חדשות התרבות ואמנות מס' 02/2022

פסטיבלים ואירועים בקריית המלאכה וסיורי גרפיטי בתל אביב ||| תערוכות אמנות ברחבי הארץ ומחאת האומנים למען חופש ביטוי ||| בתי הקולנוע במלוא הקיטור עם הקרנות בכורה ופסטיבלים ||| אירועי תרבות ופסטיבלים של מחול ותיאטרון ||| הרבה מסכים וגם טלוויזיה לאור מצב האומריקרון ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

אירועים ופסטיבלים

סופ"ש של סולידריות גלריות וחללי אמנות למען חופש הביטוי
לאור ההתפתחויות המטרידות של השבועות האחרונים במוזאון רמת גן, ולאור סגירת התערוכה והמוזאון, התאחדו רוב הגלריות וחללי האמנות בתל אביב למען השמירה על חופש הביטוי והאמנות. במשך סופ"ש אחד בלבד, יציגו הגלריות את עבודותיהם של האמנים שהשתתפו ובחרו לפרוש מן התערוכה "המוסד" במוזאון רמת גן. רשימת הגלריות המשתתפות: גלריה דביר, גלריה ברוורמן, גלריה גבעון, גבעון פורום לאמנות, גלריה הר-אל, גלריה גורדון, גלריה בנימין, גלריה רו-ארט, גלריה רוזנפלד, גלריה שלוש, גלריה אלון שגב, מגזין III יפו ספרים, קרן לאמנות נסימה לנדאו, גלריה אלמסן, גלריה נגה, גלריה עינגע, גלריה מנשר, גלריה מקום לאמנות. כל הגלריות המשתתפות יציגו לפחות עבודה אחת מידי אמנ/ית שלקחו חלק בתערוכה "המוסד" במוזאון רמת גן, שנסגרה לאור המחלוקת בין הנהלת המוזאון לראשות העיר.

סופ"ש הסולידריות הינו יוזמה של ד"ר דניאל מילמן, פסיכואנליסט ופסיכולוג קליני המתגורר בתל אביב. מילמן הינו אספן אמנות, והעניק הרצאות במוזאון תל אביב לאמנות, מוזאון פתח תקוה לאמנות, ובמרכז לאמנות עכשווית תל אביב (CCA). רשימת המציגים המלאה: גלריה גורדון – דוד ריב | גלריה גבעון – אסף הינדן | גבעון פורום לאמנות – אבנר פינצ'ובר, ארנון בן-דוד | גלריה ברוורמן – מארק יאשאייב | גלריה אלון שגב – דוד ריב | גלריה בנימין – אבנר פינצ'ובר, בל שפיר, לימור צרור | מגזין III יפו ספרים – עפרי כנעני וליאור זלמנסון, אפרת גל-נור | גלריה רוזנפלד – זויה צ'רקסקי, כרם נאטור, אולגה קונדינה, דוריאן גוטליב, תמיר צדוק | גלריה רו-ארט – ראידה אדון, עפרי כנעני, ליאור זלמנסון | קרן לאמנות נסימה לנדאו – דוד ריב, נעמה צבר, אסף הינדן, אלדד רפאלי | גלריה הר-אל – דוד ריב, אליעזר זוננשיין | גלריה דביר – משה ניניו, ברק רביץ, יאנה רוטנר, נעמה צבר, לואיז לולר | הרזידנסי של גלריה שלוש ביפו העתיקה – פרוטקטיב אדג': מיכל שמיר ורויטל בן-אשר פרץ, ליאור זלמנסון | מקום לאמנות – ענבל מארי כהן, אילנה סלמה אורתר | גלריה אלמסן – ברק רובין, מחמוד קייס | גלריה מנשר – עודד ידעיה, סלה מנקה, נועה גור, לימור צרור, בל שפיר, אלא היתם | גלריה עינגע – אילת כרמי ומירב הימן, לימור צרור.

סופ"ש של סולידריות – גלריות וחללי אמנות ברחבי תל אביב. שישי ושבת, 28-29.1.2022: 11:00-14:00.

פסטיבל אילת הבינלאומי ה- 16 למוסיקה קאמרית 9-12 בפברואר 2022

יוני רכטר (צילום אילן בשור)

פסטיבל אילת הבינלאומי למוסיקה קאמרית, הוא מפסטיבלי המוסיקה הקלאסית המובילים בעולם, שמוכר בזכות האיכות הבלתי מתפשרת של האמנים המשתתפים בו, התכנית האמנותית שחושפת את המגמות המובילות בעולם המוסיקה הקלאסית והשילוב האידיאלי של המקום ושל העונה – מלון דן בעיר הנופש אילת ומזג האויר השמשי והנעים בעונת החורף. בשנת 2022 יחגוג הפסטיבל 16 שנים לפעילותו ואת חזרתו לבמות לאחר שנה של היעדרות בשל מגיפת הקורונה. זו תהיה השנה התשיעית בה הפסטיבל מתקיים במלון דן אילת  – המארח הרשמי של הפסטיבל שמבטיח לקהל לא רק חוויה מוסיקלית מושלמת אלא אירוח מפנק במיוחד. הפסטיבל יכלול 15 קונצרטים ואירועים מוסיקליים שיתפרסו על פני סופשבוע ארוך – רביעי עד מוצ"ש ויציעו לקהל מגוון מוסיקלי רחב בביצוע טובי המבצעים מרחבי העולם.

במרכז הפסטיבל – "הבריאה" מאת היידן בביצוע תזמורת מוצרט מלונדון, מקהלת קלייר קולג' והמנצח גרהם רוס. עוד תבצע התזמורת קונצרטים תזמורתיים בהם מיצירות מוצרט, פרוקופייב ואחרים. סולני התזמורת יעלו קונצרטים קאמריים מגוונים. הפסטיבל יארח לראשונה בישראל את תזמורת הבארוק האיטלקית המפורסמת "אקדמיה ביזנטינה" שזכתה לאחרונה בפרס גרמופון. התזמורת תופיע בהובלתו של הכנר הוירטואוז אלסנדרו טמפיירי, שיבצע גם קונצ'רטי לכינור ולויולה ד'אמורה. עוד תעלה התזמורת קונצרט בכיכובה של זמרת המצו סופרן הנודעת דלפין גאלו. בין סולני הפסטיבל – הפסנתרנים אלכסנדר מלניקוב, דניאל גורטלר והפסנתרנית הצעירה זוכת הפרסים אווה גבורגיאן, שלישיית בוש מהולנד ואמנים נוספים. בתחום המוסיקה הקלה יארח הפסטיבל את היוצר שם טוב לוי במופע חדש עם אנסמבל קפריזה ובו עיבודים חדשים לשיריו הוותיקים לצד יצירות ישראליות לחמישיית בראס וגם הפסנתרן והזמר שלומי שבן ערב במופע מיוחד בו יארח את יוני רכטר.

מכירת כרטיסים וחבילות מתקיימות באתר הפסטיבל www.eilatfest.com ; פייסבוק – www.facebook.com/EilatFestival

המרכז למוסיקה הים האדום – 08-6444816 ,08-6377036, [email protected]

הנחות לתושבי אילת, אזרחים ותיקים, סטודנטים, תלמידים ומורים מהמרכז למוסיקה הים האדום, תושבי חבל אילות וזכאי הנחות נוספים לפי המפורט בעמודי מכירת הכרטיסים. כרטיסים וחבילות: *6119. פסטיבל אילת ה-16 מתקיים בתמיכתם של עיריית אילת, משרד התיירות, משרד התרבות, משרד החוץ, מפעל הפיס, התאחדות בתי המלון. מייסד, מנכ"ל הפסטיבל ומנהל אמנותי: לאוניד רוזנברג. הפקה: סקאי הפקות.

שמיניית ססיליה עם הזהו אדם? על פי ספרו של פרימו לוי

לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה שמצויין בתאריך 27 בינואר 2022, תקיים שמיניית זמרי ססיליה מבית מקהלות מורן, קונצרט מיוחד ובו קטעי אופרה מאת המלחין הישראלי משה רסיוק על פי ספרו של הסופר היהודי איטלקי, פרימו לוי, "הזהו אדם?" לוי, ניצול שואה, פרסם ספר תיעודי אודות החוויות האישיות על מאסרו ועבודתו בכפייה במחנה אושוויץ מונוביץ בתקופת השואה. הספר יצא לאור באיטלקית בנובמבר 1947, ובעברית יצא לאור רק ב-1988, לאחר מותו של לוי.

לוי כתב את הספר מתוך דחף לתת עדות לזוועות שביצעו הנאצים במחנה בתהליך השמדת היהודים והאנשים האחרים בשואה. הוא קרא עדויות רבות של עדים וניצולים, נכח בפגישות של ניצולים, והפך בסופו של דבר לדמות סמלית של אנטי-פשיסטים באיטליה. הספר מתחיל בלכידתו של לוי בידי האיטלקים הפשיסטים, ובהעברתו למחנה אושוויץ מונוביץ בפברואר 1944, בקליטתו במחנה, ממשיך בתיאור חוויותיו במחנה עבודת הכפייה שהיה מיועד להקמת בית חרושת לגומי סינתטי, ומסתיים בשחרור המחנה בידי הכוחות הסובייטים. הקטעים שיושרו בקונצרט הולחנו בשפת המקור, איטלקית, ולסירוגין יהיה תרגום לעברית בקריאה אומנותית מפי הקריין צבי סלטון.

מבצעים: זמרי שמיניית "ססילייה" מבית מקהלות "מורן" עם הסולן גיא פלץ, ניהול מוסיקלי- נעמי פארן. הנגנים: אלי שולמן ויורם ליבנה – כינורות, אבשלום שריד – ויולה, יוליה דימשיץ – צ'לו, מעיין ביידר -קונטרבס, דן ורון ואבישי בן חור – חצוצרות, דניאל לובשבסקי -טרומבון, דודו בוך – טובה, יבגני קרסיק- כלי הקשה.

לרכישת כרטיסים https://www.moran-choir.co.il/tickets?code=242

מכוורת פורת, מושב עין יהב עם מופעי חורף 2022 בערבה התיכונה

המרפסת של דירת האמנים במכוורת פורת עין יהב (צילום דני בר)

בתיירות מועצה אזורית הערבה התיכונה, מזמינים למופעי חורף, במכוורת פורת במושב עין יהב: אהוד בנאי, דנה ברגר יגיעו להופעות חיות, שיתקיימו בגן הפסלים רחב הידיים של צ'צ'ה פורת, בסמוך למרכז המבקרים של המכוורת. האורחים ייהנו מ'פיצה-בר' במקום המגיש בירה ערבה, פיצה מהטאבון, קוקטייל הבית עם דבש המכוורת, סנגרייה חמה, סחלב ועוד. תכנית מופעים במכוורת פורת- מושב עין יהב, הערבה התיכונה:

3.2.2022, 20:00- דנה ברגר : אחת הזמרות והיוצרות הטובות והמוערכות בישראל, במופע אינטימי ומרגש בו תבצע את מיטב שיריה: "אהבה", "לומדת לעוף", "תוך כדי תנועה", "הנה באתי הבייתה", "עד הקצה", "חמימות חולפת", "בא והולך", "שלח לי שקט", "מחכה לו" ועוד. כרטיס במכירה מוקדמת- 70 שקלים. החל מ- 27.01 מחיר כרטיס- 80 שקלים. מכירה ביום האירוע- 85 שקלים.

8.3.2022, 20:00- אהוד בנאי: אהוד בנאי במופע יחיד עם גיטרה ומפוחית, קרוב אל עצמו, לקהל, וללב. בנאי מתאר כי, בכל כמה שנים מתעורר אצלו הצורך ומגיע הזמן לחזור אל נקודת ההתחלה. לבדי בוואדי, עם גיטרה ומפוחית, משוטט בין צלילים, מחפש את מפתח הלב. זה סיבוב הופעות מקומי עם מבחר שירים שקצת נעלמו במופעים הגדולים וכאן יש הזדמנות לגלות אותם מחדש". כרטיס במכירה מוקדמת- 95 שקלים. החל מ- 1.3 מחיר כרטיס- 105 שקלים. לא תתבצע מכירת כרטיסים במקום. עוד מציעה מכוורת פורת למגיעים מרחוק, כרטיסים ללא עלות למופעי החורף, בהזמנת לינה, מינימום 2 לילות במתחם דירות האירוח של משק פורת. להזמנות כרטיסים ולינה- מכוורת פורת- 058-5666032, www.porat.farm

Sphera Festival פסטיבל מוסיקת עולם באילת 24-26 בפברואר

מהדורת הבכורה של "ספרה", שתתפרש על פני שלושה ימים, תארח שורה מובחרת של אמנים, מהעולם ומכאן, מקשת רחבה של מקצבים ושפות, שילוב של כלי נגינה אקוסטיים ואלקטרוניים, של מוזיקת עם רוגעת אל מול מקצבי קרנבל סוערים, של שמות ידועים אל מול הכרות ראשונה עם אמנים שיכבשו את הלבבות, ובסוף כל ערב מסיבה אתנית סוחפת.

"ספרה הוא גלגל הרקיע, כיפת השמיים, כדור הארץ והסביבה האנושית, והשם הזה של הפסטיבל מעניק לי מרחב אדיר של בחירה מוסיקלית ושל שילובים בין סגנונות שונים, שילובים שונים ומצבי רוח שונים", אומר דובי לנץ ומוסיף: "לאחר עשר שנים של ניהול אמנותי של פסטיבל ג'אז אני חוזר אל מוסיקת העולם בה עסקתי בפסטיבל "שומעים עולם" במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, אך אני מבטיח לא לזנוח גם את תחום הג'אז, היות וברור לכולנו שהגבולות בין סגנונות המוסיקה השונים פרוצים לחלוטין – אל תשימו עלי תווית של מנהל פסטיבל למוזיקת עולם או לג'אז – אני מעדיף שהתווית תהיה – מנהל פסטיבל למוזיקה טובה".

בין המופעים המשתתפים: דורנטס ורנו גארסיה פונס (ספרד/צרפת) בדואט איקוני של פלמנקו וג'אז, אהוד בנאי עם ג'יש (אהוד בנאי, ג'ורג' סמעאן וסאלם דרוויש) מארחים למופע ערבית-עברית את לונא אבו נסאר, הצמד Birds On A wire (ברזיל/צרפת) עם הצ'לנית Dom La Nena ו-Rosemary Standley, שלמה בר והברירה הטבעית יארחו את שי צברי במפגש בין-דורי מרגש, היישר מסלנטו תגיע אחת הזמרות המוערכות בשמי מוזיקת העולם כיום מריה מזוטה (איטליה), הטריו המסקרן וחוצה הז'אנרים של חן צימבליסטה, תייסיר אליאס וגיא מינטוס יחברו את הבארוק של באך עם מוזיקת מצרית, פביאנה קוזה (ברזיל) שתבצע סמבה אפרו-ברזילאית מסאו פאולו עם נבחרת של מוזיקאי ברזיל בישראל בהובלת ז'וקה פרפינאן ומרסלו נמי, מאסטר הקמנצ'ה מארק אליהו יארח את ארקדי דוכין למפגש נדיר ביופיו, דיקלה במופע שיחבר את השירים המצריים הקלאסיים של בית ילדותה ועד להיטיה הגדולים, טיפקס יתבלו את עמבה המלהיבה והאנרגטית שלהם עם אירוח מבריק של נטע אלקיים, הרכב הסרף בום פם יארחו על הבמה את אגדת הגיטרה יהודה קיסר ואת לירז צ'רכי שהסעירה את העולם עם שני אלבומיה האחרונים, ימן בלוז בהובלת רביד כחלני ישמיעו חומרים חדשים וותיקים בעיבודים של הביג בנג של יונתן וולצ'וק וגם יארחו את מלכת ההיפופ העולה עדן דרסו ובגזרת הגרוב יתהדר הפסטיבל בהופעות מרהיבות של ריף כהן, גילי יאלו, וגם מופע כפול (שניים בכרטיס אחד) של Anna RF + טרנטה גרוב מאשין, כוכבי "אקס פקטור" החמים, עוד בגרוב, DJ SET קונגו – ישראל עם נטלי וואמבה ומסיבת צהריים של צלילי עולם עם DJ גיל רוביו, במסגרת האינטימית, תקיים פביאנה קוזה מברזיל כיתת אמן על התרבויות הרבות של ארצה ועל שורשי המוזיקה שמקורם בפזורה האפריקאית.

GLOBAL BEAT NIGHT – בשני ערבי הפסטיבל, כמיטב המסורת האילתית, יתקיימו שתי מסיבות אתניות עם הופעות לייב והמון הפתעות: משתה יווני שיהפוך לטברנה כמו באתונה בהובלת ההרכב יאמאס, וחגיגה ברזילאית חסרת מעצורים שתחגוג את יום פתיחת הקרנבל הגדול בריו עם Baticumpe ואורחים. **הכניסה לשני האירועים חופשית **

רשת ישרוטל מציעה חבילות אירוח למלון הפסטיבל ולמלונות הרשת – חבילות הכוללות לינה וכרטיסים למופעים השונים. מלון 'אגמים' שופע האווירה והצ'יל-אאוט נבחר לארח את פסטיבל "ספרה" כמלון הרשמי של הפסטיבל. במשך ימי הפסטיבל יתמלא מלון אגמים בצלילים ובמקצבים המרגשים, וינעים את זמנם של אורחי הפסטיבל בחוויה שלמה ומושלמת עם כיתת אמן בבקרי שישי ושבת וג'אמים סוערים עד אור הבוקר.

נמל תל אביב עם סדנאות, חוויתיות ומופעי חורף ללא תשלום

נמל תל אביב, מרחב הבילוי פנאי ומסחר המוביל בישראל, מזמין את הקהל ליהנות ממוזיקה טובה במופעים אינטימיים של זמרים, הרכבים ולהקות. ללא עלות, בהרשמה מראש באתר נמל תל אביב

ענת מושקובסקי במופע טריו: מושקובסקי, זמרת-יוצרת, פסנתרנית וקלרניטנית. משתפת פעולה בשנים האחרונות עם נדב הולנדר, נורית הירש, שלומי שבן, יוני רכטר, האחיות לוז ועוד. ענת מושקובסקי \ פסנתר ושירה, יונדב הלוי \ תופים, מנחם וולט \ בס. מתי: 2.2. איפה: אגאדיר, מבנה 25, נמל תל אביב. כמה: חינם. גרסת הכיסוי הצרפתית ל"ילדה הכי יפה בגן" זכה לאינספור השמעות בישראל ובצרפת, היה השיר המשוזם ביותר בישראל בסוף 2020:

להקת הרינגמן קולקטיב: להקת הרינגמן קולקטיב מציגה את הגרסה האינסטרומנטלית ספיצ'לס וייבס, מסע של הזיות קצב והרמוניות אסיד. ביט מיוזיק, אסיד ג'אז, אר&בי והיפ הופ. חברי הלהקה: יונתן הרינגמן \ קלידים,  אביתר קירש \ בס ,  ניר קליינר \ תופים , עודד "דדי" בן יצחק \ סקסופון, אביאור רוקח \ חצוצרה. מתי: 9.2. איפה: אגאדיר, מבנה 25, נמל תל אביב. כמה: חינם

"יונימה" , הצמד מאור נאוי ותמר שטיין: יוצרות פופ אלטרנטיבי באנגלית עם וויב אוריינטלי מקומי. הרמוניות קוליות שמרחפות על ביט שהן מייצרות מסאונדים של חפצים יומיומיים וסימפולים של קולותיהן. מתי: 16.2. איפה: בר 12 בשוק נמל תל אביב, מבנה 12. כמה: חינם

בהרשמה באתר נמל תל אביב namal.co.il .  מספר המקומות מוגבל ועל בסיס מקום פנוי בלבד.

סדנאות ציור על קנבס / איור ושרטוט בעפרונות פחם: סדנאות בהדרכת מדריכת אמנות, באחד המקומות היפים ביותר לציור – נמל תל אביב. המשתתפים ילמדו טכניקות ציור, כיצד להשתמש במכחולים וצבע, עקרונות של ציורי נוף וחוץ, משחקי אור וצל ועוד. הסדנה כוללת את כל חומרי היצירה הנדרשים, בסיומה המשתתפים יקבלו יצירה שהכינו במו ידיהם. אין צורך בניסיון קודם. מתי: 1.2 בשעה 10:30. נקודת מפגש: הרחבה הצפונית של שוק הנמל. הכניסה חופשית, מותנית בהרשמה מראש. מס' המקומות מוגבל ועל בסיס מקום פנוי, עפ"י הנחיות משרד הבריאות. פרטים נוספים באתר נמל תל אביב namal.co.il

במקרה של גשם, האירוע יידחה, רצוי להתעדכן באתר הנמל

מזרחי-טפחות עם הרצאות שישודרו בפייסבוק לייב לקהל הרחב וללא עלות

בנק מזרחי טפחות ממשיך בפעילות "נפגשים במזרחי-טפחות" ובמהלך חודש ינואר תשודר סדרת הרצאות מרתקות בנושאים מגוונים. בין המרצות והמרצים המשתתפים: אלון בן- דוד, אנאבלה שקד, ד"ר לירז מרגלית, גדי סוקניק, מיכל צפיר, ד"ר ארז גרטי, ד"ר ליאת יקיר, סשה דמידוב, רן בוקר ועוד.

הפעילות כוללת הרצאות שישודרו בעמוד הפייסבוק של הבנק, כאשר כל ההרצאות יהיו פתוחות לקהל הרחב ללא עלות, ברישום מראש באתר "נפגשים במזרחי-טפחות".

זו השנה העשירית של פרויקט "נפגשים במזרחי טפחות", במסגרתו הבנק עורך למען הקהילה ובאופן קבוע מגוון רחב של פעילויות והרצאות של מיטב המרצים עם תכנים מגוונים.

הרישום להרצאות והפעילויות באתר נפגשים במזרחי-טפחות, בקישור… פירוט ההרצאות

  • יום ב' 24/1/22 19:30 ההרצאה "וילה בג'ונגל" עם אלון בן דוד – נפגשים עם הכתב הצבאי של חדשות 13 אלון בן דוד ונחשפים לזווית ראייה חדשה על המזרח התיכון. זה לא סוד שמדינת ישראל היא "אי" קטן של שפיות בתוך מזרח תיכון עוין, אבל האם יש דברים שאולי פספסנו בדרך? עם אינספור סיפורים ותובנות שלא שמעתם בתקשורת, יספר אלון בן דוד על זווית ראייה קצת אחרת על עתידה של מדינת ישראל במזרח התיכון.
  • יום ג' 25/1/22, 19:30, ד"ר ליאת יקיר בהרצאתה "אושר, סטרס והמוח האנושי" – נפגשים עם המומחית מהתוכנית "חתונה ממבט ראשון" ליאת יקיר ומגלים את הדרך אל האושר. מהו אושר? מה קורה לנו במוח כשאנחנו מאושרים? האם האושר הוא גנטי והאם ניתן למדוד ולכמת אותו בכלים מדעיים? מה משפיע על האושר? אנחנו יודעים שלחץ נפשי פוגע באושר שלנו וגם בבריאות שלנו. הערכה כיום היא שכ-85% מהמחלות הנפוצות כיום בעולם המערבי הן תוצר של לחץ נפשי, סטרס. במהלך ההרצאה נבין מהו סטרס? מהם גורמי הסטרס בבני אדם? כיצד נוצרת תגובת הסטרס במוח ומה קורה לגוף בזמן הזה. ננסה להבין מהם ההבדלים בין נשים וגברים בתגובה לסטרס, מדוע אנשים שונים מתמודדים אחרת ונסיים בכלים מעשיים להפחתת הלחץ בחיינו ולהגדלת האושר האישי והחברתי.
  • יום ד' 26/1/22, 19:30, סשה דמידוב בהרצאה "שחק אותה!" – נפגשים עם השחקן המוערך סשה דמידוב במפגש מרתק ואינטימי, המשולב בדוגמאות וחוויות אישיות מתחום המשחק, בו יחלוק סשה רגעים מיוחדים בחייו, על המעבר ממקצוע מהנדס לתחום המשחק ואיך הכל מתחבר ומוביל אותו ללימודי חכמת הקבלה.
  • יום ב' 31/1/22 19:30, רן בוקר בהרצאתו על "סודות הטלוויזיה" – נפגשים עם רן בוקר, כתב התרבות והבידור של ynet, לסיור וירטואלי אל מאחורי הקלעים של המקומות שאף אחד לא רוצה שתיראו: למה יש מצלמות בתוך השירותים של בית האח הגדול ומי צופה בהן, אילו ניסיונות שוחד קיימים בהישרדות בדרך למיליון השקלים, מהם הטריקים של ה"זמר במסכה", ההתערבויות של הפקת תוכניות הריאליטי, תעשיית הבלוף של האודישנים, הכסף הגדול שמרוויחים הכוכבים וגם אל הסודות הכי כמוסים על סדרות הטלוויזיה המדוברות: "פאודה", "טהרן", "מנאייכ", "שעת נעילה" ושאלת הרייטינג של הטלוויזיה- האם הוא באמת נכון? הרצאה מרתקת, שבה מעבר לסודות הטלוויזיה, יגלה לכם בוקר גם כיצד הפך את אמצעי הדיגיטל לכוח השפעה ועזרה לשכבות מוחלשות.

