מלטה יוק, ולטה וכל מה שביניהם

מדריך לתייר הישראלי במלטה ||| מה לעשות בוולטה הבירה ||| האתרים המרכזיים בטיול או נופשון קצר במלטה |||  מה אוכלים במלטה ואיפה מבלים ||| כל הפרטים והרשמים בהמשך…

ויטוריוסה Vittorios ומבצר סנט אנג'לו Fort St. Angelo מלטה (צילום דני בר)

מלטה Malta

מלטה, אי או יותר נכון קבוצת איים שהם מדינה קטנה שבמהלך ההיסטוריה עברה בין שליטים רבים שהשאירו בה כל אחד את החותם והאופי שלו – התוצאה, מדינה, אי ועיר עם הרבה אוירה היסטורית, שפה יחודית שהיא עירוב של ערבית ואיטלקית (יש גם שטוענים שמקורה מהפיניקית) והרבה ים וקצב חיים נינוח. המדינה מורכבת משלושה איים מיושבים: מלטה – האי העיקרי שוואלטה בירת המדינה באי זה וגם הנמל העיקרי ושדה התעופה, גוזו – אי קטן, כפרי וחקלאי ברובו והאי הקטן  קומינו בו קומץ תושבים והרבה חופים בתוליים. בשנת 1964 הוענקה למלטה עצמאות מהאימפריה הבריטית אך היא עדיין חברה בחבר העמים הבריטי ומשנת 2004 הצטרפה לאיחוד האירופי. השפות הרשמיות מלטזית ואנגלית והמטבע אירו.

במלטה יש עדויות על קיום ישוב וחיים כבר לפני 7000 שנים אבל זה לאוהבי ההיסטוריה והארכאולוגיה. במהלך ההיסטוריה היותר קרובה עברו את מלטה והשאירו חותמם, הפיניקים (מאה 4-2 לפנה"ס), הרומאים (המאה 2 לפני הספירה עד 4 לאחר הספירה), הביזנטים (מאה 4-9 לספירה), הערבים המוסלמים (מאה 9-11) וכך הלאה השפעות של נסיכויות וממלכות נוצריות מהאזורים שהיום הם איטליה.

מלטה יוק Malta Yok

הביטוי "מלטה יוק" אכן שייך למלטה ולניסיון הכיבוש העות'מאני של האי. לביטוי בשפה התורכית שמשמעותו "אין מלטה" מיחסים 2 סיפורים: האחד הוא קצר וצבעוני והשני ארוך, מסובך אבל כנראה האמת. אני אוהב את הסיפור הקצר המספר על קפטיין אותמאני שנשלח למלטה להעביר מסר הסולטאן בקונסטנטינופול והוא חזר אחרי כמה שבועות בים מבלי שהגיע למלטה, כי טעה בניווט עפ"י המפות הימיות שהיו לו, והכריז מלטה יוק או בלשוננו – אין מלטה.

הסיפור הארוך מספר על צי של כ-180 ספינות אות'מאניות שנחתו על חופי מלטה בשנת 1565. באי ישבו צלבנים וחיילים מקומיים בכוח הרבה יותר קטן. העות'מאנים הצליחו לכבוש את רוב האי המרכזי – מלטה אבל כשלו בניסיון הכיבוש של מצודת סנט אנג'לו ונסוגו חזרה לקונסטנטינופול היא איסטנבול ושם הכריזו שאין מלטה, כלומר לא הצליחו להשיג את מלטה.

רחוב השוק בולטה (צילום דני בר)

ולטה Valletta

בירת מלטה היא ולטה שנקראת על שמו של מי שהיה מפקד מסדר האבירים שהביסו את האות'מאנים, אביר יליד פרובנס בשם ז'אן פאריזו דה לה ולט Jean Parisot de la Valette. העיר הוקמה שנה לאחר תבוסת האות'מאנים ונקראת גם La Valletta. זו הבירה הקטנה ביותר באיחוד האירופאי, הן בשטחה והן באוכלוסייתה. עיר הבירה הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו והיא בנויה על חצי אי בדרום-מזרח מלטה.

שריד מהאימפריה הבריטית בולטה, מלטה (צילום דני בר)

עיקר העניין לתייר בוולטה הם 2 הרחובות הראשיים והמקבילים: רח' הרפובליקהTriq Ir-Repubblika  ורח' השוק Triq Il-Merkanti שלאורכם מתנהלת המדינה ובהם נמצאים רבים מאתרי וארמונות העיר – מבנים בעלי חשיבות תרבותית ואדריכלית, שמרביתם הוקמו על ידי האבירים.

קתדרלת יוחנן המטביל St. John's Co- Cathedral – הכנסייה המרכזית של העיר והמדינה נקראת על שם סנט ג'ון ובה קבורים אבירים רבים ממהלך ההיסטוריה של האי והעיר. בקתדרלה יצירות אמנות מרהיבות בסגנון הבארוק, בהן יצירתו של קראווג’ו עריפת ראשו של סנט ג'ון הבפטיסט וגם אורגן עתיק ומיוחד.

ארמון הגראנד מאסטר Grandmaster Palace Courtyard ארמון טמפלרי מהמאה ה-16 שמשמש כמשכנם של נשיא המדינה ובית הנבחרים. היה לאורך ההיסטוריה מקום מושבו של האביר הבכיר במדינה ובהמשך מקום מושבו של הנציב הבריטי וזכר לכך, בחזיתו ניצבים שומרים שמזכירים את שומרי ארמון המלכה האנגלי. המבנה מפואר וקירות האולמות והחדרים שבו מעטרים פרסקאות וחפצי אמנות עתיקים והרבה שריוני אבירים של אבירי המסדרים באי.

תיאטרון מנואל Manoel Theatre הוא התיאטרון הלאומי של מלטה ואחד מהתיאטראות הפעילים העתיקים ביותר באירופה. את תקרת האולם מהמאה ה-18, מעטרים עלים מוזהבים ומשתלשלת מהתקרה נברשת מפוארת ויפה.

קאזה רוקה פיקולה Casa Rocca Piccola  משמש עד היום כמעונה של משפחת המרקיז דה-פירו, אחת ממשפחות האריסטוקרטיה של מלטהץ הארמון נבנה במאה ה-16 וכיום הוא פתוח לציבור ע”י המרקיז דה-פירו, שהפך אותו למוזיאון.

 
- פרסומת -

 

הכנסייה הכרמליתית שכיפתה מזדקרת מעל קו הרקיע של העיר וגם מבצר סנט אלמו וחומות העיר.

מבצר סנט אלמו Fort St. Elmo : ממוקם בקצה חצי האי, עליו שוכנת העיר . המבצר שימש את האות'מאנים בעת המצור הגדול שלהם על האי, בשנת 1565. כיום המבצר משמש את אקדמיית המשטרה. חובבי הסרטים יזהו את המבצר כמקום בו צולם הסרט האנטי טורקי אקספרס של חצות.

כף אוספים תרומות להמשך תיפעול יריית התותח המסורתית (צילום דני בר)

גני באראקה העליונים Upper Barakka Gardens  גנים יפים החולשים על המפרץ ועל נמל אוניות הקרוז הרבות הפוקדות את העיר והאי כל יום. עיקר העניין בגנים הוא דווקא הנוף הפנורמי על הנמל של ולטה והערים הסמוכות ויטוריוסה Vittorios (או Il Birgo) וסנגלאה Senglea. הגנים היו נחלתם הפרטית של אבירי איטליה כבר במאה ה-17 ורק במאה ה-19 נפתחו לכלל הציבור. בכל יום ב-12 אל תפספסו את תרועת החצוצרה וירית התותח.

ויטוריוסה Vittorios

אחד הפרברים של הבירה ונחשב לחלק מהמטרופולין הוא העיר ויטוריוסה / בירגו Vittoriosa או Birgu שבה נמצא מבצר סנט אנג'לו Fort St. Angelo שבזכותו עמדה מלטה בפני האות'מאנים. המבצר לא מאפשר ביקור בתוכו. כאן היה הרובע היהודי של מלטה ושם נמצא גם ארמון האינקוויזיציה Inquisitor's Palace בכתובת Triq Il-Palazz Ta' L-Isqof.

המטבח המלטזי

אופיו של המטבח המלטזי מושפע מההיסטוריה והגאוגרפיה של המקום – שילוב של מאכלים מאיטליה, צפון אפריקה, תורכיה יוון וצרפת.

  • פרוגה  Froġa היא חביתה עם גבינת העיזים המקומית Ġbejna וקטניות או בשר
  • עוגת הפודינה Pudina tal-ħobż עשויה מלחם, צימוקים ואגוזים עם קקאו

  • מרק הדגים Aljotta עשיר בשום, צמחי תבלין עונתיים ועגבניות ונזיד התמנונים Stuffat tal-qarnit  הם בין המנות המומלצות לאוהבי הים
  • לקרניבורים מזמן המטבח המלטזי תבשילים מבשר ארנבת. Stuffat tal-fenek הוא תבשיל קדירה סמיך עם בשר ארנבת וירקות. גרסת הארנבת המטוגנת נקראת Fenek moqli .

  • קפה Kafe בגרסתו המלטזית מבושל עם אניס, קינמון או מי ורדים
  • תה Te fit-Tazza הגרסת מלטה דומה לתה האנגלי, עם חלב והרבה סוכר (לכסות על איכות עלי התה)

יהודים במלטה

כיום חיים במלטה כ-200 יהודים בלבד. ראשוני היהודים הגיעו למלטה יחד עם הסוחרים הפיניקים שהתיישבו באי גוזו. עדות לקהילה היהודית המפוארת של מלטה הוא שוק המשי העתיק בעיר מדינה, שכיום נותר ממנו רק שלט קטן בעברית.

תיירות במלטה

ענף התיירות של מלטה משגשג עם יותר מ-2 מיליון תיירים בשנה – פי 4 ויותר, ממספר תושבי המדינה הקטנה. יש טיסות ישירות מישראל למלטה וכמעט בכל אוניות הקרוז הפוקדות יום יום את נמל ולטה, תמצאו גם ישראליים נופשים ומטיילים. גם בחורף האי מארח תיירים וביחוד בפברואר בו מתקיים גם קרנבל ססגוני  Il-Karnival ta' Malta.

כתיבת תגובה