חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות

אירועי פורים בפתח אבל לא רק ||| סיורים בטבע, צעדת הגלבוע ועוד ||| ציד המכשפות בקאמרי וגם תזמורת פילדלפיה ||| סרטים וגם TV ||| להמשך הידיעות וההצעות <<<

ארועים ופסטיבלים

אשדוד עם אירועי פורים במוזיאונים

הצוללת הירוקה באשדוד (צילום: אילן ספירא)

בפורים השנה יתקיימו שלל פעילויות מהנות ומקוריות לכל המשפחה ב"צוללת הירוקה" במוזיאון אשדוד לאמנות ובמוזאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן.

 • במוזיאון לתרבות הפלשתים תתקיים סדנת בישול מתוקה לילדים: המשתתפים בסדנה יהפכו לשפים צעירים ליום אחד ויקבלו ערכת שף הכוללת סינר, כובע שפים ומתכון סודי וקדום להכנת קרפים. לאחר הכנת הקרפים "יחפשו" השפים הצעירים את הקרפ שהכינו כיד הדמיון (לחיות, דמויות או כל דבר אחר) באמצעות פירות וקישוטים שיוסיפו לקרפ. הפעילות תתקיים ביום חמישי ה-1.3 בשעה 11:00 והיא מיועדת לכל המשפחה
 • ב"צוללת הירוקה" יתקיימו לכבוד פורים פעילויות בנושא גיבורי על. מתחם ה"צוללת הירוקה" יושב במוזיאון אשדוד לאמנות,  ומציע מגוון פעילויות בנושא איכות הסביבה, שבמרכזן חיפוש אחר פתרונות לבעיית הצריכה המוגברת עמה מתמודדת הסביבה. הפעילויות כוללות סיור ב"צוללת הירוקה" וגילוי האתגרים העומדים בפני כדור הארץ באמצעות משחקים אינטראקטיביים בצוללת. בנוסף יכינו המשתתפים בפעילות תחפושות "גיבורי על" ירוקות ידידותיות לסביבה ויהפכו בעצמם לגיבורים המגנים על הסביבה. בצוללת הירוקה יערך גם יריד גיבורים הכולל משחקים של פעם בניהם: קליעה למטרה, מרוץ שקים, הליכה על קביים, גלגל המזלות, הולה הופ ועוד, יתקיימו תחרויות שונות, דוכני פעילויות ותחרות תחפושות. הפעילות תתקיים בימים חמישי ושישי ה-1-2.3 בשעות 10:00-14:00. גיבורי על במוזיאון אשדוד לאמנות – ימים חמישי ושישי ה-1-2.3 בשעות 10:00-14:00. כניסה לצוללת הירוקה: 25 שקלים לילד, 15 שקלים למבוגר. כרטיס לחמש תחנות ביריד: 25 שקלים.

הצוללת הירוקה במוזיאון אשדוד לאמנות, דרך ארץ 8, אשדוד 08-8545180, 08-9568285. פרטים באתר <<<

המוזאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן, רח' השייטים 16 אשדוד. פרטים באתר <<< ובטל': 08-6224799 ובפייסבוק – מוזאון לתרבות הפלשתים.

התזמורת הקאמרית הישראלית עם מוצרט תמיד ראשון

כמדי שנה, התזמורת הקאמרית הישראלית מציגה קונצרטים לכל המשפחה בהשתתפות שחקנים וזמרים מובילים. המופעים, המתקיימים לרוב בימי שבת, הם הזדמנות מיוחדת ומהנה לחשוף את הילדים למגוון כלים וצלילים הקיימים בעולם הנגינה.

"מוצרט תמיד ראשון" בכיכובה של ניצה שאול ובניצוחו של דורון סלומון, שהם זוג בחיים. סיפור החיים המרתק של מוצרט והמסע שלו לקונצרט המפורסם בו הופיע לפני הקיסר והקיסרית בוינה. הקונצרט מתמקד בהכרות עם מוצרט כמלחין קלאסי מוביל ויצירותיו. מוצרט היה ילד מאושר, מלא חיים ושובב גדול. כבר בגיל שלוש הצליח לנגן להפליא בפסנתר ומהר מאד גם בכינור. מוצרט שכולם בעצם קראו לו וולפי, רצה להשתעשע כל היום. הוא גנב את עוגת התפוחים מתרזה המבשלת, השתולל עם אחותו המחוננת נאנרל ועם הכלב האהוב שלו בימפרל, אבל דבר לא עמד בפני האהבה שלו למוסיקה. הוא היה גאון מזהיר, החל להלחין בגיל חמש ולא הפסיק להפתיע את כל הסובבים אותו. ניצה שאול: שחקנית, דורון סלומון: מנצח. הקונצרט בליווי רקדנים.

שבת 10 למרץ שעה 10:30 ובשעה 12:30 במרכז המוזיקה יפו. לרכישת כרטיסים באתר <<< ובטל': 03-5188845

תזמורת פילדלפיה לראשונה בישראל
לאחר סיבוב קונצרטים מוצלח של תזמורת פילדלפיה באירופה בשנת 2015, חוזרת התזמורת לביקור נוסף ותופיע באוסטריה וגרמניה והפעם היא מצרפת את ישראל לסיור. במסגרת ביקורה תנגן התזמורת בניצוח של מנהלה המוסיקלי יאניק נזט סגן מבחר יצירות, בהן סימפוניה מספר 2 לפסנתר ותזמורת "עידן החרדה" לציון מאה שנים להולדתו של ליאונרד ברנשטיין שחיבר אותה. אל התזמורת יצטרפו שני פסנתרנים בעלי שם עולמי, בחיפה תנגן הפסנתרנית הלן גרימו את הקונצ'רטו לפסנתר ותזמורת מספר 1, ברה מינור אופוס 15, מאת ברהמס, ובתל אביב ובירושלים ינגן הפסנתרן ז'אן איב תיבודה את הסימפוניה של ברנשטיין.

בחלק השני של שלושת הקונצרטים תנגן התזמורת את הסימפוניה מספר 4, בפה מינור אופוס 36 מאת צ'ייקובסקי. אל סיור התזמורת בישראל מצטרפים כמאה מידידי התזמורת מפילדלפיה בארץ שיערכו סיורים ויארגנו מפגשים תרבותיים שונים. תזמורת פילדלפיה היא אחת התזמורת הידועות בעולם, יניק נזט סגן הוא מנהלה המוסיקלי זה כבר שמונה עונות. הוא המנהל  המוסיקלי השמיני בתולדות התזמורת וממשיך דרכם של: פריץ של, קרל פוליג, לאופולד סטוקובסקי, יוג'ין אורמנדי, ריקרדו מוטי, וולפגנג סווליש, כריסטוף אשנבך ושארל דיטואה. תחת שרביטם של המנצחים הגדולים הללו הפכה התזמורת לשם דבר בעולם המוסיקה העולמי.

התזמורת פועלת ממרכז קימל שהוקם בשנת 2001, אך היא חוזרת להופיע מדי פעם באולם שהיה ביתה במשך 101 עונות עד למעבר למרכז קימל. בנוסף לקונצרטים באולמות הרשמיים מופיעה התזמורת בימי הקיץ באזורים רבים ברחבי העיר ובפארקים ומביאה מוסיקה להמונים. התזמורת מרבה גם לנגן בפני צעירים וילדים, תוכנית שהחלה עוד בשנת 1921 ביוזמתו של המנצח לאופולד סטוקובסקי. חבריה משקיעים זמן רב בחינוך מוסיקלי. יניק נזט סגן יזם את המפעל Hear , שמטרתו היא הרחבת החינוך המוסיקלי בעיר. התזמורת משמשת גם כשגרירה תרבותית מוסיקלית של פילדלפיה ברחבי ארצות הברית ושגרירת תרבות של ארצות הברית ברחבי העולם. היא היתה התזמורת האמריקאית הראשונה שהופיעה בסין בשנת 1973. שיתוף פעולה מוסיקלי הנמשך עד היום. בשנת 2013 חזרה התזמורת לסין, וקיימה למעלה מחמישים פעילויות מוסיקליות במהלך ביקור בן שבועיים שם. הפקה בישראל בימות גלובל.

חיפה – יום ראשון 3.6.2018 באודיטוריום בשעה 20:00

תל אביב – יום שני 4.6.2018 היכל התרבות אודיטוריום ע"ש צ'רלס ברונפמן בשעה 20:00

ירושלים – יום שלישי 5.6.2018 בנייני האומה מרכז הקונגרסים בשעה 20:00

להזמנת כרטיסים באתר בימות גלובל <<<

קולנוע וטלויזיה

מוצא אל הים Low Tide של דניאל מן Daniel Mann

יואל מחליט לא להתייצב לשירות מילואים בעזה, אך זו לא הצרה היחידה שלו. נישואיו עם אשתו סיגל בצרות, אביו נפטר מהתקף לב והוא פוטר מעבודתו כמורה להיסטוריה בגלל בעיה בלתי צפויה עם הצהרת בלפור. הוא עומד בפני צומת דרכים: האם לנסות ולתקן את חייו הקודמים או למצוא דרך להתחיל שוב במקום אחר, כשנדמה שכבר לא נותרה תקווה. זהו סרטו העלילתי הארוך הראשון של דניאל מן.

בימוי ותסריט: דניאל מן Daniel Mann, צילום: זיו ברקוביץ' Ziv Berkovich. שחקנים יואל: גל הויברגר Gal Hoyberger, בחורה במלון: סוזאן גשוונדטנר Susanne Gschwendtner, מיכאל הרופא: אמנון וולף Amnon Wolf, עמוס: ערן איווניר Eran Ivanir, תלמידה: עומר גולדמן Omer Goldman, מנהלת: חגית דסברג Hagit Dasberg

עברית ואנגלית, 75 דקות. כתוביות לאנגלית. בסינמטק תל אביב ובבתי הקולנוע הנבחרים. הפצה בישראל לילה סרטים.

yes דוקו עם הדיינר The Diner

סדרה מעוררת השראה, בת 4 פרקים, המציגה את תהליך הכשרתם של אנשים בעלי מוגבלויות בעולם המסעדנות. בהנחייתו של השף מישל רו ג'וניור ממסעדת "לה גברוש" (שני כוכבי מישלן), עוברים הצעירים הכשרה בעולם המסעדנות והאירוח, רוכשים ניסיון ונאבקים למען השגת "עבודת החלומות", שתאפשר להם להתפרנס בכבוד. פרויקט ייחודי שמאתגר את תפיסות העולם המקובלות, נלחם בסטיגמות החברתיות כלפי אנשים עם מוגבלויות ומנסה לשנות חיים. (4X60 דק', בריטניה, 2017).

בכורה: ימים ראשון-רביעי, 18.2-21.2, בשעה 21:10 ב-yes דוקו וב-yesVOD. שידור נוסף: שישי-שבת, 23.2-24.2, 18:20.

סיפור כיסוי Cherchez La Femme של סו עבדי Sou Abadi

ארמן ולילה הם שני צעירים מאוהבים. הם מתכננים לעבור לניו יורק ללימודי המשך, אבל מספר ימים לפני נסיעתם חוזר מחמוד אחיה הגדול של לילה מתימן. בתימן מחמוד עשה שינוי גדול. הוא מנסה להשפיע על חייה של לילה ולהרחיק אותה מהחבר שלה. איך יצליח ארמן לשחרר את לילה? לעיצת חברו הדרך היחידה שבה יכול ארמן להיכנס לביתה של לילה הוא במעטה של בורקה. למחרת אישה חדשה מסתובבת ברחובות פריז עטויה בבורקה ושמה בצרפת שחרזדה, האישה שבפני קסמה מחמוד לא יכול לעמוד. זוכה פרס חביב הקהל בפסטיבל האירופאי לסרטי ביוגרפיה.

בימוי ותסריט: סו עבדי Sou Abadi. שחקנים: ארמן: פליקס מואטי Félix Moati, לילה: קמילה ג'ורדנה Camélia Jordana

צרפת, 2017,  88 דקות, צרפתית תרגום לעברית ואנגלית. החל מתאריך22  בפברואר בסינמטק תל אביב, בקולנוע כוכב רמת השרון, יס פלאנס (איילון, רשל"צ, ירושלים, חיפה, זכרון יעקב, ב"ש), גלובוס מקס (פ"ת, כ"ס, נתניה, גרן קניון חיפה, קריון, כרמיאל, מודיעין ורחובות) ועוד. הסרט מופץ בישראל על ידי קולנוע חדש.

STINGTV עם ערוץ ויוה וערוץ ויוה פלוס

STINGTV ממשיך להרחיב את היצע התוכן ומוסיף שני ערוצים נוספים ללא תוספת תשלום, ערוץ ויוה וערוץ ויוה פלוס, אשר יתווספו לחבילת הסדרות, כעת מציע   STINGTV 42 ערוצים, ביניהם, שבעה ערוצים בחבילת הסדרות. חבילת הסדרות של STINGTV כוללת קטלוג VOD של כ- 500 עונות וסדרות מכל הז'אנרים: דרמה, קומדיה, מתח, אקשן, דוקו ועוד, והערוצים החדשים  מעניקים מענה איכותי גם לאוהבי הטלנובלות והסדרות הרומנטיות.

הטלוויזיה האינטרנטית STINGTV הכוללת עשרות ערוצים מבית yes , קטלוג VOD עשיר ותפיסת שירות חדשה, מובילה מודל צרכני ייחודי וראשוני בישראל – לפיו ללקוח חופש בחירה מלא ממגוון עולמות תוכן העומדים לבחירתו. כל חבילת תוכן אותה בוחר הלקוח כוללת ערוצים ליניאריים וכן תוכן עשיר ב- VOD כך שניתן לבחור ולשלם רק על מה שרואים: חבילת סרטים, חבילת סדרות וחבילת ילדים בעלות של 39 שקלים לחבילה, מגוון חבילות ספורט החל מ- 9 שקלים, חבילת מדע וטבע בעלות של 29 שקלים או חבילה משפחתית  הכוללת את חבילת הסרטים, הסדרות, הילדים ומדע וטבע  בעלות 99 שקלים לחודש. כל חבילה כוללת בנוסף את חבילת הערוצים הישראליים.

yesVOD עם עונה חדשה של אסקייפ

אליפות הארץ בחדרי בריחה בהנחיית עומר דרור חוזרת לעונה חדשה, מותחת יותר, מאתגרת יותר ומצחיקה לא פחות. 14 צוותים מכל רחבי הארץ הצליחו להיכנס לתחרות אחרי אודישנים מאתגרים (שצולמו וישודרו בפרק אודישנים מיוחד). הצוותים עומדים להיכנס לחדרים חדשים ומפתיעים מעולמות רחוקים ומסתוריים כמו: המלון הנטוש, מקדש האינקה, חדר המרגלים, חנות ממתקים, בית ספר לקוסמים ועוד… וכמובן לנצח את הקבוצה כנגד ואת השעון הרץ. הצוותים שיעלו לגמר הגדול יאותגרו ביום משימות מיוחד מחוץ לחדרים באולפן (בלוקיישן חיצוני) ועל הצוות המנצח נכריז באירוע גמר חגיגי שיצולם מול קהל.

ב-yesVOD ובערוץ kidZ רק לצופי yes

yesVOD עם בידיים טובות – מיני סדרה חדשה מבית ה-BBC
מה קורה כשחושפת השחיתויות מאבדת את כל היקר לה? מיני סדרה חדשה בארבעה חלקים מבית BBC שחודשה כבר לעונה שניה. האחות המנוסה קאט הארדקר (ג'ודי ויטאקר, "דוקטור הו" החדשה), גרושה המגדלת לבדה את ביתה הקטנה מפוטרת מעבודתה בבית אבות לאחר שחשפה סדרת בעיות בטיפול בחולים.

ברגע של ייאוש היא גונבת את זהותה של חברתה הטובה ד"ר אלי סאטון ועוברת לאדינבורו, שם היא מתחזה לרופאה ומתחילה לעבוד בבית החולים המקומי. כד"ר סאטון, היא הופכת לחלק חשוב ממחלקת הטראומה של בית החולים ובניגוד לרצונה מתאהבת בעמיתה ד"ר אנדי ברנר (אמון אליוט, "קליקה"). במטרה להימנע מחשיפת ההונאה שלה היא נאלצת להמשיך ולשקר לא רק בעבודה אלא גם בבית עם אנדי וככל שהיא נכנסת לדמותה של אלי, היא צריכה לספר יותר שקרים. איך קאט תצליח לשמור על הגבר המושלם והחיים המושלמים כשהיא חיה בשקר?

החל מ-22.2 העונה במלואה ב-yes LONDON ב-yes VOD
yes עם פסח דיסני בפיקסאר

במשך כל חופשת הפסח, כל יום, כל היום, yes5 ו- yesvod24/7 יהיו חלק מהעולם של דיסני פיקסאר:

ישודרו כל הסרטים האהובים, המצליחים ועטורי הפרסים, כל הסודות מאחורי הקלעים, כל הקטעים שהורדו בעריכה ואת כל הסרטים הקצרים של דיסני פיקסאר (אלו שמוקרנים לפני הסרט הארוך בקולנוע).

כל הסרטים של פיקסאר ייקחו חלק בחגיגה: "צעצוע של סיפור 1-3", "מכוניות 1-3", "מוצאים את נמו" וגם "מוצאים את דורי", "מפלצות בע"מ" ו"ביה"ס למפלצות", "משפחת סופר על", "רטטוי", "וול-E ", "אמיצה", "למעלה", "הקול בראש", "הדינוזאור הטוב", "קוקו" ועוד.

https://www.youtube.com/watch?v=nCqtQLmJTl0

ישודרו גם כל הסרטים הקצרים שנוצרו על ידי האולפן – גיבורי הסרטים הקצרים זכו לאהדה רבה כשהוקרנו לפני הסרטים העלילתיים כגון – מנורת שולחן קטנה המנסה לשחק בכדור – דמות שהפכה לסמלו של האולפן ונחשב לסרט הראשון של פיקסאר – "לוקסו ג'וניור" אם זה "המשחק של גרי" שזכה בפרס האוסקר לסרט האנימציה הקצר הטוב ביותר לשנת 1997 או הציפור הגדולה והגמלונית שרק רוצה את חברת שאר הציפורים ב- "עבור הציפורים" שזכהבפרס האוסקר לסרט האנימציה הקצר הטוב ביותר לשנת 2001 וכמובן "יום ולילה" המעולה משנת 2010.

תיאטרון ובמה

הקאמרי עם ציד המכשפות מאת ארתור מילר

מה קורה בחברה בה האזרחים נרדפים בגלל האשמות שווא, בעידן הפוסט-אמת השיימינג וה- Fake News?

בכפר קטן ומסורתי מתחיל 'ציד מכשפות' שבו שכנים מלשינים זה על זה בקיום יחסים עם השטן. אנשים מובאים למשפט, יושבים בכלא ואף מוצאים להורג. מחזה-משל המתאר תקופה אפלה בה מנסה השלטון לשלוט בחופש המחשבה ובחופש הביטוי, כל זה בשם פטריוטיזם חד- קולי, נעדר סובלנות לדעה אחרת ולמחשבה אחרת.

המחזה, שנחשב ליצירת מופת, נכתב בשנות ה-50 של המאה ה-20, בתקופת הסנטור מקארתי, בימיה הראשונים של המלחמה הקרה, כשאמריקאים רבים נחשדו בהשתייכות לקומוניזם ונרדפו על כך. גם המחזאי עצמו הוזמן לשימוע בפני ועדת החקירה לפעולות אנטי אמריקאיות.

נוסח עברי: גור קורן, גלעד קמחי. בימוי: גלעד קמחי. משתתפים: דויד בילנקה, רמי ברוך, אלי גורנשטיין, נטע גרטי, אביגיל הררי,מרים זוהר, יצחק חיזקיה,  איתי טיראן, אלונה סער, אנסטסיה פיין, יוסי קאנץ, עירית קפלן,אורי רביץ,  ג'וי ריגר, אנדריאה שוורץ, דן שפירא.

משך ההצגה 135 דקות כולל הפסקה. פרטים ולוח הופעות <<< https://www.cameri.co.il/perfs/1660

תעופה ושיט

נתב"ג עם זרוע רביעית לטיסות יוצאות

הטרמינל האווירי של נתב"ג מתרחב. לאחרונה נחנכה הרחבת הטרמינל האווירי של נמל התעופה בן גוריון (הזרוע הרביעית) שתעמיד לראשונה את נתב"ג בשורה אחת עם שדות התעופה הגדולים והמתקדמים בעולם.

בהרחבת הטרמינל הושקעו כ-700 מיליון שקלים, והיא כוללת, בין השאר, תוספת של חנויות דיוטי פרי, אולם VIP, רחבות חניה חדשות למטוסים, גשרי אוויר כפולים מזכוכית בשערי יציאת המטוסים, מערכות טכנולוגיות חדישות לנחיית מטוסים ועוד.

השר כץ, החליט לקרוא על שמו של חיים קורפו ז"ל את מיזם הזרוע הרביעית בנתב"ג. קורפו כיהן כיו"ר הקואליציה בימי ממשלת בגין ובמהלך הכנסת ה-10 מונה לתפקיד שר התחבורה בו כיהן יותר מ-8 שנים ובהמשך, מונה לתפקיד יו"ר דירקטוריון רשות שדות התעופה (רש"ת). הזרוע הרביעית החדשה בנתב"ג תאפשר הוצאה בו זמנית של 32 מטוסים בטיסות בינלאומיות, והיא נועדה להתמודד עם הגידול הדרמטי במספר היוצאים והנכנסים בנתב"ג, הצפוי להגיע בסוף השנה ל-23 מיליון נוסעים, גידול של כ-20% לעומת שנת 2017.

בשנת 2018 יגיע מספר הנוסעים בטיסות בינלאומיות בנתב"ג ל-23 מיליון נוסעים בשנה. בשנה שעברה (2017) הצטרפו לנתב"ג, לא פחות מ-12 חברות תעופה בינלאומיות חדשות, ונוספו יותר מ-25 יעדי טיסה חדשים. בשנים הקרובות תשקיע רשות שדות התעופה מתקציבה כחמישה מיליארד שקלים נוספים, במטרה לתת מענה לגידול הצפוי בתנועת הנוסעים.

קובצת TUI עם בואינג 737  8 MAX

יצרנית המטוסים המובילה בואינג, יחד עם קבוצת התיירות הגדולה בעולםTUI , ציינו את מסירת מטוס ה-737 MAX 8 הראשון של החברה. מטוס זה, הנחשב יעיל, נקי ושקט במיוחד, יעזור לקבוצת TUI להשיג את מטרתה, ולהפוך לחברה בעלת צי המטוסים היעיל ביותר אנרגטית וסביבתית באירופה.

מטוס ה-737MAX  של בואינג, נחשב למטוס האמין והיעיל ביותר בשוק המטוסים צרי הגוף, והוא מבטיח נוחות מירבית עבור הנוסעים, הודות לשילוב בו של מיטב החידושים הטכנולוגיים בעולם התעופה. המטוס מתאפיין בטביעת רגל פחמנית נמוכה יותר, רמות מופחתות של רעש, מנועי CFM International LEAP-1B, כנפונים בטכנולוגיה מתקדמת, תאורת התקרה המיוחדת של בואינג  (Boeing Sky Interior), מסך תצוגה מוגדל בתא הטייס, ושיפורים רבים נוספים. החידושים פורצי הדרך בטכנולוגיית ה- MAX 737 הפכו אותו למטוס הנמכר במהירות הגבוה ביותר בהיסטוריה של בואינג, עם יותר מ- 4,300 מטוסים, שהוזמנו על ידי 92 לקוחות ממדינות שונות. בשנת 2017 בואינג מסרה מספר חסר תקדים – 529 מטוסים – מדגם זה, לחברות תעופה ברחבי העולם.

קבוצת TUI הינה החברה האירופאית הראשונה שהזמינה את המטוס החדש והגדול ביותר בסדרת מטוסי ה-MAX של בואינג. קבוצת התיירות צפויה לקבל 51 מטוסי 737 MAX 8 נוספים וארבעה מטוסי 787 דרימליינר, כבר בשנים הקרובות. זאת בנוסף להזמנה העתידית עבור מטוסי 737 MAX 10 שצפויה להתממש.

קבוצת TUI, שבסיסה בברלין והנובר, היא קבוצת התיירות המשולבת הגדולה בעולם. הקבוצה מפעילה 6 חברות תעופה ברחבי אירופה ובבעלותה כ-150 מטוסים רחבי וצרי גוף. צי המטוסים של החברה כולל יותר מ-100 מטוסי 737 "הדור הבא" של בואינג, 15 מטוסי 787 דרימליינר, ומהיום גם מטוס 737 MAX 8 חדש. קבוצת TUI מספקת שירותי תיירות ליותר מ-20 מיליון לקוחות, ב-180 יעדים שונים, ומעסיקה יותר מ-67,000 עובדים ברחבי העולם.

ASL איירליינס עם קו תעופה חדש בין תל אביב לפריז

חברת התעופה הצרפתית ASL איירליינס מגיעה לישראל ותפעיל טיסות סדירות וישירות לפריז בירת צרפת החל מ-3 ביולי. הטיסות יצאו  בימי שלישי וחמישי במטוסי בואינג 737-700 בהם 127 מקומות במחלקת תיירים ו- 14 מקומות במחלקת עסקים. הטיסות יצאו מתל אביב בשעה 20:30 וינחתו בפריז בשעה 00:15, זמן מקומי, טיסות החזור יצאו מפריז בשעה 13:55 וינחתו בתל אביב בשעה 19:30.

מחיר כרטיס טיסה כולל מיסים והיטלים החל מ -295$ לנוסע עם כבודת יד עד 8 ק"ג, מחיר כרטיס טיסה במחלקת תיירים כולל מזוודה במשקל 23 ק"ג וכן כבודת יד עד 8 ק"ג החל מ- 355$ כולל מיסים. הנוסעים יהנו משירות מלא עם אפשרות להזמין ארוחה כשרה ללא תוספת תשלום.

מחיר כרטיס טיסה במחלקת עסקים יעלה החל מ- 691$ כולל מיסים, ארוחת גורמה מלווה במבחר יינות ושמפניה וכן עדיפות בצ'ק אין ובעלייה למטוס.

חברת ASL איירליינס חתמה על ניהול הפעילות שלה בישראל עם טל תעופה כסוכנת המכירות הכללית שלה (GSA). הטיסות כבר זמינות לסוכני הנסיעות במערכות ההפצה השונות.
חברת התעופה ASL, עם מוניטין דייקנות בלוחות הזמנים 95.6% (יציאה בתוך 15 דקות).
חברת ASL איירליינס הצרפתית חברה בקבוצת ASL תעופה ואחזקות כ- 20 שנה ומספקת שירותי תעופה עבור מפעילי תיירות צרפתים בעיקר באירופה. צי המטוסים שלה כולל 13 מטוסי בואינג 737.

NCL עם Norwegian Encore החדשה

חברת הפלגות הנופש המובילה NCL (נורוויג'ן קרוז ליין) ציינה את תחילת עבודות ההרכבה של האוניה הצעירה ביותר בצי החברה, בטקס חגיגי שהתקיים במספנת מאייר ורפט (Meyer Werft), שבגרמניה. תוספת החדשה לצי הצעיר ביותר של חברת NCL תקרא Norwegian Encore, ועם השלמת בנייתה בסתיו 2019, היא תפליג ליעדים הפופולריים ביותר בקריביים, מנמל היציאה במיאמי.

בטקס החגיגי, שנערך בנוכחות בכירי החברה וחברת האם, נחתך לוח הפלדה הראשון המסמל את התחלת הרכבת האוניה, שצפויה להיכנס לשירות כבר ב-31 באוקטובר 2019. האונייה Norwegian Encore תהיה ה-17 במספר להצטרף לצי החברה, וה-4 והאחרונה שתסגור את סדרת אוניות Breakaway Plus היוקרתית. העיצוב המיוחד של האונייה יכלול קירות זכוכית מיוחדים לאורך טרקליני האירוח, המציעים לאורחי האוניה לחוות את האוקיינוסים והימים באופן בלתי אמצעי. כמו כן, עיצוב מודרני ויוקרתי מבטיח חוויית אירוח מפנקת, לצד שירות ברמה הגבוהה ביותר, בידור, מבחר קולינארי בין מסעדות קונספט ייחודיות, אתרי ספא ומגוון פעילויות לכל המשפחה. האונייה, המיועדת לכ-4,000 נוסעים, תפליג מידי יום ראשון במסלול בן שבעה ימים לאיים הקריביים מנמל מיאמי. הזמנות להלפגות הראשונות בסתיו 2019 זמינות החל מחודש מרץ הקרוב.

כזכור, אוניית Norwegian Bliss צפויה לצאת להפלגת הבכורה שלה באלסקה כבר במאי 2018. ההפלגות יצאו מידי יום שבת מנמל סיאטל, לשבעה ימי שייט מרתקים, הכוללים עצירות בקטצ'יקן, ג'ונו, סקאגוויי וויקטוריה בקולומביה הבריטית, יחד עם הפלגה בין קרחונים ציוריים שירגישו קרובים במיוחד בזכות טרקליני הזכוכית המיוחדים של Norwegian Bliss. בעונת החורף של שנת הבכורה שלה, המתחילה בנובמבר 2018, Norwegian Bliss תצא להפלגות בנות שבעה ימים בקריביים המזרחיים, שיצאו מידי יום שבת מנמל מיאמי, עם עצירות בסנט תומאס באיי הבתולה של ארה"ב, טורטולה באיי הבתולה של בריטניה ונסאו באיי הבהאמה.

קתאי פסיפיק עם קו תעופה חדש לג'ינאן בירת שאנדונג בסין

חברת התעופה קתאי פסיפיק הודיעה היום על פתיחת קו תעופה חדש בסין החל מה -26 לחודש מרס לעיר ג'ינאן בירת שאנדונג הידועה בשם "עיר המעיינות" ארבע פעמים בשבוע בין הונג קונג לג'ינאן באמצעות מטוסי איירבס 320A. מחיר כרטיס טיסה מישראל דרך הונג קונג החל מ- 985$. ההתרחבות של קבוצת קתאי פסיפיק ברחבי סין ממשיכה בהדרגה, קו טיסות זה הופך ליעד ה- 28 של החברה בסין.

ג'ינאן המונה שבעה מליון תושבים נחשבת לאחד מיעדי התיירות הפופולריים בסין , מזג האוויר בה חמים כל השנה והיא גם  מכונה עיר המעיינות כיוון שיש בה למעלה מ- 70 מעיינות טבעיים הפעילים במשך כל השנה והר בו 1000 פסלי בודהה, בנוסף להיותה אחד ממרכזי הכלכלה והתרבות החשובים בסין.

חברת התעופה קתאי פסיפיק דורגה בין חמשת חברות התעופה הבינלאומיות המצטיינות בעולם. בכך נחשבת החברה למובילה מבין שאר חברות התעופה הזרות הטסות לישראל.

קתאי פסיפיק הודיעה על הגדלת פעילותה בישראל ל-6 טיסות שבועיות החל מה-26 במרץ, בדיוק ביום השנה להתחלת הפעילות בקו תל אביב הונג קונג. לוח טיסות החברה מישראל יציע לנוסעים טיסות כל יום למעט יום ראשון בשעה 15:15 בטיסה ישירה במטוס המתקדם בעולם איירבס 350 A, זמן הנחיתה בהונג קונג בשעה 06:15 כשזמן ההמתנה לטיסות המשך ליעדים ברחבי אסיה כשעה וחצי.

חברה התעופה Lufthansa מציגה עיצוב חדש למותג

חברת לופטהנזה חשפה את תדמית המותג החדשה והמודרנית שלה בתחילת החודש בפרנקפורט.  השינוי הבולט ביותר הוא בעיצוב החדש של מטוסי החברה. צבעי הכחול-צהוב המוכרים של לופטהנזה יישמר גם כן – אך השימוש בהם יהיה שונה. צבע הכחול הכהה החדש אשר פותח במיוחד עבור Lufthansa הוא כהה יותר, אלגנטי והוא יהפוך לצבע המוביל של המותג. הצבע הוא מייצג אמינות, בהירות וערך.

לאחר 30 שנה, מטוסי לופטהנזה יעברו עיצוב מחדש. העיצוב פותח בתהליך מורכב עם מומחים רבים  ולאחר תהליך שכלל מעל ל -800 עיצובים ופיתוחי צבע  במעבדה, העיצוב החדש הושלם.

מדי צוותי האוויר עוצבו מחדש גם הם  עם הדגשים ואביזרים נלווים בצבע הצהוב. כך גם  עוצבו מחדש – אביזרים וכלי אכילה,  ערכות הנוחות המחולקות לנוסעים, שמיכות או ציפיות. למעשה כ -160 מיליון פריטים יוחלפו ויקבלו עיצוב מחדש  במהלך בשנתיים הקרובות.

בואינג עם אישור לדגם הדרימליינר 787-10

 
- פרסומת -

 

חברת בואינג, יצרנית המטוסים המובילה בעולם, הודיעה על קבלת אישור ATC (פיקוח טיסה) ממנהל התעופה הפדראלי של ארה"ב (FAA), למטוס ה-787-10 דרימליינר לטיסות מסחריות. לדגם הדרימליינר החדש ביותר, ה-787-10 של בואינג  ניתן אישור לאחר תוכנית בדיקות טיסה מוצלחת ביותר, במהלכה שלושה מטוסים מבחן מדגם זה ביצעו כ-900 שעות של טיסה לבחינת כשירות המטוס.

בעקבות האישור של מנהל התעופה האמריקני, מטוס הבואינג 787-10 החדש צפוי לקבל אישורי פיקוח טיסה נוספים מרשויות תעופה שונות ברחבי העולם, טרם כניסתו לשירות. דגמי בואינג 787 הם המטוסים המתקדמים ביותר בעולם שמבטיחים חווית טיסה משודרת ביותר עבור הנוסעים. ה-787-10 בעל יעילות חסרת תקדים בצריכת דלק, וחסכון תפעולי של כ-25% למושב, בהשוואה למטוסים הוותיקים. המטוס רחב בגוף החדש מסוגל להטיס 330 נוסעים, בתצורה סטנדרטית של שתי מחלקות נוסעים, בטיסה ישירה, למרחק של כ-12 אלף ק"מ.

עד כה, בואינג רשמה יותר מ-170 הזמנות עבור ה-787-10 מתשעה לקוחות שונים בעולם. המסירה הראשונה של הדרימליינר החדש לחברת סינגפור איירליינס צפוי כבר במחצית הראשונה של 2018.

תיירות

יפו העתיקה עם מחווה לתיירים הסינים

מסגרת התמונה ביפו מתקשטת לכבוד ראש השנה הסיני (צילום דורון סהר)

מסגרת התמונה הענקית ביפו העתיקה התקשטה לכבוד ראש השנה הסיני, ביוזמת משרד התיירות ובשיתוף עיריית תל אביב-יפו והחברה לפיתוח יפו העתיקה, התקשטה מסגרת הצילום הענקית בטיילת מפרץ שלמה ביפו בעיטורים סיניים. זאת לכבוד החג החשוב ביותר לסינים, ראש השנה הסיני שחל ב-16 בפברואר. המסגרת, שקושטה ברוח החג ובברכה לשנה החדשה, הכתובה כמובן בסינית, היא מחווה ללמעלה ממאה אלף התיירים הסינים המגיעים מדי שנה לבקר בישראל ובמיוחד בתל אביב. המסגרת תהיה מקושטת עד סוף חודש פברואר ותציע למבקרים הסינים תמונה מקורית לשלוח לחברים ולמשפחה בסין, על רקע נוף ישראלי מרהיב וצירוף ברכה לשנה החדשה.

ראש השנה הסיני מסמל את תחילתה של שנה חדשה בלוח השנה הירחי של סין, ולפיכך גם את החלפת הסימן האסטרולוגי של השנה, כאשר שנת 2018 תהיה שנת הכלב. בין מנהגי החג: ארוחות משפחתיות, קישוט הרחובות באדום וזהב המסמלים אושר ושפע, וחלוקת מעטפות אדומות עם כסף לילדים ולרווקים ולרווקות כדי להבטיח מזל טוב.

משרד התיירות נערך להגעתם של מאות אלפי תיירים סינים לישראל, על רקע עליה בשיעור של עשרות אחוזים מדי שנה בתיירות מסין. במהלך שנת 2017 הגיעו 113,600 תיירים סינים לישראל – עליה של 43% בהשוואה לשנת 2016.

מסגרת הצילום הענקית, הממוקמת, כאמור, בטיילת מפרץ שלמה ביפו העתיקה, הינה חלק מטרנד עולמי של מסגרות צילום המוצבות באתרים תיירותיים ברחבי העולם. מסגרת הצילום פונה לנוף המרהיב של חופי תל אביב והיא מתקשטת מספר פעמים בשנה לרגל אירועים חשובים.

תערוכת התיירות הבינלאומית IMTM זו הפעם ה-24

IMTM הוא האירוע השנתי והוותיק של ענף התיירות בישראל ונערך על ידי חברת "ארטרא" בע"מ וחברת Israel Travel News, בשיתוף משרד התיירות ומתקיים בחסות התאחדות המלונות בישראל, לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, העמותה לתיירות ת"א-יפו, חברת אל-על, ערוץ הטיולים והתאחדות סוכני הנסיעות בישראל.

IMTM מיועד לכל העוסקים בענפי התיירות השונים – תיירות פנים, תיירות נכנסת וכן מדינות וגורמי תיירות מחו"ל. בתערוכה משתתפים דרך קבע מגוון רחב של מציגים ישראלים: עמותת תיירות מכל רחבי הארץ, חברות תעופה, מלונות, חברות להשכרת רכב, חברות ספנות, ספקי שירותים ואטרקציות מסוגים שונים בתחום התיירות. התערוכה כוללת מפגשים וכנסים מקצועיים נלווים ותכנית לסוכנים מוזמנים, במסגרתה מגיעים ליריד מאות מקבלי החלטות מרחבי העולם המשווקים את ישראל כיעד תיירותי.

טאיוואן מזמינה – בואו לבקר בלב של אסיה

תיירים ישראלים הם מהטיילים ההרפתקנים ביותר בעולם, אך עבור רבים, טאיוואן נותרה גן עדן לא ידוע של מאכלים נהדרים, חיי לילה מעולים ושפע של נופים, אתרים היסטוריים, תרבותיים ופעילויות שישנו את חייהם של אלה המחפשים חוויות חדשות. בתערוכת התיירות השנתית, IMTM, שהתקיימה בין התאריכים 6-7 בפברואר 2018 במרכז הירידים תל אביב, היתה הצעד הראשון עבור לשכת התיירות של טאיוואן (TTB) לעודד מטיילים ישראלים נוספים לבקר בארץ היפה והייחודית של טאיוואן, ארץ שיש לה כל כך הרבה להציע לכולם, לא משנה אם אתם משפחות, צעירים, חובבי אוכל, חובבי תרבות והיסטוריה, הרפתקנים כולם יוכלו למצוא את האטרקציות המתאימות להם.

TTB השקיעה בדוכן גדול ובולט בקרבת הכניסה הראשית של IMTM, כדי להבטיח לנוסעים הישראלים, סוכני הנסיעות והתקשורת לקבל את קבלת הפנים החמה שיקבלו בעת ביקורם בטאיוואן, אחד המקומות הידידותיים ביותר בעולם. טאיוואן ידועה כמדינה של מוצרים מעוצבים ובנויים להפליא, והדוכן הטיוואני – מס' 103 ב- IMTM אינו יוצא מן הכלל: הדוכן נבנה כולו כגרסה מורכבת וקריקטוריסטית של טאיוואן.

החוויות בתוך הדוכן הטיוואני ב- IMTM יהיו ממש חגיגה לחושים. בחלק הקדמי של הדוכן, בכל שעה המבקרים יוכלו לשמוע ולראות מופע של שירים וריקודים על ידי הטאיוואנים האבוריג'ינים שלנו, משני צדי הדוכן יוכלו המבקרים לטעום את התה המפורסם של טאיוואן  bubble milk tea, ומגוון של חטיפים. בתוך הדוכן, המבקרים יכולים לשמוע מגוון של סמינרים מדי שעה המציגים את פנינות החן של טאיוואן, המבקרים יוכלו ללמוד ביטויים במנדרינית בסיסית שיוכלו לשמש אותם בטיולם ברחבי טאיוואן, ושיעור קליגרפיה סינית. המבקרים יוכלו לדבר עם מגוון רחב של אנשים, ממנהיגים בכירים מלשכת התיירות של טאיוואן  ומשרד הכלכלה והתרבות של טייפה, סוכני נסיעות ומדריכי תיירות, הן מישראל והן מטאיוואן שיסייעו לכם לתכנן את הטיול שלכם מקצה לקצה. כמו כן יוכלו המבקרים לדבר עם מספר מקומיים טאייוואנים וזרים שחיו לטווח ארוך בטאיוואן, ולקבל הצצה וטיפים למסלול עם הדברים הכי טובים לעשות בטאיוואן. עבור סוכני נסיעות ישראליים המבקרים בIMTM, תוכלו לעשות את הקשרים שאתם צריכים עם הלשכה התיירות של טאיוואן, ומדריכי טיולים בטאיוואן על מנת להקים ולשפר את העסק שלכם ולשמוע על יעדים חדשים ומרגשים עבור לקוחותיכם.

תוכלו לשמוע על מהלך לקידום התיירות בטאיוואן לשנת 2018 דרך קמפיין "שנת התיירות של המפרץ", שמטרתו לקדם תיירות אקולוגית בת קיימא ל-10 מבין האיים הקטנים במדינה, כגון Turtle Island, Green Island, Orchid Island ועוד. לכל אי יש היסטוריה משלו, חוויות ופעילויות ייחודיות, מה שהופך את הסיור לאיים לתוספת חובה לטיול בטאיוואן.

אזורים מכרה את מלון בוטיק הנביאים

חברת אזורים סיימה לפני מספר חודשים את בניית מלון הבוטיק בקומות התחתונות של מתחם הדיור "פרויקט הנביאים" ולפני מספר ימים מכרה אותו בסכום של 25.7 מליון שקלים. המלון מכיל 49 חדרים וסוויטות ששטחן נע בין  34-50 מ"ר. המלון עתיד לכלול גם מסעדה שניתן יהיה לקבל בה שרות של שלוש ארוחות ביום בהכשר המהודר, 'בד"צ העדה החרדית', ספא מצויד ומאובזר, בית כנסת וכל שאר השירותים האופייניים לבית מלון- כל אלה בהשקעה של 15 מיליון שקלים של החברה שרכשה את המלון.

המלון נועד לקהל הרחב, ממוקם במרכזה של העיר סמוך לבתי קפה, לשוק מחנה יהודה, למרכזי הבילוי והקניות ולבתי הכנסת ובעיקר לנוף עוצר הנשימה הנשקף מכל עבר. בנוסף המלון יעניק אופציה ייחודית לדיירי פרויקט היוקרה בוטיק הנביאים של חברת אזורים, וכשיגיעו הילדים והנכדים של הדיירים לבקרם יהיה היכן לשכן אותם בקרבתם בצורה נעימה ומפנקת. בניין הפרויקט והמלון מוקף גן ירושלמי פרטי, עם חומת אבן מסביב ובפנים עצים מצילים, מזרקה וספסלי ישיבה נוחים. חצר ירושלמית אותנטית שמשתלבת היטב באווירה של העיר.

בוטיק הנביאים הוא פרויקט מגורים פופולרי מאד בירושלים. השילוב של המרקם החברתי הירושלמי, המקומות הקדושים ואזורי הקנייה והבילוי הסמוכים מרחק הליכה מבוטיק הנביאים, יוצרים תמהיל מושלם לכל מי שחלם על דירת חלומותיו בעיר הבירה. משפחות רבות עוזבות דירות ענק מכל הארץ והעולם ומגיעים לגור במקום עם הנוף הכי יפה בעולם- הר הבית והלוקיישן שעליו חלמו תמיד, מרכז העיר ירושלים. הבניין עצמו מעוצב ושובה עין, הבנייה חדישה ועכשווית, לובי הכניסה מפואר ומרוהט היטב ובתוכו שומר קבוע בכל שעות היממה. לבניין יש 4 מעליות, וכל דירה בפרויקט זכאית לחניון תת קרקעי חינם+ מחסן פרטי.

מנחם שנדור, מנהל השיווק של הפרויקט, מדגיש שעדיין נותרו מספר דירות בבוטיק הנביאים, בגדלים של 66 ו-71 מ"ר (2 חדרים) +4 מ"ר מרפסת, 90 מ"ר (3 חדרים) +16 מ"ר מרפסת, 118 מ"ר (4 חדרים) +20 מ"ר מרפסת, 147 מ"ר (5 חדרים) +11 מ"ר מרפסת, ויש גם שני פנטהאוזים בקומה השביעית עם 555 מ"ר בנוי, עם 4 כיווני אוויר, כמה מרפסות של 92 מ"ר ומרפסת גג נוספת של 150 מ"ר מעל הדירה עם נוף מדהים להר הבית. המחירים, פרט לפנטהאוזים, נעים בין 2.69 מיליון שקלים ל-6.107 מיליון שקלים.

תערוכות ואמנות

מוזיאון תל אביב לאמנות עם הקרנות מלאות של "השעון"

השעון (2010), יצירת המופת של האמן כריסטיאן מרקליי, היא מפגן קולנועי מרהיב השוזר אלפי קטעי סרטים – המציגים את הזמן באמצעות שעונים, דיאלוגים ואזכורים שונים -ליצירת מונטאז' בן 24 שעות המוקרן על מסך בזמן אמת.

השעון מתפקד כשעון ענק המסונכרן עם הזמן המקומי בנקודה הגאוגרפית בה הוא מוצג, כל פעם מחדש במקום אחר ברחבי העולם  (לאחר מוזיאון תל אביב, הוא יוצג החל מספטמבר 2018 בטייט מודרן בלונדון). היצירה מייצרת מתח בין הזמן הקולנועי לבין הזמן הממשי, מעצימה את חווית הצפייה ומאתגרת את גבולות התצוגה במוזיאון. השעון מציג קטעי סרטים מהיסטוריה עשירה של מאה שנות קולנוע וטלוויזיה: אוסף של סצנות מסרטים קנוניים ומוכרים פחות, דרמות רומנטיות, סרטי מתח, מערבונים, מדע בדיוני ועוד. ז'אנרים, תקופות ומקומות שונים ערוכים ביחד לזמן אמת, בו השעות והדקות מרכיבות יממה.

השעון מפרק את הסצנות המוצגות מהנרטיב המקורי שלהן ומעניק להן הקשר חדש, בו הזמן הוא הגיבור הראשי. כל קליפ ביצירה מציג שעון, מזכיר בדיאלוג או בהתייחסות ויזואלית את השעה ביום. כוכבי הקולנוע מוצגים בשלבים שונים בקריירה שלהם, באופן המייצג את סחרחרת הזמן החולף וארעיות החיים. התפיסה האנושית שלנו את מושג הזמן נבחנת על ידי יצירה נטולת התחלה וסוף.  השעון ממחיש כמה זמן אנו מבלים בצפייה במסכים:  מול הטלוויזיה, המחשב ובטלפונים הניידים. בעוד אנו צופים בו, אנו צופים גם בזמן חיינו האוזל.

https://www.youtube.com/watch?v=xp4EUryS6ac

כריסטיאן מרקליי נולד בקליפורניה ב-1955 וגדל בג'נבה, שוויץ, שם למד בבית הספר לאמנות חזותית אקול סופריור. מאוחר יותר עבר לבוסטון, בה סיים את לימודיו בבית הספר לאמנות של מסצ'וסטס. טכניקת הקולאז' משמשת אותו מאז סוף שנות ה־70 של המאה ה-20, תקופה בה היה חלוץ בתחום התיקלוט ושילב מוזיקה והקלטות, לפני שהחל להתנסות בטכניקות של פיסול, צילום ומיצג. יצירות הווידאו שלו הן לרוב אסמבלאז' אודיו־ ויזואלי של קטעי סרטים המייצר קומפוזיציות וחיבורים מקוריים מפרגמנטים מוכרים מתרבות הקולנוע בהקשרים חדשים.

השעון יהיה זמין לצפייה למבקרים במהלך שעות פעילות המוזיאון -הצפייה תתאפשר ל-60 מבקרים בכל פעם, ללא הגבלת זמן.

הקרנות מלאות של השעון בהן המוזיאון יהיה פתוח 24 שעות ברצף: 22.3 / 26.4 / 10.5

התערוכה בתמיכת המועצה השוויצרית Pro Helvetia והידידים הצעירים של מוזיאון תל אביב לאמנות

השעון – מיצב,  הקרנת וידאו חד-ערוצית, 24 שעות – מוזיאון ישראל, ירושלים.  רכישה בנדיבות קרן משפחת אוסטרובסקי בשיתוף עם מרכז פומפידו, פריז וגלריה טייט, לונדון.

גלריה משרד בתל אביב עם תערוכה ג'ורג' פולדס – מבחר

ג'ורג' פולדס, אמן נשכח ובלתי מוכר לקהל הישראלי, השאיר אחריו מורשת אמנותית נדירה הכוללת כאלפיים יצירות מתוכם כ-200 דיוקנאות עצמיים.  מבחר הציורים המוצגים בתערוכה בעיקר עבודות שמן ואקריליק על בד או מזונית. התערוכה היא השלב השני בחשיפת האמן לקהל הרחב. לאחר שכתבה והוציאה לאור ספר איכותי המגולל את חייו הקשים של האמן החליטה סוקמן לאצור תערוכה ובה מבחר מעבודותיו.

לאחר 10 שנות מחקר, היכרות ולמידה על האמן ופועלו, הוציאה רחל סוקמן בחודש שעבר ספר ובו 12 פרקים על יצירותיו לפי נושאים. ביניהם: דיוקן עצמי, דיוקנאות משפחה וחברים, בעקבות מאסטרים, שואה, טבע דומם, נופים ואדריכלות, ועוד.

הספר עב הכרס, בכריכה קשה, מכיל 392 עמודים, בהם מעל מאה יצירות שנבחרו בקפידה, רישומים, מסמכים, מכתבים ותמונות ילדות המגוללים את סיפור חייו של אמן בעל כתב יד ייחודי שאין לקטלג אותו בשום זרם של אמנות. אהבתו למעשה היצירה והאמנות, לא נטשה אותו גם בתקופות הקשות בחייו, ולא זו בלבד אלא שפולדס ניחן בחוש הומור וביקורת עצמית נוקבת.

ג'ורג' פולדס נולד בשנת 1926 בבודפוק, הונגריה. רוב חייו הוקדשו לאמנות הציור, לימוד, קריאה וכתיבה.

למרות שסבל ממצבי רוח קשים בשל התנאים בהם גדל וחי, יצר החיים לא נטש אותו גם בתקופות הקשות ביותר בחייו: לא כשענד את הטלאי הצהוב, לא כשהולבנו פניו ברבים על ידי מוריו, לא כשעבד בפרך, לא כשכינים אכלו את בשרו, ולא כששמע מה עלה בגורלם של הוריו והטרגדיה של אחותו בערוב ימיו. הוא לא אהב את ההגדרה 'אמן שואה' אך הנושא השפיע עליו ביצירתו.

בשנת 1948, כשהיה בן 22 זכה בפרס רומא מטעם הבוזאר בבודפשט. הפרס כלל לימודי אמנות באיטליה. כיוון שחי במדינה תחת משטר קומוניסטי שאסרה יציאה לחו"ל, הפרס היווה סוג של כרטיס יציאה למקום שחלם עליו. ערב נסיעתו הבטיח לו אחד ממוריו כי מישרתו מובטחת לו לכשישוב. כשהגיע הזמן לחזור, קיבל הודעה שמישרתו ניתנה לאחר (לא יהודי). פולדס האריך את שהותו באיטליה ולמד על העושר של האמנות והאדריכלות באיטליה. בהמשך שם פעמיו לפריז, שם חווה עוני ורעב אך אהבתו לעיר השאירה אותו שם. פולדס הציב לעצמו מטרה ללמוד צרפתית ולהתקבל ללימודי אדריכלות בבוזאר ובכך הגשים את צוואת אמו שחששה מעתיד בנה כאמן. במקביל ללימודי אדריכלות פקד פולדס את המרכז לסטודנטים יהודים בבוזאר. מילדותו זכר פולדס שלהיות יהודי זה לשאת נטל עצוב שהתוצאה שלו מפחידה ואף על פי כן נמשך אל הרב ארנסט גוגנהיים אותו הכיר במרכז היהודי. הוא מצא עמו שפה משותפת שאפשרה לו כניסה לעולם חדש ומלא חמלה. הוא המשיך ללמוד בבית ספר לרבנים לצד לימודי האדריכלות במשך שלוש שנים כאשר במהלכן הרחיב את ידיעותיו ביהדות ובפילוסופיה. פולדס היה ליהודי מאמין ושומר מצוות עד יום מותו.

ג'ורג' פולדס היה אדם מאמין שמעולם לא הפסיק לשאול שאלות. הוא נמשך ליהדות, למד 'בחברותא' עם רבנים רבים, אהב את היהדות, האמנות, היצירה והפילוסופיה. בשנת 1970 כשעלה לארץ והחליט לגור בירושלים, ביקש לא להתיישב בבתים שנלקחו מערבים וקנה בית בשכונת בית וגן. בשנת-1973 החל לעבוד כאדריכל במחלקת הבנייה בעיריית ירושלים, כממונה על הבנייה במגזר הערבי במזרח ירושלים ושימור הכפרים הערביים שסביב ירושלים. פולדס סייע לתושבי השכונות הערביות בעיר, עזר לרבים להוכיח בעלות על בתיהם בהתנדבות וכונה על ידי רבים במגזר הערבי 'הצדיק'. פולדס נפטר ביוני 1993 והוא בן 67, השאיר אחריו אשה ושני ילדים. צייר עד יומו האחרון.

גלריה משרד רחוב זמנהוף 6 תל אביב. לפרטים נוספים 03-5254191. כניסה חופשית.

AZA 13 עם תערוכה תקווה

זו הפעם הרביעית ש- AZA 13, החלל לאמנות רב-תחומית בבית סטודיו אנקורי, מארח בין כתליו תערוכה שאוצר יחזקאל לזרוב. התערוכה "תקווה" תוצג בכל חללי הבניין (כ-20 חללים) ותכלול עבודות של אמנים מדיסציפלינות שונות כגון: צילום, ציור, Performance, מיצב, מוזיקה, מחול ,וידאו וקולנוע.

התערוכה "תקווה" מהווה הדהוד לתערוכה "צנזורה" "האמנות – לשרוד" ו "הפגנה" אותן אצר לזרוב בשנים האחרונות. "האמנות – לשרוד" פתחה בהצלחה את חלל האמנות AZA13 בבית סטודיו אנקורי, ביפו ופקדו אותה בארבעת ימי האירוע אלפי מבקרים. מאז התערוכות המוצגות בחלל האומנות  AZA 13  בבית סטודיו אנקורי, הפכו לאירועי אמנות מדוברים ולמוקד למשיכה לאלפי המבקרים.

יחזקאל לזרוב, אוצר התערוכה, מציין: התערוכה 'תקווה' (במלעיל) תתמקד בעבודות המעוררות תקווה שלא אבדה, אך אולי גם אירוניות לגביה. במאבק יום יומי של מציאות הגוררת אותנו לאופטימיות מדומה, ראוי להמשיך לקוות ולתהות היכן היצירות שלנו ממוקמות על הציר שבין ייאוש לתקווה.

התערוכות אותן אני אוצר בעזה 13, הן השתקפות של מצב חברתי, פוליטי ואישי של תקופה בה אנו נמצאים, בניסיון לייצר שיח, להציף ולבחון את מיקומה של האמנות בתוכה.

הפעם באופן מיוחד, התערוכה תפגוש אותנו בחלקים המורכבים לנו יותר, בהם אנו נאלצים להודות שאולי איבדנו את יכולת ההבחנה בין תקווה פשוטה לעיוורון מוחלט.

אסנת הבר קוטון, מנכ"לית רשת החינוך אנקורי, מציינת כי אירועי AZA 13 בבית סטודיו אנקורי,המצוי בתוך מבנה סטודיו אנקורי, בית הספר לחשיבה יצירתית ויזמות, הם חלק מהותי בתפיסה החינוכית והיישומית העומדת מאחורי בית הספר.  סטודיו אנקורי רואה את האמנות ככלי לפיתוח חשיבה ומעורבות בסביבה, ולכן מציג ועובד בשיתוף פעולה אמיתי עם הקהילה האמנותית בישראל.

האירועים פתוחים לציבור הרחב ללא עלות, בין התאריכים 21-24/02/2017, AZA13, בית סטודיו אנקורי, רחוב עזה 13, תל אביב – יפו. אתר התערוכה <<<

גלריית הספרייה המרכזית, במרכז האקדמי רופין עם תערוכה של האמנית דבי סילבר Affairs Of the Heart

רגעים מיוחדים ונופים עוצרי נשימה, מתוך מסע אנושי עם משלחת רפואית של עמותת 'הצל ליבו של ילד'

נפתחה תערוכת צילומים מזנזיבר של האמנית דבי סילבר, בשיתוף עמותת 'הצל לבו של ילד'. התערוכה הייחודית מוצגת בגלריית הספרייה המרכזית, במרכז האקדמי רופין וכוללת צילומים של ילדים חולי לב מזנזיבר, רגעים מיוחדים מתוך חדרי הניתוח, רגעים מרגשים מחיי היומיום ונופים עוצרי נשימה. התערוכה פתוחה עד חודש אפריל 2018. הצילומים שמוצגים בתערוכה מסכמים פעילות התנדבותית של האמנית דבי סילבר, במסגרת משלחת רפואית שנמשכה כעשר שנים ביחד עם עמותת 'הצל לבו של ילד וכללה נסיעות למדינות בעולם השלישי. באחת הנסיעות לזנזיבר דבי ליוותה בדרך חזרה לישראל, שמונה ילדים שהגיעו לעבור ניתוחי לב מצילי חיים בארץ. עד מהרה היא הפכה להיות ה"דודה" של כול הילדים, לאורך תהליך ההחלמה שנמשך כחמישה חודשים. אחד הנערים- מוויני עומאר, שמר עם דבי על קשר ובמשך השנים היא ביקרה אותו ואת משפחתו. במסע האחרון כאשר דבי חזרה לזנזיבר, היא התבשרה שהוא עומד להתחתן.

בצל לבו של ילד היא עמותה בינלאומית, שבסיסה בישראל, הדואגת לניתוחי לב מצילי חיים ומעקב רפואי לילדים ממדינות מתפתחות. העמותה מפעילה קליניקות קרדיולוגיות שבועיות, בארץ ובחו"ל לאבחון מטופלים ולמעקב רפואי, תכניות הכשרה לרופאים ולאחיות ממדינות מתפתחות ומובילה ומשלחות כירורגיות לימודיות למדינות השותפות בעולם השלישי. עד כה, העמותה הצילה יותר מ 4,500 ילדים ממדינות אפריקה, דרום אמריקה, אירופה, אסיה והמזרח התיכון והכשירה למעלה מ- 150 אנשי צוות רפואי מדינות אלו. בהצלת חיי הילדים, ללא קשר לגזע, דת, מגדר, לאום או מצב כלכלי. כניסה: ללא תאום מראש וללא תשלום.

מוזיאון הנגב לאמנות עם אתי אברג'ל: פיסול

בשני העשורים האחרונים גיבשה אתי אברג'ל שפה אמנותית מובהקת שמזוהה איתה, באמצעות החומרים ושיטות העבודה שלה עם חפצים שונים מתחומי הבית והמטבח ומתחום האמנות. בעבודותיה אפשר למצוא שימוש בכלים כמו קערות, סלים, מסננות ורהיטים, לצד מכחולים, עטים, מחברות וספרים. בכל אלו, מטפלת אברג'ל בעבודת יד ממושכת ומופלאה, היא קושרת, עוטפת, חותכת ומדביקה, יוצרת בהם יציקות גבס, תופרת ותולה ולבסוף מרכיבה מבנים מרשימים ומעוררי השראה, המתייחסים לחלל המוזיאון הייחודי כחלק מהיצירה עצמה. אלו מהווים את הביטוי השלם שמאפיין את דרכה האמנותית של אברג'ל. תערוכתה החדשה הנקראת בשם הפשוט 'פיסול', מהווה עבורה עבודת מעבר שכוללת אלמנטים מסאגת ההגירה וההסתגלות, שבה עסקה מתחילת דרכה בעולם האמנות, למול חלקים מופשטים השואפים להשתחרר מהזיקה הנרטיבית, ולהגדיר מחדש זהות אמנותית.

רחוב העצמאות 60, באר שבע. פרטים באתר <<< ובטל':   08-6993535

הגלריה לאמנות באום אל פחם עם New Exhibition Cluster

בשבת, ניפתח בגלריה לאמנות באום אל פחם מקבץ תערוכות חדש. במקבץ התערוכות החדש בגלריה לאמנות אום אל-פחם תוצגנה שלוש תערוכות מרכזיות. בחלל התחתון של הגלריה תוצג תערוכת יחיד רחבת היקף לאמן הוותיק והמוערך אבנר כץ. בחלל העליון של הגלריה תוצגנה שתי תערוכות יחיד – האחת של הצלם דניאל צ'צ'יק, והשנייה של הצלמת הדרוזית אמירה זיאן, זוכת פרס אמן צעיר של משרד התרבות לשנת 2017 . בנוסף, יוצג מקבץ עבודות וידיאו עם עבודות של האמנים יעל תורן ואברהם אילת, וכן יוצג פרויקט הגמר של ג'נאת אמארה, בוגרת מצטיינת של מכללת אורנים, הכולל עבודת וידיאו ומיצב. תערוכות יחיד:

 • אמירה זיאן, ארמון הבדולח, אוצר: גלעד אופיר Amira Ziyan, Crystal Palace, curator: Gilad Ophir. נקודת המוצא לעבודותיה של אמירה זיאן הן שיחות שהיא מנהלת עם נשים דרוזיות, מקצתן קרובות אליה ומקצתן נשים שהכירה לאחרונה. היא שואלת שאלות ומקשיבה לחוויותיהן של הנשים בצעירותן ובבגרותן, בחייהן כרווקות וכנשים נשואות, כבנות משפחה, כאימהות וכבנות זוג. התרשמויותיה שולחות אותה לדימוי החזותי – לצילום, שבאמצעותו היא מתעלת את הדברים וממשיגה אותם בשפה צילומית ייחודית. העבודות ממחישות את תהליך היצירה עצמו, את המעבר מהסיפור המדובר אל התמונה כמציאות חזותית חדשה, מתומצתת ופואטית. באמצעות הצילום זיאן משקפת ומעבדת את תובנותיה האישיות ומחברת אותן אל התובנות המועברות אליה דרך הדיאלוג וחוויות החיים המשותפות.
 • דניאל צ'צ'יק, אבק שחור, אוצרת: דורית לויטה הרטן Daniel Tchetchik, Black Dust, curator: Doreet LeVitte Harten. רבות מעבודותיו של דניאל צ'צ'יק חולקות תכונה משותפת שניתן לסכמה כנרטיב של מלנכוליה, המתבטא בגוונים השחורים ובאופי המעורפל והמטושטש של דימוייו וכמו כן באורות המהבהבים הנודדים על פני השטח של התצלום. נוף פנימי, שחור ומאיים, כופה את המציאויות שלו על העובדות המוצעות על ידי העין. המציאות מתהפכת כלפי חוץ ובמעשה של התגלות חושפת את מצבה האמיתי. תסריט יום הדין, בין שהוא אמיתי ובין שהוא תוצאה של שרשרת של אסוציאציות, הוא הגורם הדומיננטי המוצג  ביצירתו של דניאל צ'צ'יק. כאן מעשי ההרס המוצגים על פני השטח של התצלום נפרדים מהמרחב של הידוע והופכים לאניגמטיים, שכן אין אובייקט שאנו יכולים לשייך לו ערך סמלי. זהו מעין "לימבו" הפתוח למספר עצום של אפשרויות, כולן מסתיימות באירוע קטסטרופלי.
 • אבנר כץ, שם גיא צללים ירדו, אוצרת: ורדה שטיינלאוף Avner Katz, Down the Valley of the Shadow, curator: Varda Steinlauf. בדרכו האירונית והמושחזת, אבנר כץ מתמקד ביצירתו במושגים של חידלון, פחד ומוות. עבודותיו בעשור האחרון מעלות ברובן תחושות קשות של עצב וחרדה. כץ מתגעגע לאותם דברים בעולמנו שהתקלקלו, שהוחמצו ואינם קיימים עוד. אמנותו היא אמנות טקסטואלית-קונספטואלית. זו אמנות ההופכת לספרותית בעודה יוצאת כנגד הספרותי במשמעות של "טקסט". לדוגמה, סדרת עבודות שנעשו בהשראת קובץ שירים שכתב אדגר אלן פו. בציוריו של כץ מדמם פצע פתוח. מצע הדיקט הוא מרקם של שכבות אטומות ושקופות המשמש בסיס לציור עז מבע ואינטנסיבי, שאליו הוא דוחס את כל עולמו העשיר..

עבודות וידאו ארט:

 • ג'נאת אמארה, תפנים,  2017,Jannat Amara, Interio – בעבודותיה של האמנית ג'נאת אמארה, האלימות נוכחת בצבעוניות הדרמטית והאפלה. הגיבורים  הם בני משפחתה, ומקום ההתרחשות של הסצנות הוא הבית שהפך לגלריה. דרך ההצבה בחלל אמארה מבקשת להכניס את הצופה אל תוך הבית. היא מבקרת באירוניה מרומזת את המציאות המזעזעת של אלימות כלפי נשים, בעיקר אלימות במשפחה, שעשויה להתבטא באלימות פיזית, נפשית ומילולית. התערוכה Interior היא עבודת מיצב הכוללת שבע יצירות, שנוצרו במגוון טכניקות: ציורי שמן, רישומי פחם ועבודת וידאו בשם ג'יהאד, המציגה את הג'יהאד הפמיניסטי בחברה הפטריארכלית, הרואה את האישה כרכוש.
 • יעל תורן, DIS-TENSE, 2017, אנימצית תלת מימד, 3:35 דקות, עריכת פסקול – שחף וגשל. ייעוץ פסקול – אביב אלדמע. דימוי גוף דיגיטלי של של אחת מדמויות חיילי הטרה קוטה הסיניות מן המאה ה-2 לספירה נושא עימו מטען מעבר רחוק, מציף סצנה וירטואלית בחווית הנשימה. אותה מחוות גוף עדינה, ייצוג אולטימטיבי של מקור החיים, מציעה התבוננות על התהום הפעורה והמתח בין רמיסת כבוד החיים ובין האדרת המוות והנצחתו. עצם הפעולה הדיגיטלית של החייאת לוחם עתיק, הפרדתו משורת הלוחמים ובידודו מתוך הגוש האנונימי, מאתגרת את תפיסת קיומו האוטונומי – אולי כבר לא לוחם בצבא סין עתיק היומין, אלא פועל-בניין סיני, מהגר נצחי בעולם, נע בין אתרי בנייה גנריים, שייך לצבא העמלים האנושי במאה ה-21.
 • אברהם אילת ,RUN , ריצה,1971. נוצר במקור בפילם 16מ"מ, הומר למדיה דיגיטלית ב-2003. 3:30 דק', ללא סאונד.

תאריך נעילה התערוכות: 28.4.18. הגלריה לאמנות אום אל פחם. סגור בשישי.

טיולים

אוצרות הגליל ורשת מלון מטיילים עם טיולי משפחות ללא תשלום

מסלול הטיול- התכנסות באזור התעשייה גורן (בצומת T שמאלה). משם נסיעה קצרה לחרבת צונאם- העיר האבודה, הסמוכה למושב אבן מנחם. הליכה קצרה דרך חורש טבעי, במהלכה יוסבר על פרחים המתגלים לאורך הדרך.

סיפור גילוי חרבת צונאם – מסלול הליכה קצר בחורש הטבעי אל חורבת דנעילה- עיר עלומה מהתקופה הרומית, שם ייערך משחק "חפש את המטמון". תצפית מודרכת על מבצר המונפורט מפארק גורן, בה יוסבר אודות הנחל הארוך ביותר בגליל המערבי וגלגוליו של המבצר.

מיזם 'אוצרות הגליל' מייסודה של אשת העסקים, היזמית החברתית והפילנתרופית רעיה שטראוס בן-דרור, מקדם עסקים וכלכלה בתחום התיירות בגליל המערבי. אתר האינטרנט של 'אוצרות הגליל' ממליץ על אפשרויות לינה, בילוי, הסעדה ומסלולי טיולים בגליל המערבי, לחופשה בהתאמה אישית. הטיולים ללא תשלום, אולם חובה להירשם מראש.

24 בפברואר, הטיול מתחיל בשעה 10:30, סיום משוער בשעה 13:30. מתאים לכל המשפחה ולכלבים (לא מתאים לעגלות). לפרטים והרשמה באתר אוצרות הגליל <<< ובטל': 077-9964420.

אוצרות הגליל ממליץ על טיול אל זרימות הנחלים ומעיינות משוגעים במרחבי הגליל המערבי

כמויות המשקעים הגדולות והמבורכות בשבועות האחרונים, מילאו את נחלי הגליל המערבי, זרימת המים המרשימה מעירה תופעת טבע ייחודית- 'מעיינות משוגעים', הנובעים באופן פתאומי ועשויים להמשיך לזרום עד הקיץ. המיזם הפילנתרופי "אוצרות הגליל', מייסודה של אשת העסקים רעיה שטראוס, ממליץ על טיול נהדר למספר נביעות ונחלים שופעי מים.

 • עיינות געתון- מעיין משוגע הסמוך ליחיעם: מעיין זה פורץ למרגלות חורבת געתון (סורסוק)- חווה עות'מאנית ששימשה את השליט המקומי וריכזה סביבה חקלאות אזורית- טחנת קמח, בוסתן, שדות ועוד, ונבנתה על שרידי אתר קדום יותר שצמוד לחורבה ממזרח. החורבה נמצאת על גדות נחל הגעתון, בעמק חקלאי פורה עד היום. שרידי החווה מרשימים, ונראה שהיא בנויה על יסודות קדומים. מעניין להקיף אותה ולראות חלונות ומשקופים ציוריים, ואת שיטות הבנייה המסורתיות. מומלץ לנסות ולזהות את עצי הפרי שסביב החווה, ולחפש את שרידי אמת המים בצפון החווה שמימיה הניעו ריחיים של טחנת קמח. גגות המבנים בחווה מטים לנפול ולכן לא מומלץ להיכנס לחדרים. לאחרונה שופץ חלק מהמתחם על ידי הקרן הקימת לישראל, שדיפנה את אזור הנביעה (הפורץ כמעט בצמוד ממערב לשרידי החווה), שיפצה את גשרון החוצה הגעתון, מיקמה שולחנות ועוד. מומלץ ללכת מהנקודה בה נשפך המעיין לנחל הגעתון עד לנביעה. זהו מרחק קצרצר אך מאתגר. למיטיבי הלכת (דרגת בינוני)- ממשיכים ברכב מזרחה על שביל הכורכר במעלה העמק שהופך לערוץ, לכיוון עיינות אשחר. סמוך לעצי אקליפטוס גדולים ותחנת שאיבה, סימון שבילים עולה דרומה על גדת הערוץ בחורש ים תיכוני אל עץ חרוב מרשים, ממנו נשקפת תצפית יפה על עמק הגעתון והחווה העתיקה. אמונה עממית גורסת כי 'משפטי שדה׳ ובוררויות של שבטי הבדואים במאות הקודמות היו נערכים במקומות כאלו. הגעה: מכביש 89 ,נהריה- מעלות, פונים דרומה ל 8833, לכיוון יחיעם, געתון ומושב עין-יעקב. עוברים את גשר הגעתון, ובשביל כורכר רחב עם סימון שבילים פונים מזרחה לעמק הגעתון. עוברים מטעים ומדרום נראית החורבה העתיקה, שביל מבוצבץ אך עביר לחלוטין מוביל אליה.
 • מעיין משוגע נוסף בנחל בית העמק שהינו מאתגר יותר בהגעה וההליכה אליו. הנחל זורם בין הכפרים הדרוזיים ג'ת וירכא. זהו ערוץ מצוקי ועמוק עם כביש מפותל שיורד לתחתיתו, שם ישנו סימון שבילים מזרחה בערוץ בעל גדות מצוקיות ומרשימות. על דרך בוצית בין כרמי זיתים. מגיעים לשרידי טחנת קמח עתיקה (שימו לב- מעבר הנחל עלול להיות רטוב ובוצי). ממשיכים עוד כמה מאות מטרים מזרחה ומגיעה לעין-יפעם (עין מג'נון- המשוגע- בפי המקומיים)- בריכה גדולה ויפה שבתחתיתה בוקע מעיין, שלעתים היא צלולה לחלוטין. גודלה כ-15 מ', וסביבה עצי זית עתיקים. מומלץ להביט סביב, אל מצוקי הערוץ מעוררי ההתפעלות. אזהרת בטיחות- טרקטורונים ואופנועי שטח רבים נוהגים לנסוע על השביל, יש לשים לב ולהיזהר! הגעה- נכנסים מכביש 70 לכביש 8721 ליד הכפר שייח דאנון, חולפים על פני מצפה כליל, פונים לכיוון מצפה גיתה ובשיפולים המזרחיים של הכפר ג'ת, מול מפעל חיתוך אבן מצפון, פונים דרומה לכביש צר העולה מעט תחילה, ואז יורד כאמור בפיתולים חדים למעבר הנחל. חוצים אותו וחונים בגדה הדרומית. (לעיתים יש שם מזבלה לא חוקית).שימו לב- אם הנחל זורם בחוזקה, אין לנסות לעבור עם הרכב.

 • מעיינות עין כברי – אחד המעיינות המתוקים באזור ובכלל בארץ אשר ריכוזי המלח בו נמוכים במיוחד. לא ידוע על תקופה בה פסקה זרימתו, כבר אלפי שנים. שני המעיינות נקראים עין גיח ועין שפע, והם נובעים למרגלות התל העתיק כברי, בו נמצאו שרידים מרשימים מהתקופה הכנענית, ומהם יצאה אמת המים המפורסמת שהובילה מים לעכו. ליד תחנת שאיבה של מקורות, יש ׳בריכת הרמה׳, מבנה ייחודי שאיגם את מימי המעיין, הרים אותם בין קירות, ואמות-מגלשים הובילו את המים להנעת טחנות קמח צמודות. בצמוד לשביל מטיילים אזורי חדש ("שביל אשר"), ישנה בריכת עודפים המובילה מים סביב התל מצפון וממערב לו, ובסופו נשפכת אל נחל הגעתון מדרום לתל. מומלץ לעלות לתל, להביט סביב ולהבין את עוצמת העיר הקדומה, לטייל מצפון לאגם המגודר ולעקוב אחר מהלך המים המפכפכים מערבה בין עצי האבוקדו, ודרומה לאורך שדירת אקליפטוסים, להגיע עמם אל נחל הגעתון ובחזרה באותה הדרך. הגעה- דרך כביש 70, כ-600 מ' דרומה מצומת כברי רואים מימין (מערב) שער חקלאי צהוב סגור, חונים על ידו ועוברים במהלך הולכי רגל, ממשיכים מערבה כ 400- מ' עד המעיין.
 • עין חרדלית – משמעות השם ׳חרדלית׳, נביעות רבות הפורצות באזור אחד. זהו אחד המעיינות המערביים ביותר של נחל כזיב, הגדול והעשיר במים בין ערוצי הגליל המערבי (ואדי קוריין-קרנין, שמו המקורי, על שם צורות מתלולי גדות ערוץ הנחל, בעיקר הדרומיות, בעל השלוחות החדות הנישאות שנראות להולך בנחל כ-׳קרניים׳ עצומות. על אחת ה׳קרניים׳ בנוי מבצר המונפורט המרשים). במשך הדורות היו מנותבים מימי החרדלית בתעלות ואמות לחקלאות ולתעשיות מסורתיות כטחנת קמח, תחנה לייצור סוכר מקני סוכר בחירבת מנות הסמוכה, ואף תעלה שהובילה מים עד לכפר הערבי א-זיב (אכזיב) עד 1948. המעיין כמעט והתייבש בקיץ האחרון, ולמרבה השמחה, בעקבות הגשמים האחרונים, המקום שופע מים. במקום מספר בריכות וערוצון מפכפך, ובימים אלו הכול זורם. המעיין נגיש ומומלץ גם לילדים. עמוס מאוד בסופי שבוע. הגעה- על הכביש בין הישובים מנות ועבדון, רואים מצד ימין סימון שבילים ירוק, מזרחה. פונים מזרחה ונוסעים כקילומטר בכביש משובש עד שמגיעים לתחנת שאיבה גדולה ומגודרת של ׳מקורות׳, לידה חונים. הולכים מזרחה ברגל על שביל כורכר נוח, לאחר מעבר תחנת השאיבה. ניתן לנוע על שביל הכורכר הצמוד ולערוך גיחות למים, ואפשרות נוספת הינה פסיעה בתוך המים כ-800 מ', חלק באזור צפוף צמחיית מים, מיני ׳ג׳ונגל׳ ים תיכוני, עד לצינור גדול המבצבץ מהמים וממנו גם פורץ המעיין המרכזי.

פרטים באתר אוצרות הגליל <<<

בני ברק עם סיור פורים

מחלקת שי"ח (שיח ישראלי חרדי) של ארגון "גשר" מקיימת השנה סיור מודרך ראשון מסוגו בחג הפורים בעיר בני ברק. בפורים לובשת העיר החרדית מראה נדיר ומיתולוגי: ילדים וילדות בתחפושות צבעוניות מחליפים משלוחי מנות, המון אדם מחלק צדקה לארגוני החסד הרבים, סעודות פורים מהודרות הפתוחות לכל דכפין, קריאות מגילה בנוסחים שונים בכל קרן רחוב והעיר בני ברק צהלה ושמחה.

"אנו בטוחים כי תהיה זו עבורכם חוויה שלא חוויתם והזדמנות חד פעמית להכיר מקרוב את הרחוב החרדי, הדמויות שבו, האופי והצבע… " אומר משה הרשלר, ראש מחלקת שי"ח ב'גשר', "סדרת סיורים בהפתעה ממשיכה להסיר את החסמים ולהכיר לעומק את החברה החרדית בנקודות ואירועי מפתח באופן חוויתי, ע"י מדריך חרדי שיוכל לספק הצצה למקומות ואירועים שאינם מוכרים למי שאינו בקי בקיומם".

הסיור יתקיים ביום חמישי י"ד באדר תשע"ח 1.3.18 בשעות הבוקר (שעה מדויקת תימסר לנרשמים) בעלות סמלית של 30 שקלים לאדם. הרשמה באתר <<<

צעדת הגלבוע בפעם ה-52

צעדת הגלבוע, שהוכרה כצעדה הבינלאומית היחידה בישראל, תקיים השנה 3 מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות בתוך נופים מרהיבים. לצד המסלולים, ייהנו המבקרים משלל אטרקציות.

המועצה האזורית הגלבוע תקיים גם השנה את "צעדת הגלבוע", היא הצעדה הוותיקה בישראל, שמתקיימת זו השנה ה-52. הצעדה, על שם הרמטכ"ל רא"ל משה לוי, תכלול 3 מסלולים ברמות קושי משתנות: מסלול משפחתי באורך של 6  ק"מ, מסלול עממי של 13 ק"מ ומסלול בינלאומי, אשר יבוצע לאורך של 20 ק"מ מידי יום,  ובסך הכל 40 ק"מ על  פי התקנות הבינלאומיות המחייבות.

ביומה הראשון של הצעדה (יום שישי, 16.3) יצעדו ילדי הגלבוע לצד תושבי האזור ואורחים מכל רחבי הארץ. כמו כן, ייפתח באותו יום גם המסלול הבינלאומי. ביום שבת, ה-17.3 יופעלו מסלולים פתוחים לקהל ושלל פעילויות בנקודות היציאה והחזרה של הצעדה. הסעות ללא תשלום אל המסלולים ייצאו מנקודת המפגש במעיין חרוד. מדליות לצועדים וגביעים לקבוצות יחולקו בסיום הצעדה למי שיעבור דרך כל תחנות המסלול.

יוקרתה של צעדת הגלבוע הפכה אותה (במרוצת השנים) לשם דבר ברמה הבינלאומית, בין היתר בזכות משאבי וערכי טבע נדירים, הגלומים בהרי הגלבוע ובעמק חרוד, לאורכם יעברו שלושת מסלולי ההליכה. גם השנה צפויים להשתתף בצעדה עשרות אלפי צועדים מרחבי העולם (ואף והעולם הערבי) ומישראל. הצעדה מציינת את פתיחת עונת האביב על רקע נופים פנורמיים מיוחדים, חגיגה של צבעים, וריחות פריחה משכרים בשיא פריחתה של שמורת הר הגלבוע. לאורך המסלולים ייהנו הצועדים גם משלל אטרקציות כגון להקת מתופפים, שירה בציבור, ופיתות בטאבון ועוד. מוא"ז הגלבוע מהווה כבית חם לפעילויות אקסטרים ולספורט אתגרי, וכך יוכלו באי הצעדה ליהנות (בנוסף לצדעה) משלל אטרקציות חווייתיות כרכיבה על סוסים, מסלולי אופנים, כדורים פורחים ומצנחי רחיפה, טיולי ג'יפים ועוד.

לפרטים נוספים באתר <<< או עמוד הפייסבוק של המועצה אזורית הגלבוע

כתיבת תגובה