תיאטרון, מחול ומוסיקה

תיאטרון הבימה ואנסמבל התיאטרון האפריקאי עם הדרך

"אנסמבל התיאטרון האפריקאי", מייסודה של אשת התיאטרון ד"ר יאפא שוסטר, חלוצת הרפרטואר האפריקאי בישראל – גאה להשיק את העיבוד המקומי למחזה "הדרך" (1965) מאת וולה סווינקה, אשר יעלה על בימת תיאטרון הבימה בתאריכים 16.01.22 ו- 19.01.22, וצפוי להמשיך ולרוץ במהלך השנה. האנסמבל מאגד תחתיו יוצרים ואומנים מרקעים תרבותיים שונים, ועיקר עיסוקו ביצירה בימתית של מחזאות אפריקאים מסורתיים שמונגשים לקהל ישראלי, לצד הפקות מקור שעוסקות במשבר המהגרים והפליטים, בארץ ובחו"ל. אנסמבל התיאטרון האפריקאי מבקש להעניק לצופים הזדמנות להיחשף ולהתקרב אל קולות מגוונים שלעיתים מושתקים, ולעורר שיח אקטיבי בנידון.

במציאות היומיומית בה אתיופים וסודנים מסתייגים ומתנכרים אחד לשני, ובה מתנחלים ופלסטינים חיים במתיחות מתמדת ובסלידה – במהלך חודש ינואר, ייחשף לראשונה הקהל בתיאטרון הלאומי למפגש מסוג אחר; תשעה שחקנים ומוזיקאים מרקעים לכאורה מנוגדים, מנפצים את כל המוסכמות –  מגלמים דמויות מארץ רחוקה, אך למעשה עוסקים בסוגיות קרובות וכואבות.

"הדרך" (1965) הוא מחזה ביקורתי שכתב וולה סווינקה, חתן פרס נובל לספרות הראשון מאפריקה, המכונה גם "וויליאם שייקספיר האפריקאי" (בין היתר על שום ראשי התיבות של שמותיהם של השניים – WS). היצירה מציפה שאלות בוערות על אודות עולמנו המודרני, ועוסקת בקבוצת נהגים עניים המודעים להיעדר המשאבים שלהם ולסכנות הקיומיות להן הם חשופים. לתמונה נכנס "הפרופסור" – האב הרוחני של בית התפילה, שהודח מתפקידו עקב חשד לגניבה מהקופה הציבורית. בחיפושו אחר משמעות, הפרופסור שמגלם את התרבות המערבית – מנצל את הנהגים ומתחקה אחר תאונות הדרכים שעברו ומשברי חייהם. זוהי הפעם הראשונה שהעמותה שייסדה יאפא שוסטר, ארגון יוצרים בלתי תלויים (א.י.ב), זוכה למימון מטעם משרד התרבות עבור מחזה. "הדרך" יעלה תחילה בתיאטרון הבימה ב-16.01 וב-19.01 וצפוי לרוץ לאורך השנה.

מחזה – וולה סווינקה | תרגום – ליהיא ברזל-מלמד, דורון תבורי | בימוי – יאפא שוסטר | הפקה – אנדראס לילמנסטונס, עלמוורק איילה | שחקנים: ליאור אבשלום/דורון תבורי – בתפקיד הפרופסור | אדיסעלם אלמו – בתפקיד סמסון | מחמוד מורא – בתפקיד קוטונו | אלעד קונפינו – בתפקיד סאלובי | גטצ'או הוניניאו – בתפקיד סיי טוקיו קיד | סאני קאמל – בתפקיד מוראנו | עלמוורק איילה – בתפקיד ויקטוריה. פרטים נוספים  בקישור…

תיאטרון דימונה עם הבשורה מאת אורי וידיסלבסקי ונעמה שפירא

המחזה נכתב בהשראת הקורונה ומעלה שאלות נוקבות על מה חשיבותה של התרבות עבור רוח האדם? מה תפקידה במציאות הישרדותית? והאם החברה תוכל להסתדר גם בלעדיה?

תקופת הקורונה אפשרה לנו, כחברה, להתבונן על הנעשה בחברה שלנו, תוך גילוי כוחם הבלתי מעורער של השלטון, אמצעי התקשורת והרשתות החברתיות. לכולם היכולת לסדוק ולערער את יסודות הדמוקרטיה, תוך ניצול רגעי משבר ומצוקה. הקלות הבלתי נסבלת בה ניתן להכריע ולקבוע "שאפשר להסתדר ללא תרבות"… האמנם?! "מי אנחנו ללא העבר התרבותי שלנו, ללא מדורת השבט?" שואלים אורי וידיסלבסקי, היוצר ומנהלו האמנותי של תיאטרון דימונה ונעמה שפירא, מחזאית, שחקנית, ודרמטורגית בתיאטרון דימונה.

עלילת ההצגה: עשר שנים אחרי פרוץ המגפה שחיסלה שליש מתושבי כדור הארץ, האנושות המותשת מתמסרת לידי "הבשורה"- שלטון המבטיח חיי אושר שלווים בזכות "מחשבה אחידה לכולם". תחת שלטון הבשורה הטכנולוגיה נשלטת, האינפורמציה מסוננת והתרבות נכחדת. מם ואלף, בימאית עבר מהוללת ועוזר הבימאי שלה הנמלטים מהבשורה, מגיעים לצומת שוממת ובה עמדה נטושה. השניים מחליטים לנוח במקום ומופתעים על ידי הצגת תיאטרון נודדת. שחקני ההצגה מסבירים למם ואלף כי הממונים על הצומת אמורים לבחור לאיזה כיוון ממשיכות עגלות התרבות העוברות בה, באמצעות ידית המסיטה את מסילת העגלות ימינה או שמאלה. מם ואלף מקבלים על עצמם את התפקיד ומוצאים עצמם אחראים בלעדיים על הישרדות  התרבות בעולם.

משך ההצגה: כ- 90 דקות. שחקנים: נעמה שפירא, צח מלול, חנית כהן מור יוסף, שיר שאלתיאל, עדי אלדדי, עמנואל דמידוב, קובי ילוז, רמי שוורץ. בימוי ומוסיקה: אורי וידיסלבסקי. פרטים נוספים באתר…

אנסמבל זמרי מורן עם תכנית אה קפלה חגיגית בכנסיות בחיפה ובירושלים

אנסמל זמרי מורן, מבית מקהלות מורן, יקיים בראשית חודש פברואר שני מופעי אה קפלה מיוחדים בכנסיות יוחנן הקדוש בחיפה ואוגוסטה ויקטוריה בירושלים. במופעים יוצגו היצירות "אודה לאלי" של מנחם ויזנברג, הפיוטים "נעילה" ו"אדון הסליחות" של ערן דינור, "עקדת ייצחק" של אהרון חרל"פ ועוד ממיטב הזמר העיברי, חדש וגם ישן של היוצרים מרדכי זעירא, דוד זהבי, אחינעם ניני, אבי גרייניק ואחרים. האנסמבל מונה 24 זמרים צעירים בוגרי המקהלה, בניצוחו של תום קרני ובניהול אמנותי של נעמי פארן, הוקם ב- 1998, כגוף ייצוגי מקצועי המבצע תכניות ייחודיות וזוכה לתגובות נלהבות מן הקהל והביקורת.

במהלך השנים האחרונות השתתף האנסמבל בסדרות קונצרטים עם התזמורת הקאמרית הקיבוצית, עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון, התזמורת הקאמרית הישראלית , עם תזמורת הקאמרטה ירושלים, עם אנסמבל סולני תל אביב, באופרה הישראלית ועוד. במהלך 24 שנות פעילותו של האנסמבל, הוא ייצג את ישראל בפסטיבלים ובתחרויות שונות בעולם, וזכה בפרים ובאותות הערכה. שני המופעים הקרובים ייערכו באולמות מאוד מיוחדים, אשר יוסיפו בוודאי לאווירה ויהיוו תפאורה מושלמת ליצירה המוסיקלית. כנסיית יוחנן הקדוש היא כנסייה אנגליקנית השוכנת בוואדי ניסנאס בעיר התחתית שבחיפה. המבנה הוקם בשנת 1935 בסגנון התחייה הגותית. כנסיית אוגוסטה ויקטוריה בירושלים ממוקמת על הר הזיתים לא רחוק מהעיר העתיקה של ירושלים. הפעמונים במגדל הכנסיה תלויים בגובה 45 מטר ומכוונים לתווים סול, סי, מי ורה. העוגב שבכנסיה כמעט בן 100 והוא מופעל על ידי לחץ אוויר. בכנסיה יצירות אמנות מרשימות ביותר: ציורי קיר, פסיפסים, עבודות סיתות וויטראז`ים המהווים תפאורה מושלמת למופע המוסיקלי.

*יום שבת ה-5.2.22 בשעה 12:00 בכנסיית יוחנן הקדוש בחיפה.
*יום ראשון ה-6.2.22 בשעה 20:00 בכנסיית אוגוסטה ויקטוריה בירושלים.

לפרטים והזמנת כרטיס בקישור…

קולנוע, רדיו וטלוויזיה

צעקה   Scream
https://www.youtube.com/watch?v=q2G-uKjZukk

25 שנה לאחר גל רציחות ברוטלי אשר זעזע את העיירה השקטה וודסבורו, רוצח חדש מסתתר מאחורי מסכת הצעקה ומתביית על קבוצת בני נוער במטרה לעורר סודות ישנים מעברה הקטלני של העיר. בימוי: מאט בטינלי-הולפין וטיילר גילט. שחקנים: נב קמפבל, קורטני קוקס, דיוויד ארקט, מליסה בררה, קייל גלנר, מייסון גודינג, ג'ק קווייד, דילן מינט. ארה"ב, 2021. אורך הסרט: 114 דקות. בבתי הקולנוע.

נשיונל ג'יאוגרפיק עם עשרת הגדולים של האייטיז החל מ- 22 בינואר 21:00

ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק מציע טעימה מהעבר עם הסדרה החדשה "עשרת הגדולים של האייטיז" עם רוב לאו, שתשודר ב-22 בינואר, 2022, בשעה 21:00. הסדרה, שהופקה על ידי לאו והצוות זוכה פרס האמי של אולפני נוטופיה, מציגה את אייקון תרבות הפופ, לאו, כשהוא מוביל את הצופים אל נבכי הזיכרון בשישה פרקי 'עשרת הגדולים' מהנים ונוסטלגיים אודות שנות ה-80. רשימות עשרת הגדולים נקבעו על ידי פאנל מומחים, כולל הסופר והמחנך הפיננסי – אלווין הול, ביוגרף תרבות הפופ – בריאן ג'יי ג'ונס, מבקרת תרבות הפופ והסופרת – ג'ן צ'ייני, מנחת הטלוויזיה – קייטי פוקריק, הפרופסור למוזיקה – ג'ייסון קינג, העורך הראשי של מגזין Adweek והסופר – רוברט קלרה, השפית ומנחת הטלוויזיה – קרלה הול ומייסד אפל – סטיב ווזניאק.

לאו חוזר אל הרגעים הבלתי נשכחים, הגאדג'טים, הצעצועים, המזון המהיר, הפרסומות ובגדי הרחוב של העשור האייקוני הזה כדי לראות אלו פריטים הציב פאנל המומחים בראש כל רשימה. מההשקה של MTV, דרך מחשב אפל מקינטוש, הסיפור על טדי רוקספין ועד לבר הסלטים של רשת וונדי'ס. חיזרו אחורה בזמן באמצעות ראיונות חדשים עם כוכבים אייקוניים ובכירי תעשיית הבידור, כולל רידלי סקוט, טוני הוק, אמבר ריילי, קווין סמית', ג'ואן קולינס, טיפאני ת'יסן ומיט לוף, כשהם שואבים את הצופים ללב האקשן של שנות ה-80. הסדרה מציגה תובנות ממקור ראשון וחושפת סיפורים לא ידועים על רגעים ואירועים מרגשים משנות ה-80, כמו מדוע הפרסומת האייקונית של "1984" של אפל כמעט לא עלתה לאוויר, שיגעון בובות הכרוב, איך נוצרה שמלת כלה שנייה וסודית עבור הנסיכה דיאנה, ועוד. הסדרה "עשרת הגדולים של האייטיז" תזכיר לכם מדוע רעידות המשנה של העשור ההוא – מורגשות עד עצם היום הזה. תקציר הפרקים:

  • רגעים לחלוק ליד הברזייה בעבודה: רוב לאו חי מחדש את רגעי רכילות הברזייה הבלתי נשכחים של שנות ה-80. החל מהחתונה של צ'ארלס ודיאנה, מי ירה ב-ג'יי. אר., ההופעה האייקונית של להקן קווין במופע 'לייב אייד', המאבק הנואש להצלת בייבי ג'סיקה וכיצד מדונה נתנה את ההופעה האמיצה בפרסי הווידאו-קליפים הראשון של MTV. לאו חושף את הסיפורים מאחורי האירועים שהגדירו את העידן.
  • לבוש רחוב: רוב לאו מביט אחורה על אופנות הרחוב הגדולות ביותר של שנות ה-80, חושף את הסיפורים הסודיים מאחורי אייר ג'ורדנס, רייבאנס, רפידות כתפיים, נעלי ספורט Vans, ספנדקס, מראה "מיאמי וייס" וסגנונות נוספים שהתפוצצו במהלך העשור.
  • אוכל מהיר: רוב לאו חושף את הסיפורים המרתקים מאחורי יצירת עשרת המזונות המהירים המובילים של שנות השמונים. למדו כיצד ההצלחה המהממת של ה-Hot Pocket הסתמכה על טכנולוגיה מתקדמת של שנות ה-80, מדוע ההבטחה של משלוח ב-30 דקות של פיצה דומינו'ס הייתה הימור מסוכן, וכיצד ההאפי-מיל של מקדונלד'ס החלה את דרכה.
  • פרסומות: רוב לאו סוקר את עשר הפרסומות הגדולות של שנות ה-80, כשהוא חוקר כיצד ההצלחה השיווקית העולמית של MTV נקרצה מרעיון גדול אחר מ-1956, מלמד מדוע הפרסומת האייקונית "1984" של אפל כמעט לא הגיעה לשידור וחושף את מקורו של אחד הסלוגנים המפורסמים ביותר אי פעם: "Just Do It" של נייקי.
  • גאדג'טים: רוב לאו חוקר את עשרת הגאדג'טים הטובים ביותר של שנות ה-80, כולל המצאות אייקוניות, כמו אפל מקינטוש, הווקמן של סוני, גיימבוי של נינטנדו, טלפון נייד ומצלמת וידיאו, וכיצד הם עזרו לעצב את המסלול לעולמנו המודרני.
  • צעצועים: רוב לאו סופר לאחור את רשימת עשרת הצעצועים המובילים של שנות ה-80, וחושף את סיפורי המקור המפתיעים מאחורי הי-מן, צבי הנינג'ה, בובות הכרוב ועוד. ממציאים, יודעי סוד וגם צרכנים חוקרים מדוע צעצועים, כמו קובייה הונגרית והרובוטריקים, הם עדיין חלק גדול מחיינו כיום, בעוד שאחרים, כמו טדי רוקספין ודובוני אכפת לי, נשארו בשנות ה-80.

"עשרת הגדולים של האייטיז" מופק על ידי ג'יין רוט, מאט אדמונדס, ניקולה מודי ושרה בריילספורד עבור נוטופיה. לאו משמש גם כמפיק בפועל.

HOT עם שערורייה בריטית למדי  A Very British Scandal

דרמה קומית פוליטית של רשת BBC והעונה השנייה של האנתולוגיה "שערורייה אנגלית למדי". כל עונה מציגה סקנדל פוליטי ידוע אחר בהיסטוריה הבריטית. העונה השנייה נכתבה על-ידי התסריטאית שרה פלפס ("תקוות גדולות", "עלילות דיקנס") ובוימה על ידי הבמאית הנורווגית אן סוויצקי ("מראה שחורה"). הסדרה תעלה ל-HOT VOD ביחד עם כל פרקי העונה הראשונה, "שערורייה אנגלית למדי", ותשודר ב-HOT HBO במלואה ביום שלאחר שידור העונה הראשונה.

בסדרה מככבים זוכת ה"אמי" קלייר פוי ("הכתר"), המועמד ל"אמי" ול"גלובוס הזהב" פול בטאני ("וונדהויז'ן", "צופן דה וינצ'י"), זוכת פרס הבאפט"א ג'וליה דיוויס ("סאלי לנצח") וסופיה מיילס ("ספוקס" "דוקטור הו").

העונה השנייה מתרחשת בשנות ה-60 ומספרת את סיפור הגירושין המתוקשר והידוע לשמצה של מרגרט קמפבל (פוי) ואיאן קמפבל (בטאני), הדוכס ה-11 של ארגיל. באמצעות פרשיית המין השערורייתית שהתפתחה בעקבות הגירושין, הסדרה בוחנת את האקלים החברתי והפוליטי של בריטניה שלאחר מלחמת העולם השנייה בהקשר של היחס לנשים ומיזוגיניה מוסדית.

עוד מככבים בסדרה ריצ'רד מק'קייב ("פולדארק", "פיקי בליינדרס"), פיבי ניקולס ("דוקטור ת'ורן"), אמנדה דרו ("ברודצ'רץ'"), ג'ונתן אריס ("מנהל הלילה") ואוליבר כריס ("המשרד" הבריטית).

החל מה-20.1 ב-HOT VOD וגם ב–NEXT TV וביום שבת ה-22.1 בשעה 21:00 בHOT HBO

געגועים מתוקים Love Sarah

אישה צעירה מגייסת את עזרתן של חברתה הטובה של אמה, ושל סבתה המנוכרת להגשים את חלומה האחרון של אמה שרה לפתוח מאפייה בנוטינג היל, לונדון. עם קצת עזרה משף קונדיטור שרמנטי, ושכן מסתורי חביב, שלוש הנשים יצטרכו להתגבר על חילוקי הדעות ומשקעי העבר בשביל למצוא את המודל העסקי המנצח שיכבוש את העיר. השף הישראלי וכוכב הקונדיטוריה הבינלאומי יותם אוטולנגי שימש כיועץ קולינרי להפקה ויצירות מטבחו מוצגות באופן מעורר תאבון בסרט. בואו רעבים! עם: סיליה אימרי שאנון טרבט, שלי קון, ביל פטרסון, ורופרט פנרי-ג'ונס. במאית: אליזה שרודר. בריטניה,97  דקות. הפצה טוליפ אנטרטיינמנט. בבתי הקולנוע.

HOT עם CSI לאס וגאס CSI: Vegas

סדרת-הבת הרביעית של המותג "CSI", והיא מהווה חידוש לסדרה המקורית שהתרחשה בעיר לאס וגאס. על העיבוד המחודש אמון הכותב והמפיק ג'ייסון טרייסי ("אלמנטרי") והיא מופקת על-ידי היוצר של הסדרה המקורית אנת'וני אי. זויקר והמפיק האגדי ג'רי ברוקהיימר ("הפריצה לאלקטרז", "ארמגדון"). החידוש, שנועד בהתחלה להיות מיני-סדרה, הוזמן לעונה שנייה.

בסדרה מככבים וויליאם פטרסון, שכיכב בסדרה המקורית בתור החוקר האגדי גיל גריסום, ג'ורג'ה פוקס, שגילמה בסדרה המקורית את שרה סידל, פולה ניוסם ("בארי", "שיקגו Med") ומאט לוריה ("משפחה במשרה מלאה"). בנוסף, חוזרים להשתתף בסדרה פרצופים מוכרים נוספים מהסרה המקורית: פול גילפויל שחוזר לגלם את דמותו של ג'ים בראס, וואלאס לנגהאם ששב לגלם את דיוויד הודג'ס ועוד.

צוות ה-CSI הוא הצוות הפורנזי שתפקידו להשתמש בראיות פיזיות מזירות פשע בכדי לפתור מקרי רצח. כשג'ים בראס מותקף על-ידי גורם לא ידוע, גיל גריסום ושרה סידל חוזרים מפרישתם ושבים לצוות ה-CSI אותו עזבו לפני שנים. החקירה חושפת קונספירציה שעשויה לסכן את מעבדת הפשיעות של לאס וגאס ולשחרר לחופשי אלפי רוצחים מורשעים. הצוות הישן והצוות החדש צריכים ללמוד לעבוד ביחד ולשים את המחלוקות כדי להציל את המצב.

ימי ראשון בשעה 21:15 ב-HOT Zone, ב-HOT VOD ובNEXT TV-

מאסר בית House arrest  של אלכסיי גרמן הבן Alexi German Junior

זוכה בתחרות הרשמית, במסגרת מבט מסוים, פסטיבל קאן 2021. זוכה פרס המשחק לשחקן בפרסי אסיה פסיפיק. זוכה פרס, בחירת הקהל בפסטיבל הבינלאומי לקולנוע בשנחאי.

דויד הוא מרצה באוניברסיטה בעיר פרובינציאלית ברוסיה. השחיתות של הממשל המקומי מרגיזה אותו והוא מחליט למחות. אבל במקום שראש העיר יתן את הדין, דויד מואשם במעילה ונשלח למאסר בית. עד מהרה הוא מוצא עצמו בסחרור של מעקבים, בגידות ועניין מצד התקשורת, אך הוא בשלו ואין לו כוונה להתנצל. האם יש לדויד המודרני סיכוי מול גוליית?

בימוי : אלכסיי גרמן הבן. שחקנים: דוד: מרב נינידזה | סבטלנה: רוזה קאירולינה | אנה: אנה מכילקובה | קטיה: אנסטסיה מלניקובה. רוסיה, 106 דקות, רוסית תרגום לעברית. הפצה בישראל: קולנוע חדש. החל מה- 27 לינואר בסינמטק תל אביב, קולנוע כוכב רמה"ש וברחבי הארץ.

זהו זה עם ככה את רצית אותי של תמוז

השיר שכתבו יהונתן גפן ואריאל זילבר והתפרסם בביצועה של להקת "תמוז" יזכה הערב לביצוע מחודש של חבורת "זהו זה". התוכנית תשודר הערב ב-כאן 11 בשעה 21:10.

באמצע שנות השבעים ניסו שלום חנוך, אריאל זילבר, מתי כספי ודני ליטני, להקים הרכב משותף שיתבסס על הרפרטואר של כל אחד מהם, וינסה ליצור משהו במשותף. החיבור בין הארבעה לא צלח והתפרק מהר, אך חנוך וזילבר המשיכו לשתף פעולה וצירפו להרכב החדש שהקימו שלושה נגנים: יהודה עדר, איתן גדרון ומאיר ישראל. כך קמה לה להקת תמוז, אחת מלהקות הרוק החשובות בהיסטוריה של המוסיקה הישראלית.

הלהקה שרדה רק אלבום אחד עד שהתפרקה בגלל מחלוקות על הקו המוזיקלי בין חנוך לזילבר, אך אחד הלהיטים הגדולים שהוקלטו לאותו אלבום, שיצא בשנת 1976, היה השיר "ככה את רצית אותי" שכתב יהונתן גפן ללחן של אריאל זילבר. השיר זכה להצלחה נוספת עשור לאחר מכן, כשגידי גוב ביצע אותו בדואט עם רמי קליינשטיין במהלך סיבוב ההופעות של האלבום "דרך ארץ". השיר נכלל באלבום המופע שיצא בשנת 1988.

עיבוד והפקה מוסיקלית: אמיר לקנר | גיטרות: רמי אוסרווסר | בס: אבי יפרח | האמונד: איתמר גרוס | תופים: עידן פרידמן | טמבורין: אמיר לקנר | טכנאי ומיקס: יונתן דנינו | מאסטרינג: רונן הלל | הוקלט באולפני "ברדו".

סמטת הסיוטים Nightmare Alley

כאשר סטנטון קארלייל (בראדלי קופר) הכריזמטי אך חסר המזל מוצא חן בעיניה של מגדת העתידות זינה (טוני קולט) ובעלה המנטליסט לשעבר פיט (דיוויד סטראתיירן) בקרקס נודד, הוא מייצר לעצמו כרטיס זהב להצלחה ומשתמש בכישורים החדשים שרכש בקרקס על מנת להונות את האליטה הניו יורקית בשנות ה-40 של המאה הקודמת. עם מולי (רוני מארה) הנאמנה והמוסרית לצידו, סטנטון מתכנן תרמית נגד טייקון מסוכן (ריצ'רד ג'נקינס) בעזרתה של פסיכיאטרית מסתורית (קייט בלאנשט) שייתכן ותהווה את היריבה המאיימת ביותר שפגש עד כה. הסרט מבוסס על ספרו של וויליאם לינדזי גרשהאם משנת 1946.

ארה"ב, 2021 | בימוי: גיירמו דל טורו. שחקנים: בראדלי קופר – סטנטון קארלייל | קייט בלאנשט – ד"ר לילית ריטר | רוני מארה – מולי קאהיל | ווילם דפו – קלם הואטלי | טוני קולט – זינה קראמביין | דיוויד סטראתיירן – פיט קראמביין. אורך הסרט: 160 דקות. הפצה פורום פילם ומגיע לבתי הקולנוע החל מה-27.1.22.

HOT עם נטל האמת  Burden Of Truth

 
- פרסומת -

 

סדרת דרמה קנדית של רשת CBC וחברת Entertainment One, חוזרת לעונות חדשות (3-4) והאחרונות בסדרה בכיכובה של קריסטין קרוק ("סמולוויל", "היפה והחיה") שגם משמשת כמפיקה בפועל לצד אילנה פרנק ("רוקי בלו") וג'וסלין המילטון. במרכז הסדרה עומדת ג'ואנה הנלי (קרוק), עורכת דין מצליחה מהעיר הגדולה שבתחילת הסדרה חוזרת לעיר הולדתה מילווד – עיירה כפרית עם עבר תעשייתי ועתיד בלתי ידוע – כדי לייצג לקוח גדול. החלטה ששינתה באופן דרמטי את מסלול חייה.

העונה השלישית נפתחת שנה לאחר מאורעות סיום העונה הקודמת. ג'ואנה ובילי (פיטר מוני, "רוקי בלו") עובדים יחד במשרד עורכי הדין הקטן שפתחו ונאלצים להתמודד עם הקשיים הכרוכים בלעבוד יחד ולגור יחד.

HOT VOD וב- -NEXT TV והחל מה-30.1, ימי ראשון-חמישי בערב ב-HOT HBO

HOT עם מישהו איפשהו  Somebody Somewhere

קומדיה חדשה של HBO שנוצרה על ידי האנה בוס ופול ת'ורין שכתבו ביחד את הסרט "בדרך שלהם", ובין מפיקיה נמנים האחים זוכי ה"אמי" ג'יי ומארק דופלאס ("חדר 104"). ג'יי דופלאס אף מביים כמה מפרקי הסדרה. בסדרה מככבת השחקנית, הקומיקאית והזמרת ברידג'ט אוורט ("בתוך איימי שומר") והסדרה מבוססת באופן חלקי על חייה. הסדרה עוקבת אחר סם מילר (אוורט), בחורה צעירה מקנזס שעל פני השטח נראית כמו מקומית טיפוסית אך בתוך תוכה לא מרגישה באמת שייכת. סם מתמודדת עם אבדן ושירה מהווה את הנחמה היחידה שלה ומובילה אותה למסע של גילוי עצמי ואל קבוצה של אאוטסיידרים שגם לא מרגישים שייכים לשום מקום אבל מאמינים שכל אחד שייך לאנשהו או למישהו. כל מה שצריך לעשות זה לא להרים ידיים. ימי שני ב-21:30 ב-HOT HBO ומשעות הבוקר ב-HOT VOD וב-NEXT TV

בלפסט | Belfast

סרטו של הבמאי והשחקן עטור הפרסים קנת' בראנה ("רצח באוריינט אקספרס", "המלט"). נער צעיר ומשפחתו ממעמד הפועלים, חווים את סוף שנות השישים הסוערות באירלנד. "בלפסט" המדהים מבחינה ויזואלית, מרתק רגשית ואנושי להפליא, לוקח תקופה קצרה אחת מחייו של בראנה ומוצא בו סיפור התבגרות, דיוקן של עיר שנשברת ברגע וקינה מרגשת מאוד על מה שאבד במהלך עשרות שנים של סכסוכים במולדתו בצפון אירלנד. בנוסף זה מצחיק – כי אם מישהו יודע לצחוק מול הטרגדיה, זה האירים. זוכה פרס חביב הקהל היוקרתי ביותר בפסטיבל טורונטו. אירלנד 2021 , 97 דקות. טוליפ אנטרטיינמנט ישראל גאים להציג בהפצה עולמית של חברת Universal Pictures©. בבתי הקולנוע.

HOT עם FBI: International

סדרת הבת השנייה של הסדרה "FBI" של רשת CBS. הסדרה נוצרה על ידי התסריטאי והמפיק דרק האס, שיצר את המותג הטלוויזיוני המצליח "שיקגו", והופקה על ידי האס בשיתוף עם המפיק האגדי דיק וולף (יוצר המותג הטלוויזיוני "חוק וסדר").

הסדרה עוקבת אחר צוות עילית של סוכני FBI הממוקמים בבודפשט, הונגריה. תפקידו של הצוות הוא לאתר ולנטרל איומים על מוקדי עניין של ארה"ב בכל מקום בעולם. את הצוות מנהיג סקוט פורסטר (לוק קליינטאנק, "האיש במצודה הרמה"), סוכן FBI קשוח ומחוספס. את שאר הצוות מרכיבים הסוכנת ג'יימי קלט (היידה ריד, "פולדארק"),הסוכן הצעיר והמבריק אנדרה ריינס (קרטר רדווד) וקמרון וו (וינסה ויטודו) – מומחית בחקירות והסוכנת החדשה ביותר בצוות.

פרק הבכורה של הסדרה חותם טרילוגיה של פרקים שהתחילה בפתיחה העונה הרביעית של הסדרה "FBI" והמשיכה בפתיחת העונה הרביעית של סדרת הבת הראשונה "FBI" המבוקשים ביותר".

ימי שני בשעה 21:15 ב-HOT Zone, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT עם NCIS הוואי NCIS: Hawaii

סדרת-הבת השלישית של המותג המוביל של "CBS", "NCIS", הדרמה שוברת שיאי הצפייה שמחזיקה בתואר הדרמה המצליחה ביותר בעולם, עם 57.6 מיליון צופים ב-200 טריטוריות. את הסדרה יצר כריסטופר סילבר, שכתב פרקים רבים לסדרת האם NCIS"" ול"NCIS ניו אורלינס", בנוסף לסדרות אחרות להן כתב כמו "תיקים מהעבר" ו"אלמנטרי".

בסדרה מככבים ונסה לאשיי ("בוורלי הילס 90210"), אלכס טראנט ("800 מילים") ונואה מילס ("הפלקון וחייל החורף").

"NCIS הוואי" עוקבת אחר צוות של שירות ה-NCIS שעובד בפרל הרבור. הצוות חוקר פשעים צבאיים וכאלה הנוגעים לביטחון לאומי ומובל על-ידי הסוכנת ג'יין טננט (לאשיי).

עוד משתתפים בסדרה: יסמין אל-בוטסאמי ("המקוריים"), ג'ייסון אנטון וטורי אנדרסון ("שטח מת").

ימי שלישי בשעה 21:15 ב-HOT Zone, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

אמנות ותערוכות

המשכן לאמנות עין חרוד עם 'ע.ו.ל.מ.ו.ת' – ארבע תערוכות חדשות עד 7 למאי 2022

אמיר נוה, פרט מתוך עידן העבד במשכן לאמנות עין חרוד, 2021. (צילום אמיר נוה)

רבים יהיו מוכנים היום להעיד, שייאוש אינו הדבר הגרוע ביותר. הריק – קשה ממנו (יצחק אוורבוך אורפז, הצליין החילוני). המשכן לאמנות מציג ארבע תערוכות שהתגבשו בחודשים הראשונים של מגפת הקורונה שנראה שאין אדם ואין תחום שלא הושפעו ממנה. כל אחת מהן מציעה עולם רווי בסמלים אישיים וקולקטיביים, השאובים ממרחב נפשי ומחוויות אינדיווידואליות. כל אחת מהן בוראת עולם כשלעצמו, מרובה ערוצים ודימויים, ובכולן ניכרת האנרגיה המתפרצת של הכוח היצירתי כביטוי לתחושות של התכנסות, בידוד וחרדה. הטקסטים המלווים את התערוכות, פרי עטם של האמנים המציגים, מטעינים גם הם את החוויה הפנימית שביסודן. הצגת התערוכות זו לצד זו יוצרת רצף של ביטויים חושניים וחזותיים למצבים של אי-ודאות וחוסר ביטחון, ויחד הן יכולות להיתפס הן כמעבר בין עולמות, הן כתערוכה קבוצתית. מקבץ התערוכות:

עמית קבסה 'בור': הציור בור הוא תולדה של רִיק מנטלי ויצירתי שעמית קבסה חש כמה שבועות לאחר פרוץ המגפה. ניסיונו להיאחז במסגרת חייו המוכרת ובשגרת היצירה היום-יומית הוביל ליצירה מונומנטלית זו, השונה בתכלית מכל מה שיצר בעבר. מבני הגבס הפזורים בחדר, שציורים כלואים בתוכם, הם כבית קברות לציורים המתייחס לוואקום תרבותי. שני חלקי התערוכה הם בגדר אירוע ציורי תלת-ממדי, פיסולי וחומרי, המבקש 'לבלוע' את המתבונן ובה בעת להותיר אותו מרוחק.

עמית קבסה נולד ב-1977 בקיבוץ מגל, בו הוא חי ועובד כיום. ב-2004 סיים לימודי תקשורת חזותית באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, ירושלים. ב-2007 זכה במלגת 'הסיטה' – קריית האמנים הבינלאומית בפריז. בשנים האחרונות הציג מספר תערוכות יחיד בגלריה חזי כהן ותערוכת יחיד מקיפה במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית (2017). עבודותיו הוצגו בתערוכות קבוצתיות בארץ ובחו"ל, בין השאר, במוזיאון תל אביב לאמנות, במוזיאון אשדוד לאמנות, במוזיאון נחום גוטמן לאמנות, בסקאלה מאטה בונציה ועוד.

אמיר נוה 'עידן העבד': עידן העבד של אמיר נוה – מיצב הנע בין רישום, ציור ופיסול – היא סביבה פרוצה ואינטימית כאחת. הכרכרה המבותרת לשניים על ידי ציור ודמויות הענק הניצבות לצידה מצויות במסע ללא יעד, ללא מטרה, ללא תכלית וללא מנהיג. ניכר שהאמן מונע מתחושה של דחיפות, הבאה לידי ביטוי באקספרסיביות של העבודה, המותירים את הצופה שבוי בחוסר התכלית של הווה מתמשך. משמעויות נוספות נספחות לתהלוכה בשל מיקומה באולם העמודים, חלל מעבר שגם מהדהד תחושה של קדושה (בית כנסת, מקדש, כנסייה).

אמיר נוה, יליד 1974, נולד בבאר שבע, חי ויוצר בפריז ובתל אביב. אוטודידקט. עבודותיו נכללות באוספים פרטיים ומוזיאליים בארץ ובעולם. הציג בשורה של תערוכות בינלאומיות חשובות, בין היתר ב- Galleria Continua (Las Moulins), Galleria In Situ – Fabienne Leclerc (Paris), Shin Gallery (NYC),Fiac (Paris), Frieze (NYC), Art Basel (Miami). הציג תערוכות יחיד בגלריה זומר, מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית, מוזיאון ינקו דאדא בעין הוד, מוזיאון הרצליה ועוד.

אורית חופשי: 'יציבה רעועה': ביסודה של התערוכה יציבה רעועה ניצבת חוויה אישית של אורית חופשי, המעוגנת במצב תודעתי עמוק של קיום והישרדות. חומרי העבודה – לוחות עץ, גיליונות נייר גדולים ואבנים – משמשים ליצירת רצף אסוציאציות הנע בין ממשי ומטאפורי, בין אדם וטבע, בין טבע ותרבות. הצבעים של העבודות – שחור, אדום ועץ טבעי – מהדהדים בדרכם ייצוגים של בנייה והתכלות, חורבן וצמיחה מחדש. בנסיבות הריחוק החברתי, ההסתגרות והחרדה מהלא נודע של התקופה האחרונה, מקבלים כל אלה משמעות ותוקף אקטואליים.

אורית חופשי, ילידת 1959, נולדה בקיבוץ מצובה. חיה ויצרה 10 שנים בארה"ב, כיום חיה בהרצליה. בעלת תואר שני MA באמנות מאוניברסיטת לידס, ברטון הול, אנגליה, בוגרת פנסילבניה- האקדמיה לאמנויות, פילדלפיה, ארה"ב, ובוגרת ויצ"ו חיפה לתקשורת חזותית. עבודותיה נמצאות באוספי מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, ב- Kunstsammlung im Deutschen Bundestag בברלין, במוזיאון ישראל, במוזיאון תל אביב לאמנות, ועוד. חופשי זוכת פרס משרד התרבות לאמנויות (2019), מענקי מפעל הפיס (2018, 2016), פרס יעקב פינס לאמן הדפס ישראלי מטעם מוזיאון ישראל (2010) ופרס עידוד היצירה של משרד התרבות (2006). עבודותיה של חופשי הוצגו בתערוכות יחיד במוזיאונים וגלריות בארץ ובעולם, בהם תערוכת יחיד במוזיאון וילפרד (2019), בגלריה זימאק בתל אביב (2019, 2016), ב-,Cade Tompkins projects בניו יורק (2018), גלריה נזראין לוס-אנג'לס (2013), גלריה לוקס בפילדלפיה (2012) גלריה ליסט סוורטמור, פנסילבניה (2011), מוזיאון תפן (2009), מרכז להדפס בפילדלפיה (2008) בית אנה טיכו- מוזיאון ישראל (2006), גלריה ברוורמן (2006), מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית (2005).

נועה בן נון מלמד 'אטלנטיס': בתוך השקט המצמית של ימי הקורונה השתקעה נעה בן-נון מלמד בארכיון התצלומים שלה, דלתה מתוכו עשרות דימויים ויצרה מהם הכלאות בעלות נופך סוריאליסטי, המרכיבות את תערוכתה אטלנטיס. כמו היבשת האבודה, שהייתה למוקד של כמיהה וסקרנות במיתולוגיה האנושית, מציגה התערוכה מעין "אל-מקום", ללא התחלה וללא סוף. התצלומים מדמים חורבן שחוללה האנושות בעולם אוטופי מפתה ביופיו אך עוכר שלווה ומתעתע; עולם שאין בו עוד בעלי חיים ובני אדם, אך הוא זוכר את שרידיהם של אלו.

נועה בן נון מלמד, ילידת 1954, גדלה בחיפה ובקיבוץ מעגן מיכאל, חיה בתל אביב. למדה צילום במכללת הדסה, שם גם לימדה שנים רבות. בעלת תואר B.Ed מהמדרשה לאמנות, MA  מ-Lesley Universit במסצ'וסטס, ארה"ב. זוכת פרס מוזיאון ישראל לצילום לשנת 2020. מאחוריה תערוכות רבות, ביניהן; מוזיאון ארץ ישראל (2020, 2021), גלריה עינגא (2015), מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית (2012), חמש תערוכות יחיד בגלריה הקיבוץ ועוד.

המשכן לאמנות עין חרוד, הוא מוזיאון מוכר המהווה אבן שואבת לשוחרי תרבות ואמנות, לחוקרים, לאמנים ולקבוצות מטיילים מהארץ ומהעולם. ראשיתו כ"פינת אמנות" שהוקמה בקיבוץ בשנת 1938 בצריף עץ קטן ששימש אטליה של הצייר המקומי חיים אתר, יוזם המוזיאון ומקימו. אבן הפינה למבנה הקבע של המוזיאון הונחה בשנת 1948. שנים־עשר אולמות תצוגה, גני פסלים וחצרות פנימיות, ספרייה, מעבדת שימור ומחסנים הכוללים אוסף של למעלה מ-20,000 פריטי אמנות נבנו להגשמת ייעודו של המוזיאון: מקום של תיעוד ותצוגה של אמנות יהודית, ישראלית ועכשווית, מקום בו מוצעת חוויית תרבות, אמנות וחינוך לתושבי צפון הארץ ומפגש מיוחד עם שדה האמנות בישראל.

משכן לאמנות ע״ש חיים אתר, עין חרוד אתר בקישור…  טל':04-6486038

גלריה נסימה לנדאו עם ירית טקלה ורונית פורת: במקביל עד 4 לפברואר 2022

Nirit Takele_The glass mantra you wanted me to adopt ©pardo yigal (צילום יגאל פרדו)

לא הדמיון, אלא דווקא השוני בין עבודותיהן של נירית טקלה ורונית פורת, הוא המפגיש אותן בתערוכה זו. הדמויות הגדולות וההרואיות של טקלה – דמויות עזות מבע וכהות עור, בעלות מראה פיסולי, השואבות את השראתן מן העדה האתיופית שאליה היא משתייכת – שולטות לא רק בבדי הציור, אלא גם במרחב הסובב אותן. לעומתן, העולם האסוציאטיבי האמביוולנטי של רונית פורת – המתגלה בתצלומי שחור-לבן בהשראת הפוטומונטאז' הדאדאיסטי ובדימויים מן-המוכן, מתוך ספרי היסטוריה וצילום, כתבי עת וארכיונים, שהוצאו מהקשרם – מבקש לעצמו מרחב אינטימי.

הצבת עולמותיהן הנבדלים-לכאורה של שתי האמניות זה לצד זה בחלל אחד חושפת את האיכויות הייחודיות, הגלומות בעבודתה של כל אחת מהן ומעצימה אותן. בד בבד היא ממחישה את האופן, שבו גופי העבודה משלימים זה את זה. משחקי האור-צל הצבעוניים של טקלה זוכים ליתר הדגשה לצד האפורים והשחורים העדינים, הקורנים מתוך הפואמות הצילומיות של פורת. עבודתה של טקלה נטועה בהווה, ומתאפיינת לא פעם בסאב-טקסט פוליטי, בעוד עבודתה של פורת נסמכת על העבר ומבוססת על מחקר. החיבור בין הפיגורטיבי למופשט בציוריה של טקלה מקשר אותם לצירופי הדימויים המרובדים בתצלומיה של פורת.

מהלך הצפייה בעבודותיהן של שתי האמניות מזמן חוויה מרתקת, שבמהלכה מתגלים בהדרגה פרטים שהיו עלומים במבט ראשון, וחשיפה זו מניעה את הצופה להעמיק חקר ולהגיע לנבכי הרבדים הנסתרים ביצירתן.

נירית טקלה –(נ. 1985, אתיופיה. חיה ויוצרת בתל אביב) יוצרת ציורים פיגורטיביים גדולי ממדים בעלי עושר צבעוני וקומפוזיציות מורכבות, המתאפיינים בטביעת מכחול ייחודית. בעבודותיה ניכרת היכרות מעמיקה עם עולם הצבע וחקירת האפשרויות השונות שהוא מזמן. בראשית דרכה נבנו הדמויות המצוירות באמצעות משטחי צבע, ובהדרגה התפתח בעבודות מתח בין צורות צבעוניות מופשטות לבין צורות פיגורטיביות. ביצירתה משלבת טקלה מוטיבים מסורתיים ואמנות עכשווית. ציוריה נוגעים בפולקלור התרבותי של הקהילה האתיופית, ובד בבד מתמקדים בזיכרון הפרטי שלה. הם עוסקים בסוגיות שונות העולות מחיי היומיום של קהילת "ביתא ישראל" ומן המציאות הישראלית העכשווית, תוך הבעת ביקורת חברתית נוקבת והצפת שאלות של זהות. בעלת תואר ראשון מן המחלקה לאמנות רב-תחומית, מכללת שנקר, רמת גן. זכתה בפרסים שונים, ביניהם פרס האמן הצעיר מטעם משרד התרבות והספורט לשנת 2019. עבודותיה שימשו מקור להשראה ולדיון במחקרים אקדמיים רבים ובפרסומים שונים בנושאי ייצוג, מגדר וזהות בחברה הישראלית. הן הוצגו בתערוכות רבות בארץ ובעולם ומצויות באוספים ציבוריים ופרטיים שונים, ביניהם אוסף מוזיאון ישראל, ירושלים; אוסף מוזיאון תל אביב לאמנות; אוסף בנק ישראל; ואוסף מכללת שנקר, רמת גן.

רונית פורת (נ' 1975, קיבוץ כפר גלעדי; חיה ויוצרת בתל אביב) עוסקת באמנות מבוססת מחקר, שבמרכזה עבודת ארכיון. היא יוצרת מיצבים מקולאז'ים צילומיים עדינים, המושתתים ברובם על דימויי רדי-מייד של מקורות חזותיים, ובאמצעותם היא בוחנת ייצוגים היסטוריים בתרבות ובאמנות. עבודתה מתאפיינת בחיבור מקורי בין עבודות צילום שלה לבין עבודות של צלמים אחרים, תוך חקירה מעמיקה ומסועפת של הסיפור האישי והקולקטיבי. עבודותיה נטענות בהיבטים פסיכולוגיים, מגדריים וקולקטיביים ונקשרות למושגים של מקור, שעתוק, הפצה ושינוי של דימויים. בוגרת החוג לצילום ולמדיה דיגיטלית, המכללה האקדמית הדסה, ירושלים. בעלת תואר שני באמנות, מכללת צ'לסי לאמנות ולעיצוב, לונדון. עבודותיה הוצגו בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות במוזיאונים ובגלריות בארץ ובעולם, ביניהם: מוזיאון תל אביב לאמנות; מוזיאון חיפה לאמנות; מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית; מוזיאון ואן לוּן, אמסטרדם; מוזיאון אשדוד לאמנות; וגלריה דר סטאט וולס, אוסטריה. זכתה בפרסים שונים, ביניהם פרס לורן ומיטשל פרסר לצלם ישראלי צעיר מטעם מוזיאון תל אביב לאמנות (2017); פרס קרן רבינוביץ לאמנויות (2016); מלגת ארטיס לפיתוח פרויקט (2016); פרס עידוד היצירה מטעם משרד התרבות והספורט (2013); מלגת ארטפורט, תל אביב (2012); ומלגת קרן אמריקה-ישראל (2002, 2004). מאז 2010 חברה בקבוצת אמני אינדי – הגלריה השיתופית לצילום, תל אביב. אוצרת: סוזן לנדאו. גלריה נסימה לנדאו – אחד העם 55, תל אביב. הכניסה חופשית. לתיאום ביקור בקישור…

הגלריה לאמנות אום אל-פחם صالة العرض للفنون ام الفحم The Umm el-Fahem Art Gallery עם מקבץ תערוכות חדש مجموعة معارض جديدة New Exhibition Cluster

עבודה של האמנית רינה פלג מתוך התערוכה באום אל פחם (צילום אלדד מאסטרו)

שלוש תערוכות יחיד חדשות ותערוכה קבוצתית חדשה. תערוכות יחיד:

רינה פלג | רִשתות־אדמה – אוצר: ציבי גבע رِينَه پِلِـچ| شبكات أرض  القيّمة | تسيبى جيڤا : התערוכה ״רשתות אדמה״, היא רטרוספקטיבה רחבת מימדים המסכמת עשרות שנות יצירה של הקרמיקאית והפסלת רינה פלג. החל מיצירת כלי קרמיקה קלועים, שהם המאפיין הבולט והייחודי של יצירתה, אשר נוצרו במשך שנים ארוכות בניו יורק, דרך פיסול חופשי, גופני ואורגני ועד גופים פיסוליים דחוסים ואינטינסיביים, טוטמיים באופיים שנוצרו בסטודיו שבאום אל פחם- חושפת התערוכה גוף עבודה עצום, ייחודי, ורדיקלי המפגיש באופנים בלתי צפויים, את הפולקלורי, מלאכת היד ותחבירים טיפוסיים של פיסול עכשווי.

יסמין חוג׳יראת | מיטלטלין – אוצרת: דבי פרבר ياسمين حجيرات | مَتَاعُ  – القيّمة: ديبي فربير: על פי הקוראן, ״מיטלטלין״ הוא מושג המסמן את חיי האדם עלי אדמות במובנם הפיזי והרוחני, אך גם את ארעיותם. על פי האמונה המוסלמית, המוות הוא שמעניק את הנצחיות לאדם. עבודתה של יסמין חוג׳יראת מבקשת לחבר בין הארעיות לנצחיות ומציעה אפשרות לייצג את מה שנדמה שלא ניתן לייצגו: המוות.  התערוכה היא תוצר של מחקר המבוסס על סדרה של ראיונות שערכה האמנית בשלוש השנים האחרונות עם קרובי משפחתה, חברים וזרים, במאמץ לבחון את נוכחותו של המוות בחייהם. במרכז המיצב האדמה כסמן הזהות הפלסטינית, כולאת מורשת אנושית, טרום-מדינתית, שבה קהילות בדואיות פלסטיניות ילידיות מקיימות אורח חיים אוטונומי, המבוסס על כלכלה חקלאית, שיוך שבטי ותחומי נדידה. מורשת זו הושמה בסד של מודרניזציה, נישול, פגיעה והתעלמות.

ח׳דר ושאח | רשום בעור – אוצר: פרופ׳ חיים מאור خضر وشاح | رسم بالجلّد – القيّمة: بروفيسور حايم مئور: בשנים 2009-2006 התקיים פרויקט אמנותי משותף בשם המשפחה) אל-עאילה, The Family). בפרויקט זה ח'דר ושאח צייר את משפחתי ואני ציירתי את משפחת ושאח. התערוכה הנוכחית של ח'דר ושאח, רשום בעור, כוללת גוף עבודות שלם שיצר במסגרת פרויקט המשפחה. הוא כולל דיוקנאות של בני משפחתו ושל בני משפחתי, מצוירים על עורות כבשים, עיזים ופרות. ושאח פיתח דפוס קבוע שחוזר בציורים האלה, שכבה על גבי שכבה: דיוקן קווי המצויר בצבע שמן; תבנית אופיינית של דף קוראן; אורנמנטיקה עם מוטיבים מופשטים, גיאומטריים וצמחיים; ציטוט שירים של משוררים ערביים ופלסטינים עכשוויים בזיקה לאישיות המצוירת; מספר תעודת הזהות הישראלית של האמן כסוג של חתימה.

הפורמט הבסיסי בציוריו של ושאח מתקשר ומזוהה הן עם פולחן של קורבנות ומוות והן עם הנצחה וזיכרון של תרבות ומורשת. תליית העבודות בתערוכה מצרפת אותן למכלול שלם, למגילת עור אין-סופית שמספרת את סיפוריהן של שתי משפחות, ושאח ומאור. הדיוקנאות הם דימויי רפאים, מושאי ערגה, געגוע ואהבה, הרשומים בעור. ח'דר ושאח מפיח בהם חיים והופך אותם לחפצי זיכרון – מוצגים אנתרופולוגיים, אובייקטים אמנותיים או איקונות-פולחן מקודשות.

תערוכה קבוצתית: וואדי – חממת האמנים של מפעל הפיס: אמניות – עאישה עראר, אלא היתם, יארא קאסם מחאג’נה, מריה סאלח מחאמיד, אליאס ואקים. אוצרות: חנין עאבד ונוגה דוידסון. عائشة عرار , الاء هيثم  , يارا قاسم محاجنة , ماريا صالح محاميد , الياس واكيم  – القيّمون: حنين عابد ، نوچا ديڤيدسون : התערוכה 21 WADI מציגה גופי עבודה של חמש אמניות.ים פלסטיניות.ים: אלא היתם, אליאס ואקים, יארא קאסם מחאג’נה, מריה סאלח מחאמיד ועאישה עראר. העבודות נוצרו במסגרת תוכנית השהות WADI של הגלריה לאמנות  אום אל פחם, לדיאלוג תרבותי משמעותי בין אמניות.ים פלסטיניות.ים ובינלאומיות.ים. השנה הוגדרה התוכנית כתוכנית לפיתוח מקצועי, שנערכה בגלריה ובאופן מקוון עם מפיקות.י תרבות, אוצרות.ים וחוקרות.ים מקומיות.ים ובינלאומיות.ים. התוכנית התמקדה בכמה נושאים מקצועיים מתחום האמנות. דנו בבחירות שאנו עושות.ים כאמניות.ים וכא.נשים שעובדות.ים בתעשיית התרבות; שוחחנו על קשב  לצרכים ולדחפים שלנו בעבודה ובחיים. לתערוכה המסכמת של התכנית, 21WADI  יצר.ה כל אחת.ד מחמש.ת האמניות.ים עבודה לבחירתה.ו, בחלל שבחר.ה בגלריה. כל עבודה מייצגת את נקודת המבט  האישית של האמנ.ית על הנושא הנבחר, בלי קשר למושא שהעבודה מתרכזת בו –בין אם מדובר ביצירה על בן או בת משפחה, במוצא הגיאוגרפי של האמניות.ים , בסיפורים משפחתיים או בשאלות זהות אישיות. האמניות.ים עצמן.ם הו שהחליטו  – אם ובאיזו מידה להביע או להשמיט רכיבים מהמחשבה האידאולוגית שלהן.ם, ומזהותן.ם הפוליטית.

חלל הגלריה לפיכך מציג את חמש זוויות מבט מובחנות. כל אחת מחמש.ת האמניות.ים שבקבוצה מביא.ה לתערוכה שונות של רקע, שפה, דפוסים אמנותיים, מורכבויות, מאבקים ויחס עתידי לאמנות. יחד עם זאת, כאוצרות הפרויקט, איננו  מתעלמות מהזווית השישית והשביעית שאנחנו מביאות לשולחן. שאפנו בעבודתנו למצוא דרך שתאפשר לכל אמנ.ית להיות בשליטה מירבית על היצירה שלה ועל הדרך בה היא מוצגת. בכתיבת הטקסט הזה, אנו שואלות כאוצרות מהי המשמעות של אותו ביטוי שגור "לתת לאמנ.ית מקום"; מה מתרחש כאשר אנחנו מעניקות  משמעות ליצירת אמנות, או כשאנו נעשות חלק מתהליך החשיבה של יצירת האמנות והכתיבה עליה? מה נמצא מה הנבחר לנתון, בין התהליך לתערוכה ובין החלל להזדמנות?

תאריך נעילה התערוכות:  7.5.2022. הגלריה לאמנות אום אל-פחם

גלריה ויטרינה ע"ש ג'וליה מזרחי ב-HIT חולון עם שפירא

שיתוף פעולה ייחודי בין יואב מאירי לרועי קופר שנערך בשכונת שפירא. בתערוכה יוצגו מודלים ארכיטקטוניים של מאירי לצד עבודות צילום של קופר. התערוכה תפתח ב-26/1/22 ותנעל ב- 11/3/22. שיח גלריה יתקיים ביום חמישי 24 בפברואר בשעה 10:00. המציגים בתערוכה: יואב מאירי, ארכיטקט שחי ועובד בדרום תל אביב, מרצה בכיר ב-HIT מכון טכנולוגי חולון במחלקה לעיצוב פנים ורועי קופר אמן שחי ועובד בדרום תל אביב, מרצה בכיר בשנקר במחלקה לאמנות רב-תחומית. שיתוף הפעולה הייחודי והרב תחומי נערך בשכונת "שפירא" בתל אביב, שכונה הידועה במורכבות שלה ובשינויים אותם היא עוברת בשנים האחרונות. בתערוכה יוצגו מודלים ארכיטקטוניים של האדריכל יואב מאירי לצד עבודות צילום של האמן רועי  קופר. פרופ' טלי חתוקה חוקרת תיאורטיקנית של המרחב האורבני באוניברסיטת תל אביב כתבה את הטקסט לתערוכה וגם ערכה את הקטלוג.

הגישה של קופר ומאירי מתכתבת עם ניסיונות להתמודד עם הנושא במקומות אחרים בעולם, אשר הבינו את הערך היצירתי והכלכלי שבפעולת הניכוס והבנייה העצמית של הדיירים. מדיניות של תכנון מגורים בכל העולם, בייחוד כאשר מדובר בדייר עם אמצעים מוגבלים, היא צמצום של מרחב המגורים או העתקתו. באין משאבים, הדייר דל האמצעים מורחק לסביבות מגורים שהן מרוחקות ממרכזי הערים או שהוא חי בדירה קטנה מאוד. על מנת לפצות על כך דיירים בוחרים להרחיב בעצמם את דירתם. הראוי הוא לקבל סדר יום זה ולשכללו. זה יתאפשר רק כאשר נסכים שעבודת האדריכל היא שלב ראשוני בבנייה של סביבת המחייה, שעבודת הדייר היא חשובה לא פחות ואולי אף יותר.

פרופ' טלי חתוקה: "ליבת העבודה הנוכחית בשותפות שבין רועי קופר ויואב מאירי היא ניסיון להציע אסטרטגיות חדשות לאדריכלות המגורים בישראל. נקודת המוצא של העבודה של קופר (צילום) ומאירי (אדריכלות) מציעה שני שינויים מרכזיים – שינוי של נקודת המבט שלנו על סביבות המגורים ובעקבותיה שינוי של הנחיות הבינוי בישראל. ההנחה היא כי שינוי נקודת המבט יאפשר שינוי בדפוסי התכנון והפעולה האדריכליים. שתי העבודות משלימות זו את זו, וכל אחת בדרכה מציעה לקבל את האסתטיקה ואת הסדר של המרחב הישראלי – המתפורר, המטולא, הנבנה והמוזנח".

עבודות הצילום של רועי קופר מתארות את החופש שבתוך הסדר, את הרגולציה התכנונית ואת החוקים. עבודת המצלמה מבודדת אלמנטים, מורידה מן העומס ומציעה התבוננות על התוספות ועל החריגות בבנייה הישראלית כקישוטים. קופר מציע להסתכל על הפואטיקה ועל האסתטיקה של תוספות אלו. החופש היצירתי של הדיירים אינו נתפס כקפריזה, אלא כביטוי של צורך פונקציונלי של אנשים בעוד חדר, סככה או מרפסת.

יואב מאירי מתייחס לתופעה של כישלון מערכת התכנון לסדר את העולם דרך כלים בירוקרטיים תחיקתיים ומשטרתיים. מאירי מזהה אלמנטים חזרתיים כמו מדרגות, סככה, דודי שמש או מרפסת, ומציע לעבוד עימם ולא להילחם בהם. באמצעות מודלים של עבודה (שאינם עוסקים בתיעוד) של יחידות מגורים הוא יוצר אפשרויות חדשות לעבודה עם האלמנטים הלא-חוקיים, שאפשר למצוא כמעט בכל סביבה בנויה בישראל. המודלים הם קומפוזיציות פתוחות, שעליהן ניתן להוסיף אלמנטים. למעשה מאירי מציע שעל השפה האדריכלית תתווסף שפה נוספת – של תוספות.

ד"ר דליה מנור אוצרת גלריה ויטרינה: התערוכה שפירא, מגלמת היטב את החזון של גלריה ויטרינה של שילוב בין אמנות ועיצוב מתוך הקשרים רחבים, עם זיקה למכון הטכנולוגי חולון ועם הפנים החוצה. ההצעה נשלחה לגלריה ויטרינה על ידי שני המציגים בצד הצעות נוספות והיא הראשונה המוצגת מבין ההצעות שהתקבלו. התצלומים של רועי קופר והמודלים של יואב מאירי מציעים מבט אסתטי מעניין על תופעות הנחשבות על פי רוב מחוץ לגדר של העיצוב והאסתטיקה. אין ספק שהתערוכה תשנה את נקודת המבט של הצופים כלפי תופעות שכמותן אפשר לראות גם במקומות אחרים בארץ.

התערוכה שפירא תוצג בגלריה ויטרינה ע"ש ג'וליה מזרחי בין התאריכים : 26/1/22 – 11/3/22. גלריה ויטרינה בניין 6 HIT מכון טכנולוגי חולון

גלריית מכון המים גבעתיים עם תערוכת פועלות באמנות עד 11 פברואר 2022

דנה בראון, ללא כותרת, 2022 (צילום אלעד שריג)

התערוכה "פועלות באמנות" מציגה שתי שפות שונות בדיאלוג חד פעמי קסום בין שתי יוצרות. הקהל  מוזמן לצפות ולפרש את סוד החיבור ביניהן. שתי אמניות עכשוויות יוצרות פס ייצור מאגי של עבודות מופשטות, מפעל אישי של כל אחת מהן, שמטרתו העיקרית היא לתרגם את מאווי הנפש. שתי היוצרות עמלות פיזית, כדי ליצור את אמנותן, שתיהן מסורות לתהליך עבודת היד באופן טוטאלי. שתיהן פועלות באמנות בשני מסלולים: הראשון, כיוצרות באופן פיזי של "יש מאין" חדש. השני, פועלות בפירוש הישיר ביותר, עובדות מסורות למשימתן היוצרת. דנה בראון היא אמנית טוטאלית שיצירתה נובעת מעולמה הפנימי ומתייחסת לתרבות ולסביבה הקרובה בה היא חיה. כפועלת מסורה המתגייסת לייצור עבודות הנייר שלה היא מביעה בראש ובראשונה את הנעשה במגירות הנפש שלה. אצל דנה, שגדלה בבית של אספני אמנות, יש דיאלוג יומיומי עם כל סגנונות האמנות, ואולי כתגובה לכך, היא בוחרת ליצור בשפה דאדאיסטית מופשטת וכל כך חוצפנית. האמן דב אורנר ראה ביצירתה "שלמות טוטאלית" ובחן את עבודתה, כיאה לפועלת מסורה, ע"פ כמויות האנרגיה שהיא משקיעה בכל ציור. האוצר יונה פישר קבע כי הציור של דנה הוא ציור תמים. הוא לא אכל מפרי הדעת ואין הוא מתבושש. דומה שהיא מסתפקת בכך שהיא יודעת לאהוב ציור, ואין היא מחפשת לאהבותיה טעמים בנוסחאות, בתיאוריה. אינסטינקטיבית היא אוהבת או דוחה, ללא דעות קדומות, ללא חשדות.  את ההלימה משקפת את תכלית עבודתה. דנה בונה באינטואיציה מוחלטת. האחידות והתאמת הצורות בעבודתה, מייצגים את ההתנסחות המאוזנת שלהן. האמן מנשה קדישמן הוסיף וקבע, כי "דנה יוצרת אמנות בלי שום פוליטיקה, ממש כמו ציפור ששרה בטבע".

נגה יודקוביק-עציוני יוצרת גופים, משקלים ונפחים מנייר, פרטים הנראים לצופה כחלקי מכונות כבדים ומסיביים. במיצבים שלה היא מקיימת דיאלוג עם חלל המבנה שבו היא מציגה, מציבה את פס הייצור שלה במרכזו, תוך כדי שהוא מתריס בעצם נוכחותו על המתרחש סביבו. יש ליצירה של נגה מקצב משלה, והיא מקיימת אינטראקציה עם כל הצופה בה. פסי הפריטים המוצגים במיצב, נפרש לאורכו של חלל הגלריה, מתכתבים עם עצמם בראש ובראשונה, אך מקיימים גם במקביל, דו שיח עם הפסים המטפסים על הקיר המרכזי. עבודותיה נבנות בתהליך מתמשך של ניסיונות חוזרים ונשנים להרכיב ולפרק. האוצר ניר הרמט כתב עליה בתערוכתה "קו רץ", כי "עבודותיה קושרות יחד ערכים של אמנות עם מציאות".

אוצר: דורון פולק. התערוכה תוצג עד  11.2.22 – הכניסה חופשית. שיח נעילה פתוח לקהל עם האמניות והאוצר יתקיים בשבת 12.2.22 בשעה 12:00. הגלריה העירונית  גבעתיים “מכון המים" – רחוב השומר 7, גבעתיים

ספרות ושירה

WAZE בימי קורונה של אילנית יהודה

סיפור על חיפוש דרך בתקופת הקורונה. תקופת הקורונה טרפה את הקלפים של כולנו. ספר מאויר זה מציע לנו להביט במסלול חיינו באופן מקורי ומשעשע, ומזכיר לנו בכל עת לחשב מסלול מחדש. הוצאת מדיה 10. מחיר 60 שקלים. לרכישה ברשתות הספרים ובאתר…

בין שטוקהולם ללימה של עידו רבינוביץ

ספרו של עידו רבינוביץ בן 20, תושב קריית אונו, יוצא לאור בימים אלו בהוצאת מדיה 10. מדובר על מותחן פסיכולוגי, דרמטי, עתידני, הטומן בחובו היבטים של מדע בדיוני, פייק ניוז, תיאוריות קונספירציה וגם מימד של תקשורת ועיתונאות.

עידו, כתב צעיר המחזיק בתעודת עיתונאי מגיל 16, רגיל לסקר בדרך כלל את עולמות הספורט. מגיל צעיר התעניין בספורט אמריקאי, במיוחד פוטבול וכדורסל וכתבות שהכין כפרשן, בעקבות צפייה באמצע הלילה במשחקים, התפרסמו באתרים המובילים בארץ, בין היתר ב-״וואלה! ספורט״ ואתר ״Hoops״ בניהולו של פרופ׳ מנחם לס.

את ההשראה לספרו הראשון קיבל במהלך ארוחת עם חברים, בין הנושאים שדוברו היה נושא של צפיפות אוכלוסין. הנושא משך את עידו וגרם לו לקרוא מאמר מקצועי המבוסס על תיאוריה של מחסור במשאבים ואוכל – שם נולד הרעיון, לכתוב ספר על חברה דיסטופית, שמתמודדת עם דילול אוכלוסין בדרך מקורית ומבוקרת, מבלי ליידע את התושבים שלה. במשך שנתיים וחצי, במקביל לשרותו הצבאי, עבד עידו על הספר, בנסיעות עם הלפטופ, בבסיס, בלילות ואפילו במקלחת (שם עלו לו הרעיונות הטובים ביותר).

הספר "בין שטוקהולם ללימה", מתייחס לכדור הארץ שחווה בעיה של צפיפות אוכלוסין והממשלה ממציאה תוכנית סודית, מגייסת אנשים לפי רשימה של קריטריונים, שלא ידועים לציבור, על מנת שיהיו הראשונים שיתיישבו במאדים. בדומה לתכניתו של האיש העשיר בעולם, אילון מאסק. הוצאת מדיה 10. מחיר 79 שקלים. לרכישה ברשתות הספרים ובאתר…

ציונות על רגל אחת של עופר בר יהודה

בערב פסח 1975 ,חדרה חוליה של ארבעה מחבלים וחצתה את נהר הירדן וגדר המערכת, מתוך כוונה לבצע פיגוע רצחני בירושלים. עופר בר יהודה, אז מש”ק חבלה בחטיבת הבקעה, נפצע קשה ואיבד את רגלו. גם בתוך הנכות והמוגבלות הוא שימש קצין נפגעים של הנדסה קרבית, ראש מדור פצועים, המשיך ללימודי עבודה סוציאלית והוציא תואר ראשון ושני, כל אלו לצד לימודי פסיכותרפיה. הוא ניהל מלחמת עולם כדי לצאת ולהילחם במלחמת שלום הגליל, להיות מ”פ בלי רגל, ובעוד תפקידים רבים ומגוונים. הסיפור שלו הוא סיפור של ציונות על רגל אחת. הוצאת מדיה 10. מחיר 79 שקלים. לרכישה והזמנת הרצאה עופר טל': 050-5526060

סביבונים של יניב ברמן

ביום הראשון של חג החנוכה מתגלות גופות של נער ונערה על רצפת אולם הספורט בתיכון במרכז הארץ. את חקירת הרצח שמסעיר מדינה שלמה מקבלת לידיה פקד רווית ניסים, גרושה טרייה ואם לילד, הנחשבת כוכבת עולה במשטרה. מנהלת בית הספר אילנה וייס משתפת פעולה עם המשטרה, אך פועלת מאחורי הקלעים כדי להסתיר סודות אפלים שעלולים לפגוע בסיכוייה לזכות בראשות העיר. דורון לביא, עיתונאי שבנו לומד בבית הספר, עושה כמה מהלכים מכריעים שעלולים לשבש באופן רציני את החקירה ואפילו לפגוע בנישואיו.

במהלך שמונת ימי החג כל המדינה עומדת על הרגליים וקברניטיה דורשים פתרון מהיר ואמין. רווית עושה כל שביכולתה כדי לחשוף את זהות הרוצח, אבל ההיסטריה הכללית משפיעה על בכירים במערכת שלא מאפשרים הליך תקין של חקירה ומפעילים לחצים על כל הגורמים בשטח. על רקע מערכת היחסים הנרקמת בינה לבין דורון, רווית מנסה להשתלט על החקירה ההולכת ומסתבכת.
סביבונים הוא סיפור המתאר כיצד האמת הנוראית שהובילה למותם של שני בני נוער אובדת בים של מניפולציות, תככים, סילופים ואינטרסים מנוגדים. יניב ברמן הוא במאי, מפיק ותסריטאי. סביבונים הוא ספר הביכורים שלו. הוצאת מטאור. מחיר 98 שקלים. לרכישה ברשתות הספרים ובאתר…

דלת מסתובבת של מנשה יצחק

בספרו השלישי והחדש של מנשה יצחק, "דלת מסתובבת", המלווה בסיוע של בית היציאה לאור הבינלאומי, קונטנטו נאו, יצחק מקדיש את חלקו האחרון של הספר לסרן לביא ז"ל, רק בן 22 בנופלו יחד עם מציאות ייחודיות ובלעדיות באדיבות המשפחה.

ליעד לביא ז"ל נפצע אנושות בפעילות מבצעית לאחר התקפת מחבלים על הבית בו מוקמה המפקדה הזמנית בעזה. הוא נאבק על חייו אך נפטר מפצעיו כעבור ימים ספורים. סיפורו של ליעד לביא ז"ל שזור בסיפורו של מנשה יצחק דרך אביו של ליעד, שמואל לביא, שהיה חברו של מנשה לספסל הילדים בכפר הנוער בן שמן.

"אלה [השירים וההגיגים של ליעד] מובאים כאן כתרומתי הצנועה להנצחתו", כתב מנשה בעמוד השער לפתיחת דבריו של ליעד בספר. הדברים הללו מובאים לראשונה בספרו של מנשה יצחק לאחר שהתגלו באופן נדיר בתוך הטלפון הנייד של ליעד, בו חיפשו לאחר מותו.
"דיברנו בטלפון ואפילו ביקש שאנסה לארגן לחיילים שלו יום כיף בבריכה… הצלחתי לארגן לו, החיילים הגיעו אבל הוא לא הגיע, נשאר לקבוצת פקודות" כך חתם שמואל, אביו של ליעד את החלק אודותיו, סיפור קורע לב שמוכיח את נאמנותו ומסירותו לתפקיד החשוב.

ליעד חיבב מאוד את להקת "הדג נחש", הם כיבדו את זכרו כאשר הלחינו וביצעו את השיר נגיעות של גן עדן, המוצג גם בספרו של מנשה:
"נגיעות של גן עדן
זה קורה לעתים
נגיעות של גן עדן
רק אם ממש מסתכלים
נגיעות של גן עדן
זה קורה לפעמים
זה תלוי באנשים שסביבך

נגיעות של גן עדן
לרוב זה נעים
תן לזה להתפשט בגופך, צמרמורת שעולה
מילים שלא יוצאות
משותק אתה נשאר
בשקט שלא נגמר

ולפעמים זה כואב
לפעמים זה טוב
תנצור את הרגע- אל תיתן לו לעזוב
ולפעמים זה כואב
לפעמים זה טוב
תנצור את הרגע- אל תיתן לו לעזוב

נגיעות של גן עדן
זה קורה לעתים
נגיעות של גן עדן
רק אם ממש מסתכלים
נגיעות של גן עדן
זה קורה לפעמים
זה תלוי באנשים שסביבך

ולפעמים זה כואב…

ויש רגעים שהוא נעלם
הימים מתארכים הלילות לא נגמרים
ואתה כבר מתגעגע
ויש רגעים שהוא נעלם
הימים מתארכים הלילות לא נגמרים
מחכה בציפייה לקצת נגיעה"

לאחר תקופה של הצטיינות בפנימייה צבאית, התגייס ליעד לחטיבת הצנחנים ובלט מאוד בחוסנו, כוח הרצון והדבקות במטרה. הוא התקבל במהרה לקורס קצינים וקיבל לדיו את הפיקוד על צוות חוליית הפיקוד של מפקד החטיבה שלו. בתקופה העמוסה שהובילה לקראת מבצע צוק איתן, התעקש להכיר באופן אישי את הפקודים שלו, גם במחיר של שעות שינה יקרות. הוא סבר כי דרך השיחות והפעילויות המבצעיות יחדיו תיווצר אחווה שאין שנייה לה בין לוחמיו. ליעד תמיד שמח לעזור ולתרום, ואף חתם שלוש שנות קבע בצנחנים. בצער רב, הוא לא הספיק להשלימן.

פרסים ואותות

טויוטה העולמית עם תחרות ציורי הילדים מכונית החלומות 2022

ילדה עם צבעים לציור את מכונית החלומות (צילום יח"צ חו"ל טויוטה)

יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה בישראל, מכריזה על פתיחת תחרות הציורים האייקונית שלה הנערכת כבר 15 שנים בנושא מכונית החלומות, במסגרת הפרויקט העולמי של טויוטה יפן  Toyota Dream Car Art Contest. מעבר לעלייתם  לשלב הגמר העולמי של התחרות, שלושת המקומות הראשונים בתחרות המקומית (הראשון בכל קטגוריית גיל) יזכו בפרס חסר תקדים מטעם יוניון מוטורס – ציוריהם יומרו ל- NFT שישולבו בארנק דיגיטלי ויהיו בבעלותם האישית. נכסי הדיגיטל הייחודים שיונפקו עבור הילדים יינתנו כמתנה מיוחדת מטעם טויוטה, ויהיו למעשה הראשונים אי פעם שהנפיקה החברה.

השלב הראשון של התחרות יתקיים בישראל ויערך בשלוש קטגוריות גיל: גילאי 7 ומטה, גילאי 8-11 וגילאי 12-15. מתוך כל קטגוריה יבחרו 3 ציורים (9 בסך הכל) שיעלו לשלב הבינלאומי בתחרות שיתקיים ביפן ביוני 2022. מעבר לזכייתם של שלושת המקומות הראשונים ב-NFT ייחודי של ציורם, הילד או הילדה שיגיעו למקום הראשון בתחרות העולמית יזכו בפרס של 15,000 שקלים לטובת מימוש למטרות חינוכיות, ובית ספרו אף יזכה ב- 30,000 שקלים להגברת הלכידות החברתית.

תחרות מכונית החלומות של טויוטה מזמינה ילדים מרחבי העולם לשתף ברעיונותיהם ודמיונם על עתיד הניידות באמצעות ציור מכונית החלומות שלהם. בטויוטה מאמינים שכל רעיון גדול נולד בניצוץ של חלום, ומקווים שהפעילות תעזור לטפח את יצירתיות הדור הבא של ממציאים, הוגים וחולמים גדולים.

מידי שנה מקבלת יוניון מוטורס בין מאות רבות של ציורים של ילדים נרגשים מישראל שרוצים לשתף בחזונם על מכונית העתיד ומציגים רעיונות ייחודיים ויצירתיים על הניידות בעתיד. לאורך כל שנות פעילותה בנושא האמינה יוניון מוטורס כי לילדים מישראל רעיונות ורמת יצירתיות גבוהה אשר תביא לתוצרים מעניינים על איך תיראה, תפעל ותעוצב מכונית העתיד.

ואכן בתחרות שהתקיימה בשנת 2019 העפיל יואל בן שושן בן ה-9 לגמר התחרות ביפן, ואף הוכתר כמנצח הגדול וזכה במקום הראשון בגמר העולמי! זאת לאחר שגבר בגמר על  29 נציגים שעלו לגמר מתוך כמיליון ילדים ששיתפו ציורים מ-86 מדינות שונות. בציורו של יואלי, "קפסולות מסע", הקדים יואל במידה מסוימת את רעיון העבודה ההיברידית שנרקם כדי להתמודד עם מגבלות הקורונה, כשמכונית החלומות שהגה מתארת סוגים שונים של קפסולות שמאפשרות גם לעבוד וגם לנסוע ממקום למקום באותו הזמן. ציורו של יואל, ביחד עם עוד ציורים רבים, הציגו לא פעם פתרונות ניידות שעלו על כל דמיון ונגעו בכאבים שונים שאנו חווים בעולם הניידות הנוכחי.

יוניון מוטורס מאמינה כי השנה הרבה מהציורים שיתקבלו יהיה בסימן חזונה – Beyond Zero, המבטא את שאיפתה להפחית את פליטות ה-CO2 והשפעות שליליות אחרות, לפרוץ גבולות ומחסומים ולהגיע להישגים יוצאים מגדר הרגיל בתחומים שונים המכוונים ליצירת חברה טובה יותר ועולם בטוח, נגיש, ירוק ונקי יותר, אף מעבר לאפס.

פרטים נוספים לגבי התחרות ולגבי אופן שליחת הציורים זמינים באתר התחרות בכתובת http://dreamcar.toyota.co.il/. הגשת הציורים תתאפשר עד לתאריך ה- 20/02/22, הכרזת תשעה הזוכים בתחרות המקומית תהיה תתקיים ב- 23/02/22, וההכרזה על שלושת המקומות הראשונים שיזכרו לנכס דיגיטלי ייחודי של ציורם תתקיים בתאריך ה- 28/02/22.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: