חדשות השבוע לחול המועד סוכות

ארועי סוכות בטבע, בגליל, ואדי ערה, הנגב, אבו-גוש ועוד ||| ארועי תרבות אחרים ||| חדשות בעולם התעופה ||| תערוכות ציורים חדשות ||| להמשך הידיעות וההצעות נא ללחוץ על התמונה <<<

ארועי סוכות ברחבי הארץ

סוכת בית תפילה ישראלי בנמל תל אביב (יח"צ בית תפילה ישראלי)
סוכת בית תפילה ישראלי בנמל תל אביב (יח"צ בית תפילה ישראלי)

הסוכה הגדולה בעולם בנמל ת"א

"אוצר מפעלי ים", החברה המנהלת את נמל תל אביב בשיתוף "בית תפילה ישראלי", יציבו במהלך חג סוכות בין התאריכים 27.9.15 – 5.10.15,  סוכת ענק המתפרשת על פני חצי דונם, הסוכה, תוצב בארגז החול אל מול הים ויתקיימו בה מדי יום מגוון פעילויות ותכנים המתאימים לכל המשפחה.

מבין הפעילויות שיתקיימו בסוכת בית תפילה ישראלי: קבלת חג מוסיקלית, הצגת ילדים, שעת סיפור, פעילות יצירה להורים וילדים בסימן החג, שירה בציבור, ריקודי עם, יוגה, הופעות והרצאות מדי ערב, ערב סרטים קצרים ועוד. בנוסף, הסוכה הגדולה תארח השנה לראשונה ביום שלישי ה- 29.9, ב' חוה"מ סוכות, את 'פסטיבל הקהל' של ארגון 'פנים'–איגוד ארגוני ההתחדשות היהודית בישראל. הפסטיבל יכלול עשרות מופעים, פאנלים וסדנאות פתוחים לקהל הרחב, ביניהם גם הפעלות מיוחדות לילדים, סדנת לימוד וריצה והופעה של עלמה זהר. כמו כן, בסוכה יתקיימו כל תפילות החג כולל שחרית מדי יום, ובשמחת תורה הקפות והקפות שניות בסוכה – ברוח בית תפילה ישראלי, המשלבת בין עתיק לעכשווי – ותמיד בליווי מוסיקה, שירה שמחה וריקודים.

לדברי טל אורן מנכ"לית חברת אוצר מפעלי ים המנהלת את נמל תל אביב: " זוהי השנה הרביעית שאני מקיימים את מסורת חג הסוכות ומקימים את מנהג האושפיזין. לשם כך הקמנו את הסוכה הגדולה בעולם ואנו מזמינים את כל בית ישראל לבילוי עם מגוון פעילויות ברוח החג ללא תשלום"

רני יגר, יו"ר בית תפילה ישראלי: "ברוח הערך של הכנסת אורחים בחג הסוכות, הסוכה שלנו תארח מדי יום אורחים מכל הסוגים, ותבטא את כל גווני החברה הישראלית. על קירות הסוכה יופיעו פסוקי מקרא וחז"ל לצד דברי ביאליק ושיריה של לאה גולדברג, יהיו בה אושפיזין לצד אושפיזות, ישראלים לצד אורחים מהתפוצות, פעילות תרבות ותפילות המשקפות את המסורות השונות המרכיבות את החברה הישראלית​. זהו מקום נדיר של מפגש תרבותי בו לכולם יהיה מקום."

לפרטים נוספים ולוח זמנים מלא: https://btfila.org/sukkah2015/

סוכות ברשות הטבע והגנים

סוכות בגן הלאומי ציפורי (צילום רשות הטבע והגנים)
סוכות בגן הלאומי ציפורי (צילום רשות הטבע והגנים)

פסטיבל אמנים ובעלי מלאכה בעיר המשנה – עיר המשנה ציפורי, "פאר הגליל כולו", פותחת את שעריה ואת שווקיה לעשרות אמנים ובעלי מלאכה ברוח התקופה הרומית. נהלך ברחובות העיר בסיורים מודרכים, נחווה מפגש עם שחקנים, נאזין למופע מוזיקלי, נשתתף השתתפות פעילה בשני בתי מדרש, נלמד בסדנאות חפירה ויצירה, ונאכל בדוכני מזון (בתשלום).

היכן: גן לאומי ציפורי

מתי: שלישי עד חמישי 29.9 – 1.10 בשעות 10:00 – 15:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

"לילות במערות" – אירוע באווירה קסומה בבית שערים- אתר מורשת עולמית – בנוסף להדרכות וסיורים במהלך החג בגן לאומי בית שערים הוכרז לאחרונה כאתר מורשת עולמית.

בימים רביעי וחמישי 30.9-1.10 תהיה פעילות מיוחדת לכל המשפחה מבוקר עד ערב:

משעה 10:00 עד 17:00 סדנאות יצירה: תוכלו לעבוד בחמר, להיות סופרי סת"ם ליום אחד, ועוד.

משעה 18:00 עד 20:00 כשבית שערים הופכת אחרת…מסתורית, מרתקת וקסומה נתענג על מופעי כליזמר ונצא לסיור לילי במערות התת-קרקעיות, ובהן נפגוש דמויות מן העבר שישפכו אור על המנהגים ועל התרבות היהודית בתקופת המשנה.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

רוכבים על הזמן – מופע הסוסים חוזר להיפודרום הגדול – גן לאומי קיסריה מזמין אתכם לחוות את סיפורה של קיסריה בראי ההיסטוריה, לקול הלמות תופים ותרועה גדולה ובעזרת רוכבים מקצועיים עוטי מדים ומצוידים בכלי נשק, ועם המלך הורדוס בכבודו ובעצמו.

היכן: גן לאומי קיסריה.   מתי: שני עד חמישי 28.9 – 1.10 בשעות 11:00, 13:30.   ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

חוה"מ סוכות בגן לאומי בית גוברין – קול פעמונים  – המרכז הישראלי למקהלות וחבורות זמר נותן כבוד למערות בית גוברין לכבוד הכרזתן ביוני 2014 "אתר מורשת עולמית", אחד מאלף בלבד בכל העולם. הפעילות תתקיים במערות הפעמון בעלות האקוסטיקה הייחודית והמדהימה, ויופיעו חבורות זמר בסימן "שירי יאיר רוזנבלום".

 • 12:00- 14:00 מופעי הרכבים בשירים לכל המשפחה.
 • 14:00- 19:00 מופעי הרכבים, רפרטואר משתנה
 • 19:00- 20:00 ערב זמר ושירה בציבור בהשתתפות כל ההרכבים.

היכן: גן לאומי בית גוברין.   מתי: שלישי עד חמישי 29.9 – 1.10 בשעות  12:00 – 20:00. ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

תחרות פיסול בחול בנושא סיפורי ילדים על טבע והיסטוריה – גן לאומי נחל אלכסנדר – חוף בית ינאי, גן לאומי חוף פלמחים – התחרות המשפחתית מחפשת כישרונות צעירים וותיקים לחגיגה שמחה. בנוסף יהיו הדרכות חוף, פעילות נופש פעיל, סדנאות עפיפונים ומוסיקה. הכרזת הזוכים וחלוקת פרסים בשעה 14:00. חוף הרחצה מוסדר ושירותי ההצלה מוכנים לרוחצים.

היכן: גן לאומי נחל אלכסנדר – חוף בית ינאי / מתי: שבת 3.10 בשעות 10:00 – 14:00 /

היכן: גן לאומי חוף פלמחים / מתי: שני 5.10 בשעות 10:00 – 14:00 / ללא תשלום נוסף על דמי החנייה באתר. טל' 3639*

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

הצגות ופעילות פארק (גן לאומי) הרודיון – חיים שכאלה למלך הורדוס. נוכח הנוף הקסום של מדבר יהודה ניצב אחד הארמונות המרשימים מן העת העתיקה – ארמונו של המלך הורדוס. מי היה הורדוס? גאון או משוגע? מלך היהודים או עבד הרומאים? תאטרון "מקום" יפגיש אתכם עם סיפורם המרתק של "המלך הבנאי"  ודמויות מעברו, וייקח אתכם במסע ססגוני ומצחיק אל העבר.

מתיי: שלישי ורביעי 29-30.9,

חיים שכאלה להורדוס המלך בהרודיון (צילום רשות הטבע והגנים)
חיים שכאלה להורדוס המלך בהרודיון (צילום רשות הטבע והגנים)

אחרוני המרד בהרודיון
חבורת הלוחמים העתיקים מגלה לאחר אלפיים שנה שהיא אינה לבד על ההר. תאטרון "אספלט" יסחף אותנו בפנטזיה אנושית שנונה ומצחיקה, ויחד עם לוליינות, קרקס, חרבות ופיוטים ירקחו חוויה כבירה.

מתי: חמישי 1.10

היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון

ההצגות יתקיימו בשעות 10:30, 12:30, 14:30. סיורים מודרכים יצאו מהכניסה לגן הלאומי בכל שעה עגולה מ-10:00 עד 15:00.

באתר יפעלו סדנאות יצירה ארכאולוגיות לילדים (בתשלום סמלי), ובשעה 15:00 ייערך טקס התחייבויות פקח צעיר.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

השוק הנבטי  – חוויה בת 2000 שנה – רחוב השוק המקורי מתעורר לחיים, חוזרים אל הבזאר ברחוב השוק הקדום לאירוע בן 17 שנה, להתחבר אל ניחוחות העבר, להתרגש מחוויה "היסטורית" צבעונית וקסומה של מראות, ריחות וטעמים. סוחרים אותנטיים פורשים את מרכולתם: שלל שטיחים, "ענתיקות", כלים, דברי נחושת, תבלינים, מור ולבונה… לצד דוכני אומנים ובעלי מלאכה. כל זאת בליווי מוזיקה, ריקוד ואווירה ציורית שקשה להסביר במילים… מפגש עם  בעלי מלאכה "מסורתיים": מנפח הזכוכית, הקדר, הנגר, נגנים ורקדנית, שפע סדנאות ייחודיות לילדים, מתחם משחקי חשיבה עתיקים (חינם), קדרות באבניים, בנייה בלבני בוץ (חינם), טיפול הוליסטי ופינוק לגדולים, נגינה אתנית מרגשת של להקת ממשית וריקוד "בלאדי" בבית האורוות הקדום (חינם), אוהל מספר סיפורים (חינם) והדרכות בסמטאות העיר כל שעה עגולה החל מהשעה 11:00 (חינם).

היכן: גן לאומי ממשית, אתר מורשת עולמית

מתי: שני עד שבת 28.9 – 3.10 החל משעה 10:00

עוד באתר: "שוק לילי" – מסתורין וקסם בלב העיר הנבטית. בשעה 20:00 – אנסמבל ממשית במופע מוזיקה וריקוד  מארח את רחלה ,זמרת החליג'י הבינלאומית בשירי אהבה וגעגוע מהמדבר. נסגור את הלילה בלהטוטי אש מלהיבים.

מתי: יום רביעי 30.9 השוק הנבטי יימשך ברציפות בשעות 10:00–22:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

סוכות בהיכל הקרח של ישראל Ice Peaks בחולון

היכל הקרח אליפות ישראל 2014 (צילום: איליה קוגסוב)
היכל הקרח אליפות ישראל 2014 (צילום: איליה קוגסוב)

היכל הקרח בחולון מזמין את כולם לפתוח את השנה החדשה על מרחבי הקרח של Ice Peaks – היכל הקרח של ישראל. לצד הפעילויות לכל המשפחה בחגי תשרי תתקיים פעילות מיוחדת בחול המועד סוכות: מגיעים להחליק על הקרח במתחם הקרח של ישראל Ice Peaks ונהנים ממופעי אקרובטיקה באוויר וממפגשים עם גיבורי העל האהובים. מדי יום במהלך חול המועד יתקיים מופע מרהיב של אקרובטים מיומנים הכולל הופעות בגובה רב של מיטב גיבורי העל: ספיידרמן, סופרמן, בטמן וכוכבי על נוספים. בנוסף, יוצגו בפני הקהל מופעי החלקה אומנותית על הקרח.

המופעים יתקיימו בימים 29/9, 30/9, 1/10, 3/10, 5/10 בין השעות 11:00-15:00.

בשעה 16:00 מופעי החלקה אומנותית.

היכל הקרח כולל משטח החלקה חצי אולימפי, משמש לאימוני קבוצות הוקי קרח ומחליקים אמנותיים, ומקום בילוי, ספורט וחוויה. זה המקום לגלות את האקסטרים שבהחלקה על הקרח, לבלות יום בכיף עם ילדים בתנועה או לקחת את החברים לערב כיף על הקרח – כל מי שיודע לרכב על גלגליות ורולר בליידס יכול! ואם אתם מלווים את הילדים לבילוי במתחם, תוכלו לבלות את הזמן בבית הקפה – ללא תשלום כניסה.

27/9 ערב סוכות מ-10 עד 16:00

28/9 עד 6/10 (סוכות) מ-10 עד 23:00, למעט שישי 2/10 – מ 11 עד 23:00

מתחם Ice Peaks – היכל הקרח של ישראל הוקם בהשקעה של 15 מיליון ₪ על ידי משקיעים יהודים מחו"ל, במטרה למקם את ישראל על מפת ספורט החורף הבינלאומית. כיום משמש המקום מרכז האימונים של קבוצות הוקי ישראליות, שבעבר נאלצו עד היום לצאת לאימונים בחו"ל או להרחיק לגבול הצפון, ומחליקים אמנותיים המתאמנים לקראת אולימפיאדת החורף. במקום מופעל בית קפה עם כיבוד קל ושתייה חמה, וחנות הציוד המקצועי הראשונה בישראל, שמציגה את הבשורות והאביזרים המקצועיים לענפי ההוקי והחלקה על הקרח. בהגעה למתחם מומלץ להצטייד בגרביים ובגד עם שרוול ארוך. נעליים, קסדה ומגנים מסופקים על ידי המתחם (קסדה חובה עד גיל 10). הטבות למגוון ארגונים חברות וגופים, למחזיקי כרטיסי אשראי ישראכרט , לאומי קארד וויזה כאל.

כניסה למבוגר (45 דקות) – 65 ₪ בלבד

שלל הטבות למגוון ארגונים חברות וגופים, למחזיקי כרטיסי אשראי ישראכרט, לאומי קארד וויזה כאל. כולל אספקת נעליים, מגנים וקסדה \ למלווים כניסה ללא תשלום.

Ice Peaks – פותחים את השנה בהיכל הקרח בחולון, סמוך למתחמי 'ימית 2000' ומוזאון הילדים (כניסה משד' ירושלים)

שעות פתיחה לקהל הרחב: ימי א'-ה'  20:00-15:00, יום ו'  24:00-10:00, שבת 24:00-10:00, בחגים וחופשות – כל יום בין השעות 24:00-10:00. *העלייה על משטח ההחלקה עד שעה לפני הסגירה

פרטים נוספים באתר המתחם: www.icepeaks.co.il או בפייסבוק: "Ice Peaks"

מרכז המבקרים של חברת נמל אשדוד

מרכז מבקרים נמל אשדוד (צילום ברוך בן יצחק)
מרכז מבקרים נמל אשדוד (צילום ברוך בן יצחק)

חברת נמל אשדוד מזמינה את הציבור הרחב לביקור במרכז המבקרים המשוכלל של הנמל במהלך חוה"מ סוכות בין התאריכים 29/09 -01/10. הביקור במרכז הוא ללא תשלום ומתאים למבוגרים וילדים מגיל 9 ומעלה. יש צורך להרשם מראש באתר האינטרנט של הנמל או בטלפון.

מרכז המבקרים מציג בפני קהל המבקרים את נושא הספנות, הלוגיסטיקה והשינוע הימי בצורה פשוטה ידידותית ומעניינת באמצעים שונים דוגמת סרט פנוראמי מרגש ,המסופר מנקודת מבטו של ילד אשר גדל בנמל ושילב בין שתי אהבותיו הגדולות- הנמל והצילום, כמו כן פלטפורמה מתקדמת, המשלבת תמונות, סרטונים ואנימציות חכמות, נלמד את ההיבטים התפעוליים בעבודת הנמל – החל מהכנסתן הבטוחה של אוניות הענק ועד פריקה וטעינה של מאות אלפי מכולות, מכוניות ומטענים אחרים. המרכז אף כולל משחקים שונים המלמדים על פעילות הנמל כמו משחק המטענים, סימולטור ניתוב אוניה ועוד.

ב-2015 זכה מרכז המבקרים, בפעם השלישית ברציפות, בתואר "מומלץ אתר מפה" והינו זוכה מדליית כסף למרכזי מבקרים במסגרת התחרות הבינלאומית INTERCOM בשיקגו.

לקביעת ביקור ניתן להתקשר למרכז המבקרים: 08-8517564 או 08-8517568.

עולם צמחי המרפא ב'ברא צמחים' יקנעם

הילדים והמשפחה בחופשה ואינכם יודעים מה לעשות? מאסתם בביקור נוסף בקניון או נמסתם בחום בפארק הקרוב?

'ברא צמחים' מזמינה אתכם לחוויה מעשירה מלמדת ובריאה – עבורכם ועבור ילדיכם. "מההר למוצר" – ביקור ייחודי במרכז המבקרים של 'ברא צמחים', הכולל גן צמחי מרפא ייחודי המכיל מעל 70 סוגי צמחים, בהם צמחים ארצ-ישראלים וצמחים נוספים שלא ניתן למצוא במקומות אחרים, צפייה בתהליך הכנת מוצרים מבוססי צמחים והמחשה כיצד אותו צמח שגדל בטבע – הופך למוצר שאנו נוטלים, העוזר לנו לחזק את הגוף ולהתמודד עם תופעות רבות ומגוונות.

הביקור במרכז המבקרים הינו חוויה ייחודית וקסומה, הכוללת:

 • סיור בגן הרפואי – נמשש, נריח ונתחבר לעולם צמחי המרפא
 • ביקור במפעל המיצוי הגדול בישראל – נצפה במכונות ייחודיות מסוגן המסייעות להפיק את יתרונות הצמחים
 • הכרת השימוש בצמחי מרפא, על עוצמתם וסגולותיהם
 • טעימת צמחים שונים בעלי סגולות ריפוי ונבקר בחנות המציעה מאות מוצרים למגוון רחב של תופעות

הסיורים יתקיימו במהלך החגים בימים א'-ה' בשעות 10-13 במרכז 'ברא צמחים' (רחוב העתיד 1, יקנעם) בתיאום מראש: 04-6433877 או 04-9899051 (שלוחה 3).

ילדים עד גיל 14 ללא עלות ומבוגרים בעלות של 20 ₪

תעופה

יו ג'קמן שגריר גלובלי של קוואנטס

יו ג'קמן (צילום יח"צ חו"ל)
יו ג'קמן (צילום יח"צ חו"ל)

השחקן עטור הפרסים יו ג'קמן ,חתם על חוזה עם חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס לשמש כשגריר העולמי הרשמי לקידום חברת התעופה, ובנוסף גם יעבוד בשיתוף עם  קוואנטס בפרויקטים קהילתיים מיוחדים.

יו ג'קמן נחשב  לאחד השחקנים המצליחים ביותר והמוערכים ביותר בעולם,עם קריירה של 30 שנה כשחקן ראשי בסרטים שוברי קופות.

עם קבלת המינוי ג'קמן אמר :כי הוא "גאה להיות שגריר קוואנטס ומצפה לשיתוף פעולה עם קוואנטס לקידום אוסטרליה במייטבה ".אני נוסע הרבה ומתרגש מחדש בכל פעם שאני רואה את הזנב המוכר האדום והלוגו של הקנגורו, לא משנה איפה אני בעולם. קוואנטס היא חברת תעופה גדולה עם אנשים גדולים".

אלן ג'ויס – מנכ"ל חברת קוואנטס אמר שהוא נרגש וגאה לקבל את פני יו ג'קמן למשפחה שלנו כשגריר.QUANTAS  מיוצגת בישראל על ידי טל תעופה.

חדש: תג מטען אלקטרוני חדשני ללופטהנזה ו- Rimowa

תג מזוודה חדשני
תג מזוודה חדשני

פרס "יוזמת המטען הטובה ביותר" הוענק השנה, לשיתוף הפעולה בין החברות לופטהנזה ו- Rimowa עבור "התג האלקטרוני של Rimowa". לופטהנזה, אשר דורגה לאחרונה כחברת התעופה המובילה באירופה, ו-, Rimowa יצרנית המזוודות מאז 1898, קיבלו את הפרס בכנס "חוויית הנסיעות של העתיד (FTE) של ענף התעופה",  שהתקיים בלאס וגאס, ב- 10 בספטמבר  ועסק ביוזמות חדשניות בתחום התעופה, התורמות לחוויית הנסיעה.

התג האלקטרוני של Rimowa הוא הפתרון האלקטרוני משולב סלולרי,  הראשון בתחומו , המיועד לטיפול במטען הנוסעים. התג החדש משפר את הנוחות והבטיחות בחוויית הנסיעה עם מטען, וכן מזרז תהליכים שכן בעוד שהנהלים הסטנדרטיים בתעשיית התעופה כיום, עדיין  כוללים עמידה בתור והצמדה ידנית של תג נייר למטען, נוסעי לופטהנזה יוכלו בקרוב, לבצע צ'ק אין למטען מהבית או מכל מקום אחר היישר באמצעות התג האלקטרוני של Rimowa באפליקציה של לופטהנזה. בקליק אחד הם יוכלו להעביר, באמצעות הבלוטות', את הנתונים מכרטיס העלייה למטוס האלקטרוני,  שבסמרטפון, לפריט המטען המצויד בתג אלקטרוני של Rimowa. נתוני המטען יוצגו מיידית במודול הנתונים המשולב במזוודה. את המזוודות שנרשמו לטיסה בדרך זו,  אפשר יהיה להניח היישר על המסוע בדלפק קבלת המטען של לופטהנזה בשדה התעופה. לופטהנזה היא חברת התעופה הראשונה שתציע שירות כזה לנוסעיה.

נתוני המטען שיוצגו במודול הנתונים האלקטרוני יהיו באותו פורמט וצורה כמו תגי הנייר המקובלים כיום. המידע החשוב על גבי התג, יהיה מוגן מפני לחות, חום, טמפרטורות נמוכות, הדף וחבטות ולא ניתן יהיה להסירו.

השקת התג האלקטרוני של Rimowa צפויה להיערך בתחילת השנה הבאה עם השלמת שלב הפיילוט,  שבו החלו החברות לאחרונה.

ישראייר עם מערכת מבצעים חדישה של AIMS

air plain_65cm-w (3)
מטוס ישראייר (צילום יח"צ)

חברת התעופה ישראייר רכשה מערכת מבצעים משוכללת מחברת AIMS  המתמחה בפיתוח תוכנות התומכות בחברות תעופה בין היתר בחברת אייר ברלין, איזי ג'ט, קטאר, DHL ,TAM  ועוד.

ישראייר רכשה שלושה מודולים בעלות של כמיליון ₪ עבור תכנון טיסות, ניהול מבצעים וניהול הצבת צוותים תוך מעקב כשירויות ועמידה בחוקת הטיס. מערכת זו מחליפה מערכת מבצעים ישנה ששימשה עד היום את ישראייר.

המערכת מאפשרת תכנון הטיסות , הרצת תסריטים בזמן אמת ובזמן "משברים", ניהול "סלוטים" בשדות התעופה, ניהול ותיאום עבודות האחזקה התקופתיות בהתאם ללוח הטיסות, מעקב כשירויות לצוותי אוויר, קבלת נתונים אשר ישודרו אוטומטית מהמטוסים לתוך המערכת (נתוני טיסה, דלק ועוד), ממשק בין כל המודולים, ביצוע מעקב טיסה בזמן אמת, שידור אוטומטי של מברקים בכל עדכון או שינוי טיסה לכל הגורמים הרלוונטיים (קייטרינג, ביטחון, תחנות, סלוטים, מרכזי תיאום, הסעים ועוד), ביצוע מעקב טיסה בזמן אמת כולל מערכת דו"חות ומידע מפורטת שתאפשר ניתוח לעומק של הפעילות וקבלת החלטות בהתאם.

חזי הרפז סמנכ"ל מבצעים של חברת ישראייר מסר: "רכישת המערכת מהווה נדבך נוסף בהשקעה אותה עושה החברה באופן קבוע וממוקד בכל נושאי בטיחות הטיסה ,כמו גם בהתייעלות מבצעית ושירותית בכל התחומים הקשורים לביצוע הטיסות".

חדש: אינטרנט בפס רחב, בטיסות לטווח קצר ובינוני של לופטהנזה החל מ-2016

החל מקיץ 2016 תהפוך לופטהנזה לקבוצת  חברות התעופה הראשונה באירופה,  המציעה לנוסעיה אינטרנט בפס רחב בטיסות לטווח קצר ובינוני, ביניהן הטיסות מ/אל ישראל, ובכך תאפשר לנוסעים ליהנות משימוש  חופשי  באינטרנט עם רוחב פס גדול, גם מעל העננים. המטוס הראשון יצויד בטכנולוגיה החדשה בקיץ 2016.

קרסטן שפוהר, יו"ר הנהלת  קבוצת לופטהנזה ציין : "מאז ומתמיד הייתה לופטהנזה חלוצה בשימוש בשירותי אינטרנט במטוסיה. לאחר שציידנו את כל צי המטוסים הבין יבשתי של לופטהנזה במערכת FlyNet®, אנו ממשיכים כעת את סיפור ההצלחה ונספק קישוריות אינטרנט תוך כדי טיסה גם בטווחים קצרים ובינוניים. לופטהנזה היא חברת התעופה הראשונה באירופה שמציעה לאורחיה חוויית גלישה באותה איכות ומהירות להן הם רגילים בבית."

השירות החדש של לופטהנזה ושל שותפתה הטכנולוגית Inmarsat מבוסס על הטכנולוגיה העדכנית ביותר של פס רחב באמצעות לוויין ברשת Global Xpress של Inmarsat (Ka-band) והוא  מציע כיסוי רצוף ואמין בטיסות קצרות ובינוניות. לאחרונה השיקה Inmarsat בהצלחה את הלוויין השלישי במערך עולמי זה ולופטהנזה היא חברת התעופה הראשונה הנמנית עם לקוחותיה. הנוסעים יוכלו להשתמש לא רק בשירותי דוא"ל פשוטים אלא גם ביישומים מתוחכמים ואפילו בהזרמת תכנים (סטרימינג). בנוסף, הנוסעים יוכלו להשתמש בטלפונים הניידים שלהם כדי לשלוח ולקבל הודעות טקסט ולהעביר נתונים בהתאם לחבילות הגלישה שברשותם. יחד עם זאת,  שיחות טלפון לא יורשו על סיפון המטוס מתוך התחשבות בהעדפותיהם של הלקוחות.

חברת Lufthansa Technik  תבצע את האינטגרציה של כל המערכות והרכיבים במטוס על בסיס ניסיונה רב השנים בתחום. החברה תספק את התשתית הטכנית הדרושה להקמת חיבור אינטרנט איכותי בתא הנוסעים. העבודה תכלול את הקמת הרשת במטוס, שהיא הדרישה הטכנית העיקרית לקישוריות אלחוטית במטוס ואספקת התוכנה הדרושה להפעלת פורטל אינטרנט.

Lufthansa Systems ו-Lufthansa Technik מתכננות גם שותפות גלובלית ארוכת טווח על מנת להציע פלטפורמת מחשוב מודרנית למטוסיהן (BoardConnect) עם גישה באינטרנט בפס רחב הניתנת לשימוש למטרות שונות.

בראייה עתידית-  לופטהנזה מחוייבת  לבצע תוכניות ניסוי ברשת ההיברידית החדשה הנמצאת בפיתוח, עבור יעדים אירופאיים. רשת התעופה האירופית כוללת לוויין S-band של Inmarsat המתקשר עם רשת LTE על הקרקע שאותה מספקת דויטשה טלקום. לטכנולוגיה חדשנית ומבטיחה זו,  פוטנציאל לחיסכון בעלויות והיא ניתנת להתאמה גמישה לדרישות תעבורת הנתונים בפס רחב בעתיד. החל מ-2017, לופטהנזה תתחיל בניסויי טיסה עם הטכנולוגיה החדשה.

לופטהנזה הפעילה את הטיסה הסדירה הראשונה שצוידה בקישוריות אינטרנט בפס רחב, ב-15 בינואר 2003. למרות שחיבור האינטרנט האלחוטי התקבל בהתלהבות רבה על-ידי הנוסעים והיה גם אמין מאוד בביצועיו, השרות הושהה  ב-2006 משום שהלוויינים הדרושים למשימה זו, כבר לא פעלו. בדצמבר 2010  חזרה לופטהנזה להיות חברת התעופה הראשונה המציעה אינטרנט בפס רחב בטיסות בין-יבשתיות עם רשתFlyNet® הזמינה בכל 106 המטוסים ארוכי הטווח בצי של לופטהנזה. לפיכך לופטהנזה גאה היום להיות בעלת הצי הגדול בעולם של מטוסים ארוכי טווח עם גישה לאינטרנט בפס רחב.

מוסיקה ותיאטרון

חגיגות המוסיקה באבו גוש, סוכות 1-5 לאוקטובר   

פסטיבל אבו גוש למוסיקה קולית מתקיים בכפר אבו גוש, באווירה רגועה מול נוף נפלא ואוויר הרים קסום. הכנסיות באבו גוש ידועות באקוסטיקה המיוחדת שלהן: כנסיית קרית יערים במרום הכפר והקריפטה של הכנסייה הצלבנית במרכזו. מניין הפסטיבלים – המתקיימים פעמיים בשנה – בשבועות ובסוכות, מתקיים ברצף החל מאביב 1992.
הפסטיבל ה-48 יתקיים בחג הסוכות מיום חמישי עד יום שני 01-05.10.15.

ביום חמישי, 01.10.15 בין השעות 12:00-16:00, יתארח בפסטיבל בפעם השנייה פסטיבל אקורדיון, מנדולינה וקלרנית ובו קונצרטים מגוונים המבוצעים ברצף בו זמנית ברחבי מתחם כנסיית קרית יערים: על הדשא שאנסונים ומוסיקת עולם, בפטיו אקורדיון אירי ומקדוני, בפינת ירושלים מוסיקה יוונית ואירית, בפינת הזיתים ג'אז בינלאומי וישראלי. בכנסייה מיטב היצירות לכלי פריטה.

מקהלת קולן (צילום יוסי צבקר)
מקהלת קולן (צילום יוסי צבקר)

בפסטיבל 10 קונצרטים בהשתתפות מקהלות, אנסמבלים קוליים ותזמורתיים בכנסייה הגדולה בקרית יערים, ועוד 6 קונצרטים קאמריים בקריפטה. ביום שבת וביום שני בין השעות 12:00-16:00 יתקיים הפסטיבל שבתוך הפסטיבל:  ארבע שעות של מוסיקה בחמישה מוקדים בו זמנית מסביב לכנסיית קרית יערים.

אורחי הפסטיבל ה-48 בניהולה המוסיקלי של חנה צור הם אנסמבל "הורטוס מוסיקוס" מאסטוניה בניצוחו של אנדרס מוסטונן. שמונה נגנים וזמרים גברים על במה אחת מבצעים שירים מתקופת הרנסנס בעיבודים מודרנים ומיוחדים לפסטיבל אבו גוש. השירים מבוצעים ברצף ומשולבים בהם גם קטעים מאולתרים. האנסמבל יופיע בשני קונצרטים שונים וייחודיים לפסטיבל, עם הסופרניות קרן הדר ודניאלה סקורקה.

 • בכורה ישראלית לאורטוריה "המבול" של המלחין הסיציליאני מיכלאנג'לו פאלבטי שיבצע אנסמבל פניקס (בכלים אותנטיים) בניצוחה של ד"ר מירנה הרצוג.
 • שירת העבדים האהובה בקונצרט שכולו איטליה עם זמרי "מיתר" סטודיו של האופרה הישראלית בניצוח דוד זבה.
 • התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה תשלב את הסטאבט מאטר מאת ויוולדי עם קטעים נבחרים מתוך האופרה "המלך ארתור" מאת פרסל בביצוע אנסמבל סולנים המתמחה במוסיקת בארוק.
 • "סטאבט מאטר" מונומנטלי מאת דבוז'ק בביצוע המקהלה הקאמרית רמת גן ובניצוחה של חנה צור יפתח את הפסטיבל.
 • בפסטיבל תבוצע גם המיסה ברה מג'ור מאת דבוז'ק בביצוע המקהלה הקאמרית תל-אביב בניצוחו מיכאל שני.
 • האורטוריה "עבודת הקודש" מאת ארנסט בלוך תבוצע לראשונה בגרסה למקהלה ולעוגב על ידי המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה ירושלים בניצוחו של סטנלי ספרבר.
 • אנסמבל סולני מורן בניצוחה של נעמי פארן ישמיעו יצירות מאת באך, שוברט, ווילה-לובוס.
 • האנסמבל הקולי הישראלי בניצוח יובל בן-עוזר יבצעו את הרקוויאם מאת ורדי בביצוע מיוחד באקוסטיקה המצוינת של כנסיית קרית יערים.

בקריפטה שבמרכז הכפר 6 הפקות קוליות חדשות

 • אנסמבל קולן – חמישה קולות שמיימיים בשירים גיאורגים, רוסים וישראלים.
 • אלי גורנשטיין עם תכנית מגוונת הכוללת שירי קודש מאת דיוק אלינגטון, ושירים מאת רוג'רס והמרשטיין, אלתרמן וחלפי.
 • שילוב מיוחד של הסופרן עינת ארונשטיין ונגינה בויברפון של עודד גייצהאלס בקונצרט של שירים קלאסיים וישראלים.
 • דורט פלורנטין ילידת אתונה והזמרת יעלה אביטל יבצעו שירים מאת חג'ידאקיס ותאודורקיס.
 • הקונטרה טנור אלון הררי יבצע יצירות בריטיות מהמאה ה-12 ועד ימינו: סטינג, אלטון ג'ון, החיפושיות ועוד.
 • הזמרות קארין שפרין ושרון דבורין בליווי יוני פרחי יבצעו את הסטאבט מאטר מאת פרגולזי.

מחירי כרטיסים 140 שקלים לקונצרט ב"קרית יערים", 95 שקלים בקריפטה, 85 שקלים לכניסה לפסטיבל האקורדיאונים ולפסטיבל "קונצרטים בחוץ" (35 לילד) .

הרכישה דרך קופת בימות באינטרנט:   www.bimot.co.il או בטלפון  6226* או בקופת בראבו

תערוכות

לה קורבוזיה & פייר ג'נרט Le Corbusier & Pierre Jeanneret

פייר ג'נרט, ספה וזוג כורסאות, עץ טיק ועור פוני לבן, 1958 (צילום ארטקוריאל)
פייר ג'נרט, ספה וזוג כורסאות, עץ טיק ועור פוני לבן, 1958 (צילום ארטקוריאל)

פרויקט "צ'אנדיגר תל אביב", תערוכת ריהוט מקורי מהעיר צ'אנדיגר ואמנות עכשווית 2-8.10.2015. בית המידות תל אביב.

בפברואר 2015, ייסד בית המכירות הצרפתי המוביל "ארטקוריאל" נציגות קבע בישראל בראשות האספן ד"ר פיליפ כהן. בית המכירות גאה להציג בישראל את תערוכתו הראשונה שתתקיים בין התאריכים2-8 באוקטובר, כביטוי למחויבותו לתרבות. בפרויקט"צ'אנדיגר תל אביב", יוצגו מבחר רהיטים מהעיר ההודית המפורסמת, שיישלחו לישראל במיוחד לרגל התערוכה, לצד יצירות אמנות עכשווית מאוספים פרטיים בארץ ובחו"ל.

העיר ההודית צ'אנדיגר, תוכננה בשנות החמישים של המאה העשרים, על ידי האדריכלים הצרפתיים לה קורבוזיה ופייר ג'נרט (Jeanneret). הפרויקט, כלל גם עיצוב פריטי ריהוט מקוריים, ביניהם שולחנות, כיסאות, ספות, גופי תאורה וספריות, שנוצרו עבור חללי הפנים של המבנים, כאשר כל פריט תוכנן בהתאמה לחלל ולפונקציה עבורם נוצר.כיום, רהיטים אלה מככבים בבתיהם של אספני העיצוב והאמנות המובילים בעולם. בשנים 2006 ו-2010, קיים בית המכירות ארטקוריאל שלוש מכירות פומביות שהוקדשו לעיר צ'אנדיגר (פרויקט צ'אנדיגר), ששילבו רהיטים, תצלומים מקוריים, מפות ורישומים, ובכך לקח חלק בהכרה העולמית בציוני דרך עיצוביים אלה.

"הרהיטים יוצאי הדופן של צ'אנדיגר, מהפריטים המודרניסטיים הנחשקים והמבוקשים ביותר בנמצא, יהיו הפתיחה המושלמת לאירוע הגדול הראשון של ארטקוריאל בתל אביב. למשך שבוע אחד ישוחזר חדר צ'אנדיגריאני באחד המבנים הוותיקים בעיר, בית המידות, שנבנה בשנת 1906. להשלמת החדר המודרניסטי המוצג בתערוכה "פרויקט צ'אנדיגר תל אביב", בחר פיליפ כהן תשע יצירות של אמנים עכשוויים –  בניהם,  האמנים הצרפתיים רוברט קומבה (Combas) וז'ק מונורי (Monory) ושני פסלים חשובים של האמנים הישראליים סיגלית לנדאו ויגאל תומרקין," מסביר פיליפ כהן, נציג ארטקוריאל בישראל.

התערוכה בתל אביבתכלול מקבץ של תריסר פריטים, שמייצגים את העיצובים האייקוניים ביותר של פייר ג'נרט לצא'נדיגר. הריהוט המודרניסטי יהדהד את מבני הבאוהאוס הלבנים ההיסטוריים של תל אביב. הפריטים שיוצגו בתערוכה, יכללו במכירה פומבית יוקרתית המוקדשת לעיצוב, שתקיים ארטקוריאל בפריז ב-1 בדצמבר 2015.

במסגרת ולרגל התערוכה הראשונה בתל אביב, ארטקוריאל שמחלהכריז על שיתוף הפעולה שלו עם אספנות עיצוב מודרני, שהוקם בישראל בשנת 2010 על ידי אריאלה אוהד ודפנה איש-הורוביץ. בית המכירות, שמהווה נקודת התייחסות בשוק העיצוב הבינלאומי, ייקח חלק בתוכנית החדשה אספנות עיצוב: תל אביב-פריז, שתתקיים ב-2016.

 
- פרסומת -

 

במקביל לתערוכה תתקיים הרצאה מיוחדת, "פרויקט צ'אנדיגר: שיחה על אוטופיה מודרניסטית" אותה יעבירו דר' פיליפ כהן ופביאן נאודן, סגן נשיא בית המכירות ארטקוריאל צרפת. ההרצאה תתקיים בתאריך 7.10, יום רביעי, במכון הצרפתי בתל אביב. *(מספר מקומות מוגבל והינו על בסיס מקום פנוי)

פרויקט "צ'אנדיגר תל אביב", בית המידות, רחוב לילנבלום 23, תל אביב.

שעות פעילות התערוכה: שבת (3.10): 11:00 – 18:00, ראשון עד חמישי (4-8.10): 11:00 – 18:00. נעילה: 8.10.2015

הרצאה: פרויקט צ'אנדיגר: שיחה על אוטופיה מודרניסטית

מרצה אורח: פביאן נאודן, סגן נשיא ארטקוריאל. מנחה: פיליפ כהן, נציג ארטקוריאל בתל אביב. 7.10, יום רביעי, שעה 19:00 (על בסיס מקום פנוי), המכון הצרפתי, שדרות רוטשילד 7, תל אביב

בתים מבפנים-ירושלים 2015

אירוע האדריכלות הבינלאומי האורבני "בתים מבפנים-ירושלים 2015" יתקיים בין ה-24-22 באוקטובר זו השנה התשיעית ברציפות, בתכנית חדשה של ביקורים בבתים ובמבנים המסקרנים ביותר בעיר שחלקם מעולם לא נפתח לקהל הרחב, בעשרות סיורים מיוחדים, מפגשים עם טובי האדריכלים בארץ ובעולם והרצאות מקצועיות בתחומים מגוונים, בפרט בתחום התכנון העירוני.

אירוע האדריכלות נערך ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ועיריית ירושלים, כחלק מהארגון הבינלאומי "Open House Worldwide" בו לוקחות חלק ניו-יורק, לונדון, שיקגו, רומא, ברצלונה, מלבורן, דבלין, הלסינקי ועוד.  המיזם האורבני הייחודי פותח דלתות ומאפשר לציבור לחזות בסגנונות עיצוב, דרכי חיים, אמנות, היסטוריה, תרבות, טכנולוגיה, אקולוגיה, תכנון עירוני ובתים בעלי ערך מוסף המחזקים את הקשר אל העיר.

בנוסף לביקורים בדירות מגורים מרתקות, הצצה לפרויקטים עירוניים ופעילויות ייחודיות, יובילו טובי האדריכלים ושלל אנשי מקצוע סיורים בנושאים מגוונים ברחבי העיר, במסלולים בלתי שגרתיים בין מבנים היסטוריים ומודרניים: סיור לילי שיחשוף את חיי הלילה השוקקים של רחובות מרכז העיר, מבט 'מאחורי הקלעים' של מוסדות ציבוריים גדולים כגון ביה"ח שערי צדק ותיאטרון ירושלים, הצצה לפרויקטים אורבניים מגוונים: משימור הגן הארכיאולוגי בשער יפו לפיתוח באתר כריית מנהרת שער הבירה, סיורי גינות ועוד שלל מסלולים מכל התחומים.

במסגרת האירוע ייחשפו לראשונה עשרות מבנים ופרויקטים חדשים, ביניהם הרובע העירוני החדש העומד לקום בכניסה לעיר, מנהרת הרכבת לירושלים, בניין כלל המתחדש אשר נבנה על חורבותיו של ביה"ס תורה ועבודה בשנות ה-70 וכיום מתפקד כמרחב ציבורי חדשני ופורח, שבט הצופים יובל שנבנה ביוזמת מפעל הפיס ועיריית ירושלים, הכנסייה הסיריאנית ועוד מגוון עצום של מבנים.

בתאריך ה- 23.10.2015 יתקיים יום עיון אדריכלי מקצועי בהשתתפות האדריכל מייקל ארד (Michael Arad), האדריכל האחראי לאתר ההנצחה שהוקם בניו-יורק לזכר קורבנות פיגועי ה-11 בספטמבר (National September 11 Memorial and Museum). בכנס יוצגו שלושה פרויקטים אדריכליים גדולים של הרשות לפיתוח ירושלים, וכן יתקיים פאנל אדריכלים מובילים בתחומם אשר יעסוק בשאלה איך מייצרים מרחב עירוני איכותי.

ההוספיס האוסטרי בירושלים העתיקה (צלם נתן דביר)
ההוספיס האוסטרי בירושלים העתיקה (צלם נתן דביר)

אילנית מלכיאור, הממונה על התיירות ברשות לפיתוח ירושלים: "המיזם האדריכלי הבינלאומי הפך לאירוע אורבני אהוב על הציבור ועל אנשי המקצוע ושוחרי האדריכלות הפוקדים אותו מדי שנה. הרשות לפיתוח ירושלים מעודדת את חשיפת המבנים והאתרים הייחודיים שבעיר, ובוחרת מתוך היצע של אלפי בתים ומוסדות את המסקרנים, המפתיעים ובעלי הערך המוסף הרב ביותר להשתתף באירוע.  השנה הוספנו עשרות סיורים ואף יום עיון מקצועי בהשתתפות טובי האדריכלים הבינלאומיים והישראלים כאחד, ואנו מודים לכל הגורמים על ההירתמות למיזם אשר מחבר את הציבור לירושלים זו השנה התשיעית."

מגוון רחב של בתי מלון בירושלים יירתמו לאירוע "בתים מבפנים" ויעניקו לילה שני ב-50% הנחה, או ארוחת ערב חינם בהזמנת שני לילות.

שער הבירה: הרובע החדש בכניסה לעיר: האדריכל יוסי פרחי ממשרד פרחי-צפריר אדריכלים יוביל את הסיור שיחשוף את הרובע החדש העומד לקום בכניסה לעיר, ויציג את השימושים המגוונים אשר מתוכננים ברובע לצד מערכת הכיכרות, השדרה, הרחובות והסמטאות העתידיים שתכנונם התבסס על העדפת הולכי רגל , תחבורה ציבורית והקפדה על מרחבים מוצלים.

מנהרת הרכבת לירושלים: הזדמנות ייחודית לביקור באתר הכרייה של מנהלת קו הרכבת לירושלים: כניסה למנהרה באורך 820 מטרים, תצפית על גשר הרכבת הגבוה ביותר בישראל, וכן הסבר על האתגר הטכנולוגי שבכריית מנהרות באורך עשרות קילומטרים בתור ההר מאת מנהלי הפרויקט.

פרויקט כי"ח ועץ החיים: היכרות עם הפרויקט המשתרע על פני שני מגרשים צמודים ברחוב יפו, סמוך לשוק מחנה יהודה, וכולל מבנים היסטוריים המיועדים לשימור ותוכניות לפיתוח אינטנסיבי של שימושים מעורבים. הפרויקט מעניק הזדמנות לבחון את סוגיית הפיתוח מול שימור במרכז העיר ירושלים .הסיור יועבר בעברית ובאנגלית לסירוגין ויודרך על ידי אדריכל עופר מנור, אדריכל ראשי, עיריית ירושלים, אדריכל איאן באדר ממשרד Ian Bader, PCF & Partners ואדריכל מירון כהן ממשרד מירון כהן ודודי טולקובסקי מתכנני ערים– אדריכלי הפרויקט בארץ.

"הנסתר והגלוי מתחת לשער יפו": האמן רן מורין יספר על חשיפתו של פרויקט הגן הארכיאולוגי שער יפו, במסגרת חפירות ארכיאולוגיות שערכה רשות העתיקות בין השנים 1995-1989. התגלו בו קטע מאמת מים עתיקה שהייתה פעילה עד המאה ה-20, בית מרחץ ורחובות מסחריים מהתקופה הביזנטית וקטע מחומת העיר מהתקופה האיובית (המאה ה-13) שקדמה לחומה העותמאנית הקיימת עד היום. מטרת הפרויקט היא לשמר את הממצאים, להנגישם לציבור ולשלב את האתר במתחם ממילא ובשער יפו כתצוגה היסטורית בכניסה לעיר העתיקה.

מאחורי הקלעים של בי"ח שערי צדק: הזדמנות נדירה לסייר בחלקים הנסתרים של בית החולים ולגלות את מערכות התפעול המורכבות המשמשות את המרכז הרפואי: מרכז החום-קור המתפעל את מערכות מיזוג האוויר והמים בבית החולים, מרכז האספקה הסטרילית שבו מכינים כלים סטריליים ל-25 אלף ניתוחים בשנה, המרכזייה שבה עונים לכ-5,000 שיחות ביום וקובעים כ-200 אלף תורים בשנה, חדר החשמל הממוחשב שממנו מגיעה אספקת החשמל לכל יחידות בית החולים, מערכת ההיערכות לפיגוע לא קונבנציונלי ועוד.

מאחורי הקלעים של תיאטרון ירושלים: סיור מרתק באולמות ובאכסדראות של תיאטרון ירושלים, אשר עיצבו האדריכלים נדלר-נדלר-ביקסון בין השנים 1971-1986. הצצה לפני הקלעים ומאחוריהם: אולם שרובר, אולם הקונצרטים, אולם רבקה קראון. הזדמנות נדירה לראות את השטחים העצומים הדרושים להפעלת המתחם.

מחסן הצעצועים במוזיאון ישראל: אוסף הצעצועים של אגף החינוך והנוער לאמנות ע"ש רות במוזיאון ישראל נחשף, וכולל כ-15 אלף פריטים ובהם בובות, משחקים וחפצי ילדות מתקופות שונות אשר נאספו במשך עשרות שנים ומשקפים את עולם הילדות וחיי המשפחה: משחק, למידה, חברות, תחרות, סקרנות ודמיון. את הסיורים תדריך אורלי רבי, מדריכה בכירה במחלקה אשר טיפלה באוסף.

בית האמנית בריגיטה יוארי (צילום אביטל הירש)
בית האמנית בריגיטה יוארי (צילום אביטל הירש)

"העיר העתיקה במאה ה-21": זוכה פרס אות העיצוב 2013, יועץ הנגישות אבי רמות יוביל סיור מרתק אשר יתייחס לבעיות הנגישות הקשות והמאתגרות באזור הרוחש פעילות מסחרית ותנועה צפופה של הולכי רגל כמעט בכל שעות היממה, ולניסיון לפתור את הבעיה תוך שמירה על אופייה וייחודה של העיר העתיקה גם לדורות הבאים. בסיור יוצג הפרויקט המקיף של אדריכלית הנוף מרב דביש בן משב בשיתוף עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים כדי להתאים את המרחב הבנוי בעיר העתיקה למאה ה-21 וליצור כלים מנחים לתכנון ולשדרוג רחובות העיר העתיקה.

"קרוב ואסור לנו שם": מריק שטרן, חוקר במכון ירושלים לחקר ישראל, יוביל מסע פוליטי מירושלים הערבית לירושלים המערבית. הסיור (שייצא משייח' ג'ראח, יעבור במאה שערים ויסתיים בממילא) יעסוק באופן שבו מאבקים דמוגרפיים וטריטוריאליים ומדיניות עירונית וממשלתית מעצבים את המרחב, ובשאלה עד כמה התושבים עצמם יכולים לשנות את פני העיר וצביונה.

"עיר האלוקים?": הרב אהרון לייבוביץ', חבר מועצת העיר מטעם סיעת ירושלים ואקטיביסט חברתי, יציג את אחת הסוגיות הרגישות והמורכבות בירושלים- המתח בין דת ועירוניות (סינמה סיטי ושבת, קפה בצלאל ושבת, שכונות חרדיות לצד חילוניות ופרוייקט השגחה פרטית). הסיור יתחיל בסינמה סיטי ויסתיים בשוק מחנה יהודה.

"הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע": הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע היא מהמובילות בישראל, המשמשת מרכז לפעילויות בנושאי קיימות, חקלאות עירונית וגינון קהילתי בירושלים. בגינה בוסתן משוחזר בן 150 שנה, שפע עצי פרי וגפנים, צמחי תבלין, ערוגות ירקות וצמחים מושכי פרפרים וציפורים. יש בה ברכות מים לדגים ולדו-חיים וברכת נוי היסטורית יחידה במינה. בגינה גם מרכז הדגמה ראשון מסוגו של מתקנים לחקלאות ביתית מחומרים ממוחזרים ובשיטות חוסכות במים, מרכז מִחזור שכונתי, בור מים עתיק ומשתלה שיקומית. במפגשים יספרו פעילי הגינה על המיזם שהקימו לייצור מוצרים מצמחי תבלין הגדלים בגינה תחת השם "המכשפה הירוקה", ויציגו את פרויקט שיקום ברכת הנוי ההיסטורית (המהווה חלק ממערכת בת 150 שנה לאיסוף מי גשם), שמתבצע בימים אלה.

המבנה החי הראשון בישראל: הזדמנות להתוודע למבנה החי הראשון מסוגו בארץ הנמצא בתחנה לחקר ציפורי ירושלים – אתר טבע עירוני-קהילתי יחיד מסוגו המתמקד בחקר פעילות הציפורים בעיר. הסיורים יכללו תצפית על מערכת החי והצומח המשולבת בקירות המבנה ובגגו ותצפית מודרכת ממסתור על בתי הגידול השונים ועל חיות הבר שבשטח התחנה.

בית פרבר: בית מגורים בשכונת ימין משה שנבנה בסוף המאה ה-19, מבתיה המקוריים של השכונה שעבר שיפוץ נרחב ועיצוב עכשווי. העיצוב האדריכלי של מיכל דה לה פרגולה סיפק פתרונות יצירתיים למבנה הממוקם בחלקה צרה במיוחד, עם פתחי אוויר ותאורה מוגבלים וכל זאת תוך שמירה על מגבלות השימור. עיצוב הפנים נעשה ע"י בעלת הבית טליה פרבר.

בית ברגמן: הזדמנות נדירה לביקור בביתה של שרלוט ברגמן, מהתורמות החשובות למוזיאון ישראל. ביתה נבנה במיוחד עבודה בתוך קמפוס המוזיאון ע"י האדריכל אלפרד מנספלד בשנות ה-70 ביוזמת ראש עיריית ירושלים המיתולוגי טדי קולק,  והוא משופע ביצירות אמנות מקוריות של בראק, שאגאל, דופי, מור, פיקאסו, קאלדר, מאיול ועוד, וכן רהיטים וחפצים שאספה שרלוט במסעותיה הרבים בעולם. בשיאו, היה הבית סלון ספרותי ואמנותי בו התארחו אנשי רוח ותרבות.

בתים במושבה היוונית: ביקור בבית הפותח צוהר לחייה של משפחה יוונית בראשית המאה ה-20 בירושלים. בית משפחת ד"ר אפקלידס (מעמודי התווך של הקהילה) שומר כמוזיאון ובו ריהוט, חפצים ותמונות של הרופא ובני משפחתו. בנוסף ניתן לבקר במועדון הקהילה היוונית ולהיפגש עם נציגיה, בבית שנבנה ב-1902 עבור הקהילה הקטנה: מבנה אבן בעל חצר קסומה ומוצלת ופינות ישיבה.

בית אות המוצר הירושלמי: סיורים בבניין ההיסטורי ששימש כהרחבה של בית החולים של אבירי סנט ג'ון מאנגליה (אדריכל: קליפורד הולידיי, 1925), אשר צופה אל חומות העיר העתיקה ובחצרו מזרקה, חדר מעוטה קרמיקה ארמנית וסמלי אצולה סקוטיים. במקום גם העתק מגילת כסף בת 2700 שנה ועליה ברכת כוהנים בכתב עברי קדום. הביקור כולל הדגמה של תהליכי ייצור תכשיטים בימי קדם וכיום על ידי האמנים הפועלים במקום.

בית תבור: המבנה שהוכתר ע"י טדי קולק בתואר "הבית היפה ביותר בירושלים", נבנה על ידי האדריכל קונרד שיק ושימש את משפחתו מ-1882 עד 1901. הבית מאופיין בסגנון אירופי ובמוטיבים אוריינטליים, והביקור בו כולל כניסה לגן היפה והאינטימי ולקאפלה. מאז 1951 משמש הבית כמכון השוודי לתיאולוגיה.

מלון אלגרה: סיורים מודרכים במלון הבוטיק השוכן במבנה גדול ממדים בסגנון כפרי-ים תיכוני מתחילת המאה ה-20. בית בעל מאפיינים סגנוניים אופייניים לשלהי האימפריה העות'מאנית: חצר פנימית המוקפת חדרים בעלי תקרות גבוהות וקירות בעובי מטר, חלונות קשת וגינת גג. הבית נודע בעבר גם בשמות "בית היהודייה" ו"בית האהבה והשלום", בגלל פרשת אהבים שנקשרה בין כתליו. במסגרת השיפוץ שערכו האדריכלים גדי וטל דלמן ("לבן אדריכלים"), נפתחו בו 13 חדרי אירוח מוקפדים ומסעדה המשלבים אלמנטים עכשוויים בין קירות האבן העתיקים.

הכנסייה הסיריאנית ומנזר סט. מארק: ביקור מיוחד במינו בכנסיית מרים הקדושה (כנסייה סורית אורתודוקסית עתיקה שהתפילה בה מתקיימת בארמית) ובמנזר הממוקמים על מדרונו הצפוני של הר ציון, ובנויים על שרידי ביתו העתיקים של האוונגליסט מארק הקדוש (לפי כתובת שנמצאה על המבנה, מהמאה ה-6). לפי אמונת העדה הסורית, כאן היה ממוקם אולם הסעודה האחרונה. המנזר נבנה ושוחזר חמש פעמים לפחות, הפעם האחרונה הייתה ב-1858.

בית תבור בירושלים (צלם נתן דביר)
בית תבור בירושלים (צלם נתן דביר)

בית הכנסת הכט בקמפוס הר הצופים: סיור בהדרכת מר אריה סלומון, רכז דת ומסורת באוניברסיטה העברית. בסיור יוצג בית הכנסת האוניברסיטאי ע"ש הכט אשר תוכנן על ידי האדריכל רם כרמי כשיאו הרוחני של הקמפוס הצופה אל האגן הקדוש של ירושלים, ונבנה עם החזרת האוניברסיטה לקמפוס הר הצופים לאחר מלחמת ששת הימים (נפתח לקהל בשנת 1983). מבנה בית הכנסת הוא בעל אלמנטים סמליים שהבולט בהם הוא חלון תצפית גדול ממדים הממלא כמעט את כל קירו המערבי. זהו כותל המערב של בית הכנסת הקבוע בין שני ארונות הקודש וממנו נשקף נופה המרהיב של "ירושלים הבנויה".

כנסיית עמנואל והמתחם הפרוטסטנטי: סיורים מודרכים בכנסייה הפרוטסטנטית הוותיקה במזרח התיכון, אשר תוכננה על ידי האדריכל ג'יי-וו ג'והנס. הכנסייה מכילה מוטיבים יהודיים ומסתתרת בתוך מתחם של בית הארחה. לצורך בניית הכנסייה הוזמנו סתתי אבן מקצועיים ממלטה, שהכשירו את הדורות הבאים של סתתי האבן בירושלים. הסיורים כוללים גם ביקור במוזיאון הקטן שבמתחם שבו מוצגים מודלים מקוריים של קונרד שיק.

"ירושלים על אופניים": סיור רכיבה לילי מעגלי בהדרכת עו"ד איתן ליפסקר, אוהב ירושלים ורוכב אופניים מנוסה, שיעבור בין השכונות, הגנים והאתרים החשובים בעיר: ביהמ"ש העליון, גן הוורדים, גן סאקר, נחלאות, רחביה, טלביה, קטמון, המושבות היוונית והגרמנית, פארק המסילה, משכנות שאננים, שער יפו ושוק מחנה יהודה.

סדנת צילום בעקבות צלמי המושבה האמריקאית: הסדנה בהנחיית הצלם המקצועי יעל הרמן תתחקה אחר טכניקות ומושאי הצילום במגוון תצלומים עתיקים של ירושלים. המשתתפים ייחשפו לתצלומים עתיקים, ייצאו לצילום בשטח ולבסוף יקבלו סקירה היסטורית של המושבה האמריקאית בירושלים, בשיתוף טיפים וטכניקות לעיבוד תמונות.

האוניברסיטה המורמונית בירושלים (צלם נתן דביר)
האוניברסיטה המורמונית בירושלים (צלם נתן דביר)

סדנת בניית מודלים להורים וילדים: המרכז לעיצוב אורבני שבבית המודל פותח את דלתותיו לסיור בנושאים תכנון ועיצוב עירוני, פיתוח ושימור. זוהי ההזדמנות להכיר פרויקטים עירוניים חדשים ומתהווים ולהיחשף למתחמי בינוי משמעותיים לאורך רחוב יפו. הסדנה במרכז כוללת היכרות עם מודל העיר ירושלים, זיהוי מבנים משמעותיים בעיר ובניית מודל של בית ירושלמי אותו יקבלו המשתתפים.

האירוע האורבני "בתים מבפנים – ירושלים" נערך ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים, עיריית ירושלים ובשיתוף המשרד לירושלים והתפוצות, התאחדות המלונות, משרד התיירות ובהפקת חברת אריאל. הסיורים והביקורים פתוחים לקהל הרחב (כניסה חופשית)
לחלק מהאירועים נחוצה הרשמה מוקדמת המתבצעת באתר:  www.batim-jerusalem.org

חול המועד סוכות במוזיאוני אשדוד

מוזיאוני אשדוד חוגגים את חג הסוכות עם מגוון אירועים יצירתיים ומוסיקאליים לילדים ולכל המשפחה: במוזיאון אשדוד לאמנות יוכלו המבקרים ליהנות מאירוע בסימן ים וחול. סיור בתערוכת 'הים האחרון", ומפתרון תעלומה המסתתרת בין היצירות שפתרונה יוביל את המבקרים אל סדנאות יצירתיות המציעות ציורים ופיסול בחול.

פלישתים (צילום בני רפאלי)
פלישתים (צילום בני רפאלי)

במוזיאון לתרבות הפלישתים תתקיים הדרכה בתערוכות, וכן יתקיימו סדנאות מוסיקליות הכוללות בניית כלי נגינה עתיקים ונגינה משותפת עליהם. בימים שלישי-חמישי, 29/9 ,30/9 ו-1/10, בין השעות 10:00 – 14:00, מוזיאון אשדוד לאמנות ובמוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן מוזיאוני אשדוד יקיימו בחול המועד סוכות, 29/9-1/10, אירועים יצירתיים ומוסיקאליים לכל המשפחה.

מוזיאון אשדוד לאמנות, מציע בילוי לכל המשפחה בסימן ים וחול, במסגרת הפעילות יסיירו הילדים והוריהם בתערוכת  "הים האחרון" אמנות ישראלית והים" אותה אצרה: רוני כהן בנימיני, המציגה את הים התיכון באמנות הישראלית בשלושת העשורים האחרונים, עם יצירות מתחומי מדיה שונים באמנות הפלסטית – צילום, וידאו וציור, של למעלה מ-30 אמנים ישראלים. בין יצירות התערוכה יסתתרו רמזים לפתרון תעלומה שתוביל את הילדים לפעילות בסדנאות יצירה ופיסול בחול.

המוזיאון לתרבות פלשתים יקיים סוכות מוסיקלי, סיור בתערוכה 'עולמם של הפלשתים' – מבט מעניין וייחודי על הפלשתים – מי הם היו? במה האמינו, מה אכלו, באילו כלי נגינה ניגנו ומה עלה לבסוף בגורלם? התצוגה משלבת דיגיטציה מתקדמת. אוצרת: גלית ליטני. בסדנת היצירה נבנה בעצמנו כלי נגינה עתיקים: לירה, חליל ותוף מרים ולבסוף –ננגן יחד.

סדנאות יצירה ופיסול בחול, לצד סיור בתערוכה "הים האחרון", 29/9-1/10 בין השעות 10:00-14:00, מוזיאון אשדוד לאומנות. מחיר כניסה למוזיאון והשתתפות בסדנאות: 35 ₪ לילד. * כניסת מלווה אחד, ללא תשלום.

שעות פעילות מוזיאון אשדוד לאומנות בחוה"מ סוכות

ג', ד', ה'  9:00 – 16:00  ו', שבת   10:30 – 13:30

ערב חג וחג, המוזיאון סגור למבקרים מוזיאון אשדוד לאמנות דרך ארץ 8, אשדוד  08-8545180/1  |  www.ashdodartmuseum.org.il

סדנה לבניית כלי נגינה ונגינה עליהם, וסיור בתערוכות במוזיאון, 29/9-1/10 בין השעות 10:00-14:00, מוזיאון לתרבות הפלישתים ע"ש קורין ממן, אשדוד. מחיר כניסה למוזיאון והשתתפות בסדנאות: 35 ₪ לילד. * כניסת מלווה אחד, ללא תשלום

שעות פעילות מוזיאון לתרבות הפלישתים ע"ש קורין ממן, בחוה"מ סוכות

ג', ד', ה'  9:00 – 16:00  ו', שבת   10:30 – 13:30  ערב חג וחג המוזיאון סגור למבקרים

המוזיאון לתרבות הפלישתים ע"ש קורין ממן, רח' השייטים 16 אשדוד | 08-6224799 |  www.phcm.co.il

'מי לא יראה'- עדו ברקוביאר

מי לא יראה צילום-עדו ברקוביאר
מי לא יראה צילום-עדו ברקוביאר

האמן עדו ברקוביאר מציג בתערוכת היחיד שלו 'מי לא יראה' עבודה המורכבת ממספר קטעי וידאו שמוקרנים על אובייקטים בחלל. בקטעי הוידאו מוצגים: תיעוד אווירי של אנדרטת "האריה השואג" בתל חי, שחזור קטע יוטיוב שהעלה השב"כ לצורכי גיוס מועמדים וסרטון אנימציה של ניתוח לשינוי מין.

הפקה: לי נבו, דנה גורדברג, עריכת וידאו: ניצן סער, הלחנה: דגנית אליקים, צילום רחפן: רואי כהן.

עדו ברקוביאר, בן 31, במאי, צלם ועורך וידאו. יליד ירושלים, חי ועובד בתל-אביב ובפריז. בוגר המחלקה לאמנות רב-תחומית בשנקר. במסגרת הפרויקטים האחרונים שלו שימש כעורך ויזואלי של 'פרימדונה' – מגזין אופנה ותרבות, ביים וכיכב בקליפ של הילה רוח, היה חבר בקולקטיב של בוגרי המחלקה לאמנות של שנקר– 'אנטי מחיקון'. הציג עבודות וידאו אינסטליישן בחללים שונים, לרבות תערוכת 'דרך כוכב' במוזיאון הרצליה.

בין עבודותיו: פעם בשנה מוציא חוברת פרחי קברי הר הרצל, ומחליף את מינשר ההר, סרטון אירוטי שמופרע על-ידי הצפירה, פתיחת דף פייסבוק פיקטיבי לאנה פרנק, משלחת נקיון לקבר של הרצל ותיעוד ברית-מילה שלישית לכבוד השקת מתחם האמנים 'גבירול'. עבודותיו מתמקדות בסוגיות שקשורות לתיעוד, מיניות וזיכרון קולקטיבי.

נעילה: שבת 31.10. סדנאות האמנים, קלישר 5 ת"א, שעות פתיחה: ג'- ה': 15:00 – 19:00, ו'-ש': 11:00 – 14:00

תערוכת אקו ארט 2015  "מעגלי חיים וטבע" עד 30 לאוקטובר

תערוכת "אקו ארט"– בהשתתפות 24 אמנים- ציירים/צלמים/אמני מוזאיקה/אמני נייר/אמנים היוצרים בחול/בברזל/בזפת, וידאו ארט ועוד. במתחם חאן בבא בכפר סבא, רחוב התע"ש 14. פתוחה כל יום כל היום כולל שישי שבת ללא תשלום, טלפון- 052-3470222. אוצרת –  יעל ניצן.

אמנות אקולוגית, אקו-ארט, מטמיעה ערכים לפיתוח מודעות עצמית וסביבתית- הקניית שייכות למקום, אחריות לסביבה – חיבור בין האדם לסביבה, מתן כבוד לאמא אדמה – סבלנות וסובלנות והכלה של דיסצפלינות שונות. בשונה משאר הזרמים של האמנות זרם ה"אקו ארט"

בא לחנך להשפיע ולהוביל לשינוי והוא חלק ממגמה כלל עולמית שתופסת תאוצה. העשייה האמנותית הופכת למראה של המשתתפים ומהווה ביטוי ממשי וחותמו האישי של כל אחד מהם. תערוכת האקו-ארט המוצעת תתווה דרך לחינוך בקהילה, שינוי עמדות, אהבה בין אדם לאדם, בין אדם לסביבה, תעודד לכבוד ולגאווה. מילת המפתח באקו-ארט היא אכפתיות: האקו-ארט ישלב בין הסביבה לאדם ולקהילה.

פסטיבלים ואטרקציות

פסטיבל טעם הנגב

לראשונה בבאר שבע: חוויה קולינרית של שלושה ימים שתציג את מיטב תוצרת הנגב, מתוצרת חקלאית ועד מבשלות ויקבי בוטיק. בין התאריכים 30.9 – 1.10 החל מהשעה 17:00 ועד 23:00, ביום שישי ה2.10 החל מהשעה 12:00 ועד 17:00.

עיריית באר שבע באמצעות חברת כיוונים והמשרד לפיתוח הנגב והגליל באמצעות הרשות לפיתוח הנגב יפיקו בחול המועד סוכות 2015 את פסטיבל "טעם הנגב". שלושה ימים של פסטיבל המשלב בתוכו קולינריה, אמנות, תרבות ועסקים מקומיים מבאר שבע ומהנגב .

זו תהיה הפעם הראשונה שייערך בבירת הנגב פסטיבל תרבות קולינרית בסדר גודל שכזה המשלב את מיטב התרבות, החקלאים, העסקים והתוצרת של באר שבע והנגב .

הרעיון המרכזי העומד מאחורי הפסטיבל הוא שילובם של מוסדות התרבות המקומיים, העסקים המקומיים, האמנים המקומיים יחד עם שפים ידועים, אמנים ידועים וכולם משתלבים בפסטיבל ייחודי המציג את תבואת הנגב על שלל גווניה.

מוקדי התרבות בעיר העתיקה יפעלו כחלק משגרת ימי מהפסטיבל באמצעות תכנים ייחודיים ומגוונים.

יינתן דגש לעלות השתתפות בפסטיבל מול כלל העסקים בבאר שבע ובנגב בכלל, כל עסק על פי גודלו, היקפו ואופי הפעילות שלו.

 • שדרות המזון – רחובות העיר העתיקה יהפכו למתחמי מסעדות מעוצבים ע"י הקמת דוכנים אורבניים בסמטאות העיר העתיקה. כל שדרה תזכה לאופי מיוחד משלה ותציע מגוון מסעדות מכל רחבי הנגב.
 • שדרת המסעדות – רחוב סמילנסקי והחלוץ. דוכני מזון מעוצבים לאורך כל רחוב סמילנסקי וחלק מרחוב החלוץ. כ-30 דוכנים ממותגים באירוע ובמסעדות שישתתפו.
 • שדרת טעמי הנגב – רחוב ההסתדרות. מגוון דוכנים שיציעו את תוצרת הנגב הקולינרית: דבש, ריבות, ירקות, מזון אורגני וגבינות והכל היישר מהחקלאי אל הקהל.
 • שדרת התבלינים ואפייה – רחוב אנילביץ. מתחם מרשים שיכלול שדרת תבלינים מרשימה של חברת תבליני מימון ושדרת מוצרי אפייה עשירה ומעניינת שתציע מגוון מוצרי וכלי אפייה של חברת מימונ'ס. במתחם יהיה אזור פעילות שיציע מגוון סדנאות אפייה לילדים ומבוגרים.
 • שדרת הבוטיק – שדרה מעוצבת ברחוב האבות שבה יציעו מיטב מבשלות ויקבי הבוטיק המשובחים מהנגב את תוצרתם, לצד טעימות, כמובן.
 • בימת השף – ברחבה של מרכז הצעירים: מיטב השפים של המסעדות הגדולות בדרום לצד השפים הגדולים והמוכרים בישראל יעבירו מופעי שף והרצאות במתחם ובו מטבח פתוח. ביניהם הילה אלפרט, סמדי בומבה, סהר רפאל, מיקי שמו, טל כהן, עומר מילר, רונן דוברת ועוד.
 • מתחם מופעי תרבות – מגוון להקות מקומיות והרכבים ייחודיים לצד יוצרים מכל רחבי הנגב. בכל יום יתארח אומן מרכזי אחד להופעת סגירה החל מהשעה 22:00. ביום הראשון פבלו רוזנברג וביום השני שירי מימון.
 • מתחם ילדים – הקמת מתחם ילדים אינטראקטיבי שיציע שלל פעילויות לילדים, הפעלות קולינריות וסדנאות בישול. ביום הראשון יתקיים מופע מרכזי של יובל המבולבל.
 • שדרת האומנים – הקמת שדרה צבעונית שתציע מגוון כלי בית, כלי מטבח ואביזרים בעבודת יד לצד אמנים מקומיים שונים שיציעו את מגוון מוצרים נלווים.

עשרות דוכני מזון שיבצעו מכירת מזון, כל אחד לפי תחומו. בין העסקים שכבר סגורים בפסטיבל: קוקה קולה,  תבליני מימון, עוז והדר, נאפיס, מסעדת כרמים, רשת המקסיקני, פרי הדימיון, B B B, פסטה בסטה, מיסטר קורנר, הסיפריה, קפה לולה, בוצ'רי, העתיקה, סמילנסקי בוטיק, yogo, צ'וקה, ערביקה, שושנה – סמדי בומבה, קפה רינגילבויים, ההונגריה הקטנה, חומוס של טחינה, פיש&ציפס, בית הפול, פנדה, סן שיי, שירי ועוד עסקים רבים מכל אזור הנגב..

יוצאים מהעיר – עולים לקציר

אירועי סוכות של קבוצת תיירות אזורית משותפת "מרבד ירוק- ואדי עארה" קציר 30.9-1.10 . פעילויות לכל המשפחה  בקריית האומנים בקציר.

פסטיבל בקציר (צילום יח"צ)
פסטיבל בקציר (צילום יח"צ)

יום רביעי 30.09.15 – סוכה מארחת שכנים – הפנינג דוכני אומנות , שוק קח-תן, מגוון פעילויות ללא תשלום: יצירה, מעגל מתופפים עם יובל חלפי וחנה שמואל, הצגת ילדים ועוד.

 • פעילות נשים יהודיות וערביות בסוכה.
 • טיול משפחות "אגדות ביער אגדות הילדים"  (בתשלום)
 • מסיבת הורים וילדים מוסיקה – מכל קצוות תבל עם מיכל גפן
 • מעגל שיח יהודי ערבי.

יום חמישי 01.10.15 – קציר אקשן הראשון

 • מרוץ – מקצים עממים ותחרותיים
 • בסוכה שלנו שמחה וצהלה – מופע מוסיקלי בסוכה

לפרטים נוספים: מרבד ירוקועד מקומי קציר.

מועדים לשמחה * כל עם אינתו בחיר

גליל לכל המשפחה

סדנת גישוש בדווית נחל צלמון, סדנת קריקטורות בסח'נין, סיורים במפעל קטן לשוקולד במנוף, בכפר אעבלין להתחקות אחרי הקדושה הראשונה של ארץ הקודש, יער הקופים ביודפת  צמחי מרפא בהר נטופה, פעילות ב"זו חרקים". סיור מתוק מדבש במכמנים או מוזאונים ופעילויות בכפר מנדא או בסח'נין ויש עוד…

סדנת קריקטורות בסח'נין – סדנה לכל המשפחה. בת שעתיים הכוללת לימוד והתנסות ביסודות הקריקטורה והכנת קריקטורה על ידי כל המשפחה . הסדנאות בהנחיית סעיד נערי קליגרף ואומן קריקטורות אשר גר ופועל ב סח'נין..

מחיר למשפחה 2+2 ילדים – 100 ₪ כל ילד נוסף מעל גיל 5 20 ₪

לפרטים 050-7789841  *מותנה ברישום ותיאום מראש

סיור ופעילויות במוזיאון למורשת כפר מנדא – סיור הכולל סיור מודרך על אורח החיים, מנהגים ופעילות איך מכינים את הקפה המסורתי. מר וחזק. כתישת חיטה באבני ריחיים ואפיית פיתות בטאבון. מחיר לאדם 25 ₪. נאדר זועבי 052-2252958.

* מותנה ברישום ותיאום מראש ** יש אפשרות לארוחה קלה בתוספת מחיר סמלי

סדנת גישוש בדווית –  סדנה המודרכת על ידי שני גששים מקצועיים. ומתקיימת בוואדי צלמון/סלמה.  בסדנה סודות ויסודות הגישוש הבדואי כולל התנסות וגילוי עקבות ניווט ועוד.

אורך הסדנה עד 4 שעות. מחיר משתתף 55 ₪ לאדם. זיאד – 052-2846515

* מותנה ברישום ותיאום מראש

מוזיאון סחנין – המוזיאון הראשון בארץ למורשת ערבית כולל תערוכות אומנות. מוזיאון המציג את אורח החיים של החברה הערבית המסורתית מהבית הביגוד וחיי היומיום תוך שילוב בין אומנות מודרנית לכלים המסורתיים. מחיר כניסה לאדם 20 ₪.

לפרטים והרשמה- אמין אבו רעיה  04-6746123.
במקום ניתן לקבל המלצות לטיול עצמאי במסלול שלושת הדתות בסח'נין

סיורי שוקולד במפעל בוטיק – סיור חינם במקום חנות מפעל סיור עד  40 דקות – סיורים הפתוחים לקהל במפעל שוקולד קטן ואיכותי וכשר במנוף. הסיורים יתקיימו לאורך כל ימי חול המועד סוכות. לפרטים והרשמה – ג'ון קולד 04-99999374 נייד 0544724458

* מותנה ברישום ותיאום מראש

דבש מכמנים במכוורתסיורים מודרכים עם המשלבים גם טעימות וגם סדנה להכנת נרות מדונג טבעי והכרות עם יכולות הריפוי הטבעיות של הדבש. כל חול המועד בתיאום מראש.

עלות: 25 ש"ח לאדם מגיל שנתיים. מס' טלפון להרשמה: 04-9881337  052-2476768  או דרך האתר.

זוחרקים – מרכז המבקרים שכולו זוחלים וחרקיםמרכז הפותח צוהר אל שני עולמות שאינם מוכרים למרבית הציבור – עולם החרקים ועולם הזוחלים. מחיר:  40 ₪ לאדם כולל ילדים. משך ההדרכה כשעתיים. ההרשמה מראש בטלפונים : 04-9998212 , 050-29719620

יער הקופים ביודפתמקלט לבעלי חיים, ופרויקט חינוכי ותיירותי. גן חיות פתוח בו מככבים שני סוגי הקופים החיים בו – קופי הסנאי הקטנים והחמודים, וקופי המקק הגדולים יותר. הקופים מוחזקים בתנאי גידול הקרובים ככל האפשר לתנאי סביבתם הטבעית. בנוסף, תוכלו לפגוש ביער חיות בר שונות כמו יעלים, אלפקות, תוכים ועופות מים, חיות בית ועוד.
פתוח לאורך כל חול המועד בין השעות 9:00 עד 17:00. מחיר לאדם- 35 ₪  מגיל  3 ומעלה. לפרטים נוספים  04-9801265

סגירת קופה שעה לפני סגירת האתר – צמחי מרפא סביב פסגת הר נטופה. סיור לכל המשפחה במסלול יפהפה בנושא צמחי מרפא ותבלין, המשלב הפעלות ואגדות מקוריות בהן מסתתרות אמיתות מדעיות. הסיור יתקיים בתאריכים 29.9, 30.9, 1.10 בשעה 10:00. מדריכה: לימור אלמוג, ביולוגית M.Sc מומחית בחקר צמחי מרפא. מחיר: מבוגר – 60  ילד – 40. מותנה בהרשמה מראש בטלפון:  050-9007472.

*אורך הסיור כשלוש שעות, נא להצטייד בנעליים נוחות להליכה, מים, כובע ומזון קל.

אושפיזין במרכז המבקרים של "יקב רימון"

יקב רימון מרכז מבקרים (צילום יח"צ)
יקב רימון מרכז מבקרים (צילום יח"צ)

יקב רימון מזמין אתכם לחגוג את חול המועד סוכות בפעילות חווייתית לכל המשפחה עם יין רימונים ברוח "שבעת המינים", סדנאות שוקולד לילדים, סיורים מודרכים והתנסות מלאת ניחוחות במוצרים הקוסמטיים החדשים של "רימון".

לרגל חג הסוכות, מזמין יקב רימון את המשפחות החוגגות, למרכז המבקרים ב א.ת דלתון בגליל העליון, לחגיגת אושפיזין מלאת טעם וריח רימונים. המבקרים יסיירו עם מדריך מקצועי ביקב וייחשפו להליך ייצור היינות, כולם על טהרת פרי הרימון- פרי בעל סגולות בריאותיות רבות, ה"מככב" ברשימה המכובדת של שבעת המינים בהם מקשטים את הסוכה. החל מסחיטת הפרי ומכלי התסיסה, תוך מעבר בחדר חביות מעץ אלון צרפתי. בסוף הסיור יצפו בסרטון חווייתי, יעברו בחדר מכונות הבקבוק ולשלב הטעימות על הבר (3 סוגי יינות רימונים ו-6 סוגי שוקולדים המיוצרים במקום). הילדים יוכלו להשתתף בסדנא מודרכת וטעימה להכנת פרלינים משוקולד חלב, המותאמת לכל הגילאים, ובסיומה זוכה כל ילד לקבל את יצירות השוקולד מעשה ידיו, באריזה מהודרת.

הביקור ביקב מזמן לאורחים גם הפתעה חדשה: מחלקה קוסמטית של המותג pomegranate, עם אפשרות להתנסות במגוון המוצרים, להתבשם בניחוח רימונים משכר, ולרכוש מוצרים מפנקים במחירי היכרות.

יקב רימון, שהוקם בשנת 2001 , מהווה כיום מרכז עולמי לייצור יינות על טהרת פרי הרימון. הכלאות של זני רימון אפשרו למשפחת נחמיאס השורשית לפתח זן רימונים מיוחד שניחן ברמת סוכר גבוהה הדומה לגפן במידה הנדרשת לייצור יין .זן הרימון הייחודי רשום כפטנט.

פתוח בחול המועד סוכות, ימים: שלישי  עד שישי, וראשון.  תאריכים 29/09-03/10. בין השעות 09:00-17:00 ימי שישי וערבי חג 09:00-14:00.

סיור + טעימות יינות רימונים- 15 ₪.      סיור + טעימות יינות רימונים ושוקולדים- 20 ש"ח .  סדנאות שוקולד לילדים – 39 ש"ח , מותנה במספר מינימום של משתתפים ובהרשמה מראש. היקב כשר, וסגור למבקרים בשבת וחג. טלפון- 04-6822325
מרכז מבקרים א.ת דלתון.

כתיבת תגובה