חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות 22/2019

אירועים לשנה החדשה 2020 ||| פסטיבלים וטבע ||| תעופה ושיט ברחבי העולם ||| תערוכות, ספרים ואמנות ||| תיאטרון, קולנוע ובסינמטק ||| טלוויזיה רדיו וגם טיולים בארץ ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

אירועים ופסטיבלים

נועם בן דוד עם מסע קוסמי ב-21/12 בפרדס חנה

האומן נועם בן דוד (צילום עדי הררי)

מופע ייחודי יתקיים בישראל ב-21/12 (הלילה הארוך בשנה) במתחם "WHITE" פרדס חנה, כחלק מאירועים שיתקיימו בכל רחבי העולם. מדובר בקונצרט טקסי הקרוי "מסע קוסמי" של האומן והיוצר נועם בן דוד. במהלך המופע נועם בשיתוף של הרכב נגנים ורקדניות ייקחו את המשתתפים למסע קוסמי של מוזיקת עולם שבטית ומקורית, אשר נועדה להזכיר ולעורר את מהות החיבור בין האדם לבריאה ולכוחות הטבע. "דרך האומנות בכלל והמוסיקה בפרט אנו יוצרים את העולם בו אנו רוצים לחיות" מספר נועם.

המופע משיק לראשונה בישראל פרויקט מוזיקלי חדש בשם Cosmic Journey מסע מוזיקת עולם שבטית, המעורר את השומע לרחשי ליבו ומביא מסרים אוניברסליים מלאי קסם, קצב, גרוב ונשמה. המופע יכלול 13 שירים המשלבים עברית, ערבית, פורטוגזית, ספרדית, סנסקריט ואנגלית והוא מגשים את הרעיונות שמאחורי המוסיקה לדרך חיים. הפרויקט המוזיקאלי בהפקתו של ערן כץ, יצא לאור בעזרת שיתוף פעולה של למעלה מ 30 מוסיקאים מרחבי העולם ולכן הוא מאופיין באיכותו התרבותית אוניברסלית.

נועם הינו מוסיקאי עצמאי ואמן יוצר מקורי, במהותו חי נושם ופועם את רוח תרבות השלום האוניברסאלית ומביא את עבודתו לכדי ביטוי ברחבי העולם דרך הופעות, סדנאות, אירועים והתכנסויות. נועם חזר לארץ זה עתה מסיבוב הופעות באירופה וכעת ישיק את הפרויקט גם בישראל.

ב 21.12.19 הלילה הארוך בשנה – יתקיים בישראל ב "WHITE" פרדס חנה ,אירוע משמעותי וגדול כחלק מרשת של אירועים וטקסים בכל העולם. קונצרט טקסי, השקה של המסע הקוסמי. בראשיתו התכנסות שתאפשר מעבר מהווית היום יום לרוח המיוחדת של המופע וכניסה למסע מוזיקלי הכולל מיצגים ויזואליים מעוררי חושים, במטרה להעביר את הקהל חוויה חושית ורגשית. אחרי המסע תמשך החגיגה עם צוות Laniakea שמארחים את "Liquid Bloom" – רב אמן מוסיקה אלקטרונית-שמאנית בעל שם עולמי!! שמגיע אלינו מארה"ב.

מסע קוסמי, מוצ"ש שעה 19:00 בתאריך 21/12 , מתחם "WHITE" פרדס חנה. להזמנת כרטיסים באתר…

תערוכת התיירות הבינלאומית IMTM 2020 עם מציגים אקזוטיים חדשים

IMTM תל אביב (צילום ניר שמול)

תערוכת התיירות הבינלאומית השנתית,IMTM 2020- International Mediterranean Tourism Market, מארחת השנה 8 מדינות חדשות שמעולם לא השתתפו באירוע בישראל. זו תהיה הפעם הראשונה שמשלחות מהאיים המלדיבים, איי סיישל, בהוטן, סין, נמיביה, פלורידה, מסצ'וסס ובוסניה והרצגובינה ייקחו חלק בתערוכה בביתנים רשמיים משלהם.

תערוכת IMTM היא אירוע בינלאומי שיערך בישראל בפעם ה-26, בביתן 2 בגני התערוכה בתל אביב, בין התאריכים 12-11 לפברואר 2020. מדובר באירוע דגל של ענף התיירות, המשלב ומפגיש בין התייר הישראלי, עמיתיו, לקוחותיו מחו"ל והקהל הרחב, אשר מהווה את נקודת המפגש השנתית העיקרית של ענף התיירות הישראלי.

תערוכת התיירות הבינלאומית השנתית 2020 IMTM צוברת תאוצה בשנים האחרונות, כאשר משנה לשנה גדלים מספר המשתתפים בה. השנה צפויות להציג בתערוכה שבע מדינות חדשות: מאירופה- בוסניה והרצגובינה, מאפריקה- נמיביה ואיי סיישל, מאסיה- סין, מלדיבים, בהוטן ומצפון אמריקה- פלורידה ומסצ'וסס. מדובר במספר גדול של מדינות חדשות שמצטרפות להציג בתערוכה, כשהגידול מצביע על ההצלחה וההשפעה הבינלאומית של התערוכה בארץ ובעולם.

כ-50 משלחות ממדינות בעולם צפויות להשתתף  בתערוכת התיירות, כשבנוסף למדינות החדשות יציגו גם: מדינות מאירופה- בולגיה, רוסיה, רומניה, יוון, קפריסין, איטליה, סלובניה, ספרד וקטלוניה, ליטא, הרפובליקה הצ'כית, גיאורגיה, צרפת, מלטה, הונגריה, פולין, סלובקיה, אוזבקיסטן, קורדיסטן, הרפובליקה של ספרטה, אוקריינה, אזרבייג'ן, פורטוגל ואלבניה; מדינות מאסיה- הודו וקרלה, יפן, פיליפינים, טייוואן, נפל, סרי לנקה וויאטנם; אפריקה- טנזניה ורואנדה; אמריקה הלטינית- הונדורס.

IMTM הוא האירוע השנתי והוותיק של ענף התיירות בישראל, ונערך על ידי חברת "ארטרא" בע"מ וחברת Israel Travel News, בשיתוף משרד התיירות ומתקיים בחסות התאחדות המלונות בישראל, לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, העמותה לתיירות ת"א-יפו, חברת אל-על והתאחדות סוכני הנסיעות בישראל. התערוכה צפויה להתקיים גם השנה בגני התערוכה תל-אביב, ביתן 2, בשטח כולל של כ-6000 מ"ר ובגובה 20 מטר, על מנת להכיל את כמות המציגים הגדולה, וליצור נראות ואווירה מרווחת.

IMTM מיועד לכל העוסקים בענפי התיירות השונים – תיירות פנים, תיירות נכנסת וכן מדינות וגורמי תיירות מחו"ל. בתערוכה משתתפים דרך קבע מגוון רחב של מציגים ישראלים: עמותת  תיירות מכל רחבי הארץ, חברות תעופה, מלונות, חברות להשכרת רכב, חברות ספנות, ספקי שירותים ואטרקציות מסוגים שונים בתחום התיירות. התערוכה כוללת מפגשים וכנסים מקצועיים נלווים ותכנית לסוכנים מוזמנים, במסגרתה מגיעים ליריד מאות מקבלי החלטות מרחבי העולם המשווקים את ישראל כיעד תיירותי.

אייל שמואלי, מו"ל I.T.N ומיזמי תערוכת IMTM: "אנו גאים לפתוח את תערוכת התיירות הבינלאומיות IMTM 2020 בפעם ה-26. מדהים לראות, איך בכל שנה התערוכה גדלה והופכת משמעותית יותר ויותר לשחקנים בתחום. התערוכה מהווה פלטפורמה חשובה לתיירות הישראלית, כשבמהלכה נוצרים חיבורים עסקיים חשובים בענף התיירות המקומי והבינלאומי. השנה, אנחנו נרגשים להודיע על שמונה מדינות חדשות שיצטרפו אלינו לראשונה- בוסניה והרצגובינה, נמיביה, איי סיישל, סין, מלדיבים, בהוטן, פלורידה ומסצ'וסס.. מצפים ונרגשים לפתוח את תערוכת התיירות לשנת 2020 ומזמינים את כולם להשתתף בחגיגה הצבעונית הזאת".

Arava Challenge מרוץ השליחים החדש של ישראל 10 ינואר 2020

מרוץ הערבה (צילום רונן טופלברג)

מרוץ השליחים החדש של ישראל יוצא לדרך ויתקיים לראשונה במדבר. המרוץ יכלול 12 מקטעים באורך 120 ק"מ במסלולי שמורות הטבע של המועצה האזורית הערבה התיכונה. המרוץ יחל בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי, 10.1.20. מספר שעות לאחר מכן יתקיימו מקצים נוספים של 10, 5, ו-2 ק"מ. המועצה האזורית הערבה התיכונה והרשות לפיתוח הנגב מזמינות רצים ורצות מכל הארץ למרוץ השליחים הראשון במדבר. המרוץ יוזנק בבוקר שישי, 10.1.20 בשעה 05:00 בבוקר ויסתיים מספר שעות לאחר מכן. מסלול מרוץ הערבה צ'אלנג' יחל בפארק ספיר ויתפרס על פני מסלול של 120 ק"מ העובר בין יישובי המועצה ובשמורות הטבע של המועצה האזורית הערבה התיכונה כמו מכתשים, עין יהב, נחל שחק, הנחלים שחק, משור וחצבה, שמורת נחל שיזף, שמורת מצוק הצינים ושמורת עשוש. המרוץ מחולק ל-12 מקטעים וניתן להירשם אליו בקבוצות של החל משני אנשים (ההרשמה מגיל 18 ומעלה). החל מהשעה 08:30 ביום שישי, יתקיימו שלושה מקצים נוספים של 10 ק"מ, 5 ק"מ ומקצה עממי של 2 ק"מ שיוזנקו מפארק ספיר. מרוצי הערבה נוסדו על ידי מחלקת הספורט של המועצה האזורית הערבה התיכונה לזכרו של יוני פרידמן ז"ל, יליד הערבה, שנפטר בשנת 2007 בגיל 22 ממחלת הסרטן. האירוע בהפקת חברת כפיים אקטיב. בנקודות הזינוק של המרוץ יתקיים הפנינג גדול שיציע מגוון הפעלות ספורטיביות לכל המשפחה, דוכנים ושוק איכרים עם תוצרת מקומית של חקלאי הערבה. בנוסף, המשפחות הרצות או המלוות יוכלו ליהנות משלל האטרקציות והפעילויות שיש לערבה התיכונה להציע ביניהן סדנאות יוגה, טיולים רכובים ומסעדות מקומיות.

לפרטים נוספים והרשמה למרוץ: www.aravarun.co.il

SPIRIT RIDE ARAVA סובב ערבה באופניים שבת 18 ינואר 2020

סובב ערבה (צילום רונן טופלברג)

יום שבת, 18.1.20, יתקיים אירוע האופניים ""Spirit Ride Arava, חוויית רכיבת שטח מאתגרת וייחודית בנוף המדברי שכולל ארבעה מקצים: 63 ק"מ, 35 ק"מ, 20 ק"מ ו-8 ק"מ לכל המשפחה. זו השנה השישית בה אלפי רוכבים מכל רחבי הארץ יגיעו לחוות את נופיה הקסומים של הערבה באירוע האופניים ""Spirit Ride Arava. סובב ערבה באופניים שיתקיים ביום שבת 18.1, יתקיים במועצה האזורית ערבה תיכונה ויצא מהישוב פארן. הסובב יכלול ארבעה מקצים – מקצה ראשון באורך 63 ק"מ לרוכבים מנוסים מגיל 16 ומעלה. המסלול יעבור בנקודות היפות בערבה התיכונה ביניהן סינגל עשוש, נחל צופר, נחל ברק וסינגל צוקים. מקצה נוסף באורך 35 ק"מ, מקצה באורך 20 ק"מ לרוכבים צעירים ומקצה באורך 8 ק"מ שמתאים לכל המשפחה. את האירוע יזמה המועצה האזורית הערבה התיכונה באמצעות מחלקת הספורט במועצה ובהפקת חברת כפיים אקטיב. בנקודות הזינוק והסיום של האירוע בפארן יתקיים הפנינג גדול שיציע מגוון הפעלות ספורטיביות לכל המשפחה, דוכנים ושוק איכרים עם תוצרת מקומית של חקלאי הערבה ועוד. בנוסף, המשפחות המשתתפות או המלוות יוכלו ליהנות משלל האטרקציות והפעילויות שיש לערבה התיכונה להציע ביניהן סדנאות יוגה, טיולים רכובים ומסעדות מקומיות. לפרטים נוספים באתר…

ציפורים בראש בעקבות נדידת הציפורים בקיבוץ לוטן 19-21.3.20

ארץ ישראל ממוקמת במפגש היבשות אירופה, אסיה ואפריקה ומהווה "צוואר בקבוק" דמיוני אליו מתנקזות הציפורים בנדידתן. בתקופה זו נצפים כ-400,000 מינים שונים של בעלי כנף. במהלך תקופת הנדידה, אזור הערבה משמש כ"תחנת תדלוק" לציפורים במסען מארצות אפריקה המתחממות, לאירופה הקרירה. בסופ"ש "ציפורים בראש" מוזמנים האורחים ליהנות מסיורים בעקות הנדידה, בהם ישתתפו בהליך הטיבוע, יסיירו באתרי הערבה, ויתארחו בקיבוציה. אורחי "ציפורים בראש" ייהנו מאירוח בן שני לילות בחדרי האירוח של קיבוצי הערבה הדרומית או באתרי הקמפינג, על בסיס חצי פנסיון והשתתפות בכל הפעילויות.

עלות: החל מ-1,200 ₪ לזוג + 180 ₪ לילד בחדר הורים.

פרטים נוספים חפשו בפייסבוק: "גו נגב – נגב של חופשה" או באתר www.gonegev.co.il.

צלילי השקט בית האומנויות נאות סמדר 26-28.3.20

אתם מוזמנים לסוף שבוע חווייתי בנאות סמדר המשלב מפגשים בין צלילים לשקט המדברי, סדנאות רבות, הופעות, סיורים, שעשועי דרמה, מדיטציית גונג, ציור מוזיקלי, הליכה מדיטטיבית בבוסתן ובמדבר ונוף מדברי אין סופי. באירוע אמנותי ורוחני יופיע שלמה גרוניך – יוצר, מלחין ומבצע מהחשובים בישראל, בהופעה עם מיטב שיריו בליווי נגינה על פסנתר. אורחי סוף השבוע ייהנו מאירוח של שני לילות על בסיס חצי פנסיון, השתתפות בכל הפעילויות, ארוחות צמחוניות עשירות ויין משובח מיקב נאות סמדר.

לפרטים נוספים חפשו בפייסבוק: "גו נגב – נגב של חופשה" או באתר www.gonegev.co.il.

טיפקס במופע מונגש התרמה לעמותת בקול 5 בינואר 2020 נמל ת"א

להקת טיפקס (צילום רונן אקרמן)

כבר 30 שנה שלהקת טיפקס מופיעה בכל הארץ וסוחפת את הקהל. לראשונה בארץ, מופע מונגש, של הלהקה עם ההרכב הגדול ביותר בכל הזמנים בחגיגה עם להיטים נוסטלגיים ענקים ובהם: "בתוך נייר עיתון", "סתם", "גבר רומנטי", "מה עשית", "איזה עולם" לצד שירים חדשים: "מי הפרובינציאל" החידוש ל"מה איתי","גזגז" ועוד שלל להיטים מרגשים ומשמחים שיגרמו לכם לחוויה רב חושית. המופע יונגש במלואו לכבדי שמיעה, באמצעות מערכת שמע ותמלול בזמן אמת וכל ההכנסות מערב זה קודש לפעילות עמותת בקול ולקידום פרויקט בקול בפריפריה למען אוכלוסיות מוחלשות ומעוטות יכולת.

בקול הינו הארגון המייצג את כבדי השמיעה בישראל ופועל להעצמה, שוויון הזדמנויות ושילובם של אנשים כבדי שמיעה בכל תחומי החיים, כך שיוכלו למצות את כישוריהם, בכל תחום, על פי נטיות ליבם. (בישראל 13% מהאוכלוסייה מתמודדת עם ירידה בשמיעה)

מופע התרמה השנתי לארגון בקול –5 בינואר 2020, יום א' , רדינג 3, נמל ת"א

19:30 : קבלת פנים, 21:00 : תחילת המופע. להזמנות – מיכל בן זקן, 052-5335489 או  03-5257001 ובמייל: info@bekol.org. עוד על ארגון בקול באתר…

רביעית כרמל בנעליו של שוברט

רבעיית כרמל (צילום שרון דרעי)

בקונצרט השני בסדרת הקונצרטים "מעבר לקשת", בניהולו המוסיקלי של ד"ר יואל גרינברג, תכנס רביעיית כרמל לנעליו של המלחין פרנץ שוברט ותבצע שתי רביעיות מאת שוברט בשלמותן, הרביעייה בדו מז'ור ד. 46 והרביעייה ברה מינור ד. 810, "המוות והעלמה" וכן קטעים מתוך רביעיות נוספות מפרי עטו. בקונצרט זה חברי הרביעייה הם: רחל רינגלשטיין טלי גולדברג בכינורות, יונה צור בויולה ותמי ווטרמן בצ'לו. הקונצרט יעלה במוזאון טיקוטין לאמנות יפנית( 2.1), הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, ת"א (3.1), מוזאון העלייה הראשונה, זכרון יעקב (5.1) ובמרכז למוסיקה ירושלים (7.1 ו 8.1 ). בקונצרט ב 8.1 בירושלים ההנחיה תהיה באנגלית.

את המופע ינחה חבר הרביעייה לשעבר, הכנר והויולן יונה צור שמתגורר כיום בארה"ב ובמהלך חלקו הראשון ינוגנו קטעי רביעייה שהולחנו כאשר שוברט היה נער, אשר ידגימו מאפיינים שהפכו, עם הזמן, לסימני ההיכר של סגנון כתיבתו הבשל. כמו-כן יוקראו קטעי קריאה ואף יושמע השיר האמנותי "המוות והעלמה" שהלחין שוברט למלים מאת המשורר קלאודיוס והכל במטרה לבחון את עולמו הפנימי בהקשר של התפתחותו האישית. לסיום חלקו הראשון של המופע, תנוגן הרביעייה בדו מז'ור, ד. 46.

בחלקו השני של המופע שיהיה קונצרטי בלבד, תבוצע הרביעייה ברה מינור ד. 810 "המוות והעלמה", אחת מפסגות היצירה לרביעיית מיתרים, והמוכרת מבין 15 הרביעייות מאת שוברט. "הרביעייה היא פרי יצירתיותו הבשלה והגאונית –הניגודים המשלימים של הנשגב מול הנורא מובעים כאן בישירות הייחודית לשוברט", אומר יונה צור. היצירה "המוות והעלמה" של שוברט, העוסקת במיניות ופיתוי מול אלימות ומוות, השפיעה על יוצרים רבים והיא מוזכרת בין היתר בספר רביעיית רוזנדורף מאת הסופר נתן שחם, בסרטו המוקדם "מה?" של הבמאי הידוע רומן פולנסקי ובתסכית הרדיו "כל הנופלים" שכתב המחזאי האירי סמואל בקט בשנת 1962.

"בנעליו של שוברט" – רביעיית כרמל מארחת את הויולן והמנחה יונה צור

קונצרט שני בעונה בסדרת הקונצרטים "מעבר לקשת"

רביעיית כרמל: רחל רינגלשטיין כינור, טלי גולדברג – כינור, יונה צור – ויולה, תמי ווטרמן – צ'לו.

בתוכנית: שוברט רביעיית כלי קשת מס' 4 בדו מג'ור, ד. 46, שוברט רביעיית כלי קשת מס' 14 ברה מינור, ד. 810 "המוות והעלמה", תוכנית שכולה שוברט! בחלק הראשון, הרצאה קצרה של הויולן יונה צור וביצוע של רביעיית כלי קשת מס' 4 בדו מג'ור, ד. 46 מאת שוברט. בחצי השני של הקונצרט ביצוע של רביעיית המוות והעלמה מאת שוברט (כ-40 דקות).

מופעים :

חיפה מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שד' הנשיא 89 : יום ה', 2.1.20, 20:00

תל אביב הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, רח' לואי מרשל 25 : יום ו', 3.1.20, 11:00

זכרון יעקב מוזיאון העליה הראשונה, רחוב הנדיב 2, זכרון יעקב : יום א', 5.1.20, 20:00

ירושלים מרכז למוסיקה ירושלים, משכנות שאננים : יום ג', 7.1.20, 20:00 / יום ד', 8.1.20, 20:00 (עם הנחיה באנגלית)

טלפון לרכישת כרטיסים: 058-5853353 ובאתר… וגם כאן…

האירוע השנתי לאומנות שימושית 2020 בתולי עדן-אין זיכרון יעקב.

האירוע מרכז את מיטב סדנאות היצירה בארץ: ויטראז', מיחזור נייר עיתון לקליעת סלים, עיצוב פרחים בסגנון יפני, עץ משפחתי רקום, אורגים עם ארגזים, פיסול ברשת מתכת, פיסול ועיצוב בנייר, אדמה וחומרים מהטבע, סריגה בטכניקת פסיפס, רקמה על טול, פיסול בחוט ברזל, פרחים מגרביונים בעבודת יד ותחומים נוספים. האירוע השנתי מפגיש בין שוחרי אומנות שימושית ומלאכות היד מכל הארץ ומהווה מקום לריענון, החלפת ידע, קידום וטיפוח תחומים מגוונים של אמנות שימושית.

אבל לא רק. זהו מפגש בין אנשים שמעוניינים למצוא תחומים חדשים ומרתקים לעסוק בהם, ליצור קשרים ולהעמיק היכרויות וכל זה תחת השפעה תרפויטית שיש למלאכות היד.

קלרה קיכל, מנחה קבוצות בשילוב אמנויות ויוזמת האירוע, מסבירה: "כמנחה קבוצות תמיכה והעצמה לנשים באמצע החיים אני משלבת את האומנויות השונות ככלי הבעה לנשים המעוניינות לגלות את הפוטנציאל הטמון בהן לשם יצירת שינוי בחייהן ומציאת משמעות חדשה לשלב הבא של חייהן. השלב בו הקן התרוקן, הגוף מתחיל לזייף, המקצוע התיישן והזוגיות זקוקה לרענון. שנים רבות אני מלמדת נשים לאהוב אומנות שימושית ורבות מהן הגיעו להישגים בינלאומיים עם יצירות המוצגות בכנסים ותערוכות".

יהודית כהן (50) שהשתתפה עם ביתה עינב (20), במפגשים בשנים הקודמות מוסיפה: "בחיי יום יום אנחנו לא עוסקות באומנות שימושית אך מאוד נהננו מהתנסות חוויתית, מרגיעה ותרפויטית במלכאת יד. השתתפנו ביחד בכמה סדנאות יצירה ונחשפנו לתחומים חדשים. הסבתות שלנו לא טעו – יש הרבה חוכמה ויופי במלאכת יד."

פרטים נוספים על האירוע: http://www.handycraft.clarakichel.co.il/
תיאטרון פסיק עם פסטיבל אורות חנוכה  

תיאטרון פסיק מפיק את פסטיבל אורות חנוכה, פסטיבל תיאטרון חדשני שמעלה הצגות לילדים בעלי צרכים מיוחדים, ופונה בכל שנה אל אלפי ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים (ילדים בסיכון, נפגעי נפש, עם מוגבלות פיזית, על הספקטרום האוטיסטי). בפסטיבל מתקיימות מאות פעילויות תרבות המותאמות להם בתוכן ובמחיר. שחקני התיאטרון לוקחים חלק פעיל בכל אחת מהפעילויות.

הצגות חנוכה הפכו למעין מסורת לה מצפה כל ילד בישראל בחנוכה, בכל שנה בתקופה זו, מועלות ברחבי הארץ הפקות ענק לילדים, אשר, לצערנו אינן מתאימות לאוכלוסיות מיוחדות משום אי התאמת התכנים, מורכבות של שפה, עודף גירויים וקשים פיזיים. מחירן היקר של ההצגות – מונע ממשפחות רבות ליהנות מהן. פרויקט "אורות חנוכה" של תיאטרון פסיק נותן מענה על צורך זה ומציע חלופה איכותית עבור כ-5,000 ילדים עם מוגבלויות, ילדים בסיכון, ילדי השכונות, אנשים וילדים בעלי נכויות. הפסטיבל מאפשר להם, במחיר סימלי (10 ₪), ליהנות מחוויה בלתי נשכחת כמו כל הילדים בישראל. בנוסף – מקיימות הצגות של שחקנים עם מוגבלויות בפני תלמידים וחיילים – לשינוי דעות קדומות ולקבל האחר והשונה.

איך נראה הפרויקט: עשרות אירועי הפנינג המתרחשת ברחבי ירושלים – באולמות תיאטרון פסיק, במרכזים קהילתיים, ובמוסדות חינוך מיוחד ונוער בסיכון. קהלים של עד 150 צופים ייקחו חלק באירועים הכוללים: קבלת פנים לילדים ע"י נגנים וליצנים, הצגת תיאטרון, סדנאות תיאטרון, מוסיקה, איפור ויצירה, כיבוד ומתנות אישיות המיוצרות על ידי אנשים עם מוגבלויות. הצגות וסדנאות משחק בפסטיבל:

האוצר הקסום – אריה שריקי וירדן באומהפט. ארלקינו ופולישינלה מוצאים ביער אוצר זהב ומתחלקים בו. פולישינלה גונב את האוצר ומשאיר את ארלקינו עם התיבה, תיבה זו אינה רגילה.

מופע ליצנות וקסמים – אריאל קרן שחקן, ליצן וקומיקאי במופע ייחודי ומצחיק המשלב ליצנות, סטנד אפ קומדי וקסמים. הוא מנסה להיות גם קוסם. רוב הקסמים שלו הם כישלון גמור.

מופע מסיכות קומדיה דל'ארטה – אריה שריקי/ שמואל הדג'ס/ חביב מזרחי/ ירדן באומהפט

מופע מסיכות מצחיק ומרתק הלוקח את הקהל הצעיר למסע לעולם הקומדיה דל'ארטה, ומאפשר לקהל להיחשף לעולם הקומדיה, להכיר את הדמויות בה, לרקע ההיסטורי והתרבותי עליו צמחה.

הקשה בבקשה – דיוויד פנסטר משתמש ביער ובעצים על מנת ליצור ולנגן על כלי מוסיקה בקטעי נגינה וירטואוזים. במופע מסרים על  איכות הסביבה, מיחזור ושימור הטבע ואהבת האדם.

מופע בועות סבון – במופע ייחודי נלמד על הכלים שיוצרים בועות מיוחדות ונתנסה בהם.

מופע אור וצל – מופע תיאטרון צלליות מרתק, הכולל הדגמה של צלליות באמצעות שימוש בידיים ובחפצים. המשתתפים יכינו צלליות שונות ויתנסו איתן. פעילות מהנה להורים וילדים.

הצגות שיעלו עם קבוצות התיאטרון:

"בוסתן ספרדי" הפסטיבל תעלה ההצגה של תיאטרון פסיק בשיתוף עם "מרכז לחיים עצמאים" קבוצה מיוחדת של אנשים עם מוגבלות פיזיות ושחקנים ללא מוגבלויות.

ביום רביעי  11.12 בשעה 11:30 ההצגה תוצג בפני תלמידי תיכון ליד"ה.

ביום רביעי 18.12 בשעה 18:00 ו- 20:00 ההצגה פתוחה לקהל הרחב בבית מזי"א.

"במיטה אחת" הפקה מקורית. שחקנים חובבים נפגעי נפש ושחקנים מהמרכז ללימודי משחק של תיאטרון פסיק. הקבוצה פועלת מטעם תכנית "עמיתים" הפועלת לשילוב נפגעי נפש בקהילה.

"הילד ה-16" עפ"י הספר הכבש ה-16 של יהונתן גפן – שחקנים מבוגרים מאותגרים שכלית, וקוגניטיבית מ"אקים ירושלים" ישחקו יחד עם שחקנים מתיאטרון פסיק, ויציגו גם מול תלמידי בית ספר וקהלים שונים לפיתוח סובלנות, קבלת השונה ושינוי עמדות של הדור הצעיר כלפי אוכלוסיות מוחלשות. ביום שלישי 24.12 בשעה 20:30  ההצגה פתוחה לקהל הרחב בבית מזי"א.

שחקני תיאטרון פסיק ביחד עם עיריית ירושלים אגף "צמיד" יגיע ויציג בבתים של מבוגרים על הספקטרום האוטיסטי. אנשי השכונה  יוזמנו להצגה בבתים שלהם, כדי שיכירו מקרוב אנשים אוטיסטים שגרים סביבם ויבינו שהם אנשים בדיוק כמוהם עם מאוויים וחלומות.

האנסמבל הקולי הישראלי עם האורטוריה יהודה המכבי של ג'.פ הנדל

האנסמבל הקולי הישראלי (צילום ניב שמעון)

היצירה המופתית של הנדל מגוללת את סיפור ניצחון החשמונאים ומנהיגם יהודה המכבי על היוונים, ורלוונטית מאז ומתמיד למציאות הישראלית. היצירה תוצג במלא תפארתה בהשתתפות התזמורת הסימפונית ירושלים, ארבעה זמרי אופרה צעירים מהבולטים בישראל: דניאלה סקורקה, סופרן; אלון הררי, אלט; רון זילברשטיין, טנור; עודד רייך, בס, ובקריינות של השחקן תומר שרון מנצח: יובל בן עוזר. משך המופע: שעה וארבעים דקות.

"האורטוריה יהודה המכבי" היא מהאורטוריות הפופולאריות ביותר של ג' פ. הנדל – אביה ומולידה של האורטוריה האנגלית (יצירה גדולה למקהלה, סולנים זמרים ותזמורת (שתרומתו לרפרטואר המקהלתי ולמקומה החשוב של המקהלה, לא תסולא בפז. הנדל הפך את הסיפור מספר המכבים בלשונו המקורית – לדרמה מוסיקלית רבת השראה המהווה את אחת מפסגות כתיבתו, ובוצעה לראשונה ב- 1746.
הנדל השתמש בסיפור ההרואי של החשמונאים ומנהיגם יהודה המכבי במאבקם ביוונים, כמטאפורה לאירועים בני זמנו – קרב קלודן שהתרחש באנגליה (בה התגורר) באותה השנה, והסתיים בניצחון מכריע של נאמני ג'ורג' השני על המורדים התומכים בבית סטיוארט. הנדל אפשר למאזין האנגלי להזדהות עם ניצחון הכוחות הנאמנים למלך ולשמוח על בוא הרגיעה בעודו מאזין לסיפור מאבקם הצודק של המכבים. היצירה נכתבה במיומנות רבה ובאיזון בין תפקידי הזמרים למקהלה ובין האופי השונה והמגוון של הקטעים לבין המוסיקה הנפלאה, תוך שמירה על המוטיב הדרמטי. תפקידו של יהודה המכבי מושר על ידי טנור (רון זילברשטיין) ותפקיד שמעון הפקיד הנדל בידיו של בס (עודד רייך). את קולם של איש ואשה מבני ישראל שרים סופרן ואלט (דניאלה סקורקה, סופרן; אלון הררי, אלט) אשר מושר כמו בתקופתו של הנדל על ידי קונטרה טנור- גבר. קולם של בני ישראל כולם, נישא בידי המקהלה בביצוע האנסמבל הקולי הישראלי. הנדל משלב כמו בכל האורטוריות שלו רצ'יטטיבים אשר "מניעים" את הסיפור, אך הפעם בן עוזר בחר להחליפם בקטעי קריאה בעברית מתוך ספר המכבים, בקריינות של השחקן המוכשר תומר שרון.

לוח קונצרטים ופרטים לרכישת כרטיסים:

אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים, רביעי 25/12/19 | 20:00. כרטיסים דרך התזמורת הסימפונית ירושלים בטל': 02-5611498

חיפה: הכנסייה היוונית אורתודוכסית, שבת 28/12/19 | 13:00. כרטיסים דרך החוג למוסיקה קאמרית בטל': 04-8363804
רעננה: המשכן למוסיקה ואומנויות, ראשון 29/12/19 | 20:30. כרטיסים באתר האנסמבל:  nive.co.il או בטל': 074-701-2112
תל אביב: מוזיאון תל אביב לאמנות, חמישי 2/1/20 | 20:30. כרטיסים באתר האנסמבל:  nive.co.il או בטל': 074-701-2112

אנסמבל מצו-דיוינה אינסניה עם מוזיקה עתיקה סולנית אורחת ממלטה

ביום רביעי 1.1 יתקיים הקונצרט "קול האהבה" באולם צוקר בת"א בביצוע אנסמבל מצו-דיוינה אינסניה, הרכב המתמחה במוזיקה עתיקה. בקונצרט תתארח זמרת הסופרן, קלייר דבונו (מלטה). בקונצרט תבוצע מוזיקה קאמרית מימי הביניים ופניני בארוק. בתוכנית הקונצרט הייחודית יצירות מאיטליה ומצרפת המשתלבות בניגודיהן. יצירות אינסטרומנטליות כגון "La Françoise" מתוך האוסף "Les Nations” של קופרן הבוחנת באופן מרשים ריקודי חצר ודפוסים סגנוניים במוזיקה מן המחצית הראשונה של המאה ה-18. ומאידך יצירות דרמטיות ווקאליות כגון הקנטטה "מדאה" של קלרמבו שלא מרבים לבצע בישראל, המבוססת על הסיפור המפורסם של מדאה מן המיתולוגיה היוונית, שבוחנת ביצירתיות את ההונאה, העינוי והזעם שבאהבה אסורה. בנוסף, יבוצעו אריות אנרגטיות מתוך אופרות ידועות ואהובות של המלחין הנדל (אריודנטה, סמלה, יוליוס קיסר ואלצ'ינה) שמבטאות רגשות של חיבה, תשוקה וקנאה ויצירות נוספות של מלחין זה הנחשב לאחד מסמלי הבארוק. אנסמבל מצו-דיוינה אינסניה הנו הרכב מוזיקלי ישראלי. חברי ההרכב התמחו כולם בביצוע מוסיקה מוקדמת בכלי-נגינה היסטוריים, לאחר לימודים גבוהים במרכזי הביצוע ההיסטורי בחו"ל. תכניות ההרכב מבוססות על נושאים מוזיקליים הנבחנים מזוויות תרבותיות שונות. הן מנגישות סגנונות מוזיקליים מגוונים ומציגות נקודות מבט שונות, תוך חתירה להרחיב את החוויה של המוזיקה העתיקה ככל האפשר. בכך נותן ההרכב ביטוי ליכולות המוזיקליות המגוונות של חבריו והוא מציג בפני קהל שומעיו תמונה צלילית עשירה ומיוחדת. פעם בשנה, בסוף שנה אזרחית, האנסמבל מארח כמה מוזיקאים ישראלים שגרים בחו״ל יחד עם עוד אומן בעל שם עולמי בסצנה של מוזיקה עתיקה. קונצרט זה הוא השלישי מתוך שמונה שיתקיים העונה באולם צוקר בהפקת מרכז פליציה בלומנטל למוזיקה.

הפקת קונצרט זה והבאים אחריו היא חלק מפעילות עמותת פליציה בלומנטל למוזיקה שנרתמה לשמש בית לארגון הגג למוזיקאים עצמאיים. הארגון הוא תולדה של פרויקט שהוקם בשנת 2009 לטובת מוזיקאים עצמאיים שזכאים לתמיכה ממשרד התרבות בתחומים של מוזיקה קלאסית, עתיקה, חדישה, מוזיקת עולם וג'אז.

יום ד' 1.1 בשעה 20:00. אולם צוקר, היכל התרבות תל אביב. כרטיסים: באתר מרכז פליציה בלומנטל או טלפונית 03-6201185; 077-2019573

הפילהרמונית הישראלית הצעירה בקונצרט למען הצל ליבו של ילד

התזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה של המרכז למוסיקה ירושלים, שמחה להיות חלק מהמאמצים להצלת ילדים חולי לב, ותקיים קונצרט מיוחד בניצוחו ונגינתו הצ'לן והמנצח הלל צרי, בשיתוף עמותת "הצל ליבו של ילד". הקונצרט ייערך ביום שלישי 7.1.20 בהיכל התרבות בתל אביב – וחלק מהכנסותיו יועברו קודש לפעילות העמותה. עמותת 'הצל ליבו של ילד', הינה עמותה הומניטרית בינלאומית שבסיסה במרכז הרפואי ע"ש וולפסון הדואגת לטיפולי לב מצילי חיים ומעקב רפואי לילדים ממדינות מתפתחות, ללא הבדלי גזע, דת, לאום, מגדר או מצב כלכלי, בהשתתפות כ-100 אנשי צוות מסורים, המקדישים בקביעות חלק ניכר מזמנם לפרויקט זה, ללא תשלום או תמורה. ביולי 2020 תסיים העמותה את הקמת בית החולים לילדים במרכז הרפואי ע"ש וולפסון, שישפר משמעותית את התנאים עבור ילדי חולון בת-ים, דרום תל-אביב ויפו, ויהווה מרכז בינלאומי לניתוחי לב ילדים.

המייסד והרוח המובילה של העמותה היה מנתח הלב המנוח, ד"ר עמרם (עמי) כהן ז"ל. חזונו, מסירותו וכישוריו המקצועיים יוצאי הדופן הובילו את פעילותה מצילת החיים של עמותת 'הצל ליבו של ילד', למיקום בולט בקרב הקהילה הבינלאומית של ארגוני בריאות הומניטריים. מטרת העמותה היא לשפר את איכות הטיפול הרפואי בילדים חולי לב ממדינות מתפתחות הסובלים ממחלות לב, וליצור מרכזי טיפול מיומנים במדינות אלו. מטרות 'הצל ליבו של ילד' מושגות על ידי ביצוע ניתוחי לב וצנתורים מצילי חיים לילדים ממדינות המתפתחות; הפעלת תוכניות הכשרה לאנשי צוות רפואיים והקמת מרפאות לבדיקות טרום ניתוח ולמעקבים שוטפים לאחר ניתוח ממדינות אלו; והובלת משלחות רפואיות למדינות שותפות לשם אבחון, ניתוח והכשרה.

מאז היוסדה בשנת 1995, טיפלה העמותה ביותר מ-5,000 ילדים מ-62 מדינות מתפתחות ברחבי העולם, והכשירה למעלה מ-120 אנשי צוות רפואי ממדינות. ביוני 2018 קיבלה העמותה את פרס האוכלוסין של האומות המאוחדות כהוקרה על הפעילות ההומניטרית לטובת ילדים חולי לב מכל העולם לפעילות העמותה.

בקונצרט המוקדש לפעילות העמותה, המוזיקאים הצעירים של הפילהרמונית הצעירה יבצעו רפרטואר סוחף ומרגש עם יצירתו של היידן, קונצ'רטו לצ'לו בדו מז'ור, שנתגלה בשנת 1961 לאחר כ-200 שנה של תרדמת חורף ארוכה. כיום נמנה על הקונצ'רטי המנוגנים ביותר ברפרטואר הצ'לני. חברי הפל"צ ינגנו בקונצרט גם את יצירתו הידועה של המלחין סזאר פרנק, הסימפוניה ברה מינור. רומנטיקה סימפונית מאוחרת במיטבה המשלבת את צליל המיתרים החם, בגוון המיוחד של כלי הנשיפה. יצירה שהיא מעין מסע מלודי כרומטי צרפתי מהפנט של צבעים. וכוד יבצעו קטעים מתוך סוויטות כרמן מאת ביזה – סדרת "להיטים" מסחררת מתוך האופרה האקזוטיקה הספרדית, המגוללת את סיפורה של כרמן שוברת הלבבות הצוענייה, ופרקים מתוך סרנדה למיתרים במי מינור אופ. 20. מאת אלגר.

התזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה היא תזמורת הנוער הסימפונית המובילה בישראל בניהולו של המרכז למוסיקה ירושלים משכנות שאננים, והיא מורכבת מ-100 הנגנים הצעירים הבולטים ביותר בישראל, בגילים 18-14 אשר נבחרים לשורות התזמורת מכל הארץ. בעשור האחרון העמידה התזמורת למעלה מ-1,000 בוגרים, מוסיקאים מצטיינים, שממלאים תפקידי מפתח בקהילת המוסיקה הקלאסית בישראל ובעולם. נגני הפל"צ בקונצרט בניצוחו של להב שני, יולי 2019

תל אביב: יום שלישי, 7.1.20 אולם לואי, היכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן, בשעה 20:00. להזמנות באתר המרכז למוסיקה ירושלים לחצו כאן | או בטל': 02-5090300.

תזמורת פירקת אלנור ומרכז מורשת יהדות בבל עם טרב – הסרט הערבי

תזמורת פירקת אלנור בשיתוף עם מרכז מורשת יהדות בבל והיכל התרבות של אור יהודה מציגים סדרה מיוחדת בת 4 מפגשים מוסיקליים שיחזרו בזמן לתקופת הזוהר של הסרטים המצריים ואל שיריהם של הדמויות הבולטות של אותה תקופה – מחמד עבד אלואהב, אום כולת'ום, אסמהן פריד אלאטרש, ולילה מורד. הסדרה תביא את הקולות, הלהיטים, הריקודים, וסצנות מסרטיהן של הדמויות הללו, שהטביעו את חותמם על הקולנוע ועל המוסיקה המצרית. המפגשים יתקיימו בימי שלישי בתאריכים: 7.1, 21.1, 4.2, 18.2 בשעה 19:00 במרכז מורשת יהדות בבל בהנחייתם של חנה פתיה ואריאל כהן. בכל מפגש יוקרנו קטעים מסרטים, הקלטות ותמונות נדירות, וכן ביצועים של הלהיטים הגדולים על ידי נגני פרקת אלנור. האירוע שיחתום את הסדרה הינו קונצרט חגיגי של פירקת אל-נור בהרכב מלא  עם הזמר מאמון זיוד שיתקיים בתאריך 5.3.20 בהיכל התרבות אור יהודה.

*** המפגש הראשון יעסוק בזמר והמלחין מחמד עבד אלואהב ויתקיים בתאריך 7.1.20 בשעה 19:00. עבד אלואהב הביא אל המסך סגנון מעודן, אלגנטי, אירופאי, רומנטי ושרמנטי, דמות שמשקפת את דמותו שלו במציאות, יחד עם השירים הנפלאים שהוא משלב בסרטיו. עבד אלואהב יוצר למעשה ז'אנר חדש בקולנוע המצרי – כוכבי זמר במרכז סרטי הקולנוע.

*** המפגש השני יעסוק בדיווה הבלתי מעורערת של המוסיקה הערבית לדורותיה – אום כולתום ויתקיים ב 21.1 בשעה 19:00. אום כולת'ום כיכבה ב-6 סרטים כדמות ראשית כאשר בכולם היא מגלמת דמות הקרובה לדמותה במציאות – נערה כפרית שמתאהבת בגבר עשיר ומכובד. בכל הסרטים היא בוחרת את השחקנים ששיחקו לצדה ואת המלחינים שהלחינו את השירים אותם היא מבצעת בסרט.

*** המפגש השלישי יעסוק באסמהן ואחיה פריד אלאטרש ויתקיים בתאריך 4.2.20 בשעה 19:00. אסמהן היה שם הבמה של אמאל  אלאטרש, זמרת ושחקנית דרוזית מפורסמת, אחותו של הזמר פריד אלאטרש. מותה המסתורי בתאונה עורר גל של שמועות וספקולציות. אסמהן שיחקה בשני סרטים שזכו להצלחה מסחררת, והשירים אותם היא ביצעה בסרטים הפכו ללהיטים. פריד אלאטרש – זמר, מלחין, נגן עוד וירטואוז ושחקן פופולארי. הוא כיכב בלמעלה מ 30 סרטים ובכולם הלחין וביצע את כל השירים. סרטיו של פריד אופיינו בסצנות ראוותניות, תזמורות ענק, עשרות רקדניות, תפאורה מפוארת ותלבושות מושקעות.

*** המפגש הרביעי יעסוק בזמרת והשחקנית היהודייה, לילה מורד ויתקיים בתאריך 18.2.20 בשעה 19:00. מורד הופיעה לראשונה על המסך לצדו של עבד אלוהב בשנת 1938 וזכתה להצלחה אדירה. במהלך 15 השנים לאחר מכן היא כיכבה בלא פחות מאשר 28 סרטים. המשחק והשירה שלה שבו את לב הצופים והיא הפכה להיות אחת מהשחקניות והזמרות האהובות ביותר בתקופתה.

*** קונצרט הסיום החגיגי שיחתום את הסדרה יתקיים ב 5.3.20 בהיכל התרבות אור יהודה.

תזמורת פירקת אל נור בהרכב מלא עם הזמר מאמון זיוד יגישו ממיטב הקלאסיקות של המוסיקה המצרית עם שיריהם הגדולים של עבד אלוהאב, פריד, אום כולת'ום ולילה מורד.

תחקיר, הגשה והנחיה: חנה פתיה ואריאל כהן.

מנכ"לית מרכז מורשת יהדות בבל, עליזה דיין-חממה: "הסרט הערבי של יום שישי היה מדורת השבט של כל בית בישראל, בכינו עם השחקנים, רקדנו את השירים. הסדרה החדשה שאנו משיקים בשיתוף תזמורת פירקת אלנור והיכל התרבות אור יהודה, תאפשר לנו להתרפק על העבר ולהתחקות אחר ענקי התרבות המצריים".

לפרטים והרשמה: מרכז מורשת יהדות בבל טל': 03-5339278 שלוחה 8 או במייל: Babylon@bjhc.org.il

תיאטרון המחול פיקוק עם יצירתה של יאנג ליפינג פולחן האביב

לפני שנתיים גילה הקהל הישראלי את יצירתה של הכוריאוגרפית והיוצרת הסינית יאנג לִיפִּינג. יצירתה "תחת מצור" עוררה עניין רב, זכתה לביקורות נלהבות ואלפי צופים יצאו נפעמים מהמופע. עכשיו חוזרת אלינו יאנג ליפינג עם יצירה חדשה. גרסתה המיוחדת ל"פולחן האביב". ביצירה זו שבכורתה התקיימה בשנחאי בשנת 2018 מציעה ליפינג גרסה משלה לאחת מהיצירות המוכרות והאהובות שנכתבו למחול במאה העשרים, "פולחן האביב", למוסיקה של איגור סטרווינסקי.

העבודה מחולקת לשלושה חלקים, כשבחלקה השני היא משתמשת במוסיקה של איגור סטרווינסקי ל"פולחן האביב". את החלק הראשון והשלישי מלווה מוסיקה מקורית המושפעת ממוסיקה טיבטית מקורית. יצירתה זו של ליפינג מושפעת מסמלים טיבטיים וסיניים של טבע ואמונה במחזוריות החיים והמוות, ומהאמונה הבלתי נמנעת בלידה מחדש. על במה מרשימה ועוצרת נשימה שעצב טים ייפ (המעצב זוכה האוסקר על הסרט "נמר דרקון") מקבלות את הקהל רקדניות הלהקה בבגדים צבעוניים בטקס מדיטציה, נזיר טיבטי מסדר על הבמה מילים סיניות מובלטות בזהב, חמש מילים החוזרות על עצמן ומשמעותן מיסטית.

החיבור בין המוסיקה של סטרווינסקי למוסיקה הטיבטית יוצר שילוב מופלא כשהצלילים הכל כך מוכרים של "פולחן האביב" מתערבבים עם המוסיקה המיוחדת, לעיתים מדיטטיבית לעיתים סוערת ותמיד לוכדת את האוזן.

לאורך כל המופע הנזיר הטיבטי, כבטקס פולחני, ממשיך להרכיב ולפרק את המילים המוזהבות, מגדיר את הנושא המרכזי של היצירה התחדשות ולידה מחדש. יצירתה של יאנג ליפינג פותחת צוהר לתרבות הסינית/טיבטית ומערבת אלמנטים מערביים למופע מלא תשוקה, ארוטיקה ויופי נדיר.

מאז הצגת הבכורה בשנחאי, הוצג "פולחן האביב" ברחבי העולם, בלונדון, בפסטיבל אדינבורו, במוסקבה, באוסטרליה, ובכל רחבי סין וזכה לביקורות מצוינות. מועדי ההופעות בבית האופרה על שם שלמה להט צ'יץ' תל אביב-יפו:

יום רביעי 5/2/2020 בשעה 20:00, יום חמישי 6/2/2020 בשעה 20:00 , יום שישי 7/2/2020 בשעה 13:00 , מוצאי שבת 8/2/2020 בשעה 21:00

להזמנות באתר האופרה הישראלית. הפקה בישראל בימות גלובל.

שרה ברייטמן בפעם הראשונה בישראל

שרה ברייטמן מגיעה לראשונה לישראל, למופע אחד בלבד ב-9 ביולי בהיכל מנורה מבטחים בתל אביב. זמרת הסופרן והשחקנית האנגלייה ידועה בעיקר בזכות תפקידיה הראשיים בהפקות במחזות הזמר המקוריות: פאנטום האופרה, קאטס ורקוויאם, וכן בביצוע המופלא שלTime to say good by יחד עם אנדראה בוצ'לי. ברייטמן תחזקה גם קריירת סולו מפוארת שבה פיתחה סגנון ייחודי שנקרא קלסיקה-פופ, סגנון פופ אופראי המהלך על הקו דק בין פופ למוזיקה קלאסית. ברייטמן מכרה יותר מ-30 מיליון אלבומים והיא האמן היחיד שצעד במקביל הן במצעד הריקודים והן בזה של המוזיקה הקלאסית של Billboard. בנוסף, השיגה יותר מ-180 אלבומי זהב ופלטינה ביותר מ-40 מדינות.

היא ידועה גם בזכות הדמות האייקונית שגילמה בסרט "פנטום האופרה", שפס הקול שלו מכר יותר מ-40 מיליון עותקים. הדואט שלה עם בוצ'לי – Time to say good by, הפך להצלחה בינלאומית עם מכירות של 12 מיליון עותקים ברחבי העולם.

אלבומיה של ברייטמן -Eden, La luna, Harem & Symphony הובילו את מצעדי ה- Billboard  ושימשו בסיס לסיורי הופעות עולמיים. בנוסף, ברייטמן הופיעה באירועים יוקרתיים כמו הקונצרט לזכרה של הנסיכה דיאנה ב-2007, המשחקים האולימפיים בברצלונה ב-1992 והמשחקים האולימפיים בבייג'ינג ב-2008.

במסיבת העיתונאים בלונדון לקראת השקת סיור ההופעות העולמי החדש שיעבור בחמש יבשות ויכלול 180 הופעות, סיפרה ברייטמן: “I’m so excited to share this album with everyone. HYMN is excitingly eclectic, encompassing many different styles, and I'm looking forward to performing the new songs on my world tour. Every project I’ve done has come from an emotional place, and I wanted to make something that sounded very beautiful and uplifting. To me, ‘hymn,’ suggests joy — a feeling of hope and light, something that is familiar and secure, and I hope that sentiment resonates through the music,” said Sarah Brightman.

Returned to the recording studio in 2016 to begin working on HYMN with long time producer and collaborator Frank Peterson who notably helmed production on eight seminal recordings by the artist, including Dive [1993], Fly [1995], Timeless (Time To Say Goodbye) [1997], Eden [1998], La Luna [2000], Harem [2003], and Symphony and Winter Symphony [2008]. The spiritually themed HYMN is an inspirational collection of orchestrated, choir-based songs that Brightman says felt soothing to record at this moment in her life. The album was recorded over the past two years in Hamburg, Miami, London, Vancouver, Los Angeles, New York, and Budapest.

HYMN’s mystical, uplifting tone is set with its title track — a song by British prog-rock band Barclay James Harvest. The release also encompasses songs by such modern composers as Eric Whitacre (“Fly To Paradise”), Japanese superstar musician and songwriter Yoshiki (“Miracle”), and German DJ Paul Kalkbrenner (“Sky and Sand”). The album closes with a new rendition of Brightman’s signature smash duet with Andrea Bocelli, “Time To Say Goodbye,” singing lyrics that she wrote herself, and sung in English for the first time. Check out the full track listing below.

מפיקי המופע החליטו להציע לרוכשי הכרטיסים בשורות הראשונות חבילת VIP הכוללת: חניה חינם, כניסה משער ייחודי, קוקטייל קבלת פנים פרטי. רכישת כרטיסים מתחילה הבוקר באתר לאן www.leaan.co.il או בטלפון 8780*

ערבה תיכונה עם כנס לימוד ערבה – חגיגה של תרבות יהודית עכשווית

זו השנה ה- 12 ברציפות שבערבה התיכונה מתקיים כנס 'לימוד ערבה', אירוע מרתק ומגוון העוסק בתרבות, חברה, יהדות ופלורליזם מחשבתי, במובן הרחב של ההגדרה, חגיגה של תרבות ישראלית עכשווית מגוונת, תוך מתן שלל נקודות התבוננות על המציאות והזרמים במדינת ישראל 2020. הכנס מתקיים בחסות מועצה אזורית הערבה התיכונה, החברה לפיתוח ובנין הערבה ומרכז קהילה ערבה והסוכנות היהודית ב- 16-17.1.2020, באולם רוזנטל, בישוב ספיר בערבה התיכונה.

בשני ימי הפעילות ייקחו חלק מיטב המרצים – עיתונאים, אנשי רוח, הוגים, סופרים ומוזיקאים, שיעבירו הרצאות, סדנאות, לימוד בחברותא, הקרנת סרט והופעה במקביל לסיורים מודרכים במדבר ועוד. מרצי הכנס משתתפים בו בהתנדבות. ביניהם : יובל דיסקין ראש השב״כ לשעבר; ג'קי לוי איש תקשורת ואומן סיפור; פרופ' חנה יבלונקה ראש המחלקה ללימודי מדינת ישראל באוניברסיטת בן-גוריון; פרופ' משה צוקרמן, סוציולוג ופרופסור במכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות באוניברסיטת תל אביב; שירה אטינג, טייסת מסוקי קרב לשעבר ערן דורון, ראש מועצה אזורית רמת נגב; מתן יפה, יזם חברתי ומקים פרויקט ״ כוכבי המדבר״; דר' אמיר גלילי, חוקר ישראל והציונות באוניברסיטת בן-גוריון, רועי סמנה, פסיכולוג קליני המרצה בתחום ה-FOMO, ועוד.

בכנס ישתתפו גם חניכי מכינת 'ערבה', מכינה קדם צבאית הפועלת בשלוש שלוחות בערבה ומונה כ- 120 צעירים לפני צבא. המכינה היא מכינה מעורבת של בנות, בנים, חילונים ודתיים. כנס 'לימוד ערבה', מיסודו של "לימוד" העולמי, ארגון מקיים פעילות בכ-70 קהילות ברחבי העולם, מאפשר גישה פלורליסטית ומגוונת ל"ארון הספרים היהודי" ומפגש של אנשים ממגזרים שונים שהגיעו מכל רחבי הארץ לשמוע, לדון ולשלב תוכן יהודי בסדר היום הישראלי תוך בחינת הרלוונטיות של התוכן להוויה הישראלית, ושמירה על רב גוניות והבעת עמדות מכל גוני הקשת.

יומו הראשון של הכנס, חמישי ה- 16.1, יחל בשעה 15:00 ויינעל במופע ייחודי של הזמרת רונה קינן, בליווי נגנים. יומו השני של הכנס, שישי ה-17.1, יכלול סדרת הרצאות מרתקות וסיור יישובים וחקלאות באזור. הפעילות תסתיים טרם כניסת השבת.

מומלץ לרכוש כרטיסים מראש באתר – https://arava.smarticket.co.il . פרטים והרשמה בטל': 055-6644484. למקומות לינה במהלך הכנסו  לאתר www.goarava.co.il

SPIRIT RIDE ARAVA סובב ערבה באופניים שבת 18.1.20

סובב ערבה (צילום רונן טופלברג)

זו השנה השישית בה אלפי רוכבים מכל רחבי הארץ יגיעו לחוות את נופיה הקסומים של הערבה באירוע האופניים ""Spirit Ride Arava. סובב ערבה באופניים שיתקיים ביום שבת 18.1, יתקיים במועצה האזורית ערבה תיכונה ויצא מהישוב פארן. הסובב יכלול ארבעה מקצים – מקצה ראשון באורך 63 ק"מ לרוכבים מנוסים מגיל 16 ומעלה. המסלול יעבור בנקודות היפות בערבה התיכונה ביניהן סינגל עשוש, נחל צופר, נחל ברק וסינגל צוקים. מקצה נוסף באורך 35 ק"מ, מקצה באורך 20 ק"מ לרוכבים צעירים ומקצה באורך 8 ק"מ שמתאים לכל המשפחה. את האירוע יזמה המועצה האזורית הערבה התיכונה באמצעות מחלקת הספורט במועצה ובהפקת חברת כפיים אקטיב.

בנקודות הזינוק והסיום של האירוע בפארן יתקיים הפנינג גדול שיציע מגוון הפעלות ספורטיביות לכל המשפחה, דוכנים ושוק איכרים עם תוצרת מקומית של חקלאי הערבה ועוד. בנוסף, המשפחות המשתתפות או המלוות יוכלו ליהנות משלל האטרקציות והפעילויות שיש לערבה התיכונה להציע ביניהן סדנאות יוגה, טיולים רכובים ומסעדות מקומיות.

לו"ז סובב ערבה באופניים: 6:00 –  פתיחת האירוע לקהל. 7:30 – הזנקת מקצה  63 ק"מ. 8:00 – הזנקת מקצה 35 ק"מ. 8:30 – הזנקת מקצה  20 ק"מ. 8:45 – הזנקת מקצה 8 ק"מ.
11:00 – טקס הענקת גביעים. 12:30 – סיום האירוע. פרטים והרשמה באתר…

Arava Challenge מרוץ השליחים החדש של ישראל 10 ינואר 2020

מרוץ הערבה (צילום רונן טופלברג)

המועצה האזורית הערבה התיכונה מזמינה רצים ורצות מכל הארץ למרוץ השליחים הראשון במדבר. המרוץ יוזנק בבוקר שישי, 10.1.20 בשעה 05:00 בבוקר ויסתיים מספר שעות לאחר מכן. מסלול מרוץ הערבה צ'אלנג' יחל בפארק ספיר ויתפרס על פני מסלול של 100 ק"מ העובר בין ישובי המועצה ובשמורות הטבע של המועצה האזורית הערבה התיכונה כמו מכתשים, עין יהב, נחל שחק, הנחלים שחק, משור וחצבה, שמורת נחל שיזף, שמורת מצוק הצינים ושמורת עשוש. המרוץ מחולק ל-12 מקטעים וניתן להירשם אליו בקבוצות של החל משני אנשים (ההרשמה מגיל 18 ומעלה).

לאחר מכן, החל מהשעה 08:30 ביום שישי, יתקיימו שלושה מקצים נוספים של 10 ק"מ, 5 ק"מ ומקצה עממי של 2 ק"מ שיוזנקו מפארק ספיר. מרוצי הערבה נוסדו על ידי מחלקת הספורט של המועצה האזורית הערבה התיכונה לזכרו של יוני פרידמן ז"ל, יליד הערבה, שנפטר בשנת 2007 בגיל 22 ממחלת הסרטן. האירוע בהפקת חברת כפיים אקטיב.

יוני פרידמן ז"ל נולד בשנת 1985 במושב צופר שבערבה התיכונה, הוא היה ילד זריז ושובב שאהב לרוץ במרחבים ובנופיה הקסומים של הערבה. לאחר שנפטר ממחלת הסרטן, ידע אביו יהודה שהדרך הטובה והנכונה ביותר להנציח אותו היא להקים מרוץ לזכרו, שינציח את יוני בדרך מלאת חיים וחופש. בשנים הראשונות המרוץ היה מצומצם והשתתפו בו רק משפחה וחברים קרובים של יוני מהצבא ומהלימודים, אך עם השנים המרוץ גדל וכיום, כאמור, יארח לראשונה את מרוץ השליחים החדש של ישראל.

בנקודות הזינוק של המרוץ יתקיים הפנינג גדול שיציע מגוון הפעלות ספורטיביות לכל המשפחה, דוכנים ושוק איכרים עם תוצרת מקומית של חקלאי הערבה. בנוסף, המשפחות הרצות או המלוות יוכלו ליהנות משלל האטרקציות והפעילויות שיש לערבה התיכונה להציע ביניהן סדנאות יוגה, טיולים רכובים ומסעדות מקומיות. לו"ז ערבה צ'אלנג' ע"ש יוני פרידמן, 10.1.20: 03:30 – פתיחת מתחם הכינוס וחלוקת ערכות. 05:00 – הזנקה של הרצים הראשונים לצ'אלנג'. 08:30 – הזנקת 10 ק"מ. 08:45 – הזנקת 5 ק"מ. 09:15 – הזנקת 2 ק"מ. 10:30 – טקס חלוקת גביעים. לפרטים והרשמה: www.aravarun.co.il

קולנוע רדיו וטלויזיה

פצצה BOMBSHELL
הסרט 'פצצה' מבוסס על שערורייה אמיתית ומאפשר לצופים לקבל הצצה נדירה וחושפנית אל אימפריית המדיה החזקה והשנויה במחלוקת בכל הזמנים. זהו הסיפור הנפיץ של הנשים שהביאו למפלתו של האיש הידוע לשמצה אשר בנה אותה. בכיכובם של זוכות האוסקר שרליז ת'רון וניקול קידמן והמועמדים לפרס האוסקר ג'ון לית'גו ומרגו רובי. ארה"ב 2019

בימוי: ג'יי רואץ'. שחקנים: שרליז ת'רון, ניקול קידמן, מרגו רובי, ג'ון לית'גו.
הפצה פורום פילם. בבתי הקולנוע החל מ-19.12

כאן עם עשרות קטעי ארכיון נדירים לציון יום הולדתו ה-70 של שלמה ארצי

כאן – תאגיד השידור הציבורי משיק ב-17 בדצמבר את "שרתי לך ארצי" אתר מיוחד שבאמצעותו יוכלו הגולשים לחזור אל הרגעים הגדולים של ארצי, כפי שתועדו בתוכניות הערוץ הראשון ובתכניות "קול ישראל". ציר הזמן באתר מתחיל בשנת 1969 ונמשך עד ימינו אלה.

בימים אלה חוגג הזמר שלמה ארצי יום הולדת 70, לצד 50 שנות קריירה עשירה שהחלה בשנת 1969 בלהקת חיל הים ונמשכה בקריירת סולו עשירה. במהלך השנים הוציא ארצי עשרות אלבומים ומאות שירים שכתב, הלחין ושר, בהם רבים שהפכו לנכסי צאן ברזל וזיכו אותו בתואר "הזמר של המדינה".

כאן – תאגיד השידור הציבורי משיק ב-17 בדצמבר את "שרתי לך ארצי", אתר מיוחד שבאמצעותו יוכלו הגולשים לחזור אל הרגעים הגדולים של ארצי, כפי שתועדו בתוכניות הערוץ הראשון ובתכניות "קול ישראל". ציר הזמן באתר מתחיל בשנת 1969 ונמשך עד ימינו אלה.

בין התכניות שיעלו לאתר: תוכניתה של להקת חיל הים "הכל כחול" בהשתתפות להקת חיל הים ששודרה בשנת 1970, ובה השתתפו לצד ארצי, רבקה זהר, ריקי גל ודב גליקמן; התוכנית "רונו שיר" ששודרה בטלוויזיה החינוכית – בהשתתפות שלמה ארצי בן ה-24; מבחר פרקים מהתוכנית "בצוותא" שבהם ארצי היה האומן המרכזי ואירח אומנים נבחרים, קטעים מפסטיבלי הזמר ומפסטיבלי הילדים שבהם כיכב ארצי. נוסף על אלה, אפשר יהיה למצוא באתר קטעים בהשתתפותו מתוכניות "עוד להיט", "שעה טובה", "סיבה למסיבה" ו"סופשבוע", כתבות שעסקו באלבומים ובמיזמים שבהם השתתף, ובהן גם כתבה שעסקה במחזמר "יוסף וכתונת הפסים" (ההצגה האחרונה עד כה שבה השתתף, בשנת 1979) וכתבה מתוך "יומן השבוע", שעסקה באלבום "שניים" (1996).

ארצי הוא האומן הראשון שתיעוד דרכו המוזיקלית עולה כמעט במלואו לרשת במסגרת מיזם הדיגיטציה של ארכיון רשות השידור – מיזם שבו מונגשים נכסי העבר של הערוץ הראשון וקול ישראל לצופי הדיגיטל. בהמשך יועלו לדיגיטל תכניות וקטעים נדירים מעשייתם של אישים ואומנים נוספים שהם חלק מהפסיפס התרבותי של מדינת ישראל.

רמי ילד של אף אחד של אנטואן בלוסייה

רֶמי (התגלית, מלום פקן), יתום צעיר, יוצא למסע התבגרות, גילוי עצמי והרפתקאות ברחבי צרפת לצידו של ויטאליס (דניאל אוטיי), מוסיקאי נודד ומסתורי. הקשר המהוסס הנרקם בין השניים, הסכנות שבדרך, המחויבות ההדדית ושירתו המופלאה של רמי, יובילו אותו אל סוד מוצאו.

מבוסס על הקלאסיקה "באין משפחה" מאת הקטור מאלו. דניאל אוטיי (גדול שחקני צרפת) בעיבוד קולנועי כובש ומרגש לקלאסיקה הבלתי נשכחת של הקטור מאלו. בדיבוב לעברית עם נתן דטנר. תסריט ובימוי: אנטואן בלוסייה Antoine Blossier על פי ספרו של הקטור מאלו Hector Malot. שחקנים: ויטאליס: דניאל אוטיי Daniel Auteuil, רמי: מלום פקן Maleaume Paquin, מאדאם הארפר: וירז'יני לדוויין Virginie Ledoyen, מאדאם בארברי: לודווין סנייה Ludivine Sagnier

צרפת 2019, 108 דקות

מתאריך 19 בדצמבר בגרסה המדובבת ובגרסה המקורית בכל רחבי הארץ בהפצת סרטי נחשון. במקביל ליציאת הסרט לאקרנים יצא תרגום מחודש לספר בהוצאת אריה ניר ומודן.

השנה הראשונה שלי Première année של תומא לילטי Thomas Lilti

לאחר שנתיים בהן ניסה אנטואן לעבור את המכינה לבית הספר לרפואה ללא הצלחה הוא מגיע לניסיונו השלישי, ושם הוא פוגש את בנז'מה בן למנתח בכיר ממשפחת מהגרים, המגיע לשנת הלימודים הראשונה בפקולטה לרפואה ישר אחרי שסיים בית ספר תיכון. השניים מתמודדים עם הלחצים והסביבה התחרותית, והם נאלצים להתגבר על המכשולים היומיומיים בדרכם ועם הציפיות הגבוהות מהם ליום המחר.

זהו סרטו השלישי של הבמאי תומא לילטי שהוא רופא בהכשרתו ועוסק בכל סרטיו בהיבטים הקשורים לעולם הרפואה כמו בסרטו הקודם הלהיט "רופא הכפר".  בסרט משחקים שניים מהכוכבים העולים של צרפת ונסן לקוסט (לולו) מגלם את אנטואן לצידו וויליאם לבגיל (סה לה וי) מגלם את בנז'מה. לבגיל היה מועמד על תפקידו בסרט לפרס הסזאר לשחקן המבטיח (לקוסט היה מועמד אף הוא לסזאר על תפקיד ראשי בסרט אחר בו שיחק השנה).

92 דקות, צרפתית, כתוביות לעברית ואנגלית

הפצה עדן סינמה, החל מתאריך 26 דצמבר 2019 בבתי הקולנוע בכל רחבי הארץ

כאן תרבות עם את ואני וחנוך לוין – סדרת רדיו חדשה

20 שנה עברו מאז לכתו של חנוך לוין, אחד מגדולי המחזאים בישראל. סדרת התוכניות "את ואני וחנוך לוין" תשודר בכאן תרבות בימים שני עד חמישי, 23.12.2019–26.12.2019, בשעה 14:00 ותועלה לעמוד ההסכתים של כאן. יוצרי הסדרה, ענת שרון-בלייס וערן ליטוין עוסקים בה במוטיב המרכזי ביצירתו של לוין – המוות – באמצעות המחזות, הסיפורים והשירים שכתב לווין.

העיסוק האובססיבי במוות נעוץ באובדן שחווה לוין בילדותו – אביו מת לנגד עיניו בדירה הקטנה שבה חיו בשכונת נוה שאנן בתל אביב, כשלוין היה בן 12 וחצי בלבד. הרגע ההוא המשיך להדהד ביצירתו כל חייו. כל פרק בסדרה עוסק בהיבט אחר של המוות בכתיבתו של לוין: מוות של ילד ומוות של אב או אם; מוות שנגרם בעקבות הסכסוך הפוליטי; ה'מוות' שבמערכות היחסים הבעייתיות בין גבר לאישה; הפחד מהמוות שמעסיק את גיבוריו והכתיבה על מותו שלו.

בסדרה מתארחים אנשים שהכירו את חנוך לוין מקרוב, מהם שעבדו איתו, ואחרים שגדלו על מחזותיו וחלמו ליצור משהו חדש מהטקסטים שהותיר לאחר לכתו. משתתפים: השחקנית ליליאן ברטו, אלמנתו של לוין, השחקנים מכרם חורי, רמי ברוך ורועי הורוביץ, חוקר הספרות ד"ר עודד וולקשטיין, המשורר ד"ר יצחק לאור, הבמאים רן בכור ואילאיל סמל, והמוזיקאים אסף תלמודי, יוני רכטר ויוסי בן-נון.

סדרת רדיו של ארבעה פרקים הסדרה תשודר מיום שני, 23 בדצמבר 2019.

נפילת אימפריית הכסף La chute de l’empire américain של דניס ארקן
פייר-פול הוא אינטלקטואל צעיר עם דוקטורט בפילוסופיה, המתפרנס כשליח. בוקר אחד, בדרכו למסור חבילה, הוא נקלע לזירת פשע של שוד שהסתבך. הוא מוצא עצמו מול שני הרוגים, שקים של מיליוני דולרים המוטלים ללא דורש ודילמה: האם לעזוב את המקום? להזעיק את השוטרים? או אולי לקחת את הכסף ולברוח?

סרטו החדש והמענג של המאסטר הקנדי, זוכה האוסקר, דניס ארקן ("שיחות מלוכלכות", "שיחות נפש", "אהבה ושרידי אנוש") מציע מבט שנון ונוגע ללב על שליטתו הבלעדית של הכסף בחברה המודרנית, שהלכה ואיבדה את ערכיה לאורך השנים. ארקן מצליח לשלב אלמנטים של מותחן עם דרמה חברתית ושפע של הומור, והתוצאה היא חוויה קולנועית ייחודית המתגמלת את צופיה בכל רמה אפשרית. זוכה פרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ואלודוליד. בימוי ותסריט: דניס ארקן Denys Arcand. שחקנים: פייר פול: אלכסנדר לאנדרי Alexandre Landry, סילבן "המוח": רמי ז'יראר Rémy Girard, אספסי/קאמי: מאריפייה מורן Maripier Morin, ז'אן קלוד: ונסן לקלר Vincent Leclerc

קנדה 2018.  צרפתית, תרגום לעברית ולאנגלית.  127 דקות. הפצה בישראל על ידי סרטי נחשון. החל מ – 2 בינואר 2020 בבתי הקולנוע בכל רחבי הארץ.

מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר Star Wars: The Rise of Skywalker

'לוקאספילם' והבמאי ג'יי ג'יי אברהמס מאחדים כוחות פעם נוספת על מנת לסחוף את הצופים למסע אפי אל עבר גלקסיה רחוקה מאוד. 'מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר', הפרק החותם את סאגת סקייווקר, יפגיש אותנו עם אגדות חדשות שעתידות להיוולד ויקרב אותנו אל הקרב הסופי על החופש. ארה"ב, 2019

בימוי: ג'יי ג'יי אברהמס. שחקנים: דייזי רידלי – ריי, אדם דרייבר – קיילו רן, מארק האמיל – לוק סקייווקר, קארי פישר – ליאה, קרי ראסל – זורי בליס.

אורך הסרט: 142 דקות. הפצה פורום פילם. בבתי הקולנוע החל מה-18.12.19
כאן 11 עם קופה ראשית חוזרת לעונה חדשה

מיום שישי,ה-3 בינואר בשעה 21:15 יחזרו למסך שירה, כוכבה, ראמזי, אנטולי וניסים מרשת "שפע יששכר" לעונה השנייה של "קופה ראשית". בתפקידים הראשיים: קרן מור, נועה קולר, יניב סויסה, דב נבון, אמיר שורוש ודניאל סטיופין. הסדרה "קופה ראשית", שהייתה מועמדת השנה לפרס אמי, חוזרת לעונה שנייה בכאן 11 החל מיום שישי, 3 בינואר, בשעה 21:15. הסדרה החלה את דרכה בטלוויזיה החינוכית וצברה מעריצים רבים מכל הגילאים. מתוארים בה באופן קומי וסאטירי היחסים היום-יומיים הנרקמים בין עובדי סניף רשת "שפע יששכר" ביבנה.

הסדרה מצולמת בסגנון דוקו-ריאליטי: את ההתרחשויות בסניף מתעד צוות צילום, ובין התרחשות להתרחשות השחקנים מתארים לעיני המצלמה את מה שחוו. את הסדרה יצרו יניב זוהר ונדב פרישמן, ומביים אורן שקדי. בתפקידים הראשיים בסדרה:  קרן מור, נועה קולר, דב נבון, יניב סויסה, אמיר שורוש, דניאל סטיופין, יעקב בודו, יגאל עדיקה, אביבה נגוסה, דורית לב-ארי.  את הסדרה מפיקה חברת "יולי אוגוסט הפקות".

יוצרי הסדרה: יניב זוהר ונדב פרישמן | במאי: אורן שקדי | חברת הפקה: יולי אוגוסט הפקות | 20 פרקים, משך כל פרק: 25 דקות

ג'ומנג'י: השלב הבא Jumanji: The Next Level
החבורה מתאחדת בשנית, אך הפעם המשחק השתנה. כאשר הם חוזרים לג'ומנג'י כדי להציל אחד משלהם, הם מגלים שהמשחק שונה לחלוטין ממה שהכירו. השחקנים יהיו חייבים להגיע אל האזורים הנידחים ביותר במשחק, ממדבריות ועד לפסגות מושלגות, כדי להצליח לברוח מהמשחק המסוכן ביותר בעולם. ארה"ב 2019. בימוי: ג'ייק קסדן.

שחקנים: דוויין 'דה רוק' ג'ונסון, קווין הארט, ג'ק בלאק, קארן גילאן, ניק ג'ונאס, דני דה ויטו ודני גלובר. אורך הסרט: 123 דקות. הפצה א.ד. מטלון ופורום פילם. בבתי הקולנוע.

עיניים שלי של ירון שני

"עיניים שלי" סרטו עטור השבחים והפרסים של ירון שני (עג'מי) שביים, כתב וערך, זכה בפרסי אופיר לבימוי ולשחקן הראשי ערן נעים וכמו כן היה מועמד לפרסי התסריט והליהוק, ובמקביל הוכתר כזוכה הגדול בפסטיבל הסרטים ירושלים כשזכה בו זמנית בפרס הסרט הטוב ביותר, פרס השחקן הטוב ביותר לערן נעים ופרס חביב הקהל.

"עיניים שלי" מגולל את סיפורו של רשי (ערן נעים), קצין משטרה ותיק ומוערך שחי עם אביגיל אשתו (סתיו אלמגור) ועם יסמין, בתה המתבגרת מנישואיה הקודמים (סתיו פטאי). עבודתו תובענית והוא חשוף למקרים קשים על בסיס יומיומי, וגם בבית המצב מתוח, כשהוא אינו מוכן לקבל את התנהגותה המרדנית של בתו החורגת והשניים נמצאים במצב מתמיד של עימות. רשי נאחז בתקווה שהוא ואביגיל יצליחו להביא ילד לעולם, אך חייו מתהפכים כאשר שני נערים החשודים בסחר בסמים, מתלוננים שפגע בהם מינית והוא מושעה מעבודתו. נראה כאילו עולמו של רשי מתרחק ממנו, וככל שהחקירה בעניינו מתארכת הוא שוקע למקומות האפלים בנשמתו, כשהבושה וחוסר האונים חושפים צדדים מפתיעים שמתפרצים באישיותו.

הסרט הוא החלק השני במסגרת "טרילוגיה על אהבה" שיצר שני, הכוללת את שלושת סרטי האפוס הקולנועי -" עירום" שיצא בשנת 2018, "עיניים שלי" ו"לידה", שייצא בהמשך השנה. היוצר חוזר בטרילוגיה ובסרט זה בפרט, לשיטת עבודתו הייחודית שבזכותה הוא היה מועמד עם "עג'מי" לסרט הזר הטוב ביותר בטקס פרסי האוסקר בשנת 2010. צילומי הטרילוגיה התפרשו לאורך שנה שלמה, כששני השתמש ביצירתו בשחקנים לא מקצועיים שעוברים תהליך ארוך של היטמעות בדמות, שבסופו מצולמת העלילה באופן כרונולוגי ללא תסריט, ובטייק אחד ללא חזרות. התוצאות האותנטיות באופן מובהק, בוחנות את הדרך המקובלת לעשיית סרטים בגישה קולנועית יוצאת דופן, המטשטשת את הגבול שבין בדיה ומציאות ממשית.

במאי, תסריטאי ועורך: ירון שני. שחקנים ראשיים: ערן נעים, סתיו אלמגור, סתיו פטאי. מפיקים: סער יוגב, נעמי לבארי. הפקה: בלאק שיפ הפקות סרטים בע"מ.

הנסיכה ושבעת הגמדים

באי האגדות, אחד מכול תריסר תושבים הוא נסיך או נסיכה, פשוטו כמשמעו. מתוך עשרות הנסיכים על האי, ישנה חבורה מיוחדת בשם "7 האמיצים" הידועים כלוחמים חסרי פחד. שבעת הנסיכים מסתבכים עם נסיכת הפיות, היא הופכת אותם לגמדים ירוקים שרק נשיקה מהנסיכה היפה ביותר בממלכה תסיר את הקללה. הסיפור הקלאסי בו נסיך מציל נערה יפיפייה מדרקון יורק אש בקלי קלות, מקבל תפנית מפתיעה כשהנסיכה לא כמו ששבעת הנסיכים דמיינו שתהיה… שלגיה מוצאת זוג נעלי קסם אדומות שהופכות אותה לנסיכה אחרת, נסיכה שמעולם היא לא רצתה להיות. היא נמלטת מהאם החורגת המרושעת שלה אשר רוצה את הנעלים, מוצאת את דרכה לביתם של שבעת הגמדים ומבקשת את עזרתם במציאת אביה הנעדר. האם שבעת הגמדים יצליחו לקבל את הנשיקה מהנערה היפה בממלכה, יסירו את הקללה ויחזרו למראה החיצוני האמתי שלהם ?

קומדיה/הרפתקאות/אנימציה. סרט לכל המשפחה. 92  דקות. הפצה פילמהאוס. בבתי הקולנוע החל 19.12.

פרזיטים PARASITE של Bong Joon-ho

שנת 2019 עומדת להסתיים, וכבר אפשר להגיד שההפתעה הגדולה של השנה ואולי של העשור בעולם הקולנוע היא ההצלחה הפנומנלית של סרטו של בוֹנג ג'וּן הו "פרזיטים" ברחבי העולם כולו. לאחר הזכייה בפרס דקל הזהב של קאן ממשיכים הסרט והבמאי, בונג ג'ון הו לקטוף פרסים ותארים רבים, כגון פרס הקולנוען הבולט של השנה לבמאי מטעם Hollywood Film Awards, או זוכה פרס הסרט הטוב ביותר מטעם תאי מבקרי הקולנוע של שיקגו, דטרויט ופיניקס. רגע לפני הכרזת המועמדויות לאוסקר מתמקם ״פרזיטים״ כאחד המועמדים הבולטים במירוץ לסרט והבמאי הטובים של השנה כשהוא צובר עשרות זכיות ומועמדויות בקרב איגודי המבקרים והאיגודים המקצועיים השונים בארצות הברית ובאנגליה, כמו המועמדות לקאסט הטוב ביותר מטעם גילדת השחקנים האמריקאית SAG והעיצוב הטוב ביותר מטעם גילדת המעצבים.

גם בקרב הקהל זוכה הסרט להצלחה פנומנלית עם כ- 130 מליון דולר הכנסות ברחבי העולם (במדינות רבות הפצתו טרם החלה וממתינה לעונת הפרסים). בישראל צפו בסרט מעל 120 אלף צופים, הצלחה חסרת תקדים לסרט קוריאני.

לאור ההצלחה וריבוי הפרסים והמועמדויות, סיכומי סוף שנה והדיבור הגורף על הסרט, מהשבוע הקרנות נוספות בסינמטק תל אביב: שני 23/12 21:30 אולם 2, שלישי 24/12 21:30 אולם 3, רביעי 25/12 21:30 אולם 4, שישי 27/12 19:15 אולם 3, ראשון 29/12 21:00 אולם 2, שני 30/12 21:30 אולם 2.

בסוף החודש ב 26/12 יעלה הסרט ב- VOD של YES ו- HOT

YouTube עם Rewind 2019 – הדירוג השנתי

YouTube מסכמת שנה עם רשימת "Rewind", הדירוג השנתי של הסרטונים והקליפים הנצפים ביותר בישראל ובעולם ב-2019. הדירוג מביא את הרגעים הכי גדולים, הטרנדים הבולטים, היוצרים, התוכניות והמוזיקה שליוו אותנו בשנה החולפת.

הדירוג ממחיש את מידת הפופולריות הרבה לה זכה השיר ״שבט אחים ואחיות״, שהגיע למקום השני בדירוג הקליפים החמים ביותר. בנוסף, מחוות של אמירם טובים ומשטרת ישראל ללהיט של גל״צ הגיעו למקום הראשון והשני בהתאמה בדירוג הסרטונים הפופולריים ביותר ב-2019. סך הצפיות של שלושת הסרטונים חצה את קו ה-30 מיליון צפיות.

הסרטונים החמים ביותר בישראל: היוטיוברים שנכנסו השנה לעשרת הסרטונים האהובים ביותר הם אלי אליהו, עם ״משפטים של מורים״, קווין רובין עם סרטון הפרידה (שלא קרתה) מבת זוגו, מוטי אהרנוביץ עם ביבי נתניהו נגד בני גנץ – קרב ראפ ורז ספני עם הסרטון שקרא להחזיר ארצה את הנער רוהן פרז שגורש מישראל לפיליפינים. בעקבותיו, עשרות ישראלים העלו סרטונים אישיים ל-YouTube וחזרו על הדרישה להשיב את הנער לישראל.

השנה, פרקים ותכנים של כלי תקשורת ישראלים תפסו את מקומם של אודישנים וביצועים מתוכניות ריאלטי של שירה שכיכבו בדירוגים בשנים קודמות: כתבה של ynet אודות הבתים של האלפיון העליון, פרק הבכורה של ״החיים הסודיים של בני 4: ישראל״ של yes, פרק הבכורה של "מצולמים" של HOT ו-מה אתם הייתם עושים אם הייתם נתקלים בילדה ענייה בחנות צעצועים של רשת.

לראשונה, YouTube מפרסמת את רשימת חמשת היוטיוברים הצומחים ביותר בישראל. רשימה זו מתייחסת ליוצרים בפלטפורמה שהחלו להעלות תכנים רק לאחר ה-1.1.2019. במקום הראשון מדורגת לורן אליהו, הבת של היוטיובר המצליח אלי אליהו. ״אחשלירוח״ סדרת הרשת בכיכובם של קווין רובין ולי בירן, ותכנית הבידור ״ישראל בידור״ גם מככבים ברשימה.

קליפים החמים ביותר בישראל: עומר אדם, שדורג בשנה שעברה במקומות הראשון, השלישי והעשירי, דורג השנה במקום הרביעי עם ״יעשו לנו כבוד״, ובמקום העשירי עם ״תגידי לי שטוב לך״. עדן חסון, אליעד ומרגי נכללו השנה בפעם הראשונה בדירוג עם ״כפיות״, ״מסע״ ו״הזוג הזה״ בהתאמה. הלהיט הבינלאומי של נטע ״באסה סבבה״ הגיע למקום השמיני והיא הזמרת היחידה, ששיר סולו שלה מופיע בדירוג השנה. רשימת עשרת הקליפים החמים של 2019 בישראל מסתכמת ב-180 מיליון צפיות. לערוצים שכלולים ברשימה יש מעל ל-3.6 מיליון עוקבים.

בעולם: Old Town Road של ליל נאס X הוא הקליפ הנצפה ביותר ברחבי העולם ב-2019. סניוריטה, של שון מנדס הוא הקליפ שזכה להכי הרבה לייקים ב-YouTube. היוטיובר MrBeast הצליח לממש את השם השאפתני של הסרטון שלו Make this video the most liked video on YouTube, ודורג במקום הראשון ברשימת עשרת הסרטונים האהובים ביותר בשנה החולפת וגבר על PewDiePie, ערוץ ה-YouTube עם המספר הגדול ביותר של עוקבים בעולם.

HOT עם שיקגו Chicago PD

סדרת האקשן המצליחה של רשת NBC, המפיק זוכה ה"אמי" דיק וולף (יוצר המותג הטלוויזיוני "חוק וסדר") והתסריטאי-מפיק מאט אולמסטיד ("NYPD"), חוזרת לעונה רביעית שתשודר רק ב-HOT. השניים עומדים גם מאחורי סדרות "שיקגו" – בהן "שיקגו Fire" ו"שיקגו Med" (המשודרות אף הן ב-HOT Zone), ו-"Chicago Justice".

"שיקגו PD", שעלתה לאוויר ב-2014 והוצגה בפרק פיילוט בסיום העונה הראשונה של "שיקגו Fire", חודשה מאז לשבע עונות. כ-10 מיליון צופים צפו בממוצע בעונה הרביעית. מחוז 21 של משטרת שיקגו מתחלק לשתי קבוצות שונות בתכלית: שוטרי המקוף, שמסיירים בעיר במדים ומתמודדים עם הפשע ברחובות, ויחידת המודיעין – הצוות שנלחם באיומים משמעותיים על העיר, כמו פשע מאורגן, סחר בסמים ומקרי רצח. את יחידת המודיעין מוביל סמל הנק ווייט (ג'ייסון בג'ה, "קליפורניקיישן"), איש שלא חושש לכופף את החוקים במרדף אחרי הצדק. רק החזקים שורדים תחת פיקודו הקשוח והתובעני. למרות עבר בעייתי עם הבוס שלו, הבלש אנטוניו דוסון (ג'ון סדה, "הפסיפיק") שואף לנהל את היחידה בעצמו – גם אם המשמעות היא להתמודד עם ווייט מדי יום. לצדם מככבים גם סופיה בוש ("מגרש ביתי"), ג'סי לי סופר ("חבורת בריידי"), פטריק ג'ון פלוגר ("4400"), מרינה סקוורצ'אטי ("זה מסובך"), לארויס הוקינס ואליאס קוטיז ("הסיפור המופלא של בנג'מין באטן").

העונה הרביעית של "שיקגו PD" כוללת פרקי קרוסאובר עם "שיקגו Fire" (עונה 5), עם "שיקגו Justice" (עונה 1) ועם "שיקגו Med" (עונה 2). בסדרה מגיעים להתארח העונה כוכבי סדרות "שיקגו" ג'סי ספנסר ("האוס"), מוניקה ריימאנד ("האישה הטובה"), טיילור קיני ("יומני הערפד") ואחרים. החל מה-23.12, ראשון-חמישי ב-22:00 ב-HOT Zone, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

מרגלים לא רגילים SPIES IN DISGUISE
מרגל העל לאנס סטרלינג (וויל סמית) והמדען וולטר בקט (טום הולנד) הם ממש כמו הפכים. לאנס רגוע, מנומס ונעים הליכות, ואילו וולטר… לא ממש. כפיצוי על חסרונותיו החברתיים ובאמצעות חכמתו והמצאותיו הטכנולוגיות, הוא יוצר גאד'טים מטורפים בהם לאנס עושה שימוש במשימותיו החשובות. אך כשהאירועים מקבלים תפנית לא צפויה, וולטר ולאנס לפתע חייבים לסמוך אחד על השני באופן חדש לגמרי. הזוג המוזר יהיה חייב ללמוד לעבוד כצוות, אחרת העולם כולו בסכנה. מרגלים לא רגילים קומדיית האנימציה החדשה מתרחש באוקטן גבוה בעולמו המסחרר של הריגול הבינלאומי. ארה"ב, 2019

במאים: ניק ברונו, טרוי קווין. בקולותיהם באנגלית של: וויל סמית, טום הולנד, קארן גילאן, גולדי הון, רשידה ג'ונס ודיג'יי חאלד. הסרט יעלה בבתי הקולנוע בדיבוב לעברית ובאנגלית עם כתוביות. בבתי הקולנוע מה-26.12.2019

סינמטק תל אביב והספרייה המרכזית לעיוורים עם רואים את הקול

אנשים עם עיוורון ולקויות ראיה יוכלו ליהנות כצופים מן המניין מסרטים באמצעות 'גרטה' – אפליקציה חדשה המסנכרנת בין הפסקול המונגש לבין הסרט שמוקרן על המסך

עד כה נאלצו אנשים עם עיוורון ולקויות ראיה ללכת להקרנות מיוחדות, מותאמות, בהן הוקרנו סרטים בליווי תיאור קולי כחלק מהסרט. על פי נתוני משרד הרווחה, ישנם כמאה ושלושים אלף לקויי ראייה וכ-24 אלף בעלי תעודת עיוור, ובגוש דן בלבד כשישים אלף, כאשר 90% רואים באופן חלקי.

לראשונה בישראל, ב-22.12 בשעה 18:30, תתקיים פיילוט לסרט מונגש, בשיתוף הספרייה המרכזית לעיוורים. במסגרת הפיילוט, יוקרן הסרט "בשורות טובות" בכיכובם של נלי תגר ורועי אסף. בשעה 18:30 תתקיים הדלקת נר ראשון לחנוכה וב-19:00 יוקרן הסרט. האירוע הינו חינם ללקויי ראיה ומשפחותיהם. ניתן להירשם במוקד שירות של הסינמטק 6876*.

ההנגשה מתבססת על אפליקציה חדשנית – 'גרטה' אשר תתאים את פסקול התיאור הקולי לסרטים ובכך תאפשר לעיוורים וללקויי ראיה לצרוך תכנים בצורה עצמאית ונגישה. התיאור הקולי, קרי ההנגשה – הינו תוספת קריינות מוקלטת המתארת את המתרחש על המסך תוך שמירה על הפסקול הסרט המקורי וללא הפרעה לדיאלוגים או למוסיקה.

עמוס באר, מנכ"ל הספריה המרכזית לעיוורים: "בשנים האחרונות פועלת הספרייה לקידום תחום הנגשת התרבות בישראל, עבורנו זהו צעד נוסף שיאפשר לעיוורים וכבדי ראיה להיות חלק מהשיח החברתי תרבותי בישראל. אנו מברכים על שיתוף הפעולה עם סינמטק תל אביב ומקווים שהאפליקציה תביא קהל חדש לאולמות הקולנוע".

לפרטי הפעלת האפליקציה יש להיכנס לקישור… או לאתר הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה.

תיאטרון, במה ומוסיקה

טוק טוק TOC TOC עכשיו בישראל

מיליוני בני אדם כבר צפו בקומדיה המצליחה ברחבי העולם ועכשיו לראשונה בישראל בכיכובם של: איציק כהן, דנה סמו, גיא לואל, יפית אסולין יובל סגל, דיקלה הדר, מיכל זיס. בימאי: אודי גוטשלק.

טוק טוק (צילום רונן אקרמן)

טוק טוק היא קומדיה אובססיבית ומצחיקה עד דמעות, מאת הסופר הצרפתי לורן באפי. ההצגה שהועלתה לראשונה בצרפת בשנת 2005 הפכה לקאלט בכל רחבי העולם. במהלך השנים הועלתה ההפקה במעל 30 מדינות ביניהן :ספרד, ארגנטינה, מקסיקו, פרו, צרפת, פורטוגל, אורוגואי, קוסטה ריקה, ברזיל, איטליה, יפן ועוד. מיליוני בני אדם צפו בה והיא נחשבת להצגת קאלט מהמצליחות בעולם. כאשר שומעים TOC TOC  הדבר הראשון שעולה לנו לראש הוא דימוי של מישהו דופק בדלת.. אבל …הפעם זה משהו אחר לגמרי.

TOC TOC (Trouble obsessional compulsive) מביא לקדמת הבמה שש דמויות הסובלות מהפרעות כפייתיות אובססיביות (OCD). הדמויות נפגשות בחדר המתנה של פסיכיאטר מפורסם, הידוע ביכולותיו הנדירות לסייע למטופליו ולפתור את בעיותיהם. הפסיכיאטר מאחר להגיע וכל אחת מהדמויות עוברת התמודדות לא פשוטה בזמן ההמתנה.

הסיטואציות שנוצרות גורמות למחזה להיות מצחיקות, מרגשות המעניקות לצופה את האפשרות להתבונן גם לתוך עצמו ולזהות את ה-Toc שלו. ועכשיו לראשונה זוכה המחזה TOC TOC  לתרגום לעברית ויעלה על בימות ישראל החל מפברואר 2020. בכיכובם של איציק כהן, דנה סמו, גיא לואל, יפית אסולין יובל סגל, דיקלה הדר ומיכל זיס. בבימויו של אודי גוטשלק. את ההצגה מפיקים:  יאיר דורי, שוקי גור, פרדי זיסקרוט, מוריס גילברט (ארגנטינה), סבאסטיין בלוטראך (מקסיקו). הצגות ההרצה יחלו בחודש פברואר.

מחבר: לורן באפי , מתרגם: מיכאל צ'רני, מעבדת: מוריה זרחיה, במאי: אודי גוטשלק, יעוץ אומנותי: ליה חלין, שחקנים: איציק כהן, גיא לואל, דנה סמו, יפית אסולין, דקלה הדר, יובל סגל, מיכל זיס.

משתפות / משקפות מופע מחול חדש ונועז
"כיצד אנו מתרגלות קשרים למרחב, שייכות, הכרה ואירוח? אנו שוהות בין הבשר לעבר, בין הנארטיב לשומן, בין המוחזק לרוטט. יחד אנו מזהות ומזדהות אחת ומהשניה, מקבילות ומצטלבות, משוטטות בין ריבוי ההתמקמויות, שוהות בהווה כאפשרות לכפרה".

שירה אביתר והדר אהוביה מתבוננות בגוף הירושה שלהן, במחולות עממים ממוסדים ותרבותיים. אביתר חוקרת את המפגש בין הגוף האתני לגוף הקונקרטי ואת גופי הידע בצורות של מחולות מסורתיים, בעיקר ממרוקו ותימן. אהוביה חוקרת את בניית הגוף הציוני דרך יצירת הכוריאוגרפיה וההרקדות של ריקודי עם ישראליים .העבודה נוצרה בארץ ובארה״ב ב2019 ועלתה בבכורה בגיבני, ניו יורק. *העבודה בעירום מלא.

על היוצרות:
שירה אביתר היא כוריאוגרפית עצמאית ורקדנית היוצרת ופועלת בישראל. מופיעה, מרצה ומעבירה סדנאות בפסטיבלים ואירועים רבים ברחבי העולם. זוכת מלגת DanceWeb, שהתה כאמן אורח בSEAD והישראלית הראשונה להציג בתאטרון הבאסטיל בפריז.
בוגרת בהצטיינות לימודי תאטרון מחול בסמינר הקיבוצים, הסדנה להכשרת רקדנים של עדה אורני, התוכנית לכוריאוגרפיה במרכז למחול כלים, ובית הספר למשחק, תאטרון וקולנוע ע"ש לי סטרסברג בניו יורק.
הדר אהוביה היא רקדנית וכוריאוגרפית עצמאית העובדת בניו יורק. גדלה בארץ ובארה"ב, בת קיבוצניקים ונכדה של מייסדה. ביצירותיה היא מנתחת את הצעדים בריקודי עם ישראליים ואופן הוראתם ומציגה כיצד נוכסו ריקודים ערבים, של מזרחים ופלסטינים ואת אופן בניית המוסד לריקודי עם. בין השאר, אהוביה יוצרת ריקודים חדשים דרך אלתור עם ריקודי העם הישראליים ומדמיינת גוף ישראלי גלותי פוסט מדיניותי.
אהוביה הייתה מעומדת לפרס הבאסי בניו יורק ומציגה במיטב המוסדות בניו יורק כגון Danspace Project, Movement research, GIBNEY , 14th St Y Art Stations, James Galler  ועוד. הן נפגשו לראשונה בכנס באריזונה ל״יהודים ויהדות בעולם המחול״ ב-2018 וכעת הן ממשיכות את דרכן בשיתוף פעולה, לתהות מהו מרחב יהודי מחולי בארץ ובחו״ל.

כוריאוגרפיה וביצוע: שירה אביתר והדר אהוביה, הפקה / ניהול הצגה: שני צברי, מוסיקה: ״חביבי יעני״ להקת שפתיים, ״הורה מדורה״ להקת כרמון, עיצוב תאורה: עופר לאופר
העבודה נוצרה בזכות שהויות אמן בסטודיו קטמון, ראש פינה, סטודיו יסמין גודר וסמינר הקיבוצים, בY92 בניו יורק, מרכז גיבני, בתמיכת משרד התרבות.

22-23/12, שעה 20:00, תיאטרון תמונע, רח' שונצינו 8, תל אביב לכרטיסים…

26/12 מחול שלם, רח' הפרסה 3 (מתחם רב חן לשעבר), ירושלים

28/12  תיאטרון הבית, רח' נועם 5, יפו. במסגרת סטודיו פתוח.

התזמורת הקאמרית עם פנטזיה – סדרת קונצרטים לילדים

סדרה של 4 קונצרטים לילדים בהם התזמורת חושפת ילדים למוזיקה ולדרכים שבהן היא משתלבת באמנויות במה כגון הצגות, אופרה וקרקס. הסדרה מיועדת לגילאי 3-8 . ואלה הקונצרטים בסדרה:

  1. חיות המוזיקה מאת רוני פורת ושלומי מושקוביץ. רוני פורת מנצח ומנחה. עמנואל חָנוּן שחקן. סיפורו של מפגש בין המנצח לבין ויקטור הסַפָּר, שָכֵן של התזמורת, המרשה לעצמו להשפיע על תוכנו ועל מהלכו של קונצרט שבמרכזו בעלי חיים. ויקטור מעביר את המנצח דרך חתחתים, כדי שיחוש את סבלם של בעלי החיים וישפר את יחסו אליהם. נגניו נאלצים להתמודד עם ברווז וחתול הנתקעים בכליהם, ודרך הסיפור מובהר שפגיעה בבעלי חיים כמוה כנגינת סימפוניה מס' 40 של מוצרט בלא כל תוויה. תוך כדי התמקדות בדיאלוג במוזיקה וביצירת מתחים ופתרונם, נולדת גרסה "ירוקה" של פטר והזאב מאת פרוקופייב.

הקונצרט יתקיים בשבת 21.12.19 בשעה 10.30 ובשעה 12.00 . בהיכל התרבות ת"א – אולם צוקר.

  1. דב דובוני בן דוביים מצחצח נעליים – יצירה לתזמורת קאמרית ולסולנים. סיפור: לאה גולדברג מוזיקה: רני גולן סיוון אלבו בן־חור מנצחת. דב דובוני החליט לפתוח ביער חנות לצחצוח נעליים, וכל החיות מתאספות בסקרנות. לחסידה נעל אחת, לעכבר ארבע ולזבוב שש. ואז מרבה־הרגליים מגיע ולו מאה נעליים(!) ואת כולן אמור הדב לצחצח…
    מה יקרה לדב בסוף? איך יתייחסו אליו חיות היער? המוזיקה מלווה בנאמנות את טקסט ספרה הנפלא של לאה גולדברג. הקהל שותף לזמרים ולתזמורת בביצוע חלקים מן היצירה.

הקונצרט יתקיים בשבת 29.2.20 בשעה 10.30 ובשעה 12.00. במרכז המוזיקה יפו. רח' שארית ישראל 10.
3. זאת תזמורת? זה קרקס – רוני פורת מנצח. אמני קרקס של בסקוּלה. תכנית בינתחומית ססגונית ואנרגטית, המחברת בין הליצנות ושאר אמנויות הקרקס לבין עולם המוזיקה, באמצעות יצירות קלאסיות מוּכָּרות ואהובות. הקונצרט יתקיים בשבת 11.4.20 בשעה 10.30 ובשעה 12.00 . במועדון בסקולה, רח' הרכבת 72 ת"א.
4. קסמים ונפלאות באופרה – קרן קַגַרְלִיצְקִי מנצחת. שירלי הוד זמרת ומנחה. איך יוצרים אופרה? צריך לאכול משהו מיוחד לפני זה? מה צריך לעשות כדי לדעת לשיר אופרה?
זהו קונצרט לכל המשפחה, אך גם מפגש חוויתי, שבו לומדים הילדים להבין מהי אופרה. הזמרת שירלי הוד והתזמורת יבצעו קטעים מאופרות וממחזות-זמר בעברית ובשפות אחרות, ובהם: "הַבַּנֶרָה" מתוך כרמן של בִּיזֶה, "הדברים שאותי משמחים" מתוך צלילי המוזיקה מאת רוֹדְגֶ'רְס והַמֶרְסְטַיין, הקווטינה של הרוזנת "תני, אהבה, לי מזור בכאבי" מנישואי פיגארו של מוצרט, "אדוני המרקיז" מתוך העטלף מאת יוהאן שְטְרָאוּס, "כפית של סוכר" מתוך מרי פופינס מאת ריצ'רד ורוברט שֶרְמָן. הקונצרט יתקיים בשבת 13.6.20  בשעה 10.30 ובשעה 12.00 .  במרכז המוזיקה יפו. רח' שארית ישראל 10.

ניתן לרכוש מינוי בהנחה לסדרה כולה או לרכוש כרטיסים לקונצרטים בודדים. לרכישת מינויים וכרטיסים:www.ico.co.il  | טלפון: 03-5188845 שלוחה 1
תיאטרון הנגב עם סבאבא

סבאבא (צילום אייל בריברם)

מה קורה כשפער הדורות הוא הפוך והנכדה "מחנכת את הסבא"? קומדיה אנושית מקורית רגישה ומפתיעה מאת ובבימוי: יעקב אמסלם, דרמטורג: איסי ממנוב נוריאל. שחקנים: יוסי כרמון, אופיר אמסלם.

ויקי היא ציירת מצליחה, בת 26 החיה בבית סבתה שנפטרה. היא מנהלת את חייה תחת המוטו של אביה איש צבא לשעבר: "ההרפתקנות היא האויב של האדם השפוי!". הצהרות לחוד ומציאות לחוד. "גנדי", סבא אברהם הנעלם חוזר לחיי נכדתו ללא שום הודעה מוקדמת. הוא עזב את המשפחה בפתאומיות לפני 25 שנה להודו. אט אט מגלה ויקי מגלה מדוע נעלם הסב, מה עשה כל אותן שנים, מה הוא מתכנן לעשות עם שובו. המפגש בין היוצרת החיה חיי נוחות לבין הזקן ההרפתקן, סוחף את הדמויות לתוך מערבולת של רגשות וזורק אותן לתוך חוויות מסוכנות מצחיקות והזויות כאחד.

זהו מחזה ראשון ליעקב אמסלם, במאי ותיק ועטור פרסים תושב מושב יבול שבעוטף עזה. אמסלם מביים לראשונה את בתו אופיר אמסלם, וכן את השחקן הותיק יוסי כרמון, תושב קיבוץ סעד, מושב דתי באיזור עוטף עזה.

תיאטרון צוותא, לונדון מיניסטור, אבן גבירול 30, תל-אביב. שני 30.12.19 בשעה 20:00.

תעופה ושיט

ישראייר עם טיסות חיפה – לרנקה

נמל דייגים טיפוסי בקפריסין (צילום: F. Silvestris)

חברת התעופה ישראייר משיקה קו טיסות ישיר משדה התעופה בחיפה  ללרנקה החל מה- 23 לדצמבר. הטיסות יצאו ארבע פעמים בשבוע בימי שני, שלישי, רביעי ושישי. ניתן לרכוש כרטיס טיסה הלוך ושוב, כרטיס לכיוון אחד וחבילה הכוללת טיסה ומלון. ישראייר הינה חברת התעופה היחידה שמפעילה טיסות מעבר לים משדה התעופה בחיפה. זמן הטיסה כ- 50 דקות והמחירים הנמוכים הן של הטיסות והן של חבילות הכוללות טיסה ומלון הפכו את לרנקה כיעד מבוקש ביותר גם בחורף על ידי הישראלים לחופשה קטנה בחו"ל. במהלך השנה האחרונה למעלה מ- 270,000 ישראלים טסו ללרנקה גידול דרמטי של כ- 40% לעומת השנה הקודמת.

לרנקה משמשת גם כנקודת יציאה לעוד יעדים בקפריסין והקו ישרת וייתן מענה מהיר, נח ומשתלם לאנשי עסקים וסטודנטים הגרים בחלקה הצפוני של המדינה וטסים בתדירות תכופה ליעד.

מחיר כרטיס טיסה לכיוון אחד החל מ- 59$, מחיר כרטיס הלוך ושוב החל מ- 89$ , מחיר חבילה החל מ- 249$ לאדם כולל מיסים. במקביל, החברה תמשיך להציע טיסות שבועיות מנתב"ג ללרנקה והנוסעים יוכלו לשלב בין הטיסות מ/ל שני שדות התעופה.

גיל סתיו סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר מסר: "אנו שמחים להשיק לראשונה קו טיסות ישיר ללרנקה משדה התעופה בחיפה שיפעל גם בחודשי החורף. בחודשים האחרונים אנו רואים זינוק בביקושים לטיסות משדה התעופה בחיפה הן בטיסות לאילת והן ביקושים לטיסות לקפריסין. החלטה זו באה גם בכדי לתת מענה לכל אותם הגרים מנתניה צפונה ולאפשר להם חסכון בפקקים לנתב"ג, להגיע במהירות לשדה תעופה אינטימי ומאוד נח, הכל יותר מהיר אין תורים ארוכים בביטחון ובצ'יק אין החניה בו ללא תשלום ומחירי הטיסות נמוכים. למעשה לאחר סגירת שדה דב שדה התעופה בחיפה הנו השדה העירוני היחיד שנשאר".

אייר אירופה עם חידושים במחלקת העסקים

מחלקת עסקים במטוס הדריימליינר (צילום יח"צ חו"ל)

אייר אירופה הכריזה על חידושים במחלקת העסקים שלה, החברה הודיעה על השקת עיצוב חדש לתא הנוסעים במחלקת העסקים, והוסיפה יותר קיבולת ופרטיות רבה יותר לנוסעים, העיצוב החדש הותקן בבואינג 787-9. לכבוד כך החברה יצאה במחירים מיוחדים למחלקת העסקים לטיסות בתאריכים 20-30/1, מחיר כרטיס טיסה למדריד החל מ- 682$ בואנוס איירס 1,545$ הוונה 2009$ המחירים כוללים מיסים כבוד יד ו- 3 מזוודות.

תא הנוסעים החדש הותאם כך שלכל נוסע תהיה גישה ישירה למעבר ופרטיות מהמושבים הסמוכים. כל מושב מרופד בעור איכותי והופך למיטה מתקפלת בקלות ובנוחות בכדי להביא לנוסע מנוחה מקסימאלית במהלך הטיסה. עיצוב תא הנוסעים המודרני משקף את איכות השירותים והמוצרים שניתן ליהנות מהם במהלך הטיסה, הכולל אינטרנט אלחוטי חינם ,מערכת בידור אורקולית מתקדמת שהגישה אליה, באמצעות מסכי מגע אישיים בגודל 18 אינץ ', אשר נועד לעצב לנוסעים חווית טיסה מרעננת. נוסעי מחלקת העסקים יוכלו ליהנות גם מארוחות בריאות וממטבח חדשני שהוכן על ידי השף הספרדי היוקרתי Martín Berasategui .

בנוסף, ערכת הנוחות המחולקת לנוסעי המחלקה העסקית, עשויה מחומרים ידידותיים לסביבה בלבד, ללא מוצרי פלסטיק. הערכה החדשה המסופקת על ידי המותג קייליס, כוללת פריטים שונים המשפרים את נוחות הנוסעים, בנוסף למערך מוצרי קוסמטיקה ירוקים מבית המותג Rerum Natura.

ערכת הנוחות החדשה היא עוד אחד, מהצעדים הרבים, אותם מיישמת אייר אירופה במסגרת השינוי הטכנולוגי והסביבתי שעוברת החברה. ביחס להפחתת הפלסטיק על המטוס, אייר אירופה כבר משתמשת בכלי זכוכית וכלי אוכל המיוצרים מזכוכית ומתכת, כמו גם במפות שולחן לשימוש חוזר ומפיות בד. תא הנוסעים החדש במחלקת העסקים, עוצב בהשראת צבעי הלוגו של אייר אירופה  במטוסי בואינג 787-9 דרימליינר החדשים שהצטרפו לצי חברת התעופה ברבעון האחרון של 2019.

אייר אירופה הינה חברת התעופה המובילה למרכז ודרום אמריקה ומשרתת מעל ל 50 יעדים בעולם, ביניהם בואנוס איירס, לימה, סאו פאולו, מונטוידיאו, קנקון, הוואנה ועוד מרכז אמריקה, ארה"ב וספרד ,

נורוויג'ן קרוז ליין NCL בפעם הרביעית חברת ההפלגות המובילה בעולם

חברת ההפלגות הבינלאומית נורוויג'ן קרוז ליין (NCL), החדשנית בתחום הפלגות הנופש, עם 53 שנות פעילות בתחום השַׁיִט ופריצת הגבולות המסורתיים, זכתה בפעם הרביעית ברציפות בתואר היוקרתי "חברת ההפלגות המובילה בעולם", בתחרות השנתית World Travel Awards. המותג זכה בשני תארים נוספים בטקס הגאלה הגדול של World Travel Awards שהתקיים בעומאן: בתואר "חברת ההפלגות המובילה בעולם בקטגוריית אוניות גדולות", זכתה NCL זו השנה השמינית ברציפות, ובתואר "אתר האינטרנט המוביל בעולם בקטגוריית קרוזים", היא זכתה בפעם השביעית ברציפות.

גם השנה, ובפעם ה-12 ברצף, זכתה נורוויג'ן קרוז ליין בתואר "חברת ההפלגות המובילה באירופה", בפעם השביעית ברצף, זכתה בתואר "חברת ההפלגות המובילה בקאריביים", וכן בתואר "חברת ההפלגות המובילה בצפון אמריקה", זו השנה הרביעית ברציפות.

הארי סומר, נשיא ומנכ"ל בינלאומי של קבוצת NCLH, אמר: "אנו גאים ומתכבדים לקבל פעם נוספת את הוכרת שותפינו, האורחים שלנו, וכל מי שהצביע לנו". הוא הוסיף: "התארים האלה מייצגים את המחויבות המתמשכת של NCL לספק לאורחים שלנו שירות מעולה וחוויות מרגשות ברחבי הצי שלנו שמונה 17 אוניות, ושני יעדי הנופש הייחודיים שלנו – Great Stirrup Cay ו-Harvest Caye."

עם השקת נורוויג'ן אנקור, האונייה החדשנית ביותר בצי, שהצטרפה לאחרונה לסדרת האוניות מהמוצלחות ביותר בכל ההיסטוריה של NCL, החברה ממשיכה להעמיד בראש סדר העדיפויות את יצירת החוויות המשמעותיות, הייחודיות והמיוחדות עבור אורחיה: החל ממסלול מרוצי מכוניות יחיד מסוגו בים, מתחם מציאות מדומה ולייזר טאג תחת כיפת השמיים ועד למגוון רחב של מסעדות ברמה הגבוהה ביותר ומופעי בידור עטורי פרסים, החברה מתמקדת בלספק לאורחיה את החופש והגמישות לעצב בעצמם את חופשת החלומות שלהם.

בשנת 2020, נורוויג'ן קרוז ליין תחשוף את השיפוץ הנרחב ביותר בתולדות החברה על סיפון הנורוויג'ן ספיריט, שיקח את חוויות האורחים לשלב הבא. נורוויג'ן ספיריט תשיט מסלולי טיול מורחבים של חמישה עד עשרים וארבעה ימים, לכמה מהיעדים המבוקשים ביותר בעולם, ביניהם באסיה ובאפריקה.

Wizz Air מתרחבת ויוצאת מגבולות אירופה

וויזאייר WIZZ AIR A321 (צילום יח"צ חו"ל)

חברת Wizz Air, חברת התעופה הירוקה והצומחת ביותר במזרח ומרכז אירופה, הכריזה על הרחבה משמעותית של פעילותה במסגרתה תקים חברת בת – .Wizz Air Abu Dhabi

חברת הבת אשר תוקם בשיתוף פעולה עם חברת האחזקות לפיתוח אבו דאבי PJSC (ADDH), תהווה חברת התעופה הראשונה של וויז אייר שתבוסס מחוץ לאירופה. הקמת חברת לואו קוסט באבו דאבי תנגיש לנוסעי החברה את עיר הבירה של איחוד האמירויות הערביות ותתרום להמשך צמיחתה כיעד תרבותי ותיירותי ברמה עולמית. מיזם חדש זה יתמקד בהקמת קווים לשווקים בהם החברה פועלת וצומחת בהם: מרכז, מזרח ומערב אירופה ואף בטווח הרחוק- תת- היבשת ההודית, המזרח התיכון ואפריקה.

ג'וזף ואראדי מנכ"ל Wizz Air: "כחלק מצמיחתה של חברת האם וויזאייר,Wizz Air Abu Dhabi מסתמכת על המודל העסקי המוצלח ביותר של חברות הלואו קוסט, ותציע נסיעות משתלמות ללקוחות רבים. אנו מאמינים כי לחברת התעופה החדשה פוטנציאל להיות שחקנית משמעותית באזור ותפתח את הדלתות לפעילות גלובאלית נרחבת של החברה".

ריג'נט סבן סיז עם חווית השינה הטובה ביותר בים

SPL Regent Suite Master Bedroom_s

חברת השייט היוקרתית בעולם  Regent Seven Seas Cruises® משיקה את חווית השינה הטובה ביותר בים. מזרן ה-Vividus של מותג השינה השבדי היוקרתי Hästen, מיוצר בעבודת יד ומחירו עומד על לא פחות מ-200,000$. המזרן, עשוי משיער סוס, מסגרת עץ אורן צפון שבדי, ומרופד פשתן, צמר מעולה וכותנה רבת סיבים. מצעי המיטה עשויים מכותנת "בטיסט" (כותנה שוויצרית) ופוך מפנק העשוי ממאה אחוזים נוצות אווז אלסקי השומרות על הגוף בטמפרטורה הנכונה. שינה על מזרן זה, בשילוב טיפול ריטואל השינה של מתחם הספא החדש והיוקרתי סרין ספא & וולנס, תעניק לאורחי הסוויטה חווית שינה רגועה להפליא, הזמינה באופן בלעדי בסוויטת הריג'נט הנמצאת על סיפון ספינת היוקרה החדשה ביותר של ריג'נט סבן סיז – הספלנדור – החל מפברואר 2020.

 
- פרסומת -

 

סוויטת ריג'נט, ידועה כסוויטה היוקרתית ביותר בים. גודלה עומד על 412 מ"ר, והיא בעלת ספא פרטי הכולל סאונה אישית, חדר אדים ואזור טיפולים עם טיפולי ספא ללא הגבלה. לסוויטה מרפסת שגודלה 120 מ"ר הצופה לנוף של 270 מעלות, ומרפסת שמש מקירות זכוכית הממוקמת בנקודת התצפית הטובה ביותר באוניה, המשקיפה על כל היעדים היפים. אורחי סוויטת הריג'נט נהנים גם מטיסות במחלקה ראשונה, באטלר אישי ייעודי לניהול כל פרטי חווית האורחים, ומכונית אישית עם נהג ומדריך בכל נמל. מחיר השהות בסוויטה עומד על 11,000 דולר ללילה, על בסיס תפוסה כפולה.

מזרן Hästens Vividus: אורחים בסוויטת הריג'נט באוניית הספלנדור, ישנים בנוחות על המזרן המעולה Vividus של מותג השינה השוודי היוקרתי Hästen שמחירו עומד על 200,000$. המזרן נוצר בעבודת יד שאורכה תשעה שבועות ומבוצעת על ידי בעלי מלאכה מוסמכים בקופינג, שבדיה. מסגרת המזרן עשויה מעץ חזק ועמיד, הנלקח מעצי אורן הגדלים באיטיות בצפון שבדיה. צידי המסגרת מחוברים בחיבור זנביון, ללא מסמרים, באמצעות תהליך תפירה המתבצע בעזרת מחט באורך 18 אינץ'. מעל למסגרת שוכבת תיבת קפיצים המרופדת בשכבות פשתן המבודדות רעשים. המזרן, עשוי מתערובת מדויקת של שיער סוס, שכבות כותנה וצמר מעולה. ומעליו מונח משטח המזרן (הטופר), בעל שכבות נוספות של שיער סוס, כותנה וצמר. שיער הסוס קלוע ביד, מתפתל, ומספק תמיכה וגמישות. שלא כמו שיער אנושי, כל שיערת סוס בנויה כמו צינור חלול, המאפשרת להעביר דרכה אוויר ולחות. כל השכבות הללו גורמות לאורחי סוויטת הריג'נט לשכב על המזרן ולקבל תחושה של ציפה על המים, כשרגליהם מורמות מעט, ועוזרות למחזור הדם ובריאות הלב הכללית.

מבחר המצעים של Bellino ו-Med1994: האורחים בוחרים את מצעי המיטה והכריות מתפריט מצעים איטלקי יוקרתי. תפריטי המצעים של סוויטת ריג'נט מגיעים בשתי קטגוריות: מצעי מיטה איטלקיים משובחים של חברת בלינו (Bellino) וקולקציית Arie של חברת המצעים היוקרתית מד 1994 (Med1994). קולקציית Samurai של חברת בלינו עשויה 100% פשתן טהור, פריך ונושם. קולקציית Eleganza של חברת בלינו מורכבת מ-600 פתילי סטאן ו-100% כותנה מצומצמת, מה שהופך אותה לרכה וחלקה במיוחד. כמו גם קולקציית Adriana של בלינו, המיוצרת מבד הפרקל היוקרתי בצפיפות של 500 סיבים ו-100% כותנה מצומצמת המעניקה תחושה מפנקת.

קולקציית Arie ההיפואלרגנית של חברת מד 1994 מיוצרת בטכנולוגיה מוגנת בפטנט בשם SISTEMA ARIA®, היוצרת שכבה חופשית בתוך השמיכה המסייעת לשחרור אוויר לח ולהחליפו באוויר נקי ויבש, ובכך לשמור על הגוף בטמפרטורה הנכונה.

גם סוג הכרית הוא קריטי לשינה שלווה, ועל כן, אורחי סוויטת רג'נט בוחרים בין כרית ג'ל, כרית מים, כרית ויסקו, כרית גוף העשויה ממילוי סיבי כוסמת המעניקים שינה מרבית, או כרית אנטומית בעלת תמיכה משולשת בראש, צוואר וכתפיים.

ריטואל השינה של מתחם הספא החדש Serene Spa & Wellness : מתחם הספא החדש סרין ספא & וולנס של ריג'נט סבן סיז שהושק לאחרונה, מציע באופן בלעדי את טיפול ריטואל השינה לאורחי סוויטת ריג'נט. הריטואל מתחיל באמבטיית חלב מזינה – פורמולה חלבית קלה ועדינה העשירה בויטמינים, חומצות אמינו וקולגן צמחי טבעי משמן קמליה יפני ההופך את העור לרך כמו סאטן. בזמן שהות האורחים באמבטיה המפנקת, חושיהם נפתחים דרך מגע וארומה בלבנדר מרגיע וקמומיל. כחלק מהריטואל, מקבלים בסרין ספא & וולנס טיפול מסיכת פנים המורכבת מפרחים אקזוטים עשירים, ההופכת עור צמא לרענן. לפני ריטואל השינה, אורחי סוויטת הריג'נט יוכלו גם להתפנק במסאז' "מסביב לעולם" של סרין ספא & וולנס. טיפול זה, המתבצע באזור הטיפולים של סוויטת הריג'נט, ממזג בין טכניקות מרחבי העולם, ונחשב לאחד הטיפולים האופטימאליים ביותר: ניחוחות של הל הודי, כוסברה מצרית ואקליפטוס מרגיעים את התודעה; תנועות העיסוי השבדי פועלות בחופשיות בגוף; סלעים געשיים משחררים מתח שרירים; גבעולי במבוק גולשים על שרירים כדי לשחרר אותם; קוקוס מחומם נמרח בעדינות על הפנים, הצוואר והכתפיים; ושמן ארגן ממרוקו מנעים את הקרקפת.

ג'ייסון מונטגיו (Jason Montague), נשיא ומנכ"ל ריג'נט סבן סיז: "שנת לילה נהדרת חיונית לבריאות הכללית ולרווחתה. חווית השינה ההוליסטית של סוויטת ריג'נט מותאמת באופן אישי לאורחים, בכדי לעזור לכל אחד להרגיע את מחשבותיהם, גופם ורוחם בלילה לאחר שהם מטיילים ושקועים ביעדים מהפנטים בעולם במהלך היום. שינה עמוקה ומרגיעה הפכה למותרות בעיני רבים, אך לא אצלנו. בשום מקום אחר בים לא תוכלו למצוע שנת לילה כה משקמת ומותאמת אישית מאשר בסוויטת ריג'נט."

תיירות

רשות הטבע והגנים מסכמת את שנת 2019 ונערכת ל 2020

שמורת טבע חי בר כרמל (צילום דורון ניסים רשות הטבע והגנים)

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "רשות הטבע והגנים נמצאת בתנופה גדולה. כארגון הפועל מכוח חוק אנחנו משתדלים להיות בקשר הדוק עם כל חלקי האוכלוסייה תוך יצירת שיתוף קהילות וגיוס שותפים ומתנדבים. הארגון חרט על דגלו, בנוסף לערכי היסוד של שמירת טבע נוף ומורשת והנגשתם לאדם, את החובה לייצר שיתופי פעולה עם כל בעלי העניין שסביבנו. הרשות מתאימה עצמה לאתגרים והשינויים ונדרשת לתת מענה לנושאים רבים ביניהם תיירות FIT, , טיילות מדברית, ניהול עומס מבקרים בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע, מעבר לשימוש בכלים רב פעמים והממשק ההולך וגובר של האדם עם חיית הבר ככל שהשטחים הפתוחים מצטמצמים. השנה זכינו בכמה הישגים גדולים וזאת קודם כל בזכות העובדים המדהימים שלנו שעושים ימים ולילות למען המטרות שלנו. שיתופי הפעולה הם עוגן חשוב במינוף עבודתנו."

נתוני תיירות וטיילות: עלייה במספר המטיילים באתרי רשות הטבע והגנים: במהלך שנת 2019 ( מינואר עד דצמבר – כולל אומדן עד סוף השנה) טיילו בשמורות הטבע והגנים הלאומיים 13,251,258 מטיילים (ישראליים + תיירי חוץ) . נתון זה משקף גידול של 5% בביקורי מטיילים לעומת התקופה המקבילה בשנת 2018 ( 12,594,599 מטיילים סה"כ).

בתוך כך בשנת  2019 עמד מספר המטיילים הישראליים על 9,276,021 מטיילים לעומת 8,995,098 מטיילים בתקופה המקבילה ב-2018. גידול של כ-3%.

עיקר הגידול במספר המטיילים במהלך 2019 חל בקרב תיירי החוץ – 3,975,237 תיירי חוץ טיילו בשמורות ובגנים הלאומיים ב-2019 לעומת 3,599,501 תיירים בתקופה המקבילה ב-2018. – נתון זה משקף גידול של כ-10% במספר תיירי החוץ שביקרו השנה בשמורות ובגנים הלאומיים. יש לציין שהדבר נובע בין היתר משיתוף פעולה פורה עם משרד התיירות.

נמל קיסריה מהאוויר (צילום יעקב שמידוב, רשות העתיקות)

דירוג שמורות הטבע והגנים הלאומיים המבוקשים ביותר לשנת 2019:  אתרי רשות הטבע והגנים המבוקשים ביותר בדירוג הכולל – מטיילים ישראליים + תיירי חוץ לשנת 2019:

*** הגן הלאומי מצדה עם כ- 1,092,000 מטיילים (לראשונה יותר ממיליון מטיילים בשנה)

*** הגן הלאומי קיסריה עם כ- 1,032,000 מטיילים

*** שמורת הטבע בניאס עם כ- 730,000 מטיילים

*** שמורת הטבע עין גדי עם כ- 691,000 מטיילים

*** הגן הלאומי עיר דוד עם כ- 650,000 מטיילים

בשנה זו, הגן הלאומי מצדה חזר לראש הדירוג, לאחר שגבר במספר המטיילים על הגן הלאומי קיסריה אבל בקרב ישראלים בשנת 2019 הגן הלאומי קיסריה עם כ-473,000  מטיילים היה במקום ראשון. אחריו הגן הלאומי אשקלון עם כ-471,000  מטיילים, שמורת הטבע הבניאס עם  כ-404,000  מטיילים, הגן הלאומי גן השלושה (הסחנה)  עם  כ-400,000  מטיילים והגן הלאומי ירקון תל אפק עם כ-382,000 מטיילים. דירוגים אלו אינם כוללים את הגנים הלאומיים חוף פלמחים ואלו שאינם בתשלום כגון אתר הטבילה.

מנויי מטמון: מספר המנויים של מועדון מטמון של רשות הטבע והגנים עומד נכון לשנת 2019 על כ-106,000 בתי אב.

תיירות – חניוני לילה: בשנת 2019 (ינואר –דצמבר) לנו ברשת חניוני הלילה (בתשלום) כ-450 אלף מטיילים. זאת בהשוואה ל- 430 אלף בשנת 2018 בחניונים הקיימים. נכון לשנת 2019 רשות הטבע והגנים מנהלת 18 חניוני לילה בתשלום בפריסה ארצית, מגן לאומי חורשת טל שבצפון ועד חי בר יוטבתה שבדרום. זאת בנוסף לעוד כ- 130 חניוני לילה שאינם בתשלום ברחבי הארץ. השנה בוצע שינוי ב-5 חניונים קיימים – בהם יהודיה, פארק כרמל והבונים שנסגרו ללינת לילה ו-פלמחים ובית ינאי בהם נכון לעתה ניתן ללון ללא עלות נוספת על דמי הכניסה לאתר. בשנים האחרונות הרשות השקיעה רבות בשדרוג החניונים והנגשתם לכלל האוכלוסייה, כל זאת בשאיפה לשנות את תרבות הנופש בחיק הטבע והפיכת הלינה בטבע לחוויה ערכית, ידידותית ושווה לכל נפש. בתוך כך הותאמו השנה מספר חניוני לילה של הרשות גם לקהל שומרי שבת בהם החניונים: אשקלון, מצדה מערב, חוות משמר הכרמל, מקורות הירקון והבשור (אשכול). חניונים אלו מציעים מעבר לחוויית הלינה בחיק הטבע גם עירוב של המתחם מאושר על ידי רב מוסמך, אזורי תפילה מוגדרים, ספר תורה (בשלב זה בחניוני אשקלון והכרמל), מיחמים, פלטת שבת ואף אפשרות יציאה מאוחרת משטח האתר ללא תוספת תשלום.

בנוסף, רשות הטבע והגנים פועלת להנגיש את השירות בחניוני הלילה ובהתאם מציעה ברובם גם שירות של השכרת אוהל משפחתי ומזרנים בהזמנה מקוונת, ואף עצים למדורה במקומות המותרים. בנוסף, רשות הטבע והגנים השלימה השנה יישום של הזמנות אונליין ללינות ב-18 מחניוני הלילה של הרשות, במטרה להפוך את תהליך ההזמנה לידידותי יותר בעידן הדיגיטלי.

תיירות – הקמת יחידת טיילות חדשה ברשות הטבע והגנים: יחידת הטיילות הייעודית שהוקמה ברשות הטבע והגנים בשנת 2018 במטרה להעצים ולהנגיש עוד יותר את חווית הטיול של המטיילים בשטחים הפתוחים בישראל השלימה שנה ראשונה של פעילות בימים אלו. במהלך 2019  עסקה היחידה בהסדרת שבילי תיירות חדשים (הרי אילת תחילה) בשיתוף משרד התיירות, במסמכי מדיניות מגוונים בהם הסדרת נוהל הדלקת אש בשמורות הטבע והגנים הלאומיים והסגרת נוהל רכיבה על בעלי חיים בשטחים אלו, קידום תחבורה ציבורית לגנים לאומיים ושמורות טבע בעבודה משותפת עם משרד התחבורה ומשרד התיירות והנגשת מידע דיגיטלית של כ-200 מסלולי טיול בשמורות ובגנים הלאומיים בשטחים הפתוחים באמצעות מנוע חיפוש טיולים מתקדם באתר הרשות.

תחום הים ברשות הטבע והגנים והפיקוח על הדייג: שנת 2019 היתה שנת פעילות מבצעית מלאה של היחידה הימית של רשות הטבע והגנים, שהוקמה בעקבות קבלת סמכות הפיקוח על הדייג מטעם משרד החקלאות בשנת 2018. בתוך כך עוסקת היחידה גם בפיקוח על השמורות הימיות והגנה על ערכי טבע מוגנים בים, ובהשתתפות במחקרים וסקרים אקולוגיים בסביבה הימית. במהלך 2019  ביצעה היחידה הימית למעלה מ-450 הפלגות פיקוח מבצעיות, נרשמו למעלה מ-1,415 אירועי אכיפה בים ובחופים (מתוכם כ- 700 תיקי אכיפה של פקודות הדייג ו-715 תיקי אכיפה של נהיגה אסורה בחופי הים),  ועשרות פעילויות הסברה וביקורות בשווקים.

בתוך כך נרשמו הישגיים משמעותיים בהסדרת ענף הדייג מאז תחילת פעילות היחידה הימית לפני כשנה וחצי (מאי 2018) כאשר חל גידול של כ-100% במספר רישיונות הדייג המקצועיים/אישיים הרשמיים מ-457 ל-900 רישיונות וכן גידול של כ- 250% במספר רישיונות הדייג הספורטיביים/אישיים הרשמיים מ-1,799 ל-6,343 רישיונות. הסדרת ענף הדייג והפיקוח עליו מאפשר לייעל ולהבטיח עד כמה שניתן את השמירה על משאב הדגה בים התיכון לצד שמירה על ערכי הטבע בים ובחופים.

שמורות טבע ימיות: שמורת הטבע הימית ים ראש נקרה – אכזיב זכתה השנה להכרזה רשמית בשטח של כ- 100 אלף דונם. עם זאת, יחד עם ההכרזה על שמורת הטבע ים ראש נקרה, היקף השמורות הימיות בישראל עומד רק על 2.9% משטח המים הטריטוריאליים של מדינת ישראל כאשר היעד לשנת 2020 שמדינת ישראל מחויבת אליו מבחינת שטחי ים מוגנים לפי אמנת המגוון הבינלאומי של האו"ם (convention of biological diversity- CBD) הוא 10%.

פיקוח אכיפה: נתוני אכיפה וציד בלתי חוקי בפרט. בשנת 2019 נפתחו 3,030 תיקי אכיפה (3246 אשתקד). מתוכם 162 תיקי ציד (71 אשתקד)  ו- 17 תיקי סחר בחיית בר מוגנת (32 אשתקד). נתפסו 175 בעלי חיים שהוחזקו באופן לא חוקי (231 אשתקד).

יחידית המודיעין של רשות הטבע והגנים ומג"ב: בתחילת שנת 2019 יחידת המודיעין המשותפת לרשות הטבע והגנים ומג"ב החלה לפעול באופן מבצעי בתום עבודת מטה, גיוס והכשרה שהחלה ב-2018. זאת  במטרה לצמצם משמעותית את היקף הצייד הלא חוקי והפגיעה בטבע זאת תוך מתן דגש על עברייני ציד סדרתיים ובאמצעות איסוף מודיעין, מחקר והערכה. להלן סיכום פעילותה ב-2019  (עד הרבעון השלישי של השנה – 30.9.19). 128 פעילויות בוצעו בשיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים ומג"ב / משטרת ישראל על פי מידע שהתקבל. 80 מהפעילויות הניבו תוצאות, ב-48 מהפעילויות המידע הסתיים ללא תוצאות.

חילוצי ופציעות מטיילים: פקחי רשות הטבע והגנים לקחו בשנת 2019 חלק בחילוץ וסיוע למטיילים בשמורות טבע וגנים לאומיים בכ-479 מקרי תאונות וחילוץ שונים  (404 בתקופה המקבילה אשתקד).  מתוכם נרשמו השנה 343 אירועי סיוע למטיילים עם פציעות/פגיעות (289 בתקופה המקבילה אשתקד). בתוך כך נרשמו 136 אירועי חילוץ וסיוע למטיילים ללא פציעות ( 115 אשתקד). 14 מטיילים מצאו את מותם בשנת 2019 (11 אשתקד) בשטחי שמורות טבע וגנים לאומיים מסיבות שונות כגון טביעה באזורים אסורים לרחצה, נפילה/התאבדות, התייבשות ותאונות עם רכב. באחד המקרים הבולטים 4 נוסעי רכב/מטיילים מצאו את מותם באירוע התהפכות רכב/רייזר פרטי בשמורת הגלבוע.

240 אירועי שריפות התרחשו השנה בשמורות טבע וגנים לאומיים בשטח כולל של 28,100 דונם ( 13,000 מתוכם בעוטף עזה) לעומת 28,000 דונם בשנת 2017 . נתונים אלו נמוכים משמעותית לעומת 59,000 דונם שנשרפו בשנת 2016.

נזקי שריפות בגנים לאומיים ושמורות טבע: בשנת 2019 נשרפו כ- 67,200 דונם בשטחי שמורות טבע וגנים לאומיים בכל הארץ. (28,000 דונם אשתקד). מתוכם 6,453 דונם נשרפו בשטחי שמורות וגנים לאומיים בעוטף עזה (לעומת 13 אלף דונם ב-2018). גורמי השריפה ב- 2019 –22% אימונים.  15.5% פלילי/לאומני. 6.4% אחר. 4.7% רשלנות מטיילים. 2.6% חקלאות. 1.5% גורמי תשתית. 0.8% פעילות מבצעית.  46.5% לא ידוע.

תמונת מצב חיות בר בסכנת הכחדה: אוכלוסיית צבאים בישראל:

*** צבי ישראלי: נכון ל-2019 מונה האוכלוסייה בישראל כ-4,212 פרטים בלבד. נתון זה משקף שמירת מגמה ויציבות ביחס לאשתקד.

*** צבי נגב: נכון ל-2019 מונה האוכלוסייה בישראל  1,435 פרטים בלבד. נתון זה משקף שמירת מגמה ויציבות ביחס לאשתקד.

*** צבי שיטים: נכון ל-2019 מונה האוכלוסייה בישראל 31 פרטים. נתון זה משקף גידול משמעותי לעומת שנה שעברה אז נספרו רק 22 פרטים. יתכן והדבר נובע  מממשק הוצאת צבאי הנגב מגדרת צבי השיטים בערבה.

תמונת מצב אוכלוסיית נשרים בישראל: 11 נשרים נולדו ב-2019 בגרעיני רבייה של פרויקט 'פורשים כנף', המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, חברת החשמל, גן החיות התנ"כי והספארי ברמת גן, שמטרתו לבסס את אוכלוסיית הנשרים בישראל ושאר העופות הדורסים בישראל (5 אשתקד). 45 קינוני הנשרים נרשמו השנה לעומת 46 ב-2018. 59 נשרים סומנו השנה למעקב (60 שנה שעברה).  13 נשרים שוחררו השנה בישראל לטבע (נתון זהה לשנה שעברה). בתוך כך, נרשם בחודש מאי השנה אירוע חמור של הרעלת נשרים בגולן, ממנו נפגעו עשרה נשרים, ששמונה מהם מתו בעקבות זאת.

צבי ים – המרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים: המרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים הינו המרכז היחיד מסוגו בארץ, שנועד להגן על צבי הים שנפלטו אל החוף, להעניק להם טיפול רפואי, לשקם אותם ולהחזירם אל הטבע. במהלך שנת 2019 טיפל המרכז ב-144 צבי ים (לעומת 101 אשתקד), מתוכם 75 צבי ים שוקמו ושוחררו לטבע (67 אשתקד). 231 קיני צבי ים אותרו השנה בחופי הים בכל הארץ בעונת ההטלות (247 אשתקד). ממוצע ביצים בכל קן הוא 80 ו-80% זה ממוצע ההגחות של האבקועים מכל קן.

חקיקה ותביעות משפטיות:

*** תובענה ייצוגית: עברונה- חברת קצא"א (קו צינור אילת אשקלון) תפצה בסכום של כ-100 מיליון שקל בגין זיהום שמורת הטבע עברונה בסוף 2014. מדובר בתקדים גם בעצם מתן פיצוי עבור נזק אקולוגי וגם בחלוקת הזכות לפיצוי בין תובעים ייצוגיים, מדינה ורשויות מקומיות.

*** תביעות אזרחיות מעבר לתביעות פליליות: תביעה אזרחית/כלכלית בגין נזקים סביבתיים ואקולוגיים  שנגרמו כתוצאה מהתרשלות בעת ניתוב הספינה בריף הדולפינים באילת

*** העלאת רף הענישה: קביעות בתי המשפט ביחס להעלאת רף הענישה בעבירות שלנו: ציד צבאים – החלה מגמת עלייה משמעותית הכוללת הטלת מאסרים בעבודות שירות תוך קריאה של בתי המשפט המחוזיים  אף להטלת למאסרים בפועל במקרים המתאימים.

בבית המשפט המחוזי בנצרת בעפ"ג 37322-02-18 +  עפ"ג 4140-02-18 נג'אח חאג' נ' מדינת ישראל (מחוזי נצרת) מיום 29.1.2019 כי – "יש ליתן משקל משמעותי בקביעת מתחם העונש ההולם. לכן, כאשר מדובר בהרג חיית בר, ובפרט הרג של צבאים, שאוכלוסייתם, כאמור, הולכת ופוחתת והם מצויים בסכנת הכחדה, והעונשים שהוטלו עד כה לא הביאו למיגור התופעה, הרף הגבוה יותר של המתחם, צריך לבוא לידי ביטוי במאסר מאחורי סורג ובריח, כפי שנקבע בגזר דינו של חאג'."

באותו המקרה, בשמורת טבע נחל דלתון, הנאשמים אשר נמצאו במקום במסגרת משמרת שביצעו כמתנדבי משמרי הגבול, עסקו בציד צבי ארץ ישראלי. השניים ירו בצבי מתוך טנדר משטרתי. שני הנאשמים מבוגרים מעל גיל 65 ונעדרים עבר פלילי. אחד מהנאשמים במצב בריאותי קשה בעל 75% נכות, עבר אירוע מוחי וסובל מבעיות בלבו. הואיל ונמצא כי איננו כשיר לבצע עבודות שירות, נמנע בית משפט השלום מלהטיל עליו ענישה הכוללת רכיב של מאסר בפועל, בידיעה כי יהא עליו לרצות עונש זה מאחורי סורג ובריח. לכן הסתפק בהטלת רכיבי ענישה אחרים. שיקול זה היה רלוונטי גם בבחינת ביהמ"ש המחוזי. בביהמ"ש המחוזי – בעניינו של הסובל מבעיות רפואיות רכיב הקנס הוחמר והועמד על  28,000 ₪ לצד 5 חודשי מאסר על תנאי והתחייבות של 20,000 ₪ . בעניינו של השני – ביהמ"ש המחוזי הורה על 3 חודשי מאסר בפועל בדרך של עבודות שירות לצד 25,000 ₪ קנס ו5 חודשי מאסר על תנאי לצד התחייבות של 20,000 ₪.

בתוך כך נרשמת החמרת ענישה בבתי משפט מחוזיים נוספים כך בלוד- בע"פ 71716-03-19 הרשות לשמירת הטבע והגנים נ' חלבי (מחוזי מרכז) מיום 25.6.2019 – החמרת הענישה בערעור. נסיבות המקרה – בשמורת טבע הדום שומרון עסק הנאשם ביחד עם שלושה אחרים שזהותם אינה ידועה בצייד 3 צבאיים ארצישראליים. הציד בוצע באמצעות רובה השייך לנאשם. ביהמ"ש השלום – 3 חודשי מאסר על תנאי ל-3 שנים, קנס בסך 15,000 והתחייבות 30,000.

ביהמ"ש המחוזי – בעקבות הערעור העונש הוחמר ועלה הקנס מ-15 אלף שקלים ל-25 אלף שקלים והוטלו עליו 3 חודשי עבודות שירות. יתר הרכיבים נותרו על כנם.

בעפ"ג 69241-01-19 מדינת ישראל נ' בדיר (מחוזי מרכז מיום 8.7.2019) – גם כן מקרה של ציד של צבי ארץ ישראלי ע"י 4 נאשמים. הנאשמים טענו כי הסיבה לציד הייתה נכדתו החולה בסרטן של אחד מהם כאשר לפי אמונת דתם גזע המוח של צבי יכול לעזור ולהציל את חייה. בבית משפט השלום נגזרו על 3 נאשמים, כל אחד, קנס בסך 6,500 ₪, התחייבות בסך 10,000 ₪ ומאסרים על תנאי. ביחס לנאשם 1 שנסיבותיו האישיות היו מיוחדות הייתה הסכמה בין הצדדים להתחשבות שדינו יהיה מאסר על תנאי ולא מאסר בפועל. עוד הוא נדון לקנס בסך 5,000 ₪ והתחייבות בסך 10,000 ₪ כמו כולם.

בבית המשפט המחוזי העונש הוחמר תוך קביעת נחרצת מצד ביהמ"ש כי: "נראה כי מתחם העונש ההולם במקרים של ציד צבי בפועל צריך להתחיל מרף תחתון של מאסר בדרך של עבודות שירות". יחד עם זאת, מאחר וההלכה הקבועה היא שערכאת הערעור איננה ממצה את הדין הוחלט, שלא להתערב בפעם זו ולהורות על מאסר בפועל אלא ההתערבות הייתה במישור הכלכלי, כך שהקנס של הנאשמים הוחמר מסכום של 6,500 ₪ לסכום של 10,000 ₪ כל אחד, וכן ההתחייבות הוגדלה לסכום של 30,000 ₪ חלף 10,000 ₪ שנקבע בביהמ"ש השלום. בענייננו של הנאשם הרביעי שנסיבותיו היו מיוחדות הקנס הוחמר ל8,000 ₪ כך שבסופו של יום יחדיו הקנס עמד על סכום של 38,000 ₪.

בנוסף חלה החמרת הענישה לעבריינים חוזרים (רצידיוויסטים) בעיקר בעבירות של ציד חוחיות. הטלת עונשים של עבודות שירות ומאסרים משמעותיים בפועל:

ת"פ 50543-05-17 מדינת ישראל נ' גאנם (שלום טבריה מיום 7.3.19) – במקרה זה, עסקינן בנאשם שהינו שוטר בעל עבר פלילי שהתיישן כאשר הוא נתפס מנסה לצוד חוגלה באמצעות רובה. בית המשפט עמד על ההרתעה הנדרשת במקרים מסוג זה אך ציין כי בסופו של יום לא נגרם נזק ממשי לחיה. לבסוף, נגזר עליו 3 חודשי מאסר על תנאי, קנס בסך 4,000 ₪ והתחייבות בסך 5,000 ₪.

ת"פ 8168-08-17 מדינת ישראל נ' דיב (שלום בטבריה מיום 12.9.19) – נאשם רצידיוויסט אשר נתפס במספר אירועי ציד- האחד ציד צבי, השני ציד חוגלות והשלישי ציד דורבן. בסופו של עניין ביהמ"ש החליט לגזור עליו עונש מאסר בפועל בן 7 חודשים!!!! קנס בגובה 25,000 ₪, התחייבות בגובה 25,000 ₪, מאסרים על תנאי וצו מבחן למשך שנה.

ביחס לנאשמים ללא עבר הוכפלו ושולשו הקנסות תוך קריאה של בתי המשפט המחוזיים ליתן ענישה כלכלית משמעותית ביחוד בעבירות של סחר והחזקה של חיות בר מוגנות:

עפ"ג 14894-09-19 רשות הטבע והגנים נ' חמיס (מחוזי ירושלים) מיום 13.11.2019 – החמרת הענישה בערעור – הנאשם צעיר וללא עבר פלילי הורשע בהחזקה של 4 חוחיות. בביהמ"ש השלום נגזר עליו קנס בסך 1,000 ₪, התחייבות כספית בסך 5,000 ₪ ומאסר על תנאי. בעקבות ערעור רשות הטבע והגנים על קלות העונש ומאחר וערכאת הערעור איננה ממצה את הדין, בית המשפט המחוזי החליט להתערב רק בענישה הכלכלית וגם באופן מידתי יחסית כך שסכום הקנס הוחמר ל-3,500 ₪ חלף 1,000 ₪. יתר חלקי גזר הדין נותרו על כנם.

עפ"ג 5191-09-19 רשות הטבע והגנים נגד סויסה (מחוזי באר שבע, מיום 20.11.19) – נאשם בן 54, נעדר עבר פלילי נתפס צד חוחיות באמצעות מלכודת דבק ומלכודת רשת. על מנת למשוך חוחיות אל המלכודות השתמש הנאשם במכשיר שמע ממנו בקעו ציוצי חוחיות. כמו כן, ברשות המשיב נתפסה חוחית אשר נצודה קודם לכן.

בית משפט שלום גזר את העונשים הבאים: חודש מאסר על תנאי, קנס בסך 2000 ₪ והתחייבות בסך 3000 ₪.

רשות הטבע והגנים ערערה על קולת העונש. בית המשפט המחוזי קבע כי: "אין ספק שמדובר במעשים חמורים ואין גם ספק שהגיעה העת לתת משקל גבוה יותר בענישה לפגיעה בערכי הטבע של מדינת ישראל. פסיקת בתי המשפט בשנים האחרונות קובעת, כי יש מקום להחמיר בענישה הנוגעת לפגיעה בבעלי חיים, הן חיות הבר והן חיות הבית; יש לתת יתר משקל להתאכזרות ולפגיעה בבעלי החיים והדבר אמור להתבטא בפסיקה ובענישה המוטלת."

בסופו של דבר, בהמלצת ביהמ"ש התקבלה הסכמה וזאת לאור נסיבותיו האישיות של הנאשם (כאמור מצב כלכלי קשה, הציג מסמכים על חובות בהוצלפ קרוב ל-180 אלף ₪, נעדר עבר פלילי. קרי, עבירה ראשונה) לפיה – הקנס  הוכפל והועמד על סך של 4,000 ₪, התחייבות אף היא הוכפלה  והועמדה על 6,000 ₪ והמאסר על תנאי יעמוד על כנו. בית המשפט קיבל את הסמכת הצדדים והחמיר את ענישתו של המשיב בהתאם למוסכם. קרי, הכפלה של התוצאה העונשית!!! ואמירה חד משמעית כי הגיעה העת להחמיר את ענישתם של עבריינים בעבירות אלו גם מקום שמדובר בנעדרי עבר פלילי!!!!

שיא של 50 שנה במספר ההכרזות של שמורות טבע וגנים לאומיים חדשים בישראל

גן לאומי מצדה (צילום מנו גרינשפן)

רשות הטבע והגנים חשפה היום, במפגש העיתונאים השנתי שערכה לסיכום שנת 2019, כי במהלך שנת 2019, לראשונה מזה 50 שנה, נרשמה השוואה לשיא של מספר ההכרזות השנתי של שמורות טבע וגנים לאומיים חדשים בישראל שעומד על 20 הכרזות בשנה. הפעם הראשונה בה השיא נרשם היה בשנת 1969, וזאת בכל שנות ההכרזות של שמורות טבע וגנים לאומיים בישראל שהחלו לפני 55 שנה. פרסום ההכרזה ברשומות, היא השלב הסופי בתהליך ההכרזה על שמורות טבע וגנים לאומיים בישראל, לאחר התייעצות השר האחראי על מנהל התכנון עם שרים כמו השר להגנת הסביבה ושר הביטחון, והכרזתו על השטח כשמורת טבע או גן לאומי. תהליך זה, שאורך מספר שנים ורצוף שלבים ואישורים מורכבים, מקודם על ידי רשות הטבע והגנים בשיתוף מנהל התכנון, במסגרת תפקידה כגוף הממלכתי האמון על שמירת הטבע, הנוף והמורשת בישראל.

השטח הכולל של 20 שמורות הטבע והגנים הלאומים שהוכרזו ב-2019 הוא 241,822 דונם. זאת לעומת 11 שמורות וגנים לאומים בשטח כולל של 75,622 דונם אשתקד.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "תהליך ההכרזה של שמורות וגנים לאומים הנו צעד חשוב ומשמעותי מאין כמוהו שמבטיח את שימור הטבע לדורות הבאים לצד הנגשת הטבע לציבור.  מדובר בהליך מקצועי אותו מובילה רשות הטבע והגנים מול הרשויות המקומיות, מספר משרדי ממשלה ומנהל התכנון. התהליך ארוך מאד ולעתים ההכרזה מגיעה אחרי שנתיים ולעתים אחרי שני עשורים. אנחנו שמחים כי השנה הגענו לשיא הכרזות שלא היה כדוגמתו ב- 50 שנים האחרונות. אני רוצה  להודות  לשר האוצר ח"כ משה כחלון, לזאב ביילסקי ראש מטה הדיור הלאומי ולדלית זילבר מנהלת לשכת התכנון ולצוותי המשרדים אשר תרמו רבות לקידום ההכרזות ובכך לשמירת הטבע, הנוף והמורשת לנו ולדורות הבאים". בין השמורות והגנים הלאומיים הבולטים שהוכרזו השנה:

*** שמורת הטבע נחל מיצר, בשטח של 27,790 דונם (הוכרזה זה עתה בנובמבר השנה). השמורה שבדרום רמת הגולן מאופיינת בבית גידול של בתה עשבונית, יער פארק מפותח של עצי אלון התבור ואלה אטלנטית ונחל אכזב הזורם בחודשי החורף. במורד הנחל נמצא מפל בגובה כ- 9 מ' ולמרגלותיו בריכת מים המחזיקה מים גם בסוף הקיץ. השמורה מהווה שטח מחייה ליונקים גדולים בהם צבאים וחזירי בר וכן לעופות דורסים כנשרים ועיט סלעים. שטחי הבתה עשירי צמחיה עשבונית מגוונת וציפורי סבך.

*** שמורת הטבע ים ראש הנקרה – אכזיב (שמורת טבע ימית – הוכרזה זה עתה בנובמבר השנה) , בשטח של 100,373 דונם. שמורת הטבע משתרעת מקו החוף מערבה עד כ-15 ק"מ בים, בעומק של כ-1000 מטר ויותר, מגבול ישראל בצפון ועד לגבול הדרומי של גן לאומי אכזיב בדרום. השמורה היא שטח ייחודי המאגד בתוכו שילוב נדיר של מגוון מבנים מורפולוגיים ועושר של בתי גידול ימיים: טבלאות גידוד, רכסי כורכר טבועים, מערות עמוקות, קינון תת ימי בעומק 700 מטר במרחק של 3 ק"מ בלבד מהחוף עם עושר מינים וצפיפות גבוהה.

*** שמורת הטבע הרי אביטל והר בנטל, בשטח של 5,334 דונם (הוכרזה זה עתה בנובמבר השנה). הרי השמורה הם חלק מרכס התילים המרכזי ברמת הגולן. ייחודם הגיאולוגי הוא במיקומם באזור קר ועתיר משקעים – דבר היוצר ייחוד בוטני, עשיר במינים אנדמיים (ייחודיים) לרמת הגולן, חלקם נדירים. גובהו של הר בנטל הוא 1,164 מטר מעל פני הים. הוא נוצר כתוצאה מהתפוצצות געשית של מבנה געשי חרוטי. חלקו המערבי של ההר התפוצץ, ובכיוון זה גם זרם קילוח הבזלת, עליו נמצא היום קיבוץ מרום גולן הסמוך. מטרת השמורה לשמר את נוף התילים הגעשי והנוף הנשקף ממנו אל הגולן והבשן ולאפשר ביקור חוויתי באזור עשיר בערכי טבע, מורשת ונוף.

*** שמורת הטבע נחל תבור בשטח של 22,548 דונם (הוכרזה זה עתה בנובמבר השנה). השמורה מהווה הרחבה של שמורת נחל תבור שהינה שמורה צרה השומרת על אפיק נחל תבור וסביבתו הקרובה. נחל תבור הינו נחל בו זרימות משמעותיות בעונת החורף והאביב ובחלקו הוא נחל איתן עם זרימה שמקורה במעיין (עין שחל) לאורך כל השנה. בשטחי השמורה צומח ספר ים-תיכוני של חברת צמחים עשבוניים עשירה במינים ובהם פזורים עצי אלה אטלנטית, שקד קטן עלים, שיזף השיח ושיזף מצוי. בחורף ובאביב שטחים אלו שופעים פרחים כמו כלנית מצויה, ותורמוס ההרים. שטחי השמורה מהווים בית גידול למגוון חיות בר ביניהן קרקל, תן וזאב וכן בית גידול חשוב עבור חלק מאוכלוסיית הצבי הישראלי הגדולה בישראל. השטחים העשבוניים מהווים אזורים חשובים לשפע עופות כמו מושבות שרקרקים, דורסי יום כמו עקב עיטי וחיוויאי, דורסי לילה כמו אוח עיטי, ציפורי שיר כמו חנקן אדום ראש ואף מיני עופות מדבריים כמו שחור-זנב ורץ המדבר. המדרונות מהווים אזור לינה לאלפי חסידות בעונת הנדידה. הרחבת שמורת נחל תבור מייצרת יחידה נופית מוגנת גדולה התומכת באוכלוסיות צבאים, טורפים ושל מגוון בעלי החיים המאפיינים את האזור. השמורה מהווה נדבך חשוב במסדרון אקולוגי ארצי (צפון-דרום) באזור ספר ים תיכוני הידוע במגוון הביולוגי הגבוה המאפיין אותו. בשמורה מסלולי טיול רגליים כמו שביל הטיול בנחל דנה ושביל היורד מהגדה הדרומית שלנחל תבור עד לעין שחל וכן דרכי רכב מסומנות המאפשרות ירידה ועלייה לנחל תבור מגדתו הצפונית והדרומית.

*** שמורת הטבע המכתש הקטן בנגב, בשטח של 38,402 דונם. המכתש הידוע גם בשמו מכתש חצרה, הוא מכתש אירוזי, סחיפה, השלישי בגודלו מבין חמשת מכתשי הנגב אשר מהווים תצורה גיאולוגית ייחודית בכל העולם. איפיון המכתש וצורתו כמעט מעוגלת, אורכו המרבי מגיע לכ-8 קילומטר, רוחבו לכ-6 קילומטר ועומקו לכ-400 מטר. המכתש מהווה חלק משמורות הטבע של מכתשי הנגב ומדבר יהודה ונחשב לערך טבע בעל חשיבות עולמית בזכות ייחודו הגיאולוגי ויופיו המרהיב. במכתש מתקיימת מערכת אקולוגית מיוחדת של צומח ובעלי חיים כגון יעלים, דורסים ונשרים ומגוון טורפים. במיקומו ומאפייניו הוא מקשר בין אוכלוסיית יעלים ממרכז הנגב למדבר יהודה וכן אזור קינון חשוב ונדיר לנשרים ועופות דורסים אחרים, המצויים בסכנת הכחדה. בנוסף המכתש הקטן ידוע במסלע אבן הצבעונית שבו, אשר משתנה בין צבעי לבן, אפור, חום, צהוב, אדום וסגול.  צבעי האבן נובעים מכמויות זעירות של תחמוצות ברזל. המכתש הקטן מושך אליו במהלך השנה מטיילים רבים, ובתוכו עובר גם חלק משביל ישראל. מסלולי הטיול המוצעים כוללים מסלולים ברגל ביניהם מעלה עלי, מעלה חצירה ומצפור מכתש קטן. על פי הערכות ואומדנים של רשות הטבע והגנים בכל שנה  מגיעים לאזור המכתש הקטן וסביבתו כ-400 אלף מטיילים.

*** שמורת הטבע הדום השומרון, על גבעות בשיפולי השומרון, בשטח של 15,576 דונם.  שמורה המאופיינת בצומח עשבוני. בין פרחי השמורה: נרקיס מצוי, חצב מצוי, עירית גדולה, רקפת מצויה, סתוונית היורה ועוד. מאחר והאזור מוגדר כשטח אש ואזור גבול, הוא נשמר כמעט ללא פגיעה אקולוגית ושוכנת בו אוכלוסיית בעלי חיים מגוונת ביניהם צבאים ושועלים. מבין העופות שוכנים בשמורה דוגרי קרקע וסלעים, כגון חוגלה, צוקית בודדת ועוד. באזור פזורות חורבות עתיקות וכן שרידים חקלאיים עתיקים. כל שטח השמורה נמצא בשטח אש, הפעיל גם בשבתות, ואין להיכנס לשטח השמורה ללא תיאום מוקדם  עם הגורמים הרלוונטיים.

שמורות טבע וגנים לאומיים נוספים שהוכרזו השנה: שמורות הטבע גבעות צפית, ברכת צרטה, , נחל שורק (הרחבה), אלות סירין, הר שכניה, הר יבנאל, נחל ירמוך, נחל חגל, מערת שכניה, נחל דליה (הרחבה), ואלונה, והגנים הלאומיים הר חרת , עמק האלה והר בנטל.

ספא מלון ריץ-קרלטון הרצליה גורף פרסים

מסעדת הרברט סמואל במלון ריץ-קרלטון הרצליה

ספא מלון ריץ-קרלטון זכה בפרס ספא המלון הטוב ביותר בישראל לשנת 2019. באירוע מרשים של טקס פרסי הספא העולמי לשנת 2019 של ה World Spa Awards, אשר התקיים לאחרונה במלון ארמני בדובאיARMANI hotel Dubai התמודדו כ210 אתרי ספא מ 60 מדינות ב 39 קטגוריות שונות ומעניינות : World's Best spa destination, World's Best hotel spa , day spa Best , World's Best airline lounge spa ,World's Best casino hotel spa World's Best Desert Spa , Best Detox program ,World's Best Eco Spa … על מגוון פרסים ותארים.

תהליך הבחירה נעשה על ידי בכירי תעשיית התיירות, בכירי תעשיית הlife style  עיתונאים, מובילי דעת קהל וציבור רחב, כאשר מירב כובד המשקל ניתן על ביקורות של הקהל הרחב, והקהל מצביע על אתרי הספא המועדפים עליו .מישראל התמודדו ארבעה נציגים וביניהם ספא יערות הכרמל של רשת ישרוטל, ספא דיוויד אינטרקונטיינטל תל אביב, ספא מלון מצודת דויד כמו גם הזוכה ספא מלון ריץ-קרלטון אשר זו הזכייה הרביעית ברציפות מאז 2016  .

ספא ריץ-קרלטון הרצליה עמד בגאווה לצד זוכים נוספים בטקס כגון: ספא אמאן בטוקיו, ספא הארן הריטג' במלון אינטרקונטיננטל דאנאנג סאן פנניסואלה, קליניק לה פריירי בשוויץ, וספא קרול ג'וי בפיירמונט מונטה קרלו.

תחרות פרסי הספא העולמי של World Spa Awards מתקיימת מאז 2015 , תחת המטריה של תחרויות ה "“World Travel Awards -ארועי הדגל של ענף האירוח והתיירות האקסלוסיבי העולמי אשר חוגג בימים אלו 26 שנים להיווסדו.

פרסי הספא העולמי World Spa Awards מצטרפים למגמה העולמית של הערכה והוקרה לבקרת איכות, לשמש אמת מידה של מצוינות ובחינת איכות המוצרים והשרותים על ידי אנשי מקצוע לצד קהל רחב ולסייע לטפח עידן חדש של צמיחה בתיירות הספא.

פרס נחשב לפרס יוקרתי בינלאומי המהווה סמן ימני לתיירות הפרימיום והluxury, הפרסים מחולקים לפי חלוקה ליבשות, מדינות וכמובן פרס עולמי בו זכתה השנה דובאי אשר ביססה את המוניטין שלה כיעד האולטימטיבי, בכך שקטפה את התואר "יעד הספא הטוב בעולם".

פרס World Spa Awards מצטרף להישג מרשים אחר בו מתהדר ספא מלון ריץ-קרלטון : אחד מחמשת אתרי הספא המובילים בקרב אתרי הספא של רשת MARRIOTT הבינלאומית, בנושא ריווחיות, גידול בהכנסות ואיכות השרות. ספא מלון ריץ- קרלטון הרצליה הגיע למקום החמישי המכובד מתוך 61 אתרי ספא מובילים בעולם ובכלל זה :MARIOTT SISLI ספא מלון ריץ-קרלטון בודפשט, ספא ריץ-קרלטון ברלין , ספא ריץ-קרלטון ברצלונה, ספא ריץ-קרלטון מוסקווה ועוד, כאשר הציג גידול בהכנסות של כ 20% בהשוואה ל2018 במחזוריות וריווחיות, וכ65% גידול שנתי ברמת השירות.

יגאל גבאי, מנהל ספא מלון ריץ-קרלטון הרצליה: "אנחנו גאים לקבלת פרס היוקרה של מוסד הWorld Spa Awards  זהו כבוד גדול. כספא המשרת אורחים מכל העולם אנו מקפידים על רמת שירות מוקפדת ואיכות המוצר במטרה לעמוד בסטנדרטים בינלאומיים ולהשוות את הספא מתקניו ומוצריו למתחמי ספא אקסלוסיביים, בינלאומיים כפי שרשת MARRIOTT ומלונות היוקרה של רשת ריץ-קרלטון מנהלים ברחבי העולם . יחד עם חברת קריסטינה אנו מקפידים להעניק מגוון רחב של טיפולים ומוצרים באיכות הגבוהה ביותר והמותאמים למגוון רחב של צרכים רצונות וחלומות של לקוחותינו ".

המטיילים הישראלים יבלו את ערב השנה החדשה בתאילנד

שבועיים בלבד לפני שמסתיימת השנה ונפתחת השנה החדשה, אתר הזמנת הנסיעות Agoda.com, חושף כי בדומה לשנים קודמות, תאילנד נותרה יעד פופולרי לבילוי בסילבסטר בקרב מטיילים ישראלים. עם ארבעה יעדים תאילנדים בעשירייה הראשונה, כולל בנגקוק (במקום הראשון), קו פנגן (2), קו סמוי (5) ופוקט (6). בנוסף, המטיילים הישראלים נוטים לטוס לאירופה לקראת חגיגות השנה החדשה עם יעדים תיירותיים פופולריים כמו ברלין (3), מדריד (4), רומא (7), וינה (8), בודפשט (9) ולונדון (10).

מעניין לציין כי לונדון צנחה השנה, בצורה דרסטית בפופולריות, למקום ה- 10 לעומת המקום הראשון בשנים 2016 וגם 2018, והמקום השלישי בשנת 2017.

על פי נתוני האתר, היעדים המובילים בשנת 2019 עבור המטיילים הישראליים היו: תאילנד (מקום1) וישראל (2) ובמקום השלישי ארצות הברית, שנכנסת לראש הרשימה ומחליפה את יפן. בנגקוק ולונדון, שהופיעו במקום השני והשלישי ברשימת 2018, עלו השנה למקומות הראשונים ותל אביב השיגה את המקום השלישי השנה. רומא ופריס קבלו את המקומות ה-6 וה-7 וטוקיו את המקום ה-8.

על פי נתוני האתר, היעדים המובילים לשנת 2019 בתקופת הסילבסטר עבור מטיילים בכל העולם הם: יפן ותאילנד שהמשיכו לזכות בליבם של מטיילים ממדינות אסיה, ואילו בקרב מטיילים מאירופה, צרפת זכתה בכתר  ובריטניה ואיטליה ירדו למקום השני והשלישי השנה.

בסך הכל היו בנגקוק, פריז ולאס וגאס ערי היעד המובילות בקרב המטיילים מכל העולם במשך 12 החודשים האחרונים. בנגקוק ולאס וגאס שומרות על מעמדן כיעדים מובילים באזוריהן בהשוואה לשנה שעברה, בעוד פריז החליפה את לונדון כיעד הפופולרי ביותר עבור מטיילים אירופאיים.

אתר החרמון עם רכבל הקרוניות החדש

רכבל קרוניות בשקיעה (צילום רפאל נווה אתר החרמון)

בקרוב מאוד, יעלו לפסגת אתר החרמון לגובה 2040 מ' מעל פני הים תוך 5 דקות, 2400 מבקרים בשעה ב-42 קרוניות חדישות וירוקות. הנהלת אתר החרמון ברכה על המוגמר וחנכה בטקס רב משתתפים את רכבל הקרוניות החדש והמתקדם בארץ, עם סיומו של פרויקט לוגיסטי והנדסי מורכב שארך שמונה חודשים והגיע לסיומו בהשקה, במעמד מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי, ראשי רשויות, שותפים לדרך ולעשייה, תיירנים ואנשי תקשורת רבים. חורף 2020 ייטיב עם המבקרים באתר ויספק חווית נסיעה נעימה, מונגשת וקלה ברכבל המשוכלל והמתקדם שיאפשר שינוע מהיר של המבקרים, תם עידן התורים ברכבל!

בשעה טובה, ביום ראשון בשבוע ביום הראשון של החורף, הושק לראשונה רכבל הקרוניות החדש באתר החרמון. הרכבל בעל הספק העלאת נוסעים רב, כ- 2400 איש בשעה לעומת הספק הרכבל הישן כ- 700 איש בשעה, מדובר בשדרוג משמעותי לאתר מבחינת טכנולוגית, זמן נסיעה וקיצור התורים לעלייה ברכבל. במהלך פרויקט הקמת הרכבל, נבנו 10 עמודים בגובה 7 מ' הנמוך ועד 22 מ' הגבוה ביותר ובתחנה התחתונה נבנה מחסן אשר ישמש לאחסון הקרוניות במהלך סופות שלג. הרכבל החדש עמיד יותר לרוחות ותנאי מזג אוויר קיצוניים מהרכבל הפתוח ומאפשר העלאת ילדים, תינוקות, בעלי מוגבלויות ומבוגרים כמעט בכל מזג אויר. רכבל הקרוניות ישים קץ לתורי המבקרים בחורף לעלייה לפסגת ההר, משך הנסיעה יתקצר מ-15 דקות ל- 5 דקות בלבד לכל כיוון.

עבודות בניית הרכבל החלו בסוף חודש מרס 2019 . מדובר באחד הפרויקטים המורכבים ביותר שבוצע כולו ע"י צוות אתר החרמון בהובלת רפאל נווה, סמנכ"ל הרכש והלוגיסטיקה באתר. הפרויקט שהחל בפירוק הרכבל הישן והרכבת החדש נמשך כ- 8 חודשים תמימים, את הפרויקט הוביל בהצלחה רבה וגאוות יחידה, צוות של 15 איש מעובדי האתר, בשלבים מסוימים  בלבד נדרש ליווי של אנשי חברת "לייטנר" האיטלקית.

תהליך פירוק הרכבל הישן החל בתאריך 24/3, יומו האחרון של הרכבל הישן. סופת שלגים אחרונה ומפתיעה החלה בחופשת הפסח תוך כדי עבודות הפירוק, שנמשכו כל העת למרות 25 ס"מ שלג שנערמו. הרכבל החדש נבנה בדיוק על אותו תוואי של הרכבל הישן, כך שלא ניתן היה לעבוד במקביל. פירוקו הסופי של הרכבל הישן כלל פירוק עמודים, כבלים וכיו"ב  ורק אז החל תהליך הקמת הרכבל החדש בו לקחו חלק עשרות מנופים, מאות טונות של ברזל, אלפי קוב בטון ומנופים מיוחדים שהובאו לסייע בהקמת 2 עמודים מעל 20 מ'.

רפאל נווה, מנהל הפרויקט וסמנכ"ל התפעול והלוגיסטיקה באתר, מחייך חיוך רחב ומברך על המוגמר: "עמדנו בכבוד במשימה שהוצבה לפנינו, התהליך היה מורכב, אך עמדנו בלוחות הזמנים, בסטנדרטים הכי גבוהים, תוך הקפדה על בטיחות ועבודה בגובה ובתנאי מזג אויר לא קלים. מדובר כאן בפרויקט מוצלח ביותר, מוצר מצוין שיהווה את מוקד הבילוי לכל ציבור המבקרים. כבוד גדול לכל השותפים בארץ ובחו"ל".

הרכבל החדש פועל בשיטת DETACHABLE שיטה בה קיימות 2 מערכות נפרדות בהן הקרונית עוברת מהכבל הראשי לתוך התחנה ונכנסת לתחנה במהירות איטית שמאפשרת למבקרים לרדת מהקרונית באופן עצמאי ללא עזרה תוך כדי המשך תנועה וללא עצירה מוחלטת. 42 קרוניות, משקל כל קרונית 750 ק"ג, בכל קרונית יעלו 8 אנשים, זמן עלייה ברכבל 5 דקות. הקרונית עונה על תקני הנגישות ויכולה להכיל בנוסף לנוסעים עד 2 כסאות גלגלים בו זמנית, היכולים לעלות על הקרונית באופן עצמאי תוך כדי נסיעה.

הרכבל החדש הובא מספרד, את תהליך הבאתו ליווה והוביל צוות טכני-לוגיסטי של אתר החרמון, שיצא כבר בסוף אוגוסט 2018 לספרד והשגיח על תהליך האריזה למכולות שנמשך כארבעה חודשים. התהליך היה ארוך ומוקפד מבחינת פיקוח של צוות החרמון והחברה האיטלקית "לייטנר". 48 קרוניות הועמסו ל-8 מכולות, כבל באורך 2500 מ' (1200 מ' לכל כיוון) ועשרה עמודים. סך כל הציוד הועמס ל 60 מכולות סה"כ, מתוכן 10 מכולות רק לקרוניות.

הנהלת אתר החרמון שמה לעצמה מטרה מרכזית, לשדרג ולפתח את האתר כאתר תיירות ובילוי רב שנתי  מוביל ולא רק כאתר שלג וסקי. חורף 2019, הסתיים ונרשם כעונת שיא מבחינת כמויות השלגים ומספר ימי הסקי באתר עם 62 ימי סקי שנרשמו בחורף האחרון.

אלון פרידמן מנכ"ל אתר החרמון: "רכבל הקרוניות החדש שהוקם באתר החרמון מהווה בשורה של פיתוח ושדרוג האתר. מדובר בעורק התנועה המרכזי שישרת את אלפי המבקרים שפוקדים את האתר בכל ימות השנה, הרכבל יצמצם תורים והמתנות וישפר בעשרות מונים את חווית הביקור בפסגת החרמון. אני גאה לעמוד בראש צוות מיומן שהוביל את תהליך הקמת הרכבל תוך הקפדה על דרישות בטיחות מחמירות. אנחנו גאים לפתוח את חורף 2020  עם בשורה לציבור הישראלי, תקופה חדשה מתחילה באתר החרמון, מדובר בהשקעה אדירה שקיבלה הנהלת החברה באומץ, עוד בשנת 2018, שנה שהייתה דלה במשקעים. חזון האתר הוא להיות מרכז בילוי ונופש תיירותי 365 יום בשנה ואנו נפעל להגיע ליעד הזה".

היקף ההשקעה בפרויקט הקמת רכבל הקרוניות החדש מסתכם בלמעלה מ- 15 מיליון ₪, כל הסכום הושקע מכספי בעלי החברה ללא מענקים או השקעות חיצוניות.

בית יגאל אלון בגנוסר עם הכנסת אורחים והבריחה אל הגליל

הכנסת אורחים (צילום אוריאל פיינשטאוב)

בתאריך 15.12.19 יפתח בבית יגאל אלון מייצב ייחודי של האמן דניאל לנדאו – "הכנסת אורחים", המזמין את המבקרים להתארח בסלון של שתי משפחות ממגזרים שונים- האחת מהכפר והשנייה מהשכונה ממול, המתגוררות בסמיכות אך מציאות חייהן מנותקת זו מזו.

הסיור במיצב מתבצע באמצעות משקפי מציאות מדומה העומדים לרשות המבקרים, ודרכם הם יכולים "לפגוש" את בני המשפחות ולהאזין לאופן שבו הם רואים את המחבר והמפריד ביניהם. כך יכולים המבקרים לדמיין את אפשריות המפגש ביניהם החוצה את הגבול בין המציאות לווירטואלי. אוצר אחראי: אלי ברודרמן. אוצרת:  שיר יאמאגוצ׳י. נעילה: 1.12.21 בית יגאל אלון, קיבוץ גנוסר.

בבית יגאל אלון נפתח מיצב חדש של האמן דניאל לנדאו, המזמין את המבקרים להתארח בסלון של שתי משפחות ממגזרים שונים, מהמגזר היהודי והמגזר הערבי, לחוויה מלמדת המגשרת על הפער התרבותי ומחברת את האלמנטים המשותפים של שני המגזרים. את התערוכה אצרו אלי ברודרמן, אוצר אחראי, ושיר יאמאגוצ'י. הסיור מתבצע באמצעות משקפי מציאות מדומה העומדים לרשות המבקרים, דרכם הם יכולים להביט בבני המשפחות ולבחון את הפערים ביניהם ולדמיין את אפשריות המפגש ביניהם שחוצה את הגבול בין הממשי לווירטואלי.

דניאל לנדאו, שיצר את המייצב הייחודי הוא אמן מדיה העוסק בהיבטים החברתיים של מציאות מדומה והאופן שבו היא יכולה לסייעה בגישור על פערים חברתיים, תפיסות זהות וסטריאוטיפים. "המטרה העיקרית שלי במייצב הייתה להראות את הגישור מעל השוני, ואת האלמנטים המשותפים בין שני המגזרים" אומר לנדאו. התערוכה הופקה על ידי אגף הנוער והחינוך לאמנות ע"ש רות, מוזיאון ישראל, במסגרת התערוכה "בינינו".

השנה החלו בבית יגאל אלון לבנות סיורים במוזיאון, המותאמים גם לקבוצות בני נוער דוברי השפה הערבית, על מנת לחשוף כמה שיותר אנשים לאפשרות בה דבק יגאל אלון: חיים משותפים ושאיפה לשלום. מוזיאון בית יגאל אלון בקיבוץ גנוסר, פועל במשך שנים לקידום חינוך לחיים משותפים ומקיים מפגשים הנערכים בין תלמידים מבתי ספר מישובים ערביים ויהודים ואוכלוסיות ממגזרים שונים.

כניסה לתערוכה כלולה בביקור ברחב בבית יגאל אלון לקבוצות המעוניינות בהדרכה, בתיאום מראש ובתשלום.

בנוסף, בחנוכה הבריחה אל הגליל-חדר בריחה בסגנון הפלמ"ח. עם נחישות של לוחמי פלמ"ח יעברו המשתתפים בין חדרי הבריחה "הבריחה אל הגליל" שבבית יגאל אלון, בעקבות סיפורם של צעירי הפלמ"ח, המגויסים הטריים, רגע לפני הקמת המדינה. בין משימות הפיצוח והבריחה, יצטרכו המשתתפים לגלות אחריות, אומץ ושיתוף פעולה, ולהיכנס לנעליהם של קבוצות לוחמי הפלמ"ח שעיצבו את פני המדינה.

בנוסף, מוצעת למשתתפים בחדר הבריחה הדרכה של כשעה בתערוכה העוסקת בחייו של יגאל אלון חיו ומורשתו. פעילות חדרי הבריחה בתיאום מראש של 24 שעות לפחות לפני מועד הפעילות, ועל בסיס מקום פנוי בלבד. מוזיאון אדם בגליל- בית יגאל אלון, קיבוץ גינוסר.

תאריכים: 24-30/12/2019. קיבוץ גינוסר (בית יגאל אלון ב waze) לפרטים נוספים והזמנות: 04-672-7700.

פעילות חדר הבריחה מתאימה לילדים בליווי משפחתם מגיל 5 ומעלה, ולקבוצות של ילדים ונוער מגיל 10 ומעלה. בשישי, שבת וחגים המוזיאון פתוח לביקורים עצמאיים. סיורים מודרכים בתיאום מראש בלבד, ולקבוצות מעל 20 איש. הסירה העתיקה פתוחה למבקרים בכל ימות השבוע (כולל שישי שבת) ללא צורך בתיאום. להזמנת סיורים ופעילויות: info@allon.org.il לתיאום ביקורים במוזיאון- 04-6727704

מלונות ישראל עם מופעים למשוך את התייר הישראלי בחורף

מלון דניאל ים המלח מרשת טמרס (צילום דן פרץ)

*** רשת מלונות דן, יוצאת בפסטיבל אילת למוסיקה קאמרית בסימן 250 שנה להולדת בטהובן בין התאריכים 22-25 בינואר. הפסטיבל מציג תכנים מעודכנים בטרנדים האחרונים בעולם המוסיקה.

*** רשת ישרוטל מצטרפת לקו המוסיקה הקלאסית עם פסטיבל קלאסי קאמרי שיתקיים באילת ב- 2-5 לינואר במלון רויאל ביץ' וישרוטל רויאל גארדן באילת. פרטים באתר…

*** רשת פתאל מציעה כמיטב המסורת סופ"ש של מוסיקת רוק ב- 12-14 במרץ, והשנה יתארחו האמנים – עילי בוטנר וילדי החוץ שמארחים את ירמי קפלן, שלום חנוך שמארח את אביב גפן ונינט, מוש בן ארי שמארח את אריאל זילבר, אטרף שמארחים את פבלו רוזנברג, הפרויקט של עידן רייכל ויהודה פוליקר. פרטים באתר…

*** מלון פסטורל כפר בלום שבגליל העליון מציע זו השנה ה- 18 ברציפות סדרת תרבות ומוסיקה "פסטורליה בצלילים" הכוללים מופע של דיוויד ברוזה ומופע משותף של דיוויד ברוזה עם הגיטריסט אבי סינגולדה ב- 2-4 בינואר.

*** אחוזת אסיינדה ביער מרשת מלונות סי הוטלס תקיים בין התאריכים 23-25 בינואר סופ"ש של מופעים ומפגשים מוסיקליים בניהולו האמנותי של חן צימבליסטה ובהשתתפות נגנים ואמנים מהשורה הראשונה. במהלך סופ"ש יהנו האורחים ממגוון פעילויות מוסיקליות:

קונצרט דרום אמריקאי – מופע סוחף של ממבו, טנגו וקצב לטיני, הרצאה – "הכל על פס הקול של הוליווד" – הסיפורים, המנגינות והדמויות מאחורי המוסיקה של הסרטים הקלאסיים ומופע מחווה לברודווי – כל השירים האהובים והמוכרים מתוך מחזות הזמר הגדולים.

פותחים את 2020 בערבה התיכונה

תיירות ערבה תיכונה, מזמינה את הקהל הרחב לשתי סדנאות ייחודיות אשר יתקיימו לאורך כל סוף השבוע ומציעות לוח זמנים פורה המשלב בין פעילות למנוחה ומאפשר לנצל את יתרונות נופי ארץ בראשית. בסופ"ש סדנאות פילאטיס, יוגה, מדיטציה ובנייה מבוץ 2-4.1.2020, ימים חמישי-שבת, במושבים צופר ופארן.

סדנה מקצועית לבניית מבנים מבוץ וקש – 'רותמ'ס' – מושב פארן: בסדנה שתתקיים במתחם האירוח 'רותמ'ס' שבפארן, ישנה הזדמנות ללמוד שיטות לבנייה עצמית מחומרים טבעיים, נעימים ונושמים. הסדנה תתמקד בהיכרות עם עולם הבנייה הטבעית, היכרות עם חומרי הגלם, הכנת התשתית לטיח, הכנת תערובות בסיס ויישומן, הכנת תערובת גמר ויישומה באופנים שונים. בנוסף, יתקיימו טיולי שקיעה במדבר, הלינה בבקתות האדמה של 'רותמ'ס', ארוחות צמחוניות איכותיות ובריאות ותרגולי יוגה בסטודיו האדמה "רוח המדבר".

את הסדנה ינחה רותם קורן, מומחה לבנייה באמצעות אדמה וחומרים טבעיים, בעל ניסיון של כ-15 שנה בתחום הבנייה המסורתית באדמה. קורן משלב ומגשר בין עולם הבנייה הקונבנציונלית-מודרנית, לבין הבנייה המסורתית והחומרים הטבעיים. במרוצת השנים בנה קורן למעלה מ-15 בתים, ליווה משפחות בבניית ביתן (Owner Builder) והנחה פרויקטים חברתיים-חינוכיים שונים בתחום הבנייה באמצעות בוץ. בעבר היה קורן בעל חברה לעבודות עץ מקצועיות, דקים, פרקטים ופרגולות, הוא למד את תחום הבנייה הטבעית ב-The Canelo Project באריזונה, ארה"ב ובעל הכשרה של האיגוד האירופאי.

קורן מסביר כי טיח האדמה הינו חיפוי חיצוני או פנימי לקירות הבית המבוסס על אדמת החרסית ומשמש כדבק טבעי, אשר בתוספת אגריגטים וסיבים- הופך להיות מעטפת טבעית נושמת, המעניקה מרחב מחייה נעים ובריא.

הסדנה מיועדת לגברים ונשים המעוניינים לבנות, לשפץ, להוסיף או לבודד את ביתם ולכל המעוניינים להכיר את שיטת הבנייה קש-קל, תוך מגע באדמה. אין צורך בידע קודם, מומלץ להצטייד בבגדים חמים, בגדים שניתן ללכלך בבוץ, בגדי תרגול נוחים, נעלי הליכה נוחות, בקבוק מים אישי, מחברת וכלי כתיבה, כלי נגינה, חטיפים לדרך, מזרן יוגה אישי (במידה ויש). לפרטים נוספים והרשמה בטלפון – 052-6661511 או באתר…

יוגה בערבה (צילום אנאל מוטולה- אביעד בר)

יוגה מיינדפולנס – סדנת יוגה ופילאטיס והליכות במדבר  – מואה- נווה מדבר: סמוך למושב צופר, ולמואה הנבטית העתיקה, יתקיים סוף שבוע של התבוננות ותרגול, בין התכנסות עצמית להתרחבות. יתקיימו שיעורי פילאטיס ויוגה בשעות הבוקר והערב, בהנחיית תרגולי מדיטציה והליכות שקטות במדבר והשתתפות במסיבת ניה (NIA) מעוררת, המשלבת טכניקות מחול אסתטיות עם טכניקות של אמנויות לחימה חדות, בהנחייתה של דורית אליאב. כמו כן, תיערך פעילות הרפיה באמצעות צלילים מרפאים, ויוגש אוכל צמחוני בריא ומזין, ושתייה חמה. את הסדנאות תנחנה פז ביקל ואנאל מוטולה. ביקל, מדריכה בעלת ניסיון רב בהנחיית מתעמלים מאוכלוסיות שונות, יוצרת בעבודתה קשר אישי עם כל מתעמלת ומתעמל, ומלווה אותם בדרכם להתפתחות ולמודעות. מוטולה הולכת בדרך היוגה כ-18 שנה, ומדריכת יוגה למשפחות, זוגות ובאופן פרטני.
הסדנא תתקיים ב'מואה נווה מדבר' המשמש כמקום לאירוח לסדנאות ואירועים. המתחם משתרע על פני כ-60 דונם הבנוי בבניה אקולוגית ומתמזג היטב בנוף המדברי, בוסתן רחב ידיים שנחל עובר לאורכו, בריכות ופינות מרגוע מוצלות, אגם אקולוגי שנובע ממי תהום ואמפיתיאטרון טבעי. באתר חדרים גדולים וממוזגים, אוהלים מפנקים, חדרי סדנאות ואולם רחב. לפרטים והרשמה בטל' אנאל: 0527220578 או באתר- https://www.yogaleria.com/

Agoda עם טיפים לחופשה בקלות ובעיקר ביעילות תקציבית  

צימר מפנק (צילום אורדן)

תקופת חג המולד וראש השנה האזרחי מהווים עבור הישראלים עוד מועד מבוקש לחופשות בחו"ל. יש כאלו שיבחרו בחופשה ארוכה על פני תקופה זו שתכלול את שני המועדים האטרקטיביים כל כך בחו"ל, ויש שיעדיפו בריחה קצרה לסוף שבוע. שתי האפשרויות נראות מסובכות ויקרות. זה מתחיל בחיפוש אחר טיסות זולות ואחר כך איתור מקום הלינה המתאים, תכנון המסלול ועוד. בקיצור, תכנון חופשה נראה בעיקר כמו טרחה רבה, אבל זה לא חייב להיות כך. להלן טיפים שיעזרו לכם לתכנן את הנסיעה הבאה ביעילות, תוך ניצול מרבי של כל שקל שתוציאו.

חסכו זמן וכסף באמצעות חיפוש מקומות הלינה בפלטפורמה אחת: חיפוש אחר חופשה ומקומות לינה עשוי לגזול זמן רב. סוכני נסיעות מקוונים מאפשרים לחפש ולהשוות מספר מקומות לינה בפלטפורמה אחת. פלטפורמות מקוונות רבות מציעות את המחירים הטובים ביותר, באמצעות בינה מלאכותית המסננת את התוצאות בהתאם להעדפותיכם וחופשות קודמות שרכשתם ועוזרות לחיפוש מהיר יותר.
הנאמנות משתלמת: בנוסף להרשמה לקבלת התראות על מבצעי טיסות ומקומות לינה, חשוב להתחבר לחשבון המשתמש שלכם בכל פעם שאתם נכנסים לאתרים המקוונים. בדרך זאת תוכלו ליהנות ממחירים השמורים לחברים בלבד, לרבות הנחות של הרגע האחרון ומבצעים בלעדיים להזמנות ממכשירים ניידים. פלטפורמות הנסיעות המקוונות גם מציעות בונוסים שמתורגמים לחיסכון נוסף. לדוגמה, קבלת החזר או צבירת נקודות זיכוי להזמנה הבאה, וכן קבלת נקודות נוסע מתמיד בגין כל הזמנה בפלטפורמה.
לקוחות החלטיים חוסכים יותר: אחרי שגיבשתם את תכנית הנסיעה, חשוב להזמין בשלב מוקדם וליהנות ממחירים נמוכים יותר. רוב פלטפורמות הנסיעות המקוונות מציעות מגוון חדרים בתעריפים שונים ובהתאמה לסוגי לקוחות שונים. הזמנת מקומות לינה ללא אפשרות ביטול היא בדרך כלל אמצעי מצוין לחסוך כסף, בתנאי שאתם מספיק החלטיים ויודעים שלא תשנו את תאריכי החופשה.
תשלום במטבע מקומי: כאשר שואלים אתכם באיזה מטבע תעדיפו לשלם בחו"ל, ברוב המקרים מומלץ להעדיף את המטבע המקומי אם אתם מתכננים להשתמש בכרטיס אשראי. כך תוכלו להשיג חיסכון נוסף בתעריפי המרות מטבע.
חיסכון באמצעות פיצול הזמנות: כאשר סוגי חדרים שונים באותו מלון מוצעים בהנחות שונות, כדאי לשקול פיצול ההזמנה לשתי הזמנות ובכך להשיג מחיר כולל נמוך יותר. אגודה מציעה למשל את Mix and Save, אפשרות המחשבת עבורכם את השילוב הטוב ביותר של חדרים באותו מלון, אשר יניב את החיסכון הגדול ביותר בחופשה. נכון, זה ידרוש מכם לעבור חדר במהלך השהייה, אבל זה משתלם בהתחשב במחיר המופחת, לא?
תכנון קל יותר עם מקורות השראה: פלטפורמות נסיעות מקוונות מציעות שפע של משאבים, כמו למשל ספריות שלמות של תמונות ומדריכים מפורטים ליעדים שונים. מחפשים את המסעדות הכי טובות בטוקיו או האטרקציות הכי מעניינות בבנגקוק? ניתן להיעזר במדריכי ערים מקוונים או להשתמש במפות אינטראקטיביות כדי למצוא אתרים מעניינים ואפשרויות לעריכת קניות ובילוי במסעדות בקרבת מקום הלינה. כך תייעלו את ניהול הזמן ותוכלו להכין תכנית נסיעה מפורטת.
נצלו את הפיצ'רים המוצעים לאחר ההזמנה, לחוויית חופשה חלקה יותר. היתרונות של פלטפורמות הנסיעות המקוונות לא מסתיימים עם ההזמנה. באפליקציית Agoda למשל, ניתן להזמין את שירות העברות מהשדה למלון או תוך כדי תכנון מסלול הטיול ניתן לעשות שימוש במפות אינטראקטיביות בכדי למצוא למשל אטרקציות סמוכות, מסעדות וכד'.

תודה ללירן פוליטי, ראש צוות ב Agoda ישראל, פלטפורמת הזמנת החופשות הדיגיטלית.
צפת עם תכנית שדרוג טבעת רחוב ירושלים

הדמיה מתוכנית רחוב ירושליים צפת

רגע לפני שהעיר צפת יוצאת לפרויקט הענק ואולי אחד המשמעותיים בתולדותיה, הודיעו בעיריית צפת כי יקיימו מפגש מיוחד בו ייקחו חלק בכירי עיריית צפת, משרד האדריכלים 'עירית ודרור אדריכלות' ובעלי העסקים בו יוצגו לראשונה התוכניות עליהם עמלו בעיריית צפת במהלך השנה האחרונה, מאז נכנס ראש עיריית צפת שוקי אוחנה לתפקידו. מדובר בתוכנית רחבת היקף הנאמדת בסכום של כ-50 מיליון שקלים בשיתוף פעולה של עיריית צפת, משרד התיירות וקק"ל. התוכנית כוללת חידוש טבעת רחוב ירושלים, מהסראיה לעבר מרכז צליל, המדרחוב, בניין העירייה ועד המכללה.

התוכנית הרחבה כוללת החלפת כל החזיתות בציר זה לחזיתות אחידות, שילוט אחיד, תשתיות תאורה מים וחשמל,  ריצוף, יצירת מרפסות נוף ועוד. הפרויקט עתיד להפוך את אזור המסחר והבילוי המרכזי כיום בצפת ממיושן לכזה המותאם לעידן הנוכחי, מזמין, נעים וחדשני המעניק ללקוח חווית קניה מזמינה ונעימה ובהתאם לאופי החדש שעתיד לקבל אזור זה. במסגרת הפרויקט יבוצעו התאמות גם של נגישות וכדומה. משרד האדריכלים 'עירית ודרור אדריכלות' נחשב לאחד המובילים בארץ בתחום זה. המשרד מתמחה בתהליך של התחדשות, שיתוף ציבור וגיבוש תכנית מוסמכת באמצעות סדרת מעגלי משוב עם בעלי עניין והינו היחיד בעל ההסמכה העולמית 'שאררט'.

ראש עיריית צפת שוקי אוחנה ציין: "לאחר חודשים רבים של תכנון, פעילות לגיוס תקציבים ומחשבה רבה גיבשנו תכנית מרשימה השומרת על אופייה של צפת ומבצעת התאמות ומעניקה מענה לציפייה של הלקוח וחווית הקנייה הנדרשת ב- 2020. יחד עם הסוחרים נבצע התאמות אחרונות ונצא לדרך עם התוכנית החשובה שעתידה לאושש את המסחר בצפת ולהצעיד את העיר קדימה".

ירושלים עם מקטע חדש בטיילת החומות הצפונית

אחרי כחמש שנות עבודה ניפתחה טיילת החומות הצפונית למלוא אורכה – משער יפו ועד שער האריות, כ-3 ק״מ המקיפים למעלה ממחצית העיר העתיקה לכיוון מערב, צפון ומזרח, ומאפשרים מבט ממעוף הציפור אל הרובע הנוצרי והמוסלמי והר הזיתים על שלל אתריו.

הפיתוח בוצע ביוזמת משרד ירושלים ומורשת בעלות של 11 מיליון שקלים, בביצוע החברה לפיתוח מזרח ירושלים (פמ״י), וכחלק ממדיניות משרד ירושלים ומורשת להכשיר, לפתח ולשקם מסלולי טיול במרחב העיר העתיקה.

במקטע החדש הכולל את חומת החפיר, מגדל החסידה (בורג׳ אל לקלק) ושער האריות, בוצעו עבודות תשתית, מעקות, תאורה ועוד, והוסדר תפעול מול מתקנים אחרים הצמודים לחומה ביניהם מבנים שונים ובתי מגורים. במבט לתוך העיר העתיקה נשקפים מכאן הרובע המוסלמי, הר הבית וכנסיית סנטה אנה הצלבנית. מחוץ לחומה נשקפים במקטע זה שכונת א-סהרה, מוזיאון רוקפלר, הר הצופים, הר הזיתים והקדרון. מבחוץ לחומה – חפיר עמוק שנחצב בתקופה הערבית הקדומה.

המקטע החדש של הטיילת הצפונית משתלב בפעילויות ובהשקעות השוטפות של משרד ירושלים ומורשת במזרח העיר – הטיילת היא הטרק ההיסטורי של ירושלים והמטיילים בה חווים חוויה של שימור סביבה, תרבות ומורשת באווירה נינוחה יותר מאשר במפלס הרחוב. לצליינים המגיעים לעיר מציע המקטע החדש מסלול מעגלי נופי אל שער האריות בשילוב הליכה קרקעית בדרך הייסורים (ויה דולורוזה), וכתוצאה – הקטנת עומסי המטיילים בסמטאות.

טיילת החומות היא נתיב השמירה של ביצורי ירושלים העות'מאנית מזה כ-480 שנה, גבולו של אתר מורשת עולמית של אונסק"ו (העיר העתיקה וחומותיה) ומונומנט בולט ומשפיע בנוף האורבני של העיר בעבר ובהווה. לחומה עצמה, לטיילת החומות ולנופים הנשקפים ממנה ערכים אדריכליים, היסטוריים, אורבאניים ונופיים, גאוגרפיים, דתיים וגיאופוליטיים ייחודיים המהווים חלק מהמורשת הבנויה של ירושלים.

פרויקט רחב היקף לשימור חומות ירושלים התבצע בשנים 2007-2010 ע״י רשות העתיקות וממצאי הפרויקט היוו בסיס למערך הדרכה עדכני לטיילות המופעלות ע״י החברה לפיתוח מזרח ירושלים.

טיילת החומות היא אטרקציה ייחודית ואתגרית לכל המשפחה המחולקת לשני מסלולים: הצפוני – משער יפו ועד שער האריות (כ-3 ק״מ), הדרומי – משער יפו ועד הכותל (כ-1 ק״מ(. התצפיות מהטיילות ייחודיות, מרהיבות ופנורמיות אל נופי העיר העתיקה והחדשה במקביל, לכל האתרים המקודשים ולכל הרובעים. ממגדל שער שכם ניתן גם לרדת במגדל השמירה הענק (15! מ׳ גובה), אל הכיכר הרומית – כיכר הכניסה לאיליה קפיטולינה – שנפתחה לאחרונה מחדש.

המסלולים אינם מונגשים לבעלי מוגבלויות ולעגלות. ילדים קטנים עדיף לשאת במנשא.

מומלץ להצטייד בכובע, נעלי הליכה ומים. משך הסיור: כשעה-שעה וחצי (לכל צד). ניתן להיעזר בהדרכה קולית באפליקציה החינמית ״סיורים קוליים בירושלים״ (עברית ואנגלית(. ניתן גם להזמין הדרכה בתשלום.

תיירות עין זיוון עם מהפכה ירוקה וכפר נופש ידידותי לסביבה

לרגל 'יום המחזור הישראלי הראשון' ציינו בתיירות עין זיוון שברמת הגולן תמורות בהרגלי הצריכה של צוות העובדים והנופשים, והכריזו על כפר הנופש בעין זיוון- ירוק וידידותי לסביבה. לצורך מעבר אופטימלי לצרכנות ירוקה, תוך שמירה על סטנדרט האירוח, התגייס צוות כפר הנופש להטמיע דפוסי התנהגות ירוקים ואקולוגיים בסביבת העבודה, תוך חיזוק המודעות לנושא בקרב העובדים והאורחים.

בין הפעולות שבוצעו במסגרת המהפכה הירוקה ויונהגו מעתה: מוקמו בשטחי הקיבוץ והתיירות מכולות מחזור לבקבוקי פלסטיק, נייר, קרטון וסוללות; הונהגה מדיניות של מיון פסולת המטבח הגולמית והעברתה לפינת החי של קיבוץ עין זיוון ולכן ייצור זבל אורגני;

בכל החדרים והשטחים הציבוריים הותקנו חסכני מים והוגבר השימוש בקוצבי מים ממוחשבים, בכל נקודות ההשקיה בשטחי הגינון הציבוריים; הדברת המזיקים בשטחי הירק של כפר הנופש מתבצעות באמצעות שיטות ביולוגיות וידידותיות לסביבה; כמו כן הוחלפה התאורה לשימוש בנורות חסכוניות בכל שטחי כפר הנופש והוקמה גינת תבלין וירק מטופחת המיועדת לשימוש האורחים.

בשנים האחרונות, אנו עדים להתעוררות תקשורתית וציבורית ברחבי הארץ והעולם בנושא משבר האקלים המדגיש את חשיבות המחזור כפעולה קריטית לעצירת ההתחממות הגלובלית. מטרת יום המחזור הישראלי שמתקיים השנה לראשונה, הוא להעלות את המודעות למחזור והטיפול בפסולת האריזות, בקרב תושבי מדינת ישראל.

מנכ"לית תיירות עין זיוון, דיתי גולדשטיין אמרה: "על כל אחד מאתנו מוטלת האחריות לקיים בחלקת האלוהים שלו, שינוי לטובת הסביבה והאקלים ויום המחזור הוא הזדמנות נהדרת להחזיר אהבה לטבע שסובב אותנו, כאן, ברמת הגולן. השמירה על איכות הסביבה באתרים תיירותיים מהווה היום פרמטר ערכי חשוב עבור המבקרים עצמם ואנו בהחלט שמחים כי הצלחנו להנחיל מדיניות חיובית תוך שמירה על רף האירוח האיכותי ביותר".

בכפר הנופש עין זיוון 49 חדרי אירוח ובקתות בגדלים שונים, חדר אוכל בו מוגשת ארוחות בוקר טריות, מדשאות, מגרשי משחקים לפעוטות, חנויות, סדנאות ועוד. בסמוך לאתר ניתן לבקר ביקבים, מפעל שוקולד, מאפייה ועוד. לפרטים נוספים והזמנת חדרים בטלפון: 04-6993610, ובאתר תיירות עין זיוון http://www.enzivan.co.il/

תערוכות ואמנות

צוזיאון תל אביב לאמנות עם אם בלילה חורפי עוברת אורח

התערוכה הקבוצתית במוזיאון תל אביב לאמנות, שואלת את שמה מכותרת ספרו של איטאלו קאלווינו, שיצא לאור ב-1979, לקראת סוף חייו של הסופר האיטלקי (1985-1923).

"אם בלילה חורפי עובר אורח" נכתב כמעשה שוטטות בקריאה, במהלכו מוביל אותנו הסופר דרך עשר פתיחות' לעשרה סיפורים שונים שנשארים לא גמורים. הוא פונה אלינו בגוף שני והופך אותנו, הקוראים, לא רק לבני לוויתו במסע הספרותי אלא ממש לגיבורים של מסלול הקריאה. בהשראתו, מזמנת התערוכה "אם בלילה חורפי עוברת אורח" הצעה להתבוננות. הצופה (כלומר, את, או אתה) מוזמנת ללכת לאורך, מול, לצד ומסביב לארבע-עשרה יצירות אמנות, שנוצרו על ידי עשרה אמנים. שניים מהם חיו ופעלו במאה ה-20, האחרים חיים ופועלים בתחילת המאה ה-21. חלקם מוצגים לראשונה בארץ.

בין העבודות: עבודת סאונד של מירוסלב בלקה; פסל של אוגו רונדינונה ופסל של אורס פישר; ציור של הנרי טיילור שצויר לאחרונה בדקר, סנגל; עבודה של ראשיד ג'ונסון העשויה מסבון שחור על אריחים לבנים; שלוש עבודות חדשות של אדם פנדלטון, ביניהן מיצב ציורי המורכב מ-30 חלקים; ציור קטן על נייר קרוע של ז'אן-מישל בסקיאה.

ראשי פרקים אפשריים למחשבות לדרך: זהות רב-שכבתית ורב-תרבותית, גבריות ישנה וגבריות חדשה, היסטוריות של אכזריות וחוסר צדק, הגוף האנושי כדימוי של אמנות והיחס בין הדימוי הפיגורטיבי לרמות שונות של הפשטה, וכן האופן שבו תרבויות מזינות ומפרות זו את זו. "אם בלילה חורפי עוברת אורח" מזמינה אותך לשוטט בחלל גלריה, ולחבר את סיפור התערוכה שלך מתוך שכבות רמזים, סמלים ותתי-סיפורים שהעבודות מולידות.

אוצרת: רותי דירקטור. לא נקבע עדיין מועד נעילה. מוזיאון תל אביב לאמנות / אולם רבקה ויוסף מאירהוף, מפלס עליון, הבניין הראשי.

מתחם ארנה עם יצירות אמנות של אמנים נכי צה"ל  "סדנת גל"

הפרויקט ביוזמת חברת פנגו בשיתוף סדנת גל, בית החולים שיבא תל השומר ,מתחם ארנה הרצליה וקרן ראליטי. מיזם "אמנות בחניונים" של חברת פנגו, והאוצרים איריס אלחנני ודורון פולק הוקם במטרה להפוך את מרחבי החניונים לצבעוניים ומעניינים יותר, כחלק משירות החניון המהיר של החברה שמאפשר לנהגים לדלג על עמדת התשלום בחניון, שהפך לפתרון יעיל ומהיר לכל ציבור הנהגים.

המיזם מציג הדפסי ענק של יצירות אמנות של אמנים ישראלים מהשורה הראשונה בחניונים בתל-אביב, ירושלים והרצליה. הרעיון העומד מאחורי המיזם, הוא להוציא את האמנות מהחללים הרגילים במוזיאונים, להעביר אותה אל החניון שתהייה נגישה לכולם. יצירות אלו מוסיפות אווירה, תרבות ורוח רעננה לקירות החניונים, שגם הפכו להיות סמני מקום וציון.

השנה חברה פנגו עם אמנים נכי צהל הפועלים במסגרת סדנת גל בתל השומר-המרכז לטיפול ותמיכה חברתית בנכי צה"ל הסובלים מהפרעת לחץ פוסט-טראומטית. במסגרת שיתוף הפעולה מציגים אמנים אלו מגוון יצירות בחניון במתחם ארנה שהוקדש כולו להם, כמו גם בחניונים נוספים  ברחבי הארץ.

שיתוף פעולה זה בין פנגו, מתחם ארנה הרצליה, בית החולים שיבא, תל השומר וקרן ריאלטי, הניב תערוכה חדשה  בשם "חותם אישי" בהשתתפות ששה אמנים מתוך הסדנה ובאוצרות של אביבה אנטס. בתערוכה יוצגו  יצירות מרהיבות שיצרו האמנים כחלק מתהליך הריפוי והשיקום האישי. האמנים המשתתפים הם:  ארנון סגל, רוני ירקוני, אילן רוזנצוויג, משה לוי, שלום פילוס ושלמה ניסים.

התערוכה תיפתח לקהל הרחב בנר חמישי של חנוכה ב- 26.12.19 ותשיק את "ארנה גלרי", גלריה חדשה לאמנות וקהילה במתחם ארנה. האירוע יתקיים במעמד הנהלת מרכז רפואי שיבא תל השומר, נציגי אגף הנפגעים של צה"ל, הנהלות קרן ריאליטי ,מתחם ארנה, נציגי היחידות של אמני הסדנה וחברת פנגו. במהלך ימי התערוכה יתקיימו בחלל הגלריה מפגשים עם אמני הסדנה ושיח גלריה שהעוסק בתהליך הריפוי באמנות של נכי צהל הסובלים מהפרעת לחץ פוסט-טראומטית.

איריס אלחנני, אוצרת המיזם אמנות בחניונים: "אנו מתרגשים לשתף פעולה שנה נוספת עם חברת פנגו כדי להביא את מיטב יצירות האמנות גם לחניונים עבור הקהל הרחב . אנו גאים לחבור עם אמני סדנת גל ולהציג תערוכה כל כך משמעותית המאפשרת העלאת המודעות הציבורית להפרעות פוסט טראומה  של נכי צהל ולאופן הטיפול מעורר ההשראה של סדנת גל ובית החולים שיבא תל השומר".

התערוכה תוצג בגלריה עד ליום 15.1.20.

המשכן לאמנויות נהמה עם יוכי שרם: דיוקן עצמי כאווטאר

דיוקן עצמי כאווטאר יוכי שרם (צילום נטלי שאול)

סדרה של ארבעה אובייקטים עשויים מרשת ברזל וסריגה המציבים במרכז את השאלה – מהו עתידה של התקשורת הבין אישית? באמצעות שימוש בתוכנת תלת – מימד מבוססת בינה מלאכותית לצד מלאכת יד היסטורית ועמלנית, יוכי שרם בוחנת את מקומו של הרגש בתרבות הדיגיטלית.

העבודה של יוכי שרם עוסקת במיקומו של האדם במהפכה הדיגיטלית, ובחוסר היכולת של שפות התכנות והמחשבים לתווך הבעות ורגשות. אנחנו חיים בתקופה בה הטכנולוגיה של הבינה המלאכותית מתקדמת במהרה – היא יוצרת רובוטים ומחשבים שיכולים לנהל דיאלוג, לכתוב ספרים, סרטים ויצירות מוסיקליות. הבינה המלאכותית מייצרת אפליקציות שיכולות לדעת עלינו הכל, לנהל לנו את החיים, לברוא לנו עולמות מדומיינים ולאפשר לנו לשוטט בהם, אך בתחום הרגשות והמגע, ובכן שם עוד לא נרשמה הצלחה גדולה. בינתיים.

התערוכה מורכבת מסדרה של ארבעה אובייקטים עשויים מרשת ברזל המדמה הדמיות תלת-מימד של פני האמנית, עליה ביצעה את מלאכת סריגה. השלב הראשון בעבודתה היה סריקת פניה בתוכנה שמבוססת על בינה מלאכותית תוך כדי הבעות שונות – פחד, צחוק, פליאה. התוכנה יצרה רשת דיגיטלית ובתוכה צבעי יסוד שסימנו את האזורים בשרירי הפנים ׳שהשתתפו׳ ביצירת ההבעה. האופן שבו תיווכה התוכנה את הרגשות נשאר מלאכותי. היא לא הצליחה ׳לחקות׳ את אותו תהליך מורכב, אנושי וייחודי.

מצד אחד העבודה נוצרה באמצעים הדיגיטליים המתקדמים ביותר ומצד שני משולבת בה הסריגה – מלאכת יד היסטורית ועמלנית. שרם עוקבת אחר המיפוי הדיגיטלי הצבעוני של תנועות הפנים – הממחישים כיצד מייצרים השרירים כל  הבעה – ומשחזרת אותם בסריגה.

בעבודתה מסמנת שרם את הכשל הקיים בהמרת הרגשות האנושיים ובפרט המרת המימיקות לבינה מלאכותית. היא בוחנת את מקומו של הרגש בתרבות הדיגיטלית, ושואלת האם ההשטחה הדיגיטלית תשפיע בעתיד על המאפיינים הייחודיים לכל בן אנוש הניחן בפנים ובהבעות ייחודיות לו? מהו עתידה של התקשורת הבין אישית? והאם יגדל האיום על צורות תקשורת אלו – וכך על התרבות.

במקום להתמקד ביכולות של האווטאר להיות כמו ׳אדם׳ היא שואלת אודות הפיכת האדם לאווטאר: האם באמת המכלול הנקרא אדם הוא בר שעתוק, שכפול ויצירה. התשובה שלה נמצאת בבחירה להמשיך ולסרוג, לחזור למלאכת היד ההיסטורית, שמאופיינת בחזרתיות, עמלנות, ותהליכי למידה, ויש בה מקום לפרשנויות ולטעויות החושפות את ה׳גליץ׳ במערכת.

פתיחה יום חמישי || 19.12.19 || המשכן לאמנויות הבמה, שדרות שאול המלך 19, תל אביב. אוצרת: דנה גילרמן. תאריך נעילת התערוכה: 18.01.2020.

גלריית אלטמן עם URI GELLER FANTASY

אורי גלר (צילום Glyn Ridgers)

לראשונה בישראל, תערוכת יחיד מקיפה בגלריה אלטמן ביפו העתיקה, המציגה לקהל המקומי את יצירתו הענפה של אורי גלר. גלר, הוא אומן פעיל ופורה בתחום האמנות החזותית מגיל צעיר מאוד ובעברו אף צייר ויצר לצד אמנים ידועי-שם כמו סלבאדור דאלי ודיוויד הוקני.

"יש לי מילדות גם כישרון לציור, ובהמשך שילבתי בין שני העולמות. לא הרבה יודעים, אבל עיצבתי את עטיפות האלבומים של ג'סטין טימברלייק ומייקל ג'קסון. הצייר הנודע סלבדור דאלי, שאותו זכיתי להכיר אישית, עזר לי לא מעט בשיפור הטכניקה. למשל, אם תסתכלו בזכוכית מגדלת בעטיפת אלבומו האחרון של ג'קסון, תוכלו לראות את שמות ילדיו. זה משהו שלמדתי מדאלי", מסביר גלר.

התערוכה מספקת הצצה נדירה לכ-200 עבודות עדכניות, השואבות השראה ממקום מושבו החדש של גלר ביפו העתיקה ועוסקות בחלומות, בדמיון ובפנטזיה.  לצד עבודות אלו מוצגת בתערוכה מהדורה מוגבלת של צלחות קרמיקה עם ציוריו של גלר, שכבר כבשו את ליבם של אספני אמנות רבים ברחבי תבל ואף נמכרו בחנות הכולבו הבריטית יוקרתית הרודס.

חוברות קומיקס מארוול אותנטיות משנת 1976, שהודפסו במספר עותקים מוגבל, הציגו את אורי גלר כגיבור על המציל את העולם. המבקרים בגלריה יוכלו להתרשם מהחוברות הנדירות, המוצגות בתערוכה וגם לרכוש אותן. לאורך כל חייו אורי גלר הצליח להפתיע ולהדהים מיליוני אנשים בכוח כישרונו המיוחד. עבודותיו האמנותית היא צוהר אל מה שמתחולל בתוך ראשו, הן בזמן שינה והן בהקיץ. גלר יהיה נוכח בגלריה בימי התערוכה. רוכשים ואספנים המעוניינים בכך יוכלו לקבל הקדשה אישית על הפריטים שירכשו וצילום עם אורי גלר. התערוכה תיפתח ב-27/12/19 באירוע חגיגי שיציין גם את חגיגות יומהולדתו ה-73 של גלר באולם ה"שאפטל" במלון הג'פה ביפו.  במהלך אירוע זה  תיערך מכירה פומבית שתנוהל ע"י גלר וגלריית אלטמן כשכל הכנסותיה ייתרמו לעמותת "הצל ליבו של ילד" בבית החולים וולפסון. גלריית אלטמן נוסדה במוסקבה בשנת 2015 והיא פעילה כיום בארבע סניפים ברחבי העולם. מאז פתיחת הסניף הישראלי של גלריית אלטמן, לפני כשנתיים, ביקרו בו למעלה מ-20,000 איש. טווח מחירים ליצירותיו של אורי גלר, החל מ300$ ועד 4000$.  הכניסה לתערוכה ללא תשלום. כל היצירות המוצגות בתערוכה ניתנות לרכישה. רוכשים ואספנים המעוניינים בכך יוכלו לקבל הקדשה אישית וחתימה על  הפריטים שירכשו ולהצטלם עם אורי גלר. גלריית אלטמן עברה לאחרונה משדרות רוטשילד למשכנה החדש ביפו העתיקה. התערוכה URI GELLER FANTASY תוצג מ-28 בדצמבר 2019 עד ה-31 לינואר 2020 בגלריית אלטמן, מזל שור 1, יפו העתיקה. פרטים באתר הגלריה…
מוזיאון תל אביב לאמנות עם דניאל צאל: המסיבה

משחקים, 2016, דניאל צאל

דניאל צאל הוא הזוכה הרביעי בפרס היוקרתי ע"ש לורן ומיטשל פרסר לצלם ישראלי צעיר, לשנת 2018, המוענק במוזיאון תל אביב לאמנות. צאל נולד בשנת 1985, בתל אביב, והוא חי ופועל בתל אביב ובברלין. צאל הוא בוגר המחלקה לאמנות בבצלאל ותוכנית חילופי סטודנטים Städelschule, פרנקפורט, גרמניה. הציג תערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות בגלריות בארץ ובעולם. זו התערוכה המוזיאלית הראשונה שלו. בתערוכה מוצגים תצלומים שונים בגודל ובטכניקה, הדפסי צבע  פשוטים, תצלומי טפט גדולי ממדים וקופסת אור מונומנטלית. רגישות רבה ואנושיות עוטפת את תצלומיו של דניאל צאל, המחלץ מפעולות יומיומיות פשוטות, לרוב אינטימיות, דרמות שקטות. הצילום שלו מצטיין בזיקוק של אנושיות מתוך הפרוזאיות, מתוך השולי, מתוך מה שאינו מבקש להיראות, להיזכר ולהפוך לדימוי. תצלומיו מבקשים מהצופה הפוגה ועצירה של המבט, התכנסות פנימה.

בכל התצלומים ניתן להבחין בצעירים עירוניים, בשנות העשרים לחייהם. כל אחד מהם יוצר עולם, עולם בודד ואישי. החזות והחזית הם העיקר: האינטימי ביותר, החושפני ביותר מוצג לראווה ומוקפא בזמן. צאל מתעכב על התנוחה, על פעולה פשוטה ויומיומית כמו ניקוי כתם לכלוך מהחולצה, תיקון גרב בתפירה, סידור שיער לפני מראה, ירידה במדרגות, קילוף ביצה ועוד. הדמויות מתעקשות, כשכל אחת מתמקדת בפעולה שלה, לייצר לעצמן שקט מוחלט בתוך הרעש שבחוץ. "לאחר העמדת הסט ביקשתי מהמודלים לחזור על הפעולה הנבחרת שוב ושוב, לאורך זמן, במטרה ללכוד את אותו רגע ספציפי של התכנסות מוחלטת אל תוך הפעולה," אומר צאל. הוא יוצר מנעד פסיכולוגי עשיר באמצעות צילום מבוים ומתוכנן בקפידה. הרגע שהוא בוחר ללכוד בתצלומיו, רגע הפעולה עצמו, מצביע על הגבול השביר שבין האותנטי למבוים.

לצד תצלומים אלו מציב צאל עבודות מטופלות שעברו שיבוש מכוון בפוטושופ, ובכך גורם לצופה לתהות מחדש לגבי אמינותו של המדיום. הגוף האנושי, העירום, בעיקר הגברי, לרוב במצב רפוי, נבחן בתערוכה הן כצורה (ארוטית) והן כתוכן. ניכרת הקִרבה הגדולה של הצלם אל מושאי הצילום, אל מושאי המבט ואל מושאי התשוקה.

במרכז החלל מוצבת קופסת אור מונומנטלית, "המסיבה", המורכבת מעשרות תצלומים של צעירים רוקדים, בסביבות גילאי העשרים לחייהם. כל אחת מהדמיות צולמה בנפרד, בזמנים שונים ובמקומות שונים במשך 5 שנים. החיבור ביניהן לתצלום אחד הוא מלאכותי. קופסת האור בממדיה יוצרת הפרדה וחיץ בין חלקי התערוכה, והופכת לאלמנט צילומי־פיסולי. אוצרת: רז סמירה. פתיחה: חמישי, 19.12.19 בשעה 19:00. עדיין לא נקבע תאריך נעילה.

המוזיאון הפתוח תפן עם צילומים אמון יריב ןעם אהובתי של רותי הלביץ-כהן

אמון יריב, הלילה יורד, 2019, צילום צבע, 35X45 סמ

אמון יריב, מהבעלים והמנהל של גלריה גורדון בתל אביב, הוא גם צלם מוכשר המציג לראשונה במוזיאון הפתוח בתפן עבודות צילום, רובן מהשנים האחרונות. תצלומיו אינם מתעדים, אלא יוצרים מציאות מורכבת ומתעתעת. הוא בונה תיבות הממסגרות אובייקטים שונים – פסלים, מסכות, שברים, צורות, דימויים וחומרים בלתי מזוהים. התיבות כולאות מקומות, נופים חרבים, ומשמשות כתאים ובמות. נוכחות התיבה חזקה לא פחות מנוכחות הדימוי שבתוכה. התצלום עצמו מנותק מהמציאות המוכרת ויוצר מציאות חדשה, המשלבת אלמנטים מציאותיים בהקשרים מפתיעים. במובן מסוים, הצילום של יריב מזכיר תפאורה תיאטרלית למחזה, שהצופה מתבקש לכתוב בעצמו. התערוכה מחדדת ומתמצתת את תהליך החשיבה והיצירה של יריב. הוא יוצר בסדרות, וכל תצלום שלו הוא חלק מקבוצה, כאשר הווריאציות בין התצלומים השונים בסדרה הן לעיתים זעירות, אבל תמיד בעלות משמעות.

אמון יריב אומר: "הצילום שלי הוא משהו בין פרפורמנס לתיעוד, יש בו אלמנטים שמחקים קולנוע או תיאטרון. הוא משתמש בדרכים שונות לספר סיפור, שחלקו אמתי וחלקו מומצא. עם הזמן העניין שלי בדברים האלה נשאר, אבל צורת העבודה שלי השתנתה. רציתי להוציא את עצמי ואת הסיפור שלי מהעבודות עצמן, וגם להוציא מתוכן את ממד הזמן בצורה כלשהי".

בסדרות החדשות שצולמו לתערוכה – מופיעים דיוקנאות חימר. לא פעם נראה הדיוקן כמצוי בתהליך של קריסה בסטודיו של פסל. התערוכה מחדדת ומתמצתת את תהליך החשיבה והיצירה של יריב: הצילום אינו דולק בעקבות האירועים במציאות אלא הוא אחרון בשרשרת פעולות הנעשות בתוך המרחב הסגור של הסטודיו שבליבו תיבה-מרחב סגור נוסף, מתוחם, ואפל. גודלה של תיבה בצילום, כגודלו של ציור 'ממנטו מורי' והצילום רושם את האור החוזר מתוך אותו חלל מדומה שאפשר ונקרא לו קמרה אובסקורה. בגמר תהליך הצילום דינו של המצולם שנמצא בתוך התיבה להשתנות. יריב יוצר סדרות, וכל תצלום הוא חלק ממחזור, כאשר הווריאציות בין התצלומים השונים לעיתים זעירות, אך תמיד בעלות משמעות. אף שהמופע הסופי מוקפד, ניכר לעיתים ערעור על אמירות החלטיות והדברים מצולמים במצב של בין לבין, ולא פעם נדמה שההשתנות היא נושא הצילום.

אומר יריב "העבודה מאפשרת לי, למשל, להיות תמים, אף שאני לא בן אדם תמים. הצילום מאפשר לי לשים את זה בסוגריים. למשל, להראות גישה תמימה לפיסול, בלי שהתוצאה הסופית תהיה כזאת. האמנות שלי גם מאפשרת לי לעשות דברים מאוד יצריים, שאני לא עושה במציאות.. אלה דברים שעבודת הצילום מאפשרת. בחלק מהעבודות יש משהו מאוד אישי, אבל אני תמיד שואף להיות מעבר לזה".

התערוכה מלווה בספר- 150 עמ', בעברית ואנגלית, הכולל עבודות צילום של אמון יריב, משנת 2014 ועד 2019 , ומאמרים מאת רותי אופק אוצרת התערוכה ומנהלת המוזיאון הפתוח בתפן, יעל כץ בן שלום אוצרת אמנות.

לפרטים – אתר המוזיאון הפתוח בתפן- www.omuseums.org.il

'אהובתי' – רותי הלביץ-כהן

מאה דיוקנאות יצרה האמנית רותי הלביץ-כהן לתערוכתה במוזיאון הפתוח בתפן, שתיפתח ב- 18 בינואר 2020, על גבי מאה ניירות הנושאים את תווי פניהן של מאה דמויות נשים שונות, שעברו תחת מסנני המעבדה האישית של הלביץ-כהן והונצחו תוך כדי מניפולציות שונות: שיוך, קיטוע, חיבור, ערבוב של פנים וחוץ. הדמות מופיעה ברובד אחד שטוח, אך הצופה יכול לראות את מה שרוחש מתחת לממברנת העור: שכבתיות מרובדת, שקיעה ונזילה. מבין הדמויות יש גם נשות רוח ידועות, נשים מוכרות מן ההיסטוריה (לאה גולדברג, גולדה מאיר, חנה סנש) ומנגד נשים אנונימיות שנבחרו מתוך עניין של האמנית בדמותן. את כולן יחד היא מכנה בקיר המאה שלה "אהובתי" ומנסה לכנס את כלל נשותיה במילת שייכות אישית וקרובה האוצרת בחובה אלמנט מסתורי של סוד. נשות הנייר של הלביץ-כהן חזקות ותוקפניות, גיבורות על, אבל בה-בעת גם שבירות, רגישות ועדינות. החוט הקושר בין דיוקנאות הנשים שלה הוא לא הרצון להעצמה, אלא כמיהה כנה לקרבה ולאהבה.

גופי עבודה נוספים התלויים בתערוכה עוסקים בפירוק הגוף הנשי והרכבתו מחדש, עוסקות בנשיות, מיניות, תמימות ואובדנה וברווח שנוצר בין המודע לתת־מודע, אזור דמדומים, ביציאה מהגוף הפיזי תוך צלילה פנימה אל אזור התעתוע של התודעה, אומרת רותי אופק, אוצרת התערוכה ומוסיפה "הסטודיו של הלביץ-כהן במושב עין ורד הוא כאוטי, בדיוק כמו העבודות שהיא יוצרת, הוא נמצא באי סדר תמידי, עמוס בחפצים, אינו מסודר ואינו מזמין, הבא אליו יכול רק להציץ".

הלביץ-כהן היא אחת האמניות הפעילות ביותר בארץ, החל מאמצע שנות התשעים הציגה מעל עשרים תערוכות יחיד, שמונה מהן תערוכות מוזיאליות בארץ ובעולם, זכתה גם בפרסים רבים, בהם פרס השרה, פרס מפעל הפיס ופרס משרד התרבות והספורט. בשנים האחרונות עובדת הלביץ-כהן עם גלריה גורדון הישראלית ועם שתי גלריות נוספות בברלין ובהולנד.

ביאטריס פון-בורמן, אוצרת מוזיאון הסטיידליק, אמסטרדם, אשר תגיע במיוחד לפתיחת התערוכה מהולנד, כותבת במאמרה בספר היוצא עם התערוכה: "גוף האישה הנמצא במרכז עבודתה של הלביץ-כהן, מופיע בצורות ובמראות שונים: לבוש או ערום, במסווה של ליצן, מכשפה, ילדה או פאם פאטאל, כאלילה מיתולוגית או כדמות היסטורית; תלוי מהתקרה, מרחף, שוכב; מקוטע בחלל, לבדו או בחברתן של דמויות אחרות, כשהיא מפרקת את הגוף ומרכיבה אותו מחדש".

חלק אחד בדמויות הפורטרט מוקדש רק לאם, ליהודית, שנפטרה לפני כשנתיים, ובעקבותיה בדמותה המורכבת של יהודית ההרואית מהספרים החיצוניים. יהודית המיוצגת כדמות האם, בהירת השיער, מופיעה כאן כאזכור לנשים בלונדיניות, חיוורות ומפורקות, לעיתים הן על ערש דווי או מופיעות כשלדים, מעין שרידי קורבן בזירת פשע. היא מציירת נשים אהובות , מטביעה אותן בשאריות קפה ובכתמים בהירים של מרכך כביסה ורוד, כתמים שחורים ואדומים המרמזים על פורטרט שנעשה לאחר מעשה ברוטלי.

גוף עבודות נוסף מתנשא לגובה 6 מטרים, מגזרות נייר מצוירות מודבקות על בדים ארוכים, מעין דגלים או כרזות ענק הנעים מצד לצד, וגולשים מהתקרה מטה. בעבודות הבדים התלויים, מייצרת הלביץ-כהן, גריד ממסקינטייפ עם כיתוב שם המפעל, אשר עבר בירושה מהסב לאב. שם משפחתה ושם הסב "הלביץ ברוך בע"מ" מהדהדים כחתימה חוזרת ונשנית בעבודתה. הבדים המתארים טקסים שמאנים, עוסקים גם הם במוות, אובדן ושכול.

במיצב 'חדר אטום' שאינו נגיש, לדמויות הנשיות המוצגות בו, אין דרך מילוט. ניתן לצפות בהן רק באמצעות חור בקיר, ההופך את הצופה למציצן, המביט בסצנה אלימה. הלביץ-כהן מגדירה את הזירה כ"מופצצת". ההתרחשות הנגלית לעיני המתבונן היא של מאורע אינטימי, אך בו בעת ברוטלי, המורכב ממגזרות נייר מצוירות, גזורות ומודבקות. הנשים הבלונדיניות המפורקות, תלויות הפוכות, עיניהן מוסתרות, במחוות של ייסורים ואימה, שוכבות על כיסאות, איברי מינן חשופים. הזוועה מצביעה על אלימות נגד נשים.

במייצבים התלויים שבונה הלביץ-כהן, מעלה ומטה, מתערבבים ומתחלפים זה בזה. הראש נופל שמוט מטה, הרגליים מורמות מעל, פנים וחוץ מתערבבים. בכל צירי החלל שיוצרת בעבודותיה ניכרים תמיד טלטלה, היפוך, חוסר איזון, תחושת סחרחורת, עיוותי צורה ונזילות. האם זו מציאות חיינו המשתקפת מבעד לכאוס הפנימי שלה? האם יש רגע שבו הכאוס מתארגן והופך לחוקיות חדשה, לשפה מובחנת המציעה סדר משלה? היצירה של הלביץ-כהן מערערת על חלוקות ונעה בחופשיות בין צמדי ניגודים: מפורק ושלם, אנכי ואופקי, תלת-ממד ודו-ממד, ילדות ובגרות, נשיות וגבריות, פנים וחוץ, אפל ומואר, פרטי ופוליטי, מוגן וחשוף, זר ומוכר, "יפה" ו"מכוער". היצירה לוכדת את הצופה בחבל הנכרך סביב צווארו ומושכת אותו אט אט, עד למפגש ישיר עם הזעזוע. הצופה מסב את מבטו, אבל מיד שב ומתבונן. הוא נעשה שותף לתיאטרון של חיים. ייתכן ששפה זו היא שמאפשרת חיבורים מקצועיים שונים של האמנית, כמו למשל עבודתה ארוכת השנים עם המחזאי, המשורר והבמאי יהושע סובול.

הבחירות החומריות של הלביץ-כהן מותאמות לשפה המתעתעת שלה. החומרים הפלסטיים משדרים הומור עצמי. הצבעים הנוזליים, התפשטות הצבע האקראית הנפגשת בקווי מתאר וכתמים, מאמצים חיפוש של סדר חדש. שימוש בחומרים זמינים מסביבתה הביתית – שאריות של נוזלי קפה, מרכך כביסה, המסקינטייפ של העסק המשפחתי – הם רק חלק מהמרכיבים בתבשיל האמנותי שהיא רוקחת. היא אינה מפרידה בין "חומרי החיים" לחומרי האמנות. בראיון שקיימה אוצרת התערוכה רותי אופק עם האמנית, אומרת הלביץ-כהן: "האמנות בשבילי היא מקום תודעתי ובו בעת מקום פיזי. בין הקטבים קיים תמיד קונפליקט, סוג של רווח, ספק, שאני חיה איתו היום בשלום, אבל רוצה לעבוד מתוכו. הצופה מוזמן ליפול לבור הזה, לרווח הזה, יחד איתי".

בספר המלווה את התערוכה, 160 עמודים בעברית ואנגלית ובו מאמרים של ביאטריס פון-בורמן, אוצרת מוזיאון הסטיידליק, אמסטרדם, תמר הורוביץ-ליבנה וראיון עם אוצרת התערוכה רותי אופק. פרטים באתר המוזיאון הפתוח בתפן www.omuseums.org.il

טיולים

רשות הכינרת עם עין שרונה, עין תרפ"ו ושביל המצפורים ברכס סירין

בריכת השכשוך על השביל לעין תרפ"ו (צילום שי מזרחי, רשות הכינרת)

רשות הכינרת ממליצה על טיול חנוכה בגליל התחתון המזרחי; מעיינות משוקמים עם שבילי נוף ונקודות תצפית חדשות שהוקמו על רכס ההר הסמוך. מעיינות עין שרונה ועין תרפ"ו ממוקמים בין מושב שרונה למושבה יבניאל בסמוך לכביש 767. ניתן לחנות את הרכב ב"חניון מורי הדרך"  (להקליד את שם החניון באפליקציית ווייז) ולעקוב אחר השילוט המוביל אל המעיינות ואל משעול המצפורים שמעליהם.

לאחרונה השלימה רשות הכינרת פרויקט לשיקום ופיתוח מעין תרפ"ו ליד המושבה יבניאל והקמתו של שביל מצפורים ברכס סירין הסמוך. מעיין עין תרפ"ו נובע מתוך מבנה אבן היסטורי ובתוכו בור מים עמוק המשמש כמקווה טהרה לתושבי יבנאל והאזור. המעיין מתנקז לבריכה ששוקמה ונוקתה מסחופת ולכלוך, ממנה זורמים המים במורד הדרך עד לנחל שרונה. עין שרונה הוא מעיין נגיש המטופח על ידי תושבי האזור בשיתוף שומרי הנחל ברשות הכנרת. המעיין נובע מתוך מבנה, בו שתי ניקבות מים, מהן זורם המעיין אל בריכת השכשוך. סביב המעיין צומחים עצי אקליפטוס, תאנים, אשלים, וכן קנה מצוי ושיחי פטל.

נַחַל שָׁרוֹנָה הנו ערוץ נחל אכזב השוכן במזרח הגליל התחתון ומהווה אחד מיובליו של נחל יבנאל. ראשיתו של הנחל ברום של כ-200 מטרים מעל פני הים, בסמוך למעיין עין שרונה ולח'רבת סרונה, דרומית לכביש 767 וממול למושב שרונה. בהמשך יורד הנחל בתלילות מזרחה לעבר בקעת יבנאל, לצד כביש 767, חוצה את המושבה יבנאל ומתחבר לנחל יבנאל במרכז הבקעה, בסמוך לחורבת ציידתה. בסביבת האזור המשוקם אתרי תיירות רבים ומגוונים בהם אתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים, אתרי תרבות ומסורת ואתרי תצפית. בין האתרים הסמוכים: ח'ירבת שרונה (חורבות העיירה התלמודית שרונה), ח'ירבת ג'ן, הר תבור, רמת יבניאל (סירין), שביל ישראל, חופי הכינרת הדרום מערביים, העץ של גולני ועוד.

אושרי ילוז מהנדס רשות הכינרת אומר כי הושלמו שני פרויקטים משמעותיים, בהשקעה של חצי מיליון שקלים, לכל פרויקט, שבוצעו במטרה להנגיש את אזורי הנוף הייחודיים של הגליל התחתון לציבור הרחב ולחבר בין אתרים סמוכים באמצעות שבילים מוסדרים ואזורי תצפית ומנוחה: "במסגרת פרויקט שיקום ופיתוח עין תרפ"ו, הסדירה רשות הכינרת שביל טיילוּת לאורך נחל שרונה המגיע עד לעין תרפ"ו,  שוקמו שלוש בריכות שכשוך סמוך למעיין תרפ"ו ולאורך שביל הנחל, כמו כן הוקמו פינות ישיבה, נשתלו עצים חדשים האופייניים לסביבה זו ונבנה קיר חיץ עם חיפוי אבן חירבה טבעית, לנוחות הטובלים במעיין ולשמירה על פרטיותם. הפרויקט השני שהושלם הנו הסדרת שביל נוף שאורכו 8 ק"מ, המחבר מחניון עין שרונה למצפור החללית במעלה רכס סירין, לאורכו נבנו שישה מצפורים חדשים המשקיפים אל נופי בקעת יבניאל ונחל שרונה. כעת ניתן לטייל בנוחות באתרי הטבע הפראיים והנהדרים הללו וליהנות מיופיים."

להצעות נוספות לטיולים ומידע כללי על הכינרת ונחלי האזור: kineret.org.il

החברה להגנת הטבע עם טבע וצפרות במרכז ת"א

זרזירים מעל שמי תל אביב (צילום ענת גל)

הגינות הירוקות של העיר מהוות נקודות עצירה מזמינות לציפורי השיר הנודדות. המינים היציבים והמקומיים חיים ממש לצידנו, אך צריך לדעת כיצד לראות אותם, או… לשמוע אותם!

החברה להגנת הטבע מזמינה אתכם לגלות את הטבע שבמרכז העיר תל אביב, בסדרת צפרות ראשונה מסוגה שתיערך מדי חודש עם ענת גל – "הצפרית בעיר הגדולה". יחד, נצא לגלות את הטבע הפראי שבמרכז העיר – שלדגים, אנפות, ציפורי שיר, שחפים ועוד, אם רק מסתכלים מגלים שהם ממש כאן איתנו!

בין הסיורים: מחול הזרזירים בנמל ת"א, קרב השלדגים בגן מאיר, כיכר רבין והבימה, בריכת החורף במכללת לוינסקי. שישי בבוקר – סיור למבוגרים, שבת בבוקר – סיור למשפחות. לתוכנית הסיורים המלאה… ומוקד טלטבע: 03-6388688

רשות הטבע והגנים עם המרכז להצלת צבי ים במכמורת

צב הים הירוק בלהקת הרביה (צילום דני בר)

המרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, האמונה בישראל על הגנת חיות הבר,  הוקם בשנת 1999 במטרה לשקם ולהשיב חזרה לטבע את הצבים הפגועים לאחר טיפול, התאוששות והחלמה. מאז הקמתו ,טופלו במרכז למעלה מ-1,000 פרטים, עיקרם צבי ים חומים, ירוקים וכן צבים רכים, צבי ביצה ואף חמישה דולפינים. כ- 70% מצבי הים שוחררו חזרה לים.

לצד טיפול ושיקום צבי ים פגועים, המרכז הארצי להצלת צבי ים פועל בדרכים נוספות לשימור ואישוש אוכלוסיית צבי הים ביניהן: סקרי חוף יומיים בעונת הרבייה לאיתור והעתקה (אם נדרש) של הקינים לחוות הדגרה בשמורות חוף, הגנה פיזית על הביצים המוטלות בחופים, שיקום אוכלוסיית צב הים הירוק באמצעות טיפוח וקיום גרעין רבייה של מין זה. כמו כן מוביל המרכז להצלת צבי ים גם סקרים ומחקרים בתחום, פעילויות חינוך והסברה בין היתר באמצעות ערוצי התקשורת וסיורים מודרכים לקהל לטובת העלאת המודעות בקרב הציבור הרחב לעולמם המרתק של צבי הים והחשיבות בשמירה עליהם. בין שלל הפעילויות המלהיבות עם הקהל ניתן לציין כמובן את הסיורים שנערכים בבית החולים עצמו וכן אירועי שחרור צבי הים המשוקמים חזרה לטבע לקול תשואות הקהל לאחר שטופלו ושוקמו על ידי המרכז. פעילויות מגוונות וענפות אלו להצלת צבי הים הפכו את המרכז הארצי להצלת צבי ים לשם דבר בעולם ולאחד המקצועיים בתחומו. זאת בין היתר גם לאור שיטות טיפול מיוחדות בצבי ים שפותחו על ידי אנשי המרכז והרשות לאורך השנים. המרכז פועל בתחומי בית הספר "מבואות ים", ולרשותו מיכלי מי-ים ייעודיים, בהם מוחזקים צבי ים פגועים.

אודות צבי הים – בים התיכון: בים התיכון חיים שלושה מינים של צבי ים: צב ים חום, שהוא הנפוץ מבין השלושה, צב ים ירוק וצב ים גלדי. כולם מינים המצויים בסכנת בכחדה. מתוך שלושת מיני הצבים רק צב הים החום וצב הים הירוק  מקננים בחופי ישראל. צבי הים של הים התיכון מטילים בעיקר בחופי האגן המזרחי של הים. לרוב נקבת צב ים תטיל כ-2-5 הטלות בעונת רבייה אחת ותצא לענת ההטלה הבאה רק לאחר כשלוש שנים. מומחים מעריכים  שכיום בים תיכון ישנן כ-8,000 הטלות של צב ים חום, ורק כ-2,000 הטלות  של צב ים ירוק. בישראל כ- 170 הטלות של צב ים חום (כ-3%), ורק כ- 30 הטלות של צב ים ירוק (כ-1.5%).

מתנדבים למען הצבים: ברשות הטבע והגנים מאמינים כי פעילות המתנדבים היא משמעותית, חיונית ומהווה מכפיל כוח בשמירה על הטבע. בהתאם לכך מרכז ההצלה הארצי להצלת צבי ים נשען גם הוא על צוותי מתנדבים לתפעול השוטף כמו גם לסיוע במקרי חירום. הצבים המשתקמים וצבי גרעין הרבייה זקוקים לטיפול יום-יומי הכולל ניקיון הבריכות, האכלה, מעקב וטיפול תומך. כל אחד מהצבים במרכז מנוקה באופן יסודי אחת לשבוע, נמדד, נשקל, ומקבל טיפול רפואי לפי הצורך: ניתוחים, צילומי רנטגן, בדיקות אולטרה סאונד וCT  הינם מהשגרה הרפואית ומתנדבי המרכז לוקחים חלק גם בטיפולים המיוחדים, מסייעים בהעברת צבים ומשתתפים בשחרורים של צבי הים חזרה לטבע. בתוך כך במהלך תקופת הגחות האבקועים מהקינים, מפעיל המרכז להצלת צבי ים סיירות שמרצבים (שילוב המילים שומר וצב) עם למעלה מ-150 מתנדבים מכל חלקי הארץ במהלך החודשים יולי עד ספטמבר. אלו מבלים במשמרות קבועות מראש את הלילות – משעות השקיעה ועד הזריחה למחרת, בחוות ההדגרה על החופים ושומרים מקרוב על הקינים מכל איום של טורף טבעי או אחר שעלול להפריע למהלך הרגיש. במקרה של הגחת קן טבעית הם מאפשרים לאבקועים הקטנים לזחול על החול ולעשות דרכם אל הים בבטחה, תוך תיעוד מספר האבקועים שהגיחו מכל קן לצורכי מעקב, בקרה ומחקר.

רשות הטבע והגנים מפעילה מתנדבים בתחומים רבים. משנה לשנה הביקוש להתנדבות  רק הולך וגדל בזכות החוויה המלהיבה והמרגשת שהתנדבות זו מזמנת למתנדבים. רוצים גם אתם להתנדב למען הטבע  בישראל? צרו קשר עם מוקד רשות הטבע והגנים 3639*

מה עושים שנתקלתם בצב ים פגוע בחוף או בלב ים?: ברשות הטבע והגנים מבקשים כי במקרה שנתקלים בצב/ת ים על החוף או אבקועים צעירים יש לעדכן בכך באופן מידי את רשות הטבע והגנים במוקד הפעיל 24 שעות ומספרו 3639*. אין לנסות להחזיר את הצב חזרה למים לבד מבלי שעבר בדיקה קודם על ידי פקח רשות הטבע והגנים או איש המרכז להצלת צבי ים. כמו כן, אין לשחרר לבד בחוף או בלב ים צב ים שמסובך בחוטים, פסולת פלסטיק, רשת דייג או אחר, שכן שחרור הצב באופן לא מבוקר ומבלי לבדוק אותו קודם השחרור עלול לגרום למותו. במרכז להצלת צבי ים מסבירים כי הסרת הפסולת בצורה לא מבוקרת עלולה ליצור זיהום דם אקוטי (בדומה לחוסם עורקים/ורידים). לחילופין, לצב הנראה לכאורה בריא מבחוץ עלולים להיות פגיעות פנימיות נוספות (כמו לדוגמה טביעה ופגיעות ברקמות רכות או קרס במערכת העיכול) או שאם הצב היה מסובך זמן רב, סביר שהוא תשוש ומורעב וזקוק לטיפול, השגחה רפואית ותקופת התאוששות.

בסופו של דבר, הסרת הפסולת ושחרור הצב יכולים לגרום יותר נזק מתועלת. על כן חשוב מאוד שצב ים פצוע יגיע למרכז ההצלה לטיפול. סרטון המתאר מה עושים כשמוצאים צב ים.

רשות הכינרת עם טיולאל פריחת הכרכומים בג'ובה הגדולה ביער אודם בגולן

בתקופה שבין סיומו של הסתיו לשיאו של החורף, ממליצה רשות הכינרת על טיול למשפחות ביער אודם שבצפון רמת הגולן. בין אלונים עצומים, פריחה צבעונית, ניתן לצפות בתופעה גיאולוגית ייחודית בלב יער אודם שצפון רמת הגולן. מסלול הטיול 'הג'ובה הגדולה' הינו שביל סלול שאורכו כ-700 מ', הנגיש ומותאם לנכים ולמשפחות עם עגלות. הטיול מתנהל בשביל נוח ונעים להליכה ביער אודם, בין עצי האלון, שליטי היער, אלון התולע ואלון מצוי, לצדם ניתן לראות את פריחתם הצבעונית של הכרכומים.

איך מגיעים? : מצומת האמיר (ווסט) נוסעים לכיוון צפון בכביש 978. עוברים את הכניסה למושב אודם, כ-200 מטרים לאחר הפניה לישוב אודם, נראה בצד שמאל, לכיוון מערב, חניון קטן ומסודר, שם מתחיל שביל מסומן בסימון שבילים שחור. מתחילים לצעוד לאורך השביל הנכנס ליער אודם. לאחר כ-500 מטרים ולמולינו נגלה בור ענק פעור באדמה- זוהי הג'ובה הגדולה.

מהי הג'ובה הגדולה? הג'ובה הגדולה (בערבית: "ג'ובת אל-כבירה") הינה בור וולקני ענק המהווה תופעת טבע ייחודית בישראל. ברחבי יער אודם קיימים 23 בורות נוספים בקטרים הנעים בין 30 מטרים ועד 200 מטרים. ה'ג'ובה הגדולה' הינה בור עצום, שקוטרו כ- 250 מטרים ועומקו כ-60 מטרים, מוקף קירות תלולים היוצרים צורה דומה למכתש, אולם שפתו העליונה של הבור אינה בולטת ממרחק, ולכן ניתן להבחין בו רק כאשר מתקרבים אליו. ההנחה המקובלת היא כי הג'ובה נוצרה כתוצאה מהתפרצות גז וולקני לוהט בלחץ אסטרונומי ממעמקי האדמה אשר התפוצץ בהגיעו אל פני השטח. כתוצאה מהפיצוץ- קרסו הדפנות כלפי מטה ונוצר מכתש געשי. תיאוריה אחרת טוענת כי הג'ובות הן למעשה גופי מים או שלוליות גדולות שנלכדו מתחת לזרם לבה ובעקבות החום הרב המים הפכו לגז ויצרו חלל גדול שנשבר והתמוטט כתוצאה מבליה. כך או כך, המראה מרשים וייחודי.

כרכום גיארדו בג'ובה הגדולה (צילום יעל סלע רשות הכינרת)

יעל סלע, מנהלת אגף חינוך, קהילה והסברה ב"רשות הכינרת", אומרת כי בתקופה זו ביער אודם ניתן ליהנות מפריחת חורף צבעונית לאורך המסלול של כרכום גיארדו, צמח מוגן בעל פקעת (גיאופיט) ממשפחת האירוסיים, הפורח בישראל בין החודשים אוקטובר עד פברואר. צבעו לבן עם עורקים סגולים מבחוץ ואבקנים צהובים וצלקות כתומות בתוך הפרח. כמו כן ניתן לראות בשטח כרכומים בצבע  סגלגל בהיר. אלו אינם סיתוניות, למרות הדמיון הגדול, אלו הם הכרכומים הנאים.

עוד מבקשת סלע לזכור כי המסלול הינו בתוך שמורת טבע, ולכן אין לרדת מהמסלול המסומן ולשים לב שלא לדרוך על הפריחה הזעירה. מומלץ לעצור במקום למנוחה, לערוך פיקניק ולהתבונן בשלל צבעי השלכת ביער, לשמור על ניקיון היער ולאסוף אתכם את האשפה ולא להשאירה בשטח..

רמת קושי הטיול: קל. סוג המסלול: מעגלי – נגיש. אורך: 700 מטרים. זמן: כ-30 דקות. לעוד המלצות לטיולים – בקרו באתר רשות הכינרת kineret.org.il

ספרים

ציונות צבאית א' של ז'בוטינסקי
מכון ז'בוטינסקי ומרכז מורשת בגין מציגים את הכרך השמיני של המהדורה החדשה של כתבי ז'בוטינסקי. הכרך כולל מאמרים ומכתבים מתקופת מלחמת העולם הראשונה סביב הקמת הגדודים. בהם מאמרים שטרם פורסמו ותרגומים שחודשו ועברו עריכה לשונית ומדעית. זהו הכרך השמיני של המהדורה המדעית המוערת של כתבי ז'בוטינסקי, ציונות צבאית א', עיקרו של כרך זה הוא כתביו ודבריו של ז'בוטינסקי בעניין הגדודים העבריים שהוקמו ביוזמתו בצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה. המעשה הציוני שייחד את ז'בוטינסקי מהוגי הציונות בני דורו היה המעשה הצבאי. הוא ארגן הגנה מפני פורעים בגולה ב 1903- עוד לפני פרעות קישינב, ובהמשך הקים כוח צבאי עברי מאורגן ומאומן, לראשונה מאז מרד בר־כוכבא בשנת 132-6, שיילחם במסגרת הצבא הבריטי על שחרור ארץ־ישראל מידי התורכים ובכך יכין את הרקע להשגת הלגיטימציה הבינלאומית להגשמת הציונות, משאת נפשו של הרצל.

בכרך זה מובאת "מגילת הגדוד" הידועה בגרסה מורחבת המכילה גם פרקים מתוך האוטוביוגרפיה 'ספור ימי'. כמו כן מובאים מאמרים ונאומים העוסקים בהקמת הגדודים ובתפקודם שמהם ומהמבוא ניתן ללמוד את המהלכים שעשה ז'בוטינסקי. מהרגע בו תורכיה הצטרפה למלחמת העולם הראשונה והוא הבין כי היהודים צריכים להשתתף במאבק הצבאי לכיבוש ארץ ישראל מידי העותמאנים, דרך התנגדותו להצטרפות טרומפלדור ידידו כסגן מפקד גדוד נהגי הפרידות ועד להבנתו כי המעשה היה נבון ועד למערכה שניהל כמעט לבדו להקמת הגדודים העבריים.
לדברי פרופ' אריה נאור, יו"ר הוועדה האקדמית של מכון ז'בוטינסקי בישראל והעורך הראשי של המהדורה המדעית החדשה של כתבי ז'בוטינסקי, הבחירה בהוצאת הכרכים לפי נושאים, נועדה להנגישם עוד יותר לקורא ולחוקרים בני זמננו. התכנון הוא שהמהדורה כולה תכלול כ- 30 כרכים. אריה נאור הוא פרופסור אמריטוס מאוניברסיטת בן-גוריון ומכללת הדסה, לימד במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית, וכיהן בתפקיד מזכיר הממשלה בממשלתו של מנחם בגין.

עד כה יצאו לאור הכרכים: לאומיות ליברלית א, ארץ ישראל א ו ב, היהודים והמלחמה, מצב האומה א וב, והעברית: שפה, תרבות וחינוך. כרכים בשלבי עריכה מתקדמים: לאומיות ליברלית ב וארץ ישראל ג. את הכרכים ניתן לרכוש במכון ז'בוטינסקי בת"א, במרכז מורשת בגין בירושלים, במוסד ביאליק וברשתות וחנויות הספרים.

הזוכה בפרס עגנון לשנת תש"פ היא לראשונה אישה: הסופרת לאה איני

לאה איני (צילום אתי פריד)

הסופרת לאה איני היא הזוכה בפרס עגנון לשנת תש"פ – כך קבעה ועדת השיפוט שמונתה בבית עגנון בירושלים, שכללה את מיה סלע, פרופ' אורי ש כהן וד"ר רועי גרינוולד. זוהי הזכייה הראשונה של אישה בפרס, לאחר שבשנים חלפו זכו יניב איצקוביץ', חיים באר וסמי מיכאל. המענק, בסך 40 אלף שקלים, מוענק לזוכה על ידי משרד התרבות והספורט, בית עגנון ועיריית ירושלים.
"מאז הופעת ספריה הראשונים, איני התבססה כקול הכרחי ומלא בינה בספרות העברית", כתבו השופטים. "היא העמידה גוף יצירה מקורי ורב קולי שמאיר את החיים בישראל תוך מעבר רהוט בין דרכיו המרכזיות לשביליו הנידחים, שיש להכיר בחשיבותו ומגוון האפשרויות שהוא פותח בפני קוראי הספרות בישראל".

לאה איני נולדה ב-1962 בת"א. פרסמה 20 ספרים, מתוכם 12 ספרי פרוזה, בהם: "גאות החול", "מישהי צריכה להיות כאן", "ורד הלבנון", "בת המקום" וספרה האחרון, "השמלה" (כתר, 2019), שבו אחרית דבר מאת העורך, עודד וולקשטיין. איני זכתה ב-11 פרסים ומענקים ספרותיים, מתוכם: פרס ראש הממשלה (ב-1994 וב-2004), פרס ביאליק לשנת 2010 לרומן "ורד הלבנון", שהיה גם מועמד בחמישיית הגמר של פרס ספיר (לגמר ספיר עלו גם ספריה "בת המקום" ו"סוסית"). ב-2014 זכתה בפרס ניומן על הישגים ספרותיים, תרומה והשפעה כוללות על הספרות העברית החדשה. ב-2006 זכתה בפרס ברנשטיין למחזאות ביכורים על המחזה "מי אלמה". לאה איני מלמדת כתיבת פרוזה בבית אריאלה בת"א ובמחלקה לספרות משווה בבר-אילן.

עמוס דגני עם שלח את עצמי

קובץ שירים העוסקים בהוויות העולם, בעיקר בעניינים חיצוניים, מחוויות שעל סדר יומו הפרטי של המחבר ועד סוגיות של סדר היום הכללי והלאומי.
מס' עמודים: 116. מחיר: 68 שקלים. קישור לספר באתר נטבוק…

יצחק פורטה עם האתגר הגדול של עם ישראל

הספר נותן תשובות לשאלות מהו האדם ומהו ייעודו בהצגת השקפת עולם סדורה המבוססת על התורה באשר לתפקידו של האדם בעולם. גוף האדם יסודו מעפר, ונשמתו היא רוחנית עליונה, מעל לדרגת המלאכים, שנאמר: "וַיִּיצֶר ה' אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם עָפָר מִן הָאֲדָמָה וַיִּפַּח בְּאַפָּיו נִשְׁמַת חַיִּים וַיְהִי הָאָדָם לְנֶפֶשׁ חַיָּה" (בראשית ב, ז). מקור חוסר השלמות של האדם הוא חומריות גופו. קיים מאבק מתמיד בין הגוף לבין הנשמה. הגוף מושך את האדם למלא את תאוותיו החומריות, והנשמה מושכת אותו למלא את התפקיד המיועד לו מעת בריאתו, והוא "לעבוד את אדמת גופו", כדי לעדן ולזכך את חומריותו במידה כזאת שיוכל לפעול בדרכי ה' ויהיה רחום וחנון וארך אפיים ועושה חסד, משפט וצדקה בארץ. רק אז יוכל האדם להקים חברה מתוקנת כרצון ה' ולהפוך לשותף של הקב"ה ביצירת עולם מושלם, גן עדן שבו הקב"ה והאדם דרים בשלום בכפיפה אחת. ואיך יֵדע אדם כיצד "לעבוד את אדמת גופו" כדי להגיע לכל הטוב הזה? התורה שנתן הקב"ה ברחמיו הרבים לעם ישראל היא היא המתכון לכך!

המסקנות העיקריות של ספר זה ידועות ומוסכמות על רוב חכמי ישראל בכל הדורות. החידוש הוא באופן הלימוד מתוך הפסוקים עצמם, במציאת שורש הדברים בפסוקי התורה, בהסתכלות החיובית והאופטימית על מהלך ההיסטוריה, וכן בהצגה של השקפת עולם הנותנת משמעות גדולה לחיים.

מס' עמודים: 136. מחיר: 68 שקלים. קישור לספר באתר נטבוק…

מיקי כהן עם הפיל שחלם להיות פילה

ספר ילדים העוסק בחשיבותו של קבלת האחר והשונה על ידי החברה. הַפִּיל חַדְקָנִי, שֶׁמִּתְגוֹרֵר בְּגַן הַחַיּוֹת עִם עֵדֶר גָּדוֹל שֶׁל פִּילִים וְשֶׁאָהוּד מְאֹד עַל חֲבֵרָיו הַפִּילִים וְעַל חַבְרוֹתָיו הַפִּילוֹת, הֶעֱבִיר אֶת חַיָּיו בִּתְחוּשָׁה שֶׁהוּא פִּילָה וְלֹא פִּיל, וְלָכֵן יוֹם אֶחָד הוּא מַחְלִיט לַעֲשׂוֹת מַעֲשֶׂה וּבְאֹמֶץ רַב מִתְלַבֵּשׁ כְּפִילָה. בָּעֵדֶר לֹא מְקַבְּלִים אֶת הַשִּׁנּוּי וּמְהוּמָה רַבָּה מִתְחוֹלֶלֶת בְּגַן הַחַיּוֹת, עַד שֶׁזְּקַן הָעֵדֶר מַחְלִיט לְהוֹשִׁיט לְחַדְקָנִי יָד.

סִפּוּר זֶה עוֹסֵק בַּחֲשִׁיבוּתָהּ שֶׁל קַבָּלַת הָאַחֵר וְהַשּׁוֹנֶה עַל יְדֵי הַחֶבְרָה, בְּסוֹבְלָנוּת וּבַמְּסֻגָּלוּת לְאַפְשֵׁר לַזּוּלָת לִהְיוֹת מִי שֶׁהוּא וְלִחְיוֹת חַיִּים טוֹבִים יוֹתֵר – וְזֶה מַתְחִיל בַּגִּיל הָרַךְ.

מס' עמודים: 24. מחיר: 58 שקלים. קישור לספר באתר נטבוק…

סביון בלום עם עד שתיסגר הדלת

סיפור מופלא ואמיתי בו מבקשת אם משתי בנותיה לסגור את ביתה בעודה בחיים. לכאורה, זהו סתם עוד סיפור על בית שנסגר, באופן טבעי לגמרי אך לכל כלל יש תמיד יוצא מן הכלל, ובסיפור מופלא זה מבקשת אם משתי בנותיה לסגור את ביתה בעודה בחיים, ולא לספר לה על כך. בנקודה זו מתחילה להירקם העלילה המשפחתית הסוחפת, על רקע שכונת רחביה בירושלים על פני שלושה עשורים, אנשים מופלאים שמספרים את סודותיהם, שיגעונותיהם ומאווייהם.
זיכרונות נוגעים ללב נרקמים יחדיו לתמונה מורכבת, סוערת, מרתקת וייחודית, ובמרכזה דמויות אנושיות שחדוות החיים אינה מרפה מהן למרות הכול.

מס' עמודים: 92. מחיר: 68 שקלים. קישור לספר באתר נטבוק…

מסטר קובי עם קרב מגע – תורת ההגנה הישראלית

מאסטר קובי (קובי ליכטנשטיין) ראש הפדרציה לקרב מגע ביבשת דרום אמריקה יגיע במהלך ינואר-פברואר לישראל עם 3 משלחות קרב מגע מברזיל במטרה ללמוד על מורשת ההישרדות ותורת קרב המגע שפותחה בישראל. מאסטר קובי, מומחה מוביל ברחבי דרום אמריקה כגורו בתורת "קרב המגע", מאמן ומכשיר כוחות צבא, ומשטרה בברזיל, אימן והכשיר יחידת קומנדו שהוקמה במיוחד לקראת האולימפיאדה בריו. חולש על רשת קרב מגע הכוללת רשת כ-150 מרכזי אימונים ברחבי היבשת.

מאסטר קובי העומד בראש הפדרציה של דרום אמריקה לקרב מגע – יגיע לישראל (בין התאריכים 5 בינואר ועד 11 בפברואר 2020) ויילווה 3 קבוצות קרב מגע מברזיל בסיור חווייתי ללמדם על ישראל כפי שנראית במציאות (ולא כהשתקפות של תקשורת עוינת) ועל מורשת ומקורות קרב המגע בישראל – מאסטר קובי ילווה את המשלחת במסע להכרת הארץ וההיסטוריה של ישראל שיכלול תרגול ואימוני קרב מגע באתרים כמו ירושלים, מצדה, רמת הגולן ובאתרים נוספים בעלי משמעות בתחום ההישרדות והמורשת של ישראל.

מאסטר קובי מקפיד על שמירת הזהות הישראלית בכל מה שקשור אליו ולקרב המגע ומקפיד לשמר את המקור של תורת קרב המגע עם ישראל – בכל מרכז אימון קרב מגע של הרשת מופיע דגל ישראל לצד דגל ברזיל כך גם על בגדי האימון של כל המאמנים בקרב מגע. לדברי קובי: "חלק ניכר ממסלול ההתמחות בקידום לתואר בקרב מגע מחייב ידע בהיסטוריה ובמלחמת ההישרדות של ישראל והעם היהודי".

בשנה האחרונה יצא בישראל לאור ספרו – "קרב מגע תורת ההגנה הישראלית" במהדורה עברית (הוצאת אוריון).  תרגום של הספר KRAV MAGA שהתפרסם במספר שפות ונמכר ברחבי העולם ב-150,000 עותקים בספרו הוא מביא את סיפורו ומציג את הפילוסופיה שעומדת מאחורי קרב המגע.

הספר "קרב מגע" מציג מעין סימולציה של מצבי תקיפה בתמונות ובאמצעות ניתוח הפעולות צעד אחר צעד ב"הילוך איטי" וניתוח כל "פריים". בין היתר קיימת בספר הדרכה בהגנה עצמית לנשים, למנהלים ולילדים, עקרונות בסיסיים בהתמודדות בתקיפת סכין או מקל, התגוננות מפני תקיפה בנשק חם, התגוננות מפני יותר מתוקף אחד, התגוננות על הקרקע, וכן הגנה עצמית לכוחות הצבא.

קובי ליכטנשטיין ישראלי (כריזמטי וגם צנוע) שהפך במהלך עשרים השנים האחרונות להיות הגורו של קרב המגע בדרום אמריקה, ייסד את הפדרציה של דרום אמריקה לקרב מגע (מוכרת כיום כאחד מאיגודי קרב המגע הגדולים בעולם ומוסמכת על ידי השלטונות והממסד בברזיל וברוב היבשת),  הוא הסמיך והכשיר מאות מדריכים ומאמנים אשר מלמדים ב-17 מחוזות ביבשת דרום אמריקה, כוחות מיוחדים וכוחות עילית של הצבא הביטחון והמשטרה בשיטת קרב המגע. באיגוד של דרום אמריקה לקרב מגע שהקים ועומד בראשה קיימים כיום מעל 220 מרכזי הדרכה ואימון אשר מפוזרים ברחבי היבשת. קובי מציין בגאווה שבכל אחד ממרכזי האימון וההדרכה שלו תלוי דגל ישראל לצד דגל המדינה או המחוז שבו הוא ממוקם וכי חלק מההכשרה של המאמנים (אשר אורכת כ-4 שנים) כוללת 30 שעות לימוד היסטוריה של ישראל החל מהקמת המדינה דרך המחתרות והמלחמות, קבלת העצמאות ועד היום. קובי נוהג בכל שנה להגיע עם קבוצות מדריכים וחניכים של קרב מגע מדרום אמריקה לישראל (משנת 1994 ועד כה ביקרו אתו כ-1,000 מחניכיו בישראל) – "חשוב לי שהאנשים פה יכירו את ישראל האמתית על נאורותה, חדשנותה, המודרניזציה והטכנולוגיה המתקדמת שלה ולא את התדמית השלילית שמציגים לרוב בתקשורת העוינת".

משלחת קרב המגע שמגיעה מברזיל תערוך אימונים וסיורים באתרים בעלי משמעות היסטורית של הישרדות כגון: פסגת מצדה, רמת הגולן (הר-בנטל), מנהרות הטרור בדרום, ירושלים (החדשה והעתיקה), קיסריה, וכן יתארחו במכון ווינגייט, יעלו בנתניה לקברו של אימי ליכטנפלד שדה-אור, האב הרוחני והמייסד של שיטת קרב המגע ויבקרו בעוד אתרים חשובים ליהדות ולנצרות.

רקע על ספרו קרב מגע – תורת ההגנה הישראלית: הספר "קרב מגע" תורת ההגנה הישראלית מאת מאסטר קובי ליכטנשטיין מביא את סיפורו האישי של קובי ליכטנשטיין ומציג את הפילוסופיה שעומדת מאחורי קרב המגע. הפילוסופיה שמאחורי התורה מציעה אפשרויות תגובה למצבים שונים של תקיפה אלימה, מצבים שכל אחד מאתנו עלול להיתקל בו בחיי היומיום (כל אדם צריך להיות מסוגל להגן על עצמו ועל חייו), הספר מטפל בדילמה של "להגיב או לא להגיב" ומציע מספר דרכים להתמודד עם איום מידי באמצעות טכניקות ושיטות פשוטות, קצרות ויעילות ללא קשר למין, גיל ולמצב גופני. הספר "קרב מגע" מציג מגוון של מצבי תקיפה ומאפשר לכל אחד לבחור את התגובה המתאימה ביותר כאשר הוא נקלע לתקיפה אלימה.

הספר "קרב מגע" מציג מעין סימולציה של מצבי תקיפה בתמונות ובאמצעות ניתוח הפעולות ב"הילוך איטי" וניתוח כל "פריים" בהתבסס על תנועות גוף טבעיות אשר יסייעו לחסום או להסיט את התקיפה ולהגיע לנקודות רגישות בגוף התוקף ללא קשר לממדי גופו על בסיס העברת המשקל וכוח ההתפרצות.  בדרך של אימון והתנסות המתאמן יכול לגלות את הפוטנציאל שלו ולהשתפר ולהתפתח ולהגיע להישגים בכוחות עצמו. בין היתר קיימת בספר הדרכה בהגנה עצמית לנשים, למנהלים ולילדים, עקרונות בסיסיים בהתמודדות בתקיפת סכין או מקל, התגוננות מפני תקיפה בנשק חם, התגוננות מפני יותר מתוקף אחד, התגוננות על הקרקע, וכן הגנה עצמית לכוחות הצבא.

קובי ליכטנשטיין (או "מאסטר קובי ליכטנשטיין) התפרסם בעולם בשנת 2010 כאשר נכנס ל"ספר השיאים של גינס" אשר הכתיר אירוע שערך בריו דה ז'נרו בכנס בינלאומי הגדול ביותר לאימון קרב מגע כ"אירוע/אימון  ההגנה העצמית הגדול בעולם" השתתפו מאמני קרב.

כתיבת תגובה