כך תעברו את ל"ג בעומר בשלום

ל"ג בעומר הוא אחד החגים המהנים לילדים ולמבוגרים, בו כולם מתאספים סביב המדורה עם תפוחי אדמה ומצב רוח טוב. עם זאת חשוב להקפיד על התנהלות נכונה ובטיחותית בחג, סביב המדורה וגם בשלב ההכנות, כדי להימנע מחבלות, פציעות וכוויות. רוקחי רשת "ש.ר.מ פארם", המונה מעל 100 בתי מרקחת קהילתיים ברחבי הארץ, הכינו שורה של טיפים והנחיות לקראת חג המדורות.

"Midsummer bonfire closeup" מאת  Janne Karasteע"י ויקישיתוף/ויקימדיה
"Midsummer bonfire closeup" מאת Janne Karasteע"י ויקישיתוף/ויקימדיה

איסוף עצים

בזהירות ועם הכנה מראש למקרה של פציעה. במקרה שמדובר בילדים צעירים, מומלץ מאוד שלפחות מבוגר אחד יתלווה לחבורה. חשוב לשים לב שבקרשים אין מסמרים או סיבים בולטים, העלולים לפצוע את הילדים. כדאי מאוד להצטייד בערכת עזרה ראשונה כבר בשלב הזה, ולהיות מוכנים עם חומרי חיטוי למקרה של חתכים או פציעות קלות, פלסטרים ופינצטה לשליפת סיבי עץ מהגוף, במידת הצורך.

איסוף עצים (צילום ויקישיתוף/ויקימדיה)
איסוף עצים (צילום ויקישיתוף/ויקימדיה)

סביב המדורה

מומלץ לנעול נעליים גבוהות ובגדים ארוכים להגנה על הגוף מפני גיצים של אש, וכן מעקיצות של חרקים הנמשכים אל חום המדורה.

לא להתקרב לאש. חשוב לדעת שכוויות יכולות להיווצר, לא רק במגע עם האש, אלא גם מהתקרבות אליה. גם החום המוקרן מהמדורה, במרחק קצר מדי, עלול לגרום לכוויה בעור.

ערכת עזרה ראשונה – חובה! הניחו את הערכה במקום בולט, לגישה מהירה ונוחה. הכינו תיק עם פלסטרים, תחבושות אלסטיות, חומר חיטוי, תכשירים דוחי יתושים וחרקים, תכשירים לטיפול בעקיצות, משחה לטיפול בכוויות, וטיפות עיניים להקלה על צריבה.

פריטים נוספים שחשוב לקחת למדורה: מגבונים לחים, ג'ל חיטוי, מים וסבון, פינצטה לשליפת קוצים או סיבי עץ ופנס.

 
- פרסומת -

 

איסור מוחלט על השלכת חומרים דליקים ונפיצים לאש. חומרים כמו מיכלי ספריי, או כל חומר דליק או נפיץ עלולים לפרוץ בצורה לא מבוקרת מתוך המדורה ולגרום להתפשטות האש ולכוויות חמורות.

לסובלים ממחלות נשימה –  המדורות הרבות בחג גורמות לזיהום אוויר ועלולות לגרום לקשיים בנשימה ותחושת מחנק. לטובת אלה הסובלים מאסטמה ומחלות נוספות בדרכי הנשימה, כדאי להימנע מחגיגות המדורה, לאטום את החלונות בבית מפני העשן, ולדאוג מראש למשאף ולתרופות הנדרשות.

כוויות – איך מטפלים?

כוויות מתחלקות לשלוש דרגות חומרה. חשוב להכיר את כולן ולדעת כיצד לפעול במקרה של כוויה.

  • כוויה מדרגה ראשונה הינה שטחית, מופיעה על פני שטח קטן בעור ומסתכמת לרוב באדמומיות ותחושה לא נעימה בלבד. לטיפול בכוויה כזו, מומלץ להשתמש בתכשירים המקררים ומרגיעים את העור. אפשר גם לשטוף את המקום הפגוע במים קרירים (בשום אופן לא במי קרח או במים קרים מדי, כדי לא לקבל גם כוויית קור). במידה ומתעורר חשש לזיהום, יש לפנות לרופא ולקבל משחה אנטיביוטית וחבישה מתאימה.
  • כוויה מדרגה שניה ניתן לזהות לפי שלפוחיות המופיעות על העור. כוויה כזו מופיעה לרוב על פני חלק לא קטן בעור, והיא גם מלווה באדמומיות. כוויה מדרגה שניה מתחילה להעמיק אל תוך שכבות העור ולכן חשוב להתפנות בדחיפות לטיפול רפואי.
  • כוויה מדרגה שלישית היא חמורה במיוחד, מופיעה על פני שטח נרחב בעור ומאופיינת במראה חרוך. כוויה כזו פוגעת בשכבות פנימיות בעור והיא מסוכנת. במקרה כזה, יש לפנות מיד לטיפול רפואי דחוף.

סיום המדורה

יש לכבות את האש באופן מוחלט. רצוי להצטייד מראש בכמויות מים מספקות לכיבוי המדורה, או להשתמש בחול, אם יש בסביבה. בשום אופן לא לעזוב את המקום לפני שמוודאים שהאש כבתה לחלוטין.

בכל מקרה של פציעה, כוויה, עקיצה או חבלה – חשוב לעקוב אחרי מי שנפגע במשך כמה ימים, ולוודא שהבעיה לא מחמירה. במקרה בו ישנה החמרה במצב, חובה לפנות לטיפול רפואי.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: