חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות 16/2019

אירועים לחגי תשרי ובכלל ||| פסטיבלים, חגיגות וטבע ||| תעופה ושיט ברחבי העולם ||| תערוכות, ספרים ואמנות ||| תיאטרון, קולנוע ובסינמטק ||| טלוויזיה רדיו וגם טיולים בארץ ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

חגי תשרי

תיאטרון בית ליסין עם חנוכת הבית החדש

בית ליסין המשופץ (צילום: גיא יחיאלי)

תיאטרון בית ליסין, עיריית תל אביב-יפו והמשכן לאמנויות הבמה חנכו השבוע את משכנו החדש והקבוע של התיאטרון בליבה הפועם של תל אביב-יפו, ברחוב דיזינגוף פינת רחוב פרישמן. את האירוע הנחתה השחקנית רבקה מיכאלי שהזמינה את רון חולדאי ראש עיריית תל אביב-יפו ואת ציפי פינס מנכ"לית תיאטרון בית ליסין לנאום ולברך. לאחר מכן עלתה השחקנית יונה אליאן מוותיקות שחקניות תיאטרון בית ליסין. בין השחקנים והיוצרים שנכחו: אבי קושניר, יניב ביטון, טלי אורן, יורם טולדנו, נעמי לבוב, גילת אנקורי, גדי יגיל, תיקי דיין, ענת וקסמן, מרב פלדמן, אילן דר, אגם רודברג, אפרת בוימוולד, לימור גולדשטיין, מגי אזרזר, משי קליינשטיין, רמי הויברגר וגם הבמאים: אילן רונן, הלל מיטלפונקט, חנן שניר, עידו רוזנברג ועוד.

המבנה החדש של תיאטרון בית ליסין נפרס על שטח של כ-7000 מ"ר וכולל 2 אולמות חדשים:

** אולם עליון גדול ומזמין עם 830 מושבים

** אולם תחתון קטן ואינטימי עם 380 מושבים

האולמות מבטיחים חווית צפייה יוצאת מן הכלל בזכות מתקני הבמה החדשניים העומדים בסטנדרט התיאטרון המתקדם ביותר ומערכות הסאונד והתאורה המעולות שהותקנו בהם. כמו כן, בשני האולמות שורות מושבים נוחים ומרווחים המדורגים כך, שהנראות מכל פינה תהיה אופטימלית. במשכן 9 מעליות ומעלונים חדשים, כך שכל חלקי המבנה נגישים.

כניסתו של בית ליסין לביתו הישן / חדש, מהווה נדבך נוסף של עיריית תל אביב-יפו במימוש חזונו של ראש העירייה רון חולדאי בתחום התרבות והאמנות, ומצטרף למהלך שיפוץ מוסדות התרבות בעיר בביצוע המשכן לאמנויות הבמה ברשותו של עו"ד יוחנן דן.

כידוע עיריית תל-אביב-יפו מתייחסת לתרבות על כל סוגיה באופן רציני, עקבי ותוך השקעה משמעותית של 6% מהתקציב העירוני מידי שנה. העירייה שואפת לביסוס "תרבות דמוקרטית" מגוונת בתוכן ונגישה לכולם, בכל מקום; ליצירת תשתית איכותית ומתקדמת של מוסדות להצגת ויצירת תרבות; להפניית משאבים למגוון רחב של יוצרים ואמנים עצמאיים לצד תמיכה בפסטיבלי אמנות; לשמירה על חופש ביטוי אמנותי גמור המבטיח תמיכה בעשייה התרבותית מבלי להתערב בתוכנה; לחינוך לתרבות והשקעה בדור העתיד של צרכני התרבות; וכמובן – לשימור מעמדה של העיר בתור מרכז תרבות ויצירה ישראלי ובין- לאומי מוביל, פלורליסטי וחדשני.

בשנת 2014 החל התיאטרון בתוכנית שיפוצים נרחבת, וכעת הופך למרכז תרבות חדיש בלב רחוב דיזנגוף. במסגרת השיפוץ עבר האולם הקלאסי עיצוב ובניה מחדש, ובנוסף הוקם לצדו אולם אינטימי, במקומו של קולנוע הוד הוותיק. האולם הקלאסי, שהוקם לפני כ-50 שנה, ידוע באקוסטיקה מצוינת ובמבנהו הייחודי שנשמרו בשיפוץ על מנת להעצים את חוויית הצפייה ואת הקשר שבין הצופה לשחקנים. האולם האינטימי מיועד להעלאת הצגות מודרניות וקלאסיות, המתאימות לחלל קטן יותר. לשיפוץ מתווספים הבמה וחדרי האמנים, וכך גם מתקני הבמה ומערכות ההגברה והתאורה, כדי לאפשר העלאת הצגות ברמה המקצועית והגבוהה ביותר. במשכן התיאטרון, על שתי בימותיו, תעמוד לרשות היוצרים מיטב הטכנולוגיה הבימתית העכשווית הקיימת בעולם. זו תאפשר לפתח גם פלטפורמות אמנותיות-טכנולוגיות חדישות, בשילוב מיזמים דיגיטליים וסטרימינג.

כמו כן, כחלק מהעיצוב המיוחד של המבנה "נפתחו" החזיתות באמצעות קירות זכוכית ואלמנטי הצללה, כך שנוצר קשר בין התיאטרון לרחוב. באכסדרה הראשית נפתח "חלל כפול" בתקרה ליצירת מרחב שהייה נעים ומזמין. המעבר בין המפלסים באמצעות רמפות מאפשר זרימה בין מבואות וחללי התיאטרון והופך את הקהל עצמו לשחקנים ובחירת החומרים והגוונים המונוכרומטיים מהווים רקע לעשיה של התיאטרון ואינם מתחרים בו.

במקביל, שופץ פסאז' הוד המיתולוגי, שבמרכזו שוכן התיאטרון. כמו כן, הרחובות המקיפים את המבנה (דיזינגוף, פרישמן, פרוג) נחפרו. הוצאו והוחלפו תשתיות המים, הביוב, החשמל, התיעול, התאורה, הרמזורים וכיוצא באלו. כמו כן, חודשו המדרכות והכבישים.

בניין התיאטרון בבעלות עיריית תל אביב- יפו ומנוהל באמצעות התאגיד העירוני המשכן לאמנויות הבמה באופן המאפשר לתיאטרון לעסוק ביצירה. עלות השיפוץ כ-150 מיליון שקלים במימון העירייה ובסיוע ממשלתי. אדריכלי התיאטרון הם טלי טרון ורובי שבת.

חנוכת משכן התיאטרון החדש מהווה "תעודת בגרות" לתיאטרון בשל שהוכיח את עצמו, אך נשאר צעיר ברוחו ומהפכני בתפיסותיו. הריסת האולם הישן והקמת קומפלקס תרבות חדשני במרכז העיר מהווים הוכחה ברורה לאמון שעיריית תל אביב-יפו מביעה לחזונה של מנהלת התיאטרון, ציפי פינס. המשכן החדש יחל את פעילותו באופן רשמי ב-10 בספטמבר ובין המחזות שיוצגו בו ומהם יוכל הקהל ליהנות ניתן למצוא את: "שבעה", "משפחה חמה", "השקר", "אוסלו", "היורשת", "עבדאללה שוורץ", "משרתם של שני אדונים", "דברים שאני יודעת" ועוד.

לבאי התיאטרון מספר אפשרויות לחנייה באזור ביניהם: חניון בית ליסין (חניון הכיכר) ברח' לוריא 8 (מחיר מיוחד למנויי בית ליסין החל מהשעה 16:00 עד 7:00 בבוקר למחרת), חניון מגדל פרישמן ברח' פרישמן 46, חניון דיזנגוף סנטר ברח' דיזנגוף 50.

לרשות אורחי התיאטרון זמינה מערכת דיגיטלית חדשה. כעת לאחר הזמנת הכרטיסים ניתן להדפיסם בבית או בעמדות הכרטוס החדשות בכניסה לאולם, או לחילופין להציג את הכרטיסים בטלפון הנייד בכניסה לאולם. במידה ולא, הכרטיסים יחכו בקופת התיאטרון.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו: "במשך שנות פעילותו עבר תיאטרון בית ליסין מספר משכנים, וכעת הגיעה השעה לצקת משמעות קבע למילה "בית". בית התיאטרון הממוקם בפינת הרחובות דיזינגוף-פרישמן-פרוג עובר שיפוץ מן היסוד, ועם סיומו יזכה מוסד התרבות המכובד במעון ראוי ומכובד. בביתו הישן-חדש יוכל צוות התיאטרון להפיק את המיטב ולספק לכולנו את העונג וההנאה שצפונים בתיאטרון איכותי, מקורי ופורץ דרך. המעבר לבניין המשופץ יאפשר לרבים להיות שותפים להצלחתו של התיאטרון, ובדרך זו – גם לעיצוב פניה של התרבות בישראל. אחרי הכל, כמאמר שייקספיר – "אנחנו החומר שממנו עשויים החלומות".

ציפי פינס, מנכ"לית תיאטרון בית ליסין: "לתיאטרון בית ליסין יש מעתה בית שהולם את הישגיו ואת היקף פעילותו כתיאטרון גדול ומצליח בארץ. כמנהלת תיאטרון אני מאמינה בקסם המתגלה בבת אחת על הבמה ומחלחל אל האולם, ומפגש זה חשוב לעיצוב השיח התרבותי בחברה שלנו.  מדינה זקוקה לתיאטרון המעצב את התודעה ואת הזיכרון הקולקטיבי של תושביה. אני מתחייבת להמשיך ולהציג עבורכם את התיאטרון המרתק, התוסס והרלוונטי ביותר, גם בבית החדש, ולחוות איתנו עוד אירועים מסעירים ומרוממי נפש של תיאטרון ישראלי משובח. לקראת ראש השנה אני מאחלת לכולנו שנה טובה ומוצלחת, שנת תיאטרון בלתי נשכחת, ועוד שנים רבות שכאלה במשכן החדש של תיאטרון בית ליסין".

סמטאות צפת עם סיורי לילה ואוזניות ביימי הסליחות

סמטאות צפת (צילום דני בר)

עיריית צפת, המועצה הדתית ומרכז צעירים צפת השיקו את פסטיבל סליחות בסמטאות – תכנית ראשונה מסוגה בצפת, במהלך כל יום חמישי בתקופת הסליחות (מראש חודש אלול ועד יום הכיפורים) וכן בליל אמירת הסליחות האחרון לפני יום כיפור, תתקיים פעילות לילית נרחבת בעיר העתיקה בצפת. עם מופעים מוסיקאליים, נגני רחוב שימוקמו באזורים בהם לא מתגוררים תושבים, פייטנים בבתי הכנסת, סיורים מודרכים בסמטאות הקסומות ואמירת סליחות בבתי הכנסת העתיקים בצפת. על פי התוכנית, הפסטיבל יימשך  עד ערב יום כיפור ויכלול עשרות סיורים מודרכים מסוגים שונים וייחודיים, מופעים מוסיקאליים, אירועים בעסקים השונות, הרצאות ומספרי סיפורי צפת, ברחבי העיר העתיקה בצפת.

את סיור האוזניות ישיקו 'ברוח צפת', באמצעות מדריך מוסמך ובליווי כ-60 אוזניות המקושרות באמצעות בלוטוס אל המדריך, יתקיימו  סיורים מודרכים ומנגנים ייחודיים במטרה שלא להפריע לשכנים. מדובר בחידוש מרענן ומשמעותי שיאפשר חוויה קסומה ומהנה ללא כל הפרעה לסביבה. אגב, המשתתפים יוכלו להנות מהנגינה ודבריו של המדריך בעוצמת שמע משתנה בהתאם לרצונו של כל משתתף, וללא כל הפרעה לתושבים.

עד יום הכיפורים יתקיימו מגוון רחב של סיורים נוספים, בניהם: ברוח צפת יקיימו סיורים מנגנים ייחודיים באמצעות אוזניות, 'בשביל הלב'  סיור המחבר בין הרגש לרוח צפת בנגינה וסיפורים, בית עבו יקיימו סיור מודרך שיסתיים במפגע מספרי סיפורים מוסיקאלי, מרכז הקבלה של צפת יקיים סיורי רוחניות באתרי הקבלה, חיזיון אור קולי וקבלת פנים צפתית בבית בט"ו ועוד.

ראש עיריית צפת שוקי אוחנה ציין: "צפת ממשיכה להתחדש ואני מזמין את תושבי צפת וכלל תושבי ישראל להגיע ולחוש את הקסם בסמטאות העתיקות בצפת, להנות מהרוח הייחודית של עירנו בפסטיבל ראשון מסוגו של סיורי סליחות בסמטאות העיר שאין עוד כמוה בעולם".

לפרטים והרשמה באתר…

תל אביב עם פסטיבל המוזיקה האורבני בפעם הרביעית – יום שישי 20 בספטמבר

פסטיבל המוזיקה האורבני VOLVO V-SOUND שהפך למסורת בעיר תל אביב חוזר גם השנה עם למעלה מ-20 הופעות של האמנים הכי V שיש, שיעלו בהופעות מיוחדות לפסטיבל, בחמישה אתרים הכי חמים בתל אביב, בקונספט צעיר, חתרני, דינאמי ונדיב של כניסה חופשית לכולם !

Volvo V- sounds מציג זו השנה הרביעית מפגש בין מוזיקה מעולה לאווירה שוקקת של תל אביב בצהרי שישי (20 בספטמבר החל משעה 13:00). מדובר באירוע שמתקיים בו-זמנית במרחק הליכה זה מזה בחמישה לוקיישנים: כולי עלמא, אברהם הוסטל, אברקסס, תדר ובית הכנסת הגדול. בכל אחד מהלוקיישנים שיהיו פתוחים לקהל ניתן יהיה לפגוש פיגורות מוסיקאליות, ביניהם : לונא אהו נסאר, שי צברי, רוקפור, קרין אלעד, דור 3, עדן דרסו X  דיג'יי מש, ג'ימבו ג'יי ולהקת ספא ,תומר ישעיהו, יעל קראוס, אלישע בנאי, מיכה שטרית, נקמת הטרקטור, עטר מיינר, הילה רוח, רד אקסס. גם השנה פסטיבל המוזיקה יהיה בניצוחו האומנותי של ליאור מילר.

מאחורי הפסטיבל המתקיים זו השנה הרביעית עומד מותג הרכב וולוו שבחר שוב בחיבור לעולם היצירה, המוזיקה והאמנות הצעירה וגם השנה מאפשר כניסה חופשית לקהל הרחב.

ליין אפ הפסטיבל:

Abraham Hostel 13:45: לונא אבו נסאר, שי צברי, רוקפור – בחזרה לשבלול – אורח: עוז זהבי, קורין אלאל – 30 שנה לאנטארקטיקה – אורח: ערן צור

Kuli Alma 14:30: אמן אורח – זוכה תחרות The Road To VSounds, דור 3, עדן דרסו X דיג'יי מש, ג'ימבו ג'יי ולהקת ספא

Abraxas 14:30: תומר ישעיהו, יעל קראוס, אלישע בנאי, מיכה שטרית

14:00 בית הכנסת הגדול – אחד העם 23: WC, נקמת הטרקטור, עטר מיינר

TEDER 19:15: הילה רוח, רד אקסס – לייב

הערבה התיכונה עם אטרקציות לכל המשפחה לראש השנה

חוויה מוטרוית בערבה (צילום דימה שבצנקו)

חגי תשרי הם הזדמנות עבור עם ישראל לנפוש ולטייל בחייק הטבע. הקהל הישראלי צמא לפעילויות שוברות  שגרה במהלך תקופת החגים. לקראת השנה החדשה תיירות מועצה אזורית הערבה התיכונה ממליצה על מגוון רחב של אטרקציות המאפשרות בילוי משפחתי וזוגי קסום בלב המדבר.

יוצרים איגרת שנה טובה אקולוגית- 'זיו היצירה': בסטודיו של זיוה עמית- שבעין יהב בערבה התיכונה, יקיימו לקראת חגי תשרי מגוון סדנאות על טהרת המחזור והשימוש בחומרי גלם אקולוגיים לזוגות, משפחות וקבוצות. סדנה ליצירת איגרת שנה טובה מאבנים וחומרים אקולוגיים. איגרת ייחודית בצורת קקטוס כאשר על האבנים מסביב מופיעות הברכות לחג.

הדפסה על עץ בהשראת חג תשרי – איורים וברכות לחג – כאשר יוצרים "הדפסה" באופן ידני וייחודי על פלטת עץ אלון. לסיום, ניתן לקשט בצבעי מים. סדנה להכנת תמונה משפחתית מאבנים, הדפסה על עץ עם איורים כיתוב לשנה החדשה וכד'.

קינוח ג'לי אומנותי שידהים את האורחים לשולחן החג-ג'לאור: אורית אביב ממושב עין יהב מציעה סדנה ייחודית, צבעונית, טעימה ומהנה שבה יוצרים בקלות קינוחי ג'לי צבעונים במבחר טעמים. אומנות קינוחי ג'לי היא יצירה המשלבת אומנות בצבעים מרהיבים, טכניקות קלות ותוצאות מהירות ואסתטיות. הג'לי חומר נח לעבודה, אינו חם ואינו קר, אינו נשפך או מלכלך. אין צורך בידע מקדים. מגיל 8 ומעלה. משך הפעילות- שעתיים. יש לתאם יום מראש.

מקשטים את הבית לקראת השנה החדשה- סדנת אומן דליה מטמון: האמנית דליה מטמון בעין יהב, החליטה לחלוק את כישוריה עם הציבור הרחב בסיור ייחודי וכיתת אומן ליצירה, המאפשרות חוויה משפחתית, ליצירה רב תחומית. בסיור בגלריה ניתן לראות עבודות של פיסול סביבתי, עבודות פסיפס, מחזור פסולת חקלאית ועוד. כמו כן, יינתן הסבר על יצירות האומנות, תהליך היצירה החל משלב הרעיון, איסוף החומרים ועד הגמר. כולל הדגמת יצירה וכיבוד קל. כמו כן, במקום מתקיימות סדנאות וכיתת אומן ליצירת פסיפס, פיסול מדברי ופיסול בחוטי ברזל.

סדנאות שוקולד מתוקות- שוקוליטלי: בעין יהב שבערבה תיכונה הקימה טלי את השוקוליטריה היחידה במדבר, בה מתקיימות סדנאות  יצירה מהנות ומתוקות במיוחד, ממגוון שוקולדים- חלב, שוקולד ומריר ותכינו פרלינים בשלל מילויים וטעמים. משך הסדנא: כשעה. מתאים לילדים מגיל שנתיים וחצי.

אל הטבע ומעבר לו- מדבר בריחה בנוף צוקים: את חדרי הבריחה המסורתיים החליפו בערבה התיכונה באטרקציה המותאמת לכל המשפחה ומתקיימת בשטח פתוח באזור צוקים, המשלבת בין טיול בנוף המדברי הקסום של הערבה לגיבוש של חברים או משפחה, הכולל חשיבה משותפת ויכולת ניווט בסיסית, אל תחנות ניווט שונות, אליהן מגיעים באמצעות מפה. על מנת להתקדם לתחנה הבאה על המשתתפים לבצע משימה. המשחק משלב הנאה, חשיבה והיכרות עם הסביבה המדברית, החי, הצומח, ההתיישבות, סלעים, שיטפונות ומאפשר תצפית קסומה. הפעילות מוזנקת מידי יום אחר הצהריים ונמשכת כשעתיים.

התחדשות לקראת השנה החדשה במדבר – יוגה ורוגע משפחתי-  אנאל: בישוב האקולוגי צוקים מקיים אנאל סדנאות יוגה המותאמות לכל המשפחה בחופשה, כי מה יותר מתאים מסדנת אנרגיה והתחדשות במדבר, להירגע ולהסדיר נשימה לקראת השנה החדשה, תוך חיבור למרחבי המדבר ומרחבי הגוף. את הסדנאות ניתן לקיים בשטח במדבר או בסטודיו בצוקים. הפעילות מומלצת בשעות הבוקר או אחר הצהריים או הערב ומותנה בשיחה מקדימה לצורך בירור מצב בריאותי והתאמת הפעילות. סדנאות היוגה מתאימות למשפחות, זוגות ויחידים,  מגיל 3 ומעלה.

כל פירות החג ביוגורט מפנק אחד! היגורטייה בעין יהב נפתחה לפני כ- 8 שנים ומהווה הגשמת חלום עבור משפחה המתגוררת במושב, מגישה גלידת היוגורט עשויה מיוגורט וחלב טבעיים, מיוצרת במקום, ומוגשת עם מבחר ענק של תוספות להרכבה עצמית. לקראת החג- שלל תוספות של סממני החג- תפוח, דבש ורימון! מדובר במהדורה מיוחדת לקראת חגי תשרי וללא תוספת תשלום!

נסיעה בתומקאר למאגרי המים הסודיים במדבר: "חווייה מוטורית בערבה" מציעה נהיגת שטח אתגרית, בנופיו הקסומים של המדבר. הפעילות כוללת נהיגה עצמית, ברכבי תומקאר מקצועיים, מותאמים לשטח ובטוחים. הטיולים מתאימים לכל הגילאים, זוגות רומנטיים, משפחות עם ילדים, קבוצות, וכוללים נסיעה חווייתית וכיפית בליווי מדריך מקצועי צמוד. המסלולים כוללים: עצירה בנקודות תצפית עוצרות נשימה ובם הסברים פיקנטיים על המיקום, הפסקת קפה, תה מדברי, הנעשה בשטח על פינג'אן, עם עוגיות, כל זאת בשטח הפתוח, מוצל, אל מול נופי המדבר, אפשרות לשכשוך באגם בסכר נקרות. זמני הטיולים:  מזריחה ועד שקיעה. לבחירתכם מגוון מסלולים באורכים שונים – החל ממסלול טעימה של  45 דקות, ועד מסלול יום שלם, הכולל לינת לילה.

לפרטים נוספים והזמנות מקום באתר תיירות ערבה תיכונה

קייקי מעין הגושרים שייט לכל המשפחה בנחל החצבני

קייקי מעין הגושרים (צילום רווה אבו)

ב'קייקי מעין הגושרים', הממוקם על גדות נחל החצבני, מזמינים לחגוג את ראש השנה, בראשית תוואי שייט הקייקים המהנה, המעניק זרימת מים רבה בנחל, משחק פיינטבול ופארק לינה מטופח. אטרקציית השייט, בשני מסלולים, עוברת בנחל החצבני הידוע בזרימתו השופעת והשוצפת, במסלול מוצל, לאורכו צמחייה ועצים רמי קומה, המשרים אווירה נעימה ומרעננת:

** משפחתי-מתחיל בקיבוץ הגושרים, לאורך כ- 5 ק"מ הנמשך כשעה וחצי. השייט במים רגועים מלווה בנוף פסטורלי, צמחייה טבעית (מגיל 5 בסירה).

** אתגרי- מתחיל בחניון מעין ברוך, לאורך כ- 6 ק"מ הנמשך בין שעה וחצי לשעתיים, חוויה במים קופצים ובמפלים, דרך עצי צפצפה ואקליפטוסים, לאחר כקילומטר ( מגיל 10 בסירה). המשך ההרפתקה בספורט אתגרי במגרש פיינטבול, חוויית אקשן אמיתית לקרבות צבע, כולל הציוד המשלב מחסות מלאכותיים וכן מחסות טבעיים בפרדס וחורש אקליפטוס.

'חניון מעין ברוך'- הטוב, המטופח והמאורגן ביותר בצפון, חניון יום ולילה, כולל שמירה ומאפשר פיקניקים, פינות צל ופלגי מים צוננים. באתר מבני מלתחות חדשים, שירותים ומקלחות עם מים חמים, שולחנות ישיבה, חנייה חדשה ומסודרת, נקודות חשמל ללא תשלום, מזנון, WI-FI  חינם, כניסה נפרדת לבאים ללינת שטח, מרחבי דשא ועוד.

מתחם הלינה, מציע לינת שטח במרחבים הירוקים על גדות נחל החצבני, בין מדשאות מטופחות ומתחםVIP – אוהלי קולמן מסודרים ומרווחים עם מזרונים המתאימים לעד שמונה אנשים.

בכניסה למתחם הקמפינג ממוקם FoodTruck – משאית אוכל חדשה ומשוכללת, הפעילה לאורך כל שעות היום והערב. בין המנות המוגשות: המבורגר, קבב, צ’יפס, נקניקיות, נגיסי עוף וכדומה. החניון פתוח 24 שעות ביממה, מגודר, וכולל שמירה, בשעות היום והלילה. אתר השייט פתוח בין השעות 09:30-15:30. לפרטים והזמנות באתר קייקי מעין הגושרים ובטל': 077-2717500

אירועים ופסטיבלים

עיריית תל אביב-יפו עם שנת אלתרמן

עיריית תל אביב-יפו גאה להכריז על חגיגות אמן העיר – שנת אלתרמן, פרויקט ראשון מסוגו בישראל ביוזמת מינהל קהילה, תרבות וספורט, אגף התרבות והאמנויות. במשך שנה שלמה, מספטמבר 2019 ועד אוגוסט 2020, העיר תל אביב-יפו תכיר לדור הצעיר את גדול משורריה: נתן אלתרמן. אלתרמן הוא מהיוצרים האהובים והמוכרים בישראל. שיריו המרגשים, פזמוניו המולחנים, המחזות שכתב ותרגם וטוריו הפוליטיים המושחזים – כל אלה נכסי צאן ברזל רוחניים. גדלים כאן דורות חדשים שלא מכירים את אלתרמן אלא משטרות הכסף ומבחינות הבגרות. "גם למראה נושן יש רגע של הולדת", כתב אלתרמן, ועיריית תל אביב-יפו החליטה להאיר זרקור-ירח על המשורר – מתוך כוונה לחשוף את עושר עולמו המסחרר ואת רוחב ליבו המפעים גם לצעירים ולילדים.

חגיגות אמן העיר – שנת אלתרמן, שזכו לברכת המשפחה, ייערכו בשלל תחומים: ספרות, מוזיקה, תיאטרון, אמנות פלסטית, ניו מדיה ועוד. מאות משוררים, סופרים, מוזיקאים, שחקנים, אמנים, עיתונאים ואנשי ציבור, מהם ותיקים ומוכרים ומהם צעירים וחדשים, ייקחו חלק בחגיגות – ויעניקו את הפרשנות היצירתית והמקורית שלהם לכוכב האלתרמני הבוהק, המסנוור, אבל גם לפועלן של שלוש הכוכבות אשר חלקו עמו את השמיים: בתו – המשוררת תרצה אתר, רעייתו – השחקנית רחל מרכוס ואשת חיקו – הציירת צילה בינדר. בהשתתפות: אילנה דיין, רוני סומק, גילה אלמגור, נתן סלור, נגה אלבלך, הרב אילעאי עופרן, מועדון כתב, נעם פרתום, נדב בושם, מיכאל גוטליב, פואטרי סלאם ישראל, עודד קוטלר, מורן שוב, תמר מור סלע, גיל סרי, אריאל הירשפלד, יונתן לוי, דן לאור, יפתח אשכנזי, נסים קלדרון, מנחם בן, ערן הדס, מרלין וניג, גיל נוה, זויה ברונשטיין, חדוה הרכבי, נדב הלפרין, רועי חסן, מאיה בלזיצמן, יאיר לפיד, אראל סג"ל, עודד וולקשטיין, עלמה זהר, רות קרטון בלום, הילה רוח, משה קפטן, מוטי לרנר, ערן צור ועוד רבים וטובים. מנהל אמנותי: עודד כרמלי.

אירוע פתיחת אמן העיר: שנת אלתרמן יערך ב-25 בספטמבר משעה 19:30, במרכז הקהילתי דב הוז (דב הוז 16). אירועי שנת אלתרמן יתעדכנו באתר העירייה ובדף הפייסבוק של אלתרמן

 Barcelona Guitar trio & Danceהווירטואוזים מברצלונה לראשונה בישראל

שלושת הגיטריסטים האהובים בעולם הפלמנקו: מנואל גונזלס, חאוויר קול ולואיס רוביסקו משתפים פעולה לראשונה על במה אחת.
** מנואל גונזלס – "המלך" הניו יורק טיימס המליך אותו כגיטריסט ומוסיקאי הבולט והמוביל בעולם במוסיקה הספרדית.
** חוויאר קול – "מאסטרו קול", מוסיקאי עטור פרסים בינלאומיים בתחום הביצוע החי בפריטה על גיטרות קלאסיות.
** לואיס רוביסקו – "הקוסם" בעל שם עולמי בווירטואוזיות, מאסטר באינטרפרטציות המפיק צליל חם מיוחד למוסיקה של גדולי היוצרים של ספרד.
גאוני הגיטרה הספרדית הללו ילוו את מלכי הפלמנקו העולמיים – קרולינה מורגדו וחוסה מנואל אלווארז. ואם זה לא מספיק, הרי שפאקיטו אסקדורו – איש כלי ההקשה שהפך לאגדה בספרד , מצטרף אליהם למופע זה.

מבצעים יצירות של ענקים: פאקו דה לוסיה, מנואל דה פאיה, פדריקו גרסיה לורקה וצ'יק קוריאה עם צמד רקדני הפלמנקו הגדולים בעולם. הפקה: EGOeast הפקות ו"א.ג. מיוזיק ביזנס"
20 בדצמבר – אודיטוריום, חיפה,  21 בדצמבר- משכן אומנויות הבמה, תל אביב. לכרטיסים אתר לאן… ובטל': 8780*

תזמורת הבארוק ירושלים עם לינה טור-בונט (ספרד) ובאך בקונצרט פתיחת העונה

לינה טור בונט (צילום: Ángel Haro)

המנצחת והכנרת הווירטואוזית לינה טור-בונט מספרד חוזרת לישראל לפתיחת עונת הקונצרטים ה-31 בתכנית שנותנת דגש לקונצ'רטים הברנדנבורגים מאת י.ס. באך. בקונצרט תבצע התזמורת בניצוחה של טור-בונט את הקונצ'רטו מס' 3 שייתן את הבמה לנגני כלי הקשת בתזמורת; את הקונצ'רטו מס' 4 לשתי חליליות ולכינור ואת הקונצ'רטו החמישי לכינור, חליל ולצ'מבלו ובו ישתתף גם נגן הצ'מבלו הספרדי דני אספזה. להשלמת החגיגה תנגן התזמורת גם קונצ'רטו גרוסו מאת הנדל.

לינה טוב בונט נחשבת לאחת מנגנות הכינור המסעירות של דורה. היא עבדה עם המוסיקאים המובילים בעולם בתחומי הבארוק, מוסיקה רומנטית ומוסיקה בת זמננו מאז הייתה נערה. מנעד הרפרטואר שלה רחב וכולל 400 שנים של מוסיקה והיא מקפידה לבצע מוסיקה בכלים המתאימים – וכך שולטת בכינור בארוק, קלאסי, מודרני וכו' באותה המידה ובטכניקה והרטוריקה של כל אחד מהכלים והתקופות.

בין השאר מתמחה לינה במוסיקה של יוהן סבסטיאן באך: ביצוע מוסיקה קאמרית שלו לכינור סולו; ניצוח על תזמורות בביצוע רפרטואר באך ומחקר על ההיבטים הרטוריים וסימבולים של המוסיקה שלו – היא זכתה בתואר כבוד מיוחד על ידי בית הספר הגבוה למוסיקה בווינה עבור התיזה שחיברה על "רטוריקה, סימבוליות והשאקונה של יוהן סבסטיאן באך".

בין הופעותיה בשנים האחרונות: מחזור 16 הסונטות לכינור סולו "סונטות המיסתורין" מאת ביבר ביום אחד בלבד בווינה; הובילה את קונצ'רטו קלן בביצוע המתיאוס פסיון בקונצרטחבאו, אמסטרדם; ביצעה את הבכורה ל"מלנכוליה" – יצירה לכינור סולו שחוברה עבורה על ידי המלחין חוזה מריה סנצ'ס וורדו; הופיעה באולמות ופסטיבלים חשובים בהם אולם וויגמור בלונדון, פסטיבל סטריארטה גראץ, פסטיבל "מוסיקה לפני 1800" בניו יורק, הפסטיבל למוסיקה עתיקה בסן דיאגו, פסטיבל לופטהנזה בלונדון, ואחרים; סיירה כמובילה עם תזמורת הבארוק של האיחוד האירופאי ועוד. כמו כן הופיעה עם תזמורת האמנויות הפורחות, התזמורת הקאמרית מהלר, תזמורת מוצרט של קלאודיו אבאדו ואחרים. הקליטה כמובילה עם ג'ון אליוט גרדינר, דניאל הרדינג, מרק מינקובסקי, קלאודיו אבאדו, פביו ביונדי, קנט נגנו, אוטביו דנטונה ורבים אחרים. היא מונתה לנציגת קידום התרבות הספרדית על ידי המשרד לשיתופי פעולה ופיתוח בינלאומי בספרד.

שבת, 2.11.2019 בשעה 13:00– הכנסייה היוונית אורתודוקסית, חיפה, יום א', 3.11.2018 בשעה 20:00 – אולם צוקר, היכל התרבות תל אביב, יום ב', 4.11.2018 בשעה 20:00 – ימקא הבינלאומית ירושלים. לרכישת כרטיסים באתר… ובטל': 6119*

סינמטק תל אביב עם האיטלקיה באלג'יר מאת רוסיני

ביצוע מוזיקלי ובימתי משעשע לקומדיה המקסימה של גדול המלחינים הקומיים, ג'ואקינו רוסיני, בהובלת כוכבת האופרה צ'צ'יליה ברטולי (מצו סופרן). בסינמטק תל אביב במסגרת הסדרה המצליחה "רואים משם שומעים מכאן".

"רואים משם – שומעים מכאן" גאה להצחיק! כן!!! אופרה מצחיקה! יש דבר כזה. בספטמבר הקרוב יוכלו חובבי האופרה לצחוק מביצוע מופתי של הקומדיה "האיטלקיה באלג'יר" מאת רוסיני שתוקרן בסינמטק תל אביב ובבתי הקולנוע בכל רחבי הארץ. מוזיקה מצחיקה, טקסט מצחיק (בתרגום השנון של ישראל אובל) ובימוי צבעוני, עשיר, אנרגטי ומלא הומור. הפקת פסטיבל זלצבורג מבוצעת על ידי זמרי אופרה מהשורה הראשונה בכיכובה של זמרת העל צ'צ'יליה ברטולי (מצו סופרן), בליווי אנסמבל מתיאוס המעולה ובניצוחו של ז'אן כריסטוף שפינוזי.

מה אתם חושבים כשאתם שומעים את המילה "אופרה"? כבד? איטי? טרגי? מוות? נהפוך הוא! פרויקט "רואים משם – שומעים מכאן" ממשיך להפתיע את הצופים. הפעם, בנוסף לביצוע מוזיקלי מופתי, זמרים מהשורה הראשונה והפקה בימתית מהממת, יוכלו ליהנות הצופים גם מקומדיה קלילה ומלאת הומור. כן, לצחוק באופרה. הכינו את הממחטות. אתם הולכים לבכות מצחוק.

ג'ואקינו רוסיני (1868-1792) הוא מלחין מצחיק. מבחינה סגנונית, האופרות שלו שייכות לזרם ה"בל – קנטו" האופייני לאופרות האיטלקיות במחצית הראשונה של המאה ה-19. בסגנון זה האידאל הוא השירה הוירטואוזית ומלאת הקישוטים, המפגינה את יופי הקול והשירה (בל = יפה, קנטו = שירה), אך בניגוד לשירה הדרמתית/טרגית באופרות הדרמתיות (למשל ב"לוצ'יה די למרמור"/דוניצטי, אשר מוקרנת אף היא במסגרת הסדרה "רואים משם – שומעים מכאן"), רוסיני מלחין בל קנטו מצחיק. המוזיקה של רוסיני ידועה בזכות שמחת החיים שבה, הקלילות. היא תזזיתית, עירנית, שופעת אנרגיה, שמחה, אושר ותחושת ספונטניות. רוסיני מתזמר נפלא. הוא יוצר "דיאלוגים" בין כלי התזמורת, וה"שיחה" שביניהם הולכת ומתפתחת בהדרגה הן בעוצמה והן בתאוצה. התוצאה היא "אפקט הקרשנדו" הנודע של רוסיני, שגם הוא משעשע ומהנה.

המוזיקה המשעשעת ומלאת ההומור חוברת לטקסטים שנונים, המבוססים על הקומדיה האיטלקית, שמקורותיה בקומדיה דל ארטה. דמויות מוחצנות, קיצוניות, קריקטוריות, ומצבי קונפליקט משעשעים בין דורות, בין תרבויות, בין המינים.

"האיטלקיה באלגי'ר" היא קומדיית מצבים. שלושה גברים חושקים באישה אחת. גבר אחד הוא מוסטפה, האלג'יראי, שמואס באשתו (ובכל הנשים האחרות בהרמונו האקזוטי) וחושק במאהבת איטלקייה חושנית ותוססת. גבר שני הוא טדאו המזדקן: האיטלקיה מתייחסת אליו כאל דוד טוב ונאמן, אבל לו יש חלומות משלו… השלישי הוא לינדורו הצעיר והיפה. מאהב איטלקי ראוי לאיזבלה, הלא היא היא האיטלקיה הנחשקת. הדרך לזרועותיו של לינדורו רצופה מהמורות והתנגשויות משעשעות, שבמרכזן המפגש הבינתרבותי: איטליה ואלג'יר.

הבמאים משה לייזר ופאטריס קורייה הם במאים ותיקים ומוערכים בעולם האופרה. השניים מביימים יחד החל משנת 1983 ויצרו הפקות רבות לבתי אופרה מובילים.  בהפקה זו של פסטיבל זלצבורג היוקרתי, יצרו השניים חגיגה אקזוטית רלוונטית, מעודכנת ומאד משעשעת. הבימוי עשיר והבמה צבעונית ומלאת חיים, שימוש בסלפסטיק ואפקטים בימתיים מעשירים את הבימוי ומוסיפים "פלפל" ליצירה המשעשעת ממילא.

פסטיבל זלצבורג ידוע כאחד מפסטיבלי האופרה האיכותיים ביותר בעולם. זמרים כוכבים מופיעים בפסטיבל זה באופן תדיר והקהל נוהר בהמוניו, הכרטיסים יקרים, ולמרות זאת נמכרים עד האחרון. אך אפילו במסגרת איכותית שכזו, גלריית הזמרים ששובצה להפקה זו של "האיטלקיה באלג'יר" היא מהמרשימות באיכותה. בראש הליהוק עומדת צ'צ'יליה ברטולי (אשר החל משנת 2012 מכהנת גם כמנהלת האמנותית של פסטיבל האביב בזלצבורג).

בהמשך יוקרנו הפקות אופרה נוספות בהן: שני הפוסקרים/ ורדי מתיאטרון לה סקאלה – מילאנו, הטרובדור/ורדי מפסטיבל הארנה בורונה

חמסה מוסיקלית – 5 ימים, 5 ערים – חג המוסיקה הישראלית ה-22 יוצא לדרך

חגיגה מוסיקלית עם עשרות קונצרטים מיוחדים של מוסיקה ישראלית אמנותית, המשלבים בין מזרח למערב, ישן וחדש, קלאסיקות ישראליות אהובות ובכורות ישראליות שיבוצעו על-ידי מיטב האנסמבלים, הסולנים והתזמורות בישראל. הפסטיבל יתקיים בתאריכים 7-2 באוקטובר, בחמש ערים: תל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע וזיכרון יעקב. השנה בתוכנית חג המוסיקה הישראלית "מוסיקה ישראלית והדור הבא":

** בעיות מילוליות – אופרת פרינג' נוקבת על מערכת החינוך מאת אורי עגנון; תזמורת בית הספר תלמה ילין משתפת פעולה עם אנסמבל מיתר בקונצרט מיוחד. סולני המנדולינה הישראליים מבאר שבע בניצוחו של יקי ראובן בקונצרט לזכר תלמידו גל קיידאן, חבר האנסמבל, שנרצח השנה בפיגוע.

** החליל הוא פשוט ועדין – זהות צלילית ישראלית וצלילי החליל בין היצירות המעניינות: נעם בוכמן ביצירה 'מקמאת לחליל ולתזמורת מיתרים' מאת עדן פרטוש ;מיכאל מלצר בקונצ'רטו לחלילית ולתזמורת של רם דע-עוז ויצירה לחליל יפני – שאקוהאצ'י, מאת מאיר מינדל, המוקדשת לדיפלומט יפני שהציל יהודים בשואה.

** מרחב ללא גבולות – קונצרטים המשלבים מוסיקה מערבית וערבית קלאסית: להקת "אקוט" והאחיות ג'משיד ביצירה עכשווית בהשפעת מוסיקה מצרית ואנדלוסית, מופע אינסטרומנטלי של אנסמבל אליאס וזוהר פרסקו, ו"מקהלת הפייטנים" מנתיבות בניהולו המוסיקלי של שמואל אלבז. בפסטיבל יבוצעו יצירות בבכורה עולמית, בהן שש יצירות שהוזמנו מהמלחינים במיוחד לחג ביניהם שרה שוהם ואלכס וסרמן. בנוסף, תבוצע בבכורה האופרה הקאמרית "משלחת חיפוש 220" שכתבו אייתן שטיינברג ואתי בן זקן.

עודד זהבי, מנהלו האמנותי של הפסטיבל: "זוהי חגיגה של מוסיקה מצוינת. מהמיטב שנכתב לאורך הדורות על ידי מלחינים ישראליים. בואו להכיר יצירות יוצרות ויוצרים בקשת סגנונית רחבה, ולהיות שותפים לתהליכי יצירה עכשוויים ולמסורת העשירה של מוסיקה ישראלית, כל זאת בביצועים נהדרים וללא תשלום".

התוכנית המלאה באתר…

אמן הבלוז קני ניל Kenny Neal לראשונה בישראל

המועמד לגראמי וזוכה פרס אמן השנה בבלוז מטעם , BMA אמן הבלוז האגדי קני ניל, יופיע לראשונה בישראל במופע בלוז בסגנון ניו אורלינס. הוא יגיע לשלושה מופעים בארץ (בזאפה הרצליה ב-31/10, באלמא, זיכרון יעקב ב-1/11,  וב- באגמוניה בחמדת ימים ב-2/11) בהם יארח את אמני הבלוז הישראלים המוכשרים: אנדי וואטס, אייל קליין, תום מוכיח ותום בולינג.

קני ניל  בן ה-62 נולד וגדל בניו אורלינס לואיזיאנה. את יסודות הבלוז למד מאביו, זמר ומאסטר המפוחית ראפול ניל ((Raful Neal, ומסלים הרפו (Slim Harpo) ובאדי גאי (Buddy Guy) והוא ממשיך לשמר את מוזיקת הבלוז המסורתית של הדרום.

ניל הופיע על כל במת בלוז במולדתו, אמן מבוקש בכל פסטיבל בלוז, וזוכה פרסים גדולים: היה מועמד לגראמי לשנת 2017 על אלבום הבלוז העכשווי של השנה (Bloodline, 2016), זכה בשני פרסי BMA (Bluse Music Awards) לשנת 2017: אחד על אלבום הבלוז העכשווי הטוב ביותר, והשני על אמן הבלוז העכשווי הטוב ביותר וב-2019 זכה בשנית בפרס BMA על אמן הבלוז העכשווי הטוב ביותר.

במופע בישראל מארח קני ניל  ארבעה מוזיקאי בלוז ישראלים נפלאים, ובראשם אמן הבלוז והגיטריסט אנדי וואטס, שיחד יבצעו שירים נבחרים מאלבומיו של קני ניל, וממיטב הקלאסיקות ה- R&B  .  לצידם של קני ניל ואנדי וואטס יופיעו הנגנים אייל קליין- קלידים, תום מוכיח -בס ותום בוליג – תופים

וואטס, מבכירי נגני הגיטרה במוסיקת הבלוז בישראל הוציא בשנה שעברה אלבום חדש,"Blues On Fire" , המורכב ממוזיקה מקורית שנכתבה על ידיו ומספר גרסאות כיסוי לשירי בלוז מוכרים. באלבום הוא מארח אמני בלוז מובילים בהם אגדת הבלוז ג'ו לואיס ווקר שהיה מועמד לפרס הגראמי לשנת 2017, ומבצע את שיר הנושא של האלבום, דני שושן, רוני פיטרסון, רוי יאנג ואחרים. המופע Blues On Fire"" איתו מופיע וואטס בכל רחבי הארץ לצד להקה המונה 9 נגנים, הוא ממופעי הבלוז הגדולים בארץ. בנוסף וואסט מופיע ברחבי הארץ עם להקתו The Blues Rebels  .

יום חמישי ה-31/10 בשעה 22:00 בזאפה הרצליה. כרטיסים בטל': *9080 או באתר זאפה- הרצליה. יום שישי ה-1/11 בשעה 22:00 "הקיוב", אלמא זכון יעקב. כרטיסים בטל': *9080 או באתר זאפה- אלמא זכרון יעקב ובמוצ"ש ה-2/11 בשעה 21:00 בחמדת ימים באגמוניה, אגמון מרקט, מתחם מלון גליליון. כרטיסים בטל': *6119  או בלינק לרכישת כרטיסים

ב 17 בספטמבר בוחרים במוזיאון העם היהודי בבית התפוצות מזמין ביום הבוחר 17 בספטמבר

שלשלתם את הפתק בקלפי ומחפשים מה לעשות עם הילדים? למוזיאון העם היהודי בבית התפוצות יש פתרון איכותי ומשתלם לכיס עבורכם- ב 17 בספטמבר, יום הבחירות סבב ב', כל גלריות המוזיאון פתוחות לילדים עד גיל 18 – בחינם!  מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות מזמין משפחות ויחידים לסייר בין גלריות המוזיאון המובילות, וליהנות מבילוי מהנה איכותי ומעשיר לכל בני המשפחה. במוזיאון חמש גלריות עם תערוכות רצות, ביניהן תערוכות מובילות כמו:

תערוכת "ויהי צחוק": תערוכה הסוקרת הומור יהודי מסביב לעולם, ומציגה פריטים אישיים של גדולי הקומיקאים הכותבים והקומדיות בקולנוע ובטלוויזיה – מהגשש החיוור עד תום יער, מג'רי סיינפלד עד שייקה אופיר, משאולי של "ארץ נהדרת" ועד מירי פסקל, דרך "גבעת חלפון" ו- "לול", ועוד רבים וטובים. התערוכה משלבת קטעי סרטים, מופעי סטנדאפ מקוריים, מוצגים מקוריים נדירים ותחנות אינטראקטיביות מתקדמות המזמינות את הקהל לגלות בדיוק מה מצחיק אותם.

תערוכת גיבורים: תערוכת ״גיבורים״ היא מרחב פתוח לילדים ולילדות, שנבנה מתוך כבוד לדמיון פרוע, לסקרנות אינסופית וליכולת ליהנות וללמוד ממשחקים, מסרטי אנימציה מקוריים, מאתגרים טכנולוגיים ומוטוריים, מפתירת חידות ומהרבה יצירה. באמצעות כלים אלה אנו מציגים את גיבורי וגיבורות העל היהודים לאורך ההיסטוריה. התערוכה מיועדת לגילאי 6 – 12 ולהוריהם. התערוכה מעוצבת כמרחב פתוח המאפשר תנועה חופשית, ויש בה 15 הפעלות אינטראקטיביות ושישה סרטי אנימציה המתאימים להורים ולילדים. מסכי מגע שמופיעים ליד כל קבוצת גיבורים מאפשרים להורים להוסיף מידע לילדיהם.

תערוכת הללויה: התערוכה המרהיבה "הללו-יה! כינוס, תפילה, לימוד – בית הכנסת אז והיום" מציגה את עולם בית הכנסת בעבר ובהווה. היא כוללת 21 מודלים של בתי כנסת המייצגים פנים שונים של חיים יהודיים: מפגש חברתי, לימוד, יצירה ותפילה, וכן פעילויות הקשורות בבית הכנסת כמו חתונה, בר/בת-מצווה, מפגשים קהילתיים, אירועי גיוס תרומות צדקה, ועוד.

בנוסף – חוויה משפחתית של סיור במוזיאון עם אפליקציית בית התפוצות, שיש בה חידות חשיבה וידע, פאזלים והפתעות מאתגרות – ואפשר גם לזכות בפרסים. מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות, יום שלישי,17 בספטמבר, 10:00-17:00 (הכניסה דרך שער 2 אוניברסיטת ת"א), חנייה קרובה- חניון המוזיאונים, קלאוזנר 12 תל אביב.

קולנוע רדיו וטלויזיה

כאן גימל עם מצעד העשור הרשמי יוצא לדרך

סוגרים את העשור העברי עם בחירת המאזינים לשיר, זמר, זמרת וההרכב לשנים תשס"ט- תשע"ט. כאן גימל מזמינים את המאזינים להיכנס לאתר ההצבעה או לאפליקציה ולבחור את שיר העשור, זמר העשור, זמרת העשור והרכב העשור.

המצעד ישודר בערב ראש השנה תש"פ, יום ראשון 29.9.19, בכאן גימל. בחירת 30 השירים הגדולים עד שיר העשור, יחד עם ההכרזה על זמר העשור, זמרת העשור והרכב העשור, ישודרו גם בכאן 11. לאתר ההצבעה…

סינמטק עם רטרוספקטיבה למפיק מרק רוזנבאום

מפיקי קולנוע כנראה לעולם לא ייחשבו ככוח יצירתי שיש לעקוב אחריו כמו במאים או שחקנים, ובכל זאת מפיק הקולנוע מרק רוזנבאום, עם קריירה שנמשכת כבר למעלה מארבעה עשורים, הוא גורם משמעותי ויצירתי בקולנוע שלנו.

רשימת הכותרים שהפיק רוזנבאום, לא רק ארוכה ומפוארת – למעלה מחמישים סרטי עלילה לצד סרטים תיעודיים וסדרות טלוויזיה – אלא שמבט יותר מדוקדק בה יגלה אומץ וטביעת עין שבזכותן הצליח רוזנבאום לתת פעם אחר פעם הזדמנות ראשונה לקולות המקוריים והמעניינים בקולנוע הישראלי של העשורים האחרונים: ארי פולמן ואורי סיון, דובר קוסאשווילי, רפאל נדג'ארי, רונית ושלומי אלקבץ, קרן ידעיה, מושון סלמונה, הגר בן אשר, מני יעיש ועוד ועוד.

הקריירה של רוזנבאום ידעה הצלחות ושוברי קופות לצד סרטי פסטיבלים, וגם כאשר הדרך דרשה משיכה עיקשת בעול, המשיך רוזנבאום לקדם את הגישה הקולנועית שלו, בנדיבות ובאותו חיוך סבלני ומשועשע. ארבעה עשורים של עשיה ייחודית הן הזדמנות נהדרת להתבונן על כמה מהישגיה מתוך ציפיה לעוד עשורים של עשיה מעולה. במסגרת התוכנית יוקרנו הסרטים "מאמי" ו"אור" של קרן ידעיה, "חתונה מאוחרת" ו"התגנבות יחידים" של דובר קוסאשווילי, "ולקחת לך אישה" של רונית ושלומי אלקבץ, "אהבתה האחרונה של לורה אדלר" של אברהם הפנר, "שרוכים" של ינקול גולדווסר, "קרוב לבית" שלדליה הגר ווידי בילו, " המשגיחים" של מני יעיש, "קלרה הקדושה" של אורי סיוון וארי פולמן, "החברים של יאנה" של אריק קפלון וסרט שמרק ביים "הבולשת חוקרת".

נוכלות בלי חשבון HUSTLERS של לורן סקפריה

בהשראת אירועים אמיתיים ושערורייתים, הסרט מגולל את סיפורן של עובדות לשעבר במועדון חשפנות אשר מתאחדות כדי להפוך את היוצרות על לקוחותיהן מוול-סטריט.

ארה"ב, 2019. תסריט ובימוי: לורן סקפריה. שחקנים: קונסטנס וו – דסטני, ג'ניפר לופז – רמונה, ג'וליה סטיילס – אליזבת, קיקי פאלמר – מרסדס, לילי ריינהארט – אנאבל, קארדי בי – דאימונד, ליזו – ליז.

אורך הסרט: 109 דקות. הפצה פורום פילם ובבתי הקולנוע החל מה-12.09.2019

נשיונל ג'אוגרפיק עם האזור החם – הסיפור המרתק של בלימת נגיף האבולה

ערוץ נשיונל ג'אוגרפיק משיק סדרת דרמת-מתח מצוינת שכבר זוכה לשבחים בארה"ב: האזור החם, בכיכובם של זוכת פרס גלובוס הזהב ופרס האמי, ג'וליאנה מרגוליס ("האישה הטובה"), טופר גרייס ("שנות ה-70"), ליאם קנינגהם ("משחקי הכס") ושחקנים מוכרים נוספים. הסדרה, בת 6 פרקים, מבוססת על רב מכר מאת ריצ'ארד פרסטון, מספרת את סיפור התפרצות האבולה בשנת 1989 בוושינגטון ומבוססת על אירועים אמיתיים.

"האזור החם" מתחילה עם חזרה לאירוע משנת 1980, כאשר רופא תמים בקניה בודק מטופל עם תסמינים שלא דומים לשום דבר שנראה קודם. בדילוג קדימה לשנת 1989, מגלים מדענים שקבוצה של קופים חלתה במתקן בו הם הוחזקו בווירג'יניה, קצת יותר משלושים ק"מ מהקפיטול בארה"ב. רקמות המדגם של הקופים נשלחות לננסי ג'אקס (מרגוליס), סא"ל במכון למחקר רפואי של צבא ארה"ב במתקן למחקר הגנתי נגד לוחמה ביולוגית. האינסטינקטים והניסיון של ג'אקס גורמים לה להרגיש כי מדובר במשהו גדול ומסוכן הרבה יותר מזיהום פשוט אצל הקופים. למרות הספקנות של עמיתיה ד"ר פיטר ג'הרלינג (גרייס) וקולונל ורנון טאוקר (וויסדום), אך בתמיכת בעלה וקולגות מחליטה ג'אקס לעשות הכל על-מנת לחשוף את האמת.

בזכות עקשנותה של ג'אקס, בדיקות מדעיות חושפות את האמת הקשה ומאלצות את הצבא לפעול לקראת אפשרות של התפרצות המחלה. הסדרה מדלגת אחורה גם לשלהי שנות השבעים כדי להראות כיצד ד"ר קרטר וטרוויס רודס (ד'ארסי) עקבו, למדו וניסו לבלום את נגיף האבולה באפריקה. האם הלקחים שלמדו יעזרו במניעת הידבקות במחלה הזו באוכלוסייה האנושית?

"האזור החם" הוא מותחן מדעי דרמטי ובעל חשיבות גבוהה שחושף גיבורה אמיצה ונחושה. הסדרה מפגישה מדע אמתי ודרמה אנושית ומביאה סיפור מרתק שמהדהד עד היום.

הסדרה מבית ההפקה של פוקס המאה ה – 21, בכיכובה של זוכת פרס גלובוס הזהב ופרס האמי, ג'וליאנה מרגוליס, ובהפקה של רידלי סקוט ולינדה אובסט. מפיקים ראשיים קלי סודרס, בריאן פטרסון וג'ף וינטר. עוד מככבים: נח ניקולס אמריך , טופר גרייס, ליאם קנינגהם, פול ג'יימס, ג'יימס ד'ארסי, רוברט שון לאונרד וגרייס גאמר.

הסדרה ה"אזור החם" תשודר במהלך 3 ימי ראשון, 15,22,29.9 בשעה 22:00 בכל פעם שני פרקים ברצף. כמו כן תשודר במסגרת שרות ה – VOD בחברות השונות.

אדמונד דה ברז'ראק של אלקסיס מישליק EDMOND by Alexis Mchalik

הסיפור מאחורי ההצלחה הגדולה ביותר של התיאטרון הצרפתי – סיראנו דה ברז'ראק. אדמונד רוסטאן הוא מחזאי גאון שעד כה נחל רק כשלון…ההזדמנות הגדולה שלו מגיעה כשגדול השחקנים של התקופה מבקש לככב במחזהו החדש, בתנאי שהבכורה תהיה בעוד 3 שבועות! הבעיה היא שאדמונד עדיין לא כתב מילה אחת…. ואין לו מושג איזה סיפור הוא יספר. הוא יודע רק ששם המחזה יהיה "סיראנו דה ברז'ראק".

בימוי ותסריט: אלקסיס מישליק Alexis Michalik, שחקנים: אדמונד: תומא סוליבר Thomas Solivérès, קוקלן: אוליבייה גורמה Olivier Gourmet, מריה לגולה: מתילד סנייה Mathilde Seigner, לאונידס: טום לב Tom Leeb, ז'או ד'לסי: לוסי בוז'נה Lucie Boujenah.

110 דקות, צרפת, 2018. צרפתית, כתוביות לעברית ולאנגלית. הפצה סרטי נחשון ובבתי הקולנוע החל מ- 26/09/2019

קולו של אחמד The Voice Of Ahmad

אחמד יוסוף מסארווה, בחור צעיר שעובד כפועל בניין, מגיע לתל אביב מהכפר ערערה ומנסה שוב ושוב לשכור דירה בעיר היהודית והליברלית. הסרט הקצר והנוגע ללב "אני אחמד" (1966), בבימויו של אבשלום כ"ץ ז"ל ובהפקתו של רם לוי ובכתיבתם המשותפת, העמיד לראשונה גיבור ערבי בקולנוע הישראלי התיעודי ועורר מודעות לגזענות המופנית כלפי ערבים אזרחי ישראל. עם צאתו, הסרט הוביל לסערה ציבורית ולדיון חברתי נוקב ואף כמעט שצונזר.

כעת, למעלה מ-50 שנה מאז יציאת המקור, נבחן מקומו של "אחמד" במסגרת "קולו של אחמד", המורכב מאסופה של שישה סרטי מחווה קצרים ומרגשים של בוגרי סם שפיגל לדורותיו, יהודים וערבים, לצד סרט המקור שעבר תהליך רסטורציה. היוצרים, במאים בעלי רקורד ועשייה מוכחים, התגייסו לשיח פורה, אקטיביסטי וקולנועי, המציג התמודדות עם שאלות של דו-קיום בלתי אפשרי במציאות העכשווית המורכבת ועל רקע החברה הישראלית המקצינה. הסרט הנוכחי, שבין היתר מתאפיין בהומור סרקסטי ואירוניה, מביט על הגזענות של ימינו מול אוטופיה בהלסינקי, עוקב אחר הכנת חומוס ביתי בגבול תל אביב-יפו, חוזר לניסיון המהפכני והנשכח להקים קיבוץ ערבי בשנותיה הראשונות של המדינה, מציג את פועלי הבניין הערבים של ימינו שאינם יודעים האם ישובו לביתם בשלום ועוד.

בית הספר סם שפיגל ליצירה קולנועית ירושלים, פועל בעקביות בשנים האחרונות להתייחסות פרספקטיבית לסרטי המופת הקצרים של הקולנוע הישראלי משנות השישים, שנות העיצוב של הקולנוע הישראלי. "קולו של אחמד" הוא הפרק השלישי בטרילוגיית הבוגרים, לאחר "עקבות בירושלים" משנת 2013 כמחווה ל"בירושלים" של דוד פרלוב ו-"Voice Over" משנת 2017 כמחווה ל"לאט יותר" של אברהם הפנר.

יוצר ואוצר: רנן שור, אוצרת שותפה ועורכת ראשית: איילת מנחמי, בימוי: אבשלום כץ, דוד אופק ואיילת בכר, שאדי חביב אללה, דורון ג'רסי, נעם קפלן, דן גבע, ממדוח אפדילה ועידו סוסקולני. הפקה: סתיו מרון ורנן שור. מפיקה שותפה: טונא אנדרסון – קלאר פילמס

חברת הפקה: סם שפיגל בית ספר ליצירה קולנועית ירושלים, סרטי פרדס. גופים תומכים: בית הספר סם שפיגל ליצירה קולנועית ירושלים, סרטי פרדס, קרן מקור, המועצה הישראלית לקולנוע, קלאר פילמס.

כאן 11 עם משחקי נבחרת ישראל במוקדמות היורו

כאן 11 ישדר את שני המשחקים שבהם תשתתף נבחרת ישראל. ישראל-מקדוניה הצפונית, יום חמישי, 5.9.19 | ב-21:15 בכאן 11. סלובניה–ישראל, יום שני, 9.9.19 | ב-21:15 בכאן 11. את המשחקים ישדרו נדב יעקבי ואורי אוזן. נבחרת ישראל ממשיכה במסע המוקדמות לעבר כרטיס עלייה היסטורי לאליפות אירופה. כאן 11 ישדר את שני משחקיה הקרובים.

ביום חמישי, 5.9, ישודר ב-כאן 11 משחק הבית של נבחרת ישראל נגד מקדוניה הצפונית. השידור יחל ב-21:15, ואת המשחק ישדרו נדב יעקבי ואורי אוזן. את המשדר המקדים מהאיצטדיון תשדר דניאלה סמרי, ולצדה יהיו הפרשנים ניר קלינגר, ג'ובאני רוסו ואשרת עיני. על הקווים יתמקם אורן יוסיפוביץ' ואת ראיונות הצבע יערוך שי נובלמן.

ביום שני, 9.9, ישודר ב-כאן 11 משחק החוץ של נבחרת ישראל נגד סלובניה, שיפתח את הסיבוב השני בטורניר. המשחק הראשון בין השתיים הסתיים בתוצאה 1-1. השידור יחל ב-21:15. את המשחק ישדרו נדב יעקבי ואורי אוזן. את השידור מהאולפן תגיש דניאלה סמרי עם הפרשנים ניר קלינגר, אורן יוסיפוביץ' ועמית לוינטל.

שני המשחקים ישודרו גם בדיגיטל, וב-מכאן 33, בו ישודרו המשחקים בערבית. משחק מול מקדוניה הצפונית ישודר גם ב-כאן רשת ב'.

פנים רבות לאמת LUCE

איימי ופיטר אדגר אימצו לפני עשור את לוס, ילד שנולד באריתריאה. לוס התבגר בבית משפחת אדגר והפך לנער פופולארי ונערץ בקרב חברי הקהילה של ארלינגטון, וירג'יניה.  הארייט וילסון, המורה שלו, רואה בו סמל למצוינות המסוגל להעניק השראה לסטודנטים שחורים אחרים בבית הספר. כאשר היא מעניקה משימת כתיבה לכיתה של לוס, היא נדהמת לקרוא את המאמר המטריד שהוא מגיש לה. מלא בהתבטאויות שנויות במחלוקת ותמיכה באלימות פוליטית, המאמר גורם להארייט לחקור לעומק את מקור דעותיו של לוס, והיא מחטטת ללא רשות בלוקר שלו. מה שהיא מגלה שם מאשש את הפחדים הגדולים ביותר שלה…

ארה"ב. 2019. 109  דקות. דובר אנגלית, מתורגם לעברית. הפצה סרטי יונייטד קינג. במאי: ג'וליוס אונה     Julius Onah. איימי אדגר – נעמי ווטס     Naomi Watts, הארייט וילסון – אוקטביה ספנסר     Octavia Spencer, לוס אדגר – קווין הריסון ג'וניור    Kelvin Harrison Jr, פיטר אדגר – טים רות     Tim Roth, דן טוסון – נורברט ליאו בוטז    Norbert Leo Butz, סטפני קים – אנדריאה באנג     Andrea Bang. בבתי הקולנוע.

אימפריית השחיתות THE CORRUPTED

לאסיר המשוחרר ליאם מקדונה (סאם קלפלין) לא נותרה הרבה תקווה. המתאגרף המוכשר אשר נאסר בעוון שוד מזויין רוצה כעת רק לחיות בשלווה ולחדש את הקשר עם בנו הצעיר ארצ'י, אך אחיו שון (ג'ו קלפלין) שקוע עמוק בצרות והוא ללא דרך מילוט. שון הוא חלק מהמעגל הקרוב והמסוכן של קליפורד קאלן (טימותי ספול), יזם נדל"ן. ליאם יודע שעליו לסכן הכול כדי להציל את אחיו בטרם יהיה מאוחר מידי. אך לפני כן עליו להבין במי הוא יכול לבטוח – משימה שהיא יותר קשה ממה שהיא נשמעת.

ארה"ב 2019. אורך הסרט: 103 דקות. בימוי: רון סקלפלו, שחקנים: סאם קלפלין – ליאם מקדונה, ג'ו קלפלין  – שון מקדונה, טימותי ספול – קליפורד קאלן, יו בונוויל – אנתוני האמונד. הפצה פורום פילם, בבתי הקולנוע החל מ-12.9.19.

ספטמבר 2019 במכאן 33

סליחה על השאלה – עונה בערבית לתוכנית ששואלת כל מה שתמיד רציתם לדעת אבל חששתם לשאול. הצצה כנה ואינטימית לחייהן של קבוצות בחברה הערבית שמתמודדות עם סטיגמות חברתיות באמצעות שאלות ששאלו הצופים. פרקי הסדרה יהיו בנושאים: שחורי-עור, רצח נשים, להט"בים, גרושות, זוגות מעורבים, כבדי שמיעה ועוד. הסדרה מבוססת על הפורמט האוסטרלי you can't ask that. במאית ועורכת תוכן: אבתיסאם מראענה מנוחין, חברת ההפקה: יולי אוגוסט הפקות. "סליחה על השאלה" תשודר משבת, 21 בספטמבר 2019, בשעה 19:30 במכאן 33

بلا مؤاخذةالبرنامج الذي يطرح أسئلة طالما أردتم سماع إجابة عنها لكنكم خشيتم طرحها أو لم تتمكنوا من طرحها. إطلالة صادقة وحميمية على حياة مجموعات مختلفة من المجتمع العربي. تواجه  وصمات اجتماعية من خلال اسئلة طرحها المشاهدون. يحاول البرنامج رسم صورة اجتماعية، شخصية وانسانية مؤثرة. حلقات المسلسل تتطرق بجرأة الى مواضيع اجتماعية هامة وشائقة مثل: سُمر البشرة، قتل النساء، المثليون، المطلقات، الزواج  المختلط، الصُم وغير ذلك. يستند البرنامج إلى فكرة بتصميم أسترالي   you can't ask that

مخرجة ومعدّة  المضامين: ابتسام مراعنه منوحين | شركة الانتاج: يولي أوغوست للانتاج موعد البث: السبت 21.9.19 الساعة 19:30

האתגר – תוכנית דוקו-ריאליטי ראשונה מסוגה במגזר הערבי: מלאק, לורין, סלמא, ויסאל, סוג'וד וחנאן הן שש נשים ערביות מצליחות, עצמאיות ודעתניות שבאות כל אחת מרקע תרבותי אחת בחברה הערבית. מנותקות מהמשפחות, מבני הזוג ומהילדים הן יוצאות יחד בקבוצה למסע מצפון-הארץ עד דרומה. מסע שיימשך 15 ימים רצופים, בלי טלפונים ניידים. כל אחת מהן נושאת סיפור אישי מעניין ועולם שלם. מסע פיזי ומנטלי המבליט את הכוח הנשי ואת היכולת הנשית להתמודד עם מצבים קשים ומאתגרים. מנחה: בשיר ח'ורי | במאי: כינן טרבוש | חברת ההפקה: פליפ פלופ הפקות. "האתגר" תשודר  מיום שישי, 20 בספטמבר 2019, בשעה 19:30, במכאן 33

التحديبرنامج وثائق واقعي طلائعي واعد هو الأول من نوعه في الوسط العربي. ملاك، لورين، سلمى، وصال، سجود وحنان، هن ست نساء عربيات ناجحات، يتمتعن بطابع شخصية قوي، مستقل ومتنور. كل واحدة منهن جاءت من خلفية ثقافية مختلفة في المجتمع العربي. ينقطعن عن العائلات والأولاد ليخرجن كمجموعة في رحلة من شمال البلاد حتى جنوبها. هذه الرحلة  تستمر 14 يوماً متواصلاً، بدون هواتف نقالة … كل واحدة منهن تحمل معها حكاية شخصيةً لافتة والكثير من الحنين الى البيت. رحلة ملؤها التبصر، من شأنها أن تُبرز القوة والقدرة النسوية على مواجهة أوضاع صعبة تبعث على التحدي حيال الخوف، الضغط، الصعوبة الجسدية أو العاطفية. إنها رحلة مواجهة جسدية وذهنية تقوم بها نساء فريدات وشُجاعات. تقديم: بشير وري  إخراج: كنان طربوش   شركة الانتاج: فليب فلوف للانتاج. موعد البث: يوم الجمعة، 20.9.19   الساعة 19:30

ד"ר קראג'  – עונה 2 – עונה שנייה לדרמה הקומית הדו-לשונית ד"ר כראג' בכיכובם של: נהד בשיר, לונא מנסור, שלומי קוריאט, לינא מח'ול ועוד. שלושה זוגות, תרבויות נפרדות, מגוון גילים ודפוסי התנהגות אחרים: סמיר ונוסי התחתנו זה מכבר ומנסים לשרוד במצב כלכלי קשה. הם חושפים אותנו למערכת היחסים של זוג ערבי צעיר שנאלץ  להתמודד עם המציאות היום-יומית המשתנה. אבו ג'אבר ונזיהא התחתנו בגיל מבוגר יחסית וממשים סוף-סוף את אהבת הנעורים שנשארה חבויה בליבם עד היום. האם המחויבות של ממסד הנישואים תשפיע על קסם אהבתם? צבי ונעמה, הזוג היהודי מהמושב, מצאו זה את זו אחרי שנים של חיפושים. האם הזוגיות הזאת תצליח? שלושה זוגות בבועה צפונית, גלילית ופסטורלית, בעונה קומית ומצחיקה. משתתפים: נהד בשיר, לונא מנסור, שלומי קוריאט, מחמוד אבו ראזי, ח'ולה סיבסי, לינא מח'ול, אורי גבריאל, ורד פלדמן, ריטה שוקרון, אליאס עבוד, שירן הוברמן, סמר קופטי וסוהיל פודי. חברת ההפקה: גל שוורץ הפקות. "ד"ר קראג'"- תשודר מיום שישי, 20 בספטמבר 2019, בשעה 21:00, במכאן 33

 دكتور كراج – موسم 2موسم ثانٍ من الدراما الكوميدية الناجحة، موسم سيكون مضحكاً أكثر وينطوي على كثيرٍ من المفاجآت… ثلاثة أزواج مختلفون، ثقافات مختلفة، أجيال مختلفة، وسلوكيات مختلفة، في موسم بهيج جدًا ومفاجىء: سمير ونوسي اللذان تزوجا حديثاً يحاولان الصمود حيال وضع اقتصادي صعب، يصوران لنا علاقات كوميدية وغير عادية لزوجين عربيين شابين تزوجا حديثاً وعلى الفور يضطران إلى مواجهة أزمات ومفاجآت تخبىئها لهما الحياة. من جهة ثانية، أبو جابر ونزيهة اللذان تزوجا في سن متأخرة نسبياً يحققان أخيراً حب صباهما الذي بقي دفيناً في قلبيهما حتى اليوم. هل التزام مؤسسة الزواج سيؤثر على سحر الحب الأعمى؟ ومن جهة ثالثة، تسفي ونعماه، اليهوديان القاطنان في الموشاف، اللذان يكتشفان فجأة الحب  الحقيقي الذي بحثا عنه. هل ستتحقق هذه الزوجية؟ ثلاثة أزواج مختلفون جداً، لكنهم متشابهون جداً، في فقاعة شمالية، جليلية وريفية. أسئلة كثيرة وإجابات كثيرة في موسم كوميدي ومضحك تذرف له الدموع! تمثيل: نهد بشير، لونا منصور، شلومي كورياط، محمود أبو جازي،  خولة دبسي، لينا مخّول وغيرهم. شركة الانتاج: غال شفارتس للانتاج موعد البث: يوم الجمعة  20.9.19 الساعة 21:00

שואו-נט – מגזין קליל, קצבי והומוריסטי שמביא אל הצופה את כל מה שחדש ומרתק ברשתות החברתיות בעולם הערבי. במגזין יתארחו בכל שבוע מומחים, פרשנים, בלוגרים ומוליכי דעה ברשת. במרחב הערבי המזרח-תיכוני, בולטת במיוחד היישות הדמוקרטית החזקה ביותר – הרשת החברתית. התוכנית תצלול אל תהומות הרשתות החברתיות בעולם הערבי, תארח "חיות רשת", מומחים ומובילי דעה ותציג סרטונים שישלחו צופים וגולשי הדיגיטל של הערוץ. פרקי הסדרה יעסקו בנושאים חברתיים, בהם מעמד האישה, צרכנות, מסחור הרשת, מוזיקה, ילדים, מקומות בילוי ותיירות, ספורט, בית, פספוסים, בדיחות רשת, ביטחון ברשת, משפחה ועוד. מנחה: סמר קופטי | הפקה: טובי ארבל – ארבל טלוויזיה

"שואו-נט" תשודר  מיום חמישי, 26 בספטמבר 2019, בשעה 20:00, במכאן 33

شو عَ النتفي العالم العربي الشرق أوسطي (الذي يخلو من الأنظمة الديمقراطية) يبرز بصورة خاصة،  أقوى كيان ديمقراطي، ألا وهو الشبكة الاجتماعية على أنواعها. البرنامج الجديد "شو ع  النت" – سيغوص في أعماق الشبكات الاجتماعية، سيستضيف " كائنات انترنيتية" وضيوفاً مطلعين عن كثب على المشهد الذي لا يعرف الكلل،  وسيبث فيديوهات سيرسلها مشاهدون ومتصفحو الديجيتال التابع للقناة.

المسلسل مكون من عشرين حلقة ستوديو  ، وسيُعنى بمواضيع إجتماجية  متنوعة، تخص مكانة المرأة، الاستهلاك، الإتجار عبر الشبكة، موسيقى، عالم الأطفال،  أماكن ترفيه وسياحة، رياضة، البيت، نهفات، نكات على الشبكة، الأمان في الشبكة، شؤون العائلة وغير ذلك. "شو ع النت" – مجلة خفيفة، سريعة، فكاهية تقدم للمشاهد كل جديد وشائق في الشبكات الاجتماعية في العالم العربي، سيستضيف كل أسبوع مختصين، مُعلقين، مُدونين ورواد رأي عام وآخرين.  تقديم : سمر قبطي       إنتاج: طوبي أربيل – أربل للتلفزة موعد البث: يوم الخميس  26.9.19 الساعة 20:00

מכאן בקצה העולם – סדרה דוקומנטרית שבה ניחשף לתרבויות נידחות עם צמד הכוכבים מיסאא עבד אל-האדי וג'מיל ח'ורי. השניים עוצרים את שגרת חייהם, יוצאים למסע אל הלא-נודע ומגיעים למקומות, חברות ושבטים בסין, טיבט, טייוואן ולאוס. במהלך הסדרה חיים שני הכוכבים במשך זמן מה עם בני השבטים, נחשפים למנהגים ולמסורות מגוונים ומתמודדים עם סביבה חדשה שיוצרת סיטואציות דרמטיות ומשעשעות. חברת ההפקה: כרמל הפקות מדיה. "מכאן בקצה העולם" תשודר משבת, 21 בספטמבר 2019, בשעה 20:30, במכאן 33

مكان في الغربةتجربة تلفزيونية وثائقية رائدة, سنتعرف خلالها على ثقافات نائية, وذلك من خلال النجمين ميساء عبد الهادي وجميل خوري اللذان يتركان حياتهما اليومية في رحلة مجهولة بالنسبة لهما , يزوران  فيها أماكن وقبائل ومجتمعات مختلفة من بلدان بعيدة وفي حدود جديدة للمشاهد وللنجوم:  الصين-التبت , تايوان , لاوس.  خلال السلسلة,  يعيش النجمان لفترة زمنية مع قبائل ومجتمعات حياتهم اليومية ,يتعرفان على العادات والتقاليد ويتحدّان بيئة جديدة بعيدة كل البعد عن مناطق راحتهم المألوفة ما ينتج عنه الكثير من المواقف الظريفة وتفاعلا بينهما أيضا . هذه التجارب ستذهب بالمشاهد من خلال نجومه إلى أماكن وحياة جديدة بالاضافة الى الطبيعة  الخلابة.  شركه الإنتاج :  كرمل للإنتاج الإعلامي. موعد البث: السبت 21.9.19    الساعة 20:30

היכ א-סהר – סהרת זג'ל – תוכנית בידור מוזיקלית  המבוססת על ז'אנר שירה אהוב (זג'ל) המייחד את ארצות המזרח התיכון. בתוכנית, בהגשת אימאן בסיוני, יתארחו זמרים ומשוררים המתמחים בז'אנר, שיפגינו את יכולת האלתור שלהם בשירה לפני קהל. התוכנית מצולמת במבצר ארכיטקטוני ובאווירה אוריינטלית המדמים הוויי של ימי חגיגות הפולקלור העתיקות. בתוכנית ישתתפו בין היתר זמרי הזג'ל שחאדה ח'ורי, תאופיק חלבי, סאמר ח'ורי, בשיר סעבי ואחרים. מנחה: אימאן בסיוני |חברת ההפקה: סי-ג'ניק הפקות. "היכ א-סהר – סהרת זג'ל" תשודר מיום שישי, 20 בספטמבר 2019, בשעה 21:30, במכאן 33

هيك السهر – سهرة زجلبرنامج يقدم نوعاً معيناً  من الغناء المُحبب (الزجل)،  الذي يميز دول الشرق الأوسط.  برنامج ترفيهي موسيقي يستضيف مطربين/ شُعراء مختصين في هذا النوع المشهور ليقدموا ما لديهم من قدرة على ارتجال الزجل أمام جمهور  بتقديم حيّ  في المكان. البرنامج يُصَور في قلعة عمرانية مميزة، بجو شرقي فرِح، يعكس جواً من الحنين الى أيام الاحتفالات الفلوكلورية التي كانت تسود أيام زمان. في البرنامج سيشارك مطربو زجل: شحادة خوري، توفيق حلبي، سامر خوري، بشير صعبي الشاب والواعد وآخرون. تقديم: ايمان بسيوني     شركة الانتاج: سي – جنيك للانتاج موعد البث: الجمعة 20.9.19   الساعة 21:30

יהלום בצלחת (מטבחנא) – תוכנית בישול בהגשת השף ג'וני גוריק. בכל פרק יביא השף חומרי גלם מיוחדים מאזור מסוים בארץ ומהם ייצור מתכונים פופולאריים ואותנטיים בטעמים חדשים ומיוחדים. בתוכנית תובא גם כתבת שטח על חומר הגלם הנבחר ועל מאפייניו הייחודיים. חברת ההפקה: שמיים הפקות ותוכן. "יהלום בצלחת" תשודר מיום רביעי, 25 בספטמבר 2019, בשעה 17:30, במכאן 33

مطبخنابرنامج طبخ من تقديم الشيف المميز جوني غوريك. في كل حلقة سيقدم الشيف مواد خام خاصة من منطقة معينة في البلاد وسيصنع منها مأكولات شعبية وأصلية بمذاقات جديدة وفريدة. سيطبخ الشيف وصفتين من نفس المادة الخام،  بالإضافة إلى تقرير ميداني حول المادة الخام ومركباتها المختلفة. شركة الانتاج: شمايم للانتاج والمضامين. موعد البث: الأربعاء  25.9.19   الساعة 17:30

 
- פרסומת -

 

הבלון האדום – תוכנית הומור וסטנד-אפ קומדי בהנחיית נורמן עיסא. בכל תוכנית יארח עיסא ארבעה סטנדאפיסטים או שחקנים-מצחיקנים, שמטרתם להצחיק את הקהל. כל תכנית תיוחד לנושא מסוים ויהיו בה קטעי סטנד-אפ, משימות מצחיקות ומאתגרות ומשחקים. מי שלא יצליח במשימות, ייענש. הקהל יקבע מי המצחיק ביותר, ומי ראוי לעונש. הסטנדאפיסטים שישתתפו בתוכנית: עולא אסחאק, איברהים סקאללה, מחמד נעמה, ביסאם בירומי, סמי פאנוס, כאמל חלבי, יסמין חדר, אימן נחאס, מריה זריק, מחמד ג'בארין ועוד.

מנחה: נורמן עיסא | חברת הפקה: קוניקט 100. " הבלון האדום" תשודר משבת, מ-21 בספטמבר 2019, בשעה 21:00, במכאן 33

البالون الأحمربرنامج فكاهي كوميدي يشتمل على وقفات كوميدية "ستاند آب"، من تقديم نورمان عيسى.

في كل برنامج يستضيف نورمان عيسى أربعة كوميديين أو ممثلين هزليين، على أن يتبدلوا بين برنامج وآخر، وهدفهم هو إضحاك الجمهور. ومن لا ينجح في المهام المختلفة… يُطرد. كل برنامج سيُخصص لموضوع معين ويشتمل على وقفات كوميدية -ستاند آب-، مهام مضحكة تبعث على التحدي، ألعاب مختلفة وكثير من المفاجآت. سيشارك الجمهور في البرنامج وفي القرار بخصوص مَن  الأكثر إضحاكاً ومن يستحق العقاب… من بين الكوميديين الذين سيشاركون في البرنامج: علا اسحاق، ابراهيم ساق الله، محمد نعمه، باسم بيرومي، سامي فانوس، كامل حلبي، ياسمين خضر، أيمن نحاس، ماريا زريق، محمد جبارين وغيرهم. تقديم: نورمان عيسى        شركة الانتاج: كونيكت 100. موعد البث: السبت  21.9.19   الساعة 21:00

ג'ודי – מעבר לקשת Judy של רופרט גוּלד בכיכובה של רנה זלווגר

הרבה לפני רפסודיה בוהמית של פרדי מרקיורי ורוקטמן של אלטון ג׳ון, כבשה כוכבת-על אחת את המסכים והבמות ברחבי העולם כולו. רדופה על ידי זכרונות ילדותה כדורותי מ"הקוסם מארץ עוץ" ונעוריה שאבדו בהוליווד, מגיעה ג'ודי גארלנד להופיע בלונדון. קולה אמנם נסדק אך נוכחותה הדרמטית מורגשת יותר מאי פעם. ג׳ודי, בגילומה הנוגע ללב של זוכת האוסקר רנה זלווגר – נקרעת בין רצונה להיות בבית עם ילדיה לבין הצורך להתפרנס ולהיות נאהבת. פעם אחר פעם היא מתרסקת על סלעי המציאות האכזרית כל כך כלפי מי שכוכבם דועך ורק קסמה ושנינותה מסייעים בעדה למצוא בעצמה את הכוח להמשיך, כל עוד זה אפשרי. עם שיריה המוכרים, ביניהם "אי שם מעבר לקשת" האלמותי, חוגג הסרט את קולה, אהבתה וכשרונה הייחודי של ג'ודי גארלנד, אך גם כואב את מחיר הצלחתה של מי שהייתה – ובעיני רבים עודנה – אמנית הבמה הגדולה בעולם.

הסרט החדש "ג'ודי – מעבר לקשת" בכיכובה המסעיר של רנה זלווגר זוכה לחיבוק של הקהל והתקשורת בבכורתו העולמית בטלוריד וטורונטו. רנה זלווגר חוזרת למסך ובגדול ומגלמת את ג'ודי גאלרנד האגדית, בשנותיה האחרונות. רדופה על ידי זכרונות ילדותה כדורותי מ"הקוסם מארץ עוץ" ונעוריה שאבדו בהוליווד, מגיעה ג'ודי גארלנד להופיע בלונדון. קולה אמנם נסדק אך נוכחותה הדרמטית מורגשת יותר מאי פעם. ג׳ודי, בגילומה הנוגע ללב של זוכת האוסקר רנה זלווגר – נקרעת בין רצונה להיות בבית עם ילדיה לבין הצורך להתפרנס ולהיות נאהבת. רנה זלווגר, המבצעת בסרט שירים מן הרפרטואר של ג׳ודי גארלנד, צפויה על פי כל התחזיות לככב בעונת הפרסים הקרובה. ההוליווד רפורטר הגדיר את הופעתה בסרט "מבריקה, מפגן עוצמה עוצר נשימה". הסרט מיועד לצאת להפצה בישראל החל מתאריך 30/1/2020 על ידי סרטי נחשון ורד קייפ.

במאי: רופרט גולד, שחקנים: רנה זלווגר, ג'סי באקלי, רופוס סוויל, פין ויטרוק, מייקל גמבון. בריטניה 2019. אנגלית, כתוביות לעברית. 136 דקות.

הסרט הוצג בבכורה עולמית בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בטורונטו ב-5 בספטמבר. הפצה סרטי נחשון ורד קייפ. בבתי הקולנוע בישראל30/1/2020 .

כאן 11 עם 80 וארבע

כאן – תאגיד השידור הישראלי גאה להציג את "80 וארבע" – הגרסה הישראלית לסדרה הדוקומנטרית הבריטית המצליחה "Old people's home for 4 years old" שתעלה לשידור בעונת הסתיו הקרבה בכאן 11. בשביל התוכנית הוקם גן ילדים מיוחד בבית הדיור המוגן "בית בכפר" בביתן אהרן. במשך שישה שבועות באו עשרה ילדים בני ארבע ועשרה דיירים בני שמונים או יותר בכל יום לגן לפעילות משותפת. מומחים בתחום החינוך והגריאטריה ליוו את המיזם ועקבו אחר השינויים בבריאותם של הזקנים ובהתפתחות הילדים בעקבות הפעילות. התוצאות מדהימות ומרגשות.

"80 וארבע" היא סדרה דוקומנטרית המבוססת על מחקר רחב היקף המעיד על יתרונות השילוב הבין-דורי. המחקר שנעשה בארה"ב ובמדינות נוספות בעולם מצא כי שילוב כזה, של בני הדור השלישי עם ילדים בני ארבע וחמש באופן שגרתי מביא לשיפור פיזיולוגי, קוגניטיבי ורגשי בקרב קשישים, ובקרב הילדים אפשר לראות שיפור בהתפתחות רגשית, אינטליגנציה ואמפתיה. יתרונותיו של המפגש הבין-דורי הוכחו בעשרות רבות של מחקרים, ומשנה לשנה ערים רבות בעולם מאמצות מסקנות אלו כדי להביא למעורבות ערכית וחברתית בקהילה.

על המומחים המשתתפים בתוכנית: ד"ר יורם מערבי – רופא בכיר במחלקה לגריאטריה שיקומית בביה"ח "הדסה הר הצופים" בירושלים, מרצה בפקולטה לרפואה  באוניברסיטה העברית בירושלים, מייעץ וחבר בוועדות לאומיות על היערכות לזקנה בישראל. פרופ' ענת מירלמן – מן המערך הנירולוגי במרכז הרפואי תל אביב, איכילוב. היא מנהלת המעבדה לחקר סימנים מוקדמים למחלות ניווניות של המוח. ומרצה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב. ד"ר אריק טאיב – פסיכולוג חינוכי-חברתי, מומחה בילדים, ראש המחלקה ללימודים רב-תחומיים במכללת ספיר. מרצה ומייעץ בחינוך, מחוננים, הדרכת הורים ועוד. פסיכולוג חינוכי בשפ"ח באר שבע. הפקה: יולי אוגוסט הפקות

80 וארבע, פרק הבכורה: שני 28.10.2019, שעה 21:15 בכאן 11 ובדיגיטל

תיאטרון ובמה

סיפורי החיות של סבא טוביה חוזרת לבמה

עשרים שנה אחרי שעלתה לראשונה על בימות ישראל והציגה לקהל הילדים וההורים את הדמות "סבא טוביה", חוזרת ההצגה "סיפורי החיות של סבא טוביה" לסיבוב הופעות ברחבי ישראל. ההצגה האהובה הפכה במרוצת השנים לקלאסיקה והיא מבוססת על משלי מוכרים של איזופוס, לפונטיין וקרילוב. טוביה צפיר והחברים מביאים בהומור, שיר וריקוד את הסיפורים והדמויות: השועל והחסידה, הארנב והצב ורבים אחרים. מלווה במיטב השירים המוכרים של סבא טוביה מכל הזמנים. בדרכו הייחודית של סבא טוביה, מלאת החן, הומור והחכמה. נלמד מהחיות כיצד בני אדם צריכים להתנהג.

טוביה צפיר: " מרגש אותי לחזור להצגה שבה הפכתי להיות סבא טוביה אחרי עשרים שנה. זו זכות גדולה להופיע מול דורות של ילדים שבעצמם הפכו להיות הורים ומביאים את ילדיהם לראות את ההצגה. אני שמח לשוב ולספר לילדים סיפורים מקסימים על חיות שמלמדים את בני האדם כיצד להתנהג".

משתתפים: טוביה צפיר, ישראל גולדרט/דניאל חסין, מור גנות/שרון ענבר/ליבי טננבאום/ טל גרושקה, רקדניות הסטודיו של קרן פלג. דברי קישור: שלומית קורן. מוסיקה: ליאורה שלזינגר, יוני צפיר, בימוי: טוביה צפיר.

14/09/2019 בשעה 11.00, היכל אומנויות הבמה בהרצליה, 05/10/2019 בשעה 11.00, היכל התרבות נס ציונה, 26/10/2019 בשעה 11.00, תיאטרון יהלום רמת גן, 28/10/2019 בשעה 17.30, היכל התרבות נתיבות, 16/11/2019 בשעה 11.00, תיאטרון חולון, 17/11/2019 בשעה 17.30, היכל התרבות אשקלון.

פסטיבל באו הצלילים ה-6 באליקים

חגיגות סוף הקיץ בעיצומן וכמסורת זאת השנה השישית מציינים את המאורע במושב אליקים בפסטיבל מוזיקה אתנית-מזרחית ופולקלור ססגוני. השנה הופיעו על במת הפסטיבל זמרים צעירים בני המושב לצד האמן אמיתי אריכא שביצע ניגונים ושירה מהדיוואן התימני המסורתי. בשיא הערב עלה הזמר יואב יצחק שסחף אחריו את מאות החוגגים שהתרפקו על נוסטלגיות משובחות. את הערב קינחה הזמרת האגדית ברכה כהן אשר הרקידה את החוגגים בשירה ובצעד תימני וזאת בליווי להקת המחול התימנית של מ.א מגידו.

לצד ההופעות התקיימה גם השנה בבית העם תערוכה ע"י בת המושב, האוצרת ידידה ארמה-שופן כאשר נושא התערוכה שנבחר השנה היה "שפת אם", אשר הציגה פתגמים נבחרים מהשפה התימנית יחד עם תרגומם לעברית ולצד זאת עטרו את התערוכה תמונותיהן של ותיקות המושב. לצד זאת ניתן גם מענה לילדים בדמות מתחם מתנפחים רחב במגרש הספורט, דבר שהביא להורים אפשרות להנות מהמופעים בנחת.

בתחילת הערב ברך ראש המועצה איציק חולבסקי את החוגגים וציין כי הוא שמח כל שנה להגיע לחגיגה הגדולה באליקים ולפגוש מגוון רחב של חוגגים. ראש המועצה הודה לוועד המקומי, ליו"ר נתנאל כהן וחברי הועד, לצוות הפסטיבל ולמפיק זיו עופר. למחלקת תרבות של המועצה בראשות נתי וירבה והדס ברעם ולכל צוותי המועצה שסייעו לקיום האירוע.

לאחר מכן ברך את החוגגים ד"ר יגאל בן שלום, יו"ר האגודה לטיפוח מורשת יהדות תימן ששיתף את החוגגים בהשקעה החשובה של האגודה לטיפוח ושימור המסורת התימנית במגוון דרכים ובין היתר באמצעות אירועי תרבות מרשימים מסוג זה. בסיום דבריו העניק יו"ר הועד המקומי, נתנאל כהן תעודת הוקרה למר בן שלום על תרומתו המשמעותית לפסטיבל ולמושב אליקים. יו"ר הועד המקומי, נתנאל כהן הודה בדבריו לחברי הועד וצוות הפסטיבל, לראש המועצה, המנכ"ל וכל המחלקות שסייעו בהפקת הפסטיבל. כמו כן, לחברי המתמיד ואיחוד הצלה שנרתמו לאבטח את האירוע.

תעופה ושיט

אושיאניה קרוזס עם סיורים מקומיים חדשים וחוויות יוצאות דופן

גלידות באיטליה בכל צורה וסוג (צילום דני בר)

חברת הפלגות היוקרה אושיאניה קרוזס, המובילה העולמית בתחומי קולינריה עילית בים ויעדים מיוחדים בהפלגות נופש, חשפה את סדרת הסיורים המקיפים החדשה ופורצת הדרך שלה "Go Local". כחלק מפרויקט OceaniaNEXT – פרויקט השדרוגים של המותג, הסיורים החדשים והבלעדיים בסדרת Go Local, מיועדים לקבוצות קטנות יותר, חורגים מאתרי התיירות הרגילים ומתמקדים בשילוב האורחים בקהילות המקומיות. האורחים יחוו את היעדים באופן שונה וחדש לחלוטין, יתקבלו בברכה בבתים ובבתי עסק מקומיים ויזכו לטעימה מאורח חייהם. יותר מ-120 סיורים כאלו מוצעים ברחבי אירופה, אלסקה ודרום אמריקה, עם מבחר רחב של אפשרויות, החל מהאוצרות הנסתרים של מילונגס Milongas בבואנוס איירס, ארגנטינה וכלה במשחקים גאליים בקורק Cork אירלנד. דוגמאות לסיורים:

** להיות רועה צאן ליום במהון (Mahon), ספרד – האורחים יתקבלו בברכה בבית משפחה בחווה באזורים הכפריים של סיוטאדלה (Ciutadella) או באס מרקאדל (Es Mercadal) ויחשפו לאורח החיים בתפעול חווה, הכולל חליבת וגזיזת כבשים. האורחים ילמדו את המורכבות שבהכנת גבינת עיזים ועל השפעת רוחות החופים החזקות הנושבות באזורי המרעה, על המליחות של הגבינות. לאחר ההתנסות בעבודה בחווה ובטיפול בכבשים, יוזמנו האורחים להתענג על ארוחה סביב השולחן המשפחתי ולדגום גבינות מקומיות, לחם טרי אפוי, בשר מעושן וכמובן יין ספרדי.

** לעשות קניות לארוחת הערב ולערוך את השולחן בבואנוס איירס, ארגנטינה – אחר צהריים כיף ומרתק של קניות בשווקים מקומיים בליווי מדריך מקומי. לקראת הערב ילכו האורחים לבית מקומי, שם יכינו ארוחת ערב מהמצרכים שרכשו מוקדם יותר. הסיור בשוק ההומה, יקנה הזדמנות להזמין מהקצבים את נתחי הבשר הטובים ביותר, ממוכר הדגים את הדג הטרי ביותר ולהתמקח בדוכנים על מחירי הירקות. לא צריך להיות "פודי" כדי להעריך את הטעמים העשירים שבחוויה הזו. לאחר שהקניות יסתיימו, יהנו האורחים מארוחת ערב ארגנטינאית מסורתית "ביתית".

** לדוג עם המקומיים בפורטופינו, איטליה – בטיול זה, האורחים יבלו את היום בלב ים, בחוויית דייג ייחודית יחד עם צוות דייגים מקומי. הקפטן והצוות יתארו את סדר היום שלהם בים הליגוריאני המדהים ויסבירו את שיטות הדייג השונות בהן הם משתמשים. כמובן, אף יום בים לא יכול להסתיים בלי ארוחת דגים מסורתית, שבדיוק נתפסו ברשת, ואחריה טבילה מרעננת בים מול חופי פורטופינו.

** כפר ארדמור וקבלת השראה של אמן מקומי בווטרפורד, אירלנד – שיעור אומנות בגלריה של האמנית בריג'יד שלי בארדמור, הידועה בכינויה“The Cow Lady” , שתנחה את האורחים במהלך שיעור בסטודיו שלה. שלי אוהבת לצייר נופים ואנשים על קנבס, אבל מודה שהיא מוקסמת גם מציור הפרות המקומיות. היא מתחילה בסיור בגלריה שלה ובהצגת כמה מיצירותיה האחרונות, ולאחר מכן נותנת לכל אחד לצייר ולבטא את עצמו. במהלך המפגש היא תספר על חייה המקומיים ותענה על שאלות האורחים. כמובן שהמבקרים יחזרו לאונייה לא רק עם זיכרונות חביבים, אלא גם עם יצירת מופת אישית משלהם.

אושיאניה קרוזס מציעה מגוון רחב של טיולים בסדרות ה- Oceania Exclusive ו-Oceania Select, סיורים פופולריים, סיורים קולינריים, מסלולי אוכל ויין לחוויית ה"פודי" האולטימטיבית, את ההיצע הרחב ביותר של סיורי בריאות בשש יבשות, וכעת גם את הסדרה Go Local פורצת הדרך. סיורים מקומיים זמינים כעת באתר החברה.

Wizz Air עם קבלת המטוס האחרון מדגם A321ceo

וויזאייר WIZZ AIR A321 (צילום יח"צ חו"ל)

חברת התעופה Wizz Air,  חברת התעופה הגדולה והצומחת ביותר במזרח ומרכז אירופה, קיבלה את המטוס האחרון מדגם A321ceo המשרת את הצי הצעיר והמתפתח של החברה. מדובר במטוס האחרון בסדרה זו אשר אפשרה ל- Wizz Air להיות לחברת התעופה הבטוחה והצומחת ביותר באירופה עם חיסכון של 20% בעלויות הדלק.

צי המטוסים של החברה כולל כיום 119 מטוסים (72 דגמי A320ceo 41 , A321ceo ו- 6 A321neo). לחברה הזמנה של מטוסי איירבוס הנחשבת להזמנה הגדולה ביותר בעולם התעופה הכוללת 273 מטוסים מדגמי A321neo, A320neo ו- A321neo XLR. השלמת ההזמנה תביא את צי Wizz Air ל -300 מטוסים ותאפשר הטסה של כ- 100 מיליון נוסעים בשנה.

דיאדריק פן, סמנכ"ל ומנהל תפעול ראשי ב Wizz Air: "אנו נרגשים לקבל את מטוס A321ceo האחרון לצי של החברה. מטוסי איירבוס A321ceo ממלאים תפקיד מפתח בהצלחת Wizz Air בכך שעזרו לנו להפוך לאחת מחברות התעופה הירוקות, הבטוחות והצומחות ביותר באירופה".

בואינג ואירופלוט Aeroflot עם חוזה לשדרוג תא הנוסעים מטוסי בואינג 777

בואינג 777 של אירופלוט (צילום יח"צ חו"ל)

בואינג, יצרנית המטוסים הגדולה בעולם, וחברת התעופה הלאומית של רוסיה, אירופלוטAeroflot , חתמו על חוזה לשדרוג תא הנוסעים ב-18 מטוסי הדגל של החברה – בואינג 777-300 בסלון האוויר במוסקבה. חברת בואינג תבצע את עבודות ההנדסה ותספק ערכות עם הרכיבים המתאימים לעיצוב מחדש של תא הנוסעים במטוס ה-777 של אירופלוט.

אירופלוט מוכרת באופן נרחב כחברת פרימיום. עיצוב פנים המטוס של בואינג 777, נועד בכדי להעצים את איכות הפרימיום של החברה בכל מחלקות הנוסעים שלה – עסקים, קומפורט ותיירים. שדרוג מהסוג הזה יביא את אירופלוט להישגים חדשים," אמר מנהל הכספים הראשי של אירופלוט, מר אנדריי צ'יחנקין.

אירופלוט היא חברת התעופה הלאומית של רוסיה וחברה בברית התעופה העולמית SkyTeam. אירופלוט מפעילה טיסות ל-159 יעדים ביותר מ-54 מדינות, ובעלת צי של 249 מטוסים. אירופלוט היא הצעירה ביותר מכל חברת תעופה אחרת המפעילה יותר מ-100 מטוסים. ב-2018, החברה הטיסה 35.8 מיליון נוסעים ברחבי העולם, ויותר מ-700,000 נוסעים מישראל (55.7 מיליון נוסעים סה"כ בקבוצת אירופלוט).

בואינג היא יצרנית המטוסים, מערכות ההגנה והחלל הגדולה בעולם. כיצואנית המובילה מארה"ב, החברה תומכת בלקוחות מסחריים וממשלתיים ביותר מ-150 מדינות. בואינג מעסיקה יותר מ-150,000 עובדים ברחבי העולם. על בסיס מורשת של מנהיגות תעופה וחלל, בואינג ממשיכה להוביל בתחומי הטכנולוגיה והחדשנות, לספק אותם ללקוחותיה, ולהשקיע באנשיה ובצמיחה עתידית.

חטיבת שירותי התמיכה של בואינג – BGS – Boeing Global Services – מתבססת על יותר ממאה שנות ניסיון וידע מקיף בפתרונות שירות ותמיכה חדשניים, בתחומי התעופה המסחרית, הצבאית והחלל. בדגש על פתרונות פורצי דרך בתחומי הנדסה, תעופה דיגיטלית, ניתוח מערכות מידע, הדרכה ותמיכה לוגיסטית בשרשרת אספקה, בואינג מספקת מענה למגוון רחב של צרכים, כולל, בין היתר הורדת עלויות ושיפור היעילות התפעולית.

נורוויג'ן קרוז ליין עם Free the beat ומוסיקה עולמית על סיפון האוניות

חברת הקרוזים נורוויג'ן קרוז ליין (NCL) החדשנית בתחום הפלגות הנופש, השיקה את תוכנית “Free the Beat” פלטמפורמה בה מובילי הכותבים, היוצרים והאמנים בתעשיית המוזיקה העולמית מוזמנים להפלגה באוניות החברה, בכדי לקבל השראה מחווית השייט והיעדים המובילים והיפים בעולם, וליצור חומרים על הסיפון שיהיו שייכים לספריית המוזיקה של נורוויג'ן קרוז ליין.

כחלק מהיוזמה החדשה, נורוויג'ן קרוז ליין חברה ליוצרים מובילים בתעשיית המוזיקה העולמית ולחברות הפקה, על מנת שייצרו אוסף שירים ייחודי לאורחי 16 אוניות החברה.

את קרוז ההשקה הוביל האמן והיוצר אנדי גרמר, שזכה במספר אלבומי פלטינה, ויחד איתו נסעו שישה כותבי שירים נוספים מחברת ההפקה Family Affairs Productions להפלגה על סיפונה של אוניית נורוויג'ן ג'וי(Norwegian Joy)  למסע של שבעה ימים באלסקה. שירו המצליח של אנדי Hallelujah ( (Good to be aliveאף מלווה את הקליפ החדש של חברת נורוויג'ן. ששת היוצרים שליוו את אנדי בקרוז ההשקה הם:

** ג'וליאן בונטה (“Story of my life” – One Direction)

** איאן פרנזינו (“Flicker” – Niall Horan)

** אנדרו האס (“Wolves” – One Direction)

** ג'ון רייאן (“Wait” – Maroon 5)

** שונגודזו קויימבה ( “It Won’t Kill Ya” – The Chainsmokers)

** ליזה אוון ((“Airplane Pt. 2” – BTS

כחלק ממסע זה, נורוויג'ן קרוז ליין יצרה חוויות ייחודיות ביעדים השונים באלסקה על מנת שיוכלו לקבל השראה מפלאי הטבע של אלסקה וליצור תוכן ייחודי לספריית המוזיקה החברה. הם חקרו את היסטוריית ילידי המקום, צללו ב-Mountain Point, והוטסו במסוק פרטי מעל קרחוני Mendenhall Glacier.

תיירות

תיירות ישראל חודש אוגוסט עם שיאים חדשים

מלון המלך דוד בירושלים (צילום דני בר)

אם היה נדמה לכם באוגוסט, שאתם נתקלים בהמון תיירים בחופשות בארץ – צדקתם. בחודש אוגוסט 2019 נכנסו לישראל 304.6 אלף תיירים, עליה של 9% ביחס לחודש אוגוסט אשתקד ועלייה של 20% ביחס לחודש אוגוסט 2017. בסה"כ בחודשי ינואר-אוגוסט נכנסו 2.892 מיליון תיירים לעומת 2.635 מיליון תיירים בתקופה המקבילה אשתקד, עליה של 10%.

דרך האוויר נרשמו 270 אלף כניסות תיירים בחודש אוגוסט 2019, עליה של 8% ביחס לאוגוסט 2018 ועלייה של 17% ביחס לאוגוסט 2017. דרך היבשה נכנסו לישראל 34 אלף תיירים בחודש אוגוסט  2019, עליה של 22% לעומת אוגוסט 2018 ועליה של 56% ביחס לאוגוסט 2017. 20 אלף מבקרי היום נכנסו לישראל באוגוסט 2019 – לעומת 22 אלף שנכנסו באוגוסט 2018,  ולעומת 21 אלף שנכנסו באוגוסט 2017.

אומדן היקף ההכנסות מתיירים נכנסים בחודש אוגוסט הינו 437 מיליון דולר כאשר מתחילת השנה היקף ההכנסות מתיירים נאמד ב- 4.147 מיליארד דולר.

איך מבלים הישראלים במהלך הנופש במלונות תל אביב

מוזיאון תל אביב לאמנות (צילום אברהם חי)

לקראת חגי תשרי הקרבים, וגיבוש קמפיין פרסום ושיווק לעידוד תיירות הפנים במלונות תל אביב רבתי, נבדקו הרגלי הנופש של האורח הישראלי בשנים האחרונות.

"בתקופת החגים אשתקד, גדל במלונות תל אביב רבתי מספר לינות הישראלים ב- 25% לעומת התקופה המקבילה שנה קודם לכן (2017), והגענו לנתון מרשים של אירוח כ- 60,000 תיירים ישראלים בחגי תשרי ושל כ- 100,000 לינות", אומר עודד גרופמן, מנכ"ל התאחדות מלונות תל אביב רבתי. "האתגר שלנו השנה", הוא אומר, "להמשיך את מגמת הגידול בלינות הפנים. לשם כך חקרנו וניתחנו: איך אוהבים הישראלים לבלות את חופשתם האורבנית אצלנו. בימים אלו אנו מגבשים, על סמך העדפות הנופש שמצאנו, את מבצע החגים, מראש השנה – עד סוכות, בשיתוף העירייה – מנהלת עיר עולם, הספארי ברמת גן ומגזין טיים אאוט". לדבריו, "זיהינו כי, משך זמן השהייה מקובל של האורח הישראלי במלונות תל אביב רבתי נע בין 1.5 – 2 לילות בממוצע. התופעה אצלנו דומה למתרחש בכל העולם המערבי. הרגלי הצריכה השתנו וכיום מעדיפים האורחים הישראלים לצאת בתדירות גבוהה יותר מאשר בעבר לחופשות קצרות. הם גם מצפים לתמורה הוגנת ומשתלמת לכספם, הן בחוויית אירוח יוצאת דופן בבית המלון, והן בהיצע של סגמנטים תיירותיים נוספים".

בניתוח הרגלי הנופש, שנערך בהתאחדות, נמצא כי תחום האטרקציות התיירותיות – מרכז ענין רב, ובעיקר: אוהבים הישראלים את סביבת חוף הים, הטיילת של הרצליה ושל תל אביב, נמל תל אביב, העיר הלבנה, ויפו בכלל. עוד נמצא כי, רבים מאורחי המלונות הישראלים, בוחרים בחופשה בתל אביב רבתי, לא מעט בזכות הגיוון והעושר של הסצנה הקולינרית. ברשימת ההעדפות, עלו שמות של מסעדות שף ונושא, שחלקן נמצאות בבתי המלון. ובמיקום גבוה גם נמצאו בתי קפה ושווקים דוגמת: שוק לוינסקי, מתחם שרונה, דוכני אוכל חוצות ומיצים טבעיים.

תחום הקניות מהווה נדבך נוסף ובולט בהעדפות הנופש. האתרים העיקריים, שאוהבים  הישראלים הם: שוק הפשפשים ביפו, שוק נחלת בנימין וחנויות מעצבים.

בתחום התרבות רבים מאורחי בתי המלון הישראלים מנצלים את השהייה באזור לצריכת תרבות ונוהגים לבקר במוזיאונים ובגלריות, ומדגישים את מוזיאון תל אביב לאמנות ובית התפוצות ובערב הצגות ומופעים.

מה לגבי חיי הלילה? – בתחום זה ההתפלגות גדולה. יחד עם זאת, נמצא כי האורחים הישראלים יוצאים למועדונים ולברים, שחלקם, אגב, ממוקמים היום גם במלונות.

הסיורים הרגליים, הם תחום נוסף שמוזכר על ידי הישראלים כאטרקציה אהובה בתל אביב רבתי, וכן: סיורי SEGWAY  וטיולי אופניים

ומה לגבי ילדים? האטרקציות התיירותיות הבולטות הן: פארק הירקון, הספארי ברמת גן, הנמל ומוזיאון הטבע באוניברסיטת תל אביב.

לדברי גרופמן: "מאז שנת 2010, הגידול בלינות ישראלים באזור תל אביב רבתי עומד על 73%, כאשר השוק הישראלי מגיע לכרבע מכלל הלינות במלונות". הוא מוסיף: "2018 הייתה שנת שיא במספר לינות הישראלים במלונות תל אביב רבתי, עם כ- 870 אלף לינות ישראלים. במקביל, נוספו באזור 1,000 חדרי מלון חדשים".

הטרנדים החדשים בשוק התיירות העולמי

פינוקים בחדר מלון חוף נחשולים (צילום דני בר)

אדיבות במקום האירוח בראש סדרי העדיפות: מחקר חדש של Booking.com, שבאתרה קיימות יותר מ-173 מיליון חוות דעת, חושף כי אדיבותם של המארחים והיחס שהם מעניקים לאורחים, זוכים למספר הביקורות הגבוה ביותר, הרבה לפני רמת השירותים במקום האירוח, רמת הניקיון, הנוחות ואפילו לפני תמורה למחיר והמיקום. לפי המחקר, תיירים גרמנים, אוסטרים וצרפתים נוטים לספק את חוות הדעת החיוביות ביותר על הצוות, בהשוואה לחוות הדעת הכללית שלהם על מקום האירוח.
מיקום מצטלם טוב: עידן האינסטגרם העלה את קרנם של מלונות ואתרי אירוח שמצטלמים באופן מיטבי ויוצרים לעצמם ביקושים בקרב תיירים, אבל 76% מהישראלים עדיין סבורים שחוות דעת של מטיילים אחרים בנוגע לאופי המארחים, הם גורם חשוב יותר המסייע להם לזהות מארחים חברותיים ומסבירי פנים לפני ההזמנה. בהתייחס לנתון זה הציג הסקר נתונים דומים (75%) באשר לכלל האוכלוסייה הגלובלית שהשתתפה בו.

חוות דעת חשובה לבחירת מקום אירוח:  לפי המחקר, כשני שלישי מהמטיילים הישראלים (67%) ויותר מחצי מהמטיילים ברחבי העולם (53%) הודו שבחרו לא להזמין מקום אירוח מסוים עקב חוות דעת שליליות על המארחים, זאת למרות שהמחיר, המיקום והאיכות היו בדיוק מה שהם חיפשו. כשני-שליש (63%) הודו שהחופשה שלהם השתפרה כי האדם שניהל את מקום האירוח שלהם עשה עבורם מעל ומעבר למצופה.

ביקור מקדים לפני מעבר דירה: נדמה כי בין האורחים שמחפשים את המארחים האדיבים מתגלה טרנד חדש בשוק התיירות לפיו תיירם "מנצלים" את אופיו של המארח על מנת לבחון אופציות למעבר למקום מגורים חדש. כך עולה ממחקר חדש נוסף של Booking.com אשר חושף כי 23% מהמטיילים הישראלים ושניים מתוך חמישה (40%) מהמטיילים ברחבי העולם מנצלים את תקופת האירוח אצל המקומיים בזמן החופשה, כדי "לנסות" יעד אשר בו הם שוקלים לעבור לגור בעתיד. בעלי ומנהלי מקומות אירוח מקומיים נמצאים בעמדה מצוינת ויכולים לחלוק מידע קריטי עבור מי ששוקל מעבר קבוע למדינה חדשה. מטיילים סקרנים במיוחד אף מצפים מהמארחים להעניק להם טעימה מהחיים המקומיים. המחקר מצא כי שליש מהמטיילים ברחבי העולם סבורים כי אירוח אצל מקומיים מהווה הזדמנות להכיר אנשים חדשים במקום. בנוסף, 44% מהם היו שמחים אף לקבל מהמארחים שלהם הזמנה למסיבה מקומית במהלך החופשה כדי לחוש טוב יותר את היעד הנבחן.

פרסים למארחים הטובים ביותר: Booking.com עצמה מטפחת בעלי מקומות אירוח שזוכים לשבחים מצד האורחים. באמצעות מדד Booking Heroes (גיבורי בוקינג) זוכים בעלי מקומות אירוח באות הוקרה אם יצאו מגדרם כדי לשפר או להציל את הטיול של האורחים שלהם. כך למשל, אחד הזוכים בתחרות האחרונה הם בעלי B&B מאיטליה, שהתייחסו לאורחים שלהם כמו למשפחה כאשר בסיוע מהם אב המשפחה פונה לבית החולים באמצע הלילה.

מלון Elmina יפו במבנה לשימור בן 100 שנים ורון ארד

בימים אלה נפתח מלון  Elmina יפו ("נמל" בערבית) בבניין לשימור בן 100 שנים, הנושא עימו ייחוס תרבותי היסטורי מהתקופה העותומאנית. המבנה בו ממוקם המלון, הוקם בסוף שנות העשרים של המאה הקודמת כבית מגורים, המשלב חנויות ומסחר. בשנת 1998 עבר הבניין תהליך שימור מיוחד כחלק מתוכנית שימור מבנים של העיר ת"א-יפו.

Elmina  יפו , הוא המיזם הראשון  איתו יוצאת לדרך חברת הנדל"ן רופא את ליפמן. עלות ההשקעה בהקמת המלון מוערכת  בכ-15 מיליון שקלים. על עיצוב השטח הציבורי של המלון, בהם החדרים וגולת הכותרת – הסוויטה הססגונית, אמון מעצב הפנים וזוכה בפרס מעצב השנה מיכאל אזולאי, הנחשב לאחד ממעצבי המלונות המצליחים בישראל. אזולאי, בדרכו העיצובית והייחודית לו, השקיע רבות בהתאמת החוויה לאורח החיים העכשווי ובקריצה נוסטלגית מלאת השראה. האדריכל הבינלאומי רון ארד אמון על תכנון שטח הגג המרהיב של המלון. השניים עסקו רבות בפיענוח החוויה ההיסטורית הייחודית ותרגומה לאורח החיים העכשווי, תוך שהם מחדשים את המבנה בסגנון ארט דקו מוקפד ובכך מבטיחים את מעמדו של המלון כאבן חן יפואית נדירה.

אווה מונייה מנהלת השיווק של קבוצת רופא את ליפמן: Elmina" יפו הוא המיזם הראשון  שהשקענו בו בקבוצה, המתבסס על חוויית אירוח ייחודית פרסונלית ומודרנית עם Rooftop אל נוף עוצר נשימה, שבו עתיד להיפתח בר קוקטיילים אקסקלוסיבי להשלמת החוויה וזאת בהתאם למגמה שמתפתחת בשוק מלונות הבוטיק בעולם. בחרנו במיקום אטרקטיבי ביפו, שהופכת בשנים האחרונות לפנינה תיירותית מבוקשת המושכת אליה קהל מבקרים מהארץ ומהעולם. בחרנו להעניק חוויה אישית המותאמת בדיוק רב לצרכיו של כל אורח, במבנה עם סיפור היסטורי שורשי המהווה נקודת מפגש: בין ישן וחדש, היסטורי ומודרני, מזרח ומערב. במהלך השנה הקרובה אנחנו מתכננים להקים  פרוייקטים נוספים של חוויית אירוח הדומה לזו של Elmina יפו, שעתידים להיפתח באזור תל אביב".

עיצוב- האוריינט פוגש את המערב: עיצוב חדרי המלון מושפע מהשפעות אוריינטליות מערביות המשלבים חלונות עותומאניים בעלי קשתות, כאשר לכל חלון יש סיפור משלו: מבעד לאחד ניתן לראות את הים, מבעד לשני את שרידי ההיסטוריה ביפו. מבנה המלון עשוי כולו מאבן האופיינית לתקופה העותמאנית, הוקם לפני כמאה שנה כבית מגורים פרטי שיועד לאצולה העשירה. כדי להתאים אותו לזמנים המודרניים, השתמש מיכאל אזולאי בשלד הקלאסי ובקווי המתאר של המבנה, תוך שהוא מביא לידי ביטוי סגנון עכשווי והוויה עיצובית השזורה בצבע ועליזות. רצפות העץ עטויות בטקסטיל ובשטיחים אפריקאים צבעוניים. יצירות אמנות עכשוויות וסלים דקורטיביים קלועים, בולטים נוכח מראה החלונות האופייניים, ואלה, בקסם המיוחד השמור להם,  מגלים בכל פעם מראה אחר. מאחד ניבט הים, מהשני מציצים שרידים היסטוריים ומאחרים, צבעים ותנועה המשתנים כל העת. ריהוט מודרני ונגיעות של גוונים עליזים בהם צהוב מעושן ואדום ארגמן, מפיחים אוירה של פאר בחלל בן מאה השנים.

גג מרהיב ופסל אייקוני: הגג של מלון Elmina, הקרוי "A La Gag", תוכנן על ידי מעצב העל רון ארד, ומשמש נקודת תצפית מרהיבה ממנה אפשר להשקיף על קו הרקיע של תל אביב תוך כדי התמסרות למוזיקה מלטפת והתענגות על קוקטייל ייחודי. את הגג מחפה פסל אייקוני עוצר נשימה, המשמש כגוף אור גמיש הלוכד את קרני האור ומאפשר לצללים לרקד תחתיו. רהיטי הגג, עבודת אמנות בפני עצמה, הם תוצאה של שיתוף פעולה ייחודי בין רון ארד לחברת Moroso, חיבור שהוליד ליין חדש של ריהוט שנקלע ביד על ידי בעלי מלאכה צעירים מהעיר דקר בסנגל, ומוצג לראשונה ב- Elminaיפו . כל פריט תוכנן כדי לאפשר את קיומו של רגע ייחודי, יפה ומלא השראה בראש הגג המבוקש ביותר ביפו, או במילותיו של האדריכל עצמו: "הגג שמח, הרהיטים שמחים, אני מקווה שהמבקרים יהיו שמחים עוד יותר".

הפניה לרון ארד נעשתה באופן יזום ע"י ניר עבאס סמנכ"ל הפיתוח של חברת הנדל"ן "רופא את ליפמן" לדברי עבאס: "ב- 12 שנה האחרונות יצא לי לראות לא מעט מבנים וגגות בעיר, אבל כשראיתי את הגג הזה לראשונה הבנתי כי  מדובר כאן במשהו יוצא דופן המשלב את העבר, ההווה והעתיד של ת"א יפו. היה לי ברור כי את עיצוב הגג יש להפקיד בידיו של מעצב מוכשר ואקסטרווגנטי . הפניה לארד נעשתה מתוך הערצה לעבודות שלו, לא באמת חשבתי שזה יקסום לו ושיחזור אלי כל כך מהר, אבל אני אוהב לנסות דברים שאחרים לא. ארד אכן חזר ומימש את הפוטנציאל ועיצב גג שטרם נראה כמותו בת"א"

במלון 3 סוגי חדרים : חדר קלאסי, חדר דלקס  וגולת הכותרת- סוויטת Elmina  יפו המעוצבת כקופסת תכשיטים יקרת ערך האוצרת בתוכה צבעוניות מהפנטת. מחיר ממוצע לחדר החל מ- 990 שקלים ללילה. Elmina יפו, שמעון בן שטח 9, תל אביב. טל': 077-6091800 .

הערים המתויירות בעולם לשנת 2018 עפ"י מאסטרקארד

חוף ת"א מלובי מלון דן תל אביב (צילום דני בר)

תל אביב העיר שהתייקרה הכי הרבה לתיירים בעשור האחרון. אבל איפה מבזבזים הכי הרבה, איזה עיר מובילה בכמות הלילות והאם ישראל על המפה? תל אביב מדורגת במקום ה-1 באירופה באחוז הגידול בהוצאות התיירים ובמקום ה-97 בכמות התיירים הכללית. בנגקוק ממשיכה להוביל ומדורגת בפעם הרביעית ברציפות כעיר מספר 1 בעולם בכמות המבקרים עם כ-23 מיליון תיירים. אנטליה בירת הנופש הטורקית במקום ה-1 בכמות הלילות הכללי. דובאי מובילה בכמות הוצאות התיירים עם כ-30 מיליארד דולר.

האם ברקזיט משפיע? לונדון מציגה ירידה בכמות התיירים אך מובילה בכמות השופינג

מדד ה-GDCI (מדד הערים הבינלאומי – (Global Destination Cities Index של מאסטרקארד חושף את היעדים המתויירים ברחבי העולם, הוצאות התיירים, מספר הלינות, קצב הגידול, סיבת הנסיעה ועוד. השנה המדד של מאסטרקארד בחן 200 ערים מובילות ומרכזיות ברחבי העולם.

תל אביב על המפה: ההפתעה הגדולה של המחקר מראה כי תל אביב מדורגת במקום הראשון באירופה באחוז הגידול בהוצאות התיירים, עם עלייה שנתית ממוצעת של 14.9% בסכום ההוצאה משנת 2009 ועד 2018, לפני ברצלונה עם 12.2% ומדריד  10.5% ממוקמות במקומות 2-3 בהתאמה. לפי המחקר בשנה החולפת התיירים הוציאו בתל אביב בלבד כ-2 מיליארד דולר. בדירוג העולמי הכללי, באחוז גידול הוצאות התיירים, תל אביב ממוקמת במקום ה-14.

מלבד זאת, תל אביב מדורגת במקום ה-3 באירופה בגידול שנתי ממוצע של כ-9.1% בכמות התיירים משנת 2009 ועד 2018 אחרי בוקרשט 10.3%, וליסבון 10% ובמקום ה-30 העולמי. את שלושת המקומות הראשונים בגידול הממוצע השנתי תופסות ערים יפניות: אוקינאווה (38%) קיוטו (23.5%) ואוסקה (23.2%).

בנגקוק בפעם הרביעית רצוף במקום ה- 1 העולמי: בפן הגלובלי המדד מצא כי בנגקוק ממשיכה להוביל ומדורגת בפעם הרביעית ברציפות כעיר מספר 1 בעולם בכמות המבקרים עם כ-22.8 מיליון תיירים. במקום השני נמצאת פריז אשר החליפה מיקום עם לונדון שיורדת למקום השלישי עם כ- 19.1 מיליון תיירים. דובאי רביעית עם 15.9 מיליון וסינגפור סוגרת את החמישייה עם 14.7 מיליון. תל אביב ממוקמת במקום ה-97 עם גידול של 14% מהשנה

מי המרוויחה הגדולה ביותר של התיירות? דובאי ממשיכה להוביל בצורה ניכרת במדד הערים עם ההוצאה הגבוהה ביותר של תיירים, כאשר בשנת 2018 התיירים בזבזו לא פחות מ-30.8 מיליארד דולר ועם ממוצע יומי של 553$. במקום השני נמצאת מכה ששומרת על מעמדה עם 20.09 מיליארד דולר עם ממוצע יומי של 135$. במקום השלישי בנגקוק עם 20.01 מיליארד דולר וממוצע יומי של 184$. תל אביב מדורגת במקום ה-73 עם כ-2.08 מיליארד דולר ו-142$ ממוצע יומי של הוצאות.

Business or Pleasure: מכה היא העיר המובילה בעולם באחוז המבקרים שעושים זאת לטובת מטרות פנאי ובילוי עם 97%, במקום השני פאלמה דה מיורקה עם 96.9% ובמקום השלישי אי האלים האינדונזי באלי עם 96.6%. למטרות עסקים מילאן מובילה עם כ-22.8% מסך המבקרים, פריז במקום השני עם 21.7% וטוקיו במקום השלישי עם 20%.

לונדון? עדיין בירת הקניות! עוד עולה מהמדד כי למרות כל חששות הברקזיט לונדון שומרת על מעמדה ונשארת בירת הקניות גם ב-2018. 52% מהוצאות התיירים בלונדון מוגדרות כשופינג. סיאול במקום השני עם 47% ובמקום השלישי אוסקה עם 42.1%. באלי ופריז מובילות בהוצאות על הלינה כאשר ההוצאה הכוללת על לינה מהווה כ-43.8% מסך ההוצאות של כל החופשה ומכה נמצאת במקום השלישי עם כ-37.7%. דובאי וניו יורק מובילות בסך ההוצאות על תחבורה ציבורית עם כ-12% ו-11.9% בהתאמה ופוקט במקום השלישי עם 11.5%.

מאיפה מגיעים? מלבד ניתוח הוצאות התיירים ובחינת היעדים המובילים, מחקר ה-GDCI סקר את מדינות המוצא שמהן הגיעו מספר המבקרים הרב ביותר ליעדים הנבחרים. כך למשל, לבנגקוק עיקר המבקרים הגיעו מסין, יפן ודרום קוריאה. פריז היעד המוביל באירופה נהנתה בעיקר ממבקרים אמריקאים, בריטים וספרדים. דובאי נהנתה מתיירים שהגיעו מהודו, ערב הסעודית ובריטניה ואילו לניו-יורק הגיעו בעיקר מבריטניה, סין וקנדה.

עוד עולה מהמדד כי ארה"ב נמצאת במקום הראשון עם 9.9% מסך מפת התיירות העולמית (קיטון של 0.4% מ- 2009) יעד התיירות המרכזי של ארה"ב הינו קאנקון, סין במקום השני עם כ-9% (גידול של 6.5% מ-2009) יעד התיירות המרכזי הינו בנגקוק, גרמניה במקום השלישי עם 6.4% (יריד של 1.9% מ-2009) יעד התיירות המרכזי הינו פאלמה דה מיורקה, בריטניה רביעית עם 5.8% (ירידה של 1.4% מ-2009) יעד התיירות המרכזי הינו פאלמה דה מיורקה וצרפת סוגרת את החמישייה עם 3.6% כאשר יעד התיירות המוביל הינו לונדון.

