קמפינג בחוף הים עם מטמון של 6 ק"ג מטבעות

מטבעות בנות 1600 שנים נמצאו בחוף הבונים ||| המוצא הישר, מורה הדרך יותם דהאן העביר המטמון לרשות העתיקות ||| 6 ק"ג של מטבעות דבוקים אחד לשני נמצאו ע"י אזרח ישר שזכה על כך לתעודת הוקרה ||| כל הפרטים בהמשך…

מטמעון מטבעות מהמאה ה-4 לספירה בחוף הבנים (צילום כארם סעיד רשות העתיקות)

קמפינג בחוף הבונים

יותם דהאן, תושב כליל, מצא את המטבעות במהלך בילוי משפחתי בחוף הבונים. הוא מסר את המטבעות לאוצרות המדינה, ורשות העתיקות העניקה לו תעודת הוקרה על אזרחותו הטובה. "לפי כמות המטבעות הגדולה, נראה כי המטבעות היו שייכים לספינה ונועדו לפעולות מסחר", אומרים הארכיאולוגים.

גוש מטבעות עתיקים בני 1700 שנה, במשקל 6 ק"ג, שנראה כי היה צרור בבד בעת העתיקה, נמצא אמש בחוף הבונים ונמסר לידי אוצרות המדינה ברשות העתיקות.

פרסום בפייסבוק

יותם דהאן, מורה דרך במקצועו, פרסם פוסט בפייסבוק, ובו סיפר כי מצא גוש של מטבעות עתיקים בחוף נווה ים שבאזור עתלית. בעקבות פרסום הפוסט, יצר עמו קשר כארם סעיד, מנהל מחוז חיפה של רשות העתיקות, והשניים קבעו להיפגש במקום הבוקר.

 
- פרסומת -

 

יותם סיפר, כי גוש המטבעות אותר במרחק 70 מ' מהמים, לא רחוק מהאוהל שבו שהו הוא ובני משפחתו. "הבחנתי בניצוץ שבהק מתחת לאור הפנס שמאחורי האוהל שלנו, וכשניגשתי לבדוק, נדהמתי לראות שמדובר בגוש של מטבעות עתיקים", הוא מספר.

המטמון

המטבעות, אשר שהו במשך מאות שנים בתוך המים, הפכו לדבוקה אחת. מזיהוי ראשוני של ד"ר דונלד צבי-אריאל, מומחה מטבעות ברשות העתיקות, נראה כי מדובר במטבעות מתחילת המאה ה-4 לספירה.

לדברי יעקב שרביט, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות: "לאורך רצועת החוף של חוף הבונים, אתר המוכר בארכיאולוגיה כתל נאמי, מצויים אתרים ארכיאולוגיים מוכרזים רבים – בים ובחוף, אשר מעידים על פעילות אדם באזור החל מהתקופה הניאוליתית – לפני כ-9,000 שנה. החל מתקופת הברונזה התיכונה (לפני כ-4,000 שנה), מוכרות עדויות לפעילות ימית עניפה במקום. קו החוף המשתנה בעונות הקיץ והחורף, ושינויים במפלס הים, יצרו מעין "מרינה" – מעגנה טבעית במקום, וזו שימשה מחסה לכלי שייט שעצרו לעגינת לילה, או תפסו מסתור מפני סערה.
העדויות הארכיאולוגיות שנותרו בשטח מעידות שלא פעם, נקלעו אנשים למצבי מצוקה, וספינתם נטרפה אל החוף יחד עם המטען שהיה בסיפון." לדברי שרביט, "המצבור הגדול של המטבעות שנמצאו יחד בגוש, ושאריות הבד שנותרו עליו, מעיד על כך שהם היו יחד בתיק, וכתוצאה מהתחמצנות המתכת בסביבה הימית המטבעות נדבקו זה לזה לגוש גדול, שלרוב קיבל את צורת התיק. מכמות המטבעות הגדולה, ניתן להניח כי הם היו שייכים לספינה ונועדו לפעילות מסחר." שרביט מוסיף, כי בסמוך למקום גילוי אוצר המטבעות, מצאה רשות העתיקות בסקרים ארכיאולוגים חלקי מטען של ספינה מסוף התקופה הרומית, הכוללים עוגנים וכלי חרס. יתכן שמדובר במכלול של ספינה שנטרפה אל החוף והותירה אחריה שובל של חפצים ומטען".

כארם סעיד, מנהל מחוז חיפה ברשות העתיקות, אשר פגש את יותם דהאן לצורך זיהוי מיקום המציאה המדוייק של המטבעות ומסירת תעודת ההוקרה, הדגיש את תודתו והערכתו ליותם, על אזרחותו הטובה. "מסירת ממצאים לאוצרות המדינה ע"י מסייעת לנו, הארכיאולוגים, להשלים חלקים בפאזל של חקר ארץ ישראל".

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: