בין בנימינה לבית שמש – השפעת היינן על היין

לאחרונה נערכו הרבה ארועי יין של היקבים השונים, כאשר שניים מהם היו מעניינים מאד, כי יינן אחד, ששון בן אהרון פעל בשניהם על חלק מהינות. יקב בנימינה ויקב מוני בציר 2014.

ששון בן-אהרון עם יינות מוני (צילום דני בר)
ששון בן-אהרון עם יינות מוני (צילום דני בר)

בתחילת השנה סיים היינן ששון בן אהרון, 13 שנות עשייה ביקב בנימינה וכעבור כמה חודשים, לקראת בציר 2014, התבשרנו שבן אהרון התמנה ליינן של יקב מוני. היינן של יקב מוני סם סורוקה, סיים את עבודתו לאחר שעשה בו עבודה יסודית להעלאת רמת היינות שיתאימו יותר לצרכן הישראלי.

יקבי בנימינה

לכבוד השקת יינות הפסח העממיים של יקבי בנימינה התייצבו לטעימה עם כתבי היין, מנכ"לית היקב וכל צוות השיווק ועימם היננים יפתח פרץ ויעל סנדלר שהציגו את היינות הראשונים שהם כולם שלהם לאחר עזיבת ששון בן-אהרון ומעט יינות שהיה בהם מעורב. היקב מייצר בשנת הבציר האחרונה כ-2 מיליון בקבוקים ולמרות הספקות שהיו לכמה מכותבי היין, בוצעו ביקב השקעות חדשות בציוד ובאנשים כולל הצוות שנכח והוביל הטעימה.

יינות בנימינה

יקב בנימינה יוצא עם סדרות טבע ו-BIN תוך הכרזה על יינות נגישים ובמחיר של עד 30 שקלים לבקבוק. כמעט כמו באירופה.

התחלנו את הטעימה עם יין שאך זה בוקבק באותו היום. טבע גרנאש רוזה 2014 בעל צבע ורוד בוהק וארומה נעימה של פרי טרופי ותות שדה דומיננטי. בעוד מספר שבועות יצא לשיווק. יין הגרנאש והאמרלד ריזלינד אחריו הזכירו לי את היינות הפשוטים שהיו בכל בית ישראלי בשנות ה-70 של המאה הקודמת ושלא היו "העפרון הכי מחודד" בארסנל היינות שהתפתח בארץ ונזנחו. עכשיו הזנים זוכים לקמבק בכמה וכמה יקבים וברמה אחרת ממה שהכרנו.

הצוות החדש של יקבי בנימינה (צילום דני בר)
הצוות החדש של יקבי בנימינה (צילום דני בר)

רשמי טעימה בנימינה

טבע אמרלד ריזלינג 2014 מענבי אמרלד ריזלינד בכרם שבאזור כפר תבור. צבע זהוב בהיר מאד. ארומה פרחונית עם מעט מתיקות. נעים ורך. 11.5% אלכוהול.

BIN שרדונה 2014 יין המורכב 88% ענבי שרדונה של קיבוץ מירב במעלה הגלבוע ו-12% ענבי שאנין-בלאן מכרמים בדרום רמת הגולן. מעט מהשרדונה גם היו עם כפיסי עץ אלון.

צבע זהוב בהיר ומאד שומני ויפה למראה. בטעם מלטף וחמיצות נעימה ומעוררת. 13% אלכוהול.

 
- פרסומת -

 

טבע מרלו 2014 מענבי מרלו בכרמים על רכס הגלבוע ובחבל התענך. היין עבר יישון קצר במגע עם עץ אלון צרפתי. צבע אדום כהה. ארומה ירוקה ופירותית ומעט מתיקות של פרי בשל. ברקע מרירות ירוקה. יכול להשתבח לתקופה של כשנתיים-שלוש. 14% אלכוהול.

טבע קברנה סוביניון 2013 מענבים בכרם דישון במבואות החרמון וכרם עלמה במרום הגליל. היין עבר יישון קצר במגע עם שבבי עץ אלון צרפתי. 13.5% אלכוהול.

יקב מוני

גם בהשקה של יקב מוני התייצבה הנהלת היקב ובחזית היה היינן החדש של היקב, ששון בן- אהרון שהגדיר את הטעימה שילוב של העבר, ההווה והעתיד של היקב. יינות בציר 2014 היו יינות שטביעת האצבע של ששון הורגשה בהם ואלה הותיקים יותר היו בעיקר פרי יצירתו של היינן הקודם סורוקה. היקב מייצר השנה כ- 180,000 בקבוקים. כל יינות היקב נעשים מענבים בכרמים סביב היקב מעל נחל שורק. ליקב יש כ- 1000 דונם כרמי ענבים ועוד כ- 800 דונם כרמי זיתים.

יינות מוני

יינות יקב מוני נחלקים כיום לכמה סדרות:

  • סדרה M  היא סדרה בסיסית, עם יינות זניים ובמחיר של 40 שקלים.
  • סדרת "נחל" היא סדרת הביניים עם יינות חד זניים ובלנדים ים תיכוניים ובמחיר של 55 שקלים.
  • רזרב היא הסדרה הגבוה של היקב עם יינות זניים ובמחיר של 80 שקלים.
  • "שמשון" ו"דלילה" יינות שייצאו רק בבציר יוצא מן הכלל. עד כה יצא רק בבציר 2009 ובמחיר 150 שקלים.

רשמי טעימה מוני

3 היינות הראשונים מבציר 2014, הם פרי יצירתו של היינן החדש של היקב, ששון בן-אהרון.

M קולומבר 2014 יין לבן יבש העשוי מענבי פרנץ' קולומבר שנבצרו בשתי חלקות של המשפחה מגפנים ותיקות המפיקות יבול מצומצם ואיכותי. צבע בהיר מאד כמעט שקוף, ארומה עוצמתית של תות שדה ואננס. בטעימה חמיצות מרעננת וחזקה מאד שלא מרפה. לאחר מתעגל ומלטף. 12% אלכוהול, מחיר 39 שקלים.
רזרב שרדונה 2014 100%  ענבי שרדונה מכרם בעמק שורק למרגלות היקב. התירוש תסס בחביות עץ חדשות מבורגונדי ושהה על השמרים במשך 6 חודשים. צבע זהוב. ארומה חלשה ופירותית שמאחור עולה חמיצות עדינה ונעימה המתמזגת. סיומת ארוכה המורגשת בעיקר בלשון. 12.5% אלכוהול. מחיר 80 שקלים.
נחל גוורצטרמינר 2014 יין לבן חצי יבש מענבי גוורצטרמינר מכרם צעיר. צבע זהוב בהיר. ארומה פרחוניים חזקה ומעט חמיצות. בפה קליל ובעל סיומת ארוכה ונעימה. 13% אלכוהול. מחיר 55 שקלים.

נחל פטי וורדו 2013 100%  ענבי פטי וורדו מכרם צעיר. היין התבגר 6 חודשים בחביות עץ אלון לא חדשות. צבע אדום עם שוליים בהירים. באף ריח של אדמה רטובה. תופס מעט את חלל הפה בעדינות ומלטף. לאחר תוקף והופך לפרוע בפה עם סיומת בינונית. 13% אלכוהול. מחיר 55 שקלים.
רזרב, מלבק 2013 100%  ענבי מלבק מכרם באזור עמק שורק הסמוך ליקב. היין התבגר 10 חודשים בחביות עץ. צבע אדום כהה. ארומה של פרי יער בשל ומתיקות קלה. בטעם מידי פעם עולה חמיצות לא אפיינית. אלכוהול 14%. מחיר 80 שקלים.
רזרב שיראז 2011 100%  ענבי שיראז מכרם בעמק שורק. היין התבגר 14 חודשים בחביות עץ אלון ובוקבק לפני למעלה משנה. 14% אלכוהול. מחיר 80 שקלים.
דלילה 2009 יין מסדרת העל של היקב. בלנד של 60% ענבי קברנה סוביניון, 20% ענבי פטיט ורדו ו-20% ענבי מרלו. צבע אדום נוטה לחום. ארומה חלשה של פרי בשל ודרוש הרבה זמן לפתיחת היין. תוקף ולא מרפה כמו קברנה סובניון למרות שהוא לא זני. יין שיהיה במיטבו גם עוד שנתיים שלוש. 15% אלכוהול. מחיר 150 שקלים.

כתיבת תגובה