תערוכות ואמנות

אחותי – למען נשים בישראל עם תערוכת לאחותי

אורית פרייליך (צילום דוד עדיקא)

תנועת "אחותי-למען נשים בישראל", מהתנועות הפמיניסטיות הבולטות והמובילות בארץ, תקיים לראשונה תערוכת התרמה שנתית שתיפתח ב- 12 בספטמבר בגלריה מנשר בתל אביב. למעלה מ- 70 אמניות ואמנים בהם סיגלית לנדאו, מרים כבסה, ורדי כהנא, עילית אזולאי, אליהו אריק בוקובזה, גלעד אופיר, נורית ירדן, ליאב מזרחי, ורד ניסים, מירב הימן ואילת כרמי, יציגו עבודות מסוגי מדיה מגוונים שיועמדו למכירה בחלל הגלריה בימי המכירה המרוכזים שיתקיימו במהלך 12-14 בספטמבר. כל העבודות יוצעו בשתי קטגוריות מחיר 1500 שקלים או 3000 שקלים. 25% מהרווחים יועברו לאמניות ולאמנים והיתר ייתרם למען פעילות התנועה.

התערוכה 'לאחותי' מציגה אוסף יצירות מגוון ונרחב, שמזמן הצצה עכשווית ולא היררכית על האמנות הישראלית. התערוכה משלבת עבודות של אמניות ואמנים מבוססים הפועלים בשדה האמנות כבר עשרות שנים, לעבודות של אמניות ואמנים הנמצאים בתחילת דרכם האמנותית; רבים מהם בעלי זיקה והיכרות עמוקה עם תנועת "אחותי – למען נשים בישראל" שחרטה על דגלה את חוסר ההיררכיה כגישה בסיסית, וכבר קרוב לעשרים שנים פורצת צעד אחר צעד את קירות הבטון ומאפשרת את  הנראות, ההנכחה והניידות החברתית, התרבותית והכלכלית של מגוון הקהילות בישראל.

שפת האם של האמניות והאמנים בתערוכה אינה אחידה. לחלקם זיכרונות בעברית לצד ערבית, אחרות חולמות ברוסית או באנגלית, ויש מי שחקוקה בה האמהרית. מהלך עקרוני זה, היה קריטריון משמעותי בבחירתם, ונועד לייצג תמהיל של אמנות המשקפת קולות וגוונים שונים של החברה הישראלית.

הקו האוצרותי שהותווה לתערוכה הינו סינרגי ומתבסס על הקולות שעולים מהשטח ונמצאים בו. האמניות והאמנים הוזמנו להציע עבודות במגוון נושאים, חלקם תרמו עבודות העולות בקנה אחד עם עקרונותיה של תנועת "אחותי". אף שאין מדובר בתערוכה תמאטית, ניכר כי בבסיס התערוכה ניצבת אג'נדה פמיניסטית, ששמה דגש על אלו שאינן חלק מההגמוניה ואשר דורשת שוויון לכל. רבות מן העבודות בתערוכה עוסקות בפוליטיקה מגדרית ושוזרות היבטים של זהות, סטריאוטיפים תרבותיים ותפיסות מגדריות, בין המקומי והאוניברסלי.

אוצרת: יערה רז חקלאי. משתתפים: סיגלית לנדאו, מיכל היימן, גלעד אופיר, ליאור גריידי, אשרף פואח'רי, ליאב מזרחי, מרים כבסה, עודד ידעיה, עילית אזולאי, נורית ירדן, אליהו אריק בוקובזה, מירב הימן ואיילת כרמי, מיכל שמיר, נטע הררי נבון, אורית רף, ד"ר זמירה פורן ציון, אתי אברג'יל,עידו מיכאלי, נחמה גולן, בותינה אבו מלחם, מיכל בראור  מיקה בר, יעל מאירי,  ורד ניסים, אפרת חכימי, מרב סודאי, אסתר כהן, אלכס קורבטוב, איציק בדש, דנה דרויש, אמירה זיאן, חוה ראוכר, חיה גרץ רן, פרוין שמואלי בוכניק, עדן דסטה, מורן קליגר, אנדי ארנוביץ, טליה רז, אילה צור, יבגניה נוביקובה, מיכאל ליאני, אורית פרייליך ודוד עדיקא, פאינה פייגין, דורית מגידור, יאנה גורליק, יובל אצילי, דייב יעקב, ללי כץ, ג'ני רפלסון, אילן כרמי, לידה שרת מסד, שושנה צ'חנובסקי, נטע בכרך, מיכה שמחון,  מירי דוידוביץ, יעל בלבן, שי יחזקאלי, שולה קשת, רתם רשף, משה רואס, דותן מורנו, אביטל בר און איזקוב, ענבל אגוז, אנה פרומצ'נקו, מורן כהן, נטע אלקיים, להלי פרילינג, נאוה ט. ברזני, קרן ענבי, ורדי כהנא, גבריאלה קליין.

פתיחה: יום חמישי, 12/9/19 החל מהשעה 19:00 נעילה: 26/9/2019. היצירות יוצעו למכירה בימים חמישי 12/9 – שבת 14/9. גלריה מנשר, דוד חכמי 18, תל אביב.

גלריה Space בנמל תל אביב עם ושמחת בחגך לחגי תשרי ועוד

עבודה של אתי בשביץ

גלריית Space במתחם החדש בהאנגר 3 בנמל תל אביב פותחת את עונת האמנות בתערוכה קבוצתית ובשלוש תערוכות יחיד במתחמים השונים של הגלריה:ושמחת בחגיך – 30 אמנים נרתמו למשימה להביא את האני שלהם לכבוד החגים. העבודות שנבחרו עוסקות בתימות של אור, שמחה, תקומה, וכח. ניתן יהיה לראות ציורים ופסלים של כלייזמרים, חגים, תפילה בבית כנסת, חייל מתפלל בכותל, חסידים, חתונה יהודית, טליתות ועוד…

במקביל יתקיימו בגלריה 3 תערוכות יחיד: תשוקות הצבע של האמן יוסי אשמן: מבחר תמונות אבסרקט בצבעים עזים וזכרונות, תערוכת יחיד של האמנית הוותיקה חדוה פרנצי שמכילה עבודות שמן שהוצגו בגלריות בינלאומיות מוזיאונים ברחבי העולם. עבודותיה של פרנצי עוסקות במחול, בעיקר בלט נשים רוקדות. בנוסף, תתקיים תערוכת זיכרון לציירת רוחלה פליישר שנפטרה לא מזמן. פליישר, ילידת תל אביב הייתה אשה שמחה מלאת חיים.  את ההשראה לתמונותיה היפות קיבלה משוטטות בתל אביב, ראש פינה, טוסקנה ועוד…

פתיחת כל התערוכות: יום א', ה-8 בספטמבר בשעה: 19:30  נעילה : ה-10 באוקטובר. הכניסה חופשית

מרכז אדמונד דה רוטשילד עם חלומות על מקום אחר Dreams of Elsewhere

חלומות על מקום אחר, הינה תערוכה קבוצתית חדשה במרכז אדמונד דה רוטשילד, בה יציגו 17 אמנים ואמניות נבחרים, בוגרי בתי ספר לאמנות שהציגו את עבודותיהם במהלך חודש יוני 2019, באקדמיות לאמנות ועיצוב, בצלאל, שנקר, המדרשה, סמינר הקיבוצים, ספיר, מוסררה, ויצו חיפה, אורנים ואוניברסיטת חיפה. תערוכת הבוגרים המתקיימת בסוף לימודיהם של סטודנטים בבתי ספר לאמנות ועיצוב מהווה טקס מעבר משמעותי, אירוע מובחן המציין את סיום לימודיהם. במחקר האנתרופולוגי נהוג לתאר את השלב המרכזי בטקס המעבר ככזה הבנוי על עמידה על הסף (liminality).

בתערוכה "חלומות על מקום אחר", לימינליות הינו מונח המפתח, דרכו ניתן לקרוא ולפרש את עבודות האמנות והתכנים בהם. העבודות כוללות מצבי סף שאותם חווים בני האדם בנקודות הכרעה בחייהם. נושאים העולים בעבודות מבליטים את הסיפיות של טקסי מעבר ("Rites de Passage"), שבהם האדם חורג משגרת חייו ומתנסה במצבים של שינוי רדיקלי ובחציית גבולות בין מצבים חברתיים. הבחירה בעבודות וידיאו ארט, סרטי אנימציה, סרטים דוקומנטרים וצילום, חושפים את הצופה למגוון של מצבים לימינליים, כלומר עמידה על הסף. הסרטים מתארים בין היתר גם מצבי ביניים בין זהויות, מרחבים וזמנים. תפיסת הזמן המועצמת בעבודות בלופ ההקרנה מדגישה את המצב הלימינלי- מי שנמצא במצב לימינלי הוא לא פה ולא שם, הוא מחוץ לזמן, כפי שהוא מחוץ למקום. זהו מרחב המאפשר איתגור של גבולות, מערכת החוק והמבנים החברתיים.

מרכז אדמונד דה רוטשילד, מיסודה של קרן אדמונד דה רוטשילד, הינו מרכז תרבות אשר פועל לקידום וטיפוח אמנים ומעצבים בשנים הראשונות לאחר סיום לימודיהם הגבוהים בארץ. פעילות המרכז מבוססת על שיתוף פעולה עם מוסדות הלימוד ומתמקדת בהענקת כלים ופיתוח כישורים מקצועיים ליוצרים בתחילת דרכם. המרכז מסייע לאמנים ולמעצבים צעירים לבסס את מעמדם בשדה המקצועי באמצעות תערוכות מתחלפות ותכניות הכשרה ומנטורינג ומהווה מקום מפגש ודיון עבור הגופים והגורמים השונים הפועלים בשדה (יוצרים, אוצרים, גלריות, מוזיאונים, אקדמיות ועוד). נעילה: 8.11.

מרכז אדמונד דה רוטשילד, שד' רוטשילד 104, תל אביב. הכניסה חופשית.

טיימס סקוור 10 NYC: מגלים מחדש את אופנת ניו-יורק משנת 1982 עד 1997

אוסף יוצא דופן של שקופיות פילם, המציג את עולם האופנה של ניו יורק בשנות ה80 וה90, נמצא בשולי אחת המדרכות של העיר. כעת הוא עושה את דרכו חזרה לרובע האופנה המיתולוגי בבניין טיימס סקוור 10 במסגרת תערוכה חדשה: 'מגלים מחדש את אופנת ניו יורק מ1982 עד 1997'. התערוכה מוצגת בלובי של הגלריה השוכנת בבניין טיימס סקוור 10, ברחוב ברודווי 1441, ביתם הקודם של חלק מהמעצבים הבולטים בניו יורק באותן שנים. התערוכה מציגה תמונות ייחודיות מתוך תצוגות אופנה של מעצבי העל הגדולים של אותם זמנים: ראלף לורן, דונה קארן, מארק ג'ייקובס ועוד. בצילומים הנדירים מופיעות דוגמניות עבר אייקוניות כמו נעמי קמפבל וקייט מוס. התערוכה תפתח לקהל הרחב החל מה-5 בספטמבר יחד עם פתיחתו של שבוע האופנה בניו יורק ותנעל בינואר 2020.

התמונות שמוצגות בתערוכה הן מתוך אוסף של אלפי שקופיות פילם (35 מ"מ) שצולמו על ידי צלם האופנה היפני, קישימיטסו האדה. האוצר הזה נשמר במשך שנים רחוק מעין הציבור בבית אמו, כתבת האופנה המנוחה, יוריקו טומיטה. ב2008, בעקבות שריפה טראגית בדירתה בניו יורק, הושלכו לרחוב עשרות קופסאות עם החומרים שמסכמים שני עשורים בהיסטוריה של אופנת ניו יורק. למרבה המזל, מי שנתקלה באוסף הייתה מעצבת התפאורה, גייטאן ברטול, שמיד זיהתה את הערך של הצילומים שמעולם לא נחשפו. עשור אחרי שניצלו על ידי ברטול, מתאחדים מעצבי העל שמככבים בצילומים בזכות האוצרת והיסטוריונית האופנה, יערה קידר.

צילי צ'רני, מייסדת הגלריה ZAZ10TS, מספרת על התערוכה: "התערוכה החדשה מחזירה את עולם האופנה של ניו יורק היישר לרובע טיימס סקוור. שאריות עולם האופנה של שנות ה-80 וה90 הופכים לחלק מההווה ומוצגים בתוך ההקשר ההיסטורי והתרבותי של איפה שהם נוצרו, ברובע שבעבר נחשב כרובע הבגדים והאופנה של ניו יורק".

התערוכה 'מגלים מחדש את אופנת ניו יורק מ1982 עד 1997' מציגה דימויים מתקופת ימי הזוהר של עולם האופנה הניו-יורקי. הצמיחה הכלכלית המהירה של שנות ה80 גרמה למהפכה בעולם האופנה. הג'ינס ובגדי הספורט נזנחו ומעצבים החלו לייצר בגדי עבודה וערב באיכות גבוהה ובסגנון נגיש יותר לקהל הרחב. במקביל, מעמדן של הנשים בעולם העסקי התעצם, דבר נוסף שהוביל לשינויים מהותיים בעולם האופנה. גזרות חדשות הופיעו עבור נשים – חליפות מחויטות עם מאפיינים נשיים בהשראת חליפות העסקים שהיו שמורות רק לגברים עד לאותה עת. מעצבים ודוגמניות על זכו למעמד של סלבריטאים והמונים התעניינו בתצוגות האופנה הגדולות של אותן זמנים. הקהל ציפה בהתרגשות לרגעי הסיום של תצוגות האופנה, בהם עלו על המסלול מעצבי העל לצד הדוגמניות המפורסמות. האוסף שמוצג בתערוכה מעניק הצצה לאותם רגעים צבעוניים שנתפסו בעדשת המצלמה של האדה בין השנים 1982-1997.

התערוכה חושפת עיצובים ורגעים מתוך תצוגות האופנה של: אנה סואי, דונה קארן, ליז קלייבורן, ראלף לורן, מארק ג'ייקובס, פרי אליס, אלבר אלבז, אן קליין, רבקה מוזס, בי.סי.בי.ג'י מקס עזריה, לינדה אלרד לאלן טרייסי, לצד דוגמניות על כמו: קייט מוס, סינדי קרופורד, נעמי קמפבל, לינדה אוונג'ליסטה, כריסטי טרלינגטון, הלנה כריסטנסן וקריסטן מקמנאמי.

גלריית ZAZ10TS בבניין טיימס סקוור 10 היא מיזם תרבות שמשלב יצירות אמנות בחללים משרדיים, בחזית ובשטחים החיצוניים של בניין טיימס סקוור 10 בניו יורק. את המיזם הקימה ומפעילה צילי צ'רני, שמתמקדת לצד הצגת אמנים מובילים גם בחשיפה של כישרונות צעירים ומבטיחים, כמו גם אמנים בעלי צרכים מיוחדים, כחלק מתוכנית הפעולה של הארגון. ZAZ10TS משתפת פעולה עם ארגונים מקומיים ובינלאומיים כדי לתמוך באמנות ובאמנים. אתר הגלרייה ZAZ10TS

בית אריה קלנג באשדוד עם כחוט השני

ריקי איתן בירנבוים.(צילום: ריקי איתן בירנבוים)

בבית אריה קלנג באשדוד תיפתח ב-24 בספטמבר תערוכה חדשה, "כחוט השני", העוסקת בחיבור בין אומנות הסיב המסורתית שנחשבה מלאכה מגדרית בעלת חשיבות נמוכה מבחינה אמנותית, ובין מסגרות יצירה קלאסיות הנמצאות בזיקה לעולם האמנות העכשווי.

במהלך ההיסטוריה אומנות הסיבים מילאה צורך מעשי קיומי, וכתוצאה מכך נתפסה כמלאכה נשית ולא כמדיום אמנותי שווה ערך. "כחוט השני" היא תערוכה קבוצתית העוסקת במפגש בין העבר להווה, ומבקשת להציג את השימוש בחוטים כאמצעי לביטוי אמנותי. התערוכה מייצרת דיאלוג בין מלאכה מסורתית ובין פורמטים חדשניים, בין השימוש בטכניקה עמלנית, קישוטית פונקציונלית, לבין הבעה יצירתית אישית חברתית פוליטית, בין הפרט לבין ההשתייכות לכלל. השילוב המורכב שאינו קונבנציונלי מעניק ליצירות נרטיב היסטורי ותרבותי ייחודי. בתערוכה מוצגות עבודותיהם של 17 אמנים המשלבים חומרים סיביים "טבעיים" (כותנה, צמר, סנסנים, זרדים) ותעשייתיים (פלסטיק, ברזל, זהב), באופני יצירה מסורתיים, כגון רקמה, הטלאה, קליעה, וליפוף, במדיות אמנותיות קלאסיות בהם פיסול, צילום, ציור, והדפס.

היצירות עוסקות בטווח רחב של נושאים, חלקן במשמעויות הקושרות בין הצורני, החומרי והמושגי, וחלקן בנושאים סטראוטיפים אישיים המאפיינים לאורך ההיסטוריה את השימוש בחומרים כגון חוטים, צמר וטקסטיל. רבים מהאמנים מוותרים על אנונימיות ניטרלית ובוחרים לערב את הצופה בעולמם האישי. בעצם החשיפה לנרטיב המשפחתי הפרטי, הם מאלצים את הצופה להציץ, לחקור לשפוט ולא להישאר אדישים. מבנה הגריד, על מופעיו החומריים השונים, מהדהד במרבית העבודות. המפגש בין הסדר, הדוגמה הקבועה, לבין המקרי, הלא ידוע, מגלמים רובד חדש, ומעניק לגריד משמעות נוספת להיותו אמצעי דקורטיבי בלבד.

האמנים המשתתפים: איילת יונטף, אליה לוי, דודו דהאן, דנה הראל, הילה בנימין, חיים אבגי, מיקה בר, נופר משעלי, נטלי ביבי, ענת פרידמן, רויטל כהני, ריקי איתן בירנבוים, רמי טריף, שירה שובל, שרונה אפרת, תמי הורוביץ, תמר ברניצקי. מרבית האמנים המציגים בתערוכה הם מאשדוד והסביבה, והתערוכה היא חלק מהאג'נדה שמובילה החברה העירונית לתרבות אשדוד, לאפשר במה ולעודד אמנים מקומיים. התערוכה בשיתוף המשרד לקידום מעמד האישה. החיבורים השונים שנוצרו בין החומרים וגם בין האמנים עצמם, משתקפים בתערוכה". "כחוט השני", אוצרת: תמי הורוביץ. מפיקה: ריקי איתן בירנבוים. פתיחת התערוכה ביום שלישי ה-24 בספטמבר בשעה 19:30, תאריך נעילה- 30 בדצמבר 2019. כניסה לתערוכה ללא תשלום. פרטים בטל': 08-9221883.

בית אריה קלנג, בית האמנים החדש בגבעת יונה, יאיר 2, אשדוד.

חוט של מחשבה סיפורים גלובליים בטקסטיל The Event of a Thread: Global Narratives in Textiles משטוטגרט לב"ש

גילי אבישר,דגלים מופשטים, 2016, בדים תפורים וברזל (צילום לנה גומון)

התערוכה הבינלאומית הנודדת "חוט של מחשבה – סיפורים גלובליים בטקסטיל" מגיעה לישראל. התערוכה מגוללת את סיפורו של הבד והטקסטיל כחלק ממארג של תרבות, עמים ושפות בעולם ומציגה טכניקות אמנות שונות בתהליך ייצורם בהן אמנות ומלאכת היד נפגשות. בנוסף, בתערוכה משולבות טכניקות אמנות מקומית המצטלבות עם שינויים גלובליים וחברתיים בעולם. מיצב מיוחד בתערוכה מוקדש לסדנת האריגה המפורסמת בבית הספר הבאוהאוס בגרמניה שהשנה מציינים 100 שנים להיווסדו.

מוזיאון הנגב לאמנות בבאר שבע גאה לארח בישראל ובבאר שבע את התערוכה הבינלאומית הנודדת חוט של מחשבה: סיפורים גלובליים בטקסטיל, של המכון לקשרי חוץ ותרבות בשטוטגרט, גרמניה (ifa) ובסיוע מכון גתה, שתפתח במוזאון ב-11 בספטמבר, ומגיעה לכאן במסגרת מסעה במזרח התיכון. את התערוכה אצרו סוזאנה וייס ואינקה גרסל ובאוצרות מקומית של ד"ר דליה מנור, מנהלת ואוצרת מוזאון הנגב לאמנות. חלק מהתערוכה יוצג במקביל בגלריית טרומפלדור שבעיר העתיקה, גלריה של אוניברסיטת בן-גוריון בניהולו של פרופ' חיים מאור. בליבה של התערוכה חוט של מחשבה ניצבים הבדים והטקסטיל בטכניקות אמנות שונות. חומרים ובדים משמשים את האדם לצרכיו הבסיסיים כמלבוש וכבית אלפי שנים, וברובד נוסף הם מהווים נקודת מפגש בה אמנות פוגשת את מלאכת היד. מסורות עתיקות שזורות בבדים ומספרות  סיפורי תרבויות, וטכניקות אומנות מקומיות מצטלבות עם מערכות יחסים עולמיות, מתוודעות להווה ולשינויים טכנולוגיים וחברתיים בעולם.

בתערוכה משתתפים אמנים בינלאומיים עכשוויים ואמנים ישראליים שנוספו לתערוכה הנודדת, ועבודותיהם עושות שימושים שונים בבדים ובחוטים, וגם עבודות וידאו, מיצב וצילום. התערוכה מעלה שאלות מרתקות על משמעותם של בדים בתרבויות שונות ועל גלגולן של הטכניקות המסורתיות. בין העבודות בתערוכה מוצגת עבודתם של האמנים אליזה ון יולן ווינסנט וולסמה, בה מוצג  מיצב המתייחס לניכוס תרבות האריגה בת מאות שנים של התושבים הילידים של אמריקה על ידי האדם הלבן, וגלגולי המסורות האלה עד ימינו. עבודה נוספת המוצגת בתערוכה היא עבודתה של  זילה הומה חמיד, מעצבת ואמנית פקיסטנית גרמנייה, "כיסא נול". בעבודתה היא חושפת את הקשרים ההדוקים בין חומרי הטקסטיל לסביבתם ואת העקבות שהם נושאים עמם.

חלק מהתערוכה (שיוצג בגלריה טרומפלדור) מוקדש באמצעות מיצב מחקרי למחלקת האריגה בבאוהאוס, בית הספר הנודע ורב-ההשפעה לאמנות ולעיצוב שנוסד לפני 100 שנים בגרמניה.  המיצב, אותו יצרה  האמנית .יודית ראום,  מסביר את המהלכים השונים של מחלקת האריגה וקשריה עם מחלקות בית הספר ומחוצה לו ומציג שחזורים של כמה מן הבדים המפורסמים שנוצרו שם. האמנים שמשתתפים בתערוכה: בותינה אבו מלחם, גילי אבישר, קטיה אויכרמן, אנדריאס אקסנר, נועה אשכול, אולה פון ברנדנבורג, ורדה גצוב, אולף הולצאפפל, היידי הינרכס, פרנץ ארהרד וולטר, זילה הומה חמיד, כריסטה ייטנר, אליזה ון יולן ווינסנט וולסמה, אווה מאייר וערן שרף, קארן מיכלזן קסטניון, אולי פישר, יודית ראום, אילנה רווק.

המכון לקשרי חוץ ותרבות, שטוטגרט (ifa), הוא הגוף הבינלאומי הוותיק ביותר לענייני תרבות וחינוך בגרמניה. המוסד מעודד קיום משותף בין עמים ותרבויות ברחבי העולם ורואה באמנות עכשווית סוכנת חשובה לקידום שיח בינלאומי. התערוכה מגיעה לישראל בחסות מכון גתה בישראל. נעילת התערוכה: 7 בדצמבר. מוזאון הנגב לאמנות, רחוב העצמאות 60, באר שבע. טל': 08-699353. גלריית טרומפלדור, רחוב טרומפלדור 19, באר שבע, טל': 08-6247706

טיולים

שורשלושים בשביל ישראל

טיול טבע בנחל איתן עם שורש (צילום ישראל פורלנדר)

חברת שורש חוגגת 30 שנות פעילות של תעשייה מקומית וגאווה ישראלית ומציעה לעם ישראל לקחת חלק בחגיגות עם פעילות חוויתית ייחודית המזמינה לצאת לטייל בשביל ישראל המחולק ל 30 מקטעים, לפתור את חידות חמיצר ולזכות בפרס ענק. המשחק שנוצר לרגל חגיגות 30 שנות פעילות של חברת שורש משלב את חידותיו של  דן חמיצר במסלול הטיולים הכי מפורסם בישראל- שביל ישראל ונקרא "שורשלושים בשביל ישראל" והוא מיועד למשפחות וחברים שאוהבים טיולים בישראל ומחוברים, בדיוק כמו שורש, לערכים של אהבת הארץ ואהבת הטבע.

במשחק "שורשלושים בשביל ישראל" מוצגים 30 מקטעים של שביל ישראל, לאורך המדינה, כאשר בכל מקטע יש שתי חידות היגיון (חידות חמיצר). חידה אחת קשורה לשביל עצמו ולמקטע הנבחר ובשביל להגיע לפתרון וצריך להגיע פיזית לשביל ישראל. החידה השנייה קשורה לשורש, להיסטוריה של החברה ולמוצרים האייקונים שלה וניתן ע"י קריאה על שורש (באתר החברה או בויקיפדיה) לדעת את התשובה. כל משתתף במשחק צריך לענות לפחות על 3 מקטעים לאורך השביל כדי לעלות לשלב הבא.

השלב הראשון של המשחק יימשך עד ה 21.10 (סוף החגים) ומיד לאחר מכן ייפתח השלב השני שבו ישתתפו כל מי שענה נכון על לפחות 3 מקטעים של שביל ישראל במשחק.

השלב השני יתקיים ב 27.10 ראש בראש מול דן חמיצר, עד לקבלת 30 מתמודדים סופיים שיעלו לגמר הגדול.

הגמר הגדול יתקיים ב 31.10 באירוע חגיגי של שורש  במהלכו יוכרז הזוכה הגדול. המשפחה הזוכה תקבל חופשה בת 8 ימים באפריקה (הכוללת ספארי בטנזניה ונופש בזנזיבר).

שורשלושים בשביל ישראל הפעילות הכי מגניבה של הקיץ מתחילה עכשיו! רוצים לזכות בחופשה משפחתית (או עם החברים) בספארי באפריקה? כל מה שצריך לעשות זה להירשם למשחק לצאת לטייל, לפתור את חידות חמיצר לאורך שביל ישראל (חידת שטח וחידת שורש) ואתם בדרך לשלב הבא.

יוקי גיל מייסד שורש: "אין שום ספק ש-30 השנים האחרונות היו מסע מיוחד, מרגש ומלא הרפתקאות. למסע הזה יצאתי בתחילת הדרך עם זוגתי, דניאל בנוזיליו, אבל מהר מאוד הצטרף אלינו כל עם ישראל. מאז ועד היום ניתנה לנו הזכות לטייל יחד אתכם בכל רחבי הארץ. היה ברור שאת החגיגות לציון 30 שנות פעילות ועשייה של שורש, כחברה שחרטה על דגלה את אהבת הטיולים והטבע, האג'נדה החברתית והסביבתית, הפיתוח בר קיימא בטירת כרמל בחרנו לעשות אתכם, עם ישראל, בשביל ישראל בשיתוף החברה להגנת הטבע ועם חידותיו של דן חמיצר, אייקון תרבות ישראלי כשותפים שלנו לדרך. אין רגע שבו אנחנו לא מודים ומברכים עליה; אחרי הכל, בלעדיכם, כל זה לא היה קורה".

חברת שורש, חוגגת 30 שנה של תעשייה מקומית וגאווה ישראלית. החברה (נוסדה: 1989) נודעת באיכות מוצריה בתחום הטיולים, המחנאות והתרמילאות בארץ ובעולם. שורש, עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרים מתקדמים בטכנולוגיה ייחודית מזה 3 עשורים בהם מוצריה מסמלים את החיבור האולטימטיבי בין האדם לטבע. פרטים באתר שורש…

שביל אלי כהן בגולן

שביל אלי כהן ברמת הגולן – נקודה 8 פסל הציפיה (צילום: דפנה מאיר)

ספורו של המרגל הישראלי אלי כהן יגיע השבוע למסכים בסדרת דרמה חדשה "אלי" שתשודר בנטפליקס. את דמותו של אלי כהן יגלם סשה ברון כהן, לצד שחקנים ישראלים מוכרים כדוג' מוני מושונוב ועוד. זוהי הזדמנות מצוינת לטיול בשביל הייחודי בגולן "שביל אלי כהן" המנציח את זכרו באמצעות עבודות האמנות  ושלטי זיכרון של האמן יובל לופן מספרים על פעילותו בסוריה.

שביל אלי כהן בגולן הוא מיזם פרי יוזמתו של מורה הדרך גיל ברנר. השביל מנציח את אלי כהן באמצעות שלטי זיכרון ופסלים במקומות בהם ביקר אלי כהן במהלך משימותיו בסוריה. האמן שיצר את הפסלים הוא יובל לופן מקיבוץ גינוסר. השביל הוא אוסף של 8 נקודות הסמוכות לכביש 98 , כביש אורך ברמת הגולן, שאורכו 70 ק"מ. הנקודות קשורות לפעילותו של אלי כהן בסוריה, והן מובאות כאן מדרום לצפון. נקודת ההתחלה של שביל אלי כהן היא במגרש החניה של חמת גדר, נקודת הסיום היא ליד מרום גולן .

איך נולד הרעיון לשביל ? בקיץ 2011 הגיע גיל ברנר לעלי מרעי במג'דל שמס. תמונתו של סאלים חט'אב, קצין ממוצא דרוזי, משכה את תשומת ליבו והוא שאל את עלי מי בתמונה. עלי סיפר, שסאלים חט'אב היה מפקד הקומנדו הסורי והיה חברו הטוב של אלי כהן בדמשק וגם אחד השופטים שדן אותו לתליה.

גיל ברנר שאל את על אם הוא שמע על אלי כהן ופעילותו בסוריה, כשעלי מרעי שמע את השם אלי כהן הוא קפץ כנשוך נחש ואמר "אלי כהן הוא גבר שבגברים", מתברר שעלי היה נוכח במעמד התליה של אלי כהן בדמשק. כמקובל בסוריה, הנידון למוות היה נתלה כשכתב האישום כתוב על בגדיו. עלי מספר שאלי כהן אמר בקול רם בערבית כשכל הקהל בכיכר שמע: "אני מבקש להוריד ממני את כתב האישום.  אני לא מרגל אני שליחו של העם שלי, של עם ישראל". הסורים נדהמו, ושלא כמנהגם, הורידו ממנו את כתב האישום, והוא נותר עם גלביה לבנה. רק לאחר מותו בתלייה, הניחו עליו שוב את כתב האישום. לאחר פגישה זו עם עלי, גיל ברנר פגש את נאדיה אלמנתו של אלי כהן והציע לה שבאין קבר לאלי, יהיה  שביל הנצחה לזכרו נאדיה נתנה את הסכמתה וברכתה  והמיזם יצא לדרך. פרוט הנקודות בשביל:

נקודה 1: בחמת גדר, נחנה בצדו השמאלי של מגרש החניה, נעבור את השער החשמלי הנמצא בפינת מגרש החניה(צמוד לגדר של האתר) ונצעד לעבר הנקודה הראשונה, סלע עליו חקוק אשכול ענבים נישא בידי שני אנשים המזכיר את המרגלים ששלח משה לתור את הארץ. במקום עמדת שמע המסבירה על המבנה הנטוש ששימש כמלון , בו התארח אלי כהן בביקורו בעיר אל חמה הסורית. (הסלע נמצא מימין למבנה שירותים ניידים כחולים).

נקודה 2: ניסע לכיוון הפניה לרמת הגולן והתחלת כביש 98. נעצור בזהירות בשולים בצורה בטוחה. ניתן ליהנות מהנוף היפה של הירמוך  וגבול ישראל ירדן. על מבנה, הנמצא 30 מטר מהצומת מצד ימין, נראה תמונה ואת אישורי המעבר של אלי כהן חקוקים על לוחיות ברזל. למה דווקא כאן? כי במקום זה היתה עמדת שמירה סורית שאפשרה רק לבעלי אישורי כניסה להיכנס לאזור, שבשל מחנות הצבא הרבים שהיו בו היה שטח צבאי סגור,. להזכירכם גזרת אל חמה הייתה מובלעת ישראלית בשטח סוריה בשנים 1948 עד 1951, הסורים השתלטו על המובלעת ושלטו בה עד1967.

נקודה 3: נקודה שלישית נמצאת במעלה כביש 98 , נעלה בכביש המפותל ואחרי שנעבור את השילוט שמאלה לשביל הגולן, נמדוד 600 מטרים ונפנה שמאלה למגרש חניה הצמוד לקוביות בטון גדולות ששימשו כמחסום טנקים של הצבא הסורי.  על קובית בטון הצמודה לכביש, פסל בצורה של ראש אדם הצופה לארבעה כיוונים,  ארבעת הפרצופים מסמלים את היכולת של אלי כהן להבחין בכל הכיוונים האפשריים.

נקודה 4: הנקודה הרביעית נמצאת על הטיילת של קיבוץ אפיק. ניכנס לקיבוץ, בכיכר נפנה שמאלה ומיד לאחר מכן ימינה (משמאל יש מבנה של חברת חשמל) ניסע עד לפינת הקיבוץ, נפנה ימינה (קצת לפני גדר המערכת)ובהמשך נראה מבנה סורי ישן, נעצור לידו. במקום תצפית מרהיבה אל העיר הרומית סוסיתא ואל נחל עין גב. היה זה מועדון הקצינים הסורי של מחנות פיק. אשר בו התארח אלי כהן מספר פעמים. על המרפסת ישנו שלט "מרפסת הר נבו" משום שבה עמד אלי כהן וצפה בגעגועים ממדינת האויב לכיוון הארץ כשהוא לא יכול לעבור בחופשיות. סמוך למבנה ספסלי ישיבה, תצפית ועמדת מסבירן על האזור.

נקודה 5: נחזור לכביש 98 וניסע לכיוון המושב אלי עד, הקרוי על שמו של אלי כהן. נעבור את הצומת לישוב ומיד מצד ימין סמוך לתחנת אוטובוס נחנה את הרכב.  בנקודה החמישית  נבחין בב אבן גזר הדין המוצבת בסמוך למחנה אל על,  שהיה בשימוש כוחות הצבא הסורים.  משני צדי האבן נטועים שני ברושים. צמוד לאבן

עמדת מסבירן המתארת את תפיסתו ותלייתו של אלי כהן במאי 1965. על האבן חקוק גזר דינו  לתליה. הוא אואשם בכך שעבר על איסור כניסה לשטח סוריה בזהות בדויה והשיגת גבול בעת כניסתו לגזרת אל על, שהייתה שטח צבאי סגור

נקודה 6: נמשיך בכביש 98 לכיוון צפון, כמאה מטר צפונית לכניסה לחיספין מצד שמאל מונח סלע המציין שעל כביש זה נסע אלי כהן בין מחנות הצבא הסורים. הסלע מונח בנקודה בה נמצאו שרידים של הכביש הסורי הישן שחיבר בין קונטרה לאל חמה. משני צדי הסלע ניטעו שני ברושים.

נקודה 7: ניסע לכיוון צפון הגולן בכביש 98, נפנה ימינה ונעבור את תצפית קונטרה (אם יש זמן מומלץ לעצור לתצפית על ביקעת קונטרה ועל הפארק הוולקני). משם נמדוד 1.6 ק"מ, וכשהכביש יתעקל שמאלה נפנה ימינה לדרך עפר, מצד שמאל נראה מבנה גדול ומרשים. מבנה זה שימש כמפקדת המודיעין הסורי ברמת הגולן. בחצר המבנה מול כניסתו עומד פסל של מנעול המדמה את אלי כהן שהציץ לסודותיה של סוריה. מצדו הימני של העמוד בכניסה יש שלט המציין שאלי כהן ביקר בבניין זה מספר פעמים במהלך שהותו בסוריה. נעלה לקומה השנייה, נפנה שמאלה במסדרון עד סופו ואז שוב נפנה שמאלה ונגיע לחדר האחרון מצד ימין. על הקיר שמימין לדלת חקוקים על לוחות מתכת אישורי המעבר של אלי כהן לאזור מחנות הצבא באל חמה,(זוכרים את הנקודה השנייה?), שלצורך הוצאתם הגיע אלי כהן למפקדת המודיעין בקונטרה.

נקודה 8: נצא מדרך העפר ונפנה שמאלה, נמשיך בנסיעה  של 1 ק"מ דרומה ונפנה ימינה  לקיבוץ מרום גולן. הכביש הצר עובר בתוך לוע של הר געש בין הר אביטל להר בנטל.

כ-200 מטרים אחרי הפניה, מצד שמאל על גבעה הצופה לסוריה, מוצב הפסל האחרון בו נראית אם ושלושה ילדים קטנים. פסל זה מתאר את הציפיה של משפחתו של אלי כהן,  נאדיה אלמנתו ושלושת ילדיה לשובו של אלי מסוריה, והבאתו לקבורה במדינת ישראל.

ספרים

אבירם שוקרון עם יש לי אמא חברת כנסת

מי מאתנו לא אמר פעם לילדיו את המשפט הבא: "אני בעבודה חמוד, אחזור הביתה ברגע שאוכל". אבל רגע; מה ילדינו באמת יודעים על העבודה שלנו או על "עבודות של גדולים" בכלל…?

ספר הילדים החדש "יש לי אמא חברת כנסת", היוצא לאור בימים אלה, מזמין את קוראיו – הורים וילדים, לצאת למסע מיוחד ומרתק דרך עלילה משעשעת, דמויות צבעוניות, מקצועות מגוונים ובנוסף – שירים מקוריים המתלווים אליו בדיסק מוזיקלי, אשר בסופו יוכלו יחד לפתח את השאלה המסקרנת: "במה נרצה לעבוד כשנהיה גדולים?". לגיבורת הספר, כנרת, יש כבר כמה רעיונות מעניינים. האם תלך בעקבות הוריה, חברת הכנסת ושחקן התיאטרון? או אולי בעצם תבחר להיות טייסת, כמו אביה של חברתה הטובה? במקום להחליט כאן ועכשיו, כנרת הקטנה מעדיפה להיכנס למיטה ו"לישון על זה"…

כותב הספר הוא אבירם שוקרון (30), מוזיקאי, נשוי ואב לשלושה מפ"ת. זהו ספרו הראשון. כשבתו הבכורה נעם שאלה אותו מדוע רק הוא מגיע לקחת אותה מהגן ולא אמא, התפתח דיאלוג מסקרן בין השניים, כאשר נעם לא הסתפקה בתשובה "אמא בעבודה…", וביקשה לדעת במה היא עובדת (עורכת דין), מה זה בכלל ועוד…בהמשך, הבינה נעם שברגע שאמא חוזרת הביתה, זה תורו של אבא ללכת לעבודה, שעובד בערבים ושר באירועים. הדיאלוג הזה קיים בכל בית באופן כזה או אחר, ובאמצעות הספר, מבקש הסופר להקנות לילדים כישורי חיים להמשך הדרך; מה זה ללכת לעבודה, מהו מקצוע ואיך בוחרים בו ועוד; ולצד זה, מזמין הסופר את ההורים לפתוח את הנושא מול הילדים, ולספר להם מדוע בחרו במקצוע שבחרו, האם הם נהנים ובו וממליצים עליו, כיצד נראה יום עבודה ועוד…לצד הספר כתב והלחין המחבר 9 שירים המאוגדים בדיסק שירים מקורי כהשלמה ליצירה. ניתן להשיג באתר…

ארד שרון עם הכד השחור

תל אביב, סתיו 1940. לודוויג, אדריכל צעיר ומצליח, יוצא לבלות עם ליאו, בנו בן השבע, בשעות אחר הצהריים בגינה ליד הים, כשלפתע מפציצים מטוסי חיל האוויר האיטלקי את הגינה ואת העיר כולה. הפצצה זו עתידה לשנות את מהלך חייו של ליאו, גיבור הסיפור, שיישלח בעקבותיה על ידי הוריו לחיות הרחק מתל אביב, כילד חוץ בקיבוץ גן שמואל, במשך שבע שנים.
איך תשפיע חוויית ההרחקה על היחסים בין ליאו להוריו, על חיי האהבה שלו, על המשפחה שיקים, על האב שיהיה, על בחירת החברים שלו? ואיך תשפיע אישיותו הקרועה על חייהם של הקרובים אליו? בסיפורה של משפחה, שנפרש על פני שלושה דורות וארבעים ושמונה שנים, טמונות התשובות לשאלות הללו, כמו גם פשר שמו של הרומן — הכד השחור.
בתקופת הזמן שבה נשזר הנרטיב, מ־1940 עד 1988, נכללים אירועים היסטוריים הקשורים במצב הביטחוני והכלכלי, אשר משפיעים על גורלותיהם של גיבורי הספר, כגון מבצע סיני, המיתון של שנות השישים ומלחמת ששת הימים. הרומן משקף תהליכים שהתרחשו במציאות, כמו השינוי באופייה של תל אביב — מעיר קטנה ודינמית, של חלוצים הבונים את הארץ ואת חיי התרבות המתחדשת שלה, למרכז בוהמי רווי אלכוהול וסקס.
באופיין של הדמויות ובמניעים להתנהגותן טמון המפתח לכל המתרחש ברומן — המוביל מן ההפצצה האיטלקית ועד להתרסקותו של כד חרס שחור המעוטר בציורים ארוטיים במחלקה הכירורגית באיכילוב בשנת 1988; התרסקות השמה קץ באבחה אחת לסיפור כולו.

285 עמודים. 88 שקלים. לרכישה באתר…

כתיבת תגובה