חדש על המדף של דני בר 16/2020

חדשות וחידושים של אחרי סגר חגי תשרי ||| מוצרים חדשים להמתיק ולהתנחם ||| אפליקציות וטכנולוגיה ||| מוצרים חדשים לילדים ומבוגרים ||| בואינג, תחבורה ציבורית ומרצדס ||| מוצרים חדשים טכנולוגיות ולמידה ||| לשאר החידושים והחדשות בהמשך…

זמן הקורונה Corona Time

Boeing-UV-Flight-Deck (Photo by Paul Weatherman-Boeing

בואינג עם רישיון ייצור לHealthe  למוט להשמדת וירוסים וחיידקים במטוסים

בואינג רשמה יחד עם חברת Healthe מפלורידה, רישיון פטנט וטכנולוגיה, במסגרתו חברת Healthe תייצר מוט אולטרה סגול (UV), המיועד לחיטוי חללי פנים של מטוסים. בואינג תכננה ופיתחה את מוט האולטרה הסגול כחלק מיוזמת הנסיעות הבטוחות (CTI) של החברה לתמוך בלקוחות ולשפר את בטיחותם ורווחתם של הנוסעים והצוותים במהלך מגפת ה-COVID-19.

"מוט האולטרה הסגול מתוכנן בצורה כך שיהיה יעיל יותר ממכשירים דומים. הוא מחטא במהירות משטחים במטוס ומחזק עוד יותר שכבות הגנה אחרות עבור הנוסעים והצוות", אמר מייק דילניי (Mike Delaney), שמוביל את יוזמת הנסיעות הבטוחות (CTI) של בואינג. בואינג עבדה במשך שישה חודשים בהפיכת הרעיון למודל עבודה, וחברת Healthe ייקחו כעת את האב-טיפוס הזה ויהפכו אותו לזמין בעולם.

חברת Healthe תייצר ותפיץ את המוט המסחרי, ותסייע לחברות תעופה וחברות פוטנציאליות אחרות להילחם בנגיף הקורונה. הטכנולוגיה יכולה להיות זמינה לחברות תעופה כבר בסוף הסתיו. המכשיר הוא תוספת לאמצעי חיטוי והגנה שכבר קיימים, הכוללים שימוש במסנני אוויר יעילים במיוחד, הלוכדים למעלה מ-99.9% מהחלקיקים ומונעים מהם לחזור לחלל המטוס.

אייב מוריס Abe Morris, יו"ר חברת Healthe, אמר: "אנו גאים לסייע לבואינג בזמן שהם עובדים עם חברות התעופה השותפות שלהם בכדי לשפר את מאמצי החיטוי במטוסים בתא הנוסעים. פתרון זה יכול להועיל גם לבתי ספר, בתי חולים, משרדים, ובכל מקום אליו מגיעים פתוגניים. כאשר אנו מגדילים את הפריסה של פתרונות האור החדישים שלנו UVC ו- Far-UVC 22במגזרים רבים, מוט האולטרה הסגול יהיה כלי חזק נוסף בארסנל החיטוי בהגנת הנוסעים מפני התפשטות נגיפים מזיקים".

מוט האולטרה הסגול משתמש באור 222 nanometer UVC. מחקרים מראים כי  222 nanometer UVC משבית את הפתוגניים ביעילות.

באמצעות המכשיר הנייד שמזכיר מזוודת נשיאה, הצוותים יכולים להעביר אור אולטרה סגול על משטחים נגועים כך שכל מקום אליו מגיע האור יחוטא. מוט האולטרה הסגול יעיל במיוחד בחללים קטנים יותר ויכול לחטא את תא הטייס בפחות מ -15 דקות.

כחלק מיוזמת הנסיעות הבטוחות (CTI), בואינג ביקשה לקבל משוב ממספר מקורות בתעשייה, שסייעו באימות מהיר של טכנולוגיה זו. חברת Etihad Airways הייתה הראשונה שהעריכה את המכשיר, ומוט האולטרה הסגול הודגם במטוס Etihad 787-10 ecoDemonstrator ב-21 באוגוסט.

המשימה של יוזמת הנסיעות הבטוחות של בואינג היא להיות מובילה במאמץ העולמי לספק לנוסעים ולצוות חווית נסיעה בטוחה, בריאה ויעילה.

קבוצת לופטהנזה עם החזר כספי ללקוחות שטיסתם בוטלה – יותר מ-3.2 מיליארד אירו

מטוסי קבוצת לופטהנזה (צילום יח"צ חו"ל)

מתחילת הקורונה, חברות התעופה של קבוצת לופטהנזה החזירו מעל 3.2 מיליארד אירו ליותר מ- 7.3 מיליון לקוחות. מספר הכרטיסים שעוד ממתינים להחזר צנח לכ-650 אלף עסקאות בשווי של פחות    מ-300 מיליון אירו, זאת למרות הצורך לבטל טיסות נוספות לקראת לוח הטיסות של חורף 2021-2020.

מגבלות הכניסה למדינות השונות משתנות כל העת ומאלצות את חברות התעופה של הקבוצה לשנות את לוחות הזמנים שוב ושוב, דבר המוביל לביטולי טיסות בלתי נמנעים. בקשות ההחזר מטופלות במהירות האפשרית ולכן מספר הבקשות הפתוחות ימשיך לרדת בשבועות הקרובים.

קבוצת לופטהנזה פועלת באופן רציף ואינטנסיבי להאצת הטיפול בבקשות ההחזר. לשם כך היא יזמה צעדים רבים. לדוגמה, עובדים רבים ממחלקות אחרות הועברו למרכזי שירות הלקוחות לטובת הטיפול בהחזרים. כמו כן, מספר נותני השירות במרכזי שירות הלקוחות הוגדל פי שלושה ובמחלקות המטפלות בסוכנויות הנסיעות הכמות אף הוגדלה פי ארבעה. צעדים אלה מאפשרים לקבוצה להגיע לטיפול שיא של 1,700 בקשות החזר בשעה.

בנוסף, לקוחות יכולים גם לשנות את כרטיסי הטיסה שלהם באופן גמיש. הקבוצה מציעה לנוסעים שטיסתם בוטלה ומעוניינים לשמור את הכרטיס לנסיעה עתידית, מספר אפשרויות לשינוי הטיסה, ללא תשלום דמי שינוי, כאשר מועד ההמראה החדש יהיה עד ה-31.12.2021. נוסעים אשר רוכשים כרטיסי טיסה חדשים, עד ה-31 בדצמבר 2020, נהנים מן האפשרות לשנות את טיסתם ללא דמי שינוי, מספר רב של פעמים, ללא קשר למועד ההמראה. האפשרות לכרטוס מחדש תקפה לכל יעדי הקבוצה ברחבי העולם ובכל המחלקות.

מד"א עם תוכנית נאמני קורונה

נוכח העלייה בגל התחלואה בנגיף הקורונה, מכריז ארגון מגן דוד אדום על מיזם "נאמני קורונה", במסגרתו קוראים בארגון לציבור ללמוד את דרכי הפעולה של הנגיף וכיצד ניתן לגדוע את שרשרת ההדבקה בקרב משפחתם, חבריהם, מקום העבודה, הלימודים ועוד. בנוסף הוכשרו מתנדבי נוער של הארגון לסייע בקטיעת שרשרת ההדבקה ע"י חלוקת מסכות והסברה לציבור הרחב, ניהול יומן אישי ונקיטת אחריות יתרה.

"במסגרת המיזם כל אחד ואחת נקרא להיכנס לאתר מד"א וללמוד ללא עלות בקורס מתוקשב וקצר על נגיף הקורונה ועל דרכי ההתמודדות לגדיעת שרשרת ההדבקה מנגיף הקורונה ולהתנהגות בטוחה שכוללת ניהול יומן אישי שיהווה אמצעי מקדים לחקירה האפידמיולוגית במקרה של הדבקה." מסביר סמנכ"ל קהילה במד"א ד"ר אלי יפה "בנוסף, יחלקו נאמני הקורונה הצעירים של מד"א מסכות לציבור ויסייעו בהסברה אודות המגפה ודרכי המניעה – מתוך מטרה להעלות את המודעות לציבור ולפעול למען שבירת מעגל ההדבקה."

במסגרת התוכנית, לומדים נאמני הקורונה החדשים אודות הנגיף בפירוט רב ואת דרכי ההדבקה וההימנעות, תוך מתן דגש על חשיבות המסכה והריחוק החברתי. הנאמנים ינהלו יומן אישי בו יתעדו את פגישותיהם במהלך 14 הימים האחרונים, במטרה לקטוע את מעגל ההדבקה ולצמצמם משמעותית את מקרי החשיפה לנגיף – במקרה של הידבקות.

כיום, במידה ואדם אינו חש בטוב הוא פונה לרופא, ממתין לתור, נשלח לבדיקת קורונה, ממתין לתוצאות ורק לאחר מכן, כשהתשובה חיובית והוא פגש בדרך עוד אנשים רבים – מתחילה החקירה האפידמיולוגית. היומן אותו מנהלים נאמני הקורונה בא כאמור במטרה לצמצם את מעגל ההדבקה, ובמידת הצורך יסייע לעדכן באופן מהיר, מידי ואפקטיבי את כל אותם אנשים להם נחשף החולה ב-14 הימים האחרונים.

בנוסף, עתידים "נאמני הקורונה" להדריך במסגרות חינוכיות ובימי קהילה לציבור, במטרה לספר אודות חשיבות ההקפדה על ההנחיות. בשלב הראשוני, נרתמו לפרויקט עשרות מתנדבי מד"א שמשמשים כמדריכי תו סגול אשר מסתובבים בקהילה וכאמור מחלקים מסכות לאזרחים שמסתובבים ללא מסכה ומסייעים בהעלאת המודעות לאמצעי הזהירות והסכנות.

עדי רענן (17), מתנדבת נוער ממרחב ירושלים של מד"א המשתתפת בפרויקט: "בתקופה האחרונה אנו מקיימים הרבה פעילויות, במטרה למנוע את מעגל ההדבקה בשיא הגל השני. אנחנו ללמוד על הנגיף ככל הניתן במטרה להעביר לציבור שבאופן טבעי מאוד לחוץ כמה שיותר ידע. אנחנו כאן כדי להסביר, להעלות את החשיבות ולסייע. גם אם אני לא נמצאת במשמרת באמבולנס ומצילה חיים ישירות – אני מרגישה שבאמצעות ההסברה אני עושה זו בדרך אחרת, ע"י שליחות, הדרכה והסברה. אנשים מקבלים בצורה יפה ומכובדת את השירות שלנו ונעזרים בנו, על מנת לקטוע את מעגל ההדבקה ולהיות בריאים יותר".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "ארגון מגן דוד אדום חרט על דגלו להילחם במניעת התפשטות נגיף הקורונה ולפעול למניעת שרשרת ההדבקה. יחד, יד ביד עם הציבור הרחב ותוך העלאת המודעות – נפעל כנגד נגיף הקורונה, במטרה להפחית באופן דרסטי את מספר ההדבקות".

פרטים נוספים על הפרויקט ניתן לקבל באתר מד"א…

ישראיר עם בג"צ על המשך מכירה של כרטיסים למדינות ירוקות

מטוס ישראייר שלום (צילום: סיוון פרג')

תמצית טענותיה של ישראיר:

 1. לפי סעיף 6(א)  לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו,  כל אדם חופשי לצאת מישראל. תקנות אלו פוגעות בחוק יסוד זה.
 2. האיסור אינו עולה בקנה אחד עם הוראות סעיף 4 לחוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה), תש"ף-2020, הקובע שהממשלה יכולה  להתקין תקנות המגבילות שהייה במרחב הציבורי ״אם שוכנעה כי הדבר דרוש לשם מניעת הדבקה בנגיף הקורונה בקרב הציבור וצמצום התפשטותו, צמצום היקף התחלואה או הגנה על אוכלוסיות בסיכון, והכול רק לתקופה ובמידה הדרושות לצורך השגת המטרות האמורות, לאחר שנשקלו חלופות להשגתן, הפגיעה בזכויות וההשפעות על המשק״.

* האיסור על טיסה מחוץ לישראל בתקופת הסגר אם כרטיס הטיסה נרכש אחרי 25.9.20 אינו דרוש למניעת הדבקה ולמניעת התפשטות הנגיף כאשר מדובר בטיסה למדינות ירוקות. יותר בעייתי להישאר בארץ, למרות כל המגבלות שהוטלו בתקופת הסגר, מאשר לשהות במדינה ירוקה;

* האיסור הוא גם לא במידה הדרושה. ניתן היה לאסור פתיחת טיסות נוספות בתקופת הסגר, אבל לאפשר למלא את הטיסות היוצאות, שאמורות להחזיר גם את הנוסעים שיוצאים ורוצים לחזור לישראל;

* לא נשקלה די הצורך הפגיעה בישראייר נוכח האיסור, הגורמת לנזק ישיר של מעל 2 מיליון דולר.

 1. הפגיעה בחופש העיסוק של ישראייר היא בניגוד לחוק יסוד חופש העיסוק, המחייב כי הפגיעה תהיה לתכלית ראויה ובמידה שאינה עולה על הנדרש. האיסור על רכישת כרטיסים, בניגוד לאיסור על הוספת טיסות יוצאות בתקופת הסגר, פוגע בישראייר במידה העולה על הנדרש.

המשרד המטפל בעתירה הינו קריספין, רובינשטיין, בלכר שוות׳ באמצעות עורכי הדין רועי בלכר וגיא זאבי. המשרד מטפל בהתנהלות החברה למול גורמי הממשלה השונים מתחילתו של המשבר.

פורד עם מוב-און – הפתרון החדש להתנייד בבטחה

בוגר תכנון תחבורה מאוניברסיטת סטפורדשייר, בריטניה, זכה בפרס עיצובים חדשים בניידות של פורד. הוא פיתח פתרון ייחודי שיכול לעזור לאנשים – ובמיוחד לאנשים עם מוגבלות בניידות – להתנייד בבטחה תוך הקפדה על ריחוק חברתי.

הרעיון muvone שפותח על ידי מריוס לוכנר, נענה לאתגר שהציבה פורד לפתח רעיונות ופתרונות ניידות העוסקים בתרחישים המושפעים מהמגפה. הרעיון שלו,  שם דגש על ניידות פרטנית מאובטחת, המאפשרת לאנשים לנסוע לאן ומתי שהם רוצים בנוחות.

"משבר ה- COVID-19 השפיע רבות על חיינו, ושינה את אופן התנועה של אנשים וסחורות ויצר "נורמלי חדש" לכולם, אמר כריס המילטון, המעצב הראשי של פורד באירופה. "הדבר דורש רעיונות חדשים לאפליקציות, תכונות, עיצובים וניידות, בזמן שהרכב הוא מרחב פרטי מועדף ובריאות אישית חשובה מתמיד."

ל- muvone חלל פנים מינימליסטי עם משטחים שטוחים וחומרים קלים לניקוי, כך שניתן לחטא את הרכב בין נסיעות. נוחות הנגישות, שנועדה לאפשר הכללה חברתית גדולה יותר בזמן שאנשים עם מוגבלויות זקוקים לה ביותר, הופכת את המכונית למאוד מתאימה לאזרחים ותיקים ולאנשים עם מוגבלות בתנועה.

ככלי חכם לעולם חכם – כזה ששם את המיקוד בפרטיות ובביטחון הפרט  muvone הולמת את גישתה של פורד ששמה את הנוהג במרכז עם שפת עיצוב מסבירת פנים והתאמת שימוש בתשתית עירונית עכשווית.

תחבורה הציבורית עם מתכונת כמעט מלאה

במהלך ימי הסגר עמד מספר הנוסעים הממוצע ביום על כ-700 אלף, בהשוואה לכ-300 אלף נוסעים בתקופת הסגר הראשון. המשרד צופה כי מספר הנוסעים יגדל אחרי החג. לאור נתונים אלה, וכדי למנוע צפיפות-יתר באוטובוסים, החליטו במשרד התחבורה לתגבר את פעילות התחבורה הציבורית כבר בשבוע הבא.

לפי מתווה החזרה לשגרה, פועלים רוב הקווים העירוניים עד לשעה 20:00 בערב. ביום שלישי תערך הערכת מצב נוספת לאור החלטות הממשלה הצפויות. השינויים שיגובשו בהמשך להערכת המצב יפורסמו לציבור בהמשך. רוב הקווים הבינעירוניים יתוגברו ללוח זמנים מלא על פי אותו מתווה, אך לא יפעלו בסופי השבוע (שישי ומוצ"ש.(

גם מתווה הקוים הבינעירוניים יבחן בהערכת המצב שתערך ביום שלישי ושינויים , אם יהיו, יפורסמו בהמשך. קווים המשרתים מוסדות חינוך, אתרים דתיים ואזורי בילוי שאינם פעילים בימים אלה, יחזרו לפעילות לפי אישור החלטות הממשלה.

האוטובוסים ימשיכו לפעול בתפוסה מוגבלת של עד 50%, וכך גם מוניות השירות, הרכבת הקלה ורכבת ישראל. הנסיעה ברכבת ישראל תתאפשר רק באמצעות הזמנת שובר נסיעה מראש.

מזכירים לציבור לשמור על כללי הזהירות למניעת תחלואה, להקפיד על עטית מסיכה כל זמן השהות באוטובוס ובתחנה, ולשמור מרחק זה מזה

חדש על המדף

בנג'מיסימו עם שוקולד אורגני טבעוני בשילוב מזונות על

שוקולדי הפרימיום של בנג'מיסימו הם 100% טבעונים, אורגנים וטעימים להפליא. בתהליך היצור משתמשים ברכיבים האיכותיים ביותר, פולי קקאו מסחר הוגן הנרכשים ממשקים קטנים ומשפחתיים בניקרגואה, קולומביה ואקוודור. השווקולדים מכילים אחוז גבוהה של מוצקי קקאו בשילוב מזונות על  (superfoods).

Benjamissimo שוקולד (צילום יח"צ חו"ל)

מגוון שוקולדי הפרימיום של ביו בנג'מין בעלי הטעם העשיר והארומה הנפלאה:

 • שוקולד לבן אורגני עם מאצ’ה ולימון
 • שוקולד מריר אורגני עם שבבי קקאו 75% קקאו
 • שוקולד אורגני עם שקדים קלויים ותות עץ
 • שוקולד אורגני עם שקדים וקרמל מלוח
 • שוקולד אורגני מריר 70% קקאו עם צ’יה ואשכוליות
 • שוקולד לבן אורגני עם שברי קקאו
 • שוקולד מריר אורגני עם 90% קקאו

להשיג בניצת הדובדבן, טבע קסטל, זמורה אורגני וחנויות טבע, בריאות ומעדניות נבחרות.

The North Lake עם Canelli 2019

יין זני המופק מענבי מוסקט קאנלי ממחלקת כרם ייחודית על צלע ההר הבנוי ברובו מסלע שנוצר מהתפרצות וולקאנית. שמו של המותגThe north lake  נגזר ממקום הכרמים הצופים אל אגם דלתון בגובה של 870 מ' מעל פני הים. האדמה עליה נטועים הגפנים עשירה במינרלים ומנוקזת היטב. שילוב של מנות קור, רוח מערבית ומעט אדמה על פני סלע וולקני מאוורר מעניק לכרם איכות ייחודית ויוצאת דופן. יבול נמוך ובציר מוקדם הניבו יין מינראלי מלא רבדים מרענן ופרחוני. היין מאופיין ברכות חמאתית וקריספית לצד ארומה פרחונית טרופית. 11.5% אלכוהול. מחיר 89 שקלים.

RooBar עם חטיפים אורגניים מצופים שוקולד                                     

חטיבי רובר מצופים (צילום יח"צ חו"ל)

חטיפי RooBar עכשיו בגירסא מצופת שוקולד טבעוני אורגני. על בסיס תמרים עם קוקוס ואגוזים מצופים שוקולד וגם מועשר בחלבון אפונה ואורז.

 • רו-בר חטיף שקדים מצופה שוקולד: הרפתקת שוקולד ברמה אחרת. שילוב מרתק של חמאת קקאו, סירופ אורז ושקדים קלויים פריכים מכוסים בשוקולד אורגני טהור.
 • רו-בר קוקוס מצופה שוקולד: חטיף הקוקוס ושוקולד הזה ייקח אתכם להרפתקה שלא חוויתם בעבר, חטיף מתקתק עשוי קוקוס טהור מכוסה בשוקולד טעים. שילוב שתתאהב בו.
 • רו-בר עם 25% חלבון ושקדים מצופה שוקולד: שילוב של חלבון אורז ואפונה עם שקדים קלויים מלאים עם מרכיבים טבעיים ואורגנים. חטיף אנרגיה מושלם לכל עת, אחרי חדר כושר, בין הארוחות. או סתם ככה כשבא משהו מתוק ללא רגשות אשם. 9.2 גרם חלבון לחטיף.
 • רו-בר עם 25% חלבון ואגוזי לוז מצופה שוקולד: חטיף שוקולד חלבון טעים עם אגוזי לוז שלמים. השילוב יוצא הדופן של חלבון האורז והאפונה עם תכולה גבוהה של אגוזי הלוז היא שהופכת את החטיף הזה לנשנוש מזין בעל ערך תזונתי גבוהה . 8.8 גרם חלבון לחטיף.

חטיפים מצופים שוקולד מרכיבים אורגניים משובחים ומתכון פשוט ונקי המכיל 5-6 רכיבים איכותיים בלבד שכולנו מכירים, אלטרנטיבה בריאה לכל המשפחה. חטיפים טבעיים וטעימים המכילים שפע של נוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים, 100% פינוק לגוף ולנפש. ללא גלוטן, ללא לקטוז, ביצים, סויה או כולסטרול ורכיבים מהאיכות הגבוהה ביותר.

במשרד, בבית הספר, לרעב הקטן של אמצע היום, בטיול, באופניים, בחזרות, שלומדים למבחן… עכשיו תוכלו ליהנות מחטיף נטול גלוטן וטבעוני המשדרג את התזונה הבריאה בטעמו העשיר ועמוק של שוקולד טבעי. כל מה שהגוף צריך אחרי אימון, בעבודה או סתם ככה כנשנוש מתוק אך בריא באמצע היום.

את חטיפי RooBar ניתן להשיג ברשת ניצת הדובדבן, בחנויות הטבע והתבלינים המובחרות ובחנויות מזון מתמחות ברחבי הארץ. משווק בבלעדיות ע"י ניצת הדובדבן טל: 02-5808933

חקלאי גרנות עם תפוחי אדמה האחים לוטרינגר

חקלאי גרנות, התארגנות הקיבוצים והמושבים החברים בגרנות לשיווק תוצרת חקלאית ישירות לקמעונאים, ממשיכה לבסס את מעמדה כשחקנית מפתח בתחום שיווק פירות וירקות. החברה חתמה לאחרונה על הסכם שיתוף פעולה ארצי, בו השותפים "האחים לוטרינגר" ממושב גבעת חן, ומגדלים מכל הארץ, החל מקיבוצי הצפון, קיבוצי ומושבים המרכז החברים בארגון גרנות, ועד  קיבוצי הדרום וחקלאים מפוני גוש קטיף ממושב נווה.

תפוחי אדמה בתפזורת (צילום יובל לוטרינגר)

משק "האחים לוטרינגר" הוקם על ידי ישראל לוטרינגר ז"ל וכיום מנוהל על ידי שלושת בניו: מיכה, ניר ויובל. בית האריזה במושב גבעת חן נפרס על שטח של כ-10 דונמים ועוסק במיון ואריזה של תפוחי אדמה. המשק מוכר מזה עשרות שנים בענף הירקות כמשק איכותי ומקצועי ובעבר עסק בעיקר בגידול ואריזה של גזר. במסגרת המיזם הארצי, ישווקו תפוחי אדמה לרשתות השיווק, באריזת רשת ייעודית, תחת מותג "חקלאי גרנות". ההפצה למשווקים ולרשתות השיווק ברחבי הארץ תבוצע על ידי התנועה עמק חפר (שבבעלות גרנות), היא תהיה גם אחראית לאיסוף התוצרת מהמגדלים ולהבאתם למשק לוטרינגר, אשר תהיה אחראית על מיון תפוחי האדמה ואריזתם. בסך הכל יעובדו במסגרת המיזם מעל ל-2,000 דונם של תפוחי אדמה, והיבול השנתי מוערך בכ-15,000 טונות.

לדברי יובל לוטן, מנהל שותף במשק לוטרינגר, "בית האריזה הותאם ושופר בעיקר לטובת העבודה על המיזם המשותף בתחום תפוחי האדמה. הפעילות המשותפת מתבטאת ביזום ותכנון הגידול בשדה, מיון, אריזה והפצה תוך שיתוף פעולה הנהנה מניסיון, טיפול מקצועי של הצדדים ומעל הכל חיבור אנושי מעולה בין כל המעורבים".

לדברי תמיר בושניצקי, מנכ"ל "חקלאי גרנות", גם בתפוחי אדמה, כמו בתחומים אחרים, אנו פועלים במקצועיות ובשקיפות מול המגדלים מתוך מטרה לחזק את המגדלים העובדים עימנו מצפון ועד דרום ולהביא לצרכן מוצר איכותי במחיר הוגן. אנו שמחים על החיבור עם שותפים לדרך כמו משק לוטרינגר".

ווקרס Walkers עם עוגיות חמאה סקוטיות Butter Cookies and Biscuits

סיפורו של ווקרס מתחיל בשנת 1898 כאשר ג'וזף ווקר בן העשרים ואחת פתח את דלתות המאפייה שלו בהלוואה של 50 לירות שטרלינג והשאיפה להכין את עוגיות החמאה הטובות בעולם. בעוד שחלק מהיצרנים החלו לחתוך פינות ולהוזיל עלויות באמצעות שימוש במרגרינה ושמנים שונים במקום בחמאה אמיתית, ג'וזף האמין שאנשים עדיין מעריכים את הטעם והאיכות שהושג בהכנת מוצר מעולה עם רכיבים איכותיים ביותר, והוא צדק.

עוגיות ווקרס (צילום יח"צ חו"ל)

המוניטין של ווקרס המשיך לצמוח כשלקוחות חדשים ברחבי העולם מגלים את איכות האפייה שלו ועתה המבחר נמכר במעל 60 מדינות והוכר על ידי התעשייה לאורך השנים, כאשר ווקרס זכו במגוון רחב של פרסים בינלאומיים על איכות וטעם העוגיות.

עוגיות ווקרס משתמשים במרכיבים המשובחים ביותר: פירות עסיסיים, תבלינים ארומטיים, נתחי שוקולד אמיתי, אגוזים טריים וכמובן חמאה משובחת וטהורה. ברגע שאכלת ווקרס בלתי

אפשרי לחזור חזרה. לווקרס מגוון רחב של עוגיות וטעמים מעניינים ומפתיעים כמו שוקולד לבן עם אננס וקוקוס, נתחי שוקולד ואגוזי לוז, עוגיות בטעם טופי פקאן, תות שדה ושמנת וכמובן עוגיות החמאה הקלאסיות – שורטברד שיש טוענים שהם העוגיות הטובות בעולם.

בישראל נמכרים 17 סוגי עוגיות ווקרס שמתוכן שלושה ללא גלוטן.

ניתן להשיג בטיב טעם, סטופמרקט, כל בו חצי חינם, ספייסז Spices ובמגוון רחב של חנויות מזון ומעדניות מובחרות ברחבי הארץ. הפצה בלעדית: אימפורט 4 יו 09-9580522.

BABYZEN עם עריסה חדשנית YOYO²   

YOYO עטורת הפרסים, של חברת BABYZEN הצרפתית, קומפקטי, קל המשקל עם הקיפול הקליל, ששינה את הדרך בה הורים מטיילים עם ילדיהם ומורשה עלייה למטוס לפי חוקי יאט"א, כובש בימים אלה את העולם עם עריסה קלילה במיוחד, סופר נוחה וניידת לכל מקום.
העריסה זמינה במגוון של 9 צבעים מנצחים ומרהיבים עם שיק צרפתי. מגיעה עם מעטפת קשיחה למחצה, כיסוי רגליים שיגן ויעטוף את הבייבי מגיל לידה ועד 6 חודשים, מזרן כפול (בעובי 4.5 ס"מ), גגון אוורירי ומתארך, בעלת כיסים פנימיים לאחסון ובדים נעימים למגע וכביסים. משקל העריסה 3 ק"ג, משקל YOYO עם עריסה 8.1 ק"ג בלבד! והיא ניתנת לקיפול למצב קומפקטי ואידאלי לאחסון.

THE ONE YOU NEED – התאמה מושלמת
העריסה תואמת לגרסאות YOYO+ ו YOYO² עם מתאמים כלולים. ניתנת לנשיאה קלילה באמצעות ידיות ומתלבשת על ה YOYO בקלילות בשני קליקים.

BABYZEN YOYO² קומפקטי וקל משקל, בעל בולמי זעזועים משופרים לנסיעה נוחה במיוחד. ידיות חדשות ונעימות למגע במראה עור טרנדי ושיקי. בדים ניתנים לכיבוס במכונת כביסה ב-30 מעלות, עם מסנני UV. מזרן נושם ונוח בעובי של 4.5 ס"מ. העריסה ניתנת לחיבור, ניתוק ולנשיאה באמצעות הידיות ואף להנחה על הקרקע. העריסה ניתנת לקיפול למצב קומפקטי, אידאלי לנסיעות ולאחסון. מחיר BABYZEN YOYO² קומפליט: 3,550 שקלים

*כולל שלדה, עריסה, בדי השלמה לטיולון 6+    www.babyzen-israel.com ניתן להשיג באולם התצוגה של IBB GROUP, יבואנית בוגבו, בי סייף, בייביזן ובייבי ביורן, משכית 14 הרצליה 03-5407999 באתר ואצל המשווקים המורשים ברחבי הארץ

נשים

מטרנה עם מהדורה מיוחדת לרגל חודש המודעות לסרטן השד

חודש המודעות לסרטן השד מצוין גם השנה בחודש אוקטובר בישראל ובכל העולם. כידוע סרטן השד הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב נשים וכ12% מהנשים בישראל נמצאות בסיכון לחלות בו. לאחרונה פורסם כי בתקופה המורכבת בה אנו נמצאים, כשמגפת הקורונה עדיין בשיאה, נשים רבות דוחות את הבדיקה לגילוי מוקדם בשל חששות להגיע למרכזים הרפואיים מסיבות כאלה ואחרות ומסכנות את בריאותן.

כחלק מהחיבור היומיומי של מטרנה לאשה ולאם, החליטה החברה זו השנה השנייה להירתם להעלאת המודעות לחשיבות הגילוי המוקדם של סרטן השד, ותעלה בקמפיין המעודד נשים לדאוג לעצמן ולבריאותן ולבצע בדיקה לאבחון מוקדם. כחלק מהקמפיין משיקה מטרנה מהדורה מיוחדת של אריזות ורודות, שיימכרו בסופר פארם ויזכירו לאימהות ללכת ולהיבדק. בנוסף לכך, תשנה את הלוגו שלה לצבע ורוד למשך חודש שלם.

לטובת המהלך, חברה מטרנה לעמותת 'אחת מתשע', שהקימו יחד אתר ייעודי, בו תספק העמותה את הידע המקצועי הנחוץ לאבחון מוקדם. כמו כן, באתר 'אחת מתשע' ניתן למצוא מידע מקיף בנושא.

קרן זופניק, מנכ"לית חטיבת מזון תינוקות וילדים באסם- נסטלה, אומרת כי: "חודש המודעות לסרטן השד חשוב השנה במיוחד. הקריאה לנשים ואימהות לדאוג גם לעצמן ולבריאותן מקבלת משקל רב בימים בהם כולנו מתכנסים בבתים ומנהלים שגרת חיים מורכבת כל כך. הורים רבים, נדרשים להתמודד עם מציאות חדשה בה הדאגה לבריאותנו ולבריאות משפחתנו הופכת מורכבת, אך חשובה מתמיד. מטרנה הנמצאת בקשר יומיומי עם אלפי הורים, נשים ואימהות גאה להירתם לסיוע בהעלאת המודעות לביצוע בדיקה חיונית זו. אנו מאמינים כי הלוגו הוורוד שיופיע על כל אריזת מטרנה הנמצאות בבתיהן של עשרות אלפי משפחות יהווה תזכורת לביצוע בדיקה חשובה זו, עבור נשים רבות בכל פעם שיעשה שימוש באריזה הוורודה. בכך נזכה להיות חלק משיפור איכות החיים של משפחות רבות בישראל. גילוי מוקדם מציל חיים".

לדברי סיגל רצין, מנכ"לית עמותת 'אחת מתשע': "אנו רואות כי מאז פרוץ מגפת הקורונה, נשים נמנעות מבדיקות לגילוי מוקדם. חשוב לציין כי הסרטן לא מתחשב בקורונה, ויש ללכת ולהיבדק כמובן בתנאים המאפשרים זאת ובשמירה על הכללים. אנו קוראות גם לנשים צעירות להיות ערניות ומודעות לשינויים שחלים בגופן במהלך תקופות שונות בחיים, ובהן גם הריון והנקה, ובנוסף לנהל שגרת חיים בריאה, המיטיבה איתן". עוד אומרת רצין כי, "אנו מברכות על שיתוף הפעולה עם חברת מטרנה. זו השנה השנייה שמטרנה נרתמת לסייע, לעלות מודעות ולהציל חיים של נשים בישראל. כמו שאימא יודעת מה טוב עבור ילדיה, כך היא חשה מה נכון וטוב עבורה. יחד, אנו קוראות לנשים לקחת פסק זמן, גם בתקופה לא שגרתית זו ולפנות לכירורג שד לבדיקה ולתשאול מקיף. גילוי מוקדם מעלה את סיכויי ההחלמה ל- 92%, ומפחית את הסיבוכים ואת הצורך בטיפולים מורכבים, ואנחנו מזמינות את כולכן לבקר ולפנות אלינו בכל שאלה". מידע באתר הייעודי של מטרנה…

צרכנות מבצעים

יקב רמת הגולן עם מארזי יין במשלוח עד הבית

מארז יין חגיגי (צילום טל סיוון ציפורין)

בעקבות עליית הביקוש ליינות בתקופת הסגר ובכלל, יקב רמת הגולן מציע מגוון מארזים שהורכבו בקפידה בהתאם לצרכי הלקוחות. באתר היקב ניתן למצוא מגוון מארזים ייחודיים הבלעדיים לאתר אשר מכילים מעבר ליינות גם מוצרים נלווים להשלמת החוויה. המארזים החדשים מתאימים לצריכה ביתית וגם כמתנה לחג ומוצעים ברמות מחיר שונות בהתאם לתכולת המארז. 3 מארזים לדוגמא:

 • מארז סוכות חגיגי: הכולל את מיטב היינות לאירוח בסוכה. גמלא סירה 2017, גמלא ריזלינג 2019, גמלא טמפרניו 2017 , 2 כוסות יין, פותחן  צבעוני וערכת יצירה לקישוט הסוכה המכילה כדור אורגמי מנייר וושרשרת דגלים לצביעה . מחיר 189 שקלים
 • מארז גמלא בקטנה הביתה: חווית שתיה מושלמת לבית  עם מגוון חצאי בקבוקים (375 מ"ל). במארז ניתן למצוא גמלא שרדונה 2019, גמלא סנג'ובזה 2016, גמלא סירה 2016 גמלא קברנה סוביניון 2015,גמלא קברנה סוביניון – מרלו 2016 פותחן מקצועי וכובע רשת. מחיר המארז168  שקלים
 • מארז יין מהודר כרם יחידני: המארז מגיע בקופסת עץ לשלישיה יחד עם ירדן קברנה סוביניון כרם בראון 2016, ירדן סירה כרם בראון 2016 וזוג כוסות רידל O. מחיר המארז 425 שקלים

את המארזים ניתן לרכוש באתר…

ישראל היא המדינה השניה בגודל תעשיית הסטארטאפים בתחום הפרמנטציה

בתקופת זמן שבה אלפי תאגידים ומדינות הפסידו טריליונים בגלל שוק חיות בר בווהאן, נוהרים בזירה העסקית להשקעות בתחום החלבון החלופי שכן עכשיו זה ברור – החרדות שנוצרו בקרב התאגידים האיצו את המוטיבציה שלהם לפתח פתרונות – שיקטינו את הסיכון למגפות  – בין אם באמצעות טכנולוגיות רפואיות ובין אם באמצעות הקטנת החשיפה לוירוסים זואונוטיים על ידי שימוש בטכנולוגיות מזון והפחתת התלות במזון מן החי. סקירה על הזירה העסקית בתחום הפרמנטציה  של ארגון The Good Food Institute בעת הקורונה שמפורסמת פה לראשונה – אודות ההשקעות העולמיות בתחום ופני העתיד, מביאה במקביל נתון מדהים: 77% מהישראלים מוכנים לנסות ולוותר על חלבון מן החי – כך עולה מסקר של מכון המחקר רפי סמית שנעשה במסגרת מדגם מייצג של אוכלי מזון מן החי כאשר רוב הישראלים אמרו שהסיבה העיקרית שיסכימו לשקול את השינוי היא זו הבריאותית.

ניכר כי הקורונה יצרה שינוי תודעתי אודות אכילת מזון מן החי והתאגידים הסטארטאפים הישראלים לא מפספסים זאת בעודם מגובים ברוח התקופה והמוטיבציה לשינוי שיצרה, אך לא רק נתוני הסקר יכולים להסביר מוטיבציה זו, שכן מהדוח של הארגון עולה שנכון לנקודה זו 79% מצרכני תחליפי החלבון הם דור המילניאלס. בנוסף מציג הדוח את הפער העתידי בין ההשקעה הכספית בייצור חלבון אלטרנטיבי לעומת מן החי – שיתבטא בעשרות אחוזים.

מהדוח העולמי של הארגון הבינלאומי The Good Food Institute הפועל ליצירת בשר ביצים וחלב ללא צורך בבעלי חיים בארץ ובעולם, ופועל בקרב חוקרים, סטארטאפים וחברות מזון, מציג את מצב התעשיה הקמעונאית והטכנולוגית בענף הפרמנטציה, עולה חשש אמיתי לפיו לא נוכל להאכיל באופן בר-קיימא אוכלוסייה גלובלית של קרוב ל-10 מיליארד עד שנת 2050. זאת מאחר ומערכת המזון מהחי אינה יעילה מיסודה. לפי המכון למשאבים עולמיים, כדי לקבל קלוריה אחת של בשר עוף לצריכת אדם, נדרשות תשע קלוריות של סויה, חיטה ותירס להזנת התרנגולת. זנים אחרים של בעלי-חיים חקלאיים, יעילים אפילו פחות, בהמרת אנרגיית יבול לאנרגיית בשר. אם כן, הבנתם נכון – להאכיל אותנו במוצרים מן החי זה פשוט לא מספיק יעיל.

ניר גולדשטיין, מנכ"ל GFI ישראל, מכריז מעל דפים אלו לראשונה על יוזמת הארגון העולמי להקצות בין 50-250 אלף דולר למענקי מחקר בקטגוריות שונות בתחום החלבון האלטרנטיבי. לדברי גולדשטיין: "רק ברבעון הראשון של 2020 נעשו בעולם השקעות של 930 מיליון דולר בסטארטאפים וחברות מהתחום, ואנחנו מעריכים שחברות ישראליות יזכו לנתח משמעותי של שוק מוצרי מזון החלבון האלטרנטיבי העולמי".

לחוסר יעילות זה ישנן השלכות רבות. לדוגמה, לפי ארגון המזון והחקלאות של האו"ם, החקלאות התעשייתית של בעלי-חיים תורמת לשינויי האקלים יותר מאשר פליטות ישירות של כל סקטור התחבורה, ביחד. בעלי-חיים הינם הגורם העיקרי למחלות זואונוטיות, והצרכן מספר אחד של אנטיביוטיקה רפואית. הפרמנטציה  כאמור מאפשרת עלות ייצור נמוכה יותר ובכך מייצרת מוטיבציה כלכלית גדולה יותר לייצר חלבון שאינו מהחי. בשנת 2020, שווי חברות הבשר הגדולות בארה"ב ירד ב-25%, וגולדמן-זקס הצביעו על תעשיית המזון מן החי, כאחת מהשקעות הסחורות המסוכנות ביותר.

מהי בעצם "פרמנטציה" בתעשיית החלבון החלופי?

פרמנטציה (תסיסה) היא למעשה טכנולוגיית מזון בת אלפי שנים, בה משתמשים בשמרים ומיקרואורגניזמים אחרים לייצור יוגורט, יין, בירה ועוד. במהלך השנים האחרונות, פותחו יכולות ביוטכנולוגיות ותפקיד הפרמנטציה הורחב למגוון רחב של יישומים הצפויים כעת לחולל מהפכה בתעשיית הפודטק ולאפשר האצה בתחום החלבונים האלטרנטיביים אל עבר מזון העתיד. שלושת היישומים הבולטים בתחום הם:

 • שימוש במיקרואורגניזם כגון שמרים או חיידקים ב"פונדקאי" לייצור חלבונים התואמים את המקור אך ללא ניצול בע"ח
 • גידול ושימוש במיקרואורגניזם עצמו כמקור חלבון
 • שימוש בפרמנטציה מדויקת להפקת רכיבי מזון ספציפיים כגון רכיב ה- Hem שמיוצר ע"י Impossible food לקציצת ההמבורגר הצמחית שלהם.

המוטיבציה להשקעות – שוק בתולי: פרמנטציה הגיעה לשיאים ב-2019 אז 15 חברות גייסו השקעות הון סיכון ב-21 עסקאות נפרדות, וכבר מה-1 בינואר 2020 עד 15 ביולי 2020 חברות הפרמנטציה הכניסו 435.38 מיליון דולר למימון מיזמים- ב-14 עסקאות. סך ההשקעה בהון סיכון בענף הגיע ל-837.25 מיליון דולר והפרמנטציה הפכה במהרה לחלק יציב בתחום ההשקעות בחלבון אלטרנטיבי. אם נשווה לתחום חם ומוכר יותר בתחום הפודטק, ב2019 חברות פרמנטציה גייסו פי-3.5 ויותר מכל חברות הבשר המתורבת בארה"ב באותה שנה.  לדברי אביב אורן, שמוביל את הפיתוח העסקי ב- GFI ישראל: "כבר היום בישראל פועלות כ-10 חברות סטארט אפ בתחום הפרמנטציה לחלבונים אלטרנטיביים, ובכך מספר החברות בתחום זה בישראל הוא השני בגודלו בעולם לאחר ארה"ב. רובן בשלב סיד התחלתי ורק בשנתיים האחרונות גייסו מעל 40 מיליון שקלים. אנחנו גם מקבלים פניות מתאגידי מזון גדולים המעוניינים לפתח את אסטרטגיית החדשנות שלהם בתחום ובכך ולהיערך לקווי ייצור מתקדמים בתחום הפרמנציה". כאמור, ישראל נחשבת מעצמה בענף ובה 4 חברות בולטות בתחום הפרמנטציה:

 1. רימילק: מפתחת חלבוני חלב בתהליכי פרמנטציה (תסיסה) באמצעותה זו ניתן לגדל חלבוני חלב ללא הצורך בפרות. החלבון שמתקבל הוא ללא לקטוז, כולסטרול, הורמוני גדילה , ללא שימוש באנטיביוטיקה וללא ניצול בע"ח. ייצור חלבון חלב סינטטי עושים עוד מתחרים אך הגישה הייחודית של החברה שבראשה עומד אביב וולף היא ברמת יעילות החלבון להפוך למוצר: מסוגלים לייצר פי 2 חומר סופי מאותה כמות חלבון (המרכיב היקר). רימילק זכתה לאחרונה במקום הראשון בתחרות הפודטק של הפקולטה לניהול ע"ש קולר ולחברה מספר פטנטים רשומים והיא מתכננת לייצר שיתופי פעולה לייצור ולהפצה של המוצר שלה בשוק האמריקאי. חלבוני חלב בתהליך פרמנטציה נחשב למזון חדש ולכן מצריך אישור רגולטורי. למדינת ישראל אין מסלול ייעודי לרגולציה של מזון והיא נסמכת על גופים כגון ה FDA והאיחוד האירופאי. לכן החברה מייעדת להיכנס לשוק האמריקאי.
 2. Imagindairy בראשה עומד אייל איפרגן. החברה מפתחת חלבוני חלב בתהליך פרמנטציה במסגרת חממת החדשנות The Kitchen. החברה ייחודית בכך שהיא מבססת את הטכנולוגיה על מערכות AI מתקדמות שלומדות את התהליך ומייעלות אותו למקסום התפוקה והפחתת העלויות.
 3. ברבל שגייסה עד כה 1.8 מיליון דולר ובראשה עומד יונתן גולן. החברה מגדלת מיקרואצות בתהליך פרמנטציה בביוריאקטורים ייחודים שמספקים תאורה פנימית לאצות ומפחיתים ב90% את עלות הגידול. האצות הם מקור חלבון עשיר שיכול לשמש כמזון העתיד והחברה עובדת על תהליכי מיצוי לחלבונים.
 4. Kinko בראשה עומדות 3 יזמיות: יסמין רביד ד"ר דריה פלדמן והדר שוחט. החברה נוסדה בעקבות מחקר באוניברסיטה העברית על גידול פטריות. הפטריות גדלות על מצע של עדשים, חומוס, אורז. מהמצע נוצר בלוק, מאין פשטידה בעל ערכים תזונתיים גבוהים עם 12% חלבון, סיבים תזונתיים, ברזל, פחמימות. הפטרייה ממירה חומצות אמינו והחלבון שמתקבל הוא חלבון מלא. הטעם המתקבל הוא אוממי, בעל מרקם ספוגי ורך שיכול לספוג טעמים שונים (בדומה לטופו).

זירה עולמית – קטגוריות: מוצרי החלב. Perfect Day,  שהוקמה ב-2014 , החברה הראשונה להכנת חלבוני חלב אמיתיים ללא שימוש בבעלי חיים. טכנולוגיית ייצור זו, מאפשרת דור חדש של גבינות, גלידה, יוגורט וחמאה. בסוף 2018, חברת Perfect Day  מסחרה את מרכיביה, באמצעות הסכם פיתוח משותף עם ADM, חברת אגרי-פוד גלובלית. וב2020,  Perfect Day שיתפה פעולה עם Smitten, יצרנית גלידה מסן-פרנסיסקו, כדי למכור את גלידת החלב הראשונה ללא בעלי-חיים ישירות לצרכן. ב 2020 הודיעה Perfect Day כי סבב ההשקעות שלה בסדרה C גדל מ-$140 מיליון ל-$300 מיליון, עם נתח של $50 מיליון ממועצת ההשקעות של קנדה Canada Pension Plan Investment Board. סך ההשקעה של החברה עומד כעת על יותר מ-$360 מיליון.

גייסו מעל מיליארד שקל ועכשיו  – מזמינים את הישראלים לשיתופי פעולה:   ניקי בריגס סמנכלית התקשורת של פרפקט דיי מהחברות הגדולות בענף שרק לאחרונה גייסה מעל מיליארד שקלים ובשיחה ראשונה עם כלי תקשורת ישראלי מתייחס לדוח הפרמנטציה של The Good Food Institute ואף וחושף את האידיאולוגיה מאחורי האסטרטגיה החברה שלו: "הבנו שאנחנו יכולים להשיק חברת B2C ולהתחרות עם תאגידי ענק או שאנחנו יכולים לעבוד איתם כ-B2B, לייצר השפעה אמיתית ולעצב את שרשראות האספקה של העתיד" היא אומרת: "לאור משבר הקורונה, אחד הדברים שהפכו להיות ברורים הוא שמפעלי ייצור גדולים וריכוזיים הם בעייתיים. אנחנו רוצים לעבוד עם תעשיית החלב ולהקים רשת ייצור מקומית כדי לטפח מערכת מזון יותר גמישה ותגובתית. החזון שלנו הוא לא להיות תחרותיים במחיר עם מוצרי חלב מהחי, אלא להיות זולים יותר" וכשנשאלת האם פרפקט דיי מעוניינת בחיבורים עם חברות ישראליות היא מציינת "אנחנו מאוד פתוחים לשותפויות, זו הסיבה שבחרנו במודל של B2B, איננו יכולים לעשות זאת לבד. למעשה, מה שחדשני במה שאנחנו עושים הוא חשיבה על מערכות קיימות בדרכים חדשות"

מזון חיות-מחמד תחום המזון לחיות-מחמד שייך לתעשייה ענפה, הטומנת בחובה הזדמנות גדולה מאוד להשפעה. מזון לחיות מחמד הוא לא רק נתח שוק העומד על $30 מיליארד, אלא גם הגורם ל-25%-30% מההשפעה הסביבתית של אכילת בשר, בארה"ב. אם כלבים וחתולים בארה"ב היו מדינה, הם היו יכולים להיות במקום ה-5 בגודלו בעולם, בצריכת בשר. שתי חברות סטארט-אפ, התגלו כמובילים בתחום השימוש בפרמנטציה למזון עבור חיות. Wild Earth, ממייסדי חברת IndieBio, וחברת Debuted, שהציגה לראשונה ב 2019, מזון לכלבים עתיר בחלבון שיוצר משמרים, לאחר שהשיקה את אב-הטיפוס המבוסס-קוג'י, לפינוק כלבים ב 2018.

פרמנצטיה ונתחי בשר: מציגה הזדמנויות ליצירת מרקם משופר והזנה ללא אקסטרוזיה. יצירת חיתוך מלא ונתחים ללא בעלי-חיים, הינה הזדמנות מסיבית, מכיוון שמוצרים בחיתוך מלא, הינם המקטע בעל שולי הרווח הגבוהים והנחשקים ביותר מתוך $1.7 טריליון  בשוק הבשר העולמי. חברת Meati, מקולורדו, פיתחה קו סטייק ועוף, בחיתוך מלא ומשתמשת בפרמנטציה נוזלית כדי לחקות מבנה שרירי  הבשר. Atlast Food  משתמשת בפרמנטציה במצב מוצק לייצור בשרים חתוכים כמו בייקון.

פרמנטציה ובשר טחון: Quorn שנוסדה בשנת 1985, הייתה הראשונה להשתמש בביו-מאסה להכנת בשר טחון. הקו של חברה זאת, הקציצות, הנקניקיות והבשר טחון, מתחרה בבשר בקר, בעוף ובבשר חזיר. חברת Quorn משתמשת בזן של פטריות נימה, הקרוי בשם  Fusarium Venenatum, לייצור מוצרים, עשירים בחלבון, הדורשים 90% פחות אנרגיה ואדמה, מאשר בשר הבקר, לפי נתוני החברה.

פרמנטציה ומזון מן הים תחום מאכלי-ים מבוססי צמחים הוא הוא מהיותר בתוליים. פרמנטציה, במיוחד עם מיקרו-אצות, עשויה להיות הפתרון בקטגוריה זו. ביולי 2020, חברת   Bio3F הכריזה על  אב-טיפוס של סטייק טונה mycoprotein, המיוצר באמצעות מדפסת תלת-ממד, המיוצרת על-ידי חברת Natural Machine, למידע על הפוטנציאל של פירות-ים אלטרנטיביים.

ביצים ותחליפים: אוסף קטן של חברות, התאגד על-מנת לייצר ביצים ללא בעלי-חיים באמצעות פרמנטציה, במטרה להפיק את המרכיבים הפונקציונליים שלהם בדרך טובה יותר. חברת Fumi Ingredients  פיתחה תחליף חלבון ביצה, הפועל כחומר קצף, אמולסי (מתחלב) וג'ל מווסת חום. מבשלת החלבון-  The Protein Brewery  גילתה את גן העוף 'אובלבומין' (החלבון הנפוץ ביותר בחלבונים) בזן מארח פטרייתי. חברות אחרות פיתחו תחליפי ביצים שלמות, כגון "הביצה" – "The egg" ביצה אבקתית נגזרת פרוטיסט, המופקת על-ידי Noblegen, שהושקה בתחילת שנת 2020.

תקופה והיקף גיאוגרפי למרות רמת הפעילות הגבוהה, תעשיית החלבון האלטרנטיבי הינה חדשה. מתוך 44 החברות המזוהות, האמונות על מרחב זה  כולן מלבד Quorn הוקמו לאחר שנת 2012, ו-50% הוקמו לאחר 2016. ב2019 הוקמו 14 חברות ובמחצית של 2020 שבע חברות נוספות. אל תטעו אמנם הסקירה הנוכחית מציגה עד כה את עולם ה B2B אך יש עולם שלם של B2C . כך למשל לאור סגירת המסעדות בשל Covid-19, מסעדת נומה בקופנהגן השיקה המבורגר קינואה טמפה מפרמנטציה fermentation-enabled quinoa tempeh burger, שזכה לטייטל כהמבורגר שאינו מן החי, הטוב ביותר שאכלו אי פעם.
מסקר שערך GFI ישראל ומוצג פה לראשונה עולה תמונה מעניינת אודות הסיבות שיגרמו לישראלים לעבור לחלבון מן הצומח. מתוך 77% מהציבור היו מוכנים לשקול ולנסות להחליף את אכילת החלבון מן החי – בחלבון מהצומח עולה ש 54% מהציבור היו מוכנים לשקול אפשרות זו אם בהכרח היו יודעים שהשינוי יטיב עמם בריאותית. 42% היו מוכנים לעשות זאת אם התחליפים היו נגישים וטעימים באותה המידה. 15% היו מוכנים אם הדבר היה חוסך להם כסף. ו14% היו שוקלים זאת אם היו יודעים שהשינוי שיבצעו יטיב עם ואיכות הסביבה או מכל סיבה אחרת.

האחוז שציינו שהיו שוקלים לאכול תחליפים למזון מן החי "אם השינוי היה משפיע לטובה על הבריאות שלהם" גבוה יחסית בקרב המבוגרים מעל גיל 55 מאשר בקרב הצעירים עד גיל 34 – 66% לעומת 47% בהתאמה והאחוז שציינו שהיו שוקלים לאכול  תחליפים למזון מהחי  "אם זה היה חוסך הוצאות חודשיות על המזון" גבוה יחסית בקרב הצעירים עד גיל 34 מאשר בקרב המבוגרים מעל גיל 55 – 19% לעומת 9% בהתאמה. בנוסף עולה ש77% מהחילוניים,  74% מהדתיים ו- 70% מהחרדים ציינו שהיו מוכנים לאכול תחליפים למזון מן החי.

הסניף הישראלי של The Good Food Institute הינו חלק מארגון בינלאומי הפועל להאצת המחקר והחדשנות הטכנולוגית בתחום החלבונים האלטרנטיביים. זאת, במטרה להפוך את מערכת המזון העולמית ליותר סביבתית, בריאה והומנית. הארגון העולמי פועל בארה"ב, אסיה-פאסיפיק, הודו, ברזיל, אירופה וישראל. הארגון העולמי של GFI זיהה את הפוטנציאל בישראל ובחר להקים סניף ישראלי על מנת להאיץ את החדשנות במחקר ובתעשייה.

לא רק עטלפים צריכים להפחיד אותנו: לפי ארגון הבריאות העולמי, כ-60% מהמחלות החדשות שהתגלו בעשורים האחרונים הגיעו מהחי. התנאים הירודים בהם מגודלים בעלי חיים לייצור מזון מהחי, מהווים קרקע פוריה להיווצרות מחלות זואונוטיות בקרב בעלי חיים. המעבר של וירוסים מחיות אל בני אדם נגרם בעיקר בשל משק החי או גם מחיות בר, ומלווה פעמים רבות בהחמרה בסימפטומים של המחלה. דוגמאות נוספות לוירוסים זואונוטיים הן שפעת העופות, שפעת החזירים, נגיף הניפה, אבולה, השפעת הספרדית ולאחרונה גם נגיף הקורונה. בנוסף, רוב האנטיביוטיקה בעולם כיום משומשת עבור משק החי, תופעה שאחראית להתפתחות של זני חיידקים שעמידים לאנטיביוטיקה. להפחתת צריכת מזון מהחי יש יתרונות רבים בהיבט איכות הסביבה ושינויי האקלים. תעשיית המזון מהחי אחראית לכ-15% מפליטת גזי החממה, יותר מכל סקטור התחבורה ביחד. בנוסף, גידול תבואה לבקר וגידול הבקר עצמו מצריך שימוש ב-15 טון מים לתוצר של קילו אחד בלבד של בשר. חוסר יעילות משווע, שהחלבון האלטרנטיבי פותר. בשר מן הצומח אחראי ל-30-90% פחות פליטות גזי חממה וצורך 72-99% פחות מים. הוא מאפשר לנו לייצר במדויק רק את מה שאנחנו רוצים לאכול וכך לחסוך משאבים יקרי ערך.

ועדת הכלכלה בקריאה לרשות המים להחיל את הגדלת מכסת המים בתעריף הנמוך

ועדת הכלכלה של הכנסת, התכנסה לישיבת מעקב אחר יישום החוק לצמצום מספר תאגידי המים, אותו אישרה הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הפנים לפני כשנתיים. היו"ר מרגי ציין כי הדיון התקיים לבקשת ח"כ שלמה קרעי, ואמר כי צריך ליישם את החוק אך לשים לב שהוא לא מייצר עוולות.

ח"כ קרעי אמר כי מה שהוביל לדיון זו העלייה בצריכת המים בתקופת הקורונה, שהובילה לעלייה בחשבונות החודשיים. לדבריו, כשבדק כיצד ניתן להוזיל את המחיר גילה שישנו תיקון חוק מסוף 2018 לצמצום מספר התאגידים, שנשאר כאות מתה. "נשיאים ורוח וגשם אין, או שיש גשם אבל הוא לא מגיע לחשבון המים", אמר. הוא הוסיף כי בכוונת רשות המים להעלות את המכסה בתעריף הנמוך מ-3.5 קוב לנפש לחודש ל-4 קוב, אך כדי לממן זאת מציעים העלאה בתעריף המים הגבוה, וביקש לדעת אם לא ניתן לממן זאת מהתייעלות וצמצום במספר תאגידי המים.

 
- פרסומת -

 

השר למשאבי המים, ח"כ זאב אלקין, אמר כי ההחלטה באשר לתעריפי המים אינה בסמכותו, אלא בסמכות מועצת רשות המים, שתתכנס בחמישי הבא לקבל החלטה בעניין, ותפקידו הוא בעיקר לייעץ לה. הוא הוסיף כי לדעתו אין צורך בייקור התעריף הגבוה, כי ייתכן שההוזלה תתאזן בשל עלייה בצריכה, אך חלק מחברי מועצת רשות המים, בהם נציגי האוצר, לא תמכו בעמדתו. עם זאת, לדבריו, ההתייקרות של התעריף הגבוה תעמוד על 3 אחוז בלבד. עוד הוא הוסיף כי קיווה, במסגרת חוק ההסדרים, לתקן את החוק כך שיהיו לו יותר סמכויות בנושא. היו"ר מרגי אמר כי אין צורך לחכות לחוק ההסדרים, וכי ניתן להגיש את ההצעה כהצעת חוק של הוועדה.

באשר לתאגוד האזורי אמר השר אלקין, כי: "הסיטואציה אבסורדית. מי שרשאי לאשר תאגוד אזורי אלה חברי דירקטוריון התאגיד, ואם הם מתנגדים אז אפשר לחוקק כמה שרוצים אבל התאגידים לא מתחברים, וזו המציאות בשטח. אין כלים לכפות את זה בחוק, אי אפשר לפטר את כל חברי הדירקטוריונים בכל התאגידים. לכן בכוונתי לשבת עם נציגי האוצר, השלטון המקומי ורשות המים ולהגיע למודל מוסכם".

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, שיבח את השר ואמר כי כל השרים הקודמים ברחו מהטיפול בנושא והשאירו את זה לפקידים, וכעת הוא מאמין שימצא הפתרון. לדבריו, הפתרון המסתמן לתאגוד האזורי הוא למנוע מצב שבו תאגיד שמתנהל בצורה מקצועית יצטרך לסבסד תאגיד כושל.

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, אמר כי: "תאגידי המים עשו את שלהם ועכשיו יש לסגור אותם ולהחזיר את משק לרשויות המקומיות". לדבריו, "סגירתם תוזיל מידית את המים, תשפר את השירות, השקיפות, הנגישות והרגישות כלפי הצרכנים שהם התושבים. אי אפשר להשוות מים לחשמל בחשמל אין נזילות ופיצוצים בצנרת. הגופים מתנהלים בשיא המקצועיות מבחינת הדרישות של רשות המים, אבל מבחינה צרכנית ושירות הם כישלון מוחלט, ומבחינת שקיפות הם בימי הביניים. זה יוצר מצב שהציבור מאמין לכל מה שאומרים עליהם, בין אם זה נכון או לא נכון". שאמה הכהן הציע להחזיר לרשויות האיתנות את ניהול משק המים, בתקציב נפרד ובמשק סגור. כך שמצד אחד ראשי הערים לא יוכלו לקחת את הכסף למימון זיקוקי דינור, ומצד שני ניתן יהיה להפחית מיד את המע"מ.

ח"כ יבגני סובה קרא להוריד את התעריף הנמוך ב-30%. ח"כ אימאן חטיב יאסין אמרה כי היא תומכת בהחזרת הפיקוח הפרלמנטרי על מחיר המים.

מנהל רשות המים, גיורא שחם, אמר כי הרשות עשתה כל מה שיכלה ליישום החוק. הממונה על התאגידים, אפי דביר, הוסיף כי הרשות התריעה מכל כל במה שאין לה יכולת לקדם את יישום החוק, בשל ההתנגדות הגורפת של כל 186 הרשויות. היו"ר מרגי שאל האם ההתנגדות אינה מוצדקת בחלקה, ודביר השיב כי הרשות הצליחה להתמודד עם מרבית הטענות של רשויות חזקות שלא רצו לממן רשויות חלשות.

בסיכום הדיון אמר היו"ר מרגי, כי "הוועדה מברכת את השר אלקין ורשות המים על היוזמה להגדיל את נפח הצריכה בתעריף הנמוך ל-4 קוב לנפש בחודש, ועל שיתוף הפעולה של המרכז לשלטון מקומי עם השר. הוועדה דורשת שיישום הגדלת הצריכה בתעריף הראשון יחול כבר מתחילת משבר הקורונה, ולא מ-1 בספטמבר. הוועדה סבורה שיש לקדם חקיקה להסדרת פיקוח פרלמנטרי על תעריפי המים ותפעל לקדם את תיקון החקיקה הנדרש בחוק לצמצום תאגידי המים. הוועדה סבורה שעל המדינה להוריד מחישוב תעריף המים את העלויות העקיפות, ולתקצבן בעצמה ובכל להוזיל את מחיר המים. כמו כן, הוועדה ערה לכך שיש קשיים מתמשכים ביישום התאגוד האזורי, אך סבורה שחוק שנחקק בכנסת יש לקיים ולתקן את הכשלים בחקיקה".

רכב ותחבורה

באבל ותיקתק, שירותי התחבורה החכמה המונעים בטכנולוגיית Via מתרחבים

על מנת להתמודד עם צמצום התחבורה הציבורית כחלק מהסגר, ב-Via מודיעים ששירותי התחבורה הציבורית החכמה המושתתים על הטכנולוגיה של החברה, Bubble בת"א ותיקתק בירושלים, יפעלו במתכונת מורחבת על מנת לתת מענה תחבורתי לעובדים חיוניים ברחבי הערים.

בת"א הורחב פוליגון השירות של Bubble פי ארבעה כך שישרת מעבר לאזור השירות המקורי גם את יפו, חולון, בת ים ופתח תקוה, תוך הכללת בתי חולים ומרפאות באזורי השירות, כמו גם אזורי תעשייה חיוניים למשק. השירות יפעל בימי חול בשעות 6:00-23:00.

בירושלים הורחב אזור השירות של חברת תיקתק גם אל מתחמי בתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים. השירות יפעל בימים א-ה בין השעות 6:00-21:00. באגד תיקתק מציינים כי בעת ימי הסגר ובביצוע הזמנה אל או ממתחמי בתי חולים אלו, לא ניתן יהיה לרדת בדרך לשאר האזורים בהם השירות פעיל אלא רק במיקום הספציפי אליו הוזמנה הנסיעה ובתחומי הפעילות של אגד תיקתק בעיר ירושלים.

כידוע, חברת VIA ויה מעצבת מחדש את האופן בו עולם התחבורה הציבורית נע: ממערכת של נתיבים ולוחות זמנים נוקשים לרשתות תחבורה דינאמיות לחלוטין. באמצעות אפליקציות התחבורה החכמה שמושתתות על הטכנולוגיה של החברה, Via מחברת מספר בין נוסעים הנוסעים לאותו כיוון ומאפשרת להם לחלוק את המסלול בצורה חלקה ויעילה. VIA הושקה לראשונה בניו יורק בשנת 2013, והיא משתפת פעולה עם למעלה ממאה סוכנויות תחבורה ציבורית, מפעילי תחבורה פרטיים, ציי מוניות, חברות פרטיות, הסעות בתי ספר ואוניברסיטאות מסביב לעולם.

בנוסף, Via רוכשת את Fleetonomy כדי להאיץ את כניסתה לעולם הלוגיסטיקה והשילוח. הרכישה מרחיבה את הפעילות של Via מעבר למערכות תחבורה ציבורית, גם לתשתיות דיגיטליות ליישום במגזרים חדשים וצומחים. הרכישה מחזקת את יכולותיה של Via לענות לביקוש העולמי ההולך וגובר לפתרונות טכנולוגיים יעילים וגמישים ללוגיסטיקה ושירותי שילוח. העסקה מהווה צעד חשוב כחלק מחזונה של Via ליישום טכנולוגיה לשיפור עתיד התחבורה והתנועה בערים ברחבי העולם.

Fleetonomy הוקמה בשנת 2017 על ידי היזמים ישראל דואניס וליאור גרנשטיין (מנכ״ל וסמנכ״ל טכנולוגיות). החברה הישראלית מפתחת את הדור הבא של פלטפורמות ניהול ואופטימיזציה לציי רכב, המתאימות לאתגרים וההזדמנויות שהופיעו עם המעבר לציי רכב המבוססים על שירותים מבוססי דרישה. בתוך שנים בודדות, הטכנולוגיה שפיתחה Fleetonomy הוטמעה בשירותים של מגוון  מותגים בולטים כגון טויוטה ו-BP  והוכיחה את עצמה כמובילת שוק בטכנולוגיית ניהול ציי רכב.

יותר מ-150 ערים וחברות תחבורה ברחבי העולם כבר משתמשות בטכנולוגיה של Via לניהול ואופטימיזציה של תחבורה חכמה, ובנוסף כפלטפורמת שילוח. הביקוש למגוון הפתרונות המלא של Via גדל מאז תחילת אירועי ה- COVID-19 בעקבות הצורך בהמשך מתן שירותים חיוניים ואספקת סחורות. Via מתכננת ליישם את מומחיותה של Fleetonomy בניהול וייעול ציים כדי לתמוך בצורה רחבה יותר בצורך בפתרונות לוגיסטיים משולבים, המופעלים דיגיטלית.

HARMAN ישראל תיקח חלק בהכנת תקן בינלאומי להגנת סייבר ברכב
לקראת כניסתו לתוקף של התקן הבינלאומי שמגדיר דרישות להגנת סייבר ברכב, הוקמה במכון התקנים ועדה, שתתמקד בחיבור בין התעשייה הטכנולוגית הישראלית והגדרות התקן. נציג HARMAN ישראל, דויד מור-אופק, מונה לסגן יו"ר הוועדה ולאחראי על תחום קשרי החוץ

ישראל, למרות היותה משוללת תעשיית ייצור מכוניות, נחשבת כיום גורם משמעותי בזירת הרכב העתידי. אחד הסמנים האחרונים: לקיחת חלק של נציגי ישראל בוועדה העולמית להכנתו של תקן בינלאומי המגדיר דרישות להגנת סייבר ברכבים. מאחורי המהלך ניצבים ארגון התקינה העולמי, ארגון תקינת הרכב האמריקאי וחברות רכב מובילות.

לצורך המשימה הוקמה במכון התקנים ועדה שתתמקד בחיבור בין התעשייה הטכנולוגית הישראלית והגדרות התקן ולמעשה תהפוך את ישראל לשותפה מלאה בהכנת התקן הבינלאומי להגנת סייבר במכוניות. דויד מור-אופק, ארכיטקט אבטחה בכיר וראש תחום Security Compliance בחברת HARMAN ישראל, מונה לסגן יו״ר הוועדה ולאחראי על תחום קשרי החוץ והפעילות מול הוועדה הבינלאומית.

המעורבות הישראלית בהגדרת דרישות התקן תאפשר לחברות ישראליות להתאים עצמן לתקן ולהבטיח את התחרותיות ואת ההובלה העולמית בתחום. כיו״ר הוועדה הישראלית מונה סלבה ברונפמן, מנכ"ל חברת הסטארטאפ הישראלית סייבלום (Cybellum) ושותפה עסקית של HARMAN (הפתרון המשותף של שתי החברות מאפשר ליצרניות הרכב לבחון ולהעריך מראש סיכוני סייבר ולעצרם בזמן). בוועדה ישתתפו עוד נציגים מהחברות Mobileye, OSR, Daimler , Cipersip Enigmatos, Innoviz  ו- Faurecia, כמו גם נציגים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב.
HARMAN ישראל מוכרת בתעשיית האוטומוטיב כמי שאחראית על פיתוח פתרון הגנת סייבר לרכבים מקושרים, הכולל זיהוי של פריצות ומניעתן, ניתוח טרנדים של סכנות וניסיונות פריצה ומרכז ניתוח ובקרה (HARMAN SHIELD Solution). החברה מעורבת בניסוח, הגדרה והטמעה של סטנדרטים חדשים להגנת סייבר ברכבים והיא שותפה מובילה בארגוני תעשיה כדוגמת Auto-ISAC, SAE/ISO ואחרים.

צוותו של מור-אופק, שכולל אנשי אבטחה וחוקרים, עובד מול יצרני רכב ברחבי העולם כשהוא מייעץ ומתכנן עבורם מערכות הגנה מפני איומי סייבר. מור-אופק מייצג את חברת HARMAN בארגון Auto-ISAC, אשר הוקם בשנת 2015, ובו חברות כלל יצרניות הרכב המשווקות רכבים בארה"ב ומספר מצומצם של ספקי-משנה. בכנס השנתי של הארגון שיתקיים בצורה וירטואלית בחודש הבא, ישתתף מור-אופק בפאנל בנושא "הערכת סיכוני סייבר לאור רגולציה חדשה ISO 21434 ו-WP.29", לצד מומחים מפורד, FCA ואחרים.

הכנסת עם ועדה לקידום התחבורה הציבורית בחברה הערבית וועדה לדיור הציבורי

ועדת הכלכלה של הכנסת, אישרה הקמתן של שתי ועדות משנה נוספות: ועדת משנה לקידום ופיתוח התחבורה הציבורית בחברה הערבית, בראשות ח"כ אימאן חטיב יאסין, וועדת משנה לדיור הציבורי בראשות ח"כ אסנת מארק. ועדות המשנה הללו מצטרפות לארבע ועדות משנה נוספות, שהוקמו בחודש שעבר.

היו"ר מרגי פתח את הישיבה ואמר כי בכוונת ועדת הכלכלה לטפל בכל הנושאים שעומדים לפתחה. הוא הציג את הצעתו לבחירת יושבות הראש של שתי הוועדה, והיא אושרה פה אחד. ח"כ חטיב יאסין, שנבחרה לעמוד בראש ועדת המשנה לקידום ופיתוח התחבורה הציבורית בחברה הערבית, אמרה כי מדובר בנושא חיוני וכאוב בחברה הערבית, וכי המטרה העיקרית היא להנגיש תעסוקה ושירותים ליישובים הערבים. ח"כ מארק, שנבחרה לעמוד בראש ועדת המשנה לדיור הציבורי, אמרה כי תפעל להנגיש לציבור את הדיור הציבורי. לדבריה, "אם נעשה שינוי גם בתפיסה של מה הוא דיור ציבורי בישראל – נוכל להביא בשורה לציבור".

ח"כ מנסור עבאס בירך את יושבות הראש החדשות ואמר כי נושא התחבורה הציבורית הוא חשוב מאוד בחברה הערבית, המצויה בפריפריה ולא זוכה לשיפור איכות החיים והתנועה. לדבריו, שיפור כזה יעזור בעיקר לנשים להשתלב בשוק התעסוקה. ח"כ יוסף ג'אברין אמר כי בחברה הערבית יש פיגור של לפחות שני עשורים, לעומת היישובים היהודים, והגיע הזמן לטפל בכך.

מרצדס עם ציונים מובילים ביורו NCAP וגם הרחבת מגוון החשמליות 2021

מרצדס GLE (צילום יח"צ חו"ל)

EQS מגיע בשנת 2021 והוא הדגם הראשון שנבנה על האדריכלות החשמלית החדשה. שישה דגמים חדשים מבית EQ: מרצדס בנץ מאשרת את הרחבת טווח המכוניות החשמליות:

 • ה- EQS הוא החבר החשמלי בכל סדרת ה- S קלאס החדשה ומגיע לשוק בשנה הבאה.
 • ה- EQS הוא הראשון שמשתמש בארכיטקטורה החשמלית החדשה לרכבים חשמליים בסגמנט היוקרה והביצוע של מרצדס בנץ.
 • עם סלון העסקים EQE וגרסאות ה- SUV של EQS ו- EQE, בקרוב יגיעו דגמים נוספים המבוססים על הארכיטקטורה החדשה.
 • הפיתוח פועל על פי לוח הזמנים: נכון להיום נערכים ניסויי אינטנסיביים אינטנסיביים בעיקר במרכז הבדיקה והטכנולוגיה באימנדינגן כדי לאמת את בשלות הייצור.
 • בכיתה הקומפקטית ייצור ה- EQA, האח החשמלי לחלוטין של ה- GLA, יתחיל בהמשך השנה, ואחריו ה- EQB בשנת 2021.

הדור החדש של רכבים חשמליים בתחום היוקרה והביצוע מבוסס על ארכיטקטורה שפותחה בהתאמה אישית, הניתנת להרחבה בכל היבט וניתן להשתמש בה בכל סדרות הדגמים. בסיס הגלגלים והמסלול כמו גם כל רכיבי המערכת האחרים, במיוחד הסוללות, משתנים בזכות העיצוב המודולרי. תפיסת הרכב מותאמת לפיכך לכל דרישות ממשפחת הדגמים החשמלית הסוללתית המכוונת לעתיד. ארכיטקטורת רכבים זו מאפשרת לבנות מכוניות חשמליות של מרצדס בנץ מסלון ועד רכבי שטח גדולים.

ה- EQS יאפשר ללקוחות בגזרת היוקרה להפיק תועלת מלאה מכל היתרונות של ארכיטקטורה חשמלית בכל הקשור לחלל ולעיצוב. עם טווחים של עד 700 ק"מ (על פי WLTP), ה- EQS עונה על הדרישות לסלון פרוגרסיבי בסגמנט S- קלאס גם מבחינה זו. במקביל, מרצדס בנץ נשארת נאמנה למתכון שלה להצלחה בייצור, ומעצבת את כלי הרכב והמפעלים כך שיוכלו לבנות דגמים שונים בצורה גמישה על אותם קווי ייצור. הרכבים החשמליים משתמשים גם בטכנולוגיות חוצי מגזרים חלוציות של מרצדס-בנץ כמו למשל מערכת הבקרה והתצוגה של MBUX (מרצדס-בנץ User Experience) או מערכות סיוע לנהיגה.

מכונית הקונספט של מרצדס בנץ Vision EQS סיפקה רמזים לעיצוב המתקדם של ה- EQS הקרוב בספטמבר 2019. אבות הטיפוס המוסווים שעברו בדיקה מבשרים גם תכונות עיצוב מרכזיות המהפכניות עבור סגמנט היוקרה כמו עיצוב קדימה של המונית או קופה. כמו סטיילינג 'קשת אחת'. עם זאת, פרטים נוספים על העיצוב הפרוגרסיבי של דגמי EQS SUV, EQE ו- EQE SUV המכריעים להצלחת היוזמה החשמלית נותרים לעת עתה סוד לציבור.

מרצדס בנץ תציג את האדריכלות הכל-חשמלית בשנת 2021. במקביל, החברה תמשיך לחשמל את הפלטפורמות המצליחות ביותר. בנוסף לרכב השטח הבינוני EQC (EQC 400 4MATIC, צריכת חשמל משולבת: 21.3-20.2 קוט"ש / 100 ק"מ; פליטת CO2 משוקללת: 0 גרם לק"מ) והמוביל האלקטרוני של EQV (EQV 300, צריכת חשמל משולבת: 26.4-26.3 קוט"ש / 100 ק"מ; פליטת CO2 משולבת: 0 גרם לקמ"ר), לקוחות בגזרת המכוניות הקומפקטיות יכולים לצפות לשני רכבי שטח חשמליים, EQA ו- EQB. העיצוב המתקדם שלהם מזהה אותם כחברים במגוון המוצרים החשמליים. ייצור ה- EQA יחל לפני סוף השנה.

ה- EQS עובר כעת את הבדיקות האחרונות בדרך לבשלות הייצור, כולל במרכז הבדיקה והטכנולוגיה באימנדינגן. האימות השיטתי של הרכב הכולל משמש להבטחת סטנדרטים באיכות גבוהה והוא אחד הצעדים הנרחבים בתהליך הפיתוח של כל סדרת דגמי מרצדס בנץ. התחנות כוללות בדיקות חורף קשות בסקנדינביה, מבחני שלדה ונהיגה בשטח הוכחה, כבישים ציבוריים ובמסלול המבחנים המהיר בנארדו וכן בדיקות משולבות של הרכב הכולל בחום של דרום אירופה ודרום אפריקה. נסיעות מבחן נערכות כיום גם בסין ובארה"ב. במקרה של ה- EQS, תשומת לב מיוחדת מוקדשת למערכת החשמל ולסוללה, כמובן. גם הם נבדקים ומאושרים בהתאם לתקנים המחמירים של מרצדס בנץ.

"ה- EQS כבר נערם הרבה יותר משני מיליון קילומטרים מבחן מחום דרום אפריקה לקור שבצפון שבדיה", אומר כריסטוף סטארזינסקי, סגן נשיא אדריכלות הרכב החשמלי במרצדס בנץ ואחראי על רכבי ה- EQ. "ה- EQS יהיה סוג S של כלי רכב חשמליים. זו הסיבה שהוא עובר אותה תוכנית פיתוח תובענית כמו כל רכב אחר שזוכה לשאת בגאווה את הכוכב המשולש. בנוסף, היו לא מעט מבחנים. במיוחד עבור מכוניות חשמליות המכסות סדרי עדיפויות חשובים כמו טווח, טעינה ויעילות".

ה- EQS מיוצר יחד עם S- קלאס ב- "Factory 56" בסינדלפינגן, ארצות הברית

בנוסף, מרצדס בנץ זכתה במבחן Euro NCAP של מערכות סיוע לנהיגה אוטומטית למחצה (SAE דרגה 2) עם ציון "טוב מאוד". את המותג עם הכוכב ייצג דגם ה- SUV של GLE. ה- GLE כולל את חבילת סיוע לנהיגה ואת חבילת סיוע לנהיגה פלוס, שזכתה במבחן עם ציון עליון של 174 נקודות (87% מהציון הכולל) מול תשעה מתחרים משכבות הרכב השונות, כולל שני רכבים נוספים מתחום הפרימיום.

לחבילת הסיוע לנהיגה של מרצדס בנץ GLE יש כמה פונקציות המאפשרות לנהיגה אוטומטית למחצה להקל על הנהג במצבי נהיגה יומיומיים רבים. מערכות חדישות מזהירות את הנהג במקרה של תאונה קרובה ומתערבות, למשל, באמצעות בלימת חירום אוטונומית כדי להפחית את חומרת ההתנגשויות האפשריות או אפילו להימנע מהן לחלוטין.

Euro NCAP משבחת במיוחד את העובדה שמדובר במערכות שיתופיות התומכות במקום להתנשא על הנהג. לדוגמא, Active Steering Assist יכול אפילו לתמוך בנהג בעת היגוי בקימורים. עד 130 קמ"ש, זה לא בהכרח תלוי בסימני דרך גלויים לעין, אלא יכול – כמו בנחיל – להמשיך ולהתערב באופן פעיל גם כאשר קווים לא ברורים (למשל באתרי בנייה) או אפילו ללא קווים. לפיכך, המערכת יכולה להקל ולתמוך ביעילות במיוחד בתנועה עצירה וצפויה. הנהג יכול לעקוף את המערכת בקלות ובאינטואיציה בכל עת ובכך לבצע שוב את משימת הנהיגה. המעבר האינטואיטיבי וההרמוני בין תמיכה במערכת לנהיגה לא נתמכת הוא חלק מהאופי השיתופי של חבילת הסיוע לנהגים של מרצדס בנץ. מסיבה זו, מרצדס בנץ GLE קיבלה את הציון העליון ואת המקום הראשון בהערכה "התקשרות נהג". הודגש כי מרצדס-בנץ לא העלתה כי השם והתקשורת של ה- GLE הן מערכות אוטונומיות, אלא זיהו אותן בבירור כמערכות סיוע. רקע: במערכות נהיגה אוטומטיות חלקית, הנהג ממלא תפקיד פעיל ועליו לבצע את משימת הנהיגה בכל עת. במרצדס בנץ המערכות מתוכננות לכן בשיתוף פעולה כך שייווצר החיבור הטוב ביותר.

שדרוג התחבורה הציבורית  בפרוזדור ירושלים ובית שמש ובשומרון

מהפיכת התחבורה הציבורית יוצאת לדרך. חברות תנופה ונתיב אקספרס זכו במכרזים להפעלת קווי התחבורה הציבורית בפרוזדור ירושלים ובית שמש. זאת, במסגרת תכנית משרד התחבורה להגדיל בעשרות אחוזים את שירותי התחבורה הציבורית בפרוזדור ירושלים, בית שמש ולשפר באופן משמעותי את השירות לנוסעים. מדובר במכרזים הגדולים ביותר שפורסמו עד כה בתחבורה הציבורית. המכרזים כוללים הפעלת עשרות קווים בינעירוניים, אזוריים ועירוניים חדשים ותגבור משמעותי של מאות קווים קיימים בפרוזדור ירושלים, בית שמש. הקווים החדשים מתוכננים לענות בין השאר על הביקושים הצפויים לתחבורה ציבורית בישובים אלה, לאור התרחבותם המתוכננת.

בפרוזדור ירושלים, זכתה חברת תנופה. באשכול זה יופעלו 30 קווים עירוניים ואזוריים בין קרית יערים, אבו גוש, הר הדר, ישובי מטה יהודה, בהם כסלון, רמת רזיאל, איתנים, גבעת יערים, צובה, בית מאיר, שורש, שואבה, עין רפא, עין נקובא, נווה אילן, יד שמונה, נטף, מעלה החמישה, קרית ענבים ובית זית.

במכרז על פרוזדור ירושלים התמודדו חמש חברות נוספות: חברת סופרבוס, המפעילה כיום את השירות באשכול, חברת נהור, נתיב אקספרס, חברת אפיקים וקבוצה חדשה בשם הריבוע הכחול, בשיתוף איזי באס ופסגות.

במסגרת המכרז החדש תגדל תדירות הקווים בפרוזדור ירושלים ביותר מ-35%. מדובר בעיקר בגידול של קווים קיימים ותוספת קווים חדשים, שיופעלו באמצעות יותר מ-160 אוטובוסים חדישים. לאורך המסלולים יוצבו שלטי מידע אלקטרוניים (Next Bus), שיעדכנו את הנוסעים בזמן אמת בזמני ההגעה של האוטובוסים.

בנוסף לכך, ישופר  מערך השירות בקווים המחברים בין בית שמש לירושלים, תוך מתן דגש על שיפורי מסלולים בתוך העיר בית שמש, הגדלת תדירות ויצירת קווים ליעדים חדשים בירושלים, כמו בתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק ואזור התעשיה תלפיות.

הקווים יופעלו בשתי פעימות. בעוד תשעה חודשים, תפעיל חברת תנופה את כל הקווים המופעלים כיום על ידי חברת סופרבוס, בתוספת שיפורים נקודתיים, ובעוד כשנה תפעיל החברה גם את קווי השירות המופעלים כיום על ידי חברת אגד, ושאר הקווים החדשים שבמכרז.

באשכול בית שמש זכתה חברת נתיב אקספרס. באשכול זה יופעלו 40 קווים עירוניים, אזוריים ובינעירוניים. הקווים יופעלו בעיר בית שמש וממנה, למגוון רחב של יעדים ברחבי הארץ. זאת, באמצעות יותר מ-200 אוטובוסים חדישים מדגם יורו 6, בעלי רמת זיהום נמוכה ביותר. באשכול זה יופעלו לראשונה גם אוטובוסים חשמליים. במכרז על אשכול בית שמש, התמודדו ארבע חברות נוספות: חברת נהור, קבוצת תנופה, סופרבוס וקבוצה חדשה בשם הריבוע הכחול, בשיתוף איזי בס ופסגות.

במסגרת המכרז החדש תגדל תדירות הנסיעה בקווי בית שמש ב-25% ויתווספו קווים חדשים רבים. כמו כן, ישופר הקשר בין שכונות חדשות העתידות להתאכלס, מוקדי פעילות מרכזיים, בהם תחנות רכבת, אזורי תעשיה ומרכזי קניות. בסופי שבוע, חגים ותקופת "בין הזמנים" יורחב השירות הבינעירוני מהעיר ליעדים שונים שבאשכול. כמו כן, יתוגבר השירות הבינעירוני בין בית שמש לבני ברק, יפוצלו קווים ארוכים, ויפתחו קווים ליעדים חדשים.

הקווים באשכול זה יופעלו בשתי פעימות. בעוד תשעה חודשים, תפעיל חברת תנופה את כל הקווים המופעלים כיום, בתוספת שיפורים נקודתיים, ובעוד כשנה תפעיל החברה גם את קווי השירות החדשים במכרז.

בנוסף, תנופה זכתה במכרז להפעלת קווי התחבורה הציבורית בשומרון. זאת, במסגרת תכנית משרד התחבורה להגדיל בעשרות אחוזים את שירותי התחבורה הציבורית בשומרון ולשפר באופן משמעותי את השירות לנוסעים.

מדובר במכרזים הגדולים ביותר שפורסמו עד כה בתחבורה הציבורית. המכרזים כוללים הפעלת עשרות קווים בינעירוניים, אזוריים ועירוניים חדשים ותגבור משמעותי של מאות קווים קיימים בשומרון. הקווים החדשים מתוכננים לענות בין השאר על הביקוש הצפוי לתחבורה ציבורית בישובים אלה.

באשכול זה יופעלו 85 קווים עירוניים ואזוריים, 17 מהם קווים חדשים. הקווים יפעלו בין יישובי המועצה האזורית שומרון, קדומים, קרני שומרון, בית אריה-עופרים, אלפי מנשה, עמנואל, אלקנה, אורנית ואריאל. כמו כן, יופעלו קווים בינם לבין ערי גוש דן והשרון. הקווים יופעלו באמצעות יותר מ-230 אוטובוסים חדישים, לרבות אוטובוסים ממוגני ירי. במכרז על אשכול השומרון התמודדו שלוש חברות נוספות: חברת אפיקים שהפעילה את האשכול עד כה, חברת קווים וחברת אגד תעבורה.

תדירות הנסיעה בקווי השומרון תגדל ב-30%. כמו כן יתווספו קווים חדשים שישפרו את הנגישות בין היישובים ליעדים מרכזיים בגוש דן, וכן קישור ישיר לתחנות רכבת ולערים מרכזיות כמו פתח תקווה, בני ברק, כפר סבא ותל אביב.

כל האוטובוסים שיופעלו במכרז החדש יכללו הפרדה פיזית של תא הנהג, מסכים אלקטרוניים לעדכון מידע שוטף, רשת אלחוטית ושקעי USB. לאורך המסלולים יוצבו שלטי מידע אלקטרוניים שיעדכנו את הציבור בזמן אמת על זמני ההגעה של האוטובוסים.

השכלה וטכנולוגיה

Funglish עם ערכת קורונה טיים

בתקופת הקורונה, דווקא הילדים הצעירים, הנמצאים בראשית דרכם בשפה האנגלית, מאבדים זמן יקר של בניית היסודות, עליהם יתבססו כל שנות הלימוד העתידיות של השפה החשובה הזו. כי שפה הנבנית על תשתית לקויה, היא פתח לטעויות שעשויות להיות מביכות עד הרסניות!  במאה ה21 ידיעת השפה האנגלית היא לא "מותרות", זו שפה אוניברסלית הנוכחת בחיינו באמצעות משחקים אינטראקטיביים, שירים וסרטים, מילים וביטויים, והחשיפה לשפה הופכת לצורך משמעותי, כשאנו מגיעים לאקדמיה ולעולם התעסוקה, בו ידיעת השפה האנגלית ברמת דיבור, קריאה וכתיבה כבר מהווה תנאי לקבלה למשרות נחשקות!

לכן, אתם ההורים ניצבים בפני ברירה: להאמין שהילדים יצליחו בכוחות עצמם לגשר על הפער העצום שנוצר עקב שיעורי זום מתנתקים וקפסולות מבודדות או להוציא הרבה כסף על שיעורים פרטיים… אבל, גם כסף הפך בתקופת הקורונה לנושא רגיש  מאוד, עקב הפגיעה בפרנסה של הורים רבים…אז איך פותרים את הדילמה?
תרשו לנו להוריד לכם דאגה אחת מהראש, ולהציע לכם את ערכות 'Funglish' – הפתרון המאפשר לכם להקנות לילדכם מגילאי 6 ומעלה, תשתית נכונה ומבוססת, הנלמדת בדרך קליטה ומשעשעת המשלבת משחק לצד למידה, והכל בעלות חד פעמית של 234 שקלים בלבד!

הערכה הוכרה כפטנט ישראלי ועולמי על שיטת הלימוד ועל האפליקציה הייחודית כך שהשקעה מינימלית ותשואה מקסימלית מוכחת – הקניית שפה לילד בעלות נמוכה מעלות סל מהסופר!

שלושה באחד: משחק פיזי, אפליקציה נגישה ושיפור יכולות בשפה האנגלית. הקניית שפה בצורה חדשנית, קלה ונוחה – שיטת לימוד המהווה פטנט רשום בארץ ובחו"ל ומעניקה תחושת הצלחה ומחזקת את הבטחון העצמי של הילד  תוך כדי למידה חווייתית. כמו כן נגישה לילדים טרום ובראשית לימוד השפה האנגלית וגם מתאימה במיוחד לילדים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב. משלבת הנאה מזמן איכות עשיר ומהנה עם הילד- עובדים על כל ספרון 10 דקות 3 פעמים בשבוע, עם חיסכון בתשלומים יקרים על שיעורים פרטיים. מתן תמיכה ויעוץ חינמי לשאלות במהלך השימוש בערכה.

ערכת 'Funglish'  פותחה מתוך צורך שעלה וזוהה, כתוצאה מעבודה בשטח על ידי שתי מורות לאנגלית ומאבחנות דידקטיות, המשלבות יחד הכשרה מקצועית מכובדת וניסיון רב שנים בתחומי הלמידה בכלל והשפה האנגלית בפרט.

למידע נוסף ולרכישת ערכות בטל': 054-4355666

רשת האקסלרטורים Techstars עם הרשמה לתכנית האקסלרטור Techstars Tel Aviv 2021

רשת האקסלקטורים העולמית, Techstars, שלה כ-50 תכניות בינלאומיות בוורטיקלים שונים, מזמינה חברות סטארט- אפ מרחבי העולם, להירשם לתוכנית הגלובלית ולהיכלל ברשימת עשרת החברות שישתתפו באקסלרטור הנחשק של הרשת העולמית בישראל.

החברות הנבחרות, יקבלו הדרכה ממנטורים מקצועיים בעלי שם עולמי, יכירו אנשי מקצוע רבים ויחשפו ליצירת קשרים חדשים עם אנשים ומשקיעים מובילים בתעשייה בכל העולם.

ההרשמה לתכנית נפתחה ב- 14 בספטמבר ותהיה פתוחה להגשת מועמדויות עד 20 בדצמבר 2020. תוכנית האקסלרטור תחל בתאריך 22 במרץ 2021 ואירוע הדמו דיי יתקיים ב- 17 ביוני 2021.

התכנית תימשך 13 שבועות ובה כל אחת מעשר החברות שהתקבלו לתוכנית תקבל השקעה של עד 120 אלף דולר. בנוסף, החברות ייהנו ממנטורינג מעשי בשטח, גישה לרשת העולמית של טקסטארס, לקשרים עם גורמים עסקיים בחו”ל ולחברות בינלאומיות.

מנהלת התכנית בישראל היא הילה אוביל ברנר, יזמית סדרתית אשר הקימה שלוש חברות, בהן WhiteSmoke המציעה פלטפורמה לעריכה והגהה של טקסטים באנגלית ונסחרת כיום בבורסה, את הארגון החברתי- התנדבותי, "יזמיות", אשר תומך ומקדם נשים יוזמות בתעשיית הייטק, וכן ניהלה בעבר את התכנית המשותפת של ברקליס ו-Techstars בישראל.

Techstars פועלת בישראל כבר למעלה מארבע שנים, ומשתפת פעולה עם יזמים, מומחים, מנטורים, בוגרי אקדמיה, משקיעים, מנהיגים עסקיים ושותפים תאגידיים כדי לסייע לסטרטאפים לצמוח. היא מפעילה כ- 50 מאיצים במדינות שונות ברחבי העולם בניהן: אבו דאבי, הולנד, ארה"ב, גרמניה, הודו, בריטניה, קנדה, סינגפור, אוסטרליה, איטליה ועוד. כיום שווי השוק של החברות בוגרות שלה גדול מ-30 מיליארד דולר.

בין החברות המובילות אשר השתתפו בתכנית האקלסרטורים של טקסטארס: SendGrip, Twilio, Scopely, Digital Ocean, Zipline, Outreach, PillPack, DataRobot, SalesLoft, Remitly, ClassPass, SendBird ועוד.

מנהלת התכנית בישראל, הילה אוביל ברנר, מסרה: "אני נרגשת לקראת פתיחת ההרשמה למחזור השני של האקסלרטור. בתהליך ההרשמה הקודם קיבלנו פניות רבות מכל העולם, מחברות הייטק מעניינות בנושאים שונים וגם במחזור הבא אנו מצפים להיחשף למגוון רב של חברות בעלות פוטנציאל ממשי להיות חברות מובילות בתעשייה. זוהי הזדמנות מופלאה ל- 10 החברות אשר יבחרו בקפידה ויהיו חלק ממחזור האקסלרטור השני בתל אביב. המשתתפים בתכנית יקבלו הזדמנות להכיר וללמוד מאנשי מקצוע רבים ומקצועיים בתחומם ו-13 השבועות של התכנית יהיו מאתגרים, חווייתיים, מקצועיים ובעיקר יהוו מקפיצה אדירה בתחום לחברות ההייטק המשתתפות".

פרטים נוספים והגשת מועמדות באתר…

Zoom עם Zoomtopia 2020 והכרזות חמות חדשות

זום (Zoom Video Communications, Inc.), הכריזה במסגרת אירוע הלקוחות השנתי של החברה – Zoomtopia 2020, על שורה של חידושים וטכנולוגיות בתחום תקשורת הווידאו. הכנס הווירטואלי נפתח על ידי אריק יואן, מייסד ומנכ״ל החברה, שפרש בפני עשרות אלפי המשתתפים את חזונו לעתיד החברה ועל ידי עודד גל, מנהל המוצר הראשי, שהציג את החידושים.

בין החידושים שהוכרזו:

 • OnZoom: פלטפורמה למשתמשי זום בה הם יכולים ליצור ולארח אירועי און ליין בחינם, הן בתשלום והן למטרות גיוס כספים. המארחים יכולים בשימוש בפלטפורמה החדשה להרחיב את עסקיהם ולהגדיל את טווח ההגעה לקהלים חדשים. משתמשי זום יגלו ב-OnZoom את האירועים שמתאימים להם לרכוש כרטיסים לחוויות חדשות, לאתר ולעקוב אחר האירועים והמותגים המועדפים עליהם וכמובן – לדרג את אלה שאהבו, או לא.

 • Zapps הן אפליקציות שיקלו על אנשים שעובדים מרחוק לנהל את עבודתם, לפני, במהלך ואחרי פגישת הזום שלהם. זום למעשה שילבה את האפליקציות שפותחו על ידי חברות צד שלישי במערכת הזומית ומאפשרת שימוש בהן בזמן אמת. יואן הודיע במסגרת נאום פתיחת הזומטופיה על הצטרפות של מעל 35 שותפים ליוזמה כבר מהשלב הראשון לפעילות.
 • הצפנה מקצה לקצה -E2EE : תכונה אופציונלית זו תהיה זמינה למשתמשי זום – חינמיים ומשלמים – בגרסת ״technical preview״ לקראת סוף אוקטובר (הזדמנות לבחינה ראשונית של התכונה ובדיקת התאמה לצרכי המשתמשים). ניתן יהיה להפעיל אותה ברמת החשבון, הקבוצה או המשתמש הבודד, ובהתאם לאופן בו מנהל החשבון מגדיר את התכונה, ניתן להפעיל ולכבות אותה – על בסיס כל פגישה ופגישה. ה- E2EE של זום מבטיחה כי התקשורת בין משתתפי פגישות הווידאו של זום, מוצפנת באמצעות מפתחות הצפנה המאוחסנים רק במכשירים של אותם משתתפים. עם E2EE של זום, לאף צד שלישי – כולל זום – לא תהיה גישה למפתחות הפרטיים של הפגישה.
 • SDK הניתן להתאמה אישית: זום מוסיפה שיפורים חדשים ל- SDK שלו, ומאפשרת למפתחים ולחברות להעשיר יישומים מבוססי וידאו בהתאמה אישית עם הפלטפורמה של זום, הזמינה כיום באנדרואיד, iOS וברשת. מפתחים יכולים לנצל את ממשק המשתמש ואת בקרת ההפעלה הניתנים להתאמה אישית, נתון שמקל עליהם לשלב וידאו באיכות גבוהה, אודיו וצ'אט מיידי באיכות גבוהה ליישומים שלהם.
 • זום פיתחה פונקציות חדשות לפלטפורמת התקשורת המאוחדת המרכזית שלה. לדוגמה:

○ שילוב סצנות: מאפשר למארח לקבוע נושא רקע מותאם אישית לפגישות שלו, או ליצור רקעים בהם מוטבעים קטעי וידאו של המשתתפים בשיחה, שכולם יכולים לשתף.

○ זום לבית: תמיכה ב-DTEN ME , Portal של פייסבוק ו-Zoom Rooms כבר זמינים ועד סוף השנה תהיה תמיכה גם ב- Echo Show של אמזון, DTEN onTV, מכשירים חכמים התומכים ב- Google Assistant כולל Nest Hub Max ו- Yealink A20. הצעות חומרה נוספות של HP, Lenovo ו- Neat יגיעו בשנת 2021.

○ שיתוף פעולה ללא מגע: אפשרויות שילוב פקודות קוליות משופרות להפעלת שיחת זום וחיבור פשוט של מכשירים אישיים לשליטה בחוויות המפגש של חדרי הזום.

○ לוח מחיק משופר: חבילת שיפורים בנושא מחיקים תאפשר שיתוף פעולה מתמשך בין מכשירים ניידים, שולחניים וחדרים.

○ גלריה חכמה: שילוב בינה מלאכותית בגלריית זום זום מציגה את המשתתפים בחדר כפרטים בתצוגת גלריה כדי לאפשר תקשורת פנים אל פנים יעילה יותר בין משתתפים.

○ E911 : אפשרות לצוותי אבטחה, או מוקדניות, ליידע עובדים המשתמשים בשיחת זום על מקרי חירום ולהדריכם כיצד להתנהג

○  חדרי המתנה: מארחים יכולים לבחור להכניס אורח לאחר שראו אותם – בווידאו – בחדר ההמתנה.

״בימים המאתגרים שעוברים על כולנו, למדנו דבר חשוב אחד: עבודה מרחוק אכן עובדת״, אמר יואן. ״ההכרזות שלנו במסגרת מפגש הזומטופיה מדגימות היטב שזום נבנתה יותר ממוכנה להתמודדות הזו. הפלטפורמה שלנו תומכת בצרכים של המשתמשים שלנו – כיום והיא תמשיך לעשות זאת גם בעתיד״.

Corning ישראל עם פיתוח חדשני יאפשר שירותי 5G בתוך מבנים כבר בסוף 2020

Verizon השלימה לאחרונה ניסויי מעבדה עם קורנינג והחלה בניסויי מעבדה עם סמסונג על פתרונות כיסוי למבנים בטכנולוגיית דור 5. השקת אתרי רדיו המבוססים על ספקטרום mmWave תאפשר לחברה לספק גם שירותי רשתות פרטיות עם יכולות MEC (Mobile Edge Compute).

מערכות ה- mmWave 5G של Corning המפותחות במרכז המחקר והפיתוח של החברה בישראל, צפויות להיות מהראשונות בעולם שתוכננו לספק טכנולוגית 5G-NR על פני ספקטרום mmWave ובכך יעניקו פתרון חדשני ומתקדם לפריסת ה-5G של Verizon.

"אנו שמחים לפתוח שלב נוסף בשיתוף הפעולה הוותיק שלנו עם Verizon, שהביא לאורך השנים כיסוי LTE אמין ללקוחות החברה." ציין מייק בל, מנכ"ל Corning Optical Communications. "פתרון ה-mmWave שלנו נשען על ניסיון של עשרות שנים של Corning בתכנון רשתות כדי לספק כיסויי תוך מבני חסכוני, המאפשר לארגונים להפיק את מלוא היתרונות של המעבר ל-5G".

"תאי הסלולר בתוך מבנים מביאים לידי ביטוי את היתרונות של mmWave 5G – רוחב פס גבוה, קיבולת רבה, אמינות גבוהה ויכולת שימוש נרחבת למשתמשים רבים בו זמנית, דבר שלא מתאפשר מרשת 5G חיצונית". ציין אדם קופפה, סגן נשיא לפיתוח טכנולוגי ב-Verzion.

שונות

לשכת התיירות של איטליה ENIT עם חסות לגי'רו דה איטליה

לשכת התיירות של איטליה בישראל מאחלת הצלחה במרוץ לקבוצה הישראלית ISRAEL START-UP NATION ולגיא שגיב, הרוכב הישראלי של הקבוצה שישתתף במרוץ והיה רוכב האופניים הישראלי הראשון בהיסטוריה שסיים את הג'ירו דה איטליה בשנת 2018.

מירוץ הג'ירו דה איטליה ה-103, נערך בין התאריכים 3-25/10/20 ומשתתפות בו 22 קבוצות מקצועניות מרחבי העולם. המרוץ הוזנק בעיר מונריאל בסיציליה ויסתיים במילאנו כשבמהלך המרוץ הרוכבים ידוושו 3,496 ק"מ.

בין הקבוצות שמשתתפות בג'ירו דה איטליה הקבוצה הישראלית  ISRAEL START-UP NATION, שזוהי ההופעה השלישית ברציפות שלה בגרנד טור האיטלקי, לאחר שבשנת 2018 המרוץ הוזנק לראשונה בהיסטוריה מישראל

כלליה דה קונסיליו, מנכ"לית לשכת התיירות של איטליה (ENIT) בישראל: "לשכת התיירות של איטליה שמחה להעניק חסות שנה נוספת למרוץ הג'ירו דה איטליה שבמשך 22 ימים חושף בפני כל העולם את איטליה המדהימה על שלל הנופים, המקומות, הערים והכפרים המקסימים שלה. אני רוצה לאחל המון הצלחה לקבוצה הישראלית ISRAEL START-UP NATION המשתתפת זאת השנה השלישית ברציפות במרוץ ולגיא שגיב הרוכב הישראלי שייקח חלק שוב בג'ירו אחרי שעשה היסטוריה במרוץ בשנת 2018 שהוזנק לראשונה מישראל והפך לישראלי הראשון שמסיים גרנד טור".

קריאה לא לגרש 27 שורדות סחר בבני אדם, שמבקשות להישאר בישראל

למעלה מחודשיים שממתינה על שולחנו של שר הפנים בקשה להעניק מעמד הומניטרי מיוחד ל-27 נשים, אזרחיות אתיופיה שהוכרו על ידי ישראל כקורבנות סחר בבני אדם. מדובר בנשים אשר נחטפו על ידי סוחרי אדם כאשר היו נערות ונלקחו לשבי. אחרי שלושה חודשים של תופת והתעללות מינית במחנות העינויים בסיני, הן חצו את הגבול ממצרים ב-2012 במצב פיזי ונפשי קשה ביותר, מוכות ומורעבות. היום חלקן מועמדות לגירוש, וכולן חסרות כל זכויות סוציאליות בישראל.
לאחר שסיפורן של הנשים נחשף בכתבה ששודרה בחדשות השבת של כאן 11, למעלה מ-4700 ישראליות וישראלים קראו לשר הפנים ולמנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה להעניק לנשים אלו מעמד ולאפשר להן להמשיך ולשקם את חייהן בישראל.
בשבוע שעבר, אמני ישראל הצטרפו גם הם לקריאה, במכתב פומבי המיועד לשר הפנים אריה דרעי. המכתב, עליו חתומים אנשי אקדמיה בכירים, קולנוע, מלחינים וזמרים ידועים בניהם: יהושע סובול, מיקי גבריאלוב, דויד ד'אור, מירי מסיקה, יונה אליאן, שני כהן ואחינועם ניני, נחתם במילים: "בקשתנו הינה מחווה הומניטרית נקודתית אשר תעשה חסד עם קבוצה קטנה של נשים שלמרות מר גורלן הקימו פה משפחות, השתלבו במעגל העבודה, ומבטאות בעין דומעת ובעברית רהוטה ומצמררת את עדות הזוועות שעברו. הן אסירות תודה לישראל שנתנה להן בית, וצלם אנוש.
אנו אמני ישראל החתומים מטה מבקשים ממך בימים אלו של חשבון נפש לאפשר לקבוצה זו של נשים להשתקע בארץ ולהמשיך לחיות את חייהן כאן במדינת ישראל, בארץ שהעניקה להן חסד וחמלה והזדמנות להשתקם ולבנות את עצמן מחדש".

את המכתב יזמה רינת אבישר, מוסיקאית, מנכ"לית עמותת תו המשווה לתרבות מונגשת.

ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות עם שינוי חוק שיחמיר עונש עושקי קשישים

המשטרה: עושק ומרמה כלפי עולים חדשים הוא 2%-1% מכלל עבירות אלו. מדי שנה מתקבלות כ-13 אלף תלונות על הונאה ומרמה בארץ. חיים אתגר, "יצאת צדיק": אימת הדין חייבת להיות משמעותית

יו"ר וועדת העליה והקליטה, דוד ביטן (הליכוד) יוזם שינוי חקיקה, שיאפשר החמרת הענישה על עושקי קשישים. זאת, במסגרת דיון שנערך היום (חמישי), בעקבות התחקיר מהשבוע שעבר של חיים אתגר בתכנית "יצאת צדיק", המעלה חשד למעשים פליליים ופגיעה צרכנית בעולים החדשים והוותיקים, שהם אנשים מבוגרים שאינם שולטים בעברית.

שרית לוי, מפיקת התוכנית "יצאת צדיק", סיפרה כי מגיעים לתוכנית עשרות-רבות של תלונות, ועיקר הפונים הם בני-המשפחה של הקשישים הנפגעים –  אך הם נרתעים מהגשת תלונה במשטרה, ולכן רבים מהעבריינים משוחררים ממשיכים במעשיהם.

חיים אתגר, מגיש התוכנית, הדגיש כי "המשטרה ובתי המשפט משתוקקים לענישת מינימום, ואימת החוק חייבת להיות משמעותית דיו, לא רק מעצר – אלא מאסר ממושך וקלון ציבורי". הוא פנה למשטרה לאבחן בין מחיר יקר לשירות – לעושק, ואת ההכרח כי יוגדר בארץ רישוי לנותני שירותים שונים כמתקני מזגנים.

טלי פלוסקוב (הליכוד) הסבירה כי עולים מחבר העמים נרתעים היסטורית מלהתלונן במשטרה, וגם משום שהם אינם מפוצים כספית – גם אם יתלוננו. והבהירה כי עולים אלו כלל אינם מודעים לקיומה של הרשות להגנת הצרכן, למעמדה ויכולותיה, ועליה לפנות אליהם ברוסית ובעיתונות המסורתית. מיכל קוטלר-וונש (כחול לבן) הוסיפה כי כל עולה חדש, גם מארצות הרווחה, נתקל בקשיים לפניה לרשויות הצרכנות בישראל, ועל רשויות אלו לפנות לעולים בשפתם.

רב-פקד אבי בן אל, קצין עבירות הונאה ארצי, הציג את הנתונים לגבי הונאה ועושק, ואמר כי חלקם של קורבנות עולים-חדשים מכלל תיקי הונאה הוא בין 1%-2%. בשנת 2019 נרשמה עלייה בתיקי מרמה ועושק שבוצעו כלפי עולים חדשים, ובשנת 2020 מסתמנת ירידה קלה בנתון. איננו מכירים זאת כתופעה כלפי עולים דווקא – אלא כנגד כלל האזרחים. לדבריו, בשנת 2020 הוגשו 36 כתבי אישום נגד עושקי עולים חדשים, אך הדגיש כי "לא תמיד התקיימו כל יסודות העבירה – שתצדיק הגשת כתב אישום. פעמים רבות זה מילה מול מילה, ויותר נראה כסכסוך עסקי".

אניטה יצחק, ראש אגף חקירות ומודיעין ברשות להגנת הצרכן, סיפרה על חברות מרמה המחליפות זהויות ושמות, ברשות מתייחסים בחומרה להפרות נגד עולים-חדשים אותם הגדירו כאוכלוסייה מוחלשת. חוק הגנת הצרכן קובע את האיסורים על הטעיה, השפעה בלתי הוגנת ומסמיך את הרשות להטיל עיצום כספי או לפתוח בהליך פלילים נגד המפרים. עד היום הרשות הטילה קנסות בהיקף 160 מיליון שקלים נגד עבריינים. הרשות חשפה חברות שהתמקדו בעולים דוברי רוסית, והטילה עליהם קנסות במיליוני שקלים, ונערכו ראיונות בתקשורת ברוסית כדי לעוד עולים לפנות לרשות. לדבריה, הרשות אינה מסתמכת רק על תלונות, אלא מנהלת חקירות יזומות המבוסס על מערך מודיעין במטרה לאתר כשלים באכיפת הוראות הגנת הצרכן, אך לא ידעה להשיב מדוע הרשות לא פעלה כנגד הטכנאי שנחשף בתוכנית "יצאת צדיק".

יאנה בריסקין מרדיו רק"ע, סיפרה על פניות רבות בנושא טכנאי הגובה סכומים גבוהים על תיקון שלא צלח, ולמרות שהוגשו על כך תלונות למשטרה – הם נסגרו בטענה כי מדובר בסכסוך עסקי. הוועדה תשוב ותדון בנושא בעוד כשלושה שבועות.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: