המשותף לצבעונים, הולנד וביטקוין

מה משותף לצבעונים ולהולנדים? לצבעונים ולביטקוין? ||| למה ההולנדים "משוגעים" על הצבעוני ||| איך הפך הצבעוני לכל כך מסוכן ||| מה הקשר בין צבעוני ל בלוקצ'יין ||| סיפורים מהעבר וחומר למחשבה בהמשך <<<

ככה צייר פיטר ברויגל הבן (1564-1638) את הטוליפמניה- סוחרי הטוליפ הם קופים (מוזיאון פרנס הלס, הארלם, הולנד)

צבעוני Tulip

הצבעוני הוא פרח מוגן בארצנו אבל לפרח זה יש כ-100 זנים שונים ברחבי העולם. מקור צבעוני הבר הוא מפרס ותורכיה שם הוא הפרח הלאומי גם היום. הצבעוני תורבת ונעשו ממנו הכלאות מיוחדות כבר במאה ה-16 באירופה. כך הגיעה בצעוני להולנד הצפונית והקרה.

הקשר בין צבעונים והולנד

פקעות צבעונים הגיעו מטורקיה לוינה באמצע המאה ה-16 ומשם פשטו בסוף המאה עד לאמסטרדם. במאה ה-17 (ליתר דיוק שנת 1634) הולנד היתה מעצמה פוליטית וכלכלית. הולנד חלשה באותה תקופה על טריטוריות במזרח הרחוק (היום טיואן, חלק ממלזיה, אינדונזיה, סרי לנקה), אפריקה (חלק מדרום אפריקה של היום), אמריקה (ניו-יורק, חופי ברזיל, האיים האנטיליים, סורינאם, גויאנה, דמררה ונצואלה ועוד). ימי תור הזהב ההולנדי הביאו לשגשוג כלכלי שהיה הבסיס להבאת הצבעונים מטורקיה להולנד.

צמח הצבעוני עם הצבע העוצמתי וכושר העמידות של הצמח גם בתנאי מזג האוויר של הולנד במאה ה-17 הפכו אותו לסמל מעמד – יש לך צבעוני אתה נחשב. סוחרים הולנדים שהתעשרו ממסחר עם הקולוניות וארצות אירופה התחילו לחפש צבעוני כי הרי זה המעמד שלך.

הצבעוני היקר בהיסטוריה Semper Augustus (צילום ויקימדיה)

סוגי ומחירי צבעוני בהולנד 1635

הצבעוני פורח בחודשים אפריל – מאי ולמשך כשבוע. עשירי וסוחרי הולנד התחילו לסחור בפקעות צבעונים גם בחודשי החורף, והמחיר היה למעשה על העתיד – חוזים עתידיים. קנו פקעת בתקווה שיבצבץ פרח באיכות והצבעים שרוצים. סוגי הצבעונים היו:

  • צבעוני פשוט  Couleren: פרח בצבע אדום, צהוב או לבן
  • צבעוני Rosen: פרח עם פסים לבנים על רקע אדום או ורוד
  • צבעוני Violetten: פרח עם פסים לבנים על רקע סגול או לילך
  • צבעוני מסוג נדיר  Bizarden: פרח עם פסים לבנים או צהובים על רקע אדום, חום או סגול
  • צבעוני שנחשב לנדיר והיקר מכל  Semper Augustusעליו נאמר ששילמו בשיא …. 50 דונם שטח חקלאי פורה תמורת פקעת אחת.

חקלאים ובוטניקאים עשו הכלאות לקבלת צבעונים מיוחדים יותר ויותר, והסוחרים היו משלמים על מה אולי תהיה התוצאה. בקרב העלית החברתית נקראו קהילת הסוחרים בפקעות הצבעוני -Windhandel , כלומר, עסקי אוויר (או בלשוננו- לופטגשפט).

שגעון הצבעונים Tulip Mania

מגדלים הכליאו סוגים לקבל נדירים יותר ועל זה היו סוחרים שהסכימו לשלם הון. דרגות הנדירות היו Admirael או Generael  ביקר יותר. בשנת 1636 פקעות צבעונים היו ענף המסחר הרביעי בגודלו (אחרי ג'ין, הרינג וגבינות) בהולנד. בחורף 1636-7 שיא בחוזים עתידיים עם עסקאות של 10 ידיים ביום כאשר הכל היה חוזים עתידייים או Windhandel – אף פקעת לא סופקה.

קיים תיעוד על מחיר מדהים שסוחר קיבלתמורת פקעת אחת: 4 טון חיטה, 8 טון שעורה, 4 שוורים שמנים, 8 חזירים שמנים, 12 כבשים שמנים, 460 ליטר יין, 3500 ליטר בירה, 1750 ליטר חמאה, 500 ק"ג גבינה, מיטה, חליפה, כוס מכסף. כל זה תמורת פקעת שאפילו לא ראה.

הרבה מתעשרים חדשים צצו כי חשבו שזה "הדבר הגדול הבא". מסופר על מלח שלקח פקעת מהסירת מטען ששט בה, כי חשב שזה בצל ולקח הביתה לארוחת הצהרים. הסוחר של המטען רדף אחריו לביתו ותפס אותו ממש לפני הביס הראשון על שולחן הארוחה המשפחתי. המלח נכלא על גניבת פקעת הטוליפ (שחשב שזה בצל) וזה היה מזלו הטוב. פקעת הצבעוני רעילה ולא טעימה.

התפוצצות הבועה

 
- פרסומת -

 

בועת הטוליפמניה התפוצצה בשנת 1637 ככל הנראה בעת פרוץ מגפת דבר נוספת. בעיר הארלם לא הגיעו כלל קונים לזירת המסחר של הצבעונים והסוחרים נותרו עם פקעות וחוזים ללא קונים וכך נפל מחירה של פקעת נדירה בשנים שאחרי השיא ב-90%.

Anne Goldgar כותבת בספר Tulipmania שפרסמה בשנת 2007, כי ההיסטריה של הצבעונים היתה מנת חלקם של קבוצה קטנה ולא של כל ההולנדים. התרסקות שוק הצבעונים היתה תחילת פירוק האימפריה ההולנדית.

האם זו הבועה היחידה?

במאה ה-19, פרח היקיתון Hyacinth  "זכה" לביקושים ולמסחר לא הגיוני הדומה לתופעת הטוליפמניה. מחירי היקינתון צנחו לכדי מאית המחיר (כן 1%) תוך 30 שנות מסחר. ומה הלאה?

  • 1929 – התרסקות וול סטריט. למשבר קדמו 3 שנים של גאות חסרת תקדים בשוק המניות האמריקני. מדד הדאו ג'ונס זינק מ- 100 נקודות בשנת 1926 לרמה של 381 נקודות בספטמבר 1929. הפיתוי היה גדול והציבור נהר לבורסה. תוך ימים נפל השוק ביותר מ-60% לרמה של 145 נקודות.
  • 1999 – בועת ההייטק – חברות ללא הכנסות מנפיקות בנסד"ק בגיוס מדהים ואחר הכל התפוצץ. זוכרים?
  • 2008 – משכנתאות ניתנו בארה"ב ללא כל גב ריאלי ושוב הכל מתפוצץ.

מטבעות מבוזרים והבלוקצ'יין

מי לא שמע על ביטקוין Bitcoin , איתריום Ethereum, ביטקוין קש Bitcoin Cash, ריפל Ripple או לייטקוין Litecoin. אלו רק 5 המטבעות המבוזרים Cryptocurrencies המוכרים יותר מקרב יותר מתריסר מטבעות כאלה. כולם נקראים גם מטבעות מבוזרים או מטבעות בלוקצ'יין Blockchain.

חומר למחשבה – בשנת 2008 פרסם אלמוני שאפילו לא יודעים אם הוא יפני כמו שנשמע שמו, סאטושי נאקאמוטו Satoshi Nakamoto, מאמר תחת הכותרת: Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. מאז הכל היסטוריה או יותר נכון היסטריה.

אחד העקרונות של ביטקוין הוא שהמחזור לעולם לא יעלה על 21,000,0000 יחידות. עד כה נמכרו 16,500,000. מה יקרה ביום שאחרי שהיחידה ה-21 מיליון תימכר? מיהו אותו נאקאמוטו? למה האלמוניות? מה יש לו להסתיר? כמה מהמסחר במטבע הוא של כסף המגיע מפשע, טרור או "שוק שחור"?

חומר למחשבה – צ'רלי לי, מייסד הלייטקוין Litecoin, המטבע המבוזר החמישי בגודלו מבחינת שווי שוק, החליט למכור את כל המטבעות שהחזיק וזאת לאחר שערכם עלה פי 75 רק בשנה האחרונה. אמנם לי כתב בפוסט כי הוא מכר ותרם את כל אחזקותיו במטבע

(מישהו בדק שאמנם זה כך?)  בימים האחרונים. לדבריו, מכירת החיסול נועדה למנוע ניגוד עניינים כיוון שהוא מרבה לפרסם פוסטים ברשתות החברתיות שעוסקים בלייטקוין.

סיכומו של דבר

האם אנחנו בעידן של מניה חדשה? אני לא נביא ולא בן נביא אבל….

כתיבת תגובה