חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות

הארי פוטר ומילון שקד למונחי יין ||| תערוכות, סרטים וסדרות ||| הטלויזיה הישראלית עם הרבה נוסטלגיה ||| פסטיבלים ומופעים מחו"ל ||| להמשך הידיעות וההצעות <<<

ארועים ופסטיבלים

מדיטק חולון עם בעד, ובעיקר נגד – שירי מחאה בשישי 11 לנובמבר

"אני", כתב אלכסנדר פן, "ממצה את כולי במילה אחת: "נגד". אלמנט המחאה ליווה את השירה מראשיתה וקולו של המשורר הלוקח לעצמו את הזכות הגדולה להגיד לא הוא גורם מרכזי בתרבות.

במופע חדש של הסדרה המצליחה "תן למילים לעשות בך" במדיטק חולון –  "בעד, ובעיקר נגד. שירי מחאה" יוגשו לקהל שירי מחאה בנושאים שונים: מחאה על עוני, מחאה על הרג, מחאה נשית, מחאה מזרחית, מחאה שמאלית, מחאה ימנית. ועוד אלכסנדר פן: "הילחמו בעד הנגד".

המשתתפים במופע – קרן טננבאום, קרן טפרברג, יהלי סובול, קרני פוסטל, ערן צור, נסים קלדרון, אסף רוט, שלומי שבן, ילחינו ויקריאו לקהל משירת המחאה של ח.נ. ביאליק, אורי צבי גרינברג, מאיר ויזלטיר, נתן אלתרמן, ארז ביטון, אגי משעול, אריה סיון, ברטולד ברכט, בוב דילן, מיכה שטרית, מאיר אריאל, סיגל בן יאיר, מירי בן שמחון, שלום חנוך, ענבל פרלמוטר, המשוררת רחל, אלכסנדר פן.

סדרת המופעים "תן למלים לעשות בך" מתקיימת במדיטק חולון החל משנת 2007. כל מופע מהווה אנתולוגיה בימתית חיה על נושא מיוחד או עוסק בסופר/ת ומשורר/ת. במופעים הייחודיים נפגשים על במה אחת שירה וספרות, שחקנים ומוסיקאים, סופרים, סופרות, משוררים ומשוררות ומציגים ביצועים מקוריים, לחנים חדשים לטקסטים ספרותיים על פי נושא המופע.

יום שישי 11.11.16 בשעה 12:00. מדיטק חולון, שדרות גולדה מאיר 6 (מול קניון חולון). להזמנת באתר מדיטק ובטל': 03-5021552

מועדון החמש מקבלת את פני אלפא רומיאו ג'וליה 1300Ti

אלפא רומיאו ג'וליאט סופר (צילום יח"צ)
אלפא רומיאו ג'וליאט סופר (צילום יח"צ)

מועדון אלפא רומיאו קלאסיק ישראל  (A.R.C.I)ומועדון אלפא רומיאו ישראל (IAROC) מזמינים למפגש אלפא רומיאו שנתי. באירוע תהיה קבלת פנים חגיגית לאלפא רומיאו ג'וליה 1300Ti  משנת 1969. המכונית יובאה ע"י חבר המועדון החמש רוני פינקלר, והיא במצב נדיר עם 25,000 קמ' בלבד.

בתצוגה ישתתפו רכבי אלפא רומיאו מכל הדורות, אספנות וחדשים. המפגש המשותף ייערך במפגש המרכזי של מועדון החמש, ברחבת החנייה של היכל הספורט מנורה ביד אליהו תל אביב. יום שישי 11 לנובמבר החל משעה 16:00.

ישאו דברים יו"ר מועדון החמש דרור בריל ,סקירה היסטורית על המותג ע"י קובי מילוא.

כל בעלי רכבי אלפא רומיאו, מכל שנות הייצור, מוזמנים להגיע עד השעה 15:30 לתצוגה.

הקהל הרחב מוזמן.

תערוכת הבולים רב-לאומית "ירושלים 2016" 13-17 בנובמבר בנייני האומה ירושלים

גליון בולי ירושלים- איורי חיים טופול
גליון בולי ירושלים- איורי חיים טופול

למבקרים בתערוכה זו הזדמנות מרתקת להיחשף למגוון עשיר של פריטים נדירים וסיפורים בולאיים חובקי עולם. אספנים חובבנים, בני נוער וגם המקצוענים ימצאו עניין במגוון הרחב של הנושאים המגוונים והמרתקים.

התערוכה מהווה למעשה תחרות בין אספנים, כאשר כל תצוגה תוערך על ידי צוות שופטים מוסמכים מטעם איגוד הבולאות העולמי ועל בסיס הניקוד יחולקו מדליות ותעודות הערכה. התערוכה היא חג לאספנים ומביאה לידי ביטוי תוצאות מחקר והתמחות  של שנים רבות ולכן מהווה את הפסגה של ההישגים האישיים וההכרה הרשמית בהם.

בתערוכה יוצג מגוון רחב של אוספים בנושאים שונים בהשתתפות פדרציות בולאיות מארה"ב, גרמניה, הונגריה וספרד ואספנים מצרפת, ברזיל, ניו זילנד, דרום אפריקה, אוקראינה וסלובקיה, שלאוספיהם יש זיקה לתולדות הדואר בישראל

בין האוספים הנדירים שיוצגו בתערוכה נמצא אוסף גויאנה הבריטית 1875-1815, שהוא בין הטובים בעולם בתחומו ויוצג לציבור הישראלי בפעם הראשונה! את פרסומה הבולאי חייבת גויאנה הבריטית לבול 1 סנט בצבע אדום-מגנטה – הבול היחיד בעולם שרק עותק אחד ממנו שרד. אך לא זאת בלבד – בולים נוספים שהונפקו במושבה הבריטית, הממוקמת בצפון-מזרח יבשת אמריקה הדרומית, נמצאים בראש רשימת הבולים הנדירים, וחלקם הגדול יוצג כאמור בתערוכה.

השירות הבולאי של דואר ישראל ינפיק שפע של בולים ופריטים מיוחדים לתערוכה:

הפקה מיוחדת של מוצר יוקרתי ומרהיב לכבוד התערוכה –  פריט אומנותי עשוי זהב אמיתי: הטבעת זהב של תמונות בולי "תיירות בירושלים" 2016; סדרת 5 בולים וקונטרס בולים ייחודי שהונפקו כמחווה לעיר ירושלים המנציחים את רחוב יפו, גן החיות התנ"כי, טיילת החומות, תחנת הרכבת הראשונה, ויה דולורוזה. על כריכת הקונטרס מופיעה תמונה פנורמית של מגדל דוד וחומות העיר העתיקה; פסיפסים בישראל: 3 בולים המוקדשים לבית הכנסת, מעון (נגב) המאה ה-6, בית אמידים, לוד, המאה ה – 3, ובית הכנסת, עזה, המאה ה – 6; גיליונית מזכרת ספינות המלך שלמה; בול המוקדש לנשיא יצחק נבון ז"ל במלאת שנה לפטירתו.

לכבוד התערוכה הונפק גיליון מיוחד של  "הבול שלי" ובו 12 בולי "דגל" עם 12 איורים, פרי יצירתו של השחקן המפורסם חיים טופול, במהדורה מוגבלת וממוספרת  – רק 2,999 גיליונות עם חתימה אישית של השחקן טופול. לצד הבולים מופיעים איורים שצייר טופול ובהם ראובן (רובי) ריבלין – נשיא המדינה, בעבר יו"ר כנסת ישראל, יליד ירושלים; יהורם גאון –  זמר ושחקן, יליד ירושלים. יוצר הסרט "אני ירושלמי"; גאולה כהן – ח"כית שהעלתה את חוק יסוד "ירושלים בית ישראל", תושבת ירושלים ו"יקירת ירושלים"; טדי קולק ז"ל– ראש עיריית ירושלים במשך 28 שנים; הסופר וחתן פרס נובל לספרות ש"י עגנון ז"ל- כתב רבות על העיר ירושלים, בה התגורר; הנרייטה סאלד ז"ל– מייסדת ארגון "הדסה" , הקימה בי"ס ראשון לאחיות בארץ בירושלים ועמדה בראש מפעל "עליית הנוער". כן מופיעים לצד הבולים איורי אתרים בירושלים: מנורת הכנסת, היכל הספר במוזיאון ישראל, הכותל, מגדל דוד, טחנת הרוח של מונטיפיורי והרכבת הקלה.

בתערוכה ניתן יהיה להצטלם במקום, או להביא תמונה או לצייר ציור ולרכוש במקום גיליון "הבול שלי" מעוצב שיכיל 12 בולי "דגל": 6 תמונות/ציורים אישיים + 6 מאיורי האתרים בירושלים שאייר חיים טופול.

כמו כן, יוצעו במתחם השירות הבולאי מגוון מהבולים של התקופות האחרונות, מוצרי מתנה ומזכרת ושפע פריטים והפתעות. ניתן יהיה להירשם כמנוי חדש לשירות הבולאי בתערוכה, וגם לזכות במתנות מרהיבות. בתערוכה תינתנה הדרכות מאורגנות על עולם הבולאות, יוצבו דוכנים של סוחרי בולים מהארץ ומחו"ל, ואף יוענקו הנחות על מכירת ציוד לאספנים ובולים מהארץ ומחו"ל.

בצד האוספים התחרותיים, יוקם בתערוכה גם אגף הדרכה, בו יוכלו המבקרים ליהנות משורה ארוכה של פריטים בולאיים מעניינים ומשעשעים כאחד. בולים במגוון צורות וגדלים, מודפסים על חומרים לא שגרתיים דוגמת ברזל, עץ ומשי; בולים תלת מימדים, ובולים בהם הוסתרו מסרים סודיים; בולי תעמולה שעוררו מחאות דיפלומטיות ואף הובילו לפרוץ מלחמות עקובות מדם, בצד בולי צדקה שתרמו לקידום מטרות נעלות בכל רחבי תבל; בולים שבעיצובם נעשו טעויות מצחיקות ומביכות, בצד בולים חשובים המתעדים מאורעות היסטוריים רבי חשיבות.

ימים ראשון עד חמישי, 17-13 בנובמבר (יום ראשון בין השעות 20:00-13:00, ימים שני עד רביעי בין השעות 20:00-12:00, יום חמישי בין השעות 18:00-12:00) במרכז הקונגרסים הבינ"ל- בנייני האומה בירושלים. הכניסה חופשית.

שבת שמן זית בחצר ראשונים  בקיבוץ עין שמר שישי 19 לנובמבר

זיתים אחרי המסיק ולפני עצירת השמן (צילום יח"צ)
זיתים אחרי המסיק ולפני עצירת השמן (צילום יח"צ)

הפעילות המוצעת:

 • התנסות במסיק זיתים, השתתפות פעילה בהפקת שמן זית בבית בד מראשית המאה.
 • סיור בעגלה רתומה לטרקטור בקיבוץ של היום
 • ביקור במוזיאון הטרקטורים
 • אפיית לחמניות ריחניות
 • ביקור במוזיאון לראשית ההתיישבות
 • פעילות יצירה
 • פעילות למשפחות עם ילדים בכל הגילאים

מומלץ לבוא בבגדים שניתן ללכלך! * משך הפעילות כשלוש שעות. יש להגיע עד שעה 12:30 על מנת להשתתף בפעילויות. מחיר ילד (מגיל 5)/מבוגר- 45 ₪, פעוט עד גיל 5/ אזרח ותיק – 40 ₪. טל' 04-6374327    כולם מוזמנים, אין צורך להזמין כרטיסים מראש!

להקת הכל עובר חביבי בערב התרמה לעמותת שק"ל במוזיאון א"י 20 בנובמבר

הכל עובר חביבי (צילום רמי זרנגר)
הכל עובר חביבי (צילום רמי זרנגר)

להקת 'הכל עובר חביבי' תופיע בערב ההתרמה השנתי החגיגי של עמותת שק"ל, המעניקה שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים, שיתקיים ב-20 בנובמבר, במוזיאון ארץ ישראל, בהנחייתה של ליהיא לפיד.

עמותת שק"ל הינה עמותה המעניקה שירותים קהילתיים לכ-8000 ילדים, נערים ומבוגרים בעלי צרכים מיוחדים עם מגבלות פיזיות, שיכליות, חושיות ונפשיות. במרכז תפיסת עולמה של העמותה הוא היחס לאנשים עם מוגבלויות כשווים בחברה, והעקרון השיקומי המנחה את העמותה הוא הרצון להעניק להם את מירב הכלים שיאפשרו להם להשתלב בקהילה. בין השירותים אותה מעניקה שק"ל – דיור בקהילה; תעסוקה שיקומית; פיתוח חיי תרבות, פנאי וספורט; חינוך אבחון, טיפול וייעוץ; קידום, סיוע ופיתוח נושא הנגישות ועוד.

חוות צוק-המעדניה, משק עפאים, מסעדת ג'ירף מונטיפיורי וקסרולה קייטרינג תרמו את הכיבוד לקבלת הפנים. אירוע ההתרמה יתקיים ב-20.11.16, בשעה 19:30, במוזיאון א"י (חיים לבנון 2, רמת אביב). ניתן לרכוש כרטיסים במחירים: 250 ₪, 350 ₪ ו-500 ₪; בטלפון 057-8680168 (נועה).

פסטיבל סולם יעקב בפעם ה- 13  בסופ"ש  2-3 לדצמבר במלון נוף גינוסר לחוף הכנרת

jean louis matinier (צילום עדי הראל)
jean louis matinier (צילום עדי הראל)

פסטיבל סולם יעקב עשה לו שם כהפנינג מוזיקלי וחברתי, יחיד במינו באוירה רגועה ו"חו"לית". הוא פונה לאוהבי מוזיקת הפולק והז'אנרים הנלווים: מוזיקה אירית, מוזיקת עולם, סווינג, אתני ורוק משנות השישים השבעים והשמונים.

מהדורת החורף ה-13 תתקיים בסימן שנת ה- 40 לפסטיבל. הפסטיבל יפתח ביום שישי ה- 2 לדצמבר בשעה  16:00 עם רקדני CAREY ACADEMY ISRAEL  ויימשך עד שבת, 3 לדצמבר בשעה 17:00.

אורחי הפסטיבל מחו"ל הם SALLY ROGERS ו- HOWIE BURSEN מוותיקי זמרי הפולק מארצות הברית וכן  ג'ן פול מטיניאר, נגן האקורדיון הווירטואוז מצרפת המתארח על ידי האנסמבל של גלעד אפרת.

כמו כן ישתתפו: סיוון טלמור במופע של פולק מקורי, להקת DEJA VU תקים את כולם על הרגליים לריקודי שנות ה-60 וה-70, לארי ומינדי במופע מחווה לאלטון ג'ון, הלהקה של גבריאלה לואיס ושי טוחנר עם נגן הכינור הווירטואוז יונתן מילר במופע פולק מהמסורת הקלטית מהאיים הבריטיים, להקת הסשן האירי של סולם יעקב הכוללת מוזיקאים מלהקות איריות שונות תנגן מבחר של מוזיקה אירית מסורתית קצבית, מוזיקת סווינג עם THE FLOY JOY SWING BAND, ובמחווה לבוב דילן תופיע להקת JOKERS & THIEVESַ.

בנוסף יהיו סדנאות לריקודים, כיתת אמן לבנג'ו, סדנאות למגזרות נייר לכל הגילאים, טיול בוקר מודרך בחוף הכינרת, במה פתוחה לאמנים ותיקים וחובבים בשבת בבוקר, טאי צ'י/צ'י קונג,  יריד אמנויות ופעילות לילדים מוזיקה ספונטנית כתמיד בכל פינה. כל הקונצרטים והפעילויות יתקיימו באולמות המלון. לפרטים ורכישת כרטיסים באתר <<< ובטל': 04-6850403

פסטיבל הולגאב השביעי ליצירה ישראלית-אתיופית 21-15 בדצמבר

פליטים (צילום משה מלכא)
פליטים (צילום משה מלכא)

פסטיבל הולגאב ליצירה ישראלית- אתיופית יתקיים זו השנה השביעית בירושלים בין התאריכים 21-15 בדצמבר 2016, ויתפרס ברחבי העיר: תיאטרון ירושלים, בית הקונפדרציה, אולם ליאו מודל, התחנה הראשונה ירושלים וצוללת צהובה.

פסטיבל ייחודי זה, מבית היוצר של בית הקונפדרציה, מציג את היצירה הישראלית-אתיופית הפורחת בישראל, אשר מוצאת ביטוייה בתחומי המוזיקה, התיאטרון והמחול. מופעי הפסטיבל משלבים את התרבות האתיופית המסורתית עם זו העכשווית, יחד עם היצירה החדשה שנולדה בישראל ומהווה חלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית. הפסטיבל חוגג את היצירה האתיופית העכשווית בישראל: מוזיקה,תיאטרון ומחול בהפקת בית הקונפדרציה ובניהולו האמנותי של אפי בניה.

 • מופע פתיחה: אסתר אווקה – מלכת הפופ של אתיופיה, המכונה אריתה פרנקלין האתיופית
 • "אתיוביט אורקסטרה: אלמיטו – עולם ומלואו", חגיגה חד-פעמית ורבת משתתפים המציגה את העושר והגוונים הרבים של התרבות האתיופית והמוזיקה האתיופית האותנטית
 • "טספה" – מחווה לתור הזהב של המוזיקה האתיופית בשנות ה-60 וה-70- חגיגה של  קצב אפריקאי מתובל בפופ, רוק וג'אז
 • יצירותיה של הנזירה האתיופית מירושלים- אמהוי צגה-מרים במופע מיוחד של הפסנתרנית והמלחינה מאיה דוניץ
 • להקת AvevA עם הזמרת הסולנית אבבה דסה במופע קיצבי של מוזיקת אפרו-סול – קצב בועט בו הגרוב האפריקאי מתמזג בביטים האורבניים של תל-אביב
 • אנסמבל עד-יבוא (Adyabo) – במופע של עיבודים מסורתיים ומודרניים למוזיקה אתיופית שורשית מרחבי אתיופיה
 • אנסמבל "תזטה" מארח את שלמה גרוניך ב"צוללת צהובה"
 • ערב המוקדש לשתי יצירות מחול בבכורה ישראלית –Armija ("צעדים") –של להקת המחול ביתא, ו- "Black Label" מאת עפרה אידל
 •  תיאטרון הולגאב בהצגת בכורה ל-"פליטים" – אגדה אורבנית רלוונטית ואמיתית מאוד על לילה הזוי אחד בתל- אביב.

פסטיבל הולגאב ה-7 ליצירה ישראלית-אתיופית 15–21 בדצמבר 2016. כרטיסים ב"בימות" <<< ובטל': *6226, 02-6237000. חפשו את "בית הקונפדרציה" בפייסבוק

קולנוע וטלויזיה

מצדיעים לערוץ הראשון בסדרת הפקות חדשות ומחודשות

דליק ואריק על הסט של שמיניות (צילום רפי דלויה)
דליק ואריק על הסט של שמיניות (צילום רפי דלויה)

הערוץ הראשון יציין בנובמבר ובדצמבר חמישה עשורים של עשייה טלוויזיונית ציבורית מ-1968 ועד היום, בשורת תכניות חדשות, חלקן הפקות מחודשות לתכניות האהובות והזכורות של הערוץ לאורך השנים.

 • הערוץ הראשון מחזיר לשידור את תכנית הקאלט "סיבה למסיבה", מתכניות האירוח האהובות בתולדות הטלוויזיה בישראל. "סיבה למסיבה 2016", בהגשת רבקה מיכאלי, תחגוג ארבעים ושמונה שנה של תכניות אירוח: מ"ברוכים הבאים" עם אורי זוהר, דרך "שעה טובה", "סיבה למסיבה", ו"ממני מני", ועד ל"סוגרים שבוע", "בטברנה", "שישי עם מיכל" ועוד. בין האורחים שיגיעו לחגוג עם רבקה מיכאלי את שובה של התכנית לימי שישי בערב: חה"כ יאיר לפיד, שלומי שבת, טוביה צפיר, עידן רייכל, מוני מושונוב, שלמה בראבא, ירדנה ארזי והגבעטרון, קפה שחור חזק, אלי לוזון, יוני רועה, שמעון פרנס, מיכל זוארץ, יעקב אחימאיר, יגאל בשן, זאב רווח, צדי צרפתי, שי צברי, אמנון לוי, תום אהרון, אורנה בנאי, אילנה דיין, עמליה דואק, מיקי קם ועוד רבים וטובים. בתכנית הראשונה התארח גם נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס ז"ל. ימי שישי ב-21:30. מ-25.11.
 • דליק ווליניץ חוזר לערוץ הראשון עם תכנית הילדים והנוער האהובה "שמיניות באוויר". בתכנית יהיה לצדו הכלב אריק, מנכדיו של טוליפ – הכלב המקורי והאהוב שכיכב לצד דליק בתכנית האהובה משנות ה-80. דליק חוזר לאורחים (לילדים) שהתארחו בה בעבר ולנושאים שבהם עסקה. בין האורחים בתכנית: מילי אביטל, נתן דטנר, רותם אבוהב, צלילה רוז, יונתן מילר, יהלי סובול, לילך גליקסמן, אדם ויובל כספין. בכל מוצ"ש בשעה 19:00. מ-3.12.
 • "התכנית", דוקו דרמה בהובלת אילן רוזנפלד ואליאנה תדהר שסוקרת את מיטב תכניות הילדים של ערוץ הראשון, לדורותיו. בתכנית יוצגו קטעים מתכניות הילדים מכל השנים וכן שחזורים של פינות ושירים הזכורים מהעבר. מוצ"ש 26.11 בשעה 19:00.
 • פסטיבל "כשהיינו ילדים" בו יצביעו וידרגו צופי הערוץ הראשון את תכנית הילדים האהובה עליהם מכל הזמנים, תכנית הנוער האהובה, הכוכב/הכוכבת האהובים ושיר הנושא האהוב ביותר מכל תכניות הילדים והנוער לדורותיהן בערוץ הראשון. את הספיישל ינחו מיכאל אלוני ומיכל ינאי וישתתפו ילדי הג'וניור אירוויזיון, דפנה דקל, ריקי גל, ילדי בית הספר למוסיקה, איחוד של להקת צעירי תל אביב, ישראל גוריון, אילי גורנשטיין, שירה וילנסקי, דון לני גבאי, נדב אבקסיס ועוד. – ימי שישי ב-19:00. מ-18.11.
 • ספיישל מוסיקאלי חגיגי יביא למסך את הרגעים הגדולים של פסטיבלי הזמר והפזמון. אמנים ותיקים לצד אמנים עכשוויים יבצעו את השירים המיתולוגיים מפעם בשחזור נוסטלגי לאחת מאבני הדרך המשמעותיות בדברי הימים של המוסיקה הישראלית. בהנחיית מיקי קם וליאון רוזנברג ובהשתתפות אדר גולד, אילנית, חדווה עמרני, חובי סטאר, לירן דנינו, מיי פיינגולד, נסרין קדרי, סקסטה,  פאר טסי,  רבקה זהר ולירון לב. יום שני 29.12 בשעה 21:00.
 • הערוץ הראשון מצדיע למנצח שיר מזמור – פסטיבל הזמר המזרחי משנות ה-70 וה-80 עם ביצועים ממרגשים ללהיטי הפסטיבל מכל הזמנים. בהשתתפות: מרגול, דקלון וסגיב כהן, נסרין קדרי, הפרויקט של רביבו, עידן יניב, רון שובל, נופר סלמאן, איתי לוי, מורן מזור, אתי ביטון ועוד. במהלך המופע, יוענק אות מפעל חיים ליוסף בן ישראל, מייסד הפסטיבל והאיש שסלל את הדרך של המוסיקה המזרחית אל לב הקונצנזוס הישראלי. המזרחי  יום שני 22.12 בשעה 21:00.
 • "זה הסוד שלי" האהובה והזכורה לטוב תחודש ותעמוד בסימן הצדעה לערוץ הראשון ולנוסטלגיה ישראלית. בכל תכנית ישתתפו שני קומיקאים פאנליסטים המוכרים כיום, ביניהם סלוצקי ודומינגז, גיל קופטש, יאיר ניצני ועוד, אליהם יתווסף פאנליסט שלישי מהעבר של התכנית, כמו טוביה צפיר, יגאל שילון, יורם ארבל, דורי בן זאב ועוד. כדי לפצח את הסודות יעמדו לרשותם "מרגע הישמע הגונג – 3 דקות ושלושים שאלות" וכל הסודות יהיו קשורים בהיסטוריה של הערוץ הראשון. התכנית עלתה לאוויר לראשונה ב- 1976 והנחה אותה מלך הבידור הישראלי של אותם ימים, אורי זוהר, אבל כעבור חודשים ספורים, בעקבות תהליך החזרה שלו בתשובה, החליף אותו הכוכב הצעיר שפרץ ב"ניקוי ראש", טוביה צפיר. בדיוק 40 שנה אחרי השידור הראשון של התכנית בשחור לבן, ייכנס לנעליים הגדולות של שניהם, הסטנדאפיסט והכותב אבי נוסבאום. ראשון עד חמישי ב 19:30 תכנית ראשונה ב-16.12.
 • "איזו דרמה", סדרת תכניות מיוחדת בהנחיית עמנואל הלפרין תסקור את העשייה של הערוץ בתחום הדרמות וסדרות הטלוויזיה המקוריות. הסדרה תעסוק בייחודיות היצירות, באופן בו השתקפה בהן החברה הישראלית, כיצד הן התקבלו והשפיעו על החברה ומה היו התגובות בקרב הקהל והמבקרים. בנוסף ידובר על ההתרחשויות מאחורי הקלעים של אותן הפקות – כיצד נבחרו הסרטים, אנקדוטות מהעשייה, סיפורים אישיים מרגשים ומצחיקים כאחד ועוד. בהשתתפות גילה אלמגור, עוזי פלד, ירון פריד, ליא קניג, ניסים דיין, מכרם חורי, רם לוי, גלית והבה שאשו, יונה אליאן, ירון לונדון, סביון ליברכט, מוטי שקלאר, אורי ברבש, ששון גבאי, כנרת טריפון, מרב מיכאלי, רותי בורנשטיין, מרב בטיטו, חי דוידוב ויהושע סובול. ימי חמישי ב-22:00. תכנית ראשונה ב-24.11
 • השף חיים כהן חוזר למקום ממנו הכל התחיל: "בחזרה לשום, פלפל ושמן זית" היא תכנית הצדעה ל"שום, פלפל ושמן זית". בתכנית החדשה יערוך כהן מסע דילוגים נוסטלגי מרגש בין אז לעכשיו, יבשל עם אורחים שהשתתפו בעונות קודמות מתכונים חדשים ומחודשים, ויארח אותם בתכנית שמצולמת במטבח של ביתו הפרטי לשיחה על חלוף הזמן, על חכמת חיים ועל הדרך שעשו מאז ועד היום ברמה האישית והמקצועית. בין אורחיו: אבי קושניר, קרין גורן, אורלי לוי- אבקסיס, איציק כהן, נורמן עיסא, יאיר ניצני, פבלו רוזנברג, הילה אלפרט ורן שמואלי. ימי שישי ב-19:30. מ-4.11
 • "פנס הקסם" בכיכובו של אילן פלד, שמתגייס לעבודה בארכיון רשות השידור. פלד מגלם את דמותה של אישה שעובדת כבר 40 שנה ברשות השידור ומופקדת על אוצר הסרטייה. "רשות הדיבוב", סדרת תכניות מקורית ושנונה ש"מתעללת" באוצר הארכיון הנהדר של הערוץ הראשון באמצעות דיבוב מחודש של בן חכים מהצמד "דיבוב מצחיק" לקטעים מוכרים ואהובים ששודרו בערוץ לאורך השנים. ימי שישי ב-22:30. מ-25.11.

מחלקת התעודה בערוץ הראשון תסכם 48 שנות עשייה עם שני פרויקטים מיוחדים:

 • "דוקומנטריסטים", סדרה בהפקת אריק ברנשטיין שמביאה את סיפורה של היצירה הדוקומנטרית בשידור הציבורי לאורך חמישה עשורים. . ימי רביעי ב-21:00. מ-7.12.
 • "רוח החופש" בהפקת עדו צוקרמן ועדו בהט שתעסוק בהיסטוריה של השידור הציבורי והמאבקים שאפיינו אותו לאורך השנים מתחילת שידורי הערוץ הראשון במצעד צה"ל בירושלים ב-1968 ועד להקמת תאגיד השידור הישראלי. בכל מוצ"ש ב-22:00. מ-17.12.
 • "היום זה אנחנו", בהפקתה של איטה גליקסברג, חושפת את התהליך שעברו עובדי רשות השידור בתקופת הפירוק – סיפור על מציאות שמשתנה כל העת המספק הצצה למערכות הפוליטיות והציבוריות במדינת ישראל. ימים ראשון, שני ושלישי 25-27.12 בשעה 22:00

שתי הפקות צפויות לעלות במסגרת שידורי המחלקה לתרבות יהודית בערוץ הראשון:

 • "פסוקו של יום" המיתולוגית, באדפטציה הומוריסטית: בפינה יוצג פסוק אחד ביום מהתנ"ך, אשר מתכתב עם אירועים, תכניות ותכנים היסטוריים בתולדות רשות השידור, ביניהם שידורי האירוויזיון, גביע אירופה, תשלומי האגרה, הסכם בר און-חברון, כלבוטק ועוד.
 • "צולם ביום חול", סדרה חדשה בהובלת נתן דטנר, המביאה אל המסך תמונת מצב עכשווית של התרבות והאמנות היהודית המתחדשת על רבדיה השונים: יהדות יוצרת, חיה, בועטת, ומעיזה הבודקת גבולות ומציבה יעדים, הכוללת יצירה יהודית המנסה לשלב את הישן עם החדש וליצור בריה חדשה המתמודדת עם אתגרי הדור והשעה. בכל פרק, מגיע דטנר למחוזות שונים, וחווה באופן בלתי אמצעי את השינויים התרבותיים המתרחשים במגוון תחומים: באמנות, בשירה ובמחול, בלימוד ובפמיניזם, בקולינריה, בשמירת השבת והחגים ובתפיסת היהדות, ופוגש את האנשים והנשים המתמודדים ועושים את השינוי בחיי הרוח שלהם ובחיי התרבות היהודית שלנו. בכל מוצ"ש ב-22:00. מ-19.11.
 • חטיבת החדשות של הערוץ הראשון תשדר את "מבטים", סדרת כתבות מיוחדות של בכירי העיתונאים שעבדו בחטיבה לאורך השנים, שחוזרים לאירוע מרכזי אותו סיקרו בתקופת עבודתם בערוץ הראשון. יום חמישי 8.12 ב-22:00 ויום שלישי 20.12 ב-22:00

לחזור לגור עם אמא RETOUR CHEZ MA MЀRE

האם הייתם חוזרים לחיות עם ההורים שלכם בגיל 40? סטפני חוזרת לגור עם אמה, היא נאלצת להתמודד עם דירה מחוממת יתר על המידה, להאזין לזמר פרנסיס קברל בלא הרף, להשתתף במשחקי "שבץ נא" אינסופיים, וכמובן, לשמוע את הערותיה החוזרות של האם והמלצותיה כיצד לנהל את חייה. כל אחת מהן צריכה לגלות סבלנות רבה מאוד, אבל יום אחד, כאשר שאר בני המשפחה מגיעים לארוחת ערב, נחשפים סודות משפחתיים, ואת השבר בעקבות זאת אין אפשרות למנוע. ברוכים הבאים למקום המסוכן ביותר בעולם –המשפחה.

בימוי: אריק לאבן  Eric Lavaine, שחקנים: סטפני: אלכסנדרה לאמי  Alexandra Lamy, ז'קלין: ז'וזיאן בלאסקו  Josiane Balasko, קרול: מתילד סנייה  Mathilde Siegner

צרפת 2016, 90 דקות, צרפתית, תרגום לעברית ולאנגלית

הסרט יוצג מתאריך 24 בנובמבר 2016 בסינמטק תל אביב, קולנוע כוכב רמת השרון ובכל רחבי הארץ. הפצה בישראל קולנוע חדש.
לצפייה בטיזר:

פני האנושות Human

בעקבות ההצלחה העולמית של הסרט "בית" אותו ראו מיליוני אנשים ברחבי העולם יצא הבמאי עטור הפרסים יאן ארטוס ברטראן, לצלם את סרטו החדש "פני האנושות". הסרט הינו אסופת סיפורים ודימויים מן העולם המציעים התבוננות מיוחדת על המהות של להיות בן אנוש. דרך סיפורים מלאי אהבה ומלאי עושר אנושי המשולבים בסיפורים של שנאה ושל אלימות, הסרט מעמת אותנו עם האחר תוך שהוא מציב מראה לחיינו אנו. מסיפורים על חיי יום יום לסיפורים על חיים שלא יאמנו, המפגשים הללו מאפשרים לנו להישיר מבט על עצמנו ולהגדיר בעיני עצמנו מי אנחנו. הם חושפים בפנינו את הצד האפל בחיינו וגם את הצדדים האציליים בנו, ומגלים לנו אילו מהצדדים הם בעלי אופי אוניברסלי. כדור הארץ נחשף בצורה מרהיבה דרך צילומי אוויר שכמותם לא נראו עד כה. התוצאה יחד עם המוסיקה המקורית הסוחפת היא שיר הלל ליופיו של העולם. "פני האנושות" היא יצירה מורכבת המחבקת את המין האנושי ומאירה את המשמעות של עצם קיומנו לצד השפעתנו על העולם סביבנו.

בין הזמרים שקולם נשמע בפס הקול, רביד כחלני, יוסו נדור, דיונה, אסיף עלי חאן ועוד.

בימוי: יאן ארטוס ברטראן  Yann Arthus-Bertrand, מוסיקה מקורית: ארמנד עמר   Armand Amar, צילום: סטפן עזוז, ברונו קוזה   Stéphane Azouze, Bruno Cusa

131 דקות, צרפת 2015 במבחר שפות בתרגום לעברית. הפצה בישראל סרטי נחשון.
החל מתאריך 19.11 בהקרנות מיוחדות בסינמטק תל אביב ובבתי הקולנוע הנבחרים.

בסיוע צוות גדול של מתרגמים, עיתונאים, צלמים ואנשי קול תיעד ברטרן במשך שלוש שנים סיפורים אנושיים מהחיים של 2020 נשים וגברים מ- 60 ארצות וב- 63 שפות. הסיפורים האישיים המרגשים והאישיים נארגים בצילומי אוויר מרהיבים המציעים מבט אחר וביקורתי על החיים על פני כדור הארץ. זהו מסע מעורר השראה המאיר בצורה מרתקת את חיי האנושות כיום. הסרט מעורר דיון נוקב על משמעות הקיום, ועל יכולתם של האנשים לפעול למען שינוי חברתי וסביבתי.

באתר הסרט ניתן לראות קטעים מהסרט, צילומים וסיפורים מאחורי הקלעים <<<

הדרמה 'רגליים קרות' חוזרת רק ב-yes! בקטגורית yesLONDON

רגלים קרות (צילום יח"צ YES)
רגלים קרות (צילום יח"צ YES)

הדרמה הקומית הבריטית, 'רגליים קרות', חוזרת לטלוויזיה לאחר 13 שנה מאז הסתיימה העונה החמישית שלה, ותשודר בישראל רק ב-yes! החל מ-9.11 במלואה ובחינם ב-yes LONDON וב-yesVOD. הבשורה על חזרת הסדרה הפכה לנושא החם ביותר בקרב מעריצים ברשתות החברתיות בבריטניה, ועקפה בין היתר את היקף השיח על הסרט החדש בסדרת 'ברידג'יט ג'ונס'. עבור מי שלא צפה בעונות הקודמות, או מבקש לחזור אליהן, תעלה yes את כל חמש העונות הקודמות לקטגורית yesLONDON.

'רגליים קרות', שהזניקה את הקריירה של השחקן המוערך, ג'יימס נאסביט, עקבה אחר חייהם של שישה גברים ונשים ממנצ'סטר, שבתה בתחילת שנות האלפיים את ליבם של מעריצים רבים ברחבי העולם, והגדירה דור שלם של 'בני שלושים ומשהו'. כששניים מהזוגות בסדרה נפרדו, ודמותה של רייצ'ל הלכה לעולמה, החליטה רשת ITV  הבריטית לסיים את הסדרה. עתה מחזיר לחיינו מייק בולן, היוצר והתסריטאי הראשי של 'רגליים קרות', את  דמויותיהם של אדם (ג'יימס נאסביט), פיט, (ג'ון תומפסון), ג'ני (פיי ריפלי) קרן (הרמיוני האריסון) ודיוויד (רוברט בטהרסט). הם מבוגרים יותר, בסוף שנות הארבעים ותחילת החמישים לחייהם, ומחזיקים עדיין בשאיפות וחלומות רבים. הם גם הורים לילדים מתבגרים, שמהווים דמויות מרכזיות בעונה החדשה.

תיאטרון ובמה

שרון דנון עם "למקרה שלא אהיה בסביבה" של אביגיל גרץ

המחזה "למקרה שלא אהיה בסביבה" נכתב על פי כתביה וחייה של יעל שמחה פזואלו ז"ל. יעל הייתה רווקה תל-אביבית חכמה ומוכשרת, אקדמאית, פסיכולוגית קלינית על סף פריצת דרך מקצועית. ויום אחד גילתה שהיא חולה בסרטן השד.
באורח פלא, הגילוי שעורר בה פחד מוות נוראי, לא דיכא אותה אלא סקרן אותה.
תוך כדי ההתמודדות עם המחלה, הכירה בן זוג, ילדה בת, כתבה, חיפשה מזור למחלתה והפכה למורה למדיטציה ולאישה שמחה ושלמה יותר.

שם ההצגה לקוח מתוך יצירה שהיא עבדה עליה, תכננה לכתוב מילון מונחים לבתה בת החמש וקראה לו ״למקרה שלא אהיה בסביבה". בהצגה היא יוצרת מתנת פרידה ייחודית לבתה. מתנה מלאת שמחה וחיים לה ולצופים הנחשפים לחייה החד פעמיים של יעל.

"למקרה שלא אהיה בסביבה" היא הצגת יחיד שעלתה בהצלחה רבה במסגרת- מרכז הבמה-פסטיבל ישראל בירושלים, יוני 2016 ובימים אלו מציגה בצוותא בתל אביב.

יום שלישי, 15.11 בשעה: 19:00 והצגה נוספת בשעה: 21:00 באולם צוותא בתל אביב.

(משך ההצגה כשעה ועשר דק'). מחיר: 50 ₪ הזמנת בטל' קופת צוותא: 03-6950156

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון עם הרקוויאם של ורדי

המקהלה הלאומית של לטביה (צילום יח"צ חו"ל)
המקהלה הלאומית של לטביה (צילום יח"צ חו"ל)

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון תבצע בקונצרט השלישי שלה בעונה את הרקוויאם של ורדי. הקונצרט יתקיים בת"א (14.11), רחובות (15.11) ובראשל"צ (16.11, 19.11). על הקונצרט ינצח האסטוני אנדרס מוסטונן. ארבעה סולנים ישתתפו בביצוע היצירה: אסטה קרישיונייטה (סופרן), מוניקה ליב (אלט), אלחנדרו אסקובר (טנור) וגנאדי בזובנקוב (בס). בנוסף, יתארחו שתי מקהלות: המקהלה הלאומית של לטביה ומקהלת עמק חפר. קול המוסיקה תשדר בשידור ישיר את הקונצרט בת"א.

"הרקוויאם של ורדי נוגן לראשונה, לפני כ-140 שנה, בכנסיית סן מרקו בונציה." אומר אריאל כהן, מנכ"ל התזמורת. "עם השנים, הוא הפך ליצירה המקהלתית המבוצעת ביותר באולמות הקונצרטים, יחד עם הרקוויאם של מוצארט. אפילו האסירים במחנה הריכוז טרזיינשטאט ביצעו את הרקוויאם 16 פעמים בין השנים 1943-1944, למרות התנאים האיומים. הרקוויאם של ורדי סוער, מיוסר, מפחיד, תיאטרלי ומרהיב. יש הטוענים שזוהי אולי "האופרה" הגדולה ביותר שכתב ורדי אי פעם."

קונצרט מס' 3 בסדרה הסימפונית, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון עם אנדרס מוסטונן מנצח Andres Mustonen (אסטוניה), אסטה קרישיונייטה סופרן Asta Krikšciūnaite (ליטא), מוניקה אוולין-ליב, אלט Monika-Evelin Liiv – Mezzo Soprano (אסטוניה), אלחנדרו אסקובר, טנור Alejandro Escobar – tenor (קולומביה), גנאדי בזובנקוב, בס Gennadi Bezubenkov (רוסיה), מקהלת המדינה הלטבית Latvian State Choir, מקהלת עמק חפר (מנצח: שמעון לבטוב(.

תל אביב, המשכן לאמנויות הבמה, בית האופרה 14.11 יום ב' בשעה 20:00 (שידור ישיר בקול המוסיקה). רחובות, בית העם 15.11 יום ג' בשעה 20:30, ראשון לציון, היכל מאיר ניצן לאמנויות הבמה 16.11 יום ד בשעה 20:30 וגם 19.11 מוצ"ש בשעה 20:30.

כרטיסים בטל': 03-9484840

האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים מגיעה לת"א עם JAM'd – ג'אז מהאקדמיה

יוראי אורון (צילום פיטר ויט)
יוראי אורון (צילום פיטר ויט)

מיטב אמני הג'אז הישראליים יופיעו על במה אחת במופע מיוחד של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים: "Jam'd – ג'אז מהאקדמיה". המופע יתקיים ביום שישי 18.11 בבית היוצר של אקו"ם בנמל ת"א. על במה אחת יעמדו: אלי דג'יברי, יובל כהן, אילן סאלם, רוני הולן, אלברט בגר, יוראי אורון, יקי לוי וקטיה סובול. לצדם יופיעו סטודנטים ובוגרים של האקדמיה במופע שהכנסותיו מוקדשות למלגות לסטודנטים מצטיינים במחלקה לביצוע ג'אז באקדמיה.
במופע ישולבו סטנדרטים מוכרים לצד מוסיקה שחוברה במיוחד לערב זה, אימפרוביזציות ברמה הגבוהה ביותר, דואטים ייחודיים, רביעיות שטרם הופיעו יחד ואנסמבלים גדולים והכול ביצירתיות גדולה שהיא לב ליבו של הג'אז.

בתוכנית האמנותית: קטע פתיחה – רית'ם, עם שישייה שאף פעם לא ניגנה ביחד: יוראי אורון (בס), רוני הולן (תופים), קטיה טובול (פסנתר), יובל כהן (סקסופון), אילן סאלם (חליל), אביאור רוקח (חצוצרה); דואט ראשון אי פעם של יובל כהן וקטיה טובול; שני קטעי דואו ראשונים אי פעם של אלברט בגר (סקסופון) ויקי לוי (תופים) בקומפוזיציה מיוחדת לערב זה המבוססת על הנטייה לג'אז חופשי. יצירות אחרות יבוצעו על ידי משתתפים אחרים בעיבודים חדשים. כל המשתתפים יופיעו ביחד בקטע מסכם, בהתאם למסורת הג'אז של נגינה משותפת וג'אם סשן.

JAM'd – ג'אז מהאקדמיה האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים מגיעה לת"א למופע ג'אז מיוחד ביום שישי 18.11. פתיחת דלתות: 14:00. תחילת המופע: 14:30. בית היוצר של אקו"ם, נמל ת"א. כרטיסים: 350 ₪. להזמנות: [email protected] או ב:054-7334480.
כל הכנסות המופע מוקדשות למלגות לסטודנטים מצטיינים במחלקה לביצוע ג'אז באקדמיה.

עונה חדשה באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים

רון רגב (צילום רינת הלון)
רון רגב (צילום רינת הלון)

"סונטות" – סדרת הקונצרטים החדשה באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים לעונת 2016-2017, תחל ב-23.11. העונה ה-18 בסדרות הקונצרטים באקדמיה תוקדש לסונטות. במפגשים יבוצעו מבחר יצירות מוכרות ואהובות כמו גם תגליות רעננות.

בין היצירות שיבוצעו: מבחר סונטות לפסנתר של היידן, מוצרט, בטהובן, שוברט, שומאן, ברהמס, ברטוק ופרוקופייב, יצירות קאמריות של באך, מוצרט, בטהובן, מנדלסון, ברהמס, צ'ייקובסקי, דביוסי וברטוק, יצירות ווקאליות ומקהלתיות ממיטב הרפרטואר וקונצרט מיוחד של שירי ארץ ישראל.

את היצירות יבצעו אמנים מהאקדמיה ומחוצה לה, מהארץ ומחו"ל, ובהם: המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה בניצוח סטנלי ספרבר, הכנרים אייל קלס וגלעד הילדסהיים, אורחים מהאקדמיה ע"ש ליסט בבודפשט, חמישיית כלי הנשיפה "תל אביב", הנגנים הקאמריים של מנהטן, הזמרים אנה שפיץ וגיא פלץ ועוד.

המפגשים בסדרות הקונצרטים באקדמיה מלווים בהנחיה של מיטב אנשי סגל האקדמיה ובהם: פרופ' מנחם ויזנברג, פרופ' מיכאל וולפה, פרופ' יהואש הירשברג ואחרים.

הקונצרט הראשון בסדרה יתקיים ב-23.11 ונושאו הוא: סונטה הונגרית. בקונצרט זה יבוצעו: אימפרוביזציות לפסנתר על שירי איכרים הונגריים אופ' 20 מאת ברטוק, סונטה מס' 2 לכינור ולפסנתר מאת ברטוק, רפסודיה הונגרית מאת ליסט ומחולות הונגריים לארבע ידיים מאת ברהמס. ינגנו: אייל קלס (כינור), גרגיי קובאץ' (פסנתר) וד"ר רון רגב (פסנתר). המרצים: ד"ר רון רגב, פרופ' גיורגי נאדור ופרופ' פאל ריכטר. המפגש ה-12 והאחרון בסדרה יתקיים ב 14.6.

הסדרה בימי רביעי ב- 20:00 באולם וייז, קמפוס אדמונד ספרא, גבעת רם. לרכישת מנוי וכרטיסים: רינתיה נסים   052-3836601 , לפרטים נוספים: חנה אנגלרד   02-6759907

קונצרט לכל המשפחה עם דואו הטובות הישראלי

דואו הטובות הישראלי (צילום יח"צ)
דואו הטובות הישראלי (צילום יח"צ)

למרות גודלה הרב, הטובה יודעת גם להפיק מנגינות עדינות ושקטות, זאת בצד מנגינות קצביות ושמחות. אביטל הנדלר וחיים מזר – דואו הטובות הישראלי – הם נגני טובה מהמובילים בארץ. יחד הם יוצרים מופע קסום המלמד על מלחינים, על מוסיקה וכמובן על הכלי- הטובה.
אביטל הנדלר מנגניות הטובה הבודדות בעולם והיחידה בישראל. בילדותה נאמר לה שהטובה היא כלי נגינה של "בנים", אך אביטל התאהבה בכלי. קולו המלודי והמתמשך דיבר אל ליבה, והיא מצאה בו רכות. "צליל הטובה עוזר לילדיי להירדם", היא אומרת. כאם לארבעה ילדים בגילאי 2-10 היא אוהבת במיוחד לתקשר עם ילדים והורים ושמחה לחשוף בפניהם את הכלי המיוחד.
בין היצירות שינוגנו: הכל זהב- סשה ארגוב, עיבוד מיכה דיוויס, דמעות של מלאכים, יוני רכטר עיבוד מיכה דייויס, מחרוזת שירי דיסני, עיבוד רביב לייבזירר, הנפח ההרמוני מאת הנדל – עיבוד מייק פורבס, פרק ראשון מתוך קונצ'רטו לשני כינורות מאת באך, המינסטרלים מאת דביוסי  עיבוד מיכה דיוויס וסיפורים ,הדגמות ועוד שלל הפתעות….
קונסבטוריון שטריקר, אולם רן ברון, רחוב לואי מרשל 25 (פינת שטריקר) תל-אביב
יום שבת 26.11.16 בשעה 16:00 כרטיסים בטל': 03-7316561.

בלט "היספניקו" מניו יורק בהיכל אמנויות הבמה הרצליה

להקת בלט היספניקו ( ( Hispanico מניו יורק מגיעה לראשונה לישראל לפתיחת עונת המחול  2016-17 של היכל אמנויות הבמה בהרצליה. הלהקה תופיע בהיכל בין התאריכים 26-23 בנובמבר 2016 ובהמשך מה- 28 בנובמבר ועד ה-1 בדצמבר בבאר-שבע, ירושליים,  חיפה ומודיעין .

סדרת המחול של היכל אמנויות הבמה בהרצליה  היא מהמצליחות בארץ ובעונה זו היא רושמת  שיא של 1700 מנויים. הסדרה מתייחדת במופעי מחול בלעדיים המגיעים מחו"ל ביוזמת ההיכל, לצד הופעות של הלהקות והיוצרים מהבולטים בישראל.

מאז היווסדו של בלט היספניקו בשנת 1970 ע״י טינה ראמירז בניו יורק, משקף הרפרטואר שלו מגוון ריקודי ומוזיקלי המשתנה ללא הרף בשל ההשפעה ההדדית בין המהגרים הלטיניים וההיספניים ממדינות הדוברות ספרדית לבין התרבות האמריקאית בה הם יוצרים.

בארה"ב, הלהקה נחשבת למקבילה של בלט אלווין איילי למגזר ההיספני-לטיני:  ״בלט היספניקו הוא מעין  עמית לטיני ללהקת אלווין איילי, להקה השואבת וחוגגת מסורת אתנית אך אינה מוגבלת על ידה.  מגוון ריקודי מסנוור המבוצע בצורה מרהיבה… תענוג מתחילתו ועד סופו!״  (הבוסטון גלוב)

14 רקדני הלהקה יבצעו בישראל את היצירות הבאות:

 • "הנשיקה"  El Beso – מחול השופע בהומור המציג וריאציות וסיטואציות על ״נשיקות״.
 • "קבור אותי בעמידה"  Bury me standing – יצירה לקטעי מוזיקת פלמנקו, בולרו וכליזמר יהודי, בהשראת צועני שבט ה״רומה״ שנחשבים לצאצאי היהודים אנוסי ספרד אשר ברחו לאיטליה.
 • "דנסון"  Danzón – להיט שנוצר ב 2015 וזכה 4 פעמים בפרס ה- Grammy. היצירה מבוססת על ריקוד עממי אפרו-קובני ומקצב ה״סון״ בעיבוד ג'אז קצבי.
 • "סומברריסימו"  Sombrerisimo – יצירה ל 6 גברים ומתייחסת לעולמו הסוריאליסטי של הצייר הבלגי רנה מאגריט (ציור הגבר במגבעת) ובה היא מביעה בהומור את הגבריות הלטינית בהומור.
 • "סורטיחס" Sortijas – דואט מאת קאייטנו סוטו מהבולטים בכוריאוגרפים הספרדיים הפועלים כיום באירופה ובארה״ב. לשיר מאת הזמרת האמריקאית להסה דה סלה.
 • "מועדון הוואנה" Havana Club – דיוקן של הוואנה המפוארת בשנות ה-50  בשיא הפופולריות של המוזיקה וחיי הלילה בקובה.

היכל אמנויות הבמה הרצליה  – ז'בוטינסקי 15 הרצליה. 23/11/16 רביעי 20:30, 24/11/16 חמישי  20:30, 25/11/16 שישי 13:00, 26/11/16 מוצ"ש  21:00 כרטיסים-1-700-70-29-29 ובאתר<<<

 
- פרסומת -

 

משכן אמנויות הבמה באר שבע  28/11/16  שני 20:30, כרטיסים: 08-6266400  , שלוחה 1 ובאתר <<< 

תיאטרון ירושלים  29/11/16, שלישי 20:30 כרטיסים: *6226 ובאתר <<< www.bimot.co.il

היכל התרבות מודיעין 30/11/13 , רביעי 20:30 כרטיסים: 08-9737333  ובאתר <<<

אודיטוריום חיפה 1/12/16 חמישי 20:30 כרטיסים: 04-8338888 ובאתר <<<

מרכז מחול שלם עם שבוע המחול הבינלאומי 2016

מחול שלםשבוע המחול הבינלאומי 2016 מיסודו של מרכז מחול שלם בירושלים יארח זו השנה הרביעית ברציפות למעלה מ-100 אמנים, יוצרים ומנהלי מרכזי מחול ופסטיבלים מהעולם במטרה לקדם את ירושלים כמרחב מחול בינלאומי ולייצא תרבות ישראלית איכותית ועכשווית למיטב הפסטיבלים הבינלאומיים בתחום המחול.

שבוע המחול ייפתח בתחרות הכוריאוגרפיה הבינלאומית, בהשתתפות יוצרים מישראל, יפן, איטליה, טייוואן, קוריאה.  בהמשך יוצגו מופעי מחול רבים במסגרת 'פסטיבל מחול שלם' ויצירות מקור מהארץ ומהעולם.  המופעים יוצגו בפני עשרות מנהלי פסטיבלי מחול מרחבי העולם.

במסגרת הקשרים שנרקמו לאורך השנים יוצגו השנה מספר שיתופי פעולה של יוצרים

ישראליים וזרים:   Sibiu Performing Arts Market- Romania, Lucky Trimmer- Berlin, Germany, L1 association- Hungary ZAWIROWANIA dance -Warsaw, Poland.

בין היוצרים שישתתפו השנה בתחרות הכוריאוגרפיה הבינלאומית: Martini   Andrea – איטליה;  B.dance,  Po-Cheng Tsai – טיוואן;   Sayuri Iimori , Yuki Nishiyama – יפן; Young-hyun Choi  – קוריאה; רוני חדש, רביד אברבנל – ישראל.

יוצרים ישראלים  שיציגו הפקות מקור בבכורה: עידו תדמור ודניאל אבראו (ספרד) בערב משותף, תמי ורונן יצחקי, אסנת קלנר, עפרה אידל, אנאבל דביר, דויד מרקס ועדו פדר בשיתוף פרנסיסקו קמצ׳ו ותמר שלף ואלישבע רזווג ורבקה לוי, דרור ליברמן ו Kazuyo Shionoiri.

היוצרים אשר יציגו עבודות קיימות: נדר רוסנו, איריס ארז, שמאל פיטס בשיתוף תום לב, מעיין ליבמן- שרון ויערה ניראל, גיל קרר, אורי לנקינסקי ומיכל חרסונסקי , איילה פרנקל, אריאל כהן בשיתוף  נבו רומנו ושני גרנות.

במסגרת שבוע המחול הבינלאומי יתקיימו אירועים מיוחדים:

 • ערב מחול לנשים בלבד: מופעי מחול של יוצרות המשלבות בין עולם הדת ועולם המחול העכשווי.
 • תכניות מחול מיוחדות למען הקהילה: במהלך שבוע המחול יוצגו לקהל: 'אנסמבל גולד', קבוצת המחול של מרכז מחול שלם לגילאי 50 ומעלה, בהנחיית שלומי ביטון אשר חזרה זה עתה מסיור הופעות בפרייבורג וכן תכנית Art Club לנערות יהודיות וערביות בהנחיית עמנואלה עמיחי
 • תערוכה וסדנת צילום ייחודית מאת צלם המחול הבינלאומי Vojtěch Brtnický בשיתוף המכון הצ׳כי ופסטיבל הצילום הבינלאומי בישראל.

פרטים נוספים וכרטיסים באתר <<< במייל <<< ובטל': 053-3358210

תעופה

כנס התעופה האזרחית של מכון פישר ופאנל מנכ"לי חברות התעופה הישראליות

מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, רשות התעופה האזרחית (רת"א) ורשות שדות התעופה (רש"ת) יקיימו ביום רביעי, ה-16 בנובמבר, את הכנס הבינלאומי השנתי לתעופה האזרחית, בהשתתפות בכירים מתחום התעופה בארץ ובעולם. דברי הפתיחה בכנס יינתנו על ידי ח"כ ישראל כץ, שר התחבורה והבטיחות בדרכים ויואל פלדשו, ראש רשות התעופה האזרחית.

 • המושב הראשון בכנס, שיתמקד באוטומציה בתעופה – בראשותו של נשיא ומנכ"ל קבוצת ארקיע, ניר דגן – ייפתח בנקודת מבט לעתיד על ידי מייקל סיננט, סגן נשיא, חטיבת פיתוח המוצר, מטוסים אזרחיים, בחברת בואינג ועל ידי דוד שביט, טייס ניסוי בתעשייה האווירית. המושב יינעל בהרצאתו של קברניט רוני זהר, מנהל צי 737 באלעל אודות אתגרי הדרכה ונהלי תפעול (SOP) לצוותי האוויר.
 • המושב השני ידון במגמות והאתגרים בתחום הפיקוח והבקרה, בהובלתו של אודי ברעוז, סמנכ"ל מבצעים ברש"ת. אורי שלוש, מנכ"ל חברת IATAS, יציג פתרונות ואוטומציה למגדלי פיקוח ושדות תעופה. אסף בן מיכאל, מנהל חטיבת תעבורה אווירית וטל לנדאו, מנהל יחידת בקרה צפון ברש"ת יציגו את ההיבטים השונים בניהול תעבורה אווירית בשמיים רווי משתמשים. גד רגב, ראש אגף מטה ברת"א יפרט ויעדכן אודות השיפורים והשינויים שנעשו בשיתוף הפעולה עם יורוקונטרול כחלק מהסכם חדש שנחתם לאחרונה. חלקו השני של המושב יתמקד בסקירות אודות תחום הרחפנים במדינת ישראל, על ידי בני דוידור, ראש מחלקת כטמ"מ ברת"א וכן אודות תחום התשתיות האוויריות והקרקעיות, שיינתנו על ידי מוטי שמואלי, ראש אגף תשתיות תעופתיות ברת"א ואודי ברעוז, סמנכ"ל מבצעים ברש"ת ויינעל בדבר יו"ר איגוד הפקחים, רונן גולד.
 • מושב הנעילה של הכנס יארח פאנל מנכ"לים מיוחד, בראשותו של גיורא רום, מנהל רת"א לשעבר, שיתמקד בנושא השמיים הפתוחים, השפעותיו על חברות התעופה הישראליות והמגמות העתידיות בתעופה הישראלית. בפאנל ישתתפו דוד מיימון, נשיא ומנכ"ל אל על, ניר דגן, נשיא ומנכ"ל קבוצת ארקיע, אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר ודייויד אובראיין, מנהל מסחר בחברת Ryanair.

תוכנית הכנס המלאה והעדכנית באתר <<< 

אייר אירופה עם מבצעי מחיר לרוכשים עד 20 לנובמבר

חברת התעופה הספרדית – אייר אירופה,  הודיעה הבוקר על מחירים חסרי תקדים לנוסעים בכל המחלקות לכל היעדים אליה היא טסה באירופה, ארה"ב, ודרום ומרכז אמריקה למקדימים להזמין.

טיסה מישראל למדריד תעלה החל מ-250$ , איביזה ויעדים נוספים בספרד החל מ-350$, הוואנה החל מ- 719$ סאו פאולו החל מ- 739$, ,בואנוס איירס החל מ- 790$, בוגוטה החל מ- 770$, מיאמי החל מ- 772$, קאנקון החל מ- 1069$ , כל המחירים כוללים מיסים.

המחירים תקפים ליציאות לאמריקה הלטינית וארה"ב עד ה-30 ביוני 2017, ולספרד ואירופה ליציאות עד 31 במרץ 2017 . לרוכשים עד ה- 20.11 למחלקת העסקים, תחול הנחה שבין 10%-15% מהמחיר הרגיל.

בטיסות הטרנס אטלנטיות יוכלו להנות הנוסעים מחיבור ל WiFi לאורך כל הטיסה וכן מתפריט עשיר ומגוון הכולל אוכל אורגני ובריאותי,  נוסעי מחלקת העסקים יהנו גם מכסאות הנפתחים למיטה.

אייר אירופה מפעילה כיום ארבע טיסות שבועיות בין תל אביב – למדריד ומשם בטיסות המשך נוחות בתוך ספרד, לאירופה, לארה"ב ולדרום ומרכז אמריקה.

אייר אירופה מיוצגת בישראל על ידי טל תעופה .

אוסטריאן איירליינס עם יעדים אקזוטיים בלוח הטיסות של חורף 2017

אוסטריאן איירליינס
אוסטריאן איירליינס

בעונת החורף הקרובה תציע אוסטריאן איירליינס ללקוחותיה מגוון רחב של 107 יעדים ב-56 מדינות. חברת התעופה הלאומית של אוסטריה מגבירה את התמקדותה ביעדים תיירותיים בחודשי החורף. לדוגמה, החברה תפעיל מטוס בואינג 767 לטיסה שבועית ליעד החדש הוואנה שבקובה, אליו אוסטריאן החלה לטוס ב-25 באוקטובר 2016. בנוסף, מציעה החברה עד שתי טיסות המשך מדי שבוע למלדיביים ומאוריציוס. לוח הטיסות החורפי כולל גם טיסה שבועית לקולומבו שבסרילנקה ושתי טיסות שבועיות למרקש. בדרך זו תציע החברה ללקוחותיה בעונת התיירות החורפית מבחר רחב של יעדים שטופי שמש.

לחובבי אסיה מציעה אוסטריאן שני יעדים חדשים: הונג-קונג ושנחאי. יחד עם בייג'ינג, בנגקוק ומאלה, מדובר ב-6 יעדים באסיה הנהנים מטיסות ישירות מוינה. בנוסף, תמשיך להפעיל אוסטריאן טיסות ל-5 יעדים בצפון אמריקה: ניו-יורק, שיקגו, מיאמי, וושינגטון וטורונטו. בקריביים חוזרת חברת התעופה לטוס להוואנה שבקובה ובאפריקה ובמזרח התיכון היא מציעה חמישה יעדים בכל אזור.

בנוסף ליעדים החדשים, אוסטריאן איירליינס מרחיבה גם את היצע הטיסות בין אוסטריה לגרמניה ומציעה 4 טיסות שבועיות נוספות להמבורג ולדיסלדורף בלוח הטיסות של חורף 2016/17. אוסטריאן מפעילה 17 טיסות בשבוע להמבורג ועד 18 טיסות שבועיות לדיסלדורף. בסך הכל מציעה חברת התעופה האוסטרית עד 293טיסות שבועיות בין אוסטריה לגרמניה, מתוכן 115 טיסות מהפרובינציות הפדרליות של אוסטריה ו-178 ממרכזה בשדה התעופה של וינה.

בחורף הקרוב תציע אוסטריאן גם טיסות ל-35 יעדים במזרח אירופה, בהם שני יעדים ברוסיה (מוסקבה וקרסנודר), 4 יעדים באוקראינה (קייב, דניפרופטרובסק, לבוב ואודסה). בנוסף, מפעילה אוסטריאן טיסות לבוקרשט, יאסי וסיביו ברומניה, זאת לצד טיסות לקלוז' ברומניה בטיסת קוד משותף עם שותפתה, טארום.

היינאן איירליינס עם טיסה שבועית רביעית לבייג'ין

חברת התעופה הסינית היינאן איירליינס, שהחלה לטוס בקו בייג'ין-תל אביב באפריל השנה, מגדילה את הקיבולת שלה, והחלה לטוס 4 טיסות שבועיות מתל אביב לבייג'ין, בימים ראשון, שני, שלישי וחמישי.

בכנס סוכני נסיעות לרגל הכרזת הטיסה הרביעית, אמר מנכ"ל היינאן איירליינס ישראל, לי ליאנג, שהתפוסה בקו היא גבוהה, בין 80 ל-90 אחוזים. מטה החברה בסין שבע רצון "ואפילו מופתע" מתוצאות הפעילות בחצי השנה הראשונה. לדבריו, חלה עליה במספר הישראלים שטסים לסין בחברה הסינית. ב-2017 ייפתח קו טיסות חדשת מתל אביב, כנראה לשנגחאי.

היינאן איירליינס היא חלק מקבוצת העסקים הסינית הענקית HNA, שבבעלותה בין היתר עשר חברות תעופה, נוסף לעסקים רבים אחרים. היינאן איירליינס גדלה "בקצב מסחרר", מסרו נציגיה בתל אביב, ובאחרונה השיקה טיסות מסין למנצ'סטר, קלגרי, סידני, מלבורן, טוקיו, לאס וגאס וכן ל-90 יעדים בתוך סין.

בטיסות לישראל מוגש אוכל כשר, ונוסעי מחלקת  העסקים יכולים ליהנות משרות לימוזינות מהבית או מהמלון לנמל התעופה, בנתב"ג ובבייג'ין. החברה מציעה מחיר השקה מיוחד לטיסה הרביעית הראשונה ב-7 בחודש, – 399 דולר לטיסה הלוך ושוס במחלקת תיירים, כולל מיסים והיטלים. המחיר הרגיל לבייג'ין בחורף עד סוף מארס 2017 הוא החל מ-470 דולר הלוך ושוב במחלקת תיירים.

היינאן איירליינס מפעילה צי מטוסים  צעיר, ובקו לתל אביב המטוס הוא איירבוס A330, שבו 30 מושבים במחלקת עסקים ו-252 במחלקת תיירים. לחברה תכנית נוסע מתמיד.

מנהלי החברה בישראל בישרו כי החל ב-11 בנובמבר יוכלו ישראלים להנפיק בשגרירות סין בתל אביב ויזה לסין שתהיה תקפה לעשר שנים. היינאן איירליינס מיוצגת בישראל על ידי הסניף ישראלי של DISCOVER THE WORLD.

תיירות

AVR  מבית תלמה תיירות עם חבילות קריסמס וסילבסטר

Glühwein יין חם בשווקי כריסטמס (צילום דני בר)
Glühwein יין חם בשווקי כריסטמס (צילום דני בר)

החל מה-20/11 אירופה לובשת חג, ירידי הכריסטמס מרקט המתקיימים בערים רבות באירופה מהווים חוויה בלתי רגילה למטייל, הנהנה מאווירה חגיגית ומיוחדת ולעיתים גם מהופעות רחוב ואירועים מקומיים. בנוסף, חגיגות ואירועי סוף השנה האזרחית מהוות אטרקציה לתייר הישראלי, רחובות מקושטים, מסיבות מושקעות וקניות משתלמות.

לקראת חגיגות הקריסמס והסילבסטר ברחבי העולם, חברתAVR  מבית תלמה נסיעות ותיירות יוצאת עם מגוון חבילות נופש ומבצעים אטרקטיביים.

חגיגות הקריסמס מרקט

 • ברלין, 26-30/11 ,4 לילות כולל טיסות וארוחת בוקר ,החל מ-450$
 • וינה,  25-28/11, 3 לילות בסוף שבוע כולל טיסות ארוחת בוקר ,החל מ-550$
 • רומא ,7-10/12, 3 לילות בסוף שבוע כולל טיסות וארוחת בוקר, החל מ-560$

סילבסטר

 • וינה , 28/12-1/1, 4  לילות כולל טיסות אלאל וארוחת בוקר החל מ-870$
 • ברלין, 28/12-1/1, 4 לילות כולל טיסות אלעל וארוחת בוקר החל מ-940 $ (מלון ABBA)
 • ורשה, 28/12-1/1, 4 לילות כולל טיסות אלעל וארוחת בוקר החל מ-730$
 • פראג, 28/12-1/1, 4 לילות כולל טיסות אל על וארוחת בוקר  החל מ-910$

המחיר לנוסע – מינימום 2 נוסעים בחדר ולא כוללים מס תיירות מקומי.

וולדורף אסטוריה ירושלים שוב המלון הטוב ביותר במזרח התיכון

בכל שנה עורך מגזין התיירות היוקרתי בעולם 'Condé Nast Traveller' תחרות לבחירת בתי המלון הטובים בעולם. השנה השתתפו בדירוג 300 אלף מטיילים שדירגו 7394 מלונות מרחבי העולם. המדרגים העניקו למלון 'וולדורף אסטוריה' הירושלמי את הציון הכמעט מושלם-  97.05 מתוך 100. בקטגוריית המזרח התיכון נבחר מלון וולדורף אסטוריה בירושלים כמלון הטוב ביותר במזרח התיכון.

מלון וולדורף אסטוריה בירושלים, אשר נבנה על יסודותיו של מלון היוקרה המפורסם- מלון הפאלאס  שבעיר, נחשב לפרויקט המלונאי היקר ביותר בישראל עם עלות השקעה של כ- 150 מיליון דולר. במלון, אשר הינו מלון היוקרה הבינלאומי היחידי בירושלים, 226 חדרים, מתוכם 29 סוויטות, אולם נשפים מפואר, חדרי ישיבות משוכללים, מסעדות גורמה ואזורי ישיבה מעוצבים.     .

תערוכות ואמנות

גלריה חלל בגן העיר ת"א עם "יוצרים את היצר" – מגדר ומין בתרבות הישראלית

ללא שם של יפתח שביט
יפתח שביט, ללא שם 2016, הדפסה דיגיטלית

המיניות והמגדר עומדים במרכזה של תערוכה קבוצתית חדשה המציגה מגוון איורים, צילומים ויצירות פיסול בגלריית חלל בגן העיר תל אביב. התערוכה "יוצרים את היצר" – מגדר ומין בתרבות הישראלית, שתיפתח ביום חמישי, 10.11.2016, מבקשת להדגים את האפשרויות האינסופיות העומדות בעולם שבו המגדר יוצא מגדר המוגדר, והמיניות חוגגת את עצמה על שלל אופניה.

בימינו, המגדר האנושי אינו דיכוטומי. הוא פלואידי, זורם עם קשת של גוונים – נשים המגדירות את עצמן מחדש ברמה הפיזית והתרבותית, ומשנות את התנהגותן לכזו הנתפסת מבחינה חברתית כגברית; גברים הבוחרים להשיל מעצמם כל מאפיין גברי תרבותי, עוטים על גופם קימורים, והפנייה אליהם נעשית בלשון נקבה בלבד. קביעת הג'נדר (המגדר) לא עוד מבוססת על איברי המין. הג'נדר נקבע בזהות ובהזדהות מבפנים, ומובע החוצה. הג'נדר נולד מתוך היחס של האני הפנימי עם העולם הסובב אותו, ומהביטויים החברתיים שנגלים בקונטקסט התרבותי שלו.

הג'נדר הסבוך והמגוון של המין האנושי, ביחד עם המיניות הטבועה בנו, יוצרים עולם ססגוני וצבעוני עם אפשרויות אינסופיות לביטוי של מיניות האדם. ביטוי שלא בא לשם הפרובוקציה, אלא לשם ההוויה של מיניות שקיימת ואינה מתנצלת.

אמנים משתתפים: אופל פורן, אורית טישמן, אילן מויאל, ברק שרון, בתיה גזית, דבורה חצור, דורון גל, דימה מוגילבסקי, דינה זייפר, הרמן גבריאל וורטמן, ורד רוזן, ורדה שמאי, זאב זינרייך, חיים לוי, יהושע פרונט, יעל שביט, יפתח שביט, ירדנה ויסוקר, ירון קנפו, משה שילה, נדי בטלמי, נחמה באר, נילי קשאני, סיגל מילר, עדה בהט, ענת וייזלמן, ענת וייס, ענת יוגב, קובי צרפתי, קמיל דניאל וורטמן, רחל עוזיאל, שלמה פינטו, שמוליק יעקבי, שרגא אדי ושרון בן יהודה.

אוצרים: איציק נבון ואיקי שובל. התערוכה בהפקת "עמותת אמני ישראל מתאגדים".

גלרית "חלל" לאמנות ותרבות, גן העיר תל אביב (קומת המזרקה, צמוד לסטימצקי).

שעות הביקור בתערוכה: ימים א'-ה', בשעות 13:00-19:00. יום ו' בשעות 10:00-13:00. פתיחת התערוכה: חמישי, 10.11.2016 בשעה 20:00. נעילה: 4.12.16.

מוזיאון המדע עם 'לעוף עם הרוח'

צילום אבי חיון
צילום אבי חיון

לרגל הסתיו הקרב, מזמין אתכם מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים ליהנות מאירועי 'לעוף עם הרוח'. שפע של פעילויות מרתקות סביב נושא הרוח: סדנאות בנייה למגוון גילאים, הדגמות מדעיות ומוצגים אינטראקטיבים הפועלים באמצעות כח הרוח ביניהם:

 • 'נישא על הרוח' – שולחן אוויר המציג בפני המבקרים אתגר משעשע של בניית מסלול מכשולים דרכו יש להניע סירות קלות על גבי זרמי אוויר המגיעים מכיוונים שונים.
 • 'הכח לרחף' מפוח שולחני גדול הכולל תעלת רוח והמאפשר בנייה של מבנים מרחפים במגוון גדלים וצורות ולאורך זמן, אתגר משעשע לכל בני המשפחה!
 • משגר מטוסי נייר המבקרים יוכלו  לעצב, לקפל ולבנות מודלים שונים של מטוסי נייר ולאחר מכן לנסות להעיפם.
 • 'סערת רוחות' – סביבת פעילות מהנה לכל בני המשפחה בה אפשר להתנסות וליהנות, בסערה בין זרמי אוויר בעוצמות שונות ושבשבות שונות העשויות מגלגלי אופניים תוצב בחצר הכניסה למוזיאון.
 • 'כח הרוח' – הדגמה מדעית משעשעת

האם אפשר לראות את הרוח? ומדוע היא מעיפה הכל?

במהלך ימות השבוע  וסופי שבוע מוזמנים המבקרים להשתתף בהדגמה מדעית משעשעת:

האם אפשר לראות את הרוח? כיצד יורים בעזרת הרוח? ומדוע היא מעיפה הכל? הדגמה המציגה כיצד יורים טבעות עשן, מעיפים "כדור פורח" בעזרת מצנם ואיך אפשר לירות מטח של נייר טואלט!

וכמובן את החוויה אפשר גם לקחת הביתה בסדנת בניה.

 • 'בלון-סילון' – רחפת, רכבל ומכונית. הורים וילדים מוזמנים להשתתף בסדנת בנייה ברוח תנועת ,MAKE וממציאים מכונות פשוטות המונעות בעזרת בלון מנופח. מתאים לכל גיל. בסיום הסדנה מוזמנים המשתתפים לקחת הביתה את היצירות.
 • 'ענקים קטנים' – סרט טבע מרהיב מבית היוצר של ה-BBC, אודות שני יצורים זעירים בטבע המתמודדים עם כוחות חזקים מהם. על סנאי זעיר המתגורר ביערות העתיקים של דרום אמריקה וכדי לשרוד את החורף הקשה צריך לאגור מלאי של בלוטים ולשמור עליהם מפני הזוממים לקחת אותם ממנו… ועל עכבר מדברי זעיר המתגורר במדבר סונורה שבמערב הפרוע של אמריקה, הנועז מבין ארבעה עכברונים אחים שנמשך לצאת למרחב הפראי, ואין לו שמץ של מושג על הסכנות האורבות לו (בתשלום נוסף – 10 ₪)

אירועים מיוחדים לכל המשפחה במהלך חודש נובמבר:

 • ב-10.11 יצויין ברחבי העולם היום הבינלאומי הראשון למוזיאוני ומרכזי מדע והשנה בסימן קיימות גלובלית. ביום זה עלות כניסה למוזיאון בין השעות 16:00-18:00 היא 10 ₪ בלבד.
 • 24.11.16   שוקולד, קקאו ומה שביניהם: סדנת שוקולד ייחודית בין השעות 16:00 – 18:00 כחלק מאירועי המיזם מסעדות פתוחות, שיתקיים השנה לראשונה בישראל, תתקיים במוזיאון סדנת שוקולד להורים וילדים. הסדנה תכלול  סיור מודרך בתערוכת 'שדות המחר' עם הסבר על צמח הקקאו ותוצריו המגוונים, סדנת בנייה לילדים 'שתיל-פתיל' ו-60 דק' סדנת שוקולד ייחודית להורים ולילדים מלווה בשוקולטיירית מקצועית, בה ייהנו הילדים והמבוגרים מהכנת פרלינים, מוס שוקולד ולקינוח שוקו חם.

פרטים נוספים באתר מוזיאון המדע (הרישום לאירוע באמצעות אתר 'מסעדות פתוחות').  שעות פתיחה: א'  סגור ; ב' – ה' 10:00 – 18:00 ; ו'  10:00 – 14:00 ; שבת  10:00 –  16:00   מחירים: ילדים עד גיל 5 – חינם. ילד  מעל גיל 5 /מבוגר  45 ₪. כרטיס משפחתי (הורים וכל ילדיהם או סבים וכל נכדיהם) 160 ₪ הנחות: מחזיקי כרטיס תושב 'ירושלמי', חיילים, כוחות הביטחון, נכים, גמלאים, מועדוני לקוחות. פרטים נוספים באתר <<< ובטל': 02-6544888

שנקר בניין עלית עם טליה סידי: חיים פגיעים

פועלה הקצר אך האינטנסיבי של טליה סידי התרחש במשך כמעט עשור, בין 1997 כשסיימה את לימודיה בבצלאל עד לפטירתה ב־2006, כשהיא בת 35 בלבד. חשיבות יצירתה שנעה בין חשיפה בוטה לריסון מהודק, בין שבריריות לזיקוק, מבחינה צורנית ורעיונית, טמונה במהלך המדויק והסוער שאפיין אותה ובאופי המקבילה שהציבה באמנות המקומית לאמנות הבינלאומית של אותה תקופה. סידי למדה בבצלאל, הציגה תערוכות יחיד בגלריה מרי פאוזי ובגלריה זומר, ולאחר מותה נערכה תערוכה מקיפה של עבודותיה בסדנאות האמנים בתל אביב.

יצירתה של סידי שמשלבת ציור, צילום ועיבוד דיגיטלי, לצד עבודה עם חומרים תעשייתים כמו טפטים ופלקסיגלס, מפגישה בין גישה מודרניסטית מחמירה ובין ביטויים פוסט־מודרניסטיים של נרטיביות פיגורטיבית. היא מייצרת ריזום של פרספקטיבות, מנוכרות ורגשיות, טראומתיות ומלאות תשוקה, מחרידות ומלאות יופי. הבנת המציאות הכאוטית של סוף שנות ה־90 ותחילת שנות ה־2000, של פיגועים וסכסוך פוליטי שמסרב להגיע לפתרונו, אל מול החיים – העוצמה שבהם, הייאוש שבהם – הייתה אפשרית על פי סידי רק על ידי אמנות שיוצרת רשת אין־סופית של נקודות הכרעה, של מובנים, של התייחסויות, אמנות שיוצרת הפרדה של "יש" מתוך היש. התערוכה הנערכת בעשור למותה מציגה מכלול של עבודותיה מאוספים פרטים ומאוסף המשפחה.

בית עלית ז'בוטינסקי 8, רמת גן שעות פתיחה: א- ה' 10:00-13:00, 17:00-20:00, יום שישי 9:30-13:30. התערוכה תנעל ביום שישי, 18 בנובמבר, 2016.

מאיר טאטי ואייל אסולין עם שופוני יא נאס

שופוני - מאיר טאטי
שופוני – מאיר טאטי

התערוכה שופוני יא נאס מציגה זה לצד זה שני פרויקטים חדשים של האמנים מאיר טאטי ואייל אסולין. במרכז התערוכה עומדות שתי מכוניות יוקרה, ב.מ.וו ורולס רויס, מכוניות שהן הרבה יותר מאמצעי תחבורה. מותגי יוקרה עמוסים בסמליות שדרכן ניתן לבחון, למדוד ולהגדיר גבריות.

היסטוריית הקשר בין גבריות לכלי רכב מגיעה כבר מימי פסי הייצור הראשונים למכוניות בתחילת המאה ה-20. למן ההתחלה מכוניות היו סממן של יוקרה ופנאי, בעיקר לבני המעמד הגבוה שיכל היה להרשות אותן לעצמו. הבדלי המעמדות בין גברים ונשים בתחילת המאה ה-20 יצרו קשר הדוק בין גבריות לטכנולוגיות חדשות בכלל, ובין גבריות לכלי רכב בפרט.

התערוכה "שופוני יא נאס" (מערבית: תראו אותי!) מבקשת לבחון את ההיגיון המערבי לפיו כלי הרכב הוא אמצעי של הפרט להצגת עצמו בפני העולם הסובב אותו, מדד לבחינת שוויו. פנטזיה גברית מושכת ומאיימת כאחד המאגדת בתוכה את הרצון הבלתי נלאה להיות מוקף במוצרים הנכונים , סמלים המבטיחים מעמד חברתי.

 • מאיר טאטי | שופוני יא נאס: עבודת הווידאו החדשה של האמן מאיר טאטי ״שופוני יא נאס״ היא שיאו של תהליך חקירת זהות גברית-מזרח-תיכונית עכשווית בן מספר שנים. במרכזה וידאו של גבר (הנגלה לצופה רק באמצעות תצלומי תקריב) הנוהג במכונית שחורה ומפוארת. חלונות הרכב כהים וסגורים, משמשים כמחסום לעוצמת הווליום של מוסיקה מזרחית המתנגנת ברכב.
 • אייל אסולין | דביר/ Ark: מכונית הרולס רויס היא קודש הקודשים של רכבי היוקרה בעולם, 5 רכבים מיוצרים בחודש בהתאמה אישית ללקוח. זהו סמל יוקרה מובהק לעושר ומפגן כוח קיצוני של הקפיטליזם.  עבודת המיצב החדשה של אסולין-  Ark, יצור כלאיים של ארון ברית ורולס רויס, מסמלת זהות גברית וולגרית מוחצנת עטופה בזהב כזו שמטרותיה העיקריות הינה עשיית עוד ועוד רווח. שתי חזיתות הרכב שבמרכז המיצב מורכבות האחת לאחוריה של השנייה (בדומה לרכב "הקומבינה" מהסרט הישראלי "קומפוט נעליים" יהודה ברקן, עזרא שם טוב). במרכז כל אחת משתי החזיתות נמצאת גרסה מוגדלת מוגזמת טבולה בזהב של ״אמילי״, הפסלון האייקוני שאותו ניתן למצוא בחזיתות מכוניות הרולס רויס, כשהיא מוגדלת ב-1600% מגודלה המקורי במכוניות הרולס רויס. הרכב עובר "שיפור עכשווי": הנמכת מתלים, קיצוץ גג, חישוקים של מירוצי רחוב ועוד.

משכן האמנים הרצליה רחוב יודפת 7 הרצליה. ימים ב׳ ו-ד׳ – 11:00-15:00, ימים ג׳ ו-ה׳ – 15:30-18:30 ויום ש׳שי – 10:00-13:00. הכניסה הינה ללא תשלום.

ספרים

מילון שקד – המילון האנציקלופדי למונחי יין

המילון האנציקלופדי למונחי יין של יעקב שקד
המילון האנציקלופדי למונחי יין של יעקב שקד

כשמו כן הוא, מילון שפת היין העברית. המילון מהווה תרומה מהותית ללשון העברית, לחיזוק מעמדה, להתחדשותה, להתפתחותה ולטיפוחה, כמו גם לתחום היין.

יש מקום להניח כי 'מילון שקד למונחי יין' הוא העבודה הגדולה, המקיפה והמעמיקה ביותר בתחום הלשון העברית בשנים האחרונות לשפת היין. פרסומו מהווה ככל הנראה את האירוע המשמעותי והמשפיע ביותר בתחום. העובדה כי יצירה מונומנטלית זאת היא מפעל יחיד, מעצימה זאת עוד יותר.

המילון מקרב את הבריות אל שפת היין הנכונה. הוא מביא את שפת היין – על עומקה ורוחבה – אל שפת גביעו של כל קורא עברית, ומנגיש אותה לכל. הוא גם מכניס סדר ואחידות בשפת היין העברית, ממלא בה חוסרים, חללים ופרצות, ומביא על תיקונן טעויות ופירכות המרבבות אותה.

מילון שקד "מדבר" עברית עכשווית ונגישה. עם זאת, ניכרת בו העדפה מתקנת למלים ולמונחים מן התנ"ך והמקורות, במקומות בם הדבר מתאים או מתבקש. יש מונחי יין רבים, נכונים, יפים ויאים במקורותינו. התנ"ך והמקורות – סלע קיום השפה העברית בת ימינו – הינם ייחודיים לשפה העברית, בהיותם לנו מסגרת התייחסות, שאנו יכולים לשאוב ממנה, להסתמך עליה, להסיק ממנה, להתייחס אליה, ולצטט ממנה.

'מילון שקד – המילון האנציקלופדי למונחי יין' הוא ספר בן 470 עמודי מילון, ובו אוצר ענק ועשיר של כ-1500 מונחי יין מוגדרים מילונית ומבוארים אנציקלופדית. במונחים שבמילון, 130 מילים ומונחי יין חדשים ומקוריים, שהיו חסרים בשפת היין העברית, או נחוצים בה, או מעשירים אותה. עוד במילון ארבע אותיות חדשות בעברית, להגאים שאינם קיימים כיום בשפתנו. האותיות החדשות מאפשרות כתיבת מלים בעברית כך שהקורא והמדבר ידעו לקראן באופן הנכון ולהגותן כראוי.

'מילון שקד – המילון האנציקלופדי למונחי יין' מעודד ומקדם את שימור הלשון העברית כלשון הדיבור וכלשון התרבות במדינת ישראל, כמו גם את התפתחותה, שגשוגה, חיזוקה וטיפוחה.

כדרכם של מילונים טובים, יוסיף גם מילון שקד לתרום את תרומתו המבורכת ללשון העברית ולשפת היין במשך שנים רבות, אף דורות.

Bh,I krfua t, vnhkui ברשת 'דרך היין', בחנויות רשת 'משקאות הטורקי', ב'ספיישל ריזרב', 'המלון הסקוטי', בחנויות הספרים 'רובינזון', 'מילתא' ו'פורת ספרים', במרכזי המבקרים של יקבים נבחרים, בהם 'בן חיים', 'ברבדו', 'בנימינה', 'יקב אסף', 'יקב רקנאטי', 'אמפורה', 'פסגות', 'עמק האלה', 'רמת הגולן', 'בזלת הגולן', 'ויתקין', 'צרעה', בחנות הסיגרים והיין 'לה קאזה דל סיגר', ועוד. וגם ישירות מהמחבר בטלפון 050-4494490.

הארי פוטר והילד המקולל חלקים ראשון ושני

הארי פוטרמעולם לא היה קל להיות הארי פוטר, ובוודאי לא קל להיות הארי פוטר המבוגר, נשוי ואב לשלושה ילדים בגיל בית הספר, עם אינספור שעות נוספות בעבודה במשרד הקסמים.

בעוד הארי מתמודד עם העבר הרודף אותו, בנו הצעיר, אַלְבּוּס, כורע תחת עול המורשת המשפחתית. כאשר העבר וההווה נפגשים בנסיבות הרות גורל, האב והבן לומדים אמת לא נוחה: לפעמים האופל בא מכיוונים לא צפויים.

הארי פוטר והילד המקולל הוא מחזה חדש מאת ג'ק ת'ורן, על בסיס סיפור מקורי חדש מאת ג'יי. קיי. רולינג, ג'ון טיפאני וג'ק ת'ורן. זהו הסיפור השמיני של הארי פוטר, והראשון שמוצג על במה, והוא מוגש לקוראים ברחבי העולם מייד אחרי הבכורה העולמית של ההצגה בווסט-אנד בלונדון ב-30 ביולי 2016.

המחזה הארי פוטר והילד המקולל  הופק בידי סוניה פרידמן הפקות, קולין קלנדר והפקות תיאטרון הארי פוטר.

ג'יי. קיי. רולינג כתבה את שבעת ספרי הארי פוטר; שלושה ספרונים נלווים שפורסמו במקור למטרות צדקה; את כיסא פנוי, רומן למבוגרים; ובשם-העט רוברט גלבּריית היא  המחברת של סדרת הבלש קורמורן סטרייק. ג'יי. קיי. רולינג כותבת עכשיו את תסריט הבכורה שלה ומפיקה את סרט הקולנוע חיות הפלא והיכן למצוא אותן, הצפוי להגיע לבתי הקולנוע בנובמבר  2016, ומייד לאחר מכן לחנויות הספרים.

ג'ק ת'ורן כותב לתיאטרון, לקולנוע, לטלוויזיה ולרדיו. הוא כתב, בין היתר, את המחזות Hope ו-Let the Right One In, את תסריטי הקולנוע War Book ו-The Scouting Book for Boys, ואת התסריטים לסרטי הטלוויזיה זוכי פרסי באפט"א Don't Take My Baby, The Fades ו- .This is England בימים אלה הוא מעבד את הטרילוגיה חומריו האפלים מאת פיליפ פולמן עבור הבי-בי-סי.

ג'ון טיפאני זכה בפרסים רבים על עבודות בימוי בווסט-אנד ובברודוויי, ובהן Once, ביבר הזכוכית, מקבת, הבקכות, Let the Right One In ו-Black Watch. הוא חבר הנהלת תיאטרון הרוֹיאל קוֹרט ושימש חבר הנהלה בתיאטרון הלאומי של סקוטלנד בשנים 2012-2005.

הארי פוטר והילד המקולל 412 עמודים. מחיר: 118 ש"ח עיצוב העטיפה העברית: סטודיו פיני חמו.

מיכל כהן- חי עם "זמן שמים"

וירג'יניה וולף אמרה שכל אישה צריכה "חדר משלה", אבל לנשים רבות אין מרחב כזה. מיכל כהן-חי אומרת שכל אישה צריכה ויכולה שתהיה לה מחברת משלה כדי לחיות את חייה תוך דיוק המסע והגשמת חלומותיה. הספר " זמן שמים" של מיכל כהן חי  הוא הזמנה למרחב של הקשבה ומודעות לכל אישה באשר היא. הוא מציע חיבור לזמנים לתחנות ומצבים בחיי אישה כמו: ילדות, זוגיות, היריון, אימהות, ילדים.  בספר " זמן שמים" ישנה התבוננות, נוכחות, שאלות הנחיות וכלים שיעזרו לכל אישה להתחבר לעצמה, לזמן ולמקום ולא לתת לדברים לעבור לידה, לייצר שקט שיאפשר לקול האמיתי להישמע  שיזמין יצירתיות בחיים ויאפשר לפעול מתוך עוצמה נשית , הספר משלב קטעים מהיומן האישי של מיכל ומ"הזמן שמים" הפרטי שלה.

מיכל כהן חי – אני "זוכרת את עצמי, ילדה קטנה, יושבת במרפסת ומניחה למחשבות שלי לשוט כמו העננים. משהו פנימי דף אותי אל מרחבי ההתבוננות והשקט. למדתי להרים עיניים ולהסתכל למעלה. למדתי לעשות זמן שמים. היו  זמנים ששכחתי אבל כשהחיים שלי התפרקו, זמן שמים הציל אותי ועזר לי לגייס כוחות, להתמודד ולגלות בתוכי מרחבים של שקט, של עוצמה נשית, של אמונה ושל תקווה".

החיים של מיכל כהן-חי נשמעים כמו מסע בלתי אפשרי. מיכל אם לארבעה כתבה את ספר הילדים המיתולוגי "תפילילה" יחד עם מאיה חנוך ב2003 .  בנסיבות הגורל איבדה את בעלה לפני כשלוש וחצי שנים   אירוע משמעותי ששינה את חייה והביא אותה לכתיבה יומיומית של "זמן שמים". מתוך הדברים שנכתבו והעבודה עם נשים רבות ומתוך ההתבוננות, ההתמודדות האישית והמקצועית עם ניסיונות וקשיים אספה כלים לכתיבת המדריך השלם לתרגול רגשי ורוחני לנשים. במדריך מציגה מיכל חיבור לבינה יהודית, דיוק והשראה למסע החד פעמי והמופלא – שלך לכל אישה באשר היא.

זהו ספר נוסף מהספריה של "מדיה 10" <<< 

 

כתיבת תגובה