אלזס – בין מילוז וקולמר

טיול באלזס הוא מסע בין תרבויות. לא בכדי שמות רוב הערים והכפרים נשמעים כמו גרמנית. אלזס החליפה ידיים בין שליטה גרמנית לצרפתית במשך מאות שנים ועל כן ניכרת ההשפה הגרמנית בחבל ארץ הצרפתי מאז תום מלחמת העולם הראשונה.

>לחץ כאן למגוון אפשרויות לינה באזור אלזס והיער השחור…..

תעלות קולמר (צילום דני בר)
תעלות קולמר (צילום דני בר)

מילוז או מולהאוס Mulhouse

אחת הכניסות לטיולי היער השחור ואלזס היא בטיסה לבאזל. שדה התעופה של באזל הוא דו-לאומי ומשרת את שוויץ וצרפת. לאחר הנחיתה וקבלת המזוודות יש אפשרות ללכת לביקורת הגבולות של שוויץ או האפשרות המועדפת והזולה יותר להשכרת רכב ולינה היא לצאת בצד הצרפתי.

העיר מולהאוס באלזסית או מילוז בצרפתית (Mulhouse) בדרום חבל אלזס היא היעד הראשון לאחר הנחיתה. העיר עצמה קטנה עם מרכז מסחרי הדומה יותר לצרפתי מאשר לגרמני. האטרקציה הגדולה ביותר בעיר היא  מוזיאון המכוניות  (Cité de l'Automobile)שנחשב למוזיאון המכוניות הגדול באירופה. להבדיל מהמוזיאונים של מרצדס, פורשה או BMW, במוזיאון זה יש מגוון רחב של יצרני רכב. המוזיאון הוקם על חורבותיו של מפעל ישן בשנת 1982. תצוגה של 400 מכוניות, ביניהן 125 רכבי בוגאטי, פרושים על פני 25 דונם של אולמות וחצר. אחת האטרקציות במקום היא היא תצוגת יכולת של מכוניות במסלול המירוץ החיצוני (ימי שבת וראשון ב-11.00 ו-15.00, במזג אויר יפה בלבד).

כתובת:  rue de l'épée 68 100 Mulhouse 15 אתר: citedelautomobile.com

שורת בתים טיפוסיים לאזור (צילום דני בר)
שורת בתים טיפוסיים לאזור (צילום דני בר)

קולמר Colmar

40 ק"מ צפונית למולהאוס נמצאת בירת היין של אלזס, קולמר. שמה של העיר ניתן לה משום שבמקום הווסדה היתה חוות גידול יונים גדולה בימי הרומאים. בעיר העתיקה, בין בתי העץ האפיניים לאזור אלזס, בתי הקפה והמסעדות, זורמות מספר תעלות מים המוסיפות לאווירה. ניתן גם  לשוט בתעלות אבל זאת לא וונציה.

פני אשת החירות הן פניה של אימו של ברתולדי, פנים אלזסיות טיפוסיות (צילום דני בר)
פני אשת החירות הן פניה של אימו של ברתולדי, פנים אלזסיות טיפוסיות (צילום דני בר)

קולמר היא עירו של ברתולדי ( Bartholdi‏ 1834-1904). ברתולדי נודע בזכות פסל החירות שנתרם לארה"ב ע"י ממשלת צרפת. דגם של הפסל המפורסם מוצב באחת הכיכרות ביציאה הצפונית של קולמר לכיוון שטרסבורג.

פסל מפורסם נוסף החבוי באחת הסמטאות של קולמר הוא "הילד המשתין" שניתן כמתנה לעיר קולמר ע"י עריית בריסל, שם מוצב הפסל המפורסם המקורי.

הילד המשתין של קולמר (צילום דני בר)
הילד המשתין של קולמר (צילום דני בר)

מומלץ לקחת נסיעה ברכבת התיירותית (הלבנה חביבה עלי יותר) העושה סיבוב בין כל אתרי העיר עם אוזניות בהן מושמע הסבר….בעברית. תגידו שדני שלח אותכם ואולי תחכה לכם הפתעה.

 
- פרסומת -

 

דרך היין האלזסית

חבל אלזס מוכר וידוע בעולם כאחד מאזורי היין המצטיינים של צרפת ובעיקר יינות לבנים. כפרי היין, הכרמים והיקבים נמצאים רובם למרגלותיהם המזרחיים של הרי הווז' (Vosges) וזאת תודות לטרואר המיוחד של המדרונות ולמשב הרוח הקר היורד מפסגות ההרים לעמק הריין ומצנן את ימי הקיץ החמים. בשנות ה-50 של המאה שעברה הוכרז על דרך היין התיירותית של אלזס והיא כבשה לה אוהדים רבים בקרב המטיילים ובצדק.

זני הענבים הנפוצים באלזס הם ריזלינג (כ-22%), גוורצטרמינר (כ-19%), פינו-גרי (כ-15%), פינו-נואר (כ-10%), סילבנר (כ-9%) ועוד. הכרמים בחבל ארץ זה משתרעים על שטח הגדול פי 3 מכל שטח הכרמים בישראל.

דרך היין היא נתיב של 170 ק"מ בין כרמים ואווירה של יין. אפשר לחלוף על רבים מהכפרים ולוותר על עצירה בהם אבל אסור לפספס את שני הכפרים הקרובים לקולמר.

רקוויאר Riquewihr
זהו כפר יין למרגלות הרי הווז' ובו כ-6 יקבים בכפר ועוד כמה יקבים בסביבת הכפר. הכפר מוקף חומה מימי הביניים ומומלץ ללכת לכל אורכו של הרחוב הראשי (קצת מאמץ לעלות ברחוב המרוצף אבנים) עד לשערי הכפר. בדרך יש חנויות יין, יקבים, מסעדות, חנויות גבינה, גלידה ועוד פיתויים. הרחוב הפונה צפונה, לפני השער המערבי של החומה נקרא רח' היהודים. יהודים היו כאן ושם הם גרו אולם כבר מאז ימי הביניים גורשו היהודים מרקוויאר וזו העדות לחיי קהילה יהודית קטנה בכפר הקטן הזה.

רח' היהודים ברקוויר (צילום דני בר)
רח' היהודים ברקוויר (צילום דני בר)

ריבווויל Ribeauvillé

ריבווויל שוכנת בהמשך דרך היין לכיוון צפון. זוהי עיירה תיירותית מאד עם חומה יפה וגם בה הרבה יקבים. רוב היקבים שייכים לקואופרטיב מקומי שקיים כבר 120 שנה והם מתגאים בכך.

לינה

בקולמאר וסביבותיה יש מקומות לינה מגוונים וזמינים גם בשיא העונה.

>לחץ כאן למגוון אפשרויות לינה באלזס והיער השחור….

לפוסט הזה יש תגובה אחת

כתיבת תגובה