יומנו של מדריך: דרכון אובד

סיפורו של איבוד דרכון בדרך לשדה התעופה ||| מה עושים עם נוסע שאיבד דרכון והטיסה עוד 5 שעות ||| כיצד הצלחתי להטיס נוסע ללא דרכון מברטיסלאבה לישראל ||| סיפור המעשה והסוף הטוב בהמשך <<<

דרכונים (צילום דני בר)

איפה הדרכון

עזבנו בבוקר את בית המלון, אי שם בהרי הטירול האוסטרי, ליום ארוך שסיומו בחצות בשדה התעופה של ברטיסלבה, לטיסה הביתה. לבקשתי, כולם בדקו שלא שכחו שום דבר כולל כמובן דרכונים ומסמכים. יש לציין, שאבדן טלפון או מטען הם תופעה שכיחה ועל כן הדגשתי לבדוק מציאת הטלפון, המטען, הדרכון והארנק בידי הנוסעים.

בקבוצה היו זוג נוסעים "מבוגרים מאד" שנלחש לי לאוזן (ע"י חברים שלהם מהקיבוץ, שנוסעים איתם) שהגברת אובחנה עם אלצהיימר והאדון כבד שמיעה (זה לא פגם כמובן בחן והנחמדות של הזוג הקשיש).

לאחר כשעה וחצי נסיעה והפסקת קפה (מתוך כ-5 שעות נסיעה שצפויות לנו), אותו זוג מודיעים לי עם התחלת הנסיעה על הכביש המהיר, שהם לא מוצאים את הדרכונים שלהם. עצרנו בתחנת רענון קרובה וחיפוש דקדקני בכליהם בעזרת חבריהם העלה חרס. המשכנו בנסיעה והתקשרתי למלון. לאחר חיפוש בחדרם וסביב השולחן בו אכלו את ארוחת הבוקר- נותרנו עם אותה בעיה. אין דרכונים לטוס איתם חזרה הביתה.
ממשיכים בתכנית הטיול

הנוסעים ללא הדרכון היו ממושמעים ועל פי ההנחיות, צילמו את הדרכונים וכך לפחות צילום דרכון היה לכל אחד מהם (ופרט זה חשוב מאד לסיום הפרשה). השעון מתקתק ואם נגיע לוינה לפי התכנון השגרירות כבר תהיה סגורה. מי ילך איתם לשגרירות כי צריך להמשיך תכנית הטיול ולתת למטיילים האחרים לראות את וינה כפי שתוכנן- הם לא צריכים לסבול מאבדן הדרכונים.

מלון וקפה זאכר בוינה (צילום דני בר)

מה הבעיה

למוד ניסיון ממקרה דומה (לפני שנתיים, בקלן גרמניה) הבנתי שיש לי 2 משוכות לעבור על מנת לחזור עם הנוסעים לישראל, ללא דרכון.

 1. חברת התעופה
 2. ביקורת הגבולות.

מניסיוני, אני יודע שחברות התעופה הטסות לישראל, אחראיות על כך שהנוסע רשאי להיכנס לישראל ומצוייד בדרכון בתוקף ובויזה (במקרה הצורך). במידה ויטיסו נוסע שיסורב כניסה לישראל בגלל תיעוד לא מתאים, לא רק שיצטרכו להטיסו חזרה על חשבונן, אלה גם יקבלו קנס של 6,000 יורו ממדינת ישראל.
התקשרתי לחברת הטיולים של הטיול שהדרכתי וביקשתי שיודיעו לחברת התעופה על הנוסעים ושחברת הנסיעות ערבה לכך שיכניסו אותם לארץ – כך חברת התעופה בטוחה שיכולה להטיס אותם ולא תינזק.
הודעתי לחברה וגם לנוסעים, שבזמן שהם יבלו בברטיסלבה במרכז קניות, כמתוכנן, אני אסע עם הנוסעים וחבריהם, לתחנת המשטרה להגיש תלונה ולפתור עניין ביקורת הגבולות.
משטרה במקום קניון

כמתוכנן, נסענו למרכז הקניות שם אמורים היו הנוסעים לבלות בקניות ובאוכל עד למועד הטיסה. משם יצאתי עם הזוג שאיבד את הדרכונים וזוג החברים שלהם, לתחנת המשטרה. כצפוי במשטרה מדברים רק סלובקית אבל גם לכך התכוננתי – ביקשתי מנוסעת דוברת רוסית שתתרגם לנהג שלי, דובר הרוסית, את סיפור המעשה שנוכל לקבל אישור משטרה לאובדן. כשהגענו לתחנת המשטרה הנהג הסביר לשוטרים את הסיפור.
משטרת ברטיסלבה על הרגליים

 
- פרסומת -

 

למזלנו (בסיפור כזה צריך גם מזל), נכנס לתחנה שוטר בחופשה, שבה לצפות במשחק כדורגל של גביע היורו שעמד להתחיל. השוטר הנ"ל הפך למתורגמן תודות לידיעתו את שפת האנגלית וכך הוא הפך למתורגמן.
טלפונים של המפקד התורן בתחנה, למשטרת הגבולות, לחברת התעופה (שאמנם כבר קיבלה הודעה מחברת הנסיעות בארץ, על המקרה) ולמפקד משטרת ברטיסלבה (בעיר 5 תחנות משטרה ומפקד כללי אחד מעל 5 מפקדי התחנות) הבהיר לו מה צריך לעשות. מפקד התחנה קיבל אישור לתת לנו מסמך על אובדן הדרכונים שאיתו נוכל לטוס בצרוף צילומי הדרכון.

דרכונים בתוקף (צילום דני בר)

מה בין ברטיסלאבה למקסיקו
התחילה עבודה משרדית מיגעת וארוכה של אחד השוטרים ושאר הצוות ברקע, צופים בהתלהבות במשחק הכדורגל.
הנוסע הישיש חסר הדרכון לא הפסיק להיות מרוכז במשחק על המסך. נלחש לי שהוא היה כוכב כדורגל בנבחרת ישראל, שיחק בגביע העולם 1970 במדי נבחרת ישראל וגם באולימפיאדת מקסיקו. מיד ניצלתי עובדה זו.

מלדיני גם עוזר
לחשתי לשוטר ה"מתורגמן", שיש כאן כוכב כדורגל ואנחנו לחוצים בזמן להגיע בזמן עם כל הקבוצה, לטיסה. כששמע מי נשוא התלונה שהם צריכים להנפיק, הוא מיד נדלק והתחיל לשוחח עם כדורגלן העבר שלנו. תוך כדי השיחה הם הגיעו לכך שהוא שיחק חלוץ נגד מלדיני בנבחרת איטליה 1970……מיד כוווולם נדלקו ועברו לקצב עבודה מהיר (שברקע השוטרים מדברים ביניהם בהתלהבות ואני רק הבנתי "מלדיני" שחזר שמו כמה פעמים). תוך 10 דקות סיימו את עבודת הניירת בחיוך לבבי ובצילום תמונות משותפות.

בשדה התעופה

מצויידים בניירת של משטרת סלובקיה, צילום דרכון ובטחון שנגיע כווולם לארץ בבוקר, נסענו לפגוש את שאר הנוסעים שסיימו את ההפסקה לפני הטיסה בקניון והמשכנו כולם שמחים ואופטימיים לשדה התעופה.
מיד בכניסה לטרמינל, ביקשתי לראות את מנהלת משרד חברת התעופה ואמנם הופיעה מנהלת התחנה שידעה על הנוסעים "הבעייתיים" וגם ידעה שאפשר יהיה להטיסם לאחר כל האישורים .גם מפקד משטרת הגבולות פגש אותי ואישר שכל השוטרים יודעים על הסיטואציה וכמובן על השחקן כדורגל ששיחק מול מלדיני.
הטיסה הביתה

צ'ק אין זריז, ביטחון ו…ביקורת גבולות, שם המתין לנו מפקד משטרת הגבולות לראות אישית שהכל בסדר. בבוקר (זו היתה טיסת לילה) נחתנו בנתב"ג- יצאתי ראשון עם הזוג המודאג, והלכנו למשרד ההגירה בצד ימין לפני ביקורת הגבולות בכניסה לארץ.
הסברתי בקצרה את העניין, וצילום הדרכון הספיק למשטרת הגבולות בנתב"ג על מנת להכניס אותם, לא לפני הסבר שקיבלו הנוסעים המאבדים, על משמעות אבדן דרכון בחו"ל.

סוף דבר

זוג הקיבוצניקים הקשישים, היה מודע למה עלול היה לקרות: הם עלולים היו להישאר בברטיסלבה, לפחות עד למחרת כשהקונסוליה הישראלית תפתח שעריה ותנפיק להם תעודת מעבר, ואחר כך למצוא טיסה ארצה – כל זאת ללא ידיעת כל שפה זרה ועם בעיות רפואיות לא מתאימות למצב כזה.
נפרדנו על אדמת ארצנו בברכת שלום…..

לפוסט הזה יש 3 תגובות

 1. דפנה או דפי

  בטוח שזוג הקשישים פיצה, באופן נאות, את המדריך/כה. למה לא מפרסמים שמות כדי שנדע עם מי ליסוע/ לא ליסוע לחו"ל.
  דפנה

 2. דניאל בר דעת

  האם המדריך קיבל תגמול הולם על מאמציו?

  1. Dany Bar

   המדריך הוא הכותב, דני בר. באשר לזוג הקשישים. הסתפקו בלהגיד תודה בשדה התעופה נתב"ג. מאז לא שמעתי מהם.

כתיבת תגובה