זמן יין: 5 יקבים 5 מארזים 5 יינות

לקראת חג האביב, היקבים בעמותה לקידום התיירות "זמן גליל מערבי" התאגדו למיזם חדש: "זמן יין" המאפשר ללקוחות לרכוש מנוי של 5 מארזים; בכל מארז  5 יינות משתנים מ-  5 יקבים שיחולקו בחמישה מועדים שונים במהלך השנה.

טעימת יינות כישור (צילום אורי מלצר)
טעימת יינות כישור (צילום אורי מלצר)

זמן גליל מערבי

עמותה הפועלת מזה שלוש וחצי שנים לקידום התיירות בגליל המערבי וסובב לו. העמותה, שצמחה מהשטח מתוך צורך אמיתי לקדם את התיירות ותרבות הפנאי באזור על בסיס שיתוף פעולה וערבון הדדי, כוללת למעלה מ- 30 תיירנים מהשורה הראשונה ובניהם 5 היקבים: יקב שטרן, יקב עמק יזרעאל, יקב אורגני לטם, יקב יפתחאל ויקב כישור.

מהו פרויקט זמן יין

תחום היין בישראל עובר התפתחות עצומה בשנים האחרונות .לצד הצמיחה הגדולה בכמות היקבים הישראליים והמגוון העצום שעל המדפים, ניתן לראות גם ניצנים של התבגרות תרבותית. התבגרות של תחום שבו עד לא מזמן נשמרה האחווה בין יצרני היין השונים רחוק מעיני הציבור והסתכמה בסיוע טכני פה ושם בין יקב כזה לאחר ולא מעבר. לאחרונה ניתן להבחין במגמה של התפתחות בנושא .דוגמא מעניינת היא פרויקט חדש שהגיח לעולם בימים אלה ונקרא "זמן יין " . חמישה יקבים שפועלים בשיתוף פעולה כבר מעל לשנתיים במסגרת חברותם בעמותת "זמן גליל מערבי" החליטו להרים את הכפפה. עד כה שיתפו היקבים פעולה בפסטיבל שנתי משותף, בערבי יינן משותפים שערכו במסעדות מובילות בצפון, בטיולי יין ועוד . כעת החליטו בעלי היקבים ללכת צעד אחד גדול קדימה והם משיקים את פרויקט "זמן יין ".

מארזי "זמן יין" (צילום אורי מלצר)
מארזי "זמן יין" (צילום אורי מלצר)

מנוי יין שנתי

רכישת מנוי "זמן יין" תעניק לחברי המועדון 5 ארגזי יין, ב-5 מועדים שונים בשנה ובהם 5 יינות שונים ומתחלפים כל פעם מחדש.

"המשמעות וכל היופי בפרויקט הזה היא האחדות בין היקבים " אומר יונתן קורן שותף ויינן ביקב לטם האורגני." כל חמשת היקבים הם שונים גם ביין וכמובן באופי של היינן והרצון של כולם ללכת ביחד נטולי אגו הוא מבחינתי ממש מרגש. אני  תמיד בעד שותפות ואני מאמין שיקבים קטנים חייבים לעבוד ביחד . לפרגן אחד לשני זה  דבר מחייב בצפון .כל הפרויקט הזה מאחד את כל הדברים  האלה והופך אותו לייחודי".

היקבים השותפים ליצירה הם שטרן, לטם, יפתחאל, כישור ועמק יזרעאל.

השקת הארגז הראשון

את הארגז הראשון השיקו היקבים במשותף לקראת חג הפסח הקרוב ביריד יין שנערך ביקב יפתחאל באלון הגליל . ביריד שנערך למרות מזג אוויר סוער ובלתי צפוי, הציג כל יקב את יינות היקב וכן נמכרו אריזות חבילה ראשונה של הפרויקט.

המבקרים שהגיעו יכלו לטעום את היינות השונים של חמשת היקבים ,לרכוש את הארגז המדובר באופן חד פעמי או לרכוש את המנוי ולזכות בהנחה קבועה ובשלל הטבות במהלך השנה לאירועים ופעילויות כטיולים מאורגנים בין היקבים בהדרכתו של מדריך הטיולים ושדרן הרדיו אמנון גופר, אף הוא חבר בעמותה.

היינות שטעמתי באירוע

התחלתי בדוכן של יקב כישור עם כרם כישור לבן 2014 העשוי מענבי סוביניון בלאן וויוניה. צבע זהוב בהיר עם ארומה פרחונית נעימה ובטעם חמיצות מעוררת ונעימה עם סיומת בינונית.

SAVANT RED 2012 עשוי מענבי קברנה פרנק, פטי וורדו וקברנה סוביניון. צבע אדום כהה. ארומה של פרי יער בשל ומעט מתוק. נושך ולא מרפה עם סיומת עוצמתית ארוכה.

ריצ׳רד דיוויס היינן ויאיר אונא מנהל השיווק ביקב כישור אמרו כי במהלך השנה, ביום יום, כל אחד עסוק בעצמו, בניסיון לייצב ולמצב את האינדיבידואל שבו, למכור ולשווק את היין שלו וכולם יודעים עד כמה המשימה מורכבת. ב"זמן יין", פתאום, יש משהו אחר. ישנה ארומה אחרת, ישנו 'אפטר טייסט' שונה. מגוון. אפיצות נעימה. פתאום, המילה הזאת, "גליל", מתחברת במלוא כוחה ועוצמתה, ואנחנו מגלים ולומדים האחד את השני והאחד מן השני, ושמים את התחרות והאגו לגמרי בצד, וזו חוויה משכרת. החבירה המשותפת הזו של 5 היקבים, הופכת את הקביעה ש"השלם גדול יותר מסך חלקיו" להרבה יותר מקלישאה. בואו ליריד, ותגלו בעצמכם ״.

אני עם ג'וני שטרן (צילום אורי מלצר)
אני עם ג'וני שטרן (צילום אורי מלצר)

הדוכן הבא היה של יקב שטרן. אומר ג'וני שטרן: "אני גאה להיות חלק מהמיזם הזה. החיבור בין חמשת היקבים מעניק הזדמנות לחוות ולהכיר יינות מקומיים השונים זה מזה באופיים בזנים וכמובן בטעם".

 
- פרסומת -

 

רותם 2012 עשוי 50% ענבי קברנה סוביניון, 36% ענבי מרלו, 8% קברנה פרנק ו-6% ענבי פטי וורדו. צבע אדום עם שוליים בהירים ושמנוניות נהדרת. ארומה של פרי יער בשל עד ריבתי וכך גם בטעם- הרבה טעם מתוק עם עוצמות של דומדמנים. ברקע עולה חמיצות והסיומת ארוכה מאד.

קברנה סוביניון רזרב 2012 מענבי קברנה סוביניון מכרמים ברמות נפתלי ומעט מתובל. 15 חודשים בחבית. צבע אדום כהה בוהק. ארומה מתפרצת של פרי יער ונגיעות מנטה. בפה מיד נושך ולא מרפה ואחר מרפה מעט וסיומת ארוכה מאד.

יינות יקב לטם (צילום אורי מלצר)
יינות יקב לטם (צילום אורי מלצר)

יקב לטם האורגני, הציג את היינות שלו. התחלתי עם Piano Rose 2014 שהוא יין מענבי נביולו ופטי וורדו. ורוד בוהק נוטה לנחושת. ארומה פרחונית ומתיקות של תות שדה ובזוקה. יין שנשים אוהבות.

נביולו 2012 זני מענבי נביולו. צבע אדום בהיר שמנוני ובוהק. ארומה מרעננת של פרי הפה מיד עולה טעם חומצי עוצמתי שנסוג מהר ומפנה מקום לטעמי הפרי. סיומת בינונית.

יקב עמק יזרעאל שם פגשנו את יהודה נהר, בין היוזמים והדוחפים למיזם "זמן היין" שהיה עסוק בארגון ובהתמודדות עם הסערה הממשמשת ובאה.

יינות עמק יזרעאל (צילום אורי מלצר)
יינות עמק יזרעאל (צילום אורי מלצר)

רוזה 2014 של עמק יזרעאל עשוי מ- 82% ענבי קריניאן ו- 18% ענבי גרנאש. צבע ורוד צהוב (נחושת) בוהק. ארומה מתפרצת של תות שדה ותות עץ. בפה חמיצות ומתיקות עולות ויורדות לחילופין. סיומת מעט מרירה שנעלמת אחר זמן.

לבנים 2014  הוא בלנד של 54% ענבי שרדונה, 33% ענבי פרנץ'-קולומבר ו- 13% ענבי גוורצטרמינר. צבע זהוב בהיר ובוהק. ארומה פרחונית עם פרי קיץ בולט. מתיקות מלטפת בפה. יין קיצי נהדר.

הדוכן האחרון אליו פניתי הוא של המארחים יקב יפתחאל. לדברי צביקה אופיר: "זאת חוויה מרגשת להיות שותפים למיזם חדשני ושיתופי זה".

יינות יקב יפתחאל (צילום אורי מלצר)
יינות יקב יפתחאל (צילום אורי מלצר)

סנז'ובזה 2010 הוא יין זני לא מקובל בארצנו. צבע אדום מעט כתום. ארומה מתוקה של סילאן מבושל. מיד נושך ולא מרפה. בערסול נוסף מתפרץ גם טעמם של דבלים. סיומת בינונית ונעימה.

דיפ  בלנד אדום כהה ואטום. ארומה של שזיפים מצומקים מתוקים. בפה מתחיל במתיקות ומיד נוגס בעוצמה ולא מרפה לאורך זמן.

אילו יינות יהיו בארגז

יהודה נהר הבעלים והמנכ"ל של יקב עמק יזרעאל ,"העיקרון הוא גיוון ושינוי כך שכל ארגז לאורך השנה יהיה מרגש וייחודי ובעיקר מאוד משתלם. במארז הראשון יכללו 3 יינות אדומים ושניים לבנים: קברנה סוביניון רזרב 2012 (יקב שטרן), טריו 2013 (יקב אורגני לטם), סנג'ובזה 2010 (יקב יפתחאל),כרם כישור לבן 2014 (יקב כישור) ושרדונה 2013 (יקב עמק יזרעאל) "

מחיר המארז 370 שקלים למנויים ו- 400 שקלים ברכישה חד פעמית.

ניתן יהיה לרכוש את המארז הראשון במנוי הכולל 5 יינות מובילים בטלפון: 052-4641850.

משלוח חינם למארז הראשון.

עוד פרטים על המיזם בדף הפייסבוק "זמן יין" ובאתר העמותה www.westgalil.org.il

כתיבת תגובה