוב
 4. בקערה קטנה מנפים סודה לשתייה ומלח, ושופכים על תערובת החלמונים
 5. מקציפים את החלבונים לקצף יציב, ולקראת סיום ההקצפה מוסיפים את רבע הסוכר הנותר
 6. מקפלים בעדינות את הקצף לתוך תערובת החלמונים
 7. מחממים תנור ל-170 מעלות
 8. משמנים תבנית מלבנית
 9. יוצקים לתוכה את התערובת
 10. מפזרים למעלה אגוזים
 11. מכניסים לתנור ואופים 35 דקות

מתכון: פסטל דה פאפאס – עוגת דבש ומשמש מיובש Pastel de Papas

מצרכים (תבנית אינגליש קייק)

 • 1.5 כוס משמש מיובש
 • 1/4 כוס משקה רום (לא תמצית רום)
 • 2 ביצים
 • 1 כוס דבש
 • 1/3 כוס שמן
 • 1 גרידה מקליפת לימון
 • מיץ מלימון אחד
 • 1 גרידה מקליפת תפוז
 • מיץ מתפוז אחד
 • 1/3 כוס סוכר
 • 1 כפית מחוקה מלח
 • 1/3 כוס ריבת משמש
 • 2 כוסות קמח
 • 1/2 כפית אבקת אפיה
 • 1/2 כוס שקדים שלמים

אופן הכנה

 1. משרים לילה את המשמש בקערה עם הרום. בבוקר, מסננים את המשמש (בד"כ כל הרום נספג ואין מה לסנן) ושומרים הרום
 2. מחממים תנור לחום 180 מעלות
 3. בתוך קערה מערבבים ביצים, דבש, שמן, גרידה ומיץ לימון ותפוז, מלח, סוכר וריבת משמש (הערה: אם נשאר רום, מוסיפים אותו לתערובת)
 4. מערבבים את הקמח עם אבקת האפיה
 5. מוסיפים הקמח במנות קטנות לתוך התערובת ומקפלים בזהירות להטמעת הקמח בתערובת בצורה אחידה
 6. מוסיפים את המשמשים המיובשים ומערבבבים
 7. שופכים לתוך תבנית אינגליש קייק ומוסיפים את השקדים למעלה
 8. אופים 40 דקות או עד שקיסם יוצא יבש (טיפ: לא לפתוח את התנור במהלך האפיה)

מתכון: טורט שוקולד שקדים ודבש

מצרכים (תבנית 24 עגולה)

לבצק

 • 175 גרם שוקולד מריר משובח, שבור לקוביות
 • 120 גרם שמן זית (או 175 גרם חמאה חתוכה לקוביות)
 • 4 ביצים מופרדות לחלבונים ולחלמונים
 • 3 כפות דבש
 • 1/2 כוס שקדים טחונים לאבקה
 • 1/4 כוס קמח
 • 1 קורט מלח
 • 1/4 כוס סוכר

לציפוי

 • 175 גרם שוקולד מריר שבור לקוביות
 • 70 גרם שמן זית (או 100 גרם חמאה חתוכה לקוביות)
 • 2 כפות דבש

לקישוט

 • 50 גרם שוקולד חלב מומס

כלים:

תבנית עגולה בקוטר 24 ס"מ, משומנת ומרופדת בנייר אפייה

אופן הכנה

 1. מחממים תנור ל- 170 מעלות
 2. ממיסים את השוקולד עם שמן הזית (או החמאה) בסיר כפול על להבה קטנה (באן מארי)
 3. מסירים מהאש
 4. בקערת מערבל מקציפים את החלמונים (צהוב) עם הדבש לקציפה תפוחה ובהירה
 5. מוסיפים בהדרגה את תערובת השוקולד המומס
 6. מוסיפים את אבקת השקדים ואת הקמח
 7. בקערה אחרת מקציפים את החלבונים (לבן) עם המלח לקצף רך
 8. מוסיפים בהדרגה את הסוכר, ומקציפים לקצף יציב וגמיש
 9. מערבבים במרית כרבע מכמות הקצף אל תערובת השוקולד
 10. מקפלים את הקצף הנותר אל תערובת השוקולד
 11. יוצקים את התערובת לתבנית
 12. אופים כ 30-25 דקות, עד שקיסם יוצא ועליו פירורים דביקים ולחים
 13. מוציאים מהתנור, ומצננים בתוך התבנית על רשת
 14. מכינים את הציפוי: ממיסים את השוקולד עם שמן הזית (או החמאה) והדבש בסיר כפול (כמו שלב 2-3)
 15. מוציאים את העוגה מהתבנית לכלי שטוח מתאים
 16. כשתערובת השוקולד-דבש לציפוי, פושרת ובמצב נוזלי סמיך, יוצקים אותה אל מרכז העוגה, ובעזרת מרית מתכת עם ידית ארוכה מצפים את פני העוגה ואת צידי העוגה באופן אחיד
 17. כשהציפוי מתקרר ומתייצב מקשטים את העוגה. ממלאים שוקולד חלב מומס בתוך שק זילוף , ומזלפים פסים בזיג-זג או כיד הדמיון, כקישוט מעל לעוגה

להגשה: מגישים בטמפרטורת החדר עם מעט קצפת רכה או גלידה, מעל

מתכון: טארט תפוחים או אפרסקים בקרם שקדים ודבש

מצרכים (תבנית טארט 24 עגולה)

לבצק פריך

 • 300 גרם קמח
 • 100 גרם שמן זית (או 150 גרם חמאה קרה)
 • 70 גרם סוכר
 • 2 חלמונים
 • כף מי קרח

למלית

 • 100 גרם שקדים מולבנים טחונים דק
 • 70 גרם שמן זית (או 100 גרם חמאה)
 • 100 גרם דבש
 • 40 גרם קמח
 • 1 ביצה
 • 20 סמ"ק ליקר אמרטו
 • 8 תפוחי עץ או אפרסקים, קלופים וחתוכים לרבעים
 • ריבת משמש לזיגוג

אופן הכנה

 1. בצק: במעבד מזון מעבדים קמח, סוכר ושמן זית (או חמאה) לאבקה אחידה
 2. מוסיפים חלמונים ומים ומעבדים עד לקבלת בצק אחיד
 3. עוטפים בניילון נצמד ומשהים במקרר לשעה
 4. מוציאים הבצק ומרדדים על משטח מקומח
 5. משטחים הבצק בתבנית טארט עגולה
 6. מצננים 20 דקות במקרר
 7. אופים 20 דקות
 8. מקררים הבצק האפוי בתבנית
 9. קרם שקדים: במיקסר מקציפים שמן זית (או חמאה) ואבקת סוכר עד לקבלת עיסה אוורירית
 10. מוסיפים את הביצה וליקר אמרטו
 11. בסוף מקפלים פנימה קמח ושקדים מנופים
 12. מורחים את קרם השקדים על הקַלְתִּית Tartlet (הבצק)
 13. מסדרים מעל את רבעי הפרי בצורה אסטתית
 14. מחממים תנור ל- 180 מעלות
 15. אופים בתנור 35-45 דקות, עד שפני הטארט מזהיבים ויציבים
 16. מזגגים בריבת משמש רותחת, בעוד הטארט חם

להגשה: מצננים במקרר לפחות שעתיים לפני ההגשה

מתכון: טארט פלאן אגסים ודבש Pear Honey Flan Pâtissier

מצרכים (תבנית קפיצית 20)

לבצק

 • 40 גרם סוכר
 • 150 גרם קמח לבן
 • 1 ביצה טרופה קלות
 • 50 גרם שמן זית (או 75 גרם חמאה ללא מלח)
 • טיפה תמצית וניל

לתכולה

 • 250 גרם אגסים משומרים בסירופ
 • 2 ביצים
 • 60 גרם דבש
 • אבקת סוכר לקישוט
 • 2 כפות סוכר
 • 1 כפית קמח תירס
 • 125 סמ"ק שמנת נוזלית

אופן הכנה

 1. מתחילים בבצק: מחממים את התנור לחום בינוני- גבוה של 200 מעלות
 2. מנפים את הקמח, מוסיפים סוכר ושמן זית (או חמאה) ובידיים משלבים את המרכיבים עד שהתערובת מקבלת גוון אחיד ומזכירה בצורתה פירורי לחם
 3. יוצרים שקע במרכז הבצק
 4. יוצקים את הביצה ותמצית הווניל לתוך השקע ומערבבים בידיים עד שמתחיל להיווצר בצק אחיד (ולא פירורים). טיפ: מוסיפים מעט מים במידת הצורך
 5. לשים את הבצק ליחידה אחת וצרים לצורת כדור (טיפ: אין ללוש את הבצק יתר על המידה אחרת נקבל בצק קשה מדי)
 6. מכסים את הבצק בניילון נצמד ושמים במקרר 20 דקות למנוחה
 7. מכניסים את הדבש לסיר ומביאים את הדבש לרתיחה על להבה בינונית. מבשלים עד שצבעו של הדבש נעשה כהה יותר
 8. מסננים את האגסים וחותכים לקוביות 1X1 ס"מ (שומרים את נוזלי האגסים)
 9. מוסיפים את האגסים לקרמל הדבש ומערבבים
 10. בקערה, טורפים יחד את הביצים, קמח תירס, סוכר ושמנת ומניחים בצד
 11. מרדדים את הבצק לעובי 3 מ"מ
 12. מדפנים את הבצק בתבנית פלאן שטוחה וקפיצית בקוטר 20 ס"מ
 13. מכסים את הבצק בנייר אפייה עגול וממלאים באורז.
 14. מכניסים את התבנית עם הבצק למקרר ל-5 דקות
 15. אופים בתנור 10 דקות
 16. מוציאים מהתנור ומרוקנים מהאורז ונייר האפייה
 17. מפזרים על הבצק האפוי מעט, את קוביות האגסים
 18. מכסים בתערובת הביצים
 19. אופים 12 דקות
 20. מפחיתים את חום התנור ל-170 מעלות
 21. אופים עוד25  דקות
 22. מבשלים את הדבש יחד עם נוזלי האגסים עד לקבלת מרקם סמיך דמוי סירופ
 23. מברישים את הסירופ על פני הטארט

אופן הגשה

בוזקים מעל, אבקת סוכר מנופה, לפני ההגשה

מתכון: טארט גבינה ודבש

מצרכים (תבנית פאי 26 קפיצית)

לקלתית Tartlet

 • 60 גרם אגוזי מלך קצוצים
 • 115 גרם פירורי ביסקוויט פתי-בר
 • 1/2 כוס מיץ תפוזים

למלית

 • 300 גרם גבינת קוטג' (אפשר דל שומן)
 • 300 גרם גבינת ריקוטה
 • 1/2 כוס דבש
 • 1/2 כוס סוכר
 • 150 גרם יוגורט (אפשר דל שומן)
 • 3 ביצים
 • 1/2 כוס קורנפלור
 • גרגרים ממקל וניל אחד
 • 1 כפית קינמון
 • 1 כפית גרידת קליפת תפוז
 • 50 גרם צנוברים

אופן הכנה

 1. מחממים תנור ל- 150 מעלות
 2. הכנת הטארט: במעבד מזון מעבדים את האגוזים עם פירורי הביסקוויט ומיץ התפוזים, עד שמתקבלת תערובת פירורית ולחה
 3. משטחים את התערובת בתוך תבנית פאי קפיצית 26 ס"מ
 4. הכנת המלית: במעבד מזון מעבדים את כל מרכיבי המלית ללא הצנוברים
 5. יוצקים לתבנית עם הבצק, מחליקים לגובה אחיד
 6. מפזרים למעלה את הצנוברים
 7. מכניסים לתנור ומניחים במדף התחתון של התנור קערה עם מים
 8. אופים כשעה
 9. מצננים במקרר במשך הלילה

הגשה: מפרקים את התבנית ומגישים

מתכון: עוגיות קוקוס ודבש

מצרכים

 • 1 כוס דבש
 • 1/2 כוס קוקוס
 • 1/2 כוס בוטנים מרוסקים
 • 3/4 כוס מים רותחים

אופן הכנה

 1. מערבבים את כל החומרים לקבלת מרקם אחיד
 2. משמנים תבנית אפיה
 3. משטחים את העיסה בגובה אחיד על פני התבנית
 4. מניחים בקירור כשעה
 5. חותכים לריבועים 3X4 ס"מ

מתכון: עוגיות דבש קינדל Kindle Cake

מצרכים

לבצק

 • 4.5 כוסות קמח מנופה
 • 1 אבקת אפיה
 • 4 חלמונים (צהוב)
 • 1/2 כוס יין אדום
 • 1/2 כוס שמן
 • 4 כפות גדושות דבש

למלית

 • 1.5 כוסות אגוזים או בוטנים מרוסקים
 • 3/4 כוס סוכר
 • 50 גרם צימוקים
 • 1 כפית גרידת קליפת לימון
 • שמן למריחה
 • 1/2 כוס ריבה
 • 1 ביצה למריחה

אופן הכנה

 1. הבצק: מערבבים את כל החומרים ולשים לבצק אחיד וחלק
 2. מחלקים את הבצק לשניים
 3. מרדדים על משטח מקומח לעובי 1/2 ס"מ
 4. בקערה נפרדת מערבבים את מצרכי המלית
 5. מברישים את הבצק במעט שמן
 6. מורחים מעט ריבה ועל זה מחצית תערובת המלית
 7. מגלגלים לרולדה
 8. מברישים בביצה
 9. כך עושים גם בחלק הבצק השני
 10. חותכים את הרולדות לפרוסות אלכסוניות
 11. מניחים בתבנית משומנת
 12. מחממים תנור ל-180 מעלות
 13. אופים 25-20 דקות עד השחמה

מתכון: עוגיות דבש, אגוזים ושוקולד

מצרכים (2 תבניות תנור)

 • 3 כפות דבש
 • 3 כפות סוכר
 • 1/4 כוס שמנת מתוקה
 • 35 גרם שמן זית (או 50 גרם חמאה)
 • 2/3 כוס פירות יבשים (דְּבֵלִים, משמשים, דובדבנים מסוכרים, אננס, פפאיה)
 • 2/3 כוס תערובת אגוזים (שקדים קלופים, אגוזי לוז וכו´) קצוצים
 • 3 כפות קמח
 • 100 גרם שוקולד מריר בפרורים

אופן הכנה

 1. חותכים את הפירות היבשים לקוביות של 1X1 ס"מ
 2. מחממים תנור ל- 180 מעלות
 3. משמנים תבניות תנור ומקמחים במעט קמח
 4. מחממים בסיר בעל תחתית עבה, את הדבש, סוכר, שמנת ושמן הזית ומביאים לרתיחה על להבה בינונית
 5. מוסיפים את חתיכות הפירות המיובשים ומביאים לרתיחה נוספת תוך בחישה
 6. מסירים מהכיריים
 7. מערבבים בקערה את שברי האגוזים עם הקמח
 8. מוסיפים לסיר ומחזירים לכיריים
 9. מבשלים כ-3 דקות תוך כדי ערבוב על להבה בינונית
 10. מסירים מהאש ומשהים לצינון
 11. יוצרים מהעיסה עוגיות בעזרת כפית
 12. מניחים את העוגיות בתבניות, עם רווח של כ-7 ס"מ זו מזו
 13. משטחים על עוגיה בעזרת מזלג טבול במים קרים (משתדלים לשמור על הצורה העגולה)
 14. אופים 15-20 דקות, עד שהעוגיות מבעבעות
 15. מוציאים מהתנור ומשהים לצינון בתבניות עד שהן מתקשות (רצוי להניח את התבנית מעל רשת, לקירור מלא)
 16. ממסים את השוקולד מעל אדים או במיקרוגל
 17. מורחים את הצד התחתון של העוגיות בשכבה דקה של שוקולד ויוצרים צורת גלים בעזרת מזלג
 18. מצננים עד שהשוקולד מתקשה ומאחסנים בכלי אטום

הגשה: העוגיות יישמרו טריות עד כשבוע

עוגיות דבש (צילום דני בר)

מתכון: מרובעי דבש פריכים

מצרכים  (80 עוגיות)

 • 1 כוס דבש
 • 2 כפות דבש
 • 1.25 כוסות סוכר
 • 175 גרם שוקולד מריר
 • 4 כוסות קמח
 • 250 גרם אגוזי לוז טחונים גס
 • 100 גרם קליפות הדרים קצוצות דק מאוד
 • 2 כפיות קינמון טחון
 • 1/2 כפית הל טחון
 • 1/4 כפית ג'ינג'ר (זנגביל), ציפורן ופלפל אנגלי
 • 3 ביצים
 • שוקולד מריר לציפוי (אם רוצים)

אופן הכנה

 1. מחממים יחד דבש וסוכר עד שהסוכר נמס
 2. מצננים
 3. ממיסים שוקולד במיקרוגל
 4. מוסיפים השוקולד המומס לתערובת הדבש
 5. מנפים את הקמח לקערה גדולה ויוצרים גומה במרכז
 6. מוסיפים האגוזים, קליפות הדרים, תבלינים וביצים טרופות
 7. מוסיפים גם את תערובת הדבש והשוקולד
 8. מערבבים ולשים לבצק (הערה: יש לשים לב שהבצק לא יהיה רך מדי)
 9. עוטפים את הבצק בניילון ניצמד ומקררים במשך לילה
 10. מחממים תנור ל- 190 מעלות
 11. מרדדים את הבצק על משטח מקומח לעובי 1/2 ס"מ
 12. חותכים לריבועים של 4X6 ס"מ
 13. מעבירים את המלבנים לתבניות אפיה גדולות ומסדרים עם רווח קטן בין המלבנים
 14. אופים כ-15 דקות
 15. שדרוג: כשהעוגיות מצוננות אפשר לטבול אותן בשוקולד מומס

הגשה: העוגיות ישמרו כשבוע בכלי סגור היטב

מתכון: ביסקוטי נפוליטני דבש Biscotti

מצרכים

 • 2 כוסות קמח
 • 1/2 כוס סוכר
 • 3/4 כוס שקדים טבעיים, קצוצים גס
 • 1/2 כפית אבקת אפייה
 • 1/2 כפית קינמון
 • קמצוץ ציפורן טחון
 • 1/3 כוס דבש
 • 1/3 כוס מים

אופן הכנה

 1. מחממים תנור ל- 180 מעלות
 2. מערבבים את כל המצרכים היבשים, כדקה במיקסר עם וו גיטרה
 3. מוסיפים את הדבש ואת המים וממשיכים לעבד עד לקבלת בצק אחיד
 4. מעבירים את הבצק למשטח מקומח
 5. מחלקים את הבצק לשניים ויוצרים שתי כיכרות
 6. מניחים בתבנית על נייר אפייה ואופים 25 דקות
 7. מצננים
 8. מנמיכים את חום התנור ל-160 מעלות
 9. פורסים את הכיכרות (בעזרת סכין לחם טוב) לפרוסות בעובי 1 ס"מ
 10. מסדרים את הפרוסות על רשת ומחזירים לתנור למשך 15 דקות
 11. מצננים ושומרים בקופסה אטומה

מתכון: טייגלך – עוגיות דבש מתובלת

מצרכים

 • 1.75 כוסות קמח (אחת ושלושה רבעים)
 • 2 ביצים
 • 2 כפות שמן
 • 1 כפית מלח
 • 1 כפית אבקת אפייה
 • 1/2 כוס סוכר
 • 1 כפית זנגביל טחון
 • 1 כוס אגוזים קצוצים

אופן הכנה

 1. ערבבו שמן, ביצים ואת כל החומרים היבשים
 2. רדדו את הבצק, על משטי מקומח לעובי של 1 ס"מ
 3. חתכו למרובעים של 1X1 ס"מ
 4. הרתיחו לאט את הדבש עם הסוכר והתבלינים
 5. הניחו את ריבועי הבצק בתבנית אפיה שטוחה
 6. לצקת את הסירופ דבש על ריבועי הבצק
 7. חממו תנור ל- 180 מעלות והכניסו לאפיה למשך כ- 20 דקות (הערה: לא לפתוח את התנור)
 8. הוציאו התבנית והוסיפו את האגוזים
 9. נענעו את התבנית והכניסו לתנור לעוד 30 דקות אפיה
 10. אם ה"טיגלאך" מרשרשים, הם מוכנים

מתכון: עוגיות שוקולד אגוזים ודבש

מצרכים

 • 50 גרם צימוקים
 • 50 סמ"ק ברנדי
 • 80 גרם שמן זית (או 125 גרם חמאה)
 • 1/4 כוס סוכר חום
 • 1/2 כוס סוכר לבן
 • 50 סמ"ק דבש
 • 1 ביצה
 • 100 גרם אגוזי מלך קצוצים
 • 100 גרם שוקולד לבן קצוץ
 • 200 גרם שוקולד מריר קצוץ
 • 1 כוס קמח תופח

אופן הכנה

 1. משרים לילה את הצימוקים בקערה עם הברנדי. בבוקר, מסננים את הצימוקים ומשאירים ליבוש
 2. במעבד מזון מערבבים את הסוכר (חום ולבן) והדבש בתוספת שמן הזית
 3. מוסיפים ביצה וממשיכים לערבב כ- 1 דקה
 4. מוסיפים את הצימוקים, אגוזי מלך, שוקולד לבן, שוקולד מריר, קמח וממשיכים לערבב עד קבלת תערובת אחידה
 5. מרפדים תבנית אפייה בנייר אפייה ומשמנים מעט ומעל מעט קמח
 6. מחממים תנור ל- 180 מעלות
 7. יוצרים עם כף עוגיות, ומניחים העוגיות במרווח של 5 ס"מ אחת מהשנייה
 8. ביד רטובה משטיחים מעט את העוגיות
 9. אופים בתנור כ- 15 דקות עד השחמת השוליים
 10. מצננים ומגישים או שומרים בכלי אטום

מתכון: מאפה אטריות בדבש

מצרכים

 • 500 גרם אטריות דקות
 • 1 כוס דבש
 • 1 כוס שקדים מקולפים וקצוצים
 • שמן למריחת התבנית

אופן הכנה

 1. מבשלים את האטריות במים עם מלח, ומסננים
 2. ממלאים את האטריות בתבנית מלבנית ודוחסים היטב. כשהאטריות מתקררות אפשר להוציא אותן מהתבנית (חשוב שהן תשארנה צמודות)
 3. חותכים לריבועים בגודל 5X5 ס"מ
 4. משמנים תבנית אפיה גדולה יותר מהתבנית הקודמת
 5. מחממים תנור ל-200 מעלות
 6. מסדרים על התבנית את הריבועי אטריות
 7. מכסים בשקדים (חצי מהכמות)
 8. מורחים מעל 1/2 כוס דבש
 9. מכניסים לתנור למשך 20-30 דקות
 10. מוציאים מהתנור ושוב מפזרים שקדים ודבש (מה שנשאר)

מתכון: מאפה אפרסקים ודבש  

מצרכים

למלית

 • 6 אפרסקים
 • 3 כפות דבש
 • 1/2 כפית קינמון
 • 2 כפיות שמן זית
 • 1 כף מיץ לימון

לעיסה

 • 1.5 כפיות אבקת אפייה
 • 1 כוס קמח
 • קורט מלח
 • 2 כפיות סוכר
 • 2 כפות שמן זית
 • 1/2 כוס חלב

אופן הכנה

 1. מקלפים את האפרסקים ופורסים אותם
 2. שמים את הפרוסות בתבנית אפייה משומנת
 3. יוצקים על פרוסות האפרסקים את הדבש
 4. מפזרים קינמון ושופתים שמן זעת
 5. שופתים את מיץ הלימון
 6. מחממים תנור ל-180 מעלות
 7. הכנת העיסה: מערבבים הקמח עם אבקת האפייה
 8. מוסיפים את המלח והסוכר
 9. שופתים פנימה את שמן הזית והחלב ומערבבים היטב
 10. מטפטפים בעזרת כף את העיסה על האפרסקים בפיזור שווה
 11. אופים בתנור עד שהפרי רך והקרום חום

הגשה: מגישים חם

מתכון: קרם ברולה עם תפוחים ודבש

מצרכים

 • 2 חלמון ביצה (צהוב)
 • 2 ביצים XL
 • 2 כוסות סוכר
 • 750 סמ"ק שמנת מתוקה
 • 1 כוס חלב
 • 1 מקל וניל
 • 2 כפות סוכר חום
 • 3 יחידות תפוח עץ סמית
 • 1 כפית קינמון
 • 100 גרם דבש
 • 15 גרם שמן זית (או 20 גרם חמאה)

אופן הכנה

 1. מרתיחים בסיר את החלב עם השמנת המתוקה ומקל וניל
 2. מורידים מן הכיריים לאחר רתיחה
 3. בקערה נפרדת מקציפים עם מטרפה את החלמונים, הביצים והסוכר עד קבלת תערובת לבנה ואחידה
 4. מקלפים וחותכים את התפוחים לקוביות (ללא הליבה)
 5. מבשלים בסיר את התפוחים עם השמן זית והסוכר החום, עד שיהיו בגוון מעט קרמל
 6. מפזרים את רוב קוביות התפוחים בתוך התבניות (שומרים בצד מעט לקישוט)
 7. מערבבים את תערובת החלב והשמנת לאט לאט לתוך תערובת הביצים, עד לקבלת מרקם אחיד (הערה: למזוג את החלב לאט לתוך תערובת הביצים ולערבב)
 8. מוזגים את התערובת שנוצרה לתוך התבניות עם התפוחים
 9. מחממים תנור ל-120 מעלות בלבד
 10. אופים בתנור במשך 45 דקות
 11. מוציאים ומקררים לטמפרטורת החדר
 12. מפזרים על התבניות מעט סוכר חום ודבש, ומניחים מתחת לגריל לעוד כשתי דקות עד לקבלת גוון קרמל

מתכון: לחם גרנולה ודבש

מצרכים

 • 3 כוסות קמח
 • 2 חבילות שמרים טריים
 • 2 כוסות חלב דל שומן
 • 1/2 כוס דבש
 • 1.5 כוס שמן זית (או 2 כוסות חמאה)
 • 1 כפית מלח
 • 2 ביצים XL
 • 2 כוסות קמח חיטה מלאה
 • 1 כוס גרנולה
 • 1 כוס קמח שיפון
 • 1/2 כוס קמח תירס (ממליגה)
 • 1/2 כוס שיבולת שועל
 • 1/4 כוס שקדי מרק

אופן הכנה

 1. בקערת מיקסר גדולה מערבבים 2 כוסות של הקמח והשמרים
 2. בסיר בינוני מחממים את החלב, הדבש, המלח ושמן זית (או חמאה)
 3. מוסיפים את תערובת החלב לתערובת היבשה של השמרים
 4. מוסיפים הביצים
 5. מעבדים במיקסר עם וו גיטרה למשך 30 שניות במהירות נמוכה תוך כדי גירוד צידי הקערה
 6. מגבירים המהירות לגבוה למשך 3 דקות
 7. מוסיפים תוך כדי ערבוב עם כפית מעץ את קמח החיטה המלאה, הגרנולה, קמח השיפון, קמח התירס, שיבולת השועל השקדי מרק
 8. לשים את הבצק על משטח מקומח עד שקשיח וגמיש
 9. הופכים את הבצק לכדור ושמים בקערה משומנת
 10. מכסים ומשאירים במקום חם 45-75 דקות עד שתופח
 11. מועכים את הבצק, שמים על משטח מקומח, מחלקים לשניים
 12. מכסים ומשאירים בחוץ למשך 10 דקות לתפיחה נוספת
 13. משמנים תבנית עם נייר אפיה
 14. הופכים כל חלק בצק לכדור
 15. משטחים כל כדור עד שקוטרו 15 ס"מ
 16. מכסים ושמים במקום חם עד שתופח (בערך 35 דקות)
 17. מחממים תנור ל- 190 מעלות
 18. אופים למשך 30-35 דקות

מתכון: חטיפי דבש

מצרכים (תבנית 20X30)

2.5 כוסות פתיתי שיבולת שועל

70 סמ"ק שמן זית (או 100 גרם חמאה)
1/3 כוס דבש
1/3 כוס ריבה אהובה או דבש (נוסף לדבש שכבר במתכון)
1/3 כוס אגוזי מלך או אגוזי פקאן מרוסקים
1/3 כוס חמוציות מיובשות (או צימוקים)
אופן הכנה

 1. מחממים תנור ל-175 מעלות
 2. משמנים את התבנית או מרפדים בנייר אפייה
 3. בסיר בינוני שמים שמן זית (או חמאה), דבש וריבה ומבשלים על אש קטנה תוך ערבוב, עד שהכול מתמזג
 4. מוסיפים לסיר שיבולת השועל, אגוזים וחמוציות (או צימוקים) ומערבבים היטב לתערובת אחידה
 5. מעבירים לתבנית ומשטחים
 6. אופים 15-20 דקות, עד שהתערובת מתייצבת ומזהיבה
 7. מצננים
 8. חותכים לריבועים או מלבנים ושומרים בכלי אטום

מתכון: מוס נקטרינות עם נקטרינות בדבש

מצרכים (תבנית 26 עגולה)

לבסיס (עוגת חמאה הולנדית):

 • 200 גרם חמאה רכה
 • 3/4 כוס סוכר
 • 4 ביצים
 • 1.5 כוסות קמח תופח

לנקטרינות בדבש

 • 9-8 נקטרינות מגולענות וחצויות
 • 2 כפות דבש הדרים
 • 1/2 כוס מים
 • מעט קינמון

למוס נקטרינות

 • 10-8 נקטרינות
 • 3-2 כפות סוכר
 • 1/2 כפית לימון
 • 4 חלמונים
 • 2.5 כפות סוכר
 • 2-3 עלי ג'לטין
 • 2 כפות רום בקרדי
 • 400 סמ"ק שמנת מתוקה
 • 1 שקית סוכר וניל

לקישוט

 • 4-3 נקטרינות חתוכות לפרוסות דקות ויפות (לא חובה)

אופן הכנה

 1. מחממים תנור ל- 180 מעלות
 2. הכנת העוגה ההולנדית: מקציפים את כל החומרים יחד באופן יסודי
 3. מרפדים תבנית 26 בנייר אפיה
 4. שופכים לתבנית המרופדת ואופים 35 דקות (עד שקיסם יוצא יבש)
 5. מוציאים מהתנור ומצננים
 6. הכנת הנקטרינות בדבש: מניחים בסיר את הנקטרינות, מוסיפים מים, דבש וקינמון ומביאים לרתיחה עדינה
 7. מנמיכים את הלהבה ומבשלים עוד 10-8 דקות (הערה: לא מערבבים כדי לא לפרק את הפירות. בתום הבישול הנקטרינות צריכות להיות רכות אך לא לאבד את צורתן)
 8. מצננים את הפירות בתוך הסירופ
 9. הכנת המוס: מרסקים את הנקטרינות עם 2 כפות סוכר ומעט מיץ לימון עד שמתקבלת מחית חלקה
 10. מודדים 350 סמ"ק מהמחית ושומרים בצד לטובת הכנת המוס (השאר שומרים למתכונים אחרים)
 11. בסיר כפול על אדים מקציפים את החלמונים במיקסר יד עם סוכר והרום בקרדי עד שמתקבלת מסה תפוחה ובהירה
 12. מרככים את עלי הג'לטין במעט מים קרים
 13. מוסיפים למסה וממשיכים להקציף
 14. מניחים להתקרר מעט.
 15. מקציפים שמנת יחד עם שקית סוכר וניל, עד שמתקבלת קצפת יציבה.
 16. מקפלים מעט מחית נקטרינות לתוך מסת החלמונים הפושרת. מקפלים את כל המסה ליתרת המחית ומקפלים פנימה את הקצפת.
 17. מרכיבים את העוגה: חותכים שכבה בעובי 1/3 או 1/4 מעוגת החמאה ההולנדית ומניחים בתחתית של תבנית קפיצית או בתוך טבעת אפייה בקוטר 24 ס"מ. (כיוון שהעוגה שאפינו היא בקוטר 26 ס"מ, כדאי לחתוך את העודפים בעזרת טבעת האפייה).
 18. מסדרים על העוגה שכבה צפופה של נקטרינות מבושלות.
 19. מורחים על הנטקרינות את המוס, מחליקים ומעבירים למקרר ל24- שעות.
 20. לפני ההגשה אפשר לקשט את הטורט בפרוסות דקיקות של נקטרינות טריות.

בתיאבון

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. Dany Bar

  תום [email protected]
  הי שמי תום, אני פועל לחיזוק קהילת הדבורים בישראל ואשמח לדעת מי ערך את המחקר הכלכלי לאומדן הכלכלי שרשם: "בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל כ- 2.5 מיליארד שקלים בשנה"
  בכתבה "כל מה שרצית לדעת על דבורים ודבוראים ולא העזת לשאול"
  האם האומדן השתנה? אילו פרמטרים נלקחו כדי להגיע למספר זה?
  אני חושב שכמו מדינות מערביות רבות אחרות, כדאי שגם ישראל תתמרץ את אזרחיה חינוכית וכלכלית לאימוץ קהילת הדבורים, בין אם כמשכן קבע בחצרות הבתים ובין אם גידול פרחים עתירי צוף בגינות להגברת ההאבקה
  תודה מראש, תום

  תשובתנו: הנתונים הם ממועצת הדבש הישראלית.

כתיבת תגובה