יבנה עם פסיפס בן 1600 שנה ברחבת היכל התרבות

פסיפס שנחשף ע"י רשות העתיקות בחפירה לפני הקמת שכונה חדשה ביבנה יוצג בעיר ||| יתכן שהוא שימש כרצפת בית מגורים מפואר, שהיה שייך לשכונת אמידים ||| הפסיפס מהמאה ה-4 לספירה ||| כל הפרטים בהמשך….

פסיפס בבית עשירים ביבנה

הפסיפס שנתגלה ביבנה (צילום-אסף פרץ רשות העתיקות)

פסיפס מרהיב בן 1600 שנה שהתגלה בחפירות ארכיאולוגיות ביבנה, יועתק ויוצג לקהל הרחב בהיכל התרבות בעיר, ביוזמה משותפת של עיריית יבנה, רשות העתיקות ורשות מקרקעי ישראל.
בשנים האחרונות מנהלת רשות העתיקות חפירה ארכיאולוגית רחבת היקף מדרום-מזרח לתל יבנה, במסגרת פרויקט של רשות מקרקעי ישראל להרחבת העיר. בחפירה, בניהולם של ד"ר אלי הדד, ליאת נדב-זיו וד"ר ג'ון זליגמן, נחשף אזור תעשייה רחב ידיים, שהיה פעיל לאורך מאות שנים. לדברי הארכיאולוגים, זו הפעם הראשונה שביבנה נחשפה רצפה שכזו, והשתמרותה מעולה. להערכתם, "יתכן שהרצפה הייתה חלק מבית מגורים מפואר, שהיה שייך לשכונת אמידים ששכנה בסמוך לאזור התעשיה".

רצפת פסיפס ביזנטית מהמאה ה-4

 
- פרסומת -

 

רצפת הפסיפס הצבעונית, המתוארכת לתקופה הביזנטית (המאה ה-4 לספירה), התגלתה בשטח שניהלה אבישג רייס מרשות העתיקות. הרצפה מעוטרת בדגמים גאומטריים וצבעוניים, והנה בעלת מסגרת מלבנית שחורה. "בתחילה לא הבחנו כלל כי מדובר ברצפה צבעונית", מספרים ד"ר אלי הדד וד"ר חגית טורגה. "חשבנו כי מדובר ברצפת פסיפס לבנה פשוטה של עוד מתקן תעשייתי. אבל נקודות שחורות שבצבצו מהפסיפס, רמזו לנו כי הוא צבעוני, ויש להסיר את שכבת הפטינה הלבנבנה שהצטברה עליו במשך השנים.
מנהל השימור נכנס לעבודת ניקיון של הפסיפס באמצעות חומצה מיוחדת", הם מספרים, "ולתדהמת כולנו, נתגלה שטיח צבעוני של רצפת פסיפס, שעוטר בדגמים גאומטריים".

הפסיפס חוזר ליבנה
לאחר תיעוד של הפסיפס בשטח, שרטוטו וצילומו, הפסיפס הוצא והועבר באופן זמני לסדנת הפסיפסים של רשות העתיקות במוזיאון רוקפלר, בו עבר טיפול ושימור בעזרת מומחי מנהל השימור של הרשות.

בשיתוף פעולה בין רשות העתיקות לעיריית יבנה, הפועלת להנגיש את הארכיאולוגיה לתושבים, ובסיוע רשות מקרקעי ישראל, נמצא מקום ראוי להעתקתו של הפסיפס – ברחבה הסמוכה להיכל התרבות של יבנה. בימים אלה, עובדת העירייה על הכנת התשתית בה יונח הפסיפס, לרווחת תושבי יבנה והציבור הרחב. עבודות השימור של הפסיפס והצבתו במקומו החדש יתבצעו לפי טכנולוגיה עתיקה, ויעשה שימוש בחומרים דומים בהם השתמשו בעת העתיקה. במהלך העבודה, יהיה האתר פתוח לקהל הרחב, כך שכולם יוכלו ליהנות ולראות את תהליך עבודות השימור והצגת הפסיפס.
דייגו ברקן, ארכיאולוג מחוז תל אביב ברשות העתיקות מברך על שיתוף הפעולה הפורה עם רשות מקרקעי ישראל ועיריית יבנה, לרווחת הציבור. "אני שמח שהפסיפס יוצג במקום מרכזי בעיר, כך שערכי המורשת יישמרו ויונגשו לקבל הרחב".

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: