6 טיפים לנהיגה נכונה בחורף

עוד רגע ואנחנו רשמית נכנסים לתקופה החורפית בשנה, שעון חורף, חשיכה מוקדמת, גשם ואולי אפילו רגעים של שלג.

כמו עונות השנה, גם הנהיגה על הכביש משתנה בהתאם לזאת, הגשמים הראשונים מציפים שמנים שנאגרו במהלך הקיץ על הכביש וגורמים לו להיות חלק ולהוות סכנה ממשית על הבטיחות שלנו.

כשאנחנו נכנסים עמוק יותר לחודשי החורף, הגשם, ההצפות ובעיות הניקוז יכולים להקשות מאוד על הנהיגה ואף לסכן את בטיחותנו.

סדנה במכונאות רכב – החלפת צמיג (צילום מיכל פלד)

אז כיצד נוכל להימנע ממצבים קיצוניים שכאלו? או לפחות לנקוט באמצעי זהירות שיוכלו לעזור לנו בעת הצורך?

 
- פרסומת -

 

בדיוק בשביל זה ריכזנו לכם 6 טיפים חשובים שיכולים להיות מאוד שימושיים לעונות המעבר והחורף:

  1. בדיקת צמיגים, בלמים, בולמי זעזועים ואורות – לפני תחילת החורף, דאגו לבצע את הבדיקות המתאימות בצמיגיה הקרובה אליכם, ולוודא שהצמיגים מאוזנים ומכוונים, שהבלמים עובדים כמו שצריך ולאפשר לעצמכם לנסוע ביתר בטיחות ובראש שקט. מערכות לא תקינות עלולות להאריך את מרחק הבלימה ולפגוע באחיזת הצמיגים בכביש.
  2. ניקיון השמשות ומקסום שדה הראייה – במצבים של גשם וערפל, שדה הראייה שלנו מוגבל, לכן חשוב לפני הנסיעה לדאוג של שמשות הרכב יהיו נקיות ויאפשרו לנו להרחיב את שדה הראייה שלנו עד כמה שאפשר, על מנת למנוע הפתעות בלתי צפויות בדרך.
  3. בתוך הרכב הימנעו מלבישת שכבות ביגוד מרובות – ככל שתהיו עמוסים בשכבות רבות יותר, כך האחיזה ויכולת התמרון שלכם בהגה בעת הצורך יתקצרו וימעטו. נסו להיות כמה שיותר "קלילים", ללא אביזרים שיגבילו אתכם או את יכולת השמיעה והראייה שלכם (צעיפים, מעילים…).
  4. הקפידו על שימוש באורות – מלבד העובדה שהדבר מעוגן בחוק כאשר אתם נוסעים בכבישים בין-עירוניים, אנו ממליצים להשתמש באורות רגילים (אור מעבר) גם בעת הנסיעה בתוך העיר, על מנת שתוכלו לראות יותר טוב את מה שיבוא ממולכם ובנוסף, יוכלו לראות אתכם בצורה טובה יותר.
  5. מהירות מחושבת – בתנאי גשם, מהירות התגובה של הרכב הולכת ופוחתת, לצמיגים לוקח יותר זמן להגיב עד לעצירה מוחלטת. לכן, נמליץ לרדת מהמהירות המותרת, ובעת שימוש בדוושת הגז יש לעשות זאת בצורה הדרגתית ומתונה כדי למנוע סיבוב והחלקה של הגלגלים מה שיביא לאובדן שליטה ולתזוזה בלתי רצונית של הרכב.
    בשנים האחרונות מרבית הרכבים מצוידים במערכת ABS (מערכת בלימת חירום המאפשרת המשך היגוי תוך כדי בלימה), אך היא אינה מונעת החלקה בכביש רטוב. כאשר המערכת נכנסת לפעולה יתכן שתשמעו "דפיקות" בדוושה, מדובר בתופעה תקינה וחשוב להיות מודעים אליה ולא להיבהל בעת הבלימה.
  6. שלוליות בדרך – מומלץ להימנע עד כמה שאפשר מכניסה לשלוליות כאלה ואחרות בכביש, מכיוון שבמקרים רבים קשה לנו להעריך את עומק השלולית, ולכן קיימת סכנת החלקה או במקרים קיצוניים אפילו הצפה וכניסת מים לרכב.
    כאשר אתם מגיעים לשלולית ואין באפשרותכם לעקוף אותה, נסו להאט בהדרגתיות ולחצות אותה במהירות אחידה ללא בלימות ותאוצות פתאומיות, כי כאשר הבלמים רטובים איכות הבלימה שלהם יורדת משמעותית.

את ההכנות הדרושות לרכב שלכם לקראת עונת החורף תוכלו לבצע בעשרות צמיגיות ברחבי הארץ, על מנת לברר מהי הצמיגיה הקרובה והמשתלמת ביותר עבורכם תוכלו להיכנס לאתר טייר קלאב, מנוע חיפוש גדול ללא עלות המאפשר לכם לאתר מבחר צמיגים לרכב וצמיגיות לפי צורך.

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: