חדשות התיירות וטיולים בארץ ובעולם 1/2021

ענף התיירות נכנס לסגר בפעם השלישית ||| הענף המדמם ביחוד בתחום הטיולים לחו"ל והטיפול בתיירות הנכנסת עדיין בהדממה ||| סיכומי שנת 2020 וגם תחזיות זהירות לשבועות הקרובים ||| טיולים בארץ באוויר הפתוח רק בעתיד ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

תיירות ונופש

מלון Navutu Dream (צילום יח"צ חו"ל בוקינג.קום)

Booking.com עם Traveller Review Awards 2021

אחרי שבחנה יותר מ-130 מיליון חוות דעות מהימנות של אורחים, הודיעה Booking.com כי היא מעניקה 1,147,344 פרסים במסגרת Traveller Review Awards 2021. המטרה היא לתת את מלוא הכבוד וההערכה לשותפים מ-220 מדינות וטריטוריות, שהפכו את חוויית התיירות של המטיילים והמטיילות לבלתי נשכחת – בין אם הלקוחות האלה הזמינו מקום אירוח, רכב להשכרה או מונית מ/אל שדה התעופה. חלוקת הפרסים מתבצעת זו השנה התשיעית, כשהפעם יש מגוון רחב במיוחד של זוכים וזוכות. זו הוכחה אמיתית למסירות ולנחישות שהפגינו ספקי התיירות שהצליחו להעניק חוויית תיירות מדהימה בכל פינה של העולם, בשנה שהייתה מאתגרת במיוחד עבור כל התעשייה. בין הזוכות והזוכים הרבים שאפשר לציין לטובה נכללים 3,019 מישראל.

** מה הכי חשוב לישראלים בחופשה? במסגרת ה-Traveller Review Awards 2021 של Booking.com, התגלו נתונים ותובנות לגבי ההעדפות של המטיילים במהלך השנה האחרונה. לדוגמה, אם מסתכלים על חוות דעת שכתבו אורחים מישראל על מקומות אירוח שזכו בפרס, מגלים שהם נותנים את המשקל הרב ביותר לאיכות אנשי הצוות במקום האירוח, ולאחר מכן לניקיון ולמיקום אתר הלינה (בסדר יורד) – אלה הקטגוריות עם הציונים הכי גבוהים, מתוך כלל הקטגוריות שישראלים דירגו אחרי השהייה שלהם. ההעדפות שלהם תואמות למגמה הכללית בעולם, לפיה הזוכים והזוכות של Traveller Review Award 2021 קיבלו את הציונים הגבוהים ביותר על קטגוריית אנשי הצוות, ואחריה הניקיון והמיקום. כמו כן, באופן די טבעי נראה כי לאנשים יש גם יותר מודעות לבריאות ולהיגיינה בעקבות השנה האחרונה. מתוך חוות הדעת עולה כי הציון עבור קטגוריית הניקיון של הזוכים באופן גלובלי היה גבוה ב-17% בממוצע מציון הניקיון של מקומות אירוח שלא זכו בפרס – מה שהופך השנה את קטגוריית הניקיון לחלק מכריע בחוויית אירוח מושלמת בקרב מטיילים בכל העולם.

** עשרת היעדים המזמינים ביותר בישראל בשנה החולפת: בישראל ישנם מספרים יעדים שהצטיינו באירוח שהעניקו למבקריהם בשנה החולפת ובעקבות כך זכו לתואר – היעדים המזמינים ביותר בארץ (על בסיס חוות הדעת של האורחים). היעדים הישראלים מתפרשים על פני כל רחבי המדינה ומציעים מבחר אפשרויות כמו חופשה על החוף, זמן איכות בחיק הטבע או טיול שופע תרבות בעיירות קטנות וערים גדולות. במקום הראשון נמצאת פנינת התיירות הגלילית, ראש פינה, שמובילה בכמות מקומות האירוח הזכאים שזכו בפרס. מיד אחריה ברשימת העשירייה הפותחת אפשר למצוא את עכו, מצפה רמון, חד נס, ערד, נצרת, באר שבע, אילת, קיסריה וחיפה. לצד ההובלה של ראש פינה ומצפה רמון במחוזות צפון ודרום בהתאמה, הרצליה היא העיר המובילה במחוז המרכז באיכות הכנסת האורחים שלה, על פי חלוקת הדירוג למחוזות ארציים.

** היעדים המזמינים ביותר בשאר העולם? בהשראת שלל מקומות האירוח שזכו ב-Traveller Review Award ב-2021, Booking.com חושפת את עשרת האזורים המצטיינים בעולם בכל הקשור לחוויית אירוח. ביעדים האלה, המטיילות והמטיילים יוכלו ליהנות מאירוח נעים וידידותי ברגע שרק יוכלו שוב לנסוע ולטייל. את העשירייה פותח מחוז טייטונג (טאיוואן), ולאחריו ברשימה מופיעים פרשוב (סלובקיה), אוסטריה עילית (אוסטריה), טזמניה (אוסטרליה), קטנברי (ניוז זילנד), נובה סקוטיה (קנדה), צ'ובוט (ארגנטינה), מחוז או'היגינס (צי'לה), אייווה (ארצות הברית) ומינאס ז'ראיס (ברזיל) – רשימת היעדים הזו מוכיחה שאפשר למצוא מקומות אירוח איכותיים וטובים בכל פינה בעולם.

** בתים, דירות ומקומות אירוח ייחודיים עדיין הכי פופולריים: אם בוחנים את רשימת הזוכים העולמית של 2021 לפי סוג מקום אירוח, רואים שהמלונות נשארו במקום השני בכמות הזכיות, זו השנה הרביעית ברציפות. ארבעה מתוך חמישה זוכים הם מקומות אירוח ייחודיים: דירות (עם 484,243 זכיות), מלונות (עם 175,748 זכיות), בתי נופש (עם 123,145 זכיות), בתי הארחה (עם 94,003 זכיות), ו-B&B‎ (עם 78,903 זכיות). גם בישראל הדירות הם סוג מקום האירוח שזכה בכמות הפרסים הגדולה ביותר ב-2021, ומיד אחריהן ברשימה נמצאות אכסניות, מלונות, בתי הארחה ובתי נופש.

כשזה מגיע לדירוג על בסיס איכות הכנסת אורחים, אלה סוגי מקומות האירוח המצטיינים בעולם: B&B, שהייה בחווה, בתים כפריים, אכסניות קטנות ובתי הארחה. נתון זה מעיד כי עבור אנשים מכל רחבי הגלובוס, השהייה במקומות אירוח ייחודיים כאלה היא חוויה בלתי נשכחת. נתון נוסף מראה, כי 30% מסך כל ההזמנות החדשות ברבעון השלישי של 2020 היו למקומות אירוח אלטרנטיביים, מה שמצביע על הביקוש הגדול לסוגי האירוח הללו.

לפי מחקרים אחרונים של Booking.com, כמעט שליש (32%) מהמטיילים הישראלים יצאו בשנה האחרונה לטיול בארץ שמטרתו ביקור משפחה וחברים ומעל לשליש מהישראלים (33%) טיילו יותר בתוך גבולות המדינה ב-2020 בהשוואה ל-2019, שזה די דומה לנתון העולמי שעומד על 32%. טיולי רוד-טריפ ותיירות פנים הפכו להיות יותר נפוצים בשנה האחרונה, ונראה כי בפני ספקי התחבורה עמדה משימה לא פשוטה, כאשר לצד העלייה בביקוש בשווקים מסוימים, התעורר צורך לאמץ במהירות אמצעי ניקיון מוקפדים יותר בין איסוף לאיסוף, לייצר פיקוח על עטיית מסכות, לדאוג לאספקת חומרי חיטוי, ולשמור על ריחוק במטרה לצמצם את המגע עם הלקוחות ועוד.

השנה הוענקו פרסים ל-2,100 נקודות השכרת רכב שמופיעות ב-Booking.com, המציעה רכבים להשכרה ב-160 מדינות ברחבי העולם. נקודות האיסוף המובילות מבין כלל הזוכים בעולם כוללות את: נמל התעופה קרייסטצ'רץ' (ניו זילנד), נמל התעופה קולנגאטה גולד קוסט (אוסטרליה), נמל התעופה פוקט (תאילנד), נמל התעופה קווינסטאון (ניו זילנד), נמל התעופה הבינלאומי אורלנדו (ארצות הברית), נמל התעופה טנריף צפון (ספרד), נמל התעופה סלוניקי (יוון), נמל התעופה סנטוריני (יוון), נמל התעופה פאפוס (קפריסין) ונמל התעופה לרנקה (קפריסין). גם השירות של המוניות בשדות התעופה זכה להערכה, כאשר ניתן לקבל שירותי מוניות מ/אל שדה התעופה ביותר מ-800 יעדים ברחבי העולם. 2,830 נהגים (מ-18 ספקים שונים) זכו השנה בפרס Traveller Review Awards.

"אנשים נוסעים פחות ומטיילים בתדירות נמוכה יותר, אז לכל נסיעה יש משמעות גדולה מבעבר. לכן, חשוב יותר מתמיד לציין לשבח את השירות המצוין שהזוכים והזוכות של Traveller Review Award נתנו לאורך השנה שחלפה, שבהחלט הייתה שנה יוצאת דופן", אמר אריין דייק, סגן נשיא בכיר וסמנכ"ל השיווק ב-Booking.com. "המשימה שלנו היא לעזור לכולם לחוות את העולם, והשותפים שלנו לוקחים חלק מאוד משמעותי במשימה הזו כשהם מציעים חוויות מדהימות למטיילים ולמטיילות. אני יודע שעם המסירות, שיתוף הפעולה והתשוקה שלהם, נוכל להחזיר יחד את ענף התיירות למסלול. ככל שיעבור הזמן נעזור ליותר ויותר אנשים לגלות מחדש את העולם היפהפה שלנו".

כל הטסים לארה"ב חייבים בהצגת בדיקת קורונה שלילית

קו הרקיע של ניו-יורק (צילום דור בר)

החל מתאריך 26 בינואר כל הטסים יחויבו להציג אישור בדיקה קורונה שלילית מ-72 שעות לפני מועד הנחיתה בארה"ב, או אישור החלמה מקורונה, וזאת בעת הצ'ק אין בכל הטיסות לארצות הברית בכל רחבי תבל.

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארצות הברית הרחיב את דרישתו כך שהחל מה-26 בינואר ה-CDC מחייב את כל הנוסעים הנכנסים לארצות הברית יצטרכו להציג תוצאת בדיקה קורונה שלילית לפני היציאה לארצות הברית. הדבר תקף גם לטסים בטיסות המשך דרך מדינה אחרת שאינה מחייבת עדיין בדיקה.
חברות התעופה האמריקאיות דוגלות זה מכבר בבדיקות כאמצעי לפתיחת גבולות, אבל הבעיה הייתה שמעולם לא הייתה דרישה או אסטרטגיה לאומית בארצות הברית. מדינות מסוימות, כמו הוואי או ניו יורק, דרשו בדיקות חובה, אך מדינות אחרות לא התייחסו לנושא.
ראוי לציין, כי נוסעים זרים, שמגיעים ממדינות כמו: בריטניה, אירלנד, אזור שנגן האירופי, ברזיל, עדיין מנועים מכניסה, אפילו עם תוצאות בדיקה שלילית.

עדכונים על הנחיות והצעדים שיש לבדוק לפני כל טיסה בקישור…

פגסוס מציע למתחסנים טיולים מבלי להיכנס לבידוד

חברת פגסוס טיולים, המתמחה בין היתר גם בטיולים לגיל השלישי, מציעה טיולים למתחסנים הראשונים, ללא כניסה לבידוד וללא בדיקת קורונה, במהלך חודש ינואר. בני ה-60 פלוס, הלא הם הראשונים להתחסן ולפיכך גם הראשונים שיוכלו לטייל למדינות שיאפשרו כניסת תיירים ללא בידוד או בדיקת קורונה. הטיולים המאורגנים יהיו בהתאם לצרכיהם, בקונספט של קבוצות קטנות, הקפדה על הנחיות הבריאות, תכנית יומית עשירה, קבוצה הטרוגנית של בני אותו הגיל, מחוסני קורונה ומדריך מקצועי וצמוד.

הטיולים הקרובים ליעדים נוספים כמו מרוקו, יפן, לפלנד, טנזניה ועוד יחלו כבר בחודשים פברואר-מרץ בהתאם להנחיות הבריאות בארץ ובעולם, ובהתאם להגדרות הדרכון הירוק.

** טיול עומק למרוקו בפברואר: טיול מאורגן למרוקו והסהרה כולל: תוכנית מלאה מהבוקר עד הערב, כולל: חצי פנסיון משך הטיול: 14 ימים 13 לילות – 1980$. שאפשאוון, רכס האנטי אטלס, עם שני טיולי ג'יפים לאזור אימוזר ובעמק אסני. טיול מקיף הכולל: תכנית מלאה מהבוקר עד הערב, (מלבד ימי הטיסות), כולל: חצי פנסיון, מספר המשתתפים בטיול יהיה בהתאם להנחיות הבריאות הנוגעות לקורונה.

איתמר ניר מנכ"ל פגסוס טיולים" חברת פגסוס פועלת בתחום הטיולים המאורגנים שנים רבות, ומתמחה בטיולים לבני הגיל השלישי. בשנים האחרונות אנו יכולים להצביע על עלייה בתוחלת החיים. אנשים בגילאי 60+ פנויים יותר ולא מוכנים לוותר על יצר הנסיעה. פגסוס פועלת שנים רבות ובעלת ידע וניסון רב בארגון טיולים לבני גילאים אלו בין היתר, חלק מיתרונות הטיול המאורגן, למעט ההנאה המשותפת כמובן, והטיול בקפסולה סגורה, הוא הטיפול והדאגה לכלל הפרטים, קטן כגדול, החל מויזות נדרשות וכלה באישורים רפואיים או כל צורך בירוקרטי נדרש, שלא מותיר את המטייל חסר אונים ללא מענה בארץ זרה, מה שחשוב במיוחד לאנשים מבוגרים יותר. הטיולים יהיו כמובן בהתאם לדרישות ולצרכיהם של המטיילים ובהתאם להנחיות החל מגודל הקבוצות, הרכב החברים, הנחיות הבריאות ביעד, דרגות קושי פיזי, ועוד".

לשכת מארגני תיירות נכנסת והתאחדות המלונות בדרישה למינוי פרוייקטור לתיירות

במכתב משותף ששיגרו לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל והתאחדות המלונות בישראל, לשרת התיירות, ח״כ אורית פרקש-הכהן ושר הבריאות, ח״כ יולי אדלשטיין, הם קוראים לשרים לנצל את המומנטום הנוכחי שבו לישראל יתרון משמעותי ביחס לעולם כמדינת תיירות היכולה להעניק ביטחון אישי לתייריה המבוסס על העובדה שמרבית האוכלוסייה הבוגרת מחוסנת, ולהיערך לחידוש תנועת התיירות לישראל במתכונת המתאימה למגבלות התקופה והשיקולים הבריאותיים. מאחר ומדובר בתנועה בין מדינות, הכרחי ליצור ולאמץ נהלים ותקנים, העומדים ומשתלבים בתקנים ומערכות בינלאומיים.

״חידוש תנועת התיירות כרוך בתיאומים בין משרדי ממשלה וממשקים בינלאומיים שיאפשרו הליכי תיקוף של מסמכי בריאות. תיאומים אלה מחייבים היערכות זמן רב מראש. ההיערכות שתאפשר תנועת תיירות לישראל וממנה, מחייבת גיבוש מתווה ותוכנית פעולה ליישומו לאלתר. לצורך הבטחת הצלחת התהליך, המורכב מיסודו, אנו סבורים כי יש למנות ״אחראי על״ (פרוייקטור ממשלתי) שיתכלל את כל הפעולות והתאומים הנדרשים, כולל ניהול הוצאתם מן הכח אל הפועל והקמת ״שולחן עגול״ של כלל הגורמים הקובעים יחד עם נציגי תעשיית התיירות״.

במכתב מביעים הלשכה וההתאחדות את חששם כי ישראל לא תהיה מוכנה במועד שייקבע לחידוש תנועת התיירות לישראל, ישראל תאבד את היתרון הבינלאומי היחסי שלה ואת הביקושים שכבר קיימים והענף המושבת מזה כשנה, מאז פרוץ המשבר, לא יתחיל להתאושש גם בתקופה שלאחר היציאה מהסגר "לכן, חשוב שהנהלים והדרישות יקבעו לאלתר, כך שגורמי הבירוקרטיה יוכלו לתכנן ולהקים את הממשקים והמערך הנדרש כך שיפעל במועד שיוחלט לכניסת תיירים".

עוד גורמי התיירות מדגישים כי עוד בטרם פרסום מועד מתוכנן לכניסת תיירים, וכבר מתקבלים ביקושים ערים לביקור בישראל, כולל תיירים יהודים המבקשים להגיע לחג הפסח ומבקרים עולי רגל בני הדת הנוצרית ואנשי עסקים שקשורים לפעילות כלכלית בינלאומית שמרכזה בישראל.

לדעת הלשכה וההתאחדות, הערכות הבין-משרדית צריכה למנף את ה'יתרון החיסוני' של מדינת ישראל במסגרת קמפיין שיווקי / תדמיתי ממוקד של מדינת ישראל בעולם וכן לאמץ תקנים בינלאומיים לניהול התיירות.

שנת הקורונה גרמה לשיא בביקוש לווילות יוקרה וצימרים

וילה 10 (צילום Pixabay)

משבר הקורונה שהביא לסגירת השמיים וגרם לישראלים לגלות מחדש את התיירות הכפרית, הוביל לשנת שיא בביקושים לווילות יוקרה וצימרים כאופציית הנופש המובילה בישראל במהלך שנת 2020. במהלך שנת 2020 קבוצת ALLOVE זיהתה את ההזדמנות העסקית שיצר משבר הקורונה וביססה את מעמדה כמובילה בתחום הצימרים והווילות כשרכשה את אתרי האינטרנט וילה קלאס וצימר קלאס שהצטרפו לקבוצת האתרים החזקים של החברה. כמו כן, החברה ביססה את מעמדה כמובילה בתחום הנופש הגמיש /אירוח שעתי כשהשיקה 8 אתרי אינטרנט חדשים, ייעודיים ומבוססי מקום, למתחמי אירוח לפי שעה שהצטרפו לאתר המוביל ביותר IROOMS שהחברה מנהלת.

אילנה אלוני, מנכ"לית קבוצת ALLOVE, המפעילה את אתרי הנופש וילה לנד וצימר לנד אמרה: "שנת 2020 בעקבות משבר הקורונה הובילה לשנת שיא בתיירות הכפרית ולביקושים שלא זכורים בענף מזה עשור. זיהינו את הפוטנציאל האדיר של משבר הקורונה ובמהלך השנה האחרונה ביססנו את מעמדנו כמובילים כשרכשנו את אתרי האינטרנט וילה קלאס וצימר קלאס שהצטרפו לקבוצת האתרים החזקים שלנו שמציעים את הצימרים, מתחמי הנופש והווילות המובילים של ישראל. אני צופה שגם שנת 2021 תהיה שנה חזקה מאוד לענף התיירות הכפרית ושהביקושים יישארו גבוהים לפחות כמו שנה שעברה".

להלן כמה נתונים המסכמים את שנת 2020:

** עליה של 137% ברמת ההתעניינות באתרים  בהשוואה לשנת 2019.

** נרשמו הביקושים לצימרים ולווילות הגבוהים ביותר מזה עשור בתחום התיירות הכפרית שעלו על ההיצע.

** מרבית הביקושים לצימרים ולווילות 96% הגיעו מתיירות מקומית, לעומת שנת 2019 ש-20% מהביקושים הגיעו מתיירות נכנסת לארץ.

** נרשם גידול של 32% בחיפוש אחר חופשות ממושכות של למעלה מ-7 ימים וגידול של 61% בחיפוש אחר מתחמי נופש מותאמים ובטיחותיים לילדים.

** בשל העלייה המטאורית בביקושים במהלך שנת 2020 נפתחו עשרות מתחמי נופש חדשים בדגש על ווילות נופש.

** 88% מהחיפושים אחר ווילות נופש בשנת 2020 היו עבור משפחות גרעיניות ונרשם גידול של 22% בביקושים לווילות נופש בקרב צעירים בשנות ה-20.

** נרשם גידול של כ-150% בביקוש למתחמי נופש שבהם ניתן לערוך אירועים פרטיים בהתאם להנחיות התו הסגול, הגידול ניכר גם בהזמנות של שפים פרטיים למתחמי הנופש, בהמשך לסגירת ענף המסעדנות.

** נרשמה עליה חדה בביקושים לסוויטות, צימרים וחדרים לפי שעה אשר הכפילה את עצמה לעומת 2019.

** נרשמה עליה של 18% בפתיחת מתחמי אירוח חדשים לפי שעה ברחבי הארץ בשנת 2020 בהשוואה לשנת 2019.

תעופה ושייט

איחוד האמירויות דוחה את הפטור מוויזות ל- 1 ביולי

בעקבות ההחלטה לחייב את כל השבים מאיחוד האמירויות המאוחדות להיכנס למלוניות, נקטו באיחוד בצעד משמעותי שבו דחו את כניסת הסכם הפוטר מצורך בויזה את הישראלים הטסים לדובאי ואבו דאבי.

הגלגל הענק של דובאי (צילום מתוכן גולשים שימוש לפי סעיף 27א')

השהיית ההסכם ע”י איחוד האמירויות נעשית עפ"י סעיף 12(2) להסכם, המאפשר לכל צד להשהות את יישומו של ההסכם, בין היתר, מטעמי בריאות הציבור.

עד לתחילת יולי 2021 או עד שיוחלט אחרת, כל הישראלים נדרשים להנפיק אשרת כניסה מבעוד מועט ולפני טיסתם לאיחוד האמירויות, וכך גם אזרחי איחוד האמירויות יידרשו לוויזה בטרם יטוסו לישראל.

יש לציין בכל מי ששב מאיחוד האמירויות חייב בבידוד של שבועיים במלונית שהמדינה תפנה אותו אליה.

ועדת הכלכלה: רשות שדות התעופה תוכל לבדוק שהמבקשים להיכנס לנתב"ג

ועדת הכלכלה אישרה תקנה המחייבת החל מהשבת הקרובה – 23 לינואר 2021, כל מי שעולה לטיסה לישראל, להציג בדיקת קורונה שלילית בתוקף של פחות מ-72 שעות. בנוסף, נוסע שלא ישמור את האישור הנדרש למשך כל משך הטיסה צפוי לקנס של 2,500 שקלים.

לפי התקנות שאושרו, מי שירצה לעלות לטיסה לישראל יידרש להציג בדיקת PCR שלילית לקורונה שבוצעה במהלך 72 השעות שלפני ההמראה, או להציג אישור "מחלים" מקורונה מטעם משרד הבריאות (גם מי שחלף שבוע מאז קיבל את המנה השנייה של החיסון נכלל בהגדרה זו). החובה תחול על כל  נוסע ששהה 72 שעות ומעלה מחוץ לישראל, למעט מקרים הומניטריים שאושרו בוועדת חריגים בה חברים מנכ"לי משרדי הבריאות, החוץ ורשות האוכלוסין וההגירה. נוסע שלא ישמור את האישור הנדרש וחברת תעופה שלא תבצע בדיקה של האישור יהיו צפויים לקנס של 2,500 שקלים כל אחד.

עו"ד טל פוקס, משרד הבריאות: התיקון מתמקד באיסור לעלות לטיסה מבלי שהוצג אחד משלושה דברים: אפשרות ראשונה היא לבצע בדיקה במהלך 72 שעות שלפני ההמראה ולקבל תוצאה שלילית, אפשרות שנייה היא אישור החלמה או אישור חיסון, וכן במקרה של צורך הומניטרי או אישי מיוחד יש אפשרות להגיש בקשה לוועדת חריגים. האיסור על עלייה לטיסה כשאדם חולה כבר קיים והתיקון הזה הוא נלווה ובא לוודא זאת, וביצוע הבדיקה מונע אפשרות שאדם עלה חולה לטיסה מבלי שידע שהוא חולה. החובה לבדוק את האישורים היא על המפעיל האווירי, אז לא אמור להיכנס לישראל חולה, אבל אם הגיע, הסמכות היא לתת קנס ולא לגרש.

עו"ד רננה שחר היועצת המשפטית של רשות התעופה האזרחית: היום נכין חומר מנחה לחברות התעופה שצריכות להבין מה הן נדרשות לראות כדי למלא את החובות שהוטלו עליהן – שיבינו איך נראה אישור מחלים ומתחסן ובדיקה.

גיל סתיו, סמנכ"ל שיווק ישראייר: כיום חברות התעופה הפכו להיות השוטר לכל כניסה לארץ. חלק מהתהליך שקורה זה שמעלים את הקנסות על החברות. אנחנו עובדים עם תחנות בחו"ל ותוך שלושה ימים לא ניתן יהיה להכשיר את כל הצוותים לזהות כל תעודה ולכן בתחילת הדרך יהיה קושי.

יו"ר הוועדה, ח"כ מרגי, השיב : כשזה עסקי וכלכלי הוכחתם שאתם יודעים להתנהל גם תוך 24 שעות.

ליהוא הכהן, סמנכ"ל מבצעים אל על: לאחרונה אנחנו מתנהלים לפי כל הכללים הנוקשים. הצוותים נכלאים בחדרים שלהם כל תקופת השהייה, אוכלים בחדרים, אסור להם לבוא במגע לא בינם לבין עצמם ולא עם האוכלוסייה המקומית. לכן אנו מבקשים לפטור את הצוותים הישראלים מחובת בדיקה בחו"ל. המשמעות זה להסיע אותם לבדיקות מקומיות ומפגשים מקומיים וזה רק מסכן. מבקשים לפתוח את הפטור לל-120 שעות שהייה בחו"ל.

ד"ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות:. נתנו הוראה לחסן צוותי אוויר רלוונטיים והם יסיימו מנה ראשונה בשבועיים הקרובים. בתקנות אנו פוטרים צוותי אוויר ב-72 שעות שהם שוהים תחת תנאי הגבלה מאוד חמורים. ביקשו שנשקול להאריך ל96 שעות – נשקול את זה. בכניסה לישראל כן מבקשים שכולם יבדקו. כמו כן משרד הבריאות במגעים עם כל הארגונים הבינלאומיים כהיערכות לקראת אפשרות של דרכון ירוק בינ"ל. יש הרבה מאוד שאלות ואנחנו מתכוונים להיות יחסית בחזית התהליך. להערכתנו ייקח זמן עד שנראה את זה. חשוב גם להדגיש כי גם הבדיקה איננה פוטרת  ממילוי והצגת הצהרת בריאות.

עו"ד פוקס ממשרד הבריאות הסבירה לחברי הוועדה כי התקנות מעלות את הקנס הקיים למי שעלה על טיסה לישראל ללא האישורים הנדרשים ולחברת התעופה, גדולה או קטנה, שלא בדקה את קיומם, ל-2,500 ₪. עוד אמרה כי התקנות קובעות עבירה פלילית חדשה של שהייה בטיסה ללא האישורים הנדרשים, כך שתחייב את שמירת האישורים למשך הטיסה. הדבר יאפשר בדיקת אישורים במהלך הטיסה, במידת הצורך, וימנע אפשרות של נוסע שהגיע לישראל, התבקש בישראל להציג את האישורים, וטוען כי הציג לחברת התעופה את האישורים, אולם כעת הם כבר לא בידיו. גם על עבירה זו נקבע קנס בגובה 2,500 ₪.

ח"כ בועז טופורובסקי: הממשלה הזו בפאניקה אחת גדולה. המחדל של נתב"ג הוא מחדל לאומי שעוד ייחקר וייבדק בוועדת החקירה שבטוח תקום. כל הקורונה יובאה מנתב"ג וכל המוטציות. רצו להביא את זה באישון לילה כדי למנוע דיון ציבורי ושאנשים יגיעו. טוב שזה קרה ונצביע בעד, ורק חבל שזה קרה אחרי 4000 הרוגים.

יו"ר הוועדה, ח"כ מרגי, העיר: בהגינות צריך להגיד שוועדת הכלכלה גם הייתה מהדוחפים לפתוח את השמים.

ח"כ הילה שי וזאן: התעקשנו על פתיחת שמים וגם במצב שאנחנו בו היום צריך ללמוד לחיות עם הקורונה. לצד קשירת כתרים על מערך החיסונים צריך גם לקחת אחריות מי לא קיבל את ההחלטה ומי דחה את הגורמים המקצועיים ולא לגלגל את זה על גורמים משפטיים.

ח"כ יצחק פינדרוס: הקורונה זה סבל לאזרחים וחגיגה לפוליטיקאים. הם יכולים לשבת יום אחד ולדרוש את פתיחת השדות ויום שני לזעוק למה פתחו את שדות התעופה. המדינה מתמודדת עם משבר שאין כדוגמתו וכל העולם מתמודד וכל יום מנסים לעשות את הטוב ביותר. הדבר הזה הוא נכון וצריך לעשות אותו.

יו"ר הוועדה העלה את התקנות להצבעה, והן אושרו ברוב קולות של שמונה תומכים, אל מול התנגדותה של ח"כ אימאן חטיב יאסין.

במהלך הדיון, ביקר יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל את משרד הבריאות על חוסר הארגון וההערכות ליום בו תחודש תנועת התיירות מישראל ואליה. ישראל רוצה שהעולם יכיר בדרכון הירוק שלה, בעוד העולם מתארגן סביב נהלים ותקנים אחרים לחלוטין. גם בדיון היום משרד הבריאות מודים שהם מדברים ומנהלים שיחות, בפועל ההתארגנות המעשית אפסית.

פעילות המשרד לקיום הסכמים בילטרליים להכרה הדדית בין מדינת ישראל למדינות מסוימות ובודדות בלבד תגביל את תנועת הישראלים לחו״ל, כמו גם את תנועת התיירים המחוסנים לישראל. ללא השתלבות בתקנים הבינלאומיים שכבר מופעלים לדרכונים בריאותיים דיגיטליים, לא יוכלו ישראלים להוכיח אמינות החיסון הישראלי בהגיעם למדינות רבות".

עוד הוסיף פתאל ואמר: "הדיון עוסק ברובו ביוצאים מהכלל ואין התייחסות לכלל. התקנות האלו צריכות להתאים לא רק לסגירת שער הארץ, אלא גם לניהול הכניסה לכשיוחלט.

 
- פרסומת -

 

עומדים בתקנות הסגר; היו"ר מרגי: "אם לא ניתן להפעיל את השדה כמו שאושר – אז לא מפעילים".

היועצת המשפטית של רשות התעופה האזרחית, עו"ד רננה שחר, הסבירה את התיקונים ואמרה כי במסגרת הסגר הנוכחי צומצם ההיתר ליציאה מהבית למטרת טיסה. לכן מבקש התיקון הנוכחי לתת לעובדי רשות שדות התעופה (רש"ת) סמכויות לדרוש מהמגיעים לכניסה לנתב"ג אישור על כך שרכשו כרטיס טיסה לפני ה-7 בינואר, או אישור מנכ"ל משרד התחבורה, או הצהרה שהטיסה היא למטרה חיונית או דרכון זר או דיפלומטי.

עם זאת, לפי התקנות עובדי רש"ת יוכלו אך ורק להודיע לנוסעים ללא אישורים שאסור להם להיכנס לטרמינל אך לא לאסור כניסתם בפועל, שכן רק שוטר מוסמך למנוע את הכניסה.

היו"ר מרגי הקשה ושאל מדוע צריך את אישור הוועדה, אם הוועדה דנה בעבר בתקנות המסדירות את הנעשה בנתב"ג, אך בפועל נראות תמונות של "הפקרות מוחלטת". עו"ד שחר השיבה: "נעשה מאמץ רב להתנהל לפי התקנות, יש תופעה של התקהלויות ואלימות שקשה להתגבר עליהן משום שאנשים לוקחים לעצמם חירות". היו"ר מרגי אמר בתגובה: "אם יודעים שאי אפשר להפעיל את השדה כמו שהממשלה והכנסת אישור – אז לא מפעילים".

כמו כן ביקש היו"ר מרגי התייחסויות באשר לבדיקות בנתב"ג. נציגת משרד הבריאות, עו"ד טל פוקס, השיבה כי כל הנכנסים לישראל חייבים בבידוד במלונית, ואם יסכימו ויבצעו בדיקה אחת בשדה ושנייה לאחר תשעה ימים – יוכלו להשתחרר לבידוד בית. לדבריה, יש אכיפה מוגבלת על החוזרים מחו"ל והשבים מזמביה, דרום אפריקה, ברזיל ואיחוד האמירויות מחויבים בבידוד במלונית, ללא אפשרות לבידוד בית.

ח"כ בועז טופורבסקי אמר כי הנעשה בנתב"ג זה מחדל לאומי שאפשר היה למנוע אותו. "כשיש חיסונים אז זה באחריות ראש הממשלה, אבל כשיש מחדל מאשימים אחרים. 4,000 איש כבר מתו והמספר ממשיך לעלות ואת המחדל הזה צריך לחקור", אמר. ח"כ משה טור פז הוסיף כי חייבים לסגור את שער הכניסה לישראל ולהגביר אכיפה. ח"כ יבגני סובה קרא להקים, מיד אחרי הבחירות, ועדת חקירה ממלכתית. ח"כ מטי יוגב אמרה כי צריך פעולה משותפת של חברי הכנסת.

יו"ר איגוד הטייסים, קברניט מידן בר, אמר כי הדיבור על מחדל לא מקדם אותנו, וקרא לנהוג כמו במדינות רבות אחרות בעולם שמחייבות בביצוע בדיקה לפני הכניסה אליהן. מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, ד"ר אשר שלמון, אמר כי התקנות הן המעט שניתן לעשות היום בכדי לצמצם את התנועה האווירית לישראל ואת היציאות הלא חיוניות לחו"ל. הוא הוסיף כי השבוע צפויה לצאת הנחיה לפיה זרים שירצו להיכנס לישראל יחויבו להציג בדיקת קורונה שלילית 72 שעות לפני העלייה למטוס, וכי ראש הממשלה הנחה לבחון כיצד להחיל זאת על נוסעים ישראלים.

מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, התייחס גם הוא לנושא הבדיקות ואמר כי לפי חוק אי אפשר לחייב אדם בבדיקה פולשנית, לכן הוחלט שמי שמתנגד לבדיקה ישלח לבידוד במלונית. עם זאת, חובת בדיקה לישראלים לפני הטיסה מחייבת התייחסות משפטים לשאלות רבות, בהן האם ניתן למנוע מישראלים להיכנס למדינה, מי יטפל בחולים שנשארו בחו"ל או בתיירים שאין להם כסף להמשיך את השהייה מחוץ לישראל? ועוד.

היו"ר מרגי קרא לרת"א ורש"ת שלא להמתין עד שתתקבל החלטה או עד שהאוכלוסייה תתחסן, ולהכין כבר עכשיו תכנית הפעלה. בתום הדיון אישרה הוועדה את התקנות כאשר בעדן הצביעו היו"ר מרגי, ח"כ אסנת מארק, ח"כ מטי יוגב וח"כ משה טור פז, בעוד שח"כ יבגני סובה בחר שלא להשתתף בהצבעה.

ישראייר עם מענק 50$ ללקוחות שהתחסנו

מטוס ישראייר שלום (צילום: סיוון פרג')

לאור ההודעה על הרחבת מעגל המתחסנים יוצאת ישראייר בהטבה למתחסנים – התחסנת הרווחת. במסגרת המבצע תעניק ישראייר הנחה של 50 דולר לנוסעים אשר יצהירו כי קיבלו לפחות מנה אחת. ההנחה תינתן להזמנות שיבוצעו במהלך תקופת המבצע לחבילות וטיסות לחו"ל ליציאות גם בפסח ובחודשי הקיץ.

המתחסנים , כמו כל שאר המזמינים באתר החברה, יוכלו לרכוש גם מגן ביטול נסיעה בעלות של 20 דולרים המאפשר ביטול מכל סיבה שהיא 48 שעות לפני מועד הטיסה.

לדברי גיל סתיו סמנכ"ל השיווק והמכירות של החברה: "הרחבת מעגל המתחסנים הגבירה את ההתעניינות בהזמנת טיסות וחבילות, השילוב של שער דולר נמוך, מגן ביטול טיסה יחד עם ההטבה למתחסנים מעניקה ערך משמעותי ללקוחות".

מחירים לדוגמא ליציאות בפסח ובחודשי הקיץ לאחר ההנחה: טיסות בלבד לקפריסין המחיר החל מ-  130$, לאתונה החל מ- 230$, לבחריין 250$, לטביליסי ובטומי החל מ- 170 דולר, סופיה החל מ- 230 דולר, חופשה בדובאי 4 לילות במלון 5* כולל א. בוקר המחיר החל מ- 449$, 4 לילות בורנה במלון 5* ע"ב חצי פנסיון המחיר החל מ- 342$.

ועדת הכלכלה מאריכה את חוק טיבי עד סוף מרץ 2021

ועדת הכלכלה של הכנסת, אישרה את הצו שהגיש משרד התחבורה המבקש להאריך את תוקפן של התיקונים לחוק שירותי תעופה ("חוק טיבי"), המשהה חלק מזכויות הצרכנים במקרה של ביטול טיסה, עד 31 במרץ 2021. בפתח הישיבה אמר היו"ר מרגי כי ההארכה התאפשרה רק לאחר שחברות התעופה מסרו נתונים על התקדמות בהשבת הכספים ללקוחות, והעריך כי מדובר בהארכה אחרונה של הוראת השעה ובסוף מרץ המצב יחזור לקדמותו. הוא אף הזכיר כי הוועדה כבר תיקנה את החוק, כך שההמתנה להחזר הכספי קוצרה משמעותית.

כזכור, לפני כחצי שנה אישרה ועדת הכלכלה את הוראת השעה, לפיה נקבע כי ההחזר הכספי יינתן ללקוחות תוך 90 יום מיום ביטול הטיסה, ולא תוך 21 יום מיום שהנוסע ביקש זאת. כמו כן נקבע כי במהלך תקופת הוראת השעה הנוסעים לא יהיו זכאים לפיצוי כספי בשל טיסה שבוטלה, הזכות להלנה הוגבלה לשתי לילות וניתנה לחברות התעופה אפשרות להציע ללקוחות שוברים במקום החזר כספי. מאז הספיקה הוועדה לתקן את החוק, כך שזמן ההמתנה להחזר הכספי קוצר מ-90 ל-30 ימים בלבד, ואף חייבה גם סוכני הנסיעות לבצע את ההשבה.

התיקונים יהיו בתוקף גם באשר לטיסות שימריאו החל מה-1 בינואר 2021 ועד ל-31 במרץ של אותה שנה, על רקע המשך הפגיעה בענף התעופה בשל משבר הקורונה. נציג רשות התעופה האזרחית (רת"א) ישי דון יחיא, הסביר כי ההארכה היא עד סוף תקופת החורף של ארגון חברות התעופה הבינלאומי (יאט"א). גם הוא העריך כי מדובר בהארכה אחרונה, ואמר: "יש אופטימיות זהירה שלאור מבצע החיסונים נראה הסרה של המגבלות בסוף מרץ".

היו"ר מרגי התייחס לנושא השבת הכספים לצרכנים בשל טיסות שבוטלו, ואמר כי רק שקל שלא לקיים את הישיבה היום, והחליט לדון בצו רק לאחר שקיבל נתונים. הוא הוסיף כי לפי הנתונים שקיבל ישראייר וארקיע החזירה כמעט את כל הכספים ללקוחות, בעוד שאל על מדשדשת בין 70ל-80 אחוז החזר בשל עיכובים בקבלת ההלוואה בערבות המדינה.

מייסד עמותת תעופה נבונה, דוד מלובני, אמר כי ישנם עדיין נוסעים שלא קיבלו החזרים, בעיקר מסוכנויות נסיעות שפשטו את הרגל, וכספם ירד לטמיון. "הארכה בשלושה חודשים תגרום לאנשים לא לקנות כרטיסי טיסה וחברות התעופה לא תשתקמנה. שלושה חודשים זו תקופה ארוכה מאוד", אמר.

היו"ר מרגי אמר בתגובה כי טוב שהצרכנים ינהגו בתבונה, ושב והזכיר כי הוועדה כבר תיקנה את זמן ההמתנה להחזר כספי ל-30 ימים בלבד, במקום 21 ימים במקור, כך שלא מדובר בפגיעה משמעותית. "דרשתי לוודא שחברות התעופה משיבות את הכספים ואנחנו עם היד על השאלטר, אני מקווה שהבנקים יעמידו בקרוב את ההלוואה לאל אל והכל יחזור למקומו בשלום", אמר. היו"ר מרגי וח"כ אימאן ח'טיב יאסין הצביעו בעד הצו והוא אושר.

מתחסנים ומתחילים לתכנן את חופשת הקיץ באבו דאבי ודובאי

קו הרקיע בדובאי (צילום מהרשת עפ"י סעיף 27א')

חברת פגסוס טיולים מתחילה בשיווק טיולים מאורגנים לנסיכויות הבולטות באיחוד האמירויות, אבו דאבי ודובאי למשפחות עם ילדים. ל 6 לילות , 7 ימים. הטיול המיוחד והגדוש בדובאי ואבו דאבי כולל: טיסות ישירות, תוכנית מלאה מהבוקר עד הערב ואוטובוס צמוד מהיום הראשון ועד ליום האחרון – ימי טיול מלאים, חצי פנסיון. דובאי ואבו דאבי, הן יעד חדש מרתק ואקזוטי בטיול ואלטרנטיבה אדירה וקרובה למשפחות עם ילדים. בשתי האמירויות המרכזיות ישנם אתרים מרכזיים רבים ואטרקציות המותאמים ומתאימים לילדים ולמשפחות. החל באירוח במלונות ורזורטים ברמה גבוהה המותאמים לצרכי משפחות, המשך בבריכות אינסופיות, חופים וספורט ימי, פארקים, פארקי שעשועים ואתרים כגון מוזיאון מורשת הכפר, מתחם פרארי, שייט סביב האי יאס באבו דאבי . ובדובאי: פארק ההרפתקאות  IMG פארק האטרקציות ה-VP עולם של מציאות מדומה, פארק הקריק, מופע דולפינים בדולפינריום, מופע אריות הים, הכפר הגלובלי (Global Village) מופע מזרקות המים, מתחם הסקי המפואר Ski Dubai: פארק השעשועים: פארק המים לגולנד (Lego Land)  תצפית מהקומה ה-124 של המגדל הגבוה בעולם הבורג' חליפה, דובאי מול Dubai Mall כולל ביקור באקווריום ובמוזיאון החיות התת ימי, שייט ערב בסירת ד'או בתעלת המים המלאכותית, כולל מופע מזרקות המים, נסיעה ברכבת המונורייל האוטומטית, נסיעה במונית המים אברה (Abra), גן הפרחים הגדול בעולםThe Miracle Garden , ספארי רכבי שטח 4X4 לתצפית בשקיעה, בילוי ערב חוויתי בלב במדבר- חאפלה אמיתית כולל ארוחת ברביקיו וערב סיום בLa Perle-  מופע אקרובטיקה במים ובאוויר.

איתמר ניר מנכ"ל פגסוס טיולים: "עכשיו שמריחים את סוף המגפה הגיע הזמן לתכנן את החופשה הבאה עם הילדים, תכנון מוקדם מאריך את ההנאה מחופשה והוא חלק מהחופשה עצמה, הטיול לאמירויות נבנה במיוחד למשפחות תוך דגש על האתרים המרכזיים הרבים המותאמים ומתאימים לילדים באבו דאבי ודובאי ששווה וחושב לבקר בהם"  טיול מאורגן במיוחד בתקופה כזו, מותאם למשפחות עם ילדים וחוסך מהמשפחה את כל הפן התכנוני והארגוני שלעיתים יכול להיות מטריד במיוחד לאחר הקורונה כשיש דברים בלתי צפויים שצצים לפני ובמהלך הטיול. הטיול המאורגן כשמו כן הוא, מסודר ומאורגן מראש וגם אם יש שינויים או הנחיות סותרות, החברה מעודכנת בכך ודואגת לכל הנדרש ולא משאירה את המטייל ובני משפחתו אבודים במדינה זרה.

חברת פגסוס חברה לטיולים מאורגנים, הוקמה לפני 25 שנה והצליחה להטביע את חותמה בעולם הטיולים המאורגנים ברחבי הגלובוס ובארץ. פגסוס רואה בטיול הגשמת חלום, והפכה עם השנים לשם נרדף לטיולים מאורגנים. החברה פועלת בכמה מישורים האופי וההשראה, הפן התכנוני, המימד הביצועי, הפקת לקחים ומסקנות והפן היישומי, בכל אחד מהמישורים החברה משקיעה משאבים רבים. טיול מאורגן מצריך התאמה אישית, ראייה מרחבית, התאמה לתקציב, הסתכלות חברתית ועוד. מדיניות פגסוס היא שקיפות מלאה בכל הנוגע לבתי מלון, עלויות כניסה לאתרים ועוד.

ישראייר עם טיסת חילוץ רפואית מבלגרד

חברת ישראייר ביצעה טיסת חילוץ רפואית מבלגרד בשיתוף עם חברת מדאסיס ומשרד החוץ. הטיסה בוצעה בתצורה של הטסה רפואית בשכיבה מלאה על אלונקה שבוצעה לראשונה ע"י ישראייר במטוס ATR אשר הגיע מבלגרד שעליו חולה בת 70. הבקשה לטיסה התקבלה מחברת מדאסיס אשר פנתה לישראייר ואתמול בלילה יצא המטוס לבלגרד המושלגת שעליו שני אנשי רפואה בנוסף לצוות האוויר.

במהלך משבר הקורונה, ישראייר אשר בחרה להמשיך ולטוס לאורך כל התקופה ביצעה הסבה של מטוסיה על מנת שיוכלו לבצע הטסות רפואיות.

לדברי עומר בק הטייס הראשי בציATR  של ישראייר: "מדובר בהישג ייחודי ומרשים בכל קנה מידה. התשתית במטוס כוללת מיטת שכיבה מבודדת עם גישה מלאה לצוות רפואי לטיפול מתמשך ושמירה על החולה ללא תזוזה. קיט האלונקה הינו מוצר קיים במטוסים אחרים, אך במקרה זה ייחודי למטוס ה- ATR".

לדברי משה גרוסברג מנכ"ל מדאסיס: "מדובר חולה ערירית כבת 70 בעלת אזרחות ישראלית ואשר הגיעה לבית חולים בבלגרד במצב קשה. בבית החולים נתגלה כי היא סובלת מגידול בעמוד השדרה וכי יש להביאה לארץ בהקדם. בשיתוף משרד החוץ ולאחר בחינת המקרה עם רופא מטעמנו, פנינו לישראייר לביצוע ההטסה המורכבת לארץ".

טיולים וטבע

הניקיון במרחב הציבורי הוא הנושא שהכי חשוב לציבור בסביבה

סקר חדש, שערכה עמותת נקי, בשיתוף החברה להגנת הטבע, באמצעות מכון המחקר מאגר מוחות, בראשותו של פרופ' יצחק כ"ץ כלל מדגם מייצג של הציבור הישראלי, בגילאי 17-40, מתוך מטרה לבחון את עמדותיו של הציבור, בנוגע לנושא הניקיון ואיכות הסביבה.

** על השאלה מהו הנושא הכי חשוב, מבין הנושאים הבאים: אוויר נקי, מחזור והפרדת פסולת, ניקיון המרחב הציבורי והטבע, משבר האקלים, או הכחדת בעלי חיים, השיבו 41%, כי הניקיון במרחב הציבורי ובטבע, הוא הכי חשוב, לעומת 27%, אוויר נקי ורק 15%, משבר האקלים.

** לשאלה האם בישראל מתקיימת מספיק פעילות חינוכית, במטרה להגביר את המודעות לניקיון? 45% סבורים כי במידה מועטה מאוד ומועטה. במענה על השאלה האם בישראל מתקיימת מספיק פעילות הסברה בנושא הניקיון – רוב המשיבים, 44%, השיבו שמתקיימת רק במידה מעטה.

** כשהתבקשו המשיבים לתת ציון לרמת הניקיון של היישוב שבו הם גרים, 14% ענו גרוע מאוד וגרוע, 42% אחוז השיבו כי המצב בינוני, 38% אמרו כי המצב טוב.

** ומה, לפי דעת הציבור, מצב הניקיון בשטחים הפתוחים בישראל, כלומר ביערות, בחופי הים, בטבע? 38% סבורים כי המצב הוא גרוע מאוד וגרוע, 46% חושבים שהמצב הוא בינוני ורק 14%, השיבו שהמצב הוא טוב.

** כשנשאלו המשיבים, איזה ציון הם היו מעניקים לעצמם, על שמירת הניקיון במרחב הציבורי, מ – 1 ועד 10, 52% ענו, כי הם מעניקים לעצמם את הציון 9 ו – 10. ואיזה ציון הם העניקו לכלל הציבור, על שמירת הניקיון במרחב הציבורי? 55% השיבו, כי הם מעניקים לכלל הציבור, את הציון 5.

** עוד עולה מהסקר, כי המגזר שיוצא הכי הרבה אל הטבע, הוא המגזר החילוני – 4 אחוז יוצאים אל הטבע בכל יום, 24.5 אחוז, פעם בשבוע ועוד 23 אחוז, פעם בשבועיים. זאת, לעומת המגזר הבא בתור – המסורתי, שם 1 אחוז יוצא אל הטבע בכל יום, 24 אחוז, פעם בשבוע ועוד 21 אחוז, פעם בשבועיים. המגזר שיוצא הכי מעט אל הטבע, הוא החרדי – 5 אחוז בכל יום, 19 אחוז, בכל שבוע ועוד 9 אחוז, בכל שבועיים.

יש לציין, כי במהלך החודשים האחרונים, הובילו שתי העמותות –נקי והחברה להגנת הטבע, פרויקט הסברה ארצי, ביוזמת ובתמיכת ח"כ מיקי חיימוביץ'.

תומר אשל, מנכ"ל עמותת נקי: "לציבור נמאס לפגוש את הפסולת והלכלוך בכל מקום ולכן אין להתפלא שהניקיון הוא הנושא החשוב ביותר. גם בבחירות המוניציפליות, ראינו כיצד מועמדים רבים שמו את הנושא בפרונט ודאגו להבליט את אחריותם לניקיון ברשות. אותנו, בעמותת נקי, מטרידה העובדה שאין מספיק השקעה בחינוך והסברה והסקר משקף את זה היטב. אני קורא למקבלי ההחלטות, להפסיק עם מבצעי הניקיון ולהתמקד בעיקר בפעילות חינוכית והסברתית, רציפה ומתמשכת".

איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבע: "מעבר לחוסר הנעימות ולמפגע האסתטי, לפסולת בטבע השפעה ממשית וחמורה על עולם הטבע הישראלי – בין אם כתוצאה מהשפעה ישירה של פגיעה בחיות בר, כתוצאה מחשיפה לפסולת, אכילה, או לכידה, ובין אם השפעה עקיפה – ריבוי פסולת אורגנית מביא לגידול משמעותי באוכלוסיות של חיות בר מקומיות, מעבר לכושר הנשיאה הטבעי של השטח, מה שגורם לנזקים מוגברים לחקלאות – גורר הרעלות והדברות ומביא לפגיעה מסיבית בעולם הטבע. הפסולת בטבע פוגעת בנו ופוגעת בטבע. הגיעה העת לשינוי עמוק".

אשפה בים המלח. (צילום דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

משרד איכות הסביבה והרט"ג עם חד פעמי – לא בטבע שלי!

בעקבות שינויים שחלו בתרבות הטיול והנופש בחיק הטבע בקרב הציבור הישראלי, המשרד להגנת הסביבה, מקדם תיקון לכללי הסדרים וההתנהגות בגנים הלאומיים שקבועים כיום בחוק עזר לגנים לאומיים משנות ה-60. לאחר המלצת רשות הטבע והגנים, השרה גמליאל תשלים בימים הקרובים את השגת האישורים הנדרשים ממשרדי הפנים, הביטחון והתחבורה, ובקרוב תעביר את הכללים לוועדת הפנים והגנת הסביבה, במטרה לאשר את הכללים עוד במהלך הכנסת ה-23.

הכללים המוצעים נועדו לתת מענה לכלל הגנים הלאומיים, לעדכן את ההוראות הקיימות ולקבוע הוראות חדשות הדרושות להתמודדות עם צורכי הגנים הלאומיים ושמירתם תוך פתיחה של גנים אלה לציבור הרחב, בין היתר לצורכי נופש בחיק הטבע.

הכללים מציעים הסדרה של פעילויות שונות בתחומי הגנים הלאומיים ובפעם הראשונה, יכללו איסור על הכנסת כלי אוכל ושתייה חד-פעמיים. איסור זה נועד בראש ובראשונה לצמצם את הפגיעה בטבע ובערכי הטבע המצויים מפסולת של כלים חד-פעמיים, שמתפזרים ומתעופפים ויוצרים לכלוך. כלים אלה עלולים לסכן את בעלי החיים המצויים בגנים הלאומיים, מעבר לנזקים שהשימוש העודף יוצר לסביבה הגלובלית.

איסור זה מצטרף לצעדים משמעותיים שנקטו רשויות מקומיות בעת האחרונה, שפעלו בסיוע המשרד להגנת הסביבה לחקיקת חוקי עזר להגבלת את השימוש בכלים חד-פעמיים במטרה להילחם בתופעת הפסולת, ובמיוחד פסולת הפלסטיק החד-פעמי בחופים, בגנים ובמקורות המים.

עוד על-פי הכללים החדשים, יוסדר, בין היתר, אופן הנהיגה בתחומי הגן; תיאסר השלכת פסולת בגן לאומי, אלא למכלי אצירה המיועדים לכך; תוסדר הגדרה של אזורים "שקטים" בתחומי הגנים הלאומיים, שבתחומם תיאסר הפעלה של כלי נגינה ומכשירי קול שונים; יוסדר השיט בגנים לאומים.

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין: "השינויים הטכנולוגים והתפתחות תרבות הפנאי בחיק הטבע חייבו עדכון חקיקתי הנוגע להתנהגות הציבור בגנים הלאומיים. הכללים המוצעים שואפים לאפשר שמירה על ערכי הטבע והמורשת בגנים הלאומיים לצד הגנה על בעלי החיים הניזוקים מהאשפה המושארת בשטח, כחלק מתפקידה של הרשות להגברת התודעה לתחומי שמירת הטבע בקרב הציבור. אני מודה לשרה גילה גמליאל על נחישותה להוצאת הכלים הללו מהגנים הלאומיים כחלק מהמאבק הכללי בשימוש בהם, וקורא לציבור להשתתף במיזם הניקיון הארצי של רשות הטבע והגנים ולאפשר חוויית ביקור נעימה ונקייה בטבע״.

טיול מודרך חינמי ועצמאי בגינות הקהילתיות של ירושלים!

בירושלים קיימות כיום כ-70 גינות קהילתיות ב-16 שכונות ברחבי העיר. גינה קהילתית קמה מתוך התארגנות של הקהילה המקומית למען קידום איכות החיים. הגינה מוקמת ומתוחזקת בשיתוף הקהילה ולמענה, משלבת בין אוכלוסיות שונות ופתוחה לכולם. הגינה מאפשרת יצירה וחיזוק של הקהילה ומאפשרת גישה מיידית לטבע, חיזוק הקשר לאדמה וחיים מקיימים בעיר כמו גם מפגש בין אוכלוסיות שונות והפיכת שטחים מוזנחים לבוסתנים. בגינות שלל צמחי תבלין, ירקות העונה, עצי פרי ופינות ישיבה. חוויה של עבודת האדמה, יצירה משותפת, חברה ותרבות.

BeeTravel – תוכן, דרך חוויה' היא חברת טיולים ותיקה שפיתחה בשנה האחרונה (עוד לפני פרוץ הקורונה לחיינו) ממשק של סיורים מודרכים עם הנייד. החברה התגייסה ליוזמה לצלם ולהשיק סיור חינמי בגינות הקהילתיות מתוך רצון לתרום את חלקה לקהילה באמצעות חשיפת מיזם שבאמת משפר את החיים של כולנו, מאוד מתאים לתקופה הנוכחית וחושף מסלולים קרובים לבית שאינם במסלולי הטיול הסטנדרטיים. BeeTravel – תוכן, דרך חוויה מממנת בעצמה את כל הפקת הסיור ואחזקתו בפלטפורמה. לחברה סיורים נוספים בממשק זה, ברחבי הארץ ובתשלום.

סיור עצמאי הוא סיור שמתקיים באמת ובשטח. מדריך הטיולים עצמו לא באמת נמצא בשטח עם המטייל, אלא המטייל הולך בעקבות ההמלצות והניסיון של המדריך, בזמן ובמקום שנוחים למטייל. הממשק קל מאוד לשימוש, מתאים מאוד לבודדים וזוגות, משפחות עם ילדים וקבוצות בקפסולות, כמתנה למקומות עבודה ועוד.

הסיורים מתוכננים ומוגשים על ידי אנשי מקצוע, מעניקים ידע, חוויה ותוכן מובנים ומתווכים את האתרים שנבחרו למטייל הפרטי, כך שאפשר לטייל במקום, בזמן ובתחומי העניין האישיים ללא התקהלות או מפגש עם אנשים מחוץ לקפסולה המיידית.

הסיורים מתקיימים בהנחיית מורי דרך, שחקנים או אנשי קולינריה ידועים כמו גיל חובב, רפי כפיר, דודו חיות, דורון יושע עצמו, אמיר צבי, שוקי היידו שירלי קייזר-סוטון , מיכל קרק, מוטי בר לב, עמיר אבידר ורבים נוספים.

בין הסיורים המוצעים באתר כעת ובתשלום: שוק מחניודה בירושלים, שוק הכרמל ושוק לוינסקי בת"א, סיור גרפיטי בפלורנטין, סיור בעקבות נשים, סיור על התפתחות הרפואה, שכונות חרדיות, עכו, נצרת, משחקי חפש את המטמון ועוד.

מחיר סיור רגיל הוא 99 ₪ בלבד – ובהחלט אפשר לרכוש רק אחד עבור כל המשפחה, והוא זמין לשבועיים – כך שיש זמן להכין את הטיול עם בני המשפחה הקטנים יותר.

ניתן להתרשם ולרכוש את הסיורים באתר…

פקחי רשות הטבע והגנים ושוטרי מג"ב במעצר גנבי וסוחרי ערכי טבע מאילת

אלמוגים שנתפסו באקווריום ביתי (צילום דוברות משטרת ישראל)

חקירה סמויה שהתנהלה במרכז הבינה, אגף המודיעין והחקירות הארצי של מג"ב יחד עם רשות הטבע והגנים ויחידת יהלום ברשות המסים תוך הפעלת אמצעים מודיעיניים וטכנולוגיים מתקדמים, הובילה לפעילות גלויה של לוחמי מג"ב מהחטיבה הטקטית וגורמי אכיפה נוספים במספר מוקדים ברחבי הארץ נגד גנבי וסוחרי אוצרות ים מהים האדום באילת, עצרו הכוחות 6 חשודים מקומיים בגין החזקה של פוחלצים שלא על פי חוק של צב ודג שככל הנראה נלקחו מהים האדום, 4 רובי אוויר ורובי 'איירסופט' וסמים בתפזורת.

במושב באזור לכיש, נעצר חשוד בשנות ה-40 לחייו, בחיפוש בביתו נתפסו 2 אקווריומים גדולים ובתוכם ערכי טבע מוגנים מסוגים שונים. בנוסף נתפס בביתו פלסטיני שוהה בלתי חוקי וסכום כסף מזומן של כ-840,000 שקלים, כ-33 אלף דולר ו-6200 יורו.

ברמת גן, נעצר חשוד בשנות ה-50 לחייו ובביתו נתפסה מעבדת סמים מסוג קנאביס. בנוסף נעצרו חשודים מחיפה, טירת הכרמל ומושב נוגה. סה"כ נעצרו כאמור 11 חשודים אשר הועברו לחקירה במשמר הגבול, רשות הטבע והגנים ורשות המיסים.

יתיר שמיר, ראש חטיבת אכיפה רשות הטבע והגנים: "פקחי רשות הטבע והגנים פועלים ביבשה ובים לשם שמירה על חיות הבר וערכי הטבע המוגנים. שמירה על מפרץ אילת והערכים שבו הם מיעדיה המרכזיים של הרשות".

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: