ויסקי לוך לומונד Loch Lomond Whisky

יורוסטנדרט מביאה לישראל את ויסקי לוך לומונד ||| ויסקי חד, חלק ונגיש ||| מאינשמורין Inchmoan אי הכבול שבאגם לוך לומונד ||| גלן סקוטיה ועוד בהמשך <<<

Loch Lomond אגם לומונד, סקוטלנד (צילום דני בר)

לוך לומונד Loch Lomond

לוך לומונד הוא אגם מים מתוקים הגדול ביותר בבריטניה. נמצא בהיילנדס של סקוטלנד, כ-35 ק"מ צפון מערבית לגלזגאו. נחשב לגבול שבין השפלה הסקוטית ה- Lowlands לבין מרכז סקוטלנד וההיילנדס. אורכו כ-39 ק"מ ורוחבו נע בין 1.2 ל-8 ק"מ. עומקו הממוצע הוא כ-37 מטרים, כאשר עומקו המקסימלי הוא 190 מטרים. שטח הפנים שלו הוא 70 קמ"ר (כמחצית משטח פני הכנרת שלנו) והוא גדול יותר מהאגם הסקוטי המפורסם יותר- לוך נס.

מזקקת לוך למונד

מזקקת לוך לומונד מייצרת סינגל מאלט וסינגל גריין (דגנים) שנים רבות ובכמויות גדולות. מזקקת לוך לומונד ממוקמת על גדות אגם לוך לומונד, ולוקחת את שמה מן הציורית של האגם (לוך=אגם) המפורסם ביותר של סקוטלנד – המכונה לעתים קרובות אחד מפלאי הטבע בעולם. מזקקה בשם Loch Lomond  נוסדה כבר בשנת 1814 בעיירה  Arrochar בקצה הצפוני של אגם לומונד אבל לא הצליחה לשרוד יותר מכמה שנים בודדות. בשנת 1964 הוקמה המזקקה בצידו השני של האגם שהיא קרויה על שמו. מאז עברה המזקקה עליות ומורדות ונשארה עסק משפחתי שסיפק את כל צרכי המזקקה בתוך המשפחה- הדגנים, הלתת, סדנת החבתנים והמים היו כולם חלק מהמזקקה. לפני כ-3 שנים נרכשה המזקקה ע"י חברת השקעות העוסקת במשקאות והמזקקה זוכה לתנופה על מנת לשווק את מגוון הוויסקי והייצור השנתי המגיע ל……..30 מיליון ליטר.

אינשמורין Inchmoan אי הכבול

בחלקו הדרומי של אגם לומונד נמצא אי גדול בעל קרקע עשירה בכבול ושמו Inchmoan. הכבול משמש בתהליך ייצור הוויסקי של מזקקת לוך לומונד ועל שמו של העיר יש גם מותג ויסקי של המזקקה.

מגוון סוגי הוויסקי של אינשמורין העשיר בכבול אוחדו במומחיות על ידי המאסטר-בלנדר ומשלימים את הטעם הייחודי ואופי מזקקת לוך לומונד. הסינגל-מאלט השונים של אינשמורין הם חלק מ"אוסף האי" של המזקקה, לצד אינשמורין, ומתמצתים את מגוון הטעמים האפשריים מן התצורה הייחודית של דודי המזקקה. כל סדרה בתוך האוסף לוקחת את שמה מאחד מאיי לוך לומונד.

אינשמורין 12 Inchmurrin

ויסקי זה הוא שילוב של ויסקי מאלט מדודי הזיקוק בעלי צוואר הברבור ודודי הזיקוק עם צוואר הארוך של המזקקה, המפיקים אופי כבול עמוק וייחודי, בשילוב של עשן ותיבול. הוויסקי התבגר במשך 12 שנים בשילוב של חביות עץ אלון אמריקני מפוחם ובמילוי חוזר של חביות בורבון אמריקניות, המקנים לו ברקע ניחוחות וניל, אשר מחמיאים לסגנון הכבול הרך של המאפיין את לוך לומונד. המשקה מבוקבק ברמת אלכוהול של 46% לאחר סינון לא מקורר, והתוצאה היא טעם רך.

מייקל הנרי, מאסטר בלנדר במזקקת לוך לומונד. מספר: "הביטויים האינצ'מוניים החדשים והמסקרנים שלנו נוצרו כדי לחגוג את ההיסטוריה והמורשת של האי, והם עדות ראשונית לכבול הכבד שבמנעד הוויסקי של לוך לומונד. בחרתי שלושה כהילים שונים – שכל אחד מהם מביא מאפיין כבול ייחודי, בין אם זה מתובל, מדיצנלי או מעושן, לאינשמורין 12 שנים. שילוב זה יוצר אופי כבול מאוזן ומורכב, המדגיש כמה מרמזי הכבול הרכים והמתובלים יותר, המסווים לעיתים קרובות טעמי כבול כבדים יותר".

רשמי טעימה אינשמורין 12 שנים: ויסקי אינשמורין מזוקק בדודים ייחודים המקנים לוויסקי קלילות, פרחוניות ורמזים לעשבוניות. הוויסקי מתבגר בשלושה סוגי חביות: חבית בורבון, חבית הממולאת מחודש וחבית הנחרכת מחדש, וזאת למשך 12 שנים. לאחר מכן, ויסקי אלה משודכים בחבית גדולה ליצירת איזון מושלם, שמבצע המזקק הראשי (מאסטר-דיסטילר). מחיר 250 שקלים.

Loch Lomond Inchmurran Madeira (צילום יח"צ חו"ל)

אינשמורין מדירה סיומת עץ Inchmurrin Madeira Wood Finish

סינגל מאלט שהמזקק הראשי במזקקה, ביל ווייט, בחר ויסקי ממספר חביות עץ אלון אמריקני, לפני ששידך אותו לבגרות נוספת וגימור בחביות ששימשו בעבר ליין מדירה. סיומת עץ המדירה מעצימה את אופי פירות הפרדס וכן את האפרסק, האגס, המרציפן ואגוז המוסקט, ומעניק לוויסקי סיומת אגוזית ועצית מתמשכת. אינצ'מורין סיומת עץ מדירה אינו מסונן בקירור, וכך שומר על טעמיו והארומות הטבעיות שלו. מחיר 275 שקלים.

Loch Lomond Inchmurran 18 (צילום יח"צ חו"ל)

אינשמורין 18 Inchmurrin

 
- פרסומת -

 

סינגל מאלט ויסקי אינצ'מורין Inchmoan מזוקק בדוודים ייחודים המעניקים למשקה את הקלילות הפרחונית והרמזים לעשבוניות. כיוון שהוויסקי התבגר במשך 12 שנים, הוא זוכה לרמזים מתוקים ועציים בשל אופי החביות. בעת שטומי וואלאס היה החבתן הראשי, הוא היה אחראי על בחירת החביות הטובות ביותר, שבהן ישכב ליישון ויתבגר נוזל נפלא זה. מחיר 470 שקלים.

גלן סקוטיה 15 שנים (צילום יח"צ חו"ל)

גלן סקוטיה 15 Glen Scotia

ויסקי סינגל מאלט יוצא דופן שהתבגר בחביות שנבחרו במיוחד, אשר מעניקות את האופי האמיתי של ויסקי מאלט בן 15 מהעיר קמפבלטאון בסקוטלנד. הוויסקי התבגר בעדינות בחביות עץ אלון אמריקני הטובות ביותר של המזקקה בטרם הביקבוק. לוויסקי ארומה מוכרת של עץ אלון ווניל, עם רמזים עדינים של תרסיס מליחות הים ופירות ריחניים ומתובלים. מחיר 270 שקלים.

גלן סקוטיה Double Cask (צילום יח"צ חו"ל)

גלן סקוטיה חבית כפולה Glen Scotia Double Cask

גלן סקוטיה חבית כפולה הוא מאלט קלאסי מקמפבלטאון, המייצג מסורת מכובדת של יצירת ויסקי מאז שנת 1832. הוויסקי זוכה לסיומת כפולה, קודם בחביות בורבון, ולאחר מכן בחביות שרי פדרו חימנז, המפיקים ויסקי מאלט יוצא מן הכלל, המאופיין באיזון מושלם של פירות מתובלים עשירים, ומעליהם שכבה של תרסיס מליחות הים וסיומת של עץ ווניל, אשר יחד משמשים כחותמת ההיכר המפורסמת של בית גלן סקוטיה. מחיר 260 שקלים.

גלן סקוטיה ויקטוריאנה Glen Scotia Victoriana

המאסטר-בלנדר בחר באופן אישי את החביות ממרתף הרזרב של המזקקה. כל חבית נבחרה בשל האופי המיוחד והבגרות יוצאת הדופן. הפיניש נעשה בחביות עץ אלון עם חריכה עמוקה, והתוצאה היא ויסקי מאלט חלק במיוחד, שבו הארומה והטעם נשזרים בהרמוניה. הוויסקי מבוקבק בשיטה המסורתית – ישר מהחבית ובלי סינון, כשצבעו טבעי. הרמזים לעץ ולווניל מועצמים על ידי ריחות של פירות עשירים ומתובלים וסיומת קלה של עשן. מחיר 390 שקלים.

מותגים נוספים

קבוצת לוך לומונד מזקקת ומשווקת מספר מותגים נוספים, ביניהם:

ויסקי אינשמורין סינגל מאלט

ויסקי גלן סקוטיה סינגל מאלט

ויסקי ליטלמיל סינגל מאלט

ויסקי גלן גארי סינגל מאלט

ויסקי היי קומושינר בלנדד

לאתר מזקקת לוך לומונד <<< 

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: