מה הן 5 התכונות שמאפיינות קפה טוב ואיכותי?

אין כמעט אדם בוגר שלא מתחיל את הבוקר עם קפה טרי, בין אם קפה מנס קפה או קפה ממכונת קפה. אבל לא כל קפה הוא קפה איכותי; יש כמה פרמטרים שהופכים קפה "רגיל" לקפה שהוא פשוט תענוג צרוף. 5 הפרמטרים הבאים משפיעים משמעותית על איכות הקפה:

אספרסו קפה איטלקי (צילום דן בר דב)

פולי הקפה

ישנם עשרות זנים שונים של קפה, ביניהם שלושה זנים נפוצים – ערביקה, רובוסטה וליבריקה, שלכל אחד איכויות ותכונות משלו. הזן של הקפה משפיע משמעותית על איכותו, אך גם אופן גידולו (למשל מזג האוויר וסוג האדמה) משפיע משמעותית על איכות הקפה וטעמו. ככל שהגידול מוקפד יותר, כך הקפה איכותי יותר.

קליית הקפה

מיד אחרי הפולים עצמם מגיע שלב הקלייה. פולי קפה הטובים והאיכותיים ביותר יהפכו לקפה איכותי עם קלייה נכונה. הקלייה משפיעה רבות על איכותו של קפה טרי ועל טעמו, שכן היא לוקחת את פולי הקפה הירוקים וחסרי הטעם והריח ומעבירה אותם תהליך הגורם לתגובות כימיות ומשפיע על הטעם, הריח, הצפיפות ואפילו הצבע של הקפה. בתהליך הקלייה  צריך להקפיד על הטמפרטורה הנכונה, הזמן המדויק והרמה הנכונה של הקלייה כדי להפיק מפולי הקפה את המירב.

טחינת הקפה

אם חשבתם שאת הפולים הקלויים מכניסים למטחנה וטוחנים ויש לכם קפה טרי ומושלם – אתם טועים. גם לטחינה יש הגדרות מסוימות שהופכת קפה שהוא בסדר לקפה שהוא מושלם.

 
- פרסומת -

 

כך, יש להתחשב בעובי הטחינה בהתאם לפולי הקפה, וכן לדרגת הקלייה ואפילו לסוג הקפה שאנחנו רוצים להכין (למשל קפה שחור או דווקא אספרסו?).  כמו כן יש לשים לאחדות הטחינה ולמועד הטחינה (ככל שטוחנים יותר קרוב לצריכה, כך הקפה טרי ואיכותי יותר). לרוב, מכונת קפה יודעת לטחון את הפולים באופן הנכון ליצירת אספרסו.

חליטת הקפה

עכשיו כשיש לנו כבר קפה קלוי וטחון והוא כמעט מוכן, יש עוד שלב משמעותי המשפיע על איכותו – החליטה (או הבישול). הבישול מערב את הפולים ביחד עם מים, והוא צריך להיעשות בטמפרטורה מדויקת. גם כאן, בישול קפה תלוי בסוג הקפה שאנחנו מעוניינים לשתות – מכונת קפה בדרך כלל פועלת לפי מודל חליטה בלחץ.

כך, אספרסו נוצר באמצעות הזרמת כמות קטנה של מים על סף רתיחה ובלחץ גבוה דרך פולי הקפה; ישנן דרכי חליטה אחרות כמו חליטה צרפתית בפלנג'ר או חליטה בהשרייה.

קפה עם חלב

הדרך בה אנחנו מוסיפים חלב משפיעה גם היא על איכות הקפה. אם אתם מוציאים את החלב מהמקרר ופשוט מוזגים לכוס קפה טרי, אתם עושים את זה לא נכון, שכן צריך להתחשב בנתונים כמו טמפרטורת החלב, הקצף וכן הכמות. כך, למשל, כשמדובר על קפוצ'ינו או קפה הפוך חשוב להקציף את הקפה בטמפרטורה המדויקת, ולשמור על חלוקה נכונה: שליש קפה, שליש חלב ושליש קצף.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: